Lines_Background
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایهآموزش ترید از صفر صفر

ارزهای دیجیتال DAO

ارز دیجیتال لیدو (LDO)
ارز دیجیتال لیدو (LDO) چیست؟

ارتقای Eth به ETH 2.0 بسیاری از چالش های شبکه اتریوم را رفع کرده است؛ با این حال، ETH 2.0 هنوز در مرحله اولیه خود بوده و با مسائل و مشکلاتی مواجه است؛ برای مثال به منظور تبدیل شدن به یک ولیدیتور، کاربران باید مضربی از 32ETH را استیک کنند. همچنین هر ETH که استیک می شود، در شبکه قفل است و نمی تواند در جای دیگری در مدت زمان مشخص شده استفاده شود.

هدف اصلی  Lido DAO حل مشکلات ETH 2.0 است. همچنین با توکن مشتق خود، stETH، اجازه می دهد ETH قفل شده در فاز اولیه در پروتکل های دیگر قرار بگیرد. شبکه Lido DAO با بیش از 80 درصد سهم بازار بر بازار سهام ETH 2.0 تسلط دارد و توکن اصلی آن، LDO، با صعودهای ثابت در نمودار خود عملکرد خوبی نشان داده است. این ارز از قیمت اولیه خود در حدود 1.50 دلار به بالاترین قیمت خود یعنی 18.62 دلار رسیده و افزایشی بیش از 1200 درصد در یک سال را ثبت کرده است.

Lido DAO چیست؟

ارز دیجیتال لیدو (LDO)

یک راه حل استیکینگ در ETH 2.0 است. از آنجا که استیکینگ در  ETH 2.0 دارایی ها را قفل می کند، این راه حل اجازه می دهد دارایی ها نقد و برای پروتکل های دیگر استفاده شوند. اصطلاح Liquid staking به عمل دریافت توکن ها در ازای سپرده گذاری آن ها اشاره دارد. این توکن ها را می توان برای به اشتراک گذاشتن پروتکل های دیگر بلاک چین استفاده کرد.

Lido که در دسامبر 2020، چند هفته پس از راه اندازی  ETH 2.0 تأسیس شد، توسط یک  DAO اداره می شود. برخی از اعضای کلیدی Lido DAO عبارت اند از P2P Capital، KR1 و Semantic Ventures. این پروژه همچنین توسط سرمایه گذاران مشهوری مانند Kain Warwick، Banteg و Julien Bouteloup حمایت می شود.

Lido DAO به یکی از محبوب ترین پلتفرم ها برای Liquid staking تبدیل شده و در عرض یک سال از آغاز به کار به بیش از 13 میلیارد دلار دارایی سهام رسیده است. لیدو که در ابتدا با تمرکز بر اتریوم توسعه یافت، در حال گسترش به دیگر شبکه های بلاک چین مانند  Terra و Solana است.

یکی دیگر از ویژگی های جذاب این پلتفرم غیرمتمرکز بودن آن است (برخلاف سایر پلتفرم های مرتبط). همچنین نرخ درصد سالانه بالایی (APR) به ترتیب 4.8، 8.1 و 6.6 درصد برای سهام Ethereum، Terra و Solana ارائه می دهد.

ارز دیجیتال لیدو (LDO) چیست؟

ارز دیجیتال لیدو (LDO)

این ارز توکن بومی پروژه Lido DAO است که هدف آن را برای ایجاد یک سرویس Liquid staking تسهیل می کند. این مالکیت غیرمتمرکز و ساختار مستقل، Lido را با تصمیم گیری های حاکمیتی در جامعه Lido DAO براساس LDO هدایت می کند.

دارندگان این ارز مجازند رأی خود را برای هر تصمیمی که آینده پلتفرم را شکل می دهد، به صندوق بیندازند. این امر به همه امکان می دهد نظر خود را بیان کرده و درنتیجه تمرکززدایی را حفظ کنند.

از دسامبر 2020، توکن های LDO به مدت یک سال به طور کامل قفل شدند. از دسامبر 2020 تا دسامبر 2021، آن ها می توانستند استفاده شوند، اما به جایی منتقل نمی شدند. از دسامبر 2021 به بعد توکن ها می توانند به شبکه منتقل شوند.

پلتفرم  Lido DAO چگونه کار می کند؟

فرایند Liquid staking روی این پلتفرم را می توان به سه بخش عمده staking، minting و  DeFi تقسیم کرد.

 • Staking: کاربران می توانند هر مقداری را برای استیک کردن در ETH انتخاب کنند. Lido مقدار ETH انتخاب شده توسط کاربران را دریافت می کند.
 • Minting: در ازای اتریوم، لیدو stETH مینت شده به کاربر برمی گرداند. ارزش سکه های برگردانده شده در نسبت 1: 1 با مقدار واقعی اتریومی خواهد بود که توسط کاربران در نظر گرفته شده است.
 • DeFi: توکن های stETH را می توان در سراسر اکوسیستم DeFi برای بازدهی بیشتر استفاده کرد؛ بنابراین نیاز به قفل کردن مضربی از 32 ETH در ETH 2.0 برای کسب جوایز را از بین می برد.

پلتفرم Lido DAO به کاربران این امکان را می دهد تا بدون قفل کردن، به همان اندازه (کمتر)  ETH به اشتراک بگذارند و 10 درصد کارمزد برای انجام این کار دریافت کنند.

ویژگی های کلیدی Lido DAO

1- پلتفرم استیکینگ

پلتفرم استیک لیدو به کاربران این امکان را می دهد تا به کمک کیف پول خود هر مقدار  ETH را که می خواهند به اشتراک بگذارند. همان طور که گفته شد، نرخ تبادل ETH به stETH 1: 1 است، با هزینه تراکنش 38.40 دلار و کارمزد پاداش 10 درصد که از مجموع پاداش ها کسر می شود.

2- استخر نقدینگی Curve

Curve یک استخر نقدینگی است که برای تجارت استیبل کوین در اتریوم به کار می رود و امکان خرید و استفاده از stETH را فراهم می کند.

3- پلتفرم MakerDAO

پلتفرم MakerDAO به کاربران این امکان را می دهد تا به یک کیف پول متصل شوند و از توکن های stETH به عنوان وثیقه برای دریافت وام استفاده کنند.

4- برنامه ارجاع لیدو

یک ارجاع دهنده از طریق این برنامه می تواند 1 درصد از کل سهام  ETH خود را در توکن های LDO کسب کند. Lido DAO یک لیست سفید را برای برنامه های ارجاع راه اندازی کرده است، به این معنا که تنها شرکای مورد تأیید آن پاداش دریافت می کنند.

مزایای Lido DAO

1- غیرمتمرکز

برخلاف بیشتر پلتفرم های دیگر، این پلتفرم کاملاً غیرمتمرکز است. هرکسی که مالک LDO باشد، حق دارد برای آینده لیدو رأی دهد.

2- انعطاف پذیری در Staking

پلتفرم Lido DAO اجازه می دهد هر مقدار از اتریوم 2.0، Terra یا Solana را به اشتراک بگذارید و از آن خارج کنید؛ درنتیجه کاربران دیگر مجبور نیستند مضربی از 32 ETH را به اشتراک بگذارند.

معایب Lido DAO

1- هزینه های جانبی بالا

به عنوان یک توکن  ERC20، انتقال  LDO در مقایسه با سایر توکن هایERC20  هزینه بیشتری دارد.

2- ریسک های مرتبط

اگرچه  Lido DAO یک پلتفرم امن محسوب می شود، خطرات امنیتی بالقوه ای در ارتباط با آن وجود دارد؛ برای مثال Lido یک پلتفرم منبع باز محسوب می شود؛ بنابراین ممکن است اشکالاتی داشته باشد که می توان از آن ها سوء استفاده کرد.

Lido روی  ETH 2.0 ساخته شده که هنوز در حال توسعه است؛ از این رو اگر خطراتی در  ETH 2.0 شناسایی شود، می تواند بر Lido DAO تأثیر بگذارد. Lido همچنین با خطرات پذیرش مواجه است: اگر  ETH 2.0 توسط کاربران با نرخ مورد انتظار پذیرفته نشود، ممکن است نوسانات قابل توجهی در قیمت  ETH و  stETH به وجود بیاید.

آیا Lido DAO برای سرمایه گذاری خوب است؟

قیمت این ارز به طور مستقیم به پذیرش ETH 2.0 بستگی دارد؛ درنتیجه کارشناسان بر این باورند که  LDO طی چند سال آینده به دلیل تسلط اتریوم در بازار کریپتو، بازاری صعودی را تجربه خواهد کرد؛ زیرا اتریوم تنها رقیب دیرینه بیت کوین است.

به گفته  WalletInvestor این ارز دیجیتال یک سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلندمدت خوب است. DigitalCoin نیز پیش بینی می کند این سکه می تواند امسال از ۴ دلار و تا سال ۲۰۲۸ از ۱۱ دلار فراتر رود.

هما ن طور که افراد بیشتری شروع به استفاده از ETH 2.0 می کنند، بهتر است قیمت LDO به ارتفاعات جدیدی برسد. سرمایه گذاران بیشتری احتمالاً در ماه های آینده شروع به قراردادن این توکن در پرتفوی خود خواهند کرد.

پرداخت های لیدو چگونه است؟

لیدو دارایی های کاربران را در اتریوم 2.0 به اشتراک می گذارد. همچنین تمام سپرده های کاربران در قالب stETH به آن ها بازگردانده می شود. سپرده های ETH توسط Lido با هم ترکیب شده و از طریق یک مجموعه مطمئن از اپراتورها در ETH 2.0 به اشتراک گذاشته می شوند؛ بنابراین لیدو برای سهام دادن از اتریوم جوایزی دریافت می کند که سپس بین سرمایه گذاران توزیع می شود.

Lido همچنین در قالب یک برنامه ارجاع پرداخت های خود را انجام می دهد. به این شکل که هر ارجاع دهنده 1 درصد از کل ETH خود را از طریق پیوند ارجاع در قالب stETH دریافت می کند؛ با این حال برنامه ارجاع اکنون تنها به چند شریک مورد تأیید لیست سفید محدود شده است که توسط انجمن Lido DAO انتخاب می شوند.

آیا لیدو یک پلتفرم امن است؟

سؤال مهمی که برای سرمایه گذاران فعلی لیدو وجود دارد، موضوع امنیت آن را مطرح می کند. Lido DAO با چندین خطر، مانند اشکالات مرتبط با قراردادهای هوشمند، خطرات پذیرش و خطرات فنی همراه است، اما به دلایل قانع کننده، هنوز هم یکی از امن ترین پلتفرم های استیکینگ در نظر گرفته می شود. این دلایل عبارت اند از:

 • تجزیه و تحلیل مستمر همه کدها
 • اعتبارسنجی های درجه یک برای به حداقل رساندن خطرات
 • حاکمیت DAO برای حذف عوامل خطر
 • Lido DAO توسط چندین رهبر از حوزه امنیت بلاک چین، از جمله Quantstamp، MixBytes و Sigma Prime حسابرسی می شود.

