Lines_Background
مینی‌دوره رایگان درآمد روزانه ۱۰۰ دلار از فارکس
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایه
آموزش ترید از صفر صفر

ارزهای دیجیتال Defi

solar
ارز دیجیتال سولار (SXP) چیست؟

ارز دیجیتال سولار یک بلاک چین لایه یک منبع باز برای پرداخت های همتا به همتا و غیرمتمرکز است و براساس یک مکانیسم اجماع اثبات سهام اجرا و توسط یک DAO اداره می شود. تولیدکنندگان این ارز دیجیتال، Delegates نامیده می شوند و بلاک چین آن را از طریق یک سیستم مبتنی بر رأی با استفاده از کوین های بومی SXP ایمن می کنند.

ارز دیجیتال سولار چگونه کار می کند؟

ارز دیجیتال سولار چگونه کار می کند؟

ستون اکوسیستم این ارز، بلاک چین اثبات سهام آن به نام هسته سولار است. این انشعابی از بلاک چین آرک است که وعده می دهد سریع، ماژولار، پایدار، کارآمد و کاملاً غیرمتمرکز باشد؛ با این حال این ارز با استفاده از امضاهای Schnorr با Ark متفاوت است که به بهبود حریم خصوصی برای کاربران منجر می شود.

در مکانیسم اجماع dPoS، 53 نماینده به عنوان گره هایی که مسئولیت ایمن سازی و حفظ بلاک چین سولار را بر عهده دارند، عمل می کنند. تولید بلوک به دور و بلوک تقسیم می شود.  هر دور شامل 53 بلوک است و هر نماینده یک بلوک در هر دور ارسال می کند. زمان ارسال بلاک در سولار هشت ثانیه است؛ بنابراین بسیار سریع تر از بلاک چین هایی مانند بیت کوین یا اتریوم خواهد بود، اما کندتر از زنجیره ای مانند سولانا عمل خواهد کرد.

نقشه راه ارز دیجیتال سولار در سه ماهه اول ۲۰۲۲

نقشه راه ارز دیجیتال سولار در سه ماهه اول ۲۰۲۲

این ارز تمرکز خود را بر ایجاد یک بلاک چین مبتنی بر جامعه منعطف کرده است که روزی با بلاک چین هایی مانند اتریوم و سولانا مقایسه خواهد شد. برای دستیابی به این هدف بلندپروازانه، Solar اکوسیستم قبلی خود به نام Swipe را بازنگری کرد و تحت هدایت یک تیم جدید، که توسط یک DAO کنترل می شود، یک شبکه آزمایشی توسعه داد. در سه ماهه اول سال 2022، Solar توانست چند نقطه عطف مهم را در نقشه راه خود ثبت کند:

 • شبکه اصلی آن در 28 مارس 2022 پس از چندین ماه آزمایش روی devnet عملیاتی شد.
 • مجموعه جدیدی از کیف پول های دسکتاپ را برای سیستم پرداخت همتا به همتا خود منتشر کرد.
 • Solar پروتکل Solar Side Ledger را به کار گرفت که به کاربران اجازه می دهد معادل های توکن های ERC-20 و NFT را ایجاد کنند. توکن SXP برای پرداخت هزینه های تراکنش های این پلتفرم استفاده می شود.
 • اولین مجموعه متشکل از 53 نماینده برای ایمن سازی بلاک چین انتخاب شد.
 • تمرکز بر بهبود حاکمیت در آینده و افزایش قابلیت همکاری بین سولار و سایر اکوسیستم ها خواهد بود.

نقشه راه ارز دیجیتال سولار در سه ماهه دوم ۲۰۲۲

نقشه راه این ارز دیجیتال چگونگی برنامه ریزی اکوسیستم آن برای توسعه در سال 2022 را مشخص می کند. برای سه ماهه دوم سال 2022، این ارز به چندین هدف کلیدی خود رسید که برخی از آن ها عبارت اند از:

 • انتشار کیف پول موبایل و وب آن
 • انتشار کیت توسعه نرم افزار Side Ledger Protocol
 • یک نسخه بتا از بازار NFT سولار
 • راه اندازی Solar Launchpad

پروتکل Side Ledger Protocol (SLP)

این پروتکل به کاربران اجازه می دهد توکن های قابل تعویض و غیرقابل تعویض در بلاک چین سولار ایجاد کنند؛ مشابه استاندارد ERC در اتریوم. این امر به لطف کیف پول Solar و کیت توسعه نرم افزار که در سه ماهه دوم سال 2022 راه اندازی شد، امکان پذیر خواهد بود.

توکن های SLP در Solar بسیار ارزان است و با نرخ تراکنش پایینی انجام می شود. توکن های قابل تعویض یا غیر قابل تعویض در این پروتکل در دسترس خواهند بود. Solar با این عملکرد سبب کاهش تورم در اکوسیستم خود می شود.

بازار متاورس و NFT سولار

این ارز قصد دارد بازار متاورس و NFT خود را راه اندازی کند که ویژگی های SLP را ادغام کرده و به سازندگان اجازه می دهد مجموعه های دیجیتالی خود را بفروشند. بازار متاورس و NFT نیز با سوزاندن توکن های SXP برای کارمزد تراکنش به پویایی کاهش تورم Solar کمک می کند.

لانچ پد سولار یا Solar Launchpad چیست؟

لانچ پد سولار یا Solar Launchpad چیست؟

سولار انتظار دارد با افزایش محبوبیت، پروژه های دیگر آن را به عنوان لایه استقرار خود انتخاب کنند و برنامه های غیرمتمرکز آن را به کار گیرند؛ بنابراین Solar Launchpad چندین ویژگی را ارائه می دهد که برای دارندگان توکن و پروژه های نوپا مفید است:

 • هزینه لیست برای هر برنامه غیرمتمرکز جدید، از 10 SXP تا 1000 SXP
 • KYC اختیاری و ممیزی پروژه های جدید
 • سوزاندن کارمزد تراکنش ها و کارمزد فهرست بندی شده در Solar Launchpad

کیف پول سولار

این کیف پول ها شاخه ای از مخازن Ark و تنها به عملکردهای اولیه مجهز بودند؛ بنابراین سولار کیف پول های جدید دسکتاپ، موبایل و مرورگر را به کار خواهد گرفت که می توانند ویژگی های متاورس و SLP برنامه ریزی شده خود را ارائه دهند.

توکن SXP

این توکن ابزار و حاکمیت شبکه است و برای رأی دادن به پیشنهادهای حکومتی استفاده می شود. رأی دهندگان نیز می توانند آن را برای کسب سهمی از جوایز بلوک واگذار  . تعداد این توکن ها تا امروز 494,445,168.57 است که در حال حاضر به عنوان توکن های ERC-20 یا BEP-20 وجود دارند و با نسبت 1: 1 با SXP در شبکه اصلی سولار تعویض می شوند؛ بنابراین کل عرضه Solar افزایش نخواهد یافت.

چشم انداز آینده سولار چیست؟

این ارز دیجیتال تلاش می کند تا یک پروژه طولانی مدت را با برداشتی جالب از همه مواردی که در حال حاضر در صنعت کریپتو مرسوم است، احیا کند. این موارد شامل NFT، متاورس و لانچ پد هستند. سازوکار اجماع و معماری بلاک چین آن از نظر ساختاری درست به نظر می رسد و باید با افزایش آگاهی از بلاک   «کربن خنثی» مطابقت داشته باشد؛ یعنی دستیابی به حالتی که انتشار دی اکسید کربن به صفر برسد.

اینکه سولار بتواند به بالاترین سطح قبلی خود بازگردد، به عملکرد آن در نقشه راه بلندپروازانه اش بسیار وابسته است. بسیاری از بلاک چین های لایه یک برای کسب جایگاهی در بالاترین سطح رقابت کرده اند، اما تنها تعداد محدودی از آن ها می توانند به شکلی مطمئن با اتریوم به عنوان رهبر بازار برای برنامه های غیرمتمرکز رقابت کنند. اگر سولار واقعاً بتواند برنامه های گسترده خود را اجرا کند، می تواند  یکی از شگفتی های صعودی در میان زنجیره های L1 تا پایان سال 2022 باشد.

سخن پایانی

ارز دیجیتال سولار یک بلاک چین لایه یک منبع باز برای پرداخت های همتا به همتا و غیرمتمرکز است و بر الگوریتم اجماع اثبات سهام اجرا و توسط یک DAO اداره می شود. پایه اصلی این ارز دیجیتال، بلاک چین اثبات سهام آن به نام هسته سولار است. این انشعابی از بلاک چین آرک است که می تواند بسیار سریع، ماژولار، پایدار، کارآمد و کاملاً غیرمتمرکز باشد.

این ارز دیجیتال تمرکز خود را بر ایجاد یک بلاک چین مبتنی بر اهداف جامعه منعطف کرده است. همچنین قصد دارد روزی با بلاک چین هایی مانند اتریوم و سولانا رقابت کند. از سوی دیگر این ارز دیجیتال برای راه اندازی بازار متاورس و NFT خود تلاش بسیاری کرده است؛ بازاری که ویژگی های SLP را ادغام کرده و به هنرمندان اجازه می دهد مجموعه های دیجیتالی خود را به فروش برسانند. اگر سولار بتواند برنامه های تعیین شده در نقشه راه خود را اجرا کند، می تواند یکی از شگفتی های صعودی در میان زنجیره های لایه ۱ تا پایان سال 2022 باشد.

پرسش های متداول

۱. ارز دیجیتال سولار (SXP) چیست؟

این ارز یک بلاک چین لایه یک منبع باز برای پرداخت های همتا به همتا و غیرمتمرکز است و براساس یک مکانیسم اجماع اثبات سهام اجرا و توسط یک DAO اداره می شود.

۲. ارز دیجیتال سولار چگونه کار می کند؟

پایه و اساس اکوسیستم این ارز، بلاک چین اثبات سهام آن به نام هسته سولار است. این شبکه انشعابی از بلاک چین آرک است که وعده هایی مانند سرعت بالا، ماژولاربودن، پایداری، کارآمدی و غیرمتمرکز بودن را می دهد.

۳. پروتکل Side Ledger Protocol (SLP) چیست؟

این پروتکل به کاربران اجازه می دهد توکن های قابل تعویض و غیرقابل تعویض در بلاک چین سولار ایجاد کنند؛ مشابه استاندارد ERC در اتریوم.

۴. توکن SXP چگونه کار می کند؟

این توکن ابزار و حاکمیت شبکه است. تمام 480 میلیون SXP که در حال حاضر به عنوان توکن های ERC-20 یا BEP-20 وجود دارند با نسبت ۱: ۱ با SXP در شبکه اصلی سولار تعویض می شوند؛ بنابراین کل عرضه Solar افزایش نخواهد یافت.

۵. چشم انداز آینده سولار چیست؟

این ارز دیجیتال تلاش می کند تا یک پروژه طولانی مدت را با برداشتی جالب از همه مواردی که در حال حاضر در صنعت کریپتو مرسوم است، احیا کند. اینکه سولار بتواند به بالاترین سطح خود برسد، به عملکرد آن بسیار وابسته است و اگر واقعاً بتواند برنامه های خود را اجرا کند، می تواند یکی از شگفتی های آینده بین زنجیره های L1 تا پایان سال 2022 باشد.

ادامه مطلب
Defi
معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه دیفای...

بهترین ارزهای دیجیتال دیفای (Defi) کدام اند؟

در حالت عادی انجام تمام امور مالی (متمرکز) با وجود یک واسط صورت می گیرد. اگر قصد گرفتن وام داشته باشید، احتمالاً به بانک مراجعه می کنید یا در صورت نیاز به پرداخت مالیات یا هر عملیات دیگری یک سازمان به عنوان واسط وجود خواهد داشت. مشکل وجود واسط می تواند فساد، نظارت بر اطلاعات و حتی خطاهای غیرعمد باشد؛ درحالی که پس از پیدایش بلاک چین و به دنبال آن سیستم های مالی غیرمتمرکز (DeFi) این مسائل حل شده هستند. البته هر سیستمی در ابتدای کار خود ممکن است با مسائلی روبه رو شود، اما به هر حال امکان برطرف کردن نواقص به مرور زمان وجود دارد. در ادامه توضیحی ساده از مفهوم DeFi را ارائه خواهیم کرد و پس از آن به معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه Defi خواهیم پرداخت.

دیفای (Defi) چیست؟

افراد جامعه برای انجام امور مالی مختلفی از جمله نیاز به وام یا هر فعالیت دیگر مانند افتتاح حساب و… به بانک که به عنوان یک واسط و سازمان مرکزی عمل می کند، مراجعه می کنند. همچنین ارزهای دیجیتال که خود غیرمتمرکز هستند، به کمک واسط هایی عمدتاً متمرکز در میان کاربران منتقل می شوند (البته تنها در صرافی های متمرکز؛ زیرا امروزه صرافی های غیرمتمرکز زیادی فعال هستند).

زمانی که برای انجام یک کار مانند تراکنش های مالی، واسط (که می تواند فرد یا سازمان باشد) وجود داشته باشد، آن پروژه متمرکز است؛ درحالی که با انجام همان کار بدون نیاز به واسط می توان از آن پروژه به عنوان یک پروژه غیرمتمرکز نام برد. به طورکلی اکوسیستم DeFi یا امور مالی غیرمتمرکز (Decentralized Finance) به چندین برنامه اشاره دارد که در حوزه مالی استفاده می شوند و نیاز به واسط را که می تواند به عنوان مثال بانک باشد از بین می برند. 

