Lines_Background
مینی‌دوره رایگان درآمد روزانه ۱۰۰ دلار از فارکس
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایه
آموزش ترید از صفر صفر

آموزش NFT

[
توکن غیرمثلی یا NFT چیست؟ بررسی...

NFTها توکن هستند، پس بهتر است پیش از صحبت راجع به NFT بدانیم توکن چیست و به یکی از مواردی که کوین را از توکن متمایز می کند اشاره کنیم. کوین ها قابل تولید نیستند، به عنوان مثال کسی بیت کوین را تولید نمی کند، بلکه ماینرها با حل یک سری مسائل پیچیده به استخراج بیت کوین می پردازند. اما ساخت توکن امکان پذیر است و به عنوان مثال توکن تتر که یک توکن شناخته شده است قابلیت ساخته شدن را دارد.

حالا به سراغ NFT که یک توکن است برویم. درواقع NFT مخفف عبارت Non-Fungible Token به معنای توکن غیرمثلی (غیر قابل تعویض) است. در ادامه مفهوم غیر قابل تعویض بودن را برای شما شرح می دهیم.

NFT چیست ؟

NFT کوتاه شده عبارت non-fungible token، و به معنای توکن غیرقابل تعویض است. NFTها نوعی دارایی دیجیتالی هستند که توکن سازی آنها نیز از طریق فناوری بلاک چین انجام شده و توسط کدهای منحصر به فردی شناسایی می شوند. با وجود اینکه این مفهوم از سال 2014 به بازار کریپتوکارنسی معرفی شده؛ اما در یکی دو سال اخیر توجهات زیادی را به خود معطوف کرده است.

در دنیای NFTها، هر دارایی NFT نماینده و نشان دهنده یک نوع دارایی ارزشمند در دنیای واقعی است. این دارایی ها می توانند در گروه های کاملاً متفاوت همچون اشیا باارزش، هنر، قطعه موسیقی یا حتی آیتم های درون بازی های ویدئویی و بسیاری موارد دیگر قرار داشته باشند.

NFT رایگان (فری مینت) چیست؟

فری مینت (Free Mint) نوعی از دارایی NFT است که انتشار و توزیع آن به صورت رایگان قابل انجام است. در واقع به جز هزینه های گاز مورد نیاز جهت ضرب یک توکن NFT، دیگر نیازی به پرداخت هیچ هزینه اضافی نخواهد بود. توکن های NFT که بر اساس این روش ضرب می شوند، بیش از آنکه بر درآمدهای اولیه فروش توجه داشته باشد، بر حق امتیاز ثانویه متمرکز هستند.

غیر قابل معاوضه به چه معناست؟

برخلاف ارزهای دیجیتال معروف همچون بیت کوین و اتریوم ، دارایی های NFT از نظر ارزش با یکدیگر یکسان نیستند. این موضوع سبب شده تا به اصطلاح NFTها با یکدیگر قابل تعویض و مبادله نباشند. برای درک بهتر این موضوع بهتر است به مثال زیر توجه کنید.

سیستم پولی کشورها را در نظر بگیرد؛ در این سیستم پولی سنتی اسکناس هایی که ارزش یکسان دارند با یکدیگر قابل تعویض هستند. یک اسکناس 10 هزار تومانی با یک اسکناس 10 هزار تومانی دیگر ارزش یکسانی دارد، همچنین این اسکناس 10 هزار تومانی از نظر ارزش با 2 اسکناس 5 هزار تومانی 10 اسکناس هزار تومانی و 5 اسکناس 2 هزار تومانی برابر بوده و با یکدیگر قابل تعویض هستند.

همچنین در سیستم ارزهای دیجیتال نیز یک بیت کوین با یک بیت کوین دیگر از نظر ارزش کاملاً یکسان بوده و به جای یکدیگر قابل استفاده خواهند بود. اما از آنجاییکه هر کدام از توکن های NFT نماینده اقلام ارزشمند متفاوت و باارزش متغیر هستند، امکان معاوضه آنها با یکدیگر وجود ندارد.

توکن غیرمثلی یا NFT چیست؟

تا اینجا با مفهوم توکن، و همچنین قابلیت غیر قابل تعویض بودن آشنا شدید، حالا وقت آن رسیده است که بدانیم توکن های NFT چه هستند. توکن های غیر قابل تعویض NFT روی بلاک چین اتریوم ساخته و جا به جا می شوند. اینکه صاحب یک توکن NFT چه کسی است در بلاک چین ثبت می شود و تمام سیستم هایی که به بلاک چین متصل هستند به اطلاعات آن توکن دسترسی دارند و کسی امکان ایجاد تغییر در اطلاعات ثبت شده را ندارد.

پس تا اینجا متوجه شدیم که NFTها منحصر به فرد هستند و به دلیل استفاده از بلاک چین امنیت لازم برای آن ها فراهم شده است.

اما اگر بخواهیم NFT را به زبان خیلی ساده معرفی کنیم باید با ارائه یک مثال، ماهیت این توکن را توضیح دهیم.

اکثر ما ایرانی ها با گل خداداد عزیزی که منجر به صعود تیم ملی به جام جهانی 1998 شد خاطره داریم و دیدن این صحنه هنوز هم برای ما یادآور خاطرات شیرین آن روزها است. حالا ربط این موضوع به مبحث NFT چیست؟

آقای خداداد عزیزی به عنوان کسی که این گل را زده است می تواند یک ویدئو از گل زدن خود را به یک توکن NFT تبدیل کرده و به فروش برساند. حق مالکیت برای خداداد عزیزی حفظ می شود و اگر افرادی قصد خرید این توکن را داشته باشند می توانند قیمت خرید خود را پیشنهاد داده و در واقع در این مناقصه شرکت کنند.

با خرید این توکن حق مالکیت آن صحنه به خریدار اعطا خواهد شد و آقای خداداد عزیزی به عنوان صاحب اصلی اثر هر بار که این توکن خرید و فروش شود درصدی از مبلغ را دریافت خواهد کرد.

افراد زیادی در سراسر دنیا می توانند این تکه ویدئو را دانلود کرده و داشته باشند، ولی فرق آن با حالتی که شما توکن را خریداری کنید این است که در صورت خرید توکن شما به عنوان صاحب اثر شناخته خواهید شد نه صرفا شخصی که یک ویدئو را در گالری خود نگه داشته است.

همین مثال را می شود راجع به موسیقی بیان کرد. اگر یک آهنگ ساز یک قطعه موسیقی بسازد، می تواند با تبدیل آن قطعه موسیقی به توکن NFT برای خود درآمدی داشته باشد و شخصی که توکن را خریداری کند حق مالکیت آن قطعه موسیقی را دارد.

پس اگر در آینده آن قطعه موسیقی به هر دلیلی خیلی مطرح شود و قرار باشد که از آن قطعه در آثاری استفاده شود، شخصی که توکن آن قطعه موسیقی را خریداری کرده بود، به عنوان شخصی که مالکیت آن را دارد، باید اجازه ی این کار را بدهد.

یک نمونه ی واقعی، فروش کاور آلبوم هیچ کس، رپر شناخته شده با نام “جنگل آسفالت” بود که هیچ کس به قیمت 190 اتریوم به فروش رساند.

توکن nft

 

نحوه کارکرد NFT به چه شکل است؟

دارایی های دیجیتالی NFT، بر روی بلاک چین به ویژه بلاک چین اتریوم اجرا شده اند؛ بلاک چین مانند یک دفتر کل عمومی توزیع شده، تراکنش های انجام شده را در خود ثبت می کند. در سیستم NFT از یک پایگاه داده منحصر به فرد استفاده شده و هر توکن نیز دارای یک کد مختص به خودش است. وجود این کد و پایگاه داده منحصر به فرد سبب شده تا فرایند تأیید مالکیت NFT معامله شده و انتقال آن به راحتی انجام شود.

NFTها دارایی های دیجیتالی منحصر به فردی هستند که اطلاعات ارزشمندی را در خود ذخیره و نگهداری می کنند. از آنجاییکه این نوع دارایی دیجیتالی ارزشی را در خود نگهداری می کند، با گذر زمان، بر اساس میزان عرضه و تقاضا و با توجه به وضعیت بازار، می تواند دچار نوسان شده و ارزش متفاوتی پیدا کند.

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، دارایی های NFT نماینده اقلام ارزشمند دنیای واقعی همچون آثار هنری، املاک و مستغلات و… هستند. توکنیزه کردن دارایی های ملموس دنیای واقعی سبب شده تا از نظر برخی معامله گران بازار، خرید و فروش NFTها نسبت به سایر دارایی های دیجیتالی کارآمدتر بوده و احتمال تقلب در آن کمتر شود.

تفاوت توکن قابل معاوضه و غیر قابل معاوضه چیست؟

توکن های غیرقابل معاوضه (NFT) نوعی دارایی دیجیتال هستند که در طراجی و اجرای آنها نیز مانند توکن های قابل معاوضه از فناوری بلاک چین و برنامه نویسی یکسان استفاده شده است. اما تفاوتی که میان این دو نوع دارایی دیجیتالی وجود دارد این است که توکن های غیرقابل معاوضه برخلاف توکن های قابل معاوضه یکتا و کاملاً منحصر به فرد هستند.

تفاوت NFT با ارزهای دیجیتال

همچون ارزهای دیجیتال، توکن های NFT نیز یک دارایی دیجیتال به حساب می آیند، اما NFTها تفاوت هایی با ارزهای دیجیتال دارند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

قابل تقسیم نیستند

توکن های NFT بر خلاف ارزهای دیجیتال قابل تقسیم نیستند، یعنی اینکه شما امکان خرید بخشی از یک توکن NFT را ندارید، یا همه ی آن یا هیچ.

ولی در ارزهای دیجیتال می توانید به اندازه ی سرمایه ی خود، نیم و یا حتی بخش کمتری از اتریوم یا ارزهای دیگر را خریداری کنید.

نظیر ندارند

مجسمه سازی را در نظر بگیرید که تصمیم گرفته است اولین مجسمه ای که ساخته است را به توکن تبدیل کرده و به فروش برساند. فقط اولین مجسمه ی آن مجسمه ساز با ویژگی های خاصی که دارد به عنوان اولین مجسمه ی آن هنرمند وجود دارد که در صورت تبدیل شدن آن مجسمه ی خاص به توکن NFT ، آن توکن که معرف مجسمه بوده است نیز منحصر به فرد خواهد بود.

البته گاهی افرادی تصمیم می گیرند که 20 توکن از اثر هنری خود تولید کنند، در این صورت با وجود محدودیت تعداد توکن ها بیش از یک توکن است. مثلا ساخت 20 توکن از یک قطعه موسیقی.

غیر قابل تعویض هستند

توضیحاتی راجع به غیر قابل تعویض بودن توکن های NFT پیش از این ارائه شد.

نحوه خرید NFT به چه شکل است؟

خرید و خروش دارایی های NFT نیز مانند سایر دارایی های دیجیتالی از طریق یک پلتفرم مشخص انجام می شود. در حال حاضر اکثر معامله گران از بازارهای آنلاین NFT، از جمله OpenSea، Rarible و SuperRare استفاده می کنید. از آنجاییکه بسیاری از دارایی های NFT تنها از طریق اتریوم قابل خرید هستند، لازم است قبل از هر چیزی مقداری اتریوم در کیف پول دیجیتالی خود نگهداری کنید.

چطور NFT معامله کنم؟

مانند سایر ارزهای دیجیتال جهت خرید و فروش دارایی های NFT نیز باید از طریق یک پلتفرم تخصصی اقدام کرد؛ بنابراین در مرحله اول لازم است پلتفرم معاملاتی مدنظر خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال می توانید از بازارهای آنلاین مانند OpenSea، Rarible یا پلتفرم های معاملاتی مستقیم مانند Shopify استفاده کنید.  معمولاً انتخاب از میان این دو، به نوع NFT و کارمزدهای مربوط به معامله دارایی رمزنگاری بستگی دارد.

پس از انتخاب پلتفرم معاملاتی، لازم است کیف پول دیجیتالی خود را ساخته و به این پلتفرم معاملاتی متصل کنید. معمولاً کاربران بازار NFT از کیف پول های دیجیتالی همچونMetaMask, Trust Wallet Coinbase Wallet  استفاده می کنند.

در قدم بعدی، لازم است برای دارایی NFT مدنظر خود قیمتی را تعیین کنید. قیمت گذاری دارایی های NFT بر اساس عوامل مختلفی همچون قیمت متوسط 30 روزه گذشته، ارزش ذاتی دارایی و نادر بودن آن، کاربرد آن و… انجام می شود. در آخر از طریق پلتفرم معاملاتی مدنظر می توانید دارایی NFT خود را در یک قیمت ثابت یا به صورت مزایده به فروش برسانید.

ساخت NFT چگونه انجام می شود؟

ساخت NFT با پیروی از چند قدم قابل انجام است، اما قبل از شروع باید به چند مورد زیر از قبل توجه کرده باشید:

 • انتخاب پلتفرمی که از ساخت NFTها پشتیبانی کند: ساخت دارایی های غیرقابل معاوضه در یک بازار NFT یا هر یک از صرافی هایی دیجیتالی که از استخراج NFT پشتیبانی کند، قابل انجام است.
 • ایجاد یک کیف پول دیجیتالی: لازم است کیف پول دیجیتالی خود را به پلتفرم مورد نظر متصل کنید.
 • مشخص کردن نوع NFT و بلاک چین: در این مرحله باید نوع NFT مدنظر خود را مشخص کرده و بلاک چینی را جهت حفظ و ثبت اطلاعات انتخاب کنید. بلاک چین های مختلفی همچون اتریوم و سولانا از NFTها پشتیبانی می کنند.
 • وارد کردن اطلاعات NFT: به بخش CREAT پلتفرم مدنظر رفته و ویژگی های دارایی NFT خود را وارد کرده و مراحل ساخت را تکمیل کنید.

کیف پول متامسک و کوین بیس از جمله کیف پول هایی هستند که برای این هدف می توانید در نظر داشته باشید.

وبسایت Rarible به دلیل رابط کاربری ساده ای که دارد به خصوص برای کسانی که به تازگی قصد ورود به دنیای NFTها را دارند مناسب تر است.

محتواهایی با فرمت های MP3، Jpeg، PNG، TXT و GIF در چند پلتفرم قابلیت تبدیل به توکن NFT را دارند.

پلتفرم هایی نظیر Opensea، InfiNFT، Rarible، Cargo و Mintbase به کاربران امکان ساخت توکن های NFT  را می دهند.

نوکن غیرمثلی یا nft

اما با کلیک روی دکمه ی Create به معنی ساخت، شما می توانید یک توکن NFT برای خود بسازید. امکان شارژ حساب کاربری با اتریوم و همچنین توکن Rarible با نام Rari برای شما وجود دارد.

برخی از توکن های NFT موجود در این پلتقرم با واحد توکن Rarible به فروش می رسند.

پس از کلیک روی دکمه ی Create به این صفحه هدایت می شوید که باید مشخص کنید که آیا شما قصد ایجاد یک توکن از اثر خود دارید یا می خواهید تعداد بیشتری از این توکن ایجاد کنید.

Single برای ایجاد تنها یک NFT و گزینه ی Multiple برای مواقعی که قصد ایجاد تعداد بیشتری از توکن مورد نظر را داشته باشید، استفاده می شود.

نوکن غیرمثلی یا nft

با کلیک روی Choose File می توانید تصویر و یا هر اثری که قصد دارید آن را تبدیل به NFT  کنید، انتخاب و بازگذاری کنید.

 Fixed price

با انتخاب Fixed price درواقع یک قیمت را مشخص می کنید که NFT در همان قیمت به فروش برسد، یعنی اگر کسی قصد خرید توکن شما در قیمت انتخابی شما را داشته باشد معامله به سرعت انجام می گیرد. پلتفرم Rarible  به مقدار 5/2  درصد از قیمتی که شما برای فروش مشخص کرده اید را در زمان انجام معامله دریافت خواهد کرد. به عنوان مثال اگر قیمتی که شما برای NFT خود ثبت کرده باشید 5 اتریوم باشد، با کسر دو و نیم درصد آن 875/4 اتریوم به حساب شما منتقل خواهد شد.

Timed auction

با انتخاب Timed auction به عبارتی NFT خود را به حراج می گذارید، در این صورت باید یک بازه ی زمانی برای حراج خود تعیین کنید و همچنین کمترین قیمتی که حاضر به فروش NFT خود در آن بازه ی زمانی دارید را نیز تعیین کنید. معامله برای کاربرانی که قیمتی پایین تر از قیمت ثبت شده ی شما را پیشنهاد داده باشند انجام نخواهد شد.

Unlimited auction

با انتخاب این گزینه شما به کاربران اجازه می دهید که قیمت های پیشنهادی خود را برای توکن شما ثبت کنند.

پس از طی مراحل گفته شده شما باید مشخص کنید که پرداخت ها بر اساس توکن همین پلتفرم صورت گیرد و یا اینکه از ارز دیجیتال برای پرداخت ها استفاده شود. توکن پلتفرم Rarible  که Rari نام دارد نیز می تواند در پرداخت ها مورد استفاده قرار گیرد.

Title

با انتخاب یک نام برای توکن NFT ساخته شده و وارد کردن آن در فیلد Title به قسمت های آخر ساخت توکن می رسیم.

Description

برای فیلد Description می توانید یک توضیح راجع به توکن خود وارد کنید، به عنوان مثال دلیلی برای قانع کردن کاربران برای خرید توکن شما و یا اختصاص دادن امتیازاتی به خریدار می تواند در این قسمت جای گیرند. پر کردن این قسمت اختیاری است.

یکی از نمونه های Description می تواند وعده ی ارسال فایل حقیقی و یا اصل کالا باشد. مثلا در صورتی که تصویر یک قاب قدیمی را به توکن تبدیل کرده اید می توانید در قسمت توضیحات این مورد را اضافه کنید که در صورت خرید توکن، قاب اصلی نیز به آدرس شما ارسال خواهد شد.

Royalties

در این قسمت شما به عنوان سازنده ی توکن می توانید با وارد کردن درصد مورد نظر خود این موضوع را به پلتقرم بگویید که هر بار این توکن معاله شود درصدی نیز به حساب شما منتقل شود.

مثلا شما توکنی ساخته و به قیمت 5 اتریوم به فروش می رسانید، شخصی که توکن شما را خریداری کرده است می تواند توکن را به قیمتی که بخواهد به فروش برساند، مثلا 100 اتریوم. در این صورت 5/2 درصد از 100 اتریوم به پلتفرم می رسد و 10، 20 یا هر درصدی که شما در این بخش مشخص کرده باشید نیز به حساب شما منتقل می شود. یعنی اگر مقدار 20 درصد را برای Royalties تعیین کرده باشید و شخص خریدار توکن شما قصد فروش آن به قیمت 100 اتریوم را داشته باشد، در زمان فروش 20 درصد یا همان 20 اتریوم به حساب شما نیز ارسال خواهد شد، و این روند تا ابد ادامه دارد.

نوکن غیرمثلی یا nft

پس از آنکه اثر شما به عنوان توکن در فروشگاه به فروش گذاشته شد، افرادی که تمایل به خرید آن داشته باشند، می توانند قیمت پیشنهادی خود را اعلام کنند و در نهایت اثر به شخصی که بالاترین قیمت را پیشنهاد داده باشد تعلق می گیرد.

در تصویر زیر بخش Top sellers برترین فروشندگان در یک روز گذشته را لیست کرده است.

با کلیک بر روی زبانه ی 1day می توانید برترین فروشندگان در بازه ی زمانی 7 و 30 روز را نیز مشاهده کنید.

همچنین با کلیک بر روی زبانه ی Top seller می توانید از منوی باز شده روی Buyers کلیک کنید و برترین خریداران را در بازه های زمانی 1، 7 و 30 روزه مشاهده کنید.

توکن nft

در بخش پایین تر از همین صفحه پلتفرم بخشی با عنوان Live auctions وجود دارد. در این بخش کاربران مختلف می توانند NFTهای خود را برای فروش بگذارند.

زمان باقی مانده برای هر حراج نیز برای هر NFT مشخص شده است.

با کلیک بر روی نام کاربری هر کدام از کاربران به صفحه ای که این شخص در این پلتفرم ایجاد کرده است هدایت می شویم. در صفحه ی هر کاربر اطلاعاتی نظیر NFTهایی که شخص برای فروش گذاشته، قیمتی که برای NFTهای خود ثبت کرده و … را می توان دید.

ما با کلیک بر روی نام کاربری یکی از برترین فروشندگان به صفحه ی او هدایت شدیم. مواردی در این صفحه عنوان شده است که به شما برای درک بهتر شیوه ی کار و خرید و فروش NFTها کمک خواهد کرد.

توکن nft

1- با کلیک بر روی On sales می توانید NFTهایی که کاربر برای فروش گذاشته است را مشاهده کنید، همچنین در کنار On sales عددی آورده شده است که تعداد NFTهایی که این کاربر برای فروش گذاشته است را مشخص می کند. گاهی پیش می آید که کاربرانی هیچ کدام از NFTهای خود را برای فروش نگذاشته باشند.

2- در این قسمت تعداد NFTهایی که صاحب اثر از این کار خود ساخته است را مشخص می کند. همچنین تعداد NFTهای فروش رفته نیز در این قسمت مشخص می شود. به عنوان مثال این کاربر برای تصویر مشخص شده تعداد 20 NFT ساخته است که 18 عدد آن تا الان به فروش رسیده است.

در بسیاری از مواقع مشاهده شده است که کاربران فقط یک NFT از اثر خود ساخته باشند.

3- اگر سازنده ی NFT قصد فروش داشته باشد، در این قسمت عددی که قصد فروش توکن خود در آن قیمت را دارد مشخص می کند.

4- در این بخش نیز بالاترین قیمتی که دیگران برای این NFT پیشنهاد داده اند نمایش داده می شود.

5- در این قسمت شما می توانید در صورتی که قصد خرید داشته باشید یک قیمت برای آن اثر پیشنهاد دهید.

هزینه ساخت NFT

هزینه ی ساخت توکن NFT از مواردی است که افراد زیادی را برای ورود به دنیای NFTها مردد کرده است. در برخی مواقع کارمزد ساخت توکن حتی از قیمت خود اثر نیز پیشی می گیرد. معمولا برای ساخت یک توکن مبلغی معادل 100 دلار باید در پلتفرم هایی که اجازه ی ساخت توکن NFT را می دهند هزینه کرد. پس اگر قرار باشد NFTها تغییراتی را در سیستم ساخت و خرید و فروش شاهد باشند احتمالا کاهش کارمزد ساخت یکی از آن تغییرات خواهد بود.

کیف پول هایی که از توکن های غیر قابل تعویض NFT پشتیبانی می کنند

کیف پول های مورد استفاده برای خرید و فروش NFT باید حتما از اتریوم پشتیبانی کنند و قابلیت اتصال به فروشگاه هایی که توکن را برای فروش گذاشته اند را داشته باشند.

کیف پول های Trust Wallet، My EtherWallet، Coinbase Wallet، Metamask و همچنین Rainbow را می توان جز بهترین کیف پول ها در این زمینه دانست.

مزایا و معایب NFT چیست؟

اکنون که با مفهوم دارایی های NFT و نحوه عملکرد آنها آشنا شدیم، نوبت به بررسی مزایا و معایب این گروه از دارایی های دیجیتالی می رسد. در ادامه مهم ترین مزایا و معایب NFT آورده شده است:

مزایای دارایی های غیرقابل معاوضه NFT

تأیید اصالت دارایی ها: موارد مربوط به تأیید مالکیت و اطلاعت دارایی های NFT در شبکه بلاک چینی نگهداری شده و قابل بررسی و تأیید است.

امکان تجارت نوع جدیدی از دارایی: دارایی های NFT بازار جدیدی را با هدف خلق ثروت ایجاد کرده اند. این بازار پتانسیل رشد بالایی داشته و مانند هر بازار مالی دیگر از میزان عرضه و تقاضا تأثیر می گیرد.

استفاده از قراردادهای هوشمند: در سیستم دارایی های NFT با حذف واسطه ها از قراردادهای هوشمند استفاده شده است، این موضوع سبب افزایش کارایی این سیستم شده است.

ایجاد بازار منحصر به فرد برای هنرمندان: بازار NFT به هنرمندان این امکان را می دهد تا آثار ارزشمند خود را مستقیماً به کلکسیونرها فروخته و هر زمانی که اثرشان مجدد فروخته شد؛ حق امتیاز دریافت کنند.

ایجاد تنوع در سبد سرمایه گذاری: در صورتی که تحمل ریسک سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال را داشته باشید، خرید دارایی های NFT سبب ایجاد تنوع در سبد سرمایه گذاری شما خواهد شد. چراکه بر اساس نظر کارشناسان انواع دارایی های دیجیتالی بخش مهمی از آینده اقتصاد جهان خواهند بود.

راهی برای تقسیم مالکیت دارایی های فیزیکی: تقسیم مالکیت برخی از انواع دارایی ها مانند آثار هنری، املاک و مستغلات و جواهرات گران قیمت میان چندین نفر دشوار است. تبدیل دارایی فیزیکی به یک نوع دارایی دیجیتالی توسط سیستم NFT سبب شده تا تقسیم مالکیت این گروه از دارایی های ارزشمند نیز امکان پذیر شود.

امنیت بسیار بالا زیربنای NFT: دارایی های NFT با استفاده از فناوری بلاک چین ایجاد می شوند. فناوری بلاک چین روش خاصی برای حفظ اطلاعات بوده و از امنیت بسیار بالایی برخوردار است. اطلاعات ثبت شده در این بلاک چین غیرقابل دست کاری و تغییر بوده و به عنوان یک رکورد دیجیتالی از تراکنش ها در یک شبکه همتا به همتا بین اعضای شبکه تکرار و توزیع می شود.

معایب دارایی های غیرقابل معاوضه NFT

نوعی سرمایه گذاری سوداگرانه: دارایی های NFT نوعی سرمایه گذاری غیر نقدشونده و سوداگرانه بوده و در یک بازار کاملاً جدید عرضه می شود. از همین رو، اطلاعات کاملی برای تحقیق و بررسی بیشتر در دسترس معامله گران قرار ندارد.

تعداد کم معامله گران بازار: از آنجایی که در میان بسیاری از سرمایه گذاران بازارهای مالی، هنوز درک درستی از بازار NFTها وجود ندارد، تعداد خریداران و فروشندگان محدود است.

نوسان بسیار زیاد قیمت: دارایی های NFT نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال در یک بازار کاملاً نوسانی خرید و فروش می شوند. از طرف دیگر NFTها همچون بسیاری از اقلام هنری، دیجیتالی و فیزیکی دارای ارزش نسبی هستند؛ بنابراین ارزش NFT بر اساس میزان ارزش گذاری بازار، عرضه و تقاضا تعیین می شود.

آسیب به طبیعت: مانند سایر دارایی های دیجیتالی ساخت و تولید NFTها اثرات مخرب زیادی بر طبیعت دارد. تأثیر بلند مدت آن در آینده مشخص خواهد شد.

عدم امکان درآمدزایی توسط NFTها: برخلاف سهام، اوراق قرضه یا املاک و مستغلات که در آن مالکان سود سهام، بهره و اجاره دریافت می کنند، خرید و نگهداری دارایی های NFT چنین درآمدی را برای مالکان ایجاد نخواهد کرد. چراکه بازده سرمایه گذاری در NFT، مانند عتیقه جات و سایر اشیا کلکسیونی، بر اساس افزایش قیمت و ارزش آن دارایی خاص است. نمی توان به طور دقیق از افزایش یا کاهش ارزش اثر خریداری شده اطمینان حاصل کرد.

ریسک تقلب و کلاهبرداری: با وجود اینکه قابل اعتماد بودن یک شبکه بلاک چینی را نمی توان زیر سؤال برد، اما با این حال این خطر وجود دارد تا افرادی از NFTها برای کلاهبرداری استفاده کنند. به عنوان مثال ممکن است کلاهبرداران بدون اجازه صاحب اثر، آثار آنها را برای فروش در بازار NFT قرار دهند.

ریسک هک: با وجود اینکه وقوع این موضوع بسیار نادر است؛ اما لازم است بدانید که علاوه بر ریسک هک شدن بلاک چین، در حال حاضر خطر هک و دزدیده شدن NFTها نیز وجود دارد.

توکن nft

کاربرد توکن های NFT

کلکسیونرها

شاید یک ساعت قدیمی خیلی برای شما جذاب نباشد، اما کلکسیونرها علاقه ی خاصی به جمع آوری ساعت، تمبر و یا هر چیز دیگری دارند. کسی که یک وسیله ی قدیمی دارد می تواند با تبدیل آن به توکن NFT آن را به فروش برساند.

از طرف دیگر کلکسیونرها می توانند با خرید توکن حق مالکیت آن وسیله را برای خود به دست آورند. گاهی نیز ارسال کالای اصلی علاوه بر توکن در روند معامله انجام می گیرد.

خالقان هنرهای دیجیتالی

حفاظت از حق کپی رایت به خصوص برای هنرمندانی که در عرصه ی هنرهای دیجیتالی فعالیت می کنند، همیشه یک چالش بوده است.

با منحصر به فرد کردن اثر هنری توسط توکن NFT مشخصات صاحب اثر در بلاک چین ثبت شده و قابل تغییر نیست.

با استفاده از توکن NFT همچنین می توان سودهای بیشتری کسب کرد، زیرا اگر قصد فروش اثر خود را داشته باشید، به جای پرداخت سود به واسطه ها، می توانید سود بیشتری نیز کسب کنید.

بازی های دیجیتالی

خرید و فروش برخی از اقلام مورد نیاز در بازی های رایانه ای که اغلب به سختی به دست می آیند، که در اکثر موارد امکان خرید یا فروش به کاربران داده نمی شود. توکن های NFT می توانند این مشکل را حل کنند. کاربران می توانند اقلام بازی های خود (به عنوان مثال یک اسلحه) را به توکن تبدیل کرده و به فروش برسانند.

دارایی های حقیقی و مجازی

خرید خانه، ویلا، لباس و یا هر چیزی که فکرش را بکنید با کمک NFTها می تواند به سادگی انجام شود. با اینکه NFTها بسیار نوظهور هستند و افراد زیادی حتی شاید با آن آشنایی نداشته باشند، هستند کسانی که دارایی خود را با استفاده از توکن NFT به فروش رسانده اند و این به آن معناست که افرادی نیز حاضر به خرید خانه یا هرآنچه نیاز دارند با کمک توکن NFT هستند.

در ارتباط با دارایی های مجازی می توان Ethereum Name Service را به عنوان ارائه دهنده ی دامنه ی .ETH نام برد. این دامنه ها بدون نیاز به واسط قابل انتقال به غیر هستند.

فهرست بهترین NFTهای خلق شده

در دو سه سال اخیر رشد بازار NFT تصاعدی بوده و فعالان بازار بیش از هر زمان دیگری در این بازار سرمایه گذاری کرده اند. وجود طیف گسترده ای از انواع دارایی های غیرقابل معاوضه سبب شده تا انتخاب NFT مناسب جهت خرید و سرمایه گذاری دشوار باشد. در اختیار داشتن فهرستی از بهترین NFTهای خلق شده کمک می کند تا انتخاب درستی داشته باشیم.

 • Tamadoge
 • Metropoly
 • RobotEra
 • Lucky Block NFTs
 • Wen Sandwich
 • Silks
 • The Uncharted
 • Cocky
 • MetaGoblins
 • Copium Protocol
 • Real Estate Investment Club
 • Battle Infinity
 • Identity 20XY
 • FaceTransPlants
 • The Sandbox (SAND)
 • Theta
 • Chiliz
 • Enjin
 • Decentraland
 • Flow
 • WAX
 • توکن بازی My Neighbor Alice

معرفی تعدادی از شناخته شده ترین توکن های NFT فروخته شده

Everydays

آقای Mike Winkelmann که یک هنرمند در عرصه ی هنرهای دیجیتال به حساب می آید با ساخت کلاژی از 5000 اثری که ایشان طراحی کرده بودند و روند پیشرفت کاریشان در آن مشهود بود با قیمت 3/69 میلیون دلار به فروش رسید.

کریپتوپانک

این NFT که مجموعه‎ ای از 10 هزار کاراکنر دیجیتالی است و جز اولین NFTها به حساب می آید توسط Dylan Field، مدیرعامل شرکت تولیدکننده نرم افزارهای طراحی Figma به قیمت 200/4 اتریوم به فروش رسید.

Crossroad

باز هم هنرمند دیگری در عرصه ی هنرهای دیجیتالی به نام Beeple که ویدئویی از یک شخصیت شکست خورده که معرف ترامپ است را به نمایش در آورد، بر روی بدن این کاراکتر کلمات ناخوشایندی همچون Loser به معنی بازنده به چشم می خورد. این NFT با قیمت 6/6 کیلیون دلار به فروش رسید.

