Lines_Background
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایهآموزش ترید از صفر صفر

بورس خودرو

ثبت نام ایران خودرو (پیش فروش، فروش فوق العاده) ۳ خرداد
ثبت نام ایران خودرو (پیش فروش،...

با گسترش شهرها، داشتن خودرو به یک ضرورت تبدیل شده است؛ اما در شرایط اقتصادی جاری کشور، متاسفانه خرید خودرو برای بسیاری از افراد جامعه به یک آرزو تبدیل شده است. در این میان، دلالان با سازوکارهایی که دارند، قیمت خودروها را با قیمت های بسیار بالاتری در بازار آزاد به فروش می رساندند. بر همین اساس، طرح های فروش خودروهای شرکت های خودروسازی داخلی از طریق سامانه های آن ها ارائه شده است تا به این ترتیب، متقاضیان بتوانند خودرو را بدون واسطه از کارخانه تحویل بگیرند. ثبت نام ایران خودرو یکی از روش هایی بود که انجام شد و طی آن متقاضیانی که قصد خرید خودرهای این شرکت را داشتند، با ثبت نام در سایت و سپس ثبت سفارش خرید خودرو، شانس خود را امتحان می کردند. البته، باید یادآوری کرد که متقاضیانی که قصد خرید خودروهای شرکت ایران خودرو را در زمان نگارش این مقاله داشته باشند، باید به سامانۀ یکپارچۀ تخصیص خودرو مراجعه کنند؛ با این حال، ما در این مقاله نحوۀ ثبت نام ایران خودرو و سفارش خرید خودرو در این سامانه را شرح خواهیم داد.

فرایند ثبت نام ایران خودرو

ابتدا وارد سامانۀ ایران خودرو به آدرس اینترنی www.esale.ikco.ir شوید. پس از ورود به سامانه روی گزینۀ «ورود کاربر» در نوار بالای صفحه کلیک کنید تا بتوانید مراحل ورود و یا ثبت نام ایران خودرو را دنبال کنید. همچنین برای آنکه دچار مشکل نشوید، بهتر است اطلاعات موجود در این صفحه را به درستی مطالعه کرده و سپس اقدام به ثبت نام کنید.

فرایند ثبت نام ایران خودرو

درصورتی که پیش از این در سامانه ثبت نام کرده باشید، کافی است کد کاربری خود که همان کد ملی شما است و رمزعبور خود را وارد کنید و سپس روی گزینۀ «ورود» کلیک کنید.

اما درصورتی که اکنون قصد ثبت نام داشته باشید، باید روی گزینۀ «ثبت نام» در پایین پنجره کلیک کنید. همچنین، درصورتی که شما پیش از این در سامانۀ یکپارچۀ تخصیص خودرو ثبت نام کرده باشید، کافی است روی لینک «فراموشی رمز» که در تصویر هم مشخص شده است کلیک کنید تا برخی از اطلاعات شما از سامانۀ یکپارچۀ تخصیص خودرو فراخوانی شود و کار شما ساده تر شود.

فرایند ثبت نام ایران خودرو

پس از کلیک روی گزینۀ «ثبت نام» در مرحلۀ پیش، با چنین صفحه ای مواجه خواهید شد که باید کد ملی خود را در کادر موجود در این صفحه قرار داده و سپس روی گزینۀ «جستجو» کلیک کنید تا وضعیت شما مشخص شده و سپس به مرحلۀ بعدی منتقل شوید.

فرایند ثبت نام ایران خودرو

در این مرحله، کادرهایی را مشاهده می کنید که باید اطلاعات خود را در آن ها قرار دهید. همان طورکه پیش از این نیز گفته شد، درصورتی که روی گزینۀ «فراموشی رمز» کلیک کنید، برخی از اطلاعات شما فراخوانی شده و در این کادرها جای خواهد گرفت.

در این مرحله باید اطلاعات هویتی، اطلاعات مالی، آدرس، رمز عبور و… را در جای مناسب خود وارد کنید. توجه داشته باشید که شماره موبایلی که در این قسمت وارد می کنید، باید حتما به نام خودتان باشد، همچنین شماره شبا باید متعلق به حساب شخصی خودتان باشد. داشتن گواهی نامه از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه کنید.

پس از پرکردن تمام کادرها و قراردادن اطلاعات درست در کادرهای مربوطه باید اطلاعات خود را ثبت کنید تا به همین راحتی ثبت نام ایران خودرو را انجام داده باشید. پس از ثبت نام باید وارد حساب کاربری خود شوید و ثبت سفارش، واریز وجه، بررسی نتایج یا هر مورد دیگری را انجام دهید.

فرایند ثبت نام ایران خودرو

ثبت درخواست خرید در سایت ایران خودرو

نکات مهمی که پیش از ثبت سفارش و یا حتی پس از آن وجود دارند، بسیار مهم هستند و شما باید با توجه به این نکات مراحل ثبت سفارش خود را تکمیل کنید. در ادامه، برخی از مهم ترین مواردی که باید رعایت کنید را لیست کرده ایم اما به دلیل تغییرات و به روزرسانی هایی که دائماً در حال انجام است، بهتر است که پیش از ثبت سفارش تمامی شرایطی که به طور کامل در بخشنامه ها و اطلاعیه های مختلف در سایت منتشر می شوند را مطالعه کنید تا دچار مشکل نشوید.

