Lines_Background
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایهآموزش ترید از صفر صفر

ارزهای دیجیتال Gaming

cryptomeda
اکوسیستم بازی کریپتومدا (Cryptomeda) چیست؟

کریپتومدا (Cryptomeda) چیست؟

کریپتومدا (Cryptomeda) یک پلتفرم بازی است که روی سیستمی هیجان انگیز و منحصربه فرد از NFTو DeFi به دنیا عرضه شده است.

کریپتومدا (Cryptomeda) قصد دارد دنیای ارز دیجیتال را به تجربه ای سرگرم کننده و آسان برای تمام سطوح تبدیل کند. کریپتومدا یک پلتفرم سرگرمی است که فرصت های زیادی برای کاربران فراهم می کند تا کلکسیون های NFT را به دست آورند و در بازار معامله کنند. این پلتفرم توس ارز بومی Cryptomeda – TECH Tokens پشتیبانی می شود که در این پلتفرم قابل معامله خواهد بود. در این مقاله، اطلاعاتی در مورد پروژۀCryptomeda  و توکن TECH را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

NFT و ارتباط آن با پروژۀ کریپتومدا

در حال حاضر، NFT ها (توکن های غیرقابل تعویض)  یک بخش به سرعت در حال رشد در دنیای ارز دیجیتال هستند. گسترش این توکن های جذاب، هنرمندان را نیز جذب کرده است تا از NFT ها برای فروش هنر خود استفاده کنند. نقاشی ها، طراحی ها، کلکسیون ها و اخیراً حتی آهنگ ها یا آلبوم های موسیقی ازجمله آثاری هستند که در قالب NFTها به فروش می رسند. سرعت فروش و مقدار پول جمع آوری شده از طریق چنین آثاری، دنیا را در این صنعت شگفت زده کرده است. درواقع، NFT یک فناوری جدید و جذاب با ابعاد غیرقابل تصور است.

کریپتومدا (Cryptomeda)

مروری بر بازار  NFT

سال 2021 به سالNFT ها تبدیل شد و فروش و حجم پذیرش این آثار به رکوردهای قیمتی جدید و شگفت انگیزی رسید. تقریباً دو سال پیش، ارزش کل فضای NFT کم تر از 300میلیون دلار بود. این عدد در سال 2020 از مرز 1میلیارددلار عبور کرد. ارزش کل فضا در حال حاضر از ۵.4 میلیارددلار فراتر رفته است. رشد این صنعت آشکار و امکانات آن بی حد و حصر است.

هدف توسعه دهندگان در کریپتومدا ایجاد یک اکوسیستم مبتنی بر NFT است. این پروژه نوع جدیدی از سرگرمی را به ارمغان می آورد و درها را برای پذیرش انبوه باز می کند. این سیستم به اندازه ای ساده است که حتی برای «مبتدیان رمزارز» قابل درک خواهد بود.

ارزیابی کریپتومدا

فناوری کریپتومدا هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد. کلکسیون های دیجیتال در آینده ای نزدیک بازار بزرگی خواهند بود. به طور کلی، بازار NFT فضای زیادی برای رشد دارد. استفاده از توکن های NFT به زودی، بخش عادی و جدایی ناپذیر از زندگی ما خواهند بود. املاک، کتاب، موسیقی، آثار هنری و هر چیزی که ارزش کلکسیونی دارد، می تواند در این پروژه به یک اثر منحصربه فرد تبدیل شود و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود نخواهد داشت.

ایدۀ کریپتومدا

ایدۀ کریپتومدا

هدف کریپتومدا ایجاد یک رویکرد ساده و سرگرم کننده برای NFT است. محصول اصلی کریپتومدا مجموعه ای از کارت های کلکسیونی کمیاب است که رویدادهای قابل توجهی از فضای کریپتو را نشان می دهد و به یک داستان فانتزی تبدیل شده است. کریپتومدا در حال تلاش برای ایجاد یک سیستم جالب متشکل از کلکسیون های NFT است. ارز بومی کریپتومدا توکن TECH است که همزمان به عنوان توکن ابزار (Token Utility) و توکن حکومتی (Governance token) کار می کند. کاربران از رمزارز  TECH ممکن است برای استیکینگ، تریدکردن، خرید اقلام ویژه در بازی های موبایل، رأی دادن و موارد دیگر استفاده کنند. مهم ترین هدف کریپتومدا همکاری با اعضای خود است. آن ها به اعضای فعال خود پاداش می دهند و آن ها را در گسترش اکوسیستم این پروژه مشارکت خواهند داد.

کارت های کلکسیونی یا Cryptomedaccollectible در کریپتومدا

کارت های کلکسیونی یا Cryptomedaccollectible در کریپتومدا

در دنیای کریپتومدا، اتفاقات و شخصیت های فراموش نشدنی ای از دنیای واقعی به یک داستان فانتزی تبدیل می شوند. مهم ترین عناصر داستان روی کارت های کلکسیونی منحصربه فرد متحرک به نمایش در می آیند. هر مجموعه شامل چهارکارت کریپتومدا است که به عنوان پاداش برای معاملۀ توکن های TECH یا تکمیل مأموریت ها عمل می کند.

مجموعۀ کارت های جدید، یک ماه درمیان صادر می شود. برای شرکت در قرعه کشی حداقل مقدار توکن TECH مورد نیاز خواهد بود. جوایز NFT هفته ای یک بار برای برندگان ارسال می شود.

هر کارت حاوی ویژگی هایی است که به طور تصادفی تولید می شوند. پس از جمع آوری کل مجموعه (هر چهارکارت از یک مجموعۀ خاص)، امکان ادغام آن برای ایجاد کارت Revolution وجود خواهد داشت. هر چهارکارت در طول این فرآیند رایت می شوند که ارزش کارت های در گردش را افزایش می دهد. دارندۀ کارت Revolution تا شش ماه بعد ایردراپ، توکن  TECH  را دریافت می کند. در هر مجموعه تنها بیست قطعه از کارت Revolution قابل ساخت است.

مزیت اکوسیستم کریپتومدا چیست؟

مشکل فعلی بازارهای NFT وجود آثار تقلبی و جعلی است. کاربر باید بسیار مراقب باشد که گرفتار کلاهبرداری نشود. مزیت اصلی کریپتومدا حل چنین مشکلاتی است. در این پروژه، فقط کارت های صادر شده توسط کریپتومدا در دسترس خواهند بود. درنتیجه، می توان اطمینان حاصل کرد که تمام معاملات انجام شده در بازار کریپتومدا قابل اعتماد هستند.

مشارکت اعضای کریپتومدا در پروژه

یکی از ایده های اصلی کریپتومدا، مشارکت دادن اعضا در Discord برای تسهیل همکاری است. کاربران فعال این فرصت را دارند تا در آیندۀ Cryptomeda نقش داشته باشند. کاربران این امکان را دارند که هنرها، ایده های خود، شرکت در مسابقات و موارد دیگر را به اشتراک بگذارند. آن ها توکن های  TECH  را از صندوق جوایز انجمن و  NFT های ویژه را با فعال ترین کاربران جامعه به اشتراک می گذارند. علاوه بر این، سودمندترین و فعال ترین اعضا این فرصت را خواهند داشت که به تیم کریپتومدا بپیوندند.

بازی NFT کریپتومدا چیست؟

بازی Cryptomeda NFT یکی دیگر از جذابیت های این پروژه است. توکن های TECH برای خرید آیتم های خاص درون برنامه در داخل بازی استفاده می شوند تا تجربۀ شما را از بازی بهبود ببخشند. در ابتدا این یک بازی موبایل ساده است. در مراحل بعدی ورژن دیگری به صورت یک بازی رایانه ای در فروشگاه استیم منتشر خواهد شد. ایدۀ اصلی بازی، شامل استفاده از مهارت ها، استراتژی ها و شانس است. سیستم های رتبه بندی نیز در این بازی اجرا خواهد شد. بازیکنان برای دریافت جوایزی در قالب توکن های  TECH، کلکسیون های کارت، محصولات فیزیکی و یا سایر جوایز ویژه، مسابقه خواهند داد.

آیندۀ کریپتومدا

آیندۀ کریپتومدا

هدف کریپتومدا ایجاد یک پروژۀ جذاب، موفق و منحصربه فرد است. آن ها در تلاش هستند تا جامعۀ خود را راضی نگه دارند و ایده های جدیدی برای این پروژه پیاده سازی کنند. توسعه دهندگان این پروژه معتقدند آیندۀ کریپتومدا به چیزی که جامعه از آن ها می خواهد بستگی دارد.

چگونه و از کجا توکن TECH بخریم؟

توکن TECH اکنون در شبکۀ اصلی ETH فعال است. برای خرید این توکن باید مطمئن شوید که ETH کافی در کیف پول خود دارید تا هزینه های تراکنش را پوشش دهید.

برای خرید توکن TECH ابتدا باید یکی از ارزهای دیجیتال اصلی مانند بیت کوین  (BTC)، اتریوم  (ETH)، تتر (USDT) و بایننس  (BNB)را در یک صرافی معتبر مانند بایننس خریداری کنید. سپس از طریق تبدیل ارز خود به توکن  TECH می توانید آن را به ولت خود انتقال دهید. برخی از صرافی هایی که از ارز دیجیتال  TECH پشتیبانی می کنند به شرح زیر هستند:

 • صرافی بایننس (Binance)؛
 • صرافی یونی سواپ ورژن ۲ (Uniswap (V2))؛
 • صرافی MEXC؛
 • صرافی کوییک سواپ (QuickSwap).

سخن پایانی

کریپتومدا (Cryptomeda) یک پلتفرم بازی روی یک سیستم هیجان انگیز و منحصربه فرد متشکل از NFTو DeFi است. هدف این پروژه تبدیل کردن دنیای ارز دیجیتال به تجربه ای سرگرم کننده و آسان برای تمام سطوح است. درواقع، کریپتومدا یک پلتفرم سرگرمی است که فرصت های زیادی را برای کاربران فراهم می کند تا کلکسیون های NFT به دست آورند و آن ها را برای کسب سود در بازار معامله کنند. مزیت اصلی کریپتومدا جلوگیری از انتشار آثار تقلبی است. در این پروژه، فقط کارت های صادر شده توسط کریپتومدا در دسترس خواهند بود. درنتیجه، می توان اطمینان حاصل کرد که تمام معاملات انجام شده در بازار کریپتومدا قابل اعتماد هستند.

سؤالات متداول

کریپتومدا (Cryptomeda) یک پلتفرم بازی است که روی یک سیستم هیجان انگیز و منحصربه فرد از NFTو DeFi به دنیا عرضه شده است.

هدف توسعه دهندگان در کریپتومدا ایجاد یک اکوسیستم مبتنی بر NFT است.

بازی NFT کریپتومدا یکی دیگر از جذابیت های این پروژه است. توکن های TECH برای خرید آیتم های خاص درون برنامه در داخل بازی استفاده می شوند تا تجربۀ شما را از بازی بهبود ببخشند. این بازی به صورت موبایلی و یا بازی رایانه ای در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

در دنیای کریپتومدا اتفاقات و شخصیت های فراموش نشدنی از دنیای واقعی به یک داستان فانتزی تبدیل می شوند. مهم ترین عناصر داستان روی کارت های کلکسیونی منحصربه فرد متحرک به نمایش در می آیند. هر مجموعه شامل چهارکارت کریپتومدا است که به عنوان پاداش برای معاملۀ توکن های TECH یا تکمیل مأموریت ها عمل می کند.

برای خرید توکن TECH ابتدا باید یکی از ارزهای دیجیتال اصلی مانند بیت کوین  (BTC)، اتریوم  (ETH)، تتر     (USDT) و بایننس  (BNB)را در یک صرافی معتبر مانند بایننس خریداری کنید. سپس، از طریق تبدیل ارز خود به توکن  TECH آن را به ولت خود انتقال دهید.

ادامه مطلب
معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه گیم (Games)
معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه بازی...

بهترین ارزهای دیجیتال حوزه بازی (Game) کدام ارزها هستند؟

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه بازی (game) معمولاً یک نوجوان به ویژه در روزهای تعطیل بخشی از زمان خود را به بازی های ویدئویی اختصاص می دهد؛ البته امروزه با پیشرفت صنعت بازی های ویدئویی شاهد آن هستیم که بزرگ سالان هم به این بازی ها روی آورده اند. یک گیمر با کسب مهارت در بازی می تواند امتیازات خود را افزایش دهد و به مراحل بعد راه یابد که بسیار لذت بخش است.

در حال حاضر با ظهور بلاک چین و آمیخته شدن این فناوری با بازی های ویدئویی، گیمرها می توانند امتیازاتی را که کسب کرده اند، به پول تبدیل کنند. برای این کار به سیستمی نیاز است که امتیازات و آیتم های کسب شده در آن قابلیت تبدیل به یک ارز قابل معامله در صرافی های ارز دیجیتال یا پلتفرم های تبادل NFT را داشته باشند. 

بهترین ارزهای دیجیتال حوزه بازی که قرار است در این مقاله بررسی کنیم، معمولاً توکن های بومی بازی هستند که با کسب امتیاز می توان آن ها را به دست آورد و سپس درصورت تمایل فروخت یا به آیتم های دیگر در محیط بازی تبدیل کرد. انجام بازی به تنهایی برای جوانان و نوجوانان جذاب است، این موضوع در کنار کسب درآمد از بازی های بلاک چینی جذابیت بازی ها را برای گیمرها دوچندان کرده است.

 شما می توانید با شناسایی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه بازی بازی مربوط به آن را انجام دهید و از این طریق راهی برای به دست آوردن این ارزهای دیجیتال داشته باشید. در ادامه برترین ارزها در حوزه بازی های کریپتویی را بررسی خواهیم کرد.

۱- ارز دیجیتال دیسنترالند (MANA) 

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه گیم (Games)

 • نماد اختصاری ارز دیجیتال دیسنترالند، MANA است که در زمان نگارش این مقاله با قیمت تقریبی 0.85 دلار در میان کاربران مبادله می شود.
 • این ارز دیجیتال در زمان نگارش این مقاله با بازاری به ارزش تقریبی 1 میلیارد و 500 میلیون دلار، در رتبه 34 از نظر بزرگی بازار قرار دارد و 0.17 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را سهم خود کرده است.
 • در حال حاضر، تعداد توکن های در گردش این توکن بیش از 1 میلیارد و 800 میلیون واحد است؛ با این حال میزان عرضه نهایی این ارز مشخص نیست.
 • دیسنترالند پروژه متاورسی است که سه توکن به نام های MANA، LAND و ESTATE دارد.
 • توکن MANA ارز اصلی این پروژه به شمار می آید.
 • اصلی ترین کاری که در متاورس دیسنترالند انجام می شود، خرید و فروش زمین و دیگر فعالیت هایی است که روی زمین انجام می شود.
 • توکن MANA که از بهترین ارزهای دیجیتال حوزه بازی است، براساس استاندارد ERC-20 شبکه اتریوم اجرا شده است. دو توکن دیگر پروژه دیسنترالند، یعنی LAND و ESTATE از نوع NFT هستند (MANA یک ارز دیجیتال معمولی است) و براساس استاندارد ERC-721 شبکه اتریوم اجرا شده اند.
 • برای خرید آیتم های موجود در محیط دیسنترالند می توان از ارز MANA استفاده کرد.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال Decentraland

۱- صرافی بای بیت (Bybit)

۲- صرافی کوکوین (Kucoin)

۳- صرافی اوککس (OKX)

۴- صرافی کوین بیس (Coinbase Exchange)

۵- صرافی بایننس (Binance)

۶- صرافی کراکن (Kraken)

۷- صرافی اف تی ایکس (FTX)

۸- صرافی والکس (Wallex)

۹- صرافی بیت پین (Bitpin)

۱۰- صرافی تبدیل (Tabdeal)

۱۱- کیف پول من (Kifpool.me)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال Decentraland

۱- کیف پول نرم افزاری اکسودوس (Exodus)

۲- کیف پول نرم افزاری مای اتر ولت (Myetherwallet)

۳- کیف پول نرم افزاری متامسک (Metamask)

۴- کیف پول نرم افزاری اتمیک ولت (Atomic Wallet)

۵- کیف پول نرم افزاری تراست ولت (Trust Wallet)

۶- کیف پول نرم افزاری اکسودوس (Exodus)

۷- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

۸- کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

۲- ارز دیجیتال سند باکس (SAND) 

ارز دیجیتال سندباکس (sandbox)

 • نماد اختصاری ارز دیجیتال سندباکس، SAND است که در زمان نگارش این مقاله با قیمت تقریبی 1.18 در میان کاربران مبادله می شود.
 • در زمان نگارش این مقاله، این ارز دیجیتال با بازاری به ارزش تقریبی 1 میلیارد و 400 میلیون دلار در رتبه 35 از نظر بزرگی بازار قرار دارد و 0.16 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را از آن خود کرده است.
 • در حال حاضر تعداد توکن های در گردش 1.258.626.081 واحد هستند؛ درحالی که میزان عرضه نهایی این ارز 3 میلیارد واحد است.
 • توکن SAND که از بهترین ارزهای دیجیتال حوزه بازی محسوب می شود، براساس استاندارد ERC-20 شبکه اتریوم طراحی و اجرا شده است.
 • سباستین بورگه (Sebastien Borget) و آرتور مادرید (Arthur Madrid) مؤسسان شرکت پیکسول (pixowl) ارز دیجیتال The Sandbox را خلق کردند.
 • توکن های ASSET، GEM، LAND، CATALYST در کنار توکن اصلی پروژه، یعنی SAND توکن های پروژه بازی the Sandbox را تشکیل می دهند.
 • پروژه سندباکس یک متاورس Play to earn است؛ بنابراین کاربران می توانند با انجام بازی و کسب امتیاز به درآمد دست یابند.
 • علاوه بر گیمرها، افرادی که توسعه دهنده بازی هستند نیز می توانند در این محیط درآمد کسب کنند.
 • کاربران می توانند از ابزارهای موجود در محیط بازی استفاده کنند و آیتم های موردنیاز گیمرها را بسازند تا راهی برای کسب درآمد خود در این متاورس داشته باشند.
 • تهیه آیتم های مختلف از جمله لباس برای کاراکتر، آواتار و… به کمک توکن SAND صورت می گیرد که از بهترین ارزهای دیجیتال حوزه بازی است.
 • امکان استیک کردن توکن سندباکس وجود دارد.
 • خرید ارز دیجیتال SAND از صرافی های ارز دیجیتال صورت می گیرد که می توان در محیط متاورس سندباکس و به عنوان یک توکن حاکمیتی از آن استفاده کرد.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال The Sandbox

۱- صرافی بایننس (Binance) 

۲- صرافی کوکوین (KuCoin)

۳- صرافی جمینی (Gemini)

۴- صرافی یونی سواپ (Uniswap) 

۵- صرافی گیت (Gate.io)

۶- صرافی بای بیت (Bybit)

۷- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

۸- صرافی بیت پین (Bitpin) 

۹- صرافی دوالکس (Wallex)

۱۰- صرافی تبدیل (Tabdeal)

۱۱- کیف پول من (Kifpool.me)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال The Sandbox

۱- کیف پول Sandboxwallet

۲- کیف پول اکسودوس (Exodus) 

۳- کیف پول مای اتر (myEtherWallet)

۴- کیف پول سخت افزاری لجر Ledger))

۵- کیف پول اتمیک (Atomic Wallet)

۶- کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

۷- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet) 

۳- ارز دیجیتال ایپ کوین (ApeCoin)

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه گیم (Games)

 • نماد اختصاری ارز دیجیتال ایپ کوین، APE است که در زمان نگارش این مقاله با قیمت تقریبی 4.5 در میان کاربران مبادله می شود.
 • این ارز دیجیتال در زمان نگارش این مقاله با بازاری به ارزش تقریبی 1 میلیارد و 360 میلیون دلار در رتبه 37 از نظر بزرگی بازار قرار دارد و 0.15 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را سهم خود کرده است.
 • در حال حاضر تعداد توکن های در گردش 299.531.250 واحد است؛ درحالی که میزان عرضه نهایی این رمزارز 1 میلیارد واحد است.
 • APE که در دسته بهترین ارزهای دیجیتال حوزه بازی قرار می گیرد، یک توکن ERC-20 روی شبکه بلاک چین اتریوم است.
 • ارز دیجیتال APE یک توکن حاکمیتی است؛ بنابراین کاربران می توانند با داشتن این توکن و شرکت در رأی گیری ها در آینده ApeCoin نقش داشته باشند.
 • ارز دیجیتال ایپ نه تنها از بهترین ارزهای دیجیتال Gmaes است که در دسته بهترین ارزهای دیجیتال NFT قرار می گیرد.
 • یکی از کاربردهای توکن ایپ، تقویت اکوسیستم APE است.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال ApeCoin

۱- صرافی کوکوین (Kucoin)

۲- صرافی کوینکس (CoinEx)

۳- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

۴- صرافی آل بنک (LBank)

۵- صرافی کراکن (Kraken)

۶- صرافی گیت (Gate.io)

۷- صرافی بایننس (Binance)

۸- صرافی اوککس (OKX)

۹- صرافی بیت مارت (BitMart)

۱۰- صرافی یونی سواپ (UniSwap)

۱۱- صرافی والکس (Wallex)

۱۲- صرافی بیت پین (Bitpin)

۱۳- صرافی رمزینکس (Ramzinex)

۱۴-  صرافی اینانس (ibns)

۱۵- کیف پول من (Kifpool.me)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال ApeCoin

۱- کیف پول متامسک (Metamask)

۲- کیف پول کوینومی (Coinomi)

۳- کیف پول اتمیک (Atomic Wallet)

۴- کیف پول مای اتر (MyEther Wallet)

۵- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

۶- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

۴- ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه گیم (Games)

