نرم افزارهای بورس برای افرادی که به تازگی وارد این بازار شده اند، بسیار مهم و حیاتی هستند. در گذشته افراد کمی توانایی سرمایه گذاری در بورس و استفاده از آن را داشتند. خرید و فروش در بورس باید در زمان های مناسبی صورت گیرد. در غیر این صورت ریسک بالایی دارد و احتمال ضرر کردن در این بازار وجود دارد. با پیشرفت تکنولوژی، امروزه نرم افزارهای متنوعی وجود دارند که در اکثر کسب و کارها می توان از آن ها بهره برد. نرم افزارهایی نیز برای بازار بورس طراحی شده اند که استفاده از آن ها کار و سرمایه گذاری در این بازار بزرگ را راحت تر و مطمئن تر می کند.

چرا باید از نرم افزارهای بورس استفاده کرد؟

کسانی که در بازار بورس فعالیت دارند و مدت زمان زیادی از این روش برای کسب درآمد استفاده کرده اند، تجارب زیادی برای شناخت بازار دارند، از این رو می توانند راحت تر در بورس، سرمایه گذاری کنند. شاید دلیل این که سال های گذشته تعداد کمتری وارد بازار بورس می شدند همین امر بود. سرمایه گذاران جدید زمانی شروع به کار می کردند که یک فرد با تجربه را در کنار خود داشته باشند. ولی باز هم ممکن بود برخی مواقع تحلیل این افراد صحیح از آب درنیاید و سرمایه گذار ضرر مالی زیادی متحمل شود. این شرایط سبب شد تا نیاز بازار بورس به روش های جدیدتری برای تحلیل بازار، مرتفع شود. تکنولوژی های جدید و نرم افزارهایی که این کار را انجام می دهند و تحلیل های دقیق تری از بازار ارائه می دهند، مدت هاست که در دسترس هستند و روز به روز، گسترده تر و دقیق تر می شوند. اگر به دنبال نرم افزارهای بورس بگردید، تعداد زیادی از آن ها را در سایت های مختلف می بینید که روش های تحلیلی متفاوتی را ارائه می دهند. استفاده از این نرم افزارها، سبب می شود تا تحلیل بازار با حساسیت بیشتر و کاملا حرفه ای انجام گیرد و ریسک معاملات تقریباً به صفر برسد. کسانی که نرم افزارهای بورس را می شناسند و از آن استفاده می کنند، متوجه می شوند که در چه مواقعی باید سهام خریداری کنند و در چه زمانی آن را به فروش برسانند تا سود بیشتری دریافت کنند.

چه افرادی به نرم افزارهای بورس نیاز دارند؟

با توجه به آمار اعلام شده، در سال اخیر تعداد افرادی که کد بورسی دریافت کرده اند، به شدت رشد کرده است. این مسئله نشان دهنده استقبال مردم از سرمایه گذاری در بازار بورس و نتایج مثبت آن است. به خصوص در حال حاضر که اکثر بازارهای سرمایه گذاری، ریسک بالایی دارند، سرمایه گذاران دوست دارند روش های ایمن تری را برای فعالیت برگزینند. شاید افراد زیادی در کشور باشند که بدون استفاده از نرم افزارهای پیشرفته و امروزی، بتوانند با توجه به تجربیاتی که دارند، تحلیل بازار را به خوبی انجام دهند؛ اما اکثر افراد تازه وارد نیازمند این برنامه های کاربردی هستند. کارگزاری ها و شرکت های فعال در حوزه بورس نیز به سرمایه گذاران خود توصیه می کنند که از این ابزارها در جهت بهبود شرایط مالی خود و سرمایه گذاری مطمئن استفاده کنند. با توجه به شرایطی که در حال حاضر وجود دارد و تأثیرپذیری بورس از این شرایط، به کار گرفتن نرم افزارهای بورس حداقل برای کسانی که تازه وارد این بازار شده اند، ضرورت دارد. از سوی دیگر، حتی اگر تجربه بالایی در بورس داشته باشید، نرم افزارهای تحلیلی و تکنیکال از روش هایی هستند که اطمینان خاطر بیشتری را به سرمایه گذار می دهند. استفاده از این نرم افزارهای متعدد در کنار هم درصد خطا را آن قدر کم می کند که بازار بورس را به یک روش مطمئن برای درآمدزایی تبدیل کرده است. شاید علت افزایش سرمایه گذاران در بورس در بازه زمانی کم، همین مسئله باشد.

