Lines_Background
مینی‌دوره رایگان درآمد روزانه ۱۰۰ دلار از فارکس
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایه
آموزش ترید از صفر صفر

کندل

کندل استیک
کندل استیک یا نمودار شمعی چیست...

الگوهای کندل استیک یا شمعدانی یکی از متداول ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال در بازار فارکس هستند که کشاورزان ژاپنی پیش از ورود به این بازار، از این ایده برای ردیابی قیمت برنج در بازار استفاده می کردند. الگوهای کندل فارکس اگر با یک ابزار تکنیکال مناسب دیگر ترکیب شوند، می توانند یک استراتژی معاملاتی موفق و اثربخش را تشکیل دهند. در این مقاله، قصد داریم با مهم ترین الگوهای کندل فارکس آشنا شویم و مزایا و معایب این نمودارها را بررسی کنیم.

نمودار کندل استیک در فارکس چیست؟

کندل استیک یکی از نمودارهای رایج در انواع بازارهای مالی ازجمله فارکس است که اطلاعات مهمی ازجمله قیمت های بازار، روند قیمتی، نقاط ورود و خروج و الگوهای تحلیل  را نشان می دهد. برای درک دلیل منحصربه فرد و قدرتمند بودن این نمودارها باید به ظاهر آن ها توجه کرد.

یک نمودار کندل استیک می تواند باز و بسته شدن و بالا و پایین بودن بازار را در یک دورۀ زمانی معین نمایش دهد و نزولی یا صعودی بودن بازار را نیز نمایان کند. بدنۀ نمودار یک جعبۀ کوچک است که از قیمت افتتاحیه آغاز می شود و در نقطۀ بسته شدن به پایان می رسد.

خطوطی که جهت بالا و پایین را در نمودار نمایش می دهند، نشان دهندۀ بالا و پایین بودن دوره هستند و فتیله یا سایه نام دارند. معمولاً از رنگ سبز برای صعود و از رنگ قرمز برای نزول نمودار استفاده می شود، ولی استفاده از رنگ سفید و سیاه نیز در نمودارهای کندل استیک رایج است. البته، امکان شخصی سازی ویژگی ها و شیوۀ ارائۀ این نمودارها در بخش تنظیمات پلتفرم معاملاتی وجود دارد.

نمودار کندل استیک چیست؟

الگوهای پایۀ کندل استیک ژاپنی

نمودارهای کندل استیک ژاپنی اطلاعات عمیقی را به معامله گران در خصوص رفتار بازار ارائه می دهند و حاوی نشانه های بصری متفاوتی هستند که به معامله گران اجازه می دهند عملکرد قیمت و الگوهای بازار فارکس را با وضوح بیش تری تشخیص دهند. این نمودارها برای شناسایی فرصت های معاملاتی و پیش بینی حرکت بعدی قیمت استفاده می شوند. در این بخش، قصد داریم با الگوهای پایۀ کندل استیک ژاپنی بیش تر آشنا شویم.

الگوی دوجی

الگوهای کندل استیک دوجی دارای بدنۀ بسیار کوچکی هستند که به صورت یک خط نازک ظاهر می شوند و قیمت باز و بسته شدن یکسانی دارند. طول فتیله یا سایه در الگوی دوجی می تواند متفاوت باشد و مانند یک علامت ضربدر، صلیب معکوس یا علامت مثبت به نظر برسد.

اگر یک نمودار دوجی از یک سری کندل با بدنه های توخالی و دراز تشکیل شود، یعنی خریداران خسته و ضعیف هستند. در این حالت، به خریداران بیش تری نیاز است و فروشندگان به دنبال این خواهند بود تا وارد شوند و قیمت را پایین بیاورند.

نمودار دوجی

اگر نمودار دوجی از تعدادی کندل با بدنه های پر و بلند تشکیل شود، نشان می دهد که فروشندگان در حال ضعیف شدن هستند. در این حالت، همۀ فروشندگان از فروش خارج می شوند و خریداران فرصتی برای خرید ارزان نخواهند داشت. برای ایجاد تغییر در این حالت، به قدرت خرید بیش تری نیاز است.

الگوی مارابوزو

مارابوزو در زبان ژاپنی به معنای «سر طاس» یا «سر تراشیده شده» است و کندل آن، یک کندل طاس و تراشیده است که هیچ سایه و فتیله ای ندارد. تغییرات بازار در این الگو با پر و توخالی بودن، بالا و پایین رفتن یا باز و بسته شدن کندل نمایش داده می شود.

الگوی کندل استیک مارابوزو به دو شکل سیاه و سفید نمایش داده می شود. یک مارابوزو به رنگ سفید، حاوی یک بدنۀ بلند و بدون سایه است. قیمت باز به معنای قیمت پایین و قیمت بسته به معنای قیمت بالا است و نشان دهندۀ این است که کندل با کم ترین قیمت باز و با بالاترین قیمت بسته می شود.

در مقابل، یک مارابوزو به رنگ سیاه شامل یک بدنۀ سیاه، بلند و بدون سایه است. قیمت باز برابر با قیمت بالا و قیمت بسته به معنای قیمت پایین است و نشان دهندۀ این است که کندل با بالاترین قیمت باز و با کم ترین قیمت بسته می شود.

الگوی مارابوزو

الگوی فرفره

الگوی کندل استیک فرفره یکی دیگر از الگوهای ژاپنی است که سایۀ بالایی بلند، سایۀ پایینی کوتاه و بدنۀ واقعی کوچکی دارد و فرفرۀ چرخان نامیده می شود. این الگو نشان می دهد که خریداران و فروشندگان تصمیم گیری مشخصی نداشته اند. الگوی سایه در کندل استیک فرفره نشان می دهد که خریداران و فروشندگان هیچ کدام نتوانسته اند دست برتر را به دست آورند.

