از چه طریقی می توانیم به ثبات مالی بیشتری برسیم

از زمانی که کم سن و سال بودیم به ما یاد دادند که امور مالی مان را خودمان مدیریت کنیم. والدین مان مقداری خرجی می دانند و می دیدند که چگونه پولمان را در طول ماه یا هفته خرج می کنیم. بعدها با ورود به دانشگاه، مستقل تر شدیم و باید خودمان بعضی مخارج را پرداخت می کردیم. بنابراین مدیریت امور مالی و ثبات مالی برایمان سخت تر شد. سپس ازدواج کردیم و در خانه خودمان، جایی که انواع مخارج دیگر وجود داشت، شروع به زندگی کردیم. بنابراین خرج کردن طبق بودجه ای که داشتیم، دشوارتر هم شد.

به دلایل مختلف اگر مراقب نباشیم به راحتی ممکن است در معرض مشکلات مالی قرار بگیریم و این امر می تواند در آینده به زندگی بسیار پر تنشی منجر شود و ثبات مالی را از ما بگیرد. علاوه بر این، ما در عصر مصرف گرایی زندگی می کنیم، پس بسیاری از افراد در حال تلاش برای فروختن چیزهایی به شما هستند که حتی به آن ها نیازی ندارید؛ اما شرایطی اجباری ایجاد می کنند تا شما هم در نهایت مشتری شوید.

با توجه به این دلایل، مدیریت امور مالی چالش برانگیزتر می شود، بنابراین در اینجا چند راهنمایی ارائه کرده ایم که می تواند به شما کمک کند در هزینه هایتان صرفه جویی کنید و ثبات مالی دلخواهی برای خودتان ایجاد کنید. در ادامه با خانه سرمایه همراه باشید.

برنامه ریزی کنید که چقدر مجاز به صرف هزینه هستید

 یکی از اساسی ترین اشتباهاتی که یک شخص درباره ی کنترل حقوقش مرتکب می شود، این است که براساس دیدگاه «طبق جریان حرکت کن» عمل می کند. وقتی حقوق تان را دریافت می کنید، بسیار عاقلانه است که یک برنامه بودجه داشته باشید. به عنوان مثال تخمین بزنید که به صورت روزانه چقدر خرج می کنید، به طوری که تا یک ماه کامل نسبتا راحت زندگی کنید.

وقتی این کار را کردید، شما به هیچ وجه نباید بودجه کل روزتان را خرج کنید، چون باید در نظر داشته باشید که ممکن است هزینه های غیر منتظره ای را متحمل شوید و به یک پشتوانه اضطراری نیاز دارید. همچنین این بودجه روزانه، نقطه شروع خوبی برای استراتژی ها و ثبات مالی آینده است. شما نیاز دارید راه های مختلفی برای افزایش محدودیت روزانه و به چالش کشیدن خود برای ذخیره بیشتر پیدا کنید.

از لحاظ مالی به دیگران وابسته نباشید

البته اگر در وضعیت بد مالی هستید، احتمال این که از دوستان یا خانواده پول قرض بگیرید زیاد است. با این حال، نباید اجازه دهید این کار به عادت تبدیل شود. وابستگی مالی به افراد دیگر، شما را یک قدم به مشکلات مالی شدید، نزدیک تر و از رسیدن به ثبات مالی دورتر می کند.

ممکن است که شما پول زیادی قرض نگیرید و دوستان نزدیک یا خانواده مشکلی با قرض گرفتن شما نداشته باشند، اما این بیشتر یک مشکل شخصی است و باعث بر هم خوردن ثبات مالی می شود. اگر دائما به وابسته بودن به دیگران نیاز داشته باشید، پس مشکلاتی دارید که راه حل ساده ای دارد. شما یا باید کمتر خرج کنید یا راهی پیدا کنید که درآمد بیشتری داشته باشید.