اولین توییت منتشر شده

آقای Jack Dorsey مدیرعامل و هم بنیان گذار توئیتر اولین توئیت ثبت شده خود را تبدیل به توکن NFT کرد و به مبلغ 9/2 میلیون دلار به فروش رساند.

آینده NFT چطور پیش بینی می شود؟

در سال های اخیر صنعت NFT وارد بخش های بسیار متنوعی همچون حوزه هنری، ورزشی، بازی های آنلاین، متاورس، پلتفرم های دیجیتالی، املاک و مستغلات و… شده است. از آنجاییکه حضور NFT در هر یک از این حوزه ها می تواند عملکرد متفاوتی را به دنبال داشته باشد، آینده آن نیز در هر حوزه متفاوت خواهد بود. در نتیجه به منظور بررسی آینده این بازار، بهتر است آینده NFT را در هر یک از حوزه ها به صورت جداگانه بررسی کنیم.

آینده NFT در هنر: پروسه ورود سیستم NFT در حوزه هنر و توکنیزه کردن آثار هنری و کالاهای لوکس و ارزشمند به سرعت در حال انجام است. از طرفی با استفاده از این سیستم امکان ایجاد حق کپی رایت نسخه دیجیتالی آثار هنری فراهم شده است. از آنجاییکه در این حوزه تقاضای خرید بالا است، سرمایه گذاری در آن می تواند سودآوری بالایی داشته باشد.

آینده NFT در بازی: در حال حاضر در تعداد قابل توجهی از بازی های آنلاین از سیستم NFT استفاده شده است. بر اساس پیش بینی ها احتمالاً تا 10 سال آینده NFTها به یک روش متداول برای اثبات مالکیت کاراکترها و اقلام بازی ها تبدیل خواهند شد. حضور گسترده NFTها در صنعت بازی سبب افزایش معامله این نوع دارایی و رونق این بازار خواهد شد.

آینده NFT در ورزش: همانطور که هنرمندان رشته های مختلف به ذلیل داشتن طرفداران بسیار زیاد، می توانند آثار خود را به صورت NFT به فروش رسانده کسب سود کنند، حوزه ورزش نیز از حضور NFT بی نصیب نمانده است. در حوزه ورزش نیز، NFT به طرق مختلف مانند جمع آوری کارت های ورزشی، انجام ورزش های آنلاین مانند E.Sports حضور پیدا کرده است. طبق آمار موجود، ارزش NFT کلکسیون های ورزشی حدود 1.4 میلیارد دلار بوده و طبق پیش بینی ها در سال 2032 به 92 میلیارد دلار می رسد.

کلام آخر

NFTها بسیار جدید هستند و هنوز خیلی زود است که بتوان راجع به آینده ی این بازار اظهارنظر کرد. بهتر است اگر قصد ورود به دنیای NFTها را دارید اطلاعات خود را در این زمینه کامل کنید و در ضمن فقط قسمتی از سرمایه ی خود را به این بازار اختصاص دهید.

ادامه مطلب
nft
معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه ان...

بهترین ارزهای دیجیتال حوزه ان اف تی (NFT) کدام ارزهای هستند؟

چندین سال است که بازی های ویدئویی طرفداران زیادی سمت خود جذب کرده است. این بازی ها تنها مختص کودکان و نوجوانان نیستند بلکه بزرگ سالان نیز آن ها را با لذت دنبال می کنند. بااینکه این بازی ها برای طرفداران خود بسیار لذت بخش است اما هیچ سودی برای گیمر ندارد و باعث ازبین رفتن زمان زیاد و حتی گاهی سرمایه ی گیمر (برای خرید آیتم های بازی) نیز می شود. در چنین شرایطی، NFTها به وجود آمدند تا بتوانند امتیازات صرفاً دیجیتالی گیمرها را به پول دیجیتال تبدیل کنند. بازی هایی که بر پایه ی NFT هستند، امکان کسب درآمد را برای بازیکنان فراهم می کنند؛ البته، این تنها کاربرد NFT نیست. بسیاری از افزاد می توانند با استفاده از ویژگی های NFT از حق کپی رایت محصولات و آثار هنری حفاظت کنند. در این مقاله، قصد داریم با توجه به ماهیت NFTها، بهترین ارزهای دیجیتال NFT را معرفی کنیم. به این ترتیب، اگر شما قصد ایجاد این توکن ها را نیز نداشته باشید، می توانید بهترین آن ها را شناسایی کرده و روی آن ها سرمایه گذاری کنید.

ان اف تی (NFT) چیست؟

ان اف تی توکن غیرقابل تعویضی است که روی شبکه ی بلاک چین اتریوم ساخته می شود. برای درک مفهوم «غیرقابل تعویض بودن»، باید با مفهوم «قابل تعویض بودن» آشنا شوید. فرض کنید که دویست هزار تومان را شامل چهار اسکناس پنجاه هزار تومانی به دوست خود قرض می دهید و دوست شما پس از گذشت مدت زمانی پول شما را پس می دهد. نکته ای مهم اینجاست که قرار نیست همان اسکناس های پنجاه هزار تومانی خود را از او پس بگیرید؛ زیرا ارزش تمام پنجاه هزار تومانی ها در سراسر کشور یکسان است (اینجا برای درک مفهوم قابل تعویض بودن، فرض می کنیم تنها می توان از اسکناس پنجاه هزار تومانی استفاده کرد).

هنرمندان و صاحبان اثر از این ویژگی NFTها برای حفاظت آثار خود استفاده می کنند؛زیرا با ثبت اثر به نام خود، اطلاعات روی شبکه ی بلاک چین ثبت می شود و امکان تغییر در آن وجود نخواهد داشت. در ادامه، ویژگی های توکن های ان اف تی را بررسی کرده و سپس به بهترین ارزهای دیجیتال NFT پرداخته خواهد شد.

ویژگی های اصلی NFT ها

۱- ان اف تی ها غیرقابل تعویض هستند (مفهوم غیرقابل تعویض بودن پیش از این شرح داده شده است).

۲- ان اف تی ها قابلیت تقسیم شدن ندارند و این یکی از ویژگی هایی است که آن ها را از ارزهای دیجیتال مجزا کرده است. به عنوان مثال، شما می توانید درصدی را از یک واحد بیت کوین و یا اتریوم که نوعی ارز دیجیتال معمولی هستند، خریداری کنید اما چنین امکانی در بخش NFTها وجود ندارد و شما یک واحد (یا چند واحد) را خریداری می کنید و یا به فروش می رسانید.

۳- این توکن ها در تعداد محدود (و برخی اوقات تنها یک عدد) ایجاد می شوند و دلیل محبوبیت آن ها برای بسیاری از افراد نیز همین ویژگی بوده است. این در حالی است که ارزهای دیجیتال معمولی در مقیاس های چندصد هزارتایی و بیش تر عرضه می شوند. 

ما در این بخش، ماهیت توکن های NFT را شرح دادیم و در ادامه، بهترین ارزهای دیجیتال NFT و پروژه های آن ها را بررسی خواهیم کرد. 

۱- ارز دیجیتال مانا (MANA)

بهترین ارزهای دیجیتال حوزه ان اف تی (NFT) 

پروژه ی Decentraland شامل سه توکن به نام های MANA، LAND و Estate است. درواقع، دیسنترالند یک متاورس یا جهان مجازی است که به کاربران امکان می دهد که زمین های درون متاورس که با توکن LAND شناسایی می شوند، خریداری کنند. 

 • MANA، نماد اختصاری ارز دیجیتال Decentraland است که در زمان نگارش این مقاله رتبه ی 33 بازار ارزهای دیجیتال را دارد و با قیمت تقریبی 0.85 دلار به فروش می رسد.
 • عرضه ی نهایی توکن MANA مشخص نیست. با این حال، در زمان نگارش این مقاله، بیش از 1.849.216.541 واحد مانا در گردش است و میان کاربران مبادله می شود.
 • MANA یک توکن ERC-20 در پروژه ی متاورس دیسنترالند است.
 • آری میلیش (Ari Meilich) و استبان اوردانو (Esteban Ordano) مؤسسان پروژه ی دیسنترالند در سال 2020 هستند.
 • توکن های پروژه ی دیسنترالند،  MANA، Estate و LAND هستند. توکن MANA یک ارز دیجیتال معمولی و توکن های LAND و Estate، دو NFT ساخته شده براساس استاندارد ERC-721  هستند.
 • شما می توانید ارز دیجیتال MANA را از صرافی های معتبر خریداری کنید اما برای داشتن یک توکن LAND باید به متاورس Decentraland مراجعه کرده و با پرداخت توکن MANA، زمین یا همان توکن های LAND را به دست آورید.
 • کاربران می توانند از توکن MANA که از بهترین ارزهای دیجیتال NFT به حساب می آید، برای خرید آواتار، لباس و… در محیط متاورس استفاده کنند.

صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال Decentraland

 • صرافی کوکوین (Kucoin
 • صرافی بای بیت (Bybit
 • اوککس (OKX
 • بایننس (Binance
 • کوین بیس (Coinbase Exchange
 • بیت پین (Bitpin
 • کیف پول من (Kifpool.me
 • والکس (Wallex
 • تبدیل (Tabdeal).

کیف پول های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال Decentraland

 • کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger
 • کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor
 • کیف پول نرم افزاری متامسک (Metamask
 • کیف پول نرم افزاری اتمیک ولت (Atomic Wallet
 • کیف پول نرم افزاری مای اتر ولت (Myetherwallet
 • کیف پول نرم افزاری اکسودوس (Exodus
 • کیف پول نرم افزاری تراست ولت (Trust Wallet
 • کیف پول نرم افزاری اکسودوس (Exodus).

۲- ارز دیجیتال فلو (FLOW)

FLOW نماد اختصاری ارز دیجیتال Flow است 

NFTها روی شبکه ی اتریوم که تراکنش های بسیار بالایی در آن وجود دارد، ساخته و اجرا می شوند. شبکه ی بلاک چین فلو با افزایش مقیاس پذیری توانسته است مشکل ترافیک سنگین تراکنش ها را برطرف کند. در ادامه، این شبکه و ارز دیجیتال بومی آن یعنی FLOW که از بهترین ارزهای دیجیتال NFT است، بررسی خواهد شد.

 • FLOW نماد اختصاری ارز دیجیتال Flow است که در زمان نگارش این مقاله، رتبه ی 32 بازار ارزهای دیجیتال را دارد و با قیمت تقریبی 1.6 دلار به فروش می رسد.
 • عرضه ی نهایی رمزارز Flow مشخص نیست اما در حال حاضر، بیش از 1.036.200.000 واحد Flow در گردش است و میان کاربران مبادله می شود.
 • Roham Gharegozlu، Dieter Shirley و Mikhael Naayem، مؤسسان شبکه و ارز دیجیتال فلو، از بهترین ارزهای دیجیتال NFT، بودند.
 • مشکل مقیاس پذیری در شبکه ی فلو با کمک چهار نوع گره مختلف حل شده است. 
 • امکان استیک کردن رمزارز Flow برای دارندگان این رمزارز فراهم شده است.
 • بازی شناخته شده ی کریپتوکیتیز، روی شبکه ی بلاک چین فلو قرار دارد و درواقع انگیزه ی ایجاد شبکه فلو، بازی کریپتوکیتیز بوده است چراکه در گذشته این بازی بر روی شبکه بلاک چین اتریوم اجرا می شد که به دلیل ترافیک بالا به شبکه فلو انتقال داده شد.

صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال Flow

 • کوکوین (Kucoin
 • کوینکس (CoinEX
 • هوبی گلوبال (Huobi Global
 • بایننس (Binance
 • کوین بیس (Coinbase Exchange
 • بای بیت (Bybit
 • اوککس (OKX
 • کیف پول من (Kifpool.me
 • اینانس/ ایران بایننس سابق (ibns.net).

کیف پول های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال Flow

 • کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger
 • کیف پول سخت افزاری Cool Wallet S؛
 • کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor
 • کیف پول رسمی فلو (Dapper Wallet
 • کیف پول نرم افزاری کونومی (Coinomi).

۳- ارز دیجیتال سندباکس (SAND)

بهترین ارزهای دیجیتال حوزه ان اف تی (NFT) 

 • SAND نماد اختصاری ارز دیجیتال The Sandbox است که در زمان نگارش این مقاله، رتبه ی 34 بازار ارزهای دیجیتال را دارد و با قیمت تقریبی 1.2 دلار به فروش می رسد.
 • عرضه ی نهایی رمزارز SAND، سه میلیارد واحد است که در حال حاضر، بیش از 1250.000.000 واحد آن در گردش است و میان کاربران مبادله می شود.
 • مؤسسان کمپانی پیکسول (pixowl)، یعنی آرتور مادرید (Arthur Madrid) و سباستین بورگه (Sebastien Borget)، ارز دیجیتال SAND را ایجاد کردند.
 • ارز دیجیتال SAND توکنی براساس استاندارد ERC-20 شبکه ی اتریوم است.
 • علاوه بر SAND، توکن های دیگری همچون توکن های ASSET، GEM، LAND، CATALYST در پلتفرم The Sandbox وجود دارند.
 • در پروژه ی سندباکس، شاهد در هم آمیختگی متاورس، NFTها و بلاک چین هستیم که محیطی پویا را هم برای گیمرها و هم برای توسعه دهندگان ایجاد کرده است.
 • درواقع، سندباکس یک بازی است که می توان در آن به درآمد رسید. به عبارت دیگر، Sandbox یک پروژه ی Play to earn به حساب می آید.
 • کاربران می توانند با انجام، ساخت و یا طراحی آیتم های بازی در پروژه ی Sandbox به درآمد برسند.
 • دارندگان توکن SAND می توانند آن را استیک کنند و در ازای قفل شدن دارایی خود پاداش دریافت کنند. 
 • SAND یک توکن حاکمیتی به حساب می آید که موضوع حق رأی را برای دارندگان توکن به وجود آورده است.
 • کاربران برای تهیه ی آیتم های مختلف، در بازی The Sandbox به ارز دیجیتال SAND که از صرافی ها قابل خریداری است، نیاز خواهند داشت.

صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال The Sandbox

 • بایننس  (Binance)؛
 • کوکوین (KuCoin)؛
 • یونی سواپ  (Uniswap)؛ 
 • گیت (Gate.io 
 • بای بیت (Bybit
 • بیت پین (Bitpin)؛
 • والکس(Wallex) ؛
 • تبدیل (Tabdeal)؛ 
 • کیف پول من (Kifpool.me).

کیف پول های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال The Sandbox

 • کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)؛
 • کیف پول سخت افزاری ترزور  (Trezor)؛
 • کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)؛
 • کیف پول اکسودوس (Exodus)؛
 • کیف پول Sandboxwallet؛
 • کیف پول اتمیک (Atomic Wallet
 • کیف پول مای اتر (myEtherWallet).

۴- ارز دیجیتال ایپ کوین (APE)

بهترین ارزهای دیجیتال NFT

ApeCoin پروژه ای غیرمتمرکز است که توسط بنیاد APE پشتیبانی می شود. این بنیاد رشد اکوسیستم را به صورت انحصاری تضمین می کند. YogaLabs به دلیل کالکشن های NFT بورد ایپ یات کلاب در میان افراد مختلف شناخته شده است. در ادامه، برخی از ویژگی های ارز دیجیتال APE که از بهترین ارزهای دیجیتال NFT است، بررسی خواهیم کرد.

 • APE نماد اختصاری ارز دیجیتال ApeCoin است که در زمان نگارش این مقاله، رتبه ی 36 بازار ارزهای دیجیتال را دارد و با قیمت تقریبی پنج دلار به فروش می رسد.
 • عرضه ی نهایی رمزارز APE، یک میلیارد واحد است که در حال حاضر، بیش از 299 میلیون واحد آن در گردش است و میان کاربران مبادله می شود.
 • APE یک توکن حاکمیتی به حساب می آید که براساس استاندارد ERC-20 ایجاد شده است.
 • توکن APE برای ارتقاء و قوی تر کردن اکوسیستم ایپ به وجود آمده است.
 • توسعه دهندگان می توانند در طراحی های خود از توکن ایپ استفاده کنند.
 • هولدرهای ارز دیجیتال APE، اکوسیستم ایپ را تشکیل می دهند.

صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال ApeCoin

 • کوکوین (Kucoin
 • کوینکس (CoinEx
 • بایننس (Binance
 • اوککس (OKX
 • بیت مارت (BitMart
 • یونی سواپ (UniSwap
 • والکس (Wallex
 • بیت پین (Bitpin
 • رمزینکس (Ramzinex
 • کیف پول من (Kifpool.me
 • اینانس (ibns).

کیف پول های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال ApeCoin

 • کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger
 • کیف پول تراست ولت (Trust Wallet
 • کیف پول متامسک (Metamask
 • کیف پول اتمیک (Atomic Wallet
 • کیف پول مای اتر (MyEther Wallet
 • کیف پول کوینومی (Coinomi).

۵- ارز دیجیتال تزوس (XTZ)

بهترین ارزهای دیجیتال NFT 

تزوس یک شبکه ی بلاک چین است که براساس قراردادهای هوشمند کار می کند. با این حال، شباهت زیادی به شبکه ی بلاک چین اتریوم ندارد. یکی از ویژگی های شبکه ی Tezos این است که امکان توسعه ی شبکه ی Tezos را بدون نیاز به فورک ایجاد کرده و آن را از شبکه هایی مثل بیت کوین و اتریوم برتر کرده است. به عبارت دیگر، Tezos شبکه ای خوداصلاحگر است. در ادامه، توکن بومی این شبکه که از بهترین ارزهای دیجیتال NFT است، بررسی خواهیم شد.

 • XTZ، نماد اختصاری ارز دیجیتال Tezos است که در زمان نگارش این مقاله، رتبه ی 37 بازار ارزهای دیجیتال را دارد و با قیمت تقریبی 1.5 دلار به فروش می رسد.
 • عرضه ی نهایی رمزارز Tezos، مشخص نشده است اما در حال حاضر، بیش از نهصدمیلیون واحد آن در گردش است و میان کاربران مبادله می شود.
 • ارز دیجیتال XTZ که از بهترین ارزهای دیجیتال NFT است، توکن بومی شبکه ی Tezos می باشد.
 • دارندگان توکن XTZ،  با رأی دادن می توانند در تصمیمات اتخاذ شده ی شبکه نقش داشته باشند. به عبارت دیگر، توکن XTZ یک توکن حاکمیتی است.
 • راریبل که از مشهورترین پلتفرم های ساخت و مبادله NFT است، از شبکه ی Tezos هم پشتیبانی می کند.

صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال Tezos

 • کوکوین (Kucoin
 • کوینکس (CoinEx
 • کوین بیس (Coinbase
 • جمینی (Gemini
 • بای بیت (Bybit
 • اوککس (OKX
 • بایننس (Binance
 • یونی سواپ (Uni Swap
 • بیت 24 (Bit24
 • اینانس (ibns
 • بیت پین (Bitpin
 • رمزینکس (Ramzinex

کیف پول های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال Tezos

 • کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger
 • کیف پول بایننس چین (Binance Chain
 • کیف پول تراست ولت (Trust Wallet
 • کیف پول ایر گپ (AirGap
 • کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor Wallet
 • کیف پول مث ولت (Math Wallet
 • کیف پول متامسک (Metamask
 • کیف پول هایپرپی (Hyper Pay
 • کیف پول سیف پل (Safe Pal
 • کیف پول اتمیک (Atomic Wallet).

۶- ارز دیجیتال تتا (THETA)

بهترین ارزهای دیجیتال حوزه ان اف تی (NFT) 

شبکه ی تتا برای منتشرکنندگان ویدئوهای استریم، فضایی را درنظر می گیرد که این اصلی ترین هدف ایجاد شبکه ی تتا نتورک است. شبکه ی بلاک چین تتا در سال 2019 ایجاد شد. این شبکه ی غیرمتمرکز از کاربران  خود می خواهد تا پهنای باند اینترنت و قدرت محاسباتی سیستم خود را در اختیار شبکه بگذارند و در ازای آن پاداش دریافت کنند. در ادامه، ویژگی های توکن تتا که از بهترین ارزهای دیجیتال NFT است، شرح خواهیم داد.

 • THETA، نماد اختصاری ارز دیجیتال Theta Network است که در زمان نگارش مقاله، در رتبه ی چهل بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است و با قیمت تقریبی 1.2 دلار به فروش می رسد.
 • عرضه ی نهایی رمزارز THETA، یک میلیارد واحد است که کل این مقدار، یعنی یک میلیارد واحد آن در گردش است و میان کاربران مبادله می شوند.
 • امکان استیک کردن توکن THETA برای کاربران فراهم شده است.
 • افرادی که توکن THETA را استیک کنند، پاداش خود را به صورت THUFL که دیگر توکن شبکه است، دریافت خواهند کرد. با دریافت تتا فیول شما می توانید ویدئوهای زنده و ضبط شده را تماشا کنید. 
 • توکن تتا وظیفه ی حفظ امنیت، مدیریت پلتفرم و به اشتراک گذاری ویدئوهای استریم را در پلتفرم غیرمتمرکز تتا نتورک به عهده دارد.
 • امکان ساخت NFT در پلتفرم تتا نتورک وجود دارد. برای این کار،  به کیف پول مخصوص تتا نیاز خواهید داشت.
 • THETA یک توکن ERC-20 است و روی شبکه ی بلاک چین اتریوم پیاده سازی شده است.
 • شرکت سونی، برای نمایش NFTهای سه بعدی، با تتا نتورک همکاری داشته است.

صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال Theta Network

 • صرافی کوکوین (Kucoin
 • صرافی بای بیت (Bybit
 • صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global
 • صرافی بایننس (Binance
 • صرافی کوینکس (Coinex
 • صرافیها هات بیت (Hotbit
 • صرافی بیت پین (Bitpin
 • صرافی اینانس (ibns
 • صرافی رمزینکس (Ramzinex
 • صرافی کیف پول من (Kifpool.me).

کیف پول های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال Theta Network

 • کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger
 • کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor Wallet
 • کیف پول سیف پل (Safe Pal
 • کیف پول مای اتر (MyEther Wallet
 • کیف پول کوینومی (Coinomi
 • کیف پول اتمیک (Atomoc Wallet
 • کیف پول مث ولت (Math Wallet
 • کیف پول تراست ولت (Trust Wallet
 • کیف پول تتا (Theta Wallet
 • کیف پول متامسک (Metamask Wallet).

۷- ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

ارز دیجیتال اکسی از بهترین ارزهای دیجیتال ان اف تی

Axie Infinity یک بازی بلاک چینی مبتنی بر NFT است که کاربران  در ازای انجام بازی و رأی دادن، می توانند توکن اصلی بازی یعنی AXS را به دست آورند. در ادامه، مهم ترین ویژگی های این توکن (از بهترین ارزهای دیجیتال NFT است) را بررسی خواهیم کرد.

 • AXS، نماد اختصاری ارز دیجیتال Axie Infinity است که در زمان نگارش مقاله، در رتبه ی 41 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است و با قیمت تقریبی 14.9 دلار به فروش می رسد.
 • عرضه ی نهایی رمزارز AXS، 270 میلیون واحد است که در حال حاضر، بیش از 82 میلیون واحد آن در گردش است و میان کاربران مبادله می شود.
 • AXS یک توکن مبتنی بر استاندارد ERC-20 روی شبکه ی اتریوم است.
 • گیمرها می توانند آیتم های مختلف بازی را با استفاده از توکن AXS خریداری کنند.
 • پاداش پرداختی در بازی براساس AXS است.

درصورتی که به بازی های ویدئویی علاقه مند باشید، قطعاً بازی Axie Infinity برای شما جالب خواهد بود. با انجام بازی هم می توانید اوقات خوشی را سپری کنید و هم به درآمد برسید. با به دست آوردن توکن AXS (از بهترین ارزهای دیجیتال NFT است) و فروش آن، می توانید به درآمد خواهید رسید.

صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال Axie Infinity

 • صرافی کوکوین (Kucoin
 • صرافی بای بیت (Bybit
 • صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global
 • صرافی کوین بیس (Coinbase Exchange
 • صرافی بایننس (Binance
 • صرافی کوینکس (Coinex
 • صرافی هات بیت (Hotbit
 • صرافی بیت پین (Bitpin
 • صرافی اینانس (ibns
 • صرافی کیف پول من (Kifpool.me).

کیف پول های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال Axie Infinity

 • کیف پول اتمیک (Atomoc Wallet
 • کیف پول تراست ولت (Trust Wallet
 • کیف پول متامسک (Metamask Wallet
 • کیف پول بایننس چین (Binance chain Wallet).

۸- ارز دیجیتال چیلیز (Chiliz)

ارز دیجیتال چیلیز

 • CHZ نماد اختصاری ارز دیجیتال Chiliz است که در زمان نگارش مقاله، رتبه ی 66 بازار ارزهای دیجیتال را دارد و با قیمت تقریبی 0.10 دلار به فروش می رسد.
 • عرضه ی نهایی رمزارز Chiliz، 8.888.888.888 واحد است که در حال حاضر بیش از شش میلیارد واحد آن در گردش است و میان کاربران مبادله می شود.
 • علاوه بر پلتفرم چیلیز، امکان استفاده از توکن CHZ در پلتفرم Socios نیز وجود دارد.
 • کاربران پلتفرم های Chiliz و Socios می توانند توکن های طرفداری، توکن های بازی و سرگرمی را با استفاده از توکن CHZ خریداری کنند.
 • CHZ یک توکن ERC-20 روی شبکه ی بلاک چین اتریوم است.
 • توکن چیلیز برای پرداخت در ازای خدمات پلتفرم چیلیز و Socios، رأی دادن در محیط Chiliz و تبادلات موردنیاز هزینه می شود.
 • توکن های طرفداری (مثلاً توکن طرفداری تیم AC Milan) در پلتفرم Chiliz ساخته شده اند.

صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال Chiliz

 • صرافی چیلیز (Chiliz
 • صرافی کوکوین (Kucoin
 • صرافی بای بیت (Bubit
 • صرافی کوینکس (CoinEx
 • صرافی اوککس (OKX
 • صرافی بایننس (Binance
 • صرافی والکس (Wallex
 • صرافی بیت پین (Bitpin
 • صرافی اینانس (ibns
 • صرافی بیت 24 (Bit24
 • صرافی رمزینکس (Ramzinex).

کیف پول های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال Chiliz

 • کیف پول کوینومی (Coinomi
 • کیف پول متامسک (Metamask
 • کیف پول تراست ولت (Trust Wallet
 • کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger
 • کیف پول اتمیک (Atomic).

۹- ارز دیجیتال استپن (STEPN)

ارز دیجیتال ان اف تی stepn

زوج استرالیایی با نام های جری هوانگ و یاون رانگ، در سال 2021 شرکت Find Satoshi Labs (مربوط به ارز دیجیتال STEPN) را ایجاد کردند. هدف این زوج تشویق عموم مردم به زندگی سالم بود. روش انجام بازی به این ترتیب است که گیمرها باید یک NFT که مشخصه ی کفش شما خواهد بود، از مارکت پلتفرم بازی بخرند. پس از خریداری، براساس میزان مسیری که راه رفته یا دویده اید، پاداش دریافت خواهید کرد. ویژگی ارز دیجیتال استپن که از بهترین ارزهای دیجیتال NFT است، در ادامه بررسی خواهد شد.

 • GMT نماد اختصاری ارز دیجیتال STEPN است که در زمان نگارش مقاله، رتبه ی 67 بازار ارزهای دیجیتال را دارد و با قیمت تقریبی یک دلار به فروش می رسد.
 • عرضه ی نهایی رمزارز STEPN، شش میلیارد واحد است که در حال حاضر 600 میلیون واحد آن در گردش است و میان کاربران مبادله می شود.
 • تیم پروژه با الهام از بازی هایی که به کاربران اجازه ی کسب درآمد را می دهند (Play to earn)، نوع بازی خود را Move to earn معرفی کردند.
 • توکن GMT یک توکن حاکمیتی است؛ بنابراین، کاربران می توانند با داشتن این توکن، در رأی گیری ها شرکت کرده و نظرات خود را در مدیریت پلتفرم دخیل کنند.
 • برای آنکه ارز دیجیتال GMT همواره صعودی باشد، پلتفرم STEPN دارای یک سیستم کد معرف است؛ به این ترتیب، تنها افرادی می توانند وارد بازی شوند که توسط شخصِ داخل بازی دعوت شده باشند.
 • ارز دیجیتال GMT روی شبکه ی بلاک چین Solana طراحی و پیاده سازی شده است.

صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال STEPN

 • صرافی کوکوین (Kucoin
 • صرافی بای بیت (Bubit
 • صرافی کوینکس (CoinEx
 • صرافی اوککس (OKX
 • صرافی بایننس (Binance
 • صرافی کوین بیس (Coinbase Exchange
 • صرافی بیت پین (Bitpin
 • صرافی بیت 24 (Bit24
 • صرافی اینانس (ibns

کیف پول های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال STEPN

 • کیف پول متامسک (Metamask
 • کیف پول بایننس چین (Binance chain Wallet
 • کیف پول تراست ولت (Trust Wallet).

۱۰ ارز دیجیتال استکس (STX)

بهترین ارزهای دیجیتال ان اف تی (NFT)

برای داشتن قراردهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز روی بلاک چین بیت کوین از Stacks کمک گرفته شده است. در ادامه، ویژگی های استکس که از بهترین ارزهای دیجیتال NFT است، شرح خواهیم داد.

 • STX نماد اختصاری ارز دیجیتال Stacks است که در زمان نگارش مقاله، در رتبه ی 72 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است و با قیمت تقریبی 0.40 دلار به فروش می رسد.
 • عرضه ی نهایی رمزارز Stacks، 1.818.000.000 واحد است که در حال حاضر، بیش از 1.322.057.196 واحد آن در گردش است و میان کاربران مبادله می شوند.
 • برای به دست آوردن توکن استکس باید با فرایند استکینگ آشنا باشید. در این روش، شما باید ارز دیجیتال Stacks را در کیف پول خود داشته باشید. دارایی در کیف شما باقی مانده (برخلاف استیک کردن که دارایی شما کسر می شد) و پس از گذشت مدتی، براساس بیت کوین پاداشی دریافت خواهید کرد.
 • ارز دیجیتال Stacks به وجود آمد تا بیت کوین بتواند بدون نیاز به انجام فورک کارایی خود را ارتقاء بدهد.

صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال Stacks

 • صرافی کوکوین (Kucoin
 • صرافی بای بیت (Bubit
 • صرافی کوینکس (CoinEx
 • صرافی اوککس (OKX
 • صرافی بایننس (Binance
 • صرافی کوین بیس (Coinbase Exchange
 • صرافی گیت (Gate.io).

کیف پول های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال Stacks

 • کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger
 • کیف پول تراست ولت (Trust Wallet
 • کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor Wallet
 • کیف پول مث ولت (Math Wallet
 • کیف پول Hiro.

سحن پایانی

NFTها کاربرد زیادی دارند؛ به عنوان مثال، می توان با ساخت NFT براساس یک اثر هنری، از حق کپی رایت آن محافظت کرد. برخی افراد که کلکسیونر هستند، می توانند با خرید NFTهای اشیاء کلکسیونی، کلکسیون خود را تکمیل کنند. برخی از افراد شی فروخته شده را در دنیای واقعی برای خریدار ارسال می کنند. یکی دیگر از کاربردهای NFTها، استفاده از آن ها در بازی ها و متاورس ها است. به عنوان مثال، در متاورس دیسنترالند، توکن LAND به منزله ی یک قطعه زمین شناخته می شود که افراد می توانند با پرداخت هزینه، آن زمین را به دست آوردند. NFTها براساس استاندارد ERC-721 شبکه ی اتریوم ساخته می شوند. این توکن ها منحصربه فرد هستند و در تعداد محدودی ایجاد می شوند که این موضوع، آن ها را از ارزهای دیجیتال معمولی مجزا می کند. 

اطلاعات بسیار زیادی در بخش های مختلف ارزهای دیجیتال وجود دارد که دانستن آن ها می تواند دری به روی شما بگشاید. شما می توانید با شرکت در یک دوره ی آموزش ارز دیجیتال، اطلاعات خود را در زمینه ی بلاک چین، انواع تحلیل، مدیریت سرمایه و هرآنچه برای فعالیت در این بازار نیاز دارید، بالا ببرید. ما سعی کردیم در این مقاله، بهترین ارزهای دیجیتال NFT را معرفی کنیم. درصورتی که قصد سرمایه گذاری روی آن ها را داشته باشید، می توانید یکی از بهترین ارزهای دیجیتال NFT را انتخاب کنید. 

