Lines_Background
مینی‌دوره رایگان درآمد روزانه ۱۰۰ دلار از فارکس
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایه
آموزش ترید از صفر صفر

درآمد بورس

کسب درآمد از بورس
چگونه از بورس پول در بیاوریم؟...

میزان کسب درآمد از بورس به عوامل زیادی مثل میزان دانش، عمق مهارت، تجربه عملی، آموزش مستمر و بزرگی سرمایه بستگی دارد. اما می ­توان گفت که اگر به شکلی اصولی، شیوه معامله در بازار بورس را یاد بگیریم یا از مشورت متخصصان در این زمینه استفاده کنیم، هیچ بازاری را سودآورتر از بورس اوراق بهادار نخواهیم یافت.

کسب درآمد از بورس

برای شروع سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار نباید نگران سرمایه باشید. چون شما می­ توانید با مبالغ کمتر از یک میلیون تومان هم فعالیت در بورس را آغاز کنید.

کسب درآمد از بورس همیشه با خطر ریسک همراه بوده است و راهی برای دور زدن آن وجود ندارد. معمولا کسانی که به تازگی وارد بازار سرمایه شده اند نگرانی خود را با پرسیدن این پرسش مطرح می کنند: «آیا ممکن است یک شبه تمام پول در بورس اوراق بهادار از بین برود؟»

در حقیقت، بورس ایران محدودیتی معقول برای افزایش و کاهش قیمت در نظر گرفته است. یعنی اگر شما امروز سهمی را بخرید به هیچ وجه، قیمت آن سهم در روز بعدی نصف یا دو برابر نمی ­شود. تمام سهم­ ها در بازار بورس، یک دامنه نوسان دارند.

روش های کسب درآمد از بورس

کسب درآمد از بورس

  • روش اول: شما سهام شرکت «الف» را به قیمت ۲۵۰ تومان خریداری می­ کنید. پس از مدتی آن سهام به قیمت ۴۵۰ تومان می رسد. اگر شما سهامی که خریدید را بفروشید میزان اختلاف قیمت خرید و فروش سهام، همان سود شما را تشکیل می دهد. البته در نظر داشته باشید که این تنها یک مثال برای روشن تر ماجرا است و احتمال هر چیزی در بورس وجود دارد. نمی­ توان به طور صددرصد گفت که شما بعد از خرید یک سهام، سود می­ کنید یا دچار ضرر می شوید. به طور کلی، بورس یک بازی غیرقابل پیش بینی است.
  • روش دوم: شما سهام شرکت «ب» را می خرید. پس از برگزاری مجمع عادی سالیانه، این شرکت مبلغی سود بین سهام­دارانش تقسیم می کند. اگر در زمانی که مجمع برگزار می­ شود شما نیز سهام آن شرکت را در اختیار داشته باشید سود سهام آن به شما هم تعلق خواهد گرفت. البته ممکن است یک شرکت به دلیل زیا ن ده بودن، عدم تحقق پیش بینی ها، نیازهای شرکت به نقدینگی و … سود نقدی تقسیم نکند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تقسیم سود، پیش بینی سود، زمان و حتی شیوه تقسیم آن به سایت کدال مراجعه کنید.

کسب درآمد از بورس

با توجه به مطالبی که برایتان گفتیم مشخص می شود که هیچ سودی به عنوان «سود ماهیانه ثابت» در بورس وجود ندارد. اگر به دنبال سود ماهیانه ثابت هستید، باید سرمایه خود را در صندوق­ های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سرمایه گذاری کنید. در واقع، میزان پول درآوردن از بورس به حجم سرمایه شما بستگی دارد. هر چقدر که سرمایه شما بیشتر باشد از آن طرف، پتانسیل کسب سود بیشتری از بورس خواهید داشت. البته نکته امیدوار کننده در بازار سرمایه این است که سرمایه ­های کوچک می­ توانند با «سود مرکب» و در طول زمان، رشد زیادی داشته باشند. در این مورد هم طبق قانون بازار اوراق بهادار یک حداقل سرمایه­ گذاری وجود دارد که برای معاملات آنلاین ۱۰۰ هزار تومان و برای معاملات حضوری و تلفنی ۵۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است. رعایت نکته های زیر برای موفقیت در بازار بورس بسیار مهم هستند.

