Lines_Background
مینی‌دوره رایگان درآمد روزانه ۱۰۰ دلار از فارکس
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایه
آموزش ترید از صفر صفر

مدیریت پول

پس انداز پول
۲۰ روش پس انداز پول در...

پس انداز پول همواره یکی از چالش های بزرگ پیش روی زندگی بشر بوده است. پس انداز کردن سنتی است که همه ما از پدرانمان آن را می آموزیم و در زندگی خود به کار می گیریم؛ غافل از اینکه در هر دوره ای روش ها و اصول مشخصی برای پس انداز پول وجود دارد. اصل پس انداز کردن برای تهیه امکانات بهتر و رسیدن به استقلال مالی در آینده لازمه زندگی امروز است. هر چند همه ما به این اصل مهم واقف هستیم اما یا آن را به کار نمی گیریم و یا با روش های امروزی پس انداز کردن آشنا نیستیم. افزایش سطح آگاهی و اطلاعات، اولین قدم برای داشتن یک پشتوانه مالی خوب برای آینده و پس انداز کردن است.

تاریخچه پس انداز پول

پس انداز پول در هر عصری از زندگی انسان به نوعی وجود داشته و هر بار با تغییر نسل ها نوع و شرایط آن عوض شده است. پادشاهان امپراتوری های بزرگ برای زمان های اضطرار اقدام به ذخیره سازی و پس انداز سرمایه ها می نمودند و این اصل را در بین مردم نیز رواج دادند. اولین روش های پس انداز مشابه با زمان حال را باید به امپراتوری روم نسبت داد. روش های مدرن تر آن نیز با پیدایش بانک ها در سال ۱۴۰۱ در کشور اسپانیا انجام شد. اولین بانک های بین المللی ذخیره پول هم در ۱۹۲۴ افتتاح شدند. این سال ها و نشانه ها نقاط عطفی در اجرای روش های پس انداز پول در زندگی انسان می باشند.

پس انداز پول

چرا باید پول پس انداز کنیم؟

پس انداز پول هم می تواند با اهداف جزئی و خاص باشد و هم در یک دید کلی و درازمدت در نظر گرفته شود. خرید اجناس گران قیمت و رسیدن به رفاه بیشتر در زندگی، داشتن یک پشتیبان مالی در زمان های اضطراری، تأمین آتیه فرزندان و خانواده و دلایلی ازاین دست می توانند ازجمله انگیزه های ما برای پس انداز باشند. هدف از پس انداز پول بیشتر بسته به شرایط فعلی زندگی افراد تعیین می شود. برای مثال فردی با پشتوانه مالی زیاد و بدون دغدغه های زندگی روزمره می تواند برای خرید یک ملک گران تر به دنبال پس انداز باشد. هدف از پس انداز به صورت مستقیم به شرایط زندگی افراد بستگی دارد. اما واضح و مبرهن است که پس انداز لازمه زندگی بشر امروزی است. بدون پس انداز، دست یافتن به شرایط بهتر زندگی ناممکن خواهد شد.

بیشتر کدام دسته از افراد به فکر پس انداز هستند؟

در یک تعریف کلی و بهتر می توانیم پس انداز کردن را به افرادی نسبت بدهیم که آینده نگر بوده و به فکر آینده مالی خود و فرزندان خود هستند. کسانی که زندگی هدفمندی دارند و برای رسیدن به این اهداف انگیزه کافی هم داشته باشند، خودبه خود برای بهتر کردن شرایط مالی زندگی پس انداز پول را نیز جزء اولویت های خود قرار می دهند.

چرا برخی افراد با پس انداز پول مخالفند؟

جالب است بدانید که پس انداز پول مخالفانی هم دارد. البته اشتباهات رایجی که در پس انداز کردن در زندگی انسان ها وجود دارد بیشترین عامل برای این طرز تفکر افراد شده است. قرار دادن درصد مشخصی از درآمد ماهیانه در بانک بر اساس نرخ رشدی که از طرف بانک به سپرده ها تعلق می دهد، روشی کاملاً قدیمی و منسوخ برای پس انداز است. از آن بدتر نگه داشتن سرمایه های نقدی است که هیچ رشدی را تجربه نمی کنند. به دلیل کم اطلاعیِ درصد بالایی از جامعه انسانی از روش های پس انداز پول، این روش های قدیمی هنوز هم پرتکرارترین موارد می باشند. اما با توجه به نتیجه ندادن آن ها، باعث شده تا بسیاری از افراد قید پس انداز کردن را بزنند. زندگی در لحظه و آینده نگر نبودن نیز دلیل دیگری است که برخی از افراد را مخالف های سرسخت پس انداز کرده است. همین افرادی که با پس انداز پول به صورت نقدی مخالف اند، به دنبال راه هایی برای سرمایه گذاری پول های خود در پروژه ها و بازارهای مالی نیز هستند. با توجه به اینکه این سرمایه گذاری ها برای دستیابی به پول بیشتر در آینده و تأمین آتیه خانواده صورت می پذیرد، می توانیم ادعا کنیم که این روش ها هم در اصل خود به پس انداز برمی گردند.

پس انداز پول

بهترین روش های پس انداز پول

۱- فهرست بندی و بودجه بندی کنید

همانطور که برای کارهای روزانه تان برنامه ریزی می کنید، برای دخل و خرج تان هم برنامه ریزی کنید، می توانید جدول بکشید و جلوی هر آیتم، هزینه های معین را بنویسید. مقدار باقی مانده را پس انداز کنید. با این روش پول تان را بهتر مدیریت می کنید و از بی محابا خرج کردن جلوگیری می کنید. آیتم هایی که در جدول قرار می دهید می تواند اجاره خانه (اگر مستاجر هستید)، هزینه پوشاک، هزینه خوراک، کرایه راه، هزینه جانبی خودرو و بنزین (اگر از خودرو شخصی استفاده می کنید)، بیمه، هزینه درمانی، تفریح، سفر، آب، گاز، برق، تلفن، شارژ ساختمان، کلاس های آموزشی، هزینه فرزندان (درمانی و چکاپ ماهانه، درسی و مدرسه، لباس، خوارک، تفریحی و …) باشد. بدیهی است که در صورتی که درآمدتان کم است نمی توانید برای همه موارد فوق پول کنار بگذارید البته همه بعضی از این هزینه ها دوره ای هستند. ولی می توانید با صرفه جویی، پس انداز کنید. حتی اگر مقدار کمی هم ماند، باز هم پس انداز کنید. حتماً روزی به دردتان می خورد.

۲- از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید

به جای هزینه های سنگین کرایه روزانه، میتوانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. مگر اینکه آنقدر درآمدتان زیاد باشد که استفاده از تاکسی های آنلاین یا کرایه های آژانس برای تان چیزی نباشد. گرفتن کارت بلیط اتوبوس و مترو خیلی از هزینه هایتان کم می کند. بسیاری از افراد جوان، استفاده از وسایل نقلیه عمومی را افت کلاس می دانند و تصور می کنند شأنشان از دوستان خود که با خودروهای شخصی رفت و آمد می کنند کمتر می شود. در صورتی که چنین نیست. شما دارید پول خود را مدیریت می کنید تا در آینده پس انداز داشته باشید و در خرج های ناگهانی که برای تان پیش میاید، کم نیاورید. پس خجالت را کنار بگذارید. با دریافتی ماهانه تان رو راست باشید.

