Lines_Background
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایهآموزش ترید از صفر صفر

متاورس

آموزش خرید رایگان زمین در متاورس [ معرفی 5 روش + 4 سایت]
آموزش خرید رایگان زمین در متاورس...

متاورس واژه ای است که این روزها زیاد می شنویم و مشاهده می کنیم و برخی ادعا می کنند اینترنت آینده است. نیل استفنسون، نویسنده داستان های علمی تخیلی، اصطلاح متاورس را در سال 1992 ابداع کرد. این اصطلاح یک محیط مجازی کاملاً فراگیر را نشان می دهد که در آن افراد برای معاشرت، بازی و کار جمع می شوند و این ابتدایی ترین مفهوم این اصطلاح است. یکی از راهکارهای ورود به دنیای متاورس، خرید زمین و املاک در پلتفرم های متاورسی است. در این میان باید بدانید که می توانید یک زمین رایگان در این پلتفرم داشته باشید و ما به شما نشان می دهیم کدام پلتفرم ها زمین رایگان در متاورس ارائه می دهند و چگونه می توانید آن ها را دریافت کنید. اگر پول کافی برای خرید زمین در متاورس ندارید و مشتاق هستید از متاورس استفاده کنید، گزینه های دیگری برای خرید رایگان زمین در متاورس پیش روی شماست که در این مقاله به آن ها پرداخته شده است.

چرا باید صاحب یک زمین رایگان در متاورس شوید؟

املاک و مستغلات از لحاظ تاریخی جزء مهمی از بیشتر پرتفو های مالی افراد محسوب می شده و بسیاری از این املاک و مستغلات «واقعی» بوده اند؛ با این حال سرمایه گذار امروزی املاک و مستغلات ممکن است ملکی کمی ناملموس تر خریداری کند (زمین مجازی).

توسعه یک سبد املاک مجازی ممکن است اتفاق بزرگ بعدی برای سرمایه گذارانی باشد که مایل به شرط بندی روی فناوری های نوظهور هستند. املاک مجازی زمین هایی با سند هستند که در محیط مجازی قرار دارند. این محیط را شبیه یک بازی ویدئویی، اما با اجزای اجتماعی بیشتری در نظر بگیرید.

زمین در متاورس (مجموعه ای از جهان های مجازی که می توان در آن زمین مجازی خریداری کرد) می تواند به اندازه زمین های دنیای واقعی ارزشمند باشد. املاک و مستغلات Metaverse در حال حاضر یک صنعت چند میلیارد دلاری هستند. سوپراستارهایی مانند Snoop Dog و شرکت های بزرگی مانند PwC، JP Morgan، HSBC و Samsung قبلاً زمین های مجازی را برای اهداف مختلف تجاری خریداری کرده اند.

افرادی که زودتر سرمایه گذاری کردند، پاداش های قابل توجهی را به دست آورده اند. چندی پیش، میانگین قیمت کوچک ترین قطعه زمین موجود برای خرید در Decentraland یا Sandbox، دو مورد از بزرگ ترین پلتفرم های متاورس، کمتر از 1000 دلار بود، اما در حال حاضر حدود 13000 دلار ارزش گذاری شده است.

مزایای خرید رایگان زمین در متاورس چیست

چگونه صاحب زمین رایگان در متاورس شویم؟

اگر نمی خواهید با سرمایه گذاری واقعی در زمین متاورس ریسکی را بپذیرید، چند استراتژی وجود دارد که می توانید برای دریافت زمین های رایگان استفاده کنید. در ادامه به راهکارهایی برای خرید زمین رایگان در متاورس اشاره می کنیم.

استفاده از Airdrops

شما می توانید اولین زمین رایگان خود را به کمک ایردراپ رایگان دریافت کنید. Airdrops اغلب در کیف پول های وب 3 به صورت تصادفی توزیع می شوند. با این حال، برای واجد شرایط بودن دریافت Airdrops، این کیف پول ها باید از قبل تأیید شده باشند. علاوه بر این، Airdrops معمولاً توسط پلتفرم های جدید متاورس توزیع می شوند.

استفاده از Airdrops به منظور جلب توجه بیشتر برای پروژه و رشد جامعه انجام می شود. Airdrop ها اغلب زمانی راه اندازی می شوند که یک پروژه در مراحل اولیه توسعه خود است؛ با این حال پلتفرم های خاصی ممکن است چنین پیشنهادهایی را به عنوان بخشی از یک رویداد موقت یا سیستم تشویقی ارائه دهند. برای دریافت Airdrops و خرید زمین رایگان در متاورس مراحل زیر را دنبال کنید:

 • فهرستی از پروژه های متاورس جالب تهیه کنید. پروژه های جدیدتری که هنوز MainNet خود را به کار نگرفته اند، در بیشتر موارد برتر هستند.
 • در یک کیف پول سازگار با پلتفرم های متاورس، ثبت نام کنید.
 • بیشتر ایردراپ ها به کمک دیسکورد، تلگرام، توییتر و دیگر پلتفرم های رسانه های اجتماعی اطلاع رسانی خواهند شد.
 • به تاریخ های ایردراپ ها و شرایط آن ها توجه کنید. برای دریافت زمین رایگان خود ممکن است در برخی شرایط لازم باشد آن را مطالبه کنید.

پس هنگامی که پروژه های جدید متاورس راه اندازی می شوند، کمپین های airdrop را به عنوان بخشی از خدمات سازمانی اجتماعی خود انجام می دهند. برای پلتفرم های جدید متاورس، airdrops روشی مؤثر به منظور بازاریابی پروژه هایشان و کسب محبوبیت است. برای کاربران، استفاده از ایردراپ ها راهی مؤثر برای به دست آوردن زمین متاورس رایگان خواهد بود.

در بازی های P2E، زمین رایگان در متاورس دریافت کنید

در مقایسه با زمین های رایگان، دستیابی به زمین متاورس به کمک بازی های سودآور، نیازمند زمان و تلاش است؛ با این حال هنوز هم به صورت رایگان می توانید این زمین ها را داشته باشید. بازی های P2E به تازگی محبوبیت یافته اند و به سرعت در حال گسترش هستند. برای شروع باید به یک بازی رایگان بپیوندید که زمین های رایگان را بخشی از اکوسیستم خود در نظر دارد. سپس مدتی را صرف یادگیری ویژگی های بازی، نحوه بازی و نحوه کسب درآمد کنید. پس از آماده شدن، بازی را شروع کنید.

در این میان، مشوق هایی دریافت خواهید کرد که بیشتر آن ها با استفاده از توکن های بومی درون بازی پرداخت می شوند. علاوه بر این، بازی های P2E ممکن است رویدادهای درون بازی منحصربه فردی را ارائه دهند که در آن کاربران می توانند زمین های رایگان دریافت کنند.

استفاده از زمین های مینت شده

شما می توانید به کمک NFT ها و زمین های مینت شده، زمین های رایگان و بدون نیاز به سرمایه گذاری در متاورس دریافت کنید. فرض کنید یک پروژه متاورس جدید شامل حدود 5000 قطعه زمین NFT است. برای مثال ممکن است این پروژه تصمیم بگیرد 1000 قطعه را برای مینت کردن تعیین کند؛ درحالی که بقیه در یک فروش عمومی NFT فروخته می شوند.

Minting فرایند تبدیل زمین مجازی اولیه به NFT است؛ با این حال برخی قوانین اساسی وجود دارد که در این مورد باید رعایت شود.

برای شروع، بیشتر پروژه های متاورس قبل از اختصاص زمین برای مینت کردن، یک لیست سفید ایجاد می کنند. لیست سفید شامل افراد جامعه است که با معیارهای پروژه مطابقت دارند. در شرایط خاص، ممکن است اعضا ملزم شوند NFT های مربوط به یک پروژه خاص را قبل از پیوستن به این پروژه خریداری کنند.

سپس پروژه تاریخ های Minting را منتشر خواهد کرد. میزان Minting براساس محبوبیت متاورس تعیین می شود. زمین های NFT قابل ضرب در متاورس های محبوب بسیار کمیاب هستند و به سختی به دست می آیند؛ درنتیجه برای دریافت زمین های رایگان از این روش باید بسیار سریع عمل کنید.

زمین های رایگان به عنوان هدیه

در پروژه های متاورس، برخی زمین ها به صورت رایگان و به عنوان هدیه در اختیار کاربران قرار می گیرند. آن ها در بیشتر موارد به نقاط عطف خاصی در نقشه راه یک پروژه متاورس خاص مرتبط هستند؛ برای مثال یک متاورس ممکن است تصمیم بگیرد برای بزرگداشت سالگرد خود یا هر رویداد مشابهی به اعضای جامعه اش زمین رایگان هدیه بدهد.

دریافت چنین زمین هایی به صورت رایگان کاملاً به شانس بستگی دارد. برای واجد شرایط بودن، باید یک عضو فعال جامعه متاورس مورد نظر و عضو شرکت در این طرح ها باشید. اگر یکی از هدایا را از دست دادید، نگران نباشید؛ همیشه در آینده موارد بیشتری اضافه خواهد شد.

در برخی موارد دریافت چنین هدایایی بسیار راحت خواهد بود. پروژه متاورس مورد نظر نیز برای مثال تنها از شما می خواهد رسانه های اجتماعی این پروژه را دنبال کنید تا بتوانید زمین های رایگان در متاورس به دست آورید.

پروژه های جدید متاورس

هنگامی که پلتفرم های جدید متاورس پروژه های خود را راه اندازی می کنند، بیشتر قطعات زمین مجازی رایگان را به کاربران جدیدی که برای پروژه شان ثبت نام می کنند و به جامعه آن ها می پیوندند، ارائه می دهند.

این هدایای تبلیغاتی ممکن است به شکل هدیه یا چالش تبلیغاتی در رسانه های اجتماعی باشد، یا ممکن است پروژه معیارهای دیگری را برای صلاحیت کاربران به منظور دریافت زمین رایگان تعیین کند؛ مانند نگه داشتن توکن اصلی آن ها در کیف پول ارز دیجیتال شما برای یک دوره زمانی مشخص.

معرفی پلتفرم های خرید زمین رایگان در متاورس

زمین های مجازی در پلتفرم های متاورس محبوبی مانند Decentraland، Sandbox، Somnium و Cryptovoxels بسیار گران هستند و برای خرید آن ها به سرمایه اولیه زیادی نیاز خواهید داشت؛ با این حال همچنان که پروژه های متاورس جدید راه اندازی می شوند، بسیاری از آن ها زمین های رایگان را به عنوان بخشی از تلاش های خود برای ایجاد جامعه هدیه می دهند.

اما همیشه می توانید از چنین پیشنهادها و فرصت هایی برای دریافت زمین رایگان در متاورس استفاده کنید. برخی از شناخته شده ترین وب سایت هایی که زمین های رایگان در متاورس ارائه می دهند، به شرح زیر هستند:

 • Next earth
 • Cornucopias
 • Metaverser
 • Warriors of Aradena

Next Earth

Next Earth یکی از سایت های متاورس است که زمین های رایگان را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. کاربران ممکن است در این جامعه متاورس مبتنی بر بلاک چین، زمین های مجازی خریداری کرده و در عین حال در دنیای واقعی درآمد کسب کنند.

Next Earth وعده می دهد که یکی از بهترین و خلاقانه ترین طرح های زیست محیطی با کمک مدیریت جامعه، توکنومیکس و راه حل های Defi برای کل جامعه باشد. پلتفرم Next Earth یک کپی دقیق از کره زمین است که اگرچه هنوز در مراحل اولیه پروژه بزرگ Metaverse قرار دارد، تمرکز اصلی شرکت در هفته ها و ماه های آینده بر توزیع زمین، ساخت جامعه و راه اندازی توکن Next Earth خواهد بود.

این مراحل یک اکوسیستم را ایجاد می کند که درنهایت به یک پلتفرم دیجیتال جهانی برای رشد تجارت گسترش می یابد. با بیش از 200000 زمین NFT که قبلاً ساخته شده است، Next Earth با سرعت بسیار زیادی در حال توسعه است. این سیستم برای شناسایی و پاداش دادن به همه اعضای جامعه طراحی شده است. همه جوایز به صورت واحد داده می شوند. ارزش یکی از واحدهای آن ها 0.1 میلیارد دلار است. برای دریافت جایزه ابتدا باید به Next Earth Discord بپیوندید.

به عنوان یک کاربر، ممکن است با ارجاع دوستان خود به سرور Discord، زمین رایگان دریافت کنید. اگر سبب ورود افراد بیشتری به جامعه آن ها شوید، واحدهای بیشتری دریافت خواهید کرد. به این ترتیب در Next Earth Metaverse می توانید زمین های رایگان دریافت کنید.

معرفی پلتفرم های خرید زمین رایگان در متاورس

Cornucopias Metaverse

Cornucopias Metaverse ویژگی های منحصربه فرد مختلفی دارد؛ مانند زمین آزاد و جزایر سفارشی. افراد در هر سنی ممکن است از انواع مینی بازی ها در مناطق مضمون مانند «زندگی مزرعه»، «غرب وحشی» و «عصر سامورایی» لذت ببرند. علاقه مندان به بازی برای کسب درآمد به محیط بازی نیز جذب می شوند؛ جایی که ممکن است با بازی کردن بتوانند دارایی های دیجیتالی به دست آورند.

ارزش بازار این پروژه 12 میلیون دلار بوده و روی بلاک چین کاردانو ساخته شده است. توکن COPI برای مدیریت و مشارکت در فعالیت های مختلف درون بازی، با قابلیت های رأی دادن به جامعه استفاده می شود. COPI برای خرید در صرافی PancakeSwap موجود است.

«جزیره» یک بازی عظیم مبتنی بر بلاک چین Play-To-Earn، Build-To-Earn و Learn-To-Earn است که در آن کاربران می توانند زمین، ارزهای دیجیتال و سایر دارایی های مبتنی بر NFT را در دنیای واقعی کسب کرده و در یک پلتفرم امن برای سرگرمی و کسب درآمد بازی کنند.

معرفی پلتفرم های خرید زمین رایگان در متاورس

Metaverser

Metaverser یک بازی مبتنی بر بلاک چین جهانی چندنفره است که به بازیکنان اجازه می دهد براساس ویژگی های شخصیتی خود یک آواتار سه بعدی بسازند و آن را کنترل کنند. Metaverser مدل های مختلفی از بازی برای کسب درآمد را در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

Metaverser ایردراپ ها و توکن هایی را روی پلتفرم خود ارائه می دهد. برای شرکت در این پلتفرم و دریافت ایردراپ ها باید به سایت آن ها مراجعه کنید. آن ها ایردراپ هایی را ارائه می دهند که به کاربران امکان دریافت زمین های رایگان در متاورس را خواهد داد.

همچنین در این پلتفرم بازیکنان ممکن است در حین بازی کسب درآمد کرده و دنیای تجارت و بازی را ادغام کنند. با ادغام ارزش دنیای واقعی به سرگرمی های آنلاین، گیمرها قدرت بیشتری کسب خواهند کرد و می توانند از سرگرمی روزانه خود سود به دست بیاورند.

بازکنان می توانند با شرکت در چالش های بازی، توکن های MTVT و NFT را به دست بیاورند که متعاقباً می توانند آن ها را در بازار و صرافی های ارزهای دیجیتال بفروشند و به درآمد برسند.

توکن های غیرقابل تعویض (NFT) برای نشان دادن دارایی ها استفاده می شوند و در بیشتر موارد در سایت های خارج از دامنه بازی فروخته می شوند.

معرفی پلتفرم های خرید زمین رایگان در متاورس

Warriors of Aradena

Warriors of Aradena یک بازی استراتژیک اکشن است. در این بازی در میدان نبرد، بازیکنان می توانند از میان هزاران جنگجو، حریفان خود را شکست دهند. همه جنگجوها دارایی هایی به صورت توکن های NFT هستند که آن ها را منحصربه فرد و متعلق به بازیکنان می کنند.

The Warriors of Aradena مجموعه ای از 8000 NFT (توکن غیرقابل تعویض) منحصربه فرد است که نمادی از پادشاهی جنگجویان آرادنا خواهند بود. هنگامی که شما یک جنگجو را خریداری می کنید، یک اثر هنری دست ساز منحصربه فرد را به دست می آورید که به عنوان یک آواتار باشکوه عمل می کند و سبب عضویت شما در پادشاهی آرادنا با تمام مزایای آن خواهد شد.

در این پلتفرم با دریافت ان اف تی ها، به عنوان یک مالک کل حقوق تجاری و استفاده از NFT و همچنین ایردراپ های رایگان را در آینده خواهید داشت. در سه ماهه سوم سال 2022، Warriors of Aradena قصد دارد یک بازی استراتژیک زمینی بسازد و براساس نقشه راه خود، برای دارندگان جنگجوی Genesis خود یک ایردراپ زمینی انجام دهد.

اگر یکی از جنگجویان را داشته باشید، ممکن است در متاورس آن ها زمین رایگان به دست آورید؛ پس اگر می خواهید قبل از عرضه به بازار، زمین رایگان دریافت کنید، اخبار را دنبال کرده و برای شرکت در ایردراپ اقدام کنید.

معرفی پلتفرم های خرید زمین رایگان در متاورس

سخن پایانی

به نظر می رسد متاورس آینده ای درخشان دارد و سرمایه گذاری در آن ممکن است تصمیم عاقلانه ای در آینده باشد. از آنجا که محبوبیت بازی های واقعیت مجازی در حال گسترش است، اکنون بهترین زمان برای سرمایه گذاری یا شرکت در یک ایردراپ متاورس و دریافت زمین های رایگان است.

اگر سرمایه لازم برای خرید زمین های متاورس را ندارید و می خواهید زمین های رایگان به دست بیاورید، باید پروژه های NFT های زمین متاورس را زودتر شناسایی کنید تا بتوانید زمین را به صورت رایگان یا با قیمت پایین تصاحب کنید. برندها به دنبال سایت هایی با هدف راه اندازی فروشگاه های مجازی برای فروش و افراد مشهور به دلیل پتانسیل اقتصادی زیادی که وعده داده شده است، به دنبال مکان هایی برای برگزاری کنسرت های مجازی هستند؛ در این صورت اهمیت متاورس و زمین های مجازی مشخص می شود.

درحالی که برخی سرمایه گذاران زمین های مجازی را به قصد توسعه و اجاره آن خریداری می کنند، برخی دیگر تنها امیدوارند ارزش زمینی که خریداری می کنند، افزایش یابد و فروش آن ها بتواند در آینده برای آن ها سود داشته باشد.

پرسش های متداول

بله، شما می توانید به سادگی با جست وجوی توکن های رایگان یا ایردراپ در پروژه های جدید متاورس مانند Next Earth، Metaverser، Warriors of Aradena و غیره، زمین های رایگان در متاورس دریافت کنید.

زمین های متاورس، مانند زمین های واقعی، به دارایی های باارزش تبدیل می شوند و افراد می توانند با فروش، اجاره یا ساخت این زمین ها از آن ها سود ببرند. ارزش متاورس و زمین های آن اکنون میلیاردها دلار است و تحلیل گران پیش بینی می کنند تا پایان سال 2025، ارزش آن به 82 میلیارد دلار برسد.

املاک و مستغلات از لحاظ تاریخی جزء مهمی از بیشتر پرتفوی های مالی افراد بوده است. املاک مجازی زمین هایی با سند هستند که در محیط مجازی قرار دارند. توسعه یک سبد املاک مجازی ممکن است اتفاق بزرگ بعدی برای سرمایه گذارانی باشد که مایل به شرط بندی روی فناوری های نوظهور هستند.

بسیاری از کسب و کارها به دنبال روش های نوآورانه برای دیده شدن در دنیای مجازی هستند. از مالکیت زمین های مجازی در برخی از محبوب ترین محیط های متاورسی می توان سود زیادی به دست آورد.

اگر سرمایه اولیه برای خرید زمین های مجازی در دنیای متاورس را داشته باشید، Sandbox یکی از مشهورترین متاورس ها تا امروز است که می توانید برای خرید زمین مجازی از آن استفاده کنید. پلتفرم متاورس دیگری که زمین های مجازی در آن خریداری می شوند، Decentraland است که یک پلتفرم سه بعدی مبتنی بر مرورگر محسوب می شود.

ادامه مطلب
آموزش خرید زمین متاورس اپلند (Upland)
آموزش خرید زمین در متاورس اپلند...

Upland یکی از بزرگترین پلتفرم های متاورس با بیش از 150000 عضو فعال در ماه بوده که در راه تبدیل شدن به محبوب ترین پلتفرم متاورس در جهان است. Upland به سرعت در حال توسعه اولین اقتصاد دیجیتالی در جهان بوده که در آن کاربران ممکن است در یک اقتصاد پر رونق متمرکز بر تجارت دارایی و شرکت های درون پلتفرم فعالیت کنند. Upland، متاورسی است که به مکان های واقعی مرتبط می شوند و کاربران می توانند دارایی های دیجیتالی مختلف مانند NFT ها را در آن خرید و فروش کنند. در این مقاله در مورد زمین های آپلند نحوه خرید زمین در متاورس اپلند صحبت خواهیم کرد.

اپلند متاورس (Upland Metaverse) چیست؟

Upland یک پلتفرم متاورس است که به شما امکان می دهد توکن های غیر قابل تعویض یا NFT ها را در آن خرید و فروش کرده و برای خرید املاک دیجیتالی از آن ها استفاده کنند. کاربران می توانند زمین ها و دارایی های دیجیتالی را در این پلتفرم خرید و فروش کنند. این متاورس همچنین به صاحبان زمین دیجیتالی اجازه می دهد تا با ایجاد خانه ایده آل خود یا راه اندازی یک شرکت مجازی، کوین های UPX به عنوان پاداش به دست آورند.

همچنین کاربران می توانند دارایی های دیجیتال موجود در پلتفرم را با استفاده از ارز دیجیتال (UPX) خریداری کنند. از سوی دیگر، توکن های UPX، توکن هایی بسیار کاربردی در این پلتفرم هستند. این بدان معناست که این توکن ها در پلتفرم استفاده می شوند و نمی توان آنها را حذف کرد. همچنین، Upland راه حلی دیگر برای کاربرانی که مایل به کسب درآمد و سود از متاورس هستند ارائه می دهد: “خرید املاک با USD”. یعنی آن ها می توانند از این ابزار برای فروش خانه ها و محصولات مجازی با ارز UPX یا ارز فیات استفاده کنند.

دارایی های مجازی در این پلتفرم، درواقع یک نوع دیجیتالی از معادل های واقعی خود در نظر گرفته می شوند، که موقعیت این دارایی در Upland با موقعیت مشابه در دنیای واقعی مطابقت دارد. علاوه بر این، Upland به کاربران این امکان را می دهد که هرچیزی را در متاورس منحصر به فرد آن بازسازی و پیاده سازی کنند.

Upland علاوه بر این ویژگی ها، قابلیت کسب سود و درآمد با فروش NFT را فراهم می کند. این پلتفرم بازی هایی ارائه می دهد که در مرورگر ویندوز، اندروید و iOS قابل اجرا هستند.

بنیانگذار متاورس Upland چه کسی است؟

پلتفرم Upland توسط Uplandme, Inc، یک شرکت مستقر در سیلیکون ولی(Silicon Valley) با پشتیبانی سازمان هایی مانند Block، one (سازندگان بلاک چین EOS) و برخی از شرکت هایی که در صنایع بازی، املاک و فناوری فعالیت می کنند، ایجاد شده است و اداره می شود.

این شرکت توسط Idan Zuckerman، Mani Honigstein و Dirk Lueth تأسیس شد و متخصصانی از سراسر جهان و همچنین یک بخش توسعه در اوکراین را شامل می شود.

ماموریت Upland این است که مالکیت اموال مجازی را در دنیای واقعی به کاربران بدهد تا بتوانند از آن استفاده کنند. افراد می توانند این املاک را معامله کنند یا هر طور که می خواهند آن ها را توسعه دهند. به عبارتی می توان گفت متاورس Upland دنیایی موازی با دنیای ما است که در آن افراد می توانند با استفاده از توکن های EOS و UPX، املاک مجازی را خریداری کنند و بفروشند. این املاک بر اساس مکان های واقعی هستند و بازار، ارزش آن ها را تعیین می کند.

بنیانگذار متاورس Upland چه کسی است؟

نحوه کار متاورس آپلند چگونه است؟

متاورس Upland می تواند از طریق یک مرورگر وب یا یک برنامه موبایل قابل دسترس باشد. Upland مقدار محدودی UPX در اختیار کاربران جدید قرار می دهد تا بتوانند در این پلتفرم بازی کنند. کاربران یک شهر را انتخاب می کنند و سپس به املاک رزرو شده برای بازیکنان جدید می روند. آنها ممکن است تصمیم بگیرند که یکی از مکان های اولیه را با بودجه رایگان محدود خود خریداری کرده یا وجوهی را در بازی سرمایه گذاری کنند (4.99 دلار برای 5000 UPX) تا سرمایه اولیه خود را افزایش دهند و املاک بهتری خریداری کنند.

آموزش ها کاربران جدید را در فرآیند کسب UPX بیشتر راهنمایی می کنند. این راهنما، نحوه عملکرد متاورس و راهکارهای جمع آوری 10000 UPX برای دستیابی به رتبه Uplander را نشان می دهد.

در حال حاضر، ویژگی خرید زمین در متاورس اپلند به دلار تنها برای 100 Uplanders در دسترس است. این رقم در آینده به طور پیوسته افزایش خواهد یافت. Upland برای سرمایه گذاران مشتاق املاک و مستغلات بسیار جذاب خواهد بود.

تاریخچه خرید و فروش در آپلند

سه کارآفرین به نام های درک لوت، مانی هونیگشتاین و ایدان زاکرمن در سال 2018 آپلند را با نام Uplandme تأسیس کردند. آنها به سرعت بیش از 1.8 میلیون دلار سرمایه برای شروع بازی خود جمع آوری کردند. این بازی در سال 2020 در نسخه بتا منتشر شد.

برخلاف بسیاری دیگر از بازی های مرتبط با املاک مجازی، آن ها مفهومی شبیه به مونوپولی را در نظر گرفتند و آن را در دنیای واقعی قرار دادند. اگر بخواهید آن را خریداری کنید، NFT تأیید می کند که شما مالک معادل مجازی یک ملک واقعی هستید. شما می توانید از پول واقعی از جیب خود برای خرید املاک در دنیای مجازی استفاده کنید که بعداً می توانید آن را به دیگران بفروشید.

از زمان راه اندازی، جامعه Upland به طور پیوسته در حال رشد بوده و به یکی از بزرگترین بازی های املاک مجازی در بلاک چین تبدیل شده است. با یک جامعه وفادار از مالکان مجازی و تعداد انبوهی از بازیکنان فعال روزانه، به جرات می توان گفت Upland برای رشد و پیشرفت در سال های آینده آماده شده است.

خرید زمین های آپلند با توکن UPX

توکن های UPX را می توان فقط در بازی خریداری کرد. این ارز دیجیتال در طول توزیع ماهانه جوایز به کاربرانی که مالک دارایی هستند و همچنین زمانی که از UPX با تبدیل به دلار آمریکا برای خرید زمین در متاورس اپلند خریداری استفاده می کنند، ایجاد می شود. در نتیجه، وقتی کاربران برای خرید املاک به UPX بیشتری نیاز دارند، عرضه توکن افزایش می یابد.

کاربران در Upland می توانند املاک و مستغلات مجازی را که مطابق با آدرس های دنیای واقعی است خریداری کنند. NFT های Upland از این نظر غیر معمول هستند زیرا آدرس های دنیای واقعی محدود خواهند بود. انحلال بازار UPX تعیین کننده قیمت گذاری NFTها است. به عبارت دیگر، نیروهای بازار برای UPX بر قیمت گذاری NFT تأثیر دارند.

مالکیت دارایی ها در Upland چگونه مشخص می شود؟

همانطور که پیشتر گفتیم، NFT های موجود در Upland، قطعه زمین و املاک را در دنیای واقعی نشان می دهند. می توانید روی هر NFT در بازی کلیک کنید تا جزئیات دارایی آن را ببینید، هر کدام با رنگ هایی بر اساس وضعیت مالکیت مشخص شده اند:

 • آبی تیره – دارایی هایی که شما مالک آن هستید.
 • آبی روشن – دارایی های متعلق به آن ها که در بازار نیستند اما برای پیشنهادات بازار در دسترس هستند.
 • سبز روشن – املاکی برای فروش که در حال حاضر مالکی ندارند.
 • سبز تیره – املاکی که توسط مالک آنها برای فروش گذاشته شده است.
 • خاکستری – زمین های Fair Start Act (FSA) که برای تازه واردان بازی در دسترس است. خاکستری همچنین می تواند نشان دهنده زمین هایی باشد که در حال حاضر در دسترس نیستند.

انواع زمین متاورس اپلند کدام است؟

همانطور که اشاره کردیم، زمین ها و املاک در Upland با رنگ های مختلف مشخص شده اند. هر رنگ معنی و مفهوم متفاوتی دارد. بنابراین، قبل از خرید زمین در متاورس اپلند، باید بفهمید که هر یک از این رنگ ها چه معنایی خواهند داشت.

زمین های Upland به دو بخش زیر طبقه بندی می شوند:

 • Minted – متعلق به سایر بازیکنان است.
 • Unminted – هرگز صاحبی نداشته اند.

همچنین همه زمین های Upland با رنگ های مشخصی نمایش داده می شوند که هرکدام را در ادامه توضیح می دهیم:

زمین های با رنگ سبز روشن

دارایی های قفل نشده و غیرقابل اصلاح. می توانید آن را مینت کرده و سپس ملک را مستقیماً از Upland خریداری کنید. قیمت ملک با تجزیه و تحلیل داده های بازار واقعی تعیین می شود. برای خرید ملک باید به اندازه کافی توکن UPX در حساب خود داشته باشید.

زمین های FSA

هنگامی که در Upland گشت و گذار می کنید، دارایی های بسیاری را خواهید دید که با FSA مشخص شده اند. این ویژگی ها برای بازیکنان جدید محفوظ است. این بدان معناست که فقط بازیکنان جدید (بازدید کنندگان و Uplanders) به خرید FSA دسترسی دارند. پس از تبدیل شدن به Pro، یعنی داشتن دارایی خالص ۱۰۰۰۰۰ UPXیا بیشتر، دیگر نمی توانید زمین های FSA را خریداری کنید.

زمین های با رنگ سبز تیره

املاک تحت مالکیت و مینت شده، در حال حاضر در بازار ثانویه برای فروش فهرست شده است.

زمین های با رنگ آبی

املاک مینت شده متعلق به بازیکنان Upland. این املاک در بازار ثانویه ثبت نشده اند، اما همچنان می توانید پیشنهاد خرید را برای صاحب ملک ارسال کنید.

زمین های با رنگ آبی تیره

املاک مینت شده، که در حال حاضر متعلق به شما است.

زمین های با رنگ خاکستری

دارایی های قفل شده و مینت نشده که هنوز برای مینت شدن باز نشده اند. علاوه بر این، هر شهر دارای برخی از املاک قفل شده است که برای فروش و حراج های آینده Landmark رزرو می شود.

زمین های کمیاب

برخی از زمین ها کمیاب هستند که به طور قابل توجهی بر ارزش آن تأثیر می گذارد. زمین های کمیاب با جمع آوری تحقیقات و تجزیه و تحلیل داده ها در پس محبوبیت و ارزش تاریخی آنها تعیین می شوند.

تقسیم بندی املاک بر اساس کمیاب بودن آن ها

بر اساس کمیاب بودن، املاک در Upland به پنج دسته تقسیم شده اند:

 • استاندارد – اینها دارایی های رایج بدون ارزش تاریخی یا ارزش تاریخی کمی هستند.
 • محدود – شامل مناطق بزرگ و پرطرفدار مانند خیابان ها یا محله های معروف هستند.
 • انحصاری – شامل خیابان ها یا محله های شناخته شده با دسترسی محدود هستند.
 • کمیاب – کمیاب ترین املاک در Upland، که به طور کلی شامل تاثیرگذارترین مناطق در شهر هستند.
 • فوق العاده کمیاب – دارایی های بسیار کمیاب و منحصر به فرد در هر شهر.

نحوه ورود به آپلند

برای استفاده از Upland، ابتدا باید وارد صفحه اصلی پلتفرم شوید. در صفحه فرود، دکمه Enter Upland را خواهید دید. روی آن کلیک کنید و به صفحه ای هدایت خواهید شد که صفحه ورود/ثبت نام برای پلتفرم است.

کاربران جدید می توانند با استفاده از گزینه Signup یک حساب کاربری ایجاد کنند. کاربران موجود می توانند با ارائه اطلاعات کاربری خود وارد سیستم شوند.

ثبت نام در پلتفرم Upland

اگر کاربر جدید Upland هستید، ابتدا باید با رفتن به صفحه ثبت نام یک حساب کاربری ایجاد کنید. برنامه از شما می خواهد که چند جزئیات اساسی برای ایجاد حساب کاربری ارائه دهید.

 • نام کاربری (4 تا 12 کاراکتر)
 • آدرس ایمیل
 • کلمه عبور

پس از وارد کردن مشخصات فوق، یک ایمیل تایید به آدرس ایمیل شما ارسال می شود. آدرس ایمیل خود را تأیید کنید و وارد شوید.

نحوه ورود به آپلند

اکنون می توانید صفحه فرود Upland را مشاهده کنید. این پلتفرم ممکن است به شما یک جایزه عضویت در قالب توکن بومی UPX ارائه دهد. پاداش خود را جمع آوری کنید. می توانید از آن در خرید دارایی های درون بازی استفاده کنید.

مانند هر بازی، اینجا نیز باید یک آواتار تنظیم کنید. کاربران جدید می توانند آواتارهای خود را از مجموعه از پیش تعریف شده توسط پلتفرم انتخاب کرده یا آواتار اختصاصی خود را ایجاد کنند.

خرید UPX لپلند

UPX ارز بومی پلتفرم آپلند است و دارای چندین ابزار کاربردی در داخل اکوسیستم Upland خواهد بود. کاربران می توانند از آن برای خرید املاک، خرید NFT از فروشگاه Upland، انجام معاملات در بازار و موارد دیگر استفاده کنند. اما در بازار خارج قابل معامله نیست. این بدان معناست که استفاده از توکن به شدت محدود به Upland است و هیچ ارزشی خارج از آن ندارد.

کاربران می توانند توکن های UPX بیشتری را با کلیک بر روی دکمه دریافت UPX به دست آورند. پس از کلیک بر روی این دکمه، فروشگاهی باز می شود که در آن می توانید بسته های مختلف را برای خرید توکن UPX مشاهده کنید.

بسته خود را انتخاب کرده و شرایط و ضوابط را تأیید کنید. در مرحله بعد، می توانید روش پرداخت هزینه خرید خود را انتخاب کنید. این برنامه دو روش را به شما ارائه می دهد:

 • پرداخت با پی پال – با استفاده از حساب پی پال خود پرداخت کنید.
 • پرداخت با کریپتو – با استفاده از ارزهای دیجیتال مختلف پرداخت کنید.

خرید UPX لپلند

 

اگر می خواهید با استفاده از رمزارز موجود خود پرداخت کنید، گزینه دوم یعنی Pay With Crypto را انتخاب کنید.

در مرحله بعد، برنامه گزینه هایی برای انتخاب دارایی های مختلف در اختیار شما قرار می دهد که می توانید از آنها برای پرداخت این خرید استفاده کنید. دارایی مورد نظر خود را انتخاب کنید. اکنون برنامه کد QR و آدرسی را نشان می دهد که می توانید مبلغ مورد نظر را در آن ارسال کنید. مبلغ نمایش داده شده بر روی صفحه را انتقال دهید و حساب شما با توکن UPX واریز می شود.

خرید UPX لپلند

پس از تکمیل اولین خرید خود، دوباره 100 توکن UPX در حساب خود دریافت خواهید کرد.

هنگامی که به اندازه کافی توکن UPX در حساب خود داشته باشید، از شما خواسته می شود که شهری را برای شروع سفر خود در Upland انتخاب کنید. شهر خود را هوشمندانه انتخاب کنید. اگر شهری را که قبلا انتخاب کرده بودید دوست نداشتید، باید برای رفت و آمد به شهر دیگری با قطار، هواپیما یا اتوبوس هزینه کنید.

خرید زمین در متاورس اپلند

برای خرید زمین در Upland، پس از ثبت نام و شارژ حساب کاربری خود طبق مراحل بالا، باید به روش زیر اقدام کنید:

اولین مرحله، یافتن یک ملک در Upland است. یک ملک موجود در نقشه را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید. اگر ملک برای فروش موجود باشد، قیمت آن را به صورت UPX مشاهده خواهید کرد

اگر قیمت درج شده و قیمت فروشنده برای شما قابل قبول است، روی دکمه خرید کلیک کرده و خرید را تایید کنید. ملک بلافاصله به مجموعه شما منتقل می شود.

اگر قیمت خرید زمین در متاورس اپلند درج نشده است، می توانید با کلیک بر روی دکمه «Offer» پیشنهاد خود را ارائه دهید.

خرید زمین های آپلند

پس از کلیک بر روی دکمه Offer، پنجره جدیدی ظاهر می شود و شما می توانید بین پیشنهاد UPX یا Property switch یکی را انتخاب کنید. اگر پیشنهاد UPX را انتخاب کردید، قیمتی را که در نظر دارید تایپ کنید و روی «ایجاد پیشنهاد» کلیک کنید. در غیر این صورت، برای پیشنهاد نوع ملک، یکی از املاکی را که می خواهید معامله کنید، انتخاب کرده و روی «ایجاد پیشنهاد» کلیک کنید.

سپس مالک، این گزینه را خواهد داشت که پیشنهاد شما را بپذیرد، رد کند یا مخالفت کند.

انتخاب زمین در Upland Marketplace

با آگاهی از رنگ های متنوع زمین های مختلف، اکنون می توانید زمین مورد نظر خود را خریداری کنید. نقطه شروع شما باید جستجو برای املاک ارزان تر و زمین های FSA باشد. زمین های FSA برای بازیکنان جدید است و گران نیستند. بازیکنان کمتری برای خرید این زمین ها اقدام می کنند که باعث کم شدن قیمت أن ها می شود.

برای خرید زمین در Upland باید UPX در حساب کاربری خود داشته باشید که واحد پول رسمی Upland محسوب می شود.

معاملات املاک ستون فقرات Upland است و همه دارایی های موجود در بازی شبیه به املاک در دنیای واقعی هستند که هنگام مشاهده از طریق Google Street View ظاهر می شوند. به عنوان یک شروع، توصیه می شود قبل از رفتن به مناطق گران قیمت، از مناطق ارزان تر مانند بروکلین و فرزنو برای خرید زمین در متاورس اپلند شروع کنید.

انتخاب زمین در Upland Marketplace

برای معامله ملک در آپلند، باید با اصول خرید و فروش ملک آشنا بود. به عنوان مثال، می توانید املاک ارزان قیمت بخرید و آنها را با قیمت های بالاتر بفروشید. پس از تسلط بر آن، تجارت ملک در Upland بسیار آسان خواهد بود.

خرید زمین مینت شده در آپلند

برای اینکه بتوانید زمین مینت شده در Upland بخرید، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. منوی اموال مینت شده را انتخاب کنید.
 2. در منو، اطلاعات ضروری مربوط به زمین وجود خواهد داشت.
 3. هنگامی که با قیمت فروشنده موافق بودید، روی “خرید” کلیک کنید.
 4. در نهایت، اگر قیمت برای شما قابل قبول نبود، روی «ایجاد پیشنهاد» کلیک کنید. پس از آن اگر فروشنده با پیشنهاد شما موافقت کرد، می توانید زمین مورد نظر را خریداری کنید.

قیمت زمین در آپلند

1000 UPX معادل 1 دلار در متاورس Upland است. قیمت بیشتر املاک در Upland بین 6000 تا 10000 دلار است اما در بیشتر موارد می تواند بسیار بالاتر برود.

قیمت ها با توجه به مساحت و متراژ زمین می تواند متفاوت باشد. قیمت زمین های دیجیتال در حال افزایش است و قیمت ها هر سال به طور ناگهانی رشد می کنند. UPX هنوز پول واقعی نیست اما می تواند به پول واقعی در آینده تبدیل شود.

چگونه زمین مجازی خود را در آپلند بفروشیم؟

اگر می خواهید یکی از املاک خود را در Upland بفروشید، کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 • روی آواتار خود کلیک کنید: وارد حساب کاربری Upland Metaverse شوید، روی آواتار خود که در گوشه سمت چپ بالای صفحه نمایش قابل مشاهده است کلیک کنید.
 • دسترسی به برگه Assets: هنگامی که روی آواتار خود کلیک کردید، یک پنجره در وسط صفحه ظاهر می شود که حاوی جزئیات حساب کاربری شما است. در کنار برگه «جزئیات»، برگه ای به نام «Assets» را مشاهده خواهید کرد. روی آن کلیک کنید.

چگونه زمین مجازی خود را در آپلند بفروشیم؟

 • انتخاب ملک: از لیست دارایی ها، روی ملکی که می خواهید بفروشید کلیک کنید. سپس، قیمتی را که می خواهید آن را بفروشید تعیین کرده و روی دکمه «فروش» کلیک کنید. هنگامی که شخصی ملک شما را خریداری کرد، UPX بلافاصله به حساب شما واریز می شود.

مقایسه Upland با Decentraland برای خرید زمین

Decentraland یکی دیگر از پلتفرم های محبوب متاورس برای خرید و فروش زمین های مجازی و فعالیت در دنیای متاورس است همانطور که مشاهده کردید، Upland ویژگی های زیادی در اختیار شما قرار می دهد. به همین دلیل قصد داریم تفاوت های اصلی Upland Metaverse و Decentraland را در این بخش شرح دهیم.

Upland مبتنی بر بلاک چین EOS و اما Decentraland مبتنی بر بلاک چین اتریوم است، بنابراین هزینه ها در Decentraland بیشتر است. کاربران می توانند زمین های مجازی را در هر دو متاورس خرید و فروش کنند.

Decentraland یک دنیای مجازی بوده که کاملاً توسط سازندگان ساخته شده است و شباهت های بسیار کمی از نظر بصری با دنیای واقعی دارد، در حالی که Upland یک دنیای مجازی با نشانه های دنیای واقعی است که آن را منحصر به فرد می کند.

Decentraland همچنین بیشتر بر روی محتوای تولید شده توسط کاربر متمرکز است، در حالی که Upland بیشتر بر روی ارائه دنیای مجازی برای کاوش افراد تمرکز دارد.

Upland همچنین روی اقلام کلکسیونی تمرکز دارد، با تنوع بیشتری از اقلام قابل خرید، فروش یا معامله. این پلتفرم یک ارز بومی به نام UPX دارد که برای خرید، فروش یا تجارت دارایی های مجازی در بازی استفاده می شود.

در مقابل، Decentraland از دو توکن، MANA و LAND استفاده می کند. MANA برای خرید دارایی های مجازی در بازی استفاده می شود و LAND برای املاک مجازی به کار می رود.

Upland به شما امکان می دهد پویایی بازار را در مکان های خاص ارزیابی کنید. در مقابل، در Decentraland، کاربران باید به بازخورد جامعه اعتماد کنند تا برای ارزش دارایی خود ایده بگیرند.

از نظر گیم پلی، Upland بیشتر بر روی جمع آوری و تجارت متمرکز است، در حالی که Decentraland بیشتر بر روی اکتشاف و تعامل اجتماعی تمرکز دارد.

سخن پایانی

Upland راه های سودآوری را برای کسب توکن های UPX ارائه می کند، هم از طریق مالکیت دارایی در Upland که به صورت غیرفعال UPX تولید می کند، هم از طریق فروش زمین های مجازی به منظور کسب سود. بنابراین اگر به دنبال یک راه سرگرم کننده و آسان برای سرمایه گذاری در متاورس و NFT هستید، Upland قطعا پلتفرم مناسبی خواهد بود. خرید زمین در متاورس اپلند هنوز در مراحل اولیه است و انتظار داریم در سال های آینده شاهد پیشرفت های بیشتری باشیم.

قیمت ها در حال حاضر ممکن است بالا باشد زیرا بسیاری از گزینه های ارائه شده به صورت آزمایشی هستند. در Upland می توانید با استفاده از مراحل ذکر شده زمین های مجازی را خریداری کنید. سرمایه گذاری روی زمین های مجازی می تواند سودآور باشد. با این حال، قبل از هر اقدامی تحقیق کنید و انتخاب عاقلانه ای داشته باشید.

سوالات متداول

Upland یک پلتفرم متاورس است که به شما امکان می دهد توکن های غیر قابل تعویض یا NFT ها را در آن خرید و فروش کرده و برای خرید املاک دیجیتالی از آن ها استفاده کنند.

پلتفرم Upland توسط Uplandme, Inc، یک شرکت مستقر در سیلیکون ولی(Silicon Valley) با پشتیبانی سازمان هایی مانند Block، one و توسط Idan Zuckerman، Mani Honigstein و Dirk Lueth تأسیس شد.

ماموریت Upland این است که مالکیت اموال مجازی را در دنیای واقعی به کاربران بدهد تا بتوانند از آن استفاده کنند. افراد می توانند این املاک را معامله کنند یا هر طور که می خواهند آن ها را توسعه دهند.

قیمت بیشتر املاک در Upland بین 6000 تا 10000 دلار است اما در بیشتر موارد می تواند بسیار بالاتر برود.

برای خرید زمین در Upland، ابتدا باید ثبت نام کرده حساب کاربری خود را شارژ کنید. سپس یک ملک موجود در نقشه را پیدا کنید. اگر قیمت درج شده و برای شما قابل قبول است، روی دکمه خرید کلیک کنید. اگر قیمت درج نشده است، می توانید با کلیک بر روی دکمه «Offer» پیشنهاد خود را ارائه دهید.

ادامه مطلب
خرید زمین در متاورس شیبا
خرید زمین در متاورس شیبا

دنیای متاورس (Metaverse) پس از تغییر نام فیسبوک به متا، به شدت در فضای ارزهای دیجیتال و NFT ها (توکن های غیر قابل تعویض) مطرح شد و محبوبیت یافت. رویدادهایی مانند خرید زمین تا برگزاری خانه های مد توسط برندهای مطرحی مانند تامی هیلفیگر (Tommy) و دلچه گابانا (Dolce&Gabana) که قصد دارند از متاورس به منزله فضایی برای میزبانی نمایش های مد استفاده کنند و همچنین برپایی کنسرت های موسیقی توسط هنرمندان مشهور جهانی مانند جاستین بیبر و اسنوپ داگ، فضای متاورس را به شدت مشهور کرده اند.

همچنین متاورس اولین دنیای مجازی خواهد بود که امکان آموزش، سرگرمی، خرید، تحقیق و توسعه را برای آواتارها فراهم می کند. پلتفرم های مختلفی این دنیای مجازی را ارائه می دهند که یکی از آن ها شیبا اینو (Shiba Inu) است. در این مقاله بیشتر با متاورس زمین های شیبا و خرید زمین در متاورس شیبا آشنا می شویم.

SHIBA Metaverse چیست؟

Shiba Metaverse یک دنیای مجازی است که Shib.io آن را میزبانی می کند و در آن شخصیت ها یا آواتارها می توانند حال و هوای دنیای واقعی را تجربه کرده و در این فضا زندگی کنند. هدف اصلی متاورس ایجاد محیطی مجازی است که تا حد امکان شبیه دنیای واقعی باشد.

متاورس جایی است که کاربران می توانند بازی کنند، با یکدیگر تعامل داشته باشند و کسب و کار خود را معرفی کنند. در همین راستا متاورس شیبا فضایی ایجاد می کند که آواتارها بتوانند با یکدیگر تعامل داشته باشند و کسب و کاری در آن راه اندازی کرده و در رویدادهای این متاورس شرکت کنند.

در این متاورس درست مانند هر متاورس دیگری کاربران می توانند زمین مجازی اجاره کنند یا به خرید و فروش این زمین ها بپردازند. زمین های مجازی موجود در این متاورس Shiba Land نامیده می شوند. پس از خرید زمین در این پلتفرم کاربر آن را در قالب یک NFT دریافت می کند که می تواند آن را به سایر بازیکنان یا مشاغل اجاره دهد.

در متاورس SHIBA کاربران می توانند NFT ها را خرید و فروش کنند. ارزهای دیجیتالی مانند BONE، LEASH و SHIB در این متاورس در دسترس هستند و می توانند برای خرید و فروش استفاده شوند.

درباره متاورس زمین های شیبا بیشتر بدانید

توسعه دهندگان Shiba Inu پس از موفقیت هایی که از میم کوین خود به دست آوردند، تصمیم گرفتند وارد دنیای Web 3.0 و متاورس شوند. هدف شیبا اینو از راه اندازی این متاورس، ارائه تجربه ای همه جانبه از این دنیای مجازی است. در SHIBA Metaverse، درست مانند دیگر پلتفرم های متاورس، امکان خرید و فروش زمین های مجازی وجود دارد که این زمین ها در متاورس شیبا در فازهای مختلفی ارائه می شوند.

افرادی که توکن های LEASH و SHIB را در اختیار دارند، قبل از فروش برای مخاطبان و عموم مردم برای خرید زمین مجازی در اولویت خواهند بود. قیمت زمین های مجازی در متاورس شیبا اینو بین 0.2-1.0 ETH خواهد بود. برای فروش زمین های فاز یک شیبا اینو، از یک رویداد حراج استفاده شده است.

پلتفرم متاورس شیبا اینو، Shiberse نام دارد که در آن کاربران می توانند زمین مورد نیاز خود را با استفاده از یک نقشه تعاملی انتخاب کنند.

چرا باید در متاورس شیبا زمین بخرید؟

چرا باید در متاورس شیبا زمین بخرید؟

کارشناسان بر این باورند که با توجه به علاقه روزافزون به فضای متاورس، این پلتفرم مجازی می تواند برای سرمایه گذاران علاقه مند به نوآوری در بازارهای مالی، فضای جالبی باشد. تا اینجا کمی درباره فضای متاورس شیبا اینو و زمین های این پلتفرم صحبت کردیم. دلایل زیادی وجود دارد که نشان می دهد چرا باید این متاورس را بررسی کرده و برای خرید زمین در این فضا اقدام کنید.

۱. کمیاب بودن زمین های شیبا

دلیل اول این است که زمین های متاورس کمیاب هستند. درباره زمین های مجازی در متاورس شیبا نیز می توان گفت این پلتفرم یک فناوری نوآورانه و بسیار جدید است و تعداد زمین های آن محدود خواهد بود.

۲. کسب درآمد از زمین متاورس شیبا

خرید زمین در SHIBA Metaverse اهداف اقتصادی را دنبال می کند که مبتنی بر ویژگی های املاک و مستغلات معاصر هستند. درواقع خرید زمین در یک مکان شهری مطلوب می تواند در طول زمان سبب افزایش ارزش آن و کسب سود شود. درباره متاورس نیز این امر کاملاً صادق است و ارزش زمین های شما افزایش پیدا می کند.

۳. روش های مختلفی برای استفاده از زمین مجازی در متاورس شیبا وجود دارد

نحوه شما از زمین متاورس کاملاً به شما بستگی دارد. شما می توانید یک خانه در زمین خود بسازید یا یک کسب و کار در آن راه اندازی کنید. همچنین می توانید زمین خود را اجاره دهید و درآمد غیرفعال به دست آورید. با خرید زمین های موجود در این متاورس امکان استفاده از آن ها به همه این روش های گفته شده وجود دارد.

۴. هیچ محدودیتی در متاورس شیبا وجود ندارد

هیچ کس نمی تواند به شما بگوید چه کاری می توانید انجام دهید و چه کاری نمی توانید انجام دهید. تنها محدودیت تخیل شماست. شما می توانید قلمرو خود را دقیقاً همان طور که دوست دارید، در متاورس ایجاد کنید.