نکته هایی طلایی برای کسب درآمد از بورس

  • برای کسب درآمد از بورس، لازم است رصد خوبی روی سهام شرکت­ های مختلف از طریق سایت «tsetmc.ir» داشته باشیم.
  •  مزایا و معایب این بازار را بشناسیم. یکی از مزایای بازار بورس این است که شما می توانید با هر میزان سرمایه اولیه در بازار فعالیت کرده و سرمایه گذاری را شروع کنید. علاوه بر این می توانید هر روز در سایت کارگزاری خود سود و زیانتان را مشاهده کرده و از طریق سیستم معاملات آنلاین در لحظه، سهم دلخواه خود را بخرید یا سهم های خودتان را به فروش برسانید.
  •  از تصمیم گیری هیجان زده اجتناب کنید. در بازار سرمایه لازم است هیجانی تصمیم نگیرید و حساب شده عمل کنید به خصوص در انتهای روند، محتاط باشید.
  •  تصمیم گیرنده نهایی خودتان باشید. برای کسب درآمد مناسب از بورس با مطالعه شخصی، رصد کردن شرکت ها و شرکت در دوره های آموزشی مناسب، تصمیمات درستی در خریدن یا نخریدن یک سهم بگیرید.
  •  در ابتدای ورود به بازار سرمایه با سرمایه ای اندک کار را شروع کنید. توصیه می­ شود در ابتدای راه کسب درآمد از بورس، رقمی به ارزش ۱ تا ۲ میلیون تومان خرید کنید. چون به این ترتیب و با توجه به محدوده تغییر قیمت ۵%، ضرر احتمالی، مقدار تکان دهنده ای نخواهد بود.
  •  وقتی تازه وارد بازار بورس شدید، سعی کنید که تنوع سبد سهامتان را زیاد نکنید و آن را در حد معقول نگه دارید. چون در ابتدای کار، میزان سرمایه شما کم است و پراکندگی در خرید سهام می تواند از سود شما بکاهد.

میزان کسب درآمد از  بورس چقدر است؟

مثلا اگر ۲۸ میلیون تومان وارد بورس کنیم حقوق مورد انتظار ماهانه ما می تواند یک میلیون تومان باشد، یک ماه ممکن است صفر باشد یک ماه ممکن است پنج میلیون تومان باشد و یک ماه می تواند منفی یک میلیون تومان هم باشد. برآیند این امر عددی حدود یک میلیون تومان است که می توانید بردارید، در واقع این جدول رو به زیادتر شدن است که اگر پنجاه و شش میلیون تومان بیارید در داخل بورس می توانید ماهانه ۲ میلیون تومان به عنوان حقوق از سود بازار بورس بردارید، مثلا عدد صد و دوازده میلیون تومان وارد بورس نمایید می توانید چهار میلیون تومان ماهیانه برداشت نمایید. در واقع عملا کسی که می تواند صد میلیون تومان یا بیشتر در بازار بورس سرمایه گذاری کند شاید برایش شغل دیگری توجیح خاصی با حقوق دو الی سه میلیون تومانی نداشته باشد بلکه می تواند با سرمایه گذاری در بورس به مبلغ ذکر شده تکیه کند. سایر اعداد در جدول ویدئو موجود است که می توانید برحسب آن سرمایه گذاری کرده و انتظار مبلغ برداشتی را از بازار بورس با سرمایه گذاری صحیح و درست داشته باشید.

ادامه مطلب
buffet-(4)
درآمد ماهیانه از بورس چقدر است؟

درآمد ماهیانه از بورس

تمامی افراد شاغل به شکلی درآمدزایی می کنند. برخی از آن ها روزمزد بوده و برخی با توجه به اینکه کسب و کار خود را دارند، با توجه به ماهیت کسب و کارشان درآمدهایی را در مقاطع مختلف به دست می آورند اما بخش اعظم درآمدزایی افراد در قالب حقوق ماهیانه است زیرا اکثر افراد حاضر در اجتماع کارمند می باشند. در این مقاله می خواهیم به موضوع درآمد ماهیانه از بورس بپردازیم که آیا می توان انتظار درآمد ماهیانه از بورس داشت یا اینکه کلاً کسب درآمد از بورس ماهیت متفاوتی دارد.

یک نکته در رابطه با معاملات بازار بورس سهام ایران

در اکثر بورس های کشورهای مختلف در دنیا محدودیت دامنه نوسانی برای قیمت سهام وجود ندارد. به این معنی که ممکن است در یک روز قیمت سهام یک شرکت ۵۰ دلار باشد و فردای آن روز قیمت سهام به ۲۵ دلار کاهش پیدا کند و درنتیجه امکان سودآوری و یا زیاندهی بسیار شدیدی وجود دارد. اما در بازار بورس ایران به دلیل اینکه به پیشرفتگی بورس های دنیا نیست در جهت حفظ حقوق و منافع سهامداران خرد محدودیت دامنه نوسان روزانه برای سهام تعریف کرده اند و در تاریخ تهیه این گزارش دامنه نوسان سهام بورس و فرابورس ۵ درصد است. درنتیجه اگر قیمت دیروز سهام ۱۰۰ تومان بوده دامنه نوسان امروز یک سهم بین ۹۵ تا ۱۰۵ تومان خواهد بود. حال اگر یک سهم پتانسیل صعود تا دو برابر قیمت فعلی را دارا باشد تا چندین روز در مثبت کامل معامله می گردد یعنی قیمت سهم هر روز مثبت ۵ درصد افزایش خواهد یافت.

