Lines_Background
مینی‌دوره رایگان درآمد روزانه ۱۰۰ دلار از فارکس
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایه
آموزش ترید از صفر صفر

سرمایه گذاری

dollar-smile-theory
تئوری لبخند دلار چیست؟ + آشنایی...

تئوری لبخند دلار یک نظریه مالی معروف است که توسط یک کارشناس اقتصادی تبین شده و به توصیف رفتار اقتصادی و مالی مرتبط با دلار آمریکا در داخل و خارج از این کشور می پردازد. به صورت کلی این نظریه به متغیرهای مختلفی اشاره می کند که وضعیت اقتصادی و قیمت دلار را داخل و خارج آمریکا تحت تاثیر قرار می دهند. با توجه به تغییرات در این متغیرها رفتار دلار به شکل یک “لبخند” شکل می گیرد. این نظریه به ویژه در شرایط بحران های اقتصادی مورد توجه قرار می گیرد.

تئوری لبخند دلار چیست؟

نظریه “لبخند دلار” به این مفهوم اشاره دارد که دلار آمریکا در دوره های افت شرایط اقتصادی و تنش های مالی در داخل این کشور، به عنوان یک ارز محافظه کارانه و ابزار مقاومت در برابر ریسک عمل می کند. نظریه لبخند دلار می گوید که وقتی اقتصاد آمریکا قوی و پر رونق است، سرمایه گذاران به طور فزاینده ای روی دارایی های همچون دلار یا اوراق قرضه آمریکا سرمایه گذاری می کنند و به این ترتیب ارزش دلار بالا می رود. اما در شرایط عدم اطمینان هم سرمایه گذاران به سمت دلار آمریکا و دارایی های مطمئن تر در این حوزه هجوم می آورند و ارزش دلار آمریکا باز هم صعودی می شود. اما اگر در این شرایط بازار سهام آمریکا تلاش کند که در مقایسه با سایر بازارها عملکرد بهتری داشته باشد، ممکن است دلار آمریکا ارزش خود را از دست بدهد، چراکه سرمایه گذاران به دارایی های پرریسک و با عملکرد بهتر سوق داده می شوند. مجموع این سه حالت در کنار هم سناریوهایی محسوب می شود که نظریه لبخند دلار را در بازار فارکس شکل داده اند. این نظریه به صورت کلی در مورد دو نوع دلار آمریکا حرف می زند:

نظریه لبخند دلار

 • دلار داخلی: افزایش یا کاهش ارزش سرمایه گذاری روی این دلار به تغییرات اقتصادی داخلی ایالات متحده و بازدهی آن در داخل این کشور وابسته است.
 • دلار بین المللی: این دلار به عنوان ارز در معاملات جهانی مورد استفاده قرار می گیرد و نقش چشمگیری در تجارت جهانی و خرید اوراق قرضه دولتی آمریکا دارد. بسیاری از سرمایه گذاران و معامله گران به دلیل پایین بودن نرخ ریسک این ارز در بازارهای جهانی به سراغ آن می روند.

تاریخچه “نظریه لبخند دلار”

نظریه لبخند دلار در اواخر دهه 1990 توسط استیون جن، کارشناس سابق اقتصاد در صندوق بین المللی پول و بانک مورگان استنلی تبیین شده است. این نظریه به طور مستقیم در مورد دو نوع دلار آمریکا صحبت می زند و از سه سناریوی اصلی شکل گرفته است. در شرایط کنونی رشد قوی اقتصاد آمریکا، جذب سرمایه گذار و بازدهی بالا در اوراق قرضه دولتی آمریکا باعث تقویت ارزش دلار این کشور شده و این ارز را به یک گزینه مناسب برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است. استیفن جن که قبلا در صندوق بین المللی پول و بانک مرکزی انگلستان کار کرده بود، نظریه “لبخند دلار” را در اوایل دهه 1990 ابداع کرد. او این نظریه را برای توضیح ارتباط معکوس بین ارزش دلار آمریکا و وضعیت اقتصادی جهانی مطرح کرده است. این نظریه به مرور زمان به عنوان یک مفهوم مهم در اقتصاد و مالیات شناخته شد. تحلیلگران مالی و اقتصاددانان از این نظریه برای پیش بینی تغییرات در ارزش دلار آمریکا و تاثیرات آن بر بازارهای مالی و اقتصاد جهانی استفاده می کنند.

تاریخچه لبخند دلار

سناریوهای لبخند دلاری

همان طور که در بخش های قبل هم اشاره کردیم، نظریه لبخند دلار یک تئوری جدید در اقتصاد جهانی محسوب می شود که از سه سناریو شکل گرفته است. هر یک از این سناریوها دلایل افت و خیز قیمت دلار و اهمیت سرمایه گذاری روی این ارز را بیان می کند. به صورت کلی سه سناریوری لبخند دلار در سه حالت زیر اتفاق می افتند:

اول: دلار به دلیل ریسک گریزی تقویت می شود

کسانی که در شرایط بحرانی اقتصادی به دنبال یک سرمایه گذاری کم ریسک هستند، بدون شک به سراغ دلار آمریکا می روند. در واقع اغلب سرمایه گذاران این بازار اعتقاد دارند که دلار یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری بدون ریسک و با سود دائمی است. این باور در بین معامله گران و سرمایه گذاران سبب شده تا ارزش دلار آمریکا افزایش یابد و در بازارهای جهانی حتی در شرایطی که اقتصاد داخلی این کشور روند مطلوبی ندارد، در حال رشد و صعودی باشد. تئوری لبخند دلاردر بخش اول نشان می دهد که در شرایط اقتصاد جهانی نامطمئن، سرمایه گذاران به دلار آمریکا و ارزهای امن همچون ین ژاپن روی می آورند. این موضوع به صورت مستقیم روی ارزش دلار آمریکا تاثیر گذاشته و موجب تقویت آن می شود.

سناریوهای مختلف دلار

دوم: دلار آمریکا به دلیل اقتصاد ضعیف به پایین ترین سطح کاهش می یابد

ضعیف شدن شرایط اقتصادی بازار آمریکا در داخل این کشور و افزایش ارزش بازار بورس در آمریکا می تواند به صورت مستقیم روی ارزش جهانی این ارز تاثیر منفی بگذارد و قیمت دلار را کاهش دهد. در واقع اگر بورس آمریکا رونق بگیرد، قیمت ارز در این کشور افت کرده و تقاضا برای خرید آن کاهش می یابد که نتیجه این موضوع بخش دوم تئوری لبخند دلار یعنی افت قیمت این ارز است. در قسمت پایین لبخند وقتی اقتصاد ایالات متحده نزولی می شود و بدهی دولت کاهش می یابد، دلار به سمت پایین ترین نقطه خود فرود حرکت کرده و ارزش آن کم می شود. علاوه بر این احتمال کاهش نرخ بهره هم می تواند ارزش دلار را کاهش دهد. در شرایطی که تقاضا برای دلار کاهش یافته، انگیزه برای خرید و نگهداری دلار آن کم می شود و قیمت دلار افت چشمگیری پیدا می کند. به عبارت دیگر در دنیای مالی همه چیز نسبی و ممکن است در یک لحظه مورد تغییر قرار گیرد.

سوم: دلار به دلیل رشد اقتصادی تقویت می شود

در شرایطی که اقتصاد داخلی آمریکا رونق بگیرد و بورس این کشور کاهشی باشد، قسمت سوم نظریه لبخند دلار اتفاق می افتد و قیمت این ارز افزایش می یابد. نظریه “لبخند دلار” تاکید دارد که در زمان های رشد اقتصادی و بهبود نشانه های اقتصادی ایالات متحده، دلار هم به دلیل خوش بینی ها ارتقاء می یابد. وقتی اقتصاد جهانی و اقتصاد آمریکا از رکود خارج می شود، افزایش انتظارات نسبت به نرخ بهره و رشد اقتصادی، بازار دلار را به رونق می اندازد. به عبارت دیگر وقتی ایالات متحده از رشد اقتصادی قوی تری بهره مند می شود، لبخند دلار اتفاق می افتد.

رشد دلار

نحوه عملکرد نظریه لبخند دلار

نظریه لبخند دلار ممکن است برای توضیح و یا پیش بینی نوسانات ارزش دلار آمریکا در مواقع مختلف مورد استفاده قرار گیرد. از این نظریه معمولا به عنوان یک ابزار مفید برای تحلیل اتفاقات در بازارهای مالی و اقتصاد جهانی به استفاده می شود. نظریه لبخند دلار همچنین تاثیر مهمی در تصمیم گیری های مالیاتی دولت ها دارد. موفقیت و شکست در اجرای سیاست های مالیاتی می تواند به شدت به ارزش دلار آمریکا و تاثیرات آن بر اقتصاد جهانی مرتبط باشد. تئوری لبخند دلار نشان می دهد که ارزش دلار آمریکا در سیکل های مختلف اقتصادی تقویت می شود و افزایش زیرساخت های دیجیتال و ارزهای پایدار می توانند نقش بزرگی در این تجدید حیات دلار ایفا کنند. این موضوع در کشورهایی همچون ایران که دسترسی به خدمات بانکی جهانی در آنها مقدور نیست، بیشتر از سایر کشورها خود را نشان می دهد.

عملکرد دلار

آیا این نظریه درست است؟

نظریه لبخند دلار یک مدل ساده و توضیحی برای تبیین تاثیر عوامل اقتصادی بر ارزش دلار آمریکا است که برخی جوانب آن در مواقعی به واقعیت پیوسته است ولی نمی توان به صورت دائمی از آن استفاده کرد. زیرا عوامل اقتصادی و مالی بسیار پیچیده هستند و تاثیرات بسیاری می توانند داشته باشند و نظریه لبخند دلار تنها یکی از عواملی است که بر ارزش این ارز تاثیر می گذارد. اگر اقتصاد ایالات متحده رشد قوی داشته و انتظارات برای افزایش نرخ بهره و رشد اقتصادی مثبت باشد، دلار معمولاً قوی تر خواهد بود. از طرف دیگر در مواقع عدم اطمینانی و وحشت در بازارها، سرمایه گذاران به دلار به عنوان یک پناهگاه امن می پندارند و ارزش آن افزایش می یابد.

اصطلاحات لبخند دلاری

لبخند دلاری (Dollar Smile) نام یک مفهوم مالی جدید در دنیای اقتصاد است که به تغییرات ارزش دلار آمریکا در واکنش به شرایط اقتصادی جهانی و اقتصاد آمریکا اشاره دارد. این اصطلاح از سه قسمت تشکیل شده و به توصیف تغییرات و حرکات دلار در طول زمان بر اساس این شرایط می پردازد:

 • بخش لبخند: این بخش نمایانگر زمانی است که ارزش دلار آمریکا بالا می رود، این اتفاق زمانی رخ می دهد که اقتصاد آمریکا رشد قوی داشته و سرمایه گذاران سراغ دارایی های آمریکایی می روند. در این مرحله دلار به عنوان یک ارز “پناهگاه” به شمار می آید و ارزش آن افزایش می یابد.
 • بخش پایین ترین نقطه: این بخش به تحولات بیرونی اشاره دارد که باعث ضعیف شدن دلار می شوند. این تغییرات ممکن است از شوک های اقتصادی در داخل یا خارج از آمریکا ناشی شوند و به ترس سرمایه گذاران منجر شوند.
 • بخش دیگر لبخند: این بخش دوم افزایش ارزش دلار را نمایانگر می شود و در زمانی رخ می دهد که اقتصاد آمریکا در حال افت است ولی سرمایه گذاران به دلیل شرایط جهانی باز هم به سراغ این ارز کم ریسک می روند. این بخش به توسعه و بهبود اقتصادی اشاره دارد که باعث افزایش ارزش دلار و افزایش اعتماد سرمایه گذاران می شود.

سخن پایانی

نظریه “لبخند دلار” یک مفهوم مهم در اقتصاد و مالیات است که به تحلیل ارتباط بین ارزش دلار آمریکا و شرایط اقتصادی و مالی جهانی می پردازد. این اصطلاح برای توصیف و پیش بینی تغییرات ارزش دلار و رفتار بازارها به کار می رود و نشان دهنده تناقض ها و متغیرهای مختلفی است که در تاثیر اقتصاد آمریکا بر دلار دیده می شود. براساس این تئوری دلار آمریکا در دو سو متفاوت تقویت می شود، نظریه لبخند دلار می تواند به سرمایه گذاران و معامله گران در پیش بینی جهت حرکت دلار و جفت ارزها کمک کند. این تئوری در واقع به تاثیرات چرخه ای و پویای اقتصادها و روند دلار آمریکا توجه دارد.

سوالات متداول

نظریه لبخند دلار یک مدل اقتصادی است که نشان می دهد چگونه ارزش دلار آمریکا در واکنش به شرایط اقتصادی تغییر می کند. این تئوری معتقد است که در دوره های رونق اقتصادی و بحران مالی، دلار تقویت می شود و در دوره های عدم اطمینان ارزش این ارز کاهش می یابد.

صحت نظریه لبخند دلار بستگی به تحلیل شرایط اقتصادی و اخبار جاری دارد. این تئوری ممکن است در برخی موارد توضیح دهنده تغییرات ارزش دلار باشد، اما احتمال ناکارآمد بودن آن هم دور از ذهن نیست.

عواملی که بر تغییرات دلار طبق نظریه لبخند دلار تأثیر می گذارند شامل شرایط اقتصادی جهانی، بازارهای مالی، سیاست های مالی و پولی، و انتظارات سرمایه گذاران می شوند.

نظریه لبخند دلار می تواند به سرمایه گذاران به عنوان یکی از عوامل مهم تحلیلی کمک کند. اما در تصمیم گیری های سرمایه گذاری، سایر عوامل نیز باید در نظر گرفته شوند و تنها اعتماد به این تئوری منطقی نیست.

ادامه مطلب
معاملات کاغذی (Paper Trading) چیست و چگونه انجام میشود؟
معاملات کاغذی (Paper Trading) چیست و...

معاملات کاغذی یا Paper Trading روشی خوب برای آموزش معامله و تست استراتژی برای افراد تازه کار است. در این روش، تریدرهای مبتدی قبل از ورود حقیقی به بازار معامله، در فضایی آزمایشی و شبیه سازی شده شروع به معامله با پولی غیرحقیقی می کنند تا با همه ابزارها، روش ها و شرایط بازار واقعی آشنا شوند.

البته این شرایط تنها برای افراد مبتدی بازار نیست، بلکه تریدرهای حرفه ای نیز قبل از اجرای استراتژی های معاملاتی خود در بازار حقیقی، از این روش برای بررسی ابعاد مختلف استراتژی و معامله خود استفاده می کنند تا در بازار حقیقی عملکرد بهتری داشته باشند.

درباره مزایا و معایب معاملات کاغذی تا امروز زیاد صحبت شده است؛ با این همه اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست. درواقع حتی با در نظر گرفتن معایب آن، این معاملات قابلیتی خوب برای تریدرها به شمار می رود. در ادامه این مقاله درباره این معاملات، اهمیت آن، مزایا و معایب و چگونگی استفاده از آن در پلتفرم های مختلف بیشتر صحبت می کنیم؛ پس همراه ما باشید.

معاملات کاغذی چیست؟

Paper Trading یا معاملات کاغذی، به یک روش شبیه سازی معاملات در بازارهای مالی گفته می شود. در این روش، تریدرها به صورت واقعی معاملات را با قیمت های به روز و بدون استفاده از پول واقعی انجام می دهند؛ به عبارت دیگر شما در این روش می توانید معامله هایی را با استفاده از پول مجازی یا به عبارت دیگر «کاغذ (paper) انجام دهید.

معاملات کاغذی به شما اجازه می دهد مهارت های مورد نیاز برای معامله گری را تمرین، روش های جدید را آزمایش و استراتژی های مختلف را بدون خطر از دست دادن پول واقعی امتحان کنید. با استفاده از پلتفرم های این معاملات می توانید نتایج معاملات خود را رصد کرده و عملکرد خود را ارزیابی کنید.

از معاملات کاغذی در زمان های مختلف استفاده می شود؛ برای مثال در زمان آموزش، Paper Trading به عنوان یک روش آموزشی در دوره های معامله گری و آموزش بازار سهام استفاده می شود؛ زیرا همان طور که گفتیم سبب افزایش مهارت های لازم و موفقیت در بازارها می شود.

معاملات کاغذی چیست؟

در شرایط آزمایش استراتژی های ترید نیز معاملات کاغذی با ایجاد شرایط واقعی شبیه سازی شده امکان تست استراتژی مورد استفاده تریدر را فراهم می کنند. در این حالت تریدر می تواند هر استراتژی را آزمایش کند و با ارزیابی نتایج، استراتژی خود را بهبود دهد یا از قبل شناسایی کند.

برخی گمان می کنند استفاده از این معاملات تنها مختص افراد مبتدی است، اما جالب است بدانید این معاملات برای تمامی علاقه مندان به تریدر در بازارهای مالی مناسب است. معامله گران مبتدی برای بهبود مهارت در بازار و معامله گران حرفه ای برای تست استراتژی های معاملاتی خود در بازار و بهبود روش معامله از این روش استفاده می کنند.

 

معاملات کاغذی چه اهمیتی دارد؟

اگرچه مهم ترین مزیت و اهمیت این معاملات در آموزش به مبتدی هاست، این تمام اهمیت معاملات کاغذی نیست. بیشتر معامله گران در بازارهای مالی به دلایل مختلفی از Paper Trading استفاده می کنند. دلایلی مانند:

 • آموزش و آشنایی: معاملات کاغذی به شما اجازه می دهد مهارت ها و دانش لازم برای معامله در بازارهای مالی را بدون خطر از دست دادن پول واقعی تمرین کنید. شما می توانید قوانین و روش های معامله گری را فرا بگیرید و با رفتار قیمت ها و روند بازار آشنا شوید.
 • تست و ارزیابی استراتژی ها: با Paper Trading شما می توانید استراتژی های مختلف را بررسی و تست کنید. همچنین می توانید روش های مختلف را در شرایط متفاوت شبیه سازی و نتایج آن ها را مشاهده کنید. این امر به شما امکان می دهد استراتژی های خود را بهبود داده و از قبل مشکلات و ضعف های آن را شناسایی کنید.

معاملات کاغذی چه اهمیتی دارد؟

 • رصد عملکرد: معاملات کاغذی سبب می شود شما عملکرد خود را دقیق ارزیابی و مشاهده کنید. رصد نتایج عملکرد می تواند تأثیرات متعدد و بسیار مطلوبی بر سود و زیان، درصد موفقیت، ریسک و نرخ بازگشت سرمایه شما در بازار داشته باشد.
 • تجربه عملی: گاهی اتفاق می افتد برخی معامله گران مبتدی برای تجربه در بازار حقیقی کمی تردید دارند. معاملات کاغذی با ایجاد شرایط شبیه سازی شده به تجربه واقعی معامله علاوه بر اینکه مهارت های ترید آن ها را افزایش می دهد، موجب از بین رفتن تردید و حتی افزایش اعتماد به نفس می شود. از سوی دیگر با Paper Trading تجربه عملی در معامله گری نیز تقویت می شود.
 • کاهش ریسک: با استفاده از معاملات کاغذی می توانید استراتژی ها و تصمیمات مختلف را تست کرده و از قبل مشکلات را شناسایی کنید. این امر به شما امکان می دهد ریسک و خطرات مربوط به تصمیمات و استراتژی های خود را کاهش دهید و قبل از ورود به بازار واقعی بهترین راه حل ها را پیدا کنید.

معاملات کاغذی چه اهمیتی دارد؟

چطور می توان از معاملات Paper Trading  استفاده کرد؟

استفاده از این معاملات نیازمند ثبت نام در یک پلتفرم معاملات آنلاین است. بسیاری از پلتفرم ها این قابلیت را رایگان در اختیار کاربران قرار می دهند. برای استفاده از معاملات کاغذی لازم است یک پلتفرم که قابلیت Paper Trading ارائه می کند پیدا کنید.

بسیاری از بروکرها این قابلیت را ارائه می کنند و شما می توانید بدون استفاده از پول واقعی با این روش شروع به معامله کنید. پلتفرم هایی مانند تریدینگ ویو،  Thinkorswim و Interactive Brokers TWS گزینه معاملات کاغذی را دارند. پس از این مرحله، باید حساب Paper Trading بسازید. برای ساخت حساب اطلاعات شخصی خود را وارد کنید و توافقنامة مخصوص به پلتفرم را بپذیرید. پس از ایجاد حساب، شما با یک مبلغ مجازی می توانید شروع به انجام معامله کاغذی کنید.

چطور می توان از معاملات Paper Trading  استفاده کرد؟

البته برای شروع معامله، نیازمند دارایی و استراتژی مناسب هستید؛ پس دارایی هایی را که می خواهید در آن ها معامله کنید (مثل سهام، ارز دیجیتال، بورس، طلا و غیره) انتخاب کرده و بعد با تعیین استراتژی معامله در یک محیط شبیه سازی شده شروع به ترید کنید.

در طول فرایند معاملات کاغذی، مهم است عملکرد خود را رصد و ارزیابی کنید. همچنین مشاهده کنید آیا استراتژی شما سبب سودآوری می شود یا خیر؟ آیا قوانین ریسک مدیریت را رعایت می کنید؟ ارزیابی عملکرد سبب می شود شما در هر مرحله مهارت بیشتری در ترید به دست بیاورید و به طور عملی و بدون خطر تجربه معامله در بازارهای مالی را کسب کنید.

البته به یاد داشته باشید Paper Trading معاملات واقعی نیست و نتایج ممکن است در بازار واقعی متفاوت باشد، اما این ابزار هنگام آموزش، تست و بهبود مهارت های معامله گری بسیار مفید است.

مزایای پیپر تریدینگ

 • بسیاری از افرادی که قصد فعالیت در بازارهای مالی را دارند، سعی می کنند انواع تحلیل را یاد بگیرند اما متاسفانه در اکثر موارد شاهد آن هستیم که افراد فکر می کنند با دانستن چند الگوی قیمتی و توانایی به کار گرفتن چند ابزار تحلیلی می توانند به سود مستمر برسند که البته اشتباه می کنند. بهتر است پس از گذراندن دوره آموزس ارز دیجیتال و یا دورۀ مخصوص هر بازار مالی دیگر، مدتی از بخش پیپر تریدینگ در تریدینگ ویو استفاده کنید تا مطمئن شوید آنچه را که فرا گرفته اید، می توانید به صورت عملی به کار بگیرید و به سود برسید.
 • کاربرد دیگر پیپر تریدینگ در تریدینگ ویو این است که تریدرها می توانند با کمک آن استراتژی خود را امتحان کنند. تریدرهای موفق در بازارهای مالی یک استراتژی معاملاتی دارند که معاملات خود را بر اساس آن انجام می دهند. اما طراحی استراتژی و ایجاد تغییرات احتمالی موردنیاز در آن به بارها سعی و خطا نیاز دارد و اگر قرار باشد تریدرها این سعی و خطا را با پول واقعی خود انجام دهند، به احتمال بسیار بالا متضرر خواهند شد. در چنین شرایطی، کمک گرفتن از بخش Paper Trading بسیار به شما کمک کننده خواهد بود.
 • پیپیر تریدینگ در تریدینگ ویو به کاربران اعتماد به نفس می دهد که بتواند عملکرد بهتری را در بازار داشته باشند.

معایب Paper Trading

 • تریدر با استفاده از پول مجازی در بخش پیپر تریدینگ در حال فعالیت است و همین موضوع باعث می شود که تریدر با خیالی آسوده سفارشات خود را ثبت کند که در این صورت احتمالاً نتایج بهتری هم نسبت به فعالیت در بازار حقیقی برای تریدر به ارمغان خواهد آورد که کمی با واقعیت فاصله دارند.
 • میزان سرمایه ای که در بخش Paper Trading به تریدرها تعلق می گیرد، مبلغ 100 هزار دلار است و همین موضوع ممکن است باعث شود تریدرها اقدام به استفاده از اهرم های بالا کرده و معاملات زیادی را به صورت همزمان باز کرده و به طور کلی سود خوبی را به دست آورند؛ درحالی که با استفاده از سرمایۀ واقعی -که در بسیاری از اوقات کم تر از 100 هزار دلار است-، تریدها آزادی عمل چندانی برای باز کردن معاملات زیاد با اهرم بالا را نخواهند داشت.
 • زمانی که فردی از قابلیت پیپر تریدینگ در تریدینگ ویو استفاده کند، معاملات وی بدون در نظر گرفتن کارمزد و دیگر هزینه ها ثبت می شود؛ زیرا هیچ بروکر یا پلتفرم معاملاتی ای، فرایند ثبت سفارش و انجام معامله را بر عهده نگرفته و بنابراین هزینه های انجام معامله در این بخش لحاظ نشده است و از این جهت سود و ضرر حاصل شده کمی با بازار حقیقی متفاوت است.

معرفی چند پلتفرم رایگان برای استفاده از Paper Trading

همان طور که گفتیم، برای استفاده از معاملات کاغذی لازم است از یک پلتفرم که از پیپر تریدینگ پشتیبانی می کند، استفاده کنیم. پلتفرم های بسیاری هستند که سرویس Paper Trading ارائه می کند که در ادامه تعدادی را برای شما آوردیم. توجه داشته باشید این پلتفرم ها این سرویس را رایگان در اختیار کاربران قرار می دهند.

 • Trading View (تریدینگ ویو): یکی از محبوب ترین پلتفرم های نمودار و تجزیه و تحلیل بازار تریدینگ ویو است. تریدینگ ویو علاوه بر خدمات مختلفی که به تریدرها ارائه می کند، قابلیت معاملات کاغذی را نیز در دسترس کاربران خود قرار می دهد.

تریدرها می توانند روی نمودارها سفارش ها خرید و فروش خود را ثبت کنند و استراتژی های معاملاتی را تست کنند. این پلتفرم به شما امکان می دهد با داده های تاریخی ترید کنید و تجربه یک ترید واقعی را داشته باشید.

 • Thinkorswim: یکی از پرطرفدارترین پلتفرم های معاملاتی حرفه ای Thinkorswim است که TD Ameritrade ارائه می کند. این پلتفرم نیز از Paper Trading پشتیبانی می کند و تریدرها می توانند با استفاده از این قابلیت، روی دارایی های مختلف ترید کردن را تجربه و استراتژی های خود را تست کنند.Thinkorswim علاوه بر قابلیت معامله کاغذی، ابزارهای تحلیلی پیشرفته، نمودارهای قوی و اطلاعات بازار جامع را نیز در اختیار کاربران خود قرار می دهد.
 • Wall Street Survivor : نوعی پلتفرم معاملاتی آنلاین رایگان است که به شما اجازه می دهد در بازارهای مالی مختلف معامله کاغذی کنید. با استفاده از این پلتفرم شما می توانید استراتژی های خود را آزمایش کنید و مهارت های معامله گری خود را بهبود بخشید. همچنین Wall Street Survivor دارای منابع آموزشی جامع است که می تواند به شما در فهم بهتر بازارهای مالی کمک کند.
 • Investopedia Stock Simulator: Investopedia یک وب سایت معروف در زمینه آموزش و تحلیل بازار است که قابلیت شبیه سازی معاملات را نیز ارائه می دهد. با استفاده از شبیه ساز سهام  Investopedia می توانید معامله کاغذی روی بازارهای مختلف را تجربه کنید.

معرفی چند پلتفرم رایگان برای استفاده از Paper Trading

توجه داشته باشید این پلتفرم ها همچنین نسخه های پولی با امکانات بیشتر نیز دارند، اما در بیشتر موارد، امکان معاملات کاغذی رایگان نیز در دسترس است. همچنین مهم است که قبل استفاده از هر پلتفرم، قوانین و محدودیت های آن را به دقت مطالعه و با شرایط استفاده آشنا شوید.

همچنین ممکن است برخی از پلتفرم ها محدودیت هایی مانند زمان محدود برای استفاده رایگان یا محدودیت در تعداد معاملات را داشته باشند؛ بنابراین مطمئن شوید قبل از شروع به Paper Trading، شرایط و قوانین هر پلتفرم را به دقت بررسی کنید تا تجربه مفیدی از این فرایند به دست بیاورید.

جمع بندی

در این مقاله، به بررسی معاملات کاغذی یا Paper Trading پرداختیم و از اهمیت آن صحبت کردیم. این معاملات درواقع روشی برای انجام معامله در محیطی شبیه سازی شده به بازار است که معامله گران -چه مبتدی و چه حرفه ای- می توانند از آن برای افزایش مهارت ها یا تست استراتژی های خود استفاده کنند.

پس از آن از مزایا و معایب Paper Trading صحبت کردیم و درنهایت روش استفاده از Paper Trading و پلتفرم هایی را که به صورت رایگان می توان از معاملات کاغذی استفاده کرد معرفی کردیم.

پرسش های متداول

روشی است که تریدرها برای افزایش مهارت های معامله یا آزمودن استراتژی های معامله خود استفاده می کنند. در این روش محیطی شبیه سازی شده به بازار واقعی وجود دارد که افراد با استفاده از پول غیرواقعی (Paper) به خرید و فروش می پردازند.

ادامه مطلب
سیاست اقتصادی چیست؟
سیاست اقتصادی (Econimic Policy) چیست؟

«سیاست اقتصادی» یکی از واژه های سرگردان در برزخ میان «سیاست» و «اقتصاد» است. این عبارت، خیلی بیشتر از آنچه که فکرش را می کنیم در عمق زندگی ما تاثیر می گذارد و حتی به سبک زندگی مان جهت های معناداری می بخشد. هوشمندانه است که به عنوان یک سرمایه گذار در بازارهای مالی مختلف، خودمان دست پیش را بگیریم و به سمت آشناتر شدن با این اصطلاح قدم برداریم. در این مقاله از خانه سرمایه، سری به معنی و مفهوم سیاست اقتصادی می زنیم، تاریخچه ایجاد آن را بررسی می کنیم، نگاهی به پشت صحنه ماجرا می اندازیم و اثرگذارترین راه چاره برای مقابله به مثل با سیاست های منفی اقتصادی را معرفی می کنیم. از شما دعوت می کنیم که تا انتهای این ماجرا با ما همراه باشید.

چرا سیاست و اقتصاد را با هم قاطی می کنید؟

برخی هنگام روبه رو شدن با عبارت «سیاست اقتصادی» گارد خود را بالا می گیرند و می گویند: «ای بابا! باز هم فرصتی گیر آوردید و این سیاست مادر مرده را به چیزی چسباندید! آخر سیاست که دیگر اقتصادی نمی شود!» در پاسخ به این دسته از اندیشمندان باید بگوییم که در کل، انسانی که می خواهد در یک جامعه و در کنار دیگران زندگی کند، ناگزیر است با سیاست آشنا شود.

چون سیاست، چیزی نیست جز شیوه رفتار عده ای صاحب قدرت و نفوذ با تمام ملت. در نهایت، هدف سیاست و سیاسی بازی هم چیزی جز به دست آوردن پول و قدرت بیشتر نیست.

اقتصاد هم که ترکیبی از هر دوی این ها است نه کنار میدان بلکه در گود میانی بازی های سیاست ایستاده است. با این حساب به قدرت و با تاکید می گوییم که اقتصاد غیر سیاسی، چیزی شبیه به رویای نیمه شب های تابستانی است آن هم در اتاقی با کولر خاموش!

سیاست اقتصادی به چه معنا است؟ (Economic Policy)

«سیاست اقتصادی» یا «Economic policy» کلکسیونی از کارهایی است که توسط دولت ها و حکومت ها برای کنترل ماجراهایی که در دنیای اقتصاد رخ می دهند انجام می شوند. مواردی مثل:

 • سطح بندی مالیات ها
 • تعیین نرخ بهره بانک ها
 • عرضه پول
 • تعیین بودجه دولت
 • مشخص کردن شیوه استفاده از منابع ملی در جهت اهداف دولت
 • و …

نمونه هایی از تصمیم های سیاسی دولت ها برای سرنوشت اقتصادی ملت ها هستند. در کشورهایی که «بانک مرکزی» دارند – مثل ایران – دولت ها از راه این بانک، سیاست های پولی خود را به اجرا در می آورند.

سیاست اقتصادی به چه معنا است؟

سرمایه داری از کجا آغاز شد؟

برای درک بهتر و عمیق تر ماجراهایی که در سیاست اقتصادی در جریان هستند باید به سرآغاز این ماجرا یعنی هنگام اولین رویش «سرمایه داری» در اروپا سر زنیم. علت اهمیت این موضوع، تحولی بود که به دلیل ایجاد سرمایه داری به عنوان یک سیاست اقتصادی در جهان به وجود آمد.

قرن ها قبل، زمانی که در اروپا مردم به دو دسته «شهرنشین مرفه» و «روستانشین فقیر یا کم درآمد» تقسیم شده بودند، هر چیزی سر جای خودش بود. شهرنشین های پولدار بدون آنکه کار خاصی انجام دهند ثروت را از اجداد خودشان به ارث می بردند. روستانشینان هم همین ماجرا را در مورد کشاورزی داشتند. اما کم کم ماجرایی پیش آمد و این توازن را بر هم زد. جمعیت در بخش روستانشین بیشتر شد. به دنبال این ماجرا تعداد افرادی که می توانستند روی زمین کشاورزی کار کنند از تعداد زمین ها فراتر رفت.

شاید بگویید: «خب چرا به شهر مهاجرت نمی کردند و کارگر نمی شدند؟» در پاسخ باید بگوییم که سیستم شهری در آن زمان به گونه ای نبود که مردم روستا بتوانند پا در شهرها بگذارند و برای خودشان زندگی تشکیل دهند. همه شهرها زیر تسلط افراد ثروتمند بودند.

سرنوشت مردمی از اینجا رانده و از آنجا مانده

کم کم تعداد این افراد در راه مانده سر به فلک کشید. ثروتمندان موروثی که نمی دانستند با آنها چه کنند محله هایی بسیار دورتر از خودشان را به آنها اختصاص دادند و این افراد را مثل موجوداتی اضافی در آن محل نگه می داشتند. به آنها هیچ خدماتی داده نمی شد، هیچ کس به زنده یا مرده بودنشان اهمیتی نمی داد و هیچ فریادرسی برایشان وجود نداشت.

بعد از مدتی عده ای از دل همین انسان های طرد شده از جا بلند شدند و کارگاه های تولیدی به راه انداختند. نکته جالب این بود که آنها فهمیدند دنیا فقط به دور نیازهای ثروتمندان موروثی نمی گردد. آنها محصولاتی را تولید کردند که نه تنها ثروتمندان بلکه انسان های معمولی شهرنشین و اهالی همان محله های طرد شده هم خریدارش بودند.

آغاز فاز ثروت سازی به دست فقیرترین مردم

آنها اولین کسانی بودن که به تولید انبوه روی آوردند و اولین سرمایه داران به شمار می روند. این افراد کم کم مزه پول را چشیدند و دست به دست به هم ثروت سازی کردند. بزرگترین تفاوت فعالیت اقتصادی نوآورانه آنها در این بود که تولیدات این کارگاه های خودساخته توسط همان افرادی که آنها را تولید می کردند و توده مردم مصرف می شدند.

به زبان ساده، مشتری این محصولات، همان تولید کنندگانشان بودند. جالب ترین بخش ماجرا این است که «سرمایه داری» به عنوان یک سیاست اقتصادی راهگشا اولین بار توسط مردمی کاملا غیرسیاسی که حتی از اقتصاد جامعه هم تبعید شده بودند در عمل به مرحله اجرا درآمد.

مفهوم آزادی و سرمایه داری چه ارتباطی به هم دارند؟

سرمایه داری بدون آزادی، معنای خود را از دست می دهد. این آزادی است که به سرمایه داری اجازه می دهد نوآوری را برای ارائه خدمات و محصولات بهتر به خدمت بگیرد. همین ماجرا باعث می شود که حساب «رقابت» از «کپی برداری» سوا شود.

مثلا در فلسفه سرمایه داری برای رقابت با بازار مخابرات سنتی و تلفن های سیم دار، به جای تولید نوع دیگری از تلفن های سیم دار، بازار تولید تلفن های همراه هوشمند به راه افتاد و دست مردم از انحصار سیم ها باز شد.

در این میان، مشتری ها که انبوه مردم را تشکیل می دهند توانستند به خدماتی بهتر و با کیفیت تر دست پیدا کنند. این نعمتی است که در اثر رشد سرمایه داری و ایجاد بازار رقابت آزاد به وجود آمده است.

مفهوم آزادی و سرمایه داری چه ارتباطی به هم دارند؟

چرا دنیا مدیون سیاست اقتصادی سرمایه داری است؟

سرمایه داری باعث شد افرادی که جایی در طبقه شهری، روستایی و ثروتمندان موروثی نداشتند فرصتی برای زندگی کردن و بروز استعدادهای خودشان پیدا کنند. از این گذشته:

 • جمعیت دنیا با ظهور سرمایه داری به بیش از 10 برابر قبل از آن رسید
 • نوآوری سرمایه داری باعث کشف و گسترش منابع جدید شد
 • مردم معمولی و تهی دستان هم توانستند شانسی برای بهتر کردن وضعیت زندگی خودشان پیدا کنند
 • ثروت از مفهومی موروثی به یک ماجراجویی نوآورانه تبدیل شد و هر کسی که هدف و برنامه ای در سر داشت راهی برای ثروتمند شدن پیدا می کرد
 • رقابت آزاد که در پناه سرمایه داری ایجاد شد، مسیر پیشرفت در تمام زمینه ها را فراهم کرد
 • سطح بهداشت در جامعه های سرمایه داری بالا رفت
 • سطح رفاه و قدرت خرید مردم افزایش پیدا کرد
 • و …

این ها تنها چند مورد از خدماتی هستند که فقط به دلیل ظهور سرمایه داری به وجود آمدند.

وارسی کردن بازی های سیاسی ثروتمندان موروثی و دولتی علیه سرمایه داران

اشراف و قدرتمندان جامعه از نتیجه مثبتی که سرمایه داری روی رشد، پیشرفت و بهبود وضعیت جامعه داشت احساس خطر می کردند. آنها دوست نداشتند کسی آرامش قصرهای پوشالی که برای خودشان ساخته بودند را برهم بزند. ساده ترین راه برای این کار، خراب کردن معنی مثبت سرمایه داری در ذهن مردمی بود که به واسطه همان سرمایه داری توانسته بودند زندگی خوبی را برای خودشان و خانواده شان به وجود آورند. ثروتمندان یک بازی عجیب را آغاز کردند.

آنها مشکلات را پیدا می کردند، یک برچسب سرمایه داری به آن می زدند و در نقش دلسوز مردم آن را افشا می کردند؛ مثلا به فاصله طبقاتی که در جامعه وجود داشت اشاره می کردند و آن را بر گردن ثروتمندانی می انداختند که سرمایه داشتند. افرادی مثل «کارل مارکس» سخنرانی هایی عریض و طویل در ستایش قشر کارگر سر می دادند و در آن تا می توانستند از سرمایه داران بد می گفتند. جالب اینکه خود واژه «سرمایه داری» توسط کارل مارکس اختراع شد.

