Lines_Background
مینی‌دوره رایگان درآمد روزانه ۱۰۰ دلار از فارکس
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایه
آموزش ترید از صفر صفر

ثروتمندان

زندگی ثروتمندان
سبک زندگی ثروتمندان در ایران و...

نحوه زندگی در اقشار مختلف جامعه با هم کاملاً متفاوت است، به گونه ای که گاهی اوقات دو فرد که در دو سطح متفاوت اقتصادی زندگی می کنند هیچ درکی از شرایط زندگی یکدیگر ندارند. زندگی ثروتمندان و رفتارهای آن ها می تواند الگویی باشد برای کسانی که دوست دارند به موفقیت دست یابند. در این مقاله نحوه سرمایه گذاری ثروتمندان، رفتارها، فعالیت ها و سایر نکات مربوط به زندگی آن ها را بررسی می کنیم.

قبل از هر چیز بهتر است به بیان تعاریفی از قبیل “ثروتمند کیست؟”، “مفهوم ثروتمندی چیست؟”، “معنای ثروت” و غیره بپردازیم.

ثروتمند به چه کسانی گفته می شود؟

زندگی ثروتمندان

تعاریف مختلفی از ثروتمند وجود دارد که می توان گفت تمام آن ها در کنار هم یک ثروتمند واقعی را شکل می دهند. هر چند از نظر لغت شناسی، ثروتمند به کسی که دارایی زیادی نسبت به سطح عمومی جامعه دارد، گفته می شود ولی در جزئیات، تعاریف با هم متفاوت هستند. از طرفی برخی از جامعه شناسان ثروتمند را فقط کسانی نمی دانند که دارایی مالی دارد؛ بلکه به بُعد معنوی داشته های فرد نیز اشاره می کنند.

مفهوم ثروتمندی بر مبنای دارایی با ارزش خالص

ثروتمندی مفاهیم مختلفی دارد که ساده ترین آن ها، پولدار بودن است؛ این موضوع امروزه فقط بخشی از ثروتمندی را در شامل می شود.

 1. رابرت کیوساکی ثروتمند واقعی را کسی می داند که آزادی مالی دارد؛ یعنی هیچ گاه چیزی نیست که به آن نیاز یا علاقه داشته باشد اما نتواند آن را تهیه کند. برای این منظور باید درآمد ماهیانه فرد بیشتر از میزان خرج ماهیانه او باشد.
 2. ثروتمند کسی است که مقدار زیادی املاک یا پول مازاد بر احتیاج خود در حساب بانکی اش دارد. مبلغ سرمایه باید به اندازه ای باشد که از نظر جامعه و شرایط اقتصادی موجود، زیاد محسوب شود.

ثروت به چه معنی است؟

تعریف دیگر ثروتمندی، داشتن درآمد بیش از مخارج در کنار سبک زندگی شاد است؛ یعنی فرد باید بتواند علاوه بر این که درآمد مورد نیاز خود را دارد، میزانی از آن را پس انداز کند و در عین حال سبک زندگی شادی داشته باشد.

افرادی که تمام طول شبانه روزِ خود را درگیر فعالیت های مادی هستند، در این تعریف، ثروتمند واقعی شناخته نمی شوند. در این دیدگاه، ثروت فقط دارایی مادی نیست و فرد باید از نظر دارایی های معنوی نیز آرامش لازم را داشته باشد.

چرا ثروتمندان ثروتمندتر می شوند؟

احتمالاً شما هم ضرب المثل پول، پول می آورد را بارها شنیده اید؛ اما چرا ثروتمندان روز به روز ثروتمندتر می شوند و افراد فقیر، رشد کم و حتی گاهی منفی از نظر اقتصادی دارند؟

از نظر علم موفقیت، ذهن افراد، جذب کننده دارایی و مال آن ها است و ثروت به صورت مدارهایی است که باید آن ها را به مرور طی کرد. از این رو کسانی که در مدارهای بالای ثروت هستند، ذهن بازتری برای سرمایه گذاری در بازارهای مختلف دارند و راحت تر می توانند مشاغل جدیدی راه اندازی کنند؛ مثلاً سرمایه گذاری در بورس برای این افراد در حد کلان صورت می گیرد و سودهای ناشی از آن نیز می تواند بسیار زیادتر از کسانی باشد که سرمایه کمی دارند.

لازمه شروع هر کسب و کار، سرمایه است و این افراد دست بازتری برای سرمایه گذاری دارند. همچنین ضررهای مالی معمول نیز ممکن است نسبت به دارایی و سود روزانه آن ها چندان به چشم نیاید. این عوامل در کنار هم سبب می شوند تا ثروتمندان روز به روز دارایی بیشتری جمع کنند.

به گونه ای که از بیل گیتس پرسیدند چقدر ثروت دارد؟ گفت: الآن؟ یا الآن؟ یا الآن… یعنی در هر ثانیه به ثروت او اضافه می شود. این مثال برای دیگر ثروتمندان در بازه های زمانی مختلف نیز صادق است!

فرد باید چه میزان دارایی داشته باشد تا به او ثروتمند گفته شود؟

ثروتمند بودن برای هر کسی ممکن است معیار خاصی داشته باشد؛ مثلاً فردی با داشتن ۱ میلیارد تومان خود را ثروتمند بداند و دیگری با صدها میلیارد تومان دارایی هنوز هم احساس کند ثروتمند نیست.

معمولاً کسانی که در جامعه به عنوان ثروتمند شناخته می شوند، دارایی های خالص آن ها بررسی می شود. کسانی که می توانند به راحتی خانه و ماشین گران قیمت خریداری کنند و مسافرت های پرهزینه ای برای خود ترتیب دهند.

البته ممکن است این افراد سبک زندگی متفاوتی را برگزینند و ثروت خود را خرج کارهای خیرخواهانه کنند. ولی به طور کلی کسی که بیش از حد رفاه خود سرمایه دارد، ثروتمند است.

جملاتی زیبا از بزرگان کسب و کار در مورد ثروتمند بودن

زندگی ثروتمندان

جک لندن در مورد ثروتمندی می گوید: “ثروت یعنی تأثیرگذاری، اگر می خواهی ببینی چقدر ثروتمندی، ببین در جامعه چقدر تأثیر مثبت بر جای گذاشته ای.”

وارن بافت سرمایه گذار افسانه ای در مورد موفقیت و ثروتمند بودن می گوید: “در دنیای کسب و کار، موفق و ثروتمند کسی است که به کاری که انجام می دهد عشق بورزد.”

رابرت کیوساکی به عنوان یکی از بزرگ ترین افراد در زمینه کسب و کار و موفقیت می گوید: “فقط یک تفاوت بین افراد فقیر و ثروتمند وجود دارد، آن هم چگونگی گذراندن وقت و زمانشان است.”

۳ تا از بهترین کتاب هایی که در مورد ثروتمند شدن می توانید بخوانید

زندگی ثروتمندان

این سه کتاب برای شما در مسیر ثروتمند شدن راه گشا خواهند بود:

 • یکی از بهترین کتاب های جذاب و جالبی که در مورد ثروتمند شدن به شما توصیه می کنم، بیندیشید و ثروتمند شوید، اثر ناپلئون هیل است.
 • تعلیمات مقایسه ای بین دو تفکر ثروتمند و فقیر را در کتاب پدر پولدار و پدر فقیر از رابرت کیوساکی می توانید بخوانید.
 • ثروتمندترین مرد بابل از جرج کلاسون نیز داستان موفقیت یک کارگر بابلی را بیان می کند.

سبک زندگی ثروتمندان چگونه است؟

سبک زندگی ثروتمندان در هر جامعه ای مانند فرهنگ جوامع مختلف با هم متفاوت است؛ از این رو نمی توان گفت در تمام جهان این افراد مانند هم زندگی می کنند. برای درک بهتر این موضوع، بهتر است شیوه زندگی آن ها را در فرهنگ های مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

سبک زندگی ثروتمندان ایران

ثروتمندان در ایران به دو گروه تقسیم بندی می شوند. افرادی که ثروتی بادآورده به دست آورده اند و افرادی که با زحمت و پشتکار به ثروت رسیده اند. حتی اگر ندانید که فردی چگونه ثروت خود را به دست آورده است باز هم با مقایسه سبک زندگی آن ها، به احتمال زیاد می توانید درک کنید که نحوه کسب ثروتشان چگونه بوده است!

کسانی که ثروت های بادآورده و بدون زحمت دارند، بیش از هر چیزی درگیر ظواهر زندگی، ریخت و پاش و چشم و هم چشمی هستند؛ اما کسانی که زندگیشان را خود ساخته اند و ثروتمند واقعی هستند، ارزش های زندگی خود را روز به روز بالاتر می برند.

در اصل ثروتمندانِ مد نظر ما نیز همین گروه هستند و گروه اول را جزو ثروتمندان موفق نمی دانیم. این افراد نه تنها ثروتشان مانع پیشرفت شخصیتشان نمی شود؛ بلکه روز به روز شخصیت متعالی تر و پخته تری پیدا می کنند. این افراد هم از ثروت خود در جهت رفاه زندگی استفاده می کنند؛ اما تمام خرج و مخارجشان معقولانه و حساب شده است.

سبک زندگی ثروتمندان جهان

در دنیا نیز فرهنگ ثروتمندان ممکن است مانند کشور ما، بهتر و یا در سطحی پایین تر باشد. در کشورهای تازه توسعه یافته مانند عربستان و امارات متحده عربی، اکثر افراد استفاده های تجملی از دارایی های خود می کنند. احتمالاً خبرهای استفاده از توالت ها و کفش های طلا و مواردی از این قبیل را بین این افراد شنیده اید.

البته در بین ایشان نیز کسانی هستند که زندگی مدیریت شده و هدفمندتری دارند. معمولاً در بین کشورهایی که مدت هاست توسعه یافته اند، افراد یاد گرفته اند که بهتر است در دنیای امروز برای زندگی خود برنامه ای دقیق داشته باشند. در کشورهای اروپایی تقریباً تمام ثروتمندان خودساخته هستند و سبک زندگی بسیار متفاوتی دارند.

به عنوان مثال زاکربرگ، ثروتمند جوانی که فیس بوک و اینستاگرام را مدیریت می کند، هر روز با تیشرت خاکستری خود سر کار می رود. وقتی دلیل این کار را از او پرسیدند گفت، همیشه از این طرح و رنگ استفاده می کنم تا بتوانم زمانی را که به انتخاب لباس می گذرانم، برای پیشرفت در کارم صرف کنم! این سبک زندگی بسیار جالب و ستودنی است!

کتاب خوانی و کسب اطلاعات بیشتر از دیگر کارهایی است که تمام افراد موفق و ثروتمند ایران و جهان به آن پایبند هستند. کتاب های انگیزشی، موفقیت و همین طور دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کار خود همیشه در برنامه این افراد وجود داشته است.

سبک زندگی ثروتمندان مشهور

افرادی که توانستند در جامعه تأثیرگذار باشند ثروتمندان واقعی هستند که برای موفقیت باید از آن ها الگو گرفت. در ادامه مقاله تیم خانه سرمایه برای شما به صورت خلاصه سبک زندگی برخی از ثروتمندان ایران و جهان را بیان خواهد کرد.

سبک زندگی استیو جابز

زندگی ثروتمندان

یکی از معروف ترین ثروتمندان خارجی، استیو جابز مؤسس شرکت اپل است. سبک زندگی استیو جابز مانند اکثر افراد موفق پر از تلاش و پشتکار است. جابز هر روز صبح زود از خواب برمی خاست و صبح خود را با گوش دادن به یک سخنرانی انگیزشی شروع می کرد.

استیو علاوه بر ورزش روزانه، هر صبح یک کار ساده برای خودش انجام می داد و جلوی آینه به خود می گفت: «اگر امروز آخرین روز زندگیت باشد، آیا برنامه امروزت می تواند تو را خوشحال کند؟» این کار باعث می شد تا برنامه روزانه خود را مرور کند و در صورت نیاز آن را تغییر دهد!

وی می گفت:

«تبدیل شدن به ثروتمندترین مرد جهان که در یک قبرستان آرام گرفته است، ارزشی برای من ندارد، اینکه زمانی به رختخواب می روم احساس کنم کار ارزشمندی انجام داده ام برایم اهمیت زیادی دارد.»

داشتن برنامه روزانه و پشتکار برای از سر راه برداشتن موانع از دیگر خصوصیات وی بود که باعث موفقیت روز افزونش می شد.

سبک زندگی و کار برایان تریسی

زندگی ثروتمندان

برایان تریسی نه تنها جزو ثروتمندان جهان است؛ بلکه یکی از اساتید بزرگ موفقیت در دنیاست. برایان تریسی یکی از خوش برنامه ترین افراد موفق دنیاست. او به برنامه ریزی و نوشتن اهداف و برنامه ها به شدت اعتقاد دارد.

