Lines_Background
مینی‌دوره رایگان درآمد روزانه ۱۰۰ دلار از فارکس
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایه
آموزش ترید از صفر صفر

فلزات اساسی

buffet-(4)
فاکتورهای مهم بنیادی در شرکت فرآوری...

فاکتورهای مهم بنیادی در فرآوری مواد معدنی ایران

نام شرکت: فرآوری مواد معدنی ایران

نماد: فرآور

نام صنعت: فلزات اساسی

زیرگروه صنعت: فلزات گران بهای غیر آهنی

محصولات شرکت: شمش روی

محصول اصلی : شمش روی

بازار فروش: داخلی و صادراتی

معرفی شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

 

این شرکت در سال ۱۳۷۰ باهدف فرآوری انواع کانی ها و به طور متمرکز تولید شمش و ورق روی و همچنین سولفات روی تأسیس شد و در سال ۱۳۷۹ به سهامی عام تبدیل و در سال ۱۳۸۱ در بازار بورس اوراق بهادار پذیرفته شد.

ظرفیت اسمی تولید انواع محصولات شرکت

شمش روی دارای ظرفیت ۱۸ هزار تن و سولفات روی دارای ظرفیت ۶۰۰۰ تن در سال هست.

کاربرد فلز روی(به عنوان محصول اصلی فرآور)

جهت مطالعه کاربردهای فلز روی فایل زیر را دانلود نمایید:

Zinc

سایت های مرتبط :

http://www.kitcometals.com/charts/zinc_historical_large.html

https://www.lme.com/en-GB/Metals/Non-ferrous/Zinc#tabIndex=0

https://www.indexmundi.com/commodities/?commodity=zinc

آنچه از رویدادهای مالی فرآور باید بدانید

اسامی سهامداران عمده شرکت

 

۱-۱)توسعه معادن روی ایران – کروی

۲-۱)سرمایه گذاری تأمین اجتماعی نیروهای مسلح

۳-۱)سایر

حساب های دریافتنی تجاری

 

وقتی به حساب های دریافتنی شرکت مراجعه می کنیم متوجه می شویم که عمده دریافتنی تجاری شرکت مربوط به مطالبات از شرکت بازرگانی توسعه صنعت روی که واسط فروش شمش روی برای این شرکت و هم چنین طلب از اداره مالیات بر ارزش افزوده هست که آیتم دوم موقت و پس از وصول دیگر گزارش نخواهد شد.

سرمایه گذاری های بلندمدت

 

این شرکت در سهام فملی، فاسمین، فارس، تاپیکو، بورس کالای ایران و گروه بهمن مهم ترین سهامی است که این شرکت در آن اقدام به سرمایه گذاری نموده است.

 پرداختنی های تجاری

 

عمده پرداختنی تجاری شرکت مربوط به بدهی این شرکت به تأمین کنندگان مواد اولیه شرکت هست و ازآنجاکه بیش از ۹۵ درصد از مواد اولیه از داخل تأمین می گردد و از طرفی شرکت وام ارزی ندارد می توان گفت که افزایش نرخ ارز برای شرکت مثبت هست.

فروش شرکت

 

همان طور که پیش ازاین ذکر شد شمش روی هم در داخل و هم به صورت صادراتی بفروش می رسد، فروش داخلی با توجه به قیمت جهانی شمش روی و طبق توافق طرفین نرخ گذاری می گردد اما فروش صادراتی با توجه به نرخ جهانی و نرخ تسعیر در گزارش ها لحاظ می گردد.

منابع مهم جهت تعیین نرخ فروش محصولات

 

بر اساس آنچه در بالا توضیح داده شد شمش روی اصلی ترین محصول شرکت هست که برای ما پیش بینی نرخ آن از اهمیت زیادی برخوردار است.برای مشاهده روزانه نرخ جهانی شمش روی می توان به سایت بورس کالای لندن به نشانی www.lme.com مراجعه کرد و در آن نرخ جهانی تمامی فلزات غیر آهنی را به صورت روزانه رصد کرد و تغییرات آن را بررسی کرد.

سایر داده های آماری مهم و مرتبط با فروش

 

۱-۷)یکی از عواملی که می تواند بر روی قیمت جهانی محصولات غیر آهنی به ویژه روی اثرگذار باشد انجام طرح های عمرانی گسترده در اقتصادهای بزرگ دنیا همچون چین و آمریکا هست و در زمان انتشار این اخبار شاهد رشد قابل ملاحظه قیمت های جهانی در مدت یک الی سه ماهه و در مقابل با انتشار اخبار منفی هم چون آغاز جنگ تجاری به مرور از قیمت آن ها کاسته خواهد شد.

۲-۷)با توجه به اینکه دلار آمریکا مبنای اصلی جهت ارزش گذاری قیمت تمامی کالاهای جهانی می باشد درنتیجه هرگونه تغییر در اقتصاد آمریکا و در پی آن شاخص دلار می تواند بر قیمت کامودیتی ها اثر بگذارد.

برای نمونه وقتی بانک مرکزی آمریکا یا همان فدرال رزرو اعلام می کند که نرخ بهره خود را افزایش می دهد به تبع آن شاخص دلار بهبود پیداکرده و قیمت کامودیتی ها کاهش پیدا می کند.

۳-۷)نرخ تسعیر ارز مبنای مهمی برای بسیاری از شرکت های صادرات محور هست که کاملاً وابسته به تصمیم های کابینه اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ایران می باشد.با توجه به اینکه سیاست ارزی در کشور شناور مدیریت شده هست بنابراین درزمانی که تصمیم اقتصادی برافزایش نرخ ارز در کشور باشد می تواند اثر مثبتی را بر فروش شرکت های صادرات محور ازجمله فرآوری مواد معدنی ایران داشته باشد.