ما در جهانی زندگی می کنیم که به دست آوردن کمی پول اضافی واقعا سخت نیست، فقط خسته کننده است. شما می توانید برنامه هایی نصب کنید که از طریق شان به صورت آنلاین درآمد داشته باشید. اگر همچنان از ماهی به ماه بعد به دیگران برای پول تکیه کنید، تنها پیامی که رفتارتان دارد این است که شما قادر به حل مشکلات تان نیستید و این امر می تواند در آینده پیامدهای بسیار هولناکی داشته باشد که مهم ترین آن ها هم عدم ثبات مالی است.

قبل از تصمیمات مهم تحقیق کنید

بسیار مهم است که بدون تحقیق، هیچ سرمایه گذاری بزرگی انجام ندهید. شما می توانید به انواع مختلف دفاتر بروید و با مشاوران مالی مختلف صحبت کنید؛ اما به یاد داشته باشید که این افراد از آنچه به شما می گویند، به دنبال منافع خاصی هستند. اگر مشاوره ای که گرفتید از طرف یک دوست نزدیک یا عضو خانواده که بی دریغ به شما اهمیت می دهد و یا شخصی موفق در مدیریت مالی نیست، پس هرگز بلافاصله آن را عملی نکنید.

شما می توانید آنلاین تحقیق کنید و اطلاعات دقیق تری در این باره پیدا کنید. البته افرادی هم به صورت آنلاین هستند که به شما در اداره امور مالی و برقراری ثبات مالی کمک می کنند و احتمالا به شما همان چیزها را توصیه می کنند؛ اما در هر صورت بین شان تفاوت هایی وجود دارد.

گوگل، خود پایگاهی برای وب سایت های مورد اعتماد دارد و همیشه برای بررسی این که سایت ها قابل اعتماد هستند راه هایی وجود دارد. شما می توانید در اینترنت درباره چگونگی تشخیص این سایت ها مطالعه کنید.

تصمیمات بزرگ معمولا وام هستند و این وام ها بعضی اوقات ضروری اند؛ چون منطقی نیست که بتوانید به راحتی هزینه کل خانه را با پول نقد بپردازید. شما ممکن است در نهایت تصمیم به رهن خانه بگیرید. اگر کسی به شما درباره ی روند کار توضیح داد و شما احساس کردید این توضیحات بیش از حد ساده شده اند؛ پس احتمال دارد این شخص منافع خاصی از سرمایه گذاری شما داشته باشد.

مهم این است که شما هوشیارید و قبل از این که چنین تصمیماتی بگیرید، تمام گزینه های دیگر را بررسی می کنید. برای اطلاع بیشتر از هزینه های رهن مسکن در اینترنت مطالعه داشته باشید. قبل از هر چیز، اول مطمئن شوید که که قصد خرید یک خانه جدید را دارید، یا می خواهید یک سرمایه گذار املاک باشید.

یکی دیگر از موضوعات مهم در رسیدن به ثبات مالی این است که به یاد داشته باشید، هرگز به صنعت وام گرفتن و پرداخت آن در موعد مقرر روی نیاورید. این وام ها به عنوان «وام های درنده» شناخته می شوند، زیرا نرخ بهره آن ها به طرز مضحکانه ای بالاست. آن ها فقط یک راه حل سریع را ارائه می دهند، اما همه با توجه به نرخ بهره نجومی، از تصمیم شان پشیمان می شوند.

به عبارت دیگر اگر واقعا به وام نیاز دارید و مایل به پرداخت آن هستید، بهتر است از دوستان یا خانواده قرض بگیرید. مردم معمولا در نهایت از یکدیگر پول قرض می گیرند، یا اموال خود را به منظور پس دادن وام گرو می گذارند، که می توانستند از ابتدا این کارها را به جای گرفتن وام انجام دهند و ثبات مالی خود را بر هم نزنند.

