Lines_Background
مینی‌دوره رایگان درآمد روزانه ۱۰۰ دلار از فارکس
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایه
آموزش ترید از صفر صفر

آموزش تحلیل در advancedget

buffet-(4)
کاربرد ابزار JTI در شناسایی روند...

کاربرد ابزار JTI در شناسایی روند بازار

ابزار JTI یک مدل ریاضی دینامیک است که می تواند در شناسایی ترند بازار، مسیر ترند و قدرت ترند به کار رود. از همه مطالعات GET پیشرفته JTI ترکیب بسیار کاملی است و در بیشتر زمان ها محاسبه می شود. همچنین JTI الگوریتم یکسانی در همه بازار ها و در همه تایم ها (از قبیل روزانه، هفتگی و ماهانه) به کار می برد.

ابزار JTI یک Trend Index Value محاسبه می کند که می تواند با تایم های کوتاه مدت، معمولی یا بلندمدت بازار تنظیم شود. اگر Trend Index Value بالاتر از ۳۰-۵۰ باشد این مدل بازار را به عنوان ترندصعودی طبقه بندی می کند. اگر Trend Index Value کم تر از ۵۰- تا ۳۰- باشد این مدل بازار را به عنوان ترند نزولی طبقه بندی می کند. زمان هایی وجود دارد که در آنها بازار توانایی تولید Trend Index Value را ندارد و معمولا این حالت در طول دوره های بسیار پرتراکم رخ می دهد.

ابزار JTI بسار متفاوت از مطالعاتی از قبیل DMI است. این مطالعه یک همبستگی خاص معمولی را به کار می برد که به وسیله آن اندکس ترند را محاسبه می کند. ایده اولیه در زمان طراحی JTI این بود که یک مطالعه ای را که فرد را از گرفتن پوزیشن در خلاف ترند اصلی منع می کند ایجاد کند. آزمایشات صورت گرفته دلالت بر این دارد که JTI این کار را به خوبی انجام می دهد.

اضافه شده توانایی JTI است که مطالعه ای شده که هشدار زودهنگام قبل از شکسته شدن ترند و پایان ترند می دهد.

کاربرد ابزار JTI در شناسایی روند بازار

زمانی که Trend Index Value محاسبه می شود نرم افزار خودش محاسبه می کند و ارزش های فعالیتی قیمتی ( Price Action Volume)  متفاوت را رسم می کند که به صورت اتوماتیک با شرایط اخیر بازار جا به جا می شوند. این مساله برای طبقه بندی قدرت ترند به کار می رود و در چهار رنگ دیده می شود:

قرمز: ترند بسیار قوی است.

آبی: ترند قدرت متوسطی دارد.

سبز: ترند قدرت کمی دارد.

زرد: برای بخش زیادی دلیل ایجاد Noise بازار است.

تقریبا همه فازهای موج سوم و موج های پنجم گسترش یافته یک Trend Index Value (قرمز) قوی ایجاد می کنند. به طور کلی بیشتر این فازها (۳ و ۵) بدون ترند یا با قدرت متوسط و کم شروع می شوند و به سرعت یک ترند قوی تشکیل می دهند. به هر حال در موارد زیادی ترندهای قوی (قرمز) در مراحل اولیه حرکت و JTI طراحی شده برای شناسایی آن ها ظاهر می شوند.

همچنین فاز موج سوم و فاز موج پنجم گسترش یافته تمایل قوی آن ها به کاهش دادن قدرت ترندشان قبل از کامل شدن نشان داده اند. ابزار JTI به سرعت این حالت را می یابد و با کاهش دادن پله ای قدرت ترند و تغییر به رنگ با قدرت کم تر به کاربر هشدار می دهد.

کاربرد ابزار JTI در شناسایی روند بازار

کاربرد ابزار JTI در شناسایی روند بازار

توجه کنید که چگونه JTI در همه مراحل رالی در حالت رنگ قرمز قوی باقی می ماند. سپس نزدیک به قله JTI رنگ را که علامتی است دال بر پایان ترند تغییر می دهد.

این همان جایی است که باید به مطالعات الیوت اضافه گردد. بله ترند جاری به قله رسیده است. به هرحال در مطالعات الیوت این موج سوم است. زمانی که موج چهارم اصلاحی یک  PTI قابل قبول ارائه می دهد ما می توانیم منتظر تلاش برای رالی دیگر در موج پنجم باشیم. ابزار JTI می تواند این فاز رالی دوم را نیز به عنوان یک ترند متفاوت کلی دیگر بیابد.

استفاده از سطوح متفاوت طول ترند:

 در زمان استفاده از طول ترند معمولی (Normal Trend Length)  تحقیقات اشاره به این دارد که JTI می تواند هردو موج سوم و پنجم را به عنوان فارهای ترند مختلف شناسایی کند. طول ترند بلند تمایل دارد که توالی ۵ موج را به عنوان یک فاز ترند نشان دهد.

طول ترند متوسط و کوتاه به کاربر اجازه می دهند که شکست موج سوم بر قطعات ترندکوچکتر رابیابد و می تواند در پوزیشن های کوتاه مدت تر به کار آیند.

 ما پیشنهاد می کنیم که شما با طول ترند معمولی شروع کنید و فقط زمانی آن را تغییر دهید که با مطالعه JTI بیشتر آشنا شدید.

تنظیمات پیشنهادی برای JTI  :

طول ترند = معمولی

سرعت = خاموش

Band 1 = 30

Band 2 = 30

در ادامه نمودار جولای ۱۹۹۳ برای Saybeans آمده است. در حوالی سطوح ۶۰۵ JTI دلالت بر داشتن یک ترند قوی در جولای Saybeans داشت.

موردA: تریدر می تواند از آنالیز JTI به همراه دیگر تکنیک ها برای ورود به یک پوزیشن بلند مدت استفاده کند.

موردB: JTI در این مورد یک مدل ریاضی که قدرت ترند را طبقه بندی می کند را مهیا می کند. ترند تحت عنوان ترند صعودی قوی طبقه بندی می شود که باید از گرفتن پوزیشن های کوتاه مدت جلوگیری کرد.

کاربرد ابزار JTI در شناسایی روند بازار

چگونگی استفاده از JTI :

 • JTI می تواند به عنوان سیگنال هشداردهنده زود هنگام برای شناسایی مراحل اولیه ترند اصلی استفاده شود.
 • JTI می تواند به عنوان سیگنال هشداردهنده زود هنگام برای شناسایی پایان ترند اصلی استفاده شود.
 • JTI هم چنین می تواند به عنوان یک ابزار غیر مشاهده ای و غیر خطا دار برای اضافه کردن پوزیشن یا در زمانی موقتی که بازار کمی به عقب برمی گردد زمانی که یک ترند قوی و اثبات شده وجود دارد استفاده شود.
 • JTI یک مدل ریاضی را آماده می کند که قدرت ترند را طبقه بندی می کند و از ترید کردن فرد در مقابل یک ترند قوی در حالی که ترند قوی هنوز ادامه دارد جلوگیری می کند.

کاربرد ابزار JTI در شناسایی روند بازار

به علت اینکه JTI یک مطالعه جدید می باشد و کمی غیر معمول در دو بعد اجرا می شود (مسیر و قدرت)، عده ای از کاربران ممکن است فهمیدن آن را مشکل ارزیابی کنند. تنها راه برای دستیابی به آن کار با آن با اطلاعات گذشته است و تا زمانی که و تا زمانی که شما با مطالعه JTI اشنا شوید.

ادامه مطلب
buffet-(4)
مطالعه MOB(شکست یا برگشت) با بازه...

مطالعه MOB(شکست یا برگشت) با بازه های زمانی بازار

دیگر مطالعات جدید و MOB زمانی که به درستی استفاده شوند بسیار مفید خواهند بود. تمام تلاش برای این است که آنها را در این قسمت تکنیکال شرح دهیم. به هر حال ما به شدت توصیه می­ کنیم که شما به ویدئو سمینار ۱۹۷۶ نگاه کنید. در سمینار این مطالعه با جزئیات و مطالعات انجام شده یا در موارد ترکیبی آن بحث شده است. این مساله که ویدئو سمینار در این بحث تکنیکال مطرح شوند امکان­پذیر نیست. (تعدادی مثال آماده شده بود تا چگونگی استفاده آن را چه به تنهایی و چه در ترکیب با موارد دیگر نشان دهد. همچنین این کار امکان­پذیر نمی ­باشد که با استفاده از تلفن به هر کدام از مشتری­ ها توضیح داده شود.: :Bottom Lineاگر شما وقت کافی برای دیدن این ویدئو سمینار ندارید شما نباید انتظار داشته باشید که چگونگی استفاده از این مطالعه جدید را بدانید. And that would be yore loss

مطالعه MOB مومنتوم و شتاب و دیگر مدل­ های نسبتی را برای تشخیص یک منطقه پیش­بینی قیمت به کار می­ برد.

نمودار هفتگیIBM در سمت چپ نشان داده شده است. نوسانات متفاوت بر اساس ارزش­ های مومنتوم مجزا تحت عنوان مومنتوم ۱ و ۲ و ۳چیده شده­اند.

با به کار بردن نسبت این مومنتوم­ های متفاوتGET پیشرفته یک منطقه پیش­بینی قیمت را محاسبه می­کند. پیش ­بینی قیمت می­تواند یک مقاومت اصلی برای رالی قیمت بوجود آورد.

مطالعه MOB(شکست یا برگشت) با بازه های زمانی بازار

 • قیمت می­ تواند به سمت MOB پیش­بینی شده رالی داشته باشد.
 • تقریبا ۷۰% از زمان­ها قیمت به سمت MOB پیش­بینی شده حرکت می­ کند و برمی­ گردد.
 • در زمان استراحت، قیمت­ ها به قیمت MOB پیش­بینی شده می­ رسند و ترید با یک مومنتوم قوی ادامه می­ یابد. از این رو به آن MakeیاBreak می­ گویند. قیمت­ ها یا بر می­ گردند یا با افزایش مومنتوم ادامه می­ یابند.

مطالعه MOB(شکست یا برگشت) با بازه های زمانی بازار

منطقه پیش­بینی قیمت بر اساس مومنتوم نوسان جدید و دو نوسان قبلی مشخص می­ شود.

کجا باید محاسبه MOB را قرار داد: ساده ­ترین راه این است که محاسبه MOB از یک پیوت قبلی (اولیه یا ماژور) شروع شود. در مثال بالا در مورد نمودار هفتگیIBM سطوح MOB از یک پیوت ماژور شروع شده است . پیوت­ ها می­ توانند به وسیله نرم­ افزار و انتخاب ابزار پیوت محاسبه شده و اجرا شوند.

ابزار MOB می­ تواند از چندین سطح شروع شود. برای مثال زمانی که موج پنجم کامل می­ شود. می­توان شروع MOB را از پیوت موج سوم قبلی انجام داد. به طور کلی هر زمان شما یک پیوت اولیه یا اصلی داشته باشید سطوح قیمت MOB می­ تواند شروع شود. در زمان­ های متفاوت نیز حتی پیوت­ های کوچک از قبیل بینابینی یا مینور می­ توانند برای پیش­ بینی بکار روند.

مثال MOBبا امواج الیوت

نمودار روزانهLive Cattle برای ماه دسامبر ۹۶ در شکل سمت چپ نشان داده شده است.

ابزار MOB از پیوتLow قبلی شروع شده است. با استفاده از نسبت این مومنتوم­ های متفاوتGET پیشرفته منطقه پیش­ بینی قیمت را محاسبه می­ کند.

قیمت پیش­ بینی شده یک حمایت قوی برای این روند نزولی می­ باشد.

منطقه پیش ­بینی MOB معمولا نقطه پایانی را برای توالی پنج موج الیوت آماده می­ کند: در این مورد پیوت قبلی موج سوم می­ باشد. پیش­بینی از این پیوت یک حمایت (منطقه پیش­بینی) برای پایان موج پنجم می­ باشد.

همچنین توجه کنید که چگونه این پیش­ بینی به زودی به حقیقت می­ پیوندد.

مثال MOB با کانال­ه ای ترند و امواج الیوت

مطالعه MOB(شکست یا برگشت) با بازه های زمانی بازار

نمودار نشان داده شده در اینجا نیاز به توضیح بیشتری ندارد. نمودار Bean Oilدر ماه می توالی پنج موج را طی کرده است. پیش­بینی MOB از پیوتLow قبلی (در این مورد پیوت موج سوم است) یک حمایت قوی برای قیمت در پایان موج پنجم ساخته است.

در اینجا بازار یک Buyنوع دوم را بعد از کامل شدن توالی پنج موج ایجاد کرده است. پیش­ بینی MOB نیز یک تایید اضافی با ایجاد یک سطح حمایت قوی ساخته است.

ابزار اضافی دیگر از قبیل کانال­ های رگرسیون ترند می­ توانند جهت ورود کاملا روشن در مسیر ترید به کار برده شوند.

بعلاوه می­ توان ازXTL (اکسپرت مشخص کننده ترند) برای اضافه کردن به پوزیشن ها زمانی که موج سوم در جریان است استفاده کرد.

ابزار MOB وسیله بسیار قابل اعتمادی است که می ­تواند موارد صحیح ترید را بالا ببرد. زمان­ هایی وجود دارد که پیش­ بینی­ ها موفق عمل نمی­ کنند. در این موارد بازار سطوح MOB را با یک قدرت اضافی می­ شکند.معمولا این­ها نوسان موج سوم هستند. فرد می­ تواند با آشنایی با شمارش موج الیوت در این زمان­ ها از این گونه موارد جلوگیری کند. به مثال توجه کنید.

مثال برای زمانی که قیمت­ ها MOB را رد می­ کنند

در این شکل پیش ­بینی MOB از پیوت High قبلی بدست آمده است. در این مورد پیوت Highقبلی موج اول می­ باشد.

زمانی که قیمت به منطقه پیش ­بینی MOB می­ رسد، در حوالی آن برای مدتی باقی می­ ماند سپس با یک مومنتوم زیاد از آن عبور می­ کند.