 • نماد اختصاری ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی، AXS است که در زمان نگارش این مقاله با قیمت تقریبی 13.9 در میان کاربران مبادله می شود.
 • این ارز دیجیتال در زمان نگارش این مقاله با بازاری به ارزش تقریبی 1 میلیارد و 100 میلیون دلار در رتبه 45 از نظر بزرگی بازار قرار دارد و 0.12 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را سهم خود کرده است.
 • در حال حاضر تعداد توکن های در گردش 82.475.673.61 واحد است؛ درحالی که میزان عرضه نهایی این ارز 270 میلیون واحد است.
 • AXS یک توکن روی شبکه بلاک چین اتریوم به شمار می آید که براساس استاندارد ERC-20 طراحی و اجرا شده است.
 • با انجام بازی و کسب امتیاز، گیمرها توکن AXS را به دست می آورند.
 • یکی از اصلی ترین کاربردهای توکن AXS که از بهترین ارزهای دیجیتال حوزه بازی به شمار می آید، خرید آیتم های موجود در بازی است.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال Axie Infinity

۱- صرافی کوکوین (Kucoin)

۲- صرافی گیت (Gate.io)

۳- صرافی بای بیت (Bybit)

۴- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

۵- صرافی کوین بیس (Coinbase Exchange)

۶- صرافی بایننس (Binance)

۷- صرافی کوینکس (Coinex)

۸- صرافی هات بیت (Hotbit)

۹- صرافی بیت پین (Bitpin)

۱۰- صرافی اینانس (ibns)

۱۱- کیف پول من (Kifpool.me)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال Axie Infinity

۱- کیف پول متامسک (Metamask Wallet)

۲- کیف پول اتمیک (Atomoc Wallet)

۳- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

۴- کیف پول بایننس چین (Binance chain Wallet)

۵- ارز دیجیتال استپن (STEPN)

ارز دیجیتال استپن یکی از ارزهای دیجیتال حوزه بازی (game) 

 • نماد اختصاری ارز دیجیتال استپن، GMT است که در زمان نگارش این مقاله با قیمت تقریبی 0.92 در میان کاربران مبادله می شود.
 • این ارز دیجیتال در زمان نگارش این مقاله با بازاری به ارزش تقریبی 0.91 دلار در رتبه 69 از نظر بزرگی بازار قرار دارد و 0.06 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را سهم خود کرده است.
 • در حال حاضر تعداد توکن های در گردش 600 میلیون واحد است؛ درحالی که میزان عرضه نهایی این ارز 6 میلیارد واحد است.
 • ارز دیجیتال استپن روی شبکه بلاک چین سولانا طراحی و اجرا شده است.
 • هدف از ساخت بازی Move to earn، تشویق مردم به ساختن زندگی سالم با تحرک بیشتر بود.
 • جری هوانگ و یاون رانگ خالقان بازی و ارز دیجیتال STEPN هستند.
 • گیمرها برای ورود به این بازی به کد معرف نیاز دارند.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال STEPN

۱- صرافی کوکوین (Kucoin)

۲- صرافی اف تی ایکس (FTX)

۳- صرافی بایننس (Binance)

۴- صرافی جمینی (Gemini)

۵- صرافی کوینکس (CoinEx)

۶- صرافی بای بیت (Bubit)

۷- صرافی اوککس (OKX)

۸- صرافی کوین بیس (Coinbase Exchange)

۹- صرافی بیت پین (Bitpin)

۱۰- صرافی بیت 24 (Bit24)

۱۱- صرافی اینانس (ibns)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال STEPN

۱- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

۲- کیف پول متامسک (Metamask)

۳- کیف پول بایننس چین (Binance chain Wallet)

۶- ارز دیجیتال انجین کوین (Enjin Coin)

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه گیم (Games) 

 • نماد اختصاری ارز دیجیتال انجین کوین، ENJ است که در زمان نگارش این مقاله با قیمت تقریبی 0.5 دلار در میان کاربران مبادله می شود.
 • این ارز دیجیتال در زمان نگارش این مقاله با بازاری به ارزش تقریبی 448 میلیون دلار در رتبه 79 از نظر بزرگی بازار قرار دارد و 0.05 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را سهم خود کرده است.
 • در حال حاضر تعداد توکن های در گردش 895.399.955.57 واحد است؛ درحالی که میزان عرضه نهایی این ارز 1 میلیارد واحد است.
 • توکن و بازی Enjin روی شبکه بلاک چین اتریوم اجرا شده است.
 • با وجود اینکه انجین کوین مبتنی بر استاندارد ERC-20 بوده، این ارز دیجیتال با استاندارد ERC-1155 نیز سازگار است.
 • آیتم هایی که گیمرها در محیط انجین می سازند، براساس استاندارد ERC-1155 هستند.
 • انجین را می توان یک پلتفرم در نظر گرفت که بستری را برای مشاغل و بازی هایی غیر بلاک چینی آماده کرده است که قصد ورود به حوزه بلاک چین و استفاده از مزایای آن را دارند.
 • ماکسیم بلاگوف (Maxim Blagov) و ویتک رادومسکی (Radomski) خالقان پلتفرم و توکن انجین هستند. گفتنی است انجین یکی از بهترین ارزهای دیجیتال حوزه بازی است.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال Enjin Coin

۱- صرافی کوکوین (Kucoin)

۲- صرافی کوین بیس (Coinbase Exchange)

۳- صرافی بایننس (Binance)

۴- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

۵- صرافی یونی سواپ (Uniswap)

۶- صرافی بیت فینکس (Bitfinex)

۷- صرافی گیت (Gate.io)

۸- صرافی بای بیت (Bybit)

۹- صرافی اوککس (OKX)

۱۰- صرافی کوینکس (CoinEx)

۱۱- صرافی بیت 24 (Bit24)

۱۲- صرافی اینانس (ibns)

۱۳- صرافی پی 98 (Pay 98)

۱۴- صرافی تتر ایران (Theteriran)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال Enjin Coin

۱- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

۲- کیف پول رسمی Enjin

۳- کیف پول نرم افزاری تراست ولت (Trust Wallet)

۴- کیف پول نرم افزاری متامسک (Metamask)

۵- کیف پول نرم افزاری اتمیک ولت (Atomic Wallet)

۷- ارز دیجیتال گالا (Gala)

ارز دیجیتال گالا (gala) از ارزهای دیجیتال حوزه گیم

 • نماد اختصاری ارز دیجیتال گالا، GALA است که در زمان نگارش این مقاله با قیمت تقریبی 0.04 دلار در میان کاربران مبادله می شود.
 • این ارز دیجیتال در زمان نگارش این مقاله با بازاری به ارزش تقریبی 340 میلیون دلار در رتبه 91 از نظر بزرگی بازار قرار دارد و 0.04 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را سهم خود کرده است.
 • در حال حاضر تعداد توکن های در گردش 6.977.205.436 واحد است؛ درحالی که میزان عرضه نهایی این ارز مشخص نیست.
 • گالا یک توکن روی شبکه بلاک چین اتریوم بوده که با استاندارد ERC-20 این شبکه طراحی و اجرا شده است.
 • گیمرها برای شروع بازی به NFT نیاز دارند و پاداش و امتیازات درون بازی به صورت توکن GALA پرداخت می شود که امکان فروش این توکن در صرافی های ارز دیجیتال و سپس تبدیل آن ها به ارز فیات وجود دارد.
 • گالا یکی از بازی های بلاک چینی است که کاربران برای شروع آن به سرمایه اولیه نیاز ندارند و می توانند آن را کاملاً رایگان شروع کنند.
 • گیمرها در محیط بازی به عنوان یک گره عمل خواهند کرد و امنیت آن را تأمین کرده و تراکنش ها را تأیید می کنند.
 • پلتفرم گالا یک بازار ان اف تی (Market Place) دارد که امکان مبادلات توکن ها در آن موجود است و درواقع کاربران می توانند آیتم های به دست آمده خود را در این بازار برای فروش لیست کنند یا آیتم های مورد نیاز خود برای انجام بازی بهتر را در آن خریداری کرده و به این ترتیب درآمدی از بازی داشته باشند.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال Gala

۱- صرافی بای بیت (Bybit) 

۲- صرافی گیت (Gate.io)

۳- صرافی بایننس (Binance)

۴- صرافی کوکوین (KuCoin) 

۵- صرافی یونی سواپ (Uniswap) 

۶- صرافی AAX

۷- صرافی WazirX

۸- صرافی رمزینکس (ramzinex) 

۹- صرافی تبدیل (Tabdeal) 

۱۰- صرافی بیت 24 (bit24) 

۱۱- صرافی والکس (Wallex) 

۱۲- صرافی بیت پین (Bitpin)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال Gala

۱- کیف پول بایننس چین (Binance Chain Wallet)

۲- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

۳- کیف پول متامسک (MetaMask)

۸- ارز دیجیتال بورا (BORA)

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه گیم (Games)

 • نماد اختصاری ارز دیجیتال بورا، BORA است که در زمان نگارش این مقاله با قیمت تقریبی 0.28 دلار در میان کاربران مبادله می شود.
 • ارز دیجیتال بورا در زمان نگارش این مقاله در لیست بهترین ارزهای دیجیتال حوزه بازی قرار گرفته است. همچنین با بازاری به ارزش تقریبی 266 میلیون دلار رتبه 103 را از نظر بزرگی بازار به خود اختصاص داده و 0.03 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را سهم خود کرده است.
 • در حال حاضر تعداد توکن های در گردش 927.500.000.000 واحد است؛ درحالی که میزان عرضه نهایی این ارز مشخص نیست.
 • توکن قدیمی این پلتفرم روی شبکه بلاک چین اتریوم و براساس استاندارد ERC-20 اجرا شده بود، اکنون توکن این پلتفرم KCT نام دارد.
 • BORA با در اختیار گذاشتن امکانات بیشتر برای تولیدکنندگان محتوا سعی دارد فرایند تولید محتوا را برای این دست از کاربران ساده تر کند.
 • مقیاس پذیری بالا یکی از مزایای این ارز دیجیتال است.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال BORA

۱- صرافی گیت (Gate.io)

۲- صرافی بیت هامب (Bithumb)

۳- صرافی اوککس (OKX)

۴- صرافی ZT

۵- صرافی بیت مارت (BitMart)

۶- صرافی آپ بیت (Upbit)

۷- کیف پول من (Kifpool.me)

۸- اینانس (ibns)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال BORA

۱- کیف پول هوبی (Huobi Wallet)

۲- کیف پول Nova Wallet

۳- کیف پول BitKeep

۹- ارز دیجیتال وکس (WAXP)

ارز دیجیتال وکس (wax)

 • نماد اختصاری ارز دیجیتال وکس، WAXP است که در زمان نگارش این مقاله با قیمت تقریبی 0.09 در میان کاربران مبادله می شود.
 • این ارز دیجیتال در زمان نگارش این مقاله با بازاری به ارزش تقریبی 200 میلیون دلار در رتبه 128 از نظر بزرگی بازار قرار داشته و 0.02 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را سهم خود کرده است.
 • در حال حاضر تعداد توکن های در گردش 2.111.361.455 واحد است؛ درحالی که میزان عرضه نهایی این ارز مشخص نیست.
 • WAX یک توکن ERC-20 است که روی شبکه بلاک چین اتریوم قرار دارد.
 • گیمرها به کمک پلتفرم WAX توانستند تراکنش هایی امن با یکدیگر داشته باشند و به این ترتیب امتیازات و دارایی های خود را با سرعت بالا با دیگر گیمرها مبادله کنند.
 • WAX که از بهترین ارزهای دیجیتال حوزه بازی است، یک توکن حاکمیتی محسوب می شود که دارندگان را مجاز به رأی دادن و اعمال نظر روی پلتفرم خواهد کرد.
 • امکان استیک کردن ارز دیجیتال WAX وجود دارد.
 • امکان تبادل دارایی های دیجیتال به صورت غیرمتمرکز در پلتفرم WAX برای گیمرها فراهم شده است.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال WAX

۱- صرافی بایننس (Binance)

۲- صرافی کوکوین (KuCoin )

۳- صرافی اوکی کوین (Okcoin)

۴- صرافی WazirX

۵- صرافی آل بنک (Lbank)

۶- صرافی گیت (Gate.io)

۷- صرافی بیت 24 (bit24) 

۸- صرافی اوککس (صرافی)

۹- صرافی Bitfinex

۱۰- صرافی BitTrex

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال WAX

۱- کیف پول سخت افزاری ترزور (TREZOR)

۲- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

۳- کیف پول وکس (WAX)

۴- کیف پول کوینومی (Coinomi)

۵- کیف پول متامسک (MetaMask)

۱۰- ارز دیجیتال پلی دی اپ (PlayDapp)

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال

 • نماد اختصاری ارز دیجیتال پلی دی اپ، PLA است که در زمان نگارش این مقاله با قیمت تقریبی 0.35 در میان کاربران مبادله می شود.
 • این ارز دیجیتال در زمان نگارش این مقاله با بازاری به ارزش تقریبی 150 میلیون دلار در رتبه 149 از نظر بزرگی بازار قرار داشته و 0.02 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را سهم خود کرده است.
 • در حال حاضر تعداد توکن های در گردش 423.447.002 واحد است؛ درحالی که میزان عرضه نهایی این ارز 700 میلیون واحد است.
 • پلی دی اپ از چند بازی بلاک چینی تشکیل شده است که به کاربران اجازه می دهد بازی ها را انجام دهند و درآمد کسب کنند.
 • PLA یک توکن مبتنی بر استاندارد ERC-20 روی شبکه اتریوم است.
 • ارز دیجیتال PlayDapp روی شبکه های بلاک چین اتریوم و پالیگان پیاده شده است.
 • کارمزد عملیات در شبکه با استفاده از توکن PLA پرداخت می شود.
 • امتیازات گیمرها در پلتفرم براساس ارز دیجیتال PLA پرداخت می شود که جزء بهترین ارزهای دیجیتال حوزه بازی است.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال PlayDapp

۱- صرافی یونی سواپ (UniSwap)

۲- صرافی بایننس (Binance)

۳- صرافی گیت (Gate.io)

۴- صرافی کوینکس (CoinEx)

۵- صرافی کراکن (Kraken)

۶- صرافی کوین بیس (Coinbase Exchange)

۷- صرافی LATOKEN

۸- صرافی نامینکس (Nominex)

۹- صرافی سرمایکس (Sarmayex)

۱۰- صرافی پی 98 (Pay98)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال PlayDapp

۱- کیف پول متامسک (Metamask)

۲- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

سخن پایانی

به گفته برخی متخصصان، بازی یکی از صنایعی است که آینده بسیار درخشانی را خواهد داشت. با توجه به اینکه بلاک چین توانسته بسیاری از محدودیت های بازی های ویدئویی موجود را از بین ببرد و امکان کسب درآمد را نیز برای گیمرها فراهم کند، ممکن است غول های بازی هم ناچار شوند برای حفظ بازار خود به سمت بلاک چین بیایند؛ زیرا بسیاری از گیمرها ترجیح می دهند در کنار لذت بردن درآمدی هم برای خود داشته باشند.

در این مقاله 10 عدد از بهترین ارزهای دیجیتال حوزه بازی را معرفی کردیم. همان طور که می دانید تعداد ارزهای دیجیتال بسیار زیاد است و امکان بررسی همه آن ها در دسته بندی های مختلف وجود ندارد؛ به همین دلیل ما در این مقاله بهترین ها را به شما معرفی کردیم. البته فراموش نکنید اگر قصد فعالیت در پلتفرم هرکدام از این ارزها یا قصد سرمایه گذاری روی این ارزها را داشته باشید که از بهترین ارزهای دیجیتال حوزه بازی هستند، باید ابتدا آن ها را به دقت بررسی کرده و در زمان مناسب وارد معامله شوید.

اطلاعات، پلتفرم ها، انواع تحلیل و هر آنچه برای موفقیت در یک بازار مالی به آن نیاز دارید، می توانید به صورت جامع در یک دوره آموزش ارز دیجیتال دریافت کنید؛ پس بهتر است پیش از آنکه سرمایه و زمان خود را در معرض خطر قرار دهید، در یک دوره معتبر شرکت کنید. 

پرسش های متداول

۱- بهترین ارزهای دیجیتال حوزه بازی کدام هستند؟

ecentraland (MANAThe Sandbox (SANDApeCoin (APEAxie Infinity (AXSSTEPN (GMTEnjin Coin (ENJGala (GALABORA (BORAWAX (WAXP) و PlayDapp (PLA).

۲- فرق بازی های ویدئویی معمولی و بلاک چینی چیست؟

امکان کسب درآمد به کمک بلاک چین برای کاربران فراهم شده است.

۳- کدام پلتفرم محیطی برای اجرای برنامه های قدیمی بر بستر بلاک چین است؟

انجین کوین یک پلتفرم است که محیطی را برای بازی ها و کسب وکارهایی آماده می کند که قصد دارند به سمت بلاک چین کوچ کنند. توکن این پلتفرم ENJ است که از بهترین ارزهای دیجیتال حوزه بازی نیز به حساب می آید.

ادامه مطلب
MegaCryptoPolis
آموزش کامل بازی مگا کریپتو پلیس...

بازی های کریپتویی در حال تبدیل شدن به یک پدیده رو به رشد هستند. استقبال از بازی های متاورسی و رمزنگاری شده در کشورهای درحال توسعه، جایی که بازیکنان می توانند با بازی اصولی، دستمزدی بیشتر از کار در کشور خود و زندگی واقعی داشته باشند، بیشتر است. فعالیت هایی که در این جهان های مجازی یا همان متاورس ها انجام می شود، با فعالیت های دنیای واقعی قابل مقایسه است. بازیکنان می توانند آیتم های مختلفی را بسازند، به فروش برسانند، خریداری کنند، در آنجا سرمایه گذاری کرده و به دیگران جوایزی اهدا کنند. با توجه به رشد روزافزون این بازی ها سعی داریم در ادامه به معرفی بازی مگا کریپتو پلیس که یکی از بهترین بازی های کریپتویی غیرمتمرکز است، بپردازیم.

معرفی بازی بازی مگا کریپتو پلیس (MegaCryptoPolis)

MegaCryptoPolis یک بازی غیرمتمرکز است که روی شبکه های ترون و اتریوم اجرا می شود و به دلیل پشتیبانی کردن OPENSEA (قدرتمندترین بازار خرید و فروش NFT) از این بازی توانسته است به سرعت اعتبار لازم را در میان کاربران کسب کند. در بازی مگا کریپتو پلیس کاربران می توانند ساختمان احداث کنند، تولیدمثل کنند (تولید شهروند)، به دیگر بازیکنان خدمات ارائه دهند و از خدمات دیگران نیز استفاده کنند. هر دارایی (زمین، ساختمان، ابزار، وسیله نقلیه و…) در این بازی یک توکن رمزنگاری شده براساس استاندارد ERC-721 است که در کیف پول بازیکن ذخیره می شوند. نکته ای که بازیکنان بازی مگا کریپتو پلیس باید به آن توجه کنند، مدیریت دارایی هاست که با توجه به اینکه این بازی غیرمتمرکز است، مسئولیت تمام دارایی ها بر عهده بازیکن است. در ادامه به آموزش بازی مگا کریپتو پلیس و نحوه فعالیت در آن می پردازیم.

ورود به بازی مگا کریپتو پلیس

آموزش بازی MegaCryptoPolis را با بیان نحوه ورود به محیط بازی آغاز می کنیم. پس از ورود به وب سایت اصلی بازی به آدرس mcp3d.com و در اولین قدم با صفحه ای مانند تصویر زیر روبه رو خواهید شد، درصورت تمایل می توانید برای دریافت اخبار و اطلاعات مهم این پلتفرم و همین طور دریافت اشتراک خبرنامه آن، آدرس ایمیل خود را در کادری که برای شما نمایش داده شده است، وارد کنید و سپس روی گزینه DONE کلیک کنید (چنانچه قصد واردکردن ایمیل خود را نداشته باشید، کافی است روی بخش سبزرنگ صفحه کلیک کنید).

ورود به بازی مگا کریپتو پلیس 

پس از واردکردن ایمیل صفحه ای مانند تصویر زیر برای شما نمایش داده می شود، در بالای صفحه اطلاعاتی مانند آیکون خانه (صفحه اصلی)، GUIDE (راهنما)،    LANDS(زمین ها)،  DISTRICTS(مناطق)،NEWS(اخبار)، BLOG(وبلاگ)، PLAY(بازی) و STORE(فروشگاه) قرار دارند. برای ورود به محیط بازی باید روی یکی از دو گزینه START THE GAME (سمت چپ تصویر) یا PLAY (سمت راست و بالا) که هر دو با کادری آبی رنگ مشخص شده اند، کلیک کنید. (این دو گزینه هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند).

همان طور که در مطالب پیش اشاره شد، بازی  مگاکریپتوپلیس درون شهر انجام می شود و شما می توانید بسته به نیاز و دیدگاه خود، بازی را در یکی از دو شهر اتریوم (Ethereum) یا ترون (TRON Network) انجام دهید. این دو شهر هیچ تفاوتی از نظر ساختاری و گرافیک با یکدیگر ندارند و تنها تفاوت آن ها در هزینه های تراکنش است که شهری که بر بستر ترون بنا شده است، ارزان تر خواهد بود. در صفحه جدیدی که پس از کلیک روی گزینه  START THE GAME برای شما نمایش داده می شود، باید  شهر موردنظر خود (شهر ترون یا اتریوم) را انتخاب و سپس روی گزینه Open کلیک کنید (ورود به محیط بازی ممکن است چند دقیقه زمان ببرد). چنانچه تمایل داشته باشید با محیط و گرافیک شهر (بازی) آشنا شوید، می توانید روی گزینه DEMO که در همین صفحه قرار دارد کلیک کرده  و از دید یک شهروند محیط را نگاه کنید (این بخش از بازی در حال حاضر به صورت دمو ارائه شده و در آینده نزدیک عرضه خواهد شد).

 

پس انتخاب شهر موردنظر حال باید کیف پول را به پلتفرم متصل کرد. اگر شهر ترون را برای انجام بازی انتخاب کرده باشید، باید کیف پول بر بستر ترون (TronLink) را روی مرورگر خود نصب کرده باشید و اگر شهر اتریوم را برگزیده باشید کیف پول متامسک مناسب است. 