 • پس از ثبت نام در سامانۀ یکپارچۀ تخصیص خودرو و اولویت بندی ای که توسط این سامانه انجام می شود، درصورتی که پیامکی را از سوی شرکت ایران خودرو دریافت کنید، می توانید فرایند خرید و پرداخت را از طریق وب سایت ایران خودرو انجام دهید و مراحل را برای دریافت خودرو تکمیل کنید.
 • شماره موبایلی که برای ثبت نام ایران خودرو استفاده می کنید، باید به نام خودتان باشد.
 • افرادی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند، نمی توانند اقدام به خرید خودرو از این طریق کنند.
 • شماره شبا و کارت معرفی شده در وب سایت باید به نام متقاضی باشد.
 • متقاضیان حقوقی مجاز به ثبت نام برای خرید خودروهای طرح های موجود نیست.
 • کلیۀ پیامک های شرکت خودروسازی ایران خودرو از شمارۀ 300096440 ارسال می شوند؛ بنابراین متقاضیان باید به این موضوع آگاه باشند.

ثبت سفارش خودرو در سایت ایران خودرو

پس از ایجاد حساب کاربری، شما مجاز هستید اقدام به خرید خودرو از طریق وب سایت ایران خودرو کنید. البته لازم به ذکر است که در زمان نگارش این مقاله، فروش اینترنتی خودرو تنها از طریق سامانۀ یکپارچۀ تخصیص خودرو انجام می شود. با این حال، درصورتی که طرح خرید از سایت ایران خودرو باز هم فعال شود، شما باید مراحل را طبق چیزی که در ادامه بیان می کنیم طی کنید تا درخواست خرید خودرو برای شما ثبت شود.

ابتدا وارد پنل کاربری خود در سامانۀ ایران خودرو شوید و سپس از نوار بالای صفحه، تب «فروش فوق العاده» و یا طرح های دیگر را انتخاب کنید تا بتوانید لیست خودروهای ارائه شده در طرح را مشاهده کنید. با نمایش داده شدن خودروها در همین صفحه، حالا می توانید خودروهای مختلف را با مشخصات آن ها بررسی کرده و در صورت تمایل برای خرید، روی گزینۀ «سفارش» که در تصویر هم مشخص شده است، کلیک کنید.

همچنین، درصورتی که به دنبال مدل خاصی از ماشین های ایران خودرو هستید، می توانید از نوار جستجو و فیلترهای موجود در بالای لیست خودروها کمک بگیرید.

ثبت سفارش خودرو در سایت ایران خودرو

با کلیک روی گزینۀ «سفارش» در مرحلۀ پیش، به مرحلۀ جدیدی از ثبت نام ایران خودرو منتقل خواهید شد. با کمی اسکرول به پایین صفحه می توانید درخواست خود را ثبت کنید، اما پیش از هرچیز باید قوانین و شرایطی که برای ثبت سفارش لازم است را مطالعه کرده و مطمئن شوید که شما واجد شرایط خرید خودرو هستید.

قوانین آورده شده در این بخش ممکن است در هر زمانی با کمی تغییر منتشر شود؛ پس بهتر است که شما در زمان ثبت سفارش، خود به دقت شروط را مطالعه کرده و در صورت واجدشرایط بودن، گزینه ها را فعال کنید. در صورت عدم تطبیق شرایط شخص متقاضی خرید خودرو با شرایط مجاز، سفارش و خرید وی باطل می شود.

قوانینی همچون داشتن گواهی نامه، نداشتن پلاک انتظامی فعال، عدم شرکت در قرعه کشی شرکت خودروسازی سایپا و… در میان قوانین وجود دارند.

یکی از قوانینی که جدیداً اضافه شده است، داشتن یک حساب وکالتی در یکی از بانک های مجاز که باید مبلغ 100 میلیون تومان (البته در زمان نگارش این مقاله) در آن حساب داشته باشید. این کار برای اینکه تنها خریداران واقعی اقدام به ثبت نام ایران خودرو یا هر شرکت خودروسازی دیگر کنند، انجام می شود. البته، داشتن حساب وکالتی و ثبت سفارش در سامانۀ یکپارچۀ تخصیص خودرو باید به تریتب انجام شوند تا شما بتوانید خودروی خود را از شرکت ایران خودرو با قیمت کارخانه خریداری کنید.

با فعال کردن همۀ گزینه ها و سپس فعال کردن گزینۀ «موارد فوق مورد تأیید می باشد»، حالا باید کد امنیتی موجود را در کادر تایپ کرده و سپس روی گزینۀ «ثبت درخواست» کلیک کنید.

البته، پیش از ثبت درخواست می توانید باز هم تمام مشخصات خودروی انتخابی خود را در ستون سمت چپ تصویر بررسی کنید و سپس درخواست خود را با اطمینان ثبت کنید.

ثبت سفارش خودرو در سایت ایران خودرو

سفارش شما ثبت شده است و حالا شما می توانید مشخصات خودرویی که سفارش خرید آن را ثبت کرده بودید مشاهده کنید. همچنین یک کد پیگیری به شما نشان داده خواهد شد که پس از اعلام نتایج می توانید با وارد کردن این کد، وضعیت خود را مشاهده کنید. هرچند که وضعیت برای شما ارسال خواهد شد، با این حال در صورت عدم دریافت پیام، می توانید از این کد برای پیگیری وضعیت خود استفاده کنید.

خرید خودرو از ایران خودرو از طریق سامانه یکپارچه

پس از ثبت نام در سامانۀ یکپارچه و ثبت سفارش خرید خودروی موردنظر خود، نوبت دهی انجام می شود و سه ماه پیش از موعد تحویل پیامکی برای شما ارسال خواهد شد؛ درصورتی که پیامکی برای شما ارسال نشود، به این معنا است که موعد تحویل خودروی شما بیش از 3 ماه است.

پس از دریافت پیامک حالا باید اقدام به واریز وجه برای شرکت ایران خودرو کنید تا به این ترتیب قردادی بین شما و شرکت ایران خودرو منعقد شود. برای این کار، پس از ورود به پنل کاربری خود در سامانۀ ایران خودرو باید از بخش «واریز وجه»، فرایند پرداخت را کامل کنید. توجه کنید که در صورت پرداخت نکردن مبلغ موردنظر، موقعیت را از دست خواهید داد.

