معرفی کیف پول واسابی (Wasabi)

واسابی Wasabi کیف پولی متن باز (اوپن سورس) ویژه بیت کوین است که غیرتوقیفی و متمرکز بر حریم خصوصی می باشد. این کیف پول، نرم افزاری است که بر روی کامپیوتر شما اجرا شده و به شما کمک می نماید تا بیت کوین خود را مدیریت کنید.

فهرست []

  علیرغم ساختار درونی بسیار پیچیده و فناورانه واسابی، استفاده از آن بسیار آسان است. شما می توانید مجموعه جدیدی از کلیدهای خصوصی را ایجاد نمایید یا کلیدهای موجود را وارد کنید.

  با واسابی می توانید بیت کوین را تحت کنترل کامل خود داشته باشید و بیت کوین ها را بدون نیاز به اجازه از شخص یا نهاد دیگری برای شخص دیگری ارسال کنید.

  در واسابی ویژگی قدرتمند کوین جوین نیز وجود دارد که به شما کمک می کند تاریخ معاملاتتان نامشخص شود. این ویژگی به کاربران آن کمک نموده است که حریم خصوصی چند صدهزار بیت کوین را بازیابی نموده و نقدینگی نیز همیشه در حال افزایش باشد.

  برای مدیریت کیف پول سخت افزاری خود می توانید از واسابی استفاده کنید و حتی به نود کامل شما متصل می شود.

  واسابی رایگان و اوپن سورس است، به این معنی که می توانید نرم افزاری را که با آن پول خود را مدیریت می کنید، تأیید و ایجاد نمایید.

  پیش از این، واسابی بیش از ۱۰۰۰۰۰ بار بارگیری و نصب شده است.

  همه چیز با همگام سازی شروع می شود

  به طور کلی، واسابی یکی دیگر از کیف پول های بیت کوین است، اما آنچه آن را خاص می سازد، این نکته است که تصمیمات طراحی واحد با حفظ حریم خصوصی به عنوان اولویت اصلی اتخاذ شده است.

  این اصل مهم پیش از زمان بارگیری کیف پول و همگام سازی آن با بلاکچین بیت کوین آغاز می گردد. واسابی اولین کیف پولی است که فیلترهای بلاک BIP158 (فیلترینگ بلاک فشرده کلاینت) را اجرا می کند، که روشی جدید برای کلاینت های سبک است که می توانند بفهمند به طور خصوصی چه مقدار بیت کوین دارند.

  نکته حائز اهمیت این است که واسابی کلید عمومی یا آدرس های گسترده شما را به هیچ سرور شخص ثالثی ارسال نمی کند.

  این داده های حساس مالی هرگز رایانه شما را ترک نمی کنند. در عوض، سرور back-end مجموعه ای ثابت از فیلترها را به کیف پول شما ارائه می دهد و اگر بلاکی حاوی معامله مربوط به شما باشد، کیف پول شما این مسئله را به صورت محلی بررسی می کند.

  به فرض پاسخ مثبت، مشتری کیف پول این بلاک را از نود بیت کوین P2P بارگیری می کند، دقیقاً مانند هر نود بیت کوین دیگری. همه این موارد از طریق شبکه ی Tor و هر بار با هویت های جدید Tor اتفاق می افتد.

  بدانید چه کسی از سکه های شما باخبر است!

  هنگام ایجاد آدرس برای دریافت بیت کوین، بلافاصله متوجه یکی دیگر از خدمات ویژه واسابی می شوید. لازم است به هر نشانی برچسبی از آن observer که می داند این آدرس متعلق به شماست، اختصاص داده شود.

  به عنوان مثال، اگر آلیس پول پیتزای شب گذشته را به شما پس داد، پس آلیس در جایگاه برچسب محسوب می گردد. برچسب گذاری، ویژگی بسیار مهمی است تا بدانید کدام سکه از طرف چه کسی است. به همین خاطر در آینده به حریم خصوصی شما کمک خواهد نمود.

  هنگام دریافت بیت کوین روی یک آدرس، دو جنبه مهم در رابط کاربری گرافیکی مشاهده خواهید کرد.

  اول اینکه آدرس دریافت کننده حذف خواهد شد، زیرا این آدرس ها باید فقط یک بار مورد استفاده قرار بگیرند و هرگز دوباره استفاده نشوند!

  استفاده ی مجدد از یک آدرس یکی از مهم ترین نشت های حریم خصوصی در بیت کوین است، زیرا این امر باعث می شود که هرکسی متوجه شود که کدام سکه به کاربری مشابه تعلق دارد.

  جنبه دوم این است که به جای تنها نشان دادن مانده کل کیف پول، لیستی از تمام سکه هایی که می توان هزینه کرد وجود دارد، این سکه ها خروجی های تراکنش خرج نشده هستند.

