Lines_Background
مینی‌دوره رایگان درآمد روزانه ۱۰۰ دلار از فارکس
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایه
آموزش ترید از صفر صفر

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

Risk-management-in-cryptocurrency-trading
مدیریت ریسک در معاملات کریپتوکارنسی برای...

در دنیای اقتصاد امروزی، بازارهای مالی و معاملاتی مانند ارز دیجیتال، به یک مکان مناسب برای سرمایه گذاری تبدیل شده است. با اینحال، ضررهایی که ممکن است در این مسیر، با آن ها روبه رو شویم، بسیاری از ما را نسبت به فعالیت در این بازارها، دچار تردید کرده است. همه ما داستان هایی را شنیده ایم که در آن ها، تریدر، در بازارهای کریپتویی وارد شده و در نهایت با ضررهای متعدد از آن خارج شده است. در مقابل کم نشنیده ایم در مورد افرادی که با سودهای چند میلیاردی، در این بازارها فعالیت داشته اند. با توجه به چنین شرایطی، بهترین تصمیم چیست؟ آیا گذر از این سودها، کار عاقلانه ای است؟

مدیریت ریسک در معاملات کریپتوکارنسی

در این مقاله از خانه سرمایه، به دنبال کشف و افشای راز هیچ کدام از تریدرهای موفق و خوش شانس نیستیم؛ زیرا اساسا هیچ رازی برای افشا وجود ندارد. اگر تنها کمی در این بازارها فعالیت داشته باشید، می دانید که این تریدرها تافته جدا بافته نیستند و این طور هم نیست که شانس در خانه شان را زده باشد.

موفقیت تمامی این افراد، بعد از تسلط به مباحث معامله، فقط و فقط تحت تاثیر یک موضوع است؛ مدیریت ریسک. اگر شما هم با این چالش مواجه اید و به دنبال راهی برای غلبه بر این دست نگرانی ها می گردید، مطالب ما می تواند برای شما بسیار مفید باشد؛ با ما همراه باشید.

کاربرد دارایی های دیجیتال

شاید این تصور وجود داشته باشد که مگر کسی وجود دارد که پاسخ این سوال را نداند؟ قضیه آن شتری را شنیده اید که از اول بارش کج بود و به مقصد نمی رسید؟ پس بد نیست برای جلوگیری از هرگونه مشکل در آینده، از همین حالا پایه های محکمی برای درک این دارایی ها بسازیم. به عبارتی دیگر، بهتر است از ابتدا دید عمیق و درستی در مورد ابتداییات این موضوعات داشته باشیم.

وقتی بیت کوین در سال 2009 وارد بازار شد، افراد زیادی به آن توجه نشان ندادند؛ اما با افزایش قیمت ها، به مرور، نگاه ها به بیت کوین نیز تغییر کرد. در نهایت، در سال 2013، اتریوم با یک بلاک چین قابل برنامه ریزی و چندمنظوره، وارد بازار شده و دنیا را متحیر کرد. در نتیجه این اتفاق، افراد متوجه شدند که می توانند با استفاده از بلاک چین، مالکیت چیزهای دیجیتالی را به دست گرفته و این موضوع باعث افزایش اعتبار دارایی های دیجیتال شد.

کریپتو کارنسی تنها یکی از دارایی های دیجیتال است و با گذر زمان، نوع جدیدی از آن ها معرفی می شود. امروزه، بسیاری از سازمان ها به دنبال راهی هستند تا با استفاده از بلاک چین و دارایی های دیجیتال، فرایندهای خود را بهبود بخشیده و در نهایت هزینه ها را کاهش دهند.

برای شرکت هایی که پشت این پلتفرم ها هستند، انگیزه مثل روز روشن است؛ هر جا که فرصتی وجود داشته باشد، شرکت ها لحظه شماری می کند تا از آن پول دربیاورند. برای مثال، ارزش بازار رمزارزها در ژانویه 2022 بیش از ۱.۷ تریلیون دلار بود؛ عدد حیرت آوری ا ست، نه؟! عجیب تر خواهد بود اگر بدانید این عدد همچنان در حال رشد است.

کاربرد دارایی های دیجیتال

منظور از مدیریت دارایی کریپتو کارنسی چیست؟

به زبان ساده، مدیریت دارایی های کریپتو، به معنای خرید و فروش دارایی های دیجیتال به عنوان سرمایه گذاری و مدیریت یک سبد است تا در نتیجه این کار، ارزش کلی آن افزایش پیدا کند.

«اگرچه مدیریت دارایی موضوع جدید و تازه ای نیست، اما با ورود رمزارزها و دارایی های دیجیتال مبتنی بر بلاک چین، نیاز به مدیریت دقیق سبد، از همیشه حیاتی تر شده است.»

کاهش خطر و مدیریت ریسک در معاملات کریپتو کارنسی

برای هر تریدر حرفه ای، داشتن برنامه معاملاتی ضروری است. در بازارهای نوسانی کریپتوکارنسی، این برنامه به مدیریت بهتر ریسک کمک می کند. به بیانی دیگر، با استفاده از چنین برنامه ای، می توانید پایداری در معاملات خود را افزایش داده و به سمت سودآوری حرکت کنید.

در زمان تهیه برنامه معاملاتی، باید جزئیاتی از نحوه ورود و خروج از معاملات، شاخص های ورود و خروج، اندازه موقعیت ها و تنظیمات مربوط به توقف ضرر یا همان استاپ لاس را در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که استفاده از یک استراتژی معاملاتی، مزایای زیادی در اختیار شما می گذارد؛ برای مثال کاهش استرس در طول روز، کاهش از دست دادن فرصت ها و آگاهی بیشتر از عاداتتان که به شما در توسعه مهارت های معاملاتی کمک می کند.

وقتی یک استراتژی معاملاتی در دست دارید، گام مهم بعدی وفادار ماندن به آن است؛ حتی زمانی که با ضرر مواجه می شوید یا بهتر است بگوییم «به ویژه»، زمانی که با ضرر مواجه می شوید.

«در دنیای معاملات، ضرر کردن امری طبیعی است، حتی برای بهترین ها.»

متأسفانه بسیاری از تریدرهای تازه کار، با اولین ضررها، نقشه و استراتژی خود را دست کم می گیرند؛ اما یادتان باشد، وفادار ماندن به استراتژی، کلید موفقیت در معاملات طولانی مدت است. اگر به هر دلیلی از نقشه خود منحرف شوید، ممکن است به جای بهبود، وضعیت را بدتر کرده و ضررهای بیشتری ببینید.

استاپ لاس یکی از بهترین راه ها برای کاهش ریسک در معاملات

یکی از مهم ترین راه های جلوگیری از ایجاد ضررهای بزرگ در معاملات، استفاده از «استاپ لاس (Stop Loss)» است. این دستور، به شما اجازه می دهد تا حد معینی برای فروش دارایی تان تعیین کنید تا احتمال ایجاد ضررهای بزرگ به حداقل برسد. فرض کنید 10 قرارداد BNBBUSD، با قیمت 350 دلار خریده اید؛ اگر نمی خواهید بیشتر از 20٪ ضرر کنید، یک استاپ لاس در قیمت 280 دلار تنظیم می کنید. در نهایت، اگر قیمت به این مقدار رسیده یا کمتر شود، قراردادهای شما به قیمت بازار فروخته می شوند.

تریدرها از دستورات استاپ لاس، به عنوان بخشی از استراتژی مدیریت ریسک خود استفاده می کنند تا درصورت نرسیدن به انتظارات، موقعیت های معاملاتی خود را ببندند. استاپ لاس، به تریدرها امکان می دهد تصمیم های از پیش تعیین شده برای فروش داشته و در نهایت، احساسات را از کار جدا کنند.

مفهوم استاپ لاس

محدود کردن مرز ریسک در هر معامله به 5٪

مدیریت سرمایه به شما کمک می کند مقدار پولی را که در یک معامله می گذارید، کنترل کرده و در نتیجه میزان ریسک را کاهش دهید تا در عین حال از حساب خود نیز سود ببرید. استراتژی درست برای این کار، این است که هرگز بیشتر از 5٪ از ارزش حساب خود را در یک معامله نگذارید. این مقدار با تغییر ارزش حساب شما ممکن است افزایش یا کاهش داشته باشد؛ اما با این محدودیت، اطمینان خواهید داشت که تمام پول تان را در یک معامله به خطر نیانداخته اید.

به یاد داشته باشید که با توجه به ناپایداری و نوساناتی که در بازار کریپتو کارنسی وجود دارد، وقتی در قراردادهای با اهرم بالا مانند قراردادهای فیوچرز به صورت بی حد و مرز سرمایه گذاری می کنید، ممکن است در چند دقیقه، تمام سرمایه خود را از دست بدهید؛ بنابراین توصیه می کنیم که تنها 1-2٪ از سرمایه خود را در یک معامله ریسک کرده و به هیچ وجه، سقف 5٪ را رد نکنید.

فرض کنید در کیف پول فیوچرز خود، 10,000 BUSD دارید؛ در این شرایط، شما باید برای هر معامله، فقط 100 تا 200 BUSD ریسک کنید. وقتی به خوبی ریسک ها را مدیریت کرده و به میزان مناسبی معامله می کنید، می دانید کجا و چگونه مرز ضرر خود را تعیین کرده و در نتیجه، نسبت سود به خطر را مدنظر قرار می دهید. حتی اگر معامله خوب پیش نرود، شما فقط 2-1٪ از سرمایه خود را از دست داده اید.

«پس به زبان ساده تر، داشتن یک برنامه مدیریت سرمایه منظم، باعث می شود شب ها راحت تر و بدون نگرانی بابت از دست دادن دارایی هایتان، بخوابید.»

محدود کردن مرز ریسک

عدم انجام ترید بی مورد

اگر می خواهید در بازار کریپتو کارنسی یا هر بازار دیگری معامله کنید، باید مراقب زیاده روی باشید. ترید بی مورد، زمانی رخ می دهد که شما تعداد زیادی معامله باز داشته و یا مقدار غیرمتناسبی از سرمایه خود را در یک معامله وارد کنید که درنتیجه این اتفاق، تمام دارایی هایتان را در معرض خطر قرار می دهید.

برای جلوگیری از معامله بی جا و بی مورد، باید یک برنامه معاملاتی داشته و به آن پایبند بمانید و در نهایت با انضباط به استراتژی از پیش تعیین شده عمل کنید. بیشتر تریدرهای تازه کار با معاملات بی مورد، خود را وارد ضرر کرده و مهم ترنی دلیل این موضوع، کنترل نکردن احساساتی مانند طمع، ترس و هیجان است.

اگرچه تریدرها می توانند با معاملات متعدد، سود زیاد و بیشتری کسب کنند؛ در مقابل نیز ضررها، می تواند به همان اندازه سنگین باشند. یک رویکرد عاقلانه برای محدود کردن ضررها از تمام معاملات، تعیین حداکثر برای مقدار سرمایه ای است که در هر ترید به خطر می اندازید.

کاهش و مدیریت ریسک در معاملات کریپتوکارنسی

توجه به میزان بودجه

ترید کنید، اما نه بیشتر از مقداری که توانایی از دست دادن آن را ندارید! اگر برای مثال، 25 موقعیت معاملاتی در پورتفولیوی خود داشته و مقدار ریسک برای هر موقعیت 1٪ باشد، قابل تصور است که تمامی 25 موقعیت همزمان به ضرر شما عمل کرده و باعث خسارت 25٪ از پورتفولیوی شما می شوند. نباید این نکته را فراموش کنید که در بازارهای رمزارز، تقریباً هر چیزی ممکن است.

علاوه بر ریسک هر معامله، باید مقدار کل ریسک در کل پورتفولیوی خود را نیز در نظر بگیرید. به عنوان یک قاعده کلی، مجموع سرمایه تان در معرض ریسک نباید بیش از 10٪ از پورتفولیوی شما باشد؛ به این معنا که اگر در هر معامله، 1٪ از پورتفولیوی خود را ریسک می کنید، حداکثر تعداد موقعیت های باز 10 است.

«یک تریدر موفق باید بتواند از احساسات خود دوری کرده و با دقت و منظم عمل کند.»

سخن پایانی

معامله در بازار کریپتو می تواند بسیار سودآور باشد؛ به ویژه با ضریب دستاورد بالایی که ارائه می دهد. اما بدون درک صحیح از چگونگی کارکرد آن و روش های کاهش ریسک های مرتبط، ممکن است کل سرمایه تان را از دست بدهید.

ادامه مطلب
بهترین نکته‌ها برای خرید در بازار اسپات؛ فاتحان بازارهای خرسی در دنیای رمزارزها چه کسانی هستند؟
بهترین نکته‌ها برای خرید در بازار...

در گیرودار چالش های مختلف دنیای رمزارزها، این پرسش مهم به وجود می آید که کجا سرمایه تان را به کار بگیرید؟ برندگان از چه مسیری حرکت می کنند؟ اگر قصد سرمایه گذاری دارید، باید بدانید که تنها زمانی به سودآوری می رسید که ارزش سرمایه های خریداری شده تان بیش تر از مبلغی باشد که با آن شروع به خرید دارایی و سرمایه گذاری کرده اید. احتمال دارد که چنین چیزی در بازارهای گاوی مقدور باشد اما به کارگیری این استراتژی در بازار خرسی آنقدرها هم ساده نیست. شاید مدیریت سودآوری دارایی ها در بازارهای خرسی سخت تر باشد اما غیرممکن نیست. سال ۲۰۱۸ یکی از پرچالش ترین و نامطلوب ترین وضعیت های بازار را در دنیای رمزارزها داشت. دارایی های متعدد به رشد مطلوبی رسیدند؛ یعنی در وضعیتی ناخوشایند امکان رشد و سودآوری فراهم شد. دارایی های منعطف توانستند در بازاری آشفته به افزایش ارزش برسند. برای رسیدن به چنین موفقیت هایی استراتژی هایی وجود دارد. اما چه استراتژی هایی؟

دارایی های پایه قوی و قدرتمند را زیر نظر بگیرید

سرمایه گذاری روی داده هایی که از اساس قدرتمند به حساب می آیند، فکر خوبی است. این موضوع در موفقیت مم کوین ها (meme coins) به وضوح دیده می شود. در بازارهای خرسی، یکی از مهم ترین ویژگی های دارایی ها و بخش های مناسب بازار برای سرمایه گذاری، درنظرگرفتن کاربرد توکن (token’s utility) است. باید دلیل محکم و جذابی برای خریدوفروش یا سپرده گذاری یک توکن وجود داشته باشد. همیشه از خود بپرسید که تقاضای کاربران برای چنین توکنی در چه وضعیتی قرار خواهد داشت.

یکی از عوامل مهم دربارۀ انتخاب دارایی های رمزارزی برای سرمایه گذاری، نگاه کردن به بانیان پروژه است. آیا از اعتبار خوبی برخوردار هستند؟ سرمایۀ قابل قبول و کلانی صرف رونمایی و عرضۀ پروژۀ خود کرده اند؟ درصورتی که پاسخ مثبت باشد، دارایی مذکور می تواند یکی از موارد قوی برای سرمایه گذاری باشد.

از عوامل و ویژگی های مهم دیگر برای انتخاب آگاهانه و سودآور در سرمایه گذاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سرمایۀ انسانی

اگر افرادی خبره و با سابقۀ خوب در تیم پروژه های رمزارزی وجود دارد، به احتمال زیاد نتیجۀ کارشان موفقیت آمیز خواهد بود و می توانید با خیال تقریباً راحت برای سرمایه گذاری در پروژه شان فکر کنید.

سرمایۀ مالی

پروژه هایی که سرمایۀ مالی آنچنان زیادی برایشان خرج نشده، در بازارهای خرسی به سختی باقی می مانند. بیش تر آن ها برای ادامۀ حیات و کار خود نیاز به فروش توکن های بومی پروژه دارند اما درمقابل، پروژه هایی با سرمایۀ مالی زیاد و قوی می توانند در بازارهای خرسی به موفقیت های بزرگی برسند. پس، لازم است که در سرمایه گذاری و انتخاب رمزارزها به این نکته هم دقت کنید.

