در جامعه‌ ای که قیمت دلار، تاثیر مستقیمی بر قیمت کالا‌ها و خدمات آن کشور دارد، پیش بینی قیمت دلار امری حیاتی است. دلار در ایران به عنوان مهم‌ترین ارز خارجی شناخته می‌شود و داشتن تحلیل از آینده نرخ آن، می‌تواند اثر زیادی بر روی فعالیت‌های اقتصادی شما داشته باشد. در این مقاله به پیش بینی قیمت دلار می‌پردازیم و مفاهیم مربوط به آن را بیشتر شرح می‌دهیم.

پیش بینی قیمت دلار در تیر 1403

با توجه به کاهش تنش‌های موجود در منطقه و کنترلی شدن روابط بین ایران و اسرائیل، جهش قیمتی که در دلار و دیگر دارایی‌ها به دلیل افزایش هیجانات به‌وجود آمده بود تخلیه شد، و در حال حاضر در یک روند نزولی قرار گرفته است. این روند در دلار از قیمت 72 هزار تومان شروع شده و به یکباره از کانال 70 هزار تومان وارد کانال 60 هزار تومان شد. از دیگر عوامل پیش بینی دلار سیاست‌های پولی در جهان و به خصوص آمریکا است که می‌تواند در ضعف و قدرت شاخص جهانی دلار تاثیر بگذارد که در بخش فاندامنتال به آن خواهیم پرداخت.

تحلیل تکنیکال قیمت دلار

با توجه به نمودار تتر که می‌تواند با تقریب نسبتا بالایی برای دلار هم مورد استفاده قرار گیرد، می‌توانیم یک الگوی حرکتی برای قیمت دلار را پیش‌بینی کنیم. بدین صورت که از منظر تکنیکال احتمال افت قیمت تا نواحی 55-59 هزار تومان نیز وجود دارد و از آن نواحی می‌تواند با تقاضای مطلوب رو به رو شود. اما از نگاه منطقی‌تر می‌توان نواحی 58-60 هزار تومان را برای دلار یک ناحیه بازگشتی و با ثبات دانست و بعد از آن احتمال زیر قیمت می‌تواند 1 الی 3 ماه در یک روند رنج قرار بگیرد در بازه‌ی 60-70 هزار تومان.

تحلیل فاندامنتال قیمت دلار

برای بررسی فاندامنتالی قیمت دلار باید تحلیل جامعی از نرخ تورمی سالانه و ماهانه‌ی ایران و آمریکا داشته باشیم. بر این مبنا باید سعی کنیم سناریوهای مختلفی را بررسی کنیم.
با توجه به شرایط مالیاتی کشور و قوانین وضع شده به‌نظر، سال جاری سالی خواهد بود که با رکود بازارها همراه است. از طرفی شرایط در آمریکا هم با توجه به نشست آخر فدرال رزرو از 6 پله کاهش نرخ بهره به حداکثر 2 پله رسیده است. این در حالی است که آمارهای اقتصادی در آمریکا نشانی از پیامدهای انقباضی را ندارد و در شرایط رکودی هم قرار نگرفته است. با توجه به تحلیل حساسیت انجام شده برای سناریوهای مختلف که در تصویر می‌بینید داریم:

در بررسی تورم سالانه ایران از خوش‌بینانه تا بدبینانه بررسی شده است که در بهترین حالت 30% و بدترین حالت 50% مشخص شده است. همینطور برای امریکا نیز تورم سالانه در بهترین حالت 3% و در بدترین حالت 4.5% پیش‌بینی شده است. که با توجه به این شرایط، طیف قیمتی دلار برای انتهای سال بین 76 -88 هزار تومان ارزش گذاری می‌شود. 

الان دلار بخریم یا نه؟

با توجه به بررسی های انجام شده به نطر می‌رسد دلار در نزدیکی کف ارزش در حال معامله‌است و در صورتی که قیمت از 61 هزار تومان نفوذ کند خرید دلار و دارایی‌های وابسته به دلار، مناسب باشد.

پیش بینی قیمت دلار در سال 1403

-قیمت دلار  در بهار 1403
با توجه به بررسی های انجام شده احتمال رنج شدن قیمت در بین قیمت‌های 60-70 هزار تومان محتمل‌ترین گزینه است.

– نظر کارشناسان درباره پیش بینی قیمت دلار در بهار 1403:

انواع قیمت ها در بازار دلار

در بازار ارز ایران، همواره شاهد این بوده‌ایم که چندین قیمت برای دلار نام برده می‌شود. دلار آزاد نقدی، دلار سنایی، دلار فردایی و دلار هرات جزء این قیمت‌ها هستند که در بخش زیر، به توضیح بیشتر آن‌ها می‌پردازیم.

