استراتژی BOS در فارکس یک استراتژی معاملاتی به معنای «Break of Structure» یا «شکست ساختار» است که به شکست یک سطح حمایت یا مقاومت مهم در نمودار قیمتی اشاره می کند. این مفهوم بیانگر تغییر در الگوهای قیمتی و نمودارهای تحلیلی است و معمولاً به عنوان یک سیگنال معاملاتی در بازار مالی فارکس از آن استفاده می شود.

فهرست []

  استفاده از این استراتژی به منزله یک سیگنال معاملاتی به معنای این است که وقتی یک ساختار یا سطح مقاومت شکسته می شود، شما می توانید به سمت تغییر روند قیمت حرکت کنید. به طور معمول معامله گران تمایل دارند پس از شکست ساختار، به سمت جهت جدید قیمت حرکت کنند، اما در این مسیر باید به سایر پارامترهای مؤثر در بازار هر توجه شود.

  البته قبل از انتخاب این استراتژی باید اطلاعات لازم را درباره بازار و ارزها جمع آوری کرده و به تحلیل های پایه ای و فنی توجه داشته باشید تا تصمیم های شما در این زمینه بیشترین سود را داشته باشد. در ادامه قصد داریم شما را بیشتر با استراتژی BOS در فارکس آشنا کنیم و مزایا و معایب این روش در معاملات را به شما بگوییم.

  استراتژی BOS در فارکس

  این مفهوم به معنای «شکست ساختار» است و اصطلاحی بسیار متداول در بازار معاملاتی فارکس محسوب می شود که نشان دهنده تغییر اساسی در روند بازار و شکسته شدن سد معاملاتی است.  BOSمخفف واژه Break of Structure به معنای شکست ساختار یا الگو است و معمولاً در تحلیل تکنیکال بازارهای مالی بیشتر از این اصطلاح استفاده می کنند.

  همچنین به روند یا الگوی قیمتی مشخصی اشاره دارد که ناگهان شکسته شده و قیمت جهت متفاوتی را در پیش می گیرد. درواقع استراتژی BOS در فارکس زمانی اتفاق می افتد که یک ارز با حجم معاملات بالا، سطح حمایت یا مقاومت مهمی را می شکند و روند قبلی قیمت را به هم می ریزد. در این شرایط معامله گران متوجه این تغییر می شوند و اصطلاح شکسته شدن سد قیمتی در بازار هم به همین مفهوم اشاره دارد.

  چطور BOSدر فارکس را پیش بینی کنیم؟

  با توجه به استراتژی معاملاتی و بازه زمانی که معاملات در آن انجام می شود، روش های مختلفی برای شناسایی شکست ساختار یا همان BOS وجود دارد. این مفهوم معامله گران را از آغاز روند تغییرات اساسی در قیمت های بازار به صورت صعودی یا نزولی آگاه می کند.

  درواقع معامله گران وقتی متوجه شکست ساختار مقاومت قیمت در فارکس می شوند، به راحتی می توانند روند بازار را برای خرید یا فروش پیش بینی کنند. به صورت کلی روش های مختلفی برای پیش بینی BOS در فارکس وجود دارد که مهم ترین آن ها عبارت اند از:

  • خطوط روند: یکی از ساده ترین راه ها برای شناسایی BOS در فارکس، ترسیم خطوط روند روی نمودار قیمت است. خطوط روند پایین ترین یا اوج های پایین تر یک روند را به یکدیگر متصل می کنند و به معامله گران در شناسایی سطوح حمایت یا مقاومت کلیدی کمک می کنند. هنگامی که قیمت به زیر یا بالاتر از یک خط روند می روند، سیگنالی از شکست ساختار را به معامله گران می دهد.
  • میانگین متحرک: برای شناسایی BOS در فارکس می توانید از شاخص میانگین متحرک استفاده کنید. میانگین های متحرک حرکات قیمت را هموار کرده و به معامله گران کمک می کنند جهت روند بازار مالی فارکس را شناسایی کنند. هنگامی که قیمت از میانگین متحرک عبور می کند، درواقع به معامله گران سیگنال وقوع BOS در فارکس را می دهد.
  • الگوهای شمعی: الگوهای شمعی هم یکی از راهکارهای پیش بینی وقوع BOS در فارکس است. با بررسی این نمودار معامله گران می توان زمان وقوع شکست ساختار یا همان سد معاملاتی را پیش بینی کرد. نمودار شمعی (کندل استیک)، نوعی روش نمایش قیمت است که به شکل شمع نشان داده می شود. این شمع ها حرکت قیمت را براساس بازه های زمانی مختلف نمایش می دهند و سرنخ هایی درباره شکستن ساختار به معامله گران ارائه می کنند.

