Lines_Background
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایهآموزش ترید از صفر صفر

ارزهای دیجیتال (بیت کوین و ... )

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری
بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری...

خرید ارزهای دیجیتال ارزان و تازه منتشر شده، پتانسیل کسب سود در کوتاه مدت را برای سرمایه گذاران فراهم می کند. نکته کلیدی هنگام سرمایه گذاری و خرید ارزهای دیجیتال این است که بهترین زمان را ریسک های احتمالی برای خرید دارایی انتخاب کنید. با توجه به افزایش تعداد پروژه های ارز دیجیتال، تصمیم گیری برای انتخاب و بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2023، بیش از پیش دشوار شده است.

با این حال، برای کمک به افراد علاقه مند و متقاضی خرید ارز دیجیتال، خانه سرمایه فهرستی از بهترین ارزهای دیجیتال ارزان با پتانسیل رشد در سال 2023 را گردآوری کرده است. لازم به ذکر است که ارزهای معرفی شده در این لیست، صرفا پیشنهاد ما هستند و شما قبل از انجام هر سرمایه گذاری باید تحقیق کرده و به اندازه ای که می توانید سرمایه از دست بدهید، سرمایه گذاری کنید.

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2023

توکن WhiteBIT (WBT)

توکن WhiteBIT (WBT) که در آگوست 2022 راه اندازی شده است، جوان ترین دارایی در لیست بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2023 است. WBT یک محصول تمام عیار از کل اکوسیستم WhiteBIT است که برای تمام خدمات WhiteBIT قابل استفاده است و تعامل کاربران در پلتفرم را آسان تر می کند. به عنوان مثال با استفاده از این توکن، می توانید تا 90٪ و 100٪ به ترتیب تخفیف در کارمزد taker و maker دریافت  کنید و به صورت رایگان و روزانه توکن های بومی ETH و ERC-20 را از حساب خو برداشت کنید.

اما چه چیزی توکن WBT را به یک انتخاب ایده آل برای سرمایه گذاری در سال 2023 تبدیل کرده است؟

 • 1 میلیون توکن WhiteBIT بعد از تنها 15 دقیقه در فروش عمومی دارایی، فروخته شد.
 • توکن WhiteBIT برای مدیریت ارزش خود از مکانیسم سوزاندن توکن استفاده می کند. با حذف برخی توکن هایی در گردش، قیمت دارایی متعادل می شود و به یکی از بهترین دارایی های با ثبات برای سرمایه گذاری تبدیل می شود.
 • تنها چند ماه از بعد از راه اندازی توکن WBT، صرافی های پیشرو مانند Huobi Global، io و MEXC این دارایی را فهرست کردند.
 • قیمت توکن WhiteBIT در IEO، 90 دلار بود و در مدت سه ماه، ارزش آن به 14.64 دلار افزایش یافت.

بیت کوین (BTC)

بیت کوین مانند همیشه به دلیل عملکرد قابل توجهی که در گذشته داشته است، به عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری در نظر گرفته می شود. همانطور که حتما می دانید، در طی 1 دهه گذشته، ارزش بیت کوین بیش از 100000 درصد افزایش یافته است.

این ارز دیجیتال از پشتیبانی یکی از غیرمتمرکزترین و مفیدترین فناوری های بلاک چین برخوردار است که نرخ پذیرش آن در چند سال آینده احتمالاً از حد تصور بسیاری از ما عبور خواهد کرد. با توجه به اینکه احتمال افزایش قیمت بیت کوین همیشه وجود دارد، بهتر است که شما به عنوان یک سرمایه گذاری حرفه ای، بخشی از این دارایی را در سبد سرمایه گذاری خود داشته باشید. برای مثال، تا پایان دهه، انتظار داریم که قیمت بیت کوین بیش از 5000 درصد افزایش یابد و به 1 میلیون دلار برسد. اگر این امر محقق شود، هر سرمایه گذاری که امروز در بیت کوین انجام می دهید با حاشیه مشابهی رشد خواهد کرد.

علاوه بر رشد احتمالی قیمت بیت کوین، با توجه به اینکه خرید بیت کوین به راحتی و از طریق صرافی های مختلف امکان پذیر است و همچنین قابلیت نقد شوندگی بالایی هم دارد، به نظر می رسد که برای سرمایه گذاری در سال 2023، انتخاب خوبی باشد.

بیت کوین (BTC)

ارز دیجیتال ApeCoin (APE)

ApeCoin که در مارس 2022 راه اندازی شد، یکی از جدیدترین ارزهای دیجیتال سال 2022 است که به نظر می رسد برای سرمایه گذاری در سال 2023 هم انتخاب خوبی باشد. ApeCoin که در بحبوحه بازار کریپتو راه اندازی شد، عملکردی باورنکردنی داشت و به بالاترین قیمت خود یعنی 39 دلار رسید. یکی از دلایل موفقیت این پروژه ارز دیجیتال را می توان ارتباط نزدیک آن با محبوب ترین پروژه های NFT، یعنی BAYC و MAYC در نظر گرفت.

اما چه چیزی توکن ApeCoin  را به یک انتخاب ایده آل برای سرمایه گذاری در سال 2023 تبدیل کرده است؟

 • ApeCoin یک متاورس به نام Otherside راه اندازی کرده که هنوز قیمت گذاری نشده است.
 • توسعه دهندگان این ارز دیجیتال، به راه اندازی احتمالی یک شبکه اصلی برای ApeCoin اشاره کرده اند.

انتظار می رود این پیشرفت ها و محبوبیت گسترده APE تأثیر فوق العاده ای بر قیمت آتی میم کوین داشته باشد.  بر اساس پیش بینی و بررسی های انجام شده، احتمال دارد که قیمت APE  تا پایان دهه به بیش از 300 دلار برسد و ارزش سرمایه گذاری شما تا 10000 درصد افزایش یابد.

ارز دیجیتال ApeCoin (APE)

سولانا (SOL)

Solana سریع ترین پلتفرم قرارداد هوشمند در حال رشد است. در نوامبر 2022، زمانی که 1 سال از حضور این ارز دیجیتال در بازار می گذشت، قیمت توکن SOL بیش از 130000٪ افزایش یافت. با وجود شرایط رو به نزولی که بازار ارزهای دیجیتال تجربه می کند، اکوسیستم سولانا هیچ نشانه ای از افت نشان نمی دهد. در حال حاضر بیش از 1000 توسعه دهنده با حدود 350 پروژه رمزنگاری، در این پلتفرم فعالیت می کنند. درواقع می توان گفت که اکوسیستم Solana به دلیل کاربر پسند بودن و مقیاس پذیری که دارد، به عنوان یکی از بهترین بسترها برای توسعه انواع پروژه ها در نظر گرفته می شود.

این ارز دیجیتال به دلیل انعطاف پذیری، در دسترس بودن و نقدشوندگی بالایی که دارد، به عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2023 در نظر گرفته می شود.

سولانا (SOL)

اتریوم (ETH)

اتریوم به عنوان دومین رمزارز بزرگ بعد از بیت کوین، به عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2023 نیز در نظر گرفته می شود. در حال حاضر بسیاری از برنامه های غیرمتمرکز به واسطه بستری که اتریوم در اختیارشان قرار داده است، در حال فعالیت هستند. شبکه اتریوم مانند یک زمین بازی برای توسعه دهندگان DeFi و قراردادهای هوشمند عمل می کند و بسیاری از کوین های رمزنگاری شده مانند Shiba Inu (SHIB)، The Sandbox (SAND)، Uniswap (UNI) بر اساس بلاک چین اتریوم فعالیت می کنند. کاهش قیمت اتریوم در سال 2022، فرصتی ارزشمند برای خرید اتریوم و سرمایه گذاری در این ارز در سال 2023 است. زیرا انتظار می رود اتریوم با توجه به پیشرفت های قابل توجه شبکه و تغییر مکانیزم اجماع آن و کاهش مصرف انرژی، روند روبه رشدی پیش رو داشته باشد.

اتریوم (ETH)

ارز دیجیتال Dash 2 Trade (D2T)

D2T یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2023 است و با توجه به پیش فروش موفقی که داشته است، به نظر روند رو به رشدی در آینده نزدیک در پیش خواهد داشت. D2T یک ابزار قوی برای تجزیه و تحلیل ارزهای دیجیتال است که از زمان شروع پیش فروش، ارزش آن میلیون ها دلار افزایش یافته است. D2T دارای پتانسیل بالایی است زیرا هدف آن ارائه بینش و ابزارهای مختلف با بهره مندی از امکاناتی همچون سوشال تریدینگ و با طراحی داشبوردهای کلاس جهانی، تجربه معاملات را در همه سطوح، از مبتدی تا متخصص، بهبود می بخشد.

ارز دیجیتال Dash 2 Trade (D2T)

دسنترالند (MANA)

Decentraland به عنوان پادشاه اکوسیستم متاورس شناخته می شوند. این پروژه ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین اتریوم است و با دارا بودن چندین ویژگی هیجان انگیز برای افراد و همچنین مشاغل پروژه جذابی است. Decentraland کاربران خود را قادر می سازد تا هر کاری را از سرگرمی گرفته تا خرید، بازی و عناصر تجارت الکترونیک به صورت مجازی بر روی پلت فرم دیجیتال املاک و مستغلات خود انجام دهند.

پولکادات (DOT)

Polkadot یک پروتکل شبکه است که به عنوان یکی از امن ترین، تعاملی ترین و پیشرفته ترین شبکه ها به شمار می رود. با محبوبیت روزافزون و توسعه دامنه Web 3.0، پولکادات به عنوان یکی از محبوب ترین و آسان ترین ارزهای دیجیتال در میان سایر دارایی های دیجیتال در حال ظهور است. هدف آن گسترش ارتباط بین بلاک چین های خصوصی و عمومی بدون به خطر انداختن مقیاس پذیری است. پولکادات به عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال در نظر گرفته می شود؛ زیرا یکی از شبکه های منتخبی است که می تواند تعداد زیادی از تراکنش ها را از طریق شاردینگ که پیش از یک مانع بزرگ در صنعت ارزهای دیجیتال بود، انجام دهد.

پولکادات (DOT)

کاردانو (ADA)

اگر قصد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را دارید، Cardano می تواند انتخاب خوبی در سال 2023 باشد. کاردانو در حال حاضر یکی از معدود رمزارزهایی است که از پیشرفته ترین الگوریتم های اثبات کار استفاده می کند. این الگوریتم شبکه را ایمن و غیرمتمرکز می کند و توسط بسیاری از توسعه دهندگان برنامه های غیرمتمرکز (dApps) مورد استفاده قرار می گیرد. جالب است بدانید که معاملات انجام شده در بلاک چین کاردانو، بسیار ارزان تر و سریع تر از بیت کوین و اتریوم انجام می شوند.

کاردانو (ADA)

چگونه بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری را انتخاب کنیم؟

ارزهای دیجیتال در سال 2023 با موفقیت های بزرگی روبرو شده است و توانسته توجه بسیاری از سرمایه گذاران تازه کار را به سمت خود جلب کند. از این رو، بایستی این موضوع را عمیقاً بپذیریم که دنیای پول دیجیتال غیرمتمرکز، برای همیشه همراه ما خواهد ماند. با وجود بیش از نوزده هزار رمز ارز فروشی که تا این لحظه در وب سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) فهرست شده است و بیش از پانصد صرافی ارز دیجیتال گوناگون، قطعاً این سؤال برای افراد مبتدی پیش خواهد آمد که چگونه می توانند در انتخاب ارز دیجیتال مناسب موفق عمل کنند.

از این رو، در این مطلب نگاهی بر نحوه ی انتخاب برترین ارزهای دیجیتال جهت شروع ترید یا سرمایه گذاری بر روی آن ها خواهیم انداخت.

انتخاب ارز دیجیتال بر اساس ارزش بازار یا مارکت کپ (Market Cap)

انتخاب ارز دیجیتال مناسب برای سرمایه گذاری

سرمایه گذاری بازار یا مارکت کپ، حیاتی ترین جنبه ای است که به معامله گران و سرمایه گذاران کمک می کند تا میزان بزرگی و عظمت یک دارایی دیجیتال را تحلیل کنند.

در چهارچوب کریپتو، ارزش بازار به ارزش تمام کوین هایی اطلاق می شود که از تاریخ راه اندازی این ارز دیجیتال استخراج شده اند. با ضرب تعداد توکن های در گردش، در ارزش بازار فعلی یک کوین محاسبه می شود.

اساساً ارزش بازار یا مارکت به عنوان راهنمایی برای تعیین میزان ثبات نسبی یک رمزارز استفاده می شود. با این حال، حتی بیت کوین (BTC) که از نظر ارزش بزرگ ترین ارز دیجیتال بازار است، به دلیل ماهیت پرنوسان بازار رمزارزها، از نوسانات بالایی برخوردار است.

به طور کلی، ارزش بازار به سه دسته ی کلی تقسیم می شود که اغلب سرمایه گذاران برای شناسایی میزان ایمن بودن یک دارایی جهت سرمایه گذاری استفاده می کنند. این سه دسته بندی عبارتند از: ارزش کوچک، ارزش متوسط و ارزش بزرگ.

ازآن جایی که رمزارزهای بزرگ بازار، دارای ریسک کم تری هستند؛ می توانند ایمن ترین گزینه جهت سرمایه گذاری افراد مبتدی باشند اما رشد آن ها زمان بر خواهد بود. در همین حال، رمزارزهایی با ارزش متوسط، ناپایدارتر هستند اما پتانسیل رشد بهتری دارند. این در حالی است که رمزارزهایی با ارزش کوچک، به عنوان دارایی هایی با ریسک بالاتر درنظر گرفته می شوند و مستعد نوسان هستند به گونه ای که ممکن است در عرض چند ثانیه، تمامی پروژه از کار بیافتد.

پائول روگاش (Paul Rogash)، بنیان گذار Earnu.io، چندی پیش در مصاحبه با وب سایت Capital.com اعلام داشت: قبل از اینکه افراد مبتدی در بازار شروع به سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال کنند، بایستی آستانه ی ریسک خود را محاسبه کنند. وی همچنین ادامه داد که هر ارز دیجیتال یک ریسک است دقیقاً مانند زندگی کردن. اگر ریسک ‍گریز هستید، به دنبال دَه یا بیست پروژه ی برتر بازار باشید.

از طرفی، نعیم سید (Nayeem Syed)، مدیر ارشد رسانه ی Exponentials.tv نیز با نظر روگاش موافق بود و افزود که پروژه های بلو چیپ (blue chip) اغلب دارای سابقه ی ثابت شده ای در نوسانات مثبت و همچنین تیم توسعه دهندگان قدرتمند، مشارکت های عالی، حجم بازار قوی و یک نقشه ی راه منسجم هستند.

نکته: بر پایه ی تعریف بازار بورس نیویورک، بلو چیپ (blue chip) به انواعی از سهام اَبَر شرکت ها گفته می شود که از نظر کیفیت، اطمینان، قابلیت و توانایی سودآوری شهرتی ملی دارا باشد.

نعیم سید افزود: «زمان مناسب برای ورود به بازار معمولاً زمانی است که بازار به شدت روندی منفی دارد؛ زیرا در این زمان خرید همه ی دارایی ها به نوعی با تخفیف زیادی همراه خواهد بود».

جدا از این موارد، توجه به این نکته حائز اهمیت است که انتخاب یک توکن بر اساس ارزش بازار، به تنهایی می تواند ریسک باشد. درواقع، بازارهای ارزهای دیجیتال به شدت بازاری پرنوسان هستند؛ پس همواره بایستی تحقیقات خود را انجام داده و هرگز پولی که به آن نیاز دارید، وارد سرمایه گذاری ها و معاملات خود در این بازار نکنید.

انتخاب ارز دیجیتال بر اساس افزایش قیمت

تجزیه و تحلیل روندهای قیمتی و سودهای گذشته ی یک دارایی، می تواند راه دیگری برای انتخاب ارز دیجیتال مناسب برای شروع سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال باشد؛ چه به دنبال نگهداری بلندمدت باشید و چه برای کسب سود کوتاه مدت اقدام به معامله کردن کنید.

انتخاب ارز دیجیتال جهت سرمایه گذاری

اساساً سرمایه گذاران تازه کار می توانند رمزارز مدنظر خود را برای شروع، بر اساس عملکرد پیشین آن ارز دیجیتال انتخاب کنند. درواقع، این کار را می توان با نگاه کردن به رمزارزی که در یک دوره ی معیّن به بالاترین میزان سوددهی دست یافته است، متوجه شد. البته این بازه ی زمانی می تواند از شش ماه تا چند سال نیز درنظر گرفته شود.

این استراتژی تنها درصورتی می تواند کارساز باشد که یک باور معقول «این روند صعودی ادامه خواهد داشت»، پشت آن وجود داشته باشد؛ زیرا عملکرد گذشته ی یک پروژه لزوماً تضمین کننده ی سوددِه بودن آن در آینده نیست. ازطرفی، سرمایه گذاران باید به اصول پشت پروژه ی آن رمزارز نیز نگاه کنند تا بدین ترتیب ارزیابی انجام دهند که آیا احتمال ادامه ی افزایش قیمت آن رمزارز در آینده وجود دارد یا خیر.

انتخاب ارز دیجیتال جهت سرمایه گذاری

دکتر راولن چای (Dr. Raullen Chai)، مدیرعامل و بنیان گذار IoTeX، در این خصوص عنوان داشت که: بهترین رمزارز جهت سرمایه گذاری افراد مبتدی، رمزارزی است که افراد بیش تر درخصوص آن تحقیق کرده و با آن احساس راحتی میکنند و به آن اعتماد دارند. درواقع، افراد بایستی مطمئن شوند که یک تیم قدرتمند پشت پروژه ی کریپتویی که در آن سرمایه گذاری می کنند وجود دارد.

انتخاب ارز دیجیتال جهت ترید یا معامله

اساساً عملکرد گذشته می تواند برای معاملات کوتاه مدت ارزهای دیجیتال مفید باشد. بر اساس این فاکتور، معامله گران می توانند برای کسب سود کوتاه مدت از طریق نوسانات کوتاه مدت قیمت رمز ارزهای مختلف اقدام کنند. درحقیقت، استفاده از عملکرد گذشته در معاملات، به عنوان معاملات پرایس اکشن (Price Action Trading) شناخته می شود. این استراتژی از تحلیل تکنیکال استفاده می کند؛ شکلی از تحلیل که جهت ارزیابی روند قیمت در آینده با استفاده از داده ها و آمارهای تاریخی استفاده می شود و ابزار مهمی در ترید رمزارزها برای  افراد مبتدیان و حرفه ای به حساب می آید.

دکتر چای در این خصوص عنوان کرده است: «تا جایی که می توانید در مورد ترید رمزارزها مطالعه کنید». وی همچنین افزود که چگونه نمودارها و میانگین های متحرک را خوانده و اخبار مربوطه را دنبال کنید؛ زیرا تمامی بازارها به طور قابل توجهی تحت تأثیر اخبار اقتصادی جهان و سایر امور جاری مرتبط هستند.

لطفاً توجه داشته باشید که عملکرد گذشته، نتایج آینده را تضمین نمی کند. همیشه تحقیق و بررسی دقیق خود را انجام دهید و هرگز پولی را که لازم دارید، سرمایه گذاری یا معامله نکنید.

انتخاب ارز دیجیتال با تکیه بر نظرات سایر تحلیلگران

به طور کلی، هیاهوی افزایش ارزهای دیجیتال، باعث ظهور اینفلوئنسرها و یوتیوبرهایی شده است که منابعی جذاب برای علاقه مندان مبتدی حوزه ی رمزارزها به شمار می روند و در مورد موضوعاتی مانند برترین ارز دیجیتال برای مبتدیان، تجزیه و تحلیل قیمت و… تولید محتوا انجام می دهند.

اساساً نظرات تحلیلگران مختلف را در مورد ارزهای دیجیتال می توان به راحتی و به صورت آنلاین در فضای اینترنت پیدا کرد. این موضوع قطعاً چیزی است که افراد مبتدی می توانند قبل از انتخاب رمزارز مدنظر خود جهت خرید به آن توجه داشته باشند.

به گفته ی مارک باسا (Mark Basa)، مدیر تجاری و برندینگ بین المللی HOKK Finance، پیش بینی تحلیلگران مختلف اغلب می تواند به یک باور خاص متمایل باشد. وی ادامه می دهد: «من همیشه در مورد نظرات تحلیلگران بدبین هستم. درواقع، من فکر می کنم ما در دیدگاه های خود در مورد اینکه چه چیزی بازار را به حرکت در می آورد و چه اتفاقی ممکن است برای یک دارایی بیفتد، مغرضانه و از روی عمد عمل کرده و نظری را با بقیه به اشتراک می گذاریم که دنبال کننده ی هدف خودمان باشیم اما این بدان معنا نیست که شما باید تحلیلگران را به خاطر ساعت ها تلاش برای پیش بینی روندهای قیمتی به چالش بکشید. بهتر است تمامی نظرات آن ها را گوش داده و منتظر بمانید؛ چراکه اساساً سرمایه گذاری یک بازی بلندمدت است».

در همین حال، نعیم سید از Exponentials.tv تأکید کرد که سرمایه گذاران مبتدی باید هنگام بررسی دیدگاه های تحلیلگران احتیاط کنند؛ زیرا اگر پیش بینی های مثبت بیش از حدی وجود داشته باشد، به احتمال زیاد، این تعدد نظرات مثبت ارزش یک ارز دیجیتال خاص را افزایش داده و این یعنی، الآن زمان بدی برای خرید است اما نگهداریهمان رمزارز در آن جا یک گزینه ی فوق العاده عالی خواهد بود.

انتخاب بر اساس جایگاه ارزهای دیجیتال

درست مثل هر بازار مالی دیگر، ارزهای دیجیتال نیز دارای جایگاه های متفاوتی هستند؛ از رمز ارزهای مرتبط با امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) گرفته تا رمز ارزهای حوزه ی متاورس (Metaverse) و البته کوین های پایدار یا استیبل کوینز(Stablecoins) . بنابراین، یکی دیگر از راه های انتخاب ارزهای دیجیتال، کاوش در زیر بخش های مختلف بازار و تصمیم گیری بر این اساس است که آیا فکر می کنید آن حوزه پتانسیل رشد دارد یا خیر.

رمزارزهای حوزه ی DeFi

انتخاب ارز دیجیتال

توکن های حوزه ی امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) قادر هستند تا ارزش خود را از طریق یک تراکنش مالی انتقال دهند. درواقع، آن ها بر بستر یک بلاک چین و بر روی یک اپلیکیشن DeFi که به آن تعلق دارند، ساخته شده اند. از طرفی، هدف این پروژه های DeFi برهم زدن دنیای سنتی مالی (با حذف کنترل بانک ها و مؤسسات قدیمی) ازطریق استفاده از فناوری دفتر کل توزیع شده است.

از ۲۸ آوریل ۲۰۲۲ (۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱)، بزرگ ترین توکن های DeFi بر اساس ارزش بازار عبارتند از:Terra Luna یا ترا لونا (LUNA)، Avalanche یا آوالانچ (AVAX) و Wrapped Bitcoin یا بیت کوین پیچیده شده (WBTC).

توکن های حوزه ی بازی برای کسب درآمد (Play-to-earn)

اساساً روش بازی برای کسب درآمد ازطریق ارزهای دیجیتال یا کوین های حوزه ی متاورس، مواردی هستند که به عنوان پول نقد در یک بازی بلاک چینی آنلاین مورد استفاده قرار می گیرند اما دارای ارزش واقعی در بازار رمز ارزها هستند. به طور کلی، برخی از بزرگ ترین رمزارزها بر اساس ارزش بازار در زمان نگارش این مطلب عبارتند از: ApeCoin یا ایپ کوین (APE)، Decentraland یا دیسنترالند (MANA) و Sandbox یا سندباکس (SAND).

توکن های غیرقابل تعویض یاNFT ها

توکن های غیرقابل تعویض (NFT) مجموعه ای مبتنی بر رمزنگاری هستند که نباید با کوین ها اشتباه گرفته شوند. درحقیقت، آن ها به بلاک چین اتریوم متصل هستند و بر اساس پروتکل ERC-721 ساخته شده اند و نشان دهنده ی مالکیت دارایی های دیجیتال یا فیزیکی مثل یک قطعه هنر دیجیتال یا حتی موسیقی هستند.

به طور کلی،NFT ها را می توان در بازارهای آنلاین مرتبطی خریداری کرد که سازوکاری مشابه با وب سایت های خرید و فروش آنلاین همچون آمازون (Amazon)، ای بی (eBay) و… دارند.

استیبل کوین ها

استیبل کوین ها ارزهای دیجیتالیی هستند که ارزش آن ها به دارایی پشتیبان آن ها مثل ارزهای فیات (دلار، یورو و…) و یا قیمت یک کالای بخصوص (مثل طلا) مرتبط است. درحقیقت، این سازوکار به منظور کاهش نوسانات یک ارز دیجیتال است که انجام می شود. اگرچه قیمت استیبل کوین ها می تواند اندکی نوسان داشته باشد اما آن ها به عنوان دارایی ایمن دنیای ارزهای دیجیتال درنظر گرفته می شوند.

در حال حاضر، برخی از بزرگ ترین استیبل کوین های بازار رمز ارزها عبارتند از: Tether  یا تتر (USDT)، USD Coin  یا یو اس دی کوین (USDC) و TerraUSD یا استیبل کوین ترا (UST).

انتخاب ارزهای دیجیتال ذخیره کننده ی ارزش

این دسته از رمزارزها، ارزهای دیجیتال با عرضه ی محدود هستند که باعث ذخیره و افزایش ارزش آن ها می شود؛ درست مثل سازوکاری که طلا دارد.

اگرچه برخی از این رمزارزها جهت جایگزینی ارزهای فیات ساخته شده بودند اما ماهیت پرنوسان آن ها، انجام این کار را دشوار می کرد. بیت کوین (BTC) و لایت کوین (LTC)، بزرگ ترین نمونه های طلای دیجیتال هستند.

پلتفرم های نرم افزاری

این دسته نیز ارزهای دیجیتالی بومی پلتفرم هایی هستند که نرم افزاری را جهت ساخت اپلیکیشن های غیرمتمرکز (dApps) دیگر ارائه می کنند. درحقیقت، این پروژه ها برای اکوسیستم های ارز دیجیتال و بلاک چین بسیار مهم هستند. از بزرگ ترین پلتفرم های نرم افزاری می توانیم به اتریوم (ETH)، کاردانو (MANA) و پولکادات (DOT) اشاره کرد.

صرافی های ارز دیجیتال غیرمتمرکز

بسیاری از صرافی های ارز دیجیتال غیرمتمرکز (DEX) که در جهت انجام تراکنش های ارز دیجیتال آنلاین و همتا به همتا استفاده می شوند، از توکن های بومی پلتفرم خود برخوردار هستند؛ مثل صرافی Uniswap یا یونی سواپ  (UNI)، صرافی دی وای دی اکس (dYdX) و صرافی PancakeSwap یا پنکیک سواپ (CAKE).

صرافی های ارز دیجیتال متمرکز

این صرافی ها پلتفرم های آنلاینی هستند که برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال استفاده می شوند. برخی از این صرافی ها توکن های مخصوص خود را دارند و ممکن است به عنوان پاداش به کاربران داده شود.

ازجمله برترین توکن های صرافی های ارز دیجیتال متمرکز می توانیم به توکن بومی صرافی بایننس (BNB)، توکن صرافی Crypto.com یعنی کرونوس (CRO) و توکن صرافی FTX (FTT) اشاره داشته باشیم.

میم کوین ها (Memecoins)

انتخاب ارز دیجیتال

میم کوین ها که اغلب با هدف یک شوخی ایجاد می شوند، مستقیماً با یک فرهنگ اینترنتی خاص مرتبط هستند. اولین memecoin ایجاد شده، دوج کوین (DOGE) بود که با الهام از مم سگ شیبا اینو با نام کابوسو (Kabosu) ایجاد شد. درواقع، این توکن از زمان ایجاد آن، الهام بخش پذیرش بسیاری از مم کوین ها مثل Shiba Inu یا شیبا اینو (SHIB)، Dogelon Mars یا دوج لون مارس (ELON) و… بوده است.

توکن های جابه جایی برای کسب درآمد

یکی از دسته بندی های جدید در جهان ارزهای دیجیتال، توکن های جابه جایی برای کسب درآمد است که دقیقاً همان چیزی هستند که از نام ظاهری آن ها تصور می شود. درواقع، با الهام از پلتفرم های بازی برای کسب درآمد (Play-to-earn)، ارزهای دیجیتال جابه جایی برای کسب درآمد به کاربران، برای پیاده روی، دویدن، رقصیدن یا حرکت ساده در اطراف خود پاداش می دهد.

از بزرگ ترین توکن های این دسته می توانیم به توکن STEPN (GMT) یا ساتوشی سبز Green Satoshi (GST) و توکن Genopets (GENE) اشاره کنیم.

سخن پایانی

توجه داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال بازاری به شدت بی ثبات است و تصمیم شما برای ترید یا سرمایه گذاری بر روی رمزارزها باید به میزان تحمل ریسک، تخصص در بازار و گسترش سبد سهام (پرتفوی) شما بستگی داشته باشد.

پیشنهاد ما این است که همواره بررسی های لازم را انجام دهید، به نکات مربوط به تحلیل های تکنیکال و بنیادی نگاه کنید و هرگز پولی که توان ازدست دادن آن را ندارید، وارد سرمایه گذاری یا معاملات خود نکنید.

پرسش های متداول

۱- مبتدیان چگونه می توانند بر روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنند؟

اساساً راه های مختلفی وجود دارد تا معامله گران مبتدی ارزهای دیجیتال بتوانند شروع به سرمایه گذاری بر روی دارایی های دیجیتال کنند. درحقیقت، مهم است که جایگاه رمزارز مدنظر خود را در بازار انتخاب کنید؛ خواه این رمزارز یک ارز دیجیتال در دسته بندی بازی برای کسب درآمد باشد یا یک NFT. توجه داشته باشید که سرمایه گذاری در حوزه ی کریپتو با انتخاب یک رمزارز جهت استخراج متفاوت است. پس اطمینان حاصل کنید که پیش از سرمایه گذاری بر روی یک ارز دیجیتال، تحقیقات را کامل انجام داده اید. باز هم تأکید می کنیم که هرگز پولی که توان ازدست دادن آن را ندارید، وارد سرمایه گذاری یا معاملات خود نکنید.

۲- کم ریسک ترین رمزارزها جهت سرمایه گذاری افراد مبتدی کدام ها هستند؟

تمامی رمز ارزها به شدت دارای نوسانات قیمتی هستند و این به نوبه ی خود یک عامل خطرساز برای مبتدی ها به حساب می آید. پس همیشه جهت تحلیل و بررسی قیمت رمزارزها  سعی و تلاش کنید. این تلاش و بررسی می تواند شامل بررسی اصول بنیادی آن پروژه نیز باشد.

ادامه مطلب
ارز دیجیتال بارسلونا (Barcelona) چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای
ارز دیجیتال بارسلونا (Barcelona) چیست؟ به...

قیمت لحظه ای ارز دیجیتال بارسلونا (Barcelona)

نمودار لحظه ای ارز دیجیتال بارسلونا (Barcelona)


ارز دیجیتال بارسلونا با نماد BAR یکی از فن توکن هایی (Fan Token) است که می توان آن را از پلتفرم Socios.com خریداری کرد. این پلتفرم به طرفداران باشگاه های ورزشی در سراسر جهان برای هر فعالیتی که در برنامه انجام می دهند، پاداش می دهد.

آن ها می توانند از طریق این پلتفرم امتیازات مختلف کسب کرده و از این امتیازها برای خرید آیتم های انحصاری و شرکت در رویدادهای ورزشی استفاده کنند. افرادی که فن توکن ها را در اختیار دارند، می توانند از خدمات هیجان انگیزی از جمله چت با طرفداران دیگر، تجارت توکن ها، بازی ها و چالش های موجود در جامعه بهره ببرند.

ارز دیجیتال بارسلونا چیست؟

این ارز با همکاری Chiliz، برترین پلتفرم تعامل هواداران مبتنی بر بلاک چین در دنیای ورزش و سرگرمی در جهان ایجاد شد. توکن های BAR با هدف جذب مخاطبان بیشتر در سراسر جهان و اجازه دادن به طرفداران برای تعامل با تیم فوتبال مورد علاقه خود خیلی زود جایگاه خوبی در میان طرفداران باشگاه بارسلونا یافتند.

تاریخچه ارز دیجیتال بارسلونا

در ژوئن 2020، ارز دیجیتال بارسلونا با نماد BAR به عنوان توکن های هواداران باشگاه تیم بارسا معرفی شد که هریک از این نمادها در زمان عرضه، 2 یورو قیمت داشت. در عرض چند ساعت پس از عرضه توکن ها، تمام 600.000 توکن به مبلغ 1.4 میلیون دلار جمع آوری شد.

کاربرد ارز دیجیتال بارسلونا چیست؟

از زمانی که توکن های بارسلونا ایجاد شدند، افرادی که این توکن ها را در اختیار داشتند، می توانند در نظرسنجی های باشگاهی مهم و سرگرم کننده شرکت کنند و در تصمیم های مربوط به باشگاه بارسلونا مشارکت داشته باشند. توکن های BAR این فرصت را در اختیار کاربران می گذارد تا درباره موارد مختلفی رأی دهند؛ از جمله طراحی یک نقاشی دیواری جدید که روی دیوار رختکن تیم قرار می گیرد، لیست پخش آهنگ های روز مسابقه و پیامی که روی بازوبند کاپیتانی نوشته می شود.

ارز دیجیتال بارسلونا چگونه کار می کند؟

عملکرد این ارز دیجیتال مانند فن توکن های دیگر است که روی پلتفرمی به نام Socios قرار دارند. این پلتفرم به جای شبکه گسترده اتریوم (Ehtereum)، از فناوری بلاک چین خود به نام Chiliz استفاده می کند.

بلاک چین Chiliz برای ایجاد تمام فن توکن ها استفاده می شود. در این میان، آرای پلتفرم به عنوان برخی قراردادهای هوشمند از طریق توکن ابزاری CHZ در بلاک چین Chiliz اجرا می شوند. Token Hunts عملکرد واقعیت افزوده (AR) درون برنامه ای Socios.com به طرفداران اجازه می دهد تا به طور منظم فن توکن های CHZ و BAR رایگان کسب کنند.

ارز دیجیتال بارسلونا (Barcelona) چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای

افرادی که توکن ها را در اختیار دارند، ملزم به شرکت در نظرسنجی های مرتبط با فعالیت های روزانه باشگاه برای دریافت جوایز و امتیازات منحصربه فرد هستند. جوزپ پونت، عضو هیئت مدیره باشگاه بارسلونا و رئیس بخش تجاری، در این باره می گوید:

«ما مفتخریم که Socios.com را به عنوان یک شریک جهانی جدید به خانواده بارسا پذیرفته ایم. این توافق به ما این فرصت را می دهد که بازاریابی نوآورانه و فعالیت های مشارکتی را با تمرکز بر حوزه دیجیتال راه اندازی کنیم تا باشگاه به طرفداران خود در سراسر جهان نزدیک تر شود. این قرارداد همچنین بخشی از هدف باشگاه بارسلونا برای ارتباط با برندهای پیشروست که می توانند به ما در تثبیت استراتژی تجاری و دیجیتالی جدید ما کمک کنند».

ویژگی های منحصربه فرد ارز دیجیتال بارسلونا

با استفاده از فن توکن های BAR شما می توانید از هر کجای دنیا به باشگاه مورد علاقه خود نزدیک تر باشید و در تصمیم های باشگاه شرکت کنید. برخی از مهم ترین ویژگی هایی که ارز دیجیتال BAR در اختیار شما قرار می دهد، شامل موارد زیر هستند:

فقط با یک توکن می توانید تصمیم های باشگاه را تغییر دهید

شما تنها به یک توکن نیاز دارید تا استراتژی تأثیرگذاری بر تصمیم های تیم مورد علاقه خود و باشگاه آن و شرکت در مسابقات Fan Rewards را داشته باشید؛ با این حال ممکن است برای کسب برخی جوایز به بیش از یک توکن نیاز داشته باشید.

فن توکن ها به شما کمک می کنند از مزایای فوق العاده ای از جمله دسترسی به بخش VIP در نیوکمپ که در آن ۲۲ هوادار برای انجام یک بازی انتخاب شده اند، بهره مند شوید. همچنین می توانید فرصتی برای ملاقات با بازیکنان مورد علاقه تان در بارسلونا داشته باشید و حتی امکان دریافت پیراهن های امضاشده بازیکنان را خواهید داشت.

رأی دادن به تصمیم های مهم در نظرسنجی ها

با استفاده از توکن های BAR می توانید در تصمیم های نظرسنجی های مهمی که پلتفرم Socios.com میزبانی می کند، شرکت کنید. شما تنها می توانید یک بار در هر نظرسنجی رأی دهید، اما وزن رأی شما براساس تعداد فن توکن هایی تعیین می شود که در اختیار دارید.

هر نظرسنجی به تعداد معینی از فن توکن های تعیین شده از سوی باشگاه محدود می شود. این توکن ها پس از رأی گیری در نظرسنجی خرج نمی شوند، اما خرید فن توکن های بیشتر، نفوذ شما را در باشگاه شما افزایش می دهد و پاداش های زیادی را در اختیار شما قرار می دهد.

کسب امتیازات انحصاری باشگاه

کاربرانی که فن توکن های BAR را در اختیار دارند، به تمام مسابقات لیگ خانگی، جام حذفی و لیگ اروپا دسترسی VIP خواهند داشت، اما امتیازات انحصاری باشگاه تنها به این مورد محدود نمی شود و شما حتی می توانید در کنار یکی از اسطوره های مورد علاقه خود بازی ها را تماشا کنید.

در پلتفرم Socios.com می توانید با شرکت در آزمون ها، انجام بازی ها و رأی دادن درباره تصمیم های باشگاه، جوایز زیادی به دست آورید.

بررسی اجمالی انجمن FC Barcelona Fan Token

Chiliz، Socios و بارسلونا در حال تلاش برای ترویج توکن های BAR به کمک استراتژی های بازاریابی دیجیتال باشگاه، استراتژی تعامل جهانی با طرفداران و پروژه های تجارت الکترونیک هستند. استراتژی های رشد جامعه فعلی برای این توکن ها شامل موارد زیر است:

 • ادامه توسعه نظرسنجی های رأی گیری حاکمیتی برای دارندگان توکن
 • ارتباط مداوم با جامعه در شبکه های اجتماعی
 • انتشار مقالات مربوط به توکن BAR از طریق رسانه های مختلف
 • استفاده از توکن های BAR برای به دست آوردن NFT های انحصاری بارسلونا
 • ادغام BAR با برنامه های رسمی باشگاه و دارایی های آنلاین
 • استفاده از بازیکنان بارسلونا برای تبلیغ نماد BAR
 • انجام بازاریابی متقابل با پایگاه های داده موجود مانند کلوپ های هواداران در سراسر جهان، به ویژه در آسیا و آمریکای لاتین
 • راه اندازی تبلیغات منظم برای برنده شدن بلیت های مسابقه، پیراهن های امضاشده و امتیازات انحصاری برای دارندگان توکن
 • افزودن پشتیبانی از زبان های بیشتر در پلتفرم Socios
 • میزبانی از رویدادهای مرتبط با افراد مشهور فوتبال

ارز دیجیتال بارسلونا چیست و چگونه کار میکند؟

چه تعداد از فن توکن های BAR در گردش هستند؟

عرضه در گردش این توکن ها درمجموع 40,000,000 توکن بوده که تقریباً ۴, ۵۹۳, ۷۵۷ آن ها بین هواداران باشگاه در گردش است. توکن های باقی مانده را می توان با شرکت در رویدادهای اجتماعی از طریق بایننس لانچپول (Binance Lunchpool)، پلتفرمی برای راه اندازی و جمع آوری پروژه های ارز دیجیتال یا خرید مستقیم از صرافی ها به دست آورد.

قیمت توکن بارسلونا BAR

این ارز دیجیتال در زمان نوشتن این مقاله، با قیمت ۴.۳۴ دلار معامله می شود. حجم معاملات 24 ساعته این ارز دیجیتال در صرافی ها حدود ۱, ۹۲۴, ۴۷۵ دلار است.

چگونه توکن هواداران بارسلونا را بخریم؟

به دست آوردن توکن ها از باشگاه فوتبال مورد علاقه تان فرایندی بسیار ساده و سریع دارد. طرفداران باید از Chiliz (CHZ)، ارز دیجیتال Socios.com، برای خرید فن توکن های بارسلونا استفاده کنند. طرفداران می توانند با استفاده از برنامه Socios.com یا با انتقال وجه از یک کیف پول دیجیتال، CHZ خریداری کنند.

همچنین Chiliz.net فروشگاهی دارد که در آن می توانید فن توکن ها را خریداری کنید. سپس می توانید لیست جفت های ارزهای معاملاتی با CHZ و صرافی هایی را که این جفت ارزهای معاملاتی را پشتیبانی می کنند پیدا کنید و خرید خود را انجام دهید.

کدام صرافی ها از ارز دیجیتال بارسلونا پشتیبانی می کنند؟

برخی از معتبرترین صرافی هایی که ارز دیجیتال بارسلونا و توکن های BAR را فهرست کرده اند، عبارت اند از:

 • Binance
 • CoinW
 • ByBit
 • Bitget
 • FTX

تاریخچه قیمت ارز دیجیتال بارسلونا

درحالی که عملکرد قیمت در گذشته هرگز نمی تواند شاخصی برای نتایج در آینده باشد، آگاهی از آنچه در گذشته برای رمزارز مورد نظر اتفاق افتاده است، می تواند به ما کمک کند تا تصوری درباره حرکات ارز دیجیتال برای پیش بینی قیمت توکن در آینده داشته باشیم.

در آغاز سال 2021، BAR به مدت دو ماه در محدوده 10 تا 13 دلار معامله می شد تا اینکه در 15 مارس 2021 قیمت توکن های بارسلونا به بالاترین حد خود یعنی قیمت 61.47 دلار رسید. این افزایش قیمت ناگهانی هم زمان با اعلامیه ای اتفاق افتاد که در همان ماه درباره انتشار NFT های توکن fc barcelona در پلتفرم Socios.com منتشر شد.

پس از سقوط توکن ها تا قیمت 26.53 دلار در 6 آوریل 2021، قیمت ارز دیجیتال بارسلونا دوباره افزایش یافت و در 7 آوریل به 72.92 دلار رسید و در همان روز با قیمت 51.99 دلار بسته شد. در یک نزول قیمت دیگر به نرخ 35.48 دلار در 19 آوریل، توکن های BAR یک صعود دیگر را نیز تجربه کردند و قیمت آن ها در 21 آوریل به بالاترین حد خود یعنی 79.26 دلار رسید و با قیمت 47.27 دلار بسته شد.

در همان روز، بایننس، بزرگ ترین صرافی رمزارز جهان، اعلام کرد کاربران می توانند از طریق لانچ پد (Binance lunchpad) توکن های BAR را با استفاده از بایننس کوین (BNB) با تخفیف 30 درصدی برای مدت زمان محدودی خریداری کنند و این توکن برای معامله در لیست لانچ پد قرار گرفت.

انتقال لیونل مسی به باشگاه پاریس سن ژرمن و تأثیر آن بر قیمت توکن های BAR

در تابستان 2021 اعلام شد که لیونل مسی، یکی از محبوب ترین ورزشکاران جهان، از بارسلونا به باشگاه فوتبال پاریس سن ژرمن (PSG) منتقل خواهد شد. قیمت BAR پس از انتقال وی در 10 آگوست 2021 به شدت کاهش یافت و در 21 سپتامبر 2021 به 15.11 دلار رسید.

در نوامبر 2021، باشگاه بارسلونا ژاوی هرناندز را به عنوان سرمربی جدید منصوب کرد، اما توکن های BAR همچنان در محدوده 11 تا 15 دلار در طول ماه معامله می شد؛ اگرچه قیمت در دسامبر همان سال نیز دوباره کاهش یافت و به 8.83 دلار رسید.

پیش بینی قیمت و چشم انداز آینده ارز دیجیتال بارسلونا

توکن های BAR پس از رسیدن به بالاترین قیمت خود یعنی قیمت 72.55 دلار در آوریل 2021، روند نزولی داشتند. انتقال یکی از محبوب ترین بازیکن های جهان فوتبال، یعنی لیونل مسی به PSG نیز به این حرکت نزولی دامن زد؛ درنتیجه هم باشگاه محبوبیت خود را از دست داد و هم قیمت توکن به شدت کاهش یافت.

با این حال، قیمت توکن BAR با رسیدن به مرز 25 دلار در ماه سپتامبر کمی بهبود یافت؛ زیرا بیت کوین بالاترین رکورد خود را شکست و بازار کریپتو درمجموع عملکرد خوبی داشت. در حال حاضر، این توکن عملکرد خوبی ندارد؛ زیرا در اوایل نوامبر در محدوده 18 دلاری قرار داشت، اما هر روز قیمت توکن روند نزولی را تجربه کرد و به محدوده 9 دلار رسید.

استخدام مربی جدید و اسطوره سابق باشگاه، ژاوی، تیم بارسلونا را ارتقا داد و سبب شد عملکرد خوبی از خود نشان دهند؛ به همین دلیل توکن های BAR کمی ارزش پیدا کردند. با این حال ماه هاست روند کلی بازار کریپتو نزولی است و به همین دلیل روند نزولی این توکن ادامه دارد.

البته این روند نزولی ممکن است یک سیگنال خرید برای بسیاری از معامله گرانی باشد که دوست دارند توکن ها را با قیمت پایین خریداری کنند، اما برای اینکه قیمت توکن های BAR افزایش یابد، تیم بارسلونا باید به عملکرد خوب خود ادامه دهد و بازار کریپتو نیز باید به سرعت بهبود یابد.

مزایای خرید ارز دیجیتال بارسلونا چیست؟

به عنوان یک هوادار باشگاه و تیم بارسلونا، دلایل زیادی وجود دارد که نشان می دهد باید توکن های مذکور را بخرید. برخی از این دلایل به شرح زیر هستند:

مهم نیست کجا زندگی می کنید، می توانید در باشگاه مشارکت داشته باشید

فرقی نمی کند در استادیوم باشید یا هزاران کیلومتر دورتر، Fan Tokens شما را به باشگاه مورد علاقه خود نزدیک تر می کند.

شرکت کردن در تصمیم گیری های باشگاه

شما می توانید از BAR Fan Tokens برای رأی دادن در بسیاری از نظرسنجی ها در Socios.com استفاده کنید. باشگاه نیز به هواداران خود این فرصت را می دهد تا در تصمیم گیری ها تأثیرگذار باشند. شما می توانید از BAR Fan Tokens برای رأی دادن در همه نظرسنجی های مرتبط با باشگاه استفاده کنید.

کسب جوایز واقعی و دیجیتال

با خرید توکن های BAR می توانید با بازیکنان ملاقات کرده و بازی ها را به عنوان یک مهمان VIP در نیوکمپ تماشا کنید. افرادی که فن توکن های بارسلونا را در اختیار دارند، می توانند در Socios.com پیام های شخصی از بازیکنان دریافت کنند. تصور کنید چقدر رؤیایی است که یک پیام ویدئویی مستقیم از یکی از قهرمانان بارسا دریافت کنید. شما با در اختیار داشتن توکن های BAR همیشه با جوایز دیجیتالی جدید و شگفت انگیزی روبه رو می شوید!

پیوستن به یک باشگاه دیگر

به محض دانلود برنامه Socios.com، یک فن توکن Socios United (SSU) کاملاً رایگان دریافت خواهید کرد. شما می توانید از این توکن برای شرکت در آزمون ها، بازی ها و نظرسنجی های انجمن Socios.com استفاده کنید.

چت کردن با دیگر طرفداران باشگاه

برای افرادی که توکن های BAR را در اختیار دارند، امکان چت با طرفداران دیگر در برنامه Socios.com راه اندازی شده است و به شما کمک می کند با دیگران در سراسر جهان به کمک انجمن ها ارتباط برقرار کنید.

بازی کردن در پلتفرم

باشگاه بارسلونا بازی ها و آزمون های ویژه باشگاهی را راه اندازی کرده است که به شما امکان می دهد با دیگر خریداران توکن های BAR رقابت کنید.

سخن پایانی

برای سرمایه گذاری در فن توکن ها همیشه تجزیه و تحلیل درست و محکمی داشته باشید و موارد زیادی را در نظر بگیرید. فن توکن های مرتبط با باشگاه های ورزشی از جمله فن توکن های BAR که به باشگاه بارسلونا تعلق دارند، معمولاً با جریان تیم به علاوه روند بازار کریپتو حرکت می کنند؛ بنابراین توصیه می شود قبل از تصمیم گیری نهایی برای سرمایه گذاری، به اخبار باشگاه مورد نظر مراجعه کرده و همچنین عملکرد تیم فوتبال را به طور منظم دنبال کنید؛ زیرا عملکرد تیم مورد نظر در ارزش توکن ها تأثیر فراوانی دارد.

پرسش های متداول

عملکرد ارز دیجیتال بارسلونا درست مانند فن توکن های دیگر است. فن توکن ها روی پلتفرمی به نام Socios قرار دارند. افرادی که فن توکن های بارسلونا را در اختیار دارند، ملزم اند در نظرسنجی های مرتبط با فعالیت های روزانه باشگاه برای دریافت جوایز و امتیازات منحصربه فرد شرکت کنند.

افرادی که توکن های BAR را در اختیار دارند، می توانند در نظرسنجی های باشگاهی مهم و در تصمیم های مربوط به باشگاه بارسلونا مشارکت داشته باشند. کاربران به کمک این توکن ها می توانند برای موارد مختلفی رأی دهند و به صورت نزدیک با باشگاه مورد علاقه خود مشارکت داشته باشند.

برای خرید فن توکن های بارسلونا باید فن توکن های CHZ را خریداری کنید. با این کار و با تبدیل آن به فن توکن های BAR می توانید ارز دیجیتال بارسلونا را خریداری کنید.

ادامه مطلب
ارز دیجیتال گلد کوین (GoldCoin) چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای
ارز دیجیتال گلد کوین (GoldCoin) چیست؟...

قیمت لحظه ای ارز دیجیتال پکس گلد (PAX Gold)

 

ارز دیجیتال گلد کوین یا GoldCoin (GLC) یک ارز دیجیتال به اصطلاح Peer To Peer یا همتا به همتاست که در سال ۲۰۱۳ فردی که هویت او همیشه ناشناس باقی ماند، آن را تولید و عرضه کرد. این ارز مانند بیت کوین هیچ شرکت یا مالک فردی ندارد. همچنین کاملاً غیرمتمرکز و متن باز است و به همه مردم دنیا تعلق دارد.

از زمان ایجاد این ارز، چندین فرد علاقه مند به ارزهای دیجیتال و برنامه نویسانی که به ارتقای آزادی اقتصادی اعتقاد دارند، در توسعه آن مشارکت داشته اند. به لطف این اصول و تمرکز بر ویژگی های منحصربه فردی مانند سرعت تأیید تراکنش های دو دقیقه ای و تراکنش های فوری، تصور می شود GoldCoin یک ارز دیجیتال آینده دار خواهد بود؛ به همین منظور در این مقاله این ارز دیجیتال را با هم بررسی کرده ایم.

گلد کوین (GoldCoin) چیست؟

این ارز یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز منبع باز با الگوریتم اثبات کار (PoW) بوده که براساس پروتکل بیت کوین اصلی توسعه یافته است. این ارز دیجیتال در نظر دارد آزادی انتخاب اقتصادی را برای کاربرانی که به دلیل زیرساخت های اقتصادی سنتی آسیب دیده اند، تقویت کند.

