نمودار سلسیوس


شبکه سلسیوس شبکه ای همتا به همتا است که هدف آن بهبود و آسان تر کردن فرآیند اخذ و اعطاء وام در عرصه ارزهای دیجیتال است.

از طرفی در شبکه سلسیوس کاربران قادر هستند تا با وثیقه گذاری رمز ارزها و پرداخت درصد بسیار ناچیزی کارمزد به این شبکه، ارزهای فیات مثل دلار، یورو و … نیز دریافت کنند. همچنین در این شبکه به وام دهندگانیs که اقدام به ذخیره رمز ارزهای خود در کیف پول دیجیتال این شبکه کنند نیز مقداری از توکن های این شبکه به عنوان پاداش پرداخت می گردد.

این موارد تنها خصوصیاتی کلی از این شبکه نوظهور در حوزه کریپتوکارنسی ها است. ازاین رو در این مطلب قصد داریم تا به طور کامل به معرفی سلسیوس، توکن بومی این شبکه، بنیادگذاران، ویژگی ها و دیگر موارد مرتبط با این شبکه ارز دیجیتال بپردازیم.

شبکه سلسیوس (Celsius Network) چیست؟

شبکه سلسیوس یک بستر تکنولوژی مالی (Fintech) است که خدمات حساب های پس انداز با بهره، دریافت وام و همچنین سیستم های پرداخت به وسیله رمز ارزها و ارزهای فیات را به کاربران خود ارائه می دهد.

این مدل از شبکه در حقیقت طبق مدلی اقتصادی عمل می کند که ضمن در اولویت قرار دادن جامعه کاربران این شبکه، مدل های رایج بانکداری سنتی را نیز به چالش می کشد.

علاوه بر این، شبکه سلسیوس نزدیک به ۸۰% از درآمد حاصل را به عنوان پاداش به کاربران خود بازمی گرداند؛ این در حالی است که ۲۰% دیگر از این درآمد، صرف توسعه پروژه خواهد شد. از طرفی این شبکه با ارائه توکن بومی خود یعنی CEL و همچنین مجموعه ای از محصولات دیگر، در کنار سیستم های پرداخت به وسیله رمز ارزها و ارزهای فیات، تلاش کرده تا اکوسیستمی یکپارچه را تشکیل دهد.

جدا از این، شبکه سلسیوس پلتفرم مالی یکپارچه ای به حساب می آید که مبتنی بر بلاک چین است و برای تمامی افراد دارای رایانه و تلفن های همراه هوشمند در دسترس خواهد بود. درواقع سلسیوس با ارائه راه حل وام دهی، پس انداز و پرداخت منحصربه فرد خود، توانسته تا دسترسی به خدمات مالی و شرایطی را که به وسیله سیستم های مالی سنتی میسر نیست را در دسترس کاربران قرار دهد.

همچنین این شبکه این امکان را در اختیار کاربران خود قرار می دهد تا رمز ارزهای خود را جهت دریافت وام در اختیار شبکه قرار داده و جدا از وام دریافتی، به میزانی که سپرده گذاری می کنند نیز کسب سود کنند. در آخر نیز بد نیست بدانید که پلتفرم سلسیوس، از بیش از سی رمز ارز مختلف همچون بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، تتر و dai/’>دای پشتیبانی می کند.

نقشه راه پلتفرم سلسیوس

به طور کلی هم اکنون این شبکه تمرکز خود را بر روی موارد زیر قرار داده است:

 • پشتیبانی از کوین ها و توکن های بیشتر در پلتفرم خود
 • ارائه خدمات کاربردی بیشتر توسط توکن بومی خود یعنی CEL
 • امکان تبادل توکن CEL در اپلیکیشن خود
 • فراهم آوردن نمای دانلود صورت حساب کسب سود در اپلیکیشن
 • ارتقاء محیط کاربری و گسترش خدمات ارائه شده در اپلیکیشن تلفن همراه خود
 • عرضه نسخه دسکتاپ نرم افزار شبکه
 • جذب قانونی دیگر کشورها جهت استفاده از این پلتفرم
 • جذب ایالت های بیشتر در آمریکا جهت استفاده از این پلتفرم

توکن بومی شبکه سلسیوس (CEL)

توکن سلسیوس (CEL) در حقیقت توکن بومی شبکه سلسیوس است که در ابتدای سال ۲۰۱۸ میلادی عرضه شد و سیستم های پاداش این شبکه ارز دیجیتال را پشتیبانی می کند. در ابتدا تنها ۵۰% از توکن های سلسیوس در میان کاربران عرضه شد و ۲۵% نیز میان تیم مؤسس آن و الباقی نیز در یک قرارداد هوشمند نگه داشته شدند.

