Lines_Background
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایهآموزش ترید از صفر صفر

استیکینگ ارز دیجیتال

autostakingاستیکینگ خودکار (Autostaking) چیست؟
استیکینگ خودکار (Autostaking) چیست؟

استیکینگ به دلیل محبوبیت DeFi یا امور مالی غیرمتمرکز مطرح شد. در ماه های گذشته شاهد ظهور مفهومی به نام استیکینگ خودکار (Autostaking) بودیم که در پلتفرم های مختلف به شما کمک می کند از نظارت مداوم بر منابع مالی خود رها شوید. در این مقاله با ما همراه باشید تا دستاوردها، مزایا و معایب این فضا را بررسی کنید.

مفهوم استیکینگ خودکار چیست؟

به منظور درک درست این مفهوم لازم است ابتدا ماهیت استیکینگ را بدانید.

مفهوم استیکینگ

استیکینگ به معنای نگهداری دارایی ها در یک کیف پول ارز دیجیتال یا پلتفرمی خاص برای کسب درآمد و در عین حال ایمن سازی و بهبود عملکرد شبکه بلاک چین است. در بیشتر موارد، می توانید سکه ها و توکن های خود را مستقیم در کیف پول ارز دیجیتال خود واریز کنید. از سوی دیگر، بسیاری از صرافی های ارز دیجیتال یا پلتفرم های مرتبط، خدمات استیکینگ را ارائه می دهند.

شما می توانید با استیکینگ درآمد غیرفعال کسب کنید. علاوه بر پاداش استیکینگ، زمانی که قیمت توکن یا سکه شما افزایش یابد، سود دریافت خواهید کرد. البته باید بدانید همه ارزهای دیجیتال را نمی توان استیک کرد. بیشتر سرمایه گذاران امروزی از صرافی های غیرمتمرکز (DEX) استفاده نمی کنند.

مفهوم استیکینگ خودکار چیست؟

آن ها ارزهای دیجیتال را مستقیم از صرافی های متمرکز ارز دیجیتال خریداری می کنند. فرایند استخراج در گذشته یکی از پرطرفدارترین و سودآورترین حوزه ها به شمار می رفت، اما اکنون این فرایند روز به روز دشوارتر می شود؛ بنابراین میزان منابع و زمان لازم برای استخراج ارزهای دیجیتال در مقایسه با سود حاصل از این کار مقرون به صرفه نیست و محبوبیت خود را از دست می دهد.

در صرافی های متمرکز امکانات مبتنی بر استیکینگ ارائه می شود. در حال حاضر گزینه ای به نام auto staking در این صرافی ها در اختیار کاربران قرار می گیرد و این ویژگی به تازگی مورد بحث بسیاری قرار گرفته است. ایده ارائه شده در این زمینه مبنی بر کسب بالاترین نرخ بهره سالانه (APY) توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است.

بنابراین لازم است افراد مبتدی در زمینه استیک با اصول و مفاهیم اولیه نحوه کار استیکینگ در این پلتفرم آشنا شوند. در این صورت می توانید مفهوم استیکینگ خودکار را راحت تر درک کنید. استیکینگ به معنای سپرده گذاری دارایی های شما در استخرهای نقدینگی مورد نظر است تا بتوانید در آینده بازده مالی داشته باشید.

ایده کلی این فرایند بسیار شبیه سپرده گذاری موقت در بانک برای دریافت سود سالانه است. با این حال مسائل اساسی، زیرساخت و فناوری به کاررفته در این دو پلتفرم کمی با یکدیگر متفاوت هستند.

استیکینگ چیست؟

استیکینگ در فضای کریپتو مستلزم آن است که دارایی های خود را در یک پلتفرم برای پاداش یا سود قفل کنید. ارزهای دیجیتال به فناوری بلاک چین وابسته هستند. این فناوری درواقع پلتفرمی است که در آن تراکنش های مبتنی بر ارز دیجیتال تأیید شده و داده های مرتبط نیز در بلاک چین ذخیره می شوند.

Staking اعتبار تراکنش های مبتنی بر بلاک چین را توصیف می کند. بسته به نوع بلاک چین و فناوری استفاده شده، فرایند تأیید این تراکنش ها به عنوان «اثبات سهام» یا PoW شناخته می شود. هریک از این فرایندها برای رسیدن به اجماع شبکه های ارزهای دیجیتال یا تأیید جمع آوری کل داده های تراکنش استفاده می شوند.

استیکینگ چیست؟

فرایند استیکینگ خودکار چگونه است؟

استیکینگ خودکار مفهومی نسبتاً جدید در فضای بلاک چین و سیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) است. این فرایند جدید به کاربران پرمشغله و جدیدی که نمی توانند دارایی های خود را به صورت دستی کنترل کنند، کمک خواهد کرد. علاوه بر این، استیکینگ خودکار کمک بزرگی برای تازه واردانی است که هیچ دانشی درباره اصول اولیه این رشته ندارند.

این مکانیسم در توکن هایی استفاده می شود که ذخایر الاستیک دارند و از الگوریتم rebase استفاده می کنند. با استفاده از این نوع سپرده، هر چند دقیقه یک بار توکن های جدید تولید می شود.

درواقع این یک توکن rebase یا یک ارز دیجیتال منعطف است که ذخایر در گردش آن به صورت الگوریتمی برای کنترل قیمت تنظیم می شود. مشابه با استیبل کوین ها، توکن های rebase به دارایی دیگری گره خورده اند و دارای پشتوانه هستند.

این توکن ها به جای استفاده از ذخایر عرضه برای حفظ وابستگی به قیمت خود، فرایند خودکار سوزاندن یا تولید توکن های در حال گردش را انجام می دهند. با این حال، توکن های rebase نمی توانند قوانین عرضه و تقاضا را نقض کنند.

اگر در این عرصه پاداش های زیادی دریافت کنید، ارزش توکن مربوط نیز به طور مداوم کاهش می یابد؛ درنتیجه ارزش این توکن بسیار سریع تر از آنچه انتظار دارید کاهش می یابد و نمی توانید از آن سودی به دست آورید. این درواقع فرایند اقتصادی ساده است که طی آن با افزایش مقدار سهام ذخیره، قیمت توکن مورد نظر کاهش می یابد.

فرایند استیکینگ خودکار چیست؟

مزیت های استیکینگ خودکار چیست؟

با استفاده از این ویژگی می توانید از وجوه سپرده خود سود بیشتری دریافت کنید و نیازی به بررسی دستی مبلغ ندارید. همچنین هرگز دوره استیکینگ و پتانسیل سود را از دست نخواهید داد.

این امید وجود دارد که با گذشت زمان و درصورت حفظ محبوبیت این پروتکل، ارزش توکن rebase و تقاضای آن به میزان چشمگیری افزایش یابد. این نسخه به شما کمک می کند از سود انباشته شده بهره ببرید و تعداد توکن های موجود در کیف پول خود را افزایش دهید. برخی از مزایای این فرایند به شرح زیر هستند:

 • بهره مرکب: اصلاً نیازی به انتقال توکن های خود به وب سایت های مختلف نیست. در این فرایند، اگر توکن مورد نظر را بخرید، از همان ابتدا دارایی شما افزایش می یابد و همچنین پاداش فرایند rebasing به شما تعلق می گیرد. درآمد حاصل از استیکینگ نیز در کیف پول شما واریز می شود و سود مرکب دریافت می کنید.
 • فرایند سوزاندن خودکار: رویکرد ضد تورم استفاده شده در این پلتفرم سبب سوزاندن درصد ثابتی از توکن ها در هر تراکنش می شود. این فرایند فرصت دستیابی به بالاترین سود سالانه را در کل بازار فراهم می کند. مقدار توکن های سوزانده شده در این رویداد به حجم تراکنش بستگی دارد. مقدار این توکن ها با توجه به حجم تراکنش افزایش می یابد.

مزیت های استیکینگ خودکار چیست؟

هریک از شبکه های بلاک چین از روش های مختلفی از نظر چرخه پاداش به دست آمده از طریق استیکینگ خودکار استفاده می کنند. برخی از این شبکه ها درصد معینی را به عنوان پاداش در نظر می گیرند. این پاداش ها برای پوشش تورم داده می شوند.

تورم کاربران را تشویق می کند تا سکه های خود را به جای نگه داشتن آن ها خرج کنند. این امر به نوبه خود استفاده از ارز دیجیتال را افزایش می دهد. همچنین اعتباردهندگان می توانند از این مدل برای محاسبه نرخ بازدهی خود یا میزان پاداشی که دریافت خواهند کرد استفاده کنند.

به طور خلاصه، تنها کاری که باید انجام دهید این است که توکن ها را در کیف پول خود بگذارید. این توکن ها به طور خودکار به کسب درآمد و سود ادامه می دهند.

معایب استیکینگ خودکار چیست؟

با وجود مزایایی که این روش دارد، معایبی نیز شامل حال این روش می شود که به شرح زیر هستند:

 • دوره قفل منابع مالی: در طول فرایند سهام بندی، لازم است وجوه خود را براساس دوره های زمانی خاص قفل کنید. در این دوره ها نمی توانید به وجوه خود دسترسی داشته باشید. اگر قیمت دارایی مورد نظر به میزان قابل توجهی کاهش یابد و نتوانید سپرده خود را برداشت کنید، این روند تأثیر منفی شدیدی بر سود شما خواهد داشت. وقوع چنین رویدادی تنها برای استخرهای قفل شده اعمال می شود و شامل تمام استخرهای استخر نمی شود.
 • ریسک بازار: حرکت قیمت توکن هایی که سرمایه گذاران منابع مالی خود را به آن ها تخصیص داده اند یکی از ریسک های احتمالی است که می تواند نامطلوب باشد. اگر قیمت دارایی مورد نظر بدون توجه به سود به دست آمده، نوسانات قابل توجهی داشته باشد، این احتمال وجود دارد که تمام پول خود را از دست بدهید؛ برای مثال اگر سود سالانه شما 25 درصد باشد و ارزش کل دارایی های شما به 60 درصد برسد، در کل ضرر می کنید.
 • ممکن است نتوانید تنظیمات استیکینگ خودکار خود را به دلخواه شخصی سازی کنید. این بدان معناست که درنهایت سود کمتری از آنچه در نظر داشتید به دست خواهید آورد.
 • اگر سود دریافتی خود را در مدت زمان معینی به سود مرکب تبدیل نکنید، این پروتکل ها 80 درصد از هزینه اجرایی را از شما دریافت می کنند.

معایب استیکینگ خودکار چیست؟

توکن های استیکینگ خودکار

این توکن ها در کیف پول به طور خودکار و دوره ای با هر تغییر (مثلاً 30 دقیقه) افزایش می یابند و نیازی به انجام فرایند به صورت دستی نیست. این توکن ها اغلب با APY های بسیار بالا و دوره های تأیید مکرر ارائه می شوند. این پروتکل ها محدودیتی برای تحویل و تبدیل دارایی ندارند. با هر تغییر، قرارداد هوشمند توکن های جدید ایجاد می کند و آن ها را متناسب با کیف پول دارندگان توزیع خواهد کرد.

نمونه هایی از توکن های استیکینگ خودکار

در این بخش نگاهی به برخی از این توکن های خودکار که در گذشته به طور تصاعدی رشد کرده اند می اندازیم و بررسی می کنیم که چرا کاربران زیادی را به خود جذب می کنند.

اتریوم 2.0 (ETH 2.0)

اتریوم پروتکل خود را از Proof of Work (PoW) به Proof of Stake (PoS) از طریق Ethereum 2.0 تغییر می دهد و به دارندگان کمک می کند ETH خود را به اشتراک بگذارند و خودکار پاداش دریافت کنند. با این حال، برای تبدیل شدن به یک ولیدیتور به 32 ETH نیاز دارید.

نمونه هایی از توکن های استیکینگ خودکار

کاردانو (ADA)

Cardano از یک مکانیسم PoS منحصربه فرد به نام Ouroboros استفاده می کند. دارندگان ADA می توانند توکن های خود را به طور مستقیم از کیف پول خود به اشتراک بگذارند و این فرایند بسیار ساده و کاربرپسند است.

پولکادوت (DOT)

Polkadot دارای نوعی ویژگی استیکینگ است که دارندگان آن می توانند DOT را مستقیم از کیف پول خود یا از طریق استخرهای شرط بندی به اشتراک بگذارند.

Tezos (XTZ)

Tezos از مکانیسم PoS استفاده می کند که در آن دارندگان می توانند توکن های XTZ خود را مستقیم از کیف پول خود به اشتراک بگذارند.

نمونه هایی از توکن های استیکینگ خودکار

الگوراند (ALGO)

الگوراند یک پلتفرم تراکنش و ارز دیجیتال مقیاس پذیر، امن و غیرمتمرکز است. ALGO، ارز دیجیتال بومی پلتفرم، می تواند به صورت خودکار در بسیاری از کیف پول ها استیک شود.

Cosmos (ATOM)

Cosmos براساس الگوریتم PoS عمل می کند و کاربران می توانند توکن های ATOM را به صورت مستقیم از کیف پول خود به اشتراک بگذارند.

Decred (DCR)

Decred از مکانیسم ترکیبی PoW/PoS استفاده می کند. دارندگان DCR می توانند در فرایند تصمیم گیری شبکه شرکت کرده و برای آن پاداش دریافت کنند.

تفاوت بین استیکینگ خودکار و نگهداری ارزهای دیجیتال

فرایند استیکینگ و نگهداری ارزهای دیجیتال است با یکدیگر تفاوت هایی دارند. اولین تفاوت مدت زمان نگهداری ارز است. هنگام استیکینگ، یک دوره زمانی به شما داده می شود و موظف هستید تا پایان دوره مشخص شده، ارزها را استیکینگ کنید، اما زمان نگهداری ثابتی برای ارزهای دیجیتال تعیین نمی شود.

دسترسی به ارزهای نگهداری شده برای تجارت و خرید و فروش را می توان دومین تفاوت آن ها دانست. دسترسی به ارزهای استیکینگ شده امکان پذیر نیست و ارزها تا زمان مشخص شده مسدود می شوند. اگر آن ها در دسترس باشند و آن ها را معامله کنید، دیگر سودی دریافت نخواهید کرد.

اما در فرایند نگهداری ارزهای دیجیتال چنین محدودیتی وجود ندارد و می توانید هر زمان که بخواهید ارزهای نگهداری شده را معامله کنید.

تفاوت بین استیکینگ خودکار و نگهداری ارزهای دیجیتال

انواع روش های استیکینگ خودکار

دو روش استیکینگ وجود دارد: یکی قرار دادن ارزهای مورد نظر در منطقه ای امن مانند کیف پول که استیکینگ سرد شناخته می شود و دیگری قرار دادن ارز در صرافی ها. ذخیره ارزهای استیکینگ شده در صرافی به دو صورت استیکینگ قفل شده و استیکینگ انعطاف پذیر انجام می شود.

استیک سرد

استیکینگ سرد توانایی نگهداری و استیکینگ ارزهای مورد نظر در ولتی است که به اینترنت متصل نیست (به عنوان مثال ولت های سخت افزاری). برخی از کیف پول های نرم افزاری وجود دارند که ارز دیجیتال را به صورت آفلاین ذخیره می کنند و امنیت فوق العاده بالایی در ذخیره ارز ارائه می دهند.

نکته مهم این است که در طول دوره استیکینگ، به سرمایه گذاران پاداش داده می شود، اما پس از انتقال، دیگر پاداشی دریافت نخواهند کرد.

ذخیره ارزهای دیجیتال در صرافی

یکی دیگر از روش های استیکینگ خودکار، ذخیره ارزهای دیجیتال در صرافی است که به دو صورت انجام می شود:

استیکینگ قفل شده

با این روش، سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال را در صرافی های مطمئن نگه می دارند و بابت نگهداری آن ها تا پایان مدت زمان مشخصی سود پرداخت می شود، اما امکان معامله و خرید و فروش ارز با این نوع استیکینگ وجود ندارد.

اگر قصد دارید قبل از زمان تعیین شده ارزها را از حالت استیکینگ خارج کنید، می توانید گزینه Redeem را انتخاب کرده و ارزهای خود را رفع انسداد کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که شبکه بلاک چین شما را برای پرداخت زودهنگام دارایی های استیکینگ شده جریمه نمی کند و تنها سودی که برای استیکینگ دریافت کرده اید دیگر به شما تعلق نخواهد گرفت.

به عبارت دیگر، اگر قبل از امضای قرارداد قصد دارید دارایی دیجیتال را از حالت استیکینگ خارج کنید، هیچ سودی دریافت نمی کنید و تنها مبلغ اصلی دارایی در عرض چند روز تا چند هفته به حساب اصلی شما بازگردانده خواهد شد.

تفاوت بین استیکینگ خودکار و نگهداری ارزهای دیجیتال

استیکینگ انعطاف پذیر

این روش استیکینگ، مانند روش قفل کردن، نیاز به صرافی معتبر برای استیکینگ دارد؛ با این تفاوت که با این روش، ارزها دیگر قفل نمی شوند و می توانید در حین استیکینگ آن ها را معامله کنید. توجه داشته باشید که استیکینگ انعطاف پذیر سود کمتری در مقایسه با استیکینگ قفل شدن دارد.

سخن پایانی

فرایند استیکینگ خودکار ارزهای دیجیتال برای جلوگیری از افت ناگهانی قیمت و کاهش چشمگیر ریسک های منفی و با بهره گیری از ثبات قیمت طراحی شده است. علاوه بر این، به دلیل سیستم سوزاندن توکن، شبکه های بلاک چین کنترل کاملی بر عرضه دارند و این فرایند می تواند برای کنترل بهتر بسیار مؤثر باشد.

پرسش های متداول

این فرایند به کاربران پرمشغله و جدیدی که نمی توانند دارایی های خود را به صورت دستی کنترل کنند، کمک خواهد کرد. این مکانیسم در توکن هایی استفاده می شود که دارای ذخایر الاستیک هستند و از الگوریتم rebase استفاده می کنند. با استفاده از این نوع سپرده، هر چند دقیقه یک بار توکن های جدید تولید می شود.

این توکن ها در کیف پول به طور خودکار و دوره ای با هر تغییر (مثلاً 30 دقیقه) افزایش می یابند و نیازی به انجام فرایند به صورت دستی نیست. این توکن ها اغلب با APY های بسیار بالا و دوره های تأیید مکرر ارائه می شوند.