صرافی های پشتیبان LDO

 • Binance
 • BTCEX
 • BingX
 • Bybit
 • MEXC

سخن پایانی

Lido DAO در سال اول توسعه خود رشد فوق العاده ای داشته و تنها با تمرکز بر اتریوم 2.0، لیدو از آن زمان فعالیت خود را به Terra و Solana گسترش داده است. همان طور که کاربران بیشتری از ETH استفاده می کنند، تسلط Lido DAO در استیکینگ افزایش می یابد؛ درنتیجه به مشارکت ها و پروژه های جدید منجر می شود. با چشم انداز مثبتی که از Lido داریم، مشتاقیم ببینیم این پلتفرم در ماه ها و سال های آینده چگونه عمل می کند.

سوالات متداول

یک راه حل استیکینگ در ETH 2.0 است. از آنجا که استیکینگ در ETH 2.0 دارایی ها را قفل می کند، همچنین اجازه می دهد دارایی ها نقد شده و برای پروتکل های دیگر استفاده شوند.

فرآیند Liquid staking روی این پلتفرم را می توان به سه بخش عمده تقسیم کرد: staking، minting و DeFi.

قیمت  LDO به طور مستقیم به پذیرش  ETH 2.0 بستگی دارد؛ درنتیجه کارشناسان بر این باورند که  LDO طی چند سال آینده به دلیل تسلط اتریوم در بازار کریپتو، بازاری صعودی را تجربه خواهد کرد. همچنین به گفته WalletInvestor، ارز دیجیتال LDO یک سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلندمدت خوب است.  DigitalCoin پیش بینی می کند این سکه می تواند امسال از ۴ دلار و تا سال ۲۰۲۸ از ۱۱ دلار فراتر رود.

این پلتفرم هنوز هم یکی از امن ترین پلتفرم های استیکینگ در نظر گرفته می شود. این دلایل شامل تجزیه و تحلیل مستمر همه کدها، اعتبارسنجی های درجه یک برای به حداقل رساندن خطرات و حاکمیت DAO برای حذف عوامل خطر است. همچنین Lido DAO توسط چندین رهبر از حوزه امنیت بلاک چین، از جمله Quantstamp، MixBytes و Sigma Prime حسابرسی می شود.

ادامه مطلب
maker-dao
معرفی ۹ ارز دیجیتال برتر دائو...

۹ ارز دیجیتال برتر دائو میکر (Dao Maker) کدام ارزها هستند؟

فناوری بلاک چین در چند سال گذشته رشد فراوانی داشته و بر بخش های مختلف اقتصادی جهان تأثیر گذاشت. افراد و مؤسسات مختلف سعی دارند توکن اختصاصی خود را ارائه دهند. برخی پلتفرم ها مانند Dao Maker (دائو میکر) میزبان ارزهای جدید هستند و به آن ها کمک می کنند سرمایه کافی برای ایجاد توکن خود را جمع آوری کنند. حدود 36 توکن روی این پلتفرم راه اندازی شده است که در این مطلب ۹ ارز دیجیتال برتر دائو میکر (DAO Maker) را به شما معرفی می کنیم.

۱- ارز دیجیتال میکر دائو (DAO Maker)

این ارز با نماد DAO، ارز اختصاصی پلتفرم DAO Maker است. دائو میکر در زمان نگارش این مطلب در رتبه 199 سایت کوین مارکت کپ از نظر ارزش بازار قرار دارد. ارزش کل این ارز حدود 1691067 است و حداکثر عرضه آن 312 میلیون بوده که حدود 274 میلیون آن تاکنون عرضه شده است.

در حال حاضر حدود 70 میلیون از این ارز در بازار کریپتوکارنسی در حال گردش است. ارز دیجیتال دائو میکر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده و لازم است کاربران برای استفاده از خدمات پلتفرم DAO Maker این ارز دیجیتال را خریداری کنند.

پلتفرم DAO Maker چگونه کار می کند؟

هدف این پلتفرم سرمایه گذاری در استارتاپ های غیرمتمرکز کوچک است که در درازمدت امکان رشد آن ها وجود دارد. درواقع پلتفرم مذکور یک صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر (venture capital) است. این پلتفرم به افراد و سرمایه گذاران خرد کمک می کند در استارتاپ هایی سرمایه گذاری کنند که امکان بازدهی آن ها در بلندمدت وجود دارد. در این روش تأمین مالی ریسک سرمایه گذاری هم برای سرمایه گذار و هم توسعه دهنده استارت تاپ به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

تیم پروژه ارز دیجیتال DAO Maker 

۹ ارز دیجیتال برتر دائو میکر(dao maker)

این پروژه ابتدا توسط کریستوف زاکنون (Christoph Zaknun) مهندس مکاترونیک و هاتو شیخ (Hatu Sheikh) در سال 2018 تأسیس شد. در اواسط سال 2021 نیکولاس پلکانوس (Nicholas Pelecanos) به عنوان بازاریاب به این گروه پیوست. در حال حاضر زاکنون مدیرعامل پلتفرم DAO Maker است و یک گروه 20 نفره نیز به او برای مدیریت این پروژه کمک می کنند.

ویژگی های کلیدی پروژه ارز دیجیتال DAO Maker

 • بازاریابی

این پلتفرم ارائه دهنده خدمات بازاریابی مختلفی مانند سئو، اینفلوئنسر مارکتینگ، بازاریابی پارتیزانی (استفاده از نمادها و تعاملات غیرمتعارف) و تبلیغات پولی برای معرفی استارت تاپ هاست.

 • تولید محتوا

برای توسعه و معرفی پروژه های مبتنی بر بلاک چین این پلتفرم محتوای متنی، ویدئویی و چندرسانه ای تولید می کند.

 • توکنومیکس

با توکنومیکس آن ها ارزش واقعی یا نزدیک به واقعیت دارایی های دیجیتال را محاسبه کرده و عوامل مؤثر بر قیمت هر توکن را بررسی می کنند.

کیف پول های ارز دیجیتال DAO

کیف پول های مناسب برای نگهداری ارز دائو میکر به شرح زیر است:

 • تراست والت (Trust Wallet)
 • متامسک (MetaMask)

صرافی های ارائه دهنده ارز دیجیتال DAO

 • صرافی بیت هامب (Bithumb)
 • صرافی کوکوین (Kucoin)
 • صرافی گیت دات آی او (Gate.io)
 • صرافی یونی سواپ (Uniswap)

۲- ارز دیجیتال آلیس (ALICE)

۹ ارز دیجیتال برتر دائو میکر(dao maker)

در ادامه معرفی ۹ ارز دیجیتال برتر میکردائو، ارز دیجیتال MyNeighborAlice با نماد ALICE را به شما معرفی می کنیم که روی بلاک چین اتریوم اجرا می شود. این ارز در زمان نگارش این مقاله در رتبه 290 سایت کوین مارکت کپ و سهم حدود 0.01 درصدی از کل بازار کریپتوکارنسی را در اختیار دارد. کل عرضه این رمزارز 100 میلیون توکن است که حدود 30 میلیون آن در بازار در حال گردش است.

ارز دیجیتال آلیس توکنی غیرقابل معاوضه (NFT) به شار می آید؛ یعنی هر توکن آلیس ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد و با سایر توکن های مشابه خود متفاوت است. از این توکن برای انجام بازی My Neighbor Alice استفاده می شود.

بازی My Neighbor Alice چگونه کار می کند؟

این بازی مبتنی بر بلاک چین و تم آن کشاورزی است. بازیکنان می توانند جزایری را در این بازی خریداری کنند؛ سپس در آن ها خانه و سایر آواتارها را بسازند و بفروشند و از این طریق کسب درآمد کنند. برای انجام معاملات درون برنامه ای و سفارش سازی بازیکنان از ارز آلیس استفاده می کنند. اگر جزیره خریدید و زمان کافی برای انجام بازی ندارید، می توانید آن را وام بدهید و در سودش شریک شوید.

برای انجام این بازی نیازی نیست کاربران اطلاعاتی درباره بلاک چین داشته باشند، بلکه این بازی مانند سایر بازی های ویدئویی فضایی رنگارنگ دارد و نظر کاربران را به خود جلب می کند.

تیم پروژه ارز دیجیتال ALICE

تیم پروژه ارز دیجیتال الیس

 بازی همسایه من آلیس در یک استودیوی بازی موبایل سوئدی به نام Antler Interactive طراحی شده است. این شرکت برای توسعه این بازی در دو دوره از سرمایه گذاران سرمایه دریافت کرد که یک بار جمع آوری آن از طریق DAO Maker صورت گرفت. میزان سرمایه ای که از طریق دائو میکر برای توسعه جمع آوری شد، 100000 دلار بود.

ویژگی های کلیدی My Neighbor Alice

 • وثیقه NFT

سیستم زمانی که کاربران یک دارایی غیر قابل معاوضه مانند جزیره یا سایر آوتارها را خریداری می کنند، برای اینکه تضمین شود قیمت آن ها از مقدار مشخصی پایین تر نمی آید، بخشی از پولی را که کاربر پرداخت می کند، به عنوان وثیقه در حسابی مسدود می کند.

 • طراحی منحصر به فرد

طراحی بازی My Neighbor Alice به گونه ای است که برای بازیکنانی که از بلاک چین اطلاعات ندارند و علاقه مندان به این فناوری جالب است. همچنین بازیکنان در حالی که با انجام بازی سرگرم می شوند، از آن نیز کسب درآمد می کنند.

کیف پول های ارز دیجیتال Alice

شما ارز دیجیتال آلیس را می توانید در کیف پول های نرم و سرد زیر نگهداری کنید:

 • تراست والت (Trust Wallet)
 • متامسک (MetaMask)
 • بایننس چین والت (Binance Chain Wallet)

صرافی های ارائه دهنده ارز دیجیتال Alice

اگر قصد خرید ارز دیجیتال Alice دارید، از صرافی های زیر می توانید آن را خریداری کنید:

 • صرافی بایننس (Binance)
 • صرافی کوکوین (Kucoin)
 • صرافی گیت دات آی او (Gate.io)
 • صرافی یونی سواپ (Uniswap)

۳- ارز دیجیتال اوریون پروتکل (Orion Protocol)

معرفی ارز دیجیتال اوریون پروتکل (Orion Protocol)

این ارز با نماد اختصاری ORN یکی دیگر از ۹ ارز دیجیتال برتر دائو میکر است که در سال 2020 به بازار عرضه شد. این ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار در زمان نگارش این مطلب در رتبه 383 قرار دارد و حدود 1 درصد از بازار ارزهای دیجیتال سهم آن است.

همچنین روی شبکه ERC-20 اجرا شده است. کل عرضه این توکن 100 میلیون بوده که حدود 34 میلیون آن در بازار ارزها در حال حاضر معامله می شود. رارز ORN توکن اختصاص پلتفرم Orion محسوب می شود که جزء امن ترین شبکه ها برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال است.

پلتفرم Orion چگونه کار می کند؟

این پلتفرم به جای اینکه با صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز برای جذب کاربر رقابت کند، برنامه ای را طرح ریزی کرده که تمام این صرافی ها را یک جا متمرکز کند. هدف از این کار دسترسی راحت تمام کاربران به صرافی های گوناگون برای افزایش بازدهی است.