قیمت دلار آزاد نقدی

اصلی‌ترین قیمت دلار در بازار ارز، دلار آزاد نقدی است. قیمتی که عموم مردم، به عنوان قیمت دلار آن‌ را می‌شناسند. در حقیقت این قیمت نرخ خرید و فروش دلار در بازارهای آزاد (غیر رسمی و غیر دولتی) است که عرضه و تقاضا مردم نقش بسزایی در شکل گیری آن دارد. هرگونه اتفاق سیاسی، اقتصادی، اجتماعی که بر وضعیت کشور تاثیرگذار باشد، ابتدا در قیمت دلار بازار آزاد تاثیر می‌گذارد و بعدا در نرخ‌های بعدی، خود را نشان می‌دهد.

قیمت دلار فردایی

دلار فردایی، نرخ غیر رسمی است که توسط فعالان و دلالان بازار، روزانه معامله می‌شود، اما زمان تحویل و تسویه آن فردای آن روز در نظر گرفته می‌شود. قیمت دلار فردایی، بیشتر بر اساس پیش بینی های آینده دلال‌های بازار قیمت‌گذاری می‌شود و نمی‌توان قیمت مشخصی برای آن در نظر گرفت. در مواقعی ممکن است این تغییر قیمت، نشان دهنده هیجان بازار، نسبت به یک رویداد سیاسی که فعلا قطعیتی در آن وجود ندارد، باشد.

قیمت ارز سنایی

در سال های گذشته، سازمانی جهت مبادله ارز، توسط بانک مرکزی طراحی شد که در آن، در حال حاضر هر شخص حقیقی سهمیه‌ای 2000 دلاری دارد و سالانه یکبار، هر کد ملی این سهمیه را دریافت می‌کند. در سامانه نظارت ارز (سنا)، اطلاعات صرافی‌های مجاز و معتبر آورده شده است و افراد می‌توانند بر اساس قیمت و نیاز خود، اقدام به خرید و فروش ارز کنند. قیمت در این سامانه بر اساس میانگین وزنی قیمت دلار مبادله شده، محاسبه می‌شود و عموما رقمی پایین‌تر از نرخ بازار ارز آزاد است.

قیمت دلار هرات، سلیمانیه و دبی

افغانستان، امارات، عراق جز کشورهایی هستند که با ایران مبادلات وارداتی و صادراتی بیشتری نسبت به کشورهای همسایه دیگر دارند. به همین دلیل قیمت دلار در این مراکز، اهمیتی زیادی در شکل گیری قیمت دلار آزاد دارد. هرات در افغانستان، سلیمانیه در عراق و دبی در امارات، شهرهایی هستند که به دلیل معاملات بالای ارزی در این شهرها قیمت دلار بر اساس تقاضای تجارت‌گران شکل می‌گیرد و بررسی قیمت در این نقاط می‌تواند به پیش بینی قیمت دلار در داخل ایران کمک کند.

روش های پیش بینی قیمت دلار

پیش بینی قیمت دلار، روش‌های متعددی دارد که مهم‌ترین آنها را در بخش زیر توضیح می‌دهیم.

تورم ریالی

این روش، مرسوم‌ترین روش تعیین ارزش قیمت دلار در هر کشور است. ارزش دلار را از منظر نرخ تورم بررسی می‌کند و روش پیش‌بینی آن به این صورت است که نرخ تورم در کشور A  را از نرخ تورم در کشور آمریکا کم می‌کنند و انتظار دارند بر اساس قیمت پایه سال قبل، قیمت دلار برای انتهای سال محاسبه می‌کنند.

برای مثال در ایران داریم : 

 • تورم ایران در فروردین ماه 1403: 38.8 %
 • تورم آمریکا در آپریل: 3.5%
 • قیمت دلار انتهای سال 1402: 60,946 تومان
 • پیش بینی قیمت دلار تا انتهای سال 1403: 80-83 هزار تومان

برابری نرخ درهم امارات

با استفاده از نرخ برابری درهم امارات به دلار آمریکا و ریال ایران نیز می‌شود ارزش دلار را بدست آورد. در این روش قیمت روز درهم به ریال را در نرخ برابری درهم-دلار آمریکا ضرب می‌کنیم و قیمت دلار بر حسب ریال به دست می‌اید. بسیاری از فعالان و دلالان بازار ارز، از این روش برای پیش بینی قیمت دلار استفاده می‌کنند.

برای مثال داریم : 

 • قیمت امروز نرخ درهم: 17,095 تومان
 • برابری درهم-دلار: 3.67
 • پیش بینی قیمت دلار: 62,720 تومان

نرخ سکه امامی

با توجه به اینکه سکه دارای یک ارزش ذاتی است و نقدشوندگی مطلوبی در بازار دارد، همواره یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذران در ایران بوده است. با استفاده از فرمول قیمت سکه امامی و محاسبه قیمت دلار در آن می‌توان یک قیمت نسبی از دلار پیش بینی کرد.