اگر کیف پول موردنظر را روی مرورگر خود نداشته باشید، پس از انتخاب شهر، صفحه ای مانند تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد که در این صورت باید روی گزینه INSTALL کلیک کنید تا بتوانید کیف پول را نصب کنید (با توجه به اینکه شهر ترون انتخاب شده است کیف پول نیز متناسب با شبکه ترون است) بهتر است پیش از آغاز آموزش بازی MegaCryptoPolis یادآوری کنیم که چنانچه با دنیای کریپتو، شبکه ها، کیف پول و… آشنایی ندارید و درک مطالب مربوط به تعیین شبکه برای شما نامفهوم به نظر می رسد، بهتر است با توجه به اهمیت این مطالب حتماً در یک کلاس آموزش ارز دیجیتال ثبت نام کنید. همان طور که در مطالب پیش گفته شد، بازی MegaCryptoPolis یک بازی کریپتویی غیرمتمرکز است و بدون درک مفاهیم آن نمی توانید از این بازی درآمد داشته باشید.

پس از اتصال کیف پول به پلتفرم بازی شما به صورت رسمی وارد محیط بازی خواهید شد، در سمت چپ تصویر یک نقشه همراه با علامت مشاهده می کنید که نقشه زمین بازی است، همچنین می توانید با علامت + و موجود در سمت چپ و راست نقشه، تصویر را کوچک یا بزرگ کنید و با علامت پیکان  زاویه دید را تغییر دهید. علاوه بر آن گزینه های مختلفی در این صفحه مشخص شده است که در ادامه به معرفی این گزینه ها خواهیم پرداخت.

 • Top 10 cheapest land

با توجه به اینکه خرید منابع و مصالح در بازی مگا کریپتو پلیس تأثیر مستقیم روی عملکرد شما خواهد داشت، تلاش می کنیم در مبحث آموزش بازی MegaCryptoPolis اطلاعات لازم برای خرید هر دارایی را برای شما شرح دهیم؛ برای نمونه برای شناخت بهتر زمین ها (برای اینکه تصمیم به خرید یا نخریدن زمین بگیرید) با کلیک روی گزینه Top 10 cheapest land plots می توانید لیست زمین های موجود در بازی (که به ترتیب از ارزان ترین لیست شده اند) و اطلاعات مربوط به آن ها را مشاهده کنید. مانند دنیای واقعی که با توجه به توسعه یک منطقه، قیمت و ارزش آن تحت تأثیر قرار خواهند گرفت، بازی مگا کریپتو پلیس نیز به همین شکل است؛ درنتیجه هرچه همسایه های یک ساختمان بهتر و بیشتر باشند، آن زمین ارزش بیشتری خواهد داشت و بالعکس.  

بخش Top 10 cheapest land در بازی مگا کریپتو پلیس

پس از کلیک روی Top 10 cheapest land plots به صفحه ای هدایت خواهید شد که در آن اطلاعاتی مانند DISTRICT (عدد قطعه)، X.Y(موقعیت جغرافیایی)، Price(قیمت) و Neighborhood(همسایه) را مشاهده خواهید کرد؛ برای نمونه قطعه شماره 256 دارای 6 همسایه (Neighborhood) 2 واحد مسکونی  (Residential)، 2 واحد صنعتی (Industrial) و 2 Office(واحد اداری) است و با  قیمت 1746 ترون فروخته می شود که درصورت تمایل برای خرید هر قطعه باید بر روی گزینه سبزرنگ OPEN کلیک کنید. 

مگا کریپتو پلیس

 • شبکه های اجتماعی و تغییر شهر در پلتفرم بازی MegaCryptoPolis

در راستای آموزش بازی MegaCryptoPolis کاربران این بازی در صورتی که سؤالی داشته باشند می توانند آن را مطرح کنند و پاسخی دریافت کنند یا برای تبادل اطلاعات با دیگر بازیکنان از شبکه های اجتماعی رسمی این پلتفرم که در پایین صفحه قرار گرفته اند، استفاده کنند. چنانچه تمایل به تغییر شهر (شبکه بازی) داشته باشید، می توانید روی گزینه TRON که در تصویر مشخص شده است کلیک کنید (در صورتی که اتریوم را انتخاب کرده باشید این گزینه با نام Ethereum دیده خواهد شد).

گزینه دیگری که برای بازی به آن نیاز خواهید داشت، گزینه Market است که برای خرید مصالح و دیگر نیازمندی های بازی باید از این بخش استفاده کنید. در بخش DISTRICTS می توانید اطلاعاتی مانند قیمت پیشنهادی (فعلی)، تعداد زمین های یک قطعه و… را مشاهده کنید. 

با کلیک روی عددی که شماره قطعه را نشان می دهد (پایین سمت راست تصویر) قطعه را تغییر خواهد کرد که این تغییر همراه با تغییر شماره قطعه زمین ها و اطلاعات خواهد بود.

آموزش بازی مگا کریپتو پلیس 

خرید زمین در بازی مگا کریپتو پلیس

همان طور که در تصویر مشاهده می کنید، شهری که قرار است در آن بازی را انجام دهید دارای خیابان، فضای سبز و ساختمان های مسکونی و غیرمسکونی است. یکی از راه های کسب درآمد در بازی، خرید زمین است. زمین هایی که امکان خرید آن ها برای کاربران فراهم است به شکل قطعه های سبزرنگ مشخص شده اند. در میان زمین های موجود (قطعه های سبزرنگ) تنها زمین هایی را می شود خریداری کرد که با قرارگرفتن ماوس روی آن ها یک دایره سفیدرنگ روی زمین مشخص شود و زمین هایی را که به وسیله تابلویی که روی آن SOLD (با رنگ قرمز) نوشته شده است نمی توانید خریداری کنید؛ زیرا این قطعه زمین ها فروخته شده اند.  

خرید زمین در بازی مگا کریپتو پلیس

پس از کلیک روی زمین موردنظر کادری برای شما نمایش داده می شود که درون آن مختصات جغرافیایی، قیمت زمین و گزینه PURCHASE به معنای خرید وجود دارد. برای خرید زمین باید روی گزینه PURCHASE کلیک کنید.

خرید زمین در بازی مگا کریپتو پلیس

پس از کلیک روی گزینه PURCHASE صفحه ای نمایش داده خواهد شد که امکان انجام تراکنش و پرداخت هزینه خرید با کلیک روی گزینه Sign (در کیف پول) ممکن خواهد بود.

اجاره زمین در بازی مگا کریپتو پلیس

خرید مصالح و ساخت یک ساختمان ممکن است برای برخی از کاربران سخت باشد یا با مقدار سرمایه ای که یک گیمر دارد، ممکن است تهیه یک ساختمان مناسب برای او مقدور نباشد؛ در این صورت کاربران می توانند با اجاره ساختمان هایی با سطح بالا، توانایی خود در بازی را افزایش دهند. برای اجاره ساختمان باید وارد بخش Market (در صفحه اصلی) شوید.

اجاره زمین در بازی مگا کریپتو پلیس

پس از ورود به بخش مارکت برای اجاره ساختمان ها روی گزینه Bulding for rent کلیک کنید که لیست ساختمان هایی را که امکان اجاره کردن آن ها فراهم است، برای شما نمایش داده شود. همان طور که در تصویر مشاهده می کنید، در بالای صفحه گزینه FILTER (فیلتر) وجود دارد که با کلیک روی آن می توانید تعیین کنید چه نوع ساختمان هایی برای شما نمایش داده شود. 

با استفاده از فیلتر می توانید تنها گزینه های موردنظر خود در زمینه نوع منطقه (DISTRICTS)، نوع ساختمان (Construction Type)، منابع (RESOURES) و سطح ساختمان (LEVEL) را مشاهده کنید. درنهایت پس از انتخاب ساختمان موردنظر باید روی گزینه RENT کلیک کنید.

پس از کلیک روی گزینه RENT در صفحه جدیدی که برای شما نمایش داده می شود، می توانید یک زمین را برای 1 تا 30 روز اجاره کنید. اجاره یک قطعه زمین در یک روز 10 ترون، یک هفته 70 ترون و یک ماه 300 ترون است. اگر تمایل داشته باشید زمین را در مدت زمان مشخص و برای مثال 3 روز اجاره کنید، می توانید تعداد روزهای موردنظر را در کادر PERIOD وارد کرده و درنهایت روی گزینه RENT کلیک کنید.

اجاره زمین در بازی مگا کریپتو پلیس  

فعالیت روی زمین در بازی مگا کریپتو پلیس

علاوه بر خرید و نگه داری زمین، کاربران می توانند با فعالیت روی زمین خریداری شده هم درآمد داشته باشند. فعالیت روی زمین به این شکل است که کاربر با ساخت یک بنا و با توجه به نوع ساختمان، فعالیتی را انجام خواهد داد. همچنین می تواند با صاحبان دیگر ساختمان ها در تبادل باشد؛ برای مثال شخصی که ساختمان اداری بنا می کند، از دیگر کاربران (ساختمان ها) مالیات دریافت خواهد کرد و با این کار کسب درآمد خواهد داشت؛ البته برای فعالیت روی زمین نیاز به پرداخت هزینه اولیه برای خرید مصالح مورد نیاز (با توجه به سطح و ساختمان متفاوت است) وجود دارد.

 در بازی مگا کریپتو پلیس کاربری ساختمان ها در 7 نوع، کاربری مسکونی (Residential)، اداری (Office)، تجاری (Commercial)، شهرداری (Municipal)، صنعتی (Industrial)، تولید (Production) و انرژی (Energy) دسته بندی شده است که در ادامه به شرح و نحوه کسب درآمد در هر ساختمان خواهیم پرداخت.

 

 • Residential (مسکونی)

ساختمان های مسکونی در سه مدل خانه های مدرن (Modern House)، ویلایی (Villa) و Condominium (مجتمع) ارائه شده اند که هریک از آن ها برای شرایط خاص مناسب تر هستند.

 • مدرن (Modern House)

درصورت انتخاب خانه های مدرن ساکنان آن خانه دارای هوش و ذکاوت بیشتری خواهند بود (در رابطه با اهمیت ساکنان توضیح داده خواهد شد).

 • ویلایی (Villa)

 نوع دیگر ساختمان های ارائه شده در پلتفرم، خانه های ویلایی هستند که در مقایسه با دیگر خانه ها استقامت و جذابیت (کاریزما) بیشتری دارند.

 • مجتمع (Condominium)

 کاربرانی که ساختمان های مجتمع مانند را برای ساخت و فعالیت انتخاب می کنند نیز شانس و قدرت بیشتری برای فعالیت از دیگر کاربران خواهند داشت.

مصالح مورد نیاز برای ساختمان های مسکونی (Residential)

برای ساخت هریک از ساختمان ها با توجه به سطح آن ها، مقدار متریال های مورد نیاز متفاوت خواهد بود؛ برای نمونه برای ساخت یک واحد مسکونی در سطح 2 به 736 قطعه چوب، 420 کیسه شن و ماسه و 234 عدد تیرآهن نیاز است و روشن است برای ساخت ساختمان در سطح های بالاتر باید مصالح بیشتر و همین طور هزینه بیشتری را پرداخت کنید.

خرید مصالح مورد نیاز برای ساختمان های مسکونی (Residential)

همان طور که در زندگی واقعی برای خرید هر وسیله ای به بازار مراجعه می کنید، در بازی مگا کریپتو پلیس نیز همین فرایند باید طی شود. درواقع برای خرید آیتم های مختلف شما باید به بخش بازار (Market) مراجعه کنید. شما می توانید مصالح، زمین، اتومبیل و… را در بخش بازار از بازی مگا کریپتو پلیس خریداری کنید.

 

همان طور که پیش از این نیز گفته شد، پس از کلیک روی گزینه MARKET به صفحه ای هدایت خواهید شد که امکان خرید منابع مختلف مانند زمین، شهروند، مصالح و… در آن وجود دارد. برای خرید مصالح مورد نیاز باید روی تب Resources در ستون سمت چپ (که در تصویر مشخص شده است) کلیک کنید. 

با کلیک روی گزینه Resources صفحه جدیدی برای شما نمایش داده خواهد شد که می توانید در آن صفحه، انواع مصالح را خریداری کنید. این صفحه به صورت پیش فرض روی خرید چوب تنظیم شده است، اما چنانچه قصد خرید منابع دیگر را داشته باشید، با کلیک روی مثلت کوچکی که کنار کلمه Wood قرار دارد، زیرمنویی برای شما باز خواهد شد که می توانید نوع مصالح را از آنجا تغییر دهید. 

پس از انتخاب نوع مصالح می توانید کمترین و بیشترین قیمت موردنظر را در کادرهای Minimal amount و maximal amount قرار دهید تا تنها مصالح با قیمت موردنظر شما ارائه شوند. درنهایت پس از انتخاب مصالح موردنظر باید روی گزینه سبز رنگ Buy کلیک کنید.

پیش از خرید آیتم موردنظر در پلتفرم بازی دقت داشته باشید که حتماً مقدار موردنیاز ترون یا اتریوم در کیف پول خود داشته باشید؛ زیرا پس از کلیک روی گزینه Buy به کیف پول خود متصل می شوید تا بتوانید مبلغ خرید را پرداخت کنید.

 بازی مگا کریپتو پلیس

درآمد ساختمان های مسکونی (Residential)

درآمد ساختمان های مسکونی از امکان تولید نسل های جدید از توکن های شهروند (Citizen) است. در اصل کاربران پس از خرید ساختمان های مسکونی و سپس شهروند زن و مرد (کاراکتر) اقدام به تولید شهروند (تولیدمثل) می کنند. تعداد شهروندان در سطح های مختلف ساختمان، متفاوت است و شهروندانی که تولید می کنند نیز صلاحیت و سطح های مختلف خواهند داشت؛ برای مثال طبق جدولی که ارائه شده است، چنانچه یک ساختمان در سطح 3 باشد، باید 6 شهروند (3 زن و 3 مرد) برای تولید شهروند جدید داشته باشد.

درآمد ساختمان های مسکونی در بازی مگا کریپتو پلیس

خرید شهروند در ساختمان های مسکونی (Residential)

حال که متوجه شدیم برای ساختمان های مسکونی نیاز به شهروند داریم، بهتر است در ادامه آموزش بازی مگا کریپتو پلیس نحوه خرید شهروند (Citizen) را بیان کنیم. برای خرید Citizen باید روی گزینه MARKET که در صفحه اول بازی قرار دارد، کلیک کنید.

پس از کلیک روی گزینه MARKET به صفحه ای هدایت خواهید شد که درواقع بازار بازی مگا کریپتو پلیس است. برای خرید شهروند روی گزینه Citizen که در سمت چپ تصویر قرار دارد، کلیک کنید.

خرید شهروند در بازی MegaCryptoPolis

پس از کلیک روی گزینه Citizen لیستی از کاراکترهایی که می توانید به عنوان شهروند خریداری کنید، برای شما نمایش داده می شود. هر شهروند دارای یک خصوصیات (ژنوتیپ) منحصربه فرد است که ظاهر و شرایط آن Citizen را مشخص می کند که شهروندان این خصوصیات را اغلب از والدین به ارث می برند. 

همان طور که در تصویر مشاهده می کنید در کنار هر Citizen اطلاعاتی مانند قیمت، مدرک و نسل  قرار گرفته شده است که هرکدام در صلاحیت و توانایی هایی آن شهروند مؤثر هستند.

 • مدرک (qualification)

امتیاز هر مدرک بین 1 تا 10 متغیر است. داشتن حداقل یک مدرک تحصیلی همراه با 8 امتیاز Citizen را به مدیر برتر (Top Manager) تبدیل می کند. ارزش مدرک ها در بازی مگا کریپتو پلیس به ترتیب زیر است.

 • Manager
 • Top Manager
 • Professional
 • Executive
 • Top Executive

شهروندان در بازی مگا کریپتو پلیس 

 • نسل (Generation)

استقامت و توان شهروندان از طریق نسل آن ها مشخص می شود. 11 نسل مختلف در این بازی مگا کریپتو پلیس قرار دارد که هرکدام توانایی های خاص خود را دارند و تعداد شهروندان جدیدی را که می توانند تولید کنند، مشخص می کند. 

برای نمونه شهروندی که در نسل 6 (F) قرار می گیرد، با داشتن امتیاز استقامت 500،  قادر به تولید 15 شهروند جدید است. دیگر نسل ها و ویژگی آن ها را می توانید در جدولی که در زیر آمده است بررسی کنید. انتخاب آگاهانه کاراکترها با توجه به ویژگی هایی که دارند، می توانند امتیاز شما در بازی و درنتیجه درآمد شما را تحت تأثیر قرار دهند. 

از دیگر اطلاعات درج شده در کنار پروفایل هر شهروند، اطلاعاتی است که با حروف مشخص شده اند و به آن ها نمره اختصاص داده شده است. در ادامه به شرح این حروف و اینکه هر حرف بیانگر چه خصوصیتی است، می پردازیم.

 • Strength :Strength به معنای قدرت که با حرف S نمایش داده می شود، در وهله اول مناسب برای ساختمان های صنعتی و در وهله دوم برای ساختمان های تولیدی مناسب است.
 • Endurance :Endurance به معنای استقامت که با حرف E نمایش داده می شود، در وهله اول مناسب برای ساختمان های انرژی و در وهله دوم برای ساختمان های صنعتی مناسب است.
 • Charisma :Charisma به معنای کاریزما که با حرف C نمایش داده می شود، در وهله اول مناسب برای ساختمان های تجاری و در وهله دوم برای ساختمان های اداری مناسب است.
 • Intelligence :Intelligence به معنای هوش که با حرف I نمایش داده می شود، در وهله اول مناسب برای ساختمان های اداری و در وهله دوم برای ساختمان های شهرداری مناسب است.
 • Agility :Agility به معنای چابکی که با حرف A نمایش داده می شود، در وهله اول مناسب برای ساختمان های تولیدی و در وهله دوم مناسب برای ساختمان های انرژی است.
 • Luck :Luck به معنای شانس که با حرف L نمایش داده می شود، در وهله اول مناسب برای ساختمان های شهرداری و در وهله دوم مناسب برای ساختمان های تجاری است.

درنهایت پس از بررسی اطلاعات هر شهروند درصورت تمایل برای خرید آن باید روی گزینه BUY که در کنار هر پروفایل قرار دارد کلیک کنید.

آموزش بازی مگا کریپتو پلیس 

دقت داشته باشید که در هر ساختمان مسکونی با توجه به سطح آن (فارغ از بحث تولیدمثل و شهروند) میزان حداقل و حداکثر شهروندان مشخص شده است؛ برای مثال در ساختمان مسکونی که در سطح 4 است، حداقل باید 6 شهروند بوده و حداکثر می تواند 8 شهروند داشته باشد.

ساختمان های اداری (Office)

هر کاربری که دارای ساختمان در بازی مگا کریپتو پلیس است، ملزم به پرداخت مالیات است که این مالیات ها از طریق پرداخت ترون به ساختمان های اداری صورت خواهند گرفت. ساختمان های اداری در دو دسته قرار دارند،  Business  Center (مرکز تجارت) که با صندوق جهانی کار می کند و Office Block (بلوک اداری) که مالیات صندوق های مناطق مختلف (محلی) را دریافت می کند.

  آموزش بازی مگا کریپتو پلیس

با ساخت یک ساختمان اداری، سهمی در صندوق های جهانی (GLOBAL FUND) و محلی (LOCAL FUND) خواهید داشت. برای اطلاع از تعداد سهم های خود در این صندوق ها می توانید در صفحه اصلی محیط بازی (پس از انتخاب شهر) به پایین صفحه مراجعه کنید و سپس روی تب موردنظر خود (GLOBAL/LOCAL) کلیک کنید.

بازی مگا کریپتو پلیس

مصالح مور نیاز برای ساخت ساختمان اداری (Office)

شما برای فعالیت و ساخت وساز هر ساختمان نیاز به مصالح دارید که با توجه به سطح ساختمان، تعداد و میزان مصالح موردنیاز نیز متفاوت خواهد بود؛ برای مثال مصالح مورد نیاز برای ساخت یک ساختمان اداری در سطح دو 736 عدد چوب، 420 کیسه شن و ماسه و 280 عدد تیرآهن خواهد بود. در جدولی که در زیر می بینید، مصالح مورد نیاز برای ساختن ساختمان اداری با توجه به سطح ساختمانی که قرار است ساخته شود آمده است.

 

کارمندان مورد نیاز برای ساختمان اداری (Office)

پس از ساخت یک ساختمان اداری شما به چند کارمند برای فعالیت در آن شرکت نیاز دارید که بهتر است برای انتخاب کارمند به مواردی مانند هوش (در وهله اول) و جذابیت (در وهله دوم) توجه داشته باشید (پیش از این نحوه شناسایی و خرید هر شهروند را بیان کردیم).

ساختمان تجاری (Commercial)

ساختمان های تجاری در دو مدل مرکز مبادله (Trade Center) و سوپرمارکت (Supermarket) دسته بندی شده اند. این ساختمان ها امکان بازیابی فوری استقامت شهروندان و همچنین تغییرات ظاهری در شهروندان را فراهم می کنند. همچنین درآمد مالکان این ساختمان ها در ازای خدمات ارائه شده به دیگر کاربران است.

مصالح مورد نیاز برای ساخت ساختمان تجاری (Commercial)

مصالح به کاررفته در ساختمان های تجاری تفاوتی با دیگر ساختمان هایی که در مطالب پیش به آن اشاره شد، ندارد؛ بنابراین در ادامه با ارائه جدولی میزان مصالح مورد نیاز برای ساخت ساختمان تجاری در هر سطح را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

 

کارمندان مورد نیاز در ساختمان های تجاری (Commercial)

مانند شهرهای واقعی که در هر مرکز تجاری چندین کارمند و فروشنده فعالیت می کنند، در بازی مگا کریپتو پلیس نیز برای فعالیت و کسب درآمد از ساختمان های تجاری نیاز به استخدام افرادی با نام Citizen است که پیش از این به خصوصیات و نحوه خرید آن اشاره کرده ایم. در خرید شهروند (Citizen) برای بناهای تجاری مهم ترین خصوصیت آن ها، Charisma (کاریزما) و سپس LUCK (شانس) است که با توجه به نوع آن ها کسب درآمد حاصله برای ساختمان متغیر خواهد بود.

