الگوی جعلی، الگویی بسیار قدرتمند در پرایس اکشن است؛ بازتاب الگوی جعلی، برگشت در بازار و “فریفتن حریف” می باشد و شناخت الگوهای شمعی مانند اینساید بار و پین بار از اهمیت بالایی برخوردار است.

فهرست []

  یکی از الگوهای معاملاتی مورد علاقه ی من، پرایس اکشن (حرکات قیمت) است که الگوهای جعلی دارد. دلایل زیادی وجود دارد که من این الگو را دوست دارم اما شاید مهمترین دلیل این باشد که معنی و مفهوم در پشت آن قرار دارد که اندیکاتوری قابل اعتماد و احتمالا بالقوه در آینده نزدیک (و گاهی دراز مدت) را به همراه دارد.

  الگوی پرایس اکشن جعلی چیست؟

  الگوی جعلی در بازار به این معنی است که یک شکست جعلی از الگوی اینساید بار (inside bar) رخ داده است. به عبارت دیگر، زمانی که قیمت در ابتدا از طریق الگوی اینساید بار شکسته می شود، اما پس از آن قیمت راهش را به سمت دیگری برمی گرداند، منجر به شکست جعلی در ساختار اینساید بار می شود.

  الگوی جعلی

  همان طور که قبلا ذکر کردم، معنی در پشت الگوی جعلی، آن چیزی است وقتی که نمودار را نگاه می کنم توجه من را به خودش جلب می کند. اساسا الگوی جعلی به این معنی است که بازیگران قدر بازار (بانک ها، صندوق های تامینی، معامله گران بزرگ پول) : ۱) عمدا حد ضرر را بر روی معامله گران خرده قرار می دهند، پوزیشن آنها را می مکند و برای قیمت، “خلاء” ایجاد می کنند تا در جهت مخالف قرار بگیرد. یا ۲) عکس العمل به برخی از رویدادهای بازار بزرگ باعث می شود قیمت به عقب برگردد و در جهت مخالف شکست اولیه قرار بگیرد.

  در هر صورت، وضعیت جعلی یک سیگنال بسیار قوی می باشد که ممکن است قیمت در جهت مخالف شکست جعلی به حرکت ادامه دهد. بنابراین برای مثال اگر شکست جعلی از موقعیت اینساید بار به سمت بالا حرکت کند، الگوی جعلی نزولی (بیریش) را تشکیل می دهد، به این معنی که قیمت ممکن است به سمت پایین تر و در جهت مخالف شکست اولیه حرکت کند.

  برای روشن شدن همه این موارد، اجازه دهید نگاهی به برخی نمونه ها بپردازیم:

  در مثال زیر، یک سیگنال جعلی صعودی (بولیش) و نزولی (بیریش) کلاسیک را مشاهده می کنیم. توجه کنید که ابتدا اینساید بار وجود دارد که به دنبال آن یک شکست جعلی از الگوی اینساید بار به همراه دارد که در نتیجه الگوی جعلی را تشکیل می دهد.

  توجه: هر سیگنال جعلی دقیقا مانند موارد بالا دیده نمی شود، که من در دوره معاملات پرایس اکشن به آن می پردازم. برای مثال الگوی جعلی را با پین بار به عنوان ساختار شکست جعلی مشاهده کنید. در مورد پین بار، شکست جعلی فقط شامل یک کندل می شود، برخلاف ساختار شکست جعلی که در نمودار بالا نشان داده ام، دو کندل را در بر دارد. همچنین ممکن است با سه کندل شکست جعلی رو به رو شوید اگرچه نادر است و کمتر از ساختار شکست جعلی با یک پین بار یا دو کندل روی می دهد.

  در مثال زیر، ما یک الگوی جعلی صعودی (بولیش) و نزولی (بیریش) را با یک پین بار برگشتی به عنوان شکست جعلی از الگوی اینساید بار مشاهده می کنیم:

  چگونه با سیگنال جعلی معامله کنیم؟

  در هر شرایطی از بازار می توان با سیگنال جعلی معامله کرد به جز بازارهای پرتلاطم. اما سیگنال جعلی می تواند در بازار دارای روند، یا در بازار محدوده ای یا حتی در جهت مخالف روند به کار می رود، در صورتی که در سطح حمایت یا سطح کلیدی باشد.