بهترین ارزهای دیجیتال DeFi که در این مقاله به معرفی آن ها خواهیم پرداخت، ویژگی هایی دارند که بهتر است پیش از بررسی آن ها، این ویژگی ها را بشناسیم.

ویژگی های اصلی ارزهای دیجیتال DeFi

 • شبکه بلاک چین اتریوم با داشتن حدود 70 درصد پروژه های مالی غیرمتمرکز، بزرگ ترین میزبان این پروژه هاست.
 • عمده کاربرد دیفای در پروژه های دریافت و اعطای وام، صرافی های غیرمتمرکز و خدمات بانکی پولی است.
 • برنامه های دیفای می توانند روی شبکه های بلاک چین و با قرارداد هوشمند اجرا شوند.
 • درصورت اشتباه کاربر در امور مالی، امکان شکایت و پیگیری آن وجود نخواهد داشت.
 • معمولاً استفاده از پلت فرم های حوزه دیفای برای همه کاربران ساده نیست.
 • با گسترش اکوسیستم DeFi همه مردم می توانند بدون تبعیض و ابهام از خدمات مالی استفاده کنند. مهم نیست شما بهترین ارزهای دیجیتال DeFi را مدنظر داشته باشید یا ارزهایی که کمتر شناخته شده اند، همه برای ساده کردن امور مالی به وجود آمدند.

حال که تا حدودی با DeFi آشنا شده اید، بهتر است بهترین ارزهای دیجیتال DeFi را هم بشناسید. در ادامه این ارزها را بررسی خواهیم کرد.

۱- ارز دیجیتال دای (Dai)

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال دیفای (defi)

جمعیتی حدود 2 میلیارد نفر در سطح جهان را تصور کنید. این افراد به بانک دسترسی ندارند و به همین دلیل ارزهای موجود در زمینه مالی می توانند دسترسی این گروه از افراد را به امور بانکی (البته نه از طریق بانک) میسر کند. همچنین ارزی مانند dai/’>دای قابلیت برنامه ریزی دارد که استفاده از آن برای بسیاری از افراد توجیه پذیر خواهد بود. 

برای مثال فردی که باید در تاریخ های مشخص مبلغی را به شخص یا گروهی پرداخت کند، می تواند از قرارداد هوشمند برای انجام این کار استفاده کند. همچنین اگر شما دارایی ای داشته باشید که به دلیل نیاز مالی با وجود میل باطنی خود قصد فروش آن را داشته باشید، می توانید با استفاده از ارز دیجیتال Dai (از بهترین ارزهای دیجیتال DeFi)، در پلت فرم  Maker Dao در ازای دارایی خود وام دریافت کنید و پس از رفع نیازتان با بازپرداخت وام، سرمایه اصلی خود را پس بگیرید.

در ادامه برخی ویژگی های ارز دیجیتال Dai را بررسی خواهیم کرد که از بهترین ارزهای دیجیتال DeFi یا شاید بهتر است بگوییم بهترین ارز دیجیتال DeFi است (در زمان نگارش این مقاله، ارز  Dai در رتبه اول ارزهای DeFi قرار گرفته است). 

 • DAI، نماد اختصاری ارز دیجیتال Dai  است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 11 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. دای یک استیبل کوین بوده که قیمت آن تقریباً ثابت و 1 دلار است.
 • عرضه نهایی توکن Dai مشخص نیست؛ با این حال 6.892.302.971 واحد ارز Dai در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
 • ارز دای روی شبکه بلاک چین اتریوم اجرا شده است.
 • برخلاف تتر که یک استیبل کوین متمرکز بوده و پشتوانه آن دلار است، دای (که استیبل کوینی از نوع غیرمتمرکز است) دیگر ارزهای دیجیتال را به عنوان پشتوانه خود دارد که سبب می شود این ارز دیجیتال همچنان ماهیت غیرمتمرکز بودن را حفظ کند؛ به عبارت دیگر ارزش ارزی مانند تتر به دلار آمریکا وابسته است؛ بنابراین در استیبل کوین های با پشتوانه کالا یا ارز فیات یک کشور یک طرف سوم یا واسطی در این میان به وجود آمده است.
 • قرارداد هوشمند میکردائو (Maker DAO) روی شبکه بلاک چین اتریوم است که ارز Dai نیز در این قرارداد هوشمند ایجاد شده است.
 • استیبل کوین غیرمتمرکز دای براساس استاندارد ERC-20 اتریوم طراحی شده است.
 • کاربران در پلت فرم  Maker Dao می توانند با استیک کردن چند ارز دیجیتال، ارز  Dai را به صورت وام دریافت کنید.

صرافی های پشتیبانی ارز دیجیتال Dai

۱- صرافی کوکوین (Kucoin)

۲- صرافی بای بیت (Bybit)

۳- صرافی یونی سواپ (Uniswap)

۴- صرافی پنکیک سواپ (Pancake Swap)

۵- صرافی کوین بیس (Coinbase Exchange)

۶- صرافی بایننس (Binance)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال Dai

۱- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

۲- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

۳- کیف پول متامسک (Metamask)

۴- کیف پول کوین بیس (Coinbase)

۵- کیف پول هایپرپی (Hyper Pay)

۶- کیف پول سیف پل (Safe Pal)

۷- کیف پول اتمیک (Atomic)

۸- کیف پول بایننس چین (Binance chain Wallet)

۲- ارز دیجیتال رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin)

ارز دیجیتال رپد بیت کوین (wrapped bitcoin)

بیت کوین بزرگ ترین ارز دیجیتال با بیشترین مقدار نقدینگی در میان سایر ارزهاست. نقدینگی همان چیزی است که در دنیای defi/’>دیفای به آن نیاز است. از سوی دیگر بیش از 70 درصد پروژه های Defi روی شبکه اتریوم قرار دارند. حالا شرایطی را تصور کنید که بتوانید به کمک یک واسط، بیت کوین را که نقدینگی بسیار بالایی دارد، روی شبکه اتریوم استفاده کنید. 

این همان کاری است که Wrapped Bitcoin که از بهترین ارزهای دیجیتال DeFi است، انجام می دهد. در ادامه Wrapped Bitcoin را بررسی خواهیم کرد.

 • WBTC، نماد اختصاری فن توکن Wrapped Bitcoin است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 16 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است و با قیمت تقریبی 20 دلار فروخته می شود.
 • عرضه نهایی توکن WBTC مشخص نیست و براساس نیاز کاربران امکان ضرب کوین وجود دارد؛ با این حال در زمان نگارش این مقاله حدود 260 هزار واحد WBTC در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
 • Wrapped Bitcoin با همکاری سه سازمان BitGo، Ren و Kyber Network در ژانویه سال 2019 راه اندازی شد.
 • WBTC براساس استاندار ERC-20 شبکه بلاک چین اتریوم ساخته شده است.
 • خدمات وام دهی، مبادلات مالی غیرمتمرکز و… از جمله امتیازاتی است که با توجه به استانداردهای موجود در طراحی و ساخت رپد بیت کوین، دارندگان این ارز  را از این خدمات بهره مند خواهد کرد.
 • مقیاس پذیری رپد بیت کوین سبب شده است بسیاری به آینده این ارز دیجیتال Defi امیدوار باشند. از سوی دیگر کارمزد تراکنش های این ارز به دلیل اجراشدن در شبکه اتریوم با هزینه کمتری در مقایسه با بیت کوین محاسبه خواهد شد.
 • امکان استیک کردن ارز  رپد بیت کوین وجود دارد؛ به این ترتیب کاربران با سپرده گذاری دارایی خود برای مدتی معین، پاداشی دریافت خواهند کرد.

صرافی های پشتیبان WBTC

۱- صرافی کوکوین (Kucoin)

۲- صرافی هوبی گلوبال (Hubi Global)

۳- صرافی اوککس (OKX)

۴- صرافی بایننس (Binance)

۵- صرافی کوین بیس (Coinbase)

۶- صرافی بای بیت (Bybit)

۷- صرافی یونی سواپ (UniSwap)

۸- صرافی سوشی سواپ (SushiSwap)

کیف پول های پشتیبان WBTC

۱- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

۲- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

۳- کیف پول متامسک (Metamask)

۴- کیف پول کوین بیس (Coinbase)

۵- کیف پول هایپرپی (Hyper Pay)

۶- کیف پول سیف پل (Safe Pal)

۳- ارز دیجیتال اولانچ (Avalanche)

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال دیفای (defi)

اولانچ یک شبکه است که امکان اجرای برنامه های غیرمتمرکز مالی را با کارمزد پایین برای کاربران خود فراهم کرده است. همچنین مقیاس پذیری و کارمزد پایین بسیاری را به استفاده از این شبکه و در پی آن ارز  بومی آن یعنی AVAX که از بهترین ارزهای دیجیتال DeFi است، کشانده است. در ادامه به برخی از مهم ترین ویژگی های این ارز دیجیتال اشاره کرده ایم.

 • AVAX، نماد اختصاری ارز دیجیتال Avalanche است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 17 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است و با قیمت تقریبی 18 دلار به فروش می رسد.
 • عرضه نهایی ارز دیجیتال Avalance 720 میلیون واحد است که در حال حاضر 282.882.884 واحد آن در گردش است و در میان کاربران مبادله می شوند. 50 درصد از کل ارزهای AVAX (360 میلیون واحد) در شبکه اصلی (و نه در زیرشبکه ها) توزیع شده است.
 • امکان استیک کردن ارز  AVAX در کیف پول رسمی این ارز  وجود دارد.
 • تأیید تراکنش در شبکه Avalanche در دو ثانیه انجام می شود که با توجه به کارآمدی شبکه و ارز  آن بسیار ارزشمند است.
 • شبکه بلاک چین اتریوم این امکان را برای کاربران خود فراهم می کند که برنامه های غیرمتمرکز خود را روی این شبکه اجرا کنند. شبکه اولانچ این امکان را با این تفاوت برای کاربران خود فراهم کرده است که هر برنامه باید روی زیرشبکه خاص خود اجرا شود.
 • کارمزد انجام عملیات در شبکه اولانچ با کمک ارز  AVAX پرداخت می شود.
 • ارزهای AVAX پس از پرداخت برای انجام تراکنش ها در شبکه سوزانده می شوند که این کار یکی از روش ها برای مقابله با تورم است.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال AVAX

۱- صرافی کوکوین (Kucoin)

۲- صرافی کوینکس (CoinEx)

۳- صرافی اوککس (OKX)

۴- صرافی بایننس (Binance)

۵- صرافی کوین بیس (Coinbase)

۶- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال AVAX

۱- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

۲- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

۳- کیف پول متامسک (Metamask)

۴- کیف پول بایننس چین (Binance Chain)

۵- کیف پول ترزور (Trezor)

۶- کیف پول مث (Math Wallet)

۷- کیف پول اولانچ (Avalanche Wallet)

۴- ارز دیجیتال یونی سواپ (Uniswap)

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال دیفای (defi)

یکی از مهم ترین کاربردهای DeFi، صرافی های غیرمتمرکز هستند. با وجود اینکه ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز محسوب می شوند، بیشتر صرافی های ارز دیجیتال متمرکزند و توسط افراد و سازمان ها اداره می شوند، اما به تازگی برخی از صرافی های غیرمتمرکز به وجود آمده اند که یونی سواپ یکی از آن هاست.

 UniSwap که از بهترین ارزهای دیجیتال DeFi است، توکن اختصاصی صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ به شمار می آید که در سال 2020 ارائه شد. در ادامه این ارز  و مهم ترین ویژگی های آن را بررسی خواهیم کرد.

 • UNI، نماد اختصاری ارز دیجیتال Uniswap است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 19 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است و با قیمت تقریبی 5 دلار به فروش می رسد.
 • عرضه نهایی ارز  Uniswap، یک میلیارد واحد است که در حال حاضر بیش از 730 میلیون واحد آن در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
 • کاربران صرافی یونی سواپ می توانند بدون نیاز به واسط (نظارت صرافی) تراکنش هایی را انجام دهند. درواقع در این صرافی معامله تنها بین خریدار و فروشنده انجام می شود و امنیت آن نیز با استفاده از قرارداد هوشمند تأمین می شود.
 • UNI یک توکن حاکمیتی است که براساس استاندارد ERC-20 شبکه اتریوم طراحی و اجرا شده است.
 • کسانی که ارز دیجیتال Uniswap را که از بهترین ارزهای دیجیتال DeFi است داشته باشند می توانند در رأی گیری ها برای انجام اصلاحات شرکت کنند. درواقع دارندگان ارز دیجیتال UNI با توجه به میزان دارایی خود می توانند نظرات خود را در مدیریت آن صرافی دخیل کنند.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال UniSwap

۱- صرافی کوکوین (Kucoin)

۲- صرافی اوککس (OKX)

۳- صرافی بایننس (Binance)

۴- صرافی کوین بیس (Coinbase)

۵- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

۶- صرافی بای بیت (Bybit)

۷- صرافی یونی سواپ (Uni Swap)

۸- صرافی والکس (Wallex)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال UniSwap

۱- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

۲- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

۳- کیف پول متامسک (Metamask)

۴- کیف پول بایننس چین (Binance Chain)

۵- کیف پول کوین بیس (Coinbase)

۶- کیف پول هایپرپی (Hyper Pay)

۷- کیف پول سیف پل (Safe Pal)

۸- کیف پول اتمیک (Atomic Wallet)

۵- ارز دیجیتال چین لینک (Chainlink)

chainlink از بهترین ارزهای دیجیتال دیفای

همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، امور مالی غیرمتمرکز با کمک قراردادهای هوشمند اجرا می شوند، اما با گذشت مدتی از ظهور سیستم DeFi شاهد بودیم که در انجام برخی از امور همچون فراخوانی اطلاعات از خارج از شبکه خلائی وجود داشت که دلیل به وجود آمدن چین لینک برطرف کردن همین مشکل بود. 