کم کم مردم این دروغ را باور کردند. سرمایه داری از معنای مثبت خود که ضد ثروت اندوزی موروثی و در جهت رشد اقتصادی جامعه، بهبود وضعیت زندگی مردم و … بود فاصله گرفت و به اسباب بازی ثروتمندان موروثی تبدیل شد تا تقصیرهای خودشان را بر گردن آن بیندازند و مردم را با سیستمی که آنها را از چنگ های این خرچنگ ها نجات می داد، دشمن کنند!

ماجرای سرمایه داری، پس انداز و رشد اقتصادی

سرمایه داری، حتی با وجود حمله های بی امان ثروتمندان موروثی به حرکت خود ادامه داد. چیزی که باعث می شد این حرکت همچنان ادامه پیدا کند عادت نیک «پس انداز کردن» در میان مردم بود. مردم با پس انداز کردن، آگاهانه یا ناآگاهانه به گردش مثبت پول در اقتصاد کمک می کردند.

این موضوع باعث شد تا کارآفرین ها و حتی سرمایه داران کوچک، پول مورد نیاز برای گسترش کسب و کار خودشان را به دست بیاورند. به دنبال این ماجرا، همان مردمی که پس انداز کننده بودند، صاحب شغل شدند، جامعه پیشرفت کرد، زیرساخت ها تقویت شدند و جمعیت مردم بیشتر شد. اجازه بدهید برای درک بهتر این ماجرا یک مثال واقعی را با هم بررسی کنیم.

ماجرای سرمایه داری، پس انداز و رشد اقتصادی

مقایسه دو کشور با جمعیت بالا؛ یکی با سرمایه داری و دیگری بدون سرمایه داری

وقتی یک جامعه، سرمایه لازم را داشته باشد، حتی با وجود افزایش جمعیت هم می تواند به روند پیشرفت خودش سرعت ببخشد. می توانیم برای درک بهتر این موضوع دو کشور «آمریکا» و «هند» را با هم مقایسه کنیم. هر دوی این کشورها پهناور هستند و جمعیت زیادی در آنها زندگی می کنند.

اما همه می دانیم که وضعیت اقتصادی و پیشرفت این دو کشور از هیچ نظر با هم قابل مقایسه نیست. بزرگترین تفاوت میان این دو کشور «سرمایه داری» است. در آمریکا سیاست اقتصادی سرمایه داری وجود دارد. به دنبال این ماجرا در ازای هر نفر که به جمعیت اضافه می شود، سرمایه گذاری انجام می شود؛ اما در هند، افزایش جمعیت بدون توجه به توسعه سرمایه گذاری و ترویج سرمایه داری باعث شد که ملتی بزرگ با فقر دست و پنجه نرم کند.

چه رابطه ای میان آزادی اقتصادی و سیاست اقتصادی وجود دارد؟

اجازه بدهید قبل از هر چیز با هم بر سر معنای «آزادی اقتصادی» به تفاهم برسیم. آزادی اقتصادی، وضعیتی است که در آن فرد می تواند شکل رابطه خودش با جامعه را به صورت آزادانه انتخاب کند. این رابطه می تواند در انتخاب آزادانه مسیر شغلی و شیوه ارزش آفرینی فرد به جامعه معنا شود. آزادی اقتصادی، پازلی جدا ناپذیر از انواع دیگر آزادی است.

حالا نقش سیاست اقتصادی در این ماجرا چیست؟ به زبان ساده، سیاست اقتصادی باید با به وجود آوردن زیرساخت ها و فراهم کردن امکانات لازم برای مردم جامعه وضعیتی را به وجود بیاورد که در آن فرد به عنوان عضوی از یک جامعه بتواند هر شغلی که دوست داشت را – یعنی شیوه دلخواه رابطه اش با جامعه را – انتخاب کند.

اگر در کشوری چنین امکانی برای مردم جامعه فراهم نشده باشد، آژیر قرمز محاصره شدن آن کشور در سیاست های منفی اقتصادی و فرسنگ ها فاصله گرفتن از اقتصاد آزاد به صدا در آمده است. چون چنین حکومتی، بازار ندارد و بدون داشتن بازار آزاد، حرف زدن از دیگر بخش های آزادی چیزی جز یک شوخی تلخ نیست.

چطور پای سیاست به طور رسمی به اقتصاد باز شد؟

این خیال خوش که سیاست و اقتصاد، دو جاده موازی هستند که هرگز به هم نمی رسند، تا ابد در حد و اندازه همان خیال خوش باقی می ماند. چون آنها دو روی یک سکه هستند که با انگشت نیازهای انسان در بازه های زمانی مختلف به حرکت در می آیند.

اما پذیرفتن این موضوع برای کسانی که در قلب بازی های سیاسی و اقتصادی جهان بودند کار ساده ای نبود. تا مدت های طولانی، سیاستمداران و اقتصاددان های قرن 18 و 19 فکر می کردند که سیاست، قرار نیست هیچ وقت در اقتصاد دخالت کند!

متاسفانه یا خوشبختانه، همه سیاست مدارها با کناره گیری سیاست از اقتصاد موافق نبودند. از نظر آنها دولت باید این قدرت را داشته باشد که برای نورچشمی های خودش مسیرهای همواری در اقتصاد باز کند یا قشر خاصی از جامعه را زیر بال و پر اقتصادی خودش بگیرد. البته این وضعیت، نمایی از حالت خیرخواهانه و حتی مهربانانه سیاسیون بود. واقعیتی که اکنون در جهان سیاست مدارها می بینیم دست و پا زدن آنها برای جلو زدن از همدیگر در مسابقه بی پایان خالی کردن جیب ملت است!

اکنون اهالی سیاست می توانند به بهانه سیاست اقتصادی، واردات فلان خودرو را ممنوع کنند تا شرکت خودروساز بی کیفیت خودشان بتواند محصولش را به عنوان تنها گزینه موجود به مردم بفروشد. در عوض، اهالی سیاست با سود به دست آمده از قالب کردن همان محصولات به مردم، واردات فلان خودروی با کیفیت خارجی را فقط برای خودشان، فرزندانشان و خوش خدمت های پیرامونشان مجاز می کنند.

لطفا گول نخورید؛ ملت هیچ نماینده ای در هیچ پارلمانی ندارد!

اشتباهی که برخی از افراد ناآگاه انجام می دهند این است که فکر می کنند تمام پارلمان ها، مجلس ها و گروه هایی که به بهانه اداره کشور و تصویب قانون های رنگارنگ دور هم جمع شده اند، نمایندگانی از ملت هستند که برای ملت تلاش می کنند.

این در حالی است که حقیقت ماجرا، دست شما را می گیرد و تعداد قابل توجهی از افراد منفعت طلب را نشانتان می دهد که برای زمین زدن فلان حزب، بالا کشیدن فلان فرد سیاسی یا حفظ کرسی خودشان در پارلمان یا مجلس، مثل گندم و شاهدانه ای که روی آتش باشد، جلز و ولز می کنند. برای آنها ملت مهم نیست، هیچ وقت نبوده و هرگز هم نخواهد بود.

آنها فقط به منافعی که از یک کار عایدشان می شود فکر می کنند. مدام چرتکه به دست این طرف و آن طرف می روند، نطق های آتشین بر زبان جاری می سازند و حتی از ملت به عنوان بهانه ای برای به کرسی نشاندن حرف خودشان کمک می گیرند. همین جماعت، قدرت سیاسی را در دست دارند و با استفاده از آن روی چرخ های اقتصاد کشورشان سوار می شوند. برای آنها سیاست اقتصادی، یک شعار نیست، چیزی است که بقای آنها به آن بستگی دارد.

چرا دلسوزان یک دولت هیچ وقت به طور کامل، موفق نمی شوند؟

دلیل این ماجرا جریان های سیاسی موجود در قلب حزب ها و گروه های سیاسی است. این جریان های سیاسی که همه فکر و ذکرشان کنترل کردن قدرت با استفاده از اهرم اقتصاد است، مدام در حال تلاش برای راضی نگه داشتن گروهی از ثروتمندان جامعه هستند که از افزایش قیمت ها، بالا رفتن تورم و کاهش ارزش پول های ملی، سود می برند.

آنها هستند که به دولت ها می گویند فلان پروژه که دست بر قضا به نفع مردم است باید کنار گذاشته شود و بهمان پروژه که چیزی جز یک نمایش توخالی نیست و ملت از آن هیچ نفعی نمی برند تنها به دلیل سود بیشتر و راضی نگه داشتن ثروتمندان پشت صحنه اجرا شود. در نتیجه، نباید انتظار داشت که نماینده دلسوز یک ملت بتواند یا بخواهد که به تمام وعده های انتخاباتی خود عمل کند.

سیاست اقتصادی می تواند تمدن ها را نابود یا متولد کند

با هم گفتیم که سیاست مدارها می توانند با قدرتی که دارند، چرخ های اقتصاد را به نفع خودشان – یا حداقل در مواردی که فکر می کنند به نفعشان است – به حرکت درآورند. جالب اینکه همین موضوع می تواند به سادگی باعث تغییرهای بزرگی در ملت ها شود.

مثلا وقتی سیاست مدارها روی دور دیکتاتوری می افتند تمام تلاششان را می کنند تا از ثروت های ملی بیشتر و بیشتر بدزدند. آنها به جایی می رسند که خودشان را به تنهایی یک کشور مستقل تصور می کنند و مردم را به چشم رقیبانی می بینند که می خواهند ثروت را از چنگ آنها درآورند.

چنین سیاست مدارهایی اگر از دستشان بر می آمد چاه های نفت، منابع گاز طبیعی، معادن و حتی جاذبه های گردشگری را داخل چمدانشان می کردند و در منطقه دیگری برای خودشان اعلام حاکمیت می کردند. چرا؟ چون از یک جایی به بعد، تمام آنچه که می خواهند دستیابی به ثروت و قدرت بیشتر است.

از آنجا که کسی نمی تواند ثروت های ملی یک کشور را در چمدانش جای دهد، آنها هم به دنبال بازی با سیاست اقتصادی می افتند تا از این راه به سود مورد نظرشان یا چیزی نزدیک به آن دست پیدا کنند. همین ماجرا آنقدر قدرتمند است که می تواند در طول کمتر از چند دهه، یک تمدن را به سمت نابودی بکشاند یا زمینه های تغییر نوع حاکمیت را به دست مردم ایجاد کند.

بنابراین می توان اینطور گفت که سیاست منفی اقتصادی، شمشیری بدون دسته و دو لبه است که هر چقدر سیاستمداران بیشتر با آن بازی کنند، زخمی تر می شوند و چه بسا با همان شمشیر، شاخه ای که روی آن نشسته بودند را اره کنند.

چطور اوضاع بهتر می شود؟

نقدهای زیادی به سیاست اقتصادی روا است؛ اما این موضوع دلیل نمی شود که فقط به چهره تاریک این ماجرا نگاه کنیم. سیاست اقتصادی، ماجرایی است که می تواند در جای درست به سپری برای محافظت از مردم، معجزه ای تمدن ساز، پاسخی تمام عیار به نیازها و ماشینی برای استخراج پتانسیل های خفته تبدیل شود و به جامعه اجازه پیشرفت بدهد.

چیزی که می تواند زمینه این ماجرا را فراهم کند، سیاست های اقتصادی درستی هستند که درست در نقطه مقابل سیاست های اشتباه اقتصادی قرار می گیرند. به زبان ساده، می توان یک سرباز سیاه را با حرکت درست یک سرباز سفید از میدان به در کرد!

حالا این وظیفه مردم به عنوان صاحبان ملت ها است که هم در انتخاب سربازهای میز شطرنج، هوشمندانه عمل کنند و هم با به دست آوردن آگاهی از اوضاع سیاسی و اقتصادی جامعه خودشان، دست سیاست مداران دغلکار را از پشت ببندند. این وظیفه هر شهروند در کشورهای آزاد است که از تمدن و دستاوردهای نیک گذشتگان با آگاهی و دانش امروز، محافظت کند.

خلاصه ای از آنچه در مقاله سیاست اقتصادی گفتیم:

 • سیاست اقتصادی، مجموعه ای از کارها است که توسط دولت ها و حکومت ها با هدف کنترل اوضاع اقتصادی به نفع خودشان انجام می شوند. مواردی مثل: «سطح بندی مالیات»، «تعیین نرخ بهره بانک ها»، «عرضه پول» و … .
 • اولین جرقه های تولد سیاست اقتصادی با شروع «سرمایه داری» شکل و شمایل امروزی اش را به خود گرفت.
 • افزایش جمعیت در بخش روستانشین باعث شد که توازن میان زمین کشاورزی و کشاورزان به هم بخورد. افرادی که زمینی برای کشاورزی نداشتند، به سمت شهرها آمدند.
 • ثروتمندان شهرنشین اجازه نمی دادند که این افراد وارد دم و دستگاه شان شوند. به همین دلیل، آنها را به محله هایی دورتر از شهرها تبعید کردند.
 • از دل همین افراد تبعید شده که با فقر دست و پنجه نرم می کردند، گروه هایی ایجاد شدند، سرمایه های اندک خود را روی هم گذاشتند و محصولاتی تولید کردند که به درد همه مردم جامعه می خورد. آنها اولین سرمایه دارن تاریخ بودند که ثروتی غیر موروثی را با تلاش خودشان از زیر صفر ایجاد کردند.
 • سرمایه داری بدون داشتن آزادی، معنای خود را از دست می دهد. این آزادی است که به سرمایه داری امکان می دهد تا به گزینه های دیگر که باعث پیشرفت می شوند فکر کند.
 • دنیا به دلیل وجود سرمایه داری، پیشرفت های بزرگی کرد، میانگین عمر مردم، سطح رفاه و حتی امید به زندگی در آنها بالا رفت.
 • سخنان منفی ای که همزمان با رشد سرمایه داری در مورد این مفهوم زده می شوند، از سوی همان ثروتمندان موروثی هستند که نمی خواستند و نمی خواهند که افراد معمولی هم راه و روش ثروتمند شدن و پیشرفت را بیاموزند. از نظر آنها یا فردی با ژن های ثروتمندی به دنیا می آید یا نمی آید. گزینه دیگری برای تغییر سرنوشت انسان وجود ندارد. سرمایه داران که ثابت کردند چنین گزینه ای وجود دارد به دشمن درجه یک این ثروتمندان تبدیل شدند.
 • پس انداز کردن در نقطه آغاز ایجاد سرمایه داری قرار دارد. سیاست های اقتصادی دولت های قدرتمند، مردم را به سمت پس انداز کردن برای آینده تشویق می کنند و دوشادوش این ماجرا، سرمایه گذاری در اقتصاد را گسترش می دهند.
 • آزادی اقتصادی، حقی است که به افراد جامعه اجازه انتخاب شیوه رابطه آنها با جامعه را می دهد؛ یعنی انتخاب آزادانه شغل و ارزش آفرینی به سبکی که خودش دوست دارد. سیاست اقتصادی باید زمینه به اجرا درآوردن این حق را فراهم کند.
 • تا قرن 18 و 19، بسیاری از سیاست ‎مدارها فکر می کردند که قرار نیست یا حتی نیازی نیست که به طور رسمی در اوضاع اقتصادی دخالت کنند؛ اما برخی که می خواستند با استفاده از پول مردم برای خودشان قدرت و ثروتی بر هم بزنند راهی از دل سیاست به اقتصاد باز کردند.
 • در بیشتر موارد، نمایندگانی که به اسم مردم در پارلمان ها یا مجلس ها حضور دارند اهمیتی به مردم نمی دهند. آنچه که آنها واقعا می خواهند، تصویب کردن و به اجرا درآوردن قانون هایی است که از قدرت و ثروت آنها حمایت می کند.
 • سیاستمداران دلسوز یک کشور و آنهایی که واقعا می خواهند به وعده های انتخاباتی خودشان عمل کنند باید از سد گروه های مخفی فشار که در حال محافظت از قدرت و ثروت خودشان و ثروتمندان هستند رد شوند. در حقیقت، طرح ها و قانون ها تنها زمانی که واقعا به نفع این گروه باشند به مرحله تصویب و اجرا شدن می رسند.
 • بازی با سیاست اقتصادی می تواند پایه های اقتصاد یک کشور را به لرزه درآورد و حتی با ایجاد تورم سرسام آور، باعث به خطر افتادن یک تمدن شود.
 • تنها راه بهتر کردن اوضاع، استفاده از سیاست اقتصادی مثبت در مقابل سیاست اقتصادی مخرب و منفی است؛ یعنی آتش جواب آتش.
 • مردم می توانند با افزایش آگاهی در زمینه های سیاسی و اقتصادی به قدرت گرفتن جریان سیاست اقتصادی مثبت و سازنده کمک کنند و حتی آن را در جهت منافع ملی به حرکت درآوردند.

سوالات متداول

خیر. همانطور که کمی قبل گفتیم، سیاست های اقتصادی می توانند خوب و سازنده یا منفی و مخرب باشند. این ماجرا به اهداف سیاستمداران و آگاهی مردم جامعه بستگی پیدا می کند که کدام طرف ماجرا – سفید یا سیاه – را قدرتمند کنند.

«اقتصاد سیاسی» (Political Economy) و «سیاست اقتصادی» (Economic policy) دو اصطلاح جداگانه هستند که از قضا همپوشانی های زیادی با هم دارند؛ اما مهم ترین تفاوت این دو در مخاطب مورد نظرشان است.

ادامه مطلب
سرمایه گذاری های پر ریسک؛ حواستان را جمع کنید!
سرمایه گذاری های پر ریسک؛ حواستان...

اگرچه بسیاری از مردم سرمایه گذاری ها را به دو دسته خطرناک یا ایمن طبقه بندی می کنند، سرمایه گذاران باتجربه می دانند انواع سرمایه گذاری تنها به دو دسته تقسیم نمی شود و سطوح و انواع مختلفی از ریسک وجود دارد. برخی ریسک ها را می توان با تنوع کاهش داد؛ درحالی که امکان کاهش برخی دیگر وجود ندارد.

سرمایه گذارانی که به دنبال بازدهی بالا هستند، باید خود را برای پذیرش ریسک های بالا مانند از دست دادن اصل سرمایه آماده کنند. در ادامه قصد داریم به بررسی 10 سرمایه گذاری پر ریسک و مشکلاتی که یک سرمایه گذار انتظار دارد، با آن مواجه شود بپردازیم.

10 مورد از سرمایه گذاری های پر ریسک

معاملات آپشن

یک معامله آپشن یا اختیار به معامله گر اجازه می دهد با هزینه کمتری در مقایسه با خرید سهام دارایی، موقعیت اهرمی در یک دارایی داشته باشد. معمولاً معامله گران امیدوارند از یک حرکت کوتاه مدت سود ببرند. برای مبتدیان قیمت ها در بازار آپشن ها ممکن است به طور پیش بینی ناپذیری تغییر کند؛ اگرچه معامله گران آگاه با یادگیری تحلیل تکنیکال، مزیت های خود را افزایش می دهند.

به طورکلی معاملات آپشن را می توان ابزاری دانست که با استفاده از آن می توانید در تاریخی خاص و با قیمتی مشخص به خرید یا فروش اوراق بهادار خاص بپردازید. این نوع معاملات که در دسته سرمایه گذاری پر ریسک قرار می گیرند، قراردادهایی هستند که به زیربناهای دیگری مانند سهام یا اوراق بهادار دیگر وابسته اند.

از آنجا که در این نوع سرمایه گذاری سرمایه گذاران می توانند به سرعت تمام سرمایه خود را از دست بدهند، معاملات آپشن بهتر است به معامله گران باتجربه واگذار شود.

معاملات فیوچر (آتی)

مانند معاملات آپشن ممکن است قراردادهای آتی وسیله ای پرخطر برای افراد بی تجربه و کم دانش باشند. کسانی که در این بازار سفته بازی می کنند، معمولاً خود را در مقابل سرمایه گذاران نهادی قرار می دهند که در قراردادهایی که خریداری می کنند، موقعیت های اساسی دارند.

بسیاری از مشاوران مالی به شما می گویند قراردادهای آتی را می توان ابزار قمار در نظر گرفت (اگرچه استراتژی های پوشش ریسک نیز وجود دارند که از آن ها استفاده می کنند).

حفاری اکتشافی نفت و گاز

هیچ چیز بهتر از این نیست که با حفاری حفره ای که سوخت های فسیلی تولید می کند، خود را غنی کنید. همچنین هیچ چیز بدتر از صرف هزاران دلار برای حفر چاله خشکی نیست که چیزی تولید نمی کند. اگرچه این هزینه ها معمولاً کسرشدنی هستند، احتمال تلفات کلی یا تلفات چشمگیر در یک سرمایه گذاری حفاری اکتشافی معمولاً بسیار زیاد است؛ بنابراین این سرمایه گذاری را نیز می توان یک سرمایه گذاری پر ریسک معرفی کرد.

مشارکت محدود

اگرچه شرکت هایی با مسئولیت محدود که به صورت عمومی معامله می شوند، نسبتاً پایدار هستند، بسیاری از شرکت های تضامنی به شکل عمومی معامله نمی شوند. در مشارکت های کوچک و خصوصی که «مشارکت با مسئولیت محدود» شناخته می شوند، در بیشتر موارد باید با احتیاط و شک و تردید نگریست.

شرکای با مسئولیت محدود در قبال تمام اقدامات هریک از شرکای دیگر مسئولیتی ندارند و شرکای مدیر آن موقعیت را به عهده می گیرند. Limited partnership یکی از اصلی ترین شرکای تجاری صندوق های سرمایه گذاری پر ریسک هستند. آن ها سرمایه خود را در اختیار صندوق ها قرار می دهند و در مقابل آن انتظار دریافت سود دارند.

به دلیل بالابودن ریسک این نوع معامله بهتر است قبل از امضای قرارداد، اطمینان حاصل کنید که شرکای مدیریتی وظیفه خود را با دقت لازم انجام می دهند.

10 مورد از سرمایه گذاری های پر ریسک

سهام کم ارزش یا پنی (penny stock)

اگر شرکت مناسبی را پیدا کنید، سهام پنی می تواند سود زیادی داشته باشد، اما چنانچه مراقب نباشید، بیشتر سهم های کم ارزش، نوسانات چشمگیر، غیرقابل پیش بینی بودن و ضررهای بزرگ را برای شما به دنبال دارند. سهامی که در بازار OTC Pink معامله می شود، معمولاً سرمایه در گردش کمی دارد و بیشتر اطلاعات کمی درباره وضعیت مالی خود در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد.

سرمایه گذاری های جایگزین (Alternative investment)

صندوق های تأمینی، آثار هنری، کلکسیون ها و منافع حق امتیاز در اجاره های نفت و گاز می توانند بازدهی مناسبی را برای کسانی که به دقت درباره هر احتمال تحقیق می کنند، فراهم کند. همچنین ممکن است ارزش آن ها به شدت کاهش یابد یا در برخی موارد تقریباً بی ارزش شود.

همچنین بسیاری از سرمایه گذاری ها در این دسته می توانند صورت حساب های مالیاتی چشمگیری ایجاد کنند. سرمایه گذاری های جایگزینی نیز که به منزله سرپناه مالیاتی طراحی شده اند، ممکن است بازدهی بسیار ضعیفی داشته باشند. سرمایه گذارانی که این سرمایه گذاری ها را در نظر می گیرند، باید دقت لازم را به کار بگیرند؛ زیرا این نوع سرمایه گذاری نیز در دسته سرمایه گذاری پر ریسک قرار دارد.

اوراق قرضه با بازده بالا

شرکت هایی که در ابتدا رتبه بندی شده اند یا به زیر درجه سرمایه گذاری کاهش یافته اند، برای جذب سرمایه گذاران باید نرخ های سود بالاتری در مقایسه با شرکت های مشابه باثبات تر خود بپردازند. با این حال بی ثباتی نسبی اوراق قرضه با بازده بالا، با نام مستعار اوراق قرضه به این معناست که احتمال بیشتری وجود دارد یک شرکت بتواند تعهدات خود را نپذیرد که می تواند به توقف موقت درآمد در موارد شدیدتر و از دست دادن جزئی یا کلی منجر شود؛ بنابراین اوراق قرضه با بازده بالا نیز نوعی سرمایه گذاری پر ریسک محسوب می شود.

ETF های اهرمی

وجوه قابل معامله در بورس که از اهرم استفاده می کنند، یکی از پرنوسان ترین ابزارها در بازارهای امروزی هستند. این وجوه معمولاً به یک شاخص اساسی یا سایر معیارها مرتبط هستند و به صورت مماس یا برعکس با آن در چند برابر حرکت می کنند؛ برای مثال یک ETF معکوس که به S&P 500 مرتبط است، در مقابل شاخص حرکت می کند. برخی از ETF ها به گونه ای طراحی شده اند که در مقایسه با معیارهای خود چندین برابر (دو یا سه برابر) معامله کنند.

بازارهای نوظهور و مرزی

اگرچه بسیاری از شرکت هایی که در بازارهای نوظهور و مرزی شروع به کار می کنند، می توانند در سال های اولیه خود رشد انفجاری داشته باشند، در مقابل انواع مختلفی از ریسک ها، مانند ریسک سیاسی و نظامی و همچنین ریسک ارز ناشی از نرخ ارز آسیب پذیر هستند.

سرمایه گذارانی که به دنبال بازارهای نوظهور و مرزی خارج از کشور هستند، ممکن است مجبور شوند برای مالیات و تعرفه های خارجی نیز هزینه کنند. همچنین به دست آوردن اطلاعات موثق درباره وضعیت مالی برخی از این شرکت ها می تواند دشوار یا غیرممکن باشد. همین امر این نوع سرمایه گذاری را به سرمایه گذاری پر ریسکی تبدیل کرده است.

عرضه اولیه (IPO)

اگرچه بسیاری از عرضه های عمومی اولیه امیدوارکننده به نظر می رسند، اما گاهی اوقات به آنچه وعده داده اند، عمل نمی کنند. مخاطره آمیزترین نوع عرضه اولیه سهام، شرکت جدیدی است که هیچ سهام موجود فعلی ندارد. سرمایه گذاران در اینجا هیچ داده تاریخی برای تجزیه و تحلیل ندارند و باید تصمیم خود را تنها براساس مدل تجاری پیش بینی شده شرکت و احتمال موفقیت تخمین زده شده استوار کنند.

سخن پایانی

همه سرمایه گذاری ها حداقل در معرض یک نوع ریسک هستند، اما برخی سرمایه گذاری ها درجه ریسک بسیار بالاتری از دیگر سرمایه گذاری ها دارند. انواع سرمایه گذاری پر ریسک فهرست شده در این مقاله می تواند در برخی موارد بازده قابل توجهی داشته باشد. پولی که به این سرمایه گذاری ها وارد می شود، نیز می تواند به سرعت و برای همیشه ناپدید شود و سرمایه شما به کلی از بین برود. برای اطلاعات بیشتر درباره این موضوع بهتر است با کارگزار با مشاور مالی خود مشورت کنید.

پرسش های متداول

یک معامله آپشن یا اختیار به معامله گر اجازه می دهد با هزینه کمتری در مقایسه با خرید سهام دارایی، موقعیت اهرمی در یک دارایی داشته باشد. معمولاً معامله گران امیدوارند از یک حرکت کوتاه مدت سود ببرند.

صندوق های تأمینی، آثار هنری، کلکسیون ها و منافع حق امتیاز در اجاره های نفت و گاز می توانند بازدهی مناسبی را برای کسانی که به دقت درباره هر احتمال تحقیق می کنند، فراهم کنند. همچنین ممکن است ارزش آن ها به شدت کاهش یابد یا در برخی موارد تقریباً بی ارزش شوند.

ادامه مطلب
crypto-vs-stock
دربازار بورس سرمایه گذاری کنیم یا...

تفاوت بازار سهام و ارزهای دیجیتال چیست؟

تفاوت بازار سهام و ارزهای دیجیتال چیست؟ این سؤال اکثر افرادی است که به تازگی وارد بازارهای مالی به خصوص ارزهای دیجیتال شده اند و می خواهند از تفاوت این دو بازار و سودآوری بیش تر هر کدام اطلاع کسب کنند. اگر شما هم جزء این افراد هستید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

ارزهای رمزنگاری شده، دارایی های دیجیتالی هستند که روی شبکه ی توزیع شده و ایمن بلاک چین وجود دارند. در بازار ارزهای دیجیتال، شما روی یک فناوری و یا یک ارز مشخص سرمایه گذاری می کنید اما در بازار سهام روی یک کمپانی سرمایه گذاری می کنید.

این دو بازار در نگاه اول عملکرد مشابهی دارند و از هر دو بازار برای سرمایه گذاری و کسب سود استفاده می شود. با این وجود، بازار سهام و ارزهای دیجیتال تفاوت های زیادی با هم دارند که در ادامه هر کدام از این بازارها را به صورت دقیق بررسی خواهیم کرد.

ارز دیجیتال چیست؟

ارزهای دیجیتال یا ارزهای رمزنگاری شده، دارایی های دیجیتالی هستند که با کمک فناوری بلاک چین به وجود آمده اند. این دارایی های دیجیتال برای ایمن سازی و تأیید تراکنش ها از تکنیک های رمزنگاری استفاده می کنند. اکثر این ارزها روی شبکه های غیرمتمرکز اجرا می شوند و ارزش بازار آن ها براساس عرضه و تقاضا تعیین می شود.

بازار سهام یا بورس چیست؟ 

بازار سهام یا بورس

بورس بازاری است که خرید و فروش و قیمت گذاری انواع کالاها و اوراق بهادار در آن صورت می گیرد. به دلیل انجام معاملات روی اوراق بهادار که همان برگه ی سهام شرکت ها هستند، این بازار با نام بازار بورس اوراق بهادار شناخته می شود. ارزش سهام می تواند براساس نحوه ی عملکرد شرکت و عوامل دیگر، مانن، برخی اخبار خاص، تغییر کند.

تفاوت های اصلی بین بازار سهام و ارزهای دیجیتال چیست؟

برای سرمایه گذاری و کسب سود، می توان هم در بازار ارزهای دیجیتال و هم در بازار سهام (بازار بورس) فعالیت کرد. با این وجود، سرمایه گذاری در بازار سهام با سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال تا حدود زیادی متفاوت است.

برخلاف بازار سهام، سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال با مالکیت سهام یک شرکت همراه نیست و سودی که این سرمایه گذاران در بازار کریپتو دریافت می کنند، با سود دریافتی از بازار سهام متفاوت است.

سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال این امکان را دارند تا از طریق استیک کردن و یا قرض دادن ارزهای دیجیتال خود سود کسب کنند.

همچنین، تفاوت های عمده ای بین نحوه ی معامله در بازار ارزهای دیجیتال و بازار سهام وجود دارد. بازار ارزهای دیجیتال تعطیلی ندارد و شما می توانید در هر ساعتی از شبانه روز از طریق هر صرافی ارز دیجیتالی معاملات خود را انجام دهید؛ درصورتی که، فعالیت بازار سهام صرافی ها محدود به روزهای کاری و ساعات کاری است.

در کدام یک سرمایه گذاری کنیم؛ بازار ارزهای دیجیتال یا بازار سهام؟

سرمایه گذاری در هرکدام از این بازارها مزایا و معایب خاص خود را دارد. این تصمیم گیری مقدار زیادی به میزان ریسک پذیری و دیگر ترجیجات شما بستگی دارد.

اما درنهایت، درصد موفقیت شما به توانایی شما در سنجش میزان ریسک به پاداش (Risk and Reward) بستگی دارد؛ نه بازارها و ابزارهای سرمایه گذاری که از آن ها برای انجام معاملات استفاده می کنید.

در ادامه به معرفی مزایا و معایب بازار ارزهای دیجیتال و بازار سهام خواهیم پرداخت.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

مزایای بازار ارزهای دیجیتال

قابلیت دسترسی: یکی از مزایای قابل توجه بازار ارزهای دیجیتال در دسترس بودن آن ها در هر ساعتی از شبانه روز است. در این بازار هر کسی که به اینترنت متصل باشد، می تواند از آن استفاده کند.

غیرمتمرکزبودن (یا عدم تمرکز): پلتفرم ها در بازار ارزهای دیجیتال به یک مرجع مرکزی متکی نیستند و این ویژگی آن ها را در برابر سانسور و یا کنترل متمرکز مقاوم می کند.

مقاوم در برابر تورم: ارزهای دیجیتال به صورت مستقیم تحت تاثیر سیاست های پولی بانک مرکزی نیستند؛ بنابراین، قیمت آن ها در برابر تورم تأثیر پذیری کم تری دارد. با این وجود، همه ی ارزهای دیجیتال شبیه به یکدیگر نیستند و این موضوع درباره ی همه ی ارزهای دیجیتال صادق نیست.

انعطاف پذیری: بازار ارزهای دیجیتال در مقایسه با بازار سهام، انعطاف پذیری بیش تری در کسب سود دارد؛ به این معنا که در بازار ارزهای دیجیتال علاوه بر انجام معاملات (ترید)، راه های دیگری مانند ییلد فارمینگ، استیکینگ ارزهای دیجیتال، مشارکت در تأمین نقدینگی پروژه های ارز دیجیتال و ماینینگ هم برای کسب سود وجود دارد.

بازار سهام و ارزهای دیجیتال 

کاربرد های متفاوت: در بازار ارزهای دیجیتال ارزش بسیاری از ارزها (توکن ها) فقط به خاطر پول نیست. به عنوان مثال، توکن های طرفداری (fan Tokens) می توانند مزایا و امتیازات زیادی را برای دارندگان این توکن ها در مقابل تیم های ورزشی یا برندهای موردعلاقه ی خود فراهم کنند.

برخی از ارزهای دیجیتال با عنوان توکن های حاکمیتی (governance Tokens) شناخته می شوند و دارندگان آن ها حق مشارکت در توسعه ی پروژه ی ارز دیجیتال را دارند.

معایب بازار ارزهای دیجیتال

نوسانات قیمتی زیاد: بازار کریپتو مستعد نوسانات چشمگیر قیمتی است. پتانسیل بازار ارزهای دیجیتال در سوددهی سریع می تواند برای سرمایه گذاران تازه بسیار جذاب باشد. با این حال، این افراد باید آگاه باشند که بازار ارزهای دیجیتال همانطور که می تواند سودآوری زیادی برای آن ها داشته باشد، به همان میزان نیز می تواند ضرر دِه باشد.

عدم وجود قوانین و مقررات کافی: ارزهای دیجیتال در بسیاری از کشورها قانونی هستند اما به طور کامل و جهانی قوانین مشخصی برای آن ها تعریف نشده است و در بازه ها ی زمانی مختلف، تغییر می کنند. دانستن اینکه موضع دولت های مختلف درباره ی قوانین چگونه است، می تواند برای سرمایه گذاران این حوزه سودمند باشد.

خطرات نگهداری: شما برای دسترسی به توکن های ذخیره شده در کیف پول دیجیتال خود، نیاز به یک کلید خصوصی (private key) دارید. این کلید خصوصی همانند رمز کارت بانکی شما عمل می کند و درصورت فراموش کردن و یا گم کردن آن نمی توانید به سرمایه ی کیف پول خود دسترسی داشته باشید.

بازده تضمین نشده: مانند هر بازار مالی، هیچ بازده تضمینی در بازار ارز دیجیتال وجود ندارد. درحالی که بیت کوین و سایر آلت کوین ها در بلندمدت عملکرد خوبی داشتند، هیچ تضمینی وجود ندارد که در آینده نیز به رشد خود ادامه دهند و همیشه این احتمال وجود دارد که در یک دوره ی سرمایه گذاری کوتاه تر، عملکرد خوبی نداشته باشند.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در بازار سهام

مزایای بازار سهام

استفاده ی آسان تر نسبت به گذشته: سرمایه گذاری در بازار سهام با ظهور بسیاری از پلتفرم های آنلاین و اپلیکیشن های تلفن همراه در بازار، در سال های اخیر به مراتب آسان تر شده است.

دارای قوانین مشخص: یکی از مهم ترین مزایای سرمایه گذاری در بورس، امنیت در سرمایه گذاری و برخورداری از حمایت قانون و مقررات است. همچنین، شرکت هایی که در آن ها سرمایه گذاری می کنید موظف هستند کلیه ی اطلاعات حائز اهمیت خود را اعم از اطلاعات مالی، برنامه ها و… به سازمان بورس اعلام کنند.

حفظ سرمایه در مقابل تورم: یکی دیگر از مزایای سرمایه گذاری در بازار سهام، به ویژه در کشور ایران که ارزش پول در آن بر اثر تورم افت می کند، سرمایه گذاری در بازار سهام یا بورس است. سرمایه گذاری در بازار سهام می تواند باعث حفظ ارزش سرمایه ی افراد در این شرایط شود.

بازار سهام و ارزهای دیجیتال

تنوع بالا: طیف گسترده ای از انواع شرکت ها در صنایع و بخش های مختلف وجود دارد که برای سرمایه گذاری در دسترس سرمایه گذاران است. معامله گران می توانند سهام موردنظر خود را براساس معیارهای زیادی، از مدل کسب و کار و مکانِ شرکت گرفته تا نحوه ی پرداخت سود سهام انتخاب کنند.

معایب بازار سهام

نوسانات: بازار سهام نیز از تغییرات ناگهانی قیمت ها در مدت زمان کوتاه مصون نیست. اگر یک شرکت خوب کار کند، احتمالاً قیمت سهام آن بالا خواهد رفت. به طور مشابه، اگر یک شرکت زیان ده باشد، ارزش سهام آن کاهش می یابد. علاوه بر این، برخی از دارایی ها در بازار سهام ممکن است نوسانات بیش تری نسبت به سایرین داشته باشند. به عنوان مثال، ارزش سهام شرکت هایی که در حال رشد هستند، بسیار بیش تر از سهام شرکت های معتبر و مشهور نوسان دارد.

کارمزدهای بالاتر: در بیش تر موارد، کارمزدهای مرتبط با معاملات بورس اوراق بهادار نسبتاً بالا هستند. در هر خرید و فروش سهام، چیزی حدود 5/1درصد از سرمایه ی کارگزاران معاملاتی به عنوان کارمزد کاسته می شود. این رقم در معاملات کلان بسیار قابل توجه خواهد بود.

کارمزد معاملات در بورس

بازده تضمین نشده: مانند هر بازار مالی، هیچ بازده تضمینی در بازار سهام وجود ندارد.

سخن پایانی

اگرچه تفاوت های واضحی بین بازار ارزهای دیجیتال و بازار سهام وجود دارد اما شباهت هایی نیز بین آن ها وجود دارد. بازار ارزهای دیجیتال و بازار سهام هر دو گزینه های سرمایه گذاری معتبری هستند و می توانند اهداف مختلفی را در سبد سرمایه گذاری شما داشته باشند. صرف نظر از اینکه کدام بازار را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنید، باید قبل از سرمایه گذاری تحقیقات کاملی انجام دهید تا از خطرات و ریسک های موجود در سرمایه گذاری خود آگاه باشید.

