تریدینگ در بایننس و به طورکلی در فضای ارزهای دیجیتال به معنای مبادله یک رمز ارز با رمز ارز دیگر است. تریدینگ مفهومی اساسی در اقتصاد است که شامل خریدوفروش دارایی می شود؛ ممکن است این دارایی کالا یا خدماتی باشد که خریدار درازای آن به فروشنده مبلغی را پرداخت می کند؛ اما در این مطلب قصد داریم به طور اختصاصی به معرفی انواع روش های تریدینگ در بایننس، بپردازیم.

فهرست []

  انواع روش های تریدینگ در بایننس چیست؟

  تریدینگ در بایننس به معنای همان ثبت سفارش در صرافی است. درواقع زمانی که سهام یا رمز ارز معامله می کنید، از طریق ثبت سفارش در حال برقراری ارتباط با بازارهای مالی هستید. انواع ثبت سفارش تریدینگ در بایننس عبارت هستند از:

  مارکت اردر(market order)

  ثبت سفارش خریدوفروش سریع و باقیمت روز بازار را مارکت اوردر می گویند. تصور کنید که قصد خرید سه بیت کوین در بایننس دارید و در حال حاضر بیت کوین باقیمت 15 هراز دلار مبادله می شود.

  در این روش بدون اینکه منتظر بمانید قیمت افت کند، 45 هزار دلار پرداخت کرده و سه بیت کوین می خرید؛ در این صورت شما یک سفارش مارکت اردر ثبت کرده اید.

  روش مارکت اردر تریدینگ در بایننس، از نوع خریدوفروش است. در این روش می خواهید با بهترین قیمت موجود در بازار معامله جدیدی انجام دهید؛ اما نکته جالب توجه این است که بهترین قیمت همیشه آن چیزی نیست که در بازار نمایش داده می شود.

  درواقع بهترین قیمت به سفارش های موجود در order book یا همان دفترچه ثبت سفارش های محدود، بستگی دارد. با بررسی اردر بوک می توانید معامله خود را باقیمت متفاوت تر از نرخ بازار ثبت کنید.

  بنابراین مارکت اردر تنها برای معاملات سریع مناسب است. در این روش تریدینگ احتمال اینکه قیمت بالایی برای خرید به ثبت برسد، بسیار زیاد است ولی اگر یک معامله مشابه با سفارش محدود انجام شود، هزینه کمتری برای فرد خواهد داشت.

  سفارش محدود (limit order)

  دستورالعملی است که طی آن سفارش خرید و یا فروش تا زمان رسیدن بازار به حد مجاز قیمت، در صف انتظار باقی می ماند.

  به عنوان مثال تصور کنید شخص دیگری قصد فروش سه بیت کوین دارد. او با ثبت سفارش محدود از صرافی می خواهد زمانی که قیمت هر بیت کوین به 15 هزار دلار رسید 3BTC او فروخته شود؛ بنابراین فروش به سرعت انجام نشده و در صف انتظار منتظر افزایش قیمت باقی می ماند. سفارش های محدود در صرافی بایننس در بخشی به نام Order book نگه داری می شوند.

  انواع روش های تریدینگ در بایننس به طور خلاصه گفته شد البته هر یک از آن ها نیز انواع مختلفی داشته و بسته به نوع ترید کارهای مختلفی انجام می دهند که در ادامه به آن ها می پردازیم:

  انواع متداول اردرها

  از ساده ترین روش های تریدینگ در بایننس می توان به خرید مارکت اردر، فروش مارکت اردر، خرید سفارش محدود و فروش سفارش محدود اشاره کرد. می توانید تریدهای خود را محدود به این چهار روش کنید اما انواع روش های متنوع دیگری در پلتفرم بایننس در دسترس هستند که به شما در انجام معاملات بهتر کمک می کنند. این روش ها عبارت اند از:

  سفارش استاپ لاس (STOP-LOSS ORDER)

  سفارش استاپ لاس یا حد ضرر یکی از روش های تریدینگ در بایننس است. همان طور که از نام آن مشخص است سفارش حد ضرر، به نحوی طراحی شده است که کاربر را از هر نوع ضرری محافظت می کند. این روش تریدینگ اغلب برای تازه کاران مناسب است اما به طورکلی سفارش استاپ لاس به شما کمک می‎کند تا پیش از اینکه وارد معامله شوید شرایط مساعد برای معامله را از قبل مشخص کنید.

  ازآنجایی که در این نوع ترید، به جای بازار این شما هستید که قیمت را برای فروش مشخص می کنید، می توان استاپ لاس را نوعی سفارش محدود دانست. به هرحال سفارش استاپ لاس در اردر بوک اضافه نشده و پس از اینکه قیمت به حد مشخص شده رسید، صرافی بایننس این سفارش را به قسمت مارکت اردر منتقل می کند.