خرید خودرو از ایران خودرو از طریق سامانه یکپارچه

کلام آخر

با وجود اینکه امروزه خودرو به یک نیاز روزمره برای بسیاری از خانواده ها تبدیل شده است، اما خرید آن برای همۀ افراد جامعه کار ساده ای نیست. در چنین شرایطی، طرح های مختلفی با هدف ساده ترکردن خرید برای عموم جامعه ارائه می شود. شرکت ایران خودرو که از قدیمی ترین و شناخته شده ترین شرکت های خودروسازی در داخل کشور است نیز وب سایتی دارد که امکان ثبت نام برای گرفتن ماشین را برای کاربران فراهم کرده است.

البته ،در زمان نگارش این مقاله خرید اینترنتی خودرو تنها از طریق سامانۀ یکپارچۀ تخصیص خودرو برای متقاضیان ممکن است؛ با این حال، درصورتی که در آینده نیاز به ثبت نام در ایران خودرو برای پرداخت وجه یا هر امر دیگری داشته باشید، می توانید فرایند ثبت نام را از طریق این مقاله دنبال کنید. ما سعی کردیم در این مقاله نحوۀ ثبت نام در ایران خودرو و همچنین ثبت سفارش خودرو در این سامانه را شرح دهیم.

سؤالات متداول

بله، درصورتی که فردی با وجود نداشتن گواهی نامۀ رانندگی سفارش خرید خود را ثبت کند، سفارش وی در هر مرحله ای که باشد، پس از آگاهی از این امر باطل خواهد شد.

درصورتی که طرح فروش خودرو از سامانۀ ایران خودرو منتشر شود، افراد می توانند خودروهای تولیدشده توسط همین شرکت را خریداری کنند؛ این در حالی است که در سامانۀ یکپارچۀ تخصیص خودرو، چندین شرکت خودروسازی اقدام به ارائه ی خودروهای خود می کنند.

در حال حاضر خیر. تمام افراد در زمان نگارش این مقاله برای خرید اینترنتی مدل های ارائه شده توسط ایران خودرو تنها باید از سامانۀ یکپارچۀ تخصیص خودرو استفاده کنند.

متقاضی پس از دریافت پیامک باید مبلغ موردنظر را برای شرکت ایران خودرو واریز کند تا به این ترتیب قراردادی بین دو طرف منعقد شود. در صورت پرداخت نکردن مبلغ، شانس دریافت خودرو برای شخص از بین خواهد رفت.

ادامه مطلب
ثبت نام سایپا ( نحوه و شرایط پیش فروش، فروش فوق العاده)
ثبت نام سایپا ( نحوه و...

با گسترش جمعیت و زندگی شهرنشینی نیاز به خودرو بیش از پیش احساس می شود، اما با وجود نیاز به خودرو متأسفانه خرید آن در این شرایط اقتصادی در کشورمان کار چندان ساده ای نیست؛ به همین دلیل براساس تصمیم دولت قرار شد فروش اینترنتی خودرو از طریق اینترنت و به صورت مستقیم و بدون وجود دلالان انجام شود تا متقاضیان خرید خودرو بتوانند خودروهای خود را با قیمت کارخانه دریافت کنند.

از زمان آغاز به فروش اینترنتی خودرو شاهد اجرای طرح های فروش مختلف بوده ایم؛ برای مثال پیش از این افراد می توانستند خودروهای گروه خودسازی سایپا یا دیگر شرکت ها خودروسازی را با ثبت نام در وب سایت شرکت موردنظر و از طریق شرکت در قرعه کشی خریداری کنند، اما در زمان نگارش این مقاله روش قرعه کشی کامل حذف شده است و افراد می توانند با ثبت نام در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو و براساس سیستم نوبت دهی، خودرو موردنظر خود را دریافت کنند. در ادامه نحوه ثبت نام سایپا را شرح خواهیم داد.

فرایند ثبت نام سایپا

برای ثبت نام سایپا و خرید ماشین های این شرکت در زمانی که طرحی برای فروش از طریق وب سایت این شرکت منتشر شود، یا زمانی که به این سامانه برای واریز وجه و دیگر امور نیاز داشته باشید، باید یک حساب کاربری در وب سایت ایجاد کنید. این کار بسیار ساده است و در چند گام انجام می شود. در ادامه نحوه ثبت نام سایپا را شرح خواهیم داد.

ابتدا وارد سامانه شرکت خودروسازی سایپا به آدرس www.saipa.iranecar.com شوید و از نوار نارجی رنگ بالای صفحه، روی گزینه «ورود/ ثبت نام» کلیک کنید تا مرحله بعدی برای شما نمایان شود.

فرایند ثبت نام سایپا

اگر پیش از این در سامانه شرکت خودروسازی سایپا ثبت نام کرده باشید، باید نام کاربری و رمز عبور خود را در کادرهای موجود در پنجره وسط تصویر وارد کرده و سپس روی گزینه «ورود» کلیک کنید، اما در صورتی که قصد ساخت حساب کاربری در این سامانه را داشته باشید، باید روی لینک «تاکنون ثبت نام نکرده اید؟» در پایین پنجره که در تصویر هم مشخص شده است کلیک کنید تا به مرحله بعد منتقل شوید.

سپس اقدام به ثبت نام در سایت کنید و در زمان نیاز به پنل کاربری خود تنها با وارد کردن نام کاربری و رمزعبور وارد وب سایت شوید و عملیات پرداخت یا دیگر امور را انجام دهید. توجه داشته باشید که در زمان نگارش این مقاله، خرید اینترنتی تمام خودروهای داخلی از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو انجام خواهد شد؛ با این حال برای پرداخت مبلغ خرید خودرو به سامانه سایپا نیاز پیدا خواهید کرد؛ بنابراین بهتر است ثبت نام سایپا را نیز انجام دهید.