۴-۷)باید این نکته را مدنظر داشته باشید که معاملات در بازارهای جهانی کاملاً تابع عرضه و تقاضا است و درنتیجه اگر سمت عرضه به هر دلیلی (مثلاً طبق اعلام قبلی اعلام می گردد که یکی از واحدهای بزرگ تولیدکننده در جهان برای مدت ۳ ماه جهت انجام تعمیرات اساسی تعطیل می گردد اما برخلاف پیش بینی ها واحد مزبور بیش از سه ماه و به مدت نامعلوم متوقف می ماند) کاهش قابل ملاحظه ای داشته باشد منجر به افزایش شدید قیمت کامودیتی ها می گردد.یکی از موارد حائز اهمیت در رابطه با کامودیتی ها اشاره به ذخایر بورس لندن از هرکدام از محصولات من جمله روی هست که درنتیجه کاهش عرضه و کمبود ذخایر این بورس زمینه برای افزایش شدید قیمت های کامودیتی ها فراهم می گردد.

مواد اولیه شرکت

 

مواد اولیه شرکت شامل خاک معدنی، اسیدسولفوریک و پودر روی هست که اصلی ترین آن خاک معدنی است که از شرکت های کالسیمین، تهیه و تولید مواد معدنی ایران تهیه می گردد، از طرفی لازم به ذکر است که اسیدسولفوریک را در جهت تولید سولفات روی خریداری کرده اما تا پایان سال ۱۳۹۶ گزارشی از بهره برداری خط تولید این محصول به میان نیامده است.

بهای تمام شده شرکت

 

بهای تمام شده شرکت عمدتاً از مواد اولیه و سربار اثر می پذیرد. پیش ازاین در رابطه با مواد اولیه توضیح داده شد، اما سربار شرکت عمدتاً از آیتم هایی تشکیل شده است که می توان درمجموع با نرخ رشد حقوق و دستمزد سالیانه مصوب وزارت کار افزایش داد و تفکیک خاصی را نمی توان قائل گردید.

سایر آیتم های اثرگذار بر سودآوری

 

۱)فولاد گالوانیزه  ازجمله صنایعی است که در آن به وفور از روی استفاده می گردد به همین دلیل افزایش قیمت این محصول فولادی منجر به افزایش قیمت روی خواهد شد.

۱۱)سود حاصل از سرمایه گذاری ها

عمده سود حاصل از سرمایه گذاری شرکت مربوط به سود سپرده بانکی است که در شرایطی که فرآور بتواند به لحاظ ریالی فروش خود را با افزایش مناسبی همراه کند عموماً این آیتم رشد قابل ملاحظه ای خواهد کرد مگر در شرایطی که طرح توسعه ای در جریان داشته باشد.

۱۲)هزینه های عمومی و اداری و فروش

هزینه های عمومی و اداری و فروش این شرکت به سه دسته تقسیم می شود:

دسته اول مرتبط با هزینه حقوق و دستمزد و تمامی موارد مرتبط با آن است که می توان آن را متناسب با افزایش حقوق و دستمزد سالانه مصوب وزارت کار افزایش داد.

دسته دوم هزینه حمل محصولات صادراتی است که با انجام یکسری محاسبات ریاضی می توان نرخ دلاری آن را در طی دو سال مالی اخیر محاسبه کرده و با انجام تعدیلاتی برای سال مالی جاری محاسبات مربوطه را لحاظ کرد، حتماً توجه نمایید که نرخ مزبور هزینه حمل بر اساس هر تن محصول است. و دسته سوم سایر هزینه های اداری که شامل ملزومات اداری و … می شود.

ریسک ها و فرصت های شرکت

 

مواد اولیه شرکت

 

عمده خاک معدنی که ماده اولیه و اصلی فرآور به حساب می آید از شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تهیه می گردد و با توجه به افزایش احتمالی تعداد رقبا فرآور مجبور است که به سایر معادن جهت تأمین مواد اولیه اقدام نماید

نوسانات نرخ ارز

 

توجه شود که افزایش نرخ ارز موجب افزایش حاشیه سود ناخالص می گردد.توجه گردد که این شرکت عمدتاً صادرات محور بوده و درنتیجه (حتی در شرایط ارز تک نرخی) سرعت افزایش فروش بیشتر از افزایش بهای تمام شده خواهد شد.

ریسک نوسانات نرخ بهره

 

وقتی به ترازنامه شرکت مراجعه می کنیم متوجه می شویم که شرکت وام سنگینی اخذ نکرده است و درنتیجه ریسک افزایش نرخ بهره برای شرکت وجود ندارد. اما افزایش نرخ بهره به طورکلی منجر به افزایش حداقل نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاران می شود و به طور عمومی موجب افزایش ریسک نرخ بهره در سطح کلی بازار و بالأخص شرکت فرآوری مواد معدنی ایران می گردد.در نقطه مقابل با کاهش نرخ بهره بانکی نسبت قیمت به درآمد بازار افزایش پیداکرده و همین عامل موجب افزایش جذابیت در تمامی نمادها من جمله فرآور می گردد.

 

مؤلف: احمد لحیم گرزاده

ادامه مطلب
buffet-(4)
فاکتورهای مهم بنیادی در شرکت زرین...

نام شرکت: زرین معدن آسیا

نماد: فزرین

نام صنعت: فلزات اساسی

زیرگروه صنعت: فلزات گرانبهای غیرآهنی

محصولات شرکت: کنسانتره سرب و کنسانتره روی

محصول اصلی: کنسانتره روی

بازار فروش: عمدتا داخلی

معرفی شرکت زرین معدن آسیا (فزرین)

شرکت زرین معدن آسیا در سال ۱۳۸۳ با هدف تولید و فرآوری مواد معدنی و استخراج و بهره برداری از معادن تاسیس شد و در تاریخ ۱۳۹۰ در لیست شرکت های پذیرفته شده در بورس اوذاق بهادار درآمد و از سال ۱۳۹۱ سهام آن در بازار مورد معامله قرار گرفت. در ابتدا ظرفیت تولید این شرکت معادل ۲۵۰۰۰ تن کنسانتره سرب و ۱۷۰۰۰۰ تن کنسانتره روی بوده که از سال ۱۳۹۱ با مجوز وزارت صنعت و معدن به ۲۶۵۰۰۰ تن کنسانتره روی و ۳۶۰۰۰ تن کنسانتره سرب تغییر یافت.

