Lines_Background
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایهآموزش ترید از صفر صفر

خطوط روند

پولبک چیست؟
پولبک چیست؟

یافتن ناحیه ورود بهینه در کنار نقطه خروج مناسب و مدیریت سرمایه، سه رکن اصلی هر استراتژی معاملاتی محسوب می شوند. در واقع برای اغلب معامله گران بازار مالی و علی الخصوص تحلیل گران تکنیکال بسیار مهم است، که در بهترین نقطه ممکن اقدام به ورود کنند. با بررسی اجمالی چند موقعیت معاملاتی مختلف متوجه می شویم، که ناحیه و زمان ورود به معامله تأثیر چشم گیری در نحوه مدیریت سرمایه، کاهش مقدار حد زیان (پولی و زمانی) و چه بسا احتمال موفقیت موقعیت مذکور دارد. متخصصان تحلیل تکنیکال از روش های مختلف و متنوعی برای ورود و خروج از معاملات استفاده می کنند، که ورود بر اساس پولبک یکی از متداول ترین آن ها بوده و در این مطلب به تشریح این مفهوم از تحلیل نموداری می پردازیم.

پولبک به چه معنی است؟

این واژه از لحاظ لغوی به معنی عقب کشیدن یا قلاب است. پولبک در نمودار به حرکت بازگشتی ناگهانی قیمت بعد از شکست یک سطح نموداری ثابت (استاتیک) یا پویا (دینامیک) اطلاق شده و اصطلاحاً به عنوان «بوسه خداحافظی» قیمت با سطح مذکور در نظر گرفته می شود؛ زیرا اگر روند بازار قدرت کافی داشته باشد، این برخورد آخرین تلاقی قیمت و ناحیه مذکور بوده و در ادامه بازار به سمت سطوح بالاتر یا پایین تر حرکت می کند. پولبک و قانون تبدیل سطوح (حمایت به مقاومت و بالعکس) همواره به عنوان دو مفهوم تکنیکالی مکمل و مرتبط توسط تحلیل گران فنی به کار برده می شوند. در واقع اگر به کارایی قانون تبدیل سطوح اعتقادی نداشته باشیم، معامله گری بر اساس پولبک ها عملاً مفهومی ندارد.

ارتباط پولبک و شکست

برخی از معامله گران مبتدی صرفاً با مشاهده عبور قیمت از یک سطح حمایت یا مقاومتی، سریعاً به قصد ورود در پولبک اقدام به سفارش گذاری کرده و در اغلب اوقات با موقعیت های معاملاتی زیان ده مواجه می شوند؛ زیرا اصل اساسی معامله گری بر اساس سطوح یعنی شکست قطعی قیمت را نادیده گرفته اند. در چنین شرایطی پس از بسته شدن کندل متوجه می شویم، که در خلال یک ساختار شکست کاذب وارد بازار شده ایم. به طور کلی برای معامله گری بر اساس بازگشت قیمت یا پولبک، در ابتدا باید قادر به ترسیم صحیح سطوح موجود در نمودار قیمت بوده و هم چنین نسبت به اصول تشخیص شکست قطعی سطوح مذکور تسلط کافی داشته باشید.

دلیل وقوع پولبک چیست؟

فلسفه ایجاد پولبک یا بازگشت قیمت مربوط به قانون عرضه و تقاضا است. به طور مثال حین شکست صعودی یک سطح قیمتی بسیاری از معامله گران به امید فروش سهام (یا هر نوع دارایی دیگری) در سطوح بالاتر اقدام به خرید می کنند. پس از وقوع شکست برخی از نوسان گیران اقدام به خروج نموده و سایرین نیز فعلاً حاضر به پرداخت بهای بالاتر برای خرید این سهم نیستند، اما کماکان نسبت به آینده دیدگاه صعودی دارند. در نتیجه قیمت شروع به افت می کند. در شرایطی که صرفاً پولبک داریم و معامله گران جدید آماده ورود به بازار هستند؛ پس از یک بازگشت قیمتی کوچک و با مدت زمان کوتاه یا نهایتاً یک فاز خنثی بازار مجدداً روند قبلی را از سر می گیرد. اما حین وقوع حرکات اصلاحی یا تغییر روند شرایط متفاوت بوده و مجموعه این ساختار نموداری (شامل شکست و پولبک) می تواند، به عنوان یک الگوی شکست ناموفق تلقی شود.