سؤالات متداول

۱- NFT چیست؟

NFTها توکن های غیرمثلی (Non_ Fungible token) هستند؛ به این معنی که توکن های NFT مشابه هم نیستند و معمولاً یک یا تعداد محدودی از یک NFT ساخته می شوند.

۲- ویژگی NFTها چیست؟

غیرقابل تعویض هستند، غیرقابل تقسیم هستند و در تعداد محدود ساخته می شوند.

۳- بهترین ارزهای دیجیتال NFT کدام ها هستند؟

Decentraland، Flow، The Sandbox، ApeCoin، Tezos، Theta Network، Axie Infinity، Chiliz، STEPN، Stacks از بهترین ارزهای دیجیتال NFT هستند.

۴- مهم ترین کاربرد NFTها چیست؟

هنر، گیمینگ، کلکسیونرها و حفاظت از حق کپی رایت، مهم ترین کاربردهای NFT هستند.

ادامه مطلب
Bored Ape
بورد ایپ یات کلاب (BAYC) چیست...

بورد ایپ یات کلاب (BAYC) چیست؟ (کلکسیون NFT میمون های خسته)

بورد ایپ یاب کلاب (Bored Ape Yacht Club) یکی از تأثیرگذارترین پروژه های NFT و محصول شرکت آمریکایی یوگا لبز (Yuga Labs) است. این پروژه با الهام گرفتن از یکی از موفق ترین مجموعه های جهان، یعنی CryptoPunks ایجاد شد. در شروع سال 2022، قیمت NFT های Bored Apes به شکل چشمگیری افزایش یافت. امروزه، اگر تمام NFT های موجود در این مجموعه را بفروشید، میلیاردها دلار درآمد خواهید داشت (هر کدام حدود 200هزار دلار به فروش می رسند). در حال حاضر، اعضای تیم بورد ایپ یاب کلاب در حال رقابت با متا (Meta)، پلتفرم متعلق به مارک زاکربرگ هستند. در ادامه بیش تر در مورد بورد ایپ یاب کلاب صحبت خواهیم کرد.

Bored Ape Yacht Club (BAYC) چیست؟

به طور خلاصه، مجموعه ی بورد ایپ کلکسیونی متشکل از 10000 NFT به شکل میمون های خسته است که هرکدام ویژگی های مخصوص خود را دارند. NFT ها توکن های غیرقابل تعویضی هستند که می توان آن ها را شبیه به نقاشی های فیزیکی دانست؛ با این تفاوت که از هرکدام فقط یک مورد در جهان موجود است.

Bored Ape مجموعه هایی هستند که می توانند حاوی هر تعداد NFT باشند. هر NFT منحصربه فرد است و صفات و ویژگی های خاص خود را دارد. درواقع، هرکدام از این توکن ها ظاهر متفاوتی دارند، لباس های عجیب و غریب پوشیده اند و حالات چهره ی متفاوتی به خود گرفته اند. 

سازندگان BAYC چه کسانی هستند؟ 

مانند بسیاری از پروژه های NFT، BAYC نیز ساختار پیچیده ای دارد و زمان و تلاش زیادی برای ساخت آن صرف شده است. مجموعه یBored Ape در آوریل 2021 توسط Yuga Labs ایجاد شده است. درواقع، یوگا لبز، مادر BAYC محسوب می شود. هدف Yuga Labs ایجاد یک امپراتوری رسانه ای است که کاملاً حول محور NFT متمرکز باشد. ساخت NFT های Bored Apes اولین گام برای تحقق این رؤیا بود. 

تیم یوگا لبز از چهار توسعه دهنده به نام های مستعار Tomato ،Sass ،Gordon و Gargamel تشکیل شده است که تا سال 2022 هیچ کس از هویت واقعی آن ها خبر نداشت. در فوریه ی 2022 رسانه ی BuzzFeed هویت واقعی گارگامل و گوردون را فاش کرد و پس از آن Tomato و Sass هم چهره ی خود را در فضای توییتر نشان دادند. 

قبل از BAYC، گارگامل و گوردون گونر تا حدودی در پروژه های مرتبط با رمزارزها فعالیت می کردند. هیچ کدام تجربه ی نوآوری را در این فضا نداشتند اما از سال 2017 مشغول به فعالیت و معامله شدند. با این حال، Tomato و Sass هر دو نسبت به NFT و ارزهای دیجیتال اطلاعات تازه ای داشتند. این چهار نفر گرد هم آمدند و شرکت Yuga Labs را ایجاد و سپس BAYC را از طریق Yuga Labs راه اندازی کردند. 

اما هنرمند اصلی مجموعه ی BAYC زنی است که از نام «Seneca» یا «All Seeing Seneca» استفاده می کند. هنرمندان دیگر این مجموعه عبارتند از: توماس داگلی، میگواشیر و زوجی که ترجیح دادند ناشناس بمانند.

ایده ی Bored Ape از کجا شروع شد؟ 

ایده ی bored ape

زمانی که بنیان گذاران بورد ایپ ایده پردازی در مورد پروژه ی NFT را آغاز کردند، متوجه شدند که ایده های آن ها برای نمایش سنتی مناسب نیست و لازم است یک فضای مدرن تر به خود اختصاص دهند. 

بورد ایپ یاب کلاب (Bored Ape Yacht Club) در لغت به معنی «باشگاه قایق رانی میمون های بی حوصله» است. افرادی که این توکن ها را بخرند، بخشی از یک باشگاه و جامعه ای با بیش از 5000 عضو خواهند بود که می توانند در فضایی مدرن و اختصاصی گرد هم آیند و از مزایای آن استفاده کنند. 

هر توکن NFT در BAYC تا زمانی که یکی از معامله گرهای محبوب NFT، یعنی Pranksy، تعداد زیادی از توکن های NFT این مجموعه را خریداری کرد، 0. 08 ETH (حدود 190دلار در آن زمان) قیمت داشت. او توییتی در این مورد برای دنبال کنندگان خود نوشت و با آن همه چیز برای BAYC تغییر کرد. 

شایان ذکر است، تیم بورد ایپ در مصاحبه هایی گفته اند که پیش از این با پرانکسی ارتباطی نداشته اند. پس از این سرمایه گذاری، در طول یک ماه تحولات بزرگی رخ داد و فروش توکن ها به سرعت شروع به افزایش کرد. 

چرا BAYC اینقدر گران است؟ 

ازآنجایی که توکن های NFT منحصربه فرد هستند و هرکدام ویژگی های مخصوص خود را دارند، ارزش مادی آن ها نیز زیاد است اما آیا همه ی مردم حاضرند برای آن ها مقدار زیادی پول بپردازند؟ خیر. 

نکته اینجاست که لزوماً به سرمایه گذاری افراد زیادی نیاز نیست؛ کافی است افراد مناسبی مانند سلبریتی ها به پروژه علاقه مند شوند و از آن حمایت کنند. 

این پروژه فروش اولیه ی خود را تا حد زیادی مدیون توییت های Pranksy، مجموعه دار محبوب، است. در ماه های بعد، جیمی فالون BAYC #599 و امینم BAYC #9055 را خرید و ده ها سلبریتی دیگر مانند پاریس هیلتون در این پروژه سرمایه گذاری کردند. 

اما چه چیزی باعث شد اولین معامله گران NFT در صورت عدم وجود ارتباط قبلی، وارد این پروژه شوند؟ 

از نظر آن ها یکی از دلایل اصلی خرید NFT ها، کاربردی بودن آن ها است. بخشی از کاری که تیم مؤسس Bored Ape به درستی انجام داد، شفاف سازی در مورد مزایای عضویت در باشگاه بورد ایپ بود. همچنین، آن ها اعضاء و افرادی را که علاقه مند به خرید NFT ها هستند، با ارائه ی مداوم امتیازات بیش تر، وفادار نگه داشتند. همه ی این موارد به افزایش قیمت NFT های بورد ایپ کمک کرد. 

 مزایای عضویت در باشگاه Bored Ape 

مزایای عضویت در باشگاه bored ape

Bored Ape گزینه ها و ویژگی های زیادی دارد. همانطورکه پیش تر اشاره کردیم، Bored Ape Yacht Club یک باشگاه است. درواقع، سازندگان این پروژه از ابتدا تلاش کردند تا یک باشگاه انحصاری به وجود آورند. 

در این مرحله، تنها راه پیوستن به این باشگاه «انحصاری» خرید بورد ایپ است. اگرچه ثبت نام با تعداد کم شروع شد اما اکنون کف قیمت هر NFT بالای 100 ETH است که ارزش آن در زمان نگارش مقاله به 120000 دلار می رسید. با این حال، اعضای باشگاه به شما پیشنهاد می کنند که سرمایه گذاری در این پروژه همیشه ارزش مالی دارد؛ زیرا مزایای پیوستن به آن بیش تر از سرمایه ی اولیه خواهد بود. درواقع، BAYC برای کسانی که تصمیم به خرید NFT و ملحق شدن به این پروژه را گرفته اند، پاداش ها و مزایایی در نظر گرفته است. 

مزایای Bored Ape

BAYC مزایای زیادی دارد که برخی از آن ها به شرح زیر هستند: 

 • اعضای باشگاه حقوق استفاده ی تجاری میمون های خود را دارند. به این معنی که آن ها می توانند تی شرت، لیوان قهوه و… بسازند و بفروشند. 
 • پروژه ی جدیدی به نام Bored Ape Kennel Club (BAKC) راه اندازی شد و کل عرضه ی NFT ها به طور انحصاری در اختیار دارندگان بورد ایپ قرار گرفت.
 • اعضای باشگاه می توانند در گردهمایی ها و رویداد های مختلف با حضور سلبریتی ها شرکت کنند. 
 • بازی های مختلف بر بستر بلاک چین برای اعضای باشگاه راه اندازی شده است.
 • بخشی از سرمایه و درآمد باشگاه صرف امور خیریه خواهد شد و اعضای باشگاه در آن شریک هستند. 

به طور کلی، NFT ها به همه ی افراد اقشار جامعه اجازه می دهند بخشی از جدیدترین نوآوری ها در فناوری، فرهنگ و امور مالی باشند که BAYC به آن تحقق می بخشد. البته، جنبه های منفی نیز وجود دارد اما تیم Yoga Labs به آنچه در نقشه ی راه خود ارائه کرده، پایبند مانده است.

خرید Bored Ape

خرید bored ape

Yoga Labs در ماه مارس 2022 اعلام کرد که اقدام به خرید CryptoPunks و Meebits کرده است. درنتیجه، Yoga Labs اکنون مدیریت سه مورد از ارزشمندترین مجموعه های NFT  را در دست دارد. 

هدف Yoga Labs ایجاد جامعه ای از مجموعه دارهای CryptoPunks، Meebits و BAYC در کنار هم است. برای انجام این کار، Yuga Labs اظهار داشت که مالکیت معنوی (IP)، تجاری و حقوق مجوز انحصاری را به دارندگان فردی NFT CryptoPunks و Meebits منتقل می کند که به صاحبان CryptoPunks و Meebits این امکان را می دهد تا آثار هنری و محصولاتی را براساس NFT های خود ایجاد کنند و این دقیقاً مشابه همان کاری است که در پروژه ی BAYC انجام داد.

البته، هنوز مشخص نیست که چنین خریدهایی برای جامعه ی NFT،  نتیجه ی خوبی خواهد داشت یا نه. 

توکن $APE چیست؟ 

مارس 2022 ماه بزرگی برای Yoga Labs بود. تنها چند روز پس از اعلام خریداری CryptoPunks و Meebits، از راه اندازی توکن جدیدی به نام ApeCoin ($APE) خبر دادند. ApeCoin  به عنوان توکنی برای فرهنگ، بازی و تجارت و برای تقویت یک جامعه ی غیرمتمرکز در web3 به کار می رود. به طور خاص، $APE به عنوان نشانه ای برای اداره ی جامعه ی بورد ایپ عمل خواهد کرد. 

این توکن فقط توسط BAYC ایجاد نشده است (اگرچه بنیانگذاران آن درگیر این پروژه هستند). از نظر فنی، ApeCoinDAO خالق ApeCoin است. 

نیکول مونیز، مدیرعامل Yoga Labs در بیانیه ای گفت: «جامعه مدت هاست که خواهان ApeCoin بوده است؛ بنابراین، ما برای این پروژه بسیار هیجان زده ایم». Yoga Labs همچنان سازنده ی محصولات و تجربیاتی است که ایده ها و انرژهایی جدید را به جامعه می آورد. باید توجه داشت که تنها آینده نشان خواهد داد که چگونه همه ی این ها به ثمر می رسد. 

آینده Bored Ape

توکن bored ape چیست؟

هنوز هم انجمن Bored Ape فضایی پویا و با روحیه ی بالا و با نقشه ی راه متمرکز بر ارائه ی ابزار مستمر به اعضای خود است. زمان در فضای NFT به طرز باورنکردنی سریع حرکت می کند؛ بنابراین، سؤالی که وجود دارد، این است که «آینده BAYC چیست»؟

برای شروع، بسیاری از صاحبان بورد ایپ فرصت داشته اند تا میمون های خود را برای کسب سود بفروشند. پرفروش ترین BAYC NFT در تمام دوران، Ape #8817 بود که در حراجی Sotheby’s Metaverse در اکتبر 2021، 3,408,000 دلار به دست آورد. 

این شرکت درآمد زیادی دارد. Yoga Labs دور سرمایه گذاری 450 میلیون دلاری خود را به رهبری آندریسن هوروویتز، سرمایه گذار دره سیلیکون، در مارس 2022 تکمیل کردد. برای شروع، تیم در حال کار روی یک دنیای مجازی به نام «Otherside» است. همچنین، این تیم قصد دارد به تجارت بیش تر و برگزاری رویدادهای مختلف ادامه دهد و حتی وارد صنعت فیلم سازی شود. 

بنابراین، Yoga Labs در مسیری سریع برای تحقق اهداف خود برای ایجاد یک امپراتوری رسانه ای با محوریت NFT است. با توجه به اینکه هم اکنون Meebits و CyrptoPunks متعلق به Yuga Labs هستند، ما برای رویدادهای آینده هیجان زده هستیم. 

سوالات متداول

1- چه کسی Bored Ape را راه اندازی کرد؟ 

یوگا لبز خالق Bored Ape Yacht Club، پروژه ای متشکل از 10000 NFT با موضوع میمون های خسته و ویژگی های مختلف و منحصربه فرد است. مانند بسیاری از NFT های مبتنی بر PFP، BAYC از CryptoPunks، اولین پروژه از NFT که به دنبال ایجاد مجموعه ای از شخصیت ها با ویژگی های منحصربه فرد و سطوح کمیاب است، الهام گرفته است. 

2- چه کاری می توانید با BAYC انجام دهید؟ 

دارندگان BAYC به BAYC Discord دسترسی دارند؛ سروری که در آن صاحبان با یکدیگر تبادل نظر می کنند. شاید قابل توجه ترین مزیت Bored Ape دسترسی به کلکسیون های NFT دیگر مانند Bored Ape Kennel Club باشد که معمولاً به صورت رایگان به کیف پول های دارای NFT BAYC داده می شود. 

3- چرا BAYC تا این حد محبوب است؟ 

BAYC مجموعه ا ی NFT با تصاویر میمون های خسته و ویژگی های به خصوص است. صاحبان هر BAYC NFT حقوق استفاده ی تجاری را دریافت می کنند و می توانند محصولات را بر اساس آن بسازند. این توکن ها به عنوان کارت شناسایی برای یک باشگاه آنلاین طراحی شده است. 

4- BAYC چگونه کسب درآمد می کند؟

بورد ایپ از راه های مختلفی درآمد کسب می کند. منبع اصلی درآمد آن از فروش میمون های خسته و منحصربه فرد به عنوان NFT و همچنین از طریق حق امتیاز حاصل از فروش ثانویه و سایر معاملات است. Yuga Labs، استودیو پشت BAYC، 5/2 درصد از ارزش فروش ثانویه را دریافت می کند. هر توکن NFT شامل میمون های خسته هستند که در کنار هم به عنوان یک کلکسیون عمل می کنند. 

5- با خرید BAYC چه چیزی به دست می آورید؟ 

Bored Apes یک پروژه ی NFT از 10000 تصویر منحصربه فرد است. هرکدام تصویری از یک میمون خسته هستند اما هر NFT دارای ویژگی های مشخصی است که آن را منحصربه فرد و کمیاب بودن آن را مشخص می کند. لباس ها، حالت چهره و اکسسوری هایی که برای هر میمون متفاوت طراحی شده است، ازجمله ویژگی هایی هستند که منحصربه فرد بودن کلی آن را تعیین می کنند. 

ادامه مطلب
nfts
آموزش کامل ساخت NFT و فروش...

در دوره اخیر NFT ها به یکی از پرطرفدارترین موضوعات تبدیل شده اند. اگر بخواهیم دلایل محبوبیت NFT ها را بررسی کنیم، در درجه اول می توان به فروش برخی از آن ها در ازای مبالغ هنگفت اشاره کرد که سبب شده است این احساس برای بسیاری از کاربران به وجود آید که این فناوری می تواند فرصتی برای کسب سود باشد.

برای نمونه «مایک وینکلمن» طراح دیجیتال که با نام مستعار بیپل شناخته می شود، با ترکیب 5000 عدد از نقاشی های روزانه خود و تبدیل آن ها به یک NFT توانست آن اثر را به مبلغ 69.3 میلیون دلار به فروش برساند. با این حال اصطلاح NFT برای بیشتر مردم که با ارزهای دیجیتال آشنایی ندارند، قابل درک نیست و به دلیل کمبود اطلاعات، فعالیت در این حوزه می تواند برای بسیاری از کاربران دشوار باشد. در این مقاله سعی کرده ایم این مشکل را حل کنیم. ابتدا مفهوم ان اف تی را برای شما شرح خواهیم داد و سپس به آموزش ساخت و فروش NFT برای کسب درآمد خواهیم پرداخت.

 NFT چیست؟

Non Fungible token که به اختصار NFT گفته می شود، یک دارایی دیجیتال (توکن بی همتا) است. بی همتا به این معنا که هر NFT منحصربه فرد است و نمی توان آن را با یک اثر دیگر جایگزین کرد؛ البته برخی از NFT ها نیز ممکن است مطابق نظر سازنده در تعداد بیشتری ساخته شوند.

برای مثال ممکن است یک هنرمند 10 NFT از یکی از کارهای هنری خود ایجاد کند و به این ترتیب تنها افرادی که این 10 نسخه ان اف تی را خریداری کنند صاحب آن هستند و امکان تهیه نسخه یازدهم NFT وجود نخواهد داشت. بسیاری از افراد برای توصیف NFT از آثار تصویری JPG)) استفاده می کنند، اما یک ان اف تی می تواند اثر موسیقی، ویدئو، آیتم های درون بازی، نقاشی، نوشته دیجیتالی و… باشد؛ برای مثال اولین پیامک در تاریخ به NFT دیجیتالی تبدیل و به بالاترین قیمت پیشنهادی فروخته شد.

کیف پول ارز دیجیتال؛ لازمه خرید و فروش NFT ها

همان طور که حتماً اطلاع دارید، خرید و فروش NFT به صورت آنلاین و در پلتفرم های خاص انجام می شود؛ به همین دلیل پلتفرم های مختلفی برای ساخت و فروش NFT راه اندازی شده است؛ البته فعالیت در بیشتر این پلتفرم ها رایگان نیست و شما برای پرداخت کارمزد درون شبکه، فهرست کردن ان اف تی و همچنین دریافت ارز حاصل از فروش آن، به مقداری ارز دیجیتال (معمولاً اتریوم) نیاز دارید. علاوه بر آن شما به یک کیف پول اختصاصی نیازمند هستید تا بتوانید مستقیم به پلتفرم هایی که امکان خرید، ساخت و فروش NFT را فراهم می کنند، متصل شوید (کیف پول ها به عنوان واسطه بین کاربر و پلتفرم ها عمل می کنند).

چنانچه با ارزهای دیجیتال آشنایی نداشته باشید، بهتر است قبل از شروع فعالیت در بازار، یک دوره آموزش ارز دیجیتال را بگذرانید. NFT ها نیز بخشی از بازار ارزها را تشکیل داده اند؛ چراکه تراکنش ها در پلتفرم های ساخت و فروش NFT براساس ارز دیجیتال انجام می شود و اگر این بازار برای شما غریبه باشد، بی شک در این مسیر با مشکلات متعددی مواجه خواهید شد.

پس از نصب کیف پول و انتقال مقدار ارز موردنیاز در کیف پول خود، کافی است پلتفرم محبوب خود را انتخاب و محتوای مورد نظرتان (NFT) را در آن آپلود کنید. در ادامه به آموزش ساخت و فروش NFT در چند پلتفرم محبوب و شناخته شده می پردازیم.

پلتفرم های مختلف برای ساخت و فروش NFT

ساخت و فروش NFT

خرید، ساخت و فروش NFT تجربه بسیار جالبی است و افراد بسیاری در سراسر دنیا در این حوزه مشغول به فعالیت هستند. با وجود بازارهای مختلف که برای تجارت NFT در دسترس کاربران و هنرمندان است، تصمیم گیری درباره اینکه کدام پلتفرم برای آن ها بهترین است، می تواند دشوار باشد؛ به همین دلیل در این مقاله سعی داریم شما را با چند پلتفرم برتر برای خرید، ساخت و فروش NFT آشنا کنیم.

ساخت و فروش NFT در پلتفرم Opensea

Opensea بزرگ ترین پلتفرم آنلاین برای ساخت و فروش NFT است که در سال 2017 ایجاد شد و توانست ارزش معاملات خود را در سال 2021 به میزان 10 میلیارد دلار برساند. اگر به دنبال راه هایی برای بازاریابی کسب و کار خود در زمینه NFT هستید، پلتفرم اوپن سی می تواند برای شما بهترین باشد. شما می توانید تقریباً هر نوع ان اف تی را در اوپن سی پیدا کنید. همچنین شما در این پلتفرم با طیف گسترده ای از دسته بندی ها روبه رو هستید. علاوه بر آن امکان فهرست بندی، خرید، ساخت و فروش NFT های (دارایی های دیجیتالی) مختلف در این پلتفرم وجود دارد.

خدماتی که اوپن سی در اختیار کاربران خود قرار می دهد، بیش از فروش، خرید و ساخت NFT است؛ برای مثال می توان از Opensea Activity به عنوان یکی از بهترین خدمات اوپن سی نام برد. Opensea Activity آخرین فعالیت های بازار را نشان می دهد و می تواند به کاربران در تصمیم گیری در مورد بهترین زمان خرید و فروش NFT کمک کند. حال که آشنایی مختصر با پلتفرم Opensea به دست آورده اید، بهتر است با نحوه ساخت و فروش NFT در این پلتفرم محبوب آشنا شوید.

اتصال کیف پول به پلتفرم Opensea

پیش از ساخت و فروش NFT در وب سایت opensea.io یادآور می شویم این پلتفرم به دلیل مسئله تحریم، خدماتی به کاربران ایرانی ارائه نمی دهد و برای فعالیت در آن باید حتماً از یک VPN با IP ثابت استفاده کنید. پس از ورود به وب سایت اوپن سی، در ابتدا باید کیف پول خود را به این پلتفرم متصل کنید.

برای این کار باید روی آیکون کیف پول که در بالا و سمت راست صفحه مشخص شده است، کلیک کنید. با این کار لیست کیف پول ها برای شما نمایان می شود. متامسک، کوین بیس ولت، تراست ولت و… از جمله کیف پول هایی هستند که اوپن سی از آن ها پشتیبانی می کند. برای مشاهده لیست تمامی ولت ها می توانید روی گزینه Show more option کلیک کنید (ما در اینجا از کیف پول محبوب متامسک استفاده می کنیم).

ساخت و فروش NFT

پس از کلیک روی کیف پول متامسک (اگر پیش از این متامسک را روی مرورگر خود نصب کرده باشید) با واردکردن رمز عبور و سپس کلیک روی گزینه Unlock کیف پول به پلتفرم اوپن سی متصل خواهد شد (برای استفاده از کیف پول متامسک نیز از فعال بودن VPN خود مطمئن باشید).

ساخت و فروش NFT 

پس از اتصال کیف اگر تمایل داشته باشید می توانید حساب کاربری خود را تکمیل کنید. ایجاد حساب کاربری در اوپن سی بسیار ساده و مانند شبکه های اجتماعی و وب سایت های دیگر است. کافی است روی آیکون آدمک که درون یک دایره (سمت راست بالای صفحه) قرار دارد کلیک کنید.

پس از کلیک نواری برای شما نمایش داده می شود که باید از میان گزینه های موجود روی گزینه setting کلیک کنید. پس از کلیک روی گزینه setting صفحه جدیدی برای شما باز خواهد شد که باید اطلاعاتی مانند نام و… را وارد کرده و درنهایت روی گزینه save کلیک کنید.

ساخت و فروش NFT 

ساخت NFT در Opensea (اوپن سی)

برای ساخت NFT در پلتفرم اوپن سی پس از آنکه کیف پول خود را به پلتفرم متصل کردید، باید روی گزینه Create کلیک کنید تا صفحه جدیدی برای شما نمایش داده شود. در صفحه جدید باید ان اف تی (عکس، ویدئو، آهنگ یا مدل 3 بعدی) خود را با کلیک روی آیتم مربع بارگذاری کنید. توجه داشته باشید که حجم فایل نباید بیشتر از 100 MB (100 مگابایت) باشد.

 • NAME

پس از آن لازم است در بخش «NAME» یک نام برای اثر ان اف تی خود وارد کنید. انتخاب نام مناسب می تواند در بهتر دیده شدن کار شما مؤثر باشد (در انتخاب نام خلاق باشید).

 • External link

ممکن است ان اف تی شما دارای بخش های مختلف باشد که نتوانید همه آن ها را در پلتفرم اوپن سی بارگذاری کنید. در این صورت می توانید دیگر بخش های جامانده را در شبکه اجتماعی یا وب سایت شخصی بارگذاری کنید و لینک آدرس آن را در بخش External link قرار دهید. 

ساخت و فروش NFT

 • Description

درصورت تمایل (اختیاری) می توانید در کادر مربوط به Description توضیحی مختصر درباره ان اف تی خود بنویسید که این کار در شناخت بیشتر اثر NFT شما به کاربران کمک خواهد کرد.

 • Collection

با کمک بخش Collection نیز می توانید هر بار که یک ان اف تی می سازید، آن را در یک Collection (مجموعه) قرار دهید یا اگر پیش از این Collection داشته باشید، می توانید NFT جدید را در آن ها قرار دهید. برای این کار روی کادر مربوط کلیک کرده و از میان مجموعه های خود، مجموعه موردنظر خود را انتخاب کنید. 

ساخت و فروش NFT

 • Properties

در بخش Properties می توانید با کلیک روی علامت + اطلاعاتی که درباره اثر خود وارد کنید، برای مثال اگر NFT شما یک کاراکتر کارتونی باشد، می توانید در بخش Properties درباره نقش، جنس و دیگر خصوصیات آن توضیحاتی اضافه کنید.

 • Levels

بخش Levels نیز این امکان را برای شما فراهم کرده است که خصوصیات عددی را که به عنوان نوار پیشرفت نشان داده می شود، به اطلاعات اثر NFT خود اضافه کنید.

 • Stats

در صورتی که ان اف تی شما به صورت یک مجموعه باشد، می توانید در بخش  Stats تعیین کنید، NFT تولید شده (که اکنون در حال بارگذاری آن هستید) در مجموعه ای که شامل چند NFT است، قرار دارد؛ برای مثال 200/1 به این معناست که این NFT یکی از 200 NFT موجود در این مجموعه است.

 • Unlockable Content

شما به عنوان سازنده یک اثر می توانید با فعال کردن بخش Unlockable Content یک لینک، یادداشت، کد و… در این بخش قرار دهید که تنها خریدار آن هم پس از خرید NFT می تواند آن را مشاهده کند؛ برای مثال می توانید در این بخش یک اثر دیگر به عنوان هدیه قرار دهید.

 • Explicit & Sensitive Conten

چنانچه برای NFT خود محدودیت سنی در نظر گرفته باشید، می توانید برای اعمال محدودیت، بخش Explicit & Sensitive Content را فعال کنید.

 • Supply

در پلتفرم اوپن سی این امکان برای شما فراهم است که از یک NFT چندین نمونه کپی و بارگذاری کنید. در بخش Supply می توانید تعیین کنید چند مرتبه از یک NFT کپی شود. هرچه تعداد کمتری از یک NFT وجود داشته باشد، آن اثر باارزش تر خواهد بود.

 • Blockchain

در بخش Blockchain می توانید نوع شبکه را مشخص کنید. اوپن سی از شبکه های اتریوم، پالیگان، Klaytn و Solana پشتیبانی می کند که با توجه به اینکه بارگذاری NFT روی شبکه پالیگان رایگان است، بهتر است Polygon را انتخاب کنید. درصورت استفاده از شبکه پالیگان باید شبکه کیف پول متامسک را نیز روی پالیگان تنظیم کرد (شبکه های Klaytn و Solana در زمان نگارش این مقاله فعال نیستند).

درنهایت پس از تکمیل اطلاعات و کلیک روی گزینه Create کار ساخت NFT در پلتفرم اوپن سی به پایان می رسد.

ساخت و فروش NFT

 پس از اتمام مراحل ساخت NFT و کلیک روی گزینه Create صفحه ای مانند تصویر زیر برای شما نمایش داده می شود و این امکان را برایتان فراهم می آورد تا NFT خود را در شبکه های اجتماعی منتشر کنید. درصورت تمایل نداشتن به انتشار می توانید روی علامت X کلیک کنید.

ساخت و فروش NFT

فروش NFT در اوپن سی

پس از ساخت NFT که در مطالب پیش به صورت قدم به قدم شرح داده شد، حال باید برای اثر خود قیمت تعیین کنید تا بتوانید آن را بفروشید. برای تعیین قیمت در صفحه ای مانند تصویر زیر که به صورت خودکار پس از ساخت NFT برای شما نمایش داده می شود، روی گزینه Sell به معنای فروش کلیک کنید (علاوه بر این روش می توانید با کلیک روی تصویر پروفایل، وارد بخش پروفایل شوید و روی NFT موردنظر کلیک کنید تا بتوانید به صفحه زیر دسترسی داشته باشید).

پس از کلیک روی گزینه SELL به صفحه ای هدایت خواهید شد که می توانید در آن قیمت (Price) و مدت زمان (Duration) را مشخص کنید.

 • Price

در بخش Price که برحسب اتریوم مشخص شده است، می توانید قیمت موردنظر برای NFT خود را وارد کنید؛ برای مثال ما مبلغ 0.02 اتریوم معادل 41.51 دلار (در زمان نگارش مقاله) را وارد کرده ایم.

 • Duration

 مدت زمان تعیین شده برای فروش NFT را می توانید در بخش Duration وارد کنید؛ برای نمونه در تصویر زیر که مدت زمان آن month 1 (یک ماه) تعیین شده است، متقاضیان این اثر می توانند NFT خود را تا یک ماه پس از بارگذاری خریداری کنند. شما می توانید با کلیک روی گزینه آبی رنگ More option مدت زمان فروش NFT را تغییر دهید.

 • Service Fee

اوپن سی 2.5 درصد از مبلغ فروش NFT را به عنوان هزینه تسهیلات دریافت می کند و این هزینه به منزله جبران خدمات رایگان (مانند آپلود NFT در بازار) است که پلتفرم در اختیار کاربران قرار می دهد. درنهایت پس از تکمیل اطلاعات موردنیاز روی گزینه Complete listing کلیک کنید.

ساخت و فروش NFT

پس از کلیک روی گزینه Complete listing (در مرحله پیش) صفحه ای برای شما نمایش داده می شود که در آن از شما خواسته می شود برای تکمیل مراحل ساخت و فروش NFT، روی گزینه Sign کلیک کنید.

پس از این کار، پلتفرم به کیف پول متصل می شود. پس از اتصال به کیف پول لازم است روی گزینه SIGN کلیک کنید تا با این کار آخرین قدم برای فروش NFT در پلتفرم اوپن سی را انجام داده باشید.

ساخت و فروش NFT

پس از بارگذاری NFT با تصویری مانند تصویر زیر مواجه خواهید شد که در آن اطلاعاتی مانند نام و قیمت NFT (که در مراحل پیش تعیین کرده بودید) نمایش داده می شود. علاوه بر اطلاعات درج شده، اگر از فروش NFT منصرف شده باشید، کافی است روی گزینه Cancel listing کلیک کنید.

ساخت و فروش NFT بر روی شبکه اتریوم

نکته ای که لازم است پیش از اتمام بحث ساخت و فروش NFT در پلتفرم اوپن سی بدانید، این است که اگر تمایل داشته باشید NFT خود را روی شبکه اتریوم لیست کنید، در زمان واردکردن قیمت NFT با دو روش تعیین قیمت روبه رو خواهید بود.