با توجه به وایت پیپر GoldCoin، این ارز ترکیبی از طلای دیجیتال و ارز دیجیتالی را منعکس می کند که به کمک یک بلاک چین غیرمطمئن و بدون مجوز تضمین شده است. اصطلاح بلاک چین بدون مجوز، یک بلاک چین عمومی منبع باز را نشان داده که به همه اجازه می دهد در فرایند اجماع بلاک چین ها برای اعتبارسنجی تراکنش ها و داده ها شرکت کنند.

عملکرد GoldCoin به این صورت است که از آموزش های سایر ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری های مختلف استفاده می کند. این ارز دیجیتال می تواند تحولات جدیدی را در روزها و سال های آینده به علاقه مندان به دنیای ارز دیجیتال نوید دهد. آنچه سبب منحصربه فرد بودن این ارز و تمایز آن از سایر پروژه های مشابه می شود، چرخه توسعه متمرکز بر ویژگی آن است.

آشنایی با پیدایش توکن GLC

این ارز دیجیتال را اریک بریتن (توسعه دهنده اصلی)، جرالد هیگین بوهام (کارشناس روابط اقتصادی) و گرگ متیوز (مدیر پروژه) توسعه دادند. پروژه Goldcoin در انجمن عمومی bitcointalk.org در 15 مه 2013 راه اندازی شد. کل کوین های در گردش و عرضه شده توسط این ارز 72,245,700 توکن GLC خواهند بود.

هدف از ارز دیجیتال گلد کوین (GoldCoin) چیست؟

این ارز از قدرت مقیاس گذاری روی زنجیره و بلوک های بزرگ ۲ مگابایتی برای رشد با افزایش تقاضا استفاده می کند؛ بدون اینکه از دیدگاه نوآورانه ساتوشی ناکاموتو دور شود.

گلد کوین یک ذخیره ارزش مقاوم در برابر چند استخر نقدینگی است و به همین صورت می تواند مسئله مطرح شده را در هر بلوک هر بار و دوباره هدف قرار دهد. در این سیستم (سیستم اثبات شده) جوایز و پاداش ها تنها براساس ریاضیات توزیع می شوند. همچنین به لطف طراحی بدون SegWit (سیستمی بدون نیاز به امضای تراکنش ها)، شبکه GoldCoin بسیار مطمئن و امن است.

هدف از ارز دیجیتال گلد کوین (GoldCoin) چیست؟

امنیت توکن GLC به چه صورت است؟

این ارز یک ارز دیجیتال مبتنی بر الگوریتم هش Scrypt است. همچنین ادعا می کند کلاینتی مقاوم در برابر چندین استخر نقدینگی دارد که به ایمن کردن شبکه از حمله 51 درصدی کمک می کند. این دارایی برای رفع آسیب پذیری های حیاتی که در سایر ارزهای الکترونیکی وجود داشت، معرفی شد.

این آسیب پذیری ها شامل 51 درصد حملات، هزینه های تراکنش و غیره است. اصطلاح 51 درصد حمله یا حمله اکثریت زمانی رخ می دهد که یک فرد یا گروه کنترل بیش از 50 درصد از قدرت هش بلاک چین را به دست می آورد. برای غلبه بر این چالش ها، GoldCoin شبکه ارتقای بلوک، الگوریتم های پیچیده و سایر ابزارهای برنامه ریزی را معرفی کرد تا به دنبال حفظ یک شبکه پایدارتر باشد. همه این تلاش ها به توسعه پلتفرمی منجر شد که هدف آن جلوگیری از مداخله هکرها و جبران تورم است.

ویژگی های ارز دیجیتال GLC چیست؟

همان طور که پیش تر هم اشاره کردیم، این ارز دیجیتال روی بلاک چینی اجرا شد که براساس الگوریتم اجماع اثبات کار (POW) کار می کند. محبوب ترین و مشهورترین شبکه های ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و لایت کوین از این الگوریتم اثبات کار استفاده می کنند. GoldCoin ویژگی های منحصربه فردی دارد که در ادامه برخی از آن ها بیان شده اند:

 • فاصله بلاک 2 دقیقه ای که در مقایسه با بیت کوین که 10 دقیقه فاصله بلاک دارد، بسیار رقابتی است.
 • اندازه بلوک 32 مگابایت که بسیار بیشتر از اندازه بیت کوین با بلوک 2 مگابایت است.
 • ظرفیت شبکه 1120 TPS (تراکنش در ثانیه) است و سرعت بسیار بالایی دارد.
 • امکان معاملات آنی در این شبکه فراهم شده است.
 • این شبکه از سیستم دفاعی 51 درصد بهره می برد.
 • کارمزدهای بسیار پایین از ویژگی های قابل توجه این شبکه است.
 • در مقایسه با شبکه های دیگر سرعت پردازش بهتر برای تراکنش ها ارائه می دهد.

این ویژگی ها به گلد کوین اجازه می دهند ساختار آزادی اقتصادی را همراه با توسعه ارز دیجیتالی که هدف آن حل مشکلات آسیب پذیری های موجود در ارزهای الکترونیکی است، حفظ کند. همچنین با توجه به وب سایت این ارز دیجیتال، برای فراهم شدن امکان خرید GoldCoin به راحتی و برای همه سرمایه گذارها، این ارز دیجیتال در بسیاری از صرافی های مختلف که به منزله شرکای تجاری برای آن عمل می کنند، در دسترس قرار گرفته است.

گولد کوین در کدام صرافی ها معامله می شود؟

این ارز دیجیتال را می توان در صرافی های زیر معامله کرد:

 • LATOKEN
 • SouthXchange
 • Free Exchange

همچنین جفت ارزهای معاملاتی محبوب GoldCoin در بازار شامل موارد زیر هستند:

 • GLC/USD
 • GLC/CAD
 • GLC/AUD
 • GLC/GBP
 • GLC/PHP
 • GLC/INR

خرید و فروش گلد کوین چگونه امکان پذیر است؟

خرید و فروش این ارز با ارزهای فیات (USD، CAD، AUD، EUR، GBP و غیره) یا کوین های دیگری مانند BTC یا ETH امکان پذیر خواهد بود.

پرسش های متداول

در حال حاضر قیمت 1 GoldCoin 0.0235 دلار است.

ارزش بازار فعلی این بازار در زمان نگارش این مقاله $1,026,360 است.

بالاترین قیمت این ارز تاکنون ۱۴.۸۳ دلار بوده و این بیشترین قیمتی است که از زمان عرضه این ارز وجود داشته است.

در زمان نگارش این مقاله در 24 ساعت گذشته، حجم معاملات این ارز ۳۵۳۶ دلار بوده است.

دارایی هایی که ارزش بازار آن ها مشابه این ارز است عبارت اند از: XTRABYTES، Botto، EVRYNET.

عرضه فعلی GoldCoin در گردش حدود 44 میلیون است.

ادامه مطلب
ارز دیجیتال پکس گلد (PAX Gold) چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای
ارز دیجیتال پکس گلد (PAX Gold)...

ارز دیجیتال پکس گلد (PAX Gold) یا به اختصار PAXG یک استیبل کوین ERC-20 محسوب می شود که پشتوانه آن منابع فلز طلایی است که در خزانه های بانک لندن نگهداری می شود.

این ارز دیجیتال به همه کاربران این امکان می دهد بدون داشتن دغدغه نگهداری و پرداخت کارمزدهای گزاف جابه جایی طلا، سهمی از این فلز ارزشمند را برای خود کنار بگذارند و به این ترتیب بر بسیاری از موانع ورود به بازار سرمایه گذاری فلزات ارزشمند مانند طلا فائق آیند.

کاربران می توانند این ارز را یک به منزله دارایی دیجیتال در صرافی های متمرکز ارز و همچنین DEX ها یا همان صرافی های غیرمتمرکز معامله کنند.

در این مقاله ارز دیجیتال پکس گلد را به شما معرفی کرده و مزایای منحصربه فرد آن، صرافی ها، کیف پول ها و چگونگی خریداری این توکن را شرح دهیم؛ بنابراین اگر می خواهید در حوزه ارزها و به طور ویژه این ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنید، به شما توصیه می کنیم حتماً تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تاریخچه ارز دیجیتال پکس گلد

فلز طلا از هزاران سال قبل تاکنون جایگاه خود را به عنوان کالایی باارزش حفظ کرده است. از طلا برای ساخت جواهرات، ذخیره سازی و حتی هج کردن (Hedge) سرمایه در مقابل تورم استفاده می شود. مفهوم هج کردن به خرید یک دارایی مشخص با هدف کاهش خطر ضرر اطلاق می شود.

با این حال خرید فلز طلا ممکن است برای سرمایه گذاران خرده پا کاری دشوار و هزینه بر باشد؛ زیرا برای نگهداری طلا در بیشتر موارد به مکانی امن مانند صندوق امانات بانک نیاز خواهید داشت. همچنین انتقال طلا از یک محل به محل دیگر ممکن است به دلیل وزن سنگین آن کار طاقت فرسایی باشد.

شرکت Paxos Trust با هدف رفع این چالش ها، طلای توکنیزه شده PAXG را معرفی کرده است. این ارز دیجیتال روی شبکه بلاک چین مشغول به کار شده است. در ادامه قصد داریم به توضیح بیشتر درباره این ارز بپردازیم.

ارز دیجیتال پکس گلد چیست؟

ارز دیجیتال پکس گلد چیست؟

این ارز یک استیبل کوین ERC-20 است که با پشتوانه منابع فیزیکی فلز طلا روی کار آمده است. این منابع با مالکیت کمپانی Paxos Trust قرار دارد و هر توکن PAX Gold معادل یک انس تروآ از شمش طلای ۴۰۰ اونسی گود دلیوری لندن (London Gold Delivery) که در خزانه های طلا (همانند Brink) ذخیره شده است، در نظر گرفته می شود.

از آنجا که توکن PAX Gold نماینده فلز طلای حقیقی است، ارزش آن نیز به طور مستقیم بر مبنای قیمت لحظه ای طلا در بازار تعیین می شود.

ارز دیجیتال PAXG با نظارت و تأیید دپارتمان خدمات مالی ایالت نیویورک و برای اینکه امنیت منابع طلای Paxos تضمین شود، یک شرکت ممیزی طرف ثالث پایش های ماهانه ای را به منظور اطمینان از تطابق عرضه توکن های PAX Gold با منابع طلای Paxos صورت می دهد.

گزارش این استشهادها در وب سایت رسمی پکسوس وجود دارد. توسعه دهندگان این ارز با اجرای منظم ممیزی قرارداد هوشمند (Smart Contract)، ایرادها و نقطه ضعف های این پروژه را شناسایی کرده و از این اطلاعات برای توسعه و بهسازی بیشتر PAX Gold استفاده می کنند.

همچنین تمام دارایی های مشتریان Paxos، از جمله ارز دیجیتال PAX Gold به شکلی مجزا از دارایی های کمپانی نگهداری می شود و به این ترتیب این دارایی ها و صاحبان آن ها در برابر خطر ورشکستگی محافظت خواهند شد.

پکس گلد چگونه کار می کند؟

این ارز دیجیتال روی بلاک چین اتریوم کار می کند. همچنین به عنوان یک توکن ERC-20، با کیف پول های مبتنی بر اتریوم و همچنین DApp های دیفای و صرافی های غیرمتمرکز یا DEX ها در شبکه اتریوم سازگاری دارد و شما می توانید این ارز را در صرافی های متداول کریپتوکارنسی مانند بایننس خرید و فروش کنید.

در مقایسه با شمش های طلا، برای مالکیت ارز دیجیتال PAX Gold نیازمند پرداخت هیچ گونه کارمزد مالکیت یا دسترسی به صندوق امانات برای نگهداری این توکن ها نیستید. هریک از تراکنش های PAX Gold تنها با کارمزد ناچیز ۰۲/۰ درصد و همچنین مقدار کمی اتریوم به عنوان کارمزد گس انجام می شود.

به هریک از توکن های PAXG شماره سریالی تعلق می گیرد که با شماره سریال شمش های طلا مطابقت دارد. هولدرهای این ارز می توانند با واردکردن آدرس کیف پول اتریوم خود در ابزار PAXG lookup شماره سریال طلای تحت مالکیت خود، قیمت لحظه ای و دیگر مشخصات آن را مشاهده کنند.

همچنین این هولدرها می توانند هر زمان که خواستند توکن های PAXG خود را بازخرید کرده و معادل آن ارز فیات یا هر ارز دیجیتال دیگری به انتخاب خود دریافت کنند. راهکار دیگر این است که هولدرها به ازای توکن هایPAX Gold خود شمش های طلای تخصیص یافته (allocated) به این توکن ها یا غیر از آن را با قیمت لحظه ای طلا در بازار از خرده فروشان تحویل بگیرند.

ارز دیجیتال پکس گلد چگونه کار می کند؟

تفاوت بین PAXG و صندوق های قابل معامله (ETF های) طلا چیست؟

صندوق های قابل معامله طلا (Gold Exchange-traded Funds) یا ETF ها ارزش طلای پایه را دنبال می کنند و تنها کارکرد آن ها این است که قیمت طلا را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهند، اما مالکیت آن را خیر؛ به عبارت دیگر سرمایه گذاری که مالکیت سهام صندوق های قابل معامله طلا را دارد، یکی از طرفین قراردادی است که به موجب آن درصد معینی از طلای ذخیره شده به فرد اختصاص می یابد.

ETF های طلا جایگزین مالکیت تام طلا نخواهند بود؛ برای مثال در شرایط بحرانی و زمانی که بازار تحت نوسانات شدید قرار دارد، ارزش قرارداد ممکن است کمتر از ارزش طلای پایه در زمان عقد قرارداد تعیین شود. در نقطه مقابل ارز دیجیتال PAXG را داریم که نماینده دیجیتال فلز طلا در نظر گرفته می شود.

قیمت هر گلدپکس معادل یک اونس تروآ از طلای ذخیره شده در صندوق امانات بانک لندن است و به آن یک شماره سریال تعلق می گیرد. در معامله با این توکن ها برخلاف معامله با شمش های طلای حقیقی نیازی به صرف وقت قابل توجه نیست و به ندرت ممکن است عقد قرارداد چند روز به طول بینجامد.

از آنجا که ارز دیجیتال پکس گلد به عنوان یک توکن ERC-20 روی شبکه اتریوم حضور دارد، این توکن را می توان با عقد قراردادهای کم وبیش آنی معامله کرد.

نحوه خرید توکن های PAXG در صرافی کوکوین

شما می توانید ارز دیجیتال پکس گلد را از طریق هریک از صرافی های شناخته شده ارز مانند کوکوین خریداری کنید. برای این کار لازم است مراحل زیر را طی کنید:

۱. به حساب کاربری خود در صرافی کوکوین وارد شوید و روی تب Markets کلیک کنید.

۲. دارایی خود را از لیست انتخاب کرده و سپس روی دکمه Trading در کنار آن کلیک کنید.

۳. برای خرید، در قسمت خرید، مقدار ارزی را که مدنظر دارید، وارد کرده و روی خرید کلیک کنید.

صرافی ها و کیف پول های پکس گلد کدام اند؟

صرافی ها و کیف پول های پکس گلد کدام اند؟

اگر قصد خریداری ارز دیجیتال PAX Gold را دارید، می توانید به هریک از صرافی های مشهور بایننس، FTX، کراکن (Kraken)، کوکوین (KuCoin)، جمینی و بسیاری از صرافی نوپای دیگر مراجعه کردید و با انتخاب جفت معاملاتی مورد نظر خود معاملات خرید و فروش با این ارز دیجیتال با پشتوانه طلا را کلید بزنید.

س از خرید توکن های PAXG باید این توکن ها را به کیف پولی امن منتقل کنید. دقت داشته باشید که نگهداری ارز در صرافی اقدامی خطرناک بوده و ممکن است امنیت شما را در برابر حملات هکرها تضعیف کند. برای نگهداری ارز دیجیتال پکس گلد پیشنهاد می کنیم به سراغ یکی از کیف پول های زیر بروید:

 • تراست والت (Trust Wallet)
 • متامسک (MetaMask)
 • هایپرپی (HyperPay)
 • بایننس چین (Binance Chain Wallet)
 • اتمیک والت (Atomic Wallet)

پس از ثبت نام و احراز هویت در این صرافی ها با دریافت آدرس کد خصوصی حسابتان می توانید توکن های PAXG خود را با نهایت امنیت نگهداری کنید.

سخن پایانی

اگرچه در سال های اخیر گزینه های متعددی در حوزه سرمایه گذاری کریپتو ایجاد شده و به شهرت دست یافته اند، کالاهای فیزیکی ارزشمند مانند فلزات ارزشمند همچنان در صدر سبد کالای سرمایه گذاران قدیمی می درخشند. هدف ارز دیجیتال PAXG آن است تا با وام گرفتن از سرعت و نقدینگی دارایی های کریپتو، جایگزینی مناسب بر پایه شبکه بلاک چین برای این بازار پرمایه ارائه دهد.

در این مقاله درباره ارز دیجیتال پکس گلد و مشخصات آن سخن گفتیم. امیدواری خواندن مطالب فوق در درک بهتر از جهان ارزها به شما کمک کند. شما با در اختیار داشتن این معلومات و همچنین مشورت با مشاوران تخصصی در حوزه کریپتو می توانید شانس خود را در این حوزه امتحان کنید و از موفقیت خود در عرصه سرمایه گذاری روی ارزها مطمئن شوید.

پرسش های متداول

PAX Gold یک استیبل کوین ERC-20 است که با پشتوانه منابع فیزیکی فلز طلا روی کار آمده است. این منابع تحت مالکیت کمپانی Paxos Trust قرار دارند و هر توکن پکس گلد معادل یک انس تروآ از شمش طلای ۴۰۰ اونسی گود دلیوری لندن (London Gold Delivery) در نظر گرفته می شود که در خزانه های طلا (مانند Brink) ذخیره شده است.

بایننس، FTX، کراکن (Kraken)، کوکوین (KuCoin)، جمینی

کیف پول تراست والت، متامسک، هایپرپی، بایننس چین، اتمیک والت

ادامه مطلب
ارزهای حوزه‌ مشاغل (jobs)
معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه‌ مشاغل (Jobs)

بهترین ارزهای دیجیتال حوزه مشاغل (Jobs) کدام ارزها هستند؟

بازار ارزهای دیجیتال به دنیای پر از لایه ها شباهت دارد که هر روز دریچه ی جدیدی از آن رو می شود. ارزهای دیجیتال موجود در این بازار، به افراد و سرمایه گذاران کمک می کند تا برای انتخاب و خریداری ارز موردنظر گزینه های متنوعی داشته باشند اما این انتخاب و تنوع، همیشه هم جذاب نیست و گاهی باعث گمراهی و تردید افراد می شود. هرکدام از ارزها دارای دسته بندی مشخصی هستند که آن ها را از یکدیگر تفکیک می کند. دسته بندی اطلاعات به افراد تازه کار کمک می کند تا پیش از انتخاب هر ارز، اطلاعات لازم را در مورد آن ارز کسب کنند و انتخابی درست داشته باشند. در بازار ارزهای دیجیتال دسته بندی های متفاوتی وجود دارد که هرکدام براساس مزیت، کاربرد یا علمکردی که دارند، در بخش های مختلف قرار می گیرند. یکی از این دسته بندی ها مربوط به ارزهای دیجیتال حوزه مشاغل (Jobs) است. این دسته از ارزها دارای قابلیت های بسیار خوبی هستند و در کیف پول های مخصوص خود نگهداری می شوند.

این دسته از ارز ها دارای کیف پول های آنلاین هستند که کاربران می توانند با مراجعه به سایت های کیف پول آنلاین یا نصب برنامه های مربوط به ارزهای حوزه ی مشاغل، اقدام به ایجاد حساب کاربری و کیف پول دیجیتال کنند. اگر شما نیز مانند خیلی از افراد دیگر اطلاعات دقیقی از این ارزها ندارید، برای اطلاع از بهترین ارزهای دیجیتال حوزه مشاغل (jobs) این مقاله را تا انتهاء مطالعه کنید.

انواع ارزهای دیجیتال حوزه مشاغل (Jobs)

ارزهای زیادی در حوزه ی مشاغل وجود دارند که هرکدام دارای قابلیت های متفاوتی هستند. در ادامه ی مطلب به معرفی بهترین ارزهای دیجیتال Jobs خواهیم پرداخت:

۱- ارز دیجیتال جمز (Gems)

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه  مشاغل (Jobs)

اولین ارزی که در دسته ی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه مشاغل قرار می گیرد، ارز جمز است. شاید کسی به صورت دقیق، اطلاعی از این ارز نداشته باشد اما این ارز یکی از سودمند ترین ارزهای بازار دیجیتال است. این ارز با نام اختصاری GEMS است و با قیمت کمی که دارد، سوددهی بسیار خوبی دارد. این ارز به دلیل عدم بازدید کافی توسط سرمایه گذاران، چندان فروشی نداشته اما اکنون با افزایش بازدید و مشاهده توسط مردم، رشد چشمگیری داشته است و در صرافی هایی مثل صرافی  Gate.io قابل معامله است.

این ارز دارای مزیت هایی مثل تیم پشتیبانی بسیار قوی، قیمت مناسب، تجزیه و تحلیل درست و اصولی و است. این ویژگی های مثبت باعث شده تا این ارز به عنوان یکی از محبوب ترین ارزهای حوزه ی مشاغل به حساب بیاید. کاربران می توانند از طریق سایت های تراست والت و متامسک اقدام به ایجاد کیف پول دیجیتال کنند. همچنین، در زمان نوشتار این مقاله با قیمت0.0001031دلار جزو بهترین ارزهای دیجیتال حوزه مشاغل می باشد. 

۲- ارز دیجیتال کریپتو تسک (Crypto task)

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه  مشاغل (Jobs)

یکی دیگر از بهترین ارزهای دیجیتال حوزه مشاغل ارز کریپتوتسک است. این ارز با نام اختصاری CTASK در زمینه ی رمزنگاری و اصول مرتبط با آن فعالیت دارد. سرمایه گذاران این ارز را می توانند از طریق صرافی های Hotbit  و Uniswap (V2) معامله کنند.

این دسته از ارزهای دیجیتال با سایر ارزها متفاوت اند؛ زیرا این ارزها در حوزه ی افزایش امنیت فعالیت کرده و یک بلاک چین کاملاً مستقل دارند. دوسایت متامسک و تراست والت، بهترین بستر جهت ایجاد کیف پول برای این ارز هستند. در زمان نوشتار این مقاله، قیمت این ارز حدود 0.06014دلار تعیین شده است.

۳- ارز دیجیتال اکولینک (Echolink)

ارز دیجیتال اکولینک (Echolink) از ارزهای دیجیتال حوزه مشاغل (Jobs) 

ارز اکولینک یکی از محبوب ترین ارزهای حوزه ی مشاغل بود که با قیمت 0.00007076دلار به بازار ارزهای دیجیتال ارائه شد. این ارز به صورت توکن رمزنگاری شده ی غیرقابل استخراج عمل می کند. این ارز با نام اختصاری Eko به عموم مردم معرفی شد و سرمایه گذاران می توانند آن را از طریق صرافی Huobi Global خریداری کنند.  این ارز سال 2018 در پلتفرم اتریوم ارائه شد و درحال حاضر در رتبه ی 2366 ارزهای دیجیتال قرار دارد. همچنین، با استفاده از سایت های تراست والت و متامسک امکان ایجاد کیف پول برای نگه داری از این ارز فراهم خواهد شد. 

۴- ارز دیجیتال piplecoin

ارزهای دیجیتال حوزه  مشاغل

یکی دیگر از بهترین ارزهای دیجیتال حوزه مشاغل ارز پیپل کوین است که با نام  piple فعالیت دارد و قابل استخراج نیست. این ارز ابتدا توسط خالق توکن استخراج شد و سپس به بازار ارزهای دیجیتال عرضه شد. صرافی های معتبر مثل CREX24 معامله های مربوط به این ارز را انجام می دهند.

قیمت این ارز در زمان نوشتار این مقاله 0.000192دلار تخمین زده شده است. بسیاری از سرمایه گذاران به دلیل عدم آشنایی با این دسته از ارزها، تمایل زیادی به خرید آن ها ندارند. درحال حاضر، میزان ارزش کل بازار این ارز کم تر از 0.01درصد از ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال است. با این وجود، سرمایه گذاران می توانند با ایجاد کیف پول دیجیتال در سایت های متامسک و تراست والت اقدام به خریداری و نگهداری این ارز کنند.

۵- ارز دیجیتال جاوا اسکریپت (JavaScript Token)

جاوا اسکریپت توکن از ارزهای دیجیتال jobs

از بهترین ارزهای دیجیتال حوزه مشاغل می توان به جاوااسکریپت اشاره کرد. این ارز با نام JS فعالیت دارد و در صرافی southxchange قابل خریداری است. یکی از مزیت های بسیار جالب این ارز، تناسب قیمتی آن با تمام اقشار جامعه است؛ به معنای ساده تر، قیمت این ارز به قدری مناسب است که تمام افراد جامعه می توانند آن را خریداری کرده و در کیف پول های دیجیتالی که از طریق سایت متامسک و تراست والت ایجاد کرده اند، نگهداری کنند. درحال حاضر، این ارز با قیمت 0.001007دلار به بازار ارائه شده است.

۶- ارز دیجیتال Axie BCH – Gaming Guild 

ارز دیجیتال Axie BCH - Gaming Guild

یکی دیگر از بهترین ارزهای دیجیتال که در حوزه ی مشاغل قرار می گیرد، ارز Axie BCH – Gaming Guild است. این ارز فعالیت خود را در سال 2021 به صورت غیرمتمرکز در پلتفرم بیت کوین آغاز کرد. یکی از نکاتی که در مورد این ارز وجود دارد، این است که تنها یک بار مورد معامله قرار گرفته است. در زمان نوشتار این مقاله، قیمت این ارز حدود 0.0008132دلار تخمین زده شده است. این ارز با نام اختصاری AXIEBCH به مردم معرفی شد. همچنین این ارز در صرافی های معتبر مانند MistSwap مورد معامله قرار می گیرد. 

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تا در زمینه ی معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه مشاغل سخن گفته شود. آیا شما تاکنون تجربه ی خرید یا فروش ارزهای حوزه ی مشاغل را داشته اید؟ مشخص ترین چیزی که از درک این ارزها قابل فهم است، میزان امنیت بسیار خوب و قابلیت غیرمتمرکز آن است. همچنین، باید بدانیم که به دلیل قیمت پایینی که دارند، در مدت زمانی پس از خرید، سود بسیار خوبی را خواهند داد. پس، اگر به دنبال دستیابی به سود خوب هستید، می توانید با خریداری این دسته از ارزها رشد اقتصادی خوبی داشته باشید.

پرسش های متداول

۱- چرا باید از ارز دیجیتال حوزه ی مشاغل استفاده کنیم؟

ارزهای دیجیتال حوزه مشاغل به دلیل قیمت پایینی که دارند، برای تمام افراد جامعه مناسب هستند و تمام قشرهای مختلف می توانند آن را خریداری کنند. همچنین، کار با این دسته از ارزها بسیار آسان است و نیاز به تجربه ی چندان زیادی ندارد. به همین دلیل، عملکرد بسیار خوبی را از خود نشان می دهند و محبوبیت بیش تری دارند.

۲- کدام یک از ارزهای دیجیتال حوزه  مشاغل بهترند؟

هرکدام از ارزهای گفته شده در این مقاله، دارای مزیت های قابل توجهی هستند اما اینکه کدام یکی از این ارزها بهتر هستند، امری است که کاملاً به شرایط افراد بستگی دارد. پس سرمایه گذاران می توانند باتوجه به مزیت ارزهای گفته شده و شرایط خودشان، ارز مناسب را خریداری کنند.

۳- چه کسی بر ارزهای دیجیتال حوزه  مشاغل نظارت دارد؟

یکی از مهم ترین نکاتی که در طول مقاله ذکر شد، قابلیت غیرمتمرکزبودن این ارزها است. غیرمتمرکزبودن این ارزها بدین معناست که هیچ فرد یا نهاد خاصی بر آن نظارت ندارد؛ البته، ممکن است دارای برخی قوانین خاص باشد که باید توسط سرمایه گذاران رعایت شود.

ادامه مطلب
توکن هواداری (fan token)
توکن طرفداری چیست؟ معرفی بهترین توکن...

چندین سال قبل، بلاک چین و ارزهای دیجیتال یک بحث تخصصی بودند که تنها متخصصین در مورد آن ها شناخت داشتند و اظهارنظر می کردند اما امروزه ارزهای دیجیتال و بلاک چین در تمام زمینه ها ورود کرده اند و بسیاری از افراد، سازمان ها و… برای بالابردن کیفیت حرفه ی خود از آن استفاده می کنند. برخی از شاخه ها مانند رشته های مختلف هنری و ورزشی توانسته اند به صورت کاربردی از بلاک چین و رمزارزها استفاده کنند. گروه های موسیقی پرطرفدار، تیم های ورزشی و… همه می توانند توکن طرفداری یا همان Fan Token خود را عرضه کنند. 

در گذشته، شرکت در رویدادهایی همچون تماشای فوتبال، رفتن به کنسرت و… از اصلی ترین منابع جذب سرمایه برای آن تیم یا هنرمند به شمار می آمد اما امروزه شرایط تغییر کرده است. برخی از متخصصین معتقدند که شیوع ویروس کرونا در سال 2020 و خانه نشین شدن افراد و عدم امکان حضور در رویدادها، از دلایلی بود که مسئولان و صاحبان باشگاه ها و… را مجبور کرد به دیجیتالی کردن بخشی از فعالیت و تعامل خود با طرفدارن فکر کنند. به هر حال، بسیاری از باشگاه ها و تیم ها برای به روزکردن بخشی از فعالیت های خود، ارزهای دیجیتال و بلاک چین را انتخاب کردند. در این مقاله، بهترین ارزهای دیجیتال Fan Tokens معرفی خواهند شد. 

توکن طرفداری یا Fan Token چیست؟ 

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال Fan Tokens

پیش از پرداختن به بهترین ارزهای دیجیتال Fan Tokens، مفهوم آن را شرح خواهیم داد. 

یک تیم پرطرفدار فوتبال یا یک گروه موسیقی را در نظر بگیرید. طرفداران تیم فوتبال یا هر ورزش دیگر می توانند با داشتن Fan Tokens امتیازاتی نسبت به سایر طرفدارانی که این توکن ها را ندارند داشته باشند. به عنوان مثال، ممکن است بتوانند با پرداخت مبلغ پایین تر یا حتی به صورت رایگان آن بازی را از نزدیک تماشا کنند و یا حق رأی برای تصمیمات اتخاذشده برای تیم محبوبشان را داشته باشند. قطعاً اگر شما هم طرفدار دوآتشه ی یک تیم ورزشی باشید، از این فرصت برای دخیل بودن در سرنوشت آینده ی تیم محبوبتان و البته استفاده از خدمات و امتیازات آن استفاده می کنید. البته، بهترین ارزهای دجیتال Fan Tokens تنها محدود به تیم های ورزشی نیستند و افراد و گروه های سایر رشته ها ازجمله هنر نیز می توانند توکن های طرفداری خود را داشته باشند.

پیش از این طرفداران هردسته، گروه و هنرمندی، با خرید بلیط رویداد مربوطه، تهیه ی کالاهای مربوطه و… می توانستند هنرمند یا تیم موردعلاقه شان را حمایت کنند. این موضوع ممکن بود محدود به افرادی باشد که در همان منطقه ساکن هستند اما اکنون با دخالت تکنولوژی، طرفداران از سراسر جهان می توانند تیم یا هنرمند محبوب خود را حمایت کنند و از طرف دیگر، هنرمند، ورزشکار و… نیز امتیازاتی را برای طرفداران در نظر می گیرند که این موضوع وفاداری طرفداران را نیز تقویت خواهد کرد. در ادامه، بهترین ارزهای دیجیتال Fan Tokens را معرفی خواهیم کرد.

ویژگی های اصلی توکن های طرفداری

توکن های طرفداری مانند سایر رمزارزها نوعی ارز دیجیتال به حساب می آیند اما گاه ویژگی های مشابه و گاه متفاوت از سایر رمزارزها در آنها دیده می شود. در ادامه، برخی از مهم ترین ویژگی های این توکن ها آورده خواهد شد:

 • تعداد عرضه ی کل Fan Tokenها محدود است.
 • توکن های طرفداری نوعی ارز دیجیتال هستند که ممکن است مانند انواع دیگر رمزارزها با توجه به شرایط توکن و البته وضعیت کلی بازار افزایش و افت ارزش را تجربه کنند. همچنین، محبوبیت تیم، عملکرد هنرمند و… می توانند بر قیمت یک فن توکن مؤثر باشند.
 • امکان دریافت خدمات تیم، گروه و هر دسته یا فردی که شما توکن طرفداری آن را تهیه کرده اید، با استفاده از توکن طرفداری متعلق به همان تیم و… وجود دارد.
 • شما می توانید با فعالیت در پلتفرم های توکن طرفداری، پاداش دریافت کنید.
 • افرادی که توکن طرفداری یک باشگاه و… را داشته باشند، اولین کسانی خواهند بود که خدمات باشگاه را دریافت می کنند.
 • توکن های طرفداری این مجوز را به دارندگان خود می دهند تا با شرکت در رأی گیری تیم یا باشگاه محبوب خود، در آینده ی آن سهیم باشند. 

پس از آشنایی با مفهوم فن توکن، زمان شناخت بهترین ارزهای دیجیتال Fan Tokens رسیده است تا در صورت تمایل و با مطالعه و بررسی شرایط و ویژگی های آن ها، در زمان مناسب اقدام به خرید کنید. در ادامه، لیستی از بهترین ارزهای دیجیتال Fan Tokens را بررسی خواهیم کرد.

۱- توکن طرفداری Alpine F1 Team

توکن طرفداری Alpine F1 Team

Alpine F1 Team یکی از بهترین ارزهای دیجیتال Fan Tokens است که توسط صرافی بایننس  برای طرفداران تیم مسابقات فرمول یک رانندگی BWT Alpine F1 طراحی و ارائه شده است. در ادامه، برای شناخت بهتر این توکن، برخی از ویژگی های آن را بررسی خواهیم کرد.  

 • ALPINE، نماد اختصاری توکن طرفداری Alpine F1 Team است.
 • در زمان نگارش این مقاله، توکن ALPINE در اولین رتبه ی بهترین ارزهای دیجیتال Fan Tokens و در رتبه ی 495 بازار رمزارزها قرار گرفته است.
 • در زمان نگارش این مقاله، ALPINE با قیمت تقریبی 2.5 دلار در میان کاربران مبادله می شود.
 • تعداد عرضه ی نهایی توکن های ALPINE، چهل میلیون واحد است که تا به امروز بیش از یازده میلیون آن عرضه شده و در گردش است.
 • این توکن براساس استاندارد BEP-20 و روی زنجیره ی هوشمند بایننس (BSC) پیاده سازی شده است.
 • توکن ALPINE بسیار جدید است و در سال جاری میلادی (2022) عرضه شده است.
 • امکان استیک کردن فن توکن ALPINE برای کاربران وجود دارد.

دارندگان توکن ،Alpine F1 Team می توانند در پلتفرم Binance Fan Token شرکت کرده و با رأی خود در شرایط تیم موردعلاقه ی خود دخیل باشند. همچنین، طرفداران این تیم می توانند با استفاده از توکن ALPINE وسایل امضا شده ی قهرمانان خود را تهیه کنند. از دیگر امتیازات دارندگان این توکن، تعامل با رانندگان تیم و سایر طرفداران است.

صرافی های پشتیبانی کننده از فن توکن ALPINE

۱- صرافی بایننس (Binance

۲- صرافی کوکوین (Kucoin

۳- صرافی کوینکس (CoinEx

۴- صرافی BitMart؛

۵- صرافی پنکیک سواپ (Pancake Swap

۶- صرافی ایران بیت (Iranbit

۷- صرافی ایران بایننس سابق اینانس (ibnns).

کیف پول های پشتیبانی کننده از فن توکن ALPINE

۱- متامسک (Metamask

۲- بایننس چین ولت (Binance Chain Wallet).

۲- توکن طرفداری پاری سن ژرمن (Paris Saint-Germain)

توکن طرفداری Paris Saint-Germain

تیم فوتبال پاری سن ژرمن یک تیم فرانسوی بسیار پرطرفدار است که در لیگ دسته یک  برتر فوتبال فرانسه قرار گرفته است و تاکنون توانسته بیش از چهل افتخار را در کارنامه ی خود ثبت کند. در ادامه، این فن توکن که در حال حاضر رتبه ی دوم بهترین ارزهای دیجیتال Fan Tokens است را بررسی خواهیم کرد.

 • توکن طرفداری Paris Saint-Germain با نماد اختصاری PSG، فن توکن باشگاه فوتبال پاری سن ژرمن است.
 • در زمان نگارش این مقاله، توکن PSG با قیمت تقریبی شش دلار در صرافی ها مبادله می شود.
 • این توکن در سال 2020 توسط پلتفرم Socios و روی شبکه ی بلاک چین Chiliz پیاده سازی شد. 
 • عرضه ی کلی این توکن به تعداد بیست میلیون واحد است که طی هشت سال و با عرضه ی 2,500,000 توکن به صورت سالانه به اتمام می رسد. در حال حاضر، 3,111,216 توکن GPS عرضه شده است.

طرفداران تیم پاری سن ژرمن با داشتن توکن طرفداری تیم محبوب خودشان (که از بهترین ارزهای دیجیتال Fan Tokens به حساب می آید)، علاوه بر استفاده از خدمات باشگاه، در برخی از تصمیم گیری های مربوط به باشگاه ازجمله لباس اعضای تیم، امور مدیریتی، محل های مناسب برای اردوی تیم و… مشارکت خواهند کرد. فن توکن ها مانند سایر ارزهای دیجیتال دیگر نوسان می کنند. همچنین، امکان خرید و فروش آن ها در صرافی های ارز دیجیتال وجود دارد. در ادامه، صرافی های پشتیبانی کننده از این فن توکن را معرفی خواهیم کرد.

 صرافی های پشتیبانی کننده از فن توکن PSG

۱- صرافی بایننس (Binance

۲- صرافی گیت (Gate.io

۳- صرافی FTX؛

۴- صرافی MEXC؛

۵- صرافی چیلیز (Chiliz

۶- صرافی هات بیت (Hotbit).

کیف پول های پشتیبانی کننده از فن توکن PSG

۱- Ledger Nano S؛

۲- Ledger Nano X.

۳- توکن طرفداری لاتزیو (S.S. Lazio)

توکن طرفداری S.S. Lazio

S.S. Lazio یک تیم فوتبال حرفه ای ایتالیایی است که طرفداران زیادی در سطح جهان دارد. هر اتفاقی در دنیای واقعی می تواند بر قیمت این توکن های طرفداری تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، با آمدن فوتبالیست مطرحی در تیم، ارزش آن افزایش یافته و در صورت رفتن یک مهره ی اصلی، ارزش توکن افت خواهد کرد. در ادامه، برخی از ویژگی های اصلی توکن طرفداری LAZIO را بیان خواهیم کرد.

 • LAZIO نماد اختصاری رمزارز S.S. Lazio است.
 • در زمان نگارش این مقاله، این توکن طرفداری ، دارای رتبه ی 593 بازار ارزهای دیجیتال است.
 • تعداد عرضه ی نهایی S.S. Lazio، چهل میلیون واحد است که در زمان نگارش این مقاله 8.600 هزار واحد آن عرضه شده و میان کاربران در تبادل است.
 • توکن طرفداری لازیو در اکتبر سال 2021 و پس از موفقیت توکن PSG، به عنوان دومین فن توکن لانچ پد بایننس ارائه شد.
 • این توکن بر اساس استاندارد BEP-20 روی شبکه ی بلاک چین هوشمند بایننس ارائه شده است.

مثل اکثر فن توکن ها، لازیو نیز امکان رأی را برای دارندگان خود محفوظ کرده است. به این ترتیب، افرادی که این توکن را داشته باشند، می توانند نظرات خود را در رابطه با خرید بازیکنان جدید، نقل و انتقالات بازیکنان و دیگر مسائلی که به طور مستقیم و غیرمستقیم روی نتیجه ی مسابقات و همچنین آینده ی تیم اثر می گذارند، (با رأی دادن) ابراز کنند. در ادامه برخی از ویژگی های این توکن طرفداری آورده می شود.

صرافی های پشتیبانی کننده از فن توکن S.S. Lazio

۱- صرافی کوینکس (CoinEx

۲- صرافی پنکیک سواپ (Pancake Swap

۳- صرافی بایننس (Binance

۴- صرافی Gate.io؛

۵- صرافی هات بیت (Hotbit).

کیف پول های پشتیبانی کننده از فن توکن S.S. Lazio

۱- متامسک (Metamask

۲- بایننس چین ولت (Binance Chain Wallet

۳- تراست ولت (Trust Wallet

۴- مث (Math Wallet).

۴- توکن طرفداری سانتوس (Santos FC)

توکن هواداری Santos FC

Santos FC یک تیم فوتبال برزیلی است که طی همکاری با بایننس توانسته توکن طرفداری مخصوص تیم خود را ایجاد کند. این تیم سابقه ی بسیار درخشانی دارد و بازیکنان مطرحی چون «پله» در آن حضور دارند. در ادامه برخی از ویژگی های این توکن که از بهترین ارزهای دیجیتال Fan Tokens است را بررسی خواهیم کرد.

 • SANTOS به عنوان نام اختصاری فن توکن Santos FC شناخته شده است.
 • در زمان نگارش این مقاله، SANTOS در رتبه ی 613 بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد و با قیمت تقریبی 3.60 دلار مبادله می شود.
 • تعداد عرضه ی کل توکن Santos FC، سی میلیون واحد است که تا امروز بیش از 4.550.000 واحد آن عرضه شده و در گردش است.
 • این توکن براساس استاندارد BEP-20 روی شبکه ی بلاک چین هوشمند بایننس (BSC) پیاده سازی شده است.

دارندگان این توکن می توانند در اموری که سرنوشت تیم را رقم می زند مشارکت داشته باشند. علاوه بر گذشته ی درخشان این تیم، شاهد برنامه های بزرگی ازجمله، ایجاد مدارس فوتبال در روستاها، راه اندازی شبکه ی تلوزیونی، ارائه ی اپلیکیشن مخصوص Santos FC و… هستیم که از اهداف مسئولین تیم می باشد و می تواند بر ارزش فن توکن آن نیز بیفزاید. بیش از شش میلیون نفر از سراسر جهان صفحات اجتماعی این باشگاه را دنبال می کنند و همین موضوع محبوبیت زیاد این تیم را نشان می دهد. 

صرافی های پشتیبانی کننده از فن توکن SANTOS

۱- صرافی کوینکس (CoinEx

۲- صرافی پنکیک سواپ (Pancake Swap

۳- صرافی بایننس (Binance

۴- صرافی گیت (Gate.io

۵- صرافی HitBTC.

کیف پول های پشتیبانی کننده از فن توکن SANTOS

۱- متامسک (Metamask

۲- بایننس چین ولت (Binance Chain Wallet

۳- تراست ولت (Trust Wallet).

۵- توکن طرفداری منچسترسیتی (Manchester City)

ارز دیجیتال طرفداری Manchester City 

منچستر سیتی (Manchester City) یک باشگاه فوتبال انگلیسی پرطرفدار است. شیخ منصور در سال 2008 این باشگاه را خرید و با سرمایه گذاری روی آن توانست این تیم را احیا کند؛ زیرا بهترین دوره ی تیم منچستر به سال های 1960 الی 1980 برمی گردد. در ادامه، برخی از ویژگی های توکن طرفداری Manchester City که جزء بهترین ارزهای دیجیتال Fan Tokens است، بررسی خواهیم کرد.

 • CITY نماد اختصاری این ارز دیجیتال است. 
 • تعداد عرضه ی نهایی توکن CITY، بیست میلیون واحد است که در زمان نگارش این مقاله، بیش از 3.500.000 واحد آن عرضه شده و در گردش است.
 • در زمان نگارش این مقاله، توکن Manchester City با قیمت تقریبی چهاردلار در صرافی ها مبادله می شود و در رتبه ی 632 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است.
 • این توکن با همکاری سایت Socios، براساس استاندارد BEP-20 روی شبکه ی بلاک چین هوشمند بایننس ساخته شده است.

طرفداران تیم منچسترسیتی می توانند با تهیه ی توکن CITY که از بهترین ارزهای دیجیتال Fan Tokens است، تیم موردعلاقه ی خود را حمایت و مدیریت کنند و در پاره ای از رأی گیری ها و نظرسنجی ها مشارکت داشته باشند.

صرافی های پشتیبانی کننده از فن توکن CITY

۱- صرافی هات بیت (Hotbit

۲- صرافی چیلیز (Chiliz

۳- صرافی گیت (Gate.io

۴- صرافی بایننس (Binance

۵- صرافی FTX؛

۶- صرافی ایران بایننس (اینانس).

کیف پول های پشتیبانی کننده از فن توکن CITY

۱- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger

۲- کیف پول نرم افزاری تراست ولت (Trust Wallet

۳- کیف پول کوینومی (Coinomi

۴- کیف پول متامسک (Metamask

۵- کیف پول اتمیک (Atomic).

۶- توکن طرفداری بارسلونا (FC Barcelona)

توکن طرفداری بارسلونا (FC Barcelona)

بارسلونا یا بارسا یک باشگاه فوتبال بسیار مطرح در سطح جهان است و حدوداً 300 میلیون طرفداران در جهان دارد. این باشگاه اسپانیایی که طرفداران و بازیکنانی از سراسر جهان دارد، با ایجاد توکن طرفداری و دادن حق رأی و دیگر امتیازات به دارنگان توکن، نقش طرفداران داخلی و خارجی را در سرنوشت تیم محبوبشان پررنگ تر کرده است. مسئولان تیم بارسلونا، توکن BAR را با همکاری شرکت Chiliz ایجاد کردند تا هم خود و هم جامعه ی طرفداران تیم بتوانند از مزایای آن استفاده کنند.

 • BAR نماد اختصاری فن توکن FC Barcelona است که در زمان نگارش این مقاله رتبه ی 628 بازار ارزهای دیجیتال ره به خود اختصاص داده است و با قیمت تقریبی 3.9 دلار به فروش می رسد.
 • عرضه ی نهایی توکن BAR، چهل میلیون واحد است که در حال حاضر حدوداً 10درصد آن معادل 3.950.000 در گردش است و در میان کاربران مبادله می شوند.
 • توکن BAR در ماه ژوئن سال 2020 راه اندازی شد.
 • امکان استیک کردن توکن های BAR وجود دارد و پاداش سپرده گذاران به صورت NFT پرداخت می شود.
 • BAR و تمام فن توکن های دیگر توسط زنجیره ی Chiliz Chain ضرب شده اند.
 • توکن BAR براساس استاندارد ERC-20 شبکه ی بلاک چین اتریوم ساخته شده است.

دارندگان توکن BAR می توانند در رأی گیری ها شرکت کنند و در وضعیت حال و آینده ی تیم خود دخیل باشند. مسئولان تیم با ایجاد این توکن سعی داشتند که تعامل طرفداران را با تیم موردعلاقه شان بیش تر کرده و امتیازی را برای آنان در نظر بگیرند.

توجه داشته باشید که Chiliz ارز دیجیتال ارائه شده براساس استاندارد ERC-20 روی شبکه ی اتریوم است. امکان تهیه ی توکن های طرفداری با کمک این توکن در پلتفرم های Chiliz و Socios.com فراهم شده است.

صرافی های پشتیبانی کننده از فن توکن BAR

۱- صرافی FTX؛

۲- صرافی بایننس (Binance

۳- صرافی Paribu؛

۴- صرافی BKEX؛

۵- صرافی CoinDCX؛

۶- صرافی ZT؛

۶- صرافی VCC Exchange.

کیف پول های پشتیبانی کننده از فن توکن BAR

۱- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger

۲- کیف پول اتمیک (Atomic

۳- کیف پول کوینومی (Coinomi

۴- کیف پول متامسک (Metamask

۵- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet).

۷- توکن طرفداری پورتو (FC Porto)

توکن هواداری FC Porto 

FC Porto یک باشگاه فوتبال در شهر پورتو است. این تیم که در دسته ی لیگ برتر کشور پرتغال بازی می کند، توانسته است طرفداران زیادی از سراسر جهان به خود جذب کند.

 • PORTO، نماد اختصاری ارز دیجیتال FC Porto است که در زمان نگارش این مقاله با قیمت تقریبی 1.7 دلار مبادله می شود و در رتبه ی 651 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است.
 • عرضه ی نهایی توکن PORTO، چهل میلیون واحد است که در زمان نگارش این مقاله 20درصد آن معادل 7.800.000 واحد عرضه شده و در گردش است.
 • PORTO یک توکن براساس BEP-20 است که روی شبکه ی بلاک چین هوشمند بایننس پیاده سازی شده است.
 • PORTO در سال 2021 و با همکاری صرافی بایننس راه اندازی شد. این پروژه به عنوان بیست و سومین پروژه ای که در لانچ پد صرافی بایننس ارائه شده است، معرفی شد.
 • امکان خرید توکن PORTO تنها در بازار اسپات (Spot) وجود دارد.

دارندگان توکن PORTO می توانند همانند بسیاری از توکن های طرفداری دیگر، برای سرنوشت تیم محبوب خود رأی دهند و دخالت داشته باشند. همچنین، می توانند به کمک توکن PORTO، NFTهای تیم را نیز به دست آورند.

صرافی های پشتیبانی کننده از فن توکن PORTO

۱- صرافی گیت (Gate.io

۲- صرافی پنکیک سواپ (PancakeSwap

۳- صرافی وزیر ایکس (WazirX

۴- صرافی Bitrue؛

۵- صرافی Phemex؛

۶- صرافی XT.com؛

۷- صرافی LATOKEN.

کیف پول های پشتیبانی کننده از فن توکن PORTO

۱- متامسک (Metamask

۲- بایننس چین ولت (Binance Chain Wallet

۳- تراست ولت (Trust Wallet).

۸- توکن هواداری آث میلان (ACM)

فن توکن AC Milan

AC Milan یک باشگاه فوتبال ایتالیایی است که طرفداران زیادی در سطح جهان دارد و همین موضوع باعث شده تا مسئولان ایده ی ایجاد توکن طرفداری را جدی بگیرند. این تیم هفت عنوان قهرمانی را در لیگ قهرمانان اروپا از آن خود کرده است و در حال حاضر، توکن طرفداری AC Milan جزء بهترین ارزهای دیجیتال Fan Tokens به شمار می آید. در ادامه، برخی از مهم ترین ویژگی های این فن توکن را بررسی خواهیم کرد.

 • توکن طرفداری AC Milan با نماد اختصاری ACM، در زمان نگارش این مقاله، رتبه ی 760 بازار را به دست آورده است و با قیمت تقریبی 2.8 دلار در میان کاربران صرافی ها مبادله می شود.
 • عرضه ی نهایی ACM بیست میلیون واحد است که تا به امروز بیش از سه میلیون واحد آن عرضه شده و در گردش است.
 • پیشنهاد و همکاری ساخت توکن ACM را Socios.com به مسئولان تیم ارائه داد.
 • ACM روی شبکه ی اتریوم پیاده سازی شده و در ساخت این توکن از استاندارد ERC-20 استفاده شده است.