آنچه از رویدادهای مالی فزرین باید بدانید

اسامی سهامداران عمده شرکت

۱-۱) آقای ابراهیم جمیلی

۱-۲) سرمایه گذاری صنعت و معدن اعتماد ایرانیان

۱-۳) آقای مصطفی فیروزی نیاکی

۱-۴) آقای تقی کرمی

۱-۵) صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران

۱-۶) سایر

حساب ها و اسناد دریافتنی تجاری

عمده مطالبات این شرکت از شرکت های زیرمجموعه اش می باشد که به دلیل مجموعه ای از مراودات فیمابین مانند فروش نسیه کنسانتره ایجاد شده است.

سرمایه گذاری های کوتاه و بلندمدت

این شرکت به صورت محدود در سهام شرکت کیمیای زنجان گستران و به صورت کنترلی در سهام شرکت های گسترش صنایع روی ایرانیان, سیمین معدن قزلچه و توسعه معادن زرین سرب خاورمیانه سرمایه گذاری کرده است.

حساب ها و اسناد پرداختنی

عمده پرداختنی تجاری فزرین به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اصلی ترین تامین کننده مواد اولیه می باشد.

فروش شرکت

۵-۱) این شرکت کنسانتره روی سولفوره و کنسانتره سرب سولفوره می فروشد که البته کنسانتره روی سهم اصلی را در فروش شرکت دارد.

۵-۲) عمده فروش شرکت داخلی می باشد با این وجود عوامل زیر نقش مهمی در تعیین نرخ فروش فزرین ایفا می کنند:

الف) مقدار فروش

ب) نرخ جهانی شمش روی

پ) هزینه استحصال (TC) که هر ساله توسط شرکت باید مشخص گردد.

ت) عیار سنگ معدنی که از آن برای تولید کنسانتره استفاده می شود و این عامل نیز هر ساله بایستی توسط شرکت اعلام گردد.

ث) نرخ تسعیر ارز – با توجه به اینکه هر ساله بخشی از فروش شرکت به خارج صادر می گردد.

منابع اصلی جهت تعیین نرخ فروش

بر اساس آنچه در بالا توضیح داده شد کنسانتره روی اصلی ترین محصول شرکت می باشد که برای ما پیش بینی نرخ آن از اهمیت زیادی برخوردار است.برای مشاهده روزانه نرخ جهانی شمش روی می توان به سایت بورس کالای لندن به نشانی www.lme.com مراجعه کرد و در آن نرخ جهانی تمامی فلزات غیرآهنی را به صورت روزانه رصد کرد و تغییرات آن را بررسی کرد. هم چنین برای دستیابی به هزینه TC و عیار سنگ معدن شرکت می بایست به گزارش تفسیری مدیریت، گزارش فعالیت هیئت مدیره, عیار خاک معدنی تامین کندده و یا سایر شفاف سازی های منتشره فزرین مراجعه کرد.

عوامل موثر بر فروش

۷-۱) یکی از عواملی که می تواند بر روی قیمت جهانی محصولات غیرآهنی به ویژه روی اثرگذار باشد انجام طرح های عمرانی گسترده در اقتصادهای بزرگ دنیا همچون چین و آمریکا می باشد و در زمان انتشار این اخبار شاهد رشد قابل ملاحظه قیمت های جهانی در مدت یک الی سه ماهه و در مقابل با انتشار اخبار منفی هم چون آغاز جنگ تجاری به مرور از قیمت آن ها کاسته خواهد شد.

۷-۲) با توجه به اینکه دلار آمریکا مبنای اصلی جهت ارزش گذاری قیمت تمامی کالاهای جهانی می باشد در نتیجه هرگونه تغییر در اقتصاد آمریکا و در پی آن شاخص دلار می تواند بر قیمت کامودیتی ها اثر بگذارد. برای نمونه وقتی بانک مرکزی آمریکا یا همان فدرال رزرو اعلام می کند که نرخ بهره خود را افزایش می دهد به تبع آن شاخص دلار بهبود پیدا کرده و قیمت کامودیتی ها کاهش پیدا می کند.

۷-۳) نرخ تسعیر ارز مبنای مهمی برای بسیاری از شرکت های صادرات محور می باشد که کاملا وابسته به تصمیم های کابینه اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ایران می باشد.با توجه به اینکه سیاست ارزی در کشور شناور مدیریت شده می باشد بنابراین در زمانی که تصمیم اقتصادی بر افزایش نرخ ارز در کشور باشد می تواند اثر مثبتی را بر فروش شرکت های صادرات محور از جمله زرین معدن آسیا داشته باشد.

۷-۴) باید این نکته را مدنظر داشته باشید که معاملات در بازارهای جهانی کاملا تابع عرضه و تقاضا است و در نتیجه اگر سمت عرضه به هر دلیلی (مثلا طبق اعلام قبلی اعلام می گردد که یکی از واحدهای بزرگ تولید کننده در جهان برای مدت ۳ ماه جهت انجام تعمیرات اساسی تعطیل می گردد اما بر خلاف پیش بینی ها واحد مزبور بیش از سه ماه و به مدت نامعلوم متوقف می ماند) کاهش قابل ملاحظه ای داشته باشد منجر به افزایش شدید قیمت کامودیتی ها می گردد.یکی از موارد حائز اهمیت در رابطه با کامودیتی ها اشاره به ذخایر بورس لندن از هر کدام از محصولات من جمله روی می باشد که در نتیجه کاهش عرضه و کمبود ذخایر این بورس زمینه برای افزایش شدید قیمت های کامودیتی ها فراهم می گردد.