هنگام استیکینگ، یک دوره زمانی به شما داده می شود و موظف هستید تا پایان دوره مشخص شده، ارزها را استیکینگ کنید، اما زمان نگهداری ثابتی برای ارزهای دیجیتال تعیین نمی شود. دسترسی به ارزهای استیکینگ شده امکان پذیر نیست و ارزها تا زمان مشخص شده مسدود می شوند. اگر آن ها در دسترس باشند و آن ها را معامله کنید، دیگر سودی دریافت نخواهید کرد.

دو روش استیکینگ وجود دارد: قرار دادن ارزهای مورد نظر در منطقه ای امن مانند کیف پول که استیکینگ سرد شناخته می شود و قرار دادن ارز در صرافی ها. ذخیره ارزهای استیکینگ شده در صرافی به دو صورت استیکینگ قفل شده و استیکینگ انعطاف پذیر انجام می شود.

ادامه مطلب
عرضه اولیه استخر استیک (ISPO) چیست؟
عرضه اولیه استخر استیک (ISPO) چیست؟

در عصری که هر روزه پروژه های ارز جدیدی روی کار می آیند، باید روش های گوناگونی نیز برای جذب سرمایه برای این پروژه ها در نظر گرفته شود. از سوء شهرت عرضه اولیه سکه (ICO) در سال ۲۰۱۷ گرفته تا جریان سرمایه داری خطرپذیر (VC) در سال ۲۰۲۱ تا روی کار آمدن روش های گوناگون جذب سرمایه مانند عرضه اولیه استخر استیک (ISPO)، پروژه های کریپتوکارنسی نوظهور و امیدبخش همواره مسیر خود را در جاده جذب سرمایه برای ساخت محصولات ارز گشوده اند.

با این حال به منظور جذب سرمایه راهی جز مشارکت در الگوریتم های اجماع شبکه وجود نخواهد داشت. اگر بتوانید به طریقی از ارزهای دیجیتال بلااستفاده خود استفاده کرده و از طریق آن ها اطمینان حاصل کنید بلاک چینی که در آن سهام دارید، مرتباً بلوک های جدید تولید کرده و در ازای آن پاداش دریافت می کند، آیا چنین کاری نمی کنید؟ این دقیقاً همان کاری است که عرضه اولیه استخر استیک انجام می دهد. ISPO را می توان محصول فکری کاردانو دانست که یک بلاک چین با الگوریتم اثبات سهام (Proof of Stake) یا PoS است.

حال باید دانست این عرضه اولیه دقیقاً چیست و چطور کار می کند و مهم تر از همه اینکه چه تفاوتی با دیگر روش های سنتی جذب سرمایه در حوزه کریپتو دارد. برای پاسخ به این پرسش ها و بسیاری پرسش های دیگر، نخست به سراغ درک اصلی ترین روش های جذب سرمایه در حوزه ارزها می رویم.

انواع روش های تأمین بودجه کریپتو

چندین روش مختلف به منظور جذب سرمایه برای پروژه های ارز وجود دارد. اکنون دیگر دورانی که کارآفرینان بالقوه باید در صف به انتظار سرمایه گذاران می نشستند تا زندگی شان را تغییر دهند، گذشته است. اگرچه صنعت سرمایه داری خطرپذیر شاهد تغییرات عظیمی است و همچنان یکی از مطمئن ترین روش های جذب سرمایه برای پروژه های تکنولوژیک به شمار می رود، اکنون به لطف فناوری بلاک چین راه های جدیدتری پیش روی پروژه های کریپتو قرار گرفته است.

از همین رو، پروژه های فعال در این فضا متدهای مختلفی را برای جذب سرمایه به کار گرفته اند که در ادامه برخی از مشهورترین آن ها را بررسی می کنیم.

عرضه اولیه سکه (ICO)

شاید بتوان عرضه اولیه سکه را یکی از اصلی ترین راه های جذب سرمایه در بازار کریپتو دانست. به عنوان بخشی از یک ICO، با صدور توکن های یک پروژه و افتادن این توکن ها به دست سرمایه گذاران علاقه مند، پروسه جذب سرمایه کلید می خورد؛ برای مثال هنگامی که پروژه اتریوم به عرضه اولیه سکه خود اشتغال داشت، هدف آن جذب سرمایه گذاران برای مشارکت در این پروژه بود.

عرضه اولیه سکه (ICO)

این هدف گذاری بر مبنای تحقیقات فنی تیم اتریوم و برگه زرد نوشته شده برای آن صورت گرفته و به این معنا بود که سرمایه گذاران بالقوه با مطالعه ساز و کارهای اتریوم می توانستند به نحوه کارکرد پروتکل و بلاک چین آن پی ببرند. این امر به سرمایه گذاران فرصت مناسبی می داد تا زوایای مختلف پروژه را درک کنند و با شرکت در فرایند ICO به دریافت توکن های اولیه آن نائل شوند.

اگرچه برخی سرمایه های تولیدشده از محل ICO از دست رفت، شکی وجود نداشت که ICO روشی نوآورانه برای جذب سرمایه در کریپتو به ویژه در ابتدای شکل گیری این فضا بود. ICO اتریوم در ماه آگوست ۲۰۱۴ با قیمت ۳۱/۰ دلار به ازای هر توکن عرضه شد و با افزایش قیمتی بالغ بر ۱۶ میلیون دلار مواجه شد.

عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO)

IDO پروسه مشابهی را در جذب سرمایه در پیش گرفت و تفاوت آن با ICO در این است که در IDO سرمایه گذاران تنها زمانی اقدام به خرید سکه های یک پروژه می کنند که این توکن ها در فهرست صرافی های غیرمتمرکز (DEX ها) آورده شده باشند.

سرمایه گذاران درباره بازارسازهای خودکاری (AMM) مانند یونی سواپ (Uniswap)، سوشی سواپ (Sushiswap) و پنکیک سواپ (PancakeSwap) می توانند به آسانی توکن های در اختیار خود (از قبیل USDT) را با توکن اصلی پروژه معاوضه یا سواپ کنند.

عرضه توکن اوراق بهادار (STO)

STO یک روش کمتر شناخته شده برای جذب سرمایه کریپتوست. در این روش، عرضه عمومی اوراق بهادار دیجیتال و توکنیزه شده صورت گرفته و سپس این اوراق بهادار با عنوان دارایی هایی مانند اکوئیتی (Equity) یا اوراق بهادار با درآمد ثابت (Fixed income) استفاده می شوند.

با این حال به عنوان بخشی از فرایند STO، پروژه توکن های خود را در صرافی هایی که توکن های اوراق بهادار را در لیست خود دارند، وارد کرده است و کاربران می توانند این توکن ها را به کمک این صرافی ها خریداری کنند.

عرضه اولیه صرافی (IEO)

IEO کم وبیش مشابه IDO است؛ با این تفاوت جزئی که واسطه بین پروژه و سرمایه گذاران بالقوه آن مهره ای متمرکز (مانند یک صرافی یا لانچ پد) است. فرایند جذب سرمایه از طریق پلتفرم صرافی (مانند صرافی بایننس) صورت می گیرد و کاربران می توانند سرمایه در اختیار خود در صرافی را برای خرید این توکن ها به کار ببرند. بیشتر صرافی های متمرکز (CEX ها) مانند بایننس و FTX این قبیل رویدادهای جذب سرمایه را برای پروژه های نوظهور تسهیل می کنند.

عرضه اولیه استخر استیک (ISPO) چیست؟

MELD یکی از نخستین پروژه هایی بود که مدل ISPO را برای جذب سرمایه به کار بست. این پروژه ISPO را این گونه تعریف می کند: عرضه اولیه استخر استیک یا ISPO روشی با آزادی عمل بالا به منظور جذب سرمایه برای پروژه های ارز است.

عرضه اولیه استخر استیک (ISPO) چیست؟

در بلاگ MELD به تفصیل روش کار ISPO توضیح داده و اشاره شده است که کاربران چگونه می توانند توکن های ADA خود را به استخرهای استیک MELD واگذار (delegate) کرده و در ازای آن پاداش دریافت کنند. این پاداش دو قسم است: یکی ۱۰۰ درصد پاداش در قالب توکن های ADA و دیگری ۵۰ درصد پاداش ADA و ۵۰ درصد MELD.

این پروژه تاکنون مقدار بسیاری توکن MELD به ارزش ۸۰۰ میلیون را به عنوان پاداش به نمایندگان یا دلیگیتورها تخصیص داده است.

MELD چیست؟

MELD یک بانک غیرامانی ارز دیجیتال است که به شما امکان دریافت و اعطای وام از دارایی های ارز و ارزهای فیات را هم زمان می دهد. کاربران MELD همچنین این فرصت را خواهند داشت که با استیک کردن توکن های MELD خود از بازده سرمایه گذاری (yield) برخوردار شوند.

پروسه وام دهی در این پروژه مشابه دیگر استخرهای وام/ قرض در حوزه کریپتوست و کاربران به سادگی می توانند با ارائه وثیقه از این پلتفرم وام کریپتو دریافت کنند. به وام دهنده در این معامله به ازای قفل کردن سرمایه خود یک نرخ بهره تعلق می گیرد. MELD خدمات وام فیات را نیز در پلتفرم خود ارائه می دهد.

عرضه اولیه استخر استیک چگونه کار می کند؟

برای اینکه ISPO را درک کنیم، ابتدا لازم است با سازوکار عملکرد استخرهای استیک آشنا شویم. استخرهای استیک ساده ترین راه برای دستیابی به بازده در بازار ارزها هستند. پروتکل های ارزی که از مدل اجماع اثبات سهام تبعیت می کنند، برای پیشبرد بلاک چین خود بر استخرهای استیک اتکا دارند. در اینجا استخرها جایگزین ماینرها در بلاک چین های مبتنی بر الگوریتم اثبات کار (Proof of Work) شده اند.

در این فرایند، به جای اینکه ماینرها برای اعتبارسنجی تراکنش های شبکه ناگزیر از به کارگیری منابع محاسباتی باشند، کاربران در الگوریتم اثبات سهام، سرمایه (در فرم توکن بومی زنجیره) را به جای آن به کار می برند. سپس اعتبارسنجان یا ولیدیتورها (Validators) از این سهم (استیک) برای تأیید تراکنش ها و ایجاد بلوک های جدید در بلاک چین بهره می جویند.

اما از آنجا که سرمایه استیک شده اغلب قفل می شود و نمی توان از آن در جایی غیر از سیستم دیفای استفاده کرد، کاربران پاداش های استیکینگ را دریافت می کنند؛ یعنی عملاً همان بهره ای که از محل سرمایه استیک شده خود به دست می آورند.

درباره MELD، استخرهای استیک و پاداش هایی که به کاربران (نمایندگانی که سرمایه خود را در این استخرها استیک نموده اند) اختصاص یافته، استفاده می شود. در اصل تفاوت به کارگیری مدل ISPO با دیگر روش های معمول جذب سرمایه کریپتو در این است که تولید سرمایه در ISPO به نحوی صورت می گیرد که سرمایه های واگذارشده توسط آن ضبط و جمع آوری نمی شود.

درحقیقت MELD به عنوان یک رابط بین پاداش های استیکینگ به دست آمده از استخرهای استیک و پاداش های تعلق گرفته به نمایندگان یا دلگیتورها عمل می کرد. به این ترتیب نمایندگان پاداش های ADA ای را که طی فرایند استیکینگ به وجود آمده اند، ا برای خود نگه داشته و درعوض مقدار متناسبی از توکن های MELD را به کاربرانی که در ISPO مشارکت داشته اند، اعطا می کردند.

معنای این حرف آن بود که سرمایه گذاران بالقوه ای که قصد سرمایه گذاری روی پروژه را داشتند، نیازی نداشتند همه سرمایه خود را وقف پروژه کنند و به این ترتیب آن را در معرض خطر بی ارزش شدن قرار دهند. خطر قفل کردن سرمایه در بطن پروژه توسط خود پروژه رفع و رجوع شد. از آنجا که کاربران کنترل تام روی دارایی های خود داشتند، می توانستند هر زمان که خواستند سرمایه خود را برداشت کنند.

آیا ISPO با ICO متفاوت است؟

بله. ISPO با ICO فرق دارد؛ زیرا در عرضه اولیه استخر استیک نیازی نیست سرمایه گذاران بالقوه دارایی خود را در پروژه سپرده گذاری کنند و به این ترتیب با خطر راگ پول (rugpulled) شدن مواجه شوند. درعوض این کاربران سرمایه خود را وارد یک استخر استیک می کنند و پروژه تنها پاداش های استیکینگ را از استخر برداشت کرده و درمقابل به مقدار متناسب از طریق توکن های خود به کاربران پاداش می دهد.

این امر موجب می گردد شرایط برای سرمایه گذاران بسیار آسان تر شود. سرمایه گذارانس می توانند هر زمان که خواستند سرمایه خود را برداشت کنند و از این آزادی عمل نیز برخوردار خواهند بود که در هر تعداد رویداد جذب سرمایه که امکان دارد، مشارکت کنند.

همچنین اگر پروژه با شکست مواجه شود، سرمایه گذاران می توانند به راحتی دارایی های خود را از استخر استیک خارج کنند و تمامی اموال خود را باز پس بگیرند. به یاد داشته باشید در یک ICO، شما همه سرمایه ای را که می خواهید روی یک پروژه صرف کنید، وارد کار کرده و دیگر قادر به استفاده از آن در جای دیگر نخواهید بود.

درحالی که درباره ISPO مانند این است که سرمایه خود را در یک استخر استیک وارد کرده و از آن کسب درآمد (پاداش) کنید. اگر پروژه با بن بست مواجه شد، شما تنها پاداش های استیکینگ خود را از دست خواهید داد، اما سرمایه اصلی تان سر جای خود است و می توانید هر زمان خواستید آن را برداشت کنید. از سوی دیگر، درصورت موفقیت پروژه شما علاوه بر تمام سرمایه اولیه خود پاداش های به دست آمده در قالب توکن را نیز دریافت خواهید کرد.

استخر استیک MELD چیست؟

استخر استیک MELD چیست؟

این استخر در یکم جولای سال ۲۰۲۱ راه اندازی شد و شش ماه بعد در ۸ دسامبر به کار خود خاتمه داد. همه علاقه مندان به مشارکت در این پروژه این شانس را داشتند که به دلخواه خود هر میزان ADA را در مدت مورد نظر خود به استخر واگذار کنند.

از آنجا که این توکن ها به یک استخر استیک واگذار می شدند، دارندگان آن ها می توانستند هر زمان خواستند این توکن ها را برداشت کنند. به طور دقیق ارزش توکن های MELD ای که به عنوان پاداش برای مشترکان کنار گذاشته شد، معادل ۸۰۰ میلیون دلار بود. عرضه اولیه استخر استیک MELD دو جزء (استخر) را در خود جای داده است:

 • MELD1: این استخر تنها از توکن های MELD تشکیل شده است. به طور خلاصه اگر کاربران توکن های ADA خود را به این استخر واگذار می کردند، پاداش آن ها تنها در قالب توکن های MELD و توکن های ADA پرداخت می شد.
 • MELD2: این استخر به طور مساوی بین توکن های MELD و ADA تقسیم شده بود (۵۰ درصد هرکدام)؛ یعنی کاربران درصورت واگذاری سرمایه خود در این استخر می توانستند هم از پاداش توکن های MELD و هم ADA بهره مند شوند.

پاداش ها در روز آخر یعنی در ۸ دسامبر ۲۰۲۱ به کاربران ایردراپ شدند. هدف این شیوه جذب سرمایه به کارگیری سرمایه برای طیفی از مصارف مختلف عنوان شد. ISPO توکن MELD درمجموع ۳۲ دوره یا Epoch به طول انجامید و سرمایه با الگوی زیر برای مصارف مختلف صرف شد:

استخر استیک MELD چیست؟

این پروژه موفق شد طی ISPO خود بالغ بر 1 بیلیون ارزش معادل کاردانو را در استخرهای استیک جمع آوری کند که در نوع خود بی سابقه بود؛ چراکه از تمایل کاربران به کنترل بیشتر روی سرمایه خود حکایت می کرد.

هدف اولیه ای که MELD از ISPO خود داشت، این بود تا شیوه ای متفاوت از جذب سرمایه کریپتو را امتحان کند که پیش تر امتحان نشده بود. این امر به طور ویژه برای سرمایه دارانی که سرمایه خود را در ICO قفل کرده بودند، سودمند بود. درحقیقت ISPO راهی جایگزین برای سرمایه گذاری روی یک پروژه ارز را فارغ از دغدغه مخاطرات آن در اختیار این سرمایه گذاران قرار داد.

مثال هایی از ISPO

از زمان موفقیت عرضه اولیه استخر استیک MELD، این ISPO به شهرتی روزافزون دست یافت و اکنون هم پروژه ها و هم سرمایه گذاران از آن به ترتیب به عنوان متد اصلی خود در جذب سرمایه و سرمایه گذاری استفاده می کنند. یکی از شگرف ترین مزایای ISPO ها آن است که تنها توسط پروژه های جدی و ثابت قدم اخذ می شود و درنتیجه احتمال اینکه یک پروژه اقدام به کلاه برداری یا به اصطلاح راگ پول کردن سرمایه گذاران خود کند، بسیار کمتر خواهد بود.

MinSwap پروژه دیگری در بلاک چین کاردانوست که از متد مشابه برای جذب سرمایه استفاده می کند. ISPO مین سواپ متشکل از ۱۰ استخر استیک است. دیگر بلاک چین های مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام نیز می توانند از این مدل برای جذب سرمایه استفاده کرده و آن را به سازندگان پروتکل و سرمایه گذاران پروژه های مختلف در حوزه کریپتو عرضه کنند. اینکه تا چه اندازه ISPO ها در آینده به موفقیت دست خواهند یافت، تنها زمان مشخص خواهد کرد.

چگونه در عرضه اولیه استخر استیک مشارکت کنیم؟

توسعه دهندگان و سرمایه گذارانی که قصد دارند از ISPO به عنوان متدی برای جذب سرمایه برای پروژه خود استفاده کرده و یا در سرمایه گذاری مشارکت کنند، می توانند به ساخت یک استخر استیک همت اقدام کنند؛ در این صورت، سرمایه گذاران توکن های ADA خود را در استخر استیک می کنند و می توانند درصد پاداش های استیکنیگی را که می خواهند در قالب توکن های ADA دریافت کنند و همچنین درصد پاداش هایی را که برای پروژه خود در نظر گرفته اند، تعیین کنند.