انواع نرم افزارهای بورس و کاربرد آن ها

همان طور که گفته شد، نرم افزارهای بورس تنوع زیادی دارند. برخی از این برنامه ها به صورت رایگان نیز در دسترس هستند. برخی از کارگزاری ها و شرکت های سرمایه گذاری بورس، ابزارهای تحلیلی را به سپرده گذاران ارائه می دهند تا از این طریق بتوانند راحت تر بازار را تحلیل کنند. حتی برخی از آن ها، پشتیبانی خوبی از تازه واردها تا زمان رسیدن به موفقیت، به عمل می آورند. ارائه خدماتی از این نوع، می تواند افراد زیادی را جذب کارگزاری ها کند. معمولاً نرم افزارها عملکرد مشابهی دارند و تفاوت های آن ها بسیار کم است. حتی برخی افراد حرفه ای که می خواهند بهتر در بازار بورس سرمایه گذاری کنند، از چندین نرم افزار در کنار هم استفاده می کنند تا تجمیع تحلیل های آن ها، به بهبود عملکردشان منجر شود. برخی از نرم افزارهای رایج در بازار بورس، شامل موارد زیر هستند.

۱- متا تریدر یکی از رایج ترین نرم افزارهای بورس

متا تریدر یا MetaTrader جزو رایج ترین برنامه هایی است که سال هاست در کنار معامله گران بورس حضور دارد. این نرم افزار قوی در نسخه های مختلفی به بازار عرضه شد و هر بار توانست، تحلیل های قوی تری را به بازار بورس ارائه دهد. سهامداران و افراد فعال در بورس که قصد دارند از روش های مدرن استفاده کنند، متا تریدر را در نسخه های جدید آن مورد استفاده قرار می دهند. در حال حاضر نسخه ۵ متا تریدر در دسترس است که این نسخه دارای کارایی بیشتری است. این پلتفرم قوی، چندین متغیر را با هم رصد می کند و با کارایی بالایی که دارد، قابلیت های زیادی را به کاربر می دهد. پلتفرم متا تریدر به گونه ای طراحی شده است که امکان استفاده از سیستم های تجاری خودکار (ربات های معاملاتی) و کپی تریدها را فراهم می کند. از متا تریدر در بورس های داخلی و خارجی مانند فارکس، سهام و معاملات بازار بورس تهران می توان استفاده کرد. به کمک این نرم افزار با محاسبات عالی و تحلیل های فوق العاده ای که دارد، آزادی عمل را تا حد امکان به شما می دهد تا به افراد دیگر برای کمک در بازار بورس نیاز نداشته باشید.

مزایای متا تریدر

متا تریدر می تواند تجارت آنلاین را برای شما به مراتب ساده کند. برای این منظور باید آن را بر روی تلفن های هوشمند، تبلت یا لپ تاپ خود نصب کنید و می توانید با هر دستگاهی که در دسترستان است، کار معاملات بورس را با تحلیلی دقیق انجام دهید. متا تریدر ۵ که آخرین نسخه از این نرم افزار است، امکان دسترسی به بازارهای داخلی و ربات های تجاری، بانک اطلاعات برنامه نویسان استراتژی بورس، کپی ترایدر و سرویس های میزبانی مجازی یا (Forex VPS) را به کاربران خود ارائه می دهد. اگر با نحوه عملکرد این نرم افزار آشنا باشید و ترفندهای آن را بدانید، می توانید از تمام خدمات آن را یک جا به کار گیرید و فرصت های تجاری جدیدی را در بازار بورس به دست آورید.