حداقل سرمایه برای سرمایه گذاری در بورس

بر طبق قانون بازار اوراق بهادار برای انجام معاملات آنلاین می بایست حداقل پنج میلیون ریال معادل ۵۰۰ هزار تومان آورده داشته باشید. درحالی که در معاملات حضوری و تلفنی این مبلغ به ۵۰ هزار تومان کاهش پیدا می کند. اما افراد مختلف با توجه به ثروتی که در اختیار دارند، تصمیمات مختلفی جهت تزریق پول به بورس می گیرند. نکته حائز اهمیت آن است که اگر در ابتدای راه ورود به بورس و سرمایه گذاری در آن هستید، توصیه می گردد که با سرمایه محدودی وارد شوید تا به تدریج با جو معاملات آشنا بشوید و وقتی خودتان به این درجه از اطمینان دست پیدا کردید که می توانید معاملات موفقی داشته باشید، به تدریج سرمایه بورسی خود را افزایش دهید.

درآمد ماهیانه از بورس چقدر است

آیا سرمایه گذاری در بورس خوب است؟

این موضوع کاملاً بستگی به دیدگاه شما در رابطه با سرمایه گذاری در بورس دارد. برای اینکه بتوانید بهتر و شفاف تر نسبت به این موضوع تصمیم گیری نمایید مواردی را خدمت شما عرض می کنیم:

الف)آن قسمت از درآمد خود را که برای آن برنامه ای ندارید وارد بورس نمایید. در اصطلاح به آن ثروت می گوییم و بنابراین شما بایستی بخشی از ثروت خود را وارد بازار سرمایه نمایید. فرض کنید که در حساب بانکی شما مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان وجود دارد اما شما برای ۱۰۰ میلیون آن برنامه ای مانند خرید ماشین در ۵ ماه آینده دارید. بنابراین شما بایستی تنها روی ۱۰۰ میلیون آن حساب باز کرده و بخشی از ۱۰۰ میلیون باقیمانده را وارد بورس و سرمایه گذاری نمایید.

ب)همان طور که پیش ازاین نیز ذکر گردید بایستی بخشی از ثروت خود را وارد بازار نمایید. در رابطه با اینکه چند درصد را وارد نمایید کاملاً بستگی به سطح تجربه و دانش معاملاتی و تحلیلگری شما دارد. معمولاً برای افراد تازه وارد توصیه می گردد که حداکثر یک الی دو درصد از ثروت خودشان را وارد بازار نمایند، مشروط بر آنکه از ۵۰۰ هزار تومان کمتر و از ۱۰ میلیون تومان بیشتر نگردد. علت این موضوع آن است که معمولاً سرمایه را بین ۳ الی ۵ سهم تقسیم می کنند و از طرفی عموماً در ابتدای دوران معامله گری افراد زیان های بسیاری را تجربه خواهند کرد و چنانچه سرمایه شما به جای ۱۰ میلیون ۱۰۰ میلیون تومان باشد ضرر حاصله بسیار سنگین خواهد بود و این مسئله اثر روانی مخربی بر روی شخص معامله گر خواهد داشت( ۲۰ درصد ۱۰ میلیون تومان برابر ۲ میلیون می گردد درحالی که ۲۰ درصد ۱۰۰ میلیون تومان معادل ۲۰ میلیون تومان می گردد). در نقطه مقابل چنانچه بتوانید ۲۰ درصد سود کسب کنید قضیه متفاوت خواهد بود و ۲۰ درصد یک میلیون تومان ۲۰۰ هزار تومان و ۲۰ درصد ۱۰ میلیون تومان معادل ۲ میلیون تومان خواهد شد. اما وسوسه نشوید زیرا بازار سرمایه یک فرصت کسب بازده بالاتر به دلیل وجود ریسکی حاکم بر آن است. درنتیجه به همان اندازه که امکان کسب بازدهی جذاب وجود دارد دقیقاً امکان تحقق ضرر وجود دارد و به همین دلیل پیشنهاد فوق ارائه شده است و هر فرد متناسب تمکن مالی خود می تواند مبلغی را در بین آن بازه انتخاب نماید.

پ)وقتی شما به عنوان یک کارمند مشغول به کار هستید و یا زمانی که وجوهی را در حساب بانکی سپرده می کنید ماهیانه درآمدی را کسب می کنید و یا سودی را به دست خواهید آورد اما واقعیت آن هست که در بازار سرمایه چنین رویکردی اشتباه هست و ممکن است ماه ها صبر کنید به امید آنکه سود جذابی بالاتر از سود مرسوم بانکی کسب نمایید.