او معتقد است تفاوت اصلی بین افراد موفق و ناموفق این است که افراد موفق کار خود را شروع می کنند و کارهایی را که دوست دارند انجام می دهند؛ اما افراد ناموفق ایده دارند و همیشه برای انجام ندادن کارها، بهانه ای دارند. پس تنبلی ممنوع! تریسی هر شب برنامه روز بعد خود را تنظیم می کند، سپس صبح زود آن را چک کرده و بعد از ورزش و صبحانه، از سخت ترین آن ها شروع می کند، همان که در کتاب قورباغه ات را قورت بده، به زیبایی تشریح کرده است.

نوشتن برنامه روزانه و انجام دادن سخت ترین کار در اول وقت! تریسی می گوید، نوشتن اهداف و برنامه ها ذهن شما را برای انجام دادن و رسیدن به آن ها آماده می کند و مسیر را برایتان هموار خواهد کرد.

سبک زندگی ثروتمندان ایرانی

افراد زیادی در کشور ما هستند که با تلاش و کوشش به ثروت دست یافته اند و جزو افراد تأثیرگذار و موفق محسوب می شوند. تعداد این افراد کم نیستند، اما از بین آن ها چند نفر را انتخاب کردیم تا با سبک زندگی آن ها آشنا شوید.

سبک زندگی حسین ثابت بکتاش

زندگی ثروتمندان

حسین ثابت بکتاش جزو خوش نام ترین ثروتمندان و خیرین ایران است. او هتل های زیادی را در ایران و جهان دایر کرده است. ایشان علاوه بر ثروتی که با پشتکار خود به دست آورده، توانسته با کارآفرینی فراوانی که داشته است، محبوبیت زیادی کسب کند.

بکتاش فردی پر انرژی و علاقه مند به ادبیات و عرفان است. او به فرهنگ و هنر ایران باستان توجه نشان می دهد. وی از ابتدای زندگی فردی پرتلاش بود و از فعال بودن دست نکشید.

نگاهی به سبک کاری وی نشان می دهد که بکتاش بر همه فعالیت هایش اشراف دارد و بسیار قدرتمند عمل کرده است. او در سردفتر آلمان خود نوشته است: حق ناس را دست نزن، عاشق تصمیمت باش، مصمم باش، آنگاه محال پا به فرار می گذارد!

سبک زندگی احد عظیم زاده

احد عظیم زاده

یکی از ثروتمندان ایرانی که هم از نظر مالی و هم از نظر شخصیتی می توان وی را فردی ثروتمند دانست، احد عظیم زاده است. سختی های مسیر زندگی، عظیم زاده را فردی پرتلاش و پرانگیزه بار آورد. هر چند در سال های موفقیت، دیگر نیازی به پول نداشت، اما خدمت به جامعه و مردم باعث شد وی هرگز خسته نشود و فعالیت خود را ادامه دهد.

موفق ترین تاجر فرش در دنیا و کسی که بنیان گذار طراحی فرش گرد در ایران بود. عظیم زاده از خیرین بزرگ کشور است که یکی از دغدغه هایش کمک کردن به کودکان یتیم و بی سرپرست در تمام دوران زندگی خود بوده است.

عظیم زاده می گوید، باید بخشید، زیاد و بی منت بخشید! او بخشیدن را یکی از مهم ترین کارهایی می داند که هر کسی (نه تنها افراد ثروتمند) باید آن را در برنامه خود داشته باشد. از طرفی تلاش و امید دو بال هستند که از نظر عظیم زاده بدون آن ها به ثروت و موفقیت نمی رسید.

پی یر امیدیار و موفقیت جهانی او

پیر امیدیار

نمی دانم چرا ولی یک مسئله در سبک زندگی همه افراد موفق خودنمایی می کند و آن نیکوکاری و بخشش است! پیر امیدیار یکی از این افراد است که جزو میلیاردرهای جوان ایرانی – آمریکایی است که بنیان گذار و رئیس شرکت بزرگ و سایت مزایده آنلاین eBay است.

پی یر با ایده ای ساده شروع به کار کرد و به بیان خودش هیچ گاه تصور نمی کرد این ایده بدین صورت مورد توجه قرار گیرد. سایت eBay به سرعت رشد کرد و نتیجه آن موفقیت و ثروتی بود که برای امیدیار به ارمغان آورد.

او به کارهای خیر علاقه وافری دارد و بنیاد خیریه و بشردوستانه برای بهبود مردم فقیر توسط او و همسرش بنیان گذاری شد. پیر معتقد است تا زمانی که انسان ها با محبت، احترام و کرامت با هم برخورد می کنند، جهان دلیلی برای بقا، ادامه و پیشرفت دارد.

تفریحات ثروتمندان

شاید باورتان نشود؛ ولی اکثر افراد ثروتمند و موفق، کار کردن را بهترین تفریح برای خود می دانند. قطعاً انسان به تفریحات و سرگرمی هم نیاز دارد. کسانی که ذهنی موفق دارند، از کار کردن نیز لذت می برند و پیشرفت بیشترین تفریح و لذت را برای آن ها به دنبال دارد.

البته موضوع اصلی این است که افرادی که از طریق تحلیل، تفکر و تلاش به ثروت رسیده اند کار را برای خود نوعی تفریح می دانند چرا که از کسب موفقیت لذت می برند؛ با این وجود اغلب این افراد تفریحاتی از قبیل کتاب خواندن، یادگیری مسائل جدید و پررونق، زبان های خارجی را دارند.

جالب است بدانید که کار در بازار بورس نیز یکی از تفریحات این قبیل افراد است، چرا که هم کار است، هم پیشرفت و چالش و هم برقراری روابط اجتماعی.

ثروتمندان باید چه مهارت های رفتاری و عملی داشته باشند

بدون شک رسیدن به موفقیت اتفاقی نیست و فرد ثروتمند باید رفتارها و اعمال متفاوتی نسبت به افراد عادی جامعه داشته باشد که به دستاوردهای بیشتری نسبت به آن ها رسیده باشد. این عادات می تواند به کسانی که دوست دارند ثروتمند و موفق باشند کمک کند تا با الگوبرداری سبک زندگی و کار خود را به آن ها نزدیک کنند.

عادت ها و رفتارهای مشترک ثروتمندان

به علت گرایش بیشتر افراد جامعه به ثروتمندی، تحقیقات زیادی هم در مورد رفتارها و عادات مشترک ثروتمندان در سال های اخیر صورت گرفته است که خلاصه ای از آن ها شامل موارد زیر است:

 1. سحرخیزی و شروع کارها از همان ابتدای روز؛
 2. پس انداز مبلغی از درآمد ماهیانه که اکثراً حدود ۱۰ درصد از کل درآمد است؛
 3. بخشش و کمک به دیگران که بیشتر ثروتمندان حدود ۵ درصد درآمد خود را در این راه صرف می کنند؛
 4. پشتکار از دیگر رفتارهای ثروتمندان است و باعث می شود تا در میانه راه از اهداف خود دست نکشند؛
 5. سرمایه گذاری در حوزه های متعدد؛
 6. نگرشی مثبت نسبت به زندگی و بیرون ریختن افکار منفی از ذهن؛
 7. انعطاف پذیری؛
 8. یادگیری مطالب جدید.

برای ثروتمند شدن باید چه تغییراتی در زندگی مان ایجاد کنیم؟

اگر شما هم دوست دارید به جرگه ثروتمندان بپیوندید، باید بدانید که هیچ وقت دیر نیست! اگر عادات رفتاری و سبک زندگی گذشته خود را تغییر دهید، حتماً به موفقیت بیشتری می رسید. هر چه رفتارها و عادات ثروتمندان را بیشتر سرلوحه زندگی خود قرار دهید، امید به موفق شدنتان به مراتب بیشتر می شود.

برای این کار اولین موردی که باید در زندگی خود تغییر دهید، بیرون راندن افکار مزاحم و منفی است که جلوی پیشرفتتان در تمام جنبه های زندگی را می گیرد. بعد با توجه به این که کدام فرد موفق تأثیر بیشتری بر روی شما داشته است، می توانید از او الگوبرداری کنید. عادات و رفتارهایی که برای ثروتمندان ذکر شد، می تواند الگویی برای شما هم باشد.

محل زندگی ثروتمندان چگونه است؟

زندگی ثروتمندان

احتمالاً هنگامی که محل زندگی ثروتمندان را تصور می کنید، کاخ های مجلل با باغ های بزرگ در ذهنتان نقش می بندند. گروه زیادی از آن ها این گونه زندگی می کنند؛ اما برخی نیز زندگی ساده و صمیمی را برمی گزینند. به خصوص کسانی که آرام آرام به ثروت رسیده اند و دست از تجملات ظاهری زندگی شسته اند. هر کسی در این زمینه اعتقادات شخصی خود را دارد؛ اما بیشتر افراد ثروتمند معتقدند ثروت هدیه ای از طرف خداست و باید از آن در جهت رفاه خود استفاده کرد.

اخلاق ثروتمندان

همان گونه که گفته شد، ثروتمند کسی است که نه تنها پول و املاک زیادی دارد؛ بلکه از دارایی های معنوی هم کم نصیب نیست. یکی از این دارایی ها، اخلاقیات است. پس یک ثروتمند واقعی اخلاق پسندیده ای هم دارد.

بیشتر کسانی که به ثروت های ماندگار دست یافته اند، خدمات بزرگی هم به جامعه کرده اند. به گونه ای که تعدادی از بزرگان معتقدند، ثروت هر کس به اندازه خدماتی است که به دنیا ارائه می دهد.

البته یک نکته را باید مد نظر داشت که معمولاً کسانی که موفق هستند و ثروت زیادی دارند، مشغله های کاری زیادی نیز دارند. همین امر به خصوص در جامعه ما که روابط اجتماعی و فامیلی مهم است، ممکن است برداشت های سوء از اخلاق ثروتمندان را به همراه داشته باشد. در صورتی که این گروه ممکن است وقت کافی برای معاشرت معمول را نداشته باشند.

وسایل زندگی ثروتمندان

در مورد نحوه زندگی ثروتمندان گفتیم که انتخاب هر کس با توجه به فرهنگ او متفاوت است؛ اما به طور کلی ثروتمندان از وسایل زندگی با درجه رفاه بالاتری نسبت به عموم مردم استفاده می کنند. لوازم آن ها اغلب با کیفیت است و از تکنولوژی های جدید بهره می گیرند.

این گروه قدر امکاناتی را که دارند، می دانند و از آن ها نهایت بهره را می برند. هر چند استفاده از وسایل زندگی لوکس و گران قیمت در اکثر این خانواده ها دیده می شود؛ اما ثروتمندان حقیقی مانند افراد تازه به دوران رسیده با به محض رسیدن به رفاه بیشتر، دست از تلاش برنمی دارند و درگیر خوش گذرانی های زودگذر نمی شوند.

ثروتمندان ایران در کجا زندگی می کنند؟

هر چند ممکن است افراد زیادی از ایرانی های ثروتمند به واسطه کسب و کار و شغلشان در خارج از کشور زندگی کنند، اما اکثر آن ها ایران را برای زندگی می پسندند. با توجه به جمع شدن بیشترین سرمایه ها و موقعیت های کاری کلان در پایتخت، بیشتر ثروتمندان ایران در تهران ساکن هستند.

محله های ثروتمند نشین و شمال شهر تهران، بیشترین تمرکز ثروتمندان ایران را دارد. با این حال افراد زیادی هستند که با توجه به زادگاه یا مسائل کاری خود در شهرهای دیگر نیز مستقر هستند.

ادامه مطلب
ثروتمندان چگونه پول خرج می کنند؟
ثروتمندان چگونه پول خرج می کنند؟

به راستی طریقه ی پول خرج کردن ثروتمندان دنیا چگونه است؟ آیا آن ها باوجود داشتن ثروت زیاد، زندگی رویایی ای دارند؟ آن ها در چه خانه هایی زندگی می کنند و چه ماشینی سوار می شوند؟ جالب است بدانید برخلاف تصور رایج، پول خرج کردن ثروتمندان به شکل ولخرجی و هدر دادن پول نیست. آن ها برای خرج کردن ذره ذره ی پول خود برنامه ریزی دارند و از هدر دادن سرمایه و دارایی های خود پرهیز می کنند.

برای این که ثابت کنیم پول خرج کردن ثروتمندان با ولخرجی و اتلاف سرمایه همراه نیست، چند دلیل قانع کننده وجود دارد. ازجمله:

پول خرج کردن ثروتمندان در دنیا

یکی از دلایلی که باعث می شود پول خرج کردن ثروتمندان به چشم بیاید و افراد ثروتمند ولخرجی و اسراف نکنند، توجه به تلاش هایی است که درگذشته برای پول درآوردن داشته اند. وقتی ثروت بازور و زحمت به دست می آید، فرد ثروتمند حاضر نیست آن را به راحتی از دست بدهد. مگر این که ثروت یک شبه به دست آمده باشد. در این صورت ممکن است که فرد ثروتمند خود را صاحب واقعی سرمایه و ثروت نمی داند.

برخی از افراد که با یک فرصت استثنایی (مثلاً برنده شدن در قرعه کشی بانک یا از طریق دریافت سهم ارث) یک شبه ثروتمند می شوند، از آنجا که برای به کسب درآمد خود زحمت نکشیده اند، برایشان اهمیتی ندارد که ثروت در چه راهی مصرف شود. به تنها چیزی که فکر می کنند، رفاه امروزشان است.