چیلیز توکن بومی پلتفرم Chiliz است که در پلتفرم Socios نیز مورد استفاده قرار می گیرد. کاربران می توانند توکن CHZ را از صرافی ها خریداری کنند و سپس در پلتفرم های Chiliz و Socios توکن های طرفداری را خریداری کرده و به فعالیت های دیگر بپردازند. دارندگان این توکن مانند بسیاری از دیگر فن توکن ها، از تیم محبوب خود حمایت می کنند و همچنین حق نظردادن در رابطه با تغییرات و اصلاحات موردنیاز را خواهند داشت.  

صرافی های پشتیبانی کننده از فن توکن 

۱- صرافی چیلیز (Chiliz

۲- صرافی ZT؛

۳- صرافی بایننس (Binance

۴- صرافی Paribu؛

۵- صرافی Tokocrypto؛

۶- صرافی Pionex؛

۷- صرافی BKEX.

کیف پول های پشتیبانی کننده از فن توکن 

۱- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger

۲- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet

۳- کیف پول کوینومی (Coinomi

۴- کیف پول اتمیک (Atomic

۵- کیف پول متامسک (Metamask).

۹- توکن طرفداری اینتر میلان (Inter Milan)

توکن طرفداری Inter Milan

اینترمیلان از دیگر تیم های فوتبالی مطرح و پرطرفدار در سراسر جهان است که توانسته سه بار قهرمانی را در لیگ قهرمانان اروپا کسب کند. حالا با آمیخته شدن ورزش و هنر و… با دنیای بلاک چین، هواداران می توانند از سراسر جهان تیم خود را حمایت کنند و در سرنوشت آن نقش داشته باشند. در ادامه، مهم ترین ویژگی های فن توکن Inter Milan را بررسی خواهیم کرد.

 • توکن طرفداری Inter Milan با نماد اختصاری INTER، در زمان نگارش این مقاله، رتبه ی 791 بازار را به دست آورده است و با قیمت تقریبی 2.5 دلار در میان کاربران صرافی ها مبادله می شود.
 • عرضه ی نهایی INTER بیست میلیون واحد است که تا امروز بیش از سه میلیون واحد آن عرضه شده و در میان طرفداران در گردش است.
 • تعداد صرافی های پشتیبانی کننده از توکن INTER بسیار محدود است و تنها امکان مبادله ی آن در بخش اسپات صرافی ها وجود دارد.

کسانی که توکن INTER که جز بهترین ارزهای دیجیتال Fan Tokens است داشته باشند، می توانند با رأی خود به نوعی در مدیریت تیم محبوبشان مشارکت داشته باشند. همچنین، دسترسی به محصولات این باشگاه و شرکت در نظرسنجی های برگزارشده از دیگر امکاناتی است که با داشتن توکن INTER برای طرفداران فراهم شده است.

صرافی های پشتیبانی کننده از فن توکن INTER

۱- صرافی FTX؛

۲- صرافی Paribu؛

۳- صرافی Chiliz؛

۴- صرافی اکسکوینو (Excoino).

کیف پول های پشتیبانی کننده از فن توکن INTER

۱- کیف پول سخت افزاری Ledger Nano X؛

۲- کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S؛

۳- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet

۴- کیف پول متامسک (Metamask).

۱۰- توکن هواداری گالاتاسرای (Galatasaray)

توکن هواداری گالاتاسرای 

گالاتاسرای، تیم فوتبالی در شهر استانبول ترکیه است و در حال حاضر، در دسته ی سوپرلیگ فوتبال ترکیه قرار دارد. این تیم فوتبال از دوره ی عثمانی وجود داشته و تا امروز توانسته افتخارات زیادی ازجمله 22بار قهرمانی لیگ برتر را نصیب خود کند.

 • در زمان نگارش این مقاله، توکن طرفداری گالاتاسرای (Galatasaray) با نماد اختصاری GAL، در رتبه ی 799 بازار قرار دارد و با قیمت تقریبی دودلار میان کاربران صرافی ها مبادله می شود.
 • عرضه ی نهایی GAL ده میلیون واحد است که تا امروز بیش از 3500.000 واحد آن عرضه شده و میان طرفداران در گردش است.
 • مارکت کپ یا بزرگی بازار این توکن در زمان نگارش این مقاله 7.846.800 دلار است.
 • با اینکه GAL جزء بهترین ارزهای دیجیتال Fan Tokens به شمار می آید اما مانند توکن های دیگر که بررسی کردیم، امکان مبادله ی آن تنها در بازار اسپات فراهم شده است.
 • GAL براساس استاندارد ERC-20 شبیه بلاک چین اتریوم طراحی و پیاده سازی شده است.

به طور کلی، کاربرد اصلی توکن های طرفداری، تعامل با فرد یا گروه موردعلاقه است؛ همچنین، دسترسی ساده تر به امتیازات تیم و تأثیرگذاربودن نظرات دارنده ی توکن GAL در اداره ی تیم محبوبشان از دیگر مواردی است که آن ها را متقاعد می کند این توکن را تهیه کنند.

صرافی های پشتیبانی کننده از فن توکن GAL

۱- صرافی بای بیت (Bybit

۲- صرافی اوککس (OKX

۳- صرافی چیلیز (Chiliz

۴- صرافی Paribu؛

۵- صرافی BKEX؛

۶- صرافی Bitget؛

۷- صرافی کوین سرا (Coinsara).

کیف پول های پشتیبانی کننده از فن توکن GAL

۱- کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger

۲- کیف پول کوینومی (Coinomi

۳- کیف پول متامسک (Metamask

۴- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet

۵- کیف پول اتمیک (Atomic).

خلاصه مطلب

شناسایی بهترین ارزهای دیجیتال ،Fan Tokens مانند شناسایی بهترین ها در هردسته از رمزارزها، می تواند شانس های کسب سود در همان زمینه را برای کاربران فراهم کند. تعامل با تیم یا قهرمان موردعلاقه مان چیزی بوده است که همیشه به دنبال آن بوده ایم و تکنولوژی هر روز مسیر ما را برای رسیدن به این رؤیا نزدیک تر کرده است. داشتن اولویت در استفاده از امتیازات و خدمات یک باشگاه و نقش داشتن در سرنوشت تیم موردعلاقه از مهم ترین ویژگی های یک توکن طرفداری است که افراد را متقاعد به خرید آن می کند. شناخت بهترین ارزهای دیجیتال می تواند یکی از راه هایی باشد که به افراد کمک کند در بازاری که بیش از نوزده هزار رمزارز دارد و همچنان بر تعداد آن ها نیز افزوده می شود، تنها روی دارایی هایی تمرکز کنند که امکان سودکردن در آن ها احتمال بیش تری دارد. درصورتی که شما یک تریدر هستید، پس از شناسایی بهترین رمزارزها باید به دنبال موقعیت مناسب برای ورود و خروج از معاملات باشید که رسیدن به این هدف با آموزش دیدن و تجربه به دست می آید. با شرکت در دوره ی آموزش ارز دیجیتال می توانید آموزش های اصولی را از بهترین اساتید دریافت کنید و بدون اینکه سرمایه ی خود را به خطر بیاندازید، از تجربه ی ارزشمند اساتید استفاده کنید تا در کم ترین زمان به موفقیت برسید.

سؤالات متداول

۱- توکن طرفداری یا فن توکن (Fan Token) چیست؟

برخی از باشگاه های ورزشی، دسته ها و افراد مختلف که طیف وسیع طرفدارها را دارند، برای دادن امتیاز به دارندگان توکن و البته کسب درآمد برای خود، اقدام به ایجاد یک Fan Token کرده اند.

۲- بهترین ارزهای دیجیتال Fan Tokens کدام هستند؟

براساس طبقه بندی سایت کوین مارکت کپ، ارزهای دیجیتال Alpine F1 Team، Paris Saint-Germain، S.S. Lazio، Santos FC، Manchester City، FC Barselona، FC Porto، AC Milan، Inter Milan و Galatasaray در دسته ی بهترین ارزهای دیجیتال Fan Tokens قرار می گیرند که مورد استقبال طرفداران قرار گرفته اند.

۳- آیا ارزش Fan Tokens ثابت است؟

خیر! توکن های طرفداری ارزش متغیری دارند که با توجه به شرایط بازار و البته ارز دیجیتال مربوطه نوسان می کنند. شرایط باشگاه و هر فرد یا گروهی که فن توکن دارد نیز بر ارزش و قیمت آن تأثیر می گذارد.

۴- آیا توکن های طرفداری منحصربه فرد هستند؟

خیر! Fan Tokens نیز مانند اکثر ارزهای دیجیتال (و نه همچون NFTها) ارزش یکسانی دارند و به عبارتی Fungible هستند؛ بنابراین، تمام توکن های طرفداری البته از یک نوع (مثلاً توکن های طرفداری ALPINE)، ارزش یکسانی دارند و باهم قابل مبادله هستند.

ادامه مطلب
meme-coins
میم کوین های محبوب؛ معرفی بهترین...

بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال با هدف ارائه راه حلی برای یک مسئله یا جایگزین کردن راه حل های ناکارآمد موجود طراحی و منتشر شده اند، اما در این میان ارزهایی هستند که هدف خاصی را دنبال نمی کنند و قرار نیست مشکلی را رفع کنند. این دسته از ارزهای دیجیتال که میم کوین نام دارند، تنها با یک شوخی به وجود آمده اند و پس از منتشرشدن با حمایت افراد سرشناس رشد کرده و افراد بیشتری را به خود جذب کرده اند. افرادی مانند ایلان ماسک که با حمایت خود از دوج کوین در این گروه قرار می گیرد. در ادامه توضیحی مختصر از میم کوین ارائه داده و پس از آن بهترین ارزهای دیجیتال حوزه میم (Memes) را بررسی کرده ایم.

میم کوین (meme coin) چیست؟

منشأ به وجود آمدن این ارز دیجیتال یک شوخی اینترنتی بوده است. درواقع این ارز با ترندشدن یک شوخی مجازی شروع شد و پشتوانه فنی ندارد. بسیاری از تریدرها و سرمایه گذاران بازار ارزهای دیجیتال که در حال فعالیت جدی در بازار هستند، تنها با بخش کمی از سرمایه خود معاملاتی بسیار محدود را روی میم کوین ها انجام می دهند.

به هر حال اگر قصد معامله روی این ارز را داشته باشید، بهتر است یکی از بهترین ارزهای دیجیتال حوزه میم را انتخاب کنید که در این مقاله به معرفی آن ها پرداخته ایم.

ویژگی های اصلی ارزهای دیجیتال حوزه میم (Memes)

 • هدف خاصی از طراحی و ارائه میم کوین ها وجود ندارد و ایده اصلی آن ها تنها یک شوخی اینترنتی بوده است.
 • از آنجا که این ارزها بدون هیچ قدرت بنیادی و تنها با تبلیغات افت و خیز می کنند، گاهی نوسانات در آن ها بسیار شدید است.
 • امکان بررسی بنیادی این ارزهای دیجیتال به طور دقیق وجود ندارد؛ چراکه بنیاد خاصی ندارند و این موضوع به این معناست که این ارزها برای افرادی که قصد سرمایه گذاری بلندمدت دارند، مناسب نیستند. حتی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه میم را باید با دقت انتخاب و معامله کرد.
 • صعود یا افت قیمت یک میم کوین تنها به معرفی آن ارز دیجیتال از سوی یک فرد یا افراد شناخته شده در انواع شبکه های اجتماعی وابسته است. اگر خالقان این ارز بتوانند آن را در شبکه های اجتماعی مختلف ترند کنند، آن ارز دیجیتال نوسان بالایی خواهد داشت.
 • با وجود تمام تفاوت های بنیادی میم کوین ها با دیگر ارزهای دیجیتال، آن ها هم ارز به حساب می آیند و مانند دیگر ارزهای دیجیتال قابل مبادله در صرافی های ارزهای دیجیتال هستند.

۱- ارز دیجیتال دوج کوین (Dogecoin)

ارزهای دیجیتال حوزه میم

دوج کوین یک میم کوین است که با یک شوخی اینترنتی آغاز شد، اما با حمایت افرادی شناخته شده مانند ایلان ماسک صعود بسیار خوبی را تجربه کرد و در میان بهترین ارزهای دیجیتال حوزه میم قرار گرفت. محبوبیت این ارز در برخی شبکه های اجتماعی از اتریوم هم بیشتر است که کاربرد فوق العاده ای دارد؛ البته شاید استفاده از این میم کوین در اهداف خیریه هم نقشی در این محبوبیت داشته باشد.

 • DOGE، نماد اختصاری ارز دیجیتال Dogecoin است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 10 بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد و با قیمت تقریبی 0.061 دلار به فروش می رسد.
 • عرضه نهایی ارز Dogecoin مشخص نیست، اما در زمان نگارش این مقاله 132.670.764.300 واحد آن در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
 • افراد سرشناس از جمله ایلان ماسک از ارز Dogecoin حمایت می کنند که از بهترین ارزهای دیجیتال حوزه میم است؛ البته دوج کوین نه تنها در میان میم کوین ها، که در کل بازار ارزها نیز رتبه مناسبی دارد.
 • به دلیل نامحدودبودن قابلیت استخراج دوج کوین، کارمزد تراکنش های این ارز بسیار کم است.
 • دوج کوین یک ارز برای انتقال دارایی به حساب می آید.
 • بیلی مارکوس با نام مستعار شیبتوشی ناکاموتو و جکسون پالمر خالقان ارز دیجیتال دوج کوین هستند.
 • شیبا اینو (Shiba Inu) که نام یک نژاد سگ است، ایده اصلی لوگوی دوج کوین بوده است.
 • ارز دوج کوین را می توان یک فورک از ارز دیجیتال لاکی کوین (Locky Coin) دانست؛ چراکه در ایجاد میم کوین دوج کوین از کد برنامه لاکی کوین استفاده شده بود. ارز دیجیتال لاکی یک فورک از لایت کوین و ارز لایت کوین نیز یک فورک از ارز دیجیتال بیت کوین است.
 • دوج کوین در اواخر سال 2013 و به عنوان یک کوین (و نه توکن) عرضه شد؛ بنابراین شبکه بلاک چین اختصاصی خود را دارد.
 • در این شبکه از روش اجماع اثبات کار (Proof of work) استفاده می شود.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال DOGE

 • صرافی کوکوین (Kucoin)
 • صرافی کوینکس (CoinEx)
 • صرافی کوین بیس (Coinbase)
 • صرافی اوککس (OKX)
 • صرافی یونی سواپ (UniSwap)
 • صرافی بای بیت (Bybit)
 • صرافی نوبیتکس (Nobitex)
 • صرافی تبدیل (Tabdeal)
 • صرافی بیت 24 (Bit24)
 • صرافی والکس (Wallex)
 • صرافی بیت پین (Bitpin)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال DOGE

 • کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)
 • کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)
 • کیف پول نرم افزاری متامسک (Metamask)
 • کیف پول نرم افزاری اتمیک ولت (Atomic Wallet)
 • کیف پول نرم افزاری تراست ولت (Trust Wallet)
 • کیف پول دوج کوین کور (Dogecoin Core)
 • کیف پول کوبو (Cobo Wallet)
 • کیف پول مث ولت (Math Wallet)
 • کیف پول هایپرپی (Hyper Pay)
 • کیف پول سیف پل (Safe Pal)

۲- ارز دیجیتال شیبا Shiba Inu (SHIB)

ارزهای دیجیتال حوزه میم

 • SHIB نماد اختصاری ارز دیجیتال Shiba Inu است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 14 بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد و با قیمت تقریبی 0.000010 دلار به فروش می رسد.
 • عرضه نهایی ارز SHIB، مشخص نیست؛ با این حال در زمان نگارش این مقاله 549.063.278.876.302 واحد توکن Shiba Inu در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
 • شیبا اینو، از بهترین ارزهای دیجیتال حوزه میم براساس استاندارد ERC-20 شبکه اتریوم اجرا شده است.
 • هم نام و هم نماد این میم کوین از نژاد سگی ژاپنی به نام شیبا اینو گرفته شده است.
 • شخصی با نام مستعار ریوشی (Rhyoshi)، این میم کوین را در ماه اوت سال 2020 خلق کرد.
 • بسیاری از افراد شیبا اینو و دوج کوین را دو رقیب و در مقابل هم می دانند.
 • به گفته بسیاری از افراد با منتشرشدن توئیتی از ایلان ماسک که خبر از خرید شیبا اینو می داد، این ارز شروع به رشد کرد.
 • توسعه دهندگان ارز دیجیتال Shiba Inu نیمی از توکن های خود را (توکن های Shiba Inu) به ویتالیک بوترین ارسال کردند و او در راستای حمایت از این میم کوین، 40 درصد از توکن ها را سوزاند که این کار وی اثر مثبتی بر روند قیمتی این ارز داشت.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال SHIB

 • صرافی کوکوین (Kucoin)
 • صرافی کوینکس (CoinEx)
 • صرافی شیبا سواپ (ShibaSwap)
 • صرافی بایننس (Binance)
 • صرافی کوین بیس (Coinbase)
 • صرافی اوککس (OKX)
 • صرافی اف تی ایکس (FTX)
 • صرافی یونی سواپ (UniSwap)
 • صرافی بای بیت (Bybit)
 • صرافی نوبیتکس (Nobitex)
 • صرافی تبدیل (Tabdeal)
 • صرافی کیف پول من (Kifpool.me)
 • صرافی اینانس (ibns)
 • صرافی بیت پین (Bitpin)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال SHIB

 • کیف پول نرم افزاری متامسک (Metamask)
 • کیف پول نرم افزاری اتمیک ولت (Atomic Wallet)
 • کیف پول نرم افزاری تراست ولت (Trust Wallet)
 • کیف پول هایپرپی (Hyper Pay)

۳- ارز دیجیتال دوج ایلان مارس (ELON)

ارزهای دیجیتال حوزه میم 

 • ELON نماد اختصاری ارز دیجیتال Dogelon Mars است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 141 بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد و با قیمت تقریبی 0.00000029 دلار به فروش می رسد.
 • عرضه نهایی ارز ELON، 1.000.000.000.000.000 واحد است که در زمان نگارش این مقاله 552.622.516.859.622 واحد آن در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
 • شبکه بلاک چین این ارز یک بلاک چین لایه دوم روی شبکه اتریوم است.
 • عبا وجود اینکه نام توسعه دهندگان این ارز دیجیتال مشخص نیست، حدس زده می شود ایلان ماسک به دلیل حمایت های خود از این ارز دیجیتال و البته وجود نام او و نام مریخ در این ارز در آن سهمی داشته باشد.
 • ایلان ماسک این میم کوین را توکنی بین سیاره ای خواند و عنوان کرد در آینده برای پرداخت هزینه بلیط فضاپیماها از این ارز دیجیتال استفاده خواهد شد.
 • با اینکه ارز دیجیتال Dogelon Mars یک میم کوین است و البته در دسته بهترین ارزهای دیجیتال حوزه میم قرار می گیرد، از این شبکه و توکن آن برای مبادلات مالی استفاده می شود.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال ELON

 • صرافی کوکوین (Kucoin)
 • صرافی شیبا سواپ (ShibaSwap)
 • صرافی اوککس (OKX)
 • صرافی یونی سواپ (UniSwap)
 • صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)
 • صرافی گیت (Gate.io)
 • صرافی جمینی (Gemini)
 • صرافی کیف پول من (Kifpool.me)
 • صرافی اینانس (ibns)
 • صرافی بیت پین (Bitpin)

کیف پول های پشتیبان از ارز دیجیتال ELON

 • کیف پول نرم افزاری متامسک (Metamask)
 • کیف پول نرم افزاری تراست ولت (Trust Wallet)

۴- ارز دیجیتال بیبی دوج کوین (Baby Doge Coin)

ارزهای دیجیتال حوزه میم 

 • BabyDoge، نماد اختصاری ارز دیجیتال Baby Doge Coin است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 231 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است و با قیمت تقریبی 0.0000000013 دلار به فروش می رسد.
 • عرضه نهایی ارز BabyDoge، 420.000.000.000.000.000 واحد است که در حال حاضر 115.113.333.036.839.000 واحد آن در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
 • ارز دیجیتال Babydoge coin روی شبکه بایننس اسمارت چین اجرا شده است.
 • شباهت موجود بین ارز دیجیتال دوج کوین و بیبی دوج کوین در نماد سگ موجود در هردو ارز است؛ با این حال توسعه دهندگان ناشناس بینی دوج کوین مدعی هستند که تقویت جنبه غیرمتمرکز بودن و تراکنش ها با سرعت بالا از مهم ترین مشخصه های میم کوین بیبی دوج کوین است.
 • با وجود اینکه ارز babydoge coin در فهرست بهترین ارزهای دیجیتال حوزه میم قرار دارد، برخی معامله گران حرفه ای بازار آن را یک شت کوین می دانند.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال BabyDoge

 • صرافی کوینکس (CoinEx)
 • صرافی اوککس (OKX)
 • صرافی پنکیک سواپ (Pancake Swap)
 • صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)
 • صرافی گیت (Gate.io)
 • صرافی کیف پول من (Kifpool.me)
 • صرافی اینانس (ibns)
 • صرافی بیت 24 (Bit24)
 • صرافی بیت پین (Bitpin)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال BabyDoge

 • کیف پول متامسک (Metamask Wallet)
 • کیف پول بایننس چین (Binance chain Wallet)

۵- ارز دیجیتال itbull (PIT) 

ارزهای دیجیتال حوزه میم (meme)

 • PIT، نماد اختصاری ارز دیجیتال Pitbull است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 434 بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد و با قیمت تقریبی 0.0000000008483 دلار به فروش می رسد.
 • عرضه نهایی ارز PIT، 100.000.000.000.000.000 واحد است که در زمان نگارش این مقاله 40.192.158.063.660.000 واحد آن در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
 • میم کوین PIT از بهترین ارزهای دیجیتال حوزه میم، یک توکن BEP-20 است که روی شبکه هوشمند بایننس (BSC) اجرا شده است.
 • این شبکه به کمک روش اجماع اثبات سهام (PoS) ایمن می شود.
 • فعالیت توکن pitbull براساس دیگر بلاک چین ها از جمله اتریوم و ایاس است.
 • امکان استخراج توکن pitbull وجود ندارد.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال PIT

 • صرافی گیت (Gate.io)
 • صرافی کوینکس (CoinEx)
 • صرافی اوککس (OKX)
 • صرافی پنکیک سواپ (Pancake Swap)
 • صرافی هات بیت (Hotbit)
 • صرافی کوین تایگر (Cointiger)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال PIT

 • کیف پول متامسک (Metamask Wallet)
 • کیف پول بایننس چین (Binance chain Wallet)

۶- ارز دیجیتال مونا کوین (MONA)

بهترین میم کوین ها برای سرمایه گذاری

 • MONA، نماد اختصاری ارز دیجیتال MonaCoin است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 449 بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد و با قیمت تقریبی 0.48 دلار به فروش می رسد.
 • عرضه نهایی ارز MONA، 105.120.000 واحد است که در زمان نگارش این مقاله بیش از 65 میلیون واحد آن در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
 • ارز Monacoin یک میم کوین متن باز غیرمتمرکز و شبکه پرداخت نظیر به نظیر (peer to peer) است.
 • میم کوین مونا کوین، از بهترین ارزهای دیجیتال حوزه میم، یک هاردفورک از لایت کوین به شمار می آید.
 • ارز دیجیتال Monacoin براساس الگوریتم (v2) Lyra2RE ساخته شده است.
 • پلتفرم موناکوین مستقل است و توسط جامعه خود مدیریت می شود.
 • ماینرها در ازای هر ۹۰ بلاک که ایجاد می کنند، ۲۵ میم کوین دریافت می کنند.
 • سختی شبکه به بلاک بستگی دارد؛ با این حال زمان موردنیاز برای ایجاد هر بلاک ۹۰ ثانیه یا 5/1 دقیقه است.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال MONA

 • صرافی بیت فلایر (BitFlyer)
 • صرافی کوینکس (CoinEX)
 • صرافی بیت بنک (BitBank)
 • صرافی بی تی ایکس (BTX Pro)
 • صرافی پروبیت گلوبال (Probit Global)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال MONA

 • کیف پول کوینومی (Coinomi)
 • کیف پول متامسک (Metamask)
 • کیف پول مای اتر (MyEther Wallet)

۷- ارز دیجیتال ساموید کوین (SAMO)

میم کوین ساموید کوین (SAMO)

 • SAMO، نماد اختصاری ارز دیجیتال Samoyedcoin است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 484 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است و با قیمت تقریبی 0.0080 دلار به فروش می رسد.
 • عرضه نهایی ارز Samoyedcoin، 6.236.693.691 واحد است که در حال حاضر بیش از 3 میلیارد و 400 میلیون واحد آن در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
 • ساموید کوین یک میم کوین جامعه محور در شبکه سولانا (Solana) است.
 • مقیاس پذیری بالا در کنار سرعت فراوان تراکنش ها و کارمزد پایین این میم کوین در کنار کاربرد سرگرمی آن به ارزی مناسب برای مبادلات تجاری تبدیل شده است.
 • در زمان نگارش این مقاله ارز samoyed coin در رتبه هفتم بهترین ارزهای دیجیتال حوزه میم قرار دارد.
 • با اینکه گفته می شود این ارزها یک شوخی مجازی هستند که تنها با تبلیغات و ترندشدن رشد می کنند، شاهد هستیم که در برخی از آن ها مثل  samoyed coin کاربردهایی از قبیل تقویت شبکه بلاک چین Solana دنبال می شود.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال SAMO

 • صرافی گیت (Gate.io)
 • صرافی کراکن (Kraken)
 • صرافی اوکس (OKX)
 • صرافی آل بنک (LBank)
 • صرافی کوین تایگر (CoinTiger)
 • صرافی فاو اکس (Huluex)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال SAMO

 • کیف پول مث ولت (Math wallet)
 • کیف پول بی فای ولت (BeFi Wallet)
 • کیف پول توکن پاکت (TokenPocket)
 • کیف پول کوین هاب (Coinhub)
 • کیف پول کوین 98 (coin98)

۸- ارز دیجیتال Shiba Predator (QOM)

 • QOM، نماد اختصاری ارز دیجیتال Shiba Predator است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 552 بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد و با قیمت تقریبی 0.000000036 دلار به فروش می رسد.
 • عرضه نهایی ارز QOM، 1.000.000.000.000.000 واحد بوده که در زمان نگارش این مقاله 599.886.333.333.333 واحد آن در گردش است و در میان کاربران مبادله می شوند.
 • میم کوین QOM یک توکن ERC-20 روی شبکه اتریوم است.
 • امکان استیک کردن تون QOM وجود دارد که با این کار به عنوان پاداش NFT دریافت خواهید کرد.
 • در سایت اصلی این میم کوین که در دسته بهترین ارزهای دیجیتال حوزه میم قرار می گیرد، توصیه شده است هولدر QOM باشید؛ زیرا برنامه های عالی پیش روی ما قرار دارند.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال QOM

 • صرافی یونی سواپ (Uniswap)
 • صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)
 • صرافی اوککس (OKX)
 • صرافی آل بنک (LBank)
 • صرافی بیت مارت (BitMart)
 • صرافی هات بیت (Hotbit)
 • صرافی BKEX

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال QOM

 • کیف پول نرم افزاری متامسک (Metamask)
 • کیف پول نرم افزاری تراست ولت (Trust Wallet)

۹- ارز دیجیتال RC20 (ERC20) 

ارزهای دیجیتال حوزه میم (meme)

 • ERC20، نماد اختصاری ارز دیجیتالی به همین نام یعنی ERC20 است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 681 بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد و با قیمت تقریبی 0.011 دلار به فروش می رسد.
 • عرضه نهایی ارز ERC20 مشخص نیست؛ با این حال در زمان نگارش این مقاله 1.128.632.512 واحد آن در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
 • امکان استفاده از قراردادهای هوشمند، تراکنش های سریع در کنار ویژگی هایی از جمله غیرمتمرکز بودن و بسیاری از دیگر ویژگی های میم کوین ERC20 سبب شده است استفاده و کاربرد صنعت کریپتو گسترش یابد.
 • مفاهیمی از قبیل تمرکززدایی و اینترنت پول در کنار هم در میم کوین ERC20 مشاهده می شود.
 • این میم کوین روی شبکه اتریوم اجرا شده است.
 • توکن ERC-20  یک قرارداد هوشمند است که از دیگر پروتکل های بازار قراردادهای هوشمند مثل پنکیک سواپ، یونی سوآپ و… استفاده می کند؛ بنابراین دارندگان و درواقع هولدرهای ارز ERC20 می توانند در ازای فراهم کردن نقدینگی، پاداشی را به صورت توکن ERC20 دریافت کنند.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال ERC20

 • صرافی پنکیک سواپ (PancakeSwap)
 • صرافی ایپ سواپ (ApeSwap)
 • صرافی بای سواپ (BiSwap)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال ERC20

 • کیف پول نرم افزاری متامسک (Metamask)
 • کیف پول نرم افزاری تراست ولت (Trust Wallet)
 • کیف پول بایننس چین (Binance chain Wallet)

۱۰- ارز دیجیتال هوگو فایننس (Hoge Finance)

ارزهای دیجیتال حوزه میم (meme) 

 • HOGE، نماد اختصاری ارز دیجیتال Hoge Finance است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه 724 بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد و با قیمت تقریبی 0.000026 دلار به فروش می رسد.
 • عرضه نهایی ارز HOGE، 1.000.000.000.000 واحد است که در زمان نگارش این مقاله 402.276.464.812 واحد آن در گردش است و در میان کاربران مبادله می شود.
 • سیستم سوزاندن هوشمند توکن، راه حل استفاده شده در توکن HOGE است که به نبود تورم در آن می انجامد.
 • 60 درصد توکن های HOGE سوزانده شده اند که از سوزاندن ۱.۲۰۱۶ درصد هر تراکنش حاصل شده است.
 • میم کوین Hogecoin یک توکن ERC-20 روی شبکه بلاک چین اتریوم است.
 • دارایی های کاربران به صورت خودکار سپرده گذاری می شوند؛ درواقع با استیک کردن میم کوین HOGE، دارندگان این توکن پاداش دریافت می کنند.

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال HOGE

 • صرافی یونی سواپ (UniSwap)
 • صرافی گیت (Gate.io)
 • صرافی پنکیک سواپ (Pancake Swap)
 • صرافی بیت کارت (BitMart)
 • صرافی وایت بیت (WhiteBit)
 • صرافی بیگ وان (BigONE)
 • صرافی دی کوین (Decoin)
 • صرافی ZT
 • صرافی اینانس (ibns)

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال HOGE

 • کیف پول نرم افزاری متامسک (Metamask)
 • کیف پول نرم افزاری تراست ولت (Trust Wallet)
 • کیف پول بایننس چین (Binance chain Wallet)

سخن پایانی

ارزهای دیجیتال با توجه به ویژگی و کاربردهای خود در دسته های مختلفی رتبه بندی می شوند که در این مقاله بهترین ارزهای دیجیتال حوزه میم بررسی شدند. توجه کنید که رصدکردن بسیاری از ارزهای دیجیتال سبب می شود به دلیل دریافت داده های بسیار زیاد نتوانید تمرکز کافی روی ارزهای دیجیتال ارزشمند داشته باشید و موقعیت های مناسب را برای خرید و سرمایه گذاری یا شناسایی پلتفرم های مناسب برای استفاده در کار و زندگی را پیدا کنید؛ به همین دلیل بهتر است تمرکز خود را روی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه میم یا هر دسته دیگر قرار دهید.

برای آنکه بتوانید داده های جمع آوری شده درباره ارزهای دیجیتال یا اطلاعات پیرامون آن ها را متوجه شوید، باید حداقل دانشی را در این زمینه کسب کنید. کسب دانش در زمینه مفاهیم، انواع تحلیل برای داشتن معاملات با بیشترین سود و یافتن موقعیت های پنهان مستلزم آن است که شما دانش خود درباره ارزهای دیجیتال را بالا ببرید.

برای این هدف بهترین کار شرکت در یک دوره آموزش ارز دیجیتال معتبر است. با کسب دانش تنها نیاز است به آنچه آموخته اید، پایبند باشید.

پرسش های متداول

۱- میم کوین (meme coin) چیست؟

نوعی ارز دیجیتال است که مانند دیگر ارزهای دیجیتال در صرافی ها مبادله می شود و قیمتش صعود و نزول می کند. تفاوت عمده میم کوین ها و دیگر ارزهای دیجیتال در این است که منشأ به وجود آمدن میم کوین ها یک شوخی اینترنتی بوده و معمولاً قدرت بنیادی ندارند.

۲- بهترین ارزهای دیجیتال حوزه میم کدام هستند؟

1- ارز دیجیتال دوج کوین (DOGE)

2- ارز دیجیتال شیبا (SHIB)

3- ارز دیجیتال دوج ایلان مارس (ELON)

4- ارز دیجیتال بیبی دوج کوین (BabyDoge)

5- ارز دیجیتال Pitbull (PIT)

6- ارز دیجیتال مونا کوین (MONA)

7- ارز دیجیتال ساموید کوین (SAMO)

8- ارز دیجیتال Shiba Predator (QOM)

9- ارز دیجیتال ERC20 (ERC20)

10- ارز دیجیتال هوگو فایننس (HOGE)

۳- هدف ایجاد میم کوین ها چیست؟

میم کوین ها برای هدف خاصی ایجاد نشده اند و تنها یک شوخی در فضای مجازی بوده اند و در زمان ایجاد هدف خاصی را دنبال نمی کنند.

۴- دلیل اصلی افزایش و کاهش قیمت میم کوین ها چیست؟

قیمت این ارزها معمولاً تحت تأثیر جریانات در فضای مجازی، تبلیغات، اینفلوئنسرها و… افزایش و کاهش می یابد.

ادامه مطلب
XDC Network
ارز دیجیتال زین فین (XDC) چیست؟...

نمودار لحظه ای ارز دیجیتال زین فین (XDC)


ارز دیجیتال زین فین (XDC) چیست؟

فناوری بلاک چین بسته به مشکلات و نیازهای مختلف برای پاسخ به آن ها در طول زمان تکامل یافته است. در حال حاضر، چندین نسخه از بلاک چین های مختلف وجود دارد.  به عنوان مثال، نسل اول بلاک چین عمدتاً روی سیستم مالی تمرکز می کند تا آن را به یک پلتفرم مالی غیرمتمرکز تبدیل کند. بلاک چین های نسل اول مبتنی بر پروتکل اثبات کار هستند. آن ها به مردم کمک می کنند تا با استفاده از ارزهای دیجیتال، مراودات مالی داشته باشند. 

بلاک چین اتریوم را می توان بلاک چین نسل دوم در نظر گرفت. این بلاک چین ها یک لایه ی اضافی برای اجرای قراردادهای هوشمند دارند. این لایه ی اضافی علاوه بر بلاک چین قبلی، تحت عنوان قوانین و شرایط جدید فعالیت می کند.  با استفاده از قراردادهای هوشمند رأی گیری، تأیید هویت، تراکنش های مالی و حذف واسطه ها و بسیاری موارد دیگر به راحتی امکان پذیر شده است.

بعد از بلاک چین اتریوم، نسل سوم بلاک چین ها ظهور کردند. بلاک چین های نسل سوم اساساً با مسائلی مانند مقیاس پذیری، سرعت و قابلیت همکاری با پلتفرم های دیگر دست و پنجه نرم می کنند. یکی از ویژگی های جالب بلاک چین های نسل سوم، توانایی آن ها در تعامل با یکدیگر است. در بلاک چین نسل سوم، مکانیسم اجماع  اثبات کار به اثبات سهام تغییر پیدا می کند. ارز دیجیتال شبکه ی XDC، از رمزارزهایی است که از بلاک چین نسل سوم استفاده می کند. اگر می خواهید بدانید که XDC چیست و چه ویژگی هایی دارد، در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید.

شبکه ارز دیجیتال زین فین (XinFin Network) چیست؟

یک بلاک چین ترکیبی است که براساس مکانیزم اجماع اثبات سهام (XDPoS) عمل می کند. با استفاده از XDPoS، این پروژه برای بسیاری از توسعه دهندگان جالب به نظر می رسد. این شبکه به کاربران نهایی فرصت می دهد تا با سرعت بیش تری تراکنش های مالی خود را انجام دهند و در عین حال، با شفافیت بالا از مزایای توکنیزه شده و دیجیتالیزه شدن بهره مند شوند. 

شبکه ی XDC بر تجارت و امور مالی بین المللی تمرکز دارد. زیرا معماری به کار برده شده در این رمزارز، امکان ترید امن، مجاز و مقیاس پذیر را برای همگان فراهم کرده است. شبکه ی XDC با معماری ترکیبی، حفره های موجود در تأمین مالی و تجارت جهانی را برطرف می کند. این امر با امکان تسویه حساب فوری و بی درنگ از طریق قراردادهای هوشمند، به صنعت مالی کمک زیادی کرده است.

شبکه ارز دیجیتال زین فین چگونه کار می کند؟

شبکه ارز دیجیتال زین فین چگونه کار می کند؟

شبکه ی XDC یک پروتکل ترکیبی است که پلتفرم اتریوم و Quorum IBM را ترکیب می کند تا راه حلی را برای پرکردن شکاف های موجود در بازارهای مالی جهانی ارائه دهد. این پلتفرم، برای سازمان ها این امکان را فراهم می کند تا با هزینه ی بسیار کم در بازار تجارت جهانی شرکت کنند. دلیل عدم نیاز به دریافت کارمزد بالا، استفاده از قرارداد هوشمند و امکان تسویه ی آنی تراکنش ها است. XinFin بر این باور است که راه حل آن ها، تراکنش های برون مرزی را بسیار کارآمدتر می کند و موارد استفاده ی عمومی و خصوصی را از بلاک چین ممکن می سازد.

شبکه ی XinFin برای اطمینان از سازگاری بین بلاک چین ترکیبی و سیستم های مالی قدیمی از استاندارد پیام رسانی مالی ISO20022 استفاده می کند. این استاندارد به شرکت ها و دولت ها کمک می کند تا به راحتی سیستم های متمرکز خود را به یک شبکه ی غیرمتمرکز قوی تر تبدیل کنند. تاکنون، XinFin برای پلتفرم های حواله و تجارت همتابه همتا، بیمه ی مبتنی بر بلاک چین و موارد دیگر مورد استفاده قرار گرفته است.

هدف ارز دیجیتال شبکه ی XDC چیست؟

شبکه ی XDC با استفاده از فناوری بلاک چین و با شعار بهبود معایب در صنعت تجارت و امور مالی جهانی فعالیت خود را آغاز کرده است. ایده ی اصلی شبکه ی XDC ایجاد تراکنش های امن تر و ایجاد شفافیت بین طرف های مختلف برای تجارت فرامرزی  است. XDC به عنوان یک بنیاد، ایجاد پلتفرمی را در دستور کار قرار داده است که استارتاپ ها و کسب و کارها را قادر می سازد تا نقل و انتقالات بین المللی را بدون دردسر انجام دهند.

XDCPay چیست؟

 ارز دیجیتال زین فین (XDC)

شبکه ی XDC دارای توکن بومی خود به نام XDC است. ارز دیجیتال زین فین (XDC)، توکن کاربردی پایه ی بلاک چین هیبریدی XDC است. این توکن به عنوان یک ارز برای انجام تراکنش های dApps ساخته شده است و روی بلاک چین هیبریدی XDC اجرا می شود. در حال حاضر، توکن XDC را می توان از صرافی های مختلف مانند KuCoin، Bittrex، Bitrue و Bitfinex خریداری کرد. 

XDCPay  یک پلاگین برای مرورگر است که به کاربران کمک می کند تا به dAppهای دارای XDPoS دسترسی پیدا کنند. این برنامه برای دسترسی به dAppهای ساخته شده روی پلتفرم XDC، نیازی به اجرای یک نود کامل XDC ندارد.

XDCPay از مرورگرهای مختلف مانند Google Chrome، Opera و Mozilla Firefox و مرورگرهای مختلف Chromium مانند مرورگر dApp Chromium و Brave پشتیبانی می کند. برخی از امکانات و ویژگی های XDCPay عبارتنداز:

 • اضافه کردن اطلاعات حساب کاربردی؛
 • تغییر حساب و شبکه ی ارز دیجیتال؛
 • ارسال و دریافت توکن (XDC
 • جست وجو و اضافه کردن توکن؛
 • بک آپ گرفتن از عبارت بازیابی.

ارز دیجیتال شبکه ی XDC چه مشکلاتی را برطرف می کند؟

شبکه ی XDC از مکانیسم XDPoS استفاده می کند که یک سیستم غیرمتمرکز اعتبارسنجی است. این مکانیسم تراکنش هایی که در بلاک چین هیبریدی XDC انجام می شود، تأیید می کند. برخلاف سایر پروتکل های اجماع، اثبات سهام شبکه ی XDC از سیستم رأی گیری بی درنگ برای انتخاب مجموعه ای از اعتباردهندگان استفاده می کند. این اعتباردهنده ها تنها مسئول حفظ امنیت بلاک چین هیبریدی XDC هستند. برخی از وظایف اعتبارسنج ها عبارتنداز:

 • اعتبار سنج ها مسئول اضافه کردن تراکنش ها به بلاک ها هستند؛
 • مسئولیت توزیع بلاک ها در شبکه ، به عهده ی اعتبارسنج ها است؛ 
 • برای انجام صحیح امور، اعتبارسنج ها همیشه باید با شبکه همگام باشند؛ 
 • مسئولیت حل هر مشکل ناگهانی به عهده ی اعتبارسنج ها است. 

شبکه ی XDC چهارمشکل اساسی شبکه ی بلاک چین عمومی را حل می کند:

 • در مقایسه با بیت کوین و استخراج مبتنی بر پروتکل اثبات کار PoW، پروتکل اجماع XDPoS به کار برده شده در ارز دیجیتال زین فین (XDC)، مصرف انرژی را به 1/ کاهش می دهد.
 • با استفاده از اجماع XDPoS، کارمزد گس به صفر نزدیک می شود. این اتفاق امکان پردازش تراکنش های خرد در شبکه ی XDC را فراهم می کند.
 • اجماع XDPoS مشکل مقیاس پذیری را در زمینه ی تعداد کم تراکنش ها با TPS بالاتر حل می کند.
 • با کمک مکانیسم اجماع XDPoS، یک نود مستقل مبتنی بر KYC، مشکل اعضای ناشناس شبکه را حل می کند.

مزایای شبکه ارز دیجیتال رین فین (XDC) چیست؟

 • ترکیب بلاک چین خصوصی و عمومی: این ویژگی، شبکه ی XDC را از بلاک چین های خصوصی و عمومی متمایز می کند. شبکه ی XDC ترکیبی از بلاک چین خصوصی و عمومی است. به عبارت دیگر، مؤسسات می توانند شبکه ی خصوصی خود را به شبکه ی XDC متصل کنند اما تراکنش های آن ها در زنجیره ی عمومی تأیید می شود.
 • سرعت تراکنش بالا و کارمزد پایین: سرعت تراکنش شبکه ی XDC بیش از 2000 در ثانیه است؛ درحالی که کمیسیون از 0.00001دلار بیش تر نمی شود.

بنیان گذاران شبکه ارز دیجیتال زین فین (XDC) چه کسانی هستند؟

بنیان گذاران شبکه ارز دیجیتال زین فین (XDC)

سه بنیانگذار پلتفرم، Atul Khekade، Ritesh Kakkad و Karan Bhardwaj، همگی دارای تجربه ی طولانی در اکوسیستم بلاک چین هستند. Khekade یک برنامه نویس نرم افزار با تجربه است که با تأسیس چندین شرکت فناوری دیگر و تأمین مالی پلتفرم آموزشی Blockdegree مبتنی بر XDC شهرت و اعتبار زیادی کسب کرده است. Ritesh Kakkad یک کارآفرین با تجربه در زمینه ی سرمایه گذاری های متعدد در فضای دیجیتال است. از سوی دیگر، Bhardwaj در سال 2018 از شرکت جدا شد تا استارتاپ خود، Elatior Tech را دنبال کند.

از کجا ارز دیجیتال زین فین (XDC) خریداری کنیم؟

در حال حاضر، شما می توانید با مراجعه به یکی از صرافی های Bitfinex، Bitrue، Homiex، Stex، Hotbit و Mercatox، این توکن را خریداری کنید. لازم به ذکر است که امکان خرید این ارز دیجیتال از صرافی بایننس و کوین بیس وجود ندارد.

سخن پایانی

شبکه ی XinFin (XDC)، در زمینه ی ارائه ی خدمات غیرمتمرکز تجاری با استفاده از معماری بلاک چین ترکیبی یا هیبریدی فعالیت می کند.  این شبکه، ساختار بلاک چین باز را با قراردادهای هوشمند ترکیب می کند. این ترکیب، امکان ارائه ی بهترین خدمات را به توسعه دهندگان می دهد؛ زیرا از همه ی قسمت های ایدئال این پلتفرم ها برای توسعه ی شبکه ی XDC استفاده شده است.  هدف نهایی این پروژه استفاده از فناوری های بلاک چین برای بهبود ناکارآمدی های موجود در بخش مالی است. شایان ذکر است که XinFin از زمان آغاز به کار خود روحیه ای پیش گام نشان داده است. 

در این مطلب، مزایا و اهداف ارز دیجیتال زین فین (XDC) بررسی شد که امیدواریم اطلاعات بیان شده پاسخگوی سؤالات شما درخصوص این پروژه باشد.

سؤالات متداول

۱- XDCPay چیست؟

کیف پولی است که برای ذخیره و نگهداری از توکنهای XRC و XDC مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این کیف پول، می توانید dApps را مستقیماً در مرورگر خود اجرا کنید و برای تراکنش ها کارمزد گس کم تری  در شبکه ی XDC بپردازید.

۲- شبکه ی XDC چیست؟

شبکه ی XDC یک بلاکچین ترکیبی است که هم با بلاکچین های عمومی و هم خصوصی کار می کند. این شبکه برای رفع نیاز شرکت هایی طراحی شده است که به دنبال بهبود زیرساخت های تجاری خود، کاهش هزینه ها و بهره مندی از مزایای فناوری بلاک چین هستند. این شبکه به عنوان شبکه ی مبتنی بر اثبات سهام و سازگار با EVM، هم توسعه پذیر است و هم مقیاس پذیری بالایی دارد.

۳- ارز دیجیتال زین فین (XDC) چیست؟

XDC توکن اصلی پروتکل XDC است و در بسیاری از صرافی های معتبر فهرست شده و می توان آن را با دیگر ارزهای دیجیتال مبادله کرد. از این توکن می توان برای پرداخت کارمزد گس در شبکه استفاده کرد.

ادامه مطلب
ارزهای دیجیتال حوزه توریسم
معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه توریسم...

بهترین ارزهای دیجیتال حوزه توریسم (Tourism) کدام ارزها هستند؟

صنعت ارزهای دیجیتال روزبه روز کاربردی تر شده و سهم بیشتری از مبادلات روزانه در دنیای واقعی را به خود اختصاص می دهد. تلفیق این صنعت با صنعت توریسم، به تولید ارزهایی منجر شده است که آن ها را با نام ارزهای دیجیتال حوزه توریسم (Tourism) دسته بندی می کنند. از این ارزهای دیجیتال به منظور پرداخت ها در برنامه های رزرو و خرید خدمات سفر ازجمله بلیت، اقامتگاه، تور و غیره استفاده می شود.

ارزهای دیجیتال حوزه توریسم معمولاً بر بستر یکی از بلاک چین های معروف، مانند اتریوم، بیت کوین و غیره ساخته می شوند. بسیاری از آن ها می توانند به عنوان یک توکن مستقل از طریق صرافی های ارز دیجیتال مبادله شوند. بیشتر این ارزها قیمت ارزانی دارند و احتمال رشد بسیار خوب برخی از آن ها در آینده نزدیک، سبب جذب شدن سرمایه گذاران به آن ها می شود.

سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال حوزه توریسم باید با دقت و بررسی های لازم همراه باشد؛ به همین دلیل در این مقاله، بهترین ارزهای دیجیتال حوزه توریسم (Tourism) را معرفی می کنیم. اگر قصد پرداخت هزینه های سفرتان با ارز دیجیتال یا سرمایه گذاری روی این توکن ها را دارید، این مقاله می تواند به خوبی شما را راهنمایی کند. 

۱- ارز دیجیتال آوا (AVA)

معرفی ارزهای دیجیتال توریسم

وب سایت Travala.com در سال ۲۰۱۷ تأسیس شده و از پیشروترین پلتفرم های رزرو سفر مبتنی بر بلاک چین است که توسط زنجیره هوشمند بایننس پشتیبانی می شود. این وب سایت، امکان دسترسی به بیش از 3 میلیون خدمات مسافرتی مانند اقامتگاه، پرواز و غیره در ۹۰۱۲۴ موقعیت مکانی در ۲۳۰ کشور در سراسر را می دهد. سازندگان این پلتفرم مدعی هستند هزینه هایشان معمولاً کمتر از پلتفرم های با اقتصاد سنتی و رایج هستند. توکن بومی تراوالا دات کام AVA نام دارد که در برنامه ها، نرم افزارها، سیاست های مارکتینگ و همچنین به عنوان پاداش رزرو به کاربران از آن استفاده می شود.

آمار و ارقام توکن AVA

اطلاعات زیر استخراج شده از وب سایت coinmarketcap در زمان نگارش مقاله هستند:

 • قیمت: ۰٫۶۰۵ دلار
 • ارزش معاملات روزانه: ۲٫۸۵۸٫۲۳۲ دلار
 • رتبه در کوین مارکت کپ: ۴۶۳
 • ارزش کل بازار: بیش از ۳۱٫۰۹۷٫۲۶۹ دلار
 • عرضه در گردش: ۵۱٫۳۸۹٫۶۸۷
 • سقف عرضه: ۶۱٫۰۱۱٫۳۸۹

ویژگی های تراوالا دات کام

هدف اصلی تراوالا دات کام این است که پرداخت های رمز اصلی را به یک گزینه اصلی در صنعت گردشگری تبدیل کند. همچنین این پلتفرم، خودش را به عنوان یک جایگزین ارزان برای روش های رزرو سنتی معرفی می کند؛ زیرا هزینه های پنهانی را حذف کرده و روش های پرداخت شفاف تری دارد.

پاداش های AVA که به کاربران داده می شوند، دارای ارزش واقعی بوده و می توان از آن ها برای مخارج سفر استفاده کرد. این توکن در حال حاضر در صرافی هایی مانند Binance، KuCoin و MXE.com عرضه شده است. کیف پول های نرم افزاری Trust Wallet، Binance Dex و Guarda و کیف پول های سخت افزاری Ledger و Atomic نیز از بهترین کیف پول ها برای نگهداری AVA هستند.

۲- ارز دیجیتال کندی (CANDY)

ارزهای دیجیتال حوزه توریسم

تریپ کندی پلتفرمی برای رزرو هتل و اقامتگاه است که در آن کاربران در سرویسی به نام CashBack یا بازگشت وجه، پس از هر خرید، مقداری از هزینه پرداخت شده خود را با توکن های CANDY پس می گیرند. از این توکن برای پرداخت پاداش به کاربران در ازای استفاده از پلتفرم نیز استفاده می شود. توکن CANDY روی شبکه هوشمند بایننس و یک سیستم مالیاتی با یک استخر نقدینگی ساخته شده است که به دارندگان پاداش می دهد.

کاربرد توکن CANDY

به ازای هر تراکنش کندی، 3 درصد مالیات وجود خواهد داشت که یک درصد آن بین همه دارندگان کیف پول ها توزیع می شود. یک درصد نیز به کیف پول عملیات و یک درصد دیگر به استخر نقدینگی اختصاص می یابد. همچنین ۱۰ درصد مالیات فروش تعیین شده است که تا زمان پذیرش کندی از سوی پلتفرم کندی تریپ به عنوان پرداخت دریافت می شود.