بهترین نکته ها برای خرید در بازار اسپات

اقدامات برای توسعه

هم شمار و هم کیفیت کار توسعه دهندگان هر پروژه می تواند نشانی از وضعیت آتی آن را در بازار نشان دهد. اگر پروژه از گیت هاب استفاده می کند، حتماً نگاهی به آن داشته باشید و ببینید که روند پیش برد پروژه چطور بوده و چه اقداماتی در پشت صحنه برای توسعۀ کار انجام گرفته است.

قدرت جامعۀ پشتیبان پروژه را بررسی کنید

وجود جامعه ای که به خوبی از پروژه پشتیبانی می کند هم نشان از ارزشمندی آن برای سرمایه گذاری دارد. این اتفاق نشان می دهد که در زمان بروز چالشی، اجتماعی از کاربران از پروژه حمایت خواهند کرد و درضمن وجودشان هم به توسعۀ مداوم آن کمک خواهد کرد. یکی از روش های کشف این موضوع و آگاهی از تعداد پشتیبانان هر پروژه، این است که به شمار دارندگان توکن های رمزارز و پروژه دقت کنید. بررسی شبکه های اجتماعی وابسته به آن هم راهی برای ارزیابی جامعۀ پشتیبان و حامی آن است.

توکنومیک پروژه را بررسی کنید

طیف وسیعی از رمزارزها حالت تورمی دارند. دست کم در مدت زمان کوتاهی، چنین چیزی برایشان به وقوع می پیوندد. این یعنی شمار توکن های در گردش به مرور افزایش پیدا می کند. چنین توکن هایی در زمان های پرچالش بازارهای خرسی دچار مشکلات متعدد می شوند. تعادل خریداران و فروشندگان بازار دربارۀ این توکن ها هم از بین می رود و کاربران بیش تر به فروشندگان بدل می شوند تا خریدار؛ درنتیجه، وضعیت پروژه و توکن مذکور با تورم درگیر می شود و حالت نامطلوبی پیدا می کند.

توکنی که در یک سال دچار تورم ۱۰۰درصدی است، برای حفظ نرخ و ارزش خود نیاز به دوبرابرشدن تقاضای خرید دارد. دوبرابرشدن تقاضا برای رمزارز در بازار خرسی چندان ساده به نظر نمی رسد. پس، همیشه در انتخاب توکن ها باید به چشم انداز تورمی آن ها دقت کنید. برای بررسی این موضوع به سیاست های توزیع توکن ها نگاهی داشته باشید. اگر عرضۀ توکن عمومی نباشد، چراغ خطر روشن می شود. این اتفاق تاحدزیادی نشان گر این است که توکن دچار تورم خواهد شد.

بیش تر پروژه های رمزارزی در جایی مانند بلاگ، وبسایت یا شبکه های اجتماعی شان از وضعیت اقتصادی توکن یا همان توکنومیک صحبت می کنند و چشم اندازهایی ارائه می دهند. اگر پروژه ابعاد اطلاع رسانی واضحی داشته باشد، بیش تر می توانید روی آن حساب کنید. در این صورت، امکان ارزیابی میزان سهم بازار توکن هم وجود خواهد داشت. بیش تر برنامه های عرضۀ توکن ها نشان گر این هستند که چه زمانی توکن ها آنلاک و عرضه می شوند. درواقع، دربارۀ زمان ورودشان به چرخۀ گردش حرفی به میان نمی آید.

لازم است به خاطر داشته باشید که چیزهایی مانند پاداش های پرداختی در اکوسیستم رمزارزی، بودجه های بازاریابی و توکن های ترژری یا خزان های «treasury»، در مواقع لزوم به میان می آیند. به توکنومیک هر پروژه دقت کنید. ببینید که چه پاداش هایی در نظر می گیرد یا برای سرمایه گذاری چه استراتژی هایی دارد. به عرضه و تقاضا و روند کنترل تورم هر پروژه هم دقت کنید.

بهترین نکته ها برای خرید در بازار اسپات

عملکرد و سوابق پروژه را بررسی کنید

عملکرد خوب گذشته همیشه تضمین گر موفقیت آینده نخواهد بود. با این حال، رمزارزهایی که در دوران ضعف بازار به خوبی عمل می کنند، دلایل قانع کننده ای برای این کامیابی دارند. باید نگاهی به عملکرد پروژه در دوران های خرسی بازار داشته باشید. برای مثال، در بازار خرسی سال ۲۰۱۸، وضعیت توکن چطور بوده است؟ چطور با چالش ها دست وپنجه نرم کرده است؟ به عملکرد رمزارز نسبت به دلار یا ارزهای شاخصی مانند بیت کوین هم دقت کنید. اگر با بررسی سوابق رمزارز متوجه شدید که وضعیت خوبی در بحران های گذشته داشته، نگاهی به فاکتورهای دیگر مانند توکنومیک آن و شرایط تورمی اش داشته باشید و بعد دست به انتخاب برای سرمایه گذاری بزنید. بایننس کوین (BNB) مثال بسیار خوبی در این زمینه است. در سال ۲۰۱۸، این کوین فقط ۲۷درصد از ارزشش را از دست داد. این در حالی بود که بیش تر رمزارزها حدود ۸۰درصد از ارزش خود را از دست دادند. در سال بعد، یعنی ۲۰۱۹، هم ارزش این کوین افزایش ۱۲۴درصدی را تجربه کرد و گوی رقابت را از دست بسیاری از کوین های دیگر ربود.

دلایل این موفقیت ساده بود. بایننس کسری از سود قابل توجه اش را به خرید توکن ها و سوزاندنشان اختصاص می داد. درنتیجه، ضمن توسعۀ کاربرد و شهرت توکن با عرضۀ آن در پلتفرم رونمایی و صرافی اختصاصی اش، کنترل هایی برای حفظ ارزش آن هم صورت می گرفت. سلسیوس (Celsius) در مقابل بایننس کوین قرار دارد و مثالی است که نشان می دهد باید پیش از سرمایه گذاری روی ارزش توکن حسابی دقت کنید. به رغم وجود بازار خرسی، سلسیوس در مقطعی از زمان توانست به رشدی 4000درصدی برسد. شاید در نگاه نخست چنین چیزی بسیار اثرگذار به نظر برسد اما این پروژه دچار ورشکستگی هایی شد و به موفقیت نرسید. درواقع، چراغ سبز موفقیت اولیۀ آن نتیجه و خروجی سودآوری به همراه نداشت.

در آخر

برای موفقیت در بازار رمزارزها باید به نکات مختلفی دقت کنید. ارزیابی وضعیت هر پروژه در بازارهای خرسی می تواند راهی مناسب برای ارزیابی وضعیت سودآوری آن باشد. به نکات مطرح شده در این مقاله دقت کنید و حواستان باشد که برای سرمایه گذاری بی گداربه آب نزنید.

سوالات متداول

باید به وضعیت هر توکن و پروژه در بازار خرسی دقت داشته باشید. پروژه ای که از خلال بازارهای خرسی و رکود جان سالم به در ببرد، ارزش سرمایه گذاری دارد.

برای انتخاب توکن ها باید به وضعیت و سابقه شان در گذشته و بازارهای خرسی دقت کنید. ارزیابی توکنومیک و ویژگی هایی مانند بهره مندی از جامعۀ پشتیبانی قوی، برنامه نویسان خبره و اهرم هایی برای مقابله با مشکلاتی نظیر تورم هم از ویژگی های مطلوب یک توکن یا پروژه به شمار می روند.

ادامه مطلب
investing-in-crypto
آیا سرمایه‌ گذاری و خرید ارزهای...

اگر علاقه ی شما به سرمایه گذاری و خرید ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین مبتنی بر ترس و عقب ماندن و ازدست دادن است، برای لحظه ای هم که شده، صبر کنید و تحقیق کنید.

برای خرید ارزهای دیجیتال، چندین جایگاه وجود دارد. بزرگ ترین جایگاه مخصوص سرمایه گذاران و شرکت های سرمایه گذاری است که پس از صرف حداقل میزان دقت، ارزهای دیجیتال «ایمن تر» را به پورتفولیو خود اضافه می کنند. برای آن ها انتخاب کردن، خرید و نگهداری براساس «FOMO»، ترس ازدست دادن و تشخیص ریسک یا پاداش پشت سرمایه گذاری، مشابه خرید بلیط های لاتاری است. منطق آن ها می گوید: بالاخره یک نفر برنده خواهد شد؛ ممکن است آن نفر من باشم.

گروه های دیگری که تعیین بزرگی و گستردگی آن ها دشوار است، تحقیقات گسترده ای انجام داده اند و ارزهای رمزنگاری شده را به این ترتیب تقسیم یندی کرده اند:

 • یکسری برنامه و شریط خاص با بازدهی پایین که افراد ناآگاه در حوزه ی ارزهای دیجیتال به سمت آن جذب می شوند.
 • برنامه های هیجانی که جهت جذب افراد طراحی می شوند و به شوک های لحظه ای بازار واکنش نشان می دهند و یا تحت تأثیر تبلیغات غیرواقعی قرار می گیرند.
 • درنهایت، گزینه ای وجود دارد که قرار است ارزهای دیجیتال در آینده جایگزین ارزهای فیات و مرسوم مانند دلار آمریکا شوند و قرار است توسط یک سیستم بانکی متمرکز جدید پشتیبانی شوند. این دسته از افراد بر این باورند که ارزهای دیجیتال یک مدل جدید از نقل و انتقالات مالی غیرمتمرکز هستند که از سرمایه گذاران در برابر افراد پشت پرده ی ثروتمند و همینطور دولت ها محافظت می کنند. همچنین، آن ها بر این باورند که فناوری بلاک چین، حریم خصوصی و امنیت را در کاربردهای متعدد، از سوابق پزشکی گرفته تا سوابق رأی، متحول خواهد کرد.

تنها یک مسئله وجود دارد؛ اینکه در دنیای ارزهای دیجیتال، واژگانی وجود دارد که فهم مفاهیم و اصطلاحات این حوزه را مبهم و گنگ می کند و به خودی خود برای کاربران مبتدی پیچیدگی بیش تری ایجاد می کند. تأمین کنندگان سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال متهم شده اند که سؤالات اساسی درباره ی این حوزه را بدون پاسخ گذاشته اند و این موضوع افراد فرودست و ناآگاه را همراه کرده است. این مقاله، برخی از وعده ها و مسائل مربوط ارزهای دیجیتال را بررسی می کند تا بتوانید درباره ی مهم ترین سؤال تصمیم بگیرید: آیا سرمایه گذاری و خرید ارزهای دیجیتال ارزش زمان و پول شما را دارد یا خیر؟

درک اصول اولیه سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

سه راه برای به دست آوردن ارز دیجیتال وجود دارد:

1- پس از بازکردن یک حساب آنلاین، برای خرید می توانید بین تعداد خیره کننده ای از ارزهای دیجیتال توسط یک صرافی اقدام کنید. خریدوفروش «توکن ها» شبیه اوراق بهادارهای دیگر است؛ با این تفاوت که این بازار هرگز بسته نخواهد شد، نوسانات قیمت آن بسیار متغیر و بازارش کاملاً غیرقابل اعتماد است.

2- به سادگی می توانید یک کیف پول جدید و مجزا از دیگر کیف پول های خود درست کنید و هرگونه خرید ارزهای دیجیتال همتا به همتا (یا همان شخص به شخص) که شبیه انتقال وجه کارت به کارت است با این کیف پول انجام دهید. استفاده از این روش، جدا از مزیت هایی که دارد، ریسک های جدیدی مانند دستکاری در قیمت ها، وجود کلاهبرداران متعدد و عدم حریم خصوصی در انتقال را برای شما ایجاد می کند. اما همانطورکه بلاک چین ادعا کرده است، وجود همچین قابلیتی، یک محیط سرمایه داری آزاد و غیرمتمرکز ایجاد کرده است.

3- درنهایت، می توانید با استخراج رمزارز، توکن های جدیدی برای خود ایجاد کنید.

فرآیند استخراج ارز دیجیتال چگونه شکل می گیرد؟

هر واحد از یک ارز دیجیتال (توکن)، محصول یک «بلوک» است (و هرتوکن از یک میلیون واحد دیجیتال کوچک تر تشکیل شده است). این بلوک زمانی ایجاد می شود که فردی (یک ماینر)، سرمایه گذاری قابل توجهی را در مجموعه ای از رایانه ها و سرورهای بسیار پیچیده و به هم پیوسته (هزینه ی سخت افزار به تنهایی بیش از 12000 دلار)، با قدرت محاسباتی بالایی (منابع 86000 کیلووات ساعت را گزارش می کنند.

برق مصرف شده به ازای هر توکن، هزینه ای بالغ بر 5000 دلار در برخی ایالت ها) اعمال کند. برای حل پازلی که به طور خودکار پس از حل موفقیت آمیز پازل به او ارائه می شود. هرتعداد ماینری به طور همزمان به یک پازل می پردازند و ماینری که آن را حل کند، ابتدا یک «بلوک» به «بلاک چین» اضافه می کند و توکن هایی که برنده برای حل دریافت کرده، نشان می دهد. معماهای بلاک چین تقریباً هر ده دقیقه یک بار حل می شوند و سطح دشواری و توکن های به دست آمده برای هر پازل جدید، بستگی به تعداد ماینرهایی دارد که برای پازل قبلی تلاش کرده اند.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک دفتر مرکزی دیجیتال است که نمی توان آن را تغییر داد و هر بلوک جدیدی به ترتیب ایجاد آن، به این دفتر مرکزی اضافه می شود. این دفتر مرکزی هم در دسترس کسانی است که مایل به دانلود آن باشند و هم برای سروری که حافظه ی کافی برای نگهداری کل زنجیره داشته باشد.

بلاک چین با وجود پروتکل های مختلف مانند بررسی های متعدد و چندجانبه، اقدام به تشخیص صحت معاملات می کند و برای اثبات درست بودن یک داده، به تمامی دفاتر ثبت شده (که تعداد زیادی دارند) رجوع کرده و در صورت یکسان بودن تمام آن ها، محتوای موردنظر را قابل اعتماد شناخته و آن را تایید می کند. در این آزمایش، امکان بروز هیچ خطایی وجود ندارد؛ زیرا هیچکس نمی تواند درلحظه ای به تمامی دفاتر ثبت نفوذ کرده و آن ها را دستکاری کند. اگر کسی بخواهد برای به دست آوردن ارز دیجیتال بلاک چین را به طور تقلبی تغییر دهد، دفتر مرکزی این تلاش تقلبی را کشف کرده و تغییر اعمال شده را کنار می گذارد. این سیستم غیرمتمرکز برای ردیابی مالکیت ارز دیجیتالی است که قرار است با ایجاد اعتماد، به ارزش آن اضافه کند.

هیچ کس نمی تواند بگوید که چه تعداد دفتر مرکزی بلاک چین برای هر ارز دیجیتال ذخیره می شود، هر چند وقت یکبار برای معرفی یک دفتر مرکزی تقلبی تلاش می شود یا درصورت ایجاد چندین نسخه ی مختلف در یک زمان، چگونه چنین دفترهایی خود به خود مرتب می شوند. با توجه به هزینه و شکنندگی سخت افزار، وقوع غیرقابل اجتناب خطای انسانی و سهل انگاری و کلاهبرداری و سرقت مربوط به کریپتو که از قبل به خوبی مستند شده، هرگونه اعتماد به این حاکمیت غیرمتمرکز در مورد دقت و ارزش گذاری آن ممکن است ریسک بالایی داشته باشد.

