کاردانو یکی از پلتفرم های قرارداد هوشمند ارز دیجیتال است که در سال ۲۰۱۵ ایجادشده است. کاردانو درواقع جهت پشتیبانی از رمز ارز ادا (ADA) طراحی گردیده و امکان انتقال مستقیم رمز ارزها در بین کاربران را فراهم می سازد. در این مقاله قصد داریم نگاهی به انواع کیف پول کاردانو بی اندازیم.

همچنین این پلتفرم جهت استفاده از اپلیکیشن های مالی در میان افراد و مؤسسات بین المللی نیز کاربرد دارد. از طرفی کاردانو پلتفرمی کاملاً غیرمتمرکز است که از نظارت و کنترل هر نوع سازمان یا ارگانی جلوگیری می کند.

در حقیقت پروتکل مبتنی بر بلاک چین کاردانو قادر است تا در پروژه های پیچیده ای همچون برنامه های فضایی و همچنین برنامه های مالی و بانکی نیز مورداستفاده قرار بگیرد.

جدا از این موارد، همان طور که اطلاع دارید، جهت ذخیره رمز ارزهای گوناگون بایستی از کیف پول های ارز دیجیتال استفاده کنید. کاردانو و ارز دیجیتال آن آدا (Ada) نیز از این قائله مستثنا نیست. ازاین رو در این مطلب قصد داریم تا به معرفی برترین کیف پول کاردانو بپردازیم. ولی پیش از آن بد نیست تاکمی در مورد شبکه کاردانو و ناپایداری های آن صحبت کنیم.

شرایط ناپایدار شبکه کاردانو

شبکه کاردانو هم اکنون به سرعت درحال توسعه است و این نکته در برخی موارد کاربران تازه کار این شبکه را به دردسر می اندازد. مثلاً چندی قبل به روزرسانی شلی (Shelly) در کاردانو پیاده سازی شد که باعث شد در بسیاری از کیف پول ها، افراد زیادی جلوی بخش موجودی خود عدد صفر را ببینند و در مورد از دست رفتن دارایی های خود نگران شوند، درحالی که دارایی ها دست نخورده باقی مانده بود و فقط کافی بود که کاربران چند مرحله ساده را انجام دهند تا دوباره موجودی خود را مشاهده کنند.

همچنین از جمله مشکلاتی که اخیراً از سوی کاربران کاردانو گزارش شده است، بازیابی نشدن موجودی این ارز دیجیتال در برخی از کیف پول های دیجیتال است.

درواقع زمانی که شما با استفاده از کلمه بازیابی، کیف پول خود را بازیابی می کنید، باید تمامی نشانی ها، تراکنش ها و موجودی های ارزهای دیجیتالی که در کیف پول قبلی داشتید، در کیف پول جدید خود نیز (در صورت پشتیبانی از این رمز ارز) نمایش داده شود.

ولی در موارد معدودی، گزارش شده است که همگام سازی موجودی کاردانو در کیف پول های دیجیتال گوناگون، با مشکلاتی روبرو است. به نظر می رسد که این ایرادات مربوط به بروزرسانی اخیر کاردانو باشد که به مرورزمان با ارائه بروزرسانی جدید از سوی تمامی کیف پول های کاردانو رفع خواهد شد.

در نتیجه، در زمان به روزرسانی شبکه، اگر موجودی شما نمایش داده نشد یا امکان انتقال دارایی خود را نداشتید، خونسردی خود را حفظ کرده و نگران نباشید.

تا وقتی که کلید خصوصی یا عبارت بازیابی خود را در اختیار داشته باشید و آن را برای دیگران به اشتراک نگذارید، هیچگونه خطری دارایی شمارا تهدید نخواهد کرد.

چالش های شبکه کاردانو باعث شده است تا بسیاری از کاربران دارایی های خود را در صرافی ها ذخیره کنند که باوجود خطر، دیگر پس از به روزرسانی نیازی به اقدامی از سوی آنها نیست.