همان طور که ملاحظه می کنید، هم توسعه دهندگان پروژه و هم سرمایه گذارانی که دستی در پروژه دارند، می توانند این درصد را تعریف کنند و از این نظر شفافیت کامل برقرار خواهد بود. درعوض، توسعه دهندگان نیز وعده درصد متناسبی از پاداش های استیکینگ را در قالب توکن های خود به افراد می دهند.

این توکن ها معمولاً در انتهای هر دوره یا Epoch به کیف پول سرمایه گذاران ایردراپ می شود. این امر متضمن آن است که پروژه مورد نظر بودجه مورد نیاز خود را دریافت کند و سرمایه گذاران بتوانند وجوه خود را روی این پروژه سرمایه گذاری کنند.

شما می توانید پروژه های در دست اجرای ISPO را روی زنجیره های مختلف دنبال کنند. از آنجا که کاردانو نخستین بلاک چینی به شمار می آید که این متد را به کار گرفته، ممکن است با پروژه هایی رو به رو شود که کاردانو را مدل پایه خود به کار می برند.

برای آگاهی از پروژه های نوظهور کاردانو توصیه می شود حتماً سری به وب سایت رسمی این بلاک چین بزنید. اکنون که با نحوه کارکرد ISPO آشنا شدیم، بد نیست به سراغ درک نحوه تولید پاداش با استفاده از استیک کردن ADA برویم. آشنایی با این فرایند درک شما از سازوکار این بلاک چین را تقویت می کند و به شما دید روشن تری درباره منبع بازگشت سرمایه می دهد.

چگونه در عرضه اولیه استخر استیک مشارکت کنیم؟

استخرهای استیک ADA چگونه کار می کنند؟

در یک بلاک چین مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام (PoS) استخرهای استیک یک جزء سازنده حیاتی قلمداد می شوند. اگرچه در این مورد کاربران نیز می توانند به طور مستقل عمل استیکینگ را انجام دهند، به طورکلی استخرهای استیک به مجموعه سرمایه های کاربران که بعدها در شبکه استفاده می شود (به اصطلاح دیپلوی می شود) اطلاق می گردد.

پس پاداش های به دست آمده از به کارگیری تمامیت استخر استیک در شبکه در میان تمام افرادی که در دیپلوی کردن نقش داشته اند توزیع خواهد شد، ما باید دانست استیک چیست و بازگشت سرمایه دقیقاً از کجا حاصل می شود؟ در یک بلاک چین مبتنی بر PoS، نیازی نیست کاربران از منابع محاسباتی برای تأیید بلوک های زنجیره استفاده کنند.

درعوض باید سرمایه خود را به شبکه بسپارند. سپس این سرمایه در شبکه به منظور گزینش اعتبارسنجان (ولیدیتورها) به کار می رود و به این ترتیب اعتبارسنجی بلوک بعدی کلید می خورد. طبیعتاً هرچه مبلغ سپرده فرد در شبکه بیشتر باشد، شانس بیشتری به منظور انتخاب آن فرد برای اعتبارسنجی وجود خواهد داشت و متعاقباً هرچه شانس برگزیده شدن بیشتر باشد، سود به دست آمده از استیکینگ برای فرد بالاتر خواهد بود.

از همین رو بسیاری از سرمایه گذاران تمامی سرمایه خود را از طریق یک استخر استیک وارد شبکه کرده و آن را استیک می کنند. با این کار شانس این افراد برای اینکه به عنوان اعتبارسنج تراکنش ها در شبکه انتخاب شوند، بسیار بالاتر از حالت عادی خواهد بود.

اکنون که سرمایه گذاران به سپرده گذاری سرمایه خود در شبکه اقدام کرده اند، می توان گفت این سرمایه «قفل شده» است؛ یعنی ارزش نقدینگی ندارد و نمی توان از آن در جای دیگری استفاده کرد. بلاک چین های PoS با این چالش بنیادی روبه رو بوده و با معرفی پروتکل های لیکوئید استیکینگ (Liquid Staking) درصدد رفع آن برآمده اند. با این حال همچنان چالش به قوت خود باقی است. به علاوه در پروسه طراحی مکانیک این زنجیره ها، درصد معینی از کریپتوکارنسی بومی شبکه به عنوان پاداش شبکه تعیین و کنار گذاشته می شود.

بنابراین می توان گفت پاداش های استیکینگ به عملکرد صحیح بلاک چین های PoS وابسته است و امنیت هریک از این شبکه ها مستقیم در گرو میزان سرمایه استیک شده خواهد بود. اگر سرمایه بیشتری وارد شبکه شده و استیک شود، انعطاف پذیری شبکه در برابر حملات کلاه برداران ارتقا خواهد یافت.

این انعطاف پذیری بیشتر موجب می شود پاداش های استیکینگ نیز از ثبات بیشتری برخوردار شوند و این راز موفقیت ISPO هاست. در یک ISPO تیپیک، تنها سرمایه ای که شما به پروژه اعطا می کنید، بازده سرمایه خودتان است؛ به عبارت دیگر در یک شبکه سالم، سهم (استیک) اولیه شما کاملاً دست نخورده باقی خواهد ماند.

سخن پایانی

بی شک ISPO ها یک متد امیدبخش برای جذب سرمایه کریپتو به شمار می آیند. به نظر می رسد ISPO در مقایسه با دیگر روش های سنتی قابلیت اتکای بیشتری دارد و این امر را می توان نتیجه مستقیم سهولت در استفاده و اعتمادپذیری این روش دانست.

ISPO به شما این آزادی عمل را می دهد تا هر زمان خواستید سرمایه خود را آن استیک (Unstake) کنید. این نه تنها به معنای محفوظ بودن سرمایه شماست، بلکه این سیگنال را نیز متبادر می کند که پروژه در غیاب سرمایه گذاران خود و استیک شدن سرمایه ها، بودجه ای نخواهد داشت.

اگرچه ISPO روشی امیدبخش در زمینه جذب سرمایه است، نباید فراموش کرد که این متد تازه در ابتدای راه خود قرار دارد و درست همان طور که ICO در آغاز بسیار آینده دار به نظر می رسید، ممکن است ISPO نیز به سرنوشت مشابه دچار شود. به علاوه، این آزمون و خطاها در پروتکل کاردانو انجام شده است که بخش قابل توجهی از توکن های آن (توکن های ADA) در شبکه استیک شده اند.

این امر دیپلوی کردن استخرهای استیک شبکه را آسان تر می کند و درنتیجه بر اثربخشی ISPO ها می افزاید. اگرچه ایده آل ما این است که پروسه مشابه را در بلاک چین های دیگر نیز شاهد باشیم، نباید فراموش کنیم که کاردانو اکوسیستم پرجنب و جوش زنجیره هایی مانند اتریوم و سولانا را ندارد؛ بنابراین نمی توان گفت صد درصد این متد روی دیگر زنجیره ها نیز موفق عمل خواهد کرد.

سوالات متداول

 • روش های تأمین بودجه پروژه های ارز دیجیتال چیست؟

عرضه اولیه سکه، عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز، عرضه اولیه توکن اوراق بهادار و عرضه اولیه صرافی.

 • عرضه اولیه استخر استیک چیست؟

این عرضه اولیه روشی با آزادی عمل بالا به منظور جذب سرمایه برای پروژه های ارز است؛ یعنی اینکه کاربران چگونه می توانند توکن های ADA خود را به استخرهای استیک MELD واگذار (delegate) کرده و در ازای آن پاداش دریافت کنند.

 

 

ادامه مطلب
استیک آوالانچ
چگونه از استیک ارز دیجیتال آواکس...

Avalanche یک بلاک چین با سرعت بالا و مقیاس پذیر است که امکان انجام تراکنش های تقریباً در لحظه و با کمترین کارمزد را برای علاقه مندان به ارزهای دیجیتال فراهم می کند. Avalanche به تازگی محبوب شده است. همچنین در حال حاضر 4.4 میلیارد دلار TVL یا همان ارزش کل قفل شده را دارد و رتبه چهارم را در میان سایر بلاک چین ها از نظر این شاخص دارد.

بیشتر ارزش این پروژه از Trader Joe می آید؛ یعنی پلتفرم معاملاتی در Avalanche که به عنوان یک پلتفرم معاملاتی غیرمتمرکز یک مرحله ای در نظر گرفته می شود. در این مقاله قصد داریم روش کسب درآمد از طریق استیک ارز دیجیتال آواکس (AVAX) را به شما عزیزان آموزش دهیم؛ پس همراه ما باشید.

منظور از استیک آواکس چیست؟

استیک ارز دیجیتال آواکس

منظور این کار قفل کردن آن در یک استخر سهام برای کسب سود است. در بیشتر بلاک چین های اثبات سهام (PoS)، استیکینگ فرایند مشارکت در اجماع شبکه است. برخلاف پروتکل های بلاک چین اثبات کار (PoW)، سیستم های غیرمتمرکز که از PoS به عنوان مکانیسم اجماع اصلی خود استفاده می کنند، نیازی به منابع محاسباتی کاربران را اعتبارسنجی تراکنش ها در شبکه ندارند.

در PoW، ماینرها که مسئول اعتبارسنجی تراکنش ها در شبکه هستند، باید برای شرکت در الگوریتم های اجماع محاسبات پیچیده ای را انجام دهند. سخت افزاری که به طور ویژه برای انجام این کار طراحی شده، مسئول ایجاد یک عدد تصادفی برای حل پازل یا الگوریتم است.

هنگامی که سخت افزار عدد را شناسایی می کند، تراکنش مرتبط با آن تأیید و به بلوک اضافه می شود. تنها کسانی که به این سخت افزار پیچیده دسترسی دارند یا به عبارت دقیق تر می توانند قیمت گزاف آن را بپردازند، می توانند در اجماع شبکه شرکت و برای انجام این کار پاداش دریافت کنند.

از سوی دیگر، در زنجیره های PoS، Delegator ها به هیچ سخت افزاری برای اعتبارسنجی تراکنش ها در شبکه نیاز ندارند. درعوض، آن ها تنها باید سرمایه خود را در شبکه نگه دارند. با شروع مقدار خاصی از توکن های قفل شده در بلاک چین می توانید برای اعتبارسنجی تراکنش ها، شرکت در رأی گیری درباره تصمیم های مهم و غیره در شبکه فعالیت کنید.

اما به دلیل نوسانات شدید بازار، قفل کردن سرمایه می تواند خطرناک باشد. همچنین شما به جای قفل کردن دارایی از آن برای سرمایه گذاری در بخش دیگری استفاده کرده و سود بیشتری کسب می کنید؛ بنابراین اگر به دنبال کسب سود هستید، شاید بهتر است سرمایه خود را در یک پروتکل De-Fi قرار دهید که در آن کنترل بیشتر و بازده بالاتری وجود دارد.

بنابراین موضوعی که در شبکه های مبتنی بر اثبات سهام اهمیت زیادی دارد، مقدار پاداشی است که به کاربران برای تشویق آن ها به حفظ سرمایه در شبکه، تعلق می گیرد.

استیک ارز دیجیتال آواکس چگونه است؟

استیکینگ AVAX مشابه هر توکن دیگری در بلاک چین مبتنی بر PoS است. هنگامی که یک اعتبارسنجی سهام خود را قفل می کند، شانس آن ها برای انتخاب شدن برای تأیید اعتبار بلوک بعدی با مقدار سرمایه قفل شده آن ها در شبکه متناسب است. همچنین مقدار پاداش دریافتی هم به مقدار سهام قفل شده بستگی دارد.

درواقع تا زمانی که شرکت کننده تراکنش های درست را تأیید می کند و در ۸۰ درصد مواقع منابع خود را در اختیار شبکه قرار می دهد، می تواند از شبکه پاداش دریافت کند. همچنین چندین شرط برای اعتبارسنجی یا Delegator در شبکه وجود دارد. یک اعتبارسنج باید حداقل 2000 AVAX برای شرکت در اجماع شبکه در اختیار داشته باشد؛ درحالی که شما برای تبدیل شدن به یک Delegator، باید 25 آواکس داشته باشید.

حداقل دوره استیکینگ دو هفته و حداکثر یک سال برای اعتبارسنجی و Delegator هاست. این شرایط تضمین می کند شبکه همیشه می تواند تراکنش ها را پردازش کند و شبکه را زنده نگه دارد، اما اگر اعتبارسنج یا Delegator متعهد نباشد و قوانین شبکه را رعایت نکند، ممکن است امنیت کل شبکه با خطر مواجه شود.

تفاوت Delegator و Validator چیست؟

استیک ارز دیجیتال آواکس

Delegator یا نماینده در هر شبکه PoS کسی است که سرمایه خود را در اختیار اعتبارسنج قرار می دهد تا Validator یا همان اعتبارسنج بتواند از آن برای مشارکت در اجماع شبکه استفاده کند. یک اعتبارسنج یا Validator یک استخر سهام یا فردی است که یک نود در شبکه را راه اندازی کرده است.

درواقع ولیدیتورها زمان، منابع و سرمایه کافی برای فعالیت به عنوان یک نود در شبکه را برای شرکت در پروتکل اجماع دارند، اما Delegator ها عموماً افرادی هستند که به دلیل کمبود دانش فنی، منابع یا حتی زمان نمی توانند به استقرار گره خود بپردازند.

اگر به عنوان اعتبارسنج در شبکه فعالیت دارید، در ازای زمان و انرژی ای که برای شبکه صرف می کنید، پاداش می گیرید. بعد از دریافت پاداش استیکینگ، باید سهم Delegator ها را پرداخت کنید.

آموزش کسب درآمد از استیک ارز دیجیتال آواکس

شما می توانید توکن های این ارز را به کمک روش های مختلف استیک کنید. ساده ترین راه این است که آن ها را در کیف پول رسمی Avalanche ذخیره کنید. بعد از نصب و ورود به کیف پول Avalanche، صفحه ای مشابه با عکس زیر می بینید:

استیک ارز دیجیتال آواکس

برای شرکت در استیکینگ، به تب Earn در قسمت سمت چپ بروید.

استیک ارز دیجیتال آواکس

همان طور که گفتیم، برای تبدیل شدن به یک Delegator باید حداقل 25 و برای اجرای یک نود اعتبارسنجی 2000 AVAX داشته باشید، اما چگونه توکن AVAX به دست آوریم؟ شما می توانید این توکن را از صرافی های مختلف خریداری کنید و به زنجیره Avalanche انتقال دهید یا اینکه می توانید با تبدیل یک دارایی به AVAX در Trader Joe، توکن دریافتی را به کیف پول Avalance انتقال دهید.

آموزش خرید AVAX در کوکوین

چطور با تخفیف کارمزد در کوکوین ثبت نام کنیم؟

بدون نیاز به vpn و vps در صرافی کوکوین وارد شوید و خرید و فروش خود را انجام دهید.
برای ثبت نام و استفاده از صرافی کوکوین، کد تخفیف کارمزد معاملاتی را با وارد کردن کد rJ7UMYS در قسمت ریفرال (referral)، هدیه بگیرید.
برای شروع از لینک زیر وارد شوید:

همین الان در صرافی کوکوین ثبت نام کنیدثبت نام

 

KuCoin یک صرافی ارز دیجیتال است که با هدف ارائه پلتفرمی برای انجام تراکنش های راحت و امن ایجاد شده است. این صرافی پلتفرم کاربری آسان، معاملات ایمن، پشتیبانی 24/7 مشتری، کارمزد تراکنش کم و برداشت سریع دارد. در ادامه نحوه خرید ارز دیجیتال از صرافی کوکوین را به شما عزیزان آموزش می دهیم.

یک حساب کاربری در صرافی کوکوین ایجاد کنید

اولین کاری که باید برای خرید ارز دیجیتال در KuCoin انجام دهید، ایجاد یک حساب کاربری است. برای این کار لازم است وارد سایت رسمی این صرافی شوید. بعد از کلیک روی گزینه sign up به صفحه ای وارد می شوید که باید ایمیل و رمز عبور خود را وارد کنید. بعد از واردکردن اطلاعات صحیح و اعلام توافق با قوانین صرافی، روی دکمه Next کلیک کنید.

استیک ارز دیجیتال آواکس

در این مرحله کادر جدیدی ظاهر می شود که از شما می خواهد با کشیدن دکمه دایره به سمت راست، پازل را کامل کنید.

استیک ارز دیجیتال آواکس

در مرحله بعد از شما خواسته می شود صندوق ورودی ایمیل خود را چک کنید.

استیک ارز دیجیتال آواکس

صندوق ورودی خود را بررسی کنید، پیام اعتبارسنجی حساب KuCoin را بیابید و روی لینک قرار داده شده در ایمیل کلیک کنید. با این کار بار دیگر به صفحه کوکوین بازمی گردید.

استیک ارز دیجیتال آواکس

احراز هویت دومرحله ای در کوکوین

احراز هویت دومرحله ای، همچنین به عنوان 2FA شناخته می شود. یک لایه امنیتی اضافی یا حفاظت اضافی است که ما از آن به عنوان احراز هویت چندعاملی یاد می کنیم. با استفاده از این قابلیت نه تنها نام کاربری و رمز عبور برای ورود به حساب کاربری لازم است، بلکه به بخشی از اطلاعاتی که تنها یک کاربر در اختیار دارد هم نیاز است. فرایند 2FA به کاهش جرائمی مانند سرقت هویت و همچنین فیشینگ از طریق ایمیل کمک می کند.

در صرافی ها، اطلاعات اضافی به شکل یک کد یا توکن در اختیار کاربر قرار داده می شود. این کد را می توان با پیامک در تلفن همراه کاربر یا به کمک برنامه هایی مانند Google Authenticator یا Authy دریافت کرد.

برای فعال کردن قابلیت احراز هویت دومرحله ای، باید وارد حساب خود شوید. به محض آنکه وارد شوید، اولین کادری که ظاهر می شود، امنیت حساب است که از شما می خواهد 2FA را فعال کنید. در ای مرحله روی Bind 2-step verification کلیک کنید.

استیک ارز دیجیتال آواکس

بعد از تهیه پشتیبان از کلید حساب کاربری خود، روی گزینه Next کلیک کنید.

استیک ارز دیجیتال آواکس

بارکد را با استفاده از برنامه Google Authenticator خود اسکن کرده و کد تأیید 6 رقمی را تایپ کنید. برای ادامه روی Submit کلیک کنید.