محدودیت های سرمایه گذاری و خرید ارزهای دیجیتال

محدودیت های سرمایه گذاری و خرید ارزهای دیجیتال

علی رغم داستان هایی در مورد چند کشور و خرده فروشی که ارزهای دیجیتال را می پذیرند، هم اکنون ارزهای دیجیتال ممکن است فقط با ارزهای فیات یا سایر دارایی های دیجیتال در قالب «توکن های غیرقابل تعویض» یا همان NFT مبادله شوند. ما برای خرید کالاها و خدمات، فاصله ی زیادی با ایجاد اعتماد بازار به ارزش و ثبات ارز دیجیتال لازم داریم تا بتوانیم از ارزهای فیات عبور کنیم. درواقع، هیچ دلیلی وجود ندارد تا باور کنیم ارزهای دیجیتال مبادله شده، بخاطر پذیرش فروشندگان، به ثبات قیمت دست خواهند یافت. امروزه، هیچ بازاری برای مبادله ی مستقیم ارز دیجیتال وجود ندارد و خریدها به انحلال ارز دیجیتال رأی می دهند و بیش تر به ارزهای فیات متکی هستند.

خدمات درآمد داخلی (IRS)، کریپتو را به عنوان یک دارایی یا دارایی مالی درنظر می گیرد و با سود و زیان های مستند شده، در انحلال کریپتو مانند سایر دارایی ها برخورد می کند. فرم 1040 در سال 2022 شامل این سؤال بوده است: آیا تا به حال ارز دیجیتال خریداری کرده اید حتی اگر هیچ کدام از این ارزها را نفروخته باشید؟ فرم 1040 یک اظهارنامه ی مالیاتی است که افراد در مورد دارایی های مجازی خود به دولت آمریکا ارائه می دهند.

این موضوع ما را به بحث حریم خصوصی باز می گرداند. تراکنش های رمزنگاری شده برای افراد دقیقی که بلاک چین را بررسی می کنند، کاملاً شفاف است. مطمئناً این مسیر دیجیتال برای ردیابی مبادلات توسط دولت ها استفاده خواهد شد. در حال حاضر، کریپتو در پولشویی، حملات باج افزاری و سایر فعالیت های مجرمانه استفاده می شود تا از نظارت بانکی فدرال جلوگیری شود. حتی اگر بلاک چین ها ایمن باشند، باز هم دیگر استخرهای رمزنگاری مانند صرافی ها و کیف پول ها هک شده اند و میلیون ها دلار ضرر در این باره گزارش شده است.

هرگونه برنامه ­ریزی که از ارزهای دیجیتال امروزی و انتظاری که به عنوان یک واحد پولی از آن ها دارید، مجزا از نوسانات مالی موجود در این عرصه است و نمی توان به راحتی به ثبات آن ها اعتماد داشت و روند این ارزهای دیجیتال را پیش بینی کرد. تجربه ی نوسانات صاحبان ارزهای دیجیتال هم محصول شایعات و حدس و گمان است. به همین دلیل است که برخی احساس می کنند ارز دیجیتال یک طرح مسخره است و توسط داستان های فروشندگانی ایجاد می شود که سود بسیاری از نوسانات قیمتی می برند و یا هنگام مشارکت سرمایه گذاران مشهور و میلیاردرها در تبلیغات یا در هر زمان دیگری که رکورد جدیدی برای خرید یک اثر هنری دیجیتال توسط ارزهای دیجیتال ثبت می شود. درواقع، زمان کسب درآمد از کریپتو وقتی است که دیگران به شدت خرید می کنند. در این حال، شما باید بفروشید؛ زیرا توکن ها ارزش ذاتی ندارند و به هیچ تولید وخدماتی وابسته نیستند.

مزیت های سرمایه گذاری و خرید ارزهای دیجیتال

در کنار تمام معایب بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، مزیت های قابل توجه آن ها باعث شهرت و بهبود این بازارهای مالی جدید شده است. ازجمله مهم ترین مزیت ها می توان به انجام معاملات آسان اشاره کرد. کافیست کیف پول و اکانت های مربوط به صرافی های موردعلاقه ی خود را داشته باشید تا بتوانید به راحتی هر نقل و انتقال مالی را انجام دهید. برعکس سیستم های مالی سنتی که باید حساب ها را حضوری باز کرد و برای انجام کارهای مهم به بانک مراجعه نمود، در دنیای کریپتو، از اولین قدم تا لحظه ی پایانی هر خریدی را می توانید در خانه ی خود انجام دهید.

وجود شبکه های بلاک چین و ثبت تمامی اطلاعات مالی کاربران به صورت رمزنگاری شده در ابعاد کل شبکه، تضمینی برای امنیت ارزهای دیجیتال است و درصورت رعایت موارد ایمنی، می توانید با خیال راحت هر معامله ای که دوست دارید انجام دهید.

برعکس ارزهای فیات، رشد تصاعدی این ارزها باعث رشد درآمد افرادی است که به این حوزه آشنا هستند و سرمایه ی خود را در قالب ارزهای دیجیتال ثبت کرده اند. ازآن جایی که افراد بسیار زیادی در سراسر کره ی زمین هنوز به این بازار وارد نشده اند، می توان پیش بینی کرد که رشد موفق ارزهای دیجیتال همچنان تا سال ها ادامه خواهد داشت.

از طرفی، به دلیل ناشناس بودن افراد و غیرمتمرکزبودن بازار ارزهای دیجیتال، می توان بدون نگرانی از نقص حریم خصوصی، معاملات خود را خارج از چهارچوب های دولتی و مرزبندی های موجود انجام داد. هرکسی می تواند با داشتن آدرس کیف پول ها و شماره ی تراکنش ها، معاملات انجام گرفته را رصد کند اما هویت هر فرد محفوظ بوده و از این جهت، دنیای کریپتو بر هر ارز دیگری برتری دارد.

ظهور NFTها

ظهور nftها در بازار ارزهای دیجیتال

امروزه، نمونه های زیادی از فناوری بلاک چین را می بینیم که برای ایجاد توکن های غیرقابل تعویض یا NFT استفاده می شود. NFT یک توکن است، یک نماد برای هر نوع خلاقیت دیجیتالی که ممکن است در این فضا نگهداری شود. این موضوع می تواند عکسی در قالب فایل JPEG، یک فایل ویدئویی، یک فایل متنی (مانند قرارداد، سند مالکیت، یک رأی واحد برای یک نامزد سیاسی یا یک شعر) یا هر مدل دیگری از موارد دیجیتال غیرقابل تغییر باشد. ارزش NFT در رابطه با منحصربه فردبودن ظاهری آن ها نیست؛ زیرا می توان آن ها را به راحتی کپی کرد.  ارزشNFTها در منحصربه فردبودن واقعی آن ها است؛ زیرا برای همیشه به جایگاه خود در بلاک چین گره خورده اند.

با این حال، یک NFT فقط دارای ارزشی است که می توان با آن مبادله انجام داد؛ چه با توکن های ارزهای دیجیتال و چه سایر NFTها. به عنوان مثال، اگر امروز یک اثر هنری دیجیتال NFT را به ارزش یک بیت کوین بخریم (بیت کوین در زمان نوشتن این مقاله با قیمت 38.686 دلار به ازای هر توکن معامله می شود)، فروشنده می تواند آن توکن را فوراً به دلار تبدیل کند و یا  آن را به این امید اینکه ارزش بیش تری پیدا کند، نگه دارد. بیت کوین در 7 نوامبر 2021 حدود 67.000 دلار به ازای هر توکن معامله می شد اما در 19 ژوئیه ی 2021 حدود 29.000 دلار به ازای هر توکن معامله شد. برای ماه آینده به چه قیمتی معامله خواهد شد؟

 

سخن پایانی

موارد گفته شده به این معنی نیست که ارز دیجیتال به عنوان یک سرمایه گذاری و روش مبادله حذف خواهد شد و یا باید حذف شود. فناوری بلاک چین یک پیشرفت باورنکردنی در امنیت و سودمندی تبادل اطلاعات است. در حال حاضر، کاربردهای مناسب خاصی در حال ظهور هستند و سرمایه گذاری در دارایی های جایگزین سودگرانه تر مطمئناً بخش مناسبی از پرتفولیوی متنوع امروزه ی سرمایه گذاران است. امروزه در غرب، افراد به شدت دنبال ارزهای دیجیتال هستند اما باید مانند خانه داران سرزمین های غربی در تاریخ آمریکا که بدون ترس و واهمه مسیر کاوش گران طلا را دنبال می کردند، خطرات ذاتی که پذیرندگان اولیه با آن مواجه بودند، در نظر گرفت.

 

سؤالات متداول

ازآن جاکه می توان به سادگی هرچه تمام تر معاملات موردنظر خود را انجام داد و حتی با برخی از این ارزها، مانند بیت کوین، خریدهای خود را انجام داد، ورود به این بازارهای مالی بسیار هیجان انگیز و مثمر ثمر خواهد بود.

اگر بخواهید مانند افراد موفق دیگر در این حوزه وارد شوید، بهتر است مسیر سرمایه گذاری بلندمدت را انتخاب کنید و از تصمیمات هیجانی صرف نظر کنید. مانند هر صنعت دیگری، ورود به این عرصه نیاز به تحقیق کردن و جمع آوری اطلاعات دارد. بعد از گذشت یک روز ارز خرید ارزهای دیجیتال، نباید انتظار تغییرات آنچنانی و سود چشمگیر داشت.

صرافی های مجازی دارای سطوح امنیتی مختلفی هستند و هرکدام از شیوه های مختلفی برای ایمن سازی صرافی خود استفاده می کنند. از این رو، پاسخ واحدی برای این سؤال وجود ندارد اما با توجه به جمع شدن رقم های بالا در صرافی ها، احتمال بیش تری برای حمله و هک شدن دارند. امن ترین روش برای ذخیره ی توکن ها، استفاده از کیف پول های فیزیکی است.

برعکس ارزهای فیات که در سراسر دنیا استفاده می شوند (مانند دلار آمریکا و پوند)، ارزهای دیجیتال از فناوری بلاک چین بهره مند هستند و غیرمتمرکزبودن آن ها این امکان را به کاربران می دهد که بر تمام جنبه های مالی خود کنترل کاملی داشته باشند.

ادامه مطلب
روش های ترید ارز دیجیتال
بهترین روش‌های کسب درآمد از ارز...

شاید اگر در سال های ابتدایی پیدایش بیت کوین قرار بود روش های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال را شرح دهیم، همه چیز به خرید و فروش این ارز دیجیتال خلاصه می شد، اما امروزه با توسعه بلاک چین و ارزهای دیجیتال و همچنین زیرساخت ارزها و البته ترکیب شدن بلاک چین با دیگر حوزه ها شاهد آن هستیم که روش های کسب درآمد در این بازار روز به روز بیشتر و گاهی پرسودتر شده است.

امروزه کاربران ارزهای دیجیتال می توانند با مهارت های مختلف در این بازار به کسب درآمد بپردازند؛ پس اگر فکر می کنید در شناسایی موقعیت مناسب خرید و فروش ارزها تبحر چندانی ندارید، بهتر است به جای هدردادن سرمایه و وقت باارزشتان به دیگر روش های کسب درآمد از ارز دیجیتال روی بیاورید.

روش کسب درآمد از ارز دیجیتال

قصد ما این است که در این مقاله بهترین روش ها برای کسب درآمد از ارز دیجیتال را به شما معرفی کنیم. شما می توانید پس از مطالعه با بررسی توانایی ها و امکانات خود، بهترین و مناسب ترین روش را برای خود انتخاب کنید.

1- هودل کردن (Hodl)

کسب درآمد از هولد کردن ارزهای دیجیتال

یکی از بهترین و پرسودترین شاخه کسب درآمد از ارز دیجیتال هودل کردن است که به خرید و نگه داری ارز دیجیتال برای مدت طولانی اشاره دارد؛ به عبارت دیگر می توان سرمایه گذارانی که ارزهای خود را خریداری کرده و در بازه بلندمدت نگه داری می کنند، هودلر نامید. یک هودلر برای آنکه مطمئن باشد سود خوبی در آینده خواهد داشت، باید به دانش تحلیل بنیادی مسلط باشد و پروژه ای که قصد سرمایه گذاری روی آن را دارد، به طور دقیق و از تمام زوایا بررسی کند.

البته اینکه گفته می شود یک هودلر به دانش تحلیل بنیادی نیاز دارد، به این معنا نیست که او از دانش تحلیل تکنیکال یا دیگر تحلیل ها و اطلاعات بی نیاز است. یک سرمایه گذار با بررسی وایت پیپر و نقشه راه یک پروژه و بررسی آن به صورت دقیق پیش بینی می کند پروژه موردنظر در آینده چه چشم اندازی خواهد داشت، اما حتی اگر آن فرد بهترین پروژه را انتخاب کند، اما در زمان نامناسب اقدام به خرید ارز دیجیتال کند، متضرر خواهد شد یا احتمالاً باید مدت زمان زیادی را منتظر بماند که از ضرر خارج شود.

پس می بینید تحلیل تکنیکال در نشان دادن بهترین زمان برای ورود یعنی همان خرید ارز دیجیتال و خروج یا به عبارتی فروش ارز دیجیتال پس از کسب سود چقدر به سرمایه گذار کمک می کند؛ در صورتی که سرمایه گذار نتواند زمان مناسب برای فروش یک ارز دیجیتال را تشخیص دهد، ممکن است درصد بالایی از سود خود را از دست بدهد.

از آنجا که بلاک چین و به طورکلی بازار ارزهای دیجیتال نسبتاً جدید هستند و زیرساخت آن ها با زیرساخت دیگر بازارهای مالی متفاوت است، یک سرمایه گذار برای بررسی وضعیت ارز دیجیتال با هدف ورود و خروج به موقع بهتر است اطلاعاتی را که از طریق بلاک چین منتقل می شوند نیز بررسی کند. اینجاست که تحلیل آنچین (On-Chain) به کمک سرمایه گذار می آید. همان طور که دیدید برای یک سرمایه گذاری مطمئن و ورود و خروج به موقع به معاملات سرمایه گذاران باید با انواع تحلیل آشنا باشند و از اطلاعات مختلف در کنار هم استفاده کنند.

برای رسیدن به چنین دانشی شرکت در یک دوره آموزش ارز دیجیتال می تواند شما را در مسیر رسیدن به هدفتان کمک کند؛ به این ترتیب شما می توانید با صرف هزینه ای معقول و در کمترین زمان فرصت ها و تهدیدهای موجود در بازار را شناسایی کنید. مطمئن ترین راه برای خرید ارزها از صرافی های معتبر است که در ادامه برخی از آن ها را خواهیم آورد:

1- صرافی تبدیل

2- صرافی بیت پین

3- صرافی ایران بایننس

4- صرافی والکس

5- صرافی آبان تتر

برخی از صرافی های خارجی برای خرید و فروش ارز دیجیتال

1- صرافی بای بیت (Bybit)

2- صرافی اوککس (Okx)

3- صرافی کوکوین (Kucoin)

4- صرافی کوینکس (Coinex)

2- معامله کردن (ترید کردن)

کسب درآمد از ارزهای دیجیتال

در صورتی که قصد دارید با خرید و فروش ارزهای دیجیتال به صورت مستمر و در بازه های کوتاه مدت سود کسب کنید، شما یک تریدر خواهید بود که قصد کسب درآمد از ارز دیجیتال را به کمک معاملات کوتاه مدت دارید. یک سرمایه گذار معمولاً شغل دیگری دارد و با خرید یک باره ارز دیجیتال و نگه داری آن برای طولانی مدت قصد دارد از اختلاف قیمت سود کسب کند.

به عبارت دیگر سرمایه گذار یک ارز دیجیتال را در قیمت پایین خریداری کرده و در قیمت بالاتر به فروش می رساند، اما تریدری خود یک شغل است و معمولاً معامله گران (تریدرها) این حرفه را به عنوان شغل خود انتخاب کرده و ساعات طولانی را جلو مانیتور نشسته و وضعیت روند قیمتی ارزهای مختلف را بررسی کرده و سعی می کنند سودهای کوچک یا حتی بزرگ را در معاملات کوتاه مدت خود داشته باشند.

