نمودار ارز دیجیتال استکس

ارز دیجیتال استکس مربوط به یکی از پروژه های یک لایه بلاک چین است که به منظور اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز از طریق بیت کوین طراحی شده است. این پروژه با هدف برقراری ارتباط بین چند فناوری مهم بدون ایجاد هیچ تغییری در امکانات آن ها فعالیت خود را آغاز کرد. منظور از برنامه های غیر متمرکز برنامه های متن باز و ماژولار هستند که با استفاده از آن ها توسعه دهندگان می توانند اموری را که با استفاده از برنامه های معمولی در دسترس نیست انجام دهند. پروژه ارز دیجیتال Stacks اختصار STX که در گذشته با نام بلاک استک شناخته می شد، بیت کوین را به عنوان لایه پایه جهت ثبت اطلاعات استفاده می کند، بنابراین داده ها در امن ترین بلاک چین یعنی بلاک چین بیت کوین قرار دارند. بنابراین شبکه استکس توانسته است تا بدون ایجاد کوچکترین تغییر در ویژگی های قدرتمند قراردادهای هوشمند و بیت کوین که شامل امنیت و پایداری آن ها است، این دو تکنولوژی را به هم مرتبط کند. در ادامه این مقاله از سری مقالات آموزش رایگان ارز دیجیتال قصد داریم تا شما را با رمز ارز استکس و ویژگی های آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

فهرست []

  تاریخچه پلتفرم بلاک استک Blockstack

  تاریخچه شروع این پروژه به سال 2013 میلادی برمیگردد که Muneeb Ali و Ryan Sheaبلاک استک را تاسیس کردند. این شرکت با هدف حل مشکلات اساسی اپلیکیشن های وب و موبایل، شروع به فعالیت کرد و یک سال بعد یعنی در سال 2014 میلادی مونیب و ریان پیشنهاد خود را به YCombinator مطرح کردند. با سرمایه گذاری های اولیه و کار بر روی فناوری بلاک چین سرانجام در سال 2017 اولین نسخه بلاک استکس راه اندازی شد؛ این نسخه با یک مرورگر و یک سیستم ذخیره سازی توزیع شد.

  معرفی ارز دیجیتال استکس (Stacks)

  ارز دیجیتال استکس که توسط پلتفرم استکس یا همان بلاک استک ارائه شده است، قراردادها و برنامه های هوشمند را برای بیت کوین فعال کرده و دارندگان می توانند از طریق فرآیند استیکینگ، بیت کوین کسب کنند. این رمزارز به منظور سوخت برای اجرای قراردادهای هوشمند، ثبت دارایی های دیجیتالی و پردازش تراکنش ها در بلاک چین استکس استفاده می شوند.

  رمزارز استکس در واقع یک راه حل بلاک چین لایه یک است و به منظور اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز به بلاک چین بیت کوین طراحی شده است. همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم در این قراردادهای هوشمند هیچ تغییری در ویژگی های قدرتمند قراردادهای هوشمند نظیر امنیت و ثبات به بیت کوین ایجاد نمی شود؛ همچنین به دلیل داشتن ویژگی منبع باز و ماژولار، توسعه دهندگان می توانند به راحتی در برنامه های یکدیگر ویژگی هایی را ایجاد کنند که به سادگی در برنامه های معمولی امکان پذیر نیست.

  به دلیل استفاده استکس از بیت کوین به عنوان یک لایه پایه، آنچه که در این شبکه رخ می دهد در امن ترین و پرکاربردترین بلاک چین موجود یا همان بیت کوین قرار می گیرد. امنیت پلتفرم نیز توسط رمز استکس که به منظور سوخت رسانی برای اجرای قراردادهای هوشمند، پردازش معاملات و ثبت دارایی های دیجیتالی جدید در بلاک چین Stacks 2.0 مورد استفاده قرار می گیرد، تامین می شود.

  این پلتفرم که ابتدا با نام بلاک استک فعالیت خود را آغاز کرد، در سال 2020 میلادی به منظور جداسازی پروژه اکوسیستم و منبع باز به استکس تغییر نام داد و شبکه اصلی آن در ژانویه 2021 میلادی راه اندازی شد.

  ویژگی های شبکه ی استکس

  • قابل پیش بینی بودن به واسطه استفاده از زبانی دقیق و واضح در برنامه ها و قراردادهای هوشمند خود؛ این ویژگی به توسعه دهندگان امکان پیش بینی نحوه اجرای قراردادهای خود را به طور دقیق می دهد.
  • امنیت بالا با فراهم کردن تعیین شرایط معامله توسط خود کاربر
  • پخش شدن قراردادهای هوشمند در تمام شبکه بلاک چین

  مزایای ارز دیجیتال استکس

  • لذت بردن اعضای فضای دیفای از امکانات گسترده بیت کوین در حین اجرای قراردادهای هوشمند
  • کسب بیت کوین به صورت همزمان
  • ارائه پاداش به دارندگان توکن استکس به صورت بیت کوین

  چه چیزی ارز دیجیتال استکس را منحصربه فرد می کند؟

  هدف ارز دیجیتال استکس توسعه نقاط قوت بیت کوین با قابلیت های اضافی، بدون نیاز به فورک یا تغییر بلاک چین اصلی است. به همین منظور، از اتصال به بلاک چین بیت کوین از طریق سازوکار اجماع اثبات انتقال که با نماد POX نشان داده می شود، استفاده می کنند. ماینرها در این پروتکل اجماع برای استخراج توکن های رمز ارز بلاک استک لازم است تا بیت کوین پرداخت کنند. همچنین افراد با ذخیره توکن های STX می توانند به عنوان پاداش بیت کوین دریافت کنند.

