مونرو رمز ارزی غیرمتمرکز است که تمرکز خود را بر روی حفظ حریم خصوصی و همچنین ایمنی کاربران شبکه خود قرار داده است. از طرفی توکن رسمی شبکه مونرو نیز XMR است که بیشتر از پنج سال است که به بازار ارزهای دیجیتال عرضه شده است. این رمز ارز که در سال ۲۰۱۲ ساخته شده است، در حقیقت فورکی از بلاک چین ارز دیجیتال بایت کوین به حساب می آید و در آغاز نیز نام بیت مونرو برای آن انتخاب شده بود. در این مقاله نیز به بررسی 11 تا از بهترین های کیف پول مونرو می پردازیم.

فهرست []

  علاوه بر این، مونرو قرار است تا به روزرسانی تازه ای را در شبکه خود پیاده سازی کند که این به روزرسانی به ارتقاء و بهبود غیرمتمرکز بودن شبکه آن کمک شایانی خواهد کرد. درواقع در این به روزرسانی قرار بر این است که الگوریتم رندم اکس (RandomX) که الگوریتمی بر اساس الگوی اجماع گواه اثبات کار (PoW) است و الگوریتم اجماعی نسبتاً جدید به حساب می آید، جایگزین الگوریتم کریپتونایت (Cryptonight) گردد.

  جدا از این، رمز ارز مونرو تا به امروز دچار تحولات بسیاری شده و در کنار آن نوسانات زیادی را پشت سر گذاشته است. اما در کنار این موارد، مونرو جزء یکی از آینده دارترین رمز ارزهای حال حاضر به شمار می آید. در کنار این موارد، درباره مونرو نیز دقیقاً همچون دیگر رمز ارزها، جهت سرمایه گذاری و ذخیره این ارز دیجیتال، نیاز به یک کیف پول ارز دیجیتال است. از این رو در این مطلب تلاش خواهیم کرد تا به معرفی و بررسی انواع کیف پول مونرو بپردازیم.

  نکاتی که در زمان انتخاب یک کیف پول مونرو باید در نظر داشته باشیم

  پشتیبانی از رمز ارز XMR

  پیش از آنکه توکن های XMR خود را به آدرس کیف پول منتثل کنید، حتماً از اینکه کیف پول انتخابی شما از XMR  پشتیبانی می کند یا خیر اطمینان حاصل کنید.

  رابط کاربری مطلوب

  درک نحوه صحیح استفاده از یک کیف پول ارز دیجیتال جهت نگهداری و ذخیره ایمن رمزارزها، از اهمیت بسیاری برخوردار است. از این رو پیشنهاد ما این است که به دنبال یک ولت ارز دیجیتالی باشید که رابط کاربری و همچنین نحوه استفاده از آن آسان بوده و در کنار این خصوصیت، قابلیت های کاربردی دیگری را نیز برای شما فراهم سازد.

  حفظ حریم خصوصی کاربران

  حفظ حریم خصوصی برای اغلب کاربران عرصه ارزهای دیجیتال و مخصوصاً کاربران دارنده رمز ارز مونرو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در نتیجه اگر حفظ حریم خصوصی برای شما نیز حائز اهمیت است، حتماً بایستی بررسی کنید که ولت ارز دیجیتال انتخابی توسط شما چه قابلیتی را جهت ناشناس ماندن و حفظ حریم خصوصی شما فراهم خواهد کرد.

  تیم توسعه دهنده شناخته شده و معتبر

  شناخت تیم تولیدکننده و توسعه دهنده یک نرم افزار، همواره از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. درواقع تحقیق درباره سوابق و همچنین شفافیت تیم توسعه دهنده یک کیف پول ارز دیجیتال، همواره باید جزء اولویت های کاربرانی باشد که قصد ذخیره دارایی های دیجیتال خود بر روی یک کیف پول ارز دیجیتال رادارند. از طرفی نکته حائز اهمیت و مرتبط دیگر نیز تعداد کاربران استفاده کننده از یک کیف پول ارز دیجیتال است. در حقیقت هرچه تعداد کاربران فعال یک ولت ارز دیجیتال بیشتر باشد، این موضوع نشان دهنده قابل اعتمادتر بودن آن کیف پول خواهد بود.