ثروتمندان با صرفه جویی ثروتمند می شود

پول خرج کردن ثروتمندان

برای این که ثابت کنیم پول خرج کردن ثروتمندان مانند افراد عادی نیست، باید نحوه ی ثروتمند شدن آن ها را به یاد بیاورید. پول خرج کردن ثروتمندان ازنظر افراد کم درآمد، یک امر غیرمعمول است. حتی گاهی به آن ها برچسب «خسیس» هم زده می شود. زیرا افراد عادی انتظار دارند ثروتمندان همه ی سرمایه ی خود را یک شبه خرج کنند و یا این که برای خرید بدون ترس پول خرج کنند. در حالی که یک فرد ثروتمند با صرفه جویی به ثروت و سرمایه می رسد و چون به این رویه عادت کرده است، همان روش را هم ادامه می دهد. درواقع صرفه جویی به جزئی از شخصیت او تبدیل شده است. حتی با ثروتمند شدن هم این ویژگی او از بین نمی رود.

برای مثال افراد ثروتمند اغلب به لباس های ساده ای اکتفا می کنند و حاضر نیستند هزینه ی زیادی برای خرید لباس های گران قیمت پرداخت کنند.

ثروتمندان مسئولیت پذیر و خلاق اند

ثروتمندان چگونه پول خرج می کنند؟ پول خرج کردن ثروتمندان

یکی دیگر از استدلال هایی که صرفه جویی در پول خرج کردن ثروتمندان را ثابت می کند، مسئولیت پذیری این گروه است. آن ها نسبت به هر موضوع و پدیده ای احساس مسئولیت دارند. حتی پول و سرمایه نیز برای آن ها اهمیت زیادی دارد. افراد ثروتمند به دلیل این که برای جمع آوری ثروت بیش تر تلاش زیادی می کنند و زحمت بسیار می کشند، نسبت به آن حس مسئولیت دارند. از سوی دیگر آن ها به دلیل قوه ی خلاقیت بالا، برای بسیاری از امور راه کارهای ارزان قیمت پیدا می کنند. به همین دلیل مجبور نیستند برای برخی از امور و وسایل، هزینه ی زیادی پرداخت کنند.

یک فرد ثروتمند با کنار زدن برخی از هزینه های غیرضروری به ثروت زیادی دست پیدا می کند. او حاضر نیست هرماه پول زیادی برای خرید لباس، لوازم شخصی و عطر و ادکلن با برندهای معروف پرداخت کند. به جای این که هرماه لباس های جدید را به تن کند، لباس ها و وسایل کهنه ی خود را با خلاقیت تعمیر می کند تا بتواند از آن ها مجدداً استفاده کنند.

ثروتمندان عزت نفس بالایی دارند

پول خرج کردن ثروتمندان با میزان عزت نفس و اعتماد به نفس ارتباط نزدیکی دارد. آن ها به دلیل برخورداری از عزت نفس و اعتماد به نفس، حاضر نیستند برای خودنمایی هزینه های زیادی پرداخت کنند. یک فرد ثروتمند می داند که همه او را می شناسند و می دانند که او از موقعیت و شأن بالایی برخوردار است. پس نیاز نیست که با خرید وسایل و لباس های گران قیمت، خود را به نمایش بگذارد.

یکی از دلایلی که باعث می شود اغلب افراد عادی، پول زیادی برای خرید یک ادوکلن، عینک آفتابی یا کفش خرج کنند، نداشتن اعتمادبه نفس است. درواقع آن ها سعی دارند با وسایل گران قیمت و یا سوارشدن در یک خودروی لوکس، خود را به دیگران نمایش دهند. اما افراد ثروتمند به دنبال جلب توجه دیگران نیستند. برای آن ها پول و سرمایه نسبت به نگاه ها و نظرات دیگران، ارزش بیش تری دارد. پس پول و سرمایه ی خود را برای جلب نظر دیگران به هدر نمی دهند.

آن ها به دنبال افزایش سرمایه هستند

ثروتمندان چگونه پول خرج می کنند؟ پول خرج کردن ثروتمندان

پول خرج کردن ثروتمندان به گونه ای است که به فکر آینده و افزایش سرمایه ی خود هستند. آن ها هنگام خرید به زمانی فکر می کنند که باید کالا را بفروشند. به همین دلیل به سراغ کالاهایی که خریدار ندارند، نمی روند. برای مثال خرید طلا و جواهرات برای آن ها یک پس انداز محسوب می شود. اما پرداخت پول زیاد برای یک مهمانی یک شبه به معنای ولخرجی و زیاده روی است.

اغلب ثروتمندان دنیا خودروهای لوکس و گران قیمت سوار می شوند. چون می دانند در صورت خسته شدن از این خودرو می توانند آن را به فرد دیگری بفروشند. اما افراد عادی در زمان پول خرج کردن بیش تر از اینکه به سود خود در آینده فکر کنند، به فکر رفع حاجات فعلی خود هستند.

ثروتمندان

ثروتمندان چگونه پول خرج می کنند؟ پول خرج کردن ثروتمندان

حال که به دلایل صرفه جویی در پول خرج کردن ثروتمندان آشنا شدید، خوب است بدانید برخی از ثروتمندان سرشناسِ دنیا چگونه زندگی می کنند و پول خود را در چه جاهایی به مصرف می رسانند. در ادامه به معرفی برخی از ثروتمندترین افراد دنیا و نحوه ی پول خرج کردن آن ها می پردازیم.

خانواده ی سلطنتی در انگلیس

ثروتمندان چگونه پول خرج می کنند؟ پول خرج کردن ثروتمندان

خانواده ی سلطنتی بریتانیا در ردیف ثروتمندترین های دنیا به شمار می روند. اما جالب است بدانید که زندگی آن ها در سادگی و به دور از تجمل گرایی می گذرد. نمونه ی بارز از سادگی در زندگی خانواده سلطنتی را می توان در ازدواج ویلیام و کاترین مشاهده کرد.  هرچند آن ها برای اقامت خود در یک هتل ۵ ستاره در شهر کلاسترز (سوئیس) حدود ۶۰ هزار دلار هزینه کرده و یک تاج با پوشش ۱۶ فوتی از الماس بر سر کاترین گذاشته بودند، اما ظاهر جشن چیز دیگری را نمایان می کرد. در جشن آن ها خبری از گریم های سه بعدی گران قیمت و لباس های اشرافی نبود.

اپرا وینفری

ثروتمندان چگونه پول خرج می کنند؟ پول خرج کردن ثروتمندان

اپرا وینفری یکی دیگر از افراد مشهور و ثروتمند است که در کالیفرنیا زندگی می کند. او صاحب یک عمارت باقیمت ۸۵ میلیون دلار است. او کودکی و نوجوانی سختی را پشت سر گذاشته بود. اما اکنون در بین قدرتمندترین افراد جهان در رتبه ی ۴۵ قرار دارد. اپرا وینفری فعالیت های انسان دوستانه ی زیادی را در کارنامه ی خود دارد. میزان تلاش اپرا برای کمک به انسان های فقیر، او را به یکی از بانفوذترین زنان در جهان تبدیل کرده است. اپرا زمانی که متوجه شد یک خواهر ناتنی دارد، برای او یک خانه با بهای نیم میلیون دلار خریداری کرد.

 لری الیسون

ثروتمندان چگونه پول خرج می کنند؟ پول خرج کردن ثروتمندان

پول خرج کردن ثروتمندان شامل لری الیسون نیز می شود. او یکی دیگر از افراد ثروتمند در دنیاست. لری یکی از بنیان گذاران شرکت اوراکل درزمینه ی نرم افزارهای پایگاه داده است. براساس گزارش فوربس، لری الیسون در رده ی پنجم ثروتمندترین افراد جهان قرار می گیرد. او یک ملک در وودساید (کالیفرنیا) دارد که به روستاهای ژاپنی در قرون وسطی شبیه است. علاوه بر این، لری الیسون یک خانه در محله ی پاسیفیک هایتز سان فرانسیسکو دارد. وسعت ملک او به حدود ۱۰ هزار مترمربع می رسد که در آن امکاناتی از قبیل استخر، سونا، دریاچه ی مصنوعی و حوضچه ی ماهی راه اندازی شده است. لری در سال ۲۰۱۲ نیز یک عمارت ۱۰ هزار متری در جزیره ی لانای (هاوایی) خریداری کرده بود.

دیوید و ویکتوریا بکهام

ثروتمندان چگونه پول خرج می کنند؟ پول خرج کردن ثروتمندان

دیوید بکهام که به دلیل بازی های موفقیت آمیزش در تیم های منچستریونایتد و رئال مادرید معروف شد، یکی دیگر از ثروتمندترین افراد دنیا محسوب می شود. البته او بعد از بازنشستگی در فوتبال وارد کار مدلینگ شد. او یک پورشه ی ۱۱۰ باارزش ۱۴۵ هزار دلار دارد. همسر دیوید بکهام نیز یک رولز رویس فانتوم باارزش ۴۷۵ هزار دلار دارد. اکنون این زوج ثروتمند در لندن زندگی می کنند و البته بخشی از زمان خود را نیز صرف سفر به آمریکا و سایر کشورهای توریستی در دنیا می کنند. آن ها در دبی یک آپارتمان به ارزش ۱۵ میلیون دلار دارند.

بیل گیتس

ثروتمندان چگونه پول خرج می کنند؟ پول خرج کردن ثروتمندان

بیل گیتس مدیرعامل شرکت مایکروسافت یکی از میلیاردرهای معروف جهان است. او چندین سال پیاپی است که در رده ی اول ثروتمندترین فرد دنیا قرار می گیرد. او هرسال میلیون ها دلار به انجمن های خیریه کمک می کند. از او باید به عنوان یک ثروتمند صرفه جو در جهان نام برد که پول خود را برای خرید وسایل بی ارزش صرف نمی کند. با این حال او اکنون صاحب یک خانه با متراژ ۶ هزار متر است که در میان دریاچه ی واشنگتن ساخته شده است. ازجمله امکانات این عمارت می توان به باشگاه ورزشی، کتابخانه، سینمای شخصی، استخر و سونا اشاره کرد.

بیل گیتس برای ساخت این عمارت حدود ۲٫۶۳ میلیون دلار هزینه کرده است. اما اکنون ارزش آن به ۱۲۰ میلیون دلار می رسد. از دیگر دارایی های بیل گیتس باید به جت شخصی او اشاره کرد که حدود ۴۵ میلیون دلار ارزش دارد.

وارن بافت

ثروتمندان چگونه پول خرج می کنند؟ پول خرج کردن ثروتمندان

وارن بافت سرمایه گذار و بازاریاب موفق آمریکایی است که به عنوان سومین میلیاردر جهان محسوب می شود. او هم اکنون مدیرعامل شرکت برکشایر هاتاوی است. در آمریکا او را به عنوان یک ثروتمند نیکوکار می شناسند. وارن بافت از آن دست افراد ثروتمندی است که در کم خرج بودن و صرفه جویی شناخته شده است. او هم اکنون در یک خانه با ۵ اتاق زندگی می کند. این خانه در سال ۱۹۵۸ ساخته شد که وارن بافت آن را باقیمت ۳۱ هزار و ۵۰۰ دلار خریداری کرد. اکنون این ملک در حدود ۲۵۸ هزار دلار قیمت دارد.

لئوناردو دی کاپریو

ثروتمندان چگونه پول خرج می کنند؟ پول خرج کردن ثروتمندان

لئوناردو دی کاپریو هنرپیشه ی معروف آمریکایی است که بسیاری از ایرانیان او را با بازی در فیلم تایتانیک می شناسند. او تاکنون ۶ بار جایزه ی اسکار را از آنِ خود کرده است. او بخش زیادی از زمان خود را برای سرگرمی، تفریح و سفر صرف می کند. بخشی از ثروت لئوناردو برای تفریحاتش خرج می شود. او به دلیل علاقه ای که به قایق رانی دارد، تنها برای یک سفر با قایق، حدود ۵۰ هزار دلار هزینه پرداخت کرده است.

آرنولد شوارتزنگر

ثروتمندان چگونه پول خرج می کنند؟ پول خرج کردن ثروتمندان

پول خرج کردن ثروتمندان شامل حال آرنولد شوارتزنگر نیز می شود. چراکه او یک تاجر و سیاست مدار آمریکایی است که میزان سرمایه ی او به بیش از ۳۰۰ میلیون دلار می رسد. آرنولد شوارتزنگر درگذشته فرماندار ایالت کالیفرنیا نیز بود. مهم ترین جمله ای که او در مورد پول خرج کردن دارد این است: «پول با خود خوشبختی و شادی نمی آورد. بلکه شما خوشحالی را خلق می کنید. احساس شادی ناشی از خرج کردن ۵۰ میلیون دلار بااحساس شادی ناشی از خرج کردن ۴۸ میلیون دلار فرقی باهم ندارد». همین توصیه ی آرنولد شوارتزنگر نشان می دهد که او اهل زیاده روی در پول خرج کردن نیست.