 • Fixed Price

اگر انتخاب شما Fixed Price باشد، روش تعین قیمت تفاوتی با قیمت گذاری روی شبکه پالیگان نخواهد داشت و شما قیمت موردنظر خود را برحسب اتریوم وارد می کنید.

 • Timed Auction

نوع دیگر تعین قیمت NFT روی شبکه اتریوم Timed Auction است. در این روش قیمت گذاری شما به عنوان سازنده اثر، قیمت پیشنهادی خود را وارد می کنید، اما اگر یک خریدار قصد خرید کار شما را با قیمتی بالاتر داشته باشد، فروش NFT با قیمتی بالاتر انجام می شود.

ساخت و فروش NFT بر روی شبکه اتریوم

ساخت و فروش NFT در پلتفرم Rarible

وقتی صحبت از پلتفرم های محبوب ساخت و فروش NFT می شود، حتماً در آن میان نام Rarible را هم خواهید شنید. Rarible یکی دیگر از گزینه های عالی برای کاربرانی است که در جست وجوی طیف گسترده ای از انواع مختلف NFT هستند. این پلتفرم برای هنرمندان، سازندگان و همچنین دارندگان ان اف تی این شرایط را فراهم کرده است تا بتوانند در آن به ساخت و فروش NFT بپردازند.

اتصال کیف پول به پلتفرم Rarible

پس از ورود به سایت Rarible.com، در ابتدا باید کیف پول خود را به این پلتفرم متصل کنید. برای این کار روی گزینه Sign in که در بالا و سمت راست صفحه قرار دارد، کلیک کنید.

ساخت و فروش NFT در پلتفرم Rarible

پس از کلیک روی گزینه Sign in صفحه جدیدی که لیستی از کیف پول ها را ارائه داده، برای شما نمایش داده خواهد شد (با کلیک روی گزینه Show more option می توانید لیست تمام کیف پول ها را مشاهده کنید). از میان کیف پول ها روی کیف پول موردنظر کلیک کنید (که در اینجا روی کیف پول متامسک به دلیل متداول بودن و محبوبیت این کیف پول، کلیک می کنیم).

علاوه بر آن این امکان برای شما فراهم است که همراه با انتخاب کیف پول، شبکه انتقال را نیز انتخاب کنید. نکته ای که باید به آن توجه کنید، این است که شبکه انتخابی در پلتفرم باید با شبکه کیف پول یکسان باشد؛ برای مثال اگر در پلتفرم شبکه اتریوم را انتخاب کرده باشید، باید حتماً شبکه کیف پول متامسک نیز اتریوم انتخاب شود.

ساخت و فروش NFT 

پس از کلیک روی Sign in with Metamask در مرحله پیش، برای اتصال کیف پول به پلتفرم باید رمز عبور کیف پول را وارد کرده و سپس روی گزینه Unlock کلیک کنید.

 

پس از کلیک روی گزینه Unlock صفحه جدیدی برای شما نشان داده خواهد شد که باید در آن صفحه روی گزینه Next کلیک کنید تا به مرحله جدید راهنمایی شوید.

ساخت و فروش NFT

در مرحله آخر اتصال کیف پول به پلتفرم، روی گزینه Connect کلیک کنید. توجه داشته باشید اگر متامسک را روی مرورگر خود نصب نکرده باشید، گزینه Sign in with Metamask برای شما نمایش داده نخواهد شد. برای استفاده از این کیف پول محبوب باید در ابتدا آن را به عنوان افزونه روی مرورگر خود نصب کنید.

 پس اتصال کیف پول به پلتفرم راریبل با پنجره ای مانند تصویر زیر روبه رو خواهید شد که از شما می خواهد تیک مربوط به قوانین پلتفرم و همچنین محدودیت سن (باید حداقل 13 سال سن داشته باشید) را فعال کرده و سپس روی گزینه Proceed کلیک کنید.

ساخت NFT در پلتفرم Rarible

فرایند ساخت و فروش NFT در پلتفرم Rarible را با شرح چگونگی ساخت NFT آغاز می کنیم. برای ساخت NFT در این پلتفرم در ابتدا باید روی گزینه Create که در بالا و سمت راست صفحه قرار دارد، کلیک کنید. 

ساخت و فروش NFT

با کلیک روی گزینه Create و ورود به صفحه جدید حال باید شبکه موردنظر برای NFT را انتخاب و سپس روی آن کلیک کنید. همان طور که در تصویر مشاهده می کنید، پلتفرم Rarible از شبکه های اتریوم Ethereum))، فلو (Flow)، پالیگان (Polygon) و تزوس (Tezos) پشتیبانی می کند.

ساخت و فروش NFT

انتخاب شبکه انتقال و کلیک روی آن شما را به صفحه جدیدی هدایت خواهد کرد. در صفحه نمایش داده شده می توانید تعیین کنید چه تعداد از یک NFT ساخته شود. اگر بخواهید تنها یک عدد از آن NFT ساخته شود، باید روی گزینه Single به معنای تنها کلیک کنید و اگر تمایل داشتید از NFT ساخته شده چند عدد (به دلخواه مثلاً 4 عدد) کپی شود، باید روی گزینه Multiple کلیک کنید.

پس از انتخاب تعداد ساخت NFT، در صفحه جدید ابتدا باید فایل موردنظر (فایلی که قصد دارید آن را به NFT تبدیل کنید) را در پلتفرم بارگذاری کنید. برای این کار روی گزینه Choose file کلیک کنید و سپس طرح خود را از جایی که آن را ذخیره کرده اید، انتخاب کنید تا بارگذاری انجام شود (حجم اثر نباید بیشتر از 100MB باشد).

پس از بارگذاری اثر موردنظر، حال باید قیمت پیشنهادی خود را مشخص کنید. در پلتفرم Rarible سه روش برای تعیین قیمت یک NFT وجود دارد که در ادامه هر سه را بیان کرده ایم.

 • Fixed Price

اگر Fixed Price را برای تعیین قیمت انتخاب کنید، شما به عنوان سازنده NFT یک قیمت ثابت برای آن اثر مشخص می کنید؛ برای مثال در اینجا قیمت NFT، 0.2 اتریوم در نظر گرفته شده است. دقت داشته باشید که پلتفرم Rarible 2.5 درصد قیمت فروش NFT را به عنوان کارمزد برداشت می کند و پس از کسر این مقدار، دریافتی شما را همراه با معادل دلاری آن نمایش خواهد داد.

 • Open for bids

با انتخاب Open for bids شما به خریداران اجازه می دهید قیمت پیشنهادی خود را برای شما ارسال کنند و درصورت تمایل و توافق با قیمت پیشنهادی می توانید اثر NFT خود را به فروش برسانید.

ساخت و فروش NFT

 • Timed auction

اگر Timed auction را انتخاب کنید، در زمان معینی که شما (سازنده NFT) مشخص می کنید خریداران می توانند قیمت پیشنهادی خود را به شما اعلام کنند و درصورت توافق دو طرف، فروش NFT به انجام خواهد رسید. این امکان برای شما فراهم است که حداقل قیمت پیشنهادی را نیز در بخش Enter minimum bid وارد کنید.

 

 • Choose Collection

Choose Collection در همان صفحه انواع قیمت گذاری این امکان را برای شما به وجود آورده است تا برای NFT خود یک مجموعه (Collection) ایجاد کنید یا آن را در یکی از مجموعه هایی که پیش از این ایجاد کرده اید، قرار دهید.

ساخت و فروش NFT

در گام بعدی باید در بخش «Name» یک نام برای NFT خود و در بخش «Description» اطلاعات و توضیحی درباره آن اثر اضافه کنید. بخش دیگری که لازم است تکمیل شود، Royalties است که این امکان را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید تعیین کنید در هر خرید و فروش NFT، چند درصد از مبلغ فروش NFT به شما به عنوان خالق اثر تعلق بگیرد.

برای مثال اگر شما برای بخش Royalties عدد 20 را در نظر بگیرید، بعد از هر معامله 20 درصد آن معامله به شما تعلق خواهد گرفت (بیشترین درصدی که می توانید وارد کنید 50 درصد است)؛ به زبان ساده تر زمانی که خریدار NFT شما بنا به دلایلی در آینده آن را به فروش برساند، شما سهمی از مبلغ آن با توجه به مقداری که در این بخش وارد می کنید، خواهید داشت و هر بار که این NFT معامله شود، شما همان درصد از مبلغ را دریافت خواهید کرد.

گزینه دیگری که پلتفرم Rarible در اختیار کاربران قرار داده، Show Advenced setting است که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

 • Show Advenced setting

با کلیک روی گزینه Show Advenced setting به معنای تنظیمات پیشرفته، بخش های جدیدی برای شما نمایان خواهد شد. Properties که می توانید در این بخش مشخصات ظاهری اثر مانند سایز را وارد کنید (این کار به شناخت بیشتر اثر کمک خواهد کرد). بخش دیگر Alternative text for NFT نام دارد که می توانید در آن توضیحات لازم درباره NFT را به صورت فایل صوتی یا عکس بارگذاری کنید.

ساخت و فروش NFT

درنهایت پس از واردکردن تمام اطلاعات و اطمینان از صحت آن ها روی گزینه آبی رنگ Create item کلیک کنید تا تمام اطلاعات ثبت شوند و اگر کیف پول به پلتفرم متصل نیست، به آن وصل و NFT مربوط ساخته شود.

پس از کلیک روی گزینه Create item پلتفرم با اتصال به کیف پول از شما هزینه تراکنش برای بارگذاری NFT را دریافت خواهد کرد. برای پرداخت هزینه تراکنش روی گزینه Approve کلیک کنید. پس از پرداخت هزینه کارمزد، NFT در پلتفرم Rarible ثبت خواهد شد و خریداران با پرداخت هزینه قادر به خرید NFT شما خواهند بود.

ساخت و فروش NFT در پلتفرم Foundation

یکی دیگر از پلتفرم های محبوب برای ساخت و فروش NFT نزد کاربران، پلتفرم Foundation است که در سال 2021 راه اندازی شد. این پلتفرم فوق العاده، به هنرمندان و افراد خلاق کمک می کند به روشی ساده، آثار هنری خود را به NFT تبدیل کنند و از این طریق درآمد داشته باشند.

علاوه بر آن با توجه به گستردگی پلتفرم فاندیشن، کاربران قادر هستند از محتوای تولیدشده در آن، برای دیگر کارهای خود نیز الهام بگیرند. پلتفرم Foundation مبتنی بر اتریوم بوده و حداقل قیمت فروش NFT در آن 0.1 اتریوم است. (این پلتفرم برای تعیین قیمت محدودیت اعمال کرده است). در ادامه به نحوه ساخت و فروش NFT در این پلتفرم محبوب می پردازیم.

اتصال کیف پول به پلتفرم Foundation

اولین قدم برای ساخت و فروش NFT در پلتفرم foundation متصل کردن کیف پول به پلتفرم است، برای این کار روی گزینه  WalletConnect در بالا و سمت راست صفحه کلیک می کنیم.

ساخت و فروش NFT

 پس از کلیک روی این گزینه، صفحه ای برای شما نمایش داده می شود که می توانید در آن با کلیک روی گزینه Metamask یا WalletConnect کیف پول خود را به پلتفرم foundation متصل کنید.

ساخت و فروش NFT

پس از کلیک روی کیف پول باید رمز عبور را وارد کرده و روی گزینه Unlock کلیک کنید. اگر کیف پول متامسک را به عنوان افزونه روی مرورگر خود نصب نکرده باشید، باید ابتدا آن را دانلود و نصب کرده و سپس به پلتفرم وصل کنید.

 

پس از کلیک روی گزینه Unlock کادری مانند تصویر زیر برای شما نمایش داده می شود که از شما می خواهد برای اتصال کیف پول خود به پلتفرم روی گزینه Continue کلیک کنید.

با کلیک روی گزینه Continue شاهد بازشدن پنجره کوچکی خواهید بود، این پنجره مربوط به کیف پول است که در آن به شما اطلاع داده می شود با کلیک روی گزینه Sign شما اعلام می کنید صاحب کیف پول هستید. کاری که باید انجام دهید این است که روی گزینه آبی رنگ Sign کلیک کنید. با این کار اولین قدم برای ساخت NFT، یعنی اتصال کیف پول به پلتفرم را به پایان رسانده اید.  

ساخت NFT در پلتفرم foundation

پس از اتصال کیف پول می توانید حساب کاربری خود را بسازید. اگر پیش از این حساب کاربری خود را ساخته باشید، این امکان برای شما فراهم است که اطلاعات حساب کاربری خود از جمله نام، بیوگرافی، آدرس ایمیل و… را تغییر دهید. برای ساخت حساب کاربری خود روی آیکون دایره در سمت راست و بالای صفحه کلیک کنید.

 

پس از آنکه روی گزینه Profile کلیک کردید، به صفحه جدیدی هدایت خواهید شد که می توانید در آن با کلیک روی گزینه Edit Profile یک عکس پروفایل و همچنین اطلاعات دیگری مانند نام، نام کاربری و… (مانند تمام شبکه های اجتماعی) را وارد کنید.

پس از تکمیل حساب کاربری (درصورت تمایل)، حال باید NFT خود را بسازید. برای ساخت NFT در foundation باید ابتدا روی گزینه Create (بالا سمت راست صفحه اصلی) کلیک کنید.

برای بارگذاری اثر خود به عنوان NFT در پلتفرم foundation، ابتدا باید یک مجموعه Collection)) بسازید. برای ساخت Collection پس از آنکه روی گزینه Create (در مرحله قبل) کلیک کردید، صفحه جدیدی برای شما نمایش داده می شود که در آن باید روی علامت + که در تصویر زیر مشخص شده است، کلیک کنید.

با کلیک روی علامت + به صفحه جدیدی هدایت خواهید شد که از شما می خواهد یک نام و یک نماد برای مجموعه خود انتخاب کنید. دقت داشته باشید که برای انتخاب نماد مجاز هستید تنها از حروف و اعداد استفاده کنید و نمی توانید از کاراکترهای مختلف همچون +، _،!، % … استفاده کنید. پس از انتخاب نام و نماد کافی است روی گزینه Continue کلیک کنید.

پس از آنکه روی گزینه Continue کلیک کردید، پلتفرم از شما می خواهد با کلیک روی گزینه Deploy your Contract و سپس Confirm یک تراکنش در شبکه اتریوم انجام دهید تا مجموعه Collection)) شما ساخته شود.

ساخت و فروش NFT

حال که Collection را ساخته اید، می توانید NFT خود را نیز بارگذاری کنید. برای این کار ابتدا باید روی مجموعه ای Collection)) که ساخته اید، کلیک کنید تا صفحه ای مانند صفحه زیر برای شما نمایش داده شود (برای دسترسی به کالکشن ها روی Create کلیک کنید).

در صفحه نمایش داده شده، می توانید فایل خود را درگ کرده یا روی همین بخش کلیک کنید تا با بازشدن پنجره ای جدید امکان آپلودکردن فایل برای شما فراهم شود. این فایل می تواند عکس، ویدئو یا موسیقی با یکی از فرمت های JPG، PNG، Gif،SVG،GLTF،MOV و یا MP4 باشد.

ساخت و فروش NFT 

پس از درگ کردن فایل موردنظر کافی است روی گزینه Upload کلیک کرده و چند لحظه صبر کنید تا بارگذاری فایل در پلتفرم انجام شود (به فرمت فایل توجه کنید).

 

با کلیک روی گزینه Upload در مرحله پیش، صفحه جدید برای شما نمایش داده خواهد شد که لازم است در آن اطلاعات خواسته شده را تکمیل کنید.

 • Name

برای معرفی اثر NFT خود به دیگران لازم است یک نام برای اثر خود در نظر بگیرید. شما باید نام موردنظر را در کادر مربوط به بخش Name وارد کنید.

 • Description

در بخش Description می توانید برای معرفی بهتر NFT خود به دیگران، اطلاعات و توضیح مختصری درباره آن اثر وارد کنید تا کاربران با خواندن آن بتوانند اطلاعات بیشتری از NFT به دست بیاورند. در انتخاب نام و نوشتن اطلاعات در پلتفرم foundation دقت لازم را داشته باشید؛ زیرا زمانی که NFT شما به بلاک چین اتریوم اضافه شود، نمی توانید هیچ یک از اطلاعات آن را ویرایش کنید.

 

 • Collection

همان طور که در مطالب بالا بیان شد، در پلتفرم foundation اولین قدم برای ساخت NFT، بعد از اتصال کیف پول ایجاد یک Collection است که نام و نماد همان کالکشن در بخش Collection مشخص شده است.

 • Create a split

اگر یک NFT را با همکاری چند نفر ایجاد کنید یا اگر شما به عنوان سازنده یک NFT تصمیم گرفته باشید قسمتی از مبلغ فروش NFT را به شخص دیگر یا سازمان خیریه اهدا کنید، می توانید با فعال کردن بخش Create a split آدرس چند کیف پول را در پلتفرم ثبت کنید.

پس از فعال کردن بخش Create a split، کادری برای شما نمایش داده می شود که می توانید در آن نام کاربری یا آدرس کیف پول شخص یا سازمان موردنظر را وارد کنید. با واردکردن آدرس کیف پول (نام کاربری) متوجه خواهید شد که آن آدرس در پلتفرم و زیر همان کادر اضافه شده است.

در مقابل هر آدرس، یک عدد با درصدی مشخص شده است که شما می توانید به صورت دستی آن ها را تغییر دهید؛ برای مثال در تصویر زیر ما برای آدرس اول عدد 40 درصد را مشخص کرده ایم. با این کار به پلتفرم فرمان داده ایم 40 درصد از مبلغ فروش NFT را به آدرس اول ارسال کند و 60 درصد مبلغ فروش NFT را به آدرس کیف پول دوم انتقال دهد.

درنهایت نیز باید روی گزینه Mint NFT کلیک کنید تا NFT موردنظر شما با ویژگی هایی که وارد کردید ضرب شود (در صورتی که گزینه Create a split را فعال نکرده باشید، پس از واردکردن  Name و  Description باید روی گزینه Mint NFT کلیک کنید).

 پس از کلیک روی گزینه Mint NFT پلتفرم برای انجام یک تراکنش بر بستر اتریوم به کیف پول متصل می شود. پس از اتصال به کیف پول حال باید روی گزینه Confirm کلیک کنید درصورت تمایل می توانید با کلیک روی گزینه Edit کارمزد را تغییر دهید. بدیهی است هرچه کارمزد پایین تری پرداخت کنید، مدت زمان انجام تراکنش طولانی تر خواهد شد. (یک ماه یا بیشتر). پس از انجام تراکنش، NFT شما ضرب خواهد شد و کار ساخت NFT به پایان می رسد.

فروش NFT در پلتفرم Foundation

در مرحله پیش و پس از اتمام کار ساخت NFT با پیغامی مانند تصویر زیر روبه رو خواهید شد که به شما کمک می کند با کلیک روی گزینه Add Tags برای NFT خود هشتگ بزنید (درصورت تمایل نداشتن به هشتگ گذاری کافی است روی گزینه View Collection کلیک کنید).

با کلیک روی گزینه Add Tags صفحه جدیدی برای شما نمایش داده می شود که می توانید در کادر مخصوص، هشتگ های خود را وارد کرده و درنهایت روی گزینه Continue کلیک کنید. 

در صفحه جدیدی که پس از کلیک روی گزینه Continue برای شما نمایش داده می شود، باید قیمت موردنظر برای NFT را تعیین کنید (قیمت تعیین شده براساس اتریوم است)؛ برای مثال در اینجا قیمت NFT 0.1 اتریوم تعیین شده که این مقدار معادل 293.91 دلار (در زمان نگارش مقاله) است. 

درنهایت پس از واردکردن قیمت موردنظر باید روی گزینه List your NFT کلیک کنید. گفتنی است پلتفرم 15 درصد از مبلغ فروش NFT را به عنوان هزینه کارمزد دریافت خواهد کرد.

 

پس از کلیک روی گزینه List your NFT برای مرحله آخر باید یک تراکنش دیگر روی شبکه اتریوم انجام دهید. با نمایان شدن کادر مربوط به کیف پول کافی است روی گزینه Confirm کلیک کنید تا تراکنش انجام و NFT شما برای فروش لیست شود.

اگر تمایل به هشتگ گذاری نداشته باشید، پس از کلیک روی گزینه View Collection می توانید وارد پروفایل خود شوید و روی گزینه LIST که در پایین تصویر NFT قرار دارد کلیک کنید و سپس قیمت پیشنهادی خود را تعیین کنید.

ساخت و فروش NFT در پلتفرم SuperRare

SuperRare پلتفرمی است که تمرکز بسیار زیادی بر بازار خود دارد. این پلتفرم توجه ویژه به حقیقی بودن یک هنرمند و همچنین منحصربه فرد بودن یک اثر دارد. در این پلتفرم هر اثر هنری (NFT) به عنوان یک مجموعه دیجیتال رمزنگاری می شود. با توجه به سخت گیری های پلتفرم SuperRare برای ثبت نام و فعالیت در آن می توان این پلتفرم را بستری ایده آل برای حفظ و رعایت حق کپی رایت در نظر گرفت.

هر کاربری که از پلتفرم SuperRare برای ساخت و فروش NFT استفاده کند، علاوه بر دریافت مبلغ فروش NFT، حق امتیاز اثر را نیز برای خود ثبت می کند که این با این کار 10 درصد معاملات بعدی NFT هم به خالق اثر پرداخت می شود. همانند پلتفرم های دیگر سوپر ریر نیز از کاربران خود می خواهد برای فعالیت در این پلتفرم، کیف پول خود را به سایت Superrare.com متصل کنند. 

تمام تراکنش های سوپر ریر با استفاده از ارز دیجیتال اتریوم انجام می شود؛ درنتیجه کاربران برای فعالیت در آن و پرداخت کارمزد تراکنش باید مقداری اتریوم در کیف پول خود داشته باشند. در ادمه به نحوه فعالیت در این پلتفرم فوق العاده خواهیم پرداخت.

اتصال کیف پول به پلتفرم SuperRare

پیش از آغاز ساخت و فروش NFT باید کیف پول خود را به پلتفرم متصل کنید. برای اتصال کیف پول به پلتفرم SuperRare پس از ورود به وب سایت Superrare.com روی گزینه Sing in در صفحه اصلی کلیک کنید.

 

با این کار به صفحه جدیدی هدایت خواهید شد که در آن باید روی گزینه Select A Wallet کلیک کنید تا بتوانید کیف پول خود را انتخاب و به پلتفرم متصل کنید.

 

پس از این صفحه جدیدی برای شما نمایش داده خواهد شد که از شما می خواهد روی کیف پول خود کلیک کنید (ما در اینجا Metamask را انتخاب کرده ایم، اما شما می توانید کیف پول های دیگری را نیز استفاده کنید).

 

در مرحله آخر اتصال پلتفرم Superrare به کیف پول باید در صفحه نمایش داده شده پس از کلیک روی گزینه Metamask (در مرحله پیش) روی گزینه Sign کلیک کنید تا وارد صفحه اصلی پلتفرم شوید. 

ساخت و فروش NFT

ساخت NFT در پلتفرم SuperRare

پیش از ساخت و فروش NFT در پلتفرم SuperRare باید حتماً در این پلتفرم با پرکردن یک فرم ثبت نام و احراز هویت کنید. پس از بررسی و تأیید اطلاعاتی که برای ثبت نام وارد کرده اید، می توانید فعالیت در Super rare را به عنوان سازنده NFT آغاز کنید (اگر شما یک کلکسیونر یا خریدار باشید، نیازی به احراز هویت ندارید). پروسه ثبت نام و تأیید اطلاعات ممکن است چند روز طول بکشد. 

سخت گیری Super rare به این دلیل است که این پلتفرم سعی دارد کیفیت بازار خود و آثار بارگذاری شده در آن را افزایش دهد و از طرفی ریسک خرید یک اثر تقلبی را نزدیک به صفر کند. شما می توانید برای واردکردن اطلاعات و احراز هویت از لینک زیر استفاده کنید.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScTZhB9On31j-uoFzMD3hg0gGNf3hgjVyBz1xwCHsOBSydvPw/viewform

 • ثبت نام در پلتفرم SuperRare

همان طور که در مطالب بالا اشاره شد، شما در صورتی می توانید در پلتفرم SuperRare به عنوان یک سازنده به ساخت و فروش NFT بپردازید که بتوانید در آن پلتفرم ثبت نام و احراز هویت کنید. پس از ورود به لینکی که در بالا قرار داده شده است، باید برای ثبت نام، اطلاعات هویتی و هنری خود را وارد کنید که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

 • Name

اولین قدم برای ثبت نام در پلتفرم SuperRare، بخش Name است که باید در کادر مربوط به آن نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید (ستاره قرمزرنگ نشان دهنده آن است که واردکردن آن اطلاعات ضروری است).

 • Your artist website/portfolio

در بخش Your artist website/portfolio شما باید به عنوان یک هنرمند واقعی لینک نمونه کارهای هنری خود یا وب سایت  شخصی که کارهای خود را در آن منتشر کرده اید وارد کنید.

 • Instagram (include enter URL)

همان طور که از نام این بخش مشخص است، باید لینک آدرس شبکه اجتماعی اینستاگرام خود را به صورت URL در این بخش وارد کنید. با توجه به اینکه در این بخش نشانی از ستاره قرمزرنگ نیست، می توان نتیجه گرفت که واردکردن آدرس اینستاگرام برای ساخت و فروش NFT ضروری نیست و درصورت تمایل می توانید آن را وارد کنید.

 • Twitter (include enter URL)

بخش دیگری که پرکردن آن غیرضروری است، بخش Twitter (include enter URL) است که درصورت تمایل می توانید لینک آدرس حساب توییتر خود را در آن وارد کنید.

 • Aditional website/social links (include enter URL)

در بخش Aditional website/social links نیز درصورت تمایل می توانید لینک وب سایت یا شبکه های اجتماعی دیگر را قرار دهید.

 

 • Email

واردکردن اطلاعات موردنیاز در بخش Email ضروری است. دقت داشته باشید با توجه به اینکه پلتفرم از طریق ایمیل با شما در ارتباط خواهد بود، حتماً آدرس ایمیلی را وارد کنید که فعال باشد.

 • Application video

در مطالب پیش هم اشاره شد که پلتفرم SuperRare در انتخاب سازندگان NFT بسیار جدی عمل می کند. بدین منظور از هر هنرمندی که قصد ساخت و فروش NFT در این پلتفرم را دارد، می خواهد در یک ویدئوی یک دقیقه ای، اثر هنری خود را معرفی کند. ویدئوی ضبط شده را می توان در Google Drive یا پلتفرمی مانند YouTube که می شود در آن ویدئو بارگذاری کرد، قرار داد و لینک آن را در بخش Application video جای گذاری کرد. اگر به زیان انگلیسی مسلط نیستید، لازم نیست برای ضبط کردن ویدئو حتماً به زبان انگلیسی صحبت کنید و می توانید به هر زبانی که راحت هستید صحبت کنید.

 • Link to a selection of your artworks

Link to a selection of your artworks از کاربران می خواهد 3 تا 5 اثر هنری را با استفاده از Google Drive ارسال کنند. در پیام این بخش آمده است، اگر دسترسی به Google Drive به دلیل نیاز به رمز عبور یا به هر دلیل استفاده از این قابلیت برای شما ممکن نباشد، پاسخی دریافت نخواهید کرد.

 

 • What is the story behind these pieces?

پلتفرم سوپر ریر در این بخش از کاربران می پرسد که داستان پشت یک اثر (اثری که آن را معرفی کرده اید) چیست و چرا فکر می کنید آن اثر باید در پلتفرم SuperRare لیست شود؟ که می توانید این بخش را براساس داستان ایجاد NFT مربوط تایپ کنید.

Check here to confirm that none of your submitted works containing any infringing or unauthorized copyrighted material

با فعال کردن گزینه Confirm تأیید می کنید که هیچ یک از آثار ارسالی حاوی مطالب نقض کننده و غیرمجاز نیستند و حق کپی رایت را برای آثار خود رعایت کرده اید.

 • How did you hear about SuperRare

در بخش How did you hear about SuperRare از شما خواسته می شود نحوه آشنایی با پلتفرم SuperRare را بیان کرده و درنهایت روی گزینه Submit کلیک کنید.

ساخت و فروش NFT

ساخت NFT در پلتفرم SuperRare

پس از آنکه ثبت نام شما از سوی پلتفرم SuperRare بررسی و تأیید شد، می توانید با ورود به آدرس SuperRare.co/Tokenize برای ساخت و فروش NFT اقدام کنید. برای بارگذاری فایل NFT خود می توانید با کلیک روی علامت پیکان، فایل موردنظر خود را آپلود کنید یا با درگ کردن فایل آن را در این بخش قرار دهید.

در مراحل بعدی باید اطلاعاتی درباره NFT ساخته شده مانند عنوان اثر هنری (original artwork title)، خالق اصلی اثر (original Creator)، سال ساخت (Year Created)، شرح (Description) و هشتگ (Tags) را وارد کرده و درنهایت روی گزینه Issue Token کلیک کنید.

پس از کلیک روی گزینه Issue Token کادری برای شما نمایان می شود که باید در آن، هر سه بخش موجود را فعال و سپس روی گزینه Begin Tokenization کلیک کنید.

در گام آخر ساخت NFT، برای انجام تراکنش و پرداخت کارمزد درون شبکه ای روی گزینه Confirm (در کیف پول) کلیک کنید. با وجود سخت گیری های این پلتفرم، سوپر ریر یکی از محبوب ترین پلتفرم ها برای ساخت و فروش NFT به حساب می آید.

فروش NFT در پلتفرم SuperRare

تمام NFT هایی را که در پلتفرم SuperRare لیست کرده اید، در بخشی به نام collection قرار دارند. برای فروش NFT در ابتدا روی علامت سه نقطه که در پایین هر تصویر قرار دارد، کلیک کنید. با این کار کادری با سه گزینه برای شما نمایش داده می شود که برای فروش NFT باید روی گزینه Start an auction به معنای «شروع حراج» کلیک کنید.

 پس از کلیک روی گزینه Start an auction در مرحله پیش به صفحه جدیدی هدایت خواهید شد که می توانید در آن قیمت پیشنهادی خود برای NFT را وارد کنید. قیمت را می توان به دو روش Reserve و Scheduled وارد کرد. چنانچه Reserve را برای قیمت گذاری روی اثر NFT انتخاب کنید، در بخش Reserve price قیمت موردنظر را برحسب اتریوم وارد کرده و درنهایت روی گزینه Set Reserve کلیک می کنید.

اما در صورتی که Scheduled را برای مشخص کردن قیمت انتخاب کنید، این امکان را برای خریداران فراهم می کنید که قیمت پیشنهادی خود را وارد کنند. پس از تعیین زمان مجاز (تاریخ و ساعت شروع و پایان خرید) حداقل قیمت پیشنهادی را در بخش Starting price وارد کرده و به عنوان گام آخر روی گزینه Schedule کلیک کنید.

سخن پایانی

روش های کسب درآمد از بازار ارزهای دیجیتال محدود به خرید و فروش ارز در صرافی های مختلف نمی شود و بسیاری از افرادی که اثری برای ارائه دارند و علاقه یا دانشی درباره معامله گری ندارند نیز می توانند از این بازار پرپتانسیل به سود برسند. یکی از پررنگ ترین روش های کسب درآمد از بازار ارزهای دیجیتال ساخت و فروش NFT در پلتفرم های مربوطه است.

NFT به تازگی توانسته است توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کند. توجه و استقبال عموم سبب شده است پلتفرم های متعددی برای ساخت و فروش NFT راه اندازی شوند و با توجه به پلتفرم های مختلفی که برای تجارت NFT در دسترس کاربران قرار دارند، ممکن است تصمیم گیری درباره بهترین پلتفرم برای بسیاری از کاربران دشوار باشد. 

برای آشنایی بیشتر کاربران با پلتفرم های مربوط به NFT سعی کردیم در این مقاله به معرفی و شرح روش ساخت و فروش NFT در چند پلتفرم محبوب بپردازیم.  Opensea، Rarible،Foundation و SuperRare چهار پلتفرم معرفی شده در این مقاله هستند که چگونگی ساخت و فروش NFT با هدف کسب درآمد از آن ها در این مقاله ارائه شده است.

پرسش های متداول

1. NFT چیست؟

یک دارایی دیجیتال (توکن بی همتا یا غیرمثلی) است که می تواند یک اثر موسیقی، ویدئو، آیتم های درون بازی، نقاشی، نوشته دیجیتالی و… باشد. یک یا تعداد محدودی از این توکن ساخته می شود که با توجه به ماهیت توکن و محدودبودن آن، ارزش NFT ساخته شده می تواند متغیر باشد.

