تاریخ تصویر نام و نام خانوادگی سِمت نظر
12/08/2022 آرش محبی‌نژاد کارشناس صنعت خودرو سیاست‌های اتخاذ شده در رابطه با بازار خودرو تاثیر زیادی بر قیمت آن خواهد داشت. در صورتی که عرضه‌ی خودرو در بورس کالا به درستی انجام شود، ضرر خودروسازان کم و میزان تولیدشان افزایش خواهد داشت و در نتیجه شاهد افزایش عرضه‌ی خودرو خواهیم بود که این موضوع منجر به کاهش قیمت خودرو در بازار خواهد شد.
پیش بینی: سیاست‌های اتخاذ شده در رابطه با بازار خودرو تاثیر زیادی بر قیمت آن خواهد داشت. در صورتی که عرضه‌ی خودرو در بورس کالا به درستی انجام شود، ضرر خودروسازان کم و میزان تولیدشان افزایش خواهد داشت و در نتیجه شاهد افزایش عرضه‌ی خودرو خواهیم بود که این موضوع منجر به کاهش قیمت خودرو در بازار خواهد شد.
23/07/2022 امیرحسن کاکایی کارشناس صنعت خودرو بازار خودرو در کشور در یک فاز نوسانی و رکود قرار گرفته است و پیش‌بینی می‌شود تا زمانی که تکلیف واردات خودرو و همچنین نتایج برجام مشخص نشود، این شرایط ادامه یابد.
پیش بینی: بازار خودرو در کشور در یک فاز نوسانی و رکود قرار گرفته است و پیش‌بینی می‌شود تا زمانی که تکلیف واردات خودرو و همچنین نتایج برجام مشخص نشود، این شرایط ادامه یابد.
15/07/2022 کاظم محمدی نیکخواه کارشناس صنعت خودرو میزان عرضه و تقاضای خودرو در کشور تناسبی باهم ندارند و تعداد خودروهای تولیدی کمتر از میزان نیاز بازار است که به همین دلیل شاهد رکود (به دلیل قیمت بالا) در بازار خودرو هستیم. پیش‌بینی می‌شود این شرایط در روزهای آینده نیز دنبال شود.
پیش بینی: میزان عرضه و تقاضای خودرو در کشور تناسبی باهم ندارند و تعداد خودروهای تولیدی کمتر از میزان نیاز بازار است که به همین دلیل شاهد رکود (به دلیل قیمت بالا) در بازار خودرو هستیم. پیش‌بینی می‌شود این شرایط در روزهای آینده نیز دنبال شود.
01/07/2022 فیروز نادری کارشناس صنعت خودرو در چند روز گذشته تغییرات زیادی در قیمت‌ خودروها به وجود نیامد، در حال حاضر نیز رکود در بازار خودرو حاکم است که پیش‌بینی می‌شود این شرایط حداقل تا دو هفته‌ی آینده جاری باشد.
پیش بینی: در چند روز گذشته تغییرات زیادی در قیمت‌ خودروها به وجود نیامد، در حال حاضر نیز رکود در بازار خودرو حاکم است که پیش‌بینی می‌شود این شرایط حداقل تا دو هفته‌ی آینده جاری باشد.
29/06/2022 عماد جعفری کارشناس صنعت خودرو با گذشت ۴ ماه از سال همچنان وضعیت واردات خودروهای خارجی در ابهام است. به گفته وزیر صمت خودروهای وارداتی باید زیر ۱۰ هزار دلار ارزش داشته باشند که تعداد چنین خودروهایی زیاد نیست و از طرف دیگر اجازه ورود خودروهای کارکرده داده نشده است. تا زمانی که این ابهامات در بازار خودرو وجود داشته باشند، بازار خودرو همچنان راکد باقی خواهد ماند.
پیش بینی: با گذشت ۴ ماه از سال همچنان وضعیت واردات خودروهای خارجی در ابهام است. به گفته وزیر صمت خودروهای وارداتی باید زیر ۱۰ هزار دلار ارزش داشته باشند که تعداد چنین خودروهایی زیاد نیست و از طرف دیگر اجازه ورود خودروهای کارکرده داده نشده است. تا زمانی که این ابهامات در بازار خودرو وجود داشته باشند، بازار خودرو همچنان راکد باقی خواهد ماند.