آیا می توان درآمد میلیونی از بورس به دست آورد؟

این موضوع کاملاً به سرمایه و مهارت شما در معاملات بازار سرمایه دارد. فرض کنیم که شما با خرید یک سهم ۱۰ درصد سود کسب نمایید. حال اگر میزان سرمایه شما بابت خرید آن سهم یک میلیون تومان بوده باشد سود شما معادل ۱۰۰ هزار تومان خواهد بود درحالی که اگر صد میلیون تومان را درگیر کرده باشید ارزش ریالی سود شما در حدود ۱۰۰ میلیون ریال خواهد بود. حال این سؤال پیش می آید که با خرید هر سهمی می توان سود کسب کرد؟ و در پاسخ باید گفت که قطعاً چنین نیست و در این زمان بحث تخصص و مهارت شما در عرصه معامله گری مطرح می گردد تا از این طریق بتوانید سهام دارای پتانسیل را شناسایی کرده و با خرید در نقطه مناسب سود مناسبی را شناسایی نمایید. با عنایت به نکات فوق بایستی توجه کرد که با افزایش تدریجی سرمایه خود در بازار سرمایه هم زمان با افزایش دانش تحلیلگری خود می توانید به درآمدهای میلیونی دست پیدا کنید. یکی دیگر از مزیت های معاملات این هست که وقتی یک سهم طی ۱۰ روز متوالی مثبت کامل را تجربه می کند بازدهی بیش از ۵۰ درصد را محقق می نماید. برای تشریح دلیل این موضوع مثالی را خدمت شما عرض می کنیم. فرض کنید یک سهمی را به قیمت ۱۰۰ تومان خریداری می کنید و این سهم چهار روز متوالی مثبت کامل را تجربه می کند. درنتیجه قیمت سهم در روز چهارم برابر ۱۲۱ تومان خواهد بود که درواقع نمایانگر بازدهی ۲۱ درصدی است.

[su_quote] یکی از اهداف بلندمدت هر سرمایه گذاری در بورس کسب سود مستمر و پایدار حدود ۶۰% سالیانه است. به این معنی که شما به صورت سالیانه ۶۰ درصد از سرمایه خود را سود کنید یا به عبارتی هر فصل ۱۵ درصد سود به دست آورید. با این استراتژی سرمایه شما پس از ۱۰ سال بیش از ۲۶۸ برابر خواهد شد. [/su_quote]

انواع درآمد سرمایه گذاران در بازار بورس چیست؟

سرمایه گذاران در بازار بورس ایران از دو محل امکان کسب سود دارند. اولین روش آن خرید سهم در یک قیمت و فروش آن در قیمت بالاتر است که به آن سود ناشی از فروش سهام یا سود سرمایه ای می گویند. دومین روش کسب درآمد کسب سود نقدی مصوب مجمع عمومی صاحبان سهام که از آن به سود تقسیمی یا DPS یاد می شود است.

آیا می توان از بورس درآمد ماهیانه کسب کرد؟

مفهوم درآمد ماهیانه از بورس به این معناست که هرماه بتوان درآمدی از بازار سرمایه کسب و این موضوع با توقف همراه نگردد. لازم به ذکر است که چنین موضوعی در بازار سرمایه بی معنی است. اما بایستی توجه فرمایید علی رغم ماهیانه نبودن امکان سودآوری در بازار بورس، امکان کسب سودهای چند صددرصدی در بازار سرمایه بر جذابیت این فرصت سرمایه گذاری افزوده است. نمونه های متعددی در بازار بوده است. برای مثال سهم پتروشیمی زاگرس در سال ۱۳۹۴ با قیمت ۸۰۰ تومان  بعد از حدود ۲٫۵ سال به قیمت ۷۶۰۰ تومان رسید که ۸۵۰ درصد بازدهی در طی ۲٫۵ سال را نمایان می سازد. این آمار بدون لحاظ دریافت سودهای تقسیمی است که در طی سه سال دریافت شده است. نمونه دیگر آن کسب بازدهی حدود ۴۳۰۰ درصدی از سهم پتروشیمی خارک از زمان عرضه اولیه در بورس تا پایان سال ۱۳۹۶ بوده است. نمونه های متعددی در این رابطه وجود دارد.

اما این نکته را بایستی توجه فرمایید که رفتار معاملاتی شما و افق سرمایه گذاری شما در یک موقعیت معاملاتی می تواند بر این موضوع اثرگذار باشد که بتوانید در طی چند ماه درآمد کسب کنید و یا اینکه پس از گذشت چندین ماه و حتی چند سال به بازدهی بزرگ تری دست پیدا کنید. سرمایه گذاران حاضر در بازار به چندین دسته تقسیم می شوند که طیف سفته بازان با ریسک بسیار زیاد معاملاتی تا سرمایه گذاران به شدت ریسک گریز را شامل می شوند و هرکدام از این دسته ها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند و اینکه شما جزو کدام دسته قرار می گیرید به تدریج و در طی دوران معاملاتی خود به آن خواهید رسید.

