پیش از آن که نگاهی عمیق به یرن فایننس داشته باشیم، در ابتدا مفهومی به نام DeFi را معرفی کنیم:

DeFi کوتاه شده Decentralized Finance به معنای سیستم مالی غیر متمرکز است؛ فناوری کاملاً به صرفه که بر بستر بلاک چین ساخته شده و شامل قراردادها و پروتکل هایی هوشمند است. defi/’>دیفای در زمینه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد اما در زمان حال فعالیت های آن را به سه بخش تقسیم می کنند: وام، صرافی های غیر متمرکز و خدمات مالی. در حال حاضر می توان گفت که تمام پروژه های هوشمند دیفای بر بستر بلاک چین ارز دیجیتال اتریوم ایجاد می شود.

یرن فایننس نیز در همین سیستم مالی فعالیت می کند که در ادامه به آن می پردازیم.

نگاهی به تاریخچه یرن فایننس

ارز دیجیتال یرن فایننس (Yearn.Finance) توسط برنامه نویس مجربی به نام آندره کرونژ (Andre Cronje) بنیان گذاری شد. وی دانشجوی رشته حقوق بود که پس از انصراف از آن در رشته فناوری مالی مشغول به تحصیل شد.

از آنجایی که زمینه حرفه ای مناسبی در زمینه کامپیوتر و تکنولوژی داشت، شروع به کدنویسی و تبدیل آنها به قرارداد های هوشمند کرد. تا زمانی که ایده جدیدی به نام yTokens (توکن حاصل از سرمایه گذاری در یرن) را معرفی کرد که این ایده می توانست تضمین کند که این نمادی آینده دار و به همین ترتیب، دارایی هایی کاربران آن نیز بسیار پرثمر خواهد بود.

ارز دیجیتال یرن فایننس

یرن فایننس شبکه مالی غیر متمرکزی است که بر بستر بلاک چین اتریوم کار می کند. یرن به علت ازدیاد کشت سود و قیمت توکن ها ارزی محبوب به حساب می آید. کشت سود در این شبکه استراتژ ی های پیچیده ای دارد، اما این پلتفرم کار را برای کاربران غیرحرفه ای خود آسان کرده است. پروتکل حاوی یک ارز رمزنگاری شده بومی است که آن را YFI می نامند. YFI در ابتدا برای این طراحی شده بود که کاربران بتوانند با کمک کن رأی دهند، اما امروزه کاربرد دیگری دارد.

یکی از ویژگی های مثبت و رقابتی یرن، استراتژی های اختصاصی مربوط به توکن آن است که در حال حاضر بیشترین میزان بازده را در سراسر دیفای دارد. به طور طبیعی هر چه حجم و تنوع پیشنهادات بیشتر می شود، برای بنیان گذاران و صاحبان ارزهای دیجیتال مدیریت استراتژی سرمایه گذاری در بخش های مختلف آن دشوارتر می شود.

بنابراین ایده حاکمیت غیر متمرکز گزینه ای معقول به نظر می رسد؛ چرا که مالکان توکن های YFI می توانند نظرات خود را نسبت به استراتژی ها و گاردریل های پروتکل بیان کنند تا با سرمایه های کاربران، آن را بهبود بدهند و روند رشد آن را تسریع کنند.

امروزه به لطف پروتکل های کاربردی و خصوصیات فوق العاده کاربردی ارائه شده توسط یرن فایننس، این ارز به عنوان یکی از گران قیمت ترین ارزهای دیجیتال جهان شناخته شده و در بازارها با ارزشی حدود 29 هزار دلار معامله می شود.

یرن فایننس، ارزی هوشمند

یرن فایننس به عنوان پلتفورمی غیر متمرکز، لایه ای بر سطح پروتکل های جاری و صندوق های نقدینگی دیفای ساخته و بازده بسیار بیشتری نسبت به سایر رقبا دارد. رشد اعجاب انگیز این پروتکل و رسیدن ارزش آن به بیش از 800 میلیون دلاری که در قراردادهای داخلی آن بسته شده، نشان می دهد که استراتژی های مناسب آربیتراژ (سود حاصل از تفاوت قیمت) سود قابل توجهی را برای کاربرانی که می خواهند در پروتکل ها و صندوق های مالی غیرمتمرکز سرمایه گذاری کنند، فراهم می کند.