همچنین تریدرها می توانند هم از افزایش قیمت (معاملات خرید) و هم کاهش قیمت (معاملات فروش) به سود برسند. معمولاً تریدرها از صرافی های بزرگ که حجم معاملات بالایی دارند، استفاده می کنند؛ چراکه فعالیت در صرافی های کوچک که معاملاتی با حجم پایین دارند، فرصت کسب سود تریدرها را به صورت قابل توجهی کاهش می دهد. همچنین صرافی های کوچک (معمولاً صرافی های ایرانی) امکاناتی برای معامله کاربران فراهم نمی کنند و افراد بیشتر با هدف خرید یا فروش به صورت نقدی (Spot) از این صرافی ها استفاده می کنند. در مقابل در صرافی های بزرگ شرایط بسیار متفاوت است؛ برای مثال در صرافی بین المللی کوکوین افراد می توانند از اهرم استفاده کرده و با سرمایه ای چند برابر سرمایه اولیه خود معاملاتی را انجام دهند. البته معاملات مارجین، آتی و آپشن با وجود جذاب بودنشان پرریسک هستند و همان طور که در این نوع معاملات سود شما ممکن است بیشتر شود به همان میزان ممکن است شما ضررهای بزرگی را تجربه کنید؛ به طوری که کل سرمایه خود را در مدت زمان کوتاهی از دست بدهید؛ پس اگر تجربه و دانش کافی ندارید، بهتر است فعلاً معاملات از نوع نقدی (Spot) را انجام دهید.

تریدرهایی هم هستند که معاملات بسیار کوتاه مدت در حد چند دقیقه را نیز انجام می دهند. در اصطلاح به چنین تریدرهایی اسکلپر و به این روش اسکلپینگ گفته می شود. اسکلپرها معمولاً چند معامله با سود کم در طول روز انجام می دهند و به این ترتیب با توجه به تعدد معاملات سود خوبی را به دست خواهند آورد. در صورتی که تجربه، دانش و سرعت عمل بالایی ندارید، این روش به هیچ عنوان برای کسب درآمد از ارز دیجیتال توصیه نمی شود.

مان طور که می دانید احساسات در معاملات کاربران نقش مهمی دارد، اما ربات ها که از احساس تهی هستند، چنین مشکلی ندارند و تنها براساس تنظیمات و برنامه ای که برای آن ها نوشته می شود، فعالیت می کنند. ربات های معامله گر در انواع مختلف وجود دارند. در برخی انواع ربات ها شما براساس استراتژی خود به ربات دستور می دهید درصورت تحقق یک سری شرایط، معامله ای را برای شما انجام دهد؛ درحالی که دسته دیگر به این صورت فعالیت می کنند که تنها شرایط مناسب برای ورود به معامله را به شما هشدار می دهند و معامله یا سفارشی را برای شما ثبت نمی کنند.

روش دیگری به نام کپی تریدینگ وجود دارد که در آن شما با آشنایی با یک تریدر حرفه ای و پرداخت مبلغی به او، معاملات آن شخص را کپی می کنید. در این روش و با کمک این ربات ها درواقع تمام معاملات شما عیناً مانند معاملات همان تریدر انجام خواهند شد. با توجه به تبحر و مهارت شخص و البته درصورت مورد اطمینان بودن وی می توان این روش را نیز به عنوان یکی از روش های کسب درآمد از ارز دیجیتال درنظر گرفت.

درواقع ربات به حساب معاملاتی شما متصل شده و معاملاتی مانند معاملات شخص تریدر برای شما نیز لحاظ خواهند شد. در این روش تنها معاملات تریدر برای شما اعمال می شوند و آن شخص دسترسی به دارایی شما ندارد، پس از این نظر خطری دارایی شما را تهدید نمی کند. بهتر است در صورتی که قصد فعالیت به عنوان یک تریدر را دارید، از یک صرافی معتبر خارجی استفاده کنید. در ادامه نام برخی از محبوب ترین صرافی های خارجی که ایرانیان می توانند از آن ها استفاده کنند، خواهیم آورد:

1- صرافی بای بیت (Bybit)

2- صرافی اوککس (Okx)

3- صرافی کوکوین (Kucoin)

4- صرافی کوینکس (Coinex)

3- استیکینگ ارزهای دیجیتال

اگر شما یک هودلر ارزهای دیجیتال باشید می توانید علاوه بر افزایش قیمت آن ارزهای دیجیتال سود سپرده گذاری را نیز دریافت کنید؛ البته این امکان برای همه ارزهای دیجیتال وجود ندارد و همچنین هر پلتفرمی (صرافی، کیف پول یا وب سایت) چنین اجازه ای را به کاربران خود نمی دهد؛ بنابراین اگر قصد استیک یا سپرده گذاری یک ارز دیجیتال را داشته باشید، باید ابتدا پلتفرمی را پیدا کنید که امکان استیک کردن ارز موردنظرتان را برای شما فراهم کرده است. درواقع با استیک کردن ارزهای دیجیتال سرمایه شما برای مدت زمانی که از قبل مشخص شده است، قفل می شود و شما حق فروش دارایی خود را نخواهید داشت.

البته در برخی انواع استیکینگ که منعطف (Flexible) هستند، شما می توانید در هر زمانی ارزهای دیجیتال خود را به فروش برسانید، اما در نوع Locked شما تنها پس از به پایان رسیدن حداقل زمان برای استیکینگ که از آن مطلع بودید، قادر به فروش ارزهای خود خواهید بود؛ پس اگر قصد دارید یک ارز دیجیتال را خریداری کرده و برای مدت طولانی نگه داری کنید، استیکینگ می تواند یک سود تقریباً کم ریسک  را در کنار سود افزایش قیمت که به هر حال حتمی نیست نیز برای شما به ارمغان آورد.

البته فراموش نکنید زمانی که شما سرمایه خود را برای دریافت سود قفل می کنید یا به عبارتی استیک می کنید، تا حدودی این ریسک را باید درنظر بگیرید که اگر در طی مدتی که ارزهای دیجیتال شما قرار است در پلتفرم مربوط قفل باشند، بازار افت شدیدی بکند و شما قصد فروش دارایی خود را داشته باشید به دلیل قفل کردن آن برای سپرده گذاری (staking)، این امکان برای شما وجود نخواهد داشت و به همین دلیل شما شاهد کم شدن ارزش دارایی خود خواهید بود. در ادامه نام برخی از محبوب ترین ارزهای دیجیتال برای استیکینگ را خواهیم آورد:

1- کاردانو (ADA)

2- استلار (XLM)

3- نئو (GAS)

4- ترون (TRX)

5- بایننس کوین (BNB)

همچنین نام برخی از پلتفرم هایی که می توانید ارزهای خود را در آن ها استیک کنید، در ادامه آورده ایم:

1- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

2- کیف پول اتمیک (Atomic Wallet)

3- صرافی کوکوین (Kucoin)

4- صرافی اوککس (Okx)

5- صرافی اف تی تی (FTT)

6- اپلیکیشن غیرمتمرکز ونوس پروتکل (Venus Protocol)

7- اپلیکشن غیرمتمرکز آتوفارم (AutoFarm)

8- وب سایت مای کانتینر (My Container)

9- وب سایت سی ای ایکس (CEX)

4- بازی های بلاک چینی

کسب درآمد از بازی های بلاک چینی و ارز دیجیتال

حتی اگر فعال بازار ارزهای دیجیتال نباشید نیز می توانید با انجام بازی های بلاک چینی به کسب درآمد از ارز دیجیتال بپردازید. پیش از این بازی های کامپیوتری تنها با هدف لذت بردن در میان نوجوانان و جوانان طرفدار داشتند. با روی کار آمدن بلاک چین وضعیت تغییر کرد و بازی های جذابی به وجود آمدند که اتفاقاً علاوه بر لذت بردن از بازی، گیمر می تواند درآمدی با توجه به مهارت و زمانی که به بازی اختصاص می دهد، داشته باشد.

برخی از این بازی ها طوری طراحی شده اند که شما بتوانید از ابتدایی ترین قدم خود در بازی، فعالیت های رایگان داشته باشید و از طریق انجام آن ها به درآمد برسید، اما همه بازی ها این طور نیستند و در برخی این بازی ها شما باید ابتدا با خرید برخی آیتم های بازی و استفاده از آن ها در طی بازی به درآمد برسید. به هر حال برخی از این بازی ها درآمد بسیار خوبی را برای کاربران خود داشته اند؛ بنابراین خرید آیتم و موارد موردنیاز برای شروع چنین بازی هایی را می توان به منزله سرمایه گذاری به حساب آورد.

حتی اگر سیستم کامپیوتر خانگی نداشته باشید هم می توانید از بعضی بازی هایی که در نسخه موبایل هم طراحی شده اند، استفاده کرده و درآمد خوبی را کسب کنید؛ البته فراموش نکنید برای دریافت درآمد خود و احتمالاً توکن هایی که در حین بازی به دست می آورید، به کیف پول ارز دیجیتال نیاز دارید و آشنایی با کیف پول مورد استفاده و نحوه استفاده از آن چیزی است که برای کسب درآمد از ارز دیجیتال از طریق بازی باید با آن آشنا باشید. در ادامه نام برخی از محبوب ترین بازی های بلاک چینی را خواهیم آورد:

1- بازی گادز آنچیند (Gods Unchained)

2- بازی ناکاموتو (Nakamato Game)

3- بازی الین ورلدز (Alien Worlds)

4- بازی اسپلینترلندز (Splinterlands)

5- بازی استپن (StepN)

5- متاورس (Metaverse)

کسب درآمد از متاورس

در یک سال اخیر متاورس ها که به عنوان جهان های مجازی شناخته شده اند، بسیار محبوب شده اند. کسب درآمد از ارز دیجیتال به واسطه متاورس ها یک تجربه بسیار شیرین از زندگی در دنیایی است که می توانید بنا به سلیقه و خواست خود در آن فعالیت و درواقع زندگی کنید؛ البته متاورس های مختلفی وجود دارند و هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند که شما با توجه به ویژگی متاورس ها می توانید مناسب ترین را با توجه به علایق و شرایط خود انتخاب کنید.

شما به روش های مختلف می توانید از متاورس ها به درآمد برسید، به عنوان مثال خرید و فروش توکن هایی که معرف زمین (Land) در این جهان های مجازی هستند، یکی از روش های کسب درآمد از ارز دیجیتال به کمک متاورس هاست. همچنین برخی از این متاورس ها به توسعه دهندگان امکان این را می دهند که با طراحی بازی، آیتم های مختلف برای بازی، آواتار، لباس و دیگر آیتم ها به درآمد برسند.

همچنین برخی از دارندگان زمین در این جهان های مجازی می توانند با فروش زمین های خود که ارزش آن ها افزایش پیدا کرده است یا حتی با اجاره دادن زمین های خود درآمد خوبی را از این طریق کسب کنند. در ادامه لیستی از برترین متاورس ها را خواهید دید:

1- دیسنترالند (Decentraland)

2- بلاک توپیا (Bloktopia)

3- سندباکس (Sandbox)

4- تتا نتورک (Theta Network)

5- اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

6- ساخت و خرید و فروش NFT

خرید و فروش nft ها

NFT ها در سال 2017 به وجود آمدند، اما در سال 2021 به اوج رسیدند و تقریباً همه فعالان بازار ارزهای دیجیتال با آن ها آشنا شدند. NFT ها توکن هایی عمدتاً منحصربه فرد و یا با تعدادی مشخص هستند که فرد هنرمند و صاحب اثر از طریق فروش آن ها می تواند به درآمد برسد.

برای درک مفهوم NFT یک مثال را برای شما بیان خواهیم کرد: فرض کنید که یک کارگردان یا خواننده یکی از آثار خود را (مثلاً اصغر فرهادی برای فیلم جدایی نادر از سیمین) به NFT تبدیل می کند و آن را در پلتفرم های ساخت و معامله NFT مثل اوپن سی و راریبل به فروش می گذارد.

هر شخصی این NFT را خریداری کند، به عنوان صاحب اثر شناخته شده و از این پس درآمدهای مادی و معنوی این اثر برای آن شخص در نظر گرفته می شود؛ طوری که انگار خریدار NFT آن فیلم را ساخته است. همین فرد می تواند با فروش NFT که خریداری کرده با قیمت بالاتر، سود خوبی را کسب کند. پلتفرم های مختلفی برای ساخت و خرید و فروش NFT در سطح اینترنت وجود دارند که شما می توانید با ثبت نام در آن ها و ساخت NFT و سپس فروش آن ها به درآمد برسید.

معامله NFT ها نیز دیگر روش کسب درآمد از ارز دیجیتال است؛ مثلاً شما می توانید NFT هایی را خریداری کنید و با تبلیغ برای آن ها یا با گذشت زمان و بالارفتن ارزش آن ها، NFT های خود را به فروش برسانید. نام برخی از بهترین پلتفرم ها برای ساخت و خرید و فروش NFT را در ادامه آورده ایم:

1- راریبل (Rarible)

2- اوپن سی (OpenSea)

3- فاندیشن (Foundation)

4- سوپر ریر (SuperRare)

7- فعالیت در برخی از پروژه های ارز دیجیتال و دریافت پاداش

ارزهای دیجیتال معمولاً با هدف خاصی به وجود می آیند، شاید بیشترین کاربردی که از ارزهای دیجیتال بشناسیم معامله گری آن ها باشد، اما حقیقت این است که شما با انجام فعالیت در پلتفرم این ارزها می توانید مقداری ارز دیجیتال را به عنوان پاداش دریافت کنید. در ادامه به برخی از این پروژه ها اشاره خواهیم کرد:

 • پلتفرم اولترا با فراهم کردن محیطی برای توسعه دهندگان بازی امکان کسب درآمد از ارز دیجیتال را برای توسعه دهندگان و طراحان بازی به وجود آورده است. با وجود پلتفرم اوترا توسعه دهندگانی که استعداد کافی برای توسعه و نوآوری در بازی ها را دارند، به دلیل هزینه های گزاف توسعه، از امکان پیشرفت بازنمی مانند.
 • کاربران پلتفرم ارز دیجیتال بیت تورنت نیز می توانند با به اشتراک گذاری پهنای باند و فایل های خود با شبکه بیت تورنت پاداشی را به صورت توکن بیت تورنت دریافت کنند. شبکه بیت تورنت با این کار سرعت ارسال و دریافت فایل ها را به صورت قابل توجهی افزایش داده است.
 • پلتفرم هولوچین به توسعه دهندگان کمک می کند با پرداخت هزینه ای بسیار کم برنامه های خود را ایجاد کرده و به اشتراک بگذارند. به این ترتیب با استفاده کاربران بیشتر از این برنامه ها توسعه دهندگان به درآمد خواهند رسید. توسعه دهندگان در محیط هولوچین خدمات بسیار خوبی را برای توسعه دریافت می کنند.
 • شبکه تتا به کاربران خود اجازه می دهد ویدئوهای مختلف را ساخته و در محیط شبکه به اشتراک بگذارند. در این صورت کاربران شبکه با توکن تتا فیول که توکن اصلی شبکه است پاداش داده خواهند شد. از طرف دیگر پاداشی برای نودهایی (گره) که پهنای باند خود را با شبکه تتا به اشتراک می گذارند نیز در نظر گرفته شده است.
 • شبکه بلاک چین زین فین نتورک (XinFin Network) نیز محیطی را برای توسعه دهندگانی در نظر گرفته است که توانایی طراحی و اجرای برنامه های غیرمتمرکز را دارند.

لتفرم ارز دیجیتال بنکور دیگر پلتفرم موجود برای توسعه پروژه ها و برنامه های طراحان است. شبکه های بلاک چین فلو (Flow) و ویوز (Waves) نیز همین امکان را برای کاربران خود فراهم می کنند.

8- استخراج ارزهای دیجیتال

کسب درآمد از استخراج ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتالی که براساس الگوریتم اثبات کار (PoW) کار می کنند، برای اینکه شانس اتصال بلاک جدید به شبکه را داشته باشند، باید هش بلاک جدید را به وسیله Cpu کامپیوتر، کارت گرافیک یا دستگاه های ماینر حدس بزنند. این کار همان ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال است.