پس انداز پول

۳- از محصولات تخفیف دار استفاده کنید

یکی دیگر از روش های پس انداز پول، استفاده از محصولات تخفیف دار است. ممکن است این تخفیف ها شامل خوارک، پوشاک، تفریح، سفر، کتاب و محصولات فرهنگی و … باشد. می توانید در خبرنامه سایت های ارائه دهنده خدمات تخفیف دار مانند تخفیفان و نت برگ و … عضو شوید و از اخرین رویدادهای تخفیف دار مطلع شوید. حتی فروشگاه های زنجیره ای، هر ماه تعدادی از محصولاتشان را با تخفیف می فروشند. اگر فرصت دارید هر ماه سری به این فروشگاه ها بزنید یا از طریق تلفن گویا از تخفیف ها مطلع شوید. با این روش، می توانید مقدار زیادی پس انداز کنید.

پس انداز پول

۴- برای کاهش هزینه های درمانی، به بیمارستان های طرف قراردادتان مراجعه کنید

بیمارستان هایی هستند که طرف قرارداد با بیمه های تکمیلی و یا بیمه های رایگان (مانند نیروهای مسلح) و…. هستند. قبل از مراجعه به بیمارستان، حتماً نوع بیمه طرف قرارداد را چک کنید. اگر نوع بیمه خدمات درمانی شما، مشمول تخفیف و یا رایگان هست، حتماً استفاده کنید. این حق شماست. هر ماه مبلغی بابت بیمه از حقوق تان کسر می شود، پس بهتر است از این حق تان بهره ببرید.

پس انداز پول

۵- برای پیرایش ماهانه، به آموزشگاه های آرایشگری سر بزنید

چرا آموزش گاه های آرایشگری؟ چون داشتن مدل رایگان برای هنرجویان الزامی است؛ هنر جویان برای تمرین آرایشگری، از افراد می خواهند تا مدل شان شوند بدون دریافت پولی. این آموزشگاه ها را رصد کنید، حتماً از پیشنهاد مدل استقبال خواهند کرد. برای خانم هایی که مرتبا به آرایشگاه می روند و هزینه های زیادی را صرف آرایش و پیرایش می کنند. حتی برای مناسبت های عروسی و تولد میتوانید مدل رایگان شوید. نگران کیفیت کار نباشید. هنرجویان برای کسب نمره از مربی شان، خوب کار می کنند.

پس انداز پول

۶- از تورهای تخفیف دار یا لحظه آخری استفاده کنید

اگر زیاد اهل گردش و تفریح هستید و نگران هزینه های سفر هستید، می توانید از تورهای تخفیف دار و لحظه آخری بهره مند شوید. یا اگر خودتان به مسافرت می روید، از وسایل نقلیه ارزان تر استفاده کنید، هتل ارزان قیمت تر رزرو کنید و مدت زمان کمتری در مقصد بمانید تا از هزینه های اضافی بکاهید. حتی اگر در آمدتان بالاست، باز هم سعی کنید ولخرجی نکنید، هواپیمای خیلی گران سوار نشوید و هتل های خیلی لوکس رزرو نکنید. با این روش می توانید پول بیشتری پس انداز کنید و البته در خریدهایتان در کشور و یا شهر مقصد کم نمیاورید.

پس انداز پول

۷- مبلغی را از حسابتان بردارید و در کیف پول خود بگذاری

یکی از بهترین روش های کنترل هزینه های ماهانه این است که مبلغ معینی را سر هر ماه از حسابتان بر دارید و در جیب تان بگذارید. با این روش دیگر حواستان به سمت کارتتان نمی رود تا وسوسه بشوید. هزینه های روزانه مانند کرایه، خورد وخوراک جزیی، و یا هزینه های شارژ اینترنت گوشی و … را در کیف تان بگذارید. برداشتن مبلغ از روی درآمد دو مزیت دارد. اول اینکه از خرج شدن بیهوده پول شما جلوگیری می شود و دوم اینکه با انجام مداوم اینکار و مشاهده افزایش موجودی این پس انداز، انگیزه شما برای اینکار بیشتر افزایش می یابد.

پس انداز پول

۸- اجناس ارزان قیمت در بلندمدت نخرید

حتماً این جمله معروف را شنیده اید: آنقدر پولدار نیستم که جنس ارزان بخرم. یعنی اینکه اگر شما یک بار جنس گران قیمت خریداری کنید به دلیل کیفیت مطلوب با دوام تر هستند و دیر کهنه یا خراب می شوند و مجبور نیستید سالی چند بار آن جنس را بخرید؛ یک بار برای همیشه. ولی اگر به جنس ارزان قیمت پول بدهید به دلیل کیفیت پایین، با دوام نیستند و شما مجبور می شوید بارها و بارها هزینه کنید و به این شکل هزینه های تان بالا می رود.

پس انداز پول

۹- به جای خرید محصولات فرهنگی، آن ها را اجاره کنید یا امانت بگیرید

با توجه به گران شدن قیمت کاغذ و درنتیجه قیمت کتاب های چاپی، تمایل برای کتاب های الکترونیکی و یا امانت گرفتن کتاب از کتابخانه بیشتر شده است. پیشنهاد می شود کتاب هایی را که فقط یک بار خوانده می شود ، از کتابخانه امانت بگیرید و مطالعه کنید مگر اینکه خیلی ضروری باشد و در طول سال چند بار مورد استفاده قرار بگیرد.

پس انداز پول

۱۰- به دنبال آموزش و یادگیری باشید

بدون هیچ اطلاعی وارد سرمایه گذاری نشوید. حتماً کتاب هایی با موضوع بازاریابی و فروش، تبلیغات، مذاکره، مدیریت مالی، توانایی تحلیل اقتصادی، موفقیت در کسب وکار، روش های مختلف سرمایه گذاری (با توجه به نوع سرمایه گذاریتان) مطالعه کنید. هر چه بیشتر مطالعه کنید، بیشتر رشد می کنید و با درک و آگاهی بیشتر قدم بر می دارید. اگر مطالعه کردن از فرصت و حوصله شما خارج است، می توانید از کارشناسان اقتصادی در همه زمینه ها، مشاوره بگیرید یا در صورت امکان، در کارگاه های آموزشی شرکت کنید.

پس انداز پول

۱۱- حساب پول تان را داشته باشید

همیشه باید بدانید که موجودی حسابتان چقدر است و جیبتان چقدر پول دارد. خیلی از افراد هستند که از موجودی حسابشان بی اطلاعند. این امر باعث می شود که کنترل مخارج و درآمدها دشوار شود

پس انداز پول

۱۲- با دوستانتان شریک شوید

اگر سرمایه لازم برای سرمایه گذاری در پروژه ای سود دِه را ندارید، می توانید با همان سرمایه کم با دوستان خود شریک شوید. از این راه هم پول خود را پس انداز نموده اید و هم نرخ رشد مناسبی برای سرمایه خود به وجود می آورید.

پس انداز پول

۱۳- مشاور اقتصادی داشته باشید

داشتن مشاور برای پس انداز پول و سرمایه گذاری مانند سایر عرصه های زندگی انسان لازم است. بسیاری از افراد مشاور مالی را تنها یک هزینه اضافی می پندارند در حالی که ثروتمندترین افراد هم برای نیل به اهداف بلندمدت خود از این خدمات عالی بهره می برند. هزینه های مشاور اقتصادی به زودی به جیب شما برخواهد گشت و در آینده ای نزدیک به سوددهی خواهید رسید.