مواد اولیه شرکت

فزرین عمدتا خاک معدنی خود را از شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تهیه می کند با این وجود به دلیل محدودیت های حاکم به دنبال تامین خاک معدنی از سایر معادن کشور و منطقه خاورمیانه می باشد.

بهای تمام شده شرکت

عمده بهای تمام شده فزرین از مواد اولیه تشکیل شده و ÷س از آن هزینه حقوق و دستمزد دومین آیتم بااهمیت می باشد.

سایر درآمدهای عملیاتی

در این سرفصل سود سهام دریافتی از شرکت گسترش صنایع روی ایران گزارش می گردد که رقم قابل توجهی در ر دوره بوده است.

ریسک ها و فرصت های شرکت زرین معدن آسیا

مواد اولیه فزرین

همانطور که پیش از این ذکر شد این شرکت خود دارای معدن نبوده و خاک معدنی را از شرکت دولتی تهیه و تولید مواد معدنی ایران تهیه می کند که با توجه به افزایش شرکت های رقیب امکان کاهش سهمیه برای این شرکت وجود دارد و در نتیجه فزرین بایستی به دنبال تامین ماده اولیه از شرکت ها و معدن های دیگر باشد که البته شرکت در این رابطه اقداماتی را انجام داده که در مراحل اولیه قرار دارد.

نوسانات نرخ ارز

توجه فرمایید که حدود ۱۰ درصد از فروش ریالی کل شرکت صادراتی بوده که با توجه به افشاییات شرکت در کشور مقصد معادل ریالی فروش را دریافت می کند و در حساب ها منظر می نماید که البته این خود یک نوع ریسک برای شرکت به حساب می آید.

ریسک نوسانات نرخ بهره

وقتی به ترازنامه شرکت مراجعه می کنیم متوجه این موضوع می شویم که شرکت در طی سال های اخیر وام سنگینی اخذ نکرده و به همین دلیل ریسک نرخ بهره (در واقع ریسک افزایش نرخ سود سپرده بانکی) چندان برای آن وجود ندارد. اما افزایش نرخ بهره به طور کلی منجر به افزایش حداقل نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاران می شود و به طور عمومی موجب افزایش ریسک نرخ بهره در سطح کلی بازار و بالاخص زرین معدن آسیا می گردد. در نقطه مقابل با کاهش نرخ بهره بانکی نسبت قیمت به درآمد بازار افزایش پیدا کرده و همین عامل موجب افزایش جذابیت در تمامی نمادها من جمله فزرین می گردد.

تحریم های اقتصادی ایران

یکی از مباحثی که همواره شرکت های ایرانی با آن درگیر می باشند بحث تحریم های اقتصادی از سوی آمریکا می باشد. البته همانطور که بیان گردید عمده فروش فزرین داخلی می باشد از طرفی شرکت اعلام کرده که به محصولات این شرکت در داخل به شدت نیاز می باشد و به همین دلیل این موضوع می تواند اثر تحریم های خارجی را کمرنگ نماید.

مالیات و عوارض

یکی از تهدیدها بحث عوارض آلایندگی می باشد که در صورت جدی شدن این مورد می تواند هزینه سنگینی را به فزرین وارد آورد.

مولف: احمد لحیم گرزاده

ادامه مطلب
buffet-(4)
فاکتورهای مهم بنیادی در شرکت معادن...

معرفی اجمالی از معادن بافق

نام شرکت: معادن بافق

نماد: کبافق

نام صنعت: استخراج کانه های فلزی

زیرگروه صنعت: استخراج کانه های فلزی غیرآهنی

محصولات شرکت: کنسانتره سرب و کنسانتره روی

محصول اصلی : کنسانتره روی

بازار فروش: تماما صادراتی

معرفی شرکت

این شرکت در سال ۱۳۴۵ با هدف بهره برداری از معدن سرب و روی کوشک تاسیس و در سال ۱۳۷۵ وارد معاملات بورس شده است.هدف اصلی شرکت استخراج و بهره برداری و صادرات و واردات محصولات معدنی می باشد. ظرفیت اسمی تولید این شرکت معادل ۲۰ هزار تن کنسانتره روی و ۴۰۰۰ تن کنسانتره سرب می باشد، با این وجود در طی سالیان اخیر ظرفیت عملی کبافق به طور میانگین حدود ۱۸۰۰۰ تن کنسانتره روی و ۲۰۰۰ تن کنسانتره سرب می باشد که البته با توجه به صادراتی بودن این شرکت می تواند با گسترش یا محدودیت بازار هدف این شرکت این ظرفیت تغییر نماید.

سایت های مرتبط :

www.lme.com

آنچه از رویدادهای مالی شرکت باید بدانید

۱)اسامی سهامداران عمده شرکت:

۱-۱)شرکت خدمات بازرگانی پیمان امیر – ۷۶٪

۲)بندهای بااهمیت حسابرس مستقل:

۱-۲)بابت خریدهای انجام گرفته طی سال های ۱۳۸۷ الی ۱۳۹۴ مالیات ارزش افزوده ای پرداخت شده که به حساب هزینه منظور شده و چون شرکت تماما صادرات محور می باشد در نتیجه هیچ مالیات بر ارزش افزوده ای برای وی منظور نمی گردد به همین دلیل از اداره مالیاتی مالیات های پرداخت شده را مطالبه کرده و اداره مالیات آن را پذیرفته است، با این وجود هیچ ثبتی انجام نشده و چون مبلغ دقیقی از سوی طرفین تایید نشده به همین دلیل درصورت تایید نهایی طرفین، سودد انباشته شرکت افزایش خواهد یافت.

۲-۲)تمامی عملیات خارجی اعم از فروش محصولات، تامین مواد اولیه از خارج، صدور صورتحساب برای خریدار و انجام امور بانکی به شرکت واسطه ای به نام نوین آلیاژ سمنان واگذار شده است که ازین بابت ریسک فعالیت و وصول مطالبات وجود دارد مگر تحرم ها به طور کامل برطرف گردد.