آیا همیشه باید منتظر پولبک باشیم؟

بر اساس تحقیقات (بک و فوروارد تست) انجام شده روی داده های قیمتی توسط یک معامله گر موفق به نام توماس بولکوفسکی حدوداً بیش از ۵۰ درصد شکست های قیمتی منجر به پولبک می شوند. البته نحوه انجام تست ها، بازار و نماد مورد بررسی، تایم فریم، ابزار تحلیلی مورد استفاده و طرز تفکر معاملاتی فرد در نتایج تحقیق تأثیرگذارند. به هر حال با درنظر گرفتن آمار یا مبانی تحلیل تکنیکال به این نتیجه می رسیم، که نباید با مشاهده هر شکست قیمت انتظار پولبک داشته باشیم! در واقع باید پولبک را نوعی ساختار نموداری درنظر بگیریم، که بعد از ایجاد هر شکست قیمتی صرفاً امکان وقوع آن وجود دارد.

آیا پولبک ها دقیقاً روی سطوح نموداری ایجاد می شوند؟

بسیاری از معامله گران انتظار دارند، که حین پولبک قیمت دقیقاً به سطح قبلی بازگشته و بدون ذره ای جابه جایی به حرکت در جهت روند اصلی ادامه دهد. این در حالی است، که اساساً در محیط بازارهای مالی و ابزار تحلیل هیچ قطعیتی وجود ندارد. اگر به اندازه کافی با تحلیل تکنیکال و نمودارهای مختلف آشنایی داشته باشید؛ حتماً شرایطی را که قیمت پیش از رسیدن به سطح قبلی و از نزدیکی آن یا پس از کمی پیش روی در سطح مذکور به مسیر اصلی خود بازگشته را تجربه کرده اید. تعدد این موارد غیرقابل انکار بوده و علی الخصوص در بازارهای پرنوسان بیشتر درگیر چنین وضعیتی خواهیم بود. راهکار منطقی برای رفع این مشکلات این است؛ که همواره سطوح قیمت را با توجه به تجربیات شخصی و شرایط نماد (یا بازار) به صورت یک ناحیه درنظر بگیریم، تا به بهترین نحو امکان استفاده از فرصت های معاملاتی را داشته باشیم.

تفاوت پولبک و اصلاح قیمت

علیرغم شباهت رفتاری یا ظاهری، میان پولبک و اصلاح قیمت تفاوت های آشکاری وجود دارد. اصلاح ها جزئی از امواج روندی هستند، که در میانه روند به دلیل تحرکات معامله گران کوتاه یا میان مدتی ایجاد شده و پس از مدتی با تجدید قوای معامله گران حامی روند (در صورتی که روند به انتها نرسیده باشد) این حرکات پایان می یابند. تحرکات اصلاحی با پولبک ها متفاوتند، زیرا در جریان یک فاز اصلاحی شاید چندین سطح شکسته شده و عملاً تعدادی پولبک ناموفق داشته باشیم. به طور کلی پولبک را شرایطی درنظر بگیرید، که بازار یک شکست موفق انجام داده و منتظر بازگشت قیمت به ناحیه قبلی هستیم. در صورتی که بازگشت قیمت ناموفق بوده و سطوح پی درپی شکسته شوند، بازار دچار فاز اصلاحی و در ادامه تغییر روند خواهد شد. در مورد اندازه حرکات بازگشتی نیز ملاک خاص و دقیقی وجود ندارد، زیرا مقدار بازگشت قیمت در جریان پولبک به شرایط نماد، متوسط نوسانات بازار و میزان فاصله نقطه بسته شدن مربوط به کندل شکست از سطح مذکور مرتبط است.

انواع استراتژی های معاملاتی پولبک

ماهیت معامله گری بر اساس پولبک ها در ابزار مختلف تکنیکالی یکسان است، زیرا در این روش صرفاً به دنبال ورود در حرکات بازگشتی پس از شکست سطوح قیمتی هستیم. ابزار نموداری مختلفی برای این روش معاملاتی وجود دارند، که در این بخش بر اساس مثال های واقعی از بازار سهام تهران به ذکر متداول ترین آن ها می پردازیم.

۱- پولبک به سطوح حمایت و مقاومت

در نمودار نماد میدکو مشاهده می کنیم، که قیمت پس از شکست قاطعانه سقف قبلی خود یک پولبک کاملاً ایده آل به این ناحیه داشته است. با استناد به قانون تبدیل سطوح و با ورود مجدد خریداران در این ناحیه، بازار روند صعودی خود را بدون هیچ تعللی از سر می گیرد.

پولبک چیست؟

۲- پولبک به خطوط روند

تصویر زیر مثال واقعی از پولبک های غیر ایده آل است. نمودار شرکت خودروسازی زامیاد شامل دو پولبک به خط روند سقف شکسته شده با شرایط متفاوت می باشد. در بازگشت اولیه معامله گران عجول تر وارد بازار شده و پس از مدتی تجمیع قوا به واسطه نفوذ نزولی در خط روند، بازار به فاز صعودی باز می گردد. اما در جریان دومین بازگشت، بازار به مدت کوتاهی در حالت خنثی قرار گرفته و سپس قیمت ها افزایش می یابند.