آمار و ارقام توکن CANDY

اطلاعات زیر در زمان نگارش مقاله از وب سایت coinmarketcap استخراج شده هستند:

 • قیمت: ۰٫۰۰۱۷۶ دلار
 • ارزش معاملات روزانه: ۲۴۴٫۴۹ دلار
 • رتبه در کوین مارکت کپ: ۱۷۶۴
 • ارزش کل بازار: ۳۶۷٫۷۱۰ دلار
 • عرضه در گردش: ۲۰۹٫۳۸۲٫۸۲۲
 • سقف عرضه: 1 میلیارد

ویژگی های تریپ کندی

تریپ کندی اولین پلتفرم در نوع خود است که با استفاده از توکن های ارزی خاص خود، سرویس بازگشت وجه تا ۱۵ درصد و همچنین سود سهام می دهد. تریپ کندی به منظور تحقق این امر، خود اقدام به خرید توکن هایش از بازار می کند با این هدف که یک تقاضای ثابت و پایدار ایجاد کرده و ارزش CANDY را به مرور زمان افزایش دهد. 

پیش بینی می شود با افزایش ارزش کندی، قیمت فعلی آن تا ۶۰ برابر در آینده نزدیک رشد کند. وب سایت تریپ کندی از روش های مختلف پرداخت پشتیبانی می کند پرداخت های رمزنگاری تا انتقال های بانکی و پرداخت های EWallet در بسیاری از نقاط دنیا را شامل می شود. دیگر مزیت توکن کندی، قابلیت تبدیل آسان به ارزهای فیات است.

در زمان نگارش این مقاله، معتبرترین صرافی های حمایت کننده از معاملات CANDY، پنکیک سواپ (V2) و ProBit Global هستند. کیف پول های نرم افزاری Trust Wallet، Binance Dex و Lumi Wallet و کیف پول های سخت افزاری Ledger و Atomic نیز از بهترین کیف پول ها برای نگه داری CANDY هستند. 

۳- ارز دیجیتال XcelTokenPlus (XLAB)

ارز دیجیتال XcelTokenPlus (XLAB)

XcelTrip یک پلتفرم مسافرتی بر پایه بلاک چین با دسترسی به بیش از ۱٫۵ میلیون هتل و چهارصد ایرلاین در سراسر دنیاست. این پلتفرم به مشتریان امکان پرداخت با ارزهایی مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، DASH، VERGE و توکن بومی خودش، XLAB را فراهم کرده است. اپلیکیشن XcelTrip برای دستگاه های IOS و اندروید قابل دانلود است.

از معتبرین صرافی های حمایت کننده از توکن XLAB می توان به HotBit، LATOKEN، BW.com و Mercatox اشاره کرد. کیف پول های نرم افزاری Coinbase Wallet، Binance Dex و کیف پول خود پلتفرم XcelPay و انواع کیف پول سخت افزاری Ledger نیز از بهترین محل های نگه داری XLAB هستند.

آمار و ارقام توکن XLAB

اطلاعات زیر، استخراج شده از وب سایت coinmarketcap در زمان نگارش مقاله هستند:

 • قیمت: ۰٫۰۰۰۰۰۶۱۳ دلار
 • ارزش معاملات روزانه: ۲۰٫۴۷۵ دلار
 • رتبه در کوین مارکت کپ: ۱۹۵۹
 • ارزش کل بازار: ۱۹۶٫۱۹۴ دلار
 • عرضه در گردش: ۳۱٫۹۹۹٫۸۴۰٫۳۹۱
 • سقف عرضه: اطلاعات در دست نیست.

۴- ارز دیجیتال هرون ایشیا (Heron Asia)

ارزهای دیجیتال حوزه توریسم

Heron Asia یک پلتفرم برگزارکننده برنامه های توریستی با اهداف درمانی است که از سال ۲۰۲۱ فعالیت می کند. این پلتفرم، انواع برنامه های یوگا، ریتریت (RetreatHealing وغیره را در کشورهای مختلفی مانند هند و کشورهای جنوب شرق آسیا برگزار می کند. این وب سایت مجموعه ای از اقامتگاه های اکوفرندلی (دوستدار محیط زیست) دارد و اقتصاد خود را با صنایع NFT، GameFi و DeFi ترکیب کرده است.

توکن بومی این وب سایت که یک توکن ERC-20 است HERON نام دارد که از آن برای همه فعالیت های قابل انجام روی بستر این وب سایت استفاده می شود. بهترین صرافی برای مبادله HERON صرافی غیرمتمرکز Pancakeswap است. کیف پول های نرم افزاری Coinbase Wallet و Binance و کیف پول سخت افزاری Trezor از بهترین روش های نگه داری از HERON هستند.

آمار و ارقام توکن HERON

اطلاعات زیر استخراج شده از وب سایت coinmarketcap در زمان نگارش مقاله هستند:

 • قیمت: ۰٫۰۰۲۷۵۶ دلار
 • ارزش معاملات روزانه: ۱۸۲۶ دلار
 • رتبه در کوین مارکت کپ: ۲۳۵۹
 • ارزش کل بازار: ۴۸٫۰۶۳ دلار
 • عرضه در گردش: ۱۷٫۴۴۱٫۹۸۰
 • سقف عرضه: 23 میلیارد و 500

۵- ارز دیجیتال بک پکر کوین (BackPackerCoin)

ارزهای دیجیتال حوزه توریسم

هدف تیم توسعه بک پکرکوین، انتشار یک ارز دیجیتال است که تمام مشکلات مسافران در جهان را به کمک یک استیبل کوین به نام BPC حل کند. این توکن پشتوانه دلاری دارد و نیاز مسافران به تبدیل ارزهای دیجیتالشان به ارزهای فیات را برطرف می کند. این پلتفرم به جای تراکنش های طولانی و پیچیده، هزینه تراکنش های ناچیز را با قابلیت پرداخت فوری ارائه می کند. توکن BPC را صرافی های VinDAX، Coinbase و Crypto.com ارائه می کنند.

پلتفرم BackPackCoin از سیستمی به نام DAMO استفاده می کند که از بلاک چین به منظور ایمن سازی تراکنش ها و از طریق ردیابی آن ها در اینترنت بهره می برد. از مهم ترین ویژگی های این شبکه، غیرمتمرکز بودن حداکثری آن است که سبب تقویت اجماع های انجام شده نیز می شود. کیف پول های نرم افزاری Coinbase Wallet و Binance و انواع کیف پول سخت افزاری Ledger از بهترین روش های نگه داری از BPC هستند.

آمار و ارقام توکن BPC

اطلاعات زیر، استخراج شده از وب سایت coinmarketcap در زمان نگارش مقاله هستند:

 • قیمت: ۰٫۰۰۲۲۳۱ دلار
 • ارزش معاملات روزانه: اطلاعات در دست نیست
 • رتبه در کوین مارکت کپ: ۲۵۳۸
 • ارزش کل بازار: ۱۵٫۴۰۲ دلار
 • عرضه در گردش: ۶٫۹۰۱٫۶۸۳
 • سقف عرضه: اطلاعات در دست نیست.

۶- ارز دیجیتال EvenCoin

ارزهای دیجیتال حوزه توریسم (Tourism)

توکن EVN، یک ارز دیجیتال ساخته شده بر بلاک چین اتریوم است. مکانیسم EVN به گونه ای است که به صورت خودکار و با استفاده از قراردادهای هوشمند و در ارتباط با زوج بلوک های اتریوم، اقدام به استخراج خودش (Self-Mining) بدون نیاز به سخت افزارهای معمول استخراج می کند. EVN، توسط پروژه BitRecharge که در زمینه ارائه خدمات رزرو پرواز و هتل خدمات ارائه می کند در کنار بیت کوین و اتریوم برای پرداخت ها استفاده می شود.

توکن EVN در صرافی های HotBit، Mercatox، Coinbase و HitBTC لیست شده است. کیف پول های نرم افزاری Metamask، Coinbase Wallet و Jaxx و کیف پول های سخت افزاری Trezor و Ledger از بهترین روش های نگه داری از ارز دیجیتال EVN هستند.

آمار و ارقام توکن EVN

اطلاعات زیر، استخراج شده از وب سایت coinmarketcap در زمان نگارش مقاله هستند:

 • قیمت: ۰٫۰۰۰۳۱۰۸ دلار
 • ارزش معاملات روزانه: ۵۷٫۰۲۰ دلار
 • رتبه در کوین مارکت کپ: ۲۵۹۱
 • ارزش کل بازار: ۹٫۷۱۶ دلار
 • عرضه در گردش: ۳۱٫۲۴۷٫۶۲۱
 • سقف عرضه: ۱۰۰ میلیون

۷- ارز دیجیتال کماکوین (Kemacoin)

ارزهای دیجیتال حوزه (Tourism) 

کماکوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که از آن برای پرداخت و خرید کالاها و خدمات مربوط به سفر و گردشگری استفاده شده و می توان آن را به صورت مستقیم و بدون نیاز به شخص ثالث با سایر ارزهای دیجیتال در صرافی ها مبادله کرد. گفته می شود این ارز با همکاری بنیاد آن با بسیاری از مکان های توریستی و تفریحی دنیا در این مکان ها پذیرفته می شود. کماکوین در سال ۲۰۱۸ در آمریکا راه اندازی شد.

صرافی های Houbi و Coinbase از بهترین صرافی های لیست کننده KEMA هستند. کیف پول های نرم افزاری Coinbase Wallet و Cointats و کیف پول های سخت افزاری Trezor و Ledger از بهترین روش های نگهداری از این ارز دیجیتال به شمار می روند.

آمار و ارقام توکن KEMA

اطلاعات زیر، استخراج شده از وب سایت coinmarketcap در زمان نگارش مقاله هستند:

 • قیمت: ۰٫۰۰۰۳۲۴۶ دلار
 • ارزش معاملات روزانه: ۳٫۵۷ دلار
 • رتبه: ۲۶۲۲
 • ارزش کل بازار: ۷٫۹۰۶ دلار
 • عرضه در گردش: ۲۴٫۳۶۰٫۲۴۱
 • سقف عرضه: –

 ۸- ارز دیجیتال اسکای هاب کوین (SkyHub Coin)

ارزهای توریسم

پلتفرم SkyHub، یک بازار خدمات مبتنی بر بلاک چین به منظور رزرو آنلاین خدمات گردشگری است. این پلتفرم از چندین زبان پشتیبانی کرده و به صورت ۷/۲۴ در چندین کشور به ارائه خدمات می پردازد. توکن بومی این شبکه که در اقتصاد دیجیتال آن کاربرد دارد SHB است.

SHB یک توکن قابل استخراج و یک دارایی رمزارز پایه اثبات سهام است که دارنده آن می تواند برای تأیید تراکنش ها و دریافت پاداش، آن را استیک کند.

صرافی های Citex، TradeOgre و Coinbase بهترین صرافی ها برای مبادله SHB هستند. کیف پول های نرم افزاری Coinbase Wallet، Trust Wallet، Guarda و TokenPocket و کیف پول های سخت افزاری Trezor و Ledger نیز از این ارز پشتیبانی می کنند.

آمار و ارقام توکن SHB

اطلاعات زیر، استخراج شده از وب سایت coinmarketcap در زمان نگارش مقاله هستند:

 • قیمت: ۰٫۰۰۹۱۲۹ دلار
 • ارزش معاملات روزانه: اطلاعات در دست نیست
 • رتبه: ۲۶۵۵
 • ارزش کل بازار: ۵٫۸۷۳ دلار
 • عرضه در گردش: ۶۴۳٫۴۱۳
 • سقف عرضه: 5 میلیون

۹- ارز دیجیتال لاک تریپ (LockTrip)

ارزهای دیجیتال حوزه توریسم

لاک تریپ یک بازار براساس بلاک چین است که به کاربران خود اجازه می دهد با حذف واسطه ها و کمیسیون آن ها تا ۶۰ درصد در هزینه های رزرو خدمات سفر خود صرفه جویی کنند. امکان انتخاب از بین روش های پرداخت مختلف مانند کارت های اعتباری، ارزهای محبوب و همچنین توکن بومی LockTrip، LOC در این پلتفرم برای کاربران فراهم شده است. مأموریت اصلی این پلتفرم، کاهش قیمت ها برای کاربر عادی و سهولت سفر اعلام شده است.

لاک تریپ، دسترسی به بیش از ۲٫۱ میلیون هتل، بیش از ۱۰۰۰ شرکت هواپیمایی و دیگر خدمات را به صورت یک جا برای کاربران خود امکان پذیر کرده است. این پلتفرم بستری را فراهم می کند که در آن برترین برندها و خدمات دهندگان صنعت گردشگری با یکدیگر به رقابت می پردازند.

توکن LOC

در LuckTrip سه درصد از ارزش هر رزرو برای خرید LOC از صرافی ها و سپس سوزاندن آن ها استفاده می شود. این فرایند کاملاً خودکار و به طور شفاف در بلاک چین قابل تأیید است. این توکن به کمک زنجیره Hydra پشتیبانی می شود که بهترین ویژگی های بیت کوین، اتریوم و زنجیره Qtum را با یکدیگر ترکیب کرده است.

برخلاف بسیاری از توکن های دیگر، عرضه LOC رشد نمی کند و راکد باقی نمی ماند، بلکه با هر رزرو و متعاقباً سوزانده شدن کاهش می یابد. این مکانیسم به طور نامحدود ادامه پیدا می کند و محدودیتی نیز برای تعداد LOC های سوزانده شده در یک تراکنش وجود ندارد.

صرافی های KuCoin، FMFW.io و HirBTC در حال حاضر از بهترین صرافی های پشتیبانی کننده از LOC و کیف پول های Metamask، MyEtherWallet، Trezor، ELLIPAL Titan و CoolWallet از بهترین روش های نگهداری از این ارز دیجیتال هستند.

آمار و ارقام توکن LOC

اطلاعات زیر، استخراج شده از وب سایت coinmarketcap در زمان نگارش مقاله هستند:

 • قیمت: ۱٫۲۵ دلار
 • ارزش معاملات روزانه: ۱۰٫۳۳۱ دلار
 • رتبه در کوین مارکت کپ: ۵۰۰۱
 • ارزش کل بازار: ۱۵٫۱۰۰٫۸۷۵ دلار
 • عرضه در گردش: اطلاعات در دست نیست.
 • سقف عرضه: اطلاعات در دست نیست.

۱۰- ارز دیجیتال TriipMiles

ارز دیجیتال Triip Miles

پلتفرم مبتنی بر بلاک چین TriipMiles، امکان تعامل مستقیم بین ارائه دهندگان خدمات و مشتریان آن ها را با استفاده از ارز دیجیتال بومی خود به نام TIIM یا Triip یا Triip Miles فراهم می کند. این شبکه، سبب شفافیت بیشتر پرداخت ها و هزینه ها، کاهش هزینه ها و امنیت بیشتر تراکنش های کاربران می شود.

امکان مبادله TIIM در صرافی های Bitmart و Pancakeswap فراهم شده است. کیف پول های پشتیبانی کننده از صرافی های DEX و برخی کیف پول های سخت افزاری مانند انواع Ledger نیز از این ارز پشتیبانی می کنند.

آمار و ارقام توکن TIIM

اطلاعات زیر، استخراج شده از وب سایت coinmarketcap در زمان نگارش مقاله هستند:

 • قیمت: ۰٫۰۰۲۶۴۸ دلار
 • ارزش معاملات روزانه: ۱۸۲۹ دلار
 • رتبه در کوین مارکت کپ: ۵۷۹۴
 • ارزش کل بازار: اطلاعات در دست نیست.
 • عرضه در گردش: اطلاعات در دست نیست.
 • سقف عرضه: ۵۰۰ میلیون

سخن پایانی

اقتصاد غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین در حال گسترش نفوذ خود به همه جنبه های زندگی انسانی است. پرداخت های شفاف تر و امن تر و نیز نبود کنترل نهادهای بالادستی بر دارایی ها از جمله دلایل این موضوع هستند. صنعت گردشگری نیز از این قاعده مستثنا نیست. پلتفرم های رزرو آنلاین خدمات سفر مانند تهیه بلیط هواپیما، قطار، اقامتگاه ها، تورها و غیره پرداخت با استفاده از ارزهای دیجیتال را به برنامه های خود اضافه کرده اند.

علاوه بر پرداخت ها بسیاری از پلتفرم های گردشگری با اقتصاد دیجیتال، برنامه هایی برای پاداش دهی به کاربران یا توسعه دهندگان خود از طریق توکن های بومی شان دارند. درواقع این پلتفرم ها بر بستر هریک از زنجیره های بلاک چین مانند اتریوم، بایننس چین و غیره اقدام به ساخت یک توکن بومی برای استفاده در برنامه های داخلی شان کرده اند.

در این مقاله، ده مورد از بهترین ارزهای دیجیتال حوزه توریسم را بررسی کردیم. در بالاترین رده، توکن AVA متعلق به پلتفرم travala.com با رتبه ۴۶۳ در وب سایت کوین مارکت کپ و در آخر، توکن TIIM متعلق به پلتفرم TripMiles با رتبه ۵۷۹۴ در کوین مارکت کپ قرار دارد.

پرسش های متداول

۱- گران ترین ارز در بین ارزهای دیجیتال حوزه توریسم کدام است؟

در زمان نگارش این مقاله در میان بهترین ارزهای دیجیتال حوزه توریسم، توکن LOC از بقیه گران تر است.

۲- آیا صرافی های ایرانی هم ارزهای دیجیتال حوزه توریسم را عرضه می کنند؟

بله، برخی از صرافی های ایرانی از بعضی از ارزها پشتیبانی می کنند که با جست وجوی ارز موردنظر خود در اینترنت می توانید آن ها را پیدا کنید.

۳- بهترین معیار برای دسترسی به اطلاعات ارزهای دیجیتال توریسم چیست؟

وب سایت coinmarketcap و وب سایت های صرافی های معتبری مانند بایننس و coinbase بهترین مراجع برای بررسی وضعیت ارزهای دیجیتال هستند.

ادامه مطلب
ارزهای دیجیتال آنالیتیکس
معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه آنالیتیکس...

بهترین ارزهای دیجیتال آنالیتیکس (Analytics) کدام ارزها هستند؟

اطلاعات شبکه ی بلاک چین در نود ها و زنجیره های آن ذخیره می شود و توسط ابزار هایی قابل بازیابی، آنالیز و شاخص گذاری است. این ابزار ها که در بستر بلاک چین ساخته می شوند، داده های موجود را برای کاربران و توسعه دهندگان برنامه های غیرمتمرکز جمع آوری و ارائه می کنند. به توکن های بومی این شبکه ها، ارزهای دیجیتال آنالیتیکس گفته می شود که نقش مهمی در یکپارچه سازی اکوسیستم موردنظر ایفا می کند. تعدادی از این توکن ها به برنامه های تحلیل بازار ارز های دیجیتال، بهبود عملکرد کیف پول ها و… مربوط می شوند. در ادامه، پنج مورد از بهترین رمز ارز های آنالیتیکس را معرفی خواهیم کرد.

۱- ارز دیجیتال گراف (Graph)

ارزهای دیجیتال آنالیتیکس

ارز دیجیتال گراف (GRT) یک توکن ERC-20 روی شبکه ی اتریوم است که در 17 دسامبر 2020 راه اندازی شد. درواقع، GRT$ توکن نرم افزار منبع باز The Graph است و زیرساخت های غیرمتمرکزی دارد. مأموریت این برنامه، جمع آوری، پردازش و ذخیره ی اطلاعات شبکه های بلاک چین (مانند اتریوم) به منظور تسهیل بازیابی داده های شبکه است. درحقیقت، توسعه دهندگان برنامه های غیرمتمرکز (dapp) و قرارداد های هوشمند می توانند اطلاعات موردنیاز خود را از طریق این نرم افزار به صورت فوری به دست آورند. گراف، پیش از ذخیره ی داده ها، آن ها را در شاخص های مختلفی به نام زیرگراف آنالیز و جمع آوری می کند. به عبارتی، اطلاعات را در گروه بندی های مشخصی ایندکس می کند. در این راستا،  dapp ها درخواست خود را از طریق GraphQL به پروتکل خود ارسال و پاسخ فوری دریافت می کنند.

کاربران گراف که خدماتی به شبکه ارائه می دهند، تحت عنوان شاخص گذار (Indexer) و کیوریتور (Curator) شناخته می شوند و برای دستیابی به داده ها به کاربران نهایی و برنامه ها کمک می کنند. شاخص گذاران که به ایندکس کردن داده ها مشغول هستند، توکن های GRT را در شبکه به اشتراک می گذارند و با نگهداری آن، عملکرد شبکه را بهبود می دهند. این کاربران در ازای انجام مسئولیت خود پاداش دریافت می کنند و درنتیجه، به نگهداری توکن های بیش تری تشویق می شوند. کیوریتور ها یا نماینده ها نیز واسطه ای بین شاخص گذاران و توسعه دهندگان هستند که اعلام می کنند کاربران شاخص گذار، کدام زیرگراف ها را ایندکس و توسعه دهندگان از کدام  API ها استفاده کنند. این کاربران نیز برای انجام مسئولیت خود از توکن های گراف استفاده می کنند و توسعه دهندگان برنامه های دیفای نیز در ازای دریافت اطلاعات، هزینه می پردازند. گراف در اپلیکیشن های غیرمتمرکز محبوب اتریوم مانند Aave، Chainlink، Curve، Synthetix  و Uniswap استفاده می شود.

بهترین صرافی ها برای خرید ارز دیجیتال گراف

برای معامله ی این رمزارز می توانید از صرافی های زیر استفاده کنید:

 • Binsnce؛
 • Digifinex؛
 • Coinbase؛
 • PrimXBT.

۲- ارز دیجیتال کووالنت  (Covalent)

بهترین ارزهای دیجیتال آنالیتیکس

کووالنت (CQT) توکن بومی شبکه ی کووالانسی و کوتاه شده ی Covalent Query Token ‎ است که اولین بار در اکتبر 2020 وارد بازار های مالی شد. کوالانسی نیز مانند گراف، یک ابزار آنالیزگر و شاخص گذار است که در بلاک چین کار می کند و روی شبکه ی اتریوم فعال است. این نرم افزار، داده ها را از شبکه هایی مانند اتریوم، پولیگون و آوالانچ جمع آوری و فهرست بندی می کند تا به سهولت در اختیار شرکت کنندگان قرار بگیرد. این اطلاعات که از نود ها و زنجیره های شبکه جمع آوری می شوند، می توانند شامل نحوه ی عملکرد سرمایه گذاران در رابطه با دارایی دیجیتال موردنظر باشند. بنابراین، کووالنت کار توسعه دهندگان را آسان تر می کند تا از طریقAPI، دیدی کامل تر، به موقع و دقیق تر را از اکوسیستم بلاک چین به دست آورند.

کاربران با جست وجوی داده ها از طریق توکن CQT می توانند در ازای مشارکت خود و به اشتراک گذاشتن توکن های کووالنت، پاداش دریافت کنند. این مشارکت ها شامل اعتبارسنجی، فهرست بندی، ذخیره و بازیابی اطلاعات شبکه است. توسعه دهندگان با جست وجو از طریق  Covalent می توانند برای ساخت پروژه ی خود، داده های تخصصی موردنیاز را به سرعت به دست آورند. توکنCQT، به عنوان توکن حاکمیتی شبکه ای غیرمتمرکز و درواقع، یک دارایی سهام به شمار می رود. همچنین، دارندگان این توکن برای تغییر پارامتر های سیستم می توانند رأی بدهند و نقش مدیریتی ایفا کنند. عرضه ی کل این ارز یک میلیارد توکن کوالانسی است.

بهترین صرافی ها برای معامله ی کووالنت

 • Huobi Global؛ 
 • Hotbit؛ 
 • Binance DEX؛ 
 • Kraken؛ 
 • Coinbase. 

۲- ارز دیجیتال  پارسیک (PARSIQ)

ارز دیجیتال  پارسیک (PARSIQ)

ارز دیجیتال PARSIQ در سال 2020 با علامت اختصاری PRQ راه اندازی شد و یک دارایی دیجیتال با زیرساخت غیرمتمرکز و از ارزهای دیجیتال آنالیتیکس است. این توکن روی شبکه ی اتریوم و بیت کوین مستقر شده و به عنوان هسته ی اصلی اکوسیستم PARSIQ عمل می کند. کاربران این اکوسیستم با داشتن توکن PRQ می توانند به تمامی خدمات و ابزار های آن دسترسی داشته باشند. سهامداران این رمزارز نیز قادر هستند دارایی PRQ خود را با یک توکن Power مبادله کنند. این توکن می تواند برای اشتراک در برنامه های مختلف و دسترسی به سرور های PARSIQ استفاده شود. درحقیقت، PARSIQ یک پلتفرم نسل بعدی برای نظارت بر زمان واقعی رویداد ها در بلاک چین های مختلف است که از ابزار تحلیلی کمک می گیرد.

صرافی های پشتیبانی کننده ی PARSIQ

از انواع این ارز که هم اکنون در چند صرافی بین المللی معامله می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Crypto.com؛
 • KuCoin؛
 • Coinbase Pro؛
 • Hobie Global؛
 • OkX؛
 • Poloniex؛
 • Exmo؛
 • hoo؛
 • Mexc.

۳- ارز دیجیتال DEXT

ارزهای دیجیتال آنالیتیکس

ارز دیجیتال DEXT توکن بومی DEXTools است که بلاک چین از آن پشتیبانی می کند. این ابزار به عنوان یک دستیار برای معامله گران شناخته می شود و به بهبود تجارت کاربران کمک می کند. افراد با کمک این سیستم قادر هستند استراتژی های معاملاتی بهتری را پیش بینی کنند و توسعه بدهند. توکن DEXT به کاربران این امکان را می دهد که از طریق هولدکردن یا اشتراک ماهانه ی آن، به ویژگی های سطح بالای برنامه، گروه تجاری برتر و سرویس هایی مانند DEXT Force Ventures دسترسی داشته باشند. کاربران UNISWAP می توانند از این ابزار در پیش بینی و تحلیل های مالی خود بهره ببرند و برای این کار باید توکن های DEXT را روی کیف پول ERC20 خود مانند متامسک ذخیره کنند.

عرضه ی کل این ارز دیجیتال برابر با ۱۷۰میلیون توکن است که از این تعداد، صدمیلیون DEXT در گردش وجود دارد. برای اشتراک در این برنامه و استفاده از ابزار تحلیلی آن، می توانید رمزارز DEXT را از صرافی های کریپتو به مقدار موردنیاز تهیه کنید.

صرافی های ارائه دهنده ی ارز دیجیتال DEXT

برای معامله و سرمایه گذاری DEXT می توانید به یکی از صرافی های زیر مراجعه کنید:

 • Coinbase Pro؛
 • Uniswap(V2)؛
 • Bkex؛
 • Pancakeswap(V2)؛
 • Bilaxy.

۴- ارز دیجیتال پوش (Push)

ارز دیجیتال پوش

ارز دیجیتال Push مربوط به سرویس Push Ethereum Notification Service یا EPNS است که در شبکه اتریوم و به صورت DeFi (سیستم مالی غیر متمرکز) فعالیت می کند. این پلتفرم در واقع یک پروتکل اعلان است که می تواند آدرس کیف پول کاربران را قادر به دریافت اعلان ها کند. به عبارتی هر DApp یا قرارداد هوشمندی با استفاده از این پروتکل می تواند اعلان ها را برای کاربران (آدرس های کیف پول) از طریق موبایل، تبلت، وب وغیره ارسال کند. برای استفاده از خدمات این ابزار، از توکن های بومی آن یعنی Push استفاده می شود که در سال 2021 برای اولین بار وارد لیست کوین مارکت کپ شد و در زمان نگارش این مقاله، جزو 5 ارز دیجیتال آنالیتیکس برتر این لیست به شمار می رود. عرضه کل این دارایی 100 میلیون توکن Push و عرضه درگردش آن حدود بیش از 14 میلیون است.

صرافی هایی برای خرید ارز دیجیتال Push

این ارز دیجیتال در صرافی های برتری مانند Uniswap (V3)، BingX  و WazirX معامله می شود. علاوه بر آن، صرافی های زیر جزو ارائه دهندگان این رمز ارز هستند:

 • LAToken؛
 • HuobiPro؛
 • huobikorea؛
 • Kucoin؛
 • CoinEx؛
 • Gateio.

کیف پول مناسب برای ذخیره ی ارزهای دیجیتال آنالیتیکس

کیف پول هایی که از ERC20 پشتیبانی می کنند، برای نگهداری رمز ارز هایی ازجمله Ledger، Trust Wallet، Metamask، Atomic  و MyEther مناسب هستند.

نتیجه گیری

ارزهای دیجیتال آنالیتیکس، رمز ارز هایی هستند که با نرم افزار ها و اکوسیستم های مرتبط با تجزیه و تحلیل داده های بلاک چین سروکار دارند. هر نرم افزار تحلیلی که روی شبکه ی بلاک چین ساخته می شود، به منظور ایمن سازی شبکه و تسهیل تجارت، توکن مربوط به خود را راه اندازی می کند. این توکن ها که دارایی های دیجیتال در سیستم مالی غیرمتمرکز هستند، در صرافی های کریپتو معامله می شوند. رمزارز های گراف، کووالنت، PARSIQ، Dext  و push از بهترین توکن های آنالیتیکس هستند و روی شبکه ی اتریوم ساخته شده اند. این رمزارز ها را می توان در کیف پول هایی مانند متامسک و لجر ذخیره کرد.

در این مقاله، سعی کردیم بهترین ارزهای دیجیتال آنالیتیکس را معرفی کنیم و شما را با صرافی های خارجی پشتیبانی کننده ی آن ها آشنا کنیم.

پرسش های متداول

۱- ارزهای دیجیتال آنالیتیکس (Analytics) چه ارز هایی هستند؟

رمزارز های آنالیتیکس، توکن هایی هستند که در شبکه ی اکوسیستم های غیرمتمرکز مرتبط با تحلیل و آنالیز داده های بلاک چین استفاده می شوند. اگر توسعه دهنده ی برنامه ی غیرمتمرکز مستقر در بلاک چین برای توسعه ی شبکه ی خود به اطلاعاتی از بلاک چین نیاز داشته باشد، ابزار هایی وجود دارند که اطلاعات را شاخص گذاری کرده و در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهند. برای این کار، توکن های آنالیتیکس مانند ارز دیجیتال گراف در شبکه ی گراف مورد استفاده قرار می گیرند.

۲- بهترین ارزهای دیجیتال آنالیتیکس چه نام دارند؟

سایت کوین مارکت کپ (جولای 2022) دارای پانزده توکن مرتبط با تحلیل و آنالیز اطلاعات است که پنج ارز برتر آن عبارتند از: Graph، Covalent، PARSIQ، DEXT و Push.

۳- بهترین کیف پول ها برای ذخیره ی توکن های آنالیتیکس کدام ها هستند؟

ارز های دیجیتالی که به آن ها اشاره شد، در لیست توکن هایی قرار می گیرند که با استاندارد ERC20 ساخته شده اند و کیف پول هایی مانند متامسک، لجر، تراست والت و اتمیک از آن ها پشتیبانی می کنند.

ادامه مطلب
راگ پول (Rug Pull)
همه چیز درباره کلاهبرداری راگ پول...

راگ پول (Rug Pull) چیست و نحوه ی تشخیص آن چگونه است؟ 

همان طورکه دنیای ارز دیجیتال روزانه در حال گسترش است، افراد سودجو نیز در حال تلاش برای طراحی روش های نوین کلاه برداری هستند. یکی از جدیدترین راه های کلاه برداری در دنیای ارز دیجیتال، روش راگ پول است. در این روش، توسعه دهنده، سرمایه گذاران را به سمت ارز دیجیتال جدیدی هدایت می کند و بعد از جذب سرمایه، ارزش آن ارز را به صفر تبدیل می کند و سرمایه گذاران را با یک ارز بی ارزش تنها می گذارد. 

اما به عنوان یک سرمایه گذار در زمینه ی ارز دیجیتال چه اقداماتی باید انجام دهید تا قربانی چنین کلاهبرداری هایی نشوید؟ در ادامه با ما همراه باشید تا اول متوجه شوید راگ پول (Rug Pull) چیست و نحوه ی تشخیص آن چگونه است. سپس، یاد بگیرید چگونه کلاه خود را بچسبید تا طعمه ی کلاهبرداران نشوید.

راگ پول (Rug Pull) چیست؟

راگ پول

Rug Pull نوعی از کلاهبرداری رمزنگاری است. راگ پول زمانی اتفاق می افتد که توسعه دهندگان متقلب، توکن رمزنگاری جدیدی ایجاد می کنند و قیمت را بالا می برند و پس از جذب سرمایه گذاران، ارزش توکن را خارج کرده و قیمت آن را به صفر می رسانند. این نوع کلاهبرداری، سودجویی جدیدی است که معمولاً در اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi)، به ویژه در صرافی های غیرمتمرکز (DEX) که افراد مخرب توکنی ایجاد می کنند و آن را در یک DEX فهرست می کنند و سپس آن را با یک ارز دیجیتال پیشرو مانند اتریوم جفت می کنند، اتفاق می افتد. در این شرایط، هنگامی که تعداد قابل توجهی از سرمایه گذاران ناآگاه ETH خود را با توکن فهرست شده تعویض می کنند، سازندگان همه چیز را از استخر نقدینگی خارج می کنند و قیمت سکه را به صفر می رسانند.

CEX تنها منبع نقدینگی است. توکن های پروژه های جدید دیفای معمولاً در صرافی های متمرکز(CEX)  فهرست نمی شوند. به طور معمول، پروژه های جدید دیفای توکن های خود را ایجاد کرده و مقداری را به عنوان نقدینگی در صرافی های متمرکز قرار می دهند. پس از این مرحله، ممکن است نقدینگی آن ها در یک استخر قرار داده شود و یا در پیشنهاد اولیه فروخته شود. در پیشنهاد اولیه، معمولاً برای مدت معینی عواید قفل می شود تا سطح نقدینگی تضمین شود. 

شروع پروژه ی Rug Pull

راگ پول زمانی اتفاق می افتد که تیم توسعه دهنده به طور ناگهانی پروژه را رها کرده و تمام نقدینگی آن را می فروشد. هنگامی که سطح تبلیغات بالا می رود و پروژه به نقدینگی خود دسترسی پیدا می کند، کلاهبرداران دو گزینه دارند. آن ها می توانند توکن های خود را با قیمت بالا بفروشند و تمام نقدینگی خود را حذف کنند یا از  قراردادهای هوشمند برای سرقت وجوه سرمایه گذاران استفاده کنند. بدون نقدینگی کافی، سرمایه گذاران برای فروش توکن های خود تلاش می کنند و یا مجبور می شوند آن ها را با قیمت پایین بفروشند. این به دلیل مکانیسم قیمت گذاری خودکار بازارساز(AMM)  است که قیمت ها را از طریق نسبت دوسکه در یک استخر نقدینگی تعیین می کند.

راگ پول در DeFi امری رایج است؛ زیرا توکن ها را می توان به راحتی ایجاد کرد. هرکسی می تواند یک استخر نقدینگی راه اندازی و شروع به کلاهبرداری کند. بسیاری از پروژه های رمزنگاری ناشناس هستند و این امر باعث می شود تا یک تیم یا مالک بدون بهخطرانداختن هویت خود، از این شرایط سوءاستفاده کند.

در این نوع کلاهبرداری، مالکان و توسعه دهندگان تبلیغات زیادی از طریق توییتر، تلگرام و سایر پلتفرم های رسانه های اجتماعی ایجاد می کنند و برای جلب اعتماد سرمایه گذاران، مقدار قابل توجهی نقدینگی را به استخر خود تزریق می کنند. 

شناخت اولیه ی پروژه ی راگ پول

 برای اینکه به دام نیفتید، سعی کنید قبل از سرمایه گذاری مطمئن شوید و تحقیقات جدی انجام دهید. این تحقیقات شامل بررسی وضعیت محصول، تکنیک آن، روش توزیع توکن، نقدینگی و هویت تیم است. شما می توانید با اطمینان از شفاف بودن و قابل تأییدبودن موارد فوق و بررسی نقدینگی موجود در استخر، ریسک را به حداقل برسانید. بررسی کنید که آیا روی استخر توکن قفل وجود دارد یا خیر. اکثر پروژه های معتبر، نقدینگی جمع شده را برای دوره ی معین قفل می کنند. یکی دیگر از ویژگی های مهم راگ پول، افزایش سرسام آور قیمت سکه در عرض چند ساعت است. به عنوان مثال، یک سکه ی راگ پول می تواند در عرض 24 ساعت از 0 تا 50 برابر حرکت کند. راه های دیگری نیز وجود دارد که در ادامه بدان ها پرداخته خواهد شد.

با انواع راگ پول آشنا شوید

انواع rug pull

کلاهبرداری به سبک راگ پول سه نوع اصلی دارد که هر کدام هم با روشی خاص صورت می گیرند. دانستن و آشنا شدن با آن ها می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

 • سرقت نقدینگی

هنگامی که سازندگان توکن تمام سکه ها را از استخر نقدینگی استخراج می کنند، سرقت نقدینگی اتفاق میفتد. این اتفاق تمام ارزشی که سرمایه گذاران روی ارز سرمایه گذاری کرده اند، از بین می برد و قیمت آن را به صفر می رساند.

 • محدود کردن سفارش های فروش

در این حالت، توکن ها توسط توسعه دهندگان کدگذاری می شوند تا تنها کسانی باشند که می توانند آن ها را بفروشند. سپس، توسعه دهندگان منتظر می مانند تا سرمایه گذاران خرد از ارزهای جفت شده برای خرید ارز دیجیتال جدید خود استفاده کنند.

 • دامپینگ

به عمل فروش تعداد زیادی توکن در کم ترین زمان ممکن توسط توسعه دهندگان دامپینگ گفته می شود. درنتیجه، قیمت کاهش می یابد و سرمایه گذاران با توکن های بی ارزش باقی می مانند. دامپینگ معمولاً پس از تبلیغات زیاد در شبکه های اجتماعی رخ می دهد.

کلاهبرداری با روش Rug Pull چگونه انجام می شود؟

معمولاً راگ پول در اکوسیستم مالی غیرمتمرکز دیفای انجام می شود؛ زیرا هیچ کنترل متمرکز یا الزامات گزارش دهی برای فعالیت هایی که در این فضا اتفاق می افتد وجود ندارد. درحالی که درآمدهای بالقوه از DeFi می تواند بسیار جذاب باشد، به خصوص در دنیایی که بازدهی پایین در بسیاری از دارایی های دیگر وجود دارد، بسیار مهم است که بدانید برای جلوگیری از تقلب به چه چیزی توجه کنید.

برای ایجاد یک طرح راگ پول، افراد سودجو توکن بی ارزشی ایجاد می کنند و آن را در صرافی غیرمتمرکزی فهرست می کنند و با یک ارز دیجیتال پیشرو مانند اتر جفت می کنند. بعد از آن، یک کمپین بازاریابی برای جذب سرمایه گذاران انجام می دهند. سپس، هنگامی که مقدار سرمایه گذاری شده در توکن به اندازه ی کافی بزرگ شد، سازندگان همه چیز را از استخر نقدینگی خارج می کنند و فروش توکن را غیرممکن می کنند و قیمت آن را به صفر می رسانند.

علاوه بر طرح کلاهبرداری پمپ و تخلیه، راگ پول نیز یکی دیگر از راه های تقلب در ارز دیجیتال می باشد؛ با این تفاوت که در طرح پمپ و دامپ، افراد قیمت یک توکن را بالا می برند و مقادیر قابل توجهی را از آن می فروشند. این امر باعث می شود قیمت به سطوحی کاهش یابد که هرگز به قیمت قبلی باز نمی گردد و سرمایه گذاران سکه های بی ارزشی را در دست دارند. با این حال، در این مورد، نقدینگی هنوز وجود دارد و سرمایه گذاران می توانند سکه های خود را بفروشند؛ درحالی که در راگ پول، تمام نقدینگی را از بین می برند و توکن را غیرقابل معامله می کنند.

چگونه راگ پول را تشخیص دهیم؟

چگونه راگ پول را تشخیص دهیم؟

اگرچه کلاهبرداری به روش راگ پول در سال گذشته سه برابر شده است اما کل مبلغ پول به سرقت رفته در حال کاهش است؛ زیرا سرمایه گذاران محتاط تر شده و آموخته اند که قبل از سرمایه گذاری علائم را تحلیل کنند. در ادامه، برخی از نشانه های رایج برای کمک به جلوگیری از قربانی شدن در چنین طرح های کلاهبرداری آورده می شود که به شما کمک می کند تا راگ پول ها را به سادگی تشخیص دهید. 

 • بازده بالا

بسیاری از استخرهای DeFi برای تسهیل تجارت توکن ها، بازدهی بیش تری را در استخر برای سرمایه گذاران ایجاد می کنند. به عنوان مثال، WhaleFarm نرخ هایی را ارائه داد که بیش از 100درصد APY بود. اگر می بینید مزرعه ای بازدهی بسیار خوبی ارائه می دهد و دور از واقعیت است، احتمالاً یک راگ پول است و برای سرمایه گذاران دامی پهن کرده است.

 • سازندگان گمنام 

ممکن است دلایلی مانند امنیت، حریم خصوصی و دلایل شخصی برای ناشناس ماندن سازندگان وجود داشته باشد. با این حال، پس از انجام یک کلاهبرداری، ناشناس بودن، ردیابی کلاهبرداران را دشوارتر می کند. اگر پروژه ای به صورت ناشناس شروع شود و دارای حساب های جدید در رسانه های اجتماعی باشد که ظرف چندروز یا چندساعت پس از راه اندازی ایجاد شده اند، می تواند یک اخطار بزرگ برای سرمایه گذاران باشد.

 • قیمت سکه ی سر به ‎فلک کشیده

اگر نمی توانید متوجه شوید که چرا ارزش یک دارایی به سرعت در حال افزایش است، مراقب باشید. کلاهبرداران می توانند یک پروژه را با سرمایه گذاری یا ایجاد تبلیغات کاذب طوری به سود برسانند که مردم را ترغیب به سرمایه گذاری کنند. اما در پس این افزایش قیمت کاذب ممکن است طرحی برای راگ پول چیده باشند.

 • تاکتیک های بازاریابی گسترده

در طرح های کلاهبرداری مانند راگ پول، سازندگان برای جلب حمایت، به پست های رسانه های اجتماعی، اینفلوئنسرهای رمزنگاری و تبلیغات پولی تکیه می کنند. سعی کنید قبل از ورود به سرمایه گذاری در یک توکن یا استخر جدید، آن را بسنجید. 

 • بدون قفل نقدینگی

اکثر استخرهای نقدینگی قانونی پول سرمایه گذاران را برای مدت معینی قفل می کنند. با این کار، ابتدا نقدینگی استخر موردنیاز برای مبادله ی توکن، وام دهی و سایر فعالیت ها تضمین می شود تا استخر بتواند به کار خود ادامه دهد. ثانیاً، سازندگان را از تخلیه ی سریع استخر پس از رسیدن به اندازه ی معین و فرار با پول بازمی دارد. استخر قفل شده به حفظ منافع سرمایه گذار کمک می کند. اگر قفلی وجود نداشته باشد، باید به شیوه ی عملکرد آن استخر شک کنید.

 • نقدینگی را نگاه کنید

یکی از ویژگی های رایج کلاهبرداری های راگ پول زمانی مشخص می شود که یک پروژه ی رمزنگاری جدید، نقدینگی پایینی داشته باشد؛ به این معنی که تبدیل سکه یا دارایی به پول نقد دشوار باشد. معامله گران باتجربه ی کریپتو از ورود به پروژه هایی با نقدینگی کم به دلیل خطرات مرتبط باقیمت های بی ثبات و دست کاری قیمت ها اجتناب می کنند.

 • توانایی خود را برای فروش آزمایش کنید

برخی از پروژه ها، مانند بازی Squid، مانع از آن می شود که سرمایه گذاران بتوانند توکن های خود را بفروشند. سعی کنید ابتدا مقدار کمی سرمایه گذاری کنید و آن را بفروشید تا مطمئن شوید که بر دارایی های خود کنترل دارید.

 • توزیع توکن را بررسی کنید

اگر بخش بزرگی از سرمایه در دست چند نفر متمرکز است، این می تواند یک نشانه ی منفی باشد. برای بررسی این موضوع می توانید از اسکنرهای بلاک چین مانند  Etherscan برای Ethereum یا BscScan  برای Binance Smart Chain  استفاده کنید.

 • بدون ممیزی خارجی

 اگر پروژه ممیزی نشده باشد، احتمال بروز مشکل وجود خواهد داشت. انتظار می رود ارزهای دیجیتال جدید توسط یک شخص ثالث معتبر تحت ممیزی کد رسمی قرار گیرند. شخص ثالث باید بتواند حسابرسی را تأیید کند.

 • تجزیه و تحلیل داده های تراکنش و زنجیره

فعالیت زنجیره ای یک دارایی رمزنگاری شده در شبکه ی بلاک چین در دسترس است. این حجم معاملات اخیر، نقدینگی و تعداد DEXهای ثبت شده به عنوان دارایی های رمزنگاری قانونی را پوشش می دهد. اگر پروژه فقط در چند DEX ظاهر شود و فعالیت معاملاتی کمی داشته باشد، احتمالاً دارای مشکل است.

چگونه در مقابل کلاهبرداری راگ پول امنیت خود را حفظ کنیم؟ 

کلاهبرداری راگ پول

برای اینکه ریسک در سرمایه گذاری را به حداقل برسانید و به دام راگ پول ها نیفتید، باید تحقیقات زیادی انجام دهید. قبل از سرمایه گذاری، ارزش دارد اگر برای تحقیق در مورد ارزهای دیجیتال جدید وقت بگذارید تا پیش از سرمایه گذاری در یک پروژه ی جدید، اقدامات لازم را انجام دهید. برای جلوگیری از افتادن به دام راگ پول ها، کافی است اطلاعات کافی در مورد آن ها داشته باشید تا با ویژگی آن ها آشنا بوده و در صورت شناسایی از سرمایه گذاری در آن اجتناب کنید.

اگر قربانی راگ پول شدیم چه کنیم؟

همه ی ما می توانیم تمام تلاش خود را به کار بگیریم تا  نشانه های ورود به راگ پول ها را شناسایی کنیم اما واقعیت این است که کلاهبرداران همواره باهوش تر می شوند و سعی می کنند نقاط ضعف را پوشش داده تا قابل شناسایی نباشند. این بدان معناست که خطر به دام افتادن هیچگاه به صفر نمی رسد و همواره امکان کلاهبرداری در این بازار وجود دارد. 

اگر درگیر چنین اتفاقی شدید، به محض فهمیدن ماجرا، اقداماتی برای خروج و زنده کردن بخشی از سرمایه ی خود اقدام کنید و تا آنجا که می توانید، سرمایه ی رفته خود را جبران کنید. بسیاری از سرمایه گذاران پس از دیدن  کاهش قیمت، مدت زیادی منتظر می مانند تا ببینند چه اتفاقی خواهد افتاد و متأسفانه سرمایه ی آن ها به صفر می رسد. اگر می توانید حتماً اقدام به فروش کنید. 

چرا DeFi به فضایی رایج برای راگ پول تبدیل شد؟

همان طورکه از نام آن پیداست، پروتکل های DeFi هیچ نظارت متمرکزی ندارند و تنها بر قراردادهای هوشمند تکیه کرده و دیفای را به محیطی مناسب برای راگ پول تبدیل می کنند. دیفای در هفت ماه اول سال 2021، رکورد تعداد جرایم را به خود اختصاص داد. با این حال، سرمایه گذاران باهوش تر می شوند و میزان رمزارزهای سرقت شده در سیستم عامل های DeFi حدود 64 درصد کاهش یافته است.

با استفاده از پلتفرم های DEX مانند SushiSwap یا Uniswap، توکن ها بدون حسابرسی ایجاد و فهرست می شوند. تنها کاری که کلاهبرداران باید انجام دهند، این است که یک توکن با مقداری ارزش ظاهری ایجاد کنند، وعده های دروغین دهند و برای سرمایه گذاران جذابیت ایجاد کرده تا آن ها را جذب کنند.

به محض ورود پول به پروژه، ارزش آن بالا می رود و سازندگان این توکن ها را می فروشند و ارزش توکن ها را به صفر می رسانند. آن ها اساساً پولی که به عنوان فروش نمادین به پروژه وعده داده اند، برای خود برداشته، چمدان هایشان را می بندند و فرار می کنند.

آیا هنوز DeFi محیطی مناسب برای سرمایه گذاری است؟

DeFi یک صنعت جوان با پتانسیل بسیار زیاد است و ویژگی هایی مانند وام بدون محدودیت را به کاربران ارائه می دهد. علاوه بر این، بانکداری DeFi واقعاً خصوصی است؛ زیرا هیچ مرجع متمرکز درگیری برای دیکته کردن شرایط یا دریافت کارمزد تراکنش های بالا وجود ندارد. با این حال، نقطه ضعف چنین فضای نامنظمی، این است که هرکسی می تواند دارایی را بدون کنترل مرکزی روی آن فهرست کند. هیچ کس رسیدگی نمی کند که آیا پروژه برای کلاهبرداری از مردم است یا خیر؛ اینجاست که راگ پول ها وارد صحنه می شوند.

مانند هر فناوری جدید، سودجویان تلاش می کنند تا افرادی که دانش و تجربه ی کم تری دارند فریب دهند.  سرمایه گذاری در DeFi، به سرمایه های موجود و ریسک پذیری شما بستگی دارد. اطمینان حاصل کنید که قبل از سرمایه گذاری در یک پروژه، تحقیق مناسبی انجام داده اید و واقعاً متوجه شده اید که پروژه در مورد چیست. پلتفرم های آنلاین و ابزارهایی مانند Etherscan می توانند در ارزیابی مشروعیت سرمایه گذاری به شما کمک کنند.

مثالی از یک راگ پول واقعی

سرمایه گذاران تنها در سال 2021، بیش از 7.7 میلیارد دلار را به دلیل کلاهبرداری راگ پول از دست داده اند. به دلیل فقدان مقررات در بازار، این یک اتفاق دردناک رایج است. به مثال های زیر دقت کنید:

بازی ماهی مرکب

سوار بر اوج نمایش بسیار محبوب نتفلیکس یک توکن جدید، SQUID راه اندازی شد. این توکن به عنوان توکن بازی برای کسب درآمد در بازار عرضه شد. فروش آن با 0.01 دلار آغاز شد و در کم تر از یک هفته به 2861 دلار افزایش یافت که وقتی سرمایه گذاران می خواستند سود خود را نقد کنند، قادر به فروش نبودند.

این امر باعث شد که تعدادی از سرمایه گذاران به جست وجو بپردازند. آن ها متوجه شدند که بنیان گذاران آن در هیچ شبکه ی اجتماعی برجسته ای مانند لینکدین حضور ندارند. علاوه بر این، مسائل مربوط به توییت ها مسدود شد، گروه تلگرام و گروه های دیگر بسته شد. پس از بررسی بیش تر درباره ی وایت پیپر، چندین ادعا وجود داشت که تأیید آن ها غیرممکن بود.

وقتی بنیان گذاران شروع به فروش عرضه ی خود کردند، طی یک هفته قیمت SQUID 99درصد کاهش یافت و سرمایه گذاران با توکن های بی ارزشی مواجه شدند. توسعه دهندگان بیش از 3.38 میلیون دلار، از این راگ پول سود به دست آوردند.