الگوی فرفره

معرفی الگوهای تک کندلی، دو کندلی و سه کندلی

در بخش قبلی با الگوهای پایۀ کندل استیک ژاپنی آشنا شدیم و معنای هرکدام را شرح دادیم. در این بخش، به معرفی الگوهای تک کندلی، دو کندلی و سه کندلی می پردازیم.

الگوهای تک کندلی

هنگامی که الگوهای تک کندلی در نمودار کندل استیک ظاهر می شوند، می توانند به صورت بالقوه، نشانۀ معکوس بودن بازار باشند. این الگو به انواع مختلفی ازجمله چکش، مرد دارآویز، چکش معکوس و ستارۀ تیرانداز تقسیم می شود.

الگوی چکش یک الگوی معکوس صعودی است که در طول یک روند نزولی شکل می گیرد. انتخاب این نام به این دلیل است که بازار در حال چکش زدن به کف است. مرد دارآویز نیز مشابه الگوی چکش، یک الگوی معکوس نزولی است که می تواند سطح مقاومت بالا و قوی را مشخص کند. هنگامی که قیمت در حال افزایش است، شکل گیری الگوی مرد دارآویز نشان می دهد که تعداد فروشندگان از خریداران بیش تر شده است.

الگوی چکش معکوس و ستارۀ تیرانداز شباهت زیادی به یکدیگر دارند و تنها تفاوت آن ها در روند نزولی یا صعودی است. چکش معکوس یک کندل معکوس صعودی و ستارۀ تیرانداز یک کندل معکوس نزولی است. هر دو کندل دارای بدنه های کوچک پر یا خالی و سایه های بالایی و پایانی کوچک هستند.

الگوهای تک کندلی

الگوهای دو کندلی

چه چیزی می تواند از الگوهای تک کندلی بهتر باشد؟ الگوهای دو کندلی! این الگو به دو نوع بولیش اینگولفینگ و بیریش اینگولفینگ تقسیم می شود که هرکدام از دو کندل یا شمع تشکیل شده اند.

الگوی بولیش اینگولفینگ یک الگوی معکوس صعودی است که امکان دارد یک حرکت رو به بالا را نشان دهد. این الگو زمانی اتفاق می افتد که یک کندل نزولی بلافاصله با یک کندل صعودی بزرگ تر همراه شود و از بین برود. خریداران در این الگو ممکن است پس از یک روند نزولی، یک حرکت صعودی قوی را طی کنند.

درمقابل، الگوی بیریش اینگولفینگ برعکس الگوی قبلی عمل می کند و یک الگوی صعودی است. این الگو زمانی رخ می دهد که یک کندل صعودی با یک کندل نزولی بزرگ تر همراه می شود و در آن ادغام می شود. الگوی بیریش اینگولفینگ به این معنی است که فروشندگان بر خریداران غلبه می کنند و امکان دارد یک حرکت نزولی قوی رخ دهد.

الگوهای کندل ها

الگوهای سه کندلی

الگوهای سه کندلی نوعی ساختار کندل استیک هستند که از سه شمع تشکیل می شوند و به معامله گران کمک می کنند تا رفتار قیمت را به طور احتمالی تعیین کنند. برخی از الگوهای سه کندلی مانند ستاره های صبحگاهی و شامگاهی از الگوهای معکوس هستند که پایان روند فعلی و شروع یک روند فعلی را در جهت مخالف نشان می دهند. برخی دیگر ازجمله الگوی سه اِلمان افزایشی و سه سرباز سفید پیشرو، الگوهای ادامه دهنده هستند که مکث و سپس ادامۀ روند فعلی را نمایان می کنند.

کندل استیک های دیگر

مزایا و معایب نمودارهای کندل استیک در فارکس

استفاده از الگوها و نمودارها در بازار فارکس دارای مزایای فراوانی است. اولین و مهم ترین مزیت آن ها، این است که معامله گر می تواند رفتار قیمت را فوری و به صورت بصری مشاهده کند. سود و زیان در یک دوره مشخص می شود و هنگامی که چند کندل یک الگوی مشترک را نمایش می دهند، اطلاعات معاملاتی فوری به معامله گر منتقل می شود. شناخت نمودارهای کندل استیک در فارکس در ترکیب با ابزارهای تکنیکال مکمل، یک راه مناسب برای مشاهدۀ تغییرات قیمت و بازار است.

از ذکر این نکته نباید غافل شد که این نمودارها دارای معایبی هم هستند. اگر نتوانید نوع الگوی کندل استیک را درست تشخیص دهید و شناخت کافی نداشته باشید، احتمال دارد بازار و پوزیشن اشتباهی را از آن برداشت کنید. تجزیه و تحلیل بازار نباید صرفاً با تکیه به این نمودارها انجام شود و شما  تا وقتی اطلاعات کاملی دربارۀ ابعاد آن نداشته باشید، نمی توانید یک روند را به درستی تحلیل کنید.

نمودار کندل استیک چگونه تفسیر می شود؟

مهم ترین نکته برای تفسیر صحیح نمودار، داشتن اطلاعات و درک کافی از آن است. امکان دارد فهم این نمودارها برای یک معامله گر مبتدی دشوار باشد، اما با آموزش می توان بر آن مسلط شد. برای تفسیر نمودار، ابتدا به تمام اجزای هرکدام از شمع ها دقت کنید. هر کندل دارای سه نقطۀ مهم فتیله، بسته شدن و بازگشایی است که باید به درستی شناسایی و تحلیل شود.