این همان دلیلی است که ما نام آن را مطالعه MakeیاBreak می­ نامیم. هم می­ تواند به منطقه MOB برود و ترند را تغییر بدهدو در موارد دیگر ممکن است با یک مومنتوم زیاد منطقه MOB را رد کند.

در بیشتر موارد جایی که بازار برمی­ گردد یا از میان منطقه MOB عبور می­ کند. ابزارهایی مانند نوسان نمای الیوت می­ تواند برای شناسایی این قبیل شکست­ ها قبل از اینکه رخ دهند به کار آیند. زمانی که بازار در موج سوم می­ باشد منطقه قیمتی MOB بسادگی به عنوان سطحی است که در آنجا بازار با یک مومنتوم قوی از آن سطح رد می­ شود. همچنین به همین دلیل باید از XTL برای شناسایی این موقعیت­ ها استفاده کرد.

اگر شما به یک«*» برخورد کردید که بالای شروع MOB نمایش داده می­ شود این به معنای آن است که اطلاعات کافی برای یک MOB با اعتماد ۱۰۰% وجود ندارد و شکل MOB فوق را پاک کنید و دوباره زمانی که * از بین رفت MOB را رسم کنید.

من پیشنهاد می­ کنم که زمانی را صرف این کار کنید تا در آن ماهر شوید. همچنین به ویدئو سمینار ۹۶ نگاه کنید. من چندین روش برای چگونگی استفاده از آن را بحث کرده ­ام.

اضافه کردن علامت ­های زمانی جدید به MOB

ما این ابزار جدید را به مطالعه MOB در سمینار Cleveland(10 نوامبر ۱۹۹۷) اضافه کردیم. قبل از آن MOB سطوح قیمتی را ایجاد می­کرد که در آن بازار تمایل داشت که بازگشت کند. به هر حال MOB فوق نمی­توانست زمانی را که در آن قیمت می­تواند به این سطح MOB برسد را آماده کند. بر اساس تحقیقات، ما روشی برای پیش­بینی زمان همان­طور که در مثال زیر (نمودار روزانه سهامZ- Woolworth) نشان داده شده یافتیم:

مطالعه MOB(شکست یا برگشت) با بازه های زمانی بازار

در اینجا MOB از پیوت قبلی رسم شد(P). همانطور که می­ توانید ببینید قیمت­ها به سطح MOB پیش­بینی رسیده و به سرعت برگشت کرده است اگر شما با دقت آزمایش کنید همچنین MOB دو زمان را به صورت عمودی علامت می­ زند. این دو بازه زمانی پیش­بینی شده هستند که نرم ­افزار تمایل بالای قیمت برای رسیدن به سطوح MOB در آن زمان­ها را محاسبه کرده است.

در مثال بالا قیمت به سطح در روزی که تحت عنوان زمان علامت­گذاری نامیده شده، رسیده است و به سرعت از سطح پیش­بینی شده، تغییر جهت داده است.

علامت­ های زمان

نرم ­افزار دو زمان علامت زده شده را محاسبه می­ کند. دو روز یا دو میله ( همچنین در نمودار ۵ دقیقه) وجود دارد که بیشترین تمایل قیمت­ ها برای رسیدن به سطح MOB پیش ­بینی شده در این زمان­ ها است. در آزمایشات ما مشاهدات زیر را داشتیم.

قیمت­ها در برخورد با سطوح MOB دو گروه می­ شوند.

گروهA تمایل به رسیدن به سطح MOB نزدیک علامت زمانی ۱ دارند. در این موارد قیمت تمایل دارد که به سطح MOB برخورد کند و نزدیک علامت زمانی ۱ برگشت کند. مثال در صفحه قبل برای Woolworthنشان­ دهنده رفتار قیمت­ در سطح MOB در علامت زمانی ۱ می­باشد.

گروه B تمایل دارند که به سطح MOB بین علامت زمانی ۱ و ۲ با یک حرکت (bias)ناچیز به سمت علامت زمانی ۲ برسند.

مثال زیر را ببینید (نمودار ۳۰ دقیقه ­ایUS Bonds)

مطالعه MOB(شکست یا برگشت) با بازه های زمانی بازار

توزیع گروه­ ها

توزیع تقریبا ۶۵ به ۳۵ است. قیمت­ هایی که به سطوح MOB نزدیک علامت زمانی ۱ (گروهA)  نزدیک می­ شوند در ۶۵% موارد رخ می­دهد. قیمت­ هایی که به سطح MOB بین علامت زمانی ۱ و ۲ نزدیک می­ شوند در ۳۵% موارد رخ می­ دهد.

مطالعه مربوط به علامت زمانی راهی قطعی (Holy Grail) برای شناسایی دقیق روز یا زمانی که بازار برگشت خواهد کرد نیست. در عوض قالب زمانی را فراهم خواهد کرد که ما انتظار برگشت را داریم. اگر قیمت­ ها به سطح MOB در علامت زمانی ۱ نزدیک نشوند. پس شما به سادگی در گروه Aقرار نمی­ گیرید. شما سپس باید منتظر رفتاری مشابه گروهB باشید.

در مثالی که آمده است سطح MOB با مطالعه موج الیوت نشان داده شده است. زمانی که ۵ موج کامل شده است بازار تغییر مسیر داده است. سطح MOB به شناسایی سطوح قیمت که در آنجا تغییر می­ تواند رخ دهد کمک می­ کند. علامت­ های زمان، قالب زمانی را فراهم می­ کنند که ما انتظار بازگشت را داریم.

در این مثال حرکت در گروه B طبقه­ بندی می­ شود. زمانی که قیمت به MOB زود هنگام نفوذ می­ کند رالی موج ۲ (که High نهایی قبل از بازگشت است) شماره­ گذاری می­ شود و این اتفاق در بین علامت زمانی ۱ و ۲ رخ می­ دهد.

مطالعه MOB(شکست یا برگشت) با بازه های زمانی بازار

محاسبه مجدد علامت­ های زمانی:

زمانی که MOB برای اولین بار رسم می­ شود نرم­ افزار علامت زمانی ۱ و ۲ را محاسبه می ­کند. اگر قیمت­ ها به پیوت Highنرسند (جایی MOB از آن کشیده شده است) نرم­ افزار علامت­ های قبلی را کنسل می­ کند و آنها را مجددا محاسبه می­ کند.

ادامه مطلب
buffet-(4)
اکسپرت مشخص کننده ترند(XTL)

اکسپرت مشخص کننده ترند(XTL)

GET پیشرفته دارای ویژگی عالی در شناسایی شمارش موج الیوت می­باشد. زمانی که با مطالعاتی از قبیل PTI، کانال­های موج ۴، کانال­های ترند و مشابه آن ترکیب می­شود یک مکانیسم موثر ترید کردن در دسترس کاربران GET  قرار می­گیرد. مکانیسم این استراتژی بر موارد زیر متمرکز است:

الف) ترید بر روی حرکت از موج ۴ به ۵ در ترید نوع اول

ب) ترید در پایان موج ۵ در ترید نوع دوم

این مساله می­توانست بسیار پربارتر شود در صورتی که می­توانستیم با مکانیسم فوق در بعضی از موج­های سوم گسترش یافته که در بازار ایجاد می­شوند شرکت کنیم.به همین دلیل این کار با ماندن در تریدهای نوع دوم که در انتهای موج ۵ام صورت می­گیرد قابل انجام است که در این حالت باید منتظر موج سوم که تولید خواهد شد ماند. در بعضی اوقات تعدادی از کاربران ما درخواست کردند که ما تکنیکی ارائه دهیم که اجازه دهد زودتر به نوسان موج سوم وارد شوند.

بعد از تحقیقات زیاد، ما ژوزف ترند اندکس را در سال ۱۹۹۵ بدست آوردیم. این JTI  طراحی شده بود به منظور این که نوسان موج سوم را زمانی که نوسان رخ می­دهد تشخیص دهد.این کار بوسیله ایجاد یک منحنی لگاریتمی در نوسان موج سوم بدست می­آمد. به هر حال در بعضی موارد این تشخیص برای کاربری که می­خواست به طور کامل به نوسان موج سوم وارد شود به خصوص در مواردی که نقطه ورود زودتری داشت کمی دیر انجام می­شد.

ابزار

بعد از آخرین نرم­افزار GET پیشرفته که در ماه مارس ۱۹۹۵ منتشر شد. ما تحقیقات را ادامه دادیم تا راه حل قابل قبولی را برای شناسایی نوسان موج سوم در مراحل اولیه بدست آوریم. نتیجه این کار XTL (اکسپرت مشخص کننده ترند) می­باشد.

تئوری XTL:

اگر ما با دقت به نمودارها نگاه کنیم شما بازه­های زمانی را خواهید یافتد که در آنجا بازار تمایل دارد که از ترند قبلی خود برگردد و نیرویی بدون جهت مشخص و نوسانات واضح داشته باشد که به صورت پشت سر هم و تصادفی رخ می­دهد. به خاطر می­آوریم که بسیاری از این نوسانات تحت عنوان Noise  طبقه­بندی می­شوند. مثال­هایی که در صفحات بعدی می­آیند نشان­دهنده نمودار طلا مربوط به فوریه ۹۶ می­باشد که بازار حالت ساید و بدون ترند مشخص می­باشد.

برای بحث در مورد این مساله باید گفت که بازاری است که در آن ترید کردن در یک روش تصادفی است.در صورتی که شما در این بازار با استفاده از ترندی که این سیستم به شما می­دهد ترید انجام دهید، شما باید Buy در نقاط High انجام داده Sell در Low انجام دهید. ترندی که بر اساس مدل گفته شده ایجاد می­شود معمولا در بازارهای ساید به خوبی کار نمی­کند. به هر حال ترید کردن بوسیله اندیکاتورهایی که حالت­های پیش فروش و پیش خرید را نشان می­دهند در این بازه­های زمان بهتر کار می­کنند.

اکسپرت مشخص کننده ترند(XTL)

به هر حال شما باید در بازه­های زمانی از استراتژی که در حالت پیش خرید و فروش ترید می­کند به حالت­هایی که بازار ترند داراست تغییر وضعیت دهید. به نظر نمی­رسد این چرخه هیچگاه تغییر کند و  Jiterally make a grown man cry زمانی که بازار به سمت حالت ترنددار حرکت می­کند قیمت در یک جهت با مومنتوم قوی و بعنوان یک مومنتوم ادامه­دار ترید می­شود که این نوسان تحت عنوان ترند ماژور طبقه­بندی می­شود. در واژه­های امواج الیوت این نوسان به نام موج سوم نام­گذاری می­شود.

اکسپرت مشخص کننده ترند(XTL)

هدف تشخیص این مساله هست که په زمانی بازار در حالت تصادفی است (Fashion random) و چه زمانی در حالت ترند ماژور است. این مساله نیاز به دو چیز دیگر دارد.

 • حالت ترند اصلی باید در مراحل اولیه شناسایی شود تا کسی بتواند روی آن ترید کند.
 • سیگنال­های خطای آن کم باشد.

ما یک مدل آماری را ایجاد کردیم که به صورت تصادفی اطلاعات داده شده را بررسی می­کند. مدل مشابه یک تست برای موارد تصادفی می­باشد ( در کتاب­های آماری پیشرفته بیابید). مدل آماری ما ارزشی معادل ۰ و ۱ برای اطلاعات داده شده محاسبه می­کند.( ۰ به طور کامل تصادفی است و ۱ کاملا biased) به علاوه ما همچنین راهی برای اندازه­گیری سطوح آستانه یافتیم.اگر آزمایش ما برای اطلاعات داده شد تصادفی شده از این آستانه بالاتر بود ما انتظار خواهیم داشت که بازار بصورت بالقوه حرکت کند یا تریدی همراه با یک bias در مراحل اولیه یک ترند ماژور صورت خواهد پذیرفت.

زمانی که bias یک رو به پایین با ترند رو به پایین یافت می­شود ستون­ها به رنگ قرمز می­شوند و زمانی کهbias رو به بالا با ترند رو به بالا یافت می­شود ستون­ها به رنگ آبی می­شوند. اگر ترند نه به سمت بالا و نه به سمت پایین باشد ستون­ها به رنگ سیاه دیده می­شوند.

اکسپرت مشخص کننده ترند(XTL)

قابلیت جا به­ جایی

این مطالعه فقط در صورتی قابل اعتماد است که قابلیت استفاده در بازارهای دیگر را داشته باشد. مدل آماری که ما برای XTL یافته­ایم این خاصیت را دارد. این مدل در همه بازارها (کالا و سهام) و باری همه زمان­ها بدون هیچ محدودیتی کار می­کند.

سازگاری با آنالیزور موج الیوت:

تقریبا همه نوسانات موج سوم که ایجاد می­شوند قوی هستند و مومنتوم زیادی برای ایجاد یک ترند ماژور دارند. در بسیاری از موارد XTL می­تواند ترند ماژور را در مراحل اولیه موج سوم بیابد. بعلت اینکه XTL یک مدل آماری است و از امواج الیوت استفاده نمی­کند می­تواند نقاط مطمئن و مستقلی را ارئه دهد و ابزار ورودی زود هنگامی برای نوسان موج سوم می­باشد.

طراحی برای استفاده از XTL:

شاید مهم­ترین ارزش استفاده از شناسایی مراحل اولیه موج سوم صعودی یا نزولی می­باشد. آنالیزور امواج الیوت به کاربر هشدار می­دهد که احتمال بالقوه تغییر در ترند وجود دارد. ابزار می­تواند این تغییر در ترند را شناسایی یا کشف کند. بنابراین ترکیب آنالیزور موج الیوت و می­تواند حالت خوبی را در جهت پیش­بینی و اثبات ترند بوجود آورد.

در چندین صفحه بعدی ما بحث خواهیم کرد که چگونه از استفاده کنیم و بعضی از قوانیین ترید توصیه شده شرح داده خواهد شد ما پیشنهاد می­کنیم که شما از این حالت استفاده کنید و ایده­های خود را در بازه­های متفاوت آزمایش کنید. سپس حالتی را شکل دهید که منطبق با استیل ترید کردن شما باشد.

