شرکت آلیانز یکی از بزرگ ترین ارائه دهندگان خدمات مالی در سطح بین الملل است و رهبری جهانی در صنعت بیمه و مدیریت دارایی را بر عهده دارد. براساس آمار رسمی این شرکت در بیش از 70 کشور جهان به 100 میلیون مشتری خرده فروشی و شرکتی خدمات تخصصی خود را در حوزه های مختلفی مانند بیمه اموال، حوادث، عمر و سلامت، بیمه اعتبار (credit insurance)، بیمه مسافرت و خدمات مدیریت دارایی ارائه می دهد.

فهرست []

  تاریخچه شرکت آلیانز (Allianz)

  این شرکت در سال 1890 توسط متخصص بیمه به نام Carl Thieme (کسی که در سال 1880 نیز Munich Re را تأسیس کرده بود) و بانکداری به نام Wilhelm Finck در شهر برلین آلمان راه اندازی شد. این دو پس از آنکه سرمایه اولیه 4 میلیون فرانکی را برای راه اندازی این شرکت صرف کردند، موفق به ثبت تجاری شرکت در دادگاه شهرداری برلین شدند. در ابتدای کار این شرکت با هدف ارائه خدمات بیمه ای مربوط به حمل ونقل و حوادث افتتاح شد.

  شرکت آلیانز و جنگ جهانی اول و دوم

  این شرکت در سال 1893، اولین حرکت بین المللی خود را با افتتاح دفتری در شهر لندن انگلیس انجام داد. در ابتدای مسیر دفتر لندن شرکت آلیانز توسط Carl Schreiner که رئیس عملیات بین المللی شرکت Munich Re نیز بود مدیریت می شد. این شرکت با هدف ارائه خدماتی به مشتریان آلمانی بیمه شده در خارج آلمان راه اندازی شده بود.

  تا پیش از شروع جنگ جهانی در سال 1914، این شرکت علاوه بر آلمان، در کشورهای دیگری مانند هلند، اسکاندیناوی، ایتالیا، بلژیک، فرانسه و بالکان فعالیت داشت. می توان گفت آغاز جنگ جهانی اول نقطه عطفی در تاریخ این شرکت بود؛ چراکه در آن زمان آلیانز برای نخستین دوره شروع به استخدام زنان کرد، اما متأسفانه این دوره به معنای پایان دوره رشد مداوم در این شرکت جوان بود. مانند سایر شرکت ها، در طول دوره جنگ جهانی اول، این شرکت نیز کارمندان خود را از دست داد و درنهایت پس از شکست آلمان در جنگ، این کشور در یک بحران اقتصادی جدی قرار گرفت.

  اما پس از مدتی و با وجود تورم جهانی، این شرکت توانست تا در دهه 1920 به بزرگ ترین شرکت بیمه موتور آلمان تبدیل شود. در این بازه زمانی، شرکت تصمیم به گسترش محدود خدمات خود گرفت و در سال 1923 بخش Life شرکت خود را راه اندازی کرد. این بخش در مدت زمان کوتاهی به یکی از پیشروترین شرکت های بیمه عمر آلمان تبدیل شد.

  از سال 1933 شرکت آلیانز، به بخش مهمی از سیستم اقتصادی دیکتاتوری ناسیونال سوسیالیست تبدیل شد. مدیرکل شرکت که در آن زمان شخصی به نام Kurt Schmitt بود، به عنوان وزیر اقتصاد رایش سوم (Third Reich) منصوب و به بخشی از کابینه آدولف هیتلر پیوست. وی در سال 1935 به دلیل بیماری از سمت خود استعفا داد و این بار به عنوان مشاور به شرکت آلیانز بازگشت. مانند بسیاری دیگر از شرکت های آلمانی، آلیانز نیز پس از پایان جنگ جهانی دوم با ویرانی اقتصادی شدیدی مواجه شد.

  روند پیشرفت شرکت آلیانز

  35 سال پس از جنگ جهانی دوم، این شرکت با یک چرخش عملیاتی بزرگ به بزرگ ترین شرکت بیمه ای در اروپا تبدیل شد. این موضوع تا حدودی به سرمایه گذاری بیمه گر در فناوری های مدرن و استراتژی ادغام و اکتساب (M&A) در سراسر جان مرتبط می شد. در اوایل سال 1970 این شرکت شروع به ایجاد شرکت های تابع جدید در بازارهای منتخب در سراسر جهان از جمله ایالات متحده آمریکا کرد. این امر سبب ایجاد درآمد حق بیمه ای بین المللی برای شرکت شد.

