UBS Group یک شرکت ارائه دهنده خدمات مالی چندملیتی است که در چندین سال گذشته با نام Union Bank of Switzerland شناخته می شد. UBS کنونی از زمان ادغام دو بانک Union Bank of Switzerland و Swiss Bank Corporation در سال 1998 تشکیل شده و اکنون عبارت UBS به عنوان نام رسمی این شرکت استفاده می شود نه مخفف نام بانک های ادغام شده.

فهرست []

  دفتر مرکزی شرکت UBS در شهر Zurich و Basel قرار دارد و تقریباً در تمام فعالیت های مالی عمده مانند بانکداری خرده فروشی و تجاری، مدیریت سرمایه گذاری، مدیریت ثروت، بانکداری، مدیریت دارایی و بانکداری سرمایه گذاری فعالیت می کند. این شرکت در بیش از 50 کشور سراسر جهان از جمله آمریکا حضور فعال و گسترده ای دارد. دفتر مرکزی آمریکایی UBS Group در شهر نیویورک واقع شده است. گروه UBS مجموعاً 4.8 میلیارد دلار از دارایی مشتریان را تحت مدیریت دارد.

  تاریخچه شکل گیری و پیشرفت شرکت UBS Group

  شرکت Swiss Bank Corporation در سال 1854 با نام Basler Bank Verein در سوئیس تأسیس و سپس در سال 1872 به یک شرکت سهامی (joint-stock) تبدیل شد. این شرکت در بخش بانکداری سرمایه گذاری تخصص داشت و به دنبال ادغام با شرکت Zurcher Bankverein در سال 1895 به Basler und Zurcher Bankverein تغییر نام داد. پس از این ادغام موفق، شرکت بخش بانکداری تجاری خود را راه اندازی کرد که درنهایت به فعالیت اصلی آن نیز تبدیل شد.

  دو سال بعد یعنی در سال 1897 این شرکت با جذب دو بانک دیگر سوئیسی، بار دیگر عنوان این بانک تغییر کرده و نام با ادامه این روند، این شرکت بانک های سوئیسی دیگری را نیز خریداری و جذب و شعب و دفاتری را در سراسر سوئیس و سایر کشورهای جهان افتتاح کرد. دفتر اصلی مرتبط با بانکداری اروپایی در شهر Basel و دفتر اصلی بانکداری بین المللی در شهر Zurich فعالیت می کردند.

  بانک Union Bank of Switzerland در سال 1912 از ادغام دو بانک دیگر به نام های Bank of Winterthur و Toggenburger Bank که هر دو در سال 1863 تأسیس شده بودند، راه اندازی شد. در ادامه این بانک نیز بانک های سوئیسی دیگری را جذب کرد و به یکی از بزرگ ترین بانک های تجاری در سوئیس تبدیل شد. از همان زمان مقر اصلی این بانک در شهر Zurich واقع شده بود که علاوه بر آن دفاتر و شعب متعددی در خارج از سوئیس نیز داشت.

  سرانجام در دهه 1990 میلادی، دو بانک موفق Union Bank of Switzerland و Swiss Bank Corporation به ترتیب به اولین و سومین بانک بزرگ در کشور سوئیس تبدیل شدند، اما به دلیل افزایش رقابتی که از سوی مؤسسات مالی آمریکایی وجود داشت، سبب شد این دو بانک در سال 1998 با یکدیگر ادغام شوند. همان طور که در بالا نیز اشاره شد، شرکت حاصل از ادغام این دو بانک، UBS Group نام گرفت و به یکی از بزرگ ترین بانک های جهان تبدیل شد. فعالیت اصلی بانک UBS Group، شامل بانکداری شخصی و شرکتی، بانکداری سرمایه گذاری، مدیریت ثروت و مدیریت دارایی می شود.

  ویژگی های شرکت UBS Group

  1. یک بانک سرمایه گذاری سوئیسی با فعالیت گسترده جهانی است.
  2. بخش های اصلی این شرکت مربوط به سرمایه گذاری و بانکداری خرده فروشی، مدیریت دارایی و ثروت می شود.
  3. این شرکت بیش از 71.427 نفر کارمند دارد.
  4. درآمد خالص این شرکت در سال 2021 در مقایسه با سال 2020، به میزان 13.7 درصد افزایش داشته است.
  5. ارزش بازار این شرکت 75.0 میلیارد دلار است.