نکات ضروری در زمان انتخاب کیف پول کاردانو

ایمنی

امنیت کیف پول انتخابی شما بسیار مهم است. اگر کیف پولی که انتخاب می کنید امن باشد، از تمامی لحاظ خیالتان از امن بودن سرمایه تان راحت است. اگر برای این کار اقدام کنید قطعاً به نفع خودتان است.

همان طور که گفتیم به دلیل گسترش در حوزه ارزهای دیجیتال، افراد سوءاستفاده کننده بیشتر شده اند و این موضوع سبب شده است تا امنیت کیف پول ها پایین بیاید.

پیشنهاد ما به شما این است که در زمان انتخاب کیف پول دیجیتال مد نظر خود حتماً امنیت آن را بسنجید. یکی از راه هایی که به شما در جهت این موضوع کمک می کند، مطالعه مطالب گوناگون در مورد کیف پول مد نظر شما است.

دسترسی

برخی از کیف پول ها کاربران را محدود می کنند. یکی از دلایل این محدودیت ها رایگان نبودن کیف پول است. برخی از کیف پول ها رایگان نیستند و برای استفاده برخی از خدمات آنها بایستی نسخه کامل آن کیف پول را خریداری کنید. البته لازم به توجه است که این نوع کیف پول ها نیمه رایگان هستند.

این بدین معنا است که همان طور که اشاره داشتیم برخی از خدمات آنها رایگان هستند و شما می توانید از آن ها به راحتی استفاده کنید؛ ولی برخی دیگر به این شکل نیستند. البته توجه داشته باشید که هم اکنون کیف پول های کمی به این شکل هستند.

در صورت تمایل می توانید از کیف پول های کاملاً رایگان و معتبر استفاده کنید؛ تنها بایستی در نظر داشته باشید که کیف پول مدنظر شما با رمز ارزی که انتخاب کرده اید همخوانی داشته باشد یا به بیانی ساده تر کیف پول انتخابی شما از ارز دیجیتالی که انتخاب کرده اید پشتیبانی کند.

معتبر بودن

زمانی که کیف پول انتخابی تان معتبر باشد، قطعاً هم امنیت دارد و هم خیالتان راحت است. در نتیجه اعتبار یک کیف پول نیز مهم است.

زمانی که کیف پول انتخابی شما معتبر باشد، در صورت بروز مشکل می توانید با پشتیبانی آن در ارتباط باشید و مشکل خود را حل کنید.

اگر کیف پول خود را از مکان هایی جز مکان های رسمی دانلود کرده اید، حتماً آن را پاک کنید و سپس از یک مکان معتبر دانلود کنید.

نکاتی برای ذخیره امن کاردانو

جهت ذخیره سازی ایمن و بی دردسر ارز دیجیتال کاردانو خود ضروری است تا نکات زیر را مدنظر قرار دهید:

 • بک آپ گرفتن از کیف پول

از کیف پول خود نسخه پشتیبان (بک آپ) تهیه کنید تا در صورت وقوع هرگونه مشکل بتوانید مجدداً به دارایی های دیجیتال خود دسترسی داشته باشید. بیشتر کیف پول های دیجیتال به عنوان نسخه پشتیبان مجموعه ای بیست و چهار بخشی از کلمات را به کاربران می دهند و کاربران بایستی آنها را در جایی ایمن ذخیره کنند.

 • آفلاین بمانید

(به خاطر داشته باشید که ذخیره آفلاین رمز ارزها، هرگونه خطر هک و سرقت دارایی ها را رفع کرده و این روش از کلیه کیف پول های متصل به اینترنت، امنیت بیشتری خواهد داشت.)

 • استفاده از کیف پول های سخت افزاری

اگر قصد دارید مقادیر زیادی ارز دیجیتال را نگهداری کنید، پیشنهاد ما این است که از کیف پول های دیجیتال سخت افزاری استفاده کنید.