  هزینه لازم جهت تهیه کیف پول

  کیف پول های سخت افزاری هزینه زیادی دارند و برای خرید آن ها باید پول خرج کنید و این در حالی است که کیف پول های گرم و نرم افزاری معمولاً به صورت رایگان در اختیار افراد قرار می گیرد.

  خصوصیات بالقوه و قابلیت ها

  اساساً ویژگی هایی و قابلیت هایی که یک کیف پول ارز دیجیتال در اختیار کاربران خود قرار می دهد، ازجمله موارد بسیار حائز اهمیت در انتخاب یک ولت ارز دیجیتال است. تعدادی از کیف پول های ارز دیجیتال قابلیت تبدیل رمز ارزها را در داخل خود کیف پول دارند. همچنین برخی ولت ها نیز این توانایی رادارند تا چند آدرس گوناگون را تولید کنند. علاوه بر این موارد، پشتیبانی از تعداد زیادی کوین و توکن نیز جزء عامل های بسیار مهم در انتخاب یک ولت ارز دیجیتال است.

  سازگاری با پلتفرم ها و سیستم عامل گوناگون

  برخی از کیف پول های دسکتاپ در سیستم عامل های مختلف کار می کنند. گاهی کیف پول های موبایلی تنها با اندروید و یا IOS سازگار هستند. سازگاری یک نرم افزار با سیستم عامل ها و پلتفرم های مختلف مورد خوبی برای بررسی بهترین کیف پول است.

  سطح ایمنی بالا

  همواره بایستی دقت داشته باشید که یک کیف پول ارز دیجیتالی انتخاب کنید که از امکانات مطلوب و متنوعی برخوردار باشد. درواقع در زمان انتخاب یک کیف پول ارز دیجیتال شما بایستی سؤالات زیر را در مورد کیف پول مدنظر خود بررسی کنید.

  توکن های XMR شما تا چه میزان در برابر خطر هک شدن و سرقت در امان هستند؟ آیا کنترل کلیدهای خصوصی بر عهده خود شخص شما خواهد بود یا شخصی دیگر مدیریت و کنترل آن ها را عهده دار است؟

  سطح رمزنگاری مورداستفاده در کیف پول جهت محافظت از اطلاعات شخصی و محرمانه شما چه میزان است؟ آیا به راحتی می توان از موجودی کیف پول مدنظر خود نسخه پشتیبان تهیه کرد یا این فرایند غیرممکن و دشوار است؟

  تیم پشتیبانی از کاربران

  برای اطمینان خاطر بیشتر بررسی کنید که در صورت بروز مشکل آیا به راحتی می توانید با تیم پشتیبانی مشتریان کیف پول ارتباط برقرار کنید؟ و آیا به صورت شبانه روزی پاسخگو هستند یا خیر؟

  توسعه و به روزرسانی مستمر و رفع ایرادات

  آیا کیف پول مدنظر شما از تیم توسعه دهنده ی معتبر و شناخته شده برخوردار است؟ آیا تیم توسعه دهنده ولت مدنظر شما به طور مستمر در حال به روزرسانی، رفع ایرادات و بهبود ویژگی های کیف پول خود هستند؟

  شما باید بازخوردهای مثبت کاربرانی که سابقه استفاده از این کیف پول رادارند، همچنین نظرات و بازخوردهای سایر کاربران در رابطه با کیف پول انتخابی خود را بررسی کنید تا بتوانید در رابطه با امکانات و امنیت کیف پول اطلاعات بیشتری کسب کنید.

  در ادامه و پیش از آنکه به سراغ معرفی برترین کیف پول های مونرو برویم، در نظر داریم تا به نکات مهم دیگری نیز اشاره داشته باشیم. دقت کنید که بعد از تهیه و ایجاد کیف پول دیجیتال خود، حتماً از آن نسخه پشتیبان تهیه کنید.

  اگر این کار را پشت گوش بیندازید، صراحتاً باید اعلام کنیم که در صورت بروز هرگونه مشکل برای کیف پول شما، تمام سرمایه شما از دست خواهد رفت. به شما پیشنهاد می کنیم که هر چند روز یک بار، از کیف پول خود نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت مشکل بتوانید مجدد کیف پول خود را بازیابی کنید.