پس از مشاهدۀ اولیۀ شمع ها، به قیمت بازگشایی و بسته شدن آن توجه کنید. این امر به شما کمک می کند تا بفهمید قیمت دارایی از کدام نقطه آغاز می شود و در بازۀ زمانی منتخب، کجا به پایان می رسد. به یاد داشته باشید که هر شمع دارای بازۀ زمانی و حرکت قیمت متفاوتی است.

سخن پایانی

نمودارها و الگوهای کندل استیک ازجمله محبوب ترین و رایج ترین روش های تحلیل رفتار بازار و قیمت گذاری در فارکس هستند. تشخیص صحیح این الگوها به معامله گران کمک می کند تا تصمیم گیری بهتری برای حرکت بعدی خود در بازار داشته باشند. زمانی که الگوها با ابزار و تکنیک های تکمیلی تحلیل بازار ترکیب می شوند، به معامله گران کمک می کنند تا در بازارهای فارکس بهتر و موفق تر عمل کنند.

سؤالات متداول

این الگو یک ابزار مهم در تحلیل تکنیکال رفتار بازار است. از کنار هم قرار گرفتن چند کندل، می توان روند تغییر قیمت را مشاهده کرد.

این نمودار اطلاعات مهمی ازجمله قیمت های بازار، روند قیمتی، نقاط ورود و خروج و الگوهای تحلیلی را در یک بازۀ زمانی مشخص نشان می دهد.

این نمودارها برای شناسایی فرصت های معاملاتی و پیش بینی حرکت بعدی قیمت استفاده می شوند.

بهتر است این نمودارها را در ترکیب با سایر ابزارها و تکینک های تحلیل بازار استفاده کنید تا نتیجۀ بهتری بگیرید.

ادامه مطلب
کندل چیست و انواع آن کدامند؟
کندل چیست و انواع کندل ها...

معامله گران بورسی، برای انجام معاملاتشان در طی روز، از سه نمودار خطی، کندل استیک و میله ای استفاده می کنند. در این بین، انواع کندل (Candle) به این دلیل که به راحتی قابل استفاده هستند و نوسانات قیمت را بهتر پوشش می دهند، بسیار پرکاربردتر هستند.

کندل چیست؟

کندل یک نوع نمودار قیمتی است که با کمک آن می توان قیمت های بالا، پایین، بازشدن و بسته شدن یک اوراق بهادار در یک دوره زمانی مشخص را نشان داد.

کندل استیک در لغت به معنای شمعدان است و جالب است که بدانید، فروشندگان برنج در ژاپن اولین افرادی بودند که از کندل ها برای شناسایی قیمت بازار وشتاب قیمتی در بازارهای مالی استفاده کردند.

از کندل استیک ها زمانی استفاده می شود که تغییرات قیمت سهم دارای روند باشد. الگوهای کندل استیک معمولاً در نقاط حمایت و مقاومت سهم (اگر الگویی تشکیل شده باشد) مورد توجه قرار می گیرند و انتخاب قیمت های مناسب برای خرید سهام جزیی از نقاط قوت الگوهای کندل استیک است.

این در حالی است که این الگوها برای قیمت های خروج از سهم معمولأ عملکرد مناسبی ندارند. نمودارهای شمعی، احساسات و هیجانات سرمایه گذاران در بازار را به شکل تصویری در می آورند، به این ترتیب تحلیلگران تکنیکال می توانند زمان مناسب خرید و فروش را با بررسی و تحلیل این نمودارها تشخیص دهند.

به همین دلیل است که کندل ها، یک تکنیک بسیار مناسب برای ارزیابی دارایی هایی مانند سهام، معاملات فارکس و معاملات آتی محسوب می شوند.

اجزای نمودار شمعی

نمودار شمعی از دو بخش بدنه اصلی و سایه تشکیل شده است. بدنه اصلی شمع نشان دهنده قیمت آغاز و پایان معامله است و بخش دیگر شامل دو خط است که به سایه مشهور شده است. خط بالایی را سایه بالایی و خط پایینی را سایه پایینی می گویند.

دامنه نوسان سهم در طول دوره زمانی مورد داد و ستد توسط سایه ها نمایش داده می شود. اگر قیمت باز شدن کندل (شمع) پایین تر از قیمت بسته شدن آن باشد به عبارتی با افزایش قیمت روبرو شده باشد کندل تو خالی، سفید و یا سبزرنگ است.

اگر قیمت باز شدن کندل بالاتر از قیمت بسته شدن آن باشد سهم با کاهش قیمت روبرو شده و کندل آن توپر، مشکی یا قرمزرنگ خواهد بود. به قسمتی از کندل که بیرون از محدوده قیمت های باز و بسته شدن قرار دارد، سایه (shadow) می گویند.

در ادامه با اجزای کندل استیک ها بیش تر آشنا می شویم:

پایه و اساس نمودارهای شمعی

کندل چیست و انواع آن کدامند؟

انواع کندل

کندل چکش (Hammer)

الگوی چکش معمولأ در یک روند نزولی و در انتهای آن شکل می گیرد. این الگو دارای سه خصوصیت اصلی است که عبارت است از:

 1. بدنه کندل که در قسمت بالای آن است.
 2. سایه پایینی بلند (دو تا سه برابر اندازه بدنه).
 3. نداشتن سایه بالایی (سایه بالایی خیلی کوتاه) است.

اگر رنگ بدنه سفید باشد نشان دهنده قدرت بالای الگو برای بازگشت است. بدین معنی که قیمت سهم به سمت افزایش خواهد رفت.

کندل چیست و انواع آن کدامند؟

کندل ستاره صبحگاهی

این الگو دارای سه شمع است. مهم ترین نتیجه ای که از الگوی ستاره صبحگاهی استنباط می شود، شروع روند صعودی در انتهای روند نزولی است. معمولأ این الگو در انتهای روند نزولی شکل می گیرد که هر شمع شامل پیامی است.