ساختمان های شهرداری (Municipal)

بناهایی را که کاربری آن ها زیرمجموعه ساختمان  Municipal(شهرداری) است، می توان در سه گروه Hospital (بیمارستان)، Police (پلیس) و Fire Station (آتش نشانی) دسته بندی کرد.

درآمد ساختمان های شهرداری (Municipal)

هنگامی که در شهر بلای طبیعی مانند سیل، آتش سوزی و طوفان اتفاق بیفتد، مالیات های گرفته شده از دیگر کاربران که در صندوق بیمه ذخیره شده اند، آزاد شده و بین مالکان ساختمان های شهرداری توزیع می شوند. در هر منطقه باید یک ساختمان متعلق به شهرداری وجود داشته باشد. قیمت پایه برای حفاظت در برابر بلاهای رخ داده توسط مالک منطقه تعیین می شود.

 ساختمان شهرداری ممکن است خسارت کامل را پوشش ندهد؛ زیرا این امر به سطح ساختمان تحت حفاظت (مسکونی، اداری و…) و همچنین سطح ساختمان شهرداری بستگی دارد؛ برای مثال یک ساختمان شهرداری (Municipal) در سطح 1 (LVL 1) قادر است  70 درصد از خسارت یک ساختمان سطح 3 (Buildings LVL3) را پوشش دهد.

آموزش بازی مگا کریپتو پلیس

برای محافظت از یک ساختمان در برابر بلاهای طبیعی، آن ساختمان باید در محدوده یک ساختمان شهرداری قرار گیرد و در صورتی که ساختمان در محدوده ای باشد که ساختمان شهرداری در آن اطراف وجود نداشته باشد، سازه محافظت نخواهد شد. (درصورت وجود بیش از یک ساختمان شهرداری سطح حفاظتی از ساختمان در سطح بالاتری قرار خواهد گرفت). 

شعاع حفاظت شهرداری (Municipal) از ساختمان های اطراف در سطح های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال ساختمان های شهرداری سطح 5 بناهایی را که تا شعاع 17*17 آن قرار دارند، محافظت می کنند.

 

کارمندان مورد نیاز ساختمان های شهرداری (Municipal)

همان طور که حتماً تاکنون از مباحث آموزش بازی MegaCryptoPolis متوجه شده اید، شما برای فعالیت در هر ساختمان نیاز به شهروند دارید، ولی با توجه به نوع ساختمان باید هنگام خرید هر شهروند به صلاحیت و خصوصیات آن نیز توجه کنید؛ چراکه هر شهروند توانایی های خاص خود را دارد و برای هر فعالیتی مناسب نیست. شهروندان شاغل در بخش شهرداری (Municipal) باید در شانس و هوش نمره بالاتری از دیگر خصوصیت ها داشته باشند.

ساختمان های صنعتی (Industrial)

ساختمان های صنعتی مواد اولیه مانند چوب، سنگ، فلز و ماسه را تولید می کنند. در بازی مگا کریپتو پلیس ساختمان های صنعتی در دو نوع Smelter Plant و Mixing Plant وجود دارند. Smelter Plant چوب یا فلز تولید می کند؛ درحالی که Mixing Plant موادی مانند ماسه و سنگ را تولید می کند. 

آموزش بازی مگا کریپتو پلیس

مصالح مورد نیاز برای ساخت ساختمان های صنعتی (Industrial)

مانند دیگر بخش هایی که پیش از این به آن ها اشاره کردیم، برای بخش ساختمان های صنعتی نیز با توجه به سطح ساختمانی که قرار است ساخته شود مصالح موردنیاز متغیر خواهند بود که شرح مصالح موردنیاز برای ساخت ساختمان هایی در هر سطح را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

درآمد ساختمان های صنعتی (Industrial)

همان طور که در مطالب پیش اشاره شد، هر ساختمان با توجه به سطح خود، نیاز به مصالح مختلف دارد، درآمد ساختمان های صنعتی از خرید دیگر کاربران برای عملیات ساخت ساختمان های خود به دست می آید. 

کارمندان موردنیاز ساختمان های صنعتی (Industrial)

با توجه به اینکه کارهای انجام شده در بخش صنعت معمولاً به نیروی بالایی نیاز دارند، برای کارایی بیشتر بهتر است هنگام خرید شهروندان که به عنوان کارمند استخدام خواهند شد، دقت داشته باشید که آن شهروندان خریداری شده در زمینه قدرت (در درجه اول) و سپس استقامت بالاترین نمره ها را داشته باشند (پیش از این نحوه بررسی خصوصیات شهروندان را بیان کرده ایم).

ساختمان های تولید (Production)

ساختمان های بخش تولید (Production) در 4 دسته کارخانه شیشه سازی (Glassworks)، کارخانه آجرسازی (Brickworks)، کارخانه فولاد (Steelworks) و کارخانه بتن (Concrete Plant) عرضه شده اند. همان طور که از نام آن ها مشخص است، کار این ساختمان ها تولید مواد مورد نیاز برای ساخت وساز مانند بتن و شیشه است. درآمد ساختمان های تولیدی (Production) از طریق در اختیار قراردادن مصالح تولیدشده به کاربران (برای ساخت ساختمان ها) به دست می آید. 

مصالح مورد نیاز برای ساخت ساختمان های تولیدی

مصالح موردنیاز برای ساخت ساختمان های مختلف از هر نوعی که باشند با توجه به سطح ساختمانی که قرار است ساخته شود، متفاوت است. در بخش ساخت ساختمان های تولیدی نیز با توجه به سطح ساختمان مصالح متفاوت با مقادیر متفاوتی نیاز خواهد بود که شرح آن ها را در جدولی که در زیر آمده است، مشاهده خواهید کرد.

آموزش بازی مگا کریپتو پلیس

مقدار مصالح تولیدشده در ساختمان های تولیدی

مصالح تولیدشده مانند تمام توانایی ها که در ساختمان های دیگر وجود دارد، در سطح های مختلف، متفاوت است؛ برای مثال، اگر کارخانه آجرسازی در سطح 5 باشد، می تواند در مدت زمان 3 روز حداقل 14 و حداکثر 69 آجر تهیه کند. 

مقدار آجر تولیدشده در Brickworks (کارخانه آجرسازی) 

مقدار شیشه تولیدشده در کارخانه شیشه سازی (Glassworks)

 

 • مقدار فولاد تولیدشده در کارخانه فولاد (Steelworks) 

ساختمان های Energy (انرژی)  

همان طور که امروزه زندگی بدون انرژی هایی همچون انرژی آبی و الکتریکی غیرممکن است، ساختمان ها در بازی مگا کریپتو پلیس نیز برای فعالیت نیاز به انرژی دارند. ساختمان ها انرژی خود را از ساختمان های انرژی دریافت می کنند و کسب درآمد آن ها (ساختمان های انرژی) از این طریق است (می توان این ساختمان ها را به اداره آب یا برق در دنیای واقعی تشبیه کرد). دو نوع ساختمان انرژی با نام های Power Plant (نیروگاه قدرت) و Water plant (نیروگاه آبی) در بازی مگا کریپتو پلیس وجود دارد که مقدار برق یا آب تولیدشده در آن ها به عواملی مانند فراوانی منابع (طبیعی) قطعه زمین و صلاحیت (توانایی) کارمندان منصوب شده بستگی دارد که اهمیت انتخاب نوع زمین و کارمندان (Citizen) را نشان می دهد. 

آموزش بازی مگا کریپتو پلیس

مصالح مورد نیاز برای ساخت ساختمان انرژی (نیروگاه)

باز هم براساس روال دیگر بخش های موجود در بازی مگا کریپتو پلیس کاربران می توانند با توجه به جدول ارائه شده از میزان مصالح موردنیاز برای ساخت یک ساختمان انرژی مطلع شوند. 

کارمندان مورد نیاز برای ساختمان های انرژی

یکی از مهم ترین مؤلفه ها در نیروگاه های انرژی که می تواند تأثیر بسیاری بر نتایج و کارکرد آن داشته باشد، انتخاب صحیح شهروندان (Citizen) به عنوان نیروی کار نیروگاه است. اولین خصوصیت و توانایی یک نیروی کار در این ساختمان باید استقامت باشد و از چابکی می توان به عنوان دومین توانایی لازم برای افراد منصوب شده نام برد و سایر توانایی ها در درجات پایین تری قرار می گیرند که در زمان خرید Citizen باید به این موارد توجه داشت.

زمین های جدید

آموزش بازی MegaCryptoPolis را با معرفی سازه های جدید پیش می بریم. در مطالب پیش ساختمان های اصلی بازی و همچنین نحوه فعالیت در آن ها را شرح دادیم، اما به جز ساختمان اصلی چند سازه جدید نیز در لیست ساختمان ها قرار دارند که در حال حاضر فعالیتی در آن ها انجام نمی گیرد؛ با این حال با توجه به اینکه کاربران می توانند آن ساختمان ها را خریداری کنند (با چشم انداز مثبت و خرید ارزان تر) به معرفی این ساختمان ها نیز می پردازیم.  

Point of Interest (ساختمان های مورد علاقه)

همان طور که از نام Point of Interest (POL) می توان حدس زد، این نوع سازه ها به بناهای یادبود و خاص یک شهر اشاره دارند که سبب افزایش اعتبار منطقه خواهند شد. این ساختمان ها می توانند نماد یک منطقه شوند و بر ساختمان های اطراف نیز تأثیر مثبت داشته باشند (برای مثال برج میلاد در تهران که نماد یک منطقه است). علاوه بر آن، این امکان برای کاربران فراهم است که با ساخت POL از ساختمان های اطراف هزینه دریافت کنند. دقت داشته باشید که یک ساختمان POL را نمی توان  در منطقه عملیاتی POL دیگری اجرا کرد (هر ساختمان POL در یک منطقه). ساختمان های مورد علاقه (POL) در دو مدل زیر ارائه شده اند:

 • Landmark  (بناهای خاص)
 • Monuments  (بناهای تاریخی)

حمل و نقل عمومی

حمل و نقل عمومی نیز در زیرمجموعه سازه های جدید قرار دارد. با توجه به اینکه مسافرت و گشت و گذار در سراسر جهان، بخش مهمی از بازی مگا کریپتو پلیس است،  می توان از فرصت استفاده کرده و درصورت تمایل در این سازه ها سرمایه گذاری کرد (نقشه حمل و نقل در منوی سمت چپ و با نماد مترو مشخص شده است). از سازه های حمل و نقل عمومی می توان به ایستگاه اتوبوس و ایستگاه مترو اشاره کرد.

ایستگاه مترو

ساخت ایستگاه مترو در اطراف ساختمان های دیگر (ساختمان های اصلی مانند مسکونی، تجاری و…) می تواند به رونق محل اطراف آن سازه منجر شود. توجه داشته باشید که هر منطقه مجاز است تنها یک ایستگاه مترو داشته باشد و هر ایستگاه مترو برای ساخت به 4 قطعه زمین در ابعاد 2*2 و همچنین مقدار زیادی مصالح نیاز دارد.

ایستگاه اتوبوس

حمل و نقل مسافر با استفاده از اتوبوس ها می تواند گشت و گذار در یک منطقه را لذت بخش کند؛ درنتیجه امکان استقبال از آن منطقه احتمالاً افزایش خواهد یافت. ایستگاه اتوبوس را می توان نزدیک یک پیاده رو قرار داد، اما برای ساخت یک این سازه محدودیت در نظر گرفته شده است؛ برای مثال یک ایستگاه اتوبوس نباید در پیچ های خیابان، تقاطع عابر پیاده و چهارراه ساخته شود.

ساختمان های منحصربه فرد

ساخت ساختمان های منحصربه فرد در بازی مگا کریپتو پلیس می تواند یکی از جالب ترین تجربه های بازی در این پلتفرم باشد. برای ساخت ساختمان های منحصربه فرد باید ساختمان های سطح 6 و سطح 7 (که بالاترین سطح ساختمان در بازی است) را ارتقا داد. فولاد آیتم موردنیاز اصلی برای ارتقا سطوح 6 (Mega) و سطح 7 (Huge) در شبکه اتریوم است؛ درحالی که اگر بخواهید این کار را در شبکه ترون انجام دهید به  بتن نیاز خواهید داشت.

ابزارها

همان گونه که از مطالب بالا (مربوط به ساختمان های جدید) متوجه شدیم، هر کاربر می تواند با احداث سازه های جدید مانند  ایستگاه مترو، یادبود تاریخی و … بر ارزش و اعتبار ساختمان اصلی خود بیفزاید. علاوه بر ساختمان های بزرگی که پیش از این به آن ها اشاره کردیم، در ابعاد کوچک تر می توان به ابزار و عواملی اشاره کرد که درصورت خرید آن ها توانایی آن ساختمان یا شهروند، ارتقا خواهد یافت. در ادامه به معرفی ابزارهای ارائه شده در بازی می پردازیم.

حیوانات خانگی (PET)

چنانچه یک شهروند دارای حیوان خانگی باشد، صلاحیت (توانایی و خصوصیت) آن شهروند افزایش می یابد. محبوب ترین حیوانات خانگی در بازی مگا کریپتو پلیس به شرح زیر است. 

 • Mastiff (سبب افزایش توانایی قدرت در شهروند می شود).
 • Whippet(سبب افزایش توانایی استقامت در شهروند می شود).
 • Bulldog (سبب افزایش توانایی کاریزما در شهروند می شود).
 • Parrot (سبب افزایش توانایی هوش در شهروند می شود).
 • Korgi (سبب افزایش توانایی شانس در شهروند می شود).
 • Labradoer(سبب افزایش توانایی چابکی در شهروند می شود).

وسایل نقلیه

هر مالک ساختمانی که وسیله نقلیه داشته باشد، می تواند سبب کاهش مصرف توانایی استقامت در شهروندان (ساکنان، کارمندان) آن ساختمان شود و به این ترتیب شهروندان بازدهی بیشتری خواهند داشت. بهتر است هر ساختمان با توجه به فعالیت خود از اتومبیل مناسب همان فعالیت استفاده کند؛ به عنوان مثال اتومبیل های Srdan و Coupe برای شهروندان ساختمان های اداری مناسب است؛ درحالی که بهتر است شهروندان ساختمان های صنعتی از اتومبیل های Wagon یا  Van استفاده کنند.

آمورش بازی مگا کریپتو پلیس

وسایل خانگی

وسایل خانگی مانند ماهواره، دوربین مداربسته، زنگ خطر، تهویه هوا و وای فای می تواند بر کیفیت یک سازه اثر مثبت بگذارد. این ابزارها را می توان از Market خریداری کرد.

 

بسته های دارایی بازی مگا کریپتو پلیس

بازیکنان در اولین روزهای بازی ممکن است نتوانند امتیازهای بالایی کسب کنند و به این ترتیب درآمدی نداشته باشند. پلتفرم بازی مگا کریپتو پلیس برای انگیزه دادن به بازیکنان بسته هایی را عرضه کرده است که درون این بسته ها حداقل یک شهروند منحصربه فرد و یک ابزار (وسیله نقلیه، حیوان و…) به صورت تصادفی قرار دارد. چهار نوع بسته وجود دارد که به بیان ویژگی آن ها خواهیم پرداخت:

Local Pack (بسته محلی) 

 • حداقل یک شهروند مدیر (Manager)
 • امتیاز صلاحیت و توانایی شهروند زیر 7 (بهتر)
 • دو آیتم (حیوان خانگی، اتومبیل، وسایل خانه و…) به صورت تصادفی

Urban Pack (5 Item)

 • شهروند مدیر برتر و یا بهتر (Top Manager)
 • حداقل یک توانایی با امتیاز 7
 • یک لوازم خانگی (ماهواره، دوربین مداربسته و…)
 • سه آیتم (حیوان خانگی، اتومبیل، وسایل خانه و…) به صورت تصادفی

Mayor Pack (7 Item)

 • شهروند حرفه ای 
 • حداقل یک توانایی با امتیاز 9
 • یک حیوان خانگی
 • پنج آیتم (حیوان خانگی، اتومبیل، وسایل خانه و…) به صورت تصادفی

Federal Pack (10 Item)

 • شهروند اجرایی یا بالاتر
 • حداقل یک توانایی با امتیاز 10
 • یک اتومبیل
 • یک حیوان خانگی
 • هفت آیتم (حیوان خانگی، اتومبیل، وسایل خانه و…) به صورت تصادفی

فروش منابع در بازی MegaCryptoPolis

همان طور که در ابتدای بحث آموزش بازی MegaCryptoPolis گفته شد، دارایی های موجود در بازی توکن های ERC-721 هستند که در کیف پول هر کاربر ذخیره شده اند و مالکیت آن ها متعلق به بازیکن است. دارایی ها را می توان در Market (در پایین صفحه اصلی) یا به پلتفرم های خارج از بازی همچون Opensea منتقل کرد و سپس به معامله آن ها پرداخت. برای فروش مصالح در ابتدا باید آن ها را بسته بندی و سپس اقدام به مبادله آن ها کرد. برای بسته بندی مصالح باید وارد بخش MY ASSETS  در صفحه اصلی شوید.

فروش منابع در بازی مگا کریپتو پلیس

پس از ورود به بخش MY ASSETS و انتخاب گزینه RESOURES باید روی گزینه PACK که با کادر نارنجی رنگ مشخص شده است، کلیک کرد. 

پس از کلیک روی گزینه PACK در مرحله پیش به صفحه جدید منتقل خواهید شد که در آن می توانید قیمت بسته (برحسب اتریوم) را تعیین کرده و درنهایت روی گزینه CREATE A PACK کلیک کنید.

بازی مگا کریپتو پلیس

برای فروش دارایی های خود پس از ورود به بخش MY ASSETS و کلیک روی دارایی موردنظر صفحه ای مانند زیر برای شما نمایان می شود، در صفحه جدید با کلیک روی گزینه SELL ON MARKET منوی کشویی این بخش باز می شود که می توانید در آن قیمت پیشنهادی را وارد کنید و درنهایت روی گزینه DONE کلیک کنید. پس از کلیک روی گزینه DONE دارایی شما در بخش MARKET لیست خواهد شد. 

سخن پایانی

با توجه به داغ شدن بحث بازی های بلاک چینی به خصوص بازی های غیرمتمرکز تصمیم گرفتیم در یک مقاله به معرفی بازی مگا کریپتو پلیس بپردازیم که یکی از محبوب ترین بازی های بلاک چین است و پلتفرم قدرتمند Opensea (اوپن سی) با آن همکاری کرده است. آموزش بازی MegaCryptoPolis و مواردی مانند معرفی انواع ساختمان های موجود در بازی، نحوه ساخت ساختمان ها و خرید مصالح مورد نیاز، تأمین نیروی مورد و همچنین معرفی سطح ها و توانایی های تمام آیتم های موجود در بازی از جمله ساختمان ها و شهروندان چیزهایی هستند که می توانند به شما کمک کنند نتایج بهتری را در بازی به دست آورید. با مطالعه مطالب گفته شده و شروع به بازی می توانید از بازی لذت ببرید و در کنار آن تجربه کسب درآمد از یک بازی در متاورس را نیز تجربه کنید.

پرسش های متداول 

۱- آیا بازی مگا کریپتو پلیس رایگان است؟

خیر، شما برای بازی در پلتفرم MegaCryptoPolis باید با توجه به نوع شبکه ای که انتخاب می کنید، هزینه هایی برای خرید زمین، مصالح، اتومبیل و… پرداخت کنید.

۲- بازی مگا کریپتو پلیس روی چه شبکه ای اجرا شده است؟

بازی مگا کریپتو پلیس روی دو شبکه اتریوم و ترون راه اندازی شده است. 

۳- نحوه بازی در MegaCryptoPolis چگونه است؟

کاربران در بازی مگا کریپتو پلیس باید با خرید زمین و فعالیت در آن به توسعه شهر و محیط اطراف خود بپردازند.

۴- چگونه می توان آیتم های مختلف را در بازی مگا کریپتو پلیس به فروش رساند؟

با رفتن به بخش مارکت و همچنین استفاده از پلتفرم های خارجی مانند اوپن سی (OpenSea) می توان آیتم های مختلف را که در بازی کسب کرده اید، به فروش برسانید.

ادامه مطلب
bora-currency
ارز دیجیتال بورا (BORA) چیست؟ با...

نمودار لحظه ای ارز دیجیتال بورا (BORA)


 

معرفی ارز دیجیتال بورا (BORA)

ارز دیجیتال بورا (BORA) یک پلتفرم غیرمتمرکز سرگرمی است و محصولاتی را برای هر دو گروه توسعه دهندگان محتوا و کاربران راه اندازی و ارائه کرده است. درواقع این پلتفرم محتوای دیجیتال را توزیع کرده و پاداش هایی را به شرکت کنندگان ارائه می دهد. پروژه BORA یک پلتفرم لایه 2 با سیستم توکن مبتنی بر KCT (Klaytn) بوده و تا مدتی قبل در ساختار خود از معماری بلاک چین دوگانه متشکل از شبکه اصلی اتریوم و چندین مجموعه از زنجیره های جانبی استفاده می کرد.

اکنون توکن قدیمی این پلتفرم از استاندارد ERC20 خارج و به توکن جدید BORA با نام KCT که توکن سازگار با Klaytn وارد شده است. این فرایند با مهاجرت Mainnet از بلاک چین اتریوم به بلاک چین Klaytn، انجام شده است؛ درنتیجه اکنون توکن BORA در بلاک چین Klaytn ترید می شود. Klaytn یک بلاک چین عمومی بوده و بر پروژه های متاورسی و بازی های بلاک چینی متمرکز است.

هر مجموعه از زنجیره های جانبی می تواند 2200 TPS (تراکنش در ثانیه) را پردازش و رسیدگی کند، این طراحی ماژولار بوده و به راحتی قابل گسترش است؛ برای مثال یک زنجیره جانبی پنج گانه در این پلتفرم می تواند درمجموع 11000 TPS (2200 TPS x 5) را پردازش کند. پلتفرم BORA بسیار مقیاس پذیر بوده و از آنجا که در آن هیچ محدودیت ساختاری برای گسترش زنجیره جانبی وجود ندارد، این امکان فراهم شده تا عملکرد پلتفرم با اضافه شدن مجموعه های جانبی اضافی جدید، به صورت نامحدود اندازه گیری و مقیاس شود.