تنظیمات XTL:

فقط یک تنظیم (input)  برای کاربر قار داده شده است که ابزار XTL  برای آن محاسبه انجام می­دهد. این ورودی تعداد میله­هایی می­باشد که برای آزمایش به کار برده می­شود. تنظیم از پیش تعیین شده دوره ۳۵ را به کار برده است و ما به شدت توصیه می­کنیم که آن را به کار ببرید. استفاده از دوره ۳۵ باعث کاهش تعداد سیگنال­های خطای شکسته شدن می­شود. به هر حال استفاده از تنظیم با دوره ۲۱ روزه XTL به این اجازه را می­دهد که ترند ماژور را در مراحل  خیلی ابتدایی­تر شناسایی کند.

بنابراین با وجودی  XTL که با دوره ۳۵ سیگنال­های خطای کمتری ایجاد می­کند.  XTL با دوره ۲۱ ترند ماژور را یک یا دو میله زودتر شناسایی می­کند.

استفاده از هر کدام تنظیمات (دوره ۳۵ یا ۲۱) بستگی به سلیقه شخصی شما دارد. بهترین راه برای تصمیم­گیری برای بهترین تنظیم استفاده آزمایش و گرفتن تست بر روی اطلاعات گذشته و یافتن تنطیمی که با اصول ترید شما متناسب باشد، است.

همچنین ما مثال­هایی را پیوست کرده­ایم که از هر دو تنظیم استفاده شده تا نتایج و اشکال آنها را با هم توضیح دهد.

چگونگی استفاده از XTL:

بعلت اینکه XTL ابزاری است که ترند ماژور را تشخیص می­دهد. شما باید از آن بعنوان روشی جهت بهبود ترید خود استفاده کنید. بر اساس آزمایشات ما روش­هایی که در ادامه می­آیند بسیار قابل اعتماد هستند. زمانی که ترند ماژور وجود دارد میله­ها طرح­دار و سیاه هستند. زمانی که ترندی یافت می­شود، رنگ میله قرمز (ترند نزولی) یا آبی (ترند صعودی) می­شود.

اولین میله که رنگش تغییر می­کند اولین میله شکست نامیده می­شود. نصف ارتفاع این ستون شکست را برای بدست آوردن سطح Buy بکار ببرید.

زمانی که بازار به سطحBuy نفوذ کند و در صورت شرایط زیرBuy اعمال می­شود:

الف) XTL نباید یک میله، با رنگ مخالف ترند داشته باشد. در مورد بالا با یک سیگنال ترند بالایی ایجاد شده است. بنابراین شما نباید میله قرمز رنگی را قبل از نفوذ به سطح Buy ببینید.میله­های سیاه(Neutral) مشکلی ندارند و استراتژی را مخدوش نمی­کنند.

ب) بعد از اینکه رنگ میله تغییر کرد قیمت نباید به سطح استاپ مورد نظر برسد (Taken out).(به صفحه بعدی برای بحث در مورد استاپ­ها نگاه کنید.)

ما پیشنهاد می­کنیم که نصف طول میله قطع کننده را اضافه کنید. لطفا با آزادی کامل یک بک تست در حالت آزمایشی بگیرید و بهترین طولی را که برای شما مناسب­تر است بیابید.

برای ورودی­های خطرناک شما باید سطحBuy را بالایHigh میله قطع کننده قرار دهید.

شما با یک Buy Stop در این مناطق انتخاب شده به بازار وارد می­شوید.

در مثال بعدی (تا زمانی که شرایط تغییری نکند) ما از دوره زمانی ۳۵ برای محاسبه XTLاستفاده کردیم. همچنین ما نصف ارتفاع میله قطع کننده را نیز محاسبه کردیم.

اکسپرت مشخص کننده ترند(XTL)

شکل بالا نمودار مربوطه به مارس ۹۵ در موردD-Mark می­باشد. که از ۱۳ فوریه می­باشد. ابزارXTL یک حالت بالقوه در بازار را نشان می­دهد.

این میله با رنگ آبی نشان­دهنده ترنر رو به بالا می­باشد همچنین این میله به عنوان اولین میله قطع­کننده نامیده می­شود.

اکنون نصف ارتفاع این میله قطع کننده را جهت بدست آوردن سطحBuy محاسبه می­کنیم.

در زمان اولین میله قطع کننده XTLنباید:

 • موردی برخلاف ترند را داشته باشد.
 • استاپ نباید Taken outشده باشد.

بنابراین یک پوزیشن Buyزمانی که بازار از سطحBuy می­گذرد قابل ارزیابی است.

اکسپرت مشخص کننده ترند(XTL)

تعدادی راه ورود وجود دارد. ایده­های زیادی برای ورود به یک Buyدر سطحBuy وجود دارد.

نکته: قبل از حرکت بازار به سمت سطحBuy ممکن است میله­های سیاه دیده شود.میله­های سیاه استراتژی را مخدوش نمی­کنند.

استفاده از استاپ:

اگرچه راه­های زیادی برای گذاشتن استاپ وجود دارد راهی که در اینجا ما یافته­ایم مفید استو یک استاپ به اندازه میله قطع کننده زیر Lowمیله قطع کننده قرار دهید.

ما پیشنهاد می­کنیم که آزمایش کنید و یک روش استاپ که با استراتژی و استیل شما هماهنگ است بیابید.

اگر احساس می­کنید که استاپ بسیار کوچک است می­توانید از ۲ برابر طول میله قطع کننده استفاده کنیدو در مقابل اگر احساس می­کنید که استاپ خیلی بزرگ است در آن زمان می­توانید از نصف طول قطع کننده استفاده کنید.

بای مثال: میله قطع کننده در محدوده ۷۶۵۰= Highو ۷۶۳۰=Low قرار دارد. بنابراین طول میله قطع کننده        ۲۰=(۷۶۳۰-۷۶۵۰) می­باشد.

سیگنال بای ترند رو به بالا

برای بدست آوردن سطحBuy شما باید۲/۱ طول میله قطع کننده را بیابید.در این مورد ۲/۱ ارتفاع میله قطع کننده (۵/۰*۲۰)=۱۰ می­باشد. این عدد راHigh به میله قطع کننده اضافه کنید تا سطحBuy بدست آید.(۱۰+۷۶۵۰)=۷۶۶۰

برای بدست آوردن سطح استاپ شما باید میله قطع کننده را از Lowآن کم کنید (۲۰-۷۶۳۰)=۷۶۱۰ که این عدد استاپ پیشنهادی ما می­باشد.

سیگنال­های سل ترند رو به پایین

برای سیگنال­های ترند رو به پایین شما باید درست برعکس عمل کنیدو از مثال بالا استفاده کنید. ۲/۱ میله قطع کننده ۱۰ پوینت می­باشد. این عدد را Lowاز میله قطع کننده کسر کنیدتا سطح Sellبدست آید                   (۱۰-۷۶۳۰)=۷۶۲۰

برای بدست آوردن استاپ پیشنهادی ما شما باید طول میله قطع کننده را باHigh آن جمع کنید (۲۰+۷۶۵۰)=۷۶۷۰این نقطه استاپ پیشنهادی ما است.

حد سود

 حد سود جایی است که از یک تریدر به تریدر دیگر متفاوت است.به هر حال زمانی که تصمیم می­گیرید که در مورد سود فکر کنید ما پیشنهاد می­کنیم که از ابزار GETپیشرفته در کانال رگرسیون ترند استفاده کنید. شما می­توانید از آن بر اساس حالت ثابت و اتوماتیک یا از پیوت قبلی استفاده کنید. این کانال­ها برای ماندن با ترند بازار بسیار عالی است.

یکی از قدرت­های بالای این کانال رگرسیون ترند کمک به ماندن با ترند بازار است. زمانی که ترند بازار کانال­ها را قطع می­کند معمولا علامتی دال بر پایان ترند است.

با این فکر ما پیشنهاد می­کنیم که حد سود زمانی است که کانال توسط قیمت شکسته می­شود.

ابزار XTLهمچنین می­تواند برای شناسایی ترند رو به پایین ماژور مورد استفاده قرا گیرد. مثال نشان داده شده مربوط بهBean oil در می ۹۶ می­باشد.

در همین زمان نیز ما پیشنهاد می­کنیم که سود باید در زمانی که قیمت کانال رگرسون ترند را قطع می­کند حاصل شود.

ادامه ترید (ماندن در ترید):

زمانی که کانال­های رگرسیون ترند را برای حفاظت از سود بکار می­برید به منظور بودن در بازار در جهت ترند ترید اولیه، شما باید از یک زمان به زمانی دیگر از بازار Stop out(خروج موقت)کنید. زمانی که قیمت کانال­های ترند را شکست معمولا علامتی دال بر پایان ترند یا حداقل یک تغییر موقت در مسیر(bias) است.

اکسپرت مشخص کننده ترند(XTL)

پیش­بینی این مساله که یک شکست در کانال ترند یک تغییر واقعی در ترند است یا فقط یک تغییر موقت است بسیار مشکل است. ما توصیه می­کنیم که در این شرایط سود را کسب کنید. اگر ترند اولیه ادامه یافت شما می­توانید مانند زیر دوباره وارد بازار شوید.

زمانی که ترند اصلی بوسیله نرم­افزار بدست آمده تغییر نکرد {در این مورد میله­ها از رنگ قرمز (ترند نزولی) به رنگ آبی (ترند صعودی) تغییر کرد} شما می­توانید در مسیر اولیه زمانی که قیمت کانال­های ترند جدید را قطع کرد دوباره به بازار برگردید. میله­های سیاه مشکلی ایجاد نمی­کند و استراتژی را مخدوش نمی­کنند. کانال­های ترند جدید از پیوت قبلی رسم می­شوند.

نقطه ورود محل شکسته شدن کانال ترند می­باشد.

راهنما جهت ادامه ترند:

 • ترند اصلی که بوسیله GETبدست می­آید نباید تغییر کند. مثال: در بازار با ترند رو به پایین رنگ ستون­ها نباید قرمز (dawn)یا سیاه (neutral)باشد و نباید به رنگ آبی (UP)تغییر کند که می­تواند دلالت بر امکان تغییر به bias(ترند رو به بالا) باشد. خلاف این مساله برای فاز رالی قابل تعمیم است.
 • زمانی که پیوت تخمین زده شد، کانال ترند را از این پیوت که در شکل صفحه قبل آمده رسم کنید. شما همچنین باید از کانال­های اتوماتیک در GETاستفاده کنید (لطفا توجه کنید که کانال­های اتوماتیک پیوت­های جدید را که توسط کاربر انتخاب شده مثل اصلی و اولیه و غیره را خاموش می­کند. شما باید این تنظیمات را برای بدست آوردن نتایج بهتر تغییر دهید.)

زمانی که قیمت­ها این کانال ترند جدید را در جهت مسیر اولیه قطع کرد یک ترید جدید با یک استاپ، بالا/ پایین پیوت قبلی (در زیر نشان داده شده) قابل انجام است.

ترید جدید:

زمانی که دوباره به بازار وارد شدید فکر کنید که وارد یک پوزیشن جدید شده­اید زمانی که ترید به سود نشست از کانال رگرسیون ترند برای محافظت از سود استفاده کنید.

استفاده از تنظیمات متفاوت برایXTL

در این صفحه ما تفاوت استفاده از دوره­های ۲۱ درXTL با دوره­های ۳۵ آن را نشان خواهیم داد. ازXTL با دوره­های ۲۱ برای ورود زودتر در بازار استفاده می­شود. به هر حال اشکال اساسی در استفاده از تنظیمات دوره ۲۱ تعدادی سیگنال خطا است. که در صفحه بعد نشان داده شده است.

استفاده از XTL با دوره ۲۱:

معمولا اولین میله قطع کننده در استفاده از دوره­ های ۲۱ XTL زودتر ایجاد می­شود.

این حالت می­تواند همچنین تعدادی سیگنال خطا که در صفحه بعد نشان داده شده را ایجاد کند.

اکسپرت مشخص کننده ترند(XTL)

استفاده ازXTL با دوره ۳۵:

زمانی که از GETبا دوره ۳۵ استفاده می­شود سیگنال خطا به کمترین حد ممکن می­رسد.

معمولا اولین میله قطع کننده زمانی که با تنظیماتXTL با دوره ۲۱ مقایسه شود کمی دیرتر ایجاد می­شود(با یک یا دو ستون تاخیر).

استفاده از تنظیمات متفاوت برای XTL

استفاده از XTLبا دوره ۲۱:

در این مثال نمودار جولای ۹۵ در موردCoffee نشان داده شده که در یک ترند نزولی اصلی قرار دارد.

ابزار XTLبا دوره ۲۱ دو سطح Buyمتفاوت ایجاد می­کند که می­توانند سیگنال­های خطا باشند.

اشکال اساسی در استفاده XTLبا دوره ۲۱ پتانسیل بالقوه برای سیگنال­های خطا می­باشد.

اکسپرت مشخص کننده ترند(XTL)

استفاده از XTLبا دوره­های ۳۵:

استفاده ازXTL با دوره­های ۳۵ مانع از سیگنال­های خطا می­شود. این مساله مهمترین فایده در استفاده ازXTL با دوره ۳۵ می­باشد.

با استفاده از این مثال ما فواید و مضرات استفاده از XTLبا دوره ۲۱ در مقابل ۳۵ را نشان دادیم. شما به عنوان کاربر باید تصمیم بگیرید که کدام یک را در الگوی ترید کردن خود بکار ببرید.

ادامه مطلب
buffet-(4)
کانالهای رگرسیون ترند اتوماتیک

چگونه از آن استفاده و با آن ترید کنیم

کانال­های رگرسیون ترند ابزار بسیار مفیدی در تشخیص و تعقیب ترند بازار می­ باشند. زمانی که قیمت­ ها کانال ترند را به خوبی بشکنند معمولا ترند بازار تغییر می­ کند. به هر حال کشیدن این کانال­ها کار خسته­ کننده­ ای می­ باشد.بنابراین ما تصمیم گرفتیم این کار را به صورت اتوماتیک انجام دهیم. ابتدا اجازه دهید در مورد مشکل بعضی از تریدرها در برخورد با کانال رگرسیون صحبت کنیم.