از ابزارهای مدیریت پول استفاده کنید

قبلا ذکر کردم که چگونه می توانید از برنامه هایی برای کسب درآمد استفاده کنید؛ با این حال شما می توانید از برنامه هایی برای صرفه جویی در هزینه هم استفاده کنید. برنامه هایی وجود دارند که هزینه های شما را محاسبه می کنند و به شما مشاوره اقتصادی خوبی می دهند؛ اما همیشه داشتن یک مشاور مالی قابل اعتماد بهتر است. با این حال، برنامه هایی وجود دارند که می توانند به شما در گرفتن کوپن یا تخفیف در فروشگاه کمک کنند. آن ها همچنین شما را از این که کدام فروشگاه ها در حال حاضر تخفیف فروش دارند مطلع می کنند.

این برنامه ها واقعا مفید هستند و با یک استراتژی خوب برای خرید می توانید پول زیادی صرفه جویی کنید. برخی از این برنامه های با کیفیت پولی هستند، بنابراین فقط باید زمانی آن ها را خریداری کنید که واقعا به آن ها نیاز دارید. به عبارت دیگر اگر شما همین حالا هم به سختی منابع مالی تان را مدیریت می کنید و بدهی دارید، این برنامه ها به درد شما نمی خورند و فقط یک هزینه اضافی خواهند بود. از سوی دیگر، اگر می خواهید یک استراتژی خوب برای ثبات مالی ایجاد کنید؛ پس خرید آن ها ایده خوبی است، زیرا آن ها در نهایت هزینه خود را پرداخت می کنند.

از تاکتیک های ذخیره سازی استفاده کنید

برای صرفه جویی در هزینه ها، بسیاری از تاکتیک های قابل اجرا وجود دارد که شما را شگفت زده می کند. در این بخش من فقط به لیستی از مواردی که واقعا دوست داشتم می پردازم، اما همان طور که ذکر شد، می توانید در اینترنت مطالب بیشتری پیدا کنید.

چالش هفتگی: ابتدا شما مقدار پولی که می خواهید در هر هفته پس انداز کنید را تعیین می کنید. این مبلغ می تواند ۵۰، ۱۰۰ و یا ۵۰۰ هزار تومان باشد. بعد در پایان هفته این مبلغ را در قلک و یا یک حساب پس انداز کنار می گذارید. اما در پایان هفته آینده، این مقدار باید دو برابر شود و در ادامه به همین منوال ادامه می دهید.

بنابراین اگر شما با ۲۰ هزار تومان شروع کنید، هفته بعد شما ۴۰ هزار تومان و یک هفته پس از آن ۶۰ هزار تومان خواهید داشت و تا آخر ماه ۸۰ هزار تومان پس انداز کرده اید. اول ماه بعد مقدار را دوباره تعیین کنید. شاید بهتر باشد در ابتدای هفته، پول قبلی درون ظرف پس انداز را جابه جا کنید تا بدانید نمی توانید روی آن حساب کنید. این روش کمک می کند که ثبات مالی تان را آرام آرام به دست آورید.

 منتظر تخفیف کالاهای متداول مثل محصولات تمیز کننده، کاغذ توالت، خمیر دندان و غیره باشید. سپس آزادانه این کالاها را به صورت عمده خریداری کنید و مجبور نیستید در آینده نزدیک برایشان پولی پرداخت کنید.

اگر نیاز به اسباب اثاثیه جدید دارید، سایت هایی مانند دیوار و شیپور را چک کنید تا ببینید چه چیزی را می توانید به صورت دسته دوم تهیه کنید.

به جای خرید دستمال های تمیز کننده، می توانید لباس های قدیمی خود را که دیگر قابل پوشیدن نیستند، را به جای دور ریختن برای تمیز کردن کف خانه استفاده کنید.

همواره به دنبال تخفیف ها باشید، زیرا می توانید مبالغ زیادی از هزینه ها کم کنید.

قبل از رفتن به فروشگاه، یک لیست بنویسید و فقط طبق آن خرید کنید. برای خرید چیزی که به آن نیازی ندارید وسوسه نشوید.

یاد بگیرید چگونه لباس های خود را تعمیر کنید، تا وقتی پاره شد سریعا آن را دور نریزید. حتی می توانید از این مهارت مقداری درآمد اضافی هم کسب کنید.