  دقت داشته باشید که هیچ کدام از کیف پول ها به معنای واقعی ارز دیجیتال در خود ذخیره نمی کنند، بلکه این کیف پول ها موجودی دارایی های شمارا بر روی بلاک چین ره گیری کرده و با ذخیره کلیدهای خصوصی در دستگاه شما (موبایل، رایانه یا دستگاه سخت افزاری کیف پول)، امکان انجام تراکنش را برای شما فراهم می کنند.

  دسترسی مدیریت و کنترل کلیدهای خصوصی

  کلیه کیف پول های ارز دیجیتال معرفی شده در این مطلب، مدیریت و کنترل کلیدهای خصوصی دارایی های دیجیتال شمارا در اختیار خود شخص شما قرار می دهند.

  ازاین رو در تمام کیف پول های معرفی شده، خود شخص شما مسئول مراقبت از دارایی های خود هستید و باید با روش هایی مانند تهیه نسخه پشتیبان (دریافت عبارات بازیابی یا کلید خصوصی) و به روزرسانی نرم افزارهای مرتبط، ایمنی دارایی های دیجیتال خود را ارتقاء دهید.

  فراموش نکنید که کیف پول های ارز دیجیتال خود صرافی های دیجیتال، دارایی ها شمارا به صورت امانی نگهداری خواهند کرد. ازاین رو به هیچ عنوان کنترل کلیدهای خصوصی در اختیار خود صرافی ها نبوده و نتیجتاً مدیریت دارایی های دیجیتال کاربران نیز در دست خود آنها نخواهد بود.

  همچنین برای کاربران ایرانی، ذخیره ارزهای دیجیتال بر روی صرافی های ارز دیجیتال می تواند خطر تحریم و مسدود شدن سرمایه را به همراه داشته باشد. ازاین رو هیچ کدام از کیف پول های امانی کیف پول محسوب نشده و ما در این مطلب پیشنهاد نمی کنیم که مونروهای خود را بر روی این ولت های ارز دیجیتال ذخیره کنید.

  در ادامه اما می پردازیم به معرفی و بررسی برترین کیف پول های مونرو.

  بهترین کیف پول های ارز دیجیتال مونرو

  1. کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس  (Ledger Nano S)

  لجر نانو اس یکی از برترین ولت های سخت افزاری در حوزه رمز ارزها است که در کنار صدها توکن و کوین شناخته شده، از مونرو و رمز ارز آن XMR هم پشتیبانی می کند. با استفاده از لجر نانو اس می توانید مطمئن باشید که دارایی های دیجیتال شما در یک کیف پول سرد سخت افزاری فوق العاده ایمن ذخیره شده است.

  این دستگاه که شبیه یک فلش مموری USB است اطلاعات شمارا درون خود دستگاه ذخیره کرده و از آن در برابر خطراتی که در رایانه شما وجود دارد محافظت می کند.

  به این ترتیب حتی اگر لپ تاپ یا رایانه شخصی شما دچار مشکل شده و ویروس و بدافزار وارد آن شود، آدرس و کلیدهای شخصی شما درون لجر نانو اس ایمن خواهند بود. این دستگاه همچنین از یک سیستم عامل اختصاصی و ایمن بانام BOLOS نیز استفاده کرده و شامل یک بسته ریکاوری، پین کد مخصوص خود دستگاه و سیستم تأیید دومرحله ای است.

  علاوه بر اینها لجر نانو اس یک صفحه نمایش OLED کوچک نیز دارد که با استفاده از آن می توانید تراکنش ها را مشاهده کرده و با دکمه های فیزیکی کنار دستگاه آن ها را تأیید کنید. به طورکلی استفاده از این ولت سخت افزاری بسیار آسان است و با نرم افزار مخصوص خود کمپانی کاربران می توانند اطلاعات حساب و موجودی خود به همراه جزییات تراکنش ها را در هرلحظه مشاهده کنند و به همین دلیل دیگر نیازی به اتصال همیشگی دستگاه به رایانه وجود ندارد.