سپس یک پیام تأیید خواهید دید که به شما توصیه می کند برای حفظ امنیت حساب KuCoin خود، Google 2FA را باز نکنید.

استیک ارز دیجیتال آواکس

تأیید هویت در کوکوین

پس از تأیید امنیت در حساب KuCoin خود، می توانید به تأیید هویت خود ادامه دهید. ابتدا با تنظیم سؤالات امنیتی شروع کنید.

استیک ارز دیجیتال آواکس

پس از انتخاب سؤالات امنیتی، باید حساب ایمیل خود را تأیید کنید.

استیک ارز دیجیتال آواکس

روی کادر Confirm یا لینک پیوست شده به پیام کلیک کنید.

استیک ارز دیجیتال آواکس

این لینک باید شما را به صفحه KuCoin هدایت کرده و تأیید کند که ایمیل شما تأیید شده است.

استیک ارز دیجیتال آواکس

سپس باید KYC را انجام دهید. نوع حسابی را که در حال KYC آن هستید، انتخاب کنید. در این مثال ما انتخاب می کنیم که یک حساب شخصی ایجاد کنیم. برای ادامه روی آیکون دایره آبی رنگ کلیک کنید.

استیک ارز دیجیتال آواکس

سپس صفحه قوانینی را که باید رعایت کنید، نمایش داده می شود. روی Continue کلیک کنید.

استیک ارز دیجیتال آواکس

فرم را با دقت پر کرده و براساس دستورالعمل یک ID وارد کنید. روی دایره آبی رنگ کنار اطلاعاتی که روی آن کار می کنید، کلیک کنید.

استیک ارز دیجیتال آواکس

هنگامی که به روزرسانی تمام شد، وضعیت باید به عنوان تکمیل شده تغییر یابد.

استیک ارز دیجیتال آواکس

اگر «Account Security» را مرور کنید، باید ببینید هر مرحله به عنوان تکمیل شده علامت گذاری شده است.

استیک ارز دیجیتال آواکس

وقتی به «Overview» می روید، باید وضعیت کلی تأیید حساب را نیز ببینید. پس از تأیید و تأیید KYC توسط KuCoin، حساب شما به «تأییدشده» تغییر می کند.

استیک ارز دیجیتال آواکس

حساب کاربری خود را شارژ کنید

یکی از مهم ترین نکاتی که درباره صرافی کوکوین باید در نظر داشته باشید این است که شارژ حساب کاربری تنها با استفاده از ارزهای دیجیتال یعنی تتر و بیت کوین امکان پذیر است. برای شارژ حساب رمزارزی را که دارید، در بخش Assets جست وجو کنید. بعد از انتخاب رمزارز مدنظرتان، روی Deposit کلیک کنید.

استیک ارز دیجیتال آواکس

آدرس کیف پول خود را وارد کرده یا کیو آر کد را اسکن کنید.

استیک ارز دیجیتال آواکس

پس از شارژ حساب کوکوین می توانید با مراجعه به بخش Markets برای خرید AVAX اقدام کنید.

آموزش استیک کردن AVAX در کوکوین

این کار فرایندی سریع و بدون دردسر است و می تواند به کمک تلفن یا مرورگر وب شما انجام شود. برای انجام این کار، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. وارد حساب کاربری خود در KuCoin شوید.
 2. روی تب Earn در بخش تسک بار کلیک کنید.
 3. ارز دیجیتالی را که می خواهید استیک کنید، جست وجو کنید. در مورد مثال ما، باید ارز دیجیتال AVAX را بیابید.
 4. برای مشاهده شرایط مختلف موجود روی فلش رو به پایین خاکستری کلیک کنید.
 5. روی دکمه سبز رنگ «Subscribe» در سمت راست کلیک کنید.
 6. شرایط قرارداد را با دقت بخوانید.
 7. مبلغی را که می خواهید استیک کنید وارد کنید.
 8. روی «Subscribe» کلیک کنید.

درصد سود سالانه (APY) استیکینگ AVAX

تمام زنجیره های اثبات سهام، APY های مختلفی برای استیکینگ منحصر به خود در نظر گرفته اند؛ برای مثال Avalanche حدود 9.41 درصد APY را برای کاربران خود در نظر گرفته است؛ بنابراین هنگامی که AVAX خود را سپرده می کنید، پاداش ها در پایان هر بازه زمانی طبق این APY به کیف پول شما منتقل می شوند.

به یاد داشته باشید با پیوستن تعداد بیشتری Validator یا delegator به شبکه، احتمال آسیب پذیری شبکه کمتر می شود. همچنین نرخ سودی که به کاربران پرداخت شده نیز ثابت تر می شود. برخلاف سایر پروتکل های DeFi، احتمال اینکه از استیک کردن AVAX سود ثابتی دریافت کنید، بیشتر است؛ زیرا بیش از هر عامل دیگری به تورم شبکه (تعداد Validator در شبکه) متکی است؛ درنتیجه شبکه از تغییرات احساسی بازار و خبرهای منتشرشده بیشتر از هر شبکه دیگری در امان بوده و احتمال نوسانات عمده در آن کمتر است.

ماشین حساب محاسبه پاداش استیک ارز دیجیتال آواکس

برای محاسبه میزان پاداشی که از استیک کردن AVAX دریافت می کنید، می توانید از ماشین حسابی که برای این کار تعبیه شده است، استفاده کنید. این ماشین حساب را Staking Rewards ایجاد کرده است و امکانات مشابهی را برای چندین زنجیره دیگر از جمله اتریوم و سولانا ارائه می دهد.

همان طور که در تصویر زیر نشان داده شده است، می توانید مقدار AVAX/USD و مدت زمان استیک کردن را انتخاب کنید و در پایان تصمیم بگیرید که آیا می خواهید نود اعتبارسنجی خود را اجرا کنید یا به عنوان delegator فعالیت داشته باشید.

استیک ارز دیجیتال آواکس

وب سایت رسمی AVAX تعداد به روز و دقیق اعتبارسنج ها را مشخص می کند. در حال حاضر تقریباً 264 میلیون توکن AVAX در شبکه استیک شد ه اند.

استیک ارز دیجیتال آواکس

استخرهای استیک ارز دیجیتال آواکس

استخرهای استیکینگ، وجوه delegator ها را جمع آوری و سپس آن ها را به کمک نودهای اعتبارسنجی خود در شبکه واریز می کنند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که وجوه خود را در اختیار استخر قرار دهید و سپس پاداشی را که از استیکینگ دریافت کنید، به طور متناسب میان همه delegator ها توزیع کنید.

تنها چالشی که کاربران درباره استخرهای staking با آن مواجه هستند، مربوط به زمان و عملکرد اعتبارسنجی است. همان طور که پیش از این گفتیم، Avalanche به اعتبارسنجی نیاز دارد که زمان آپ تایم و عملکرد شبکه حداقل 80 درصد داشته باشد. این عامل بر تعداد دفعات انتخاب validator برای تأیید تراکنش های شبکه تأثیر می گذارد.

بنابراین، قبل از اینکه استخری را برای استیکینگ AVAX انتخاب کنید، باید از درستی عملکرد نودهای موجود در استخر مطمئن شوید. اگر validator مشکوک به هرگونه رفتار نادرست باشد، مانند حمله به شبکه، بخشی از سرمایه آن ها کاهش می یابد. مقدار کاهش به درجه اختلال عملکرد بستگی دارد.

برای بررسی سلامت validator، به Node ID آن ها نیاز دارید که با استفاده از آن می توانید به AllNodes بروید و عملکرد گذشته یک نود خاص را بررسی کنید.

استیک ارز دیجیتال آواکس

برخی استخرهای سهام در Avalanche مانند ITC شناسه Node خود را به راحتی در اختیار کاربران قرار می دهند. شما می توانید با validator ها ارتباط برقرار کنید و برای شفافیت بیشتر Node ID آن ها را درخواست کنید.

چالش های استیک ارز دیجیتال آواکس

همان طور که گفته شد، وقتی دارایی خود را به یک استخر سهام واگذار می کنید یا یک نود validator را اجرا می کنید، دارایی خود را در شبکه قفل می کنید؛ درنتیجه شما دیگر به دارایی خود دسترسی ندارید و نمی توانید از آن جای دیگری استفاده کنید؛ بنابراین شما در معرض خطر کاهش ارزش دارایی قفل شده در طول زمان به دلیل شرایط حاکم بر بازار هستید.

درحالی که برخی بلاک چین ها اصرار دارند بازده سهام برای جبران این ریسک کافی است، به دلیل نوسانات بازار این ادعا عملاً نادرست است. از آنجا که APY ها معمولاً پایین هستند و برای بیشتر زنجیره های PoS بین 6 تا 9 درصد است، سرمایه گذاری برای مدت کوتاهی منطقی نیست؛ بنابراین باید کسب سود مناسب باید حداقل 1 سال دارایی خود را استیک کنید تا پاداش خوبی به دست آورید.

خلاصه مطلب

استیک ارز دیجیتال آواکس روشی مطمئن برای کسب سود از دارایی است که فعلاً نیازی به آن ندارید. برای استیک کردن AVAX و شروع فعالیت حداقل به ۲۵ AVAX برای تفویض اختیار هستید. با توجه به اینکه بسیاری از پروژه های ارز دیجیتال در حال استفاده از شبکه اثبات سهام هستند، محبوبیت استیکینگ به عنوان یک روش کسب درآمد هم در حال افزایش است.

سوالات متداول

منظور از این کار قفل کردن آن در یک استخر سهام برای کسب سود است.

شبکه AVAX حدود 9.41 درصد APY (درصد سود سالیانه) را برای کاربران خود در نظر گرفته است.

قبل از این کار باید از درستی عملکرد نودهای موجود در استخر مطمئن شوید. اگر validator مشکوک به هرگونه رفتار نادرست باشد، مانند حمله به شبکه، بخشی از سرمایه آن ها کاهش می یابد. مقدار کاهش به درجه اختلال عملکرد ایجادشده بستگی دارد. برای بررسی سلامت validator، به Node ID آن ها نیاز دارید که با استفاده از آ ن ها می توانید به AllNodes بروید و عملکرد گذشته یک نود خاص را بررسی کنید.

ادامه مطلب
سایت های استیکینگ ارز دیجیتال
15 سایت برتر استیکینگ ارز دیجیتال...

استیکینگ در ارزهای دیجیتال، مخصوص شبکه های اثبات سهام است؛ مانند ایجاد یک حساب بانکی در سیستم مالی سنتی که به وجه موجود در آن، بعد از مدت زمان مشخصی سود تعلق می گیرد. زمانی که کاربران دارایی های دیجیتال خود را برای مدت معینی با هدف حفظ امنیت شبکه استیک می کنند، در ازای انجام این کار از شبکه پاداش دریافت می کنند؛ زیرا با استیک کردن، شبکه قادر به انجام و پردازش تراکنش های بیش تری است و خود را در برابر حملات تقویت می کند. به همین دلیل، استیکینگ در بین علاقه مندان ارزهای دیجیتال، به عنوان یک روش ایدئال برای کسب درآمد پسیو تبدیل شده است. با توجه به اهمیت این روش برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال، در ادامه به معرفی بهترین سایت های استیکینگ در دنیا خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

در میان انواع پلتفرم های استیکینگ، تعداد زیادی صرافی ارز دیجیتال هم قرار دارد که امکان کسب درآمد پسیو را از طریق ارزهای دیجیتال برای کاربران خود فراهم می کند. این صرافی ها درمقایسه با یک پلتفرم اختصاصی استیکینگ، نیازی به KYC ندارند و به راحتی می توانید به تبادل و ترید رمزارزها مشغول شوید. برای آشنایی با بهترین سایت های استیکینگ در دنیا، در ادامه همراه ما باشید.

بهترین سایت های استیکینگ ارز دیجیتال در دنیا

1- صرافی کوکوین (Kucoin)

سایت های استیکینگ ارز دیجیتال

دلیل انتخاب: مناسب برای کاربران ایرانی.

صرافی کوکوین به عنوان صرافی مستقر در سنگاپور، اولین پلتفرم معاملاتی ای بود که در سال 2019 استیکینگ نرم (soft staking) را معرفی کرد. درحال حاضر، کاربران می توانند طیف گسترده ای از دارایی ها را در KuCoin به اشتراک بگذارند؛ ازجمله دارایی هایی که در دیگر پلتفرم های معتبر پیدا نخواهید کرد. کوکوین از این رمزارزها برای استیکینگ پشتیبانی می کند: Algorand (ALGO) ،Aion (AION) ،Cosmos (ATOM) ،EOS (EOS) ،Tron (TRX) ،Internet of Services (IOST) ،Neblio (NEBL) ،DeepOnion (ONION) ،(NRG) Energi ،NULS (NULS) ،TomoChain (TOMO) ،Loom Network (LOOM) ،(LOKI) Loki ،V Systems (VSYS)، WAN (Wanchain) ،Tezos (XTZ) و PIVX (PIVX).

پاداش هایی که با استیکینگ در صرافی کوکوین به کاربران تعلق می گیرد، بسیار متنوع است. روش های کسب پاداش از درآمد تبلیغات، پس انداز یا استیکینگ که همگی بخشی از KuCoin Earn هستند، متغیر است. سود ثابت برای اتریوم 2.0، سالانه تقریباً 4.7 درصد است.

امکانات:

 • مناسب برای کاربران ایرانی؛
 • امکان کسب پاداش و سود از طریق روش های مختلف علاوه بر استیکینگ.

مشخصات کلیدی:

 • سال تأسیس: 2013؛
 • نرخ پاداش: 5 الی 10 درصد؛
 • انتخاب گسترده ای از ارزهای دیجیتال واجد شرایط برای کسب درآمد بهره را ارائه می دهد؛
 • کسب سود از استیک کردن استیبل کوین های محبوب مانند تتر (USDT) و USD Coin (USDC)؛
 • امکان استیکینگ بیش از پنجاه رمزارز؛
 • قابلیت استیکینگ اتریوم.

2- صرافی اوککس (okx)

سایت های استیکینگ ارز دیجیتال

دلیل انتخاب: مناسب برای کاربران ایرانی.

صرافی اوککس به دلیل ارائه ابزارهای معاملاتی ارزهای دیجیتال و جفت ارز های معاملاتی متنوع، به عنوان یک صرافی پیشرو در سراسر جهان شناخته می شود. با استفاده از Visa، Mastercard یا سایر روش های پرداخت، می توانید بیش از سی ارز محلی را در عرض چند دقیقه به BTC، ETH، USDT و یا سایر ارزهای دیجیتال تبدیل کنید. در این صرافی، می توانید با انواع جفت ارزهای دیجیتال، ابزارهای معاملاتی مشتقه و انواع سفارش ها مانند لیمیت اوردر، استاپ اوردر، سفارش iceberg و یا سفارش بازار، به شکل کارآمدتری انواع ارزهای دیجیتال را معامله کنید.

علاوه بر این، ابزارهای مالی پیشرفته برای وام دادن یا استقراض بیت کوین و ارزهای دیجیتال به شما این امکان را می دهد که هم زمان با سرمایه گذاری بلندمدت، سبد ارزهای دیجیتال خود را متنوع کنید.

امکانات:

 • دوره‎های زمانی مختلف برای استیکینگ؛
 • مناسب برای کاربران ایرانی؛
 • پشتیبانی از رمزارزهای مختلف برای استیکینگ مانند BTC، ETH، ZBC، LAT و MINA.

مشخصات:

 • امکان استیکینگ به صورت منعطف (Flexible)؛
 • دوره استیکینگ: 15 الی 120 روز؛
 • APY: از 5 الی 80 درصد؛
 • پرداخت سود تنها دو روز بعد از ثبت نام در پلتفرم.

3- صرافی کوینکس (Coinex)

سایت های استیکینگ ارز دیجیتال

دلیل انتخاب: مناسب برای کاربران ایرانی.

کوینکس یکی دیگر از صرافی های معتبر است که امکان استیکینگ و کسب سود از طریق ارزهای دیجیتال مبتنی بر اجماع اثبات سهام را برای کاربران فراهم کرده است. شناخته شده ترین ارز دیجیتالی که ممکن است روی آن سرمایه گذاری کنید، اتریوم (ETH) است اما این صرافی از دیگر رمزارزها نیز برای استیکینگ پشتیبانی می کند. این ارزها عبارتنداز:

 • کاردانو (ADA)؛
 • سولانا (SOL)؛
 • لونا (LUNA)؛
 • Avalanche(AVAX)؛
 • پولکادات (DOT).

برای استیک کردن در صرافی کوینکس، ابتدا باید دارایی خود را به کیف پول اسپات و سپس آن را به کیف پول فایننس انتقال دهید. محاسبه سود از روز دوم انجام می شود؛ یعنی در روز اول که ارز به کیف پول فایننس انتقال داده می شود، هیچ سودی به کاربر تعلق نمی گیرد.

4- تراست ولت (Trustwallet)

سایت های استیکینگ ارز دیجیتال

دلیل انتخاب: مناسب برای کاربران ایرانی.

تراست ولت یکی از انواع کیف پول های ارز دیجیتال است که امکان استیکینگ رمزارزها را نیز به خود اضافه کرده است. براساس آنچه که در وب سایت رسمی این ولت گفته شده است، امکان دریافت بیش از 11 درصد سود سالانه از طریق این پلتفرم برای کاربران وجود دارد. درحال حاضر، تراست ولت از ارزهای زیر برای استیکینگ پشتیبانی می کند:

 • بایننس کوین (BNB)؛
 • (TRX) TRX TRON؛
 • (XTZ) XTZ Tezos؛
 • (ATOM) ATOM COSMOS؛
 • (LUNA) LUNA Terra؛
 • (VET) VET VeChain؛
 • (CLO) CLO Callisto؛
 • اسمز OSMO (OSMO)؛
 • کاوا (KAVA)؛
 • (TOMO) TOMO TomoChain؛
 • (IOTX) IOTX IoTeX؛
 • (ALGO) ALGO Algorand.

باتوجه به کوین یا توکنی که انتخاب می کنید و همچنین اعتبارسنجی هایی که ارائه می شوند، پاداش های استیکینگ متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، پاداش استیکینگAlgorand از 4.88 تا 6 درصد APR (نرخ درصدی سالیانه) است.