مارک کوبن

ثروتمندان چگونه پول خرج می کنند؟ پول خرج کردن ثروتمندان

مارک کوبن یکی از تاجران ثروتمند آمریکایی است که توانست در سال ۲۰۰۰ یک باشگاه بسکتبال را باارزش ۲۸۰ میلیون دلار خریداری کند. او در آمریکا به عنوان یک سرمایه گذار باهوش شناخته شده است. مارک کوبن توانسته است از طریق تجارت، سرمایه ی خود را به بیش از ۷۶۵ میلیون دلار برساند. با این وجود او معتقد است که پول شادی آفرین نیست. بلکه آرامش درونی را بزرگ ترین راز خوشبختی و شادی می داند. به همین دلیل توصیه می کند به جای توجه بیش از حد به خرج کردن پول، به زندگی لبخند بزنید.

پاف ددی

ثروتمندان چگونه پول خرج می کنند؟ پول خرج کردن ثروتمندان

یکی دیگر از ثروتمندترین افراد دنیا پاف ددی است که در نیویورک زندگی می کند. او یک خواننده و آهنگ ساز محبوب است که در زمینه ی موسیقی رپ شهرت دارد. میزان ثروت او به بیش از ۸۵۵ میلیون دلار می رسد. پاف ددی در سال ۲۰۰۹ در جشن تولد ۴۰ سالگی خود، بیش ۳ میلیون دلار هزینه کرد. در این مهمانی ۵۰۰ مهمان از بین چهره های معروف دعوت شده بود.

مارک زاکربرگ

ثروتمندان چگونه پول خرج می کنند؟ پول خرج کردن ثروتمندان

زمزمه های نحوه ی پول خرج کردن ثروتمندان به مارک زاکربرگ نیز می رسد. زیرا او مؤسس فیسبوک است که اکنون یکی از ثروتمندترین افراد دنیا محسوب می شود. او کار خود را در سن ۲۰ سالگی شروع کرد. زاکربرگ یکی از ثروتمندان نیکوکار در آمریکاست که در سال ۲۰۱۳ به مؤسسات خیریه در این کشور کمک های مالی زیادی کرده است. باوجود ثروت زیاد، زندگی زاکربرگ چندان پرزرق و برق نیست. جشن ازدواج او با پریسیلا چان در سال ۲۰۱۰ در اوج سادگی و به دور از تجمل برگزار شد. او اکنون یک خودروی فولکس واگن ITG به ارزش ۲۵ هزار دلار دارد.

ادامه مطلب
۱
۵ نکته کلیدی در تفاوت مردم...

آدم ها با هم فرق می کنند و همین تفاوت ها است که آینده تک تک ما را منحصر به فرد می کند. اگر خوب نگاه کنیم، تفاوت مردم عادی با ثروتمندان به سبک فکر و باورهایشان برمی گردد. چیزهایی که برای مردم عادی مهم نیستند، برای ثروتمندان از نان شب هم واجب ترند و در عوض، دغدغه های افراد ثروتمند برای مردم عادی هیچ اهمیتی ندارد. پس تفاوت مردم عادی با ثروتمندان عمیق تر از آن است که بتوان با قضاوت های ساده ای مانند: «او شانس آورده» به آن نگریست. در این مقاله با هم به سراغ پنج تفاوت بزرگ مردم عادی با ثروتمندان می رویم تا شاید از این راه، دری به سمت آشنایی با بهار ثروت و استقلال مالی باز کنیم.

مارک تامپسون، کارآفرین، بازرگان و مدیر ارشد اجرایی بریتانیایی

رفتار و کردار ثروتمندان با مردم عادی فرق می کند.

 پر رنگ ترین تفاوت مردم عادی با ثروتمندان

بدون شک، نمی توان به تک تک نکته هایی که افراد ثروتمند در زندگی شان رعایت می کنند اشاره کرد؛ ولی می توان گلچینی از بهترین تفاوت ها را کنار هم چید. شاید بعضی از این تفاوت ها در نظر شما ساده و بی اهمیت به نظر برسند. اما نکته مهم، اقدام کردن در جهت این تفاوت ها است که باعث می شود نتیجه ای تازه به بار بنشیند.

۱- ثروتمندان به چالش ها خیلی بلند، سلام می کنند

همه انسان ها راحتی را دوست دارند و دلشان می خواهد از تک تک لحظه های زندگی شان لذت ببرند. تا اینجای کار، تفاوتی بین مردم عادی و ثروتمندان دیده نمی شود. تفاوت اصلی از جایی آغاز می شود که چالش ها خودنمایی می کنند. اینجا است که واکنش این دو گروه، سرنوشت آنها را رقم می زند. وقتی افراد عادی با چالش ها رو به رو می شوند، خیلی نامحسوس عقب نشینی کرده و به حلقه امنشان باز می گردند. اما افراد ثروتمند با وجود آنکه در اعماق قلبشان دوست دارند در همان حلقه امن باقی بمانند ولی مشتاقانه به سمت آن چالش می روند. راحتی و آرامش برای افراد ثروتمند نیز بسیار مهم است اما در اولویت دوم زندگی شان قرار دارد. در واقع اولویت اول زندگی آنها، پولدار شدن است.

گاهی چالش ها نه به صورت فیزیکی بلکه در ذهن ما و دیگران قرار دارند. مثلا آغاز کاری که تاکنون هیچ از اطرافیان ما آن را امتحان نکرده یکی از این چالش ها است. در این حالت نیز واکنش یک فرد ثروتمند و فردی عادی با هم فرق می کند. فرد ثروتمند، گیوه هایش را وَر می کشد تا به خودش و دیگران ثابت کند که می تواند. اما فرد عادی، خیلی راحت تسلیم «نکن، نکن ها» و «نمی شود ها» می شود و آرزوهایش را به باد فراموشی می سپارد.

یک تمرین کوچک اما تاثیر گذار

تکه ای کاغذ بردارید و روی آن پنج چیزی که در دنیای شما یک چالش به حساب می آیند را پشت سر هم بنویسید. درباره آنها فکر کنید و برنامه ای برای ورود آنها به زندگی تان بسازید.

تفاوت مردم عادی با ثروتمندان

ثروتمندان برای رسیدن به آرزوهای خود هدف و برنامه دارند.

۲- ثروتمندان به آینده نگاه می کنند

بیشتر ما با این تصور که دنیا در گذشته روزگار بهتری بوده بزرگ شده ایم. دورانی که مردم دنیا نسبت به هم مهربانی بیشتری داشتند، آهنگ ها زیباتر بودند، ورزشکاران پرتلاش تر بودند و صداقت در تجار و کسبه بازار از ارزش بیشتری برخوردار بود. متأسفانه این برداشت نادرست از گذشته تاکنون و از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است و همچنان نیز ادامه دارد. با چنین دیدگاهی، آینده چیزی جز ناامیدی نخواهد بود و همواره باید در حسرت گذشته ها سوخت و ساخت. اما ثروتمندان چنین دیدگاهی ندارند. آن ها مدام به حال و آینده می نگرند و به فرصت های نابی که پیش روی آنها است نگاه می کنند. آن ها گذشته را پلی برای کسب تجربه ها و رسیدن به دوران طلایی آینده می دانند و برای رسیدن به اهداف خود از همین امروز رؤیاپردازی و برنامه ریزی می کنند. ثروتمندان، بخش زیادی از وقتشان را صرف شفاف کردن ایده هایی می کنند که معلوم نیست چند سال دیگر تحقق یابد؛ اما با شوق و انگیزه زیادی این کار را انجام داده و از آن لذت می برند.

تفاوت مردم عادی با ثروتمندان

ثروتمندان مغرور نیستند؛ اعتماد به نفسشان بالاست.

جاستین سالیوان (Justin Sullivan)

۳- ثروتمندان اعتماد به نفس بیشتری دارند

قضاوت ها و برچسب های منفی در مورد افراد ثروتمند، حد و حساب ندارد. این حرف ها از قدیم الایام بوده و متأسفانه هنوز هم شنیده می شود. تصور بیشتر مردم این است که افراد پولدار به خاطر پولشان، خود را از دیگران برتر می دانند. ولی در حقیقت این گونه نیست. افراد پولدر به خاطر اعتماد به نفس بالایی که دارند، مغرور دیده می شوند. آن ها مدام روی اهدافشان پافشاری می کنند و به ناامیدی، مجالی برای عرض اندام نمی دهند. حتی در شرایطی که ضرر کرده اند باز هم خود را شکست خورده نمی بینند و اتفاقاً با عبرت گرفتن از گذشته با قدرت و انگیزه بیشتری به مسیر خود ادامه می دهند. این خصوصیت های اخلاقی و رفتاری را نمی توان تکبر و غرور نامید؛ شایسته است که آنها را اعتماد به نفسی عملی خطاب کنیم. افراد ثروتمند، هوشمندی و جسارت بالایی برای رسیدن به اهدافشان دارند. موفقیت های پی در پی، مثل یک دومینوی انرژی، افراد ثروتمند را جلو و جلوتر می راند تا جایی که دیگر چیزی جلودارشان نیست و به هر چه اراده کنند، می رسند. این قدرت، ثروتمندان را در نظر مردم، آدم هایی خشک و مغرور جلوه می دهد که مدام دوست دارند از خود و موفقیت هایشان حرف بزنند و این چیزی است که مردم را به اشتباه می اندازد.

تفاوت مردم عادی با ثروتمندان

 

پول برای آزادی است نه خودنمایی.

۴- ثروتمندان با پول، آزادی شان را می خرند

تصور اشتباه دیگر در مورد افراد ثروتمند این است که آن ها با پولشان خودنمایی و فخرفروشی می کنند. البته که پول باعث بیشتر دیده شدن می شود ولی هدف اصلی آنها آزادی مالی است. ما پول در می آوریم تا آزادتر زندگی کنیم. آزادی در دنیا بدون ثروت تقریباً غیرممکن است. نگرانی برای پرداخت قسط و اجاره و رهن منزل، بال های پرواز ما را می بندد و نمی گذارد آزادانه زندگی کنیم. بی پولی انتخاب ها را بسیار محدود می کند و محدودیت با آزادی در تناقض است. افراد ثروتمند می توانند شغل های خوبی برای خودشان مهیا کنند؛ مشاغلی که آسیب فیزیکی و روانی در پی نداشته باشد و مجبور نباشند به کارفرما جواب پس دهند. همانطور که می بینید ثروتمندان پول در می آورند چون به آن ها اجازه می دهد آزادانه نوع زندگی خود را انتخاب کنند. از همین الان به آزادی خود بعد از  ثروتمند شدن فکر کنید!

تفاوت مردم عادی با ثروتمندان

هر کسی جذب مشابه خود می شود. ثروتمندان نیز جذب ثروتمندان می شوند.

Luke MacGregor

۵- نگاهی دوباره به دوستانتان بیندازید

مردم شبیه افرادی هستند که با آن ها ارتباط برقرار می کنند. اگر بگوییم دوستان ما آینه ای از افکار و دیدگاه های ما هستند، پر بیراه نگفته ایم. فصل مشترکی که شما با دوست خود دارید، زمینه رفاقت و صمیمیتتان را با او ایجاد کرده است. ثروتمندان نیز دوست دارند با افراد ثروتمند ارتباط برقرار کنند. آنها با تعامل با افراد ثروتمند، شانس خود را برای رسیدن به ثروت بیشتر امتحان می کنند. شما نیز سعی کنید با افرادی که از شما ثروتمندتر هستند ارتباط برقرار کنید. یادتان باشد، اگر پنج نفر از صمیمی ترین افراد پیرامون خود را تغییر دهید، زندگی شما نیز تغییر می کند.

ادامه مطلب
tafavo-zahne-faghir-o-servatmand-1-header
۱۷ تفاوت عمده ذهنیت افراد ثروتمند...

به عنوان یک قانون عام، می توانیم بگوییم که بهتر است نقاط قوت خود را متوازن کنیم تا این که بخواهیم نقاط ضعفمان را از بین ببریم. این قانون با تمرکز بر روی مهارت هایمان بهتر فهمیده و درک می شود. از این رو بهتر است بر روی کارهایی که به خوبی انجام می دهیم تمرکز کنیم و اجازه دهیم کارهایی که آن ها را خراب می کنیم را افراد دیگری انجام دهند. اما یک استثنای بسیار بزرگ برای این قانون وجود دارد و آن استثنا، ذهنیتِ اشتباه است و این ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر را از یکدیگر مجزا می کند. ذهنیت اشتباه فقط راجع به یک نقطه ی ضعف عادی مطرح نمی شود، بلکه می تواند از نقطه ی ضعف شما به عنوان راهی برای فلج کردن تمام نقاط قوتتان استفاده کند و این زمانی اتفاق می افتد که شما قادر به پیدا کردن آن نباشید.