از طرفی استفاده از این توکن مزایایی را برای هر گروه از کاربران سلسیوس فراهم می آورد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

گروه اول (دریافت کنندگان)

این کاربران با پذیرش پاداش های شبکه در قالب این توکن حداکثر ۳۰% پاداش بیشتر از سپرده گذاری به وسیله توکن های دیگر را دریافت می کنند.

گروه دوم (وام گیرندگان)

به وسیله پرداخت سود با این توکن، وام گیرندگان تا سقف ۳۰% تخفیف را در پرداخت کارمزدهای شبکه دریافت می کنند.

گروه سوم (مؤسسات)

به وسیله سود با این توکن، مؤسساتی که از شبکه سلسیوس دریافت وام در قالب این توکن کنند، ۳۰% تخفیف در پرداخت های خود دریافت خواهند کرد.

تعداد توکن های CEL در گردش

شبکه سلسیوس حداکثر ۶۹۵،۶۵۸،۱۶۱ توکن را به بازار عرضه خواهد کرد که از این میان ۷۶% این توکن ها در گردش بوده و ۲۴% نیز بر اساس برنامه ریزی انجام شده، در داخل خود پروژه قفل شده اند.

حال با شناخت این شبکه و توکن آن، قصد داریم تا در ادامه به بررسی تاریخچه شبکه سلسیوس و بنیان گذاران آن بپردازیم.

تاریخچه سلسیوس و بنیان گذاران آن

در آغاز کار شبکه سلسیوس، این شبکه به وسیله الکس ماشینسکی (Alex Mashinsky) و دنیل لئون (Daniel Leon) در سال ۲۰۱۷ پدید آمد. الکس ماشینسکی که سابقه ای طولانی را در حوزه توسعه اینترنت دارد، از دهه ۱۹۹۰ بر روی پروتکل وویپ (VOIP) و دیگر تکنولوژی های مرتبط با اینترنت کارکرده است.

دنیل لئون نیز که از دیگر بنیان گذاران این شبکه است، تجربه کار درزمینه رشد استارتاپ های مختلف را داشته است. درواقع ازجمله سمت های پیشین وی می توان به مدیرعاملی آزمایشگاه آلتیس (Atlis) اشاره کرد. شبکه سلسیوس در حال حاضر شامل تیم بزرگی از کارمندان، توسعه دهندگان و مشاوران زبده است.

ویژگی های شبکه سلسیوس

در سیستم های بانکداری و مالی سنتی، کاربران دارایی خود را در نزد بانک ها سپرده گذاری کرده و در قبال آن مبلغی ناچیز را تحت عنوان سود دریافت خواهند کرد.

سپس بانک ها دارایی سپرده گذاری شده افراد را به دیگران وام داده و سودهای کلانی را از این طریق کسب می کنند. اما در پلتفرم ارز دیجیتال سلسیوس، کاربران قادر خواهند بود تا دارایی های دیجیتال خود را به دیگر کاربران وام داده و نزدیک به هشتاد درصد بیش از مقداری که بانک به آنها پرداخت می کنند، کسب سود کنند.

از طرفی در این پلتفرم می توان از طریق وثیقه گذاری رمز ارزها و پرداخت کارمزدی ناچیز نیز، در قالب ارزهای فیات وام دریافت کرد.