پرسش های متداول

۱- تفاوت های عمده ی ارزهای دیجیتال و بازار سهام چیست؟

به طور کلی، می توان گفت این دو بازار در موارد زیر با هم متفاوتند:

 • کارمزد معاملات؛
 • ساعات و روز معامله؛
 • نوسانات قیمت؛
 • سود؛
 • حق مالکیت؛
 • نحوه ی خرید و فروش.

۲- در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم یا در بازار سهام؟

سرمایه گذاری در هرکدام از این بازارها مزایا و معایب خاص خود را دارد. این تصمیم گیری به میزان ریسک پذیری و دیگر ترجیجات شما بستگی دارد.

اما درنهایت، درصد موفقیت شما به توانایی شما در سنجش میزان ریسک به پاداش (Risk and Reward) بستگی دارد؛ نه بازارها و ابزارهای سرمایه گذاری که از آن ها برای انجام معاملات استفاده می کنید.

ادامه مطلب
alt for image number
برای سرمایه گذاری چه چیزی بخریم؟

اهمیتی ندارد که اکنون شما دارای کسب وکار خودتان باشید یا کارمند و کارگر، مهم این است که همه ما اندوخته هایی داریم، اما باید دانست با این پس اندازها در زمان تورم چه می شود کرد؛ یعنی زمانی که گرانی ها افزایش پیدا می کنند و ارزش پول ما کمتر می شود.

تنها راهی که در چنین شرایط به ذهن بیشتر ما می رسد سرمایه گذاری کردن است؛ بنابراین سؤالی که از خود می پرسیم و به دنبال جواب آن هستیم این است که برای سرمایه گذاری چه چیزی بخریم، اما برخی باور دارند که با سرمایه و پول اندک امکان سرمایه گذاری وجود ندارد و حتماً نیاز به سرمایه کلان است، اما این باور کاملاً اشتباه است و با سرمایه اندک هم می توان سرمایه گذاری کرد.

در ادامه با برخی از روش های سرمایه گذاری آشنا می شویم تا با توان مالی خود، پرسودترین روش را با کمترین ریسک انتخاب کنیم.

فرایند سرمایه گذاری پرسود

در فرایند سرمایه گذاری باید در نظر داشت که با میزان سرمایه ای که در دست داریم و با این میزان سرمایه چه چیزی می توان خرید و کدام بازار سرمایه گذاری برای ما مناسب است و درمجموع به دنبال چه هستیم؛ سودهای ماهیانه یا سودهای ناشی از سرمایه گذاری بلندمدت.

بنابراین باید آگاه باشیم چه بازاری مناسب سرمایه و هدف ماست؛ یعنی باید زمین بخریم یا چند سهام در بازار بورس، یا برای سودهای سریع ریسک های بزرگ را باید در نظر بگیریم و برعکس برای سودهای بلندمدت ریسک کمتری هم متحمل شویم.

در مرحله بعد باید به فاکتوری دیگر با عنوان نقدشوندگی سرمایه توجه کرده و تعیین کنیم که آیا در کوتاه مدت می توانیم سرمایه خود را به پول تبدیل کنیم یا باید ماه ها صبر کنیم تا سرمایه ما به نقدینگی تبدیل شود؛ برای مثال نقدینگی زمین، برعکس طلا و سهام در بورس ماه ها طول می کشد. از دیگر فاکتورهای مهم، توجه به شخصیت فردی ماست. برخی سرمایه گذاران روحیه ضرر ندارند و ترجیح می دهند سرمایه گذاری هایی با ریسک های کمتری را انتخاب کنند، کاملاً برعکس افرادی که ریسک پذیرتر هستند.  

بعد از مشخص کردن تمام فاکتورهای فوق مانند میزان سرمایه، بازار سرمایه گذاری و مدت سرمایه گذاری، بهتر است آموزش نحوه سرمایه گذاری در آن بازار را شروع کنیم تا درصد خطا و ریسک را کاهش دهیم. فرقی ندارد سرمایه مدنظر 1 میلیارد تومان باشد یا 10 میلیون تومان، در هر صورت باید دانش کافی برای سرمایه گذاری لازم است.

بهترین روش های سرمایه گذاری

بهترین روش های سرمایه گذاری

برای سرمایه گذاری بهتر است در نظر داشته باشیم که ما چقدر سرمایه داریم، چه چیزی می توانیم با آن بخریم و چه چیزی مناسب سرمایه گذاری است. در ادامه، به این سؤال پاسخ داده ایم.

روش های سرمایه گذاری با سرمایه اندک

اگر سرمایه شما اندک است، می توانید به فکر خرید طلا یا ارز باشید. از دیگر روش های سرمایه گذاری با سرمایه کم ورود به بازار سهام و ارز دیجیتال است.

۱- خرید طلا و سکه

این نوع سرمایه گذاری با چند میلیون تومان هم قابل اجراست و پیشنهاد می شود هر زمانی که اندکی پس انداز داشتید، اقدام به خرید طلا کنید. از دیگر نکته های مهم این است که اگر قصد خرید طلا دارید، سعی کنید طلای ساخته شده نخرید و پیشنهاد می شود طلای آب شده بخرید یا شمش سرمایه گذاری کنید.

 این نوع سرمایه گذاری نقدینگی سریعی دارد و هر زمان که اقدام به فروش سهام خود کنید، می توانید سرمایه نقدی را در اختیار داشته باشید. خرید طلا و سکه با توجه به میزان سرمایه به سرمایه گذاری کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت قابل تبدیل است و در مقایسه با مابقی روش های سرمایه گذاری ریسک به نسبت کمتری دارد.  

۲- خرید ارز

خرید ارزهای فیات مانند دلار و یورو روش دیگری است که با خرید این ارزها و نگه داشتن آن ها برای بلندمدت می توان ارزش سرمایه را حفظ کرد و به سوددهی رسید. این نوع سرمایه گذاری ریسک به نسبت متعادلی دارد، اما ورود دلالان به این کار ممکن است ریسک این نوع سرمایه گذاری را افزایش دهد.

این روش در بلندمدت می تواند شما را به سوددهی برساند و تقریباً سودآوری تضمین شده ای دارد. برخی دیگر به جای نگه داشتن این ارزها برای مدت طولانی اقدام به خرید و فروش آن ها در بازه های زمانی کوتاهی می کنند که درنهایت سوددهی مناسبی برای آن ها دارد.

اگر میزان سرمایه شما اندک باشد، این روش پیشنهاد می شود و به محض در دست داشتن مقداری سرمایه حتی چند هزار تومان، می توانید ارز خریداری کنید و با در نظر گرفتن اهدافتان هر زمان که مایل بودید اقدام به فروش آن ها کنید؛ پس این نوع سرمایه گذاری هم نقدینگی راحت تری دارد.

۳- بازار بورس

ورود به بازار معاملاتی بورس یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری است که مانند روش های پیشین به سرمایه کلان نیاز ندارد. بازار بین المللی بورس سهام بی شماری را پشتیبانی می کند که با تحلیل و بررسی هر سهامی می توانید اقدام به خرید آن کنید و در زمان مناسب بفروشید.

بازار بورس روشی است که اگر دانش معاملات بورسی نداشته باشید، ممکن است ریسک بسیار سنگینی را متحمل شوید. این بازار نقدینگی سریعی دارد و اگر شما فرد ریسک پذیری هستید، این روش مناسب شماست. اهداف شما تعیین کننده مدت سرمایه گذاری است. میزان سوددهی بازار بورس متغیر است، اما در اهداف بلندمدت سوددهی خوبی دارد.

۴- بازار ارز دیجیتال

سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

بازار داغ ارز دیجیتال یا همان کریپتوکارنسی، بازار جهانی معاملاتی است که بیش از یک دهه توجه بی شماری از سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است. این بازار مانند بازار معاملاتی بورس درصورت نداشتن دانش و تجارب کافی ممکن است روشی خطرناک باشد؛ پس شخصیت خود را قبل از ورود به این بازار بسنجید.

اگر تحمل ریسک را دارید، وارد این بازار شوید. میزان سرمایه شما برای ورود به این بازار اهمیت چندانی ندارد و از چند میلیون تا چند میلیارد در نظر گرفته شود.  اگر بدون تدبیر و احساسی پیش بروید و نگران ریسک و از دست دادن سرمایه باشید، ممکن است در این نوع سرمایه گذاری ضرر کنید، اما این بازار بازاری است که می شود به کمک آن به سوددهی زیادی رسید. این روش نقدینگی راحتی دارد و در چند دقیقه شما می توانید سهام خود را به پول تبدیل کنید.

روش های سرمایه گذاری با سرمایه زیاد

اگر سرمایه بیشتری داشتید، می توانید موارد بالا را هم به میزان زیادی خرید و معامله کنید و هیچ محدودیت میزان سرمایه ندارید، چه خرید طلا و چه سکه باشد و چه بازار معاملاتی بورس بین المللی، اما مواردی هم هستند که تنها با داشتن سرمایه بیشتر امکان سرمایه گذاری در آن ها وجود دارد.

۱- خرید خودرو

این روش سرمایه گذاری به ظاهر تنها در ایران مرسوم شده و به تازگی به دلیل تورم و افزایش قیمت خودرو به نوعی سرمایه تبدیل شده است. به دلیل وجود اختلاف قیمت کارخانه در مقایسه با قیمت بازار خودرو برخی دلالان به این روش روی آورده اند که سوددهی قابل توجهی دارد. اگر شما سرمایه کافی برای خرید خودرو دارید، می توانید وارد این بازار شوید.

در نظر گرفتن فاکتورهای زمانی بسیار اهمیت دارد؛ یعنی باید اطلاع داشته باشید چه زمانی خودرو را بفروشید که سود خوبی به دست بیاورید. ریسک این سرمایه گذاری به تجارب شما بستگی دارد و مانند هر روش دیگری در بلندمدت ممکن است شما را به سود خوبی برساند، اما نقدینگی طولانی مدتی در مقایسه با روش های فوق دارد که توصیه می شود صبوری پیشه کنید.

۲- خرید ملک و زمین

اگر سرمایه کلانی دارید، به خرید ملک و زمین بپردازید. این نوع سرمایه گذاری در طولانی مدت سود قابل توجهی به شما می دهد و نباید انتظار داشته باشید که در عرض چند ماه به سود برسید؛ بنابراین باید اهداف بلندمدتی داشته باشید. اگر به فکر چند برابر کردن سرمایه خود در سال های آتی هستید، این گزینه بسیار مناسب است.

ابا این حال باید بدانید که این کار نقدینگی زمان بری دارد و باید ماه ها صبر کنید تا بتوانید سرمایتان را به پول تبدیل کنید. این نوع سرمایه گذاری برخلاف انواع دیگر ریسک کمتری به همراه دارد و معمولاً همیشه به سوددهی منجر شده است؛ زیرا ارزش این نوع سرمایه گذاری با گذشت زمان چند برابر می شود. اگر قصد خرید مسکن را دارید حتی می توانید با اجاره دادن آن درآمدزایی هم داشته باشید.

با دانستن اطلاعات فوق انتخاب بهتر و راحت تری از روش های سرمایه گذاری خواهیم داشت و آگاهی از این موارد ریسک انتخاب بازار اشتباه را کاهش می دهد. تسلط به آن بازار و آشنایی با روش کار نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد و درصورت نیاز پیشنهاد می شود با مشاوران مالی مشورت کنید.

 گذراندن دوره های آموزشی مرتبط به روش انتخاب شده چه به صورت فردی و چه توسط شرکت در دوره های افراد متخصص درصد ریسک سرمایه گذار یا معامله را کاهش می دهد.  هر روش سرمایه گذاری هر چقدر کم، ممکن است ریسکی را به دنبال داشته باشد، پس نگران نباشید.

سخن پایانی

برای اینکه بدانیم برای سرمایه گذاری باید چه چیزی بخریم، بهتر است شخصیت و روحیه خود را در نظر بگیرید. آیا فردی ریسک پذیر هستیم یا خیر و به چه میزان شخصیت صبوری داریم. در ادامه باید در نظر بگیریم که سرمایه ما چقدر بوده و چند میلیون تومان یا چند میلیارد تومان است. اهداف بلندی داریم یا کوتاه مدت و در چه بازه زمانی می خواهیم به سود برسیم.

از دیگر فاکتورهای مهم شناخت بازار کار است که در چه زمینه ای می توانیم سرمایه گذاری کنیم، ارز دیجیتال یا مسکن! همچنین، نقدشد گی سرمایه برای برخی از سرمایه داران اهمیت بسیاری دارد؛ یعنی باید بدانند در عرض چند دقیقه یا چند ماه می توانند سرمایه خود را به پول تبدیل کنند. درنهایت، قدر خودتان و پول خودتان را بدانید. بهترین سرمایه خودتان و بهترین سرمایه گذاری دانش و تجارب شماست.

ادامه مطلب
مدیریت ریسک
آشنایی با هرم ریسک و تعیین...

آشنایی با هرم ریسک و تعیین ریسک

به احتمال زیاد تاکنون با مفهوم نسبت ریسک به پاداش (Risk-Reward) مواجه شده و با آن آشنایی دارید. معنای نسبت ریسک به ریوارد این است که هرچه ریسک یک سرمایه گذاری ویژه بالاتر باشد، بازگشت سرمایه یا بازده بالقوه آن نیز بالاتر خواهد بود؛ با این حال بسیاری از سرمایه گذاران قادر به تعیین سطح ریسک متناسب با پورتفولیوی خود نیستند و در این زمینه با چالش های فراوانی روبه رو هستند؛ از این رو در این مقاله قصد داریم یک چارچوب کلی برای ارزیابی سطح ریسک برای هر سرمایه گذار و تأثیر آن بر انواع سرمایه گذاری های بالقوه را به شما ارائه دهیم.

مفهوم ریسک به پاداش (Risk-Reward)

نسبت ریسک به پاداش موازنه ای کلی و تقریباً دربردارنده هر چیزی است که می توان از آن کسب بازده کرد. هرگاه اقدام به سرمایه گذاری روی چیزی می کنید، ریسکی خواه بزرگ و خواه کوچک را درباره عدم بازگشت پول خود یا به عبارتی شکست سرمایه گذاری به خود تحمیل می کنید.

برای پذیرش این ریسک، لازم است بتوانید روی بازگشت سرمایه خود در حدی که بتواند جبران خسارت بالقوه شما را بکند، حساب کنید. از لحاظ تئوری، هرچه ریسک بالاتر باشد، باید سود بیشتری به ازای نگهداری یا هولدکردن سرمایه خود دریافت کنید و بالعکس، با کاهش ریسک، به طور متوسط دریافتی شما پایین تر خواهد بود.

درباره سرمایه گذاری بر روی اوراق بهادار می توانیم نموداری با انواع مختلف این اوراق تهیه کرده و به این ترتیب پروفایل ریسک/ پاداش مرتبط با هریک را تعیین کنیم.

هرم ریسک

 

اگرچه این نمودار به هیچ عنوان علمی نیست، دستورالعملی را ارائه می دهد که سرمایه گذاران می توانند از آن هنگام اتخاذ پوزیشن های سرمایه گذاری مختلف استفاده کنند. در قسمت بالای این نمودار، سرمایه گذاری هایی که ریسک بالاتری دارند، اما قادرند پتانسیل بیشتری را برای بازدهی در سطح بالای متوسط به نمایش بگذارند، مشاهده می کنید. در قسمت پایین نمودار سرمایه گذاری های امن تر قرار می گیرند که پتانسیل کمتری برای بازدهی بالا دارند.

ترجیحات ریسک خود را تعیین کنید

با وجود انواع بسیار متنوع سرمایه گذاری، انتخاب از میان آن ها و تعیین میزان ریسکی که هر سرمایه گذار قادر به پذیرش آن است، کار دشواری خواهد بود. در این مورد هر فرد ترجیحات ویژه ای دارد و در اغلب مواقع نمی توان الگویی کلی را به همه تعمیم داد. با این حال هنگام تصمیم گیری درباره میزان ریسکی که می خواهید بپذیرید، بهتر است به دو نکته مهم توجه داشته باشید:

 • افق زمانی یا Time Horizon: پیش از آنکه برای هرگونه سرمایه گذاری اقدام کنید، ابتدا باید مدت زمانی که لازم است پول خود را در آن سرمایه گذاری نگه دارید، معین کنید؛ برای مثال اگر شما قصد سرمایه گذاری ۲۰.۰۰۰ دلار را داشته باشید، اما بخواهید از این پول خود در ظرف یک سال آینده برای خرید خانه استفاده کنید، واردکردن آن در بازار سهام پرریسک استراتژی خوبی نخواهد بود.

هرچه یک سرمایه گذاری ریسک بالاتری داشته باشد، نوسانات قیمت در آن شدیدتر خواهد بود؛ بنابراین اگر افق زمانی نسبتاً محدودی دارید، ممکن است لازم باشد اوراق بهادار خود را با ضرری قابل توجه بفروشید. هرچه افق زمانی تان طولانی تر باشد، زمان بیشتری برای جبران ضررهای بالقوه خواهید داشت و درنتیجه از لحاظ تئوری قادر به پذیرش ریسک بالاتری خواهید بود.

برای مثال، اگر ۲۰۰۰۰ دلار مذکور را برای خرید کلبه ای در ظرف مدت ۱۰ سال آینده نیاز داشته باشید، می توانید پول خود را وارد بازار سهام پرریسک تر کنید؛ چراکه زمان بیشتری برای جبران خسارات بالقوه خود خواهید داشت و احتمال اینکه مجبور به فروش زودتر از موعد پوزیشن خود شوید، کمتر خواهد بود.

 • پشتوانه مالی (Bankroll): تعیین میزان پولی که می توانید از دست دهید، فاکتور مهم دیگری در تعیین میزان ریسک پذیری (Risk Tolerance) شما خواهد بود. اگرچه ممکن است این روش چندان خوش بینانه نباشد، درحقیقت واقع گرایانه ترین متد سرمایه گذاری است. اگر تنها به سرمایه گذاری آن مقدار پولی بسنده کنید که از دست رفتن یا بلوکه شدن آن برای مدت طولانی برایتان قابل قبول است، در این صورت دیگر واهمه از دست دادن پولتان یا مسائل مرتبط با نقدینگی شما را به فروش سرمایه تان وانخواهد داشت.

هرچه پول بیشتری داشته باشید، قدرت پذیرش ریسکتان بالاتر خواهد بود؛ برای مثال، فردی با سرمایه خالص ۵۰.۰۰۰ دلار را با فرد دیگری که سرمایه ای معادل ۵ میلیون دلار دارد مقایسه کنید. اگر هر دوی آن ها ۲۵۰۰۰ دلار از سرمایه خالص خود را صرف سرمایه گذاری در اوراق بهادار کنند، فردی که از ابتدا سرمایه کمتری داشته، در مقایسه با فردی که سرمایه بیشتری دارد، بیشتر از سقوط بازار متأثر خواهد شد.

هرم ریسک سرمایه گذاری

پس از آنکه به کمک دو فاکتور افق زمانی و پشتوانه مالی، میزان ریسک قابل پذیرش برای پورتفولیوی خود را تعیین کردید، می توانید با استفاده از رویکرد هرم ریسک به سراغ سر و سامان دادن به دارایی های خود بروید.

هرم ریسک در سرمایه گذاری

این هرم را می توان یک ابزار تخصیص دارایی (Asset allocation tool) در نظر آورد که سرمایه گذاران می توانند به کمک آن سرمایه گذاری های پورتفولیوی خود را بر مبنای پروفایل ریسک هریک از اوراق بهادار طبقه بندی کنند. این هرم که نمایانگر پورتفولیوی سرمایه گذار است، از سه لایه مجزا تشکیل شده است:

 • بیس یا کف هرم: کف هرم نشانگر قوی ترین بخش آن است که از هر آنچه بالای آن قرار می گیرد، پشتیبانی می کند. این ناحیه از سرمایه گذاری هایی تشکیل شده که ریسک پایین و بازدهی قابل پیش بینی دارند. کف هرم ریسک بزرگ ترین قسمت آن است و بخش قابل توجهی از دارایی های شما را در بر می گیرد.
 • قسمت میانی: این منطقه از سرمایه گذاری هایی با ریسک متوسط که بازده ثابتی را در عین رشد سرمایه در اختیارتان قرار می دهند تشکیل شده است. اگرچه این سرمایه گذاری ها در مقایسه با سرمایه گذاری های کف هرم خطر بالاتری دارند، همچنان به طور نسبی امن در نظر گرفته می شوند.
 • قله: این منطقه به طور ویژه به سرمایه گذاری های پرریسک اختصاص دارد و کوچک ترین بخش هرم (پورتفولیو) به شمار می آید. در این ناحیه پولی که شما می توانید بدون هیچ گونه عواقب جدی از دست دهید، قرار می گیرد. به علاوه، سرمایه موجود در قسمت قله کمابیش مازاد است؛ بنابراین اگر سرمایه تان دچار خسارت شود، نیازی به فروش زودتر از موعد آن نخواهید داشت.

چرا سهام در مقایسه با اوراق قرضه ریسک بالاتری دارد؟

به طور متوسط، نوسانات قیمت در بازار سهام در مقایسه با اوراق قرضه بیشتر است؛ زیرا اوراق قرضه از برخی حمایت ها و ضمانت های ویژه بهره مند بوده که سهام تهی از آن است؛ برای مثال، اشخاص بستانکار در مقایسه با سهام داران مصونیت بیشتری در برابر ورشکستگی خواهند داشت. به علاوه، اوراق قرضه حتی اگر کمپانی سوددهی نداشته باشد نیز پرداختی های ثابت بهره و بازده را مدنظر خواهد داشت؛ درحالی که سهام چنین ضمانت هایی ندارد.

موازنه ریسک و بازده چیست؟

هرم ریسک و بازده

به طورکلی، پذیرش ریسک از سوی سرمایه گذاران باید در قالب بازده مورد انتظار (Expected return) بالاتر جبران شود. در راستای ریسک بیشتر سهام در مقایسه با اوراق قرضه می توان گفت سهام در عین حال بازده مورد انتظار بیشتری نیز دارد که با عنوان صرف ریسک سهام (Equity risk premium) شناخته می شود.

با این حال دقت داشته باشید که این موضوع تنها درباره سرمایه گذاری ها صدق می کند و برای مثال بازی های کازینویی برخلاف سرمایه گذاری ها، بازده مورد انتظار منفی دارند؛ درنتیجه قماربازی که ریسک بیشتری را می پذیرد، درحقیقت در درازمدت خسارات مورد انتظار خود را افزایش می دهد.

امن ترین سرمایه گذاری کدام است؟

درمجموع سرمایه گذاری روی اوراق قرضه دولتی به شرط برخورداری از اقتصاد پیشرفته را می توان امن ترین شکل سرمایه گذاری دانست. درحقیقت گاهی اوقات از آن ها با نام سرمایه گذاری بدون ریسک یاد می شود؛ چراکه از لحاظ تئوری دولت ها می توانند برای پوشش بدهی های خود پول بیشتری را چاپ کنند؛ از همین رو، خزانه داری ایالات متحده جزء امن ترین سرمایه گذاری های موجود به شمار می آید (با این حال اغلب به سبب همین امر کمترین بازده را نیز دارد).

جمع بندی

هیچ دو فردی در سرمایه گذاری برابر و یکسان نیستند. درحالی که برخی ریسک پایین تر را در سرمایه گذاری ترجیح می دهند، برخی دیگر حاضرند ریسک بالاتری را حتی در مقایسه با افراد برخوردار از سرمایه خالص کلان بپذیرند. این تنوع در ترجیحات افراد زیبایی هرم سرمایه گذاری را یادآوری می کند. کسانی که خواهان ریسک بیشتری در پورتفولیوی خود هستند، می توانند با کاستن از دو بخش دیگر هرم، محدوده قله هرم را افزایش دهند.

همین طور افرادی که می خواهند ریسک کمتری را تقبل کنند نیز می توانند اندازه کف هرم را بیشتر کنند. هرم نماینده پورتفولیوی شما باید مطابق با ترجیحات ریسکتان ترسیم شود. سرمایه گذاران باید با مفهوم ریسک و نحوه اعمال آن آشنایی داشته باشند. تصمیم گیری های آگاهانه درباره سرمایه گذاری نه تنها مستلزم تحقیق درباره هر یک از اوراق بهادار، بلکه نتیجه مستقیم درک وضعیت مالی و پروفایل ریسک ویژه هر فرد خواهد بود.

برای اینکه بتوانید برآوردی از اوراق بهادار مناسب برای سطوح معین ریسک پذیری به دست آورده و بازده خود را به حداکثر میزان ممکن برسانید، باید بدانید چه مقدار زمان و بودجه می خواهید صرف کنید و بازده مورد انتظارتان چقدر است. در این مطلب به طور اجمالی به توضیح هرم ریسک و نحوه تعیین ریسک سرمایه گذاری پرداختیم. به کارگیری اطلاعات فوق در تحلیل بازار سرمایه به شما کمک می کند تا با تصمیم گیری های صحیح، شانس موفقیت خود را در این مسیر پرتکاپو افزایش دهید.

جمع بندی کلیدی

 • هرم ریسک سرمایه گذاری یک استراتژی تخصیص دارایی است که در آن دارایی های با ریسک اندک مانند پول نقد و خزانه داری ها در کف هرم قرار گرفته اند. مواردی که به دارایی های پرریسک تر مانند سهام رشدی (Growth stock) اختصاص می یابند نیز در بالای هرم جای می گیرند.
 • قسمت میانی هرم بیانگر دارایی های با ریسک متوسط مانند اوراق مشارکت و سهام بلوچیپ (Blue-chip) است.
 • ساختار هرم حاصل بر مبنای افق زمانی، دارایی ها و ریسک پذیری اشخاص به موازنه ریسک و پاداش می پردازد.

 

ادامه مطلب
سود باز
سود باز (Open Interest) چیست؟

به حجم کلی از تعداد قراردادهای باز برای یک بازار یا ارز خاص Open Interest یا همان سود باز گفته می شود. اپن اینترست در یک قرارداد مشتقه به میزان حجم باز در معامله گفته می شود و نشان دهنده حجم قراردادها از معاملات افتتاح شده بازار منهای قراردادهای بسته یا تسویه شده است.

معامله گران با استفاده از معیارهای حجمی و سود باز می توانند فرصت های معاملاتی را شناسایی کنند و امکان ورود و خروج راحت تر به بازار با بهترین قیمت را داشته باشند. سرعت پیشرفت در معاملات ارزهای دیجیتال در فضای مشتقات کاملاً مشهود است.

قراردادهای مشتقه مبتنی بر دارایی های دیجیتال در مدتی بسیار کوتاه توانست جذابیت زیادی را میان افراد پیدا کند و مزایای زیادی را برای بازار ارزهای دیجیتال و صنعت بلاک چین به همراه داشته باشد. بحران نقدینگی به وجودآمده در چند سال گذشته این امکان را برای بازیکنان بزرگ تر یا همان نهنگ ها فراهم کرده است تا بتوانند با قدرت خرید یا فروش گسترده خود قیمت را دست کاری کنند.

با به وجود آمدن مبادلات مشتقات در سراسر جهان این مشکل در حال تبدیل شدن به مسئله ای حل نشدنی است. به طورکلی اکوسیستم مشتقات، در حال رشد و تسهیل شرایط بازی است و به تریدرها این اجازه را می دهد که از سرمایه بیشتر استفاده کنند و سودهای مستمر به دست آورند.

بازار مشتقات انواع مختلفی دارد؛ هرچند که اساس کار همه آن ها به این صورت است که معامله گران می توانند درباره نحوه عملکرد آینده بازار با یکدیگر شرط بندی کنند این کار به روش های مشخص و با رقابت زیاد انجام می شود. اینکه کدام روند به معامله گران برتری می دهد و کدام یک به نابودی کامل آن ها منجر می شود، مسئله مهمی است که تشخیص آن نیازمند دقت و تخصص است.

سود باز (Open Interest) به چه معناست؟

سود باز

سود باز را می توان حجم کلی از تعداد قراردادهای مشتقه باز یا قراردادهای معوق برای یک بازار یا یک ارز دیجیتال خاص تعریف کرد. برای محاسبه این سود تمامی پوزیشن های باز خرید و فروش از پوزیشن های بسته شده کسر می شود. با وجود اینکه حجم کل معاملات شامل تمامی معاملات بوده و اپن اینترست تنها شامل پوزیشن های باز است، می توان تا حدودی این دو را به هم مرتبط دانست. همچنین سود باز با توجه به تعداد قراردادهای باز تغییر می کند.

Open Interest در بازار ارز دیجیتال

تریدرهای بازار ارز دیجیتال همواره به دنبال اطلاعاتی هستند که سبب برتری آن ها در بازار شود. یکی از باارزش ترین اطلاعات برای آن ها دانستن کارهای سایر معامله گران است. اپن اینترست یکی از روش هایی است که تا حدودی چنین اطلاعاتی را در اختیار معامله گرها قرار می دهد.

سود باز نشان دهنده چیست؟

در ابتدا به بررسی نحوه ایجاد قراردادها می پردازیم. همان طور که می دانید، هر معامله دو طرف دارد، خریدار و فروشنده. در صورتی که نوع قرارداد آتی یا آپشن باشد، به وجود یک فروشنده نیاز است و برای اینکه ارزشی وجود داشته باشد، باید شخصی باشد که آن ارزش را خریداری کند.

قراردادهای مشتقه به قراردادهایی گفته می شود که خریدار و فروشنده در آن توافقات مالی انجام می دهند و در بیشتر موارد خریدار می تواند دارایی را با قیمت مشخص پس از مدت زمان از پیش تعیین شده بفروشد و بالعکس.

مثال 1

برای مثال، اگر یک معامله گر تصمیم به خرید قرارداد آتی بیت کوین در ژانویه داشته باشد و پیش بینی کند که قیمت در 90 روز افزایش می یابد، اگر در آن زمان 10 درصد رشد داشته باشد، می تواند دارایی را به قیمت ژانویه خریداری کند و بلافاصله آن ها را با 10 درصد سود بفروشند.

قراردادهای مشتقه از دارایی های اساسی خود ارزش کسب می کنند و همین وابستگی سبب می شود آن ها هماهنگ با قیمت بازار دارایی در حرکت باشند. برای خرید این قراردادها لازم است معامله گران مبلغی مشخص را به عنوان کارمزد پرداخت کنند، اما این مبلغ ثابت نیست و براساس فاکتورهای مختلف است؛ از جمله اینکه چقدر دور از قیمت بازار انتظار دارند که دارایی جابه جا شود یا از لحاظ زمانی چقدر به انقضای قرارداد مانده است.

مثال 2

برای مثال اگر یک معامله گر قراردادی آتی را با انتظار کاهش قیمت خریداری کرده باشد، اما ارزش دارایی تغییری نکند، تریدر تنها کارمزد پرداختی برای خرید قرارداد را از دست می دهد. اساس ارزش کارمزد براساس مفهوم «cost of carry» محاسبه می شود که به معنای هزینه فرصت ازدست رفته موجود است.

با این حال، سرمایه گذارها همیشه می توانند برای دریافت درآمد ثابت، در اوراق قرضه مطمئنی که حداقل ریسک را دارند و بازدهی ثابتی دارند، سرمایه گذاری کنند. قراردادهای آپشن را نیز می توان همان معاملات آتی یا فیوچر دانست؛ با این تفاوت که در این قراردادها شرکت کنندگان هیچ تعهدی برای انجام معامله در تاریخ انقضای مشخص ندارند و در هر مرحله ای که بخواهند حق دریافت وجه دارند.

مثال 3

برای مثال اگر یک تریدر با انتظار افزایش یافتن ارزش بیت کوین تا پایان ماه BTC خریداری کرده باشد، در صورتی که ارزش بیت کوین در هفته بعد از خرید قرارداد 10 درصد افزایش یابد، معامله گر می تواند بلافاصله سود 10 درصد منهای کارمزد را دریافت کند.

قراردادهای آتی و آپشن گزینه های بسیار مناسب و ایده آل برای معامله گران سرمایه گذار است تا بتوانند با افزایش قدرت خرید خود، دارایی اصلی بیشتری به دست آورند، اما یکی از معایب این قراردادها منقضی شدن است؛ بنابراین سرمایه گذاران باید به طور مداوم حساب های خود را مدیریت کنند.

برای حل مشکل تاریخ انقضای قرارداد، نوع دیگری از سرمایه گذاری مشتق شده با نام perpetual swap ایجاد شد که به محبوبیت بیشتری در فضای دارایی های دیجیتال رسیده است. این نوع معامله برخلاف معاملات آتی و آپشن، تاریخ انقضا ندارد و سرمایه گذاران می توانند به صورت بلندمدت و تا زمانی که ممکن است موقعیت خود را حفظ کنند.

محاسبه دارایی در معاملات پرپچوال، با دقت بیشتری از سایر معاملات با استفاده از مکانیسمی به نام «نرخ تأمین مالی» یا همان (Funding Rate) انجام می شود. این مکانیسم هزینه ای را ردیابی می کند که برای حفظ موقعیت های سرمایه گذار و تقاضای خریدار یا فروشنده برای حفظ قیمت پرداخت می شود.

تمامی قراردادهای مشتقات را با توجه به تاریخ انقضا و شرایط آن ها، می توان به طور مستقیم خرید و فروش کرد. تمامی قراردادها تا زمانی که طرف مقابل قرارداد تصمیم به بستن آن نگیرد، باز تلقی می شود و Open interest بازار، مجموع قراردادها از معاملات «افتتاح شده» منهای قراردادهای بسته یا تسویه شده را به ما نشان می دهد.

افزایش و کاهش اپن اینترست

سود باز، با خرید و فروش معامله گران در طول روز تغییر می کند و صعود یا نزولی بودن یک بازار را نشان می دهد. به طورکلی، افزایش اپن اینترست را می توان نشان دهنده قدرت در بازار دانست؛ زیرا مادامی که تعداد قراردادها در حال افزایش است، فعالیت و اشتیاق درباره حرکت دارایی اساسی نیز افزایش می یابد و بالعکس. اگر مسیر اپن اینترست نزولی باشد، روند بازار نیز نزولی است و این بدان معناست که معامله گران در حال بستن موقعیت های خود با سرعت بیشتر از آنچه دیگران باز می کنند، هستند.

استفاده از سود باز با سایر شاخص های فنی

Open interestیا همان سود باز را با OI نشان می دهند. با استفاده از این شاخص می توان درک کرد که روند بازار به چه صورت است؛ آیا بازار روند خاصی را طی می کند یا بین نقاط مختلف در حال رنج زدن است؟ با افزایش OI می توان متوجه شد که موقعیت های جدید در حال افزایش بوده و بازار سالم و فعال است، اما درصورت کاهش شاخص OI، تعداد موقعیت ها کاهش می یابد و بازار وارد یک مرحله محدود می شود.

سود باز و حجم تجارت

اپن اینترست را از نظر مفهومی می توان مشابه حجم تجارت دانست، اما واقعیت این است که ویژگی این دو کاملاً متفاوت است. به تعداد سهام یا قراردادهای معامله شده در یک دوره خاص حجم معاملات گفته می شود که نسبی است و پیگیری روند آن ها می تواند در ارزیابی روند حرکت قیمت دارایی اساسی به معامله گران کمک کند.

سرمایه گذاری ها با مارکت کپ کمتر، حجم معاملات کمتری از سهام کلان دارند و حجم آن ها باید با متوسط حجم روزانه دارایی مشاهده شود. به طورکلی می توان گفت یک تغییر قابل توجه در قیمت با حجم تجارت بالاتر از حد معمول نشانگر یک تغییر بالقوه در جهت روند است؛ همچنین افزایش قابل توجه قیمت با حجم معاملات کم نیز ممکن است نشان دهنده یک روند معکوس باشد.

به طور خلاصه می توان گفت حجم معاملات تعداد قراردادهای معامله شده در یک دوره خاص و سود باز مجموع کل قراردادهای زنده را نشان می دهد که در بازار تسویه نشده اند. اپن اینترست گزینه ای ایده آل برای بازارهای آتی است؛ درحالی که این شاخص گزینه مناسبی برای سنجش واقعی خرید و فروش آپشن نیست و برای معاملات آپشن باید از حجم تجارت برای وضوح حرکات قیمت قدرت روند و نقدینگی و… استفاده کرد.

اگر حجم تجارت در یک روز مشخص از سود باز موجود بگذرد، نشان دهنده آن است که معاملات در آن گزینه و در آن روز خاص فوق العاده بوده است. علاوه بر موارد گفته شده، نقدینگی یک سهم یا ارز دیجیتال را نیز می توان به کمک اپن اینترست درک و بررسی کرد.

نکته مهم دیگر این است که هیچ بازار ثانویه ای برای آپشن بدون سود باز وجود نخواهد داشت؛ زیرا بازارهای ثانویه این احتمال را می دهند که قراردادهای آپشن با قیمت های منصفانه فروخته شوند. بازارهای آپشن همچنین دارای OI قابل توجه و ترید راحت تر هستند. تریدرها تحت هیچ شرایطی نمی خواهند در قراردادهایی با نقدینگی کم که منافع کم و OI بالایی ندارند، گرفتار شوند.

شناسایی فرصت های معاملاتی با استفاده از شاخص های حجم و اپن اینترست، این امکان را به معامله گران می دهد تا با آرامش بیشتر و با بهترین قیمت وارد بازارها شوند. همچنین تریدرها می توانند از تغییرات قیمت، حجم و سود باز برای سنجش سنیتمنت بازار نیز استفاده کنند.

برای مثال اگر قیمت، حجم و OI در حال افزایش باشند، تمایل به بازار بسیار صعودی است. با این حال اگر قیمت در حال افزایش و حجم و OI در حال کاهش باشند، روند بازار نزولی است. همچنین اگر قیمت همراه با کاهش حجم و OI کاهش یابد، بازار نزولی خواهد بود.

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی و بررسی سود باز پرداختیم. از آنجا که بازار ارزها در روزها، ساعت ها و حتی چند دقیقه نزدیک به منقضی شدن قراردادها ممکن است ناپایدار شود، برای سرمایه گذارانی که درک کاملی از عملکرد آن ندارند، می تواند خطرناک باشد.

هرچند معاملات آتی و آپشن این امکان را برای سرمایه گذاران فراهم می کند که بدون مواجهه مستقیم از بازارهای خاص سود ببرند، رویدادهای تأثیرگذار روی این بازار می توانند به میزان قابل توجهی بر سودآوری این قراردادها تأثیر بگذارند. همچنین از آنجا که بازار ارزهای دیجیتال برخلاف سهام و اوراق بهادار سنتی، شبانه روزی هستند، هر لحظه مستعد تحرکات ناشی از رویدادهای بازار جهانی هستند.