5- صرافی هات بیت (Hotbit)

سایت های استیکینگ ارز دیجیتال

دلیل انتخاب: مناسب برای کاربران ایرانی.

هات بیت یکی از صرافی هایی است که برای استیکینگ ارزهای دیجیتال، وعده پرداخت سود از 2 الی 100 درصد به صورت سالانه می دهد. این صرافی فعالیت خود را از سال 2018 آغاز کرده است و به دلیل پشتیبانی از طیف گسترده ای از ارزهای دیجیتال، حجم معاملاتی که از طریق آن انجام می شود، بسیار زیاد است. همین موضوع باعث می شود تا پاداشی هم که برای استیکینگ به کاربران پرداخت می شود، بالا باشد.

مشخصات کلیدی:

 • تأسیس: 2018؛
 • APY: متغیر در طی یک سال.

6- صرافی بای بیت (Bybit)

سایت های استیکینگ ارز دیجیتال

دلیل انتخاب: مناسب برای کاربران ایرانی.

بای بیت یک پلتفرم مشتقات ارزهای دیجیتال است که انواع ابزارهای پیچیده معاملاتی را ارائه می دهد. صرافی bybit به عنوان یکی از بهترین و امن ترین صرافی های ارز دیجیتال شناخته می شود که تعهد داده است هیچ زمان از دسترس خارج نشود. درواقع، صرافی تمام اقدامات حیاتی برای جلوگیری از خرابی سرور را انجام دهد. این مشکلی است که بسیاری از صرافی ها باید با آن دست و پنجه نرم کنند، به خصوص زمانی که بسیاری از کاربران می خواهند به طور هم زمان معامله کنند.  Bybitادعا می کند که می تواند صدهزار TPS (تراکنش در ثانیه) را پردازش کند که بسیار سریع تر از سایر صرافی ها است.

بای بیت به عنوان یکی از بهترین پلتفرم های استیکینگ کریپتو، به کاربران این امکان را می دهد که ارز دیجیتال خود را با حداقل ریسک به اشتراک بگذارند. این صرافی برای استیبل کوین هایی، مانند USDT و USDC، تا 5 درصد پاداش می دهد. کاربران می توانند بین سپرده های انعطاف پذیر یا سپرده های ثابت سی یا شصت روزه یکی را انتخاب کنند.

امکانات:

 • کم ریسک ترین صرافی برای استیکینگ رمزارزها؛
 • دوره‎های زمانی مختلف برای استیکینگ؛
 • مناسب برای کاربران ایرانی.

مشخصات کلیدی:

 • تأسیس: 2018؛
 • انواع استیکینگ: منعطف (Flexible)، قفل شده (Locked) و دیفای (Defi)؛
 • دوره استیکینگ: حداکثر سی یا شصت روز؛
 • APY: برای استیبل کوین ها تا 5 درصد.

7- صرافی بایننس (Binance)

سایت های استیکینگ ارز دیجیتال

دلیل انتخاب: به طورکلی، بهترین برای استیکینگ کریپتو

بایننس در مجموع بهترین پلتفرم برای استیکینگ ارزهای دیجیتال است. پلتفرم بایننس که در سال 2017 راه اندازی شد، درحال حاضر از نظر حجم معاملات، پیشروترین صرافی دارایی دیجیتال در جهان است. درحال حاضر، این صرافی امکان انجام بیش از 65 میلیارد دلار در روز را برای تمامی کاربران در سراسر جهان فراهم کرده است. پلتفرم استیکینگ ارز دیجیتال بایننس، Binance Earn نام دارد.

امکانات:

 • صدها پروژه برای کسب درآمد؛
 • کارمزد صفر؛
 • نرخ بهره بالا.

مشخصات کلیدی:

 • تأسیس: 2017؛
 • انواع استیکینگ: منعطف (Flexible)، قفل شده (Locked) و دیفای (Defi)؛
 • کارمزد استیکینگ: صفر؛
 • دوره استیکینگ: حداکثر نود روز؛
 • رمزارزهای پشتیبانی شده: اکثر ارزهای PoS؛
 • APY: متغیر؛
 • زمان پرداخت سود: روزانه.

8- کیف پول زنگو (ZenGo)

سایت های استیکینگ ارز دیجیتال

دلیل انتخاب: ایمن ترین کیف پول Web3 برای استیکینگ کریپتو.

ZenGo اولین کیف پول Web3 است که امنیت آن توسط بیومتریک رمزگذاری شده تأمین می شود. درحالی که این فناوری سال هاست توسط مؤسسات میلیارد دلاری استفاده می شود، ZenGo اولین کیف پولی است که این ویژگی های امنیتی پیشرفته را به عنوان کیف پول رمزنگاری ارائه می کند. فرایند احراز هویت دو عاملی ZenGo تضمین می کند که 1) هیچ کس جز شما نمی تواند دارایی شما را کنترل کند. 2) از کیف پول شما بک آپ گرفته می شود؛ بنابراین، حتی اگر تلفن خود را گم کنید، می توانید دارایی خود را از طریق یک فرایند تأیید هویت دو مرحله ای ساده بازیابی کنید. در صورتی که سؤال یا مشکلی با کیف پول خود داشتید، می توانید به صورت 24 ساعته در هفت روز هفته با بخش پشتیبانی در ارتباط باشید. درحال حاضر، کیف پول ZenGo از بیش از هفتاد دارایی ازجمله بیت کوین، اتریوم و تزوس پشتیبانی می کند.

امکانات:

 • امن ترین کیف پول در Web3؛
 • بدون نیاز به KYC؛
 • پشتیبانی 24 ساعته در هفت روز هفته درون برنامه ای و لایو؛
 • پشتیبانی از بیش از هفتاد نوع رمزارز؛
 • APY: تا 8 درصد برای رمزارزهای بیت کوین، اتریوم و استیبل کوین ها.

مشخصات کلیدی:

 • قیمت: رایگان؛
 • قابل استفاده: در سراسر جهان؛
 • انواع استیکینگ: منعطف (Flexible)، قفل شده (Locked) و دیفای (Defi)؛
 • کارمزد taking: صفر؛
 • دوره استیکینگ: ندارد؛
 • رمزارزهای پشتیبانی شده: Tezos، مستقیماً از طریق برنامه، Ethereum و هر توکن ETH با استفاده از WalletConnect؛
 • APY: متغیر؛
 • زمان پرداخت سود: چند بار در روز.

9- کیف پول MyCointainer

سایت های استیکینگ ارز دیجیتال

دلیل انتخاب: پشتیبانی از تعداد زیادی رمزارز برای استیکینگ.

MyCointainer به شما این امکان را می دهد که تمام رمزارزهای خود را در یک کیف پول ذخیره کنید و با حداقل تلاش، درآمد پسیو کسب کنید. این پلتفرم راه های متعددی برای کسب ارز دیجیتال ازجمله سپرده گذاری، مسترنود، ایردراپ، کش بک و.. ارائه می دهد. در میان بهترین سایت های استیکینگ در دنیا، MyCointainer یکی از پلتفمرهایی است که نرخ بالایی از ARY را به کاربران خود پیشنهاد می دهد.

امکانات:

 • پلتفرمی با کاربری آسان برای تمامی افراد؛
 • پشتیبانی از بیش از هزار رمزارز؛
 • دارای بهترین APY در بازار؛
 • یک پلتفرم دارای مجوز با امکان سپرده گذاری ارز فیات؛
 • درآمد غیرفعال از طریق سپرده گذاری یا استیک کردن ارز دیجیتال.

مشخصات کلیدی:

 • تأسیس: 2018؛
 • انواع استیکینگ: منعطف (Flexible) و قفل شده (Locked)؛
 • کارمزد استیکینگ: به دارایی بستگی دارد. برای برخی از دارایی ها، نرخ کارمزد صفر است؛
 • دوره استیکینگ: ندارد؛
 • رمزارزهای پشتیبانی شده: بیش از صد رمزارز (شامل SOL، ADA، USDT و DOT)؛
 • APY : متغیر با حداکثر 101درصد APY؛
 • زمان پرداخت سود: روزانه.

10- صرافی کوین بیس (CoinBase)

سایت های استیکینگ ارز دیجیتال

دلیل انتخاب: بهترین پلتفرم استیکینگ ارز دیجیتال برای مبتدیان.

Coinbase یکی دیگر از نام های محبوب در صحنه خرید و فروش کریپتو است که به عنوان یکی از بهترین سایت های استیکینگ در دنیا شناخته می شود. Coinbase که در سال 2012 راه اندازی شد، صرافی برتر بیت کوین در ایالات متحده است. این پلتفرم به عنوان یک شرکت سهامی عام در طبقه معاملات نزدک فهرست شده است. این پلتفرم به دلیل رویکرد مبتدی محور خود به خرید و فروش ارز دیجیتال معروف است و از همین مدل برای استیکینگ ارزهای دیجیتال نیز استفاده می کند. کوین بیس به سرمایه گذاران رمزارز اجازه می دهد تا به راحتی از دارایی های دیجیتال منتخب، درآمد پسیو داشته باشند.

امکانات:

 • پلتفرمی با کاربری آسان برای مبتدیان؛
 • نامی قابل اعتماد در صنعت ارزهای دیجیتال؛
 • با سرمایه گذاری حداقل یک دلار می توانید استیکینگ در ارزهای دیجیتال را آغاز کنید؛
 • قانون گذاری شده توسط FCA و FinCEN.

مشخصات کلیدی:

 • تأسیس: 2012؛
 • انواع استیکینگ: دیفای (DeFi)؛
 • کارمزد استیکینگ: 25 درصد کمیسیون؛
 • رمزارزهای پشتیبانی شده: ETH، ALGO، XTZ، ATOM، DAI و USDC؛
 • APY : متغیر با حداکثر 5درصد APY؛
 • زمان پرداخت سود: روزانه و هفتگی.

11- صرافی کریپتو (Crypto)

سایت های استیکینگ ارز دیجیتال

دلیل انتخاب: بهترین پلتفرم استیکینگ ارز دیجیتال برای بازگشت وجه (Cashbacks).

Crypto.com که در سنگاپور مستقر است و یکی از برترین پلتفرم های ارز دیجیتال محسوب می شود، یک استخر برای استیکینگ ارز دیجیتال دارد که کاربران به راحتی می توانند از پروژه های پرطرف دار ازجمله بیت کوین، اتریوم، کاردانو، آنتولوژی، توکن بومی آن کرونوس و بیش از چهل پروژه دیگر  برای استیکینگ در این پلتفرم استفاده کنند.

امکانات:

 • مجموعه گسترده ای از دارایی های متنوع؛
 • پاداش بازگشت وجه برای خرج کردن ارز دیجیتال؛
 • پلتفرمی با نقدینگی زیاد.

مشخصات کلیدی:

 • تأسیس: 2016؛
 • انواع استیکینگ: منعطف (Flexible) و قفل شده (Locked)؛
 • کارمزد استیکینگ: 2.99 درصد؛
 • دوره استیکینگ: حداکثر نود روز؛
 • رمزارزهای پشتیبانی شده: پشتیبانی از بیش از چهل ارز؛
 • APY : 14.5درصد؛
 • زمان پرداخت سود: هفتگی.

12- صرافی کراکن (Kraken)

سایت های استیکینگ ارز دیجیتال

دلیل انتخاب شده: بهترین صرافی برای استیکینگ ارز دیجیتال و فیات.

صرافی Kraken مستقر در ایالات متحده، یکی دیگر از بهترین سایت های استیکینگ در دنیا است. این صرافی علاوه بر رابط کاربری جذاب و ساده ای که دارد، از طیف گسترده ای از رمزارزها نیز پشتیبانی می کند.

امکانات:

 • استیکینگ برون زنجیره ای؛
 • کاربری آسان و قابل استفاده برای همگان.

مشخصات کلیدی:

 • تأسیس: 2011؛
 • انواع استیکینگ: منعطف (Flexible) و قفل شده (Locked)؛
 • کارمزد استیکینگ: متغیر؛
 • دوره استیکینگ: حداکثر نود روز؛
 • رمزارزهای پشتیبانی شده: پشتیبانی از دوازده رمزارز مبتنی بر اثبات سهام؛
 • APY : متغیر؛
 • زمان پرداخت سود: دو بار در هفته.

13- پلتفرم لیدو (Lido)

سایت های استیکینگ ارز دیجیتال

دلیل انتخاب شده: پلتفرم اشتراک ارز دیجیتال برای Multiple Yield Generation..

لیدو یک ارائه دهنده خدمات مالی متمرکز برای استیکینگ ارز دیجیتال است. Lido Finance که در ابتدا برای استیک اتریوم راه اندازی شد، به کانونی برای چندین قرارداد هوشمند لایه یک و یکی از پلتفرم های رمزنگاری محبوب در این بخش تبدیل شده است. این پلتفرم که به عنوان یکی از بهترین سایت های استیکینگ در دنیا نیز شناخته می شود، خدمات استیکینگ را تنها برای چهار رمزارز مبتنی بر پروتکل اثبات سهام، ارائه می دهد: ETH، Terra، Solana و شبکه Kusama.

برای استیکینگ در این پلتفرم، هیچ حداقلی تعیین نشده است. یعنی شما می توانید هر تعداد توکنی که می خواهید به اشتراک بگذارید. سرمایه گذاران در Lido می توانند به راحتی از توکن های به دست آمده خود، برای تأمین نقدینگی یا به عنوان وثیقه برای وام گرفتن استفاده کنند.

امکانات:

 • دارای APYهای مناسب؛
 • عدم وجود محدودیت برای حدقل مقدار استیکینگ؛
 • دسترسی به 29 پلتفرم dApp.

مشخصات کلیدی:

 • تأسیس: 2020؛
 • انواع استیکینگ: نقدینگی؛
 • کارمزد استیکینگ: 10 درصد؛
 • رمزارزهای پشتیبانی شده: پشتیبانی از چهار رمز ارز؛
 • APY : متغیر؛
 • زمان پرداخت سود: روزانه.

14- eToro

سایت های استیکینگ ارز دیجیتال

دلیل انتخاب: بهترین پلتفرم استیکینگ ارز دیجیتال با ابزارهای معاملاتی کپی.

استیکینگ eToro برای اعضای باشگاه های eToro رایگان است. اعضای منتخب باشگاه eToro می توانند از دارایی دیجیتال خود سود کسب کنند. میزان درآمد از این طریق متفاوت است؛ زیرا به طرح عضویت بستگی دارد. eToro تنها از سه دارایی دیجیتال اتریوم (ETH)، کاردانو (ADA) و ترون (TRX)  برای استیکینگ ارز دیجیتال پشتیبانی می کند. اعضای برنز 75 درصد از کل بازدهی ماه را به دست می آورند درحالی که اعضای نقره، طلا و پلاتین 85 درصد بازدهی و الماس، پلاتین + 90 درصد از پاداش کلی را به عنوان پاداش دریافت می کنند. استیکینگ اتریوم APY متغیر بین 5 تا 6.25 درصد دارد.

امکانات:

 • نرخ yield بالا؛
 • پلتفرم استیکینگ قابل اعتماد؛
 • کاربری آسان؛
 • دارای ابزارهای متنوع برای معاملات.

مشخصات کلیدی:

 • تأسیس: 2020؛
 • انواع استیکینگ: قفل شده (Locked)؛
 • کارمزد استیکینگ: متغیر؛
 • رمزارزهای پشتیبانی شده: پشتیبانی از سه رمزارز مبتنی بر اثبات سهام؛
 • APY : متغیر؛
 • زمان پرداخت سود: ماهانه.

15- صرافی جمینی (Gemini)

سایت های استیکینگ ارز دیجیتال

دلیل انتخاب: پلتفرم استیکینگ با کارمزد ترید صفر.

صرافی Gemini یکی دیگر از بهترین سایت های استیکینگ در دنیا است که خدمات پیشرفته ای در اختیار کاربران خود قرار می دهد. در این پلتفرم، دوره قفل یا کارمزد استیکینگ وجود ندارد. با این حال، پاداش استیکینگ ارز دیجیتال حداکثر 8.05 درصد APY خواهد بود. صرافی Gemini، یکی از بهترین صرافی های ارز دیجیتال است؛ زیرا برای انتقال و برداشت ارز دیجیتال، کارمزدی از کاربران خود دریافت نمی کند. همچنین، هیچ کارمزد پنهانی در هنگام استیکینگ ارزهای دیجیتال در Gemini وجود ندارد.

امکانات:

 • کارمزد صفر؛
 • امکان ذخیره سازی سرد دارایی ها؛
 • قانون گذاری شده توسط NYSDFS؛
 • دسترسی آسان به توکن های قفل شده.

مشخصات کلیدی:

 • تأسیس: 2014؛
 • کارمزد استیکینگ: صفر؛
 • رمزارزهای پشتیبانی شده: پشتیبانی از بیش از چهل رمزارز مبتنی بر اثبات سهام؛
 • APY : متغیر؛
 • زمان پرداخت سود: ماهانه.

انواع پلتفرم های استیکینگ ارزهای دیجیتال

برای استیکینگ ارزهای دیجیتال و کسب درآمد پسیو از این طریق، روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه به چند مورد رایج آن ها اشاره خواهیم کرد.

صرافی ارز دیجیتال

سایت های استیکینگ ارز دیجیتال

صرافی ها ساده ترین روش برای ورود علاقه مندان ارزهای دیجیتال، به استیکینگ و کسب درآمد از این طریق هستند. در این مدل شما مقداری که می خواهید در صرافی استیک می کنید؛ سپس، صرافی از طرف شما یک نود اعتبارسنج پیدا می کند. مبادله واسطه ای بین طرف ذی نفع و طرف تأیید کننده است. درحال حاضر، بسیاری از صرافی ها در ازای ارائه خدمت استیکینگ به کاربران خود، از آن ها کمیسیون و کارمزد دریافت می کنند.

به خاطر داشته باشید؛ هنگامی که از یک صرافی استفاده می کنید، امنیت دارایی خود را به طور کامل در اختیار آن ها قرار می دهید. بنابراین، صرافی هایی را برای استیکینگ انتخاب کنید که به آن ها اعتماد دارید اما اگر روحیه ریسک پذیری ندارید، بهتر است که این روش را برای کسب درآمد پسیو از ارزهای دیجیتال انتخاب نکنید.