۳)حساب ها و اسناد دریافتنی تجاری:

همانطور که پیش از این ذکر شد عمده حساب های دریافتنی شرکت با توجه به ماهیت فروش شرکت(حق العمل کاری) از شرکت نوین آلیاژ سمنان تشکیل شده است.

۴)دارایی های در جریان تکمیل:

شرکت طرح توسعه ای را در سال ۱۳۹۵ آغاز کرده که با عملیاتی شدن آن ظرفیت تولید شرکت ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده و بنابراین ظرفیت تولید کنسانتره روی سولفوره به ۲۸۰۰۰ تن و کنسانتره سرب سولفوره به ۵۶۰۰ تن خواهد رسید که در صورتی که بتواند تمامی افزایش ظرفیت تولیدی را صادرات کند می تواند اثر بااهمیتی بر روی سودآوری شرکت داشته باشد.

۵)حساب ها و اسناد پرداختنی:

عمده حساب های پرداختنی شرکت مربوط به سود تقسیمی پرداخت نشده به سهامدار عمده یعنی بازرگانی پیمان امیر و بدهی به دولت بابت حقوق مالکانه معادن می باشد.

۶)فروش شرکت:

۱-۶)این شرکت کنسانتره روی سولفوره و کنسانتره سرب سولفوره می فروشد که البته کنسانتره روی سهم اصلی را در فروش شرکت دارد.

۲-۶)تمامی فروش شرکت صادراتی بوده و به همین دلیل فروش کبافق از سه آیتم زیر اثر می پذیرد:
الف) مقدار فروش

ب)نرخ جهانی شمش روی

پ)هزینه استحصال(TC ( که هر ساله توسط شرکت باید مشخص گردد).

ت)عیار سنگ معدنی که از آن برای تولید کنسانتره استفاده می شود و این عامل نیز هر ساله بایستی توسط شرکت اعلام گردد.

ث)نرخ تسعیر ارز

۷)منابع اصلی جهت تعیین نرخ فروش:
بر اساس آنچه در بالا توضیح داده شد شمش روی اصلی ترین محصول شرکت می باشد که برای ما پیش بینی نرخ آن از اهمیت زیادی برخوردار است.برای مشاهده روزانه نرخ جهانی شمش روی می توان به سایت بورس کالای لندن به نشانی www.lme.com مراجعه کرد و در آن نرخ جهانی تمامی فلزات غیرآهنی را به صورت روزانه رصد کرد و تغییرات آن را بررسی کرد. هم چنین برای دستیابی به هزینه TCو عیار سنگ معدن شرکت می بایست به گزارش تفسیری مدیریت، گزارش فعالیت هیئت مدیره و یا سایر شفافسازی های منتشره کبافق مراجعه کرد.

۸)عوامل موثر بر فروش:

۱-۸)یکی از عواملی که می تواند بر روی قیمت جهانی محصولات غیرآهنی به ویژه روی اثرگذار باشد انجام طرح های عمرانی گسترده در اقتصادهای بزرگ دنیا همچون چین و آمریکا می باشد و در زمان انتشار این اخبار شاهد رشد قابل ملاحظه قیمت های جهانی در مدت یک الی سه ماهه و در مقابل با انتشار اخبار منفی هم چون آغاز جنگ تجاری به مرور از قیمت آن ها کاسته خواهد شد.

۲-۸)با توجه به اینکه دلار آمریکا مبنای اصلی جهت ارزش گذاری قیمت تمامی کالاهای جهانی می باشد در نتیجه هرگونه تغییر در اقتصاد آمریکا و در پی آن شاخص دلار می تواند بر قیمت کامودیتی ها اثر بگذارد.

برای نمونه وقتی بانک مرکزی آمریکا یا همان فدرال رزرو اعلام می کند که نرخ بهره خود را افزایش می دهد به تبع آن شاخص دلار بهبود پیدا کرده و قیمت کامودیتی ها کاهش پیدا می کند.

۳-۸)نرخ تسعیر ارز مبنای مهمی برای بسیاری از شرکت های صادرات محور می باشد که کاملا وابسته به تصمیم های کابینه اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ایران می باشد.با توجه به اینکه سیاست ارزی در کشور شناور مدیریت شده می باشد بنابراین در زمانی که تصمیم اقتصادی بر افزایش نرخ ارز در کشور باشد می تواند اثر مثبتی را بر فروش شرکت های صادرات محور از جمله معدنی بافق داشته باشد.

۴-۸)باید این نکته را مدنظر داشته باشید که معاملات در بازارهای جهانی کاملا تابع عرضه و تقاضا است و در نتیجه اگر سمت عرضه به هر دلیلی (مثلا طبق اعلام قبلی اعلام می گردد که یکی از واحدهای بزرگ تولید کننده در جهان برای مدت ۳ ماه جهت انجام تعمیرات اساسی تعطیل می گردد اما بر خلاف پیش بینی ها واحد مزبور بیش از سه ماه و به مدت نامعلوم متوقف می ماند) کاهش قابل ملاحظه ای داشته باشد منجر به افزایش شدید قیمت کامودیتی ها می گردد.یکی از موارد حائز اهمیت در رابطه با کامودیتی ها اشاره به ذخایر بورس لندن از هر کدام از محصولات من جمله روی می باشد که در نتیجه کاهش عرضه و کمبود ذخایر این بورس زمینه برای افزایش شدید قیمت های کامودیتی ها فراهم می گردد.

۵-۸)صادرات این شرکت به کشور چین می باشد در نتیجه مادامی که در دوران تحریم کشور چین با ایران مراودات و مبادلات خود را حفظ نماید خطری این شرکت را تهدید نخواهد کرد.

۹)مواد اولیه شرکت:

کبافق خود دارای معدن می باشد و در نتیجه هزینه کمتری را نسبت سایر شرکت ها که مواد اولیه را می خرند دارد.