برای مثال افراد سفته باز موقعیت معاملاتی کوتاه مدتی دارند و بعضاً در طی یک روز معاملاتی سهمی را خریده و سپس در همان روز به فروش می رسانند درحالی که افراد به شدت ریسک گریز یک سهم را خریده و سالیان متمادی با سهم می مانند و فارغ از نوسانات قیمتی سهم از سود نقدی مجامع استفاده می کنند.

 

 

نمونه سودهای دانشجویان دوره نخبگان خانه سرمایه

برای کسب اطلاعات کامل از دوره نخبگان کلیک کنید

 

 

کلام آخر

فضای معاملات در بازار سرمایه بسیار متفاوت از سایر بازارها و سپرده های بانکی است و وقتی وارد آن می شوید نبایستی همواره انتظار درآمد ماهیانه از بورس بالایی داشته باشید. چون متناسب با وضعیت اقتصادی و سیاسی امکان کسب درآمدهای کلان در یک ماه وجود دارد و یا ممکن است برای کسب بازدهی مناسب مجبور شوید تا مدت ها و بعضاً چند سال صبر نمایید تا یک بازدهی مناسب کسب نمایید. نکته ای که باید به آن توجه خاص نمایید این است که شما با ورود به عرصه سرمایه گذاری در بازار بورس درواقع وارد یک محیط دارای ریسک شده اید که امیدوار هستید که با قبول ریسک منطقی به بازدهی بیش از سپرده بانکی دست پیدا کنید. در مقاله ای دیگر به میزان سود و کسب درآمد از بورس پرداخته ایم که حتماً آن را مطالعه نمایید.

مؤلف: احمد لحیم گرزاده

ادامه مطلب
buffet-(4)
روش های کسب سود در بورس...

شناخت انواع سهام ها برای کسب سود در بورس

سرمایه گذارانی که اقدام به خرید سهام می کنند، به دو دلیل این کار را انجام می دهند. آن ها معتقد هستند که قیمت سهم افزایش می یابد و می توانند با فروش سهم خود به سود برسند و یا قصد دارند تا سود پرداختی(DPS) حاصل از نگه داری سهم را جمع آوری کنند. بازار بورس می تواند پاسخگوی هر دو نیاز باشد اما در بعضی موارد لازم است که سهم موردنظر از یکی از سه گروه زیر انتخاب شود: ۱) سهام قابل رشد ۲) سهام منبع درآمد ۳) سهام ارزشی. کسانی که با این سه ویژگی مختلف سهام آشنا باشند، می توانند روش های بهتری برای سرمایه گذاری در نظر بگیرند.

سهام قابل رشد (سهام رشدی)

همان طور که از تیتر پیداست این سهام ، سهام شرکت هایی است پتانسیل رشد در آینده را دارند. ممکن است چنین شرکت هایی در حال حاضر سریع تر از سرعت کل بازار  رشد کنند و بخشی از درآمد خود را وقف گسترش کسب وکار کنند. تمام حوزه های فعال در بازار بورس دارای چند شرکت با پتانسیل رشد هستند. اما بیشترین آن ها در بخش فنّاوری، انرژی های جایگزین و بیوتکنولوژی دیده می شوند. اکثر شرکت های قابل رشد، شرکت هایی با محصولات جدید هستند که انتظارمی رود تأثیر زیادی بر بازار در آینده داشته باشد. اما همواره استثنائاتی وجود دارد. بعضی از شرکت های با پتانسیل رشد، شرکت هایی هستند که به خوبی اداره می شوند، مدل تجاری خوبی دارند و بر اساس میزان تقاضا برای محصولاتشان سرمایه گذاری می کنند. سهام رشدی می توانند بسیار سودآور باشند اما اکثر این شرکت ها، شرکت های کوچک تر و ناپایدارتر هستند که ممکن است دچار افت قیمت شدید هم شوند.

به عنوان مثال می توانیم به شرکت آمازون در اینجا اشاره کنیم. این شرکت با اضافه کردن ویژگی های جدید و با رونمایی از بازارهای جدید توانست تا مشتریان دیگری را از سایت های دیگر به خود جذب کند.

سهام ارزشی

شرکت های با ارزشِ کم می توانند در بلندمدت سود خوبی را برای افرادی که به درستی سرمایه گذاری می کنند فراهم کنند. یک سهم ارزشی، باقیمتی پایین تر از قیمتی که بر اساس وضعیت مالی و شاخصه های بنیادی آن نشان داده شده است خریدوفروش می شود. دلیل این موضوع می تواند نسبت پرداخت های بالا در سود تقسیمی(DPS/EPS) و یا نسبت های مالی پایین مانند نسبت P/E باشد. هم چنین آگاهی مردم از عواملی که تقریباً به فعالیت شرکت مرتبط است می تواند منجر به کاهش قیمت سهم شود. به طور مثال ، اگر مدیرعامل یک شرکت با رسوایی مواجه شده باشد و مردم از آن مطلع شوند، قیمت سهام شرکت کاهش می یابد. سرمایه گذاران باهوش می دانند که این زمان مناسبی برای خرید سهام است. ازآنجایی که مردم به زودی هر آنچه اتفاق افتاده است را فراموش می کنند و قیمت ها به قیمت قبل برمی گردد.