با استفاده از شاخص OI و درک اینکه این شاخص چگونه بر قیمت ارزهای دیجیتال تأثیر می گذارد، معامله گران می توانند با تحلیل سناریوی فعلی بازار و تفسیر صحیح احساسات بازار، تصمیم گیری های دقیق تر و آگاهانه تری درباره محل سرمایه گذاری خود داشته باشند.

پرسش های متداول

اپن اینترست را می توان حجم کلی از تعداد قراردادهای مشتقه باز یا قراردادهای معوق برای یک بازار یا یک ارز دیجیتال خاص تعریف کرد.

تریدرهای بازار ارز دیجیتال همواره به دنبال اطلاعاتی هستند که سبب برتری آن ها در بازار شود. یکی از باارزش ترین اطلاعات برای آن ها دانستن کارهای سایر معامله گران است. اپن اینترست یکی از روش هایی است که تا حدودی چنین اطلاعاتی را در اختیار معامله گرها قرار می دهد.

این شاخص با خرید و فروش معامله گران در طول روز تغییر می کند و صعودی یا نزولی بودن یک بازار را نشان می دهد.

ادامه مطلب
افق زمانی
افق زمانی در سرمایه گذاری چیست...

افق زمانی یا جدول زمانی سرمایه گذاری شما، مدت زمانی است که قصد دارید یک دارایی را قبل از اینکه تصمیم به فروش آن بگیرید، نگه دارید. همچنین می تواند چارچوب زمانی شما برای دستیابی به یک هدف مالی مانند بازنشستگی باشد. برخی از اهداف مالی سریع تر به دست می آید. خوشبختانه شما می توانید از میان طیف وسیعی از گزینه های سرمایه گذاری موجود، نوعی را انتخاب کنید که با شرایط شما سازگارتر است. با توجه به سن و زمان رسیدن شما به آن هدف، جدول زمانی می تواند از چند ماه تا چند سال متغیر باشد. با داشتن سواد مالی و در نظر گرفتن افق زمانی، می توانید این جدول را برای خود تنظیم کنید. .

تعریف مفهوم افق زمانی

افق زمانی سرمایه گذاری، به دوره زمانی گفته می شود که فرد یک سرمایه گذاری را برای هدفی خاص نگه می دارد. سرمایه گذاری ها به طورکلی به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

 1. سهام که به نوعی یک سرمایه گذاری پرخطر محسوب می شود.
 2. اوراق قرضه که فاکتور ریسک پایین تری دارند.

هرچه افق زمانی طولانی تر باشد، سرمایه گذار می تواند پرتفولیوی تهاجمی تر یا به مفهوم دیگر پرخطرتری را بسازد. هرچه برنامه زمانی کوتاه تر باشد، سرمایه گذار بیشتر به سمت یک سبد سرمایه گذاری محافظه کارانه تر می رود. اگر بخواهیم نمونه ای از جدول زمانی سرمایه گذاری را بررسی کنیم، بهتر است به این مثال توجه کنیم. فرض کنید دو نفر با هم ازدواج کرده و در خانه ای در مرکز شهر زندگی می کنند. آن ها قصد دارند تا چند سال دیگر و بعد از تولد فرزندانشان به حومه شهر نقل مکان کنند. در حال حاضر هیچ پولی به عنوان پیش پرداخت نزد صاحب خانه ندارند تا در آینده بتوانند روی مبلغ آن حساب کنند؛ در این صورت اگر قصد دارند به خانه ای در حومه شهر بروند، باید از الان پس انداز کنند. این هدف، یک افق سرمایه گذاری کوتاه مدت است؛ بنابراین آن ها احتمالاً به سمت انتخابی کم ریسک تر مانند صندوق سرمایه گذاری مشترک می روند تا از پول خود در برابر هرگونه نوسان شدید در بازار محافظت کنند.

در همین حال هر دو در صندوق های پس انداز محل کار خود مانند صندوق بازنشستگی سرمایه گذاری می کنند و از آنجا که در حال حاضر جوان هستند، این پس انداز آن ها این یک افق زمانی بلندمدت به شمار می رود. با توجه به اینکه تا زمان بازنشستگی سال های زیادی زمان دارند، می توانند در تخصیص دارایی های خود بسیار تهاجمی عمل کنند و بیش از 90 درصد سهام خود را به صورت پرریسک تر سرمایه گذاری کنند. این کار به آن ها اجازه می دهد تا پرتفلیوی خود را از هرگونه رکود کوتاه مدتی محفوظ نگه دارند. بعد از اینکه فرزند آن ها متولد شد، هدف جدید دیگری پیدا می کنند. این دو باید برای دانشگاه فرزندشان پس انداز کنند که هدفی میان مدت یا حتی بلندمدت به شمار می رود؛ بنابراین می توانند به شکل پرریسک تری عمل کنند و بعد از اینکه فرزندشان از دبیرستان فارغ التحصیل شد، دوباره سرمایه گذاری کم ریسکی را انتخاب کنند.

کاربرد افق زمانی در سرمایه گذاری

افق زمانی

دانستن افق زمانی برای ترسیم یک استراتژی سرمایه گذاری که اهداف شما را برآورده کند، ضروری است. این موضوع تمایز بسیار مهمی را ایجاد می کند و آن هم میزان بازده سرمایه در برابر مدت زمان سرمایه گذاری است. با تدوین یک افق سرمایه گذاری کوتاه مدت این تضمین را برای خود در نظر می گیرید که پول شما در معرض ریسک بالایی قرار نمی گیرد و به راحتی می توانید به اصل پول دسترسی داشته باشید؛ برای مثال می دانید که در سال آینده به پول نیاز دارید و زمان زیادی نیز برای رشد آن ندارید؛ پس حتی الامکان فاکتور ریسک را از آن حذف می کنید. با این حال اگر جدول زمانی شما طولانی تر باشد، به تعریف رایج بازگشت سرمایه (ROI) بیشتر فکر می کنید. داشتن زمان اضافی این امکان را می دهد که نوسانات بیشتری را برای بازدهی بالاتر بپذیرید؛ پس مهم ترین کاربرد افق زمانی در تعیین نوع سرمایه گذاری شماست.

چرا افق زمانی اهمیت دارد؟

سؤالی که ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که چرا افق زمانی برای برنامه ریزی مالی مهم است؟ پاسخ این است که نشان می دهد چگونه برای رسیدن به هدفی خاص باید پس انداز کرده یا اقدام به سرمایه گذاری کنید. یک برنامه مالی استراتژیک شامل اهداف بلندمدت و کوتاه مدت خواهد بود. استراتژی های شما برای پس انداز بازنشستگی با استراتژی ای که مثلاً برای خرید یک قایق دارید، کاملاً متفاوت هستند. سه دسته دارایی وجود دارد که می توانید آن ها را در برنامه سرمایه گذاری خود قرار دهید: سهام، اوراق قرضه و پول نقد. پرتفولیوی شما می تواند ترکیبی از این دارایی ها باشد و یک مشاور مالی می تواند توصیه هایی را درباره تخصیصی که به بهترین وجه با هدف شما مطابقت دارد، ارائه دهد. در بین سه دسته ذکرشده سهام، بالاترین ریسک و در عین حال بالاترین پتانسیل بازدهی را دارد. اوراق قرضه ریسک کمتری از سهام داند، اما رشد کمتر و متوسطی را از خود نشان می دهد. پول نقد در مقایسه با سهام و اوراق قرضه کمترین ریسک و البته کمترین بازده بالقوه را دارد. گواهی سپرده و وجوه بازار پول نیز شامل دسته بندی پول نقد می شوند. به گفته کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، فرایند تعیین ترکیبی از دارایی ها برای نگهداری در پرتفولیو یک فرایند بسیار شخصی است. تخصیص دارایی که در هر مقطعی از زندگی شما بهترین کاربرد را دارد، تا حد زیادی به افق زمانی و توانایی شما در تحمل ریسک بستگی دارد.

افق زمانی به شدت با میزان تحمل ریسک شما مرتبط است و براساس میزان پولی که دارید و اینکه چقدر سریع به سود آن نیاز دارید، بستگی دارد. با افق زمانی طولانی تر، سرمایه گذاران اغلب تهاجمی تر عمل می کنند و به سمت سرمایه گذاری هایی با سود بالا و البته ریسک بیشتر متمایل می شوند. این کار به این دلیل است که آن ها زمان بیشتری برای بهبود پس از هرگونه رکودی در بازار دارند. از سوی دیگر با یک افق زمانی کوتاه مدت، سرمایه گذاران معمولاً محافظه کارتر عمل می کنند. هدف استفاده از این ابزارهای سرمایه گذاری کم خطر حفظ ثبات است؛ زیرا ممکن است زمانی برای بازیابی ضررهای مالی وارد شده در اثر نوسان بازار وجود نداشته باشد.

انواع افق زمانی

درک افق زمانی می تواند به شما کمک کند تا به اهداف مالی خود دست یابید و بازدهی خود را در طول این مسیر به حداکثر برسانید. افق زمانی براساس کاربرد و نحوه انجام آن به سه دسته تقسیم می شود:

 1. افق زمانی کوتاه مدت
 2. افق زمانی میان مدت
 3. افق زمانی بلندمدت

هریک از این سه مورد ویژگی های خاص خود را دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

افق سرمایه گذاری کوتاه مدت

افق زمانی کوتاه مدت به سرمایه گذاری هایی اشاره دارد که انتظار می رود کمتر از پنج سال طول بکشند. این سرمایه گذاری ها برای افرادی مناسب است که به دوران بازنشستگی نزدیک هستند یا ممکن است در آینده ای بسیار نزدیک به مقدار زیادی پول نقد نیاز داشته باشند؛ مانند دو نفری که به تازگی ازدواج کرده و در چهار، یا پنج سال آینده قصد بچه دارشدن دارند. صندوق سرمایه گذاری بازار پول، حساب های پس انداز، گواهی سپرده و اوراق قرضه کوتاه مدت گزینه های خوبی برای سرمایه گذاری های کوتاه مدت هستند؛ زیرا به راحتی می توان آن ها را برای زمان های لازم تبدیل به پول نقد کرد.

افق سرمایه گذاری میان مدت

سرمایه گذاری های میان مدت آن دسته از سرمایه گذاری ها محسوب می شوند که فرد انتظار دارد برای سه تا ده سال آینده نگه دارد؛ مانند افرادی که برای دانشگاه یا خرید خانه اول پول پس انداز می کنند. استراتژی های سرمایه گذاری میان مدت تمایل دارد تا بین دارایی های پرخطر و کم ریسک تعادل برقرار کند؛ بنابراین ترکیبی از سهام و اوراق قرضه می تواند راه مناسبی برای محافظت از ثروت شما بدون از دست دادن ارزش در اثر تورم باشد.

افق سرمایه گذاری بلندمدت

سرمایه گذاری بلندمدت برای افرادی مناسب است که اهداف ده تا بیست ساله یا حتی بیشتر از این را دارند. این افراد می توانند والدینی باشند که از دوران جوانی برای بازنشستگی خود سرمایه گذاری کرده اند. سرمایه گذاران بلندمدت معمولاً مایل اند تا در ازای دریافت سود بیشتر، ریسک های بیشتری نیز بپذیرند و از رکود پول خود در درازمدت بکاهند. یک مرد بیست و پنج ساله را در نظر بگیرید که به تازگی شروع به کار کرده است. او تا 27 سالگی برای خرید خانه پول پس انداز می کند. افق زمانی او در این مورد دو سال بوده که یک هدف کوتاه مدت محسوب می شود. همچنین قصد دارد 10 سال بعد و در زمانی که 35 ساله شد، وام دانشجویی خود را تسویه کند. این یک هدف میان مدت است؛ زیرا انجام آن ممکن است به ده سال پس انداز نیاز داشته باشد. در پایان نیز در 66 سالگی می خواهد به راحتی و بدون مشکل مالی بازنشست شود. پس این یک هدف بلندمدت است. در طول زندگی نیز اهداف و اولویت های او می توانند تغییر کنند. در این صورت به او پیشنهاد می شود انعطاف پذیر بوده و آماده باشد تا برنامه زمانی خود را با توجه به نیازها و اولویت های در حال تغییر خود تطبیق دهد.

افق سرمایه گذاری ایده آل

افق زمانی

این افق سرمایه گذاری به اهداف و خصوصیات اخلاقی شما بستگی دارد. اگر فردی هستید که دوست دارید در کارها ریسک پذیری بیشتری داشته و خود را برای نتایج بسیار خوبی آماده کنید، شاید سرمایه گذاری بلندمدت بهترین نتیجه را برای شما داشته باشد. از سوی دیگر افرادی که از ریسک کردن اجتناب می کنند و در انتخاب های زندگی بیشتر محافظه کار هستند، باید به سمت سرمایه گذاری کوتاه مدت بروند. در کنار این مسئله، فاکتور زمان را نیز نباید فراموش کنید. اهدافی مانند بازنشستگی، به دلیل ماهیت بلندمدت بودنشان دست شما را برای انتخاب باز می گذارند، اما چنانچه از لحاظ زمانی در مضیقه باشید، بهتر است روش کوتاه مدت تری را انتخاب کنید.

سخن پایانی

درک افق زمانی سرمایه گذاری شما با تعیین زمانی که به آن پول و سود حاصل از آن نیاز دارید، بستگی دارد. به یاد داشته باشید که با تغییر افق زمانی تان، تخصیص سرمایه شما نیز تغییر خواهد کرد. هرچقدر مدت زمان سرمایه گذاری شما کوتاه تر باشد، باید رویکرد محافظه کارانه تری را در پیش بگیرید و هرچه از لحاظ زمانی وقت بیشتری داشته باشید، بهتر است مسیر پر ریسک تری را انتخاب کنید. با توجه به تعریف افق زمانی شما برای اهداف خود سرمایه گذاری بلندمدت را ترجیح می دهید یا قصد دارید در سریع ترین زمان ممکن به سوددهی برسید؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.

پرسش های متداول

این مفهوم به جدول زمانی اشاره دارد که در آن سرمایه گذار قصد دارد ارزش سرمایه گذاری خود را به دست آورد. این مدت زمان می تواند از چند سال تا چند دهه متغیر باشد.

طول افق سرمایه گذاری تعیین می کند که دارایی خود را باید در چه بخش هایی سرمایه گذاری کنید. به طور معمول، سرمایه گذاران به دنبال دارایی های پایدار برای سرمایه گذاری کوتاه مدت هستند. سرمایه گذاری های پرمخاطره تر هم در بلندمدت حاصل می شوند.

از آنجا که بهره به صورت تصاعدی ترکیب می شود، افق سرمایه گذاری طولانی تر می تواند سود بسیار بیشتری را کسب کند؛ به همین دلیل مهم است برای دوران بازنشستگی از زمان جوانی پس انداز کنید؛ بنابراین این موضوع به اهداف شما بستگی دارد.

افق سرمایه گذاری میان مدت معمولاً به بازه زمانی 5 تا 10 سال اشاره دارد؛ مانند پس انداز برای تحصیلات دانشگاه فرزند.

ادامه مطلب
تفاوت سرمایه‌گذاری سرمایه گذاری بلندمدت بلند مدت و کوتاه‌ مدت کوتاه مدت چیست؟
سرمایه گذاری بلند مدت یا کوتاه...

در بازارهای مالی هیچ جایگزینی وجود ندارد که بتوانید به کمک آن ثروت خود را به سرعت افزاش دهید. در بیشتر مواقع، کسب سود فرایندی طولانی است که شما باید صبر و توجه زیادی در آن داشته باشید. اگر می خواهید سرمایه خودتان را در جایی سرمایه گذاری کنید، دو راه پیش روی شما قرار دارد: سرمایه گذاری بلند مدت و سرمایه گذاری کوتاه مدت که هر دوی آن ها معایب و مزایای خاص خود را دارند. کارشناسان مالی پیشنهاد می کنند پیش از هرگونه سرمایه گذاری، تحقیقات مناسبی انجام دهید؛ زیرا ممکن است یک روش سرمایه گذاری برای یک شخص نتیجه مثبتی داشته باشد، اما درست همان روش برای افراد دیگر مناسب نباشد؛ بنابراین باید اهداف کلی سرمایه گذاری خود را مشخص کرده و با توجه به آن، راه مناسب خود را پیدا کنید.

آگاه بودن از مفاهیم پایه در سرمایه گذاری به افراد کمک می کند تا بتوانند پول خود را به بهترین روش سرمایه گذاری کرده و به سود مالی دست پیدا کنند. برای درک تفاوت بین سرمایه گذاری بلند مدت و کوتاه مدت باید ابتدا ویژگی های هریک را بدانید. سپس انتخاب کنید که پول خود را با کدام روش سرمایه گذاری کنید. در این مقاله همراه ما باشید تا با بهترین روش های سرمایه گذاری بلند مدت آشنا شوید.

مردی در حال مطالعه و افزایش آگاهی درمورد سرمایه‌گذاری

سرمایه گذاری کوتاه مدت چیست؟

سرمایه گذاری کوتاه مدت شامل دارایی هایی است که شما کمتر از یک سال نگه می دارید. البته هیچ چارچوب زمانی تعریف شده جهانی وجود ندارد و با توجه به نوع سرمایه گذاری ممکن است مدت زمان پنج سال نیز کوتاه محسوب شود. بیشتر معامله کنندگان سرمایه گذاری کوتاه مدت را برای حداکثر چند ماه انجام می دهند و هدف آن ها سودبردن از نوسانات مالی در مدت زمان کم است. هر دارایی صرف نظر از شکل ظاهری آن می تواند یک سرمایه گذاری کوتاه مدت باشد، اما بیشتر آن ها ویژگی های مشترکی دارند.سرمایه گذاری کوتاه مدت برخلاف سرمایه گذاری بلند مدت، شامل دارایی هایی است که ثبات کمتری دارند.

آن ها به سرمایه گذاران اجازه می دهند در مدت زمان کوتاهی به دلیل تغییر قیمت ها، سود ببرند؛ مانند تغییرات قیمت دلار در یک بازه زمانی که با داشتن اطلاعات مناسب می تواند سود بسیاری را برای شما داشته باشد. علاوه بر این،سرمایه گذاری کوتاه مدت نقدشوندگی بالایی دارد و به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا بتوانند دارایی های خود را به سرعت بفروشند. شاید بتوان گفت مهم ترین ویژگی سرمایه گذاری کوتاه مدت این است که قابلیت نقدشوندگی بالایی دارد؛ به همین دلیل این دارایی ها به نوعی معادل وجه نقد تلقی می شوند. سرمایه گذاری های کوتاه مدت متداول، شامل سهام، خرید ارز و ارز دیجیتال هستند.

این دسته از دارایی ها می توانند بسیار سریع تر از دارایی های غیرنقدی مانند زمین یا وسایل نقلیه فروخته شوند و ارزش خود را نیز در حین فروش از دست ندهند.

سرمایه گذاری بلندمدت چیست؟

سرمایه گذاری بلندمدت دارایی هایی است که شما آن ها را برای مدت بیشتر از یک سال نگه می دارید. بیشتر افراد در این نوع سرمایه گذاری، دارایی خود را برای چندین سال حفظ می کنند؛ زیرا بازدهی اصلی بعد از مدت زمان مشخصی ظاهر می شود.

یک جوانه که در گذر زمان کم‌کم به درخت بزرگی تبدیل شده

ماهیت ذاتی سرمایه گذاری بلند مدت به شما این امکان را می دهد تا بتوانید در بازارهای تهاجمی سرمایه گذاری کنید. هر دارایی می تواند یک سرمایه گذاری بلند مدت باشد؛ با این حال بیشتر سرمایه گذاری های بلندمدت به آهستگی، اما به شکلی کاملاً قابل پیش بینی ارزش پیدا می کنند. سرمایه گذاران نیز معمولاً دارایی های غیرنقدی را سرمایه گذاری بلند مدت محسوب می کنند.

رایج ترین نوع سرمایه گذاری بلند مدت، در حوزه املاک و مستغلات صورت می گیرد. بسیاری از افراد خانه هایی را به منظور سرمایه گذاری خریداری می کنند. این خانه ها بعد از گذشت چندین سال به دارایی های سودآور این افراد تبدیل می شود. فرایند خرید و فروش خانه به دلیل مشکلاتی که دارد، آن را به یک سرمایه گذاری بلند مدت تبدیل می کند؛ زیرا می دانیم ویژگی شاخص سرمایه گذاری کوتاه مدت قابلیت نقدشوندگی آن است. این مدل سرمایه گذاری برای بیشتر حساب های بازنشستگی و کمک هزینه های تحصیلی رایج است.

سرمایه گذاری بلندمدت را می توان برای ده ها سال نگه داشت تا زمانی که نوبت به فروش آن برسد. چنین سرمایه گذاری هایی با درجه بالایی از ریسک همراه هستند؛ با این حال به طور بالقوه می توانند سود بسیاری را نیز کسب کنند؛ برای مثال در سال 2002 شرکت eBay سهام پی پال (PayPal) را خریداری کرد. این سرمایه گذاری به پیشرفت هر دو شرکت کمک کرد و درنهایت پی پال در سال 2015 توانست به شرکتی مستقل تبدیل شود. در عین حال eBay نیز میلیون ها دلار سود به دست آورد.

سرمایه گذاری بلند مدت تقریباً همیشه به صورت غیرنقدی وجود دارد؛ بنابراین دارایی های غیرنقدی نمی توانند به سرعت از بین بروند و ممکن است بعد از فروش ارزش خود را از دست بدهند. با این حال قیمت بیشتر دارایی های بلندمدت با توجه به وضعیت بازار می تواند دچار نوسان شود.

روش های سرمایه گذاری بلند مدت

یکی از بهترین راه ها برای تضمین آینده مالی شما سرمایه گذاری بلند مدت است. بسیاری از افراد تصور می کنند سرمایه گذاری راهی آسان برای کسب سود در مدت زمانی کوتاه است، اما در واقعیت این سرمایه گذاری بلند مدت است که می تواند برای شما سودآوری قابل توجهی داشته باشد.

امروزه سرمایه گذاران راه های زیادی برای سرمایه گذاری پول های خود دارند و در عین حال می توانند سطح ریسک را نیز برآورد کنند. شما می توانید راه هایی مانند گواهی سپرده سرمایه گذاری را انتخاب کنید که میزان ریسک بسیار پایینی دارد یا به سراغ راه های پر ریسک تر مانند صندوق سرمایه گذاری مشترک بروید.

سرمایه گذاری بلند مدت که توسط یه فاش سبز صعودی نشاند داده شده وریسک که با فلش قرمز نمایش داده شده

بهترین راه این است که از همه روش ها استفاده کنید و سبد سرمایه گذاری خود را متنوع نگه دارید. در ادامه، با روش های مختلف سرمایه گذاری بلند مدت آشنا می شود و با توجه به شرایط خود می توانید بهترین را انتخاب کنید.

 1. سهام در حال رشد (Growth Stock)

در دنیای سرمایه گذاری بلند مدت، سهام در حال رشد بازدهی فراوانی دارد. سهام رشدی بیشتر در شرکت هایی وجود دارد که پایه و اساس آن ها فناوری است. عموماً سود حاصل از سهام رشدی دوباره به همان کسب وکار واریز می شود؛ بنابراین به ندرت پیش می آید که سود را جداگانه به حساب شما واریز کنند؛ مگر زمانی که بیزینس به رشد مناسبی رسیده باشد.

این سهام در حال رشد می تواند به نوعی ریسک پذیر هم باشد؛ زیرا اغلب سرمایه گذاران در مقایسه با درآمد شرکت، هزینه زیادی را برای این دست سهام می پردازند؛ بنابراین در زمان رکود اقتصادی، این سهام می توانند به سرعت ارزش خود را از دست بدهند. با این حال در طول زمان ثابت شده که سهام در حال شد یکی از بهترین عملکردها را داشته است.

اگر قصد دارید به صورت فردی سهام در حال رشد بخرید، به دقت شرکت مورد نظر را تجزیه و تحلیل کنید. البته این کار ممکن است زمان زیادی از شما بگیرد، اما ارزش دارد. سهام در حال رشد جزء بخش های پر ریسک بازار نیست؛ زیرا سرمایه گذاران مایل اند برای آن هزینه زیادی بپردازند؛ بنابراین زمانی که بازار با بحران مواجه می شود، این نوع سهام می تواند سقوط کند.

گفتنی است شرکت های بزرگ بین المللی مانند آمازون جزء کمپانی هایی هستند که رشد بالایی دارند؛ بنابراین اگر بتوانید شرکت مناسبی را پیدا کنید، سود حاصل از آن برای شما بسیار زیاد خواهد بود.

 1. صندوق های سهام Stock Funds

اگر نمی توانید زمان و تلاش خود را برای تجزیه و تحلیل یک سهام اختصاص دهید، صندوق سرمایه گذاری مشترک یا EFT می تواند گزینه ای عالی برای شما باشد. اگر یک صندوق با تنوع گسترده خریداری کنید، درسرمایه گذاری بلند مدت تعداد زیادی سهام با رشد بالا را به دست می آورید که از قضا ریسک کمتری نیز دارد.

اگر صندوقی را خریداری می کنید که تنوع سهام گسترده ای ندارد و برای مثال مبتنی بر یک صنعت است، توجه داشته باشید که دارایی های شما در اثر تغییرات بازار ممکن است آسیب بیشتری ببیند؛ برای نمونه صنعت خودرو از تغییرات قیمت نفت مؤثر است؛ بنابراین اگر قیمت نفت افزایش پیدا کند، قیمت سهام خودروی شما کاهش می یابد.

کره زمین در کنار چارت‌ها و فلش‌های سود و کندل های فارکس

 1. صندوق اوراق قرضه

وجوه اوراق قرضه براساس مدت زمان اوراق قرضه، شرکت صادر کننده آن و عوامل دیگر طبقه بندی می شود؛ بنابراین اگر به دنبال یک صندوق اوراق قرضه هستید، گزینه های مختلفی پیش روی شما قرار دارد. هنگامی که یک شرکت دولتی اوراق قرضه ای را صادر می کند، تضمین می دهد که سالیانه مقدار معینی از سود را به صاحب اوراق بپردازد.

در پایان مدت، شرکت ارائه دهنده مبلغ اصلی اوراق قرضه را پرداخت و اوراق را بازخرید می کند. اوراق قرضه می تواند یکی از انواعسرمایه گذاری بلند مدت مطمئن باشد. از آنجا که یک صندوق ممکن است صدها اوراق قرضه مختلف داشته باشد، دارایی های شما متنوع است و تأثیر کاهش سود چند اوراق چشمگیر نیست. توجه داشته باشید که اوراق قرضه در مقایسه با سهام، به نوعی سرمایه گذاری امن تری محسوب می شوند.

 1. املاک و مستغلات

املاک و مستغلات نمونه بارزی از سرمایه گذاری بلند مدت هستند. برای شروع این سرمایه گذاری به پول زیادی نیاز نیست و باید پورسانت های بسیاری را بپردازید. با این حال براساس مطالعه ای در این زمینه، املاک و مستغلات سرمایه گذاری مورد علاقه آمریکایی ها در سال 2021 بوده است. دلیل محبوبیت این مدل سرمایه گذاری این است که می توانید بخش زیادی از پول خرید خانه را یک جا از بانک بگیرید و در طول زمان قسط آن را پرداخت کنید. این امر به ویژه از آنجا که نرخ های بهره پایین هستند، بسیار مورد توجه قرار می گیرد.

املاک و مستغلات یک مدل سرمایه گذاری غیرفعال در نظر گرفته می شود؛ یعنی نیاز نیست تا روزانه در جهت آن فعالیت هایی انجام دهید، اما اگر ملک خود را اجاره دهید، مجبورید کمی مدیریت فعال داشته باشید. نکته مهمی که نباید از ذکر آن غافل شد، این است که هر زمان برای خرید خانه مبلغ قابل توجهی را از بانک وام می گیرید، روی سرمایه گذاری خود فشار وارد می کنید؛ یعنی ریسک پذیری آن را افزایش می دهید؛ با این حال اگر املاک و مستغلات را یک جا با پول نقد خریداری کنید، یک سرمایه گذاری بلند مدت انجام داده اید و دارایی های شما افزایش پیدا می کند.

یک اقا درحال فکر کردن به خرید املاک به عنوان سرمایه گذاری بلند مدت

اگر برای ملک خود مستأجری نداشته باشید نیز مجبورید وام مسکن و سایر هزینه های نگهداری ملک را از جیب خود بپردازید؛ درحالی که این نوع سرمایه گذاری ریسک های خود و سود بالایی نیز دارد. اگر خانه خوبی را انتخاب کرده باشید و در طول زمان نیز آن را به خوبی مدیریت کنید، بعد از چند سال دارایی های شما چند برابر خواهند شد.

 1. سهام با سرمایه کم

علاقه سرمایه گذاران به سهامی با سرمایه کم که بیشتر به شرکت های کوچک تعلق دارد، عمدتاً به این دلیل است که این سهام پتانسیل رشد سریع یا سرمایه گذاری در بازارهای نوظهور را دارند. درواقع غول خرده فروشی در جهان یعنی شرکت آمازون به عنوان سهامی با سرمایه کم شروع به کار کرد و امروزه یکی از ثروتمندترین بیزینس ها به شمار می رود.

مانند سهام رو به رشد، سهام با سرمایه کم نیز ریسک فراوانی دارد؛ زیرا به طورکلی منابع مالی در شرکت های کوچک کمتر است و دسترسی کمتری نیز به بازارهای سرمایه دارند. در عین حال این شرکت ها به خوبی اداره می شوند و اگر بتوانند به رشد خود ادامه داده و بزرگ شوند، می توانند فرصت بسیار خوبی برای سرمایه گذاران باشند. در اینجا نیز سرمایه گذاران هزینه فراوانی برای سهام می پردازند؛ به ویژه اگر آن شرکت پتانسیل رشد و تبدیل شدن به یک کسب وکار پیش رو را داشته باشد. این قیمت بالا به این معناست که اگرچه ممکن است پیشرفت زیادی کند، خطر سقوط در بازار نیز محتمل است. شرکت هایی که سرمایه کمی دارند، می توانند دچار نوسان زیادی شوند و این نوسانات نیز سال به سال چشمگیرتر شوند.

علاوه بر قیمت سهام، این کسب وکارها به طورکلی منابع مالی کمتری دارند؛ بنابراین در مقایسه با شرکت های متوسط و بزرگ در معرض ریسک بیشتری قرار دارند. امکان یافتن یک سهام موفق با سرمایه کم بسیار زیاد است و اگر بتوانید با خرید سهام مناسبی مانند آمازون یک سرمایه گذاری بلند مدت موفق انجام دهید، قبل از اینکه حتی کسی متوجه آن شود، به راحتی سالیانه 20 درصد یا بیشتر سودآوری خواهید داشت.

 1. پلتفرم های دیجیتال روبو ادوایزر (Robo Advisor)

اگر نمی خواهید خودتان سرمایه گذاری زیادی انجام دهید و ترجیح می دهید همه چیز را به یک متخصص باتجربه بسپارید، Robo Advisor گزینه مناسبی برای شماست. روبو ادوایزرها پلتفرم های دیجیتالی هستند که خدمات مالی را بر محور الگوریتم ها ارائه می دهند که در آن ها هیچ گونه دخالت انسانی صورت نمی گیرد.

با استفاده از Robo Advisor به سادگی می توانید پول خود را به یک حساب واریز کنید و براساس اهداف مالی، افق زمانی و فاکتور ریسک، سرمایه گذاری بلند مدت خود را انجام دهید. هنگام شروع کار باید چند پرسشنامه پر کنید تا روبو ادوایزر از سرویس مورد نیاز شما و کل فرایند اطلاع پیدا کند.

با استفاده از Robo Advisor می توانید حساب ها را طوری تنظیم کنید که به همان اندازه که نیاز دارید تهاجمی یا محافظه کارانه باشند. در بهترین حالت، یک روبو ادوایزر می تواند یک سبد سرمایه گذاری متنوعی را برای شما بسازد که بتواند نیازهای بلندمدت شما را برآورده کند. ریسک های این روش سرمایه گذاری بلند مدت به چیزهایی که شما مالک آن ها هستید بستگی دارد. اگر به این دلیل که توانایی تحمل ریسک بالایی دارید، تعداد زیادی سهام خریداری کنید، می توانید انتظار نوسانات بیشتری را در مقایسه با خرید اوراق قرضه یا نگهداری پول نقد در یک حساب پس انداز داشته باشید.

 1. IRA CD

اگر ریسک گریز هستید و می خواهید درآمدی تضمین شده بدون هیچ گونه ضرری داشته باشید، IRA CD می تواند گزینه خوبی باشد. IRA CD یک حساب بازنشستگی فردی و دارای گواهی سپرده است. بانک ها، اتحادیه های اعتباری و شرکت های کارگزاری این گواهی های سپرده را ارائه می دهند. ریسک موجود در IRA CD ممکن است در حد انتظار نباشد؛ زیرا شما تقریباً هیچ خطری برای پرداخت و اصل پول خود ندارید. این روش تقریباً یکسرمایه گذاری بلند مدت امن به شمار می آید. ریسک واقعی در IRA CD این است که شما به اندازه کافی درآمد دارید تا بتوانید بر تورم غلبه کنید. اگر این نوع گواهی سپرده را دارید، در سریع ترین زمان ممکن یک استراتژی عالی پیدا کنید تا آمادگی لازم را برای خطراتی که در بلندمدت ممکن متوجه شما می شود، داشته باشد.

قوانین لازم برای سرمایه گذاری بلند مدت

سرمایه گذاری بلندمدت روشی است که به وسیلة آن می توانید آینده خود را تضمین کنید، اما لازم است قوانینی را در این باره بدانید.

 1. توجه به ریسک های سرمایه گذاری یکی از اولین قوانینی است که باید به آن اشراف پیدا کنید.
 2. در سرمایه گذاری برای به دست آوردن بازده بیشتر، باید ریسک بیشتری را نیز بپذیرید؛ بنابراین سرمایه گذاری های بسیار مطمئن مانند IRA CD معمولاً بازده پایین تری دارند.
 3. با این حال برای شروع باید بدانید پول شما قرار است با چه ریسک هایی مواجه شود. انتخاب استراتژی مناسب برای پایبندی دومین قانون درسرمایه گذاری بلند مدت است. آیا می توانید برای به دست آوردن بازدهی بیشتر، سطح ریسک بالاتری را تحمل کنید؟ این نکته ای کلیدی است که باید به آن دقت کرد؛ زیرا برخی سرمایه گذاری ها ریسک بیشتری دارند و لازم است شما ظرفیت تحمل این میزان استرس و فشار را داشته باشید.
 4. باید حتماً اطمینان حاصل کنید که استراتژی سرمایه گذاری خود را درک کرده اید؛ زیرا این مسئله شانس بیشتری برای پایبندی در طول زمان به شما می دهد.آشنایی با افق زمانی نیز از موارد مهم دیگر است.
 5. یکی از راه هایی که می توانید ریسک خود را کاهش دهید، این است که سرمایه گذاری های خود را برای مدت زمان طولانی تری نگه دارید؛ بنابراین با شناخت افق زمانی خود می توانید نوعسرمایه گذاری بلند مدت مناسب خود را پیدا کنید.
 6. برخی از انواع سرمایه گذاری ها همان طور که قبلاً گفته شد، در گذر زمان سودآور هستند؛ پس باید این قابلیت را داشته باشید تا اجازه دهید پول شما چندین سال بخوابد و هیچ برداشتی از آن نکنید.
 7. به عنوان مورد آخر هم باید اطمینان حاصل کنید تا سبد سرمایه گذاری شما متنوع باشد؛ زیرا در هر بازه زمانی برخی سرمایه گذاری ها دچار ضرر می شوند؛ بنابراین بسیار مهم است که بتوانید این تنوع را حفظ کنید. ممکن است هیجان انگیز به نظر برسد که تمام پول خود را در یک یا دو سهام خاص قرار دهید، اما یک سبد متنوع ریسک کمتری خواهد داشت و در درازمدت نیز بازدهی قابل قبولی را به دست می آورد.

سرمایه گذاری بلند مدت یا کوتاه مدت، کدام بهتر است؟

به هیچ عنوان نمی توان گفت کدام یک از انواع سرمایه گذاری بهتر یا بدتر است؛ زیرا هرکدام معایب و مزایای خاص خود را دارند.سرمایه گذاری کوتاه مدت به شما این امکان را می دهد تا در بازه زمانی کوتاه و با ریسک مالی کمتر به اهداف مالی خود برسید. در مقابل سرمایه گذاری بلند مدت ریسک و بازدهی بیشتری دارد. اگر می خواهید سرمایه خود را حفظ کنید و از بازدهی متوسط آن راضی هستید،سرمایه گذاری کوتاه مدت می تواند گزینه مناسبی باشد. با این حال اگر هدف شما افزایش سرمایه به میزان قابل توجهی باشد،سرمایه گذاری بلند مدت مناسب ترین گزینه است.

دو کفه‌ی ترازو برای مقایسه سرمایه گذاری بلند مدت و کوتاه مدت

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم ضمن اشاره به تفاوت های سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت، روش های سرمایه گذاری بلند مدت را نیز بگوییم. انتخاب بهترین روش سرمایه گذاری به عوامل بسیاری از جمله بودجه شما، اهداف مالی و میزان ریسک پذیری بستگی دارد. شما با شناخت کافی از روش های مختلف می توانید بهترین روش سرمایه گذاری خود را انتخاب کنید تا بتوانید سود مناسبی از آن به دست بیاورید. با توجه به مواردی که گفته شد، شما تا به حال تجربه کدام یک از انواع سرمایه گذاری را داشتید؟ نظرات خود را در بخش کامنت با ما در میان بگذارید.

ادامه مطلب
سرمایه‌ گذار فرشته کیست و چه وظایفی دارد؟
سرمایه‌ گذار فرشته کیست و چه...

اگر صاحب استارتاپ ها یا کسب و کارهای نوپا باشید، مطمئنا در مسیر کاری و سرمایه گذاری خود با عبارتی به نام سرمایه گذار فرشته روبه رو خواهید شد. این روزها سرمایه گذاری فرشته و سرمایه گذاران آن، جای روش های سنتی را گرفته اند و یکی از پرطرفدارترین سرمایه گذاری ها محسوب می شوند. از آن جایی که سرمایه گذار نیکوکار یا فرشته مفهوم جدیدی است، ممکن است برای آشنایی با آن و سازوکار آن به اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشید. با ما در این مقاله همراه باشید. در این مقاله سعی شده است تمام تعاریف این نوع سرمایه گذاری در اختیار شما خوانندگان محترم قرار گذاشته شود.