  علاوه بر این موارد، لجر نانو اس مزایای بسیاری دارد و با ویژگی های جذابش باعث می شود هر آنچه که از یک کیف پول بخواهید در اختیار خود داشته باشید؛ ولی احتمالاً استفاده از این کیف پول برای ذخیره دارایی هایی با مبالغ کم مطلوب نیست.

  درواقع علت این موضوع این است که برای هر بار استفاده و انجام تراکنش نیاز به اتصال دستگاه به رایانه وجود دارد، بهتر است برای مبالغ کم از کیف پول های گرم استفاده کنید.

  نهایتاً اینکه اگر دنبال یک کیف پول فوق العاده ایمن هستید که دارایی های خود را در آن ذخیره کنید؛ بهتر است این هزینه کم را متقبل شوید. البته این نکته را نیز نبایست فراموش کنید که به علت محبوبیت بالای این سخت افزارها، تنها تعداد محدودی از آن ها در بازار موجود بوده و جهت خرید آن ها بایستی کمی تلاش کنید و به راحتی قادر به یافتن و خرید این ولت های ارز دیجیتال خواهید بود.

  2. کیف پول سخت افزاری لجر نانو اکس  (Ledger Nano X)

  لجر نانو اکس نسل جدید کیف پول های سخت افزاری است که در سال ۲۰۱۹ میلادی توسط کمپانی Ledger ارائه شد. این ولت ارز دیجیتال به نسبت دیگر رقبای خود از امکانات و سطح ایمنی بالاتری برخوردار است. به طورکلی کیف پول های سخت افزاری به این دلیل که آفلاین هستند نسبت به سایر کیف پول ها (موبایلی، تحت وب و دسکتاپ) امنیت بیشتری دارند.

  کیف پول لجر نانو اکس دارای امکانات ارتباطی از قبیل بلوتوث است که توسط آن می توانید کیف پول خود را به گوشی های اندروید و آی او اس خود متصل کنید. در حال حاضر امکان نگهداری بیش از هزار ارز رمزنگاری شده ازجمله مونرو در این کیف پول وجود دارد. لجر نانو اکس کیف پولی HD است که کنترل کامل کلیدهای خصوصی آن به طور کامل در اختیار شما قرار دارد.

  3. کیف پول سخت افزاری ترزور تی  (Trezor T)

  ترزور تی دومین نسل از کیف پول های سخت افزاری است که شرکت ساتوشی لبز (SatoshiLabs) عرضه کرده است. ترزور وان (Trezor One) با ترزور تی ازلحاظ سطح ایمنی تفاوت آنچنانی ندارند، ولی ترزور تی از مونرو، کاردانو و چندین رمز ارز دیگر (که در ترزور وان از آنها پشتیبانی نمی شد) نیز پشتیبانی می کند.

  از طرفی صفحه نمایش ترزور تی لمسی و رنگی بوده که این مزیت، کار را برای کاربران راحت تر می کند. همچنین ترزور تی قابلیت اتصال کارت حافظه جهت ذخیره گذرواژه ها و اطلاعات حیاتی کاربران را نیز دارد.

  ترزور تی از بیت کوین و بسیاری از آلت کوین ها پشتیبانی می کند و ازاین رو انتخاب مناسبی برای ذخیره بلندمدت ارزهای دیجیتال گوناگون ازجمله مونرو است.

  ولت سخت افزاری ترزور فاقد هرگونه نرم افزار مخصوص پلتفرم های دسکتاپ یا اپلیکیشن های مخصوص گوشی های تلفن همراه است و جهت اتصال آن به دستگاه هایی که به اینترنت متصل هستند، بایستی در قدم نخست کیف پول را به وسیله یک کابل به دستگاه متصل کرد و پس ازآن با ورود به وب سایت ترزور، از رابط کاربری آنلاین ترزور استفاده کرد.

  البته در حال حاضر رابط کاربری ترزور هم همچون کیف پول های کمپانی لجر، از رمز ارز مونرو پشتیبانی نمی کند. درنتیجه شما بایستی جهت ذخیره رمز ارزهای مونرو خود در ترزور، فعلاً از کیف پول نرم افزاری مونرو جی یو آی (Monero GUI) یا دیگر ولت های معرفی شده در این مطلب استفاده کنید.