راگ پول NFT Bored Bunny

پروژه ی Bored Bunny NFT که در دسامبر 2021 ایجاد شد، یکی دیگر از راگ پول های اخیر محسوب می شود. مانند سایر راگ پول ها، این پروژه با ادعاهای بزرگی ازجمله کالا، متاورس خصوصی، ده برابر بازده سرمایه گذاری در عرض چند روز و تبلیغ توسط افراد مشهور ازجمله فلوید می ودر، جیک پل و دیوید دوبریک راه اندازی شد.

این پروژه در عرض چندساعت راه اندازی شد و به فروش رسید. کارآگاه بلاک چینی با دقت بیش تر، دریافت که NFTهایی که ظاهراً متعلق به افراد مشهور و تأثیرگذار هستند، توسط کیف پول توسعه دهنده ی مرتبط با پروژه خریداری شده اند. تحقیقات بیش تر نشان داد که بسیاری از بنیان گذاران، قبلاً به پروژه های غیرمعتبر دیگری وابسته بودند. این پروژه اکنون به قیمت کف 0.085 ETH کاهش یافته است.

پروژه ی Frosties

یکی دیگر از راگ پول های NFT که به تازگی در سال 2022 رخ داد، پروژه ی Frosties مربوط به NFT بود که در اوایل امسال راه اندازی شد. پروژه راه اندازی شد و مجموعه ی 8888 NFT به سرعت فروخته شد. اما به محض اینکه وجوه به OpenSea رسید، به کیف پول های دیگری منتقل شدند، سرور discord بسته شد و توییت نهایی در حساب توییتر Frosties ظاهر شد که به سادگی می گفت: «متأسفم».

سخن پایانی

با افزایش علاقه به کریپتو، ریسک ها به طور فزاینده ای افزایش می یابند. هنرمندان کلاهبردار دائماً به دنبال راه هایی برای کسب درآمد سریع از قربانیان ناآگاه هستند. با پیگیری نشانه های رایج کلاهبرداری ها و انجام بررسی های لازم در مورد آینده ی پروژه ها، می توانید احتمال قربانی شدن خود را کاهش دهید.

برخی از جنبه های اکوسیستم DeFi، مانند راحتی ایجاد پروژه و فهرست کردن توکن های جدید، کار کلاهبرداری ها را آسان تر از همیشه کرده است. همان طورکه DeFi دنیای کاملاً جدیدی را از امور مالی برای میلیون ها نفر در سراسر جهان فراهم کرده است، به همین ترتیب نیز مجموعه ی عظیمی از قربانیان بالقوه را برای سوء استفاده گران فراهم کرده است. به این ترتیب، بسیار مهم است که قبل از سرمایه گذاری در یک پروژه ی DeFi، دقت لازم را داشته باشد؛ به خصوص زمانی که پروژه ای بیش از حد خوب است، حتماً به آن شک کنید و از احتمال وجود راگ پول ها غافل نشوید.

سؤالات متداول

۱- آیا راگ پول ها غیرقانونی هستند؟

راگ پول همیشه غیرقانونی نیست اما همیشه غیراخلاقی است. راگ پول های سخت غیرقانونی هستند اما راگ پول های نرم غیراخلاقی.

۲- آیا می توان راگ پول را از لحاظ قانونی پیگیری  و خسارت را بازیابی کرد؟

شما نمی توانید راگ پول را به طور قانونی پیگیری کرده و خسارت خود را بازگردانید؛ زیرا شما همچنان توکن ها را دارید و فقط ارزش آن به یک دارایی بی ارزش کاهش یافته است. 

۳- چرا راگ پول، کشیدن فرش می گویند؟

 راگ پول (Rug Pull) از عبارت بیرون کشیدن فرش از زیر پای کسی گرفته شده است؛ به معنای برداشتن حمایت غیرمنتظره. کشش فرش بیش تر با پروژه های مالی غیرمتمرکز دیفای مرتبط است. در کلاهبرداری راگ پول، کلاهبردار یک دفعه زیر پای سرمایه گذاران را خالی می کند.

ادامه مطلب
معرفی ارز دیجیتال ZRX
ارز دیجیتال زیرو ایکس (ZRX) چیست؟...

نمودار لحظه ای ارز دیجیتال زیرو ایکس (ZRX)


در نظام سنتی، فرصت زندگی را می توان چیزی شبیه به قرعه کشی جغرافیایی (جایی که یک فرد در آن متولد می شود) و آینده را با توجه به آنچه دولت تصمیم می گیرد و سطح آزادی اقتصادی آن ها را تعیین می کند، تشبیه کرد.

فناوری بلاک چین فرصتی را برای پشت سر گذاشتن همه ی این موانع و ایجاد یک سیستم مالی جهانی غیرمتمرکز جدید و عاری از هرگونه کنترل توسط نهاد مرکزی ارائه می دهد. همچنین، این فناوری قابلیت تبدیل به اشکال مختلف مانند ارزهای فیات، سهام، ابزارهای بدهی، املاک و مستغلات، اقلام بازی های ویدیویی و… را دارد. مأموریت پروژه ی ارز دیجیتال ZRX کمک به ایجاد جهانی توکن شده و فعال کردن تمامی ارزش های قفل شده برای جریان آزادانه است. در این مقاله، به معرفی ارز دیجیتال ZRX و کاربردهای آن خواهیم پرداخت. 

ارز دیجیتال ZRX چیست؟

ارز دیجیتال ZRX پروتکل منبع باز است که تبادل بدون اصطکاک همتا به همتای دارایی ها را در بلاک چین اتریوم امکان پذیر می کند. این تیم آینده ای را پیش بینی می کند که در آن، انواع دارایی ها در شبکه ی اتریوم توکن می شوند.

به عنوان مثال، هنگامی که شخصی خانه ی خود را می فروشد، به جای گذراندن یک فرآیند پیچیده شامل وکلا، نمایندگان امانی و شرکت های مالکیت، می تواند از راه حل جامعی که پروتکل 0x ارائه می دهد، برای توکن کردن ملک و مبادله ی مالکیت با خریدار به صورت هوشمندانه هوشمندانه استفاده کند. این کار نیاز به واسطه گران قیمت را به طور کامل از بین می برد و در عین حال، سرعت کل فرآیند را افزایش می دهد و املاک و مستغلات را به یک دارایی نقد تبدیل می کند.

هرکسی می تواند صرافی غیرمتمرکز (DEX) خود را با استفاده از کیت راه اندازی 0x در بالای 0x بسازد و مختار است که برای خدمات خود هزینه دریافت کند. پروتکل ارز دیجیتال ZRX یک قالب پیام رسانی استاندارد را برای تبادلات فراهم می کند. این پروتکل مشابه سوئیفت (SWIFT) (سیستم پیام رسانی استانداردی که بانک های سراسر جهان از آن برای برقراری ارتباط با یکدیگر در مورد انتقال ارزهای فیات استفاده می کنند) است.

این تیم همچنین 0x API (رابط برنامه نویسی کاربردی) را راه اندازی کرد که نقدینگی را در کل شبکه جمع آوری کرده و کاربران را قادر می سازد تا در هر زمان ممکن، دارایی های خود را با بهترین قیمت مبادله کنند.

ZRX چگونه کار می کند؟

تبادل غیرمتمرکز توکن ها با استفاده از قراردادهای هوشمند (قرارداد هوشمند تراکنشی است که در صورت فراهم بودن شرایط لازم، به طور خودکار اجرا می شود) که رایگان در دسترس عموم قرار دارند و می توانند توسط هر برنامه ی غیرمتمرکز (dApp) یکپارچه شوند، با 0x تسهیل می شود. 

بیش تر صرافی های غیرمتمرکز برای تأمین انرژی معاملات خود از قراردادهای هوشمند اتریوم استفاده می کنند اما این قراردادها به طور مستقیم روی بلاک چین اجرا می شوند. به این صورت که هر بار سفارشی ثبت می شود، یا تغییر می یابد، یا لغو می شود و یا پر می شود، هزینه ی گس متحمل می شود که می تواند فرآیند را بسیار گران کند.

راه حل شبکه ی ZER، استفاده از رله ی خارج از زنجیره است. به این صورت که کاربر  سفارش را به یک رله که به نوعی تابلوی اعلانات شبکه است، ارسال می کند. سپس رله، سفارش را خارج از زنجیره پخش می کند و هر کاربر دیگری می تواند با ارسال امضای رمزنگاری خود به قرار داد هوشمند، آن را پر کند.

0x همچنین سفارشات نقطه به نقطه را ارائه می دهد که در آن، کاربر سفارشی را ارسال می کند که فقط توسط یک شخص مشخص می تواند پر شود. در هر دو نوع سفارش، دارایی ها هرگز در اختیار رله قرار نمی گیرند و تنها ارزش واقعی درزنجیره انتقال می یابد که هم هزینه ی گس و هم ازدحام شبکه را به شدت کاهش می دهد.

بنیانگذاران زیرو ایکس (0x) چه کسانی هستند؟

بنیانگذاران ارز دیجیتال ZRX

تیم مربوط به ارز دیجیتال ZRX، مستقر در سانفرانسیسکو و دارای 32 عضو اصلی با سوابق مختلف مالی تا مهندسی است. پروتکل 0x در سال 2016 توسط ویل وارن (مدیر عامل) و امیر بندعلی (مدیر ارشد اجرایی) تأسیس شد.

ویل وارن پس از فارغ التحصیلی در رشته ی مهندسی مکانیک از دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو،  مشاور فنی برای نماد توجه اولیه (BAT) بود و مقام اول را در سال 2017 در مسابقه اثبات کار Consensus کسب کرد.

امیر بندعلی قبل از کار در Chopper Trading و DRW به عنوان متخصص تجارت، مدرک مالی را از دانشگاه ایلینویز دریافت کرد.

علاوه بر تیم اصلی، ZRX دارای پنج مشاور است؛ ازجمله می توان به  Fred Ehrsamبنیان گذار کوین بیس و  Joey Krug یکی از مدیران ارشد Pantera Capital اشاره کرد. 

عرضه ی اولیه ی سکه ZRX (ICO) در آگوست 2017 انجام شد و تنها پس ازگذشت 24 ساعت، با فروش 24میلیون دلار در یک روز خبرساز شد.

چه چیزی ارز دیجیتال زیرو ایکس را منحصربه فرد می کند؟

فناوری رله ی خارج از زنجیره که توسط 0x به کار گرفته شد، به DEX اجازه می دهد تا معاملات را بسیار سریع تر و ارزان تر از صرافی هایی که تمام معاملات خود را در زنجیره انجام می دهند، انجام دهد.

با این حال، DEXها تنها برنامه هایی نیستند که ارز دیجیتال ZRX را پشتیبانی می کنند. این پروتکل می تواند برای میزهای معاملاتی فرابورس، بازارهای دیجیتال، پلتفرم های مدیریت پورتفولیو و قابلیت تبادل برای محصولات مالی غیرمتمرکز (DeFi) اعمال شود.

0x انتقال طیف وسیع تری از دارایی ها را نسبت به اکثر صرافی های غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم تسهیل می کند؛ زیرا، هم از توکن های غیرقابل تعویض (ERC-721) و هم توکن های قابل تعویض (ERC-20) پشتیبانی می کند.

چه چیزی به ارز دیجیتال ZRX ارزش می دهد؟

 ارز دیجیتال ZRX

ZRX یک توکن ابزاری است که برای پاداش دادن به رله کنندگان، با هزینه های معاملاتی برای میزبانی اوردر بوک استفاده می شود. اکوسیستم 0x در سال 2020 شاهد رشدی فوق العاده بود و تنها در ژانویه ی 2021، حجم معاملات این پروتکل به 5.7 میلیارد دلار رسید.

ارزش ZRX از یک توکن حاکمیتی به دست می آید. دارندگان توکن ZRX می توانند در مورد ارتقاء و پیشرفت پروتکل رأی دهند و این کار می تواند تقاضا را برای توکن افزایش دهد. از آنجایی که ZRX دارای حداکثر عرضه ی محدود است، قیمت ZRX و ارزش بازار می تواند تحت تأثیر کمبود قرار گیرد.

چند توکن 0x (ZRX) در گردش است؟

در حال حاضر، ارز دیجیتال ZRX، دارای 847,496,055 منبع در گردش و 1,000,000,000 حداکثر عرضه ZRX است. 500 میلیون ZRX (که 50درصد از حداکثر عرضه را نشان می دهد)، در عرضه ی اولیه آن در سال 2017 به سرمایه گذاران فروخته شد.

این تیم جهت تشویق برای توزیع بیش تر ZRX، روی تعداد توکن های ZRX که هر شرکت کننده می توانست بخرد، یک هارد کپ (Hard Cap) قرار داد. پس از آن مشخص شد که توکن های ZRX در بیش از 13000 آدرس مختلف اتریوم پخش شده اند. این امر به دلیل نقش ZRX به عنوان یک نشانه ی حکومتی مهم بود.

10درصد از ZRX برای تیم مؤسس، 10درصد برای پشتیبانان و مشاوران اولیه و 15درصد باقیمانده به سازمان توسعه ی هسته 0x و صندوق توسعه ی پروژه خارجی اختصاص داده شده است.

سایر اطلاعات فنی درباره زیرو ایکس

0x API به 99.9درصد آپتایم (توانایی سرور در اداره و اجرای وب سایت)، 2درصد نرخ بازگشت و 1.5 ثانیه زمان پاسخ دست می یابد.

علاوه بر این، 0x API برای ارائه ی قیمت های تنظیم شده ی بهتری نسبت به Uniswap، 1inch، Paraswap و Dex Ag طراحی شده است.

نحوه ی استفاده از ارز دیجیتال ZRX

کاربران می توانند جهت انتقال توکن های ارز دیجیتال ZRX خود با یک شخص خاص، سفارش 0X را از طریق پیام فوری یا ایمیل به آن ها ارسال کنند. زمانی که شخص دیگر معامله را پذیرفت، به طور خودکار اجرا می شود. از طرف دیگر، آن ها می توانند بازار سفارش های ارسال شده توسط دیگران را مرورکنند و سفارش موردنظر خود را تأیید کنند. تجارت به طور ایمن و مستقل توسط پروتکل 0x تکمیل خواهد شد.

0x API را می توان با کیف پول ها و برنامه های DeFi ادغام کرد تا عملکرد مبادله ای را با قیمت های پیشرو در بازار ارائه دهد. 0x API توسط پروژه هایی مانند Matcha، MetaMask، Zapper و بسیاری دیگر استفاده می شود.

0x API به هر بازارسازی، اعم از بازارساز خودکار (AMM) یا دیگر پروتکل های مبادله ی غیرمتمرکز زنجیره ای اجازه می دهد تا نقدینگی را برای اکوسیستم 0x تأمین کنند. AMMهایی که در حال حاضر نقدینگی را تأمین می کنند، عبارتنداز: Uniswap، Curve، Balancer و Crypto.com. 

همچنین، پروژه ها می توانند برای دسترسی مستقیم به نقدینگی موجود براساس پروتکل 0x ساخته شوند. در حال حاضر، ده ها تیم این کار را انجام می دهند. این موارد شامل صرافی وان اینچ، کیف پول هایی مانند MetaMask، محصولات مشتقاتی مانند Opyn، پلتفرم های مدیریت پورتفولیو مانند DeFi Saver، پروژه های مبتنی بر NFT مانند Gods Unchained و محصولات استراتژی سرمایه گذاری مانند Rari Capital می شود. 

نحوه ی انتخاب کیف پول ارز دیجیتال ZRX

ازآنجایی که ZRX یک توکن ERC-20 است، هر کیف پولی که از اتریوم پشتیبانی می کند، برای ذخیره ی سکه های ZRX شما کار می کند و نوع انتخابی شما احتمالاً به تعداد توکن های شما و کارهایی که می خواهید با آن ها انجام دهید بستگی دارد.

کیف پول های سخت افزاری (یا کیفپول های سرد) مانند Ledger و Trezor امن ترین گزینه ی ذخیره سازی ارز دیجیتال را با ذخیره سازی آفلاین و پشتیبان گیری ارائه می دهند. با این حال، نحوه ی استفاده و یادگیری از آن ها دشوارتر و گران تر است. آن ها ممکن است به دلیل ذخیره ی مقادیر بیش تری از توکن های ZRX برای کاربران باتجربه مناسب باشند.

کیف پول های نرم افزاری، گزینه ی دیگری ارائه می دهند که استفاده از آن ها رایگان و آسان است. این کیف پول ها به عنوان برنامه برای گوشی های هوشمند یا دسکتاپ در دسترس هستند و می توانند حضانتی یا غیرحضانتی باشند. با کیف پول های حضانتی، کلیدهای خصوصی توسط ارائه دهنده ی خدمات مدیریت و پشتیبان گیری می شوند اما در کیف پول های غیرحضانتی، از عناصر امن دستگاه شما برای ذخیره ی کلیدهای خصوصی استفاده می کنند. اگرچه کیف پول های نرم افزاری راحت هستند اما امنیت کم تری نسبت به کیف پول های سخت افزاری دارند و بیش تر برای مقادیر کم تر توکن های ZRX و یا کاربران تازه کار مناسب تر باشند.

کیف پول های آنلاین یا کیف پول های وب نیز رایگان و قابل استفاده هستند. آن ها با استفاده از یک مرورگر وب و از طریق چندین دستگاه قابل دسترس هستند اما کیف پول داغ محسوب می شوند و ممکن است نسبت به جایگزین های سخت افزاری یا نرم افزاری امنیت کم تری داشته باشند. ازآنجایی که برای مدیریت ارز دیجیتال ZRX خود به پلتفرم اعتماد دارید، باید یک سرویس معتبر با سابقه ی امنیتی و نگهداری را انتخاب کنید. به این ترتیب، آن ها برای نگهداری مقادیر کم تر یا برای معامله گران باتجربه بیشتر مناسب هستند.

استیکینگ ارز دیجیتال ZRX 

 0x در سال 2019، مشوق های نقدینگی مبتنی بر سهام را معرفی کرد که به سازندگان بازار، برای ارائه ی نقدینگی با کارمزد پروتکل متناسب با سهام ZRX آن ها پاداش می دهد. یک بازارساز یا هر دارنده ی ZRX  دیگری نیز می تواند با ترکیب توکن های ZRX خود در یک استخر سهام برای نمایندگان شخص ثالث، جوایزی کسب کند.

قیمت ارز دیجیتال ZRX 

قیمت ارز دیجیتال ZRX

قیمت 0x تحت تأثیر بسیاری از عوامل سنتی مانند: اخبار و تحولات پروژه، احساسات بازار، جریان ارزهای دیجیتال در صرافی ها و به طور کلی اقتصاد است.

حقوق حاکمیتی و پاداش های سهام ارائه شده توسط توکن های ZRX نیز می تواند تقاضا را افزایش دهد. عرضه ی محدود به این معنی است که قیمت ZRX و سقف بازار ممکن است تحت تأثیر کمبود قرار بگیرند.

سخن پایانی

ارز دیجیتال ZRX به ایجاد جهانی توکنیزه شده کمک می کند تا تمام ارزش ها اعم از دارایی های سنتی غیرنقدشونده مانند املاک و مستغلات بتوانند آزادانه جریان داشته باشند. این پروتکل، به تبادل بدون اصطکاک همتا به همتای دارایی ها در بلاک چین اتریوم کمک می کند. هرکسی می تواند یک صرافی غیرمتمرکز روی 0x ایجاد کند و  0x API  نقدینگی را جمع آوری کند تا مبادله ی توکن ها را با بهترین قیمت ها فعال کند.

استفاده از رله های خارج از زنجیره توسط پروتکل، میزان ازدحام اتریوم را کاهش می دهد. به این معنی که معاملات سریع تر و ارزان تر انجام شوند. توکن ZRX، حقوق و پاداش های حاکمیتی را برای رله ها فراهم می کند و معرفی staking اقتصاد شبکه ی مثبت را ارتقاء می دهد.

حجم معاملات ارز دیجیتال ZRX در سال 2020 افزایش یافت؛ زیرا اکوسیستم آن به سرعت گسترش یافت. اکنون بیش از 50 پروژه ی مختلف DeFi وجود دارد که روی 0x ساخته شده و یا با آن یکپارچه شده اند. عرضه ی اولیه ی ارز دیجیتال ZRX، بین سرمایه گذاران بسیار محبوب بود. اگرچه پروژه های دیگری نیز روی مبادله ی غیرمتمرکز دارایی ها کار می کنند اما 0x همیشه مزیت حرکت اول خود را خواهد داشت.

سؤالات متداول

۱- آیا قراردادهای هوشمند پروتکل 0x کنترل و بررسی می شوند؟

بله! هر یک از قراردادهای هوشمند مستقل پروتکل 0x منبع باز هستند و توسط بخش پروتکل داخلی تیم هسته ی 0x و حسابرسان خارجی آزمایش شده اند.

۲- استخر 0x staking چیست؟

ارائه دهندگان نقدینگی X0  (LPs)، در ازای مشارکت فعال خود پاداش دریافت می کنند. این اتفاق برای عملکرد سالم بازارهای 0x بسیار مهم است. برای جمع آوری این پاداش ها، LP باید توکن های ZRX را به اشتراک بگذارد. برای انجام این کار، LPها استخرهایی ایجاد می کنند که به آ ن ها امکان می دهد تا ZRX خود را به اشتراک بگذارند و در عین حال، دیگران را جذب کنند تا توکن های ZRX خود را برای بخشی از پاداش ها به اشتراک بگذارند.

۳- قیمت ارز دیجیتال ZRX چقدر است؟

قیمت 0x تحت تأثیر بسیاری از عوامل سنتی مانند: اخبار و تحولات پروژه، احساسات بازار، جریان ارزهای دیجیتال در صرافی ها و به طور کلی اقتصاد است.

ادامه مطلب
snt
ارز دیجیتال SNT چیست؟ به همراه...

نمودار لحظه ای ارز دیجیتال استاتوس (SNT)


 

یکی از ویژگی های دنیای مدرن، دسترسی به اینترنت و استفاده از آن است. امروزه همه افراد از اینترنت برای انجام تراکنش ها، ارسال پیام و حتی معامله های آنلاین استفاده می کنند. همچنین بیشتر کاربران برای استفاده از اینترنت و دنیای مجازی، از گوشی های هوشمند خود و اپلیکیشن های مختلف استفاده می کنند.

از آنجا که شبکه های مجازی و موتورهای جست وجو، در انحصار افراد و شرکت های مختلفی قرار دارند، ارزهای دیجیتال مختلف تلاش می کنند این امکانات را با استفاده از فناوری بلاک چین، برای کاربران دنیای ارزها نیز فراهم کنند؛ از این رو پروژه های مختلفی برای دسترسی به این هدف به وجود آمدند که یکی از آن ها، پلتفرم استاتوس و ارز دیجیتال SNT است. در ادامه قصد داریم بیشتر درباره این ارز دیجیتال و اپلیکیشن مبتنی بر بلاک چین آن توضیح دهیم.

معرفی شبکه و ارز دیجیتال SNT

شبکه استاتوس با ارز بومی SNT، اپلیکیشنی شبیه گوگل پلی است که بیش از 1700 برنامه dapp یا اپلیکیشن های غیرمتمرکز قابل اجرا روی بلاک چین اتریوم را در این پلتفرم جمع آوری کرده است تا کاربران به راحتی امکان جست و جو و دسترسی به آن ها را داشته باشند.

همچنین این پلتفرم از دو فناوری پیام رسانی و پرداخت همتا به همتا در اپلیکیشن خود استفاده می کند تا پلی بین مراکز رسانه ای و شبکه های اجتماعی در بلاک چین برای کاربران ایجاد کند.

ارز دیجیتال SNT چیست؟

این ارز دیجیتال، یک ارز ERC-20 و توکن بومی پلتفرم استاتوس است. شاید برای شما این سؤال پیش بیاید که چرا پلتفرمی با استفاده رایگان، توکن حاکمیتی دارد؟ بهتر است بدانید که برای استفاده از ویژگی های این پلتفرم، به توکن SNT نیاز دارید. البته این شبکه قبل از عرضه این توکن و انتخاب آن به عنوان توکن بومی، از توکن sgt استفاده می کرد.

این توکن در مراحل ابتدایی پروژه و راه اندازی شبکه در اختیار سرمایه گذاران قرار گرفته بود، اما پس از ارائه توکن حاکمیتی، 10 درصد از عرضه ارز دیجیتال SNT به دارندگان توکن sgt تعلق گرفته است. ویژگی های شبکه این ارز دیجیتال عبارت اند از:

 • ارسال و دریافت پیام های رمزنگاری شده به صورت همتا به همتا
 • جمع آوری، لیست کردن و استفاده از dapp ها
 • استفاده از قراردادهای هوشمند
 • تطبیق پیدا کردن شبکه و پلتفرم با علایق هر کاربر
 • ایجاد گروه های عمومی
 • ارائه پروپوزال و پیشنهاد درباره پلتفرم

نحوه کار شبکه SNT چگونه است؟

شبکه ارز دیجیتال استاتوس

به طور خلاصه می توان گفت پلتفرم استاتوس برای تعامل با dapp ها در بلاک چین اتریوم ایجاد شده است. این پلتفرم همچنین به عنوان یک پلتفرم شبکه اجتماعی و مرورگر وب 3 فعالیت می کند. از آنجا که سرورهای این شبکه غیرمتمرکز هستند، نهادهای نظارتی نمی توانند ارتباط کاربران با آن را مسدود کنند.

پیام ها در این شبکه با استفاده از پروتکل Whisper، رمزنگاری می شوند و به سرورهای متمرکز نیازی ندارند. همچنین این پلتفرم برای ایجاد ارتباط در شبکه استاتوس، از سرویس Mail Server استفاده می کند که با پروتکل ویسپر رمزنگاری شده اند. این پلتفرم یک شبکه امن برای کاربران است که برای تأمین امنیت کاربران از پروتکل PFS استفاده می کند؛ به همین دلیل اگر کلیدهای خصوصی کاربران لو برود، باز هم پیام ها و فعالیت های قبلی آن ها افشا نمی شود.

مزایای استفاده از شبکه SNT

 1. این اپلیکیشن و شبکه، یک پروژه متن باز بوده و از شفافیت زیادی برخوردار است.
 2. این شبکه خدمات منحصربه فردی به کاربران خود ارائه می دهد که کمتر پروژه ای به این موضوعات پرداخته است.
 3. SNT یک پلتفرم مستقل برای جمع آوری اپلیکیشن های ارائه شده برای تمامی انواع سیستم عامل موبایلی است.

معایب شبکه SNT

 1. بیشتر امکانات داخل پلتفرم استاتوس از جمله ارسال پیام، مدیریت چت ها و تراکنش ها هزینه بر بوده و رایگان نیستند و تمامی هزینه ها با استفاده از ارز دیجیتال بومی شبکه پرداخت می شوند.
 2. تصمیم گیری های دولت ها درباره تنظیم قوانین برای اپلیکیشن ها روی این شبکه تأثیرگذار خواهد بود.
 3. رابط کاربری ساده این اپلیکیشن، برای برخی کاربران ناخوشایند است.

معرفی سرویس های SNT

مرورگر

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، برنامه استاتوس از مرورگر نسل 3 یا همان وب 3 استفاده می کند و به کاربران این امکان را می دهد تا به برنامه های غیرمتمرکز دسترسی داشته باشند.

والت نرم افزاری استاتوس

والت نرم افزاری ارز دیجیتال snt

کیف پول استاتوس، یک والت non-custodial است و کلیدهای خصوصی کیف پول در اختیار مشترکان قرار داده می شود؛ از این رو می توان گفت این کیف پول از امنیت بالایی برخوردار است، اما باید به این نکته توجه کنید که در این کیف پول، شما اختیار دارایی های خود را دارید و باید کلیدهای خصوصی خود را حفظ کنید.

والت استاتوس، همچنین از استاندارد ERC-20 پیروی می کند؛ یعنی از این کیف پول می توانید برای ارسال و دریافت ارزهای ERC-20 استفاده کنید. همچنین این کیف پول از ارزهای مبتنی بر استاندارد ERC-721 پشتیبانی می کند و کاربران می توانند توکن های nft خود را به وسیله کیف پول استاتوس مدیریت کنند.

کیف پول سخت افزاری SNT

کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال استاتوس

کیف پول سخت افزاری استاتوس، Keycard نام دارد و مانند کیف پول نرم افزاری استاتوس، از استانداردهای ERC-20 و ERC-721 استفاده می کند و کاربران می توانند طیف گسترده ای ارزهای دیجیتال را در آن ذخیره کنند. این کیف پول با استفاده از فناوری NFC، به گوشی همراه متصل می شود و امکان مدیریت ارزهای دیجیتال با موبایل را نیز برای کاربران خود فراهم می کند.

آیا می توان ارز دیجیتال SNT را استخراج کرد؟

توکن SNT قابل استخراج نیست، اما روش ها و فرایندهای خاصی برای کاربران پیش بینی شده است تا بتوانند در ازای ارائه خدمات و همکاری در توسعه این شبکه، این توکن ها را دریافت کنند.

نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال SNT

اگر در دنیای ارزهای دیجیتال فعالیت می کنید، حتماً باید بدانید خرید و فروش ارزهای دیجیتال، تنها به کمک صرافی ها ممکن است؛ به همین منظور، برای خرید و فروش این ارز دیجیتال ابتدا باید یکی از صرافی های پشتیبانی کننده این ارز دیجیتال را انتخاب کرده و در آن ثبت نام کنید. پس از مرحله احراز هویت در صرافی می توانید این ارز دیجیتال را تهیه کنید یا بفروشید. صرافی هایی که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند، عبارت اند از:

1- صرافی بایننس (Binance)

۲- صرافی Biki

۳- صرافی Bittrex

۴- صرافی کوکوین (Kucoin)

۵- صرافی اوککس (Okx)

۶- صرافی Upbit

۷- صرافی Cointiger

۸- صرافی Bitfinex

۹- صرافی هوبی (Huobi)

معرفی کیف پول های ارز دیجیتال SNT

در دنیای ارزهای دیجیتال، بدون داشتن کیف پول نمی توان هیچ اقدامی کرد. هر کاربری که قصد دارد در بازار ارزها فعالیت کند، قبل از هر چیزی باید یک کیف پول برای این کار انتخاب کرده و استفاده از آن را یاد بگیرد. البته هر کیف پول ممکن است از یک یا چند ارز دیجیتال پشتیبانی می کند و امکان ذخیره، دریافت و ارسال توکن ها را به کاربران خود می دهد. کیف پول ها به دو نوع نرم افزاری و سخت افزاری تقسیم می شوند.

برای انتخاب کیف پول مناسب برای ارز دیجیتال SNT، باید به این نکته توجه کنید که این توکن، یک ارز ERC-20 در بلاک چین اتریوم است؛ بنابراین برای ذخیره این ارز دیجیتال، باید از کیف پول هایی استفاده کرد که با اتریوم سازگار هستند. البته این ارز دیجیتال، کیف پول نرم افزاری مخصوص به خود را دارد که کاربران می توانند از طریق وب سایت استاتوس آن را دریافت کنند. سایر کیف پول هایی که از این ارز پشتیبانی می کنند، عبارت اند از:

۱- کیف پول لجر نانو (Ledger nano s): این کیف پول، یکی از انواع کیف پول سخت افزاری است که از استاندارد ERC-20 پشتیبانی می کند و برای ذخیره ارز دیجیتال SNT مناسب است.

۲- کیف پول ترزور (Trezor): این کیف پول سخت افزاری، یکی از والت های محبوب کاربران شبکه SNT است.

۳- کیف پول متامسک (Metamask): کیف پول متا مسک، یک کیف پول نرم افزاری است که از اتریوم و ارزهای ERC-20 پشتیبانی می کند. این والت در سه نسخه مرورگر، اندروید و ios برای کاربران استفاده می شود. از آنجا که این کیف پول روی گوشی موبایل نصب شده و قابل استفاده است، بسیاری از فعالان ارزهای دیجیتال به دلیل سهولت دسترسی و مدیریت دارایی ها از آن استفاده می کنند.

۴- اتمیک ولت (Atomic wallet): کیف پول اتمیک، یکی از کاربردی ترین و محبوب ترین والت های ارز دیجیتال است. از آنجا که این کیف پول، یک والت موبایلی است و یک صرافی داخلی دارد، بیشتر کاربران را به سمت خود جذب می کند.

نتیجه گیری

در این مقاله درباره ارز دیجیتال SNT و شبکه status صحبت کرده و مزایا و معایب این پلتفرم را بررسی کردیم. همچنین در این مقاله اطلاعات مربوط به نحوه عملکرد و سرویس های شبکه SNT را به طور کامل به شما عزیزان توضیح دادیم. همان طور که در مقاله توضیح دادیم، استاتوس به عنوان یک پیام رسان مبتنی بر شبکه اتریوم در فضای وب 3 فعالیت می کند و قابلیت های زیادی در اختیار کاربران خود قرار می دهد. به نظر شما این ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در شبکه اتریوم مناسب است؟

ادامه مطلب
کادنا
ارز دیجیتال کادنا (KDA) همراه با...

نمودار لحظه ای ارز دیجیتال کادنا


 

ارز دیجیتال کادنا (KDA) چیست؟

این ارز دیجیتال از جمله مباحثی است که افراد زیادی با آن مواجه می شوند. کادنا یک بلاک چین هیبرید یا دوگانه به شمار می آید. در این مقاله، علاوه بر معرفی و ارزیابی شبکه کادنا قصد داریم آینده ارز دیجیتال محلی آن به نام KDA را نیز تحلیل کنیم.

شبکه کادنا به معرفی راهکارهای مقیاس پذیری لایه یک بلاک چین اثبات کار (POW) می پردازد که ارائه آن به توسعه دهندگان خرد و شرکت ها به یک اندازه صورت می گیرد. اکوسیستم شبکه ارزی کادنا که نقش تنها بلاک چین هیبرید یا دوگانه مقیاس پذیر به کاربرنده یک الگوریتم گروهی بر پایه اثبات کار را ایفا می کند، هم شبکه های عمومی و هم شبکه های خصوصی را عرضه می کند؛ از این رو پروژه ارز دیجیتال KDA یکی از پیشروان این صنعت محسوب می شود و توکن محلی آن که KDA نام دارد، توانسته رشد نرخ های خوبی را مشاهده کند.

تأسیس کنندگان ارز دیجیتال کادنا

سازندگان ارز دیجیتال کادنا

کادنا یک فناوری مقیاس پذیر است که با توسعه دهندگان سازگاری دارد و میزان امنیت بلاک چین های اثبات کار از جمله بیت کوین توسط آن انجام می گیرد. در مبحث این ارز دیجیتال خوب است که با بنیان گذاران این نوع ارز آشنا شوید.

در سال 2016 استوارت پوپجی و ویل مارتینو کادنا برای تأسیس کادنا اقدام کردند. این دو شخص در امور مالی سنتی اعضای سابق تیم توسعه بلاک چین JPMorgan  سابقه زیادی داشتند. از آنجا که آن ها درک عمیقی از سیستم مالی و شبکه بلاک چین داشتند، شرایطی برایشان فراهم شد تا بتوانند کادنا را برای برخورد با مسائل CeFi  و DeFi از قبیل سرعت، مقیاس پذیری و امنیت طراحی کنند.

مشخصات و خدمات خاص ارز دیجیتال کادنا

چرا این ارز دیجیتال با ارائه دهندگان دیگر بلاک چین و فروشندگان قراردادهای هوشمند تفاوت دارد؟ دغدغه های اصلی بازار ارزهای دیجیتال از جمله حریم خصوصی، امنیت، سرعت، دقت تراکنش ها و همچنین توان عملیاتی زیاد و درک فنی اشخاص عادی برای دسترسی داشتن به اکوسیستم توسط کادنا برطرف خواهد شد.

تأسیس این پلتفرم به کمک پیشگامان صنعت بلاک چین انجام شده است. قراردادهای هوشمند ایمن تر، معاملات بدون هزینه، فناوری بلاک چین، پرداخت های Defi  و NFT، مصرف انرژی در مقیاس بزرگ، امنیت بزرگ و مقیاس پذیری صنعتی مهم ترین ویژگی های ارز دیجیتال کادنا به شمار می آیند. در ادامه برخی از ویژگی های این ارز را بررسی می کنیم.

قراردادهای رایگان و هوشمند با ایمنی بالا

کادنا قصد ارائه نخستین پمپ بنزین رمزنگاری را دارد و همه هزینه های تراکنش را برای مشتریان  حذف می کند. چنین مرحله ای پذیرش وسیع dAPP را به دنبال دارد. معماری خاص کادنا قادر است تراکنش های انرژی کارآمد را در هر ثانیه بالا ببرد. منظور از قراردادهای هوشمند قراردادهای خود اجرایی هستند که از قبل با برخی شرایط و ضوابط میان دو طرف تعریف شده اند.

بیشتر این قراردادها مانند اتریوم گس ندارند. قراردادها نیز از سوی کاربر کنترل نمی شود و اجرای آن ها مطابق برنامه صورت می گیرد، ولی قرارداد هوشمند کادنا که Pact آن را کنترل می کند، امکان ساختن قراردادهای هوشمند را بدون زحمت به کاربر خواهد داد. کاربران می توانند قرارداد را نوشته یا راه اندازی آن را در پنجاهمین dAPP انجام دهند که سبب ایمن ترشدن قرارداد در مقایسه با قراردادهای هوشمند دیگر می شود.

تکنولوژی بلاک چین و مصرف انرژی در مقیاس بالا

بلاک چین ارز دیجیتال کادنا

شبکه بلاک چین کلی جزء تنها شبکه اشتراکی و مقیاس پذیر لایه 1 Proof of Work محسوب می شود که در حال حاضر به کار می رود. مقیاس پذیری و توان عملیاتی از طریق بلاک چین های گوناگون مانند بیت کوین حاصل می شود. برای اینکه به درخواست های بالاتر در شبکه پاسخ داده شود، آن ها برای ایجاد یک گسترش شبکه زنده از 10 زنجیره به 20 زنجیره اقدام کردند.

معماری چند زنجیره ای اجازه نمی دهد کادنا به سقف توان برسد. تنها پلتفرم  Proof of Work مقیاس پذیر که روزانه قادر به انجام +9 میلیون ترید بوده ارز دیجیتال کادناست. هنگامی که میزان تقاضا از شبکه افزایش می یابد، مصرف انرژی کادنا تغییر نمی کند. معماری خاص آن توانسته آ ن ها را به تنها پلتفرمی مبدل کند که توانایی ارائه بازده انرژی بالاتری را در مقیاس های TPS دارند.

امنیت به اثبات رسیده و مقیاس پذیری صنعتی

از دیگر مهم ترین ویژگی های کادنا می توان به امنیت ثابت شده و مقیاس پذیری صنعتی اشاره کرد. برای اینکه امنیت و درخواست توان عملیاتی مشتریان خدمات مالی برآورده شود، کادنا از Proof of Work استفاده می کند که در مقابل جنگ مطمئن، ایمن و مقاوم است.

برعکس پلتفرم های دیگر برای اینکه به سیستم های مالی جهانی قدرت چشمگیری ببخشند، طراحی ارز دیجیتال KDA انجام شده است. از آنجا که رشته های بیشتری به شبکه اضافه شدند، تغییر پروتکل به    TPSبالاتری یعنی تراکنش در ثانیه به طور مداوم صورت گرفت.

توکن شبکه ارز دیجیتال کادنا

در این بخش می خواهیم درباره توکن KDA صحبت کنیم. KDA توکن بومی در شبکه کادناست و برای اینکه محاسبات در زنجیره عمومی Chainweb  کادنا جبران شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

کادنا به عنوان یک پاداش به آن هایی که در زمینه استخراج بلوک های موجود در شبکه همچون بیت کوین فعالیت دارند، پرداخت خواهد شد.  به طورکلی عرضه توکن های کادنا به اندازه 1 میلیارد توکن است که استخراج آن ها در طول 120 سال انجام می شود. 184 میلیون توکن میزان عرضه در حال گردش توکن های کادنا به حساب می آید.

نحوه عملکرد هیبرید و دوگانه ارز دیجیتال KDA

علاوه بر مبحث ارز دیجیتال KDA برای بسیاری از افراد بحث اینکه هیبرید و دوگانه کادنا چگونه عمل می کنند نیز پیش می آید. کادنا یک شبکه چند زنجیره ای است که از چند زنجیره مانند بیت کوین به وجود آمده است. در ابتدا که شبکه ارزی کادنا راه اندازی شد، از 10 زنجیره برخوردار بود؛ با این حال زیرساخت مقیاس پذیر چنین شبکه ای می توانست سایر زنجیره ها را به دلیل ارتقای پذیرش و درخواست اضافه کند.

این معماری چند زنجیره ای میزان توان عملیاتی و همچنین امنیت را بالا می برد و کادنا در طول سال 2020 تعداد زنجیره هایش را که 10 واحد بود به 20 واحد رساند و توان عملیاتی خود را افزایش داد. زیرساخت بلاک چین هیبرید کادنا به کمک یک مکانیسم برای ساخت غیر هم زمان بسیاری از بلاک در زنجیره های مشابه گوناگون ولی همه آن ها در ارتفاع مساوی عمل خواهد کرد.

همین موضوع سبب کاهش بسیار زیاد اندازه قدرت هش موردنیاز برای ساخت هر بلاک شده است؛ به همین دلیل چنین امری افزایش یافتن توان عملیاتی شبکه را به دنبال دارد.

شبکه اثبات کار ارز دیجیتال کادنا

آیا می دانید شبکه اثبات کار ارز دیجیتال کادنا (KDA) چین وب بلاک چین عمومی و خاص به عنوان اثبات کار کادنا به شمار می آید که یک معماری زنجیره موازی را به منظور ارائه توان عملیاتی و مقیاس پذیری ارتقایافته استفاده می کند.  شبکه های چین وب با مقیاس جامع توانایی این را دارد تا هزاران زنجیره را هم زمان مدیریت و اجرا کند. همچنین هنگامی که زنجیره های جدید اضافه می شوند، می توانند توان عملیاتی را افزایش دهند و امنیت را حفظ کنند. چین وب مدعی است تا به امروز تنها شبکه اثبات کار لایه 1 مقیاس پذیر و شاردشده در حال ساخت است.

از طرفی دیگر چین وب برای اینکه با توجه به عملیات استخراج و ماینینگ عمل کند، رقابت را در چندین زنجیره توزیع خواهد کرد. این موضوع به خودی خود کمک می کند تا زنجیره ها در مقابل حمله مقاومت بیشتری داشته باشند و رقابت و هش ریت هریک از زنجیره ها کمتر شود. همین طور مشکل اثر انرژی حاصل شده از عملیات ماینینگ را برطرف می کند. چین وب از لحاظ انرژی در مقایسه با سایر شبکه های اثبات کار تک بلاک چینی کارآمدی بیشتری دارد.

کاربردهای اصلی کادنا برای کمپانی های مختلف

استفاده از معماری چند زنجیره ای شبکه کادنا در کمپانی های گوناگون امکان پذیر است؛ برای مثال کمپانی درمان بیماری جهانی به منظور توسعه حفاظت از حق اختراع  و اطلاعات و همچنین مدارکی که به کالاهای جهان واقعی مربوط هستند، جمع آوری قسمت بهداشت و درمان را انجام می دهد. کمپانی Rymedi برای اینکه روغن CBD یا کانابیدیول را در تمام زنجیره تأمین آن پیگیری کند، همکاری خود را با FDA آغاز کرده است.

به علاوه کادنا از طریق همکاری کردن با کمپانی سرمایه گذاری USCF به دنبال این است که برخی محصولات را روی زنجیره خصوصی بلاک چین خود گسترش دهد. ویل مارتینو می گوید USCF بر این باور است که یک بلاک چین هیبردی می تواند به عنوان ستون اصلی نسل بعدی صندوق های قابل معامله ETF به شمار آید؛ به همین دلیل انتخاب تکنولوژی های کادنا برای پذیرش یک کمپانی با مقیاس بالا بهترین و مناسب ترین گزینه هستند.

آشنایی با خرید و فروش کادنا

از آنجا که ممکن است اطلاعات کافی درباره خرید و فروش این ارز نداشته باشید، قصد داریم در این بخش مطلب به بررسی این ارز دیجیتال بپردازیم. درست مانند سایر ارزها برای انجام خرید و فروش و معامله این نوع ارز دیجیتال باید صرافی هایی را استفاده کنید که پشتیبانی کردن از این ارز را تضمین می کنند.

باید این نکته را ذکر کنیم که اگر افراد از صرافی های خارجی استفاده کنند، نمی توانند از ریال برای خرید ارز KDA استفاده کنند؛ بنابراین ابتدا لازم است پرکاربردترین ارزهای دیجیتال از قبیل بیت کوین، اتریوم، تتر و دیگر موارد مشابه از صرافی های داخلی خریداری شوند. در گام بعدی می توان با استفاده از صرافی های خارجی که از ارز کادنا پشتیبانی می کنند، تبدیل ارزهای تهیه شده به ارز دیجیتال KDA را انجام داد.

در حال حاضر صرافی های کمی در زمینه ارائه این ارز فعالیت دارند. از مشهورترین صرافی های حمایت کننده از کادنا می توان به صرافی کو کوین، گاتیو، بیترکس، هات بیت و هو اشاره کرد.

ارز دیجیتال کادنا و پیش بینی آینده آن

آینده ارز دیجیتال کادنا

در این قسمت به پیش بینی آینده کادنا می پردازیم. گفتنی است اکوسیستم ارز دیجیتال کادنا با سرعت بسیار بالایی در حال گسترش و رشد است. با گذشت زمان تعداد زیادی از کسب و کارهای راهکارهای بلاک چین کادنا را استفاده می کنند.

پلتفرم کادنا از فناوری بلاک چین هیبریدی عمومی – خصوصی استفاده می کند و همین موضوع به آن کمک کرده تا بتواند هم زمان چند بلاک چین گوناگون درهم تنیده را به کار ببرد. علاوه بر این کادنا از جمله پلتفرم هایی است که با قراردادهای هوشمند سازگار بوده و به کمک اولین بلاک چین اثبات کار Pow مقیاس و ایمن در جهان به نام Chainweb توانایی این را پیدا کرده است تا بستری بی نظیر بین زنجیره ای به طرف جهت طراحی و اجراکردن اپ های گوناگون برای توسعه دهندگان به وجود آورد.

شبکه عمومی کادنا توسط این تشکیل می شود و به همراه این شبکه عمومی نام بردن از شبکه خصوصی این پروژه به نام Kuro  هم ضرورت دارد. هنگامی که Kuro معرفی شد، برای پلتفرم کادنا شرایطی به وجود آمد تا توان عملیاتی خود را به دو برابر افزایش دهد و همچنین قابلیت این را داشته باشد که 480 هزار تراکنش را در ثانیه انجام داده و تأیید کند.

ادامه مطلب
شاخص Bitcoin Rainbow
شاخص Bitcoin Rainbow چیست و چه...

بی شک در سال های اخیر آوازه ارزها به خصوص ارز دیجیتال بیت کوین به گوشتان خورده است. امروزه هر جا که بروید، بحث سرمایه گذاری در بازار کریپتوکارنسی داغ است و روز به روز نیز افراد بیشتری به این بازار پرجاذبه گرایش پیدا می کنند، اما مفهومی که شاید با آن آشنایی نداشته باشید شاخص Bitcoin Rainbow است که در این مقاله قصد داریم درباره آن صحبت کنیم.

شاخص Bitcoin Rainbow چیست؟

بنابراین اگر قصد سرمایه گذاری روی توکن BTC را دارید یا پیش تر این کار را انجام داده اید، حتماً تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. دانستن مطالب زیر به شما کمک می کند تصمیم گیری های مالی خود را آگاهانه تر صورت دهید.

نمودار لگاریتمی قیمت بیت کوین

همان طور که می دانید، قیمت سکه بیت کوین روز به روز در حال تغییر است؛ بنابراین طبیعی است در ابتدای امر در مواجهه با تحولات و فراز و فرود ارزش این ارز در بازار دچار وحشت و اضطراب شوید. با وجود این باید بدانید جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

شما با استفاده از نمودار لگاریتمی ارزش بیت کوین می توانید چشم انداز روشنی بر سیر تکاملی قیمت بیت کوین از سال ۲۰۰۹ و آغاز فعالیت این ارز دیجیتال در بازار تا به امروز به دست آورید. در تصویر زیر نمونه ای از این نمودار لگاریتمی را مشاهده می کنید.

شاخص Bitcoin Rainbow

بنابراین اگر می خواهید روند تغییرات قیمت بیت کوین و میزان بالای تقاضا برای این ارز دیجیتال را در مقایسه با ارز فیات دلار به صورت یک جا مشاهده کنید، این نمودار و به ویژه شاخص Bitcoin Rainbow حتماً به کارتان خواهد آمد.

روند تکاملی ارزش بیت کوین

پس از معرفی این ارز در سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو، بیت کوین سیر رو به رشدی را در بازار سرمایه آغاز کرد و به تدریج بر طرفداران آن و متعاقباً ارزش این ارز دیجیتال افزوده شد. به علاوه در صورتی که این روند ادامه داشته باشد، تنها هولدکردن بیت کوین برای مدت زمان طولانی می تواند تأثیر بسزایی در ارتقای ارزش این سکه در بازار داشته باشد.

نمودار لگاریتمی دیدی کلی از ارزش بیت کوین را در اختیار ما قرار می دهد؛ درحالی که در بطن این نمودار پیچیدگی ها و رمز و راز بسیاری نهفته است که می توان آن ها را از طریق دنبال کردن منحنی صعودی قیمت از سال ۲۰۰۹ تاکنون آشکار کرد. در تصویر زیر این منحنی را مشاهده می کنید.

شاخص Bitcoin Rainbow

نمودار Bitcoin Rainbow چیست؟

اکنون که با منحنی رشد لگاریتمی ارزش بیت کوین آشنایی کافی پیدا کردیم، می توانیم به سراغ تعریف نمودار Bitcoin Rainbow برویم. رنگین کمان مدنظرمان در این تعریف با درجه بندی منحنی صعودی به چندین سطح به دست می آید که هرکدام با یک رنگ خاص مشخص شده اند.

شاخص Bitcoin Rainbow

رنگ بندی بیت کوین رینبو به ما نشان می دهد توکن BTC چه زمانی به حد اشباع فروش (Oversold) و در چه بازه ای به حد اشباع خرید (Overbought) رسیده است. در این نمودار نواحی مشخص شده با رنگ آبی و سبز نمایانگر وضعیت اشباع فروش و رنگ های نارنجی، قرمز و بنفش مطرح کننده اشباع خرید خواهند بود.

کاربرد شاخص Bitcoin Rainbow چیست؟

با استفاده از این نمودار می توانید زمان مناسب برای خرید یا فروش بیت کوین را تعیین کنید. درحقیقت زمانی که ارزش این توکن در نواحی مشخص شده با رنگ آبی یا سبز قرار دارد، بهترین زمان برای خرید این ارز دیجیتال خواهد بود؛ درحالی که رنگ نارنجی، قرمز و به خصوص بنفش به این معناست که موعد مناسب برای فروش سکه های بیت کوین شما فرارسیده است.

نکته دیگری که از نمودار بیت کوین رینبو می توان استخراج کرد، مقایسه قیمت توکن BTC در طی سال های متوالی است. آنچه امروز ممکن است با عنوان توکن ارزان قیمت شناخته شود، در سال های قبل بسیار گران تلقی می شده و بالعکس. توکنی که امروز به نظر ما گران است، چند سال بعد مثلاً در ۲۰۲۵ ارزان خواهد بود. این خود گواهی بر پویایی و رشد پیوسته ارزش توکن بیت کوین است.