2. کدام پلتفرم بهترین مکان برای ساخت و فروش NFT است؟

نمی توان یک پلتفرم را به عنوان بهترین نام برد. کاربران با توجه به نیاز و شرایط خود می توانند پلتفرم مناسب خود را انتخاب کنند. در این مقاله 4 پلتفرم مطرح و محبوب معرفی شدند.

3. پلتفرم های NFT چیست؟

پلتفرم ها یا بازارهای NFT، بازارهای غیرمتمرکزی هستند که امکان معامله و ذخیره ان اف تی را برای کاربران فراهم می کنند.

4. آیا برای استفاده از پلتفرم اوپن سی نیاز به VPN با IP ثابت است؟

بله، متأسفانه پلتفرم اوپن سی به دلیل تحریم های موجود علیه ایران، به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی دهد؛ درنتیجه شما باید برای استفاده از این پلتفرم VPN خود را فعال کنید.

5. آیا ممکن است بتوانیم در یک پلتفرم یک NFT را به صورت رایگان لیست کنیم؟

بله برای مثال اگر از شبکه پالیگان استفاده کنید، در پلتفرم اوپن سی، هزینه لیست کردن ان اف تی رایگان خواهد شد و تنها پس از فروش NFT، این پلتفرم 2.5 درصد از قیمت فروش NFT را به عنوان کارمزد دریافت خواهد کرد.

ادامه مطلب
تعویض پذیری در ارزهای دیجیتال
تعویض‌ پذیری (Fungibility) در بازار ارزهای...

تعویض پذیری یکی از خصوصیات دارایی هایی مثل ارزهاست که درصورت داشتن آن، تمامی واحدهای آن باید قابل تعویض با هم باشند. اساساً Fungibility از جمله مفاهیمی است که در علم اقتصاد استفاده می شود و دلیل این استفاده نیز این است که به سهولت مبادلات کمک شایانی می کنند. درواقع وقتی بتوان اجزای سازنده ۲ ابزار را با یکدیگر جابه جا کرد، می توان عنوان کرد آن دو ابزار تعویض پذیر هستند.

برای نمونه می توانیم بگوییم اسکناس هایی که با یک کالا جابه جا می شوند و به واسطه این جابه جایی یک تبادل صورت می گیرد، تعویض پذیر هستند. درحقیقت تعویض پذیری بدین معناست که بتوان با یک دارایی که در دست داریم، کالایی از جنس دیگر (با این شرط که ارزش هردوی آن ها در یک سطح باشد) را تبادل کنیم. با این مقدمه قصد داریم در این مطلب نگاهی دقیق تر به مفهوم قابلیت Fungibility و چگونگی ارتباط این مفهوم با رمز ارزهایی داشته باشیم که امروزه یکی از مهم ترین المان ها در بازارهای مالی به حساب می آیند.

تعویض پذیری (Fungibility) چیست؟

تعویض پذیری در ارزهای دیجیتال

در ساده ترین تعریف ممکن Fungible لغتی است که در توصیف کارگرانی به کار برده می شود که از لحاظ ارزش مشارکت آن ها در محل کار، تقریباً از یکدیگر قابل تشخیص نیستند، اما درباره امور مالی، Fungibility به توانایی یک کالا یا یک دارایی جهت تبادل با دیگر کالاها یا دارایی های مجزا از همان نوع گفته می شود. اساساً دارایی های تعویض پذیر فرایند تبادل و تجارت را ساده می کنند؛ چراکه تعویض پذیری به معنای ارزش برابر میان دارایی هاست.

به بیان دیگر Fungibility به این مفهوم اشاره می کند که دو چیز در مشخصات خود با هم برابر خواهند بود، تا وقتی که واحدهای تک تک آن ها را نیز بتوان متقابلاً باهم جابه جا کرد؛ برای مثال طبقه های کالای به خصوصی مانند طلا، تعویض پذیر هستند؛ زیرا به هیچ عنوان اهمیتی ندارد که آن طلا از کجا استخراج شده است؛ در هر صورت تمامی فلزاتی که به عنوان طلا استخراج می شوند، به یک اندازه ارزش خواهند داشت.

از طرفی، سهام فهرست شده ای که در چندین بازار مالی بین المللی فهرست شده اند، از نظر فنی تعویض پذیر به حساب می آیند؛ صرف نظر از اینکه این سهام در بازار بورس نیویورک خرید و فروش شوند یا بازار بورس لندن، سهم ها بیانگر سود مالکیت مشابهی از یک شرکت خواهند بود.

جدا از این، از جمله کالاهایی که تعویض پذیر هستند نیز می توانیم به مواردی مانند نفت، طلا و دیگر فلزات گران بها، اوراق قرضه، پول و… اشاره داشته باشیم. همچنین کالاهایی که روزمره توسط افراد خریداری می شوند نیز اگر ارزش و خواص برابری با سایر اقلام داشته باشند، قابلیت Fungibility دارند.

با این حال زمانی که بحث درباره تعویض پذیری پول باشد، منظور این است که برای مثال هر اسکناس 50 هزار تومانی، باید همان ارزشی را داشته باشد که دیگر اسکناس های 50 هزار تومانی دارند؛ یعنی اگر برای خرید کالایی، یک اسکناس 50 هزار تومانی به فروشنده می دهید، آن اسکناس دقیقاً ارزشی برابر با 50 هزار تومان داشته باشد؛ نه کمتر و نه بیشتر؛ یعنی اسکناس های 50 هزار تومانی قابلیت Fungibility با یکدیگر دارند، بدون آنکه ارزش آن ها با یکدیگر متفاوت باشد.

تعویض پذیری (Fungibility) در برابر تعویض ناپذیری (Non-fungibility)

مفهوم تعویض پذیری

همان طور که گفتیم، یکی دیگر از مواردی که شامل Fungibility می شوند، ارزها هستند. اگر شخص A یک اسکناس 50 دلاری را به شخص B قرض دهد، برای شخص A مهم نیست که آیا در زمان بازپرداخت، شخص B به وی یک اسکناس 50 دلاری بدهد یا ۵ اسکناس 10 دلاری؛ زیرا یک ارز به خصوص (در اینجا دلار) به صورت متقابل قابل جابه جایی است.

عکس این موضوع نیز درباره مفهوم تعویض ناپذیری صادق خواهد بود؛ برای مثال اگر شخص A خودرو خود را به شخص B قرض دهد، قابل قبول نیست که شخص  Bیک خودرو دیگر را به او بازگرداند؛ حتی اگر خودروی تحویلی از مدل و سال ساخت مشابه با خودروی اولیه برخوردار باشد. درحقیقت خودروها با توجه به مالکیت تعویض پذیر نیستند، اما بنزینی که به عنوان سوخت در آن ها استفاده می شود، تعویض پذیر هستند.

اساساً مرز بین تعویض پذیری و تعویض ناپذیری بسیار باریک است. برای درک بهتر این موضوع، به خاطر داشته باشید که در بالا عنوان کردیم طلا عموماً تعویض پذیر در نظر گرفته می شود؛ زیرا یک اونس طلا با یک اونس طلای دیگر برابر است، ولی در برخی موارد، این فلز ارزشمند تعویض پذیر نیست.

درواقع بانک فدرال رزرو که خدمات سپرده گذاری طلا را به بانک های مرکزی و دولت های مختلف در سرتاسر دنیا ارائه می کند، شمش های طلا را به عنوان ذخایر طلای خود در نظر می گیرد. درحقیقت شمش های طلایی که در این بانک سپرده گذاری می شوند، با دقت وزن شده و نشانه گذاری های مربوط به خلوص آن ها نیز روی هر یک از شمش ها حک شده است؛ با وجود این از آنجا که شمش های سپرده گذاری شده نزد فدرال رزرو دقیقاً همان هایی هستند که در زمان برداشت به افراد تحویل داده می شوند، این نوع از سپرده های طلا، تعویض پذیر به حساب نمی آیند؛ یعنی نمی توان یک شمش دیگر را به جای این شمش ها به افراد تحویل داد.

مفهوم تعویض پذیری در بستر ارزهای دیجیتال

اساساً تمامی مواردی که در بالا درباره مفهوم Fungibility عنوان کردیم، درمورد ارزها نیز صدق می کند؛ برای مثال اگر شما یک واحد اتریوم را به فردی قرض دهید، برای شما تفاوتی نخواهد داشت که این اتریوم قرض داده شده را طی یک فرایند دریافت کنید یا چند تراکنش خردتر (البته به طور یکجا). درحقیقت مادامی که جمع مقادیر این تراکنش ها، برابر با مقدار یک اتریوم قرض داده شده باشد، مشکلی وجود نخواهد داشت.

علت اهمیت مفهوم تعویض پذیری در خصوص پول و ارزهای دیجیتال

اساساً دلیل اهمیت مفهوم Fungibility درباره پول و ارزها این است که بدون وجود آن، یک ارز یا یک واحد پولی، به هیچ عنوان مطمئن نخواهد بود. درواقع ضروری است افراد برای انجام معاملات خود، به یک واحد پولی یا یک ارز اعتماد داشته باشند؛ از این رو یک ارز یا واحد پولی، باید تعویض پذیر باشد.

فرض کنید یک ارز دیجیتال یا پول تعویض پذیر نباشد؛ درنتیجه مشکلات بسیاری رخ خواهد داد؛ برای نمونه اگر تنها اسکناس های 1 دلاری با هم تعویض شوند و بقیه اسکناس ها این طور نباشند. درنتیجه اگر مردم مجبور باشند با اسکناس های 1 دلاری خود خرید کنند و باقی اسکناس ها قادر به انجام این کار نباشند، این کار به خودی خود یک نابسامانی و هرج و مرج را به وجود خواهد آورد.

درواقع قابلیت Fungibility به پول ها و ارزها کمک می کند تا بتوانند با اطمینان و اعتماد استفاده شوند و هر واحد از آن ها با واحد دیگر خود یکسان باشند؛ پس نتیجه می گیریم تعویض پذیری برای هر ارز یا واحد پولی قابل معامله ای که قرار است به صورت گسترده در معاملات از آن استفاده شود، ضرورتی حیاتی است.

اثر نوسانات قیمت ارزها بر تعویض پذیری آن ها

به صورت کلی، مفهوم Fungibility و درک آن برای افرادی که در امور اقتصادی و مالی آن چنان تخصصی وارد نشده اند، در ابتدا کمی گیج کننده خواهد بود. اساساً علت این موضوع در وهله اول این است که قیمت ها همواره در سراسر جهان تغییر می کنند و دوم اینکه احتمال دارد قیمت دارایی های مختلف در اقصی نقاط جهان با یکدیگر متفاوت باشد.

برای نمونه ممکم است نوسانات قیمتی ارزها سبب شوند تا یک کالای به خصوص، در کشورهای مختلف، قیمت های مختلفی داشته باشد. درحقیقت بیت کوین و دیگر ارزها نمونه بارز این موضوع به حساب می آیند. اساساً قیمت ارزها طی یک شبانه روز گاهی تا 50 درصد نوسان (چه مثبت و چه منفی) پیدا می کنند. این مفهوم درباره اغلب ارزها صادق است و به همین دلیل می گوییم بیشتر ارزها از قابلیت تعویض پذیری برخوردار هستند.

تعویض پذیری و تأثیر آن بر روی احتمال جایگزینی پول های رایج با رمز ارزها

کی از سؤالات مهمی که از زمان اوج گیری بازار ارزها و محبوب شدن این کلاس از دارایی ها بین مردم توسط بسیاری مطرح می شود، این است که آیا قابلیت Fungibility سبب می شود ارزهای دیجیتال، در آینده ای نزدیک جایگزین ارزهای فیات (مثل دلار، یورو و…) شوند؟

به صورت کلی باوجود گذشت چند سال از پیدایش ارزهای مختلف و محبوبیتی که این بازار در حال حاضر بین افراد یافته است، ولی هنوز نمی بینیم که به طور متداول و رایج از ارزها در معاملات روزانه افراد استفاده شود. این موضوع جدا از بحث های فنی که درباره ماهیت ارزها و کاربردهای آن ها وجود دارد، به این علت است که ارزها هنوز مانند ارزهای فیات در میان مردم قابل اعتماد نیستند تا افراد در معاملات روزمره خود از آن ها استفاده کنند.

با وجود این، مفهوم Fungibility راهی است تا کاربران با استفاده از آن به این کلاس از دارایی ها اعتماد بیشتری کرده و به مرور از آن ها در فعالیت های روزانه خود نیز استفاده کنند. درواقع قابلیت تعویض پذیری شدید در ارزها، چیزی است که سبب می شود مردم به بیت کوین یا سایر رمز ارزها به عنوان یک واحد مبادلاتی اعتماد بیشتری داشته باشند.

از این رو این اعتماد می تواند به افزایش احتمال بدل گشتن ارزهای دیجیتال به واحدهای اصلی مبادلاتی و درنتیجه، جایگزینی برای ارزهای فیات منجر شود؛ با وجود این، ارزها تا رسیدن به جایگاه ارزهای فیات به عنوان محبوب ترین ابزار مبادلاتی، مسیری طولانی را پیش روی خود می بینند.

تعویض پذیری و پیدایش توکن های غیرقابل تعویض (NFT) ها

توکن های nft و تعویض پذیری

توکن های غیرقابل تعویض یا NFT ها (Nun-fungible Tokens) توکن هایی هستند که با تکیه بر فناوری بلاک چین، از ماهیتی یکتا و منحصربه فرد برخوردار هستند؛ یعنی هیچ کدام از این توکن ها را نمی توان با توکن دیگری تعویض کرد؛ چراکه هرکدام از آن ها نماینده یک مفهوم بخصوص (اثر هنری، موسیقی و…) هستند که مشابه آن وجود ندارد. اساساً NFT ها در صنایع مختلف استفاده می شوند که از جمله آن ها می توانیم به بازی های ویدئویی، آثار هنری، موسیقی و… اشاره داشته باشیم.

تفاوت NFT ها با سایر توکن ها (توکن های تعویض پذیر)

به صورت کلی FT ها و NFT ها توانسته اند نقش بسزایی در زندگی روزمره حال حاضر افراد بازی کنند و هرچه زمان می گذرد، اعتماد عموم افراد به آن ها بیشتر خواهد شد و درنتیجه این دارایی ها می توانند کاربرد بیشتری در عرصه های مختلف داشته باشند. با این حال روند توسعه توکن های تعویض ناپذیر از تعویض پذیر کمتر است؛ چراکه هزینه توسعه آن ها به مراتب بیشتر از FT ها خواهد بود.

ب اما توکن های غیرقابل تعویض از تفاوت هایی اساسی با توکن های تعویض پذیر توکن برخوردار هستند. اصلی ترین وجه تمایز این ۲ توکن ارز دیجیتال، همان قابلیت Fungibility است که در خصوص NFT ها سبب می شود این توکن ها قابل تبادل با دیگر توکن ها نباشند.

از طرفی این توکن ها شامل اطلاعات اختصاصی هستند که تنها روی آن ها ثبت می شوند. درواقع انحصار این اطلاعات را می توان با اطلاعات درج شده روی بلیت هواپیماها مقایسه کنیم. اطلاعات مسافران، زمان سفر، مقصد، ردیف و شماره صندلی، جزء مواردی هستند که روی یک بلیت هواپیما درج می شوند و هیچ شخص دیگری نمی تواند با آن بلیت سفر کند. به همین منوال، داده های ثبت شده روی NFT ها نیز به شکل انحصاری و مختص همان توکن به خصوص خواهد بود.

علاوه بر این، دیگر تفاوت این نوع از دارایی با توکن های قابل تعویض در قابلیت تقسیم پذیری آن هاست. درحقیقت NFT ها را نمی توان به بخش های کوچک تری تقسیم کرد و همواره به عنوان یک توکن واحد باقی می مانند. آخرین مورد نیز این است که NFT ها در مقایسه با توکن های قابل تعویض، می توانند اطلاعات بیشتری را در خود جای دهند.

سخن پایانی

اساساً یک دارایی زمانی قابل تعویض به حساب می آید که واحدهای آن با هم تعویض شوند. درواقع یک طبقه از دارایی ها وقتی قابل تعویض است که هر واحد از آن دارایی اعتبار و ارزش بازاری یکسانی داشته باشد. از طرفی بیشتر ارزهای دیجیتال دارایی هایی قابل تعویض به حساب می آیند؛ زیرا مثلاً 1 واحد بیت کوین معادل 1 واحد دیگر است.

درحقیقت این مفهوم درباره ارزهای دیجیتال به این معناست که هر واحد از یک ارز از کیفیت و عملکرد یکسانی برخوردار باشد؛ از این رو مهم نیست که کوین ها در کدام بلاک صادرشده باشند؛ زیرا تمامی واحدها از کوین ها، بخشی از یک بلاک چین هستند و عملکرد یکسانی دارند.

درنهایت اینکه با وجود مقاومت فعلی عمومی در مقابل ارزها مانند بیت کوین، اتریوم و غیره. این دارایی ها کماکان در حال افزایش گستره فعالیت های خود و رشد قیمتی روزافزون هستند؛ از این رو به احتمال خیلی زیاد، روند رشد محبوبیت ارزها در سال های آینده ادامه دار خواهد بود. همین موضوع سبب خواهد شد تا این دسته از دارایی ها کاملاً پتانسیل جایگزینی ارزهای فیات را داشته باشند.

پرسش های متداول

۱- تعویض پذیری چیست؟

تعویض پذیری (Fungibility) به این معناست که بتوان یک ارز یا یک دارایی ویژه را با یک یا دارایی ویژه دیگر مشابه که از همان میزان ارزش برخوردار است، تبادل کرد.

۲- آیا پول ها قابل تعویض هستند؟

اساساً کالا یا دارایی قابل تعویض است که یک واحد از آن معادل واحد دیگری با همان جنس و کیفیت باشد؛ از این رو پول ها قابل تعویض هستند، چراکه یک اسکناس 10 هزار تومانی با یک اسکناس 10 هزار تومانی دیگر قابل تعویض است.

۳- آیا ارزهای دیجیتال تعویض پذیر هستند؟

پول های فیزیکی و ارزهای دیجیتال تعویض پذیر هستند؛ چراکه می توان آن ها را با یکدیگر تبادل کرد. از طرفی این دارایی ها از نظر ارزش نیز با هم برابر هستند؛ مثلاً همواره یک بیت کوین ارزشی معادل یک بیت کوین دیگر را دارد.

۴- NFT چیست؟

NFT مخفف non-fungible token است و اساساً یک توکن دیجیتالی (نوعی ارز دیجیتال) است که برخلاف یک کوین استاندارد در بلاک چین مانند بیت کوین، اتریوم و… منحصربه فرد بوده و نمی توان آن را تبادل کرد، پس غیرقابل تعویض است.

۵- NFT ها چه تفاوتی با توکن های غیر تعویض پذیر دارند؟

اصلی ترین تفاوت این دو دسته از توکن های ارز دیجیتال، قابلیت Fungibility است که سبب می شود درباره NFT ها، امکان تبادل آن ها با نوع مشابه (با ارزش یکسان) وجود نداشته باشد.

ادامه مطلب
فروش nft
آموزش نحوه تبدیل آثار هنری به...

آموزش کامل ساخت و فروش NFT ها

یک توکن اساساً یک گواهی اعتبار است که در یک بلاک چین غیرمتمرکز ذخیره می شود و امکان ردیابی و دسترسی به دارایی های دیجیتال را برای همه فراهم می کند؛ درنتیجه می توان گفت توکن NFT یک ارز مجازی منحصربه فرد است که معمولاً نماینده آثار هنری، نقاشی، ویدئو، موسیقی، آیتم های کلکسیونی در بازی های ویدئویی یا هر نوع محصول دیجیتال خلاقانه دیگر به شمار می رود.

واژه NFT مخفف عبارت Non-fungible Token، به معنای توکن غیرمثلی یا توکن غیرقابل تعویض است. این واژه به این معناست که NFT یک فایل دیجیتالی منحصربه فرد است که هیچ فایل دیگری در دنیا مانند آن وجود ندارد. درحقیقت مشابه این دسته از توکن ها را نمی توان ساخت، قابل ویرایش نیست و امکان حذف آن ها نیز وجود ندارد؛ البته ساخت NFT ها در نمونه های مختلف معمولی تا بسیار نایاب صورت گرفته است.

علاوه بر این، از زمانی که NFT ها در ابتدای سال ۲۰۲۱ رونق گرفتند، در حال حاضر همه در حال خرید و فروش این دسته از توکن ها در سراسر دنیا هستند، ولی چطور می توان یک اثر واقعی را به NFT تبدیل کرد و چطور می توان آن را به فروش رساند؟ آیا این کار فرایندی پیچیده و دشوار است؟ آیا جهت ساخت یک NFT به دانش کدنویسی نیاز خواهیم داشت؟

به صورت خلاصه، مراحل انجام چنین کاری بسیار آسان است؛ از این رو در این مطلب قصد داریم به این مطالب پرداخته، پاسخ پرسش های فوق را مطرح کرده و چند مورد از برترین بازارهای فروش NFT را معرفی کنیم.

آشنایی با مفهوم هنر رمزنگاری

اساساً هنر را می توان رایج ترین کاربرد NFT ها دانست؛ البته به هیچ وجه جای تعجب نیست که هنر رمزنگاری در قالب NFT ها، تنها در چند وقت اخیر است که از محبوبیت بالایی برخوردار شده است. درحقیقت این واقعیت که فناوری نوینی مانند بلاک چین توانسته شرایطی را ایجاد کند که به واسطه آن هنرمندان این قابلیت را داشته باشند تا از طریق آثار هنری خود (مثل نقاشی ها)، ده ها میلیون دلار درآمد کسب درآمد کرده و بسیاری از افراد خلاق را به سمت خود جذب کنند.

علاوه بر این، حراجی های پرحاشیه NFT آثار هنری دیجیتال توانسته اند میزان قابل توجهی از توجه ها را به سمت خود جلب کنند. در سال ۲۰۲۲ (۱۴۰۱)، گران ترین NFT تاریخ با نام مرج (Merge) به وسیله یکی از هنرمندان دیجیتال با نام هنری پک (PAK) و با قیمتی در حدود ۹۱٫۸ میلیون دلار به فروش رفت.

از طرفی، در سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰) نیز، مجموعه NFT Everydays: First 5000 Days، به وسیله هنرمند شناخته شده به نام مایک وینکلمن (Mike Winkelmann) که با نام هنری بیپل (Beeple) شناخته می شود، با قیمت بسیار گزافی در حدود ۶۹٫۳ میلیون دلار به فروش رفت.

اساساً هنر رمزنگاری با آثار هنری منحصربه فردی ارتباط دارد که به وسیله هنرمندان مشهور خلق شده و در حراج هایی در بازارهایی فروخته می شود که نه تنها شامل پلتفرم های محبوب NFT، بلکه حراجی های سنتی مثل ساتبیز (Sotheby’s) و کریستیز (Christie’s) نیز می شوند. با وجود این، اغلب آثار هنری در عرصه ارزهای دیجیتال، به وسیله استعدادهای ناشناخته نسل فعلی هستند که ایجاد می شوند.

با این حال تعدادی از مجموعه های NFT مثل مجموعه قدیمی و شناخته شده CryptoPunks یا مجموعه محبوب و جدید Bored Ape Yacht Club، نمونه هایی از این آثار به حساب می آیند. درواقع این نوع آثار به طور معمول به کمک سیستم های خودگردان گوناگون ایجاد می شوند. همچنین تصاویر موجود در این مجموعه های معروف نیز با گردآوری مجموعه ای از تصاویر ساده (در ترکیب های گوناگون) ایجاد می شوند.

چطور می توانیم اثر هنری خود را به NFT تبدیل کنیم؟

آموزش فروش NFT

اگر در حال حاضر برای شما نیز این سؤال مطرح شده که آیا لزوماً نیازی است اثر هنری خود را به NFT تبدیل کنیم یا نه، پاسخ کاملاً واضح است: بله. درحقیقت فرایند ساخت NFT نه چندان پیچیده و نه پرهزینه و نه آن چنان از نظر فنی دشوار است؛ از این رو تنها چیزی که برای انجام این کار نیاز است، مهارت های خلاقانه و البته یک رایانه شخصی است. جدا از این، پیش از هر چیز باید بدانید فرایند فروختن NFT ها نیز آن طور که شاید تصور کنید نیست؛ یعنی حتی اگر این کار را با موفقیت انجام دهید و از آثار شما استقبال بالایی نیز صورت بگیرد و بتوانید چندین اثر خود را به چند صد هزار دلار بفروشید، باز هم تمامی پول حاصل از فروش متعلق به شما نخواهد بود.

درواقع علت این موضوع این است که بیشتر پلتفرم ها و وب سایت هایی که به فروش NFT های کاربران کمک خواهند کرد، هزینه هایی مانند کارمزد تراکنش، نگهداری تجهیزات و چندین مورد دیگر را از مبلغ دریافتی شما کسر می کنند. مهم تر اینکه، هرچه شما بیشتر پیش بروید، این هزینه ها نیز بیشتر و بیشتر خواهند شد.

نکته مهم دیگر این است که NFT ها به صورت بالقوه می توانند نه فقط تنها در قالب تصاویر، بلکه در قالب فایل موسیقی، ویدئو یا فیلم، فایل گیف (GIF) و سایر آیتم های دیجیتال نیز به وجود بیایند؛ از این رو در ابتدا باید شکلی از حوزه هنری را انتخاب کنید که مناسب فعالیت های شما باشد. درواقع بسته به حوزه مدنظر شما، متوجه خواهید شد که برای تبدیل شدن به یک خالق موفق NFT، باید از چه مهارت هایی برخوردار باشید.

برای مثال به عنوان یک طراح یا گرافیست، شما باید از ابزارهای خلق و ویرایش گرافیکی مانند Adobe Illustrator، Adobe Photoshop، MS Paint، CorelDraw و… استفاده کنید. از طرفی می توانید روش های جایگزینی مانند مدل سازی سه بعدی را نیز امتحان کنید که البته به مراتب برای افراد مبتدی دشوارتر است.

همچنین اگر حوزه انیمیشن سازی سه بعدی را انتخاب می کنید، باید از ابزارهای مدل سازی سه بعدی مثل Blender یا Cinema 4D برای طراحی گرافیک ها و شخصیت های متحرک استفاده کرده و با تبدیل آن ها به NFTاز این طریق فعالیت کنید. جدا از این موارد، همواره باید یک ایده منحصربه فرد برای آثار هنری یا مجموعه خود داشته باشید و به محتوایی که درنهایت با آن شناخته خواهید شد، فکر کنید.

دقت داشته باشید که آلن گانت (Allen Gannett) یکی از افرادی است که حدود چهار مرتبه اقدام به ساخت NFT کرده و آن ها را به فروش رسانده است؛ درحالی که وی نهایت به جای آنکه پول بیشتری کسب کند، بیش از هزار دلار از سرمایه خود را نیز از دست داد.

با این حال قصد ما از عنوان کردن این مطالب ترساندن شما نیست. درحقیقت چند وقت قبل، پسربچه ای دوازده ساله، در تعطیلات تابستانی خود، مجموعه ای از آثار هنری پیکسلی خود با نام نهنگ های عجیب را در قالب NFT به فروش رساند و موفق شد رقمی نزدیک به 290 هزار دلار در این مدت درآمد کسب کند. واضح است که این دارایی قابل توجه، به طور قطع زندگی این کودک را تغییر می دهد. حال اگر شما نیز به ساخت و فروش NFT ها علاقه مند شده اید، در ادامه مطلب نیز با ما همراه باشید.

آیا برای ساخت NFT به کد نویسی نیاز داریم؟

اساساً ساخت NFT از طریق آثار هنری دیجیتال، بدون نیاز به کدنویسی نیز بسیار آسان است. درواقع فرایند ایجاد NFT را ضرب کردن یا مینت (Mint) می گویند. درحقیقت ضرب کردن به فرایند انتشار یک نمونه منحصربه فرد از یک توکن بر بستر بلاک چین است. از طرفی فرایند ساخت NFT ها نیز کاملاً مشابه با نحوه تولید سکه های فلزی است و پس از ایجادشدن ضرب می شوند.

از طرفی بعد از این فرایند، اثر دیجیتال ایجادشده، ایمن و غیرقابل دست کاری می شود. همچنین بعد از آنکه این آیتم دیجیتال تبدیل به یک NFT شد، می توان اقدام به خرید و فروش آن کرده و درصورت فروش مجدد آن، تراکنش ها را به صورت دیجیتالی ردیابی کرد.

جدا از این، برای هنرمندان نیز، تبدیل آثار دیجیتال به NFT ها، راه جدیدی برای کسب درآمد عادلانه از طریق آثارشان است. در اغلب بازارهای NFT هنرمندان می توانند یک بند مربوط به حق امتیاز ثبت کرده تا بدین ترتیب از طریق فروش ثانویه آثار خود، به نوعی یک درآمد غیرفعال ایجاد کنند.

ز طرفی، اگر تقاضا برای یک اثر هنری افزایش یافته و آن اثر هنری به شهرت بالایی دست پیدا کند، هنرمندان می توانند از این طریق نیز کسب سود کنند. اساساً ضرب کردن یک فرایند خودکار است که در بیشتر بازارهای NFT ارائه شده است که برای شروع آن باید چندین مرحله ساده را طی کرد:

آموزش ساخت و فروش nft

با این حال اگر پیش از این نیز در این زمینه تجربه داشته و قصد داشته باشید به یک توسعه دهنده NFT بدل شوید، می توانید به شخصه اقدام به کدنویسی یک NFT کنید، اما برای انجام کدنویسی یک NFT باید در نظر داشته باشید که شبکه اتریوم همچنان انحصار توسعه NFT ها را در اختیار خود دارد.

به صورت کلی، زبان برنامه نویسی رایجی که برای توسعه NFT ها از آن استفاده می شود، زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity) است که برای توسعه قراردادهای هوشمندی که بر بستر بلاک چین اتریوم اجرا می شوند، طراحی شده است. همچنین از دیگر زبان های برنامه نویسی مورداستفاده در این زمینه می توان به جاوا اسکریپت و HTML/CSS اشاره کرد. ضمناً سیستم فایل بین سیاره ای (Inter-Planetary File System) نیز معمولاً برای ذخیره NFT های هنرمندان استفاده می شود.

انتخاب یک بازار مناسب جهت ایجاد و فروش NFT ها

قسمت بزرگی از فرایند ضرب کردن NFT ها، انتخاب یک پلتفرم مناسب NFT است. درواقع انتخاب صحیح چنین بازاری به فاکتورهای گوناگونی مانند فرمت فایل پشتیبانی شده، پشتیبانی از ولت ارز دیجیتال، دسترسی کاربران به آن پلتفرم و همچنین قیمت ضرب کردن یک NFT یا هزینه تراکنشی (Transaction Fee) وابسته خواهد بود که برای جبران انرژی مصرفی برای پردازش و اعتبارسنجی تراکنش ها پرداخت می شود.

جدا از این، در عرصه ارزهای دیجیتال نیز بازارهای NFT گوناگونی وجود دارند که هریک از آن ها عملکردی متفاوت از یکدیگر دارند. نکته مهمی که درباره هنرمندان وجود دارد، این است که آن ها باید از این موضوع اطلاع داشته باشند که آیا پلتفرم مدنظر آن ها سلف سرویس (non-curated) است یا گزینشی (Curated).

درحقیقت پلتفرم های NFT مبتنی بر روش سلف سرویس (این پلتفرم ها مناسب ترین، پربازدیدترین و محبوب ترین آثار را انتخاب می کنند)، دسترسی رایگان را برای تمامی هنرمندان فراهم می کنند؛ از این رو برای آپلود NFT ها روی این پلتفرم ها، تنها باید به ساخت یک کیف پول ارز دیجیتال اقدام کرده و کارمزد تراکنش لازم را برای ضرب کردن NFT خود پرداخت کنید. از جمله محبوب ترین و شناخته شده ترین این پلتفرم ها می توان به اوپن سی (OpenSea) و ریریبل (Rarible) اشاره کرد.

جدا از این، پلتفرم های گزینشی (Curated) نیز درباره هنرمندان، بیشتر گزینشی عمل می کنند؛ از این رو برای ثبت نام و ضرب کردن آثار خود در این پلتفرم ها، باید یک نامه درخواست به همراه جزئیات مجموعه NFT خود و همچنین سوابق هنری پیشین خود را ارسال کنید.

از جمله دیگر معایب بازارهای گزینشی NFTمی توان به دوره انتظار طولانی مدت برای تصمیم گیری کارشناسان اشاره کرد. با توجه به این معیار انتخاب های سخت گیرانه، بیشتر آثار هنری برتر در چنین پلتفرم هایی به نمایش گذاشته می شوند تا خریداران به هنرمندانی که با این پلتفرم ها همکاری می کنند، اعتماد بیشتری داشته باشند. از این نوع پلتفرم ها می توان به سوپر ریر (SuperRare) و نیفتی گیت وی (Nifty Gateway) اشاره کرد.