  همچنین این پروژه زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند جدیدی به نام  Clarity را که کاملاً ایمن و با کاربری ساده طراحی شده است را معرفی می کند. همچنین این زبان برنامه نویسی، برای توسعه بلاک چین الگوراند نیز استفاده شده است.

  امنیت شبکه استکس چگونه است؟

  همانطور که در بالا گفتیم ارز دیجیتال استکس از بلاک چین بیت کوین به عنوان لایه اصلی و اولیه خود استفاده می کند. از آنجا که بیت کوین نیز به عنوان یک بلاک چین مبتنی بر POW از هزاران ماینر و نود برای محافظت از شبکه در برابر حملات استفاده می کند، این خود نشان دهنده امنیت بالای شبکه استکس است. از دیگر موارد مربوط به امنیت این شبکه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • استفاده از مدل اجماع استکس، معروف به اثبات انتقال
  • همانطور که گفتیم این پروتکل مکانیسم استخراج جدیدی است که کاربران در آن با استفاده از انتقال بیت کوین، توکن STX استخراج می کنند؛ در اینجا استخراج کننده ای که برای استخراج بلوک بعدی این توکن انتخاب می شود، با توجه به میزان بیت کوین ارسال شده توسط ماینر انتخاب می شود. با توجه به این ویژگی احتمال استخراج هر ماینر از بلاک بعدی برابر است با بیت کوین ارسال شده توسط ماینر به کل بیت کوین های ارسال شده.

  اهداف پلتفرم ارز دیجیتال استکس STX

  پلتفرم ارز دیجیتال استکس STX یعنی بلاک استک Blockstack اهدافی را برای طراحی DApp ها در نظر می گیرد که این اهداف شامل موارد زیر می باشد:

  مهم ترین اهداف شبکه رمز ارز استکس برای طراحی برنامه های غیرمتمرکز DApp ها عبارتند از:

  • سهولت در استفاده از برنامه های غیرمتمرکز DApp، همانند سایر برنامه های غیر متمرکز
  • افزایش مقیاس پذیری، به این صورت که میلیون ها کاربر بتوانند از برنامه های غیرمتمرکز ساخته شده بر روی این پلتفرم استفاده کنند.
  • کنترل و شناسایی کاربران، هگامی که Dappها در پلتفرم استکس در حال اجرا هستند.

  بنیان گذاران Stacks چه کسانی هستند؟

  بودجه مربوط به پلتفرم استکس ابتدا توسط تعداد زیادی از صندوق های سرمایه گذاری برجسته نظیر

  Y Combinator، Digital Currency  و Winklevoss Capital تامین شد و سپس پروژه Blockstack PBC در نیویورک توسعه یافت. این پروژه که در حال حاضر با نام Hiro Systems PBC فعالیت می کند، به مجموعه شرکت هایی که بر روی پلتفرم استکس فعالیت می کنند، پیوسته است.

  بلاک استکس PBC توسط مونیب علی و رایان شیا راه اندازی شد. در ادامه به معرفی این دو بنیان گذار می پردازیم:

  1. مونیب علی (Muneeb Ali): وی فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در رشته علوم کامپیوتر است؛ پس از فارغ التحصیلی در سال 2013 اقدام به بنیان گذاری استکس کرد و در حال حاضر با سمت مدیرعامل با پلتفرم Hiro Systems PBC همکاری می کند.
  2. رایان شیا (Ryan Shea): وی دومین بنیان گذار پروژه استکس است و قبل از پیوستن به این پروژه به عنوان مهندس نرم افزار فعالیت می کرد.

  توکن های در گردش ارز دیجیتال استکس

  با توجه به وایت پیپر استکس 2.0 در مجموع 100 توکن STX در هر بلوک در چهار سال اول استخراج می شود و به ترتیب در 4 سال بعدی این مقدار به 500، در 4 سال بعد به 250 و در نهایت برای همیشه 120 بلوک باقی می ماند.

  در مجموع باید گفت که 6.6% از 1.32 میلیارد توکن STX به بنیان گذار آن و 7.9% به گروه استکس اختصاص یافته است.

  ناگفته نماند که با توجه به سیاست های اقتصادی ارز دیجیتال استکس که هم زمان با راه اندازی Stacks2.0 اصلاح شد، عرضه آن تا سال 2020، حدود 10 درصد در مقایسه با برنامه اصلی آن کاهش یافت. در نهایت پیش بینی می شود که تا سال 2050 چیزی حدود 1.82 میلیارد توکن STX در گردش باشد.