اما جدا از این موارد، شبکه سلسیوس دارای ویژگی های برجسته دیگری نیز است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • هیچ محدودیت یا حداقلی برای واریز و شرکت در برنامه وام دهی وجود ندارد. به عبارت دیگر کاربران می توانند با واریز هر مقدار از هر رمز ارزی که تمایل دارند به کسب سود بپردازند.
 • یکی از ویژگی های نادر در میان ارزهای دیجیتال، عدم پرداخت کارمزد برای برداشت در این پلتفرم است. یعنی در این پلتفرم هیچ کارمزدی برای برداشت، واریز، تراکنش و هیچ نوع کارمزد دیگری وجود ندارد.
 • کاربران در این پلتفرم می توانند انتخاب کنند که سود تعلق گرفته به آنها با چه کوین یا توکنی پرداخت شود. (با همان کوینی که واریز کردند یا با توکن های CEL)
 • یکی دیگر از امکانات مهم و کاربردی در این پلتفرم عدم فریز دارایی شما است. در پلتفرم های وام دهی دیگر، دارایی شما برای مدت زمان مشخصی فریز می شود و امکان برداشت آن وجود ندارد. این موضوع درباره پلتفرم سلیوس صادق نبوده و هیچ محدودیتی برداشتی در این شبکه وجود ندارد و کاربران کاملاً بر روی دارایی خود کنترل دارند.
 • در این سیستم هیچ گونه تحقیق و پرس وجویی در مورد اعتبار کاربران صورت نخواهد گرفت؛ چراکه آنها دارایی دیجیتال خود را به عنوان وثیقه در این پلتفرم قرار داده اند. و سابقه تراکنش های کاربران در این پلتفرم اهمیتی نخواهد داشت.

امنیت شبکه سلسیوس

شبکه سلسیوس از الگوریتم گواه اثبات سهام یا PoS در توکن های خود استفاده می کند؛ این در حالی است که ارتقاءهای امنیتی گسترده ای قرار است در ماه های آتی در ساختار امنیتی این شبکه به وجود بیاید. به بیانی دیگر می توان گفت شبکه سلسیوس با همکاری بسیاری از افراد، امنیت دارایی هایی که در کیف پول ها موجود هستند را تأمین می کند. در حقیقت این کاربران کلیه دارایی هایی را که در کیف پول Celsius ذخیره شده اند را بیمه کرده و این امر منجر به افزایش امنیت این شبکه خواهد شد.

از طرفی نکته ای که بایستی آن را در نظر داشت این است که کلیه دارایی های این پلتفرم در داخل کیف پول های سخت افزاری ذخیره شده و بخش اعظمی از آنها نیز درروند وام دهی شبکه در گردش خواهند بود. پس کاربران می توانند از بابت امنیت دارایی های در گردش خود در شبکه اطمینان داشته باشند.

مزایا و معایب سلسیوس

مزایا

 • هیچ محدودیت یا حداقلی برای واریز و شرکت در برنامه وام دهی وجود ندارد.
 • در این پلتفرم هیچ کارمزدی برای برداشت، واریز، تراکنش و هیچ نوع کارمزد دیگری وجود ندارد.
 • کاربران در این پلتفرم می توانند انتخاب کنند که سود تعلق گرفته به آنها با چه کوین یا توکنی پرداخت شود.
 • درصورتی که دریافت سود خود با توکن اختصاصی این شبکه (CEL) را انتخاب نمایید، سی درصد سود بیشتر دریافت خواهید کرد.
 • عدم فریز دارایی های کاربران (در پلتفرم های وام دهی دیگر، دارایی شما برای مدت زمان مشخصی فریز می شود و امکان برداشت آن وجود ندارد. این موضوع درباره پلتفرم سلیوس صادق نبوده و هیچگونه محدودیتی جهت برداشت در این شبکه وجود نخواهد داشت)
 • در صورت برداشت دارایی خود، لزومی به پرداخت کارمزد نیست.
 • هیچ گونه تحقیق و پرس وجویی در مورد اعتبار کاربران صورت نخواهد گرفت.

معایب

ارز دیجیتال سلسیوس دارای مزایای بی شماری است و در این بین اگر قصد داشته باشیم تا درباره معایب آن نیز صحبت کنیم، بایستی عنوان کنیم که به دلیل نوظهور بودن این شبکه، هنوز اطلاعات کاملی در خصوص معایب آن گزارش نشده است. اما به طور کلی ازجمله معایب اساسی این شبکه می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • حضور رقبای قدرتمندی همچون Blockfi و com
 • ریسک بالای سرمایه گذاری در پلتفرمی مثل Celsius به دلیل ناشناخته بودن آن