۱۰)بهای تمام شده شرکت:

عمده بهای تمام شده شرکت شامل حقوق و دستمزد و هزینه های مرتبط با آن می باشد. یکی از نکات بااهمیت برای شرکت هایی که خود دارای معدن می باشند مسئله حق مالکیت معدن است که دولت با توجه به سیاست هایی که در دست دارد هر ساله نرخ های متفاوتی را برای آن تعیین می کند و در سال ۹۶ و ۹۷ نرخ آن در حد ۱۵ درصد می باشد. هم چنین تمامی شرکت های معدنی بر طبق دستورالعمل مشخصی که دریافت می کنند معمولا سالانه به میزان مشخصی حق برداشت دارند و اگر مازاد بر آنچه به آنها اعلام شده برداشت نمایند مشمول جریمه خواهند شد و این نکته ای است که باید به آن توجه داشت.

۱۱)سایر آیتم های اثرگذار بر سودآوری:

۱-۱۱)یکی از نکاتی که تولید و فروش کبافق را تهدید می کند مساله کمبود آب می باشد.

یکی از نکات حائزاهمیت در فرایند تولید این شرکت استفاده از آب و منابع آبی می باشد که برای این منظور طبق افشاییات صورت مالی شرکت حق انشعاب آب را نیز خریداری کرده با این وجود چون طرف کبافق دولت می باشد و از طرفی کم آبی به شدت ایران را تهدید می کند در نتیجه می تواند باعث اختلالاتی در فروش شرکت شود.

۲-۱۱) با بررسی حساب هزینه های عمومی و اداری و فروش دو نکته توجه ما را به خود جلب می کند:

اول بحث هزینه حق العمل کاری فروش می باشد، همانطور که پیش ازین نیز ذکر شد کبافق برای فروش محصولات از یک شرکت فرعی استفاده می نماید و در نتیجه درصدی از فروش خود را به صورت حق العمل کاری به آن شرکت پرداخت میی کند و چون درصدی از ارزش ریالی فروش می باشد به همین دلیل با افزایش نرخ هر تن از محصولات، نرخ پرداختی به آن شرکت نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

دوم بحث هزینه حمل محصولات به آن شرکت است که این مورد نیز با توجه به تناژ ارسالی سال به سال متفاوت خواهد بود.

ریسک ها و فرصت های شرکت

۱)معادن تحت اختیار شرکت:

همانطور که پیش ازین ذکر شد شرکت خود دارای معدن می باشد و این عامل یک مزیت به حساب می آید.اما دو نکته شرکت را تهدید می کند:

اول بحث حق مالکانه دولت می باشد که در صورتی که دولت تصمیم به افزایش نرخ حق مالکانه بگیرد می تواند بر سودآوری شرکت اثر بااهمیت بگذارد.

دوم اجبار شرکت به تعطیلی معادن تحت اختیارش و در نتیجه کبافق مجبور به تامین مواد اولیه از دیگر شرکت ها و یا کشورها شود که در این صورت بهای تمام شده شرکت به شدت افزایش پیدا خواهد کرد.

۲)نوسانات نرخ ارز:

توجه فرمایید که شرکت تماما صادرات محور بوده و در نتیجه تصمیمات ارزی دولت به شدت بر سودآوری این شرکت اثر خواهد گذاشت.

۳)ریسک نوسانات نرخ بهره:

وقتی به ترازنامه شرکت مراجعه می کنیم متوجه این موضوع می شویم که شرکت در طی سال های اخیر وام سنگینی اخذ نکرده بلکه از سال ۹۲ به بعد اقدام به تسویه وام های خود نماید و به همین دلیل ریسک نرخ بهره(در واقع ریسک افزایش نرخ سود سپرده بانکی) چندان برای آن وجود ندارد.اما افزایش نرخ بهره به طور کلی منجر به افزایش حداقل نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاران می شود و به طور عمومی موجب افزایش ریسک نرخ بهره در سطح کلی بازار و بالاخص معادن بافق می گردد.در نقطه مقابل با کاهش نرخ بهره بانکی نسبت قیمت به درآمد بازار افزایش پیدا کرده و همین عامل موجب افزایش جذابیت در تمامی نمادها من جمله کبافق می گردد.

۴)تحریم های اقتصادی ایران:

یکی از مباحثی که همواره شرکت های ایرانی با آن درگیر می باشند بحث تحریم های اقتصادی از سوی آمریکا می باشد.البته همانطور که بیان گردید کبافق تمام صادرات خود را به چین انجام می دهد بنابراین مادامی که چین مراودات خود را با ایران حفظ نماید مشکل چندانی برای فروش شرکت پیش نخواهد آمد و تنها مشکل تاخیر در دریافت وجوه خواهد بود.، اما در صورتی که چین نیز به آمریکا بپیوندد و ایران را تحریم نماید در این صورت مشکلات عدیده ای برای کبافق پیش خواهد آمد.

۵)مالیات و عوارض:

در حال حاضر مالیات بر صادرات با هدف تشویق شرکت ها به انجام صادرات صفر بوده است.یکی از نکات اثرگذار وضع مالیات بر فروش حتی برای محصولات صادراتی می باشد که در این صورت هزینه سنگینی را به سهامداران این شرکت ها وارد خواهد آمد.

هم چنین یکی دیگر از تهدیدها بحث عوارض آلایندگی می باشد که در صورت جدی شدن این مورد می تواند هزینه سنگینی را به کبافق وارد آورد. همینطور بحث مالیات و عوارض بر محصولات وارداتی از سوی چین نیز می تواند درآمد فروش را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

مولف: احمد لحیم گرزاده

ادامه مطلب
buffet-(4)
فاکتورهای مهم بنیادی در شرکت کالسیمین

معرفی کالسیمین

نام شرکت: کالسیمین

نماد: فاسمین

نام صنعت: فلزات اساسی

زیرگروه صنعت: فلزات گرانبهای غیرآهنی

محصولات شرکت: کنسانتره روی خام و کنسانتره سرب؛ شمش روی و شمش سرب و شمش زاماک

محصول اصلی : شمش روی صادراتی

بازار فروش: عمدتا صادراتی

معرفی شرکت:

فعالیت اصلی شرکت اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن، خرد کردن و شستشو و دانه بندی و تغلیظ و تلکیس و ذوب مواد معدنی و تاسیس کارخانه مربوطه و در نهایت صدور سنگ ها، مواد و فراورده های معدنی و فروش انواع تولیدات شرکت به هر نوع، حالت و مرحله

ظرفیت عملی تولید انواع محصولات شرکت:

شمش روی معمولا در سطح ۳۵۰۰۰ تن و کنسانتره سرب در سطح ۲۵۰۰۰ تن تولید و به فروش می رسد.

