search

Series: بلاک چین

بایننس بریج

بایننس بریج (Binance Bridge) چیست و چگونه کار می کند؟

در این مقاله قصد داریم به بررسی چگونگی فعالیت پروژه بایننس بریج برای برقراری ارتباط میان شبکه‌های مختلف پرداخته و سپس کمی در مورد هدف بایننس از ایجاد بایننس بریج، ویژگی‌ها، مزایا و معایب، نحوه کارکرد بایننس و آموزش کار با آن و نحوه انتقال دارایی‌ها در این پلتفرم توضیح دهیم.

ادامه مطلب »
پلتفرم استیمیت

استیمیت (steemit) چیست؟ آموزش نحوه ثبت نام و استفاده از آن

پلتفرم استیمیت پلتفرمی است که شبکه‌های اجتماعی را با تکنولوژی بلاک چین و ارزها ادغام می‌کند و برای تولید محتوای کاربرمحور (UGC) و ایجاد جوامع مختلف کاربرد دارد. این شبکه اجتماعی در زمینه تولید و مدیریت محتوا کاربرد دارد و همه کاربران آن برای محتواهای تولیدشده درآمد کسب خواهند کرد.در ادامه مقاله به معرفی پلتفرم استیمیت (steemit) خواهیم پرداخت.

ادامه مطلب »
پل بلاک چین

پل بلاکچین (Blockchain bridge) چیست و چگونه کار می کند؟

برای ایجاد ارتباط در میان شبکه‌ها از راه‌حلی با عنوان «پل بلاکچین» استفاده می‌شود. پل‌های بلاکچین به کاربران اجازه می‌دهد تا در شبکه‌های مختلف فعالیت داشته باشند و بازدهی خود را به حداکثر برسانند. در ادامه مقاله به بررسی این ابزار کاربردی که امروزه بخشی از جریان اصلی این اکوسیستم شده است، می‌پردازیم.

ادامه مطلب »
دارایی مصنوعی

دارایی مصنوعی (Synthetic Asset) چیست؟

با وجود اینکه ممکن است مفهوم دارایی مصنوعی در ابتدا کمی گیج‌کننده و تخیلی به نظر برسد،آن‌چنان مفهوم پیچیده‌ای ندارد.در این مقاله از سری مقالات آموزش ارز دیجیتال قصد داریم به معرفی و بررسی دارایی مصنوعی،مقایسه آن‌ها با مشتقات سنتی و سایر موارد مرتبط با این موضوع بپردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

ادامه مطلب »
DAPP

اپلیکیشن یا برنامه DAPP چیست؟

نرم‌افزارهای غیرمتمرکز (Decentralized Applications) یا dApp ها نقش بسیار مهمی در تکنولوژی بلاک چین دارند.در مقاله‌ پیش رو، به بررسی dAppها و نحوه عملکرد آن‌ها پرداخته‌ایم. با مطالعه این مقاله با مزایا و معایب این نوع نرم‌افزارها و همچنین برخی از محبوب‌ترین نمونه‌های آن‌ها آشنا می‌شوید.

ادامه مطلب »
یادگیری بلاک چین

5 کتاب برای یادگیری بلاک چین

در حال حاضر ارزهای دیجیتال بیش از هر زمان دیگر مورد توجه قرار گرفته و پیش‌بینی می‌شود تا سال‌های آینده برای همه معاملات استفاده شود. همچنین بستر ایمن بلاک چین ما را به این سمت سوق خواهد داد تا تمام معاملات و فعالیت‌های خود را در آن ذخیره‌سازی کنیم. اگر شما هم علاقه‌مند به یادگیری این مفهوم هستید تا پایان مقاله همراه ما باشید تا کتاب‌های مهمی را برای یادگیری بلاک چین به شما معرفی کنیم.