سرمایه گذار فرشته کیست؟

سرمایه گذار فرشته فردی است که پول خوبی در بساط دارد و مانند یک فرشته نجات سرمایه اولیه برای شروع کار را در اختیار استارتاپ ها قرار می دهد. اما فراموش نکنید که ما در دنیایی زندگی می کنیم که هیچ کس بدون هزینه یا سود کاری انجام نمی دهد.

سرمایه گذار فرشته هم از این قاعده مستثنا نیست و در ازای پولی که در اختیار شما قرار می دهد، بدون اینکه در مدیریت کسب و کار شما دخالتی داشته باشد، بخشی از مالکیت آن را سهیم می شوند.

سرمایه گذاران فرشته برخلاف تصور عام، میلیونرهای سرشناس نیستند و ممکن است افرادی مانند پزشکان، وکیلان یا صاحبان کسب و کار باشند. این افراد برای اینکه ریسک سرمایه گذاری را کاهش دهند، معمولا به استارتاپ ها در زمینه کسب و کار هم کمک می کنند و تجربیات خود را در اختیار آن ها قرار می دهند.

سرمایه گذار فرشته ممکن است که تنها در یک معامله با شما همراه باشند یا به همکاری شما برای چند سال متوالی ادامه دهند. سرمایه گذران فرشته همچنین آماده به سرمایه گذاری در حوزه های مختلف مانند بهداشت، فناوری، آموزش و پرورش و امور مالی هستند.

ریشه واژه سرمایه گذار فرشته

ریشه این واژه از ثروتمندانی گرفته شد که زمانی برای برگزاری تئاتر برادوی و محصولات آن به صورت داوطلبانه پول می دادند. این واژه برای اولین بار توسط ویلیام وتزل، بنیانگذار مرکز تحقیقات سرمایه گذاری، از دانشگاه نیوهمپشایر استفاده شد. وتزل تحقیقاتی درباره نحوه جمع آوری سرمایه توسط کارآفرینان انجام داد و به افرادی مانند ثروتمندان برادوی رسید که به این استارتاپ ها برای کارآفرینی کمک می کردند..

وظایف سرمایه گذار فرشتهسرمایه گذار فرشته کیست و چه وظایفی دارد؟

سرمایه گذار فرشته علاوه بر تامین سرمایه اولیه نقش های مهم دیگری نیز دارند. یک کسب وکار در بخش های مختلف مانند امور مالی، جذب نیرو و تصمیم گیری های استراتژیک نیاز به دقت و مشاوره حرفه ای دارد.

از این رو سرمایه گذاران فرشته که افرادی باتجربه در حوزه سرمایه گذاری و استارتاپ ها هستند در این موارد نیز همراه شما خواهند بود.

سرمایه گذاران فرشته نه تنها شرکت و کسب وکار شما را پشتیبانی می کنند، بلکه به دلیل روابط کاری و اجتماعی بالایی که دارند، می توانند شما را به شرکت ها و کسب وکارهای مهم ارتباط دهند و باعث گسترش کار شما شوند.

از طرفی دیگر سرمایه گذاران فرشته حکم مربی کارآفرینان تازه نفس را دارند و با دانش گسترده ای که دارند به آن ها مسیر درست را در حوزه بیزنس نشان می دهند و چگونگی رسیدن به مقصد در کوتاه ترین و مثمر ثمرترین حالت ممکن را آموزش می دهند.

فواید و معایب سرمایه گذاران فرشته

همان طور که پیشتر ذکر شد سرمایه گذاران فرشته افرادی با با پول نقد اضافی و در دسترس هستند که به دنبال سرمایه گذاری هایی متفاوت از سرمایه گذاری های سنتی و با سود خوب هستند.

این موضوع برای کسانی که به تازگی کاری را شروع کرده اند و اما از نظر مالی نیاز به شراکت با یک سرمایه گذار دارند، فرصت مناسبی به نظر می رسد اما سوالی که پیش می آید این است که آیا تمام کارآفرینان تازه از راه رسیده از سرمایه گذاران فرشته کمک می گیرند؟ چرا با نگاه به بعضی از شرکت های تازه تاسیس خبری از فرشته سرمایه گذار نیست؟ آیا جذب سرمایه گذاران فرشته آسان است؟ نقاط قوت و نقاط ضعف جذب سرمایه گذاران فرشته چیست؟ در این بخش به پاسخ این سوال ها در حوزه کاری و وظایف این سرمایه گذاران می پردازیم.

فواید همکاری با فرشته سرمایه گذارسرمایه گذار فرشته کیست و چه وظایفی دارد؟

نقاط قوت همکاری با فرشته سرمایه گذار غیرقابل چشم پوشی است و در این جا به تعدادی از آن ها می پردازیم:

 • سرمایه ای همیشه در دسترس

فرشته سرمایه گذار با قبول ریسک های سرمایه گذاری، بودجه مورد نیاز شما را تامین می کنند و در اختیارتان قرار می دهد.

 • انعطاف پذیری

بانک ها و موسسات مالی هنگام پرداخت وام بسیار سختگیرانه عمل می کنند اما فرشته های سرمایه گذار انعطاف بیشتری دارند. به طور مثال وام های بانکی محدودیت دارند اما سرمایه گذار فرشته بدون محدودیت مبلغ مورد نیاز شما را وارد چرخه کار می کنند.

 • تخصص و ارتباط بالقوه

فرشته های سرمایه گذار علاوه بر تخصص و تجربه بالا، ارتباط گسترده ای با سایر نهادهای اقتصادی و کاری دارند و می توانند ارتباطات تجاری شما را با شرکت های دیگر گسترش دهند.

 • درصد بالای موفقیت کاری

طبق تحقیقات انجام شده استارتاپ هایی که بودجه خود را با کمک فرشتگان سرمایه گذار تامین کرده اند، معمولا درصد سود و موفقیت بالاتری داشته اند.

معایب فرشته سرمایه گذار

برخی از معایب فرشته سرمایه گذار در حوزه وظایفی که برعهده دارند عبارت است از:

 • انتظارات سرمایه گذار

از آن جایی که فرشتگان سرمایه گذار در هنگام سرمایه گذاری ریسک بیشتری می کنند، انتظار دارند سود بالایی نیز دریافت کنند. اکثر آن ها معمولا انتظار دارند ده برابر سود اولیه خود سود کنند.

 • کنترل شرکت

همان طور که قبلا عنوان شد، سرمایه گذاران فرشته در ازای پرداخت پول، بخشی از سهام شرکت را در دست می گیرند به همین دلیل این افراد به میزان بالایی می توانند در امور شرکت اعمال نفوذو قدرت کنند. بنابراین کارآفرین ممکن است احساس کند که کنترل شرکت را از دست داده است.

 • سرمایه محدود

درست که فرشته سرمایه گذار در پرداخت اولیه سرمایه، میزان مورد نیاز شما را تامین می کند، اما برای سرمایه گذاری مجدد ممکن است محدودیت هایی وجود داشته باشد. به طور مثال اگر کسب و کار شما سود مورد نظر او را نداشته باشد، خبری از شارژ مجدد سرمایه نیست.

سخن آخر

سرمایه گذار فرشته گزینه خوبی برای افرادی است که به تازگی کسب و کاری را راه اندازی کرده اند. آنها می تواند بودجه مورد نظر برای شروع کار را تامین کنند. علاوه بر این، فرشته سرمایه گذار با به اشتراک گذاری دانش، تجربیات و ارتباطات خود باعث گسترش کسب و کار شما می شوند.

این سرمایه گذاران مدرن با ارائه خدمات چشمگیر باعث کسب سودی دوطرفه می شوند، اما باید توجه داشت که برای همکاری با آن ها بهتر است به درستی با وظایف، فواید و معایب این همکاری آشنا شوید.

در این صورت می توان شما را یک کارآفرین موفق نامید که فرشته نجات کسب و کار خود می شود و می تواند در زمانی درست سرمایه گذاری باتجربه را جذب کند و دمی مسیحایی به بیزنس تازه نفس خود بدمند.

ادامه مطلب
سرمایه گذاری مطمئن
سرمایه گذاری مطمئن در ایران به...

قلک‎های زمان کودکی را حتما به خاطر دارید. پول‎هایمان را جمع می کردیم تا چیزهای کوچکی که دوست داشتیم را برای خودمان بخریم. پس انداز کردن یکی از کارهایی است که تقریبا همه والدین با خریدن قلک به کودکانشان آموزش می دهند. با بزرگ تر شدن بچه ها این قلک های کوچک تبدیل به حساب های بانکی یا تبدیل به انواع دیگر سرمایه گذاری می شود. البته پس انداز با سرمایه گذاری تفاوت هایی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. سرمایه گذاری به ورود دارایی به بازار سرمایه گفته می شود که به منظور دریافت سود و افزایش درآمد صورت می گیرد. از نظر اقتصادی، سرمایه گذاری کالایی ارزشمندی است که خریداری می شود اما مصرف نمی شود، زیرا هدف از خرید آن دریافت سودی در آینده است.  از نظر مالی، در سرمایه گذاری مطمئن بحث بر سر دارایی پولی است که یا به منظور ایجاد درآمدی مزید بر درآمد فعلی انجام می شود یا هدف آن است که پس از بالاتر رفتن ارزش آن برای دریافت سود به فروش برسد.

سرمایه گذاری مطمئن

به زبان ساده تر سرمایه گذاری معمولا در جهت راه اندازی و توسعه کسب و کارهاو پروژه ها یا  خریدن اقلام و کالاهای ارزشمند مورد استفاده قرار می گیرد که در آینده نه تنها موجب افزایش درآمد می شود، بلکه ارزشش نیز بالاتر می رود. معنای سرمایه گذاری در مورد هر اقدامی که با افزایش میزان درآمد و دارایی در آینده همراه است، به کار می رود. از لحاظ مالی، این اقدامات شامل موارد مختلف از جمله خرید اوراق قرضه، کالا، مستغلات و املاک می شود. حتی ساختمان ها و مکان هایی که در آن جا به تولید محصولات پرداخته یا مواد اولیه ای که در برخی کارخانه ها تولید می شود، نوعی سرمایه گذاری محسوب می شوند. در همان زمانی که به فکر برنامه ریزی برای آینده و یافتن راهی برای ترقی هستید، دقیقا در حال سرمایه گذاری هستید. شخصی تصمیم می گیرد تا تحصیلات خود را در دانشگاه ادامه دهد سطح علمی خود را بالا برده تا پیرو آن به خواسته های دیگرش برسد، یا شخصی علاقه مند به حرفه ای است و قصد دارد تا با فراگرفتن آن کسب و کاری راه بیندازد.

به صورت کلی سرمایه گذاری مطمئن امری است که در جهت آینده نگری شما پیش می رود، کاری است که حالا انجام می شود اما نتیجه آن در آینده معلوم می‎‎‎شود. اما نکته ای در این جا وجود دارد که باید‎ حتما به خاطر سپرد، سرمایه گذاری کاری است که از ریسک بالایی برخوردار است، ممکن است سودی در کار نباشد‎ یا سرمایه اولیه شما در خطر بیافتد. مثلا سرمایه گذاری در کارخانه ای انجام شود که پس از مدتی ورشکست یا پروژه ها با شکست مواجه می شوند. همین نکته است که مسئله پس انداز و سرمایه گذاری را از هم جدا می کند. ریسک حتی در ارتباط با برنامه ریزی هایی که برای آینده می کنید، نیز ممکن است پیش بیاید. ممکن است هیچ کدام از آن برنامه ها آن طور که می خواهید پیش نرود. حتما توجه کرده اید در یک دوره زمانی فارغ التحصیلان بعضی رشته ها، موقعیت شغلی عالی داشته اند، بقیه افراد نیز برای به دست آوردن آن موقعیت شغلی به تحصیل در آن رشته می پردازند، اما در آینده ای نه چندان دور با به اصطلاح اشباع شدن متخصصان در آن زمینه دیگری خبری از موقعیت شغلی خوب نخواهد بود، در واقع شغلی نخواهد بود چون تعداد معمولا بیش از حد نیاز است.

انواع سرمایه گذاری مطمئن

۱- سرمایه گذاری در بازار بورس

سرمایه گذاری مطمئن

اسم بازار بورس را به دفعات شنیده ‎ایم. یکی از راه های سرمایه گذاری خرید سهام شرکت ها و کارخانجات سهامی عام از طریق بازار بورس است. نکته ای که پیش تر در مورد ریسک بالا گفتیم در اینجا معنی می گیرد، پس فراموش نکنید حتما باید با افراد خبره مشورت کنید و بهتر است بگوییم در همه مراحل در ارتباط باشید. البته با وجود همه شرایط خوب باید بدانید صبر در اینجا حرف اول را می زند نباید انتظار داشته باشید در کوتاه مدت پول شما ۳ برابر می شود. باید صبر کرد و فرصت داد و ناامید نشد.

با وجود تمام خطراتی که سرمایه گذاری در بورس وجود دارد، گفتنی است که بیشترین بازدهی در سال های اخیر در مقایسه با دیگر بازارهای مسکن، طلا و ارز داشته است. به طوری که طبق گفته کارگزاری مفید ارزش مبلغ ۱۰ میلیون که ۵ سال پیش در بازار بورس سرمایه گذاری شده حال ۸۳ میلیون تومان است. سعی کنید تا با یادگیری تحلیل بنیادی و تکنیکال مهارت های معامله گری خود را تقویت کنید تا بتوانید بنا به شرایط تصمیم درست بگیرید. این مهم است که شما در شرایط حساس هیجانی رفتار نکنید، چرا که بازار بورس هم زمان اصلاح بازار را به دنبال دارد  که با ضررهایی همراه است و هم زمان سوددهی. تمام نکته در این است که چه زمانی مناسب برای خرید و چه زمانی مناسب برای فروش است بدون هیچ گونه هیجانات و احساسات لحظه ای، تنها صبور باشید و نتیجه را درنظر بگیرید.

۲- سرمایه گذاری در بازار ارز

سرمایه گذاری مطمئن

بازار ارز نیز یکی از بازارهایی است که توجه سرمایه گذاران را به خود جلب می کند اما اگر به سرمایه گذاری در این بازار علاقه مندید به این نکات دقت کنید. همان طور که از پیش گفتیم صبر حرف اول را می زند، زیرا سرمایه گذاری در بازار ارز نیز همانند بازار بورس از ریسک بالایی برخوردار است پس با توجه به شرایط اقتصادی کشور باید برای خودتان موعد مقرر تعیین کنید که از حالا تا چه زمانی پول را وارد بازار سرمایه می کنید. سرمایه گذاری در دوره های بلند مدت بازدهی بیشتری دارد. اخبار اقتصادی را دنبال کنید تا ضمن آگاهی پیدا کردن از وضعیت اقتصادی کشورهای مختلف بتوانید بهترین تصمیم را جهت انجام سرمایه گذاری بگیرید. از صرافی های معتبر و رسمی ارز خرید کنید، وجود اسکناس های تقلبی باعث شده تا خطر سرمایه گذاری در این بازار دو چندان شود. نمی توان گفت که بازار ارزهایی که محبوبیت بیشتری دارند، موفق و پر بازده هستند، ممکن است از ارزهایی که در حاشیه هستند، بازدهی بیشتری دریافت کنید.

نکته آخر اینکه معمولا وقتی نرخ ها رو به افزایش یا در بالاترین سطح خود هستند افراد تصمیم به خرید می گیرند و هنگامی که قیمت ها در حال کاهش یا پایین ترین میزان است تصمیم به فروش می گیرند که این کار اگر ضرر هم ندهند، صد در صد سود ندارد. باید دقتتان را بالا ببرید و بدانید چه زمانی بفروشید و چه زمانی بخرید. دلار ۲٫۳% رشد داشته است به این صورت که در آخرین روز سال ۹۸ در حدود ۱۴هزار و ۹۰۳ تومان بود و در اولین ماه سال ۹۹ حدود ۳۴۷تومان رشد داشت. با توجه به نظر تحلیلگران بازار ارز پس اینکه نرخ دلار از ۱۶هزار و ۵۰۰ نگذشت مرحله جدیدی از فروش ارز آغاز شد و با رفتن نرخ دلار به زیر ۱۶ هزار تومان نشان داد که تقاضای خاصی در بازار وجود ندارد. به باور آنان احتمال بازگشت قیمت چندان قوی نیست، اما  به افت بیشتر شاخص ارزش خوش بین هستند. با توجه به نوسانات زیاد نرخ ارز مخصوصا در دو سال گذشته توصیه می شود سرمایه تان را وارد این بازار نکنید.

۳- بازار مستغلات و املاک

سرمایه گذاری مطمئن

نوع دیگری از سرمایه گذاری مطمئن خرید ملک است که معمولا این طور گفته می شود در شرایطی که قیمت ها پایین تر است خرید انجام می شود و در شرایطی که قیمت ها بالاتر است به فروش می رسد تا سودی عاید فروشنده شود. البته در شرایط فعلی بازار مسکن ایران که در طی چند سال اخیر با رکود شدیدی همراه بوده سرمایه گذاری در این بازار ریسک بزرگی است، زیرا این نوع سرمایه گذاری با هرمیزان سرمایه امکان پذیر نیست و لازمه آن سرمایه زیاد است. حتما برای انتخاب این نوع سرمایه گذاری، شرایط فعلی کشور از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را در نظر بگیرید، آمارهای تحلیلی بازار مسکن در دو سال اخیر را با دقت مطالعه کنید. ایده آل گرایانه برخورد نکنید و سعی کنید با توجه به بودجه ای که دارید، منطقه ای را انتخاب کنید که هم مناسب دارایی شما باشد و هم باتوجه به میزان ریسکی که بکار می برید، سوددهی مناسب هم داشته باشد. نرخ رشد بازار مسکن در ۴ سال اخیر صعودی بوده اما در سال ۹۸ یک رکود تورمی جدی را تجربه کرد. با بالا رفتن قیمت زمین و خانه های کلنگی میزان ساخت و ساز کاهش پیدا می کند. در سال ۹۹ سرمایه گذاری در مسکن گزینه خوبی نخواهد بود.

۴- سرمایه گذاری در بانک یا سپرده بانکی

سرمایه گذاری مطمئن

فعالیت این بانک ها متفاوت از بانک های معمولی است در واقع بانک هایی که سرمایه گذاری در آن ها صورت می گیرد، خدمات مختلفی را در جهت افزایش مقدار پول ارائه می دهند.  به این صورت که در این جا تمرکز بر فعالیت های تجاری و مدیریت تجهیزات است و هر ماه سودی به عنوان سود سپرده به حساب واریز می شود. سپرده بانکی به دو صورت انجام می گیرد: سپرده بلندمدت و سپرده کوتاه مدت. در نوع بلندمدت سپرده سرمایه فرد در بازه زمانی طولانی مثلا ۵ سال پولش را در بانک می گذارد، باتوجه به میزان سرمایه ای که در بانک گذاشته است سودی دریافت می کند. از مزایای این نوع سرمایه گذاری می توان به این اشاره کرد که شخص سرمایه گذار قادر است تا در فعالیت های بلند مدت شرکت کند. از محدودیت های این نوع سرمایه گذاری باید به این دو نکته اشاره کرد که سرمایه را در حساب سپرده بلندمدت نمی توان از بانکی به بانک دیگر منتقل کرد و نکته دوم اینکه پول را نمی توان در بازه زمانی تعیین شده واریز یا برداشت کرد. برعکس حساب سپرده بلندمدت، در حساب های کوتاه مدت می توان هم واریز و برداشت انجام داد. محدودیت زمانی مطرح نیست و هر زمانی که فرد بخواهد می تواند پول را از حساب خارج کند. مورد دیگر اینکه فرد می تواند از بانک درخواست کند تا سود پول را به حساب واریز کند. اگر نرخ سود بانکی بلندمدت را سالانه  ۱۵% در نظر بگیریم و ۱۰۰ میلیون تومان پول به حساب سپرده باشیم محاسبه سود به این صورت خواهد بود:

یعنی هر ساله ۱۵ درصد از ۱۰۰ میلیون تومان معادل ۱۵ میلیون تومان به حساب سپرده مشتری واریز می شود. اگر همین میزان سود را تقسیم بر تعداد ماه های سال یعنی ۱۲ کنیم رقم سود ماهانه را به دست می دهد. حال بانک آینده با سود ۲۰% برای حساب سپرده بلند مدت با موجودی ۱۰۰ میلیون تومان، ماهانه ۴۱۶ هزار تومان بیشتر از حد مجاز سود پرداخت می کند.

تفاوت سرمایه گذاری و پس انداز

همانطور که گفتیم در سرمایه گذاری ریسک زیادی وجود دارد اما در پس انداز اینطور نیست. در حقیقت اگر شما مقداری پول را پس انداز کنید فقط همان مقداری به آن افزایش می یابد که شما به آن اضافه می کنید و هیچ ریسکی در کار نیست. اما مسئله ای که در مورد پس انداز با توجه به شرایط اقتصادی فعلی کشور وجود دارد این است که با بالا رفتن تورم و قیمت ارز و بالطبع قیمت ها شاید عدد مقدار پولی که دارید تغییری نکند، اما بی شک ارزشش پایین آمده است. با سه برابر یا بیشتر شدن قیمت ها کاری که دو سال پیش می توانستید انجام دهید، الان قادر به انجامش نیستید. بنابراین، پذیرفتن ریسک سرمایه گذاری به مراتب کمتر آسیب رسان است، البته این امر ملزم به مشورت با متخصصان، مطالعه، تحلیل و تکمیل اطلاعات لازم برای برداشتن قدم اول در این راه است.

توسعه اقتصادی

سرمایه گذاری هایی که توسط مردم انجام می شود، سرمایه ای برای شرکت ها و کارخانه ها ایجاد می کند تا با استفاده از آن تجهیزات را تکمیل یا محصولاتی جدید تولید کنند. افزایش تولید و محصولات جدید در کارخانه باعث افزایش تولید ناخالص داخلی می شود. در پی افزایش تولید طبیعتا به نیروی انسانی بیشتری برای فعالیت در کارخانجات نیاز است در نتیجه اشتغال زایی نیز ایجاد می شود. در نهایت این روند به تدریج به رشد اقتصادی کشور کمک می کند.

سرمایه گذاری و افزونه خواهی

پیش تر در مورد سرمایه گذاری توضیح داده ایم، گفتیم که معمولا سرمایه گذاری ها در بلندمدت نتیجه بیشتری می دهند، اما افزونه خواهی یا به عبارت دیگر احتکار، که شخص به جمع آوری محصولاتی می پردازد که در هیچ فروشگاه دیگری یافت نمی شود، در مدت کوتاهی سوددهی می کند. تفاوت دیگری که وجود دارد این است که فرد سرمایه گذار با تا زمانی که دارایی سرمایه گذاری شده خود را به فروش نرساند صاحب آن خواهد بود اما در مورد احتکار این امر صدق نمی کند.

سرمایه گذاری مطمئن در شرایط فعلی کشور

یکی از دغدغه های افرادی که قصد سرمایه گذاری مطمئن دارند این است که «کجا سرمایه گذاری کنیم که سرمایه از بین نرود؟» در شرایط فعلی کشور سرمایه گذاری در هر یک از انواعی که نام بردیم با درنظر داشتن میزان سوددهی مناسبی که دارند از ریسک متناسب با میزان سرمایه نیز به طبع برخوردار هستند، اما نوع دیگری از سرمایه گذاری وجود دارد که به نام اسناد خزانه اسلامی یا «اخزا» معروف است. منتشر کننده این اوراق دولت است که به میزان بدهی که به پیمانکاران دارد اوراق منتشر می‎کند و سرمایه گذاران به ازای هر عدد اوراقی که خریداری می‎کنند، مبلغ ۱۰۰هزار تومان پرداخت می کنند. از آنجایی که پرداخت سود و تسویه حساب با سرمایه داران خزانه اولویت دولت است؛ بنابراین، ریسک در پایین ترین حالت و حتی نزدیک به صفر قرار دارد.

نکته مهم دیگر اینکه برای فروش اوراق بدهی محدودیتی وجود ندارد، هر زمانی که شخص بخواهد، می تواند آن را بفروشد، زیرا نوعی از سرمایه گذاری است که همیشه طرفداران خودش را دارد. برای خرید این اوراق بدهی باید کد بورسی خود را بگیرید و با استفاده از آن می توان از طریق سامانه های معاملاتی کارگزاری های مطرح مانند مفید، آگاه، شهر و … به خرید اسناد خزانه با نام اخزا بپردازید. اما فراموش نکنید هرنوع سرمایه گذاری مطمئن و با ریسک کمتری هم انتخاب کنید، در نهایت باید شش دانگ حواستان را به تحولات سیاسی، اقتصادی جهانی جمع کنید و هرروز اخبار و تحلیل های متخصصان را گوش دهید. سرمایه گذاری جدا از سرمایه، به دانش و تخصص هم احتیاج دارد و بدون این دو مورد شما تنها بر سرمایه خود تکیه کرده اید که هر آن ممکن است از دسترسی شما خارج شود.

ادامه مطلب
بهترین سرمایه گذاری در زمان تحریم
بهترین سرمایه گذاری در زمان تحریم...

تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در اقتصاد پر نوسان ایران کار آسانی نیست. اقتصاد ایران شرایط با ثباتی را در چند سال اخیر پشت سر نگذاشته و عدم ثبات کافی متغیرهای کلان اقتصادی چشم انداز هر تصمیمی را مبهم می کند. تحریم ها یکی از مهمترین فاکتورهایی است که اقتصاد در چندسال اخیر با آن دست و پنجه نرم کرده است. پیش از آن که به ادامه مطلب برویم شرایط اقتصادی سالهای اخیر را مروری کوتاه می کنیم:

در سال های گذشته نرخ بهره بانکی مقصد بسیاری از سرمایه گذاری ها بود تا جائی که تورم و رشد حجم نقدینگی بالاخره از قفس تک رقمی نگه داشته شدن رها شد و آثار تصمیم گیری های کلان و سیاست گذاری ها در نهایت خود را در تورم نشان داد. نرخ بالای بهره پول ها را از تولید به حبس شدن در بانک ها کشاند و این مسئله تنها رکود به همراه داشت و در اقتصاد رکود همراه تورم شد. در حال حاضر هزینه های تولید بالا رفته، مصرف خانوارها به دلیل افزایش قیمت ها کاهش پیدا کرده و در ابعاد کلان نیز مسئله کاهش شدید فروش نفت در کشور، درآمدهای دولت را با کاهش شدید و متعاقبا کسری بودجه روبرو کرده است. پیش از ادامه مطلب مروری بر مفهوم تحریم خواهیم داشت:

تحریم و اثرات آن چیست؟

بهترین سرمایه گذاری در زمان تحریم

تحریم ها دروقاع محروم ساختن یک کشور است از جانب کشور یا کشورهای دیگر، این محروم ساختن می توان جنبه های مختلفی داشته باشد که از مخرب ترین آن ها تحریم اقتصادی است، درواقع در این نوع از تحریم مبادلات اقتصادی یک کشور با جهان بین الملل تحت تاثیر قرار می گیرد. بسیاری از کشورها در اقتصاد بین الملل تقاضای خود را برطرف می کنند و متعاقبا کالاهایی که توان تولید آن ها را دارند ارائه می دهند، حال فرض کنید چنین مسیر ارتباطی مهمی محدود یا بسته شود، برای مثال به مسئله تبادلات دارو، انرژی و کمک های انسان دوستانه توجه کنید که از مخرب ترین بخش های تحریم برای یک کشور است، تحریم اثار مستقیم و غیرمستقیم زیادی دارد، خواه ناخواه فعالیت های اقتصادی، بزرگ یا کوچک از انجائی که در چهارچوب اقتصاد هستند از این مسئله متاثر می شوند ممکن است مدام کوچک شوند یا حتی به سمت ورشکستگی قدم بردارند. برای مثال کاهش فروش نفت به کمتر از یک میلیون بشکه در روز و وابستگی کشور به واردات، علی الخصوص واردات کالاهای اساسی درآمد ارزی مازادی از محل فروش نفت برای کشور باقی نخواهد گذاشت. البته ایران صادرات غیرنفتی نیز دارد که این بخش از صادرات هم به دلیل تحریم ها، مشکلات روابط بانکی برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات و ضعف تکنولوژی های موجود در کشور برای رقابت در بازارهای هدف، با مشکل روبرو است. روی دیگر سکه آن است که اقتصاد از حرکت باز می ایستد، راه اندازی کسب و کار جدید، تامین مالی خارجی، روابط با شرکت های خارج و… همه و همه محدود و حتی متوقف می شوند.

با توجه به شرایط اقتصادی ایران در زمان تحریم تشخیص این که کدام بازار برای سرمایه گذاری مناسب می باشد، بسیار کار سخت و مشکلی می باشد. با بررسی بازارهای سرمایه گذاری مختلف مانند بانک، بورس، مسکن و طلا و ارز به این نتیجه خواهیم رسید که در زمان پیش از تحریم با بالا بودن نرخ سود بانکی اعم مردم بهترین گزینه برای سرمایه گذاری را بانک می دانستند که سودی بیشتر از تورم سال از سرمایه خود بدست می آورند. اما با روی کار آمدن رکود شرایط تحریم سودهای بانکی کاهش پیدا نمود و مردم به سمت بورس و مسکن و خودرو به منظور سرمایه گذاری رفتند و بعد از آن با افزایش شدید قیمت مسکن و خودرو، مردم به سراغ بازار طلا و ارز رفتند. مشکلات تحریم بلافاصله بعد از برداشته شدن آن برطرف نمی شود. بعد از تحریم نیز چند سال اقتصادها با مشکلات زیادی همراه اند، مشکلاتی همچون وصول مطالبات قبلی و تامین کسری بودجه. در شرایط فعلی اقتصاد ایران با مختصاتی که سعی کردیم توصیف کنیم،  نگهداشتن پول و نقدینگی برای سرمایه گذاری اشتباه است، چراکه هر روز از ارزش آن کم می گردد و دلیل این کاهش ارزش تورم و رشد حجم نقدینگی است.

در زمان رکود اقتصادی به چه نکاتی باید برای سرمایه گذاری توجه کنیم؟

سرمایه گذاری یک فرایند است، نه یک مقطع کوتاه زمانی. این فرایند زمان بر است و باید به آن نگاه بلند مدت داشت. چه بهتر که سرمایه گذاری به عنوان یک عادت بلندمدت شکل بگیرد. به هنگام سرمایه گذاری شما باید توجه داشته باشید که دقیقاً در کجا سرمایه گذاری می کنید و اصلاً چرا آنجا سرمایه گذاری می کنید؟ هنگامی که بتوانید به خوبی علت سرمایه گذاری خود را به صورت بلندمدت توجیه کنید شانس موفقیت شما در سرمایه گذاری در زمان رکود بیشتر خواهد شد. در ادامه این مطلب به صورت کوتاه ویژگی بازارها را مرور خواهیم کرد تا پاسخ این سوال ها را دقیق تر بدهید، شما تا ندانید وارد چه بازاری شده اید و ویژگی های آن را نشناسید نمی توانید موفق باشید. نوسانات نرخ ارز و عدم تعادل یکی از مهم ترین چالش های اقتصاد ایران محسوب می شود، از طرفی وضعیت تحریم های بین المللی بر اقتصاد ایران باعث ایجاد نوسانات بیشتر نرخ ارز و انحراف مسیر طبیعی داد و ستدهای بین المللی شده است و  این تغییرات شدید نرخ ارز بر اقتصاد کشور آسیب وارد می کند. حال در شرایطی که نرخ ارز، نرخ تورم، حجم نقدینگی و بسیاری دیگر از فاکتورهای کلان اقصادی ارام و قرار ندارند و مسیری صعودی پیش گرفته اند، چگونه قدرت خرید سرمایه مان را حفظ کنیم؟

بهترین سرمایه گذاری در زمان تحریم

نوسان ذات اقتصاد است، درواقع ذات هر موجود در حال حرکتی است، اما نکته مهم آن است که نوسان در اقتصادهای مختلف کمتر و زیادتر است. شما باید متناسب با نوسانات اقتصاد دنبال این باشید که کدام فرصت سرمایه گذاری اولا آسیب نمی زند، دوما قدرت خرید شما را حفظ می کند و در آخر به شما بازدهی می دهد. ریسک و بازدهی دو فاکتور مهم در هر سرمایه گذاری می باشد، دو فاکتوری که هر سرمایه گذاری باید آن را در تصمیمات خود لحاظ کند. به طور کلی افراد در بازار مسکن، بازار طلا و سکه، بازار پر ریسک ارز و عده ای هم که مسلط به دانش بورس هستند، اقدام به سرمایه گذاری می کنند، اما در این میان همگی به دنبال بهترین سرمایه گذاری با سوددهی بالا، ریسک پایین و امکان نقدشوندگی بالا می باشند. این در حالی است که در اوضاع فعلی و حاکم بر اقتصاد ایران و با وجود تحریم ها پیش بینی اقتصاد کشور کار راحتی نمی باشد، بنابراین شناسایی و تشخیص بهترین سرمایه گذاری در زمان تحریم ها مهم ترین و قابل توجه ترین موضوع بین سرمایه گذاران و فعالان در بازارهای سرمایه گذاری می باشد.

۱- سرمایه گذاری در بانک

بهترین سرمایه گذاری در زمان تحریم

عده ای معتقدند که قرار دادن پول در بانک یک روش سرمایه گذاری است. ما بهره بانکی را به عنوان سرمایه گذاری بدون ریسک در نظر می گیریم اما توجه کنید که این بهره بانکی سود چشم گیری در آینده ندارد. در بازار و شرایط فعلی ایران، این اقدام یک حرکت پوچ است چراکه ارزش پول ایران رفته رفته رو به کاهش است. پس این نوع سرمایه گذاری برای بلند مدت توصیه نمی شود. در پی ایجاد رکود و افزایش تحریم ها سودهای بانکی کاهش یافت و انگیزه مردم برای سرمایه گذاری در دیگر بازارها بیشتر شد. بنابراین سرمایه گذاری در بانک درشرایط فعلی که تورم بالاست پیشنهاد نمی شود.

درواقع ویژگی های سپرده بانکی را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

 • سود ثابت از پیش تعیین شده که به جهش های تورمی و ارزی واکنشی نشان نمی دهد.
 • نسبت به تورم آسیب پذیراست.
 • نقد کردن پیش از موعد جریمه دارد.
 • ریسک عدم دریافت اصل و سود کم است.

۲- سرمایه گذاری در مسکن

بهترین سرمایه گذاری در زمان تحریم

برخی، اگر سرمایه ای در حد خرید خانه و زمین داشته باشند آن را به ملک تبدیل می کنند. هرچند این اقدام نسبت به سرمایه گذاری در بانک بهتر بوده اما اخیرا با رکود بخش مسکن، این روش کمی دارای ریسک است. حتی تا چند سال پیش کسانی که برای خرید مسکن و زمین اقدام می کردند، طی چند سال با افزایش چشم گیر قیمت آن مواجه شده و سود کلانی می کردند. لازم به ذکر است، قیمت مسکن همیشه در ایران رو به افزایش بوده است و حتی در شرایط فعلی نیز با خرید مسکن ممکن است سودی دریافت کنید، اما روند این کار ممکن است بسیار به طول بیانجامد. بازار مسکن همیشه بازاری کم خطر با ریسک پایین بوده است. سرمایه گذاری در مسکن به دلیل مشکلات بنیادین در این حوزه از جمله نقدشوندگی ضعیف آن بهترین سرمایه گذاری محسوب نمی شود.

افرادی که قصد ورود به بازار مسکن را دارند باید سرمایه زیادی داشته باشند و این مسائل مانع از ورود بعضی از سرمایه گذاران به بازار مسکن می شود. در بازار مسکن چنانچه اقدام خاصی از سوی نهادهای مربوطه صورت نگیرد وضعیت مطلوبی در آینده شاهد نخواهیم بود. بازار ملک با توجه به شرایط کشور در آینده نمی تواند بستر مناسبی برای سرمایه گذاری محسوب شود. در این بازار چنانچه حمایت های لازم صورت گیرد و تسهیلات مناسبی به مردم ارائه شود می توان تاحدودی به رونق دوباره امیدوار بود.

درواقع ویژگی های سرمایه گذاری در مسکن را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

 • استهلاک دارد.
 • با تورم رشد می کند.
 • هزینه انتقال سند و هزینه مالیاتی دارد.
 • با اجاره دادن، درآمدزایی دارد .
 • پیدا کردن مشتری زمان بر است.
 • هنگام خرید و فروش، هزینه بنگاهی دارد.

۳- سرمایه گذاری در سکه و طلا

بهترین سرمایه گذاری در زمان تحریم

طلا را شاید بتوان به عنوان بهشت سرمایه گذاران در زمان وقوع ریسک های سیستماتیک در نظر گرفت. هر زمان که ریسک سرمایه گذاری در بازارهای دیگر افزایش داشته باشد، سرمایه گذاران برای حفظ ارزش دارایی های خود، آن ها را به طلا تبدیل می کنند. بازار طلا و سکه در ایران تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد عواملی مانند قیمت جهانی طلا، وجود انتظارات تورمی، نوسانات نرخ ارز، نوسانات شاخص سهام و تحری های بین المللی. صدای پای رکود در اقتصاد آمریکا و تورم پایین، بانک مرکزی این کشور را از ادامه برنامه افزایش نرخ بهره منصرف کرده و احتمال آغاز سیاست های انبساطی در آینده را افزایش داده است، از طرفی بدهی های خارجی سنگین دولت و بخش خصوصی در نبود شرایط لازم برای رشد اقتصادی آمریکا می تواند به خروج سرمایه از این کشور و کاهش ارزش شاخص دلار و رشد طلای جهانی منجر شود.

همچنین ریسک ها و نااطمینانی موجود در سطح بین الملل مثل جنگ تجاری چین و آمریکا، مشکلات خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، بحران های خاورمیانه و مسایل داخلی دولت آمریکا بستر لازم برای افزایش قیمت طلای جهانی را فراهم کرده است. نرخ ارز یا همان نرخ برابری دلار و ریال نیز از مؤثرترین عوامل می باشد و تاثیر زیادی را بر قیمت طلا هم در بلند مدت و هم در کوتاه مدت خواهد گذاشت. سرمایه گذاری در طلا و سکه از قدیم روش مناسب و قابل اعتمادی برای مردم بوده، اما این روش نیز مانند روش مسکن، به دلیل نوسانات اخیر در قیمت طلا و سکه سود چشم گیری در مدت کوتاه ندارد. افراد زیادی معتقدند که طلا هیچ گاه ارزش خود را از دست نمی دهد بنابراین سرمایه گذاری بر روی آن می تواند سودده باشد، اما قابل ذکر است که بازار سکه و طلا در بلند مدت همواره سودآور بوده است. درخصوص طلا بررسی تمام جوانب اعم از بازارهای جهانی و داخلی نشان می دهد بستر مناسبی برای حفظ سرمایه محسوب می شود.