 • از قابلیت های امنیتی استفاده کنید

(ببینید که آیا کیف پول انتخابی شما از قابلیت احراز هویت دوعاملی (2FA) و راهکارهایی مثل تعیین پین کد جهت امنیت بیشتر پشتیبانی می کند یا خیر؟ سعی داشته باشید که از کلیه گزینه های امنیتی موجود در کیف پول انتخابی خود، جهت ذخیره ایمن دارایی های دیجیتالتان استفاده کنید(

 • جوانب احتیاط را رعایت کنید

(سعی داشته باشید تا همواره موارد امنیتی استاندارد را در ذخیره کاردانو رعایت کنید. مثلاً از گذرواژه های قدرتمند استفاده کنید. همچنین هیچ گاه گذرواژه یا کلیدهای خصوصی خود را در اختیار دیگران نگذارید)

 • آنتی ویروس نصب کنید

بر روی سیستم خود آنتی ویروس نصب کنید و تنها از کیف پول های سرویس دهندگان مورد اعتماد استفاده کنید.

 • مراقب کیف پول های کلاه برداری باشید

(اخیراً گزارش هایی مبنی بر پیدایش کیف پول های کلاهبرداری کاردانو منتشرشده است. اطمینان حاصل کنید که تنها از کیف پول های امن و مورد اطمینان استفاده می کنید.)

برترین کیف پول های کاردانو

کیف پول های سخت افزاری

1. کیف پول سخت افزاری  Ledger Nano S

این کیف پول نسخه قدیمی کیف پول لجر نانو اس است. در ابتدا کمپانی فرانسوی لجر ابتدا این کیف پول را تولید نمود و سپس سراغ کیف پول بعدی یعنی نانو ایکس رفت.

احتمالاً نام این کیف پول را از اطرافیان خود که در ارزهای دیجیتال فعالیت می کنند زیاد شنیده اید. شما قادر هستید تا در این کیف پول دیجیتال، رمز ارز کاردانو خود را ذخیره کنید.

از طرفی پیشنهاد ما این است که بعد از راه اندازی کیف پول خود، حتماً عبارات بازیابی خود را یادداشت کرده تا در صورت مفقودی کیف پول یا خرابی آن، بتوانید دارایی ذخیره شده در آن را بازیابی کنید.

چندی قبل این کیف پول یک بروزرسانی را نیز منتشر کرد که در آن به طرفداران ارز دیجیتال کاردانو اعلام کرد که هم اکنون می توانید رمز ارزهای خود را در این کیف پول ذخیره کنید.

این موضوع برای برخی ها باعث خوشحالی شد و برای برخی دیگر هم باعث ناراحتی. در واقع ناراحتی این افراد از قیمت بالای کاردانو بود. کاردانو قیمت به نسبت بالایی دارد و این موضوع باعث شده تا عده ای قادر نباشند تا از این رمز ارز جهت سرمایه گذاری استفاده کنند.

در آخر نیز جهت اینکه بتوانید از این کیف پول نسخه پشتیبان تهیه کنید، بایستی تا در زمان راه اندازی آن، تعدادی جملاتی که برای شما نمایش داده می شود را به دقت یادداشت کنید.

سپس بایستی از یادداشت خود چند نسخه تهیه کرده و آن ها را در مکان های ایمن و معتبری نگه داری کنید. حال می توانید با خیال راحت از کیف پول خود بهره ببرید.

2. کیف پول سخت افزاری  Ledger Nano X

احتمالاً تا به حال نام این کیف پول را زیاد شنیده باشید و لجر نانو ایکس یکی از جدیدترین کیف پول های کمپانی لجر می باشد. شما می توانید با خیال راحت تمامی رمز ارزهایتان را در این کیف پول ذخیره کنید.