کاربران زمانی که قصد دارند یک جفت ارز را خرید (فروش) کنند، قیمت سفارش در همه صرافی ها را مشاهده می کنند و به کمترین قیمت (بالاترین قیمت) آن ارز را بخرند (بفروشند). همچنین امکان مدیریت دارایی هایشان را به کاربران می دهد. آن ها می توانند در این پلتفرم برای فرصت های معاملاتی آلارم تنظیم کنند. کاربران نیز می توانند معاملات خود را ثبت و حفظ کنند.

تیم پروژه ارز دیجیتال ORN

این پلتفرم را الکسی کولوسکوف (Alexey Koloskov) و کال علی (Kal Ali) در سال 2018 طراحی کردند. کولوسکوف در زمینه بلاک چین پیش از طراحی این پلتفرم فعالیت می کرد و در حال حاضر نیز مدیرعامل پلتفرم Orion است.

ویژگی های کلیدی Orion Protocol

 • امنیت بالا

از آنجا که کاربران در پلتفرم Orion ارزها را در کیف پول خود نگهداری می کنند و نیازی نیست کلید خصوصی خود را به شخص ثالثی ارائه دهند، امکان هک دارایی هایشان وجود ندارد.

 • مدیریت دارایی ها

کاربران در این پلتفرم به جای اینکه به دنبال بهترین قیمت ارز در صرافی های مختلف باشند، می توانند روی چگونگی معاملات و تحلیل های خود تمرکز کنند؛ زیرا در این صرافی ارز دیجیتال به فروش می رسد که بالاترین قیمت توسط کاربران پیشنهاد می شود.

کیف پول های ارز دیجیتال Orion Protocol

ارز دیجیتال اوریون پروتکل را می توانید در کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری زیر نگهداری کنید:

 • تراست والت (Trust Wallet)
 • متامسک (MetaMask)
 • بایننس چین والت (Binance Chain Wallet)

صرافی های ارائه دهنده ارز دیجیتال Orion Protocol

اگر به سرمایه گذاری در این ارز دیجیتال علاقه مند هستید، می توانید در صرافی های زیر آن را خریداری کنید:

 • صرافی بایننس (Binance)
 • صرافی کوکوین (Kucoin)
 • صرافی کوین بیس (Coinbase Exchange)
 • صرافی گیت دات آی او (Gate.io)

۴- ارز دیجیتال Cere Network

۹ ارز دیجیتال برتر دائو میکر 

این ارز دیجیتال با نماد اختصاری Cere یکی دیگر از ۹ ارز دیجیتال برتر دائو میکر است که روی شبکه اتریوم اجرا می شود. توکن Cere، رمزارز اختصاصی Cere Network به شمار می آید. شبکه Cere 10 میلیارد از توکن اختصاصی خود را عرضه کرد که حدود 1.5 میلیارد آن در حال حاضر در بازار در گردش است. این ارز از نظر ارزش بازار در رتبه 727 قرار دارد.

Cere Network چگونه کار می کند؟

در جامعه امروزی بسیار مهم است که افراد بدانند از داده های که تولید کردند چه کسانی استفاده نمودند و هدف آن ها چه بود؛ از این رو سیاری از کشورهای اروپایی به دنبال وضع قوانین به منظور تعیین چارچوبی برای این موضوع هستند.

Cere Network با استفاده از بلاک چین یک ابر داده غیرمتمرکز (Decentralized Data Cloud) ارائه کرد که داده های کاربران یکپارچه سازی و بهینه می کند. شبکه Cere روی پلتفرم Polkadot ساخته شد تا هزینه ها را کاهش و سرعت تراکنش ها را افزایش دهد.

ابرداده غیرمتمرکز به کاربران کمک می کند تا مالکیت داده های خود را حفظ و مدیریت کنند. این شبکه اولین پلتفرمی است که به کاربران خود اجازه می دهد کنترل 100 درصد داده ها را در دست بگیرند. نحوه کار نیز به این صورت است که کاربر داده های خود را از طریق بلاک چین رمزگذاری می کند و با این کار یک دفتر کل کاملاً شفاف ایجاد می کند. به این ترتیب کاربر اولیه می تواند ببیند چه کسی از داده های او با چه هدفی استفاده کرده اند.

کیف پول های ارز دیجیتال Cere Network

برای نگهداری رمزارز Cere Network می توانید از کیف پول های زیر استفاده کنید:

 • تراست والت (Trust Wallet)
 • متامسک (MetaMask)

صرافی های ارائه دهنده ارز دیجیتال Cere Network

برای خرید و فروش ارز دیجیتال Cere Network می توانید به صرافی های زیر معراجعه کنید:

 • صرافی گیت دات آی او (Gate.io)
 • صرافی یونی سواپ (Uniswap)
 • صرافی کوکوین (Kucoin)
 • صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

۵- ارز دیجیتال نامبرز پروتکل (Numbers Protocol)

۹ ارز دیجیتال برتر دائو میکر(dao maker) 

این ارز دیجیتال با نماد اختصاری NUM توسط پلتفرم Numbers به عنوان ارز اختصاصی در سال 2021 عرضه شد. کل عرضه این توکن 1 میلیارد است که حدود 122 میلیون آن عرضه شده و در بازار در حال گردش است. این ارز در رتبه 834 سایت کوین مارکت کپ از نظر ارزش بازار قرار دارد. کاربران برای استفاده از خدمات Numbers Protocol باید از این ارز استفاده کنند.

Numbers Protocol چگونه کار می کند؟

هدف Numbers Protocol این است که با استفاده از بلاک چین اکوسیستمی ایجاد کند تا کاربران در آن محتوای چندرسانه ای، مانند عکس ها و ویدئوهای خود را کدگذاری کنند. آن ها با این کار می توانند مانع سرقت تصاویر خود شوند و حق کپی رایت رعایت می شود.

کاربران که عکس خود را در این پلتفرم کدگذاری می کنند، می توانند تصمیم بگیرند چه کسی عکس آن ها را ببیند. همچنین مسیر حرکت استفاده از تصاویرشان را واضح مشاهده می کنند و می توانند مانع انجام فتوشاپ روی عکس های خود شوند.

کیف پول های ارز دیجیتال Numbers Protocol

برای حفظ امنیت ارز دیجیتال NUM خود می توانید آن را در کیف پول های زیر نگهداری کنید:

 • تراست والت (Trust Wallet)
 • متامسک (MetaMask)
 • بایننس چین والت (Binance Chain Wallet)

صرافی های ارائه دهنده ارز دیجیتال Numbers Protocol

این ارز دیجیتال که یکی از ۹ ارز دیجیتال برتر دائو میکر است، می توانید در صرافی ها زیر آن را معامله کنید:

 • صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)
 • صرافی کوکوین (Kucoin)
 • صرافی گیت دات آی او (Gate.io)
 • صرافی یونی سواپ (Uniswap)

۶- ارز دیجیتال HAPI Protocol

ارز دیجیتال HAPI 

سرمایه ایجاد و توسعه ارز دیجیتال HAPI Protocol که در سال 2021 به بازار شد، از پلتفرم Dao Maker جمع آوری شده است. نماد اختصاری این ارز HAPI بوده و در رتبه 873 سایت coinmarketcap قرار دارد. کل توکن موجود این رمزارز 1 میلیون بوده که حدود 684 هزار از آن در بازار درحال گردش است. این ارز روی شبکه اتریوم اجرا شده و برای پرداخت درون برنامه ای HAPI Protocol استفاده می شود.

HAPI Protocol چگونه کار می کند؟

API Protocol یک پروتکل امنیتی غیرمتمرکز بی نظیر است که با استفاده از داده های خارج و درون بلاک چین امکان انجام هرگونه فعالیت مخرب احتمالی در فضای بلاک چین را از بین می برد. گفتنی است این داده ها مستقیم توسط این شبکه جمع آوری می شود.

این پروتکل داده های اطلاعات رمزنگاری شده را از منابع متعدد دریافت و بایکدیگر ترکیب می کند. با این کار اطلاعات دقیقی درباره فعالیت مخرب و کیف پول های در معرض خطر به دست می آید.

کاربران با پرداخت هزینه کمی HAPI و اتصال کیف پولشان به این پروتکل می توانند مطمئن شوند آدرس کیف پولی که قصد تعامل با آن را دارند، قبلاً درگیر هیچ طرح پنهانی و مخربی نبوده است. HAPI Protocol با استفاده از قوی ترین و جدیدترین ابزارها به بررسی آدرس و دسته بندی کیف پول ها، تجزیه و تحلیل دقیق تهدید می پردازد.

کیف پول های ارز دیجیتال HAPI Protocol

سه کیف پول مناسب برای نگهداری ارز دیجیتال HAPI Protocol که یکی از ۹ ارز دیجیتال برتر دائو میکر محسوب می شود، به شرح زیر است:

 • تراست والت (Trust Wallet)
 • متامسک (MetaMask)
 • بایننس چین والت (Binance Chain Wallet)

صرافی های ارائه دهنده ارز دیجیتال HAPI Protocol

اگر به انجام معاملات HAPI Protocol علاقه مند هستید، از طریق صرافی های زیر می توانید آن ها را بخرید یا بفروشید:

 • صرافی اسندکس (AscendE)
 • صرافی کوکوین (Kucoin)
 • صرافی گیت دات آی او (Gate.io)
 • صرافی یونی سواپ (Uniswap)

۷- ارز دیجیتال NFTrade

۹ ارز دیجیتال برتر دائو میکر(dao maker)

این ارز دیجیتال با نماد اختصاری NFTD در رتبه 926 سایت کوین مارکت کپ و جز ۹ ارز دیجیتال برتر دائو میکر است. NFTrade توکن اختصاصی پلتفرم NFTrade به شمار می آید. حداکثر عرضه این توکن 135 هزار که حدود 28 هزار آن در بازار در حال گردش است.

NFTrade چگونه کار می کند؟

این پلتفرم به منظور ایجاد، خرید، فروش و مبادله ارزهای غیرقابل معاوضه (NFT) طراحی شده است و هر فردی می تواند به صورت رایگان روی این پلتفرم توکن NFT برای خود ایجاد کند.

کیف پول های ارز دیجیتال NFTrade

 • تراست والت (Trust Wallet)
 • متامسک (MetaMask)
 • بایننس چین والت (Binance Chain Wallet)

صرافی های ارائه دهنده ارز دیجیتال NFTrade

 • صرافی گیت دات آی او (Gate.io)
 • صرافی یونی سواپ (Uniswap)
 • صرافی هات بیت (Hotbit)
 • صرافی پنکیک سواپ (PancakeSwap)

۸- ارز دیجیتال Xend Finance

۹ ارز دیجیتال برتر دائو میکر(dao maker)

این ارز دیجیتال با نماد Xend در سال 2021 روی شبکه اتریوم اجرا شد. Xend رمزارز اختصاصی پلتفرم Xend Finance است و برای پرداخت درون برنامه ای این پلتفرم از آن استفاده می شود. رتبه توکن Xend Finance در سایت کوین مارکت کپ 1067 است. مانند سایر ارزهای دیجیتال که در این مقاله معرفی کردیم، سرمایه اولیه توسعه این پلتفرم در Dao maker جمع آوری شده است.