یک مثال بسیار ساده برای ذهنیت منفی، ذهنیتِ کمیابی است. ذهنیت کمیابی به شما می گوید که همه چیز اعم از ثروت، موفقیت و شهرت چیزی مثل یک تکه کیک است. مقدار بسیار کمی از این کیک وجود دارد و اگر کسی تکه ی بزرگی از آن را بردارد، آن وقت دیگران برای استفاده از این کیک به مشکل بر می خورند، حال متوجه شدیم که این ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر را چگونه از هم جدا می کند. حال اگر بخواهیم این مثال را به صورت جهانی تعمیم دهیم، متوجه می شویم که بیل گیتس در این مورد مثل یک شیطان بسیار بزرگ است؛ علی رغم تمام کارهای خوبی که برای جامعه کرده است، علی رغم تمام کمک هایی که به مستضعفان کرده است، علی رغم تمام محصولات و موسسات خیر خواهانه ای که برای انسان ها ساخته؛ او یک شیطان است! چرا که تکه ی بزرگی از کیک ما را برداشته و در نتیجه، دیگر به ما کیک نخواهد رسید.

حال این ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر می تواند در تمامی ابعاد زندگی شما رسوخ کند، چرا که ذهنیت کمیابی به شما غالب شده است. حال ممکن است خوشحال بودن از موفقیت دیگران برای شما به شدت سخت باشد؛ چرا که با توجه به ذهنیت کمیابی موفقیت دیگران برای شما به مسابه ی یک شکست است. و اما ذهنیت فراوانی دقیقا مقابل ذهنیت کمیابی قرار دارد و همین امر تفاوت ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر را نمایان می کند. ذهنیت فراوانی به ما می گوید که می توانیم ارزش بیشتری برای دیگران بیافرینیم. یعنی به جای دیدنِ ثروت و موفقیت به عنوان یک شی بسیار اندک، می توانیم یک بازی برد-برد را برای چنین موقعیتی ایجاد کنیم که همه در آن خوشحال باشند.

اگر شما ذهنیت کمیابی را داشته باشید، نمی توانید با دیگران همراه شوید؛ چون همان طور که گفته شد، موفقیت دیگران به معنای شکست شماست! اما اگر ذهنیت فراوانی به شما غلبه کند، شما می توانید به راحتی با دیگران همراه شوید؛ چرا که خواهید دانست که موفقیت دیگران نه تنها هیچ محدودیتی برای شما ایجاد نخواهد کرد، بلکه برایتان ایجاد ارزش خواهد کرد. بنابراین به خوبی می توانید این ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر را از یکدیگر تمیز دهید.

ایجاد ارزش

ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر

عبارتِ «ایجاد ارزش» در ذهنیت فراوانی به شدت حائز اهمیت است. ارزش، یا در این مورد «ثروت» به خودیِ خود وجود ندارد، بلکه می تواند ساخته شود. لزومی ندارد که ما کیکِ حال حاضرمان را با کسی تقسیم کنیم. بلکه می توانیم کیک بزرگتری را برای خودمان بپزیم. در حقیقت، اگر واقعا دلتان می خواهد که پیشرفتی در زندگی تان حاصل شود، راهش این است که خودتان را فقط و فقط به علایق و استعدادهای خودتان محدود نکنید، بلکه به دیگران نیز نگاهی داشته باشید. پس یکی از تفاوت های بزرگ ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر این است که به جای این که به همه چیز دیدِ مشکوکی داشته باشیم و به دنبال یک فرصت برای سودیابی باشیم، سعی کنیم که بخشنده باشیم. این یعنی دانش، زمان و مهارت هایمان را مثل انسان های بخشنده در اختیار دیگران قرار دهیم.

اگر واقعا با خودتان فکر می کنید که برخی از انسان های بزرگ چطور بخش زیادی از وقتشان را به صورت آنلاین در اینترنت می گذرانند، جواب ساده اش این است که آن ها بخشنده اند. آن ها زمان و انرژی شان را برای ارائه ی محتوای کاربردی و ارزشمند به دیگران جاری می کنند تا بتوانند طرفداران و هوادارانی واقعی برای خودشان بسازند؛ افرادی که به آن ها اعتماد دارند و به خاطر کارهایی که برایشان کرده اند از ایشان تشکر می کنند. بدین روش است که شما می توانید مشتری های ثابت زیادی برای خودتان دست و پا کنید و از این تفاوت ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر به نفع خودتان استفاده کنید.

دارِن رُز

دارن رز، یکی از بزرگترین بلاگرهای جهان تصمیم گرفت که اولین محصول خودش را روانه بازار کند. اسم این کتاب «۳۱ روز برای ساختن یک وبلاگ بهتر» بود، اما این کتاب محصول جدیدی نبود. خود او قبل از تمام این ماجراها، یک سری از مطالبش را در قالب «۳۱ راه برای ساختن یک وبلاگ بهتر» ارائه کرده بود و در این محصول، فقط جمع بندی بهتری را با اضافه کردن چندین نکته به مخاطب ارائه کرده بود. چرا کسی باید چنین کتابی را بخرد، وقتی می تواند به راحتی و از همین اطلاعات به صورت مجانی استفاده کند؟ یکی از دلایلش این است که با خرید این کتاب مجبور نیستند که هر بار در آرشیو مطالب دارن رز جست و جو کنند تا این اطلاعات را پیدا کنند. دلیل دیگر هم این است که مردم دوست دارند روی همه چیز، احساس مالکیت داشته باشند.

اما یکی از غافلگیر کننده ترین دلایل و ذهنیت ها برای خرید این کتاب در ایمیل هایی که چندتن از خریداران کتاب به دارن داده بودند مشخص بود، آن ها گفته بودند که خرید این کتاب را به عنوان فرصتی برای تشکر از تمامی کمک هایی به آنان کرده بود می دیدند! برای چند ثانیه به این موضوع فکر کنید. او محصولش را صرفا با چند نکته ی اضافی ارائه کرد، اما مشتریانش به خاطر کمک های بی وقفه ی دارن به آن ها، این کتاب را خریداری کردند. این همان تفاوت ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر و همچنین بخشندگی ای بود که در موردش به شما گفتیم. ذهنیت کمیابی در این زمان مدام از شما می پرسد: «در این معامله چه چیزهایی گیرِ من می آید؟» اما ذهنیت فراوانی در این مواقع با مهربانی می پرسد: «در این معامله می توانم چه کمکی به دیگران کنم؟»

چند وقت پیش یک کتاب بسیار پرمحتوا و ارزشمند به نام اسرار ذهن ثروتمند اثرِ تی هارو اکر را خواندم. این کتاب به خوبی قادر بود با مقایسه ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر، توانایی های شما را با ذهنیت های درست گره بزند. ایده ی اصلی این کتاب این بود که افکار و احساسات، اعمال شما را کنترل می کنند و اعمال شما نتایج تان را مشخص می نمایند. او در این کتاب می گفت که مردم یک «ترموستات مالی» دارند. دقیقاً مثل فضای خانه که می تواند دمای مشخصی داشته باشد، انسان ها نیز هر کدام برای یک سطح خاصی از ثروت برنامه ریزی شده اند. درست مثل فضای خانه که _ علی رغم حضورِ ترموستات _ می تواند نوسانی در دمای خود داشته باشد. مثلاً به خاطر تغییرات دمای بیرون خانه یا باز گذاشتن پنجره ی خانه، یک انسان هم می تواند نوسانی را در وضعیت مالی خویش، به علت شرایط خارج از کنترلش داشته باشد. اما تا زمانی که ترموستات ما بر روی درجه ی خاصی تنظیم شده باشد، باز هم به همان سطح ثابت باز می گردیم.

تنها راهی که شما می توانید از طریق آن به ثروت حقیقی دست پیدا کنید، این است که ترموستات خودتان را دوباره تنظیم کنید؛ یا مصداق آن در دنیای واقعی، یعنی ذهنیت خودتان نسبت به ثروت را تغییر دهید. به بیان دیگر با آگاهی از تفاوت ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر افکار خود را به سمت ذهنیت ثروت و فراوانی سوق دهید. به این منظور باید افکاری را که شما را عقب نگه می دارند دور بریزید و ذهنیت هایی که شما را به سمت جلو هل می دهند را در آغوش بگیرید.

آیا از تفاوت های ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر آگاهی دارید

از این رو در این مقاله قصد داریم ۱۷ تفاوت عمده ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر را مورد بررسی قرار داده و به تفسیر آن ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

انسان های ثروتمند باور دارند که خودشان زندگی خود را می سازند؛ اما انسان های فقیر باور دارند که زندگی برایشان تصمیم می گیرد!

ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر

آیا شما واقعاً باور دارید که مسیر زندگی تان را کنترل می کنید؟

به طور امیدوارانه ای، اکثر شما خواهید گفت که همین طور است، اما آیا اعمال و رفتار شما نیز همین را می گوید؟ اگر واقعا باور دارید که شما می توانید مسیر زندگی تان را کنترل کنید، پس طوری رفتار کنید که به همان جایی که دوست دارید برسید. اگر هم نه که مشخص است. به جای آن، شما باور خواهید داشت که قربانی اتفاقات خواسته و ناخواسته ی زندگی هستید و این همان تفاوت ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر است. البته راه ساده تر این است که باور کنیم، سیلاب زندگی ما را به هر جا که دلش بخواهد می برد. تقصیر شما نیست که فقیر یا چاق هستید یا نمی توانید یک همسر خوب پیدا کنید. همه ی این ها نتایج اتفاقات بدی هستند که برای شما افتاده اند. شما فقط با کارت هایی که به طور شانسی به دستتان افتاده است بازی می کنید.

واقعیت این است که همه از کارت های بد می ترسند، اما تفاوت ما انسان ها در این است که آیا به شکل منفعلانه آن را می پذیریم یا به صورت فعالانه به آن واکنش نشان می دهیم؟ اولین قدم در راه تقویت خویشتن این است که باور داشته باشیم که می توانیم اوضاع را بهتر کنیم و برای چنین کاری مسئولیت داریم.

افراد ثروتمند کسانی هستند که فرصت برنده شدن را می بینند؛ اما افراد فقیر فقط می خواهند از باختن اجتناب کنند!

اگر پولتان را درون بازار بورس قرار دهید، ممکن است ضرر کنید. اگر پولتان را تبدیل به ملک و املاک کنید، ممکن است ببازید. اگر با پولتان بیزینس تازه ای راه بیندازید، ممکن است آن را از دست بدهید. همه ی این ها درست است، اگرچه بازار بورس، مال و املاک و استارت یک بیزینس تازه بهترین راه برای تقویت انرژی شما به سمت پولدار شدن هستند. ثروتمندان می توانند از پول شما کار بکشند اما فقرا برای پول کار می کنند. این نکته دقیقا تفاوت ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر را نشان می دهد. اگر شما هم برای اجتناب از باختن بازی می کنید، عاقبت گرفتار یکی از این حالات خواهید شد. شما از ضرر هایی که ازشان می ترسیدید اجتناب می کنید، اما در حقیقت به خاطر این که چنین فرصت های بکری را از دست دادید پشیمان خواهید شد و بابت این احساس پشیمانی رنج بسیاری خواهید کشید.

پشیمانی احساس کشنده ای است.

پشیمانی تنها احساسی است که واقعاً باید از آن ترسید!

اما ترس از پشیمانی ترسی است که به جای عقب نگه داشتن شما می تواند شما را به جلو هل بدهد.

افراد ثروتمند به پولدار بودن متعهد می شوند؛ اما افراد فقیر فقط دلشان می خواهد که ثروتمند باشند!

ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر

هرکسی دوست دارد که پولدار باشد. اگر به هرکسی برای پولدار یا فقیر بودن انتخابی داده شود، افراد بسیار کمی خواهند گفت که ترجیح می دهند خودشان ثروت را به دست بیاورند تا این که کسی آن را بهشان ببخشد. تفاوت ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر در همین است که اگر واقعا دلتان می خواهد ثروتمند شوید، باید به آن متعهد باشید. باید قدم بعدی را در راه رسیدن به این هدف بردارید، حال ممکن است که برایش آماده باشید یا خیر. اما باید برایش تلاش و ریسک کنید!

متعهد بودن به این معناست که سحرخیز شوید. بدین معنی است که به جای نگاه کردن سریال های عیدانه و ماه رمضان، کتابی بخوانید که به تقویت ذهنیت شما کمک کند. در این صورت قطعا نشانه هایی از تعهد در زندگی شما بروز خواهد کرد که بتوانید اشاره ای به آن ها بکنید. خواستن فقط حرف است، اما تعهد، عمل کردن را می طلبد.

افراد ثروتمند فکرهای بزرگی دارند و افراد فقیر، فکرهای کوچک!

برای این که این تفاوت ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر را بهتر درک کنیدمی خواهم یکی از تجربه های اخیر خودم را برایتان شرح دهم. من دوستی دارم که اخیراً در کسب و کارهای آنلاین نیز طبع آزمایی کرده است. هر از گاهی با او حرف می زنم و تشویقش می کنم تا قدم های بزرگتری در این راه بردارد. یک بار در اواسط صحبت هایمان او گفت که به درآمد ۳۰۰ میلیون تومان در سال رسیده و دلش می خواهد همین درآمد را حفظ کند. فکر می کنم تا به حال چنین مخالفت بزرگی را از من ندیده بود. چنان بر سر راه این تفکرش سد شدم که شوکه شد. برای او ۳۰۰ میلیون تومان اتفاق بسیار بزرگی بود، اما توانایی های او می توانست خیلی فراتر از این برود. لازم بود تا کسی این موضوع را به او یادآوری کند و آن شخص هم من بودم.

