این مقاله از روی نسخه اصلی و انگلیسی کتاب برتری خفیف خلاصه برداری شده است!

فهرست []

   

  در عصر کنونی بیش از صدها جلد کتاب، هزاران سخنرانی، انواع محتواهای صوتی و بصری تنها با هدف راهنمایی بشر برای گام نهادن در مسیر موفقیت منتشر شده است. موضوع اصلی تمامی این مباحث، ایجاد انگیزه در افراد و ارزشمند شمردن زمانی است که در اختیار هر انسانی قرار داده شده است. همه ما با نام افراد موفق و شناخته شده در حرفه خود آشنا هستیم. اما به ندرت از مسیر پر پیچ و خم زندگی افراد معروف اطلاع داریم. بسیاری بر این باورند که موفقیت پدیده ای اتفاقی و زود بازده می باشد، در حالی که چنین تصوری اشتباه است. کمتر فردی وجود دارد که شخصیت های مهمی همچون ادیسون، انیشتین، بیل گیتس و یا گاندی را نشناسد. وجه اشتراک این افراد و تمامی انسان های موفق انتخاب برخی رفتارهای صحیح، تبدیلشان به عادت های روزانه و پایبندی بر این عادت ها در طول زمان است، که در نهایت به موفقیت ختم شده است. جف اولسون در کتاب معروف خود با عنوان “برتری خفیف” به سادگی و زیبایی هرچه تمام تر این مبحث را بیان نموده است.

  درباره نویسنده (جف اولسون)

  جف اولسون، نویسنده آمریکایی تبار و خالق کتاب محبوب “برتری خفیف” در سال ۱۹۵۸ در ایالت نیومکزیکو به دنیا آمد. نبوغ و تلاش وی در نهایت سبب شد تحصیلات دانشگاهی خود را با عالی ترین درجه در رشته بازاریابی به اتمام برساند. برتری خفیف، مهم ترین اثر جف اولسون در سال ۲۰۰۵ به چاپ رسید و در مدت کوتاهی مورد استقبال خیل عظیمی از مخاطبان قرار گرفت. کلام ساده و شیوا و فهم آسان، یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت این کتاب بود. از آثار دیگر این نویسنده می توان به کتب زیر اشاره کرد:

  • The agile Manager’s Guide to Getting Organized
  • Giving Great Presentations
  • Cutting Costs
  • The Third Mode
  • I Am God, I Am Jesus, I Am Allah, the Truth Will Set You Free
  • Lionheart | Remembering Dan Wheldon
  • The Agile Manager’s Guide to Leadership

  هدف از تالیف کتاب برتری خفیف

  برتری خفیف روشی برای فکر کردن و پردازش دقیق اتفاقات، اخبار و اطلاعات روزانه است. این کتاب به خواننده می آموزد چگونه در انتخاب های روزانه به درستی عمل کند و در مسیر موفقیت و خوشبختی گام بردارد. با مطالعه این کتاب به وضوح متوجه خواهید شد، چگونه برخی افراد رویای خود را می سازند و در نهایت آن را محقق می کنند. در حالی که بسیاری آن را دست نیافتنی می دانند.

  برتری خفیف کتابی برای تغییر نگرش انسان نسبت به زندگی است. اطلاعات ساده و درعین حال کاربردی این کتاب می تواند دنیای متفاوتی برای خوانندگان خود ایجاد کند. اولسون در این کتاب به بررسی پاسخ این سوال می پردازد که اگر موفق شدن ساده است، چرا بسیاری از افراد موفق نمی شوند؟ پاسخ کوتاه است: زیرا موفق نشدن هم آسان است. راز موفق شدن در انجام کارهای ساده و تکرار منظم آن در یک محدوده زمانی مشخص است. فرآیندی که بسیاری از افراد به آن عمل نمی کنند.