پس انداز پول

۱۴- فیل های سفید زندگی خود را بفروشید

اصطلاح فیل سفید از گذشته های دور وارد زندگی انسان شده است. حکایتی است که در آن پادشاهی برای پادشاه کشور همسایه فیلی بزرگ و سفید هدیه می آورد. نگهداری و حفظ سلامت این فیل هزینه های زیادی در بر داشت اما هیچ منفعتی از آن تولید نمی شود. هر پادشاه جدیدی هم که به مسند قدرت می نشست با وجود آگاهی از عدم سوددهی و خرج تراشی این فیل تنها به دلیل هزینه های گزافی که در گذشته برای نگهداری آن خرج شده بود، تمایلی به رد کردن و فروش آن نداشت. فیل های سفید زیادی در زندگی ما هستند که هر چه زودتر باید از آن ها خلاص شویم. یک سهام بد و زیان دِه، یک ماشین معیوب و پرهزینه و مواردی ازاین دست دشمنی بزرگ برای پس انداز پول می باشند.

پس انداز پول

۱۵- انباری خانه را پر نکنید

برخلاف ایده ای که بسیاری از افراد دارند، انبار کردن اجناسی که دیگر استفاده ای در زندگی شما ندارند، کار عاقلانه ای در شرایط فعلی زندگی امروز بشر نیست. شما می توانید به جای انبار کردن وسیله هایی که به آن ها نیازی ندارید، از فروش آن ها مبالغی برای سرمایه گذاری در بازارهای مالی به دست آورید. در حال حاضر و در شرایط فعلی تنها با ۵۰۰ هزار تومان می توانید هر سهمی را در بازار بورس بخرید و روی آن سرمایه گذاری کنید.

پس انداز پول

۱۶- قرض بگیرید

اگر ایده ای پولساز در ذهن دارید و تنها مشکل پیش رو پول است، سعی کنید از سرمایه های راکد اطرافیان برای چنین امری استفاده نمایید. با این کار هم می توانید به درآمدهای بیشتری برسید، هم اطرافیان را در این درآمدها شریک کنید و هم از قسط های سنگین بانکی در امان بمانید. البته قبل از پرداختن به این شیوه پس انداز و سرمایه گذاری، از روش خود مطمئن باشید.

پس انداز پول

۱۷- بدهی خود را به موقع صاف کنید

یکی دیگر از عادت های بدی که در جوامع امروز رواج پیدا کرده است، به عقب انداختن بدهی ها و درنتیجه انباشته شدن جریمه ها روی هم است. شاید اگر کل هزینه های اضافی ای که بابت جریمه دیرکرد پرداخت کرده اید را جمع کرده بودید، اکنون سرمایه مناسبی در دست داشتید.

پس انداز پول

۱۸- به دنبال وام های با سود سنگین برای سرمایه گذاری و پس انداز نباشید

وام گرفتن نیز یکی از روش های متداولی است که افراد از آن برای سرمایه گذاری و تکمیل پس اندازهای خود بهره می برند. وام را می توان پس اندازی قلمداد کرد که شما پیشاپیش کل مبلغ نهایی را در اختیار دارید. اما حتماً باید با اصول وام گرفتن و هزینه کردن آن آشنا باشید. در غیر این صورت در دام بزرگ اقساط بانک ها گرفتار شده و سرمایه های خود را از دست خواهید داد.

پس انداز پول

۱۹- پول های خود را به طلا تبدیل کنید

یکی از روش های بسیار جذاب برای پس انداز پول تبدیل کردن آن به طلا است. فارغ از سرمایه گذاری با این متد و امکان کسب سود حتمی در دید بلندمدت، با این روش پس انداز پول می توانید خود را در برابر تورم های اقتصادی کشور نیز بیمه کنید.

پس انداز پول

۲۰- اول پس انداز، بعدا خرج کنید

اگر قرار است درصدی از درآمد ماهیانه خود را پس انداز نمایید، باید این درصد را در همان روز نخست دریافت حقوق از حساب خود کسر کنید نه بعد از پرداخت همه هزینه ها و بدهی های خود.

پس انداز پول

روش های پس انداز پول با درآمد کم

در نگاه اول پس انداز کردن نیاز به درآمد بالایی دارد. اما این یک تصور اشتباه و غلط است. هر کس به میزان درآمدی که دارد می تواند مبلغی از آن را به عنوان پس انداز در روش های مختلف آن تخصیص دهد. دو نفری را تصور کنید که یکی با ۲۰ میلیون تومان درآمد ماهیانه، هزینه زندگی اش را بر مبنای ۲۲ میلیون تومان برآورد نموده و مجبور به قرض و وام گرفتن می شود و فرد دیگری که با ۶ میلیون تومان درآمد، زندگی اش را با ۴ میلیون می گذراند. مسلماً فرد دوم در آینده وضعیت بهتری برای خود ایجاد خواهد کرد.
از روش های زیر می توانید برای پس انداز پول با درآمد کم استفاده نمایید:

 • خرید سکه های چند گرمی طلا
 • سرمایه گذاری در بورس
 • حساب پس انداز بانکی برای اخذ وام با سود کم
 • شراکت با اطرافیان در کسب و کار
 • خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری

انواع استراتژی های پس انداز پول

در کنار آموزش روش های سرمایه گذاری می توانید با یادگیری استراتژی های پس انداز نیز این خصلت را در خود تقویت نمایید. برخی از رایج ترین این استراتژی ها عبارتند از:

 • پس انداز پله ای

به جای سرمایه گذاری یک دفعه با حجم بالا می توانید کم کم میزان سرمایه خود را افزایش دهید. این روش مخصوصاً برای افراد حقوق بگیر و با درآمد ثابت ماهیانه می تواند بسیار مناسب باشد.

 • پس انداز تصاعدی

در این روش سرمایه گذاری که کمی مشابه با روش قبل است شما می توانید در قدم های بعدی میزان سرمایه را با نرخ تصاعدی افزایش دهید.

 • پس انداز غیرمستقیم

مبالغ بالا همیشه سودهای بالاتری را برای ما به ارمغان می آورند. اگر به سرمایه های زیاد برای چنین پس اندازهایی دسترسی ندارید، می توانید با شراکت با اطرافیان و یا خرید واحدهای صندوق های سرمایه گذاری نسبت به آن اقدام نمایید.

خلاصه

در این مقاله به بررسی تاریخچه پس انداز در میان جامعه بشری پرداختیم و اهداف و آرمان های انسان امروز را برای پس انداز و افزایش ارزش سرمایه های خود مرور کردیم. در ادامه با ۲۰ روش پس انداز کاربردی برای زندگی امروز آشنا شدیم و روش هایی از آن ها که نیاز به سرمایه کمی دارند را نیز تفکیک نمودیم. کسانی که در زندگی خود اهدافی دارند و با انگیزه بالا برای رسیدن به این اهداف تلاش می کنند، آگاهی از این اطلاعات می تواند برای آن ها تبدیل به یک سکوی پرتاب شود. ازاین رو این بار به جای اینکه این روش ها را در اتاق بایگانی ذهنتان به فراموشی بسپارید، بهتر است بهترین آن را انتخاب و هر چه سریع تر برای آینده خود و خانواده تان دانه های پس انداز را در دل خاک بکارید.

ادامه مطلب
انواع دستمزد و قوانین آن
با انواع دستمزد و قوانین جدید...

آگاهی از انواع دستمزد و قوانین جدید آن برای هر فرد، کارفرما یا کارمند بسیار مهم است. یک کارفرمای خوب باید با مدیریت پرداخت صحیح و قوانین جدید پرداخت حقوق به خوبی آشنا باشد تا بتواند رضایت کارمندان خود را جلب کند. چرا که اگر کارمندان به درستی حقوق خود را دریافت نکنند، ممکن است به دنبال فرصت شغلی بهتر بروند یا دلسرد شوند و حتی از کارفرما شکایت کنند.