کیف پول و استخرهای استیکینگ

سایت های استیکینگ ارز دیجیتال

استخر استیکینگ متشکل از سرمایه گذاران مختلف است. درواقع، آن ها دور هم جمع می شوند و سهام خود را با هم ترکیب می کنند. ایجاد این مدل از استیکینگ به هماهنگی و تخصص زیادی نیاز دارد. به همین دلیل است که بسیاری از استخرهای استیکینگ سازمان های خصوصی با موانع ورود بالا هستند. با اجرای چنین سخت گیری هایی است که استخر از آسیب های احتمالی در آینده ایمن باقی می ماند.

دیفای (DeFi)

سایت های استیکینگ ارز دیجیتال

DeFi برای تسهیل ترید انواع محصولات مالی از یک بلاک چین معین استفاده می کند. مدل استیکینگ DeFi بدون اینکه از آن ها بخواهد با سازمان هایی که انگیزه هایشان مبهم است و ممکن است تا حدی فاسد باشند همکاری کنند، درآمدی غیرفعال برای سرمایه گذاران فراهم می کند. با توجه به این موضوع که در مدل دیفای، هیچ گونه واسطه ای وجود ندارد، هزینه استفاده از خدمات هم بسیار ارزان تر است.

مقایسه بهترین سایت های استیکینگ در دنیا

ارائه دهندۀ خدمات مدل فعالیت کارمزد رمزارزهای پشتیبانی شده
Binance صرافی و دیفای بدون کارمزد 5 دیفای و 77 دارایی اسکینگ قفل شده
Bitpanda صرافی بدون کارمزد ده رمزارز شامل ADA، TRX، SOL، DOT، ATOM، NEAR، GRT
Coinbase صرافی 25 درصد ETH، ADA، ATOM، XTZ، ALGO، DAI، و غیره
CEX.io صرافی بدون کارمزد AVAX،ADA، ATOM، DOT، SOL، XTZ، و غیره
eToro صرافی 10 الی 25 درصد ETH، ADA، TRX
Kraken صرافی بدون کارمزد BTC، ETH2، ADA، DOT، SOL، ATOM، XTZ، و موارد دیگر
LiteBit صرافی بدون کارمزد چهار ارز دیجیتال شامل ADA،BNB، MATIC و RDD
Uphold صرافی بدون کارمزد ETH، DOT، ADA، SOL، ATOM، XTZ، KSM و KAVA
MyCointainer SaaS 7،90 یورو در ماه + 1 درصد – 2 درصد 81 رمزارز شامل ETH2، ADA، DOT و SOL
Figment SaaS بیش تر از 12 درصد 34 رمزارز شامل ETH2، ADA، DOT و SOL
Staked.us SaaS و دیفای 10درصد 32 رمزارز شامل ETH2، ADA، DOT و SOL
Lido دیفای 10درصد ETH2 و SOL

 

نحوه انتخاب از بین بهترین سایت های استیکینگ در دنیا

قبل از عجله برای استیکینگ دارایی خود، باید برای انتخاب بهترین پلتفرم برای کسب سود مناسب هم زمان بگذارید. با انتخاب اشتباه ممکن است پاداش و دارایی استیک شده خود را با هم از دست بدهید. در ادامه، به برخی از مهم ترین مواردی که هنگام انتخاب یک پلتفرم استیکینگ باید در نظر داشته باشید، اشاره می کنیم:

 • وقتی صحبت از پلتفرم های جدید DeFi به میان می آید، هرگز حرف بنیان گذار یا تیم را برای هر پروتکلی که می خواهند معرفی کنند، نپذیرید؛ به خصوص اگر فردی غیر فنی هستید. به Reddit و Twitter بروید و ببینید دیگران در مورد پروتکل چه می گویند. معمولاً صحبت کردن با افراد برنامه نویس در چنین شرایطی کمک کننده خواهد بود؛ زیرا شما را از نواقص احتمالی پروژه مطلع می کنند.
 • زیاد درگیر پاداش سالانه یا APYها نشوید. عوامل بسیار مهم دیگری مانند شهرت و قدمت پلتفرم وجود دارد که باید در نظر گرفت.
 • تا جایی که ممکن است، به جای به خطرانداختن دارایی خود در پلتفرم هایی که ظاهر فیشینگ دارند، از پلتفرم های معتبری مانند Maker، Cool Wallet و… استفاده کنید.
 • از نقد و بررسی های قابل اعتماد مانند CoinMarketCap برای بررسی اطلاعات یک پلتفرم مبتنی بر PoS استفاده کنید.
 • قبل از استیکینگ، شرایط و ضوابط یا قوانین حاکم بر فرایند استیکینگ را بخوانید. مواردی مانند اینکه آیا کیف پول باید 24 ساعته به اینترنت وصل باشد یا خیر، حداقل مبلغ استیکینگ و ازجمله عوامل دیگر را مورد توجه قرار دهید.

کدام صرافی بیش ترین پاداش برای استیکینگ را پرداخت می کند؟

 • بایننس:19 درصد برای BTC، 25.12 درصد برای dYdX، 6.49 درصد برای AAVE، 5.23 درصد برای BNB.
 • کوین بیس:5 درصد برای ETH، 5 درصد برای ATOM، 4.63 درصد برای XTZ و 0.45 درصد برای XTZ.
 • کراکن: 7-4 درصد برای ETH، 12درصد برای DOT، 4-6 درصد برای ADA، 12 درصد برای ATOM و بیش تر.
 • بیت بیت (ByBit): 20 درصد برای UST، 5درصد برای LUNA، 5درصد برای SHIB، 3 درصد برای MATIC و 2 درصد برای SOL، AVAX و FTM.

کدام کیف پول سخت افرازی، بیش ترین پاداش برای استیکینگ را پرداخت می کند؟

 • لجر نانو: 6 درصد برای XTZ، 7 درصد برای TRX، 8-10 درصد برای ATOM، 5-6 درصد برای ALGO و 10 درصد برای DOT (بازده تخمینی است و هزینه ها یا کمیسیون های اعتبارسنجی را شامل نمی شود).
 • کیف پول Trezor از استیکینگ مستقیم در رابط کاربری خود پشتیبانی نمی کند. با این حال، برای کسب درآمد از این مدل می توانید به کیف پول های دیگر مانند Exodus متصل شوید. بازده برای ATOM 98درصد، برای ADA 4.91 درصد، برای XTZ 5.46 درصد است.

خلاصه

در این مطلب، به معرفی بهترین سایت های استیکینگ در دنیا، انواع پلتفرم های موجود و پربازده ترین آن ها پرداختیم. اگر به دنبال روشی تقریباً مطمئن برای کسب درآمد ارزهای دیجیتال هستید، می توانید به جای استخراج رمزارزها، این روش را انتخاب کنید اما قبل از هر چیز و انتخاب قطعی، در مورد عملکرد پلتفرم منتخب تان تحقیق کنید و مطمئن شوید که دارایی خود را در اختیار پلتفرمی درست قرار می دهید.

سوالات متداول

در صنعت ارزهای دیجیتال، صرافی کوین بیس بسیاری از استانداردهای امنیتی را رعایت کرده است و از همه کاربران می خواهد که حساب های خود را وریفای کنند. با این حال، اگر شبکه اعتبارسنجی وظایف خود را انجام ندهد، Coinbase از دست دادن سرمایه شما را بدون هزینه اضافی پوشش می دهد.

استخراج کریپتو یک فرایند گران قیمت است؛ زیرا معمولاً به دستگاه های استخراج قدرتمندی نیاز دارد که هزینه زیادی دارد. علاوه بر سخت افزار استخراج، استخراج کریپتو انرژی زیادی مصرف می کند. هزینه های برق به تنهایی می تواند سود کلی شما را کاهش دهد. این درحالی است که استیکینگ هزینه زیادی برای شما ندارد؛ زیرا نیازی به سرمایه گذاری برای پرداخت هزینه انرژی یا خرید هر نوع تجهیزاتی نیست.

بایننس، ZenGo، MyCointainer، کوین بیس، Crypto.com و کراکن.

بله، بسیاری از کیف پول های ذخیره سازی سرد به کاربران این امکان را می دهند که دارایی های خود را استیک کرده و از آن ها سود کسب کنند. لجر نانو، یکی از محبوب ترین کیف پول های موجود برای این کار است.

ادامه مطلب
fantom-staking
کسب درآمد از استیکینگ ارز دیجیتال...

چگونه با استیک ارز دیجیتال فانتوم (Fantom) درآمد کسب کنیم؟

فانتوم (Fantom) یکی از مشهورترین بلاک چین های لایه 1 است و بیشتر از ۱.۲ میلیارد دلار ارزش کل قفل شده (TVL) دارد. از این نظر در میان ۱۰ بلاک چین موفق و برتر بازار قرار می گیرد. حتی با وجود خروج آندره کرونژِ (Andre Cronje) معروف که از مؤثرترین توسعه دهندگان دیفای است و یکی از اعضای بنیاد فانتوم به حساب می آمد، باز هم این بلاک چین در شمار برترین ها باقی مانده است.

فانتوم در کنار اولانچ و سولانا لقب قاتلان اتریوم را به خود اختصاص داده اند. براساس تجزیه و تحلیل های تکنیکال، فانتوم هنوز برای ورود به وضعیت گاوی و رشد صعودی جای کار دارد؛ بنابراین اگر تعدادی فانتوم دارید، بهتر است برای کسب درآمد منفعل در دنیای ارزها ارز دیجیتال خود را استیک کنید؛ پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

استیکینگ فانتوم چیست؟

استیک کردن فانتوم فرایند تأمین امنیت بلاک چین فانتوم به کمک قفل کردن توکن های آن است. این کار از سوی اعتبارسنج ها یا در اصطلاح ولیدیتورهایی (Validator) صورت می گیرد که تراکنش ها را با استفاده از توکن های استیک شده خود به عنوان پاداشی اقتصادی در ازای رعایت قوانین پروتکل تأیید می کنند.

گره ها یا نودهای ولیدیتور دست کم نیم میلیون از توکن های فانتوم را برای پیشگیری از بروز حمله های سیبل (sybil attacks) در بستر سازوکار اجماع بلاک چین استیک یا سرمایه گذاری می کنند. سازوکار اجماع فانتوم نسخه سفارشی اثبات سهم است و از لایه اجماع مستقلی موسوم به لاچسیس (Lachesis) استفاده می کند.

این لایه از موتور اجماع تحمل خطای نامتقارن (aBFT) از الگوریتم DAG استفاده می کند. این الگوریتم امنیت لایه دوم فانتوم را فراهم می کند و اُپرا نام دارد. اپرا هم لایه توسعه برنامه هاستینگ دیفای است و در دسته اپلیکیشن های غیرمتمرکز فضای دیفای قرار می گیرد.

چطور فانتوم را استیک کنیم؟

برای استیکینگ در بستر فانتوم، مراحل ساده زیر را انجم دهید:

 • دست کم یک ارز دیجیتال فانتوم داشته باشید.
 • به صفحه استیکینگ فانتوم مراجعه کرده و گزینه استیک را انتخاب کنید.
 • با ولت یا همان کیف پول همخوان و مناسب مانند متامسک (metamask) وارد شوید.
 • روی گزینه استیکینگ کلیک کنید.
 • یک نماینده یا همان دلگیشن (delegation) را با انتخاب مبلغ و یک ولیدیتور اضافه کنید.
 • مدت زمان سپرده گذاری و قفل رمزارز را انتخاب و تأیید کنید.

کمترین دوره قفل سرمایه یا همان خواباندن آن برای استیکینگ صفر روز است. با این کار می توانید نرخ پاداش پایه را از آن خود کنید. بیشینه زمان قفل و خواباندن سرمایه هم ۳۶۵ روز است و به شما بیشترین پاداش را می دهد. همچنین نیاز به پرداخت کارمزد ۱۵ درصدی برای تفویض اختیار به ولیدیتورها هم وجود دارد.

آیا استیکینگ فانتوم بی خطر و امن است؟

آیا استیکینگ فانتوم بی خطر و امن است؟

پاسخ این پرسش مثبت است؛ زیرا نود یا همان گره ولیدیتور به توکن های سپرده گذاری شده شما دسترسی ندارد؛ با این حال اگر ولیدیتور معتبر نباشد یا رفتار اشتباهی پیش بگیرد، ممکن است درصد اندکی از توکن هایتان از دست برود. ولیدیتورهای معتبر وب سایت، حساب های توییتری پربازدید و اجتماعات فعال دارند.

در هر صورت، شما می توانید پیش از سررسید موعد سپرده گذاری و قفل توکن هایتان اقدام به برداشت آن ها کنید؛ البته برای چنین کاری، درصد اندکی جریمه از شما کسر می شود.

کیف پول های فانتوم مطلوب کدام اند؟

لایه اپرا فانتوم بلاک چینی سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) است؛ پس هرگونه کیف پولی که با اتریوم کار می کند و سازگار است، قابل قبول خواهد بود:

۱- متامسک (Metamask)

۲- کوین بیس ولت

۳- ولت کانِکت

۴- لجر (Ledger)

چطور هر گروه یا نود ولیدیتور را مدیریت کنید؟ 

چطور هر گروه یا نود ولیدیتور را مدیریت کنید؟ 

کمترین میزان فانتوم برای مدیریت گره ولیدیتور حدود ۵۰۰ هزار توکن فانتوم است. این مدیریت و رهبری پنج گام دارد:

 • حسابی ابری برای خود راه اندازی کنید تا بتوانید با سخت افزار خودتان به مدیریت و هدایت یک نود یا همان گره اقدام کنید. از سامانه ای ابری هم می توانید کمک بگیرید.
 • کاربری بدون روت (non-root) تنظیم کنید. در این بخش از کار باید اقداماتی فنی را صورت دهید.
 • ابزارهای لازم را نصب کنید.
 • با ایجاد کیف پول ولیدیتور، یک ولیدیتور ثبت نام کنید.
 • نود ولیدیتور را راه اندازی کنید.

ولیدیتورشدن هم پاداشی ۱۵ درصدی به همراه داشته و هم بازده درصدی سالانه دارد.

با استیکینگ فانتوم چقدر درآمد خواهید داشت؟

کمترین میزان درآمدتان با استیکینگ فانتوم ۵.۰۱ درصد است؛ البته اگر کمترین دوره خواباندن سپرده یعنی ۱۴ روز را انتخاب و کمترین مبلغ توکن را هم استیک کنید. به تازگی بیشینه بازده درصد سالانه برای دوره سپرده گذاری ۳۶۵ روزه ۱۵.۳۱ درصد است.

چطور توکن های دیگر را در فانتوم استیک کنید؟

فانتوم اکوسیستم دیفای پویا و منعطفی دارد و اجازه استیکینگ توکن های متنوع و سرمایه گذاری با آن ها را فراهم می کند. در ادامه با تعدادی از منعطف ترین پروتکل های فانتوم برای استیکینگ آشنا می شوید:

۱. اسپوکی سواپ (Spookyswap)

اسپوکی سواپ (Spookyswap)

اسپوکی سواپ صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکزی است که با توکن معروف خود، بو (BOO) کار می کند. کاربران می توانند اقدامات مختلف دیفای مانند ییلد فارمینگ و سواپ های توکن را در بسترش صورت بدهند. توکن بو می تواند در استخرهای استیکینگ منفرد سپرده گذاری شود. امکان همراهی آن با فانتوم برای فراهم کردن نقدینگی و کشت سود در مزرعه دیفای نیز وجود دارد.

۲. بتهوون ایکس (Beethoven X)

بتهوون ایکس (Beethoven X)

بتهوون بازارسازی خودکار برای محصولاتی مانند استخرهای سرمایه گذاری وزن دار، استخرهای ثابت و سواپ های توکن است. توکن بیتز (BEETS) آن بازدهی ۳۱ درصدی دارد.

۳. کی دائو (QiDao) 

کی دائو پروتکل وام دهی با نرخ بهره صفر است که کاربران می توانند استیبل کوین های خود را مقابل وثیقه های ارائه شده ضرب کنند. بنا به دوره سپرده گذاری، کی دائو سود سالانه های متغیری ارائه می کند که می تواند تا ۴ سال هم باشد.

۴. اسکریم (Scream)

اسکریم (Scream)

اسکریم هم بستری غیرمتمرکز برای وام دهی است که مانند پروتکل های کامپاوند (Compound)، کریم (Cream) و آوه (Aave) عمل می کند. کاربرانی که توکن های اسکریم را استیک می کنند، می توانند بازده سالانه ۸۲ درصدی داشته باشند.

۵. گایست فایننس (Geist Finance)

گایست فایننس (Geist Finance)

این مورد هم پروتکل بازار نقدینگی غیرحضانتی و غیرمتمرکزی است که ۵۰ درصد درآمد پروتکل را میان سهامداران گایست توزیع می کند. بازده سالانه آن نیز در حال حاضر حدود ۱۱۸ درصد است.

۶. تاروت (Tarot)

تاروت (Tarot) 

تاروت هم پروتکل بازار نقدینگی است که مانند گایست فایننس و اسکریم عمل می کند. فراهم کنندگان نقدینگی می توانند با سپرده گذاری توکن های تاروت سرمایه گذاری و کشت سود داشته باشند. با استیک کردن تاروت ها برای ایکس تاروت هم بازده سالانه ۲۱ درصدی به دست می آید.

۷. لیکوئید درایور (LiquidDriver (LQDR))

لیکوئید درایور (LiquidDriver (LQDR))

لیکوئید درایور اپلیکیشن غیرمتمرکز استخراج نقدینگی در اکوسیستم فانتوم است و توکن اختصاصی خود یعنی LQDR را دارد.

۸. توم (TOMB)

توم (TOMB) 

توم فایننس نیز نخستین توکن الگوریتمی است که به فانتوم متصل است و نقدینگی را به اکوسیستم فانتوم می آورد.

سخن پایانی

استیکینگ فانتوم راهی عالی برای به دست آوردن سود است. بازده چنین اقدامی در سال بیشتر از فعالیت های مشابه است؛ البته با وجود جذابیت های فراوان ریسک هایی هم در این فرایند وجود دارد. فانتوم و بیشتر توکن های اکوسیستم در بازارهای نزولی مشکلاتی دارند و حدود ۹۰ درصد کاهش داشته اند.

استیکینگ و قفل توکن ها می تواند سرمایه شما را نقد کند و شرایطی به وجود بیاورد که خروج از یک موقعیت خرید یا فروش دشوار شود؛ پس حواستان را جمع کنید و آگاهانه در بازار استیکینگ قدم بگذارید.