  4. کیف پول نرم افزاری اکسودوس (Exodus)

  اکسودوس یکی دیگر از کیف پول های دسکتاپی است که کار با آن راحت بوده و طراحی آن بسیار ساده است. اکسودوس در حال حاضر از بیش از صد ارز دیجیتال شامل XMR را پشتیبانی کرده و موجودی حساب شمارا به سی ارز جهانی نشان می دهد.

  این کیف پول تنها دسکتاپ نبوده؛ چراکه علاوه بر نرم افزار ویندوز، مک و لینوکس، اپلیکیشن مخصوص موبایل آن نیز در اختیار کاربران قرارگرفته است.

  علاوه بر کیف پول، اکسودوس یک صرافی داخلی برای تبدیل ارزها به یکدیگر را دارا است. در ضمن اکسودوس یک گره عادی است و نیازی به دانلود بلاک چین کامل مونرو برای کار با آن وجود ندارد.

  ازنظر ایمنی نیز این کیف پول در سطح بالایی قرار دارد و از ویژگی های مناسبی برخوردار است. درواقع یک رمز عبور دوازده رقمی برای اجرا نیاز است و علاوه بر آن تمام کلیدهای شخصی و اطلاعات به صورت رمزگذاری شده روی دستگاه خود کاربر ذخیره می شود. همچنین برای استفاده از اکسودوس هیچ گونه اطلاعات شخصی موردنیاز نیست.

  این شرکت به تازگی یک همکاری با کیف پول سخت افزاری ترزور را نیز آغاز کرده است که دارندگان ترزور می توانند از رابط کاربری اکسودوس استفاده کرده و اطلاعات و کوین های خود را بین ۲ کیف پول به اشتراک بگذارند.

  باوجود تمام این موارد نرم افزار اکسودوس به صورت کامل متن باز نبوده و تیم توسعه دهنده آن نیاز دارد که اعتماد بیشتری را جلب کند. در کل کیف پول دسکتاپ اکسودوس ایمنی نسبتاً مطلوبی دارد.

  5. کیف پول نرم افزاری اتمیک (Atomic Wallet)

  این کیف پول از حدود پانصد رمز ارز مختلف پشتیبانی می کند و تقریباً هر ارز دیجیتال ناشناخته ای را می توانید در لیست ارزهای این کیف پول پیدا کنید. کاربران برای کار با این کیف پول نیاز به یک رمز عبور دوازده کاراکتری دارند و تمام اطلاعات کاربران به صورت رمزنگاری شده ذخیره می گردد.

  کلیدهای شخصی رمزنگاری شده درون خود دستگاه افراد ذخیره می شود و هیچ گاه آن را ترک نمی کند. درست مانند اکسودوس کیف پول موردبحث ما نیز در ویندوز، مک، لینوکس سیستم عامل های موبایلی در دسترس است.

  نکته مهم این است که نرم افزار اتمیک ولت به طور کامل متن باز بوده و افراد می توانند به کد اصلی برنامه دسترسی داشته باشند. متخصصان می توانند کدهای نرم افزار را بررسی کرده و مطمئن شوند که هیچ بدافزار و کد تخریبی در اتمیک ولت وجود ندارد.

  از طرفی بااینکه اتمیک ولت یک گزینه فوق العاده محسوب می شود؛ اما در مقایسه با اکسودوس از برخی مشکلات کوچک مثل عدم پشتیبانی از کیف پول های سخت افزاری رنج می برد.

  6. کیف پول نرم افزاری گواردا (Guarda Wallet)

  این کیف پول رابط کاربری آسان و ساده ای دارد. یک کیف پول چند ارزی که از بیش از چهل و پنج بلاک چین و هزاران رمز ارز مختلف پشتیبانی می کند.

  این کیف پول دارای نسخه های دسکتاپ، موبایل (اندروید، آی او اس، تحت وب و افزونه کروم است. خریدوفروش ارزهای دیجیتال با ارزهای رایج، دسترسی به صرافی داخلی و همچنین تعامل دوسویه با کیف پول سخت افزاری لجر از دیگر قابلیت های کیف پول گواردا هستند.