مشکل موجود

در منوی رگرسیون ترند چراغ سبز در جعبه SD باید On باشد. زمانی که حالت On باشد نرم ­افزار SD را برای کانال­های بالایی و پایینی محاسبه خواهد کرد. اگر SD در حالت Off باشد(چراغ سبز نباشد) سپس نرم­ افزار به سادگی بالاترین و پایین­ ترین نقطه را خواهد یافت و با استفاده از این پیک قیمت­ها کانال­های پایینی و بالایی رسم می­ شود. به منظور استفاده از کانال­های رگرسیون ترند که در اینجا بحث می­ شود شما باید SD  را روی On  قرار دهید (چراغ سبز روشن باشد).

کانالهای رگرسیون ترند اتوماتیک

Min Pivot Select برای کانال اتوماتیک

ما چندین روش را آزمایش کردیم و در ادامه توضیح دادیم. کاربر یک پیوت قبلی را که نرم­ افزار بعد از آن کانال را رسم کرده است می­ یابد. برای ترند بلند مدت از حالت اصلی یا اولیه استفاده کنید. برای ترندهای کوتاه مدت از حالت مینور یا بینابینی استفاده کنید.

ما توصیه می ­کنیم این مطالعه بوسیله پیوت اصلی یا اولیه انتخاب شود. در غیر این صورت کانال­های اتوماتیک بصورت مداوم در هر زمان که رسم می­ شوند از یک پیوت مینور استفاده می­ شوند. این تغییر مداوم می ­تواند این کانال­های اتوماتیک را بلااستفاده کند. مثال­ هایی که در ادامه می ­آید می­ تواند انتخاب پیوت را روشن کند.

پیوت اولیه

بوسیله انتخاب پیوت اولیه به عنوان پیوت مینیموم نرم­ افزار بدنبال پیوت اولیه قبلی می­ گردد و کانال رگرسیون ترند را از این پیوت رسم خواهد کرد. زمانی که پیوت اولیه شماره­ گذاری شد کانال­ها به صورت اتوماتیک از پیوت جدید رسم می­ شوند.

کانالهای رگرسیون ترند اتوماتیک

پیوت اصلی

بوسیله انتخاب پیوت اصلی به عنوان پیوت مینیموم نرم­ افزار بدنبال پیوت اصلی قبلی می­ گردد و کانال رگرسیون ترند را از این پیوت رسم خواهد کرد. زمانی که یک پیوت اصلی جدید شماره­ گذاری می­شود کانال­ ها به صورت اتوماتیک مجددا از این پیوت جدید رسم می­ شوند.

کانالهای رگرسیون ترند اتوماتیک

مثال واقعی استفاده از کانال­های اتوماتیک

تریدی که در ادامه می­ آید در مورد دلار کانادا در ماه سپتامبر با استفاده از آنالیزور موج الیوت و کانال­های رگرسیون ترند اتوماتیک و نوسان نمای الیوت است.

مواردی که باید رعایت شوند:

 • نوسان­ نما به سمت صفر برگردد و بالای مقداری که بیشتر از آن مجاز نیست نماند.

PTI در عدد ۴۸ است (بیشتر از ۳۵). معنی آن این است که حالت خوبی برای شروع رالی ۵ وجود دارد. Buy برای دلار کانادا در ماه سپتامبر در محل شکسته شدن کانال ترند وجود دارد.

کانالهای رگرسیون ترند اتوماتیک

ادامه مطلب
buffet-(4)
کانال های رگرسیون ترند و ترکیب...

کانال های رگرسیون ترند و ترکیب آن با امواج الیوت

این موضوعی ساده ولی بسیار کاربردی می­باشد. ترسیم این کانال­ها به این صورت است که یک کانال بالایی و یک کانال پایینی با استفاده از SD قیمت کشیده می­شود. این خطوط بسیار مشابه باندهای بولینگر می­باشند که در آن خطوط با استفاده از SD میانگین متحرک رسم می­شود. به هر حال توصیه می­کنیم که شما به جای استفاده از میانگین متحرک از خطوط رگرسیون خطی برای شناسایی نوسانات قیمت استفاده کنید.

کانال های رگرسیون ترند و ترکیب آن با امواج الیوت

نمودار سمت چپ دو نوسان قیمت را از  Low تا High نشان می­دهد. خطی که از وسط کشیده شده است خط رگرسیون استاندارد می­باشد که از نقاط وسط نوسانات قیمت استفاده کرده است. نمودار سمت راست کانال­های بالایی و پایینی را که با فاصله۲/۵SD  از خطوط رگرسیون و نقاط میانی رسم شده­اند را نشان می­دهد. منوی کانال رگرسیون به کاربر اجازه می­دهد که خطوط ترند یا رگرسیون را به نقاط میانی بالایی یا پایینی و غیره محاسبه کند. همچنین به کاربر اجازه می­دهد که میزانSD برای کانال­های بالایی و پایینی را تنظیم کند.

به علاوه Rپیرسون که به این مجموعه اضافه شده است چگونگی ارتباط مناسب رگرسیون خطی را با اطلاعات نشان می­دهد.

استفاده از کانال­ های رگرسیون ترند

زمانی که بازار ترند دار می­شود و یا حرکت در یک جریان خاص جریان می­یابد کانال­های رگرسیون ترند می­توانند جهت تشخیص مرزهای بالایی و پایینی بازار مورد استفاده قرار گیرند. زمانی که مومنتوم در جهت یکسانی قرار دارد بازار تمایل دارد که در داخل کانال بماند و به محض اینکه جهت حرکت بازار تغییر کند قیمت کانال را قطع می­کند و علامتی دال بر پایان حرکت می­باشد.

عملکرد اولیه کانال­های رگرسیون ترند شامل موارد زیر است:

 • مشخص کردن پایان موج دوم برای ترید در موج سوم
 • مشخص کردن حد سود در داخل موج سوم
 • ورود در پایان موج چهارم برای شرکت در موج پنجم
 • مشخص کردن حد سود در داخل موج پنجم و ورود به ترید در جهت مخالف در پایان موج پنجم. مثال­هایی که در ادامه آمده است بسیار روشن است.

کانال های رگرسیون ترند و ترکیب آن با امواج الیوت

سطوح T.J.’S Web

سطوح T.J.’S Web توالی قیمت­ های ویژه­ای می­ باشند که بر اساس ارتباط فیبوناچی با فعالیت­ های قبلی در بازار سهام بدست می­ آیند. سه منطقه برای روز بعدی محاسبه می­ شود. منطقه خنثی، منطقه مقاومت و منطقه حمایت

منطقه خنثی: معمولا این منطقه بار یک بوده و چند نقطه پایین­تر و بالاتر از قیمت­های بسته شدن هفته قبل می­ باشد. زمانی که قیمت­ ها بالای منطقه فوق باشند سهام تمایل دارند قوی­تر و Versa-Vice حرکت کنند.

منطقه مقاومت: در بالای منطقه خنثی چهار سطح مقاومت وجود دارد کهA R، RB ،RC و RD نامیده می­شوند. این­ها سطوح مقاومت فیبوناچی هستند که بر پایه فعالیت­های قیمت سهام در هفته قبلی بنا شده ­اند.

منطقه حمایت: در زیر منطقه خنثی چهار سطح حمایت وجود دارد که تحت نامSA، SB، SC  وSD نام­گذاری شده­اند. این­ها خطوط حمایت فیبوناچی هستند که بر پایه فعالیت­های قیمت سهام در هفته قبل بنا شده اند.

در صفحه بعد چکونگی به کار بردن این ابزار گفته شده است. این سطوح برای سهام مک دونالد با توجه به قیمت بسته شدن جمعه نشان داده شده است.

سطوحWeb سطوح حمایت و مقاومتی را برای ترید روز بعدی نشان می­دهند. اگر قیمت سهام در روز دوشنبه رالی داشته باشد آخرین سطح مقاومت RDمطرح­کننده این موضوع است که سهام فوق نباید قبل از سطوح ۳۴ ترید شود و به طور مشابه آخرین سطح حمایت دلالت بر این دارد که سهم فوق نباید قبل از سطوح ۳۰ ترید شود. در روز دوشنبه سهام مک دونالد در سطح بالایی ۸/۳-۳۱و پایینی ۳۰ معامله شد و حرکت این سهم در محدوده SD،SA سطوح Webبود. این مثال، اصولی را در مورد T.J.’S Web برای ما روشن می­کند. شما نباید انتظار داشته باشید که این خطوط همیشه درست کار کنند. اما اگر آنها را به طور متناوب و پیوسته به کار ببرید آنها می­توانند سطوح مقاومت و حمایت­های خوبی را به ما نشان دهند.

کانال های رگرسیون ترند و ترکیب آن با امواج الیوت

سطوح T.J.’S Web می­توانند با اندیکاتورهای روزانه مثل استوکاستیک آهسته ۲۱ و نوسان نمای الیوت در روی نمودار ۵ دقیقه­ای استفاده شوند. زمانی که نوسان نمای الیوت یک دایورجنس صحیح را نشان داد؛ که قبلا این موضوع توضیح داده شده و استوکاستیک بالای ۸۰ بودیک سیگنال کوچک در حال شکل­گیری بوده و از سطح T.J.’S Web بعدی به عنوان پایان معامله استفاده کنید. سیگنالBuy دقیقا برعکس مطلب گفته شده می­باشد.

کانال های رگرسیون ترند

نسبت­های زمانی گسترش فیبوناچی

کانال های رگرسیون ترند و ترکیب آن با امواج الیوت

در ابتدا باید یک زمان اولیه بین دو پیوت اولیه یا اصلی به کار برد. این پیوت­ها می­توانند بوسیله کاربر یا بوسیله شماره­گذاری که توسط نرم­افزار از طریق منوی پیوت انجام می­شود صورت پذیرد.

این بازه زمانی اولیه برای پیش­بینی، با استفاده از نسبت­های فیبوناچی متفاوت برای انجام پیش­بینی،گسترش می­یابند. ما پیشنهاد می­کنیم که از نسبت­های ۶۲/۱ و ۹۴/۲ وارد کنید.

این نظریه به منظور جستجو برای تغییرات بالقوه در ترند در این دوره­های زمانی گسترش یافته می­باشد.

ادامه مطلب
buffet-(4)
استفاده از خطوط گان با امواج...

استفاده از زوایای گان با امواج الیوت(برای موج ۵و ۳)

استفاده از خطوط گان با امواج الیوت

استفاده از خطوط گان با امواج الیوت(برای موج ۴)

استفاده از خطوط گان با امواج الیوت

خطوط گان بهینه شده

استفاده از خطوط گان با امواج الیوت

در ورژن های قبلی ما یک مقیاس از پیش طراحی شده برای خطوط گان فقط برای کالاهای US تدارک دیده بودیم . این طراحی دارای دو اشکال بود .

 • این مقیاس قابلیت تغییر را به همراه تغییر بازار از یک روز به روز دیگر را نداشت .
 • خطوط گان برای فقط برای بازارهای خاصی قابل دسترس بود .

در حال حاضر ما این ویژگی را جزو موارد روتین در آورده ایم که به کاربر اجازه می دهد تا خطوط بهینه را برای همه بازارهایی که قابل Load شدن هستند بیابد که شامل سهام، Foreign Issue، Cross Rate، Spread می شود . موارد روتین همچنین شامل Volatility Adjustments می شوند . مقیاس بهینه شده بر روی نمودار قرار می گیرد و برای موارد بعدی قابل استفاده است .

آنالیزور GANN BOX

یکی از اشکالات در بسیاری از برنامه ها فقدان مطالعات زمانی کافی می باشد . ما تلاش کردیم تا به این خواسته به وسیله مطالعات خاصی مانند خوشه های زمانی و آنالیزور GANN BOX برسیم . واژگان به سادگی تعداد زیادی از تریدرها را می ترساند که این امر به علت پیچیدگی و روشن نبودن طریقه استفاده از آن می باشد . در دو سال گذشته ما در این زمینه با دقت بسیاری تحقیق کرده ایم و راه های ساده ای برای به کارگیری گان GANN BOX یافته ایم . نرم افزار به شما اجازه می دهد که GANN BOX در اشکال متفاوت رسم کنید .

زمانی که کاربر متدهای اضافی گان را دنبال می کند می تواند از آن به مانند یک مقاله ترجمه شده استفاده کند . به هر حال ما نتایج تحقیقات خود را استفاده کرده ایم و Pre-Fixed GANN BOX را اضافه کرده ایم .

ویژگی اصلی که ما در این تحقیق یافتیم این است که نسبت Rise/Run جعبه باید ۱ یا مضاربی از قبیل ۱۰ و ۲۰ و غیره باشد . جعبه های گان از High یا Low های اصلی (major) رسم می شوند . فاصله قیمت از نقطه مورد نظر Rise و تعداد ستون ها از فوق Run نامیده می شود . جعبه ای که در زیر نشان داده شده از ۴۵۰ بار (Run) و ۴۵۰ قیمت از نقطه Low که Rise نامیده می شود رسم شده است . نسبت ۱=۴۵۰/۴۵۰ = Rise/Run است .

استفاده از خطوط گان با امواج الیوت

نسبت توصیه شده (توصیه بسیار مهم) شامل موارد زیر است ۱، ۲، ۵، ۱۰، ۲۰، ۴۰ و (۵/۲ بعنوان آخرین مورد)

تحقیقات ما بر روی همه بازارها و بازه­های زمانی نشان داده که اگر شما نسبت­های گفته شده (موارد بسیار مهم) ۱، ۲، ۵، ۱۰، ۲۰، ۴۰ و ۵/۲ (به عنوان آخرین مورد) را به کار ببرید و جعبه­گان را از Low  یا High اصلی (Major) رسم کنید خطوط رسم شده سطوح مقاومتی را ترسیم می کنند که بازار در آینده در آن­ها حرکت می­کند. همچنین این تکنیک علاوه بر این نسبت­ها برای شما بازه­های زمانی ثابت ۴۵و ۹۰و ۱۸۰و ۳۶ روزهو مانند آن را فراهم می­کند. جعبه­هایی که در ادامه آمده­اند بعضی نسبت­های دیگر را نشان می­دهند که می­توان از آنها استفاده کرد.

