Lines_Background
مینی‌دوره رایگان درآمد روزانه ۱۰۰ دلار از فارکس
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایه
آموزش ترید از صفر صفر

سرمایه گذاری خارجی

سرمایه ­گذاری در دبی
انواع سرمایه ­گذاری در دبی و...

سرمایه گذاری در امارات

امارات متحده عربی از کشورهای حاشیه خلیج فارس است که از جنوب با عربستان و قطر و از شرق با عمان هم­مرز است. مساحت این کشور 83.600 کیلومتر مربع و جمعیت آن بیش از  9 میلیون نفر است که 3.3 میلیون نفر از آن را ساکنین شهر دبی تشکیل می­ دهند. بیش از نیمی از جمعیت امارات را مردم غیربومی امارات تشکیل می دهند و این جمعیت غیر بومی مردمان کشور ایران، عرب زبانان و ساکنین بخش جنوب آسیا که به این کشور مهاجرت کردند تشکیل می دهند. این کشور شامل هفت بخش است که به ترتیب شامل ابوظبی، دبی، ام القوین، شارجه، فجیره، عجمان و راس الخیمه می باشد. این هفت بخش، امیرنشین یا شیخ نشین هستند. در این مقاله قصد داریم به انواع سرمایه گذاری در دبی و راه و روش آن بپردازیم.

امارات متحده عربی به دلیل قرار گرفتن در منطقه جغرافیایی ویژه و داشتن ثبات اقتصادی مناسب در چند سال اخیر، همچنین به دلیل وارد شدن به جمع کشورهای موسوم به اقتصادهای نوظهور، همواره مکانی مناسب برای اقامت دائم و زندگی بوده است. از این رو، افراد دوست دارند از راه های مختلف اقامت این کشور را به دست آورند. امارات از اعضای اتحادیه عرب، شورای همکاری خلیج فارس، اوپک، فائو، صندوق بین المللی پول، سازمان ملل متحد و سازمان جهانی تجارت به حساب می آید. از صنایع این کشور می توان به نفت و پتروشیمی، آلومینیوم، منسوجات، مصالح ساختمانی، کود و ماهی گیری اشاره کرد. علاوه بر نفت مواد معدنی دیگر نظیر گاز و مس نیز در این کشور وجود دارد.

آمارها و اعداد دقیق آورده شده در این مقاله باتوجه به زمانی است که نویسنده این مقاله را تالیف کرده است، پس حتما اعتبار آن را با زمان کنونی بررسی کنید.

شهر دبی نگین درخشان امارات

شهر دبی نگین درخشان امارات متحده و خاورمیانه بوده و به نوعی بهشت سرمایه گذاری در منطقه خاورمیانه به حساب می­ آید. دبی یکی از جذاب­ترین شهرهای دنیا از نظر تفریح و تجارت است و به دلیل موقعیت خاص و ساختار اقتصادی مناسب و امکانات مدرن همواره سرمایه­ گذاران را به سمت خود تشویق می­ نماید.

همانطور که آگاه هستید اقتصاد رو به رشد دبی این شهر را به شهری لوکس و منحصر به فرد تبدیل کرده است، صنعت گردشگری و توریست در اقتصاد شهر دبی تاثیر به سزایی دارد و بخش بزرگی از اقتصاد این شهر را تامین می کند (20% از تولید ناخالص داخلی). همچنین پاسپورت این کشور قوی ترین در خاورمیانه بوده و جزو قوی­ترین پاسپورت­ های دنیاست؛ به طوریکه با داشتن پاسپورت امارات می­ توان به 196 کشور دنیا بدون ویزا سفر کرد. اما امکان اخذ اقامت دائم و پاسپورت این کشور در مدت زمان کم امکان پذیر نمی باشد بلکه افراد می توانند در صورتی که حداقل 20 سال در امارات به زندگی و کسب و کار پرداخته اند، اقامت دائمی و پاسپورت امارات را اخذ نمایند که در این صورت می توانند با پاسپورت امارات به ۱۹۶ کشور بدون ویزا سفر نمایند.

ذکر این نکته دارای اهمیت است که کشور امارات دو تابعیتی را قبول نداشته و برای اخذ تابعیت در این کشور باید تابعیت اصلی و اولیه خود را کنار بگذارید. متقاضیانی که مایل به سرمایه گذاری در دبی یا در این کشور هستند، لازم است بدانند که با توجه روش های مختلف سرمایه گذاری در امارات مدت زمان اخذ اقامت متفاوت است، اما به طور کلی می توان گفت که به افرادی که در امارات سرمایه گذاری می کنند اقامت موقت دو الی سه ساله تعلق می گیرد که این اقامت با رعایت شرایط قابل تمدید است.

از جمله مدارکی که برای اخذ ویزای امارات نیاز است می­ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن رزومه معتبر
 • آدرس محل زندگی فرد در امارات
 • فرم درخواست
 • ارائه عکس پاسپورتی جدید با زمینه سفید
 • پاسپورت معتبر
 • ارائه اصل و فتوکپی از پاسپورت
 • قرار داد مشارکت بین حامی و شریک محلی
 • ارائه صورتحساب بانکی از 90 روز گذشته
 • مدارک پزشکی تایید شده که سلامت جسمی و روحی متقاضی را تایید کند

مزایای اخذ اقامت اماراتسرمایه ­گذاری در دبی

 • ورود به کشوری ثروتمند
 • آزادی انتخاب در محل سکونت
 • شرایط و ضوابط آسان
 • عدم نیاز به پرداخت گمرک در مناطق آزاد
 • امکان اخذ ویزا برای اعضای خانواده
 • پاسپورت قوی کشور امارات در صورت اخذ می تواند راه ورود به کشورهای زیادی را برای متقاضی باز نماید
 • امکان تمدید آسان اقامت موقت
 • هزینه های گمرکی مناسب در سایر مناطق
 • امکان کار و تجارت با دیگر کسب و کارهای موجود در امارات.
 • داشتن ثبات سیاسی
 • موقعیت جغرافیایی مناسب
 • پشتیبانی استارت آپ: بسیاری از کمپانی های دبی از استارت آپ ­ها حمایت می­ کنند و به دنبال ایده های نو و خلاقانه هستند. به همین جهت کسب و کار در منطقه گسترش زیادی دارد

معایب سرمایه ­گذاری در اماراتسرمایه ­گذاری در دبی

 • به سرمایه گذاران پاسپورت و اقامت دائم اعطا نمی­ شود.
 • در مناطق محلی مالکیت کامل کسب­وکار در اختیار سرمایه­گذار قرار نمی­ گیرد.

از آنجا که مهم ترین شهر و قلب تپنده اقتصادی کشور امارات شهر دبی می باشد، بسیاری از سرمایه گذران، به خصوص هم وطنان ایرانی ما به دنبال سرمایه گذاری در دبی هستند. برخی از ایده های کسب و کار با سود بالا در شهر دبی عبارتند از: هنر و صنایع دستی، پوشاک، تبلیغات، خودرو، کسب و کار مرتبط با کامپیوتر، آموزش، تجارت الکترونیک، پرورش ماهی، عکاسی، ساخت جواهرات، توریست و گردشگری و غیره. در ادامه بر اساس آخرین آمار­های ارائه شده از جانب مؤسسات اقتصادی بهترین شرایطاخذ اقامت و سرمایه ­گذاری در دبی را از نظر خواهیم گذراند.

