مدیریت ثروت چیست؟ (Wealth Management)

داشتن ثروت، یک چیز و مدیریت آن چیز دیگری است. حتی شاید بتوان گفت که مدیریت ثروت، مهم تر از به دست آوردن آن است. چون در هر حال هر کدام از ما راهی به سمت کسب درآمد و اندوختن ثروت هر چند کوچک پیدا می کنیم.

فهرست []

  نکته مهمی که باعث می شود در زندگی مان رنگ آزادی و امنیت مالی را ببینیم این است که چطور ثروت و داشتههایمان را درست مدیریت کنیم. در این قسمت از خانه سرمایه، شما را با ساده ترین، مهم ترین و کاربردی ترین روش های مدیریت ثروت آشنا می کنیم و به دنبال پاسخ این سوال می گردیم که آیا خودمان هم می توانیم ثروت کوچک یا بزرگمان را مدیریت کنیم یا نه؟ اگر می خواهید سازوکار ثروتمند ماندن را یاد بگیرید تا آخر این ماجرا با ما همراه باشید.

  چارلز هندی

  در نهایت، هیچ کس انسان ها و جامعه ها را با شیوه به دست آوردن ثروتشان به یاد نمی آورد. آنچه در خاطره ها ثبت می شود این است که چگونه ثروت خود را مدیریت کردند. 

  نگاهی به معنی عبارت «مدیریت ثروت»

  از نظر فنی، مدیریت ثروت یا «Wealth management» نوعی مشاوره مالی است که در آن مشاور بر اساس اطلاعاتی که از مشتری خود می گیرد، استراتژی مدیریت ثروت را برایش تدوین می کند.

  گاهی ماجرای مدیریت ثروت از یک مشاوره مالی ساده فراتر می رود و به دنبال اصلاح نگاه فرد نسبت به ثروت و دارایی کشیده می شود. در هر صورت، یک مشاور یا مدیر ثروت کاری می کند تا فرد بتواند قبل از هر چیز از ثروتش محافظت کند و در گام دوم از طریق راه های مختلف، فرصتی برای حفظ ارزش و افزایش این ثروت به مشتری خود پیشنهاد دهد.

  مهم ترین کمک مدیر ثروت به مشتری خود چیست؟

  مهم ترین چیزی که مدیر ثروت در اختیار مشتری خود قرار می دهد یک برنامه منسجم مالی است که در آن راهی برای رسیدن به اهداف مالی مشتری به صورت عملی نشان داده شده است؛ مثلا اینکه کجا سرمایه گذاری کند، چه مقدار می تواند هزینه یا پس انداز کند، چه مقدار می تواند خرج کند؟

   تا چه اندازه می تواند در بازارهای پرخطر و پرریسک سرمایه گذاری کند؟ در کنار این موارد، مدیر ثروت بر روند اجرا شدن این برنامه نظارت می کند تا مطمئن شود که شما در همان مسیری که باید باشید در حال حرکت هستید.

  چرا داشتن استراتژی برای مدیریت ثروت، مهم است؟

  در وجود هر انسانی میلی ذاتی برای رشد و استقلال مالی وجود دارد. به همین دلیل، همیشه در گوشه ای از ذهنش اهداف مالی مبهمی را در قالب یک یا چند آرزو مشخص می کند؛ مثلا می گوید: «دلم می خواهد ماهی یک میلیارد تومان درآمد داشته باشم» یا «می خواهم وقتی 30 سالم می شود دیگر نیازی به کار کردن نداشته باشم» و … .

  وقتی این جسارت و شجاعت را به خودمان می دهیم که این آرزوهای مالی را به عنوان اهداف مالی زندگی مان انتخاب کنیم، چاره ای جز تدوین استراتژی نداریم. چون تلاش برای طراحی و تدوین استراتژی مالی و Wealth management به ما کمک می کند تا دقیقا به سمت همین اهدافی که تعیین کرده ایم قدم برداریم. در این میان با نقطه های ضعف و قوت رفتارهای مالی خودمان آشنا می شویم.

  اسکار وایلد

  وقتی جوان بودم فکر می کردم پول مهمترین چیز در زندگی است. الان که پیر شده ام می دانم که همینطور است!