  استاپ لیمیت (STOP-LIMIT ORDER)

  استاپ لیمیت یا سفارش محدود یکی دیگر از روش های تریدینگ در بایننس است. این ابزار مناسب برای محدود کردن میزان ضرر معامله گر در معاملات طراحی شده است. استاپ لیمیت تا حدودی شبیه به استاپ لاس است اما با این تفاوت که یک مرحله اضافه تر دارد. برای مثال اگر بیت کوین باقیمت 10 هزار دلار معامله شود و شما یک سفارش فروش استاپ لیمیت 990/9 دلاری را تنظیم کنید در صورت کاهش 10 دلاری قیمت، دارایی شما به فروش می رسد. البته لازم است دو پارامتر یعنی قیمت توقف (Stop price) و قیمت حد (Limit price) نیز تعیین شوند. در مثال بالا ممکن است قیمت توقف شما 985/9 دلار باشد که بر اساس آن صرافی حد قیمت 990/9 دلار را برای سفارش محدود شما تنظیم می کند.

  بنابراین اگر قیمت به سطح قیمت حد برسد می توانید دارایی های نگه داشته شده خود را باقیمت 990/9 دلار یا بالاتر بفروشید. بااین حال سفارش تنها پس از رسیدن به قیمت توقف ثبت می شود.

  اما همچنان احتمال دارد قیمت بهبود نیافته و به سطح قیمت حد تعیین شده نرسد. در این صورت هیچ تضمینی وجود نداشته و ممکن است قیمت به پایین تر از 985/9 دلار هم برسد.

  تنظیم دو سفارش به صورت هم زمان (OCO)

  تریدینگ در بایننس از طریق تنظیم هم زمان دو سفارش امکان پذیراست. به این روش تریدینگ سفارش One-cancels-the-other می گویند. OCO یک ابزار پیچیده است که به شما امکان می دهد تا دو سفارش حد ضرر و محدود را با یکدیگر ترکیب کرده و هم زمان باهم ثبت کنید. در این صورت به محض این که یکی از سفارش های امکان اجراشدن داشته باشد سفارش دوم به صوت خودکار غیرفعال و حذف می شود.

  برای مثال فرض کنید قیمت بیت کوین برابراست با 10.000 دلار با تنظیم سفارش OCO می توانید سفارش حد ضرر و محدود را به صورت هم زمان تنظیم کنید. به این صورت که اگر قیمت به 9.900 دلار رسید بیت کوین خریده و اگر به 11.000 دلار برسد آن را بفروشید. اگر هرکدام از این دو حالت زودتر اتفاق بیفتد مورد دیگر به طور اتوماتیک لغو می شود.

  مفهوم “زمان لازم الاجرا” تریدینگ در بایننس

  برای تسلط بر تریدینگ در بایننس آشنایی با مفهوم زمان “لازم الاجرا” ضروری است. این پارامتر در هنگام شروع یک معامله مشخص شده و شرایط انقضا را تعیین می کند.

  سفارش بدون محدودیت زمانی یا Good ’til canceled

  دستورالعملی است که بر طبق آن معامله باید تا زمان اجرای شدن و یا لغو دستی، بازبماند. عموماً پلتفرم های تریدینگ رمز ارزها به صورت پیش فرض بر روی این گزینه قرار دارند.

  در بازار سهام و بورس یک گزینه رایج دیگری وجود دارد که توسط آن پس از پایان روز معاملاتی، سفارش های بسته می شوند؛ اما ازآنجایی که بازار ارزهای دیجیتال به صورت 24 ساعته و هفت روز هفته فعال است استفاده از گزینه GTC رواج بیشتری دارد.

  سفارش فوری یا لغو Immediate Or Cancel

  سفارش فوری یا لغو یک روش تریدینگ در بایننس و به طورکلی بازارهای معاملاتی است. در این روش باید تمام و یا بخشی از سفارش به صورت فوری اجرا شود و در صورت اجرا نشدن هرکدام از بخش های آن؛ مابقی سفارش نیز به صورت کامل لغو خواهد شد.

  برای مثال فرض کنید شما سفارشی را تنظیم کرده اید که بر اساس آن باید در قیمت 000/10 دلار، 10 بیت کوین خریداری کنید؛ اما تنها امکان پرداخت 5BTC را در قیمت مشخص شده دارید. در این صورت شما فقط 5BTC را خریداری کرده و مابقی سفارش لغو می شود.

  سفارش انجام یا ابطال Fill or Kill

  سفارش “انجام یا ابطال” باید به صورت یکجا و کامل انجام شود و در غیر این صورت سفارش به صورت کامل باطل خواهد شد.

  برای مثال شما سفارشی ثبت می کنید که بر اساس آن قصد دارید 10BTC را باقیمت 000/10 دلار خریداری کنید؛ اما اگر فوراً تمام سفارش 10BTC باقیمت مشخص شده در بازار موجود نباشد، کل سفارش شما یکجا لغو می شود

  سؤالات متداول

  تسلط بر انواع روش های تریدینگ در بایننس برای انجام معاملات خوب در این پلتفرم حیاتی است. فرقی نمی کند که قصد دارید از سفارش حد ضرر استفاده کنید و یا از طریق سفارش OCO دو سفارش را با یکدیگر ترکیب کنید، آنچه ضرورت دارد آگاهی از ابزارهای مختلفی است که برای انجام تریدینگ خوب در اختیار کاربران قرار داده شده است.