1. سرمایه گذاری در دبی از طریق ثبت شرکتسرمایه ­گذاری در دبی

ثبت شرکت در شهر دبی نیازمند اخذ مجوز از اداره مهاجرت امارات است. نوع شرکت ثبت شده می تواند سهامی خاص، مسئولیت محدود، سهامی عام و یا شراکتی باشد. اگر فردی قصد تاسیس شرکت در منطقه آزاد دبی را داشت مجوز آن به طور مستقیم از اداره مهاجرت دبی صادر می شود و نیازی به مداخله اداره کار امارات نمی ­باشد برای ثبت شرکت در این کشور در ابتدا نیازمند مجوز می­ باشید که این مجوز می­تواند در ۳ حوزه مختلف مانند مجوز تجاری، صنعتی و یا حرف ه­ای صادر گردد، که این مجوز بسته به نوع کار و فعالیت شرکت متفاوت است. یکی از شروط ثبت شرکت در این کشور این است که باید بخشی از امتیازات و سرمایه شرکت تازه تاسیس به نام اتباع اماراتی باشد، اما این موضوع دارای استثنائاتی نیز می باشد. با ثبت شرکت در شهر دبی، سرمایه گذار و خانواده اش از اداره مهاجرت دبی اقامتی سه ساله دریافت خواهند کرد که این اقامت قابل تمدید نیز می باشد.

مزایای ثبت شرکت در دبی

 • برخورداری از تکنولوژی بالا
 • برخورداری از ارتباطات و حمل و نقل مناسب
 • وجود بازار آزاد
 • رقابت های تجارتی موجود
 • امتیازهای نظیر اخذ وام در این کشور برای سرمایه گذاران
 • اقتصاد و بازارهای مناسب در این کشور

2. سرمایه گذاری در دبی از طریق کارآفرینیسرمایه ­گذاری در دبی

کارآفرینی در این کشور آسان بوده و در سال های اخیر برای تشویق افراد برنامه های ویژه ای مانند اعطای جوایز در نظر گرفته شده است. از این رو اخذ اقامت و سرمایه ­گذاری در دبی نیز از طریق کارآفرینی یک گزینه­ بسیار جذاب است؛ زیرا از کارآفرینانی که طرح اقتصادی و ایده مناسبی داشته باشند، استقبال زیادی شده و به افرادی که با طرح اقتصادی و تجاری موفق به دبی بیایند امکانات مناسب داده و از آن ها حمایت می کنند. برای کارآفرینی در این کشور لازم است فرد یک بیزینس پلن قوی ارائه دهد تا ثابت کند ایده و کار او برای دارای منفعت است. پس از تایید بیزنس ­پلن شخص می­ تواند  مکان کار خود را انتخاب نماید.

اگر قصد کار در منطقه آزاد امارات را داشته باشد می تواند حق مالکیت کامل کار خود را اخذ نماید در غیر این صورت نیاز به یک شریک است که تابعیت و اقامت امارات را داشته و این شریک باید بیش از نیمی از شراکت این کار را از آن خود نماید. در صورت موافقت دولت امارات برای ایجاد یک شرکت توسط یک کارآفرین خارجی، به وی و خانواده او اقامت ۵ ساله داده خواهد شد که پس از پایان موعد مقرر این اقامت قابل تمدید می باشد. لازم به ذکر است حداقل سرمایه مورد نیاز برای کارآفرینی در دبی ۵ میلیون درهم است.

3. سرمایه گذاری در دبی از طریق خرید ملکسرمایه ­گذاری در دبی

خرید ملک معمولاً یکی از بهترین روش ­های سرمایه گذاری برای افراد خارجی در یک کشور به شمار می آید. متقاضیان می توانند ملک مسکونی را به قیمت حداقل یک میلیون درهم (در زمان تالیف این مقاله) در این کشور خریداری نمایند تا بتوانند به اقامت امارات دست یابند. از خطرات موجود در این راه می توان به خریداری ملک به قیمت غیر واقعی و بالاتر از حد آن اشاره نمود که افراد در صورت این که آگاهی کامل در خصوص ملک و قیمت آن در این کشور نداشته باشند ممکن است به آن دچار شوند.­ اما قیمت و حاشیه سود آن نسبت به کشورهای اروپایی یا آمریکا و کانادا به صرفه تر خواهد بود.

مالیات خرید ملک در دبی نسبت به روند رایج دنیا به­صرفه­تر بوده و همچنین کیفیت مناسب ساختمان های احداث شده در دبی با استانداردهای بین المللی برابری می­ کند. از طرفی نرخ اجاره ­بهای ملک در دبی بالا بوده و سرمایه گذار می تواند روی سود اجاره ملک خود حساب باز کند. همچنین بانک های دبی نیز برای خرید ملک به افراد خارجی وام های مناسبی اعطا می کنند. با خرید ملک در دبی، سرمایه گذار و خانواده وی اقامت دو ساله کشور امارات را دریافت نموده و در صورت عدم فروش ملک پس از دو سال این اقامت تمدید خواهد شد. نکته بسیار مهم این که سرمایه­ گذاری در امارات از طریق خرید ملک نمی ­تواند برای افراد اقامت دائمی، تابعیت و پاسپورت را به همراه داشته باشد.

4. سرمایه گذاری در دبی از طریق خرید اوراق قرضهسرمایه ­گذاری در دبی

دیگر روش مناسب برای سرمایه گذاری در دبی، خرید اوراق قرضه دولتی کشور امارات می باشد. این روش یکی از گزینه ­های با ریسک پایین بوده و مسیر نسبتاً راحتی برای اخذ اقامت امارات را در پیش روی سرمایه­گذار قرار می ­دهد. زیرا این کشور از لحاظ اقتصادی پایدار بوده و ریسک این سرمایه گذاری بسیار معقول است و سودآوری در بلند مدت برای سرمایه گذار دور از انتظار نخواهد بود. لازم به ذکر است که حداقل سن ۲۱ سال برای متقاضی سرمایه گذاری می باشد و در صورت خرید اوراق قرضه در دبی، متقاضی و خانواده وی اقامت کوتاه مدت دبی را دریافت خواهند کرد.

استانداردهای سرمایه گذاری در دبیسرمایه ­گذاری در دبی

 • نرخ مصادره اموال در دبی

نرخ مصادره اموال هر کشور نشان دهنده خطر سلب مالکیت افراد نسبت به سرمایه خود در مواقعی نظیر تغییر حکومت می باشد که برای سرمایه گذاری امن باید مورد بررسی واقع شود این استاندارد در بازه یک تا هفت قرار دارد که هرچه این عدد به ۷ نزدیک تر باشد نشان دهنده خطر بیشتر و هر چه به عدد یک نزدیک تر باشد نشان دهنده ریسک کمتر است. بر اساس آخرین آمارهای موجود نرخ مصادره اموال در دبی در سال­ های اخیر برابر عدد 2 بوده و بنابراین امنیت قابل قبولی برای سرمایه­گذاری در این شهر وجود دارد.

 • کنترل فساد

از دیگر مسائل مهم جهت سرمایه گذاری و بررسی استانداردهای سرمایه گذاری، میزان کنترل فساد مالی و اداری در کشور هدف است. تمام افراد می توانند قبل از اقدام به سرمایه گذاری اطلاعات کاملی را در این زمینه به دست آورند و با آگاهی قبلی سرمایه گذاری را عملی کنند. کنترل فساد هر کشوری نشان دهنده کنترل و نظارت دولت و ارگان های آن کشور به سازمان ها و نهادهای مرتبط و غیرمرتبط است. نرخ کنترل فساد در دبی از سال 2011 به بعد در محدوده 1 تا 1.2 است که نویدبخش شرایط نسبتاً مناسبی است.

 • مالیات بر درآمد

درآمد شخصی در امارات مالیات نداشته و از افراد در این باره هیچ مالیاتی دریافت نمی ­شود، اما مالیات بر درآمد شرکت­ ها در این کشور از سال ۲۰۱۰ تاکنون ثابت بوده و برابر با رقم قابل توجه ۵۵ درصد می باشد. بنابراین لازم است متقاضیان سرمایه ­گذاری در امارات به خصوص افرادی که مایل به سرمایه ­گذاری در امارات از طریق ثبت شرکت می باشند به طور کامل آن را تحلیل و بررسی نمایند.