  چهار فاکتور اصلی برای بررسی ثروت و مدیریت آن کدامند؟

  هنگامی که مشاور یا مدیر ثروتتان می خواهد میزان مفید بودن یا نبودن یک برنامه یا استراتژی مدیریتی را برایتان بسنجد چهار فاکتور زیر را در نظر می گیرد:

  ۱- میزان سود دهی طرح

  مدیر ثروت می خواهد بداند که اگر سرمایه شما را وارد یک طرح به خصوص کند، در طول یک بازه زمانی مشخص، چه مقدار سود به دست می آید.

  ۲- میزان ریسک طرح

  کشف اینکه یک طرح چقدر با ریسک همراه است به این بستگی دارد که شما به عنوان صاحب ثروتتان چقدر ریسک پذیر هستید. مدیر ثروت، میزان نهایی این ریسک را با توجه به شناختی که از شما و اطلاعاتی که از طرح مورد نظرش در دست دارد تخمین می زند.

  ۳- مقدار منابعی که این طرح صرف می کند

  هر طرح مدیریت ثروت، مقداری از منابع یا ثروت شما را مصرف می کند. صرف این منابع با توجه به مقدار سودی که به دست می آید میزان مفید بودن یا نبودن این طرح را تعیین می کند. ناگفته نماند که منظور از منابع، فقط پول نیست. بلکه زمان و انرژی هم جزو منابع به شمار می روند.

  ۴- میزان نقدشوندگی آن

  به این معنا است که با آغاز یک فعالیت جدید ثروت ساز، چقدر امکان دارد که بتوان آن ثروت را به پول نقد تبدیل کرد.

  چه چیزهایی ثروت محسوب می شوند؟

  معنی کردن ثروت، کار ساده ای نیست. چون هر کسی بسته به دیدگاهی که دارد ثروت را چیزی خاص معنا می کند. برای برخی، داشتن یک خانواده شاد و سالم، بزرگترین ثروت دنیا است و برای برخی دیگر جنبه های مالی ماجرا اهمیت بسیار بیشتری دارند. ما هم در این مقاله به چهره مالی ثروت نگاه می کنیم. در این صورت ثروت، مجموعه ای از دارایی ها خواهد بود که بتوان در صورت نیاز آنها را به وجه نقد تبدیل کرد؛ مثلا:

  • سپرده های بانکی

  یکی از اولین و ابتدایی ترین مواردی که می تواند میزان ثروت یک فرد را نشان دهد، مقدار پولی است که در حساب بانکی او وجود دارد. بیایید چهار فاکتور Wealth management را در این مورد بررسی کنیم:

  ۱- میزان سود دهی

  میزان سود دهی یک سپرده بانکی به این بستگی دارد که شما چه طرحی را برای سپرده گذاری خودتان انتخاب کرده باشید. اگر در طرح های بلند مدت سپرده گذاری کنید نسبت به طرح های کوتاه مدت، سود بیشتری را به دست می آورید.

  ۲- میزان ریسک

  معمولا میزان ریسک در سپرده گذاری بانکی، پایین است؛ اما این موضوع به بانکی که شما انتخاب می کنید هم بستگی دارد. اگر بانکی تازه تاسیس را به هوای اینکه سود سپرده بیشتری می دهد انتخاب کنید باید این احتمال را که شاید بانک جدید به دلیل عمر کم و نداشتن سابقه دچار اشتباه در سرمایه گذاری و ورشکستگی شود را هم در نظر بگیرید.

  ۳- مقدار منابعی که صرف می شود

  در این مورد هم ماجرا از یک بانک به بانک دیگر فرق می کند. این موضوع در مورد میزان کارمزدها و نحوه ارائه خدمات هم هست؛ مثلا شاید یک بانک برای راحتی حال کاربرانش بخش بزرگی از خدماتش را به صورت آنلاین انجام دهد و کارمزد کمی هم بگیرد در حالی که برای داشتن حساب و دریافت خدمات از یک بانک دیگر مجبور به حضور فیزیکی در آن بانک و پرداخت کارمزدهای بالا باشید.

  ۴- میزان نقد شوندگی

  در روش سپرده گذاری پول در بانک، میزان نقد شوندگی به این بستگی دارد که شما چه نوع حسابی را باز کرده باشید. در حساب های سپرده گذاری کوتاه مدت، می توانید به راحتی از حسابتان پول برداشت کنید.