  سیگنال جعلی، جهت ورود به پوزیشن با احتمال بالا را برای ما فراهم می کند همچنین نقاط واضحی از حد ضرر (SL) را برای ما مشخص می کند. جهت روشن شدن مطلب به مثال های زیر توجه کنید:

  در مثال نمودار زیر، می توانیم ببینیم که قبل از تثبیت بازار یا حرکات محدوده دامنه، از روند صعودی بالایی برخوردار بوده، سپس سیگنال جعلی بر روی خط حمایت از دامنه معاملاتی تشکیل شده است. به طور منطقی حد ضرر (SL) را در زیر پایین ترین دو کندلی که شکست جعلی دارند، قرار می دهید. سیگنال جعلی، تشکیل شده که من آن را سطح نمودار هم پوشانی می نامم زیرا ما چندین عامل حمایت برای معامله داشتیم: در این مثال، سطح حمایت و روند صعودی وجود دارد:

  بیایید به مثال دیگری از یک سیگنال جعلی نگاهی بیندازیم، اما این بار سیگنال جعلی بر روی محدوده مقاومت تشکیل شده است. توجه داشته باشید که شکست جعلی، کاملا بر روی پین بار نبوده است زیرا بدنه ی واقعی کندل نسبت به سایه به اندازه کافی کوچک نبوده، اما این یک کندل برگشتی سایه دار نزولی می باشد که یکی از الگوهای قیمتی است که در دوره معاملاتی درس داده ام. توجه کنید که قیمت نه تنها بعد از این سیگنال جعلی نزولی شد بلکه در واقع روند نزولی جدیدی را به پیش برد …

  هشدار به سیگنال های جعلی:

  سیگنال های جعلی همیشه کامل به نظر نمی رسند، یعنی می توان صلاحدید و احتیاط به کار گرفت اما جرات به خرج دادن چیزی است که حرفه ای ها را از آماتورها جدا می کند. برای مثال لازم نیست که فقط یک اینساید بار در ساختار شکست جعلی داشته باشید. گاهی ممکن است دو یا سه اینساید بار یا حتی بیشتر داشته باشید. در مثال زیر، الگوی کمبو پین بار جعلی مشاهده می شود که دو اینساید بار قبل از پین بار شکست قبلی وجود دارد. در مجموع همه چیز درست است و اغلب در موقعیت های جعلی آن را احتمالا مشاهده می کنید:

  یکی از ویژگی های بارز سیگنال جعلی خوب، شکست جعلی واضح از ساختار اینساید بار است. اگر شما شکست جعلی واضحی از اینساید بار داشتید، می تواند سیگنال جعلی مناسب و خوبی را برای شما همراه می کند، و یا فرض شود برخی همپوشانی و شرایطی را در محدوده بازار دارد. اگر تعجب کردید و حدس زدید و یا از معامله گران دیگر سوال کردید که آیا این الگوی خاص، جعلی است، و یا اگر این شکست جعلی خیلی واضح و روشن نباشد ، سرمایه خود را به خطر انداخته اید. بهترین الگوهای جعلی، مواردی است که نیاز به رمز گشایی ندارد.

  کلمه آخر در مورد الگوهای جعلی

  الگوی جعلی، الگویی بسیار قدرتمند در پرایس اکشن است، به شرطی که بتوانید محل مناسب آن را بیابید و اقدام به معامله کنید. بازتاب الگوی جعلی، برگشت در بازار و “فریفتن حریف” است که به وضوح برخی از پیامدهای عمیق تجاری را به همراه دارد. شکست جعلی، سرنخی بزرگ در بازار محسوب می شود و به ما نشان می دهد آنچه را که “معامله گران بزرگ” بدان می اندیشند و به ما فرصتی می دهند تا از آن استفاده کنیم. معامله گران آماتور و مبتدی اغلب در هنگام خرید و رویارویی با الگوی شکست جعلی، گرفتار می شوند. در واقع، استراتژی های تجاری و سیستم های ایجاد شده ی بی عیبی هنگام رویارویی با الگوی شکست جعلی وجود دارد. شکست جعلی یکی از قدیمی ترین متدها و متداول ترین رویکرد در زمینه معاملات است، به همین دلیل این الگوهای شکست به راحتی موقعیت پرمنفعتی را برای بازیگران بزرگ بازار فراهم می کند و در عین حال معامله گران کوچکتر هم می توانند از مزیت آن بهره مند شوند.

  الگوهای جعلی اساسا شواهد قوی و محکمی از آنچه در پاراگراف بالا بیان کردم، هستند و آنها به معامله گران زیرک و دانای پرایش اکشن، این توانایی را می دهند که همانند “معامله گران بزرگ” معامله نمایند. از شما دعوت می کنیم که بیشتر در مورد این موضوع بدانید و بیشتر در مورد دوره معاملاتی پرایش اکشن مطالعه کنید زیرا من تمام دانش و توانایی خود را در بر روی الگوی جعلی به کار می بندم و به طور مناسب و دقیق در معاملات از آن استفاده می نمایم.