 • تولید ناخالص داخلی

تولید ناخالص داخلی یا GDP امارات متحده عربی در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته و در سال 2020 برابر 421 میلیارد دلار است.

 • نرخ بیکاری

امارات توانسته نرخ بیکاری کشور خود را در حد مطلوب و پایین قرار دهد به طوری که در سال­ های اخیر این نرخ به حدود 2.5 درصد رسیده است که رقم نسبتاً مناسبی است.

ادامه مطلب
سرمایه گذاری در کانادا
انواع روش های سرمایه گذاری در...

مهاجرت به کانادا به طور کلی از طریق سه دسته بندی کلی تحصیل، تخصص و سرمایه­ گذاری انجام می­ شود. در این مقاله به بررسی انواع روش­ های سرمایه گذاری در کانادا می­ پردازیم. مهاجرت به کانادا از طریق ویزای تحصیلی و کاری معمولاً نیازمند شرایط سنی و تخصصی خاص و همچنین داشتن مدرک زبان می باشد. بنابراین بسیاری از افراد که تمکن مالی کافی داشته و امکان اخذ اقامت از طریق کار و تحصیل را ندارند، می ­توانند گزینه­ های خود را برای سرمایه ­گذاری در کانادا بررسی و اقدام به اخذ اقامت نمایند.

سرمایه گذاری در کانادا

در حال حاضر برنامه فدرال سرمایه ­گذاری در کانادا بسته است و دولت فدرال برنامه­ای برای اعطای اقامت از طریق سرمایه ­گذاری ندارد. با این حال امکان اخذ اقامت سرمایه گذاری به کمک قوانین ایالتی در ایالت­ها و دولت­ های محلی وجود دارد. در حال حاضر ایالت­ های Manitoba، Saskatchewan، Prince Edward Island و Quebec برنامه ­هایی برای اخذ اقامت از طریق سرمایه­ گذاری را ارائه می نمایند.

آمارها و اعداد دقیق آورده شده در این مقاله باتوجه به زمانی است که نویسنده این مقاله را تالیف کرده است، پس حتما اعتبار آن را با زمان کنونی بررسی کنید.

مزایای سرمایه­ گذاری در کاناداسرمایه گذاری در کانادا

کانادا با ایجاد شرایط مناسب برای سرمایه­ گذاری و راه اندازی کسب و کار، توانسته به یک قطب اقتصادی در جهان تبدیل شود؛ برای مهاجران مزایای بسیاری دارد که مهم ترین آن­ ها عبارتند از:

 • امکانات و شرایط مناسب شغلی، زندگی و تحصیلی
 • دریافت اقامت دائم ( برای سرمایه ­گذار و خانواده­اش)
 • برخورداری از امکان تحصیل رایگان برای فرزندان کمتر از ۱۸ سال
 • برخورداری از خدمات بیمه بصورت رایگان
 • متقاضی نیازی به مدارک تحصیلی بالا نداشته و برخورداری از سابقه و تجربه کار مدیریتی و داشتن سرمایه کافی لازم است.
 • فرد متقاضی تنها با داشتن مهارت معمولی در زبان­های انگلیسی یا فرانسه (بدون نیاز به مدارک و نمرات در سطح بالا) می تواند در کانادا سرمایه گذاری نماید.

معایب سرمایه­ گذاری در کاناداسرمایه گذاری در کانادا

 • مسافت طولانی بین ایران و کانادا، ممکن است برای افرادی که تمایل به رفت و آمد بین دو کشور را دارند، کمی مشکل ساز باشد.
 • تعداد راه­ های اقدام به سرمایه­ گذاری در کانادا نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر بوده و روش خودحمایتی که از جمله محبوب ترین روش­های سرمایه­ گذاری در کشورهای اروپایی محسوب می­ شود، برای دولت کانادا وجود ندارد.
 • دولت کانادا بر روی سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت، بخصوص شرکت های خصوصی، کمی سختگیرانه­تر از کشورهای اروپایی عمل می­ کند.

شرایط اولیه برای اخذ ویزای سرمایه­ گذاری

به طور کلی می توان گفت متقاضیان سرمایه­ گذاری در این کشور از طرق مختلف همانند خرید ملک، کارآفرینی، ثبت شرکت و پرداخت سرمایه ای به بازار کانادا می­توانند اقدام به سرمایه گذاری نمایند. اما در نهایت باید بررسی شود که کدام یک از روش های سرمایه گذاری منجر به اخذ اقامت و تابعیت کشور کانادا خواهد شد. سرمایه­ گذاری در کانادا پیچیدگی­های زیادی داشته و مشاوره با یک وکیل متخصص در این خصوص اکیداً توصیه می­ شود.

در گام نخست مدرک زبان مورد نیاز است. اکثر برنامه ­های اقامت کانادا از طریق سرمایه ­گذاری به نمره آیلتس در حد نمره ۵ نیاز دارند اما برخی دیگر نیازمند مدرک لیسانس هستند. علاوه بر این سابقه کار چند ساله در اداره یک شغل در کشور محل سکونت خود از نیازمندی­های عمومی است.

ارائه جواز کسب، سوابق شغلی، آگهی روزنامه رسمی غیره مفید بوده و جهت تکمیل پرونده ویزای سرمایه­ گذاری کانادا کمک می­ نماید. اثبات تمکن مالی از موارد دیگری است که در بسیاری از برنامه ­های سرمایه­ گذاری مورد نیاز وبده و باید از طریق ارائه مدارک مالی و بانکی و همچنین اسناد ملکی انجام شود. اکثر برنامه ­های مهاجرتی کانادا تمکن مالی در حد ۳۵۰ هزار دلار کانادا را مطالبه می ­نمایند. با این حال این موضوع در شهرها و ایالت­های مختلف متفاوت بوده و می ­توان با حداقل سرمایه­ 100 هزار دلاری هم اخذ اقامت نمود. به عنوان مثال ایالت منیتوبا برای شهر وینی­پگ که مرکز استان می­باشد، مبلغ ۲۵۰ هزار دلار کانادا جهت سرمایه گذاری مطالبه می­ نماید.

اگر در یکی از شهرهای اطراف وینی­پگ که حداقل ۵۰ کیلومتر با آن فاصله دارد اقدام به سرمایه گذاری نمایید مبلغ ۱۵۰ هزار دلار کانادا نیاز خواهید داشت. لازم به ذکر است که هم اکنون (در سال 2021) در هیچ کدام از برنامه­ های مهاجرت سرمایه ­گذاری کانادا به طور مستقیم اخذ اقامت امکان پذیر نبوده و باید ابتدا ویزای سرمایه­ گذاری را اخذ نموده و به مدت ۲ سال در ایالت مورد نظر حضور داشته باشید و پس از دو سال برای اخذ اقامت دائم اقدام نمایید. در دو سالی که در ایالت مذکور ساکن هستید، لازم نیست کسب و کار سود دهی را اداره کنید. ولی لازم است به طور مرتب گزارش کسب و کار خود را به اداره مهاجرت و اداره ایالتی اعلام کنید. همچنین در مدت این دو سال ترک ایالتی که در آن ساکن هستید و سفر به ایران موجب ابطال اقامت کانادا برای مدت طولانی می­ گردد.

1. سرمایه گذاری در کانادا از طریق خرید ملکسرمایه گذاری در کانادا

خرید ملک در کانادا با توجه به مناظر دیدنی، سبک زندگی آمریکایی و ثبات سیاسی حاکم بر جامعه جذابیت زیادی دارد. همچنین بازار بین المللی ملک در کانادا هنوز جوان می باشد و توانسته در سال های اخیر عملکرد خوبی داشته باشد. قوانین و مقررات خرید ملک در کانادا مقداری متفاوت با دیگر نقاط جهان بوده و لازم است که خرید ملک در این کشور با تحقیقات قبلی صورت گیرد. به عنوان مثال خرید ملک در بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند، نوا اسکوشیا، انتاریو و کبک بدون محدودیت برای افراد خارجی امکان است. در حالی که بسیاری از استان های کانادا محدودیت­هایی را برای خارجی­ها در نظر گرفته اند.