۵. هیچ کس متاورس را کنترل نمی کند

هیچ کس در متاورس نمی تواند پلتفرم و اعضای آن را کنترل کرده و شما را محدود کند. این ویژگی به افراد امکان فروش یا اجاره زمین در دنیای واقعی و همچنین استفاده از آن برای مقاصد دیگر را می دهد.

فعالیت هایی که می توانید در متاورس شیبا انجام دهید

فعالیت هایی که می توانید در متاورس شیبا انجام دهید

همان طور که در زندگی واقعی زمانی که یک شهر توسط برنامه ریزان شهری توسعه می یابد، قطعه ها ترسیم و منطقه بندی شده و سپس برای تصویب ارائه می شوند. در متاورس نیز مشابه همین اتفاق رخ می دهد. زمین ها در متاورس، در فضای بلاک چین ثبت می شوند.

هنگامی که معماران و توسعه دهندگان زمین شیبا را طراحی و منطقه بندی کردند، طرح ها برای مشاهده اعضای انجمن به بازار زمین های شیبا ارسال شد. در آنجا اعضا می توانند اندازه و قیمت هر قطعه و منطقه ای را که در آن قرار دارد، ببینند. سپس می توانند زمین مورد نظر خود را خریداری کنند.

از زمان راه اندازی شیبالند کاربران می توانند برای فعالیت در متاورس شیبا، اقدام به خرید زمین های مجازی در این پلتفرم کنند. در این متاورس می توانید با خرید زمین های مجازی فعالیت های مختلفی انجام دهید که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

تبلیغات

فضاهای متعددی برای اعضای تجاری شیبا لند وجود دارد تا بتوانند تجارت خود را در جامعه شیبا لند تبلیغ کنند. فضاهایی در داخل مرکز خرید در امتداد مسیرهای کلیدی وجود دارد که کسب و کارها می توانند فضایی را اجاره کنند تا از سوی کاربرانی که از آن فضا عبور می کنند دیده شوند. همچنین نیمکت های پارک، بیلبوردها و ساختمان ها در مکان های کلیدی مرکز شهر برای تبلیغات انتخاب می شوند.

سرگرمی

در متاورس شیبا مناطق سرگرمی نیز وجود خواهد داشت. این قسمت از شهر میزبان همه مکان های تفریحی مورد علاقه شما خواهد بود. سالن های سینمایی با جدیدترین نسخه ها، گالری های هنری با محبوب ترین NFT ها، حتی کلوپ های موسیقی کوچکی وجود خواهند داشت که در آن ها می توانید از اجراهای هنرمند مورد علاقه تان لذت ببرید.

کسب و کار

منطقه تجاری متاورس شیبا نیز فرصت های مختلفی را به جامعه ای ارائه می دهد که به دنبال ارائه کالاها و خدمات خود به دنیای مجازی از دنیای واقعی و در زمان واقعی هستند. ترکیبی از ساختمان های اداری میزبان متخصصانی از جمله پزشکان، وکلا، حسابداران و سایر متخصصان خواهد بود.

اعضای Shiba Land همچنین به یک مرکز خرید دسترسی دارند و می توانند هر چیزی را در این دنیای مجازی خریداری کنند و آن را در خانه خود در دنیای واقعی تحویل بگیرند. این بهترین ادغام تجارت الکترونیک با متاورس به صورت سه بعدی خواهد بود.

توجه داشته باشید امکان دریافت زمین رایگان در متاورس وجود ندارد و تنها اعضایی که توانایی سرمایه گذاری و خرید زمین ها را دارند، واجد شرایط خرید زمین در شیبا متاورس هستند.

بازار شیبا لند چیست؟

بازار شیبالند (Shiba Land Marketplace) تلاشی برای تقلید از دنیای واقعی تا حد امکان است. تیم شیبا لند تلاش کرده است یک بازار انحصاری، مجازی و نسبتاً واقعی ایجاد کند که به عنوان واسطه ای برای خرید اقلام مختلف و فروش آن ها برای کسب درآمد عمل می کند.

اکنون که نسل جوان به سمت دیجیتالی شدن در تمام جنبه های زندگی پیش می رود، جای تعجب نیست که تمدن به سمت متاورس حرکت کند. کاربران می توانند زمین مجازی را در بازار شیبالند بخرند، بفروشند یا اجاره کنند.

همچنین می توانند NFT (توکن های غیر قابل تعویض) را در این پلتفرم توسعه دهند یا خریداری کنند. یک تاجر نیز می تواند از تبلیغات در این بازار برای تبلیغ محصول، کالا و خدمات خود استفاده کند.

نحوه خرید اولین زمین مجازی در متاورس شیبا

نحوه خرید اولین زمین مجازی در متاورس شیبا

یکی از سریع ترین راه ها برای خرید زمین در متاورس شیبا اینو، نگه داشتن کوین های LEASH است. همان طور که گفته شد، افرادی که توکن های LEASH را در اختیار داشته باشند، اولویت دسترسی به زمین های SHIBA Metaverse دارند که با توجه به کل توکن های LEASH قفل شده و دوره زمانی مربوط مقیاس خواهد شد.

اریک ام (Eric M)، توسعه دهنده شیبا در این باره توضیح داد که مالکان احتمالی می توانند بین 0.2 توکن های LEASH تا 5 توکن LEASH را برای 45 تا 90 روز قفل کنند. هر چه ارزش LEASH و دوره زمانی بیشتر باشد، صاحب توکن LEASH می تواند ارزش بیشتری به دست آورد.

مکانیسم مشابهی نیز برای افرادی که توکن های Shiboshi را در اختیار دارند، اعمال خواهد شد و آن ها نیز از اولویت دسترسی به زمین های متاورس شیبا برخوردار هستند. همچنین 2000 نفر از هولدرهای توکن های Shiboshi برای مالکیت زمین ها در منطقه انحصاری شیبوشی انتخاب خواهند شد.

با این حال Eric M اظهار داشت مالکان برای خرید زمین باید از ارز دیجیتال ETH استفاده کنند و ارز دیجیتال SHIB پذیرفته نخواهد بود. با وجود دسترسی زودهنگام هولدرهای توکن های LEASH و Shiboshi، افراد عادی فرصتی برای خرید زمین پس از مرحله اول راه اندازی خواهند داشت.

سه مرحله فروش زمین در Shiberse

متاورس Shiba Inu زمین های خود را در سه مرحله شامل مراحل پیشنهاد (Bid Event)، شانس مجدد (Holder Event) و فروش عمومی می فروشد. در مرحله پیشنهاد یا Bid، پیشنهاد ETH از هولدرهای LEASH تا پایان حراج به قراردادی هوشمند ارسال می شود.

تا پایان دوره مزایده، برنده مناقصه می تواند زمین های خود را در SHIBA Metaverse مینت کند. این مرحله در ۳ روز انجام می شود. در این مرحله باید توکن های LEASH یا NFT های خود را قفل کنید. پس از ارائه پیشنهاد، قادر به لغوکردن آن نخواهید بود؛ مگر اینکه فرد دیگری پیشنهاد بهتری ارائه دهد. در پایان این مرحله، بالاترین پیشنهاد حق مالکیت زمین را خواهد داشت.

پس از مرحله اول، مرحله فروش در شانس مجدد آغاز می شود که در این مرحله هولدرهای LEASH و Shiba می توانند بقیه زمین ها را بدون مناقصه خریداری کنند. این مرحله نیز ۷ روز طول می کشد و هیچ ارائه پیشنهادی انجام نمی شود. هر فردی که زودتر اقدام کند، می تواند زمین را بخرد.

بعد از آن فرایند فروش عمومی آغاز می شود که زمین ها در دسترس مخاطبان بسیار گسترده تری قرار خواهند گرفت. فروش عمومی نیز ۱۰ روز طول می کشد و همه کاربران می توانند زمین های باقی مانده را خریداری کنند. در این مرحله قیمت ها مقطوع است و نیازی به قفل کردن هیچ ارزی نخواهد بود.

فراموش نکنید برای خرید زمین در متاورس شیبا، باید از کیف پول متامسک استفاده کنید. اریک ام درباره فروش زمین های این متاورس چنین توضیح داد:

«در مرحله فروش در شانس مجدد فقط هولدرهای توکن های LEASH می توانند زمین های متاورس شیبا را خریداری کنند. پس از عبور از این مرحله، فرایند فروش عمومی راه اندازی خواهد شد و همه می توانند زمین های باقی مانده را به روش معمولی خریداری کنند».

صاحبان ارز دیجیتال شیبا اینو (SHIB) که یک میم کوین (memecoin) محبوب است نیز می توانند از ارز دیجیتال خود برای خرید زمین در متاورس شیبا استفاده کنند و این زمین ها از طریق ارز دیجیتال آن ها در دسترس خواهد بود.

ادغام توکن های SHIB با پروژه SHIBA Metaverse اینو گزینه های سفارشی سازی و دسترسی به ویژگی های مجازی در متاورس شیبا را در اختیار کاربران قرار می دهد و همچنین خرید زمین مجازی برای کاربران در این شرایط راحت تر خواهد بود.

جزئیات زمین های موجود در SHIBA Metaverse

این متاورس متشکل از ۱۰۰، ۵۹۵ قطعه زمین خواهد بود که به صورت مرحله ای تحویل داده می شود. 36431 قطعه زمین در مرحله اول در 13 آوریل ۲۰۲۲ در دسترس قرار گرفت. 36431 قطعه زمین که در فاز اول فروش در دسترس قرار می گیرد، به 4 بخش تقسیم شد که شامل رشد (Growth)، دفاع (Defense)، فناوری (Technology) و ارزها (Currencies) است.

این ۴ دسته زمین به چهار نوع مختلف و به شیوه زیر قیمت گذاری می شوند:

 • خز نقره ای (Silver Fur) به قیمت ۰.۲ اتر
 • دم طلایی (Gold Tail) به قیمت ۰.۳ اتر
 • پنجه پلاتینی (Paltinum Paw) به قیمت ۰.۵ اتر
 • دندان الماسی (Diamond Teeth) به قیمت ۱ اتر

همچنین تیم شیبا اینو ۱۵ قطعه زمین به عنوان پاداش برای افرادی در نظر گرفته است که حضور فعالی در توسعه متاورس امروزی و آینده داشته باشند.

سخن پایانی

Shiba Metaverse یک دنیای مجازی است که Shib.io میزبانی آن را بر عهده دارد و در آن شخصیت ها یا آواتارها می توانند حال و هوای دنیای واقعی را تجربه کرده و در این فضا زندگی کنند. به باور کارشناسان با توجه به علاقه روزافزون به فضای متاورس، این پلتفرم می تواند برای سرمایه گذاران علاقه مند به نوآوری در بازارهای مالی فضای جالب و مفیدی باشد.

متاورس شیبا اینو زمین های خود را در سه مرحله شامل پیشنهاد، شانس مجدد و فروش عمومی به فروش می رساند. پلتفرم این متاورس نیز Shiberse نام دارد که در آن کاربران می توانند زمین مورد نیاز خود را با استفاده از یک نقشه تعاملی انتخاب کنند.

پرسش های متداول

این متاورس یک دنیای مجازی است و هدف اصلی آن ایجاد یک محیط مجازی تا حد امکان شبیه دنیای واقعی خواهد بود؛ جایی که کاربران می توانند بازی کنند، با یکدیگر تعامل داشته باشند و کسب و کار خود را معرفی کنند.

توسعه دهندگان Shiba Inu پس از موفقیت هایی که از میم کوین خود به دست آوردند، تصمیم گرفتند وارد دنیای Web 3.0 و متاورس شوند. هدف شیبا اینو از راه اندازی این متاورس، ارائه تجربه همه جانبه از این دنیای مجازی است.

این متاورس زمین های خود را در سه مرحله به فروش می رساند. این سه مرحله شامل پیشنهاد (Bid Event)، شانس مجدد (Holder Event) و فروش عمومی است.

این متاورس متشکل از ۱۰۰، ۵۹۵ قطعه زمین خواهد بود که به صورت مرحله ای تحویل داده می شود. 36431 قطعه زمین در مرحله اول در 13 آوریل ۲۰۲۲ در دسترس قرار گرفت. 36431 قطعه زمین که در فاز اول فروش در دسترس قرار می گیرد، به چهار بخش تقسیم شده که شامل رشد (Growth)، دفاع (Defense)، فناوری (Technology) و ارزها (Currencies) هستند.

بازار شیبالند (ShibaLand Marketplace) تلاشی برای تقلید از دنیای واقعی تا حد امکان است. تیم شیبا لند تلاش کرده است یک بازار انحصاری، مجازی و نسبتاً واقعی ایجاد کند که به عنوان واسطه ای برای خرید اقلام مختلف و فروش آن ها برای کسب درآمد عمل می کند.

ادامه مطلب
برترین شرکت های فعال در حوزه متاورس
6 شرکت سرمایه گذار در متاورس

شرکت های سرمایه گذار در متاورس در حال زیاد شدن هستند و هریک به نوعی برای ایجاد دنیای مجازی در حال فعالیت هستند. دنیای متاورس روز به روز در حال پیشرفت و توسعه است. پروژه های کوچک رمزنگاری، سازندگان و بازی ها در کنار غول های بزرگ مانند گوگل، مایکروسافت، فیس بوک یا همان متا و… در حال ساخت محتوا و پلتفرم های متاورس هستند؛ برای مثال رویکرد در پیش گرفته شده توسط گوگل به این صورت است که بر واقعیت افزوده برای اتصال دنیای دیجیتال و واقعی تأکید دارد.

متا که قبلاً با نام فیس بوک شناخته می شد نیز یکی از برترین شرکت های فعال در حوزه متاورس است که حرکت های خود را برخلاف جهت سیاست های پیشین خود و به سمت متاورس در پیش گرفته است. از آشکارترین این تغییرات می توان به تغییر نام آن اشاره کرد. کمپانی فیس بوک (متا) هم اکنون سخت افزارهای اصلی و لازم واقعیت مجازی را در کنار سایر پروژه هایش در اختیار دارد.

مایکروسافت نیز به عنوان یکی دیگر از برترین شرکت های فعال در حوزه متاورس بر ایجاد دفاتر مجازی و محیط های کاری در حوزه متاورس تمرکز کرده است. بی شک در آینده شرکت ها فضاهای مجازی دائمی را برای کارمندان خود ایجاد می کنند تا در سطح عمیق تری نسبت به تماس های ویدئویی استاندارد همکاری کنند. بایننس با وجود اینکه به طور مستقیم در روند توسعه متاورس فعالیتی نمی کند، زیرساخت ارزهای دیجیتال ضروری را فراهم می کند؛ برای مثال بازار NFT بایننس، خریداران و فروشندگان دارایی های متاورس دیجیتال را گرد هم می آورد. همچنین بازارهای نقدینگی موردنیاز را برای توکن های متاورس به منظور معامله کردن ارائه می دهد.

چرا شرکت ها به ساخت متاورس علاقه مند هستند؟

بسیاری از شرکت هایی که در این مقاله به آن ها اشاره کرده ایم، در حال حاضر نیز جایگاه های ویژه ای در پلتفرم های پیشگام متاورس دارند؛ به عنوان مثال، تنسنت (Tencet) مالک وی چت، متا مالک فیس بوک، اینستاگرام و واتساپ و اپیک گیمز ناشر فورتنایت (Fortnite) هستند. به نظر می رسد روند کاری این پلتفرم ها با متاورس گره خورده است؛ بنابراین منطقی است شرکت ها خودشان راه حل های توسعه این بستر را پیش ببرند.

تا به امروز نیز این پروژه ها موفقیت های بزرگی را از نظر نوآوری و کسب درآمد در دنیای متاورس به دست آورده اند؛ مثلاً پروژه هایی مانند اکسی اینفینیتی، دیسنترالند و Roblox از پروژه های تأثیرگذار بر نسل جدیدی از توسعه دهندگان و شرکت های بزرگ جهانی هستند.

شرکت های معروف در متاورس

در حال حاضر استارتاپ ها و شرکت های تکنولوژی همگی در حال رقابت برای توسعه دادن به آخرین و به روزترین روندهای تکنولوژی هستند. در ادامه به معرفی برترین شرکت های فعال در حوزه متاورس و آنچه از آن ها انتظار داریم، می پردازیم.

1- گوگل

برترین شرکت های فعال در حوزه متاورس

در مصاحبه ای با بلومبرگ (Bloomberg )، ساندار پیچای (Sundar Pichai ) مدیرعامل گوگل دیدگاه خود را درباره متاورس به عنوان یک «محاسبات در حال تکامل به روشی فراگیر با واقعیت افزوده» توضیح داد. گوگل در حال حاضر تجربه زیادی درمورد واقعیت افزوده با محصول گوگل گلس خود دارد. همچنین در نوامبر 2021، بخش های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده خود را با تیم جدیدی از آزمایشگاه های Google که شامل ابزار کنفرانس ویدئویی هولوگرافیک Project Starline است، سازمان دهی کرد.

در حال حاضر گوگل بیشتر بر اتصال ما از طریق آواتارهای تقویت شده با ترکیب دنیای دیجیتال و فیزیکی متمرکز است. با وجود اینکه تاکنون هیچ طرح خاصی از گوگل به عنوان یک پیشنهاد متاورس مشاهده نشده است، شواهد نشان می دهد این کمپانی در حال تبدیل شدن به یکی از برترین شرکت های فعال در حوزه متاورس است.

2- فیسبوک (متا)

برترین شرکت های فعال در حوزه متاورس

فیسبوک به طور کاملاً آشکار یکی از بارزترین شرکت ها در حوزه توسعه متاورس در مقیاس بزرگ بوده است. این شرکت حتی نام خود را به Meta تغییر و جدیت خود را در این موضوع نشان داد. فیس بوک، اینستاگرام، Oculus VR و واتساپ همگی تحت پوشش این نام تجاری هستند. بدیهی است متا در حال حاضر مالکیت بسیاری از عناصر کلیدی متاورس را در اختیار دارد. در ادامه برخی از تحولات فیس بوک (متا) را که یکی از برترین شرکت های سرمایه گذار متاورس بوده، در مقیاس کوچک تر می خوانیم:

 1. پیام رسانی به صورتVR: این امر برای کمک به اتصال کاربران در طیف گسترده بسیار مهم و کاربردی است.
 2. پروژه Cambria: یک هدست واقعیت مجازی سازگار با دنیای Oculus Quest VR.
 3. Horizon Marketplace: مکانی که خریداران، فروشندگان و سازندگان می توانند کالاهای دیجیتالی را مبادله کنند.

مدیرعامل فیس بوک، مارک زاکربرگ پیش تر به اهمیت توکن های غیرقابل تعویض (NFT)، ارزهای دیجیتال و بلاک چین در متاورس اشاره کرده است. با توجه به اینکه پروژه Libra آن نیز در حال انجام است، احتمالاً شاهد تلفیق آن در آینده با متا نیز خواهیم بود.

3- مایکروسافت

برترین شرکت های فعال در حوزه متاورس

اولین دستاورد شرکت مایکروسافت به عنوان یکی از برترین شرکت های فعال در حوزه متاورس، نرم افزار Mesh است که به تیم های نرم افزاری تعلق دارد و به گفته این شرکت در سال 2022 منتشر می شود.

ایده نرم افزار Mash از روند دورکاری یا همان کار از خانه در زمان همه گیری کرونا شکل گرفت و در کنار اشتیاق زیاد به دنیای متاورس عملی کردن آن قوی تر شد. این نرم افزار روی دستگاه های استاندارد و هدست های واقعیت مجازی برای ایجاد یک تجربه دفتر مجازی دائمی در دسترس خواهد بود.

خصوصیت کلیدی نرم افزار Mesh for Teams، ساخت یک آواتار مجازی است که به عنوان هویت دیجیتال شما عمل می کند. سپس می توانید از این آواتار برای کاوش در مناطق و فضاهای مجازی در دنیای دیجیتال استفاده کنید که یکی از جنبه های مهم دنیای متاورس است.

4- بایننس

برترین شرکت های فعال در حوزه متاورس

بایننس به دلیل اهمیت کریپتو و بلاک چین، نقش اساسی در متاورس دارد. متاورس اجازه می دهد سیستم ها و فرایندهای مالی جدیدی ایجاد شود و بایننس به ارائه زیرساخت های لازم کمک می کند؛ برای مثال بازار NFT بایننس مکانی را برای خریداران و فروشندگان ایجاد می کند تا دارایی های مجازی را از چندین بلاک چین معامله کنند. این روند به بهبود عملکرد متقابل بین اکوسیستم های متاورس مختلف کمک می کند. همچنین صرافی

Binance طیف گسترده ای از جفت توکن های متاورس را ارائه می دهد. ایجاد بازارهای لیکوئیدی برای متاورس به حمایت از رشد صنعت کمک می کند.

5- اپیک گیمز

برترین شرکت های فعال در حوزه متاورس

بی شک Epic Games یکی از پیشرفته ترین پلتفرم های متاورس امروزی، یعنی فورتنایت را دارد که ابتدا تنها به عنوان یک بازی شروع شده و سپس به یک پلتفرم اجتماعی گسترده و دنیای مجازی با بیش از 350 میلیون بازیکن تبدیل شد. رویدادهای مجازی شامل انواع افراد مشهور، برندها و مشارکت برای مراسم جوایز و کنسرت هاست.

Epic به عنوان یکی از برترین شرکت های فعال در حوزه متاورس دو هدف اصلی درمورد متاورس دارد. اول اینکه می خواهد Fortnite را به پلتفرمی گسترش دهد که بتواند ماهانه بیش از 60 میلیون کاربر فعلی خود را جذب و پشتیبانی کند. همچنین می خواهد «محتوای سه بعدی، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی» را در دسترس تر کند و اکوسیستم سازنده را رشد دهد که برای یک متاورس باز و به هم پیوسته حیاتی هستند. این قابلیت به همه افراد این امکان را می دهد تا محتوای سه بعدی حرفه ای ایجاد کرده و به بهبود کیفیت تجربه متاورس کمک کنند.

6- تنسنت

برترین شرکت های فعال در حوزه متاورس

Tencent به عنوان یکی از بزرگ ترین فروشندگان بازی های ویدئویی در سطح جهان فعالیت می کند و همچنین مالک شبکه های اجتماعی چینی و پلتفرم های پیام رسانی WeChat و Tencent QQ است. هر دوی این زمینه ها برای توسعه دنیای متاورس ضروری هستند؛ برای مثال Tencent QQ در حال حاضر قابلیت های بازی، تجارت الکترونیک، موسیقی، فیلم و چت صوتی را در پورتال وب خود ارائه می دهد. وی چت یک برنامه پرداخت موبایلی که قابلیت اتصال به پلتفرم های رسانه های اجتماعی خودش را دارد، ارائه می دهد.

مدیران تنسنت در طول یک تماس مبتنی بر کسب درآمد، به اهمیت زیرساخت بازی خود در توسعه متاورس تأکید کردند. در حال حاضر Tencent برنامه های کاربردی و پروژه های زیادی برای استفاده دارد. این شرکت قصد دارد در زمینه بازی سازی در حوزه متاورس پیشگام شود و از تجربه خود در این صنعت استفاده کند.

با این حال Tencent به طور عمومی تأکید کمتری بر اهمیت سخت افزار واقعیت مجازی یا همان VR نسبت به سایر شرکت ها داشته است. درعوض به دنبال راه حل های نرم افزاری برای افزایش مشارکت بازیکن در متاورس است. این روند به میزان سهام آن ها در Epic Games، تولیدکنندگان Fortnite، Riot Games و ناشر League of Legends بستگی دارد. با توجه به این دلایل، Tencent احتمالاً از بازی های ویدئویی به عنوان جایگاه خود در متاورس استفاده خواهد کرد.

جمع بندی

رقابت تنگاتنگ برای توسعه متاورس در حوزه های گوناگون از هم اکنون آغاز شده است، اما برخلاف سایر فناوری ها، فضای زیادی در متاورس برای نوآوری بدون اشباع شدن میزان فعالیت افراد وجود دارد. پس از موفقیتی که در کریپتو و متاورس مشاهده شد، غول هایی مانند گوگل و متا (فیس بوک) در حال حاضر به دنبال گنجاندن آن در برنامه های خود هستند، اما اینجا جایی است که ممکن است شاهد رقابت مستقیم بین برترین شرکت های سرمایه گذار و معروف متاورس با بودجه زیاد و تیم های کریپتو کوچک باشیم. صرف نظر از اینکه چه کسی «برنده» می شود، این احتمال وجود دارد که نوآوری و توسعه در این حوزه با سرعت زیادی اتفاق افتد.

سوالات متداول

در حال حاضر استارتاپ ها و شرکت های تکنولوژی همگی در حال رقابت برای توسعه به آخرین و به روزترین روندهای تکنولوژی هستند.

اپیک گیمز دو استراتژی اصلی مرتبط با این حوزه دارد. استراتژی اول این است که روند این شرکت سبب بهبود تجربه کاربری پایه و فناوری موردنیاز برای پشتیبانی از بازیکنان بیشتری شود. استراتژی دوم Epic Games، کمک به سازندگان در راستای ساخت دارایی های سه بعدی برای متاورس است.

ادامه مطلب
ارزهای دیجیتال متاورس
بهترین ارزهای متاورس کدامند و چه...

بهترین ارزهای متاورس کدامند؟ آینده ارزهای متاورس چیست؟ چطور ارزان ترین ارزهای متاورس را برای سرمایه گذاری پیدا کنیم؟ اگر به دنبال پاسخ این سوالات و لیست ارزهای متاورس هستید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

ارتباط متاورس و ارزهای دیجیتال

متاورس یک دنیای مجازی با اقتصاد مجازی است. در بیشتر مواقع دنیاهایی که با عنوان متاورس شناخته می شوند، از اقتصاد غیرمتمرکز (DeFi) کمک می گیرند و کاربران می توانند دارایی های مختلف را از طریق توکن های غیرمثلی (NFT) یا ارزهای دیجیتال متاورس معامله کنند.

متاورس تلاش می کند تجربه ای همه جانبه در اختیار کاربران خود قرار دهد. در متاورس از فناوری بلاک چین و دیفای استفاده می شود تا یک دنیای مالی داخلی کاملاً کاربردی در اختیار کاربران قرار بگیرد. در این دنیا ارزهای دیجیتال منطقی ترین راه حل برای تبادل ارزش به شمار می روند. این ارزها را می توانید به راحتی به ازای خدمات و دارایی های مجازی مصرف کنید یا از روش های مختلفی برای به دست آوردن آن ها استفاده کنید؛ برای مثال می توانید دارایی های مختلف را خرید و فروش کنید یا با خلق اشیای داخل بازی آن ها را بفروشید یا حتی تجهیزاتی را که در اختیار دارید اجاره دهید. حتی کاربران می توانند از توکن های متاورس یا ارزهای بومی هر سرویس برای خرید و فروش زمین مجازی یا آیتم های دیگر استفاده کنند. با انجام برخی بازی ها نیز می توانید NFT یا ارزهای دیجیتال متاورس را به دست بیاورید.

ارزهای دیجیتال متاورس

لیست ارزهای متاورس

ارزهای دیجیتال متاورس ارزهای دیجیتالی هستند که از آن ها برای انجام تراکنش های دیجیتال در دنیای متاورس استفاده می شود. از آنجا که متاورس براساس تکنولوژی بلاک چین خلق شده است، تراکنش هایی که انجام می شوند تقریباً در لحظه انجام خواهند شد. همان طور که می دانید بلاک چین برای تأمین امنیت و اعتماد ایجاد شده است و به همین دلیل متاورس فضایی فوق العاده برای ایجاد یک اقتصاد خالی از فساد و کلاه برداری شناخته می شود.

هولدرهای ارزهای متاورس می توانند به سرویس ها و خدمات مختلفی در این فضای مجازی دسترسی داشته باشند. برخی از این ارزها می توانند توانایی های ویژه ای را به کاراکتر داخل بازی شما اضافه کنند و برخی دیگر هم نشان دهنده آیتم های خاص مانند لباس یا عضویت در یک گروه خاص هستند. اگر تجربه انجام بازی های MMO مثل وارکرفت را داشته باشید، به خوبی با مفهوم آیتم های داخل بازی آشنایی دارید، اما برخلاف این بازی ها، آیتم هایی که در متاورس وجود دارند، هم داخل بازی و هم بیرون بازی ارزش دارند. ارزهای دیجیتال متاورس را می توانید با ارزهای واقعی معاوضه کنید.

اگر می خواهید بیشتر با ارزهای متاورس آشنا شوید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا برخی از بهترین ارزهای دیجیتال متاورس را معرفی کنیم:

۱- وراسیتی Verasity (VRA)

وراسیتی خود را به عنوان یک پروتکل و لایه نرم افزاری برای بازی های ویدیویی و ورزش های الکترونیکی معرفی می کند. این ارز بر روی بلاکچین اتریوم قرار دارد و هدف آن این است که تعامل و درآمد تبلیغاتی ناشران و تبلیغ کننده ها را افزایش دهد. ارز VRA از پروتکل Proof-of-View (اثبات مشاهده) استفاده می کند که باعث افزایش تعامل ارگانیک و درآمد تبلیغاتی پلتفرم خواهد شد. ارز دیجیتال متاورس VRA یکی از بهترین ارزهایی است که در سال ۲۰۲۲ باید حتما تحت نظر داشته باشید زیرا پروتکل اثبات مشاهده آن می تواند در سال های آینده به فضای متاورس اضافه شود و به ازای توجه کاربران به آن ها پاداش دهد.

۲- آلین Alien Worlds

Alien Worlds یکی از محبوب ترین بازی های بلاک چین WAX است. با انجام این بازی شما می توانید به کسب درآمد بپردازید یا توکن های NFT به دست بیاورید. وظیفه شما در این بازی استخراج ارز تریلیوم با استفاده از ابزارهای مختلفی است که به صورت NFT خریداری می شوند. شما می توانید یک سیاره را انتخاب کنید و روی آن به استخراج ارز دیجیتال متاورس تریلیوم (TLM) بپردازید. در ابتدای بازی یک بیل به صورت رایگان در اختیار تمامی بازیکن ها قرار می گیرد، اما این بیل توان بسیار کمی دارد و شما می توانید با خرید ابزارهای بهتر، درآمد خود را به شکل چشمگیری افزایش دهید.

یکی از جنبه های اختصاصی این بازی این است که می توانید داخل بازی زمین بخرید و از بقیه در ازای اجازه استخراج داخل زمین خودتان پول بگیرید. در زمان نوشتن این مقاله ارزان ترین زمین موجود در این بازی 15550 WAX یا حدوداً ۸ هزار دلار ارزش دارد.

آینده ارز دیجیتال تریلیوم

Alien Worlds به عنوان یکی از محبوب ترین بازی های بلاکچین آینده بسیار روشنی در سال ۲۰۲۲ دارد. تیم این بازی به صورت مستمر در حال به روزرسانی و بهبود آن است و به همین خاطر روز به روز کاربرانی بیشتری جذب خواهد کرد.

۳- وایلدر ورد Wilder World

ارزهای دیجیتال متاورس

Wilder World یک متاورس 5D همه جانبه است که روی بلاک چین اتریوم و با استفاده از موتور Unreal Engine 5 ساخته شده است. این متاورس هنوز در حال توسعه است، اما می توانید داخل آن به خرید ماشین، کفش، ساختمان و… بپردازید. همچنین این متاورس قصد دارد به اولین بازارچه NFT غیرمتمرکز جامعه محور دنیا تبدیل شود. ارز دیجیتال WILD ارز بومی این متاورس و یکی از بهترین ارزهای دیجیتال متاورس به شمار می رود که برای خرید و فروش داخل بازارچه و همچنین کنترل Wilder DAO کاربرد دارد.

آینده ارز دیجیتال متاورس WILD

همان طور که بیان شد، این بازی با موتور بازی سازی فوق العاده قوی Unreal Engine 5 ساخته می شود. بازی هایی که با این موتور ساخته می شوند، همگی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و انتظار می رود همین موضوع دربارهWilder Worlds نیز واقعیت داشته باشد. به همین دلیل کارشناسان آینده بسیار روشنی را برای این متاورس در نظر دارند.

۴- کرومیا Chromia

کرومیا به کاربران کمک می کند تا در دنیای واقعی اپلیکیشن های غیرمتمرکز ایجاد کنند. این بازی یک معماری کاملاً منحصر به فرد دارد و به صورت کامل با اتریوم همگام است. همچنین توسعه دهنده ها می توانند با استفاده از این پلتفرم ۷ تا ۱۰ برابر سریع تر برنامه نویسی کنند. از بازی های بسیار محبوبی که با استفاده از کرومیا نوشته شده، بازی محبوب My Neighbor Alice است که سهم بازاری برابر با ۴۳۰ میلیون دلار دارد.

آینده ارز دیجیتال کرومیا (CHR)

کارشناسان معتقدند ارز دیجیتال متاورس کرومیا در سال آینده به سهم بازاری بیش از ۱ میلیارد دلار می رسد و به یکی از بهترین ارزهای دیجیتال متاورس در سطح دنیا تبدیل می شود. این پلتفرم یکی از رقبای جدی سولانا با سهم بازار ۵۹ میلیارد دلاری است. با وجود اینکه سهم بازار این ارز دیجیتال متاورس در حال حاضر زیر نیم میلیون دلار است، جای شک نیست که قیمت آن در سال ۲۰۲۲ با افزایش چشمگیری مواجه خواهد شد.

۵- دیسنترالند (MANA)

دیسنترالند در سال ۲۰۱۷ تأسیس شد و ارز دیجیتال آن یعنی MANA یکی از بهترین ارزهای دیجیتال متاورس در دنیا محسوب می شود. این پروژه یکی از اولین پروژه هایی بود که اقدام به ایجاد یک دنیای مجازی در بلاک چین اتریوم کرد. در این فضا کاربران می توانند قطعات مختلف زمین را خریداری کنند و آن را به هر چیزی که دوست دارند تبدیل کنند. تعداد قطعات زمین موجود در این بازی ۹۰۶۰۱ است و هر قطعه زمین نیز ابعادی برابر با ۱۶ متر مربع دارد. ارز دیجیتال بومی این متاورس MANA نام دارد و فقط ۲.۲ میلیون عدد از آن تولید می شود. تعداد توکن در گردش این ارز نیز در حال حاضر ۱.۸ میلیون عدد است. دارندگان توکن MANA می توانند درباره آپدیت ها و نحوه فروش قطعات زمین داخل این متاورس نظر دهند.

۶- سند باکس sandbox

ارزهای دیجیتال متاورس

سند باکس نیز یکی دیگر از پروژه های قوی متاورس است و اگر همه چیز به خوبی پیش برود، می تواند با عبور از بازی آکسی اینفینیتی به یکی از بهترین ارزهای دیجیتال متاورس تبدیل شود. دلیل آن نیز ارزش کاربردی بیشتر این ارز دیجیتال است. فضایی که این بازی خلق می کند، کاملاً کاربرپسند است و تمامی عناصر غیرمتمرکزسازی در آن رعایت شده است. سند باکس دارای پلتفرم بازی و بازارچه NFT اختصاصی خودش است. کاربران می توانند از طریق این بازارچه علاوه بر خرید عناصر مختلف به خرید LAND و ESTATE هم بپردازند تا تجربه بهتر و همه جانبه تری از بازی داشته باشند. از ارز دیجیتال متاورس SAND هم برای دسترسی به پلتفرم، حاکمیت، سرمایه گذاری و… استفاده می شود. با بهبود و توسعه بازی توکن های SAND نیز نایاب تر خواهند شد که درنهایت سبب افزایش قیمت چشمگیر آن می شود.

بررسی ارزهای دیجیتال متاورس در کوین مارکت کپ

به تازگی سایت کوین مارکت کپ نیز که ارزهای دیجیتالی و تغییرات قیمتی آن ها را رصد می کند، بخشی با عنوان متاورس به فیلترهای خود اضافه کرده است که تمامی ارزهای متاورس با اطلاعات مختلف در این بخش نمایش داده می شوند.

ارزهای دیجیتال متاورس

همان طور که در شکل بالا مشاهده می کنید، با انتخاب فیلتر Metaverse می توانید به این بخش دسترسی داشته باشید. همچنین با مراجعه به لینک https://coinmarketcap.com/view/metaverse/ می توانید به این قسمت دسترسی داشته باشید.

ارزان ترین ارزهای متاورس

در کوین مارکت کپ بخش تمامی ارزهای دیجیتال متاورس براساس سهم بازار مرتب شده اند و شما می توانید اطلاعاتی مثل قیمت، تغییرات هفتگی و ۲۴ ساعته، سهم بازار، حجم معاملات ۲۴ ساعته، توکن های در گردش و نمودار تغییرات ۷ روزه هرکدام از ارزهای دیجیتال متاورس را مشاهده کنید. با کلیک روی عنوان هر ستون نیز می توانید اطلاعات را براساس ستون موردنظر مرتب کنید؛ برای مثال در شکل زیر، جدول براساس قیمت نزولی مرتب شده است که ارز دیجیتال ایلوویوم بیشترین قیمت را در میان ارزهای دیگر دارد.

ارزهای دیجیتال متاورس

آینده ارزهای متاورس

اگر ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم، سولانا و آوالانچ و متاورس بتوانند به موفقیت چشمگیری دست بیابند، می توانند به صورت کلی تعریف پول را تغییر دهند و کاربردهای آن ها در مقایسه با ارزهای فیات گسترده تر خواهد بود. در حال حاضر بسیاری از پروژه ها از طریق ارزها سرمایه جذب می کنند و بسیاری از سرمایه گذارها به جای ارزهای فیات از اتریوم و بیت کوین برای سنجش میزان دارایی های خود استفاده می کنند. با وجود این استفاده از ارزهای دیجیتال و متاورس سبب نمی شود که ارزهای امروزی و دنیای واقعی کاملاً ارزش خود را از دست بدهند. بلکه تنها تکمیل کننده ای برای دنیای واقعی هستند.

سخن پایانی

متاورس می تواند آینده دنیای امروزی ما باشد. در طول چند سال گذشته متاورس توانسته است از یک مفهوم در کتاب های علمی- تخیلی، به دنیای مجازی تبدیل شود که کاربران می توانند به راحتی وارد آن شوند، به کسب درآمد بپردازند، با افراد دیگر ارتباط برقرار کنند یا حتی در رویدادهای مختلفی مثل کنسرت و… شرکت کنند.

سوالات متداول

آلین، وایلدر ورلد، کرومیا، دیسنترالند، سندباکس.

استفاده از ارزهای دیجیتال و متاورس سبب نمی شود که ارزهای امروزی و دنیای واقعی کاملاً ارزش خود را از دست بدهند. بلکه تنها تکمیل کننده ای برای دنیای واقعی هستند.

ادامه مطلب
خرید زمین در متاورس
آموزش خرید زمین در متاورس

خرید زمین در متاورس، یکی از موضوعات پرجستجویی است که بعد از تغییر نام فیسبوک به متا و پررنگتر شدن مفهوم متاورس، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. تقاضا برای خرید زمین مجازی در دنیای دیجیتال سه بعدی به شدت افزایش یافته و می توان گفت این بازار به نحوی شباهت هایی با بازار املاک و مستغلات دنیای واقعی دارد. خرید زمین در متاورس فرایند به نسبت ساده ای است که می توانید با استفاده از راهنمای زیر به تنهایی آن را اجرا کنید. در ادامه این مطلب به توضیح این مراحل می پردازیم.

خرید زمین در متاورس؛ راهی برای کسب درآمد از متاورس

در این پروسه برخی سرمایه گذاران درباره آینده و میزان سوددهی این نوع سرمایه گذاری دچار شک و تردید شده و گروهی دیگر نیز با در نظر گرفتن رشد بازار ارزهای دیجیتال به سرمایه گذاری در متاورس امیدوار هستند. توجه داشته باشید که هنگام خرید زمین نوع پروژه انتخابی به صورت مستقیم بر کارهایی که می توانید با زمین خود انجام دهید، تأثیرگذار است. اگر زمین مدنظر از ترافیک کافی برخوردار باشد، فضای مناسبی برای برگزاری رویدادهای مختلف مانند کنفرانس ها یا حتی اجاره فضاهای تبلیغاتی به شمار می آید.

خرید زمین در متاورس

پس از آنکه مارک زاکربرگ مالک مجموعه فیس بوک برنامه خود را برای ورود به متاورس اعلام کرد، آگاهی جهانی درمورد این فضا به سرعت افزایش یافت، اما باید دانست متاورس چیست و چه کاربردی دارد؟ در یک تعریف ساده متاورس را می توان یک واقعیت دیجیتالی سه بعدی آنلاین معرفی کرد که کاربران از نقاط مختلف جهان را در تمام جنبه های زندگی به یکدیگر متصل می کند. شما می توانید در این دنیا به محل کار خود بروید، در فعالیت های اوقات فراغت شرکت کرده و هویت های دیجیتالی را میزبانی کنید. در طراحی و اجرای متاورس جهت شبیه سازی زندگی واقعی از ترکیب عناصر مربوط به واقعیت مجازی و واقعیت افزوده استفاده شده است.

اما جالب است بدانید مفهوم «Metaverse» از سال ها پیش وجود داشته و موضوع جدیدی نیست. درواقع ایده متاورس نخستین بار در رمان علمی- تخیلی به نام Snow Crash نوشته Neal Stephenson معرفی شد، اما این ایده تخیلی به تازگی به دلیل فرصت های سرمایه گذاری که پس از اعلام فیس بوک در متاورس به وجود آمد، به واقعیت تبدیل شده و محبوبیت پیدا کرده است. یکی از این فرصت های تجاری خرید و فروش املاک دیجیتالی است. طبق پیش بینی کارشناسان با ورود افراد بیشتر به این فضا، نیاز به خرید و استفاده از املاک دیجیتالی نیز افزایش خواهد یافت.

نحوه خرید زمین در متاورس

 1. خرید زمین در متاورس توسط پلتفرم های اختصاصی انجام می شود که از میان آن ها Sandbox و Decentraland بهترین گزینه هستند.
 2. برای استفاده از هر دو برنامه لازم است ابتدا افزونه کروم به نام Metamask را دانلود کنید که کیف پول رمزنگاری شده برای نگهداری و مدیریت ارزهای دیجیتال است.
 3. در قدم بعدی لازم است ارز SAND (برای پلتفرم Sandbox) یا ارز MANA (برای پلتفرم Decentraland) را خریداری و در کیف پول خود ذخیره کنید.
 4. پس از تأمین مالی اکانت شما آماده خرید زمین در متاورس خواهد بود. در ادامه هریک از این مراحل را به صورت مفصل توضیح خواهیم داد.

مراحل خرید زمین در متاورس

گام اول: ساخت کیف پول ارز دیجیتال

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که در متاورس امکان خرید زمین از طریق دلار و به طورکلی ارزهای فیات وجود ندارد و به همین دلیل لازم است حساب خود را از طریق ارزهای دیجیتال شارژ کنید. درنتیجه قبل از هر چیزی برای نگهداری ارزهای خود باید یک کیف پول دیجیتالی مناسب انتخاب و راه اندازی کنید. با توجه به نوع پلتفرم انتخابی ارز دیجیتال مرتبط را تهیه کرده و کیف پول خود را شارژ کنید. به این ترتیب با خرید ارز SAND در Sandbox و با خرید ارز MANA در Decentraland زمین را خریداری خواهید کرد. برای افزایش امنیت دارایی ها و جلوگیری از اینکه آن ها هنگام راه اندازی کیف پول دیجیتالی از بین بروند، عبارت بازیابی را به صورت آفلاین یادداشت کرده و در یک مکان مطمئن نگهداری کنید. همچنین اطلاعات موجود در کیف پول دیجیتالی را به عنوان «حساب بانکی مجازی» خود در نظر بگیرید و با افراد دیگر به اشتراک نگذارید.

خرید زمین در متاورس

گام دوم: انتخاب پلتفرم برای خرید زمین در متاورس

پس از راه اندازی کیف پول و خرید ارز چند انتخاب برای شما وجود دارد. درمورد نخست شما می توانید مستقیم روی یک پلتفرم متاورس، مانند Decentraland یا Sandbox ملک خریداری کنید. از طرف دیگر نیز امکان خرید زمین از طریق یک پلتفرم شخص ثالث مانند OpenSea نیز وجود دارد. براساس نظر کارشناسان پلتفرم های شخص ثالث گزینه بهتری برای سرمایه گذاران تازه واردی هستند که برای اولین مرتبه قصد خرید زمین در متاورس را دارند.

OpenSea و NonFungible.com به کاربران این امکان را می دهد تا بدون نیاز به پرش از یک پلتفرم به پلتفرم دیگر، قطعات زمین مجازی را خریداری کنند. پلتفرم های مختلف زمین هایی با امکانات متفاوت همراه با قیمت های متنوع ارائه می دهند. یکی دیگر از مزایای استفاده از پلتفرم های شخص ثالث این است که خریداران می توانند قیمت زمین مدنظر را براساس واحد ارزی دنیای واقعی ارزیابی کنند. این موضوع درک میزان هزینه پرداختی برای خرید زمین در متاورس را برای فرد آسان تر می کند.

خرید زمین در متاورس

اما مزیت استفاده از پلتفرم های مستقیم خرید زمین در متاورس این است که سرمایه گذار درک بهتری از امکانات موجود در فضای اطراف زمین خود به دست آورده و اطلاعاتی خوبی را درباره همسایگان زمین به دست خواهد آورد. درنهایت می توان گفت پس از کسب تجربه کافی به عنوان سرمایه گذار، استفاده از این پلتفرم های مستقیم گزینه مناسب تری خواهد بود.

گام سوم: ثبت پیشنهاد و نهایی کردن خرید زمین در متاورس

در دنیای واقعی سخت ترین مرحله در هنگام خرید املاک و زمین، به توافق رسیدن بر سر قیمت است، اما در حال حاضر هنگام خرید زمین در دنیای مجازی متاورس هیچ چالشی در این باره وجود ندارد. درواقع در دنیای مجازی متاورس پس از جست وجو و انتخاب زمین مدنظر، تنها کاری که باید انجام دهید، چند کلیک ساده و نهایی کردن مراحل ثبت سفارش خرید است. با این حال شما می توانید در پلتفرم دیسنترالند (Decentraland) پیشنهاد خریدی را ثبت کرده و درصورت موافقت مالک با قیمت مدنظر خود، مراحل خرید زمین را نهایی کنید.

نحوه NFT زمین مجازی در متاورس و فروش آنلاین آن

گام اول: جست وجو و انتخاب یک قطعه زمین در متاورس

ابتدا لازم است در میان قطعات زمین آماده فروش جست وجو کرده و پس از ارزیابی موارد در دسترس، مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید. هنگام انتخاب قطعه زمین مناسب بهتر است به فاصله زمین مدنظر از مکان های معروف توجه داشته باشید. هرچه زمین انتخابی شما به مرکز شهر و مکان های محبوب نزدیک تر باشد، به همان اندازه نیز قیمت زمین افزایش خواهد یافت.

خرید زمین در متاورس

پس از انتخاب قطعه زمین مناسب، روی آن کلیک کنید تا اطلاعات بیشتر درباره زمین به شما نمایش داده شود. همان طور که در بالا اشاره شد، برای ثبت سفارش خرید لازم است کیف پول خود را ایجاد و شارژ کنید. در ادامه به آموزش اتصال کیف پول به پلتفرم می پردازیم.

گام دوم: اتصال کیف پول به پلتفرم

برای اتصال کیف پول به پلتفرم، ابتدا روی گزینه «Jump In» کلیک کرده و سپس با استفاده از کیف پول دیجیتالی خود مراحل ثبت نام را تکمیل کنید.

خرید زمین در متاورس

بلافاصله پس از آنکه مراحل ثبت نام را انجام دادید و خرید خود را تأیید کردید، زمین مجازی خریداری شده به کیف پول شما ارسال می شود. به این ترتیب شما مالک رسمی دارایی مجازی خریداری شده هستید و صحت این ادعا در بلاک چین تأیید خواهد شد. از آنجا که خرید زمین شامل پرداخت هزینه های Gas نیز می شود، لازم است حساب خود را کمی بیشتر از قیمت درج شده روی قطعه زمین مدنظر شارژ کرده باشید.

گام سوم: تأیید خرید

اگر ارز کافی در کیف پول خود داشته یا با فروشنده بر سر قیمت به توافق رسیده باشید، خرید شما به راحتی انجام می شود. شما می توانید خرید زمین مجازی را در کیف پول دیجیتالی خود تأیید کنید؛ برای مثال به منظور تأیید خرید زمین در کیف پول Trust Wallet به بخش Collectibles و در کیف پول Metamask به بخش NFTs بروید.

نکات مهم هنگام خرید زمین در متاورس

اساساً زمین ها، املاک و مستغلات موجود در متاورس، توکن های غیرقابل تعویض یا همان NFT هستند که به دلیل توجه گسترده سرمایه گذاران به این روش سرمایه گذاری جدید، محبوبیت کسب کرده اند. توجه به این بازار سبب افزایش تعداد کلاه برداران این حوزه شده است؛ بنابراین برای جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده مالی بهتر است همواره از پلتفرم های رسمی و معتبر خرید کنید. از سوی دیگر به خاطر داشته باشید با وجود جذابیت های موجود، همچنان متاورس یک قلمرو ناشناخته محسوب می شود. سرمایه گذاری دیجیتالی املاک و مستغلات نیز شکل بسیار جدیدی از سرمایه گذاری است که به سرعت در میان سرمایه گذاران بزرگ جهانی در حال گسترش است.

تا یک سال گذشته، این امکان وجود داشت تا یک ملک دیجیتالی را تنها با پرداخت چند صد دلار خریداری کنید، اما با ورود به سال 2021، تنها برای شروع سرمایه گذاری به چند هزار دلار نیاز است. به دلیل جدیدبودن این نوع سرمایه گذاری، هنوز تاریخچه کافی درباره تراکنش های انجام شده وجود نداشته و درنتیجه تعیین نحوه رفتار بازار مجازی خرید زمین در متاورس امکان پذیر نیست. در حال حاضر این بازار مانند بازار ارزهای دیجیتال نوسان بسیاری داشته و به ثبات مشخصی نرسیده است. درنهایت این موارد به معنای انصراف از خرید زمین و سرمایه گذاری در متاورس نیست. توجه به این نکته مهم است که هیچ گونه داده ای درباره آستانه قیمت و تعیین سطح تقاضا برای چنین دارایی جدیدی وجود ندارد؛ درنتیجه لازم است پولی که برای سرمایه گذاری در متاورس وارد می کنید، سرمایه مازاد شما باشد.

نتیجه گیری

خرید زمین در متاورس یکی از جدیدترین راه های سرمایه گذاری در دنیای دیجیتالی است. در این نوع سرمایه گذاری لازم است ابتدا یک کیف پول دیجیتالی تهیه کنید و سپس متناسب با پلتفرم خرید انتخابی، حساب خود را با رمز ارز شارژ کرده و زمین مدنظر را انتخاب و خریداری کنید.

سوالات متداول

Sandbox و Decentraland

بله. اگر زمین مدنظر از ترافیک کافی برخوردار باشد، فضای مناسبی برای برگزاری رویدادهای مختلف مانند کنفرانس ها یا حتی اجاره فضاهای تبلیغاتی به شمار می آید.

ادامه مطلب
متاورس فیس بوک
متاورس فیس بوک چیست و چرا...

مدتی پیش فیس بوک، شرکتی که پلتفرم هایی از جمله اینستاگرام و واتساپ را در اختیار دارد، تصمیم گرفت نام خود را به متا پلتفرم (Meta Platforms) یا به اختصار متا (Meta) تغییر دهد. تغییر نام تجاری برای مصرف کنندگان معمولی این اپلیکیشن غافلگیرکننده بود، اما مارک زاکربرگ، مؤسس فیس بوک ادعا کرد که تغییر نام به این معناست که این شرکت در حال انشعاب بوده و به بیش از یک محصول مرتبط است. همچنین اضافه کرد که متاورس بهتر می تواند منعکس کننده کارهایی باشد که شرکت انجام می دهد. در این مقاله از سری مقالات آموزش ارز دیجیتال قصد داریم به مبحث متاورس فیس بوک و دلیل تغییر برندینگ فیس بوک به متا بپردازیم.