  معرفی بخش های اصلی شرکت UBS Group

  این شرکت از چند بخش اصلی تشکیل شده که خدمات متعدد شرکت را به مشتریان هدف ارائه می دهند. این بخش ها عبارت اند از:

  1. مدیریت ثروت (Wealth management)
  2. مدیریت دارایی (Asset management)
  3. بانکداری سرمایه گذاری (Investment Banking)
  4. بانکداری خرده فروشی (Retail Banking)

  معرفی بخش مدیریت ثروت در شرکت UBS Group

  خدمات ارائه شده در این بخش از این شرکت، مشتریان حقیقی و مشاغلی را که دارای ثروت خالص بالا یا فوق العاده بالا هستند، تحت پوشش قرار می دهد. متخصصان و مشاوران مالی این بخش مشاوره هایی را به مشتریان ارائه داده و سعی در درک و ارزیابی میزان دارایی های نقدی و غیرنقدی آن ها دارند. در نتیجه این مشاوره های تخصصی، خدمات مرتبط و مناسب با نیازهای مشتریان به آن ها ارائه می شود.

  مشاوران مالی این شرکت اصولاً درباره خدماتی مانند مدیریت سرمایه گذاری، تهیه مالیات بر درآمد، مشاوره مالی شرکتی، خدمات خاص مدیریت ثروت و برنامه ریزی املاک و مستغلات تخصص دارند.

  معرفی بخش مدیریت دارایی در شرکت UBS Group

  هدف از راه اندازی این بخش ارائه عملکرد سرمایه گذاری برتر و خدمات مربوط به مشتریان است. شاید در ابتدا خدمات ارائه شده در این بخش نیز مانند بخش مدیریت ثروت به نظر برسد، اما این دو با یکدیگر تفاوت دارند. درواقع تفاوت دو بخش مدیریت دارایی و مدیریت ثروت در این است که بخش مدیریت دارایی علاوه بر نظارت بر دارایی یک فرد، امکان مدیریت سرمایه گذاری های جمعی مانند صندوق بازنشستگی را نیز فراهم کرده است.

  معرفی بخش بانکداری سرمایه گذاری در شرکت UBS Group

  بانک سرمایه گذاری UBS به همراه Goldman Sache، J.P,Morgan، Morgan Stanley، Citigroup، Barclays، Bank of America Merrill Lynch، Credit Suisse و Deutsche Bank یکی از بانک هایی است که بیشترین تعداد اوراق بهادار را در یک دوره منتشر کرده است.

  بانک های سرمایه گذاری برای انواع مختلفی از شرکت ها اوراق بدهی و سهام جدید پذیره نویسی کرده و برای فروش این اوراق می کنند. علاوه بر این، انجام معاملات کارگزاری را برای مؤسسات و سرمایه گذاران خصوصی تسهیل می کنند. در برخی مواقع، بانک های سرمایه گذاری درباره انتشار و قراردادن سهام نیز راهنمایی هایی را به ناشران ارائه می دهند.

  معرفی بخش بانکداری خرده فروشی در شرکت UBS Group

  بخش بانکداری خرده فروشی شرکت UBS همان چیزی است که بسیاری از افراد به صورت سنتی آن را به عنوان بانکداری Mass-market می شناسند. در این نوع بانکداری مشتریان حقیقی برای بهره مندی از بانک های تجاری بزرگ تر، از شعب محلی آن ها استفاده می کنند؛ برای مثال Citibank و T.D.Bank در این دسته قرار می گیرند.

  بخش بانکداری خرده فروشی UBS نیز بر مصرف کنندگان حقیقی تمرکز دارد و خدماتی مانند افتتاح حساب های پس انداز و جاری، وام مسکن، وام های شخصی، گواهی سپرده (CD)، کارت های بدهی و اعتباری را به آن ها ارائه می دهد.

  نظر شرکت UBS Group درباره بازار ارزهای دیجیتال

  در دنیایی که تقاضا برای خرید و سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال رو به افزایش است، براساس اعلام بانک UBS، به دلیل اینکه این بانک قادر به سنجش درست ارزش فضای ارزهای دیجیتال نیست، از این فضا دور خواهد ماند.

  براساس اعلام Ralph Hamers مدیر اجرایی UBS Group، این بانک پیشنهاد ارائه خدمات معامله، نگهداری یا وام دهی مرتبط با ارزهای دیجیتال را به عنوان بخشی از برنامه های UBS که قرار است براساس آن یک بانک دیجیتالی در مقیاس کامل در آمریکا احداث شود، رد کرده است. براساس اظهارت وی، بسیاری از افراد هنوز کاربردهای ارزهای دیجیتال، ارزش واقعی و آنچه این ارزش را به ارزها می دهد، درک نکرده اند.

  علاوه بر این Hamers اعتقاد دارد، بازار ارزهای دیجیتال بیشتر از آنکه شبیه یک سرمایه گذاری منطقی باشند، براساس حدس و گمان پیش می رود؛ درنتیجه از آنجا که UBS انجام سرمایه گذاری در فضاهایی را که در آن ها شک و شبهه وجود داشته باشد، توصیه نمی کند، در محدود ارزهای دیجیتال نیز قدم نمی گذارد.