استخراج ارزهای دیجیتال یکی از کم ریسک ترین روش های کسب درآمد از ارز دیجیتال است؛ البته برای استخراج ارزها شما حداقل به سیستم کامپیوتر نیاز دارید؛ البته فراموش نکنید استخراج ارزهای دیجیتال بزرگ همچون بیت کوین با استفاده از CPU کامپیوتر غیرممکن است و شما حتماً باید یک دستگاه مخصوص استخراج ارز (Asic) که الگوریتم بیت کوین را پشتیبانی کند، خریداری کنید. ناگفته نماند که در حال حاضر حتی استفاده از بهترین دستگاه ماینر به تنهایی کارساز نیست و برای استخراج ارزی همچون بیت کوین شما باید حتماً از یک استخر استخراج استفاده کنید.

به کمک استخر استخراج درواقع شما قدرت پردازش دستگاه ماینر خود را با دیگر افرادی که قدرت پردازش دستگاه ماینر خود را به استخر استخراج داده اند، به اشتراک می گذارید. به این ترتیب یک فضای مجازی با قدرت مضاعف پردازش به وجود خواهد آمد که حالا شانس موفقیت آن در پیداکردن جواب مسئله و به عبارتی هش بلاک افزایش خواهد یافت.

به کمک استخر استخراج شما سود کمتر، اما مطمئن تری را دریافت خواهید کرد؛ درحالی که اگر قرار بود به تنهایی و با استفاده از دستگاه یا دستگاه های ماینر خود به استخراج بپردازید، کل سود حاصل شده (6.25 واحد بیت کوین) به شما تعلق می گرفت، اما شانس موفقیت شما بسیار ضعیف می شد.

البته برخی ارزهای دیجیتال دیگر را می توان به صورت شخصی و بدون پرداخت هزینه به استخرهای ماینینگ، استخراج کرد. به هر حال نکته ای که باید به آن توجه کنید، هزینه خرید دستگاه ماینر است که باید با دقت کافی انجام شود؛ چراکه کلاه برداری در این حوزه به دلیل آشنانبودن بسیاری از کاربران رایج است. همچنین هزینه بالای برق و آلودگی صوتی که ایجاد می کند نیز باید هنگام انتخاب این روش کسب درآمد از ارز دیجیتال موردتوجه قرار بگیرد.

9- شرکت در ایردراپ ها

کسب درآمد از ایردراپ ها

ایردراپ ها درواقع روشی برای تبلیغ یک ارز دیجیتال، صرافی، کیف پول و… هستند. درواقع شرکت ها و افراد برای معرفی و به نوعی بازاریابی برای محصول خود اقدام به توزیع مقداری ارز دیجیتال به صورت رایگان می کنند. برای دریافت ایردراپ ها به کیف پول، ایمیل و حساب کاربری در برخی شبکه های اجتماعی همچون تلگرام و توئیتر نیاز دارید.

نکته ای که باید به آن توجه کنید، این است که کسب درآمد از ارز دیجیتال به کمک ایردراپ ها نباید تنها روش دریافت سود شما از این بازار باشد؛ چراکه برخی از این پروژه ها ممکن است کلاه برداری باشد و ارزش زمان گذاشتن را نداشته باشند. بهتر است پس از آنکه پروژه ایردراپی به شما معرفی شد، ابتدا از اعتبار آن مطمئن شوید.

بررسی تیم پروژه می تواند تا حدودی در این مسیر به شما کمک کند. همچنین اگر در ازای دریافت ارز از شما خواسته شد مبلغی را بپردازید، بهتر است از شرکت در آن ایردراپ صرف نظر کنید. معمولاً در فرایند عضویت و شرکت در یک ایردراپ از شما خواسته می شود کیف پولی را نصب کنید، یک توئیت را ریتوئیت کنید و در شبکه اجتماعی تلگرام آن پروژه عضویت پیدا کنید.

پس از ثبت نام و انجام مراحل گفته شده در هر ایردراپ باید در انتظار دریافت ارزهای خود باشید. پس از دریافت ارز می توانید آن ها را در صرافی های مختلف به فروش برسانید یا درصورت تمایل در کیف پول خود نگه دارید.

10- شرکت در ICO ،IDO و IEO ها

 • ICO

ICO ها درواقع روشی برای سرمایه گذاری به حساب می آیند. در این روش، شما یک ارز دیجیتال را با قیمت پایین خریداری می کنید. اساساً ارزهای دیجیتال که به صورت ICO معرفی می شوند، ارز پروژه هایی هستند که ایجاد شده اند، اما برای رشد و توسعه خود به سرمایه نیاز دارند. تیم پروژه برای دسترسی به این سرمایه اقدام به پیش فروش بخشی از ارزهای خود با قیمت پایین می کند.

اگر بتوانید پروژه های مختلف را از لحاظ بنیادی به درستی بررسی کنید، این روش می تواند بسیار سودساز باشد، اما از آنجا که کلاه برداری در تمام بخش های بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد، عجیب نیست بگوییم در ICO ها نیز تعداد زیادی از پروژه های کلاه برداری وجود دارند؛ پس در صورتی که قصد شرکت در ICO ها را دارید، حتماً از تیم پروژه، اهداف تیم و اعتبار پروژه به طورکلی مطمئن شوید.

Icodrops.com و topicolist دو مورد از بهترین وب سایت ها برای بررسی ICO ها به شمار می آیند. همچنین شما می توانید از وب سایت Crounchbase.com برای دانستن اینکه چه افراد یا شرکت هایی روی پروژه ICO سرمایه گذاری کرده اند، استفاده کنید. در صورتی که شرکت ها و افراد خوش نام روی این پروژه ها سرمایه گذاری کرده باشند، می توان احتمال داد آن پروژه ارزش و اعتبار لازم برای سرمایه گذاری را دارد.

 • IEO

به دلیل زیادبودن کلاه برداری در بازار ارزهای دیجیتال، اعتماد افراد به برخی بخش های بازار رو به افول بود؛ به همین دلیل برخی فعالان این حوزه تصمیم گرفتند مفهوم جدیدی به نام IEO را که مخفف عبارت Initial Exchange Offering است، به وجود آورند. درواقع IEO به پروژه های ICO گفته می شود که در صرافی ها لیست شده و از آن طریق قابل خریداری هستند. از این طریق کاربران می توانند کمی مطمئن تر این عرضه های اولیه را خریداری کنند.

 • IDO

ا وجود محدودیت هایی که در صرافی های متمرکز وجود دارد، برخی عرضه های اولیه در صرافی های غیرمتمرکز لیست می شوند که به آن ها (IDO Initial Dex Offering) گفته می شود.

11- به اشتراک گذاری کد ریفرال

شما هنگام ثبت نام در یک صرافی یا بیشتر پلتفرم های موجود در حوزه بلاک چین می توانید از یک کد ریفرال که از افراد و وب سایت های معتبر دریافت می شود، استفاده کنید و به این ترتیب کارمزد فعالیت خود را با تخفیف پرداخت کنید. البته ممکن است گاهی به جای کد ریفرال لینکی دریافت کنید که شما را مستقیم به صفحه ثبت نام در صرافی منتقل کرده و حتی کد ریفرال را برای شما جایگذاری کرده باشد.

به هر حال این روشی است که با استفاده از آن درآمد حاصل از معاملات و فعالیت شما در این حوزه افزایش خواهد یافت. علاوه بر استفاده از کد معرف یا کد ریفرال هنگام ثبت نام، شما می توانید پس از ثبت نام در پلتفرم صرافی یا دیگر پلتفرم ها (برای مثال استخرهای استخراج) یک کد تخفیف یا کد ریفرال مخصوص به خود را دریافت کنید و آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید. از این پس با توجه به سیاست پلتفرم مربوط و با شروع فعالیت افراد دعوت شده به پلتفرم از طریق لینک یا کد دعوت شما، درآمدی برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

برخی از کدهای ریفرال برای صرافی ها را در ادامه خواهید دید:

1- 10084450 برای صرافی اوککس (Okx)

2- rJ7UMYS برای صرافی کوکوین (Kucoin)

3- Y8XGMW برای صرافی بای بیت (Bybit)

4- HoAgg39r برای صرافی کوینکس (Coinex)

12- انجام معاملات آربیتراژ در ارزهای دیجیتال

آربیتزاژ تریدینگ

معمولاً قیمت ارزهای دیجیتال در صرافی های مختلف در سطح اینترنت متفاوت است و همین تفاوت قیمت فرصت خوبی را برای کاربران این بازار فراهم کرده است. یکی از روش های کسب درآمد از ارز دیجیتال آربیتراژ است. درواقع برای آربیتراژ یک ارز دیجیتال باید قیمت یک ارز دیجیتال مثل ترون را در صرافی های مختلف بررسی کنید.

برای این کار می توانید به سایت کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) مراجعه کرده و با جست وجوی نام ارز دیجیتال موردنظر و پس از آن رفتن به صفحه همان ارز دیجیتال، با اسکرول به پایین صفحه صرافی هایی که این ارز دیجیتال را لیست کرده اند، مشاهده کرده و قیمت ارز را در هرکدام از صرافی ها مشاهده و مقایسه کنید.

با این کار متوجه خواهید شد قیمت ارز دیجیتال موردنظر در صرافی های مختلف متفاوت است. در این حالت شما می توانید با خرید ارز دیجیتال از صرافی که ارز دیجیتال را با قیمت پایین تر به فروش می رساند و سپس فروش آن در صرافی که بالاترین قیمت را برای همان ارز لحاظ کرده است، به سود برسید و به این ترتیب یکی از شیوه های کسب درآمد از ارز دیجیتال را نیز تجربه کرده باشید.

با این کار شما می توانید از اختلاف قیمت ارز دیجیتال در دو صرافی سود کنید؛ البته کارمزد معاملات و انتقال دارایی را نیز باید درنظر بگیرید. این روش بیشتر برای افرادی که سرمایه های سنگین دارند، سودساز است. افراد با سرمایه های کوچک می توانند با دقت و البته مدیریت سرمایه، معاملاتی با تعداد بالا و سودهای کمتر انجام دهند و به این ترتیب سودی برای خود کسب کنند.

13- فعالیت فریلنسری و دریافت دستمزد به صورت ارز دیجیتال

اگر شما هم یک فریلنسر هستید و علاقه دارید دستمزد خود را به صورت ارزهای دیجیتال دریافت کنید، باید به شما این خبر خوب را بدهیم که در حال حاضر می توانید در ازای پروژه هایی که انجام می دهید ارز دیجیتال دریافت کنید. یکی از ایرادات دریافت دستمزد از دیگر روش ها (برای مثال Paypal) این است که درصد قابل توجهی از درآمد فریلنسر به عنوان کارمزد انتقال از وی کسر خواهد شد.

در مقابل در صورتی که ارز دیجیتال و شبکه انتقال مناسبی را انتخاب کنید، می توانید دستمزد خود را با کمترین میزان کارمزد و به صورت ارز دیجیتال دریافت کنید. برخی از وب سایت های فریلنسری که امکان روش دریافت دستمزد به صورت ارز دیجیتال را نیز برای شما فراهم کرده اند، در ادامه آورده ایم:

1- Blocklaner

2- BitGigs

3- CryptoGrind

14- فاست ها (Faucet)

فاست ها درواقع وب سایت هایی هستند که با وعده پرداخت ارز دیجیتال به بازدیدکنندگان، کاربران خود را در وب سایت نگه می دارند. روش کسب درآمد از ارز دیجیتال به وسیله فاست ها خیلی توصیه نمی شود و اگر این مورد را نیز در میان لیست یکی از بهترین روش های کسب درآمد از ارز دیجیتال ذکر کرده ایم، فقط به این دلیل است که به شما بگوییم با وجود اینکه امکان کسب سود از این روش غیرممکن نیست.

با توجه به زمان و انرژی ای که برای این کار می گذارید و همچنین حداقل میزان برداشت که معمولاً خیلی کم هم نیست، توصیه می شود یکی دیگر از روش های کسب درآمد از ارز دیجیتال را که مناسب با شرایط و روحیات شماست انتخاب کنید؛ چراکه این روش شاید تنها کمکی به صاحب وب سایت باشد که بازدید از سایت خود را بالا ببرد و عایدی آن چنانی برای شما نخواهد داشت، اما به هر حال در صورتی که علاقه مند به کسب درآمد از ارز دیجیتال از این روش هستید، می توانید به یکی از این وب سایت ها مراجعه کرده، در آن ثبت نام کنید و مدتی را در آن وب سایت بگذرانید.

برای اثبات اینکه شما در سایت حضور دارید، باید روی گزینه ای که ادعای حضور شما را اعلام کند (مثلاً Claim، Claim Now یا چیزی شبیه به این ها) را پیدا کرده و روی آن گزینه کلیک کنید. به این ترتیب زمان حضور شما در وب سایت محاسبه شده و پاداشی به صورت ارز دیجیتال برای شما در نظر گرفته خواهد شد؛ البته همان طور که گفته شد، به محض اینکه پاداشی را کسب کردید، نمی توانید آن را برداشت کنید و جمع پاداش های شما باید به یک میزان حداقل برسد. برخی از مشهورترین وب سایت های فاست که پاداش خود را به صورت بیت کوین پرداخت می کنند، در ادامه آمده اند:

1- Bitcoin777

2- Freebitcoin

3- Bitcoinker

4- Moon Bitcoin

15- قرض دادن ارزهای دیجیتال

با خرید ارز دیجیتال آنچین (On-Chain) و وام دادن آن در پلتفرم وام دهی آوه (Aave) می توانید سودی را به صورت منظم دریافت کنید. البته گاهی پیش می آید که افراد بدون توجه به ریسک این کار، دارایی خود را از هر نوع ارز دیجیتالی که باشد، به افراد دیگر قرض می دهند. از آنجا که معاملات ارزهای دیجیتال برگشت ناپذیر هستند و نهاد نظارتی ندارند، در استفاده از چنین روش هایی باید بسیار دقت کنید و چه بهتر که از این روش استفاده نکنید؛ چراکه حتی با وجود یک شرکت واسط امکان هک آن وجود دارد.

سخن پایانی

بازار ارزهای دیجیتال در این روزها بسیار متفاوت از آن چیزی است که در سال 2009 بود. ارزهای دیجیتال متنوع، توسعه زیرساخت های موجود، ورود نقدینگی به بازار و مهم تر از همه استعدادهایی هستند که به این بازار جذب شده اند. حالا دیگر افراد تنها به خرید و فروش بیت کوین فکر نمی کنند، تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال به وجود آمده اند که هرکدام هدف خاصی دارند که یا به آن رسیده اند یا در تلاش برای رسیدن به آن هستند.

در مسیر همین توسعه ها و در گوشه و کنار دنیا شاهدیم که توسعه دهندگانی از کشورهای مختلف با تکیه بر بلاک چین و ادغام آن با دیگر صنعت ها، بلاک چین را به مرحله جدیدی از بلوغ خود رسانده اند. از طرف دیگر بسیاری از افراد همچون توسعه دهندگان بازی به این نتیجه رسیده اند که اگر بخواهند در آینده نیز حضور پررنگ داشته باشند، باید بازی های خود را بر بستر بلاک چین منتقل کنند.

البته جذب صنایع مختلف به بلاک چین تنها محدود به بازی ها نمی شود و شاهد آن هستیم که روز به روز بر تعداد مشاغل و تجارت هایی که به نوعی از بلاک چین استفاده می کنند، افزوده می شود. در این مقاله سعی کردیم بهترین روش های کسب درآمد از ارز دیجیتال را برای شما شرح دهیم. با مطالعه این مقاله و انتخاب بهترین و مناسب ترین روش البته با توجه به شرایط و علایق خودتان، حتماً می توانید درآمد خوبی را از ارزهای دیجیتال کسب کنید.

پرسش های متداول

روش های بسیار زیادی برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال وجود دارد، ولی ما سعی کردیم بهترین روش های موجود را برای شما شرح دهیم. توجه داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال یک بازار جوان است و معمولاً کلاه برداران با دانستن اینکه افراد زیادی رؤیای یک شبه پولدارشدن را در سر دارند، وعده های پوچی را به کاربران می دهند. سعی کنید بسیار محتاط و سنجیده در این بازار مالی جذاب فعالیت کنید.