برای مثال فرض کنید از قرارداد هوشمندی استفاده می کنید که باید مبلغ مشخصی درصورت تحقق یک شرایط در دنیای واقعی به یک فرد انتقال داده می شد. در چنین وضعیتی نیاز به داده هایی است که تحقق یا عدم تحقق شرایط در دنیای واقعی را اطلاع دهد. برای درک بهتر این موضوع می توانید پرداخت 1000 واحد ارز  Chainlink را درصورت ساخت یک وسیله مثال زد؛ داده ای که مبنی بر ساخته شدن آن وسیله باید به شبکه مخابره شود. 

این مفهوم همان اوراکل است. دریافت و ارسال اطلاعات از دنیای بیرون به شبکه که به کمک اوراکل ها انجام می شود مشمول هزینه است که این هزینه با استفاده از Chainlink که یکی از بهترین ارزهای دیجیتال Defi است، پرداخت می شود.

 • LINK، نماد اختصاری Chainlink است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 22 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است و با قیمت تقریبی 6.3 دلار به فروش می رسد.
 • عرضه نهایی این ارز  1 میلیارد واحد است که در حال حاضر بیش از 467 میلیون واحد در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
 • به زبان ساده چین لینک یک تکنولوژی و واسط بین دنیای بلاک چین و دنیای خارجی است و درواقع سیستم های معمولی را به بلاک چین متصل می کند.
 • توکن ChainLink براساس استاندارد ERC-20 شبکه اتریوم ساخته شده است.
 • امکان استیک کردن توکن LINK وجود دارد.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال Chainlink

۱- صرافی کوکوین (Kucoin)

۲- صرافی اوککس (OKX)

۳- صرافی FTX

۴- صرافی بایننس (Binance)

۵- صرافی کوین بیس (Coinbase)

۶- صرافی Gemini

۷- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

۸- صرافی کراکن (Kraken)

۹- صرافی بای بیت (Bybit)

۱۰- صرافی یونی سواپ (Uni Swap)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال Chainlink

۱- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

۲- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

۳- کیف پول متامسک (Metamask)

۴- کیف پول بایننس چین (Binance Chain)

۵- کیف پول کوین بیس (Coinbase)

۶- کیف پول هایپرپی (Hyper Pay)

۷- کیف پول اتمیک (Atomic Wallet)

۶- ارز دیجیتال تزوس (Tezos)

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال دیفای (defi)

فردی به نام L.M. Goodman وایت پیپر ارز  تزوس را در سال 2014 منتشر کرد. این ارز دیجیتال در سال 2017 و در طی یک عرضه اولیه عرضه شد.

 • XTZ، نماد اختصاری ارز دیجیتال Tezos است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 37 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است و با قیمت تقریبی 4/1 دلار به فروش می رسد.
 • عرضه نهایی توکن XTZ، مشخص نیست؛ با این حال در زمان نگارش این مقاله حدود 900 میلیون واحد XTZ در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
 • Tezos مدعی است اولین ارز دیجیتال خود اصلاح گر (Self-Amendment) است. با این ویژگی یک شبکه می تواند بدون نیاز به انجام فورک، اصلاحات موردنیاز را انجام دهد.
 • دارندگان ارز دیجیتال Tezos می توانند در تصمیم گیری های مؤثر روی شبکه مشارکت داشته باشند. درواقع مدیریت شبکه تزوس از نوع درون زنجیره ای است.
 • امکان ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز روی شبکه Tezos وجود دارد.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال Tezos

۱- صرافی کوکوین (Kucoin)

۲- صرافی بای بیت (Bybit)

۳- صرافی اوککس (OKX)

۴- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

۵- صرافی کراکن (Kraken)

۶- صرافی بایننس (Binance)

۷- صرافی کوین بیس (Coinbase)

۸- صرافی Gemini

۹- صرافی کوینکس (CoinEx)

۱۰- صرافی یونی سواپ (Uni Swap)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال Tezos

۱- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

۲- کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor Wallet)

۳- کیف پول مث ولت (Math Wallet)

۴- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

۵- کیف پول متامسک (Metamask)

۶- کیف پول بایننس چین (Binance Chain)

۷- کیف پول ایر گپ (AirGap)

۸- کیف پول هایپرپی (Hyper Pay)

۹- کیف پول سیف پل (Safe Pal)

۱۰- کیف پول اتمیک (Atomic Wallet)

۷- ارز دیجیتال تتا (Theta Network)

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال Theta Network در سال 2017 و توسط Mitch Liu و Jieye Long ساخته شد. درواقع ارز دیجیتال Theta Network یکی از دو توکن این شبکه است. کاربرد اصلی شبکه ایجاد فضایی برای به اشتراک گذاری ویدئو است؛ به عبارتی شبکه Theta Network به وجود آمد که نواقص یوتیوب را برطرف کند. 

از آنجا که این پروژه غیرمتمرکز است، نقش واسط از بین می رود و درآمد تولیدکنندگان محتوای ویدئو افزایش خواهد یافت.

 • THETA، نماد اختصاری ارز دیجیتال Theta Network است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 41 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است و با قیمت تقریبی 2/1 دلار فروخته می شود.
 • عرضه نهایی ارز  Theta Network یک میلیارد واحد است که همه این مقدار در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
 • در شبکه Theta Network از روش اجماع اثبات سهام استفاده می شود و به عبارت دیگر امکان استخراج ارز  THETA وجود ندارد.
 • شبکه Theta Network دو توکن به نام های THETA و TUFL است. تعداد توکن های THETA ثابت 1 یک میلیارد واحد است و هیچ برنامه ای برای افزایش این تعداد وجود ندارد؛ در حالی توکن های TUFL در حال افزایش هستند.
 • ارز  THETA با هدف حفظ امنیت شبکه Theta Network به وجود آمده است.
 • سرعت بالا در انتشار داده ها یکی از نیازهای ضروری این شبکه است که توانسته است آن را به خوبی اجرا کند.
 • مقیاس پذیری امید به آینده این شبکه و ارزهای دیجیتال بومی آن یعنی TUFL و THETA را افزایش خواهد داد. در زمان نگارش این مقاله THETA جزء بهترین ارزهای دیجیتال DeFi است و در رتبه هفتم این دسته بندی (DeFi) قرار گرفته است.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال Theta Network

۱- صرافی کوکوین (Kucoin)

۲- صرافی کوینکس (CoinEx)

۳- صرافی بای بیت (Bybit)

۴- صرافی اوککس (OKX)

۵- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

۶- صرافی بایننس (Binance)

۷- صرافی یونی سواپ (Uni Swap)

۸- صرافی گیت (Gate.io)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال Theta Network

۱- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

۲- کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor Wallet)

۳- کیف پول مث ولت (Math Wallet)

۴- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

۵- کیف پول سیف پل (Safe Pal)

۶- کیف پول تتا (Theta Wallet)

۸- ارز دیجیتال میکر (Maker)

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال دیفای (defi)

توکن میکر دیگر توکن پلت فرم  Maker DAO است، دیگر توکن در این پلت فرم  Dai است که در رتبه اول بهترین ارزهای دیجیتال DeFi قرار گرفته است. شما برای گرفتن وام به صورت توکن Dai و دیگر فعالیت ها در پلت فرم  Maker DAO می توانید از توکن Maker استفاده کنید. گفتنی است Maker نیز در دسته بهترین ارزهای دیجیتال DeFi قرار گرفته است.

 • MKR، نماد اختصاری ارز Maker است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 47 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است و با قیمت تقریبی 975 دلار به فروش می رسد.
 • عرضه نهایی ارز دیجیتال Maker 1.005.577 واحد است که در حال حاضر حدود 977 هزار واحد در گردش است و در میان کاربران مبادله می شوند.
 • افرادی که ارز دیجیتال MKR داشته باشند، می توانند در رأی گیری ها شرکت کنند و بر عملکرد پروتکل میکر نظارت داشته باشند.
 • ارز  Maker روی شبکه بلاک چین اتریوم ساخته شده است.
 • هدف اصلی ایجاد این توکن، ساده کردن پرداخت ها در سطح بین المللی است.
 • ارز دیجیتال Dai (اولین مورد از لیست بهترین ارزهای دیجیتال DeFi که بررسی کردیم) با ارز دیجیتال Maker ارتباط دارد. درواقع توکن Maker کمک می کند قیمت ارز دیجیتال Dai همواره 1 دلار باقی بماند.
 • برای ثابت نگه داشتن قیمت Dai، با توجه به افت و خیزهای قیمتی، ارز دیجیتال Maker یا از بین می رود یا ایجاد می شود. درواقع از این ارز دیجیتال برای مقابله با نوسانات بازار استفاده می شود.
 • توکن MKR به عنوان وثیقه برای پلت فرم  Maker هم استفاده می شود.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال Maker

۱- صرافی کوینکس (CoinEx)

۲- صرافی کوکوین (Kucoin)

۳- صرافی بای بیت (Bybit)

۴- صرافی FTX

۵- صرافی اوککس (OKX)

۶- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

۷- صرافی بایننس (Binance)

۸- صرافی یونی سواپ (Uni Swap)

۹- صرافی گیت (Gate.io)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال Maker

۱- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

۲- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

۳- کیف پول متامسک (Metamask)

۴- کیف پول کوین بیس (Coinbase Wallet)

۵- کیف پول سیف پل (Safe Pal)

۶- کیف پول بایننس چین (Binance Chain Wallet)

۷- کیف پول اتمیک (Atomic Wallet)

۹- ارز دیجیتال آوی (Aave)

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال دیفای (defi)

در نظام مالی سنتی زمانی که شخصی به وام نیاز داشته باشد، مجبور است به بانک ها و سازمان های واسط اعتماد کند و از آن ها با شرایطی که گاهی سخت است وام دریافت کند. با پیدایش امور مالی غیرمتمرکز DeFi، پلت فرم هایی به وجود آمدند که دریافت وام و حتی اعطای وام در ازای دریافت سود را برای کاربران بسیار ساده کرده اند. 

یکی از بهترین پلت فرم ها در این زمینه Aave است که در ادامه قصد داریم توکن بومی آن را که یکی از بهترین ارزهای دیجیتال DeFi است، بررسی کنیم.

 • AAVE، نماد اختصاری ارز دیجیتال Aave است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 50 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است و با قیمت تقریبی 61 دلار فروخته می شود.
 • عرضه نهایی ارز  Aave 16 میلیون واحد است که در حال حاضر بیش از 13 میلیون واحد آن در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
 • Aave یک استخر نقدینگی و پلت فرم  وام دهی است.
 • به زبان ساده Aave یک سیستم وام دهی البته از نوع غیرمتمرکز است که افراد می توانند بدون نیاز به واسط و تنها از طریق دارایی ارز دیجیتال خود، وام دریافت کنند.
 • شما در پلت فرم  Aave علاوه بر دریافت وام می توانید با اعطای وام به دیگران سود کسب کنید.
 • Aave یک توکن مبتنی بر شبکه اتریوم بوده که براساس استاندارد ERC-20 ساخته شده است.
 • دارندگان توکن Aave می توانند در راستای تصمیم گیری های بهتر برای پلت فرم، نظرات خود را اعلام کنند. برای این کار دارندگان توکن می توانند در رأی گیری ها شرکت کنند.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال Aave

۱- صرافی کوکوین (Kucoin)

۲- صرافی FTX

۳- صرافی اوککس (OKX)

۴- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

۵- صرافی بایننس (Binance)

۶- صرافی کوین بیس (Coinbase Exchange)

۷- صرافی یونی سواپ (Uni Swap)

۸- صرافی کراکن (Kraken)

۹- صرافی گیت (Gate.io)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال Aave

۱- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

۲- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

۳- کیف پول متامسک (Metamask)

۴- کیف پول کوین بیس (Coinbase Wallet)

۵- کیف پول هایپر (HyperPay Wallet)

۶- کیف پول سیف پل (Safe Pal)

۷- کیف پول بایننس چین (Binance Chain Wallet)

۸- کیف پول اتمیک (Atomic Wallet)

۱۰- ارز دیجیتال نوترینو یو اس دی (Neutrino USD)

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال دیفای (defi)

استیبل کوین ها در بازار ارزهای دیجیتال برای اهداف مختلف همچون کاهش ریسک در میان دارایی کاربران استفاده می شود. Neutrino USD هم یکی از بهترین ارزهای دیجیتال DeFi و یک استیبل کوین غیرمتمرکز است که در فضای DeFi استفاده می شود. در ادامه این ارز دیجیتال و سپس صرافی ها و کیف پول های پشتیبان این ارز را بررسی کرده ایم.