متا چیست؟

متا نام تجاری جدیدی است که مارک زاکربرگ آن را جایگزین فیس بوک کرده است. شرکت فیس بوک که در زمینه رسانه های اجتماعی، طراحی و ساخت فناوری های جدید گسترش یافته است، از مدت ها قبل با تغییر لوگوی خود در مقر کالیفرنیا و پوشاندن آن با ایموجی (لایک)، ذهن ها را به سمت تغییر نام احتمالی خود کشاند.

فیس بوک و تغییر برندینگ به متا

در 28 اکتبر، زمانی که تغییر نام تجاری فیس بوک به متا اعلام شد، مارک زاکربرگ طی نامه ای دلیل این تغییر نام را انعکاس بیشتر کارهایی عنوان کرد که این شرکت انجام می دهد. متن نامه به این شرح است: «در حال حاضر نام تجاری فیس بوک تنها نشان دهنده یک محصول مرتبط است و نمی تواند منعکس کننده همه کارهایی باشد که امروزه شرکت انجام می دهد، چه برسد به آینده. با گذشت زمان، امیدوارم که ما به عنوان یک شرکت متاورس دیده شویم و در ساخت آینده ای که می خواهیم، کمک کنیم». این تغییر نام تنها روی شبکه مادر اعمال شد و نام فیس بوک در شبکه اجتماعی آن همچنان پابرجاست، اما لوگو و نام متا هنگام واردشدن به شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام که زیر نظر فیس بوک فعالیت می کنند، نمایش داده می شود. این حرکت شرکت فیس بوک را می توان بازتاب کار گوگل هنگام تغییر نام شرکت مادر خود در سال 2015 به آلفابت دانست؛ گوگل نیز مانند فیس بوک با این تغییر نام نشان داد که فراتر از یک موتور جست وجوست.

اهداف مارک زاکربرگ از متاورس

متاورس فیس بوک

براساس سخنان زاکربرگ، از این پس دیگر فیس بوک تمرکز اصلی این شرکت نخواهد بود و قصد دارد منابع خود را برای ساخت محصولات واقعیت مجازی به کار گیرد. زاکربرگ همچنین درباره این تغییر نام افزود، متا به معنای فراتر بوده و نشان دهنده این است که حرکت شرکت فراتر از آنچه امروز است، خواهد بود؛ این بدان معناست که در درازمدت، کاربران برای استفاده از خدمات این شرکت دیگر نیازی به استفاده از فیس بوک نخواهند داشت.

دلیل تغییر نام فیس بوک

دلایل مختلفی برای این تغییر نام ناگهانی فیس بوک وجود دارد، اما مهم ترین آن را می توان گره خوردن فیس بوک با یک سری رسوایی ها، اخبار منفی و پر سر و صدا و خود مارک زاکربرگ دانست. اعتمادپذیرنبودن فیس بوک تنها به زمان قطعی چندساعته و افشاگری هایی که به تازگی اتفاق افتاد، مربوط نیست، بلکه این شرکت از مدت ها قبل در میان شرکت های تکنولوژی جهان کمترین میزان اعتمادپذیری را در میان کاربران خود داشت. با وجود غافلگیرکننده بودن خبر تغییر نام فیس بوک باید گفت، ممکن است هدف مارک زاکربرگ که زمانی تحسین برانگیزترین مدیرعامل سیلیکون بود، این باشد که با تغییر نام برند خود بتواند بدنامی هایی مانند رعایت نکردن حریم شخصی کاربران، رسوایی کمبریج آنالیتیکا، کمک به ترویج خشونت در میانمار و… که این برند را به یک برند سمی تبدیل کرده است، از خود دور کند و شرکت یک تریلیون دلاری خود را نجات دهد. این در حالی است که زاکربرگ تنها دلیل تغییر برند خود را «تمرکز بیشتر بر متاورس» اعلام کرده است.

نظرات تحلیلگران در خصوص متاورس فیس بوک

در ادامه به نظرات برخی تحلیلگران درباره تغییر نام فیس بوک به متا می پردازیم:

– Kyla Lam تحلیلگر تحقیقاتی ARVR/Wearables در IDC درحالی که این تغییر نام را منطقی دانست، گفت: «من فکر می کنم چندین دلیل وجود دارد که فیس بوک به متا تغییر نام داد. دلیل اول این است که فیس بوک با اتهامات متعدد درمورد حفظ حریم خصوصی و ایمنی مواجه است؛ از این رو از نام جدید به عنوان حواس پرتی برای مردم استفاده می کند تا درمورد تغییر نام تجاری با وجود شهادت فرانسیس هاوگن افشاگر علیه فیس بوک، صحبت کنند. ثانیاً این امر به آرام کردن سرمایه گذاران کمک می کند؛ زیرا قیمت سهام آن به تازگی کاهش یافته است؛ درنتیجه وجود یک شرکت مادر به ساده کردن عملیات کمک می کند و می تواند شفافیت و وضوح بیشتری در ارزیابی سایر پلتفرم های زیر نظر آن از جمله فیس بوک، اینستاگرام و بخش های تجاری مرتبط با واقعیت افزوده و واقعیت مجازی به طور مستقل داشته باشد».

لام افزود که این نام خود احتمالاً بازتابی از تمایل فیس بوک برای افزایش دسترسی و درآمد تبلیغاتی است. همچنین ادامه داد که «بیش از 97 درصد از درآمد فیس بوک از تبلیغات حاصل می شود و درحالی که اعتماد فیس بوک در حال کاهش است، تعهد آن به این پروژه متاورس توانایی آن را علاوه بر تبلیغات در ایجاد ارزش و زیرساخت ها نیز نشان می دهد».

– تامی پارکر، تحلیلگر اصلی در گلوبال دیتا (Global Data)، به Trusted Reviews گفت: «اگرچه این اقدام ممکن است نگرانی ها درباره امنیت آن را برطرف نکند، اما این تغییر نام می تواند به رشد فیس بوک کمک کند. تغییر نام فیس بوک به پلتفرم های متا، حرکتی مثبت و آینده نگر برای این شرکت است؛ زیرا تمرکز آن بر مفهوم متاواژه در حال تکامل جوامع مجازی با فناوری های واقعیت مجازی است. شبکه اجتماعی فیس بوک مانند اینستاگرام، واتساپ و مسنجر نام خود را حفظ کرده است، اما تمامی این پلتفرم ها به عنوان یک زیرشاخه از متا در نظر گرفته می شوند که قرار است از رسانه ها و شبکه های اجتماعی فراتر رود. متا تمام پلتفرم هایی را که فیس بوک در حال حاضر در اختیار دارد، از جمله فیس بوک، واتس اپ، اینستاگرام، مسنجر و آکیولوس (Oculus Rift) در بر می گیرد».

– مارتا پینتو، مدیر ارشد تحقیقات IDC، نیز تمامی موارد مطرح شده توسط پارکر را منعکس کرد، اما اضافه کرد که این تغییر نام همه مشکلات فیس بوک را حل نمی کند. پینتو می گوید: «از نظر من، تغییر نام تجاری به دو دلیل اصلی منطقی است: همان طور که مارک زاکربرگ اشاره کرد، درواقع فیس بوک به یک شرکت فناوری تبدیل شده و نام تجاری با مأموریت و چشم انداز شرکت همسو نیست. از سوی دیگر، افشاگری های منفی ثابت در اطراف فیس بوک کاملاً آسیب رسان هستند و ارزش ویژه برند را از بین می برند، بنابراین یک نام جدید می تواند مفید باشد». او گفت: «این جنبش چشم انداز آینده نگر مارک زاکربرگ را نشان می دهد؛ زیرا تیک توک در این مدت رشد سریع تری از فیس بوک داشته و فیس بوک برای اختراع خود به عنوان یک شبکه اجتماعی در حال حاضر به زمان نیاز دارد».

آینده متاورس فیس بوک

متاورس فیس بوک

متاورس فیس بوک این شرکت را به تلفیقی از کانال های ارتباطی، خرید آنلاین، رسانه های اجتماعی، تولیدکننده سخت افزار، ارائه دهنده خدمات، پلتفرم تبلیغاتی و غیره تبدیل کرده است. واضح است که یک استراتژی جدید پشت این برند است و این تغییر نام تنها یک تغییر ظاهری نیست. بسیاری از افراد از این تغییر نام فیس بوک برای منحرف کردن ذهن مردم از اتهامات مربوط به حریم خصوصی و مسائل امنیتی انتقاد می کنند؛ درحالی که برخی کارشناسان مانند لام معتقدند که پس از گذشت زمان زیاد این تصمیم زاکربرگ می تواند در این امر تأثیرگذار باشد. میزان موفقیت این تصمیم زاکربرگ درباره تغییر ذهنیت مردم با تغییر نام، با توجه به روابط عمومی بدی که این شرکت درمورد مسائل مربوط به حریم خصوصی و ایمنی خود و اتهامات اثبات نشده دارد، 50-50 است؛ زیرا ممکن است اعلام این تغییر نام تجاری به عنوان یک سرپوش تلقی شود و وضعیت را بدتر کند. همچنین ممکن است بر گردش مالی و شهرت کارکنان تأثیر بگذارد. علاوه بر این، متاورس فیس بوک یک پروژه بلندمدت است که ساخت آن حداقل 10 تا 15 سال زمان می برد، اما متاورس برای شرکتی مانند فیس بوک که می خواهد تصویر برند جدیدی داشته باشد، می تواند برای نسل های جوان جذاب باشد و از این رو استعدادهای جدیدی را جذب کند.

متاورس فیس بوک بازتاب گوگل

به گفته پارگر تحلیلگر اصلی در گلوبال دیتا تغییر برند فیس بوک بازتاب حرکت مشابه گوگل در سال 2015 است. پارکر می گوید: «این وضعیت تقریباً شبیه این است که گوگل در سال 2015 نام خود را به آلفابت تغییر داد و عملیات Google را به یک شرکت تابعه آلفابت تبدیل کرد و به سرمایه گذاران، تبلیغ کنندگان و کاربران نشان داد که شرکت به طورکلی بازارها و فرصت های درآمدی جدید را بررسی می کند». پارکر اضافه کرد، اگرچه زمان بندی آن مشکوک است، اما به وضوح حرکتی است که مدت زیادی است در حال انجام است. پارکر می گوید: «اگرچه بسیاری از منتقدان معتقدند تغییر نام فیس بوک عمدتاً واکنشی به تشدید نظارت های دولتی و نظارتی است که این شرکت در سراسر جهان با آن مواجه است، نام جدید بسیار بزرگ تر از آن است».

شبکه اجتماعی فیس بوک تنها یک بخش جزئی از یک شرکت چندبعدی بود و تا زمانی که کل کسب و کار نام فیس بوک را یدک می کشید، این شرکت یک شرکت تک بعدی به نظر می رسید، اما با این تغییر نام دیگر یک شرکت چندبعدی است و در حال پیشی گرفتن از فعالیت های گذشته خود است. هرچند متاورس فیس بوک ممکن است یکی از راه هایی باشد که از آن در مقابل حوادث گذشته محافظت کند، از آنجا که ساختار شرکت تغییر نکرده است، این تغییر نام به محافظت از شرکت در برابر قانون گذاران کمک نمی کند.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی متاورس فیس بوک پرداختیم. به طورکلی اینکه این ریسک بزرگ مارک زاکربرگ برای تغییر نام برند به متا جواب می دهد یا نه، در گذر زمان مشخص می شود، اما بسیاری از تحلیلگران این حرکت زاکربرگ را منطقی می دانند و معتقدند این تغییر نام می تواند ذهنیت منفی را درباره رعایت نکردن حریم خصوصی کاربرانش بهبود بخشد، اما در این میان مارک زاکربرگ دلیل تغییر برند فیس بوک به متا را نشان دادن چندوجهی بودن شرکت اعلام کرد و معتقد است نام فیس بوک به تنهایی نشان دهنده فعالیت های بزرگی نیست که در این شرکت انجام می شود و تنها یک شبکه اجتماعی منفرد را نشان می دهد. در ابتدا تصور می شد لوگوی متا در شبکه های زیرشاخه فیس بوک مانند اینستاگرام، واتساپ و… نشان داده نشود، اما در حال حاضر در این شبکه های اجتماعی با حفظ نام برنامه، لوگو و نام متا در صفحه ورودشان نمایش داده می شود.

سوالات متداول

متا نام تجاری جدیدی است که مارک زاکربرگ آن را جایگزین فیس بوک کرده است. شرکت فیس بوک از مدت ها قبل با تغییر لوگوی خود در مقر کالیفرنیا و پوشاندن آن با ایموجی (لایک)، ذهن ها را به سمت تغییر نام احتمالی خود کشاند.

میزان موفقیت این تصمیم زاکربرگ درباره تغییر ذهنیت مردم با تغییر نام، با توجه به روابط عمومی بدی که این شرکت درخصوص مسائل مربوط به حریم خصوصی و ایمنی خود و اتهامات اثبات نشده دارد، 50-50 است؛ زیرا ممکن است اعلام این تغییر نام تجاری به عنوان یک سرپوش تلقی شود و وضعیت را بدتر کند.

دلایل مختلفی برای این تغییر نام ناگهانی فیس بوک وجود دارد؛ اما مهم ترین آن را می توان گره خوردن فیس بوک با برخی رسوایی ها، اخبار منفی و پرسر و صدا و خود مارک زاکربرگ دانست.

ادامه مطلب
متاورس
متاورس (Metaverse) چیست و چگونه کار...

متاورس (Metaverse) دنیای جدید و شگفت انگیزی و درواقع یک مکان مجازی است که به کاربران اجازه می دهد در یک محیط دیجیتالی با افراد واقعی تعامل داشته باشند. دنیای متاورس را می توان به عنوان یک اینترنت تجسم یافته در نظر بگیریم که به جای آنکه تنها به آن نگاه کنیم، درواقع در آن حضور داشته باشیم. تصور کنید بتوانید بدون آنکه جای خود را ترک کنید، به هر جایی که دوست داشته باشید بروید (آسمان، زمین و دریا) و همان طور که می خواهید ظاهر شوید، کار کنید و درآمد داشته باشید. در این مقاله قصد داریم به طور کامل به بررسی و معرفی فناوری Metaverse بپردازیم.

متاورس چیست؟

اصطلاح متاورس به دلیل جدید بودن آن، هنوز برای بسیاری از افراد ناشناخته است اما این فناوری علی رغم ظاهری جدید، از گذشته وجود داشته است. وقتی از کارشناسان در مورد کلمۀ Metaverse  پرسیده می شود، توضیح می دهند که این کلمه سال ها پیش در یک کتاب علمی-تخیلی ابداع شده است. اولین کسی که از اصطلاح Metaverse  استفاده کرد، نیل استیونسون (Neal Stephenson) نویسندۀ آمریکایی بود. این کلمه از دو هجا تشکیل شده است؛ اولی Meta به معنای فراتر (که فیسبوک نیز نام خود را به آن تغییر داده است) و هجای دوم Verse (مخفف كلمۀ Universe)  به معنای جهان است. معنی این دو کلمه باهم به معنای جهان فراتر است. کلمۀ متاورس اصطلاحی برای توصیف دنیای دیجیتال است که بسیاری از کاربران می توانند با استفاده از آن در یک محیط سه بعدی با یکدیگر تعامل داشته باشند. برای ساده ترشدن موضوع می توان گفت متاورس نسخۀ سه بعدی اینترنت فعلی است که کاربران در آن دارای یک آواتار هستند و با آن آواتار شناخته می شوند.

همان طور که حتماً می دانید، اولین شکل اینترنت (Web.1) به عنوان دروازه ای بود که افراد و اطلاعات را به هم متصل می کرد. این ارتباط به شکل غیرتعاملی بود؛ به این صورت که شما قادر بودید فقط اطلاعات بارگذاری شده را روی صفحات اینترنتی مطالعه کنید. پس از ظهور نسخۀ دوم اینترنت (Web.2) شاهد گسترش شبکه های اجتماعی بودیم که افراد توانستند با یکدیگر ارتباط بیش تری داشته باشند. در ادامۀ توسعۀ فناوری های جدید و دیجیتالی، نسخۀ سوم اینترنت (Web.3) ظهور کرد که می تواند افراد و مکآن ها را به هم متصل کند.

طولی نمی کشد که با استفاده از ابزارهای مخصوص این فناوری مانند صفحه نمایش ها، هولوگرام ها، کلاه های ایمنی مجازی و… به تدریج امکان حرکت در جهآن های مجازی فراهم شود. افراد خواهند توانست با یک عینک واقعیت مجازیبدون خروج از خانه ورزش موردعلاقۀ خود را انجام دهند، در کنسرت شرکت کنند، در اقیانوس ها کاوش کنند و حتی پرواز را تجربه کنند. به عنوان مثال، تا به حال چندین کنسرت مجازی در Metaverse  برگزار شده است که طی آن تراویس اسکات (خوانندۀ رپ آمریکایی)، در قالب یک آواتار در این فضا ظاهر شده و بیش از دوازده میلیون کاربر آن را دنبال کرده اند. همۀ این موارد در فراجهانی که دنیای واقعی را با دنیای دیجیتالی ادغام می کند، اتفاق می افتد. برای آشنایی بیشتر با کاربردهای متاورس، روی لینک کلیک کنید.

ارز متاورس چیست؟

متاورس به عنوان شبکه ای از جهآن های مجازی منحصربه فرد با کارکردهای مختلف تعریف می شود که بلاک چین و ارزهای دیجیتالی به یکی از بخش های مهم در آن تبدیل شده اند. از زمانی که مارک زاکربرگ نام فیسبوک را به متا (Meta) تغيير داد، توانست توجه بسیاری از افراد فعال در حوزۀ ارزهای دیجیتال را به متاورس جلب کند. یکی از فعالیت هایی که درهای سرمایه گذاری را در متاورس برای کاربران باز کرد، خرید ارزهای دیجیتالی است که در این حوزه ایجاده شده اند. کاربران می توانند با استفاده از ارزهای دیجیتال در حوزۀ Metaverse ، زمین ها و ساختمآن های مجازی خریداری کنند و با فعالیت روی زمین ها و ساختمآن ها درآمد کسب کنند. این عملیات از طریق مبادلۀ ارزهای دیجیتال انجام می شود که می توان از طریق بازی های این حوزه به دست آورد و یا آن ها را از صرافی ها خریداری کرد. در ادامه، به معرفی برخی از بهترین ارزهای دیجیتال این حوزه می پردازیم.

ارز دیجیتال ApeCoin (APE)

 • APE نماد اختصاری ارز دیجیتال ApeCoin است و درحال حاضر در رتبۀ 35 بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد.
 • عرضۀ نهایی توکنAPE ، یک میلیارد واحد است که درحال حاضر 306,875,000 واحد از آن در گردش است.
 • این توکن مبتنی بر استاندارد ERC-20، روی شبکۀ اتریوم راه اندازی شده است.
 • این توکن (در زمان نگارش مقاله) با قیمت پنج دلار در حال معامله است.

ارز دیجیتال ApeCoin (APE)

صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال ApeCoin (APE)

 • صرافی بایننس (Binance)؛
 • صرافی کوینکس (CoinEx)؛
 • صرافی اوککس (OKX)؛
 • صرافی یونی سواپ (UniSwap)؛
 • صرافی والکس (Wallex)؛
 • صرافی کوکوین (Kucoin)؛
 • صرافی بیت پین (Bitpin)؛
 • صرافی رمزینکس (Ramzinex)؛
 • صرافی بیت مارت (BitMart)؛
 • صرافی کیف پول من (me)؛
 • صرافی اینانس (ibns)؛
 • صرافی تبدیل (tabdeal).

کیف پول های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال ApeCoin (APE)

 • کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)؛
 • کیف پول کوینومی (Coinomi)؛
 • کیف پول متامسک (Metamask)؛
 • کیف پول اتمیک (Atomic Wallet)؛
 • کیف پول مای اتر (MyEther Wallet)؛
 • کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger).

ارز دیجیتال Decentraland (MANA)

 • نماد اختصاری ارز دیجیتال دیسنترالند، MANA است.
 • MANA توکن بومی پروژۀ دیسنترالند به شمار می آید.
 • دیسنترالند یک پروژۀ متاورسی است که دارای سه توکن به نام های MANA، LAND و ESTATE است.
 • ارز دیجیتال مانا با قیمت تقریبی 79 دلار (در زمان نگارش) در میان کاربران مبادله می شود.
 • میزان عرضۀ نهایی این رمزارز 2,193,556,027 واحد است که درحال حاضر تعداد توکن های در گردش این توکن بیش از 1.800.000.000 واحد است.
 • در زمان نگارش این مقاله، توکن مانا رتبۀ 37 را در میان ارزهای دیجیتال دیگر به خود اختصاص داده است.
 • ارزش تقریبی بازار ارز دیجیتال دیسنترالند، 1.500.000.000 دلار است که توانسته است 0.15درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص دهد.
 • توکن MANA براساس استاندارد ERC-20، روی شبکۀ اتریوم پیاده سازی شده است.
 • برای خرید آیتم های موجود در بازی دیسنترالند می توان از رمزارز MANA استفاده کرد.

ارز دیجیتال Decentraland (MANA)

صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال Decentraland

 • صرافی بای بیت (Bybit)؛
 • صرافی کوکوین (Kucoin)؛
 • صرافی اوککس (OKX)؛
 • صرافی کوین بیس (Coinbase Exchange)؛
 • صرافی بایننس (Binance)؛
 • صرافی کراکن (Kraken)؛
 • صرافی اف تی ایکس (FTX)؛
 • صرافی والکس (Wallex)؛
 • صرافی بیت پین (Bitpin)؛
 • صرافی تبدیل (Tabdeal)؛
 • صرافی کیف پول من (me).

کیف پول های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال Decentraland

 • کیف پول نرم افزاری اکسودوس (Exodus)؛
 • کیف پول نرم افزاری مای اتر ولت (Myetherwallet)؛
 • کیف پول نرم افزاری متامسک (Metamask)؛
 • کیف پول نرم افزاری اتمیک ولت (Atomic Wallet)؛
 • کیف پول نرم افزاری تراست ولت (Trust Wallet)؛
 • کیف پول نرم افزاری اکسودوس (Exodus)؛
 • کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)؛
 • کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor).

ارز دیجیتال The Sandbox (SAND)

 • Sand نماد اختصاری ارز دیجیتال سندباکس (The Sandbox) است.
 • توکن Sand درحال حاضر با قیمت تقریبی 0.99 دلار به فروش می رسد.
 • رمزارز سند با استاندارد ERC-20، روی شبکۀ اتریوم راه اندازی شده است.
 • با توجه به رتبه بندی ارزهای دیجیتال در سایت کوین مارکت کپ، درحال حاضر توکن Sand در رتبۀ 38 قرار دارد.
 • مارکت کپ ارز دیجیتال سند 1,462,212,394 دلار است که15 درصد از حجم بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است.
 • تعداد کل توکن های Sand سه میلیارد واحد است که درحال حاضر بیش از 1.4میلیارد واحد آن در گردش است.
 • سندباکس یک پروژۀ Metaverse است که کاربران می توانند با انجام بازی آن به درآمد برسند.
 • کاربران می توانند توکن سندباکس را استیک کنند.
 • سباستین بورگه (Sebastien Borget) و آرتور مادرید (Arthur Madrid) بنیان گذاران ارز دیجیتال The Sandbox هستند.

ارز دیجیتال The Sandbox (SAND)

صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال The Sandbox

 • صرافی بایننس (Binance)؛
 • صرافی کوکوین (KuCoin)؛
 • صرافی جمینی (Gemini)؛
 • صرافی یونی سواپ (Uniswap)؛
 • صرافی گیت (io)؛
 • صرافی بای بیت (Bybit)؛
 • صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)؛
 • صرافی بیت پین (Bitpin)؛
 • صرافی والکس(Wallex) ؛
 • صرافی تبدیل (Tabdeal)؛
 • صرافی کیف پول من (me).

کیف پول های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال The Sandbox

 • کیف پول Sandboxwallet؛
 • کیف پول اکسودوس (Exodus)؛
 • کیف پول مای اتر (myEtherWallet)؛
 • کیف پول سخت افزاری لجر Ledger))؛
 • کیف پول اتمیک (Atomic Wallet)؛
 • کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)؛
 • کیف پول تراست ولت (Trust Wallet).

ارز دیجیتال Axie Infinity

 • AXS نماد اختصاری ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی است.
 • توکن AXS براساس استاندارد ERC-20، روی شبکۀ بلاک چین اتریوم طراحی و پیاده سازی شده است.
 • رمزارز Axie Infinity، در زمان نگارش این مقاله با قیمت تقریبی 13.86 در رتبۀ 46 قرار دارد.
 • میزان عرضۀ نهایی این رمزارز 270.000.000 واحد است که درحال حاضر تعداد توکن های در گردش آن بیش از 83.000.000 واحد است.
 • این ارز دیجیتال (در زمان نگارش مقاله) با بازاری به ارزش تقریبی 100.000.000 دلار توانسته است 0.12درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص دهد.
 • گیمرها با بازی Axie Infinity می توانند توکن AXS را کسب کنند.

ارز دیجیتال Axie Infinity

صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال Axie Infinity

 • صرافی کوکوین (Kucoin)؛
 • صرافی گیت (io)؛
 • صرافی بای بیت (Bybit)؛
 • صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)؛
 • صرافی کوین بیس (Coinbase Exchange)؛
 • صرافی بایننس (Binance)؛
 • صرافی کوینکس (Coinex)؛
 • صرافی هات بیت (Hotbit)؛
 • صرافی بیت پین (Bitpin)؛
 • صرافی اینانس (ibns)؛
 • صرافی کیف پول من (me).

کیف پول های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال Axie Infinity

 • کیف پول متامسک (Metamask Wallet)؛
 • کیف پول اتمیک (Atomoc Wallet)؛
 • کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)؛
 • کیف پول بایننس چین (Binance chain Wallet).

ارز دیجیتال Theta Network (THETA)

 • THETA نماد اختصاری ارز دیجیتال Theta Network است.
 • کوین THETA درحال حاضر با قیمت تقریبی 18 دلار به فروش می رسد.
 • با توجه به رتبه بندی ارزهای دیجیتال در سایت کوین مارکت کپ، در زمان نگارش این مقاله، کوین THETA در رتبۀ 45 قرار گرفته است.
 • مارکت کپ رمزارز THETA، بیش از یک میلیارد دلار است که توانسته است درحال حاضر 12درصد از حجم بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص دهد.
 • THETA در ابتدا روی شبکۀ اتریوم راه اندازی شد ولی درحال حاضر از شبکۀ بلاک چین خود با نام Theta Network استفاده می کند.
 • میزان عرضۀ نهایی این رمزارز یک میلیارد واحد است که 100درصد آن عرضه شده است.

ارز دیجیتال Theta Network (THETA)

صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال Theta Network (THETA)

 • صرافی بای بیت (Bybit) ؛
 • صرافی گیت (io)؛
 • صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)؛
 • صرافی بایننس (Binance)؛
 • صرافی كوكوين ((KuCoin؛
 • صرافی AAX؛
 • صرافی بیت هامب (Bithumb)

کیف پول های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال Theta Network (THETA)

 • کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)؛
 • کیف پول سخت افزاری Trezor؛
 • کیف پول Math Wallet؛
 • کیف پول Theta Wallet؛
 • کیف پول سیف پل (Safepal)؛
 • کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger).

رمزارزهای Stacks، Zilliga، EnjinCoin، Ontology، WAX، PlayDapp، CEEK VR،  SushiSwap، Render Token، Ultra UOS، XYO، Chormi، MAGIC  و… از دیگر ارزهای دیجیتال متاورسی هستند که کاربران قادر هستند در صورت تمایل و پس از بررسی، روی آن ها سرمایه گذاری کنند. توجه داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال بسیار پرریسک است و در صورتی که اطلاعات کافی برای فعالیت در این بازار نداشته باشید، احتمالاً سرمایۀ خود را از دست خواهید داد. خوشبختانه این بازار به قدری گسترده شده است که می تواند با توجه به شخصیت هر فردی یک روش کسب سود و کسب درآمد داشته باشد. برای آشنایی با انواع تحلیل، انواع روش های کسب درآمد از حوزۀ بلاک چین و بازار ارزهای دیجیتال، می توانید با شرکت در یک دورۀ آموزش ارز دیجیتال، موفقیت خود را تضمین کنید.

برای ورود به متاورس به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

تجهیزات موردنیاز برای ورود به متاورس متفاوت است و بستگی به شبکه و یا محیطی دارد که قرار است از آن استفاده کنید. به عنوان مثال، شرکت متا (فیسبوک) برای تجربۀ این محیط از کاربران خود می خواهد یکی از هدفون های مربوط به این شرکت را تهیه کنند. این هدفون مستقل است و نیازی به کنسول بازی و یا رایانه ندارد. برخی دیگر از شرکت ها در حال توسعۀ عینک های واقعیت افزوده برای کار با تلفن ها هستند. با استفاده از عینک های واقعیت مجازی، واقعیت افزوده، پوشیدن ژاکت و دست کش مجهز به حسگر، کاربر می تواند تجربه ای تقریباً واقعی داشته باشد. این فناوری های هوشمند به عنوان واسطه ای بین کاربر در دنیای متاورس عمل می کنند تا احساس واقعی تری را انتقال دهند. به صورت کلی، شما نیاز به یک دستگاه با صفحۀ نمایش، سیستم ورودی و یک پردازندۀ نسبتاً قدرتمند دارید (سیستم و یا تلفن هوشمند شما نیز می تواند به متاورس دسترسی داشته باشد). اجازه دهید با مثال، کارکرد تجهیزات این فناوری را روشن تر کنیم.

عینک

همانطور که در مطالب پیش بیان شد، فناوری Metaverse، دنیای واقعی را شبیه به یک محیط سه بعدی می ‎کند و کاربران می توانند با استفاده از یک عینک واقعیت مجازی (که بهترین راه برای لذت بردن از این تجربۀ هیجان انگیز است) وارد آن شوند. به عنوان مثال، عینک های واقعیت مجازی این امکان را برای کاربران خود فراهم می کنند تا بتوانند وارد یک فیلم و یا بازی شوند و آن را به گونه ای تجربه کنند که گویی خود در آن رویداد حضور دارند. انواع مختلف عینک های واقعیت مجازی در بازار عرضه شده است که کاربران با توجه به نیاز و بودجۀ خود می توانند آن ها را تهیه کنند.

ژاکت

با کمک پوشش های مجهز به حسگر مانند ژاکت یا دست کش، کاربران می توانند اثرات حسی-فیزیکی مانند افتادن درآب یا حتی مشت زدن به صورت دیگران را احساس کنند. بنابراین، تجربه ای که به دست می آورند حتی اگر غیرمستقیم هم باشد، بسیار شبیه واقعیت است.

دست کش

با استفاده از دست کش مجهز به حسگر قادر هستید در دنیای سه بعدی و دیجیتالی اشیا را لمس کنید، جنس آن ها را تشخیص دهید و تجربۀ واقعی تری از دنیای مجازی داشته باشید. تصور کنید با کمک فناوری متاورس سفری به جنگل داشته باشید. در صورت داشتن یک دست کش (که برای این حوزه طراحی شده است) قادر هستید با لمس مجازی گیاهان یا حیوانات بافت آن ها را احساس کنید.

چالش ها و نگرانی های متاورس چیست؟

با ظهور هر فناوری جدید و گسترش آن در بین کاربران، شرکت هایی که به دنبال پیاده سازی آن هستند، با چالش ها و انتقادات از سوی افراد دلواپس از آن فناوری مواجه می شوند. ترس از گسترش متاورس برای غلبه بر تمام جنبه های زندگی انسان ازجمله موارد یاد شده است. این افراد اعتقاد دارند که اگر کاربر بتواند دنیایی در Metaverse بسازد که دنیایی عاری از مشکلات باشد، خانه و شهر ایدئال خود را در آن بسازد، به جاه طلبی های شخصی خود دست یابد و تنها دوستان مشابه خود را ملاقات کند، زندگی واقعی کاربر ممکن است بدون آنکه خود متوجه شود، برای او تبدیل به یک کابوس شود؛ البته، ساختن دنیای ایدئال و رؤیایی شاید برای عده ای که با مشکلات زندگی مواجه شده اند جذاب باشد تا بتواند پناهگاهی برای آن ها باشد اما وقتی مردم از مواجهه با حقیقت و سرنوشت خود سرباز زنند و تلاشی برای بهبود شرایط خود نکنند، انسان رشد نخواهد کرد.

علاوه بر آن، حریم خصوصی و حفاظت از داده ها نیز ازجمله چالش هایی هستند که فناوری متاورس با آن روبه رو است. در زمانی که شرکت ها برای ارائۀ خدمات بهتر به دنبال شخصی سازی تجربیات مشتریان هستند، آن شرکت ها نیاز به اطلاعات بیش تری در مورد کاربران دارند و همین امر باعث می شود تمام خصوصیات شخصی و رفتاری افراد مشخص شده و در دنیای مجازی ثبت شود و افراد را در برابر جرایم سایبری آسیب پذیر کند.

معرفی برترین شرکت های فعال در حوزه متاورس

 • فیسبوک

در میان شبکه‎ های اجتماعی، فیسبوک اولین شرکت پیشرویی بود که به سمت فناوری متاورس قدم برداشت. در اکتبر سال 2021، فیسبوک نام خود را به متا تغییر داد و نزدیک به ده میلیارد دلار در توسعۀ آزمایشگاه های این حوزه سرمایه گذاری کرد. این آزمایشگاه ها بخش جدیدی در شرکت فیسبوک هستند که روی دستگاه ها و محتوای متاورس کار می کنند.

 • مایکروسافت

مایکروسافت شرکت قدرتمند دیگری است که پس از فیسبوک (متا) به Metaverse  روی آورد و واقعیت مجازی را در محیط کار ادغام کرد تا کار از راه دور را تسهیل کند. شرکت مایکروسافت،  Microsoft Mesh را در نوامبر 2021 معرفی کرد. این فناوری به کارمندان اجازه می دهد تا با ایجاد و ترکیب آواتارهای خود، محیط  شادتری در جلسات و محیط کار ایجاد کنند.

 • اپل

شرکت اپل که بزرگ ترین شرکت جهان از نظر ارزش بازار است، به دنبال ورود بیش تر به دنیای متاورس است. کوک، مدیرعامل شرکت اپل از گسترش اپلیکیشن های این شرکت و همچنین پاسخ مثبت سرمایه گذاران برای استفاده از متاورس خبر داده است.

 • Epic Games

Epic Games یکی از شرکت های فعال در حوزۀ بازی های رایانه ای است که با بازی Fortnite توانسته به موفقیت بالایی دست یابد. این شرکت در بیانیه های رسمی اعلام کرده است که بودجۀ جدیدی را برای حمایت و گسترش از فناوری های جدید و اهداف بلندپروازانۀ خود در نظر گرفته است. شرکت SONY و کرک کریستینسن (مالک گروه LEGO) ازجمله سرمایه گذاران جدید در شرکت Epic هستند تا بتواند چشم اندازهای بلندپروازانۀ Epic  را تحقق بخشند.

آینده متاورس چیست؟

در مطالعۀ اخیری که توسط موسسۀ گارتنر انجام شده است، پیش بینی شده است که تا سال 2026، نزدیک به یک چهارم کاربران اینترنت، حداقل یک ساعت در روز را به کار، خرید، فعالیت های اجتماعی و تفریحی در فضای متاورس اختصاص خواهند داد. این مؤسسه همچنین انتظار دارد تا سال 2026 حداقل 30درصد از مؤسسات به دلیل فرصت های ارتباطی و همکاری بیش تر که با کمک این فناوری در سطوح مختلف فراهم می شود، از این فناوری استفاده کنند.

پیش بینی می شود روزی دنیایMetaverse  آنقدر گسترش یابد تا تمام جنبه های زندگی انسان را در برگیرد. اما سؤالی که پیش می آید، این است که آیا لزوم استفاده از تجهیزاتی مانند عینک واقعیت مجازی می تواند مانعی برای گسترش این فناوری باشد؟ مارک زاکربرگ عقیده دارد به جای آنکه در آینده با یک شخص تماس بگیرید و نیاز به تجهیزات خاصی داشته باشید، می توانید روی مبل خود تکیه بزنید و با کمک فناوری هولوگرام احساس کنید که با شخص مقابل حتی اگر در مکان های مختلفی باشید، در یک مکان هستید. هولوگرام فناوری ای است که امکان نمایش یک تصویر با کیفیت دیجیتالی (سه بعدی) را بدون نیاز به استفاده از عینک فراهم می کند. تصویر ارائه شده به کمک لیزر قابل مشاهده است و واقعی تر از چیزی است که تصور می کنید.

کلام آخر

با توجه به مفاهیم گسترده ای که فناوری متاورس دارد، بسیاری از علاقه مندان و حتی تحلیل گران حوزۀ فناوری در مورد مفهوم آن دچار سردرگمی شده اند. به بیان ساده،Metaverse  بیش تر به توسعۀ اینترنت اشاره دارد و معمولاً به عنوان فضاهای آنلاین توصیف می شود که افراد می توانند در آن به عنوان یک آواتار با کاربران دیگر معاشرت، کار و بازی کنند. متاورس یکی از فناوری های چشمگیری است که پس از معرفی در رمان ها و فیلم های علمی-تخیلی، در عصر دیجیتال ما پدیدار شده است و می تواند آینده، عادات رفتاری روزمره و روش های کار ما را تغییر دهد.

تعطیلی های ناشی از از اپیدمی کرونا باعث شد شرکت ها از طریق اینترنت، جوامع مجازی بسازند و استفاده از فناوریMetaverse  را گسترش دهند. می توان گفت همه گیری کرونا تأثیر مثبتی در مقبولیت و گسترش این فناوری داشته است. همچنین، سرمایه گذاری های بسیاری که در این حوزه می شود، باعث افزایش دوچندان محبوبیت این فناوری خواهد شد.

سؤالات متداول

 • متاورس چیست؟

Metaverse از ترکیب چندین فناوری ازجمله واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و ویدئو تشکیل شده است و کاربران می توانند با کمک این فناوری، زندگی در دنیای دیجیتالی را  تجربه کنند. برخی متاورس را با نام جهان مجازی می شناسند.

 • متاورس چه کاربردهایی می تواند داشته باشد؟

با توجه به گستردگی این فناوری می توان از آن در حوزه های مختلفی استفاده کرد. آموزش، ورزش، خرید، مد و پوشاک، کسب و کار، موسیقی، واقعیت افزوده، واقعیت مجازی، اینترنت اشیا، خریدکردن و… ازجمله کاربردهای این فناوری هستند.

 • بهترین ارزهای دیجیتال در متاورس کدام است؟

ApeCoin (APE)، Decentraland (MANA)، The Sandbox (SAND)، Axie Infinity، Theta Network (THETA)، Stacks، Zilliga، EnjinCoin، Ontology، WAX، PlayDapp و… ازجمله ارزهای دیجیتالی ای هستند که در حوزۀ متاورس راه اندازی شده اند.

 • از میان شرکت های برجسته و شاخته شده، چه شرکت هایی در متاورس سرمایه گذاری کرده اند؟

متا (فیسبوک)، مایکروسافت، اپل و Epic Games شرکت های برجسته ای هستند که بیش ترین سرمایه گذاری را در بخش Metaverse  داشته اند.

 • برای استفاده از Metaverse  چه تجهیزاتی نیاز است؟

با توجه به نیاز و محیط سه بعدی، استفاده از تجهیزات می تواند متفاوت باشد. عینک، دست کش و ژاکت ازجمله تجهیزاتی هستند که درحال حاضر برای این فناوری معرفی شده اند ولی به طورکلی شما برای بهره بردن از دنیای Metaverse، نیاز به یک دستگاه با صفحه نمایش (مانند عینک)، سیستم ورودی و یک پردازندۀ نسبتاً قدرتمند دارید.

ادامه مطلب
کاربرد متاورس
19 کاربرد متاورس در دنیای مجازی

کاربردهای متاورس چیست، اولین سوالی است که بعد از سوال متاورس چیست برای شما ایجاد می شود. در مقاله متاورس چیست، به طور کامل در مورد این فناوری جدید و ارزهای متاورس صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم به مهمترین کاربردهای متاورس اشاره کنیم.

تنها سی سال پیش بود که اینترنت در دسترس عموم قرار گرفت و بیست سال پیش بسیاری از کسب و کارها متوجه شدند که داشتن وب سایت یک ضرورت برای بازاریابی است. طولی نکشید که شبکه های اجتماعی نیز وارد میدان شدند و امروزه شاهد کاربردهای فراوان آن ها در عرصه های مختلف هستیم. اما در همین میان یک نسل جدید از اینترنت به نام متاورس وجود دارد که یک دنیای واقعیت مجازی است. شما در این فضا می توانید بجای مشاهده ویدیوها و اشکال در فضای دو بعدی اینترنت آن ها را به صورت 360 درجه در یک فضای سه بعدی مشاهده کنید.

آموزش در متاورس

کاربرد متاورس در آموزش و تحصیل اولین بار توسط مارن لوین، مدیر ارشد بازرگانی متا، با مضمون اینکه متاورس در آموزش به برگزاری کلاس ها کمک می کند مطرح شد. در واقع کاربردهای متاورس در آموزش آنقدر گسترده است که نمی توان به سادگی از آن گذشت. به عنوان مثال با دنیای متاورس می توان به راحتی کلاس درس را به هر نقطه ای از جهان منتقل کرد، و همه چیز از آسمان شب گرفته تا یک ماشین مسابقه را به فرصتی برای یادگیری تبدیل کرد. از اوایل سال 2020، تحصیلات حدود 91 درصد از دانش آموزان و دانشجویان در سراسر جهان مختل شد. با این اتفاق همه آن ها مجبور شدند که به سرعت خود را با شرایط وفق داده و به یادگیری از راه دور در بستر اینترنت روی آوردند، به گونه ای که دیگر در حال حاضر به یک امر عادی تبدیل شده است. این نشان می دهد که در حال حاضر دیگر دسترسی به فناوری یک ضرورت است، نه یک امتیاز.

اگر ما بتوانیم فناوری و تکنولوژی را به عنوان یک ابزار کاربردی برای یادگیری در طول یک بیماری بپذیریم، به همین راحتی جزء اولین پذیرندگان متاورژن تبدیل می شویم.

آموزش در متاورس

ایده اولیه متاورس در آموزش

اصلاح متاورس اولین بار در سال 1992 توسط نیل استفنسون، نویسنده داستان های علمی تخیلی، مطرح شد. او جهان دیجیتالی را تصور می کرد که می توان از طریق فناوری واقعیت مجازی به آن دسترسی داشت. این چشم انداز نیل، امروزه دیگر یک داستان نیست. دنیای متاورس نه تنها دارای فضاهای مجازی گسترده خواهد بود، بلکه عناصر دنیای دیجیتال را قادر می سازد تا به راحتی تنها با استفاده از هدست یا عینک دیجیتال چشم از دنیای واقعی بردارند.

متاورس یک بازی برای آموزش است، زیرا فرصت های بی پایانی را برای یادگیری فراهم می کند. این امکانات یادگیری همه جانبه، به معلمان این امکان را می دهد که رشته های علوم پایه و سنتی مانند ریاضیات و علوم تجربی را ترکیب کنند و یک تجربه یادگیری جامع و جذاب را ارائه دهند.

به عنوان مثال، یک معلم می توان به دانش آموزان خود یک ماشین مسابقه را نشان داده، و سپس نحوه ساخت، سرعت حرکت، درجه حرارت و سرعت تایرهای آن را بررسی کند.

از طریق استفاده از سناریوهای واقعی زندگی، نظریه های مطرح شده در علوم مختلف، معنا و ارتباط کاملاً جدیدی پیدا می کنند؛ زیرا مربیان می توانند با پر کردن شکاف های بین تئوری و عملی، آموزش خود را دقیق تر و جذاب تر کنند.

متاورس در آموزش؛ از رویا تا واقعیت

آیا هنوز هم تصور می کنید که آموزش واقعیت مجازی در دنیای متاورس مانند یک رویا است؟ در پاسخ باید بگوییم که در حال حاضر در بریتانیا، کالج برادفیلد، یک مدرسه خصوصی به طور مستقل آموزش مبتنی بر واقعیت مجازی را در درس های تاریخ، جغرافیا و علوم گنجانده است و به دانش آموزان اجازه می دهد که این موضوعات را در بعد جدیدی تجربه کنند. بنابراین متاورژن در حال حاضر نیز وجود دارد؛ اما

مسئله پذیرش انبود و مقرون به صرفه بودن است. علاوه بر بازخورد مثبت اولیه دانش آموزان در کالج برادفیلد، مطالعات بیش تر در کلاس های درس در کشور چین نیز نشان می دهد که واقعیت مجازی می تواند تاثیر زیادی بر کارایی نتایج آزمون ها داشته باشد؛ به این صورت که دانش آموزانی که با استفاده از روش واقعیت مجازی آموزش می بینند، معمولاً از افرادی که چنین نیستند، بهتر عمل می کنند.

مزایای متاورس در آموزش

دنیای متاورس تضمین می کند که برنامه های درسی همیشه به روز، مفید و مرتبط باقی می مانند و این امکان را برای ما فراهم می کند که به تجزیه و تحلیل به روز و متخصص در سراسر دنیای واقعی دسترسی داشته باشیم. مثلاً، می توانیم به آسمان شب نگاه کنیم و از نیل دگراس تایسون بخواهیم ساختار کهکشان راه شیری را توضیح دهد.

تخصص از هر جایی حاصل می شود، نه فقط از کتاب های درسی و کلاس های درس. با این حال، نه تنها روش های کنونی یادگیری ما، بلکه اشکال ارزیابی ما نیز قدیمی است. امتحان کتبی هم برای کسب و هم برای نمایش مهارت های عملی موردنیاز برای مشاغل مختلف بی فایده است. تصور کنید اگر یک کارآموز بتواند به جای بازبینی برای یک امتحان کتبی، تجربه واقعی و عملی را با سیم کشی یک دوشاخه مجازی، تعمیر یک زهکش مسدود شده یا حتی انجام یک عملیات، بدون عواقب خطرناک و واقعی نشان دهد. علم در این مورد قاطع است: یادگیری از طریق انجام دادن مقدم تر از یادگیری با حفظ کردن است.

معایب متاورس در آموزش

ممکن است بسیاری از والدین و معلمان این تصور را داشته باشند که متاورس می تواند به سادگی زمینه اعتیاد آوری به اینترنت را در کودکان ایجاد کند؛ اما این دلیل موجهی برای عدم استفاده از متاورس نیست، بلکه این نیز نیازمند مدیریت تعامل فرزندان با این فضا است، نه صرفاً ممنوع کردن آن. مدارس می توانند دسترسی بر روی وب سایت های را زمان بندی کنند و برای دانش آموزان خود محدودیت در استفاده قرار دهند. بنابراین با وجود مضرات استفاده از اینترنت، این فضا می تواند یک سود خالص برای آموزش در سراسر جهان باشد و تنها

لازمه آن کنترل و مدیریت درست است.

مطالعات علمی مختلف نشان دهنده این است که تجربیات یادگیری زمانی موثر هستند که سرگرم کننده باشند. گیمیفیکیشن یا بازی سازی، همان چیزی است که متاورس را به یک گزینه ایده آل برای کلاس درس تبدیل می کند.

مارکتینگ در متاورس

متاورس را می توان به عنوان یک فضای مجازی سه بعدی توصیف کرد که در آن کاربران می توانند از طریق آواتارهایی که شبیه آن ها هستند دور هم جمع شوند و حرکاتشان را تقلید کنند تا بتوانند با یکدیگر و محیط اطراف تعامل داشته باشند. در این فضا شما می توانید کسب و کار خودتان را اعم از فروش آنلاین، ساخت کلیپ و… را با ساخت فضایی سه بعدی استارت برنید.

مارکتینگ در متاورس

مزایای متاورس در مارکتینگ

متاورس تکرار بعدی اینترنت و دنیای رسانه های اجتماعی خواهد بود، اما تفاوت هایی نیز دارد. در ادامه به کاربردهای متاورس در کسب وکارها می پردازیم:

 1. کاربران می توانند از طریق واقعیت مجازی (VR) وارد شوند و با نام تجاری جدید، از امتحان کردن پوشاک گرفته تا کاوش در یک بخش از املاک به تعامل بپردازند.
 2. کاربران می توانند در هر نقطه از جهان مستقر شوند و هرگونه موانع جغرافیایی در تجارت الکترونیک را از بین ببرند.
 3. کاربران به یک کیف پول دیجیتال در متاورس مجهز خواهند شد که معاملات خرید را راحت تر می کند.
 4. کاربران می توانند آزادانه در اطراف متاورس تله پورت کنند تا بتوانند در گروه ها شرکت کنند و به رویدادها بپیوندند.
 5. کاربران با کمک ویدیوهای 360 درجه و مدل سازی سه بعدی، درگیر نوع جدیدی از تجربه داستان گویی خواهند شد که به این معنی است که تبلیغات باید تغییر کند.

تجارت در متاورس

راه های زیادی برای تجارت در متاورس وجود دارد. خرید سهام مرتبط، تجارت ارزهای رمزنگاری شده، یا تجارت ETF. همه این دارایی ها از طریق یک کارگزار قابل اعتماد قابل دسترسی هستند. با استفاده از پلت فرم های مختلف و معتبر، معامله گران می توانند در معرض طیف گسترده ای از ابزارهای مرتبط با متاورس، قرار بگیرند.

برای مجموعه ای از کسب و کارها، مانند خرید زمین در متاورس کانال بازاریابی دیگری در حوزه های مرتبط آن ها ایجاد شده است. در این کانال ها استراتژی های Omnichannel برای بازاریابی، فروش، و CX باید به گونه ای تکامل یابد که واقعیت مجازی را نیز شامل شود.

مجموعه دوم، کسب وکارها بومی متاورس خواهند بود، درست مانند امروزه که شرکت های بومی دیجیتالی غیرحضوری وجود دارد.

تجارت در متاورس

معایب انجام تجارت در متاورس

سرمایه گذاری و تجارت در بخش های جدید هر کسب و کاری همیشه با ریسک همراه بوده و هست. متاورس نیز از این قاعده مستثنی نیست، به ویژه در سال های اولیه تا سال 2035 تمامی کسب و کارها در آن با ریسک همراه خواهد بود.

تعامل غیرقابل پیش بینی کاربر

در حالی که متاورس ممکن است از برنامه های دو بعدی و تعامل مبتنی بر دسکتاپ پشتیبانی کند، در درجه اول در واقعیت مجازی VR وجود خواهد داشت.

با این حال، محموله های هدست واقعیت مجازی در مقایسه با کل جمعیت جهان و به طور خاص، تعداد کاربران رسانه های اجتماعی نسبتاً کم است. کاربران و کسب وکارهای مختلف بسته به ترجیحات شخصی و شرایط خود ممکن است واکنش متفاوتی نسبت به VR نشان دهند.

تجربه سفر در متاورس

چه کسی عاشق سفر نیست؟ در طول تعطیلات، سفر یکی از محبوب ترین فعالیت هایی است که افراد برای گذراندن روزهای تعطیل خود انتخاب می کنند. قدم زدن در شهر جدید، ملاقات با افراد جدید، رفتن به یک ماجراجویی جدید، همگی چیزهایی هستند که سفر را برای ما به یک فعالیت مهم تبدیل کرده اند، اما می دانیم که زمان چیزی است که به یک مانع تبدیل می شود.

سفر در متاورس

مزایای متاورس در سفر

خوشبختانه، امروزه فناوری به ما این امکان را می دهد تا بدون نیاز به حضور فیزیکی در آنجا سفر را تجربه کنیم، و چیزی که این تجربه را بین حضور در آن مکان و دیدن آن ها در ویدیو متفاوت می کند، تجربه اول شخص است. اینجاست که متاورس، واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) وارد تصویر می شوند.