هودل کردن به طورکلی یکی از بهترین روش ها برای کسب سود خوب از بازار ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین است با این حال اگر هودلر یک ارز دیجیتال هستید، می توانید با استیک کردن آن سودی را در بازه های زمانی مشخص نیز دریافت کنید.

خیر، وب سایت های فاست بیش از آنکه سودی را به شما دهند، یک روش برای بالابردن بازدید از وب سایت هستند و درواقع سود اصلی برای صاحب وب سایت است، نه شما.

تریدر یا معامله گر به افرادی گفته می شود که معاملاتی در بازه های زمانی کوتاه را انجام می دهند. این افراد با کسب سود از معاملات متعدد به درآمد می رسند و بسیاری از آن ها معامله گری را به عنوان شغل خود انتخاب کرده و ساعات زیادی را در مقابل رایانه می گذرانند.

افرادی که بتوانند هزینه اولیه برای خرید دستگاه ماینر و تجهیزات آن را پرداخت کنند و البته به دلیل سر و صدای آن جای مناسب برای این دستگاه ها را داشته باشند، می توانند با استفاده از روش ماینینگ به کسب درآمد از ارز دیجیتال بپردازند؛ البته استخراج برخی ارزهای دیجیتال به وسیله CPU و کارت گرافیک هم انجام می شود که صدای زیادی ندارند.

شما می توانید با خرید و فروش و ساخت NFT در پلتفرم های مخصوص به درآمد برسید.

ادامه مطلب
نحوه خرید و سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال
آموزش گام به گام سرمایه گذاری...

با گسترش محبوبیت سرمایه گذاری در ارز دیجیتال افراد با سرمایه های متفاوت به دنبال شناسایی بهترین ارز دیجیتال برای خرید هستند. ممکن است ورود و سرمایه گذاری در بیت کوین یا ارزهای دیجیتال دیگر در ابتدا ترسناک به نظر برسد، اما درصورتی که با علم و آگاهی کافی وارد معامله شوید، در سرمایه گذاری های کوتاه و بلندمدت به سود خواهید رسید. در ادامه مطلب قصد داریم درباره مراحل و روش های سرمایه گذاری در ارز دیجیتال بپردازیم.

گام به گام برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

همان طور که می دانید برای خرید و سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال نمی توان به بانک و یا شرکت کارگزاری مراجعه کرد. در هنگام انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری لازم است مراحل زیر را مرحله به مرحله طی کنید.

مقدار کمی از سرمایه خود را وارد بازار کنید

پیش از هر چیزی لازم است تصمیم بگیرید که چه مقدار از سرمایه خود را قصد دارید به خرید ارز دیجیتال اختصاص دهید. باوجود پیشرفت های اخیر بازار، به ویژه افزایش ارزش بیت کوین تصمیم گیری دشوارتر شده است. همه سرمایه گذاری ها باکمی طمع و ترس همراه هستند؛ اما لازم است با آموزش، یادگیری و کنترل حرص و طمع با بخش کوچکی (معمولاً 5-10%) از سرمایه راکد خود وارد بازار شوید.

لازم است به این نکته توجه کنید که سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال مانند سرمایه گذاری در بازارهای دیگر نیست. به این معنا که در این بازار مانند بازار طلا و سایر فلزات گران بها، به سرمایه گذار سودی پرداخت نمی شود.

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری را انتخاب کنید

انتخاب ارز دیجیتال مناسب برای سرمایه گذاری از اصلی ترین چالش های ورود به این بازار است. بی شک افرادی که به طریقی با این بازار مواجه شده اند نام بیت کوین را به دفعات شنیده اند، اما لازم است بدانید که این بازار از هزاران رمز ارز متنوع با ویژگی ها و ارزش های مختلف تشکیل شده است. در حال حاضر در جایگاه نخست اقبال عمومی به خرید و سرمایه گذاری در بیت کوین و بعدازآن Ethereum، Dash، Zcash و Ripple است.

شاید بتوان گفت بیت کوین قابل اعتمادترین رمز ارز برای سرمایه گذاری است. باوجوداینکه توجه اکثریت سرمایه گذاران به بیت کوین است، اخیراً ارزهای دیجیتال دیگر عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین از خود نشان داده اند.

لازم به ذکر است که تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال که در چند سال اخیر وارد بازار شده اند پس از مدتی کاملاً از بین رفته و کاملاً نابود می شوند. پس این فرض را باید در نظر گرفت که احتمال نابودی رمز ارز و صفر شدن سرمایه وجود دارد. همچنین به دلیل وجود نوسانات بازار درصورتی که بدون مطالعه، آموزش و یادگیری وارد بازار شوید احتمال اینکه سرمایه شما به طورکلی از بین برود، زیاد است.

بهترین پلتفرم سرمایه گذاری را برای خرید ارز دیجیتال انتخاب کنید

پس از انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری لازم است پلتفرم مخصوص سرمایه گذاری را انتخاب کنید. همان طور که احتمالاً می دانید ارزهای دیجیتال را نمی توان در مکان های مالی معمول تهیه کرد. در اکثر مواقع خرید، نگهداری و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی های مبتنی بر ارز دیجیتال محدود است. در ادامه مطلب به طور مفصل به این مورد خواهیم پرداخت.

کیف پول مناسبی برای ذخیره ارز دیجیتال انتخاب کنید

در این مرحله لازم است ارز دیجیتال خریداری شده را در یک کیف پول مخصوص نگهداری و ذخیره کنید. کیف پول دیجیتالی در دو نوع سرد و گرم طراحی شده است.

کیف پول دیجیتالی گرم نرم افزاری است که کلیدهای خصوصی و عمومی را در خود ذخیره می کند. می توانید از طریق کلیدهای خصوصی و عمومی به محل ارز دیجیتال خود در بلاک چین دسترسی پیدا کنید.

 • کیف پول گرم

درصورتی که مایل هستید سرمایه دیجیتالی خود را در این نوع کیف پول نگهداری کنید لازم است یکی از انواع کیف پول های گرم را انتخاب کنید:

کیف پول دسکتاپ: این نوع کیف پول را مانند یک برنامه نرم افزاری روی کامپیوتر شخصی خود نصب کنید. ازآنجایی که اطلاعات بر روی کامپیوتر شما ذخیره می شود امنیت اطلاعات از کیف پول های آنلاین بیشتر است.

کیف پول آنلاین: کیف پول های آنلاین در فضای ابری قرار داشته و از طریق هر رایانه ای قابل دسترس هستند؛ بنابراین دسترسی به این نوع کیف پول راحت تر است اما به دلیل آنکه کلید خصوصی به صورت آنلاین ذخیره می شود، دارایی شما در این نوع کیف پول امنیت کمتری نسبت به کیف پول های دیگر دارد.

کیف پول موبایلی: این نوع کیف پول نیز مانند یک برنامه نرم افزاری درگوشی های هوشمند دانلود و نصب می شود. از طریق این نوع کیف پول امکان ذخیره و ترید طیف گسترده ای از ارزهای دیجیتال وجود دارد

 • کیف پول سرد

در کیف پول سرد شما می توانید دارایی خود را در یک دستگاه سخت افزاری مانند USB ذخیره کنید. به دلیل ذخیره سازی آفلاین کلیدهای خصوصی در این نوع کیف پول امنیت دارایی ذخیره شده در آن بسیار بالا است.

آموزش سرمایه گذاری در بیت کوین

بیت کوین اولین رمزارز دنیای ارزهای دیجیتال است که خیلی ها حتی اگر هیچ رمزارز دیگری را نشناسند، بیت کوین را می شناسند یا حداقل نام آن را شنیده اند. معمولا اشخاصی که وارد دنیای ارزهای دیجیتال می شود اولین معامله خود را با اهداف گوناگون بر روی بیت کوین انجام می دهند. زیرساخت فوق العاده قوی و امنیت بالای آن بسیاری را بر این عقیده راسخ کرده است که بیت کوین آینده ی اقتصاد است، همین موضوع باعث می شود که سرمایه گذاری بر روی بیت کوین منطقی به نظر برسد.

برای خرید و سرمایه گذاری بر روی بیت کوین لازم نیست که یک واحد بیت کوین را خریداری و ذخیره کنید، بلکه شما می توانید درصدی از یک واحد بیت کوین را خریداری کنید. البته در مورد سرمایه گذاری بر روی بیت کوین حتما باید به نوسانات شدید قیمتی که در بازار ارزهای دیجیتال بسیار رایج است توجه کنید. برای در امان ماندن از هرگونه خطر احتمالی مدیریت سرمایه را رعایت کنید.

هر رمزارز یا دارایی باید درصدی از پوتفو سرمایه گذاری شما را به خود اختصاص دهد. حتی اگر همه از بی نقص بودن بیت کوین و ارزهای دیجیتال و آینده درخشان آنها سخن بر زبان آورند ممکن است عواملی مانع از رسیدن آنها به هدف شود.

نحوه خرید بیت کوین

بیت کوین یا پادشاه ارزهای دیجیتال همواره در رتبه اول بازار ارزهای دیجیتال قرار داشته است، به همین دلیل افرادی که وارد بازار ارزهای دیجیتال می شوند معمولا اولین تجربه ی خود را با خرید بیت کوین به دست می آورند. اما ببینیم به چه طریق می توانیم اقدام به خرید بیت کوین کنیم.

 • تهیه کیف پول برای بیت کوین

در اولین قدم بهتر است یک کیف پول که از بیت کوین پشتیبانی می کند را تهیه کنید. شما می توانید کیف پول های سخت افزاری یا نرم افزاری یا حتی کاغذی را با توجه به شرایط و میزان دارایی خود انتخاب کنید.

 • ثبت نام و احراز هویت در صرافی

اگر در ایران زندگی می کنید در ابتدا باید در یک صرافی ایرانی ارز دیجیتال ثبت نام کنید. از این طریق می توانید ریال خود را به ارز مورد نظر خودتان تبدیل کنید و درواقع اقدام به خرید بیت کوین کنید. به همین راحتی شما توانستید با ریال خود بیت کوین بخرید.

موردی که باید به آن اشاره کنیم این است که در هر صرافی اقدام به خرید نکنید، ابتدا با بررسی هایی که انجام می دهید یک صرافی معتبر پیدا کنید، همچنین باید بدانید که کمی اختلاف قیمت در میان صرافی ها وجود دارد، می توانید با توجه به کارمزد، قیمت ارز، خدمات ارائه شده توسط هر صرافی، صرافی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

اما اگر قصد خرید بیت کوین از یک صرافی خارجی را داشته باشید باز هم لازم است که ابتدا در یک صرافی معتبر ایرانی ثبت نام کنید و ریال خود را به تتر تبدیل کنید و به صرافی خارجی مورد نظر انتقال داده و سپس به راحتی بیت کوین خریداری کنید.

البته آنچه گفته شد برای کاربران ساکن ایران است، که متاسفانه به دلیل تحریم باید این کار را انجام دهند، اما دیگران می توانند حتی با استفاده از ویزاکارت و دیگر کارت های اعتباری به صورت مستقیم بیت کوین را از صرافی های خارجی خریداری کنند و به دلیل اینکه یک واسطه کم می شود طبیعتا هزینه معامله و خرید بیت کوین نیز کمتر خواهد شد.

 • انتقال بیت کوین خریداری شده به کیف پول

به هر حال با هر روشی که اقدام به خرید بیت کوین کردید به سرعت بیت کوین خود را به کیف پولی که از قبل نصب کرده اید ارسال کنید.

نکاتی که باید درباره سرمایه گذاری بر بیت کوین بدانید:

 • سیاست دولت ها بر علیه ارزهای دیجیتال باشد

قدرت گرفتن ارزهای دیجیتال که غیرمتمرکز هستند باعث تضعیف سلطه دولت ها بر اقتصاد می شود، در نتیجه بدیهی است که دولت ها از رشد ارزهای دیجیتال استقبال نکنند. گاهی دیده شده که برخی از سیاستمداران سعی در تخریب ارزهای دیجیتال داشته اند. به هر حال قانون های وضع شده در دولت ها در قبال ارزهای دیجیتال بسیار می تواند در آینده ی بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال موثر باشد و اگر قوانین وضع شده فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال را ممنوع یا سخت کند، تعداد افراد کمتری از آن استفاده می کنند و این موضوع برای آینده ی بیت کوین خوب نیست و سرمایه گذاری سودسازی را برای سرمایه گذار به ارمغان نخواهد آورد.

 • نوسانات شدید قیمتی

همان طور که پیش از این نیز گفته شد نوسانات شدید در قیمت ها جز ماهیت بازار ارزهای دیجیتال است و بیت کوین نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر شما در قیمتی بالا و از روی هیجان و با هدف جا نماندن از سودی که دیگران کسب کرده اند اقدام به خرید بیت کوین کنید و با پایین آمدن قیمت بیت کوین خود را بفروشید، متضرر خواهید شد. زمانی که قصد سرمایه گذاری و نه معامله گری را داشته باشید باید حتما از ارزش واقعی رمزارزی که خریداری می کنید مطمئن باشید و سپس با بررسی نمودار بهترین مکان (قیمت) برای خرید را انتخاب کنید و تحت تاثیر نوسانات قرار نگیرید چرا که اگر رمزارزی ارزشمند باشد بالاخره به قیمت واقعی خود می رسد. برای خرید و سرمایه گذاری بر روی بیت کوین نیز باید همین رویه را پیش بگیرید.

 • هک شدن کیف پول و یا صرافی

حفظ امنیت در بازار ارزهای دیجیتال در همه ی ابعاد بسیار مهم است. متاسفانه به دلیل جدید بودن بازار ارزهای دیجیتال افراد زیادی اطلاعات کافی از آن ندارند و طعمه ی کلاه برداران می شوند که این موضوع را می توان با کسب دانش و بالا بردن اطلاعات در این زمینه تا حد زیادی برطرف کرد.

در صرافی های ارزهای دیجیتال به محض اینکه بیت کوین خود را خریداری کردید آن را به کیف پول خود انتقال دهید تا به این ترتیب از هک شدن و یا هر مشکل دیگر مربوط به صرافی در امان باشید.

برای مشکلاتی که ممکن است برای کیف پول شما پیش بیاید نیز باید از همان ابتدا و در اولین قدم برای سرمایه گذاری بر روی بیت کوین یک کیف پول معتبر را پیدا کنید و آن را از منابع معتبر تهیه کنید. در خصوص کیف پول نیز باید هوشیار باشید که اطلاعات خود را به هیچ وجه در اختیار کسی قرار ندهید زیرا به این صورت به دارایی های شما دسترسی خواهد داشت و امکان دزدیده شدن بیت کوین هایی که خریداری کرده اید پیش می آید.

راه های سرمایه گذاری بر بیت کوین

 • خرید و نگه داری

این روش به خصوص برای کسانی که آشنایی چندانی به بازار ارزهای دیجیتال ندارند اما قصد سرمایه گذاری بر روی بیت کوین را دارند مناسب است. کافی است با توجه به میزان دارایی خود مقداری بیت کوین تهیه کنید و به کیف پول خود منتقل کنید. در آینده از افزایش ارزش آن سود خواهید کرد. توجه کنید که تنها 21 میلیون واحد بیت کوین وجود دارد که زمانی استخراج آنها به پایان می رسد و درواقع می توان گفت که بیت کوین دارای تورم منفی نیز هست پس ارزش آن به مرور زمان بیشتر می شود.

 • استخراج بیت کوین

اگر شما ماینر بیت کوین باشید نیز می توانید بیت کوین های استخراج شده را نگه داری کنید و درواقع بر روی بیت کوین سرمایه گذاری کنید. هرچند به دلیل سختی شبکه و رقابت تنگاتنگ در بین استخراج کنندگان این کار دیگر چندان ساده نیست.

