صرافی بای بیت (Bybit) یکی از برترین صرافی های ارز دیجیتال است که در سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۷) در سنگاپور تأسیس شد. همچنین دفتر مرکزی این صرافی که به واسطه خدماتی که ارائه می دهد، جزء محبوب ترین اسکنچ های ارز دیجیتال در سراسر دنیا به شمار می رود، در حال حاضر در هنگ کنگ قرار دارد. صرافی Bybit غیر از نسخه مخصوص وب، از اپلیکیشن های تلفن همراه برای سیستم عامل اندروید و iOS نیز برخوردار است که این موضوع جزء یکی از برجسته ترین خصوصیات این صرافی محسوب می شود.

همچنین ارائه خدمات پشتیبانی آنلاین مشتریان در بای بیت نیز به شکلی است که این صرافی را در دسته برترین صرافی های ارز دیجیتال قرار می دهد. علاوه بر این موارد، صرافی Bybit این امکان را در اختیار تریدرهای خود قرار می دهد تا از قابلیت اهرم هایی تا سقف 100، استفاده کرده و سوددهی معاملات خود را چندین برابر کنند. درحقیقت همه این موارد سبب شده تا این صرافی به انتخاب اول بسیاری از تریدرها و سرمایه گذاران حوزه ارزها تبدیل شود؛ با وجود این، بسیاری از کاربران به دلیل امنیت پایین کیف پول های خود صرافی های ارز دیجیتال قصد دارند دارایی های دیجیتال خود را به یک کیف پول مطمئن و ایمن منتقل کنند؛ از این رو در این مطلب قصد داریم آموزش دهیم که چگونه می توانید ارزهای خود را از حساب کاربری در صرافی Bybit به یک کیف پول ارز دیجیتال دیگر انتقال دهید، اما پیش از این، بد نیست مرور کوتاهی بر کلیات و ویژگی های مربوط به صرافی ارز دیجیتال بای بیت داشته باشیم تا اگر افراد اندکی نیز از این صرافی ارز دیجیتال شناخت کافی ندارند، با آن بیشتر آشنا شوند.

مروری کوتاه بر صرافی ارز دیجیتال Bybit

این صرافی در سال ۲۰۱۸ راه اندازی شده و هم اکنون تحت نظر بنیاد Bybit Fintech Limited که یک کمپانی ثبت شده در انگلستان است، فعالیت می کند. صرافی بای بیت ادعا می کند تیمی متشکل از متخصصان فناوری بلاک چین و امور مالی مربوط به ارزهای دیجیتال دارد. درحقیقت، این صرافی ارز دیجیتال را بن ژو (Ben Zhou) تأسیس کرده که تجربه فعالیت های گسترده ای در بازارهای مالی مثل بازار فارکس داشته است.

همچنین سایر اعضای تیم بنیان گذاران و توسعه دهندگان Bybit از دیگر نقاط جهان گرد هم آمده و هرکدام به نوبه خود از تجربیات مرتبط مختلفی برخوردار هستند. غیر از این موارد، این صرافی با ارائه یک پلتفرم پیشرفته، به تریدرها یا همان معامله گران کمک می کند تا در معاملات با اهرم های گوناگون مشارکت داشته باشند. همچنین این صرافی یک اپلیکیشن موبایل ارائه می دهد که برای استفاده در دستگاه های اندروید و Ios بسیار آسان و پاسخ گوست. اپلیکیشن تلفن همراه شامل همه ویژگی های معاملاتی، شاخص ها و ابزارهای موجود در نسخه وب است. افراد می توانند به سرعت و به راحتی معاملات را انجام دهند و موجودی ها را بررسی کنند.

علاوه بر این، توانایی تنظیم حد سود و حد ضرر با استفاده از Bybit مزیتی عالی است که در همه پلتفرم های معاملات اهرمی وجود ندارد. همچنین موتور معاملاتی پیشرفته بای بیت می تواند صد هزار تراکنش در ثانیه را پردازش کند. این صرافی از یک رابط کاربری آسان برخوردار است که افراد می توانند به راحتی از آن استفاده کنند.

آموزش انتقال ارز از صرافی بای بیت به کیف پول ارز دیجیتال

در این آموزش، قصد داریم از نسخه وب سایت این صرافی ارز دیجیتال استفاده کنیم؛ از این رو برای انتقال ارزهای خود، در گام اول باید از وب سایت این صرافی و در گوشه سمت راست صفحه اصلی وب سایت، روی گزینه دارایی های (Assets) کلیک کرده و سپس گزینه حساب اسپات (Spot Account) را انتخاب کنید

پس از ورود به بخش دارایی های دیجیتال خود در بخش حساب اسپات یا نقدی، باید با انتخاب گزینه برداشت (Withdraw)، مانند شکل زیر در برابر ارز مدنظر خود، فرایند انتقال را شروع کنیم.