یرن برای کاربرانی که نقدینگی را افزایش می دهند و ارز واقعی خود را در این پلتفرم سرمایه گذاری می گذارند جوایزی را در نظر می گیرد؛ چرا که این دسته از کاربران وام دهی را میسر می سازند.

این پروتکل با دریافت وجوه کاربران و توزیع آنها در سیستم عامل های دیگر مبتنی بر سیستم مالی غیرمتمرکز مانند Aave و Compound کار می کند. این کار بازدهی را افزایش می دهد، اما در عین حال ریسک هایی را نیز به همراه دارد؛ زیرا سیستم های مختلف عملکرد های مربوط به کشت سود مختلفی دارند.

نبوغ یرن در این است که تجربه ای کاملاً یکپارچه و بی کم و کاست برای کاربر رقم می زند. کاربران به سادگی دارایی خود را سپرده کرده و بازده آن را دریافت می کنند، این در حالی است که تمام محاسبات الگوریتمی، تقسیم و توزیع توکن ها و نیز مبادلات ارزی و برنامه ریزی برای آنها در پس زمینه انجام می شود.

نکته جالب تر اینکه یرن نشان داده است كه حاکمیت دارای ارزشی قابل لمس است که در واقع ارزشی بسیار بزرگ است. جامعه کریپتو پس از دیدن بازدهی حاصل از استخراج نقدینگی و اینکه چگونه توکن های سازماندهی شده به سرعت می توانند محبوب شوند، به طور فزاینده ای به حاکمیت غیر متمرکز علاقه مند شده اند.

با این حال، هیچ توکن دولتی به سرعت YFI محبوب نشده است که این مسئله سبب شده ارزش بیت کوین در چند ماه کاهش پیدا کند. YFI از بسیاری جهات، ایده حاکمیت با رمزنگاری، تعیین استاندارد های جدید در امور مالی غیر متمرکز، نظارت و وام دهی را مشروعیت می بخشد.

مکانیسم عملکرد yToken

توکن های YFI از استانداردهای ERC-20 ارز رمزنگاری شده اتریوم Ethereum پیروی می کند و به این صورت به جامعه امکان می دهد در مسائل مربوط به حاکمیت این پلتفورم مشارکت داشته باشند.

یرن به طور قطع جایگاه ویژه ای در دنیای کریپتو دارد و به عنوان یکی از غیر متمرکزترین پروژه ها شناخته می شود. وقتی کاربری توکن ها را واریز می کند، این توکن ها به yToken هایی مانند yUSDC ، yUSDT و yDAI تبدیل می شوند.

آنچه اتفاق می افتد این است که وقتی کاربر وجوه خود را واریز می کند، APR توسط قرارداد هوشمند بررسی می شود. توجه داشته باشید که در اینجا، شما می توانید همه چیز را به صورت زنجیره ای در نظر بگیرید.

برای درک بهتر مثالی می زنیم، تصور کنید که یک صندوق USDC داریم. وقتی توکن های USDC را سپرده می کنیم، قرارداد هوشمند ما اوراکل APR (یک بانک اطلاعاتی مهم) را مطلع می سازد و اگر برای مثال گزارش کند که این توکن ها از نوع Aave هستند، به Aave منتقل می شوند و کاربر نیز از این طریق کسب سود می کند.

بازده کشت سود از طریق توکن ها توزیع می شود که مرکزیت بزرگی به اندازه 30000 توکن دارد. به غیر از اینکه می توانیم از طریق ماینینگ نقدینگی توکن بدست آوریم، این توکن ها در لیست برخی از صرافی های بزرگ ارزهای رمزنگاری شده مانند Binance ذکر شده و برای خرید و فروش و هرنوع معامله ای آماده است.