(جعبه­ های گان که با نسبت­های دیگر رسم شده ­اند)

زمانی که جعبه ­ها رسم می­شوند آن­ها یک مسیر یا نقشه راهی برای بازار تدارک فراهم می­کنند. ترکیب Pre-Fixed Rate و Fixed Time Intervals  نتایج نهایی قابل توجهی ارائه می­دهد.

همان طور که در صفحه قبل توضیح داده شد ما از  Pre-Fixed Time با اعداد ۹۰، ۱۸۰، ۲۲۵، ۳۶۰، ۴۵۰ و غیره برای استفاده در طول و همراه با  Pre-Fixed Price به منظور تهیه نسبت جعبه ۱، ۲، ۵ ،۱۰، ۲۰، ۴۰ و ۵/۲ استفاده کردیم. با استفاده از نسبت­های Pre-Fixed که با استفاده از محاسبات ریاضی می­باشند با وجودی که سایز باکس­ها متفاوت است همه موارد یکسان باقی می­مانند. در مثال­های زیر ما از باکس­های متفاوت برای حرکت بازار استفاده کرده­ایم.

زمانی که محدوده قیمت گسترش می­یابد کاربر به راحتی یک جعبه بزرگتر را رسم می­کند که نسبت­های Pre-Fixed در آن تثبیت شده است. زمانی که بازار حرکت می­کند با استفاده از محاسبات ریاضی خودکار خود را با تغییر دادن خطوط گان تنظیم می­کند ولی هنوز خطوط حمایت و مقاومت یکسانی رسم می­کند.

استفاده از خطوط گان با امواج الیوت

جعبه­های گان با این نسبت­ها برای همه کالاها، سهام و Spreedها در نمودارهای ۱ ساعته، روزانه و هفتگی قابل استفاده است. جعبه گان همچنین با آنالیزور موج الیوت به خوبی کار می­کند.

استفاده از جعبه گان Pre-Fixed با امواج الیوت

جعبه گان Pre-Fixed می تواند به همراه آنالیزور موج الیوت استفاده شود. توضیح زیادی در مورد چگونگی این ترکیب وجود ندارد. صحبت­های Public service announcement را به یاد بیاورید. که می­گفت Here is yore Brain,here is yore Brain on drugs, Any question? به همان صورت در اینجا دو نمودار وجود دارد. که در هر دو آنالیزور الیوت و جعبه گان Pre-Fixed وجود دارد. سوالی مطرح است؟

استفاده از خطوط گان با امواج الیوت

ادامه مطلب
wewqeqwwqqq
تکنیک های خطوط گان(GANN) در تحلیل...

خطوط گان در تحلیل تکنیکال

بنابر بعضی از دلایل و مسائل دیگر هرچیزی در ارتباط با گان به نظر اسرارآمیز و گنگ می رسد. مقالات بسیاری از این رویکرد استفاده می کنند و در توضیحات آن، روش سختی را برای یادگیری به کار برده اند. به منظور فهمیدن کامل این

 تکنیک و به منظور باور آن باید ابتدا تابوی گیج کننده آن از بین برود و باور داشت که کار با آن در واقع مجموعه ای از تکنیک ها می باشد ما سعی می کنیم مطالب را ساده و قابل فهم بیان کنیم.

آقای W . D . Gann مجموعه ای تکنیک ها را به کار می برد. در این کارگاه ما می خواهیم این بحث را ادامه دهیم : دلیل اینکه گان در پیش بینی های خود بسیار دقیق بود نه به خاطر وجود یک تکنیک واحد بلکه به دلیل استفاده درست از ابزار در زمان های صحیح بود. او در این کار استاد بود. وی یک ریاضی دان عالی بوده و دارای یک حافظه کارا و سریع بوده است . برای مثال او می توانسته حالت بیش خرید در بازار را بدون استفاده از هیچ گونه ادیکاتوری محاسبه کند. استوکاستیک فرمولی است که بر پایه علم ریاضیات بنا شده تا حالات بیش فروش و بیش خرید را نشان دهد. شاید گان می توانسته است این اندیکاتورها را در ذهن خود با نگاه کردن به قیمت محاسبه کند.

دیدگاه GET استفاده ساده و کاربردی از تکنیک های گان و بهبود آن می باشد. به همین خاطر اطلاعات خود را به آن اضافه کرده تا محاسبات کامپیوتری پیچیدگی آن را کاهش دهد. زمانی که معادلات کامپیوتری ساختاربندی شد و با قدرت پاسخ داد شما همچنین می توانید به صورت عملی آن را اضافه کرده و از آن سود ببرید.

خطوط زوایای گان

ما با خطوط ترند به خوبی آشنا هستیم . اشکال اصلی خطوط ترند این است که نیاز یه حداقل دو نقطه قیمت داریم تا بتوانیم خطی رسم کنیم . دیدگاه خطوط و زوایای گان فقط نیازمند یک نقطه قیمت پیوت است که خطوط مختلفی از این نقطه قابل رسم است. نظرات در مورد زوایای گان در زیر تشریح شده است.

تکنیک های خطوط گان(GANN) در تحلیل تکنیکال

خطوط و زوایای گان

زمانی که رالی قیمت به یک Low خاتمه می دهد میزانی که است که نوسانات و رالی های بازار به وسیله ترس و طمع تریدرهایی که در بازار هستند کنترل می شود . ترس و طمع باعث نوسانات (sWING) بازار است . این رفتار افراد از یک Extreme تا Extreme دیگر در سیکل های با درجات متفاوت در حال حرکت است . این سیکل های متفاوت می توانند با پارامترهای زوایای اصلی دقیق با استفاده از قیمت Low مشخص شوند .

کار اصلی یافتن تنظیم مناسبی از زوایاست که می تواند سیکل های متفاوتی را که از بازخورد طمع و ترس تریدرهای دارای نظرات شخصی ایجاد شده است را بیابد .

تکنیک های خطوط گان(GANN) در تحلیل تکنیکال

زوایای مناسب یک شبه به دست نمی ایند . نمودار بالاگان چندین سال را نشان می دهد . به وسیله کمک از کامپیوتر و دریافت صحیح ما قادر خواهیم بود تا زوایای بسیاری از کالاهایی که در ایالات متحده ترید می شوند و بعضی از بازارهای دیگر را محاسبه کنیم . زوایای ما بر اساس اطلاعات ۱۰-۵ سال قبل استوار است زاویه مرکزی برای هر بازار ثابت است و در طول زمان تغییر نمی کند . حساسیت و اهمیت به آهستگی تغییر می کند اما زاویه مرکزی یکسان باقی می ماند .

دیدگاه GET بر اساس یافتن زوایایی برای هر بازار است که بتواند نوسانات مخصوص آن بازار را که به علت احساسات ترس و طمع می باشد بیابد . این موضوع در صفحه بعد شرح داده شده است .

تکنیک های خطوط گان(GANN) در تحلیل تکنیکال

سیکل های ترس و طمع

پیش بینی ترس و طمع تردیدرها بسیار مشکل می باشد . به هر حال ما موفق شدیم با مشکلات زیاد به راه حلی برسیم .

زمانی که بازار یک Low یا Bottom اصلی می سازد که خود نتیجه یک نوسان قیمت خیلی بزرگ می باشد، این مساله معقول به نظر می رسد که احساسات عمومی به نقطه انتهایی خود رسیده است . به عبارت دیگر در یک Top اصلی طمع تریدرها افت کرده است و توالی های سقوط بازار به علت ترس تریدرها می باشد . با روشن شدن این مساله ها می توانیم به مرحله بعدی برویم و مراحل زیر را دنبال کنیم . زمانی که یک Top اصلی به وجود می آید احساسات تریدهای زیادی (در این مورد طمع) برای یک حرکت در این زمان با هم در یک راستا قرار می گیرد . بنابراین زوایای گان در این قبیل Top های اصلی نشات گرفته از جزئی از فاز سیکل های احساس بعدی تریدرها می باشد . زوایای گان که از یک Top اصلی ترسیم می شوند می توانند بهتر سیکل های احساسی بزرگ را نسبت به زوایای گان که از Top های فرعی ترسیم می شوند نشان دهند .

به عبارت ساده تر : زوایای گان که از نوسان بزرگ قیمت تولید می شوند و جهت روشن کردن نوسان قیمت بعدی به کار می روند بسیار مفیدتر از زوایای گانی می باشند که از نوسانات فرعی قیمت تولید می شوند . نرم افزار GET نقاط بسیار مهم برای کشیدن زوایای گان اصلی را فراهم می کند .

تشخیص نوسانات قیمت

این مساله ما را جهت روشن کردن نوسانات اصلی قیمت راهنمایی می کند . این مساله ساده ای است که به نمودار قیمت نگاه کنیم و بگوئیم این نقطه High می باشد یا این نقطه Low می باشد . ما این کار را به کامپیوتر سپرده ایم .

تکنیک های خطوط گان(GANN)

نرم افزار GET به وسیله اندازه گیری درصد نوسان قیمت از هر Low و High ، نقاط پیوتی را مشخص می کند که تحت نام p  اولیه، j= اصلی، I = بنیابینی و M= فرعی (که در بالا نشان داده شده اند)نام گذاری می کند .

زوایای گان که از Low/High اولیه ترسیم می شوند ارزش بسیار بیشتری در تشخیص مسیر بعدی سیکل های احساسی تریدرها دارند . توالی آن ها بر اساس اهمیت به ترتیب اصلی، بینابینی و فرعی می باشد .

به صورت کلی همه زوایای گان می توانند یک حمایت یا مقاومت برای نوسان قیمت ترسیم کنند . به هر حال زوایایی که نشان دهنده راه های فوق هستند مثل زوایایی که از نقاط اصلی رسم می شوند خطوط حمایت و مقاومت قوی و محکمی را نشان خواهند داد .

خطوط گان(GANN) در تحلیل تکنیکال

ادامه مطلب
dajhdk
شمارش امواج الیوت از طریق آلترناتیو

شمارش امواج الیوت از طریق آلترناتیو

شمارش منطقه ای موج الیوت

این گزینه به کاربر اجازه می دهد که نرم افزار را به گونه ای تنظیم کند که شمارش امواج را از نقطه ای مشخص روی نمودار آغاز کند. در موارد مطمئن بازار تمایل دارد که Low ایجاد کند و رالی با مومنتوم بالایی این Low را پایان می دهد. به هرحال زمانی که نرم افزار اطلاعات ورودی را جهت مشخص کردن شمارش موج به کار می برد ممکن است در حالی باشد که منطق نرم افزار حرکت اخیر بازار را در شمارش موج لحاظ نکرده باشد.

با منطقه ای کردن شمارش موج الیوت، نرم افزار می تواند اطلاعات گذشته را در نظر نگیرد  و فقط اطلاعات را از نقطه ای که کاربر مشخص کرده در نظر گرفته و شمارش موج الیوت را انجام دهد.

شمارش امواج الیوت از طریق آلترناتیو

شمارش آلترناتیو

شمارش موج الیوت از طریق آلترناتیو به کاربر این اجازه را می دهد که شمارش موج آلترناتیو را به چند صورت داشته باشد. سه نوع متفاوت شمارش امواج آلترناتیو وجود دارد. در این جا ما درباره شمارش موج های آلترناتیو مختلف بحث خواهیم کرد.

هدف اصلی شمارش امواج آلترناتیو تدارک دیدن این امکان برای کاربر است  که در مواقع بحرانی و سخت ایده دومی نیز داشته باشد.

آلترناتیو ۳ (بلند مدت)

شمارش امواج الیوت از طریق آلترناتیو

زمانی که آنالیزور اصلی امواج توالی یک ۵ موج را شناسایی می کند این آنالیزور یک رالی در جهت مخالف را جستجو خواهد کرد که موج چهارم قبلی کم ترین هدف قیمتی خواهد بود. حتی اگر رالی فوق قادر نباشد به هدف فوق برسد تا Low موج پنجم اول به پایان برسد نرم افزار به دنبال این الگو خواهد بود. مثالی که در ادامه آمده است نمودار ماه مارس در سال ۹۵ Soyben را با شمارش اصلی موج نشان می دهد.

از  Low موج ۵  نرم افزار به دنبال یک رالی در جهت مخالف خواهد بود که هدفی در نزدیکی ۶۱۰ (موج چهارم قبلی) خواهد داشت. اگر رالی فوق با قدرت به هدف خود برسد نرم افزار یک رالی موج سوم جدید را خواهد ساخت.

تنها راهی که نرم افزار این مسیر را رها خواهد کرد زمانی است که قیمت به طور واقعی یک Low جدید بسازد. سپس این Low جدید یک موج ۵ جدید می شود.

آلترناتیو۳ به طور عادی شمارش بلند مدت تری تدارک  می بیند که در سمت راست نشان داده شده است.

شمارش امواج الیوت از طریق آلترناتیو

نموداری که در زیر آمده است نشان می دهد بازار یک Low جدید ساخته است که توسط آلترناتیوها پیش بینی شده بود. در زیر لیست مواردی آمده است که پیشنهاد می شود در آن زمان ها از شمارش موج بلندمدت ALT3 استفاده شود.

شمارش امواج الیوت از طریق آلترناتیو

 1. اگر رالی که از توالی یک ۵ موج آغاز می شود، قادر نباشد تا یک ۳ موج را در جهت مخالف ایجاد کند ما توصیه می کنیم از شمارش موج ALT3 استفاده کنید.
 2. اگر مومنتوم بازار به پارامترهای ATL3 برسد سپس نرم افزار شمارش موج آلترناتیوی را ایجاد می کند که دارای یک نماد بلند مدت است. زمانی که شمارش آلترناتیو اجرا می شود کاربر باید با دقت و هوشیاری منتظر یک Low بالقوه جدید باشد.
 3. موارد زیادی وجود دارد که پارامترها به نقطه مورد نظر نمی رسند و شمارش امواج ALT3  مشابه شمارش امواج  از قبل تعیین شده می باشد.  در این موارد کاربر باید از شمارش اصلی موج استفاده کند.

