search

Series: فناوری و تکنولوژی

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی (AI) چیست و کاربرد آن در چه صنایعی است؟

هوش مصنوعی Artificial intelligence که به اختصار Al نامیده می‌شود، موضوع قرن حاضر است.این فناوری به اصطلاحی فراگیر برای برنامه‌هایی تبدیل شده است که وظایف پیچیده‌ای مانند ارتباط آنلاین با مشتریان، بازی شطرنج، تشخیص بیماری و بسیاری از موارد دیگر را بر عهده دارند که زمانی برای انجام آن‌ها، به کمک انسان نیاز بود. در ادامه به شرح این فناوری می‌پردازیم.

ادامه مطلب »
واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) چیست و چه تفاوتی باهم دارند؟

اصلی‌ترین تفاوت میان واقعیت مجازی و واقعیت افزوده این است که در واقعیت افزوده کاربر با دنیای واقعی تعامل دارد، اما در واقعیت مجازی با دنیای واقعی ارتباط برقرار نمی‌کند و تنها با دنیای مجازی ارتباط دارد.رای بررسی مبحث این مقاله که به بررسی مفاهیم واقعیت مجازی و واقعیت افزوده و البته تفاوت میان آن‌ها خواهیم پرداخت، لازم است مفاهیم دیگری مانند متاورس را بشناسیم که در ادامه به‌صورت خلاصه برای شما شرح داده شده‌اند.

ادامه مطلب »
اینترنت اشیا

اینترنت اشیا (IOT) چیست و چه کاربردی دارد؟

اصطلاح اینترنت اشیا (IOT:Internet of things) به میلیاردها دستگاه فیزیکی در سراسر جهان اشاره دارد که مجهز به حسگرها، گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های الکتریکی هستند.
IOT به مردم کمک می‌کند تا به شیوه‌ای هوشمندانه‌تر زندگی و کار کنند و همچنین کنترل کاملی روی زندگی و دارایی خود داشته باشند. در ادامه مقاله به شرح این فناوری می‌پردازیم.

ادامه مطلب »