  همچنین نسل های بعدی کارکنان و مدیران فعال در این شرکت موفق شدند آن را از یک ارائه دهنده منطقه ای بیمه حوادث و حمل و نقل، به یک شرکت بیمه گر جهانی و مدیر دارایی تبدیل کنند. درواقع ایده ها و انرژی های آن ها به آلیانز قدرت داد تا این شرکت به عنوان شرکتی قوی و فعال در مقیاس جهانی به موقعیت فعلی خود دست پیدا کند. اکنون Oliver Bate مدیرعامل و فرد کلیدی این شرکت است.

  در سال 1985، این شرکت به منظور تسهیل اهداف M&A بین المللی خود هلدینگ آلیانز AG را ایجاد کرد و سرانجام این هلدیندگ در سال 2005 به آلیانز SE تبدیل شد.

  ویژگی های شرکت آلیانز

  1. دفتر مرکزی این شرکت در مونیخ آلمان واقع شده است.
  2. طبق گزارش سالانه در سال 2020 کل درآمد شرکت برابر با 140 میلیارد دلار بوده است.
  3. این شرکت در بیش از 70 کشور در سراسر جهان شعبه دارد.
  4. این شرکت در مناطق مختلف جهان یعنی اروپا، آمریکای شمالی، آسیا و اقیانوسیه فعالیت دارد.
  5. در حال حاضر بیش از 150 هزار کارمند در شعب مختلف این شرکت مشغول به کار هستند.
  6. براساس آمار ارائه شده در سال 2020، درآمد خالص این شرکت برابر با 133 میلیارد دلار بوده است.
  7. میزان کل دارایی های این شرکت در سال 2020، برابر با 1.060 تریلیون دلار بوده است.
  8. این شرکت 24 ساعته و 7 روز هفته خدمات خود را ارائه می دهد.
  9. این شرکت براساس رتبه بندی جهانی در سال 2021، به عنوان برند اول بیمه جهان معرفی شد.

  معرفی بخش های مختلف شرکت آلیانز

  همان طور که تا به اینجا مشخص شد، این شرکت در بخش های مختلفی در صنعت بیمه و مدیریت سرمایه گذاری فعالیت دارد. در ادامه به بررسی هریک از این بخش ها می پردازیم:

  1. بیمه اموال و حوادث (Property & Casualty Insurance)
  2. Health & Life Insurance/ بیمه سلامت و عمر
  3. Asset Management/ مدیریت دارایی
  4. Business Insurance/ بیمه کسب و کار (تجاری)

  معرفی بخش بیمه اموال و حوادث

  این بخش به مشتریانی که به دنبال محافظت از اموال شخصی خود مانند ملک، اتومبیل یا دریافت بیمه مسئولیت شخصی (personal liability) هستند، خدماتی را ارائه می دهد. مشتریان این بخش افراد حقیقی، شرکت ها و خرده فروشانی هستند که برای محافظت از خطرات موجود می توانند از تمام خطوط بیمه ای شرکت بهره مند شوند.

  معرفی بخش بیمه سلامت و عمر

  همان طور که روند زندگی در جوامع امروزی در حال تغییر است، راه حل ها و پروسه خدمت رسانی این شرکت نیز در حال تحول و گسترش است. بخش بیمه سلامت و عمر در این شرکت به مشتریان این اطمینان را می دهد تا بتوانند از طریق بیمه عمر و سلامت از خود و عزیزانشان مراقبت کنند.

  این شرکت جهت حفاظت از سلامت و افزایش رفاه مشتریان خود، در سراسر جهان بیمه بین المللی سلامت، بیمه عمر و ناتوانی و همچنین طیف گسترده ای از خدمات بهداشتی و محافظتی را به افراد، خانواده ها، سازمان ها و شرکا ارائه می دهد.

  معرفی بخش مدیریت دارایی

  در این بخش از شرکت، حدود 1960 میلیارد یورو دارایی تحت مدیریت شرکت قرار گرفته و سبب شده تا این شرکت یکی از بزرگ ترین مدیران دارایی در جهان باشد. همچنین دارایی های سرمایه گذاران را از طریق استراتژی های سرمایه گذاری فعال مدیریت می کند.

  متخصصان این بخش از شرکت به مشتریان خصوصی و سازمانی کمک می کنند تا سبد سرمایه گذاری خود را توسعه دهند و از ثروت خود محافظت کنند. ممکن است سرمایه مشتریان از انواع مختلف یعنی درآمد ثابت، سهام یا سرمایه گذاری های جایگزین باشد. شرکت به مشتریان خود امکان دسترسی به شبکه جهانی متخصصان سرمایه گذاری در کلاس جهانی را می دهد.