برای مثال به این قسمت از نمودار که در تصویر زیر آمده است، توجه کنید. در نوامبر سال ۲۰۱۳، خرید هر سکه بیت کوین با قیمتی معادل ۱۰۰۰ دلار آمریکا بسیار گران تلقی می شد و در محدوده رنگ قرمز قرار می گرفت؛ درحالی که همین قیمت در سال ۲۰۱۷ در ناحیه آبی قرار گرفته و بسیار ارزان در نظر گرفته می شد.

شاخص Bitcoin Rainbow

در نوامبر سال ۲۰۱۷، هر توکن بیت کوین با ارزشی معادل ۱۹۹۰۰ دلار آمریکا مبادله می شد که به عقیده بسیاری از افراد قیمت بسیار بالایی بود و به همین دلیل نیز در ناحیه قرمزرنگ نمودار Bitcoin Rainbow قرار می گرفت. با مراجعه به نمودار بیت کوین رینبو درمی یابیم همین قیمت در ابتدای سال ۲۰۲۲ (ماه ژانویه) در ناحیه آبی رنگ قرار گرفته و بسیار ارزان در نظر گرفته می شود. تصویر زیر گویای همین مسئله است:

شاخص Bitcoin Rainbow

این موضوع حاکی از آن است که بازگشت قیمت ارز بیت کوین به ۱۰۰۰ یا ۲۰۰۰ دلار قابل تصور نیست؛ چراکه این قیمت در حال حاضر در خارج از نمودار رینبو قرار می گیرد. اگرچه چنین اتفاقی صد درصد غیرممکن نیست، اما به نظر می رسد احتمال آن بسیار کم باشد و تنها در شرایط خاص و به دنبال سقوط ناگهانی و غیرمنتظره بازار ارزها رخ دهد.

هاوینگ بیت کوین

نکته مهم دیگری که باید در تفسیر نمودار Bitcoin Rainbow به آن توجه کنیم، مسئله هاوینگ (Halving) بیت کوین است. از زمان معرفی این ارز دیجیتال به بازار در سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو، چندین نوبت هاوینگ عمده بیت کوین رخ داده است.

هاوینگ بیت کوین یک رخداد ثابت در بازار این ارز دیجیتال است که پس از استخراج یا به عبارتی ماینینگ هر ۲۱۰۰۰۰ بلوک و تأیید این بلوک ها توسط ماینرها رخ می دهد. به این ترتیب تولید بیت کوین به نصف کاهش می یابد. درحقیقت توکن های BTC پس از فرایند هاوینگ اندکی نایاب تر از قبل می شوند.

نخستین هاوینگ بیت کوین در ۲۸ نوامبر سال ۲۰۱۲ رخ داد و در حدود ۱۲ ماه بعد از آن، قیمت بیت کوین به بالاترین نرخ خود در آن زمان، یعنی ۱۰۰۰ دلار دست یافت. هاوینگ دوم نیز در سال 2016 ارزش بیت کوین را به رکورد ۲۰۰۰۰ دلار رساند. همین امر در مورد هاوینگ های بعدی بیت کوین نیز صدق می کند.

سخن پایانی

نمودار شاخص بیت کوین رینبو (Bitcoin Rainbow) روشی خلاقانه برای مقایسه روند آتی قیمت ارز دیجیتال BTC صرف نظر از نوسانات سریع و روزانه این ارز است. این نوسانات سریع و ناگهانی خیلی از اوقات ممکن است سبب سردرگمی سرمایه گذاران و علاقه مندان به مشارکت در این بازار شود؛ بنابراین با استفاده از نمودار رینبو می توان تحلیل های بازار کریپتو را تا حد زیادی ساده سازی کرد.

رنگ های به کاررفته در این شاخص از یک نمودار رگرسیون لگاریتمی بیانگر قیمت توکن BTC تبعیت می کنند، اما به طورکلی انتخاب رنگ ها دلبخواهی است و پشتوانه علمی محکمی ندارد؛ به همین دلیل نمی توان Bitcoin Rainbow Chart را اساسی ثابت برای تحلیل های صورت گرفته روی بازار سرمایه در نظر آورد.

درواقع اگرچه رنگ ها و نواحی مشخص شده در این نمودار به طور قراردادی ثابت در نظر گرفته می شوند، مانند هر معیار قراردادی دیگری، شاخص رینبو نیز می تواند دستخوش تغییر قرار گیرد و ممکن است در آینده کاملاً با آنچه امروز می بینیم تفاوت داشته باشد.

بنابراین توصیه ما به شما خوانندگان این است که برای اطمینان بیشتر از مسیری که در بازار سرمایه برای خود برگزیده اید، حتماً از مشورت با افراد آگاه و متخصص در زمینه سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال بهره ببرید و با دانش و معلومات کافی در این راه قدم بگذارید. تنها در این صورت از آسیب های بالقوه این بازار و به طور اخص ضرر و زیان مالی در امان خواهید بود.

ادامه مطلب
هزینه های تراکنش
مقایسه هزینه های تراکنش در شبکه...

اگر قصد فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال را دارید، بی شک به اطلاعات کاملی درباره هزینه های تراکنش در شبکه های مختلف نیاز خواهید داشت. کارمزد تراکنش ها در شبکه های بلاک چین به منظور پرداخت پاداش به ماینرها یا اعتبارسنج هایی که مسئولیت تأیید تراکنش ها را به عهده دارند و به محافظت از شبکه در برابر حملات هرزنامه کمک می کنند، از کاربران شبکه دریافت می شود.

هزینه های تراکنش بسته به فعالیت شبکه می تواند کم یا زیاد باشد؛ درحالی که هزینه های بالا می تواند مانع پذیرش گسترده بلاک چین شود، کارمزدهای بسیار پایین به طور بالقوه نگرانی های امنیتی ایجاد می کنند.

منظور از هزینه های تراکنش چیست؟

کارمزد تراکنش جزء ضروری بیشتر سیستم های بلاک چین از زمان پیدایش بوده و خواهد بود. اگر تجربه فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال را داشته باشید، احتمالاً با این هزینه هنگام ارسال، دریافت یا برداشت از حساب روبه رو شده اید. بیشتر ارزهای دیجیتال به دو دلیل مهم پرداخت کارمزد تراکنش را به کاربران تحمیل می کنند:

 1. دریافت کارمزد از کاربران مانع انجام تراکنش های اسپم در شبکه می شود. حمله به شبکه های بلاک چین در مقیاس وسیع برای هکرها پرهزینه و مشکل خواهد بود.
 2. کارمزدی که از کاربران شبکه دریافت می شود، به عنوان پاداش به ماینرها و اعتبارسنج ها تعلق می گیرد. از این طریق امنیت شبکه تا حد زیادی تأمین و تضمین می شود.

در بسیاری از شبکه ها، کارمزد شبکه ارزان است؛ البته این کارمزد می تواند به مرور زمان و با افزایش ترافیک شبکه افزایش یابد. درواقع مبلغی که به عنوان کارمزد پرداخت می کنید، در تعیین زمان تقریبی انجام تراکنش مؤثر خواهد بود؛ یعنی هرچه هزینه پرداختی بیشتر باشد، روند تأیید سریع تر است؛ برای مثال درباره ریپل، هیچ ماینری وجود ندارد که توکن جدید XRP تولید کند، همین مورد موجب کاهش هزینه های تراکنش شبکه ریپل شده است.

اما هزینه تراکنش درباره استیبل کوین ها، ارزهایی که ارزش آن ها وابسته به ارزهای فیات مانند دلار است، چگونه محاسبه می شود؟ برای مثال تتر را در نظر بگیرید. زمانی که تتر بین دو حساب USDT یا دو کیف پول ارز دیجیتالی که از این ارز پشتیبانی می کنند، هیچ کارمزدی از کاربر دریافت نمی شود. با این حال زمانی که USDT به ارز فیات تبدیل می شود، نیاز به پرداخت کارمزد خواهد بود. برای محاسبه و اطلاع از هزینه های تقریبی تراکنش های شبکه، می توانید از سه ابزار زیر استفاده کنید:

 1. https://estimatefee.com – ماشین حساب هزینه های تراکنش بیت کوین
 2. https://ethgasstation.info – ابزار محاسبه هزینه های گس در شبکه اتریوم
 3. https://txstreet.com/v/btc-eth – ابزار نشان دهنده هزینه های تراکنش BTC، ETH و BCH به صورت لایو و زمان واقعی.

کارمزد تراکنش بیت کوین چقدر است؟

هزینه های تراکنش

بیت کوین به عنوان اولین شبکه بلاک چین استانداردی برای کارمزد تراکنش ها تعیین کرد که امروزه توسط بسیاری از ارزهای دیجیتال استفاده می شود. ساتوشی ناکاموتو متوجه شد کارمزد تراکنش ها می تواند از شبکه در برابر حملات اسپم در مقیاس بزرگ محافظت کند. ماینرهای بیت کوین به عنوان بخشی از فرایند تأیید تراکنش ها و اضافه کردن آن ها به بلاک جدید، به عنوان پاداش کارمزد تراکنش دریافت می کنند.

تراکنش هایی که در صف تأیید هستند و هنوز توسط ماینرها تأیید نشده اند، به ممپول اضافه می شوند. اگر ممپول پر باشد، ماینرها تراکنش هایی با کارمزد بالاتر را انتخاب می کنند؛ درنتیجه عوامل مخربی که قصد دارند امنیت شبکه را به خطر بیندازند، پیش از هر چیز باید هزینه تراکنش های شبکه را پرداخت کنند.

اگر کارمزدی که برای انجام تراکنش تعیین می کنند مقدار کمی باشد، به احتمال زیاد توسط ماینرها نادیده گرفته می شود. از طرفی اگر نرخ کارمزد را افزایش دهند، مجبور به پرداخت هزینه های کلان هستند؛ هزینه هایی که در بسیاری از اوقات قادر به پرداخت آن نیستند.

کارمزد تراکنش های BTC چگونه محاسبه می شود؟

در شبکه بیت کوین، برخی کیف پول ها به کاربران این امکان را می دهند که کارمزد تراکنش های خود را به صورت دستی تنظیم کنند. ارسال بیت کوین با کارمزد صفر امکان پذیر است، اما ماینرها به احتمال زیاد چنین تراکنش هایی را نادیده می گیرند؛ یعنی آن ها اعتبارسنجی نمی شوند، اما برخی دیگر از کیف پول ها کارمزد بیت کوین را مستقل از مبلغ ارسالی تعیین می کنند و درواقع به اندازه تراکنش (برحسب بایت) بستگی دارد.

برای مثال تصور کنید حجم تراکنش 400 بایت است و میانگین کارمزد تراکنش 80 ساتوشی در هر بایت است. در این صورت، باید حدود 32000 ساتوشی (یا 0.00032 BTC) به عنوان کارمزد پرداخت شود. زمانی که ترافیک شبکه بالاست و تقاضای زیادی برای ارسال بیت کوین وجود دارد، هزینه تراکنش موردنیاز برای تأیید سریع افزایش می یابد؛ زیرا سایر کاربران بیت کوین سعی می کنند همین کار را انجام دهند.

زمانی که ترافیک شبکه افزایش یابد، یعنی تقاضای زیادی برای ارسال بیت کوین وجود دارد، هزینه تراکنش موردنیاز برای تسریع فرایند تأیید افزایش می یابد؛ زیرا افراد زیادی در صف برای انجام تراکنش منتظر هستند؛ درنتیجه افزایش هزینه های تراکنش سبب می شود بیت کوین گزینه مناسبی برای انجام تراکنش های روزمره نباشد.

مقیاس پذیری شبکه ها موضوعی حیاتی در تصمیم گیری برای کارمزد شبکه است. توسعه دهندگان بلاک چین در حال تلاش مستمر برای حل این مشکل هستند. در حال حاضر به روزرسانی های شبکه به بهبود مقیاس پذیری کمک کرده است، مانند اجرای SegWit و شبکه لایتنینگ.

کارمزد تراکنش های اتریوم چقدر است؟

کارمزد تراکنش های اتریوم در مقایسه با بیت کوین متفاوت است. کارمزد شبکه اتریوم، کارمزد گس نامیده می شود که براساس مقدار توان محاسباتی موردنیاز برای پردازش یک تراکنش تعیین می شود. این بلاک چین ویژگی های پیچیده تری در مقایسه با بیت کوین دارد؛ مانند قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (dApps)، بنابراین هزینه های تراکنش در این بلاک چین نقش اساسی دارند.

گفتنی است قیمت گس متغیر و در تناسب با قیمت اتر تغییر می کند. درواقع ممکن است نرخ کارمزد گس برای یک تراکنش خاص ثابت باقی بماند، اما قیمت گس افزایش یا کاهش یابد. قیمت گس ارتباط مستقیمی با ترافیک شبکه دارد؛ هرچقدر کارمزد بیشتری پرداخت کنید، تراکنش شما در اولویت بالاتری قرار می گیرد؛ به عبارت دیگر، هزینه گس مقدار کار موردنیاز است و قیمت گس بهایی است که برای «هر ساعت» کار پرداخت می شود.

کارمزد تراکنش های اتریوم چگونه محاسبه می شود؟

کل هزینه ای که به عنوان کارمزد گس پرداخت می کنید، شامل هزینه یا همان نرخ فعلی گس و پاداش برای انجام تراکنش است. شبکه اتریوم برای این کارمزد، حداکثری تعیین کرده است که باید به آن توجه داشته باشید. برای درک بهتر این موضوع از یک مثال کمک می گیریم.

یک تراکنش تصادفی در Etherscan.io را در نظر بگیرید. هزینه تراکنش این معامله 21000 گس و قیمت گس 71 Gwei بوده است؛ بنابراین کل کارمزد تراکنش 1,491,000 Gwei یا 0.001491 ETH بوده است. با توجه به اینکه اتریوم قصد دارد از پروتکل اثبات سهام استفاده کند، به نظر می رسد که هزینه های تراکنش در شبکه اتریوم کاهش چشمگیری پیدا کند.

مقدار گس موردنیاز برای تأیید یک تراکنش کمتر خواهد بود؛ زیرا شبکه تنها به کسری از توان محاسباتی برای تأیید تراکنش ها نیاز دارد، اما ترافیک شبکه همچنان می تواند بر کارمزد تراکنش ها تأثیر بگذارد؛ زیرا اعتبارسنجی ها تراکنش های با پرداخت بالاتر را در اولویت قرار می دهند.

چطور می توان شبکه های بلاک چین و کارمزد تراکنش های آن ها را باهم مقایسه کرد؟

معمولاً بلاک چین هایی که قادر به تأیید و انجام تعداد زیادی تراکنش در ثانیه هستند، هزینه تراکنش کمتری دارند. به عبارت ساده، هرچه توان عملیاتی شبکه بیشتر باشد، کارمزد تراکنش کمتر است. در حال حاضر ده ها پروژه بلاک چین محبوب وجود دارد که کارمزد تراکنش های مختلفی دارند؛ برای مثال کارمزد استاندارد یک تراکنش ریپل در زمان نگارش این مطلب 0.00001 XRP است و در سال 2017 برای مدت کوتاهی به بیش از 0.40 XRP رسید.

اما در اتریوم، کارمزد تراکنش ها بالاتر است و ممکن است هنگام ازدحام شبکه افزایش یابد. این اتفاق در سال های 2017، 2018 و در اواسط سال 2020 در خلال شور و شوق و افزایش محبوبیت DeFi رخ داد. در آگوست امسال، هزینه ها به بالاترین حد خود رسید و یک ماه بعد دوباره رکورد شکست. در آن زمان کارمزد گس شبکه اتریوم به حدود 99 دلار هم رسید! در 1 سپتامبر، ماینرهای ETH در یک ساعت 500.000 دلار سود کسب کردند.

میزان تقاضا برای تراکنش ها به مشکل بزرگ برای این بلاک چین تبدیل شده است، اما به نظر می رسد ارتقای شبکه اتریوم به اتریوم 2.0 نرخ کارمزدهای این شبکه را تا حد زیادی بهبود ببخشد. ویتالیک بوترین یکی از بنیان گذاران اتریوم، در این باره ابراز نگرانی داشته و بیان کرده است که هزینه های بالا می تواند در روند استخراج ارزهای دیجیتال اختلال شدیدی وارد کند.

بیت کوین، بزرگ ترین ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار نیز شاهد افزایش قابل توجهی در هزینه تراکنش ها در سال جاری بوده است. نرخ هزینه های تراکنش بیت کوین در ماه جولای کمتر از 1 دلار بود، در ماه اوت به بالای 6 دلار رسید و در پایان اکتبر از 10 دلار عبور کرد.

علاوه بر بیت کوین و اتریوم، سایر بلاک چین ها، از جمله لایت کوین، بیت کوین کش، کاردانو و اتریوم کلاسیک به طور متوسط کارمزد بسیار کمتری دارند. Tron مشابه ریپل حتی کارمزد کمتری از این شبکه دارد. ILCoin همچنین کارمزد تراکنش های بی نهایت کمی دارد و بر پروتکل PoW الهام گرفته از بیت کوین متکی است.

هر بلاک در بلاک چین ILCoin می تواند میلیون ها تراکنش انجام دهد، برخلاف 2000 تراکنش که در یک بلاک معمولی BTC گنجانده می شود. این قابلیت به ILCoin اجازه می دهد تا هزینه های تراکنش را به طور قابل توجهی کاهش دهد. برخلاف Ripple که یک شبکه پرداخت متمرکزتر است، ILCoin غیرمتمرکز است.

چه عواملی در هزینه های تراکنش تأثیرگذار هستند؟

اندازه تراکنش و میزان تقاضا از جمله عوامل مؤثر در هزینه های یک تراکنش هستند. با توجه به اینکه برخی شبکه ها قادر به ذخیره مقدار محدودی داده در هر بلوک هستند، ماینرها یا اعتبارسنج ها از نظر تعداد تراکنش هایی که می توانند تأیید کنند، محدود خواهند بود.

از طرفی تراکنش های بزرگ تر به فضای بیشتری در بلوک نیاز دارند و اعتبارسنجی آن ها در مقایسه با تراکنش های کوچک تر زمان بیشتری می برد. گاهی اوقات تقاضا برای ایجاد فضا در یک بلوک می تواند آن قدر زیاد شود که شبکه دچار تراکم شده و هزینه ها به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کنند.

سخن پایانی

اطلاع از هزینه های تراکنش در شبکه های مختلف می تواند به مدیریت هزینه ها هنگام فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال کمک کند. در این مطلب ما به سه ابزار برای محاسبه کارمزد شبکه ارزهای مختلف مانند بیت کوین و اتریوم اشاره کردیم. هزینه های تراکنش با توجه به ترافیک شبکه و همچنین اندازه تراکنش متفاوت است. هرچه میزان کارمزدی که پرداخت می کنید بیشتر باشد، تراکنش شما در مدت زمان کوتاه تری انجام خواهد شد.

ادامه مطلب
میم کوین
میم کوین (Memecoin) چیست و چه...

میم کوین چیست؟

ممکن است برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که میم کوین چیست؟ بیشتر مردم با بیت کوین آشنا هستند، اما این تنها ارز دیجیتالی نیست که وجود دارد. اگرچه ارزهای دیجیتال ممکن است در حال حاضر در رکود باشند، این موضوع سرمایه گذاران را از جهش باند ارزهای دیجیتال منع نکرده است. درحالی که بیشتر توجهات معطوف به بزرگ ترین نام ها در ارزهای دیجیتال، مانند بیت کوین و اتریوم است، تعداد بی شماری سکه های جدیدتر در چند ماه گذشته ظاهر شده اند. سکه های میم اغلب به عنوان شوخی نوشته می شوند، اما برخی سرمایه گذاران معتقدند که باید آن ها را جدی گرفت. ارزهای رمزنگاری شده مانند دوج کوین امواج عظیمی را در فضای رمزنگاری ایجاد کرده اند و برخی افراد توانسته اند از این سرمایه گذاری ها پول زیادی را به دست آورند، اما سؤال اینجاست که آیا میم کوین ها سرمایه گذاری هوشمندانه ای هستند؟

آشنایی با سکه های میم

میم کوین

میم کوین ها ارزهای دیجیتالی هستند که در مدت زمان کوتاهی محبوبیت یافته اند و معمولاً اینفلوئنسرها و سرمایه گذاران خرده فروشی آن ها را به صورت آنلاین تبلیغ می کنند. دوج کوین همان میم سکه اصلی است و این سکه به عنوان یک شوخی براساس یک الگوی رفتاری در سال 2013 ایجاد شد.

این ارز پس از اینکه ایلان ماسک شروع به توئیت کردن درباره ارز دیجیتال کرد و سرمایه گذاران خرده خرید انبوه را آغاز کردند، به شهرت رسید. از آنجا که هرکسی می تواند یک ارز دیجیتال جدید ایجاد کند، توسعه دهندگان پس از دوج کوین تعداد زیادی کوین میم منتشر کرده اند؛ برای مثال شما می توانید سکه شیبا اینو را در نظر بگیرید، اما توجه داشته باشید که به جز این سکه هزاران میم سکه دیگر نیز وجود دارد.

تفاوت بین ارز دیجیتال و میم کوین

در مبحث میم کوین چیست خوب است که به بررسی تفاوت میان ارز دیجیتال و میم کوین بپردازیم. میم کوین ها نوعی از ارزهای دیجیتال هستند، اما تفاوت عمده بین ارزهای رمزنگاری شده مانند دوج کوین و شیبا اینو و ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم وجود دارد و آن به سودمندی آن ها مربوط می شود. ارزهای دیجیتال اصلی مانند بیت کوین و اتریوم برای حل مشکلات دنیای واقعی توسعه یافته اند.

هدف این است که درنهایت به طور گسترده توسط بازرگانان پذیرفته شود، شکل جدیدی از ارز غیرمتمرکز ایجاد شود و صنایع مختلف را متحول کند. از سوی دیگر، سکه های میم در حال حاضر هیچ هدفی در دنیای واقعی ندارند و بیشتر آن ها به عنوان راهی برای کسب درآمد سریع ایجاد شده اند. برخی از این سکه ها به این دلیل که توسط افراد مشهور بانفوذ تبلیغ می شوند، شهرت یافته اند و سرمایه گذاران خرده فروشی با تبلیغ گسترده آن ها در فضای مجازی، قیمت های آن ها را افزایش داده اند.

به همین دلیل این سکه ها با وجود پایه های متزلزل خود تمایل به رشد انفجاری دارند. هنگامی که قیمت آن ها افزایش می یابد، بسیاری از سرمایه گذاران مدت کوتاهی پس از آن برای به دست آوردن سود سریع اقدام به فروش می کنند. از آنجا که میم کوین ها در حال حاضر هیچ کاربرد واقعی ندارند، بعید است که تا چند سال یا چند دهه دیگر وجود داشته باشند. هنگامی که سرمایه گذاران به سمت یک سهام یا ارز دیجیتال جدید حرکت می کنند، احتمالاً میم کوین ها قیمت خود را کاهش خواهند داد.

سرمایه گذاری روی میم کوین ها

درحالی که می توان با سرمایه گذاری در میم کوین ها درآمد کسب کرد، این نوع سرمایه گذاری به طور باورنکردنی خطرناک است و بیشتر شبیه قمار است تا سرمایه گذاری واقعی. اگر دقیقاً در زمان مناسب خرید و فروش کنید، می توانید سود کنید. با این حال، این احتمال این بیشتر است که شما تمام یا بیشتر پولی را که سرمایه گذاری کرده اید از دست بدهید.

یک استراتژی بهتر این است که بر سرمایه گذاری هایی تمرکز کنید که احتمالاً در بلندمدت عملکرد خوبی خواهند داشت. ارزهای دیجیتال به طورکلی هنوز به شدت حدس و گمان هستند؛ بنابراین هیچ کس نمی داند که در طول زمان چگونه عمل خواهد کرد، اما اگر روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می کنید، مطمئن شوید ارزهایی را انتخاب می کنید که دارای پایه های قوی هستند و احتمال بیشتری دارد که در آزمون زمان مقاومت کنند.

جایگاه شیبا اینو و دوج کوین در میان ارزهای دیجیتال

میم کوین

در مبحث میم کوین چیست بهتر است با جایگاه شیبا اینو و دوج کوین در میان ارزهای دیجیتال آشنا شوید. از سال 2013، تعداد زیادی از میم کوین ها وارد فضای بازار کریپتو شده و محبوبیت خود را افزایش داده اند. پیش از این، وجود آن ها تنها برای سرگرمی بود و نتیجه این بود که نردهای رمزنگاری شروع به ایجاد فورک های احمقانه بیت کوین کردند، اما پس از اینکه دوج کوین پتانسیل واقعی خود را نشان داد. فورک روشی برای ایجاد یک نسخه جدید از یک بلاک چین برای ساخت بلاک چین جدید است که توسط برنامه نویسان انجام می شود.

دیگر میم کوین های اصلی مانند شیبا اینو شروع به جذب چندین سرمایه گذار وفادار کردند که شیبا و دوج را نیز به عنوان دارایی های سرمایه گذاری بلندمدت در نظر می گیرند. شیبا اینو و دوج کوین ممکن است بزرگ ترین رقبا در بازار ارزهای دیجیتال باشند، اما آن ها همچنین پیشگامان سایرمیم کوین ها هستند. شیبا و دوج مسیر را برای شکوفایی سایر میم کوین ها و تثبیت خود به عنوان رقبای جدی برخی ارزهای دیجیتال برتر در بازار تعیین کرده اند.

مشهورترین میم کوین ها و ارزش قیمتی آن ها

میم کوین

محبوبیت تکان دهنده میم کوین ها در سال های اخیر، سرمایه گذاران جوان را درباره ارزهای دیجیتال و ایده های رمزنگاری میم هیجان زده کرده است. کارشناسان فاش کرده اند که کل دامنه میم کوین ها برای بازی با نگرانی های مردم با افزایش تمام جنبه های ارزها ایجاد شده است و حتی محتاط ترین سرمایه گذاران را نیز به پایان می رساند. در بین تمام میم کوین ها دوج کوین و شیبا اینو مشهورترین هستند. به طورکلی، ارزش های قیمتی میم کوین ها به طورکلی پایین تر از سایر ارزهای دیجیتال است که درنتیجه حجم معاملات روزانه سرمایه گذاران جدید و جوان را به همراه دارد.

مردم شروع به گذراندن زمان بیشتری در شبکه های اجتماعی می کنند و متوجه محبوبیت سکه های میم و تبلیغات چندین چهره عمومی و افراد مشهور شده اند. علاوه بر این، از آنجا که ایجاد یک میم کوین بسیار کمتر از یک ارز دیجیتال پیچیده است، میم کوین های جدید بیشتری در بازار ظاهر می شوند.

آشنایی بیشتر با دوج کوین و شیبا اینو

در بخش قبلی گفتیم که میم کوین چیست و موفق ترین آن ها کدام اند. دوج کوین در ابتدا به عنوان یک شوخی برای کسانی که به ارزهای دیجیتال وسواس دارند ساخته شد و نام خود را از یک الگوی رفتاری محبوب با چهره یک سگ شیبا اینو گرفته است. این دارایی رمزنگاری که در سال 2013 ایجاد شد، هرگز در میان دریایی از آلت کوین های جدیدتر ظاهر نشد.

اما در سال 2020 بیشتر به دلیل تأیید افراد مشهور و کارآفرینانی مانند ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، مالک دالاس ماوریکس، مارک کوبان و حتی رپر اسنوپ، به شهرت رسید. شیبا اینو که در آگوست 2020 توسط شخصی ناشناس به نام ریوشی راه اندازی شد، از همان ابتدا یک چالش برای دوج کوین بود. مانند بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال، شیبا اینو بر پایه بلاک چین اتریوم است.

عامل افزایش و سقوطمیم کوین ها

آیا می دانید مهم ترین عامل افزایش و سقوط میم کوین چیست؟ عاملی که در افزایش و سقوط میم کوین ها نقش اساسی دارد، این است که چگونه به عنوان سرمایه گذاری های کوتاه مدت و تا حد زیادی به عنوان مولد پول در بازار رفتار می شود. در حال حاضر، میم کوین ها در صفحه اول هر وب سایت سرمایه گذاری مصرف کننده قرار دارند.

اما چندین تحلیلگر و متخصص ارزهای دیجیتال به سرمایه گذاران پیشنهاد می کنند قبل از سرمایه گذاری روی کوین های میم، به ویژه کوین های بزرگی مانند شیبا اینو و دوج کوین، منطقی کرده و به طور کامل تحقیق کنند. سکه های میم موضوع فعالیت های متقلبانه بوده اند که معمولاً در طرح های خرید و فروش است؛ درحالی که سرمایه گذارانی در بازار وجود دارند که به دلیل ایجاد سودآورترین درآمدها در کوتاه ترین زمان، این سکه ها را جدی می گیرند.

خطرات سرمایه گذاری در میم کوین ها

میم کوین

میم کوین یک ابزار سوداگرانه است که با قیمت پایین شروع و سپس توسط کاربران ارزش گذاری می شود؛ درواقع بدون هیچ سناریوی کاربردی عملی ساخته می شود. به این ترتیب، آماده کردن زودهنگام میم کوین تنها راه برای اطمینان از بازگشت سرمایه است. میم کوین ها در بازه زمانی نمودار بازار خود محدود هستند.

به این معنا که درنهایت سقوط خواهند کرد. به این ترتیب، اطمینان از خروج در لحظه مناسب و برای جلوگیری از ضررهای مالی قابل توجه حیاتی است. تاکتیک های کلاه برداری راگ پول وجود دارد و باید در نظر گرفت که یکی از مخرب ترین پدیده ها هستند. این مورد زمانی است که توسعه دهندگان یک پروژه به سادگی پس از دریافت وجوه جمع آوری شده آن را رها می کنند.

دیگر خطرات سرمایه گذاری در میم کوین ها

به جز موارد ذکرشده باید بدانید خطرات دیگر سرمایه گذاری درمیم کوین چیست. خطرات سرمایه گذاری در میم کوین ها فراتر از دو عامل ذکرشده در بالاست. قانون طلایی سرمایه گذاری به طور کامل درباره سکه های میم صدق می کند، فقط آنچه را که می توانید از دست بدهید، سرمایه گذاری کنید؛ زیرا آن را از دست خواهید داد.

سقوط قیمت های دوج کوین و سایر شرکت های مشابه آن، یادآور خطراتی است که سرمایه گذاری در چنین دارایی هایی به همراه دارند. جدا از خطرات مالی ناشی از ضرر، سرمایه گذاران میم کوین باید این واقعیت را در نظر بگیرند که برخی پروژه های میم کوین می توانند کلاه برداری باشند. دومی هنوز در بازار غیرمتمرکز بسیار محبوب هستند و هرچه یک میم کوین مضحک تر باشد، احتمال اینکه به عنوان یک پروژه کلاه برداری منتشرشده باشد، بیشتر خواهد بود.

از کجا می توان میم کوین ها را خریداری کرد؟

میم کوین ها ارزهای دیجیتالی هستند که می توانند برای هریک از عملیات مربوط به دارایی ها استفاده شوند، اما با یک کاراکتر میم مناسب علامت گذاری می شوند. میم کوین ها با الهام از میم ها، جوک های اینترنتی محبوب و سایر محتوای آنلاین طنزآمیز، افزوده ای به صف طولانی دارایی های مبتنی بر بلاک چین هستند که از الگوریتم های اجماع اساسی خود Proof of Work یا Proof of Stake پیروی می کنند.

برای هرکسی که به تازگی مسیر خود را در دنیای میم کوین ها آغاز کرده است، اولین کاری که باید انجام دهد این است که آنلاین شده و فهرست این دارایی ها را در کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) بررسی کند تا آمار سرمایه و عملکرد بازار خود را ببیند. بیشتر سکه های میم که توانسته اند نامی برای خود دست و پا کنند، مانند دوج کوین، شیبا اینو و غیره در صرافی های بزرگی یافت می شوند.

سخن پایانی

در این مطلب به سؤال میم کوین چیست پاسخ دادیم. میم ها همه سرگرم کننده و بازی هستند و همچنین سکه های میم به عنوان دارایی هایی محسوب می شوند که از طنز و ادغام آن با بازار ارزهای دیجیتال به وجود می آیند. اگر قرار است آن ها را به عنوان سرمایه گذاری در نظر بگیرید، باید دقت بسیار زیادی به خرج دهید؛ چراکه ریسک سرمایه گذاری کردن روی میم کوین ها بسیار بالاست. دوج کوین و شیبا اینو موفق ترین و محبوب ترین میم کوین ها به شمار می آیند.

برای خرید یک میم کوین از هریک از صرافی های موجود در بازار، کاربران باید ابتدا یک کیف پول باز و سپس آن را به صرافی موردنظر متصل کنند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که بسیاری از صرافی ها یادداشت های احتیاطی و هشدارهای صریح را به کاربران خود درباره سرمایه گذاری های انجام شده درمیم کوین ارائه می کنند.

سؤالات متداول

از آنجا که شخصیت های صاحب نفوذ و اینفلوئنسرها از میم کوین ها حمایت کرده اند، توانستند به محبوبیت قابل توجهی دست پیدا کنند.

صرافی های گوناگونی در زمینه ارائه میم کوین ها فعالیت دارند. در این میان میم کوین های مشهور از جمله دوج کوین و شیبا اینو را می توان در صرافی های معروفی مانند بایننس هم پیدا کرد.

پیش بینی آینده میم کوین ها کار سختی است؛ زیرا ارتقا و کاهش نرخ آن ها از عوامل بنیادین پیروی نمی کند. تنها فضایی که در بازار و بین اعضای این بخش از توکن ها حاکم است، می تواند آینده میم کوین ها را مشخص کند.

ادامه مطلب
cover-3
ارز الکترونیوم (Electroneum) چیست؟ به همراه...

آشنایی با ارز الکترونیوم (Electroneum)

رمز ارز (crypto currency) طبق تعریف یکی از گونه ­های ارزهای مجازی است که به صورت رمزگذاری شده بوده و تحت فناوری بلاکچین به صورت غیرمتمرکز اداره می­ شود. از آنجایی که رمز ارزها به صورت غیر متمرکز اداره می­ شوند، در نقطه­ مقابل نظام بانکداری متمرکز فعلی قرار می­ گیرند.

در حال حاضر بیش از 4000 رمزارز فعال در حال معامله در بازار جهانی هستند. رمزارزی که می­ خواهیم درباره آن بیشتر بدانیم، الکترونیوم نام دارد که در زمان نگارش این مقاله با حجم بازار حدوداً 52 میلیون دلاری در رتبه 312 ارزهای دیجیتال قرار دارد و ارزش آن چیزی در حدود $0.005 دلار است. الکترونیوم با نام اختصاری ETN یک رمز ارز توسعه یافته برای پلتفرم­ های موبایلی است که قابل استخراج بوده و یک سیستم پرداخت فوری را ارائه می­ دهد.

الکترونیوم دارای فناوری بلاکچین اختصاصی بوده و به عنوان اولین رمزارز بریتانیایی با هدف تسخیر بازارهای بازی­ های تلفن همراه و شرط ­بندی آنلاین توسعه داده شده و طبق ادعای سازنده با مدیریت کیف های پول و استخراج تا حد ممکن سکه از یک برنامه­ موبایلی، کاربر پسندترین ارز رمزنگاری شده در جهان خواهد شد.

مدیریت آن و حتی ماین کردن (استخراج) آن در نرم افزارهای موبایل راحت و آسان خواهد بود، بدین معنی که می تواند به راهی امن و ساده تبدیل شود که از طریق آن معاملات فوری از طریق تلفن شما صورت پذیرند (از خرید در بازی های موبایلی گرفته تا ارسال پول به دوستانتان و شرط بندی بر سر بازی های ورزشی زنده). این ویژگی ها آن را از دیگر ارزهای رمزنگاری شده که خرج کردن یا استفاده برای خرید آن ها کاری دشوار و غیرمعمول است، متمایز می کند.

الکترونیوم تجربه­ ماین کردن از طریق بازی را برای کاربران تلفن ­های همراه ممکن می­ سازد. صنعت ارزهای رمزنگاری شده یکی از پر سر و صدا ترین و سریع ترین صنعت های رو به رشد اخیر است.

با توجه به بیت کوین و جریانات اخیر آلت­کوین ها، به نظر می­ رسد که صنعت آماده است تا به جدیدترین تازه وارد یعنی رمز ارز الکترونیوم خوش آمد گوید. این ارز بیشتر بر روی تجربه ماینینگ از طریق بازی (gamified) تمرکز خواهد کرد، که می ­تواند وضع کنونی مرسوم را دچار تحول اساسی کند.

پیدایش رمز ارز الکترونیوم

پیدایش رمز ارز الکترونیوم

الکترونیوم در ابتدا در جولای سال 2017 در قالب یک پروژه عرضه اولیه ارز دیجیتال (ICO) شکل گرفت و پس از رسیدن به هدف عرضه اولیه 40 میلیون دلاری در سپتامبر 2017 به عنوان اولین رمزارز بریتانیایی پا به عرصه نهاد. تمرکز پروژه الکترونیوم ارائه سریع ­ترین و ایمن­ ترین معامله رمزنگاری با حداقل هزینه برای جمعیت بدون بانک جهان است که یک میلیارد نفر از جمعیت جهان را تشکیل می دهد.

در همین راستا الکترونیوم با تمرکز بر ارائه راهی ساده و ارزان به افرادی که تنها به تلفن هوشمند دسترسی دارند، در دسامبر 2017 نرم افزار کیف پول رمزارز خود را راه ­اندازی کرد. در مارس 2018، الکترونیوم اولین اپلیکیشن موبایل اندرویدی “استخراج” را راه اندازی کرد که در آن افراد می توانند از پردازنده ­های تلفن همراه خود برای استخراج سکه های ETN استفاده کنند. در آوریل همان سال، الکترونیوم حق ثبت اختراع معاملات رمزنگاری فوری را ازآن خود کرد.

درباره­ مؤسس رمز ارز الکترونیوم

مغز متفکر پروژه الکترونیوم شخصی به نام ریچارد الس است که قبل از ورود به دنیای ارزهای دیجیتال به عنوان یک کارآفرین در حوزه­ بازاریابی فعالیت می­ کرد که در آرزوی کدنویس شدن به سر می­ برد.

او همچنین صاحب یک پلتفرم مدیریت رسانه­ های اجتماعی به نام Retortal است که برای افراد شاغل در صنعت فروش مستقیم طراحی شده است. او همچنین هم­ مؤسس آژانس دیجیتال SiteWizard است و تا به امروز در سمت مدیر آن مشغول به فعالیت است.

در اواخر سال 2019 ، ریچارد الز ، به عنوان مدیر عامل شرکت الکترونیوم، پلتفرم AnyTask را به عنوان اولین پلتفرم مستقل برای ایجاد اقتصاد دیجیتال برای کشورهای در حال توسعه را راه ­اندازی و تأسیس کرد. اگرچه این پلتفرم برای فریلنسرهای مختلف از سراسر جهان باز است، اما در کشورهای در حال توسعه، همانند سایر محصولات راه اندازی شده توسط الکترونیوم ، تأکید بر موارد غیر بانکی است.

ریچارد اِلس علاقه و مهارت خاصی در زمینه طراحی رابط کاربری و برنامه نویسی Front-End داشت و همیشه آرزو می کرد یک روز بتواند با این عناصر افراد بیش تری را جذب کند.

عاملی دیگری هم به عنوان محرک برای جناب اِلس بود؛ هر زمان که رمزارز تازه ای پا به بازار می گذاشت، آن چنان چیز جدیدی ارائه نمی کرد و تمام اوقات پیروی از ارز قبلی خود می نمود. پس این کارآفرین بریتانیایی تصمیم گرفت تحولی در این حوزه به وجود آورد.

ریچارد الز خالق این رمز می­ گوید:

“من نمی دانم که آیا شما تا به حال خرید بیت کوین را تجربه کرده اید یا نه، اما انجام آن بسیار مشکل است! من متوجه شده ام که آن چه دنیا نیاز دارد یک ارز رمزنگاری شده است که دسترسی و استفاده از آن آسان و راحت باشد. ما الکترونیوم را برای یک کاربر عادی موبایل توسعه دادیم”

او در جایی دیگر می ­گوید: “آنچه که همیشه مرا ناامید می کند، این است که هر ارز رمزنگاری شده ی جدیدی که در این بین، راه اندازی می شود آخرین ارز رمزنگاری شده به نظر می رسد. هیچ تغیر اساسی در آن صورت نمی گرفته است. بنابراین من با این ایده پا به میدان گذاشتم که بتوانم به پذیرش عمومی و عظیم ارزهای رمزنگاری شده برای اولین بار دست یابم. در واقع بیت کوین توسط مخاطبین نسبتاً گسترده اش شناخته شده است، با این حال حجم عظیمی از مخاطبین از آن استفاده نکرده اند یا دارنده ی بیت کوین نیستند. مطالعه اخیر انجام شده توسط دانشگاه کمبریج اعلام کرده است که بیت کوین فقط دارای حدود  ۳ میلیون کاربر و سهام دار است. هدف گیری ما ده ها میلیون یا حتی صدها میلیون کاربر است.”

چه چیزی الکترونیوم را منحصر به فرد می کند؟

ارز الکترونیوم چیست؟

الکترونیوم  که در ابتدا بر پایه­ رمزنگار Monero ساخته شد، صنعت بازی و قمار را هدف گرفته بود. با این حال، به زودی همه چیز تغییر کرد و الکترونیوم نگاه خود را به ایجاد بستری برای پرداخت فوری معطوف کرد. در اواخر نیمه اول 2019 الکترونیوم از بلاکچین مونرو به تعدیل شده­ بلاکچین اثبات مسئولیت PoR (proof-of-responsibility) مهاجرت کرد تا بر روی خدمات پرداخت بهتر تمرکز کند.

در حالی که هدف اصلی الکترونیوم با آنچه بسیاری از پروژه­ های رمزنگاری دیگر ارائه می­ دهند تفاوت چندانی ندارد، اما به روشی منحصر به فرد ادامه می ­یابد. الکترونیوم تمرکز خود را تا حد زیادی بر روی آوردن رمزنگاری ­ها به یک گزینه آسان در دسترس یعنی تلفن­ های هوشمند متمرکز کرده است. هدف الکترونیوم دستیابی به میلیون­ ها نفری است که به سیستم بانکی دسترسی ندارند اما صاحب تلفن هوشمند هستند. درست مانند پی­ پال، اما با ارزهای رمزپایه.

الکترونیوم در زمینه استخراج نیز نسبت به سایر رمزارزها رویکرد منحصر به فردی دارد. هنگامی که اولین برنامه “استخراج” را در مارس 2018 راه اندازی کرد، به طور موثر نیاز به تجهیزات استخراج گران قیمت، اختصاصی و گرسنه قدرت را از بین برد.

برندهای زیادی در حوزه تلفن­ های همراه فعالیت می­ کنند و هر سال مدل های جدیدی را عرضه می نمایند. همه این ها باعث شده تا شاهد حضور میلیاردها تلفن همراه در در دنیا باشیم که رقم هنگفتی است. اما الکترونیوم قصد تصاحب همه کاربران تلفن­ های همراه هوشمندرا ندارد؛ بلکه عاشق گروه خاصی به نام «گیمرها» است!

فرض کنید که در حال بازی کردن کلش آف کلنز هستید، در طول روز سکه های زیادی به دست می آورید و حتی بعضی از اوقات با ریال یا دلار سکه های مجازی را خریداری می نمایید. اما آن ها بیرون از بازی به چه دردی می خورند؟ می توان از آن ها برای خرید آیتم های دیگر بازی­ ها بهره برد؟ آیا می توان آن ها را در کیف پول مجازی ذخیره کرد؟

با ظهور الکترونیوم دیگر لازم نیست نگران این مسئله باشیم. این رمز ارز آمده تا دنیای بازی ها را متحول کند و سکه های مجازی بدون اعتبار و پرستیژ را از میان بردارد. با کمک الکترونیوم می توانید پولی که در یک بازی مخصوص جمع می­کنید را به بازی های دیگر انتقال دهید.

چرا الکترونیوم برای گیمرها خیلی جذاب است؟

 الکترونیوم برای گیمرها

بگذارید از دید آماری نشان دهیم که  این رمز ارز چقدر می تواند برای استودیوهای بازی­ سازی مفید باشد. در دنیا حدود 2 میلیارد نفر ساعات زیادی در روز را به تجربه گیم ها مشغول هستند، اما فقط 2 درصد آن ها اقدام به خرید بسته ها و پکیج های درون بازی می کنند؛ زیرا می دانند این سکه بازی اعتبار چندانی ندارد و فقط در مجموعه ای خاص به کار می آید. الکترونیوم گیمرها را تشویق می کند که تا می توانند این ارز را بخرند، تا در همه جا به کارشان بیاید.

حتی سایت های شرط بندی (Bet) نیز از این رمزارز استقبال می­ کنند و مایل به استفاده از آن هستند. مثلا کاربر الکترونیوم هایش را که در بازی انفجار به دست آورده، روی بردن تیم فوتبال محبوبش شرط بندی می کند و بدین ترتیب اشتیاقش برای شرط ­بندی در مبالغ بالاتر بیشتر می ­شود.

به تازگی موسس الکترونیوم با میلیاردها و سرمایه گذارها دیداری داشته تا پروژه ساخت بازی اختصاصی بر مبنای الکترونیوم را کلید بزند. این یعنی؛ کاربران و متقاضیان استخراج الکترونیوم می توانند یک بازی خاص را نصب کرده و در حالی که سرگرم می شوند، ارز دیجیتال نیز جمع کرده و در کیف پول خود ذخیره نمایند.

از طرفی، چنین برنامه ای گیمرها را به شدت تشویق می کند تا به استخراج کنندگان بپیوندند و هم تجربه ای از بازی الکترونیومی داشته باشند. این برای شرکت یک رویای دست یافتنی است. دیگر لازم نیست که به دنبال مخاطب هدف خود بگردد و تبلیغات عظیمی انجام دهد. فقط کافیست بازی را ریلیز کند و شاهد هجوم گیمرها باشد.

چه تعداد سکه الکترونیوم قابل استخراج است؟

استخراج سکه الکترونیوم

تعداد کل الکترونیوم ­های قابل استخراج توسط شرکت محدود شده و می­تواند به حداکثر تعداد 21.000.000.000 عدد برسد. از این حجم در حال حاضر بیش از 10.230.000.000 سکه در گردش است که برابر چیزی در حدود 49% کل سکه ­های قابل استخراج است.

از زمان مهاجرت به بلاکچین خاص خود ، براساس معماری اثبات مسئولیت (PoR)، استخراج کنندگان توسط این پروژه انتخاب شده اند. این کار برای اطمینان از این امر انجام شده که فقط ماینرهای قابل اعتماد در شبکه الکترونیوم وجود داشته باشند. از ماینرهایی که در بلاکچین PoR انتخاب شده اند، انتظار می­ رود که مسئولانه رفتار کرده و پاداش بلاک ­های دریافتی خود را در راستای توازن برنامه­ بشر دوستانه­ الکترونیوم و همچنین حفظ یکپارچگی شبکه­ پرداخت، برای افراد کمتر خوش­شانس هزینه کنند.

بلاکچین PoR الکترونیوم همچنین میزان انرژی مورد نیاز برای پروسه­ ماینینگ را کاهش می­ دهد. نرخ هش در این رمز ارز از گیگا هش به کمتر از نیم کیلو هش کاهش یافته است، زیرا الکترونیوم در حال حرکت به سمت ماینینگ سازگار با محیط زیست است.

امنیت شبکه الکترونیوم چگونه است؟

امنیت شبکه الکترونیوم

الکترونیوم از بلاکچینی جدید و منحصر به فرد به نام اثبات مسئولیت (PoR) استفاده می­ کند. این شبکه 3 هدف را دنبال می­ کند: ارائه ­ یک بلاکچین امن­تر، معتبرتر و سبزتر.

در بستر PoR، الکترونیوم اکنون اعتبارسنج­ های خود را انتخاب و تأیید می­ کند. بدین ترتیب از بروز حمله­ 51% ناشی از کنترل گروهی ماینرها بر روی هش ریت یا توان محاسباتی بیش از پنجاه درصد در شبکه جلوگیری می­ کند. اگر در جایی حمله رخ دهد، لایه هایی از بلاکچین ساخته می ­شود تا منبع حمله را مشخص نموده و اعتبارسنج را خاموش نماید.

بلاکچین PoR همچنین یک شبکه مجاز ایجاد می­ کند که در آن الکترونیوم ماینرها را بر اساس تعهدشان به پایداری شبکه انتخاب می­ کند. این 12 عتبارسنج شبکه، سازمان ­های غیردولتی هستند که از جوایز خود برای کارهای خیریه استفاده می­ کنند.

از کجا می ­توان ارز الکترونیوم تهیه کرد؟

این رمز ارز از فوریه سال 2020 قابل مبادله است. الکترونیوم بیشتر در میان صرافی­ هایی محبوب است که بر روی ارائه خدمات در بستر تلفن­ های همراه متمرکز هستند. معروف­ترین صرافی­ هایی که در آن ­ها می­ توانید الکترونیوم را خریداری و مبادله کنید، عبارتند از:

روش استخراج رمز ارز الکترونیوم

روش استخراج رمز ارز الکترونیوم

اگر از تلفن همراه اندرویدی استفاده می­کنید، کافیست نرم ­افزار موبایلی الکترونیوم را از گوگل­ پلی دریافت کنید.

نرم افزار 18 مگابایتی با تعداد دانلود بیش از 1 میلیون سریعاً نصب می شود و از شما اطلاعاتی را می طلبد. برای ثبت نام، بهتر است به سایت مجموعه بروید و اطلاعات کامل خود را وارد نمایید. بعد از چند دقیقه فقط کافیست آدرس ایمیل و رمز مورد نظر خود را تایپ کنید و به صفحه اصلی اپ وارد شوید.

در بخش Miner این نرم افزار می ­توانید ماینینگ را آغاز نمایید و الکترونیوم دریافت کنید. نکته قابل توجه این است که در حال حاضر، استخراج الکترونیوم بصورت واقعی انجام نمی شود و رمز ارزی که به کاربران تعلق می گیرد، فقط به دلیل اجرا و روشن کردن ماینر اپلیکیشن بوده و تشویقی است.

بنابراین در حقیقت سخت افزارهای گوشی در عملیات ماینینگ درگیر نخواهند بود، زیرا به طور کلی سخت افزارهای تلفن­ های همراه آنقدر ضعیف هستند که برای استخراج ارز دیجیتال به هیچ وجه مناسب نیستند. الکترونیوم با اینکار فقط کاربران را تشویق به نصب اپلیکیشن و استفاده از این ارز می کند.

برای ساخت کیف پول دیجیتال برای نگه­داری این ارز نیز تنها کافیست در سایت الکترونیوم ثبت نام کرده و کیف پول خود را فعال کنید.

ادامه مطلب
ارز آنتولوژی
ارز دیجیتال آنتولوژی (Ontology) چیست؟

رمز ارز (crypto currency) طبق تعریف یکی از گونه های ارزهای مجازی است که به صورت رمزگذاری شده بوده و تحت فناوری بلاک چین به صورت غیرمتمرکز اداره می شود. از آنجایی که رمز ارزها به صورت غیر متمرکز اداره می شوند، در نقطهی مقابل نظام بانکداری متمرکز فعلی قرار می گیرند.

در حال حاضر بیش از 4000 رمزارز فعال در حال معامله در بازار جهانی هستند. رمزارزی که می خواهیم درباره آن بیشتر بدانیم، آنتولوژی نام دارد که در زمان نگارش این مقاله با حجم بازار حدوداً 515 میلیون دلاری در رتبه 71 ارزهای دیجیتال قرار دارد و ارزش آن چیزی در حدود $0.8 دلار است.