آلترناتیو ۲ (کوتاه مدت)

این آلترناتیو یک نمای کوتاه مدت از شمارش اصلی را نشان می دهد. برای مثال زمانی که یک رالی موج اصلی در شمارش اصلی وجود دارد ALT2 می تواند۵ موج را در داخل موج سوم اصلی را نشان دهد. این امر برای کسب سود در پایان موج ۳  اصلی به کار می رود.

شمارش امواج الیوت از طریق آلترناتیو

آلترناتیو ۱ (تهاجمی)

تا زمانی آنالیزور اصلی موج ها  در موج چهارم باقی می ماند که موج چهارم با موج اول ۱۷% در مورد بازار کالاها هم پوشانی داشته باشد. ( در ایندکس و سهام ۵%) در موارد زیادی حتی زمانی که PTI به حد بسیار پایین افت می کند و بیش از ۳۸%  از موج سوم نوسان نما اصلاح می یابد نرم افزار هنوز بر مبنای شماره گذاری قبلی باقی می ماند.

شمارش امواج الیوت

نمودار بالا مربوط به ماه اکتبر Beanoil با شماره گذاری موج اصلی است . همان طور که می بینید کانال های موج چهارم شکسته شده اند و رالی موج اول را گرفته است و از همه مهم تر اینکه نوسان نما بیش از ۳۸ % در جهت مخالف اصلاح یافته است.

ولی هنوز نرم افزار شماره گذاری قبلی را ادامه می دهد. که متاسفانه این مساله قابل قبول نیست.

الترناتیو۱ برای پایان دادن به این موج چهارم طول کشیده طراحی شده است و این موج را تبدیل به یک موج سوم در خلاف جهت می کند. استفاده از ALT 1 در موارد زیر توصیه می شود.

 1. در بعضی رالی ها که موج چهارم به وسیله شمارش موج اصلی نام گذاری شده است و این شماره گذاری به دلایل زیر دچار تردید می شود که شامل زمانی است که این موج توسط کانال های موج چهارم شکسته شده و نوسان نما بیش از ۳۸ % در جهت مخالف پیک موج سوم  حرکت کرده است.
 2. هم چنین این شرایط در ۶۵% از موارد با یک PTI زیر ۳۵ همراه می شود.

در این گونه شرایط ما توصیه می کنیم از ALT 1  به عنوان آلترناتیو با یک ایده دوم استفاده کنید. صفحه بعد مثال ها را نشان می دهد.

آلترناتیو ۱ (تهاجمی)

شمارش امواج از طریق آلترناتیو

نموداری که در زیر آمده است نشان دهنده شمارش امواج آلترناتیو ۱  در مورد نمودار اکتبر Bean Oil است.  در این جا نرم افزار موج نزولی را تحت عنوان ABC مجددا شماره گذاری کرده است. منطق نرم افزار ایده ۵ موج نزولی را باطل کرده و به جای آن مرحله رالی جدید را قرار داد.

لطفا این مساله را درذهن داشته باشید که شمارش ALT 1  فقط زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بازگشت نوسان نما بیش از ۳۸% پیک موج سوم اصلی را در جهت مخالف داشته باشد. در این مثال، پیک نوسان نما موج سوم ۲۶۲ بوده است و ۳۸% آن در جهت مخالف ۹۹ می شود.

این سطح ۳۸% که بیش از آن در نوسان نما مورد نظر است به وسیله ابزار بازگشتی ای که در ابزار کشیدن قرار داده شده است قابل ترسیم است.

درصد هم پوشانی

به صورت از پیش تنظیم شده نرم افزار به صورت اتوماتیک اجازه می دهد که در مورد کالاها ۱۷% از هم پوشانی بین موج ۱ و ۴ وجود داشته باشد که در مورد بازار سهام و اندیکس ها به ۰% رسیده است.

قوانین الیوت اجازه این هم پوشانی را در همه موارد نمی دهند.  به هر حال براساس تحقیقات، ما پی برده ایم که بسیاری از کالاها تمایل دارند که بین موج ۱ و ۴ هم پوشانی وجود داشته باشد و در ادامه یک توالی ۵ موج کاملا روشن را تشکیل دهند.  به هرحال شما می توانید درصد این هم پوشانی را تغییر دهید که بر اساس نظر شما خواهد بود. زمانی که شما این هم پوشانی را تغییر دهید GET شمارش امواج الیوت را بر اساس شمارش آلترناتیو خواهد داشت.

شمارش بر اساس امواج آلترناتیو با رنگ سبز نمایش داده می شود و برای نمایش آن بر اساس شمارش از پیش تعریف شده بر اساس رنگ آبی است.

درصد هم پوشانی موج ۱ و۳ ( Option) : زمانی که شماره گذاری امواج الیوت انجام شد شمارش از پیش تعیین شده به نرم افزار اجازه می دهد که موج اول را در هر کجایی بین شروع توالی پنج موج و ۵۰% ارتفاع ۳-۰ شماره گذاری کند. در بعضی موارد نرم افزار نقطه پیوتی را انتخاب می کند که این نقطه در بالاترین محدوده قرار دارد و موج اول به خوبی در داخل موج سوم شماره گذاری می شود. کاربر می تواتد این حالت از پیش تعیین شده را باطل کند و محدود کند به این که موج اول در کجا شماره گذاری شود.

شمارش امواج الیوت از طریق آلترناتیو

ادامه مطلب
buffet-(4)
قواعد معامله گری با استفاده از...

قواعد ترید نوع ۱

(Buy در انتهای یک موج چهارم اصلاحی)

زمانی که نرم افزار وجود یک رالی موج سوم را قطعی کرد به دنبال شرایط زیر باشید :

 • به نوسان نمای الیوت نگاه کنید که به سمت خط صفر برگشته است .
 • زمانی که نوسان نما به سمت صفر بازگشته است این مساله را بررسی کنید که موج سوم حداقل ۳۸% را اصلاح (Retrasement) کرده است .
 • در این زمان PTI بایستی بالای ۳۵ باشد . ابزار PTI به خوبی اشاره بر این دارد که احتمال وجود موج پنجم زیاد است . زمانی که PTI به زیر ۳۵ سقوط کند از نظر آماری احتمال ایجاد موج ۵ کاهش می یابد . به علاوه احتمال تشکیل نشدن موج ۵ افزایش می یابد .

 • اصلاح ها بایستی بالای کانال های موج چهارم باشند . کانال های موج پنجم کانال های مناسبی می باشند که اجزای زمانی لازم برای آنالیزور موج الیوت را فراهم می کنند . یک موج چهارم ایده آل باید بالای این کانال ها کامل شود . محدود ماندن سطوح اصلاحی بالای دو کانال از کانال های فوق احتمال تشکیل موج ۵ افزایش می برد . این مرحله به اندازه PTI در مرحله شماره ۳ حیاتی نیست .
 • نقاط Stop را بر اساس دو سطح فیبوناچی زیر نقطه ورود محاسبه کنید . برای مثال اگر نقطه ورود شما در سطح ۳۸% می باشد Stop باید در جایی باشد که دو سطح پائین تر است (در جای زیر خط اصلاحی ۶۲%) .
 • نقطه هدف موج ۵ را که نرم افزار به شما می دهد را نگاه کنید . نسبت سود به ضرر را محاسبه کنید . اگر این نسبت بالاتر از ۵/۱ بود این تردید قابل قبول است .

معکوس همه این مراحل را برای یک موج ۵ نزولی در نظر بگیرید .

قواعد ترید نوع ۲

Sell) در انتهای رالی موج پنجم)

زمانی که نرم افزار وجود رالی پنجم را قطعی کرد به دنبال شرایط زیر باشید :

 • توجه کنید که قیمت در نزدیکی موج پنجم مورد نظر باشد .
 • اطمینان حاصل کنید که نوسان نمای الیوت یک موج پنجم را با یک دایور جنس روشن و برگشت به سمت صفر قطعی کرده است .

 • از DMA برای گرفتن Sell در سمت دیگر استفاده کنید . در DMA یک میانگین متحرک ساده به سمت راست جا به جا شده است . زمانی که مومنتوم در بازار ادامه دارد DMA خارج از مسیر قرار دارد . زمانی که قیمت در موج پنجم از نقطه Top خود برگشت می کند این نقطه شکست DMA می باشد . این مساله نقطه ورود را قطعی می کند . همچنین یک Stop قطعی بالای این نقطه High ایجاد می کند .
 • یک Stop های بالای High قبلی قرار دهید .

معکوس همه این مراحل را برای یک موج ۵ نزولی در نظر بگیرید .

مثال های تریدهای نوع ۱ و ۲

بررسی Buy نوع اول

مرحله: A  نوسان نمای الیوت به خط صفر برگشته است .

مرحله : B خط ترند را به عنوان نقطه ورود تکنیکال در نظر بگیرید . این تکنیک برای این به کار می رود که در صورت شکسته شدن خط ترند نقطه ورود به پوزیشن ایجاد می شود .

مرحله : C   PTI دارای عدد ۴۶ است که از میزان ۳۵ مورد نیاز بالاتر است .

مرحله : D حرکت اصلاح ، کانال های موج چهارم را شکسته است . کانال های موج چهارم به اندازه PTI دارای اهمیت نمی باشد .

مرحله: E  دو نقطه قابل پیش بینی در ۷۰ و ۷۹ وجود دارد .

Buy نوع دوم

بررسی Buy نوع دوم

مرحله  : A قیمت نزدیک موج ۵ پیش بینی شده می باشد .

مرحله B    :  نوسان نمای الیوت دایور جنس واضحی را نشان می دهد . همچنین نوسان نمای الیوت در بین دو قله به سمت صفر بازگشته است .

مرحله  : C  از تقاطع DMA برای ورود به یک پوزیشن Buy استفاده کنید .

مرحله : D  Stop   مورد نظر را در زیر Low قرار دهید .

مرحله  E : زمانی که فاز بعدی شروع می شود  با استفاده از DMA سود خود را محافظت نمائید .  حالا خود را آماده بررسی یک پوزیشن نوع ۱ کنید .

بررسی Sell نوع دوم

مرحله  : A قیمت نزدیک موج پنجم مورد انتظار است .

مرحله  : B نوسان نمای الیوت یک موج ۵ را با دایور جنس واضح نشان می دهد . نوسان نمای الیوت در بین دو قله به خط ۳ بازگشته است .

مرحله  : C از تقاطع DMA برای یک ترید Buy استفاده کنید .

مرحله : D  Stop  را در بالای High قرار دهید .

مرحله : E  زمانی که فاز بعدی در حال شکل گیری است . سود خود را با استفاده از DMA محافظت کنید . حالا منتظر بررسی یک پوزیشن نوع اول باشید

پیش بینی عدم تشکیل موج پنجم یا تشکیل سقف دوقلو

بررسی عدم تشکیل موج ۵

عدد PTI کمتر از ۳۵ شده است . به طور آماری این حالت دلالت بر این نکته دارد که احتمال تشکیل موج ۵ به شدت کاهش یافته است و یا یک سقف دوقلو تشکیل خواهد شد .

یک راه حل محافظ کارانه این است که از این ترید Buy صرف نظر کنیم .

اگر این ترید (حالت تهاجمی ) صورت گیرد به احتمال زیاد با Stop بسته خواهد شد.

پیش بینی عدم تشکیل موج پنجم یا تشکیل سقف دوقلو

بررسی عدم تشکیل موج ۵

عدد PTI کمتر از ۳۵ شده است . به طور آماری این حالت دلالت بر این نکته دارد که احتمال تشکیل موج ۵ به شدت کاهش یافته است و یا یک سقف دو قلو تشکیل خواهد شد .

یک راه حل محافظ کارانه این است که از این ترید Buy صرف نظر کنیم .

اگر این ترید (حالت تهاجمی) صورت گیرد به احتمال زیاد با Stop بسته خواهد شد .

پیش بینی عدم تشکیل موج پنجم یا تشکیل سقف دوقلو

بررسی عدم تشکیل موج ۵

عدد PTI کمتر از ۳۵ شده است . به طور آماری این حالت دلالت بر این نکته دارد که احتمال تشکیل موج ۵ به شدت کاهش یافته است و یا یک سقف دوقلو تشکیل خواهد شد . یک راه حل محافظ کارانه این است که از این ترید Buy صرف نظر کنیم .

در صورتی که توجه کنید می بینید که عدد PTI  (۱۵) بسیار پائین است . پائین بودن بیش از حد PTI به شدت تأکید می کند که موج پنجم تشکیل نمی شود .

تشخیص عدم تشکیل موج پنجم (سقف دوقلو)

نمودار هفتگی Apple Computer با نرم افزار نشان داده شده است که شمارش موج الیوت را نیز انجام داده است . توجه کنید که PTI دارای عدد ۱۴ می باشد (زیر ۳۵) . این مساله به اطمینان زیاد دلالت بر عدم تشکیل موج ۵ دارد و همچنین احتمال تشکیل سقف دوقلو وجود دارد .

 • زمانی که PTI کمتر از ۳۵ باشد حد سود بالاتر از حد مورد نظر در موج چهارم دیده خواهد شد . این امر منجر به عدم تشکیل موج پنجم و تشکیل سقف دوقلو خواهد شد (به صفحه بعد نگاه کنید.)

سقف دوقلو (عدم تشکیل موج پنجم)

  Apple Computer (هفتگی)

زمانی که بازار به High قبلی می رسد (با PTI کمتر از ۳۵ که در صفحه قبل نشان داده شد) این امر مطرح کننده این موضوع است که احتمال تشکیل سقف دوقلو و عدم تشکیل موج پنجم بیشتر می باشد .

 • از DMA برای ورود به یک پوزیشن Sell استفاده کنید و Stop رابالای High قرار دهید .
 • در این جا نیز هدف اول Low موج ۴ ام قبلی نزدیک ۴۳ می باشد .

سقف دوقلو (عدم تشکیل موج ۵ ام)

نمودار هفتگی AMGEN در زیر با شمارش موج الیوت نشان داده شده است . موج چهارم نزولی اخیر دارای PTI 30  (که کمتر از ۳۵ مورد نظر است) می باشد . این مساله دلالت بر این مورد دارد که حدود سود مورد انتظار بیشتر از حد معمولی بوده و در همین حدود می باشد .