اکوسیستم یرن فایننس

و اما به بررسی اجمالی محصولات اکوسیستم یرن فایننس می پردازیم:

  • finance : مهمترین پروتکل است که نام یرن فایننس نیز از آن گرفته شده است و از انواع پول های رایج مانند DAI ، USDC ، USDT، TUSD و sUSD پشتیبانی می کند و آن ها را بین چندین پروتکل DeFi پشتیبانی شده مانندCompound ، Aave ، dYdX و Curve جابجا می کند که بر اساس آن مجموعه دارایی ها قابلیت این را پیدا می کنند که بیشترین بازده را ارائه دهند.
  • finance: هدف آن ایجاد معاملات پایدار با استیبل کوین است.
  • finance – سرمایه صفر نقدینه سازی را برای پروتکل Aave اتوماتیک می کند.
  • exchange – این یک بازار ساز اتوماتیک است که به صورت یک طرفه کار می کند. در واقع کاربران به صورت دستی می توانند وجه موردنظر را به پروتکل های سیستم مالی غیرمتمرکز منتقل نمایند.
  • finance – هیئت اعتباری برای وام دهی قراردادی هوشمند

برای بهره گیری از اکوسیستم یرن فایننس، کاربران می توانند یکی از شاخه های زیر را انتخاب کنند:

این شاخه ها عبارتند از «Earn» ،«ZAP» ،«APR» و «Vaults».

– Earn به کاربران امکان می دهد تا کیف پولشان را به سیستم متصل کنند و از بیشترین بازده ها مطلع شوند.

– ZAP امکان دسترسی به تسهیلات وام استیبل کوین ها را از طریق Curve Finance فراهم می کند. با ZAP می توانیم توکن ها را به یکدیگر تبدیل کنیم.

– APR به نرخ بهره متقابل کمک می کند.

– Vaults با واریز دارایی های دیجیتالی که در کارآمدترین سیستم مدیریت می شود، نقدینگی صندوق ها را بهینه سازی می کند.

همبستگی YFI با ارزهای اصلی

از اواسط ژوئن 2020، ارزهای رمزپایه اصلی که بیشترین همبستگی را با یکدیگر داشته اند عبارتند از BTC در مقابل LTC ،ETH در مقابل XRP و به دنبال آن ETH در مقابل BTC. شاخص های همبستگی نیز به ترتیب 0.83، 0.76 و 0.73 بوده است.

این شاخص ها نشان می دهند که تغییر قیمت در هر یک از این کوین ها بیش از 73 درصد بوده است. در این دوره تنها ارز غیر اصلی که با سه ارز اصلی BTC ،ETH و XRP همبستگی نزدیک داشت DOW بود، اما هرگز از 0.3 عبور نکرد.

معنی آن چیست؟ YFI که هنوز هم یک ارز رمزپایه غیر اصلی است، تقریباً هیچ همبستگی با ارزهای اصلی نداشته است که بالطبع از مزیتی نیز برخوردار است. این فرصتی را برای سرمایه گذار مهیا می کند تا دارایی های خود را با یک ارز غیر اصلی که ممکن است در هنگام سقوط قیمت ارزهای اصلی قیمت ثابتی داشته باشد، تنوع ببخشد.

سرمایه گذاری در ارزهای اصلی ممکن است سرمایه گذار را در معرض ضرر قرار دهد. به دلیل شاخص همبستگی بالا، هر گونه تغییر منفی در قیمت ممکن است روی همه آن ها تأثیر بگذارد.

چه عواملی از YFI رمزارزی موفق می سازد؟

در جولای 2020 (ماهی الهام بخش برای یرن)، ارزش بازاری معادل 10 میلیون دلار داشت، اما برای رسیدن به ارزش بازار بیش از 0.8 میلیارد دلار در ماه بعد سر به فلک کشید. در همین دوره، این ارز به جمع پنج کوین دیفای برتر در اکوسیستم ارزهای کریپتو اضافه شد.