 • USDN، نماد اختصاری Neutrino USD است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 54 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است و با قیمت تقریباً یک دلار فروخته می شود.
 • عرضه نهایی توکن مشخص نشده است؛ با این حال (در زمان نگارش این مقاله) تعداد 771.271.499 واحد در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
 • Neutrino USD یک استیبل کوین است که قیمت آن تقریباً یک دلار است و ارز دیجیتال Waves پشتوانه این استیبل کوین به حساب می آید.
 • ارز دیجیتال USDN را می توان یک استیبل کوین نامید که در انجام تراکنش های بین شبکه ای DeFi به کار گرفته می شود. درواقع این توکن به وجود آمد تا در فضای غیرمتمرکز استفاده شود.
 • کاربران می توانند با استفاده از قرارداد هوشمند و به کمک ارز دیجیتال Wave، توکن های USDN را بسازند که از بهترین ارزهای دیجیتال DeFi است.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال Neutrino USD

۱- صرافی کوکوین (Kucoin)

۲- صرافی یونی سواپ (Uniswap)

۳- صرافی هات بیت (Hotbit)

۴- صرافی Curve Finance

۵- صرافی MEXC

۶- صرافی Waves Exchange

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال Neutrino USD

۱- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

۲- کیف پول اتمیک (Atomic)

۳- کیف پول متامسک (Metamask)

۴- کیف پول بایننس چین ولت (Binance Chain Wallet)

سخن پایانی

تعداد ارزهای دیجیتال بسیار زیاد است و روز به روز به این تعداد اضافه می شود. اگر ارزهای دیجیتال مختلف را نشناسید، امکان سود از موقعیت های مختلف را از دست خواهید داد. کاربرد ارزهای دیجیتال محدود به انجام معاملات برای تریدرها نمی شود و این ارزها معمولاً برای برطرف کردن یکی از نیازهای عموم مردم به وجود می آیند. 

بنابراین با شناخت آن ها احتمالاً می توانید امور روزانه زندگی خود را با کیفیت و امنیت بالاتر و البته هزینه پایین تر انجام دهید. یک دسته از ارزهای دیجیتال در حوزه امور مالی غیرمتمرکز قرار می گیرند ک برای تسهیل امور مالی مانند سیستم وام دهی، انجام امور بانکی و… به وجود آمدند. 

در مقاله ای که مطالعه کردید، سعی کردیم لیستی از بهترین ارزهای دیجیتال DeFi را به شما معرفی کنیم. عبارات و اصطلاحات زیادی در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد که شاید پیش از این نشنیده باشید یا درک مفهوم آن برای شما چندان ساده نباشد. 

اگر شما هم قصد فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال را داشته باشید و بخواهید با فناوری بلاک چین و فواید و البته کاربرد آن آشنا شوید، می توانید در یک دوره آموزش ارز دیجیتال شرکت کنید تا در کنار آشنایی با مفاهیم ضروری بتوانید خرید و فروش و اصول معامله گری در این بازار را نیز آموزش ببینید.

پرسش های متداول

۱- DeFi چیست؟

عبارت DeFi از ابتدای کلمات Decentralized Finance گرفته شده است و به امور مالی غیرمتمرکز اشاره دارد.

۲- بهترین ارزهای دیجیتال DeFi کدام هستند؟

Dai، Wrapped Bitcoin، Uniswap، Avalanche، chainlink، Tezos، Theta Network، Maker، Aave، Neutrino USD براساس طبقه بندی سایت کوین مارکت کپ، بهترین ارزهای دیجیتال DeFi هستند.

۳- کدام شبکه بلاک چین میزبان بیشترین پروژه های ارز دیجیتال Defi است؟

شبکه بلاک چین حدوداً 70 درصد پروژه های Defi را در خود جای داده است.

۴- بزرگ ترین معایب سیستم مالی غیرمتمرکز یا DeFi چیست؟

شاید بزرگ ترین ایراد یک سیستم مالی غیرمتمرکز را بتوان برگشت پذیر نبودن تراکنش ها دانست. این ویژگی که البته امنیت را بالاتر می برد، گاهی به دلیل خطاهای انسانی موجب شده است که تراکنش هایی اشتباهی انجام شوند.

۵- عمده کاربرد پروژه های DeFi در کدام زمینه هاست؟

امور بانکی، سیستم وام دهی و سپرده گذاری و صرافی های غیرمتمرکز.

ادامه مطلب
dusk
ارز دیجیتال داسک (Dusk) چیست؟ به...

نمودار لحظه ای ارز دیجیتال داسک (Dusk)


همان طور که احتمالاً می دانید، ساتوشی ناکاموتو در سال 2009 اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز، یعنی بیت کوین را پایه گذاری کرد. هدف اصلی او از ایجاد این ارز رمزنگاری شده، ایجاد یک سیستم مالی دیجیتالی بود تا بتواند مستقل از هر شخص، دولت یا سازمانی کار کند و می توان گفت تا امروز بیت کوین به هدف خود رسیده است و انتظار می رود هیاهوی موجود در پیرامون ارز دیجیتال داسک همچنان در آینده ادامه دار باشد، اما با وجود همه این ها بیت کوین فاصله زیادی با کامل بودن دارد. یکی از ثمرات ارز دیجیتال بیت کوین، ظهور یک سیستم مالی غیرمتمرکز به نام defi/’>دیفای (DeFi) است. این سیستم مالی سبب ایجاد تعداد زیادی پلتفرم غیرمتمرکز دیگر مانند شبکه ارز دیجیتال داسک (Dusk Network) شده است. در ادامه این مقاله به معرفی این شبکه و ارز دیجیتال آن خواهیم پرداخت.

ارز دیجیتال داسک (Dusk) چیست؟

Dusk ارز دیجیتال اختصاصی شبکه داسک است و از آن به عنوان Utility Token برای تأمین مالی و توسعه پروژه Dusk  و همچنین معامله توکن ها هم به شکل یک طرفه و هم از طریق سواپ اتمی (Atomic Swaps) استفاده می شود.

داسک یک توکن BEP-2 و ERC-20 است و از آن برای توسعه قراردادهای هوشمند استفاده می شود. پروتکل Dusk ترکیبی از الگوریتم اجماع سفارشی خود (Segregated Byzantine Agreement) و رمزنگاری دانش صفر است. در این شبکه از برنامه هایی استفاده شده که به کمک آن ها امکان مستقرشدن اپلیکیشن های غیرمتمرکز یا DApp ها فراهم شده است. این برنامه های غیرمتمرکز نقش بسیار مهمی در شبکه Dusk ایفا می کنند. مشاغل مختلف و کسب و کارها با استفاده از این شبکه می توانند ابزارهای مالی مانند اوراق بهادار را با استفاده از حریم خصوصی با حفظ قراردادهای هوشمند استفاده کنند.

مبادلات اتمی یا اتمیک سواپ (Atomic Swaps) چیست؟

اتمیک سواپ

اتمیک سواپ یا مبادله اتمی، روشی برای مبادله مستقیم ارزهای دیجیتال به صورت شخص به شخص است؛ به گونه ای که دیگر نیازی به نهادهای واسطه مانند صرافی ها وجود نداشته باشد. این مبادلات درواقع تکنیکی برای تبادل سریع ارزهای دیجیتال در بلاک چین های مختلف است. این روش در بیشتر موارد به عنوان مبادلات زنجیره ای اتمی (Atomic cross-chain Trading) شناخته می شود؛ جایی که تبادل از طریق یک قرارداد هوشمند بین دو کیف پول رمزنگاری شخصی انجام می شود. این مبادلات به صورت تراکنش های همتا به همتا (P2P) و از طریق بلاک چین های مختلف انجام می شود.

انجام معاملات و نقل و انتقالات مالی اولین ویژگی ارز دیجیتال داسک است. از طرفی از شبکه Dusk می توان برای پرداخت کارمزد تراکنش ها و مستقرکردن برنامه های غیرمتمرکز استفاده کرد. درحقیقت از این ارز هم برای تراکنش های عملیاتی و هم به عنوان گس استفاده می شود.

شبکه داسک (Dusk Network) چگونه کار می کند؟

شبکه ارز دیجیتال داسک (Dusk)

شبکه ارز دیجیتال Dusk ادعا می کند که بلاک چینی قابل برنامه ریزی و محرمانه است و مبتنی بر پروتکل دانش صفر یا ZKP کار می کند. نکته اساسی در طراحی این شبکه، زیرساخت عمومی مقیاس پذیر و حفظ حریم خصوصی اطلاعات است که سبب می شود حریم خصوصی این شبکه به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند. به طورکلی بلاک چین Dusk نتورک در حوزه حریم شخصی و محافظت از اطلاعات فعالیت دارد. شما با استفاده از شبکه Dusk می توانید ارزهای خود را به صورت کاملاً ناشناس و خودکار انتقال دهید. درحقیقت برخلاف بیت کوین و ارزهای دیگر که تراکنش ها قابل رهگیری هستند، در این شبکه امکان اطلاع از جزئیات تراکنش های انجام شده وجود ندارد.

می توان گفت عملکرد منحصربه فرد این شبکه از طریق مکانیسم اجماع آن یعنی SBA انجام می شود. با استفاده از این مکانیسم به جای استفاده از قدرت محاسباتی، اعتبارسنج ها توکن های Dusk خود را در شبکه قفل می کنند. شبکه نیز به آن ها این امکان را می دهد تا برای اضافه شدن بلوک جدید به بلاک چین تصمیم گیری کنند. مکانیسم اجماع SBA درواقع نسخه ای ارتقایافته از مکانیسم اجماع اثبات کار (PoS) است و استفاده از آن در شبکه داسک سبب کاهش اتلاف انرژی و افزایش سرعت تراکنش ها شده است.

پروتکل دانش صفر یا Zero-Knowledge در شبکه داسک چگونه کار می کند؟

همان طور که اشاره شد، شبکه ارز دیجیتال Dusk در ساختار خود از پروتکلی به نام دانش صفر استفاده می کند. این شبکه از پروتکل دانش صفر، برای اعتباربخشیدن به عملکردهای شبکه استفاده می کند که شامل حق دسترسی به خدمات، تراکنش ها و… است. درواقع با استفاده از این پروتکل، کاربران دیگر لازم نیست برای استفاده از شبکه هویت خود را آشکار کنند و می توانند بدون اینکه جزئیات تراکنش ها و معاملات را بدانند، تا زمانی که محاسبات را به صورت درست انجام می دهند، در آن شرکت کنند.

تیم پروژه ارز دیجیتال Dusk

تیم پروژه ارز دیجیتال داسک (Dusk)

شبکه این ارز دیجیتال در سال 2018 و با هدف ارائه قراردادهای هوشمند بومی محرمانه و حفظ حریم خصوصی برای خدمات مالی، توسط امانوئل فرانسیونی (Emanuele Francioni)، فولیو ونچورلی (Fulvio Ventureli) و جلو پول (Jello Pol)، سه نفر اصلی تیم پروژه Dusk راه اندازی شد.

این پروژه علاوه بر این سه نفر به عنوان بنیان گذاران اصلی، 17 عضو دیگر دارد. بیشتر این افراد هم مهندسان حوزه بلاک چین یا متخصصان فناوری و تکنولوژی هستند. وجود گروهی 9 نفره از مشاوران حوزه بازرگانی نیز بر پیشرفت پروژه Dusk تأثیر بسزایی داشته است.

ویژگی های کلیدی شبکه ارز دیجیتال Dusk

 • تمرکز نداشتن

از بین رفتن تمرکز منابع در استخرهای استیکینگ، دارندگان کوچک تر را تشویق می کند تا در اجماع شرکت کنند.

 • استفاده از یک مکانیسم اجماع محرمانه (Private PoS)

استفاده از مکانیسم اجماع توافق بیزانس جداشده یا SBA، به تولیدکنندگان بلوک امکان می دهد تا بتوانند توکن ها را به صورت ناشناس استیک کنند.

 • قابلیت تعویض

از آنجا که قدرت رأی دهی همواره به صورت تصادفی در میان تمام اعتباردهنده ها در شبکه Dusk تغییر می کند، همه افراد در شبکه این شانس را دارند که به عنوان یک شرکت کننده در اجماع مشارکت داشته باشند.

 • تراکنش های سریع

به دلیل ماهیت پروتکل اجماع شبکه ارز دیجیتال داسک، تراکنش ها در این شبکه به سرعت تکمیل می شوند.

مزایا و معایب شبکه ارز دیجیتال Dusk

مزایا شبکه داسک

 1. سرعت تراکنش ها: تراکنش ها در این شبکه تنها به چند ثانیه برای تکمیل و نهایی شدن نیاز دارند.
 2. تمرکز نداشتن: برای استفاده از بلاک چین این شبکه، تأیید یک مقام مطمئن لازم نیست.
 3. حفظ حریم خصوصی کاربران: شبکه داسک حریم خصوصی کامل را برای کاربران فراهم می کند.
 4. نیاز به حداقل قدرت پردازش: با توجه به استفاده از مکانیسم SBA، در طول انجام تراکنش ها به حداقل میزان توان محاسباتی نیاز است.
 5. امکان مشارکت برابر در اجماع: هرکسی که مالک ارز دیجیتال Dusk باشد، واجد شرایط شرکت در اجماع است.

معایب شبکه داسک

 1. وجود پلتفرم های مشابه با شبکه Dusk که مقیاس پذیری بیشتری از آن دارند.
 2. در حال حاضر پروژه ارز دیجیتال داسک، در مراحل اولیه تکامل خود بوده و تحقیق و توسعه در آن همچنان ادامه دارد. درنتیجه این شبکه هنوز به طور کامل توسعه نیافته و وضعیت کاملاً پایداری ندارد.

آینده ارز دیجیتال Dusk

آینده داسک Dusk

در حال حاضر یکی از مهم ترین دغدغه هایی که افراد با توجه به پیشرفت تکنولوژی و فناوری اینترنت درگیر آن هستند، حفظ حریم خصوصی و حفاظت از اطلاعات است؛ به همین دلیل یکی از دلایل افزایش محبوبیت پروژه هایی مانند پروژه ارز دیجیتال مذکور امنیت بالای این شبکه هاست.