  Obsorverهایی که از سکه اطلاع دارند، همان گونه که هنگام تولید آدرس معین شد، به طور واضح بر روی هر سکه برچسب گذاری می شوند. این مهم باعث می شود کنترل سکه و انتخاب آگاهانه سکه مبنی بر درک مستقیم باشد و به حریم خصوصی نیز بسیار کمک می نماید.

  کوین جوین (CoinJoin) برای احراز حریم شخصی شما آماده است.

  اگر دوست ندارید که کارفرمایتان از محل خرج کردن پول شما مطلع باشد، یا اینکه یک سوداگر بتواند از مقدار پول شما آگاه باشد، پس باید بیت کوین خود را کوین جوین کنید، زیرا این کار ارتباط بین ورودی ها و خروجی های یک تراکنش را قطع می کند.

  بهتر است بدانید که کوین جوین کیف پول واسابی، غیرتوقیفی (به این معنی که هیچ فردی نمی تواند از شما سرقت کند) و بدون نیاز به اعتماد (یعنی هیچ کس، حتی هماهنگ کننده ی مرکزی، نمی تواند از شما جاسوسی کند) می باشد.

  اگرچه پروتکل کوین جوین کمی پیچیده است، اما استفاده از آن در واسابی بدون دردسر است و این ویژگی باعث می شود واسابی فوق العاده قدرتمند باشد.

  از آنجا که هر سکه به وضوح برچسب گذاری شده است، شما می دانید که کدام سکه هنوز خصوصی نیست، به عنوان مثال وقتی آنها را در صرافی KYC خریداری نموده اید. تمام آنچه که برای پس گرفتن حریم خصوصی خود لازم است انجام دهید، انتخاب این سکه، وارد کردن رمز عبور خود و کلیک بر روی دکمه ایجاد و ثبت در کوین جوین بعدی است.

  حریم خصوصی کسب شده به وسیله کوین جوین بستگی به تعداد کاربرانی دارد که در این زمان ثبت نام می کنند.

  هر کاربر یک مقدار خروجیِ برابر خواهد داشت که نمی تواند با ورودی های خاص مرتبط شود.

  واسابی سعی می کند ۱۰۰ کاربر را جمع آوری کند و در نتیجه با هر دور ۱۰۰ مجموعه ناشناس ایجاد نماید. در زمان نوشتن این مقاله، حداقل مقدار کوین جوین تقریباً 0.1 بیت کوین است و حداقل یک بار در هر ساعت کوین جوین اتفاق می افتد.

  کمی صبر داشته باشید، در مدت کوتاهی شما یک مجموعه ناشناس کافی دارید. پس از اتمام دور، سکه جدیدی را در لیست مشاهده می کنید، با یک سپر علامت تیک سبز رنگ. این علامت سبز رنگ نشان می دهد که هدف مورد نظر شما در رابطه با حریم خصوصی حاصل شده است.

  آخرین نسخه واسابی حتی شما را قادر می سازد تا به طور کارآمد و به صورت خصوصی کوین جوین را مستقیماً وارد کیف پول دیگری کنید، مثلاً کیف پول سخت افزاری خود.

  ارسال بیت کوین به صورت خصوصی

  بله!، شما می توانید بیت کوین خود را برای شخص دیگری در واسابی ارسال کنید. به دلیل برچسب گذاری، کنترل دستی سکه ها و ویژگی کوین جوین، این کار می تواند به روشی کاملاً محرمانه انجام شود.

  آنچه را که قبلاً به دست آورده اید، برگردانید.

  به دلیل برچسب گذاری آدرس، کنترل دستی سکه ها و ویژگی کوین جوین، این کار را می توان به روشی کاملاً محرمانه انجام داد. به عنوان مثال، اگر در گذشته آلیس برای شما بیت کوین ارسال کرده است و حالا می خواهید به او پول بدهید، اوکی! سکه ای را که آلیس قبلاً از آن مطلع است، انتخاب کنید.

  یا یک بیت کوین کوین جوین شده ارسال کنید.

  اما اگر نمی خواهید گیرنده از تاریخچه تراکنش های قبلی شما مطلع شود، آنگاه باید سکه ای ارسال کنید که پیش تر کوین جوین شده باشد. به وسیله سپر علامت تیک سبز رنگ به راحتی می بینید که کدام یک از آن ها کوین جوین شده هستند.

  سکه را انتخاب کرده و obsorver ها را برچسب گذاری کنید.

  پس از انتخاب سکه ها، مقادیری را که باید ارسال شود مشخص کنید، obsorverهایی را که از این تراکنش اطلاع دارند برچسب گذاری نمایید، هزینه استخراج را مشخص کنید، تأیید نمایید که همه چیز خوب است، رمز ورود خود را تایپ نموده و سپس روی گزینه ارسال کلیک کنید.

  واسابی به صورت ایمن تراکنش را امضا نموده و سپس آن را از طریق شبکه Tor و با هویت جدید آن به یک نود تصادفی P2P بیت کوین توزیع می کند، همانطور که نودهای دیگر نیز این عمل را انجام می دهند.