در حال حاضر، YFI در رتبه بندی جهانی با داشتن ارزش بازار معادل 876.649.320 دلار در جایگاه بیست و پنجم قرار دارد. هر توکن از این ارز به تنهایی ارزشی برابر با 29.253 دلار دارد.

روش عرضه متمایز

همانطور که پیش تر گفته شد، آندره کرونژ برنامه نویس اهل آفریقای جنوبی یرن فایننس را با 30000 توکن منتشر کرد. از آن زمان تاکنون تعداد این توکن ها تغییری نکرده است اما آنچه مورد توجه علاقه مندان به رمزنگاری قرار گرفت این واقعیت است که کرونژ هیچ تعدادی از توکن ها را به عنوان پیش درآمد استخراج نگه نداشته است تا به عنوان پیشگام شدن در استفاده از ارز به خود پاداش دهد.

یکی از نکات مهم در فروش و جلب نظرات کاربران این واقعیت بود که کرونژ کنترل پلتفرم ارز YFI را به همراه مجموعه محصولاتی که دارد به طور کامل کنار گذاشت.

این خاصیت غیر متمرکز بودن توکن های YFI به دارندگان آن حق کنترل داده است. داشتن کنترل مطلق موجب شد که پروتکل YFI موجود بر بستر DeFi، از سایر پروتکل ها متمایز شده و توجه سرمایه گذاران زیادی را به خود جلب کند.

با نظر به پیشرفت پروتکل ها از زمان معرفی توکن های YFI، یرن فایننس شاهد خدمات و ویژگی های جدید بسیاری بوده است. برخی از موارد قابل ذکر شامل yVaults، yInsure، داشبورد جدید یرن و نیز StableCredit است که مورد آخر به زودی معرفی می شود و در دسترس کاربران قرار می گیرد.

یرن فایننس برای شما چه کاری انجام می دهد؟

این پلتفرم راهی بی دردسر برای کاربران فراهم می کند تا به فرصت های کشت سود موجود در پروتکل های وام دهی بر بستر اکوسیستم DeFi دست بیابند.

کشت سود (Yield farming) روشی جدید برای کسب درآمد با دارایی های کریپتو است که از آن به عنوان ماینینگ نقدینگی (Liquidity mining) نیز یاد می شود و می توان آن را با استیکینگ رمز ارزهای دیجیتال مقایسه کرد؛ زیرا با کاربرانی کار می کند که به ایجاد نقدینگی در منابع مالی کمک شایانی می کنند و در نتیجه به پاداش هایی از طرف سیستم دست می یابند.

استیکینگ ارزهای دیجیتال (Staking Crypto) به عنوان جایگزین برای استخراج ارزها در نظر گرفته شده است. در این روش نسبت به ماینینگ هزینه ها کمتر می شود و در واقع ارز دیجیتال را به صورت به دست می آورید؛ زیرا دیگر نیازی به پرداخت هزینه های گزافی مانند خرید سیستم های کامیپوتری قوی و یا استفاده از برق زیاد ندارید.

فضای DeFi با استفاده از مدل Money Lego ساخته شده است که در آن هر پروتکل می تواند بر روی پروتکل دیگری ایجاد شود. یرن فایننس در تلاش است این ترکیب پذیری را با اعمال یک سری تغییرات به حداکثر برساند؛ برای مثال با تغییر نحوه دستیابی به کریپتو توسط سرمایه گذاران در حالی که دارایی هایشان را نیز دارند.

کسب سود در این پلتفرم ریسک هایی را نیز به همراه دارد. اگر وثیقه شما به زیر آستانه تعیین شده توسط پروتکل برسد، ممکن است که در بازار آزاد به ارزشی ناچیز تبدیل شود که معنای آن از دست دادن تمام سرمایه است و بالطبع نمی تواند برای شما خبر خوبی باشد.

برای جلوگیری از تسویه سرمایه و از بین رفتن آن، می توانید وثیقه بیشتری داشته باشید!