  ولی در حساب های سپرده گذاری میان مدت و بلند مدت، نمی توانید تا پایان دوره سپرده گذاری از حسابتان برداشت داشته باشید. اگر هم برداشتی انجام دهید بانک از حسابتان مبلغی را به عنوان جریمه برمی دارد.

  • سرمایه در گردش 

  دومین روش مدیریت ثروت که در سطحی بالاتر از سپرده گذاری در بانک قرار دارد، سرمایه در گردش است. برای ایجاد این نوع از سرمایه، شما به عنوان کسی که مقدار مشخصی ثروت دارد، دست به یک فعالیت تجاری می زنید و در نتیجه این ماجرا به سودی بسیار بیشتر از سود سپرده بانکی دست پیدا می کنید. بیایید چهار فاکتور مدیریت ثروت را در این بخش هم بررسی کنیم:

  ۱- سود دهی

  میزان سود دهی در روش سرمایه در گردش بستگی مستقیمی به نوع کسب و کار، بازار آن فعالیت و میزان مهارت شما به عنوان گرداننده یک کسب و کار دارد. از این گذشته، موارد دیگری هم هستند که روی میزان سود نهایی شما تاثیر می گذارند؛ مثلا میزان مالیات، نیاز مشتریان به محصولات و خدماتی که ارائه می دهید و حتی شرایط اقتصادی و سیاسی کشوری که در آن زندگی می کنید.

  ۲- ریسک

  راه اندازی یک کسب و کار جدید، ریسک های ویژه خودش را دارد. این موضوع هم به عوامل زیادی وابسته است؛ مثلا شرایط اقتصادی، میزان مهارت شما و … .

  ۳- مقدار منابعی که مصرف می شود

  هر کسب و کاری چه آن دسته که به تولید محصولات و خدمات فیزیکی مشغول هستند و چه آن دسته که محصولات و خدمات آنلاین را ارائه می دهند برای آغاز و ادامه کارشان به صرف منابع مختلفی مثل پول، زمان، تلاش و نیروی انسانی نیاز دارند.

  ۴- میزان نقد شوندگی

  وقتی ثروت شما چیزی مثل یک سپرده بانکی است می توان آن را خیلی راحت نقد کرد، اما وقتی ثروت شما محصولات یا خدماتی آنلاین یا حتی فیزیکی هستند به احتمال زیاد نمی توانید آنها را به راحتی نقد کنید. از طرفی، در این جور مواقع، میزان پول نقد در جیب کسب و کارتان و شما به میزان پول نقد در جیب مشتریانتان بستگی پیدا می کند!

  • سرمایه گذاری مستقیم

  سومین روش مدیریت ثروت، سرمایه گذاری به صورت فردی و مستقیم است. برای این کار شما باید اطلاعات بسیار خوبی در مورد روش ها و تکنیک های سرمایه گذاری در اختیار داشته باشید و اما فاکتورها:

  ۱- میزان سود دهی

  میزان سود دهی و مدت زمانی که برای سودآوری در سرمایه گذاری مستقیم باید صبر کنید به حوزه ای که برای سرمایه گذاری انتخاب می کنید بستگی دارد.

  ۲- میزان ریسک

  سرمایه گذاری یک علم است که هر کسی می تواند آن را بیاموزد. با این وجود برخی بدون آنکه اطلاعات خوبی در این مورد داشته باشند، دست به سرمایه گذاری می زنند. در این صورت، ریسک سرمایه گذاری مستقیم به دلیل کمبود دانش و مهارت سرمایه گذار، بسیار بالا می رود.

   ناگفته نماند که گاهی ریسک سرمایه گذاری از ابتدا بالا است و سرمایه گذار قبل از هر کاری باید از میزان ریسک پذیری خودش آگاه باشد. گاهی هم میزان ریسک در یک ماجرای سرمایه گذاری به دلیل های سیاسی یا اقتصادی که خارج از دست سرمایه گذار است افزایش پیدا می کند.

  مارک زاکربرگ

  بزرگ ترین ریسک، عدم پذیرش هر گونه ریسک است. در جهانی که به سرعت تغییر می کند تنها استراتژی که شکست شما را تضمین خواهد کرد، ریسک نکردن است.

  ۳- مقدار منابعی که مصرف می شوند

  در این شیوه به طور مستقیم منابعی مثل «سرمایه فرد»، «زمان» و «تلاش او» صرف می شوند. حتی شاید بتوان گفت که صرف منابع در روش سرمایه گذاری مستقیم از دیگر روش ها بیشتر است.