فرایند ثبت نام سایپا

در اینجا باید اطلاعات هویتی خود از جمله نام، نام خانوادگی و دیگر مشخصات فردی، اطلاعات بانکی، آدرس و… را در کادرهای موجود وارد کنید. با اسکرول به پایین صفحه کادرهای بیشتری را خواهید دید که باید همه آن هایی که علامت ستاره در کنار خود دارند به درستی وارد کنید.

مراحل و فرایند ثبت نام سایپا

پس از وارد کردن تمام اطلاعات در کادرها، حالا باید بخش «من ربات نیستم» را فعال کرده و درنهایت روی گزینه «ثبت اطلاعات» کلیک کنید تا به این ترتیب اطلاعاتی را که وارد کرده بودید در سامانه ثبت شوند و بتوانید به مرحله بعد در ثبت نام و احراز هویت در سامانه سایپا منتقل شوید.

مراحل و فرایند ثبت نام سایپا

نکته بسیار مهمی که پیش از اقدام به ثبت نام سایپا و احراز هویت آن باید توجه داشته باشید این است که شماره موبایل متقاضی باید حتماً به نام وی باشد. در این مرحله از احراز هویت شما باید کد ملی خود را در کادری که در تصویر مشخص شده است وارد کنید تا بتوانید پیامکی شامل یک کد تأیید دریافت کنید.

از آنجا که شماره موبایل و کد ملی باید متعلق به یک شخص باشند هویت شما از این طریق مشخص خواهد شد. پس از وارد کردن کد ملی باید روی گزینه «ادامه» کلیک کنید.

مراحل و فرایند ثبت نام سایپا

شرکت سایپا یک کد تأیید را به شماره موبایل شما ارسال خواهد کرد که باید آن را در این بخش وارد کنید و سپس روی گزینه «ادامه» کلیک کنید. ثبت نام و احراز هویت شما تقریباً به پایان رسیده است و حالا با انجام بازیابی رمزعبور شما می توانید از سامانه سایپا استفاده کنید.

مراحل و فرایند ثبت نام سایپا

خرید سایپا از طریق سامانه یکپارچه

همان طور که پیش از این نیز بیان کردیم، در زمان نگارش این مقاله خرید خودرو شرکت های خودروسازی مختلف تنها از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ممکن است که در این روش به کمک سیستم نوبت دهی متقاضیان در نوبت های مختلف خودرو موردنظر خود را دریافت خواهند کرد.

درواقع کاربران با ثبت درخواست خرید خودرو از هر شرکتی که مدل هایی در طرح های فروش ارائه کند، می توانند درخواست خرید خود را در سامانه یکپارچه ثبت کنند و با دریافت نوبتی که به آن ها اختصاص داده می شود، مبلغ خودرو را در سامانه سایپا (هر سامانه متعلق به هر شرکت دیگر) را پرداخت کرده و صاحب خودرو شوند.

با فرض اینکه شما در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ثبت نام کرده اید، در ادامه نحوه ثبت نام سایپا (ثبت درخواست خرید خودروهای شرکت سایپا در سامانه یکپارچه) را شرح خواهیم داد. همچنین پیش از هر چیز باید بدانید برای ثبت درخواست خرید در این سامانه شما باید اقدام به افتتاح حساب وکالتی در بانک های مجاز کنید و مبلغ 100 میلیون تومان را نیز به آن حساب واریز کنید.

توجه داشته باشید که با کسر مبلغ، درخواست شما به صورت خودکار لغو خواهد شد و البته پس از اعلام نتایج کاربران می توانند مبلغ 100 میلیون تومان را برداشت کنند. درواقع کاربران با واریز این مبلغ در حساب وکالتی به خودروساز اطمینان می دهند که واقعاً قصد خرید خودرو را دارند و با اهداف دیگر اقدام به ثبت نام سایپا نکرده اند.

پس از ورود به صفحه اصلی در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو حالا می توانید لیست خودروهای ارائه شده در طرح را مشاهده کنید. اگر قصد داشته باشید اقدام به ثبت نام سایپا کنید و درواقع خودرو خود را تنها از این شرکت انتخاب کنید باید در ستون سمت راست تصویر روی گزینه «سایپا» کلیک کنید تا تنها مدل های این شرکت خودروسازی برای شما لیست شوند.

با بررسی مدل های مختلف و پیدا کردن خودرو موردنظر خود باید روی گزینه «انتخاب» مربوط به همان مدل خودرو کلیک کنید تا بتوانید ثبت درخواست خرید خود را تکمیل کنید.

خرید سایپا از طریق سامانه یکپارچه

با انتخاب مدل خودرو موردنظر می توانید آن خودرو را با شرایط مختلف خریداری کنید. در این بخش باید طرح و بخشنامه موردنظر خود را انتخاب و روی آن کلیک کنید تا ثبت درخواست شما انجام شود. البته مراحل برای انتخاب خودرو از دیگر شرکت های خودروسازی نیز به همین ترتیب است.

خرید سایپا از طریق سامانه یکپارچه

با انتخاب خودرو و بخشنامه مخصوص حالا می توانید مشخصات خودرویی که انتخاب کرده بوید را مشاهده کنید، همچنین در بخش بعدی اطلاعات خودتان شامل نام، نام خانوادگی و کد ملی دیده می شود که در صورت درست بودن تمام اطلاعات باید بخش «من ربات نیستم» را فعال کرده و سپس روی گزینه «ثبت درخواست» کلیک کنید.