اما در ادامه قصد داریم تا شما را کمی بیشتر با برخی از این بزرگ ترین بازارهای فروش NFT ها آشنا کنیم.

بهترین بازارهای فروش NFT ها

۱- نیفتی گیت وی (Nify Gateway)

نیفتی گیت وی یکی از بزرگترین پلتفرم های فروش NFT است که تنها روی آثار کلکسیونی تمرکز دارد. نیفتی با هنرمندان و نوازندگان برجسته ای مانند Grimes و Justin Roiland برای انتشار مجموعه های نسخه محدود (Limited edition) NFT ها کار می کند. نیفتی گیت وی یکی از وب سایت های اصلی NFT است که با قبول کارت های اعتباری، خود را از خرده فروشان دیجیتال دیگر در این فهرست جدا می کند. همانند سوپر ریر، آثار هنری روی نیفتی اغلب بسیار گران قیمت است و هنرمندان جدید باید قبل از اینکه بتوانند کارهایشان را پست کنند، به این وب سایت درخواست بدهند.

۲- ریربل (Rarible)

ریربل یکی از وب سایت های پرمخاطب برای خالقان و کلکسیونرهاست که می خواهند وارد حوزه NFT شوند. در این وب سایت بارگذاری محتوا و ساخت NFT به آسانی پست کردن ویدئو در یوتیوب است. در بازاری که مملو از وب سایت هایی است که تنها با امکان پیش دعوت می توان فعالیت کرد Rarible یکی از مقاصد NFT است که به سازندگان جدید امکان می دهد آثارشان را از لحظه ثبت نام بفروشند. البته با توجه به این آزادی در عملکرد، تغییر در قوانین مربوط به کپی رایت و کنترل محتوا در این وب سایت الزامی است. قیمت آثاری که در این وب سایت قرار دارند، از چند دلار تا هزاران دلار متغیر است.

۳- سوپر ریر (SuperRare)

سوپر ریر فروشگاه NFTبرای هنرمندان دیجیتال است. در اینجا مم ها (Meme) یا پست های متنی یا جلوه های صوتی ساده را برای فروش نمی بینید. مجموعه سوپر ریر بسیار سازمان یافته است و آثار جدید با سرعت آرام تری روی این پلتفرم قرار می گیرند. جست وجو در سوپر ریر مانند قدم نهادن به گالری دیجیتالی تخصصی است. آثار NFT روی این وب سایت بازتابی از هزاران ساعت تلاش هنرمندان است و قیمت ها در آن گاهی بسیار افزایش می یابد و سازندگان جدید تنها با ارائه درخواست پذیرفته می شوند.

۴- اوپن سی (OpenSea)

اوپن سی یکی از اولین فروشگاه های NFT و کتابخانه ای عظیم از محتوا با قیمت های مختلف است که هنرهای دیجیتال و مجموعه های 3D و آیتم های درون بازی های ویدئویی را شامل می شود. این وب سایت یکی از وب سایت های دم دستی برای تازه کاران NFT است و تجربه فوق العاده ای در جست وجوی قطعات هنری ارائه می کند.

ایجاد و راه اندازی ولت ارز دیجیتال برای فروش NFT ها

ایجاد و راه اندازی ولت ارز دیجیتال برای فروش nft

اساساً کیف پول ارز دیجیتال ابزاری است که برای دسترسی به پلتفرم های NFT، امضای تراکنش ها و مدیریت موجودی خود به آن نیاز دارید. از طرفی پیش از راه اندازی یک کیف پول ارز دیجیتال، مهم ترین نکته این است که مطمئن شوید کیف پول موردنظر با ارز مورد استفاده در پلتفرم NFT که قصد استفاده از آن را دارید مطابقت دارد.

ز آنجا که بیشتر بازارهای NFT مبتنی بر شبکه بلاک چین اتریوم هستند، ارز دیجیتال اتریوم (ETH) را برای پرداخت می پذیرند؛ از این رو داشتن یک کیف پول ارز دیجیتال با مقداری موجودی ETH ضروری است. کیف پول های ارز دیجیتال زیادی با میلیون ها کاربر وجود دارد. بسیاری از آن ها عملکردهای متنوعی دارند و برخی از آن ها اپلیکیشن تلفن همراه و مرورگر اختصاصی خود را برای دسترسی آسان به پلتفرم های مبتنی بر بلاک چین دارند. از طرفی، انتخاب یک کیف پول مناسب به سطح امنیت موردنیاز شما بستگی دارد.

انواع اصلی آن ها شامل کیف پول های حضانتی، غیر حضانتی و سخت افزاری است. کیف پول حضانتی به عنوان کیف پول خود میزبان (Hosted) نیز شناخته می شود؛ زیرا دارایی های کاربران به طور خودکار توسط یک طرف ثالث در آن ذخیره می شود، مشابه نحوه نگهداری پول توسط بانک ها در حساب های پس انداز.

این کیف پول کاربرپسندترین و آسان ترین گزینه برای راه اندازی شناخته شده است. یک کیف پول غیر حضانتی به کاربران امکان کنترل کامل بر امنیت ارزهای خود را می دهد و برای ایمن نگه داشتن دارایی ها به طرف ثالث متکی نیست. کیف پول سخت افزاری که به عنوان کیف پول سرد نیز شناخته می شود، یک دستگاه فیزیکی است که می تواند ارزهای کاربران را به صورت آفلاین نگه دارد و حتی در بدترین حالت زمانی که رایانه شخص هک می شود، امنیت آن ها را حفظ کند.

ضمناً در حال حاضر چندین پلتفرم وجود دارند که برای ذخیره ارزها کیف پول مجانی ارائه می کنند. کیف پول های فوق با اغلب بازارهای NFT و اپلیکیشن های بلاک چین کار می کنند.

 • کیف پول ارز دیجیتال کوین بیس (Coinbase)

کیف پول کوین بیس برای کسانی انتخابی مناسب است که در دنیای ارزهای دیجیتال تازه کار هستند. کیف پول کوین بیس را صرافی ای با همین نام ساخته است و در حال حاضر، به خوبی از دسترسی به بازارهای NFT پشتیبانی می کند.

 • کیف پول ارز دیجیتال متامسک (Metamask)

متامسک کیف پولی است که در حال حاضر بیش از 21 میلیون کاربر مشتاق از سرتاسر جهان از خدمات آن استفاده می کنند. این کیف پول به آسانی به بیشتر اپلیکیشن های ارز دیجیتال و فروشگاه های NFT متصل می شود و هم به صورت افزونه مرورگرهای دسکتاپ (روی فایرفاکس و گوگل کروم) و هم به صورت اپلیکیشن موبایل روی iOS و اندروید وجود دارد. همچنین متامسک فرایند ساخت ارزها را برایتان آسان می کند؛ بدون آنکه نیاز باشد از اپلیکیشن دیگری کوین ها را بخرید.

 • کیف پول ارز دیجیتال رینبو (Rainbow)

این کیف پول ارز دیجیتال جدید برای سرمایه های اتریوم ساخته شده است؛ یعنی نمی توانید بیت کوین خود را اینجا ذخیره کنید. با این حال، این کیف پول با داشتن طراحی زیبا و نحوه نمایش کلکسیون های NFT، برای این توکن ها عالی هستند. در iOS، خرید اتریوم به سادگی خرید از Apple Pay است.

روش فروش آثار هنری دیجیتال در قالب توکن های NFT

اساساً فروش NFT احتمالاً آخرین مرحله خواهد بود. بیشتر پلتفرم های NFT دارای گزینه انتخاب روش فروش یا گزینه ای برای تعیین قیمت NFT در حین ضرب کردن آن هستند. درحقیقت فروش با قیمت ثابت (Fixed price sale) و حراج گذاشتن (Auction) در حال حاضر ۲ راه اصلی برای فروش NFT هستند. فروش با قیمت ثابت به عنوان ساده ترین راه و همچنین کاملاً شفاف و مستقیم در نظر گرفته می شود. برای فروش NFT تازه ضرب شده خود به این روش، تنها باید قیمتی را که می خواهید آن را به فروش برسانید مشخص کنید.

از طرفی برخی پلتفرم ها ۱ درصد حق امتیاز (royalty percentage) نیز تعیین می کنند، مبلغی که درصورت فروش های آتی اثر خود دریافت خواهید کرد؛ از این رو به این مورد نیز توجه داشته باشید، اما راه دیگر برای فروش NFT شما از طریق حراجی است تا خریداران بتوانند آثار دیجیتالی شمارا جست وجو کرده و درخواست کنند. برخی از حراجی ها تنها آنلاین و برخی دیگر ممکن است کاملاً زنده باشند.

درواقع نوع نخست حراجی انگلیسی است، یک حراجی با قیمت فزاینده که در آن بالاترین پیشنهاد در پایان برنده می شود. حراجی زمان بندی شده (timed auction) شکل خاصی از حراجی انگلیسی است که در آن می توان یک NFT را در یک بازه زمانی مشخص پیشنهاد داد و در پایان، کلکسیونری که بالاترین پیشنهاد را ارائه دهد برنده می شود.

همچنین نوع دوم حراجی هلندی است؛ یک حراج با قیمت کاهشی که در آن قیمت کاهش می یابد تا زمانی که شخصی NFT شما را خریداری کند؛ از این رو این به شما بستگی دارد که کدام راه را برای فروش NFT خود انتخاب کنید. درواقع هر روشی مزایا و معایب خود را دارد، از عدم درک ارزش واقعی اثر هنری شما هنگام تعیین قیمت ثابت گرفته تا وابستگی به زمان در حین فروش از طریق حراجی.

چرا ساخت یک NFT تا این حد هزینه بر است؟

همان طور که در بالا نیز توضیح دادیم، برای تبدیل آثار هنری خود به NFT، یک کوین دیجیتالی جدید در بلاک چین باید ضرب شود. تولید این کوین نیازمند وظایف محاسباتی پیچیده و درگیرشدن تمام رایانه های شبکه است. به منظور استفاده از شبکه اتریوم برای ضرب NFT ها، پرداخت کارمزد گس (Gas Fee) جهت انرژی و تلاش صرف شده محاسبات موردنیاز است. کارمزد گس هر روز در نوسان است و گاهی اوقات این هزینه از قیمت فروش خود اثر بیشتر خواهد شد.

این کارمزدهای فوق العاده گزاف مشکلی برای توسعه تکنولوژی NFT محسوب شده و امید است که در طول زمان این مشکل حل شود. همچنین صندوق هایی برای پوشش این کارمزدها برای هنرمندان NFT تازه کار در حال ظهور است و تا زمانی که بازار راهی برای کاهش قیمت های گس پیدا کند، وجود آن ها ضروری است.

نکته مهم این است که وقتی افراد کمتری از طریق شبکه اقدام به معامله کنند، به صورت متوسط کارمزدهای گس اتریوم کمتر می شود؛ از این رو اگر هم زمان به فروش چندین NFT اقدام کنید، این امر می تواند به کاهش هزینه های شما منجر شود.

آموزش ساخت NFT به کمک بازار OpenSea

ر این بخش از مقاله قصد داریم فرایند ساخت NFT ها به کمک بازار OpenSea را به شما آموزش دهیم؛ از این رو در قدم نخست باید وارد سایت اوپن سی شوید. درحقیقت در ابتدا باید با استفاده از مرورگر خود به آدرس www.opensea.io بروید و پس از مشاهده صفحه زیر روی گزینه ایجاد (Create) کلیک کنید.

آموزش ساخت NFT به کمک بازار OpenSea

در قدم بعدی باید کیف پول خود را در وب سایت اوپن سی وارد کنید؛ از این رو بعد از انتخاب گزینه ایجاد (Create) به صفحه زیر منتقل می شوید که از شما درخواست می شود کیف پول مبتنی بر اتریوم خود را با استفاده از گزینه Sign In متصل کنید. همچنین پس از این کیف پول، به صورت خودکار به بازار متصل می شود. در اینجا ما از کیف پول متامسک استفاده کرده و پیش از آن نیز این کیف پول را نصب کرده ایم.

حال باید گزینه مجموعه های من (My Collections) را انتخاب کنید. این مرحله نیز مانند شکل است. درواقع همان گونه که در تصویر زیر مشخص است، روی Create کلیک می کنیم.

حال باید لوگوی خود را بارگذاری کنیم؛ از این رو پس از مرحله بالا و کلیک روی گزینه My Collections، صفحه ای مشابه با تصویر زیر نمایش داده می شود. در اینجا باید روی گزینه ایجاد (Create) کلیک کنیم.

در این مرحله پنجره ای ظاهر می شود که به شما امکان می دهد لوگوی خود را بارگذاری کنید، نامی اضافه کرده و توضیحاتی در آن بگنجانید. این مرحله تنها شما یک پوشه ایجاد می کنید تا NFT های تازه ایجادشده شما وارد آن شوند.

حال نوبت به افزودن بنر می شود. در اینجا بعد از آنکه تصویری را برای مجموعه خود اختصاص دادید، روی گزینه افزودن آیتم ها (Add Items) کلیک کرده و سپس با صفحه ای مشابه با زیر مواجه خواهید شد. در ادامه نیز با انتخاب مدادی که در بخش سمت راست صفحه قرار دارد، می توانید یک تصویر بنر به صفحه خود اضافه کنید.

در اینجا نوبت به امضاکردن از طریق کیف پول می رسد. برای انجام این کار باید روی گزینه افزودن آیتم جدید (Add New Item) کلیک کرده و پیام دیگری را با استفاده از کیف پول خود امضا کنید.

در این مرحله نیز باید محتوای NFT خود را بارگذاری کنید. در اینجا پنجره ای مثل تصویر زیر برای شما باز شده که از طریق آن می توانید فایل NFT خود را بارگذاری کنید.

آموزش فروش NFT

قدم بعدی نیز شخصی سازی است. در این قدم و از طریق بخش قرارگرفته در پایین پنجره ای که در بخش قبل به آن اشاره کردیم، مواردی وجود دارند که می توانید موارد ویژه و ویژگی های منحصربه فردی را برای افزایش منحصربه فرد بودن NFT خود در نظر بگیرید.

فروش NFT

قدم نهایی نیز تأیید است. درواقع بعد از انجام مراحل فوق، باید روی گزینه Create که در بخش پایینی صفحه قرار دارد، کلیک کرده و یک پیام دیگر را در کیف پول خود تأیید کنید تا بدین ترتیب ساخت NFT شما تأیید شود. درنهایت آثار هنری شما به شکل NFT در مجموعه شما ظاهر خواهند شد.

آموزش فروش NFT به کمک بازار OpenSea

در قدم نخست باید وارد وب سایت opensea.io شده و بعدازآن وارد حساب کاربری خود شویم.

در اینجا باید روی عکس پروفایل خود در بخش بالا و سمت راست صفحه کلیک کنیم.

در قدم بعدی باید از نوار کشویی بازشده وارد قسمت پروفایل (Profile) شویم.

در اینجا لازم است NFT مدنظر خود برای فروش را از کیف پول خود انتخاب کنیم.

حال باید گزینه فروش انتخاب کرده تا به صفحه فهرست هدایت شویم.

در اینجا باید نوع و قیمت فروش را انتخاب کنیم. دقت داشته باشید که در اینجا می توانیم یک قیمت ثابت یا یک حراج را تعیین کنیم. درواقع با انتخاب حراج، بایستی قیمت شروع، زمان انقضاء حراج و آستانه قیمت را وارد کنیم. همچنین مدت زمان فروش را می توانیم ۱ روز، ۳ روز یا ۱ هفته انتخاب کنیم.

حال که همه موارد را مرتب کردیم، باید روی تکمیل فهرست کردن (Complete Listing) کلیک کنیم.

برای انتخاب نخستین فهرست، باید کیف پول خود را شارژ کنیم. این یعنی اینکه لازم است ۲ تراکنش را به یک باره انجام دهیم. درواقع نخست باید حساب خود را برای فروش شارژ کرده و سپس اجازه دسترسی آیتم مدنظر به OpenSea را در زمان فروش بدهیم.

حال بعد از پرداخت هزینه ها، مشخصات را تأیید کرده و NFT های خود را در بازار قرار دهیم. همچنین در آخر نیز برای مشاهده NFT هایی که برای فروش گذاشته ایم، می توانیم از گزینه فعالیت (Activity) که در بخش سمت چپ صفحه قرار دارد، استفاده کنیم.

سخن پایانی

در این مطلب به معرفی NFT ها، نحوه تبدیل اثر هنری به NFT و فروش آن پرداختیم. همان طور که در این مطلب اشاره کردیم،NFT ها نوعی از دارایی های غیرقابل تعویض و منحصربه فرد هستند که نمی توان آن ها را با دارایی های دیگر تبادل کرد. همچنین پیش بینی کارشناسان بر این است که NFT ها روزبه روز به رشد خود ادامه خواهند داد؛ به ویژه وقتی سرمایه گذارانی با دارایی بالا نیز به سرمایه گذاری در این زمینه روی بیاورند.

اگر قصد دارید آثار هنری خود را به یک NFT تبدیل کنید و سپس آن را برای فروش قرار دهید، باید بدانید این کار به هیچ وجه فرایندی دشوار، پرهزینه و نیازمند دانش فنی بسیار نیست. درواقع برای انجام چنین کاری، تنها چیزی که به آن نیاز خواهید داشت، مجموعه ای از مهارت های خلاقانه و البته یک رایانه شخصی است.

 

پرسش های متداول

بله، در حال حاضر پلتفرم های بسیاری جهت ساخت NFT در دسترس کاربران هستند که به وسیله آن ها می توانید از طریق تبدیل آثار هنری خود به NFT، کسب درآمد کنید.

به صورت معمول، به جز کارمزد گس و البته شارژ کیف پول ارز دیجیتال خود، باید همواره میزانی هزینه برای ساخت NFT در پلتفرم های مختلف در نظر بگیریم. البته برخی از این پلتفرم ها کاملاً رایگان بوده و برخی نیز هزینه ای به مراتب بیشتر از نمونه های مشابه را دریافت می کنند.

هر فردی که بتواند یک اثر هنری منحصربه فرد با حق مالکیت شخصی خود را از حالت فیزیکی آن، به حالت دیجیتالی تبدیل کرده و سپس آن را به راحتی و به وسیله پلتفرم های گوناگون خرید و فروش NFT ها، برای فروش در دسترس دیگر افراد قرار دهد.

پلتفرم های فروش NFT بسته به سیاست های گوناگونی که دارند، درصدهای مختلفی را از فروش نهایی NFT های کاربران، به عنوان کمیسیون خود دریافت می کنند؛ برای نمونه پلتفرم Opensea، ۲٫۵% از هر فروش NFT را دریافت کرده، ریریبل ۲٫۵%، نیفتی گیت وی ۵٫۳% و سوپر ریر ۳% از مبلغ هر NFT را دریافت می کند.

ادامه مطلب
front-running
فرانت رانینگ (Front Running) در ارزهای...

فرانت رانینگ (front-running) اصطلاحی در بازار سهام است که به استفاده از اطلاعات محرمانه درباره معاملات در جریان برای ورود به بازار پیش از شکل گیری رقابت اطلاق می شود؛ درنتیجه می توان فرانت رانینگ را نوعی معامله نهانی (Insider trading) دانست. در این مطلب قصد داریم به تعریف مفهوم این معامله و کاربرد آن در بازار توکن های غیر قابل معاوضه یا NFT ها بپردازیم؛ بنابراین اگر می خواهید با این نوع معاملات و مصادیق آن بیشتر آشنا شوید و روش های شناسایی و جلوگیری از آن را بیاموزید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

فرانت رانینگ (Front Running) در بازار NFTها

این مفهوم به بازار سهام و فضای سیستم های مالی غیر متمرکز (DeFi) محدود نمی شود. بلکه می توان آن را در بازار NFT ها (توکن های غیر قابل معاوضه) نیز به کار برد. دلیل این امر آن است که اعضای خودی (اینسایدر) پلتفرم NFT می دانند که کدام NFT ها قرار است در سایت معاملاتی رتبه های بالا را به خود اختصاص دهند.

به علاوه، دانستن این امر به اینسایدرها کمک می کند تا یک NFT را پیش از موعد خریداری کنند و از این طریق موجب افزایش قیمت نهایی آن شوند. دلیل افزایش قیمت این است که NFT ها برای فروش عمومی عرضه شده و به این ترتیب اعضای خودی سود منظمی را از آن خود خواهند کرد. در تصویر زیر خلاصه ای از روند این نوع معاملات را مشاهده می کنید:

از این رو فرانت رانینگ به این شکل با عنوان معامله نهانی خوانده می شود؛ چراکه سرمایه ها بر مبنای اطلاعات خارج از دسترس عموم معامله می شوند؛ برای مثال در سپتامبر ۲۰۲۱ معلوم شد که نیت چستین (Nate Chastain)، مدیر محصول بازار ان اف تی OpenSea پیش از آنکه NFT ها در سایت OpenSea عرضه شوند، آن ها را خریداری کرده و سپس با فروش این توکن ها سود قابل توجهی را به دست آورده است.

در این مثال، چستین از اطلاعات محرمانه (رشد قریب الوقوع بازار OpenSea) برای دستیابی به یک مزیت غیرمنصفانه بهره برده است. با این حال یک فرد مبتکر این فعالیت غیرقانونی را از طریق تطبیق برچسب زمانی تراکنش های NFT با لیست آخرین معاملات توکن مدنظر در OpenSea کشف کرد.

ربات فرانت رانینگ چیست؟

فرانت رانینگ بات

این بات با اسکن کردن تراکنش زهای در دست اجرا و پرداخت کارمزد گس مضاعف، این امکان را به ماینرها می دهد که ابتدا تراکنش خود را پردازش کنند و از طریق فرانت رانینگ معامله بزرگی را با قابلیت اثرگذاری بر قیمت بازار به انجام رسانند. این بات ها از پیش برنامه ریزی شده بوده و به شما این امکان را می دهند تا مبادلات خود را به طور خودکار انجام دهید.

به این ترتیب به جای اینکه هر تغییری در بازار را دنبال کنید و در جست وجوی زمان مناسب برای خرید و فروش باشید، بات به طور اتوماتیک داده های بازار را تحلیل و ارزیابی می کند و تراکنش های مالی را از طرف مشتریان انجام می دهد، اما نحوه کار این ربات در بازار ارزهای دیجیتال چگونه است؟

طراحی اتریوم یا بلاک چین به تمامی تراکنش های ثبت شده این اجازه را می دهد که در یک ممپول (mempool) توقف کنند؛ جایی که تراکنش ها در انتظار پردازش قرار می گیرند. ماینرها یا بات ها می توانند این ممپول ها را اسکن کنند و به این طریق تراکنش های مناسب را برای استفاده در مبادلات front-running ارز به کار ببرند.

بات های فرانت رانر غالباً در مقیاس زمانی میلی ثانیه عمل می کنند؛ برای مثال این بات ها می توانند تنها در ظرف کسری از یک ثانیه، یک تراکنش را از ممپول بخوانند، اندازه بهینه تراکنش را محاسبه کنند و تراکنش ها را پیکربندی و اجرا نمایند. این بات ها با ثبت سفارش خرید در همان بلوک و هم زمان تعیین کارمزد گس بالاتر، لغزش های به خصوص، حجم های معاملاتی و تراکنش های قیمت گس را فرانت ران می کند و هنگامی که نقدینگی مضاعف به استخر AMM (بازارساز خودکار) اضافه می شود، بات فرانت ران آن را شناسایی کرده و ترتیب تراکنش های موجود در یک بلوک را برای دریافت سود از دیگر تریدرها دست کاری می کند.

آیا فرانت رانینگ در بازار ارزهای دیجیتال کاری غیرقانونی است؟

این نوع معاملات در بازار سهام سنتی اقدامی غیرقانونی در نظر گرفته می شود. دلیل این امر آن است که افراد غیرخودی از این اطلاعات محرمانه آگاهی ندارند. با این حال در بازار کریپتوکارنسی تمامی اطلاعات در یک دفتر کل دیجیتال و قابل حسابرسی عمومی ذخیره می شود؛ بنابراین فرانت رانینگ ان اف تی ها عملی غیرقانونی به حساب نمی آید.

قابلیت اینترنت در پخش اطلاعات در گسترش این نوع معاملات در بازار ارزها مؤثر بوده است. اگرچه front-running به دلیل دسترسی تریدرهای خاص به داده های غیرعمومی در مبادلات سنتی ممنوع است، در شبکه مبادلاتی صرافی های غیرمتمرکز از داده هایی که به طور عمومی در بلاک چین قابل دسترسی است، استفاده می شود؛ بنابراین از لحاظ فنی نمی توان فرانت رانینگ ارزهای دیجیتال را دورزدن سیستم در نظر گرفت.

اگر لیست سفارش های خرید یا فروش را زودتر از موعد بدانید، می توانید سفارش خود را پیش از تریدرهای دیگر ثبت کنید. به این ترتیب این نوع معاملات به عنوان یک استراتژی معاملاتی در صرافی های متمرکز برایتان سودمند خواهد بود. درباره بلاک چین های عمومی مانند اتریوم، تریدرها می توانند سفارش های دریافتی قفل شده در قراردادهای هوشمند DEX را مشاهده کنند. سپس تریدرها می توانند در صورتی که از نظر تجاری این امر امکان پذیر باشد، نرخ بالاتری را برای ثبت سفارش در مقایسه با سفارش های دریافتی تعیین کنند؛ درنتیجه می توانند سفارش های سودآورتری را مطالبه نمایند.

تجارت شست وشوی ارز (Wash trading) چه تفاوتی با تاکتیک های فرانت رانینگ دارد؟

فرانت رانینگ و پولشویی

تجارت شست وشو به حالتی اطلاق می شود که یک سرمایه گذار دارایی یکسانی را خرید و فروش کرده و به این طریق به طور ساختگی ارزش اوراق بهادار را افزایش می دهد. از سوی دیگر، حمله front-running به یک بلاک چین زمانی اتفاق می افتد که یک کاربر مخرب یک تراکنش سواپ را بعد از انتشار آن اما پیش از نهایی شدن کشف کند و تراکنش ها را به نفع خود بار دیگر سفارش دهد.

بازار NFT ها به طور خاص مستعد تجارت شست وشوی ارز است. پلتفرم های مبادلاتی متعددی در زمینه NFT به کاربران این امکان را می دهند که بدون احراز هویت خود از طریق اتصال کیف پول به سایت اقدام به خرید و فروش کنند. این بدان معناست که یک کاربر می تواند چندین کیف پول را برای اتصال به یک پلتفرم به کار برد.

به این ترتیب هر فرد می تواند دو طرف یک معامله NFT را تحت کنترل خود درآورد و از یک کیف پول اقدام به فروش NFT و از کیف پول دیگر اقدام به خرید آن کند. تکمیل چندین و چند تراکنش مشابه موجب می شود حجم معاملاتی افزایش یابد؛ درنتیجه، تقاضا برای سرمایه موردنظر به طور ظاهری افزایش می یابد.

به همین ترتیب، تاکتیک های فرانت رانینگ مانند حملات ساندویچی (Sandwich attacks) نیز بر بهره برداری از پروتکل ها و سرویس های DeFi تمرکز دارند. Sandwich attack زمانی رخ می دهد که دو سفارش یکی قبل از معامله و یکی بعد از آن ثبت شوند. در چنین حالتی، کاربر مهاجم می تواند هم زمان فرانت ران و بک ران انجام دهد و تراکنش اصلی در دست اجرا را به اصطلاح «ساندویچ» کند.

ربانی این حمله دارایی ارز X (برای مثال فرض کنید کاردانو یا توکن ADA) را با دارایی Y (برای مثال اتر یا ETH) معامله می کند که غالباً برای خریدهای عمده استفاده می شود. در اینجا پیش از آنکه این معامله کلان تأیید شود، یک ربات تراکنش را شناسایی و با خرید دارایی Y (اتریوم) قربانی را فرانت ران می کند.

این عملیات خرید موجب افزایش لغزش (Slippage) می شود (بر مبنای حجم مورد معامله و نقدینگی موجود، افزایش یا کاهش قیمت پیش بینی شده) و قیمت دارایی Y را برای تریدر قربانی افزایش می دهد. به دلیل حجم بالای خرید دارایی Y، قیمت آن افزایش می یابد. درواقع قربانی دارایی Y را با نرخ بالاتری خریداری می کند و سپس مهاجم آن را به قیمت بالاتری می فروشد. در الگوریتم زیر مثالی از حمله ساندویچی را ملاحظه می کنید.

روش دیگری که برای این نوع معاملات وجود دارد این است که تراکنش ماینر را با تراکنش اصلی جایگزین کنیم (displacement attack). تراکنش جایگزین شده همچنان قابلیت تکمیل شدن خواهد داشت؛ با این تفاوت که نتایج آن مطابق انتظار نخواهد بود.

چگونه می توان به وجود فرانت رانینگ پی برد؟

این نوع معاملات را می توان از طریق پایش داده های معاملاتی کاربران از قبیل آدرس های کیف پول، خرید و متعاقباً فروش NFT ها و همچنین یک سری تبادلات مالی شناسایی کرد. خرید یا فروش یک ابزار مالی از سوی فرانت رانر، تراکنش قانونی و پتانسیل فرانت رانر برای ابطال ابزار مالی جهت پایان دادن به چرخه، سه دیتا پوینت مهمی هستند که باید حتماً در شناسایی front-running در بازار NFT ها لحاظ شوند.

مضاف بر آن، تحلیلگران باید به جست وجو برای سفارش های خرید/ فروش نزدیک به سفارش خرید/ فروش خالق NFT در ابزار مالی تأثیرگذار بر قیمت NFT بپردازند تا بتوانند هرگونه تاکتیک front-running بالقوه ای را شناسایی کنند. همچنین، تیم انطباق باید بتواند از قابلیت های بازسازی معامله (از طریق جمع آوری جریان های مختلف داده) به منظور الحاق داده های غیرسازمان مند مانند ارتباطات صوتی و الکترونیکی به معاملات استفاده کرده و به این ترتیب وجود هرگونه تخلفی را رد کند؛ برای مثال برای این کار می توان از گفت وگوهای حقیقی با خریداران (هنگام فروش NFT ها) بهره برد.

چگونه از بروز فرانت رانینگ در بازار ارزها جلوگیری کنیم؟

کاربران می توانند از طریق تقسیم تراکنش خود به چندین تراکنش کوچک تر و کاهش لغزش یا Slippage، این نوع معاملات را محدود کنند؛ به همین ترتیب توسعه دهندگان می توانند تمهیدات ضد فرانت رانینگ را اعمال کنند. از جمله این تمهیدات می توان به خصوصی سازی تراکنش ها و استفاده از یک ممپول مخفی اشاره کرد.

کاربران می توانند به جای اجرای یک باره تراکنش های کلان، آن ها را به چندین تراکنش کوچک تر تبدیل کنند و به این ترتیب موجب شوند تا ارزش قابل استخراج از این تراکنش ها توسط بات های فرانت رانر کاهش یابد. نتیجه این امر آن است که بات ها به جای فرانت ران کردن تراکنش آن را نادیده می گیرند.

هنگام انجام معاملات توسط بات، قیمت نیز تغییر می کند؛ بنابراین نگه داشتن لغزش در مقدار حداقل مانع از دست رفتن سرمایه مشتریان می شود. از سوی دیگر، کاهش لغزش ممکن است موجب شود انجام تراکنش با چالش بیشتری همراه گردد.

شبکه SparkPool Taichi یک سرویس تراکنش خصوصی است که به توسعه دهندگان کمک می کند فرانت رانینگ را در فضای کریپتو محدود کنند. بات MEV (مخفف ارزش قابل استخراج ماینر) نمی تواند تراکنش ها را در ممپول بیابد؛ چراکه تراکنش های کاربران تنها برای Sparkpool رؤیت می شود و دیگر گره های اتریوم قابلیت دسترسی به این اطلاعات را ندارند. MEV معیاری است که نشان می دهد ماینرهای بلاک چین با گنجاندن، حذف یا سفارش مجدد تراکنش ها به طور دلخواه چه مقدار پول می توانند به دست آورند.

KeeperDAO از ممپول Hiding Book استفاده می کند که یک ممپول مخفی است؛ بنابراین ربات Keeper با مرور تراکنش ها و درخواست های وام از طریق انجام معاملات آربیتراژ یا لیکوئیدیشن دارایی از MEV سود استخراج می کند. درآمدهای حاصل از MEV در خزانه ROOK سپرده گذاری شده و کاربران کسری از سود آن را به صورت توکن های ROOK دریافت می کنند. برای جلوگیری از لغزش فرانت ران، این تراکنش ها به طور رایگان ارائه می شوند.