لذا طلا:

 • به نرخ دلار واکنش نشان می دهد.
 • به قیمت جهانی طلا واکنش نشان می دهد.
 • استهلاک ندارد.
 • ریسک تقلب فروشنده در عیار و وزن دارد. (که سکه ریسک کمتری در این بخش دارد)
 • نقدشوندگی نسبتا خوبی دارد.
 • هنگام خرید و فروش، هزینه بنگاهی یا کارگزاری چندانی ندارد (هزینه قابل اغماض است).

۴- سرمایه گذاری در بازار ارز

بهترین سرمایه گذاری در زمان تحریم

بازار ارز همیشه علاقه مندان خاص خود را داشته و بخاطر نوسانات زیاد قیمتی افراد کمی تمایل به ورود و سرمایه گذاری در این بازار را دارند. اما این بازار ویژگی مهمی دارد و آن نوسان است، نوسانات غیرقابل کنترل و زیان های مالی فراوان، موجب شده بازار ارز بازاری پرخطر برای سرمایه گذاری به شمار رود و کمتر افرادی ریسک سرمایه گذاری در این بازار را بپذیرند. با کاهش ارزش پول داخلی یکی از انتخاب های سرمایه گذاری، تبدیل و نگهداری پول به ارز کشور دیگری است. درست است که این روش سرمایه گذاری از کاهش ارزش پول تا حدودی جلوگیری می کند ولی با در نظر گرفتن عواملی شرایط اقتصادی و سیاسی فعلی و بی ثباتی اقتصاد و …، پیش بینی روندهای این بازار سخت است و ریسک بسیار زیاد است. ضمن این که سرمایه گذاری در بازار ارز عملا سفته بازی است و سرمایه گذاری مولدی نیست و هیچ کمکی به بحث تامین مالی و رشد اقتصادی نمی کند.

۵- سرمایه گذاری در بورس

بهترین سرمایه گذاری در زمان تحریم

این روش سرمایه گذاری، همواره توجه بسیاری از افراد ریسک پذیر را به خود جلب می کند. البته این بازار هم ریسک نوسانات را به همراه دارد. بازار بورس ایران در سال ۹۸ و تا پایان فصل بهار سال جاری، رکوردهای بی سابقه ای را به ثبت رسانی، در سال ۹۸ نزدیک به ۲۰۰ درصد بازدهی داشت و رتبه اول بازدهی بین بازارهای سرمایه گذاری را به خود اختصاص داد. در سال جاری دلایلی چون افزایش نرخ تورم، افزایش نرخ ارز، حمایت های دولت، عرضه اولیه های زیاد، واگذاری و فروش سهام دولتی در بازار و عوامل تاثیرگذار دیگر موجب هدایت و ورود نقدینگی بالایی به بازار سهام شده است و پیش بینی می شود بازار بورس در سال جاری نیز همچون سال گذشته روندی صعودی در پیش بگیرد و شاهد رشد بیشتر آن باشیم. قوانین و مقررات حاکم بر بورس، تمهیدات دولت و جذابیت بازار سرمایه علاوه بر سود مشارکت در سطح کلان به تامین  مالی لازم برای اجرای پروژه می انجامد. پس اندازهای مردم از طریق بازار سرمایه در مسیر فعالیت های تولیدی، اقتصادی و به معنی صحیح مولد قرار میگیرد و این اتفاقی است که در سرمایه گذاری در بازار ارز نمی افتد، جائی که عملا شاهد هدر رفت سرمایه هستیم.

بورس از سوددهی خوبی برخوردار است که به شرط داشتن علم و دانش کافی و لازم، انتخاب مناسبی برای سرمایه گذاری می باشد. یکی از دلایل جذابیت بورس برای سرمایه گذاری، عدم نیاز به سرمایه زیاد برای خرید و فروش می باشد. اگر مذاکراتی در زمینه تحریم ها انجام نشود و تحریم ها به همین صورت باقی بمانند باعث افزایش قیمت دلار و تورم در کشور می شود و با توجه به اینکه افزایش قیمت دلار و افزایش تورم باعث رونق بازار سرمایه می شوند احتمالا شاهد افزایش قیمت سهام در بازار بورس خواهیم بود. طبیعتا با بالا رفتن تورم، اگر در بورس سرمایه گذاری کرده باشید. ارزش پولتان حفظ می شود این به دلیل یک شبه پولدار کردن شما در بورس نیست بلکه به دلیل یک قائده است و آن این است که  شما در دارایی شرکت هایی که در بورس حضور دارند شریک شده اید و هم زمان با رشد ارزش دارایی ها، ارزش سهام شما هم بالا می رود همین قائده ساده بخشی از مفهوم تحلیل بنیادی را نشان می دهد، البته توجه داشته باشید که سرمایه گذاری در بازار سرمایه نیازمند آگاهی و اطلاعات زیادی می باشد و افرادی که اطلاعاتی در این زمینه ندارند بهتر است از طریق روش های غیرمستقیم اقدام به سرمایه گذاری کنند این روش ها شامل صندوق سرمایه گذاری یا سبدگردان ها هستند. عمده سرمایه گذاران موفق؛ دیدگاه میان مدت و برای سهم های بنیادی و ارزشمندتر نگاهی بلندمدت به آینده سهام دارند. این نکته برای سرمایه گذاران تازه وارد به بورس اوراق بهادار بسیار حائز اهمیت است که برای حفظ سرمایه و ماندن موفق در این بازار، باید علاوه بر دقت لازم در انتخاب نوع سهام و وضعیت بنیادین آن از طریق تحلیل بنیادی و ارزش ذاتی سهم در شرایط کنونی را مورد ارزیابی قرار دهند.

لذا سهام:

 • متاثر از شرایط اقتصادی کشور است.
 • متاثر از شرایط اقتصادی صنعت خاصی ست که شرکت در آن فعالیت می کند.
 • متاثر از کیفیت مدیریت شرکت است.
 • متاثر از تورم است.
 • متاثر از کیفیت سیاستگذاری اقتصادی دولت است؛ همچون سیاست بودجه ای،سیاست پولی، بانکی و ارزی.
 • متاثر از سیاست خارجی (تحریم) است.
 • نقدشوندگی بالایی دارد.
 • هزینه کارگزاری و مالیات( معاملات) پایینی دارد.
 • سرمایه در کنترل فیزیکی مالک نیست.

به هنگام سرمایه گذاری به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

سرمایه گذاران هوشمند حتی در دل تورم و رکود و بحران به دنبال فرصت سرمایه گذاری می گردند. برای تشریح بهتر منظورمان چندمثال میزنیم، ایا توجه کرده اید در زمان رکود و تحریم، فعالیت هایی که در زمینه خدمات رفاهی، سلامت، غذا و … هستند چه وضعیتی پیدا می کنند؟ این صنایع عموما با سطح ثابت و به صورت ملایم رو به رشدی از تقاضا روبرو هستند. دنبال شرکت هایی بگردید که علی رغم پیش بینی های اقتصادی، صورت های مالی خوب و مدل های تجاری باثباتی دارند. این شرکت ها حتی در بدترین شرایط اقتصادی، کمتر آسیب پذیر هستند و مدیریت بدهی ها برای آن ها نسبت به سایر شرکت ها ساده تر است. دنبال شرکت ها و صنایعی باشید که تقاضا برای کالاها یا خدمات این شرکت ها همسو با تغییرات کلان اقتصادی حرکت نمی کند و عمدتا به دلیل افزایش عدم قطعیت، تقاضا برای آن ها بیشتر می شود. صنایعی چون تولیدکنندگان کالاهای اساسی، مواد غذایی، دارو، لوازم آرایشی و بهداشتی در دوره رکود عملکرد خوبی دارند.

لازم به ذکر است که همه این موارد عنوان شده تنها در صورتی قابل اتکا می باشند که عوامل موثر بر شرایط اقتصادی کشور نوسانات ناگهانی نداشته و فاکتورهای مختلف در نوسان قیمت تاثیر نگذارد. در حوزه اقتصادی توجه به تصمیمات مسئولین درخصوص توافقات سیاسی و تجاری، نحوه تامین کسری بودجه دولت و شیوه دریافت مالیات از مردم یکی از مهم ترین موضوعاتی است که می بایست به آن ها توجه داشت. در شرایط تحریمی، نگهداری پول به صورت سپرده و اوراق با درآمد ثابت به دلیل نرخ بهره واقعی منفی معقول به نظر نمی رسد.

در  بازار مسکن نیز قدرت خرید وجود ندارد و اختلاف قیمت فروش و قدرت خرید زمینه رکود را بیش از پیش فراهم میکند.به نظر می رسد، همچنان می توان به روند صعودی بازار بورس با توجه به پارامترهایی نظیر تورم، افزایش نرخ ارز و نبود بازارهای موازی مناسب برای نقدینگی افسار گسیخته افراد امید داشت. از جهتی دیگر شیوه تعامل دولت با افراد و سرمایه های جدیدی که وارد بورس شده اند به شدت می تواند به رشد و هجوم مجدد نقدینگی کمک کننده باشد. در هریک از شرایط اقتصادی شما باید سرمایه خود را در طبقات مختلف دارایی سرمایه گذاری کنید ولی با توجه به هدف کسب بازدهی، این هنر سرمایه گذار است که در هریک از برهه های اقتصادی وزن کدام یک از طبقات دارایی در سرمایه گذاری هایش بیشتر باشد. سهامداری شرکت ها در بورس این فرصت را به سرمایه گذار می دهد که همگام با رشد نرخ ارز و تورم از اثرات مهم این دو فاکتور در عملیات شرکت ها و متعاقبا قیمت آن ها در بورس منتفع شود و در دیدگاهی بلند مدت این ویژگی را کمتر فرصت سرمایه گذاری دیگری در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد.

جمع بندی

در شرایط فعلی اقتصاد ایران، تورم شدید موجب کم ارزش شدن سرمایه ها شده است و تنها با سرمایه گذاری می توانیم ارزش پول خود را حفظ نماییم. بازارهای متعددی برای سرمایه گذاری وجود دارد، اما نکته بسیار مهم این است که ممکن است یک بازار سود بسیار زیادی را عاید سرمایه گذارانش نماید، اما لازم است بهترین بازار را متناسب با سطح سواد و دانش، ریسک پذیری، میزان سرمایه و شرایط دیگر انتخاب نمایید. شرایط اقتصادی کنونی ثبات قابل قبولی ندارد و به دلیل همین عدم قطعیت، سرمایه گذاری در بورس کمی سخت تر خواهد شد؛ بنابراین اگر کسی تخصصی در بورس ندارد یا مشاوره مناسبی در اختیار ندارد، بهتر است از سرمایه گذاری غیرمستقیم در این حوزه استفاده کند. با این حال پیشنهاد ما این است که سرمایه گذاری در بورس بهترین گزینه سرمایه گذاری طولانی مدت است.

ادامه مطلب
با یک میلیون تومان کجا سرمایه گذاری کنیم؟
با یک میلیون تومان کجا سرمایه...

سرمایه گذاری اصل بسیار مهمی است که لازمه دنیای امروز می باشد. نه فقط در ایران بلکه شما ساکن هر کشوری در جهان باشید، برای داشتن رفاه اجتماعی و یک زندگی آرام و راحت نیاز به سرمایه گذاری خواهید داشت. کشور ما ازنظر ساختاری در وضعیتی قرار گرفته که همه صنایع آن مستعد رشد و توسعه هستند. ازاین رو سرمایه گذاری در ایران می تواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد. اما در این مقاله قصد داریم درباره سرمایه گذاری با یک میلیون صحبت کنیم. شاید ازنظر خیلی از ما چنین سرمایه گذاری امکان پذیر نباشد. با این حال تا پایان این مقاله با یک حساب سرانگشتی از شرایطی که می توان با یک میلیون ساخت متعجب خواهید شد.

سرمایه گذاری را درک کنیم

برای اینکه یک سرمایه گذار بزرگ شوید، ابتدا باید با مفهوم سرمایه گذاری آشنا باشید. کسانی که با مفهوم سرمایه گذاری آشنا نبوده و آن را درک نکرده باشند، با هر سرمایه ای شکست خواهند خورد. سرمایه گذاری روی مسکن، طلا، زمین و حتی بازار بورس با هر مبلغی نیاز به دانش و کسب اطلاعات درست دارد. بدون اطلاعات و دانش روز یک فرد سرمایه گذار با سرمایه یک میلیاردی تبدیل به یک بازنده یک میلیاردی خواهد شد و سرمایه گذاری با یک میلیون نیز شکست یک میلیونی را در پی خواهد داشت. سرمایه گذاری هزینه کردن در شرایط فعلی برای کسب سود در آینده است اما این تعریف خیلی عامیانه است. سرمایه گذاری باید با هدفی مشخص صورت پذیرد. در درجه اول شما باید بدانید که سرمایه گذاری برای رسیدن به نرخ رشدی بالاتر از نرخ تورم صورت می پذیرد. با این ترتیب شما تنها با درصد سروکار خواهید داشت. این اصل مهم سرمایه گذاری بسیار تعیین کننده خواهد بود. سرمایه گذاری با یک میلیون و رسیدن به نرخ رشد بالاتر در آینده، می تواند برای شما شرایط بهتری را نسبت به سرمایه گذاری با سرمایه های بیشتر اما نرخ رشد پایین تر، ایجاد نماید. با ترکیب این اصل با نرخ رشد مرکب می توان در مدت زمانی معین با سرمایه گذاری یک میلیونی هم به استقلال مالی رسید. برای شروع اما کمی باید صبورتر باشید. در ادامه بیان خواهیم کرد کسانی که موفق به کسب سودهایی با نرخ بالا با سرمایه گذاری یک میلیونی شوند، در آینده با سرمایه های بزرگ تر به راحتی کسب سود خواهند کرد.

روش های سرمایه گذاری با یک میلیون تومان

با یک میلیون تومان کجا سرمایه گذاری کنیم؟

احتمالاً از شنیدن روش های سرمایه گذاری با یک میلیون کمی متعجب خواهید شد. با اینکه در جامعه ی امروز ایرانی یک میلیون تومان پول آنچنان زیادی به حساب نمی آید، اما همچنان با استفاده از تکنیک های خاص می توان این سرمایه را نیز به یک سرمایه بزرگ تبدیل کرد. در حال حاضر با استفاده از این مبلغ می توان در بازارهای زیر سرمایه گذاری کرد:

۱- سرمایه گذاری در طلا

۲- سرمایه گذاری در سکه

۳- سرمایه گذاری در خودرو

۴- سرمایه گذاری در مسکن

۵- سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی

۶- هر بازاری که سهام شرکت های مرتبط با آن در بازار بورس ارائه می شود

شاید از خود بپرسید که این یک شعار است. اما اصلاً این چنین نیست. در حال حاضر امکان سرمایه گذاری در همه این بازارها در بازار بورس با همان مبالغ کم امکان پذیر است. برای سرمایه گذاری در بازار مسکن می توانید سهام شرکت های مربوط به ملک و سرمایه گذاری مسکن را بخرید. برای حضور در بازار سکه و طلا می توانید اوراق سهام سکه و طلا را تهیه نمایید.

برای سرمایه گذاری در بخش صنعت خودرو باید به سراغ سهام شرکت های خودرویی بروید. این اختیار برای شما وجود دارد که در هرکدام از این بازارها ماجراجویی خود را آغاز نمایید. شاید در نگاه اول، با خرید سهام شرکت های سرمایه گذاری در املاک قرار نباشد صاحب یک خانه میلیاردی شوید. اما درواقع همان قدر که ارزش یک خانه در ایران رشد کرده و بیشتر می شود، ارزش سهام شما نیز با همان نسبت یا حتی بیشتر رشد خواهد نمود. این در درجه اول باعث می شود شما از بازار عقب نمانید و در درجه دوم هم در آینده ای نزدیک شما را به سرمایه های بزرگ تر خواهد رساند. اما بدون سرمایه گذاری اگر اکنون یک میلیون تومان دارید و قیمت خانه در محل زندگی شما متری یک میلیون باشد، در آینده ای نه چندان دور قیمت خانه به متری دو میلیون خواهد رسید و شما همچنان همان یک میلیون تومان را در حساب خود خواهید داشت.

مقایسه بازار مسکن و بورس

بیایید، برای درک بهتر این موضوع رشد سهام بورس در بخش مسکن را با رشد قیمت مسکن در چند سال گذشته باهم مقایسه کنیم. طبق آمارهای منتشر شده قیمت مسکن به صورت متوسط در ایران در ۱۰ سال گذشته بازدهی ۶۷۲ درصدی داشته است. این عدد به این معنی است که قیمت مسکن در ۱۰ سال گذشته در ایران ۶٫۷۲ برابر شده است. البته ۱۰ سال پیش هم نمی توانستیم با سرمایه گذاری با یک میلیون تومان به بازار مسکن وارد شویم. اما به بازار سهام شرکت های مربوط به این صنف چطور؟ این نرخ رشد نشان می دهد که اگر قیمت یک خانه در تهران ۱۰ سال پیش ۱ میلیون تومان برای هر متر بوده باشد، در حال حاضر به عدد ۶ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان برای هر متر رسیده است. حال بیایید این نرخ را برای کسی محاسبه کنیم که ۱۰ سال پیش یک میلیون تومان خود را وارد چرخه خرید سهام شرکت های سرمایه گذاری در مسکن نموده است.

باز هم طبق آمار، بازار بورس در ۱۰ سال گذشته به طور متوسط رشد ۲۳۸۲ درصدی را تجربه کرده است. به این معنی که خرید یک میلیون تومانی یک سهم در ۱۰ سال پیش اکنون به سرمایه ۲۳ میلیون و ۸۲۰ هزار تومانی تبدیل شده است. این حساب وکتاب بیان می کند که شما ۱۰ سال پیش با سرمایه یک میلیونی خود می توانستید تنها یک متر خانه در تهران خریداری نمایید؛ اما در حال حاضر این عدد برای شما به نزدیک به ۴ متر رسیده است. این همان نرخ رشدی است که یک سرمایه گذار باید به آن رسیده باشد. البته در بندهای بعدی نشان خواهیم داد که رشد سرمایه ۱ میلیون تومانی در این مدت بیشتر از این عدد هم بوده است.

سرمایه ارزشمند خود را به باد ندهید

با یک میلیون تومان کجا سرمایه گذاری کنیم؟

در دنیای امروز اگر ۱۰ روش برای رشد سرمایه و سرمایه گذاری با یک میلیون بتوان یافت، مطمئناً ۱۰۰ روش هم برای نابودی این سرمایه وجود خواهد داشت. جدا از خرج کردن و هدر دادن سرمایه در راه های بیهوده، در برخی موارد شبه سرمایه گذاری ها هم می توانند دلیلی برای نابودی سرمایه ارزشمند شما باشند؛ روش هایی که بر هیچ اصل علمی و منطقی استوار نبوده و نهایت مسیر آنها چیزی جز نابودی کامل سرمایه نخواهد بود. خیلی راحت باید بگوییم که با سرمایه خود قمار نکنید. کسانی که پس انداز یک میلیون تومانی دارند، در درجه اول به فکر این هستند که یک شبه آن را تبدیل به یک میلیارد سرمایه نمایند.

این چنین طرز تفکری شما را به سمت سایت های شرط بندی، میزهای قمار، اتاق های قمار و از این قبیل موارد خواهد کشاند. مانند یک معتاد که در ابتدا با دوز کم شروع کرده و به خیال خود فقط برای تفنن دست به چنین کاری می زند، چنین روش های سرمایه گذاری هم ابتدا با سودهای اندک شما را به سمت خود جلب نموده و درنهایت با یک حرکت ساده همه این سرمایه را از چنگ شما را خارج خواهد کرد. حال با خود بیندیشید که آیا شما دوست دارید فردی با سرمایه یک میلیونی باشید و بتوانید در بازارهای منطقی سرمایه با این یک میلیون سرمایه گذاری کنید، یا اینکه ترجیح می دهید فردی بدون یک ریال سرمایه باقی بمانید. رسیدن به سرمایه های بزرگ با سرمایه گذاری یک میلیونی کاملاً امکان پذیر است. تنها مانعی که در این مسیر جلوی شما قرار گرفته است صبر شما است. روی این خصوصیت اخلاقی خود بیشتر کار کنید.

ثروتمندان دنیا از کجا شروع کرده اند؟

احتمالاً اگر شما در حال مطالعه این مقاله هستید، رؤیای ثروتمند شدن را در ذهن خود پرورانده اید. خیلی از کسانی که این رؤیا را در سر دارند، دوست دارند یک شبه ره صدساله را طی کنند و به درآمدهای میلیاردی در این زمینه برسند. اما به قول قدیمی ها گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی. در دنیا افراد بسیار زیادی وجود دارند که با سرمایه های بسیار اندک اما با صبر زیاد وارد بازار بورس شده اند و اکنون ازجمله ثروتمندترین افراد جهان هستند؛ افرادی که با همین یک میلیون تومان ها حتی در ایران هم توانسته اند در بورس ایران به سرمایه داران امروز تبدیل شوند. اگر شما هم ازجمله افرادی هستید که تصور می کنید، دیگر خیلی دیر شده و اکنون زمان برای چنین سرمایه گذاری هایی وجود ندارد، پس باید ۱۰ سال دیگر زندگی نامه افراد ثروتمندی را بخوانید که امروز و در سال ۹۹ با سرمایه گذاری با یک میلیون به چنین جایگاهی رسیده اند. هیچ موفقیتی ارزان به دست نمی آید.

برخلاف کسانی که تصور دارند بورس بازاری است که در آن می توان یک شبه میلیاردر شد، این بازار دقیقاً بر طبق اصول عملی و منطقی پیش می رود. قمار کردن در این بازار هم راهی جز از بین رفتن سرمایه به دنبال نخواهد داشت. افراد زیادی هستند که با این دید وارد بازار سرمایه شده و اکنون همه زندگی خود را در این راه از بین برده اند. رسیدن به موفقیت در این بازار  نیاز به هزینه دارد. آموزش و ورود به بازار باقدرت، اولین پله ای است که باید آن را طی نمایید. برای حضور قدرتمند در این بازار استفاده از مشاوره های یک فرد باتجربه نیز لازم است. چنانچه نیاز تمایل داشته باشید، می توانید از مشاوران حاضر در شرکت خانه سرمایه کمک بگیرید. رعایت اصول و قدم گذاشتن در مسیری مطمئن به مرور شما را به موفقیت نزدیک تر خواهد نمود.

معجزه نرخ مرکب در سرمایه گذاری با یک میلیون

با یک میلیون تومان کجا سرمایه گذاری کنیم؟

بله، باور کنید با یک میلیون تومان هم می شود مسیر سرمایه داری را طی کرد. نرخ مرکب این مسیر را برای شما هموار نموده است. اگر با مفاهیم سود مرکب آشنا باشید، متوجه خواهید شد که رسیدن به سرمایه های عظیم با سرمایه گذاری با یک میلیون به راحتی قابل دسترس است. در بندهای قبلی یک حساب سرانگشتی از میزان سود ۱۰ ساله بازار بورس برای سرمایه یک میلیون تومانی را باهم مرور کردیم. اما اکنون قصد داریم این سود و سرمایه گذاری را با نرخ مرکب ترکیب کنیم. رسیدن به سوددهی با نرخ مرکب اصلاً هیچ پیچیدگی خاصی ندارد.

در این تکنیک تنها کافی است که شما سرمایه یک میلیون تومانی و سود این سرمایه را به مدت ۱۰ سال از بازار خارج نکنید و یک سود مداوم را با این سرمایه به دست بیاورید. اکنون برای همین ده سال گذشته بازار سرمایه این نرخ را باهم مقایسه می کنیم. ملاحظه کردید که بازار بورس ایران در ۱۰ سال گذشته سود ۲۳۸۲ درصدی را تجربه کرده است. اگر تصور می نمایید که در ۱۰ سال آینده چنین سودی برای این بازار قابل تصور نیست، سخت در اشتباه هستید. زیرا شواهد و تجربه بزرگان این بازار نشان می دهد که برای ۱۰ سال آینده این عدد می تواند چندین برابر نیز شود. رشد ۲۳۸۲ درصدی در ۱۰ سال به معنی رشد متوسط ۲۳۸٫۲ درصدی در هر سال و رشد ۱۹٫۸۵ درصدی متوسط در هر ماه بوده است.

حال می خواهیم با استفاده از قانون سود مرکب حساب کنیم که اگر امروز شما در این بازار یک میلیون تومان سرمایه گذاری کرده و با همین نرخ سود بتوانید سرمایه خود را رشد دهید، ۱۰ سال آینده چه سرمایه ای در اختیار خواهید داشت. برای رند شدن و ساده تر شدن حساب کتاب نرخ سود را ۰٫۱۵ درصد بیشتر، یعنی به ۲۰ درصد می رسانیم. بعد از پایان ماه اول سرمایه گذاری با یک میلیون تومان، شما را با نرخ ۲۰ درصد به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان سرمایه خواهد رساند. وای چقدر کم. این عدد واقعاً فاجعه است. از ماه دوم نرخ مرکب شروع به تأثیرگذاری خواهد کرد. در مثالی که در بالا زدیم، رشد سرمایه ۲۰ درصدی را در ۱۰ سال برای همان سرمایه یک میلیون تومانی حساب کردیم. حال با نرخ مرکب در ماه دوم ۲۰ درصد رشد سرمایه برای همان یک میلیون تومان نخواهد بود. برای ماه دوم سرمایه اولیه شما به یک میلیون و دویست هزار تومان رسیده است. پس در پایان ماه دوم سرمایه شما به یک میلیون و ۴۴۰ هزار تومان خواهد رسید. در جدول زیر ما این محاسبه را برای ۱۰ سال انجام داده ایم.

ماه داریی با نرخ رشد ۲۰ درصد
۱ ۱۰۰۰۰۰۰٫۰۰
۲ ۱۲۰۰۰۰۰٫۰۰
۳ ۱۴۴۰۰۰۰٫۰۰
۴ ۱۷۲۸۰۰۰٫۰۰
۵ ۲۰۷۳۶۰۰٫۰۰
۶ ۲۴۸۸۳۲۰٫۰۰
۷ ۲۹۸۵۹۸۴٫۰۰
۸ ۳۵۸۳۱۸۰٫۸۰
۹ ۴۲۹۹۸۱۶٫۹۶
۱۰ ۵۱۵۹۷۸۰٫۳۵
۱۱ ۶۱۹۱۷۳۶٫۴۲
۱۲ ۷۴۳۰۰۸۳٫۷۱
۱۳ ۸۹۱۶۱۰۰٫۴۵
۱۴ ۱۰۶۹۹۳۲۰٫۵۴
۱۵ ۱۲۸۳۹۱۸۴٫۶۵
۱۶ ۱۵۴۰۷۰۲۱٫۵۷
۱۷ ۱۸۴۸۸۴۲۵٫۸۹
۱۸ ۲۲۱۸۶۱۱۱٫۰۷
۱۹ ۲۶۶۲۳۳۳۳٫۲۸
۲۰ ۳۱۹۴۷۹۹۹٫۹۴
۲۱ ۳۸۳۳۷۵۹۹٫۹۲
۲۲ ۴۶۰۰۵۱۱۹٫۹۱
۲۳ ۵۵۲۰۶۱۴۳٫۸۹
۲۴ ۶۶۲۴۷۳۷۲٫۶۷
۲۵ ۷۹۴۹۶۸۴۷٫۲۰
۲۶ ۹۵۳۹۶۲۱۶٫۶۴
۲۷ ۱۱۴۴۷۵۴۵۹٫۹۷
۲۸ ۱۳۷۳۷۰۵۵۱٫۹۷
۲۹ ۱۶۴۸۴۴۶۶۲٫۳۶
۳۰ ۱۹۷۸۱۳۵۹۴٫۸۳
۳۱ ۲۳۷۳۷۶۳۱۳٫۸۰
۳۲ ۲۸۴۸۵۱۵۷۶٫۵۶
۳۳ ۳۴۱۸۲۱۸۹۱٫۸۷
۳۴ ۴۱۰۱۸۶۲۷۰٫۲۵
۳۵ ۴۹۲۲۲۳۵۲۴٫۳۰
۳۶ ۵۹۰۶۶۸۲۲۹٫۱۵
۳۷ ۷۰۸۸۰۱۸۷۴٫۹۹
۳۸ ۸۵۰۵۶۲۲۴۹٫۹۸
۳۹ ۱۰۲۰۶۷۴۶۹۹٫۹۸
۴۰ ۱۲۲۴۸۰۹۶۳۹٫۹۷
۴۱ ۱۴۶۹۷۷۱۵۶۷٫۹۷
۴۲ ۱۷۶۳۷۲۵۸۸۱٫۵۶
۴۳ ۲۱۱۶۴۷۱۰۵۷٫۸۸
۴۴ ۲۵۳۹۷۶۵۲۶۹٫۴۵
۴۵ ۳۰۴۷۷۱۸۳۲۳٫۳۴
۴۶ ۳۶۵۷۲۶۱۹۸۸٫۰۱
۴۷ ۴۳۸۸۷۱۴۳۸۵٫۶۱
۴۸ ۵۲۶۶۴۵۷۲۶۲٫۷۳
۴۹ ۶۳۱۹۷۴۸۷۱۵٫۲۸
۵۰ ۷۵۸۳۶۹۸۴۵۸٫۳۴
۵۱ ۹۱۰۰۴۳۸۱۵۰٫۰۰
۵۲ ۱۰۹۲۰۵۲۵۷۸۰٫۰۰
۵۳ ۱۳۱۰۴۶۳۰۹۳۶٫۰۰
۵۴ ۱۵۷۲۵۵۵۷۱۲۳٫۲۰
۵۵ ۱۸۸۷۰۶۶۸۵۴۷٫۸۴
۵۶ ۲۲۶۴۴۸۰۲۲۵۷٫۴۱
۵۷ ۲۷۱۷۳۷۶۲۷۰۸٫۹۰
۵۸ ۳۲۶۰۸۵۱۵۲۵۰٫۶۸
۵۹ ۳۹۱۳۰۲۱۸۳۰۰٫۸۱
۶۰ ۴۶۹۵۶۲۶۱۹۶۰٫۹۷
۶۱ ۵۶۳۴۷۵۱۴۳۵۳٫۱۷
۶۲ ۶۷۶۱۷۰۱۷۲۲۳٫۸۰
۶۳ ۸۱۱۴۰۴۲۰۶۶۸٫۵۶
۶۴ ۹۷۳۶۸۵۰۴۸۰۲٫۲۷
۶۵ ۱۱۶۸۴۲۲۰۵۷۶۲٫۷۳
۶۶ ۱۴۰۲۱۰۶۴۶۹۱۵٫۲۷
۶۷ ۱۶۸۲۵۲۷۷۶۲۹۸٫۳۳
۶۸ ۲۰۱۹۰۳۳۳۱۵۵۷٫۹۹
۶۹ ۲۴۲۲۸۳۹۹۷۸۶۹٫۵۹
۷۰ ۲۹۰۷۴۰۷۹۷۴۴۳٫۵۱
۷۱ ۳۴۸۸۸۸۹۵۶۹۳۲٫۲۱
۷۲ ۴۱۸۶۶۶۷۴۸۳۱۸٫۶۵
۷۳ ۵۰۲۴۰۰۰۹۷۹۸۲٫۳۸
۷۴ ۶۰۲۸۸۰۱۱۷۵۷۸٫۸۶
۷۵ ۷۲۳۴۵۶۱۴۱۰۹۴٫۶۳
۷۶ ۸۶۸۱۴۷۳۶۹۳۱۳٫۵۶
۷۷ ۱۰۴۱۷۷۶۸۴۳۱۷۶٫۲۷
۷۸ ۱۲۵۰۱۳۲۲۱۱۸۱۱٫۵۲
۷۹ ۱۵۰۰۱۵۸۶۵۴۱۷۳٫۸۲
۸۰ ۱۸۰۰۱۹۰۳۸۵۰۰۸٫۵۹
۸۱ ۲۱۶۰۲۲۸۴۶۲۰۱۰٫۳۱
۸۲ ۲۵۹۲۲۷۴۱۵۴۴۱۲٫۳۷
۸۳ ۳۱۱۰۷۲۸۹۸۵۲۹۴٫۸۴
۸۴ ۳۷۳۲۸۷۴۷۸۲۳۵۳٫۸۱
۸۵ ۴۴۷۹۴۴۹۷۳۸۸۲۴٫۵۸
۸۶ ۵۳۷۵۳۳۹۶۸۶۵۸۹٫۴۹
۸۷ ۶۴۵۰۴۰۷۶۲۳۹۰۷٫۳۹
۸۸ ۷۷۴۰۴۸۹۱۴۸۶۸۸٫۸۷
۸۹ ۹۲۸۸۵۸۶۹۷۸۴۲۶٫۶۴
۹۰ ۱۱۱۴۶۳۰۴۳۷۴۱۱۲٫۰۰
۹۱ ۱۳۳۷۵۵۶۵۲۴۸۹۳۴٫۴۰
۹۲ ۱۶۰۵۰۶۷۸۲۹۸۷۲۱٫۲۰
۹۳ ۱۹۲۶۰۸۱۳۹۵۸۴۶۵٫۵۰
۹۴ ۲۳۱۱۲۹۷۶۷۵۰۱۵۸٫۶۰
۹۵ ۲۷۷۳۵۵۷۲۱۰۰۱۹۰٫۳۰
۹۶ ۳۳۲۸۲۶۸۶۵۲۰۲۲۸٫۴۰
۹۷ ۳۹۹۳۹۲۲۳۸۲۴۲۷۴٫۰۰
۹۸ ۴۷۹۲۷۰۶۸۵۸۹۱۲۸٫۸۰
۹۹ ۵۷۵۱۲۴۸۲۳۰۶۹۵۴٫۶۰
۱۰۰ ۶۹۰۱۴۹۷۸۷۶۸۳۴۵٫۵۰
۱۰۱ ۸۲۸۱۷۹۷۴۵۲۲۰۱۴٫۶۰
۱۰۲ ۹۹۳۸۱۵۶۹۴۲۶۴۱۷٫۵۰
۱۰۳ ۱۱۹۲۵۷۸۸۳۳۱۱۷۰۱٫۰۰
۱۰۴ ۱۴۳۱۰۹۴۵۹۹۷۴۰۴۱٫۰۰
۱۰۵ ۱۷۱۷۳۱۳۵۱۹۶۸۸۵۰٫۰۰
۱۰۶ ۲۰۶۰۷۷۶۲۲۳۶۲۶۱۹٫۰۰
۱۰۷ ۲۴۷۲۹۳۱۴۶۸۳۵۱۴۳٫۰۰
۱۰۸ ۲۹۶۷۵۱۷۷۶۲۰۲۱۷۲٫۰۰
۱۰۹ ۳۵۶۱۰۲۱۳۱۴۴۲۶۰۶٫۰۰
۱۱۰ ۴۲۷۳۲۲۵۵۷۷۳۱۱۲۸٫۰۰
۱۱۱ ۵۱۲۷۸۷۰۶۹۲۷۷۳۵۳٫۰۰
۱۱۲ ۶۱۵۳۴۴۴۸۳۱۳۲۸۲۴٫۰۰
۱۱۳ ۷۳۸۴۱۳۳۷۹۷۵۹۳۸۸٫۰۰
۱۱۴ ۸۸۶۰۹۶۰۵۵۷۱۱۲۶۶٫۰۰
۱۱۵ ۱۰۶۳۳۱۵۲۶۶۸۵۳۵۲۰٫۰۰
۱۱۶ ۱۲۷۵۹۷۸۳۲۰۲۲۴۲۲۰٫۰۰
۱۱۷ ۱۵۳۱۱۷۳۹۸۴۲۶۹۰۷۰٫۰۰
۱۱۸ ۱۸۳۷۴۰۸۷۸۱۱۲۲۸۸۰٫۰۰
۱۱۹ ۲۲۰۴۸۹۰۵۳۷۳۴۷۴۶۰٫۰۰
۱۲۰ ۲۶۴۵۸۶۸۶۴۴۸۱۶۹۵۰٫۰۰

با نرخ سود ماهانه ۲۰ درصدی بعد از ۱۰ سال میزان سرمایه شما به عدد شگفت انگیز ۲۶۴۵۸۶۸۶۴۴۸۱۶۹۵۰ تومانی خواهد رسید. اگر تصور می نمایید سود ۲۰ درصد ماهیانه به نظر کمی دشوار است. این محاسبه با نرخ سود ۱۰ درصدی برای هر ماه شما را به سرمایه حدود ۸۴ میلیارد تومانی خواهد رساند. حال انتخاب با شماست. سرمایه گذاری با یک میلیون را برای رسیدن به چنین سرمایه ای از همین امروز شروع کنید و یا با کاسه چه کنم چه کنم، ۱۰ سال دیگر دوباره با سرمایه ۱ میلیون تومانی خود به دنبال روش های سرمایه گذاری باشید.

بهترین های بورس، سرمایه گذاری با یک میلیون تومان را پیشنهاد می نمایند

نکته جالبی که درباره سرمایه گذاری در بازار بورس وجود دارد، این است که بزرگان این بازار نیز به تازه واردین و افرادی که تجربه بالایی در این بازار ندارند، توصیه شروع با سرمایه های کم دارند. شروع با یک سرمایه کم و سرمایه گذاری با یک میلیون در بورس می تواند چندین مزیت بزرگ برای شما به دنبال داشته باشد. برخی از این مزیت ها عبارت اند از:

۱- سرمایه خود را به سختی به دست آورده و به این راحتی ها از دست نخواهید داد:

با یک میلیون تومان کجا سرمایه گذاری کنیم؟

بسیاری از افرادی که با سرمایه سنگین وارد بازار بورس شده اند، بعد از کسب سودهای آنچنانی در کوتاه مدت میزان ریسک خود را در ماه های آینده چندین برابر نموده و کل سرمایه های خود را به باد داده اند.

۲- احتمال خطر در آن بسیار پایین است:

با یک میلیون تومان کجا سرمایه گذاری کنیم؟

با توجه به اینکه بازار بورس در ایران کنترل شده و با محدودیت نوسان عمل می نماید، خطر از دست دادن سرمایه در آن کمتر خواهد بود و البته از دست دادن سرمایه یک میلیون تومانی شکست بزرگی برای کسی نخواهد بود.

۳- آموزش ها را با هزینه های کم سپری خواهید کرد:

با یک میلیون تومان کجا سرمایه گذاری کنیم؟

بازار بورس بهترین معلم است. شما به مرور اتفاق های واقعی را در این بازار تجربه خواهید کرد. نوسانات بازار در مبالغ کم فشار روحی روی فرد ایجاد نکرده و مانع از تصمیم های احساسی خواهد شد. از این رو وقتی به سرمایه های بزرگ دست یافتید، راحت تر می توانید آن ها را کنترل نمایید.

