اگر پای صحبت بزرگتران بنشینیم تمام حرف آن ها خلاصه می شود در دعای خیر برای خانه دار شدنمان و خلاصی از استرس سالیانه اجاره نشینی و هزینه های آن. از طرفی ضرب المثلی که سوغات زبان همین بزرگترهاست نیز می گوید “اجاره نشینی، خوش نشینی”. حال این میان سوالی که پیش می آید این است که بالاخره کدام یک گزینه مناسب تری است خرید یا اجاره مسکن؟

فهرست []

  در جواب این سوال نیز باید مثل هر مسئله مهم دیگری در زندگی، دست از نگاه تک بُعدی بشوییم و فراموش نکنیم قانون نسبیت تنها متعلق به دنیای فیزیک نیست و حتی موضوع مسکن نیز، موضوعی نسبی است. اینکه صاحب خانه باشیم یا مستاجر هرکدام مزایا و معایب خود را دارد و تناسب آن برای هر زندگی هر فرد متغایر است. با این وجود مسکن و سرپناه مهم ترین نیاز بشر از ابتدای خلقت بوده و امروز که دنیای مدرنیته و تغییرات از راه رسیده است، تصمیم گیری نیز کمی مشکل به نظر می رسد. اما ما اینجا هستیم که در این مقاله با مقایسه این دو گزینه به شما در انتخاب کمک کنیم. سپس شما هستید و توصیه های قدیمی ترها و اطلاعات دنیای مدرن که به شما دیدی همه جانبه و خیالی آسوده در تصمیم گیری می دهد.

  خرید خانه

  خرید خانه یکی از مهم ترین انتخاب ها و گاه سرمایه گذاری ها محسوب می شود. اما این خرید برای هر فرد متفاوت است. به طور مثال اگر میلیونری باشید که به دنبال سرمایه گذاری و سودآوری باشد، خرید خانه خیلی متفاوت از زمانی است که شما فقط به دنبال یک سرپناه برای خانواده خود هستید. پس در درجه اول باید هدف خود را از خرید خانه مشخص کنید. در این جا فرض را بر این می گیریم که شما به دنبال هدفی هستید که تلفیقی از این دو باشد. یعنی شما به دنبال سرپناهی هستید که برای شما سرمایه گذاری نیز محسوب شود. به همین دلیل در این بخش به بررسی مزایا و معایب خرید خانه می پردازیم. در ادامه بیشتر در مورد خرید یا اجاره مسکن صحبت می کنیم.

  مزایای آن:

  از مهم ترین مزایای خرید خانه احساس خوشایند صاحب خانه بودن است. خوب یا بد این در سرشت آدم هاست که دارایی مال و ملک، موجب رضایت خاطر آن ها می شود. پس ابهت و آرامش خانه دار بودن چیزی نیست که به سادگی بتوان از آن گذشت. علاوه بر این نمی توان منکر این شد که خانه داشتن در جامعه ما که برای اکثریت مردم رویایی دور از دسترس به نظر می رسد، به مثابه نوعی آرامش خاطر محسوب می شود. دیگر مزایای خرید خانه در مقایسه با اجاره آن عبارت است از:

  •  احساس امنیت و آزادی

  پُر واضح است که اگر مالک خانه ای باشیم که دربست در اختیار خودمان است و سندی معتبر دارد که این مالکیت را تایید می کند، احساس امنیت و آرامش خاطری قابل توجه به می دهد. از طرفی اگر فردی صاحب خانه خود باشد، دیگر احتیاجی به اجازه و تایید کسی برای تغییرات و نوع استفاده از خانه ندارد.

  •  سرمایه گذاری

  از عادت مشترک بسیاری از میلیونرهای موفق خرید خانه و معاملات املاک است. خانه سرمایه ای است که دزدیده نمی شود و هر زمان که اراده کنید، خریداری منتظر است که آن را تبدیل به پول نقد کند.

  • حریم شخصی

  از دیگر مزایای مهم خرید خانه این است که به شما حریم شخصی بیشتری می دهد. وقتی خانه ای از آن خود داشته باشید، دیگر مالکی به غیر از خودتان وجود ندارد که حریم شخصی شما را محدود کند و خانه ای دربست که مشاعات کمتری داشته باشد به حفظ حریم شخصی شما کمک می کند.