نکته بسیار مهم این است که خرید ملک در کانادا منجر به اخذ اقامت سرمایه گذار بر روی ملک نخواهد شد بنابراین متقاضیان باید توجه داشته باشند که اگر قصد کسب اقامت و تابعیت کانادا را دارند بهتر است از طریق کارآفرینی و ایجاد یک کسب و کار نو و ایجاد اشتغال اقدام به مهاجرت نمایند.

البته افرادی که جز ساکنین و مقیمان کانادا محسوب نمی شوند باید در زمان فروش ملک خود ۲۵ درصد از سود فروش را به عنوان مالیات به دولت کانادا پرداخت نمایند. سرمایه گذاران خارجی باید ۶۵ درصد از تامین اعتبار خرید ملک را داشته باشند که ۳۵ درصد از سرمایه خرید ملک باید به عنوان پیش پرداخت در دسترس باشد. مراحل خرید ملک در کانادا و روند انتقال آن معمولا بین ۶۰ الی ۹۰ روز به طول می انجامد.

2. سرمایه­ گذاری در کانادا از طریق ثبت شرکتسرمایه گذاری در کانادا

در این روش یک شرکت در کانادا با نام شما ثبت می­ گردد. مبلغ مذکور در حساب ایالت سپرده می گردد و پس از آنکه کسب و کار مورد نظر شما ایجاد شد، باید به طور متوالی گزارش هایی را به اداره مهاجرت کانادا ارسال نمایید و روند کسب و کار خود در کانادا را توضیح دهید. ویزای شما در مدت این دوسال ویزای کار کانادا می باشد، بنابراین فرزندان شما به عنوان یک خارجی اجازه تحصیل در کانادا خواهند داشت. همچنین می توانید از بیمه و مزایای بین المللی استفاده نمایید.

شرکت هایی که در کانادا ثبت می شوند، یا در قالب فدرال مشغول فعالیت و تاسیس قرار می گیرند، و یا در زمره فعالیت های استانی. برای ثبت هر شرکت در کشور کانادا نیاز به مدارکی همچون طرح تجاری موفق دارد. سرمایه اولیه و روال استاندارد فعالیت تجاری از ملزومات ثبت هر نوع شرکت در کشور کانادا می باشد. اصلی ترین نکته ای که باید به آن توجه کرد، این است که حداقل سرمایه گذاری در کشور کانادا وجود ندارد. هزینه های ثبت شرکت، صرفا هزینه های مصرفی مثل هزینه های ثبت برند و نام تجاری و… می باشد. نکته قابل توجهی که باید به آن پرداخت این است که با ثبت شرکت توسط اتباع خارجی، آن­ها صاحب اقامت نخواهند شد. به معنی دیگر برای دریافت اقامت کشور کانادا، صرف ثبت شرکت کمکی به شما نخواهد کرد. در اینجا باید ثبت شرکت را با کارآفرینی متمایز کرد. شما با کارآفرینی به توسعه اقتصادی کشور کمک خواهید کرد ولی با ثبت شرکت شاید صرفا کسب و کار خود را گسترش دهید.

همچنین اخیراً روشی تحت عنوان کار شرکت کانادا معرفی شده است که براساس آن، شرکتی را که قصد ثبت و یا شراکت در آن را دارید می بایست حداقل 50 درصد سهام آن به نام شما باشد که در نتیجه از این طریق می توانید خودتان و همسرتان در این شرکت مشغول به کار شده و برای کل اعضای خانواده خود اقامت کانادا را اخذ نمایید. البته این نوع اقامت برای ثبت شرکت به شما تعلق نمی گیرد بلکه به دلیل کار در آن شرکت به شما تعلق خواهد گرفت. مهم ترین مزیت این روش این است که نیازی به سرمایه گذاری بزرگ ندارد.

3. سرمایه ­گذاری در کانادا از طریق کارآفرینیسرمایه گذاری در کانادا

به طور کلی تمامی ایالات کشور کانادا، هر کدام حداقل دو روش سرمایه گذاری و کارآفرینی دارند اما محبوب ترین آن­ها در ایالت بریتیش کلمبیا می­ باشد. این ایالت به تازگی روش جدیدی را به صورت آزمایشی اجرا کرده است. به صورت کلی دو روش محبوب در این استان مورد استفاده بسیاری از سرمایه گذاران ایرانی قرار گرفته است. روش سرمایه گذاری 100 هزار دلاری و روش 200 هزار دلاری

در روش آزمایشی 100 هزار دلاری، شخص نیاز به نشان دادن 300 هزار دلار کانادا به عنوان پشتوانه می باشد که باید 100 هزار دلار آن را برای تجارت و کسب و کار خود خرج کند. طرح تجاری نیاز دارد و شخص باید در 5 سال گذشته 4 سال سابقه کار مرتبط در سمت مدیریتی داشته باشد.

در این روش باید 200 هزار دلار کانادا را به شرکت خود انتقال دهد و صرف هزینه ها و مخارج تجارتی خود کند. در این روش شخص باید پشتوانه مالی 600 هزار دلاری کانادا را به دولت این کشور نشان دهد. طرح تجاری یا بیزینس پلن نیاز دارد و شخص باید در سه سال گذشته، دو سال سابقه کاری مرتبط با تجارت خود در سمت مدیریتی داشته باشد.

4. سرمایه گذاری در کانادا از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

کانادا به عنوان یکی از کشورهای ثروتمند جهان توانست در سال 2017 به عنوان یک تولید کننده ناخالصی داخلی، 1.65 تریلیون دلار در آمد کسب نماید. این عوامل موجب شد تا سرمایه گذاران بسیاری از طرق مختلف اقدام به سرمایه گذاری در کانادا نمایند. یکی دیگر از طرق سرمایه گذاری در این کشور خرید سهام و اوراق قرضه از روش های متنوع می باشد. سهام و اوراق قرضه کانادا را می توان به صورت مستقیم از بورس اوراق بهادار (TSX) و یا بورس ملی کانادا (CSE) و یا از طریق صندوق های مبادله ارز و یا از طریق سپرده گذاری آمریکایی (ETF) خریداری کرد.

خرید اوراق قرضه دارای مزایا و معایب متفاوتی می باشد اما مبحث مهم این است که دولت کانادا از نوامبر سال 2017 خرید اوراق قرضه را از دسترس بسیاری از اتباع کشورهای دیگر خارج کرده است. بنابراین بسیاری از متقاضیان نمی توانند از طریق خرید اوراق قرضه در کانادا سرمایه گذاری نمایند. از این جهت پیشنهاد می گردد تمامی متقاضیان با توجه به عدم موفقیت در این روش و پایین بودن شانس موفقیت آنان، از دیگر روش های سرمایه گذاری اقدام به مهاجرت نمایند.

برخی شرایط سرمایه ­گذاری در استان­ های مختلف کاناداسرمایه گذاری در کانادا

برای مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری استانی، باید بر اساس سیستم امتیاز بندی آن استان امتیاز کافی را کسب کنید.

1- سرمایه گذاری در ایالت منیتوبا

برای سرمایه گذاری در استان منیتوبا لازم است تا متقاضی بالغ بر ۱۰۰ هزار دلار کانادا را نزد دولت کانادا سپرده گذاری نماید. این سپرده گذاری به متقاضی این امکان را می دهد تا ۱۵۰ هزار دلار را از دولت کانادا بصورت وام دریافت نماید. البته لازم به ذکر است که در صورت موفقیت در کسب و کار این مبلغ (۱۰۰هزار دلار) به متقاضی برگردانده می شود، در غیر این صورت مبلغ سپرده بازگردانده نخواهد شد. البته در هر دو صورت، متقاضی می تواند اقامت دائم کشور کانادا را بدست می آورد.