  ۴- میزان نقدینگی

  میزان نقدینگی هم مثل میزان سوددهی به حوزه ای که برای سرمایه گذاری مستقیم انتخاب می کنید بستگی دارد. ولی در کل می توان اینطور گفت که سرمایه گذاری در بازار بورس و طلا، نقد شوندگی بالایی دارد.

  • سرمایه گذاری غیر مستقیم

  چهارمین روش مدیریت ثروت، سرمایه گذاری غیر مستقیم است. در این روش، فرد ثروتمند به دلیل های زیادی مثل نداشتن وقت یا علاقه، مدیریت ثروتش را به موسسه های مالی می سپارد و آنها بعد از بررسی و تحقیق، پیشنهادهایی را برای Wealth management او ارائه می دهند. تمام این پیشنهادها در دو دسته اصلی خلاصه می شوند:

  • سبد گردانی

  در روش سرمایه گذاری مستقیم، فرد برای حضور در بازار بورس یک سبد از سهام های مختلف را تشکیل می دهد و به مدیریت آن ها می پردازد. ولی در سرمایه گذاری غیر مستقیم، یک شرکت یا موسسه که خدمات مدیریت ثروت را ارائه می کند این کار را به جای فرد انجام می دهد. بیایید فاکتورهای چهارگانه را در این روش، زیر ذره بین ببریم:

  ۱- میزان سود دهی

  در این روش، میزان سود دهی نه خیلی بالا است و نه خیلی پایین. چون دانش و آگاهی متخصصان مالی فقط یک طرف ماجرا است. طرف دیگر ماجرا شامل اوضاع اقتصادی کشور و مسائلی می شود که تحت کنترل هیچ کس نیست؛ اما در کل می توان گفت که میزان سود دهی در این روش نسبت به روش سپرده گذاری در بانک، بیشتر است.

  ۲- ریسک

  میزان ریسک در این روش کم است و حتی می تواند بسته به نیاز یا علاقه فرد، مدیریت شود.

  ۳- مقدار منابعی که مصرف می شوند

  منابعی که در این روش مدیریت ثروت مصرف می شوند دو دسته هستند. دسته اول مقداری از سرمایه است که فرد ثروتمند برای خرید سهام هزینه می کند و دسته دوم کارمزد ارائه خدمات سبد گردانی است که توسط موسسه مورد نظر دریافت می شود.

  ۴- نقدینگی

  فرد در طول دوره سرمایه گذاری نمی تواند به سرمایه اش دست بزند و باید تا زمان سررسید برای دریافت اصل سرمایه و سودش صبر کند.

  • صندوق سرمایه گذاری

  صندوق های سرمایه گذاری روش دیگری برای مدیریت ثروت هستند. می توان این نوع سرمایه گذاری را چیزی بین سپرده بانکی و سرمایه گذاری مستقیم در بازار بورس دانست. بیایید فاکتورهای چهارگانه را در مورد این روش هم بررسی کنیم:

  ۱- سود دهی

  مقدار سودی که از این روش به دست می آید کمی بیشتر از سود سپرده گذاری بانکی است.

  ۲- ریسک

  در این روش، ریسک بسیار کنترل شده و محدود است. می توانید برای کاهش حداقلی ریسک از صندوق های سرمایه گذاری با سود ثابت استفاده کنید.

  ۳- مقدار منابعی که مصرف می شوند

  شما به عنوان یک سرمایه گذار به جز پولی که برای خرید واحدهای صندوق صرف می کنید نیازی به صرف منابع دیگری مثل زمان یا انرژی ندارید. چون بقیه کارها بر عهده مدیر صندوق است و شما فقط سودتان را دریافت می کنید.

  ۴- نقدینگی

  هر صندوق سرمایه گذاری قوانین خودش را دارد؛ اما به دلیل وجود گزینه هایی مثل ضامن نقدشوندگی و بازارگردان ها می توانید هر زمان که خواستید واحدهای صندوق خودتان را معامله کرده و آنها را به پول نقد تبدیل کنید.

  آیا می توانیم خودمان مدیریت ثروت را یاد بگیریم؟

  مدیریت ثروت، چیزی پیچیده نیست؛ اما بسیاری از کسانی که بسیار ثروتمند هستند وقت و علاقه کافی برای مدیریت حساب ها و ثروت خودشان را ندارند. به همین دلیل آنها به افراد متخصص پول می دهند تا به جایشان فکر کنند و تصمیم بگیرند.