Xend Finance چگونه کار می کند؟

ین پلتفرم به کاربرانش کمک می کند تا سرمایه خود را برای سرمایه گذاری و وام با هم ادغام کرده و یک اتحادیه اعتباری ایجاد کنند. هر اتحادیه اعتباری براساس قرارداد هوشمندی با یک هدف خاص ایجاد می شود.

کاربرانی که در یک اتحادیه اعتبار عضو می شوند، یک لینک قابل اشتراک گذاری دریافت می کنند که از طریق آن می توانند دوستان خود را برای عضویت در اتحادیه اعتباری دعوت کنند. برای ایجاد اتحادیه اعتباری باید یک هزینه مشخص به پلتفرم Xend Finance بپردازید.

کیف پول های ارز دیجیتال Xend

 • تراست والت (Trust Wallet)
 • متامسک (MetaMask)
 • بایننس چین والت (Binance Chain Wallet)

صرافی های ارائه دهنده ارز دیجیتال Xend

 • صرافی MEXC
 • صرافی گیت دات آی او (Gate.io)
 • صرافی یونی سواپ (Uniswap)
 • صرافی هات بیت (Hotbit)

۹- ارز دیجیتال IOI Token

۹ ارز دیجیتال برتر دائو میکر(dao maker)

این ارز دیجیتال یک توکن NFT است که در سال 2021 به بازار عرضه شد. در حال حاضر حدود 9 هزار از 100 هزار توکن IOI Token در بازار در گردش است. این توکن کاربردی پروژه منحصر به فردی است که در آن تجارت، بازی و فناوری بلاک چین با یکدیگر ترکیب شده اند.

کیف پول های ارز دیجیتال IOI Token

 • تراست والت (Trust Wallet)
 • متامسک (MetaMask)
 • بایننس چین والت (Binance Chain Wallet)

صرافی های ارائه دهنده ارز دیجیتال IOI Token

 • صرافی کوکوین
 • صرافی گیت دات آی او (Gate.io)
 • صرافی یونی سواپ (Uniswap)
 • صرافی پنکیک سواپ (PancakeSwap)

سخن پایانی

پلتفرم Dao Maker یک صندوق سرمایه گذاری است که به افراد کمک می کند سرمایه لازم برای ایجاد و توسعه پروژه های خود را به دست آوردند. همچنین به کاربران عادی که سرمایه کمی دارند کمک می کند تا در پروژه های بلاک چین که آینده سودآوری دارند، سرمایه گذاری کنند و در بازدهی سود آن ها شریک شوند. در زمان نگارش مطلب، ارزهای دیجیتال Dao Maker به 36 توکن می رسید. این توکن ها یا سرمایه ایجاد و یا توسعه خود را از طریق این پلتفرم به دست آورده اند.

پرسش های متداول

۱- کدام یک از ارزهای دیجیتال Dao Maker گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری است؟

اینکه کدام ارز برای سرمایه گذاری مناسب است، به عوامل اقتصادی متعددی بستگی دارد. اگر قصد سرمایه گذاری در این ارزهای دیجیتال را دارید، پیشنهاد می کنیم ابتدا تمام عوامل مؤثر بر قیمت را بررسی کرده و پس از تحلیل تکنیکال اقدام به خرید کنید.

۲- کدام کیف پول ها برای نگهداری ارزهای دیجیتال Dao Maker مناسب هستند؟

شما می توانید تمام این ارزهای دیجیتال را در کیف پول تراست والت (Trust Wallet) و متامسک (MetaMask) نگهداری کنید.

ادامه مطلب
معرفی ارز دیجیتال کامپاند
ارز دیجیتال کامپاند (COMP) چیست؟

معرفی ارز دیجیتال کامپاند (Comp)

شاید برای شما یا اطرافیانتان پیش آمده باشد که برای انجام کاری به سرمایه نیاز داشته باشید و به همین دلیل تصمیم گرفته باشید که از بانک وام بگیرید، اما برای این کار موانع زیادی پیش روی ما قرار گرفته است، ضمن اینکه ما نمی توانیم هیچ اطمینانی از دریافت وام داشته باشیم. در این میان و در پیرو رفع مشکلات دنیای اقتصاد کنونی به کمک بلاک چین و ارزهای دیجیتال، این بار یک تیم حرفه ای اقدام به خلق پروژه ای غیرمتمرکز در زمینه وام و وام دهی کرده اند که اتفاقاً در این زمینه بسیار موفق هم بوده اند. در این مقاله قرار است این پلتفرم و ارز دیجیتال را به خوبی بشناسیم و یاد بگیریم که به چه طریق می توانیم این ارز دیجیتال را خریداری کنیم.

بنیان گذاران ارز دیجیتال کامپاند

رابرت لشنر (Robert Leshner)

رابرت لشنر که سمت مدیرعاملی این ارز را بر عهده دارد، یک اقتصاددان و تحلیلگر مالی قهار است. علاوه بر این ها او دو نرم افزار را که در زمینه استارتاپ کاربرد دارند، ایجاد کرده است.

جفری هیز (Geoffrey Hayes)

جفری هیز به عنوان مدیریت پروژه این ارز فعالیت می کند و علاوه بر این دو استارتاپ را نیز تأسیس کرده است.

توری اتسیتی (Torrey Atcitty)

توری بر توسعه هرچه بیشتر پروژه کامپاند فعالیت می کند و با مدیریت این بخش سعی دارد استفاده از این ارز را در موبایل ها گسترده تر کند. افراد زیر نیز در این پروژه نقش داشته اند: Calvin Liu، Coburn Berry، Jared Flatow، Joyson Hobby، Jake Chervinsky، Max Wolff، Mykel Pereira، Adam Bavosa، Nick Martitsch، Zachary Skolnik و Antonina Norair.

تاریخچه ارز دیجیتال کامپاند

در ماه ژوئن سال 2020، شاهد لیست شدن ارز دیجیتال کامپاند در صرافی های ارزهای دیجیتال بودیم. در ابتدا این ارز دیجیتال با قیمت 64.6 دلار در صرافی ها مبادله می شد که خوشبختانه از همان ابتدا ارزش این پروژه شناخته و این ارز دیجیتال با افزایش تقاضا مواجه شد و روندی صعودی گرفت. در این روند صعودی، این ارز توانست پس از گذشت تنها پنج روز به قیمت 337 دلار برسد. البته پس از ثبت این رشد قیمتی عالی، ارز دیجیتال Comp به مدت دو ماه روندی نزولی را طی کرد تا آنجا که قیمت آن پس از دو ماه به 127 دلار رسید. در طول ماه آگوست با وجود نوسانات ایجادشده، این ارز دیجیتال باز هم سیر صعودی داشت و توانست تا 257 دلار هم رشد کند، اما مانند هر صعود دیگری در بازارهای مالی، این صعود نیز به پایان رسید و باز هم در نمودار قیمتی این ارز شاهد افت ارزش بودیم و این کاهش قیمت تا محدوده 100 دلار ادامه یافت. از ابتدای ماه نوامبر، یعنی ماه یازدهم سال میلادی (اواخر سال 2020) این ارز دیجیتال با رشد قیمتی بی نظیری مواجه شد؛ تا آنجا که این ارز در ماه می سال 2021 توانست پس از یک صعود عالی قیمت 854 دلار را نیز ثبت کند و این درواقع بالاترین قیمت ثبت شده برای این ارز دیجیتال بود.

پس از این رشد عالی باز هم یک افت ارزش را در نمودار کامپاند می بینیم که سبب شد قیمت کامپاند تا 221 دلار هم برسد. پس از این کاهش قیمت شاهد بودیم که این ارز باز هم توانست یک صعود خوب و البته نه به خوبی صعود پیشین خود را تجربه کند. با این صعود قیمت توکن Comp تا 509 دلار در ماه سپتامبر رسید و البته بعد از آن ارزش این توکن به تدریج کاهش یافت. در حال حاضر که ماه آخر سال میلادی را سپری می کنیم، این ارز دیجیتال پس از افت قیمتی که تجربه کرد، با قیمت تقریبی 216 دلار در صرافی ها مبادله می شود.

ویژگی های ارز دیجیتال Comp

 1. این ارز با بازاری به ارزش تقریبی 3/1 میلیارد دلار، رتبه 82 را از نظر بزرگی بازار به خود اختصاص داده و 05/0 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را سهم خود کرده است.
 2. این ارز دیجیتال یک توکن ERC-20 است که روی شبکه اتریوم اجرا شد.
 3. تعداد نهایی توکن های Comp مجموعاً به 10 میلیون واحد خواهد رسید.
 4. پلتفرم این ارز بستری برای اعطا و دریافت وام بر مبنای ارزهای دیجیتال است.
 5. کامپاند (Compound) یک پروژه غیرمتمرکز است.
 6. صرافی معتبر و شناخته شده Coinbase از ابتدای روی کار آمدن پروژه کامپاند از آن حمایت کرد.
 7. پلتفرم کامپاند، ارزهای دیجیتال مختلف از جمله اتریوم و توکن های ERC-20 را پشتیبانی می کند.
 8. این پلتفرم برای افرادی که قصد سپرده گذاری دارایی خود را داشته یا افرادی که برای انجام کاری به سرمایه و دریافت وام نیاز دارند، بسیار کاربرد دارد.
 9. میزان سود افرادی که در این ارز دیجیتال سرمایه گذاری کرده و همچنین میزان بهره وام افرادی که از خدمات این پروژه استفاده کرده اند، به میزان عرضه و تقاضا در شبکه ارتباط مستقیم دارد.
 10. قرارداد هوشمند پروژه کامپاند روی شبکه اتریوم اجرا شده است.
 11. کاربران این پلتفرم می توانند علاوه بر دریافت وام یا سپرده گذاری، به فعالیت های دیگری مانند طرح پیشنهاد هایی در زمینه های مختلف از جمله ایجاد تغییرات لازم در پروتکل، ارتقادادن ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده توسط پلتفرم یا دیگر موارد مشابه بپردازند. پس از ارائه پیشنهاد ها توسط کاربران، تیم مدیریتی پیشنهادها را بررسی می کند و اگر پیشنهادی مورد تأیید تیم قرار بگیرد، وارد فاز اجرایی می شود.
 12. افرادی که قصد سپرده گذاری در این پلتفرم را داشته باشند، در ازای ارزهای دیجیتال مختلفی که در اختیار استخر این پلتفرم قرار می دهند، توکنی به نام ctoken را دریافت می کنند.
 13. Ctoken یک توکن مبتنی بر استاندارد ERC-20 است که درواقع به منزله دارایی دیجیتال سپرده شماست. شما به عنوان یک سپرده گذار در این پلتفرم هر زمانی که اراده کنید، می توانید توکن های ctoken را تحویل داده و ارزهای دیجیتال خود را تحویل بگیرید.
 14. توکن Comp یک توکن حاکمیتی در پلتفرم کامپاند است؛ به عبارت دیگر کاربران این پلتفرم می توانند به کمک این توکن با ارائه پیشنهاد ها و دخیل بودن در تصمیم گیری های پروژه در آینده آن سهیم باشند.
 15. میزان بهره وام های اعطایی در این پلتفرم براساس الگوریتمی خاص معین می شود، میزان سود سپرده گذاران نیز به عرضه و تقاضای موجود در شبکه بستگی دارد.
 16. نقدینگی موجود در استخر پروتکل این ارز دیجیتال، به افرادی که درخواست وام داشته اند، تخصیص داده می شود. بهره دریافتی از شخص وام گیرنده بین افرادی که نقدینگی موردنیاز وی را تأمین کرده اند، توزیع می شود.
 17. در این پروتکل، هیچ واسطی در میان وام گیرنده و وام دهنده وجود ندارد و آن ها به صورت مستقیم با قرارداد هوشمند پروتکل کامپاند ارتباط دارند.
 18. افرادی که قصد دریافت وام از این پروتکل را داشته باشند، باید وثیقه ای را در اختیار شبکه بگذارند. در این پروتکل وثیقه برای دریافت وام، ارز دیجیتال است که به شبکه منتقل می شود. با توجه به نوع و میزان ارز دیجیتال وثیقه شده، مبلغ وام می تواند متغیر باشد.
 19. اگر دریافت کنندگان وام، از بازپرداخت بهره وام خودداری کنند و میزان این بهره ها از میزان وثیقه ای که در اختیار شبکه قرار داده بودند فراتر برود، شبکه به نقد کردن مقداری از وثیقه اقدام خواهد کرد.
 20. هیچ مفهومی به نام تضمین نقدینگی در پروژه کامپاند وجود ندارد، هرچند این پروژه یک سیاست تشویقی را برای کاربران خود در نظر گرفته و اجرا می کند. در این پروتکل زمانی که تقاضا بالا می رود، نرخ سود هم افزایش می یابد و به این ترتیب عده ای به فکر عرضه خواهند بود. از طرف دیگر زمانی که عرضه بالا باشد، نرخ سود روندی کاهشی به خود می گیرد که در این صورت نیز عده ای در گروه متقاضی قرار خواهند گرفت و به این ترتیب سعی می شود نقدینگی تا جای ممکن کنترل شود.
 21. قیمت دارایی های موجود در پروتکل این ارز دیجیتال به صورت کاملاً عادلانه تعیین می شود؛ برای این منظور این پروتکل با کمک گرفتن از اوراکل ها قیمت ارز دیجیتال را در 10 صرافی برتری که آن ارز دیجیتال را لیست کرده اند، بررسی می کند و یک قیمت تقریبی براساس آن قیمت ها را روی ارز دیجیتال در نظر می گیرد.