  کیف پول گواردا نیز مانند کیف پول اتمیک، برای استفاده کاربران حرفه ای مونرو چندان مناسب نیست. این کیف پول از شبکه مونرو پشتیبانی نمی کند و همچنین سطح حریم خصوصی تراکنش ها و میزان کارمزدهای مونرو در این کیف پول به صورت دستی قابل تنظیم نیست.

  گواردا با انواع لجر نیز همگام سازی می شود. گواردا از تمام پلتفرم های رایانه ای و موبایلی، حتی اوبونتو پشتیبانی می کند. با توجه به امنیت بالای این ولت، بی انصافی است اگر گواردا را در بین بهترین کیف پول های مونرو قرار ندهیم.

  7. کیف پول نرم افزاری مونرو جی یو آی (Monero GUI)

  مونرو جی یو آی کیف پول رسمی و متن باز مونرو است که توسط تیم توسعه دهنده این ارز دیجیتال ساخته شده است. دقت کنید که کیف پول های دسکتاپ ازنظر هزینه گزینه های بهتری هستند و مونرو جی یو آی نرم افزار رسمی مونرو جهت ذخیره سازی XMR است. مونرو جی یو آی رابط کاربری ساده و جذابی دارد که کار با آن را ساده می کند.

  این نرم افزار برای ویندوز، مک و لینوکس در دسترس است. از طرفی مونرو جی یو آی یک رمز عبور دارد که از دارایی های شما بر روی رایانه شخصی شما محافظت می کند. علاوه بر آن نیز یک کد بیست و پنج رقمی برای بازیابی رمز ارزها نیز تولید می کند.

  مونرو جی یو آی یک کیف پول Full node است؛ این بدین معنی است که جهت کار با آن باید کلیه بلاک چین مونرو را به طور کامل دانلود کنید که این کار زمان زیادی گرفته و نیازمند حجم زیاد روی حافظه و قدرت سخت افزاری بالایی است. ازاین رو ازنظر اینکه حجم زیادی باید دانلود شود، گزینه ی چندان به صرفه ای نیست.

  علاوه بر این، این کیف پول از برنامه ای بانام Daemon استفاده می کند که در بک گراند نرم افزار اجراشده و همگام سازی با شبکه و تراکنش ها را انجام می دهد. جدا از این موارد، ویژگی های دیگری مانند اعتبارسنجی تراکنش ها و امضای تمام اسناد با استفاده از کلید شخصی شما نیز در این کیف پول وجود دارد.

  این موضوع به کاربران این امکان را می دهد تا هرگونه سند، فایل یا تأییدیه ای را که در شبکه وجود دارد را تأیید کنند.

  همچنین این ولت ارز دیجیتال قابلیت استخراج مونرو را نیز دارد و تنها با چند کلیک می توان فرایند استخراج این رمز ارز را شروع کرد؛ هرچند دقت کنید که فرایند استخراج مونرو به وسیله این ولت ارز دیجیتال به قدرت سخت افزاری بسیار بالایی نیاز خواهد داشت.

  8. کیف پول موبایلی مونروجو (Monerujo)

  کیف پول موبایلی مونروجو با کسب نمره ۴٫۲ از ۵ در گوگل پلی و بیش از ده هزار بار نصب توسط کاربران توانسته به یکی از محبوب ترین گزینه ها بین علاقه مندان ارز دیجیتال مونرو تبدیل شود.

  مونروجو اولین کیف پول موبایلی متن باز برای نگهداری کوین های مونرو است که روی گوشی های اندروید قابل استفاده است. این ولت ارز دیجیتال سبک و کم حجم از رابط کاربری بسیار ساده و راحتی برخوردار است و در کنار آن توانسته تا سطح امنیتی بسیار مطلوبی را برای کاربران خود فراهم سازد.

  از طرفی با استفاده از این کیف پول می توانید بر رمز ارزهای خود کنترل کامل داشته باشید؛ چراکه کلیدهای خصوصی و عبارت یادآوری در هنگام نصب برای اولین بار در اختیار شما قرار می گیرند و درگوشی شما ذخیره می شوند. همچنین با این ولت می توانید به راحتی و به صورت رایگان چندین کیف پول و حساب ایجاد کنید.

  این ولت ارز دیجیتال از قابلیت کد  QRجهت آدرس های عمومی خود استفاده می کند. درواقع این قابلیت به این شکل است که کاربران با اسکن کد مذکور می توانند، آدرس کیف پول هرکدام از دارایی های دیجیتال ذخیره شده خود بر روی این ولت را کپی کنند.