25/06/2022 بابک صدرایی کارشناس صنعت خودرو با توجه به نرخ دلار افراد کمی به خرید خودرو فکر می‌کنند البته از طرف دیگر افرادی هم هستند که با هدف حفاظت از ارزش سرمایه‌شان اقدام به خرید خودرو می‌کنند با این حال بازار خودرو راکد است. عملی شدن طرح واردات خودروهای خارجی ممکن است بازار را در رکود نگه دارد اما در حال حاضر پیش‌بینی می‌شود که برای دو هفته‌ی آینده جهش چندانی در قیمت خودروها شاهد نباشیم.
پیش بینی: با توجه به نرخ دلار افراد کمی به خرید خودرو فکر می‌کنند البته از طرف دیگر افرادی هم هستند که با هدف حفاظت از ارزش سرمایه‌شان اقدام به خرید خودرو می‌کنند با این حال بازار خودرو راکد است. عملی شدن طرح واردات خودروهای خارجی ممکن است بازار را در رکود نگه دارد اما در حال حاضر پیش‌بینی می‌شود که برای دو هفته‌ی آینده جهش چندانی در قیمت خودروها شاهد نباشیم.
21/06/2022 مرتضی مصطفوی کارشناس صنعت خودرو با توجه به شرایط منفی اقتصادی کشور و نوسانات ارز پیش‌بینی می‌شود که علی‌رغم کاهش نوسانات در بازار خودرو نتوان انتظار ادامه‌ی روند نزولی آن را داشت.
پیش بینی: با توجه به شرایط منفی اقتصادی کشور و نوسانات ارز پیش‌بینی می‌شود که علی‌رغم کاهش نوسانات در بازار خودرو نتوان انتظار ادامه‌ی روند نزولی آن را داشت.
20/06/2022 سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران با وجود نوسانات که در دو هفته اخیر در بازار ارز شاهد بودیم، نوسانات زیادی در بازار خودرو رخ نداد. به دلیل بیشتر بودن تقاضا نسبت به عرضه، در صورتی که هدف کاهش اختلاف قیمت بازار آزاد و کارخانه باشد، باید عرضه خودرو افزایش یابد. البته عوامل دیگری همچون رکود بازار و انتظار برای مشخص شدن طرح واردات خودرو از مواردی هستند که بر بازار خودرو تاثیر می‌گذارند.
پیش بینی: با وجود نوسانات که در دو هفته اخیر در بازار ارز شاهد بودیم، نوسانات زیادی در بازار خودرو رخ نداد. به دلیل بیشتر بودن تقاضا نسبت به عرضه، در صورتی که هدف کاهش اختلاف قیمت بازار آزاد و کارخانه باشد، باید عرضه خودرو افزایش یابد. البته عوامل دیگری همچون رکود بازار و انتظار برای مشخص شدن طرح واردات خودرو از مواردی هستند که بر بازار خودرو تاثیر می‌گذارند.
19/06/2022 بهرام شهریاری کارشناس صنعت خودرو در صورتی که دولت در خصوصی‌سازی شرکت‌های خودروسازی ایران خودرو و سایپا دخالتی نداشته باشد، می‌توان انتظار نتایج مثبت در این زمینه را داشت. اگر بخش خصوصی تصمیمات درست را اتخاذ کند و در این زمینه با خارج از کشور تعاملاتی داشته باشد، متخصصین و سرمایه‌گذاران از داخل و خارج جذب پروژه شده و شرایط صنعت خودرو بهبود خواهد یافت.
پیش بینی: در صورتی که دولت در خصوصی‌سازی شرکت‌های خودروسازی ایران خودرو و سایپا دخالتی نداشته باشد، می‌توان انتظار نتایج مثبت در این زمینه را داشت. اگر بخش خصوصی تصمیمات درست را اتخاذ کند و در این زمینه با خارج از کشور تعاملاتی داشته باشد، متخصصین و سرمایه‌گذاران از داخل و خارج جذب پروژه شده و شرایط صنعت خودرو بهبود خواهد یافت.
16/06/2022 بابک صدرایی کارشناس صنعت خودرو بابک صدرایی معتقد است در صورتی که عرضه‌ی خودرو به میزان کافی انجام شود می‌توان تا حدودی قیمت را در بازار خودرو کنترل کرد. این کارشناس خودرو به افزایش هزینه‌های تولید نیز اشاره کرد و گفت در شرایطی که نرخ دلار کنترل‌شده باشد نیز شاهد افزایش قیمت مدل‌های مختلف خودرو هستیم.