پولبک چیست؟

۳- پولبک به سطوح فیبوناچی بازگشتی

نمودار سهم شرکت کشتیرانی ایران حاوی دو نکته مهم است:

  • هر سطح نموداری برای معامله با پولبک ها و ایجاد بازگشت در قیمت مناسب نیست. مثلاً در این تصویر مشاهده می کنیم، که در سطح ۲۳ درصد هیچ تحرک صعودی وجود نداشته است؛ اما با رسیدن به سطح ۳۸ درصد شاهد ورود خریداران و بازگشت ایده آل قیمت با کمترین ریسک ورود به معامله هستیم.
  • به ساختار کندل ها در سطح ۳۸ درصد توجه کنید. تشکیل یک ساختار بازگشتی کندلی صعودی در یکی از سطوح مهم فیبوناچی می تواند، یک فرصت ورود مطمئن و قدرتمند باشد. بنابراین نباید حین معامله گری با پولبک ها از توجه به سایر گواه های معاملاتی غافل شویم!

پولبک چیست؟

۴- پولبک به میانگین های متحرک

معامله گری با استفاده از بازگشت قیمت به میانگین های متحرک شاید ساده ترین روش استفاده از فرصت های معاملاتی مبتنی بر پولبک باشد. تصویر زیر مربوط به نمودار قیمت شرکت فولاد مبارکه اصفهان با استفاده از میانگین متحرک ساده ۲۲ روزه (این عدد حداکثر روزهای کاری بازار سهام ایران در یک ماه می باشد) است. با بررسی اجمالی نمودار متوجه می شویم؛ که حرکات بازگشتی به میانگین در جریان روند صعودی تقریباً بهترین و کم ریسک ترین موقعیت های ممکن بوده اند.

پولبک چیست؟

کلام پایانی

بسیاری از معامله گران همواره در منابع آموزشی به دنبال روش ها و اصول بسیار دقیق برای معامله بر اساس پولبک ها هستند. اما ذکر این نکته ضروری است، که این یک مفهوم و رفتار کلی در تحلیل تکنیکال بوده و هر یک از بزرگان بازار بر اساس تجربیات خود از این روش استفاده می کنند. مثلاً اصول تحلیلی مورد استفاده یک معامله گر بازار جهانی ارز حین وقوع پولبک نسبت به یک فعال بازار سهام تهران کاملاً متفاوت بوده و حتی شاید برای طرف مقابل زیان ده باشد! بنابراین پیشنهاد می کنیم؛ که در ابتدا محیط فعالیت (نوع بازار و نمادهای معاملاتی) خود را مشخص نموده و پس از مدتی تست اصول کلی پولبک ها، بر مبنای تجربیات خود و متناسب با شرایط بازار از این روش استفاده کنید.

ادامه مطلب
اصلاح قیمت در بورس
اصلاح قیمت در بورس چیست؟

اصلاح قیمت

اصلاح قیمت عبارت است از حرکتی که بخشی از روند غالب بازار را خنثی می کند. یعنی قیمت برخلاف موج اصلی حرکت می کند. در حالت کلی سهم به صورت یک باره صعود یا نزول نمی کند و معمولاً بصورت پلکانی بالا یا پایین می رود. زمانی که احساس شود قیمت ها بیش از اندازه حقیقی شان رشد کرده اند و از طرفی سرمایه گذاران اقدام به فروش سهام خود می کنند را دوران استراحت و در صورت رشد بیش ازحد سهام که متعاقلیا فروش های بعدی سنگین تری را ایجاد می کند را دوران اصلاح قیمت نیز می نامند به طورکلی اصلاح می تواند یک حرکت نزولی درروند صعودی یا یک حرکت صعودی در یک روند نزولی باشد. اما در بیشتر مواقع منظور از اصلاح، کاهش نسبی قیمت ها در یک روند صعودی است. در علم تکنیکال مبحثی به نام الگوهای برگشتی وجود دارد. الگوهای برگشتی در انتهای روندهای صعودی یا نزولی شکل می گیرند و بیانگر برگشت بازار هستند. به عبارت دیگر الگوهای برگشتی باعث تغییر روند بازار می گردند. یکی از اولین نشانه های تشکیل الگوهای برگشتی شکسته شدن خط روند است. از انواع آن نیز می توان به الگوی برگشتی سر و شانه، الگوی بازگشتی سر و شانه معکوس و الگوی بازگشتی سقف یا کف دوقلو اشاره کرد که توضیح مفصل آن ها در این مبحث نمی گنجد.