 • شمع اول، نزولی و پرقدرت است.
 • شمع دوم که معمولأ فاقد بدنه بزرگ و سایه است، می تواند به شکل صعودی یا نزولی شکل بگیرد.
 • شمع سوم نسبت به شمع دوم حالت صعودی دارد.

کندل چیست و انواع آن کدامند؟

کندل سه سرباز سفید

این الگو که نقطه مقابل الگوی سه کلاغ سیاه است، معمولاً در یک روند صعودی شکل می گیرد و حاوی پیام های مثبت و خوشحال کننده برای معامله گران است.

این الگو دارای سه شمع با رنگ سفید است که به صورت صعودی و پشت سر هم تشکیل می شوند. الگوی سه سرباز سفید، بیان می کند که خریداران پر قدرتی در سهم حضور دارند و معمولاً بعد از مشاهده این الگو، قیمت سهم افزایش می یابد.

کندل چیست و انواع آن کدامند؟

کندل ماروبزو (Marubozu)

ماربزو به دو دسته مشکی و سفید تقسیم می شود:

 • ماروبزو مشکی: زمانی خود را به نمایش می گذارد که کندل روند نزولی را تجربه کند و سایه بالایی و پایینی در آن دیده نشود. فشار بیش تر فروشندگان ازجمله نتایجی است که از این نوع کندل استنباط می شود. در چنین حالتی، قیمت باز شدن برابر قیمت سقف و قیمت بسته شدن برابر قیمت کف است.
 • ماروبزو سفید: زمانی خود را به نمایش می گذارد که کندل روند صعودی را تجربه کند و سایه بالایی و پایینی دیده نشود. فشار بیش تر خریداران ازجمله نتایجی است که از این نوع کندل استنباط می شود. در این حالت قیمت باز شدن برابر قیمت کف و قیمت بسته شدن برابر قیمت سقف است.

            کندل چیست و انواع آن کدامند؟

کندل هارامی (Harami)

واژه هارامی، ریشه ژاپنی دارد و به معنی باردار بودن است. این الگو شامل دو کندل است که کندل اول نقش والده (مادر) و کندل دوم نقش فرزند را دارد.

متوقف شدن و یا کند شدن روند حرکت، مهم ترین نتیجه ای است که پس از مشاهده این کندل می توان به آن پی برد. معمولأ رنگ کندل ها در این الگو متفاوت است.

به طور مثال اگر کندل مادر سفید باشد کندل کودک به رنگ مشکی است. رنگ سفید به معنای مثبت بودن و رنگ مشکی به معنای منفی بودن است.

کندل چیست و انواع آن کدامند؟

کندل چکش معکوس (Inverted Hammer)

این الگو شباهت زیادی به الگوی چکش دارد، الگوی چکش معکوس همانند الگوی چکش در انتهای روند نزولی شکل می گیرد.

در این نوع الگو، بدنه در انتهای آن قرار دارد و اندازه بدنه یک دوم سایه بالایی است. رنگ بدنه سفید در این الگو، نشان دهنده قدرت بیش تر الگو برای بازگشت روند است.

کندل چیست و انواع آن کدامند؟

کندل ستاره عصرگاهی

این الگو شامل سه شمع است. مهم ترین خروجی این الگو شروع روند نزولی در انتهای روند صعودی است. وضعیت شمع ها در این الگو به شکل زیر است:

 • شمع اول: صعودی و بسیار پرقدرت
 • شمع دوم: بدنه شمع دوم کوچک و معمولاً دارای سایه نیست.
 • شمع سوم: نزولی

کندل چیست و انواع آن کدامند؟

 

کندل دوجی (Doji)

مفهوم دوجی اشاره به نمودارهای شمعی دارد که قیمت شروع و پایان در آن یکسان است. دوجی ها دارای بدنه نازک هستند که معمولأ به صورت یک خط نازک و باریک نشان داده می شوند.

تردید بین خریداران و فروشندگان سهم، مهم ترین نتیجه ای است که از دوجی ها استنباط می شود. در بعضی از حالات، دوجی های بعد از ماروبزو سفید دیده می شوند.

این حالت نشان می دهد که خریداران قوت خود را ازدست داده اند و برای ادامه روند صعودی سهم، نیاز به خریداران جدید است.

حال اگر دوجی بعد از ماروبزو سیاه دیده شود، نشان می دهد که فروشندگان سهم کم هستند و برای ادامه روند نزولی سهم نیاز به فروشندگان جدید با قوت بیش تری است.

کندل چیست و انواع آن کدامند؟کندل چیست و انواع آن کدامند؟ 

 

کندل دارآویز (Hanging Man)

این نوع الگو در انتهای روند صعودی تشکیل می شود و بیانگر تغییر الگو به سمت روند نزولی است (در خط مقاومت سهم تشکیل می شود). در این الگو بدنه کندل در بالای آن است و از مهم ترین خصوصیات این نوع الگو به شمار می آید.

از دیگر خصوصیات این نوع کندل می توان به این نکته اشاره کرد که اندازه سایه پایین حداقل دو برابر بدنه کندل است. معمولأ این نوع کندل سایه بالایی ندارد یا این که سایه بالایی آن بسیار کوتاه است. رنگ بدنه مشکی نشانگر قدرت بالای الگو برای برگشت را نشان می دهد.

کندل چیست و انواع آن کدامند؟

 

 

کندل ستاره ثاقب (Shooing Star)

الگوی ستاره ثاقب در انتهای روند صعودی شکل می گیرد. در این نوع از الگو، بدنه در انتهای پایینی آن است و اندازه سایه بالایی آن دو برابر بدنه است.