علاوه بر امنیت، این پروژه به تازگی با کمپانی های بزرگی مانند Reserve، BlockVenture Coalition و CipherBlade شروع به همکاری کرده است و پیش بینی می شود در آینده به تعداد این کمپانی ها اضافه شود. از طرفی قیمت ارز دیجیتال داسک در هفته های پایانی سال 2021 به قیمت امیدوارکننده 1 دلار به ازای هر توکن افزایش یافته است و با توجه به پیش بینی پلتفرم WalletInvestor این توکن می تواند در سال آینده رشدی 77 درصدی را تجربه کند. پیش بینی بلندمدت این پلتفرم می گوید که توکن Dusk می تواند در 5 سال به 2.30 دلار برسد.

کیف پول های ارز دیجیتال Dusk

اگر مایل به نگهداری از ارز دیجیتال داسک هستید، باید توجه داشته باشید که توکن داسک بر بستر بلاک چین اتریوم ساخته شده است؛ به همین دلیل تمام کیف پول هایی که از ارزهای دیجیتال با استاندارد ERC-20 پشتیبانی می کنند، برای ذخیره سازی این ارز دیجیتال نیز مناسب اند. در ادامه شما را با لیستی از کیف پول های مناسب برای ذخیره Dusk آشنا خواهیم کرد:

1- کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

2- کیف پول سخت افزاری کیپ کی (Keep Key)

3- کیف پول نرم افزاری مای اتر والت (MyEtherWallet)

4- اتمیک ولت (Atomic Wallet)

5- کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس (Ledger Nano S)

6- کیف پول تراست والت (Trust Wallet)

7- کیف پول نرم افزاری اکسودوس (Exodus)

صرافی های ارائه دهنده ارز دیجیتال Dusk

ارز دیجیتال داسک در بسیاری از صرافی های ارز دیجیتال بین المللی لیست شده و قابل خرید و فروش است. در ادامه لیستی از معتبرترین صرافی هایی که می توانید از آن ها ارز دیجیتال مذکور را تهیه کنید، آورده شده است.

1- صرافی بایننس (Binance)

2- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

3- صرافی کوکوین (Kucoin)

4- صرافی کوین بیس پرو (Coinbase pro)

5- صرافی یونی سواپ (Uniswap)

6- صرافی بیت رکس (Bittrex)

7- صرافی Gate.Io

8- صرافی بای بیت (Bybit)

خرید (ترید) ارز دیجیتال داسک

اگر مایل به خرید این ارز دیجیتال هستید، ابتدا در یکی از صرافی های پشتیبان این ارز ثبت نام کرده و مراحل احراز هویت را طی کنید. پس از آنکه حساب شما تأیید و آماده ثبت سفارش خرید شد، لازم است براساس نوع ارز جفت شده با ارز دیجیتال مذکور حساب کاربری خود را شارژ کنید. برای این کار به مراحل زیر توجه کنید:

شارژ حساب کاربری صرافی

 1. برای شارژ حساب از طریق داشبورد صرافی به بخش «کیف پول /Wallet» بروید.
 2. از میان لیست کیف پول های موجود، ارزی که قصد واریز آن را دارید، انتخاب کنید.
 3. پس از آن روی گزینه «واریزDeposit » کلیک کنید.
 4. با انتخاب این گزینه، آدرس کیف پول ارز انتخاب شده، به شما نمایش داده می شود.
 5. این آدرس را کپی کرده یا بارکد را اسکن کنید.
 6. با در نظر گرفتن کسر کارمزد، مبلغ مدنظر را برای خرید ارز دیجیتال داسک واریز کنید.

ثبت سفارش خرید ارز دیجیتال Dusk

 1. پس از شارژ حساب کاربری خود، از طریق داشبورد صرافی به گزینه «بازار، خرید آسان، خرید و فروشTrade/» بروید.
 2. در این صفحه ابتدا جفت ارز مدنظر را انتخاب کنید.
 3. سپس به باکس خرید بروید و نوع ثبت سفارش را از میان گزینه های موجود انتخاب کنید.
 4. شما می توانید یک سفارش محدود/ Limit یا بازار/ Market ثبت کنید.
 5. با ثبت سفارش بازار سفارش ما به سرعت نهایی شده و خرید به قیمت لحظه ای انجام می شود.
 6. اما با ثبت سفارش محدود می توانید قیمت مدنظر را مشخص کرده و سفارش خود را در لیست سفارش های ثبت کنید و منتظر نهایی شدن آن بمانید.
 7. درنهایت با خرید ارز دیجیتال داسک این ارز به کیف پول صرافی شما اضافه می شود.

سخن پایانی

پروتکل Dusk یک بلاک چین متمرکز بر حفظ حریم خصوصی کاربران است که مبتنی بر پروتکل دانش صفر یا همان Zero Knowledge Protocol است. توکن اختصاصی شبکه داسک با علامت تجاری Dusk نشان داده می شود. ارز دیجیتال Dusk یک توکن ساخته شده بر بستر شبکه اتریوم و براساس استاندارد ERC20 است. همین امر سبب شده که کاربران، گزینه های بسیار متنوعی برای انتخاب کیف پول مدنظر خود برای ذخیره سازی ارز دیجیتال Dusk داشته باشند.

در این مقاله سعی کردیم به معرفی کامل این ارز دیجیتال بپردازیم. شما با خواندن این مقاله می توانید اطلاعاتی درباره آن به دست آورید و با این شبکه آشنا شوید.

پرسش های متداول

Dusk ارز دیجیتال اختصاصی شبکه داسک است و از آن به عنوان Utility Token برای تأمین مالی و توسعه پروژه این ارز و همچنین معامله توکن ها هم به شکل یک طرفه و هم از طریق سواپ اتمی (Atomic Swaps) استفاده می شود.

خیر. ارز دیجیتال داسک را نمی توان به روش سنتی با استفاده از ماینرها استخراج کرد. این ارزها توسط تیم سازنده ساخته و استخراج و سپس عرضه می شوند.

برای خرید ارز دیجیتال داسک می توانید به صرافی متمرکز یا غیرمتمرکز بین المللی مراجعه کنید. از جمله این صرافی ها می توان به صرافی های معتبر ارز دیجیتال بایننس، هوبی گلوبال، کوکوین، کوین بیس پرو و یونی سواپ اشاره کرد.

از کیف پول های زیر می توانید برای نگهداری ارز دیجیتال داسک استفاده کنید.

ادامه مطلب
ارز دیجیتال Mirror Protocol
ارز دیجیتال (Mir (Mirror Protocol چیست؟...

نمودار لحظه ای ارز دیجیتال Mirror Protocol (MIR)


ارز دیجیتال Mirror Protocol (MIR) چیست؟

ارز دیجیتال Mirror Protocol پروتکلی غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است. این پروتکل برای دارایی های مصنوعی طراحی شده و در بخش مالی غیرمتمرکز فعالیت می کند. Mirror Protocol ابزارها و امکاناتی را ارائه می دهد که براساس آن ها کاربران می توانند دارایی های مصنوعی مدنظر خود را ایجاد کنند. این دارایی ها نسخه توکنیزه شده دارایی های واقعی مانند سهام یا کالا هستند.

دارایی های مصنوعی یا synthetic assets که از طریق پروتکل Mirror ایجاد می شوند، با نام Mirrored Assets یا mAssets شناخته می شوند. همان طور که از نام این پروژه نیز مشخص است، Mirrored Assets منعکس کننده قیمت واقعی این دارایی ها هستند. بلاک چین Terra میزبان ارز دیجیتال Mirror Protocol بوده و امکان انجام عملیات چند زنجیره و بین زنجیره ای را برای پروتکل Mirror فراهم کرده است. با وجود این ویژگی کاربران می توانند از طریق پروتکل Mirror به زنجیره هوشمند بایننس و شبکه اتریوم دسترسی داشته باشند.

ایده اصلی این پروژه سبب شده تا کاربران بتوانند از طریق این پلتفرم سهام ایالات متحده آمریکا را در 24 ساعت شبانه روز و هر روز هفته معامله کنند. هر فردی از هر جای دنیا می تواند از این طریق وارد معامله شود؛ بنابراین موانع ورود به بازارهای مالی کاهش پیدا کرده و دسترسی به آن ها آسان تر شده است. درنهایت نیز ارز دیجیتال Mir توکن کاربردی این پروتکل است و نقش جدایی ناپذیری در سیستم حاکمیت Mirror Protocol ایفا می کند.

تاریخچه ارز دیجیتال (Mirror Protocol) Mir

ارز دیجیتال Mirror Protocol

این ارز توسط شرکت Terraform Labs در سال 2020 راه اندازی شد. بنیان گذار و مدیرعامل شرکت Terraform Labs فردی به نام Do Kwon است. این شرکت در کشور کره جنوبی واقع شده و توسعه دهنده شبکه Terra است.

Do Kwon پیش از آنکه مدیرعامل شرکت Terraform Labs باشد، به عنوان مهندس نرم افزار در شرکت های معتبری مانند مایکروسافت و اپل مشغول به کار بوده و علاوه بر این دو، سمت مدیرعاملی Anyfi را نیز بر عهده داشته که یک شرکت استارتاپی ارائه دهنده راه حل های غیرمتمرکز برای شبکه های بی سیم مش است.

ویژگی های ارز دیجیتال (Mirror Protocol) Mir

 1. این پروتکل توسط قراردادهای هوشمند پشتیبانی می شود.
 2. کاملاً غیرمتمرکز است و توسط دارندگان ارز دیجیتال Mir اداره می شود.
 3. توکن Mirror از قبل استخراج نشده و براساس نقشی که در پروتکل دارد، میان شرکت کنندگان توزیع می شود.
 4. هدف اصلی این پروژه ورود آسان افراد به بازارهای مالی است.
 5. این پروتکل با تسهیل فرایند نقدینگی از ایجاد دارایی های مصنوعی حمایت می کند.
 6. کل سیستم حاکمیت غیرمتمرکز و دموکراتیک است.
 7. کاربران می توانند با اضافه کردن نقدینگی به شبکه، براساس مشارکت خود جوایزی کسب کنند.
 8. تمام تراکنش ها بدون واسطه و در دفتر کل بلاک چین انجام می شود.

مزایای ارز دیجیتال (Mirror Protocol) Mir

پیش از بررسی نحوه عملکرد و کاربردهای این ارز بهتر است ابتدا با مزایا آن آشنا شویم.

 1. به لطف فناوری موجود در Mirror Protocol کاربران می توانند دارایی های توکنیزه شده خود را بدون داشتن سهام یا دارایی واقعی، تنها با ایجاد دارایی مصنوعی، مدیریت و معامله کنند.
 2. پروتکل Mirror فرصت منحصربه فردی را فراهم کرده تا کاربران بتوانند بدون در اختیار داشتن دارایی مالی واقعی مانند سهام یا فلزات گران بها، توکن ها را معامله کنند.
 3. از طریق این پروتکل کاربران می توانند بدون وجود مانع مکانی و زمانی، دارایی های توکن شده (مانند سهام) را معامله کنند.
 4. امنیت پروتکل Mirror توسط مکانیسم Tendermint Delegated Proof of Stake تأمین می شود.
 5. این شبکه کاملاً غیرمتمرکز است و تصمیم گیری های حاکمیتی از طریق دارندگان ارز دیجیتال Mir صورت می گیرد.

نحوه عملکرد ارز دیجیتال (Mirror Protocol) Mir

در Mirror Protocol، کاربران در یک یا چند نقش زیر فعالیت می کنند و هرکدام به نحوی انجام بخشی از وظایف شبکه را بر عهده دارند. این گروه ها عبارت اند از:

 1. Trader
 2. Minter & Shorter
 3. Liquidity Provider
 4. Staker

علاوه بر موارد بالا، عوامل کمکی ویژه ای به نام Oracle Feeders وجود دارند. این عوامل برای ایجاد زیرساخت های پروتکل Mirror موردنیاز هستند که در ادامه به معرفی هریک از اجزا می پردازیم:

 • معرفی Trader

تریدر یا معامله گر به فردی گفته می شود که از طریق Terraswap، دارایی های mAssets را در ازای UST خرید و فروش کرده و سود کسب می کند.

 • معرفی Minter & Shorter

Minter کاربری است که با هدف به دست آوردن توکن های تازه استخراج شده، خود را در وضعیت بدهی وثیقه (collateralized debt position) یا همان CDP قرار می دهد. وثیقه ها به شکل mAssets، UST و وثیقه های موجود در لیست سفید هستند.

Shorter نیز کاربری است که وارد CDP می شود؛ با این تفاوت که این گروه توکن های استخراج شده را به سرعت فروخته و توکن های sLP تازه ضرب شده را دریافت می کنند. این گروه می توانند با استیک کردن توکن های sLP خود، ارز دیجیتال MIR را به عنوان پاداش دریافت کنند.

 • معرفی Liquidity Provider

اعضای این گروه مقادیر برابری از mAsset و UST را به استخر Terraswap مربوط اضافه می کنند و نقدینگی آن بازار افزایش می دهند. این گروه در ازای تأمین نقدینگی استخر، از طریق توکن های LP تازه استخراج شده پاداش دریافت می کنند که این میزان آن نشان دهنده سهم آن ها از استخر است.