اما چه اتفاقی می افتاد اگر او خط باورهایش را پایین می آورد؟

دلایل بسیاری برای بزرگ فکر کردن وجود دارد. اول از همه این است که افکار بزرگ می توانند انگیزه های زیادی به شخص بدهند. اگر شما فکر می کنید که چندین پروژه را در سال باید تحویل بدهید و شبانه روزی بیدار باشید تا به درآمد ۳۰۰ میلیون تومان در سال برسید، احتمالاً به این نتیجه می رسید که اصلاً ارزشش را ندارد. اما اگر مستقیماً برای این کار قدم بردارید و از همین ساعت شروع کنید، متوجه می شوید که در نهایت، این همه زحمت پاداش خودش را خواهد داشت.

یکی دیگر از دلایل بزرگ فکر کردن این است که به شما کمک می کند تا ماجرایتان را از زوایای مختلفی تحت نظر بگیرید. به جای این که فکر کنید: «چه چیزی باعث می شود من یک کتاب ۲۰ هزار تومانی بخرم؟» با خودتان خواهید گفت: «برای شرکت در کلاس های دو میلیون تومانی چه کاری لازم است؟» و نهایتاً، باید بگویم که بزرگ فکر کردن شما را بزرگ می کند. پس به جای این که مدام غر بزنید، پستی و بلندی راه را ببینید.

حال بگویید که در حال حاضر بزرگ فکر می کنید یا کوچک؟

فرض کنیم که من برای خودم هدف بسیار بزرگی را وضع کرده ام. از یک زاویه، ناراحتم که باید زحمت بسیار زیادی در این راه بکشم، از زاویه دیگر، خوشحالم که چنین هدفی را انتخاب کرده ام؛ چرا که در انتهای راه بالاخره می توانم به پاداش حقیقی ام برسم. بنابراین رویاهای بزرگی در سر داشته باشید. حتی اگر نتایج کوچکی هم عایدتان شود، باز هم صدها بار بهتر از نتیجه ای است که قبل از این انتظارش را داشتید. مطمئن باشید که این تفاوت ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر به شما در رسیدن به خواسته هایتان کمک فراوانی می کند.

افراد ثروتمند بر روی فواید و سودها تمرکز می کنند، نه بر روی موانع

این مورد یکی از مهم ترین تفاوت های ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر است. تا به حال شنیده بودید که کسی ایده ی ساخت اسنپ را قبل از ظهور چنین پدیده ای در ذهنش داشته باشد؟ اگر جوابتان مثبت است، پس چرا کسی انجامش نداده بود؟ من سعی می کنم این توضیح را در مقابلش قرار دهم: چرا که آن ها در ذهنیتِ موسوم به موانع گیر کرده بودند.

ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر

موانع زیادی بر سر راه اسنپ وجود دارد:

چرا کسی باید به یک راننده ی بی نام و نشان اعتماد کند؟

چطور انتظار دارید که بتوانیم بیزینس بزرگ آژانس ها و تاکسی ها را شکست دهیم؟

پس کاربران سالمندی که نمی توانند به خوبی از تکنولوژی استفاده کنند چه می شود؟

و خصوصاً این مانع که در اکثر بیزینس ها به چشم می خورد: از کجا می خواهی هزینه هایش را به دست بیاوری، و نوع بیزینس تو به چه شکل خواهد بود و…

اگر تمام چیزی که شما می بینید محدود به موانع باشد، نمی توانید از چنین ایده ای استفاده کنید، حالا ممکن است این ایده بسیار بزرگ یا بسیار واضح و دقیق باشد. شما می بایستی ایده ها را ببینید، بر روی سود و فایده تمرکز کنید و با انگیزه ی والا، به آن ها حمله ور شوید.

افراد ثروتمند، ثروتمندان دیگر را تحسین می کنند اما افراد فقیر از ثروتمندان و انسان های موفق متنفرند

این نقل قول می تواند یکی از بین المللی ترین تفاوت های عمده میان ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر را مشخص کند:

ذهنیت فراوانی در مقابل ذهنیت کمیابی

ذهنیت کمیابی به شما خواهد گفت که اگر تصمیمی مبنی بر پولدار یا موفق بودن دارید، پس باید به دیگران نیز کمک کنید تا به این اهدافشان برسند. همان طور که زیگ زیگلار معروف می گوید: «شما می توانید هر چیزی که در زندگی می خواهید را داشته باشید، اما اگر در همین راه به دیگران نیز کمک کنید. آن ها می توانند هر چه می خواهند داشته باشند.» پس اگر شما می خواهید تبدیل به یک میلیاردر خودساخته شوید، پس باید در این راه به خیلی از انسان ها سود و فایده و کمک برسانید. شما باید فکر کنید که موفقیت و ثروت مثل یک بسته شمع است: اگر این بسته را با دیگران شریک شوید، نور بیشتری به همه می رسد.

در سمت دیگر ماجرا اگر ذهنیت شما کمیابی باشد، خواهید فهمید که موفقیت و ثروت مانند یک کیک است. اگر کسی تکه ی بزرگی از آن را بردارد، پس به بقیه کیک کمتری می رسد. اگر ذهنیت کمیابی درون شما نهادینه شود، از افرادی همچون اپرا وینفری، مارک زاکربرگ و بیل گیتس متنفر خواهید شد؛ چرا که تکه ی بسیار بزرگی را برداشته اند. اما اگر ذهنیت شما فراوانی باشد، این گونه انسان ها را تحسین خواهید کرد. همچنین به خاطر این حجم از کمک و خیری که به جامعه شان رسانده اند، از ایشان تشکر خواهید کرد.

افراد ثروتمند با افراد موفق و مثبت معاشرت می کنند. اما افراد فقیر با انسان های منفی و ناموفق رفت و آمد دارند

ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر

این هم یکی دیگر از تفاوت های بارز ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر است. بارها گفته شده که شبکه ی شما به ارزش انسان هایی است که درون آن جای دارند یا این که شما میانگینی از پنج نفری هستید که بیشتر از همه با آن ها وقت می گذرانید.

بنابراین، شما با چه کسی بیشتر از همه وقت می گذرانید؟

آیا آن ها شما را بهتر می کنند یا به قهقرا می کشانند؟

آیا آن ها شما را با موج های مثبت خود بمباران می کنند یا با موج های منفی شان خفه می کنند؟

حقیقت تلخ این است که اگر می خواهید انسان موفقی باشید، جایی برای این امواج منفی وجود ندارد. اگر شما دوستی دارید که دم به دقیقه از همه چیز شکایت دارد، پس یا باید این طرز فکرش را تغییر دهد، یا شخص دیگری را پیدا کند و نزد او به شکایت کردن بپردازید.

انسان های ثروتمند مدام به دنبال بهبود مهارت هایشان هستند؛ اما انسان های فقیر راجع به خودشان تفکرات منفی دارند.

یکی دیگر از تفاوت های ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر در همین نکته خلاصه می شود. پس اگر دلتان می خواهد که کسی حرف های شما را در مورد خودتان بشنود، باید سطح خودتان را ارتقا دهید و چیزی برای ارائه داشته باشید. اگرچه ممکن است این کار اندکی معذب کننده به نظر بیاید، اما بهترین و تنهاترین راه برای پیشرفت است. شما نمی توانید از دست ارتقای خویش فرار کنید. حتی اگر قصد آغاز بیزینس مربوط به خودتان را نداشته باشید و دلتان بخواهد که تا آخر عمر زیر دست دیگران کار کنید، باز هم باید برای استخدام شدن، مهارت های خودتان را ارتقا دهید. منظور من این نیست که تبدیل به یک انسان خودشیفته و مغرور شوید، اما اگر مهارت یا خصیصه ی خوبی در شما وجود دارد، اجازه بدهید که دیگران نیز از حضورش مطلع شوند. ترس از فروش و ارتقای خویش می تواند شما را عقب نگه دارد.

افراد ثروتمند از مشکلات خود بزرگ تر هستند؛ اما انسان های فقیر توسری خورِ مشکلاتشان هستند.

تا به حال شنیده اید که یک انسان شکست خورده بخواهد شکست های خودش را به نحوی توجیه کند؟ آن ها یک لیستِ بلندبالا از دلایل شکست هایشان دارند که همه آن ها بهانه است و در تمامی موارد، شما شاهد این هستید که تقصیرها را به گردن کس یا چیز دیگری می اندازند. احتمالاً تقصیر دولت است. تقصیر رئیس قبلی شان است. شرکتشان لیاقتش را ندارد. بازار خراب است. همکارهایشان کارشان را درست انجام نمی دهند و مواردی از این قبیل. آن طور که آن ها راجع به مشکلاتشان حرف می زنند، مبین این واقعیت است که مشکلات آن ها از خودشان بزرگتر است. تفاوت ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر هم شامل این مورد است که افراد موفق می دانند مشکلات فقط یک مشت مانع عادی هستند و برای موفق شدن، باید از سد این موانع رد شد. در ذهن آن ها، مشکلات کوچک تر از خودشان هستند. شما می توانید انتخاب کنید که کدام ذهنیت بر شما غلبه کند.

انسان های ثروتمند به خوبی از دیگران کمک می گیرند. اما انسان های فقیر نمی توانند با دیگران داد و ستد داشته باشند

ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر

شما به کمک نیاز دارید، هرکسی به کمک نیاز دارد. بنابراین یکی دیگر از تفاوت ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر در کمک گرفتن خلاصه می شود. ما هم باور داریم که شما می توانید رویاهایتان را به واقعیت تبدیل کنید، اما در این راه نیاز به کمک دارید. اگر غرور شما اجازه ندهد که از کسی کمک بگیرید، آن وقت است که از راه پیشرفت عقب می مانید و می بایستی غرورتان را کنار بگذارید. یکی از مزایای کمک گرفتن از دیگران این است که رابطه ی قدرتمندی را با آن ها می سازد. اگر شما هم با کمک گرفتن مشکل دارید، احتمالاً ذهنیت شما از کمک گرفتن دقیقاً برعکس واقعیت است: «اگر کسی کمک بگیرم، پس یعنی زیر دین آنها رفته ام» اما کمک گرفتن شما را به یکدیگر نزدیک می کند. اگر شما کمک گرفتن از دیگران را نادیده بگیرید، در حقیقت فرصت ساختن یک رابطه ی دوطرفه و سودمند را از خودتان سلب کرده اید.

یکی از چیزهایی که می خواهم به آن اشاره کنم، این است که وقتی گفتم غرورتان را کنار بگذارید؛ به این معنی نبوده که خودتان را تحقیر کنید. تحقیر اشتباه دقیقاً همانند غرور است و شما را از نعمت کمک دیگران محروم می کند، خصوصاً تحقیر خویشتن در مواقع دریافت تعریف و تمجید. وقتی شخصی از شما تعریف و تمجید می کند، نباید سرتان را به پایین بیندازید و به آن ها بگویید که نه، آنقدرها هم چیز خاصی نیست. این یعنی تحقیر خویشتن. این یعنی شما بی ارزش تر از این ها هستید که لایق یک تعریف خشک و خالی باشید؛ و از طرفی به آن ها نشان می دهید که دچار اشتباه شده اند. اگر کسی از شما تعریف کرد، تنها کاری که باید بکنید این است که به طور کاملا عمدی به چشم های فرد تعریف کننده نگاه کنید و یک تشکر کاملاً عمیق و از ته دل تقدیمش کنید. این کار شاید از پایین انداختن سرسخت تر باشد، اما قطعاً از تحقیر خویشتن ساده تر است و فواید بیشتری دارد.

افراد ثروتمند براساس نتیجه پول می گیرند؛ اما انسان های فقیر بر اساس وقتشان!

این جمله را بارها و بارها گفته ام که زمان شما مهم ترین سرمایه ای است که دارید. اگر زمانتان را برای ساخت چیزی صرف کنید که نهایتا بتوانید آن را بفروشید، در این صورت با وجود اوقات خالی در روز می توانید سرمایه تان را نیز افزایش دهید. اما اگر زمانتان را به ازای پول معامله کنید، هم پول را از دست می دهید هم زمانتان را و همین نکته یکی از بزرگ ترین تفاوت ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر را شامل می شود. از آنجایی که هر کس در طول روز تنها ۱۶ ساعت اوقات بیداری دارد و دوست دارد که اکثر اوقاتش را با کسانی بگذراند که دوستشان دارد، در نتیجه فروش زمان در ازای پول اصلاً معامله ی درستی محسوب نمی شود.

مسئله این است که به جای این که زمانتان را در ازای پول معامله کنید، می بایستی زمانتان را برای ساخت یک شی یا محصول یا خدمات صرف کنید و نهایتا آن را بفروشید. فکر این مسئله بسیاری از مردم را می ترساند. ممکن است در این راه شکست بخورید. ممکن است محصول شما آنقدرها هم خوب از آب درنیاید و شما در فروشش به مشکل بربخورید. البته که جمله ی «ممکن است ضرر کنم» بیانگر این است که از قضا «ممکن است سود کنم» و نتیجه ای که دستِ آخر نصیبتان می شود، بسیار بزرگتر و بهتر از نتیجه ای خواهد بود که فکرش را می کردید.