مزایا و معایب ارز دیجیتال Comp

مزایا

 1. توکن COMP در بیشتر صرافی های معتبر از جمله بایننس و کوین بیس لیست شده است. همچنین صرافی کوین بیس که ارزهای دیجیتال را پیش از لیست کردن به طور دقیق از لحاظ بنیادی بررسی می کند، از ابتدای کار پروژه کامپاند از آن پشتیبانی کرده است و این موضوع می تواند مهر تأییدی بر قدرت بنیادی این پروژه باشد.
 2. مدیریت این پروژه به صورت غیرمتمرکز انجام می شود. همان طور که اشاره کردیم، کاربران می توانند با داشتن توکن حاکمیتی Comp پیشنهاد های خود را برای تصمیم گیری های جدید به تیم پروژه ارائه دهند و در رأی گیری شبکه شرکت کنند. نظرات کاربران به طور دقیق بررسی و دنبال خواهد شد.
 3. تیم پروژه کامپاند توانسته است خود را در فهرست پروژه هایی قرار دهد که تکمیل شده اند. تعداد کمی از پروژه های ارزهای دیجیتال به چنین مرحله ای رسیده اند.
 4. در این پروژه احتمال وجود مشکل نقدینگی بسیار ضعیف است (به دلیل طرح های تشویقی که پیش از این به آن ها اشاره کردیم).

معایب

 1. امکان انجام معاملات آتی روی ارز دیجیتال Comp وجود ندارد.
 2. در خطایی که هنگام ارتقای اخیر پلتفرم این ارز دیجیتال رخ داد، 90 میلیون دلار به اشتباه به حساب کاربران ارسال شد. رابرت لشنر که مدیرعامل این پروژه است، طی توئیت های خشن و محکم خود از دریافت کنندگان این مبالغ خواسته بود با دریافت 10 درصد از مبلغ به عنوان هکر کلاه سفید، مابقی مبلغ را پس دهند که این حرکت و لحن تند توئیت های وی از سمت کاربران توئیتر با انتقاد بسیاری مواجه شد.
 3. برخی نداشتن برنامه مشخص برای آینده این ارز دیجیتال را نقطه ضعفی برای آن می دانند؛ درحالی که تیم پروژه از آن به عنوان یک نقطه قوت یاد می کند؛ چراکه این ویژگی به دلیل دخیل بودن نظر و رأی کاربران در آینده پروتکل و ارز دیجیتال آن است.

کاربردهای ارز دیجیتال Comp

 • این ارز دیجیتال، مانند دیگر ارزهای دیجیتال رایج در بازار ارزهای دیجیتال قابل معامله در صرافی هاست. به این ترتیب سرمایه گذاران و تریدرها می توانند از اختلافات قیمتی پیش آمده سود کسب کنند.
 • پیش از این نیز اشاره کردیم که این ارز دیجیتال با نماد اختصاری COMP یک توکن حاکمیتی است؛ بنابراین هولدرهای این توکن می توانند با ارائه پیشنهاد ها و شرکت در رأی گیری های انجام شده در آینده این پروتکل و ارز دیجیتال آن نقش داشته باشند.
 • کاربرد دیگر این پلتفرم برای سپرده گذاران است که با در اختیار گذاشتن دارایی خود در استخر این پروتکل و کمک به تأمین نقدینگی آن، سودهایی را کسب می کنند.
 • از سوی دیگر، کاربرانی که برای رفع نیازهای خود به فکر دریافت وام هستند، می توانند با اطمینان خاطر به این پروتکل اعتماد کرده و وام خود را در ازای پرداخت وثیقه و دور از مشکلات موجود در گرفتن وام از بانک، دریافت کنند.
 • یکی از کاربردهایی که برای استفاده از این پلتفرم تعریف شده است، به کاربرانی اختصاص دارد که قصد دارند با به دست آوردن سرمایه ای، به برگزاری ICO ارز دیجیتال خود اقدام کنند تا به این ترتیب سرمایه موردنیاز پروژه خود را دریافت کنند.
 • همچنین تریدرهای حرفه ای می توانند با گذاشتن وثیقه در این پروژه، وام دریافت کرده و با آن اقدام به معامله گری کنند؛ البته همان طور که اشاره شد این روش تنها به تریدرهای حرفه ای توصیه می شود.

کیف پول هایی که ارز دیجیتال Comp را ساپورت می کنند

معرفی ارز دیجیتال کامپاند

1. کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس (Ledger Nano S)

کیف پول های سخت افزاری و در رأس آن ها کیف پول لجر، از سمت افرادی که سرمایه بالایی دارند یا می خواهند دارایی خود را هولد کرده و برای مدت طولانی نگه داری کنند، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. کیف پول لجر نانو اس یکی از بهترین کیف پول های موجود برای ذخیره سازی این ارز دیجیتال است.

2. کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

ترزور یکی دیگر از کیف پول های سخت افزاری نام آشناست که خوشبختانه از ارز کامپاند نیز پشتیبانی می کند.

3. کیف پول سخت افزاری کیپ کی (Keepkey)

این کیف پول سخت افزاری که شاید به اندازه کیف پول های لجر و ترزور مورد استفاده قرار نگیرد، یکی دیگر از کیف پول های با کیفیت و با امنیت بالاست که می توان ارز دیجیتال Comp را نیز در آن ذخیره کرد.

4. کیف پول نرم افزاری متامسک (Metamask)

متامسک یک کیف پول نرم افزاری و یکی از کیف پول های رسمی اتریوم است. از آنجا که کامپاند یک توکن ERC-20 است، می توان آن را روی همه کیف پول های اتریوم ذخیره کرد. متامسک را به عنوان یک افزونه روی مرورگرها نصب کرده و از آن استفاده کنید.

5. کیف پول نرم افزاری اکسودوس (Exodus)

کیف پول نرم افزاری اکسودوس به دلیل رابط کاربری ساده ای که دارد، حتی برای کاربران تازه وارد نیز قابل استفاده است. این کیف پول در نسخه های موبایلی و دسکتاپ طراحی و ارائه شد و در دسترس کاربران قرار گرفت. کاربران این کیف پول می توانند ارزهای دیجیتال مختلفی از جمله بیت کوین و کامپاند را ذخیره کنند.

6. کیف پول نرم افزاری کوینومی (Coinomi)

کوینومی یک کیف پول نرم افزاری از نوع موبایلی بود که البته در حال حاضر نسخه دسکتاپ آن نیز وجود دارد. رابط کاربری ساده این کیف پول، آن را به کیف پولی مناسب حتی برای افراد مبتدی در بازار ارزهای دیجیتال تبدیل کرده است.

7. کیف پول نرم افزاری میست (Mist Wallet)

کیف پول نرم افزاری Mist که در نسخه دسکتاپ ارائه شده، برای دارندگان سیستم عامل های ویندوز، لینوکس و مک قابل استفاده است. خوشبختانه دارندگان توکن Comp می توانند این ارز دیجیتال را در کیف پول میست نگه داری کنند.

8. کیف پول نرم افزاری آیم توکن (Im Token)

کار با کیف پول موبایلی آیم توکن بسیار راحت است؛ به همین دلیل این کیف پول طرفداران خاص خود را دارد. اگر برای نگه داری ارز Comp خود به دنبال یک کیف پول موبایلی هستید، کیف پول آیم توکن انتخابی هوشمندانه خواهد بود.

خرید ارز دیجیتال کامپاند

معرفی ارز دیجیتال کامپاند

اکنون باید ببینید که آیا قصد خرید این توکن و سرمایه گذاری یا ترید روی آن را دارید یا نه. اگر تصمیم شما خرید این توکن باشد، باید این بخش را به دقت مطالعه کنید تا با فرایند کلی خرید این ارز دیجیتال از صرافی های ایرانی و خارجی آشنا شوید. پیش از اینکه فرایند خرید توکن Comp را شرح دهیم، باید به این نکته بسیار مهم اشاره کنیم که تنها تصمیم به خرید یک ارز دیجیتال سود شما را تضمین نمی کند؛ درواقع شما به عنوان یک فعال در بازار ارزهای دیجیتال، باید مناسب ترین قیمت را برای ورود به معامله پیدا کنید و اینجاست که نیاز به دانش تحلیل تکنیکال خود را نشان می دهد. توصیه ما به شما این است که با توجه به ماهیت بازار ارزهای دیجیتال و نوسانات شدید این بازار حتماً پیش از فعالیت در بازار، در یک دوره آموزش ارز دیجیتال شرکت کنید تا بتوانید خیلی زود سودی مستمر و البته معقول را از بازار دریافت کنید.