 • معامله بیت کوین

از دیگر روش هایی که به شما کمک می کند بیت کوین به دست آورید و بر روی بیت کوی سرمایه گذاری کنید، ترید بر روی بیت کوین است. البته برای این کار شما نیاز به دانش کافی در زمینه تحلیل دارید. از طرف دیگر باید اخباری که می تواند بر قیمت بیت کوین موثر باشد را به دقت دنبال کنید.

با این حال اگر چنین توانایی داشته باشید می توانید حتی به صورت روزانه هم بیت کوین به دست آورید و سرمایه گذاری کنید.

انواع روش های سرمایه گذاری در ارز دیجیتالنحوه خرید و سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال

در مقایسه با بازار سهام سنتی، ارزهای دیجیتال بی ثبات هستند، به همین دلیل لازم است سرمایه گذاران سناریوهای مختلفی را در نظر بگیرند؛ بنابراین پیش از هر چیزی با انتخاب استراتژی درست، روش سرمایه گذاری مناسب را انتخاب کنید.

سرمایه گذاری به دو روش کوتاه مدت و بلندمدت انجام می شود. هرکدام از این روش ها چارچوب و ویژگی هایی دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم:

1- سرمایه گذاری کوتاه مدت

سرمایه گذاری کوتاه مدت سه چارچوب معمول دارد. به معاملات کوتاه مدت را معامله تهاجمی نیز می گویند، چراکه در این روش به امید سود بیشتر ریسک بیشتری انجام می شود. به طورکلی هر روش سرمایه گذاری به تعادل مداوم بین ریسک و بازده نیاز دارد. به این ترتیب که برای به دست آوردن بازده بیشتر باید ریسک بیشتری کرد. حتی هنگامی که قصد سرمایه گذاری در بازه کوتاه مدت را دارید باید آمادگی ریسک از دست رفتن دارایی خود را نیز داشته باشید؛ به خصوص در یک بازار بی ثباتی مانند ارزهای دیجیتال این ریسک بالاتر می رود.

معاملات کوتاه مدت را می توان بر اساس سرعت تحقق سود، ساعت ها، روزها یا هفته های سرمایه گذاری به دسته های مختلفی تقسیم کرد. هر چه مدت زمان تریدینگ کمتر باشد ریسک و خطر مربوط به آن نیز بیشتر می شود.

 1. معاملات کوتاه مدت روزانه

معاملات روزانه یکی از انواع معاملات کوتاه مدت هستند. در این روش شما در طول یک روز رمز ارز مدنظر خود را خریدوفروش کرده و قبل از خواب سود کسب می کنید. در بازارهای معاملاتی دیگر، یک روز معاملاتی در ساعت 4:30 بعدازظهر به پایان می رسد اما بازار ارزهای دیجیتال در 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته فعال است؛ بنابراین هر فرد می تواند ساعات معامله روزانه را بر اساس برنامه شخصی خود مشخص کند.

قبل از انتخاب این روش برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، لازم است ابتدا سؤالات زیر را از خود بپرسید:

 • آیا در طی روز، زمان کافی برای انجام معاملات روزانه دارم؟
 • آیا تحمل ریسک معاملات روزانه را دارم؟
 • آیا حاضر به تحمل ریسک هستم؟
 • آیا توان روحی مشاهده بالا و پایین شدن روزانه ارزش دارایی خود را دارم؟

معاملات روزانه ریسک بالایی دارند، بنابراین تا زمانی که در این زمینه تجربه کسب کنید بهتر است با مقادیر بسیار کم شروع کنید. بر طبق Investopedia اکثر معامله گران روزانه موفق، معمولاً تنها 2% از دارایی موجود در حساب کاربری خود را در هر معامله وارد می کنند.

معایب معاملات روزانه: مشکل عمده در معاملات روزانه ارزهای دیجیتال، امنیت کیف پول دیجیتالی شما است. کمترین امنیت در میان انواع کیف پول های رمزنگاری شده را کیف پول های آنلاین دارند. ازآنجایی که این نوع سرمایه گذاری نیازمند دسترسی مداوم به دارایی است، چاره ای جز ماندن دارایی در کیف پول آنلاین صرافی وجود ندارد. به همین دلیل دارایی فرد در معرض خطر هک شدن است

 1. معاملات کوتاه مدت هفتگی

باوجوداینکه این نوع معامله کوتاه مدت است، اما از معاملات کوتاه مدت روزانه طولانی تر و از یک استراتژی سرمایه گذاری بلندمدت، کوتاه تر بوده و ریسک کمتری دارد. در این نوع معامله کوتاه مدت، 1) می توانید بر اساس تجزیه وتحلیل فنی یکی از ترند های بازار را شناسایی کنید. 2) منتظر کاهش قیمت و تقاضا در بازار باشید. 3) پس از کاهش قیمت در بازار زمان مناسب برای انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری است 4) در مرحله آخر، هنگامی که بازار به سطح مقاومت رسید، رمز ارز خود را فروخته و سود کسب کنید.

سطح مقاومت یک مانع روان شناختی در بازار است که از بالاتر رفتن قیمت جلوگیری می کند؛ اما سطح حمایتی کاملاً برعکس آن عمل می کند.

2- سرمایه گذاری بلندمدت

معمول ترین استراتژی های سرمایه گذاری بلندمدت روش سوئینگ تریدینگ یا نوسان گیری است. از رایج ترین استراتژی های معاملات سوئینگ نیز، معاملات بازه ای است. در معاملات بازه ای به جای اینکه به دنبال افزایش روند بازار باشید، لازم است رمز ارزی را انتخاب کنید که ارزش آن در میان دو قیمت در نوسان باشد. ایده اصلی به این صورت است که ارز دیجیتال مدنظر را در پایین ترین رنج بازه خریداری کرده و در بالاترین رنج آن رمز ارز خریداری شده را بفروشید.

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری بلندمدت: اکثر سرمایه گذاران در این حوزه ترجیح می دهند سرمایه گذاری های بلندمدت را از طریق ارزهای دیجیتال باارزش تر مانند BTC، XRP و ETH انجام دهند. چراکه بسیاری از ارزهای دیجیتال به همان سرعتی که به درجات بالای بازار می رسند، ممکن است به همان سرعت نیز نابودشده و از بین بروند. به همین دلیل همان طور که سرمایه گذاری مقادیر زیاد در این نوع دارایی های می تواند وسوسه برانگیز باشد به همان اندازه نیز پرخطر و ریسکی است. درمجموع می توان گفت سطح ریسک سرمایه گذاری بلندمدت نسبت به سرمایه گذاری کوتاه مدت کمتر است.

رشد مداوم قیمت یک رمز ارز در طول زمان نشان دهنده سطح ارزش آن در بازار است. به طورکلی بازار ارزهای دیجیتال یک صنعت بسیار سریع بوده و تداوم سرمایه گذاری در آن می تواند سود ده و ارزشمند باشد.

روش های به دست آوردن ارز دیجیتال

نحوه خرید و سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال

برای به دست آوردن بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری روش های مختلفی وجود دارد که هر یک از آن ها را به طور جداگانه معرفی می کنیم:

 1. خرید (از طریق خودپرداز، خرید مستقیم، خرید در صرافی)
 2. استخراج
 3. دریافت هزینه رمز ارز توسط سیستم پرداخت

1.خرید ارز دیجیتال

با افزایش محبوبیت بازار ارزهای دیجیتال امکان ورود به این بازار ساده تر از گذشته شده است. دارایی های دیجیتال را می توان خرید، فروش و در برخی موارد در کیف پول های دیجیتالی ذخیره کرد. در ادامه به معرفی روش های خرید ارز دیجیتال می پردازیم:

دستگاه خودپرداز:

در برخی از شهرهای جهان مانند دبی خودپردازهای مخصوص بیت کوین وجود دارد. شما می توانید از این طریق به راحتی توسط کارت اعتباری یا پول نقد بیت کوین دریافت کنید. دستگاه های خودپرداز ATM، دارای هزینه های معامله بالایی هستند؛ بنابراین خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال از طریق پلتفرم های آنلاین یعنی صرافی های دیجیتالی توصیه می شود.

خرید مستقیم از فرد دیگر:

راه دیگر خرید مستقیم کوین از فرد دیگر است. به این معنا که با به اشتراک گذاری آدرس کیف پول خود و پرداخت پول فیات فرد ارز دیجیتال موردنظر را به کیف پول شما انتقال می دهد. این روش ریسک بسیار زیادی دارد و اصلاً توصیه نمی شود.

صرافی های دیجیتالی:

در این روش صرافی های مبتنی بر رمز ارز به عنوان واسط میان خریداران و فروشندگان ارزهای دیجیتال قرار می گیرند. صرافی های معتبر پلتفرمی هستند که افراد می توانند از طریق حساب بانکی خود مقداری پول فیات به حساب کاربردی صرافی واریز کرده و از طریق آن با حفظ هویت خریدار و فروشنده رمز ارز خریدوفروش کنند؛ بنابراین تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک صرافی معتبر انتخاب کرده و بر اساس اطلاعات شخصی خود حساب کاربری بسازید.

در بسیاری از صرافی ها انجام معاملات کوچک و برداشت های جزئی، بدون انجام مراحل احراز هویت امکان پذیر است؛ اما انجام معاملات بزرگ تر نیازمند طی کردن مراحل احراز هویت بالاتر مانند اطلاعات کارت شناسایی، آدرس محل سکونت و… است. برخی از صرافی های ارز دیجیتال دارای سکه بومی هستند مانند رمز ارز BNB که سکه بومی صرافی بایننس است.

همچنین در صرافی دیجیتالی امکان تبدیل رمز ارز به رمز ارز و رمز ارز به پول فیات نیز وجود دارد. هزینه معاملاتی در هر یک از صرافی های آنلاین متفاوت است. اغلب صرافی ها برای تبدیل رمز ارز به یک رمز ارز دیگر هزینه معاملاتی دریافت نمی کنند و کمیسیون مربوط به خریدوفروش رمز ارز و تبدیل رمز ارز به فیات است.

 • انواع صرافی: صرافی ایرانی و صرافی خارجی

نحوه خرید و سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال

صرافی های خارجی: صرافی های خارجی جزو اولین صرافی های مبتنی بر رمز ارز هستند؛ اما متأسفانه به دلیل تحریم و فیلترینگ، این صرافی ها مراحل ثبت نام و احراز هویت صرافی افراد ساکن ایران را پشتیبانی نمی کنند؛ بنابراین افراد ساکن ایران برای فعالیت در این صرافی ها از VPN استفاده می کنند.

بسیاری از افراد با شناسایی هویت اصلی، دارایی خود را در این صرافی ها ازدست داده اند. به این معنا که همواره خطر شناسایی IP واقعی معامله گران ایرانی و مسدود شدن دارایی هایشان توسط صرافی وجود دارد. به همین دلیل کارشناسان استفاده از صرافی های ایرانی را پیشنهاد می دهند.

صرافی های مانند صرافی کوینکس، صرافی کوکوین، صرافی بای بیت، صرافی اوککس و … .

صرافی های ایرانی: صرافی های ایرانی نیز پلتفرم های مبادله ارزهای دیجیتال هستند که با شرایط افراد ساکن ایران هماهنگ شده اند. شما می توانید با استفاده از حساب بانکی ریالی خود ارز دیجیتال خریداری کرده و در این بازار سرمایه گذاری کنید. همچنین با فروش ارز دیجیتال می توانید ریال را به حساب بانکی خود منتقل کنید. خوشبختانه امکان پیگیری، شکایت، واریز و برداشت در سطوح بالا، دسترسی به بازارهای جهانی و امکان انجام مراحل بالای احراز هویت در صرافی های ایرانی فراهم است.

صرافی هایی مانند صرافی آبان تتر، صرافی کیوسک، صرافی بیت پین، صرافی بیت 24 و … .

 • مزایای ترید کردن
 1. بازده بالا
 2. نیازی به تجهیزات خاصی نیست و ترید با یک تلفن و کامپیوتر ساده امکان پذیر است
 3. واریز و برداشت سریع از صرافی
 • معایب ترید کردن
 1. نیاز به مهارت هایی مانند کنترل احساست و مدیریت سرمایه دارد
 2. ریسک از دست دادن سرمایه (متوسط و زیاد)
 3. امکان از دست دادن همه سرمایه وجود دارد
 4. لزوم پیروی از استراتژی سودآور
 5. به روزرسانی مداوم اطلاعات درباره بازار
 6. توانایی محاسبه سود بالقوه قبل از سرمایه گذاری
بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری و ترید عبارت اند از:
 • Bitcoin
 • Tether (USDT)
 • Ethereum (ETH)
 • BNB
 • Tron (TRX)
 • Litecoin
 • Ripple
 • Bitcoin Cash
 • Cardano
 • Monero
 • Dogecoin

2. استخراج ارز دیجیتال

ممکن است اصطلاح استخراج را در رابطه با بیت کوین و یا سایر رمز ارزها را شنیده باشید. استخراج یک روش عالی برای به دست آوردن برخی از سکه های رمزنگاری شده است؛ اما برای همه رمز ارزها مثل بیت کوین روش مؤثری نیست. این به آن معنا نیست که استخراج بیت کوین در سال 2021 دیگر سودآور نیست، اما به دلیل هالوینگ هایی که هر 4 سال یک بار در شبکه اتفاق می افتد پاداش ماینرها نیز نصف شده و سوددهی کاهش می یابد.

در سال 2021 با استخراج یک بلاک در بلاک چین بیت کوین تنها BTC 6.25 به ماینر تعلق می گیرد. این میزان تا هالوینگ بعدی، یعنی تا چهار سال بعد، ثابت باقی خواهد ماند.

استخراج در دنیای ارزهای دیجیتال به فرایندی گفته می شود که طی آن داده های موجود در بلاک چین توسط کامپیوترهای مخصوص کنترل می شود. هر فردی می تواند با تهیه ابزار و تجهیزات لازم به ماینر رمز ارز تبدیل شود؛ اما ماینینگ برای تمام افراد مناسب نیست.

بیش از 70% استخراج بیت کوین در کشور چین اتفاق می افتد، جایی که دسترسی به انرژی الکتریسیته ارزان قیمت فرایند استخراج را سودآور کرده است. سؤالی که پیش می آید این است که چرا استخراج کنیم؟

 • برای درک بهتر لازم است با چند اصطلاح دراین باره آشنا شویم:

نحوه خرید و سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال

بلاک چین: تمام معاملات مربوط به ارزهای دیجیتال در یک شبکه غیرمتمرکز به نام بلاک چین ذخیره می شوند. بلاک چین پایگاه داده ای است که در آن تمام تراکنش های مالی انجام شده ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین، به ترتیب زمانی ثبت شده و امکان حذف و تغییر آن ها وجود ندارد. با پر شدن هر بلاک، بلاک به زنجیره بلاک های قبلی اضافه شده و زنجیره ای از بلاک ها به وجود می آید.

غیرمتمرکز: هر سیستمی که توسط یک نهاد یا دولت کنترل نشده و به صورت مستقل عمل می کند را غیرمتمرکز می نامند.

هش کردن: هش کردن فرایند فشرده سازی برگشت ناپذیر داده ها به صورت یک بیت است. هر مجموعه داده یک هش منحصربه فرد دارد. هش تابع ریاضی است که محاسبات پیچیده بلاک چین توسط آن انجام می شود.

ماینینگ (استخراج): به فرایند اعتبارسنجی و تائید تراکنش های جدید در بلاک چین گفته می شود. در این فرایند محاسبات ریاضی پیچیده تابع هش توسط دستگاه های ماینر انجام شده و با تائید تراکنش های بلاک، بلاک پرشده به زنجیره اضافه می شود.

ماینر: ماینرها افرادی هستند که کامپیوتر و دستگاه های استخراج خود را برای حل محاسبات ریاضی هش در اختیار شبکه قرار می دهند. شبکه نیز در عوض به ماینری که موفق به حل محاسبات بلاک شود توسط رمز ارز بومی شبکه پاداش می دهد.