پیش بینی: بابک صدرایی معتقد است در صورتی که عرضه‌ی خودرو به میزان کافی انجام شود می‌توان تا حدودی قیمت را در بازار خودرو کنترل کرد. این کارشناس خودرو به افزایش هزینه‌های تولید نیز اشاره کرد و گفت در شرایطی که نرخ دلار کنترل‌شده باشد نیز شاهد افزایش قیمت مدل‌های مختلف خودرو هستیم.
15/06/2022 حسن کریمی سنجری کارشناس صنعت خودرو کریمی سنجری با مثبت خواندن طرح گرفتن مالیات از دلالان گفت، البته این طرح یک نکته‌ی منفی دارد چراکه با این کار احتمالا شاهد افزایش قیمت خودرو باشیم و احتمالا دلالان پول مالیات را بر قیمت خودرو اضافه خواهند کرد در نتیجه می‌توان گفت که این طرح در صورت عملی شدن کمکی به کاهش اختلاف قیمت کارخانه و بازار نخواهد کرد.
پیش بینی: کریمی سنجری با مثبت خواندن طرح گرفتن مالیات از دلالان گفت، البته این طرح یک نکته‌ی منفی دارد چراکه با این کار احتمالا شاهد افزایش قیمت خودرو باشیم و احتمالا دلالان پول مالیات را بر قیمت خودرو اضافه خواهند کرد در نتیجه می‌توان گفت که این طرح در صورت عملی شدن کمکی به کاهش اختلاف قیمت کارخانه و بازار نخواهد کرد.
12/06/2022 بهرام شهریاری کارشناس صنعت خودرو در حال حاضر بازار خودرو با مسئله‌ی عرضه و تقاضا دست و پنجه نرم می‌کند و تا زمانی که این مشکل حل نشود نمی‌توان انتظار رفع مشکل بازار خودرو را داشت. شهریاری افزود حذف طرح قرعه‌کشی خودرو به تنهایی مشکلات را حل نمی‌کند بلکه عوامل دیگر نیز در این میان دخیل هستند.
پیش بینی: در حال حاضر بازار خودرو با مسئله‌ی عرضه و تقاضا دست و پنجه نرم می‌کند و تا زمانی که این مشکل حل نشود نمی‌توان انتظار رفع مشکل بازار خودرو را داشت. شهریاری افزود حذف طرح قرعه‌کشی خودرو به تنهایی مشکلات را حل نمی‌کند بلکه عوامل دیگر نیز در این میان دخیل هستند.
08/06/2022 عماد جعفری کارشناس صنعت خودرو اخبار ضد و نقیضی در رابطه با خودروهای وارداتی و فرستادن قانون مربوطه به دولت منتشر می‌شود. این اخبار وضعیت رکود بازار خودرو را حادتر کرده و بسیاری از متقاضیان خودروهای داخلی را نیز از خرید منصرف کرده است. جعفری افزود تاثیر کوتاه‌مدت اخبار مثبت منتشر شده در رابطه با واردات خودرو، بیشتر شدن رکود بازار خودرو است‌.
پیش بینی: اخبار ضد و نقیضی در رابطه با خودروهای وارداتی و فرستادن قانون مربوطه به دولت منتشر می‌شود. این اخبار وضعیت رکود بازار خودرو را حادتر کرده و بسیاری از متقاضیان خودروهای داخلی را نیز از خرید منصرف کرده است. جعفری افزود تاثیر کوتاه‌مدت اخبار مثبت منتشر شده در رابطه با واردات خودرو، بیشتر شدن رکود بازار خودرو است‌.
08/06/2022 مرتضی مصطفوی کارشناس صنعت خودرو سامانه یکپارچه فروش خودرو و قرعه‌کشی که توسط خودروسازان انجام می‌شد تفاوت آنچنانی باهم ندارند. بر خلاف آنچه وزارت صمت در کم کردن دخالت‌های خود وعده داده بود، حال انجام قرعه‌کشی نیز به وظایف آن اضافه شده است. با روندی که وزارت صمت در پیش گرفته است هیچ‌کدام از اهداف محقق نمی‌شوند و علاوه بر آن وضعیت صنعت خودرو بدتر نیز خواهد شد.