کندل انبرک پایینی

این الگو دارای دو شمع با رنگ های متفاوت است. در ابتدا شمع نزولی که به رنگ مشکی است تشکیل می شود. اندازه بدنه شمع نزولی، بزرگ بوده و این شمع فاقد سایه است.

پس از تشکیل شمع اول نوبت به تشکیل شمع دوم می رسد که شمع دوم در محدوده قیمتی شمع اول خواهد بود. شمع دوم معمولاً به صورت دوجی یا چکش معکوس شکل می گیرد.

کندل چیست و انواع آن کدامند؟

 

کندل سه ستاره صعودی

این الگو نیز از سه شمع تشکیل شده است. اگر بین شمع اول و دوم یک شکاف نزولی و بین شمع دوم و سوم یک شکاف صعودی تشکیل شود، می تواند پیامی مبنی بر تغییر روند از نزولی به صعودی از آن استخراج کرد.

کندل چیست و انواع آن کدامند؟

 

کندل پوشاننده صعودی

دو شمع در این الگو وجود دارد که دارای رنگ های متضاد است. این الگو در انتهای روند نزولی تشکیل می شود. شمع دوم که دارای بدنه به رنگ سفید است بیانگر روند صعودی است.

در این الگو شمع دوم کل شمع اول را که به رنگ مشکی است، پوشش می دهد. در الگوی پوشاننده صعودی، وجود و یا عدم وجود سایه ها مهم نیست.

کندل چیست و انواع آن کدامند؟

کندل سه مکعب سفید

این الگو دارای سه شمع است که همگی به رنگ سفید هستند. بین شمع ها شکاف نزولی وجود دارد که بیانگر تغییر بسیار پرقدرت روند نزولی به صعودی است. روند همه ی شمع ها در این الگو صعودی است.

کندل چیست و انواع آن کدامند؟

کندل ابر تیره

این الگو دارای دو شمع است که رنگ های متفاوتی دارند. رسیدن سهم به قیمت مقاومت ازجمله مهم ترین نتایجی است که می توان از این الگو برداشت کرد. هر دو شمع در این الگو، دارای بدنه بزرگ است.

ابتدا شمع اول با رنگ سفید تشکیل می شود و سپس شمع دوم که حداقل ۵۰ درصد از شمع اول را پوشش داده است شکل می گیرد. اگر این شمع ها در نقاطی بالاتر از سایر شمع ها شکل بگیرند بیانگر تغییر روند از صعودی به نزولی است.

کندل چیست و انواع آن کدامند؟

کندل رسوخ گر

این الگو نقطه مقابل الگوی ابر تیره است. در این الگو، ابتدا شمع مشکی تشکیل می شود و سپس شمع سفید که حداقل ۵۰ درصد از شمع مشکی را پوشش می دهد، شکل می گیرد. افزایش قیمت سهم و تغییر روند از نزولی به صعودی ازجمله نتایج قابل استنباط از این الگو است.

کندل چیست و انواع آن کدامند؟

کندل سه کلاغ سیاه

این الگو معمولاً برای معامله گران نشانگر خبرهای بد در قیمت سهم است. ادامه روند نزولی و ادامه کاهش قیمت سهم از مهم ترین نتایج مشاهده این الگو است. این الگو دارای سه شمع است که با رنگ های مشکی و پشت سر هم تشکیل می شود و معمولاً اندازه آن ها با یکدیگر برابر است.

کندل چیست و انواع آن کدامند؟

 

کندل سه خط حمله

معمولاً از این الگو به تنهایی استفاده نمی شود. الگوی سه خط حمله، دارای سه شمع به شکل نزولی است که بعد از این سه شمع، یک شمع با بدنه بزرگ به صورت نزولی شکل می گیرد. بازگشت قیمت به محدوده باز شدن شمع اول، مهم ترین نتیجه ای است که از الگوی سه خط حمله استخراج می شود.

کندل چیست و انواع آن کدامند؟

کندل تاسوکی رو به پایین

این الگو از سه شمع تشکیل شده است که دو شمع آن به صورت نزولی (مشکی) و یکی از شمع ها به صورت صعودی (به رنگ سفید) است. همانند شکل زیر شمع صعودی در میان شکاف قیمتی شمع اول و دوم شکل گرفته است. دو شمع نزولی، نشانگر قدرت فروشندگان است و شمع سفید و صعودی نشانگر شناسایی سود توسط فروشندگان است.

کندل چیست و انواع آن کدامند؟

ادامه مطلب
کندل دوجی
کندل دوجی چیست و انواع آن...

کندل استیک (نمودار شمعی ژاپنی)

انواع نمودارهایی که برای تحلیل روندهای قیمت و یا حجم معاملات انجام شده استفاده می شود عبارتند از:

 1. نمودار خطی
 2. نمودار میله ای
 3. نمودار شمعی ژاپنی

سابقه نمودار شمعی به سال ۱۶۰۰ میلادی باز می گردد که برنج کاران ژاپنی برای پیش بینی قیمت برنج مورد استفاده قرار دادند و بعدها در سال ۱۹۹۰ در غرب استیو نیسون الگوهای کندل استیک را مطرح کرد. هر کندل (شمع) از ۴ جزء اصلی تشکیل شده است:

بالاترین قیمتی که سهم در بازه زمانی مشخص مورد معامله قرار گرفته است (High)، پایین ترین قیمتی که سهم در بازه زمانی مشخص مورد معامله قرار گرفته است (Low)، قیمت آغازین معامله سهم (باز شدن (Open))، قیمت آخرین معامله سهم (بسته شدن(Close)). فصله قیمت باز تا بسته، بدنه اصلی کندل را تشکیل می دهد و فاصله بدنه تا بالاترین قیمت را سایه بالایی و فاصله بدنه تا پایین ترین قیمت را سایه پایینی کندل می نامند. اساس روانشناسی بازار همان بدنه اصلی کندل می باشد همچنین بررسی کندل ها زیر یک ساعت بی مفهوم است چرا که زمان کافی برای شکل گیری شخصیت آن وجود ندارد، لذا کندل ها را در تایم فریم یک ساعت به بالا بررسی می کنند. باید دقت داشت که برای تحلیل، تنها از یک کندل استفاده نمی شود بلکه کندل های قبل و بعد نیز باید تایید کننده الگو باشند و همچنین اغلب کندل ها همراه با سایر ابزارهای تحلیلی همانند خطوط روند و حمایت و مقاومت استفاده می شوند. اگر قیمت باز شدن سهم بیشتر و بالاتر از قیمت بسته شدن آن باشد، کندل مربوط به آن را با رنگ سبز یا سفید یا تو خالی نشان می دهند که نشان دهنده قدرت بیشتر خرید و نشان از صعودی بودن قیمت سهم است. اگر قیمت باز شدن سهم کمتر و پایین تر از قیمت بسته شدن آن باشد، کندل مربوط به آن را با رنگ قرمز یا مشکی و یا توپر نشان می دهند که نشان قدرت بیشتر فروش و نشان از نزولی بودن قیمت سهم است.

کندل دوجی

کندل دوجی

به کندلی گفته می شود که در آن قیمت باز و بسته شدن سهم یکسان و یا بسیار نزدیک به یکدیگر باشد.

کندل دوجی

اغلب کندل دوجی به معنای خستگی در بازار و عدم پیروزی خریداران و فروشندگان بر یکدیگر است و حالت انتظار را برای معامله کنندگان سهم به وجود می آورد. کندل بعد از دوجی یا سایر ابزارهای تکنیکال جهت روند سهم را مشخص می نمایند و تصمیم درست را به معامله گران نشان می دهند.

کندل دوجی کندل دوجی

انواع کندل دوجی

پرتکرارترین کندل های دوجی که در نمودارهای قیمت سهم ها ظاهر می شوند در سه دسته عمده جای دارند:

 1. دوجی پایه بلند (Long leg Doji)
 2. دوجی سنجاقک (Dragonfly Doji)
 3. دوجی سنگ قبر (Gravestone Doji)

دوجی پایه بلند

در این کندل که قیمت باز و بسته شدن سهم یکسان و یا بسیار نزدیک به یکدیگر است، سایه های بالایی و پایینی بسیار بلندی شکل می گیرد.

کندل دوجی

به این معنا که در محدوده هایی از زمان فشار تقاضا باعث شده که قیمت تا حد زیادی بالا برود و در محدوده هایی از زمان نیز فشار بالای عرضه قیمت را تا حدود زیادی پایین برده است. این امر نوسان زیاد بازار را نشان می دهد و باعث عدم قطعیت در معاملات سهم می شود. به همین دلیل سهم نیاز به استراحت خواهد داشت و احتمالا در بازار روند دار بعد از ظهور کندل دوجی پایه بلند، برای مدتی بازار سهم در محدوده همان دوجی پایه بلند نوسان ریز خواهد داشت و به اصطلاح رنج می شود.

کندل دوجی

دوجی سنجاقک

در دوجی سنجاقک قیمت باز و بسته شدن سهم و بالاترین قیمت سهم یکسان و یا بسیار نزدیک به یکدیگر است و سایه پایینی بلندی در کندل شکل می گیرد. به این معنا که سهم در بالاترین قیمت شروع به معامله می کند اما فشار عرضه قیمت را تا حدود زیادی کاهش می دهد اما دوباره فشار تقاضا و خرید باعث بالا رفتن قیمت سهم تا بالاترین قیمت معامله شده می شود و در همان قیمت نیز بسته می شود. به این ترتیب می توان گفت این کندل نشان از پیروزی تقاضا و روند رو به رشد قیمت سهم دارد.

کندل دوجی

به همین دلیل زمانی که دوجی سنجاقک در انتهای روند نزولی و در ناحیه حمایتی سهم شکل بگیرد می تواند نشان از شروع روند صعودی در سهم باشد و نقطه مناسبی برای ورود و خرید سهم است به شرط آنکه کندل بعدی بالاتر  از دوجی سنجاقک باشد و شروع روند صعودی را تأیید کند.

کندل دوجی

 

دوجی سنگ قبر

در دوجی سنگ قبر قیمت باز و بسته شدن و پایین ترین قیمت معامله یکسان و یا بسیار نزدیک به یکدیگر است. به این معنا که سهم در قیمت پایین آغاز به معامله کرده است اما فشار تقاضا و خرید خریداران قیمت را بالا برده است اما دوباره فشار عرضه فروشندگان باعث کاهش قیمت سهم شده و در همان پایین ترین قیمت بسته شده است. به این ترتیب کندل دوجی سنگ قبر نشان از روند رو به کاهش قیمت سهم دارد.

کندل دوجی

بنابراین ظهور دوجی سنگ قبر در انتهای روند صعودی و در ناحیه مقاومتی سهم می تواند نشان از آغاز روند نزولی باشد به شرط آنکه کندل بعدی پایین تر از کندل سنگ قبر شکل گیرد و تأیید کننده آغاز روند نزولی باشد.

کندل دوجی

ادامه مطلب
کندل شناسی
آموزش کندل شناسی در تحلیل تکنیکال

کندل شناسی به علم بررسی رفتاری کندل ها گفته می شود. هر کندل دارای چهار مشخصه می باشد (قمیت آغازین، قیمت پایانی، بدنه کندل سایه). علاوه برموارد ذکر شده در هر کندل اطلاعاتی به صورت نهان موجود می باشد که در این مقاله به آن ها می پردازیم.