جمع بندی و نتیجه گیری

سرمایه گذاری با یک میلیون هنوز هم در بازار بورس ایران می تواند شما را تبدیل به سرمایه داران آینده نماید. اکنون زمان آن رسیده تا پشت گوش انداختن را کنار بگذارید و خود را برای یک ماجراجویی بزرگ برای ده سال آینده زندگیتان آغاز کنید. برای رسیدن به موفقیت از همین امروز مسیر خود را مشخص کنید.

ادامه مطلب
۱-۵
بهترین روش های سرمایه گذاری در...

سرمایه گذاری در خودرو یکی دیگر از بازارهای هدفی است که به دلیل همه گیر نشدن آن در حال حاضر فضایی بکر و عالی برای جذب سرمایه های آزاد را دارا می باشد. البته ورود به این بازار و سرمایه گذاری در بازار خودرو با چالش های بسیار زیادی روبرو است. نه فقط ریسک های قیمتی بلکه محدودیت های قانونی و محدود بودن بازار خودرو ایران در اثر تحریم ها و عدم ارتباط آن با بازارهای جهانی باعث شده تا روند تغییرات قیمتی مخصوصاً در سال های اخیر به صورت جهشی دنبال شود. اما آیا مردم به سرمایه گذاری در خودرو و این بازار علاقه دارند؟

شاید اگر قرعه کشی ها و فروش های دو شرکت بزرگ خودروسازی ایران را در سال ۹۹ مرور کنید متوجه حضور مردم در این بازار خواهید شد. اما آیا مردم با روش های سرمایه گذاری در بازار خودرو آشنا هستند و اصول ورود به این بازار را می دانند؟ در این مقاله قصد داریم تا جز به جز بازار خودرو را مرور کرده روش های سرمایه گذاری در این بازار را نیز معرفی کنیم. هرچند به دلیل محدودیت های قانونی دولت در هفته های گذشته برای کسانی که به دنبال احتکار خودرو هستند این بازار با نگرانی هایی هم از سوی سرمایه گذاران روبرو شده است، اما احتکار تنها روش سرمایه گذاری در خودرو نیست. آشنایی با این روش ها می تواند دید بهتری از این بازار را برای شما باز نماید.

کسب سود با سرمایه گذاری در خودرو

سرمایه گذاری در خودرو

سرمایه گذاری در خودرو ابعاد مختلفی دارد. خرید خودرو برای گران تر شدن سطحی ترین روشی است که برای کسب سود در این بازار وجود دارد. با توجه به محدودیت های جدید برای خرید خودروهای نو از سوی دولت، استفاده از این فاکتور در سرمایه گذاری در بازار خودرو نیز از بین رفته است. با این تفاسیر سرمایه گذاری در خودرو چه معنایی می تواند داشته باشد؟ خرید خودروهای کارکرده داخلی و خارجی به قصد کسب سود، تعمیر و صافکاری خودروهای رنگ و رو رفته با مشخصات فنی سالم و بازار اجاره خودرو ازجمله روش هایی هستند که می توانید در بازار خودرو از آن ها برای کسب سود بهره ببرید. این موارد نشان می دهد که بازار خودرو بسیار جذاب تر و گسترده تر از آنی است که کاربران تصور دارند.

بازار خودرو بازار ناشناخته ها

خودرو وسیله ای است که امروزه در هر خانه ای چند مدل آن دیده می شود. بیشتر از اینکه با مشکل کمبود خودرو در ایران روبرو باشیم با مشکل کمبود فضای پارک در شهرهای بزرگ برای آن روبرو هستیم. اما برخلاف بازارهای دیگر سرمایه گذاری این بازار ناشناخته باقی مانده است. برای مثال اگر از خود شما در حال حاضر درباره سودهای رایج در سرمایه گذاری در سکه، سرمایه گذاری در بورس، سرمایه گذاری در ارز و حتی سرمایه گذاری در مسکن بپرسیم، تا حدودی با اطاعات دست و پا شکسته و بعضاً هم دقیق می توانید پاسخ دهید. اما بازار خودرو چطور؟ این بازار بیشتر جولانگاه افراد حرفه ای تر شده و افرادی که به تازگی قصد سرمایه گذاری دارند کمتر به سمت بازار خودرو کشیده می شوند. همین امر باعث شده تا فضا برای رشد در این بازار وجود داشته باشد. کسب سودهای منطقی و تضمین شده مهم ترین ویژگی است که در بازار خودرو می توانید انتظار داشته باشید. برخلاف سایر بازارهای سرمایه گذاری، سرمایه گذاری در خودرو بسیار مطمئن تر و با حاشیه سود معقولی است. بر فرض اینکه شما سلطان خودرو نیستید و در حد معقول می توانید وارد این بازار شوید، سودهای حاصل از آن می تواند فراتر از نرخ تورم رشد نماید و کسب وکار خوبی برای شما باشد. اما لازمه آن اطلاع از اصول ورود به چنین بازاری است که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

مزایا و معایب بازار خودرو

قبل از پرداختن به اصول سرمایه گذاری در خودرو لازم است تا مزایا و معایب این بازار را در یک نگاه کلی با هم مرور نماییم.

مزایای بازار خودرو

 • گنجایش های لازم برای ورود همه:

این بازار هنوز استعداد زیادی برای توسعه دارد. از این رو کاربران می توانند به راحتی و بدون نگرانی به آن ورود نمایند.

 • استعداد مناسب برای رشد:

هرچند در سال های اخیر قیمت خودروهای داخلی و خارجی رشدهای نجومی داشته اند اما شواهد و قرائن حاکی از این دارد که این اعداد نیز در آینده ای نه چندان دور دوباره ارتقا خواهند یافت.

 • امکان ورود با سرمایه های محدود:

برخی از روش های سرمایه گذاری در خودرو باعث می شود تا شما بتوانید به راحتی در این بازار با سرمایه های محدود وارد شوید.

 • عدم نیاز به دانش خیلی زیاد:

برخلاف بازارهای مالی مانند بازار طلا و سکه که حتماً بایستی با تمهیدات و آموزش های ویژه به آن ها ورود کرد، بازار خودرو برای ورود نیاز به دانش خیلی زیادی ندارد. از این رو به راحتی می توانید در این بازار ورود کرده و به کسب درآمدهای ثابت در آن بپردازید.

 • نقد شوندگی مناسب:

بازار خودرو در امروز روز ایران با نقد شوندگی مناسبی روبرو است. در حال حاضر مدل های متداول خودرو در بازار ایران با قیمت های منطقی در کمتر از چند روز معامله می شوند.

معایب بازار خودرو

 • محدودیت های قانونی:

یکی از معایب این بازار محدودیت هایی است که دولت برای برخی از روش های کسب سود در این بازار قائل می شود.

 • هزینه های جانبی:

بازار خودرو هزینه های جانبی را نیز برای کاربر ایجاد می نماید. هزینه هایی مانند مالیات های خریدوفروش و نقل وانتقال سند و در کنار آن هزینه های نگهداری از خودرو همگی می توانند از معایب این بازار برای کاربران باشند.

 • سختی انتخاب:

یکی دیگر از معایبی که در بازار خودرو کاربران را به خود درگیر می نماید سخت بودن انتخاب میان یکی از برندها و مدل ای خودرو است. این انتخاب تاثیر مستقیمی روی سود و درآمد نهایی خواهد داشت.

مقایسه بازار خودرو با سایر بازارها

سرمایه گذاری در خودرو

کاربرانی که به دنبال کسب درآمدهای ثابت ماهیانه هستند به راحتی می توانند از بازار خودرو استفاده نمایند. مقایسه این بازار با سایر بازارها کمی کار را برای کاربر سخت می نماید. به لحاظ آماری و مقایسه جذابیت ها سرمایه گذاری در خودرو رتبه بالایی در میان مدل ها و بازارهای مختلف سرمایه گذاری نخواهد داشت. شاید دلیل ناشناخته بودن آن برای کاربرآن هم همین امر باشد. اما بااین وجود در مقایسه بین بازارهای با ریسک بسیار بالا مانند بازار سکه و بازارهایی با ریسک پایین اما سرمایه اولیه خیلی زیاد مانند بازار مسکن وجود یک بازار میان رده با ریسک پایین اما سرمایه اولیه کم می تواند برگ برنده ای برای کاربران و سرمایه گذاران در این میان باشد. بازار خودرو از دردسرهای فروش بازار مسکن دور بوده و استرس های خریدوفروش بازار سکه را نیز به کاربر انتقال نمی دهد. از این رو یک اطمینان نسبی در روحیه سرمایه گذار وجود خواهد داشت. البته این موضوع به شرط آشنایی با تکنیک های سرمایه گذاری در خودرو است.

چرا باید به سرمایه گذاری در خودرو فکر کنیم؟

شاید این سؤال در ذهن شما ایجاد شده باشد که باوجود بازارهایی مانند بازار سکه و طلا دیگر چرا باید به فکر سرمایه گذاری در خودرو باشیم. برای پاسخ به این سؤال بایستی از داده های آماری و سابقه بازارهای مختلف در ایران استفاده نماییم. بازار سکه در سال های اخیر باوجود رشد بسیار زیادی که داشته است اما بارها و بارها دستخوش استرس های نگران کننده برای کاربران خود بوده و حتی در بازه های زمانی کوتاه مدت ضررهای بزرگی را نیز برای آن ها ایجاد کرده است. یا بازار ارز همچنین. بازار مسکن هم نیاز به سرمایه های زیادی برای ورود دارد. زا این رو برای متعادل نگه داشتن سبد سهام ورود به بازار خودرو می تواند کاملاً منطقی و اصولی باشد. سرمایه گذاران منطقی و آنهایی که باوجود ریسک پذیری مناسب احتیاط را نیز از ذهن خود بیرون نمی کنند، همیشه به دنبال راه هایی برای سرمایه گذاری مطمئن هستند تا میزان ریسک کلی خود را در بازارهای سرمایه گذاری کاهش دهند. از این رو شما هم می توانید با استفاده از قابلیت های بازار خودرو از آن برای کنترل ریسک خود استفاده کنید.

عوامل مؤثر بر نوسان قیمت خودرو

نوسان قیمت خودرو تحت تاثیر عوامل مختلف داخلی و خارجی قرار دارد. هرچند نوسان قیمت خودروهای خارجی با تاثیر گرفتن از قیمت دلار داخلی ایجاد می شوند اما در خودروهای داخلی چندین عامل دیگر نیز روی این نوسان تأثیرگذار هستند. در کل نوسان قیمت خودرو را می توان تحت تاثیر موارد زیر تجزیه وتحلیل کرد:

 • نرخ برابری دلار به ریال:

قیمت دلار داخلی بیشترین تاثیر را روی نوسان قیمت خودرو می گذارد. البته کمتر محصولی را می توان یافت که در داخل کشور تحت تاثیر قیمت ارز مبادله نشود. بااین حال یک نکته مهم درباره نوسان قیمت خودرو ناشی از نوسان قیمت دلار این است که خودرو این استعداد را دارد که با ضرایب ۲ تا ۳ برابری نسبت به قیمت دلار نوسان نماید. به این معنی که نوسان ۲۰ درصدی قیمت دلار می تواند منجر به نوسان ۴۰ تا ۶۰ درصدی قیمت خودرو شود. از این رو کسانی که به دنبال سرمایه گذرای در ارز هستند کی توانند سرمایه های خود را با انتقال به بازار خودروهای خارجی چندین برابر بیشتر از نوسان قیمت دلار رشد دهند.

 • قیمت مواد اولیه:

هرچند بازار خودرو ایران ارتباط مستقیمی با بازارهای خارجی ندارد بااین وجود مواد اولیه برای تولید خودروهای داخلی اکثراً از خارج وارد می شود. از این رو به دلیل نوسان قیمت فلزات به کاررفته در ساخت خودروها می تواند قیمت این کالا تاثیر مستقیمی داشته باشد. برای مثال نمودار زیر نوسان قیمت ورق ۱٫۵ میل یکی از ورق های پرکاربرد در ساخت خود را در طی یک سال نشان می دهد.

سرمایه گذاری در خودرو

 • میزان تقاضا:

یکی دیگر از عوامل اصلی نوسان قیمت خودرو در بازار داخل میزان تقاضا برای آن می باشد. با افزایش تقاضا مسلماً قیمت خودروها نیز افزایش خواهد یافت.

ریسک در بازار خودرو

ریسک بازار خودرو بیشتر از اینکه مربوط به خود این بازار باشد، مربوط به اطلاعات و نحوه عملکرد خود فرد است. برای مثال کاربرانی که قصد خرید و سرمایه گذاری در بازار خودرو دست دوم را دارند بایستی با مشکلات فنی خودروها آشنا بوده و قبل از خرید درباره کیفیت کار این وسایل اطمینان حاصل نمایند. از این رو ریسک ورود به بازار خودرو با کمی آموزش کاملاً قبال پوشش خواهد بود. خطر تصادف و از بین رفتن خودروها نیز در صورت عدم دقت از دیگر ریسک های سرمایه گذاری در خودرو  می باشد. یک تصادف کوچک می تواند میلیون ها تومان سرمایه گذاری شما را به باد دهد. ریسک کاهش قیمت یکی از ریسک های معمول در هر بازاری است. اما این ریسک در بازار خودرو با استفاده زا روش های دیگر مانند اجاره دادن خودرو کاملاً قابل کنترل است. البته در درازمدت این ریسک نیز در بازار به خودی خود برطرف خواهد شد.

خرید آسان خودرو در ایران

خودرو در ایران ازجمله وسایلی محسوب می شود که به صورت مستقیم از طرف دولت و بانک ها برای خرید آن وام اعطا می شود. البته این وام برای خودروهای داخلی تعریف می شود. علاوه بر این امکان خرید اقساطی و اجاره به شرط تملیک نیز از دیگر روش های کمک کننده به خرید خودرو در ایران است که با استفاده از آن ها می توانید اقدام به خرید خودرو مورد نظر خود نمایید.

اصول سرمایه گذاری در بازار خودرو

۱- خودروهای پر استفاده و محبوب را بشناسید.

سرمایه گذاری در خودرو

یکی از روش های رایج سرمایه گذاری در بازار خودرو اجاره دادن خودروهای گرانبها به افراد برای جشن ها و یا سفرهای برون شهری است. افراد زیادی در سطح شهر تهران حاضر به پرداخت هزینه های میلیونی برای چند روز استفاده از خودرو شما هستند و تمام هزینه ها و خسارت های احتمالی این چند روز را نیز می پذیرند. اگر هنوز تصور می کنید چنین روشی در سرمایه گذاری در بازار خودرو خیلی درآمدزا نیست بهتر است سری به نیازمندی ها زده و آمار آگهی های مربوط به آن را مشاهده کنید.

۲- برای اجاره خودرو به راننده ها از مدل های مناسب برای این کار استفاده نمایید.

سرمایه گذاری در خودرو

یکی دیگر از روش هایی که می توانید از آن برای سرمایه گذاری در خودرو استفاده نمایید، اجاره دادن آن به راننده ها برای مسافرکشی است. از این طریق شما خواهید توانست به درآمدهای ثابت و بدون هیچ هزینه ای برسید. برای چنین امری بایستی سراغ خودروهای کم مصرف بروید. حتی خودروهای گران قیمتی مانند برخی از مدل های تویوتا نیز برای چنین مقاصدی رد بازار خرید و فروش می شوند. استفاده از ترفند اجاره به شرط تملیک نیز می تواند سودی دو تا سه برابری نسبت به نرخ تورم در این بازار برای شما به وجود آورد.

۳- با مسائل فنی خودروهای دست دوم آشنا باشید.

سرمایه گذاری در خودرو

یکی از اصول مهم در موفقیت در سرمایه گذاری در خودرو آشنایی با مسائل فنی خودروهای دست دوم است. این خودروها به دلیل کارکرد دارای ریسک هایی هستند که عدم اطلاع از آن ها می تواند منجر به ضرر و زیان زیادی برای کاربر شود.

۴- از پلتفرم های رایگان برای حضوری موفق در سرمایه گذاری در بازار خودرو استفاده کنید.

سرمایه گذاری در خودرو

پلتفرم های زیادی نیز برای پیش برد اهداف کاربران در سرمایه گذاری در بازار خودرو وجود دارد. سایت دیوار یکی از درگاه های پراستفاده برای چنین منظوری است.

چه زمانی برای سرمایه گذاری در خودرو بهتر است؟

تحلیل بهترین زمان خرید خودروها در ایران رابطه مستقیمی با نرخ ارز در بازار دارد. ثبات و کاهش نسبی قیمت ارز در داخل کشور منجر به کاهش نسبی قیمت خودروهای داخلی و خارجی خواهد شد. از این رو برای انتخاب بهترین زمان برای خرید خودرو باید سراغ تحلیل بازارهای مالی مانند بازار دلار باشید.

خرید چه نوع خودرویی سود بیشتری دارد؟(نو؟قدیمی؟)کدام یک آینده بهتری دارد؟

سرمایه گذاری در خودرو

خرید خودرو نو برای افزایش قیمت آن همان طور که توضیح دادیم با چالش های قانونی هم روبرو است. از این رو خیلی این رویه را برای سرمایه گذاری در بازار خودرو توصیه نمی کنیم. اما خریدوفروش خودروهای دست دوم در طول یک سال اگر با منطق صورت پذیرد می تواند سودی برابر با سود بازار مسکن و حتی بیشتر برای کاربر ایجاد کند. استفاده از بازار خودرو برای کسب سودهای ثابت جذابیتی است که در سرمایه گذاری در خودرو می توانید آن را برای خود ایجاد نمایید.

سرمایه گذاری روی خودروی معمولی یا لوکس؟

سرمایه گذاری در خودرو

بازار خودروهای لوکس هم جذابیت های خاص خود را دارد. اما ورود به این بازار نیاز به سرمایه های بیشتری دارد. از این گذشته استهلاک چنین خودروهای بسیار بالاتر از خودروهای معمولی است. با همه این تفاسیر افرادی هستند که با یک بار خریدوفروش خودروهای لوکس درآمدی برابر با درآمد یک سال یک کارمند به دست می آورند. از این رو برای انتخاب بین این دو روش سرمایه گذاری در بازار خودرو فارغ از سرمایه اولیه لازم فاکتورهای دیگری مانند محل زندگی خود، محبوبیت خودرو مورد نظر و قیمت آن را در نظر بگیرید.

بازدهی در بازار خودرو

نمودارها و آمارها نشان می دهد که بازدهی سرمایه گذاری در خودرو برای دوره های طولانی چندان بالا نیست. البته مقایسه آن با نرخ تورم می تواند همچنان جذاب باشد. در این امکان کسب سودهای مناسب در بازه های زمانی کوتاه و رسیدن به برخی درآمدهای ثابت از برخی روش های سرمایه گذاری در بازار خودرو است که این بازار را همچنان یک بازار جذاب برای بازدهی مناسب برای سرمایه گذاران نگه می دارد.

رشد قیمت در بازار خودرو به همراه نمودار رشد قیمت در سال های اخیر

نمودار زیر میزان رشد قیمتی خودروهای رایج داخلی را در دوره های مختلف ریاست جمهوری های اخیر نشان می دهد. همانطورکه می بینید در برخی از دوره ها شاهد رشدهای بیش از ۱۰۰ درصدی نیز قیمت این خودروها نیز هستیم. مقایسه این نمودار با شرایط فعلی بازار خودرو یک واقعیت را در ذهن مخاطب روشن می نماید. آن هم این است که قیمت خودروها در دوره اول ریاست جمهوری روسای جمهور ایران با ثبات نسبی در قیمت روبرو بوده اما در دوره دوم با جهش های فزاینده ای روبرو می شوند. دقیقاً اتفاقی که در سال جدید برای خودروهای داخلی رخ داده و برخی از مدل های آن ها مانند پراید در همین سه ماهه نخست سال ۹۹ با رشدهای بیش از ۱۰۰ درصدی روبرو شده اند. از این تحلیل زمانی همچنین می توانید برای انتخاب بهترین زمان برای خرید خودرو نیز استفاده نمایید.

سرمایه گذاری در خودرو

نکاتی کاربردی از سرمایه گذاری در خودرو

برای ورود به بازار خودرو برای سرمایه گذاری نیازی به شرکت در دوره های آموزشی نخواهید داشت، ما با آشنایی با برخی از ترفندهای آن می توانید در این بازار موفق تر باشید. برخی از این ترفندها را با هم مرور می کنیم.

از کجا خودرو بخریم؟

برای خرید خودروهای دست دوم می توانید از اپلیکیشن دیوار، شیپور و یا سایت باما استفاده کنید. برای خرید اقساطی خودرو می توانید از سایت هر کدام از شرکت های فعال در بازار خودرو و اپلیکیشن دیوار، شیپور و باما کمک بگیرید.

سرمایه گذاری در خودرو

برای خرید خودروهای مزایده ای حضوری می توانید از پارکینگ ها خودرو در شهرهای مختلف استفاده کنید. در هر شهری تعدادی از این پارکینگ ها وجود دارد. چیتگر کیلومتر ۱۲ جاده کرج، پاسگاه نعمت آباد، حکیمیه، کیلومتر ۱۵ جاده خاوران و … ازجمله پارکینگ های فروش خودرو در تهران هستند که انواع خودروهای لوکس و معمولی در آن ها معامله می شود. برای خرید خودروهای لیزینگی می توانید از نمایندگی های شرکت های سازنده مانند ایران خودرو و سایپا استفاده کنید.

سرمایه گذاری در خودرو

برای خرید خودرو از کارخانه با ورود به سایت ایران خودرو و سایپا و ثبت نام در سایت در چند هفته به چند هفته این فرصت را خواهید داشت تا با قیمت کارخانه این محصولات را تهیه کنید.

خودرو نو بخریم یا دست دوم؟

سعی کنید به دنبال خودروهای دست دوم در حد صفر و تمیز آن هم باقیمت های خوب باشید.

چگونه خودرو دست دوم را کارشناسی کنیم؟

سرمایه گذاری در خودرو

اگر از تخصص کافی برای کارشناسی خودروهای دست دوم از نظر فنی و ظاهری برخوردار نیستید، می توانید از طرق مراکز ارائه دهنده این خدمات کمک بگیرید. برای مثال با ورود به سایت دیوار و انتخاب خودرو در انتها در بخش کارشناسی با ثبت درخواست کارشناس، با هزینه های کم می توانید از این خدمات بهره مند شوید.

خلاصه مقاله

جذابیت های بازار خودرو برای بازارشناسان امری ثابت شده است. در این مقاله نیز سعی کردیم تا با تبیین روش های سرمایه گذاری در خودرو و تکنیک هایی که این سرمایه گذاری را جذاب تر نماید، آشنا شویم. بازار خودرو در ایران این استعداد را دارد که در بازه زمانی کوتاهی سودهای جذاب برای سرمایه گذار ایجاد نماید.

ادامه مطلب
سرمایه گذاری چیست؟
سرمایه گذاری چیست؟ 8 روش خلاقانه...

در دنیای اقتصاد امروزی، سرمایه گذاری می تواند یکی از بهترین روش ها برای حفظ سرمایه و دستیابی به سود بیشتر باشد. از آنجایی که این واژه، دامنه وسیعی از فعالیت ها را شامل می شود، می توان آن را در دسته بندی های متعددی از جمله سرمایه گذاری در گواهی سپرده، اوراق قرضه، سهام عادی یا صندوق های مشترک سرمایه گذاری و… قرار داد. همچنین کسانی که به صورت حرفه ای، این فعالیت را انجام می دهند، از دارایی های دیگری مانند گواهی خرید، برگ اختیار خرید و فروش سهام و دارایی های مشهود مانند طلا و اشیاء قیمتی و… نیز استفاده می کنند.

سرمایه گذاری درجات مختلف ریسک پذیری داشته و هر فردی، چه شخصی با تحصیلات دانشگاهی و چه یک شهروند عادی، می تواند با توجه به شرایط خود، از تصمیمات مختلف در این زمینه سود کسب کرده و یا با عدم تسلط کافی، ضرر ببیند.

سرمایه گذاری چیست؟

به ساده ترین بیان، سرمایه گذاری عبارت است از تبدیل وجوه مالی به یک یا چند نوع دارایی، که برای مدتی در یک موقعیت به خصوص نگهداری می شوند. یکی از مهم ترین بخش ها مربوط به این روش حفظ سرمایه، مدیریت درست ثروت است. این ثروت، مجموع درآمد فعلی و ارزش فعلی درآمدهای آتی را نیز شامل می شود؛ بنابراین ارزش فعلی و مفهوم بهره مرکب، می تواند نقش مهمی را در این فرایند داشته باشد.

هدف سرمایه گذاران، معمولا رشد و توسعه سرمایه و بهره مندی از منافع آن ها در آینده است. آن ها در بسیاری از موارد، ممکن است سرمایه خود را به مدت طولانی و در طی سال ها و دهه ها نگه داشته و در نهایت از سوددهی آن ها بهره ببرند. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که سرمایه گذاری در بخش های مختلف، تعابیر مختلفی دارد.

برای مثال، اقتصاد شرکت ها ایجاد و تامین سرمایه اولیه و یا افزایش آن ها در شرکت ها را شامل می شود که در انتظار پیشرفت کسب وکار و سود بیشتر هستند. به صورت کلی، هرچه سرمایه یک شرکت بیشتر باشد، بهتر می توان به سود و درآمد بیشتری دست پیدا کرد.

مفهوم سرمایه و سرمایه گذاری

وارن بافت سرمایه گذاری را این گونه تعریف می کند:

«فرایند برنامه ریزی برای پول تا در آینده پول بیشتری نصیب شما شود»

در همین رابطه نیز پیشنهاد می کند که:

«هرگز روی یک منبع درآمد اتکا نکنید؛ سرمایه گذاری کنید تا منبع دیگری ایجاد شود.»

براساس این تعریف، شاید بتوان سرمایه ­گذاری را ایجاد منابع مالی جدید دانست. در تعریف کلی، تمامی منابع مالی و پولی و منابع قابل تبدیل به پول، سرمایه خوانده می شوند. در دنیای پر رقابت کسب وکارهای امروزی، جوامع و شرکت هایی که سرمایه بیشتری دارند، در مقایسه با رقبای خود که سرمایه کمتری دارند، عملکرد و فعالیت بهتری دارند.

در عصر حاضر، نیروهای انسانی نیز قسمتی از سرمایه محسوب می شوند؛ به طورکلی، سرمایه می تواند هم نقدی باشد هم غیر نقدی. سرمایه نقدی همان پول نقد است و سرمایه غیر نقدی، انواع دارایی­ هایی را شامل می شود که افراد در اختیار دارند. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که سرمایه با پول کاملا متفاوت است.

پول تنها نقدینگی محسوب می شود که همیشه در دسترس بوده و قابلیت تبادل سریع دارد. در مقابل اما سرمایه، مدت زمان و طول عمر بیشتری داشته و به منظور ایجاد ثروت در سرمایه­ گذاری، مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال، برندها، نرم افزارها و… که از طریق آن­ ها می توان ثروت تولید کرد، نوعی سرمایه محسوب می شوند.

سرمایه

 • در علم اقتصاد

در علم اقتصاد، سرمایه گذاری اینگونه تعریف می شود:

«خرید کالایی که در حال حاضر مصرف نمی شود؛ اما در آینده، فرد به آن نیاز پیدا می کند و در نتیجه آن کالا برای او سودآور خواهد بود.»

 • در علم مالی

در علم مالی، این اصطلاح را می توان اینگونه تعریف کرد:

«فرد یک دارایی مالی نظیر سهام را خریده و پیش بینی می کند که آن دارایی مالی در آینده سودآور بوده و قیمتش افزایش می یابد؛ در نتیجه با فروش آن به قیمت بالاتر، سود خوبی به دست خواهد آورد.»

فاکتورهای مهم برای سرمایه گذاری

موفقیت در سرمایه گذاری، اتفاقی نیست و به موارد متعددی وابستگی دارد که برخی از مهم ترین آن ها برای جلوگیری از ضرر و از دست دادن سرمایه را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • افق سرمایه گذاری
 • بازدهی مورد انتظار
 • درجه ریسک گریزی
 • نقدشوندگی مورد نیاز
 • میزان پول در دسترس و تناسب آن با کمترین حجم سرمایه گذاری در بازار هدف

8 روش سرمایه گذاری در ایران

سرمایه گذاری در هر کشوری، با توجه به ساختارهای اقتصادی، سیاسی و… متفاوت می شود. در اقتصادهایی مانند اقتصاد ایران که از یکسو با نوسانات زیادی در متغیرهای کلان اقتصادی مانند نرخ بهره و نرخ تورم روبه روست و از سوی دیگر رشد شاخص قیمت­ ها رقم بالایی است، موضوع سرمایه­ گذاری، اهمیتی دوچندان پیدا می کند.

به عبارتی دیگر، با توجه به تورم موجود در اقتصاد ایران و کاهش ارزش پول ملی، پیدا کردن راهکاری مناسب برای حفظ ارزش پول در مقابل تورم، اهمیت بسیار زیادی پیدا می کند. به طورکلی، فرصت­ های سرمایه­ گذاری زیادی در چهارچوب اقتصاد داخلی وجود دارد که در ادامه، در یک دسته­ بندی کلی، انواع فرصت­ ها و روش های ممکن برای سرمایه گذاری در ایران را مورد بررسی قرار داده ایم:

 1. بازار ارز
 2. بازار پول
 3. بازار طلا
 4. بازار سکه
 5. بازار مسکن
 6. بازار سرمایه
 7. سرمایه­ گذاری خطرپذیر (کسب­ وکارهای نوپا یا استارتاپ­ ها)

1. فعالیت در بانک

یکی از راهکارهای سرمایه­ گذاری که درصد بالایی از حجم معاملات در ایران را به خود اختصاص داده است، سپرده بانکی است؛ در این روش، پول به بانک سپرده شده و به صورت ماهانه، مبلغی به­ عنوان سود سپرده دریافت می­ شود.

از طرفی، بهره بانکی به عنوان سرمایه گذاری بدون ریسک در نظر گرفته می شود که مهم­ترین ویژگی آن، تضمینی و قطعی بودن است. در حال حاضر میزان سود یا نرخ بهره بانکی، بر اساس ضوابط و بخشنامه های بانک مرکزی، مشخص و ابلاغ می شود.

 

سرمایه گذاری در بانک به لحاط افق زمانی، به دو دسته، قابل تقسیم است؛ کوتاه مدت و بلند مدت.

کوتاه مدت

 • سپرده کوتاه مدت در هر زمانی قابل برداشت است.
 • این نوع سپرده سرمایه گذاری، از جمله منابع ارزان قیمت محسوب می شود.
 • قابلیت واریز و برداشت نامحدود؛ درواقع، این حساب قابل افزایش و یا کاهش است.
 • با درخواست مشتری، سود سپرده گذاری کوتاه مدت، به صورت ماهانه از طرف بانک واریز می شود.

سرمایه گذاری در بانک

بلند مدت

در سرمایه گذاری بلند مدت، افراد به منظور سرمایه گذاری و دریافت سود بیشتر، سپرده خود را به مدت معینی مثلا دو، سه، چهار و یا پنج سال نزد بانک گذاشته و به میزان سرمایه خود، در سود حاصل از این سپرده، بهره مند می شوند.

 • در این روش، فرد نمی تواند مبلغ سپرده گذاری شده را از یک بانک به بانک دیگر انتقال دهد.
 • میزان برداشت محدود است و فرد نمی­ تواند هر زمانی که بخواهد، وجه سپرده خود را برداشت کند.
 • از طریق سپرده سرمایه گذاری بلند مدت، افراد سرمایه خود را به مدت طولانی در بانک سپرده گذاری کرده و می توانند در فعالیت های بلند مدت شرکت کنند.

نکته مهم در زمان ایجاد سپرده در بانک

در سرمایه­ گذاری در بانک ­ها، هرچه مدت زمان طولانی ­تر باشد، میزان سودآوری بیشتر است؛ برای مثال، حساب پس انداز پنج ساله، بیش از سپرده یک ساله سود می کند. اما از طرفی اگر سرمایه گذار بخواهد قبل از سررسید، حساب خود را ببندد، با نرخ شکست (termination fee) روبه رو می شود.

به همین دلیل، سپرده بانکی بلندمدت، روش سرمایه گذاری مناسبی برای همه شرایط، به خصوص شرایط نامطمئن نیست؛ زیرا در حالت عادی و تا پنج سال، امکان تغییر و انتقال آن به سایر بازارها وجود ندارد. این موضوع در اقتصاد تورمی و نوسانی مانند ایران اهمیت بیشتری پیدا می کند؛ زیرا بلوکه شدن پول در چنین حسابی، ریسک بالایی دارد.

لازم به ذکر است که در شرایط فعلی اقتصاد ایران، با توجه به دو رقمی و بیش از ۳۰% بودن میزان تورم، رقم بهره بانکی، اولین نقش خود، یعنی حفاظت از پول در برابر تورم و کاهش قدرت خرید را نمی ­تواند به درستی ایفا کند.

2. سرمایه گذاری در مسکن

سرمایه گذاری در مسکن

از گذشته تا امروز، مسکن، به عنوان یکی از کالاهای سرمایه ای شناخته شده است؛ به خصوص در ایران، به دلیل وجود عوامل فرهنگی و اقتصادی، به مسکن و مستغلات به عنوان عنصری موفق در سرمایه گذاری، اهمیت بسیاری داده می شود.

مسکن به عنوان یک کالای سرمایه ای، در درجه اول باعث حفظ و سپس باعث افزایش ارزش سرمایه شما می شود. همین موضوع باعث شده است تا بسیاری از مردم، بهترین روش های سرمایه گذاری در ایران، را خرید مسکن بدانند؛ زیرا هم کالایی مصرفی است و هم به مرور زمان قیمت آن افزایش پیدا می کند.

روش های سرمایه­ گذاری در بازار مسکن را می ­توان از دو جنبه مورد بررسی قرار داد؛ خرید به قصد فروش و خرید به قصد اجاره.

دو روش سرمایه گذاری در بازار مسکن

 • در بسیاری از کشورها، خریدن و رها کردن یک واحد آپارتمانی، مالیات زیادی به همراه دارد. در این کشورها، اجاره دادن ملک، بهترین راهکار برای کاهش هزینه های مالیاتی است. همچنین، خرید مسکن بسیار پرهزینه بوده و ریسک زیادی نیز به همراه دارد و در نهایت ممکن است سود مورد انتظار را در کوتاه مدت برای شما به همراه نداشته باشد. در نهایت نیز، نقدشوندگی پایین این بازار، یکی از بزرگ ترین معایب این حوزه است.
 • پیش فرض صاحب خانه ها این است که قیمت خانه متناسب با تورم رشد می کند و اجاره هر مبلغی که باشد، سود است؛ زیرا بالای خط تورم قرار می گیرد. اما در بسیاری از موارد، این پیش فرض را نمی توان صحیح شمرد؛ زیرا اجاره خانه در مجموع چسبنده تر از قیمت خانه بوده و معمولا به همان اندازه رشد نمی کند. همچنین، با بالارفتن عمر بنا، استهلاک بر رشد قیمت غلبه می ­کند. برای همین اگر قصد دارید از اجاره خانه، درآمد کسب کنید، بهتر است افق زمانی خود را بیش تر از ده سال در نظر نگیرید؛ بهترین راهکار این است که خانه هفت تا ده سال ساخت را با خانه نوساز عوض کنید.

معایب و مزایای فعالیت در بازار مسکن

 • اطمینان از ثبات سرمایه
 • سرمایه گذاری بلند مدت
 • ریسک نسبتاً پایین برای حفظ سرمایه
 • قابلیت استفاده یا درآمدزایی با سکونت یا اجاره
 • قابلیت ضعیف نقدشوندگی سرمایه به پول؛ ممکن است برای فروش مسکن، مدت ها منتظر بمانید.
 • در چند دهه گذشته در ایران بازار مسکن از جمله بازارهای درگیر در رکودهای شدید این سال ها بوده است.
 • مسکن از روش های سرمایه گذاری در ایران است که نمی توان به آن به عنوان یک سرمایه­ گذاری کوچک نگاه کرد. فردی که قصد ورود به این بازار را داشته باشد، نیاز به سرمایه زیادی خواهد داشت.

3. سرمایه گذاری در ارز

شاید یکی از اصلی­ ترین روش های سرمایه گذاری در ایران، بازار ارز باشد که به دلیل نوسانات بالای قیمتی، بازار مطلوبی به نظر می رسد. نکته ای که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید، این است که کار کردن در این بازار، ریسک زیادی به همراه داشته و از شفافیت معاملات برخوردار نیست؛ در اصل، این روش را می توان یک نوع فعالیت در بازار سیاه دانست.

به طورکلی، دلال هایی که دلار را با فرکانس بالا معامله می کنند، می توانند سود کنند؛ آن ها دلار را خریده و چند دقیقه بعد آن را با قیمتی بالاتر می فروشند. در نهایت، سود آن ها از ما به تفاوت خرید و فروش به دست می آید؛ نه از انبار کردن و نگه داشتن ارز. حجم و فرکانس بالای معامله باعث می شود سود اندک برای آن ها به صرفه باشد.

هرچند خرید و فروش ارز، یکی از پر سودترین راه های سرمایه گذاری در ایران محسوب می شود؛ اما  این کار، به دلایل زیادی نمی ­تواند به عنوان یک روش سرمایه گذاری پایدار شناخته شود.

افرادی که در سال های اخیر، سرمایه ریالی خود را به دلار یا یورو تبدیل کردند، سود فوق العاده ای به دست آوردند؛ البته بسیاری نیز در تلاطم های ارز، دچار ضرر و زیان فراوانی شدند. اما آنچه مشخص است این است که این نوع سرمایه گذاری ریسک نسبتاً زیادی دارد.

ممکن است بر اثر اتفاقات و تحولات داخلی و خارجی، قیمت ارز، بالا یا پایین برود؛ در نتیجه، انتخاب زمان مناسب برای خرید و فروش، اهمیت بسیار بالایی دارد. اگر هم به استفاده از ابزارهای تحلیلی امیدوارید، باید بدانید که این ابزارها می توانند کمک کننده باشند اما نمی توانند به شکلی دقیق به شما در این بخش کمک کنند؛ در نتیجه پیش بینی نرخ ارز همواره با ابهام روبروست.

به طور کلی، این روش سرمایه گذاری باید با دقت و وسواس انتخاب شود. همچنین مشکلات و محدودیت های قانونی موجود در این زمینه، ممکن است مشکلاتی را برای شما ایجاد کند.

اما به صورت کلی، یک نکته مهم را باید در نظر داشته باشید؛ تعیین ارزش ذاتی نرخ ارز، ارتباط مستقیمی با طرف های عرضه و تقاضای آن دارد. طرف عرضه که بخش عمده آن در ایران را صادرات بخصوص صادرات نفت تشکیل می دهد و طرف تقاضا که شامل تقاضا رسمی و غیررسمی ارز است.