۲- پلتفرم eSignal و نرم افزارهای بورس

تاجران بورس از این برنامه که مبتنی بر ویندوز است برای ساختن شاخص های سفارشی استفاده می کنند. هر چند اندیکاتورهای تکنیکال که در این نرم افزار وجود دارند، نسبت به متا تریدر محدودترند؛ اما می توان پلت فرم را سفارشی کرد و به کمک زبان برنامه نویسی، از آن یک پلتفرم کاملاً اختصاصی و حرفه ای ساخت. این کار از دست افراد ماهر در زمینه برنامه نویسی برمی آید و می توانید از آن ها کمک بگیرید.

روش و مزایای استفاده از eSignal به عنوان یکی از بهترین نرم افزارهای بورس

استفاده از eSignal، فرصت های معاملاتی جدیدی را به روی شما می گشاید و بدون این که بخواهید هزاران سهام را به صورت جداگانه بررسی کنید، آن ها را در نمایشگر بازار Plus+ می توانید ببینید. در این صورت امکان سوددهی شما از طریق سرمایه گذاری در بورس به مراتب افزایش می یابد. اما چگونه می توانیم پلتفرم معاملاتی خود را انتخاب کنیم؟ منوی کشویی بالای نرم افزار، به شما امکان فیلتر کردن پلتفرم معاملاتی مورد نظر خود را می دهد تا اطلاعات اضافی حذف شوند. در این صورت نتایج به دست آمده اختصاصی تر هستند و تحلیل آن ها به شما کمک می کند تا در زمینه مورد نظر خود به راحتی خرید و فروش انجام دهید. می توانید نتایج اسکن خود را مرتب کنید و آن ها را در لیست مشاهدات خود کپی کنید یا در یک فرم اکسل قرار دهید. در این صورت تحلیل های این نرم افزار را هم می توانید با دیگر نرم افزارها مقایسه کنید.

۳- داینامیک تریدر از نرم افزارهای بورس تحلیل هارمونیک

یکی دیگر از نرم افزارهای بورس که تحلیل های تکنیکال را به کاربران ارائه می دهد، نرم افزار داینامیک تریدر است. کسانی که می خواهند از تحلیل هارمونیک و فیبوناچی بازار بورس بهره ببرند، قوی ترین نرم افزاری که در این زمینه می توانند پیدا کنند، داینامیک تریدر است که هم برای بورس های بین المللی و هم بورس داخلی تهران قابل استفاده است. مانند دیگر نرم افزارها، نسخه های متعددی از داینامیک تریدر در دسترس است که بهتر است زمان استفاده، جدیدترین نسخه ها را استفاده کنید تا از امکانات و قابلیت های بیشتری برخوردار شوید. یکی از معایب داینامیک ترایدر، تهیه داده و وارد کردن آن به محیط نرم افزار است. برخی افراد برای تهیه دیتای مورد نیاز از نرم افزارهای دیگر مانند متا تریدر استفاده می کنند.

قابلیت های نرم افزار داینامیک ترایدر

برای این که حرفه ای تر با این ابزار کار کنید، می توانید داده های هر سهم را در قسمتی از آن در یک بازه زمانی مشخص کنید و از داده ها، خروجی اکسل تهیه کنید. این برنامه، برای امواج الیوت به خوبی کار می کنند و ترسیم بسیار خوبی از ابزار فیبوناچی دارند. از دیگر قابلیت های داینامیک ترایدر این است که سیستم هشدار گذاری بر روی نمودارها و خطوط را می توان در آن فعال کرد و همین طور امواج الیوت را برچسب گذاری کرد تا استفاده از آن ها ساده تر باشد. مقیاس لگاریتمی و هماهنگ سازی ابزار قیمتی با آن نیز می تواند در تحلیل به شما کمک شایانی کند. اسکنر قوی نرم افزار این امکان را برای شما فراهم می کند که نواحی برگشتی را بر اساس الیوت و الگوهای هارمونیک بیابید.