افراد ثروتمند «هردو» را می خواهند؛ افراد فقیر «یا این یا آن» را می خواهند!

ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر

این مسئله به همان تفاوت ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر باز می گردد یعنی ذهنیت فراوانی در مقابل ذهنیت کمیابی! آیا شما صادقانه حاضرید کاری کنید که هردوی ما برنده شویم یا یکی مان باید ببازد تا دیگری پیروز شود؟ آیا هردوی ما نمی توانیم به چیزی که دوست داریم دست پیدا کنیم؟ یعنی چنین چیزی ممکن نیست؟ نمی توانیم با یکدیگر همکاری داشته باشید و یا مجبوریم تا پای مرگ مبارزه کنیم؟ این کار می تواند در حوزه های همکاری و شرکت ها و یا در زمینه ی مدیریت کردن زمان و منابع شما نیز اتفاق بیفتد.

شما باید بر روی حال تمرکز کنید یا آینده؟ هر دو

شما باید روی کمیت تمرکز کنید یا کیفیت؟ هر دو

این بدین معنی است که افراد فقیر فقط به دنبال یکی از آن ها هستند؛ اما انسان های موفق همیشه راهی برای دریافت هردویشان پیدا می کنند. اما منظور من این نیست که شما هیچ وقت مجبور به انتخاب نیستید. حرف من این است که اولویت اولتان همیشه باید با دریافت هردوی شان باشد، نه فقط یکی از آن ها.

افراد ثروتمند بر روی ارزش کارشان تمرکز می کنند؛ اما افراد فقیر بر روی درآمدشان تمرکز دارند

منظور من را اشتباه برداشت نکنید، من هم درآمد بالا را دوست دارم، اما مشکل وقتی بروز پیدا می کند که تمرکز شما بر روی درآمد بالا بماند و این مسئله را تبدیل به یک روش برای کسب درآمد کنید. این دقیقا تفاوت ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر است. وقتی یک قدم به عقب بردارید و به تمام کسب و کارتان نگاه کنید، متوجه می شوید که می توانید از طریق راه های خودساخته تان، کاری کنید که پول شما به جای شما و برای شما کار کند و پول، پول بیاورد. اگر درآمد بسیار بالای شما از خرج و مخارج بسیار بالاتر شما کمتر باشد، چه ارزشی دارد؟ این بدین معنی است که شما زیر خطوط ایده آلتان زندگی می کنید و وقت و سرمایه تان را در جای اشتباهی سرمایه گذاری می کنید.

افراد ثروتمند پولشان را به خوبی مدیریت می کنند؛ اما افراد فقیر این کار را نمی کنند

ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر

یکی از بزرگترین تفاوت های ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر در همین مسئله است، توانایی در مدیریت پول! مقاله ای که اخیراً خواندم نشان می داد افرادی که کمترین پشتوانه را در حساب بانکی خود دارند، بیشترین قرض ها را در پایان ماه بالا می آورند. قرض گرفتن هیچ اشکالی ندارد. اما قانون ثابت زندگی من این است که تنها زمانی قرض بگیرم که بتوانم در ازای آن سود بیشتری کسب کنم و در باز پس دادنِ قرض به هیچ مشکلی بر نخورم. اگر من در آغاز سال وامی بگیرم و در ازای کاری خرجش کنم و تا انتهای سال برای بازپس دادن آن وام کار کنم، ایده ی بسیار مسخره ای است. چرا که من برای پولی کار می کنم که از قبل خرجش کرده ام. این کار یکی از افتضاح ترین روش ها را برای زندگی به ارمغان می آورد.

اما راه های بسیار بهتری برای خرج این نوع قرض ها وجود دارد. من به طور کاملاً قاطعی باور دارم که انسان های ثروتمند آهن ربای پول و ثروت هستند و پول هایشان را بیشتر روی خودشان سرمایه گذاری می کنند و خصیصه های مثبت را جذبِ خودشان می کنند. به طور مثال، این گونه افراد به محض قرض گرفتن پول، آن پول را بر روی کتاب ها یا کلاس هایی سرمایه گذاری می کنند که در نهایت مهارت واقعی کسب سرمایه و درآمد را به آن ها اعطا کند. در این صورت است که نه تنها قادر به بازپرداخت پول قرض گرفته شده هستند، بلکه می توانند در آینده پول بسیار بیشتری را در بیاورند.

افراد ثروتمند از پولشان کار می کشند؛ اما افراد فقیر برای پول کار می کنند

یکی دیگر از تفاوت های ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر در این است که ثروتمندان، پولشان را درون وسایل نقلیه ی مالی می گذارند و آن را به جلو هل می دهند. این وسیله می تواند بازار بورس، ملک و املاک و یا بیزینس باشد. پول آن ها پول بیشتری را به ارمغان می آورد. اما افراد فقیر برای پولی که خودشان قبلاً صرف کرده اند، به درون قرض و قوله می افتند و در آن غرق می شوند. اما مسئله این است که حتی اگر قرار باشد از پولتان کار بکشید، باید صبر و حوصله به خرج دهید و انتظار نداشته باشید که ره صد ساله را یک شبه بروید. همه ی ما می دانیم که هر چه زودتر سرمایه گذاری در بورس را آغاز کنیم، زودتر به نتیجه می رسیم و می توانیم چم و خم راه را بیاموزیم. این موضوع نباید از یاد شما برود. در آغاز شاید به خاطر شانس و اقبال بتوانید سود خوبی به جیب بزنید، اما روند معمول بازار بورس این گونه نیست و در اوایل راه، تقریباً هیچ سود خاصی عاید شما نمی شود. پس بهترین راه این است که صبر داشته باشید و قلق این بازار را بیاموزید.

افراد ثروتمند علی رغم وجود ترس در وجودشان عمل می کنند؛ اما افراد فقیر اجازه می دهند که ترس جلویشان را بگیرد

ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر

اوه، این یکی از بزرگترین تفاوت های ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر است. ببینید، اگر قرار بود که تمام خواسته های شما در مناطق راحتی شما پیدا شود که اصلاً لزومی به کار کردن و زحمت کشیدن وجود نداشت. شباهت شما با یک فرد فوق پولدار مثل بیل گیتس این است که هردوی شما در وجودتان ترس دارید و هر از گاهی با آن ها رو به رو می شوید. اما که او اجازه نمی دهد که ترس جلویش را بگیرد، اما شما این اجازه را می دهید. بنابراین رویاهایتان را تصور کنید، آن ها را یادداشت کرده و بارها برای خودتان در طول روز تکرارش کنید.

 انسان های ثروتمند مدام در حال یادگیری و رشد هستند. اما انسان های فقیر فکر می کنند که همه چیز را می دانند

بارها و بارها شده که شما آینده ای را تصور کنید که درون آن، به فرد موفقی تبدیل شده اید و همه شما را تحسین می کنند. اما مشکل اینجاست که این نسخه از شما در آینده، چیزهایی را می داند، دانشی را در اختیار دارد و مهارت هایی را کسب کرده است که شما ندارید و یاد نگرفته اید. اول از همه، شما باید به دانش لازم برای رسیدن به چنین جایگاهی دست پیدا کنید. من هنوز هم فکر میکنم که بهترین راه برای رسیدن به چنین جایگاهی، خواندن کتاب های خوب و مناسب است. وقتی یک خبرنگار از مالکوم ایکس (رهبر مسلمانان سیاهپوست در آمریکا) پرسید که راز موفقیت تو چیست؟ او به سادگی جواب داد «کتاب»!

ادامه مطلب
تفاوت-فقیر-و-ثروتمند
۱۳ تفاوت افراد فقیر و ثروتمند...

۱۳ تفاوت افراد فقیر و ثروتمند که شما را شگفت زده خواهد کرد

دوستان عزیز در این مقاله قصد داریم به ۱۳ تفاوت افراد فقیر و ثروتمند اشاره کنیم و بررسی کنیم که چه مواردی سبب به وجود آمدن این اختلاف فاحش بین فقرا و ثروتمندان می شود. بله، در خانه سرمایه قصد داریم به این تفاوت های عمیق و بزرگ برسیم.

مطمئنا چند تفاوت عمیق بین افراد ثروتمند و فقیر وجود دارد. اما سوال اینجاست که چرا این دو گروه اینقدر با یکدیگر تفاوت دارند؟ ما توضیحات بسیار زیادی از تفاوت میان این دو گروه داریم، اما لطفاً این مقاله را تا انتها بخوانید، چرا که به شما اطمینان می دهیم ارزش آن را دارد. شما می توانید در زندگی یک فرد قربانی و فقیر یا انسانی ثروتمند و قوی باشید، اما نمی توانید به طور همزمان هردوی آن ها باشید.

تفاوت افراد فقیر و ثروتمند

پس بیایید با این ۱۳ دلیلی که تفاوت افراد فقیر و ثروتمند را نشان می دهد آشنا شویم:

افراد ثروتمند بازی پول را برای بردن انجام می دهند؛ اما افراد فقیر فقط برای نباختن بازی می کنند

اولین تفاوت افراد فقیر و ثروتمند در این است که هدف اصلی و حقیقی تمام ثروتمندان با وجود بهره مندی از سرمایه های کلان و بزرگ به سمت و سویی است که بتوانند به دیگران کمک کنند و جهان را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کنند.

یادتان باشد که «اگر به قصد زدنِ ستارگان تیری را شلیک کنید، نهایتاً می توانید به ماه برسید!» افراد فقیر کسانی هستند که وسعت دیدشان حتی به سقف خانه هم نمی رسد و متعجب می شوند که چرا هیچ موفقیتی در زندگی شان کسب نمی کنند.

افراد ثروتمند به ثروتمند بودن متعهد هستند؛ اما افراد فقیر فقط دلشان می خواهد که ثروتمند باشند

تفاوت افراد فقیر و ثروتمند

اولین دلیلی که نشان می دهد، چرا مردم به خواسته هایشان نمی رسند، این است که آن ها دقیقا نمی دانند که از زندگی خود چه می خواهند. دومین تفاوت افراد فقیر و ثروتمند در این است که افراد ثروتمند راجع به اهداف و خواسته هایشان با خود و جهان کاملا صادقند.

آن ها قدرت می خواهند، هیچ شبهه ای در تصمیمات خود ندارند. متعهد هستند که خودشان را صرف جمع آوری ثروت کنند. تا جایی که این عمل، قانونی و اخلاقی باشد، آن ها از هیچ کاری برای رسیدن به ثروت مضایقه نمی کنند. افراد ثروتمند پیغام های درآمیخته ای را به کائنات نمی فرستند. اما افراد فقیر دقیقا همین کار را می کنند.

سومین سطح از خواستن «تعهد به جمع آوری ثروت» است. توضیح لغت «متعهد» این است که خودتان را بدون هیچ قید و شرطی وقف یک چیز کنید. این بدین معنی است که هیچ چیزی شما را عقب نگه نمی دارد؛ یعنی از تمام خودتان، برای رسیدن به ثروت مایه بگذارید.

این بدین معنی است که تا زمانی به خواسته های خود نرسید هیچ کار دیگری نکنید. این راهِ تمام جنگجویان است. هیچ بهانه، اما، اگر و شایدی در کار نیست و شکست هم اصلاً در بین موارد وجود ندارد. راه جنگجویان واقعا ساده است  «یا ثروتمند خواهم شد و یا در حال تلاش برای ثروت می میرم».

به نظر ما ثروتمند شدن به تمرکز، حرفه، دانش، همت، انگیزه، تلاش ۱۰۰ درصدی، روحیه قوی و یک تفکر ثروتمند دارد؛ و همین ها هستند که تفاوت افراد فقیر و ثروتمند را نشان می دهند.

 • آیا می توانید روزانه ۱۶ ساعت کار کنید؟ افراد ثروتمند این کار را می کنند!
 • آیا می توانید ۷ روز هفته و برخی از تعطیلاتتان را فدای کارتان کنید؟ افراد ثروتمند این کار را می کنند!
 • آیا می توانید برای مدتی نه چندان کوتاه دوستان و خانواده تان را نبینید و هیچ سرگرمی و تفریحی نداشته باشید؟ افراد ثروتمند این کار را می کنند.
 • آیا شما حاضر هستید وقت و انرژی تان را برای راه اندازی یک استارتاپ فدا کنید و به هیچ سودی نرسید؟ افراد ثروتمند این کار را می کنند!

تفاوت افراد فقیر و ثروتمند در این حقیقت ساده نهفته است؛ هر قدر که تلاش کنید، همانقدر هم پاداش می گیرید.

دوست دارید زندگی تان چگونه باشد؟ دوست دارید وارد بازی شوید؟ دوست دارید در لیگ های بزرگ بازی کنید یا کوچک؟ دوست دارید بین تیم های کوچک باشید یا تیم های بزرگ؟ دوست دارید بازی های بزرگ انجام دهید یا بازی های کوچک؟ دوست دارید زندگی تان در چه سطحی باشد؟ انتخاب با شماست.