همچنین این گروه پاداش هایی را از طریق کارمزد معاملات استخر دریافت می کنند. کاربران می توانند توکن های LP خود را برای بازپس گیری سهم mAsset و UST خود از استخر بسوزانند.

 • معرفی Staker

Staker کاربری است که توکن های LP، sLP یا MIR خود را در شبکه استیک کرده و در ازای آن پاداشی به صورت ارز دیجیتال MIR دریافت می کند. کاربرانی که توکن های sLP یا LP را استیک کرده باشند، از طریق توکن های جدید MIR حاصل از تورم پاداش دریافت می کنند، اما به کاربرانی که توکن MIR را استیک کرده باشند، از طریق کارمزد برداشت CDP پاداش اعطا می شود.

اگر کاربر توکن های MIR را استیک کرده باشد، با توجه به میزان MIR استیک شده واجد شرایط شرکت در تصمیم گیری های حاکمیتی و دریافت قدرت رأی خواهد بود. استیک کنندگان توکن های LP و sLP می توانند در هر زمانی دارایی خود را برداشت کنند، اما استیک کنندگان توکن MIR تنها زمانی می توانند دارایی خود را برداشت کنند که توکن آن ها در رأی گیری های در حال انجام شبکه استفاده نشده باشند.

 • معرفی Oracle Feeder

اوراکل فیدر یک حساب تعیین شده Terra و مسئول ارائه قیمت دقیق یک دارایی خاص یا وثیقه موجود در لیست سفید (Whitelisted collateral) است. تنها این گروه از کاربران مجاز به به روزرسانی قیمت دارایی منعکس شده (reflected asset) هستند.

به دلیل نقش حیاتی این گروه در پایداری عملیاتی دارایی های موجود در پروتکل، اعضای Oracle Feeder تنها از طریق حاکمیت انتخاب شده و اگر در انجام وظایف خود ضعیف عمل کنند، به سرعت جایگزین خواهند شد.

بررسی وضعیت توکن Mirror

میزان ارز دیجیتال بومی پروتکل Mirror نیز مانند برخی ارز از جمله بیت کوین محدود بوده و در حال حاضر از مجموع 370,575,000 MIR، میزان 144,305,028 MIR از آن در گردش است. درنهایت پس از آنکه مجموع کل ارز دیجیتال Mir به بازار وارد شود، فرایند استخراج این ارز متوقف خواهد شد.

درواقع عرضه محدود ارز به عنوان یک مکانیسم ضد تورمی از کاهش ارزش آن جلوگیری می کند. اگر تعداد توکن های MIR در گردش را در قیمت فعلی MIR ضرب کنیم، عدد به دست آمده با ارزش بازار پروتکل Mirror برابر خواهد بود. ارزش بازار یک ارز رتبه آن را در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال تعیین می کند و مشخص کننده تسلط و سهم آن از بازار است.

کاربردهای ارز دیجیتال (Mirror Protocol) Mir

ارز دیجیتال Mirror Protocol

پروتکل Mirror روی بلاک چین Terra ساخته شده و توسط قراردادهای هوشمند پشتیبانی می شود؛ از این رو این شبکه کاربران سرتاسر جهان را قادر می سازد تا به راحتی سهام، کالاها و سایر دارایی های مالی را با یکدیگر معامله کنند. از آنجا که Mirror Protocol روی بلاک چین ایجاد شده، برای درک بهتر عملکرد آن لازم است با بلاک چین Terra آشنا شویم.

شبکه Terra پروتکلی مبتنی بر بلاک چین است و به کاربران کمک می کند تا نرم افزارهای DeFi، اپلیکیشن های غیرمتمرکز و پروتکل هایی را ایجاد کنند. Terra براساس مکانیسم توافقی Delegated Proof of Stake مبتنی بر Tendermint اجرا می شود. این موضوع سبب ایجاد محیطی عالی برای پروتکل هایی مانند Mirror شده است. شبکه Terra، مکانیسم DPoS را با Cosmos SDK ترکیب می کند تا بتواند ابزارهایی را برای دارایی های مصنوعی یا همان mAssets ایجاد کند.

هر زمان که کاربر قصد ایجاد یک دارایی مصنوعی (mAsset) را داشته باشد، لازم است از توکن هایی مانند استیبل کوین TerraUSD (UST) برای وثیقه گذاری و ایجاد دارایی های مصنوعی پروتکل Mirror استفاده کند. این شبکه با همکاری دو گروه استخراج کنندگان (Minters) و معامله گران (Traders) اجرا می شود.

Minter های شبکه mAssets را ایجاد می کنند و سپس بازار دارایی های مصنوعی را تشکیل می دهند. کاربران می توانند برای دریافت حق رأی در سیستم حاکمیتی Mirror Protocol، ارز دیجیتال Mir را استیک کرده و به این ترتیب بخشی از کارمزد معاملات را دریافت کنند.

کیف پول های ارز دیجیتال (Mirror Protocol) Mir

ارز دیجیتال Mirror Protocol

تاکنون کیف پول های بسیاری در دو نوع نرم افزاری و سخت افزاری برای ذخیره و مدیریت دارایی های دیجیتالی طراحی شده و قابل دانلود یا خرید هستند. با توجه به نوع و میزان دارایی دیجیتالی می توانید از میان گزینه های موجود مناسب ترین را انتخاب کنید؛ برای مثال کیف پول های سرد یا همان سخت افزاری امنیت بالایی را به کاربران ارائه می دهند؛ از این جهت مناسب افرادی است که حجم بالایی از دارایی دیجیتالی را خریداری می کنند و قصد سرمایه گذاری بلندمدت در بازار را دارند.

در مقابل کیف پول نرم افزاری یا گرم به راحتی در گوشی موبایل و کامپیوتر نصب می شود و به صورت رایگان در دسترس افراد قرار دارد. این نوع کیف پول مناسب افرادی است که حجم دارایی آن ها اندک است یا دائماً در حال انجام معاملات روزانه هستند. در لیست زیر کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری پشتیبان ارز دیجیتال MIR آمده است:

1- کیف پول لجر (Ledger): کیف پول سخت افزاری با امنیت بالا و ظاهری شبیه به USB

2- کیف پول BRD Wallet: کیف پول نرم افزاری امکان نصب رایگان در موبایل همراه با رابط کاربری آسان

3- کیف پول مای اتر ولت (MyEtherWallet): کیف پول نرم افزاری از نوع وب، امکان استفاده رایگان، امنیت آن به اقدامات امنیتی کاربر بستگی دارد.

4- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet): یکی از بهترین کیف پول های نرم افزاری، دانلود رایگان، برای کاربران موبایل

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال (Mirror Protocol) Mir

این ارز دیجیتال در بسیاری از صرافی های معتبر دیجیتالی لیست شده است. هریک از این صرافی ها، با ارائه رابط کاربری، سطح کمیسیون و جفت ارزهای متنوع با یکدیگر تفاوت دارند. اگر قصد خرید ارز دیجیتال Mir را داشته باشید، بهتر است به دو یا سه مورد از صرافی های پشتیبان این ارز مراجعه کنید و با توجه به امکانات ارائه شده پلتفرم مناسب را انتخاب کنید. در لیست زیر به صرافی های پشتیبان ارز Mir و ارزهای جفت شده با آن اشاره می کنیم:

1- صرافی بایننس Binance (USDT، BTC، BUSD)

2- صرافی کوکوین KuCoin (USDT، UST، KCS)

3- صرافی کوین بیس پرو Coinbase Pro (USD، EUR، GBP، BTC)

4- صرافی io (USDT، ETH)

5- صرافی بیت هامب گلوبال Bithumb Global (USDT، ETH)

6- صرافی MEXC Global (USDT)

7- صرافی ترا سواپ TerraSwap (UST)

8- صرافی هابی Huobi (USDT، BTC، ETH، UST)

9- صرافی کراکن Kraken (EUR، USD)

10- صرافی کوینکس CoinEx (USDT)

11- صرافی هات بیت Hotbit (USDT، BTC)

12- صرافی هیت بیت کوین HitBTC (BTC، USD)

13 صرافی یونی سواپ UniSwap (ETH)

آموزش خرید (ترید) ارز دیجیتال (Mirror Protocol) Mir

پس از انتخاب صرافی مناسب، نوبت به انجام مراحل ثبت نام و احراز هویت در پلتفرم مدنظر می رسد. بهتر است از صرافی ای استفاده کنید که IP ایران را مسدود نکرده و خرید و فروش مقادیر کمی ارز در آن، بدون انجام مراحل احراز هویت امکان پذیر باشد. پس از طی مراحل اولیه، مانند مراحل زیر عمل کنید:

شارژ حساب کاربری

 1. در این مرحله با توجه به ارز جفت شده با Mirror Protocol، حساب خود را شارژ کنید.
 2. برای این کار از قسمت داشبورد موجود در صفحه کاربری خود به بخش کیف پول بروید.
 3. سپس ارز مدنظر را پیدا کنید.
 4. پس از ورود به کیف پول ارز، روی گزینه Receive کلیک کنید.
 5. پس از ورود به صفحه دریافت، آدرس اختصاصی کیف پول ارز انتخابی به شما نشان داده می شود.
 6. این آدرس را اسکن یا کپی کرده و مقادیر دلخواه از ارز را به حساب صرافی خود انتقال دهید.

خرید ارز دیجیتال Mirror Protocol

 1. پس از مدت کوتاهی حساب شما شارژ می شود.
 2. بار دیگر از طریق داشبورد حساب کاربری استفاده کرده و به صفحه Trade صرافی بروید.
 3. در این صفحه جفت ارز مدنظر را انتخاب کنید.
 4. سپس از طریق باکس خرید، نوع ثبت سفارش (Market، Stop Loss و…) را انتخاب کنید.
 5. اگر مایل به ثبت سفارش محدود هستید، می توانید براساس میزان ارز مدنظر سفارش جدیدی در اوردر بوک ایجاد کنید.
 6. یا اینکه از طریق لیست سفارش های فروش سایر کاربران صرافی، سفارش مناسب را پیدا و انتخاب کنید.
 7. در غیر این صورت از طریق ثبت سفارش Market، براساس غیر لحظه ای بازار خرید خود را ثبت کنید.

عوامل مؤثر بر قیمت ارز دیجیتال (Mirror Protocol) Mir

علاوه بر عوامل سنتی مانند احساسات بازار، جریان دارایی ها در صرافی های دیجیتال و به طورکلی اقتصاد، قیمت MIR نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال و دارایی های مالی تحت تأثیر حجم تقاضای سرمایه گذاران قرار می گیرد؛ برای مثال افزایش تقاضای خرید، استیک کردن و بهره مندی از حقوق حاکمیتی شبکه سبب بالارفتن ارزش از دیجیتال Mirror Protocol در بازار خواهد شد. از طرفی قیمت دارایی های mAssets با قیمت واقعی سهام و سایر دارایی هایی که mAsset ها به عنوان نماینده آن ها در بازار حضور دارند، مطابقت دارد.

آینده ارز دیجیتال (Mirror Protocol) Mir

آینده این ارز دیجیتال به عنوان یک ارز به وضعیت کلی بازار و همچنین سطح پذیرش آن در میان سرمایه گذاران و معامله کنندگان بستگی دارد، اما به دلیل نوسانات بازار و متغیرهای مختلفی که در قیمت گذاری یک ارز مؤثر هستند، نمی توان به طور دقیق آینده ارز دیجیتال Mirror Protocol و به طورکلی ارزها را پیش بینی کرد.

با این حال کارشناسان بازار با استفاده از هوش مصنوعی، ابزارهای تجزیه و تحلیل مختلف، روند گذشته و فعلی قیمت ارز Mir تا حدی موفق به پیش بینی آینده این ارز شده اند.

سال میلادی حداقل قیمت به دلار میانگین قیمت به دلار حداکثر قیمت به دلار
2022 2.40 2.47 2.82
2023 3.30 3.42 4.16
2024 4.69 4.83 5.77
2025 6.85 7.09 8.10
2026 10.02 10.30 11.83
2027 14.31 14.82 17.63
2028 21.15 21.75 24.97
2029 30.73 31.60 36.83
2030 44.34 45.92 54.09
2031 66.38 68.67 76.45

نتیجه گیری

ارز دیجیتال Mir ارز بومی پروتکل Mirror بوده و روی بلاک چین Terra ساخته شده است. این پروتکل با هدف ایجاد دارایی های مصنوعی طراحی شده و با ارائه ابزار و امکانات لازم به کاربران کمک می کند تا نسخه توکنیزه شده دارایی های واقعی مانند سهام یا کالا را به صورت دارایی های مصنوعی ایجاد کنند.

پرسش های متداول

این ارز یک پروتکل غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است و امکان ایجاد دارایی های مصنوعی را به کاربران می دهد.

اگر قصد خرید ارز دیجیتال Mir را داشته باشید، تنها کافی است از طریق یکی از صرافی های پشتیبان این ارز مانند Binance، Kraken، Kucoin، Hotbit، HitBTC و… اقدام کنید.

از آنجا که این ارز روی بلاک چین Terra ساخته شده است، می توانید دارایی Mir خود را در تمام کیف پول هایی که از Terra پشتیبانی می کنند، ذخیره کنید. تعدادی از آن ها عبارت اند از: Ledger، Trust Wallet، BRD Wallet، MyEtherWallet و…

ادامه مطلب
WEMIX
ارز دیجیتال ومیکس (WEMIX) چیست؟ به...