تاریخچه ارز دیجیتال بورا

تاریخچه ارز دیجیتال بورا

پروژه این ارز توسط شرکت مادر Way2Bit در 19 آگوست 2019 راه اندازی شد. شرکت Way2Bit در دسامبر سال 2017 توسط فردی به نام Gyehan Song تأسیس شده است. هیچ اطلاعاتی درباره میزان بودجه جمع آوری شده برای راه اندازی پروژه BORA توسط تیم توسعه دهنده عمومی نشده است.

ویژگی های ارز دیجیتال بورا

 • BORA Island

این ارز در تلاش است تا به عنوان یک پلتفرم غیرمتمرکز، بتواند اتصال اکوسیستم بلاک چین به ارائه دهندگان محتوا را تسهیل کند. این پلتفرم از ابزارهای مختلفی تشکیل شده و با نام BORA Island شناخته می شود. درنهایت می توان گفت، BORA منابع اضافی و کنترل بیشتری را در اختیار ارائه دهندگان محتوا قرار می دهد.

 • مقیاس پذیری

پلتفرم BORA این امکان را فراهم کرده تا برای پاسخ گویی به نیازهای متنوع تولیدکنندگان محتوا، به راحتی و با استفاده از ساختار مدولار، زنجیره های جدیدی اضافه و ایجاد شوند.

 • عملکرد بالا

در این پلتفرم از الگوریتم اجماع Proof-of-Authority (PoA) استفاده می شود. از طرفی با اضافه کردن نود (Node) در زنجیره جانبی، عملکرد خطی بهبود پیدا کرده و این امر سبب شده تا BORA بتواند 2200 تراکنش در ثانیه (TPS) را پردازش کند.

 • جداسازی

به لطف به کارگیری ساختار ماژولار در BORA، احتمال بروز تداخل بین محتواهای موجود بسیار کاهش پیدا کرده است. به این ترتیب پلتفرم این ارز می تواند یک محیط کاملاً مستقلی را به کاربران ارائه دهد.

 • دسترسی بالا

پلتفرم این ارز محیطی را فراهم کرده تا با نیازهای ارائه دهندگان محتوا مطابقت داشته و به حل مشکلات آن ها کمک کند. ممکن است این نیازها از اتصال ساده به پلتفرم تا اجرای Dapp های مبتنی بر قرارداد هوشمند، با یکدیگر متفاوت باشند.

 • تنوع بالا

در پلتفرم BORA مشکلات مربوط به کارمزد و عملکرد شبکه، با اتخاذ زنجیره دو لایه و پیاده سازی ساختار توکنی و ترکیب آن ها با طیف وسیعی از محتواهای دیجیتالی مختلف مانند بازی ها، سرگرمی ها و اطلاعات سلامتی، حل شده است.

مزایا و معایب ارز دیجیتال بورا

این ارز یک پلتفرم خاص با ویژگی های منحصربه فرد است. در ادامه به معرفی مزایای این پلتفرم می پردازیم:

مزایای ارز دیجیتال بورا

 • ارتقای تعاملات کاربران با استفاده از طرح شبکه دوگانه
 • تعداد بالای تراکنش های در هر ثانیه
 • ارائه راه حلی که توزیع ایمن و شفاف محتوا را امکان پذیرمی کند.

نحوه عملکرد ارز دیجیتال بورا

طی چند سال اخیر شرکت های تولید محتوای اینترنتی با سرعت زیادی رشد کرده و در حال گسترش هستند، اما به دلیل امنیت پایین، همچنان احتمال هک و آسیب پذیری در این شرکت ها بالاست؛ درنتیجه به دلیل کاستی های موجود در خصوص ایمنی و حفظ حریم خصوصی، تعداد کاربران و میزان مشارکت آن ها رو به کاهش است.

مسئله دیگری که در صنعت تولید محتوا اهمیت دارد، اعتبار محتواست. منظور از اعتبار، صحت، شفافیت و امنیت اطلاعات است؛ چراکه در برخی مواقع نمی توان به راحتی به اطلاعات موجود در محتوا اعتماد کرد. درواقع تیم توسعه دهندگان اکوسیستم این ارز، با ارائه یک پلتفرم ارزشمند و قابل اعتماد، برای حل کاستی های موجود در این صنعت راه حل مناسبی ارائه داده است. ساختار اکوسیستم این ارز از 3 لایه اصلی تشکیل شده است:

 • لایه پایه
 • لایه سرویس
 • لایه کاربردی

معرفی شبکه دوگانه (Dual-Network) در پلتفرم BORA

اکوسیستم این پلتفرم روی بلاک چین اتریوم ساخته و به یک شبکه دوگانه مجهز شده است. هدف از به کارگیری این طرح، ارتقای سطح تعاملات کاربر با اکوسیستم است. طرح شبکه دوگانه به ارائه دهندگان خدمات، این امکان را می دهد تا عملکرد زنجیره BORA مربوط به خودشان را در اختیار داشته باشند.

معرفی سیستم توکن دوگانه (dual-token system) در پلتفرم BORA

در این سیستم، دو نوع توکن با نام های BORA و BORA Swell با ویژگی ها و کاربردهای مختلف طراحی شده اند.

معرفی BORA Lagoon

درواقع BORA Lagoon برای توسعه دهندگان به عنوان یک لایه ارتباطی عمل کرده و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا محتوای خود را آزمایش و تأیید کنند. همچنین می توانند از طریق BORA Lagoon برای بهبود پروژه BORA با تیم BORA همکاری کنند. ویژگی های BORA Lagoon عبارت اند از:

 • BORA Test Ground

از این طریق توسعه دهندگان می توانند عملکرد موارد زیر را آزمایش کنند:

1- تراکنش های توکن

2- مدیریت کیف پول و مبادلات توکن های استفاده شده در اکوسیستم Bora Island

 • BORA Explorer

این بخش امکان مشاهده اطلاعات تراکنشی که در مرحله توسعه و آزمایش، در زنجیره BORA ثبت شده، فراهم می کند.

 • 4-BORA Toolkit

این بخش جایی است که توسعه دهندگان و ارائه دهندگان محتوا می توانند API های REST مرتبط با قابلیت همکاری را که برای اهداف آزمایش قابل استفاده هستند پیدا کنند.

کاربردهای ارز دیجیتال بورا

همان طور که پیش از این نیز اشاره شد، اکوسیستم BORA از دو توکن BORA و BORA Swell تشکیل شده است. توکن BORA توکن مبتنی بر استاندارد ERC20 بوده و می توان از آن برای معامله با سایر کاربران در داخل یا خارج از اکوسیستم استفاده کرد، اما توکن BORA Swell، تنها برای استفاده در داخل اکوسیستم BORA طراحی شده است.

برای مثال، کاربرانی که مایل هستند از طریق dApp در پلتفرم BORA بازی کنند یا قصد خرید آیتم های درون بازی را دارند، می توانند از توکن های BORA Swell استفاده کنند. با استفاده از قراردادهای هوشمند موجود در اکوسیستم BORA این امکان فراهم شده تا توکن های BORA به توکن های BORA Swell و برعکس، قابل تبدیل باشند.

کیف پول های ارز دیجیتال بورا

اگر قصد دارید ارز دیجیتال BORA یا سایر ارزهای دیجیتال را برای مدت طولانی نگهداری کرده و سرمایه گذاری بلندمدتی داشته باشید، بهتر است ارز خریداری شده را از کیف پول صرافی خارج کرده و راه های ایمن و قابل اعتمادی را برای نگهداری دارایی خود انتخاب کنید؛ چراکه کیف پول صرافی ها هدف اصلی حمله هکرها هستند و محل امنی برای نگهداری ارز به شمار نمی آیند.

کیف پول های سخت افزاری و در برخی موارد نیز کیف پول های نرم افزاری با در نظر گرفتن تدابیر امنیتی سطح بالا، محل امنی برای نگهداری، ذخیره و مدیریت ارزهای دیجیتال هستند. به دلیل مهاجرت Mainnet  که پیش از این به آن اشاره شد، آدرس کیف پول دارندگان این ارز تغییر کرده است؛ از این رو توکن های BORA (KCT) را به آدرس کیف پول قدیمی اتریوم (ERC20) ارسال نکنید؛ چراکه در این صورت احتمال از بین رفتن و گم شدن دارایی BORA که قصد ارسال آن را دارید، وجود خواهد داشت.

در ادامه به معرفی کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال KTC می پردازیم:

1- کیف پول Kaikas (یک کیف پول افزونه مرورگر برای Google Chrome، Mozilla Firefox، Firefox و Opera)

2- کیف پول موبایلی Bitkeep

3- کیف پول نرم افزاری D’CENT

4-  کیف پول موبایلی NOVA Wallet

5- کیف پول Huobi Wallet (کیف پول موبایلی/ متعلق به صرافی Huobi)

 صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال بورا

ارز دیجیتال BORA برای اولین بار در تاریخ 18 مارس 2019 در صرافی های دیجیتالی لیست شده و در دسترس کاربران قرار گرفت. امکان خرید و فروش این ارز در تعدادی از صرافی های رمزنگاری بین المللی فراهم است، اما برخلاف سایر ارزهای دیجیتال اصلی نمی توان این ارز را مستقیم با پول فیات خریداری کرد.

1- صرافی آپ بیت (Upbit)

2- صرافی io

3- صرافی MEXC Global

4- صرافی Coinone

5- صرافی Bithumb

6- صرافی هات بیت (Hotbit)

7- صرافی Indodax

پس از مهاجرت این توکن به بلاک چین Klaytn، اکنون توکن های BORA مبتنی بر Klaytn (KCT) را می توان فقط در صرافی های زیر معامله کرد.

1- صرافی Upbit

2- صرافی Bithumb

3- صرافی Coinone

خرید (ترید) ارز دیجیتال بورا

خرید ارز دیجیتال بورا

اگر تمایل به خرید ارز دیجیتال دارید، ابتدا لازم است از میان صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال BORA مناسب ترین و بهترین گزینه را انتخاب کنید. صرافی هایی مانند Upbit، به دلیل تحریم های بین المللی موجود، ساخت حساب کاربری و فعالیت کاربران ایرانی را مسدود کرده و از انجام مراحل احراز هویت ایرانی ها نیز پشتیبانی نمی کند.

از آنجا که اتصال به فیلترشکن برای فعالیت در صرافی، ریسک بسته شدن حساب کاربری و از دست رفتن دارایی را بالا می برد، بهتر است از صرافی های معتبر دیگری برای خرید ارز دیجیتال BORA استفاده کنید. به طورکلی خرید ارز در تمام صرافی ها مراحل تقریباً یکسانی دارد که در ادامه به توضیح آن می پردازیم:

1- ورود به آدرس رسمی سایت صرافی و ساخت حساب کاربری در صرافی

2 شارژ حساب کاربری از طریق واریز ارز جفت شده با ارز BORA از طریق بخش کیف پول (Wallet)

3- ورود به بخش معاملات (Trade) صرافی و ثبت سفارش

عوامل تأثیرگذار بر قیمت ارز دیجیتال بورا

براساس علم اقتصاد، مهم ترین عامل تأثیرگذار بر قیمت این ارز دیجیتال یا به طورکلی تمام خدمات و محصولات، میزان عرضه و تقاضای بازار است؛ به این معنا که هرچه میزان تقاضای خرید یک ارز افزایش پیدا کند، به همان اندازه قیمت آن نیز افزایش خواهد داشت، اما چیزی که سبب افزایش تقاضای خرید می شود، به عوامل متعددی بستگی دارد؛ برای مثال اگر یک پروژه با ادعای حل مشکلی وارد فضای بلاک چین می شود، باید بتواند مشکلات مطرح شده را حل کرده و نیاز کاربران را برطرف کند.

تنها در این صورت است که اعتماد کاربران جلب شده و مخاطبان هدف به سمت استفاده از خدمات پروژه می روند. به این ترتیب ارزش توکن بومی پروژه نیز افزایش می یابد. همچنین در مواردی دیده شده که اگر افراد مهم و تأثیرگذار مانند ایلان ماسک طی یک مصاحبه یا حتی توئیت از یک ارز پشتیبانی کنند، تقاضا برای خرید آن بیشتر می شود. سایر عوامل عبارت اند از:

 • افزایش آگاهی عمومی درباره بازار ارزهای دیجیتال
 • وضع قوانین و مقررات جدید و سخت گیرانه توسط دولت ها مانند اعمال مالیت بر دارایی های دیجیتالی
 • توجه رسانه و مدیا به اکوسیستم BORA و ارز دیجیتال آن

آینده ارز دیجیتال بورا

به طورکلی هیچ راهی برای پیش بینی دقیق و بدون خطا آینده یک ارز دیجیتال وجود ندارد. با این حال برخی کارشناسان باتجربه، با استفاده از هوش مصنوعی و تحلیل های فنی و تکنیکال مربوط به یک پروژه، اقدام به پیش بینی وضعیت آینده رمز ارز مربوط به آن می کنند. در پیش بینی قیمت آینده این ارز نیز عوامل زیر در کنار عوامل مؤثر دیگر مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه در جدول زیر آورده شده است:

 • شاخص های فنی نشان دهنده روند قیمت سال های گذشته ارز دیجیتال BORA
 • وضعیت کلی و مقبولیت ارز دیجیتال BORA در فضای ارزهای دیجیتال
 • احساسات بازار درباره خرید ارز دیجیتال BORA
 • درنظر گرفتن الگوریتم ها، شاخص ها و تحلیل های مربوط به روند بازار
سال میلادی حداقل قیمت BORA برحسب دلار آمریکا متوسط قیمت BORA برحسب دلار آمریکا حداکثر قیمت BORA برحسب دلار آمریکا
2022 1.06 1.10 1.31
2023 1.51 1.56 1.84
2024 2.25 2.32 2.62
2025 3.32 3.43 3.93
2026 4.72 4.89 5.83
2027 6.80 7.04 8.24
2028 9.75 1.03 11.72
2029 14.36 14.86 16.97
2030 21.00 21.59 24.50
2031 31.43 32.30 36.46

نتیجه گیری

ارز دیجیتال BORA یک پلتفرم سرگرمی غیرمتمرکز است که محتوای دیجیتالی را توزیع کرده و پاداش هایی را به شرکت کنندگان ارائه می دهد. BORA در ابتدا روی بلاک چین اتریوم ساخته شد، اما در سال 2021 با عنوان توکن KCT به بلاک چین Klaytn مهاجرت کرده است.

پرسش های متداول

این ارز دیجیتال در صرافی های معتبری همچون Gate.io، Upbit، Hotbit و…لیست شده و قابل خرید و فروش است.

از آنجا که این ارز دیجیتال از بلاک چین اتریوم به بلاک چین Klaytn مهاجرت کرده لازم است توکن های KCT را از کیف پول های ERC20 به کیف پول های پشتیبان Klaytn انتقال دهید.

شما می توانید دارایی (KCT) BORA خود را در کیف پول های پشتیبان توکن های Klaytn مانند Kaikas، NOVA Wallet، D’CENT و… ذخیره و نگهداری کنید.

ارز دیجیتال BORA در داخل و خارج اکوسیستم BORA قابل استفاده و معامله است. درحالی که ارز دیجیتال BORA Swell تنها در داخل پلتفرم و در مواردی مانند خرید اقلام درون بازی، استفاده می شود.

ادامه مطلب
ارز دیجیتال ApeCoin
ارز دیجیتال ایپ کوین (APE) چیست؟

ارز دیجیتال APE چیست؟

بازار ارزهای دیجیتال به تازگی به یکی از پروژه های اصلی سرمایه گذاری برای علاقه مندان به حوزه مالی بدل شده است. این حیطه در حال حاضر دربردارنده چندین و چند توکن کریپتوکارنسی است که هر یک به خودی خود نماینده حوزه به خصوصی هستند. هم اکنون سرمایه گذاران به طور خاص به NFT ها یا توکن های غیرقابل معاوضه گرایش پیدا کرده اند. از میان تمامی NFT های موجود نیز بیشترین اقبال عمومی را کلکسیون میمون های کسل یا بورد ایپ یات کلاب (Bored Ape Yacht Club) داشته است.

سازندگان این کلکسیون جزئیات ظریف در ظاهر این میمون ها را با توجه به سلیقه خریداران خود طراحی و اعمال می کنند. اگرچه این آثار هنری ممکن است معمولی به نظر برسند، با این حال توانسته اند توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کنند. برخی از این آثار با قیمت هایی در سطح چند صد یا چندین هزار دلار به فروش رسیده و در لیست خریداران آن ها نام بسیاری از افراد مشهور نیز به چشم می خورد.

کلکسیون NFT میمون های کسل به یکی از موضوعات داغ در سال ۲۰۲۱ بدل گردید؛ با این حال به نظر می رسد این محبوبیت در سال ۲۰۲۲ نیز ادامه داشته باشد. چند ماه قبل تیم سازنده این کلکسیون اعلام کرد که قصد معرفی ارز دیجیتال مخصوص این NFT به نام ApeCoin را دارد. این توکن در سراسر اکوسیستم Bored Ape Yacht Club به کار برده می شد. این مدعا اکنون به واقعیت بدل شده است.

ApeCoin به عنوان ارز دیجیتال مخصوص به کلکسیون میمون های کسل شناخته می شود. این ارز دیجیتال توانسته است طی ماه های اخیر به محبوبیت چشمگیری دست یابد. در این مقاله قصد داریم درباره این ارز به شما اطلاعاتی را ارائه دهیم. خواندن این مطالب به شما کمک می کند با توکن ApeCoin بیشتر آشنا شده و برای سرمایه گذاری های خود این NFT پرطرفدار را نیز مدنظر قرار دهید.

اکوسیستم APE

ارز دیجیتال ApeCoin

اکوسیستم APE از هولدرهای توکن ApeCoin و تمامی محصولات و خدماتی که در آن ها از APE استفاده می شود تشکیل شده است. Yuga Labs یک شرکت Web3 است که به واسطه ابداع کلکسیون میمون های کسل (Bored Ape Yacht Club) شناخته می شود.

این شرکت را می توان یک عضو از سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) ApeCoin دانست که از این توکن به عنوان توکن اصلی در پروژه های جدید خود استفاده می کند. پس از معرفی ApeCoin به بازار، هولدرهای NFT های BAYC و MAYC (کلکسیون میمون های جهش یافته) این حق را پیدا کردند که درمجموع ۱۵ درصد از عرضه ApeCoin (۱۵۰ میلیون توکن از یک میلیارد توکن عرضه کلی) را برای خود بردارند. اکنون بگذارید نگاهی به کلکسیون های NFT مرتبط با اکوسیستم APE بیندازیم:

کلکسیون میمون های کسل یا BAYC

این کلکسیون در ماه آوریل ۲۰۲۱ به عنوان نخستین کلکسیون NFT اکوسیستم APE معرفی شد. این کلکسیون متشکل از ۱۰۰۰۰ میمون منحصربه فرد در بلاک چین اتریوم بوده و هر میمون ظاهر، استایل و خصوصیات کمیاب خود را دارد.

کلکسیون میمون های جهش یافته (MAYC)

این کلکسیون دربردارنده بالغ بر ۲۰۰۰۰ نسخه جهت یافته از میمون های BAYC است. ۱۰۰۰۰ سرم ایجاد جهش به هولدرهای اولیه BAYC اختصاص یافته و این سرم ها در سه سطح به کمیابی خصوصیات این میمون ها می افزایند. هولدرها با هریک از این سرم ها می توانند انواع مختلفی از میمون های جهش یافته را بسازند. هر BAYC تنها قادر است با استفاده از یک نوع سرم واحد، یک جهش یافته معین را به وجود آورد. به علاوه سرم ها بعد از استفاده ناپدید می شوند.

MAYC به عنوان ابزاری برای دعوت از اعضای بیشتر برای گرویدن به جامعه APE در نظر گرفته می شود؛ به همین دلیل در آگوست سال ۲۰۲۱ پس از توزیع سم ایجاد جهش ۱۰۰۰۰ میمون جهش یافته برای فروش عمومی مینت شدند.

کنل کلاب میمون های کسل (BAKC)

این کلکسیون متشکل از سگ های NFT بوده که در اختیار هریک از اعضای BAYC قرار گرفته اند. به ازای هریک از NFT های میمون کسل، دارندگان آن ها می توانند یک سگ NFT رندوم را به سرپرستی بگیرند. برای این کار تنها نیاز به پرداخت کارمزد گس خواهد بود. همانند میمون ها، ۱۰۰۰۰ NFT کلکسیون کنل کلاب نیز هرکدام از خصوصیات ویژه و منحصربه فرد خود برخوردارند.

ApeCoin (توکن APE) چیست؟

ارز دیجیتال ApeCoin

توکن APE توکن کاربردی و حاکمیتی اکوسیستم APE است. اگر بخواهیم Ape Coin را به طور ساده تعریف کنیم، می توانیم آن را به عنوان ارز بومی اکوسیستم کلکسیون BAYC در نظر بگیریم. این توکن با این هدف طراحی شده است که به عنوان لایه پروتکل غیرمتمرکز برای اهداف جامعه هدف این NFT به کار رود.

این ارز بر پایه استاندارد توکنی ERC-20 اتریوم ساخته شده است و توسط برخی از بزرگ ترین صرافی ها از جمله بایننس، FTX، هیوبی، کوکوین، بای بیت، کراکن و… مبادله می شود. دائو یا سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) ApeCoin یک سازمان غیرمتمرکز است که به تمامی هولدرهای توکن APE این امکان را می دهد که درباره تصمیمات حاکمیتی مرتبط با این توکن حق رأی داشته باشند.