خرید ارز دیجیتال کامپاند از صرافی ایرانی

فرایند خرید توکن Comp از یک صرافی ایرانی کار نسبتاً ساده ای است. برای این کار شما ابتدا باید یک صرافی ایرانی معتبری که این توکن را لیست کرده است، پیدا کرده و در آن ثبت نام و احراز هویت کنید. حالا برای انجام معامله در صرافی به سرمایه ای اولیه نیاز خواهید داشت که معمولاً این کار از بخش کیف پول در پلتفرم صرافی و به کمک کارت بانکی تان به سادگی انجام خواهد شد. کافی است مبلغ و اطلاعات را وارد کنید تا برای پرداخت به صفحه بانک هدایت شوید و کار به انتها برسد. اکنون که حساب معاملاتی شما شارژ شده است، باید این ارز (Comp) را در محیط صرافی جست و جو کنید و با کلیک روی نام یا گزینه خرید به صفحه معاملاتی این ارز دیجیتال هدایت شوید. در این مرحله، تنها باید مقادیر موردنظر مانند حجم و قیمت را وارد کرده و روی گزینه سبزرنگ Buy یا Buy Comp کلیک کنید.

خرید ارز دیجیتال کامپاند از صرافی خارجی

خرید این ارز دیجیتال از یک صرافی خارجی کار ساده ای است؛ با این حال برای این کار باید مراحل بیشتری را در مقایسه با خرید ارز دیجیتال در یک صرافی ایرانی طی کنید. باز هم به یک صرافی ایرانی نیاز خواهید داشت، اما چرا؟ فعالیت در صرافی خارجی با استفاده از ریال امکان ندارد؛ درنتیجه شما برای داشتن سرمایه اولیه و فعالیت در یک صرافی خارجی به یک ارز دیجیتال دیگر نیاز خواهید داشت که معمولاً بیت کوین یا تتر خواهد بود؛ پس ناچارید تتر یا بیت کوین را با استفاده از ریال و به کمک کارت بانکی در صرافی ایرانی خریداری کرده و با انتقال آن به صرافی خارجی سرمایه اولیه خود را تأمین کنید. پیش از انتقال، در یک صرافی معتبر بین المللی که این ارز را لیست کرده ثبت نام کنید. در حین فعالیت در صرافی های خارجی استفاده از VPN و یا VPS را فراموش نکنید. اکنون دارایی ای را که در صرافی ایرانی خریداری کرده بودید، به صرافی خارجی منتقل کنید.

در این مرحله باید نام توکن را در محیط صرافی جست وجو کنید تا وارد صفحه معاملاتی آن شوید، سپس با واردکردن مقادیر مورد نظر با توجه به نوع معامله انتخابی خودتان و درنهایت کلیک روی گزینه Buy یا Buy Comp خرید خود را تکمیل کنید. باید توجه داشت که دارایی های خریداری شده در صرافی نباید در کیف پول صرافی نگه داری شوند؛ زیرا در این صورت ممکن است هر اتفاقی برای صرافی بیفتد و به این ترتیب سرمایه شما از بین برود؛ درنتیجه حتماً پس از خرید ارز موردنظرتان (در اینجا توکن Comp) آن را به یک کیف پول معتبر انتقال دهید. چند مورد از بهترین کیف پول های مناسب برای نگه داری این توکن را پیش از این معرفی کردیم.

صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال کامپاند Comp

صرافی کوینبیس (Coinbase Exchange)

کوینبیس یک صرافی بسیار معتبر آمریکایی است که البته خدمات خود را به کاربران همه کشورها ارائه نمی دهد. این صرافی یکی از حامیان پروژه کامپاند است که از ابتدا با آن همراه بود. برای خرید ارز کامپاند از صرافی کوینبیس به دلار آمریکا یا بیت کوین نیاز خواهید داشت.

صرافی بایننس (Binance)

با اینکه صرافی بایننس سیاست های سختی را برای مجازشمردن کاربران در استفاده از خدمات خود تعریف کرده است، همچنان بهترین صرافی بین المللی با حجم بسیار بالای معاملات در آن است. کاربران صرافی بایننس برای خرید توکن Comp به یکی از ارزهای تتر، بیت کوین، BUSD یا دلار آمریکا در حساب معاملاتی نیاز دارند.

صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

صرافی هوبی گلوبال از لحاظ حجم معاملات بعد از صرافی بایننس قرار دارد. کاربران این صرافی معتبر بین المللی برای خرید ارز دیجیتال Comp به تتر، بیت کوین یا اتریوم نیاز دارند. فعالیت در این صرافی بدون گذراندن مراحل احراز هویت ممکن است و از این نظر می تواند گزینه مناسبی برای کاربران ایرانی باشد. کاربران ایرانی کافی است با استفاده از ابزار تغییردهنده IP در این صرافی فعالیت کنند.

صرافی کوینکس (CoinEx)

صرافی کوینکس در میان صرافی های معتبر ارزهای دیجیتال قرار می گیرد که تعداد زیادی از توکن و کوین ها را لیست کرده است. انتخاب این صرافی از سمت ایرانیان به ویژه پس از اعمال محدودیت های شدید صرافی بایننس کاملاً مشهود بود. تتر، بیت کوین و اتریوم سه ارز دیجیتالی هستند که کاربران صرافی کوینکس در صورتی که قصد خرید توکن Comp را داشته باشند به یکی از آن ها نیاز خواهند داشت.

صرافی کوکوین (Kucoin)

صرافی کوکوین یکی دیگر از صرافی های بین المللی است که به دلیل نیاز نداشتن به احراز هویت، از سوی ایرانیان بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد. کاربران صرافی کوکوین برای خرید ارز دیجیتال کامپاند باید استیبل کوین تتر را در حساب معاملاتی خود داشته باشند.

صرافی های ایرانی برای خرید ارز دیجیتال کامپاند

 • صرافی بیت برگ (Bitbarg)
 • صرافی تبدیل (Tabdeal)
 • صرافی آبان تتر (Aban Tether)

آینده ارز دیجیتال کامپاند

معرفی ارز دیجیتال کامپاند

تیم پروژه این ارز دیجیتال از ابتدای کار روی این پلتفرم، سه هدف مشخص را برای خود تعیین کرده بود. آن ها ابتدا در نظر داشتند تا از دارایی های مختلف در این پلتفرم پشتیبانی کنند و سپس از دارایی های موجود در شبکه کمک بگیرند؛ به ترتیبی که بتوان از آن ها به عنوان وثیقه استفاده کرد. درنهایت این تیم تصمیم گرفت این ارز دیجیتال را به پلتفرمی غیرمتمرکز و خودمختار تبدیل کند که خوشبختانه تمام اهداف خود را عملی کرد. تحقق اهداف برای یک پروژه نقطه قوتی بسیار قوی است؛ زیرا این موضوع از پشتکار و تلاش تیم توسعه دهنده آن نشئت می گیرد و از طرف دیگر تنها تعداد کمی از پروژه های ارزهای دیجیتال تاکنون توانسته اند به همه اهداف خود جامه عمل بپوشانند.

موضوعی که درباره آینده پلتفرم و توکن Comp باید به آن رجوع کرد، این است که این پلتفرم غیرمتمرکز است و کاربران و دارندگان ارز دیجیتال کامپاند می توانند به صورت مستقیم و با ارائه پیشنهادها و شرکت در رأی گیری ها در آینده این پلتفرم و ارز دیجیتال آن نقش داشته باشند. به بیان ساده می توان گفت آینده این ارز دیجیتال به نظرات و تصمیم گیری های کاربران و البته تیم مدیریت پروژه بستگی دارد. از آنجا که هر زمانی ممکن است ایده ای از سوی یک کاربر به تیم پروژه ارسال شود و مورد تأیید قرار گرفته و عملی شود، می توان گفت صحبت از آینده این ارز دیجیتال و پلتفرم آن تقریباً غیرممکن است و نمی توان آینده مشخصی را برای آن متصور شد، اما از آنجا که تیم پروژه تاکنون عملکرد خوبی از خود نشان داده است، می توان انتظار داشت، تغییراتی که قرار است در این پلتفرم رخ دهند، حتماً رو به پیشرفت هستند و به بهترشدن وضعیت کمک می کنند. درنهایت نیز نباید تأثیر جو کلی بازار ارزهای دیجیتال را بر آینده ارزهای دیجیتال مختلف از جمله توکن Comp نادیده گرفت. بارها شاهد بودیم که با رشد بیت کوین و ارزهای دیجیتال مطرح، دیگر ارزهای دیجیتال که شاید خیلی هم مشهور نبودند، رشد خوبی داشتند. ارز دیجیتال Comp هم در کنار دیگر ارزهای دیجیتال از جو کلی بازار و میزان استقبال عموم از ارزهای دیجیتال تأثیر می گیرد.

سوالات متداول

بله، این ارز دیجیتال یک توکن ERC-20 است که روی شبکه اتریوم اجرا شده است.

کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس، کیف پول سخت افزاری ترزور، کیف پول سخت افزاری کیپ کی (Keepkey)، کیف پول نرم افزاری متامسک، کیف پول نرم افزاری اکسودوس، کیف پول نرم افزری کوینومی، کیف پول نرم افزاری میست (Mist Wallet)، کیف پول نرم افزاری آیم توکن (Im Token).

این پلتفرم را می توان مانند یک بانک غیرمتمرکز در نظر گرفت که در امر وام و وام گیری کاربرد دارد.

معمولاً ارزهای دیجیتال با هدف خاصی به وجود می آیند. ارز دیجیتال کامپاند و پلتفرم مربوط به آن نیز برای آسان کردن وام و وام گیری به وجود آمده است. درواقع کاربران به کمک این پلتفرم می توانند با توجه به نوع و میزان ارز دیجیتالی که قرار است در شبکه به عنوان وثیقه بگذارند، مبلغی را به صورت وام دریافت کنند. بهره وام دریافتی نیز بین افرادی که مبلغ وام را تهیه کردند، تقسیم می شود؛ درنتیجه این پلتفرم هم برای وام گیرندگان کاربردی است و هم افرادی که قصد دارند سرمایه های خود را در جایی برای خدمت به دیگران قرار داده و سود آن را نیز دریافت کنند. در این مقاله سعی کردیم ارز و پروتکل کامپاند را به طور کامل تشریح کنیم تا شما بتوانید تصمیم بگیرید که این ارز دیجیتال را بخرید یا نه.

ادامه مطلب
معرفی ارز دیجیتال میکر (Maker)
ارز دیجیتال میکر (MKR) چیست؟

یکی از بازارهایی که امروزه به وسیله بسیاری از افراد موردتوجه قرار گرفته است، بازار رمز ارزها است. در حقیقت علت این استقبال کم نظیر را می توان امنیت بالای این بازار، سوددهی بالا، کاربردهای گسترده در حوزه های مختلف و … در نظر گرفت. در سال های اخیر شاهد این بوده ایم که بسیاری از افراد با سرمایه گذاری بر روی رمز ارزهایی مثل بیت کوین، اتریوم و … موفق به سودهای بسیار زیادی شده اند و همین موضوع باعث شده تا فضا برای پیدایش و رشد ارزهای دیجیتال دیگر نیز فراهم شود. ازاین رو یکی از رمز ارزهایی که چندی است ایجادشده و توانسته تا با تکیه بر قابلیت های خود به رشد مطلوبی در این مدت دست پیداکرده و طرفداران گسترده ای پیدا کرده است، ارز دیجیتال میکر (MKR) است. در این مطلب قصد داریم تا به معرفی و بررسی این ارز دیجیتال پرداخته و زوایای کلی آن را موردبررسی قرار دهیم.