انواع اصلاح قیمت

ﻧﻤﻮدارﻫﺎ از دو ﺑﻌﺪ ﻗﯿﻤﺖ و زﻣﺎن تشکیل شده اند، لذا اصلاح ها نیز می توانند در دو بعد قیمتی و زمانی اتفاق بیفتند.

در اصلاح زمانی، روند معکوس روند قبلی، طی مدت زمان بلندتری ولی با اصلاح قیمت کمتر شکل می گیرد، بدین معنی که شاهد روندی خلاف جهت روند قبلی (عمدتاً منظور نزولی است) هستیم که بازه ی زمانی طولانی مدتی را ادامه پیدا می کند ولی به لحاظ قیمتی، سهم کاهش قیمت زیادی را نخواهد داشت. این در حالی است که در اصلاح قیمتی، شاهد اصلاح بیشتر قیمت در مدت زمان کوتاه تر هستیم عموماً چنین اتفاقی پس از صعودهای یک باره و سریع اتفاق می افتد، بدین معنی که روند خلاف جهت روند قبلی (عمدتاً نزولی) بازه ی زمانی کوتاهی را به خود اختصاص می دهد ولی سهم در همین بازه ی زمانی کوتاه مدت، کاهش قیمت زیادی را تجربه می کند.

اصلاح قیمت در بورس

تفاوت اصلاح قیمت، ریزش و پولبک چیست؟

  • پولبک و اصلاح:

پولبک (pullback) به بوسه خداحافظی (Last Kiss) معروف است یعنی سهم برای آماده شدن جهت صعود یا نزول پرقدرت، به خط روندی که برایش ترسیم شده برخورد می کند و به روندی که در پیش گرفته برمی گردد. پولبک حالتی است که قیمت برای آخرین بار به محدوده ای که قبلاً در آن بوده برمی گردد و آن را لمس می کند. این موضوع در تصویر زیر نیز قابل مشاهده است:

اصلاح قیمت در بورس

لذا، پولبک و اصلاح هر دو به معنی تغییرروند است ولی پولبک ها موقت و اصلاح ها طولانی مدت هستند، بدین معنی که در پولبک (البته بسته به اینکه سطح شکسته شده مقاومت باشد یا حمایت نام آن متفاوت خواهد بود و در حالتی که سطح مقاومتی شکسته شود، throw back نامیده می شود) پس از شکست خط حمایتی، سهم مجدداً به خط حمایتی در نمودار سهم بازگشت می کند  و پس از برخورد با خط حمایتی که این بار در نقش مقاومت عمل می کند، سهم مجدد به حرکت قبل خود که در اینجا ریزش است ادامه می دهد.
لذا همانطور که اشاره شد، اصلاح ها نشانه ای از تغییر روند و تبدیل مقاومت های شکسته شده به حمایت و حمایت های شکسته شده به مقاومت هستند و پولبک نشانه ی ادامه روند صعودی و یا نزولی در جهت ایجاد الگوهای پلکانی قیمت است.

  • ریزش و اصلاح

ریزش را می توان با مثال شاخص دقیق تر توضیح داد، در دوران اصلاح شاخص تمام شرکت های حاضر در بورس دچار افت قیمت نمی شوند اما در زمان ریزش شاخص با منفی شدن دسته جمعی سهام شرکت ها مواجه هستیم. در این زمان با تشکیل “سریع” و “طولانی مدت” صف های فروش، ارزش سهام شرکت ها به شدت و در کوتاه ترین زمان کاهش می یابد.

دوران اصلاح قیمت، بهترین زمان خرید سهم

قیمت سهام شرکت ها به شرط دارا بودن ارزش ذاتی بالاتر از قیمت معاملاتی در بازار و نیز شرایط بنیادی مناسب، تکرار و پایداری و یا بهبود و افزایش سودآوری آتی، به صورت مداوم و بی وقفه به صورت صعودی حرکت نمی کنند  و همانطور که در ابتدای این مطلب توضیح داده شد، حرکت به صورت پلکانی خواهد بود. دلیل بنیادی و اصلی این حرکات پلکانی نیروهای عرضه و تقاضای بازار هستند، جایی که نیروی عرضه بر نیروی تقاضا غلبه می کند روند اصلاح به صورت نزولی شکل می گیرد، با کاهش قیمت ها، قیمت بازار از ارزش ذاتی فاصله بیشتری پیدا می کند و به بیان ساده تر سهام ارزان تر در بازار معامله می گردد و این خود فرصت مناسب “قیمتی” را برای خریداران فراهم می کند.

ادامه مطلب