همان طور که درگذشته گفتیم، کیف پول های سخت افزاری امنیت بسیار بالایی دارند و شما می توانید با خیال راحت از آن ها استفاده کنید. کیف پول لجر نانو اس جزء کیف پول های جدید بحساب می آید.

در این کیف پول یک صفحه نمایش لمسی تعبیه شده است که بوسیله آن می توانید اطلاعات کیف پول خود را مشاهده کنید.

یکی از مشکلات بزرگ کیف پول های سخت افزاری مخصوصاً این کیف پول این است که قیمت بسیار بالایی دارند. این موضوع سبب می شود تا هرکسی نتواند از این کیف پول استفاده کند.

تقریباً هم اکنون قیمت این کیف پول چیزی بین سه الی چهار میلیون است. به شما پیشنهاد می کنیم که حتماً عبارت بازیابی (Seed) خود را در مکانی ایمن ذخیره کنید؛ چراکه در صورت نادیده گرفتن این نکته، امکان اینکه سرمایه شما از دست برود بسیار زیاد است.

3. کیف پول سخت افزاری  Trezor T

کیف پول سخت افزاری ترزور نیز همانند لجر دارای نسخه های گوناگون می باشد. تنها نسخه ای که از ارز دیجیتال کاردانو پشتیبانی می کند ترزور مدل تی یا Trezor T می باشد. پس برای ذخیره سازی ارز دیجیتال کاردانو باید کیف پول سخت افزاری ترزور مدل تی را خریداری کنید.

این کیف پول جز ارز دیجیتال کاردانو از چندین ارز دیگر نیز پشتیبانی می کند پس خیال نکنید تنها می توانید کاردانو را ذخیره کنید.

امنیت این کیف پول نیز همانند دیگر کیف پول های سخت افزاری بالا است و شما می توانید به راحتی و بدون ایجاد هرگونه مشکل از این کیف پول استفاده کنید. خوشبختانه این کیف پول طوری طراحی شده است که تمامی افراد با هر سطحی می توانند از آن ها استفاده کنند.

تقریباً می توان گفت این کیف پول شبیه به یک ریموت کنترل است و شما می توانید به راحتی آن را حمل کنید که البته لازم به ذکر است که این کار کاملاً اشتباه است.

4. کیف پول Ellipal

الی پل یک کیف پول سخت افزاری بسیار جذاب و در حال عرضه است و نسخه جدید ۲٫۱ اکنون از کاردانو یا توکن آدا پشتیبانی می کند.

کیف پول سخت افزاری الیپل کاملاً از همه اتصالات فیزیکی و شبکه جدا شده است به این دلیل از کابل یو اس بی یا بلوتوث استفاده نمی کند.

در عوض، از طریق کدهای QR ایمن و قابل تأیید با برنامه الی پل در دستگاه تلفن همراه هوشمند شما کار می کند.

کیف پول های نرم افزاری

1. کیف پول نرم افزاری گواردا (Guarda Wallet)

کیف پول چند ارزی گواردا در سال ۲۰۱۷ رسماً معرفی شد. طبق ادعای تیم توسعه دهنده گواردا، کلیدهای خصوصی و عمومی کاربران به هیچ عنوان روی سرورهای این شرکت ذخیره نشده و فقط در اختیار صاحب کیف پول قرار خواهد گرفت. همچنین قابلیت استفاده از کیف پول گواردا بر روی کلیه دستگاه ها و پلتفرم ها، مزیت اصلی این کیف پول است. از طرفی این ولت دیجیتال جدا از کاردانو از صدها رمز ارز دیگر نیز به طور همزمان پشتیبانی می کند.