هم چنین هر کارمندی باید اطلاعات کافی از میزان حقوق دریافتی خود داشته باشد و براساس آن برای شغل و زندگی خود برنامه ریزی کند. در این مقاله اطلاعات مورد نیاز درباره انواع دستمزد و قوانین آن در اختیار شما خوانندگان قرار گرفته است و امید است به شما برای سازماندهی شغلی خود کمک کند.

انواع دستمزد و قوانین آن

بر اساس مدیریت جبران خدمات یا مدیریت حقوق و دستمزد که بر برنامه ریزی و سازماندهی دستمزدها نظارت دارد؛ به طور کلی دستمزد به دو دسته تقسیم می شود: حقوق پایه و پرداخت های اضافه. در این بخش به بررسی هر کدام از این نوع از دستمزدها می پردازیم. همچنین در این بخش، دیگر خدمات جبران یا پرداخت حقوق معرفی خواهد شد که لازم است هر کارمند یا کارفرما در پرداخت یا دریافت حقوق در نظر داشته باشد.

مزد مبنا در انواع دستمزد و قوانین

مزد مبنا یا حقوق پایه، دستمزد ثابتی است که توسط مدیریت جبران خدمات یا وزرات کار تعیین می شود. مقدار این حقوق بر اساس نوع کار یا ساعات کاری متغیر است و بر این اساس به دو دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

حقوق پایه ماهیانه یا سالیانه

این نوع از دستمزد مقداری ثابت است که ماهیانه به غیر از اضافه حقوق و مزایا به کارمند پرداخت می شود و بر این اساس می توان تخمین زد که هر فرد سالانه چقدر دستمزد دریافت خواهد کرد.

حقوق پایه ساعتی

در این نوع پرداخت حقوق، مبلغی ثابت برای هر یک ساعت کار در نظر گرفته می شود که برای افراد با ساعات مختلف کاری در هر روز متفاوت خواهد بود.

انواع دستمزد و قوانین آن: پرداخت های اضافه

انواع دستمزد و قوانین آن

پرداخت های اضافه یا به قول معروف اضافه حقوق، مزد اضافی و غیر ثابتی است که بر اساس شاخصه های متفاوتی که در ادامه ذکر شده است، به هر کارمند و در مقادیر متفاوت پرداخته می شود. طبق وزارت کار برخی از این پرداخت ها اجباری و بعضی اختیاری است. این پرداخت ها عبارتند از:

دستمزد اضافه کاری

طبق استانداردهای کاری، اگر کارمندی بیشتر از ساعات معین شده کار کند، کارفرما موظف است مبلغی تحت عنوان حقوق اضافه کاری پرداخت کند. دستمزد اضافه کاری معمولا یک یا یک ونیم برابر حقوق پایه است و اگر کارمندی بیشتر از 44 ساعت در هفته کار کند، باید مبلغی تحت عنوان اضافه کاری نیز دریافت کند.

حق عائله مندی و اولاد

بر اساس ماده 89 قانون تامین اجتماعی، کارفرما باید مبلغی اضافی برای افراد متاهل و دارای فرزند را در نظر بگیرد. مبلغ حق اولاد ضریبی از حقوق پایه و حداقل معادل سه برابر حقوق روزانه یک کارگر ساده است. همچنین این مبلغ، هر سال با افزایش حقوق پایه، افزایش می یابد. نباید فراموش کرد که حق عائله مندی تنها به مشمولین قانون تامین اجتماعی و قانون کار تعلق می گیرد.

حقوق سختی کار

بر اساس مواد 52 و 65 قانون کار، در پرداخت حقوق، باید مبلغی اضافه برای افرادی که در مشاغل سخت فعالیت دارند در نظر گرفته شود. مشاغل سخت عبارتند از هر کاری که در آن‎ها عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار سلامت جسمی و روانی کارمندان را به خطر می اندازد. لذا برطبق قوانین تامین اجتماعی، کارفرما موظف است حدود 4 درصد از میزان مستمری را پرداخت کند.

حق بیمه در انواع دستمزد و قوانین

حق بیمه مبلغی است که کارفرما از حقوق کارمند کم می کند و در عوض با نام خود، کارمندان را بیمه می کند و حق بیمه آن ها را پرداخت می کند. اما باید توجه داشته باشید که کل مبلغ حق بیمه ۳۰ درصد از حقوق هر فرد است که از این ۳۰ درصد، ۲۳ درصد را کارفرما باید به اداره بیمه پرداخت کند و ۷ درصد مابقی از حقوق فرد بیمه شده کسر می شود. اگر کارفرما مبلغ پرداختی را در زمان تعیین شده پرداخت نکند، مشمول جریمه خواهد شد.

حق سنوات

حقوق پایه سنوات، در واقع پاداشی است که در پایان سال کارمندان برای خدمات سالانه دریافت می کنند. حق سنوات معمولا با حداقل دستمزد کارمند جمع شده و پرداخت می شود. حق سنوات یکی از مزایای جانبی دستمزد است و تغییر میزان سالانه آن ارتباطی با افزایش دستمزد ندارد. باید توجه داشت که همه کارمندان مشمول حق سنوات نمی شوند و طبق قوانین وزارت کار حق سنوات به نیروهای کار تعلق می گیرد.

تعدیل هزینه زندگی (COLA)

افزایشی در میزان حقوق تحت عنوان تعدیل هزینه زندگی وجود دارد که بر اساس افزایش تورم صورت می گیرد.

از دیگر پرداخت های اضافه در دستمزدها می توان به حق مسکن، حق ایاب ذهاب، محل خدمت، عیدی، هزینه های پرداختی بابت درمان و معالجه، خسارت اخراج، بازخرید خدمت، بازخرید مرخصی، مسافرت های کاری، نوبت کاری و کشیک اشاره کرد.

تعیین نرخ انواع دستمزد و قوانین

انواع دستمزد و قوانین آن

عوامل متعددی در تعیین نرخ دستمزد کارکنان تاثیرگذار است که از مهم ترین آن ها می توان به میزان تحصیلات کارکنان، نوع کسب وکار، موقعیت جغرافیایی، عرضه و تقاضای کار، سودآوری، ثبات شغلی، تفاوت جنسیتی و طول دوره اشتغال اشاره کرد. همچنین نوع شرکت ها که دولتی یا خصوصی باشند در مقدار حقوق و نرخ آن بسیار مهم است. همچنین ممکن است نرخ حقوق و شیوه پرداخت آن در هر شرکت متفاوت باشد که آن هم به دلایلی مانند شرایط اقتصادی، مدیریت، الزامات شغلی، مهارت ها و دانش کارکنان و نحوه پذیرش کارکنان بستگی دارد.

سخن آخر

همان طور که در این مقاله ذکر شد، دستمزد یکی از مهم ترین دلایل اشتغال است. به همین دلیل آگاهی از انواع دستمزدها و قوانین جدید آن برای هر کارفرما و کارمند ضروری است. چرا که موضوع دستمزد در مشاغل اهمیتی دوسویه دارد. اگر کارمند و کارفرما از نحوه پرداخت و دریافت حقوق راضی نباشد، یکی از این دو کفه ترازو تعادل خود را از دست خواهد داد و ممکن است کارفرما کارمندان خوب خود را از دست بدهد یا کارمندان فرصت کار با حقوق مناسب را از دست دهند. علاوه بر این عوامل زیادی در تعیین نرخ دستمزدها تاثثیر دارند که آگاهی از آن ها باعث آرامش خاطر در محاسبه حقوق دارد.