با انجام این کار درخواست شما ثبت شده و حالا نام شما با خودرویی که ثبت کرده بودید براساس برنامه تولید و عرضه شرکت خودروسازی سایپا در لیست قرار گرفته و نوبت برای پرداخت هزینه و دریافت خودرو به شما اعلام می شود.

خرید سایپا از طریق سامانه یکپارچه

واریز وجه منتخبین پیش فروش سایپا

پس از دریافت پیامک شما باید اقدام به واریز وجه برای شرکت سایپا کنید تا به این ترتیب قراردادی بین شما و شرکت منعقد شود و بتوانید خودرو را تحویل بگیرید. در نظر داشته باشید اگر مبلغ موردنظر را پرداخت نکنید نوبت خود را از دست خواهید داد. برای آنکه بتوانید مبلغ خودرو را پرداخت کنید باید وارد وب سایت خودروسازی سایپا شوید و سپس از نوار بالای صفحه تب «واریز وجه منتخبین» را انتخاب کنید.

واریز وجه منتخبین پیش فروش سایپا

در این بخش باید از تب «ورود» کد ملی و رمزعبور خود را وارد کنید و پس از وارد کردن کد امنیتی در کادر مربوط روی گزینه «ورود» در پایین پنجره کلیک کنید تا به بخش واریز وجه منتخبین منتقل شوید و از آنجا بتوانید مبلغ موردنظر را پرداخت کنید.

سخن پایانی

خرید خودرو از شرکت های خودروسازی به دلیل وجود دلالان با قیمتی بسیار بالاتر از ارزش واقعی خودرو در بازار آزاد انجام می شد؛ به همین دلیل براساس طرح های ارائه شده از سوی وزارت صمت متقاضیان می توانند خودرو موردنظر خود را مستقیم و با قیمت کارخانه دریافت کنند تا به این ترتیب دست دلالان و واسط ها از بازار خودرو کوتاه شود.

قانون جدیدی که مطرح شده خرید خودرو بدون قرعه کشی است. درحقیقت اگر شما قصد خرید خودرو سایپا، ایران خودرو یا دیگر برندها را داشته باشید می توانید در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ثبت نام کنید و با دریافت نوبت خود، مبلغ را پرداخت کرده و خودرو را دریافت کنید. ما سعی کردیم در این مقاله ثبت نام سایپا در سایت شرکت سایپا و همچنین ثبت درخواست در سامانه یکپارچه را شرح دهیم.

 

پرسش های متداول

خیر، افرادی که گواهی نامه رانندگی نداشته باشند نمی توانند سفارش خرید خود را ثبت کنند و حتی درصورت ثبت سفارش در هر مرحله ای از دریافت که شرکت متوجه شود، درخواست وی لغو خواهد شد.

در زمان نگارش این مقاله افراد برای خرید خودروهای شرکت سایپا باید در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ثبت نام و خودرو موردنظر خود را در آنجا انتخاب کنند تا به این ترتیب در نوبت دهی لحاظ شوند. پس از دریافت پیامکی که شما را به عنوان منتخب یک دوره معرفی خواهد کرد، شما باید به سامانه سایپا مراجعه و اقدام به پرداخت مبلغ موردنظر کنید تا بتوانید خودرو را تحویل بگیرید.

بله، بهتر است پیش از ثبت نام و در اولین قدم اقدام به افتتاح حساب وکالتی کنید و مبلغ 100 میلیون تومان را به آن واریز کنید تا بتوانید سفارش خرید خود را ثبت کنید و در نوبت دهی لحاظ شوید.

ادامه مطلب
vehicle-registration
نحوه ثبت نام خودرو در سامانه...

سامانه یکپارچه تخصیص خودور با هدف فروش خودرو به صورت یکپارچه در سال 1401 ایجاد شد. در این سامانه شما می توانید خودروهای شرکت های خودروسازی مختلف را البته بر اساس مدل هایی که در طرح های مختلف ارائه می شوند خریداری کنید. در این محتوا نحوه ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه را به صورت تصویری و مرحله به مرحله به شما عزیزان آموزش می دهیم.

در سال جدید (سال 1402) و بر اساس مصوبه ی وزارت صمت، قرعه کشی از سیستم خرید خودرو حذف شده و در عوض افراد با ثبت نام کردن در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو، گزینه ی مناسب خود را از شرکت خودروسازی موردنظرشان خریداری می کنند. در حقیقت روش قرعه کشی حذف شده و روش نوبت دهی ارائه شده است، به این ترتیب شما خودرو مناسب خود از شرکت خودروسازی مدنظر خود را انتخاب می کنیدو سامانه یکپارچه تخصیص خودرو با توجه به برنامه ریزی تولیدات شرکت در آینده متقاضیان را در لیست قرار می دهد و پس از قطعی شدن قرارداد، خودروساز موظف خواهد بود خودرو موردنظرتان را تحویل دهد.

افتتاح حساب وکالتی با داشتن مبلغ 100 میلیون تومان در آن و همچنین سیم کارتی که به نام شخص صاحب حساب باشد پیش نیازهای ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه هستند. ما در این مقاله قرار است نحوه ی ثبت نام خودرور در سامانه یکپارچه را شرح دهیم و پیش شرط های بیشتری را در این حوزه برای متقاضیان بیان کنیم.