نحوه استفاده از سیستم وام دهی پلتفرم سلسیوس

 • پس از ورود به وب سایت رسمی Celsius Network، بایستی اقدام به دریافت اپلیکیشن سلیوس کنید.
 • پس از دانلود و نصب اپلیکیشن، اقدام به ایجاد حساب کاربری کنید.
 • پیش از هرگونه اقدام جهت شرکت در فرآیند وام دهی، بایستی فرایند احراز هویت خود را انجام دهید. درواقع بدون انجام احراز هویت قادر نخواهید بود تا از خدمات وام دهی این پلتفرم استفاده کنید.
 • پس از انجام احراز هویت بایستی مبلغ درخواستی خود را به کیف پول خود در شبکه سلسیوس واریز کنید.
 • در قدم بعدی و پس از واریز دارایی به کیف پول خود، سیستم اطلاعات حساب کاربری شمارا بروز خواهد کرد.
 • درنهایت شما می توانید از کلیه سیستم های کسب درآمد این پلتفرم بهره لازم را ببرید.

روند قیمتی ارز دیجیتال سلسیوس

رمز ارز سلسیوس باارزش بازاری در حدود ۱٫۲۵ میلیارد دلار، در حال حاضر در رده شصت و دو ام بازار قرار دارد و سهم نه صدم درصدی از کل بازار رمز ارزها را در اختیار خود قرار داده است. از طرفی هر توکن CEL در حال حاضر قیمتی در حدود ۵٫۲۱ دلار دارد و حجم مبادلات روزانه آن در حدود ۱۳٫۷ میلیون دلار است. علاوه بر این موارد، قیمت این توکن در شبانه روز گذشته نزدیک به دوازده درصد رشد داشته است. این در حالی است که بیشترین قیمت تاریخ این ارز دیجیتال مربوط به 4 ژوئن سال ۲۰۲۱ میلادی است که توکن CEL قیمتی نزدیک به هشت دلار را تجربه کرد که به نسبت قیمت فعلی آن، حدود سی و پنج درصد بیشتر بوده است.

آینده قیمتی ارز دیجیتال سلسیوس

شاخص های تاریخی قیمت رمز ارز سلسیوس نشان دهنده این هستند که قیمت این ارز دیجیتال در آینده با رشد روبرو خواهد بود. ازاین رو خرید سلسیوس را می توان یک سرمایه گذاری مطلوب به شمار آورد. در حقیقت بر اساس اعلام وب سایت Walletinvestor، سرمایه گذاری طولانی مدت و حداقل یک ساله بر روی این رمز ارز، همراه با سودی قابل توجه خواهد بود.

کیف پول های ارز دیجیتال سلسیوس

شما جهت سرمایه گذاری بر روی سلسیوس نیز همچون دیگر رمز ارزها، نیاز دارید تا این ارز دیجیتال را در داخل یک کیف پول دیجیتال ذخیره کنید. ازاین رو در این بخش از این مطلب قصد داریم تا به کیف پول هایی بپردازیم که شما می توانید جهت ذخیره و نگهداری ارز دیجیتال سلسیوس از آنها استفاده کنید:

کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس (Ledger Nano S)

یکی از معروف ترین و پرکاربردترین نوع کیف پول سخت افزاری، لجر نانو اس است که ذخیره آفلاین کلیدهای خصوصی آن یکی از ویژگی های خوب امنیتی برای این کیف پول به شمار می رود. کلید خصوصی یا عبارات بازیابی در این ولت در اختیار خود کاربران قرار می گیرد و سرویس دهندگان این کیف پول هیچ کنترلی بر روی دارایی دیجیتال کاربران نخواهند داشت.

لجر نانو اس قابل اتصال از درگاه یو اس بی به هر دستگاه دیگری است. این ولت دیجیتال از سیستم عامل گوناگونی همچون اندروید، آی او اس، ویندوز، مک و لینوکس پشتیبانی می کند. از طرفی این کیف پول دیجیتال از اکثر رمز ارزهای بازار همچون بیت کوین، اتریوم و … نیز پشتیبانی می کند. ضمناً لجر نانو اس مجهز به احراز هویت دومرحله ای، پین کد ایمن و عبارت بازیابی سید (Seed) نیز است. همچنین این ولت مجهز به یک صفحه نمایشگر اولد (OLED) است که جزئیات هر تراکنش کاربران نیز از طریق آن قابل مشاهده است.

