شرکت Fidelity در سال 1946 تأسیس شد و حدود 50 سال پس از آن و در سال 1995 فعالیت خود را در فضای آنلاین آغاز کرد. این شرکت اکنون به نیرویی قابل توجه در فضای کارگزاری های آنلاین بدل شده است. این شرکت با استفاده از تحقیقات عالی، ابزارهای مفید و منابع آموزشی گسترده به طور مداوم سرمایه گذاری های ارزشمندی را به سرمایه گذاران ارائه می دهد.

فهرست []

  تاریخچه شرکت Fidelity

  این صندوق در سال 1930 یعنی یک سال پس از سقوط بازار سهام در سال 1929 و پیش از رکود بزرگ سال 1933 تأسیس شد. این صندوق تا 13 سال پس از تأسیس به فعالیت خود ادامه داد تا پس از مدتی توسط وکیل مستقر در بوستون به نام Edward C Johnson II خریداری شد. در آن زمان و براساس اعلام این صندوق مجموع ارزش دارایی های تحت مدیریت Fidelity برابر با 3 میلیون دلار بود.

  سرانجام Johnson II در سال 1946، شرکت Fidelity Management and Research Company را که اکنون با نام Fidelity Investments شناخته می شود، با هدف خدمت رسانی به عنوان مشاور سرمایه گذاری در صندوق فیدلیتی تأسیس کرد. در هنگام اداره صندوق هدف جانسون خرید سهم هایی با پتانسیل رشد بود، نه لزوماً سهم های بلو جیپ (Blue-chip).

  افزایش میزان دارایی های تحت مدیریت شرکت فیدلیتی

  در اوایل دهه 1950، جانسون مهاجر جوانی به نام Tsai را که از شانگ های چین مهاجرت کرده بود، به عنوان تحلیلگر سهام استخدام کرد تا به او در اداره صندوق فیلدتی کمک کند. Tsai با خرید سهام speculative مانند Xerox و Polaroid کار خود را در این صندوق آغاز کرد. عملکرد بسیار عالی او در بازار سهام سبب شهرت او در میان سرمایه گذاران شد و درنهایت در 10 سال، دارایی های با مدیریت صندوق را به بیش از 10 میلیارد دلار افزایش داد.

  پس از آنکه این صندوق رشد بالایی داشت، Johnson II پسرش Johnson III را برای مدیریت صندوق تازه تأسیس Trend وارد کرد. Johnson III که فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد بود، شروع به گسترش این صندوق کرد و تا سال 1965 به یکی از بهترین صندوق های رشدیافته در ایالت متحده تبدیل شد.

  روند رشد تهاجمی شرکت فیدلیتی

  در دهه 1960 ایالات متحده آمریکا با رشد اقتصادی خوبی مواجه شد. این موضوع در وضعیت صندوق Fidelity نیز تأثیر مثبتی داشت. این صندوق با راه اندازی شرکت های تابعه دیگر از این فرصت استفاده کرد تا بخش های دیگر خود را گسترش دهد. برخی از این شرکت های تابعه عبارت اند از Magellan Fund سال 1962 و FMR Investment Management در سال 1964، Fidelity Keogh Plan در سال 1967، Fidelity International در سال 1968،Fidelity Service Company در سال 1969.

  مدیرعاملی پسر Johnson II در شرکت Fidelity

  در سال 1972، جانسون سوم به عنوان رئیس شرکت Fidelity Investments جایگزین پدرش شد. ریاست وی از زمانی آغاز شد که بازار سرمایه متلاطم بود و به همین دلیل سرمایه گذاران به سمت روش های مطمئن تر سرمایه گذاری جذب می شدند. دارایی های این شرکت طی دو سال ابتدایی ریاست جانسون سوم با 30 درصد کاهش به 3 میلیارد دلار رسید. در پاسخ این وضعیت Ned با راه اندازی Fidelity Daily Income Trust  (FIDIT)به بازار پولی روی آورد.

  درنهایت Ned در سال 1977 و هم زمان با بازنشسته شدن پدرش، رئیس و مدیرعامل شرکت Fidelity Investments شد. او تا سال 2014 یعنی زمانی که دخترش Abby Johnson رهبری شرکت را بر عهده گرفت، در این سمت خدمت کرد. همان طور که ملاحظه کردید، این شرکت یک تجارت خانوادگی است که از ابتدای تأسیس تاکنون توسط اعضای خانواده جانسون رهبری شده است. Abby Johnson از سال 1988 به عنوان تحلیلگر و مدیر پورتفولیو به مجموعه Fideliy پیوست و سپس توانست در سال 1997 به یک نقش اجرایی در مدیریت و تحقیقات فیدلیتی برسد. تا 20 مارس 2013، خانواده جانسون 49 درصد از سهام شرکت Fidelity را بر عهده داشت. Abby نیز با در اختیار داشتن 24.5 درصد از سهام شرکت، تا ژانویه 2018 دارایی خالص 20 میلیارد دلاری را ثبت کرد.