کندل شناسی

هر کندل نماینده یک دوره معاملاتی (مثلا یک روز) می باشد در واقع در آن اطلاعاتی بسیار مهمی نهفته می باشد. این اطلاعات شامل رفتار معامله گران و خواسته های آن ها از آینده سهم می باشد به مثال هایی زیر توجه نمایید. سهم x در طول معاملات روز، هر بار به صف فروش می رسد قدرت خریدارن بیشتر می شود و باعث خروج سهم از آن ناحیه می شود. این رفتار معامله گران به این معنی است سهم مورد نظر توانایی رشد قابل قبولی دارد و خریداران علاقه دارند این سهم را در قیمت های ازران تر بخرند.

به کندل زیر توجه نمایید:

کندل شناسی

همانگونه که در شکل بالا مشاهده می کنیم در کندل مورد نظر با کم شدن قیمت در روز معاملاتی, خریدارن اقدام به خرید در این سطح قمیت داشته اند. در واقع توقع معامله گران رشد سهم مورد نظر است که باعث ایجاد کندل فوق شده است. بطورکلی هرگاه سایه کندل ما بسیار بیشتر از بدنه کندل باشد جهت حرکت آینده سهم مخالف جهت سایه می باشد در واقع اگر سایه بلند پایین, ادامه حرکت مثبت و اگر سایه بلند بالا, ادامه حرکت منفی را نشان می دهد.

کندل شناسی

در شکل فوق همانگونه که مشخص شده هر چقدر سطح قیمتی بالاتر می رود معامله گران تمایل به فروش بیشتری دارند که این تمایل خود را در شکل کندل به نمایش گذاشته است. همانگونه که قبلا گفته شد جهت ادامه روند در جهت عکس سایه کندل می باشد. حال به بررسی کلی الگوهای کندلی می پردازیم. مهمترین ویژگی های سیستم کندلی تشکیل الگوهای کندلی است که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

نمودارهای شمعی در دسته بهترین نمودارهای مورد علاقه تحلیلگران علم تکنیکال قرار می­ گیرند. برجسته­ترین ویژگی شمع ­ها طول بدنه­شان است که وضعیت بازار را در آن بازه زمانی به خوبی به تصویر می­ کشد. از این رو، این نمودارها از زمان پیدایش تاکنون، بسیار مورد توجه قرار گرفته ­اند. هر شمع، چهار نقطه از قیمت را نشان می­ دهد که این نقاط شامل نقطه آغازین قیمت در آن بازه زمانی، نقطه بسته شدن سهم، حداکثر و حداقل قیمت می­ باشد. هرچقدر فاصله میان نقطه باز شدن و بسته شدن بیش­تر باشد، خرید و فروش در آن محدوده زمانی هیجانی ­تر است چرا که سهم، قیمت­ ها متفاوتی را تجربه کرده است.

دقیقا بر عکس این حالت، یعنی نزدیک بودن قیمت ابتدایی با قیمت پایانی بیانگر این است که خریداران و فروشندگان بر ارزش دارایی توافق دارند و درگیری کمتری با یکدیگر دارند خواهد بود. حداکثر و حداقل قیمت سهم که ممکن است بصورت میله­ های باریکی در خارج از بدنه نمایش داده شوند که این میله­ ها سایه نامیده می­ شوند. از نظر تحلیلگران ژاپنی، بدنه اهمیت بیشتری نسبت به سایه ­ها دارد. بسته به اندازه بدنه، وجود یا عدم وجود سایه، طول بدنه نسبت به سایه و مثبت (شمع سفید) یا منفی (شمع سیاه) بودن شمع­ ها طی یک الی چند واحد زمانی، نام­ ها و الگوهای متفاوتی برای آن­ ها در نظر گرفته شده است. برخی از این الگوها ماهیتی بازگشتی و برخی دیگر ماهیتی تحکیمی (یا تداوم روند) دارند. الگوهای بازگشتی (الگوهای تغییر روند)، روند سهم را پس از ایجاد الگو تغییر می ­دهند اما الگوهای تحکیمی، روند پیشین سهم را ادامه­ خواهند داد.

انواع شمع ­ها

 • Long Days: شمع­هایی به بدنه­ های بلند و سایه­ های کوتاه.

کندل شناسی

 • فرفره: شمع­ هایی به بدنه­ های کوچک و سایه­ های بلند.

کندل شناسی

 • دوجی: شمع ­هایی بدون بدنه اما سایه ­هایی بلند.

کندل شناسی

 • Marubozu: شمع­ هایی که در ابتدا یا انتهای آغاز آن، سایه ­ای وجود ندارد.

کندل شناسی

انواع آرایش شمع ­ها منجر شد تا در دسته­ بندی ­های مختلف تک شمعی، دو شمعی و سه شمعی قرار بگیرند.

الگوهای تک شمعی

الگوی چکش، چکش برعکس و مرد به دار آویخته

الف) الگوی چکش و چکش برعکس در انتهای یک روند نزولی تشکیل می­ شوند و فارغ از این که رنگ شمع چه باشد، نوید آغاز یک روند صعود را به سهم می ­دهند. البته در صورتی که رنگ شمع سفید باشد، احتمال صعود بیشتر خواهد بود.

کندل شناسی

ب) الگوی مرد به دار آویخته در انتهای یک روند صعودی تشکیل می­ شوند و همانند دو الگوی قبلی، فارغ از این که رنگ شمع چه باشد، شروع­کننده یک روند نزولی در سهم خواهد بود. در صورتی که رنگ شمع سیاه باشد، احتمال نزول بیشتر می­ شود.

