سرمایه گذاری در کشورهای خارجی به دلایل مختلف برای افراد جذابیت خاص خود را دارد. در همین راستا در این مقاله، شما را با راه های سرمایه گذاری در ترکیه آشنا خواهیم کرد، بنابراین با همراه باشید.

فهرست []

  ترکیه کشوری است با مساحت ۷۸۳۳۵۶ کیلومتر مربع که به طور تقریبی ۸۲ میلیون نفر جمعیت دارد. پایتخت این کشور، آنکارا و زبان رسمی آن ترکی است.

  شرایط اقتصادی ترکیه

  برای آن که بتوانید کشوری را برای سرمایه گذاری انتخاب نمایید، باید نسبت به شرایط اقتصادی و سیاسی حاکم بر آن کشور دید کافی داشته باشید. به همین دلیل در اولین قدم، شرایط اقتصادی ترکیه را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

  وابستگی اقتصاد ترکیه به فروش نفت در حال کاهش است و به موازات آن اقتصاد این کشور با بودجه مالی بین المللی در حال توسعه است. این کشور از یک اقتصاد بازار آزاد بهره مند است که رقابت در بازارهای مالی این کشور را به ارمغان آورده است.

  از جمله مزایایی که اقتصاد ترکیه را یک گزینه مناسب برای سرمایه گذاری معرفی می کنند، عبارتند از:

  1. صنعت توریسم پویا
  2. عضویت در گروه G20
  3. بازار نوظهور
  4. بعد از چین دومین کشوری است که روند رشد اقتصادی پرسرعتی را تجربه می کند.
  5. بهره مندی از امکانات طبیعی
  6. بهره مندی از نیروی کار جوان
  7. فضای سرمایه گذاری رقابتی

  چرا سرمایه گذاری در ترکیه؟

  سرمایه گذاری در ترکیه مزایای زیر را برای شما و خانواده تان به همراه دارد:

  1. با سرمایه گذاری در این کشور، می توانید تابعیت قبلی خود را حفظ کنید.
  2. می توانید به ۱۴۸ کشور دنیا از جمله اتحادیه اروپا و ۲۶ کشور حوزه شنگن بدون نیاز به ویزا سفر کنید.
  3. در فاصله زمانی اندک (۳ تا ۶ ماه) می توانید پاسپورت و تابعیت ترکیه که جز ۳۰ پاسپورت برتر جهان است، را دریافت نمایید.
  4. اعتبار پاسپورت ترکیه تا ۱۰ سال است و البته به صورت مادام العمر قابل تمدید است.
  5. امکان بهره مندی رایگان از خدمات درمانی و آموزشی برای خود و خانواده تان را خواهید داشت.

  انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه

  اگر قصد دارید، از طریق سرمایه گذاری برای خود و خانواده تان که شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال است، تابعیت ترکیه را اخذ نمایید، باید در یکی از زمینه های زیر اقدام به سرمایه گذاری کنید:

  ۱- سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام

  در این روش، باید حداقل به میزان ۵۰۰ هزار دلار آمریکا، از بازار سهام ترکیه، سهم خریداری نمایید و البته سرمایه گذاری صورت گرفته توسط شما باید از جانب وزارت صنایع و فناوری ترکیه تأیید شود.

  ۲- سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

  در این روش سرمایه گذاری، شما باید اوراق قرضه دولتی ترکیه را به میزان ۵۰۰ هزار دلار آمریکا خریداری نمایید و البته نباید حداقل به مدت ۳ سال آن را به فروش برسانید. توجه کنید که این سرمایه گذاری شما باید از جانب وزارت خزانه داری و دارایی ترکیه تأیید شود.

  ۳- سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی

  در این روش، شما باید ۵۰۰ هزار دلار آمریکا را به مدت ۳ سال در یکی از بانک های ترکیه سپرده گذاری کنید. و نمی توانید پیش از اتمام ۳ سال پول خود را از حسابتان خارج نمایید.

  ۴- سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

  برای دریافت اقامت دایم در ترکیه از طریق خرید ملک در این کشور، شما باید ملکی را حداقل به ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا خریداری نمایید و البته به مدت ۳ سال نیز اجازه فروش ملک خریداری شده را نخواهید اشت.

  ۵- سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذار در املاک

  در این روش، شما باید با حداقل ۵۰۰ هزار دلار آمریکا در یکی از شرکت های سرمایه گذار در زمینه املاکِ کشور ترکیه اقدام به سرمایه گذاری نمایید.

  ۶- سرمایه گذاری در ترکیه از طریق کارآفرینی

  در این روش، شما با حداقل سرمایه به میزان ۱۰۰۰۰ لیر ترکیه که معادل ۲۶۰۰ دلار آمریکاست و ثبت شرکت خود در خاک ترکیه و در نهایت استخدام حداقل ۵۰ شهروند این کشور، می توانید کسب و کار و تجارت خود در این کشور را راه اندازی نمایید. البته باید توجه داشته باشید که طرح اقتصادی و تجاری شرکت شما باید از جانب وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه، تأیید شود.