کیف پول سخت افزار لجر نانو اکس (Ledger Nano X)

لجر نانو اکس دومین کیف پول سخت افزاری کمپانی لجر است که یک شرکت فرانسوی به حساب می آید که در سال ۲۰۱۴ راه اندازی شده است. درواقع لجر نانو اکس، نسخه پیشرفته تر لجر نانو اس بحساب می آید که از ویژگی های مطلوب تری به نسبت لجر نانو اس برخوردار است. در این نسخه بعضاً نقاط ضعف لجر نانو اس رفع شده که از جمله آن می توان به صفحه نمایش بزرگ تر لجر نانو اکس به نسبت نسخه پیشین در راستای مشاهده مطلوب تر اطلاعات تراکنش کاربران و همچنین ارتباط بلوتوثی به دیگر دستگاه ها در راستای تسریع فرایند انجام تراکنش ها.

از طرفی برای این ولت دیجیتال نیز یک باتری تعبیه شده تا جابه جایی آسان و ارتباط بی سیم نیز برای کاربران فراهم گردد.

کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

ترزور قابلیت اتصال به درگاه یو اس بی را داشته و از طریق نسخه تحت وب مدیریت می شود. توسعه دهندگان این ولت این اطمینان را به کاربران خود می دهند که کلیدهای خصوصی کاربران از دستگاه خارج نشده و این ولت به اینترنت متصل نمی گردد.

از طرفی ترزور در قالب ۲ محصول ترزور وان و ترزور تی عرضه شده که ترزور وان از ترزور تی به نسبت ارزان تر است. در حقیقت ترزور وان، نسخه اولیه کیف پول ترزور تی است و به نسبت مدل جید این ولت، از رمز ارزهای کمتری پشتیبانی کرده و امکانات امنیتی آن نیز محدودتر است.

جدا از این موارد، صفحه نمایش ترزور وان غیر لمسی بوده و جهت اطلاع از جزئیات تراکنش ها از ۲ دکمه تهبیه شده بر روی دستگاه بایستی استفاده کرد. این در حالی است که ترزور تی دارای یک صفحه نمایش لمسی و رنگی است که رابط کاربری دلپذیری را برای کاربران خود فراهم می سازد. این نسخه از ولت دیجیتال ترزور با سیستم عامل های ویندوز، لینوکس و مک سازگار است. از طرفی سطح امنیتی در هر ۲ نسخه تقریباً در یک سطح بوده و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

کیف پول سخت افزاری کیپ کی (KeepKey)

شرکت تولیدکننده این کیف پول، یک کمپانی آمریکایی است که در سال ۲۰۱۵ تأسیس شده است. این ولت ارز دیجیتال تا وقتی که به رایانه یا گوشی تلفن همراه متصل نشده و صفحه نمایش آن خاموش باشد، شبیه یک هارد اکسترنال است. طراحی کلی این دستگاه برای استفاده روزمره کاربران بسیار عالی بوده و جنس بدنه آن نیز استحکان بسیاری دارد. در واقع جنس بدنه این ولت دیجیتال، ترکیبی از پلاستیک و فلزی باکیفیت است که بدنه محکمی را به ارمغان آورده است.

ضمناً ساختار مستطیلی شکل این ولت نیز باعث استحکام بیشتر آن شده، ولی صفحه نمایش OLED آن را می توان تنها نقطه ضعف آن در نظر گرفت. جدا از این موارد، این ولت دیجیتال نوع اتصال خود به رایانه و گوشی تلفن همراه را در کمترین سطج ممکم نگه داشته است و جهت اتصال خود از پورت یو اس بی بهره می برد. علاوه بر این، کیپ کی کلیدهای خصوصی کاربران را در فضایی جداگانه و بدون اتصال به اینترنت ذخیره می کند. در حقیقت این بدین معنا است که حتی اگر این ولت را به یک رایانه آلوده به ویروس یا بدافزار نیز متصل کنیم، دارایی دیجیتال کاربر تحت تأثیر قرار نخواهند گرفت.

ضمناً مثل ولت های ترزور یا لجر، این کیف پول دیجیتال نیز از یک پین کد جهت دسترسی به اطلاعات داخل ولت و همچنین از یک عبارت بازیابی (seed) جهت امنیت دارایی های دیجیتال کاربران خود استفاده می کند. نهایتاً اینکه قابلیت تبدیل رمز ارزها در کیپ کی بوسیله صرافی آنی داخلی شیپ شیفت (ShapeShift) انجام می گیرد.