  اهمیت استراتژی BOS در فارکس

  این ساختار یکی از ابزارهای مهم در تحلیل بازار و تصمیم گیری های معاملاتی است. دلایل اهمیت این ساختار در فارکس عبارت اند از:

  • تشخیص تغییرات روند: استراتژی BOSبه معامله گران کمک می کند تغییرات مهم در روند قیمتی را تشخیص دهند. وقتی یک ساختار یا سطح مقاومت قیمی در بازار شکسته می شود، نشان دهنده احتمال تغییر قوی در جهت روند بازار است.
  • شناسایی فرصت های معاملاتی: شکست ساختار می تواند فرصت های معاملاتی جدید را به معامله گران نشان دهد. این فرصت ها ممکن است با تغییر روند قیمتی در جهت مخالف روند فعلی همراه باشند.
  • مدیریت ریسک: با تشخیص BOS در فارکس معامله گران می توانند ریسک های معامله را بهتر مدیریت کنند و با شناخت دقیق تر از تغییرات قیمت و روند جدید می توانند در بهترین موقعیت خرید و فروش را انجام دهند.
  • استفاده از الگوهای نموداری: استراتژی BOS یکی از استراتژی های مؤثر بر الگوهای نموداری است. شناخت و استفاده از الگوهای نموداری می تواند در تصمیم گیری بهتر در مورد ورود و خروج معامله گران به معاملات کمک کند.

  مزایای BOS در فارکس

  • اجرای سریع: استراتژی BOS یک استراتژی معاملاتی کوتاه مدت است که نیاز به اجرای سریع دارد. معامله گرانی که از این استراتژی استفاده می کنند باید به سرعت وارد بازار معاملات شده و به سرعت هم از آن خارج شوند و با حرکات سریع در بازار سود کنند.
  • ریسک کمتر: از آنجا که معامله گرانی که از استراتژی فوق استفاده می کنند جفت ارز را با قیمت فعلی بازار می خرند، در معرض ریسک کمتری قرار دارند. درواقع آن ها در کوتاه مدت و سریع به سود می رسند و منتظر هیچ حرکت قیمتی قابل توجهی نیستند؛ به این معنا که در معرض هیچ افت ناگهانی قیمت نیستند.
  • انعطاف پذیری: استراتژی BOS در فارکس یک استراتژی تجاری انعطاف پذیر است که می تواند در هر شرایط بازار استفاده شود. معامله گران می توانند از این استراتژی در بازارهای صعودی و نزولی استفاده کنند.

  BOS چه زمانی در فارکس رخ می دهد؟

  شکست ساختار یا BOS در فارکس زمانی رخ می دهد که یک سطح حمایت یا مقاومت مهم در نمودار قیمتی شکسته می شود. BOS در فارکس می تواند پیامدهای مهمی برای معامله گران داشته باشد؛ زیرا نشان دهنده تغییر در احساسات بازار است و فرصت های معاملاتی جدیدی را برای معامله گران فراهم می کند.  BOSدر فارکس ممکن است به عنوان یک سیگنال معاملاتی مهم در تحلیل فنی در نظر گرفته شود. به صورت کلی شکست ساختار در شرایط زیر اتفاق می افتد:

  • شکست حمایت: وقتی قیمت از یک سطح حمایت به پایین عبور می کند و این سطح دیگر نمی تواند قیمت را ثابت نگه دارد، در اصطلاح بازارهای مالی BOS اتفاق افتاده است. این تغییر معمولاً به روند نزولی در بازارهای مالی اشاره دارد.
  • شکست مقاومت: وقتی قیمت از یک سطح مقاومت به بالا عبور می کند و این سطح نمی تواند قیمت را به خود جذب کند و BOS رخ می دهد.
  • شکست الگوهای نموداری: برخی الگوهای نموداری همچون ترکیب های موجی یا الگوهای شمعی ممکن است در نمودار قیمتی شکسته شوند. این ممکن است به تغییرات قوی در روند قیمتی اشاره داشته باشد و موجب Bos در فارکس شود.
  • شکست از منطقه خاص: مناطقی که حاوی حمایت یا مقاومت نسبی هستند، اگر شکسته شوند باز هم نشان دهنده وقوع BOS در فارکس و تقویت احتمال تغییر قیمت در بازار هستند.

  سخن پایانی

  BOS در فارکس زمانی رخ می دهد که قیمت تغییرات مهمی در سطح های حمایت و مقاومت داشته باشد و نمودار قیمتی از آن جلوگیری نکند. تشخیص این نقطه با ترکیب تحلیل فنی و تحلیل بنیادی می تواند به معامله گران در تصمیم گیری معاملاتی کمک کند.

  استراتژی BOS مفهومی کلیدی در معاملات فارکس است که به تغییر قابل توجهی در رفتار قیمت اشاره دارد. شناسایی شکست ساختار می تواند فرصت های معاملاتی بسیار پرسودی را برای معامله گران فراهم کند و به آن ها کمک کند ریسک خود را به طور مؤثرتری مدیریت کنند. معامله گران می توانند از روش های مختلفی برای شناسایی شکست ساختار استفاده کنند.

  سوالات متداول

  BOS مخفف واژه Break of Structure به معنای شکست ساختار یا الگوست. این اصطلاح در تحلیل تکنیکال بازارهای مالی به موقعیتی اطلاق می شود که در آن روند یا الگوی قیمتی مشخصی ناگهان شکسته می شود و قیمت جهت متفاوتی را در پیش می گیرد.

  استراتژی BOS با شناسایی الگو و شکست آن در نمودار قیمت، فرصت ورود به معامله را فراهم می کند. این استراتژی نیازمند توجه به عوامل فنی و بنیادی متعدد است.

  بدون شک پایین بودن ریسک معامله در این استراتژی مهم ترین مزیت Bos در فارکس از نظر معامله گرانی است که در این بازار فعالیت دارند.

  زمانی که سطح حمایت یا مقاومتی توسط قیمت شکسته شود، خط BOS در فارکس را می توان به راحتی رسم کرد.