  گزیده ای از مفاهیم کتاب برتری خفیف

  به عنوان چکیده ای از این کتاب، می توان به جملات ارزشمندی که در ادامه بیان می شود، اشاره کرد:

  • برای رسیدن به موفقیت نیازی نیست هر روز یک کار فوق العاده انجام دهید، تنها کافیست کارهای جزئی را به درستی و به طور مستمر انجام دهید.
  • اگر در انتظار وقوع اتفاقات مثبت هستید، نگرش خود را اصلاح کنید و در واقع داشتن نگرش مثبت با انجام اقدامات مثبت ممکن خواهد شد.
  • مفهوم اصلی این کتاب، بیان تاثیر عادات و انتخاب ها در زندگی افراد است. به عقیده ی نویسنده، هرکاری که انجام می دهید، هر تصمیمی که می گیرید و یا هر واکنش یا عدم واکنشی که داشته باشید، بر نتیجه نهایی تاثیرات جزیی خواهد داشت.
  • هر فردی می تواند تسلط کاملی بر مسیری که آینده ی او را می سازد، داشته باشد.

  راز موفقیت از دیدگاه جف اولسون

  آیا تا به حال به این مسئله اندیشیده اید که چرا همواره شاهد موفقیت های روز افزون بسیاری از افراد هستیم. در حالی که دیگر افراد تنها نظاره گر رویای خود هستند؟ اگر از آنان سوال کنید، دلایل متفاوتی برای عدم موفقیت های خود بیان می کنند. بی انگیزگی، عدم اطلاع، بی سوادی، شرایط سیاسی و اقتصادی محل زندگی، نبود امکانات و بودجه و بسیاری از دلایل دیگر تنها بهانه هایی برای سرباز زدن از تحقق رویاهای خود است.

  در روزگار پیشرفته امروزی با وجود امکانات و در دسترس بودن حجم وسیعی از دانش و اطلاعات، بهانه تراشی برای عدم موفقیت چندان پسندیده نیست. از طرفی با وجود به چاپ رسیدن کتب متعددی با موضوع موفقیت، ایجاد انگیزه، روش های پیشرفت در کسب و کار و بسیاری از کتب مشابه، افراد می توانند در مدت کوتاهی مسیر خود را پیدا کنند.

  جف اولسون ارتباط معناداری بین ابزاری که فرد در اختیار دارد با نقطه موفقیت او برقرار می کند. ابزار بشر شامل دانش و فهم او، تجربه خود یا مربیان، اشتیاق برای پیشرفت و امکاناتی است که امروزه در اختیار او قرار می گیرد. در سمت دیگر، موفقیت قرار دارد.

  به اعتقاد اولسون تنها افرادی می توانند به درستی از این مسیر عبور کنند که از قانون برتری خفیف پیروی نمایند. به بیان ساده تر، بدون داشتن یک برنامه ساده و منظم و تکرار مداوم آن نمی توانید به موفقیت دست پیدا کنید. حتی با وجود داشتن تجربه های عالی و امکانات فوق العاده، باز هم شما یک بازنده خواهید بود، مگر اینکه تلاش خود را تداوم ببخشید.

  توجه داشته باشید که هیچ هدفی با تلاش در کوتاه مدت محقق نخواهد شد. برتری خفیف در اصل کلیدی است که باعث می شود کتاب ها و تمامی ابزارهای توسعه که به کار برده اید، به درستی کار کنند. نویسنده در این کتاب به خوبی بیان می کند که چگونه می توان در زندگی پیشرفت نمود. به اعتقاد وی محال است یک شبه بتوان کوه را جابه جا نمود. اما با تلاش مستمر و هر روزه محال ترین رویاها امکان پذیر می شوند.

  خلاصه کتاب برتری خفیف

  کار فوق العاده ای که جف اولسون در کتاب برتری خفیف به خوبی انجام داده است، برجسته سازی تعدادی از عادت های ساده و قابل فهم است. عادت های کوچکی که پیروی از آن یها منجر به افزایش چشمگیر بازدهی افراد می شوند. فرضیه اصلی اولسون در فصل سوم از این کتاب جمع بندی شده است:

  این فرضیه شامل یک نظم ساده روزانه است: مختصری از فعالیت های موثر و پربار که به طور مداوم در طول زمان تکرار می شوند. در واقع این اقدامات هستند که بین موفقیت و شکست در رسیدن به هدف تمایز ایجاد می کنند. برتری خفیف به دو بخش عمده تقسیم بندی شده است: بخش اول که به چگونگی عملکرد برتری خفیف می پردازد، اجزای اساسی طرح را بررسی می کند. در حالی که بخش دوم، چگونگی پیاده سازی این اصول در زندگی و ایجاد یک انسجام کلی را مورد بررسی قرار می دهد.