سخن پایانی

در این مقاله درباره تعریف front-running و مثال های آن در بازار NFT سخن گفتیم. همچنین روش های شناسایی و جلوگیری از حملات فرانت رانینگ را برشماردیم. به کارگیری اطلاعات فوق به شما کمک می کند در تصمیم گیری های مالی خود با دید روشن تری عمل کرده و موفقیت بیشتری را به ویژه در بازار نوپای NFT ها از آن خود کنید.

ادامه مطلب
wash-trading
همه چیز درباره واش تریدینگ (Wash...

واش تریدینگ (Wash Trading) یا تجارت شست وشو به وضعیتی گفته می شود که در آن تریدر یا سرمایه گذار سهامی ثابت را در یک بازه زمانی کوتاه چندین مرتبه خرید و فروش می کند و به این طریق می کوشد دیگر مشترکان بازار را درباره ارزش یا میزان نقدینگی سرمایه فریب دهد.

در این مقاله قصد داریم به شما هر آنچه را که باید درباره واش تریدینگ و مصادیق آن در بازار ارزها و به ویژه بازار توکن های غیر قابل معاوضه یا NFT ها بدانید آموزش دهیم.

تجارت شست وشوی ارز دیجیتال یا Wash Trading چیست؟

همان طور که اشاره کردیم، Wash Trading عبارت است از خرید و فروش یک سرمایه ثابت در یک بازه زمانی کوتاه. تریدرها به منظور تحت تأثیر قراردادن فعالیت تجاری و قیمت یک سرمایه از واش تریدینگ به عنوان یک تکنیک دست کاری بازار استفاده می کنند. به طور معمول، یک یا چند عضو با تبانی با یکدیگر مجموعه ای از معاملات را بدون در نظر گرفتن مخاطرات بازار انجام می دهند و درنتیجه پوزیشن اولیه دیگر اعضا تغییری نخواهد کرد.

در اکتبر سال ۲۰۲۱، پروژه ان اف تی لاروا لبز (Larva Labs) با عنوان کریپتوپانکس (Cryptopunks) شاهد پدیده ای مشابه با فروش واش (Wash Sale) در بلاک چین اتریوم بود که به موجب آن ارز دیجیتال CryptoPunk 9998 به ارزش ۱۲۴۴۵۷ اتر (ETH) به فروش رسید. توکن های اتریوم به کاررفته در خرید این NFT به فروشنده منتقل شده و سپس بار دیگر به حساب خریدار بازگشتند. این توکن ها درحقیقت به منظور بازپرداخت وامی که خریدار برای خرید NFT بلاک چین دیجیتال از لاروا لبز گرفته بود، استفاده شدند. این اقدام عملاً نه تنها مصداقی از وام آنی (Flash loan) در نظر گرفته می شود، بلکه می توان آن را مثالی از پول شویی در بازار NFT ها به حساب آورد.

علل متعددی را می توان در گرایش تریدرها یا کارخانه ها به واش تریدینگ دخیل دانست؛ برای مثال این اهداف ممکن است شامل ترغیب اعضا به خرید برای بالابردن قیمت ها یا تشویق آنان به فروش به منظور کم کردن ارزش سرمایه (در اینجا NFT) باشد. ممکن است تریدرها به منظور قفل کردن ضرر سهام پیش از خرید مجدد سرمایه با قیمت کمتر اقدام به فروش واش (Wash Sale) کنند و به این طریق درصدد دریافت بازپرداخت مالیات باشند.

واش تریدینگ چگونه کار می کند؟

نیت شرکت کنندگان در این تجارت و نتیجه حاصل از این تراکنش ها هر دو دست در دست هم می دهند تا واش تریدینگ به اهداف اصلی خود دست یابد. تجارت شست وشو زمانی رخ می دهد که یک سرمایه گذار توکن های یک سرمایه ثابت را هم زمان خرید و فروش می کند. از سوی دیگر، تعریف این تجارت پا را یک مرحله فراتر گذاشته و هدف یا نیت سرمایه گذار و نتیجه تراکنش هر دو را لحاظ می کند.

نیت تریدر یا سرمایه گذار باید مرتبط با واش تریدینگ باشد و این افراد باید حتماً دارایی هایی با مالکیت منافع مشترک را در مدت زمان کوتاهی خرید و فروش کنند. مالکیت منافع به حساب هایی اطلاق می شود که یک شخص یا کمپانی خاص در اختیار خود دارد.

قانون گذاران مالی معمولاً به معاملاتی که بین حساب هایی با مالکیت منافع مشترک انجام می شوند، توجه ویژه نشان می دهند؛ چراکه این معاملات می توانند فعالیت واش تریدینگ را برملا کنند. با وجود این، تجارت شست وشو همواره به معاملات واقعی نیاز ندارد و می تواند زمانی رخ دهد که سرمایه گذاران و معامله گران به ظاهر تراکنش ها را روی کاغذ انجام می دهند و هیچ گونه دارایی را رد و بدل نمی کنند.

چرا واش تریدینگ غیرقانونی است؟

واش تریدینگ غیرقانونی

انجام این تجارت در مبادلات مالی سنتی ممنوع در نظر گرفته می شود، اما قانونی بودن یا نبودن آن در قلمرو غیرمتمرکز توکن های غیر قابل معاوضه یا NFT ها هنوز جای بحث دارد. با وجود اینکه قوانین و دسته بندی مشخصی برای NFT ها وجود ندارد، برخی دولت ها مقابل این عمل ایستاده اند؛ برای مثال Bithumb که یک صرافی ارز در کره جنوبی است، در سال ۲۰۱۸ به تسهیل واش تریدینگ به ارزش بیش از ۲۵۰ میلیون دلار در حجم ساختگی (Phony volume) محکوم شد.

ر ۵ آوریل ۲۰۲۲، نشریه بلومبرگ گزارش کرد داده های CryptoSlam که یک ردیاب NFT است نشان می دهد Wash Trading ۱۸ میلیارد دلار یا ۹۵ درصد از حجم کل معاملات را در بازار ان اف تی LooksRare به خود اختصاص می دهد. اگرچه تجارت شست وشو در برخی حوزه های قضایی ممنوع در نظر گرفته می شود، ساختار غیرمتمرکز ارزها امکان ردیابی مجرمان را در این زمینه دشوار می کند.

برخلاف ابزارهای مالی سنتی مانند سهام که استانداردهای احراز هویت مشتری را به رسمیت می شناسند، دارایی های مبتنی بر بلاک چین را می توان به طور ناشناس نیز معامله کرد که به نوبه خود خطر واش تریدینگ را افزایش می دهد. دلیل این امر گمراه آمار گمراه کننده حجم و قیمت سرمایه است و تنها در صورتی رفع و رجوع می شود که مقامات مسئول، حوزه های قضایی مشخصی را برای نظارت روی ارزهای دیجیتال لحاظ کنند.

چگونه از NFT ها برای پول شویی استفاده می شود؟

جرائم مرتبط با NFT از قبیل پول شویی و کلاه برداری های ناشی از واش تریدینگ زمانی رخ می دهد که فروش NFT آدرس هایی را که «خود تأمین مالی یا self finance» می شوند، هدف قرار می دهد. پول شویی از دیرباز مسئله ای جدی در دنیای هنر بوده و به راحتی نیز می توان دلیل آن را دریافت. برای بسیاری از افراد سؤال است که اگر NFT ها نیز به دلیل تاریخچه خود و نام مستعار «کریپتو» برای دارایی های ارز در معرض سوء استفاده های مشابه قرار دارند، آیا می توان از طریق NFT ها پول شویی کرد؟

بله. کلاه برداران، اپراتورهای بدافزار و بانک رمزنگاری چتکس (Chatex) با استفاده از NFT ها اقدام به پول شویی می کنند. چتکس یک بانک کریپتوکارنسی است که هدف آن ساده، ایمن و قابل دسترس کردن تراکنش های ارز دیجیتال برای بسیاری از مشتریان و در عین حال حفظ برتری در عملکرد در مقایسه با سیستم بانکداری سنتی است.

در الگوریتم زیر نام مجرمانی را مشاهده می کنید که از خرید NFT ها برای پول شویی استفاده می کنند.

اگرچه تعیین کمیت پول شویی درباره آثار هنری فیزیکی کاری دشوار و چالش برانگیز است، ماهیت باز بلاک چین این امکان را به ما می دهد تا برآوردهای واقع گرایانه تری درباره پول شویی NFT ها به دست آوریم؛ بنابراین تاکنون دریافتیم که پول شویی در بازار NFT ها نیز رخ داده و درحقیقت امری بسیار رایج است.

به کمک Chainalysis می توان کلاه برداری های مربوط به واش تریدینگ را ردیابی کرد. این کار از طریق یافتن آدرس هایی که «خود تأمین مالی یا self finance» می شوند، امکان پذیر خواهد بود. منظور از این اصطلاح معاملاتی است که یا توسط آدرس هایی که خود در وهله اول تأمین کننده آدرس فروشنده هستند یا توسط خود آدرس فروشنده تأمین مالی می شوند.

استفاده از این استراتژی صدها عملیات Wash Trading کشف شده است؛ برای مثال یک کاربر که از سوی Chainalysis به عنوان فعال ترین معامله گر در زمینه واش تریدینگ معرفی شده، ۸۳۰ معامله را با آدرس های خود تأمین مالی یا Self financed انجام داده است.

چرا واش تریدینگ به مشکلی در فضای NFT ها بدل شده است؟

واش تریدینگ NFT به مسئله ای جدی برای سرمایه گذاران، جامعه جهانی، کلکسیونرها و تریدرها بدل شده است؛ چراکه این مشترکان از توکن های غیر قابل معاوضه با نقدینگی کمتر برای دست کاری قیمت یک دارایی استفاده می کنند. از آنجا که سرمایه گذاران ناچار به اتکا به آمار قابل اندازه گیری هستند، راستی آزمایی به مراتب دشوارتر شده و ممکن است این افراد تصمیم گیری های مالی اشتباهی را صورت دهند. به منظور ترغیب افراد به انجام سرمایه گذاری در حوزه NFT و جلوگیری از بروز کلاه برداری، باید افراد متخصص مغایرت های رخ داده در داده ها را بررسی کنند. به علاوه، جرائم مرتبط با NFT بیشترین ضربه را به جامعه این توکن ها وارد خواهد کرد. قانون گذاران و حامیان خدمات مالی جریان اصلی هم اکنون می توانند از Wash Trading برای مبارزه با تمرکززدایی استفاده کنند.

کلکسیونرها و تریدرها قادر به قضاوت آگاهانه نیستند و هنگامی که تاریخ و حقایق فریبنده افراد را درباره یک اثر هنری یا کلکسیونی گمراه می کند، تصمیم گیری عجولانه نتیجه مستقیم آن خواهد بود؛ بنابراین با وجود تأثیر عمیق واش تریدینگ روی بازار NFT ها، آیا راهی برای شناسایی آن در وهله اول وجود خواهد داشت؟

هنگامی که سکه های جدید به بازار معرفی می شوند، هیچ گونه تاریخچه قابل بررسی برای حجم یا قیمت آن ها وجود ندارد؛ درنتیجه، توسعه دهندگان یا دیگر اعضای خودی ممکن است برای گمراه کردن مشترکان دیگر درباره ارزش حقیقی این توکن ها به Wash Trading بپردازند؛ از این رو باید از سرمایه گذاری در این قبیل پروژه ها اجتناب کنید.

به علاوه، بسیاری از NFT ها حجم معاملاتی یا منافع سرمایه گذار ندارند و درنتیجه، مالکان این توکن ها می توانند به راحتی در معاملات شست وشو مشارکت کنند و به این ترتیب خریداران بی تجربه را به خریداری NFT به قیمت گزاف ترغیب کنند؛ از همین رو، اجتناب از ارزهای دیجیتال و NFT های جدید با ارزش اندک مهم ترین راه برای جلوگیری از تجارت شست وشو در نظر گرفته می شود.

تریدرها باید از میان ارزهای شناخته شده تر با حجم های معاملاتی بیشتر دست به انتخاب بزنند و به این ترتیب از اینکه قربانی واش تریدینگ شوند، اجتناب کنند. هرچه بازار وسعت بیشتری داشته باشد، کلاه برداران برای دست کاری آن به پول بیشتری احتیاج خواهند داشت؛ برای مثال ارزهای شناخته شده ای مانند بیت کوین (BTC) یا اتریوم که صدها میلیارد دلار ارزش دارند، جرائمی مانند واش تریدینگ را برای کلاه برداران به شدت دشوار می کنند.

جمع بندی

در این مقاله درباره Wash Trading در بازار ارزها و به ویژه بازار توکن های غیر قابل معاوضه (NFT ها) سخن گفتیم. اگر می خواهید در بازار سرمایه حرفی برای گفتن داشته باشید و از مخاطرات این حوزه اجتناب کنید، باید از استراتژی هایی که کلاه برداران از آن برای فریب دیگر کاربران ارز استفاده می کنند اطلاع یابید. در این صورت می توانید با تصمیم گیری های مالی صحیح و حساب شده مسیر خود را در بازار ارزهای دیجیتال بیابید و سودآوری و موفقیت را از آن خود کنید.

ادامه مطلب
assess nfts
نحوه ارزش‌ گذاری NFT ها چگونه...

NFT چیست؟

به صورت کلیNFT ها را می توان به نوعی تأییدیه مالکیت دارایی های دیجیتالی در نظر گرفت. درواقع این توکن ها یکی از تازه ترین نوآوری های عرصه ارزهای دیجیتال هستند که تا اینجا زمان کوتاهی از شروع فعالیت آن ها می گذرد. درواقع Non-Fungible Token که به اختصار به آن NFT گفته می شود، درحقیقت همان توکن غیرقابل تعویض یا غیرمثلی است که کاملاً منحصربه فرد بوده و با هیچ دارایی دیگری قابل تعویض نیست.

از طرفی ان اف تی ها ارزهایی مبتنی بر یک شبکه بلاک چین هستند. هم اکنون شبکه بلاک چین اتریوم، میزبان بسیاری از پروژه های فعال در این عرصه است. همچنین NFT ها ویژگی ها و خصوصیات منحصربه فردی دارند که از جمله آن ها می توانیم به نادربودن (خصوصیت مهمی که سبب باارزش بودن یک ان اف تی می شود). غیرقابل تقسیم بودن (ویژگی دیگر این توکن ها که سبب می شود آن ها به واحدهایی کوچک تر غیرقابل تقسیم نباشند) و منحصربه فرد بودن (برخورداری از یک سربرگ اطلاعاتی دائمی که منحصربه فرد بودن آن ها را ثابت می کند) اشاره داشته باشیم.

اساساً برای ارزش گذاری NFT ها باید به عوامل مختلفی مانند مالکیت، سودمندی، نادربودن و بازتاب های اجتماعی آن توجه کرد؛ از این رو در این مطلب قصد داریم به این موضوع بپردازیم که به طورکلی چگونه می توان بر روی این دارایی های دیجیتال منحصربه فرد ارزش گذاری کرد و اساساً چه عواملی روی این ارزش گذاری تأثیرگذار هستند.

درک مفهوم ماتریس ارزش گذاری

اساساً هیچ گونه کتاب یا قانونی درباره نحوه ارزش گذاری NFT ها وجود ندارد. درحقیقت معیارهایی که برای ارزش گذاری شرکت های خصوصی یا ابزارهای سرمایه گذاری عادی همچون سهام استفاده می شوند، به راحتی دربارهNFT ها اجرا نخواهند شد. به بیان دیگر معمولاً پرداخت هایی که به وسیله آخرین خریدار انجام می شوند، نشانی از ارزش آن دارایی خریداری شده خواهند داشت. با وجود این، پیش بینی این موضوع که خریدار بعدی با چه قیمت آن دارایی (در اینجا منظور ان اف تی است) را خواهد خرید، کاری بس دشوار خواهد بود.

به طورکلی، بیشتر خریداران فاقد مهارت هایی هستند که بتوانند ارزش گذاری NFT ها را به صورت منطقی انجام دهند و قیمت های خود را تنها بر پایه حدس و گمان قرار می دهند. از طرفی برای فروشندگان نیز تعیین این موضوع که چه فاکتوری ممکن است در قیمت توکن هایی که در اختیار دارند تأثیرگذار باشند، مقوله ای بسیار دشوار است، اما با گذشت زمان، ارزش ان اف تی ها توسط تصوراتی هدایت خواهند شد که خریداران و البته فروشندگان، احتمالاً هیچ گونه کنترلی روی آن ها نخواهند داشت.

در اینجا با مطرح کردن یک مثال، موضوع را کمی شفاف تر توضیح خواهیم داد. به احتمال زیاد، یک اثر هنری NFT ممکن است برای مدت مشخصی از حجم تقاضای بسیار بالایی برخوردار باشد؛ چراکه خریداران احتمالی آن، تصور می کنند این اثر نادر بوده و انتظار آن ها بر این اساس است که در آینده ای نزدیک، ارزش این دارایی رشد خواهد کرد.

اما به طور ناگهانی ممکن است متوجه این موضوع شوند که تصویر دیجیتال آن ها، به طور رایگان در اینترنت در دسترس کاربران دیگر قرار گرفته است و ممکن است دیگر هیچ خریداری برای NFT آن ها در بازار پیدا نشود؛ از این رو بد نیست ببینیم اساساً چه فاکتورهایی می توانند در تعیین قیمت یا ارزش گذاری یک NFT تأثیرگذار باشند.

فاکتورهای تأثیرگذار در ارزش گذاری NFT ها

آثار هنری NFT هنرمندان مشهور یا نشانه های مرتبط با دارایی های ملموس و مشهور ممکن است ارزش های مشخصی داشته باشند. با این حال در بیشتر موارد، ارزش گذاری NFT ها برای سرمایه گذاران و معامله گران کار دشواری است.

1- نادربودن یک NFT

ارزش گذاری NFT ها بر اساس نادر بودن

تقاضا برای NFT مستقیم با نایاب بودن آن متناسب است، اما چگونه می توان تشخیص داد که یک ان اف تی چقدر نادر است؟ آثار هنری منحصربه فرد از تصویرگران مشهور ممکن است نمونه های خوبی از ان اف تی های کمیاب باشند؛ مانند توکن هایی که توسط افراد مشهور درجه یک ساخته شده اند. برخی از آیتم های بازی کمیاب نیز می توانند در این دسته قرار بگیرند. عامل نادربودن ارزش ذاتی زیادی برای این NFT ها به ارمغان می آورد.

اثبات تغییرناپذیری مالکیت به دارنده NFT حس تمایز و متعاقباً ارزش می دهد؛ برای مثال NFT هر روز: ۵۰۰۰ روز اول (به زبان انگلیسی: Everydays: the First 5000 Days -) که به وسیله بیپل (Beeple) ایجاد شده و درحقیقت اولین ان اف تی جک دورسی (Jack Dorsey) به حساب می آید، از جمله نمونه های اصلی NFT های کمیاب هستند.

2- کارایی و کاربردها

برای درک چگونگی ارزیابی پروژه های  ان اف تی کارایی و کاربردها، به عنوان یک پارامتر کلیدی ظاهر می شود. برای ارزش گذاری NFT ها، یک NFT باید یک جنبه کاربردی در یک برنامه واقعی داشته باشد؛ مثلاً برای نشان دادن دارایی های زمین یا بازی مجازی، NFT ها می توانند برای نمادسازی املاک، فلزات گران بها و حتی اوراق بهادار استفاده شوند. دنیای ان اف تی هنوز در مرحله نوپایی است و همان طور که بالغ می شود، موارد استفاده نوآورانه جدیدی از آنان ظاهر می شود.

پس از ضرب یا مینت کردن (فرایند ایجاد یک  NFT یا Mint)، یک ان اف تی از ویژگی های ذاتی خود ارزش می گیرد. با گذشت زمان، ارزش بسته به کارایی و قدرت پروژه بنیادی افزایش می یابد. NFT های دیسنترالند (Decentraland) که به زمین های مجازی در پروژه اشاره می کنند، نمونه ای عالی از این توکن ها هستند.

3- ملموس و مشهودبودن NFT

ان اف تی های مرتبط با اشیای دنیای واقعی عنصری از ملموس بودن را ترسیم می کنند. با تغییرناپذیری مالکیت روی بلاک چین، ارزش فوری در ملموس بودن ایجاد می کند. NFT ها می توانند به طور مؤثر برای تأکید بر حقوق مالکیت و حذف موارد تقلبی استفاده شوند. استفاده عملی از NFT ها در پروژه هایی که آن ها در آن مشارکت دارند، بر ارزش آن ها تأثیر دارد.

ان اف تی هایی که ارزش ملموس دارند، برای معاملات کوتاه مدت و بلندمدت مناسب هستند. برخی از NFT ها، مانند بلیت ها، ممکن است تاریخ انقضا داشته باشند؛ درحالی که برخی دیگر، مانند آن هایی که نماینده املاک و مستغلات هستند، می توانند ارزش بیشتری را در طول زمان ایجاد کنند.

4- قابلیت همکاری و تعامل

یک عامل کلیدی در ارزش گذاری NFT ها، قابلیت سازگاری است؛ برای مثال توانایی استفاده از نشانه ها در برنامه های مختلف؛ مثلاً اگر بتوان از یک سلاح در بازی های مختلف استفاده کرد، شانس بیشتری برای افزایش ارزش توکن وجود دارد. نحوه عملکرد توکن های غیرقابل تعویض روی بلاک چین های مختلف، همیشه تراکنش ها را ساده تر می کند.

با این حال درک قابلیت سازگاری دشوار است؛ زیرا توسعه دهندگان باید شبکه گسترده ای از برنامه ها را ایجاد کنند که بتوان از توکن ها روی آن استفاده کرد. مجموعه ای از موارد استفاده جذاب به القای قابلیت همکاری NFT کمک می کند. استراتژی دیگری که توسعه دهندگان می توانند دنبال کنند، توسعه مشارکت با پروژه های دیگر برای به ارمغان آوردن منافع برای افرادی است که توکن های آن ها را دارند.

5- بازتاب های اجتماعی NFT

ارزش گذاری nft ها

بازتاب اجتماعی مرتبط با پروژه پشتیبان یک ان اف تی، یکی از عوامل تعیین کننده برای ارزش گذاری NFT ها ست. بررسی پروفایل آن ها در پلتفرم های رسانه های اجتماعی مانند توییتر و اینستاگرام می تواند به فرد در سنجش میزان پذیرش آن ها کمک کند؛ برای مثال اگر تعداد دنبال کننده های آن ها کم باشد، نشان می دهد آن ها هنوز نتوانسته اند زمینه محکمی برای خود ایجاد کنند.

هنگامی که برای اولین بار با هر شخص یا پروژه ای روبه رو می شوید، این تمایل وجود دارد که به گرفتن سرنخ از افراد درگیر در پروژه بپردازید. بازتاب اجتماعی نشان می دهد مردم به طورکلی درباره یک پروژه چه فکر می کنند و به تصمیم گیری شما کمک می کند.

6- تاریخچه مالکیت آن

هویت صادرکننده و صاحبان قبلی، بر ارزش گذاری NFT ها تأثیر زیادی دارند. توکن های ایجادشده توسط افراد برجسته یا نهادهای شرکتی از ارزش تاریخ مالکیت بالایی بهره می برند. شما می توانید ارزش پیشنهادی NFT را با همکاری با افراد یا شرکت هایی با ارزش برند قوی برای صدور ان اف تی افزایش دهید.

فروش مجدد NFT هایی که قبلاً توسط افراد بانفوذ در اختیار داشتند، راه دیگری برای جلب توجه است. بازارها و فروشندگان می توانند با ارائه یک رابط ردیابی ساده به خریداران کمک کنند تا اطلاعاتی درباره صاحبان قبلی ان اف تی پیدا کنند. برجسته کردن آدرس سرمایه گذارانی که مبلغ خوبی را از معاملات NFT به خانه برده اند، به خریداران کمک می کند تا بینش ارزشمندی کسب کنند.

7- پاداش نقدینگی

ان اف تی ها با نقدینگی بالا ارزش بیشتری نیز دارند. بازارهای ثانویه مکانی را برای تجارت NFT های استاندارد ERC یا BSC (زنجیره هوشمند بایننس) به روشی راحت فراهم می کنند و بلافاصله به خریداران دسترسی می دهند. معامله گران ترجیح می دهند پول خود را در دسته های ان اف تی با حجم معاملات بالا قرار دهند؛ زیرا نقدینگی بیشتر به آن ها کمک می کند تا سود خود را به راحتی دریافت کنند. یک NFT نقد احتمالاً ارزش خود را حتی درصورت بسته شدن پلتفرم مرتبط حفظ می کند.

8- گمانه زنی ها

البته مواقعی نیز وجود دارد که حدس و گمان ها به نوعی به یک کاتالیزور در راستای افزایش قیمت تبدیل می شوند؛ برای نمونه قیمت ان اف تی نمونه شماره 18 از توکن های کریپتوکیتیز (CryptoKitty #18)، تنها در عرض ۳ روز، از ارزشی معادل با 9 اتریوم (ETH)، در دسامبر ۲۰۱۷ (آذرماه 1396) به قیمتی معادل ۲۵۳ اتریوم افزایش پیدا کرد؛ درحالی که یکی از انتقادهایی که وجود دارد این است که اساساً استفاده از حدس و گمان به عنوان یکی از محرک های چنین افزایش قیمتی، به هیچ وجه منطقی نیست، اما در فرایند ارزش گذاری دارایی ها، حدس و گمان ها یک مفهوم جدانشدنی هستند که عموماً توسط انسان ها انجام شده و حذف شدنی نیستند.

حتی در سیستم مالی متعارف، ابزارهایی مانند مشتقات مبتنی بر سفته بازی هستند. در این پرتو، گمانه زنی تبدیل شدن به یک جزء غیر پیش پا افتاده اکوسیستم NFT تعجب آور نیست. نمودارهای عملکرد قیمت اقلام ان اف تی، تغییرات در دارایی های نهفته در پروژه ها و حتی رویدادهایی که خارج از کنترل مستقیم شما هستند، می توانند گمانه زنی ها را تقویت کنند و قیمت NFT ها را افزایش دهند.

9- تغییرات پیاپی در اکوسیستم  NFT

ان اف تی ها یک اکوسیستم نوپا بوده که در حال تکامل مداوم هستند. عوامل مختلفی که بر نحوه ارزش گذاری NFT ها تأثیر می گذارند، به سرعت در حال تغییر هستند و برای افزایش دقت، باید همه آن ها را در نظر بگیرید. علاوه بر این، ارزش به طور گسترده یک مفهوم ذهنی است، اگرچه ممکن است استدلال کنید که بحث درباره ارزش ذاتی است. در این سناریو، حل و فصل چگونگی تعیین ارزش NFT آینده حتی چالش برانگیزتر می شود.

از آنجا که ان اف تی ها یک نوع دارایی با امکانات بی پایان هستند، می توانیم با خیال راحت فرض کنیم تطبیق پذیری آن ها به طور پیوسته رشد می کند و فرصت های سودآور در زیرمجموعه های مختلف در دسترس خواهد بود. تعداد موارد استفاده از NFT با سرعت زیادی در حال افزایش است.

در حین بررسی ارزش ان اف تی تنها باید توجه داشته باشید که همه چیزهایی که می درخشند، الماس نیستند؛ بنابراین صبور باشید و هنگام تصمیم گیری مجموعه ای کامل از عوامل را در نظر بگیرید. زمانی که انواع بازارهای NFT در حال ظهور هستند، از پلتفرم های فراگیر مثل اوپن سی (OpenSea) گرفته تا پلتفرم های مثل ریل نیفتی (Real Nifty)، انجام بررسی های لازم و تصمیم گیری آگاهانه اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

سخن پایانی

از آنجا که ان اف تی ها نوعی از دارایی های دیجیتال با ویژگی هایی بسیار گسترده هستند، می توان تصور کرد که خصوصیت تطبیق پذیری آن ها به صورت پیوسته رشد کرده و فرصت های کسب سود از طریق زیرمجموعه های مختلف آن ها در دسترس خواهد بود. از طرفی، تعداد کاربردهای NFT ها نیز با سرعت بسیار زیادی در حال افزایش است و این موضوع نیز به خودی خود یکی از وجه تمایزهای این دارایی دیجیتال با سایر کلاس های دارایی است.

در زمان بررسی ارزش یک  ان اف تی  تنها باید به این نکته دقت داشت که اساساً هر چیزی که در حال درخشش است، لزوماً الماس نیست؛ از این رو باید صبور بوده و در زمان تصمیم گیری، مجموعه کاملی از فاکتورها را در نظر گرفت. درنتیجه اینکه در حال حاضر شاهد ظهور انواع گوناگونی از بازارهای NFT هستیم که این دارایی های جدید و جالب در آن ها خرید و فروش می شوند.

حال به نظر می رسد با ظهور این بازارها، روزبه روز به تعداد ان اف تی های موجود نیز افزوده شود؛ از این رو حتماً باید در زمان خرید، به عواملی که بر روی نحوه ارزش گذاری NFT ها تأثیرگذار هستند توجه ویژه ای داشته باشید.

ادامه مطلب
Nifty-Gateway
نیفتی گیت وی (Nifty Gateway) چیست؟

ممکن است این سؤال برای شما هم پیش آمده باشد که Nifty Gateway چیست. نیفتی گیت وی یک بازار ارز دیجیتال NFT است که در آن افراد قادر به خرید و فروش مجموعه های هنری دیجیتال منحصربه فرد هستند. به طور قطع هر اثر هنری در نوع خود بی نظیر بوده و اتریوم در بلاک چین دارای قابلیت ردیابی است. این مجموعه های دیجیتالی توسط نیفتی گیت وی.

نیفتی گیت وی چیست؟ (Nifty Gateway)

نیفتی گیت وی یک تیم اختصاصی دارد و هر هنرمندی که Nifties را روی پلتفرم خود ضرب و منتشر می کند بررسی و ارزیابی خواهد کرد. به این صورت پلتفرم می خواهد تنها مجموعه های باکیفیت دیجیتالی را به مجموعه داران Nifty ارائه دهد. سیستم مدیریت متمرکز نیفتی گیت وی این نکته را یادآوری کرده است که همه کسب و کارها بدون نیاز به متمرکزبودن می توانند از مزایای فناوری بلاک چین بهره مند شوند.

پیدایش NFT ها (توکن های غیر قابل تعویض)

Nifty Gateway

اکنون که می دانید Nifty Gateway چیست، لازم است با ظهورNFT ها هم آشنا شوید. NFT ها آیتم های دیجیتال منحصربه فرد هستند که داشتن آن ها امکان پذیر است. این فناوری توانسته خیلی سریع در هنر، کلکسیون ها و بازی انقلابی ایجاد کند. همچنین NFT ها دارایی های رمزنگاری تقسیم نشدنی هستند که می توان منحصربه فرد بودن آن ها را اثبات کرد؛ به عبارت دیگر برعکس ارزهای رمز پایه مانند بیت کوین قابلیت تعویض ندارند و همچنین امکان تقسیم آن ها به واحدهای کوچک تر وجود ندارد.

هر NFT به منظور تأیید اصالت یک آیتم و ثابت کردن کمبود آن برخی چالش ها را برای صنعت هنر دیجیتال به وجود می آورد. تکنولوژی بلاک چین قادر است طوری ردیابی دارایی های دیجیتال را در قالب NFT انجام دهد که برای کاربران شرایطی را فراهم می کند تا منشأ، اصالت و کاستی هر دارایی را به صورت یکپارچه تأیید کند.

ویژگی های Nifty Gateway

آیا می دانید ویژگی های Nifty Gateway نیفتی گیت وی برای ارتقای وضعیت انحصاری خود می خواهد با معروف ترین افراد دنیای هنر همکاری کند. کاهش این Nifties هر سه هفته یک بار صورت می گیرد. بعد از آن بازار تنها مکانی است که می توان آن توکن های غیرقابل تعویض را خرید. افراد می توانند با استفاده از کارت اعتباری خود و از طریق بازار نیفتی گیت وی بلافاصله خرید و فروش هر مجموعه رمزنگاری را انجام دهند.

تجارت Nifties خرید و فروش ساده کارت های معاملاتی فیزیکی است. این یک ویژگی جذاب برای آن دسته از افرادی است که به تکنولوژی بلاک چین درگیر در NFT علاقه زیادی ندارند. نیفتی گیت وی خیلی سخت تصمیم می گیرد چه هنرمندانی مجاز هستند تا آثار خود را به فروش برسانند.

مزیت های Nifty Gateway

Nifty Gateway

مزایای Nifty Gateway ممکن است سؤال شما باشد. نیفتی گیت وی به اندازه ای ارزش دارد که بررسی کنید آیا شما هنرمند هستید یا قصد سرمایه گذاری در NFT را دارید. ساخت تعداد زیادی از NFT هایی که فروخته شده اند توسط هنرمندان مشهور انجام شده است. نام های زیادی در لیست سازندگان NFT موجود است که کالاهای خود را در این بازار می فروشند.