 • این مساله باعث می شود که سقف دوقلو تشکیل شده یا High موج ۵ ام تشکیل نشود (به صفحه بعد نگاه کنید).

سقف دوقلو (عدم تشکیل High موج ۵ ام)

نمودار هفتگی AMGEN

 • زمانی که PTI در حد ۳۰ بود و توجه بازار High موج سوم باشد احتمال عدم تشکیل موج ۵ ام یا تشکیل سقف دوقلو زیاد است .

 • از DMA برای ورود به پوزیشن Sell استفاده کنید و Stop را بالای High قرار دهید .
 • Low موج ۴ ام که نزدیک ۵۰ می باشد اولین هدف است . در این زمان می توان Stop مورد نظر را کوچکتر کرد و یا منتظر ماند تا نرم افزار شمارش جدید برای موج سوم را در همان مسیر انجام دهد .

بای نوع اول در مارس ۹۴ برای Cocoa

 • نمودار A پایان موج نزولی چهارم را نشان می دهد . نوسان نمای الیوت نیز به سمت صفر برگشت نموده است و این امر را محتمل تر می سازد .
 • در این جا نیز PTI بالاتر از ۳۵ بوده (۵۴) که نشان دهنده پتانسیل خوبی برای ایجاد یک رالی که High جدیدی خواهد ساخت می باشد .

 • کانال های موج چهارم نیز این پتانسیل خوب راب رای تشکیل رالی جدید را نشان می دهد .
 • Buy در محل تقاطع خط ترند با DMA انجام می شود و Stop نیز در زیر Low موج ۴ قرار داده می شود . هدف اول نیز بالای ۱۲۵۰ می باشد . پیش بینی نرم افزار به صورت -۵- نشان داده شده است (با خط هایی در دو طرف آن) .
 • همچنین Sell نوع دوم نیز آماده اجرا می شود (صفحه بعد را ببینید) .

سل نوع دوم در مارس ۹۴ برای Cocoa

 • نمودار A پایان رالی موج ۵ام را نشان می دهد .

نوسان نمای الیوت نیز دایور جنس واضحی را نشان می دهد .

 • سل در محل تقاطع خط ترند یا DMA انجام شود و Stop بالای High قرار داده شود .
 • اولین هدف در نزدیکی موج ۴ام حدود ۱۱۱۰ می باشد .
 • نمودار B نقطه سل را در ادامه نشان می دهد .

بای نوع دوم در مارس ۹۳ برای دلار کانادا

 • در نمودار A در مارس ۹۳ موج چهارم برای دلار کانادا پایان یافته است .
 • نوسان نمای الیوت نیز دایور جنس واضحی را نشان می دهد .

 • بای در محل تقاطع ترند یا DMA انجام شود و Stop زیر Low قرار داده شود .
 • اولین هدف در نزدیکی موج ۴ام قبلی حدود ۱۱۱۰ می باشد .
 • زمانی که قیمت به هدف اول رسید می توان Stop مورد نظر را کوچکتر کرد و منتظر ماند تا نرم افزار شمارش جدید برای موج ۳ام را در همان مسیر انجام دهد .

بای نوع اول در آکوست ۹۳ برای طلا

 • نمودار A تکمیل موج ۴ام را نشان می دهد . نوسان نمای الیوت نیز این امر را تایید می کند .
 • در اینجا PTI بالاتر از ۳۵ (۴۷) می باشد که دلالت بر پتانسیل قوی برای رالی که بتواند High جدیدی بسازد می باشد .

 • کانال های موج چهارم قیمت ها را در این سطح نگه داشته و حمایتی برای رالی بالقوه آن در آینده می باشند.
 • Buy در محل تقاطع خط ترند با DMA انجام شود و Stop زیر Low موج چهارم قرار داده شود . اولین هدف در بالای سطح ۳۹۰ می باشد .
 • این موارد معمولاً Sell نوع دوم را نیز به همراه دارند (به صفحه بعدی نگاه کنید).

سل نوع دوم در آگوست ۹۳ برای طلا

(با یک سیگنال خطا)

 • نمودار A تکمیل موج ۴ام را نشان می دهد که نوسان نمای الیوت نیز دایورجنس واضحی را نشان می دهد.
 • Buy در محل تقاطع خط ترند با DMI انجام می شود و Stop بالای High موج چهارم قرار داده شود. اولین سیگنال خطا بوده و پوزیشن فوق Stop خورده است.

 • سیگنال Sell دوم ما را وارد یک روند نزولی کرد. هدف اول در Low موج چهارم در نزدیکی ۳۶۰ می باشد .
 • سیگنال Sell اول سیگنال خطا بود. این مساله به علت یک تقسیم کوچک یا گسترش موج ۵ام بود.
 • به صفحه بعد نگاه کنید تا نشان دهد چگونه سیگنال خطایی که به علت تقسیم موج ۵ام ایجاد شده کنترل شود.

کنترل سیگنال خطای نوع دوم

(که به علت یک تقسیم کوچک یا گسترش موج ۵ام ایجاد شده است.)

 • نوسان نمای الیوت معمولی یا اصلی (Tom’s 5-35) درجه بالاتر از موج ۵ام را نشان می دهد.
 • زمانی که موج ۵ام گسترش می یابد یا به زیر موج هایی تقسیم می شود، سیگنال خطای سل اول ایجاد می شود.

 • زمانی که شما به سیگنال خطایی که به علت گسترش یا تقسیم موج ۵ام به زیر موج ها ایجاد می شود برمی خورید از نوسان نمای الیوت گسترش یافته ( نوسان نمای گسترش یافته Tom’s 5-17) برای دیدن دایورجنس در زیر موج های آن استفاده کنید.
 • راه دیگر این است که قبل از گرفتن پوزیشن مجدد منتظر بمانید تا نرم افزار این کحل را نشان دهد. این محل به صورت -۵- ( یک عدد با دو خط در دو طرف) نشان داده می شود.

 

بای نوع دوم در دسامبر ۹۳ برای مس

(با سیگنال خطا به علت گسترش یا تقسیم موج ۵ام به زیر موج ها)

 • نرم افزار نشان می دهد که توالی ۵ موج مس در دسامبر ۹۳ تمام شده است.
 • Buy در محل تقاطع خط ترند با DMI انجام شود و Stop زیر Low موج چهارم قرار داده شود.

 • اولین سیگنال خطا بود و پوزیشن فوق Stop خورد.
 • سیگنال Buy دوم رالی را ایجاد کرد. حال به High موج ۴ام به عنوان هدف اول توجه کنید.
 • اولین سیگنال خطا بود. علت این امر گسترش یا تقسیم موج ۵ام به زیر موج ها بود.
 • به صفحه بعد نگاه کنیدتا نشان دهد چگونه سیگنال خطایی که به علت تقسیم موج ۵ام ایجاد شده کنترل شود.

کنترل سیگنال خطای بای نوع دوم

(که به علت یک تقسیم کوچک یا گسترش موج ۵ام ایجاد شده است.)

 • نوسان نمای الیوت معمولی یا اصلی (Tom’s 5-35) درجه بالاتر از موج ۵ام را نشان می دهد.
 • زمانی که موج ۵ام گسترش می یابد یا به زیر موج هایی تقسیم می شود، سیگنال خطای Sell اول ایجاد می شود.

 • زمانی که شما به سیگنال خطایی که به علت گسترش یا تقسیم موج ۵ام به زیر موج ها ایجاد می شود برمی خورید از نوسان نمای الیوت گسترش یافته ( نوسان نمای گسترش یافته Tom’s 5-17) برای دیدن دایورجنس در زیر موج های آن استفاده کنید.
 • نوسان نمای گسترش یافته (۱۷-۵) به کاربر امکان می دهدکه گسترش یا تقسیم موج ۵ام به زیرموج ها را کنترل کند.

قدرت نمودارهای یک ساعته

نمودار روزانه Bonds در دسامبر ۹۳ یک Top اصلی را در حوالی ۱۰/۱۲۲ تکمیل کرده است.

از نمودار یک ساعته استفاده کنید

مارس ۹۴  برای  SP 500

در نمودار روزانه SP 500 نشان داده شده است که High موج ۵ام کامل شده است.

مارس ۹۴  برای Cocoa قدرت نمودارهای ۱ ساعته

نمودار Soybeans در نوامبر ۹۳

نوع دوم ژوئن ۹۴ برای DM– نمودار ۱ساعته

نوع دوم می ۹۴ برای Crude Oil– نمودار ۱ساعته

نمودارهای ۱ ساعته برای Cocoa مارس ۹۴

 • نمودار تکمیلی برای توالی ۵ موج را برای Cocoa در می ۹۴ نشان می دهد.

نوسان نمای الیوت نیز دایورجنس واضحی را بین High موج سوم و پنجم نشان می دهد.

قواعد معامله گری با امواج الیوت

 • Sell در محل تقاطع خط ترند انجام شود و Stop بالای High قرار گیرد.
 • زمان Low موج ۴ام قبلی به عنوان هدف اول می باشد (۵۰/۱۱).
 • زمانی که قیمت به این هدف می رسدStop را کوچک کرده و منتظر می مانیم تا نرم افزار موج ۳ جدید را در مسیر نام گذاری کند.

نمودار ۱ ساعته طلا در ژوئن ۹۴

 • نرم افزار Highجدیدی را در کوج ۵ام شماره گذاری کرده است.

نوسان نمای الیوت دایورجنس واضحی را بین موج ۳ام و ۵ام نشان می دهد.

 • در محل تقاطع خط ترند Sell کنید و Stop را بالای High قرار دهید.
 • حالا به Low موج ۴ قبلی نوجه کنید که اولین هدف می باشد که نزدیک ۳۸۶۰ است.

نمودار ۱ ساعته فرانک سوئیس در ژوئن ۹۴

 • نرم افزار نشان می دهد که در نمودار ۱ ساعته ۵ موج کامل شده است.
 • نوسان نمای الیوت دایورجنس واضحی را بین موج ۳ام و ۵ام نشان می دهد.

قواعد معامله گری با امواج الیوت

 • در محل تقاطع خط ترند Sell کنید و Stop را بالای High قرار دهید.
 • حالا به Low موج ۴ قبلی نوجه کنید که اولین هدف می باشد که نزدیک ۶۹۹۰ است.

شمارش امواج الیوت در نمودار هفتگی ین

قواعد معامله گری با امواج الیوت

نمودار هفتگی فرانک سوئیس سقف دو قلو

ما نگاه دقیقی به موج ۴ام خواهیم داشت و انتظار PTI را داریم . زمانی که PTI زیر ۳۵ باشد احتمال تشکیل سقف دو قلو افزایش می یابد.

نمودار هفتگی فرانک سوئیس – سقف دو قلو

قواعد معامله گری با امواج الیوت

بررسی سل نوع اول بر روی نمودار هفتگی Ford Motor  

نمودار A نمودار هفتگی Ford Motor  را نشان می دهد که موج نزولی ۳ام کامل شده است. فاز بعدی رالی موج ۴ام می باشد که با برگشت نوسان نمای الیوت به خط صفر همراه است.

 • در نمودار B رالی قیمت به سطوح ۵۰% فیبوناچی اصلاحی (Retracment) رسیده است. رسیدن نوسان نمای الیوت به سطح صفر دلالت بر رهایی از شرایط بیش فروش می باشد. به صفحه بعدی برای Sell نوع اول توجه کنید.

سل نوع اول بر روی نمودار  هفتگی Ford Motor

 • نمودار A تکمیل شدن موج ۴ام را نشان می دهد. در اینجا PTI از حداقل مورد نیاز که ۳۵ می باشد (۴۷) بیشتر است. این مساله نشان می دهد که موج ۵ جدید در راه است.
 • کانال های موج چهارم نشان می دهد که پتانسیل مناسبی برای یک موج چهارم نزولی سریع وجود دارد.

قواعد معامله گری با امواج الیوت

 • در محل تقاطع خط ترند Sell کنید و Stop را بالای High موج ۴ام قرار دهید. هدف اولین Low در زیر ۲۵ می باشد.
 • نمودار B محل Sell را در موج ۵ام نشان می دهد.
 • این حالت معمولا به یک Buy نوع دوم ختم می شود. به صفحه بعد برای دیدن ادامه روند نگاه کنید.

بای نوع دوم بر روی نمودار  هفتگی Ford Motor

 • نمودار A شمارش امواج را که به وسیله نرم افزار شماره گذاری شده است را نشان می دهد. توالی ۵ موج به همراه دایورجنس مناسب در نوسان نمای الیوت نشان داده شده است.
 • در محل تقاطع DMA می توان Buy انجام داد و Stop آن را زیر Low آن قرار داد.

قواعد معامله گری با امواج الیوت

 • اولین هدف در High موج ۴ام  نزدیک ۳۷ می باشد.

زمانی که قیمت به هدف اول رسید می توان Stop را کوچک کرد و منتظر ماند تا نرم افزار شمارش جدید امواج را انجام دهد و موج سوم را در همان مسیر نام گذاری کند.

ارجاع به اطلاعات هفتگی

 • نمودارهایی که در ادامه آمده است نشان دهنده کامل شدن موج ۴ام نزولی برای Dmark برای سپتامبر ۹۳ می باشد.
 • نوسان نمای الیوت به خط صفر برگشته است و PTI از ۳۵ بزرگتر است (۴۶) .

کانال های موج چهارم نیز این مساله را تایید می کنند.

 • همه این ها نشان دهنده رالی برای تشکیل یک High جدید است.

اکنون به نمودار هفگی در صفحه بعد نگاه کنید.

ارجاع به اطلاعات هفتگی از روزانه

نتیجه ارجاع

قواعد معامله گری با امواج الیوت

توالی حرکت برای Dmark  در نمودار هفتگی

قواعد معامله گری با امواج الیوت

ادامه مطلب
buffet-(4)
قوانین شمارش امواج الیوت

راهنما و قوانین موج الیوت

 • موج سوم نباید کوتاه ترین موج باشد (قانون)

معنی جمله فوق این است که موج سوم همیشه حداقل از یکی از دو موج دیگر (۱ یا ۲) بلندتر می باشد. معمولاً موج سوم بلندتر از هر دو موج می باشد.