ارز دیجیتال میکر چیست؟ (MKR)

معرفی ارز دیجیتال میکر (MKR)

اساساً ارز دیجیتال میکر از رویکردی متفاوت تر از تتر جهت استیبل کردن قیمت توکن شبکه آن یعنی DAI استفاده کرده است. در حقیقت رویکرد میکر به این گونه است که از کسری از ذخایر بانکی استفاده کرده و بانک تنها کسری از ذخایر بدهی های خود را حفظ می کند.

اکوسیستم مالی میکر به وسیله هیچ گونه ارز فیاتی مثل دلار پشتیبانی نمی شود و با تکیه بر شبکه اتریوم، تمامی شبکه بلاک چین و اکوسیستم مالی آن بر اساس قراردادهای هوشمند پیاده سازی شده است. در حقیقت رمز ارز میکر توکنی با استاندارد ERC-20 است که بر بستر شبکه بلاک چین اتریوم ایجادشده و قابل استخراج کردن نیست.

توکن MKR در دسته توکن های MKRDAO و پروتکل میکر است که هردوی آنها مبتنی بر شبکه بلاک چین اتریوم هستند. درواقع هر دو این پلتفرم ها به کاربران این امکان را می دهند تا استیبل کوین DAI را ایجاد کرده و آن را مدیریت کنند.

ایده نخستین ایجاد رمز ارز میکر در سال ۲۰۱۵ مطرح شد و بعدازآن نیز در سال ۲۰۱۷ به صورت کامل راه اندازی گردید. اساساً میکر پروژه ای است که وظیفه آن بهره برداری از توکن DAI است که خود یک رمز ارز غیرمتمرکز بشمار می رود.

دراین بین در شبکه میکر، توکن MKR نیز نوعی از سهم رأی گیری است که وظیفه مدیریت توکن DAI را بر عهده دارد. این در حالی است که این سیستم به خودی خود سود سهام داران خود را پرداخت نمی کند و درواقع به دارندگان این توکن ها حق رأیی را اهدا می کند که به واسطه آن، آنها قادر به ایجاد تغییراتی در پروتکل MKR خواهند بود.

به طور کلی توکن میکر ۲ کارکرد اساسی دارد که بر اساس آنها اولاً دارندگان این توکن ها وظیفه نظارت، مشارکت و رأی گیری درباره پیشنهادات یا تغییرات شبکه را بر عهده دارند که این فرایند از طریق ۲ دسته از نظرسنجی ها انجام می گیرد که به وسیله قراردادهای هوشمند پیاده سازی می شوند. درواقع این ۲ نوع نظرسنجی عبارت اند از نظرسنجی پیشنهادی و نظرسنجی اجرایی.

نظرسنجی پیشنهادی جهت اندازه گیری جامعه کلی میکر و در راستای تغییرات پیشنهادی در شبکه است که انجام می گیرد. در حقیقت این نظرسنجی، مرحله ای مقدماتی بشمار می رود که جهت اطمینان از صحت پیشنهاداتی است که پیش از شروع رأی گیری رسمی ارائه می شوند انجام می گیرد و در قدم بعدی نیز نظرسنجی اجرایی است که در راستای اجرایی شدن یا نشدن پیشنهادات تأیید شده در قدم پیشین انجام می گیرد.

بنیان گذار ارز دیجیتال میکر کیست؟

معرفی ارز دیجیتال میکر (MKR)

بنیان گذار میکر، آقای رون کریستنسن (Rune Christensen) است. آقای کریستنسن، هدف خود از طراحی و عرضه میکر را، از میان برداشتن نوسانات پرتعداد و ایجاد ثبات در بازار اعلام کرده است.

ویژگی های ارز دیجیتال میکر

پلتفرم میکر بر اساس شبکه اتریوم بست و گسترش یافته است. در حقیقت بلاک چین اتریوم شهرت خود را مدیون اکوسیستمی است که در راستای قراردادهای هوشمند ایجاد شده است. از طرفی توکن EC-R20 که مبتنی بر شبکه بلاک چین اتریوم است نیز از توکن MKR پشتیبانی می کند؛ ازاین رو این توکن قابل استخراج نیست اما در عوض، این توکن به نوسانات قیمتی بازار واکنش نشان می دهد و سعی می کند تا نوسانات بازار را کاهش دهد.

همچنین توکن MKR غالباً جهت پرداخت در پلتفرم میکر مورداستفاده قرار می گیرد و نقش وثیقه را در کل این اکوسیستم ایفا می کند. علاوه بر این، سیستم رأی گیری شبکه میکر نیز به دارندگان MKR حق رأیی را اعطا می کند و دارندگان این توکن تشویق خواهند شد تا به نفع بهبود عملکرد کلی پلتفرم میکر رأی دهند. درواقع هدف از ایجاد چنین فرایندی، پدید آمدن ساختاری دموکراتیک و غیرمتمرکز در اکوسیستم میکر است.

کمی بالاتر اشاره کردیم که توکن DAI قابل استخراج نیست، ولی می توان آن را به وسیله یک CDP (Collateralized Debt Position) یا پوزیشن بدهی درازای وثیقه که به نوعی یک وام به حساب می آید خریداری کرد و وقتی که این وام تسویه گردد، بوسیله قرارداد هوشمند، توکن DAI نیز از بین خواهد رفت.

دقت داشته باشید که پلتفرم میکر از ۳ مکانیسم قیمت هدف (target price)، مکانیسم بازخورد نرخ هدف (target rate feedback mechanism)، و حساسیت (sensitivity parameter) جهت اثبات قیمت توکن DAI استفاده می کند.

مزایا و معایب میکر

همان طور که در بالا اشاره داشتیم، تمرکز اصلی پروژه میکر بر ایجاد آتیه ای کاملاً غیرمتمرکز برای عرصه رمز ارزها است. در این میان، این پروتکل به نوعی تا بدین جای فعالیت خود توانسته عملکرد بسیار خوبی داشته باشد. این بدین معنا است که میکر توانسته تا با تکیه بر مزایای بسیاری که دارد، طرفداران گسترده ای پیدا کند. اما در کنار این مزایا، میکر دارای معایبی نیز است که در ادامه این مزایا و معایب را به طور کامل موردبررسی قرار خواهیم داد:

مزایای میکر

 • میکر را می توان یکی از نخستین دائوها یا سازمان های غیرمتمرکز (DAO یا decentralized autonomous organization) در نظر گرفت که تا به حال ایجادشده اند.
 • میکر پلتفرمی است با سیاست ۲ توکنی که این ۲ توکن MKR و DAI هستند و هر دو آنها مبتنی بر استاندارد ERC-20 ایجادشده اند.
 • این پلتفرم به علت غیرمتمرکز بودن، بر بستر صرافی های غیرمتمرکز خریدوفروش می شود.
 • پلتفرم میکر را می توان جزء نخستین ارزهای دیجیتالی که به معنای واقعی عملکردی غیرمتمرکز دارند، به شمار آورد.
 • توکن MKR به دارندگان خود این امکان را می دهد تا مستقیماً در فرایند اداره توکن DAI شرکت داشته باشند. ازاین رو دارندگان توکن میکر، بسته به میزان دارایی خود، دارای حق رأی درباره تغییرات پروتکل میکر خواهند.
 • میکر پروژه ای بلندپروازانه است که بر ایجاد آینده ای غیرمتمرکز برای ارزهای دیجیتال تمرکز دارد.
 • میکر شهرت خود را با تکیه بر قراردادهای هوشمند CDP و توکن MKR کسب کرده که این ۲ ویژگی باعث می شوند تا قیمت توکن DAI همواره برابر با یک دلار آمریکا باشد.

معایب میکر

ازآنجاکه پلتفرم های غیرمتمرکز ارائه دهنده وام مثل همچون سازمان های مالی سنتی، تحت نظارت نیستند، موجودی حساب ها بیمه نمی شود و نگه داری از کیف پول و موجودی آن بر عهده خود کاربران قرار دارد و این موضوع را می توان تنها عیب وارده به پلتفرم میکر در نظر گرفت.

کاربردهای میکر

معرفی ارز دیجیتال میکر (MKR)

پروتکل میکر عملکردی مشابه بانک دارد. درواقع میکر وامی را فراهم کرده و سود وام و پس انداز را که در توکن بومی آن یعنی DAI انجام می گیرد، شارژ می کند. اساساً در امور مالی سنتی، این خدمات فقط بعد از تحقق چندین مورد سخت گیرانه مثل تهیه وثیقه کافی و امتیازات اعتباری قدرتمند ارائه می گردند اما در حال حاضر و باوجود پروتکل میکر، کاربران تنها نیاز به ارائه وثیقه ای در قالب ارزهای دیجیتال دارند.

درواقع دارندگان توکن های میکر در سیستم تأییدیه این پروتکل، به وسیله این پلتفرم، دارای حق رأی خواهد شد و درباره مواردی همچون نرخ وثیقه سی دی پی ها رأی خواهند داد و درازای مشارکت خود در این رأی گیری ها نیز کارمزدهایی را تحت عنوان پاداش دریافت می کنند. ازاین رو دارندگان این توکن ها تشویق خواهند شد تا رأی دهند.

به طور کلی اگر این سیستم به درستی پیش برود، ارزش میکر حفظ خواهد شد یا با افزایش روبرو خواهد شد و در مقابل نیز، مدیریت ضعیف آن می تواند باعث کاهش ارزش میکر در بازار شود.

کیف پول های میکر

در مورد کیف پول های رمز ارز میکر نیز، بایستی کیف پولی را انتخاب کرد که از توکن های MKR و DAI پشتیبانی کند. دقت کنید که ۲ توکن نام برده شده، توکن های پروتکل میکر هستند و از آنجا که توکن هایی با استاندارد ERC-20 هستند، می توان آنها را در کیف پول های مختلفی ذخیره کرد.

در حقیقت کیف پول های مناسب برای توکن های این رمز ارز، کیف پول هایی هستند که از توکن های ERC-20 پشتیبانی می کنند و ازجمله برترین های موجود می توانیم به مواردی همچون اتمیک ولت، مای اتر ولت، کوینومی، جکس و … اشاره کنیم.

دقت کنید که کیف پول های مذکور، تماماً از برترین کیف پول های ارز دیجیتال موجود جهت ذخیره توکن های ایجادشده بر بستر بلاک چین اتریوم هستند. از طرفی تمامی این ولت ها را می توانید بر روی گوشی تفن همراه خود نیز نصب کنید. اما به طور کلی کیف پول هایی که از آنها می توانید جهت ذخیره توکن های پلتفرم میکر استفاده کنید می توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم:

 • کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس (Ledger Nano S)
 • کیف پول سخت افزاری ترزور وان (Trezor One)
 • کیف پول نرم افزاری تراست (Trust Wallet)
 • کیف پول نرم افزاری اتمیک (Atomic Wallet)
 • کیف پول کریپتریوم (Crypterium Wallet)
 • کیف پول تحت وب مای اتر (MyEtherWallet)
 • کیف پول کوینومی (Coinomi)
 • کیف پول اکسودوس (Exodus)
 • کیف پول جکس (Jaxx)

خرید میکر

اساساً تا الآن پلتفرم ها و صرافی های ارز دیجیتال مختلفی از رمز ارز میکر پشتیبانی کرده اند و به وسیله این صرافی ها قادر خواهید بود تا این رمز دیجیتال و توکن های آن را خریدوفروش کنید. در حقیقت جهت اینکه بتوانید به سادگی ارز دیجیتال میکر را بخرید، می توانید از صرافی های ارز دیجیتال استفاده کنید. جهت انجام این کار نیز بایستی در ابتدا در صرافی مدنظر خود ثبت نام کرده و سپس فرایند احراز هویت را انجام دهید. تنها صرافی های ارز دیجیتال غیرمتمرکز از ارز دیجیتال میکر پشتیبانی می کنند. ازاین رو جهت خرید میکر بایستی اول با خرید تتر از دیگر صرافی ها، اقدام به خرید میکر به وسیله تتر کنید.
به طور کلی ازجمله صرافی هایی که می توانید در آنها اقدام به خرید میکر کنید می توانیم به بیترکس (Bitrex)، لوکال ترید (LocalTrade) و هیت بی تی سی (HitBTC) اشاره کنیم.