کاربرد فلز روی(به عنوان محصول اصلی فاسمین):

جهت مطالعه کاربردهای فلز روی فایل زیر را دانلود نمایید:

Zinc

سایت های مرتبط :

http://www.kitcometals.com/charts/zinc_historical_large.html

https://www.lme.com/en-GB/Metals/Non-ferrous/Zinc#tabIndex=0

https://www.indexmundi.com/commodities/?commodity=zinc

آنچه از رویدادهای مالی شرکت باید بدانید:

۱)اسامی سهامداران عمده شرکت:

۱-۱)توسعه معادن روی ایران – بورسی ( ۵۷٫۳۱٪)

۲-۱)گروه مالی بانک مسکن

۳-۱)مجتمع ذوب و احیا روی قشم

۲)حساب های دریافتنی تجاری و غیرتجاری:

عمده حساب های دریافتنی شرکت شامل مطالبات از شرکت های زیرمجموعه می باشد و به همین جهت ریسک کمتری نسبت به شرکت هایی دارد که مطالبات آن ها از مشتریان خارجی می باشد.

۳) موجودی مواد و کالا:

بر طبق اطلاعات واصله از صورت های مالی شرکت پسماندهای حاصل از تولید ورق روی( ضایعات واحد الکترولیز) که از آن به کیک لیچ یاد می شود از ابتدای تاسیس فاسمین تا زمان حال حاضر دپو و نگهداری می گردد که عیار ۴ تا ۸ درصدی دارد و از آن می تواند به عنوان ماده اولیه در تولید استفاده نماید و البته نیازمند بکارگیری تکنولوژی خاصی می باشد که جزو برنامه های آتی شرکت بوده و در صورت تحقق می تواند هزینه های شرکت را کاهش دهد.

 ۳)سرمایه گذاری های بلندمدت:

این شرکت مالک بیش از ۸۰ درصدی مجتمع ذوب و احیای روی قشم، اسیدسازان زنجان و کاتالیست پارسیان و مالک کمتر از ۵۰ درصدی تولید روی ایران، بازرگانی توسعه صنعت روی، تولیدی سرب و روی البرز و کالسیمین ترابر می باشد که از بین تمامی شرکت های فوق عمده سود تقسیمی دریافتی مربوط به مجتمع ذوب و احیای روی قشم می باشد.توجه نمایید که عمده درآمد مجتمع ذوب و احیای روی قشم ناشی از فروش شمش روی صادراتی می باشد، در نتیجه در صورت افزایش قیمت جهانی شمش روی یا افزایش نرخ تسعیر ارز سودآوری این شرکت افزایش دو چندانی را تجربه خواهد کرد که در نهایت می تواند منجر به افزایش درآمدهای سرمایه گذاری شرکت گردد.

۴)فروش شرکت:

۱-۴)عموما کنسانتره سرب و روی و شمش روی سهم اصلی فروش داخلی شرکت را تشکیل می دهند که عموما تابع توافق طرفین بوده و البته از قیمت های جهانی اثر می پذیرد.

۲-۴)فروش صادراتی شرکت عموما از کنسانتره سرب و شمش سرب و شمش روی می باشد که تماما بر اساس نرخ های جهانی می باشد.

توجه نمایید که به لحاظ ارزش ریالی فروش که مهم ترین فاکتور برای ما می باشد، شمش روی صادراتی مهم ترین محصول شرکت می باشد.

۵)منابع مهم جهت تعیین نرخ فروش محصولات:

بر اساس آنچه در بالا توضیح داده شد شمش روی اصلی ترین محصول شرکت می باشد که برای ما پیش بینی نرخ آن از اهمیت زیادی برخوردار است.برای مشاهده روزانه نرخ جهانی شمش روی می توان به سایت بورس کالای لندن به نشانی www.lme.com مراجعه کرد و در آن نرخ جهانی تمامی فلزات غیرآهنی را به صورت روزانه رصد کرد و تغییرات آن را بررسی کرد.

۶)سایر داده های آماری مهم و مرتبط با فروش:

۱-۶)یکی از عواملی که می تواند بر روی قیمت جهانی محصولات غیرآهنی به ویژه مس اثرگذار باشد انجام طرح های عمرانی گسترده در اقتصادهای بزرگ دنیا همچون چین و آمریکا می باشد و در زمان انتشار این اخبار شاهد رشد قابل ملاحظه قیمت های جهانی در مدت یک الی سه ماهه و در مقابل با انتشار اخبار منفی هم چون آغاز جنگ تجاری به مرور از قیمت آن ها کاسته خواهد شد.

۲-۶)با توجه به اینکه دلار آمریکا مبنای اصلی جهت ارزش گذاری قیمت تمامی کالاهای جهانی می باشد در نتیجه هرگونه تغییر در اقتصاد آمریکا و در پی آن شاخص دلار می تواند بر قیمت کامودیتی ها اثر بگذارد.

برای نمونه وقتی بانک مرکزی آمریکا یا همان فدرال رزرو اعلام می کند که نرخ بهره خود را افزایش می دهد به تبع آن شاخص دلار بهبود پیدا کرده و قیمت کامودیتی ها کاهش پیدا می کند.