  • ثبات و عدم جا به جایی مکرر

  یکی از مهم ترین مزایای خرید مسکن این است که دیگر لازم نیست هر سال نگران اسباب کشی، خستگی و هزینه های فرسایشی آن باشید. از طرفی فرزندان شما نیز مجبور نیستند که هرسال مدرسه خود را تغییر بدهند و خرید خانه، ثباتی نسبی در جوانب مختلف زندگی را به ارمغان می آورد.

  معایب آن:

  اینجاست که بر سر دوراهی خرید یا اجاره مسکن قرار می گیریم. زیرا در این بخش به بررسی معایب خرید خانه می پردازیم اما باز هم تاکید می شود که بررسی نیمه خالی و پر لیوان این مسئله به شرایط زندگی و مالی شما نیز بستگی دارد. و در نهایت این شما هستید که تصمیم می گیرید مزایای خرید خانه برای شما بیشتر است یا معایب آن؟ اما بهتر است در ابتدا با این معایب و سختی ها آشنا شویم که تعدادی از مهم ترین آن ها عبارت است از:

  • نگرانی برای پرداخت اقساط وام مسکن

  اگر از آن دسته افرادی باشید که مجبورید، برای خرید خانه زیر بار قرض و اقساط وام مسکن بروید تا مدت ها این نگرانی وجود دارد که آیا می توانید از پس پرداخت بدهی ها در کنار هزینه های سنگین زندگی بربیایید؟ پس باید قبل از هر اقدامی به خاطر داشته باشید که بسیاری از افراد به دلیل عدم توانایی این نوع بدهی ها مججبور به فروش خانه و ضرر مالی شده اند.

  • ریسک در سرمایه گذاری

  حال اگر از آن دسته افرادی هستید که به خرید خانه به چشم نوعی سرمایه گذاری نگاه می کنید، فراموش نکنید که ممکن است نه تنها سودی به دست آورید، بلکه به دلیل عدم ثبات بازار دچار ضرر مالی نیز شود و پس از خرید، با افت قیمت مسکن مواجه شوید.

  • خسارت طبیعی

  ما در کشوری زندگی می کنیم که به بلایای طبیعی معروف است. اتفاقات تلخی مانند زلزله، سیل، طوفان و آتش سوزی ها در سال های اخیر نیز شاهدی بر این مدعا بوده است. به همین دلیل اگر صاحب خانه باشید در صورت رخداد هرگونه از این اتفاقات، کسی جز خودتان مسئول جبران خسارات نیستید. اکنون کدام را انتخاب می کنید؛ خرید یا اجاره مسکن ؟

  • مسئولیت های زیاد و هزینه های نگهداری

  به عنوان یک صاحب خانه تمام مسئولیت های خانه برعهده شماست و باید به تنهایی تمام هزینه های جانبی مسکن را که در این شرایط اقتصادی مقدار کمی نیز نیست؛ پرداخت کنید.

  اجاره خانه

  اجاره خانه هم مانند خرید آن، خوبی ها و بدی های خود را دارد و که در زمان تصمیم گیری، نمی توان از هیچ کدام آن ها چشم پوشی کرد و بهتر است آن ها را از زوایایی مختلف بررسی کرد. مواردی مانند شرایط مالی، سلامت فیزیکی و روانی افراد، شهر و محله مورد نظر در بررسی مزایا و معایب اجاره نشینی اهمیت بسزایی دارد. همه این حساسیت ها به این دلیل است که خواه ناخواه قرار است یک سال یا بیشتر در جایی زندگی کنیم که هررچند موقت اما اسم خانه را به یدک می کشد و قرار است سرپناهی برای محبت و امنیت باشد. به همین دلیل در این بخش به بررسی مهم ترین مزایا و معایب اجاره خانه پرداخته ایم که امید است به شما در این تصمیم گیری مهم کمک کند.

  مزایای آن:

  برعکس باور بیشتر عرف جامعه، همیشه اجاره نشینی به معنای عدم توانایی مالی در خرید مسکن نیست. بلکه گاه می توان سرمایه دارانی را در جامعه دید که خرید خانه برای آن ها مثل آب خوردن است اما به دلیل مزایای اجاره نشینی و سبک زندگی شخصی خود ترجیح می دهند در جواب سوال خرید یا اجاره مسکن، گزینه دوم دوم را انتخاب کنند. بعضی از این مزایای قابل توجه در این بخش آورده شده است:

  • کاهش نگرانی برای ضرر مالی

  همان طور که در بخش قبل عنوان شد، خرید خانه علاوه بر مزایا، معایبی مانند ضرر مالی داشته باشد که می تواند در نتیجه کاهش قیمت مسکن و بلایای طبیعی است. شاید به همین دلیل است که قدیمی ها به خوش نشینی اجاره نشین ها باور داشتند. چرا که مستاجر می تواند فارغ از این نگرانی ها و بدون استرس، به خوشی در چهاردیواری خود زندگی کند.