پیش از ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو

 • برای ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه باید ابتدا اقدام به افتتاح حساب وکالتی در یکی از بانک های مجاز کنید و سپس وارد وبسایت سامانه یکپارچه به آدرس ir شده و یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید. در حقیقت نیاز به افتتاح حساب وکالتی و واریز مبلغ 100 میلیون تومان به این دلیل است که خریداران واقعی مشخص شده و آنها اقدام به ثبت نام کنند و نه کسانی که با اهداف مختلف و به دلیل سهولت این کار را انجام می دادند. پس از اعلام نتایج مبلغ 100 میلیون تومان آزاد شده و شما می توانید از آن استفاده کنید.
 • نکته ی دیگری که پیش از ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو باید به آن توجه کنید این است که شماره موبایلی که استفاده می کنید نیز باید به اسم شخص شما (شخص ثبت نام کننده و صاحب حساب وکالتی) باشد.
 • اطلاعات هویتی
 • اطلاعات بانکی همچون شماره شبا
 • آدرس، کد پستی و…
 • موضوع دیگری که پیش از ثبت نام در سامانه یکپارچه حتما باید به آن توجه کنید این است که تنها افرادی که دارای گواهی نامه رانندگی هستند می توانند اقدام به ثبت سفارش خودرو کنند.

در نظر داشته باشید که کلیه ی اطلاعاتی که شما در بخش های مختلف وارد می کنید (گواهی نامه، حساب وکالتی، کد ملی، شماره موبایل و…) باید متعلق به یک شخص یعنی همان متقاضی خرید خودرو باشد.

درواقع با ثبت نام در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو شما امکان خرید خودرو از شرکت های خودروسازی مختلف داخلی که مدل هایی از محصولات خود را در طرح موردنظر شما ارائه می دهند را دارید.

قوانین ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه

 • سن متقاضی باید حداقل 18 سال باشد و همچنین دارای گواهی نامه باشد.
 • هر شخص با کد ملی تنها مجاز به خرید یک دستگاه خودرو از شرکت های خودروسازی مختلف از این سامانه است.
 • افرادی که در 4 سال گذشته از شرکت های ایران خودرو و سایپا و همچنین در 2 سال گذشته از دیگر شرکت های خودروسازی به روش های مختلف (بورس کالا، طرح های عرضه خودرو و…) اقدام به خرید خودرو کرده باشند، نمی توانند در سامانه سفارش خرید خودرو سفارشی را ثبت کنند.
 • در صورتی که شخصی دارای پلاک انتظامی فعال باشد، نمی تواند در طرح های فروش خودرو سامانه یکپارچه ثبت نام کند.
 • افراد حقیقی می توانند اقدام به خرید خودرو از این سامانه کنند در حالی که افراد حقوقی مجاز به ثبت سفارش وخرید نیستند.
 • در صورتی که شخص مجاز به خرید خودرو نباشد و اقدام به ثبت نام در سامانه یکپارچه کند، در هر مرحله از ثبت نام و باقی مراحل که عدم داشتن شرایط او مشخص شود، سفارش وی باطل و مبلغی که پرداخت شده بود بدون پرداخت سود به وی بازگردانده خواهد شد.

فرایند ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو

در صورتی که پیش از این حساب کاربری در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ایجاد کرده باشید، کافی است که وارد حساب کاربری خود شده و مراحل را از آنجا پیش بگیرید اما در صورتی که هنوز حساب کاربری ایجاد نکرده اید باید تمام مراحلی که در ادامه می آوریم را طی کنید. همچنین یادآوری می کنیم که پیش از ثبت نام بهتر است اقدام به افتتاح حساب وکالتی کنید.

ابتدا وارد سامانه یکپارچه تخصیص خودرو شوید و از نوار بالای صفحه، گزینه ی “ثبت نام” را انتخاب کنید. (بدیهی است که برای ورود باید گزینه ی ورود را انتخاب کنید و خودرو موردنظر خودتان را انتخاب کنید)

فرایند ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو

در این بخش باید فرم اولیه ی ثبت نام خود در سامانه را تکمیل کنید. اطلاعاتی که در این بخش باید وارد کنید شامل نام، نام خانوادگی، کد ملی، شماره موبایل (که باید حتما به نام شخص متقاضی باشد)، پست الکترونیک (ایمیلی که به آن دسترسی داشته باشید) و رمز عبور است. در نهایت باید بخش “من ربات نیستم” را فعال کرده و سپس بر روی گزینه ی “ثبت نام” کلیک کنید.

فرایند ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو

حالا از بخش ورود، نام کاربری و رمزعبور خود را وارد کنید، و پس از فعال کردن بخش مربوط به ربات نبودن، بر روی گزینه ی “ورود” کلیک کنید تا وارد پنل کاربری خود در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو شوید و بتوانید خودرو موردنظر خود را ثبت سفارش کنید و در نوبت تحویل خودرو قرار بگیرید.

فرایند ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو

پس از اولین ورود به پنل کاربری خود باید اطلاعات خود را تکمیل کنید. اطلاعات هویتی، اطلاعات مالی، آدرس، شماره گواهی نامه و… را در جای مناسب خود وارد کنید و سپس با کلیک بر روی گزینه ی “ذخیره” اطلاعات را ذخیره کنید تا در دفعات بعد برای ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه تنها خودرو موردنظر خود را تعیین کرده و سفارش خود را ثبت کنید.

فرایند ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو

حالا در بخش ثبت سفارش خودرو می توانید خودروهایی که در طرح ارائه شده اند را مشاهده کرده و خودرو موردنظر خود را انتخاب کنید. همان طور که در ستون سمت راست تصویر می بینید، شما می توانید در صورت تمایل تنها خودروهای تولید شده از شرکت خودروسازی موردنظر خودتان مثلا “ایران خودرو” را مشاهده کنید، برای این کار باید در بخش خودروساز در ستون سمت راست تصویر، ایران خودرو یا هر شرکت خودروسازی دیگر را انتخاب کنید.