اگر قصد داشته باشیم فرایند انتقال ارزها را از طریق اپلیکیشن مخصوص گوشی های تلفن همراه Bybit انجام دهیم، باید در صفحه اول این اپلیکیشن روی گزینه دارایی های (Assets) که در بخش سمت راست و پایین صفحه قرار دارد، کلیک کنیم.

پس از آن نیز گزینه برداشت (Withdraw) را انتخاب کرده و سپس مانند شکل زیر و با انتخاب ارز دیجیتال مدنظر خود، فرایند برداشت را شروع می کنیم.

همان طور که مشاهده کردید، تا اینجا قصد انتقال مستقیم دارایی های دیجیتال خود از حساب اسپات را داشتیم، ولی اگر بخواهیم موجودی حساب خود در بخش مشتقات Bybit را برداشت کنیم، باید ابتدا از گزینه انتقال  (Transfer) دارایی های خود را به حساب اسپات منتقل کنیم و سپس فرایند انتقال به کیف پول را انجام دهیم.

از این رو برای انتقال موجودی حساب مشتقات خود در بای بیت به حساب اسپات خود در وب سایت این صرافی ارز دیجیتال، باید مانند شکل های زیر پیش روی کنیم:

در مرحله بعد باید مانند شکل زیر اقدام کنیم:

اگر قصد داشته باشیم از طریق اپلیکیشن موبایل Bybit این کار را انجام دهیم، فرایند انتقال دارایی ها از حساب مشتقات به حساب اسپات به شکل زیر است:

فرایند برداشت از صرافی Bybit تا همین اندازه ساده است، اما برای درک بهتر و کامل این فرایند، در ادامه آن را با ذکر مثالی بهتر توضیح می دهیم؛ برای مثال در ادامه قصد داریم مقداری تتر (USDT) را از حساب کاربری خود در صرافی Bybit به کیف پول ارز دیجیتال خود انتقال دهیم.

در گام اول و پیش از ثبت درخواست انتقال، باید مطمئن شویم کیف پولی را که قصد انتقال دارایی هایمان به آن را داریم، به حساب کاربری خود در بای بیت متصل کرده باشیم؛ از این رو، در گام نخست باید برای افزودن آدرس کیف پول ارز دیجیتال خود، گزینه افزون (Add) را انتخاب کنیم.

در این مرحله، باید وارد کیف پول ارز دیجیتال خود شویم و با انتخاب ارزی که قصد انتقال آن را داریم (در اینجا تتر) آدرس تتر خود در کیف پول مدنظر را کپی کرده و در کادر بازشده در صرافی بای بیت، مانند شکل زیر وارد کنیم:

حال باید ادامه فرایند را مانند شکل های زیر انجام دهیم.

درحقیقت در کادر اول باید نوع شبکه را بین ERC-20 یا TRC-20 انتخاب کنیم. در کادر دوم نیز روی گزینه آدرس کیف پول (Wallet Address) کلیک کرده و آدرس کیف پول مقصد خود را انتخاب می کنیم. در کادر سوم باید مبلغی را وارد کنیم که قصد انتقال آن را داریم. همچنین می توانیم با انتخاب گزینه همه (All)، تمامی موجودی کیف پول خود (موجودی رمز مدنظر که در اینجا ارز تتر است) را انتقال دهیم. درنهایت نیز باید گزینه ثبت (Submit) را انتخاب کنیم.

همچنین اگر بخواهیم این فرایندها را از طریق اپلیکیشن مخصوص گوشی های تلفن همراه Bybit نیز انجام دهیم، باید به شکل زیر عمل کنیم:

در گام اول پس از انتخاب گزینه دارایی ها (Assets) و سپس گزینه برداشت (withdraw)، باید شبکه  ERC -20یا TRC-20 را انتخاب کنیم. در مرحله بعدی نیز باید مبلغی که قصد انتقال آن را داریم، وارد کرده و سپس گزینه بعدی (Next) را انتخاب کنیم.

در صفحه بعد نیز پس از انتخاب آدرس کیف پول مقصد، روی گزینه ثبت (Submit) کلیک می کنیم. همان طور که در بالا نیز آموزش دادیم، اگر پیش از این دارایی را از Bybit به کیف پول خود انتقال نداده اید و در فهرست آدرس های کیف پول، آدرس مدنظر خود را مشاهده نمی کنید، می توانید آدرس موردنظر خود را به کمک گزینه آدرس کیف پول (Wallet Address) به حساب کاربری خود در صرافی بای بیت اضافه کنید.

فرایند احراز هویت جهت انتقال ارز از بای بیت به کیف پول

در هر دو نسخه وب سایت و اپلیکیشن صرافی بای بیت، پس از کلیک روی گزینه Submit، وارد صفحه تأیید انتقال خواهیم شد. فرایند تأیید انتقال از بای بیت شامل 2 مرحله است:

مرحله اول ارسال کد تأییدیه به ایمیل است. در این مرحله باید روی گزینه دریافت کد (Get Code) کلیک کرده و با کشیدن اسلایدر، پازل را تکمیل کنیم.