پروژه ها و همکاری های ارز دیجیتال میکر

اساساً MKRDAO با کمپانی هایی مثل Digix، Request network، CargoX و OmiseGO همکاری هایی را دارد. این ارز دیجیتال با افزایش تعدد همکاری های خود، توانسته تا در بازار رمز ارزها دوام بیشتری یابد. به عنوان نمونه کمپانی Digix به تازگی همکاری خود را با میکر شروع کرده و این ۲ پروژه قصد دارند تا برترین استیبل کوین اکوسیستم بلاک چین را عرضه کنند که همانا استیبل کوین DAI است که پشتوانه آن توکن Digix Gold است که اختصاراً با نماد DGX نمایش داده می شود.

آینده میکر

معرفی ارز دیجیتال میکر (MKR)

جهت بررسی اینکه آیا رمز ارز میکر یک سرمایه گذاری مطلوب خواهد بود یا خیر، بایستی جدا از بررسی توکن های آن، آینده پروتکل میکر را نیز بررسی کرد. در حقیقت بایستی آینده پروتکل این ارز دیجیتال را در نظر گرفت و بررسی کرد که آیا میکر از پیشرفت خوبی برخوردار خواهد بود یا نه. به بیانی دیگر، همچون بسیاری از ارزهای دیجیتال، عملکرد توکن های میکر را بایستی در درون پروتکل آن بررسی کرد. خوشبختانه هم اکنون این پروتکل به نسبت دیگر پروتکل های موجود در حوزه کریپتوکارنسی ها، توانسته رشد چشم گیری داشته باشد؛ ازاین رو به طور کلی می توان آینده خوبی را برای آن پیش بینی کرد.

همچنین همان طور که گفتیم، جهت بررسی آینده میکر، بایستی تاریخچه قیمتی آن را نیز بررسی کنیم. دقت کنید که یکی از خصوصیات توکن MKR این است که توسعه دهندگان آن، این توکن را از پایه ساخته اند و حق انتخاب قیمت اولیه آن، به بازار واگذار گردیده است. ازاین رو در ابتدای سال ۲۰۱۷ قیمت میکر حدود ۲۲٫۱ دلار بود. درواقع با بررسی نمودار قیمتی این توکن می توانیم مشاهده کنیم که MKR در سال ۲۰۱۷ توانسته روندی کاملاً صعودی را پشت سر بگذارد. از طرفی در انتهای این سال نیز، باعرضه سیستم قراردادهای هوشمند در آینه پروتکل، قیمت MKR با شیب تندتری به صعود خود ادامه داد.

همچنین بیشترین پیک قیمت توکن MKR در آن زمان مربوط به ابتدای سال ۲۰۱۸ بود که قیمتی در حدود ۱۶۹۰ دلار داشت. درواقع این قیمت، چنان افزایش شدیدی بود که پس ازآن، این توکن روندی نزولی را پیش گرفت که تا ماه آوریل ۲۰۲۰ نیز ادامه پیدا کرد. از طرفی نقطه اوج بعدی قیمت MKR نیز ۱۱۵۵٫۵۸ دلار بود که مربوط به ماه می ۲۰۱۸ است.

از طرفی از اواخر ماه نوامبر سال ۲۰۱۹، قیمت میکر به پایین ششصد دلار سقوط کرد و تا طولانی مدت نیز این روند بهبود پیدا نکرد. درنهایت در ابتدای سال ۲۰۲۰، قیمت به ۴۷۷٫۴۴ رسید. همچنین میکر در اوایل سال ۲۰۲۱ نیز عملکرد فوق العاده ای را از خود به جا گذاشت و در ابتدای این سال به قیمت ۱۹۷۶٫۲۴ دلار رسید و یک اوج قیمت تاریخی را برای خود ثبت کرد.

در ابتدای سال ۲۰۲۱ میلادی نیز، قیمت MKR به ۵۹۸ دلار رسید و به نظر می رسد که روند صعودی آن نیز ادامه پیداکرده و تا انتهای سال ۲۰۲۱، به ۱۸۰۰ دلار برسد. ولی پیش بینی کلی کارشناسان از آینده میکر این است که این رمز ارز آینده ای روشن دارد و انتظار بر این است که توکن MKR تا اواسط ۲۰۲۵ رشد قیمتی ملایم داشته و به حدود ۲۳۰۰ دلار نیز برسد.

دقت کنید که MKR در حال حاضر باارزش بازار در حدود 2.7 میلیارد دلار، در رتبه سی و هفت ام بازار قرار دارد و سهم ۰.۱۸ درصدی از کل بازار را به خود اختصاص داده است و هر واحد از آن در حال حاضر قیمتی در حدود ۲,۷۱3 دلار دارد. از طرفی بالاترین قیمت میکر نیز مربوط به 3 می 2021 است که قیمتی معادل ۶,۳۱۹.۸۲ دلار را برای خود ثبت کرده است.

این در حالی است که بر اساس پیش بینی وبسایت Digital Market News، میکر آینده ای بسیار درخشانی نخواهد داشت و در پایان سال ۲۰۲۱، ارزش هر توکن MKR با سقوطی شدید به ۶۱۳ دلار می رسد. ضمناً این وب سایت این روند نزولی میکر را دنباله دار می داند و پیش بینی می کند که تا انتهای ۲۰۲۵، این رمز ارز قیمتی در حدود چهارصد دلار خواهد داشت. همچنین وب سایت Walletinverstor نیز پیش بینی کرده که قیمت میکر در فاصله سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۴ به حدود صد و هشتاد دلار کاهش پیدا کند و مجدداً تا سال ۲۰۲۵ به مرز سیصد دلار برسد.

چرا با وجود تتر، استیبل کوین میکر ایجاد شد؟

اساساً یکی از بزرگ ترین موانعی که پیش روی پذیرش رمز ارزها قرار دارد، نوسانات شدید قیمتی آنها است. به عنوان مثال بیت کوین در سال ۲۰۱۸، نوسانات قیمتی بین شش هزار تا هفده هزار دلار را تجربه کرد. دراین بین استیبل کوین ها ایجادشده اند تا به نوعی این نوسانات قیمتی را از میان بردارند. احتمالاً نام رمز ارز تتر (Tether) به گوشتان خورده است. درواقع تتر شناخته شده ترین استیبل کوین موجود در بازار رمز ارزها است که همواره قیمت ثابت یک دلار دارد. میکر نیز به طور کلی چنین عملکردی دارد و هدف از ایجاد آن، کنترل و کاهش نسبی نوسانات بازار رمز ارزها است.

اما سؤالی که دراین بین مطرح می شود این است که باوجود تتر، چه نیازی به پیدایش یک استیبل کوین دیگر بوده است؟ به طور کلی تتر شناخته شده ترین استیبل کوین بازار رمز ارزها است، ولی از طرفی کماکان بحث های بسیاری در مورد آن وجود دارد. در حقیقت کارشناسان بازار رمز ارزها به ادعای سازندگان آن شک دارند که این ارز دیجیتال به وسیله یک ارز فیات پشتیبانی می شود. این در حالی است که اخیراً گزارشی منتشرشده که تتر به وسیله دلار پشتیبانی می شود.

به طور کلی عملکرد و پشتیبانی از رمز ارز تتر چندان شفاف نیست و بسیاری این استیبل کوین را به صرافی بیت فینکس (Bitfinex) مرتبط می دانند. درواقع بسیاری بر این باور هستند که تتر در سال ۲۰۱۷ و در راستای دست کاری قیمت بیت کوین و دیگر رمز ارزهای بازار، توسط این صرافی ایجاد شد.

نتیجه گیری

کلیه اکوسیستم میکر، بر این اساس بنا نهاده شده که این رمز ارز در آینده ای نزدیک به موفقیت های بسیاری برسد. درواقع میکر یکی از برترین مفاهیم موجود در حوزه ارزهای دیجیتال است که باعث پدید آمدن استیبل کوین هایی قابل اطمینان همچون DAI گردیده است.

دقت داشته باشید که رمز ارز میکر از خصوصیات قراردادهای هوشمند برخوردار است و ارز دیجیتالی بر بستر شبکه بلاک چین اتریوم است. همچنین میکر در سال جاری میلادی توانسته تا اوج قیمت تاریخی ۱۹۷۶٫۲۴ دلار را از خود به جای بگذارد و در رده بیست و هفت ام برترین رمز ارزهای بازار قرار بگیرد. از طرفی اکثر پیش بینی ها درباره روند قیمتی میکر تا اینجای کار اشتباه بوده و میکر موفق شده تا در سال ۲۰۲۱ به قیمتی بسیار بالاتر از پیش بینی کارشناسان دست پیدا کند.

سؤالات متداول

بله، قیمت میکر همچون سیستمی قوی در برابر نوسانات بازار ایستادگی می کند.

بهترین خصوصیت میکر ثبات و یکپارچگی آن است.

از سال ۲۰۱۴ پروتکل میکر این توکن را در راستای ایجاد ثبات در بازار و کنترل نوسانات قیمتی، عرضه کرد.

جهت خرید توکن میکر، بایستی ابتدا مقداری تتر یا رمز ارزهای شناخته شده دیگر مثل بیت کوین و اتریوم خریده و سپس از طریق صرافی های ارز دیجیتالی مثل Kucoin که از MKR پشتیبانی می کنند، اقدام به خرید این توکن کنید.

میکر یکی از پلتفرم های ارز دیجیتالی است که با سیستم ۲ توکنی کار می کنند و همین موضوع این ارز دیجیتال را از دیگر رقبای خود در بازار متمایز می سازد.

دارندگان این ارز دیجیتال می توانند در سیستم تأییدیه این پلتفرم و به وسیله رأی گیری انجام شده، به حق رأی دست پیدا کنند. یعنی این افراد درباره مواردی همچون نرخ وثیقه سی دی پی های شبکه و … رأی خواهند داد و درازای مشارکت خود، به عنوان پاداش، کارمزد دریافت می کنند.

خیر، توکن MKR یک توکن با استاندارد ERC-20 است که بر بستر شبکه بلاک چین اتریوم ایجادشده و ازاین رو قابل استخراج نیست.

کل MKR هایی که عرضه شده است، برابر با یک میلیون توکن است.

ادامه مطلب