  معرفی بخش بیمه کسب و کار (تجاری)

  در این بخش از شرکت، برای ایمن سازی زنجیره تأمین و محافظت از دارایی ها شرکت بیمه کسب و کار، مشاوره ریسک ویژه و تخصصی را به تمام صنایع، شرکت های بزرگ، مشاغل متوسط و کوچک ارائه می دهد.

  آلیانز Global & Corporate Specialty  (AGCS)با شبکه جهانی در بیش از 160 کشور جهان به طور خاص به صورت جهانی بر نیازهای شرکت ها و مشتریان تخصصی تمرکز دارد. از این میان می توان به ارائه بیمه کسب و کار (تجاری) برای بیش از نیمی از شرکت های Fortune Global 500 و بیشتر شرکت های پیشرو در حوزه دریانوردی و هوایی اشاره کرد.

  نظر شرکت آلیانز درباره بازار ارزهای دیجیتال

  طی دو سال گذشته، تعداد زیادی از بازیگران اصلی سازمانی وارد دنیای بلاک چین شدند و به دنبال گسترش تعامل خود با این فناوری بودند. بررسی های اخیر نشان می دهد، بسیاری از آن ها در حال بررسی فناوری بلاک چین در جهت توسعه توکن ها، سیستم های انتقال دارایی و پرداخت هستند.

  در این میان نیز، غول صنعت بیمه یعنی آلیانز Global Corporate & Specialty SE  (AGCS) در حال توسعه یک اکوسیستم مبتنی بر توکن است که بتواند از آن برای پرداخت های بیمه ای خود در سطح جهان استفاده کند. براساس اعلام یکی از سخنگویان این شرکت، AGCS در حال بررسی گسترده فناوری بلاک چین است.

  این شرکت قصد دارد از این فناوری برای ساده سازی و تسریع پرداخت های بیمه بیرون مرزی برای مشتریان شرکتی خود استفاده کند. به منظور اجرای این پروژه، در حال حاضر یک تیم متخصص در حال کار روی مراحل توسعه یک سیستم پرداخت الکترونیکی مبتنی بر توکن است. قرار است این سیستم امکان انتقال پول بدون اصطکاک، آنی و شفاف را برای انجام طیف وسیعی از انواع روش های پرداخت در آلیانز فراهم کند.

  ورود شرکت آلیانز در فضای توکن

  براساس مقاله ای که در آوریل سال 2019 در CoinDesk منتشر شد، شرکت آلیانز در حال توسعه «توکن داخلی/ internal token» است. قرار است این توکن داخلی به حل مشکلات و ناهنجاری های موجود درباره انتقال پول در میان وابستگان بین المللی آلیانز در سراسر جهان کمک کند. این توکن روی یک بلاک چین اختصاصی که توسط شرکت بلاک چینی Adjoint طراحی می شود، ساخته شده است.

  استفاده از فناوری بلاک چین برای بیمه «تأخیر پرواز» در شرکت آلیانز

  درواقع توسعه توکن اختصاصی مبتنی بر بلاک چین اولین گام این شرکت در حوزه فناوری بلاک چین نبوده است. براساس ادعای سخنگوی این شرکت، بیمه Bajaj آلیانز General Insurance مستقر در هند، راه حل Travel Ezee خود را از سال 2017 آغاز کرده است.

  تأخیر در پرواز در سراسر جهان امری معمول و پیش بینی نشدنی است. ممکن است در برخی مواقع تأخیرهای طولانی سبب شود تا مسافر یک تا چند شب را در هتل سپری کرده و هزینه های اضافی پرداخت کند. درواقع بیمه پرواز، هزینه های اضافی این چنینی را پوشش می دهد. مشکلی که در این سیستم وجود دارد، دست و پاگیر و ناکارآمدبودن فرایند پرداخت این هزینه هاست.

  Travel Ezee یک محصول بیمه مسافرتی است که با استفاده از تکنولوژی بلاک چین فرایند تسویه حساب را بهبود می بخشد و سرعت می دهد. به این ترتیب کل بیمه نامه مسافرتی مشتری در یک قرارداد هوشمند گنجانده شده و درصورت بروز تأخیر در پرواز فرایند پرداخت خسارت به صورت خودکار آغاز و انجام می شود.

  کل این فرایند کاملاً منحصربه فرد است. در این پروسه به جای اینکه مشتری مبلغ خسارت را از شرکت بیمه درخواست کند، خود شرکت رویدادهای خسارت را پیگیری و مبلغ موردنظر را به مشتری پرداخت می کند. این دقت و سرعت عمل با استفاده از فناوری بلاک چین امکان پذیر شده است.