ادامه مطلب
شماره شبا
شماره شبا چیست و چگونه آن...

به چه شماره ای، شماره شبا می گویند؟

به مخفف شماره حساب بانکی ایرانیان، شبا (sheba) می گویند. این شماره با هدف تسهیل و استانداردسازی مبادلات بین بانکی در داخل و خارج از کشور، توسط بانک مرکزی ایران و مطابق با استاندارد ISO-13616، تعریف شده است. در نظر داشته باشید که شبا، برای انتقال راحت تر پول استفاده می شود به همین دلیل می توان هر شماره حساب بانکی را به یک شماره حساب “شبا” تبدیل کرد.

آیا ضرورت استفاده از شماره شبا را می دانید؟

اگر تاکنون برای انتقال پول، به “انتقال پایا” و “انتقال ساتنا” برخورد کرده باشید، بنابراین ضرورت داشتن شماره حساب شبا در انتقالات پولی را درک کرده اید. همچنین، زمانی که قصد دارید ابزارهای پولی مانند دستگاه های POS و درگاه های اینترنتی را دریافت کنید، به شبا نیازمندید.

این نکته را در نظر داشته باشید که تمامی تراکنش هایی که با شبا انجام می شود، سقف مشخصی دارد. به موارد زیر توجه کنید:

1- انتقال وجه پایا

در انتقال وجه پایا، حداکثر به میزان 15 میلیون تومان در روز می توان پول جابه جا کرد که با استفاده از شماره حساب شبا انجام می پذیرد.

2- انتقال وجه ساتنا

حواله ساتنا برای مبالغ بیش تر از 15 میلیون تومان مورد استفاده قرار می گیرد و حداکثر به میزان 50 میلیون تومان قابل انتقال است. در این نوع انتقال پول نیز باید شماره حساب شبا داشته باشید.

3- گرفتن دستگاه POS

حداکثر مبلغی که در این تراکنش قابل جابه جایی است، 50 میلیون تومان است. با توجه به رقم بالای این جابه جایی، باید به شماره حساب شبا دسترسی داشته باشید.

4- گرفتن درگاه اینترنتی

در این تراکنش مالی نیز، تا سقف 50 میلیون تومان می توان پول جابه جا کرد و مانند موارد بالا باید شماره حساب شبا دریافت کرد.

شماره شبا، چه کابردهایی دارد؟

کاربردهای شماره شبا

 1. برای دریافت سود سهام عدالت، به شماره حساب شبا نیازمندیم.
 2. شبا، در برگیرنده تمام اطلاعات حساب بانکی شماست. به این ترتیب که با داشتن آن، می توانید به شماره حساب مدنظرتان پول واریز کنید.
 3. اگر قصد دارید از سایت هایی که در حوزه تجارت الکترونیک فعالیت می کنند، خدماتی دریافت نمایید؛ باید شماره حساب شبا خود را وارد کنید.
 4. با استفاده از شبا، امکان خطای مشتری و متصدی بانک در رابطه با ارسال اشتباهی وجه به حساب های دیگر کاهش می یابد، چرا که در صورت اشتباه وارد کردن این شماره، سامانه های بانکی از ورود این اطلاعات نادرست، مطلع شده و آن را گزارش می دهند.
 5. شماره حساب شبا، این امکان را فراهم می کند که برای انجام تراکنش های بین المللی و حواله های ارزی بهره ببریم.

آیا کاربرد شبای بین المللی را می دانید؟

کاربرد شبای بین المللی

با توجه به این نکته که شیوه های شماره گذاری حساب های مشتریان، در بانک های مختلف، متفاوت است؛ مبادلات پولی بین بانک های گوناگون ممکن است با مشکل روبه رو شود. در همین راستا و برای حل این مشکل، به یک فرمت یکپارچه نیاز است تا جابه جایی پول به راحتی میسر شود که به این فرمت یکپارچه، شماره شبا گفته می شود.

بنابراین، شبا در چارچوب استاندارد جهانی IBAN و با هدف پکپارچه سازی حساب های بانکی تعریف شد که در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان استاندارد شماره حساب بانکی مورد استفاده قرار می گیرد.

شبای بین المللی برای انجام معاملات بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد و با افزودن IR به شبای داخلی ساخته می شود.

به ساختار زیر توجه نمایید:

IR21 2222 1717 5555 9999 7777 02

آیا اجزای شماره شبا را می شناسید؟

شبا، تمامی اطلاعات مربوط به حساب بانکی افراد که شامل نام بانک، نوع حساب، شماره حساب و کشوری که صادر کننده آن است را در بر می گیرد. به مثال زیر توجه کنید:

IR021712987654321095621809

IR:کد کشور

02:ارقام کنترلی

171:کد بانک

2:نوع حساب

987654321095621809:شماره حساب 18 رقمی

.در نظر داشته باشید که با در اختیار قرار دادن شماره شبا خود به دیگران، هیچ مشکلی شما را تهدید نمی کند و هر کس با داشتن شماره حساب، می تواند شماره شبا آن را از سایت بانک صاحب حساب دریافت کند

آیا می دانید چگونه می توانید شماره شبا خود را دریافت کنید؟

تمامی حساب ‎های بانکی شبا دارند که از سه طریق حضوری، خودپردازها و اینترنتی می توانید آن را دریافت نمایید.

– برای دریافت اینترنتی شبا خود می توانید مراحل زیر را طی کنید:

 1. به سامانه اینترنتی بانکی که در آن حساب دارید، مراجعه کنید.
 2. شماره حساب و یا شماره کارتتان را در کادر مربوطه وارد کنید و در کوتاه ترین زمان، شبا خود را دریافت نمایید.

برای آن که بتوانید هر چه سریع تر به سامانه اینترنتی بانک خود دسترسی پیدا کنید، ما لینک های بانک ها را در اختیارتان قرار می دهیم:

شماره شبا

ادامه مطلب
چگونه با پول خود کار کنیم؟
چگونه با پول خود کار کنیم؟...

شاید عنوان این مقاله برای نسل های گذشته کمی عجیب بود زیرا در گذشته مردم عادت داشتند برای پول کار کنند. البته این عادت هنوز هم با بسیاری از افراد همراه است و آن ها هنوز هم کار با پول را فرانگرفته اند. در دنیایی که هرروز شاهد توسعه تکنولوژی های جدید و  تغییرات زیاد در سبک زندگی انسان ها هستیم، تکیه داشتن روی یک شغل برای کسب درآمد که با زمان هم ارتباط تنگاتنگ داشته باشد، اصلاً راهکار مناسبی برای موفقیت نخواهد بود.

بهترین روش های کار با پول

در این مقاله قصد داریم تا تکنیک های کار با پول را باهم مرور کنیم. شاید وقت آن رسیده که کمی ریسک بیشتری در زندگی متحمل شوید و آینده خود را زودتر از قبل بسازید.