به علاوه APE توسط آزمایشگاه های یوگا (yuga) به عنوان توکن اصلی برای تمامی محصولات و خدمات جدید این آزمایشگاه ها به کار برده می شود. این آزمایشگاه ها سازنده کلکسیون NFT میمون های کسل بوده و در بازاریابی آن نقش مهمی را ایفا می کنند. توکن ApeCoin همچنین آی پی دو پروژه NFT محبوب دیگر به نام های CryptoPunks و Meebits را نیز در اختیار دارد.

نحوه کارکرد APE چگونه است؟

این توکن به منظور به کارگیری در داخل اکوسیستم در حال رشد APE معرفی گردیده است. حاکمیت این توکن بر عهده دائوی ApeCoin است که به عنوان یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز به فعالیت پرداخته و به هولدرهای این توکن امکان شرکت در تصمیم گیری های حاکمیتی این پروتکل را می دهد. این هولدرها در تمامی مسائل مربوط به تخصیص سرمایه اکوسیستم، وضع قواعد حاکمیتی، گزینش پروژه ها، همکاری ها و غیره حق رأی خواهند داشت. درواقع بعد از آنکه اعضای DAO در خصوص یکی از پیشنهاد ها به اتفاق رأی می رسند، فاندیشن APE این تصمیم گیری ها توسط جامعه را اجرا می کند.

فاندیشن APE مباشر قانونی DAO بوده و رشد و توسعه اکوسیستم APE را به طور تمام و کمال میسر می کند. در بطن این فاندیشن یک انجمن ویژه به نام بورد (Board) وجود دارد. وظیفه این انجمن این است که از اعمال چشم اندازهای جامعه اطمینان حاصل کند. Board از ۵ عضو برگزیده از دپارتمان تکنولوژی و اعضای جامعه کریپتو تشکیل شده است. این افراد به مدت 6 ماه بر سر کار بوده و پس از آن هولدرهای APE به طور سالانه درباره اعضای جدید بورد تصمیم گیری می کنند.

اقتصاد توکنی یا توکنومیکس ApeCoin

عرضه کلی APE در مقدار ثابت ۱ میلیارد توکن بسته شده است؛ بنابراین به هیچ طریقی نمی توان از راه رابط قرارداد این ارز توکن های بیشتری را ضرب (مینت) کرد؛ به عبارت دیگر این میزان عرضه به هیچ عنوان نباید افزایش یابد. علاوه بر آن، قابلیت سوزاندن توکن ها و کاهش عرضه نیز وجود نخواهد داشت.

عرضه کلی این توکن به صورت زیر توزیع می شود:

 1. ۶۲ درصد مربوط به سرمایه اکوسیستم
 2. ۱۶ درصد متخصص به آزمایشگاه های یوگا (yuga) + خیریه
 3. ۱۴ درصد مربوط به شرکای زمینه راه اندازی
 4. ۸ درصد برای مؤسسان BAYC

۱۵۰ میلیون توکن از این اکوسیستم به نسبت های زیر در بین هولدرهای NFT های وابسته به BAYC توزیع (ایردراپ) شده است:

 1. NFT میمون کسل = ۱۰۰۹۴ توکن
 2. میمون جهش یافته = ۲۰۴۲
 3. میمون کسل + سازمان حمایت از سگ ها یا کنل کلاب (Kennel Club) = 10950 توکن
 4. میمون جهش یافته + کنل کلاب = 2898 توکن

۴۶۰ میلیون توکن از همین منبع نیز به خزانه داری دائو (DAO) منتقل شده که از این بین ۱۱۷۵۰۰۰۰۰ توکن در زمان بهره برداری آنلاک شده و ۷۳۴۳۷۵۰ توکن نیز ماهانه در طول ۴۸ ماه آنلاک می شود.

۱۶ درصدی که به آزمایشگاه های یوگا و خیریه آن تعلق می گیرد نیز به صورت زیر توزیع می شود:

 1. ۱۵۰ میلیون آن در طول بازه زمانی ۱۲ ماهه قفل کردن (لاک آپ) به آزمایشگاه های یوگا اختصاص یافته و سپس ۶۷/۴‍۱۶۶۶۶۶ توکن ماهانه در طول ۳۶ ماه آنلاک می شود.
 2. ۱۰ میلیون توکن یا ارزش معادل آن به مؤسسه جین گودال (Jane Goodall) اختصاص یافته و پس از یک دوره 12 ماهه لاک آپ اولیه، ۷۸/۲۷۷۷۷۷ توکن به صورت ماهانه برای ۳۶ ماه بعدی آنلاک می شود.

علاوه بر این ها ۱۴ درصد دیگر نیز به شرکای زمینه راه اندازی در طول چندین لاک آپ مختلف تعلق می گیرد. ۸ درصد از توکن ها نیز به مؤسسین BAYC در طی یک بازه ۱۲ ماهه لاک آپ منتقل گردیده و پس از آن ۲۲/۲۲۲۲۲۲۲ توکن نیز ماهانه آنلاک می شود.

پروتکل Ape Coin

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، APE یک توکن ERC-20 است که اهداف حاکمیتی را اجرا می کند و در عین حال هنگامی که در اکوسیستم APE به کار رود، نقش کاربردی نیز خواهد داشت. لایه متن باز این پروتکل چند هدف کلی را دنبال می کند:

 • ایجاد انگیزه

یکی از اهداف APE به عنوان ابزاری برای ایجاد انگیزه در توسعه دهندگان برای مشارکت در این اکوسیستم مطرح است. ApeCoin این فعالیت ایجاد انگیزه را از طریق مشارکت در محصولات، بازی ها، خدمات و دیگر فعالیت های این توسعه دهندگان به انجام می رساند.

 • حاکمیت

همان طور که بالاتر گفتیم، حاکمیت یکی از اهداف اصلی APE بوده و به هولدرهای این توکن امکان شرکت در DAO را می دهد.

 • دسترسی

این ارز امکان دسترسی به بخش هایی از اکوسیستم که در حالت عادی امکان دسترسی به آن ها وجود ندارد را فراهم می آورد. از جمله این بخش ها می توان به حیطه کالا، رویدادها، بازی ها و… اشاره کرد که تنها در اختیار هولدرها قرار خواهد گرفت.

APE به عنوان توکن کاربردی این اکوسیستم همچنین به شرکت کنندگان ارزی را اعطا می کند که می توان آن را بدون نیاز به واسطه های متمرکز مورد استفاده قرار داد.

چگونه توکن های APE را خریداری کنیم؟

همان طور که پیش تر گفتیم، APE در حال حاضر در لیست برخی از بزرگ ترین صرافی ها چون بایننس، کوین بیس، FTX، هیوبی، کوکوین، بای بیت، کراکن و… ثبت شده و در این صرافی ها مبادله می شود.

با وجود این در حال حاضر به نظر می رسد بیشترین سهم از نقدینگی این توکن مربوط به صرافی بایننس بوده و این توکن به طور عمده در جفت های معاملاتی APE/USDT و APE/BUSD مبادله می شود. شما می توانید از طریق یکی از صرافی های ارز مانند بایننس اقدام به خرید توکن APE کنید. برای این کار باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. ابتدا وارد حساب کاربری خود در صرافی بایننس شوید و روی گزینه Trade کلیک کنید. سپس برای شروع یکی از تنظیمات معامله کلاسیک (Classic) یا پیشرفته (Advanced) را انتخاب کنید.
 2. در داخل قسمت جست وجو عبارت APE را تایپ کنید تا جفت های معاملاتی موجود را به شما نشان دهد؛ برای مثال در تصویر زیر ما از جفت APE/BUSD استفاده کرده ایم.
 3. وارد باکس Spot شوید و مقدار توکن Apecoin موردنظرتان را برای خرید وارد کنید. در مثال زیر ما سفارش را براساس قیمت ایپ در بازار (Market order) ثبت کرده ایم. سپس روی گزینه Buy Ape کلیک کرده و به این ترتیب سفارش خود را تأیید کنید. توکن های خریداری شده به Spot Wallet شما افزوده خواهند شد.

ارز دیجیتال ApeCoin

سخن پایانی

در این مقاله درباره ارز دیجیتال ApeCoin و توکن APE سخن گفتیم. همچنین درباره پروتکل این ارز اطلاعات ضروری و مهم را به شما ارائه دادیم. با توجه به اینکه Yuga labs در حال حاضر از توکن های ApeCoin به عنوان توکن اصلی خود استفاده می کند، انتظار می رود در آینده این توکن ها امکانات و کاربری گسترده تری را بیابند؛ برای مثال هودل کنندگان (HODLers) APE می توانند با استیک کردن از یک منبع درآمد غیرفعال بهره مند شوند. همچنین از اپلکیشن های GameFi بیشتر و چه بسا از فرصت مشارکت با دیگر آی پی های NFT شرکت یوگا نیز بهره مند خواهند شد.

بازار ارزهای دیجیتال امروزه تمرکز زیادی بر توکن های غیر قابل معاوضه یا NFT ها دارد؛ به همین دلیل سرمایه گذاری روی این NFT ها را می توان به عنوان فعالیت مالی پردرآمدی در نظر گرفت. اگر قصد ورود به این حیطه را دارید، قدم اول این است که تا جای ممکن درباره پیش نیازها و الزامات این بازار اطلاعات کسب کنید. هدف ما از ذکر مطالب فوق نیز همین بوده است.

با این حال، بیشتر اوقات این اطلاعات پایه و کلی پاسخ گوی روند غیرمنتظره بازار نیست و به همین دلیل توصیه می شود برای تصمیم گیری صحیح در این مسیر پر فراز و فرود حتماً از هم فکری با مشاوران مالی در زمینه ارزهای دیجیتال به ویژه NFT ها استفاده کنید. به این ترتیب از بسیاری از ضرر و زیان های مالی اجتناب نموده و سرمایه گذاری پرسودی را برای خود رقم خواهید زد.

ادامه مطلب
ارز دیجیتال وکس (WAX)، از کاربرد تا مزایا و معایب
ارز دیجیتال وکس (WAX) چیست؟

امروزه ارزهای دیجیتال روز به روز در حال پیشرفت هستند و به دلیل پرسود بودنشان طرفداران بسیاری را به خود جلب کرده اند. در این میان، یکی از ارزهای معروف، ارز دیجیتال وکس است که هدف از طراحی آن مقیاس گذاری معاملات تجارت الکترونیکی است. این ارز با توکن مخصوص خود به نام WAX به کاربران اجازه شرکت در یک بازار مجازی را می دهد. برای مکانیسم اجماع خود، پروتکل WAX تابع فرایند اثبات سهام DPoS است. حال شاید از خود بپرسید که چرا این ارز دیجیتال طراحی شده، هدف از طراحی آن چیست و چه سودی برای کاربران دارد و…؛ پس برای مشاهده پاسخ این پرسش ها این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

تاریخچه مختصری از ارز دیجیتال وکس

این پلتفرم فعالیت خود را از سال 2004 آغاز کرد. همچنین عرضه اولین ارز دیجیتال WAX در سال 2017 کامل شد و به بازار ارزهای دیجیتال راه یافت. این پروژه در اوایل طراحی در دنیای ورزش های الکترونیکی به منظور خدمت به بیش از 400 میلیون گیمر بازی های ویدئویی فعال بوده است که به مبادله اقلام و اسکیل ها درون بازی تمایل داشتند. بنیان گذاران این ارز، ویلیام کیگلی و جاناتان یانتیس هستند.

ویژگی های ارز دیجیتال وکس

در ادامه مطلب به معرفی و توضیح ویژگی های این پلتفرم می پردازیم.

 • امنیت شبکه

یکی از ویژگی های این ارز دیجیتال امنیت شبکه است. کاربران از محل قرارگیری دارایی خود اطمینان خاطر دارند و می دانند امن است و کلاه برداری نیست. همچنین اعتماد دارند که خرید و فروش آن ها از امنیت بسیار بالایی برخوردار است.

 • نقدینگی زیاد

به کمک این ارز می توان دارایی های دیجیتال قابل معامله را که سرچشمه آن ها از بازی های متنوع است، به راحتی معامله کرد.

 • هزینه پایین

هزینه پایین یکی از ویژگی های تأثیرگذار در انتخاب این ارز است. خریداران و فروشندگان به دلیل پایین بودن هزینه معاملات از سود بیشتری بهره مند می شوند.

 • محافظت در برابر نوسانات قیمت

قراردادهای این ارز با استفاده از پلتفرم وکس صادر می شود. کاربران با در اختیار داشتن این قراردادها می توانند در مقابل نوسانات قیمت حفظ شوند.

 •  استیکینگ

کسانی که این ارز دیجیتال را دارند، می توانند در قالب Sqrl یا Scatter به کمک کیف پول خود عملیات استیکینگ را انجام دهند و جایزه بگیرند. همچنین کاربران با وصل کردن کیف پول سازگار خود به بلاک چین وکس می توانند در رأی گیری این شبکه شرکت کنند.

مزایا و معایب ارز دیجیتال وکس

از مزیت های این پلتفرم می توان به حمایت آن از سوی OPSkins اشاره کرد. درواقع می توان گفت این ویژگی یکی از بزرگ ترین مزیت های این ارز دیجیتال به شمار می آید. دسترسی بیشتر این ارز دیجیتال به گیمرها توسط بازارهای متمرکز یکی دیگر از مزیت های این پلتفرم است.

در تبعیت بودن این پلتفرم با سازندگان بازی یکی از معایب آن به شمار می آید؛ برای مثال چیزی که امروز مجاز است، فردا احتمال تغییر آن وجود دارد.

تنها امکان فروش 35 درصد از این رمز ارز وجود دارد و بقیه توکن متعلق به مشاوران، تیم و توسعه بازار این شبکه است. با توجه به این گفته مشخص می شود که این ارز پروتکلی کاملاً غیرمتمرکز نیست. این عامل در فهرست معایب این ارز قرار دارد.

توزیع توکن وکس به صورت زیر صورت می گیرد:

 • فروش توکن: 35 درصد
 • توسعه بازار: 30 درصد
 • تیم و بنیان گذار وکس: 25 درصد
 • مشاوران: 10 درصد

چگونگی عملکرد ارز دیجیتال وکس

ارز دیجیتال وکس (WAX)، از کاربرد تا مزایا و معایب

این ارز برای عملکرد خود به چند اصل وابسته است که در ادامه مطلب به معرفی و توضیح آن ها می پردازیم.

مدل اجماع

این پروتکل به گروهی از تولیدکنندگان بلاک برای مدیریت تولید بلاک وابسته است. اجماع، شرایط نودهای واقعی و صحیح را با ارائه اتصالات قوی شبکه بهینه می کند. همچنین در بلاک چین کارکرد کلی برنامه های غیرمتمرکز را بهبود می بخشد.

تولید بلاک

دارندگان این رمز ارز زمانی می توانند به تولید توکن بپردازند که اتحادیه های وکس را انتخاب کنند و توسط انجمن تأیید شوند. تولید بلاک در بلاک چین WAX توسط اعضای شبکه در هر نیم ثانیه صورت می گیرد. اگر کاربر نتواند به موقع بلاک تولید کند، شکافی نیم ثانیه ای در بلاک چین به وجود می آید و چرخه را با مشکل مواجه می کند. اگر این مشکل پایدار باشد، از سرعت شبکه کاسته می شود. حتماً از خود می پرسید برای جلوگیری از این مشکل چه باید کرد؟ پاسخ این است که اگر اتحادیه های وکس بلاک های برنامه ریزی شده خود را تنها 50 درصد یا کمتر تولید کنند، هیچ پاداشی دریافت نخواهند کرد.

قراردادهای هوشمند

بی شک در هر اکوسیستم دیجیتالی، قراردادهای هوشمند تأثیر بسزایی دارند. به صورت ترکیبی این ارز دیجیتال از قراردادهای هوشمند و مولد شماره تصادفی استفاده می کند. درواقع مولد شماره تصادفی یا RNG نوعی الگوریتم است که به ارزش گذاری تصادفی اقدام می کند.

در حالت کلی، همه تعهدات، اقدامات مورد نیاز، پارامترها، کدهای رابط و ساختار اطلاعات را قراردادهای هوشمند WAX روی شبکه خود تعریف می کند.

استیک کردن توکن ها یا سپرده گذاری

این ارز دیجیتال توکن ویژه ای دارد که رأی دادن، پاداش دادن و شرط بندی از قابلیت های آن به شمار می آید. کاربران برای استیک کردن توکن های خود و گرفتن جایزه می توانند از کیف پول های سازگار مانند Sql و Scatter استفاده کنند. همچنین با استفاده از این کیف پول ها می توانند در رأی گیری نیز شرکت کنند. همان طور که بیان شد، برای شرکت در رأی گیری تنها نیاز است کیف پول خود را به حساب بلاک چین وکس متصل کنید.

برای درک بهتر باید بگوییم استیک کردن به شما این امکان را می دهد تا به پیشنهادهای مطرح شده از سوی بنیان گذاران این ارز برای بهبود کارکرد بلاک چین رأی دهید. همچنین می توانید پاداش هم دریافت کنید. برای حفظ موقعیت خود به منزله عضو رأی دهنده باید هر هفته در رأی گیری شرکت کنید و جایزه بگیرید.

اجماع BFT یا همان مکانیسم تحمل خطای بیزانس

این ارز به منظور جلوگیری از دو برابرشدن قیمت ها از BFT استفاده می کند. این عامل سبب می شود در زمان بندی یکسان از امضای دو بلاک اتحادیه های WAX خودداری شود. بدین ترتیب مجازاتی برای کاربرانی که دو بلاک را امضا کنند، در نظر گرفته شده است. اجماع BFT وظیفه حفظ و نگهداری اجزای سیستم را دارد که خرابی در آن ها رخ ندهد.

کاربرد ارز دیجیتال وکس

پروژه وکس بستری غیرمتمرکز به کاربران ارائه داده است تا بتوانند دارایی و محصولات خود را به راحتی خرید و فروش کنند. از دیگر اهداف این پلتفرم می توان به استفاده از ظرفیت فعلی بازی های ویدئویی اشاره کرد؛ بنابراین می توان گفت این رمز ارز اولین بازار غیرمتمرکز است. به نظر می رسد یکی از عوامل محبوبیت این ارز دیجیتال در میان مردم این است که گیمرها بدون وابستگی به شرکت ارائه دهنده می توانند به طور واقعی مالکیت دارایی و قابلیت های خود را بر عهده بگیرند. وکس اولین پروتکلی است که از این قابلیت برخوردار است.

کیف پول ارز دیجیتال وکس

کیف پول رسمی این پلتفرم بهترین کیف پولی است که می توانید این ارز را در آن نگهداری کنید. با استفاده از این کیف پول امکان هولدکردن، استیک کردن و رأی دادن وجود دارد. کیف پول های دیگری جز کیف پول رسمی وجود دارند که از این ارز پشتیبانی می کنند. این کیف پول ها عبارت اند از:

 • parity
 • jaxx
 • ledger wallet
 • ethereum mist dapp
 • lykke wallet
 • myether wallet
 • coinomi
 • eidoo
 • metamask
 • trezor

به یاد داشته باشید، همیشه کیف پول هایی را انتخاب کنید که شرکت آن برای مسدودسازی کاربران ایرانی هیچ نوع برنامه ای ندارد.

صرافی های پشتیبان کننده ارز وکس

صرافی هایی که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند، عبارت اند از:

 • Bittrex
 • Upbit
 • Hitbtc
 • bancor network
 • Coin falcon
 • exchange
 • idex
 • Tidex
 • bancor network
 • Huobi
 • Bibox
 • Coinbene
 • Kucoin

با مراجعه به این صرافی ها می توانید به راحتی ارز دیجیتال وکس را خریداری کنید.

هزینه کارمزد ارز دیجیتال وکس

افرادی که قصد دارند به بازارهای ارز دیجیتال وارد شوند، در مرحله اول حداقل مقدار ارز را خریداری می کنند و تحقیقاتی درباره خرید ارز موردنظر انجام می دهند. شاید افراد تازه وارد از خود بپرسند که حداقل سرمایه برای خرید ارز چقدر است؟ بهترین راه برای خرید ارزهای دیجیتالی در وهله اول، سرمایه گذاری با هزینه کمتر است. بهتر است فرد برای خرید ارز با هزینه کمتر شروع کند و مزایا و معایب و نیز میزان سود ارز موردنظر را بسنجد و درصورت پرسودبودن و منفعت داشتن هزینه زیادی را برای خرید ارز صرف کند. اشتباه بیشتر افراد در مرحله اول خرید ارزهای دیجیتالی، سرمایه گذاری بسیار است. همچنین آن ها ریسک های احتمالی را در نظر نمی گیرند و بدین ترتیب با شکست مواجه می شوند و کل سرمایه خود را از دست می دهند. هرکدام از ارزهای دیجیتال، قیمت مخصوص به خود را دارند و برای خرید بیشتر آن ها هزینه زیادی لازم نیست، بلکه شما تنها با داشتن 10 هزار تومان می توانید ارز دیجیتال بخرید. در حالت کلی، حداقل هزینه برای خرید این ارز دیجیتال و دیگر ارزها، 1 میلیون تومان است.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت ارز دیجیتال وکس

ارز دیجیتال وکس (WAX)، از کاربرد تا مزایا و معایب

در ادامه مطلب به معرفی عوامل مؤثر بر قیمت ارز می پردازیم.

 • نرخ تورم

یکی از عواملی که ممکن است قیمت ارز دیجیتال را کم و زیاد کند، نرخ تورم است. کشورهایی که تورم بسیار پایینی دارند، کاهش قیمت ارز در آن ها زیاد نیست.

 • شاخص نسبت قیمت کالاهای صادراتی به وارداتی یا Terms of Traded

موضوع Terms of Trade به مبادلات خارجی کالا مربوط است. زمانی که کالاهای صادراتی با ارزش قیمت بالاتری در مقایسه با کالاهای وارداتی رشد کنند، شاخص قیمت بهبود می یابد. همچنان که با این رشد درآمد افزایش می یابد و تقاضا برای ارز کشور بالا می رود که نتیجه آن بالا رفتن ارزش پول کشور است؛ به عبارت دیگر اگر ارزش قیمت کالاهایی که صادر می کنیم، در مقایسه با قیمت کالاهایی که وارد می کنیم افزایش یابد، برای هر مقدار صادرات ارز بیشتری حاصل می شود و درنتیجه می تواند اثر کاهشی بر قیمت ارز داشته باشد.