دنیایی غوطه ور با محتوای واقع گرایانه، تخیل مخاطب را تقویت می کند و به آن ها امکان می دهد از طریق یک تجربه شگفت انگیز درست مانند زمانی که در آنجا حضور می یابد، از مکان لذت ببرند.

گردشگری واقعیت مجازی مرز جدیدی است که هنوز در جریان اصلی قرار نگرفته است. یوتیوب و سایر سرویس های میزبانی محتوای اصلی در حال افزایش مخازن محتوای ویدیویی 360 درجه خود هستند. با این حال، برخلاف سفرهای معمولی که معمولاً با آزادی همراه است، محتوای ویدیویی فعلی فقط به شما امکان می دهد آنچه را که برای دیدن شما ضبط شده است مشاهده کنید.

یکی دیگر از موارد استفاده از ورود گردشگری به واقعیت مجازی، نمایش مکان های دیدنی معروف مانند لوور است. این کار با تبدیل ساختمان به فضایی قابل استفاده برای فعالیت های مختلف مانند نمایشگاه های هنری، کنسرت های موسیقی، یا به طور ساده مکانی که می توانید با دوستان خود در آن بنشینید، انجام شد.

کاربردهای متاورس در سفر نیز می تواند بسیار زیاد و شگفت انگیز باشد. به عنوان مثال تصور کنید که در حال بازدید از مکانی تاریخی هستید، اگر شما بخواهید این بنا را از سمت راست مشاهده کنید و همراه شما بخواهد این بنا را از سمت چپ مشاهده کند، درست مانند واقعیت می توانید هر کدام به سمت مورد نظر خود حرکت کرده و بنا را از زاویه ای که می خواهد بازدید کند.

معایب متاورس در سفر

با توجه به قابلیت های شکفت انگیز متاورس در سفر، یک نکته منفی که وجود دارد این است که استفاده از این امکانات در حال حاضر تنها بر روی فیلم های ضبط شده امکان پذیر است.

سوشال مدیا (شبکه های اجتماعی) در متاورس

مارک زاکربرگ اخیراً اعلام کرده است که شبکه اجتماعی فیس بوک در حال تبدیل شدن به یک شرکت “متافورس” است. این در حالی است که تارا سویشر، روزنامه نگار فناوری بر این باور است که اپل یا گوگل ممکن است برای رهبری انقلاب متاورس مناسب تر باشند.

به نظر می رسد شبکه اجتماعی فیس بود که به برندهایی مانند Oculus (سخت افزار)، پلتفرم واقعیت مجازی فیس بوک هوریزون و تیم اجرایی تازه تشکیل شده فیسبوک متاورس، مجهز است، آماده راه اندازی از فضای دو بعدی به سه بعدی است.

برای وارد شدن به دنیای متاورس از طریق فیسبوک هیچ تجربه قبلی نیاز نیست و تنها کافیست موارد زیر را آماده کنید:

 1. برای خود یک هدست Oculus 2 تهیه کنید.
 2. یک حساب کاربری Oculus ایجاد کنید.
 3. برای فیس بوک Horizon [در حال حاضر در نسخه بتا] ثبت نام کنید.
 4. و آواتار خود را در داشبورد Oculus Home ایجاد کنید.

شبکه های اجتماعی در متاورس

مزایای متاورس در شبکه های اجتماعی

هنگامی که وارد Horizon می شوید، می توانید کارهایی مانند بازدید از جهان های مختلف با محوریت علایق و موضوعات خاص انجام دهید. همه چیز از باغبانی گرفته تا بازی و مدیتیشن و حتی گروه های اجتماعی مرتبط با گروه های فیس بوک را خواهید یافت.

فیس بوک به شما امکان می دهد لحظاتی را در Horizon از طریق گروه های فیس بوک به اشتراک بگذارید، مانند به اشتراک گذاری سلفی ها و دنیاهای خود از دنیای سه بعدی خود با مخاطبان دو بعدی. همچنین قابلیت های دیگر نظیر همکاری با دیگران، میزبانی رویدادها، ملاقات، سلفی گرفتن و ایجاد روابط معنادار، آواتار به آواتار امکان پذیر است.

گیمینگ (بازی) در متاورس

بازی های دیجیتالی شاید اولین بخشی بود که عموم مردم به کمک آن با فناوری متاورس آشنا شدند. بنابراین، طبیعی است که در پذیرش و توسعۀ روزبه روز این فناوری پیشگام باشند. بازی دیجیتالی Second Life را می توان به عنوان نزدیک ترین نمونۀ زنده از یک متاورس در نظر گرفت که گیمرها در آن می توانند خرید کنند، غذا بخورند و سایر فعالیت های زندگی واقعی را در دنیای مجازی انجام دهند. بسیاری از بازی های محبوب و دوبعدی را می توان با استفاده از فناوری Metaverse به بازی های سه بعدی تبدیل کرد و فرصت های جدیدی در این صنعت ایجاد کرد. به عنوان مثال، می توان با طراحی یک بازی سه بعدی این امکان را برای گیمرها فراهم کرد که با کمک تجهیزات لازم، خود در بازی حضور داشته باشند و به کاوش و مبارزه بپردازند.

با استفاده از گیمینگ در متاورس، کاربران می توانند به راحتی با قرار گرفتن در یک فضای سه بعدی به تعامل با یکدیگر و کسب تجربه بپردازند. آن ها با استفاده از متن، چت و صدا با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و دنیای جدیدی از اشیا و افراد موجود در آن فضا را کشف می کنند.

از مزایا و کاربردهای مهم گیمینگ در متاورس این است که کاربران با استفاده از بازی های مطرحی مانند سند باکس، اکسی اینفینیتی، سکند لایف و… می توانند به کسب درآمد از متاورس و ارزهای دیجیتال بپردازند.

کاربرد متاورس

تفریح در متاورس

فرض کنید که عینک و هدست خود را می گذارید و سریعاً وارد فضای خانه خود می شوید. می بینید که بعضی از قسمت های خانه شما به صورت مجازی بازسازی شده است و چیزهایی را دارد که فقط در دنیای مجازی امکان پذیر است؛ و هر چیزی که از نظر شما بسیار زیباست را با منظره ای فوق العاده الهام بخش نشان می دهد. شما می توانید در این فضا به راحتی به صورت مجازی لباس خود را انتخاب کرده و به ملاقات و تفریح با دوستان خود به کافی شاپ، سینما، کنسرت، تماشای فوتبال تیم محبوبتان و… بروید.

به عنوان مثال تصور کنید که دوستان شما در کنسرت خواننده مورد علاقه تان در یک نقطه دیگر دنیا هستند. با استفاده از دنیای متاورس می توانید به راحتی با استفاده از ابزار فراهم شده وارد کنسرت شوید و در کنار دوست خود و سایر افراد به تماشای آن بپردازید و لذت ببرید و در تمامی لحظات قبل و بعد از کنسرت حضور داشته باشید.

در این فضا شما می توانید دوستانتان را دعوت کنید تا به آواتار شما سر بزنند و به شما بپیوندند؛ با هم به تماشای فیلم، کنسرت و سایر مکان های تفریحی بروید.

همچنین می توانید، هر فردی را که بخواهید با خود همراه کنید و شروع به برگزاری جشن تولد، سورپرایز کردن دوستان خود و… کنید.

تفریح در متاورس

کار در متاورس

بعد از دورکار شدن بسیاری از کسب و کارها به دلیل شیوع کرونا، باید راه حل بهتری جایگزین می شد. از متاورس می توان به عنوان یکی از این روش ها اشاره کرد. اما کارکردن در فضای متاورس چه شکلی خواهد بود؟ فرض کنید بتوانید بدون رفت و آمد وارد دفتر کارتان شوید و محیط شرکت و اطراف خود را حس کنید. تمامی برخوردهای اتفاقی، دیدن همکاران و… همه جا امکان پذیر باشد. حال تصور کنید که محیط کار ایده آل شما آماده است و در مقایسه با محیط واقعی می توانید کارهای بیش تری کنید. این در حالیست که شما در خانه خود با لباس راحتی نشسته اید و تنها فضایی که می خواهید را به صورت سه بعدی مشاهده می کنید. در صورت تمایل می توانید فردی را برای ملاقات دعوت کنید و با او در فضای سه بعدی ارتباط بگیرید.

همچنین در صورت نیاز به جلسه گروهی می توانید با همکاران خود در هر بخش شرکت ارتباط بگیرید و در مورد مسائل مربوط به پروژه های مختلف تصمیم گیری کنید.

کار در متاورس

ورزش در متاورس

شما می توانید در این فضای سه بعدی به راحتی به ورزش دلخواه خود نظیر بوکس، دوچرخه سواری و… با افراد واقعی یا تخیلی در هر نقطه ای از جهان که می خواهید بپردازید. دلتان می خواهد یک ورزش گروهی انجام دهید؟ شما می توانید تنها با یک سرچ ساده افرادی را که تمایل دارند تا با شما بازی کنند را به بازی دعوت کنید و از لحظات خود لذت ببرید. می خواهید مسابقه دچرخه سواری برگزار کنید؟ این کار بسیار ساده است، شما می توانید بر روی دوچرخه ورزشی خود در خانه نشسته و در این فضا هرکس را که می خواهید انتخاب کنید و با آن ها مسابقه دهید. این موارد تنها برخی از ورزش های هیجان انگیزی است که می توانید در این فضا انجام دهید و از لحظات خود لذت ببرید.

ورزش در متاورس

دیگر کاربردهای متاورس

صنعت خودرو در متاورس

بدون شک،Metaverse  قادر است تجربه های هیجان انگیز و جدیدی را برای کاربران صنعت خودرو فراهم نماید. نمایشگاه های خودرو را در نظر بگیرید که به صورت مجازی و در یک محیط متاورسی ایجاد شده اند. با این کار نه تنها محدودیتی از نظر جغرافیایی برای کاربران وجود نخواهد داشت بلکه این امر به صرفه جویی در هزینه های شرکت ها نیز کمک خواهد کرد. از دیگر کاربردهای این فناوری در صنعت خودرو می توان به طراحی خودروهای خودران اشاره کرد. خودروهایی که بدون نیاز به راننده و تنها با اتصال به یک اینترنت پرسرعت قادر هستند حرکت کنند و موانعی همچون خودرهای دیگر یا اشخاص را تشخیص دهند.

پزشکی در متاورس

با کمک فناوری متاورس پزشکان می توانند از این محیط مجازی به عنوان ابزاری برای ارزیابی سلامت بیمار استفاده کنند و بیماران را در حین انجام انواع وظایف پیچیده در دنیای واقعی تحت نظر قرار دهند. علاوه بر آن، آموزش پزشکان و پرستاران از طریق روش های معمولی زمان زیادی می برد و آموزش عموماً باید توسط یک متخصص که احتمالاً بسیار پرمشغله هم است ارائه شود اما این فناوری به شکل عالی می تواند برای آموزش آناتومی، روش های عمل و کنترل عفونت استفاده شود. همچنین، استفادۀ یک کارآموز از یک شبیه ساز واقع بینانه، همچنین اجرا و تمرین مراحل و تکنیک ها بسیار بهتر از تماشای یک ویدئو است.

درمان فوبیا با متاورس

افرادی که از فوبیا (ترس بیمارگونه از یک چیز خاص مانند سوارشدن هواپیما، ترس از حیوانات و…) رنج می برند، قادر هستند با کمک فناوری متاورس بر این بیماری غلبه کنند. درمان این مشکل با کمک  فناوری Metaverse بسیار کارآمدتر، ارزان تر و ایمن تر از درمان در دنیای واقعی است. به عنوان مثال، شخصی که ترس از سفر هوایی داشته باشد، می تواند از یک صندلی و عینک واقعیتمجازی استفاده کند و نمای بیرون از پنجرۀ هواپیما، لحظۀ برخاستن، پرواز و فرود را شبیه سازی کند. روشن است که استفاده از هواپیمای واقعی برای درمان فوبیای پرواز بسیار هزینه بر و مشکل ساز خواهد بود.

مد و زیبایی در متاورس

برندهای جهانی مانند گوچی و نایک با معرفی لباس ها و کفش های طراحی شدۀ خود در بازی های مختلف به دنیای Metaverse  راه یافته اند. شرکت گوچی با پلتفرم بازی Roblox همکاری کرده است تا به اين ترتیب، زیورآلات دیجیتالی خود را به فروش برساند. همچنین، شرکت های کوچکی مانند DressX که در حوزۀ مد و پوشاک فعالیت می کنند، بازاریابی محصولات خود را از طریق متاورس انجام می دهند.

علاوه بر آنچه از کاربرد متاورس در زمینۀ مد و زیبایی گفته شد، بد نیست بدانید که با کمک فناوری Metaverse  می توان پیش از خرید یک لباس، ابتدا آن را به صورت دیجیتالی پرو کرد و در صورت تمایل لباس را خریداری کرد.

 واقعیت افزوده با متاورس

واقعیت افزوده، علمی است که دنیای مجازی و دنیای واقعی را از طریق اپلیکیشن هایی که برای این کار طراحی شده اند ادغام می کند. دسترسی به این فناوری تقریباً آسان است و کافی است که یک تلفن یا دستگاه هوشمند داشته باشید و با استفاده از دوربین آن وارد دنیای مجازی شوید. به عنوان مثال، بازی Pokemon نمونه ای از فناوری واقعیت افزوده است که گیمرها می توانند در آن پوکمون های مجازی را در دنیای واقعی ببینند و آن ها را در دنیای واقعی به حرکت درآورند.

هوش مصنوعی با متاورس

هوش مصنوعی در فناوری های مختلفی مانند گوگل، تشخیص چهره در گوشی های هوشمند، بازی های رایانه ای و… که روزانه از آن ها استفاده می شود، وجود دارد که می توان با کمک فناوریMetaverse  این قابلیت ها را واقعی تر هم کرد. به عنوان نمونه، در بازی های رایانه ای می توان عملکرد شخصیت های مقابل گیمر (غیربازیکن) که بخش مهمی از محیط بازی را تشکیل می دهند، بهبود بخشید به طوری که بتوانند به زبان های مختلف صحبت کنند تا قادر باشند با همۀ گیمرها ارتباط برقرار کنند. علاوه بر آن، می توان از هوش مصنوعی برای ساخت آواتارهای سه بعدی، به روشی واقعی تر نیز استفاده کرد.

طراحی سه بعدی با متاورس

اگرچه فناوری طرح های سه بعدی جدید نیست اما در طول همه گیری کرونا و به ویژه در زمینۀ املاک و مستغلات بسیار شکوفا شده است. برای بازدید مجازی از ساختمان های واقعی و بررسی آن ها ازMetaverse  کمک گرفته شد. با کمک این فناوری و با استفاده از دوربین و عینک های سه بعدی می توان ساختمان و اشیاء فیزیکی اطراف را به داده های دیجیتالی تبدیل کرد و یک دنیای مجازی که بسیار شبیه به دنیای واقعی است را ساخت.

NFT در متاورس

همان طور که حتماً می دانید، متاورس یک دنیای سه بعدی متشکل از  طرح های گرافیکی است که می توان آن ها را به عنوان توکن غیرمثلی ((NFT معامله کرد. این NFTها از آواتار کاربران در بازی ها شروع می شوند و به دنیای وسیع تری که شامل زمین ها و مکان ها هستند ختم می شوند. حجم اقتصاد مجازی (کالاهای مجازی مانند لباس، زمین، آواتار و… که بازیکنان در پلتفرم های مختلف بازی خریداری می کنند) به طور تقریبی بیش از هزار میلیارد دلار (بدون احتساب خرید و فروش NFT؛ مانند یک اثر هنری) تخمین زده می شود.

اینترنت اشیاء

اینترنت اشیا از طریق دستگاه ها و حسگرها، دنیای فیزیکی را به اینترنت پیوند می دهند. یکی از کاربردهای اینترنت اشیا در متاورس، جمع آوری داده ها از دنیای واقعی و سپس انتقال آن ها به دنیای دیجیتالی (Metaverse) است که به بهبود و افزایش دقت دستگاه های دیجیتالی درون متاورس کمک می کند. ازجمله کاربردهای اینترنت اشیا می توان به کنترل امنیت، روشنایی و سرمایش و گرمایش خانه های مسکونی با استفاده از این فناوری اشاره کرد. به عنوان مثال، کاربران می توانند با مجهزکردن محل سکونت خود و اتصال به اینترنت، سیستم گرمایشی منزل خود را پیش از رسیدن به خانه روشن کنند تا خانه گرم شود.

خریدکردن در متاورس

براساس یک نظرسنجی (در سال 2019(که در مورد واقعیت افزوده (Metaverse) انجام شده است، 66درصد مردم استفاده از واقعیت افزوده را هنگام خرید و تصمیم گیری برای خرید مثبت می خوانند. فکر کنید همان طور که در خانۀ خود نشسته اید، کاناپه ای را از یک فروشگاه اینترنتی  برای خانۀ خود بپسندید. در چنین شرایطی، اگر شما ابزار واقعیت افزوده را داشته باشید و آن شرکت نیز این فناوری را پیاده سازی کرده باشد، شما قادر هستید کاناپه را در خانۀ خود و به شکل سه بعدی ببینید و پس از ارزیابی زیبایی آن تصمیم به خرید بگیرید.

جمع بندی

در این مقاله به کاربردهای متاورس در عرصه های مختلف اعم از آموزش و تحصیلات، سفر و… پرداختیم. دنیای متاورس آماده است تا در عرصه های مختلف به سرعت رشد کند و فرصت های مختلف را برای بازاریابان، دانش آموزان و انواع کسب وکارها فراهم کند. این دنیای واقعیت مجازی آنقدر بزرگ و پیچیده است که هر روز می تواند یک کاربرد و ویژگی جدید را رونمایی کند و همه را شگفت زده نماید.

سوالات متداول

دنیای متاورس تضمین می کند که برنامه های درسی همیشه به روز، مفید و مرتبط باقی می مانند و این امکان را برای ما فراهم می کند که به تجزیه و تحلیل به روز و متخصص در سراسر دنیای واقعی دسترسی داشته باشیم.

فیس بوک به شما امکان می دهد لحظاتی را در Horizon از طریق گروه های فیسبوک به اشتراک بگذارید، مانند به اشتراک گذاری سلفی ها و دنیاهای خود از دنیای سه بعدی خود با مخاطبان دو بعدی.

خوشبختانه، امروزه فناوری به ما این امکان را می دهد تا بدون نیاز به حضور فیزیکی در آنجا سفر را تجربه کنیم، و چیزی که این تجربه را بین حضور در آن مکان و دیدن آن ها در ویدیو متفاوت می کند، تجربه اول شخص است.

ادامه مطلب
کیف‌ پول‌ های متاورس
معرفی بهترین کیف‌ پول‌ های متاورس

بهترین کیف پول های متاورس کدام اند؟

سرمایه گذاری در بستر متاورس روشی جدید بین سرمایه گذارانی است که به دنبال پیداکردن بهترین کیف پول های متاورس هستند. دنیای متاورس، دنیایی شبیه به دنیای مجازی است که سازندگان آن در تلاشند تا بسیاری از فاکتورهای واقعی و فیزیکی را در این عالم پیاده سازی کنند.

در دنیای سه بعدی متاورس امکان خرید یک قطعه زمین یا خرید لباس وجود دارد اما برای خرید هرچیزی نیاز به ارز و کیف پول خواهید داشت؛ ارزهایی از جنس دیجیتال در کیف پول های دیجیتال. برای انتخاب یک کیف پول معتبر در دنیای مجازی متاورس شما نیاز به دانستن اطلاعات کامل اعم از مزایا و معایب هر کیف پول دارید. در ادامه با خانه سرمایه همراه باشید تا از شرایط بهترین کیف پول های متاورس مطلع شوید. 

مقدمه ای بر جهان متاورس

معرفی بهترین کیف پول های متاورس

سالیان پیش، سریالی به نام آواتار (Avatar) ساخته شده است. آواتارها در جهانی به نام متاورس زندگی منحصربه فردی داشتند و انسان ها هم با استفاده از دستگاه های خاصی قادر به زندگی و گشت وگذار در این جهان بودند. جهان متاورس جهانی برتر در فضایی دیجیتالی و سه بعدی است. متاورس شباهت های زیادی با دنیای فیزیکی دارد و گویی با آن ترکیب شده است اما جهانی فراتر از جهان ما انسان ها است. هرکسی که پشت لپ تاپ خود نشسته است، می تواند آواتاری سه بعدی از خود ایجاد کند و در دنیای مجازی به فعالیت بپردازد.

تمامی رویدادها و فعالیت های دیجیتالی، ازجمله برگزاری وبینارها و کنفرانس های آنلاین، ایمیل ها، فضاهای مجازی، انتقال داده، معامله ی ارزهای دیجیتال در صرافی های دیجیتال و یا نگهداری آن ها در کیف پول های دیجیتال همگی در متاورس قابل دسترسی است. 

بسیاری از کارشناسان و متخصصان جهان متاورس بر این باورند که متاورس آینده ی تمام فعالیت های انسانی و اجتماعی است؛ زیرا آن ها در تلاشند تا دنیایی شبیه سازی شده با دنیای واقعی اما فراتر از آن خلق کنند. جهان متاورس توسط شرکت فیس بوک قدیم که اکنون با نام متا در حال فعالیت است، معرفی شد و هر روزه شاهد پیشرفت های این جهان در زندگی روزمره و تأثیر آن در کل دنیای فیزیکی هستیم.

جالب است بدانید که اقتصاد جهان متاورس توسط ارزهای دیجیتال در گردش است. ارزهای دیجیتال در این جهان، جایگزین ارزهای رایج و ارزهای فیات جهان واقعی هستند. برای معامله ی ارزهای دیجیتال به صرافی های دیجیتال و برای نگهداری آن ها به کیف پول های متاورس نیاز است.

بهترین کیف پول های متاورس

معرفی بهترین کیف پول های متاورس

اینکه کدام کیف پول دیجیتال برای نگهداری و هولد ارزهای دیجیتال مناسب است، بستگی به چند فاکتور دارد که در ادامه به معرفی بهترین کیف پول های متاورس خواهیم پرداخت. 

۱- کیف پول دیجیتالی متامسک (MetaMask)

کیف پول ارز دیجیتال متامسک

قطعاً متامسک (MetaMask) معروف ترین کیف پول در بین کاربران و سهام داران بازار ارزهای دیجیتال است. کیف پول متامسک از ارزهایی که روی شبکه ی ERC 20 ساخته و بر روی بلاک چین اترویم پیاده سازی می شوند پشتیبانی می کند. کیف پول متامسک توسط یک شرکت نرم افزاری مبتنی بر وب ConsenSys ایجاد شده است.

از امکانات این کیف پول می شود به امنیت آن اشاره کرد؛ زیرا نشت هرگونه اطلاعات توسط کاربران قابل پیگیری و شناسایی است. از دیگر قابلیت های متامسک اتصال مستقیم و ایمن به هر نوع صرافی برای انجام معامله و خریدوفروش در فضای کیف پول و برنامه های غیرمتمرکز است. متخصصانی با دانش فنی بالا، تیم پشتیبانی و بهترین انجمن برای تأمین خواسته ها و نیازهای شما در کیف پول متامسک حضور دارد. کاربری ساده و امنیت بالا از مزیت های بارز این کیف پول است که استفاده ی آن را علاوه بر سرمایه گذاران بزرگ، برای افراد مبتدی هم راحت تر کرده است.

همچنین، دسترسی آسان به بازارهای NFT و ساخت چندین آدرس برای نگهداری NFT از دیگر مزیت های این کیف پول محسوب می شوند.

۲- کیف پول دیجیتالی بیتسکی (Bitski)

کیف پول ارز دیجیتال بیتسکی

کیف پول دیجیتال بیتسکی (Bitski) بستری مناسب برای ارزهای غیرقابل معاوضه یا همانNFTها است. فضایی است برای انجام بازی های NFT و پشتیبانی از فضای متاورس. بیتسکی در تلاش است بتواند ارزهای غیرمتمرکز را توسعه دهد و افراد متخصص و مبتدی بتوانند با اینگونه ارزها در تعامل باشند.

از ویژگی بارز این کیف پول، کارکردن سرگرم کننده بدون هیچ دانش تخصصی در حوزه ی بلاک چین و ارزهای   NFT  است. برای دسترسی به اتریوم و بستر بلاک چین اتریوم، تنها به یک نام کاربری و رمز عبور نیاز خواهید داشت.

پس اگر شما فرد تازه واردی هستید و می خواهید وارد دنیای ارزهای دیجیتال شوید، کیف پول بیتسکی بهترین گزینه برای شما خواهد بود. شما می توانید به راحتی از امنیت بالای این کیف پول و کاربری راحت آن بهره ببرید.

3- کیف پول دیجیتالی کوین بیس (CoinBase)

کیف پول کوین بیس (Coinbase) والتی موردعلاقه برای سرمایه گذاران است؛ زیرا برای نگهداری و هولد ارزهای NFT و توکن های مربوط مناسب است. همچنین، مبادلات ارزهای دیجیتال در این بستر انجام می شود. امکان اتصال کوین بیس به انواع صرافی ها از دیگر ویژگی های این کیف پول به شمار می رود.

همچنین، کیف پول دیجیتالی کوین بیس امکان انتقال توکن ها به صورت ساده و بدون نیاز به آدرس عمومی را بسیار ایمن برای کاربران فراهم می کند.

4- کیف پول دیجیتالی ونلی (Venly)

کیف پول های متاورس ونلی

ونلی (Venly) یکی دیگر از گزینه های محبوب کیف پول دیجیتالی است که برای اولین بار روی پلتفرم پولی گان توکن های غیرقابل معاوضه ی همتا به همتا پیاده سازی شد. به دلیل استقبال زیاد کاربران، اکنون کیف پول ونلی با پلتفرم های بزرگ زیادی ازجمله  Avalanche، Hedera  و Binance Smart Chain در حال همکاری است. خدمات این کیف پول گسترش یافته است.

نصب آسان و کاربری راحت در زمانی کوتاه، از دیگر ویژگی های این کیف پول دیجیتال است. کیف پول ونلی سه محصول مجزا به نام های کیف پول دیجیتال  (Venly Wallet)، بازار معامله و خریدوفروش توکن (Venly Market) و ابزار مرتبط با توکن های غیرقابل معاوضه ی NFT ونلی (Venly NFT Tools) دارد.

۵- کیف پول دیجیتالی انجین (Enjin)

معرفی بهترین کیف پول های متاورس

کیف پول دیجیتالی انجین (Enjin) در بازار اختصاصی خود این امکان را برای کاربران فراهم آورده است تا تجارت های دیجیتالی را توسط توکن اختصاصی خود ENJ انجام دهند. از امکانات کیف پول انجین می توان دسترسی سریع به پروژه های دیفای و متاورس و کاربری کارآمد و زیبا را نام برد.

کیف پول دیجیتالی انجین با هدف پشتیبانی از یک پلتفرم بازی مدرن که وابسته به کریپتو بود، ساخته شد و دارای طراحی بی نظیر و حرفه ای است.

۶- کیف پول دیجیتالی لجر (Ledger)

نعرفی بهترین کیف پول های متاورس

 

از دیگر کیف پول های محبوب و مشهور بین کاربران، کیف پول دیجیتالی لجر (Ledger) است. تفاوت این کیف پول با کیف پول های فوق در نوع آن است. کیف پول سخت افزاری لجر ایمن ترین نوع کیف پول در متاورس و بازار ارزهای دیجیتال است که در سال های اخیر با استقبال زیادی مواجه شده است.

در این نوع کیف پول، تمام دارایی های شما به صورت کلیدهای خصوصی روی یک دستگاه کوچک مانند فلش های USB  ذخیره می شوند. بنابراین، این نوع کیف پول ها در برابر هکرهای بازار ارز دیجیتال مصون هستند. کیف پول لجر بیش از 1500 نوع ارز دیجیتال اعم از کوین و توکن ها را پشتیبانی می کند و گزینه ی مناسبی برای سرمایه گذارانی است که قصد خرید و هول بلندمدت سرمایه های دیجیتالی بزرگ را دارند.

۷- کیف پول دیجیتالی مث والت (Math Wallet)

نعرفی بهترین کیف پول های متاورس

حتماً نام کیف پول دیجیتال مث والت (Math Wallet) در دنیای متاورس و بازار ارزهای دیجیتال به گوش شما رسیده است. سازندگان این کیف پول مدعی هستند که مث والت شباهت های زیادی با کیف پول متامسک دارد.

کیف پول مث والت بیش از 65 شبکه ی بلاک چین عمومی را پشتیبانی می کند و اعتبار و امنیت چشمگیری در بین کاربران دارد. مث والت با هدف ایجاد زمینه های متعدد در مشارکت جهان متاورس با پشتیبانی Alameda Research در حال فعالیت است. همچنین، مث والت این امکان را دارد که بتواند با کیف پول های سخت افزاری ادغام شود.

ویژگی دیگر پیف پول مث والت ایجاد چندین آدرس برای کاربران است. دسترسی به بازار ارزهای دیجیتالی غیرقابل معاوضه  (NFT)، قابلیت استیکینگ (staking) و معامله و مبادله از طریق کیف پول، از دیگر امکانات ارزشمند مث والت است.

۸- کیف پول دیجیتالی آلفا (Alpha)

معرفی بهترین کیف پول های متاورس

کیف پول دیجیتالی آلفا (Alpha) بهترین گزینه برای سرمایه گذارانی است که قصد سرمایه گذاری روی توکن های غیرقابل معاوضه در شبکه ی بلاگ چین اتریوم را دارند.

همچنین، کیف پول آلفا امکان استخراج NFTها را در اختیار کاربران قرار می دهد و بسیاری از بازارهای ارزهای دیجیتال غیرقابل معاوضه را از جمله OpenSea و ChainZ Arena پشتیبانی می کند. ویژگی دیگر این کیف پول پشتیبانی از توکن هایی با قراردادهای هوشمند است. امنیت بالای کیف پول آلفا با یک کد امنیتی دوازده کلمه ای تضمین می شود که اطمینان خاطر زیادی به کاربران می دهد.

سخن پایانی

جهان متاورس، جهانی سه بعدی و شبیه به جهان واقعی است که تمام فعالیت های انسانی و اجتماعی در آن شبیه سازی شده است و امکان هرگونه فعالیتی، ازجمله خریدوفروش میسر است. در یک دنیای دیجیتال، تمام امور به صورت دیجیتال صورت می گیرد؛ بنابراین، اقتصاد جهان متاورس هم بر پایه ی ارزهای دیجیتال در بستری تحت عنوان صرافی های دیجیتال و کیف پول های دیجیتال دایر است.

بسیاری از کاربرانی که با دنیای دیجیتال آشنا هستند و مشغول انجام معاملات و خریدوفروش ارزهای دیجیتال هستند، به دنبال یافتن کیف پول های معتبر متاورس هستند.

کاربری آسان، امنیت بالا، خدمات و امکانات وسیع از ویژگی های بارز این کیف پول ها است. برای داشتن امنیت و اطمینان از معاملات خود در کیف پول  های متاورس، پیشنهاد می شود از آیپی ثابت استفاده کنید.

سؤالات متداول

۱- متاورس چیست؟

متاورس یک جهان سه بعدی دیجیتال است. جهان متاورس را به عنوان جهان شبیه سازی شده با جهان واقعی و فراتر از آن معرفی می کنند.

۲- آیا کیف پول دیجیتالی متامسک ارزهای NFT را پشتیبانی می کند؟

بله! امکان دسترسی به بازار NFT و ساخت چندین آدرس برای نگهداری آن ها از خدمات کیف پول متامسک است.

۳- آیا امکان استفاده از کیف پول های سخت افزاری در جهان متاورس وجود دارد؟

بله! کیف پول لجر یک کیف پول سخت افزاری است که در بستر متاورس می توان از آن استفاده کرد.

ادامه مطلب
opensea
اوپن سی (OpenSea) چیست؟

با توجه به اینکه اوپن سی (Opensea) یک بازار در حوزه NFT محسوب می شود، بهتر است قبل از آشنایی با آن تعریف کوتاهی از NFT داشته باشیم. در سطح جهانی مردم ارزها و کالاهایی را که وجود خارجی ندارند، در طول شبانه روز معامله می کنند و درواقع تعامل با کالاها و ارزهای دیجیتال در حال تبدیل شدن به امری عادی است؛ زیرا در حال حاضر مردم به طور چشمگیری امور زندگی خود را به صورت آنلاین انجام می دهند. در روزهای اولیه پیدایش اینترنت مردم به دنبال واردکردن دنیای فیزیکی به دنیای دیجیتال بودند. این روزها نیز همه چیز درباره خلاقیت های دیجیتالی مانند بازی ها، الگوهای رفتاری خوب و… در حال تغییر است.

اگر دقت کرده باشید، به تازگی عده ای از فعالان در عرصه بلاک چین بیشتر از اینکه از عکس سلفی و واقعی برای پروفایل شبکه های اجتماعی خود استفاده کنند، از آواتارهای کارتونی مانند عکس با چشم های لیزری استفاده می کنند که در نگاه وسیع تر تمام این شاخص ها به آغاز متاورس اشاره می کند. متاورس فضای مجازی مشترکی است که همه ما با هم آن را ایجاد می کنیم و مالک آن هستیم. در دنیای متاورس NFT ها نقش مهمی بازی می کنند. NFT مخفف کلمه (Non Fungible Tokens) به معنی کالاهای دیجیتالی منحصربه فرد مانند آواتارها، زمین های دیجیتالی، آثار هنری، عکس های خاص و… است.

بازار NFT در مقایسه با دیگر بازارهای غیرمتمرکز مانند ارزهای دیجیتال نسبتاً جدید است و با توجه به قیمت چشمگیر NFT ها در این روزها، افراد عادی بیشتر به سمت این بازار روی آورده اند و می خواهند خالق یک اثر هنری، کلکسیونر یا معامله گر در این بازار باشند. ماهیت و روش خرید و فروش NFT کمی متفاوت است و بازار جداگانه ای دارد که خوشبختانه با ظهور بازارهای مختص به این حوزه تا حدودی معاملات NFT ها آسان شده است. Opensea یکی از بهترین بازارچه های فعال NFT است که بنیان گذاران آن، این پلتفرم را اولین و بزرگ ترین بازار NFT در جهان می دانند. در ادامه مقاله به معرفی و نحوه کار بیشتر با پلتفرم اوپن سی (Opensea) می پردازیم.

اوپن سی (Opensea) چیست؟

اوپن سی درواقع یک بازار آنلاین مانند دیجی کالا در ایران یا eBay و آمازون در سطح بین المللی عمل می کند؛ با این تفاوت که در بازارهای آنلاین مانند دیجی کالا شما جنس واقعی خریداری می کنید، ولی کاربران در Open Sea به خرید و فروش NFT یعنی همان کالاهای دیجیتالی می پردازند که این کالای دیجیتالی خریداری شده قابل لمس نیست. همان طور که پس از خرید هر کالایی در دنیای واقعی آن کالا به شما تعلق می گیرد، بعد از خرید یک NFT آن اثر به طور کامل در اختیار شما قرار گرفته و متعلق به شما خواهد بود. در گذشته کاربران برای معامله کردن NFT ها با مشکلاتی از جمله هزینه بالای کارمزد و پیچیدگی روند خرید و فروش مواجه بودند که با رونمایی از بازار اوپن سی این مشکل تا حد بسیار زیادی حل شد. اوپن سی یک بازار NFT همتا به همتاست که با توجه به رابط کاربری و طراحی بسیار ساده آن خرید، فروش و دسترسی به NFT ها را برای هرکسی آسان کرده است و به مجموعه داران (کلکسیونرها) اجازه می دهد مستقیم با یکدیگر معامله کنند.

اوپن سی بیشترین سهم جهان از NFT ها را برای فروش جمع آوری کرده که این امر آن را به بازاری واقعی برای کاربران خرده فروشی که NFT معامله می کنند تبدیل کرده است. این بازار یک سیستم فیلترینگ پیشرفته دارد که کاربران بتوانند NFT های کمیاب و ارزشمند را پیدا کنند. علاوه بر این با جمع آوری داده های بازار خود، توانسته است با مرتب سازی براساس رتبه بندی (براساس حجم فروش) و فعالیت (جدیدترین فروش ها) فرایند فیلترینگ را بسیار آسان کند. باید توجه داشت که با توجه به رویکرد غیرمتمرکز Opensea خطر جعل و کلاه برداری در این پلتفرم بسیار محتمل است؛ برای مثال یک کلاه بردار می تواند تصویری از هنر شخص دیگری را کپی کند و آن را به عنوان NFT خود در اوپن سی بفروشد؛ البته باید این نکته را نیز اضافه کرد که این مشکل تنها به پلتفرم Opensea مربوط نیست و تمام پلتفرم های مختص خرید و فروش NFT این مشکل را دارند. بنیان گذاران بازار اوپن سی در مصاحبه ای مدعی شدند این پلتفرم در حال کار روی روشی خودکار با هدف شناسایی کارهای جعلی است و ناظرانی دارد که پیشنهادها و کارهای مشکوک را بررسی می کنند.

اوپن سی به شما اجازه خواهد داد NFT خود را به راحتی و بدون هیچ تجربه قبلی ایجاد کنید و به فروش برسانید. برای شروع لازم است یک مجموعه NFT (برای مثال مجموعه ای از نقاشی های دیجیتالی خود) را بسازید و پس از انجام این کار اقدام به بارگذاری NFT در قالب های موجود و پذیرفته شده در این بازار کنید. در ادامه این مراحل را به صورت قدم به قدم با تصاویر مربوط توضیح خواهیم داد. NFT ها می توانند هر اثری اعم از آثار فیزیکی مانند (نقاشی) یا دیجیتالی (نقاشی دیجیتالی) در بلاک چین باشند که این موضوع گستردگی این بازار را نشان می دهد. شما می توانید NFT ها را از میان هنرهای دیجیتالی، موسیقی، کارت های تجاری، کلکسیون ها، دارایی های ورزشی و حتی NFT های کاربردی مانند کارت های عضویت انتخاب کنید.

بنیان گذاران اوپن سی

اوپن سی (OpenSea)

اولین بازارچه خرید و فروش NFT با نام Opensea در سال 2018 شروع به فعالیت کرد و در سال 2021 با داغ شدن بازار NFT ها بسیار شناخته شد و در حال حاضر کاربران بسیاری برای خرید و فروش NFT های خود از این بازارچه استفاده می کنند. الکس عطالله 29 ساله و دوین فینزر 31 ساله دو بنیان گذار این بازار و در آستانه تبدیل شدن به جدیدترین میلیاردرهای ارزهای دیجیتال هستند که در ادامه به معرفی این دو بنیان گذار می پردازیم.

 • الکس عطالله (Alex Atallah)

یکی از بنیان گذاران Opensea الکس عطالله است که از پدری کلمبیایی و مادری آمریکایی در کلرادو به دنیا آمد. الکس صفحات و مقاله های متفاوتی را برای مقایسه ویژگی های هر چیزی از پرندگان گرفته تا مرورگرها تهیه می کرد. وی پس از فارغ التحصیلی از استنفورد و قبل از همکاری با فینزر در پروژه اوپن سی به عنوان یک برنامه نویس مشغول فعالیت بود.

 • دوین فینزر (Devin Finzer)

دیگر بنیان گذار بازار Opensea دوین فینزر است. مادر او یک پزشک و پدر او مهندس نرم افزار است. دوین اولین استارتاپ خود Claimdog را در سال 2015 تأسیس کرد و یک سال بعد، آن را به Credit Karma واگذار کرد. پس از سه سال نیز همکاری خود در پروژه اوپن سی را با الکس عطاالله آغاز کرد.

پلتفرم Opensea چه کیف پول هایی را ساپورت می کند

در ادامه برخی از بهترین کیف پول هایی که برای ساخت و مبادله NFT ها در پلتفرم Opensea استفاده می شوند، آورده شده است. از این میان، بسیاری از افراد کیف پول اتریومی متامسک را برای این هدف انتخاب می کنند.

 1. متامسک (Metamask)
 2. کوین بیس (Coinbase Wallet)
 3. تراست ولت (Trust Wallet)
 4. بیتسکی (Bitski)

Opensea از چه شبکه هایی پشتیبانی می کند؟

اوپن سی (OpenSea)

اتریوم (Ethereum) و پالیگان (Polygon) دو شبکه ای هستند که شما می توانید هنگام فعالیت در بازار اوپن سی از آن ها برای انجام معاملات خود استفاده کنید.

 • اتریوم (Ethereum)

اتریوم ضروری ترین شبکه و رایج ترین ارز پایه مورد استفاده در جهان برای NFT ها و همین طور ارز غالب در Opensea است. با این حال به دلیل مقیاس پذیری ضعیف و کارمزد بالا، هزینه معاملات مربوط به خرید، فروش و نقل و انتقالات NFT را بسیار گران کرده است. برای جبران نقص های موجود در شبکه اتریوم اوپن سی با پشتیبانی شبکه Polygon توانست مشکلات مربوط به شبکه اتریوم را جبران کند که این کار با استقبال کاربرانی که در حوزه NFT فعال هستند، قرار گرفت.

 • پالیگان (Polygon)

پالیگان شبکه ای است که روی شبکه اتریوم سوار می شود؛ به عبارت دیگر شبکه ای است که در لایه دوم شبکه اتریوم قرار گرفته است. با استفاده از این شبکه تراکنش ها به جای شبکه اتریوم روی شبکه پالیگان انجام می شوند و درنهایت خروجی به شبکه اتریوم فرستاده می شود. این شبکه کارمزد پایین و سرعت نسبتاً خوبی دارد که همین امر سبب بهینه ترشدن معاملات شده است؛ درنتیجه توکن های اتریوم مانند NFT ها را می توان در شبکه پالیگان به آسانی و بسیار ارزان معامله کرد. در این راستا ویتالیک بوترین بنیان گذار اتریوم به تازگی از دارندگان پروژه های NFT خواسته است توکن های خود را به شبکه پالیگان منتقل کنند. جابه جایی بین شبکه های اتریوم و پالیگان در بازار اوپن سی به راحتی و تنها با کلیک کردن روی یک گزینه انجام می شود.

اوپن سی (Opensea) چگونه کار می کند؟

کلکسیونرها، سرمایه گذاران، هنرمندان و معامله گران NFT همگی به اوپن سی امتیاز بالایی می دهند. اگر به فعالیت در بازار NFT علاقه مند هستید، اما تجربه ای در فعالیت در آن ندارید، ممکن است فکر کنید کار در این پلتفرم پیچیده است، اما اشتباه می کنید، خوشبختانه کار در این پلتفرم بسیار ساده است. در ادامه نحوه استفاده از این پلتفرم و روش آپلودکردن NFT را بیان خواهیم کرد. قبل از واردشدن و استفاده از بازارچه اوپن سی باید در ابتدا فیلترشکن خود را روشن کنید و سپس وارد سایت Opensea.io شوید.

پس از ورود به سایت و مشاهده صفحه اصلی، باید از قسمت کیف پول، ولت خود را به سایت اوپن سی متصل کنید. کیف پول خود را باید از میان کیف پول هایی که سایت Opensea.io پشتیبانی می کند و لیست کرده است، انتخاب کنید. در اینجا ما کیف پول متامسک (MetaMask) را که یکی از بهترین کیف پول های تحت وب اتریوم است، انتخاب می کنیم. اگر از قبل یک کیف پول روی گوشی موبایل یا مرورگر خود نصب نکرده باشید، لازم است در ابتدا یکی از کیف پول های زیر را دانلود و نصب کنید.

اوپن سی (OpenSea)

پس از اتصال کیف پول وارد قسمت Setting می شوید که به صورت چرخ دنده نمایش داده شده است و پروفایل خود را فعال می کنید. برای این کار لازم است اطلاعات کاربری مانند عکس پروفایل، عکس بنر و دیگر گزینه ها را تکمیل کنید. فعال کردن پروفایل بسیار ساده و دقیقاً مانند ایجاد یک حساب کاربری در شبکه های اجتماعی رایج مانند توییتر، اینستاگرام یا هر شبکه دیگر است. شما نیاز دارید یک عکس پروفایل، عکسی برای بنر، نام کاربری، Bio (بایو یا بیوگرافی)، ایمیل آدرس و لینک شبکه های اجتماعی خود را در این صفحه وارد کنید. پس از تکمیل و ثبت اطلاعات روی گزینه Preview کلیک کنید.

اوپن سی (OpenSea)

اکنون که پروفایل خود را تکمیل کرده اید، وارد قسمت Create شوید. در این صفحه می توانید NFT خود را که می تواند به صورت عکس، ویدئو، صوت و مدل سه بعدی باشد، با کلیک روی کادری که به صورت نقطه چین مشخص شده است، بارگذاری یا مینت (Mint) کنید. گفتنی است حجم هریک از فایل های NFT که قرار است در پلتفرم بارگذاری کنید، نباید بیشتر از 100 مگابایت باشد.

اوپن سی (OpenSea)

 • Name

پس از بارگذاری NFT لازم است در قسمت Name یک نام برای اثر NFT خود انتخاب کنید.

 • External link

External link  لینک یکی از شبکه های اجتماعی یا سایت شخصی را از شما می خواهد. لینکی که در این بخش وارد می کنید، به شخصی که تصمیم گرفته است NFT را خریداری کند کمک می کند تا بتواند اطلاعات نسبی درمورد شما به دست بیاورد، البته اجباری در پرکردن این بخش وجود ندارد.

 • Description

Description از شما می خواهد اطلاعات و توضیح مختصری درباره اثر خود بنویسید. پرکردن این بخش نیز مانند بخش External link اختیاری است.

 • Collection

اگر از قبل در پروفایل خود کالکشن یا مجموعه های مختلفی از NFT های خود درست کرده باشید، در این قسمت می توانید هر بار که یک NFT بارگذاری می کنید، آن را در یکی از مجموعه ها قرار دهید.

اوپن سی (OpenSea)

 • Supply

در بخش Supply یا همان موجودی آثار می توانید تعیین کنید که به اندازه دلخواه از اثر NFT شما کپی و بارگذاری شود؛ برای مثال شما می توانید عدد 3 را وارد کنید تا با این کار 3 بار از اثر شما کپی و در پلتفرم بارگذاری شود تا بتوانید هر 3 عدد NFT را به فروش برسانید.

 • Blockchain

این قسمت از شما می خواهد نوع شبکه برای معامله را مشخص کنید. بازار  Openseaاز دو شبکه اتریوم (Etherum) و پالیگان (Polygon) پشتیبانی می کند. (در اینجا شبکه پالیگان را به دلیل اینکه بارگذاری NFT روی آن به صورت رایگان انجام می گیرد انتخاب کردیم). اگرچه بارگذاری و استفاده از بازار اوپن سی روی شبکه پالیگان رایگان است، در هر معامله، کارمزدی را به اندازه 2.5 درصد قیمت خرید یا فروش NFT از شما دریافت می کند؛ برای مثال اگر شما NFT خود را 1000 دلار بفروشید، 25 دلار از مبلغ فروش به پلتفرم اوپن سی تعلق می گیرد.

اوپن سی

درنهایت پس از انجام تمام مراحل، روی گزینه Create کلیک کنید. با این کار صفحه ای برای شما نمایش داده می شود که می توانید درصورت نیاز اطلاعات خود را اصلاح ((Edit کنید. اگر اطلاعات نیاز به اصلاح نداشتند، با کلیک روی گزینه فروش ((Sell اثر NFT شما یک قدم دیگر به لیست شدن در بازار Opensea نزدیک می شود.

اوپن سی (OpenSea)

برای تکمیل فرایند بارگذاری و فروش باید برای اثر خود قیمت تعیین کنید. پس از آنکه گزینه فروش (sell) را کلیک کنید، یک صفحه برای شما نمایش داده می شود که می توانید در آن قیمت NFT را وارد کنید.

 • Price

در این قسمت پلتفرم از شما می خواهد قیمت درخواستی خود را به واحد اتریوم وارد کنید. توجه داشته باشید اگرچه NFT را روی شبکه پالیگان بارگذاری می کنید، ولی تمام معاملات با ارز دیجیتال اتریوم انجام می شود. در مطالب بالا نیز اشاره شد که شبکه پالیگان در اصل روی لایه دوم شبکه اتریوم و با هدف رفع مشکل مقیاس پذیری و هزینه بالای کارمزد معاملات قرار گرفته است.

 • Duration

در این قسمت مدت زمانی که برای فروش یک NFT در نظر گرفته اید، وارد می کنید؛ برای مثال اگر شما 28 روز را در این بخش وارد کنید، کاربران این پلتفرم در طول این 28 روز از زمانی که شما اثر خود را بارگذاری کرده اید، فرصت دارند اثر هنری شما را خریداری کنند.

اوپن سی (OpenSea)

پس از تکمیل اطلاعات لازم روی گزینه Complete listing کلیک کنید. با این کار، کادری برای شما نمایش داده می شود که از شما می خواهد روی گزینه Unlock کلیک کنید. بعد از انتخاب این گزینه و کلیک روی Sign که مربوط به کیف پول است، شما به کیف پول اجازه می دهید به جای اتریوم، رپد اتر (Wrapped Ether) را انتقال دهد. درنهایت با انتخاب گزینه Sign برای بار دوم NFT شما در اوپن سی لیست می شود.

رپد اتر (WETH) درواقع اتر پوشیده شده است و تنها تفاوت رپد اتر با اتر اصلی، شبکه های آن هاست. رپد اتر روی شبکه پالیگان اجرا شده و با نماد اختصاری WETH مشخص می شود. در مقابل اتر اصلی روی شبکه اتریوم اجرا شده و با نماد اختصاری ETH مشخص می شود. همچنین ارزش هر دو ارز به یک اندازه است.

اوپن سی (OpenSea)

سخن پایانی

در ماه مارس 2020 زمانی که بیماری کرونا شروع به گسترش کرد، توجه مردم بیش از پیش به سمت بازار غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال جلب شد. یکی از پلتفرم ها که توانست در این زمان شناخته شود بازار Opensea است که در سال 2021 با داغ شدن بازارNFT ها شناخته شده تر شد؛ به طوری که معاملات صورت گرفته در این سال روی این پلتفرم حدود 350 میلیون دلار تخمین زده می شود. کاربران می توانند در بازار اوپن سی انواع توکن های غیر قابل تعویض یا همان NFT ها را خرید و فروش کنند. بنیان گذاران این بازار در مصاحبه هایی که انجام داده بودند، بیان کردند تنها با قرارگرفتن در مکان و زمان مناسب و همین طور گوش دادن به کاربران درباره آنچه می خواهند، توانستند پیشرفت کنند.

با توجه به موفقیت ناگهانی Opensea این پلتفرم با خطراتی نیز مواجه است. این خطرات می تواند تقلب، رکود، رقبای جدید و… باشد. بنیان گذاران این پلتفرم هر روز با توجه به نیاز و خطرات پیش رو و همین طور جلب رضایت کاربران خود فعالیت می کنند. ضروری است شما نیز به عنوان یک کاربر در این حوزه دانش و آگاهی لازم را کسب کنید و اطلاعات خود را در این حوزه بالا ببرید. خوشبختانه با توجه به دسترسی به اینترنت در اقصی نقاط کشور و همین طور گسترش شبکه ها و وب سایت های اینترنتی شما می توانید در هر زمان و از هر مکان با توجه به دانش و شرایط خود یک دوره آموزش ارز دیجیتال را تهیه کنید و نسبت به این دنیای جدید که روز به روز به صورت جدی تر وارد زندگی ما می شود، آگاه تر شوید و بهترین استفاده را از آن ببرید.

پرسش های متداول

اگر برای آپلودکردن NFT خود از شبکه پالیگان استفاده کنید، بارگذاری NFT رایگان است و این پلتفرم تنها درصورت فروش NFT از شما کارمزد دریافت می کند. با این حال اگر شبکه اتریوم را به عنوان بلاک چین خود انتخاب کنید، ساخت NFT برای شما هزینه در بر خواهد داشت.