  ازجمله دیگر خصوصیات مطلوب این کیف پول ارز دیجیتال نیز می توان به عدم نیاز به معاوضه توکن های XRP با بیت کوین اشاره کرد. در حقیقت به وسیله این ولت می توان رمز ارزهای مونرو خود را به هر آدرس بیت کوینی که مدنظر است ارسال کرده و دریافت کننده نیز آن ها را به شکل بیت کوین دریافت خواهند کرد.

  علاوه بر این اگر کسی قصد ارسال بیت کوین را داشته باشد و بخواهد کاملاً ناشناس بماند، با استفاده از کیف پول مونروجو این کار امکان پذیر است. این کیف پول با استفاده از نودها با شبکه بلاک چین مونرو همگام سازی می شود و از ویژگی ناشناس بودن آن استفاده می کند.

  از این رو می توانید با حفظ حریم خصوصی خود و به صورت ناشناس به هر آدرسی بیت کوین ارسال کنید. بااین حال عیب اصلی مونروجو این است که نسخه آی او اس برای آن وجود ندارد و کاربران آیفون نمی توانند از آن استفاده کنند.

  9. کیف پول نرم افزاری مای مونرو (MyMonero)

  برخلاف مونرو جی یو آی که یک ولت اصطلاحاً سنگین (Heavy Wallet) است، این ولت ارز دیجیتال، سبک بشمار می آید. از طرفی این کیف پول نیز همانند کیف پول مونرو جی یو آی به عنوان کیف پول اصلی ارز دیجیتال مونرو معرفی شده است، شما می توانید به راحتی ارزهای دیجیتال مونرو خود را در این کیف پول ذخیره کنید.

  کیف پول مای مونرو در کنار راحتی رابط کاربری خود متن باز نیز می باشد. ازلحاظ امنیتی نیز این کیف پول کلیدهای خصوصی شمارا به هیچ عنوان ذخیره نمی کنند و تمامی آن ها را بر روی سیستم شما نگهداری می کنند.

  از طرفی این کیف پول ارز دیجیتال تابه حال برای نسخه های ویندوز و مک و لینوکس عرضه شده است. اما توسعه دهندگان این کیف پول گفته اند که در آینده ای نزدیک قرار است که نسخه اندروید آن را نیز معرفی کنند.

  10. کیف پول موبایلی کیک ولت (Cake Wallet)

  این کیف پول تنها از سیستم عامل آی او اس پشتیبانی می کند و برای دیگر پلتفرم ها توسعه داده نشده است. کاربران دارای گوشی های تلفن همراه با سیستم عامل آی او اس قادر هستند تا با دانلود و نصب این ولت ارز دیجیتال، توکن های XRP خود را در داخل آن ذخیره کنند.

  این کیف پول تنها از ارز دیجیتال مونرو پشتیبانی می کند و شما نیز تنها می توانید رمز ارزهای مونرو را به داخل این کیف پول انتقال دهید.

  این کیف پول از قابلیت صرافی داخلی نیز پشتیبانی می کند و شما می توانید در آن به تبادلات ارزهای دیجیتال بپردازید اما نمی توانید آن ها در داخل این کیف پول ذخیره کنید.

  همچنین این کیف پول چندزبانه است؛ یعنی از زبان کشورهای مختلف پشتیبانی می کند. درواقع این امر استفاده تمام کاربران را در هر کشور راحت کرده است. اما متأسفانه کیف پول کیک از زبان فارسی پشتیبانی نمی کند، ولی کاربران ایرانی می توانند از آن به زبان انگلیسی استفاده کنند.

  11. کیف پول کاغذی مونرو (Monero Paper Wallet)

  شما هر اطلاعاتی که درباره کیف پول های کاغذی دیگر رمز ارزها دارید را می توانید برای کیف پول کاغذی مونرو نیز به کار بگیرید. کیف پول های کاغذی نیز مانند کیف پول های سخت افزاری از ایمن ترین کیف پول های ارز دیجیتال محسوب می شوند.