همچنین در بخش پایین خودروساز، امکان انتخاب نحوه ی فروش نیز برای متقاضیان فراهم شده است. بنابراین به عنوان مثال اگر متقاضی، “شرکت خودروسازی سایپا” و نحوه “فروش فوری” را انتخاب کند، در لیست موجود تنها خودروهای شرکت خودروسازی سایپا در که در طرح جاری به صورت فروش فوری ارائه شده اند را مشاهده می کند و به این ترتیب انتخاب برای او بسیار راحت تر خواهد بود.

فرایند ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو

در اینجا می توانید بخشنامه های مختلف که خودرو را با شرایط مختلف به فروش می رسانند را مشاهده کنید و در نهایت گزینه ی مناسب خود را با کلیک بر روی آن، انتخاب کنید تا بتوانید درخواست سفارش خود را ثبت کنید.

فرایند ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو

در این مرحله همان طور که در تصویر می بینید، خودرویی که انتخاب کرده بودید با مشخصات کامل و همچنین اطلاعات هویتی شما به چشم می خورد که باید آنها را به دقت بررسی کرده و پس از تایید و فعال کردن بخش “من ربات نیستم” و در نهایت کلیک بر روی گزینه ی سبزرنگ “ثبت درخواست” سفارش خود را ثبت کنید.

فرایند ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو

در اینجا که مرحله ی آخر در ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو است به شما اطلاع داده می شود که ثبت نام شما با موفقیت انجام شده است، همچنین شما کد رهگیری را در میانه توصیر می بینید که برای پیگیری های بعدی از نتیجه می توانید از آن استفاده کنید.

باز هم یادآوری می کنیم که در زمان نگارش این مقاله روش قرعه کشی برای خرید خودرو به طور کامل حذف شده است و در حال حاضر شما با انجام مراحل گفته شده در لیست متقاضیان خرید خودرو قرار می گیرید و با توجه به خودرو انتخابی شما و برنامه های تولید و عرضه ی شرکت های خودروسازی، خودروها در بازه های زمانی متفاوت به متقاضیان تحویل داده خواهد شد.

فرایند ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو

کلام آخر

به دلیل بالا بودن قیمت خودرو و همچنین عرضه ی پایین آن، خرید خودرو در کشور ما به یک معضل تبدیل شده است. همان طور که می دانید دائما طرح هایی برای تسهیل خرید خودرو منتشر می شود که گاها رضایت بخش هم نیستند. در حال حاضر تصمیم بر آن بوده است که روش قرعه کشی حذف شود و با نوبت دهی متقاضیان، خودرو موردنظر آنها در بازه های زمانی مختلف به آنها تحویل داده شود. البته خریداران باید ابتدا یک حساب وکالتی را در بانک های مجاز افتتاح کرده و مبلغ 100 میلیون را به آن واریز کنند تا مجاز به خرید خودرو در وبسایت یکپارچه تخصیص خودرو شوند. ما در این مقاله نحوه ی ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه را توضیح دادیم تا ابهامی در این زمینه برای شما باقی نماند.

سوالات متداول

لازم است افرادی که قصد خرید خودرو از این سامانه را دارند شرایطی را داشته باشند که برخی از آنها شامل داشتن حساب وکالتی با مبلغ 100 میلیون تومان، داشتن گواهی نامه، شماره موبایل به نام شخص متقاضی، نداشتن خودرو به نام شخص و دیگر شرایط جزئی تر که در طی مقاله شرح دادیم، هستند.

هر متقاضی پیش از ثبت درخواست در سامانه باید یک حساب وکالتی افتتاح کند و حداقل مبلغ 100 میلیون تومان را در آن حساب داشته باشد. توجه داشته باشید که این مبلغ تا زمان اعلام نتایج غیرقابل برداشت خواهد بود و در صورت کم شدن مبلغ از حساب وکالتی شما به صورت خودکار از طرح فروش خودرو کنار زده خواهید شد.

خیر، در زمان نگارش این مقاله روش قرعه کشی به طور کامل حذف شده است و روش نوبت دهی با ثبت نام در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو جایگزین آن شده است.

با توجه به قیمت روز زمان تحویل خودرو، قیمت خودرو مشخص می شود.

ادامه مطلب
بورس خودرو
بورس خودرو چیست؟ معرفی نمادهای فعال...

شرکت های خودروسازی در بورس ایران، زمانی مورد توجه قرار گرفت که شاهد افزایش قیمت ارز و ممنوعیت واردات خودروهای لوکس خارجی به کشور بودیم. در چنین شرایطی، قیمت هر سهم شرکت های خودروسازی نسبت به سایر صنایع پایین تر آمد و به دنبال آن، حجم معاملات در این گروه از صنایع بورسی به نام بورس خودرو، افزایش یافت.

منظور از بورس خودرو چیست؟

بورس خودرو به تمامی شرکت های خودروساز، که در زیر مجموعه گروه صنعتی خودرو و قطعات ساخت آن قرار دارد، اشاره دارد.

در واقع صنعت خودرو، مانند سایر صنایع فعال در بازار کشور، در بورس فعالیت می کند و تمامی شرکت های سازنده خودرو و قطعات آن که سهامشان را در معرض فروش قرار داده اند، در قالب صنعت خودرو در بورس حضور دارند. تقریبأ بیش از 30 شرکت در حوزه خودروسازی در بورس تهران حضور دارند و سهامشان را عرضه کرده اند.

آیا می دانید چگونه می توان نماد شرکت های خودروسازی در بورس را شناسایی کرد؟

همان طور که می دانید، هر شرکتی که سهامش را در بورس عرضه می کند، براساس صنعت و حوزه ای که در آن فعالیت می نماید، حرف اول آن گروه را در اول اسم خود قرار می دهد و به این ترتیب، سهام آن شرکت با آن نماد شناسایی می شود.