سوالات متداول

1. استیکینگ فانتوم چیست؟

استیک کردن فانتوم راهی برای تأمین امنیت بلاک چین فانتوم با قفل کردن توکن های آن است. این کار از سوی اعتبارسنج ها یا در اصطلاح ولیدیتورهایی (Validator) صورت می گیرد که تراکنش ها را با به کارگیری توکن های استیک شده خود به عنوان پاداشی اقتصادی در ازای رعایت قوانین پروتکل تأیید می کنند.

2. آیا استیکینگ فانتوم امنیت دارد؟

بله این فرایند تا حد زیادی از امنیت برخوردار است، اما اگر ولیدیتور امن نباشد، ممکن است بخشی از توکن هایتان از دست برود.

3. کیف پول های فانتوم کدام اند؟

متامسک، لجر، ولت کانکت و کوین بیس ولت.

4. درآمد حاصل از استیکینگ فانتوم چقدر است؟

 کمترین میزان درآمد شما با استیکینگ فانتوم ۵.۰۱ درصد است؛ البته اگر کمترین دوره خواباندن سپرده یعنی ۱۴ روز را انتخاب و کمترین مبلغ توکن را هم استیک کنید. بیشینه بازده درصد سالانه به تازگی برای دوره سپرده گذاری ۳۶۵ روزه ۱۵.۳۱ درصد است.

ادامه مطلب
استیکینگ یا سهام گذاری چیست؟
استیکینگ یا سهام گذاری (Staking) چیست؟...

استیکینگ یا سهام گذاری، یکی از روش های ایده آل، کم مصرف و جایگرین استخراج ارز دیجیتال است. این فرایند که شامل نگهداری دارایی دیجیتال در صرافی ها یا کیف پول های ارز دیجیتال محسوب می شود، به منظور کمک به امنیت شبکه و انجام درست تراکنش های موجود در بلاک چین ایجاد شده است. در تعریفی ساده فرایند استیکینگ ارز دیجیتال را می توان قفل کردن ارزهای دیجیتال در شبکه بلاک چین به منظور دریافت پاداش تعریف کرد. براساس این فرایند، شما می توانید به راحتی و به شکلی مستقیم رمزارز مورد نظر خود را به وسیله کیف پول دیجیتال خود مانند تراست ولت یا بسیاری از صرافی های ارز دیجیتال مانند بایننس سهام گذاری کنید. در این مقاله از سری مقالات آموزش ارز دیجیتال، فرایند استیکینگ یا سهام گذاری را معرفی کرده ایم. اگر شما نیز از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال هستید یا به این حوزه علاقه دارید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تعریفی از استیکینگ ارز دیجیتال

در دنیای رمزارزها استیکینگ یا سهام گذاری به معنای اختصاص دادن ارزهای دیجیتال به شبکه بلاک چین به منظور دریافت پاداش است. اگر شما نیز به دنبال کسب درآمد از راحت ترین راه و بدون هیچ زحمتی هستید، بی شک سهام گذاری بهترین گزینه برای شماست. در فرایند استیکینگ شما ارز دیجیتال خود را در یک کیف پول یا حساب صرافی خود ذخیره کرده و به ازای آن سود دریافت می کنید. در فرایند سهام گذاری دو روش پیش روی شما قرار دارد؛ نگهداری و ذخیره دارایی در کیف پول که به آن استیکینگ سرد گفته می شود و سهام گذاری در یک صرافی ارز دیجیتال که به دو صورت Locked و Flexible انجام می شود.

در ابتدا به منظور درک بهتر از فرایند استیکینگ یا سهام گذاری در حوزه رمزارزها باید ابتدا با نحوه کار الگوریتم اثبات سهام آشنا شوید که با نماد «POS» نشان داده می شود و مخفف عبارت Proof of Stake است. درواقع الگوریتم اثبات سهام یک مکانیسم اجماعی است و این اجازه را به بلاک چین می دهد که با بیشترین میزان عدم تمرکز (حداقل از نظر تئوری)، کمترین میزان مصرف انرژی و بالاترین بهره وری به فعالیت بپردازد

تفاوت هولد کردن و استیک کردن رمز ارز

ممکن است در نگاه اول فرایند استیکینگ مانند فرایند هولدینگ باشد، اما درواقع این دو تفاوت هایی مهم با یکدیگر دارند. در فرایند استیک کردن برخلاف هولدکردن، دارایی شما قفل می شود و دیگر امکان استفاده و برداشت از آن را به هیچ روشی ندارید، اما این نکته مهم نیز وجود دارد که در فرایند هولدکردن چیزی به دارایی شما (کوین ها یا توکن ها) اضافه نمی شود، اما در فرایند استیکینگ یا سهام گذاری، شما علاوه بر دریافت پاداش در قالب همان ارز دیجیتال که استیک کرده اید، در تأمین افزایش کارایی، بهره وری، غیرمتمرکزشدن شبکه بلاک چین، افزایش امنیت شبکه و… رمزارزی که سرمایه گذاری کرده اید، مشارکت دارید. در ادامه برای درک بهتر تفاوت فرایند هولدینگ و استیکینگ به یک مثال می پردازیم:

تصور کنید روش انتخابی شما برای سرمایه گذاری فرایند هولدینگ است و براساس تحلیل فاندامنتال، قصد دارید کاردانو را خریداری کنید و آن را برای چند ماه آینده ذخیره نگه دارید. براساس بررسی هایی که انجام داده اید و اخباری که دنبال کرده اید، مشخص شده است که قیمت ADA در آینده ای نزدیک به احتمال زیاد افزایش خواهد داشت؛ در این شرایط شما مجبور نیستید تا زمان اعلام شده سرمایه خود را دست نزنید؛ برای مثال اگر براساس تحلیل تکنیکال در این میان ارز دیجیتال دیگری مانند اتریوم صعود کند، می توانید، توکن های کاردانوی خود را به اتریوم تبدیل کنید و هنگامی که قیمت توکن ETH به رقم مورد نظر رسید، دوباره آن را به حالت اولیه برگردانید، اما اگر روش انتخابی شما سهام گذاری یا استیکینگ باشد، دیگر چنین کاری امکان پذیر نیست.

الگوریتم اثبات کار (PoW)

همان طور که می دانید، اساس ارز دیجیتال بیت کوین الگوریتم اثبات کار است. براساس این الگوریتم، تراکنش ها در قالب بلاک ها دسته بندی شده و در داخل پایگاه داده (بلاک چین) ذخیره و نگهداری می شوند. با اتصال بلاک ها به یکدیگر، زنجیره ای از بلاک ها به وجود می آیند که به آن بلاک چین گفته می شود. براساس الگوریتم اثبات کار، ماینرها در شبکه با رقابت به یکدیگر برای حل یک مسئله ریاضی می پردازند و هر ماینری که زودتر از سایر رقبا موفق به حل مسئله شود، مجوز افزودن بلاک بعدی بلاک چین به او تعلق می گیرد و پاداشی را در قالب رمزارز آن شبکه به دست می آورد که روند کاملاً متفاوتی با فرایند استیک کردن دارد.

مشکل اصلی فرایند اثبات کار نیازمندی آن به منابع پردازشی بسیار است. اگر از هزینه فراوان راه اندازی یک ریگ ماینیگ چشم پوشی کنیم، نمی توان میزان اتلاف انرژی برق و هزینه بالای آا آن را نادیده گرفت. معماهایی که ماینرها آن ها را حل می کنند، هدفی جز افزایش امنیت شبکه ندارند؛ بنابراین سؤالی که مطرح می شود این است که آیا امکان استفاده از روشی جایگزین برای تأمین امنیت شبکه و افزایش آن وجود ندارد تا بدون اتلاف انرژی زیاد بتوان امنیت شبکه را افزایش داد.

بی شک همه ما از امنیت بالای شبکه بیت کوین مطلع هستیم؛ برای مثال دلیل مطرح شدن در این بخش نیز همین سیستم پولی بی نظیر آن است، اما برخی کارشناسان معتقدند با وجود اینکه بدون هیچ دلیلی سیستم امنیت شبکه بیت کوین پرمصرف طراحی شده و مصرف آن بسیار بالاست، آیا نمی توان با کاهش هزینه های پردازشی و مصرف میزان بالای برق، امنیت این شبکه را تأمین کرد؟ در اینجا اهمیت استیکینگ یا سهام گذاری نشان داده می شود.

الگوریتم اثبات سهام (PoS)

با توجه به پرسش های مطرح شده درباره فرایند اثبات کار و ایراد های آن، مهندسان بلاک چین برای برطرف کردن این مشکلات روشی بهینه (POS) را خلق کردند. اساس کار الگوریتم اثبات سهام، ذخیره و نگهداری ارز دیجیتال به منظور کسب فرصت پردازش تراکنش ها و افزودن بلاک هاست. در این روش، به طور تصادفی به یکی از نودهای استیکینگ حق اعتبارسنجی بلاک بعدی داده می شود. این انتخاب نود، به منظور تأیید بلوک بعدی رابطه ای مستقیم با تعدادهایی دارد که استیک کرده اید. هرچه تعداد کوین های استیک شده شما بیشتر باشد، شانس شما نیز برای انتخاب شدن بیشتر است؛ علاوه بر این، فاکتورهای دیگری در انتخاب گره ها دخیل هستند که می توان اصلی ترین آن را تعداد کوین های استیک شده دانست.

تفاوت اثبات سهام و اثبات کار

در روش اثبات سهام، هش ریت بالا و توانایی ماینر برای حل سریع تر معمای ریاضی در مقایسه با سایر رقبا، ایجادکننده گره را مشخص می کند، اما در اثبات کار چنین روندی دنبال نمی شود و تولیدکننده گره براساس میزان کوین های سرمایه گذاری شده انتخاب می شود. هرکس تعداد کوین های بیشتری را سهام گذاری کرده باشد، شانس بیشتری برای انتخاب شدن دارد. بدیهی است هرچه گره قدرتمندتر باشد، شانس و درآمد بالاتری نیز خواهد داشت. شکل زیر، میزان شانس دریافت پاداش را در فرایند استیکینگ یا سهام گذاری نشان می دهد.

استیکینگ یا سهام گذاری چیست؟

به باور برخی کارشناسان فعال در حوزه رمزارزها، فرایند استیکینگ، مقیاس پذیری بیشتری را برای شبکه بلاک چین ایجاد می کند. همچنین ایجاد یک گره جدید در فرایند اثبات به هیچ عنوان آسان نیست و به سرمایه فراوان و خرید تجهیزات گران قیمت نیاز دارد، اما با استفاده از روش POS می توانید به راحتی با اندکی سهام گذاری، به نود تبدیل شوید. هرچه میزان گره ها بیشتر باشد، ویژگی عدم تمرکز نیز بهبود می یابد. همچنین در شبکه اتریوم که مقیاس پذیری پایینی دارد، شاهد انتقال از POW به POS هستیم که دارای توانایی استیکینگ ارز دیجیتال اتر است و اتریوم 0/2 نام دارد.

خلق اثبات سهام و تکنیک سهام گذاری

نخستین ارائه کنندگان تکنیک استیکینگ سانی کینگ (Sunny King) و اسکات نادال (Scott Nadal) بودند. آن ها اولین بار اثبات سهام را در شبکه ارز دیجیتال جدید خود به نام پیرکوین (PeerCoin) مطرح کردند که به گفته خودشان رمزارزی همتا به همتا و نشئت گرفته از بیت کوین بود. شروع کار شبکه رمز ارز پیر کوین از PoW  و  PoS ترکیب شده بود که البته بیشتر در عرضه اولیه از آن مکانیسم استفاده شد و طول عمر زیادی نداشت و به تدریج از میزان اهمیت آن کاسته شد. در حال حاضر نیز امنیت این شبکه به وسیله استیکینگ یا سهام گذاری تأمین می شود.

روش اثبات سهام نمایندگی (تفویض) شده (DPoS)

روش دیگر اثبات سهام که دنیل لریمر در سال 2014 آن را خلق کرده و از تکنیک سهام گذاری استفاده می کرد، اثبات سهام نمایندگی یا تفویض شده (Delegated Proof of Stake) نام دارد. در ابتدا تنها بلاک چین بیت شیرز از آن استفاده می کرد، اما با گذشت زمان و به تدریج شبکه های بیشتری مانند استیم و ایاس که هر دو نیز به دنیل لریمر تعلق دارند، از آن استفاده کردند. اثبات سهام نمایندگی تفویض شده که با نماد DPoS نشان داده می شود، این امکان را برای کاربران خود فراهم کرده است که از دارایی رمزارزی خود به عنوان حق رأی استفاده کنند. قدرت رأی دادن هر کاربر به میزان سکه های سهام گذاری او بستگی دارد. رأی دادن کاربران پس از انتخاب تعدادی از افراد به عنوان نمایندگان رأی دهندگان که از طرف آن ها شبکه را مدیریت می کنند، اتفاق می افتد. درواقع وظیفه این نمایندگان، تأمین امنیت شبکه و بررسی آخرین وضعیت شبکه است. معمولاً پاداش های استیکینگ ارزهای دیجیتال بین نمایندگان منتخب از طرف کاربران و برخی مشارکت کنندگان در انتخاب آن ها (با توجه به گره ها) تقسیم می شود.

نحوه کار استیکینگ ارز دیجیتال

استیکینگ یا سهام گذاری چیست؟

همان طور که بیان شد، در روش اثبات کار، هر بلاک جدید با حل یک مسئله توسط ماینرها با انجام عملیات استخراج ایجاد می شود، اما در روش اثبات سهام، تأیید تراکنش ها و ایجاد بلاک جدید تنها از طریق استیک کردن انجام می شود. در عملیات استیکینگ یا سهام گذاری می توانید به راحتی و تنها با ذخیره مقداری از کوین های خود به عنوان یک گره در شبکه باشید؛ سپس در یک بازه زمانی مشخص، براساس پروتکل شبکه به صورت اتفاقی از میان تمامی نودها یک نود مسئول تأیید تراکنش ها و ایجاد بلاک جدید در شبکه می شود. براساس روش استیک کردن، هرچه یک گره مقدار کوین بیشتری را سهام گذاری کرده باشد، شانس بیشتری برای انتخاب به عنوان گره و ایجاد بلاک جدید دارد. در روش استیک کردن برخلاف روش اثبات کار، نیازی به خرید تجهیزات و دستگاه های ماینر قدرتمند و سرمایه هنگفت نیست، بلکه تنها کافی است مقداری از سرمایه خود را استیک کرده تا پاداش دریافت کنید و به عنوان یک گره در شبکه مشارکت داشته باشید.

بهترین گزینه برای سهام گذاری کدام است؟

با توجه به محبوبیت روزافزون فرایند استیک کردن، در حال حاضر گزینه های فراوانی پیش روی کاربران وجود دارد که می توانند با دارایی های راکد خود کسب درآمد کنند. در ادامه برخی از پرسودترین ارزهای دیجیتالی که به سهام گذاران خود پاداش می دهند، شرح داده شده اند.

اتریوم 2.0

در حال حاضر یکی از داغ ترین گزینه های استیکینگ، اتریوم 0/2 و همان نسخه ثانویه دومین پلت فرم محبوب رمزارزهاست. شما می توانید به راحتی با سهام گذاری روی این رمزارز به یکی از اولین اعتبارسنج های این شبکه تبدیل شوید و به رشد این سیستم کمک کنید. برای شروع مشارکت در این شبکه باید حداقل 32 اتر و یک کلاینت شبکه اصلی اتریوم را داشته باشید. پس از آن می توانید به راحتی با رفتن به این پلت فرم فعالیت خود را آغاز کنید. همچنین راهکار دیگر برای انجام فرایند استیکینگ یا سهام گذاری در این شبکه- درصورت نداشتن 32 توکن اتر- استفاده از سرویس های واسطه مانند صرافی بایننس است.

تزوس

تزوس که فعالیت خود را با نماد XTZ در ماه ژوئن سال 2018 آغاز کرد، در عرضه اولیه خود طوفان بزرگی را در صنعت ارزهای دیجیتال به پا کرد و توانست بیش از 230 میلیون دلار سرمایه جمع آوری کند. مدل اثبات سهام این پلت فرم اثبات سهام سیال است که با نماد LPoS نشان داده می شود. فرایند سهام گذاری در پلت فرم آن نیز بیکینگ نام دارد که در لغت به معنای پختن است. روش کار این پلت فرم به این صورت است که سهام گذاران، در ازای مشارکت و سهام گذاری خود در این پلت فرم پاداش دریافت می کنند. همچنین اگر سهام گذاری سبب عملکرد مخربی شود، دارایی او مصادره خواهد شد. برای مشارکت در این پلت فرم ابتدا باید 8000 کوین تزوس داشته باشید و یک فول نود اجرا کنید. با توجه به قابلیت دیگر این پلت فرم، افرادی که مقادیر کمتری کوین دارند، می توانند همان مقدار کوین خود را به صورت نمایندگی شده در استخرهای سهام گذاری به اشتراک بگذارند و به صورت اشتراکی با سایر کاربرهای آن استخر پاداش دریافت کنند. میزان بازده سالیانه برای فرایند استیکینگ تزوس بین 5 تا 6 درصد است.

الگورند

پلت فرم الگورند با نماد ALGO، فعالیت خود را با هدف پرداخت های بین المللی با حداقل هزینه ممکن آغاز کرد. اساس کار این پلت فرم اثبات سهام است و به سهام گذاران برای تأمین امنیت شبکه خود نیاز دارد. الگورند برخلاف تزوس از سازوکار اجماع سهام خالص با نماد PPoS استفاده می کند، اما در این پلت فرم نیز مانند پلت فرم تزوس لازم است که سهام گذارها فول نودها را اجرا کنند. همچنین شما به کمک برخی واسطه ها و استخرهای سهام گذاری الگورند می توانید با آن ها نیز مشارکت داشته باشید. سود سالیانه سهام گذاری این استخرها معمولاً بین 5 تا 10 درصد است، اما باید به این نکته نیز توجه کنید که پاداش هر پلت فرم متفاوت است؛ برای مثال در یک پلت فرم مانند بایننس استیکینگ، سود بازده سالانه از 8 درصد آغاز می شود.