  اما این بدان معنا نیست که هیچ کس نمی تواند خودش سُکان مدیریت ثروت و دارایی هایش را در دست بگیرد. شما هم می توانید به تنهایی این کار را برای درآمدها، هزینه ها، پس انداز و سرمایه گذاری های کوچک و بزرگتان انجام دهید. در ادامه، شما را با چند استراتژی که در این مسیر کمکتان می کنند آشنا می کنیم.

  چگونه خودمان مدیر ثروت خودمان باشیم؟

  بیایید نگاهی به این راهکارها بیندازیم:

  ۱- دریچه های ورودی و خروجی جریان پولی خود را کنترل کنید

  اولین گام در مدیریت ثروت شخصی با زیر نظر گرفتن پول هایی آغاز می شود که به طور مستقیم و غیر مستقیم وارد زندگی تان می شوند. مشکلی که بیشتر مردم در این بخش دارند این است که توجه دقیقی به ریز دخل و خرجشان ندارند. آنها تا زمانی که مبلغ مانده حسابشان صفر نشود به خرج کردن ادامه می دهند و بعد از آن منتظر می مانند تا دوباره از طریق منبعی که دارند حسابشان شارژ شود.

   این در حالی است که اگر نگاه دقیق تری روی مخارجشان داشته باشند می فهمند که بخش قابل توجهی از هزینه هایشان صرف چیزهایی می شود که تاثیری در کیفیت زندگی شان ندارد. شما می توانید با شناسایی این شکاف های مالی، مقدار پولی که می تواند به سرمایه تان تبدیل شود را به طور چشمگیری افزایش دهید.

  بنجامین فرانکلین

  مخارج کم را در نظر داشته باشید؛ یک درز کوچک می تواند یک کشتی بزرگ را غرق کند.

  ۲- یک هدف مالی را برای خودتان در نظر بگیرید

  این مهم است که قبل از آغاز تحول در شیوه مدیریت مالی خودتان یک هدف مشخص مالی تعیین کنید؛ مثلا با خودتان قرار بگذارید که تا پایان سال 200 میلیون تومان پس انداز داشته باشید یا میزان درآمدتان را به اندازه 30 درصد افزایش دهید. در این زمینه استفاده کردن از مدل هدف گذاری اسمارت «SMART» می تواند بسیار به شما کمک کند.

  ۳- به طور ثابت پس انداز کنید

  مهم نیست درآمد فعلی تان چقدر است. به هر اندازه که می توانید از درآمدتان را پس انداز کنید و گامی بزرگ برای مدیریت ثروت خود بردارید. این قطره های کوچک در گذر زمان، قدرتشان را به شما نشان می دهند.

  با توجه به تورم رو به رشد در ایران، بهتر است تمام پس انداز خودتان را به صورت نقد نگه ندارید؛ اگر ظرفیت ریسک پذیریتان پایین است می توانید بخشی از آن را به خرید طلا یا واحدهای صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت که سودی بیشتر از بانک ها پرداخت می کنند اختصاص دهید.

  4 نکته مهم در مورد پس انداز کردن که باید از آنها خبر داشته باشید

  برای بیشتر مردم، پس انداز کردن فقط به این ترتیب است که مقداری از درآمد ماهانه یا روزانه خودشان را در یک حساب بانکی نگه می دارند. در حالی که ماجرا عمیق تر از این حرف ها است. پس انداز شما باید به چهار دسته تقسیم شود. می توانید هر کدام از آنها را در یک حساب جداگانه بگذارید یا اینکه خودتان حساب هر بخش را داشته باشید؛ اما این چهار بخش چیستند؟

  • حساب پس انداز پشتوانه

  در این حساب پس انداز، باید پول نقد برای پشتیبانی از یک سال زندگی بدون کاهش کیفیت زندگی فعلی تان را نگه دارید. این مبلغ به شما کمک می کند تا در مواجه با ماجراهایی که قدرتی روی کنترلشان ندارید مثل از دست دادن شغل، ورشکستگی و … تا یک سال از خودتان و خانواده تان حمایت کنید و برای یک آغاز جدید، زمان بخرید!