نمودار لحظه ای ارز دیجیتال ومیکس (Wemix)اضافه شدن مصادیق نوآورانه ای مانند گیمیفیکیشن کریپتو یا همان ارز دیجیتال مبتنی بر پلتفرم گیم، فناوری بلاک چین و توکن های غیر قابل تعویض (NFT) چشم انداز بازی را به سرعت تغییر می دهد. محبوبیت روزافزون بازی ها در پلتفرم NFT با دسترسی ساده، پاداش های مالی و فضای سرگرم کننده سبب علاقه مندی بسیاری از گیمرهای مشتاق و سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال شده است. علاقه مندان در کنار کسب درآمد از پلتفرم گیم آن نیز لذت می برند.

NFT ها امکان مالکیت منحصربه فرد دارایی های دیجیتال را می دهند که می تواند یک گزینه سرمایه گذاری قانع کننده باشد. اگر به بازی NFT به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری و یا بازی علاقه مند هستید، با بررسی پلتفرم بازی WEMIX و پتانسیل توکن های این ارز ادامه مطلب را بخوانید.

معرفی ارز ومیکس

ارز دیجیتال ومیکس (WEMIX)

WEMIX یک پلتفرم بازی NFT بلاک چین است که توسط مجموعه Wemade Tree Pte توسعه یافته و در زیرمجموعه های یک شرکت کره جنوبی قرارداد. گیمرها در WEMIX می توانند برای بازی هایی که قبلاً از آن لذت می بردند، جوایزی کسب کنند.

بازی های ومیکس حول مفهوم گیم فای طراحی شده اند؛ یعنی گیمیفیکیشن سیستم های مالی مبتنی بر بلاک چین که از مدل های بازی برای کسب درآمد استفاده می کند. پلتفرم های گیم فای به کاربران امکان خرید، فروش و تجارت کلکسیون های دیجیتالی معروف به NFT را می دهند. این بازی ها با موفقیت محتوای بازی را با فناوری بلاک چین ترکیب می کنند تا تجربه ای سرگرم کننده و ارزشمند ارائه دهند.

توسعه دهندگان WEMIX نمایندگان اصلی گروه بازی کره جنوبی به نام WEMADE هستند. این ارز با سوارشدن بر بازی موفق WEMADE ،The Legend of Mir، مجموعه ای از بازی های مبتنی بر بلاک چین را عرضه کرده که به راحتی برای هر دسته از کاربران در دسترس است. دیگر کاربران نیاز ندارند یک کیف پول رمزنگاری بسازند، بلکه تنها برنامه بازی را در پلی استور دانلود کرده و بازی را شروع می کنند.

بازی های ویدئویی یک صنعت سخت و رقابتی هستند و حتی بازی ها را می توان یک کالای مصرفی دانست. گیمرها اغلب به پایان چرخه زندگی یک بازی می رسند که هنوز مشتاق حرکت به سطح بعدی هستند. این امر تا حدودی به دلیل ماهیت مستقل و پراکنده بازی هاست. توسعه دهندگان برای تولید دنباله ها تلاش می کنند تا طول عمر بازی را افزایش دهند و از خروج کاربران از پلتفرم پس از پایان بازی جلوگیری کنند. گیمرهای مشتاق درنهایت برای به حداکثر رساندن فرصت های بازی، در پلتفرم های مختلف سرگرم می شوند.

WEMIX در خط مقدم ساخت بازی هایی است که هدفشان رسیدگی به این مسائل است. بازی های مبتنی بر این ارز در یک اکوسیستم به هم پیوسته از توسعه دهندگان، کاربران و ارائه دهندگان پلتفرم که برای رشد طولانی مدت تعامل دارند، توسعه می یابند. کاربران معنا و ارتباط متقابل را در این اکوسیستم آنلاین پیدا می کنند که به دنیای واقعی سرازیر می شوند. ساخت چنین اکوسیستم پیشرفته ای از اصول اشتراک گذاری، ساختار گردش قوی و شفافیت استفاده می کند.

اولین عنوان مبتنی بر بلاک چین ومیکس CrypTornado بود که در سال 2021 راه اندازی شد. از آن زمان، بازی های بیشتری از جمله BirdTornado، GalaxyTornado، MIR4، AquaTornado، FishingTornado و Rise of Stars اضافه شد. شما به کمک هرکدام از این بازی ها می توانید بخش های منحصربه فرد درون بازی را در قالب NFT به دست آورید و کاربران نیز می توانند آن ها را به توکن های WEMIX تبدیل کنند. یکی از بازی های این مجموعه در سه ماه اول عرضه، بیش از 1 میلیون بار در فروشگاه Google Play دانلود شد و تنها باگذشت یک ماه، حدود 10 میلیون دلار برای این شرکت درآمد داشت.

با وجود تردید دولت ها برای پذیرش بازی های مبتنی بر بلاک چین، فضای پر جنب و جوش بازی کره جنوبی در مقایسه با NFT ها محیط و افق خوشایندی را برای همگان به وجود آورده است. WEMIX پیشتاز این فناوری است که در حال حاضر بیش از ده عنوان بازی روی پلتفرم آن در حال اجراست. بسیاری از شرکت های بازی سازی قصد دارند در سال 2022 مانند WEMIX وارد بازار شوند و با این مجموعه رقابت یا همکاری داشته باشند.

بازی های بلاک چین ومیکس چگونه کار می کنند؟

ارز دیجیتال ومیکس (WEMIX)

بازی های مبتنی بر بلاک چین با قابلیت های NFT به بازیکنان اجازه می دهند تا به تولید عناصر درون بازی را بپردازند. این ویژگی سبب جذب گیمرهایی می شود که در فناوری NFT تخصیص دارند و جالب تر اینکه می توانند ساخته های خود را بین کاربران مبادله کنند؛ برای مثال کاربر می تواند در بازی محبوب Axie Infinity با کشاورزی و فروش یک آیتم درون بازی به نام Smooth Love Potion (SLP) درآمد واقعی کسب کند. NFT ها به جمع آوری و پرورش شخصیت های متحرک حیوان خانگی مانند کاراکتر Axies می پردازند که در بازار نیز معامله می شوند. بازیکنان برای کسب مهارت و تلاشی که در پلتفرم صرف می کنند، ارزش قابل توجهی کسب می کنند.

WEMIX میزبان چندین بازی در پلتفرم NFT با گیم پلی و طراحی متفاوت است که همگی از یک مدل گیمیفیکیشن NFT استفاده می کنند. هدف اصلی بازی های NFT ایجاد اقتصادی جدید است که در آن بازیکنان می توانند دارایی های دیجیتالی مانند کلکسیون ها و سایر موارد مرتبط با بازی را مبادله کنند. این یک اقتصاد غیرمتمرکز ایجاد می کند که در آن هیچ مقام مرکزی بازار را کنترل نمی کند. درعوض، تمام تراکنش ها روی بلاک چین ثبت می شوند. جالب است بدانید این پلتفرم تقلب را نیز غیرممکن می کند.

قوانین ومیکس

قوانین و ساز و کارهای استاندارد بازی مانند امتیازدهی و رقابت برای پاداش اعمال می شود. دارایی های درون بازی به عنوان NFT ضرب می شوند که می توان آن ها را مبادله و/ یا با پول نقد معامله کرد. بازی های مبتنی بر ومیکس NFT تجربه بازی بسیار بهبودیافته ای را ارائه می دهند. برخلاف بازی های ویدئویی سنتی، شما مالک هر آیتم درون بازی هستید که به دست می آورید.

با ذخیره ایمن در کیف پول خود، خطر از دست دادن آن ها را در خرابی های اواسط بازی نخواهید داشت. به طور مشابه، تمرکززدایی بلاک چین در بازی های NFT تضمین می کند که پیشرفت بازی شما همیشه در دسترس است؛ برخلاف بازی های سنتی که در آن یک پلتفرم متمرکز تمام داده ها را در خود نگه می دارد؛ بنابراین در برابر حوادث ناگوار آسیب پذیر است. همین غیرمتمرکزسازی مبتنی بر بلاک چین به شما این امکان را می دهد تا به مطالعه بازی های قبلی برگردید و مهارت خود را ارتقا دهید.

در مرحله بعد مشوق های مالی وجود دارد. جوایزی که در بازی های تیراندازی سنتی پرنده به دست می آید، روی صفحه باقی می مانند و تنها به عنوان حق ستایش استفاده می شوند. در مقابل در بازی شکار ساده NFT BirdTornado، شما توکن های تورنادو را برای شلیک به پرندگان به دست می آورید. این توکن ها را می توان به توکن های WEMIX تبدیل کرد که حداقل می توانند یک فنجان قهوه خوب برای شما بخرند؛ البته اگر از توکن های WEMIX استفاده کنید، از هرگونه قدردانی در ارزش نیز بهره مند خواهید شد.

ومیکس (توکنومیکس)

ارز دیجیتال ومیکس (WEMIX)

توکن های WEMIX بالاترین سطح توکن های موجود در اکوسیستم این ارز هستند که در زنجیره عمومی برای حداکثر بازده اقتصادی توکن منتشر می شوند. این توکن که در ژوئن 2020 منتشر شد، روی بلاک چین کلایتن اجرا می شود که به دلیل مقیاس پذیری، سرعت و کارمزد پایین تراکنش قابل توجه است.

کاربران همچنین «توکن های بازی» مخصوص بازی را به دست می آورند که در هر بازی یک تجربه توکن مارک دار ارائه می دهند؛ درحالی که هنوز قابل تبدیل و مبادله هستند. این توکن ها هدف خاصی برای بازی دارند و به پایداری اکوسیستم WEMIX کمک می کنند. در طول گیم پلی، کاربران توکن های بازی مانند تورنادو (TORN) و CQ Zuanshi را به دست می آورند که می توانند با توکن های ومیکس تعویض شوند و بالعکس.

کاربران، دارندگان پلتفرم و توسعه دهندگان با توکن های WEMIX برای فعالیت های خود در اکوسیستم پاداش می گیرند. این توکن های مشترک حس اجتماع و پایداری را تقویت می کنند.

توکن های ومیکس کاربردی هستند

در اینجا برخی از موارد استفاده از توکن ها آمده است:

به عنوان یک رسانه برای معاملات در سراسر پلت فرم: WEMIX توکن اصلی اکوسیستم بازی ومیکس NFT و رسانه اصلی مبادله برای تراکنش ها در سراسر پلتفرم ومیکس است. همچنین توکن های مخصوص بازی وجود دارد که در بازی برای بهینه سازی سرگرمی و ارزش پولی آن ها استفاده می شود.

تعویض توکن بین بازی توکن های WEMIX وسیله ای برای تبادل توکن های بازی خاص است. از آنجا که توکن های بازی با عناوین مختلف بازی متفاوت است، کاربران ممکن است نیاز داشته باشند این توکن ها را با یکدیگر تعویض کنند؛ برای مثال، توکن های تورنادو که در BirdTornado به دست می آیند، ممکن است با توکن های CQ Zuanshi، توکن درون بازی برای بازی محبوب Legend of Mir مبادله شوند. کاربران می توانند مبادله را در کیف پول WEMIX انجام دهند.

خریدهای درون برنامه ای بیشتر بازی های روی پلتفرم WEMIX فروشگاه های درون بازی را اجرا می کنند که کاربران می توانند سلاح، تجهیزات، کیت ها و غیره را برای بهبود گیم پلی خریداری کنند؛ درحالی که کاربران می توانند با ارز فیات پرداخت کنند، توکن های ومیکس روش اصلی پرداخت برای اقلام خریداری شده از فروشگاه های درون بازی هستند. پرداخت با توکن های بازی، ارزش سرگرمی بیشتری را ارائه و کاربران را تشویق می کند تا برای کسب توکن های بازی بیشتر مشارکت کنند.

راه حل تأمین مالی جمعی برای توسعه دهندگان به منظور حمایت از هزینه های کلی: توسعه دهندگان بازی متحمل هزینه های قابل توجهی برای ساخت و راه اندازی یک بازی جدید می شوند؛ با این حال آن ها در ساخت بازی های جدید تردید دارند و از موفقیت تجاری آن ها مطمئن نیستند که در نتیجه با خطر ضرر مالی مواجه می شوند. برای محافظت در برابر این خطر و تشویق توسعه بازی، WEMIX از پیش فروش توکن های درون بازی برای جمع آوری سرمایه و پوشش بخشی از هزینه های توسعه بازی پشتیبانی می کند. در همان زمان، کاربرانی که توکن ها را خریداری کرده اند، فعال ترین حامیان بازی جدید می شوند و به تبلیغ بازی کمک می کنند. برای توسعه دهندگان و کاربران بازی، این می تواند یک برد – برد باشد.

شانس توکن های ومیکس به محافظت و اعتبارسنجی شبکه بلاک چین پایه از طریق استیک کمک می کند. از آنجا که بازی های WEMIX رایگان هستند، کاربران برای بازی مجبور نیستند ارزهای دیجیتال بخرند یا ارز را به اشتراک بگذارند. درعوض می توانند این توکن ها را برای پاداش در ازای انجام وظایفی مانند ارجاع کاربران جدید، تکمیل نظرسنجی ها و تماشای تبلیغات و غیره قرار دهند. اگرچه شرط بندی برای انجام بازی ها در پلتفرم ومیکس الزامی نیست، می توانید برای شرط بندی پاداش بیشتری کسب کنید.