تتر بخریم یا دلار؟

تتر، ارز دیجیتالی است که به اصطلاح به عنوان یک Stable coin شناخته می‌شود. استیبل کوین‌ها،ارزهای دیجیتالی هستند که ارزش ثابتی دارند و قیمت آن‌ها نوسان بسیار اندکی دارند. ارز دیجیتال تتر، استیبل کوین دلار است و همیشه ارزشی به اندازه 1$ دارد. از این رو بسیاری از فعالان بازار ارز دیجیتال در ایران، برای سرمایه گذاری در دلار، تتر را خرید و نگهداری می‌کنند. در سمت مقابل افراد دیگری، به صورت سنتی بر روی دلار سرمایه گذاری می‌کنند و ترجیح آنها دلار کاغذی است. هر کدام از این روش‌ها دارای مزایا و معایبی هستند که در بخش زیر به توضیح می‌پردازیم:

مزایای خرید تتر:

 • خرید و فروش آنی
 • عدم جعل و تقلبی بودن
 • قابلیت انتقال آسان
 • خرید و فروش بدون محدودیت
 • ورود به حوزه‌های وام دهی

معایب خرید تتر:

 • عدم قانون گذاری مطمئن
 • نظارت توسط صرافی‌های داخلی (در صورت خرید از صرافی ایرانی)
 • احتمال لغزش قیمت از 1$ 
 • خطر هک شدن

مزایای خرید دلار کاغذی:

 • نقد شوندگی بالا
 • مطمئن بودن در زمان‌های بحرانی

معایب خرید دلار کاغذی:

 • ریسک خرید و نگهداری فیزیکی آن
 • امکان جعل و تقلب در آن
 • محدودیت‌ در خرید و فروش و وضع قوانین

با توجه به اطلاعات بخش بالا، پیشنهاد ما برای افراد ریسک پذیر، خرید تتر و برای افراد ریسک گریز، خرید دلار کاغذی است.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت دلار

علل و عوامل متعددی بر قیمت دلار در ایران تاثیر دارد که مهم‌ترین آن‌ها، اتفاقات سیاسی ایران، تورم و افزایش نقدینگی است. در بخش زیر به بررسی این عوامل می‌پردازیم.

 

عوامل سیاسی تاثیرگذار بر روی پیش بینی قیمت دلار

از آنجایی کشور ایران دارای منابع طبیعی فراوانی است و در موقعیت ژئوپلیتیک خوبی قرار گرفته است، همواره مشکلات سیاسی و روابط با کشورهای خارجی، تاثیر مستقیمی بر روی اقتصاد کشور داشته است.

قیمت دلار همبستگی فراوانی با اتفاقات سیاسی ایران از جمله جنگ میان ایران و اسرائیل، تنش میان ایران و آمریکا، اخبار خاورمیانه و غیره دارد و هر گونه تغییر در این عوامل، باعث نوسان قیمت دلار در داخل کشور می‌شود. 

تاثیر تورم بر قیمت دلار

کشور ایران یک کشور با اقتصاد بانک محور است که تا عمده درآمدش مانند همه‌ی کشورهای نفتی، از محل صادرات مواد خام (نفت – گاز و میعانات گازی) است و ارز خارجی وارد کشور می‌شود که دولت برای تامین مصارف خودش از آن استفاده می‌کند. در شرایط نرمال یک کشور می‌تواند با کنترل رشد جمعیت، و نرخ بیکاری از نقدینگی ایجاد شده استفاده ببرد ولی در شرایط غیرنرمال مانند تحریم تقاضا و عرضه و زیرساخت‌های این‌گونه کشورها دچار شوک‌های اقتصادی خطرناکی می‌شود که کشور ایران هم دقیقا دچار این شوک شده است. وقتی محدودیت در تامین منابع به دلیل بحران‌های سیاسی، اقتصادی و یا طبیعی ایجاد می‌شود کاهش عرضه باعث متورم شدن قیمت ها می‌شود.

 یکی از نظریات درباره رابطه تورم و نقدینگی این است که افزایش نقدینگی (پول در گردش) ممکن است باعث افزایش تورم شود. وقتی که میزان پول در گردش در اقتصاد افزایش می‌یابد ولی تولید کالا و خدمات به همان نسبت افزایش نیابد، این افزایش نقدینگی می‌تواند به افزایش قیمت‌ها منجر شود.

تورم ممکن است نتیجه افزایش نقدینگی باشد، اما این امر همیشه رخ نمی‌دهد. تورم نه تنها به افزایش نقدینگی بستگی ندارد بلکه به عوامل دیگری نیز وابسته است، از جمله تقاضا و عرضه، هزینه کارگری، تولید کالاها و خدمات، وضعیت بازار کار، سیاست‌های پولی و مالی، و شرایط اقتصادی و اجتماعی داخلی و خارجی.

تاثیر بانک مرکزی بر قیمت دلار

برای کنترل تورم و نقدینگی، بانک مرکزی‌ها و دولت‌ها از سیاست‌های مختلفی مانند تغییر نرخ بهره، تغییر نرخ تبادل ارز، کنترل تولید پول، و سیاست‌های مالی و مالیاتی استفاده می‌کنند.