نام انگلیسی این رمز ارز Ontology است که از ترکیب دو کلمه Onto به معنای هستی و Logy به معنای شناسی ساخته شده و معنای هستی شناسی می دهد. همانطور که در ادامه خواهیم گفت، این رمز ارز با انتخاب این نام می خواهد نشان دهد که برای هر کسب وکاری مناسب است.

آنتولوژی چیست؟

آنتولوژی یک بلاکچین اپنسورس با کارایی بالاست که متخصص در شناسایی و داده های دیجیتال است. این ارز دیجیتال نوپا که با نام اختصاری ONT شناخته می شود، در تلاش است تا با از بین بردن موانع موجود بین بلاکچین و بیزنس، انقلاب جدیدی در صنعت ارزهای دیجیتال ایجاد کرده و خود را به عنوان یک زیرساخت عمومی برای انواع مختلف پروژه ها مطرح کند.

آنتولوژی قصد دارد که همه کسب وکارهای خصوصی و دولتی را به خود جذب کند. هدف این است که کسب وکارها بدون تغییر سیستم فعلی بتوانند کسب و کار خود را بر بستر بلاک چین آنتولوژی انجام دهند.

این بلاک چین با ارائه سرویس هایی مانند قراردادهای هوشمند، مدیریت احراز هویت توزیع شده و برنامه ‏های کاربردی دیگر، می خواهد تکنولوژی بلاک چین را برای تمامی کسب وکارها قابل استفاده کند. در واقع بلاک چین اپنسورس آنتولوژی یک پروژه مولتی چین است که می خواهد همه خدمات مورد نیاز را در بستر خود پیاده سازی کند.

در حال حاضر، برای یک کسب و کار، کوچ کردن از یک سیستم متمرکز به یک سیستم غیرمتمرکز بسیار سخت و پر هزینه خواهد بود. در واقع تابه حال راهی وجود نداشته که مشاغل بتوانند بدون دانش گسترده در مورد فناوری بلاک چین، آن را با زیرساخت های خود ترکیب کرده و در معرض خطرات بالقوه قرار نگیرند. شبکه های مورد اعتماد کنونی با مسائل گوناگونی رو به رو هستند.

حفاظت از حریم خصوصی ضعیف، مقدار داده استفاده نشده، انحصار مدیریت داده و انحصار تایید هویت ناکارآمد همگی چالش هایی برای بلاک چین هستند. ارز دیجیتال آنتولوژی به دنبال حل غالب این مشکلات با تکیه بر اکوسیستم مطمئن خود است.

پلتفرم منحصر به فرد آنتولوژی با پشتیبانی از مقیاس پذیری سطح 2 و همکاری میان زنجیرهای قوی، انعطاف پذیری لازم را در اختیار کسب و کارها قرار می دهد تا بلاکچین متناسب با نیازهای خود را طراحی کنند. این رمز ارز با مجموعه ای از پروتکل های غیر متمرکز شناسایی و اشتراک داده، امکاناتی را ارائه می کند که موجب بالا رفتن سرعت، امنیت و قابلیت اعتماد می شود. این ابزارها عبارتند از:

 • ONT ID: یک اپلیکیشن موبایل آیدی دیجیتال

 • DID: آیدی دیجیتال مورد استفاده در سراسر اکوسیستم

 • و DDXF: مبدل دادهی غیر متمرکز است که ارکان پلتفرم را شکل می دهند.

پیدایش آنتولوژی (ONT)

پیدایش رمز ارز آنتولوژی

آنتولوژی یک پروژه نوپاست که در سال 2017 به سرپرستی لی جون و اریک ژانگ خلق شد. در مراحل اولیه توسعه، آنتولوژی از حمایت فنی برخی از اعضای کمپانی چینی Onchain برخوردار بود (آنچین موفقیتی گسترده در صنعت رمزارز به دست آورده است، زیرا بنیان گذاران آن خالق بلا ک چین انقلابی NEO نیز هستند). با این حال این دو به طور رسمی پروژه های متفاوتی بودند که اهداف خود را دنبال می کردند.

بنیان گذاران ارز دیجیتال آنتولوژی در زمان راه اندازی آن تصمیم گرفتند که بدون عرضه اولیه به صورت یک پروژه ICO، آن را در قالب AirDrop و توزیع عمومی عرضه کنند. بنابراین این رمز ارز حیات خود را به عنوان یک توکن NEP-5 در بستر بلاکچین NEO آغاز کرد. این کار هم باعث ظهور یک جمعیت مشتاق شد و هم باعث شد ONT به سرعت قیمت ارگانیک خود را پیدا کند. بدین ترتیب به پروژه کمک کرد تا از بروز موشکافی های نظارتی متوالی در امان باشد.

به عنوان مثال، برای مدت کوتاهی، هر شخصی که در خبرنامه آنتولوژی ثبت نام میکرد، به رایگان 1000 ONT به صورت AirDrop دریافت می کرد که بلافاصله بعد از ثبت توکن در صرافی بزرگ بایننس در ماه می 2018 به ارزش هر عدد 10 دلار رسید.

آنتولوژی و نئو هر دو از یک شرکت به وجود آمدند. نئو بر روی اقتصاد هوشمند متمرکز است و آنتولوژی بر روی حریم خصوصی داده ها. بنابراین این دو در کنار یکدیگر می توانند بلاکچین را وارد جهان کسب و کارها کنند. همچنین این تکنولوژی از اپلیکیشن های غیرمتمرکز (dApps) حمایت می کند و در رقابتی تنگاتنگ با اتریوم است.

آنتولوژی شبکه اصلی خود را در 30 ژانویه 2018 راه اندازی کرد و اکنون به صورت مستقل از بلاکچین NEO فعالیت میکند.

چه چیزی آنتولوژی را منحصر به فرد می کند؟

آنتولوژی موارد مختلفی را برای استفاده در زندگی واقعی ارائه می دهد و به مشاغل این امکان را می دهد تا بلاکچین خود را بر روی بلاکچین آنتولوژی بنا کنند. از همه مهمتر، این رمز ارز انعطاف پذیری بیشتری برای شرکت ها فراهم می کند.

به آن ها این امکان را می دهد تا متناسب با نیازهای خاص خود از نظر ویژگی هایی نظیر حاکمیت و حریم خصوصی، بلاک چین سفارشی خود را ایجاد کنند. این قابلیتی است که رقبایی مانند اتریوم و نئو در طراحی آن دچار مشکل هستند.

زنجیره ONT همچنین با تولید و توزیع رایگان آنتولوژیگاز (ONG) به دارندگانش بر اساس میزان دارایشان، به خنثی شدن هزینه های شبکه معاملات کمک می کند.

علاوه بر این ها، آنتولوژی ویژگی های دیگری نظیر قراردادهای هوشمند، اثبات هویت رمزنگاری شده (ONT ID) و داده های رمزنگاری شده (DDXF) فراهم می کند که می تواند به طور یکپارچه مابین بلاکچین های مختلف منتقل شود.

به عنوان مثال: بر بستر شبکه آنتولوژی، می توان بدون به خطر انداختن تمامیت و حریم خصوصی، سوابق پزشکی یک بیمار را مورد مطالعه قرار داد (با رعایت قوانین سفت و سخت حریم خصوصی که در اکثر کشورها وجود دارد).

تجارت پزشکی را اطلاعات محرمانه را منتقل می کند، این کنترل را دارد که بدون ترس از قرار گرفتن اطلاعات بیمار در دست افراد غیرمجاز، تعیین کند که چه چیزی و تحت چه شرایطی با سایر اشخاص به اشتراک گذاشته می شود.

چه تعداد ارز آنتولوژی در گردش وجود دارد؟

حداکثر موجودی آنتولوژی برابر 1,000,000,000 ONT است که در حال حاضر تقریباً 80% از آنها در حال گردش هستند.

در زمان عرضه، 15% از توکن ها به تیم اصلی تعلق گرفت، 10% به شورای NEO، 28% به شرکای سازمانی، 10% به انجمن فنی و 25% نیز به توسعه اکوسیستم آن اختصاص یافت. این توکن ها تحت یک فرآیند غربال گری دقیق و دوره های آزادسازی مختلف قرار داشتند که برای مدت بیش از 2 سال ادامه داشته و در اکتبر 2020 به پایان رسید.

امنیت شبکه آنتولوژی چگونه تأمین می شود؟

شبکه آنتولوژی به صورت کاملاً غیر متمرکز بوده و بنابراین در برای هک شدن بسیار مقاوم است. در واقع برای هک کردن آن؛ همانند دیگر ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین، باید نیمی از سیستم های متصل به شبکه را تحت تأثیر قرار داد که عملاً چنین چیزی ممکن نیست. همچنین تمامی تراکنش های این شبکه به صورت کاملاً غیرمتمرکز انجام شده و هیچ فرد یا ارگانی امکان نظارت بر روی آن را ندارد.

از کجا می توان ارز دیجیتال آنتولوژی تهیه کرد؟

تهیه رمز ارز آنتولوژی

همانطور که پیشتر گفته شد، در حدود 12% از موجودی آنتولوژی قابل معامله برای کاربران است. هر دوی ارزهای دیجیتال ONT و ONG در بزرگترین صرافی های دنیا نظیر بایننس قابل تهیه اند (به استثنای صرافی Coinbase). این رمز ارز نیز به راحتی قابل خریداری و ذخیره است. نکته مهم در اینجا این است که برای ذخیره آنتولوژی باید از کیف پولی استفاده کنید که آن را پشتیبانی می کند. در اینجا 5 مورد از معروفترین کیف پول های دیجیتال با پشتیبانی از آنتولوژی را معرفی می کنیم. این کیف پول ها عبارتند از:

 • کیف پول Infinito
 • کیف پول ONTO
 • کیف پول O3
 • کیف پول OWallet
 • کیف پول BitKeep

مزایا و معایب رمز ارز آنتولوژی

هر رمز ارزی مزایا و معایب خاص خود را دارد، اما برای آنتولوژی در حال حاضر نمی توان معایب خاصی برشمرد. اما از جمله مزایای آن این است که امنیت بالایی داشته و با توانمندی سفارشی سازی تقریباً نامحدود برای ورود راحت و کم دردسر کسب و کارها به ساختار بلاک چین مناسب می باشد. در واقع آنتولوژی آمده تا پل ارتباطی مابین دنیای مجازی و واقعی باشد.

آنتولوژی برای چه منظوری توسعه پیدا کرده است؟

توسعه آنتولوژی

این ارز دیجیتال معتبر و امن می تواند کمک خوبی برای کسب و کارهای نوپا برای ورود به دنیای بلاک چین باشد، زیرا به کسب و کارهای بی تجربه در حوزه شبکه های توزیع این امکان را می دهد تا از تکنولوژی بلاک چین آن استفاده کنند.

این شبکه ای معتبر، برای هر شرکتی که به دنبال اضافه کردن لایه های امنیتی برای محافظت از هویت سیستم ها است، در دسترس می باشد.

از آنجایی که تمامی اطلاعات بر روی بلاک چین ذخیره می شوند، تغییر ناپذیر و ایمن بوده و بدین ترتیب از بروز جرائم کلاهبرداری هویتی جلوگیری می شود. زمانی که بلاک چین این اطلاعات را جمع می کند، نقاط داده های غیرمرتبط پنهان می شود. این اطلاعات نیمه پنهان، به درخواست کاربر مبدا، به ارائه دهندگان خدمات تحویل داده می شود.

همانطور که پیشتر گفته شد، این فرآیند برای موقعیت های گوناگونی مانند پزشکی که برخی اطلاعات بسیار حیاتی هستند، مفید است؛ چرا که کاربر ممکن است ترجیح دهد اطلاعاتش در هیچ کجا به اشتراک گذاشته نشود.

ماژول های گوناگونی که توسط تیم ONT ساخته شده است، به شرکت ها اجازه می دهد که از اطلاعات جمع آوری شده از این استخرهای هویتی استفاده کنند. این ها شامل اطلاعات آماری در سطح گروهی است، اما اطلاعات مهم فردی را نیز شامل می شود.

مثال: تصور کنید پزشکی برایتان نسخه ای هفتگی تجویز کند که همان لحظه روی شبکه آنتولوژی ارسال شود.

شما می توانید از داروخانه نزدیک منزل آن دارو را تهیه کنید و به محض خرید دارو تراکنشی به پرونده پزشکی شما ارسال خواهد شد. این مثال پتانسیل و کارکرد شگفت انگیز پروژه آنتولوژی را نشان می دهد.

تراکنش ها در شبکه آنتولوژی چگونه انجام می شوند؟

ترکنش ها در شبکه آنتولوژی

همانطور که پیشتر گفتیم آنتولوژی از یک سیستم مولتی چین استفاده می کند. این سیستم به کسب و کارهای مختلف اجازه می دهد تا از هر دو بلاک چین خصوصی و عمومی کمال بهره و استفاده را داشته باشند.

برای درک بهتر، فرض کنید یک موسسه مالی بخواهد از این شبکه استفاده کند. طبیعی است که این موسسه مایل نیست داده های خود را روی یک بلاک چین عمومی قرار دهد؛ زیرا با این کار این فرصت را به رقبای خود خواهد داد تا به تمامی اطلاعات این موسسه دسترسی داشته باشند. از این رو، این موسسه می تواند بلاک چین آنتولوژی را که یک بلاک چین خصوصی است، نصب کند و اطلاعات را تنها درون این موسسه یا با هر کس دیگری که صلاح دید به اشتراک بگذارد.

با این حال، ممکن است اطلاعات خاصی وجود داشته باشند که موسسه بخواهد آن ها را در معرض دید و دسترس عموم قرار دهد، مانند توانایی تائید هویت افراد. اگر یک مشتری جدید بخواهد در این موسسه مالی حسابی باز کند باید بتواند هویت خود را تائید کند.

در این صورت یک بلاک چین عمومی (مانند نئو) می تواند کارساز باشد؛ زیرا با بلاکچین خصوصی (آنتولوژی)، جایی که اطلاعات خصوصی نگهداری می شوند، در ارتباط است.

بنابراین، آنتولوژی در نقش واسطی بین جهان دیجیتال و جهان واقعی عمل می کند و انتقال و ثبت داده در محیطی بدون نیاز به اعتماد (trust-less) اتفاق می افتد. اما از کجا بدانیم که این اطلاعات قابل اعتماد هستند؟ پاسخ این سوال مکانیسم اجماع (consensus mechanism) است. مانند تمام بلاکچین های دیگر، شبکه آنتولوژی نیز از یک مکانیسم اجماع بهره می برد.

مکانیسم اجماع شیوه ای است که به واسطه آن و بدون نیاز به شخص ثالث تراکنش ها تائید می شوند. به عبارت دیگر، مکانیسم اجماع باعث غیرمتمرکز شدن بلاک چین می شود. تعداد زیادی الگوریتم اجماع وجود دارد که توسط بلاک چین های مختلف استفاده می شوند. مشهورترین آن ها اثبات کار (Proof-of-Work) و اثبات سهام (Proof-of-Stake) هستند. با این حال، رمز ارز آنتولوژی قصد دارد از چیزی به نام VBFT، که ترکیبی از سه الگوریتم مختلف است، استفاده کند. این مدل ها الگوریتم های اثبات سهام (PoS)، تحمل خطای بیزانس (BTF)، و عملکرد تصادفی قابل تصدیق (VRF) هستند.

آیا می توان رمز ارز آنتولوژی (ONT) را استخراج کرد؟

خیر. همانطور که اشاره شد از مجموع یک میلیارد کوین موجود از این رمز ارز، حدود 12% از آن به صورت عمومی عرضه شده و تنها از طریق صرافیهای ارز دیجیتال قابل مبادله است.

آیا آنتولوژی برای سرمایه گذاری مناسب است؟

سرمایه گذاری در آنتولوژی

آنتولوژی با این هدف پا به عرصه گذاشته تا با ارائه روشی منحصر به فرد، فناوری را با جامعه شناسی و رفتار مصرف کننده ترکیب کند و جامعه سنتی را ترغیب کند تا فعالیت های خود را بر بستر فناوری بلاک چین ادامه دهند. هدف این ارز دیجیتال این است که خود را جایگزین روش های مرسوم فعلی کند. پتانسیل های شبکه آنتولوژی در عمل نامحدود هستند، زیرا هر کسب و کاری می تواند از پروتکل بلاک چین بهره ببرد – خصوصا اینکه این پروتکل به داده ها اجازه می دهد تا به شیوه ای ایمن، شفاف، سریع و ارزان منتقل شوند.

آنتولوژی نه تنها این ویژگی را در اختیار کاربران می گذارد، بلکه در قدمی فراتر پایانه ای برای قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن های غیرمتمرکز فراهم می کند که توسط بلاک چین نئو حمایت خواهند شد و این ویژگی راهی جدید رو به سوی اتوماسیون خواهد گشود که در آن سازمان های بسیاری می توانند تراکنش های داده را بدون احتیاج به تائید شخص ثالث انجام دهند.

علاوه بر این این ارز دیجیتال از ابتدای سال 2021 تاکنون رشد خوبی را تجربه کرده و در زمان نگارش این مقاله از حدوداً 0.45$ به حدود 0.8$ رسیده است. بنابراین به نظر می رسد این ارز دیجیتال گزینه مناسبی برای تحقیق بیشتر و  سرمایه گذاری باشد.

ادامه مطلب
ارز دیجیتال مونرو
ارز دیجیتال مونرو (Monero) چیست؟

از ارزهای دیجیتال چه می دانید؟

ارز دیجیتال (پول دیجیتال، پول الکترونیکی یا ارز الکترونیکی) موجودی یا سوابقی است که در یک پایگاه داده الکترونیکی در پروفایل های دیجیتال یا در یک کارت با کمک کامپیوتر ذخیره می شود. نمونه ارزهای دیجیتال شامل زیر مجموعه هایی از جمله ارزهای رمزپایه (CryptoCurrency)، ارزهای مجازی، ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی و e-Cash است.

ارزهای دیجیتال ویژگی های مشابهی از انواع ارزها را به نمایش می گذارند، اما در واقع مانند سکه و اسکناسی که روزانه از آن ها استفاده می کنیم شکل فیزیکی و قابل لمس ندارند و تماماً در اینترنت هستند و امکان معاملات فوری را فراهم می کنند.

کاربرد ارزهای دیجیتال

این نوع ارزها ممکن است برای خرید کالاها و خدمات فیزیکی مورد استفاده قرار گیرند، اما استفاده از آن ممکن است محدود به انجمن های خاص باشد، برای مثال شاید بتوان در یک بازی آنلاین با آن کسب درآمد کرد. یک نوع ارز دیجیتال اغلب با استفاده از استراتژی ها و تکنیک های آربیتراژ (سود حاصل از تفاوت قیمت که عموماً بدون ریسک است) با ارز دیجیتال دیگر معامله می شود.

هر وسیله پرداختی که صرفاً به صورت الکترونیکی وجود داشته باشد پول دیجیتال است. پول دیجیتال با استفاده از فناوری هایی مانند تلفن های هوشمند، کارت های اعتباری و صرافی های رمزنگاری آنلاین مبادله می شود. در برخی موارد، می توان آن را به پول نقد فیزیکی مبدل کرد، به عنوان مثال با برداشت پول نقد از دستگاه خودپرداز.

ارز دیجیتال (ارز رمزی، کریپتو کارنسی یا به اختصار کریپتو) یک دارایی دیجیتال است که برای کار به عنوان وسیله ای برای مبادله طراحی شده است که در آن سوابق مالکیت دارایی شخصی در دفترچه ای موجود در نوعی پایگاه داده کامپیوتری با استفاده از یک رمزنگاری قوی ذخیره می شود.

ذخیره ی ارزهای دیجیتال در پایگاه های کامپیوتری به منظور داشتن کنترل، به دست آوردن دارایی بیشتر و نیز تأیید انتقال مالکیت این دارایی ها انجام می شود. این نوع از دارایی به صورت فیزیکی (مانند پول کاغذی) وجود ندارد و به طور معمول توسط یک مرجع مرکزی صادر نمی شود. ارزهای دیجیتال برخلاف سیستم های بانکی از کنترل غیرمتمرکز برخودارند.

ارز دیجیتال مونرو (Monero)

ارز دیجیتال مونرو

آیا می دانید مونرو (یا XMR) یکی از محبوب ترین ارز رمزنگاری شده با تمرکز بر حریم خصوصی به شمار می رود؟

ارزهای متنوع ویژگی های متفاوتی دارند، برخی از آن ها در خرید و فروش ها قیمت کمتری دارند، برخی نیز سریع تر هستند. ویژگی قابل توجه مونرو که تقریباً می توان گفت منحصر به فرد است، بی نام بودن آن است.

درست است! به لطف رمزنگاری بسیار پیشرفته کسب هرگونه اطلاع از فرستنده، گیرنده و میزان ارز ارسالی توسط دیگران غیرممکن است. به همین دلیل، مونرو در شرایط وجود تحریم های بین المللی در برخی کشورها و یا سیستم های اقتصادی به عنوان وسیله ای برای پرداخت در Dark Web، کاربرد منحصر به فردی پیدا کرده است. با این حال، دلایل عمده ای نیز برای داشتن یک شکل خصوصی از پول وجود دارد که غیرقانونی نیست. بعداً برخی از این موارد را توضیح خواهیم داد.

تاریخچه مونرو

گروهی متشکل از هفت سازنده که بلاک چین Bytecoin را شکل می دهند در سال ۲۰۱۴ واحد پول جدیدی با نام Bitmonero به منظور انجام معاملات امن و بدون نام معرفی کردند. این نام در نهایت به Monero که زبانی بین المللی برای واژه ی سکه است تبدیل شد.

از بین هفت سازنده ای که در ابتدا Monero را ایجاد کردند، پنج نفر از آنها تصمیم گرفتند که هویت خود را مخفی نگه دارند. فقط دو نفر از این توسعه دهندگان با نام های ریکاردو اسپاگنی (توسعه دهنده اصلی) و دیوید لیتاپای شناخته شده اند.

تیم پشتیبانی مونرو می گوید حفظ حریم خصوصی و امنیت بزرگترین اولویت های آنها بوده و صرف نظر از اینکه مونرو از نظر تکنیکی از چه صلاحیتی برخوردار است، سهولت استفاده و کارایی در درجه دوم اهمیت قرار دارد.

هدف ساخت مونرو

به طور کلی، هدف کلی ساخت و رمزنگاری دقیق و امن این ارز این بود که اجازه پرداخت سریع، ارزان و بدون ترس از سانسور را بدهد.

حوزه دیگری که مونرو سعی در بهبود داشت، از نظر مقیاس پذیری آن است. به زبان ساده، مقیاس پذیری فقط به معنای رشد خوب شبکه در رابطه با تقاضا است.

بر اساس تعریف ارزهای رمزپایه مبتنی بر بلاک چین اندازه محدودی دارند. برای مثال، بیت کوین محدودیتی در اندازه بلوک ۱ مگابایتی داشته است. این بدان معنی است که فقط ۱ مگابایت داده می تواند در هر بلوکی که هر ۱۰ دقیقه در شبکه بیت کوین استخراج می شود، قرار گیرد.

متأسفانه، وقتی بسیاری از کاربران تلاش می کنند تا همزمان با استفاده از بیت کوین تراکنش انجام دهند، بلاک چین با داده های حاصل از این تراکنش ها پر می شود. آن دسته از تراکنش هایی که نمی توانند در یک بلوک قرار بگیرند باید منتظر بمانند تا یک استخراج گر آنها را وارد کند.

از آنجایی که ماینرها ترجیح می دهند تراکنش هایی را با بیشترین هزینه های پیوست شده در نظر بگیرند، اگر شبکه بسیار شلوغ باشد، مردم را تشویق می کنند تا هزینه ها را افزایش دهند تا این افزایش در هزینه ها تراکنش ها و معاملات با این ارزها را نیز شامل شود.

این همان اتفاقی است که در بهار ۲۰۱۷ در مورد بلاک چین بیت کوین رخ داد. برخی از معاملات فقط برای تأیید اعتبار نیاز به کارمزد بیشتر از ۳۰ دلار داشتند!

اما مونرو متفاوت است. هیچ محدودیتی در اندازه بلوک از پیش تعیین شده وجود ندارد. در حالی که این امکان برای داده های تراکنش بیشتر در هر بلوک وجود دارد، یک نقطه ضعف وجود دارد؛ آن هم این که اسپم ها می توانند زنجیره بلوک معاملات را پر کنند که این می تواند بلوک های بزرگی ایجاد کند.

با این حال، توسعه دهندگان Monero سیستم جریمه و پاداش در بلوک ها را ارائه دادند. اندازه ی متوسط، ​​۱۰۰ بلوک آخر در نظر گرفته شده است. اگر بلوک جدیدی که ماینرها روی آن کار می کنند از حد متوسط ​​۱۰۰ بلوک قبلی بیشتر باشد، پاداش بلوک کاهش می یابد.

البته این مسئله موجب نا امیدی کاربران نمی شود، زیرا اگر دیگر برای آنها سودآور نباشد، بلوک هایی را که بر آنها جریمه ای اعمال شده اند را استخراج نمی کنند.

پاداش داده شده به هر بلوک هرگز به زیر ۰٫۳ XMR (مونرو) نمی رسد، که این وضعیت Monero را به یک ارز ضد تورم تبدیل می کند: تورم در سال ۲۰۲۲ تقریباً ۱٪ خواهد بود و برای همیشه کاهش می یابد، اما تورم اسمی ۰٫۳ XMR در دقیقه خواهد بود. این بدان معنی است که همیشه انگیزه ای برای ماینرها برای استخراج مونرو و در نتیجه حفظ امنیت بلاک چین، با یا بدون کارمزد تراکنش وجود دارد.

چرا مونرو منحصر به فرد است؟

یکی از بزرگترین اهداف این پروژه دستیابی به بالاترین سطح عدم تمرکز ممکن است، به این معنی که کاربر نیازی به اعتماد به شخص دیگری در شبکه ندارد.

حفظ حریم خصوصی از طریق چند ویژگی متمایز حاصل می شود. در مقایسه با بیت کوین که هر گردش آن شماره سریال خاص خود را دارد، به این معنی که می توان میزان استفاده از ارز رمزنگاری شده را کنترل کرد، مونرو کاملاً تبدیل پذیر است.

به طور پیش فرض، جزئیات مربوط به فرستندگان، گیرندگان و مقدار ارز رمزنگاری شده ای که منتقل شده پنهان می شود؛ طرفداران مونرو می گویند که این یک انتخاب مناسب برای سکه هایی مانند Zcash است که از نظر انتخابی شفاف هستند.

اعمال محدودیت های لازم با استفاده از امضای حلقه حاصل می شود. در اینجا، خروجی معاملات گذشته از بلاک چین انتخاب می شود و به عنوان فریب دهنده عمل می کند، به این معنی که ناظران خارجی نمی توانند بگویند چه کسی آن را امضا کرده است.

برای مثال اگر فردی به نام یان ۲۰۰ مونرو برای سوزان بفرستد، این مقدار همچنین می تواند به قطعه های مختلف تقسیم شود تا سطح دشواری بیشتری ایجاد کند. برای اطمینان از اینکه تراکنش ها نمی توانند به یکدیگر مرتبط شوند، آدرس های نامشخصی برای هر معامله ای که فقط یک بار می توان انجام داد، ایجاد می شود.

همه این ویژگی های متمایز باعث شده است که مونرو  به جای بیت کوین و به خصوص در بازارهای darknet – برای معاملات غیرقانونی به طور افزایشی مورد استفاده قرار گیرد.

دولت ها در سراسر جهان، به ویژه ایالات متحده، صدها هزار دلار جوایز نقدی به هر فردی که بتواند کد مونرو را شناسایی کند، اعطا می کنند.

مقدار ارز مونرو

در زمان نوشتن مقاله، میزان عرضه مونرو در حدود ۱۷،۷۰۳،۴۷۱ است. این ارز رمزنگاری شده به گونه ای طراحی شده است که در برابر مدارهای مجتمع مخصوص برنامه که معمولاً برای استخراج بیت کوین جدید استفاده می شود، مقاوم باشد. در تعریف تئوری این بدان معناست که استخراج مونرو با استفاده از تجهیزات محاسباتی روزمره امکان پذیر است. به طور کلی، در نهایت ۱۸٫۴ میلیون ارز مونرو در گردش خواهد بود و انتظار می رود این سقف در ۳۱ مه ۲۰۲۲ به دست آید.

چندین کلید

Monero از سیستم متفاوتی برای کلیدهایی مانند Bitcoin و Ethereum استفاده می کند. در این ارزها فقط یک جفت کلید وجود دارد – یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی. مونرو از یک کلید نمایش عمومی، یک کلید نمایش خصوصی و هر دو کلید هزینه عمومی و خصوصی استفاده می کند:

 • از آدرس های عمومی به صورت مخفیانه استفاده می شود و در نهایت تنها کلیدهای نمایش عمومی ایجاد می شوند؛
 • برای بررسی بلاک چین و تأیید دریافت پول، به یک کلید مشاهده خصوصی نیاز است.
 • برای تأیید امضای یک معامله، به یک کلید هزینه عمومی نیاز دارید.
 • از کلیدهای خصوصی هزینه برای انجام معاملات خروجی استفاده می شود.

امنیت مونرو چگونه است؟

ارز دیجیتال مونرو

یکی از اهداف اصلی مونرو جلوگیری از تمرکز است؛ این شبکه از مکانیزمی اجماعی به نام CryptoNight استفاده می کند که مبتنی بر سیستم اثبات کار استفاده می کند. اثبات کار، الگوریتمProof-of-work  یا به اختصار PoW یکی از روش های اجماع در رمز ارزها است که برای تأیید تراکنش ها، تولید بلوک و حفظ امنیت شبکه بلاک چین به کار گرفته می شود. این باعث می شود مزارع بزرگ استخراج ارز به یک نیروی مسلط تبدیل نشوند.

نحوه ذخیره سازی

کریپتو کارنسی مونرو به دلیل ماهیتی که به عنوان یک ارز امن دار د، در برخی از صرافی های مهم ذکر نشده است. به عنوان مثال، اگرچه می توانید این ارز را در Binance خریداری کنید، اما باید بدانید که آن توسط Coinbase پشتیبانی نمی شود. در نتیجه، ممکن است لازم باشد مقدار ارز خود را به بیت کوین تبدیل کرده و از بستر تجاری کوچک تری استفاده کنید.

ذخیره سازی مونرو قبلاً کاری بسیار دشوار بود. باید کیف پول را با استفاده از اصول و فرمان هایی خاص باز می کردید و برای بسیاری از کاربران باعث می شد که احساس کنند در حال هک کردن برخی از پایگاه های داده مخفی دولت هستند که به هیچ عنوان خوشایند نبود! خوشبختانه، اکنون روش بسیار ساده تری برای ذخیره مونرو وجود دارد:

 1. ابتدا به سایت www.mymonero.com مراجعه کنید.
 2. گزینه ی ساخت اکانت (Create account) را انتخاب کنید.
 3. کلید ورود خصوصی خود را وارد کنید.
 4. کلید ورود خصوصی را دوباره در باکس زیر کلید وارد کنید تا اطمینان حاصل شود که شخص شما این اطلاعات را وارد می کند.

به این صورت شما اولین کیف پول مونرو خود را ایجاد کردید.

دریافت ارز مونرو (XMR)

حالا تصور می کنیم که می خواهید چند XMR داخل این کیف پول قرار دهید. بعد از بررسی قیمت مونرو مراحل انجام این کار به این صورت است:

ابتدا، آدرسی را که در بالای صفحه نمایه حساب مشاهده می کنید، یادداشت کنید.

ارز دیجیتال مونرو

دوم، به اکانت مبادله ای که می خواهید برای شما ارز ارسال کند بروید تا درخواست کنید برایتان مونرو بفرستد.

سوم، آدرسی را که یادداشت کرده بودید، در قسمت برداشت از صرافی وارد کنید.

در مرحله ی آخر برای تکمیل برداشت، دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید. برخی از مبادلات ممکن است از شما بخواهند که با کلیک روی پیوند در ایمیل، تأیید کنید که شخص شما این برداشت را انجام می دهد.

اگر مونرو را از دوستان خود دریافت می کنید، به راحتی می توانید آدرس را برایشان بفرستید و آنها به خوبی می دانند که باید با آن چه کار کنند.

انتقال ارز مونرو (XMR)

در صورتی که قرار است شما فردی باشید که ارز مونرو را انتقال می دهد، ما دستورالعمل آن را در اختیار شما قرار داده ایم:

ارز دیجیتال مونرو

 1. ابتدا گزینه ی ارسال را انتخاب کنید
 2. آدرسی را که می خواهید مونرو به آن بفرستید وارد کنید. این مورد را از طریق صرافی، مخاطب (دوست یا همکار و غیره) یا هر سرویسی که مونرو را به عنوان گزینه پرداخت می پذیرد دریافت خواهید کرد.
 3. مبلغی را که می خواهید ارسال کنید در کادر با عنوان مقدار (amount) تایپ کنید.
 4. میزان خصوصی بودن تراکنش را انتخاب کنید. هر چه اندازه ی حلقه ی امنیت را بزرگ تر کنید، هزینه تراکنش نیز بالاتر خواهد بود.
 5. گزینه ی ارسال ارز (Send payment) را انتخاب کنید.

استفاده از کیف پول MyMonero واقعاً به همین سادگی است که ملاحظه کردید. کار کردن با این کیف پول نسبت به کیف پول های دیگر به حدی ساده و روان است که کاربران را قادر می سازد تراکنش های روزمره خود را بدون دغدغه و اتلاف وقت انجام دهند.

مزایای مونرو

 • یکی از خصوصی ترین ارزهای رمزپایه.
 • انجام معاملات برای ارتباط با شخص غیرممکن است.
 • ردیابی تراکنش ها غیرممکن است.
 • بلاک چین محدودیتی ندارد. مقیاس پذیری پویای آن بدان معنی است که هزینه ها حتی در صورت استفاده زیاد نیز نباید گزاف باشد.
 • می توانید انتخاب کنید چه کسی می تواند معاملات شما را ببیند. به عنوان مثال، اگر می خواهید مالکیت خود را برای مقدار مشخصی از Monero برای اهداف مالیاتی ثابت کنید، می توانید کلید مشاهده خصوصی خود را با سازمان مالیاتی کشور خود به اشتراک بگذارید. احتمال ممنوعیت از طرف سایر تنظمی کنندگان را کاهش می دهد.
 • تیم بزرگی از توسعه دهندگان متعهد روی پروژه کار می کنند.

معایب مونرو

علیرغم مقاومت در برابر ASIC، هنوز درجه زیادی از تمرکز استخراج کنندگان بر روی مونرو وجود دارد.

 • کیف پول های زیادی برای مونرو ساخته نشده است. پشتیبانی از مونرو را در هیچ کیف پول سخت افزاری پیدا نخواهید کرد.
 • ذخیره مونرو به روشی که به طور کامل ایمن باشد بسیار سخت تر از اکثر ارزهای رمزپایه دیگر است. ممکن است به همین دلیل باشد که توسط جامعه گسترده تری از کاربران پذیرفته نشده است.
 • مونرو مبتنی بر بیت کوین نیست؛ در نتیجه توسعه برنامه هایی که با زنجیره بلوکی آن تعامل دارند دشوارتر است.

جایگاه مونرو در آینده

در دنیایی که به نظر می رسد دیگر هیچ چیز خصوصیات واقعی را ارائه نمی دهد، مطمئناً خواستار ارزهایی با محوریت حریم خصوصی مانند مونرو خواهیم بود. من هم مثالی قانونی ذکر کردم که پول خصوصی قبلاً چیز خوبی بود و هم نمونه ای غیرقانونی اما قابل دفاع از نظر اخلاقی (گرچه هرگز نباید قانون را زیر پا بگذارید!).

مونرو این قابلیت را دارد که به افراد اجازه دهد در سراسر کره خاکی بدون نیاز به اجازه هیچ مرجعی و با سرعت زیاد معامله کنند.

همانطور که گفته شد، کلاهبرداران نیز از ویژگی های حفظ حریم خصوصی مونرو قدردانی می کنند! بازارهای Dark Web توسط هر کسی قابل دسترسی است و مجموعه ای واقعاً تکان دهنده از مواد مخدر، اسلحه و سایر موارد جنایی را به فروش می رساند. مونرو به سرعت در این وب سایت های غیرقانونی جایی به عنوان ارز انتخابی پیدا کرده است.

نه تنها این بلکه مونرو توسط دولت هایی مانند کره شمالی برای دور زدن تحریم های بین المللی مورد استفاده قرار گرفته است. به دلیل موارد ذکر شده، این احتمال وجود دارد که مونرو مورد حمله دولت هایی قرار بگیرد که کمتر به فکر یک روش کاملاً خصوصی برای پرداخت هزینه های حاصل از اتفاقات ناخوشایند هستند. اما اینکه چقدر سرکوب کردن مونرو موفقیت آمیز باشد، یک آزمایش جالب از ویژگی های ضدشکنندگی ارزهای رمزپایه است.

ادامه مطلب
ارز-دیجیتال-ترون
ترون (TRX) چیست؟ معرفی توکنها، نحوه...

دهه دوم قرن بیست و یک را می توان به نام دهه ظهور ارزهای دیجیتال در جهان نام گذاری کرد. از سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ ارزهای دیجیتال زیادی معرفی شدند که بسیاری از آن ها با استقبال عمومی روبرو نشده و از چرخه رقابت با سایرین کنار رفتند و تعداد بالایی از آن ها نیز در این چرخه به جایگاه بالایی رسیدند. یکی از ارزهای دیجیتالی که در این میان موفق ظاهر شد، ارز ترون بود. این ارز البته هنوز برای کاربران ایرانی کمی ناشناخته است. ازاین رو در ادامه این مقاله قصد داریم به معرفی این ارز دیجیتال بپردازیم و مفاهیم و اصطلاحات مربوط به آن را با هم مرور کنیم.

ارز دیجیتال ترونیکس چیست؟ (TRX)

شبکه و ارز دیجیتال ترون چیست؟

ارز دیجیتال ترون با نشانه اختصاری TRX، ارز داخلی بلاک چین ترون است. این ارز دیجیتال یک پلتفرم غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است که هدف آن ایجاد یک شبکه جهانی اشتراک گذاری مطالب رایگان در حوزه سرگرمی است. به عبارت ساده، ترون از تکنولوژی بلاک چین به عنوان بستری برای توسعه بازار جهانی استفاده می کند که این شامل دنیای سرگرمی، رسانه و انواع محتواست (اما به صورت غیرمتمرکز). این بدان معناست که سازمان های مرکزی فعلی اینترنت (که واسطه ای برای سازندگان نیز به حساب می آیند) از این حلقه خارج می شوند (مانند فروشگاه اپل استور، Google Play ،YouTube ،Google ،Facebook و …). این ویژگی، به سازندگان محتوا این امکان را می دهد تا مستقیما با کاربران در ارتباط باشند و سود کار خود را از آن ها دریافت کنند (بدون پذیرش ریسک عدم رعایت خط مشی های یک شرکت.) ارز دیجیتال رسمی ترون، ترونیکس نام دارد. کد رسمی که در پلتفرم های معاملاتی با نشانه اختصاری TRX نمایش داده می شود، به کوین ترون اشاره دارد. درست مانند اتریوم یا EOS، تمام تراکنش های ترونیکس در یک دفترچه عمومی ثبت می شوند و از طریق Tron Explorer قابل پیگیری هستند. اگر کسی صحبت از داشتن مقداری ترون در یک کیف پول نرم افزاری یا سخت افزاری می کند، منظور آن ارز دیجیتال ترونیکس است، نه بلاک چین ترون. اما صحبت از ساخت یک اپلیکیشن در ترون، به معنای بهره گیری از بلاک چین ترون است. مخاطبان محتوا می توانند برای دسترسی به محتوای مورد نظرشان در شبکه، از ارز دیجیتال ترونیکس برای پرداخت استفاده کنند. سپس این کوین ها به حساب تولیدکنندگان محتوا واریز می شود و آن ها می توانند ترونیکس را با ارزهای رمزنگاری شده دیگری مبادله کنند و یا برای پرداخت هزینه خدمات بلاک چین از آن استفاده کنند. در زمان نگارش این مقاله TRX به لحاظ میزان سرمایه بازارش رتبه دهم را داراست.

ترون، در سپتامبر سال ۲۰۱۷ توسط یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در سنگاپور به نام Tron Foundation تاسیس شد. موسس و مدیرعامل این شرکت جاستین سان (Justin Sun)، یک کارآفرین چینی است که همچنین بنیان گذار و مدیر عامل PEIWO، یک اپلیکیشن محبوب چینی نیز می باشد. تا اوایل سال ۲۰۱۶، سان نماینده ارشد و مشاور آزمایشگاه ریپل (شرکت مادر بلاک چین ریپل) بود. بنیاد ترون دارای دفتر مرکزی در پکن و سانفرانسیسکو است و اعضای تیم آن نیز مستقر در سئول و توکیو هستند.

تاریخچه ارز دیجیتال ترون

ارز دیجیتال ترون مانند سایر ارزهای دیجیتال سابقه زیادی ندارد. این ارز در سال ۲۰۱۷ با قیمت ۰٫۰۰۱۹ دلاری و با ۷۰ میلیون دلار سرمایه اولیه برای توسعه دهنده عرضه شده است. اعضای سازنده آن همگی کارمندان شرکت های بزرگِ توسعه دهنده ارز دیجیتال و کسب وکار اینترنتی هستند که با گرد هم آمدن اقدام به توسعه ترون نموده اند. در عرضه اولیه این ارز دیجیتال، توکن های اولیه مبتنی بر شبکه اتریوم عرضه شده و یک سال پس از عرضه شبکه اختصاصی خود ترون پشتیبانی از این ارز دیجیتال را به عهده گرفت. اولین توکن رسمی ترون نیز با نام ERC-20 معرفی شد.

هدف از ساخت ارز دیجیتال ترون چه بود؟

ترون دارای یک شبکه اینترنت غیرمتمرکز است که سازنده تلاش زیادی برای دستیابی به آن نموده است. هدف از ایجاد این ارز دیجیتال نیز معرفی این اینترنت غیرمتمرکز می باشد. ساختار این شبکه به یک شبکه جهانی غیرمتمرکز برای به اشتراک گذاری رایگان مطالب در حوزه سرگرمی تبدیل شده است. این صنعت در همین شرایط ارزش ۱ تریلیون دلاری را در جهان دارا می باشد. شبکه ترون به قدری قدرتمند است که به راحتی می توانید آن را با ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم مقایسه نمایید. با توجه به ادعای سازنده مبنی بر پیشرفت چشم گیر ترون در سال های آینده، به نظر می رسد آقای سان و رفقا به دنبال داشتن بزرگ ترین ارز دیجیتال در جهان هستند.

صرافی ترون

برای خرید ارز دیجیتال ترون چه باید کرد؟

ارز دیجیتال ترونیکس را می توان در صرافی هایی مانند Binance ،OKEx ،Huobi ،Bittrex و غیره به سایر ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین یا اتریوم تبدیل کرد. در حال حاضر خرید ترونیکس (TRX) با ارزهای فیات امکان پذیر نیست.

مزایای ارز دیجیتال ترون

 • تراکنش های ارزان

هزینه تراکنش ترون تقریباً صفر است. در بسیاری از شبکه ها برای انجام تراکنش باید هزینه پرداخت شود، اما ترون هزینه بسیار کمی دارد که حدود ۰٫۰۰۰۰۰۵ سنت به ازای هر تراکنش است.

 • امکان حجم بالای تراکنش

سیستم ترون این امکان را فراهم می کند تا تراکنش ها بدون محدودیت انجام شوند. همچنین، این سیستم قادر است حدود ۱۰۰۰ تراکنش را در ثانیه مدیریت کند (در مقایسه با رقیب خود اتریوم که حدود ۱۵ تراکنش در ثانیه را انجام می دهد).

 • پشتیبانی و محبوبیت

صحبت های زیادی در خصوص ترون شنیده می شود که عمدتا به دلیل بنیان گذار آن جاستین سان است که یکی از افراد تحت حمایت جک ما (JackMa)، بنیان گذار علی بابا است. همچنین این پلتفرم در مدت زمان بسیار کوتاهی پس از راه اندازی اش، در بسیاری از صرافی ها مورد معامله قرار گرفت و کاربران زیادی را به خود اختصاص داد. پشتیبانی از ترون بسیار عظیم بوده و در حال حاضر تعداد کاربرانش حدود یک میلیون نفر گزارش شده است (به نقل از Smartereum).

معایب ارز دیجیتال ترون

 • عرضه عظیم

این امر به منظور پایین نگه داشتن قیمت ترون و حمایت از پذیرش گسترده این پروژه انجام شده است، اما دارای اثرات وارونه ای نیز هست و بسیاری از کاربران با این ویژگی “قیمت پایین و عرضه بالا” راحت نیستند. هیچ محصولی پشتوانه ارزش آن نیست.

آیا ارز دیجیتال ترون امن است؟

اگر شما کاربر پلتفرم ترون باشید، به خوبی می دانید که این شبکه از شهرت خوبی برخوردار است. یکی از مهندسان امنیت این سیستم، جورج گو (Jorge Guo) است که سابقه کار در Google ،Qualcomm و Huawei را دارد و او تمام تحقیقات و توسعه امنیت ترون را بر عهده دارد. اما به یاد داشته باشید که همانند نگهداری ایمن رمزهای عبورتان، باید نسبت به ذخیره کوین های خود نیز حساس باشید. می توانید کوین های خود را در کیف پولی مانند myetherwallet.com ذخیره کنید، اما حتماً باید کلید خصوصی خود را یادداشت کرده باشید. اگر این کار را انجام ندهید، ممکن است کوین های خود را برای همیشه از دست بدهید. از آنجایی که کریپتو کارنسی ها غیر متمرکز هستند، سایت هایی مانند myetherwallet.com اطلاعات شما را به هیچ وجه ذخیره نمی کنند. آن ها نسخه بک آپی از نام کاربری و رمز عبور شما را در اختیار ندارند و اگر آن را فراموش کنید نمی توانید مانند ایمیل، رمز جدیدی تنظیم کنید. برای دسترسی به کوین هایتان، حتماً و حتماً باید کلید خصوصی را به خاطر داشته باشید. این تنها راه ورود به حساب کاربریتان است. درست مانند هر دارایی دیجیتال دیگری، ترون نیز می تواند مورد سوء استفاده قرار بگیرد و امنیتش دچار مشکل شود. این ریسکی است که شما باید در عصر دیجیتال آن را بپذیرید، اما قطعا انجام اقدامات پیشگیرانه می تواند این ریسک را تا حدودی کاهش دهد.

نحوه استخراج و خرید ترون

برخلاف بسیاری دیگر از انواع ارزهای دیجیتال دیگر امکان استخراج این ارز دیجیتال توسط کاربران وجود ندارد. تراکنش های این ارز دیجیتال با استفاده از الگوریتم DPoS انجام می شوند. تمام توکن های ارائه شده برای این ارز دیجیتال ۱۰۰ میلیارد واحد می باشد که ۶۵ میلیارد آن در حال گردش است. یک نکته مهم هم در خرید ارز دیجیتال ترون این است که در حال حاضر نمی توانید این ارز را به صورت مستقیم و با پول فیات بخرید. برای این کار ابتدا باید اقدام به خرید ارزهای دیجیتال دیگری مانند بیت کوین، اتریوم و یا تتر نموده و سپس در پلتفرم های مبادله، اقدام به مبادله آن ها با ترون کنید. بعد از پایان مراحل خرید نیز ترون خریداری شده به کیف پول شما برگشت داده خواهد شد و می توانید از آن برای سرمایه گذاری کوتاه مدت و یا بلندمدت بهره ببرید. امکان خرید ارزهای دیجیتال رایجی مانند بیت کوین و تتر نیز از طریق صرافی های داخلی برای کاربران ایرانی وجود دارد.

بهترین کیف پول های ارز دیجیتال TRON

برای ذخیره سازی ترون مانند سایر ارزهای دیجیتال نیاز به استفاده از کیف پول الکتریکی و یا سخت افزاری دارید. البته با توجه به منحصربه فرد بودن شبکه ترون، امکان ذخیره سازی آن نیز در هر کیف پولی وجود ندارد و حتماً کاربران بایستی برای این منظور از کیف پول های مشخصی استفاده نمایند. سایت ترون بهترین کیف پول های ذخیره سازی را معرفی کرده است که در ادامه به بررسی مختصر هر یک می پردازیم.

۱- لجر نانو ایکس:

شبکه و ارز دیجیتال ترون چیست؟

این کیف پول سخت افزاری یکی از امن ترین و رایج ترین انواع کیف پول الکتریکی محسوب می شود که شهرت و اعتبار زیادی دارد. از مزیت های بزرگ آن می توان به پشتیبانی تعداد بسیار بالایی ارز دیجیتال و امنیت فوق العاده آن اشاره کرد. همچنین این ارز دیجیتال قابلیت اتصال به گوشی های هوشمند را نیز بدون نیاز به کابل دارا می باشد. بزرگ ترین عیب این کیف پول نیز قیمت بالای آن است. یکی دیگر از عیب های این ارز دیجیتال نیز این است که در صورت فراموشی و از یاد بردن کدهای کاربری راهی برای بازیابی آن ها وجود ندارد. گم کردن این کدها به منزله از بین رفتن تمام کوین های شما در آن خواهد شد.

۲- ترزور:

شبکه و ارز دیجیتال ترون چیست؟

یکی دیگر از کیف پول های سخت افزاری رایج برای ذخیره سازی ترون، کیف پول ترزور است. این کیف پول می تواند از بیش از ۷۰۰ ارز دیجیتال پشتیبانی نماید و امکان استفاده از آن ها را برای کاربر فراهم آورد. وارد کردن آسان اطلاعات از مزیت های اصلی این کیف پول گران قیمت محسوب می شود. البته این کیف پول در دو نسخه معمولی و مدل T عرضه شده است که اختلاف قیمتی فاحشی هم دارند.

۳- ترون لینک:

شبکه و ارز دیجیتال ترون چیست؟

این کیف پول به صورت نرم افزاری برای سیستم عامل های موبایلی اندروید و آی او اس و مبتنی بر وب به صورت یک افزونه در گوگل کروم توسعه داده شده است. از مزیت های این کیف پول می توان به راحتی استفاده از آن برای کاربر اشاره کرد.

۴- اتمیک والت:

شبکه و ارز دیجیتال ترون چیست؟

کیف پول اتمیک والت یکی از شناخته شده ترین کیف پول ها برای ذخیره سازی انواع رازهای دیجیتال مانند ترون است. از مهم ترین مزیت های این ارز دیجیتال می توان به پشتیبانی آن از ۳۰۰ کوین مختلف اشاره نمود.

تراکنش های ترون چگونه انجام می شوند؟

تراکنش های انجام گرفته در این سیستم یکی از ساده ترین و سریع ترین نمونه ها در میان کل ارزهای دیجیتال است. برخلاف بسیاری از ارزهای دیجیتال که برای برقراری تراکنش در آن ها نیاز به وجود هیچ واسطه دیگری نیست. دو طرف مبادله به صورت آنلاین این تراکنش را بدون هزینه با یکدیگر انجام خواهند داد.

شبکه ترون و عملکرد آن

نحوه کار شبکه ارز دیجیتال ترون یکی از پیچیده ترین شرایط را نسبت به سایر ارزهای دیجیتال دارد. با توجه به عدم امکان استخراج آن، سیستم از روش دیگری برای اثبات دارایی ها با عنوان الگوریتم اثبات سهم نمایندگی شده استفاده می کند. در این سیستم افراد عضو در شبکه و کسانی که ترون خریداری نموده اند تحت شرایطی خاص مانند پرداخت ۹۹۹۹ ترون به شبکه می توانند به عنوان یکی از ۲۷ نماینده حق رأی در شبکه فعالیت کنند. این افراد تنها کسانی هستند که امکان تولید بلاک را در شبکه ترون خواهند داشت. انتخاب از روش رأی گیری نیز به این دلیل است تا انحصارطلبی در این شبکه به حداقل ممکن برسد. از طرفی عدم پشتیبانی آن از ماینینگ نیز به دلیل کاهش مصرف انرژی ناشی از روش های معمول امروزی است.