متامسک (Metamask)، کوین بیس (Coinbase Wallet)، تراست ولت (Trust Wallet)، بیتسکی (Bitski).

اوپن سی از شبکه های اتریوم و پالیگان پشتیبانی می کند.

خیر، شما می توانید NFT های خود را به صورت عکس، صوت، ویدئو و مدل های سه بعدی در این بازار آپلود کنید.

اگر شما NFT خود را بر روی شبکه پالیگان بارگذاری کنید، تنها بعد از فروش NFT، بازار 5/2 درصد قیمت فروش آن اثر را به عنوان کارمزد از شما کسر می کند.

ادامه مطلب
تکنولوژی برتر متاورس
6 تکنولوژی برتر که متاورس را...

متاورس مفهومی از دنیای دیجیتال سه بعدی است که شامل فضاهای مجازی است و در آن با استفاده از آواتاری که ایجاد می کنید، می توانید این فضاها را کشف کنید. شما به راحتی می توانید در این فضا بازی کنید، به خرید بروید، با دوستان خود در کافی شاپ قرار بگذارید، با همکاران خود در یک دفتر کاری جلسه برگزار کنید یا مشغول کار شوید. در این فضا، برخی از بازی های ویدئویی و ابزارهای اجتماعی سازی، پیش تر عناصر متاورس خاصی را در اکوسیستم خود اجرا کرده اند. بازی دیسنترالند و سندباکس برخی از پروژه های ارزهای دیجیتال هستند که در حال حاضر دنیای دیجیتال خود را راه اندازی کرده اند.

با وجود همه این موارد، مفهوم متاورس همچنان مفهومی نسبتاً جدید است و بیشتر قابلیت های آن نیز در دست توسعه هستند. شرکت هایی مانند فیسبوک (متا) و مایکروسافت که در مقاله مربوط به برترین شرکت های فعال در حوزه متاورس به آن ها اشاره کردیم نیز ایجاد نسخه های خود از متاورس را شروع کرده اند. شرکت های تکنولوژی برای ارائه تجربه مجازی فراگیر، از تکنولوژی های پیشرفته برای تقویت توسعه دنیای سه بعدی استفاده می کنند. این تکنولوژی ها شامل بلاک چین، واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR)، بازسازی سه بعدی، هوش مصنوعی (AI) و اینترنت اشیا (IoT) است. در این مقاله از سری مقالات آموزش ارز دیجیتال، به معرفی و بررسی شش تکنولوژی برتر متاورس پرداخته ایم؛ پس تا پایان با ما همراه باشید.

آغاز متاورس

ایده متاورس از نیل استفنسون در سال 1992 سرچشمه گرفت. رمان علمی- تخیلی او «تصادف در برف» دنیای آنلاینی را تصور می کرد که در آن مردم می توانستند از آواتارهای دیجیتال برای کشف و فرار از دنیای واقعی استفاده کنند. بعدها شرکت های بزرگ فناوری ساخت نسخه های خود از یک متاوریسم آینده نگر را شروع کردند. اکنون باید دانست متاورس چیست و شرکت های بزرگ چگونه در جبهه فناوری به آن نزدیک می شوند؟

متاورژن چیست؟

تکنولوژی برتر متاورسمتاورس مفهومی از دنیای دیجیتال سه بعدی آنلاین با زمین و اشیای مجازی است. دنیایی را تصور کنید که در آن می توانید به صورت دورکاری فعالیت کنید، از موزه های مجازی دیدن کنید تا جدیدترین آثار هنری را ببینید، یا در یک کنسرت مجازی به طرفداران یک گروه موسیقی بپیوندید. بازی های اکسی اینفینیتی، سندباکس و دیسنترالند، پیش تر جنبه های خاصی از متاورس را ادغام کرده اند تا بخش های متعددی از زندگی ما را وارد دنیای مجازی کنند. با وجود این دنیای متاورس همچنان جای پیشرفت و توسعه دارد و روزانه در حال توسعه است.

هیچ کس نمی داند دنیای متاورس تنها یک دنیای بزرگ و فراگیر خواهد بود یا ادغامی از چند متاورس که بتوانید در اطراف آن سفر کنید. همان طور که این ایده همچنان در حال توسعه است، انتظار می رود فراتر از بازی های ویدئویی و پلتفرم های رسانه های اجتماعی گسترش یابد. دورکاری، حکمرانی غیرمتمرکز و هویت دیجیتال تنها برخی از ویژگی های بالقوه ای هستند که متاورس می تواند از آن پشتیبانی کند. همچنین امکان چندبعدی شدن یا استفاده از هدست ها و عینک های واقعیت مجازی برای کاربران وجود دارد؛ به این صورت که کاربران می توانند به صورت فیزیکی در اطراف قدم بزنند و فضاهای سه بعدی را کشف کنند.

آخرین پیشرفت های دنیای متاورس

با تغییر نام فیسبوک به متا در اکتبر 2021، متاورس به کلمه ای محبوب و جدید تبدیل شد. این غول رسانه های اجتماعی برای انجام تغییر نام تجاری خود، منابعی را در بخش جدیدی به نام Reality Labs قرار داد تا حداقل 10 میلیارد دلار برای تغییر نام خود در سال 2021 خرج کند. هدف مارک به عنوان مدیرعامل این شرکت آن است که محتوا، نرم افزار و همچنین هدست های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را توسعه دهد. زاکربرگ بر این باور است که در آینده استفاده از ابزارهای دنیای متاورس به اندازه تلفن های هوشمند گسترش خواهد یافت.

همه گیری کووید-19 علاقه به توسعه متاورژن ها را نیز تسریع کرده است. از آنجا که افراد بیشتری فعالیت های خود را به صورت دورکاری انجام می دهند، تقاضا برای راه های تعاملی بیشتر برای ارتباط با دیگران افزایش یافته است. این فضاهای سه بعدی به کارکنان یک شرکت این امکان را می دهد تا به جلسات خود بپیوندند، به هم نزدیک شوند و در یک محیط با هم همکاری و تعامل کنند. مایکروسافت Mesh که در نوامبر 2021 رونمایی شد، نمونه ای از آن است. نرم افزار تیم ورک Mash فضاهایی همه جانبه برای کاربران دارد تا با استفاده از آواتارهای خود با هم ترکیب شوند و با یکدیگر همکاری کنند. همچنین جلسات تیم از راه دور را جذاب تر و سرگرم کننده تر می کند.

بازی موبایل AR Pokémon Go یکی از اولین بازی هایی بود که به مفهوم متاورس دسترسی پیدا کرد و به بازیکنان اجازه داد پوکمون های مجازی را در دنیای واقعی با استفاده از یک برنامه تلفن هوشمند شکار کنند. فورتنایت، یکی دیگر از بازی های محبوب، محصول خود را به فعالیت های مختلف در دنیای دیجیتال خود، از جمله میزبانی رویدادها و کنسرت های برند، گسترش داده است. جدا از رسانه های اجتماعی و پلتفرم های بازی، شرکت های فناوری مانند انویدیا فرصت های جدیدی را در دنیای مجازی باز کرده اند. Nvidia Omniverse یک پلتفرم بازطراحی شده برای اتصال فضاهای سه بعدی به یک جهان مشترک برای آسان سازی همکاری مجازی بین مهندسان، طراحان و سازندگان است. این پلتفرم در حال حاضر در صنایع مختلف استفاده می شود؛ برای مثال گروه BMW از Omniverse برای کاهش زمان تولید و بهبود کیفیت محصول با تولید هوشمند استفاده می کند.

6 تکنولوژی کلیدی که متاورس را تقویت می کند

برای همه جانبه تر کردن تجربه متاورس، شرکت ها از تکنولوژی های پیشرفته مانند بلاک چین، واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR)، بازسازی سه بعدی، هوش مصنوعی (AI) و اینترنت اشیا (IoT) استفاده می کنند.

1- دنیای سه بعدی بلاک چین و ارز دیجیتال

تکنولوژی برتر متاورسفناوری بلاک چین به عنوان یک تکنولوژی برتر متاورس، راه حلی غیرمتمرکز و شفاف برای اثبات مالکیت دیجیتال، جمع آوری دیجیتال، انتقال ارزش، حاکمیت، دسترسی و قابلیت همکاری ارائه می دهد. ارزهای دیجیتال به کاربران این امکان را می دهد تا ارزش خود را در حین کار و معاشرت در دنیای دیجیتال سه بعدی انتقال دهند؛ برای مثال از یک ارز دیجیتال می توان برای خرید زمین های مجازی در بازی دیسنترالند استفاده کرد. بازیکنان می توانند زمین های 16*16 را در قالب توکن های غیرقابل تعویض (NFT) با ارز رمزنگاری شده مانا خریداری کنند. با استفاده از فناوری بلاک چین می توان مالکیت این زمین های مجازی را ایجاد و تضمین کرد. در آینده ای نه چندان دور، کریپتو به طور بالقوه افراد تشویق به کار و فعالیت در متاورس خواهد کرد. از آنجا که شرکت های زیادی فعالیت خود را به صورت دورکاری و ساخت دفاتر مجازی شروع می کنند، ممکن است شاهد ارائه مشاغل مرتبط با دنیای متاورس نیز باشیم.

2- واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR)

تکنولوژی برتر متاورسواقعیت افزوده (AR) برای تغییر شکل دنیای واقعی از عناصر و شخصیت های بصری دیجیتال استفاده می کند. این واقعیت دردسترس تر از واقعیت مجازی یا همان VR است و تقریباً می توان گفت در هر تلفن هوشمند یا دستگاه دیجیتالی با دوربین استفاده می شود. با استفاده از برنامه های واقعیت افزوده کاربران می توانند محیط اطراف خود را با تصاویر دیجیتال تعاملی (مشابه آنچه در بازی موبایل Pokémon GO داریم) مشاهده کنند؛ برای مثال وقتی بازیکنان دوربین گوشی خود را باز می کنند و می توانند پوکمون ها را در محیط واقعی ببینند، اما روش کار واقعیت مجازی کاملاً متفاوت است و شبیه مفهوم متاورس عمل می کند؛ به این صورت که یک محیط مجازی کاملاً کامپیوتری تولید می کند که در آن کاربران می توانند با استفاده از هدست های واقعیت مجازی، دستکش ها و حسگرها در آن کاوش کنند.

به طورکلی نحوه کار واقعیت افزوده و واقعیت مجازی به عنوان تکنولوژی برتر متاورس، مدل اولیه دنیای متاورس را نشان می دهد. VR در حال حاضر در حال ایجاد یک دنیای دیجیتالی است که محتوای بصری-تخیلی را در خود جای داده است. با گسترده شدن این تکنولوژی، VR می تواند تجربه متاورس را برای شبیه سازی فیزیکی با تجهیزات واقعیت مجازی گسترش دهد. کاربران می توانند احساس کنند، بشنوند و با افراد دیگر نقاط جهان ارتباط برقرار کنند. با توجه به تبلیغات پیرامون متاورس می توان انتظار داشت که شرکت های متاورس بیشتری در آینده نزدیک در توسعه تجهیزات واقعیت افزوده و واقعیت مجازی سرمایه گذاری کنند.

3- هوش مصنوعی (AI)

تکنولوژی برتر متاورسهوش مصنوعی (AI) به عنوان یک تکنولوژی برتر متاورس، در سال های اخیر به طور گسترده ای در زندگی ما استفاده شده است؛ این موارد عبارت اند از: برنامه ریزی استراتژی کسب و کار، تصمیم گیری، تشخیص چهره، محاسبات سریع تر و… به تازگی نیز کارشناسان هوش مصنوعی در حال بررسی امکان به کارگیری هوش مصنوعی برای ایجاد متاورژن های هستند. هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که داده های زیادی را با سرعت برق پردازش کند. در ترکیب با تکنیک های یادگیری ماشین، الگوریتم های هوش مصنوعی می توانند از تکرارهای قبلی، با در نظر گرفتن داده های تاریخی برای دستیابی به خروجی ها و بینش های منحصربه فرد یاد بگیرند.

در متاورس می توان هوش مصنوعی را برای شخصیت های غیر بازیکن (NPC) در سناریوهای مختلف اعمال کرد. NPC ها تقریباً در هر بازی وجود دارند. آن ها بخشی از محیط بازی هستند که برای واکنش و پاسخ به اقدامات بازیکنان طراحی شده اند. با توانایی های پردازشی هوش مصنوعی می توان NPC ها را در فضاهای سه بعدی قرار داد تا مکالمات واقعی با کاربران را تسهیل کنند یا کارهای خاص دیگری را انجام دهد. برخلاف یک کاربر انسانی، یک NPC AI می تواند به تنهایی اجرا شود و میلیون ها بازیکن هم زمان از آن استفاده کنند. همچنین می تواند به چندین زبان مختلف کار کند.

یکی دیگر از کاربردهای بالقوه هوش مصنوعی در ایجاد آواتارهای متاورس است. از موتورهای هوش مصنوعی می توان برای تجزیه و تحلیل تصاویر دوبعدی یا اسکن های سه بعدی برای تولید آواتارهایی استفاده کرد که واقعی تر و دقیق تر به نظر می رسند. برای پویایی بیشتر فرایند هوش مصنوعی می تواند برای ایجاد حالات چهره، مدل مو، لباس ها و ویژگی های مختلف برای بهبود انسان های دیجیتالی که ایجاد می کنیم استفاده شود. در متاورس می توان هوش مصنوعی را برای شخصیت های غیر بازیکن (NPC) در سناریوهای مختلف اعمال کرد.

NPC ها تقریباً در هر بازی وجود دارند. آن ها بخشی از محیط بازی هستند که برای واکنش و پاسخ به اقدامات بازیکنان طراحی شده اند. با توانایی های پردازشی هوش مصنوعی، NPC ها را می توان در فضاهای سه بعدی قرار داد تا مکالمات واقعی با کاربران را تسهیل کند یا کارهای خاص دیگری را انجام دهد. برخلاف یک کاربر انسانی، یک NPC AI می تواند به تنهایی اجرا شود و میلیون ها بازیکن هم زمان از آن استفاده کنند. همچنین می تواند به چندین زبان مختلف کار کند.

4- بازسازی سه بعدی

تکنولوژی برتر متاورسدیگر تکنولوژی برتر متاورس بازسازی سه بعدی است که تکنولوژی جدیدی نیست، اما در طول همه گیری کرونا استفاده از آن در صنعت املاک و مستغلات به شدت افزایش یافته است؛ زیرا محدودیت ها مانع بازدید خریداران به صورت حضوری از املاک شده بود؛ درنتیجه برخی آژانس ها در این مدت از تکنولوژی بازسازی سه بعدی برای ایجاد تورهای دارایی مجازی استفاده کردند. این نوع تکنولوژی بسیار شبیه دنیای متاورسی است که ما تصور می کنیم. در این فضا خریداران می توانستند خانه های جدید را از هرجای دنیای حتی بدون اینکه قدمی به داخل آن بگذارند، نگاه کرده و خریداری کنند.

یکی از چالش های متاورس ایجاد یک محیط دیجیتالی است که تا حد امکان نزدیک به دنیای واقعی ما به نظر برسد و به کمک بازسازی سه بعدی می تواند فضاهای واقعی و طبیعی ایجاد کند. از طریق دوربین های سه بعدی ویژه می توانیم با ارائه مدل های فوتورئالیستی سه بعدی دقیق ساختمان ها، مکان های فیزیکی و اشیا، دنیای خود را مجازی کنیم. سپس داده های فضایی سه بعدی و عکاسی 4K HD به رایانه ها منتقل می شوند تا یک نسخه شبیه سازی مجازی در متاورس را پردازش و تولید کنند و کاربران بتوانند به راحتی آن را تجربه کنند. این کپی های مجازی از اجرام دنیای فیزیکی را می توان به عنوان دوقلوهای دیجیتال نیز نام برد.

5- اینترنت اشیا (IoT)

تکنولوژی برتر متاورسمفهوم اینترنت اشیا (IoT) برای اولین بار در سال 1999 معرفی شد. به زبان ساده، IoT سیستمی است که همه چیز را در دنیای فیزیکی ما می گیرد و آن ها را از طریق حسگرها و دستگاه ها به اینترنت متصل می کند. پس از اتصال به اینترنت، این دستگاه ها دارای شناسه منحصربه فرد و قابلیت ارسال یا دریافت اطلاعات به صورت خودکار خواهند بود. امروزه اینترنت اشیا، ترموستات ها، بلندگوهای فعال کننده صوتی، دستگاه های پزشکی و موارد دیگر را به طیف وسیعی از داده ها متصل می کند. یکی از کاربردهای اینترنت اشیا به عنوان تکنولوژی برتر متاورس، جمع آوری و ارائه داده ها از دنیای فیزیکی است. این امر دقت نمایش های دیجیتال را افزایش می دهد؛ برای مثال فیدهای داده های اینترنت اشیا می توانند نحوه عملکرد برخی اجسام متاورس را براساس آب و هوای فعلی یا سایر شرایط تغییر دهند. اجرای اینترنت اشیا می تواند به طور یکپارچه دنیای سه بعدی را به تعداد زیادی دستگاه واقعی متصل کند. این امکان ایجاد شبیه سازی های آنی در متاورس را فراهم می کند. برای بهینه سازی بیشتر محیط متاورس، اینترنت اشیا می تواند از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای مدیریت داده هایی که جمع آوری می کند، استفاده کند.

چالش های متاورس

متاورس هنوز در مراحل اولیه توسعه خود است. برخی چالش ها عبارت اند از احراز هویت و کنترل حریم خصوصی. در دنیای واقعی، در بیشتر موارد شناسایی یک فرد دشوار نیست، اما همان طور که مردم با آواتارهای خود دنیای دیجیتال را طی می کنند، تشخیص یا اثبات اینکه شخص مقابل کیست دشوار خواهد بود؛ برای مثال بازیگران مخرب یا حتی ربات ها می توانند با تظاهر به شخص دیگری وارد متاورس شوند. سپس می توانند از این کار برای آسیب رساندن به اعتبار خود یا کلاه برداری سایر کاربران استفاده کنند. چالش دیگر حریم خصوصی است. متاورس برای ارائه تجربه ای فراگیر به دستگاه های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی متکی است. این فناوری ها با قابلیت های دوربین و شناسه های منحصربه فرد می توانند درنهایت به انتشار نامطلوب اطلاعات شخصی منجر شوند.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی و معرفی شش تکنولوژی برتر متاورس پرداختیم. درحالی که متاورس هنوز در حال توسعه است، بسیاری از شرکت ها در حال بررسی پتانسیل آن هستند. در فضای کریپتو، دیسنترالند و سندباکس پروژه های قابل توجهی هستند، اما شرکت های بزرگی مانند مایکروسافت، انویدیا و فیسبوک نیز درگیر این موضوع هستند. با پیشرفت فناوری های AR، VR و AI، احتمالاً شاهد ویژگی های جدید و هیجان انگیزی در این جهان های مجازی و بدون مرز خواهیم بود.

پرسش های متداول

بلاک چین، واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR)، بازسازی سه بعدی، هوش مصنوعی (AI) و اینترنت اشیا (IoT)، تکنولوژی هایی هستند که دنیای متاورس را تقویت می کنند.

برخی از چالش ها عبارت اند از احراز هویت و کنترل حریم خصوصی.

ایده متاورس از نیل استفنسون در سال 1992 سرچشمه گرفت. رمان علمی- تخیلی او «تصادف در برف» دنیای آنلاینی را تصور می کرد که در آن مردم می توانستند از آواتارهای دیجیتال برای کشف و فرار از دنیای واقعی استفاده کنند.

ادامه مطلب
پروژه متاورس
5 پروژه متاورس در زنجیره هوشمند...

متاورس محیطی سه بعدی است که کاربران می توانند در آن به کار، بازی یا معاشرت با یکدیگر بپردازند. این پروژه یک پروژه درحال توسعه است و فناوری بلاک چین نقش بسیار مهمی را در آن ایفا می کند. بایننس اسمارت چین خانه بسیاری از پروژه های متاورس است که با بازی های بلاکچین نقش مهمی را برای کسب درآمد ایفا می کند. بازی های غیرمتمرکز دسنترال گیمز این امکان را برای کاربران فراهم می کند تا از طریق مکانیسم های حاکمیتی کازینوی خود را بازی و اجرا کنند. بازی سایپر دراگون (Cyber Dragon) و الین ورد (Alien World) نیز هر دو مشابه سبک RPG هستند؛ به این صورت که در این بازی ها، بازیکنان شخصیت، مأموریت ها و عملیات خاص خود را دارند.

بازی تاپ گل (TopGoal) نیز یک پروژه متاورس در زنجیره هوشمند بایننس است که تمرکز آن بر قابلیت جمع آوری توکن های NFT برای نشان دادن ستاره های ورزشی مانند کارت های تجاری است. بازی سکندلایف نیز دیگر پروژه متاورس روی زنجیره هوشمند بایننس است که رویکرد متفاوتی به دنیای متاورس دارد. این بازی که در محیطی سه بعدی ساخته شده است، بر ایجاد جوامع و اتصال پروژه ها تمرکز دارد و امکان معاشرت، خرید، رویدادها و… را برای کاربران خود فراهم می کند.

دنیای متاورس

وقتی درباره آینده اینترنت، ارزهای دیجیتال و فناوری صحبت می شود، متاورس موضوعی داغ در اخبار و رسانه های اجتماعی است. غول های فناوری مانند فیسبوک و مایکروسافت هم اکنون در حال بحث درباره برنامه های پی در پی خود بوده و سرمایه گذاران ارز دیجیتال به دنبال پروژه بزرگ بعدی هستند. با این حال، شما می توانید با استفاده از قراردادهای هوشمند در شبکه های زنجیره ای هوشمند بایننس (BSC) یا اتریوم، متاورس را تجربه کنید. در ادامه این مقاله از سری مقالات آموزش ارز دیجیتال به معرفی متاورس و انواع پروژه متاورس در زنجیره هوشمند بایننس می پردازیم.

متاورس چیست؟

پروژه متاورس

متاورس مفهوم یک فضای آنلاین سه بعدی است که در آن افراد می توانند زندگی واقعی و دیجیتالی خود را به یکدیگر متصل کنند. کاربران می توانند معاشرت کنند، کار کنند، استراحت کنند و انواع پلتفرم ها و بخش های مشابه اینترنت را کشف کنند. متاورس سعی دارد با استفاده از محصولات نوآورانه تر، محیطی فراگیرتر از آنچه در حال حاضر داریم ایجاد کند. یک عامل کلیدی محرک متاورس، واقعیت افزوده در ترکیب با یک آواتار یا شخصیت است؛ برای مثال می توانید با استفاده از یک هدست واقعیت مجازی به جلسات کاری خود بپیوندید، یا کنسرت مورد علاقه خود را ببینید یا با دوستان خود به بازی کردن بپردازید، اما سؤالی که در این بخش مطرح می شود، این است که کریپتوکارنسی در کجای دنیای متاورس قرار دارد؟ در ادامه به شش ویژگی بلاکچین که آن را برای استفاده در متاورس مناسب می کند، اشاره می کنیم:

 1. مدارک دیجیتالی مالکیت: به راحتی می توانیم مالکیت کالاها و دارایی های دیجیتالی را که در کیف پول رمزنگاری مان قرار دارند، اثبات کنیم.
 2. قابلیت جمع آوری دیجیتال: می توانیم چیزهایی مانند اقلام دیجیتال، هنر و حتی اشیای فیزیکی را به صورت دیجیتالی کلکسیونی کنیم. این توکن ها غیرقابل تعویض (NFT) شناخته می شوند.
 3. انتقال ارزش: می توان به هرکسی در سراسر جهان با رمزنگاری ایمن پرداخت کرد.
 4. حکمرانی: بلاکچین به افراد اجازه می دهد از طریق مکانیسم های اجماع و رأی گیری به شیوه ای منصفانه و برابر تصمیم گیری کنند.
 5. دسترس پذیری: هرکسی می تواند با ایجاد یک کیف پول رمزنگاری، یک هویت آنلاین و دیجیتالی در کمتر از یک دقیقه ایجاد کند.
 6. قابلیت همکاری: فناوری بلاکچین می تواند پلتفرم هایی ایجاد کند که قابل شخصی سازی و سازگار با یکدیگر باشند.

تمام نکات بالا برای ایجاد یک پروژه متاورس دیجیتال مناسب است. با وجود اینکه گزینه های دیگری وجود دارد، بلاک چین خدماتی شفاف و مقرون به صرفه ارائه می دهد. با این حال فراموش نکنید، متاورس درواقع هنوز به شکل تمام شده خود وجود ندارد و ساخت کامل آن سال ها طول می کشد.

بازی متاورس و بلاکچین

بازی های متاورس و بلاکچین ترکیبی رایج با تأکید آن ها بر محیط های سه بعدی و همه جانبه هستند. در ادامه خواهید دید که بیشتر پروژه هایی که درباره آن ها بحث خواهیم کرد، به بازی های بلاکچین مربوط بوده و معمولاً با عناصر بازی برای کسب درآمد و GameFi همراه هستند. فضای بازی ویدئویی نزدیک ترین تجربه ای را که در حال حاضر به یک متاورس داریم، ارائه می کند؛ برای مثال بسیاری از بازی ها اکنون کنسرت و سایر رویدادهای اجتماعی را ارائه می دهند. اقتصادهای دیجیتال برای اقلام، پوسته ها و سایر کالاهای قابل مبادله نیز درون بازی رایج است.

از آنجا که همه این موارد با فناوری بلاکچین ایجاد می شود، جای تعجب نیست که بازی های متاورس و بلاکچین بسیار نزدیک به هم و مرتبط شده اند. در ادامه به معرفی 5 پروژه متاورس در زنجیره هوشمند بایننس (BSC) می پردازیم تا به طور دقیق تر متوجه شویم که چگونه بلاکچین را با آینده دیجیتالی فراگیر ترکیب می کنند.

دسنترال گیمز (Decentral.Games)

پروژه متاورس

دسنترال گیمز یک پروژه متاورس کازینو است که از طریق یک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) اداره می شود و رویدادهای مجازی سه بعدی را با NFT نیز اجرا می کند. اکوسیستم کازینو توسط رمز ابزار آن (DG) تأمین می شود. بازیکنان می توانند با انجام بازی ها، ارائه نقدینگی به استخرهای نقدینگی و شرکت در رأی های حاکمیتی روی خزانه وجوه داخل این پلتفرم، توکن های DG به دست آورند.

پروژه متاورس

dgTreasury منبع سرمایه کازینو برای پرداخت است. همچنین کارمزد تراکنش های MANA و DAI را که کاربران صرف بازی هایی مانند بلک جک و رولت می کنند، جمع آوری می کند. کاربران می توانند درآمد غیرفعال ایجاد کنند و هم زمان بازی کنند و دو عنصر کلیدی یک متاورس را گرد هم آورند. ایده اجرا، مالکیت و بازی در کازینو خود مفهومی است که بلاکچین به راحتی می تواند آن را تسهیل کند.

 • تاپ گل TopGoalپروژه متاورس

تاپ گل یک بازی کارتی تجاری از پروژه متاورس در زنجیره هوشمند بایننس است که به طور رسمی به بازیکنان فوتبال، باشگاه ها و سایر تیم های ورزشی به عنوان NFT مجوز می دهد. دارندگان می توانند یک بازی فانتزی به سبک فوتبال را در مقابل بازیکنان دیگر انجام دهند. این کارت های معاملاتی به صورت دوره ای از طریق Airdrops و فروش به صورت بسته عرضه می شوند. همچنین تاپ گل به شما امکان می دهد تا لحظات خاصی در تاریخ ورزشی را از بازیکنانی مانند مایکل اوون، ریوالدو ویتور و خوزه ماریا گوتیرز خریداری کنید.

پروژه متاورس

 • سایبر دارگون Cyber Dragon

پروژه متاورس

سایبر دارگون یک بازی آنلاین در سبک RPG از پروژه متاورس در زنجیره هوشمند بایننس به شمار می آید که توسط BinaryX توسعه یافته است. بازیکنان قهرمانان NFT را استخدام کرده و آیتم های کمیاب را جست وجو و جمع آوری می کنند. هدف نهایی بازی شکست سایبر اژدها و رئیس قدرتمند با گنجینه ای از گنج است. این بازی با سیستم توکن بومی دوگانه کار می کند: BNX به عنوان یک توکن حاکمیتی و Gold به عنوان ارز درون بازی عمل می کند.

پرداخت هایی که بازیکنان انجام می دهند، به خانه گنج سایبر دارگون فرستاده می شود و به آن اجازه می دهد در طول زمان رشد کند. هنگامی که اژدها شکست می خورد، گنج به عنوان جایزه داده می شود. همچنین سیاه چال ها و کارهایی مانند استخراج و قطع درختان در این بازی وجود دارد. کلاس ها و ویژگی های قهرمانان نیز یک عنصر استراتژی را به همراه مهارت های زندگی و مبارزه به بازی اضافه می کنند.

پروژه متاورس

دنیای بیگانه Alien Worlds

آلین ورد یا دنیای بیگانه یک بازی NFT بلاکچین است که در زنجیره هوشمند بایننس، بلاکچین اتریوم و WAX موجود است. بازیکنان در یک کهکشان علمی تخیلی صاحب زمین، نبرد و جمع آوری NFT هستند که برای کسب ارز دیجیتال Trilium (TLM) رقابت می کنند. چهار جنبه اصلی برای پلتفرم وجود دارد:

 1. Planet DAOs: کاربران می توانند در انتخابات زنجیره ای و مکانیسم های حکومتی درمورد نحوه اداره سیاره ای که بخشی از آن هستند شرکت کنند. این می تواند شامل تصمیم گیری درباره نحوه خرج کردن وجوه در خزانه سیاره باشد.
 2. جمع آوری NFT: بازیکنان دنیای بیگانه می توانند از NFT برای استخراج TLM، تکمیل مأموریت ها و مبارزه با بازیکنان دیگر استفاده کنند. دسته ای از NFT ها را می توان ایجاد کرد که متناسب با استراتژی بازیکن باشد.
 3. Staking: دارندگان Trilium می توانند توکن های خود را پشت سیاره ها قرار دهند تا برای افزایش پاداش خود و تأثیرگذاری بر انتخابات رأی دهند.
 4. پل زنجیره ای متقابل: کاربران می توانند TLM خود را بین BSC، WAX و Ethereum پل کنند.

پروژه متاورس

سکند لایف SecondLife

پروژه متاورس

سکند لایف یک سندباکس سه بعدی است که میزبان یک دنیای مجازی برای کاربران به منظور معاشرت، خرید، کار و موارد دیگر محسوب می شود. هرکسی می تواند یک آواتار مجازی بسازد و فضاهای پیشنهادی را کاوش کرده و خودش محتوا ایجاد کند. همچنین فرصتی برای کسب درآمد از محتوای ایجاد شده توسط کاربر وجود دارد. SecondLive از چهار ماژول برای استفاده بازیکنان تشکیل شده است:

 1. ویرایشگر آواتار: کاربران می توانند شخصیت پخش کننده سفارشی خود را با ویرایشگر طراحی کنند و از آن به عنوان هویت خود در محیط متاورس استفاده کنند.
 2. فضاهای مجازی متعدد: کاربران می توانند بازی ها، کنسرت ها، گفت وگوها، مراکز خرید و موارد دیگر را با استفاده از آواتار خود کاوش کنند.
 3. ویرایشگر سناریو: سازندگان محتوا می توانند با استفاده از ویرایشگر سناریو، مناطق و فضاهای خود را بدون نیاز به مهارت های کدنویسی توسعه دهند.
 4. SecondLife Marketplace: هرکسی که دارای دارایی دیجیتال شخص ثالث باشد، می تواند دارایی ها را از طریق بازار سکندلایف معامله کند.

سکندلایف به عنوان یک پروژه متاورس میزبان رویدادهای زنجیره هوشمند بایننس، از جمله جشنواره برداشت مالی غیرمتمرکز (DeFi) در سالن نمایشگاه DeFi اکوسیستم BSC بوده است. این رویداد همچنین شامل یک استخر استخراج 10000 دلاری و جوایز NFT برای شرکت کنندگان بود.

پروژه متاورس

جمع بندی

اکوسیستم و جامعه فراجهانی BSC هنوز در روزهای اولیه خود هستند. عناصر فردی که یک پروژه متاورس را تشکیل می دهند، در حال رشد بوده و به آرامی شروع به جمع شدن می کنند؛ درحالی که بازی هایی مانند اکسی اینفینیتی Axie Infinity در کانون توجه و ترند در توییتر، تلگرام و اخبار قرار دارند، احتمالاً شاهد رشد پروژه های جدید و نوآوری به روش های جدید خواهیم بود. اگر می خواهید آزمایش با برنامه های متاورس در زنجیره های هوشمند بایننس BSC metaverse DApps را شروع کنید، فراموش نکنید که مقداری توکن BNB برای کارمزد تراکنش های خود نیز دریافت کنید.

پرسش های متداول

سایبر دارگون یک بازی آنلاین در سبک RPG از پروژه متاورس در زنجیره هوشمند بایننس است که توسط BinaryX توسعه یافته است.

سکندلایف یک سندباکس سه بعدی است که میزبان یک دنیای مجازی برای کاربران به منظور معاشرت، خرید، کار و موارد دیگر به شمار می آید.

ادامه مطلب
نورالینک
نورالینک چیست و چه تفاوتی با...

نورالینک یک شرکت تازه تأسیس و جاه طلب در زمینه تکنولوژی عصبی است که هدف آن به روزرسانی و ارتقای پیچیده ترین ارگان دنیا یعنی مغز انسان است. این شرکت را کارآفرین سریالی معروف، ایلان ماسک تأسیس کرده است و قصد دارد تراشه های خیلی کوچکی را از طریق عمل روی مغز انسان نصب کند تا بتواند با معلولیت های ذهنی و دیگر مشکلات پزشکی مقابله کند. از طریق این تراشه انسان ها می توانند از کامپیوترها و دستگاه های مختلف تنها با کمک ذهن خودشان استفاده کنند. در حال حاضر این ایده تنها یک ایده علمی تخیلی است که بیشتر در فیلم ها دیده می شود و هنوز نتوانسته است به صورت کامل عملی شود. در این میان، ایلان ماسک عقیده دارد که این تراشه مانند یک ساعت هوشمند است که روی مغز شما نصب می شود، اما موضوع این است که نصب آن به هیچ عنوان ساده نیست. برای نصب این تراشه باید بیش از سه هزار الکترود، از طریق ۹۶ رشته نازک به ذهن شما متصل شود. ابعاد هرکدام از این الکترودها چیزی بین ۴ تا ۶ میکرومتر است. این الکترودها به یک تراشه با نام N1 وصل می شوند که ابعادی برابر با 8×23 میلی متر دارند.

نحوه کار نورالینک

ذهن انسان بیش از ۸۶ میلیارد نورون یا رشته عصبی دارد که اطلاعات را به کمک سیگنال های الکتریکی از طریق سیناپس ها ارسال می کنند. با استفاده از نورالینک تمامی رشته های دستگاه به مغز متصل خواهند شد و می توان بیش از ۱۰۰۰ نورون مغزی را لحظه به لحظه مانیتور کرد. با وجود اینکه این مقدار به نظر خیلی کم می رسد، تمامی سیگنال های تقویت شده دریافتی توسط آن ها ضبط شده و به عنوان یک دستور دیجیتال بررسی می شوند. دستورات برگشتی هم به صورت تحریک کننده های الکتریکی دوباره به مغز ارسال خواهند شد. در حال حاضر داده ها از طریق یک پورت USB-C به تراشه انتقال داده می شوند، اما هدف نهایی آن این است که این کار از طریق یک سیستم بیسیم انجام شود.

همچنین ممکن است بیشتر از یک تراشه داخل مغز یک نفر نصب شود تا اطلاعات از قسمت های مختلفی از مغز خوانده شود. به جای اینکه تراشه توسط انسان وارد مغز شود، از یک ربات جراح استفاده می شود که می تواند در هر دقیقه ۶ رشته مختلف را وارد مغز انسان کند. هر رشته نیز ۳۲ الکترود مختلف دارد؛ یعنی در هر دقیقه بیش از ۱۹۲ الکترود روی مغز فرد موردنظر نصب می شود. این عمل از طریق یک بریدگی ۲ میلی متری انجام شده و نصب قطعات نیز با یک میکروسکوپ فوق دقیق انجام می شود تا هیچ رگی آسیب نبیند. در وب سایت این پروژه درباره کارهایی که با استفاده از نورالینک می توانید انجام دهید، گفته شده است که شما می توانید یک گوشی آیفون یا موس و کیبورد بلوتوث را تنها از طریق فکرکردن به اینکه می خواهید چه کاری انجام دهید، کنترل کنید. همچنین یک نرم افزار اختصاصی هم برای نورالینک طراحی شده است که از طریق آن می توانید کارهایی مثل حرکت دادن موس را به مغز خودتان آموزش دهید. در این اپ، بازی های مختلفی وجود دارد که سبب افزایش سرعت و دقت شما خواهد شد.

هدف ایلان ماسک از نورالینک

هدف اصلی ایلان ماسک از توسعه پروژه نورالینک کمک به افراد دارای معلولیت و به ویژه افراد دارای معلولیت حرکتی است. این تکنولوژی می تواند به این دسته از افراد کمک کند تا استقلال خودشان را دوباره به دست بیاورند و تنها کافی است به کار موردنظر خودشان فکر کنند تا انجام شود. از طریق نورالینک افرادی که دارای معلولیت حرکتی هستند، می توانند کار با کامپیوتر، کنترل ارگان های مصنوعی، نوشتن مقالات مختلف یا حتی نقاشی کشیدن و… را تنها با فکرکردن انجام دهند. همچنین در آینده نورالینک می تواند در درمان بیماری هایی مانند تشنج، آسیب مغزی، پارکینسون، سکته، زوال عقل و حتی نقص بینایی و شنوایی به بیماران کمک کند. نورالینک اهداف تجاری متعددی هم دارد؛ برای مثال به گفته ایلان ماسک، این پروژه می تواند موسیقی را به صورت مستقیم روی مغز شما پخش کند و در آینده ممکن است شرایطی به وجود بیاید که حتی نیاز نباشد به مکالمات مختلف هم گوش کنید. با حذف پروسه لمس کیبورد، نورالینک می تواند سرعت نوشتن مقالات مختلف را نیز افزایش دهد و بدون در دست گرفتن فرمان رانندگی کنید.

آینده نورالینک

از لحاظ سرمایه و ارزش، نورالینک احتمالاً از شرکت هایی مانند اپل و آمازون نیز بزرگ تر و قوی تر خواهد بود و حتی ممکن است شما را از داشتن گوشی موبایل یا ساعت هوشمند بی نیاز کند؛ در این صورت شما می توانید تمامی کارهایی که نیاز دارید این دستگاه ها انجام دهند، در ذهن خودتان انجام دهید. به همین دلیل موفقیت نورالینک، سبب تغییر خط سیر نوآوری های آینده خواهد شد. درواقع در حال حاضر که به نورالینک فکر می کنیم، تکنولوژی هایی مثل واقعیت مجازی و واقعیت افزوده کاملاً بی استفاده به نظر می رسند.

اما هدف نورالینک فراتر از چیزهایی مثل واقعیت افزوده است؛ برای مثال با وجود این پروژه کارهایی مانند تله پاتی خیلی هم دور از تصور نیستند و می توانید سیگنال های الکتریکی را که توسط این دستگاه دریافت می شوند، به صورت بی سیم به دستگاه های دیگر نیز منتقل کنید. انتقال پیام میان دستگاه های نورالینک مثل این است که یک عکس را از طریق تلگرام برای دیگران ارسال کنید. حتی ممکن است در آینده از طریق نورالینک بتوانید با افرادی که در سیاره های دیگر زندگی می کنند، تماس بگیرید. ممکن است در آینده این پروژه بتواند سیگنال های الکتریکی را به راحتی به تصویر یا پیام های ویدئویی ارسال کند و آن ها را برای افراد دیگر بفرستد. این قابلیت با گذر زمان نیز بهبود می یابد.

نورالینک یا متاورس

نورالینک

ایلان ماسک، در یک مصاحبه به شدت به مفهوم متاورس حمله کرد و آن را بیشتر تاکتیکی تبلیغاتی دانست. او عقیده دارد که نورالینک آینده اینترنت است و متاورس به هیچ عنوان نمی تواند با این پروژه رقابت کند. زمانی که از او درباره متاورس پرسیده شد، این طور پاسخ داد که «به نظر من هیچ کس دوست ندارد یک صفحه نمایش را تمام روز روی صورت خودش نصب کند تا بتواند از متاورس استفاده کند. فکر نمی کنم پروژه متاورس در آینده بتواند موفقیت چندانی کسب کند، اما در حال حاضر افراد زیادی در حال صحبت درمورد آن هستند».

او هنگام صحبت درباره متاورس و واقعیت مجازی، بیان کرد که فکر نمی کند در آینده کسی بتواند دنیای فیزیکی را ترک کند تا در یک دنیای مجازی زندگی کند. او با اشاره به تجربیات شخصی خود بیان کرد که استفاده از عینک های واقعیت مجازی سبب مشکلاتی مثل ماشین زدگی خواهد شد و هیچ کس نمی تواند در طولانی مدت از آن ها استفاده کند.

سخن پایانی

از آنجا که پروژه نورالینک هنوز در مراحل تست خود قرار دارد، نمی توانیم به یک کلینیک جراحی مراجعه کنیم و بخواهیم این تراشه را روی ذهن ما نصب کند. همچنین به نظر می رسد به زودی هم قرار نیست این اتفاق رخ دهد و به همین دلیل هیچ خبری از قیمت احتمالی این تراشه وجود ندارد، اما به نظر می رسد قیمت آن بیشتر از حد معمول باشد. موضوع مهمی که درباره این تراشه وجود دارد، بحث های اخلاقی مربوط به آن است. به دلیل قیمت بسیار بالا، این تراشه احتمالاً قبل از همه روی افراد پولدار جامعه نصب می شود که ممکن است سبب ایجاد فاصله طبقاتی شود.

پرسش های متداول

نورالینک یک شرکت تازه تأسیس و جاه طلب در زمینه تکنولوژی عصبی است که هدف آن به روزرسانی و ارتقای پیچیده ترین ارگان دنیا یعنی مغز انسان است. این شرکت را کارآفرین سریالی معروف، ایلان ماسک تأسیس کرده است و قصد دارد تراشه های بسیار کوچکی را از طریق عمل روی مغز انسان نصب کند تا بتواند با معلولیت های ذهنی و دیگر مشکلات پزشکی مقابله کند.

ذهن انسان بیش از ۸۶ میلیارد نورون یا رشته عصبی دارد که اطلاعات را به کمک سیگنال های الکتریکی از طریق سیناپس ها ارسال می کند. با استفاده از نورالینک تمامی رشته های دستگاه به مغز متصل می شوند و می توان بیش از ۱۰۰۰ نورون مغزی را به صورت لحظه به لحظه مانیتور کرد.

از لحاظ سرمایه و ارزش، نورالینک احتمالاً از شرکت هایی مانند اپل و آمازون نیز بزرگ تر و قوی تر خواهد بود و حتی ممکن است شما را از داشتن گوشی موبایل یا ساعت هوشمند نیز بی نیاز کند. شما می توانید تمامی کارهایی که نیاز دارید این دستگاه ها انجام دهند، در ذهن خودتان انجام دهید. به همین دلیل موفقیت نورالینک، سبب تغییر خط سیر نوآوری های آینده خواهد شد. درواقع در حال حاضر که به نورالینک فکر می کنیم، تکنولوژی هایی مثل واقعیت مجازی و واقعیت افزوده کاملاً بی استفاده به نظر می رسند.

ادامه مطلب
کسب درآمد از متاورس
معرفی 7 روش کسب درآمد از...

متاورس در آینده، به نسخه دیجیتال دنیای واقعی ما تبدیل می شود. امروزه بسیاری از مردم ساعت ها در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر و همچنین سرگرمی، آموزش، فعالیت های روزانه و فعالیت های اقتصادی می گذرانند. متاورس در آینده به نسخه بسیار کارآمدتر و پیشرفته تری از رسانه های اجتماعی تبدیل می شود و مردم می توانند ساعت ها به کاوش در جهان، کسب مهارت ها، راه اندازی کسب و کار، کسب درآمد از متاورس و انجام فعالیت های مختلف روزانه بپردازند. درحقیقت، به لطف فناوری بلاک چین و شبکه های غیرمتمرکز، دنیای تعاملی آینده تغییر می کند. همان طور که فضای مجازی فعلی به فضایی اجتناب ناپذیر و ضروری برای زندگی تبدیل شده است، متاورس نیز در آینده ضروری خواهد بود.

مزایای ورود به سرزمین فرصت ها

در تمام بازارهای مالی، اولین ها شانس موفقیت بیشتری از دیگران دارند. تحول آینده، ارتباط و تعامل کاربران اینترنت خواهد بود؛ از این رو با پیشرفت در این مسیر، بسیاری از کسب و کارها، رویدادها، سمینارها، گالری ها و فضاهای اقتصادی از این بستر برای تعامل با کاربران خود استفاده می کنند. افراد با ورود به متاورس می توانند فرصت های جدید بسیاری را تجربه کنند، با کاربران سراسر دنیا تعامل داشته باشند و در بازار بین المللی درآمد کسب کنند. دارایی ها در متاورس NFT هستند و به مالکیت رسمی دارایی های دیجیتال داده می شوند. همچنین در این بازار می توان دارایی های خود را خرید و فروش کرد. خرید و فروش زمین، ایجاد گالری های هنری مختلف، ایجاد فروشگاه های مختلف، تجارت دارایی های دیجیتال و  NFT، برندسازی و تبلیغات برای کسب و کارها از مهم ترین راه های کسب درآمد از متاورس و این فضای جدید هستند.

متاورس بر چه فناوری هایی استوار است؟

کسب درآمد از متاورس

اکنون که متوجه شدید متاورس چیست، بهتر است با اصول اولیه آن آشنا شوید. عوامل زیادی برای راه اندازی این اپلیکیشن واقعیت مجازی وجود دارند تا افراد بتوانند از متاورس درآمد کسب کنند. در ادامه این مقاله به مهم ترین جنبه های متاورس ها می پردازیم که هریک از آن ها به عنوان یکی از ویژگی های برنامه شناخته می شوند. هنگام صحبت درباره متاتگ ها، آشنایی با سه مفهوم کلیدی حضور، قابلیت همکاری و استانداردسازی مهم است.

حضور در دنیای مجازی

یکی از مهم ترین جنبه های فناوری متاورس، حضور است؛ به این معنا که کاربران در این دنیای مجازی در کنار سایر کاربران احساس حضور می کنند که این احساس سبب می شود تعاملاتی که در دنیای مجازی صورت می گیرد، از کیفیت بالایی برخوردار باشد. همان طور که می دانید این حس حضور و صمیمیت با کاربران از طریق هدست و نمایشگرهای روبه روی شما منتقل می شود. حضور یعنی احساسی واقعی و ملموس در فضای مجازی و با افراد دیگر داشته باشید. نتایج دهه ها تحقیق نشان می دهد کیفیت تعاملات آنلاین با ایجاد حس حضور واقعی در این فضا بهبود می یابد. این حس حضور از طریق فناوری های واقعیت مجازی مانند صفحه نمایش هایی که روی سر قرار می گیرند نیز ایجاد می شود.

مشارکت و همکاری

دومین مفهوم کلیدی که متاورس را از تجربه فعلی ما در اینترنت متمایز می کند، تعامل است؛ به این معنا که ما می توانیم از جایی به جای دیگر در متاورس سفر کنیم؛ درحالی که همه دارایی های دیجیتال خود، از جمله آواتارها و آیتم های مجازی را با خود حمل می کنیم؛ برای مثال می توانید از پوسته تفنگی که در Counter-Strike در Fortnite خریداری کرده اید، استفاده کنید یا آن را با دوستان خود در فیسبوک به اشتراک بگذارید. یا اینکه می توانید ماشینی را که در Rocket League طراحی کرده اید، یا حتی وب سایت پورشه را در رولکس برانید. درواقع کاربران می توانند در هر نقطه از دنیای مجازی با یکدیگر سفر کرده و با یکدیگر همکاری کنند. به عبارت دیگر متاورس بستری است که در آن کاربران این امکان را دارند که در تمام نقاط جهان به صورت یک نفر ظاهر شوند و از امکانات آن بهره ببرند. این یکی از ویژگی های عالی این برنامه است که تأثیر بسزایی در کسب درآمد از متاورس دارد.

استانداردسازی

مفهوم سوم استانداردسازی است که قابلیت همکاری بین پلتفرم ها و سرویس ها را در سراسر متاورس امکان پذیر می کند. استانداردهای تعیین شده برای متاورس امکان استفاده گسترده از آن را در سراسر جهان فراهم می کنند. شاید جالب باشد که بدانید برای این ویژگی مهم این برنامه مجازی، یک سازمان بین المللی با هدف تأیید پروتکل های استاندارد متاورس ایجاد شده است. سازمان های بین المللی مانند Metavars Open Interactivity Group این استانداردها را تعریف می کنند. درواقع استانداردسازی یکی از بهترین ویژگی ها و جنبه های کلیدی متاورس است که اهمیت آن را بیشتر می کند. همان طور که مشخص است، هر سیستم و برنامه ای باید یک سیستم برای استانداردسازی خود داشته باشد. این استانداردسازی باید در همه قسمت ها ایجاد شود تا بتوان کار خود را به درستی انجام داد و عملیات کسب درآمد از متاورس را با اطمینان به پایان رساند.

راه های کسب درآمد از متاورس چیست؟

کسب درآمد از متاورس

1. اجاره ملک به صورت مجازی

توسعه دهندگان متاورس بیشتر زمین های مجازی خود را به عنوان یک فضای خالی به کاربران دیگر می فروشند؛ به این معنا که افراد خلاق فضای مجازی مناسبی برای ساخت هر چیزی از جمله هتل، گالری هنری، کازینو، سالن سینما یا حتی استادیوم ورزشی دارند. دغدغه این صاحبان مجازی این است که چه چیزی بسازند تا بتوانند کاربران را شارژ کنند و کسب درآمد داشته باشند. باید بدانید خرید زمین در متاورس می تواند یک نوع سرمایه گذاری و کسب درآمد باشد که ارزش آن به مرور زمان افزایش می یابد.

2. تبلیغات و ایجاد فضای رقابتی

در دنیای مجازی می توانید هر فعالیتی از دنیای واقعی را تقلید کنید. همچنین در این دنیا، امکاناتی بی پایان برای تعامل کاربران با یکدیگر وجود دارد. د حال حاضر، هزینه تبلیغات درون بازی به یک صنعت چند میلیارد دلاری تبدیل شده است. علاوه بر این، محیط های بازی آنلاین و حتی مراکز خرید مجازی، فضاهای اجتماعی اولیه برای نسل جوان هستند. در اینجا آن ها با هم ملاقات، معاشرت و همکاری می کنند و زمان می گذرانند. توسعه دهندگان متاورس به طور مداوم تمام تلاش خود را برای ایجاد منحصربه فردترین، جذاب ترین و باارزش ترین فضای مجازی به کار می گیرند؛ پس منطقی است بگوییم دنیای مجازی متاورس و فضاهای اجتماعی امروزی درنهایت به یک کانال بازاریابی عظیم تبدیل خواهند شد.

روش کسب درآمد در این متد کاملاً ساده است. همان طور که در شکل بالا می بینید، تنها کافی است بنر شرکت خودتان یا هر شرکت دیگری را داخل ملکی که در متاورس دارید نصب کنید و برای این کار پول زیادی از شرکت موردنظر بگیرید. همچنین می توانید به جای بنر، از کلید پخش یوتیوب استفاده کنید و اگر در قسمت های شلوغ بازی زمین دارید، می توانید کانال یوتیوب خودتان یا افراد دیگر را تبلیغ کنید. روش دیگر نیز تبلیغ شبکه های اجتماعی دیگر مثل اینستاگرام و تیک تاک است.