  اما صبر کنید، مواردی بیش از این وجود دارد!

  تمام موارد گفته شده، واسابی را از قبل به عنوان کیف پول درجه یکی برای بیت کوین تبدیل نموده است. علاوه بر این، واسابی چندین ویژگی مهم دیگری دارد که آن را حتی بهتر از این هم می کند.

  برای مدتی طولانی می توانید نود کامل بیت کوین خود را به واسابی متصل کنید و حال واسابی خودش باینری های bitcoin  کیف پول Bitcoin Knots را در این نرم افزار قرار داده است.

  این موضوع بدان معنی است که اکنون هر کاربر می تواند یک نود کامل بیت کوین را فقط با یک کلیک در GUI Wasabi اجرا کند.

  در حال حاضر، واسابی هنوز از نود کامل برای تأیید موافقت عمومی استفاده نمی کند، اما توسعه دهندگان این کیف پول سخت تلاش می کنند تا این امر را به واقعیت مبدل سازند.

  به علاوه، اجرای نود شخصی شما خود یک بهبود حریم خصوصی به شمار می آید. با این حال، واسابی به عنوان یک کلاینت سبک در حال حاضر به خوبی عمل می نماید، حتی بهتر از اجرای یک نود کامل است.

  با این حال، این کار به عنوان بهبود پهنای باند محسوب می گردد، زیرا لازم نیست بار دیگری بارگیری شود. مطمئناً، هر کاربر بیت کوین باید نود کامل خود را اجرا کند و بدیهی است که ابن امر کاربران واسابی را نیز شامل می شود.

  از واسابی می توان برای مدیریت خصوصی کیف پول سخت افزاری یا دستگاه امضای آفلاین دیگری نیز استفاده نمود.

  واسابی می تواند فقط با کلیدهای عمومی کار کند تا زنجیره ی سکه های شما را جستجو نموده و تراکنش های بدون امضای بیت کوین را انجام دهد. کلیدهای خصوصی این سکه ها روی کیف پول سخت افزاری می باشد و این کلیدها از طریق USB یا حتی ایجاد شکاف هوایی از طریق کارت های SD می تواند با کیف پول ColdCard اتصال داشته باشد.

  پس از تأیید و امضای تراکنش کیف پول سخت افزاری، می توان آن را به صورت خصوصی از طریق شبکه تور توزیع نمود. همه این موارد به وسیله رابط کیف پول سخت افزاری فوق العاده ی نرم افزار Bitcoin Core فعال می شود.

  نسخه اخیر واسابی نیز پشتیبانی از چند کیف پول را ارائه داد، به این معنی که چندین کیف پول واسابی را می توان در یک نسخه از نرم افزار بارگیری کرد. این امر باعث می شود که کیف پول های مختلفی را بتوان بارگیری نموده و ارسال بین آنها سریع و آسان شود. بخشی از این امتیاز نیز ویژگی شگفت انگیز اتصال مستقیم به کیف پول دیگری است، مانند کیف پول سخت افزاری خودتان.

  چه چیزی در انتظار آینده پروژه کیف پول واسابی است؟

  پروژه کیف پول واسابی هنوز به اتمام نرسیده است، و چندین توسعه دهنده متن باز هستند که به طور مداوم برای بهبود بیشتر آن کار می کنند.

  نقشه راه کوتاه مدت مشتمل بر ادغام PayJoin و تکنیک کوین جوین استگانوگرافی بین یک فرستنده و یک گیرنده می باشد.

  واسابی در حال حاضر زمانی که از آن استفاده می کنید، مبنی بر درک مستقیم عمل می نماید. با این حال، این تیم در حال کار بر روی طراحی مجدد کاملی از تجربه کاربر برای زیباتر جلوه دادن آن است.

  به مدتی طولانی، تحقیقاتی در مورد واسابی، روش جدید کوین جوین، در حال انجام می باشد. واسابی قصد دارد امکان ارسال مقادیر دلخواه به آدرس شخص ثالث را مستقیماً در کوین جوین فراهم سازد.

  اگر تیم پژوهشی موفق به تحقیق و اجرای این امر شود، پیشرفت بزرگی در تکنیک های کوین جوین به دست می آید.

  جمع بندی نهایی

  در طی دو سال وقتی که برای توسعه صرف شده، واسابی سطح آنچه را که کیف پول حفظ حریم خصوصی بیت کوین می تواند برای حفاظت از حریم شخصی کاربران انجام دهد، افزایش داده است. تمرکز بر روی حریم خصوصی در هر سطحی از طراحی نه تنها یک کیف پول بسیار ایمن بلکه یک کیف مبتنی بر درک مستقیم برای استفاده به وجود آورده است.

  ویژگی قدرتمند کوین جوین به طور مداوم کاربران جدیدی را جذب می کند تا سکه های خودشان را با سایر Wasabikasها پیوند دهند. گذشته واسابی تعهد و سوابق پروژه را ثابت نموده و آینده مانند همیشه درخشان است.