کیف پول نرم افزاری کوینومی (Coinomi)

کیف پول کوینومی به علت رابط کاربری ساده خود، برای کاربران تازه کاری که دانش کافی درباره این موضوع ندارند بسیار مناسب است. این ولت دیجیتال قابل نصب بر روی گوشی تلفن همراه هوشمند و رایانه رومیزی یا لپ تاپ است و فرایند نصب و استفاده از آن کاملاً ساده و رایگان است. جدا از این موارد، کوینومی بر روی کلیه سیستم عامل های اندروید، آی او اس، ویندوز، لینوکس و مک نیز در دسترس کاربران قرار دارد.

همچنین کوینومی از صدها رمز ارز مختلف مثل بیت کوین، اتریوم و همچنین سلسیوس نیز پشتیبانی کرده و توسط زبان های مختلفی مثل انگلیسی، روسی و چینی نیز قابل استفاده است. در کنار این مزایا، کوینومی دارای معایبی نیز است؛ مثلاً در زمان تبدیل رمز ارزها در این ولت دیجیتال، جدا از هزینه تبدیل، کارمزدی نیز بوسیله صرافی چنجلی (Changelly) از کاربران دریافت می گردد. همچنین برخی مواقع به روزرسانی دارایی های کاربران در کوینومی نیز کمی زمان خواهد بود.

کیف پول تحت وب مای اتر ولت (MyEtherWallet)

قطعاً مای اتر ولت یکی از برترین ولت های رمز ارز اتریوم است. به بیانی دیگر این کیف پول دیجیتال، یکی از برترین پلتفرم ها جهت تعامل با شبکه بلاک چین اتریوم است. این ولت منبع باز (Open source) بوده و تنها از اتریوم و توکن های مبتنی بر این شبکه پشتیبانی می کند.

عکس تصور عده بسیاری، مای اتر ولت، یک کیف پول تحت وب نبوده و هیچ گاه کلید خصوصی کاربران را بر روی سرورهای اینترنتی خود ذخیره نمی کند. این وب سایت در حقیقت این امکان را فراهم می سازد تا کاربران کیف پول خود را ایجاد کرده و مجدداً در خود این وب سایت یا هر نرم افزاری دیگر از آن استفاده کنند. همچنین مای اتر ولت باعث می شود تا جدا از سرمایه گذاران و تریدرها، بسیاری از توسعه دهندگان و برنامه نویسان اتریوم نیز از این پلتفرم استفاده کنند.

خرید و فروش ارز دیجیتال سلسیوس

اساساً جهت خریدوفروش ارزهای دیجیتال بایستی به صرافی های ارز دیجیتال مراجعه کرد. به صورت کلی شما می توانید با مراجعه به صرافی هایی که از رمز ارز سلسیوس پشتیبانی می کنند، این ارز دیجیتال را خریداری کرده یا اقدام به فروش آن کنید. انتخاب یک صرافی دیجیتال معتبر جهت خریدوفروش رمز ارزها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در حقیقت صرافی ای که روزانه حجم معاملات بالایی در آن انجام می شود، از محبوبیت ویژه ای در بین کاربران برخوردار است.

از طرفی در انتخاب یک صرافی دیجیتال معتبر، علاوه بر حجم معاملات روزانه آن صرافی، بایستی میزان کارمزد دریافتی توسط آن صرافی را نیز در نظر داشت. پیشنهاد ما به شما استفاده از صرافی های دیجیتال خارجی است که به نسبت صرافی های داخلی کارمزد کمتری دریافت می کنند. البته بایستی این نکته را نیز در نظر داشته باشید که صرافی مدنظر شما، ایران را در فهرست تحریم های خود قرار نداده باشد.

حال در ادامه قصد داریم به تعدادی از صرافی های دیجیتالی که از رمز ارز سلسیوس پشتیبانی می کنند اشاره داشته باشیم:

صرافی Uniswap

یک پروتکل برای تبادل خودکار ارزها در اتریوم است. این صرافی در نوامبر ۲۰۱۸ راه اندازی شد. این صرافی خود را به عنوان یک رابط قرارداد ساده هوشمند برای تعویض توکن های ERC-20 توصیف می کند.