۱- پس انداز باید طبق برنامه صورت پذیرد

کار با پول

عادت به پس انداز کردن پول از قدیم با انسان ها همراه بوده است. ثروتمندترین افراد نیز ازجمله رازهای کسب ثروت خود را پس انداز معرفی نموده اند. اما پس انداز افراد ثروتمند کمی تفاوت دارد. بایگانی پول های نقد برای طولانی مدت در بانک ها به منظور کسب سود ناچیز آن ها چیزی جز کاهش شدید ارزش پول نقد شما به همراه نخواهد داشت. بانک ها همیشه درصدهای بسیار پایین تری نسبت به نرخ تورم سود پخش می کنند. این را به راحتی می توانید از میزان نرخ سود آن ها در وام هایشان متوجه شوید. ازاین رو برای کار با پول خود باید پس انداز اصولی انجام دهید. اگر دنبال یک وام مناسب با سود کم هستید، می توانید مقداری از پول خود را برای دریافت این وام در بانکی ذخیره نموده و نقدینگی خود را برای سرمایه گذاری در کارهای دیگر افزایش دهید. حتی می توانید به جای پس انداز پول نقد، آن ها را به صورت طلا و سکه پس انداز کنید تا در گذر زمان ارزش پول شما کاهش نیابد. به همین راحتی می توانید هم پول خود را پس انداز نمایید و هم ارزش افزوده برای آن ایجاد کنید.

۲- کار با پول را آموزش ببینید

کار با پول

متأسفانه در دروسی که ما در سال های زندگی خود در مدرسه و دانشگاه آن ها را گذرانده ایم، هیچ حرفی درباره پول و کار با پول نبود. ازاین رو افراد جامعه به پول مانند کالایی نگاه می نمایند که تنها می توان با آن به خرید رفت و سایر کالاهای موردنیاز را برای گذران زندگی تهیه کرد. درواقع این دیدگاه اصلاً درست نیست. قابلیت های زیادی در پول نهفته است که هر کس با آموزش ترفندهای کار با پول می تواند از این قابلیت ها استفاده نماید. آموزش یکی از روش های سرمایه گذاری در بازارهای مختلف (سرمایه گذاری در خودرو، سرمایه گذاری در سکه، سرمایه گذاری در بورس و ..) هم می تواند شرایط را در زندگی شما بهتر و بهتر نماید.

۳- بازار اجاره خودرو

کار با پول

یکی از بازارهای بسیار پرسود که با مبالغ متوسط هم می توان به آن ورود نمود، بازار اجاره خودرو است. حتماً تعجب کردید. بله، این بازار به دلیل ناآگاهی مردم و افراد جامعه از آن کاملاً بکر مانده است و بسیاری از افراد تصور می نمایند که سود آن در برابر هزینه های جاری خودروهای امروزی چشم گیر نخواهد بود. اما در همین بازار کنونی ایران افرادی که یک پراید برای اجاره دادن به سایرین در اختیار دارند، سالیانه بیشتر از یک کارمند درآمد داشته و به راحتی می توانند ارزش افزوده زیادی برای پول های خود ایجاد کنند. قبل از ورود به این بازار حتماً باید برخی نکات آن را فرابگیرید. اینکه کدام خودروها بیشتر برای اجاره دادن مناسب است، چه قواعدی را در هنگام بستن قرارداد باید رعایت نمایید و اصلاً خودرو خود را برای چه و به چه کسی اجاره دهید. سخت شدن برخی از این مراحل برای شروع کار یکی دیگر از دلایلی است که خیلی ها سراغ آن نرفته اند.

۴- سرمایه گذاری خطرپذیر (کسب و کارها)

کار با پول

یکی دیگر از روش های کار با پول در بازار امروز ایران سرمایه گذاری در کسب و کارهای سودده است. البته خیلی از افراد با مفهوم واقعی سرمایه گذاری در کسب وکارهای مختلف آشنا نبوده و ازاین رو این حرفه را کاری کاملاً پر ریسک می پندارند. سوالاتی مانند از کجا معلوم این کسب وکار رونق داشته باشد و به سوددهی مناسب برسد، نشان از این ناآگاهی آن ها دارد. زیرا اصلاً قرار نیست شما در کسب وکاری هزینه کنید که هنوز به سوددهی نرسیده و تنها یک ایده خالص است. هزاران نفر در بازار وجود دارند که با داشتن یک مغازه تجاری کوچک سودهای بزرگی برای خود ایجاد می کنند. همین افراد به دنبال سرمایه هایی هستند که کسب وکار خود را ارتقاء داده و آن را بزرگ تر نمایند. چنین کسب وکارهایی بهترین فرصت برای سرمایه گذاری هستند. این تکنیک یکی از کم ریسک ترین روش های کار با پول است. یکی از روش های که سرمایه داران پول ها راکد خود را در آن هزینه می نمایند، رونق دادن به کسب وکارهای سودده است. البته برای ورود به این حرفه نیز باید با نکاتی از قبیل روش بستن قرارداد و انتخاب کسب وکار مناسب آشنا شوید.

۵- شبکه های مجازی

کار با پول

یکی دیگر از روش های کار با پول نه فقط در ایران بلکه در سرتاسر جهان، سرمایه گذاری روی کسب وکارهای مجازی است. برای درک این مطلب تنها کافی است با مدیران یکی از شبکه های مجازی که دنبال کننده های زیادی دارد صحبت کنید. بسیاری از افراد تنها با چند ماه وقت و صرف یک هزینه متوسط در صفحه ها و شبکه ای مجازی اکنون دو برابر بک کارمند معمولی درآمد داشته و حتی برای کسب این درآمد نیاز به صرف وقت هم ندارند. دقیقاً همان اصلی که باید آن را در کار با پول به ذهن داشته باشید و. از آن پیروی نمایید. هزینه ساخت و مدیریت یک صفحه در اینستاگرام یا سایر شبکه های مجازی عدد بسیار ناقابلی است. اما همین هزینه کم می تواند سودهای بسیار جذابی را برای شما رقم بزند. البته ما فرض می کنیم که شما مدیر پیجی باشید که تعداد دنبال کننده خیلی زیادی نداشته و در مقایسه با سایر کانال ها در میان رده متوسط ها قرار بگیرید. کانال های بزرگ که دیگر تبدیل به یک بنگاه اقتصادی شده اند که می توانند به اندازه سود یک شرکت تجاری بزرگ کسب درآمد نمایند.

۶- خرید و فروش سهام

کار با پول

یکی دیگر از روش های پرطرفدار کار با پول که در چند سال گذشته سوددهی بسیار بالایی برای کاربران به دنبال داشته است، خرید فروش سهام شرکت های مختلف است. شما برای سرمایه گذاری در این بازار و  ورود به بازار بورس دو روش مختلف در اختیار دارید. اگر تجربه کافی در این بازار نداشته و یا فرصت کسب آموزش و روش های سرمایه گذاری در آن را ندارید می توانید به صورت غیرمستقیم در این بازار ورود کنید. برای سرمایه گذاری غیرمستقیم می توانید سرمایه خود را به صندوق های سرمایه گذاری سپرده و با این تکنیک از افزایش سود در این بازار برای خود ارزش افزوده ایجاد نمایید. صندوق های سرمایه گذاری مختلفی در بازار سرمایه ایران وجود دارند که بسته به نوع صندوق شما می توانید در آن ها درآمد ثابت یا درآمد ناشی از سود به دست آورید. در روش دوم سرمایه گذاری در سهام هم که روش مستقیم است، شما نیاز به آموزش های لازم برای تشخیص سهام های پربازده خواهید داشت. روش دوم کار با پول در این بازار به نسبت می تواند سوددهی بیشتری برای شما رقم بزند. اما نیاز خواهد داشت تا شما قبل از هر کاری با مشاورین و متخصصین این بازار جهت راهنمایی و آموزش های لازم در ارتباط باشید.