2- سرمایه گذاری در ایالت ساسکاچوان

برنامه کارآفرینی ساسکچوان از زیرمجموعه برنامه های استانی ساسکچوان (SINP) است که به متقاضیان این امکان را می دهد که کسب و کار خود را راه اندازی کنند و یا با یکی از کسب و کارهای موجود در استان، شراکت کنند و در مدیریت آن مشارکت فعالانه داشته باشند. این زیرگروه برای جذب استعدادهای کارآفرینی به استان ساسکاچوان طراحی شده است. داوطلبین علاقه مند به مالکیت و اداره فعال یک کسب و کار، باید یک درخواست EOI ارائه کنند. متقاضیان مهاجرت به ساسکچوان، با ارائه اطلاعاتی درباره سابقه کارآفرینی خود، دارایی ها، طرح راه اندازی کسب و کار (BEP)  خود به علاوه ی برخی فاکتورهای دیگر در یک نظرسنجی آنلاین، علاقه مندی خود را به سکونت در ساسکچوان و راه اندازی کسب و کار  در آن نشان می دهند. آن دسته از داوطلبینی که حداقل معیارهای اولیه برای پذیرش در بانک اطلاعاتی داوطلبینEOI  را برآورده کنند، بر طبق فاکتورهای انتخاب از معیارهای ارزیابی رتبه بندی شده و امتیازی به آنها تعلق می گیرد.

3- سرمایه گذاری در جزایز پرنس ادوارد

جهت سرمایه گذاری در پرنس ادوارد، لازم است تا متقاضی، کسب و کار و بیزینسی مرتبط با مهارت و تجربه قبلی خود، راه اندازی و یا خریداری نماید که برای این کار باید ۲۷۵ هزار دلار کانادا سرمایه داشته باشد. البته در صورت ۶ ماه زندگی در این استان، ۲۵ هزار و با گذشت ۱ سال زندگی، ۵۰ هزار دلار دیگر به متقاضی برگردانده می شود و مابقی (۱۵۰ هزار دلار) برای راه اندازی بیزینس به فرد متقاضی داده می شود. همچنین لازم است تا متقاضی قبل از شروع سرمایه گذاری حداقل ۱ بار به این جزیره سفر کرده و از مدرک تحصیلی لیسانس و زبان آیلتس برخوردار باشد.

4- سرمایه گذاری در ایالت کبکسرمایه گذاری در کانادا

Quebec Business Immigration – Investor Program یا QIIP به سرمایه گذاران این امکان را می دهد که بتوانند از طریق این برنامه اقامت دائم خود را در کانادا با سرمایه 1.2 میلیون دلار (به واسطه تامین اعتبار) به دست آورند. نکته حائز اهمیت در سرمایه گذاری 350 هزار دلاری کانادا تا قبل از سال 2018، این است که متقاضیان می توانستند با پرداخت 350 هزار دلار کانادا به موسسات اعتباری و بررسی پرونده توسط دولت کانادا، اقامت خود را در این کشور به دست آورند. اما در دوره جدید این برنامه که از 10 سپتامبر 2018 آغاز گردید، ابتدا سهمیه به اندازه 1900 پرونده در نظر گرفته شد که تنها 1235 درخواست از کشور چین از جمله هنگ کنگ و ماکائو است.

کاندید ها در این برنامه باید امتیازات لازم را در شش عامل اصلی (تحصیلات – زمینه های آموزشی – تجربه کار مدیریتی – سن – مهارت زبان انگلیسی / فرانسه – اقامت اقوام نزدیک در کبک) به دست آورند که حداقل نمره قبولی در آن 40 امتیاز و حداکثر نمره قبولی در این برنامه 94 امتیاز می باشد.

معیارهای واجد شرایط بودن برای برنامه سرمایه گذاری کبک به شرح زیر می باشد:

 • متقاضی باید حداقل 18 سال سن داشته باشد.
 •  حداقل 2 سال سابقه مدیریتی الزامی است.
 • ارائه تمکن مالی به ارزش 2،000،000 دلار کانادا
 • سرمایه گذاری به ارزش 1،200،000 دلار کانادا در استان کبک
 • متقاضیان باید نشان دهند که پس از ورود به کانادا دارایی های مکفی جهت حمایت از خود و خانواده خود را دارند.

مزایای سرمایه گذاری در کانادا از طریق برنامه استان کبک به شرح زیر می باشد.

 • تضمین دولت کبک در سرمایه گذاری به ارزش 1،200،000 دلار کانادا که پس از 5 سال به طور کامل بازگردانده می شود.
 • پس از سرمایه گذاری در کبک الزامی به فعالیت و نشان دادن فعالیت در نقش مدیریتی نمی باشد.
 • کلیه اعضای خانوداه شامل همسر و فرزند شامل این برنامه می باشند.
 • از دیگر مزایای کسب اقامت دائم از این روش، استفاده از مراقبت های بهداشتی در کلاس جهانی، آموزش رایگان عمومی برای فرزندان و دسترسی راحت به دانشگاه های بین المللی می باشد.

متقاضیان می توانند از طریق 2 برنامه زیر برای برنامه استانی کبک اقدام نمایند و اقامت دائم کانادا را به دست آورند.

 • تامین 1،200،000 دلار کانادا از بودجه خود که متقاضیان می توانند این سرمایه را در اختیار دولت کانادا قرار دهند. لازم به ذکر است که این سرمایه به مدت 5 سال در اختیار دولت کانادا خواهد بود و پس از آن به طور کامل و با سود 0٪ به افراد بازگردانده می شود.
 • به جای سپردن 1،200،000 دلار کانادا، می توانید با تامین 350،000 دلار کانادا و پرداخت آن به یک موسسه مالی که تحت نظر دولت کانادا مصوب گردیده این اقدام را انجام دهند. افراد باید در نظر داشته باشند که 350،000 دلار کانادا بازپرداخت ندارد و موسسه مالی از طرف متقاضی 1،200،000 دلار را به دولت کانادا پرداخت می نمایند. این مبلغ پیش تر 210 هزار دلار کانادا بود و به همین دلیل این روش به سرمایه گذاری 210 هزار دلاری کانادا مشهور شده بود، اما با افزایش میزان سرمایه گذاری، مبلغ پرداختی به موسسات نیز به 350 هزار دلار افزایش یافت.

زمان پردازش پرونده افراد در این روش بسته به کشور مبدا بین 1 الی 2 سال زمان خواهد برد که پس از برررسی های شرایط متقاضیان و سرمایه گذاران، ویزای آنان صادر می گردد و پس از ورود به خاک کانادا از سمت دولت کارت اقامت دائم را دریافت می نمایند.

5- سرمایه گذاری در ایالت بریتیش کلمبیاسرمایه گذاری در کانادا

بریتیش کلمبیا یکی از رقابتی ترین، انعطاف پذیرترین و حامی ترین شرایط تجاری کسب و کار را در آمریکای شمالی دارد. این استان به طور مداوم رتبه های اعتباری مطلوبی را در زمینه کسب و کار و تجارت دریافت می نماید. با منابع عظیم، مالیات های رقابتی، سیستم مالی پایدار و تنظیم شده و دولت مسئول، سرمایه بسیاری را از سراسر جهان به سوی خود جذب می نماید. موقعیت استراتژیک این استان در سواحل اقیانوس آرام کانادا، بریتیش کلمبیا را در چهار راه تجاری آسیا، اقیانوسیه و آمریکای شمالی قرار می دهد.