صرافی FTX

این صرافی یکی از پلتفرم های مشتقات ارزی است که جدا از سلسیوس از رمز ارزهایی مثل بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و… نیز پشتیبانی می کند.

صرافی 1inch

این صرافی یک صرافی غیرمتمرکز است که در سال ۲۰۱۹ راه اندازی شده است. درواقع وان اینچ یک پلتفرم جمع کننده در حوزه امور مالی غیر متمرکز یا DeFi و همچنین یک صرافی غیرمتمرکز بسیار محبوب است که از ارز دیجیتال سلسیوس نیز پشتیبانی می کند.

صرافی Liquid

این صرافی در سال ۲۰۱۳ تأسیس شده و خود را به عنوان پلتفرمی جهانی جهت مبادله رمز ارزهای مختلف دیجیتال معرفی کرده است. در واقع لیکوئید خدمات مالی مبتنی بر ترید یا مبادله بر بستر شبکه بلاک چین را ارائه می دهد. ضمناً لیکوئید در کنار پشتیبانی از بسیاری از ارزهای دیجیتال شناخته شده، از سلسیوس نیز در صرافی خود پشتیبانی می کند.

صرافی Hoo

این صرافی ارز دیجیتال خود را به عنوان یک پلتفرم تبادل دارایی های دیجیتال که بر بستر شبکه بلاک چین کار می کند توصیف کرده است. این صرافی در واقع تلاش می کند تا دارایی های دیجیتال کاربران را با سرعت و امنیت بالا در صرافی خود ذخیره کرده و در کنار آن خدمات تبادل و خرید و فروش آنها را نیز به کاربران ارائه میدهد.

استخراج ارز دیجیتال سلسیوس

اساساً جهت سرمایه گذاری بر روی یک ارز دیجیتال یا بایستی اقدام به خرید آن رمز ارز کرد یا آن را استخراج کرد. اما در مورد استخراج رمز ارز سلسیوس، بایستی در ابتدا ببینیم که این ارز دیجیتال از چه الگوریتم اجماعی در شبکه خود استفاده می کند. همان طور که در بخش ابتدایی این مطلب توضیح دادیم، سلسیوس از الگوریتم اجماع گواه اثبات کار یا PoS بهره می برد؛ ازاین رو این ارز دیجیتال قابل استخراج نیست.

در حقیقت اساساً رمز ارزهایی قابلیت استخراج دارند که از الگوریتم اجماع گواه اثبات کار یا PoW در شبکه خود استفاده می کنند. نهایتاً اینکه تنها از طریق خرید ارز دیجیتال سلسیوس می توان اقدام به سرمایه گذاری بر روی آن کرد.

پروژه ها

تیم سلسیوس بر این باور هستند که می توانند با تکیه بر فناوری بلاک چین، نظام بانکداری سنتی را به چالش بکشند و پلتفرم آنها به سرعت پذیرش این امر کمک شایانی خواهد کرد. بنابراین هم اکنون تعداد پروژه هایی که پلتفرم سلسیوس با آنها همکاری دارد، روزبه روز در حال افزایش هستند و این نکته به اعتبار این پروژه خواهد افزود.

از طرفی هم اکنون ازجمله پروژه هایی که با پلتفرم سلسیوس همکاری دارند می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • Korbit
 • Prime Trust
 • VOYAGER
 • Litecoin Foundation
 • DaviPolk
 • Uphold

نتیجه گیری

اساساً با گسترش روزافزون استفاده از فناوری بلاک چین و رمز ارزهای ایجادشده بر این بستر، راه های مختلفی جهت کسب درآمد از طریق رمز ارزها به وجود آمده است که ازجمله این راه ها می توان به فرایند دریافت یا اعطای وام اشاره کرد. ازاین رو یکی از پروژه های شناخته شده بر بستر بلاک چین که از این طریق توانسته تا کاربران بسیاری را به سمت خود جلب کند، پروژه سلسیوس است.