نقاط قوت
 • سهولت کاربری
 • پشتیبانی از طیف گسترده ای از رمز ارزها
 • دارای نسخه مخصوص گوشی تلفن همراه، دسکتاپ، تحت وب و افزونه کروم
 • قابلیت ادغام با کیف پول های سخت افزاری
نقاط ضعف
 • پشتیبانی از رمز ارز آدا که به تازگی در آن صورت گرفته است.
 • قرار گرفتن در معرض ریسک ها و باگ های جزئی
 • کاربران این کیف پول تاکنون باگ های زیادی از آن گزارش کرده اند و در نتیجه نسبت به دیگر گزینه ها، بایستی با احتیاط بیشتری از آن استفاده کرد.

2. کیف پول اتمیک (Atomic)

کیف پول اتمیک یکی از کیف پول هایی است که به جز رمز ارز کاردانو شما می توانید ارزهای دیگری را هم ذخیره کنید. معمولاً این کیف پول هر هفته لیست رمز ارزهای خود را به روزرسانی می کند و شما می توانید رمز ارزهای خود را در آن بیابید و سپس ذخیره کنید.

یکی از مواردی که شما باید در هنگام ساخت این کیف پول در نظر بگیرید، یادداشت نمودن عبارت بازیابی است. عبارت بازیابی را حتماً یادداشت کنید تا در زمان بروز مشکل بتوانید حسابتان را بازگردانی کنید؛ در غیر این صورت متأسفانه باید بگوییم که سرمایه تان از دست خواهد رفت.

این کیف پول به صورت مستقیم به صرافی های Changelly و ShapeShift متصل است.

3. کیف پول ددالوس (Daedalus)

این کیف مخصوص سیستم عامل رایانه ای است. شما می توانید این کیف پول را در سیستم عامل هایی که گفته شد نصب و سپس استفاده کنید. شما می توانید در این کیف پول تنها به ذخیره ارز دیجیتال کاردانو بپردازید.

توسعه دهندگان این کیف پول گفته اند که خیالتان از امنیت این کیف پول راحت باشد زیرا تضمین داده اند که کلیدهای خصوصی شما در سرورهای آن ها ذخیره نمی شود و تنها این کار بر روی سیستم خود شما اتفاق می افتد.

متأسفانه این کیف پول، از ویژگی تأیید دومرحله ای استفاده نمی کند و شما نمی توانید برای این کیف پول تأیید دومرحله ای فعال کنید. ولی پیشنهاد ما به شما این است که حتماً از کیف پول دیجیتال خود نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل بتوانید به سرعت دارایی های خود را بازیابی کنید.

سیستم عامل پشتیبانی کننده: ویندوز، مک و لینوکس

4. کیف پول نرم افزاری اکسودوس (Exodus)

اکسودوس یک کیف پول چند ارزی با رابط کاربری بسیار عالی و محبوب است که بطور تقریبی برای تمامی پلتفرم های اصلی مثل اندروید، iOS، ویندوز، مک و لینوکس ارائه شده است. امکان اتصال این کیف پول به کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor) نیز وجود دارد.

رابط کاربری این ولت ارز دیجیتال بسیار ساده است و همین موضوع باعث کاربرپسندی آن شده است. در نتیجه اگر در دنیای ارزهای دیجیتال تازه کار هستید، در استفاده از این کیف پول، مشکل چندانی نخواهید داشت.

اگرچه کد نرم افزاری اکسودوس منبع باز نیست، ولی طبق ادعای تیم توسعه دهنده این کیف پول، کلیدهای خصوصی کاربران اکسودوس در رایانه یا موبایل کاربر تولیدشده و در هیچ سروری آپلود نمی شوند.

از جمله نقاط ضعف ولت اکسودوس می توان به اعمال محدودیت های دسترسی به کاربرانی با آی پی ایران اشاره کرد. این کمپانی آمریکایی با تبعیت از قوانین و تحریم های ایالات متحده از سرویس دهی به کاربران ایرانی امتناع می ورزد.

با این وجود، اکسودوس امکان مسدود کردن دارایی ها را نداشته و بوسیله نرم افزارهای تغییر آی پی قابل اعتماد، به راحتی می توان این کیف پول دیجیتال را نصب و از امکانات آن استفاده کرد.