ادامه مطلب »
شبکه Liquid

شبکه لیکوئید (Liquid) چیست؟

شبکه Liquid یک پروتکل زنجیره جانبی (Sidechain) است که در سال 2018 توسط Blockstream روی بلاک چین بیت ‌کوین ساخته شده است و فدراسیون احزاب آن را اداره می‌کند. هدف از طراحی و راه‌اندازی Liquid Network، فراهم‌کردن امکان انجام تراکنش‌های سریع‌تر، امن‌تر و محرمانه‌تر میان افراد، صرافی‌ها، کارگزاران و سازندگان بازار روی شبکه بیت ‌کوین بوده است. در ادامه این مطلب به بررسی دقیق‌تر این شبکه می‌پردازیم.

ادامه مطلب »
شاردینگ

شاردینگ (Sharding) چیست؟

می‌توان گفت شاردینگ Sharding راهکاری در دنیای رایانه است که برای مقیاس‌بندی سیستم‌ها از آن بهره‌جویی می‌شود؛ به‌گونه‌ای که سیستم‌ها می‌توانند داده‌های مازاد را در بطن خود جای دهند.
با وجود خوبی‌هایی که شاردینگ دارد، هنوز مشکل‌ها و چالش‌هایی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد؛از این‌رو در این مطلب قصد داریم تا به مقوله Sharding بپردازیم و تمامی زوایا و جوانب آن را بررسی کنیم.

ادامه مطلب »
شناسه تراکنش

شناسه تراکنش TXID چیست و چه اهمیتی دارد؟

TXID مخفف «شناسه تراکنش» که به‌عنوان TxID شناخته می‌شود، عدد هش است که یک تراکنش را در بلاک چین ثبت می‌کند. درواقع تراکنش‌های روی بلاک چین بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) در یک رشته هش ثبت می‌شوند که همان شناسه‌های تراکنش هستند. برای آشنایی بیشتر با شناسه تراکنش، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

ادامه مطلب »
هارد فورک و سافت فورک

هارد فورک و سافت فورک چیست و چه تفاوتی باهم دارند؟

هارد فورک‌ها و سافت فورک‌ها برای موفقیت طولانی‌مدت شبکه‌های بلاک چین بسیار مهم هستند.در ارزهای دیجیتال، هیچ مرکز یا شخص ثالثی برای به‌روزرسانی کدهای بلاک چین ارز وجود ندارد؛ درنتیجه اجرای ویژگی‌های جدید در شبکه‌های بلاک چین می‌تواند یک چالش باشد.
در این مطلب قصد داریم به بررسی دو مفهوم اصلی هارد فورک و سافت فورک در زمینه به‌روزرسانی بلاک چین‌ها، از جمله بلاک چین بیت کوین بپردازیم.

ادامه مطلب »
اثبات کار و اثبات سهام

تفاوت اثبات کار و اثبات سهام (POW Vs POS) چیست؟

در این مطلب به مهم‌ترین تفاوت‌های اثبات کار و اثبات سهام اشاره خواهیم کرد. با این حال اظهارنظر درباره اینکه آیا الگوریتم اثبات سهام جایگزین اثبات کار می‌شود یا نه، بسیار زود است. مدت‌زمان زیادی از عرضه الگوریتم PoS نمی‌گذرد و به نظر می‌رسد این فناوری هنوز پتانسیل بهبود دارد.
در ادامه این مطلب با موضوع تفاوت اثبات کار و اثبات سهام، دو پروتکل رایج در شبکه‌های بلاک ‌چین همراه ما باشید.

ادامه مطلب »
شبکه ولاس

شبکه ولاس (Velas) چیست و چرا منحصر به فرد است؟

 ولاس اولین و سریع‌ترین بلاک چین با مکانیسم هوش مصنوعی است که امکان ساخت و راه‌اندازی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApps) و قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند. به‌علاوه، مقیاس‌پذیری (افزایش سرعت و توان پردازش) لازم برای تراکنش‌ها را ایجاد می‌کند. Velas ساخته‌شده تا مشکلات سنتی بلاک چین‌ها مثل سرعت و مقیاس‌پذیری پایین را حل کند.
در این مطلب قصد داریم تا به‌طور کامل به مفهوم شبکه Velas پرداخته و زوایای گوناگون آن را بررسی کنیم.

ادامه مطلب »