ایردراپ یک پلتفرم جذاب بازاریابی است که در آن توکن ها یا سکه ها به کیف پول های بلاک چین ارسال می شوند. این پلتفرم معمولاً به انجام مشارکت منتهی می شود. توسعه دهندگان بازی ومیکس توکن های بازی را ایردراپ می کنند تا کاربران جدیدی را به پلتفرم خود جذب کنند. ایردراپینگ ارزهای دیجیتال شامل توزیع توکن های جدید برای عموم است. این یک ابزار بازاریابی مؤثر است که برای تبلیغ پروژه های جدید استفاده می شود. ایردراپ های توکن WEMIX برای دارندگان فعلی هدف قرار می گیرند؛ زیرا از قبل روی پلتفرم فعال هستند، بازاری آماده با قدرت خرید را تشکیل می دهند و می توانند بازی را بیشتر تبلیغ کنند.

طبق گذارش کوین مارکت، قیمت WEMIX در سال گذشته میلادی، 9.60 دلار بود و حجم معاملات 24 ساعته آن 40,788,848 دلار اعلام شد که بعدها به ارزش یک ارز دیجیتال، اندازه گیری شد. به عبارت دیگر این افزایش بها سبب شد تا ومیکس رتبه 211 را با عرضه در گردش 1,015,066,200 توکن کسب کند!

می توانید ومیکس را در Bybit، Gate.io، ZT و MEXC و حتی در میان سایر صرافی های ارز دیجیتال، خرید و فروش کنید. با این حال توجه داشته باشید که هنوز نمی توان این ارز را مستقیم با ارز دیگر خریداری کرد، بلکه ابتدا باید بیت کوین، تتر یا اتریوم را از هر صرافی اصلی خریداری کنید، سپس آن را به صرافی هایی که ومیکس را ارائه می دهند، انتقال دهید و خرید را به انجام برسانید.

آیا توکن های ومیکس برای سرمایه گذاری مناسب هستند؟

ارز دیجیتال ومیکس (WEMIX)

توکن های بازی NFT برای بازار ارزهای دیجیتال نسبتاً جدید و نوپا هستند و با وجود این رشد فوق العاده ای داشته اند. گزارش بلاک چین گیم به ارزش این توکن ها اشاره و اعلام کرد، بازی های پلتفرم NFT در سه ماهه سوم عرضه خود بین 2 و 3 میلیارد دلار درآمد کسب کردند که 22 درصد از کل حجم معاملات NFT را تشکیل می دهد و این رقمی بسیار فراوان است.

آیا این روند ادامه خواهد داشت؟

WEMIX یک برنامه رشد قوی را ترسیم کرده که شامل اضافه کردن بازی ها و فهرست های توکن با صرافی های اصلی است. با توجه به جذابیت بازی های بلاک چین و رشد سریع در پایگاه کاربران، انتظار می رود این بازی با بیش از 600 میلیون کاربر یکی از بازیگران غالب در آن بخش باشد.

بنابراین سرمایه گذاری در توکن های WEMIX می تواند در بلندمدت سودآور باشد. با این حال مانند سایر ارزهای رمزنگاری شده، سرمایه گذاران با خطرات نوسان قابل توجهی روبه رو هستند؛ بنابراین مطمئن شوید از قبل بررسی های لازم را انجام دهید.

آموزش خرید توکن های ومیکس

ارز دیجیتال ومیکس (WEMIX)

WEMIX در برخی صرافی های رمزنگاری فهرست شده است، اما برخلاف سایر ارزهای رمزپایه معروف نمی توانید مستقیم آن را با ارز فیات خریداری کنید. با این حال می توانید ابتدا با خرید تتر (USDT) از هر صرافی معتبری مانند Bybit، آن را خریداری کنید.

پس از ثبت نام در Bybit و تکمیل تأیید KYC، باید یک روش پرداخت را انتخاب کنید. می توانید گزینه انتقال بانکی یا کارت اعتباری/ بدهی را انتخاب کنید و سپس USDT را خریداری کنید. به سادگی از USDT در کیف پول خود برای تجارت در بازار نقدی (ومیکس USDT) استفاده کنید و سپس توکن WEMIX را دریافت کنید. به این ترتیب شما USDT خود را به توکن های ومیکس تبدیل می کنید.

پیش بینی قیمت توکن ومیکس 2022

توکن WEMIX یک ارز دیجیتال است که در سال 2022 رشد چشمگیری داشته است. ممکن است این ارز را با نام ومیکس نیز بشناسید. در سه سال گذشته، کریپتو را بیشتر و بیشتر در اخبار دیدیم و برای مردم بیشتر شناخته شده است. در این میان، افراد بیشتری برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال تصمیم می گیرند و به همین دلیل، توکن ومیکس رشد کرده است. این روزها جامعه بزرگی پشت این توکن وجود دارد و توسعه دهندگان متعددی در حال کار روی آن هستند.

همان طور که اشاره کردیم، توکن ومیکس در 1 تا 3 سال گذشته رشد کرده است و مردم متوجه می شوند این یک پروژه رمزنگاری جدی در بازار بین المللی ارز دیجیتال است. در این بخش بیشتر درباره پیش بینی قیمت توکن WEMIX در سال 2022، چگونگی آینده این توکن در سال 2025 و آخرین اخبار رمزنگاری Token ومیکس توضیح خواهیم داد و پیش بینی های خود را درباره افزایش یافتن یا نیافتن قیمت این توکن ارائه خواهیم داد.

اگر می خواهید در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید، بعد از مشورت با متخصصان امور مالی و تصمیم به سرمایه گذاری در یک ارز خاص یا چندگانه را داشتید، حتماً یک صرافی معتبر ارز دیجیتال را انتخاب کنید. استفاده از صرافی قابل اعتماد در حراست از سرمایه شما بسیار مهم است. کاربران استفاده از FTX Exchange (بزرگ ترین صرافی ارز دیجیتال در جهان) را توصیه می کنند، البته توجه داشته باشید که هیچ وقت بدون آموزش در این راه قدم نگذارید.

پیش بینی توکن ومیکس در سال 2022-2023

همان طور که اشاره کردیم، این توکن در سال های گذشته رشد کرده که این امر تأثیر مثبتی بر پیش بینی قیمت این ارز دیجیتال دارد. همچنین توکن WEMIX مشغول گسترش مشارکت ها و سرمایه گذاری های خود است. همه این اقدامات و پیشرفت ها سبب می شود کارشناسان پیش بینی های مثبتی برای این توکن در سال های 2022، 2023 و بیشتر در آینده داشته باشند. پیش بینی دقیق قیمت سخت است و متأسفانه تیم ما نمی تواند این کار را انجام دهد. آنچه می توانیم بگوییم این است که کارشناسان انتظارات مثبتی دارند و فکر می کنند قیمت در آینده نزدیک و دور افزایش یابد، اما پیش بینی اینکه این توکن تا چه قیمتی افزایش خواهد یافت، غیرممکن است و باید منتظر بمانیم.

پیش بینی قیمت توکن ومیکس در سال 2025

در پاراگراف قبل توضیح دادیم که کارشناسان پیش بینی های مثبتی برای این توکن در آینده نزدیک دارند. در این باره درمورد سال های 2022 و 2023 صحبت می کنیم. البته جالب تر است بدانید این ارز در بلندمدت، مثلاً در سال های 2025 و 2030 چه خواهد کرد. آیا قیمت در 5 یا 10 سال آینده افزایش می یابد و با چه مقدار؟ همه این ها سؤالاتی است که بیشتر ما سرمایه گذاران می خواهیم بدانیم، اما متأسفانه هیچ کس نمی تواند به طور دقیق به آن ها پاسخ دهد. اگر به بازار کریپتوهای فعلی منطقی نگاه کنیم، می توانیم نتیجه بگیریم که هنوز به اوج خود نرسیده است و هنوز فرصت های زیادی برای رشد وجود دارد. از این منظر منطقی می توان پیش بینی کرد که قیمت ها در آینده حتی بیشتر افزایش خواهند یافت. این می تواند به این معنا باشد که پیش بینی قیمت توکن WEMIX در سال 2025 حتی بیشتر از آنچه در حال حاضر است خواهد بود. اگرچه کریپتوگلوبال نمی تواند مشاوره مالی ارائه دهد، تاکنون پیش بینی هایش برای توکن ومیکس بسیار مثبت بوده است.

آخرین اخبار دربارهToken ومیکس

اگر به ارز خاصی علاقه دارید، هوشمندانه است آخرین اخبار را زیر نظر داشته باشید. شما می توانید این کار را با خواندن صفحات اخبار کریپتو انجام دهید. به این ترتیب می توانید تجزیه و تحلیل کنید که چه اخبار خاصی بر قیمت توکن WEMIX تأثیر می گذارد. به کمک این دانش می توانید تصمیم های بهتری درباره خرید، فروش یا نگهداری ارزهای خود بگیرید. این یک استراتژی است که به طور گسترده توسط سرمایه گذاران شناخته شده است.

خرید توکن ومیکس

ارز دیجیتال ومیکس (WEMIX)

اگر به خرید این توکن فکر می کنید، در حال حاضر انجام این کار تنها در FTX Exchange امکان پذیر است. این مجموعه یک صرافی ارز دیجیتال است که به مرور زمان بسیار مطمئن است. صرافی FTX بزرگ ترین صرافی بین المللی است و به طور گسترده میان معامله گران ارز دیجیتال شناخته شده است. آن ها خدمات بسیار کاربرپسند را در ازای کارمزد تراکنش کم ارائه می دهند.

چه چیزی ومیکس را منحصربه فرد می کند؟

ساز و کار WEMIX از چندین عنصر برای دستیابی به هدف بسیار بلندپروازانه خود، یعنی ارائه بازی های بلاک چین به توده ها تشکیل شده است. در هسته خود، ومیکس یک پروژه چندزنجیره ای است که خیلی بی شباهت به بلاک چین های عمومی مانند Avalanche (AVAX) نیست. این شامل زنجیره های خدماتی، یک زنجیره عمومی و یک زنجیره پل است که آن ها را به هم متصل می کند.

زنجیره های خدمات این پلتفرم در گروه بلاک چین های خصوصی هستند که توسط WEMIX اجرا می شوند و بر پردازش سریع و روان تراکنش های انبوه تمرکز دارند تا از هزینه های انرژی معمول در بلاک چین های عمومی جلوگیری کنند. ومیکس معتقد است ارائه یک تجربه کاربری دلپذیر باید بر ثبت غیرضروری تمام تراکنش های درون بازی در یک بلاک چین عمومی اولویت داشته باشد. با انجام این کار ومیکس می تواند مشکل مقیاس پذیری بازی ها و برنامه های کاربردی را حل کند؛ زیرا می تواند تعداد زنجیره های خدمات موردنیاز را تنظیم کند.

زنجیره عمومی ومیکس

زنجیره عمومی نقش زنجیره مدیریت دارایی را در اکوسیستم WEMIX بر عهده می گیرد و تمام تراکنش های پولی را پردازش می کند. دارایی های تولیدشده در زنجیره های خدمات درنهایت به زنجیره عمومی، جایی که تجارت رخ می دهد، متصل می شوند.

زنجیره اتصال یک زنجیره واسطه برای انتقال آسان و مدیریت جامع دارایی های بازی است. دارایی هایی که در زنجیره های خدماتی وجود دارند، از طریق زنجیره پل به زنجیره عمومی متصل می شوند.

پس از تکمیل تراکنش موردنظر، دارایی ها می توانند از طریق زنجیره پل به زنجیره خدمات مربوطه برگردند. WEMIX استدلال می کند این زنجیره پل برای کاهش ازدحام در زنجیره های دیگر و دستیابی به عملکردی قابل مقایسه با زیرساخت های سنتی مشتری سرور که بازی ها تاکنون از آن استفاده کرده اند، موردنیاز است.

دیگر بازیگران مهم در اکوسیستم ومیکس، نمایندگی های تجاری هستند که نوعی میان افزار است که معاملات را از طرف کاربران پردازش می کند و باری را که کاربر در هنگام تعامل با قراردادهای هوشمند با آن مواجه می شود، به حداقل می رساند.

WEMIX همچنین کیف پول خود را برای تبادل بین توکن ومیکس و توکن های مخصوص بازی در زنجیره خدمات دارد. درنهایت، بایندرها نوع دیگری از میان افزارها هستند که ادغام بازی های موجود با فرایندهای بلاک چین را تسهیل می کنند. آن ها داده های لازم را از پایگاه داده های بازی موجود به بلاک چین ها منتقل می کنند و تراکنش های موردنیاز را تولید می کنند. از این نظر، پلتفرم های جایگزین نقش سرور بازی را ایفا می کنند.

جمع بندی

ومیکس با ترکیبی چشمگیر از بازی های خارق العاده می تواند در بخش بازی های NFT و بلاک چین یک تغییردهنده بازی باشد. همچنین پلتفرمی را با موفقیت ایجاد کرده است که محتوای اصلی بازی را با فناوری بلاک چین ادغام می کند. در این فرایند، آن ها موفق به ایجاد راه حل های نوآورانه برای مشکلات پیشروی توسعه بازی NFT شده اند.

مهم تر از آن با ترکیب فناوری که موانع ورود را برای توسعه دهندگان و کاربران کاهش می دهد، پذیرش انبوه را افزایش داده و توسعه بازی های پایدار را بیشتر کرده است. نقشه راه WEMIX به سمت نصب بازی های بیشتر طراحی شده است که سبب می شود بخش قابل توجهی از بیش از 1 میلیارد جمعیت بازی های فعال را به تصویر بکشد. توکن های ومیکس یک فرصت سرمایه گذاری امیدوارکننده را نشان می دهند که قطعاً ارزش توجه کردن را دارد.

ادامه مطلب