  • مسئولیت و هزینه کمتر

  تمام مسئولیت های مربوط به ساختمان و تعمیرات آن بر عهده ی صاحب خانه است و مستاجر اگر خود باعث خسارت نشود، هیچ مسئولیتی ندارد.

  • ایجاد تنوع در زندگی

  معمولا انسان ها یکنواختی و سکون را دوست ندارند و اکثر آن ها به دنبال ایجاد تنوع و هیجان در زندگی هستند. با اجاره نشینی و تنوع در محل سکونت این بخش از روحیه انسانی ارضا خواهد شد. شاید خرید یا اجاره مسکن برای شما به یک اندازه ارزشمند به نظر برسد. اما با خرید خانه برای اینجا تنوع در شرایط زندگی باید هزینه سنگین بازسازی و نوسازی را متحمل شوید. اما مستاجرها بدون چنین نگرانی هایی هر سال واحد موردپسند خود را انتخاب می کنند.

  • عدم نگرانی برای پرداخت مالیات و اقساط وام

  وقتی خانه ای خریداری نشده باشد، دیگر نیازی برای پرداخت مالیات یا نگرانی برای پرداخت اقساط وام مسکن نیست. از این جهت نیز اجاره خانه، می تواند باعث آرامش خاطر شما باشد.

  معایب آن:

  درست که اجاره نشینی فواید خود را دارد اما در این بخش به بررسی معایب آن نیز می پردازیم. چرا که در نهایت باید مزایا بر معایب برتری داشته باشد و شما با آگاهی کامل تشخیص دهید که آیا اجاره نشینی با تمام این معایب گزینه مناسبی برای شما و خانواده عزیزتان است یا خیر؟ خرید یا اجاره مسکن هر دو معایب و مزایایی را به همراه دارند. تصمیم نهایی با شماست. تعدادی از قابل توجه ترین معایب اجاره مسکن عبارتند از:

  • محدودیت در تصمیم گیری

  به عنوان یک مستاجر برای کوچک ترین تصمیم گیری برای خانه، حتما باید با صاحب خانه مشورت کنید و اجازه او را داشته باشید. به طور مثال نمی توانید بدون رضایت صاحب خانه به بازسازی یا نوسازی خانه بپردازید.

  • نگرانی برای افزایش اجاره بها

  افزایش سالانه اجاره بها، امری بدیهی است که نباید آن را فراموش کنید. بخصوص در جامعه ای که تعادل نسبی در این افزایش وجود ندارد و تورم های غیرمنتظره قطعا بر مقدار این افزایش تاثیرگذار خواهد بود.

  • بی ثباتی و جابه جایی سالانه

  اگر از آن دسته از افرادی باشدی که توانایی مالی یا جسمانی جابه جایی سالانه را ندارید، عذاب این بی ثباتی قطعا آزاردهنده خواهد بود.

  • اجاره خانه سرمایه گذاری محسوب نمی شود

  اگر به دنبال سرمایه گذاری در حوزه مسکن هستید، شک نکنید که اجاره مسکن نه تنها سرمایه گذاری محسوب نمی شود، بلکه با پرداخت ماهیانه اجاره و تورم بازار مسکن، متضرر نیز می شوید. خرید یا اجاره مسکن تنها یک سرمایه گذاری به شمار می رود که ماهیانه بخشی زیادی از درآمد شما را به خود اختصاص ندهد. آیا توانایی لازم برای پرداخت اجاره های سنگین را دارید؟

  سخن آخر

  تهیه مسکن و سرپناه از مهم ترین نیازهای فردی و اجتماعی است و قبل از تصمیم گیری برای خرید یا اجاره مسکن، باید جوانب مختلفی بررسی شود. چرا که خانه باید پناهی برای آرامش، رهایی از نگرانی ها و خستگی باشد. جایی که در آن خوش باشید و آزادی فردی داشته باشید و از طرفی حال و آینده شما را نیز ضمانت کنید. پس در نتیجه این شما هستید که با توجه به شرایط خود، باید به بررسی و مقایسه خرید یا اجاره بپردازید و بهترین تصمیم را برای خود و خانواده خود بگیرید. به همین جهت، بهتر است قبل از هر اقدامی همه جوانب را در نظر بگیرید و هر دو نیمه پُر و خالی لیوان را در نظر بگیرید.