  • حساب پس انداز ضروری

  این حساب پس انداز برای پوشش دادن هزینه هایی است که خارج از مخارج روزانه و ماهانه شما هستند؛ مثلا تعمیرات خانه، پرداخت هزینه های سالیانه بیمه یا موارد بسیار ضروری که کیفیت زندگی تان را تهدید می کنند!

  • حساب پس انداز شادی

  همه ما به گذراندن زمانی برای شاد بودن نیاز داریم. در 90 درصد مواقع، به وجود آوردن این زمان به پول نیاز دارد. حساب پس انداز شادی می تواند از این شادی محافظت کند. پول هایی که در این حساب نگهداری می کنید می تواند برای مخارج سفر تفریحی، سینما رفتن، خوردن غذا در رستوران، شارژ اکانت سایت های فیلم و سریال و هر چیزی که شما را شاد می کند کنار گذاشته شوند.

  • حساب پس انداز سرمایه گذاری

  در نهایت به حساب پس اندازی می رسیم که می تواند زندگی مالی شما را یک تکان اساسی بدهد. پول هایی که در حساب پس انداز سرمایه گذاری نگهداری می شوند فقط تا زمانی در آن می مانند که به حداقلی برای سرمایه گذاری برسند. سپس از آن برداشت می شوند تا برای سرمایه گذاری در بسترهایی مانند صندوق های سرمایه گذاری، بازار بورس و فرا بورس، کسب و کارها، طلا، ارز و ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار بگیرند.

  چه مقدار پول را برای هر حساب پس انداز کنار بگذاریم؟

  این موضوع بستگی زیادی به کیفیت زندگی شما، اهداف مالیتان و در کل، شیوه ای که برای مدیریت ثروت خود در نظر گرفته اید پیدا می کند؛ مثلا برای عده ای شاد بودن درست به اندازه سرمایه گذاری کردن مهم است و برای عده ای دیگر، داشتن یک پشتوانه مالی، مهم تر از شارژ کردن اکانت سایت های فیلم و سریال خواهد بود.

   در این زمینه هیچ درست و غلطی وجود ندارد. می توانید مبلغ کلی پس انداز را به چهار قسمت تقسیم کرده و برای هر نوع پس انداز، یک مقدار مساوی را کنار بگذارید یا آنکه بسته به اهمیتی که هر نوع حساب برایتان دارد، آنها را به طور ویژه ای درصدبندی کنید. تصمیم همیشه با خودتان است.

  ۱- زیر بار بدهی نروید 

  خرید کردن، انتهایی ندارد. اگر عادت دارید که برای سال به سال نو کردن ماشین، گوشی موبایل، لپ تاپ و وسایل خانه تان زیر بار بدهی و قسط بروید، بدانید که راه بدی را برای مدیریت ثروت خود در پیش گرفته اید. البته زیر بار بدهی رفتن، چهره های دیگری هم دارد؛ مثلا برخی به دلیل های مختلفی مثل نداشتن سرمایه پشتوانه، مجبور شدند در هنگام سختی از دیگران یا بانک ها پول قرض بگیرند.

  برخی دیگر هم به دلیل اینکه خودشان نمی توانند پولشان را پس انداز کنند، زیر بار بدهی های مثبتی مثل خرید اقساطی طلا یا پرداخت هزینه بیمه عمر می روند. بنابراین حتی در مورد بدهی هم نمی توان نظری قطعی داد. ولی دست کم نهایت تلاشتان را بکنید تا به خاطر خرید چیزهایی که به کیفیت زندگی تان ارتباطی ندارند و بدون آنها هم می توانید مثل امروز شاد زندگی کنید زیر بار بدهی نروید.

  ۲- به دنبال راهی برای افزایش درآمدتان بگردید

  راهی که می تواند میزان پس انداز و سرمایه گذاری شما را افزایش دهد، افزایش میزان درآمد جاری تان است. با وجود اینترنت بین المللی شما راه های زیادی برای افزایش درآمدتان دارید؛ مثلا می توانید با راه اندازی یک وبسایت برای مغازه یا فروشگاهتان میزان مشتریانتان را چند صد برابر کنید یا با قبول پروژه های دور کاری در کنار شغل فعلیتان درآمد بیشتری را به دست بیاورید.

  چیزی که در این زمینه می تواند به شما کمک کند، سرمایه گذاری کردن روی یادگیری مهارت های جدید یا حرفه ای تر شدن روی مهارت های فعلی تان است. بنابراین از صرف زمان برای مطالعه کردن، شرکت کردن در دوره های آموزشی و تمرین کردن هراسی نداشته باشید.