در آخر نیز ماینر برنده نتایج محاسباتی خود را با ماینرهای دیگر به اشتراک می گذارد. به این فرانید proof of work یا همان اثبات انجام کار گفته می شود. پس از تائید توسط سایر ماینرها برنده پاداش، بلاک جدید را به زنجیره موجود اضافه کرده و سایر گره ها (Nodes) نسخه های شخصی خود را به روزرسانی می کنند.

تجهیزات موردنیاز برای استخراج

در فرایند استخراج کسانی که سریع ترین رایانه ها را دارند بیشترین درآمد را کسب می کنند. اکثر رایانه ها توانایی انجام معادلات ریاضی را برای استخراج رمز ارز دارند اما به دلیل ضعیف بودن CPU کامپیوترهای خانگی سرعت این کامپیوترها برای موفقیت در استخراج کافی نیست.

از طرف دیگر تجهیزات مخصوص استخراج برق زیادی را مصرف می کنند و استفاده از آن ها در مناطق مسکونی امکان پذیر نیست.

 1. استخراج GPU

تقریباً هر رایانه ای می تواند الگوریتم های کریپتوکارنسی را اجرا کند اما بعضی از رایانه ها بسیار بهتر عمل می کنند. یک رایانه مدرن دارای چند قسمت مهم است:

 • CPU: واحد پردازش مرکزی
 • GPU: واحد پردازش گرافیک

اگر CPU را مغز یک کامپیوتر در نظر بگیریم، GPU عضله ای است که برای استخراج از آن استفاده می شود. پردازنده های گرافیکی مدرن مانند GTX3080 به اندازه کافی قدرتمند و کارآمد هستند و می توانید برای استخراج از آن استفاده کنید.

 1. کامپیوترهای ASIC

با افزایش محبوبیت استخراج بیت کوین، شرکت هایی مانند Bitmain و Antminer به صورت تخصصی شروع به ساخت و فروش رایانه های مخصوص استخراج کردند. این کامپیوترها تنها برای انجام یک عمل طراحی شده اند آن هم استخراج ارز دیجیتال است.

باگذشت زمان کامپیوترهای ASIC بر قدرت شبکه ارزهای دیجیتال چیره شده و مردم نیز با خرید صدها عدد از آن ها شروع به ساخت مزرعه های استخراج در خارج از شهرها کردند. مزرعه استخراج به مکانی گفته می شود که در آن تعداد قابل توجهی تجهیزات قدرتمند برای استخراج یک رمز ارز خاص وجود دارد. کامپیوترهای ASIC به قدری تخصصی هستند که معمولاً برای استخراج یک ارز دیجیتال مشخص طراحی شده اند.

 • مقایسه GPU و ASIC
 1. کامپیوترهای ASIC برای هر کاری به جز استخراج بی فایده هستند؛ اما ازنظر قدرت هر کامپیوتر GPU را کنار می زنند.
 2. استخراج با رایانه های ASIC ریسک بیشتری نسبت به پردازنده های گرافیکی GPU دارد
 3. استخراج با ASIC بسیار مقرون به صرفه تر است

ماینرهای خاص و استخرهای استخراج بزرگ با در اختیار داشتن تعداد زیادی از کامپیوترهای ASIC باعث تمرکز قدرت استخراج در شبکه می شوند. به همین دلیل اتریوم و بسیاری دیگر از رمز ارزها به گونه ای طراحی شده اند که امکان استخراج رمز ارز توسط ASIC در شبکه آن ها وجود ندارد. ازاین رو به دلیل اینکه در این شبکه ها تنها امکان استخراج توسط GPU وجود دارد، تسلط بر شبکه این رمز ارزها نیز بسیار هزینه بر می شود.

آیا استخراج رمز ارز راه حل خوبی است؟

اگر رایانه شخصی با پردازنده گرافیکی مدرن در اختیاردارید می توانید از آن برای درآمدزایی استفاده کنید. این روش بسیار راحت است. استخراج از طریق کامپیوترهای ASIC برای همه افراد مناسب نیست. چراکه هزینه برق به حدی زیاد است که نمی توانید در یک سطح گسترده استخراج کنید.

اما امید خود را از دست ندهید هنوز راه های دیگری برای بهره مندی از مزایای استخراج وجود دارد. این راه ها عبارت اند از:

Proof-of-stake: در شبکه برخی از رمز ارزها مانند Ethereum 2.0 نیازی به تجهیزات گران قیمت برای استخراج نیست. در این نوع شبکه ها به جای ایجاد رقابت بین ماینرها برای تأمین امنیت داده ها، با الگوریتم اثبات سهام، به کسانی که بخشی از رمز ارز بومی شبکه را به عنوان سهام خریداری کرده و در اختیار شبکه قرار می دهند پاداش اختصاص داده می شود.

اجاره تجهیزات استخراج: بزرگ ترین استخر استخراج رمز ارز NiceHash است. NiceHash تجهیزات مربوط به استخراج را به کشورهایی که هزینه برق کمی دارند اجاره می دهد؛ بنابراین با اجاره این دستگاه ها می توانید مزرعه استخراج تأسیس کنید.

صنعت ارزهای دیجیتال هنوز جوان است و استخراج معادن تا رسیدن به بلوغ راه طولانی را در پیش دارد. این که انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری توسط ماینینگ روش مناسبی است یا خیر به میزان تحمل ریسک شما بستگی دارد.

 • مزایای استخراج:
 1. ریسک نسبتاً کم
 2. امکان برداشت سود روزانه
 3. کنترل کامل بر روی سرمایه گذاری
 • معایب استخراج
 1. نیازمند دانش در مورد سخت افزارهای کامپیوتری است
 2. نیاز به تجربه در مورد پیکربندی و نگهداری از تجهیزات کامپیوتری دارد
 3. نیازمند کنترل مداوم تجهیزات است
 4. نیاز به دنبال کردن وضعیت بازار به صورت مداوم وجود دارد
 5. سود کم اما ثابت

مقایسه تریدینگ و ماینینگ

نحوه خرید و سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال

استخراج پایه و اساس عملکرد پایدار شبکه، توسعه نرم افزار و بهبود الگوریتم های استخراج است که منجر به تکامل کل صنعت ارزهای دیجیتال می شود. قبل از شروع استخراج لازم است هزینه های برق، تجهیزات و مدت زمان لازم برای بازگشت سرمایه را در نظر بگیرید.

متغیرهای زیادی در این معادله بر سودآوری استخراج تأثیرگذار هستند؛ اما وقتی همه چیز درست کار کند، سرمایه گذاری اثربخش خواهد شد. رقابت در صنعت استخراج بسیار فشرده است. مزارع استخراج بزرگ، برای کسب سود در استخرهای استخراج ماینرهای انفرادی را با یکدیگر متحد می کنند.

به طور مشخص تریدینگ به سرمایه اولیه بسیار کمتری نسبت به استخراج نیاز دارد و می توان با 2-3 میلیون تومان شروع کرد. با افزایش تجربه و مهارت، یک معامله گر می تواند حساب معاملات خود را افزایش دهد.

توانایی اداره کردن یک سپرده کوچک مانند اداره کردن سپرده های بزرگ تر بوده و داشتن دانش لازم کلید موفقیت آن است. به تنهایی یک معامله گر تئوری ممتاز بودن ارزشی ندارد و تنها راه برای تبدیل شدن به یک معامله گر واقعی، داشتن تجربه شکست و پیروزی است.

درست است که ریسک احتمالی در معاملات به طور قابل توجهی بیشتر از استخراج است؛ اما هنوز مدیریت صحیح پول، استفاده از یک استراتژی سودآور و کنترل احساسات در هنگام معامله به شما در دستیابی به سودهای بالا و پایدار کمک می کند.

3.دریافت هزینه رمز ارز در ازای ارائه خدمات یا محصولات

کسب وکار های آنلاین و فیزیکی یکی دیگر از روش های کسب ارز دیجیتال استفاده از سیستم های پرداختی مرتبط است. اگر کسب و کاری را اداره می کنید و یا قصد راه اندازی کسب و کاری را دارید می توانید با استفاده از سیستم های پرداختی معتبر و پلتفرم های پرداختی مربوط به ارزهای دیجیتال، به ازای فروش خدمات یا محصولات خود رمز ارز دریافت کنید.

به این ترتیب می توانید یک یا چند مورد از بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری را انتخاب کرده و امکان پرداخت از این طریق را برای مشتریان خود فراهم کنید.

عوامل موثر در تبدیل یک رمز ارز به رمز ارز مناسب سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در هر بازاری نیازمند تجزیه وتحلیل است. برای سرمایه گذاری های بلندمدت سرمایه گذاران از سه روش اصلی برای ارزیابی روند صعودی و ریسک سرمایه گذاری در یک دارایی خاص استفاده می کنند.

تحلیل بنیادی ارزش ذاتی یک رمز ارز یا پروژه را در وضعیت بازار فعلی و چشم انداز آن ارزیابی می کند.

اکثر پروژه ها پیش از انتشار توکن مقاله سفید مربوط به آن را منتشر می کنند. مطالعه وایت پیپر بینش عمیق تری از آینده ارز دیجیتال مدنظر به سرمایه گذار ارائه می دهد.

علاوه بر این پیش از انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری لازم است فاکتورهای اقتصادی و رویدادهای مهم بازار را بررسی کنید.

3 فاکتور مهم در هنگام سرمایه گذاری در یک رمز ارز

نحوه خرید و سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال

در سال های اخیر تعدادی از رمز ارزها پتانسیل بسیار خوبی برای سرمایه گذاری دارند. در هنگام انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری لازم است به موارد زیر توجه کنید:

 1. گروه توسعه دهنده پروژه

پروژه های رمزنگاری مانند یک کسب و کار و استارتاپ های دیگر هستند. مشاغل خوب مشکلاتی را برطرف کرده و نیازهایی را برآورده می کنند. همین امر در مورد استارتاپ های رمزنگاری نیز صدق می کند. زمانی که قصد سرمایه گذاری بلندمدت را در یک ارز دیجیتال دارید ارزیابی گروه پشتیبان پروژه اهمیت بالایی دارد. مشخص شدن برنامه، هدف و مأموریت آن ها بسیار مهم است؛ بنابراین پروژه هایی که دارای چشم انداز واقعی هستند و اسامی گروه پشتیبان آن ها برای عموم افراد مشخص است گزینه بهتری برای سرمایه گذاری هستند.

 1. منبع کل و منابع در گردش

منبع کل نشان دهنده حداکثر میزان رمز ارز قابل استخراج است. درحالی که منبع در گردش نشان دهنده مقدار فعلی رمز ارز مدنظر در بازار است. ازآنجایی که بیشتر رمز ارزها استخراج شده و درصد بالایی از آن ها توسط بنیان گذاران نگهداری می شوند معمولاً بین منبع کل و منبع در گردش اختلاف عددی وجود دارد.

درواقع این ارقام هنگام ارزیابی ارزش یک پروژه رمزنگاری شده مهم می شوند. بر اساس اصل مهم عرضه و تقاضا، عرضه رمز ارز تأثیر بسیار زیادی بر قیمت آن دارد. برای مثال معیارهای فعلی ارزش رمز ارز Ripple عبارت اند از:

 • قیمت: 46.$
 • منبع کل: 100 میلیارد سکه
 • ارزش بازار: 46 میلیارد دلار

بسیاری از کارشناسان معتقدند عرضه بسیار زیاد این رمز ارز مانع از افزایش ارزش آن شده است. درصورتی که منبع کل بیت کوین 20 میلیون سکه است. همین امر سبب افزایش ارزش بیت کوین شده است. به این معنا که عرضه کمتر، تقاضای بیشتر سبب افزایش ارزش سکه می شود.

 1. سطح نقدینگی

هرچه سطح نقدینگی بالاتر باشد، سریع تر می توان رمز ارز مدنظر را به قیمت بازار فروخت. معروف ترین ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم و ریپل سطح نقدینگی بالایی دارند. فعالیت معاملاتی در صرافی ها تعداد معاملات انجام شده با رمز ارزهای خاص را طی یک دوره خاص نشان می دهد. این شاخص ها سطح واقعی تقاضا یک ارز دیجیتال خاص را در میان معامله گران نشان می دهد.

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

نحوه خرید و سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال

در لیست زیر 5 مورد از بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری، آورده شده است:

 1. بیت کوین

در تاریخ می سال 2020 بر اساس فرایند هالوینگ، 50% از پاداش استخراج بیت کوین کاهش یافت. بر همین اساس پاداش تائید هر بلاک بیت کوین از 12.5 BTC به 6.25 BTC رسید. از طرفی دیگر شاخص تسلط بیت کوین نسبت به آلت کوین ها 65 تا 70% است. شاخص تسلط بیت کوین برابر است باارزش کل بازارهای ارزهای دیجیتال/ ارزش بازار بیت کوین. به این ترتیب بیت کوین به ارز دیجیتالی با بیشترین سرمایه بازار تبدیل شده است. این عوامل به طور قابل توجهی در رشد قیمت بیت کوین تأثیرگذار هستند.

 1. اتریوم

برخلاف بیت کوین، اتریوم مبتنی بر قراردادهای هوشمند عملی است که توسط بسیاری از پروژه ها به منظور دیجیتالی سازی معاملات استفاده می شود. ارزش ارز دیجیتال بر اساس افزایش تقاضا برای بلاک چین و عملکردهای آن افزایش می یابد. موفقیت یا شکست این رمز ارز به اجرای الگوریتم هایی مانند Proof of stake بستگی دارد.

 1. NEO

پروژه NEO اغلب در رتبه بندی های مختلف سرمایه گذاری سال های آینده ارزهای دیجیتال گنجانده می شود. این رمز ارز ویژگی های متفاوتی نسبت به سایر ارزهای دیجیتال داشته و بسیاری از کلیشه های این بازار را از بین می برد. این پروژه اولین رمز ارز منبع آزاد نشات گرفته شده از چین است. بر اساس ادعاهای مطرح شده نئو با ترکیب دارایی های دیجیتالی و واقعی، سیستم های مالی سنتی را متحول می کند. با رشد سریع تقاضا برای خرید نئو، افزایش ارزش آن نیز غیرقابل انکار است.

 1. EOS

بر اساس گفته CoinTelegraph متخصصان چینی به قرار دادن ESO در لیست امیدوارکننده ترین رمز ارزهای چند سال آینده علاقه مند هستند. سیستم EOS عاری از مشکلات اتریوم بوده و آماده جایگزینی با سایر بلاکچین های رقابتی است. درصورتی که اتریوم موفق نشود؛ احتمالاً ارزش EOS به ازای هر توکن تا 100USD افزایش خواهد یافت. باوجود الگوریتم اجماع اثبات تفویض مالکیت و همچنین تعداد بی نهایت بلاک چین احتمال موفقیت EOS بسیار بالا است.

 1. Ripple

برخی از کارشناسان XRP را پادشاه زیرساخت های بانکی می دانند. همکاری موفقیت آمیز با فعالان اصلی بازار سبب شده تا Ripple پیشرفت قابل توجهی را در صنعت رمزنگاری به دست آورد. با سرمایه گذاری در این رمز ارز انتظار سودهای کوتاه مدت و کلان را نداشته باشید. Ripple برای سرمایه گذاری بلندمدت مناسب است.

نتیجه گیری

همه ما خبرهای مربوط به کلاه برداری و از دست رفتن پول سرمایه گذاران در این بازار شنیده ایم. متأسفانه تا زمانی که سرمایه گذاران جوانب احتیاط را در نظر نگیرند کلاه برداری در این بازار نیز ادامه خواهد داشت.

فرقی نمی کند که قصد خریدوفروش روزانه را دارید یا می خواهید برای مدت طولانی در بازار سرمایه گذاری کنید؛ مهم ترین نگرانی هنگام خریدوفروش بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال، ایمنی و امنیت آن است. با شناسایی بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری، می توانید یکی از روش های خرید در صرافی، استخراج و یا راه اندازی سیستم پرداخت از طریق ارز دیجیتال رمز ارز به دست آورید.

ادامه مطلب