در اینجا، ایمیلی حاوی کد تأییدیه به آدرس ایمیل ثبت شده ما در حساب کاربری مان در Bybit ارسال می شود. باید دقت داشت که هر کد ارسال شده از طریق ایمیل تنها تا 5 دقیقه معتبر است. در گام بعد باید این کد را مانند شکل زیر در صفحه تأیید انتقال وارد کنید.

گام دوم مربوط به نرم افزار Google Authenticator‏ است. برای تأیید هویت خود در اینجا نیز باید کد دریافتی در این نرم افزار را که یک کد 6 رقمی است، در صفحه تأیید انتقال در بای بیت وارد کنیم.

در این مرحله، یک بار دیگر ایمیل حاوی اطلاعات درخواست انتقال به ایمیل ثبت شده در حساب کاربری ما در Bybit ارسال می شود که باید برای تأیید درخواست انتقال، روی لینک تأییدیه داخل این ایمیل کلیک کنیم. پس از انجام این 2 مرحله، بار دیگر باید مانند شکل زیر روی گزینه Submit کلیک کنید. درنهایت درخواست انتقال ما از Bybit با موفقیت ثبت می شود. باید دقت داشت که تأیید فرایند انتقال ارز از صرافی بای بیت ممکن است تا 30 دقیقه زمان نیاز داشته باشد.

در ادامه نکاتی که باید برای انتقال ارز از بای بیت به کیف پول به آن ها دقت داشته باشیم، بیان شده اند:

  • شبکه های ERC-20 و TRC-20آدرس های برداشت متفاوتی دارند. هنگام برداشت ارز USDT از طریق استاندارد TRC-20  باید آدرس مخصوص همان شبکه را وارد کنید. اشتباه در انتخاب شبکه مربوط، به از دست رفتن سرمایه تان منجر می شود.
  • برای برداشت ارزهای دیجیتال ریپل و ایاس از Bybit، حتماً برای انتقال باید تگ XRP یا مموی EOS را وارد کنید. در غیر این صورت، در فرایند برداشت با تأخیر بیش ازحد مواجه می شوید.

صرافی Bybit امکان برداشت آنی داشته و مدت زمان پردازش درخواست به بلاک چین و ترافیک شبکه آن بستگی دارد. بای بیت برخی از درخواست های برداشت را تنها ۳ بار در روز در ساعات ۸:00، ۱۶:00 و ۲۴:00 (به ساعت جهانی) پردازش می کند. زمان قطع بررسی درخواست های برداشت در صرافی هم 30 دقیقه قبل از زمان پردازش برنامه ریزی شده است؛ برای مثال، تمام درخواست های ثبت شده قبل از ساعت 7:30 در ساعت ۸:00 پردازش می شوند. درخواست های بعد از ساعت 7:30 نیز در ساعت ۱۶:00 پردازش می شوند.

کاربران ایرانی برای استفاده از خدمات صرافی Bybit باید از نرم افزارهای تغییر آی پی استفاده کنند و آی پی هر کاربر نیز باید همواره یکسان باشد؛ بنابراین قبل از شروع ثبت نام و معامله در این صرافی، یک ابزار مناسب برای تغییر آی پی انتخاب کرده و همواره از یک آی پی ثابت استفاده کنید.

سخن پایانی

Bybit یک صرافی ایمن، معتبر و مدرن است که هم برای تریدرهای مبتدی و هم برای حرفه ای ها پلتفرمی مناسب به حساب می آید. درحقیقت، علاوه بر معاملات اسپات که با تخفیف های ویژه ای همراه است، این صرافی بستری قدرتمند برای معاملات اهرم محسوب می شود. از سوی دیگر مانند بیشتر صرافی های ارزهای دیجیتال، کارمزد برداشت در Bybit نیز ثابت نیست و براساس نوع شبکه ارز دیجیتال مدنظر مشخص می شود؛ برای مثال جهت برداشت هر واحد بیت کوین، کارمزد انتقال در بای بیت، پنج ده هزارم BTC است.

شاید بزرگ ترین مشکل بای بیت برای کاربران ایرانی نیاز به استفاده از VPS با آی پی ثابت باشد. اگر با این مسئله کنار بیایید، می توانید از مزایای یک صرافی مدرن برای ابزار مشتق بهره مند شوید. مشکل دیگر تنوع کم کوین های قابل معامله است. درمجموع صرافی بای بیت جایگزین مناسبی برای بایننس به حساب می آید.

پرسش های متداول

بله، هم اکنون برای هر درخواست برداشت یک سقف مشخص در Bybit تعیین شده که برای هر ارز متفاوت است.

بله، هر درخواست انتقال از بای بیت یک حداقل مشخص دارد که برای هر ارز متفاوت است.

بله، انتقال هرکدام از ارزها از حساب کاربری در بای بیت، کارمزد متفاوتی دارد که در طول زمان متغیر است.