3. سرمایه گذاری روی پروتکل های فناوری اصلی

متاورس بعد جدید اینترنت است و می توان آن را فرصتی عالی برای کسب و کار دانست. در حال حاضر، بیشتر سوئیچ های متا روی شبکه اتریوم ساخته می شوند که تحت تأثیر حاشیه های اتریوم و افزایش قیمت قرار دارند. درواقع پروتکل های بلاک چین که هدف آن ها حل مشکلات و کاهش هزینه ها برای اتریوم است، اصولی قوی برای رشد متاورس دارند. سرمایه گذاری روی پروتکل های فناوری اصلی از جمله روش های معروف و کاربردی برای کسب درآمد از متاورس است.

4. روی آوردن به دنیای بازی

امروزه بازی های مبتنی بر بلاک چین (NFT) مدل جدید و سودآور بازی را فعال کرده اند. اصل این بازی ها در متاورس این است که گیمرها مالک دارایی های درون بازی خود هستند، کنترل می کنند و توانایی مبادله آن ها را با پول واقعی دارند؛ برای مثال هزاران فیلیپینی که وارد یک بازی در محیط متاورس شده بودند، توانستند حیوانات خانگی دیجیتالی به نام Axies را پرورش دهند، آن ها را به صورت آنلاین معامله کنند و بیش از شغل واقعی خود درآمد کسب کنند.

۵. خرید و فروش ارزهای متاورسی

خرید و فروش ارزهای متاورسی یکی از امن ترین و راحت ترین روش ها برای کسب درآمد از متاورس است. درواقع نیازی نیست برای کسب درآمد از متاورس خیلی هزینه کنید و حتماً داخل آن زمین بخرید؛ برای مثال ارز حاکمیتی متاورس دیسنترالند، ماناست و شما با استفاده از مانا می توانید خرید و فروش های خود را داخل این متاورس انجام دهید. از زمانی که فیسبوک نام خود را به متا تغییر داد، ارزش این ارز دیجیتال از حدود ۸۰ سنت به ۵ دلار رسید. البته این ارز در زمان نوشتن این مقاله در محدوده ۲.۷۷ دلار معامله می شود، ولی این میزان رشد برای یک ارز فوق العاده است؛ به همین دلیل اگر سرمایه کافی برای خرید زمین داخل متاورس را ندارید، می توانید توکن های مربوط به متاورس موردنظر را خریداری کنید. اگر مثل ما مطمئن هستید متاورس آینده روشنی دارد، ولی نمی خواهید مبلغ زیادی را برای خرید زمین مجازی هزینه کنید، بهترین روش ممکن خرید ارزهای متاورسی است. به این روش تا زمانی که متاورس موردنظر شما عملکرد خوبی داشته باشد، ارزش ارز مربوط به آن نیز رشد خواهد داشت.

۶. خرید و فروش NFT

خرید NFT و دنیای آن در حال حاضر محبوبیت بسیاری در بازار دارد و اگر تنها عبارت NFT art را داخل گوگل سرچ کنید، حداقل یک خبر درباره این موضوع می خوانید که یک اثر NFT با قیمت فوق العاده بالایی فروخته شده است؛ برای مثال چند سال پیش فردی یک NFT را که به شکل یک گوریل بود، با قیمت ۵۰ دلار خریداری کرد و به تازگی به قیمت ۱.۸ میلیون دلار فروخت. در این روش کسب درآمد از متاورس باید آثار هنری مختلف را خریداری کنید و آن را داخل گالری های متاورسی به نمایش بگذارید تا بتوانید با قیمت بالاتری بفروشید.

۷. اجاره املاک

کسب درآمد از متاورس

درست مانند دنیای واقعی که می توانید در آن اموال خودتان را به دیگران اجاره دهید، در متاورس نیز می توانید زمینی که در اختیار دارید یا بخش هایی از ساختمان خودتان را به دیگران اجاره دهید. برخی اوقات ممکن است یک قطعه زمین داخل متاورس خریداری کرده باشید، اما نمی دانید باید با آن چه کاری انجام دهید یا وقت کافی برای انجام این کار ندارید؛ در این صورت می توانید آن را به افراد دیگر اجاره دهید. اگر می خواهید داخل متاورس فروشگاه اختصاصی خودتان را داشته باشید، این روش بهترین متد برای شروع کار خواهد بود؛ زیرا خرید زمین مجازی خیلی هزینه بر است.

معرفی واحدهای پول معروف متاورسی

در دنیای متاورس از ارزهای متنوعی استفاده می شود و هر متاورس ارز اختصاصی خود را دارد، اما معروف ترین ارزهای متاورس به شرح زیر هستند:

 (MANA) Decentraland

بازیکنان زمین می خرند و روی آن کار می کنند. ابزارهای موجود در Decentraland به مردم اجازه می دهد فضاها و آثار هنری ایجاد کنند. آن ها همه چیز را از سیاه چاله ها گرفته تا کازینوها و بارها می سازند و می توانند آثار هنری خود را بفروشند. بازیکنان با این واحد پول می توانند کسب درآمد از متاورس را تجربه کنند. علاوه بر این، مواردی مانند مهمانی ها، بازی های پوکر و نمایشگاه ها در دنیای Decentraland وجود دارد.

 (BLOK) Bloktopia

Bloktopia نیز یکی دیگر از بهترین پروژه های متاورسی است و ارز رسمی آن یعنی BLOK نیز یک ارز متاورسی محبوب در دنیای بلاک چین به شمار می رود. این بازی از طریق واقعیت مجازی انجام می شود و شما داخل یک آسمان خراش با ۲۱ طبقه مختلف قرار دارید. بلاک توپیا اساساً یک هاب در دنیای متاورس است که برای ارتباط با بقیه، کارکردن، برگزاری رویدادهای مختلف و… کاربرد دارد. این متاورس از بلاک چین پولیگان برای ارائه چهار عملکرد اصلی یادگیری، کسب درآمد، بازی و خلق کردن بهره می برد.

سندباکس (ارز SAND)

سندباکس یکی دیگر از بهترین بازی های متاورسی دنیا و یک بازی بلاک چینی در دنیای متاورس است که امکان گشت و گذار در دنیای مجازی را به کاربران خود می دهد. دنیای مجازی سندباکس شامل NFT، محیط های ایجادشده توسط کاربر و محتواهای مختلف دیگری است و داخل آن از اتر و توکن نیتیو SAND برای پرداخت های داخلی استفاده می شود.

آینده فناوری متاورس

جهان معاصر می داند چه اتفاقی در حال رخ دادن است. واقعیت مجازی مفهوم مهمی است و مردم را به این فکر وامی دارد که اگر جهانی غیر از دنیای واقعی وجود داشت، چه می شد! اگرچه این همه گیری و اپیدمی ما را با موقعیتی آشنا کرده است که تکنولوژی متاورس می تواند شبیه آن باشد، انسان ها هنوز با عصر دیستوپیایی که در راه است آشنا نیستند. عصر ارتباطات غیر فیزیکی، ارتباطات مجازی و اقتصاد مجازی به گونه ای خواهد بود که طعم ارتباطات اجتماعی را در جهان واقعی از بین می برد. با گذر زمان لذت کسب درآمد از متاورس را همگان می چشند و تنها در این فضا سرمایه گذاری می کنند.

ادامه مطلب
بازی متاورس
با ۷ تا از بهترین انواع...

ارتباطات بین دنیای مالی، مجازی و فیزیکی به طور فزاینده ای مرتبط شده است. در دستگاه هایی که برای مدیریت زندگی خود استفاده می کنیم، تقریباً با فشار یک دکمه به هر چیزی که می خواهیم دسترسی پیدا می کنیم. اکوسیستم کریپتو نیز از این امر در امان نمانده است. NFTها، بازی های بلاک چین و پرداخت های رمزنگاری دیگر فقط به گیک های رمزنگاری محدود نمی شوند. اکنون همه آنها به عنوان بخشی از یک متاورس در حال توسعه به راحتی در دسترس هستند. در این مقاله از سری مقالات آموزش ارز دیجیتال قصد داریم تا به معرفی متاورس و ارتباط آن با دنیای ارزهای دیجیتال و معرفی بهترین بازی متاورس بپردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

معرفی متاورس

متاورس (Metaverse) که متشکل از دو واژه Meta به معنای فراتر و Universe به معنای جهان است، مفهومی از یک جهان دائمی، آنلاین و سه بعدی است که چندین فضای مجازی مختلف را ترکیب می کند. متاورس این امکان را برای کاربران فراهم می کند که در یک فضای سه بعدی با یکدیگر کار، ملاقات، بازی و معاشرت کنند.

متاورس به طور کامل وجود ندارد، اما برخی از پلتفرم ها حاوی عناصر متاورژن هستند. در حال حاضر بازی های ویدیویی نزدیک ترین تجربه متاورس را ارائه می دهند. توسعه دهندگان از طریق میزبانی رویدادهای درون بازی و ایجاد اقتصادهای مجازی، مرزهای صنعت بازی را جابجا کرده اند.

متاورس و دنیای ارزهای دیجیتال

وجود ارزهای دیجیتال نیز می توانند برای یک متاورس مناسب باشند. آن ها امکان ایجاد یک اقتصاد دیجیتال با انواع مختلف توکن های کاربردی و غیرمثلی همچون کلکسیون های مجازی (NFT) را فراهم می کنند. این جهان دیجیتال همچنین از استفاده از کیف پول های رمزنگاری مانند تراست ولت و متا ماسک سود می برد. همچنین، فناوری بلاک چین می تواند سیستم های حاکمیتی شفاف و قابل اعتماد را ارائه دهد.

بهترین بازی های متاورس

در حال حاضر نیز برنامه های کاربردی مشابه با متاورس وجود دارد و درآمد قابل توجهی را برای افراد فراهم می کند. اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) را می توان بهترین بازی متاورس دانست که جز بازی های سودآور است که بسیاری از کاربران برای تامین درآمد خود، بازی می کنند.

سکند لایف (SecondLife) و دیسترالند (Decentraland) نمونه های دیگری از ترکیب موفقیت آمیز برنامه های دنیای بلاک چین و واقعیت مجازی هستند. هنگامی که به آینده می نگریم، غول های بزرگ فناوری سعی می کنند راه را پیش ببرند. اما با این وجود، جنبه های غیرمتمرکز صنعت بلاک چین به بازیکنان کوچکتر نیز اجازه می دهد تا در توسعه متاورس نیز مشارکت کنند. در ادامه به معرفی 7 بازی برتر در حوزه متاورس می پردازیم.

1. اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

بازی متاورس

اکسی اینفینیتی یک بازی برای کسب درآمد است که به بازیکنان کشورهای در حال توسعه فرصتی برای کسب درآمد ثابت می دهد. با خرید یا هدیه گرفتن از سه موجود به نام Axies، یک بازیکن می تواند شروع به پرورش توکن Smooth Love Potion (SLP) کند. با وجود اینکه اکسی اینفینیتی یک کاراکتر سه بعدی یا آواتار منحصر به فرد را ارائه نمی دهد، به کاربران این فرصت را می دهد تا کارهایی شبیه به متاورس را انجام دهند. در این بازی کاربران می توانند با پروش حیوانات مورد علاقه خود به صورت مجازی کسب درآمد کنند.

2. دسنترالند (Decentraland)

بهترین بازی متاورس

دیسنترالند یک دنیای دیجیتال و آنلاین است که عناصر اجتماعی را با ارزهای دیجیتال، NFTها و املاک مجازی ترکیب می کند. علاوه بر این، بازیکنان نیز نقش فعالی در اداره پلتفرم دارند. این پلتفرم که براساس فناوری بلاک چین کار می کند، این امکان را به گیمرها می دهد با استفاده از ارزهای دیجیتال ساختمان هایی مانند شهربازی بسازند و از آن ها کسب درآمد کنند. همچنین کاربران می توانند با خرید و فروش زمین اقدام به خرید اسلحه در بازی فورتنایت کنند. ترکیب همه اینها یک اقتصاد رمزنگاری پیچیده ایجاد می کند.

3. سند باکس (Sandbox)

بهترین بازی متاورس

سندباکس را نیز می توان یکی از  بهترین بازی متاورس دانست که طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. در این پروژه مبتنی بر بلاک چین امکانات و قابلیت های زیادی از جمله خرید، فروش، و ادعای مالکیت اموال در اختیار کاربران قرار داده شده است. از بزرگترین معایب این پلتفرم می توان به هزینه بالای شبکه اتریوم برای خرید بلاک چین اشاره کرد.

4. سکند لایف (SecondLife)

بازی متاورس

سکند لایف یک محیط مجازی سه بعدی است که در آن کاربران آواتارها را برای معاشرت، یادگیری و تجارت کنترل می کنند. سکند لایف یک پروژه متاورس در زنجیره هوشمند بایننس است. در این فضا هر کاربر می تواند یک آواتار مجازی بسازد و با کاوش در فضاهای پیشنهادی، محتوا ایجاد کند. این پروژه همچنین دارای یک بازار NFT برای مبادله اقلام کلکسیونی است. این بازی در اولین سالگردش در سپتامبر سال 2020، نمایشگاه مجازی پروژه های مختلفی را در اکوسیستم BSC به نمایش گذاشت تا کاربران بتوانند با آن ها کاوش کنند و با آن ها تعامل داشته باشند.

5. ناکاموتو (Nakamoto)

بهترین بازی متاورس

ناکاموتو نیز نیز جز بهترین بازی متاورس به حساب می آید. در این بازی نیز مانند بازی دیسنترالند، کاربران می توانند به خرید، ساخت و در نهایت فروش زمین های مجازی بپردازند. در این پلتفرم خرید و فروش زمین مجازی به منزله سرمایه گذاری در متاورس است. این بازی واقعیت مجازی جزء تازه ترین بازی های متاورسی است که توکن آن در حال حضور ارزشی معادل 3 دلار دارد. همچنین در ناکاموتو، توکن های قابل معاوضه ناکا که رمز ارز مناسب و رو به رشدی هست، شناخته می شود.

6. انجین (ENJ)

بهترین بازی متاورس

کوین انجین نیز از دیگر بازی های محبوب در متاورس است. انجین یک توکن مبتنی بر اتریوم است که هدف آن آسان سازی استفاده از NFTها برای افراد، برندها و مشاغل است. NFTهای ساخته شده توسط این پلتفرم همگی از استاندارد ERC-115 استفاده می کنند و همگی در محیط امن انجین مستقیماً توسط توکن انجین پشتیبانی می شوند. رمز ارز بومی مورد استفاده در این پلتفرم آن ENJ نام دارد.

این پلتفرم اخیراً حدود 19 میلیون جذب سرمایه کرده است که قرار است به منظور ساخت بلاک چینی مبتنی بر پولکادات برای NFT ها استفاده شود. توکن کوین انجین دارای عرضه نهایی یک میلیاردی است.

7. بلاک توپیا (Bloktopia)

بازی متاورس

لقب بهترین بازی متاورس از لحاظ گرافیک خارق العاده و باورنکردنی به بازی بلاک توپیا تعلق می گیرد. بلاک توپیا یک آسمان خراش 21 طبقه ای است که با ورود به آن، وارد یک فضای بزرگ متشکل از هزاران فروشگاه و دفترکار مجازی خواهید شد. توسعه دهنده این بازی، علت طراحی این آسمان خراش در 21 طبقه را محدود بودن تعداد بیت کوین های قابل استخراج که 21 میلیون عدد است، بیان کرد.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی دنیای متاورس، ارتباط آن با دنیای ارزهای دیجیتال و معرفی بهترین بازی متاورس پرداختیم. متاورس که یک دنیای واقعیت مجازی است، موضوعی است که امروزه بیش از هر زمان دیگری شاهد محقق شدن آن هستیم. در دنیای متاورس فارغ از هر نوع محدودیتی امکان ارتباط و کسب تجربه برای همه افراد وجود دارد و هرآنچه که بخواهید در دسترس شما خواهد بود. می توانید شخصیت مورد علاقه خود را به صورت واقعیت مجازی بسازید و مانند زندگی واقعی با آن زندگی کید. به طور کلی در این دنیا هر چیزی را می توانید به صورت غیرمتمرکز بدون اینکه تحت کنترل و مدیریت دولت یا نهاد خاصی باشد، کنترل کنید. این همان نقطه مشترک و ارتباط دنیای متاورس با فناوری بلاک چین است.

ادامه مطلب
کسب درآمد در سند
آموزش ثبت نام و کسب درآمد...

احتمالاً شما هم پیش از این نام بازی های سندباکس را شنیده باشید. دو نسخه از این بازی در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۶ به بازار عرضه شد که موفقیت نسبتاً زیادی هم داشتند، اما شرکت توسعه دهنده آن در سال ۲۰۱۸ تصمیم گرفت از پلتفرم موبایل عبور کند و وارد صنعت بلاک چین شود. پس از آن، یکی از موفق ترین ارزهای دیجیتال متاورس یعنی Sandbox خلق شد. از لحاظ گیم پلی این بازی شبیه به ماینکرفت و روبلوکس است؛ یعنی شما با استفاده از مجموعه ای از بلاک ها و ابزارهای مختلف می توانید عناصر مختلفی را در دنیای بازی خلق کنید و تنها محدودیتی که با آن مواجه هستید خلاقیت خودتان است. شما می توانید هر چیزی از دنیاهای جدید گرفته تا سازه های جدید را داخل بازی خلق کنید و حتی در این بازی به کسب درآمد بپردازید.

سندباکس چیست؟

سندباکس یک پلتفرم بازی است که از سه عنصر مختلف ایجاد شده است. اولین عنصر ادیتور Voxel است. این ابزار یک ابزار ادیت مدل است که با استفاده از آن می توانید عناصر مختلفی را داخل بازی خلق کرده و به راحتی این مدل ها را نیز متحرک کنید. عنصر بعدی Game Maker نام دارد. همان طور که از نام آن مشخص است، با استفاده از این ابزار می توانید بازی های مختلفی را داخل پلتفرم ایجاد کنید. این بازی ها می توانند در ژانرهای مختلفی بوده و گیم پلی های متنوعی داشته باشند. اینکه چه چیزهایی را می توانید داخل بازی ایجاد کنید، به میزان آشنایی شما با این ابزار بستگی دارد، اما مهم ترین عنصر بازی، بازارچه یا Marketplace آن است. در این بازارچه می توانید عناصری را که خلق کرده اید بفروشید یا عناصر جدیدی را خریداری کنید. مدل ها و دنیاهای مختلفی که در این بازی خلق می کنید، به عنوان NFT ایجاد می شوند و می توانید به راحتی آن ها را خرید و فروش کنید.

روش های کسب درآمد در سند

برای پشتیبانی از اکوسیستم از چند توکن مختلف استفاده می شود. اولین توکن، یک توکن ERC-20 است که با نام SAND شناخته می شود. از این توکن داخل بازی استفاده می شود و مسئولیت انجام تراکنش ها و تعاملات داخل بازی را بر عهده دارد. می توانید این توکن را با اتریوم مبادله کنید و این توکن معادل توکن SLP در بازی Axie Infinity است. توکن بعدی LAND نام دارد. این توکن یک قطعه زمین دیجیتالی داخل بازی سندباکس است و یکی دیگر از روش های کسب درآمد در سند به شمار می رود. شما می توانید قطعات LAND را خریداری کنید و به روش های مختلف جمعیت آن را افزایش دهید. همچنین هر LAND یک NFT روی بلاک چین اتریوم است. برخی از کاربران برای کسب درآمد در سند قطعات LAND را خریداری می کنند، آن را بهبود می بخشند و سپس با قیمت بیشتری می فروشند. قطعات LAND با قیمت بسیار بالایی خرید و فروش می شوند و به همین دلیل سرمایه گذاری بسیار خوبی به شمار می روند.

روش دیگر کسب درآمد در سند دارایی های دیجیتالی (Assets) شما است؛ یعنی همان توکن هایی که کاربران مختلف با استفاده از VOX Editor و Game Maker خلق می کنند. این دارایی ها را می توانید در مارکت پلیس خود بازی خرید و فروش کنید، اما مهم ترین کاربرد آن ها استفاده در Game Maker خود سندباکس است. برخلاف دیگر بازی های بلاک چین و متاورس کسب درآمد در سند از طریق استخراج انجام نمی شود، بلکه باید خلاق باشید و اشیائی را که خلق می کنید، در بازارچه بفروشید. این کار می تواند سود بسیار زیادی برای شما داشته باشد؛ زیرا چیزهای مختلفی که خلق می کنید، می توانند داخل بازارچه بازی با ارزش بیش از 1000 دلار خرید و فروش شوند. پس با تلاش کافی می توانید به درآمدهای چشمگیری در بازی سندباکس دست پیدا کنید. برای کسب درآمد در بازی سندباکس روش های مختلفی وجود دارد.

به صورت کلی سه دسته از کاربران می توانند در بازی سندباکس به کسب درآمد بپردازند:

 1. کاربرانی که داخل این پلتفرم بازی می سازند.
 2. کاربرانی که داخل بازی مدل های سه بعدی می سازند.
 3. کاربرانی که گالری های هنری را خلق می کنند.

روش هایی که هر کاربر می تواند داخل بازی درآمد کسب کند مختلف است؛ برای مثال می توانید آثار هنری مختلفی را با ادیتور بازی خلق کنید و با فروش آن ها در مارکت پلیس، ارز دیجیتال SAND دریافت کنید. همچنین اگر در زمینه طراحی بازی تجربه دارید، می توانید با انتشار بازی های خودتان و انجام دادن آن ها توسط کاربران مختلف نیز به درآمد بیشتری برسید. یکی دیگر از روش های کسب درآمد در سند کسب سود از خرید و فروش زمین های بازی است. اجاره دادن زمین های خودتان نیز یکی دیگر از روش هایی است که در سندباکس می توانید به سود برسید. با سپرده گذاری (Stake) کردن توکن های SAND داخل استخرهای نقدینگی یا LAND نیز می توانید از بازی پاداش بگیرید. شرکت در بازی های پلتفرم نیز یکی دیگر از روش های کسب درآمد در سند باکس است. همچنین با شرکت در برنامه تشویقی مخصوص تولیدکنندگان می توانید درآمدهای چشمگیری را از بازی سندباکس کسب کنید. تنها کاری که باید در این برنامه انجام دهید، این است که آثار با ارزشی خلق کنید که امکان افزودن آن ها به بازی وجود داشته باشد و در ازای آن ها جایزه نقدی دریافت کنید.

آموزش ثبت نام و بازی در سندباکس

1. برای انجام بازی سندباکس باید پیش از هر چیزی به صفحه اصلی این بازی در آدرس (https://www.sandbox.game/en/) مراجعه کنید

کسب درآمد در سند

2. برای اتصال به بازی، می توانید از کیف پول متامسک خودتان استفاده کنید. روی گزینه Connect Your Wallet کلیک کنید و نرم افزار از شما آدرس ایمیل و نام کاربری می خواهد. همچنین می توانید برای اکانت خودتان پسورد هم تعریف کنید.

نکته: زمانی که اکانت خودتان را ایجاد کردید و آن را به کیف پول خودتان وصل کنید، نمی توانید آن را تغییر دهید.

کسب درآمد در سند

3. به همین سادگی می توانید داخل بازی ثبت نام کرده و صفحه اصلی بازی را مشاهده کنید:

کسب درآمد در سند

بخش های مختلف بازی سندباکس

 • تب ME

در این تب شما می توانید اطلاعات مختلف مربوط به اکانت خودتان را مشاهده کنید و درصورت نیاز این اطلاعات را تغییر دهید.

 • آواتار

با کلیک روی کلید Create Avatar شما می توانید آواتار اختصاصی خودتان را خلق کنید. پس از کلیک روی آن، شما به صفحه ایجاد آواتار منتقل می شوید که می توانید در این صفحه آواتار اختصاصی خودتان را طراحی و شخصی سازی کنید. امکان تعیین جنسیت آواتار، طراحی جزئیات صورت و استفاده از لباس های مختلف برای آن وجود دارد.

 • Inventory

شما می توانید جزئیات مختلف دارایی های خودتان را در تب Inventory مشاهده کنید. در این بخش، جزئیات مربوط به Asset ها، LAND، Estate و… را در این بخش مشاهده کنید.

 • تب Catalyst and Gems

کاتالیست و جم توکن های ERC-20 ای هستند که به عنوان یک فاکتور اضافی به Asset اضافه می شوند و آن ها را باارزش تر می کنند. کاتالیست ها سبب می شوند درصد کمیاب بودن و سطح Asset ها افزایش یابد. جم نیز سبب افزایش سطح مشخصه های مختلف یک Asset خواهد شد.

 • تب Market

در تب مارکت می توانید به بازارچه NFT های بازی دسترسی داشته باشید. از این بخش می توانید چیزهایی را که خلق کرده اید، به سادگی بفروشید و از آن ها کسب درآمد کنید. همچنین می توانید از این بخش Asset های مختلفی را خریداری کنید و از آن ها برای تزیین LAND های خودتان استفاده کنید. به یاد داشته باشید در این بازارچه تنها امکان خرید و فروش با استفاده از ارز دیجیتال متاورس SAND وجود دارد.

 • تب Create

در این بخش، کاربران می توانند با دانلود Game Maker بدون هیچ گونه هزینه یا دانش خاصی به خلق بازی های سه بعدی بپردازند. از طریق Game Maker می توانید به کمک بیش از هزاران مدل Voxel مختلف که توسط جامعه کاربران و با کمک VoxEdit ساخته شده است، بازی های موردنظر خودتان را ایجاد کنید.

 • تب Map

با مراجعه به تب Map می توانید تمام نقشه Sandbox را در یک نگاه مشاهده کنید.

آینده سند باکس (Sandbox)

کسب درآمد در سند

پس از تغییر نام فیسبوک به Meta توجه عموم کاربران به متاورس جلب شد و کاربران بسیاری در این پروژه ها سرمایه گذاری کردند. یکی از این پروژه ها که توجه بسیار زیادی را به ویژه در زمینه بازی های NFT جلب کرده است، بازی Sandbox است. به تازگی قیمت توکن اصلی این پروژه، یعنی توکن SAND بیش از ۱۰۰۰ درصد رشد داشته است و شرکت های معتبر مختلفی مانند آدیداس نیز به همکاری با این پروژه علاقه نشان داده اند؛ به همین دلیل تحلیلگران انتظار دارند این پروژه در آینده نیز با رشد چشمگیری مواجه شود. سندباکس یکی دیگر از پروژه های موفق متاورس برای سرمایه گذاری است و با عضویت در این پروژه شما می توانید از مزایای مختلف متاورس بهره مند شوید. با افزایش علاقه و توجه کاربران خرد به سندباکس بی شک این پروژه نیز یکی از پروژه هایی است که باید در آینده آن را به دقت زیر نظر داشته باشید.

سخن پایانی

صنعت گیمینگ در سال های اخیر از لحاظ ارزش و تکنولوژی با رشد چشمگیری مواجه بوده است. در سال ۲۰۲۰ ارزش کل دنیای گیمینگ بیش از ۱۶۲ میلیارد دلار تخمین زده شد که این رقم تا انتهای ۲۰۲۶ به حدود ۲۹۵.۶۳ میلیارد دلار خواهد رسید. با توجه به همین ارقام و علاقه فراوان کاربران به دنیای گیمینگ، بسیاری از شرکت های بازی سازی تلاش کردند در فضای بلاک چین نیز حضور داشته باشند و به همین دلیل بازی های بلاک چینی با رشد چشمگیری مواجه شدند. برخلاف سیستم های سنتی بازی که بیشتر بر تکنولوژی و بهبود نرم افزاری تمرکز دارند، تمرکز اصلی بازی های بلاک چین روی تقویت بازیکن هاست. سندباکس نیز یکی از همین بازی ها به شمار می رود. در این بازی، کاربر می تواند بدون هیچ گونه دانش فنی، بازی ها و Asset های مختلفی را ایجاد کند. از آنجا که همه موارد خلق شده توسط شما به صورت NFT ثبت می شوند، شما می توانید به سادگی آن ها را خرید و فروش کنید. بی شک این بازی نیز پس از عرضه کامل توجه بسیار زیادی را به خود جلب خواهد کرد.

سوالات متداول

سندباکس یک پلتفرم بازی است که از سه عنصر مختلف ایجاد شده است. این عناصر ادیتور Voxel، Game Maker و Marketplace بازی هستند که از طریق آن ها می توانید عناصر مختلفی را خلق کنید و در Marketplace بفروشید.

برخلاف دیگر بازی های بلاک چین و متاورس کسب درآمد در سند از طریق استخراج انجام نمی شود، بلکه باید خلاق باشید و اشیائی را که خلق می کنید در بازارچه بفروشید.

سندباکس یکی دیگر از پروژه های موفق متاورس برای سرمایه گذاری است. شما با عضویت در این پروژه می توانید از مزایای مختلف متاورس بهره مند شوید. با افزایش علاقه و توجه کاربران خرد به سندباکس بدون شک این پروژه نیز یکی از پروژه هایی است که باید در آینده آن را به دقت زیر نظر داشته باشید.

ادامه مطلب
ارز دیجیتال سند
ارز دیجیتال سند باکس (SAND) چیست؟

معرفی ارز دیجیتال سند باکس

بی شک صنعت بازی یکی از آینده دارترین صنایع خواهد بود؛ با این حال نمی توان انتظار داشت که بازی ها به شکل کنونی در آینده نیز طرفدار داشته باشند. با پیدایش بلاک چین و در کنار آن دیگر فناوری های وابسته به این فناوری، حتی بازی ها نیز به شکوفایی رسیدند. در این میان Sandbox با ترکیب بلاک چین، NFT و متاورس پلتفرمی پویا برای گیمرها و توسعه دهندگان بازی ها به وجود آورده است. در ادامه این پلتفرم جذاب را به همراه توکن بومی آن به شما معرفی می کنیم تا با ویژگی ها، مزایا و معایب آن آشنا شوید. درنهایت صرافی ها و کیف پول هایی را که از این توکن حمایت می کنند برای شما آورده ایم که اگر قصد خرید آن را داشته باشید با ابهامی روبه رو نشوید.

آشنایی با بنیان گذاران ارز دیجیتال سند باکس

بنیان گذاران این ارز آرتور مادرید (Arthur Madrid) و سباستین بورگه (Sebastien Borget) مؤسسان کمپانی پیکسول (Pixowl) هستند.

 • آرتور مادرید (Arthur Madrid)

آرتور مادرید مدیر اجرایی و یکی از بنیان گذاران این ارز دیجیتال است که در سال 2000 از دانشگاه دوفین پاریس فارغ التحصیل شد و در حال حاضر در سانفرانسیسکو زندگی می کند.

 • سباستین بورگه (Sebastien Borget)

سباستین بورگه مدیرعامل و دیگر بنیان گذار بازی و ارز سند باکس است. وی تجربه 13 سال فعالیت در حوزه استارتاپ را دارد که 9 سال از آن را در زمینه بازی های موبایلی و تقریباً 4 سال از آن را در زمینه بلاک چین فعالیت دارد.

تاریخچه ارز دیجیتال سند باکس

ارز دیجیتال سند

ارز دیجیتال سند باکس (The Sandbox) در 19 آگوست 2020 (29/05/1399) در صرافی ها عرضه شد؛ با این حال از زمان عرضه تا ماه ژانویه در سال 2021 افزایش یا ریزش چشمگیری نداشت و حرکت خود را در رنج قیمتی تقریباً ثابت پیش برد، اما این ارز دیجیتال پس از بیستم ماه ژانویه، روند رو به رشد خود را آغاز کرد. در این میان، کندل های مثبت و روند افزایشی قیمت تا 30 مارچ 2021 و رسیدن به قیمت 0.83 دلار ادامه داشت. بعد از آن اصلاح قیمتی از 0.83 دلار تا 0.2 دلار در نمودار قیمتی این توکن به وجود آمد و سپس در 24 ماه ژوئن با پایان اصلاح، این ارز دیجیتال توانست روند صعودی را تجربه کند. این روند صعودی و رشد قیمت تا تاریخ 27 ماه اکتبر (06/08/1400) با شیب ملایم ادامه داشت و در این تاریخ، هم زمان با داغ ترشدن بحث متاورس و NFT در بازار کریپتوکارنسی، روند صعودی بسیار خوبی را آغاز کرد که درنهایت منجر شد به اینکه SAND بتواند در تاریخ 2021/25/11 سقف تاریخی خود در قیمت 8.4 دلار را ثبت کند، اما همان طور که می دانید هیچ صعود یا نزولی دائمی نیست؛ به همین دلیل شاهد بودیم که این ارز پس از یک رشد قیمتی خوب همراه با روند نزولی بازار، دچار افت قیمت تا محدوده 4.7 دلار شد. در حال حاضر (12/24/2021) قیمت سند باکس 6.03 دلار مبادله می شود.

ویژگی های ارز دیجیتال سند باکس

 1. این ارز دیجیتال با بازاری با ارزش تقریبی 03 میلیارد دلار رتبه 31 را از نظر بزرگی بازار سهم خود کرده و 0.24 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است.
 2. توکن SAND مبتنی بر استاندارد ERC-20 است که روی شبکه بلاک چین اتریوم اجرا می شود.
 3. به طورکلی 3 میلیارد توکن SAND وجود دارد که در حال حاضر بیش از 892 میلیون واحد آن در گردش است.
 4. توکن SAND تنها توکن پلتفرم Sandbox نیست و علاوه بر این، توکن های ASSET، GEM، LAND، CATALYST دیگر توکن های این پلتفرم بازی به شمار می آیند.
  ASSET به معنای دارایی، به توکنی اشاره دارد که برای طراحی زمین ها (LAND) از آن ها استفاده می شود و امکان خرید آن ها از بازار NFT که در محیط بازار وجود دارد فراهم شده است. بلافاصله پس از آنکه ASSET ها در بازار آپلود شدند به توکن ها ERC-1155 تبدیل می شوند.
  LAND به معنای زمین به محیطی برای طراحی بازی به کمک دارایی ها و ابزارهای بازی ساز توسط توسعه دهندگان بازی اشاره دارد. LAND یک توکن ERC-721 است که تعداد کل این توکن ها به 464 واحد محدود می شود. چند LAND در کنار هم یک ESTATE را تشکیل می دهند.
  GEM به معنای الماس مشخصات دارایی کاربران در محیط بازی را نشان می دهند. با توجه به میزان الماس های یک دارایی، می توان ارزش آن را مشخص کرد. هر الماس 25 ویژگی را به دارایی های کاربر اختصاص می دهد. 5 نوع الماس در محیط این متاورس وجود دارد که عبارت اند از: Defense GEM، Power GEM، Magic GEM، Luck GEM، Speed GEM. این توکن را می توان از محیط بازی خرید یا اینکه آن را با استیک کردن توکن های SAND به عنوان پاداش به دست آورد.
  CATALYST توکنی است که می تواند توکن های الماس را به میزان 4 برابر باارزش تر کند. طراحان و هنرمندان با استفاده از الماس و کاتالیزور، ارزنده بودن آیتم های طراحی شده را نشان می دهند. CATALYST یک توکن ERC-20 است که در چهار نوع Common، Rare، Epic و Legendary در محیط متاورس Sandbox وجود دارد.
 5. این ارز یک پلتفرم Play to Earn است که به سه روش می توان در این متاورس به درآمد رسید:
  -ساخت بازی
  -طراحی آیتم برای بازی های ساخته شده
  -بازی کردن بازی های ساخته شده
 6. برای فعالیت در محیط این متاورس مانند ساخت بازی نیازی به داشتن سواد برنامه نویسی نیست و کاربران می توانند از ابزار تعبیه شده در این محیط برای خلق آثار خود استفاده کنند.
 7. Minecraft و Factorio دو بازی هستند که گفته می شود شباهت زیادی با بازی Sandbox دارند.
 8. Pixowl شرکت تولیدکننده بازی سند باکس است.
 9. این بازی به صورت ماهیانه بیش از 1 میلیون کاربر فعال دارد.
 10. VoxEdit ابزاری با هدف ایجاد NFT و آیتم های سه بعدی برای بازی هاست که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است. VoxEdit در سال 2020 معرفی شد.

مزایای ارز دیجیتال سند

 1. امکان کسب سود از استیک کردن توکن SAND وجود دارد.
 2. این ارز یک توکن ERC-20 است؛ بنابراین دارندگان آن مشکلی برای پیداکردن کیف پول مناسب برای نگهداری دارایی دیجیتال خود نخواهند داشت.
 3. متاورس این ارز امکان کسب درآمد از بازی را به گیمرها می دهد.
 4. علاوه بر گیمرها سازندگان آیتم برای بازی ها و خود بازی ها نیز می توانند در محیط این متاورس کسب درآمد کنند.
 5. از آنجا که Sand، توکن حامیتی نیز است، می توان گفت کاربرانی که این توکن را داشته باشند، می توانند بر آینده این بازی مؤثر باشند.
 6. برای ساخت بازی در محیط این پلتفرم به دانش برنامه نویسی نیاز نیست.
 7. این ارز به طور مداوم در حال به روزرسانی است.
 8. تیم پروژه مدعی است که تا سال 2023 این متاورس کاملاً غیرمتمرکز خواهد شد.

معایب ارز دیجیتال سند

 1. استیک کردن توکن SAND تنها در محیط بازی آن معنا دارد؛ درنتیجه می توان گفت کسب سود از آن به دوستداران بازی های رایانه ای محدود می شود.
 2. برخی افراد نداشتن شبکه بلاک چین اختصاصی برای توکن بومی این بازی را یک محدودیت می دانند. توکن Sand روی شبکه اتریوم اجرا شده است.

کاربردهای ارز دیجیتال سند باکس

 1. امکان استیک کردن توکن SAND در محیط این متاورس و کسب سود از این طریق وجود دارد.
 2. امکان تهیه توکن GEM با استفاده از SAND در محیط بازی وجود دارد.
 3. خرید و فروش توکن SAND در صرافی های مختلف ارز دیجیتال و کسب سود از اختلاف قیمتی آن یکی دیگر از کاربردهای این توکن به حساب می آید.
 4. گیمرها برای تهیه ابزار موردنیاز خود مثلاً برای شخصی سازی کاراکتر و آواتار خود، به توکن SAND نیاز خواهند داشت.
 5. سازندگان آیتم ها برای تهیه توکن الماس (برای باارزش نشان دادن آیتم ساخته شده) و همچنین آپلود آیتم ها به توکن SAND نیاز خواهند داشت.
 6. SAND یک توکن حاکمیتی به شمار می رود؛ به این ترتیب دارندگان این توکن می توانند با شرکت در رأی گیری ها روی آینده این متاورس مؤثر باشند.

کیف پول هایی که ارز دیجیتال سند را ساپورت می کنند

ارز دیجیتال سند

همان طور که از نام ارزهای دیجیتال مشخص است، این دارایی ها به صورت دیجیتال و متفاوت از پول های فیات هستند و ما قادر به دیدن آن ها نیستیم؛ بنابراین نگهداری این ارزهای دیجیتال نیز راهکاری جدید می طلبد. برای نگهداری ارزهای دیجیتال، به یک بستر دیجیتالی نیاز داریم که بتوانیم روی آن، آدرس و اطلاعات ارزهای خود را ذخیره کنیم. ما این بستر را که یکی از مهم ترین ابزارهای دنیای ارزهای دیجیتال است، با نام کیف پول می شناسیم. در ادامه به معرفی چند کیف پول که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند، می پردازیم.

 • لجر (Ledger)

یکی از معتبرترین و امن ترین کیف پول ها در کریپتوکارنسی که ارز Sandbox را در میان ارزهای خود دارد، کیف پول سخت افزاری لجر است. این کیف پول در دو مدل، لجر نانو ایکس (Ledger Nano X) و لجر نانو اس (Ledger Nano S) در بازار عرضه شده است.

 • ترزور (Trezor)

کیف پول سخت افزاری دیگری که از ارز دیجیتال Sandbox پشتیبانی می کند، کیف پول ترزور، یکی از قدیمی ترین و امن ترین کیف پول های این حوزه است. این ولت متعلق به شرکت ساتوشی لبز است و در دو مدل ترزور وان (Trezor one) و ترزور تی (Trezor T) تولید می شود. تفاوتی میان این کیف پول ها از نظر تعداد ارزهایی که پشتیبانی می کنند نیست و تنها تفاوت ظاهری در میان آن ها وجود دارد.

 • تراست ولت (Trust Wallet)

ممکن نیست شخصی در حوزه ارز فعالیت داشته باشد و اسم کیف پول تراست ولت را نشنیده باشد. بی شک یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین کیف پول های نرم افزاری حال حاضر کریپتوکارنسی، تراست ولت است که می توان آن را به صورت رایگان روی گوشی های اندروید و IOS نصب کرد. این ولت محبوب بیش از هزاران توکن و ارز را پشتیبانی می کند. دارندگان ارز دیجیتال سند باکس می توانند برای نگهداری این ارز از تراست ولت نیز استفاده کنند.

 • اکسودوس (Exodus)

برای نگهداری ارز دیجیتال Sandbox می توان از کیف پول نرم افزاری اکسودوس استفاده کرد. این کیف پول به دلیل امنیت بالا و آپدیت هایی که در سال های اخیر داشته، توانسته است محبوبیت خود را در میان کاربران حوزه ارز دیجیتال افزایش دهد. اکسودوس در سه نسخه اندروید، IOS و دسکتاپ ارائه شده است. علاوه بر سایت رسمی اکسودوس می توان این ولت را از گوگل پلی و یا اپ استور نیز دانلود کرد. گفتنی است برای استفاده از خدمات سایت رسمی اکسودوس و دانلود ولت از آن، حتماً باید با VPN و با آی پی ثابت وارد سایت شد. علاوه بر کیف پول هایی که پیش از این معرفی شد، می توانید از کیف پول های Venly، Bitski، Sandboxwallet، Atomic Wallet myEtherWallet و Jaxx برای ذخیره ارزهای خود، استفاده کنید. فراموش نکنید که توکن SAND یک توکن ERC-20 است؛ درنتیجه کیف پول های اتریومی برای نگهداری این توکن مناسب هستند.

خرید ارز دیجیتال سند باکس

ارز دیجیتال سند

سقوط ارزش پول ملی از یک سو و جهش ارزهای دیجیتال از سوی دیگر سبب شده است افراد زیادی برای حفظ سرمایه خود به دنبال راهی برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال باشند. برای فعالیت در این مارکت پرریسک، بسیار مهم است که آموزش لازم را دیده باشید و براساس شناخت و تحلیل خود اقدام به خرید یک ارز دیجیتال خاص کنید. منابع مختلفی برای آموزش وجود دارند که شما نیز با توجه به شرایط و امکانات خود می توانید یک دوره آموزش ارز دیجیتال را تهیه و با آگاهی کامل، فعالیت خود را در این بازار آغاز کنید و برای دارایی خود ارزش قائل باشید.

 • خرید ارز سند باکس از صرافی ایرانی

امکان خرید بیشتر ارزهای شناخته شده در صرافی های ایرانی وجود دارد. معامله در صرافی های داخلی مستلزم آن است که ابتدا در آن ها ثبت نام کنید و سپس احراز هویت انجام دهید. پس از آنکه هویت شما تأیید شد، می توانید به معامله در آن صرافی ها بپردازید. برای خرید توکن SAND در گام اول شما باید حساب ریالی خود را در صرافی شارژ کنید. برای این کار وارد تب کیف پول شوید و گزینه واریز مربوط به تومان را کلیک کنید. سپس صفحه جدیدی برای شما نمایان می شود. در این صفحه، کارت بانکی ثبت شده در صرافی و مبلغ موردنظر را وارد کنید. پس از آن شما به درگاه بانکی منتقل می شوید که با واردکردن اطلاعات کارت بانکی و به راحتی یک خرید اینترنتی حساب ریالی شما در صرافی شارژ می شود. اکنون ارز Sandbox را در صرافی از قسمت سرچ جست وجو و گزینه معامله در مقابل آن ارز را انتخاب کنید (در بعضی صرافی ها باید وارد تب بازار شوید). سپس وارد قسمت خرید و فروش شوید و در انتها برای خرید، مقدار و قیمت پایه ارز را در باکس خرید وارد کرده و روی گزینه سبزرنگ خرید کلیک کنید.

 • خرید ارز سند باکس از صرافی خارجی

خدماتی که صرافی های خارجی به کاربران ارائه می دهند، سبب شده که معامله گران و تریدرهای ایرانی با وجود تحریم ایران در بیشتر صرافی های خارجی، از آن صرافی ها برای معامله و تبادل ارزهای خود استفاده کنند. پیش از بیان روش خرید از صرافی خارجی، لازم است یادآور شویم شما به عنوان یک شخص ایرانی، قادر به معامله در صرافی خارجی با ریال نخواهید بود و نیاز دارید، ریال خود را در یک صرافی ایرانی به یک ارز دیجیتال تبدیل کنید (برای فعالیت در صرافی خارجی، معمولاً ریال را به تتر تبدیل می کنند).

روش خرید ارزهای دیجیتال در صرافی های داخلی و خارجی تفاوت خاصی ندارد. با یک ایمیل در صرافی ثبت نام کنید. اگر کد ریفرال برای ثبت نام در یک صرافی را داشته باشید، می توانید از تخفیف در کارمزدها بهره مند شوید. در ابتدا نیاز دارید حساب خود در صرافی را شارژ کنید. برای این کار وارد حساب کاربری خود در صرافی شوید و از قسمت Wallet گزینه Fiat and Spot را کلیک کنید. ارزی که قرار است از ولت انتقال دهید (معمولاً تتر) را جست وجو کنید. پس از پیداکردن ارز وارد قسمت Deposit شوید. آدرس مربوط به ارز موردنظر را کپی کنید و در قسمت send آن ارز (معمولاً تتر) در کیف پول خود پیست (past) و مبلغ موردنظر را وارد کنید. درنهایت گزینه continue را کلیک کنید. حال حساب شما شارژ شده است و می توانید سفارش خرید خود را در صرافی ثبت کنید. (ممکن است در صرافی های مختلف کمی تفاوت در فرایندها وجود داشته باشد. مهم این است که بدانید برای واریز دارایی به صرافی خارجی باید به دنبال گزینه Deposit باشید).

برای خرید ارز SAND یا هر ارز دیجیتال دیگری، وارد محیط بازار صرافی شوید و ارز دیجیتال را جست وجو کنید. اکنون باید جفت ارز موردنظر، یعنی ارزی که از کیف پول خود به صرافی انتقال دادید (معمولاً تتر) و ارز Sandbox (هر ارزی که تصمیم دارید خرید کنید) را انتخاب کنید. با هدایت به صفحه معاملاتی جفت ارز انتخاب شده، کافی است در باکس buy، مقادیر موردنظر با توجه به نوع معامله انتخابی، همچون قیمت، حجم و… را وارد کرده و درنهایت روی گزینه BUY کلیک کنید.

صرافی های پشتیبانی کننده از سند

 • بایننس (Binance)

معتبرترین و شناخته شده ترین صرافی ارز دیجیتال در دنیا که از هزاران ارز از جمله سند باکس پشتیبانی می کند، صرافی بایننس است. به کاربران ایرانی توصیه می شود به دلیل تحریم ایران، درصورت امکان از دیگر صرافی های معتبر جهانی برای معامله استفاده کنند. برای معامله در این صرافی می توان این ارز را بر پایه ETH، TRY، BTC، BUSD و USDT مبادله کرد.

 • کوکوین (KuCoin)

صرافی کوکوین در سپتامبر 2017 برای معاملات ارزهای دیجیتال افتتاح شد. این صرافی از نظر حجم معاملات در ردیف چهارم قرار دارد و بیش از 400 ارز را پشتیبانی می کند. صرافی کوکوین نیز مانند بایننس به دلیل تحریم ایران امکان فعالیت برای ایرانی ها را محدود کرده است، البته خوشبختانه برای فعالیت در این صرافی نیاز نیست مرحله احراز هویت را انجام دهید؛ درنتیجه می توان با یک ابزار تغییردهنده IP از خدمات این صرافی نیز استفاده کرد. سند باکس را می توان بر پایه USDT در صرافی کوکوین مبادله کرد.

 • یونی سواپ (Uniswap)

یونی سواپ شناخته شده ترین صرافی غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال به شمار می آید که بر بستر بلاک چین شبکه اتریوم است. این صرافی نیاز به ثبت نام و احراز هویت ندارد، تهدید امنیتی متوجه آن نیست و معامله گران در آن اختیار کامل بر دارایی خود دارند. ارز دیجیتال سند باکس را می توان بر پایه WETH در این صرافی تهیه کرد.

صرافی های ایرانی برای خرید ارز سند باکس

 1. بیت پین (Bitpin)
 2. رابین کش (rabincash)
 3. تبدیل (Tabdeal)
 4. اوکی اکسچنج (OkEx)
 5. آبان تتر (abantether)
 6. رمزینکس (ramzinex)

پروژه های ارز دیجیتال سند باکس

Sandbox پروژه ای است که از بلاک چین، NFT و متاورس در زیرساخت خود کمک گرفته است؛ بنابراین تعجبی ندارد که ببینم شرکت های بازی و فعال در این زمینه با سند باکس همکاری هایی داشته باشند و به طریقی از آن استفاده کنند. در ادامه برخی از این شرکت ها یا بازی ها را معرفی کرده ایم:

Cryptokititties، Atari، Square، Guild of Gaurdians، The Walkind Dead، Care Bears، Metamask، Sumrfs، Avenged Sevenfold، Binance، Wax، Opera.

آینده ارز دیجیتال سند باکس

ارز دیجیتال سند

این ارز خدماتی متنوع در زمینه بازی های رایانه ای، هم برای گیمرها و هم برای سازندگان بازی ها ارائه می دهد. با توجه به اینکه نسل جوان بسیار به بازی علاقه دارد و می تواند برخلاف بسیاری از بازی های سنتی، در کنار بازی به کسب درآمد نیز بپردازد، می توان گفت احتمالاً جامعه کاربری این پلتفرم رشد خوبی خواهد داشت؛ هرچند که در حال حاضر نیز بیش از 1 میلیون کاربر فعال به صورت ماهانه از این متاورس استفاده می کنند.

گفتنی است اجتناب از فناوری های روز در آینده غیرممکن خواهد بود. سند باکس با ترکیب چند فناوری نو (بلاک چین، متاورس و NFT) از این لحاظ کاملاً مناسب با فضا و نیاز آیندگان است؛ درحالی که حتی برخی از کسب وکارهای موفق امروزه حاضر به سنت شکنی نیستند. همچنین تیم پروژه دائماً در حال به روزرسانی این متاورس است که با توجه به امکان دخالت بر تصمیم گیری ها در پلتفرم این بازی توسط کاربران، می توان رضایت دائمی کاربران را انتظار داشت. با توجه به موارد ذکرشده می توان گفت اگر بازار ارزهای دیجیتال وضعیت مناسبی را داشته باشد و عموم مردم به استفاده از این فناوری و ارزهای دیجیتال متمایل باشند، می توان آینده درخشانی را برای توکن SAND نیز در نظر گرفت.

سوالات متداول

بله، این ارز یک توکن ERC-20 است که روی شبکه بلاک چین اتریوم ساخته شده است و شبکه اختصاصی خود را ندارد.

خیر، LAND، GEM، CATALYST و ASSET دیگر توکن های این متاورس هستند؛ با این حال SAND توکن اصلی بومی متاورس Sandbox است.

Atomic Wallet, myEtherWallet, Sandboxwallet, Bitski, Venly, Jaxx. درواقع Sand یک توکن ERC-20 است؛ درنتیجه تمام کیف پول های اتریومی را می توان برای ذخیره این دارایی استفاده کرد.