 • نرخ بهره

با تغییرات نرخ بهره، قیمت این ارز دیجیتال نیز کم و زیاد می شود. ارزش ارز یک کشور زمانی افزایش می یابد که نرخ بهره بیشتر شود.

 • مبادلات خارجی کشور

میزان درآمد از سرمایه گذاری خارجی و معاملات، درواقع وضعیت مبادلات خارجی یک کشور بوده و شامل تراکنش های انجام شده است. بیشتربودن واردات از صادرات، سطح این درآمدها را کاهش می دهد و بدین ترتیب پول کشور، دیگر ارزش اولیه خود را نخواهد داشت.

 • بدهی دولت

بدهی داخلی یا خارجی دولت یکی دیگر از عوامل مؤثر بر قیمت این ارز است. دولت زمانی می تواند سرمایه خارجی جذب کند که بدهی بالایی نداشته باشد. وجود این عامل حتی سبب تورم نیز می شود.

 • رکود اقتصادی

وجود رکود اقتصادی در کشور به کاهش نرخ بهره منجر می شود و به همین دلیل ارزش ارز کاهش می یابد؛ زیرا احتمال ورود سرمایه گذاران به کشور با رکود اقتصادی کم می شود.

 • سفته بازی

زمانی که ارزش پول یک کشور بیشتر باشد، بی شک افراد زیادی به دنبال خرید پول آن کشور به میزان فراوان هستند تا در آینده بتوانند سود زیادی کسب کنند. همین امر موجب می شود قیمت آن ارز افزایش یابد.

 • ثبات سیاسی و عملکرد اقتصادی

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر قیمت این ارز دیجیتال، ثبات سیاسی و عملکرد اقتصادی است. کشورهایی که از سیاست قدرتمند تجاری و مالی برخوردار هستند، مانع کاهش ارزش پول کشورشان می شوند.

پروژه های مؤثر بر قیمت ارز دیجیتال وکس

در نوامبر 2019، مدیوس این ارز دیجیتال را خریداری کرد. درواقع وی با کنترل هزینه ها و شکل گیری کارایی بیشتر موجب صرفه جویی فرصت ها شد و به سازمان ها کمک کرد تجارت خود را به پیش ببرند. می توان گفت از نظر شایستگی، فرهنگ و تاریخ، این ارز دیجیتال و تیم مدیوس مکمل یکدیگر هستند. شرکت مدیوس 350 کارمند از سراسر استرالیا، لهستان، انگلیس، بنلوکس، نوردینگ و آمریکای شمالی دارد. به کمک همین سیستم عامل این شرکت سالانه بیشتر از 100 میلیون دلار پردازش می کند. در سطوح مختلف، ترکیب واکس دیجیتال و مدیوس بسیار معروف و شناخته شده هستند. در حال حاضر، در سراسر جهان 3500 مشتری و 450.000 کاربر از مدیریت هزینه مدیوس استفاده می کنند. برای اینکه کاربران بتوانند معاملات تجارت الکترونیکی را سریع، آسان و ایمن انجام دهند، یک بلاک چین و یک رمز پروتکل هدفمند به نام وکس طراحی شده است.

آینده ارز دیجیتال وکس

ارز دیجیتال وکس (WAX)، از کاربرد تا مزایا و معایب

این ارز به گیمرهای بیشتری توسط بازارهای متمرکز دسترسی دارد که این امر مزیتی برای آن به شمار می آید. در این میان این مشکل وجود دارد که وکس باید تابع سازندگان بازی باشد. ممکن است چیزی که امروز مجاز بود، روز دیگر تغییر کند. اگر این ارز دیجیتال به توسعه خود ادامه دهد، بی شک آینده درخشانی خواهد داشت.

دلیل منحصر به فرد بودن صرافی وکس

یکی از مهم ترین عواملی که وکس را از سایر ارزهای دیجیتال متمایز کرده است، تمرکز انحصاری این پلتفرم روی معامله آیتم های مجازی است. رهبری این صنعت به عهده پلتفرم OPSkins بوده و در حال حاضر خدمات خود را به میلیون ها مشتری ارائه داده است. از آنجا که این صرافی توسط OPSkins ساخته شده است، بی شک تعداد مشتریان آن نیز بسیار خواهد بود.

نتیجه گیری

در سال 2017 وکس به بازارهای ارز دیجیتال راه یافت و به امن ترین، راحت ترین و سریع ترین مسیر برای ایجاد و مبادله تبدیل شد. کسانی که به بازی های الکترونیکی علاقه بسیاری دارند، به کمک این پلتفرم می توانند یک اکوسیستم ایجاد کنند. کاربران می توانند برای ساخت dApps به راحتی و بدون بروز کوچک ترین مشکلی از بلاک چین WAX کمک بگیرند. حمایت پروتکل OPSkins از این ارز دیجیتال، یکی از مهم ترین و بزرگ ترین مزیت های این ارز است.

سوالات متداول

این پلتفرم بستری غیرمتمرکز را برای خرید و فروش محصولات کاربران ارائه می دهد. استفاده از ظرفیت فعلی بازی های ویدیوئی یکی دیگر از اهداف این ارز به شمار می آید.

امنیت شبکه، هزینه پایین، نقدینگی زیاد و محافظت در برابر نوسانات قیمت از ویژگی های این ارز است.

کیف پول رسمی این پلتفرم یکی از بهترین کیف پول های این ارز است و شما می توانید به راحتی این ارز را داخل آن حفظ و نگهداری کنید.

همیشه باید به دنبال کیف پولی باشید که شرکت سازنده آن برنامه ای درباره مسدودسازی کاربران ایرانی نداشته باشد.

حمایت و پشتیبانی این ارز دیجیتال توسط OPSkins یکی از بزرگ ترین مزیت های آن است.

یکی از مشکلات این پلتفرم این است که تابع سازندگان بازی است. یکی دیگر از مشکلات آن این است که تنها امکان فروش 35 درصد از این رمز ارز وجود دارد.

بی شک اگر این ارز به توسعه خود ادامه دهد، آینده درخشانی خواهد داشت. امیدواریم این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد و به تمام پرسش های شما پاسخ داده باشیم. اگر تجربه یا سؤالی دارید لطفاً آن را با ما به اشتراک بگذارید.

ادامه مطلب
معرفی ارز دیجیتال دیسنترا لند Decentraland
ارز دیجیتال دیسنترالند (Mana) چیست؟

معرفی ارز دیجیتال دیسنترالند

حتما شما هم متوجه شده اید که زندگی های ما تا چه اندازه با دنیای دیجیتال درهم آمیخته شده است. با گسترش استفاده از ارزهای دیجیتال این آمیختگی بیشتر هم شده است، برخی معتقدند که ارزهای دیجیتال آینده ی اقتصاد دنیا را به دست خواهند گرفت. دیسنترالند که قرار است در این مطلب به آن بپردازیم شما را با یک دنیای واقعیت مجازی اما از نوع غیرمتمرکز و بر پایه ی بلاک چین آشنا می کند. ارز دیجیتال دیسنترالند Mana درواقع یک بازی است و شاید بتوان آن را با بازی Second Life هم مقایسه کرد، اما دیسنترالند از بلاک چین استفاده می کند و همین موضوع تفاوت عمده را میان این دو بازی به وجود می آورد.

در این پلتفرم کاربران با خرید زمین، ساخت و هر آنچه در دنیای واقعی قادر به انجام آن هستیم به کسب درآمد می پردازند. پس اگر به بازی های کامپیوتری و ارزهای دیجیتال علاقه دارید این پلتفرم مخصوص شما است که از بازی خود لذت ببرید و در عین حال به کسب درآمد هم بپردازید.

در این مطلب سعی می کنیم تمام ویژگی های این پلتفرم منحصربه فرد و توکن اصلی آن یعنی توکن مانا که مبتنی بر استاندارد ERC-20 است را شرح دهیم.

معرفی بنیان گذاران ارز دیجیتال دیسنترالند Mana

پلتفرم Mana در اواخر سال 98 شمسی معادل ماه فوریه سال 2020 توسط آری میلیش (Ari Meilich) و استبان اوردانو (Esteban Ordano) به دنیای ارزهای دیجیتال ورود کرد. البته سازمان خودگردان غیرمتمرکز این پلتفرم با کمی تاخیر و مدتی پس از ارائه ی پلتفرم اصلی شروع به کار کرد. هر دو بنیان گذار این پلتفرم و توکن های آن پیش از طراحی این پلتفرم، سابقه ی فعالیت در دنیای ارزهای دیجیتال را به صورت حرفه ای در کارنامه ی خود دارند. در ادامه به شرح فعالیت های هر دو بنیان گذار خواهیم پرداخت.
فعالیت در پروژه های استریمیوم (Streamium) که یک پلتفرم پخش ویدئو همانند یوتیوب است که کانال های پرداختی بیت کوین در آن اعمال شده است. همچنین بیت کور (Bitcore) یک برنامه ی کامل برای بیت کوین و دیگر ارزهای مبتنی بر بلاک چین است. این دو پروژه نمونه هایی از مشارکت آری میلیش و استبان اوردانو در پروژه های بلاک چینی مختلف پوده است.

آری میلیش (Ari Meilich)

بنچ رایز (Benchrise) که فارغ التحصیل رشته ی علوم اعصاب و اقتصاد عصبی از دانشگاه نیویورک است، یکی از پلتفرم هایی است که آقای آری میلیش تاسیس کرد، کاری که این پلتفرم انجام می دهد این است که با توجه به آخرین پروژه های درخواستی مشتریان و ارتباطات آنها، استعدادهای برتر در هر زمینه کشف شده و با آنها ارتباط برقرار می شد. تحلیل گری در شرکت سرمایه گذاری CRV نیز یکی از شغل های وی به شمار می آمد.

استبان اوردانو (Esteban Ordano)

زیپلن سولوشنز (Zepplin Solutions) که با کمک ابزارهایی درون خود از زیرساخت های اقتصادی که از فناوری بلاک چین بهره گرفته اند حفاظت کرده و کارکرد آنها را وسعت می بخشد. بنیان گذار Zepplin Solutions کسی نیست جز استبان اوردانو. البته استبان اوردانو علاوه بر این سابقه فعالیت در گوگل و بیت پی (Bit Pay) را نیز در کارنامه ی کاری و حرفه ای خود دارد.

در تاریخ ماه آوریل سال 2020 استبان اوردانو و آری میلیش، به عنوان مشاور پروژه در پلتفرم دسنترالند کار خود را در بخش جدیدی آغاز کردند. نکته ای که در این میان وجود دارد این است که آنها مدیریت پلتفرم را واگذار کردند، DAO یا همان سازمان خودگردان غیرمتمرکز با همکاری بنیاد دیسنترالند (Decentaland Foundation) کار توسعه ی پلتفرم را بر عهده دارند. با تمام اینها دیسنترالند به صورت غیرمتمرکز در میان کاربران و یا به عبارتی گیمرهای پلتفرم توزیع شده است و بنیاد دسنترالند و یا سازمان خودگردان غیرمتمرکز مالکیت آن را در اختیار ندارد.

تاریخچه ارز دیجیتال دیسنترالند

معرفی ارز دیجیتال دیسنترالند Mana

توکن مانا که توکن اصلی پلتفرم دسنترالند به حساب می آید در ابتدا با قیمت تقریبی 0.02 دلار در صرافی های ارز دیجیتال معامله می شد. اما با رشدی که توانست برای خود رقم بزند تا اوایل سال 2018 قیمت توکن مانا به 0.2 رسید که البته پس از آن باز هم تنزل قیمت را تجربه کرد.

به هرحال با نوسانات قیمتی که در تمام بازارهای مالی شاهد آن هستیم، این توکن در محدوده های قیمتی 0.1 و کمی کمتر و یا کمی بیشتر نوساناتی داشت که البته در اواخر سال 2020 با رشد کلی بازار ارزهای دیجیتال، این رمزارز نیز از این صعود بی نصیب نماند و توانست تا 1.62 در ماه آوریل سال 2021 نیز قیمت خود را بالا بکشد. البته پس از آن رشد، قیمت مانا باز هم به زیر یک دلار رسید و در محدوده ی قیمتی 0.4 در صرافی ها معامله می شد. در حال حاضر توکن مانا با قیمت تقریبی 0.68 دلار در صرافی ها خرید و فروش می شود.

ناگفته نماند که با برگزاری ICO دسنترالند، که در تاریخ 8 آگوست سال 2017 انجام شد، 24 میلیون دلار تنها در مدت زمان 35 ثانیه جمع آوری شد و تیم توسعه دهنده توانستند سرمایه لازم را برای پروژه خود به دست آورند. اگر شما هم در ICO دیسنترالند شرکت می کردید، می توانستید با پرداخت 24 دلار 1000 توکن مانا (توکن اصلی شبکه دیسنترالند) را دریافت کنید. البته پلتفرم بازی غیرمتمرکز و شبکه ی دستنرالند در سال 2020 شروع به کار کرد.

ویژگی های ارز دیجیتال دیسنترالند (MANA)معرفی ارز دیجیتال دیسنترالند Mana

 • ارز دیجیتال دیسنترالند با بازاری با ارزش تقریبی 1.32 میلیارد دلار رتبه ی 78 از نظر بزرگی بازار را به خود اختصاص داده است و 0.06 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را سهم خود کرده است.
 • پلتفرم دیسنترالند (Mana) دارای سه توکن مانا (MANA)، لند (Land) و استیت (Estate) است.
 • تمام توکن های پلتفرم دیسنترالند بر روی شبکه ی اتریوم پیاده سازی شده اند.
 • توکن مانا (MANA) مبتنی بر استاندارد ERC-20 است، در حالی که توکن های لند و استیت مبتنی بر استاندارد ERC-721 هستند.
 • توکن های MANA توکن های Fungable یا مثلی هستند، به این معنا که همه ی توکن های MANA مثل هم و هم ارزش هستند. اگر شما یک توکن مانا را از کسی قرض بگیرید و ماه بعد بخواهید توکن مانا را به او پس دهید لازم نیست که همان توکنی که قرض گرفته بودید را پس دهید چراکه همه ی توکن های مانا هم ارزش هستند.
 • توکن های لند و استیت Non-Fungable یا NFT هستند و بر اساس استاندارد ERC-721 ساخته شده اند، به عبارت دیگر این توکن ها منحصر به فرد هستند. یعنی یک توکن استیت با دیگر توکن های استیت متفاوت است و هر توکن استیت یا لند منحصر به فرد است و ارزشی متفاوت دارد.

(توکن هایی که بر روی شبکه ی بلاک چین اتریوم ساخته می شوند می توانند بر حسب نیاز، از یکی از استانداردهایی که این شبکه در اختیار آنها می گذارد بهره مند شوند. استاندارد ERC-20 در شبکه ی اتریوم مورد استفاده ترین استاندارد این شبکه است، اما غیر از ERC-20 استانداردهای دیگری نیز در این شبکه وجود دارد که یکی از آنها ERC-721 است.)

ویژگی های پلتفرم دیسنترالند

 1. پلتفرم دیسنترالند در ابتدا 000/90 توکن لند را ایجاد کرد. البته بنا بر تصمیم تیم مدیریت می توان این تعداد را تغییر داد. تمام توکن های این پلتفرم در عرضه اولیه که برگذار شد به فروش رفتند.
 2. هر لند معرف یک زمین به مساحت 33 فوت طول و عرض است، ارتفاع این لند بی نهایت است و کاربرانی که این لندها را تهیه می کنند می توانند در محدوده ی مشخص شده (33 * 33) ساختمان های خود را تا هر ارتفاعی که بخواهند بالا ببرند.
  (کلمه ی انگلیسی لند (Land) به معنای زمین است که در این پلتفرم نیز با همین معنی به کار گرفته شده است.)
 3. همان طور که گفته شد تمامی لندها در عرضه اولیه صورت گرفته به فروش رسیدند، اما با این حال با پیوستن لندهایی که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند می توان یک استیت را به وجود آورد.
 4. هر کدام از توکن های موجود در پلتفرم دیسنترالند قرارداد هوشمند مخصوص به خود را دارد و درواقع همین قرار هوشمند است که آنها را متمایز می کند. (کلید خصوصی قرارداد هوشمند توکن MANA توسط آری میلیش (Ari Meilich) و استبان اوردانو (Esteban Ordano) از میان رفته است به این معنا که امکان ایجاد هیچ نوع تغییری در این توکن وجود ندارد.)
 5. قرارداد MANAtoken مربوط به توکن مانا، LANDregistry قرارداد مربوط یه توکن لند و ESTATEregistry قرارداد هوشمند مربوط به توکن استیت در پلتفرم دسنترالند هستند.
 6. پلتفرم مجازی دسنترالند متشکل از 000/90 لند است و درواقع تمام فضای دیسنترالند را همین لندها تشکیل داده اند، از کنار هم قرار گرفتن چند لند یک استیت به وجود می آید.
 7. در دیسنترالند سه توکن وجود دارد، توکن مانا که اصلی ترین توکن این پلتفرم است را می توان به راحتی از صرافی های ارز دیجیتال خریداری کرد. برای داشتن یک لند در پلتفرم دسنترالند می توان با استفاده از توکن مانای خریداری شده از صرافی ها اقدام به خرید لند کرد. و در نهایت با خرید چند لند مجزا و کنار هم، صاحب استیت و توکن آن نیز خواهید شد.
 8. تمام آیتم های پوشیدنی در پلتفرم دسنترالند یک NFT یا توکن منحصر به فرد هستند.
 9. کاربرانی که در پلتفرم دیسنترالند اقدام به خرید لند کرده اند می توانند با اضافه کردن امکان بازی به آن لند و یا ایجاد فضاهایی مجازی، درآمدی را برای خود داشته باشند.
 10. دیسنترالند یک پلتفرمی است که اگر کمی با آن آشنا شوید متوجه خواهید شد که این پلتفرم بسیار به بازار شباهت دارد و درواقع می توان دیسنترالند را یک بازار مجازی به حساب اورد که واحد پرداختی آن ارز دیجیتال دیسنترالند (MANA) است.
 11. کاراکتر شما در این پلتفرم قادر به خرید اقلام بسیار زیاد موجود همچون قاب عکس، حضور در کازینو و یا حتی رفتن به دانشگاه دیسنترالند است.
 12. پلتفرم دیسنترالند هنوز هم در حال توسعه است و کاربران همیشه شاهد تغییرات و اضافه شدن موارد جدید به این پلتفرم هستند.
 13. جنسیس پلازا (Genesis Plaza) بخشی از پلتفرم دسنترالند است که کاربران تازه وارد می توانند با مراجعه به آن بخش آموزش های ابتدایی در رابطه با این پلتفرم را ببینند.
 14. کاربران با داشتن چند Land در پلتفرم دیسنترالند به عنوان Builder یا سازنده شناخته می شوند. سازنده ها می توانند از یک سری مناظر جالبی که به لندهای خود اضافه می کنند ظاهری زیبا به لندهای خود ببخشند.
  (از آنجایی که پلتفرم دیسنترالند Open Source است توسعه دهندگان خارج از برنامه نیز می توانند به راحتی چنین امکاناتی را به پلتفرم اضافه کنند.)
 15. پس از طراحی و ارائه پلتفرم دیسنترالند، کنترل آن به دست کاربران آن واگذار شد. (DAO)
 16. کاربرانی که توکن MANA داشته باشند و بخواهند در رای گیری شرکت کنند، باید ابتدا توکن های خود به wMANA تبدیل کرده و سپس رای خود را صادر کنند. ناگفته نماند که توکن های درگیر رای گیری در شبکه قفل خواهند شد که البته پس از انجام رای گیری توکن ها آزاد می شوند.
 17. کاربرانی که بخواهند از توکن های Land و Estate برای رای گیری استفاده کنند نیازی به قفل کردن توکن های خود ندارند اما باید این توکن ها را در DAO ثبت کنند.
 18. علاوه بر DAO هیئتی به نام SAB که متشکل از 5 نفر منتخب جامعه ی دیسنترالند هستند، نیز در این پلتفرم وجود دارد که وظیفه ی نظارت بر امنیت قراردادهای هوشمند و همچنین بررسی و کنترل پیشنهادهای حاکمیتی که باید به آنها رای داده شود را برعهده دارد. با این کار کلاه برداری ها به حداقل می رسد و پیشنهادهایی که به رای گذاشته می شوند ابتدا توسط این تیم بررسی می شوند تا لزوم اجرا و تاثیر آن بر کمک به پیشرفت پلتفرم تایید شود.
 19. دیسنترالند یک جهان مجازی مبتنی بر وب است شما با مراجعه به آدرس play.decentral.org می توانید حتی بدون در اختیار داشتن توکن MANA، شروع به فعالیت کنید. البته بهتر است برای ثبت فعالیت های انجام شده کیف پول خودتان را به پلتفرم متصل کنید در غیر این صورت فعالیت های شما فقط بر روی سیستم شما ذخیره می شوند.
 20. رباتی به شکل پرنده توضیحات ابتدایی در زمینه ی رفت و آمد را برای شما توضیح می دهد. نام این ربات آلیس است. البته اگر شما در بازی های رایانه ای دیگر بازی کرده باشید نیاز چندانی به راهنما برای حرکت نخواهید داشت.

مزایا و معایب دیسنترالند

مزایا

 1. امکان کسب سود و داشتن درآمد با استفاده از بازی ها، امکانات و یا فضاهایی که در لندهای خریداری شده لحاظ می شوند برای کاربران وجود دارد. کاربران همچنین می توانند با شرکت در بازی ها و مسابقه های مختلف، سود قابل توجهی را نیز به دست آورند.
 2. سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) که مدتی پس از انتشار پلتفرم دیسنترالند، کاربران را موظف به کنترل پلتفرم کرد، غیرمتمرکز بودن و اقتصاد آزاد را در محیط پلتفرم تضمین می کند.
 3. امکان رای دادن در پلتفرم دیسنترالند با استفاده از توکن های آن وجود دارد. هر توکن MANA به اندازه ی یک امتیاز و هر توکن لند (LAND) یا استیت (Estate) به میزان 2000 امتیاز ارزش دارد.
 4. هیئت SAB امکان کلاه برداری در پلتفرم را بسیار کم می کند و پیشنهادهای دریافتی را بررسی می کند.
 5. ارزش های ایجاد شده در دنیای مجازی غیرمتمرکز دیسنترالند قابلیت انتقال به دنیای واقعی را نیز دارند.
 6. پلتفرم دیسنترالند مبتنی بر وب است و شما به راحتی با مراجعه به وبسایت Play.decentralan.org می توانید در این پلتفرم و جهان مجازی شروع به فعالیت کنید، حتی بدون اینکه هیچ توکنی در اختیار داشته باشید.