۷- بازار سکه و طلا

کار با پول

خریدوفروش سکه و طلا همیشه جزء یکی از تکنیک های اصلی کار با پول بوده است. در نگاه اول شاید این طور به نظر برسد که برای ورود به این بازار نیاز به سرمایه زیادی داشته باشید. اما درواقع برای حضور در این بازار محدودیت مالی نخواهید داشت و با سرمایه های بسیار اندک تا خیلی بزرگ را می توان وارد بازار سکه و طلا کرد. سکه های یک گرمی و چند گرمی و یا طلای آب شده در قطعه های کوچک هم در این بازار قابل معامله می باشند. فارغ از مقدار سرمایه ای که برای سرمایه گذاری در این بازار در اختیار دارید، نرخ رشدی که شما در کار با پول در این بازار برای خود به وجود خواهید آورد، اهمیت زیادی خواهد داشت. طلا از طرفی به عنوان مهم ترین پشتیبان مالی در جهان شناخته شده و جامعه انسانی اطمینان زیادی روی آن دارد. ازاین رو امکان از بین رفتن و ریسک سرمایه خود را نیز در طولانی مدت در این بازار به صفر می رسانید. البته برای ورود به این بازار پیشنهاد می کنیم که حتماً با دید بلندمدت به آن نگاه کنید و از نوسانات زودگذر بازار چشم پوشی نمایید. البته یکی از روش های عالی کار با پول و کسب سود هم استفاده از نوسانان بازار سکه و طلا است که البته نیاز به تخصص و تجربه دارد و برای افراد تازه کار می تواند ریسک هایی در بر داشته باشد. وگرنه شناخت ارزش ذاتی طلا و مقایسه قیمت های داخلی آن با قیمت های جهانی می تواند روش مناسبی برای تشخیص زمان مناسب برای خریدوفروش این کالای پرارزش باشد. برای سرمایه گذاری طولانی مدت در بازار طلا نیز توصیه می کنیم به جای طلای زینتی که درصد کارمزد زیادی دارد، از طلای آب شده استفاده کنید که هم کارمزد بسیار اندکی داشته و هم خریدوفروش آن نیز در مکان های مطمئن تری صورت می پذیرد.

۸- بازار اجاره خانه

کار با پول

یکی از معمول ترین روش های کار با پول ورود به بازار ملک می باشد. برای کسانی که از سرمایه کافی برای ورود به این بازار برخوردار هستند، تکلیف کاملاً مشخص است. آن ها می توانند با انتخاب مناطقی که هنوز قابلیت رشد قیمت در آن ها وجود داشته ملک های اکازیون را خریداری نموده و تا زمان رسیدن به موعد فروش از اجاره آن استفاده نمایند. اما برای کسانی که برای ورود به این بازار با کمبود نقدینگی روبرو هستند هم راه هایی وجود دارد. برای این کار می توانید از وام های بانکی مخصوصاً مسکن استفاده نمایید. در حال حاضر تسهیلات مناسبی از سوی بانک ها با سودهای منطقی اعطا می شود که کاربران می توانند برای خرید درصد مناسبی از هزینه خرید را روی این وام ها حساب کنند. برای بازپرداخت قسط این وام ها می توانید آن ها را اجاره دهید و از محل اجاره خانه بدهی خود را صاف کنید. با این ترفند کار با پول بعد از گذشت مدتی بدون صرف هزینه خیلی بالا از جیب خود می توانید صاحب ملکی شود که بعد از گذشت زمان ارزش افزوده نیز برای شما به وجود آورده است. البته خرید خانه مسکونی برای سکونت شخصی با این روش اصلاً برای سرمایه گذاری مناسب نبوده و چنین مواردی نرخ رشد مناسبی نسبت به نرخ تورم برای شما ایجاد نخواهد کرد.

۹- ساخت و ساز

کار با پول

تنوع بالای تکنیک های کار با پول باعث می شود ا هر کاربری بسته به توانایی ها و حتی علایقی که دارد به این بازارها ورود نماید. ساخت وساز ملک نیز ازجمله روش های کار با پول است که علاوه بر تأمین مسکن برای افراد می تواند سود مناسبی برای شما به دنبال داشته باشد. البته قرار نیست شما خودتان آستین بالا بزنید. بسیاری از شرکت ها و متخصصین این رشته که تجربه بالایی هم دارند، با شراکت با افراد سرمایه گذار اقدام به ساخت وساز می نمایند. حسن شهرت سازنده و شرکت و منطقه ای که ساخت وساز انجام می دهد، از معیارهای اساسی برای سپردن پول به چنین افرادی است. ازاین رو حتماً قبل از ورود به این بازار دراین باره تحقیقات لازم را به عمل آورید. ریسک چنین بازاری به نسبت بسیار پایین بوده و در صورت انتخاب سازنده عالی می توانید روی سود عالی آن اطمینان داشته باشید. خانه های نوساز به دلیل جذابیت بیشتر، طرفداران بیشتری هم داشته و درنتیجه افزایش تقاضا برای آن ها می تواند ارزش افزوده زیادی برای شما ایجاد نماید.

۱۰- سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و دام

کار با پول

صنعت کشاورزی و دام پروری با توجه به نیازهای زیادی که برای آن در کشور و حتی خارج از کشور وجود دارد، از استعداد زیادی برای رشد برخوردار می باشد. سرمایه گذاری در این صنایع نیز می تواند ازجمله کارهای پربازده و البته زودبازده کار با پول باشد. البته در این بازار نیز رعایت برخی نکات برای سرمایه گذار لازم خواهد بود. انتخاب محصول مناسب و کشاورز کار بلد شرط اصلی برای کسب درآمد در این بازار است.

جمع بندی و نتیجه گیری

کار با پول تکنیکی است که لازمه رشد اقتصادی در دنیای امروز است. کار کردن برای پول سنتی است که دیگر پاسخگوی نیازهای بشر امروز نبوده و رفاه اجتماعی لازم را برای افراد پدید نمی آورد. البته روش های کار با پول هم نیاز به آموزش های لازم دارند. ازاین رو توصیه می کنیم برای ورود به هر بازاری اعم از بازارهای صادراتی و یا سرمایه گذاری سهام و بورس حتماً قبل از هر کاری این آموزش ها و دوره ها را سپری نموده و مهم تر از آن حتماً زیر نظر یک مشاور و کارشناس متخصص اقدام نمایید. مشاور مالی یکی از خدماتی است که نیاز هرکدام از افراد جامعه است. استفاده از خدمات این مشاور را نیز در اولویت زندگی اقتصادی خود قرار داده و حتماً توصیه های چنین افرادی را جدی بگیرید.

ادامه مطلب
save
یکبار برای همیشه، بهترین روش های...

صرفه جویی یکی از شکل های اصلاح الگوی مصرف است که فقط مربوط به آب و برق و گاز نمی شود. مهم ترین صرفه جویی که ما می توانیم انجام دهیم صرفه جویی در پول است. در حقیقت صرفه جویی در پول به معنای مدیریت درست درآمدها است. اگر برای پولمان برنامه بلند مدت نداشته باشیم، هیچ مقداری از پول نمی تواند پاسخگوی نیازهایمان باشد. دانستن نکته های صرفه جویی در پول گامی بزرگ برای رسیدن به استقلال مالی و رها شدن از دردسرهای کمبود پول است. در این مقاله مهم ترین نکته های صرفه جویی را با هم بررسی می کنیم.