نقاط قوت
 • رابط کاربری کاربرپسند و ساده
 • پشتیبانی از طیف گسترده ای از رمز ارزها
 • قابلیت استفاده بر روی گوشی تلفن همراه و رایانه شخصی
 • تیم پشتیبانی قدرتمند
نقاط ضعف
 • عدم قابلیت تنظیم دستی میزان کارمزد برای اتریوم و دیگر آلت کوین ها
 • امتناع از ارائه سرویس به کاربران ایرانی

5. کیف پول اینفینیتو (Infinito Wallet)

این کیف پول یکی از ولت هایی است که شما می توانید ارز دیجیتال کاردانو را در آن ذخیره کنید. متأسفانه یکی از بزرگ ترین مشکلات این کیف پول این است که ویژگی تأیید دومرحله ای را ندارد.

این موضوع سبب می شود تا برخی از کاربران کمی در استفاده از این کیف پول سست شوند. به شما پیشنهاد می کنیم که اگر می خواهید سرمایه تان در مکان امنی ذخیره شود حتماً از کیف پولی استفاده کنید که تأیید دومرحله ای دارد.

خوشبختانه کلید خصوصی کیف پول شما به محض ایجاد آن در گوشی تلفن همراه شما، بطور خودکار ساخته شده و این کار بر روی سرورهای کیف پول انجام نمی گیرد. از طرفی شما می توانید در این کیف پول به جز رمز ارز کاردانو اقدام به ذخیره سایر رمز ارزها مثل بیت کوین، لایت کوین، بیت کوین کش و … نیز کنید.

سیستم عامل پشتیبانی کننده: اندروید و IOS

6. کیف پول بیت فورکس (Bitforx Wallet)

یکی از مزایا این کیف پول داشتن تأیید دومرحله ای است. شما می توانید با فعال نمودن تأیید دومرحله ای، امنیت حساب کیف پول خود را بالا ببرید. شاید در برخی از کیف پول ها مشاهده کرده باشید که می توانید در خود کیف پول رمز ارزهای موردنظرتان را خرید فروش کنید. متأسفانه این ولت ارز دیجیتال چنین امکانی نداشته و شما قادر نیستید تا از داخل این کیف پول، رمز ارزهای خود را خریداری کنید.

همان طور که اشاره کردیم، شما می توانید از کیف پول بیت فورکس درگوشی موبایل خود نیز استفاده کنید. اما خوشبختانه این کیف پول یک نسخه وب نیز دارد که شما می توانید از آن به راحتی استفاده کنید.

سیستم عامل پشتیبانی کننده: اندروید، IOS

7. کیف پول تحت وب یوروی (Yoroi)

این ولت ارز دیجیتال یک کیف پول آنلاین یا تحت وب بشمار می رود و جزو کیف پول های سبک محسوب می شود؛ چراکه برای به اجرا درآمدن به دانلود تمامی بلاک چین رمز ارز خود نیازی ندارید. این یعنی به راحتی و به محض شروع به کار می توانید تراکنش های خود را شروع کنید.

کیف پول Yoroi کیف پول رسمی ارز دیجیتال بشمار می رود. از طرفی به صورت یک پلاگین یا افزونه بر روی مرورگر کروم ایجاد می شود. همچنین گفته می شود مدیریت این کیف پول بر عهده نماینده رسمی کاردانو است.

جدا از این موارد، این ولت ارز دیجیتال در زمان نصب عبارت بازیابی به شما می دهد که متشکل از پانزده کلمه است و این عبارت بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه جهت بازیابی و ایجاد نسخه پشتیبان به این کلمات نیاز خواهید داشت.

در واقع در صورت گم کردن یا فراموش کردن آن ها دسترسی شما به کیف پول و دارایی های دیجیتال خود عملاً غیرممکن خواهد شد.