در این مطلب سعی کردیم تا به معرفی و بررسی شبکه سلسیوس نتورک (Celsius Network) و توکن بومی این شبکه (CEL) بپردازیم. در حقیقت با استفاده از این شبکه کاربران قادر هستند تا در فرایند وام دهی و وام گیری شرکت کنند. به بیانی دیگر، در این شبکه کاربران دارایی های دیجیتال خود را به کیف پول های این شبکه واریز کرده و در قبال اعطای وام به دیگر کاربران، کسب سود می کنند و وام گیرنده ها نیز با تکیه بر این سیستم قادر خواهند بود تا دارایی خود را افزایش داده و طبیعتاً سود بیشتری کسب کنند.

از طرفی در این پلتفرم قابلیت وثیقه گذاری دارایی های دیجیتال و کسب وام در قالب ارزهای فیات نیز فراهم شده است. نهایتاً اینکه هدف اصلی بنیان گذاران و توسعه دهندگان این شبکه را می توان تحول در نظام بانکداری سنتی و رفع موانع و ایرادات موجود در این حوزه در نظر داشت.

سؤالات متداول

توکن بومی شبکه سلسیوس، CEL است که سیستم های پاداش این شبکه از آن پشتیبانی می کنند.

در ابتدا فقط ۵۰% از توکن های سلسیوس بین کاربران عرضه شد و ۲۵% نیز در اختیار میان تیم مؤسسین و باقیمانده نیز در قراردادی هوشمند نگه داشته شدند.

کاربران شبکه سلسیوس در ۳ دسته بندی دریافت کنندگان، وام گیرندگان و مؤسسات می توانند با شرایط مختلفی که در این مطلب به آنها پرداختیم از مزایای این شبکه بهره مند گردند.

شبکه سلسیوس نهایتاً و به مرورزمان حداکثر ۶۹۵،۶۵۸،۱۶۱ توکن را به بازار عرضه خواهد کرد.

این شبکه ارز دیجیتال به وسیله آقایان الکس ماشینسکی (Alex Mashinsky) و دنیل لئون (Daniel Leon) و در سال ۲۰۱۷ ایجاد شد.

کاربران پلتفرم سلسیوس قادر هستند تا انتخاب کنند که سود تعلق گرفته به آنها در قالب چه کوین یا توکنی به آنها پرداخت گردد. درواقع کاربران این حق انتخاب رادارند که سود آنها با همان کوین یا توکنی که در ابتدا واریز کرده اند به آنها پرداخت گردد یا با توکن CEL)

شبکه سلسیوس از الگوریتم گواه اثبات سهام یا PoS در توکن های خود استفاده می کند.

بیشترین قیمت تاریخی این رمز ارز مربوط ژوئن ۲۰۲۱ است که توکن CEL باقیمتی در حوالی هشت دلار معامله شده است.

ازجمله برترین کیف پول های دیجیتالی که از توکن CEL پشتیبانی می کنند می توانیم به کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس (Ledger Nano S)، کیف پول سخت افزار لجر نانو اکس (Ledger Nano X)، کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)، کیف پول سخت افزاری کیپ کی (KeepKey)، کیف پول نرم افزاری کوینومی (Coinomi) و کیف پول تحت وب مای اتر ولت (MyEtherWallet) اشاره داشته باشیم.

جهت خریدوفروش رمز ارز سلسیوس بایستی به صرافی های ارز دیجیتالی مراجعه کنیم که از این توکن پشتیبانی می کنند. ازاین رو ازجمله برترین صرافی های دیجیتالی که این توکن را در صرافی خود فهرست کرده اند می توانیم به صرافی Uniswap، صرافی FTX، صرافی 1inch، صرافی Liquid و صرافی Hoo اشاره کنیم.

رمز ارزهایی قابلیت استخراج دارند که از الگوریتم اجماع گواه اثبات کار یا PoW در شبکه خود استفاده می کنند و سلسیوس به دلیل استفاده از الگوریتم اجماع POS قابل استخراج نیست.

تعداد پروژه هایی که پلتفرم سلسیوس با آنها همکاری دارد، روزبه روز در حال افزایش هستند و این نکته به اعتبار این پروژه خواهد افزود. از طرفی ازجمله پروژه هایی که با پلتفرم سلسیوس همکاری دارند می توانیم به Korbit، Prime Trust، VOYAGER، litecoin/’>Litecoin Foundation، DaviPolk و Uphold اشاره کنیم.