نرخ بهره (cash rate) نرخی در فارکس است که یک جفت ارز با آن خرید و فروش می شود. معامله گران در معاملات فارکس اکثراً از این نرخ هنگام ترید به همراه کارگزار، در خرده فروشی آنلاین استفاده می کنند. نرخ مبادلۀ فارکس شامل نرخ های نقدی و آتی قیمت تسویۀ قراردادها به شکل تام است. در ادامه، به معنای انواع نرخ ارزهای مختلفی که توسط فروشندگان فارکس نقل شده است، خواهیم پرداخت.

فهرست []

  نرخ بهره (cash rate) در فارکس چیست؟

  اصطلاح cash rate یا نرخ نقدی که معمولاً نرخ بهره هم به آن اطلاق می شود، توسط بانک مرکزی یک کشور، مانند بانک مرکزی استرالیا یا بانک مرکزی نیوزلند، تعیین می شود. این اصطلاح که به عنوان «نرخ سیاست» یا «نرخ یک شبه» نیز شناخته می شود، در زمینۀ نرخ نقدی معاملات فارکس (مبادلۀ خارجی)، می تواند بر ارزش ارز تأثیر بگذارد. نرخ بهره شاید بزرگ ترین عامل در تعیین ارزش یک ارز باشد؛ بنابراین، شناخت اینکه بانک مرکزی یک کشور چگونه سیاست های پولی خود را تنظیم می کند، یک موضوع کلیدی برای درک صحیح است.

  اهمیت نرخ بهره در فارکس

  نرخ بهره برای معامله گران فارکس اهمیت بالایی دارد؛ زیرا زمانی که این نرخ تغییری کند، ارز هم  به تبع آن تغییراتی را تجربه خواهد کرد. بانک مرکزی چندین ابزار سیاست پولی دارد که می تواند از آن ها برای تاثیرگذاری بر cash rate استفاده کند.

  به عبارت ساده، نرخ بهره همان سود بانک است که مردم را تشویق می کند پول خود را سپرده گذاری کنند؛ زیرا سرمایه گذاری در بانک مطمئن است. درواقع بانک مرکزی ملزم به مدیریت تورم و تقویت ثبات ارز کشور است و تغییرات نرخ مذکور توسط هر یک از بانک های مرکزی کشورهای مختلف، می تواند تاثیر زیادی بر بازار ارز داشته باشد. این تغییرات نرخ معمولاً پاسخی به شاخص های اقتصادی در طول یک ماه است که به طور بالقوه می توانند بازار را با قدرت زیادی حرکت دهند.

  کاربرد اختلاف cash rate در معاملات فارکس

  در فارکس از اختلاف نرخ بهرۀ ارز بین دو کشور برای رسیدن به سود بیش تری استفاده می شود. این تکنیک به عنوان معاملات حمل و نقل معروف بوده و یکی از متداول ترین و محبوب ترین روش هایی است که معامله گران برای خرید یک ارز در مقابل ارز دیگر استفاده می کنند.

  یک تریدر برای معاملۀ تفاوت نرخ بهره، به دنبال خرید جفت ارزی با نرخ بهرۀ بالاتر و فروش آن با نرخ بهرۀ پایین تر است. این مسئله به معامله گران اجازه می دهد تا بازده سالانۀ تفاوت بین نرخ ها را بدون توجه به جفت ارز دریافت کنند. به عنوان مثال، اگر تصمیم به خرید دلار نیوزلند و فروش ین ژاپن دارید، می توانید 0.85درصد بازدهی در سال دریافت کنید؛ زیرا نرخ بهرۀ اسمی در نیوزلند 0.75درصد و نرخ بهرۀ اسمی در ژاپن منهای 0.10درصد است.

  متاسفانه در شرایط کنونی بازار به دلیل سیاست های بانک های مرکزی سراسر جهان، استفاده از استراتژی حمل و نقل با نرخ سودهای نزدیک به صفر، از جذابیت کم تری برخوردار است؛ اما با این حال، هنوز هم یکی از محبوب ترین استراتژی های معاملاتی در بازارهای فارکس است.

  معنی انواع اصطلاحات مرتبط

  به طور کلی، نیروی محرکۀ اقتصاد و سیستم مالی جهان، نرخ بهره است که همه چیز براساس آن تعیین می شود.

  • نرخ نقدی/نرخ آماده: این نرخ به معنی تسویه (بدهی/اعتباری) در همان روز است.
  • نرخ تام: نرخ امروز برای تسویۀ بدهی اعتباری که فردا معامله می شود.
  • نرخ نقطه ای: نرخ امروز برای تسویۀ بدهی در دومین روز کاری (یعنی روز معامله + 2 روز کاری) معامله می شود.
  • تاریخ ارسال: تاریخ ثبت نام، «تاریخ معامله + 2 روز کاری» است.
  • تاریخ تام: تاریخ تام «تاریخ معامله + 1 روز کاری» است.
  • نرخ فوروارد: نرخ فوروارد امروز است که برای تسویۀ بدهی در هر روز پس از تاریخ لحظه ای معامله می شود (تاریخی پس از تاریخ معامله +2 روز).
  • نقل قول مستقیم و غیرمستقیم: دو روش برای یک جفت ارز وجود دارد که به عنوان مستقیم و غیرمستقیم شناخته می شوند. در روش مستقیم، واحد پول داخلی تغییر می کند و پایه یا ارز خارجی در یک واحد ثابت می ماند.

  سخن پایانی

  cash rate  در فارکس با در نظر گرفتن همه چیز، برای معامله گران فارکس بسیار مهم است؛ زیرا تأثیر قابل توجهی بر بازارهای مالی و قیمت ارز خارجی دارد.  از آنجایی که نرخ های بانک مرکزی از قبل براساس قیمت جفت ارز تعیین شده است، معامله گران معمولاً سعی می کنند حرکت بعدی بانک های مرکزی را پیش بینی کنند. به عبارت دیگر، همه چیز مربوط به انتظارات از نرخ بهره است.

  نرخ های بالای بهره در یک اقتصاد منجر به افزایش ارزش پول آن نسبت به سایر ارزهای خارجی می شود؛ به ویژه زمانی که استراتژی معاملات ارزی مورد استفادۀ بسیاری از سرمایه گذاران و مؤسسات مالی در نظر گرفته شود.

  سوالات متداول

  نرخ بهره: نرخ مبادله ای که در روز انجام معامله بر ارزها اعمال می شود.

  از آنجایی که بانک مرکزی هدفی را برای نرخ تعیین می کند، اغلب به عنوان «ابزار» سیاست پولی یاد می شود.

  نرخی در فارکس است که یک جفت ارز با آن خرید و فروش می شود.

  حساب های پس انداز نیز مطابق با این نرخ حرکت می کنند، به این معنی که اگر cash rate بالا برود، می توانید انتظار بازدهی بسیار جذاب تری از پس انداز خود داشته باشید.