  چون خارج شدن از دایره امنی که برای خودتان ساختید نیاز به بر هم زدن شرایط فعلی و یک انقلاب درونی دارد. کاری که شما بدون شک می توانید از عهده انجام آن بربیایید.

  در مدیریت ثروت بدون برداشتن قدم اول به جایی نمی رسید

  این خیلی خوب است که تا اینجای مقاله با ما همراه بودید و در مورد مدیریت ثروت، نکته های مهمی را یاد گرفتید ولی از این مهم تر و خوب تر این است که تصمیمی واقعی بگیرید و قدمی برای تغییر وضعیت فعلی بردارید. مدیریت ثروت شخصی، بیشتر از آنکه به چند تکنیک و استراتژی محدود شود، نوعی عادت بسیار مثبت است.

  افراد بسیار ثروتمند در اثر انجام طولانی مدت تکنیک های مدیریت ثروت شخصی به طور خودکار و حتی بدون اینکه زحمتی برای فکر کردن به این موضوع بکشند آن را در عمل اجرا می کنند.

  بنابراین مهم نیست که در آغاز چقدر پول دارید، مهم این است که بتوانید پنج نکته ای که در مورد ثروت و مدیریت آن برایتان گفتیم را به خوبی در زندگی تان اجرا کنید. همزمان با افزایش درآمدتان درخت تلاش هایتان در این ماجرا رشد می کند و می توانید سبدی برای جمع کردن میوه هایش آماده کنید.

  در ماجرای مدیریت ثروت چه چیزهایی را یاد گرفتیم؟

  • مدیریت ثروت، نوعی مشاوره مالی است که در آن مشاور مالی بر اساس اطلاعات شخصی و مالی که از مشتری خود به دست می آورد مجموعه ای از توصیه های سرمایه گذاری را به او پیشنهاد می دهد.
  • چهار فاکتور اصلی برای مدیریت ثروت و پیش بینی خوب یا بد بودن یک پیشنهاد سرمایه گذاری در نظر گرفته می شوند. این فاکتورها مواردی همچون «سود دهی»، «ریسک»، «مقدار منابعی که باید صرف این کار شوند» و «نقدینگی» را در بر می گیرند.
  • مواردی همچون «سپرده های بانکی»، «سرمایه در گردش»، «سرمایه گذاری مستقیم» و «سرمایه گذاری غیر مستقیم» در شمار چیزهایی که ثروت محسوب می شوند قرار می گیرند.
  • سرمایه گذاری غیر مستقیم به دو دسته «سبد گردانی» و «صندوق سرمایه گذاری» تقسیم می شود.
  • هر کسی می تواند مدیریت ثروت شخصی خود را برعهده بگیرد. این کار به صرف زمان، تلاش و تغییر عادت های قدیمی نیاز دارد.
  • کنترل مقدار درآمد جاری و هزینه هایی که در زندگی می کنید، اولین و مهم ترین راه برای مدیریت ثروتتان محسوب می شوند.
  • تعیین یک هدف مالی، حرکت شما به سمت ثروتمندتر شدن و مدیریت داشته هایتان را به شکلی واقعی تر و قابل لمس تر پیش می برد.
  • عادت به پس انداز کردن یکی از پایه های مهم برای مدیریت ثروت است که از شما در مقابل ورشکستگی، فقر و از دست دادن آزادی مالی محافظت می کند.
  • پس انداز کردن یک عبارت کلی است. چون هر کس باید چهار نوع حساب پس انداز داشته باشد؛ «حساب پس انداز پشتوانه»، «حساب پس انداز ضروری»، «حساب پس انداز شادی» و «حساب پس انداز سرمایه گذاری».
  • زیر بار بدهی نرفتن و مدیریت کردن خواسته ها با موجودی فعلی جیبتان به شما کمک می کند تا پولی که هنوز وارد زندگی تان نشده است را خرج نکنید!
  • داشتن چند دریچه درآمدزایی به شما کمک می کند تا با حفظ کیفیت زندگی تان مقدار پولی که برای پس انداز و سرمایه گذاری کنار می گذارید را افزایش دهید.

  نظر شما چیست؟

  شما از چه راهی برای مدیریت ثروت خودتان استفاده می کنید؟