البته، تعریف افراد از ارزش مناسب یک سهم، دیدگاه کاملاً انفرادی است. این گونه سهم ها نسبت به سهم های رشدی از ریسک کمتری برخوردار هستند. زیرا متعلق به شرکت های بزرگ تر و باثبات تر هستند. اگرچه همواره قیمت ها به قیمت های قبل که مورد انتظار افراد است، برنمی گردد. مثال خوبی ازاین گونه سهم ها، سهام شرکت Cardinal health Inc  هست. سهام این شرکت با در نظر گرفتن دو برابر شدن EPS  ،در سال ۲۰۱۸ از ۲٫۴۸ دلار به ۴٫۹۵  دلار می رسد. که همچنان این سهم، یک سهم با ارزش پایین باقی می ماند.

سهام منبع درآمد

سرمایه گذاران معمولاً به این گونه سهم ها به عنوان یک منبع درآمد ثابت با سود پرداختی، که معمولاً از ابزارهای تضمین شده مانند اوراق بهادار غیرقابل فروش مانند ( treasury securities)  و CDs بیشتر است، نگاه می کند. دو نوع سهم درآمدی وجود دارد: سهم های عام المنفعه ( utility stocks)  که سهم های رایج هستند که تقریباً در قیمت ثابت هستند اما معمولاً سود سهام رقابتی را پرداخت می کنند. سهم های موردنظر، اوراق بهادار هیبریدی هستند که مانند اوراق قرضه عمل می کنند. همچنین این گونه سهم ها می توانند جایگزین خوبی برای سرمایه گذارانی که تمایلی به ریسک پذیری ندارند باشد. ارزش این گونه سهم ها هنگامی که میزان سود(نرخ بهره در جامعه) افزایش یافت، کاهش می یابد. شرکت AT & T  می تواند مثال خوبی برای این گونه شرکت ها باشد. این  شرکت ازنظر مالی وام و بدهی های منطقی دارد و هرساله سودی برابر با ۶٫۲ % را پرداخت می کند.

چگونه سهام موردنظر را بیابیم

هیچ راه درستی برای پیدا کردن سهام موردنظر جود دارد. کسانی که تمایل به سرمایه گذاری در سهم های رشدی دارند می توانند وب سایت های مربوطه را که فهرستی از شرکت های با پتانسیل رشد را منتشر می کنند، دنبال کنند. برخی از تحلیلگران نیز در وبلاگ های خود فهرستی ازاین گونه شرکت ها منتشر می کنند. همچنین سرمایه گذاران می توانند با محاسبه سود پرداختی ریسک موجود در بازار و یا شرکت را بررسی کنند. همچنین غربالگرهای سهام زیادی وجود دارند که می توانند با تمرکز بر معیارهای موردنظر شما مانند نسبت های مالی و یا سود پرداختی، فهرستی از شرکت های موردنظر را به شما ارائه دهند.

روش های کسب سود در بورس ایران

سخن آخر

سهام می توانند یا به صورت سهام رشدی باشند که در آینده شما را به سود می رسانند و یا سهام با ارزش فعلی پایین باشند و یا سود را به عنوان درآمد تقسیم کنند. بسیاری از شرکت ها مانند شرکت ( AT&T)  ترکیبی ازاین گونه سهام را ارائه می دهد و سرمایه گذاران هوشمند می دانند که سرمایه گذاری در این گونه شرکت ها می تواند تفاوت فراوانی را درمجموع سود دریافتی ( Total Return) ایجاد کند.

مترجم: خانم فرزانه نوروزی

ادامه مطلب
soud
سود و درآمد سرمایه گذاری در...

سود و درآمد سرمایه گذاری در بورس

هر فردی که به تازگی قصد ورود به بورس و سرمایه گذاری در آن را دارد به احتمال زیاد در ذهنش این سوال وجود دارد که سود و درآمد سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟ شخصیکه آشنایی زیادی با بورس و ماهیت آن ندارد به دنبال این است که بداند آیا واقعا بورس ارزش سرمایه گذاری و وارد شدن به آن را دارد یا اینکه بهتر است که پول خود را در جایی مثل بانک قرار دهد و ماهیانه درصدی کم ولی مطمئن و بدون ریسک را از بانک دریافت کند.اگر شما هم سوالاتی از قبیل : سود سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟ درآمد بورس چقدر است؟ میزان سود ماهیانه بورس چقدر است؟ و سوالاتی اینچنینی در ذهنتان وجود دارد بهتر است که این مطلب را مطالعه کنید تا ذهنیت بهتری نسبت به این قضیه پیدا کنید.