زندگی فقط و فقط به شما مربوط نمی شود. باید بتوانید در این راه با دیگران نیز همکاری و تعاون داشته باشید. زندگی واقعی بدین معنی است که بتوانید با دلایل منطقی، عملیات مخصوص به خودتان را تکمیل کنید و دلیلی برای زندگی در این زمان بر روی کره ی زمین داشته باشید. شما می بایستی تکه ی مربوط به خودتان را به پازل زندگی اضافه کنید.

بیشتر افراد آنقدر درگیر خودشان می شوند که دیگر اطرافیانشان را از یاد می برند. اما اگر شما می خواهید به معنی واقعی کلمه پولدار و ثروتمند شوید، می بایستی با جهان اطرافتان نیز ارتباط سازنده و مفید داشته باشید. این به معنی ارزش قائل شدن برای دیگران است. این یعنی، وقتی عملیات خودتان را با موفقیت پشت سر گذاشتید، وقت آن است که پاداشتان را با دیگران و کسانی که به شما کمک کرده اند تقسیم کنید. این یعنی دلتان می خواهد بازی های بزرگی انجام دهید. این کار به شما کمک می کند که از نظر روحی، احساسی، و صد البته مالی ثروتمندتر شوید. پس به این تفاوت افراد فقیر و ثروتمند توجه داشته باشید تا بتوانید در دسته ثروتمندان قرار بگیرید.

افراد ثروتمند فرصت ها را می بینند و بر روی نتیجه تمرکز می کنند؛ اما افراد فقیر موانع را می بینند و بر روی ریسک ها تمرکز می کنند

تفاوت افراد فقیر و ثروتمند

سومین تفاوت افراد فقیر و ثروتمند در این است که فقرا ضررهای یک ماجرا را می بینند و به وسیله ی صدای ترسِ درونی خود کنترل می شوند. در صورتی که ثروتمندان رشد و توسعه ی بالقوه را می بینند، مسئولیت زندگی خودشان را بر عهده می گیرند و با این تفکر که «من می توانم این روند را به موفقیت تبدیل کنم» به سمت جلو می روند و عمل می کنند. افرد ثروتمند هرچقدر که نیاز باشد به کارشان متعهد هستند. نهایتا به این می رسند که: «اگر من این کار نکنم، پس چه کسی خواهد کرد؟»

افراد ثروتمند روی چیزهایی که می خواهند تمرکز می کنند؛ در حالی که افراد فقیر بر روی چیزهایی که نمی خواهند متمرکز می شوند

آیا می دانستید که هیچ خط صافی در این جهان وجود ندارد؟ زندگی هیچ وقت بر روی یک خط صاف و صحیح حرکت نمی کند. جهان ما مثل یک رودخانه ی طغیان کرده است. به علاوه، شما فقط می توانید پیچ بعدی را ببینید، نه انتهای راه را! وقتی در پیچ مورد نظر دور زدید، می توانید افق های دیدتان را گسترش دهید.

یادتان باشد که فعل همیشه منفعل را شکست می دهد؛ به همین خاطر است که انسان های ثروتمند همیشه انسان های مثبتی هستند. پس چهارمین تفاوت افراد فقیر و ثروتمند در دیدگاه های مثبت و منفی آن ها خلاصه می شود.

برای چیزهایی که می خواهید آرزو کنید. اگر شخصی را در یک خانه ی زیبا می بینید، آن خانه ی زیبا را تصور و آرزو کنید. اگر شخصی را با یک ماشین زیبا می بینید، هم برای آن شخص و هم برای داشتن ماشینی مثل آن دعا و آرزو کنید. اگر شخصی را با یک خانواده ی دوست داشتنی می بینید، هم برای آن خانواده و هم برای داشتن چنین خانواده ای دعا کنید. اگر فردی را با یک بدن زیبا می بینید، هم برای بدن او و هم برای داشتن چنین بدنی دعا کنید.

یادتان باشد که انرژی، یک امر مسری است؛ پس شما می توانید روی مردم تاثیر بگذارید یا آن ها را آلوده کنید. تفکر منفی می تواند همانند سرخجه باشد. به جای خارش گرفتن، شما مدام تفکرات بد و اشتباهی خواهید داشت؛ به جای خاراندن، مدام می ترسید؛ به جای ملتهب شدن، ناامید می شوید. حالا بگویید ببینم، آیا می خواهید همچنان با چنین افرادی سر و کار داشته باشید؟

افراد ثروتمند تقریباً در همه ی اوقات در حال ترقی دادن هستند

پنجمین تفاوت افراد فقیر و ثروتمند در این است که ثروتمندان تمام مدت می خواهند محصولات، خدمات یا ایده هایشان را با نهایت صبر و بردباری ترقی بخشند. در بر داشتن این ویژگی، یکی از مهم ترین خصوصیاتی است که برای موفق شدن لازم دارید. افرادی که با فروختن و یا ترقی دادن مشکل دارند، همیشه شکست می خورند.

افراد فقیر کسانی هستند که هر کاری را برای اجتناب کردن از مشکلات انجام می دهند

ششمین تفاوت افراد فقیر و ثروتمند در این است که فقرا وقتی با چالشی در زندگی مواجه می شوند فرار می کنند. دوستان عزیز، راز موفق شدن در زندگی این نیست که از مشکلات اجتناب کنید یا از دستشان خلاص شید یا سُر بخورید. راز موفقیت این است که در میان مشکلات رشد کنید تا این که بتوانید از مشکلاتتان بزرگ تر باشید.

اگر مشکل بزرگی در زندگی دارید، پس بدین معنی است که شما از مشکلاتتان کوچک تر هستید. اگر خواهان تغییری دائمی در زندگی تان هستید، نباید بر روی اندازه ی مشکلتان تمرکز کنید، بلکه باید بر روی اندازه ی خودتان تمرکز کنید. پس اگر می خواهید فرد موفقی باشید به این تفاوت افراد فقیر و ثروتمند توجه کنید.

افراد ثروتمند و موفق کسانی هستند که به سوی یافتن راه حل گرایش دارند

افراد ثروتمند کسانی هستند که وقت و انرژی شان را صرف پیدا کردن جواب ها و استراتژی هایی می کنند که با اجرای آن ها، مشکل فعلی به هیچ وجه دوباره تکرار نشود؛ این تفاوت افراد فقیر و ثروتمند است.

به خودتان به عنوان یک صندوق پول فکر کنید. اگر شما صندوق کوچکی باشید و پول شما زیاد باشد، چه اتفاقی می افتد؟ شما مقدار زیادی از پولتان را از دست خواهید داد؛ چرا که پول مورد نظر از صندوق سرریز میکند و بخش اعظمی از پول از دستتان می رود. ساده است که شما نمی توانید بیش از حجم صندوقتان پولی را داشه باشید. از این رو، می بایستی صندوق بزرگتری باشید و در این رشد کنید تا هم ثروت بیشتری را درون خودتان رشد دهید، هم ثروت بیشتری را به سمت خودتان جذب کنید.

افراد ثروتمند در صورت دیدن مشکلات عقب نشینی نمی کنند، از مشکلات فرار نمی کنند و راجع به مشکلات غر نمی زنند

افراد ثروتمند جنگجویان مالی هستند. خلاصه ی کلام این است که اگر بتوانید در حل و فصل مشکلات به یک استاد واقعی تبدیل شوید، چه چیزی می تواند شما را از موفقیت باز دارد؟ هیچ چیز! اگر هیچ چیز نتواند شما را از موفقیت باز دارد، شما تبدیل به یک ماشین رشدِ غیر قابل توقف می شوید.

ثروتمندان سخت کار و تلاش می کنند و باور دارند که پاداش آن ها کاملاً مناسب کار و تلاششان بوده و برای دیگران نیز در این راه ارزش قائل می شوند

نهمین تفاوت افراد فقیر و ثروتمند در این است که فقرا سخت کار می کنند، اما به خاطر ذهنیت بی ارزش گونه ای که نسبت به خودشان دارند، فکر می کنند که شایستگی لازم برای دریافت پاداش به خاطر تلاششان را ندارند.

تلاش کنید که پولدار شوید و به کسانی که هیچ وقت شانس و فرصت های شما را تجربه نکرده اند کمک کنید. اگر چنین ذهنیت، میل و آرزویی برای ثروتمند شدن دارید، پس به سمتش قدم بردارید. یادتان باشد که روش کار شما مختص خود شماست.

هیچ چیز نمی تواند ارزش یک چک حقوق را از بین ببرد مگر این که حس کنید که ارزش و شایستگی لازم برای دریافت آن را ندارید. زندگی کردن براساس محافظه کاری، زندگی کردن بر اساس ترس است.

افراد ثروتمند به خودشان باور دارند. آن ها به ارزش هایشان و تحقق این ارزش ها باور دارند

تفاوت افراد فقیر و ثروتمند در این است که آن ها چنین باوری نسبت به خودشان ندارند؛ به همین دلیل است که به ضمانت نیاز دارند. تنها راهی که شما می توانید از طریق آن ارزش واقعی تان را به دست آورید این است که بر اساس نتایج واقعی تان حقوق و پاداش بگیرید.

 • آیا شما یک شغل حرفه ای می خواهید یا یک رابطه ی نزدیک با خانواده؟ هردوی آن ها!
 • آیا شما تمرکز رووی کارتان را می خواهید یا بازی و تفریح را؟ هردوی آن ها را!
 • آیا شما پول می خواهید یا معنا در زندگی را؟ هردوی آن ها را!
 • آیا شما می خواهید که در زندگی شانس و بخت داشته باشید یا کاری که دوست دارید را انجام دهید؟ هردوی آن ها!

تفاوت افراد فقیر و ثروتمند در همین جاست. فقرا کسانی هستند که فقط یکی از آن ها را انتخاب می کنند، اما افراد ثروتمند هردوی آن ها را می خواهند. مگر می شود گفت که دستتان را می خواهید یا پایتان را؟ مسلما هردوی آن ها به یک اندازه مهم اند و شما هردوی آن ها را می خواهید.

افراد فقیر یا نمی توانند پول را مدیریت کنند یا به طور کلی از مبحث پول فرار میکنند

بزرگترین تفاوت افراد فقیر و ثروتمند در مدیریت پول خلاصه می شود؛ این که شما چگونه پولتان را مدیریت می کنید. خیلی ساده است؛ برای این که بتوانید پولدار شوید، باید توانایی مدیریتش را داشته باشید.

گفتن این که: «به محض دریافت یک پول کلان آن را مدیریت خواهم کرد» مثل این است که یک فرد چاق بگوید: «هروقت ۳۰ کیلوگرم کاهش وزن داشتم، رژیم می گیرم و ورزش می کنم!» شما باید بتوانید مهارت های لازم برای مدیریت میزان کمی از پول را داشته باشید، تا بتوانید همان مهارت ها را برای مقادیر کلان و زیاد هم پیاده کنید.

مخلص کلام: یا شما پول را کنترل می کنید، یا پول شما را!

تفاوت افراد فقیر و ثروتمند

 

افراد ثروتمند کاری می کنند که پول برایشان سخت کار کند، اما افراد فقیر برای پول سخت کار می کنند

دیگر تفاوت افراد فقیر و ثروتمند در این است که ثروتمندان هر تومان را به عنوان دانه ای می بینند که اگر در خاک و شرایط مناسب آب و هوایی کاشته شود، می تواند صدها تومان دیگر را به بار بیاورد، و آن صدها تومان هرکدام می توانند هزاران تومان دیگر را به وجود بیاورند.

نهایتاً، افراد پولدار می توانند تصمیم بگیرند که آیا به کار کردن ادامه بدهند یا نه. اما افراد فقیر کسانی هستند که پولشان را سرمایه گذاری نمی کنند و در نتیجه مجبورند که برای امرار معاش شدیداً کار کنند.

افراد ثروتمند بدون در نظر گرفتن ترس هایشان عمل می کنند؛ در حالی که افراد فقیر اجازه می دهند که ترس و وحشت جلویشان را بگیرد

بسیار مهم است که بدانید برای موفق شدن نیازی به ترس نداشتن یا شجاعت خالص نیست. تفاوت افراد فقیر و ثروتمند هم در ترس هایی است که دارند. افراد موفق و ثروتمند نیز شک و شبهه هایی دارند و گاهی نگران می شوند. تنها فرق آن ها این است که اجازه نمی دهند این احساسات بر آن ها غلبه کند و آن ها را از راه موفقیت باز دارد. اما افراد ناموفق و شکست خورده ترس ها، نگرانی ها و شک و شبهه هایی دارند که آن ها را از مسیر موفقیت باز می دارد.

دوستان عزیز امیدواریم با آگاهی از تفاوت افراد فقیر و ثروتمند بتوانید محدودیت ها را کنار گذاشته و به سمت یک زندگی موفق و ثروتمند گام بردارید.

منبع:

http://www.harveker.com/blog/13-biggest-differences-rich-poor/

ادامه مطلب