۳-۶)نرخ تسعیر ارز مبنای مهمی برای بسیاری از شرکت های صادرات محور می باشد که کاملا وابسته به تصمیم های کابینه اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ایران می باشد.با توجه به اینکه سیاست ارزی در کشور شناور مدیریت شده می باشد بنابراین در زمانی که تصمیم اقتصادی بر افزایش نرخ ارز در کشور باشد می تواند اثر مثبتی را بر فروش شرکت های صادرات محور از جمله کالسیمین داشته باشد.

۴-۶)باید این نکته را مدنظر داشته باشید که معاملات در بازارهای جهانی کاملا تابع عرضه و تقاضا است و در نتیجه اگر سمت عرضه به هر دلیلی (مثلا طبق اعلام قبلی اعلام می گردد که یکی از واحدهای بزرگ تولید کننده در جهان به دلیل اعتصاب کارگران آن معدن تعطیل می گردد) کاهش قابل ملاحظه ای داشته باشد منجر به افزایش شدید قیمت کامودیتی ها می گردد.یکی از موارد حائز اهمیت در رابطه با کامودیتی ها اشاره به ذخایر بورس لندن از هر کدام از محصولات من جمله روی می باشد که در نتیجه کاهش عرضه و کمبود ذخایر این بورس زمینه برای افزایش شدید قیمت های کامودیتی ها فراهم می گردد.

۷)مواد اولیه شرکت:

مواد اولیه شرکت خاک معدنی بوده و از شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران(معدن انگوران) تامین می گردد.

۸)بهای تمام شده شرکت:

بهای تمام شده شرکت عمدتا از مواد اولیه و سربار اثر می پذیرد.پیش از این در رابطه با مواد اولیه توضیح داده شد، اما سربار شرکت عمدتا از آیتم هایی تشکیل شده است که می توان در مجموع با نرخ رشد حقوق و دستمزد سالیانه مصوب وزارت کار افزایش داد و تفکیک خاصی را نمی توان قائل گردید.

۹)سایر آیتم های اثرگذار بر سودآوری:

۱)فولاد گالوانیزه  از جمله صنایعی است که در آن به وفور از روی استفاده می گردد به همین دلیل افزایش قیمت این محصول فولادی منجر به افزایش قیمت روی خواهد شد.

۱۰)سود حاصل از سرمایه گذاری ها:

فاسمین همانطور که پیش از این نیز ذکر گردید در شرکت های مجتمع ذوب و احیای روی قشم، اسیدسازان زنجان و کاتالیست پارسیان سهامدار عمده و در تعدادی دیگر مالکیت بیش از ۲۰ درصد دارد.از میان شرکت های مزبور کالسیمین از محل مجتمع ذوب و احیای روی قشم سودآوری اصلی را دارد و سود دریافتی از مجتمع مزبور سهم اصلی درآمدهای سرمایه گذاری فاسمین را ایفا می کند.

۱۱)هزینه های عمومی و اداری و فروش:

هزینه های عمومی و اداری و فروش این شرکت به سه دسته تقسیم می شود:

دسته اول مرتبط با هزینه حقوق و دستمزد و تمامی موارد مرتبط با آن است که می توان آن را متناسب با افزایش حقوق و دستمزد سالانه مصوب وزارت کار افزایش داد.

دسته دوم هزینه های مربوط به آلایندگی محیط زیست می باشد که لحاظ نکردن آن تاثیر چندانی در محاسبات ما ندارد

دسته سوم هزینه حمل محصولات صادراتی می باشد که با انجام یکسری محاسبات ریاضی می توان نرخ دلاری آن را در طی دو سال مالی اخیر محاسبه کرده و با انجام تعدبلاتی برای سال مالی جاری محاسبات مربوطه را محاسبه کرد، حتما توجه نمایید که نرخ مزبور هزینه حمل بر اساس هر تن محصول می باشد.

ریسک ها و فرصت های شرکت :

۱)عمدتا خاک معدنی مورد نیاز شرکت که ماده اولیه شرکت به حساب می آید از معدن انگوران اخذ می شده که با توجه به سهمیه بندی های انجام شده به دلیل ورود رقبای جدید، شرکت را مجبور به تامین خاک معدنی از دیگر نقاط ایران و کشور ترکیه نموده است که در صورت بروز هر گونه اختلالی در این زمینه می تواند فروش شرکت را محدود نماید.

۲)نوسانات نرخ ارز:

توجه شود که افزایش نرخ ارز موجب افزایش حاشیه سود ناخالص می گردد.توجه گردد که این شرکت عمدتا صادرات محور بوده و در نتیجه (حتی در شرایط ارز تک نرخی) سرعت افزایش فروش بیشتر از افزایش بهای تمام شده خواهد شد.

۳)ریسک نوسانات نرخ بهره:

وقتی به ترازنامه شرکت مراجعه می کنیم متوجه می شویم که شرکت وام سنگینی را اخذ نکرده است.هم چنین بر اساس گزارش تفسیری مدیریت شرکت در زمان فروش محصولات خود بخش قابل توجهی از مبلغ قرارداد را به صورت نقدی دریافت می کند که به همین دلیل چندان نگرانی از بابت اخذ وام و تحمل هزینه های سنگین را متصور نیستیم مگر آنکه نرخ فروش محصولات برای مدت طولانی در سطح بسیار پایینی قرار گیرد به طوری که شرکت حتی نتواند هزینه های جاری خود را پاسخگو باشد و یا شرایط سیاسی و اقتصادی به گونه ای پیش برود که شرکت را مجبور به اخذ وام های متعدد نماید.اما افزایش نرخ بهره به طور کلی منجر به افزایش حداقل نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاران می شود و به طور عمومی موجب افزایش ریسک نرخ بهره در سطح کلی بازار و بالاخص شرکت کالسیمین می گردد.در نقطه مقابل با کاهش نرخ بهره بانکی نسبت قیمت به درآمد بازار افزایش پیدا کرده و همین عامل موجب افزایش جذابیت در تمامی نمادها من جمله فاسمین می گردد.

 

مولف: احمد لحیم گرزاده

ادامه مطلب