  ویژگی های شرکت Fidelity

  1. 45000 نفر در سراسر جهان در شعب این شرکت مشغول به کار هستند.
  2. این شرکت به 40 میلیون مشتری حقیقی، 22 هزار کسب و کار و 13.500 هزار مؤسسه مالی در حال خدمت است.
  3. Fidelity حمایت بیش از 13500 مؤسسه مالی را بر عهده دارد.
  4. مقر اصلی این شرکت در Boston آمریکا واقع شده است.
  5. 1 تریلیون دلار دارایی، تحت مدیریت این شرکت است.
  6. میانگین معاملات روزانه Fidelity برابر با 2.4 میلیون است.
  7. برنامه موبایلی مناسبی را برای سهولت کاربران ارائه داده است.
  8. امکان معامله ارزهای دیجیتال را به مشتریان نمی دهد.
  9. منابع آموزشی بسیار خوبی را در اختیار سرمایه گذارانی قرار می دهد که برای اولین بار وارد بازار می شوند.
  10. این شرکت برای مواردی مانند معاملات سهام، ETF و برخی صندوق های سرمایه گذاری خود کمیسیونی دریافت نمی کند.
  11. این شرکت به صورت مدام در تلاش برای بهبود پلتفرم های خود و کاهش هزینه های سرمایه گذاران است.

  صندوق های تحت مدیریت شرکت فیدلیتی

  Fidelity Investments چندین کسب و کار را که عمده آن ها به صندوق های سرمایه گذاری مشترک و خدمات کارگزاری مربوط هستند، اداره می کند. بخش صندوق سرمایه گذاری مشترک به سه بخش زیر تقسیم می شود:

  1. بخش سهام (Equity)
  2. بخش درآمد بالا (High-income)
  3. بخش درآمد ثابت (Fixed-income)

  این شرکت Fidelity Contrafund را که با بیش از 107.4 میلیارد دلار دارایی بزرگ ترین صندوق سرمایه گذاری مشترک غیرشاخص (non-indexed)، در ایالات متحده است، اداره می کند. علاوه بر این، فیدلیتی مالک Fidelity Magellan است، این شرکت 15.5 میلیارد دلار دارایی را تحت مدیریت داشته و پیش از این توسط مدیرعامل سابق Fidelity یعنی Ned Johnson اداره می شده است.

  خدمات کارگزاری سرمایه گذاری شرکت فیدلیتی

  غیر از صندوق های سرمایه گذاری مشترک، شرکت Fidelity Investments اداره یک شرکت کارگزاری را نیز بر عهده دارد. این شرکت کارگزاری در بیش از 140 مکان مختلف در آمریکا خدماتی را به مشتریان ارائه می دهد. این شرکت در سال 1978 اولین سرویس کارگزاری تخفیفی را پس از آنکه نرخ ثابت (Fixed-rate) کمیسیون کارگزاری توسط دولت آمریکا لغو شد، راه اندازی کرد. فیدلیتی خدمات کارگزاری خود را از طریق شرکت تابعه خود یعنی National Financial Services LLC ارائه می دهد.

  این شرکت به منظور ارائه تسویه کارگزاری، پشتیبانی و محصولات نرم افزاری برای شرکت های خدمات مالی، با دلالان کارگزاری، مشاوران سرمایه گذاری ثبت شده و شرکت های سرمایه گذاری همکاری می کند. در 30 سپتامبر 2015، این شرکت کارگزاری اعلام کرد که بیش از 5 تریلیون دلار دارایی را تحت مدیریت خود دارد.

  معرفی خدمات طرح بازنشستگی شرکت Fidelity Investments

  شرکت Fidelity Investments خدمات طرح بازنشستگی خود را از طریق شرکت تابعه خود یعنی Workplace and Institutional Services (PWIS) Fidelity Personal ارائه می دهد. این شرکت تابعه تا 30 سپتامبر 2015 بیش از 104 تریلیون دلار دارایی تحت مدیریت و 32 میلیارد دلار دارایی مشارکت تعریف شده (Defined Contribution Assets) را گزارش داد.

  غیر از طرح بازنشستگی، شرکت PWIS خدمات دیگری نیز مدیریت طرح سهام، خدمات ثبت سوابق، مدیریت بازنشستگی و مدیریت طرح سلامت و رفاه را به مشتریان خود ارائه می دهد.

  معرفی صندوق سرمایه گذاری Donor-Advised Fund شرکت Fidelity Investments

  شرکت Fidelity Investments اداره اولین صندوق تجاری با مشاوره خیران را بر عهده دارد. این صندوق در سال 1991 تأسیس و بعدها با کمک های مردمی به بزرگ ترین سازمان خیریه تبدیل شد. خیران از طریق سرمایه گذاری های خود در این صندوق ها سود کسب می کنند.

  نظر شرکت Fidelity در خصوص بازار ارزهای دیجیتال

  مشتریان کارگزاری خرده فروشی شرکت Fidelity نمی توانند هیچ یک ارز ارزهای دیجیتال را از طریق پلتفرم Fidelity خرید و فروش کنند. با این حال افرادی که یک حساب ارز دیجیتال در صرافی Coinbase داشته باشند، می توانند ترتیبی دهند که موجودی حساب خود را از طریق سایت رسمی Fidelity.com مشاهده کنند. با این حال در حال حاضر پلتفرم Fidelity هیچ برنامه ای برای ارائه خدمات مربوط به معاملات ارزهای دیجیتال برای مشتریان کارگزاری خرده فروشی خود ندارد.