  خلاصه بخش اول کتاب برتری خفیف

  1. ماجرای ولگرد ساحلی و میلیونر: به عقیده اولسون، توانایی راه اندازی یک تجارت میلیون دلاری و تبدیل شدن به یک تاجر موفق در ضمیر همه انسان ها وجود دارد.
  2. نیاز اولیه: در این فصل به اولین نیازها برای تهیه ساخت دستورالعمل موفقیت می پردازد. موفقیت هر فردی از راه تفکر، صبر و منطق به وی امر می شود.
  3. انتخاب: ایجاد نظم ساده ای در فعالیت های روزانه همراه با چاشنی کردن مختصری از فعالیت های مفید، که در نهایت پربازده باشند. تکرار مداوم این برنامه فرد را از شکست دورتر کرده و احتمال موفقیت را افزایش می دهد.
  4. توسعه شخصی: انجام ساده وظایف اصلی مطابق با شغل، منفعت بزرگی برای فرد خواهد بود. بسیاری از افراد از این نکته غفلت می کنند و کار خود را به درستی انجام نمی دهند. توسعه نظم و انضباط شخصی به معنای داشتن انگیزه درونی برای انجام کارهایی است که احتمال موفقیت را افزایش می دهند. ایمان داشته باشید این چیزهای کوچک است که حساب می شوند.
  5. از سرعت خود بکاهید: هرچیزی چهارچوب زمانی خاص خود را دارد. از عجله کردن پرهیز کنید تا کارها مسیر طبیعی خود را طی نمایند. گاهی لازم است همانند یک لاکپشت آهسته و پیوسته حرکت کنید تا با موفقیت از خط پایان عبور کنید.
  6. بخاطر یک صعود ناگهانی سقوط نکنید: هیچ موفقیتی یک شبه حاصل نشده است. برای دستیابی به اهداف خود باید به طور جدی و مداوم کار کنید.
  7. راز خوشبختی: خوشبختی حاصل انجام هر روزه کارهای ساده و جزئی خواهد بود. تکرار منظم این کارهای جزئی نتایج شگفت انگیزی خواهد داشت. فعالیت های ساده ی روزانه لذت بخش خواهد بود و به زندگی انسان معنا می دهد.
  8. اثر ریپل “The Ripple Effect”: سرنوشت همه ی ما همچون زنجیری به یکدیگر متصل است. از این رو هرکاری که انجام می دهیم روی دیگران تاثیر گذار خواهد بود.
  9. از حداقل ها شروع کنید: در این بخش خواننده می آموزد که چگونه باید از اولین قدم ها شروع نماید تا به مرور زمان عادت های مفید در فرد شکل بگیرند.

  جف اولسون معتقد است همه ما از کارهایی که باید انجام دهیم، به خوبی آگاهیم و حتی از چگونگی انجام آن ها هم آگاهی داریم. پس چرا بسیاری از انسان ها موفق نمی شوند؟ اینجاست که ایراد کار مشخص می شود. اولسون دلیل این ناکامی ها را عدم توانایی در ایجاد عادت های مفید در زندگی معرفی می کند. در واقع انسان از انجام کار مداوم و سخت بیزار است. این دقیقا همان دلیلی است که مانع رشد انسان و پیشرفت وی در زندگی می شود.

  بخش دوم کتاب برتری خفیف

  بخش دوم کتاب یک مرحله از یادگیری فراتر رفته و به عملی نمودن ایده ها و راهکارها می پردازد. در این قسمت خلاصه ای از بخش دوم ذکر شده است:

  1. در زندگی دو راه بیشتر ندارید: همواره یا در حال رشد هستید، یا مرده اید. هیچ جایگزین دیگری وجود ندارد.
  2. بر برتری خفیف مسلط شوید: برای مدیریت زندگی خود باید ابتدا به تسلط کامل برسید. این تسلط به سادگی دست یافتنی است. تنها کافیست فهرستی از کارهای جزئی و معنادار برای هر روز از زندگی خود داشته باشید و به طور منظم آن ها را انجام دهید. گذشت زمان میزان مهارت شما را پدیدار می کند.
  3. روی خودتان سرمایه گذاری کنید: یکی از بهترین سرمایه گذاری هایی که می توان در زندگی انجام داد، صرف وقت و هزینه برای بهبود قابلیت های فردی است.
  4. از مربی بیاموزید: سعی نکنید از صفر شروع کنید. اختراع مجدد بسیار زمان گیر خواهد بود. بنابراین بهترین راه این است که از کسانی که پیش از شما بخشی از مسیر را طی نموده اند، بیاموزید.
  5. از متحدین Slight Edge” “بهره ببرید: چهار همراه و متحد برتری خفیف بر طبق گفته جف اولسون، جنبش، تکامل، تامل و بزرگداشت است.
  6. عادت های برتری خفیف را بپرورانید: هفت عادت جزئی که باید در خود پرورش دهید به ترتیب شامل موارد زیر است:
  • نشان دادن
  • حضور مداوم
  • داشتن چشم انداز مثبت
  • قبول تعهد و مسئولیت در یک مسیر طولانی
  • اشتیاق در مسیر رسیدن، ایمان فرد را مستحکم تر می کند.
  • آماده ی پرداختن بهای هرچیزی باشید.
  • و در نهایت برتری خفیف را به درستی تمرین کنید.
  1. سه قدم اصلی در راه رسیدن به رویاهای شما: آن ها را یادداشت کنید، هر روز به یادداشت های خود نگاه کنید و دیگر اینکه، برنامه ریزی کنید.
  2. برتری خفیف را زندگی کنید: اهداف و رویاهای خود را بنویسید، یک نقشه ساده برای شروع طراحی کنید و یک برنامه منظم برای زندگی روزانه خود بچینید: سلامتی، خوشبختی، ارتباطات، پیشرفت شخصیتی، امور مالی، شغل و وظایف و تاثیر روی جهان اطراف فاکتورهایی هستند که این نظم روزانه را تشکیل می دهند. هر فردی برای رسیدن به موفقیت باید تاثیر هریک بخش های یاد شده در زندگی خود را مد نظر قرار دهد و برای آن ها به درستی برنامه ریزی نماید.
  3. قرار است به کجا برسید: هر روز آنچه را که انجام داده اید مرور کنید. در این بخش از کتاب نویسنده بیان می کند که برای گام برداشتن در مسیر رویاهای خود باید عملکرد خود را مرور کنید. لازمه دیگر پیشرفت، بودن در جمع افراد موفق است.

  فرمول اولسون بصری و قابل فهم است. اجرای این فرمول به سبب قابل فهم بودن، بسیار راحت است. بسیاری از خوانندگان این کتاب حداقل با یکی از توصیه های فردی اولسون ارتباط برقرار می کنند و می توانند از روش مشابهی که در کتاب به آن اشاره شده است، ایده بگیرند. با بیان مستقیم و ساده مراحلی که در کتاب بیان شده، تنها کاری که خواننده باید انجام دهد، اجرای مراحل است. برتری خفیف یکی از کتاب هایی است که باید مطالعه کنید. نویسنده در پایان هر فصل، مطالب را جمع بندی و به صورت خلاصه در انتهای فصل قرار داده است. این جمع بندی به کاربر امکان می دهد مطالعات خود را مرور کند.

  جمع بندی

  یکی از بهترین کتاب های روانشناسی موفقیت و انگیزشی که می توان به افراد مختلف در هر جایگاهی پیشنهاد داد، برتری خفیف است. جف اولسون در این کتاب لزوما فلسفه یا ایده جدیدی بیان نمی کند. بلکه از حقایق ساده و همیشگی در رابطه با موفقیت و شکست پرده برمی دارد و آن ها را “برتری خفیف” می نامد.

  درک مطالب این کتاب به شما کمک می کند دقیق تر به جزئیات زندگی خود بنگرید. موقعیتی که در آن قرار دارید و گزینه هایی که روزانه باید انجام دهید تا سر انجام رویای خود را محقق کنید، در این کتاب به سادگی بررسی می شود. برتری خفیف جف اولسون برای هرکسی که درصدد رهیابی به یک پله عالی تر در زندگی است، یک راهنمای بی نظیر محسوب می شود.