این استان در بسیاری از بخش های صنعت، از استخراج منابع و توسعه گرفته تا فناوری پیشرفته و صنایع دانش بنیان فرصت های سرمایه گذاری بی شماری را ارائه می دهد. هزینه انجام کار در بریتیش کلمبیا می تواند پایین تر از سایر مناطق آمریکای شمالی باشد. نرخ مالیات بر درآمد شرکت ها، هزینه نیروی کار و اعطای امکانات به شرکت ها در بریتیش کلمبیا یک مزیت رقابتی ایجاد می کند.

چنانچه شما از علاقه مندان به مهاجرت به کانادا می باشید، در حال حاضر بریتیش کلمبیا فرصت های تجاری بسیار خوبی را برای افرادی که قصد کارآفرینی در کانادا دارند، فراهم می آورد. جالب است بدانید چنانچه شما بر اساس برنامه های کارآفرینی ایالت بریتیش کلمبیا پذیرفته شوید، یک ویزای کاری کانادا دریافت می نمایید که در صورت موفقیت کسب و کار شما در این استان می توانید از طریق برنامه استانی بریتیش کلمبیا برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نمایید. در واقع این روش راهی برای اقامت دائم کانادا محسوب می گردد. برای سرمایه گذاری در بریتیش کلمبیا (ونکوور) باید سرمایه ای بالغ بر ۲۰۰ الی ۴۰۰ هزار دلار کانادا داشته باشید. در صورت موفقیت در راه اندازی کسب و کار در بریتیش کلمبیا، اقامت دائم را نیز بدست می آورید. همچنین در صورت داشتن سرمایه بیشتر، متقاضیان می توانند بجز خانواده خود، ۱ الی ۵ نفر از اعضای کاری را برای این بیزینس به کانادا بیاورند.

متقاضیان سرمایه گذاری در ایالت بریتیش کلمبیا دو گزینه در پیش روی خود خواهند داشت که بر اساس میزان سرمایه خود می توانند یکی از این دو مورد را انتخاب نمایند.

 • گزینه سرمایه گذاری ۱۰۰ هزار دلاری بریتیش کلمبیا
 • گزینه ۲۰۰ هزار دلاری بریتیش کلمبیا

در سرمایه گذاری ۱۰۰ هزار دلاری، شما تنها می توانید شهرهای خیلی کوچک کم جمعیت را انتخاب نمایید. فرد باید در طی پنج سال گذشته به مدت سه سال مالکیت یک بیزنس را داشته باشد یا ۴ سال سابقه مدیریت ارائه نماید. در این حالت فرد باید ۳۰۰ هزار دلار دارایی داشته باشد که ۱۰۰ هزار دلار آن به صورت مستقیم سرمایه گذاری می گردد. ارائه مدرک تحصیلی حداقل کاردانی نیز از دیگر پیش نیازهای این روش است. شخص متقاضی حتماً با دریافت یک ویزای توریستی باید به کانادا مراجعه داشته باشد و در زمینه طرح تجاری خود با دولت بریتیش کلمبیا مصاحبه کند.

در سرمایه گذاری ۲۰۰ هزار تایی کلمبیا متقاضی باید ۶۰۰ هزار دلار کانادا سرمایه ارائه نماید که از این مقدار ۲۰۰ هزار دلار را در کشور کانادا سرمایه گذاری می نماید. فرد متقاضی در این روش سرمایه گذاری، الزاماً در طی ۱۰ سال گذشته باید ۳ سال سابقه مالکیت کسب و کار و یا ۴ سال سابقه مدیریت یک بیزنس را داشته باشد.

در ارائه مبلغ دارایی ها فرد می تواند از دارایی های غیر نقدی که به نام خودش یا همسرش می باشد نیز استفاده نماید. اما تمامی دارایی های ارائه شده باید از طریق راه های قانونی به دست آمده باشد.

استانداردهای سرمایه گذاری در کاناداسرمایه گذاری در کانادا

نرخ مصادره اموال در کانادا

نرخ مصادره اموال یکی از پر اهمیت ترین شرایط جهت رصد کردن استانداردهای سرمایه گذاری در این کشور می باشد. میزان و ریسک مصادره اموال در یک بازه عددی ۱ الی ۷ نشان داده می شود و هر چه این نمودار به عدد یک نزدیک­تر باشد امکان و خطر مصادره اموال در آن کشور کمتر خواهد بود و افراد می­توانند با امنیت بالا اقدام به سرمایه گذاری نمایند. کشور کانادا توانسته با ارائه نظام قضایی سالم نظر بسیاری از سرمایه گذاران خارجی را به خود جلب نماید.

کنترل فساد

از دیگر مسائل مهم جهت سرمایه گذاری و بررسی استانداردهای سرمایه گذاری، میزان کنترل فساد مالی و اداری در کشور هدف است. تمام افراد می توانند قبل از اقدام به سرمایه گذاری اطلاعات کاملی را در این زمینه به دست آورند و با آگاهی قبلی سرمایه گذاری را عملی کنند. طبق آخرین آمار منتشره، کشور کانادا در لیست بهترین کشورهای دنیا در باب کنترل فساد اداری و اقتصادی قرار گرفته است.

ادامه مطلب
سرمایه گذاری در ترکیه
سرمایه گذاری در ترکیه به چه...

سرمایه گذاری در کشورهای خارجی به دلایل مختلف برای افراد جذابیت خاص خود را دارد. در همین راستا در این مقاله، شما را با راه های سرمایه گذاری در ترکیه آشنا خواهیم کرد، بنابراین با همراه باشید.

ترکیه کشوری است با مساحت ۷۸۳۳۵۶ کیلومتر مربع که به طور تقریبی ۸۲ میلیون نفر جمعیت دارد. پایتخت این کشور، آنکارا و زبان رسمی آن ترکی است.

شرایط اقتصادی ترکیه

برای آن که بتوانید کشوری را برای سرمایه گذاری انتخاب نمایید، باید نسبت به شرایط اقتصادی و سیاسی حاکم بر آن کشور دید کافی داشته باشید. به همین دلیل در اولین قدم، شرایط اقتصادی ترکیه را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

وابستگی اقتصاد ترکیه به فروش نفت در حال کاهش است و به موازات آن اقتصاد این کشور با بودجه مالی بین المللی در حال توسعه است. این کشور از یک اقتصاد بازار آزاد بهره مند است که رقابت در بازارهای مالی این کشور را به ارمغان آورده است.

از جمله مزایایی که اقتصاد ترکیه را یک گزینه مناسب برای سرمایه گذاری معرفی می کنند، عبارتند از:

 1. صنعت توریسم پویا
 2. عضویت در گروه G20
 3. بازار نوظهور
 4. بعد از چین دومین کشوری است که روند رشد اقتصادی پرسرعتی را تجربه می کند.
 5. بهره مندی از امکانات طبیعی
 6. بهره مندی از نیروی کار جوان
 7. فضای سرمایه گذاری رقابتی

چرا سرمایه گذاری در ترکیه؟

سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه مزایای زیر را برای شما و خانواده تان به همراه دارد:

 1. با سرمایه گذاری در این کشور، می توانید تابعیت قبلی خود را حفظ کنید.
 2. می توانید به ۱۴۸ کشور دنیا از جمله اتحادیه اروپا و ۲۶ کشور حوزه شنگن بدون نیاز به ویزا سفر کنید.
 3. در فاصله زمانی اندک (۳ تا ۶ ماه) می توانید پاسپورت و تابعیت ترکیه که جز ۳۰ پاسپورت برتر جهان است، را دریافت نمایید.
 4. اعتبار پاسپورت ترکیه تا ۱۰ سال است و البته به صورت مادام العمر قابل تمدید است.
 5. امکان بهره مندی رایگان از خدمات درمانی و آموزشی برای خود و خانواده تان را خواهید داشت.

انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه

اگر قصد دارید، از طریق سرمایه گذاری برای خود و خانواده تان که شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال است، تابعیت ترکیه را اخذ نمایید، باید در یکی از زمینه های زیر اقدام به سرمایه گذاری کنید:

۱- سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام

در این روش، باید حداقل به میزان ۵۰۰ هزار دلار آمریکا، از بازار سهام ترکیه، سهم خریداری نمایید و البته سرمایه گذاری صورت گرفته توسط شما باید از جانب وزارت صنایع و فناوری ترکیه تأیید شود.

۲- سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

در این روش سرمایه گذاری، شما باید اوراق قرضه دولتی ترکیه را به میزان ۵۰۰ هزار دلار آمریکا خریداری نمایید و البته نباید حداقل به مدت ۳ سال آن را به فروش برسانید. توجه کنید که این سرمایه گذاری شما باید از جانب وزارت خزانه داری و دارایی ترکیه تأیید شود.

۳- سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی

در این روش، شما باید ۵۰۰ هزار دلار آمریکا را به مدت ۳ سال در یکی از بانک های ترکیه سپرده گذاری کنید. و نمی توانید پیش از اتمام ۳ سال پول خود را از حسابتان خارج نمایید.

۴- سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

برای دریافت اقامت دایم در ترکیه از طریق خرید ملک در این کشور، شما باید ملکی را حداقل به ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا خریداری نمایید و البته به مدت ۳ سال نیز اجازه فروش ملک خریداری شده را نخواهید اشت.

۵- سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذار در املاک

در این روش، شما باید با حداقل ۵۰۰ هزار دلار آمریکا در یکی از شرکت های سرمایه گذار در زمینه املاکِ کشور ترکیه اقدام به سرمایه گذاری نمایید.

۶- سرمایه گذاری در ترکیه از طریق کارآفرینی

در این روش، شما با حداقل سرمایه به میزان ۱۰۰۰۰ لیر ترکیه که معادل ۲۶۰۰ دلار آمریکاست و ثبت شرکت خود در خاک ترکیه و در نهایت استخدام حداقل ۵۰ شهروند این کشور، می توانید کسب و کار و تجارت خود در این کشور را راه اندازی نمایید. البته باید توجه داشته باشید که طرح اقتصادی و تجاری شرکت شما باید از جانب وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه، تأیید شود.

ادامه مطلب
بهترین روش های سرمایه ‌گذاری در اروپا کدام است؟
بهترین روش های سرمایه گذاری در...

تمکن مالی خوب مهم ترین مورد در ارتباط با سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی است. سرمایه گذاری در اروپا و کشورهای مختلف آن یکی از راه هایی است که افراد به قصد گرفتن ویزا و اقامت آن کشور انجام می دهند. البته باید در نظر گرفت که سرمایه گذاری در هر جایی از دنیا با ریسک همراه است و همانطور که پیش تر در مقاله های مربوط به سرمایه گذاری گفته ایم باید حتما با افراد متخصص، مشاوران حقوقی و مالی در این باره مشورت کنید، چرا که این اقدامات نیازمند دانش بالایی است. با توجه به محدودیت هایی که برای ایرانیان در عرصه بین المللی وجود دارد باید برای انتخاب کشورهایی که محدودیت کمتری در قوانینشان برای ایرانیان گذاشته اند، به خوبی جستجو کنید. کشورهایی نظیر اتریش، قبرس، پرتغال، سوئیس و اسپانیا از جمله کشورهایی هستند که محدودیت کمتری در این مسیر ایجاد می کنند. یکی دیگر از نکات مهمی که باید در ارتباط به سرمایه گذاری به خاطر داشته باشید، وجود امنیت، ثبات سیاسی و اقتصادی کشور مقصد است. شاخص مصادره اموال و ثبات سیاسی و فساد از شاخص های مهمی است که باید در نظر بگیرید.

انواع سرمایه گذاری در اروپا

روش ها و راه های مختلفی جهت سرمایه‎گذاری در اروپا وجود دارد ولی پرطرفدارترین و بهترین راه ها مواردی هستند که در ذیل آمده است.

۱- سرمایه گذاری از طریق خرید سهام و اوراق قرضه دولتی

بهترین روش های سرمایه گذاری در اروپا کدام است؟

سرمایه گذاری در بورس خارج از کشور به دو روش امکان پذیر است. روش مستقیم و روش غیر مستقیم:

 • در روش مستقیم سرمایه گذاری در بازار بورس خارجی باید از طریق یک کارگزاری مطمئن و معتبر اقدام کنید. کارگزاری یا بروکر واسطه سرمایه گذار و بازارهای بورسی است. IG Broker، Tradengin و IQ Option از کارگزاری های شناخته شده و معتبر هستند. با توجه به محدودیت‎هایی که برای ایرانیان وجود دارد باید در کارگزاری ثبت نام کنید که به ملیت ایرانی حساسیت نداشته باشد.
 • در روش غیر مستقیم همانطور که از نامش پیدا است شخص خود شما سرمایه گذاری را انجام نمی دهید، بلکه سرمایه را در اختیار شخصی معتبر می سپارید تا به جای شما این کار را انجام دهد و سود قابل قبولی به شما پرداخت کنند. برای این کار باید با افراد خبره و کارآزموده راهنمایی بگیرید.

به دو روش می توان از طریق غیر مستقیم سرمایه گذاری کرد:

 • سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری
 • سرمایه گذاری با استفاده از شرکت های سبدگردان

در روش سرمایه گذاری در صندوق های معتبر که دارای مجوز سازمان مربوطه هستند، شما سهمی از صندوق خواهید داشت و این صندوق به طور متنوع برای شما سهام خریداری می کند. در این نوع سرمایه گذاری سهام به نام شما نیست اما شما سهمی در سود و ضرر آن دارید. در روش سرمایه گذاری با شرکت های سبدگردان، شما مالک سهام خود هستید اما شخص دیگری مدیریت بر حساب ها را بر عهده دارد و تصمیم گیری ها نیز با او است در واقع سود و ضرر در این نوع سرمایه گذاری بسته به تصمیمات آن شخص است. در ارتباط با روش غیر مستقیم سرمایه گذاری باید دقت زیادی به خرج دهید، تحقیق کنید و تا اعتبار اشخاص مطمئن نشدید هرگز سرمایه تان را در اختیارشان قرار ندهید، زیرا امروزه افراد با نام های جعلی قصد در گمراه کردن سرمایه گذاران دارند.

۲- سرمایه گذاری در اروپا از طریق خرید املاک

بهترین روش های سرمایه گذاری در اروپا کدام است؟

یکی از روش های سرمایه گذاری در کشورهایی مثل یونان که از طریق آن سرمایه گذاران اقدام به دریافت اقامت می کنند، سرمایه گذاری از طریق خرید املاک است، اما این اقدام در همه کشورها قابل انجام نیست. در اکثر کشورها ابتدا اجازه اقامت موقت و پس از مدتی در صورت واجد شرایط بودن اجازه اقامت دائم داده می شود.

۳- سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی در اروپا

بهترین روش های سرمایه گذاری در اروپا کدام است؟

استارت آپ ها گزینه خوبی برای سرمایه گذاری در اروپا هستند. ایده های خلاقانه و تازه همیشه از مواردی بوده اند که مورد توجه کشورهای اروپایی است. البته پیش از اینکه کاری کنید باید برنامه کاری خود و ایده هایتان را در اختیار شرکت های سرمایه گذار قرار دهید تا در صورتی که واجد شرایط قانونی بودید، اقامت اروپا را نیز در کمتر از دو ماه بگیرید. راه دیگری که در ارتباط با کار و سرمایه گذاری وجود دارد، گرفتن امتیاز فرانچایزها یا شرکت های زنجیره ای نظیر پیتزا دومینوز، استارباکس، مک دونالدز و … . برای راه اندازی شعبه جدیدی از  استارباکس حدودا به ۴۰هزار  تا ۹۰ هزار دلار سرمایه اولیه نیاز دارید. با توجه به اینکه در چه منطقه ای شعبه جدید را تاسیس می کنید، به ۱میلیون تا ۱٫۵ میلیون دلار برای هزینه های مربوط مکان احتیاج دارید. هزینه بالا به نظر می آید اما فراموش نکنید با داشتن امتیاز یک برند جهانی و معروف سودی چندین برابر چیزی که هزینه کرده اید به دست خواهید آورد.