پیش بینی: سامانه یکپارچه فروش خودرو و قرعه‌کشی که توسط خودروسازان انجام می‌شد تفاوت آنچنانی باهم ندارند. بر خلاف آنچه وزارت صمت در کم کردن دخالت‌های خود وعده داده بود، حال انجام قرعه‌کشی نیز به وظایف آن اضافه شده است. با روندی که وزارت صمت در پیش گرفته است هیچ‌کدام از اهداف محقق نمی‌شوند و علاوه بر آن وضعیت صنعت خودرو بدتر نیز خواهد شد.
20/05/2022 مرتضی مصطفوی کارشناس صنعت خودرو بازار خودرو در کشور ما رابطه مستقیمی با قیمت ارز دارد، از طرف دیگر افزایش یا کاهش قیمت دلار بستگی به نتایج مذاکرات دارد. بنابراین می‌توان گفت که تا وقتی که قیمت دلار به دلیل‌ مشخص نبودن نتایج توافقات به ثبات نرسد، نوسان در بازار خودرو نیز وجود خواهد داشت.
پیش بینی: بازار خودرو در کشور ما رابطه مستقیمی با قیمت ارز دارد، از طرف دیگر افزایش یا کاهش قیمت دلار بستگی به نتایج مذاکرات دارد. بنابراین می‌توان گفت که تا وقتی که قیمت دلار به دلیل‌ مشخص نبودن نتایج توافقات به ثبات نرسد، نوسان در بازار خودرو نیز وجود خواهد داشت.
15/05/2022 فیروز نادری کارشناس صنعت خودرو خبر واردات خودروهای خارجی به کشور و حذف قرعه‌کشی خودرو دو عاملی هستند که تا کنون تاثیری بر بازار نداشتند با این حال در صورتی که واردات خودروهای خارجی آزاد شود می‌توان پیش‌بینی کرد که قیمت خودروهای داخلی کاهش یابد.
پیش بینی: خبر واردات خودروهای خارجی به کشور و حذف قرعه‌کشی خودرو دو عاملی هستند که تا کنون تاثیری بر بازار نداشتند با این حال در صورتی که واردات خودروهای خارجی آزاد شود می‌توان پیش‌بینی کرد که قیمت خودروهای داخلی کاهش یابد.
30/04/2022 فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو فارغ از اینکه قرعه‌کشی خودرو ادامه‌دار باشد و یا متوقف شود، قیمت خودرو به دلیل تورم در کشور روندی افزایشی خواهد داشت. تنها راه‌حل برای کنترل قیمت به اقتصاد سیاسی گره خورده است و با قیمت‌گذاری دستوری هیچ مشکلی حل نخواهد شد.
پیش بینی: فارغ از اینکه قرعه‌کشی خودرو ادامه‌دار باشد و یا متوقف شود، قیمت خودرو به دلیل تورم در کشور روندی افزایشی خواهد داشت. تنها راه‌حل برای کنترل قیمت به اقتصاد سیاسی گره خورده است و با قیمت‌گذاری دستوری هیچ مشکلی حل نخواهد شد.
24/04/2022 بهرام شهریاری کارشناس بازار خودرو کاهش قدرت خرید مردم و همچنین وجود ابهام و طولانی شدن برجام در رکود بازار خودرو بسیار موثر هستند. آنچه در بازار خودرو معامله می‌شود بیشتر به دست دلالان است و نه عموم مردم. از طرف دیگر به دلیل طولانی شدن برجام موضوع ورود خودروهای خارجی به کشور تعلیق شده است. تا زمانی که شرایط چنین باشد، بازار خودرو نیز به وضعیت نوسانی خود ادامه خواهد داد.
پیش بینی: کاهش قدرت خرید مردم و همچنین وجود ابهام و طولانی شدن برجام در رکود بازار خودرو بسیار موثر هستند. آنچه در بازار خودرو معامله می‌شود بیشتر به دست دلالان است و نه عموم مردم. از طرف دیگر به دلیل طولانی شدن برجام موضوع ورود خودروهای خارجی به کشور تعلیق شده است. تا زمانی که شرایط چنین باشد، بازار خودرو نیز به وضعیت نوسانی خود ادامه خواهد داد.