سود بورس مثل بانک تضمین شده نیست

اولین و یکی از مهم ترین چیزهایی که قبل از شروع باید درباره بورس بدانید این است که در بورس مثل بانک هیچ سود قطعی و از قبل تضمین شده ای وجود ندارد.یعنی هیچ گاه نمی توان به طور قطع گفت که مثلا شما در صورتی که سهم شرکت X را بخرید حتما تا هفته آینده ۱۰% سود از این خرید بدست خواهید آورد.چرا که مکانیزم سود کردن در بورس ناشی از تغییرات قیمت سهام شرکتهاست که این تغییرات قیمت سهام خود تابعی از عرضه و تقاضای فعالین بورس است،در نتیجه شما نمی توانید به طور قطع درباره رفتار یک فرد دیگر و اینکه در روزهای آینده حتما تصمیم به خرید یا فروش در قیمت بالا یا پایین می گیرد،صحبت کنید.پس هنگامی که صحبت از سود و درآمد کسب کردن در بورس می شود این سود کردن یک پیش بینی از رفتار آینده دیگر فعالین در بورس است که است که هرچه ما مهارت و تجربه بیشتری داشته باشیم احتمال درست بودن این پیش بینی ما بیشتر است.

سود و درآمد سرمایه گذاری در بورس

حداکثر و حداقل سود در بورس چقدر است؟

نکته بعدی که بد نیست بدانید درباره حداقل و حداکثر سودی است که شما می توانید در بورس بدست آورید.بر اساس قوانین فعلی بورس ، سرمایه شما در بورس هر روز می تواند تا ۵% نسبت به سرمایه روز گذشته شما نوسان داشته باشد.یعنی سرمایه شما در بورس هر روز می تواند حداکثر ۵% افزایش پیدا کند و یا ۵% کاهش پیدا کند(البته بدون احتساب کارمزد خرید و فروش سهام).مثلا اگر شما ۱۰ میلیون تومان در بورس سرمایه گذاری کنید در یک روز می توانید ۵۰۰هزار تومان سود یا ضرر کنید.در صورتی که این روند مثلا ۵ روز ادامه پیدا کند سود شما بیشتر از ۲۵% (۵ روز هر روز ۵%) و در حالت منفی کمتر از ۲۵% (۵روز هر روز ۵%) خواهد شد.چرا که این افزایش و کاهش در هر روز نسبت به سرمایه شما در روز گذشته محاسبه می شود.برای اطلاعات و آشنایی بیشتر در این زمینه می توانید از دوره ورود به دنیای بورس در ۳ روز نیز کمک بگیرید.

«سرمایه شما در بورس هر روز می تواند تا ۵% نسبت به سرمایه روز گذشته شما نوسان داشته باشد.یعنی سرمایه شما در بورس هر روز می تواند حداکثر ۵% افزایش پیدا کند و یا ۵% کاهش پیدا کند.»

میزان سود شما در بورس نسبت به میزان زیان شما بیشتر است

فرض کنید که شما دبروز سهام شرکتی را خریداری کرده اید و قیمت این سهم در حال رشد کردن است.اگر امروز سهم شما ۵% رشد کند شما ۵۰۰هزار تومان سود می کنید و این پول به ۱۰میلیون اولیه شما اضافه می شود ،حالا در صورتی که فردا هم یک رشد ۵ درصدی داشته باشد آن ۵% به ۱۰ میلیون و ۵۰۰هزار تومان شما اضافه می شود و برابر با ۵۲۵هزار تومان خواهد بود،یعنی بیش از ۵% روز نخست و هرچه این روند ادامه پیدا کند این عدد بیشتر خواهد شد. در حالت منفی نیز  اگر شما روز اول ۵۰۰هزار تومان(۵%) ضرر کنید و روز دوم هم این ۵% منفی ادامه داشته باشد این ۵% در روز دوم نسبت به ۹میلیون و ۵۰۰هزار تومان شما محاسبه می شود و برابر با ۴۷۵هزار تومان خواهد بود و هرجه ادامه پیدا کند این عدد کمتر خواهد شد.پس به صورن کلی اگر مثلا شما ۱۰ روز هر روز ۵% سود کنید سود واقعی شما بیشتر از ۵۰% و اگر ۱۰روز هر روز ۵% ضرر کنید ضرر واقعی شما کمتر از ۵۰% خواهد شد.