۴- سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت

بهترین روش های سرمایه گذاری در اروپا کدام است؟

راه دیگری که برای سرمایه گذاری در اروپا وجود دارد ثبت شرکت های مختلف است که از همین راه نیز می توان اقامت موقت و سپس اقامت دائم اروپا را به دست آورد. مالیات شرکت ها در اروپا به نسبت پایین است و عاملی است که توجه سرمایه گذاران را به خود جلب می کند. انواع شرکت هایی که می توان ثبت کرد در ذیل آمده است:

 • شرکت ها متشکل از افراد حقیقی و حقوقی
 • شرکت های مشارکتی با بخش سرمایه گذاری
 • شرکت با تشکیلات مطابق با قوانین اتحادیه اروپا
 • شرکت سهامی خاص
 • شرکت با مسئولیت محدود ( معمولی ترین نوع ثبت شرکت)

نکته ای که در این اینجا حائز اهمیت است، وجود قوانین مختلف کشورهای مختلف در سراسر اروپا برای صدور مجوز ثبت شرکت است. از مزایای ثبت شرکت در خارج از کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از معافیت های مالیاتی و سایر مشوق های صادراتی
 • مدیریت نیروی انسانی در سطح بهتر
 • دستیابی به هم افزایی
 • ورود به بازارهای بین المللی و تولید انبوه و حجم بالای محصولات
 • دور زدن تحریم های موجود
 • افتتاح حساب بانکی بین المللی
 • اخذ اقامت از این طریق

۵- سرمایه گذاری در اروپا ETF

بهترین روش های سرمایه گذاری در اروپا کدام است؟

یکی دیگر از انواع سرمایه گذاری در اروپا سرمایه گذاری در ETF اروپا است. اتحادیه اروپا ۷% از جمعیت جهان را در خود جای داده و حدودا ۲۰% از تولیدات ناخالص داخلی توسط این قاره انجام می ‎شود و دارای از جمله بزرگ ترین و معروف ترین کارخانجات و شرکت های دنیا مثل سانوفی فرانسه (SNY) و بانک دویچ آلمان (DB) است، که همین عامل سبب شده تا اروپا به مرکزی پراهمیت برای سرمایه گذاری تبدیل شود. شرایط دیگری که ETF برای سرمایه گذاران در نظر می گیرد متنوع و بدون بسیاری از هزینه های مرتبط با صندوق سرمایه گذاری مشترک است. با رعایت مسائل امنیتی برای سرمایه تان، شما به عنوان یک سرمایه گذار خارجی با تعداد زیاد و انواع مختلف شرکت ها و کارخانجات در سراسر اروپا یا حتی یکی از کشورهای اروپا مواجه هستید. اما هرگز فراموش نکنید حتی بهترین انواع سرمایه گذاری ها ریسک دارند، فقط میزان ریسک کم و زیاد می شود.

مزیت های ETF

اروپا به عنوان یکی از امن ترین مکان ها برای سرمایه گذاری است اما همچنان به خاطر رکود اقتصادی در سال ،۲۰۰۹ برخی ریسک هایی قابل توجه را بر بازار سرمایه اروپا وارد می دانند؛ با وجود این که چشم انداز بازار اروپای شرقی رو به رشد است، تعداد کمی از سرمایه گذاران در اروپای غربی حاضر به سرمایه گذاری در این بازار می‎شوند. صرف نظر از همه مواردی که گفته شد، سرمایه گذاری در ETF اروپا همچنان نقشی کلیدی و مهم در پورتفو هر سرمایه گذاری بازی می کند.

 • شناخته شده

اروپا دارای تعداد زیادی شرکت در سراسر دنیا است که سرمایه گذاری را راحت تر می کند.

 • تنوع

اروپا منطقه ای است که در مسائل اقتصادی اش تنوع زیادی وجود دارد، به همین علت ETF اروپا شرایطی مورد پسند را برای سرمایه گذاران به وجود می آورد که برای مثال بدون نگرانی نسبت به بازارهای نوظهور می توان پوتفوی سهام اولیه آمریکایی را تبدیل به ETF اروپا کرد.

 • ریسک پایین

صرف نظر از بحران های اقتصادی، به طور کلی اروپا منطقه ای است که برای بازارهای نوظهور آسیایی و آمریکای جنوبی ریسک بسیار اندکی دارد.

ریسک سرمایه گذاری در اروپا

باز هم ریسک! شاید اولین مورد مهم در لیست مهم ترین موارد در ارتباط با سرمایه گذاری مدیریت ریسک باشد، مخصوصا در سرمایه گذاری های بین المللی. اولین ریسک، نرخ برابری ارز کشور مبدأ و کشور مقصد است.نرخ ارز کشور تحت تاثیر مسائل و عوامل پولی قرار دارد که مدام در حال تغییر هستند و معمولا با تبدیل ارز مقدار آن بالا و پایین می رود، ممکن است در این میان سرمایه گذار سود کند یا ضرر. البته در مسئله سرمایه گذاری در اروپا ریسک های دیگری نیز وجود دارد.

 • سرایت

از آن جایی که طبق ساختار اتحادیه اروپا اقدامات تمامی اعضا به هم پیوسته و مرتبط است، بحران یا شکست در یکی از قسمت ها همه قسمت ها را در بر می گیرد.

 • رشد با سرعت پایین

بسیاری از کشورها در بخش غربی اروپا با سرعت پایین رشد مواجه هستند که همین موضوع از جذابیت سرمایه گذاری در این بخش برای سرمایه گذاران می کاهد.

 • معروف ترین شرکت ها

ETF به چند بخش مختلف تقسیم بندی می شود. مثلا بازارهای سراسری eTF، ETF منطقه ای و EtFهای مختص یک کشور. انتخاب های دیگری نیز در این میان وجود دارند مثل طبقه بندی دارایی ها که معروف ترین آن شامل (Wisdomtree Europe SmallCap Dividend Fund DFE) است.

سه تا از مهم ترین ETf اروپایی در سراسر جهان

 • mSCI
 • (IShares S&P Europe 350 index Fund (NYSE: IEV
 • (Spdr dj stoxx 50 etf (nyse: efu

سه تا از مهم ترین ETF اروپایی مختص به کشورها

 • (iShares MSCI Germany Index Fund (NYSE: EWG
 • (iShares MSCI Switzerland Index Fund (NYSE: EWL
 • (iShares MSCI France Index Fund (NYSE: EWQ

ریسک در سرمایه گذاری

مطالعه قوانین سرمایه گذاری در اتحادیه اروپا و کشورهای مختلف در اروپا به طور مجزا، مشورت با مشاوران حقوقی و مالی باتجربه و کاردان و مطالعه روش های مختلف سرمایه گذاری سه اقدام مهم و ضروری است که باید پیش از سرمایه گذاری انجام دهید، زیرا عجله در این امر جز ضرر چیزی ندارد و ممکن است حاصل یک عمر تلاش و زحمت یک شبه از بین برود. به خاطر داشته باشید سرمایه گذاری هم سود دارد هم ضرر، انتظار خود را بالا نبرید در عوض صبر خود را بالا ببرید.

ادامه مطلب