برای مثال، صنعت سیمان با حرف (س) در ابتدای اسم هر شرکت معرفی می شود. مانند: #سشرق، #سفارس

صنعت خودروسازی هم، با حرف (خ) در ابتدای اسم هر شرکت معرفی می شود. بنابراین هر نمادی در بازار سهام که با حرف (خ) مشاهده نمودید، گویای این است که در گروه خودروسازی در بورس قرار دارد.

آیا زیرگروه های فعال در بورس خودرو را می شناسید؟

بورس خودرو

صنعت خودرو در بازار سهام، از 2 زیر گروه اصلی تشکیل می شود که عبارتند از:

 1. زیر گروه تولید وسایل نقلیه موتوری
 2. زیر گروه قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری
 3. زیر گروه تولید وسایل نقلیه موتوری

این زیر گروه به 2 بخش تقسیم می شود:

 • تولیدکننده انواع اتومبیل سواری، وانت
 • تولید کننده انواع کامیون سنگین، کامیونت، مینی بوس و اتوبوس

1-1- تولیدکننده انواع اتومبیل سواری، وانت

در این بخش، نمادهای خودرو، خزامیا، خساپا، خپارس و خبهمن جای می گیرند که در حوزه تولید انواع اتومبیل سواری و وانت فعالیت می کنند.

1-2- تولید کننده انواع کامیون سنگین، کامیونت، مینی بوس و اتوبوس

در این بخش، نمادهای خاور، خکاوه و خدیزل قرار می گیرند که در حوزه تولید انواع کامیون های سنگین، کامیونت، مینی بوس و اتوبوس فعالیت می کنند.

 1. زیر گروه قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری

از جمله شرکت های معروف و مطرح گروه خودروسازی که در این زیربخش فعالیت می کنند، عبارتند از:

خفناور، خکمک، خزر، ورنا و خاذین

در زیر به طور کامل، لیست شرکت هایی که در زیر گروه قطعه سازی و وسایل یدکی فعالیت می کنند، ارایه می شود، که عبارتند از:

 1. خریخت
 2. خنصیر
 3. خوساز
 4. خمحور
 5. خاذین
 6. خمهر
 7. خمحرکه
 8. ختراک
 9. خاهن
 10. خچرخش
 11. ختور
 12. خزر
 13. خفنر
 14. خکمک
 15. خشرق
 16. خکار
 17. خموتور
 18. خپویش
 19. خرینگ
 20. خلنت

آیا نمادهای معروف فعال در گروه خودروسازی بازار سهام را می شناسید؟

 1. خساپا (سایپا)
 2. خودرو (ایران خودرو)
 3. خپارس (پارس خودرو)
 4. خکرمان (کرمان خودرو)
 5. خزامیا (زامیاد)
 6. خاور (ایران خودرو دیزل)
 7. خکاوه (سایپا دیزل)

لیدر گروه خودرویی در بازار سهام را می شناسید؟

لیدر به معنی راهنما است و در بورس به نمادهایی، لیدر می گویند که از میزان سرمایه ی بالایی نسبت به سایر نمادهای هم گروه خود برخوردار باشد. همچنین تعداد سهام منتشر شده و مقدار نقدینگی که به آن نماد تزریق می شود نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد و در تعیین لیدر گروه در هر صنعت بسیار مؤثر است.

با توجه به موارد مورد بررسی می توان حدس زد، تأثیری که لیدر بر شاخص گروه و همین طور شاخص کل بورس می گذارد، نسبت به سایر نمادها بسیار بیش تر است.

به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید تقاضا برای خرید نماد لیدر گروه به دلایلی که پایین آمده است، افزایش یابد.

 1. انتشار خبر افزایش سرمایه در سایر نمادهای گروه
 2. ورود پول هوشمند (smart money) به گروه
 3. رشد شاخص صنعت
 4. تحلیل بنیادی مثبت و انتشار اخبار مربوط به آن در این شرایط تقاضا برای خرید سایر نمادهای صنعت مورد بررسی نیز افزایش خواهد یافت.

حال اگر به هر دلیلی تقاضا برای خرید نماد لیدر صنعت مورد بررسی، کاهش یابد و شاهد شکل گیری صف های فروش باشیم، سایر نمادهای صنعت هم با کاهش تقاضا و قرار گرفتن در صف فروش برای خرید سهم های آن صنعت خواهیم بود.

بنابراین می توان بیان کرد که سایر نمادهای گروه، به صورت مستقیم و نمایی از روند لیدر گروه تأثیر می پذیرند.

در چنین شرایطی اگر شما یک سرمایه گذار ریسک پذیر هستید و توانایی معامله در نمادهای پرنوسان را دارید، سرمایه گذاری و خرید سهام لیدرهای هر صنعت را به شما پیشنهاد می کنیم. اما اگر از پذیرش ریسک در گریز هستید و نوسان کم تر در معاملات برایتان جذاب تر است، به دنبال خرید سهم هایی باشید که لیدر گروه نیستند.

میزان تأثیرگذاری گروه خودروسازی بر شاخص کل بورس چه میزان است؟

بورس خودرو

روند صعودی و یا نزولی در هر نماد، سایر نمادهای آن گروه را متأثر می سازد. در نتیجه هر گونه تغییر چه مثبت و یا منفی در یک گروه بورسی، بالطبع بر شاخص کل نیز اثرگذار خواهد بود. البته میزان اثرگذاری هر گروه بورسی بر شاخص کل به عوامل متعددی بستگی دارد.

با توجه به این نکته که گروه خودرو یکی از بزرگ ترین صنایع در بورس به حساب می آید و در زمره اصلی ترین گروه های صنعتی حاضر در این بازار است، بنابراین می توان انتظار داشت که هر تغییر در این گروه به ویژه نمادهایی که حجم بیش تر معاملات را به خود اختصاص می دهند، بر کل بازار سهام اثرگذار خواهد بود.

ادامه مطلب