به یاد داشته باشید، با اینکه داشتن وثیقه زیاد به کاهش خطر انحلال وجوه در هنگام سقوط بازار و بی ثباتی شرایط مالی کمک می کند، اما تضمینی وجود ندارد که شما پولتان را از دست ندهید.

چگونه توکن YFI  استخراج کنیم؟

اگر می خواهید فرآیند ماینینگ یرن فایننس را آغاز کنید، باید به خاطر داشته باشید که زمانی را به انجام تحقیق و کسب اطلاع اختصاص دهید تا ببینید که آیا فعالیت های شما واقعاً سود کسب می کند یا خیر. قیمت yearn.finances  و تعداد ماینرها می تواند کاملاً نوسانی باشد که این امر نقش بسیار مهمی را در بازی کسب سود ایفا می کند.

با در نظر گرفتن قیمت فعلی YFI، بررسی کنید که راه اندازی یک دستگاه استخراج یرن فایننس چقدر هزینه می برد. سخت افزاری که برای ماینینگ از قدرت بالاتری نسبت به سایر سخت افزارها برخوردار است، ASIC می باشد که متأسفانه امروزه بسیار پر هزینه است. اگر استخراج با کامپیوتر انجام شود، GPU نتیجه بسیار خوبی به همراه ندارد اما می تواند شروع خوبی برای استخراج یرن فایننس باشد.

نمودارهای سودآوری ماینینگ به شما نشان می دهد که با نرخ 1 مگا هش بر ثانیه (MH/s 1 معادل 1.000.000 هش بر ثانیه است) چقدر می توانید برای مثال دلار آمریکا کسب کنید. این نمودارها همچنین اطلاعاتی نظیر هزینه های برق را نیز پوشش می دهند.

دشواری ماینینگ هر بار با بیشتر شدن تعداد ماینرها و نیز تقاضای بیشتر کاربران برای نرخ هش بالاتر افزایش می یابد. نرخ هش شما اساساً به این بستگی دارد که برای ماینینگ بلوک های جدید چقدر توان محاسباتی و انرژی فراهم می کنید، این همان چیزی است که زمان بلوک (Block Time) می نامیم. اگر قصد دارید به طور جدی ماینینگ انجام دهید، اولین قدمی که باید بردارید عضویت در صندوق ماینرها است.

چقدر طول می کشد؟

استخراج هر ASIC با هر بلوک یرن فایننس صورت می گیرد که پس از آن بین تمام ماینرها تقسیم می شود. اما سوال ما این است که چه مدت طول می کشد تا 1 بلوک از یرن فایننس استخراج شود که این مسئله به کلی به قدرت ماینینگ شما بستگی دارد. چیزی که مسلم است این است که برای استخراج یرن فایننس با استفاده از ASIC بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

آینده برای یرن فایننس چه رقم خواهد زد؟

هدف اصلی بنیان گذار یرن فایننس این بود که مردم بتوانند به راحتی با پروتکل های DeFi ارتباط برقرار کنند و آن را به کار بگیرند. او بیان کرد که بسیاری از پروتکل ها برای درک افراد عادی بسیار پیچیده هستند و زمان زیادی لازم است تا اکثر مردم آنچه را که واقعاً اتفاق می افتد درک کنند.

یک تجربه کاربری عالی قطعاً مورد استقبال بسیاری از افراد تازه وارد به فضای DeFi و کسانی که در زمان حاضر در آن مشغول به فعالیت هستند، قرار می گیرد. فراهم آوردن تجربه کاربری خوب در هر زمینه و محصولی که باشد انتخاب خوبی به نظر می رسد اما به وجود آوردن این حس در فضای کریپتو به طور خاص یک نیاز است.

به نظر می رسد که افراد با رابط کاربری ساده ارتباط بهتری برقرار می کنند؛ در نتیجه، پذیرش روندهای جاری، پروتکل ها و استراتژی های موجود در یک ارز رمزنگاری شده برای اکثر افراد جامعه آسان تر می شود.