15/04/2022 اسد کرمی نائب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران قیمت خودرو از از شب عید تا به امروز روندی صعودی گرفته است و این موضوع باعث افزایش تورم نیز خواهد شد. اسد کرمی در رابطه با قیمت خودرو در هفته‌های آینده گفت: در صورتی که شرایط تغییر نکند، قیمت خودرو نیز کاهش نخواهد داشت.
پیش بینی: قیمت خودرو از از شب عید تا به امروز روندی صعودی گرفته است و این موضوع باعث افزایش تورم نیز خواهد شد. اسد کرمی در رابطه با قیمت خودرو در هفته‌های آینده گفت: در صورتی که شرایط تغییر نکند، قیمت خودرو نیز کاهش نخواهد داشت.
12/04/2022 سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران سال گذشته ایران‌خودرو تولید خودروهای دوگانه‌سوز خود را نسبت به سال ۹۹ به میران ۵۰درصد کاهش داده بود این در حالی است که دیگر شرکت‌های خودروسازی خودرو دوگانه‌سوز را تولید نکردند. با کم و یا متوقف شدن تولید خودروهای دوگانه‌سوز قیمت آنها افزایش خواهد داشت. از طرف دیگر اتومبیل به یک وسیله‌ی ضروری میان خانواده‌ها تبدیل شده است که همین موضوع می‌تواند احتمال نوسان قیمتی را افزایش دهد.
پیش بینی: سال گذشته ایران‌خودرو تولید خودروهای دوگانه‌سوز خود را نسبت به سال ۹۹ به میران ۵۰درصد کاهش داده بود این در حالی است که دیگر شرکت‌های خودروسازی خودرو دوگانه‌سوز را تولید نکردند. با کم و یا متوقف شدن تولید خودروهای دوگانه‌سوز قیمت آنها افزایش خواهد داشت. از طرف دیگر اتومبیل به یک وسیله‌ی ضروری میان خانواده‌ها تبدیل شده است که همین موضوع می‌تواند احتمال نوسان قیمتی را افزایش دهد.
09/04/2022 فربد زاوه کارشناس بازار خودرو برجام و بحث آزادسازی واردات خودرو دیگر تاثیری بر قیمت خورو نخواهند داشت چراکه هر دو در بلاتکلیفی به سر می‌برند. در چنین شرایطی احتمالا قیمت خودرو در مسیر صعودی نوساناتی خواهد داشت.
پیش بینی: برجام و بحث آزادسازی واردات خودرو دیگر تاثیری بر قیمت خورو نخواهند داشت چراکه هر دو در بلاتکلیفی به سر می‌برند. در چنین شرایطی احتمالا قیمت خودرو در مسیر صعودی نوساناتی خواهد داشت.
15/03/2022 کاظم محمدی نیکخواه کارشناس بازار خودرو سرنوشت تمام بازارها در کشور به نتایج برجام وابسته است. در صورتی که توافقی حاصل شود قیمت ارز و در پی آن قیمت خودرو نیز کاهش خواهد یافت و اگر توافقات به نتیجه نرسد، روند افزایشی قیمت خودروها ادامه خواهد یافت.
پیش بینی: سرنوشت تمام بازارها در کشور به نتایج برجام وابسته است. در صورتی که توافقی حاصل شود قیمت ارز و در پی آن قیمت خودرو نیز کاهش خواهد یافت و اگر توافقات به نتیجه نرسد، روند افزایشی قیمت خودروها ادامه خواهد یافت.
04/03/2022 فربد زاوه کارشناس بازار خودرو رئیس جمهور با بازدید ناگهانی از شرکت ایران خودرو، چندین دستور داشتند که افزایش ۵۰ درصدی تولید خودرو در سال آینده یکی از این دستورها بود. به گفته‌ی فربد زاوه با وجود مشکلات تامین قطعات و نیازهای مالی برای تولید، در صورتی که این طرح اجرایی شود بازهم تولید خودروهایی با نواقص مختلف را پیش‌رو خواهیم داشت.