آیکون

بلاک چین آیکون نماد ICX پروژه پیچیده کره ای است که فعالیت خود را بر مبنای اثبات سهام آغاز کرده است. الگوریتم اثبات سهام این پلت فرم از نوع نمایندگی شده است که با نماد DPoS نشان داده می شود و این عمده تفاوت آیکون با الگورند و تزوس است. روش کار این مدل به این صورت است که تعداد مشخصی از سهام گذاران، به عنوان نماینده سایر کاربران بلوک های جدید ایجاد کرده و تراکنش ها را تأیید می کنند. در مقابل سایر کاربران با سهام گذاری کوین های خود می توانند با رأی دادن نمایندگان را انتخاب کنند. پاداش سالانه از سهام گذاری در این پلت فرم بین 6 تا 36 درصد متغیر است.

انواع استیکینگ ارز دیجیتال

همان طور که اشاره شد، فرایند استیکینگ یا سهام گذاری انواع گوناگونی دارد که عبارت اند از:

 • استیکینگ سرد (Cold Staking)
 • استیکینگ قفل شده (Locked Staking)
 • استیکینگ منعطف (Flexible Staking)

همچنین با توجه به آپدیت های جدید بایننس گزینه های جدید دیگری مانند Flexible Saving یا پس انداز منعطف و Fixed Saving یا سیوینگ به این موارد اضافه شده است. در ادامه به معرفی هریک از این موارد پرداخته ایم:

1) استیکینگ قفل شده (Locked Staking)

لاکد استیکینگ به هولدکردن ارزهای دیجیتال درون کیف پول صرافی، به منظور پشتیبانی از یک شبکه بلاک چینی گفته می شود. براساس این فرایند تا زمانی که دارایی شما در کیف پول صرافی قفل شده باشد، پاداش دریافت می کنید، اما هرگاه بخواهید از کیف پول خود برداشت کنید، فرایند پاداش نیز متوقف خواهد شد. توجه کنید که هر ارز دیجیتال مدت زمان مشخصی برای انتظار و قفل شدن دارایی دارد و اگر پیش از اتمام آن زمان از کیف پول خود برداشت انجام دهید یا با استفاده از گزینه Redeem از حالت استیکینگ یا سهام گذاری خارج شوید، هیچ پاداشی به شما تعلق نمی گیرد. در شکل زیر ارزهای دیجیتال با قابلیت استیک کردن در صرافی بایننس بیان شده است.

استیکینگ یا سهام گذاری چیست؟

نکات مهم مرتبط با فرایند استیک کردن قفل شده

 • APY که مخفف عبارت Annual Percentage Yield است، بازده درصدی سود سالیانه را نشان می دهد؛ درنتیجه همه سودها در استیکینگ قفل شده سالیانه است و با قفل کردن دارایی ماهیانه نیز، سود به تعداد ماه های هولدشده بین ماه ها تقسیم می شود.
 • Duration Days تعداد روزهایی را نشان می دهد که یک رمزارز امکان قفل شدن دارد. این روزها با توجه به ارز دیجیتال مورد نظر می تواند 15، 30، 60 یا 90 روز باشد.
 • Minimum Locked Amount حداقل تعداد رمزارز مورد نیاز برای انجام عملیات استیک کردن را نشان می دهد؛ برای مثال در ارز دیجیتال اتریوم 0/2 باید حداقل 32 واحد کوین برای شروع داشته باشید.

2. استیکینگ سرد (Cold Staking)

کولد استیکینگ زیرمجموعه استیکینگ قفل شده است که در آن کوین ها در یک کیف پول سرد، بدون اتصال به اینترنت ذخیره می شوند. این نوع ذخیره سازی رمزارزها از طریق کیف پول های سخت افزاری صورت می گیرد. همچنین برخی شبکه های بلاک چینی امکان ذخیره دارایی ها را به صورت آفلاین فراهم کرده اند. بدیهی است در این روش تا زمانی که ارز دیجیتال مدنظر خود را در آن کیف پول ثابت هولد کرده باشید و از آن برداشت نکنید، سود دریافت می کنید، اما به محض اولین برداشت دیگر پاداشی به شما تعلق نمی گیرد. این روش استیک کردن در مقایسه با سایر روش ها امنیت بیشتری دارد. همچنین مناسب افرادی با سرمایه بسیار بالاست. تراست ولت که متعلق به صرافی بایننس است، تنها قابلیت استیک کردن لاکدشده را دارد.

3. استیکینگ منعطف (Flexible Staking)

در این روش که مشابه روش لاکد استیکینگ یا همان استیگینگ قفل شده است، باید به منظور دریافت پاداش، ارزهای دیجیتال مورد نظر خود را با هدف پشتیبانی از عملیات یک شبکه بلاک چین در یک کیف پول نگهداری کنید. تفاوت استیک کردن منعطف با استیکینگ قفل شده این است که در Flexible Staking نیازی به قفل کردن دارایی ها نیست و می توانید همراه با هولدکردن رمزارزها، ترید نیز انجام دهید. این نکته را نیز در نظر بگیرید که در استیکینگ منعطف سوددهی کمتری در مقایسه با لاکد وجود دارد. پیش از آپدیت جدید صرافی بایننس، Flexible Staking یکی از گزینه های موجود برای استیکینگ یا سهام گذاری بود، اما در حال حاضر این روش حذف و روش Flexible Saving جایگزین آن شده است.

پس انداز قفل شده (Locked Saving) یا Fixed Savings

لاکد سیوینگ که در برخی موارد فیکسد سیوینگ نام دارد، یکی دیگر از راه های کسب سود در صرافی بایننس است. تفاوت این روش با استیکینگ این است که در فرایند سیوینگ به جای اینکه با ذخیره دارایی خود مانند روش استیک کردن به پیشرفت شبکه بلاک چینی کمک کنید، این پول را به صرافی قرض می دهید و در ازای آن پاداش دریافت می کنید. مدت زمان نگهداری دارایی شما در فرایند سیوینگ کوتاه تر از فرایند استیکینگ بوده و درواقع همان سرویس لندینگ یا وام دهی صرافی بایننس است. همان طور که از اسم آن مشخص است، برای دریافت سود در این روش باید وجوه شما برای مدت زمان مشخص در صرافی باشد تا به شما سود تعلق بگیرد، اما درصورت برداشت پیش از موعد مقرر، هیچ واریزی برای شما صورت نخواهد گرفت. در شکل زیر فهرستی از برخی سیوینگ های ثابت یا قفل شده آمده است:

استیکینگ یا سهام گذاری چیست؟

سیوینگ یا پس انداز منعطف (Flexible Saving)

سیوینگ منعطف نیز مانند سیوینگ قفل شده است؛ با این تفاوت که سود آن روزانه محاسبه می شود و شما می توانید در هر لحظه و زمانی که بخواهید برداشت انجام دهید. بدیهی است میزان سود تعلق گرفته در این روش کمتر از حالت قفل شده آن است. در شکل زیر برخی ارزهای دیجیتال که به روش سیوینگ منعطف در صرافی بایننس سوددهی دارند، آمده است:

استیکینگ یا سهام گذاری چیست؟

دیفای استیکینگ (DeFi Staking)

استیک کردن به روش دیفای که یکی دیگر از گزینه ای موجود برای کسب درآمد از صرافی بایننس است، به مدل های Locked Staking و Flexible Staking شباهت دارد. در ادامه فهرستی از ارزهای دیجیتال برای کسب سود به روش دیفای آمده است.

استیکینگ یا سهام گذاری چیست؟

کجا می توانیم سهام گذاری کنیم؟

حال که با فرایند استیکینگ یا سهام گذاری آشنا شدیم، در ادامه پلت فرم ها و واسطه هایی را معرفی کرده ایم که امکان سهام گذاری را برای کاربران خود فراهم کرده اند.

 1. صرافی ها

از آنجا که بسیاری از کاربران در صرافی ها فعال هستند، از این فرصت استفاده کرده و فرایند استیکینگ را به بخشی از کسب وکار خود تبدیل کرده اند. افراد می توانند با استفاده از سهام گذاری یا همان استیکینگ، درآمد خود را با استفاده از دارایی های راکد خود در صرافی ها افزایش دهند و از طریق آن پاداش دریافت کنند. در حال حاضر، صرافی های شناخته شده ای از فرایند استیک کردن پشتیبانی می کنند که در ادامه برخی از اسامی آن ها آمده است.

 • بایننس
 • کوین بیس
 • بیت فینکس
 • کیوکوین
 • کراکن
 • پلونیکس

2) کیف پول های سخت افزاری

روش دیگر استیکینگ، نگهداری دارایی در دوره مشخص داخل کیف پول های سخت افزاری (سرد) به صورت آفلاین است. در این روش سهام گذار باید در مدتی مشخص وجوه خود را در همان آدرس کیف پول نگه دارد و با جابه جایی و برداشت از آن دوره سهام داری تمام شود و دیگر پاداشی به او تعلق نمی گیرد. در ادامه برخی از کیف پول های سخت افزاری پیش رو در فرایند استیکینگ یا سهام گذاری آمده است:

 • لجر (Ledger)

کیف پول لجر که در حال حاضر در دو مدل لجر نانو اس و لجر نانو ایکس وجود دارد، از مهم ترین کیف پول های آفلاین است که امکان استیکینگ را برای کاربران خود به کمک رابط کاربری نرم افزاری لجر لایو فراهم کرده است. کاربران می توانند با استفاده از نرم افزار این کیف پول ارزهای الگورند، تزوس، ترون، پولکادات و کازماس را مستقیم سهام گذاری کنند.

 • کول والت اس (CoolWallet S)

کیف پول کوا والت اس که اولین کیف پول سرود بلوتوثی و قابل حمل است، با استفاده از قابلیت ولت کانکت، امکان فرآیند استیکینگ در پلتفرم های غیرمتمرکز دیفای نظیر یونی سواپ را برای کاربران خود فراهم کرده است. ویژگی X-Savings نیز قابلیت ارتباط با پلتفرم واسطه Bincentive را فراهم کرده است؛ همچنین از استیکینگ درون اپلیکیشنی به صورت استیبل کوین تتر نیز پشتیبانی می کند.

 • تِرِزور (Trezor)

ترزور که در دو مدل ترزور وان و ترزور تی موجود است، قدیمی ترین کیف پول سخت افزاری در دنیای ارزهای دیجیتال است که می توان گفت به طور تقریبی از تمامی ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کند. این کیف پول با استفاده از اپلیکیشن های شخص ثالث مانند اکسودوس ولت، این امکان را برای کاربران فراهم می کند که روی برخی دارایی ها مانند تزوس، کاردانو، الگورند، کازماس، نئو، وی چین و اونتولوژی استیکینگ کنند.

3) کیف پول های نرم افزاری

همان طور که می دانید، کیف پول های نرم افزاری شامل کیف پول های دسکتاپ و اپلیکیشن های موبایل هستند. این کیف پول ها نرم افزاری امکان ذخیره سازی رمزارزها را به صورت رایگان فراهم می کنند. همچنین با استفاده از کلیدهای خصوصی، کنترل کامل دارایی ها را در اختیار کاربران قرار می دهند، اما به دلیل اتصال دائمی آن ها به اینترنت، کیف پول های نرم افزاری در معرض خطرات، حملات سایبری و هک شدن هستند.

پشتیبانی از فرایند استیکینگ یا سهام گذاری، یکی دیگر از قابلیت های ولت های نرم افزاری است. به طورکلی معمولاً هر ارز دیجیتال مبتنی بر اثبات سهام، کیف پول اختصاصی خود را برای فرایند استیکینگ دارد؛ برای مثال کیف پول نرم افزاری ددالوس که دارای نسخه دسکتاپ است، تنها برای سهام گذاری کاردانو و کیف پول موبایلی پولکاولت به طور اختصاصی برای سهام گذاری پولکادات ایجاد شده اند. برخی کیف پول های نرم افزاری نیز هم زمان از چندین رمزارز برای فرایند استیکینگ پشتیبانی می کنند. نحوه کار این ولت ها به این صورت است که کاربران با اجرای یک فول نود یا راه اندازی یک استخر سهام گذاری می توانند، اقدام به استیک کردن کنند. در ادامه به معرفی معروف ترین کیف پول های نرم افزاری با قابلیت استیکینگ می پردازیم:

 • تراست والت (Trust Wallet)

کیف پول تراست ولت که صرافی بایننس از آن پشتیبانی می کند، یک کیف پول خصوصی است که امکان سهام گذاری چندارزی را برای کاربران خود فراهم می کند. این کیف پول که در دو نسخه اندروید و آی یو اس وجود دارد، امکان ذخیره، تراکنش و استیکینگ را برای کاربران خود فراهم کرده است؛ بنابراین شما به راحتی می توانید با استفاده از تراست ولت با سهام گذاری روی رمزارزهای تزوس، کازماس، وی چِین، ترون، آیوتکس، الگوراند، تومو چِین و کالیستو کسب درآمد کنید.

 • اکسودوس (Exodus)

اکسودوس یکی دیگر از کیف پول های نرم افزاری است که محیط کاربری کاربرپسند دارد و تقریباً از همه پلت فرم های اصلی از جمله اندروید، آی یو اس، مک و لینوکس پشتیبانی می کند. همچنین با استفاده از این کیف پول می توانید به کیف پول سخت افزاری ترزور متصل شوید. هرچند برای استفاده از این نرم افزار همیشه نیاز است IP خود را تغییر دهید، می توانید با استفاده از آن روی رمزارزهای تزوس، کاردانو، الگورند، کازماس، نئو، وی چین و اونتولوژی و… سهام گذاری کنید.

 • اتمیک (Atomic)

از دیگر کیف پول های نرم افزاری چندارزی و کاربرپسند که در نسخه های اندروید، آی یو اس، ویندوز، مک و لینوکس ارائه شده است، اتمیک ولت است. این کیف پول علاوه بر اینکه از بسیاری ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کند، امکان سهام گذاری روی رمزارزهای زیلیکا، کاردانو، آیکون، کازماس، بندپروتکل، تزوس، ترون، نئو، کومودو، الگوراند و وی چین را برای کاربران خود فراهم کرده است.

مزایا و معایب استیکینگ ارز دیجیتال

استیکینگ یا سهام گذاری چیست؟

مزایا

 • مهم ترین و شاید اصلی ترین مزیت روش استیکینگ یا سهام گذاری جلوگیری از خرید و نگهداری اجباری قطعات سخت افزاری گران قیمت برای ماینینگ است.
 • جلوگیری از مصرف بالای انرژی و هزینه های بالای برق برای فرایند استخراج
 • دستیابی به درجات بالاتری از مقیاس پذیری با تولید بلاک های جدید تراکنش ها به واسطه سهام گذاری
 • احتمال انتخاب شدن به عنوان یک اعتبارسنج با نگهداری تعداد زیادی رمزارز بیشتر از سایر روش ها
 • پایدارتربودن در مقایسه با سایر روش ها
 • محدودنبودن همه چیز به بالابردن هش ریت
 • افزایش ارزش دارایی ها با استفاده از روش استیکینگ؛ درحالی که سخت افزارهای ماینینگ با گذر زمان مستهلک می شوند و ارزششان به تدریج کاهش می یابد.

معایب

 • پایین بودن دریافت سود سالیانه در مقایسه با روش استخراج
 • ریسک نگه داشتن ارزهای دیجیتال به صورت آنلاین بسیار بالاست؛ برای مثال اگر یک صرافی با یک پلت فرمی که دارایی خود را در آن استیک کرده اید، هک شود، احتمال سرقت دارایی های شما وجود دارد.
 • علاوه بر مشکل هک شدن، شما با سهام گذاری کنترل کلید خصوصی خود را در اختیار یک واسطه قرار می دهید؛ بنابراین لازم است درباره آن اطمینان کافی داشته باشید.
 • با در اختیار داشتن سکه های بیشتر، قدرت نیز افزایش می یابد و به دنبال آن احتمال خاصیت عدم تمرکز شبکه نیز بیشتر می شود؛ درست مانند روش اثبات کار که با بالارفتن هش ریت، ماینرها قدرت بیشتری به دست می آورند، در اینجا نیز قدرت بیشتر برابر است با درآمد بالاتر.

نحوه محاسبه پاداش استیکینگ ارز دیجیتال

به طور قطع نمی توان به این پرسش پاسخ مشخص و واضحی داد؛ زیرا هر شبکه براساس فاکتورهای خود پاداش را محاسبه می کند، اما به طورکلی شبکه های بلاک چینی که مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام هستند، موارد زیر را در فاکتورهای خود مدنظر قرار می دهند:

 • میزان کوین ذخیره شده توسط نود
 • مدت زمانی نگهداری کوین توسط نود
 • میزان کوین های ذخیره شده در شبکه
 • نرخ تورم و…

استیکینگ یا سهام گذاری روشی مناسب برای جایگزین شدن استخراج مبتنی بر اثبات کار است که سبب می شود شما بدون نیاز به هزینه های اضافی مانند خرید دستگاه های استخراج و هزینه بالای برق و جلوگیری از سروصدای بالای دستگاه های ماینینگ، تنها با سهام گذاری کسب درآمد کنید. این روش مسیر جدیدی را برای افراد علاقه مند به حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال فراهم کرده است تا بتوانند به راحتی تنها با عضوشدن در یک شبکه غیرمتمرکز و مشارکت در تأمین امنیت آن، پاداش دریافت کنند. توجه داشته باشید که فرایند سهام گذاری روشی بدون ریسک و کاملاً برد-برد نیست. هولدکردن دارایی ها در یک قرارداد هوشمند معایب خاص خود را دارد؛ بنابراین اگر تصمیم دارید رمزارزهایتان را استیک کنید، حتماً یک صرافی یا کیف پول با امنیت بالا را برای این منظور انتخاب کنید.

سوالات متداول

1. منظور از استیکینگ یا سهام گذاری ارزهای دیجیتال چیست؟

در دنیای ارزهای دیجیتال استیکینگ یا سهام گذاری به معنای اختصاص دادن ارزهای دیجیتال به شبکه بلاک چین به منظور دریافت پاداش است.

2. مهم ترین مزیت روش استیکینگ چیست؟

مهم ترین و شاید اصلی ترین مزیت روش استیکینگ یا سهام گذاری جلوگیری از خرید و نگهداری اجباری قطعات سخت افزاری گران قیمت برای ماینینگ است.

3. انواع سهام گذاری ارزهای دیجیتال کدام اند؟

 • استیکینگ سرد (Cold Staking)
 • استیکینگ قفل شده (Locked Staking)
 • استیکینگ منعطف (Flexible Staking)
ادامه مطلب