صرافی هایBinance, Uniswap, KuCoin, Gate.io, Karaken, Huobi Global, Liquid, Bitstamp, Coinone, Bybit, Poloniex, Bittrex, OKEx, Crypto.com Exchange, Lbank, Indodax, MEXC, WazirX, ProBit Global, 50x, Upbit, BitWell, AAX, ApolloX DEX, ExMarkets, Deepcoin, WhiteBIT, BitKub, XT.com, BtcTurk| Pro, Bitvavo, Paribu, Bitexen, WOO Network, CoinDCX, Bitrue, KickEX, Rekeningku.com, Bitbns, MAX Exchange, Upbit, NovaDax,CoinDCX, KyberDMM, Digifinex, Dcoin, BitMart, BKKEX, AEX, VCC Exchange, Pionex, Bitget, ABCC, LATOKEN, ZBG, Bibox, Hotbit, Hoo, BitForex, AEX, Nominex, CoinTiger.

ایجاد محیطی متفاوت در ساختار پلتفرم های بازی؛ در این صورت کاربران در محیط Sandbox می توانند از ساخت بازی و آیتم های آن و حتی انجام بازی کسب درآمد کنند.

سند باکس محیطی جذاب به ویژه برای گیمرهاست که براساس قاعده Play-to-Earn طراحی و راه اندازی شده است. به این ترتیب گیمرها می توانند علاوه بر بازی، از محیط متاورس کسب درآمد کنند. این متاورس همچنین برای توسعه دهندگان بازی، روش هایی برای کسب درآمد در نظر گرفته است؛ بنابراین می بینیم بلاک چین و متاورس چگونه در حال تغییر روند بازی های رایانه ای هستند که طرفداران بسیاری نیز دارند. در این مقاله سعی کردیم پلتفرم متاورس Sandbox و توکن بومی آن یعنی SAND را به طور کامل بررسی کنیم.

ادامه مطلب
ارز دیجیتال بلاک
ارز دیجیتال بلاک توپیا (BLOK) چیست؟...

نمودار بلاک توپیا


معرفی ارز دیجیتال بلاک توپیا (Bloktopia)

فناوری بخش جدایی ناپذیر از زندگی همه ما شده است. با ظهور بلاک چین و در پی آن فناوری های وابسته به بلاک چین، پلتفرم هایی به وجود آمدند که نوع دیگری از زندگی را به ما معرفی کردند. به زبان ساده این پلتفرم ها جهان جدیدی را به وجود آورده اند که ما بتوانیم در آن ها به کارهای مختلف از جمله کسب درآمد، بازی، ساخت، خرید و فروش و… بپردازیم. این جهان های مجازی که بلاک توپیا هم یکی از آن ها به شمار می آید، با وجود نو بودنشان بسیار پرطرفدار هستند.  ما قصد داریم در این مقاله متاورس یا جهان واقعیت مجازی Bloktopia و توکن بومی این متاورس یعنی ارز دیجیتال بلاک توپیا را به طور کامل به شما معرفی کنیم و با بررسی ویژگی ها، مزایا و معایب آن به شما کمک کنیم در تصمیم گیری برای خریدن سا نخریدن این ارز آگاهانه تر عمل کنید.

آشنایی با بنیان گذاران ارز دیجیتال بلاک

 • راس توکلی (Ross Tavakoli)

راس توکلی مدیرعامل و یکی از بنیان گذاران تیم این پروژه است. راس تخصص و فعالیت تخصصی در حوزه ارز در گذشته را نداشته و تنها به عنوان یک معامله گر در بازار ارزهای دیجیتال به فعالیت می پرداخته است. با این حال این شخص نقش اساسی در تشکیل و توسعه ارز دیجیتال Blok دارد.

 • پدی کارول (Paddy Carroll)

یکی دیگر از بنیان گذاران بلاک توپیا، پدی کارول است. وی به عنوان یک بازاریاب، مسئول یافتن بهترین فرصت ها برای تبلیغات و تأمین منابع است. همچنین تجربه و سابقه کار با برخی از برندهای بزرگ بریتانیا مانند sky و BT Group را دارد.

 • لیبی راثول (Libby Rothwel )

لیبی مدیر بازرگانی تیم پروژه است. وی سابقه حضور نسبتاً طولانی در صنعت فیلم سازی، درک عالی از چگونگی ارتباط بین دنیای واقعی و دیجیتال و همچنین اهمیت صنعت فیلم سازی برای استفاده بهتر از این پلتفرم را دارد که با این دانش و تجربه توانسته نقش پررنگی در این پروژه ایفا کند.

 • سایمون بنسون (Simon Benson)

سایمون بنسون مدیر ارشد فناوری در تیم است که در سال های گذشته مدیر فناورری شرکت سونی بوده و تأثیر بسیاری در صنعت بازی داشته است. با توجه به سابقه درخشانی که وی دارد، بی شک شاهد ساخت یکی از بهترین پلتفرم ها در زمینه متاورس خواهیم بود.

تاریخچه ارز دیجیتال بلاک

ارز دیجیتال بلاک

در 5 اکتبر سال 2021 ارز دیجیتال Bloktopia با قیمت 0.079 دلار در بعضی از صرافی های ارز دیجیتال لیست شد. با توجه به اینکه این ارز دیجیتال به تازگی معرفی و وارد بازار شده است، نمی شود تاریخچه دقیقی از این ارز داشته باشیم، ولی به طورکلی با توجه به داغ بودن بازار متاورس ها و ارزهای این حوزه تاکنون روندی نسبتاً صعودی در مقایسه با زمان لیست شدن در صرافی را داشته است و تنها با گذشت 25 روز پس از لیست شدن توانسته است به بالاترین قیمت خود یعنی 0.17 دلار در تاریخ 31 ماه اکتبر برسد. توکن BLOK پس از لمس این قیمت، روندی نزولی گرفت و اصلاح قیمتی را تجربه کرد و در شدیدترین ریزش به قیمت 0.06 در تاریخ 12 نوامبر رسید. با این حال بلافاصله حرکت صعودی خود را آغاز کرد که این روند تا 1 دسامبر ادامه داشت. BLOK پس از آن بار دیگر با اصلاحی که در تاریخ 20 دسامبر تجربه کرد، به قیمت 0.05 دلار (قیمتی نزدیک به زمان لیست شدن) رسید.

ویژگی های ارز دیجیتال بلاک توپیا

 1. این ارز دیجیتال با بازاری با ارزش تقریبی 498 میلیون دلار رتبه 233 از نظر بزرگی بازار را سهم خود کرده است و 02 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است.
 2. متاورس Bloktopia یک آسمان خراش 21 طبقه در واقعیت مجازی است که تعداد طبقات آن با الهام از 21 میلیون واحد بیت کوین اتخاذ شده است.
 3. این پروژه روی شبکه بلاک چین پالیگان (Polygon) اجرا شده است.
 4. فناوری های مختلفی از جمله بلاک چین، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و ارزهای دیجیتال، زیرساخت این متاورس را تشکیل داده اند.
 5. هدف از ایجاد این متاورس، ساخت پلتفرمی غیرمتمرکز بود که برای سرمایه گذاران، گیمرها، کارآفرینان و توسعه دهندگان کارایی داشته باشد. کاربران این جهان مجازی می توانند آثار هنری و هرچیز دیگر را در محیط آن خلق کنند و از راه های مختلف به کسب درآمد بپردازند؛ برای مثال بازی کنند یا به یادگیری امور مربوط به ارزهای دیجیتال و بلاک چین مشغول باشند.
 6.  کاربران می توانند با خرید و فروش املاک که با نام Bloks شناخته می شوند کسب درآمد کنند. همچنین امکان اجاره کوتاه مدت ملک مجازی برای برگزاری جلسات یا کارهای دیگر نیز یکی از راه های کسب درآمد در این پلتفرم است.
 7. طبقات اول، ششم و بیست و یکم بهترین طبقات در این متاورس هستند.
 8. یکی دیگر از راه های کسب سود، استیک کردن توکن BLOK است. برای این کار 6 استخر با سود 20 تا 60 درصد به صورت سالیانه در نظر گرفته شده است.
 9. کاربرانی که در دسته توسعه دهندگان در این متاورس فعال هستند، می توانند با استفاده از ابزار ساده ای که در اختیار آن ها گذاشته شده یا حتی کیت SDK که برای توسعه نرم افزار و اپلیکیشن استفاده می شود، به خلق آثار ساده یا پیچیده بپردازند.
 10. بلاک توپیا جز توکن BLOK دارای دو توکن دیگر به نام ها REBLOK و ADBLOK است.
 11. امکان مبادله توکن BLOK با توکن های REBLOK و ADBLOK وجود دارد.
 12. هولدرهای بلاک توپیا و همچنین کاربران پلتفرم با نام Bloktopians (بلاک توپین ها) شناخته می شوند.
 13. تعداد کل توکن های BLOK 200 میلیارد واحد است که تا به امروز بیش از 8 میلیارد واحد آن در حال گردش است.
 14. کیف پول رسمی Bloktopia Wallet را علاوه بر استفاده برای ذخیره سازی توکن های BLOK می توان به عنوان پاسپورت برای ورود به متاورس نیز در نظر گرفت.

مزایا و معایب ارز دیجیتال بلاک توپیا

مزایا

 1. امکان استیک کردن توکن BLOK وجود دارد.
 2. توکن BLOK یک توکن حاکمیتی به حساب می آید؛ بنابراین دارندگان این توکن می توانند در آینده این پروژه تأثیرگذار باشند.
 3. کسب و کارهای مختلف می توانند با ورود به دنیای واقعیت مجازی Bloktopia گوی سبقت را از رقیبان خود بربایند.
 4. کاربران این پلتفرم می توانند به طرق مختلف از جمله خرید و فروش ملک، تبلیغات و استیکینگ به کسب درآمد بپردازند.
 5. توسعه دهندگان می توانند با استفاده از ابزارهای ساده یا پیچیده ای که در محیط این پلتفرم وجود دارد، به تولید و انتشار نرم افزار و اپلیکیشن و آثار مختلف دیگر بپردازند.

معایب

 1. تعداد صرافی هایی که توکن BLOK را ارائه می دهند، محدود است و در میان صرافی ها نام صرافی های شناخته شده ای همچون بایننس یا کوینبیس به چشم نمی خورد.
 2. جدیدبودن این پروژه امکان بررسی دقیق عملکرد آن و درنتیجه تصمیم برای سرمایه گذاری روی توکن آن را به ما نمی دهد.

کاربردهای ارز دیجیتال بلاک

ارز دیجیتال بلاک

 1. کاربران در متاورس Bloktopia می توانند با استفاده از ارز دیجیتال BLOK، محصولات و کالاهای موردنیاز خود را از بازار این متاورس تهیه کنند. البته این بازار هنوز راه اندازی نشده و قرار است در سه ماهه سوم سال 2022 از این بازار (Bloktopia Marketplace) رونمایی شود.
 2. استیک کردن توکن BLOK یکی دیگر از کاربردهای این ارز دیجیتال است که می توان با سپرده گذاری آن به سودی 20 تا 60 درصدی در سال دست یافت.
 3. مشارکت در پیش فروش هایی که در متاورس Bloktopia انجام می شوند، از دیگر کاربردهای توکن بومی این متاورس است.
 4. توکن BLOK در کنار کاربردهایی که پیش از این برای آن ذکر کردیم، یک توکن حاکمیتی است؛ به این معنا که هولدرهای این توکن می توانند از آن برای رأی گیری هایی که در محیط پلتفرم اجرا می شود شرکت کنند و به این ترتیب بر تصمیم گیری ها تأثیرگذار باشند.
 5. می توان مثل هر ارز دیجیتال دیگری رمزارز بلاک توپیا را در صرافی هایی که از این توکن پشتیبانی می کنند خرید و فروش کرد و از اختلاف قیمت آن ها به سود رسید.

کیف پول هایی که ارز دیجیتال بلاک توپیا را ساپورت می کنند

 • کیف پول بلاک توپیا (Bloktopia wallet)

Bloktopia Wallet، کیف پول اختصاصی و نرم افزاری توکن BLOK است که از شبکه های بایننس اسمارت چین، بیت کوین، پالیگان و اتریوم پشتیبانی کند. این کیف پول به دلیل امکان استفاده از کد دومرحله ای از امنیت مناسبی برخوردار است. علاوه بر آن می توان از این ولت به عنوان گذرنامه برای ورود به دنیای متاورس استفاده کرد.

 • متامسک (Metamask)

کیف پول نرم افزاری دیگری که از ارز دیجیتال بلاک پشتیبانی می کند، متامسک است که کاربران آن قادر خواهند بود آن را روی گوشی های با سیستم عامل اندروید و IOS و همچنین به عنوان افزونه روی گوگل کروم و فایرفاکس داشته باشند و به راحتی از آن استفاده کنند. توجه کنید که توکن BLOK یک توکن کاستوم است و ممکن است آن را در لیست ارزهای دیجیتال پیدا نکنید و مجبور شوید به صورت دستی توکن BLOK را اضافه کنید.

 • Math Wallet (مث والت)

برای ذخیره توکن BLOK می توانید از Math Wallet که یک ولت نرم افزاری با امکان اتصال به ولت های سخت افزاری لجر نانو ایکس و لجر نانو اس است، استفاده کنید. این کیف پول در نسخه های اندروید، IOS، افزونه برای مرورگرهایی مانند کروم موجود است و دارندگان ارز دیجیتال Blok می توانند با نصب این ولت روی گوشی یا سیستم، ارز خود را نگهداری کنند.

 • تراست ولت (Trust Wallet)

کیف پول نرم افزاری تراست ولت با امنیت قابل قبولی که دارد، جایگاه ویژه ای را در میان کاربران به دست آورده است. توجه به این کیف پول موبایلی به ویژه پس از آنکه صرافی بایننس از آن حمایت کرد و تعداد ارزهای دیجیتال قابل ذخیره سازی در آن بیشتر شد، افزایش یافت. خوشبختانه دارندگان ارز دیجیتال Bloktopia می توانند ارزهای دیجیتال خود را در این کیف پول ذخیره کنند.

کیف پول های دیگری که ارز Bloktopia را پشتیبانی می کنند عبارت اند از: BRD Wallet, Coin98, Coinhub, WalletConnect, Torus, Venly.

خرید ارز دیجیتال بلاک توپیا

ارز دیجیتال بلاک

از روش های مختلف می توان به خرید و فروش ارزهای دیجیتال پرداخت. این کار بسیار آسان است و شما به عنوان شخصی که قرار است در این بازار فعال باشید، به راحتی می توانید آن را انجام دهید، اما مسئله ای که باید پیش از خرید و فروش یک ارز دیجیتال به آن توجه کنید، آموزش لازم برای فعالیت در این بازار است. نوسانات در بازار ارزهای دیجیتال معمولاً بسیار شدید هستند و درنتیجه فعالیت در این بازار نیازمند تحقیق و بررسی و دانش کافی است. با توجه به پرریسک بودن بازار کریپتوکارنسی، اگر بدون آگاهی و دانش تحلیل تکنیکال اقدام به خرید یا فروش یک ارز دیجیتال کنید، بی شک ضرر بسیاری را متحمل خواهید شد و چه بسا سرمایه خود را از دست بدهید؛ درنتیجه قبل از اینکه اقدام به خرید یک ارز دیجیتال کنید، ضروری است مهارت کافی برای فعالیت در این بازار را کسب کنید. خوشبختانه منابع بسیاری برای آموزش وجود دارند و هر فردی می تواند با گذراندن یک دوره آموزش ارز دیجیتال، دانش لازم برای ورود به بازار به دست آورد.

 • خرید ارز بلاک توپیا از صرافی ایرانی

برای خرید ارز دیجیتال بلاک توپیا، شما می توانید مستقیم از صرافی داخلی، این ارز را تهیه کنید. برای این کار پس از ثبت نام و احراز هویت در یک صرافی معتبر که ارز Bloktopia را پشتیبانی می کند، وارد تب کیف پول در صرافی شوید و روی گزینه واریز مربوط به تومان کلیک کنید. در صفحه جدیدی که برای شما نمایان می شود، باید شماره کارت بانکی (شماره کارتی که در هنگام ثبت نام در آن صرافی ثبت کرده اید) و مبلغی را که قصد واریز به حساب خود در صرافی دارید، وارد کنید. پس از آن به درگاه بانکی متصل خواهید شد که در آن مرحله باید اطلاعات کارت بانکی تان را وارد کنید تا حساب شما شارژ شود. حال که حساب خود را شارژ کرده اید، از قسمت جست وجوی صرافی، توکن BLOK را جست وجو و انتخاب کنید. سپس در قسمت بازار گزینه «خرید/ فروش» را کلیک کرده و در کادر خرید بلاک توپیا مقدار و قیمت پایه ای ارز را وارد و روی گزینه «خرید» کلیک کنید تا خریدتان انجام شود. به همین سادگی شما توانستید ارز BLOK را تهیه کنید. توصیه می شود بعد خرید ارز موردنظر حتماً آن را به کیف پول خود انتقال دهید.

 • خرید ارز بلاک توپیا از صرافی خارجی

ارز دیجیتال Bloktopia در صرافی داخلی نیز وجود دارد؛ با این حال افرادی هستند که با توجه به نوع معامله موردنظر یا دلایل دیگر ترجیح می دهند در صرافی های خارجی خرید و فروش انجام دهند. توصیه می شود قبل از ثبت نام در تمام صرافی های خارجی از VPN و VPS با آی پی ثابت استفاده کنید تا در آینده با مشکل مواجه نشوید. صرافی های داخلی و خارجی تقریباً محیط مشابه دارند، اما به دلیل انگلیسی بودن محیط شاید فعالیت در صرافی های خارجی برای بعضی از کاربران سخت تر باشد. پس از ثبت نام در صرافی، وارد حساب معاملاتی خود شوید. از آنجا که شما نمی توانید با تومان در این صرافی ها معامله کنید، ابتدا نیاز دارید یک ارز دیجیتال مانند تتر، بیت کون یا هر ارز دیگری (معمولاً تتر) که در صرافی داخلی وجود دارد، خرید کنید، به کیف پول خود انتقال دهید و بعد از آن به صرافی خارجی منتقل کنید. برای این کار می توانید از قسمت جست وجو ارز دیجیتال بلاک را پیدا کرده و معامله خود را بر پایه تتر (تتر یا هر ارزی که از کیف پول به صرافی منتقل کرده اید) انجام دهید. وارد قسمت صفحه معاملاتی توکن بلاک شوید، مقدار و قیمت ارز دیجیتال را وارد کنید و روی گزینه BUY کلیک کنید. مقادیر موردنظر در این بخش می توانند با توجه به نوع معامله انتخابی شما تغییر کنند.

صرافی های پشتیبانی کننده بلاک توپیا

 • صرافی کوکوین (KuCoin)

شناخته شده ترین صرافی در میان صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال بلاک توپیا، صرافی کوکوین است. پس از اعمال محدودیت های بیشتر از سوی صرافی بایننس برای کاربران ایرانی، صرافی کوکوین با توجه به امکانات مناسب و نیازنداشتن به احراز هویت برای تمام کاربران، به عنوان صرافی محبوب ایرانیان شناخته شد. استفاده از VPN و VPS با آی پی ثابت برای فعالیت در این صرافی را فراموش نکنید. اگر شما هم یکی از کاربران صرافی کوکوین هستید، برای خرید توکن BLOK به استیبل کوین تتر نیاز خواهید داشت.

 • صرافی گیت (gate.io)

این صرافی قدیمی و متمرکز نیز مانند بیشتر صرافی های بین المللی به دلیل تحریم کشور ایران، اجازه فعالیت به کاربران ایرانی را نمی دهد. اگر بخواهید ارز دیجیتال Bloktopia را از این صرافی تهیه کنید، مجبور به دورزدن تحریم ها با استفاده از آی پی دیگر کشورها هستید. با خرید تتر در یک صرافی ایرانی و انتقال آن به صرافی گیت می توانید توکن BLOK را خریداری کنید.

 • صرافی هات بیت (Hotbit)

صرافی هات بیت یکی از معتبرترین صرافی های بین المللی است که ارزهای دیجیتال زیادی را لیست کرده است. برای خرید توکن BLOK در این صرافی نیز به ارز دیجیتال تتر نیاز خواهید داشت.

علاوه بر صرافی هایی که مختصر به بررسی آن ها پرداختیم، صرافی های دیگری نیز وجود دارند که ارز دیجیتال Bloktopia را پشتیبانی می کنند. این صرافی ها عبارت اند از Okex, QuickSwap, BitMart, Bitget, Hoo, DODO, Polygon, Zt, bitrue. در میان صرافی های ایرانی نیز صرافی رمزینکس، از رمزارز Bloktopia پشتیبانی می کند.

پروژه های ارز دیجیتال بلاک

 • الروند (Elrond)

کاربران به طور پیش فرض پس از ورود به دنیای بلاک توپیا در طبقه اول آن قرار می گیرند. الروند نیز پس از ورود در طبقه اول جای گرفته و یک دفتر مجازی را اجاره کرده است. همچنین عملکردهای اکوسیستم خود را در سالنی سفارشی به نمایش می گذارد. NFT های متاورس Bloktopia در پلتفرم Elrond قابل خریداری هستند همچنین رئیس توسعه کسب وکار Elrond گفته که به دنبال یکپارچه سازی فنی به صورت جدی تر با این متاورس است.

 • ونلی (Venly)

همکاری ونلی و متاورس Bloktopia برای فراهم سازی توسعه NFT های مطابق بر استانداردهای ERC-1155 و ERC-721 صورت گرفت.

 • سرمایه گذاران

Polygon، Shima Capital، Avalanche، Anti Fund، AU21 Capital، Magnus Capital، Genblock Capital، TKX Capital، Bitboy Crypto، ZBS Capital از سرمایه گذاران این متاورس هستند.

 • زوکیو (Zokyo)

زوکیو یک سرویس تأمین امنیت برای ارزهای دیجیتال، NFT ها و شرکت های دیفای است. پلتفرم Bloktopia با هدف بررسی پروتکل های خود همکاری با Zokyo را آغاز کرده است.

آینده ارز دیجیتال بلاک توپیا

ارز دیجیتال بلاک

با گرایش پلتفرم ها و شرکت های بزرگی مانند فیسبوک و Elrond به متاورس می توان گفت، متاورس و دنیای مجازی جایگاهی ویژه در آینده دارند. فیسبوک اعلام کرده است که متاورس ارتباط میان افراد را بهبود بخشیده و می تواند به رشد کسب وکارها کمک کند؛ بنابراین می توان گفت فارغ از اینکه افراد در چه زمینه ای مشغول به کار هستند، برای موفقیت در رقابت با کسب وکارهای مشابه خود به حضور در این جهان های مجازی که امن، سریع و مقیاس پذیر هستند، نیاز دارند.

شرکت تحقیقاتی Strategy Analytics پیش بینی کرده است که تا سال 2025 بازار متاورس ها ارزشی بالغ بر 280 میلیارد دلار را خواهد داشت. همچنین پلتفرم Digitalcoinprice.com در پیش بینی از آینده توکن BLOK، قیمت این توکن را برای سال های آینده به ترتیب زیر آورده است:

تا پایان سال 2022    0.0942

تا پایان سال 2023    0.1061

تا پایان سال 2024    0.1271

تا پایان سال 2025    0.1201

تا پایان سال 2026    0.1782

تا پایان سال 2027   0.2130

تا پایان سال 2027    0.2577

از طرف دیگر Bloktopia پروژه ای جدید است و نمی توان خیلی براساس مستندات به آن تکیه کرد و پیش بینی از آینده آن داشت. با این حال اگر شما هم گشتی در شبکه های اجتماعی بزنید خواهید دید این پروژه تا چه میزان مورد استقبال قرار گرفته است. وضعیت کلی بازار ارزهای دیجیتال یکی دیگر از عواملی است که می تواند توکن BLOK را مانند هر ارز دیجیتال دیگری دستخوش تغییرات روند کند. با توجه به تمام مواردی که گفته شد، می توان ارزنده بودن این پروژه و انتظار آینده درخشان آن را داشت؛ با این حال برای سرمایه گذاری روی این ارز دیجیتال مدیریت سرمایه را فراموش نکنید.

سخن پایانی

متاورس Bloktopia اهداف بسیار بزرگی دارد و با اینکه مدت کمی از زمان لیست شدن ارز دیجیتال بومی آن در صرافی ها گذشته است، جزء ترندهای سایت کوین مارکت کپ محسوب می شود. آینده با فناوری و دیجیتال درآمیخته شده است و از آنجا که جهان های مجازی کاملاً نوآورانه و بر مبنای دیجیتال هستند، احتمالاً جایگاهی ویژه در آینده خواهند داشت. متاورس Bloktopia برای افراد با اهداف مختلف از جمله کسب درآمد، ساخت، آموزش و بازی کاربردی است. در این مقاله این پروژه جدید را از ابعاد مختلف بررسی کردیم و روش خرید توکن بومی آن را در صورتی که قصد خرید آن را داشته باشید، برایتان شرح دادیم.

سوالات متداول

بله BLOK یک توکن روی شبکه پالیگان است و شبکه اختصاصی خود را ندارد؛ به همین دلیل یک توکن است.

کیف پول های تراست ولت، Bloktopia wallet,Metamask, Math Wallet,  BRD Wallet, Coin98, Coinhub, WalletConnect, Torus, Venly از توکن BLOK پشتیبانی می کنند.

Kucoin, Hotbit, QuickSwap, BitMart, Bitget, Hoo, DODO, Polygon, Zt, bitrue, Okex,Hotbit,Gate.io

ایجاد بستری برای یادگیری (Learn)، کسب درآمد (Earn)، ساخت (Create) و بازی (Play) است.

ادامه مطلب
بهترین کیف پول اپلیکیشنی ارز دیجیتال
معرفی 8 تا از برترین ارزهای...

برترین ارزهای دیجیتال گیمینگ

امروزه صدها نوع ارز دیجیتال در دنیا وجود دارد؛ از این رو سرمایه گذاران این امکان را دارند که در پروژه های مختلفی سرمایه گذاری کنند. یکی از این پروژه ها، ارزهای دیجیتال گیمینگ هستند که به تازگی رشد کرده اند و افراد زیادی به آن ها علاقه دارند. این توکن ها، دو صنعت به شدت محبوب یعنی ارز دیجیتال و بازی های ویدئویی را با هم ترکیب کرده اند. بسیاری از این بازی ها، بازی های آنلاینی هستند که از ارز دیجیتال به عنوان ارز داخل بازی استفاده می کنند. بازیکن ها نیز ارز دیجیتال بازی را برای خرید کاراکتر و اسلحه به کار می برند. همچنین این بازی ها از مدل Play-to-Earn پشتیبانی می کنند و بازیکن می تواند با کامل کردن تسک های مختلف، درآمد کسب کند. در نیمه اول سال ۲۰۲۱ شرکت هایی که در زمینه بازی های بلاک چین فعال هستند، بیش از ۴۷۶ دلار سرمایه جذب کردند. از آنجا که این پروژه از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است، در آینده ای نزدیک پتانسیل رشد فراوانی دارد. در ادامه، فهرستی از بهترین توکن های گیمینگ که ممکن است در آینده رشد کنند، آمده است؛ پس با ما همراه باشید:

1. اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

Axie را به جرئت می توان یکی از بهترین بازی های متاورس دانست. این بازی محبوبیت بسیاری در میان علاقه مندان به بازی های بلاک چین دارد و در عین حال یکی از برترین ارزهای دیجیتال گیمینگ از لحاظ سهم بازار محسوب می شود. Axie Infinity از بازی محبوب پوکمون الهام گرفته است و بازیکن های آن با استفاده از موجوداتی به نام آکسی، امکان خرید، معامله و مبارزه را دارند. هر آکسی به صورت کاملاً منحصربه فرد از آکسی دیگر خلق می شود و به صورت NFT شکل می گیرد؛ یعنی هر فردی مالک Axie خود است. برای شروع بازی باید حداقل سه عدد آکسی داشته باشید، اما در ادامه با تولیدمثل آکسی ها می توانید آکسی های جدیدتری در اختیار بگیرید، یا آکسی های فعلی خودتان را بفروشید.

یکی از دلایل محبوبیت بازی بلاک چین آکسی این است که بازیکن ها با برنده شدن در نبردهای بازی می توانند توکن AXS کسب کنند. برخی بازیکن ها تنها از این طریق ماهیانه صدها هزار دلار درآمد دارند و در برخی کشورها نیز افراد از شغل خودشان استعفا می دهند تا بتوانند تمام وقت به این بازی بپردازند. ارزش سهام این بازی در ابتدای سال ۲۰۲۱ تنها 54/0 سنت بود، اما در حال حاضر با قیمت ۱۵۰ دلار معامله می شود و رشدی بیش از ۲۸ هزار درصد داشته است.

2. سندباکس (Sandbox)

بهترین کیف پول اپلیکیشنی ارز دیجیتال

سندباکس پلتفرمی غیرمتمرکز است که بازیکن ها می توانند در آن یک دنیای بازی سه بعدی برای خود خلق کنند. نکته جالب این است که این کار با استفاده از ابزارهای اسکریپت نویسی مجازی انجام می شود؛ از این رو شما به هیچ گونه دانش کدنویسی نیازی نخواهید داشت. کاربران با استفاده از ارزهای دیجیتال گیمینگ LAND می توانند در فضای این پلتفرم بازی کنند. درواقع هر LAND یک قطعه زمین مجازی است که در این بازی فروخته می شود. توکن SAND توکن بومی سندباکس است و کاربران از آن برای پرداخت های داخل بازی مانند خرید تجهیزات و LAND استفاده می کنند. تعداد توکن های LAND محدود است و تنها ۱۶۶ هزار و ۴۶۴ عدد از آن موجود است. به همین دلیل برخی قطعات زمین این بازی با قیمتی بیش از ۵۰ هزار دلار خرید و فروش شده است. سندباکس با شرکت های مختلفی برای توسعه پلتفرم خود همکاری می کند؛ برای مثال این پلتفرم در آخرین همکاری خود با شرکت Atari تلاش کرده است تا تم پارک های مجازی را به پلتفرم خویش اضافه کند. سلبریتی های مختلفی نیز از جمله Snoop Dogg و Deadmau5 با این پلتفرم همکاری دارند و داخل بازی دارای زمین مجازی هستند. براساس آمار بیش از ۱۰۰ هزار دنیای مختلف داخل این بازی خلق می شود و قیمت توکن آن نیز در سال اخیر بیش از 3 هزار درصد رشد داشته است.

3. انجین کوین (Enjin Coin)

Enjin Coin روشی برای سرمایه گذاری در بازی های بلاک چین است. این پلتفرم تنها به یک بازی خاص محدود نیست و می تواند با انواع مختلف بازی ها ارتباط برقرار کند. شرکت توسعه دهنده این پلتفرم ابزارهای مختلفی برای توسعه نرم افزار در اختیار توسعه دهنده های مختلف قرار می دهد و این افراد می توانند با استفاده از کیت های معرفی شده، دارایی های دیجیتالی مختلفی مانند ارزهای دیجیتال گیمینگ داخل بازی یا آیتم های خاص را برای بازی های بلاک چینی خودشان خلق کنند. کاربران نیز می توانند از کیف پول Enjin برای نگهداری آیتم هایی که در بازی های متصل به پلتفرم Enjin به دست آورده اند، استفاده کنند. زمانی که توسعه دهنده ها آیتمی را بر روی پلتفرم Enjin خلق می کنند، باید به اندازه ارزش آن، ارز Enjin را داخل یک قرارداد هوشمند قفل کنند. این موضوع سبب می شود Enjin در دنیای حقیقی نیز ارزش بسیاری داشته باشد. ارز Enjin در ابتدای سال ۲۰۲۱ با قیمت 13/0 دلار معامله می شد، اما در ماه آپریل همین سال به قیمت ۴ دلار رسید. انتظار می رود به دلیل کاربردپذیری بالا، قیمت این توکن در آینده رشد چشمگیری داشته باشد.

4. دیسنترالند (Decentraland)

بهترین کیف پول اپلیکیشنی ارز دیجیتال

دیسنترالند روی بلاک چین اتریوم خلق شده و یک پلتفرم واقعیت مجازی است. شبیه دیگر دنیاهای مجازی، این پلتفرم نیز قطعات زمینی را با عنوان LAND عرضه می کند که کاربران می توانند به هر شکلی که دوست دارند از آن ها استفاده کنند. آنچه دیسنترالند را از دیگر پلتفرم های موجود متمایز کرده، آزادی زیادی است که در اختیار بازیکن ها قرار می دهد. می توانید از ارزهای دیجیتال گیمینگ LAND برای ایجاد بازی، آثار هنری، فعالیت های مختلفی مانند توریسم دیجیتال و… استفاده کنید. در عین حال این پلتفرم جوامع گوناگونی با عنوان District دارد که برای تم های خاصی طراحی شده اند؛ برای مثال یکی از بزرگ ترین جوامع آن Aetheria است که با استفاده از آثار هنری cyberpunk ایجاد شده است.

توکن بومی دیسنترالند MANA نام دارد که برای پرداخت های داخل بازی مانند خرید LAND از آن استفاده می شود. همچنین MANA توکن حاکمیتی بازی نیز محسوب می شود و دارندگان آن در بازی حق رأی دارند. این پلتفرم و توکن مانا هنوز در مراحل اولیه ایجاد پایگاه کاربران خودشان هستند، اما در آینده می توانند رشد چشمگیری داشته باشند.

5. همسایه من آلیس (My Neighbor Alice)

این بازی هنوز در مراحل تست قرار دارد و یک بازی ساخت و کشاورزی محسوب می شود. در این بازی، کاربران می توانند در یکی از شش جزیره بازی زمین بخرند و مزرعه خودشان را گسترش دهند. همچنین امکان خرید حیوانات مختلف داخل فروشگاه بازی وجود دارد. طراحی این بازی بسیار زیباست و بازی های مزرعه داری کلاسیک را در ذهن بیشتر افراد تداعی می کند. توکن آلیس (Alice) از ارزهای دیجیتال گیمینگ اصلی این بازی به شمار می رود و برای خرید از فروشگاه بازی استفاده می شود. در عین حال می توانید با کامل کردن تسک های مختلف این توکن را کسب کنید. امکان سپرده گذاری توکن Alice و کسب درآمد از آن نیز برای شما فراهم شده است. سرمایه گذاری روی توکن Alice ریسک بیشتری از دیگر توکن ها دارد. از آنجا که این بازی هنوز عرضه نشده، تصمیم گیری درباره آینده آن هم کمی سخت است. البته احتمال موفقیت این توکن بازی بیشتر از احتمال شکست آن است و درصورت عرضه بازی ممکن است افزایش قیمت چشمگیری داشته باشد.

6. ایلوویوم (Illuvium)

این بازی که قرار است در سال ۲۰۲۲ عرضه شود، یک بازی RPG به سبک بازی های فاینال فانتزی و پوکمون است. بازیکن ها کنترل کاراکترهایی به نام هانتر را در اختیار دارند و با گشت و گذار در محیط بازی ممکن است با موجوداتی به نام Illuvial مواجه شوند. این موجودات NFT هستند و زمانی که یکی از آن ها را اسیر کنید، داخل کیف پول شما ذخیره خواهد شد. همچنین بازیکن ها با برنده شدن در نبردها و تورنومنت ها می توانند توکن ایلوویوم کسب کنند. با اینکه بسیاری از افراد این بازی بلاک چین را با آکسی مقایسه می کنند، چند تفاوت عمده در ساختار آن ها وجود دارد. برخلاف آکسی، ایلوویوم در محیطی سه بعدی و دنیای آزاد خواهد بود و حالت داستانی دارد. درصورت موفقیت این بازی می تواند بسیاری از گیمرهای سنتی را نیز جذب کند. ارزش توکن ایلوویوم و سهم بازار ارزهای دیجیتال گیمینگ آن حتی پیش از عرضه بازی نیز رشد چشمگیری داشته است. همین رشد یکی از دلایلی است که بسیاری از سرمایه گذارها این توکن را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند. اگر خیلی اهل ریسک نیستید، می توانید منتظر عرضه بازی بمانید تا ببینید گیمرها چه نظری درباره آن دارند.

7. ییلد گیلد گیم (Yield Guild Games)

بهترین کیف پول اپلیکیشنی ارز دیجیتال

بسیاری از بازی های بلاک چین محبوب از NFT استفاده می کنند. بازی YGG نیز یکی از این بازی هاست. هدف این بازی افزایش محبوبیت سرمایه گذاری روی NFT های عرضه شده در بازی های مختلف مانند آکسی اینفینیتی و سندباکس است. این کار با فروش و اجاره NFT انجام می شود و دارندگان ارزهای دیجیتال گیمینگ غیر مثلی می توانند با اجاره دادن توکن های خودشان به کسب درآمد بپردازند؛ برای مثال اگر آکسی داشته باشید، می توانید آن را به کمک Yield Guild Games اجاره دهید و کاربران دیگر به ازای درصدی از درآمد کسب شده از طریق آن ها، از آکسی های شما در بازی های خودشان استفاده کنند. توکن این پلتفرم در ژولای ۲۰۲۱ ایجاد شد و به فاصله یک ماه پس از عرضه، بیش از ۵۵۰ درصد رشد داشت. با توجه به اینکه NFT ها برای بازی های بلاک چین اهمیت بسیار بالایی دارند و YGG نیز کاربرد بسیار بالایی در این زمینه دارد، قیمت توکن های آن ممکن است در آینده با رشد چشمگیری مواجه باشد.

8. استار اطلس Star Atlas

Star Atlas یک بازی چندنفره آنلاین بسیار محبوب به شمار می آید که روی بلاک چین ایجاد شده است. این بازی در محیطی علمی- تخیلی در سال ۲۶۲۰ اتفاق می افتد که در آن سه دسته مختلف بر سر منابع و کنترل دنیا با یکدیگر رقابت می کنند. می توانید دارایی هایی را که در این بازی وجود دارند، در دنیای واقعی معاوضه کنید و در ازای آن ها پول بگیرید.

آیا سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال گیمینگ منطقی است؟

حتی در بازار ارز دیجیتال ها، توکن های بازی یک سرمایه گذاری پر ریسک به شمار می روند. با وجود این افراد بسیاری توانسته اند از طریق این توکن ها به سودهای چشمگیری دست بیابند. سؤالی که ممکن است در ذهن بسیاری از شما وجود داشته باشد این است که آیا این ترند ادامه دار خواهد بود یا تنها مدت کوتاهی به رشد خود ادامه می دهد. اگر قصد دارید روی هریک از این توکن ها سرمایه گذاری کنید، بهتر است پیش از شروع به صورت کامل درباره آن ها تحقیق کرده و بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنید.

سوالات متداول

حتی در بازار ارزهای دیجیتال، توکن های بازی یک سرمایه گذاری پر ریسک به شمار می روند. با این وجود افراد زیادی هم توانسته اند از طریق این توکن ها به سودهای چشمگیری دست پیدا کنند.

YGG یک پلتفرم آنلاین است که هدف آن افزایش محبوبیت سرمایه گذاری روی NFTهای عرضه شده در بازی های مختلف مثل آکسی اینفینیتی و سندباکس است

My Neighbour Alice یک بازی ساخت و کشاورزی محسوب می شود. در این بازی کاربران می توانند در یکی از شش جزیره بازی زمین بخرند و مزرعه خودشان را گسترش دهند. همچنین امکان خرید حیوانات مختلف هم داخل فروشگاه بازی وجود دارد.

Axie را می توان به جرات یکی از بهترین بازی های بلاکچین دانست. این بازی محبوبیت بسیار زیادی در بین علاقه مندان به بازی های بلاکچین دارد و در عین حال برترین رمزارز بازی از لحاظ سهم بازار محسوب می شود.

ادامه مطلب
axie-1
ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی (AXS) چیست؟

ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی نام نوعی بازی مبتنی بر NFT (توکن غیرقابل معاوضه) است که در سال 2018 پا به دنیای ارزهای دیجیتال گذاشت. ایده اولیه این بازی از یک استارت آپ در ویتنام رقم خورد و پروژه ابتدایی آن با نام Sky Mavis شروع به فعالیت کرد و رفته رفته در سال 2020 انتشار پیدا کرد. توکن مربوط به این ارز دیجیتال که بر روی بلاک چین اتریوم قرار دارد AXS است. شیوه این بازی به این صورت است که شما می توانید با بازی کردن، توکن های AXS را خریده یا به فروش برسانید. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را به این ارز دیجیتال آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

معرفی ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی (AXS)

در ابتدا بدانید که توکن AXS مخفف نام کامل این ارز دیجیتال (Axie Infinity Shard) است. کاربران با استفاده از این بازی می توانند با رای دهی و بازی کردن در پلتفرم اختصاصی آن توکن AXS را که به عنوان پاداش ارائه می شود، دریافت نمایند؛ تامین این پاداش از طریق خزانه داری Axie Infinity انجام می شود.

از کل 270 میلیون توکن AXS ارائه شده، برخی از آن ها به فروش عمومی، برخی در اختیار مشاوران Sky Mavis و تعدادی به بخش های خصوصیت های دریافتی در ازای بازی کردن اختصاص یافته است. AXS یک توکن با استانداردهای اتریوم 20 است و برای ذخیره سازی آن می توانید از کیف پول هایی که از این استاندارد پشتیبانی می کنند، استفاده کنید. عرضه اولیه این توکن کمتر از 60 میلیون بوده، اما انتظار می رود که تا سال 2026 میزان انتشار رفته رفته بیش تر شود.

معرفی بازی اکسی اینفینیتی

ان اف تی توکن غیر قابل معاوضه در حوزه ارزهای دیجیتال مانند گیمینگ و هنر است، که در اوایل سال 2021 به محبوبیت بالایی رسید. این توکن با استفاده از تکنولوژی بلاک چین، گونه ای ارزدیجیتال ایجاد می کند که قابل تکثیر نمی‎ باشد. همچنین قبل از اینکه مردم با این توکن ها آشنا شوند، چندین بازی ویدیویی بر پایه بلاک چین در دست طراحی و ساخت بود. با رونمایی از توکن های NFT، اکسی اینفینیتی بازی خود را از استودیوی خصوصی اسکای ماویز معرفی کرد و با کمتر شدن محبوبیت توکن های NFT توانست طرفداران بیش تری را به خود اختصاص دهد و محبوبیت بازی خود را افزایش دهد.

ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی با ارائه بازی خود یک نوآوری جسورانه در حوزه ارزهای رمزنگاری شده انجام داد که سبب جلب توجه بسیاری از کاربران شد.

نحوه بازی اکسی اینفینیتی

بازی ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی الهام گرفته از بازی محبوب پوکمن است. در این بازی که در قالب کارتونی است، هیولاهای رنگارنگ که هرکدام به عنوان نماینده یک کاربر در مقابل کاربر دیگر هستند، به نبرد با یکدیگر می پردازند. شما با استفاده از این بازی می توانید رمزارزهای قابل مبادله را به عنوان پاداش دریافت کرده و کسب درآمد کنید.

آشنایی با سازندگان Axie Infinity

همانطور که گفتیم ایده اولیه این بازی در سال 2018 آغاز شد. پروژه این بازی را تیمی 25 نفره در شهر هو چی میهن ویتنام تشکیل دادند. اعضای تشکیل دهنده این تیم چهره های درخشانی بودند که در ادامه نگاهی به بیوگرافی آن ها می اندازیم

 • ترونگ تهان نگوین:

ترونگ تهان نگوین مدیرعامل این شرکت است و وظیفه تصمیم گیری برای تولید یک محصول، محل بازاریابی و مسیر حرکت شرکت بر عهده اوست. وی در سن 19 سالگی شرکت استارت آپی به نام لوزی را در زمینه تجارت الکترونیک تاسیس کرد و سرمایه ای ده میلیون دلاری را برای این کار جذب کرد و یک تجارت ثابت درآمدزا را به وجود آورد. از آنجا که او علاقه مند به کار کردن بر روی طرح ها و ایده های جدیدتر بود، در همان دوره شرکت را ترک کرد و بر روی پروژ هایی مانندSequoia وAnduin Transactions کار کرد. نگوین پس از این دو پروژه، پلتفرم اکسی اینفینیتی را به خود جذب کرد.

 • الکساندر لئونارد لارسن:

سمت مدیر ارشد اجرایی این پلتفرم به عهده لارسن است. او وظیفه دارد تا تمام موارد تجاری اکسی اینفینیتی را انجام دهد؛ همچنین او که عضو هیات مدیره اتحادیه معروف بازی های بلاک چین است، توانسته تا تعاملات اجتماعی خوبی با صنایع بلاک چین در کشورهای ژاپن، چین، کره جنوبی و ویتنام داشته باشد. وی تا قبل از سال 2018 میلادی در منطقه اقیانوس آرام در قاره آسیا فعالیت می کرد.

 • تو دوان:

وی که قبل از آغاز پروژه اکسی اینفینیتی در شرکت لوزی در سمت مدیر طراح مشغول فعالیت بود، در همان سال های آغاز به طراحی Axie کرد. وی مغز متفکر و طراح اصلی پلتفرم اکسی اینفینیتی است و سمت او  در این پروژه طراح بازی و مدیر هنری شرکت است.

 • اندی هو:

وی در سمت مدیر بخش فناوری در این شرکت مشغول فعالیت است و مسئولیت عملیات فنی مهندسی و استراتژی های مهندسی و رهبری و مدیریت آن ها را به عهده دارد. از سوابق کاری اندی هو می توان به کارآموزی در شرکت های گوگل و پی بال و مهندس نرم افزار پروژه مربوط به تراکنش های Anduin اشاره کرد.

 • جفری زیرلین:

وی مدیر بخش توسعه در این شرکت است و وظیفه او توسعه و رشد پلتفرم اکسی اینفینیتی است. همچنین طراحی محصولات و کسب و کار Axie Infinity نیز بر عهده جفری زیرلین است.

نحوه عملکرد پلتفرم اکسی اینفینیتی

ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی

همانطور که در بخش های قبلی مقاله اشاره کردیم، بازی اکسی اینفینیتی، یک بازی مبتنی بر بلاک چین است و شخصیت های این بازی اکسی ها (Axies) نام دارند. اکسی ها در این بازی نقش همان توکن های غیرقابل معاوضه NFT را ایفا می کنند، که می توانید مالکیت آن ها را داشته باشید. این بازی علاوه بر اکسی ها دارای قسمت های مختلف مجازی دیگری نیز می باشد و در آن کاربران می توانند با هیولاها یا اکسی ها به نبرد پرداخته و در صورت پیروزی توکن های SPL دریافت کنند. امکان ذخیره سازی و نگهداری این توکن ها در کیف پول های شخصی سازگار با ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی وجود دارد و در بخش های بعدی مقاله به معرفی این کیف پول ها خواهیم پرداخت.

منظور از توکن SPL چیست؟

SPL مخفف عبارت Small Love Potion به معنی معجون کوچک عشق است. SPL یک توکن با استاندارد اتریوم 20 است و در صرافی ها قابل معامله می باشد. هر فرد با بازی کردن در پلتفرم Axie Infinity می توانند توکن های SPL و AXS دریافت کنند. توجه کنید که این توکن ها قابلیت تعویض و تبدیل شدن در صرافی ها را دارند.

ویژگی های ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی

اکسی اینفینیتی AXS یکی از معدود ارزهای رمزنگاری شده است که در ماه های اخیر شاهد رشد چشمگیر قیمت بوده است. محبوبیت و درآمد بالا باعث شده سرمایه گذاران با خود فکر کنند که آیا باید این رمز ارز را خریداری نمایند و یا خیر؟ در اینجا به چند مورد از ویژگی های آن اشاره خواهیم کرد.

با توجه به اینکه ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی با توکن AXS، جز معدود ارزهای دیجیتالی است که در ماه های اخیر شاهد رشد چشمگیر قیمت بوده است، افراد زیادی را به فکر فرو برده که آیا باید بر روی این رمزارز سرمایه گذاری کنند یا خیر؟ شاید بتوان یکی از ویژگی های این بازی رمزنگاری شده را که وجه تمایز آن با سایر بازی های ساخته شده در این حوزه است، سال ها تلاش برای توسعه محصول و ایجاد جامعه آن زمان دانست. ویژگی دیگر آن نیز دریافت پاداش دارندگان توکن های AXS است، که لازمه آن بازی در پلتفرم است.

ویژگی های کاراکتر اکسی اینفینیتی

هر کارکتر اکسی چهار ویژگی دارد که در ادامه به طور مختصر به آن می پردازیم:

 • Skill: در صورت استفاده بیش تر از یک کارت و ترکیب کارت ها، میزان ضربه را افزایش می دهد.
 • HP: به میزان ضربه هایی که یک اکسی تا قبل از شکست خوردن می تواند تحمل کند (مقدار جان اکسی) گفته می شود.
 • Speed: ترتیب و میزان سرعت هر اکسی برای بازی کردن را تعیین می کند. طبق این ویژگی، هر اکسی که بیش ترین سرعت را دارد اول حمله می کند. همچنین درصد مورد اصابت ضربه (Critical) خطرناک قرار گرفتن، توسط این ویژگی کم می شود.
 • Morale: میزان ضربه های خطرناک و وخیم قدرتی (Critical) و رفتن به حالت روح پس از مرگ و افزایش تعداد ضربه های موجود در آن، از این ویژگی نشات می گیرد.

بدن اکسی ها در این بازی از شش عضو اصلی تشکیل شده اند که هرکدام قابلیت متفاوتی دارد که ممکن است به فرزندانشان به ارث برسد. هر یک از این اعضا مهارت متفاوتی برای اکسی و نبرد با رقبا ایجاد می کند. در ادامه به معرفی این اعضای اصلی می پردازیم:

 • Mouth: دهان
 • Horn: شاخ
 • Back:پشت
 • Tail: دم
 • Ears: گوش ها
 • Eyes: چشم ها

از بیت این 6 عضو اصلی، Horn،Mouth،Tail و Backاعضای موثر در کارت های اکسی هستند و دو عضو دیگر یعنی Eyes و Ears، تاثیر به خصوصی در کارت ها ندارند.

کاربرد سکه های AXS

مهم ترین هدف ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی ارائه یک بازی تکامل یافته است که بتواند روز به روز کاربران بیش تری را به سمت خود جذب کند و به سمت تارگت های بزرگتر قدم بردارد. طرفداران پوکمون (Pokemon) و فاینال فانتسی (Final Fantasy) به منظور تجربه یک محیط دلپذیر در بازی نیز امتیازاتی دارند. تعداد کاربران این بازی در حال حاضر بیش از 27 هزار نفر است و بدون شک با جذب بازیکنان بیش تر، شاهد ارتقای محیط این بازی خواهیم بود. وجود زنجیره جانبی Ronin در نسخه مجانی بازی را می توان گامی در جهت پیشبرد هدف جذب کاربران بیش تر دانست. شما نیز می توانید مانند سایر بازیکنان این بازی به راحتی توکن AXS و SPL داریافت کنید و آن را با ارزهای دیجیتال دیگر ایکس مبادله کنید و به کسب درآمد بپردازید.

تعداد توکن های در گردش اکسی اینفینیتی AXS

همانطور که در بخش های دیگر اشاره کردیم، تعداد توکن های ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی در مجموع 270 میلیون است؛ از این مقدار 53.5 میلیون توکن آن تا اواسط نوامبر 2020 در گردش بود و به بخش های مختلف درصدهای مختلفی از آن اختصاص یافت که در زیر آورده شده است:

 • 11 درصد از کل عرضه به شرکت کنندگان در فروش IEO لانچ پدصرافی بایننس 
 • 4 درصد در فروش خصوصی
 • 29% برای دریافت پاداش
 • 20% به بازی برای کسب درآمد
 • 21% به تیم
 • 7% به مشاوران
 • 8% به صندوق اکوسیستم

اختصاص یافت.

نحوه ذخیره سازی ارز دیجیتال

با توجه به اینکه توکن AXS مبتنی اتریوم-20 است، بنابراین می توان آن را در هر کیف پولی که از توکن ERC-20 پشتیبانی می کند، نگهداری کرد. برخی از این کیف پول ها عبارتند از:

 • کیف پول های نرم افزاری مانند Trust Wallet ،Coinomi و Exodus
 • کیف پول های سخت افزاری مانند Trezor One و Ledger Nano X

نحوه خرید ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی

ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی

خرید ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال در صرافی ها صورت می گیرد؛ برای این منظور شما لازم است که ابتدا صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال Axie Infinity را شناسایی کنید، سپس صرافی موردنظر خود را انتخاب کرده و ثبت نام کنید.