پیش بینی: رئیس جمهور با بازدید ناگهانی از شرکت ایران خودرو، چندین دستور داشتند که افزایش ۵۰ درصدی تولید خودرو در سال آینده یکی از این دستورها بود. به گفته‌ی فربد زاوه با وجود مشکلات تامین قطعات و نیازهای مالی برای تولید، در صورتی که این طرح اجرایی شود بازهم تولید خودروهایی با نواقص مختلف را پیش‌رو خواهیم داشت.
04/03/2022 عماد جعفری کارشناس بازار خودرو علی‌رغم اینکه در آستانه نوروز هستیم و خودروسازان قیمت را کاهش داده‌اند، با توجه به‌ کاهش قیمت دلار و موفقیت احتمالی برجام، خریداران دست نگه داشته‌اند. جعفری با اشاره به دستورات اخیر رئیس جمهور، کاهش ۵ الی ۱۰ درصدی را برای قیمت خودرو پیش بینی کرده است.
پیش بینی: علی‌رغم اینکه در آستانه نوروز هستیم و خودروسازان قیمت را کاهش داده‌اند، با توجه به‌ کاهش قیمت دلار و موفقیت احتمالی برجام، خریداران دست نگه داشته‌اند. جعفری با اشاره به دستورات اخیر رئیس جمهور، کاهش ۵ الی ۱۰ درصدی را برای قیمت خودرو پیش بینی کرده است.
26/12/2021 امیرحسین کاکایی کارشناس بازار سرمایه قیمت خودرو متاثر از قیمت دلار است، اگر دلار روندی صعودی به خود بگیرد قیمت خودرو افزایش یافته و اگر نزولی شود قیمت خودرو کاهش را تجربه می‌کند. همچنین بورس می‌تواند بار دیگر سرمایه‌ها را در صورت مساعد بودن وضعیت جذب کند.
پیش بینی: قیمت خودرو متاثر از قیمت دلار است، اگر دلار روندی صعودی به خود بگیرد قیمت خودرو افزایش یافته و اگر نزولی شود قیمت خودرو کاهش را تجربه می‌کند. همچنین بورس می‌تواند بار دیگر سرمایه‌ها را در صورت مساعد بودن وضعیت جذب کند.
20/12/2021 کاظم محمدی نیکخواه کارشناس بازار سرمایه به گفته‌ی کاظم محمدی نیکخواه، فعال بازار خودرو، در کشور ما خودرو از یک کالای مصرفی تبدیل شده است به یک کالای سرمایه‌ای و هر کالای سرمایه‌ای تحت تاثیر قیمت دلار افزایش و یا کاهش قیمت خواهد داشت.
پیش بینی: به گفته‌ی کاظم محمدی نیکخواه، فعال بازار خودرو، در کشور ما خودرو از یک کالای مصرفی تبدیل شده است به یک کالای سرمایه‌ای و هر کالای سرمایه‌ای تحت تاثیر قیمت دلار افزایش و یا کاهش قیمت خواهد داشت.
22/08/2021 مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان به دلیل کاهش عرضه خودرو به بازار و همزمانی آن با افزایش قیمت دلار، پیش بینی می‌شود که در هفته اول شهریور همچنان شاهد افزایش قیمت خودرو باشیم.
پیش بینی: به دلیل کاهش عرضه خودرو به بازار و همزمانی آن با افزایش قیمت دلار، پیش بینی می‌شود که در هفته اول شهریور همچنان شاهد افزایش قیمت خودرو باشیم.
09/08/2021 احمد نعمت‌ بخش دبیر انجمن خودروسازان دو نرخی بودن و شکاف بالای قیمت های کارخانه ای و بازاری دلیل اصلی آن است تا همچنان شاهد اقبال سرمایه گذاران و صاحبان پوله های سرگردان به سمت برنامه های فروش خودروسازان باشیم؛ این همان مساله ای است که سود آن تنها نصیب مشتریان خوش شانس شده و زیان آن متوجه خودروسازان و مصفرف کنندگان واقعی بدشانس می شود.
پیش بینی: دو نرخی بودن و شکاف بالای قیمت های کارخانه ای و بازاری دلیل اصلی آن است تا همچنان شاهد اقبال سرمایه گذاران و صاحبان پوله های سرگردان به سمت برنامه های فروش خودروسازان باشیم؛ این همان مساله ای است که سود آن تنها نصیب مشتریان خوش شانس شده و زیان آن متوجه خودروسازان و مصفرف کنندگان واقعی بدشانس می شود.