  بررسی آینده استکس (Stacks)

  استکس تا کنون یکی از جالب ترین پروژه های رمزنگاری است.

  استکس یک پروژه فناوری خلاقانه و نوظهور است که در آن از ایده ترکیب چند فناوری، بدون نیاز به ایجاد تغییرات اساسی در ساختار هرکدام، استفاده شده است. همچنین برخورداری از یک تیم قوی در پشت پروژه، حفظ حریم خصوصی و تمرکززدایی از موارد عالی به شمار می رود.

  به عبارتی موارد مهمی که ذکر شد و همچنین اهدافی که این پلتفرم برای گسترش و پیشرفت دارد، می تواند یک آینده خوب را برای این رمز ارز رغم بزند. در پروژه استکس، برای تأمین امنیت، هم از بلاکچین بیت کوین همراه با گواهی اثبات کار و هم از پروتکل جدیدی به نام گواهی اثبات انتقال بهره گرفته شده است. درسته که آینده استکس بسیار روشن است اما اگر علاقه مند به سرمایه گذاری در پروژه استکس هستید، حتما مدیریت سرمایه را رعایت کنید و با مبالغ پایین وارد معامله شوید.

  پیش بینی قیمت ارز دیجیتال STX

  با توجه به لحظه ای بودن مارکت ارز های دیجیتال فرآیند پیش بینی بسیار دشوار است، زیرا خبرها و اتفاقات تاثیر بسیاری بر روند حرکتی ارز ها دارد.
  1- پایگاه اینترنتی پیش بینی قیمت walletinvestor طبق بررسی های تخصصی قیمت 25 دلار را برای سال 2026 و قیمت 6.017 را برای سال 2022 پیش بینی کرده است.
  2- پایگاه اینترنتی digitalcoinprice یکی از مراجع پیش بینی قیمت استکس (Stacks) با نماد STX می باشد.
  قیمت های پیش بینی شده که ادامه مشاهده می کنید از digitalcoinprice گرفته شده است:
  ⦁ پایان 2021 : 2.55 دلار
  ⦁ پایان 2022 : 3.8 دلار
  ⦁ پایان 2025 : 7.2 دلار
  ⦁ پایان 2026 : 9.3 دلار
  ⦁ پایان 2028 : 18 دلار

  استکس (STX) را از کجا خریداری کنیم؟

  این سوال از سوالات پرتکرار کاربران درباره این ارز دیجیتال است. STX در چندین پلتفرم صرافی برجسته برای معامله موجود است. پلتفرم هایی همچون بایننس (Binance) و کوکوین (KuCoin) از آن دسته هستند که شما می توانید ارز دیجیتال استکس را به راحتی در آنها معامله کنید.

  همچنین، صرافی های بایننس و کوکوین از برترین صرافی های ارزهای دیجیتال نیز هستند که خیال شما از معامله با آنها راحت است و نیازی نیست به دنبال دیگر گزینه های مناسب برای این ارز دیجیتال، بگردید. البته نیازی نیست که برای خریداری این ارز دیجیتال عجله کنید. تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا در انتها، پیش بینی قیمت ارز دیجیتال استکس را نیز خدمت شما ارائه دهیم تا پس از آن بتوانید تصمیم درست تری را برای اموال خود بگیرید.

  سخن پایانی

  ما در این مقاله به معرفی و بررسی ارز دیجیتال استکس پرداختیم. توکن این رمز ارز با نماد STX نشان داده می شود. این توکن توسط پلتفرم استکس یا بلاک استک ارائه شده است. پلتفرم بلاک استک به منظور ارائه قراردادهای هوشمند و برنامه های DApp به بیت کوین طراحی شده است از دیگر ویژگی های آن نیز می توان به برخورداری از زبان برنامه نویسی ویژه و اختصاصی نیز اشاره کرد. شما می توانید رمزارز استکس را از طرافی های معروف خارجی همچون بایننس، کوکوین، اوکی اکسچنج و… تهیه کنید؛ همچنین این ارز دیجیتال داری کیف پول اختصاصی برای نگهداری رمز ارز استکس است که می توانید با استفاده از آن به مدیریت دارایی های دیجیتال خود بپردازید.

  سوالات متداول:

  شما می توانید برای ذخیره سازی این ارز دیجیتال از کیف پول اختصاصی استکس استفاده نمایید. شما با استفاده از این کیف پول می توانید توکن های STX خود را مدیریت کرده و به ارسال و دریافت رمزارزها بپردازید.

  1.صرافی Binance

  ارز دیجیتال استکس از بلاک چین بیت کوین به عنوان لایه اصلی و اولیه خود استفاده می کند. از آنجا که بیت کوین نیز به عنوان یک بلاک چین مبتنی بر POW از هزاران ماینر و نود برای محافظت از شبکه در برابر حملات استفاده می کند، این خود نشان دهنده امنیت بالای شبکه استکس است.