معایب

 1. افرادی که دارایی بیشتری داشته باشند می توانند نسبت به افرادی که توکن کمتری دارند در این پلتفرم موثرتر باشند، چراکه رای آنها ارزش بیشتری دارد و عملکرد پلتفرم همسو با خواست آنها خواهد بود.
 2. علی رغم سادگی کار با پلتفرم دیسنترالند این پلتفرم هنوز برای گوشی های موبایل طراحی نشده است.
 3. بالا بودن هزینه ی گس تراکنش ها به دلیل آنکه پلتفرم دسنترالند بر روی شبکه ی اتریوم اجرا می شود یکی دیگر از نقاط ضعف این پروژه است.
 4. علاوه بر هزینه ی زیادی که کاربران برای تراکنش ها می پردازند، قیمت اقلام قابل خرید همچون لباس در این پلتفرم بالا است و این اقلام قیمتی نزدیک به چند هزار دلار دارند.
 5. علی رغم جذابیت فراوان این پلتفرم، هنوز هم فعالیت های زیادی در این فضا انجام نمی شود و انتظار می رود در آینده امکان تعامل در دیسنترالند بیشتر شود.

کاربردهای ارز دیجیتال دیسنترالند

ارز دیجیتال دیسنترالند یا همان توکن مانا (MANA) برای خرید هر آیتم پوشیدنی در پلتفرم مورد استفاده قرار می گیرد. این لباس ها و دیگر اقلام پوشیدنی برای طراحی کاراکتر (شخصیت) شما در دنیای دسنترالند مورد استفاده قرار می گیرند. البته تعدادی لباس و دیگر آیتم ها به صورت رایگان در دسنترالند وجود دارند اما اگر قصد شخصی سازی کاراکتر خود در پلتفرم یا به عبارتی آواتار خود را داشته باشید می توانید با استفاده از توکن مانا اقلام مورد نیاز خود را خریداری کنید.

یکی دیگر از کاربردهای توکن مانا امکان رای دادن برای تصمیمات اتخاذ شده در مناطق مختلف دیسنترالند است. کاربران دیسنترالند که توکن MANA را داشته باشند می توانند با رای دادن در رابطه با مسائل مطرح شده تصمیم بگیرند. میزان تاثیر رای هر کاربر به میزان دارایی وی از ارز دیجیتال دیسنترالند یعنی توکن مانا وابسته است.
کاربران پلتفرم دیسنترالند باید برای خرید هر لند از ارز دیجیتال دیسنترالند یعنی همان توکن مانا استفاده کنند. یکی از بدیهی ترین کاربردهای ارز دیجیتال دیسنترالند و هر ارز دیجیتال دیگری خرید و فروش آن در صرافی و کسب سود از اختلاف قیمت آن است.

کیف پول هایی که از ارز دیجیتال دیسنترالند را ساپورت می کنندمعرفی ارز دیجیتال دیسنترالند Mana

همان طور که پیش از این نیز بیان کردیم توکن های MANA بر اساس استاندارد ERC-20 اتریوم ساخته شده اند، در نتیجه دارندگان ارز دیجیتال دیسنترالند (MANA) می توانند توکن های خود را در کیف پول های منطبق با استاندارد ERC-20 نگه داری کنند.

کیف پول نرم افزاری متامسک (Metamask)

کیف پول نرم افزاری متامسک یک کیف پول بسیار محبوب است و انتخابی درست برای نگه داری اتریوم و توکن های ساخته شده بر روی شبکه ی اتریوم است. توکن مانا که توکنی ساخته شده بر روی شبکه ی بلاک چین اتریوم است را نیز می توان در این کیف پول نگه داری کرد.

کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

همان طور که احتمالا می دانید کیف پول های سخت افزاری بهترین انتخاب برای ذخیره سازی سرمایه های بالا و نگه داری دارایی به صورت میان مدت و بلند مدت هستند. نفوذ و هک کردن کیف پول های سخت افزاری کار ساده ای نیست و امنیت دارایی شما در این کیف پول ها که لجر یکی از بهترین نمونه آنها است، حفظ می شود. خوشبختانه کیف پول سخت افزاری لجر از ارز دیجیتال دیسنترالند (توکن مانا) نیز پشتیبانی می کند.

کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

کیف پول سخت افزاری ترزور یکی دیگر از کیف پول های سخت افزاری شناخته شده و محبوب است که شما می توانید توکن های مانا خود را با اطمینان خاطر در آن ذخیره کنید.

کیف پول نرم افزاری مای اتر ولت (Myetherwallet)

کیف پول نرم افزاری مای اترولت همان طور که از نام آن انتظار می رود یک کیف پول مخصوص ارز دیجیتال اتریوم و توکن های ساخته شده بر روی شبکه ی اتریوم است. از آنجایی که توکن MANA هم یک توکن ساخته شده بر روی شبکه ی بلاک چین است، می توان از این کیف پول نیز برای نگه داری و ذخیره ی توکن های MANA استفاده کرد.

کیف پول نرم افزاری تراست ولت (Trust Wallet)

کیف پول نرم افزاری تراست ولت به خصوص پس از آنکه مورد پشتیبانی صرافی بایننس قرار گرفت و لیست رمزارزهای پشتیبانی شده در آن افزایش یافت، طرافداران بسیاری را در میان کاربران و معامله گران پیدا کرد. کیف پول تراست ولت و متامسک کیف پول های پشتیبانی کننده از رمزارز مانا هستند که بیشترین تعداد کاربر را در میان سرمایه گذاران توکن مانا دارند.

کیف پول نرم افزاری اتمیک ولت (Atomic Wallet)

کیف پول نرم افزاری اتمیک که در هر دو نسخه ی موبایل و دسکتاپ طراحی و ارائه شده است، به کاربران خود اجازه می دهد که توکن های MANA را نیز نگه داری کنند. کاربران می توانند اتریوم و تعداد زیادی از کوین و توکن ها را به راحتی در کیف پول اتمیک دخیره کنند که توکن مانا یکی از همین رمزارزها است.

کیف پول نرم افزاری اکسودوس (Exodus)

کیف پول نرم افزاری اکسودوس نیز در نسخه های مختلف طراحی و ارائه شده است، این کیف پول که از رمزارز دیسنترالند نیز پشتیبانی می کند رابط کاربری ساده ای دارد و از ارزهای دیجیتال بسیار زیادی همچون بیت کوین، اتریوم، ریپل و… پشتیبانی می کند.

ما سعی کردیم لیستی از بهترین کیف پول های مختلفی که از ارز دیجیتال دیسنترالند پشتیبانی می کنند را در اختیار شما قرار دهیم، البته باید اضافه کنیم که اینها تنها کیف پول هایی نبودند که قابلیت ذخیره ی توکن مانا را دارند بلکه شما می توانید از کیف پول های دیگری مانند کیف پول تحت وب Blockchain.com، کیف پول نرم افزاری از نوع موبایلی Mycelium Wallet و Enjin Wallet نیز استفاده کنید.

اگر تصمیم داشتید که از کیف پول های نرم افزاری استفاده کنید، تراست ولت و متامسک می توانند گزینه های خوبی برای نگه داری ارز دیجیتال دیسنترالند (MANA) باشند. نکته ی مهمی که حتما باید به آن توجه کنید این است که ابتدا مطمئن شوید که کیف پول را از یک منبع معتبر تهیه می کنید و مورد دوم اینکه پس از خریداری ارز دیجیتال مانا یا هر رمزارز دیگری تعلل نکرده و رمزارز خریداری شده در صرافی را به کیف پول خود منتقل کنید.

خرید ارز دیجیتال دیسنترالند

برای خرید توکن مانا (MANA) که توکن اختصاصی Mana است می توانید به صرافی های معتبر مراجعه کنید. در صورتی که قصد خرید این توکن را از یک صرافی داخلی داشته باشید می توانید به راحتی و با استفاده از حساب بانکی خود، ارز دیجیتال مانا را خریداری کنید.

اما در صورتی که به دلایل مختلف همچون کارمزد خرید و یا عدم ارائه ی توکن مانا در صرافی ایرانی موردنظر، قصد خرید توکن را از یک صرافی خارجی داشته باشید، باید در قدم اول در یک صرافی ایرانی تتر و یا ارز دیجیتالی که بتوانید در صرافی خارجی توکن مانا (MANA) را خریداری کنید، تهیه کنید و سپس با انتقال ارز دیجیتال خریداری شده به صرافی خارجی به راحتی توکن مانا را خریداری کنید.

فراموش نکنید که پس از خرید حتما توکن های خریداری شده از صرافی را به کیف پول خود انتقال دهید. در ادامه لیست صرافی های پشتیبانی کننده از توکن MANA را خواهیم آورد.

برای تصمیم گیری در رابطه با زمان مناسب خرید ارزهای دیجیتال، ذخیره ی ارز دیجیتال، تحلیل و دیگر مواردی که در قدم اول سرمایه ی شما را حفظ کند و در قدم بعدی به شما کمک کند در این بازار به سود برسید، ناچارید با این دنیای جدید آشنا شوید در غیر این صورت از سود این بازار بهره ای نخواهید داشت. شرکت در یک دوره آموزش ارز دیجیتال می تواند تا حد زیادی شما را در این مسیر کمک کند.

صرافی های پشتیبانی کننده از دیسنترالند لیست قیمت خرید فروش انواع دستگاه و ماشین نورد ورق ترکیه هیدرولیک

صرافی بایننس (Binance)

صرافی بایننس یکی از محبوب ترین صرافی های ارز دیجیتال است که تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال را لیست کرده است و امکان انجام معاملات را با کارمزد نسبتا پایین برای کاربران خود فراهم کرده است. البته این صرافی خدمات خود را تنها به بخشی از مردم دنیا ارائه می دهد و همین موضوع انتقاداتی را به این صرافی در پی داشته است. به هر حال کاربران صرافی بایننس می توانند با استفاده از ارزهای دیجیتال تتر، بیت کوین، اتریوم و BUSD رمزارز مانا (MANA) را در بازار اسپات خریداری کنند. کاربران صرافی Binance.US نیز می توانند با استفاده از دلار آمریکا این رمزارز را با قیمت 0.6609 تهیه کنند.

صرافی کوین بیس (Coinbase Exchange)

صرافی آمریکایی کوین بیس به دلیل امنیت بسیار بالایی که دارد بسیار محبوب است، البته این صرافی آمریکایی نیز خدمات خود را محدود به کشورهای خاصی کرده است. کاربران در این صرافی می توانند با استفاده از ارزهای فیات نیز توکن MANA را خریداری کنند. کاربران این صرافی می توانند توکن MANA را با استفاده از ارزهای فیات دلار آمریکا و یورو و ارزهای دیجیتال بیت کوین، اتریوم و USDC در بازار اسپات خریداری کنند.

صرافی کوکوین (Kucoin)

صرافی کوکوین یک صرافی محبوب بین المللی است که خوشبختانه خدمات خود را بدون اعمال محدودیت در اختیار ایرانیان قرار می دهد. خرید توکن MANA در صرافی کوکوین با استفاده از رمزارزهای بیت کوین، اتریوم و تتر برای کاربران فراهم شده است. قیمت این توکن در صرافی وکوین از 0.6605 الی 0.6635 متغیر است (البته در زمان نگارش این مطلب).

صرافی اوکی اکسچنج (OKEX)

کاربران در صرافی بین المللی اوکی اکسچنج می توانند با استفاده از رمزارزهای بیت کوین، اتریوم و تتر اقدام به خرید توکن اختصاصی پلتفرم Dcentraland کنند.

صرافی کوینکس (CoinEx)

یکی دیگر از صرافی های بین المللی که کاربران ایرانی نیز می توانند بدون نیاز به استفاده از ابزارهای تغییردهنده ی IP همچون VPN و VPS از خدمات آن بهره مند شوند، صرافی کوینکس است. اگر شما هم یکی از کاربران صرافی کوینکس هستید می توانید با استفاده از تتر و یا بیت کوین، توکن MANA را خریداری کنید.
Huobi Global، Bithumb، Kraken، Gemini، Gate.io، FTX، Bittrex، Poloniex، Gate.io، Bitfinex، WazirX، XT.COM، Bitbns، BitTurk، NovaDAX، Bancor Network، ox protocol، Crypto.com Exchange، Sushiswap، Uniswap (V3)، eToroX، Indodax، MEXC، Binance JEX، BKEX، AEX، Pionex، Phemex، Hoo، HitBTC، LATOKEN، Hotbit، Huobi Korea، CoinW، Coin DCX، DragonEX، HOTBIT KOREA، ZT، BiONE، ProBit Global، ProBit، Upbit، Bitkub، Btc Turk | Pro، Bitso، KickEx، WhiteBIT، Paribu، ZebPay، CoinDCX، 1inch Exchange، Emirex، Biconomy، Dex-Trade، Alterdice، FOBLGATE، BitMart، Bitay، ABCC، DigiFinex، P2PB2B، Bitcoin.com Exchange، Omgfin، VCC Exchange، CoinTiger، TOKOK، Bitrue، Mercatox، Bibox، BitBay، Tokocrypto، Kyber Network، Huobi Indonesia، Mandala Exchange، TOKENCAN، Hotcoin Global، BigONE، Honeyswap، Tokenlon، LiteBit.eu، Zipmex، LCX Exchange، TOPBTC، BHEX، Mexo Exchange، LOEx، CoinBene، Bitget، AOFEX، jubi، Cat.Ex دیگر صرافی هایی هستند که به شما امکان خرید توکن مانا را می دهند.

صرافی هایی که پیش از این معرفی شدند به کاربران خود امکان خرید توکن مانا در بازار اسپات (نقدی) را فراهم می کنند. کاربران در برخی از صرافی ها می توانند معاملات شرطی نیز داشته باشند که در ادامه صرافی هایی که این شرایط را برای کاربران خود فراهم کرده اند به شما معرفی خواهند شد تا در صورتی که قصد انجام معاملات شرطی را بر روی توکن مانا داشته باشید بتوانید با باز کردن حساب کاربری در یکی از این صرافی ها معاملات خود را انجام دهید.

شما می توانید معاملات شرطی بر روی توکن مانا را در صرافی های Binance، Huobi Global، Kucoin، Phemex، OKEX، Delta Exchange، Crypto.com Exchange، CoinTiger، Bingbon باز کنید. برای باز کردن معاملات شرطی بر روی توکن مانا در اکثر این صرافی ها به استیبل کوین تتر USDT نیاز خواهید داشت.

پروژه های ارز دیجیتال دیسنترالند

اگرچه پلتفرم دسنترالند به تازگی راه اندازی شده است و هنوز هم تغییراتی را در روند کار خود و اقلام موجود به همراه دارد، برخی از شرکت های بلاک چینی اقدام به خرید لند در این پلتفرم کرده اند. آنها و یا هر شخص و یا سازمان دیگری می توانند با اضافه کردن امکاناتی به لند (Land) های خریداری شده برای خود منبع درآمد ایجاد کنند.

 • Rarible

راریبل یک پلتفرم بسیار شناخته شده برای ساخت و ایجاد NFT است. حالا Rarible با خرید لند در پلتفرم دسنترالند نیز به طریقی فعالیت خود را در این جهان و بازار مجازی نیز اضافه کرده است.

 • MakerDAO

میکردائو یک رمزارز دیجیتال از نوع استیبل کوین است که همانند تتر همواره ارزش آن برابر یک دلار آمریکا است. این پروژه نیز از پلتفرم دیسنترالند استفاده می کند.

 • SuperRare

پلتفرم SuperRare نیز همانند Rarible یک محیطی برای ساخت NFT در اختیار هنرمندان و کسانی قرار می دهد که می خواهند آثار هنری منحصر به فرد خود را به فروش برسانند و یا دیگر فعالیت های مربوط به NFT را در آن انجام دهند.

اینها تعدادی از پروژه هایی بودند که از پلتفرم Mana استفاده می کنند. از آنجایی که به مرور زمان می توانیم انتظار امکانات جدید در این پلتفرم را داشته باشیم در نتیجه می توان پیش بینی کرد که شرکت ها و سازمان های بیشتری با خرید لند، پروژه هایی در این پلتفرم خریداری کنند.

آینده ارز دیجیتال دیسنترالند معرفی ارز دیجیتال دیسنترالند Mana

ارز دیجیتال دیسنترالند (توکن MANA) و پلتفرم آن هنوز هم در حال رشد و برطرف کردن نواقص موجود است، با این حال می توان با قطعیت گفت که این دنیای مجازی جذابیت کافی برای جذب افراد را دارد. البته ایراداتی هم به این پلتفرم وارد شده است که باید دید در آینده کارهایی برای رفع این نواقص انجام خواهد شد یا خیر.

می توان امیدوار بود که دیسنترالند بر روی تمام بازی های واقعیت مجازی و بازی های سه بعدی در آینده نقش داشته باشد. از طرف دیگر توجه عموم مردم به ارزهای دیجیتال به طور کلی می تواند بر روی دیسنترالند نیز موثر باشد. این بازی مجازی غیرمتمرکز می تواند گیمرها را نیز به سمت ارزهای دیجیتال و دنیای غیرمتمرکز بلاک چین بکشاند.

به این ترتیب با توسعه ی هرچه بیشتر دیسنترالند و روفع نواقص آن از یک سو و رشد بیشتر بازار ارزهای دیجیتال از سوی دیگر می توان آینده ی درخشانی را برای این ارز دیجیتال نیز در نظر گرفت.

سخن آخر

دیسنترالند را می توان به عنوان یک متاورس (Metaverse) که به یک جهان موازی اشاره دارد تشبیه کرد. در این دنیای مجازی کاربران می توانند با استفاده از ارز دیجیتال دیسنترالند که همان توکن MANA است خرید و فروش را انجام داده و به سود برسند. تمام فضای دیسنترالند را لندهای کنار هم تشکیل داده اند که می توان با کنار هم قرار دادن چند لند به یک استیت نیز رسید. به طور کلی دیسنترالند سعی کرده است که با ترکیب بازی و ویژگی نامتمرکز بودن ارزهای دیجیتال امکان لذت بردن و کسب سود به طور هم زمان را برای کاربران خود فراهم کند. خرید و فروش اقلام در این پلتفرم به وسیله ی توکن MANA انجام می شود که می توانید در صورت نیاز این توکن را از بسیاری از صرافی ها خریداری کنید، لیست تمام صرافی ها را پیش از این برای شما آورده بودیم.

سعی ما بر این بود تا در این مطلب تمام ویژگی ها و اطلاعات مورد نیاز برای شناسایی، خرید و ذخیره سازی این توکن را جمع آوری کرده و در اختیار شما قرار دهیم.

سوالات متداول

دیسنترالند درواقع یک پلتفرم بازی است که بر روی بلاک چین پیاده شده است. توکن اصلی این پلتفرم مانا (MANA) نام دارد که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است و مبتنی بر بستاندارد ERC-20 است.

توکن مانا اصلی ترین توکن پلتفرم دسنترالند است، اما این پلتفرم به جز MANA دو توکن دیگر به نام های لند (Land) و استیت (Estate) را نیز دارد.

تفاوت اصلی این توکن ها قرارداد هوشمند به کار گرفته شده برای هر کدام از این توکن ها است.

کیف پول نرم افزاری متامسک (Metamask)، کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)، کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)، کیف پول نرم افزاری مای اتر ولت (Myetherwallet)، کیف پول نرم افزاری تراست ولت (Trust Wallet)، کیف پول نرم افزاری اتمیک ولت (Atomic Wallet)، کیف پول نرم افزاری اکسودوس (Exodus)، Blockchain.com، Mycelium Wallet و Enjin Wallet

صرافی بایننس (Binance)، صرافی کوین بیس (Coinbase Exchange)، صرافی کوکوین (Kucoin)، صرافی اوکی اکسچنج (OKEX)، صرافی کوینکس (CoinEx)، Huobi Global، Bithumb، Kraken، Gemini، Gate.io، FTX، Bittrex، Poloniex، Gate.io، Bitfinex، WazirX، XT.COM، Bitbns، BitTurk، NovaDAX، Bancor Network، ox protocol، Crypto.com Exchange، Sushiswap، Uniswap (V3)، eToroX، Indodax، MEXC، Binance JEX، BKEX، AEX، Pionex، Phemex، Hoo، HitBTC، LATOKEN، Hotbit، Huobi Korea، CoinW، Coin DCX، DragonEX، HOTBIT KOREA، ZT، BiONE، ProBit Global، ProBit، Upbit، Bitkub، Btc Turk | Pro، Bitso، KickEx، WhiteBIT، Paribu، ZebPay، CoinDCX، 1inch Exchange، Emirex، Biconomy، Dex-Trade، Alterdice، FOBLGATE، BitMart، Bitay، ABCC، DigiFinex، P2PB2B، Bitcoin.com Exchange، Omgfin، VCC Exchange، CoinTiger، TOKOK، Bitrue، Mercatox، Bibox، BitBay، Tokocrypto، Kyber Network، Huobi Indonesia، Mandala Exchange، TOKENCAN، Hotcoin Global، BigONE، Honeyswap، Tokenlon، LiteBit.eu، Zipmex، LCX Exchange، TOPBTC، BHEX، Mexo Exchange، LOEx، CoinBene، Bitget، AOFEX، jubi، Cat.Ex

دیسنترالند یک بازی مجازی غیرمتمرکز بر روی بلاک چین است که سرگرمی و کسب درآمد بر بستر بلاک چین را در خود نهادینه کرده است.

ادامه مطلب