  کیف پول کاغذی مونرو، شامل ۲ کد QR و ۲ کلید است که یکی مربوط به آدرس عمومی و دیگری کلید خصوصی ولت است. در حقیقت این کیف پول های ارز دیجیتال جزء ولت های سرد هستند و مونرو و دیگر ارزهای دیجیتال را به صورت آفلاین ذخیره می کنند. در کل چون یک کیف پول کاغذی در داخل کاغذ ذخیره می شود و نه به شکل آنلاین، نسبت به کیف پول های گرم ایمنی بیشتری دارد.

  نتیجه گیری

  انتخاب بهترین کیف پول جهت ذخیره سازی ارز دیجیتال مونرو به طور کامل به نیازهای هر کاربر بستگی خواهد داشت. در حقیقت تمامی مواردی که در این مطلب به آن ها اشاره کردیم در تصمیم گیری کاربران مهم خواهد بود.

  دقت کنید که کیف پولی مثل مای مونرو با توجه به اینکه یک ولت ارز دیجیتال آنلاین است، نصب و راه اندازی راحتی دارد، ولی درعین حال ایمنی پایین تری به نسبت کیف پول هایی مثل ترزور یا لجر نانو اس دارد.

  همچنین کیف پول های دسکتاپی همچون اکسودوس، اتمیک و … نیز از سطح ایمنی بسیار بالایی برخوردار هستند و در ضمن کارایی نسبتاً آسانی نیز دارند و استفاده از آن ها به مراتب آسان تر از کیف پول های سخت افزاری است.

  اما به طور کلی کیف پول دیجیتال مونروجو را می توان برترین انتخاب برای کاربرانی دانست که به دنبال یک ولت موبایلی می گردند. اما دقت داشته باشید که کیف پول هایی مثل اکسودوس و اتمیک نیز دارای نسخه های مربوط به پلتفرم گوشی های موبایل هستند.

  نهایتاً اینکه شاید برترین گزینه برای کاربرانی که سرمایه زیادی را بر روی ارز دیجیتال مونرو سرمایه گذاری کرده اند و به دنبال یک کیف پول ایمنی باشند، کیف پول های سخت افزاری و در صدر آنها، کیف پول های کمپانی لجر است.

  سؤالات متداول

  در این مطلب بهترین کیف پول های مونرو را معرفی کردیم تا هر کاربر بسته به سلیقه و نیاز خود، انتخاب مطلوب خود را انجام دهد.

  بله؛ این کیف پول نیز از ارز دیجیتال مونرو پشتیبانی می کند.

  خیر؛ مونرو پیگیر گریز بوده و امکان شناسایی و ره گیری تراکنش ها در شبکه آن وجود ندارد.

  حداقل میزان بایستی ۰٫۰۰۵ مونرو (XMR) بوده تا فرایند قابل انتقال باشد.

  در زمان انتخاب کیف پول مونرو مدنظر خود حتماً بایستی به مواردی مثل پشتیبانی کیف پول مدنظر از توکن XMR، رابط کاربری کیف پول، حفظ حریم شخصی کاربران، تیم توسعه دهنده آن، میزان هزینه دریافتی توسط کیف پول، خصوصیات برجسته و قابلیت های کیف پول مدنظر، سازگاری با سیستم عامل گوناگون، سطح امنیتی ولت مدنظر، سطح و نحوه پشتیبانی از کاربران، به روزرسانی و توسعه مستمر، بازخوردهای مثبت از سوی کاربرانی که قبلاً از کیف پول مدنظر شما استفاده کرده اند و … دقت داشته باشید.

  اساساً کیف پول های سخت افزاری هزینه های زیادی دارند و برای خرید آن ها باید پول خرج کرد و این در شرایطی است که کیف پول های نرم افزاری معمولاً رایگان در اختیار شما قرار می گیرند. پس در زمان انتخاب کیف پول موردنظر خود، تنها لازم است به این نکته در مورد هزینه ها دقت کنید.

  جهت اطمینان از کیفیت کیف پول انتخابی خود بررسی کنید که در صورت بروز مشکل آیا به راحتی می توانید با تیم پشتیبانی کیف پول خود ارتباط برقرار کنید و آیا آنها به صورت شبانه روزی پاسخگو شما هستند یا خیر؟