برای مشاهده اسامی صرافی های پشتیبانی کننده از این رمزارز کافیست تا وارد سایت کوین مارکت کپ شده و  ارز دیجیتال AXS را جستجو کنید، سپس در قسمت مارکت می توانید صرافی های مربوط به آن را مشاهده کنید. در ادامه اسامی چند صرافی مهم پشتیبانی کننده از این رمز ارز آورده شده است:

 • Binance
 • OKEx
 • FTX
 • Upbit
 • Huobi Global

نحوه فروش ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی

فروش AXS نیز مانند خرید این رمزارز در صرافی ها صورت می گیرد؛ شما می توانید پس از انتخاب صرافی موردنظر خود و ثبت نام و احراز هویت در آن اقدام به فروش توکن های خود مطابق با قوانین آن صرافی کنید.

کیف پول های پشتیبان کننده ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی

برای ذخیره و نگهداری این ارز دیجیتال می توانید از کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری استفاده کنید. اگر شما به دنبال مطمئن ترین و امن ترین انتخاب برای نگهداری رمزارزهای خود هستید، بهترین گزینه استفاده از کیف پول های سخت افزاری  لجر نانو ایکس Ledger Nano X  و ترزور وان Trezor One است. در غیر این صورت می توانید از یکی از کیف پول های معرفی شده در زیر استفاده نمایید.

 • کیف پول تراست(Trust): این کیف پول علاوه بر پشتیبانی از ارز دیجیتال AXS از بسیاری دیگر ازرمزارزهای محبوب نیز پشتیبانی می کند.
 • کیف پول اتمیک (Atomic): این کیف پول یکی از محبوب ترین کیف پول ها در حوزه ارزهای دیجیتال است.
 • کیف پول سیف پل (SafePal): این کیف پول خدمات بسیار زیادی را به کاربران خود ارائه می دهد و دسترسی و رابط کاربری آن بسیار آسان است.
 • کیف پول اکسودوس (Exodus): اکسودوس یک کیف پول کاربند پسند با محیط کاربری و دسترسی آسان است و گزینه ایده آلی برای ذخیره و نگهداری رمزارز AXS است.

مسدون شدن حساب در بازی

 • امکان استفاده از چند اکانت مختلف با یک دیوایس امکان پذیر نیست و لاگ اوت و لاگین کردن باعث بن شدن اکانت شما می شود.
 • اشتراک گذاری یک اکانت بر روی چند دیوایس مشکلی ندارد و یک اکانت می تواند همزمان بر روی چند دستگاه فعال باشد.
 • امکان بازی با یک آی پی و اینترنت مثلاً وای فای و چند دستگاه وجود دارد.

اضافه شدن امکان سهام گذاری به پروتکل اکسی اینفینیتی

رشد دیفای (امور مالی غیر متمرکز) در سال 2021 سبب شد تا توجه افراد زیادی به آن جلب شود که دارندگان رمزارزها می توانند از طریق نقدینگی یا سهام گذاری نیز کسب درآمد کنند.

تیم پبتفرم اکسی اینفینیتی نیز برای داشتن سهمی در امور مالی غیرمتمرکز و بهبود وضعیت اقتصادی توکن AXS، در تاریخ 30 سپتامبر اعلام کرد که قابلیت سهام گذاری را نیز به پروتکل خود اضافه کرده است. این موضوع آنقدر مورد استقبال کاربران اکسی اینفینیتی قرار گرفت که دارندگان این رمز ارز در 2 روز نزدیک به 9.8 میلیون توکن سهام گذاری کردند.

اکسی اینفینیتی سالانه 240 درصد سود به سهام گذاران خود ارائه می دهد و این میزان پاداش را از ذخیره 72.3 میلیون دلاری توکن AXS خود تامین می کند که توسط تیم توسعه این پروتکل کنار گذاشته شده اند.

امنیت اکسی اینفینیتی

از آنجا که ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی یک توکن مبتنی بر ERC-20 است و بر روی بلاک چین اتریون راه اندازی شده است، با مکانیسم اجماع اثبات کار اتریوم (POW) تضمین می شود.

اکسی اینفینیتی همچنین توکن های غیر قابل معاوضه خود را از جمله Axies Land و سایر توکن های آیتم های درون بازی را از شبکه Loom در اوایل سال 2021 به سایدچین سفارشی ساخته شده در اتریوم معروف به Ronin منتقل کرد. زنجیره جانبی Ronin یک زنجیره جانبی مخصوص اپلیکیشن اکسی اینفینیتی است.

این سایدچین اختصاصی به گونه ای طراحی شده است که از تایید تراکنش های آنی و کاهش هزینه گس پشتیبانی می کند و توسعه آن توسط Sky Mavis (شرکت توسعه دهنده بازی اکسی اینفینیتی) صورت می گیرد.

آینده ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی

عوامل زیادی مانند هدف پلتفرم ادائه دهنده ارز دیجیتال و یا میزان تلاش آن ها برای رسیدن به هدف خود در آینده، موارد تاثیر گذار در تعیین آینده یک ارز دیجیتال هستند. با توجه به اینکه امروزه افراد زیادی به صنعت باری علاقه مند هستند، پلتفرم اکسی می تواند با رشد پلتفرم خود افراد زیادی را به خود جلب کند و آینده خوبی را رقم بزند. از آنجا که این بازی بسیار سرگرم کننده است و پتانسیل بالایی دارد، پیش بینی می شود که شاهد رشد قیمت اکسی اینفینیتی باشیم. با این حال به شما توصیه می کنیم که برای سرمایه گذاری در دنیای ارزهای دیجیتال به خوبی همه جوانب را بسنجید، زیرا این بازار مانند سایر بازارهای مالی با نوسان همراه است

جمع بندی

ما در این مقاله به معرفی ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی و بررسی پلتفرم آن پرداختیم. AXS توکن این ارز دیجیتال یک توکن مبتنی بر اتریوم 20 است و میزان کل ضه آن 270 میلیون است. افراد می توانند با بازی در پلتفرم مبتنی بر بلاک چین اکسی اینفینیتی توکن AXS دریافت کنند. همچنین می توانید این رمزارز را در صرافی هایی مانند هیوبی گلوبال، بایننس، اوکی اکسچنج و … خریداری کرده و یا به فروش برسانید.

سوالات متداول

فروش AXS نیز مانند خرید این رمزارز در صرافی ها صورت می گیرد؛ شما می توانید پس از انتخاب صرافی موردنظر خود و ثبت نام و احراز هویت در آن اقدام به فروش توکن های خود مطابق با قوانین آن صرافی کنید.

با توجه به اینکه توکن AXS مبتنی اتریوم-20 است، بنابراین می توان آن را در هر کیف پولی که از توکن ERC-20 پشتیبانی می کند، نگهداری کرد. برخی از این کیف پول ها عبارتند از:

ادامه مطلب
معرفی ارز دیجیتال انجین کوین Enjin Coin
انجین کوین (ENJ) چیست؟ | بررسی...

ابتدا باید عنوان کرد که انجین در سال 2009 و به عنوان یک شرکت فعال در زمینه ی بازی، فعالیت خود را آغاز کرد. اما پس از چند سال فعالیت شاهد طراحی و پیاده سازی انجین بر روی بلاک چین بودیم، عرضه اولیه توکن پلتفرم انجین در سال 2017 برگزار شد. انجین یک پلتفرم بازی ایجاد شده بر روی بلاک چین است که به کاربران خود اجازه می دهد که عناصر مختلف از جمله آثار هنری و دارایی های دیجیتال را ایجاد کنند و در همان پلتفرم به خرید و فروش آنها پرداخته و یا برای خود نگه داری کنند. برخی از اقلام ایجاد شده در این پلتفرم را می‎توان در چند بازی رایانه ای استفاده کرد.

معرفی بنیان گذاران ارز دیجیتال انجین کوین Enjin Coin

پس از آنکه Witek Radomski با بیت کوین آشنا شد و به آن علاقه پیدا کرد، دیگر اعضای شرکت Enjin را متقاعد کرد که بیت کوین را به عنوان یک روش پرداخت به گزینه های خود اضافه کنند. اما بعد از آشنایی با اتریوم و شبکه ی اتریوم و همچنین قراردادهای هوشمند، Radomski فکر کرد که پروژه ی بلاک چین شرکت را ایجاد کند. نام افراد تاثیرگذار و هم تیم Radomski در ادامه آورده شده است.

 • Maxim Blagov
 • Caleb Applegate
 • Ilija Rolovic
 • Alex Solomon
 • Bryana Kortendick
 • Charu Sethi
 • Simon Kertonegoro

اسامی ذکر شده لیست متخصصین اصلی تیم پروژه انجین کوین هستند، با این حال افراد زیادی از سراسر دنیا و به صورت دورکاری در این پروژه فعالیت می کنند. تیم اصلی همگی از متخصصین و کارآفرینان شناخته شده در عرصه ی بازی های رایانه ای به شمار می آیند.

تاریخچه انجین کوین

معرفی ارز دیجیتال انجین کوین Enjin Coin

رمزارز انجین کوین در ابتدا با قیمت 0.017 دلار در صرافی های مختلف معامله می شد، اما پس از نوسانات کمی که تجربه کرد توانست رشدی را آغاز کند که شروع این صعود از اوایل ماه دسامبر سال 2017 یعنی آخرین روزهای سال میلادی بود. قیمت این رمزارز پس از رشدی که داشت تا 0.44 دلار در 6 فوریه سال 2018 رسید. اما این صعود همیشگی نبود و پس از آن تاریخ، افت قیمتی که انجین کوین در پیش گرفت تا قیمت 0.10 دلار ادامه پیدا کرد که البته پس از آن افت شدید که به مدت یک ماه به طول انجامید، این رمزارز با شیب بسیار ملایم روندی نسبتا نزولی را به خود گرفت و این روند نزولی با نواسانات مختصر را تا مارچ سال 2019 ادامه داد، در ماه مارچ رشدی خوب را به خود دید و تا محدوده ی قیمتی 0.16 دلار هم به این مسیر ادامه داد.

پس از آن انجین کوین تا اواخر سال 2020 در همین محدوده قیمتی نوساناتی را به خود دید و از آن زمان (اواخر سال 2020) در پی دیگر ارزهای دیجیتال یک صعود عالی را در نمودار قیمتی این سهم شاهد بودیم.

بالاترین قیمتی که برای رمزارز انجین کوین ثبت شده است مبلغ 3.9 دلار و مربوط به تاریخ 9 آوریل سال 2021 است، در حال حاضر (زمان نگارش این مطلب) قیمت هر واحد انجین کوین برابر 1.21 سنت است که حدودا 69 درصد پایین تر از قیمت اوج این ارز دیجیتال است.

ویژگی های انجین کوین

 • این ارز دیجیتال با بازاری با ارزش تقریبی 01 میلیارد دلار رتبه ی 83 از نظر بزرگی بازار را به خود اختصاص داده است و 0.05 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را سهم خود کرده است.
 • نماد اختصاری ارز دیجیتال انجین کوین، ENJ است.
 • صرافی بایننس بالاترین میزان معاملات مربوط به رمزارز انجین کوین را به خود اختصاص داده است.
 • انجین کوین بر روی شبکه بلاک چین اتریوم پیاده سازی شده است و مبتنی بر استاندارد ERC-20 است. البته این ارز دیجیتال با استاندارد ERC-1155 نیز سازگار است.
 • امکان استخراج توکن انجین وجود ندارد و همه ی توکن ها از همان ابتدا تولید شده بودند.
 • انجین در سال 2019 با شرکت سامسونگ همکاری داشت و طی آن این فناوری در گوشی های سامسونگ S10 به کار گرفته شد که این موضوع باعث جهش قیمت رمزارز انجین نیز شد.
 • عناصر ایجاد شده توسط کاربران در این پلتفرم بر اساس استاندارد ERC-1155 ساخته می شوند.
 • شرکت انجین در سال 2009 تاسیس شد، اما در سال 2017 و بعد از برگزاری یک ICO تمرکز کار خود را بر روی بازی های بلاک چینی قرار داد.
 • شرکت انجین به دلیل ایجاد پلتفرمی با قابلیت حفظ تراکنش های انجام شده از بلاکچین استفاده کرد. به علاوه به کمک بلاک چین کاربران قادر به خرید و فروش عناصر موجود در پلتفرم خواهند بود.
 • با استفاده از استاندارد ERC-1155 کاربران می توانند اقلام مختلف از هر دو نوع قابل تعویض و غیرقابل تعویض را بسازند.
 • استفاده از استاندارد ERC-1155 باعث شد که هزینه گس موردنیاز برای ساخت توکن های جدید تا 90 درصد کاهش یابد.
 • امکان انجام مبادلات اتمی (Atomic Swap) با کمک استاندارد ERC-1155 امکان پذیر است. به این ترتیب امکان تبدیل توکن ها بدون نیاز به صرافی واسط وجود خواهد داشت.
 • شیوه ی کار در پلتفرم انجین به این صورت است که در ابتدا توسعه دهندگان توکن ENJ را خریداری کرده، سپس اقلام و عناصر موردنیاز در بازی را با استفاده از توکن های خریداری شده طراحی می کنند. پس از آن کاربران و کسانی که بازی می کنند توکن های مختلف طراحی شده که نماینده ی هدف خاصی هستند (به عنوان مثال شمشیر) را تهیه کرده و در بازی استفاده می کنند.
 • گیمرها می توانند توکن هایی که تهیه کرده بودند را در پلتفرم معامله کرده و یا ذوب کنند و در ازای آن توکن ENJ دریافت کنند.
 • تبدیل شدن توکن ENJ به عناصر موردنیاز در بازی طی پروسه ای به نام Minting به اقلام و دارایی های دیجیتالی در پلتفرم تبدیل می شوند.
 • پروسه ای دیگر در این پلتفرم طی می شود که در آن اقلام و دارایی های دیجیتال به توکن ENJ تبدیل می شوند. این پروسه به نام Melting یا ذوب کردن شناخته می شود.
 • هم توکن ENJ و هم اقلام ایجاد شده به وسیله ی آن دارای ارزشی واقعی هستند.
 • تعداد کل توکن های ENJ یک میلیارد واحد است.
 • ارزش رمزارز انجین با توجه به میزان عرضه و تقاضا در بازی ها مشخص می شود.
 • پلتفرم انجین از چهار بخش مختلف تشکیل شده است:

EnjinX یک مرورگر است که به کاربران اجازه مشاهده ی تراکنش ها و عناصر مختلف موجود در پلتفرم را می دهد.

Unity یک پلاگین است که امکان نصب آن بر روی مروگر شما وجود دارد و با استفاده از آن توسعه دهندگان می توانند به راحتی عناصر مختلف بازی را بر روی گوشی های اندروید و IOS و همچنین سیستم رایانه ی ویندوز و مک طراحی و ایجاد کنند. Market که به کاربران اجازه می دهد آیتم های مختلف را لیست کرده و یا خریداری کنند. این کار با استفاده از قراردادهای هوشمند انجام می شود.

Wallet یا همان کیف پول دیگر بخش موجود در پلتفرم انجین کوین است که کاربران پلتفرم می توانند با استفاده از آن به راحتی توکن ها و نیز دارایی های دیجیتالی مربوط به بازی های بلاک چینی را در آن ذخیره کنند. پلتفرم انجین با SDK که ابزاری مربوط به توسعه نرم افزار است همراه شده است.

مزایا و معایب انجین کوین

معرفی ارز دیجیتال انجین کوین Enjin Coin

مزایا

 • امکان طراحی و ساخت اقلام و عناصر بازی که می توان در چند بازی از آنها استفاده کرد. این قابلیت چندرسانه ای بودن بازی های بلاک چینی است.
 • همکاری انجین با شرکت مشهور سامسونگ یک نقطه قوت دیگر برای این پلتفرم و ارز دیجیتال آن به حساب می آید، کیف پول پلتفرم انجین به صورت مستقیم با Keystore که یک بخش مطمئن و امن در گوشی های جدید و هوشمند سامسونگ است، در ارتباط است. (Keystore محیطی را برای ذخیره سازی کلیدهای خصوصی در گوشی های جدید سامسونگ است.)
 • با استفاده از انجین شیوه ای جدید از مالکیت در فضای مجازی تعریف شده است.
 • بخش های مختلف موجود در پلتفرم انجین باعث شده است که این پلتفرم بتواند بدون نیاز به دیگر منابع خارجی، امکان انجام فعالیت های لازم در پلتفرم را ایجاد کند.
 • سابقه ی طولانی مدت شرکت انجین که متشکل از یک تیم حرفه ای است با به خدمت گرفتن بلاک چین که تکنولوژی روز است یک ترکیب خوب را ایجاد کرده است.

معایب

 • به عقیده ی برخی دارایی های مجازی دارایی های غیرواقعی (Fake) هستند و ارزشی ندارند، از آنجایی که پلتفرم انجین به کاربران کمک می کند که صاحب دارایی های مجازی باشند شاید به عقیده ی برخی این مورد یک نقطه ضعف برای این پلتفرم به حساب بیاید.

کاربردهای ارز دیجیتال انجین کوین

مثل هر ارز دیجیتال دیگری می توان با خرید و فروش رمزارز انجین در صرافی ها و در زمان مناسب به سود رسید.

استفاده از توکن انجین در پلتفرم وام دهی آوه (Aave) یکی دیگر از کاربردهای این توکن است، به این ترتیب شما با خریداری و دارا بودن توکن انجین و سپس وام دادن توکن های خود به دیگر افراد پلتفرم آوه می توانید به سود برسید. شرکت BMW امکان مبادله توکن BMW و انجین را در پلتفرم خود یعنی BMW Vintage برای دارندگان خودروهای BMW فراهم کرده است.

Azure Heros که مربوط به مایکروسافت است نیز به سهامداران خود بر اساس توکن انجین پاداش می دهد.

کیف پول هایی که ارز دیجیتال انجین کوین را ساپورت می کنند

نگه داری ارزهای دیجیتال خریداری شده در مکانی امن یکی از مهم ترین بخش های ترید و سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال است. اگر شبکه و پلتفرم موردنظر، خود دارای کیف پول رسمی باشد بهترین گزینه برای نگه داری، همان کیف پول رسمی است. در غیر این صورت شما باید بررسی کنید که کدام کیف پول ها از ارز دیجیتال خریداری شده پشتیبانی می کند. همچنین در برخی موارد وبسایت اصلی ارز دیجیتالی که قصد ذخیره ی آن را دارید در صورتی که کیف پولی ارائه نداده باشد چند کیف پول پیشنهادی را به شما پیشنهاد و معرفی می کند که می توانید از آنها استفاده کنید.

توکن ENJ یک توکن ERC-20 است در نتیجه تمام کیف پول هایی که با این استاندارد سازگار باشند به شما اجازه ی ذخیره دارایی هایتان را می دهند. در ادامه برخی از کیف پول های مناسب برای دخیره ی توکن ENJ را خواهیم آورد.

کیف پول رسمی Enjin

کیف پول رسمی انجین شاید بهترین گزینه برای ذخیره سازی توکن های انجین باشد، البته این کیف پول تنها انجین را ساپورت نمی کند و دارندگان ارزهای دیجیتال بیت کوین، لایت کوین، اتریوم و تمام توکن های ERC-20 و ERC-721 که منحصر به فرد هستند و ERC-1155 نیز می توانند برای نگه داری توکن و کوین های خود از این کیف پول استفاده کنند. کیف پول انجین در نسخه های اندروید و IOS طراحی و ارائه شده است.

کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

کیف پول های سخت افزاری یکی از بهترین گزینه ها برای نگه داری طولانی مدت ارزهای دیجیتال به شمار می آیند. کیف پول لجر با پشتیبانی از ارز دیجیتال توکن به دارندگان این توکن اجازه می دهد که سرمایه خود را در این کیف پول با امنیت بالا نگه داری کنند.

کیف پول نرم افزاری متامسک

متامسک یک کیف پول نرم افزاری است که برای ذخیره و نگه داری کوین اتریوم و توکن های ساخته شده بر اساس استاندارد ERC-20 مناسب است. در نتیجه توکن انجین که یک توکن ERC-20 است را نیز می توان در این کیف پول نگه داری کرد.

البته اینها تنها کیف پول های پشتیبانی کننده از توکن ENJ نیستند و شما می توانید از کیف پول های دیگری هم استفاده کنید. به عنوان مثال کوینومی و اکسودوس دو کیف پول نرم افزاری دیگر هستند که از توکن انجین پشتیبانی می کنند.

خرید ارز دیجیتال انجین کوین

معرفی ارز دیجیتال انجین کوین Enjin Coin

خرید ارز دیجیتال انجین کوین به راحتی و با استفاده از کارت بانکی در صرافی های ایرانی قابل انجام است. کافی است که صرافی های معتبر ایرانی که این رمزارز را لیست کرده اند پیدا کرده و یک حساب کاربری در آن صرافی ایجاد کنید.

سپس با قرار دادن سفارش خرید در صرافی تقریبا به پایان کار نزدیک می شوید، پس از خرید ارز دیجیتال آن را فورا به کیف پول خود انتقال دهید. فراموش نکنید که صرافی ها همیشه در معرض خطرات مختلف قرار دارند.

اما اگر قصد خرید رمزارز انجین کوین را از یک صرافی خارجی داشته باشید، باز هم باید در قدم اول در یک صرافی ایرانی یک ارز دیجیتال همچون تتر را خریداری کنید و سپس ارز دیجیتال خریداری شده را به یک صرافی خارجی منتقل کرده و سپس به راحتی با قرار دادن سفارش خرید، رمزارز انجین کوین را خریداری کنید.

نکته: اینکه در صرافی ایرانی چه رمزارزی را برای انتقال به صرافی خارجی خریداری کنید به آن صرافی خارجی بستگی دارد. به عنوان مثال در صورتی که صرافی امکان خرید رمزارز انجین کوین به وسیله ی ارزهای دیجیتال تتر و بیت کوین را فراهم کرده باشد، شما باید از میان بیت کوین و تتر یک ارز را انتخاب کرده و آن در صرافی ایرانی خریداری کنید و سپس به همان صرافی خارجی موردنظر انتقال دهید.

صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال انجین کوین

 • بایننس (Binance)

صرافی بایننس که تعداد بسیار زیادی از ارزهای دیجیتال شناخته شد و ناشناخته را لیست کرده است، به کاربران خود امکان خرید ارز دیجیتال انجین کوین (Enjin Coin) را با استفاده از ارزهای دیجیتال تتر USDT، BUSD، بیت کوین و اتریوم، BNB، BRL و یورو و پوند انگلستان برای کاربران فراهم کرده است.

همچنین کاربران صرافی Binance.US می توانند با استفاده از ارز فیات دلار آمریکا، رمزارز انجین کوین را خریداری کنند.

 • کوین بیس (Coinbase Exchange)

امنیت در صرافی آمریکایی کوین بیس یکی از مشخصات اصلی است که کاربران زیادی را به سمت استفاده از این صرافی جذب کرده است، از طرف دیگر امکان خرید رمزارز به وسیله ارزهای فیات نیز در این صرافی نهادینه شده است، این موضوع کار را برای بسیاری از افراد ساده می کند.

متاسفانه به دلیل مشکلات سیاسی و تحریم های موجود استفاده از این صرافی برای ایرانیان ساکن در داخل کشور محدود شده است. صرافی کوین بیس به کاربران خود اجازه می دهد که با استفاده از ارز فیات دلار آمریکا و رمزارز بیت کوین، ارز دیجیتال Enjin Coin را خریداری کنند.

 • کوکوین (Kucoin)

خوشبختانه صرافی بین المللی کوکوین خدمات خود را بدون محدودیت در اختیار ایرانیان گذاشته است. یکی از راه های خرید ارز دیجیتال انجین کوین این است که با ایجاد حساب کاربری در صرافی کوکوین، اقدام به خرید رمزارز انجین کوین کنید. برای این کار شما به یکی از ارزهای دیجیتال تتر، بیت کوین و یا اتریوم نیاز خواهید داشت.

 • یونی سواپ (UniSwap)

یونی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است، این صرافی به کاربران خود اجازه می دهد که با استفاده از رمزارز WETH، ارز دیجیتال انجین کوین را خریداری کنند. امکان انجام این معاملات در هر دو صرافی UNiSwap V2, V3 برای کاربران فراهم شده است.

 • کوینکس (CoinEx)

اگر در صرافی بین المللی کوینکس حساب کاربری دارید و قصد خرید رمزارز انجین کوین از این صرافی را دارید، ناچارید که با تهیه رمزارزهای تتر و یا بیت کوین این خرید را انجام دهید. نکته ی مثبت استفاده از صرافی کوینکس برای ایرانی ها این است که خوشبختانه این صرافی خدمات خود را برای ایرانی ها محدود نکرده است.

 • اوکی اکسچنج (OKEX)

اوکی اکسچنج دیگر صرافی خارجی است که رمزارز انجین کوین را لیست کرده است. خرید این رمزارز در صرافی اوکی اکسچنج با استفاده از ارزهای دیجیتال تتر و بیت کوین امکان پذیر است.

 • ارزجو

افرادی که آشنایی چندانی با ارزهای دیجیتال نداشته و فقط قصد خرید و نگه داری بلندمدت یک ارز دیجیتال را دارند گاهی ترجیح می دهند به جای تحمل ثبت نام در یک صرافی خارجی و نقل و انقالات مورد نیاز، رمزارز خود را به راحتی و با استفاده از کارت بانکی خود، از یک صرافی ایرانی خریداری کنند.

صرافی ارزجو یکی از همین صرافی های ایرانی است که به کاربرانی که قصد خرید رمزارز انجین کوین را دارند، امکان انجام چنین معامله ای را می دهد.

پروژه های ارز دیجیتال انجین کوین

معرفی ارز دیجیتال انجین کوین Enjin Coin

 • Samsung

Keystore فضایی در گوشی های مدل جدید سامسونگ است که برای ذخیره سازی کلیدهای خصوصی کاربر طراحی شده است. کیف پول انجین تعاملی بدون واسطه با Keystore دارد.

 • Microsoft

خدمات ابری Behemouth و Enjin با کمک هم سیستم Azure Heros را ایجاد کردند، Azure Heros یک روشی برای پاداش دهی مخصوص سهام داران است. پاداش های دریافتی در این سیستم بر اساس توکن های دیجیتالی است، سهام داران برای دریافت پاداش خود در این سیستم ملزم به نصب کیف پول انجین هستند.

 • BMW

BMW Vintage یک سیستم پاداش دهی است که شرکت خودروسازی BMW ارائه داده است. استفاده از این اپلیکیشن برای کارهایی همچون زدن بنزین، خدمات و عوارض جاده ای برای دارندگان خودروهای BMW میسر است. همچنین امکان مبادله توکن های ENJ نیز در این پلتفرم وجود دارد با این حال پاداش دارندگان خودرو BMW با توکن BMW پرداخت می شود که این توکن ها قابلیت تبدیل به توکن ENJ را دارند. البته اضافه کردن امکان تبدیل توکن ها در اپلیکیشن BMW Vintage بر عهده ی پروژه ی Enjin است.

 • Aave

آوه یک پلتفرم مالی غیرمتمرکز است، این پلتفرم به کاربران اجازه می دهد که وام های مربوط به ارزهای دیجیتال را بگیرند و یا حتی به دیگران وام بدهند. این پلتفرم مبتنی بر شبکه بلاک چین اتریوم است. کاربران می توانند در این پلتفرم دارایی ارز دیجیتال انجین خود را به دیگر کاربران وام داده و سود آن را دریافت کنند. امکان اتصال به صورت مستقیم از کیف پول انجین به پلتفرم آوه (Aave) وجود دارد.

آینده ارز دیجیتال انجین کوین

معرفی ارز دیجیتال انجین کوین Enjin Coin

انجین کوین، توکن پروژه ی انجین است، در واقع شرکت انجین سال ها پیش از راه اندازی پروژه ی بلاک چینی انجین وجود داشته است اما با ادغام این پروژه با بلاک چین و همکاری هایی که انجین با شرکت های شناخته شده ای از جمله مایکروسافت داشته است می توان در صورتی که تیم مدیریت به خوبی کار خود را انجام دهد و فضای ارزهای دیجیتال به طور کلی فضایی مناسب برای رشد باشد، انتظار داشت که این ارز دیجیتال نیز آینده ای روشن را پیش روی خود داشته باشد.

به گفته ی Tradingbeats تا پایان سال 2021 قیمت توکن انجین به 3 دلار می رسد. از طرف دیگر CryptoGround مدعی است که تا پایان سال 2021 انجین با قیمت 3 دلار و تا پایان سال 2022 با قیمت 30 دلار معامله می شود. اما DigitalCoinPrice رسیدن به قیمت 4 دلار را تا پایان سال 2021 محتمل می داند.

برای اینکه راحت تر بتوانید آینده ی یک ارز را بر اساس نمودار و دیگر مولفه ها پیش بینی کنید بهتر است در یک دوره آموزش ارز دیجیتال شرکت کنید، به این ترتیب می توانید رمزارزهای با ارزش و آینده دار را شناسایی کرده و در بهترین موقعیت وارد معامله شوید.

سخن آخر

حضور و فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال مستلزم داشتن دانش و اطلاعات کافی در این زمینه است. یکی از مواردی که باید به آن اشراف داشته باشید شناسایی ارزهای دیجیتال مناسب برای سرمایه گذاری است. ما سعی کردیم در این مطلب هرآنچه که برای شناسایی ارز دیجیتال انجین به آن نیاز دارید را گردآوری کرده و در اختیار شما قرار دهیم.

سوالات متداول

بله، از آنجایی که Enjin بر روی شبکه ی اتریوم ایجاد و منتقل می شود و شبکه ای اختصاصی برای خود ندارد می توان گفت که انجین یک توکن است.

انجین خود یک کیف پول رسمی دارد که بهترین مکان برای ذخیره ی ارز دیجیتال انجین است، علاوه بر آن از آنجایی که انجین یک توکن ERC-20 است تمام کیف پول های سازگار با این استاندارد می توانند برای نگه داری این رمزارز مورد استفاده قرار گیرند. چند کیف پول از جمله لجر، متامسک، اکسودوس، کوینومی و کیپ کی (Keep Key) کیف پول های مناسب برای ذخیره ی توکن Enjin به شمار می آیند.

ادامه مطلب
ارز دیجیتال سوشی سواپ
ارز دیجیتال سوشی سواپ (SushiSwap) چیست؟...

ارز دیجیتال سوشی سواپ یکی دیگر از ارزهای دیجیتال محبوب در دنیای کریپتوکارنسی است که توسط آشپز نومی ساخته شده است. این ارز دیجیتال با قرار گرفتن در لیست بایننس شروع شگفت انگیزی داشت و قیمت آن به شدت افزایش یافت. این ارز دیجیتال به دلیل اینکه تمامی توکن های آن به یکباره عرضه شدند قابل استخراج نمی باشد، اما مانند هر ارز رمزنگاری شده دیگر ویژگی های جالبی دارد که در این مقاله از سری مقالات آموزش ارز دیجیتال به آن خواهیم پرداخت. اگر شما نیز علاقه‎ مند به کسب دانش در زمینه کریپتوکارنسی هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال سوشی سواپ یک مبادله غیرمتمرکز (DEX) مجهز به قراردادهای هوشمند سازنده بازار خودکار (AMM) اختصاصی خود است که توسط آشپز نومی ایجاد شده و با بلاک چین اتریوم اجرا می شود.

SushiSwap صرافی های غیرمتمرکز را برای انجام معاملات نظیر به نظیر ارزهای رمزنگاری شده به صورت ایمن و بدون نیاز به واسطه ارائه می دهند؛ همچنین مجهز بودن به AMM خاص خود به این معنی است که به جای استفاده از اوردر بوک مانند مبادلات سنتی، از یک الگوریتم قیمت گذاری برای قیمت گذاری دارایی استفاده می شود. مبادلات سوشی سواپ یک پروژه دیفای است که توسط جامعه اداره می شود و هدف آن ایجاد هماهنگی بهتر برای مشارکت کنندگان در شبکه از طریق تقسیم درآمد و اثرات شبکه مبتنی بر جامعه است.

حمله خون آشام سوشی سواپ

سوشی سواپ به عنوان چنگال Uniswap ظهور کرد، یکی دیگر از AMM DEX که در سال 2020 تبدیل به یکی از محبوب ترین پروژه های DeFi شد. کد آن منبع باز بود و توسعه دهندگان سوشی سوآپ متوجه شدند که تعدادی راهکار برای بهبود می توانند اضافه کنند. 

برای شروع پروژه، SushiSwap با ارائه مشوق های بیش تر به ارائه دهندگان نقدینگی (LP) – یک روند بحث برانگیز معروف به “حمله خون آشام” ، کاربران و نقدینگی را از یونی سواپ جلب کرد.

این یک تاکتیک موفق بود و بیش از 90٪ از نقدینگی برخی از استخرهای Uniswap به SushiSwap منتقل می شد.

چه کسانی بنیانگذار سوشی سواپ هستند؟

بنیانگذاری SushiSwap در آگوست سال 2020 توسط آشپز مستعار Nomi و 0xMaki صورت گرفت. جزئیات کمی از این دو به جز صفحه  توییتری آن ها شناخته شده است.

این پروژه بلافاصله پس از راه اندازی کاربران زیادی را به خود جلب کرد و در تاریخ 1 سپتامبر 2020 در لیست صرافی بایننس قرار گرفت.

مدیر عامل شرکت مبادله مشتقات صرافی FTX و شرکت بازرگانی کمی Alameda Research ، سام بانکمن فرید، در 6 سپتامبر به طور عملی کنترل SushiSwap را به دست گرفت و در 9 سپتامبر انتقال توکن ها را از Uniswap به سیستم عامل SushiSwap انجام داد.

پس از اخذ مدرک فیزیک از دانشگاه MIT، بانكمن-فرید به شركت تجاری کمی جین استریت پایتخت پیوست، جایی که برای اولین بار با ارزهای رمزپایه روبرو شد. سام بانکمن-فرید اکنون نام آشنایی در فضای رمزنگاری است و او ابتدا از طریق لیست توکن SUSHI در بورس مشتقات FTX درگیر سوشی سواپ شد.

ویژگی های ارز دیجیتال سوشی سوآپ

ارز دیجیتال سوشی سواپ

به عنوان یک سازنده بازار خودکار (AMM)، سوشی سواپ با خلاص شدن از شر اوردر بوک و در عین حال اجتناب از مشکلات نقدینگی، خود را از مبادلات سنتی غیر متمرکز متمایز می کند.

اگرچه شباهت های زیادی به مادر AMM  یونی سواپ و سایر موارد دارد، SushiSwap برای افزایش تأثیری که شرکت کنندگان در شبکه می توانند در آینده داشته باشند، تغییرات مهمی ایجاد کرده است.

برخی از کاربران Uniswap به آنچه که به عنوان سطح پایین کارمزد ارائه دهندگان نقدینگی در نظر گرفته شده است، راضی نبودند. همچنین انتقاداتی در مورد مشارکت سرمایه داران خطرپذیر در سیستم عامل و عدم تمرکززدایی در حاکمیت یونی سواپ وجود داشت.

نوآوری اصلی سوشی سواپ معرفی توکن SUSHI بود. LPها در SUSHI پاداش می گیرند، اما بر خلاف یونی سواپ، توکن های SUSHI همچنین به دارندگان آن ها این حق را می دهد که حتی پس از اینکه به طور فعال تأمین نقدینگی را متوقف کردند، همچنان بخشی از هزینه ها را به عنوان پاداش دریافت کنند.

علاوه بر این، این رمز همچنین با ارائه حقوق حاکمیت به دارندگان SUSHI، مشکل تمرکززدایی یونی سواپ را حل می کند. با همان روحیه، SushiSwap رویکرد “پرتاب عادلانه” توزیع را اتخاذ کرد، که بدان معنی بود که هیچ تخصیص توکنی برای سرمایه گذاران خطرپذیر وجود ندارد.

مزایا و معایب سوشی سواپ

از مزایای این ارز دیجیتال می توان به دریافت پاداش حتی در صورت برداشت وجوه توسط کاربر اشاره کرد؛ همچنین از معایب این ارز دیجیتال می توان به قابل استخراج نبودن آن به دلیل عرضه یکباره توکن توسط توسعه دهنده این رمز ارز و تنها امکان بدست آوردن آن از طریق خرید و فروش اشاره کرد و همین امر سبب شده تا این ارز دیجیتال گزینه مناسبی برای پس انداز نباشد.

ارز دیجیتال سوشی سواپ چگونه کار می کند؟

ارز دیجیتال سوشی سواپ

سوشی سواپ خرید و فروش ارزهای رمزنگاری شده مختلف را بین کاربران امکان پذیر می کند. 0.3٪ هزینه برای تسهیل هر مبادله اخذ می شود، 0.25٪ آن به تأمین کنندگان نقدینگی و 0.05٪ به SUSHI تبدیل می شود و به کاربران دارای رمز SUSHI توزیع می شود. 

هر کسی می تواند با اتصال کیف پول اتریوم به حساب SushiSwap خود، به استخرهای سوشی سواپ نقدینگی اضافه کند. سپس کاربران، هر دو دارایی استخر را در یک قرارداد هوشمند با نسبت 1: 1 قفل می کنند. به عنوان مثال، اگر آن ها می خواستند نقدینگی به ارزش ETH 2 به استخر SUSHI-ETH اضافه کنند، ابتدا باید ETH 1 آن را از طریق عملکرد Swap به SUSHI تبدیل کنند.

همچنین کاربران می توانند با تهیه ارزهای رمزپایه برای استخرهای جدید، نقدینگی را برای جفت های معاملاتی که هنوز وجود ندارند تأمین کنند. به عنوان اولین LP ، کاربران می توانند نسبت مبادله اولیه (قیمت) را مانند سایر افراد که از طریق آربیتراژ به این مجموعه توکن اضافه کرده اند تنظیم کنند. 

کاربرانی که ارزهای رمزنگاری شده خود را به یک بخش نقدینگی عرضه می کنند، توکن های ارائه دهنده نقدینگی SushiSwap (SLP) را دریافت می کنند، که نشان دهنده سهم متناسب از دارایی های جمع شده است و به کاربران اجازه می دهد هر زمان که بخواهند از وجوه خود و هرگونه هزینه رمزنگاری استفاده کنند.

اقدام تعجب برانگیز سرآشپز نومی

برای اطمینان از پایداری پروژه، صندوق توسعه ای تأسیس شد که 10٪ از کل SUSHI های موجود در بازار را دریافت می کند. هیچ قفلی روی این صندوق ها یا هر نوع برنامه واگذاری وجود نداشت.

در 5 سپتامبر 2020 سرآشپز نومی با برداشتن کل سهام SUSHI خود از صندوق توسعه و فروش آن برای تقریبا 18 هزار اتریوم، که در آن زمان بیش از 13 میلیون دلار بود، بسیاری از مردم، از جمله بنیانگذار xMaki0 را متعجب کرد.

اگرچه سرآشپز نومی در ابتدا سعی داشت اقدامات خود را به عنوان موضوعی مثبت برای پروژه توجیه كند، اما بسیاری از کاربران او را به جلب کلاهبرداری خروج متهم کردند، و از بین رفتن اعتماد جامعه نسبت به او باعث شد كه از پروژه دور شود.

پس از این اتفاق سام بنکمن-فرید برای تلاش و ادامه فعالیت جامعه وارد عمل شد. سرآشپز نومی روز بعد کنترل پروژه را به بانكمن-فرید منتقل كرد، وی آن را در یك کیف پول چند امضایی قرار داد (با 9 امضاكننده كه توسط کاربران SushiSwap رأی داده اند) كه باعث غیرمتمرکز شدن آن می شود.

اما این پایان خوش ماجرا نبود؛ دو روز پس از مهاجرت، سرآشپز نومی نزدیک به 14 میلیون دلار را به حساب صندوق توسعه بازگرداند و از کاربران SushiSwap عذرخواهی کرد.

کاربرد سوشی سواپ

ارزش SUSHI از دسترسی به حقوق حاکمیت و جوایز دائمی که به سرمایه گذاران ارائه می دهد حاصل می شود.

هر کسی می تواند پیشنهادی را برای ایجاد تغییر در اکوسیستم SushiSwap ارسال کند، اما کاربران تنها در صورت داشتن و نگهداری توکنه SUSHI خود حق رای دادن دارند. اگرچه قراردادهای رأی گیری در حال حاضر برای SushiSwap الزام آور نیست، کاربران قصد دارند حکومت خود را به یک سازمان خودمختارغیرمتمرکز (DAO) تغییر دهند. این کار رای گیری را لازم الاجرا می کند و نتیجه آن به طور خودکار توسط قراردادهای هوشمند اجرا می شود.

برخلاف برخی دیگر از پروژه های دیفای مانند yearn.finance ، SUSHI بدون حداکثر عرضه ایجاد شده است، یعنی قیمت SushiSwap و محدودیت بازار با کمبود همراه نبود. از آنجایی که تورم، عرضه توکن بازار را کمرنگ می کند، معمولاً انتظار می رود این تأثیر منفی بر قیمت SUSHI بگذارد.

با این حال، به منظور توزیع 0.05٪ از حجم معاملات به دارندگان SUSHI، سوشی سواپ برای پرداخت پاداش باید SUSHI را خریداری کند. این کار در صورت کافی بودن حجم معاملات، فشار خرید در بازار ایجاد می کند که می تواند تورم را خنثی کرده و قیمت SushiSwap را حفظ کند.

کیف پول های ارز دیجیتال سوشی سواپ

ارز دیجیتال سوشی سواپ

برای انتخاب کیف پول سوشی سواپ برای ذخیره توکن های سوشی سواپ خود به یک کیف پول سازگار با اتریوم 20 نیاز خواهید داشت و سپس باید با توجه به استفاده، نوع نیاز و کاری که قصد دارید با آن انجام دهید ولت خود را انتخاب کنید.

 • کیف پول های سخت افزاری (معروف به کیف پول سرد)

مانند Ledger یا Trezor با ذخیره سازی و پشتیبان گیری آفلاین ، ایمن ترین گزینه را ارائه می دهند. با این حال ، قیمت آن ها گران تر و درک آن ها دشوار است، بنابراین احتمالاً برای کاربران باتجربه با ذخیره مقدار زیادی توکن SushiSwap مناسب تر است.

 • گزینه ساده تر و معمولا رایگان، کیف پول های نرم افزاری

ین موارد را می توان در تلفن هوشمند یا رایانه شما بارگیری کرد. MetaMask و WalletConnect نمونه هایی از محصولاتی هستند که توسط پلتفرم SushiSwap پشتیبانی می شوند. این موارد برای انجام معاملات راحت ترند اما نسبت به سخت افزارهایشان از امنیت کمتری برخوردار هستند، به این معنی که برای کاربران بی تجربه با مقادیر کمتری از توکن های سوشی سواپ مناسب ترند.

 • کیف پول یا مبادله آنلاین

این کیف پول به کیف پول گرم شناخته می شوند و با مرورگر وب می توانید به آن ها دسترسی پیدا کنید. این موارد نسبت به گزینه های دیگر از امنیت کمتری برخوردار هستند و کاربران را ملزم می کنند که به یک سیستم عامل برای مدیریت توکن های SushiSwap اعتماد کنند.

این موارد برای کاربرانی که مقادیر کمی از سکه های SUSHI را در دست دارند یا معاملات مداوم انجام می دهند، بهترین حالت را دارند. فقط مطمئن شوید که سرویسی با اقدامات امنیتی قوی و شهرت خوب انتخاب کردهاید.

SushiSwap Staking

کاربرانی که می خواهند رمزنگاری بیش تری روی سکه های SUSHI خود بدست آورند می توانند آن ها را از طریق برنامه SushiBar به عنوان سهام خود قرار دهند. آنها به سادگی مقدار انتخاب شده از توکن های SUSHI خود را در قراردادهای هوشمند SushiSwap قرار می دهند و در ازای آن توکن های xSUSHI را دریافت می کنند، که نشان دهنده سهم کاربران SushiSwap به علاوه هر عملکردی است که در هنگام خرید کسب شده است.

هزینه ترید ارز دیجیتال سوشی سواپ

ارز دیجیتال سوشی سواپ

هر کسی می تواند با اتصال کیف پول خود به صرافی، دارایی های رمزنگاری شده را از طریق SushiSwap مبادله کند. پس از اتصال، کاربران همچنین می توانند نقدینگی خود را در استخرهای SushiSwap تأمین کرده و وجوه یا درآمد خود را در هر زمان با رمزهای SLP خود برداشت کنند.

شاید مهم ترین مورد استفاده از SUSHI (غیر از پاداشهای همیشگی که به آن اعطا می شود) عملکرد آن در اداره پروتکل است. کاربران می توانند پیشنهادها را در انجمن ارسال کرده و در مورد آن ها بحث و گفتگو کنند و سپس از طریق سیستم رأی گیری اسنپ شات سوشی سواپ  به آن ها رأی دهند.

چه تعداد سکه سوشی sushiswap در گردش وجود دارد؟

عرضه SUSHI با صفر شروع شد و شروع به ضرب در بلوک شماره 10،750،000 اتریوم کرد. برای 100000 بلوک اول (حدود 2 هفته)، SUSHI 1000 در هر بلوک برای ایجاد انگیزه در پذیرش اولیه پروتکل ضبط شد.

برای هر شماره بلوک بعدی پس از آن دوره، SUSHI 100 ایجاد شد. از مارس 2021، در حدود 140 میلیون SUSHI و در مجموع 205 میلیون SUSHI عرضه شده در گردش است که با توجه به نرخ بلوک اتریم این مقدار افزایش می یابد.

در سپتامبر 2020، Glassnode تخمین زد که از طریق این مدل عرضه SUSHI هر روز 650،000 افزایش می یابد و منجر به عرضه 326.6 میلیون در یک سال پس از راه اندازی و تقریبا 600 میلیون پس از دو سال می شود.

اندکی پس از این، جامعه SUSHI رای داد که به تدریج مقدار SUSHI ضرب شده در هر بلوک را کاهش دهد تا زمانی که در سال 2023 به حداکثر میزان تأمین 250 میلیون SUSHI برسد.

صرافی های پشتیبان کننده

ارز دیجیتال سوشی سواپ

با مراجعه به هریک از صرافی های آنلاین زیر می توانید اقدام به خریدوفروش توکن های SUSHI نمایید.

 • صرافی بایننس (Binance): پشتیبانی از جفت ارزهای سوشی/ بیت کوین و سوشی/ تتر (USDT).
 • صرافیio: پشتیبانی از جفت ارز سوشی/ تتر.
 • صرافی بالانسر (Balancer): پشتیبانی از جفت ارز سوشی/ چین لینک (LINK).
 • صرافی هیت بی تی سی (HitBTC): پشتیبانی از جفت ارز سوشی/ بیت کوین

عوامل تاثیرگذار بر ارز دیجیتال سوشی سواپ

قیمت SushiSwap تحت تأثیر بسیاری از عوامل سنتی مانند اخبار پروژه و جزئیات توسعه، احساسات بازار، جریان ارزهای رمزپایه در مبادلات و اقتصاد قرار دارد. به طور خاص، قیمت SUSHI و محدودیت بازار پس از قرار گرفتن در لیست بایننس افزایش یافت و پس از آنکه آشپز نومی با بسیاری از دارایی های رمزنگاری پروژه کنار رفت، به طرز چشمگیری کاهش یافت.

بر خلاف برخی دیگر از ارزهای رمزپایه، قیمت SUSHI نیز تحت تأثیر برنامه انتشار آن و بنابراین نرخ بلوک اتریوم است. علاوه بر این، خریدهای عادی توکن های SUSHI توسط SushiSwap به منظور پرداخت پاداش به کاربرانش، فشار خرید در بازار را ایجاد می کند و در نهایت می تواند قیمت آن و سقف بازار را افزایش دهد.

قیمت این ارز دیجیتال در 13 مارس 2021 با مارکت کپ بیش از 2.8 میلیارد دلار به بیش از 23 دلار رسید. در این زمان سوشی سواپ همچنین از نظر ارزش قفل شده کل (TVL) در پروژه از Uniswap پیشی گرفت و به یک TVL بیش از 4.5 میلیارد دلار رسید.

آینده ارز دیجیتال سوشی سواپ

در سپتامبر 2020 ، دارندگان SUSHI رأی دادند که برنامه انتشار SUSHI را تغییر دهند و حداکثر میزان عرضه را تحمیل کنند. این تغییرات و توانایی ایجاد سایر پیشرفت ها، در نتیجه تأثیر بر درآمد بالقوه پروتکل در آینده، می تواند در نهایت تقاضای توکن را تحریک کرده و قیمت SUSHI و سقف بازار را افزایش دهد.

نتیجه گیری

بنابراین به طور خلاصه، این ارز دیجیتال راهی آسان و سریع در اختیار کاربران قرار می دهد تا دارایی های ارز رمزنگاری شده را رد و بدل کنند و با مشارکت رمزنگاری در یک مجموعه نقدینگی، کارمزد کسب کنند.

برخلاف یونی سواپ، تأمین کنندگان اولیۀ نقدینگی در سوشی سواپ از مهم ترین مشارکت کنندگان این پروتکل محسوب می شوند، بنابراین حتی با برداشت وجوه، آن ها همچنان پاداش دریافت خواهند کرد.

این کسب درآمد پس از خروج رمزنگاری خود از استخرها و گفتن در مورد نحوه اجرای ارز دیجیتال سوشی سواپ، این مورد را بهبود می بخشد.

سوشی سواپ در بنیان آن قطعاً اشکالاتی داشت، مانند تورم بدون کنترل و عدم حمایت از بودجه توسعه، که به آشپز نومی اجازه می داد قسمت عمده ای از آن ها را برداشت کند. با این حال، اقدامات سرآشپز Nomi منجر به غیر متمرکز شدن SushiSwap شد و کاربران آن رأی دادند تا عرضه SUSHI را محدود کنند، این امر سوشی سواپ را برای سرمایه گذاران بسیار امن تر می کند.

سوشی سواپ مطمئناً در بخش دیفای موجی ایجاد کرده و از نظر ارزش کل قفل شده به سرعت از بسیاری دیگر از پروژه های DeFi مستقر پیشی گرفته است و با چشم انداز محصولات جدید مانند وام دهی و محدودیت سفارشات، افزایش شهابی سوشی سواپ ممکن است بیش از حد باشد.

سوالات متداول

چگونه سوشی سواپ را بفروشیم؟

اگر قبلاً توکن های SushiSwap را در اختیار دارید و آن ها را در کیف پول خود نگهداری می کنید، می توانید با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود و انتخاب گزینه پرداخت مورد نظر خود، آن ها را به راحتی بفروشید.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت سوشی کدامند؟

قیمت SushiSwap تحت تأثیر بسیاری از عوامل سنتی مانند اخبار پروژه و جزئیات توسعه، احساسات بازار، جریان ارزهای رمزپایه در مبادلات و اقتصاد قرار دارد.

صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال سوشی سواپ کدامند؟

بایننس، هیت بی تی سی، بالانسر و آی او معتبرترین صرافی های آنلاین پشتیبانی کننده از سوشی سواپ هستند.

چگونه کیف پول سوشی سواپ را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب کیف پول سوشی سواپ برای ذخیره توکن های SushiSwap خود به یک کیف پول سازگار با اتریوم 20 نیاز خواهید داشت و سپس باید با توجه به استفاده، نوع نیاز و کاری که قصد دارید با آن انجام دهید ولت خود را انتخاب کنید.

چه کسانی بنیانگذار سوشی سواپ هستند؟

بنیانگذاری SushiSwap در آگوست سال 2020 توسط آشپز مستعار Nomi و 0xMaki صورت گرفت.

ادامه مطلب