درامد ماهیانه از بورس چقدر ، و میانگین درامد بورس برای یک فرد چقدر است ؟

خیلی ها در جستجوی این هستند که درآمد ماهیانه از بازار بورس چقدر است ، باید گفت درآمد ماهیانه از بازار بورس به تخصص شما و به میزان سرمایه شما در این بازار بستگی دارد . جدا از این موضوع چونیک ماه بازه بسیار کوتاهی در بازار بورس است ، بستگی بسیاری نیز به وضعیت بازار بورس دارد . مثلا در یک ماه خوب بازار بورس ممکن است شما ۲۰% و حتی بیشتر هم سود کنید و در ماهی سود کمتری داشته باشید. ولی به بازار بورس نگاه بلند مدت داشته باشیم و به طور میانگین سود را در نظ ربگیریم مثلا یک فرد حرفه ای در بازار بورس می تواند در یک بازاره ۵ ساله به طور متوسط ماهانه ۵ تا ۱۰% سود کند سودی که بسیار خوب است ، با فرض اینکه فردی ۱۰۰ میلیون تومان در بازار بورس سرمایه گذاری کند این عدد ماهانه بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان سود و درآمد است . که البته ممکن است ماهی صفر باشد و ماهی دیگر ۲۰ میلیون تومان باشد.

میزان سود بورس چند درصد است؟

بسیاری از دوستان هم سوال دارند که سود در بورس چند درصد است و یا سود در بورس چقدر است ؟ در جواب میزان سود در بورس این سوال بیایید مثالی را بررسی کنیم ، تصویر زیر بیانگر روند رشد شاخص کل بورس تهران از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ است.تغییرات شاخص به این معنی است که اگر شما سرمایه خود را در تمام شرکت های بورسی پخش کنید،درصد سود یا زیان شما به طور متوسط به اندازه درصد تغییرات شاخص کل بورس خواهد بود.

شاخص کل6Daily

همانطور که در تصویر نیز مشخص است شاخص کل بورس علیرغم تمام فراز و نشیب هایش از ابتدای سال ۱۳۹۰ تا ابتدای سال ۱۳۹۵ بیش از ۳۰۰%رشد داشته است.یعنی شما حتی اگر در بدترین روزهای بورس در سال های ۹۳ و ۹۴ هم سهام خود را به فروش نرسانده باشید بازهم سرمایه شما رشدی بیش از ۳۰۰% را تجربه می کرده

اما اگر بخواهیم این سود را با بازدهی بانک مقایسه کنیم بر اساس آمارهای روزنامه دنیای اقتصاد نرخ سود سپرده بانکی از سال های ۹۰ تا ۹۴ به ترتیب برابر با ۱۷%،۱۷%،۲۳٫۵%،۲۲% و ۲۱% بوده است.بر اساس این نرخ ها شما اگر در ابتدای سال ۹۰  مبلغ ۱ میلیون تومان را در بانک سپرده گذاری می کردید در انتهای سال ۹۴ پول شما تبدیل به حدود ۲٫۵ میلیون تومان می شده.یعنی پول شما بعد از ۵ سال تقریبا ۲٫۵ برابر شده است.

از طرفی بر اساس همین آمار روزنامه دنیای اقتصاد متوسط نرخ تورم در این سال ها به ترتیب ۲۱٫۵%،۳۰٫۵%،۳۴٫۷%،۲۱٫۱% و ۱۴٫۸% بوده است.این اعداد به این معنی است که در ۵ سال گذشته برای حفظ ارزش ۱ میلیون تومان،این پول باید به مبلغی بیش از ۳ میلیون تومان تبدیل شده باشد تا فقط ارزش خود را حفظ کرده باشد.از این اعداد می توان اینگونه نتیجه گرفت که اگر فردی در ۵ سال گذشته پول خود را در بانک سپرده گذاری کرده باشد نه تنها بازدهی بدست نیاورده است بلکه حدود ۱۶% از ارزش واقعی پول خود را نیز از دست داده است.

سخن آخر

یکی از مهم ترین چیزهایی که باید قبل از ورود به بورس بدانید این است که  در بورس مثل بانک هیچ سود قطعی و از قبل تضمین شده ای وجود ندارد.یعنی هیچ گاه نمی توان به طور قطع گفت که شما در صورتی که سهم شرکتی را بخرید حتما تا هفته آینده به طور مثال ۱۰% سود از این خرید بدست خواهید آورد،اما این دلیل نمی شود که قابلیت این میزان سود در بورس وجود نداشته باشد.بلکه فقط این میزان سود قطعیت ندارد و مقدار آن به عوامل زیادی که یکی از مهم ترین آنها میزان مهارت و تجربه شما در سرمایه گذاری است،بستگی دارد.در نهایت اینکه اطمینان داشته باشید که اگر سرمایه گذاری را از ابتدا و به صورت اصولی فرا بگیرید و به اصول آن پایبند باشید،همانطور که آمار بازدهی ۲۰ساله بازارهای ایران نیز نشان می دهد،هیچ بازاری را سودآورتر از بازار بورس پیدا نخواهید کرد.

نویسنده:پیمان باغچه سرا

ادامه مطلب