۴- معامله گر نینجا (Ninja Trader)

اگر جزو افراد تازه وارد هستید که می خواهید از پلتفرم هایی استفاده کنید که محیط کاربری راحتی دارند، نینجا تریدر بهترین گزینه برای شماست. این برنامه، به صورت یکپارچه است و از پلت فرم معاملاتی و برنامه نویسی تشکیل شده است. برنامه نویسی در این نرم افزار، می تواند با پایگاه داده نیز ادغام شود و با تعداد زیادی برنامه کاربردی نیز سازگار است. از این رو از افراد مبتدی تا حرفه ای می توانند از آن استفاده کنند و تحلیل های خوبی از بازار بورس به دست آورند. از این نرم افزار در تحلیل بازارهای بورس ارز مانند فارکس نیز می توان بهره برد. البته برای این که بتوانید از نینجا تریدر استفاده کنید، باید اشتراک تهیه کنید که هر چه هزینه اشتراک بیشتر باشد، قابلیت های بیشتری هم در دسترس کاربر قرار می دهد معمولاً هزینه اشتراک این نرم افزار از ۳۵ دلار شروع می شود. در نینجا تریدر علاوه بر ۱۰۰ اندیکاتور تکنیکال، برنامه ریز، فاندامنتال و غیره، نرم افزارهای شبیه ساز معاملاتی را هم برای کاربر مهیا می کند تا بتوانند به صورت تمرینی در آن کار کنند و تجارت در بازار بورس را به صورت مجازی تجربه کنند.

۵- آمی بروکر (AmiBroker)

آمی بروکر اولین نوع از نرم افزارهای مدرن تجزیه و تحلیل فنی بازار بورس است. این نرم افزارها ویژگی های زیادی دارد که شامل شاخص ها، فرمول ها و تست برگشت است. برنامه این امکان را به شما می دهد تا سیستم رمزگذاری داخلی خود را با کد نویسی ساده ای بسازید. استفاده از آمی بروکر برای کسانی که می خواهند در بازه های زمانی بلند مدت معامله کنند یک گزینه عالی و کارآمد است. به همین علت اگر جزو این گروه هستید، بهتر است این پلتفرم را جایگزین برنامه های دیگری مانند داینامیک تریدر و متا تریدر کنید.

مزایای استفاده از آمی بروکر

همان طور که گفته شد، تحلیل های دراز مدت برای بازار بورس به کمک این برنامه امکان پذیر و قابل اطمینان است. AmiBroker پارامترهای مختلفی دارد و رابط کاربری آن ساده است. همین امر سبب می شود تا کاربران تازه وارد هم بتوانند به سادگی آن را به کار گیرند. نرم افزار آمی بروکر به کاربر امکان می دهد تا با ابزاری مانند Bar Replay بک تست های کاملی تهیه کنند و به کمک ابزار آنالیز (Analysis) تحلیلی قوی از بک تست انجام دهد. آنچه یک نرم افزار را پرطرفدار می کند، اطمینان بخش بودن تحلیل هایی است که دارد. آمی بروکر نرم افزار قابل اطمینانی است ریسک معاملات به کمک تحلیل های آن تقریباً صفر است.

۶- متا استاک یکی از محبوب ترین نرم افزارهای بورس

MetaStock از نرم افزارهای تکنیکال و محبوب است که برای تحلیل بازار بورس مورد استفاده قرار می گیرد. بیش تر از ۳۰۰ اندیکاتور تکنیکال در این نرم افزار قرار دارد. طراحی داخلی نرم افزار را می توان به کمک اصلاح فیبوناچی، جهت تکمیل کردن اندیکاتورهای تکنیکال، اطلاعات بنیادین، اخبار یکپارچه و غیره بهتر کرد تا کار کردن با آن بهینه تر باشد. علاوه بر این می توان معیارهای فیلتر و نمایش داده ها را هم در این نرم افزار اختصاصی کرد تا به امکاناتی که مورد نیازتان است دسترسی داشته باشید. بازارهای مالی به کمک این نرم افزار در دستان شماست. این نرم افزار نیز برای ورود داده و تهیه آن ایراداتی دارد که می توان از نرم افزارهای دیگر برای برداشت دیتا و انتقال آن به متا استاک استفاده کرد.