سرمایه گذاری در ارز

4. فعالیت در بازار طلا

طلا از جمله دارایی­ های امن در سرتاسر جهان محسوب می­ شود که مامن امن سرمایه ­گذاران در هنگام بحران­ های اقتصادی است. این بازار پر ریسک، از دو فاکتور داخلی و خارجی تأثیرپذیر است؛ فاکتور داخلی، تأثیرگذار نرخ برابری دلار به ریال بوده و فاکتور خارجی، قیمت اونس جهانی است.

از دیگر مزیت های سرمایه گذاری در بازار طلا، نبود محدودیت زمانی است؛ به طوریکه در هر زمان، می توان به خرید و یا فروش آن اقدام کرد. البته باید به یاد داشته باشید که انتخاب این روش سرمایه گذاری،  بسیار حساس بوده و به دانش بالایی نیاز دارد.

انتخاب از بین طلای ساخته شده یا ساخته نشده، یکی از اصلی ترین دغدغه های افراد است؛ البته سرمایه­ گذاری های کلان، عموماً بر روی طلای ساخته نشده صورت می گیرد. جذابیت بازار طلا به عنوان یک بازار سودده، در کل دنیا و حتی کشورهای پیشرفته نیز مطرح است.

5. صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در ایران است؛ صندوق هایی که با قوانین مشخص و منعطف خود، امکان انجام این کار را ساده تر می کنند. یکی از جذاب ترین انواع صندوق سرمایه ­گذاری، نوع طلایی آن است که نمونه هایی از آن عبارتند از:

 • صندوق پشتوانه طلای لوتوس
 • صندوق سرمایه گذاری زرافشان امید ایرانیان
 • صندوق سرمایه­ گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای مفید
 • و…

در واقع در این روش، بدون درگیر شدن برای خرید طلا، از طلای ساخته شده گرفته تا انواع سکه، به صورت دقیق بر روی آن ها سرمایه­ گذاری می کنید. با این کار، ارزش سرمایه شما بر اساس قیمت طلا محاسبه می شود. این روش، یکی از بهترین و سودمندترین راه های سرمایه گذاری در ایران است.

سرمایه گذاری بر روی طلا

6. سرمایه گذاری روی سکه

موردی که باعث می شود تا به سکه به عنوان یکی از بازارهای سرمایه گذاری نگاه شود، این است که خاصیت «نقد شوندگی» بالایی دارند. به عبارتی دیگر، خرید سکه در مقایسه با موارد دیگر، به سرمایه کمتری نیاز دارد.

همین موضوع باعث شده است تا عده بسیاری برای حفظ ارزش پول خود، سکه طلا خریداری کنند؛ با اینحال، کسب سود مستمر از آن، مستلزم برخورداری از دانش و مهارت است که هرکسی از پس آن برنمی آید.

خرید گواهی سپرده کالایی سکه طلا نیز از ابزارهایی است که بسیار عاقلانه تر از خرید سکه فیزیکی و نگهداری آن است. همچنین، در بازار آتی سکه که از اجزای بازار سرمایه کشور است، می توان قراردادهای آتی سکه طلا نیز خریداری کرد. خرید این قراردادها، متفاوت از خرید سکه فیزیکی است؛ به طور مثال می توان از اهرم موجود در آن بازار استفاده کرده و با مبالغ کم، تعداد بیشتری قرارداد سکه خریداری نمود.

انواع روش های سرمایه گذاری چیست؟

7. سرمایه گذاری در بازار سرمایه

در بازار سرمایه، اوراق بهادار با سررسید بیش از یک سال، به فروش می­ رسند. از جمله ابزارهایی که در این بازار ارائه شده ­است، می ­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سهام
 • صکوک
 • قرارداد آتی
 • اوراق مشارکت
 • اوراق تسهیلات مسکن
 • قراردادهای اختیار معامله

در میان تمامی این روش ها، سرمایه­ گذاری در بورس، یکی از مرسوم ترین روش ها در دنیاست که می تواند با سود زیادی همراه باشد. شرکت های معتبر در صنایع مختلف، سهام خود را در بورس اوراق بهادار عرضه می کنند تا افراد مختلف، سهام دار آن شرکت شوند. عدم نیاز به سرمایه های کلان برای خرید سهام و ورود به بورس، یکی از دلایل جذابیت این بازار برای سرمایه­ گذاری است.

در رابطه با آن چه که برخی از افراد جامعه در مورد ریسک بالای سرمایه ­گذاری در بورس بیان می کنند، باید گفت، ریسک موجود در این روش سرمایه ­گذاری، بیش از آن که از ذات خود بازار ناشی شود، از رویکرد سرمایه گذاران آن سرچشمه می­ گیرد.

حتی در بورس نیز، می­ توان با به کارگیری روش­ های تحلیلی، بررسی اطلاعات شرکت­ ها و اقدام به سرمایه­ گذاری براساس تحلیل و شناخت، ریسک سرمایه­ گذاری را کاهش داده و تعدیل کرد.

انواع روش های سرمایه گذاری چیست؟

شرکت های بزرگ یا شرکت های کوچک؛ سهام کدام با ارزش تر است؟

بسیاری بر این باورند که سرمایه گذاری بر روی شرکت های بزرگ، سودآوری بیشتری دارد؛ این در حالی است که آمارها نشان از رشد بالای ارزش سهام شرکت های کوچک در مدت زمان کوتاه می دهند. اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که تنها اندازه شرکت­ ها نیست که تعیین کننده ارزش و متعاقبا قیمت آن ها در بازار است؛ بلکه آن چه اهمیت دارد عمکرد شرکت ­ها، سودآوری و قابلیت ثبات، تکرار سودآوری و رشد در سودآوری است.

اگر بتوانید به موقع سهام مناسبی خریداری کنید، با یک سرمایه گذاری کوچک، به رشد بالایی از ارزش سهام دست پیدا خواهید کرد. در نتیجه باید سعی کنید سبد سرمایه ­گذاری خود را متنوع کرده و تنها شرکت­ های بزرگ را در نظر نگیرید.

 • نیازی به حضور فیزیکی نداشته و به سادگی می توانید سهام مد نظر خود را خریداری کرده و یا سهام خود را به فروش برسانید.
 • نکته قابل توجه دیگر، موضوع سهولت دسترسی است؛ درواقع قابلیت معامله سهام در بورس، از طریق اینترنت نیز امکان پذیر است.
 • تمام آنچه سرمایه­ گذاری می کنید را در هر زمانی که بخواهید (در بازه زمان معاملات بازار)، بسیار راحت ­تر از سایر بازارها می توانید به فروش برسانید.
 • از مزایای سرمایه­ گذاری در بورس، نسبت به بسیاری از روش های دیگر، قابلیت نقدشوندگی سهام است. شما با خرید سهام در بورس، نگرانی بابت نقد شدن پول خود نخواهید داشت.

دو حالت سرمایه­ گذاری در بازار سرمایه

سرمایه گذاری در بازار سرمایه، به دو شکل کلی انجام می شود:

 • مستقیم

در این روش، سرمایه گذار، شخصا وارد معاملات بورس و خرید و فروش سهام شده و نیازمند آگاهی، دانش و تجربه کافی در مورد بازار، صنایع و اقتصاد کشور است. در روش مستقیم، سرمایه گذار باید از طریق شرکت های کارگزاری، نسبت به خرید سهام موردنظر اقدام کند.

 • غیرمستقیم

از انواع ابزارهای سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس، می­ توان به صندوق سرمایه گذاری (اوراق، سهام، طلا و…) و سبدگردانی اختصاصی اشاره کرد. در این روش، سرمایه گذار با بررسی وضعیت بازدهی، ریسک صندوق ها و سبدهای مختلف و همچنین سابقه مدیران این صندوق ها و سبدها، در یکی از آن ها سرمایه گذاری کرده و عملا به طور مستقیم، خود وارد پروسه انجام این کار نمی شوند.

مهم ­ترین تفاوت صندوق و سبد، در مالکیت سرمایه گذار است. در صندوق، پول سرمایه گذاران به صورت یک کل جمع شده و هر سرمایه گذار متناسب با سهم خود، از کل سرمایه صندوق از سود و زیان بهره مند می­ شود؛ این در حالی است که در سبد، شما همچنان مالکیت دارایی خود را دارید و صرفا امکان خرید و فروش را به افراد متخصص واگذار می­ کنید.

این روش سرمایه­ گذاری در هر دو حالت کلی آن (صندوق یا سبد)، برای افرادی که از دانش و تخصص کافی برخوردار نیستند، بهترین روش خواهد بود.

ویژگی ­های سرمایه­ گذاری بازار سرمایه

 • شفافیت اطلاعاتی در بورس: بررسی اطلاعات شرکت­ ها به لحاظ قابلیت اتکا و به موقع بودن
 • عدم نیاز به امکانات پیشرفته در زمان خرید و فروش اینترنتی سهام: تنها دانش و مهارت شماست که راهنما خواهد بود.
 • امکان فعالیت با هر مبلغی: این کار را از هرجای دنیا و تنها با داشتن اتصال اینترنت و لپ تاپ، موبایل یا کامپیوتر، قابل انجام است.
 • امکان نقد کردن سریع سرمایه در بیشتر مواقع: تنها زمانی که نماد یک شرکت به دلایلی مانند برگزاری مجمع، تعدیل سود و… موقتا بسته می شود، امکان فروش سهام وجود ندارد.
 • دو نوع سود یا عایدی قابل دریافت: سود ناشی از تغییرات قیمت سهام (capital gain) و سود ناشی از دریافت سود تقسیمی (dividend gain)؛ بنابراین در عین حال که سهام خود را نگهداری کرده اید و ارزش آن ممکن است رشد کند، سود نقدی نیز دریافت می کنید.

«در رابطه با سرمایه­ گذاری در بازار سرمایه، باید به این نکته توجه داشته باشید که این نوع سرمایه­ گذاری، یک فعالیت سوداگرانه مانند خرید سکه فیزیکی و ارز نیست؛ بلکه با سرمایه گذاری در بورس، به اقتصاد کشور و تامین مالی شرکت ها کمک می شود. در نتیجه شاید بتوان این شاخصه را، مهم­ ترین فاکتور متمایزکننده این روش سرمایه ­گذاری تلقی کرد.»

8. سرمایه­ گذاری خطرپذیر (استارتاپ ها و یا private equity)

یکی از روش های سرمایه گذاری در ایران که کمتر به آن پرداخته می شود، سرمایه ­گذاری بر روی استارتاپ ها یا کسب­ وکارهای نوپاست؛ کسب وکارهایی که می توانند پس از مدت کوتاهی بعد از آغاز فعالیت شان، با توجه به رشد سریع خود، سود فراوانی را برای سرمایه گذار به همراه داشته باشند.

انواع روش های سرمایه گذاری چیست؟

ویژگی بارز فعالیت در بازار استارتاپ ها

ویژگی اکثر این کسب وکارها رشد سریع است؛ این یعنی بازدهی سرمایه گذاری بسیار بالا. سرمایه گذاری خطرپذیر، جسورانه یا کارآفرینی (Venture Capital)، عبارت است از سرمایه ­گذاری بلند مدت مبتنی بر سهامداری که در بازه زمانی مشخص در شرکت­ های خصوصی که دارای قابلیت رشد بالایی هستند، صورت می­ گیرد.

این کسب وکارها، عموما به بازارهای جدید ورود کرده، محصولات جدید ارائه می­ کنند یا روش جدیدی در ارائه کالا و خدمات دارند. جدید بودن و نداشتن سابقه کافی برای ارائه و شفاف نبودن بازخورد بازار در آن حوزه خاص، ریسک بالایی را به همراه دارد.

درواقع سرمایه گذار خطرپذیر، بسته به مرحله توسعه استارتاپ، در معرض ریسک های متفاوتی قرار می گیرد؛ مانند:

 • درآمدزایی
 • تشکیل تیم
 • مقیاس پذیری
 • گسترش کسب وکار
 • نمونه اولیه محصول (MVP)
 • تناسب محصول با بازار هدف
 • و…

تمامی این موارد باعث می شوند که همانطور که انتظار بازدهی خوبی دارید، شکست نیز به همان اندازه محتمل باشد؛ به طوریکه در درصد بالایی از این کسب ­وکارها، در سال­ های ابتدایی فعالیتی، شکست می خورند. به طورکلی، درصد شکست (failure rate) در این بازار، بخصوص در آن دسته از استارتاپ­ هایی که نوپاتر هستند، بیشتر است. در نتیجه ریسک سرمایه ­گذاری بسیار زیاد است.

از این روست که سرمایه ­گذاری در این حوزه، اصولا سرمایه­ گذاری خطرپذیر یا venture capital نام­گذاری شده ­است. به همین دلیل، کسانی که قصد ورود به این روش را دارند، باید طرح و مدل کسب ­وکار، تیم، بازار، محصول و… را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهند.

ارزیابی پتانسیل کسب وکارها

آن چه در ادبیات این حوزه به Due diligence، شناخته شده ­است، به معنای ارزیابی و تحلیل همه جانبه سرمایه گذاران از وضعیت و پتانسیل های سرمایه گذاری است. همچنین باید یک قرارداد شفاف حقوقی و دقیق تهیه شده و به امضای طرفین سرمایه ­گذار و سرمایه­ پذیر برسد.

به دلیل بالا بودن مبلغ مورد نیاز استارتاپ ها، معمولا سرمایه­ گذاران این حوزه، اشخاص حقوقی، شرکت یا صندوق هایی هستند که سرمایه در دسترس خود را از مجموعه ای از افراد و نهادهایی مانند صندوق های بازنشستگی، بانک ها و بیمه ها، نهادهای دانشگاهی، شرکت های بزرگ و… تأمین کرده اند. گرچه در حال حاضر، برخی شرکت ­ها به جمع آوری مبالغ سرمایه گذاران خرد و حقیقی در قالب تامین مالی جمعی یا Crowd Funding اقدام کرده اند که بتوانند پروسه تامین مالی استارتاپ ها را با موفقیت پشت سر بگذارند.

نکته مهمی که در سرمایه­ گذاری در این حوزه باید به آن اشاره داشته باشیم، این است که سرمایه­ گذاری مناسب برای استارتاپ ­ها، باید چیزی فراتر از تامین نقدینگی و منابع مالی را به همراه داشته باشد. مواردی مانند تجربه و دانش از بازار، ارتباطات استراتژیک، تسهیل رشد و کسب سهم بازار و… از موارد مهمی است که در این فرصت سرمایه­ گذاری از جانب سرمایه­ پذیران اهمیت دارد.

«به یاد داشته باشید که اگر استراتژی سرمایه گذار با کارآفرین همسو باشد، امکان همکاری بین این دو، بهتر و باگیفیت تر پیش خواهد رفت.»

مهم ترین ویژگی­ های این روش را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • ریسک و درصد شکست بالا
 • مشارکت در مالکیت شرکت ­ها
 • نقدشوندگی پایین و نیازمند برخورداری از استراتژی­ های خروج
 • عدم وجود دیدگاه کوتاه مدت در توسعه تکنولوژی و نوآوری؛ اگر دیدگاه کوتاه­ مدت بر‎ سرمایه­ گذاری خطرپذیر حاکم شود، این حوزه، از مفهوم اصلی سرمایه ­گذاری خطرپذیر دور می شود. به عبارتی دیگر، این روش عموما دیدگاه بلند­مدت دارد.

با توجه به اهمیت و ضرورت گسترش فعالیت های اقتصادی در بخش خصوصی، باید ابزارهای مالی مورد نیاز این بخش ایجاد شده و گسترش بیابد؛ سرمایه گذاران خطرپذیر با هدف حمایت از ایده های خلاقانه برای رونق کسب وکارها در صحنه اقتصاد، یکی از مهمترین ابزارها هستند.

در انتها باید به این نکته بسیار مهم نیز توجه داشته باشید که طبق تئوری­ های معروف سرمایه­ گذاری، تخصیص تمام حجم سرمایه به یک فرصت، ریسک بالایی داشته و در راستای کاهش ریسک، بهترین روش، تخصیص بهینه سرمایه در فرصت­ های مختلف و به عبارتی دیگر، تشکیل پرتفوی سرمایه­ گذاری و متنوع سازی است.

افراد بیشتر در کدام بازار سرمایه گذاری می کنند؟ چرا؟

این که افراد از چه نوع سرمایه گذاری استفاده کنند، به عوامل متعددی بستگی دارد. اصلی ترین معیار در زمان انتخاب، میزان بودجه درنظر گرفته شده است. در سال های گذشته، درصد ورود افراد به بازار بورس، به دلیل مزایای زیادی که دارد، به شکل چشم گیری افزایش پیدا کرده است.

در بازار ایران، بازار طلا و سکه نیز رونق زیادی دارد. دلایل این انتخاب تمامی این گزینه ها نیز کاملاً واضح است؛ تمام ما به دنبال کسب بیشترین میزان سود در کوتاه ترین زمان و با کمترین میزان ریسک هستیم.

چگونه تشخیص دهیم که کدام روش بهتر است؟

به قطع نمی توان یک مورد را به عنوان بهترین گزینه برای سرمایه گذاری معرفی کرد؛ هر بازار ممکن است برای افراد مختلف، نتیجه متفاوتی داشته باشد. با اینجال، معیارهایی برای انتخاب بازار مناسب وجود دارد که گزینه های روی میز شما را کاهش می دهد. برای مثال برای ورود به بازار مسکن، نیاز به سرمایه اولیه بسیار هنگفتی خواهید داشت. حال اگر شما خیلی هم به این بازار و افزایش قیمت ها در آن علاقه داشته باشید، بدون چنین سرمایه ای راهی به داخل آن نخواهید داشت. مواردی که در ادامه عنوان می کنیم، ازجمله مهم ترین فاکتورهای انتخاب بازار سرمایه است:

 • شناخت بازارها
 • ریسک پذیری فرد
 • دارایی موجود برای سرمایه گذاری
 • عدم نیاز به سرمایه در دسترس در کوتاه مدت

در نتیجه، با تحلیل این پارامترها و شخصیت و وضعیت زندگی خود، می توانید بهترین بازار را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید. در کنار تمامی این فاکتورهایی که نام بردیم، یک معیار دیگر هم وجود دارد که بر تمامی این موارد، اولویت خواهد داشت. مشاهده آموزش های لازم برای نحوه سرمایه گذاری در بازارها، معیاری است که می تواند نقطه عطفی برای موفقیت شما باشد. در واقع آموزش های اصولی هر بازاری در کنار داشتن یک مربی مسلط، کلید اصلی موفقیت در هر بازاری است.

انواع روش های سرمایه­ گذاری

سرمایه گذاری بر حسب موضوع، به دو دسته واقعی و مالی تقسیم می شود؛ در دسته واقعی، فرد با فدا کردن ارزشی در زمان حاضر، نوعی دارایی واقعی به دست می آورد. درواقع هدف از سرمایه گذاری، کسب یک دارایی واقعی است. خرید ملک یا آپارتمان، نمونه ای از این روش است.

در دسته مالی، فرد در ازای فدا کردن ارزش حاضر، نوعی دارایی مالی که نتیجه آن معمولاً جریانی از وجوه نقد است به دست می آورد؛ سرمایه گذاری در اوراق بهادار مانند سهام عادی یا اوراق مشارکت که فرد در ازای پرداخت پول، محق به دریافت جریانی از وجوه نقد به شکل سود می شود، سرمایه گذاری مالی محسوب می شود.

در ادامه برخی از این موارد با هم مورد بررسی قرار خواهیم داد:

1. املاک و مستغلات

خرید خانه، آپارتمان، زمین و… به منظور کسب درآمد یا افزایش سرمایه، می تواند یک نوع سرمایه­ گذاری واقعی محسوب شود. این درآمد، می تواند از اجاره آن ملک یا فروش به قیمتی بالاتر از نرخ خرید انجام شود.

مفهوم سرمایه

2. کالاهای فیزیکی

خرید طلا، نقره، جواهرات و هر نوع کالای ارزشی که قابلیت خرید و فروش مجدد داشته باشد می تواند یک نوع سرمایه گذاری واقعی محسوب شود.

3. سهام

خرید سهام شرکت ها در بازار بورس اوراق بهادار، به منظور کسب درآمد و افزایش سرمایه، یک سرمایه ­گذاری مالی محسوب می شود. ریسک سرمایه ­گذاری در بازار بورس، بسیار بالاست و کسانی که دانش کافی در این بازار را دارند، می توانند با مدیریت ریسک در این بازار فعالیت کرده و بازدهی بیشتری نسبت به سایر دارایی ها به دست آورند.

4. اوراق بدهی

اوراق بدهی، با هدف تامین بودجه مالی لازم برای پیاده سازی طرح های شرکت ها و نهادهای کشور مورد استفاده قرار می گیرد؛ این اوراق، معمولا توسط دولت، منتشر و ضمانت می شوند. در نتیجه، از آنجایی که پرداخت اصل و فرع این اوراق، توسط دولت تعهد می شود، جزء اوراق کم ریسک محسوب می شوند.

اوراق بدهی مشخصات مشترکی ازجمله تاریخ سررسید، ارزش اسمی، نرخ سود اسمی و قیمت فروش دارند؛ اوراق مشارکت و صکوک دو نوع عمده از اوراق بدهی موجود در بازار هستند.

5. سپرده بانکی

یکی از سرمایه گذاری­ های کم ریسک، سپرده های بانکی مدت دار است که توسط بانک ها ارائه می شود. این سپرده ها در حساب­ های مختلف و در بازه­ های زمانی متفاوت، می تواند نرخ سود متفاوتی داشته باشد. این سرمایه ­روش، با توجه به ریسک کمی که دارد، بازدهی پایین تری نیز نسبت به سایر گزینه های موجود در بازار در اختیار شما قرار خواهد داد.

6. صندوق های سرمایه ­گذاری

صندوق ها یکی از روش های سرمایه ­گذاری در بازار سرمایه هستند که به عنوان نهادهای واسطه مالی شناخته می شوند. در این روش، مردم وجوه خود را جمع آوری و در اوراق بهادار سرمایه گذاری می کنند تا در نهایت بتوانند از سود حاصل استفاده کنند.

7. صندوق های درآمد ثابت

این صندوق­ ها با ترکیب دارایی های مالی مختلف مانند اوراق مشارکت، سپرده های بانکی، اوراق خزانه و… جزء سرمایه ­گذاری­ های کم ریسک محسوب می شوند. این صندوق ها، ضامن نقد شوندگی و پرداخت سود دارند که در بازه زمانی معین به سرمایه گذاران، سود صندوق را پرداخت می کنند.

8. صندوق سرمایه گذاری در سهام

این صندوق­ ها درصد مشخصی از ترکیب دارایی خود را به سهام شرکت های بورسی و مابقی را به اوراق مشارکت اختصاص می دهند؛ بنابراین ریسک بالاتری نسبت به صندوق های درآمد ثابت داشته و همچنین احتمال بازدهی بیشتر نیز در آن ها وجود دارد.

9. صندوق مختلط

این نوع صندوق­ ها، در ترکیب دارایی خود از سهام و اوراق با درآمد ثابت به نسبت تقریباً مساوی سرمایه گذاری می کنند. نسبت دارایی سهام و اوراق با درآمد ثابت صندوق های مختلط ممکن است در طول زمان تغییر پیدا کند.

عمدتاً این نسبت حداقل ۴۰٪ و حداکثر ۶۰٪ سهام بوده و مابقی نیز اوراق با درآمد ثابت را شامل می شود. به طورکلی، ریسک این نوع صندوق­ ها از صندوق های سهامی کمتر بوده و  در نهایت بازدهی بالاتری نسبت به صندوق های درآمد ثابت خواهند داشت.

10. صندوق قابل معامله (ETF)

این صندوق­ ها دارایی های متنوعی از سهام و اوراق بهادار داشته و مانند سهام در بورس معامله می­ شوند. برخلاف صندوق های سرمایه گذاری مشترک که NAV هر واحد در پایان روز محاسبه و مبنای خرید و فروش قرار می گیرد، ETF را می توان همانند سهام در طول یک روز معاملاتی معامله کرد.

طرح و برنامه مالی سرمایه گذاری

پیش از اینکه افراد به سرمایه­ گذاری اقدام کنند، هر فردی باید یک طرح کلی مالی را تنظیم کند. این طرح، باید دربرگیرنده تصمیم گیری در خصوص انجام معامله باشد. همچنین نحوه مالکیت، طول عمر دارایی و میزان سودآوری آن نیز باید مدنظر قرار گیرد.

همچنین، مفهوم ترکیب بهینه نیز اهمیت بسیار بالایی دارد؛ زیرا ثروت افراد که به صورت دارایی های مختلف نگهداری می شود، باید به صورت واحد، ارزشیابی و مدیریت شود. به عبارتی دیگر، ثروت باید در قالب پرتفوی، مدیریت و ارزشیابی شود. پرتفلیو دربرگیرنده مجموعه سرمایه­ گذاری یک سرمایه گذار است.

اهمیت آموزش

مهمترین نکته ای که باید در رابطه با سرمایه گذاری و هر مهارت دیگری، در نظر داشته باشید، این است که بدون آموزش، نمی توان وارد بازارها شده و موفقیت کسب کرد. زیرا هر خریدی بدون اطلاع کافی از بازار هدف، می تواند ضرر بسیار سنگینی به دنبال داشته باشد که در بسیاری از موارد، جبران آن غیر ممکن است.

مخصوصا اگر بخواهید وارد بورس ایران شده و در آن سرمایه گذاری کنید، بدون شک باید ابتدا در کلاس آموزشی شرکت کرده و پس از اینکه راه و رسم سرمایه گذاری را با استفاده از تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی یاد گرفتید، فعالیت خود را در بازارهای مختلف، آغاز کنید.

اهداف سرمایه­ گذاری

 • کسب سود قابل توجه: مانند سفته بازان
 • حفظ ارزش پول: در بسیاری از موارد، اگر پول، در یک فرصت سرمایه­ گذاری به کار گرفته نشود، در طول زمان با توجه به نرخ تورم ارزش کمتری پیدا می کند. کسی که به دنبال حفظ ارزش پول خود است، سرمایه­ گذاری های مطمئن و کم سود را ترجیح می دهد.
 • استفاده از فرصت­ های دیگر سرمایه­ گذاری: برای مثال، مالک یک کارخانه، با توجه به ریسک های کسب وکار خود، به دنبال کاهش ریسک، وارد یک فرصت سرمایه گذاری دیگر می شود. چنین افرادی بیشتر به دنبال متنوع سازی سبد سرمایه­ گذاری خود هستند.

«نکته بسیار مهمی که در انتخاب یک فرصت سرمایه گذاری نقش دارد، افق مدنظر است. سرمایه گذاری را می توان به دو نوع کوتاه مدت یا حداکثر تا یک سال و بلند مدت و بیش از یک سال تقسیم کرد.»

اهداف سرمایه گذاری

دلیل استفاده از سرمایه­ گذاری

 • از تحولاتی که از سال ۱۹۹۰ در زندگی مردم بیشتر به چشم می خورد، شرکت در طرح های بازنشستگی است.
 • همه مردم، ثروتی دارند که ناشی از ارائه خدمات آنان در بازار کار است. آن ها برای حفظ سرمایه و کسب سود بیشتر، تلاش می کنند تا در بازارهای مختلف فعالیت داشته باشند.
 • به ساده ترین بیان، ما با سرمایه گذاری، به دنبال کسب پول بیشتر هستیم. همه ما با سرمایه گذاری در بازارهای مختلف، به دنبال آن هستیم که رفاه و آسایش فعلی و آتی خود را بهبود ببخشیم.
 • سرمایه گذاران به دنبال آن هستند که ثروت و دارایی خود را به شکل درستی، مدیریت کنند تا بتوانند از آن ها را در برابر عواملی مانند تورم، مالیات و… محافظت کرده و در نهایت، بیشترین بازده و سود را کسب کنند.
 • منبع وجوهی که سرمایه گذاری می شود، می تواند دارایی های حال حاضر، مبالغ وام گرفته شده یا پس انداز شده باشد. به طورکلی، ما تلاش می کنیم تا با صرفه جویی در مصرف امروز و پس انداز آن، تضمین بهتری برای آینده خود پیدا کنیم.

روش های سنتی سرمایه گذاری

در گذشته و در روش های سنتی حفظ سرمایه، مردم مبالغی را به صورت ماهانه برای دوران بازنشستگی پس انداز می کردند؛ اما در دنیای اقتصاد امروزی، همین افراد منابع مالی خود را در خرید سهام، اوراق قرضه و سایر موارد مشابه به کار استفاده می کنند تا بتوانند به سود بیشتری دست پیدا کنند. بنابراین، نتیجه تصمیم گیری فرد (چه سود و چه زیان) بر روی مزایا و منافع بازنشستگی وی نیز تأثیر می گذارد.

«به صورت کلی، می توان اینگونه عنوان کرد که سرمایه گذاران، می خواهند پول کنونی خود را بیشتر کرده و با ریسک روی آن، به سود بیشتری برسند.»

در تمامی بازارها، خصوصا بازار ایران که همواره با تلاطم مواجه است، نگه داشتن پول نقد، فرصت از دست رفته است؛ همچنین، عموما در یک فضای تورمی، قدرت خرید کاهش پیدا کرده و ارزش پول کاهش پیدا می کند.

سرمایه گذاران، تمایل دارند که بازده و سود آن ها تا حد ممکن، افرایش پیدا کند؛ اما باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که میزان سود دریافتی شما، همیشه تحت تاثیر عاملی به نام ریسک قرار دارد.

به طور مثال، سال ۱۹۸۲ در ایالات متحده، سال خوبی برای بازار سهام بود؛ به طوریکه بازده کلی اوراق مربوط به سهام عادی، از ۲۰٪ نیز بالاتر رفت؛ اما در همین سال بود که برخی از صندوق هایی که تا آن زمان، سود داشتند، با زیان روبرو شدند. بنابر­این یک سرمایه گذار، در زمان تصمیم گیری باید ریسک و بازده را در نظر داشته و این دو عامل را هیچ وقت جدا از هم نبیند.

«در هر حوزه ای، ریسک می تواند معنای متفاوتی داشته باشد؛ در اینجا منظور ما از ریسک، میزان اختلاف بازده واقعی یک سرمایه گذاری از بازده مورد انتظار آن است.»

چرا سرمایه گذاری می کنیم؟

آیا سرمایه گذاران از ریسک نفرت دارند؟

معمولا در اقتصاد اینگونه درنظر گرفته می شود که سرمایه گذاران، عملکردی منطقی دارند؛ در نتیجه، اطمینان را به عدم اطمینان ترجیح داده و علاقه ای به ریسک ندارند. به عبارت دقیق تر، آنان ریسک گریزند. منظور از سرمایه گذار ریسک گریز، کسی است که در ازای قبول ریسک، انتظار دریافت بازده و سود بیشتری دارد.

«نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که در این حالت، پذیرفتن ریسک یک کار غیرمنطقی نیست؛ حتی اگر میزان ریسک خیلی زیاد باشد.»

در چنین شرایطی، انتظار بازده بالا نیز وجود داشته و به همان اندازه که امکان کسب سود وجود دارد، احتمال شکست را نیز باید در نظر گرفت. به عبارتی دقیق تر، سرمایه گذاران، نمی توانند انتظار داشته باشند که بدون قبول ریسک بالا، بازده بالایی کسب کنند. در نتیجه، آنان به صورت ضمنی یا آشکارا و با توجه به ریسک پذیری خود به سرمایه گذاری اقدام می کنند؛ افرادی که ریسک بالایی را قبول می کنند انتظار بازده بالایی را نیز دارند و برعکس.

از آنجا که سرمایه گذاری به رشد سرمایه یا کسب سود در آینده تمرکز دارد، ریسک هایی نیز وجود دارند که نمی توان آن را حذف یا متوقف کرد. به عنوان مثال:

 • سرمایه گذاری در شرکتی که در آینده ورشکسته شود یا پروژه ای که شکست بخورد؛ این همان چیزی است که سرمایه گذاری را از پس انداز متفاوت می کند.
 • پس انداز، ذخیره پول بدون هیچ ریسکی برای استفاده در آینده است (جز بحث کاهش ارزش پول)؛ در مقابل اما سرمایه گذاری به کسب سود در آینده تمرکز داشته و در نتیجه مستلزم پذیرش ریسک است.

به طور کلی ریسک به دو دسته ریسک سیستماتیک و ریسک غیر سیستماتیک تقسیم بندی می شود که در زمان محاسبه آن باید طبق فرمول زیر عمل کرد:

ریسک سیستماتیک + ریسک غیر سیستماتیک = ریسک کل

 • ریسک سیستماتیک (غیرقابل اجتناب)

ریسک سیستماتیک، تغییرپذیری در بازده کل اوراق بهادار را مستقیما ناشی از تغییرات بازار یا اقتصاد می داند. این ریسک غیرقابل کنترل است و در نتیجه کاهش پذیر نیز نخواهد بود. منابع این ریسک عبارت اند از ریسک تورم، ریسک نرخ بهره، ریسک بازار و گاها ریسک سیاسی.

 • ریسک غیر سیستماتیک (قابل اجتناب)

این ریسک قابل کنترل و کاهش پذیر است و تغییرپذیری در بازده اوراق بهادار را شامل می شود که به تغییرپذیری کلی بازار یا اقتصاد بستگی نداشته و از فاکتورهای درونی یک شرکت اثر می گیرد. بنابراین، می توان از طریق استراتژی­ هایی مانند متنوع سازی، این ریسک را کاهش داد.

آیا سرمایه­ گذاران به دنبال حداقل کردن ریسک خود هستند؟

خیر! زیرا حداقل کردن میزان ریسک، مخصوصا نرخ بازده پایین، هزینه هایی را در پی خواهد داشت. حداقل کردن ریسک، به نگهداری دارایی های بدون ریسک مانند پس انداز و اوراق خزانه منجر می شود. در حالی که کسانی که سرمایه گذاری می کنند، به دنبال آن هستند که رابطه ای منطقی میات ریسک و بازده خود ایجاد کنند.

فیلیپ تاون، در این باره می گوید:

“وقتی صحبت از سرمایه گذاری می شود، هدف این است که پول با بالاترین نرخ و کمترین میزان ریسک ممکن رشد کند. درست است که هیچ میان بری برای ثروتمند شدن نیست، راه های هوشمندانه ای برای آن وجود دارد.”

بهترین روش کسب سود با پول کم چیست؟

در بخش های قبلی، روش های سرمایه گذاری در بازار ایران و مزایا و معایب هر روش را با هم مورد بررسی قرار دادیم. در ادامه نیز عنوان کردیم که انتخاب بهترین روش برای کسب سود، به چه فاکتورهایی وابسته است. در حال حاضر، می توان بازار بورس را یکی از گزینه های منطقی برای زمانی درنظر گرفت که بودجه اولیه کمی دارید و نمی توانید در بازارهای دیگر فعالیت داشته باشید. ورود به سایر بازارها با سرمایه های کم به چند دلیل زیر منطقی نخواهد بود.

در درجه اول، سود حاصل در سرمایه گذاری، در بازارهایی که به سرمایه بالا نیاز دارند، چندان قابل توجه نخواهد بود. در درجه دوم، کمیسیون ها و مالیات های موجود در بازارهای دیگر، به نسبت زیاد بوده و خطری برای چنین سرمایه هایی محسوب می شوند. در چنین شرایطی، بازار بورس با نداشتن هیچ کدام از این مشکلات و فراهم نمودن شرایط کسب سود با نرخ های قابل توجه برای هر میزان سرمایه ای، بستری عالی برای ورود سرمایه های کم است.

با مبالغ زیاد در کجا سرمایه گذاری کنیم؟

سرمایه گذاران حرفه ای که با نحوه سرمایه گذاری در بازارهای مدرن آشنا هستند، می دانند که مهم تر از مبلغ اولیه برای سرمایه گذاری، نرخ رشدی است که برای پول خود ایجاد می کنند. کسب سود کم با مبالغ هنگفت هم می تواند پول زیادی باشد، اما نرخ رشدهای کم در درازمدت، شما را به یک ورشکسته تبدیل خواهد کرد که روزبه روز دارایی خود را کمتر و کمتر می بیند.

به عنوان یک سرمایه گذار باتجربه، پیشنهاد می کنیم برای مبالغ بالا، سبدی از بازارهای سرمایه گذاری را انتخاب کرده و پول خود را با نسبت های مشخصی در بازارهای مختلف سرمایه گذاری کنید تا هم از سود همه آن ها برخوردار شده و هم ریسک کمتری متوجه سرمایه تان باشد.

تعیین بازده هر روش

مسلماً در کوتاه مدت نمی توان بازدهی بازارها را تعیین کرد. بسیاری از آن ها در کوتاه مدت و میان مدت، اصلاً سود چندانی ندارند؛ اما در درازمدت می توانند نرخ رشد مناسبی برای فرد سرمایه گذار ایجاد کنند؛ اما یک راه حل ساده برای حل این مشکل، استفاده از داده های آماری است.

تجربه ثابت کرده است که همه بازارها در یک روند طولانی مدت و چندساله، مسیر ثابتی را طی می کنند؛ گاهی بازار رونق دارد، گاهی رکود. با تحلیل داده های آماری بازارها می توانید بازده هر یک از آن ها را برای خود محاسبه کنید.

در ده سال گذشته، بورس بیشترین بازده را در میان همه بازارها به خود اختصاص داده و بعد از آن، بازار سکه و سپس بازار طلا در رده های بعدی قرار داشته اند.

پس از سودآوری، با سود چه کنیم؟

یک اصل مهم و البته حیاتی در نحوه سرمایه گذاری در بازارها که با عنوان نرخ مرکب شناخته می شود، توصیه اکید دارد که حتماً سود حاصل از هر بازاری را دوباره سرمایه گذاری کنید تا در درازمدت با نرخ مرکب، سرمایه خود را رشد دهید.

البته این مزیت برای هر بازاری وجود ندارد؛ بازار سکه و به صورت عمده تر بازار بورس این نرخ را برای شما فراهم می آورند. البته سودهای مبالغ بالای حاصل از سرمایه گذاری در بازارهایی مانند بورس و سکه را می توانید به بازار مسکن نیز انتقال دهید.

تاثیر گرانی و تورم بر انتخاب روش سودآوری

یکی از بزرگ ترین مزیت های بازار سرمایه مانند بورس، البته اگر با نحوه سرمایه گذاری در آن آشنا باشید، رشد چند برابری آن ها در تورم و گرانی های بازار سنتی است. بازارهایی مانند بازار بورس، سکه و دلار و کمی با تاخیرتر بازار مسکن نسبت به گرانی همیشه جلوتر هستند.

سرمایه گذاری در این بازارها علاوه بر حفظ ارزش سرمایه های شما باعث ایجاد ارزش افزوده نیز برای آن ها خواهد شد. با شناخت نحوه سرمایه گذاری و البته تأثیرپذیری هرکدام از بازارها از گرانی می توانید نسبت به سرمایه گذاری در آن ها اقدام کنید.

ادامه مطلب