معماری شبکه ترون و ارز دیجیتال ترون

ترون در معماری خود برای غیرمتمرکز کردن کل سیستم از سه لایه مختلف بهره می برد. لایه ذخیره سازی، هسته و لایه کاربردی سه لایه معماری شبکه ترون را تشکیل می دهند. لایه ذخیره سازی و هسته در نقش برنامه ریز و مدیریت کل شبکه ظاهر می شوند. زبان اصلی برنامه نویسی این لایه ها جاوا است که گویا قرار است با سایر زبان های برنامه نویسی نیز ادغام شود. لایه کاربردی نیز برای ساخت برنامه های غیرمتمرکز و شخصی سازی کیف پول ها مورد استفاده قرار می گیرد. این لایه سطحی ترین لایه شبکه ترون محسوب می شود.

نودها در شبکه ترون

نودها در این شبکه با وظایف مشخص تعریف شده اند. نود اصلی نودهای شاهد نماینده ارشد می باشند. این نودها که به فول نودهای SR شهرت دارند وظیفه تائید تراکنش ها و توسعه بلاک ها را بر عهده دارند. الگوریتم بسیار خاص و ویژه ای برای اثبات سهم در این نود طرح ریزی شده است. دومین نود شبکه ترون فول نود است که آن هم در نقش انتشاردهنده تراکنش ها و بلاک ها ظاهر می شود. در نهایت نود سالیدیتی استعلام گیرنده API ها و همگام کننده بلاک های قطعی است.

 

معرفی توکن های TRC10 و TRC20

توکن های TRC10 و TRC20 دو توکن رسمی معرفی شده توسط شبکه ترون می باشند. این توکن ها هر یک با شرایط و کاربری خاص در شبکه ترون استفاده می شوند. TRC10 توکنی است که بدون استفاده از ماشین مجازی ترون با عنوان TVM توسط بلاک چین ترون ساخته و پشتیبانی می شود و TRC20 هم با استفاده از این ماشین مجازی، استانداردی برای قراردادهای هوشمند ترون می باشد. استفاده از این توکن ها شبکه ترون را کاملا منحصر به فرد نموده است. جالب است که برای ساخت آن ها در شبکه ترون نیز نیاز به هیچ توانایی در زبان های برنامه نویسی نخواهید داشت و تنها می توانید با استفاده از چند مرحله ساده اقدام به ساخت آن ها نمایید. برای ساخت توکن TRC10 هزینه ای هم متقبل نخواهید شد و تنها پهنای باند اینترنت شما مصرف می شود. این توکن در حال حاضر در شبکه ترون با قیمت ۱۰۲۴ TRX عرضه می شود. برخی از تفاوت های اصلی این دو توکن نیز به شرح زیر می باشد:

 • امکان یادگیری و اجرای TRC10 نسبت به TRC20 بسیار ساده تر است و بدون هیچ دانش برنامه نویسی قابل اجرا است.
 • توکن TRC20 قابلیت شخصی سازی دارد اما توکن TRC10 از این قابلیت برخوردار نیست.
 • توکن TRC10 با استفاده از API قابل دسترسی است در حالی TRC20 چنین مزیتی ندارد.
 • امکان برگرداندن هیچ کدام از این دو توکن نیز در صورت از دست رفتن برای کاربران وجود نخواهد داشت.

آینده ترون چگونه است؟

پیش بینی دقیق آینده ترون واقعاً غیرممکن است. پس از شکوفایی فوق العاده بیت کوین همه افراد جامعه با نوعی خوش بینی به این رمز ارزها نگاه می کنند. غافل از اینکه بدانند این رمز ارزها در سال های اخیر بیشتر از این که شکوفایی داشته باشند، به ورطه نابودی نزدیک شده اند. با این حال داشتن سیستم فوق العاده قوی، حمایت از طرف افرادی با سابقه و تیم پشتیبانی قدرتمند نشانه هایی است که می توانند دلیلی بر موفقیت ترون در سال های آینده باشد.

خلاصه مقاله

پیدایش رمز ارزها در سال های اخیر فوق العاده زیاد شده به نحوی که در همین چندسال تعداد آن ها به بیش از ۲۵۰۰ نمونه می رسد. در میان انبوه این ارزهای دیجیتال انتخاب یکی از آن ها به این راحتی ها نخواهد بود و نیاز به بررسی های زیادی دارد. در این میان ترون از جمله نمونه هایی است که با توجه به سخت افزارهایی که در اختیار دارد تبدیل به ارزی با قابلیت های جذاب در آینده شده است. در این مقاله سعی کردیم تا به صورت تخصصی همه نکات مربوط به این ارز دیجیتال را با هم مرور کنیم و اطلاعات دقیقی از آن را در اختیار شما قرار دهیم.

ادامه مطلب
ارز دیجیتال استلار
ارز دیجیتال استلار (XLM) چیست و...

ارز دیجیتال استلار یکی دیگر از انواع رمز ارزها است که باید حتماً آن را نیز بشناسید. هر چند تعداد ارزهای دیجیتال در سال های گذشته رو به فزونی گذاشته و اکنون تعداد قابل توجهی از آن در بازار موجود است، اما سرمایه گذاری روی همه ی آن ها کار عاقلانه ای نیست. در این میان برخی از رمز ارزها با امکانات بهتر و امنیت بیشتر توانسته اند خود را از سایرین متمایز کنند. ارز دیجیتال استلار نیز یکی از این دسته ها می باشد که در این مقاله قصد داریم به معرفی آن بپردازیم.

ارز دیجیتال استلار(XLM)

استلار یک شبکه همتا به همتاست که همانند بیت کوین، غیرمتمرکز است. استلار نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال، از تکنولوژی بلاک چین استفاده می کند. در این شبکه ی غیرمتمرکز، هیچ نهادی مرکزی و تصمیم گیرنده ای وجود ندارد. تمام جزئیات تراکنش ها در استلار، بر روی بلاک چین آن به عنوان یک دفترکل عمومی ذخیره می شوند و هر کسی قادر است این دفتر کل و جزئیات تراکنش ها را مشاهده کند. در شبکه استلار، اطلاعات به جای اینکه در یک منبع متمرکز (مانند یک بانک) جمع آوری شوند، بین گره هایی به هم پیوسته (سرورها) توزیع می شوند. کلیه تصمیمات و تأییدهای صورت گرفته در این شبکه از طریق پروتکل اجماع استلار انجام می شوند. مدت زمان رسیدن به این اجماع، ۳ الی ۵ ثانیه است. برخلاف شبکه بیت کوین، استلار از سیستم اثبات کار یا همان Proof of Work استفاده نمی کند و در عوض تراکنش هایش از طریق پروتکل توافقی استلار (SCP) انجام می شوند. در بیت کوین، ماینرها برای تائید تراکنش ها با یکدیگر همکاری می کنند؛ اما در این ارز دیجیتال گره های مورد اعتماد که به گره های تائید (سرورها) معروف اند و Stellar Core را اجرا می کنند، وظیفه ی تائید تراکنش ها را بر عهده دارند. (Stellar Core نرم افزاری است که گره ها بر روی شبکه از آن استفاده می کنند تا به اجماع و تراکنش های معتبر برسند).

سازنده استلار کیست؟

کسب و کار خانگی و انواع آن

در ساختار اصلی استلار و ریپل شباهت های زیادی وجود دارد. این موضوع دقیقاً به سازنده ی اصلی استلار برمی گردد. سازنده ی این ارز دیجیتال آقای جد مک کالب همان بنیان گذار ارشد ارز دیجیتال ریپل است. وی بعد از یک اختلاف به وجود آمده در میان توسعه دهندگان این ارز دیجیتال، آن را رها کرد و با تیم شخصی خود اقدام به ساخت ارز دیجیتالی جدید به نام استلار نمود.

تاریخچه استلار

در سال ۲۰۱۴ مک کالب یکی از بنیان گذاران ارز دیجیتال ریپل با جدایی از این تیم اقدام به توسعه ی ارز دیجیتال استلار کرد. در سال ۲۰۱۵ اولین کد نویسی استلار معرفی شد. در ورژن اول ارز دیجیتال استلار به دلیل حضور آقای کالب در تیم ریپل، شباهت های زیادی بین این دو وجود داشت. این شباهت حتی به حدی بود که مالکین ریپل و استلار را وارد یک چالش بزرگ نمود. در اواخر سال ۲۰۱۵ اما الگوریتم جدیدی برای استلار معرفی شد و کدهای آن دوباره بازنویسی شدند.

هدف از ساخت استلار چه بوده است؟

ریپل با هدف برقراری تبادلات مالی بین بانک ها و مؤسسات مالی شکل گرفته بود. مدیر استلار با جدا نمودن این ارز از ریپل، هدف بزرگ آن را ارائه ی خدمات مالی مقرون به صرفه با سرعتی بالا به کاربران اعلام کرده است و از این طریق به دنبال ساختن محیطی امن و سریع برای تبادلات مالی خرد در جهان می باشد. بلاک چین غیرمتمرکز استلار این توانایی را دارد که در عرض ۳ تا ۵ ثانیه هزاران تراکنش را انجام دهد. این مزیت که هدف اصلی ساخت این رمز ارز نیز بوده است، دلیل اصلی محبوبیت آن نیز محسوب می شود.

شبکه بلاک چین استلار

استلار یک پلتفرم بلاک چین است که به منظور تسهیل تراکنش های مالی برون مرزی و بانکی طراحی شده است. این پلتفرم به مسائلی مانند وجوه ارسالی، پرداخت های همراه و پرداخت های خرد می پردازد. هدف بزرگ شبکه استلار، ارائه خدمات مالی مقرون به صرفه با سرعتی بالاست.

پروتکل اجماع استلار

شبکه استلار در سال ۲۰۱۴ به عنوان شاخه ای از پروتکل ریپل توسط جد مک کالب (Jed McCaleb) و جویس کیم (Joyce Kim) راه اندازی شد. با این حال، از آنجایی که استلار برای حل مشکلات مختلفی طراحی شده است، پلتفرم آن در حال حاضر تفاوت زیادی با ریپل دارد. در آغاز کار، کریپتوکارنسی موجود در این شبکه “Stellar” نام گرفته بود؛ اما پس از آن، برای جلوگیری از هرگونه اشتباه با شبکه استلار، به lumens (XLM) تغییر پیدا کرد. خلاصه ای از ویژگی های بلاک چین استلار:

 • دارای پایگاه داده باز و غیرمتمرکز است.
 • زمان تائید تراکنش ها بین ۳ الی ۵ ثانیه است
 • قادر است هزاران تراکنش را در ثانیه مدیریت کند
 • از پروتکل اجماع استلار استفاده می کند
 • توکن استلار “Lumen” نام دارد و با نشانه ی اختصاری “XLM” مشخص می شود.

دلیل محبوبیت استلار چیست؟

استلار، خدمات گسترده ای را که انتظار دارید از یک بانک عادی دریافت کنید ارائه می دهد، اما با چند تفاوت اساسی. این تراکنش ها در یک شبکه ی غیرمتمرکز، با هزینه ای بسیار کمتر و سرعت پردازش بالاتر از یک بانک سنتی انجام می شوند. این پرداخت ها در عرض ۳ الی ۵ ثانیه پردازش می شوند، تبادل ارزها در این سیستم نسبتاً ساده و هزینه های شبکه ناچیز است. تمام این خدمات با رویکردی متفاوت نسبت به بسیاری از پروژه های دیگر رمزنگاری ارائه می شوند. استلار قصد دارد با ارائه خدمات مالی کم هزینه به مردم سراسر جهان، با فقر مبارزه کند و پتانسیل های فردی را به حداکثر برساند.

ارزش استلار از کجا حاصل می شود؟

استلار، مفید و ارزشمند است چراکه یک شبکه تبادل جهانی است که قادر به میزبانی هزاران مبادله بین ارزها و توکن ها در ثانیه است. مبادله بین ارزهای دیجیتال یا ارزهای فیات فرایندی زمانبر و پر هزینه است که از طریق استلار این مبادلات سریع و ارزان تر انجام می شوند. XLM دارایی است که برای پرداخت هزینه های تراکنش و نگهداری حساب ها در شبکه استلار مورد استفاده قرار می گیرد. هرچه ارز دیجیتال Lumen مورد پذیرش بیشتری قرار بگیرد، ارزش آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. کمیت بر کمیابی تاثیرگذار است، به همین دلیل قیمت یک Lumen بسیار کم تر از قیمت یک بیت کوین است. به سختی می توان ارزش Lumen را در آینده مشخص کرد، چراکه این موضوع به شدت با میزان پذیرش گسترده و موفقیت این فناوری مرتبط است.

آیا ارز دیجیتال Lumen امن است؟

استلار، به لحاظ امنیتی سابقه ی بسیار خوبی دارد. شبکه استلار، تقریبا هیچ گونه هکی را تاکنون تجربه نکرده است. هزینه بسیار کمی که با انجام هر تراکنش این ارز دیجیتال پرداخت می کنید، برای جلوگیری حملات DDoS (نوعی حملات سایبری به سرور) مورد استفاده قرار می گیرند. از آنجایی که، شرکتی بزرگی مانند IBM هم در پروژه های خود از این ارز دیجیتال استفاده می کند، قطعاً به اندازه کافی ایمن و مطمئن است.

مزایای ارز دیجیتال استلار

۱- سرعت بالای تراکنش ها

استلار، پردازش حدود ۲۰۰۰ تراکنش در هر ثانیه را بر عهده دارد. در نتیجه، هر تراکنش حداکثر ظرف ۵ ثانیه تائید می شود. این سرعت چشمگیر باعث ایجاد پیشرفت بزرگی در پرداخت های برون مرزی شده است.

۲- هزینه تراکنش پایین

زمان کوتاه انجام تراکنش ها و کارایی عملیاتی بالای این ارز دیجیتال به کاهش هزینه آن منجر شده است. هزینه تراکنش این پروتکل بسیار کمتر از پروتکل پرداختی رقابتی مانند ریپل است.

۳- بهره گیری از عناصر فنی پیشرفته

استلار می تواند عناصری مانند قرارداد هوشمند بلاک چین را در کنار ویژگی هایی چون امضای چندگانه قرار دهد که این ترکیب عملکرد پروتکل پرداخت را به طور کلی افزایش می دهد.

۴- عدم تمرکز استلار

 • مشارکت با نام های بزرگی مانند IBM
 • معایب استلار

۵- استلار با رقابت بالایی روبرو است

در نتیجه حفظ قدرت برایش دشوار است. پروتکل پرداخت ریپل بزرگترین رقیب استلار محسوب می شود، چراکه هر دوی آنها توسط یک شخص اجرا شده اند. به علاوه، مؤسسات بانکی سنتی نیز در تلاش اند تا در پرداخت های برون مرزی خود، تنوع ایجاد کنند و دسترسی به جوامع مختلف را حفظ نمایند (پلتفرم SWIFT یکی از این نمونه هاست).

۶- دارای محدودیت در دسترسی برای انجام تراکنش

شما باید حداقل ۲۰ ارز دیجیتال XLM در کیف پول خود داشته باشید.این محدودیت در سیستم، می تواند برای کاربرانی که قصد ندارند تا این مقدار در ارز استلار سرمایه گذاری کنند، مشکل ساز باشد.

۷- استلار، یک ارز غیرمتمرکز است

در حالی که ریپل یک ارز متمرکز به حساب می آید. با اینکه ممکن است بسیاری از کاربران به همین دلیل، استلار را به ریپل ترجیح دهند اما کاربران دیگری نیز مانند بانک ها و سایر مؤسسات مالی، سیستمی متمرکزتر مانند ریپل را ترجیح می دهند.

۸- دستاوردهای شبکه استلار

شبکه ی استلار در حال ربودن گوی سبقت از شبکه ی اتریوم است؛ چراکه عملکرد این شبکه ارزان تر و سریع تر است و تبادل دارایی یک ویژگی داخلی پروتکل استلار به حساب می آید. در حالی که کاربران معمولاً برای انجام تراکنش های اتریوم مجبورند از یک صرافی واسط استفاده کنند، سهولت استفاده از استلار موجب شده است که این شبکه محبوبیت زیادی در میان پروژه های گوناگون پیدا کند. شرکت IBM یکی از بزرگترین نام هایی است که در حال حاضر در چندین پروژه خود از بلاک چین استلار استفاده می کند. این شرکت یک سیستم پرداخت مبتنی بر استلار با نام “Blockchain World Wire” را راه اندازی کرده است.

نحوه کار این ارز چگونه است؟

نحوه ی کار استلار شباهت زیادی به ارز ریپل دارد. نوع شبکه ی استلار باعث می شود تا روند کار با آن بسیار ساده باشد. استفاده از این ارز دیجیتال در یک بعد در بحث سرمایه گذاری و تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر تعریف می شود و در بعد دیگر کاربران خرد نیز می توانند از شبکه ی غیرمتمرکز استلار برای انتقال پول در بین خود استفاده کنند. با استفاده از این سیستم دیگر نیازی به کارهای پیچیده ی بانکی برای نقل وانتقال پول در سرتاسر جهان نخواهید داشت. بانک ها و مؤسسات مالی در سیستم استلار به عنوان انچر شناخته می شوند که کاملاً اعتمادسازی شده اند. بعد از هر ثبت سفارش توسط کاربر در هر گوشه از دنیا، بلافاصله بانک های حاضر در شبکه ارز استلار وی را تبدیل به پول فیات کرده و نقل وانتقال آن را در سیستم جهانی انجام می دهند. جالب است بدانید که تمام مراحل این نقل وانتقال در کمتر از ۵ ثانیه به وقوع می پیوندد. بلافاصله بعد از درخواست واریز توسط کاربر، مقدار استلار معادل آن به حساب کیف پول طرف مقابل به صورت ارزش، اضافه می شود.

ارسال ارزهای سنتی در شبکه استلار

استلار یک شبکه ی اینترنت غیرمتمرکز است که سرورهای آن در هر گوشه ای از جهان قرار دارند. هر نهادی هم می تواند سرور مخصوص به خود را در اختیار داشته باشد تا سرعت انجام کارهای خود در شبکه را افزایش دهد. برای ارسال ارزهای سنتی در شبکه ی استلار این سیستم به صورت کاملاً یکپارچه عمل می کند. به این صورت که کل سیستم تبدیل به یک دفتر کل می شود که هم وظیفه ی انتقال پول را به عهده دارد و هم برای امنیت و حفظ سابقه ی نقل وانتقال ها کاربرد دارد. بعد از هر ثبت تراکنشی در شبکه ی استلار، این دستور به صرافی استلار منتقل می شود. صرافی این ارز دیجیتال نیز به صورت غیرمتمرکز در جهان فعالیت می کند. این صرافی کوچکترین نقل وانتقال ها را سریعاً به ارزهای سنتی تبدیل و معادل آن را در حساب شخص دوم قرار می دهد.

کیف پول مناسب برای ذخیره

استلار نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال قابلیت نقل وانتقال در کیف پول های الکترونیکی را دارد. در ادامه برخی از کیف پول های رایج برای ذخیره ی این رمز ارز را با هم مرور می کنیم.

۱- کیف پول رسمی

کسب و کار خانگی و انواع آن

اولین و اصلی ترین کیف پول رایج برای ذخیره سازی استلار کیف پول دسکتاپ استلار می باشد که به صورت رسمی برای این ارز ساخته شده است. امکان استفاده از این کیف پول در دسکتاپ های ویندوز، مک و لینوکس وجود دارد. کار با این کیف پول بسیار ساده بوده و بدون نیاز به تخصصی خاص هر شخصی می تواند از آن برای ذخیره ی استلار استفاده کند.

۲- لجر نانو

کسب و کار خانگی و انواع آن

کیف پول سخت افزاری لجر نانو یکی از امن ترین کیف پول های الکترونیکی در جهان است که از آن برای نگهداری و ذخیره سازی انبوهی از رمز ارزها می توان بهره برد. این کیف پول قابلیت ذخیره سازی استلار را نیز در سیستم خود دارد. البته برخلاف کیف پول های تحت وب که قیمتی ندارند این کیف پول های سخت افزاری معمولاً کمی گران هستند. کاربران ایرانی نیز در حال حاضر دسترسی لازم برای خرید کیف پول لجر نانو را دارند.

۳- کیف پول پاپایابات

کسب و کار خانگی و انواع آن

پاپایابات یک ربات تلگرامی است که روی بلاک پین تلگرام طراحی شده و امکان ذخیره سازی برخی از ارزهای دیجیتال در آن برای کاربران وجود دارد. استفاده از این کیف پول در هر سیستم و سخت افزاری که تلگرام را روی خودش داشته باشد، قابل اجرا است.

۴- کیف پول نرم افزاری لابستر LOBSTR

کسب و کار خانگی و انواع آن

یکی دیگر از کیف پول های رایج برای ذخیره سازی و نقل وانتقال استلار کیف پول تحت وب لابستر می باشد. مسلماً کیف پول های تحت وب از نظر امنیتی نسبت به نسخه های سخت افزاری در سطح پایین تری قرار دارند اما استفاده از آن ها بسیار راحت است. لابستر نیز ساختار بسیار ساده ای داشته و هر کاربری در همان ورود اول به این نرم افزار می تواند از امکانات مختلف آن استفاده نماید. امکان استفاده از آن در پلتفرم های موبایل نیز وجود داشته و کاربران اسمارت فون های اندرویدی و یا اپل نیز می توانند از مزایای لابستر بهره مند شوند. شرکت توسعه دهنده ی این کیف پول از سیستم های امنیتی مختلفی برای حفظ رمزارزهای کاربران استفاده کرده است که شما هم می توانید از یکی از آن ها یا ترکیبی از آن ها بهره مند شوید. از این گذشته کیف پول با اتصال به ایمیل شما می تواند لیستی از تراکنش های انجام شده را از این طریق به اطلاع شما برساند.

۵- کیف پول بلاک چین

کسب و کار خانگی و انواع آن

کیف پول بلاک چین یکی از باسابقه ترین کیف پول های دیجیتالی است که سال هاست مورد استفاده ی کاربران این رمز ارزها قرار می گیرد. کاربران قدیمی بیت کوین با این کیف پول کاملاً آشنا هستند و اکنون می توانند به راحتی از آن برای ذخیره سازی استلار استفاده کنند. این کیف پول به صورت تحت وب نیز استفاده می شود و با توجه به سابقه و موارد استفاده ای که دارد به اکثر زبان های رایج در دنیا توسعه یافته است تا کاربران با خیال راحت به استفاده از آن بپردازند.

۶- کیف پول اتومیک

کسب و کار خانگی و انواع آن

کاربرانی که با کیف پول های الکترونیکی آشنایی داشته باشند و نام تعدادی از آن ها را شنیده باشند، احتمالاً با نام کیف پول اتومیک نیز آشنا هستند. این کیف پول یکی از شناخته شده ترین کیف پول های الکترونیکی در جهان است که از آن می توان برای ذخیره سازی و نقل وانتقال تعداد بسیار زیادی از رمز ارزها استفاده کرد. در حال حاضر قابلیت ذخیره سازی بیش از ۳۰۰ رمز ارز در کیف پول اتومیک امکان پذیر شده است که استلار نیز یکی از آن ها است.

استلارها در کجا مبادله می شوند؟

با توجه به شهرت و اعتباری که استلار دارد برای مبادله ی این رمز ارز پایگاه های بسیار زیادی وجود دارد. حتی سایت های محلی زیادی نیز اقدام به خریدوفروش این ارز دیجیتال می نمایند که درصد بالایی از آن ها به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند و خرید از این سایت ها می تواند ریسک بسیار زیادی برای کاربران به دنبال داشته باشد. در ادامه لیستی از معتبرترین سایت ها و پایگاه های مبادله ی استلار را با هم مرور می کنیم.

صرافی کوین بیس

کسب و کار خانگی و انواع آن

یک صرافی بزرگ آمریکایی است که قابلیت مبادله استلار را نیز برای کاربران خود فراهم نموده است.

صرافی Kraken

کسب و کار خانگی و انواع آن

این صرافی نیز مبدائی آمریکایی داشته و از جمله صرافی های بسیار معتبر در عرصه ی چینج ارزهای دیجیتال برای کاربران جهانی محسوب می شود.

صرافی باینانس

کسب و کار خانگی و انواع آن

اگر گشتی در فضای اینترنت بزنید احتمالاً با ارز دیجیتال باینانس نیز روبرو خواهید شد. باینانس به گواه بسیاری از کاربران بزرگترین صرافی برای مبادله ی رمزارزهای موجود در جهان است که کاربران می توانند از نسخه ی وب و یا اپلیکیشن موبایلی آن برای مبادله ی استلار استفاده کنند. البته استفاده از این صرافی در ایران با استفاده از خدمات وی پی ان امکان پذیر خواهد بود.

صرافی بیترکس

کسب و کار خانگی و انواع آن

پلتفرم این صرافی نیز به صورت مبتنی بر وب برای کاربران در دسترس است. دفتر اصلی این صرافی نیز در آمریکا است.

صرافی بیت فینکس

کسب و کار خانگی و انواع آن

بیت فینکس نیز یکی از صرافی های بین المللی بزرگ برای مبادله ی رمزارزهای موجود است. البته امکان استفاده از خدمات این صرافی تنها برای کاربران غیر آمریکایی وجود دارد و کاربران آمریکایی نمی توانند از خدمات آن بهره مند شوند.

صرافی آپبیت

کسب و کار خانگی و انواع آن

صرافی آپبیت یک صرافی کره ای است که با استفاده از خدمات آن امکان مبادله ی استلار را خواهید داشت.

صرافی کوین چک

کسب و کار خانگی و انواع آن

صرافی کوین چک یک صرافی بزرگ ژاپنی برای مبادله ی ارزهای دیجیتال می باشد که امکان استفاده از آن در نسخه های وب و اپلیکیشن موبایلی برای کاربران فراهم است.

صرافی استلار ایکس

کسب و کار خانگی و انواع آن

صرافی مخصوص مبادله ی استلار می باشد که امکان خرید استلار با ارز فیات در آن برای کاربران فراهم آمده است.

صرافی GMO Coin

کسب و کار خانگی و انواع آن

این صرافی نیز ملیتی ژاپنی دارد و امکان مبادله و خریدوفروش استلار را برای کاربران خود فراهم آورده است.

صرافی هیوبی

کسب و کار خانگی و انواع آن

هیوبی نیز یکی دیگر از صرافی های بین المللی برای مبادله ی استلار و سایر ارزهای دیجیتال است که برای مشتریان غیر آمریکایی فعالیت می نماید.

صرافی NovaDAX

کسب و کار خانگی و انواع آن

این صرافی دارای ملیتی برزیلی است و امکانات خود را در نسخه ی تحت وب و نرم افزارهای موبایلی برای کاربران عرضه داشته است.

قیمت ارز استلار

کسب و کار خانگی و انواع آن

ستلار از سال ۲۰۱۴ توسعه یافته است و از آن سال با عرضه و تقاضا و البته گسترش شبکه ی خود و همچنین رشد قیمت روبرو بوده است. بالاترین میزان افزایش قیمت استلار مربوط به یک سال گذشته است که قیمت آن از ۰٫۰۰۲ دلار به ۰٫۶۵ دلار رسیده است. در واقع قیمت این ارز دیجیتال در یک سال گذشته بیش از ۳۰۰ برابر شده است که نشان از توجه ویژه ی کاربران به این رمز ارز دارد. البته این پایان راه استلار نیست و همچنان رشد قیمتی این ارز دیجیتال با پیشرفت هایی که در آن شاهد هستیم در حال ادامه یافتن است.

نرخ برابری استلار به تومان و دلار

کسب و کار خانگی و انواع آن

در زمان انتشار این مقاله استلار به ۱٫۳۱ میلیارد دلار ارزش در بازار کریپتوکارنسی ها با قیمت ۱۳۳۵ تومان و ۰٫۰۶۵ دلار در حال معامله است.

چگونه استلار بخریم؟

استلار یکی از ارزهای دیجیتالی است که می توانید آن را در صرافی های معتبر زیادی پیدا کنید. برای خرید استلار نیز راه های پرداخت مختلفی خواهید داشت. دو روش معمول خرید استلار، خرید با استفاده از ارز فیات و همچنین پرداخت با سایر ارزهای دیجیتال است.

امنیت ارز دیجیتال استلار

استلار از مجموعه ای از سرورهای غیرمتمرکز تشکیل شده است که به صورت یکپارچه در هر ۲ تا ۵ ثانیه به روزرسانی می شوند. سیستم بلاک چین استلار در حال حاضر مورد استفاده شرکت بزرگ IBM قرار دارد. پروتکل های بلاک چین استلار به جای استفاده از ماینرها برای استخراج و تائید از الگوریتم FBA استفاده می نمایند. در این الگوریتم تنها زمانی یک تراکنش تائید و اجرا خواهد شد که همه ی گره ها آن را تائید کرده باشند. ازاین رو استلار را می توان شبکه ای کاملاً ایمن نامید. از این گذشته پایین بودن هزینه ی تراکنش در سیستم این شبکه نیز باعث جلوگیری از حملات DDoS می شود تا کاربران با خیال راحت تری از آن استفاده نمایند.

مقایسه ارز دیجیتال استلار با سایر ارزهای دیجیتال رایج

استلار و ریپل

جد مک کالب مؤسس هر دوی این پروژه ها بود. در کنار شباهت های این دو پروژه، تفاوت های اساسی نیز بین این دو پلتفرم مشاهده می شود. با اینکه ریپل عمدتاً بر حفظ مشارکت با بانک های بزرگ و مؤسسات مالی تمرکز دارد، این ارز بر ارتقاء دانش مالی جهانی متمرکز شده است. پروتکل پرداخت استلار (Stellar Core)، از الگوریتم پروتکل اجماع استلار (SCP) و پروتکل ریپل از یک مکانیسم اجماع اثبات صحت (PoC) استفاده می کند. تاریخ تأسیس استلار، ۳۰ جولیای ۲۰۱۴ و تاریخ تأسیس ریپل، ۱ ژانویه ۲۰۱۲ است. مدت زمان مورد نیاز برای تراکنش های استلار، ۳ الی ۵ ثانیه و برای ریپل ۴ ثانیه است. زبان برنامه نویسی استلار، C/C++، JavaScript و GO و برای ریپل C/C++، JavaScript، Java و GO است. بازار هدف استلار، عموم مردم و ریپل، مؤسسات مالی است.

استلار و اتریوم

کسب و کار خانگی و انواع آن

استلار و اتریوم از نظر ساختار و کاربرد شباهت زیادی با هم دارند . هر دو به نوعی به دنبال یک هدف هستند. ازاین رو رقابت بین این دو ارز می تواند بسیار پیچیده تر شود. با این حال بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که استلار در آینده می تواند محبوبیتی بالاتر از اتریوم داشته باشد. طبق نظر کارشناسان قراردادهای هوشمند استلار به دلیل قابلیت چند امضاء و نیاز به تائید چند گره و همچنین توابع مستقل از زمان فضای امن ترین نسبت به اتریوم برای کاربران ایجاد می نمایند. با این حال این دو ارز رقیب بسیار جدی با هم می باشند.

سخن پایانی

در سال های اخیر شاهد بوده ایم که ارزهای دیجیتال بسیار زیادی با ایده ها و پروتکل های مختلف ارائه شده اند. اولین و مهم ترین نکته ای که در هنگام ارزیابی این ارزها باید ملاک قرار دهیم، اعتبار توسعه دهندگان می باشد. دانش بالا باعث ایجاد رمز ارزهایی با امنیت زیاد و سرعت مناسب شده و رشدهای انفجاری در آن ها ایجاد می نماید. استلار نیز یکی از این رمز ارزها است که با توجه به تیم قدرتمندی که در اختیار دارد، توانسته به یکی از امن ترین و سریع ترین شبکه های ارز دیجیتال در دنیا تبدیل گردد.

ادامه مطلب
لایت کوین چیست؟
ارز دیجیتال لایت کوین چیست؟

لایت کوین چیست؟

لایت کوین یکی از قدیمی ترین کوین های موجود در بازار کریپتوکارنسی ها است. لایت کوین توسط چارلی لی (Charlie Lee) در ماه اکتبر سال ۲۰۱۱ راه اندازی شد. لی کارمند سابق گوگل بود که لایت کوین را باهدف تکمیل بیت کوین و حل برخی از مشکلات مانند مدت زمان تراکنش ها، هزینه ها و استخرهای متمرکز ماینینگ طراحی کرد. چارلی لی در کد و پروتکل بیت کوین اصلاحاتی اعمال کرد تا برای استفاده روزمره مناسب تر باشد و از طرفی هم پذیرش عمومی آن میسر شود.

یکی از اهداف اصلی لایت کوین کاهش زمان تائیدیه هر بلاک از ۱۰ دقیقه به ۲٫۵ دقیقه بود، که درنتیجه آن بتوان تراکنش های بیشتری را تأیید کرد. در حال حاضر، روزانه ۱۴،۴۰۰ لایت کوین استخراج می شود که این حداکثر مقدار ممکن است. لایت کوین نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال، یک وسیله پرداخت جهانی و مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است.

این ارز دیجیتال همتا به همتا شباهت های زیادی با بیت کوین دارد، اما پلتفرم آن از بلاک چین های مختلفی استفاده می کند که امکان انتقال سریع تر تراکنش ها را فراهم می کند. نرم افزار ایجاد و انتقال کوین های لایت کوین، به صورت متن باز است و پلتفرم آن به طور کامل غیرمتمرکز است. این کریپتوکارنسی از زمان ورودش به بازار، رشد پایداری را تجربه کرده است و در حال حاضر یکی از محبوب ترین ارزهای دیجیتال در بازار به حساب می آید. شاید یکی از دلایل این محبوبیت عملکرد آن باشد، اما نباید تشابه اش با بیت کوین را نیز نادیده گرفت.

ویژگی ها و تفاوت لایت کوین با بیت کوین

لایت کوین چیست؟

لایت کوین اغلب با بیت کوین مقایسه می شود. اگر بیت کوین را طلا در نظر بگیرید، بسیاری لایت کوین را نقره می نامند. اما این دو کریپتوکارنسی محبوب چه تفاوت های متمایزکننده ای باهم دارند؟

 • حداکثر عرضه

بسیاری از ارزهای دیجیتال عرضه محدودی دارند. باوجود ۸۴ میلیون لایت کوین، عرضه آن ۴ برابر بیشتر از بیت کوین است. ازنظر تئوری، این بدان معناست که لایت کوین در آینده به چیزی حدود یک چهارم ارزش بیت کوین خواهد رسید.

 • میزان سرمایه بازار

اگرچه سرمایه بازار لایت کوین در مقایسه بابیت کوین ناچیز است، اما این ارز دیجیتال هنوز هم در بین ۵ کریپتوکارنسی برتر قرار دارند (این طبقه بندی می تواند بر اساس قیمت و تعداد سکه های موجود در گردش تغییر پیدا کند).

 • الگوریتم ماینینگ

هردوی این کریپتوکارنسی ها بر اساس الگوریتم اثبات کار بناشده اند. بیت کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می کند، درحالی که لایت کوین از الگوریتم Skrypt .Skrypt ازنظر محاسباتی فشرده تر است اما از حافظه قابل توجهی استفاده می کند.

 • سرعت معامله

هر تراکنش لایت کوین تقریباً در هر ۲٫۵ دقیقه تأیید می شود. در بیت کوین، این میانگین هر ۱۰ دقیقه یک بار است. درنتیجه لایت کوین ۴ برابر سریع تر این کار را انجام می دهد که درواقع می تواند معاملات بیشتری را نیز پردازش کند.

 • هزینه معاملات

الگوریتم Skrypt هزینه های معاملات را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

 • پاداش بلاک

ماینرها با دریافت پاداش برای هر محاسبه صحیح و درنتیجه افزودن یک بلاک جدید، بابت همکاری خود در شبکه پاداش دریافت می کنند. ماینرها در حال حاضر به ازای هر بلاک، ۲۵ لایت کوین دریافت می کنند. این در حالی است که در شبکه بیت کوین، ۱۲٫۵ BTC به عنوان پاداش در نظر گرفته شده است. از آنجایی که هربلاک جدید به طور متوسط در هر ۲٫۵ دقیقه ایجاد می شود، ازنظر آماری ماینرهای بیشتری امکان دریافت پاداش را دارند. اما با این حال، ریسک بلاک های جدا افتاده نیز افزایش پیدا می کند (این ها بلاک های معتبری هستند که جزئی از زنجیره اصلی نیستند و زمانی که دوماینر در یک زمان مشابه بلاکی را تولید می کنند و یا هنگامی که یک هکر سعی در وارونه کردن معاملات دارد، ایجاد می شوند).

 • شبکه لایت کوین سکه های بیشتری ایجاد می کند

شبکه لایت کوین، قادر است ۸۴ میلیون لایت کوین منتشر کند که این ۴ برابر تعداد واحدهایی است که شبکه بیت کوین ایجاد خواهد کرد.

ریسک معاملات لایت کوین چیست؟

از آنجایی که این ارزهای دیجیتال هنوز “نوظهور” هستند، تخمین ارزش آن ها دشوار خواهد بود. تغییرات در نحوه اداره سرمایه بین المللی ممکن است به کاهش نیاز به ارزهای دیجیتال منجر شود. کشورهایی مانند چین قوانینی دارند که خروج سرمایه از کشورشان را کنترل می کنند، بنابراین برای دور زدن این محدودیت ها می توان بر روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کرد. تغییر این قوانین یا قوانین مشابه به آن می تواند در بازار کریپتوکارنسی ها تأثیر بگذارد. در حال حاضر ارزهای دیجیتال قوانین مدونی ندارند و این باعث شده تا بسیاری از افراد، ریسک سرمایه گذاری در این فضا را نپذیرند. لایت کوین یک ارز است که در ماهیت بیشتر شبیه به کالاست، به همین دلیل نوسانات بازار مانند عرضه و تقاضا بر روی قیمت لایت کوین تأثیرگذار است. اما در عین حال هم بسیاری از معامله گران کوتاه مدت، این مسئله را یک ریسک مثبت تلقی می کنند.

نام اختصاری آن چیست؟

لایت کوین چیست؟

مخفف لایت کوین، LTC است که همانند دلار آمریکا (USD) و یورو (EUR) به اختصار درآمده است. این ارز دیجیتال می تواند با سایر ارزها نیز جفت شود. برای مثال، نام جفت ارز لایت کوین در مقابل دلار آمریکا، LTC/USD است.

لایت کوین چگونه کار می کند؟

لایت کوین یک شبکه آنلاین است که افراد می توانند از آن برای ارسال پرداخت از یک شخص به شخص دیگر استفاده کنند. لایت کوین به صورت همتا به همتا و غیرمتمرکز است، به این معنی که توسط هیچ نهاد یا دولتی کنترل نمی شود. این سیستم پرداخت با ارزهای فیزیکی مانند دلار یا یورو سروکار ندارد و در عوض، از واحد حساب خود که نام آن لایت کوین (LTC) است، استفاده می کند. به همین دلیل است که اغلب لایت کوین به عنوآن یک ارز مجازی و یا یک ارز دیجیتال طبقه بندی می شود. خرید و فروش لایت کوین و تبدیل آن به ارزهای فیات رایج را می توان به راحتی در بسیاری از صرافی های آنلاین انجام داد.

لایت کوین در کجا ذخیره می شود؟

این ارز دیجیتال در کیف پول ها بر روی بلاک چین ذخیره می شود. شما می توانید به کیف پول لایت کوین از هرکجای دنیا دسترسی داشته باشید. نکته خوب دیگر در خصوص این کریپتوکارنسی های بین المللی و غیرمتمرکز این است که همه لایت کوین ها یکسان هستند و با در اختیار داشتن اینترنت می توانید از هرکجای دنیا آن را کنترل کنید. یکی دیگر از بزرگترین مزایای این سیستم مبتنی بر کیف پول این است که هیچ بانکی در فرآیند آن درگیر نیست.

چه نهادی این ارز را پشتیبانی می کند؟

لایت کوین برخلاف سایر ارزهایی مانند دلار و یورو، مستقل از هر بانک مرکزی فعالیت می کند. شبکه لایت کوین هیچ نهاد مرکزی ندارد، درنتیجه باعث شده تا به یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز تبدیل شود.

مزایای اصلی لایت کوین

 • قابلیت انتقال وجوه به صورت بین المللی بدون نیاز به روند نقل و انتقالات پرهزینه سنتی، که انجام آن برای دورترین نقاط هم تنها چند دقیقه زمان می برد.
 • ایجاد کیف پول لایت کوین و پذیرش وجوه از طریق آن آسان است. فقط کافی است برنامه آن را نصب کنید و کلید خصوصی خود را در مکانی امن (نه در لپ تاپ یا تلفن خود) ذخیره کنید.
 • زمانی که صحبت از کنترل حجم بالای تراکنش هاست، لایت کوین در این زمینه به خوبی عمل می کند. لایت کوین برای کاربرانی که به تائیدهای فوری و هزینه تراکنش های کم نیاز دارند، بسیار مناسب است.
 • لایت کوین از الگوریتمی استفاده می کند که با استفاده از این نوع فناوری، قادر است ۴ برابر شبکه بیت کوین در سال کوین تولید کند.
 • طراحی غیرمتمرکز آن باعث شده تا بدون داشتن مسائل ناشی از مسافت (که سرورها یا ISP با آن رو به رو هستند)، به سراسر جهان دسترسی پیدا کند.
 • شما می توانید با خرید ماینر برای خود، از این شبکه پشتیبانی کرده و دسترسی محلیتان را افزایش دهید.

معایب لایت کوین

 • فرآیند ماینینگ نیازمند صرف انرژی بالایی است.
 • لایت کوین به اندازه ارزهای دیجیتال دیگری مثل بیت کوین و یا ارزهای فیات موردپذیرش قرار نگرفته است.
 • تخمین ارزش آتی آن یک چالش است و ممکن است در صورت کاهش ارزش آن مجبور شوید به سراغ ارز دیگری بروید.
 • برای حفظ امنیت کوین خود نیاز به دانش فنی دارید.

سخن آخر

ارز دیجیتال لایت کوین پتانسیل زیادی برای رشد و پذیرش گسترده دارد. بااینکه ممکن است بیت کوین و لایت کوین، طلا و نقره فضای ارزهای دیجیتال باشند اما تاریخچه اینگونه معاملات نشان داده است که روند صعودی آن ها می تواند در عرض چندماه تغییر پیدا کند. پس با کسب آگاهی کامل از فرآیند و کارکرد آن ها، اقدام به خرید این گونه ارزها کنید.

ادامه مطلب
تفاوت کوین و توکن
تفاوت کوین و توکن چیست؟

معمولاً بسیاری از افراد کلمات “کوین” و “توکن” را به عنوان مترادف استفاده می کنند و تفاوت کوین و توکن را متوجه نشده اند. اما برخلاف تصور عموم، این ها کاملاً به دو مفهوم متفاوت اشاره دارند.

پس دلیل این اشتباه و تفاوت کوین و توکن چیست؟

در فضای نوظهور و رو به رشد کریپتوکارنسی ها، رواج اصطلاحات جدید منجر به سوءبرداشت های اشتباهی از این مفاهیم شده است. بنا به تعریف، ارز (کارنسی) یک وسیله مبادله، واحد شمارش و یا ذخیره کننده ارزش است. بیت کوین نیز تمامی این ویژگی ها را داراست، درنتیجه انتخاب نام “کریپتوکارنسی” برای آن توجیه دارد. اما پس از موفقیت بیت کوین، تمامی کوین ها و توکن هایی که به طور انبوه تولید شدند “کریپتوکارنسی” نام گرفتند با این وجود که بسیاری از آن ها ویژگی های لازم را نداشتند. بنابراین، تفاوت کوین و توکن چیست که به اشتباه مترادف هم به کاربرده شدند.

اما کوین چیست؟

تفاوت کوین و توکن

کوین، پولی دیجیتال است که با استفاده از تکنیک های رمزگذاری ایجادشده و ارزش را در طول زمان ذخیره می کند. کوین درواقع یک معادل دیجیتالی پول است که بیت کوین مشهورترین نمونه آن است. بیت کوین، مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است (دفتر کلی عمومی که در آن همه تراکنش ها قابل رویت اند). در این زنجیره داده ها به طور جمعی ذخیره و بین شرکت کنندگان شبکه بلاک چین به اشتراک گذاشته می شوند. تکنولوژی بلاک چین، شفافیت را تضمین می کند و احتمال کلاهبرداری نیز را کاهش می دهد. برخی از کوین ها مبتنی بر پروتکل اصلی بیت کوین هستند مثل لایت کوین و برخی دیگر بر روی بلاک چین فعالیت می کنند مانند ارز ریپل و مونرو. توجه داشته باشید که کوین ها برای انجام کاری فراتر از عملکرد پول در نظر گرفته نشده اند. کوین ها دارای ویژگی های مشابهی با پول هستند:

 • قابل تعویض اند
 • قابل تقسیم اند
 • قابل پذیرش اند
 • قابل انتقال اند
 • ماندگار هستند
 • و عرضه محدودی دارند

مشخصه های اصلی کوین ها عبارتند از:

 • به بلاک چین باز عمومی متصل اند: به هرکسی این امکان داده می شود که به شبکه بپیوندد و در آن شرکت کند.
 • قابلیت ارسال، دریافت و استخراج دارند.

از کوین ها در چه مواردی استفاده می شود؟

معمولاً از کوین های دیجیتالی به عنوان یک پول واقعی استفاده می شود. نمونه ای از این کوین ها، همان ارز دیجیتال بیت کوین، لایت کوین و مونرو است. غالبا کوین ها، هدفی فراتر از کارکرد یک پول دیجیتالی ندارند. از موارد استفاده کوین ها می توان به چند مورد زیر اشاره کرد:

 • برای انتقال پول (می توانید با استفاده از کوین ها، ارزشی را دریافت و ارسال کنید)
 • به عنوان یک ذخیره کننده ارزش (می توان آن ها را ذخیره و بعداً با کالا یا ارزی دیگر مبادله کرد)
 • یک نوع “واحد” محسوب می شود (می توانید کالاها یا خدمات را براساس آن ها قیمت گذاری کنید)

برای مثال، می توان از بیت کوین برای پرداخت کالا و خدمات در سراسر اینترنت و بسیاری از مکان های دنیای واقعی نیز استفاده کرد. شما می توانید این ارز دیجیتال را برای مدت زمان طولانی ذخیره و بعداً آن را با چیز دیگری که ارزشش برابر است معاوضه کنید. به غیر از استفاده های پولی، بیت کوین هیچ کاربرد دیگری ندارد. اما کوین های دیجیتالی دیگری نیز وجود دارند که دارای ویژگی های بیشتری هستند. برای مثال:

 • اتریوم (ETH) برای انجام معاملات بر روی شبکه Ethereum استفاده می شود (به عنوان سوخت تراکنش ها). بر روی شبکه Ethereum می توان توکن ایجاد کرد، اما برای ارسال یک توکن همچنان به ارز دیجیتال اتریوم نیاز است که این ها هزینه های ماینینگ را تامین می کنند (به کامپیوترهایی پرداخت می شوند که در شبکه اتریوم به تائید تراکنش ها مشغول اند).
 • در اختیار داشتن مقادیری از ارز دیجیتال دش (DASH) نیز به کاربران این امکان را می دهد تا در خصوص تصمیمات مهم شبکه Dash رای دهند.

اگر ایده ای برای به روزرسانی شبکه DASH مطرح شود، کسانی که به اندازه معین شده دش در اختیاردارند، می توانند روی دهند که آیا این به روزرسانی باید رخ دهد یا خیر. این حق روی به دارندگانش این امکان را می دهد تا در خصوص چگونگی تحقق این پروژه حرفی برای گفتن داشته باشند.

توکن چیست؟

تفاوت کوین و توکن

توکن دارایی دیجیتالی است که می تواند به عنوان یک روش پرداخت (در یک پروژه خاص)، عملکردهایی مشابه با کوین ها را انجام دهد، اما تفاوت کوین و توکن اصلی در این است که کوین، این حق را نیز به دارنده می دهد که در شبکه مشارکت نماید. توکن ها معمولاً بر روی پلتفرم یک بلاک چین دیگر ایجاد می شوند. توکن ها ممکن است بیانگر سهم یک شرکت باشند، برای کاربرد در یک اپلیکیشن یا پروژه ای خاص استفاده شوند و یا به عنوان دارایی های دیجیتال عمل کنند. به عنوان مثال، “بلیط یک کنسرت” یک توکن است که شما در یک زمان خاص و یک مکان خاص از آن استفاده می کنید. شما نمی توانید به رستوران بروید و صورتحساب خود را با بلیط کنسرت پرداخت کنید، این بلیط فقط در سالن کنسرت ارزش دارد. توکن های دیجیتالی مشابه هستند و از آن ها فقط در یک پروژه خاص استفاده می شود. ایجاد یک توکن آسان تر از ایجاد یک کوین است، چراکه نیازی به ایجاد کد جدید و یا تغییر کد موجود ندارد و شما فقط باید از یک الگوی استاندارد از پلتفرم هایی مانند Ethereum استفاده کنید که مبتنی بر بلاک چین است و به هر شخصی این امکان را می دهد تا در طی چند مرحله توکن ایجاد کند. Ethereum اولین پلتفرمی بود که روند ایجاد توکن را ساده تر کرد.

انواع توکن

توکن ها انواع مختلفی دارند که در این طبقه بندی گنجانده می شوند که شامل:

 • توکن های امنیتی

این نوع از توکن ها بیانگر یک دارایی مانند مشارکت در منابع فیزیکی، شرکت ها، جریان های درآمدی و یا حق دریافت سود سهام است به لحاظ عملکرد، این توکن ها شبیه به سهام، اوراق قرضه یا مشتقات هستند.

 • توکن های کاربردی

این دسته از توکن ها، دسترسی به کالاها و خدمات یک پروژه خاص را فراهم می کند. همچنین می توان از آن ها به عنوان نوعی تخفیف یا دسترسی ویژه به کالا و خدمات یک پروژه استفاده کرد.

 • توکن های پرداختی (کریپتوکارنسی ها)

معمولاً توکن های این دسته، هیچ کارکرد یا ارتباطی با پروژه های توسعه ای دیگر ندارند. در حالت کلی، هدف کریپتوکارنسی ها ذخیره ی ارزشی است (مانند پول نقد و طلا) که از طریق آن امکان خرید، فروش و سایر تراکنش های مالی فراهم می شود. این ارزها قصد دارند تا کارکردی مانند دلار و یورو داشته باشند، با این تفاوت که تحت حمایت دولت و یا هیچ نهاد دیگری نباشند.

نتیجه گیری

در تفاوت کوین و توکن باید گفت که کوین ها، ارزهایی هستند که می توانند برای خرید و فروش مورد استفاده قرار گیرند و فقط شیوه ای از پرداخت هستند. درحالی که، توکن ها می توانند بیانگر سهم یک شرکت باشند، دسترسی به محصول یا خدمتی خاص و بسیاری از کارکردهای دیگر را فراهم کنند. شما می توانید یک توکن را با یک کوین خریداری کنید، اما برعکس آن امکان پذیر نیست. کوین ها به طور مستقل عمل می کنند، در حالی که توکن ها تنها برای یک پروژه خاص کاربرد دارند.

ادامه مطلب