8. کیف پول آبرا (Abra)

این کیف پول جزء یکی از کیف پول هایی است که شما می توانید ارز دیجیتال کاردانو را در آن ذخیره کنید. در کنار ذخیره ارز دیجیتال کاردانو شما می توانید بیست رمز ارز دیگر را نیز ذخیره سازی کنید. این رمز ارزها عبارت اند از: بیت کوین، لایت کوین، اتریوم، زی کش، مونرو، dash/’>دش و….

همان طور که در ابتدای این قسمت آوردیم، شما می توانید از این کیف پول درگوشی هوشمند خود با سیستم عامل اندروید و ای او اس استفاده کنید. متأسفانه این نسخه از کیف پول برای سیستم عامل ویندوز و مک و یا لینوکس وجود ندارد.

یکی از مزایا این کیف پول این است که کارمزد بسیارکمی دارد. اگر از این کیف پول استفاده کنید، کارمزدهای پرداختی شما نسبت به دیگر کیف پول ها کمتر است. شما می توانید با استفاده از این کیف پول انتقال های بانکی را انجام دهید البته این موضوع تنها در آمریکا و فیلیپین امکان پذیر است.

سیستم عامل پشتیبانی کننده: اندروید و IOS

نتیجه گیری

ارز دیجیتال کاردانو که میزبانی توکن ADA را عهده دار است، شبکه ای مبتنی بر بلاک چین است که با انتخاب آن می توانید به چند هدف دست پیدا کنید. در واقع رمز ارز آدا را می توانید جهت انتقال به دیگران به کار بگیرید.

همچنین می توانید از شبکه کاردانو جهت ساخت اپلیکیشن های غیرمتمرکز استفاده کنید. از طرفی این امکان وجود دارد تا شبکه کاردانو را به عنوان پیش نیاز قراردادهای هوشمند خود نیز انتخاب کنید.

به بیانی ساده تر، کاردانو قادر است تا همزمان ویژگی های ایاس، اتریوم و دیگر پلتفرم های مربوط به قراردادهای هوشمند را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

در این مطلب سعی داشتیم تا برترین کیف پول های کاردانو را معرفی کردیم تا کاربرانی که قصد ذخیره و نگهداری این ارز دیجیتال رادارند، بهترین انتخاب را داشته باشند.

سؤالات متداول

در این مطلب بهترین کیف پول های کاردانو را معرفی کردیم تا هر کاربر بسته به سلیقه و نیاز خود، انتخاب مطلوب خود را انجام دهد.

به جای کوینومی می توان از دیگر کیف پول های ارز دیجیتال مثل اتمیک استفاده کرد.

کیف پول هایی مثل ددالوس یا اکسودوس امکان استیک این رمز ارز را برای کاربران فراهم ساخته اند.

بله. این کیف پول از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است. ولی حتماً بایستی نسخه اصلی این اپلیکیشن را از پلی استور گوگل یا اپ استور دانلود کنید و از منابع دیگر نرم افزار را نصب نکنید.

بله؛ این کیف برای ذخیره کاردانو بسیار مناسب و ایمن است.

بایستی در بخش stacking این کیف پول، رمز ارز کاردانو را انتخاب کرده و به صورت خودکار، سود استیکینگ به حساب شما واریز خواهد شد.

خیر. این کیف پول ارز دیجیتال از کاردانو پشتیبانی نمی کند.

خیر. این کیف پول ارز دیجیتال از رمز ارزهای مثل بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، بیت کوین کش، ریپل و توکن های ERC-20 پشتیبانی می کند و کاردانو در میان این رمز ارزها نیست.

کاربران بایستی از طریق اپلیکیشن لجر لایو (Ledger Live) و از طریق بخش منیجر (Manager)، بایستی رمز ارز کاردانو را جستجو کرد و این رمز ارز را به این اپلیکیشن اضافه کرد.