شما نباید هیچ وقت دنبال موج سومی باشید که از دو موج دیگر کوتاه تر باشد. در بعضی مواقع موج سوم در نقاط برابری پایان می یابد ولی هیچ گاه کوتاه تر نیست. برای این قانون هیچ استثنائی وجود ندارد.

قوانین شمارش امواج الیوت

 • موج چهارم نباید با موج اول هم پوشانی داشته باشد (قانون و راهنما)

معنی این جمله این است که پایان موج ۴ نباید زیر بالاترین نقطه موج ۱ باشد. این قانون در بازارهایی با نقدشوندگی بالا نقض نمی شود. در بازارهای کالا هم پوشانی ۱۵ – ۱۰% قابل قبول است. به هر حال داشتن هم پوشانی به عنوان پایان کار است.

قوانین شمارش امواج الیوت

اصلاح های موج الیوت

غلبه بر اصلاح ها کار بسیار دشواری می باشد. اغلب تریدرهای الیوت در حین الگوی حرکت پول به دست می آورند و سپس آن را در طی فاز اصلاح از دست می دهند. الگوی حرکت شامل ۵ موج است. الگوی اصلاح شامل سه موج است و حالت به خصوصی از یک مثلث است معمولاً به دنبال یک الگوی حرکت الگوی اصلاح ایجاد می شود. الگوی اصلاح به ۲ دسته متفاوت تقسیم می شود که شامل اصلاح ساده و اصلاح ترکیبی می باشد.

اصلاح ساده

در اصطلاح ساده فقط یک الگو وجود دارد. این الگو اصلاح زیگزاگ نامیده می شود. یک الگوی اصلاح زیگزاگ شامل الگوی سه موجی می باشد. که موج B نمی تواند بیش از ۷۵% از موج A را اصلاح نماید. موج C یک Low جدید را زیر موج A ایجاد می کند. معمولاً موج A از یک اصلاح زیگزاگ، الگوی ۵ موجی دارد. در ۲ مورد دیگر اصلاح (مسطح و نامنظم) موج A الگوی ۳ موجی دارد. بنابراین اگر شما بتوانید در موج A پنج موج را شناسایی کنید شما می توانید انتظار داشته باشید که اصلاح، با الگوی زیگزاگ پایان یابد.

نسبت هاب فیبونانچی در داخل اصلاح زیگزاگ

شمارش امواج الیوت

اصلاح ترکیبی- مسطح، منظم، مثلث

گروه اصلاح ترکیبی شامل سه قسمت است: ۱- مسطح ۲- نامنظم ۳- مثلث

اصلاح مسطح

در یک اصلاح مسطح طول موج ها با یکدیگر یکسان است. بعد از یک الگوی حرکت ۵ موجی بازار به موج A می رسد. سپس موج B که تشکیل شد به نقطه High موج A قبلی می رسد. در نهایت نیز بازار در موج C به Low قبلی خود در A می رسد.

قوانین شمارش امواج الیوت

اصلاح نامنظم

در این نوع از اصلاح موج B یک High جدید ایجاد می کند. در نهایت نیز موج C می تواند به نقطه شروع A یا پائین تر از آن برسد

نسبت های فیبونانچی در موج نامنظم

اصلاح های مثلث

الگوهای اصلاحی دیگری وجود دارد که الگوی مثلث نامیده می شوند. بررسی مثلث امواج الیوت بسیار متفاوت از دیگر انواع مثلث ها می باشد.

مثلث الیوت یک الگوی ۵ موجی می باشد که همه موج ها دیگر موج ها را در بر می گیرد. این ۵ زیرموج از یک مثلث تحت نام D,C,B,A و E نام گذاری می شوند.

قوانین شمارش امواج الیوت

مثلث ها در بیشتر مواقع به عنوان موج چهارم هستند. بعضی مواقع می توانیم یک مثلث را در موج B از یک سه موج اصلاحی ببینیم . مثلث ها بسیار بزرگ و گیج کننده هستند. این الگوها باید قبلا به دقت مطالعه شوند تا بتوان آن ها را تشخیص داد. قیمت تمایل دارد تا شکل مثلث را با سرعت رها کند که Thrust نام دارد.

زمانی که مثلث ها در موج چهارم رخ دادند بازار به سمت مسیر موج ۳ به خارج از مثلث پرتاب می شوند. زمانی که مثلث ها در موج B رخ می دهند. بازار به سمت مسیر موج A از مثلث به خارج پرتاب می شوند.

قوانین فرعی

 • اگر موج دوم یک اصلاح از نوع ساده باشد انتظار داریم که موج چهارم یک اصلاح ترکیبی باشد.
 • اگر موج دوم یک اصلاح از نوع ترکیبی باشد انتظار داریم که موج چهارم یک اصلاح ساده باشد.

نسبت ها و اندازه گیری موج

طول هر موج از طریق اندازه گیری فاصله عمودی شروع موج تا پایان آن محاسبه می شود. طول بر اساس یک نقطه از قیمت بیان می شود.

شمارش امواج الیوت

مترجم: حامد بهاری

ادامه مطلب
buffet-(4)
الگوهای امواج الیوت و اندیکاتورهای شمارش...

موج الیوت ترکیبی از تکنیک های مختلف است. نزدیک به ۶۰ درصد از این تکنیک ها  ساده و روشن هستند و فقط ۴۰ درصد از آن ها بخصوص  برای افراد مبتدی مشکل می باشند. زمانی که آنالیز روشن و واضح  نمی باشد چرا نباید به دنبال بازار دیگری باشیم که با الگوی موج الیوت تطابق داشته و ساده تر می باشد .

برای مدت های زیاد این مسئله وجود داشت و من به دنبال این نگرش برای استفاده عملی از موج الیوت در تردیدهایم بودم. همه تئوری موج الیوت به دو بخش تقسیم بندی می شود که شامل الگوی حرکت ( Impulse)  و الگوی اصلاح (Corrective)  می باشد در این مبحث ما در مورد موج حرکت بحث می کنیم و چگونگی شناسایی موج فوق را به وسیله نوسان نمای الیوت (Elliot Oscillator) توضیح می دهیم.

الگوهای حرکت امواج الیوت

الگوی حرکت از پنج موج تشکیل شده است . این پنج موج می تواند دارای حرکت صعودی یا نزولی باشند . مثالی در زیر نشان داده شده است.

امواج صعودی الیوت

موج اول دارای رالی ضعیفی بوده و درصد کمی از تریدرها  در این موج دست به ترید می زنند. بعد از اتمام موج اول، موج دوم آغاز می شود که Sell در یک ۵ موج صعودی کار خطرناکی می باشد. موج دوم بدون آن که قیمت  Low جدیدی بسازد، به اتمام می رسد و بازار از حول وحوش همان نقطه آماده رالی دیگری می شود.

امواج الیوت

مراحل اولیه موج ۳ آهسته بوده و درنهایت به نقطه  Top  رالی موج  قبلی می رسد (بالاترین قسمت موج ۱).  در این زمان Stop های زیادی بالای این قسمت وجود دارد.

امواج الیوت

تریدرها از ادامه این رالی مطمئن نبوده و آن را کوتاه مدت در نظر می گیرند. برای اینکه این آنالیز صحیح باشد بازار نباید از بالای موج قبلی بالاتر برود. بنابراین بالای موج ۱ Stop های زیادی وجود خواهد داشت. رالی موج۳ Top موج اول را رد می کند. در این زمان بازار از Top موج اول رد شده و Stop های زیادی عمل خواهد کرد. بر اساس میزان Stop ها گپ ایجاد خواهد شد. گپ علامت خوبی دال بر در جریان بودن موج سوم است.

سود و زیان با امواج الیوت

اتفاقات زیر به دنبال هم رخ خواهد داد: تریدرهایی که زودتر و در پایین تر Buy کرده بودند خوشحال خواهند بود. آن ها ممکن است تصمیم بگیرند که پوزیشن های خود را افزایش دهند. تریدرهایی که Stop آن ها عمل کرده است متقاعد می شوند که ترند صعودی بوده  و تصمیم به انجام Buy  در رالی صعودی می گیرند. تمام این اتفاقات جالب در رالی موج سوم رخ می دهد.

ترند صعودی امواج الیوت

این زمان، زمانی است که اکثر تریدرها  معتقدند که ترند بازار صعودی می باشد. درنهایت نیز همه التهاب های ناشی از Buy  خاموش خواهند شد و موج سوم متوقف می شود. در این زمان تریدرهایی که به طولانی بودن حرکت صعودی اعتقاد داشتند تصمیم به حصول سود خود می گیرند. آن ها ترید خوبی داشته اند و تصمیم می گیرند که سود خود را دریافت کنند. به این دلیل قیمت افت می کند و موج ۴  ساخته می شود. موج ۲  محل  Sell های خطرناک و موج ۴ محل عمل کردن  Take Profit می باشد. زمانی که Take Profit فوق عمل می کند عده زیادی از تریدرها معتقدند که روند صعودی هم چنان ادامه دارد. این افراد یا دیر وارد بازار شده اند یا در قسمت Side وارد بازار شده اند. این افراد باور دارند که این Take Profit فرصت عالی برای Buy فراهم آورده است. در پایان موج چهارم بیشتر Buy  ها قرار داده شده و بازار شروع به حرکت می کند.

ترند نزولی در امواج الیوت

موج ۵ در مقایسه با موج ۳ از قدرت و تداوم لازم برخوردار نیست. توسعه موج ۵ به خاطر گروه کوچکی از تریدرها می باشد. زمانی که موج ۵ High بالاتری  از موج ۳ می سازد برای توسعه یافتن از قدرت و تداوم لازم در مقایسه با موج ۳ برخوردار نیست. درنهایت زمانی که این آخرین Buy ها نیز خاتمه یافت نقاط پایانی بازار خاتمه یافته  و وارد فاز جدیدی می شویم.

انواع امواج الیوت

اندیکاتوری برای شمارش امواج الیوت

مثال هایی که از ۵ موج حرکت در صفحات قبلی نشان داده شدند بسیار روشن و قطعی بودند. به هرحال بازار همیشه ساده نبوده است. در بعضی مواقع فقط به تنهایی با نگاه کردن به نمودار قیمت  تقریباً غیرممکن است که موج ۳ و ۵ را از هم تشخیص داد. نمودار قیمت ها قادر نیست که قدرت های متفاوت موج ها را نشان دهد. ابزارهایی که در ادامه توضیح داده می شوند جهت بحث در این زمینه استفاده می شوند.  دو راننده را در نظر بگیرید که در یک زمان از یک نقطه ولی با دو وسیله  نقلیه متفاوت شروع به حرکت می کنند. راننده A باسرعت ثابتی تمام مسیر را طی می کند درحالی که راننده B با سرعت بیشتری طی مسیر می کند.

اندیکاتور شمارش امواج

به هرحال دو راننده استراتژی متفاوتی را جهت رسیدن به مقصد خود استفاده می کنند. درحالی که راننده A با سرعت معمولی حرکت می کند  راننده B باسرعت متغیری مانند  bat-out-of-Hades مانند صحبت کردن در حال حرکت است. یک بیننده در پایان حرکت قادر نخواهد بود که بین الگوی رانندگی  دو راننده تفاوت را تشخیص دهد. برای یک بیننده بی توجه  هر دو راننده در یک زمان  حرکت کرده اند و در زمان برابری به یک نقطه رسیده اند. این مسئله مشابه مشکل ما، زمانی که سعی می کنیم موج ۳ را از ۵ افتراق دهیم می باشد. موج ۵ High جدیدی می سازد؛ یک تریدر به نمودار نگاه می کند و قادر نیست که موج ۳ را از ۵ افتراق دهد. به هرحال الگوی سازنده موج ۳ در مقایسه  با موج ۵ بسیار بزرگ تر است. بنابراین ما نیازمند استفاده از یک اندیکاتور اندازه گیری قدرت موج سازنده می باشیم تا تفاوت را بیان کند.

جهت شناسایی امواج الیوت ما نیازمند اندیکاتوری هستیم که نسبت تغییرات قیمت را  در یک موج در مقابل موج  دیگر اندازه گیری کند. اندیکاتورهای رایج قادر به اجرای این مقایسه نیستند. آن ها صرفاً قیمت را در مقابل قیمت مقایسه می کنند و قادر به مقایسه نسبت تغییرات قیمت نیستند. بعد از سال ها تحقیق نوسان نمای الیوت به دست آمد. ایده نوسان نما در زیر شرح داده شده است. یک نوسان نمای الیوت  به طور اولیه و پایه ای از تفاوت بین دو میانگین متحرک  محاسبه می شود. اگر ما یک میانگین متحرک کوتاه مدت  را با یک میانگین متحرک بلندمدت به کار ببریم تفاوت بین این دو، میزان افزایش در قیمت را نشان می دهد.

میانگین متحرک کوتاه مدت نشان دهنده تغییرات قیمت فعلی می باشد درحالی که میانگین متحرک بلندمدت تر نشان دهنده تغییرات کلی قیمت است. زمانی که قیمت موج ۳ را می سازد قیمت جاری سریع تر حرکت می کند و تفاوت بین میانگین متحرک کوتاه مدت و بلندمدت زیاد می شود و یک میزان نوسان نمای بزرگ را ایجاد می کند .

میانگین متحرک کوتاه مدت

در موج ۵ قیمت جاری حرکتی به میزان سرعت قبلی دارد و بنابراین تفاوت بین میانگین متحرک کوتاه مدت و بلندمدت کم است. این موضوع میزان کوچکی از نوسان نما را ایجاد می کند.

نوسانات امواج الیوت

علت شناسی این مسئله مشابه دو راننده می باشد . موج ۳ مانند راننده B می باشد که سرعتش افزایش می یابد و سرعت بالاتری دارد درحالی که موج ۵ آهسته بوده و آهسته شدن تغییرات قیمت را نشان می دهد.

ادامه مطلب