مزیت های استفاده از متا استاک

مطالعه مقایسه ای که توسط این نرم افزار انجام می شود، به کیفیت کار آن کمک کرده است. فیلترهایی که کاربر می تواند خود با برنامه نویسی روی آن قرار دهد از دیگر مزیت هایی است که متا استاک دارد. البته باید بتوانید زبان برنامه نویسی را به صورت حرفه ای کار کنید یا از کسانی که در این حیطه کار می کنند، کمک بگیرید.

۷- ادونسد گت (Advanced Get) یک نرم افزار بورس برای افراد مبتدی

هنگامی که تازه شروع به کار می کنید، احتمالاً هنوز با نرم افزارها نیز نمی توانید راحت کار کنید. پس باید نرم افزاری را برگزینید که محیط کاربری ساده و قابل فهمی داشته باشد. همچنین نرم افزار باید بتواند اطلاعات اولیه و دقیق را در اختیارتان قرار دهد. روش های منحصر به فردی که بر اساس قواعد تحلیل بورس توسط Advance GET ارائه می شود، به شما کمک می کند تا معیارهای مورد نیاز برای خرید و فروش بورس را مشخص کرده و طبق آن ها عمل کنید. نرم افزار مذکور حوزه ورود، پشتیان، مقاومت و خروج شما را مشخص می کند تا بهتر به موقعیت معاملاتی خود وارد شوید و شروع به فعالیت کنید.

مزایای استفاده از Advance GET

اگر یک فرد مبتدی هستید که می خواهید یک رویکرد مبتنی بر قاعده عینی را دنبال کنید؛ بهترین گزینه برای شما همین نرم افزار است. از سوی دیگر افراد حرفه ای که قصد دارند موقعیت معاملاتی بهینه تری را داشته باشند، از دیگر متقاضیان این نرم افزار هستند، زیرا استفاده از Advance GET باعث تحلیل بهتر بازار و بررسی جزئیات آن توسط افراد حرفه ای می شود. حتی شرکت های بزرگی که به عنوان راهنما برای مشتریان خود عمل می کنند، می توانند از این برنامه استفاده کنند. نرم افزار فوق، چارت قیمت را با رابط کاربری دوستانه ای ارائه می دهد و برای اطلاع و مقایسه قیمت ها هم می توان از آن نهایت بهره را در بازار بورس برد.

آموزش نرم افزارهای بورس توسط چه کسانی انجام می شود؟

اگر خودتان اطلاعات کافی در مورد نرم افزارهای مختلف و روش کار با آن ها را می دانید که مشکلی نخواهید داشت؛ اما ممکن است جزو افرادی باشید که تازه به بازار بورس وارد شده اید و اطلاعات اولیه ای در این مورد دارید. از طرفی برای کسانی که چندان با نرم افزارهای رایانه ای کار نکرده اند، ممکن است درک اولیه از نرم افزارهای بورس هم سخت باشد. کارگزاری های مختلفی در زمینه بورس فعالیت می کنند که از همان ابتدا برای دریافت کد بورسی که قدم اول ورود به بازار سرمایه گذاری بورس است، باید با آن ها در ارتباط باشید. یک کارگزاری خوب، امکان آموزش بورس و روش های سرمایه گذاری و درآمدزایی در آن را برای کاربران خود فراهم می کند. یکی از اولین ابزارهایی که در حین آموزش، به مراجعه کنندگان ارائه می شود، نرم افزارهای بورس است. هر چند ظاهر محیط برنامه ها ممکن است برای تازه کارها نامفهوم باشد؛ ولی استفاده از این نرم افزارها بسیار راحت است. از این رو با آموزشی ساده توسط نمایندگان کارگزاری ها در کلاس های بورس به صورت حضوری یا آنلاین، امکان کار با آن ها را خواهید داشت. از طرفی تحلیل های دقیق بر اساس مقایسه و محاسبات زیادی که در نرم افزار صورت می گیرد، مقدور است. با توجه به مطالب ذکر شده، در صورتی که قصد دارید یک سرمایه گذاری مطمئن داشته باشید و سود بیشتری در بازار بورس به دست آورید، بهترین راه استفاده از نرم افزارهای تحلیلی مختلفی است که به شما در این زمینه کمک زیادی می کنند و کار در این بازار پر پیچ و خم را بسیار ساده تر انجام می دهند.