قراردادهای آتی یا فیوچرز یکی از انواع روش های معاملاتی در بازار ارزهای دیجیتال هستند که با استفاده از آن ها می توان خرید و فروش را براساس قیمت از پیش تعیین شده در آینده به صورت اتوماتیک انجام داد. با استفاده از این نوع قرارداد، هم خریداران و هم فروشندگان می توانند از دارایی خود در برابر نوسانات قیمت نامطلوب محافظت کنند. OKEx از جمله صرافی هایی است که از معاملات قرارداد آتی برای 9 دارایی دیجیتال برتر مانند بیت کوین و اتر (ETH) پشتیبانی می کند. معاملات آتی در مقایسه با معاملات اسپات نسبتاً پیشرفته هستند و استفاده از آن ها با ریسک های متعددی همراه است. در این مطلب قصد داریم توضیح کاملی از فیوچرز صرافی  Okex را به صورت مرحله به مرحله در اختیارتان قرار دهیم.

وبسایت خانه سرمایه معرفی صرافی okex را تایید یا تکذیب نمی کند و صرفا به آموزش نحوه استفاده از آن پرداخته و مسئولیت استفاده و بررسی امنیت این صرافی کاملا برعهده کاربر است.

آموزش فیوچرز صرافی Okex

مرحله 1. وارد بخش futures شوید

وارد صفحه اصلی OKEx شوید و از منو گزینه Trade را برای مشاهده بازارهای در دسترس انتخاب کنید. سپس روی Basic در زیر Futures کلیک کنید تا بخش فیوچرز باز شود. نسخه Basic نقطه شروع خوبی برای مبتدیان است. اگر یک معامله گر باتجربه هستید، می توانید از بخش Advanced که امکانات بیشتری دارد، استفاده کنید. در این آموزش از بخش basic برای آموزش فیوچرز اوکی اکس استفاده می کنیم.

مرحله 2. معاملات آتی را فعال کنید

برای فعال کردن این نوع معاملات، باید با قوانین و ریسک های مرتبط با آن ها موافقت کنید. همان طور که در صفحه زیر نشان داده شده است، پس از علامت زدن کادر موردنظر، امکان فعال کردن معاملات مشتقات در OKEx وجود دارد.

مرحله 3. دارایی مدنظرتان را به حساب آتی خود منتقل کنید

قبل از استفاده از فیوچرز صرافی OKEx باید حساب خود را شارژ کنید. اگر موجودی حساب فیوچرز شما صفر است، روی Transfer (در صفحه «معاملات آتی» یا در لیست کشویی «دارایی ها» در منوی بالا) کلیک کنید تا حسابتان شارژ شود. اگر در حساب OKEx خود هیچ دارایی دیجیتالی ندارید، می توانید از طریق صرافی های ایرانی تتر خریداری کرده و سپس با انتقال آن به حساب صرافی خود، نسبت به خرید ارز دیجیتال اقدام کنید.

برای ترید از طریق قرارداد آتی با لیبل «BTCUSD0807» که قراردادی از نوع Coin Margined است، باید BTC را از «حساب Funding» خود به «حساب Futures» خود منتقل کنید. در این مورد، حساب آتی «حساب BTCUSD» است. مبلغ مورد نظر برای انتقال را وارد و سپس روی تأیید کلیک کنید.

مرحله 4: یک قرارداد آتی برای ترید انتخاب کنید

پس از ورود به سیستم و مشاهده بخش آتی، ابتدا باید نوع مارجین واقع در بالای صفحه را انتخاب کنید. در مرحله بعد، بازه زمانی (هفتگی، دوهفته ای، فصلی و دو سه ماهه) مورد نظر را برای انقضای قرارداد انتخاب کنید. پس از این می توانید یکی از قراردادهای آتی موجود را از نوار سمت چپ انتخاب کنید. در این آموزش، قرارداد آتی هفتگی با لیبل «BTCUSD0807» را به عنوان مثال انتخاب می کنیم. چهار رقم آخر، 0807، تاریخ تحویل را نشان می دهد، که در این مورد 7 اوت 2020 است. قراردادهای آتی در OKEx هر جمعه ساعت 8:00 صبح UTC انجام می شود.

مرحله 5. نوع اهرم را برای معاملات آتی انتخاب کنید

پس از شارژ حساب آتی می توانید حالت مارجین («Fixe» یا «Cross») و ضریب اهرم مورد نظر را انتخاب کنید. اگر حالت مارجین «Fixed» را انتخاب کنید، مارجین بدون توجه به نوسانات قیمت ثابت می ماند؛ درحالی که اگر حالت حاشیه «Cross» را انتخاب کنید، با قیمت تغییر می کند.

مرحله 6: جزئیات سفارش را وارد و اجرا کنید

پس از انتخاب نوع مارجین و ضریب اهرم می توانید «نوع سفارش»، «قیمت» و «مبلغ» موردنظر خود را برای معامله وارد کنید. اگر می خواهید سفارش خود را در اسرع وقت انجام دهید، می توانید روی BBO (بهترین قیمت پیشنهادی) کلیک کنید. پس از واردکردن جزئیات سفارش می توانید روی Open Long کلیک کرده تا یک قرارداد طولانی برای خرید ایجاد کنید یا اگر می خواهید یک موقعیت کوتاه برای فروش ایجاد کنید، روی Open Short کلیک کنید.

مرحله 7. سفارش اجراشده خود را بررسی کنید

پس از انجام معامله، سفارش شما ارسال می شود و می توانید با کلیک روی تب Open Positions در پایین صفحه اصلی معاملات، وضعیت موقعیت خود را بررسی کنید. این بخش اطلاعات مفیدی مانند «قیمت متوسط»، «میزان نقدینگی» و «P&L محقق نشده» را در اختیار شما قرار می دهد.

کارمزد معاملات فیوچرز صرافی OKEx

برای معاملات آتی در OKEx، کارمزد تسویه حساب برای همه توکن ها 0.03 درصد است. با توجه به موقعیت معاملاتی (Maker یا Taker) که توسط کاربران تعیین می شود، اعمال کارمزد Maker و Taker نیز صورت می گیرد. این مقدار کارمزد، با توجه به سطح کاربران در صرافی متفاوت است.

نتیجه گیری

در این مطلب، نحوه انجام معاملات فیوچرز صرافی Okex را به شما عزیزان آموزش دادیم. با استفاده از قراردادهای آتی، می توانید ضرر ناشی از نوسانات شدید بازار ارزهای دیجیتال را به حداقل برسانید. البته استفاده از این شیوه معاملاتی، به دقت و مهارت زیادی نیاز دارد؛ پس تا زمانی که درباره اصطلاحات ارزهای دیجیتال و ترفندهای این حوزه مهارت و دانش کافی را کسب نکردید، به صورت حرفه ای از قراردادهای آتی استفاده نکنید.