لامپ هایی بخرید که به اندازه لامپ های معمولی انرژی مصرف نمی کنند، طول عمر بیشتری دارند و اگرچه گرانتر هستند، اما در درازمدت باعث صرفه جویی بسیاری می شوند.

صرفه جویی مالی

هنگامی که با این تاکتیک های صرفه جویی موفق به جمع آوری مقادیر خوبی بودجه شدید، می توانید در مواردی مانند پانل های خورشیدی و آبگرم کن های بدون مخزن سرمایه گذاری کنید؛ زیرا این کار هم در درازمدت به پس انداز پول شما کمک می کند و شما را به ثبات مالی می رساند. یادتان باشد که اگر زندگی سالمی داشته باشید مقدار زیادی پول هم پس انداز خواهید کرد.

همه ما بیش از حد برای غذا هزینه صرف می کنیم و اگر یاد بگیرید که چطور خودتان غذا آماده کنید، هم بهتر غذا می خورید هم کمتر هزینه می کنید. علاوه بر این، اگر دائما بطری آب می خرید، بهتر است این کار را متوقف کنید و یک فیلتر برای آب شیرین بخرید. به این ترتیب شما آب شیرین می خورید و مجبور نیستید آن را از فروشگاه خریداری کنید.

همچنین اگر با همکاران خود با یک ماشین به محل کارتان می روید، هم به نفع محیط طبیعی است و هم پولی را که برای بنزین صرف می کنید را ذخیره می کنید. به عبارت دیگر، ما هزینه زیادی برای کمی راحتی بیشتر صرف می کنیم و واقعا نیازی به فداکاری زیادی برای جمع کردن مقدار کمی پول نداریم. این ها روش های ساده ای است که به ثبات مالی شما کمک می کنند.

هزینه های جزئی اما غیر ضروری را از بین ببرید، در نهایت هرگز نباید فراموش کنید که ما در جهانی زندگی می کنیم که تحت سلطه معاملات کوچک قرار دارد. این حقیقتا موضوع مهمی است، از آنجایی که شما نمی توانید متوجه شوید کسی قصد کلاهبرداری از شما را دارد و ما تقریبا هیچ مشکلی با هزینه های کوچک نداریم؛ بنابراین از آنها به راحتی می گذریم.

با این حال، یک هزینه کوچک پس از دیگری باعث می شود که شما شروع به از دست دادن مقدار قابل توجهی از پول خودتان کنید و به سختی متوجه آن شوید. این هزینه های کوچک اغلب برای اشتراک اینترنت و یک سری برنامه های پولی است که در واقع ما به ندرت از این خدمات استفاده می کنیم و عمدتا وقتی که بی حوصله می شویم به سراغ آن ها می رویم؛ به صراحت می توان گفت که راه های دیگری هم برای سرگرمی وجود دارد.

این هزینه ها ارزان و مطلوب به نظر می رسند؛ اما در بلندمدت وقتی که متوجه می شویم که چقدر می توانستیم پول ذخیره کنیم، از تصمیمات مان پشیمان می شویم. نکته این است که شما نباید به دام هزینه های کم برای محصولاتی که به دردتان نمی خورد بیفتید. همان طور که می بینید، محتاط بودن کار سختی نیست و اغلب اوقات باعث ثبات مالی می شود. تمام این ها فقط کمی تلاش و تغییر در سبک زندگی می خواهد، اما برای کسانی که مایل به انجام شان هستند، مزایای طولانی مدتی به همراه خواهد داشت.

حتما به مواردی که در این مقاله اشاره کردیم عمل کنید؛ آن ها می توانند به شما در مورد چگونگی ذخیره و فکر کردن قبل از سرمایه گذاری برای رسیدن به ثبات مالی بیشتر کمک کنند و همچنین می توانند به شما کمک کنند کمی درآمد اضافی داشته باشید. حواستان باشد که طبق محدوده بودجه تان خرج کنید و روی مواردی که می توانند در آینده منجر به ثبات مالی بیشتر شوند، سرمایه گذاری کنید. اگر موفق به انجام این کار شدید، دیگر از چیزی نگران نخواهید بود.

منبع