کندل شناسی

چکش ­ها و مرد به دار آویخته باید ویژگی ­های زیر را داشته باشد:

 • طول سایه پایینی باید دست کم دو برابر طول بدنه اصلی باشد.
 • سایه بالایی نباید وجود داشته باشد یا حداقل بسیار کوچک باشد.

لازم به ذکر است که هر سه الگو، بازگشتی­اند.

الگوهای دو شمعی

الگوی پوشای صعودی و نزولی

این الگو از دو شمع با رنگ­ های متضاد به وجود می آید و جزو الگوهای بازگشتی می ­باشند.

الف) الگوی پوشای صعودی در حالی به وجود می­آید که بازار روندی نزولی را طی می­ کند تا این که بدنه اصلی یک شمع سفید، کل بدنه اصلی شمع سیاه قبل از خود را می­ پوشاند. این الگو نشان می­ دهد که فشار خرید بر فروش غالب شده است.

کندل شناسی

ب) الگوی پوشای نزولی نیز در شرایطی به وجود می­ آید که بازار در یک روندی صعودی را قرار دارد اما بدنه اصلی یک شمع سیاه، کل بدنه اصلی شمع سفید پیش از خود را می ­پوشاند. این الگو نشان می­ دهد که فشار عرضه بر تقاضا غالب شده است.

کندل شناسی

لازم به ذکر است که وجود دو فاکتور همراه با الگوی پوشا، اهمیت و احتمال وقوع بازگشت را افزایش می­ دهد:

 • شمع اول در الگوی پوشا بدنه اصلی کوچک و شمع دوم، بدنه اصلی خیلی لندی داشته باشد.
 • حجم معاملات روی شمع دوم الگوی پوشا به شدت زیاد باشد.

ابر سیاه و الگوی نفوذی

الگوی ابر سیاه و نفوذی همانند الگوی قبل از دو شمع با رنگ­ های متفاوت تشکیل می­ شوند. الگوی ابر سیاه زمانی که در سقف به نوعی تراکم ایجاد می­ شود، قابل شناسایی است. اولین شمع از این الگو، شمع سفیدی با بدنه بلند است. در بازه زمانی بعد، قیمت بالاتر از بالاترین قیمت روز قبل باز می شود اما پایین تر از ابتدای روز قبل بسته می­ شود. هرچقدر نفوذ شمع سیاه در شمع سفید بیش­تر باشد، استحکام الگو بیشتر است. برخی تحلیلگران نفوذ ۵۰ درصدی شمع سیاه در شمع سفید را، شرط اعتبار این الگو می­ دانند.

کندل شناسی

الگوی نفوذی از طرف دیگر، معکوس الگوی ابر سیاه و یک الگوی بازگشتی کف است. قسمت حساس این الگو آن است که انعطاف­ پذیری در رابطه با نفوذ ۵۰ درصدی شمع سفید درون شمع سیاه اندکی کمتر است. به عبارت دیگر، شمع سفید حتما می­ بایست حداقل نیمی از ابر سیاه را بپوشاند در غیر این صورت، الگو می ­تواند حتی در دسته الگوهای ادامه­ دهنده یا تحکیمی به شمار رود.

کندل شناسی

الگوهای سه شمعی

ستاره صبحگاهی و عصرگاهی

ستاره صبحگاهی یک الگوی بازگشتی کف است یعنی در یک بازار نزولی رخ می­ دهد. به این دلیل نام آن ستاره صبحگاهی نامیده شده که نشانه صعود قیمت است. این الگو با شمع بلند سیاه شروع شده و شمع بعدی آن بدنه کوچکی دارد که با فاصله از بدنه شمع قبلی تشکیل می ­شود. شمع سوم یک شمع سفید است با بدنه ­ای در حدود بدنه شمع اول. در حقیقت این الگو به معنای برتری یافتن فشار خرید در بازار است.

کندل شناسی

ستاره عصرگاهی دقیقا عکس ستاره صبحگاهی، نشانه نزول بازار است. در شکل مطلوب الگوی ستاره عصرگاهی، لازم است بین بدنه شمع اول و بدنه شمع دوم و همچنین بین بدنه شمع دوم و بدنه شمع سوم، شکاف وجود داشته باشد.

کندل شناسی

 • ستاره صبحگاهی و عصرگاهی دوجی

این دو الگو همانند الگوهای قبل هستند با این تفاوت که اگر شمع دوم دوجی باشد، این دو الگو اخطار قوی­تری برای تغییر روند می­ باشد.

کندل شناسی

 • الگوی کودک رها شده صعودی و نزولی

در انتهای یک روند نزولی اگر بعد از یک شمع سیاه قوی، ستاره دوجی با فاصله زیاد از شمع قبل تشکیل می­ شود.، زمانی اخطار برگشت تایید می­ شود که بعد از ستاره دوجی، یک شمع بزرگ سفید که بدنه آن نتواند در شمع سیاه پیشروی کند، ایجاد شود. دراین حالت، اخطار پایان روند نزولی و آغاز روند صعودی به وجود می­ آید. این الگو، کودک رها شده صعودی یا سقف نام دارد اما احتمال رخداد آن در بازار معاملات بسیار کم است. عکس این حالت نیز، الگوی کودک رها شده نزولی یا کف نامیده می­ شود.

کندل شناسی

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اگرچه مطالعه تمامی حالات محتمل برای شمع­ ها لازم است اما تحلیل دانش کندل­ ها به تنهایی کافی نیست و استفاده از خطوط روند، حمایت و مقاومت، کانال­ ها و سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال در اولویت اول قرار دارند. از شمع­ ها در قسمت­ های حساس سهم به عنوان مهر تاییدی بر پیش­بینی آن هم نه در بلند مدت می ­توان استفاده نمود.

ادامه مطلب