ساخت نیفتی گیت وی روی بلاک چین اتریوم صورت گرفته است و این محبوب ترین بلاک چین برای معامله های NFT است. همچنین هر فردی توانایی درخواست دادن برای تبدیل شدن به یک خالق را دارد. هنرمندان می توانند کمیسون هایی را که دریافت می کنند انتخاب کنند. همچنین از رابط کاربری نیفتی گیت وی را می توان به راحتی و آسانی استفاده کرد.

معایب Nifty Gateway

زمانی که قصد دارید برای مشارکت در هر پروژه مرتبط با رمزنگاری اقدام کنید، سنجیدن جنبه های مثبت و منفی از اهمیت بالایی برخوردار است. در این بخش می گوییم معایب که حساب های کاربری گوناگونی را هدف قرار داده است. به دنبال رویداد سرقت هزاران دلاری آثار هنری دنیای NFT تکان خورد. مسائل زیست محیطی هم موضوع گفت وگو برای بسیاری از پروژه های رمزنگاری است.

نیفتی گیت وی یکی از پلتفرم های NFT است که سازگاری بسیار زیادی با محیط زیست دارد، اما همه تراکنش های NFT محیط زیست را تحت تأثیر قرار می دهند. نیفتی گیت وی به علاوه ویژگی خرید و فروش NFT ها را به طور مستقیم به وسیله کیف پول اتریوم اعلام کرده است. به طور اساسی تنها درصورت فروش انتقال NFT انجام می شود.

نحوه خرید NFT در Nifty Gateway

فرایند خرید NFT در Nifty Gateway خیلی راحت و آسان است. اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک حساب کاربری ایجاد کنید. بعد از اینکه ایمیل خود را تأیید کردید، باید وارد حساب کاربری خود شده و بعد برای پیونددادن کیف پول خارجی خود اقدام کنید؛ در غیر این صورت می توانید Nifties خود را به طور مستقیم در بازار نگه دارید.

با وجود این اگر آن ها به کیف پول ارسال شوند، سبب افزایش یافتن امنیت دارایی های شما خواهد شد. این پلتفرم برای کسب Nifties راه های مختلفی را ارائه می دهد و اول از همه ترتیب حراج های بی صدا را آغاز می کند. همچنین دادن پیشنهاد مستقیم امکان پذیر است و مالک فعلی نیفتی یک اعلان دریافت می کند. آن ها قادرند پاسخ مثبت دهند یا درخواست شما را نپذیرند.

تفاوت Nifty Gateway با سایر پلتفرم های NFT

بد نیست به بررسی تفاوت نیفتی گیت وی با پلتفرم های دیگر NFT بپردازیم. دو شکل اصلی از بازارهای NFT موجود است. بازارهای غیرمتمرکز هنر دیجیتال به همه این اجازه را می دهد تا تولید، فروش و معامله NFT ها را با نظارت اندکی بر محتوا انجام دهد. تمرکز پلتفرم هایی مانند نیفتی گیت وی که انتخاب شده اند، روی پیشنهاد های باکیفیت بالاست.

این پلتفرم ها قصد دارند با قابلیت های ارتقایافته برای تجربه کاربری مطلوب تر تولید شوند؛ برای نمونه هنرمند منحصربه فرد نیفتی گیت وی برای اینکه مجموعه های نیفتی با نسخه محدود را به وجود آورد، با هنرمندان و برترین برندها همکاری می کند. این مجموعه ها تنها در نیفتی گیت وی پیدا می شوند. سازندگان مشتاق نیفتی برای ارسال درخواست باید از طریق وب سایت اقدام کنند.

Nifty Gateway و ساخت آینده هنر NFT

بهتر است این نکته را هم ذکر کنیم که آن در حال ساختن آینده NFT است. از هنگام راه اندازی نیفتی گیت وی تا چند سال گذشته به یک نقطه دسترسی پیشرو برای بعضی از هنرهای جذاب و کلکسیون های مدرن مبدل شده است؛ از هنرمندانی مانند Trevor Jones گرفته تا کلکسیون های رمزنگاری پرطرفدار از قبیل کریپتوکیتیز.

چنین پلتفرمی امیدوار است پیشنهادهایش را تا حد بیشتری گسترش داده و NFT ها را با تعداد زیادی از ورزشکاران و هنرمندان نوین راه اندازی کند. نیفتی گیت وی را جیمینی در سال 2019 خرید که تا حد چشمگیری دامنه بودجه و اکوسیستم پلتفرم را گسترش داد. در حال حاضر NFT ها برای اینکه این امکان را فراهم کنند، در ارتباط میان بسیاری از مردم و تکنولوژی بلاک چین تغییراتی ایجاد می کنند.

سخن پایانی

در این مقاله از خانه سرمایه سعی کردیم به این سؤال پاسخ جامع و دقیقی بدهیم که Nifty Gateway چیست. نیفتی گیت وی یک بازار NFT یا همان توکن های غیر قابل تعویض است که قصد ارائه کیفیت بر کمیت را دارد. این پلتفرم به طور انحصاری از آثار هنری نظارت شده و تأییدشده برخوردار است.

نیفتی گیت وی خود را به عنوان چیزی مشابه یک فروشنده هنر مدرن به نمایش می گذارد. نیفتی گیت وی با هنرمندان و برندهای مشهور همکاری می کند تا بتواند مجموعه های هنری دیجیتال با نسخه محدود منحصربه فرد این پلتفرم را به وجود آورد.

نیفتی گیت وی در نظارت بر NFT هایی که بر روی پلتفرم فرستاده می شوند مسئولیت های زیادی را بر عهده خواهد گرفت. هنرمندان قبل از داشتن اجازه تولید و صدور NFT باید برای پشت سر گذاشتن فرایند درخواست و مصاحبه اقدام کنند. این تضمین می کند که مجموعه های آثار هنری کیفیت بالایی دارند و کمک می کند تا شهرت بی نظیر پلتفرم حفظ شود.

ادامه مطلب
خرید NFT
آموزش گام به گام خرید NFT

براساس بررسی های انجام شده، برچسب های Fortnite، از جمله دارایی های دیجیتال غیر قابل تعویضی هستند که در دنیای مجازی یا همان متاورس، ارزش فراوانی دارند، اما در یک سال گذشته چندین دلار صرف خرید آن ها شده است. درواقع این بررسی ها نشان می دهد مفهوم جدید مالکیت دارایی های دیجیتال که به تازگی وارد بازار ارزهای دیجیتال شده، توجه زیادی را به ویژه در میان نسل جوان به خود جلب کرده است. به نظر می رسد NFT ها به کمک بلاک چین، تجربه جدیدی از مفهوم مالکیت دیجیتال را در اختیار علاقه مندان به ارزهای دیجیتال قرار داده اند.

قبل از توکن های غیر قابل تعویض (NFT) امنیت مفهوم مالکیت دیجیتال به سرورهای مرکزی شرکت ها متکی بود که امکان دست کاری آن ها وجود داشت. در حال حاضر به نظر می رسد تنها روش صحیح برای اثبات مالکیت یک دارایی به صورت دیجیتال، ثبت آن در بلاک چین است. در این صورت NFT ها توسط یک نهاد مرکزی کنترل نمی شوند و این امکان را برای مالکیت واقعی این دارایی ها فراهم می کنند.

در ماه مارس، خانه حراج Christie رکورد بیشترین فروش توکن غیر قابل تعویض تا به امروز را به نام خود ثبت کرد؛ بیش از 69 میلیون دلار تراکنش با استفاده از اتریوم. در حال حاضر هنرمندانی مانند Beeple از ان اف تی ها برای انتشار آثار هنری دیجیتالی استفاده می کنند که اصل بودن آن ها از طریق بلاک چین بررسی می شود.

توکن های غیر قابل تعویض تفاوت فراوانی با سایر ارزهای دیجیتال دارند. بسیاری از این توکن ها مانند سایر ارزهای دیجیتال ارزش و کاربردی ندارند. با این حال این دارایی ها این پتانسیل را دارند که ارزش اقلام فیزیکی را در فضای دیجیتال نشان دهند.

NFT چیست؟

خرید NFT

پیش از آنکه روش خرید ان اف تی را به شما آموزش دهیم، بهتر است تعریف مختصر و کوتاهی از این مفهوم در اختیار شما قرار دهیم. شما می توانید این توکن ها را به عنوان یک روش احراز هویت برای دارایی های دیجیتال و مالکیت در نظر بگیرید. این توکن ها به شما حقوق مالکیت قطعه ای را می دهد که می توانید آن را در بازارهای مختلفی مانند OpenSea و Nifty Gateway بفروشید.

ان اف تی ها معمولاً توکن های مبتنی بر بلاک چین اتریوم هستند و برای احراز هویت مالکیت دیجیتالی هر دارایی مرتبط به توکن استفاده می شوند. بلاک چین اتریوم را می توان یک پایگاه داده مشترک جهانی و ماشین مجازی در نظر گرفت. توکن بلاک چین یک قطعه داده قابل شناسایی منحصربه فرد است که اطلاعات آن برای همیشه در بلاک چین ثبت می شود.

علاوه بر این، هریک از کاربرانی که در فضای ارزهای دیجیتال فعالیت دارند، یک آدرس منحصربه فرد برای کیف پول های خود دارند و با استفاده از این آدرس ها قابل ردیابی هستند. هرکسی می تواند محتویات کیف پول هر شخص دیگری را با استفاده از کاوشگر بلاک چین مانند Etherscan یا The Graph (GRT) مشاهده کند.

توکن های غیر قابل تعویض این امکان را برای هنرمندان فراهم می کنند تا آثار خود را به صورت دیجیتالی و بدون احتمال تقلب و فیک بودن منتشر کنند. اگرچه می توان این دارایی ها را به سادگی کپی کرد، به طور قطع نسخه کپی این دارایی ها هیچ ارزشی ندارد. علاوه بر این، با استفاده از توکن های مذکور می توان امکان حضور در بسیاری از رویدادهای خاص را داشت.

برای مثال Bored Ape Yacht Club کنسرت های خصوصی برای دارندگان توکن های غیر قابل تعویض برگزار کرده است که برای حضور در آن به یک توکن خاص نیاز است. مشابه با توکن های معمول مانند Uniswap یا Aave، ارزش توکن های غیر قابل تعویض هم براساس میزان تقاضای آن ها تعیین می شود.

آموزش خرید NFT

خرید NFT

خرید اتریوم

از آنجا که بیشتر ان اف تی ها توکن های مبتنی بر اتریوم هستند، بیشتر بازارهای این مجموعه ها تنها توکن های Eth را به عنوان روش پرداخت می پذیرند. شما می توانید از طریق صرافی های مختلف، برای خردی اتریوم اقدام کنید و سپس دارایی خود را به کیف پول متامسک انتقال دهید.

اتصال کیف پول متامسک به OpenSea یا دیگر بازارهای NFT

بازارهای زیادی برای خرید و فروش این توکن ها وجود دارند. در این میان، شما با توجه به بازاری که انتخاب می کنید، می توانید انواع مختلفی از آثار هنری یا کلکسیون را خریداری کنید. بسیاری از این وب سایت ها دارای بازارهای ثانویه با انواع ان اف تی هستند، اما هر پلتفرم کمی متفاوت عمل می کند.

 1. MetaMask یک کیف پول اتریوم است که از طریق افزونه کروم و اپلیکیشن موبایل در دسترس است. برای ورود به OpenSea (و سایر پلتفرم های NFT) به کیف پول اتریوم نیاز دارید. برای افزایش امنیت، کیف پول MetaMask خود را به کیف پول سخت افزاری Ledger لینک کنید تا خطر هک را کاهش دهید.
 2. Ledger یک کیف پول سخت افزاری است که امکان ذخیره انواع مختلف آلت کوین های ان اف تی را فراهم کرده است. اگر مقدار قابل توجهی پول در ان اف تی ها سرمایه گذاری می کنید، باید سرمایه گذاری خود را با یک کیف پول سخت افزاری ایمن کنید. کیف پول های نرم افزاری گزینه های امنیتی زیادی ندارند و متأسفانه هک در فضای NFT رایج است.
 3. OpenSea بازاری برای خرید و فروش ان اف تی است که روی بستر اتریوم کار می کند. کاربران می توانند با شبکه تعامل داشته باشند تا توکن های غیر قابل تعویض را با ارزهای دیجیتال مبادله کنند. OpenSea میزبان دسته ای از مجموعه های دیجیتال، از آیتم های بازی ویدئویی گرفته تا آثار هنری دیجیتال است. برای استفاده از این پلتفرم، به یک کیف پول رمزنگاری web3 مانند MetaMask نیاز دارید. آدرس کیف پول اتریوم شما به عنوان یک نام کاربری و رمز عبور عمل می کند و به شما امکان می دهد با پلتفرم های خاصی مانند OpenSea تعامل داشته باشید.
 4. هنگامی که کیف پول خود را به OpenSea وصل کردید، آماده شروع به گشت و گذار در بازار و ارائه پیشنهاد برای قیمت گذاری باشید!

معرفی برخی از محبوب ترین بازارهای NFT

 1. SuperRare یک شبکه اجتماعی برای ان اف تی هاست. هر قطعه در این پلتفرم منحصربه فرد است و کاربران می توانند این قطعات اصلی را از طریق وب سایت خریداری کنند و بفروشند. این پلتفرم با شبکه اتریوم کار می کند؛ بنابراین برای خرید باید حساب خود را با توکن های Eth شارژ کنید.
 2. Nifty Gateway یک بازار NFT است که متعلق به صرافی محبوب ارزهای دیجیتال Gemini است. این پلتفرم با هنرمندان محبوبی مانند Steve Aoki، Grimes، 3LAU و بسیاری دیگر کار می کند تا آثار هنری را در بازار اولیه عرضه کند. همچنین این شرکت یک بازار ثانویه دارد که امکان فروش مجدد آثار هنری را به کلکسیونرها می دهد. برای شارژ حساب Nifty می توانید از اتریوم یا کارت های اعتباری استفاده کنید.

خرید NFT

بعد از شارژ حساب خود، تنها کاری که باید انجام دهید، اقدام برای خرید ان اف تی است. بیشتر بازارها در قالب حراج فعالیت می کنند؛ بنابراین باید برای خرید توکن های موردنظر خود قیمت پیشنهاد بدهید. برخی بازارها بیشتر شبیه یک صرافی عمل کرده و از رویکرد بالاترین قیمت پیشنهادی و کمترین درخواست برای NFT هایی استفاده می کنند که چندین نسخه دارند.

برخی ان اف تی هایی که تقاضای بالایی دارند، بلافاصله پس از عرضه، 5 تا 10 برابر قیمت اولیه خود به فروش می رسند. مزیت خرید NFT از بازار اولیه، ارزش فروش مجدد بالقوه آن مستقیم پس از عرضه محصول است. با این حال نقطه ضعف خرید این توکن در بازار اولیه این است که برآورد میزان تقاضا برای یک آثار هنری دشوار است.

خرید NFT های متاورس

دو متاورس شناخته شده ای که می توانید در آن ها زمین بخرید، Decentraland و The Sandbox هستند، اما برای خرید هرکدام باید بیش از 10000 دلار سرمایه گذاری کنید. با توجه به اینکه تعداد زمین ها در این دو بازی بسیار محدود است، افزایش قیمت این دارایی های دیجیتال روز به روز افزایش می یابد.

شما می توانید به عنوان یک گزینه جایگزین، Upland را برای خرید ان اف تی های متاورس انتخاب کنید. از آنجا که املاک و مستغلات بسیار زیادی در آپلند وجود دارد، می توانید یک قطعه زمین را با قیمت کمتری خریداری کنید. توکن بومی Upland، توکن UPX، به عنوان ارز درون بازی استفاده می شود که می توان از آن برای خرید و فروش زمین استفاده کرد.

نتیجه گیری

در حال حاضر بیشتر NFT ها برای فروش آثار هنری دیجیتال و کلکسیونی استفاده می شوند. در آینده این توکن ها می توانند برای توکنیزه کردن هر دارایی در دنیای واقعی استفاده شوند و مالکیت دارایی ها را به شکلی شفاف و تغییرناپذیر مشخص کنند. درحالی که آینده ان اف تی ها نامشخص است، واضح است این فناوری پتانسیل تغییر کل چشم انداز اینترنت را دارد؛ بنابراین به نظر می رسد خرید NFT به عنوان یک روش سرمایه گذاری، اقدامی عاقلانه باشد!

ادامه مطلب
پلتفرم راریبل
پلتفرم راریبل (Rarible) چیست؟ آشنایی با...

اگر از طرفداران مشتاق بازار ارزهای دیجیتال، به خصوص آلت کوین ها هستید، احتمالاً نام راریبل (Rarible) را شنیده اید. راریبل خود را به عنوان اولین ارز دیجیتال متعلق به جامعه توکن غیر قابل تعویض (NFT) معرفی می کند. به علاوه، راریبل از توکن RARI خود که به طور مشابه اولین توکن حاکمیتی در جهان در زمینه NFT است، برای قدرت بخشیدن به این مدل پلتفرم اداره شده توسط جامعه استفاده می کند. توکن های غیر قابل تعویض یا همان NFT به توکن هایی گفته می شود که هرکدام موجودیت منحصربه فرد خود را دارند و هیچ کدام از توکن ها را نمی توان با توکن دیگری تعویض کرد. توکن هایی که به عنوان یک اثر هنری ایجاد شده اند، نمونه ای از این توکن ها هستند.

همچنین افرادی که به نمودارهای قیمت توجه دارند، بدون شک ارز دیجیتال راریبل را می شناسند؛ زیرا توکن RARI طی چند ماه گذشته جهش 10 برابری داشته است. هرچند نوسانات شدید قیمت لزوماً نشان دهنده پروژه های رمزنگاری با پتانسیل زیاد بالا نیست، می توان آن را نشانه ای برای پتانسیل آن ارز بررسی کرد؛ بنابراین معامله گران باید مراقب مواردی مثل فومو (FOMO) یا دست کاری مستقیم قیمت باشند. اگر به طور دقیق تر به پلتفرم راریبل نگاه کنیم، ایده های نوآورانه ای وجود دارد که به طور قابل توجهی افراد و سرمایه گذاران زیادی را به خود جذب می کنند. در این مقاله از سری مقالات آموزشی ارز دیجیتال، به بررسی ارز دیجیتال و پلتفرم راریبل می پردازیم.

معرفی پلتفرم راریبل (Rarible)

راریبل در اصل یک پلتفرم NFT (توکن غیر قابل تعویض) برای ایمن سازی کلکسیون های دیجیتالی است که با فناوری بلاک چین طراحی شده است. به منظور درک کامل مفهوم آن ابتدا نیاز به درک ماهیت NFT ها داریم که در ادامه به آن نیز خواهیم پرداخت. به زبان ساده، توکن های غیر قابل تعویض «یونیک» هستند؛ بنابراین وقتی صحبت از یک دارایی خاص به میان می آید، این توکن ها می توانند گزینه ای ایده آل باشند. با این حال، پلتفرم راریبل چشم انداز جاه طلبانه تری دارید و تنها هدف آن تبدیل شدن به یک پلتفرم برای ایمن سازی هنر و کلکسیون های دیجیتال با استفاده از بلاکچین نیست. این امر تا حدودی می تواند دلیلی باشد که سرمایه گذاران زیادی به توکن RARI که یک توکن مبتنی بر ERC-20 است علاقه مند شوند.

سازندگان پلتفرم راریبل

پلتفرم Rarible مستقر در مسکو توسط الکس سالنیکوف و الکسی فالین در اوایل سال 2020 تأسیس شد. اساساً راریبل یک پلتفرم دیجیتال NTF با تمرکز ویژه بر دارایی های هنری را نشان می دهد. به طور خاص Rarible شامل بازاری است که به کاربران امکان داد و ستد کلکسیونی های دیجیتال یا NFT های مختلف مشابه OpenSea را می دهد. با استفاده از توکن های راریبل کاربران می توانند محتوای موردنظر خود را تولید کنند؛ برای مثال یک هنرمند می تواند آثار خود مانند کتاب، آلبوم موسیقی یا فیلم را به عنوان NFT بفروشد.

با استفاده از این قابلیت هنرمندان می توانند از کپی شدن آثارشان جلوگیری کنند. همچنین می توانند بخشی از آثار خود مانند موسیقی یا فیلم را به صورت پیش نمایش برای مخاطبان خود منتشر کنند تا درصورت تمایل محتوای کامل را با استفاده از توکن های NFT خریداری کنند. نکته بسیار مهم دیگر این است که راریبل تأکید زیادی به ایجاد یک پلتفرم کاملاً مستقل دارد و این پلتفرم به سرعت در حال حرکت به سمت یک سازمان غیرمتمرکز و خودمختار واقعی (DAO) است. هدف DAO این است که مسئولیت تمامی تصمیم گیری های این پلتفرم به عهده کاربرانش باشد. همین امر سبب اهمیت بالای توکن RARI شده است.

NFT چیست؟

پلتفرم راریبل

اگر شما نیز جزء آن دسته از افراد فعال در حوزه کریپتو باشید، بی شک می دانید که NFT و defi/’>دیفای  (DeFi) جزء داغ ترین اصطلاحات این روزها هستند. NFT که مخفف «non-fungible tokens» است، به توکن هایی گفته می شود که هرکدام به صورت یکتا و منحصربه فرد از یکدیگر هستند و از آنجا که قابل تعویض و جایگزینی نیستند، می توانند به طور مؤثری نشان دهنده مالکیت باشند. رایج ترین کاربرد توکن های NFT را می توان در نمایش مالکیت دیجیتال دانست. معروف ترین نمونه NFT، بازی بسیار محبوب بلاکچین اتریوم CryptoKitties است که به کاربران خود امکان خرید، فروش و پرورش «گربه های دیجیتال» را می دهد. با وجود این، یکی از اصول اساسی این بازی این است که تمامی گربه ها منحصر به فرد بوده و مالکیت آن ها به وضوح توسط فناوری بلاکچین تأیید شده است.

این تنها یکی از کاربردهای NFT در بازی است. با این حال، فراتر از گربه های مجازی، این فناوری برای هنر دیجیتال، اقلام بازی با ارزش یا کلکسیون های ارزهای دیجیتال نیز کاملاً مناسب است. به زبان ساده، NFT ها که با استفاده از سیستم ERC-721 ساخته شده اند، به طور مؤثری به کپی بودن و تکرارپذیری آنلاین دارایی ها پایان می دهند. این از نظر تئوری می تواند به تعیین مالکیت دارایی های فیزیکی و دیجیتالی و همچنین مالکیت معنوی کمک کند. علاوه بر این، پیش بینی می شود صنعت NFT در سال های آینده رشد بالایی داشته باشد؛ به همین دلیل وجود یک بازار مؤثر NFT مانند پلتفرم راریبل را می توان یک نیاز اساسی برای رشد حوزه ارزهای دیجیتال دانست.

معرفی توکن RARI

در 15 ژوئیه سال 2020، پلتفرم راریبل یک مقاله منتشر کرد و در آن به معرفی توکن RARI خود پرداخت. به گفته راریبل، RARI یا $RARI «اولویت توکن حاکمیتی در فضای NFT» است.

پلتفرم راریبل

کل عرضه توکن راریبل نیز حدود 25 میلیون توکن اعلام شده است. تقسیم بندی این توکن ها به این صورت است که 10 درصد آن برای ایردراپ (Airdrops) یا همان هدیه های تبلیغاتی (2 درصد به کاربران Rarible و 8 درصد به همه دارندگان NFT)، 30 درصد آن به سرمایه گذاران و تیم راریبل اختصاص می یابد و 60 درصد آن نیز از طریق استخراج بازار در دسترس خواهد بود. ممکن است این سؤال برایتان پیش آید که استخراج بازار چیست؟ بدون شک با مفهوم استخراج بیت کوین آشنا هستید، اما استخراج بازار که راریبل آن را «کاوی نقدینگی در بازار» می نامد، مفهومی کاملاً متفاوت است.

در اصل، Marketplace Liquidity Mining تماماً درمورد تشویق مشارکت فعال در پلتفرم Rarible است. به این ترتیب، کاربران می توانند توکن های RARI را از طریق خرید یا فروش در پلتفرم بازار راریبل به دست آورند.  Raribleهر هفته 75000 توکن RARI را بین کاربران خود توزیع می کند که قرار است در چهار سال اول این مبادله توزیع شوند. این 75000 توکن RARI هر یکشنبه بین کاربران توزیع می شود.

علاوه بر این، فروشندگان و خریداران مقدار توزیع شده را به طور مساوی تقسیم می کنند؛ زیرا فروشندگان هفتگی 50 درصد از 75000 توکن راری و خریداران هفتگی 50٪ درصد باقی مانده از 75000 توکن RARI را دریافت می کنند؛ بنابراین استخراج نقدینگی بازار را می توان به این صورت درک کرد که کاربران RARI را تنها با فروش یا خرید در پلتفرم استخراج می کنند. توکن های RARI به دارندگان خود حقوق مختلفی می دهند. این بخش اساسی در پلتفرم راریبل برای ایجاد یک سازمان مستقل کاملاً غیرمتمرکز (DAO) است. دارندگان RARI می توانند در مورد ارتقای سیستم به پلتفرم رأی دهند، پیشنهادهای مربوط به توسعه پلتفرم را ارائه داده و آثار هنری برجسته یا مجموعه های هنری مناسب را ایجاد کنند.

پلتفرم راریبل

جامعه پلتفرم راریبل

با توجه به اینکه راریبل می خواهد به یک سازمان مستقل غیرمتمرکز واقعی (DAO) منتقل شود که توسط نشانه حاکمیت RARI خود و با تکیه بر حاکمیت جامعه هدایت می شود، می تواند ایده خوبی باشد که ابتدا به آنچه حاکمیت اجتماعی واقعاً مستلزم آن است نگاه کنیم. حکمرانی سنتی جامعه به مفهوم گروه، سازمان یا جامعه ای مربوط می شود که به طور مشترک درباره سیاست ها و استراتژی ها تصمیم می گیرند. به طور خلاصه این بدان معناست که جامعه خود را رهبری می کند، تصمیمات خود را می گیرد و حکومت خود را بدون تکیه بر مداخله خارجی یا هر نهاد دیگری مدیریت می کند؛ بنابراین در یک محیط رمزنگاری یا بلاکچین، مفاهیم «حاکمیت جامعه کریپتو» نسبتاً ساده است. در اصل، حکمرانی جامعه مستلزم این است که خود پروژه درمورد آینده خود تصمیم خواهد گرفت.

برای پلتفرم راریبل، این بدان معناست که دارندگان Rarible کسانی هستند که به شکل گیری آینده پروژه و همچنین پلتفرم کمک می کنند. با این حال، به سادگی می توان عباراتی مانند «حکومت جامعه» را دور زد. درواقع اجرای چنین دیدگاهی سخت تر است. با وجود این Rarible زیرساخت هایی را برای تبدیل شدن به یک سازمان مستقل واقعی غیرمتمرکز با حاکمیت اجتماعی ایجاد می کند. اگرچه قبل از اینکه این امر به واقعیت تبدیل شود، کارهای زیادی باقی مانده است، Rarible سخت در حال کار بر روی راه حل هایی برای پشتیبانی از آن است.

مهم تر از همه، توکن RARI یک توکن حکومتی است؛ یعنی دارندگان توکن می توانند در تصمیم گیری های خط مشی یا استراتژی های پلتفرم راریبل حق تصمیم گیری و نظردادن داشته باشند. علاوه بر این، از آنجا که Rarible برای جذب کاربران وفادار عمدتاً به کاربران فعال خود با RARI پاداش می دهد، منطقی به نظر می رسد که افراد جامعه ممکن است کسانی باشند که درنهایت تصمیم می گیرند و رأی می دهند. به طور خلاصه، پلتفرم راریبل زیرساخت ها را برای تبدیل شدن به یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز که توسط افراد آن جامعه مدیریت می شود، در نظر گرفته است و برای محقق کردن این امر سخت در تلاش است.

مزایای راریبل

به تازگی هیاهوی زیادی درباره پلتفرم راریبل بالا گرفته است و علاقه مندان زیادی اطراف آن را گرفته اند، اما دلیل این اتفاق چیست؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت، دلایل مختلفی در این باره وجود دارد که می توان از آن تحت عنوان مزایای این پلتفرم نیز یاد کرد. در زیر به برخی از این موارد اشاره شده است.

 1. تأمین مالی از شرکت سرمایه گذاری بلاکچین، CoinFund مستقر در نیویورک. (بنا بر گزارش ها، این سرمایه گذاری برای کمک به راریبل در توسعه پلتفرم بازار مبتنی بر توکن غیر قابل تعویض (NFT) مبتنی بر بلاکچین است).
 2. پلتفرم راریبل دارای پشتیبانی از yNFT، بیمه مبتنی بر NFT از yEarn Finance “yInsure Finance” یا بیمه نامه ای است که توسط Nexus Mutual ارائه شده است.
 3. تیم پشتیبان Rarible در حال معرفی یک شاخص بازار NFT است که به کاربران اجازه می دهد باارزش ترین مجموعه ها را دنبال کرده و به طور بالقوه روی آن سرمایه گذاری کنند. به گفته الکساندر سالنیکوف، بنیان گذار Rarible این راهی برای کاربران یا سرمایه گذاران خواهد بود تا در کل بازار NFT مشارکت کنند.
 4. راریبل در حال کار روی مجموعه کاملی از عملکردهای جدید است. برخی از این موارد عبارت اند از: ویژگی های رسانه های اجتماعی، پشتیبانی از یک برنامه تلفن همراه، انواع مختلف محتوا و حتی پشتیبانی احتمالی برای مالکیت فراکتال.
 5. مکانیسم توزیع RARI نیز افراد را تشویق می کند تا NFT های خود را در پلتفرم Rarible لیست کنند.

و درنهایت می توان گفت پلتفرم ارز دیجیتال راریبل برای تحقق ایده های خود چیزی از سایر رقبایش کم ندارد.

کیف پول های ارز دیجیتال راریبل

راریبل دارای یک رابط کاربری بسیار ساده و کاربرپسند است. کاربران این پلتفرم می توانند به آسانی به هریک از کیف پول هایی که از این ارز پشتیبانی می کنند متصل شوند. این کیف پول ها عبارت اند از:

 1. متامسک (Metamask)
 2. ترزور (Trezor)
 3. لجر نانو ایکس (Ledger Nano X)
 4. کوینومی (Coinomi)
 5. اکسودوس (Exodus)

جمع بندی

به این ترتیب، واضح است که Rarible پتانسیل زیادی ارائه می دهد. نه تنها خودش یک مجموعه با ویژگی منحصربه فرد را به بازار می آورد، بلکه یک پلتفرم هیجان انگیز در بازار NFT است که به سرعت در حال رشد است. علاوه بر این، برای ادامه رشد بازار NFT، وجود بازارهایی مانند Rarible ضروری هستند. علاوه بر این، این پلتفرم می تواند قابلیت های جالبی درمورد مدیریت جامعه ارائه دهد. توکن حاکمیت RARI نیز به دلیل آنکه اولین توکن حاکمیتی در بخش NFT است، یک توکن تاریخی محسوب می شود. حال باید دید آیا این مدل که قبلاً در بخش DeFi به خوبی کار می کرد، برای صنعت NFT نیز مناسب خواهد بود یا خیر. این واقعیت که CoinFund به تازگی در Rarible سرمایه گذاری کرده است، می تواند کمک زیادی برای تقویت این پروژه باشد.

علاوه بر این، ارتباط راریبل با شرکت Yearn Finance یکی دیگر از جنبه های امیدوارکننده است؛ زیرا Yearn Finance به تازگی یکی از داغ ترین نام ها در بخش DeFi بوده است. برخی از ناظران حتی پیش بینی می کنند که پلتفرم Rarible می تواند «پلی بین جوامع NFT و DeFi» ایجاد کند. در آخر به نظر می رسد که راریبل پروژه ای است که باید به آن توجه داشت؛ زیرا پس از حوزه DeFi، بخش NFT ممکن است زیرمجموعه بعدی صنعت کریپتو باشد که به رشد آن کمک کند.

سوالات متداول

راریبل در اصل یک پلتفرم NFT (توکن غیر قابل تعویض) برای ایمن سازی کلکسیون های دیجیتالی است که با فناوری بلاکچین طراحی شده است.

کل عرضه توکن راری نیز حدود 25 میلیون توکن اعلام شده است. تقسیم بندی این توکن ها به این صورت است که 10 درصد آن برای ایردراپ (Airdrops) یا همان هدیه های تبلیغاتی (2 درصد به کاربران Rarible و 8 درصد به همه دارندگان NFT)، 30 درصد آن به سرمایه گذاران و تیم راریبل اختصاص می یابد و 60 درصد آن نیز از طریق استخراج بازار در دسترس خواهد بود.

ادامه مطلب