معرفی راه های صرفه جویی در پول

پول در زندگی اهمیت زیادی دارد. تقریبا برای انجام همه کارها به پول نیاز داریم. در نتیجه نمی توان شعار سر داد که پول، چیزی بی ارزش و غیر ضروری در زندگی است. در حقیقت، بخشی از اعتبارمان به پول بستگی دارد. به همین دلیل، یاد گرفتن تکنیک صرفه جویی در پول بسیار راهگشا است. فرقی نمی کند که یک کارمند با درآمد پایین هستید یا فردی که پول زیادی درمی آورد. چون در هر صورت، صرفه جویی در پول می تواند ردپای گمشده پولهایتان را به شما نشان دهد.

دست و دل بازترین بانک را انتخاب کنید

حساب کردن روی سود بانکی، اولین فکری است که به هنگام صرفه جویی و پس انداز پول به ذهن انسان می رسد. در این بین است که بالا و پایین شدن مقدار سود به نکته ای مهم تبدیل می شود. بانک فعلی خود را با چند بانک دیگر مقایسه کنید. بهتر است برای جلوگیری از افتادن در دام موسسات کلاه بردار، حسابی تحقیق کنید و هوشمندانه بانک مورد نظرتان را زیر نظر بگیرید. اگر مطمئن شدید که این بانک از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز فعالیت گرفته است و سود بالاتری نسبت به بانک فعلی شما می دهد، پول خود را به آنجا انتقال دهید.

لامپ اضافی خاموش!

صرفه جویی در پول

 به هنگام صرفه جویی در پول، قبض برق به یکی از چالش های هر شهروندی تبدیل می شود. اما راه چاره آن بسیار ساده است. کافی است الگوهای مصرفمان را اصلاح کنیم و برخی از رفتارهای خودمان را مورد بازنگری قرار دهیم. مثلا حواسمان باشد که بعد از خروج از اتاق، لامپ را پشت سرمان خاموش کنیم، لامپ های LED و کم مصرف را جایگزین لامپ های پرمصرف کنیم، موقعی که تلویزیون نمی بینیم بیهوده آن را روشن نگه نداریم، در ساعت های اوج مصرف از وسایلی مانند خردکن یا جاروبرقی استفاده نکنیم و بعد از شارژ شدن گوشی و باتری لپ تاپمان، آن را از برق بکشیم. توصیه می کنیم شیشه های منزل را دو جداره کنید و از ترموستات هوشمند و قابل برنامه ریزی برای تنظیم دمای منزل بهره بگیرید. با این کار از هدررفت انرژی نیز جلوگیری می کنید. کارهایی که نام بردیم ساده هستند اما جمع شدنشان در کنار هم، یک قبض سنگین را به وجود می آورند.

از خرید وسایل غیره ضروری خودداری کنید

بد نیست تعریفی از وسایل ضروری و غیر ضروری داشته باشیم. وسایل ضروری، آن دسته از لوازمی هستند که در صورت نبودنشان، بخشی از زندگی مان دچار مشکل می شود. اما وسایل غیرضروری، تاثیر مهمی بر زندگی ما نمی گذارند. اجازه بدهید با یک مثال این موضوع را روشن تر کنیم. مثلا نبود یک اتو مو هیچ آسیبی به زندگیتان وارد نمی کند. شما می توانید با یک سشوار، موهای خود صاف کنید. اما خرید یک سرم مو برای نرم کردن موهای زبر و خشن لازم است. البته به این مورد هم توجه داشته باشید که تعریف وسایل ضروری و غیرضروری به تناسب افراد مختلف، متفاوت است. مثلا سرم مو برای کسی که موهای نرم و لطیفی دارد، یک وسیله غیرضروری است. اما برای سلامتی موی فردی دیگر ضرورت دارد. پس باید متناسب با شرایط و نیاز خود کالای ضروری و غیرضروری را از هم تشخیص دهید.

از کوپن های تخفیف استفاده کنید

صرفه جویی در پول

به هنگام صرفه جویی در پول نباید از کوپن های تخفیف غافل شوید. همیشه می توانید فروشگاه هایی را پیدا کنید که روی جنس هایشان تخفیف های خوبی می دهند. مثلا فروشگاه های شهروند، رفاه و کوروش به مشتریانی که به مقدار مشخصی خرید کنند، کوپن تخفیف می دهند. در این صورت برای خریدهای بعدی خود می توانید اجناس مورد نیاز را با قیمت ارزان تر تهیه کرده و در هزینه های خود – هر چند کم – صرفه جویی کنید.

نگاهی دوباره محصول های دست ساز بیندازید

صرفه جویی در پول

بیشتر محصول های کارخانه ای گران قیمت هستند. شاید نتوان از زیر بار خرید برخی از آنها شانه خالی کرد اما می توان تعدادی از آنها را در خانه و با وسایل موجود ساخت. مثلا وقتی می خواهید به کسی هدیه بدهید به جای خریدن جعبه کادو، خودتان آن را کادو کنید یا کیک تولد را در منزل بپزید. شاید اولین تجربه های شما در این زمینه خیلی عالی نباشند اما برای صرفه جویی در پول باید خلاقانه تر به اطرافتان نگاه کنید.

قبل از خرید، یک لیست تهیه کنید

یکی از بهترین راه ها برای صرفه جویی در پول این است که قبل از شال و کلاه کردن و رفتن به فروشگاه، لیستی دقیق از چیزهایی که لازم دارید را تهیه کنید. این لیست به شما کمک می کند تا در زمان خرید فقط روی اجناسی تمرکز کنید که واقعاً به آنها نیاز دارید. زمانی که بدون لیست به بازار می روید، ممکن است هر چه می بینید به نظرتان ضروری برسد. اگر قرار است به بازار موادغذایی بروید و مایحتاج منزل را تهیه کنید، با شکم گرسنه نروید. در این صورت قوه اراده تان را از دست می دهید و نمی توانید خود را کنترل کنید. وقتی هم که قادر به کنترل خودتان نباشید، فقط پولتان را بیهوده هدر می دهید.

کمتر به رستوران بروید

یکی دیگر از راه های مفید برای صرفه جویی در پول درست کردن غذا در منزل است. اگر قرار است مهمان دعوت کنید، بهتر است خودتان غذا بپزید. رستوران و تفریح های بیرونی در یک چشم به هم زدن پول زیادی را از شما می بلعند. می توانید با یک شیرینی حاصل دست پختتان یا شربت از مهمان های خودتان پذیرایی کنید.

خودنمایی نکنید، خودتان باشید

صرفه جویی در پول

خودنمایی یکی از دشمنان اصلی صرفه جویی در پول است. البته خریدن جنس های با کیفیت و لوکس اصلا کار بدی نیست اما با صرفه جویی در پول جور در نمی آید. اگر می خواهید پولتان را ذخیره کنید باید خودتان باشید و تنها چیزهایی که لازم دارید را بخرید. تا زمانی که برای دیگران زندگی می کنید، قادر نیستید در پول صرفه جویی کنید. زیرا نظرات دیگران در مورد شما اولویت پیدا می کنند و در این بین اهمیت پول از بین می رود. مثلا با وجود آن که دندانی برای ترمیم دارید، اما پول خود را صرف خریدن آخرین مدل گوشی می کنید. یادتان باشد همیشه باید نیازهای واقعی تان را در اولویت قرار دهید.

وسایل کهنه خود را تعمیر کنید

صرفه جویی در پول

وقتی قرار است در پول صرفه جویی کنید، باید دور خرید یکسری از وسایل را خط بکشید. پس تا جایی که امکان دارد وسایل کهنه، خراب و قدیمی را تعمیر کنید. برخی از وسایلی که گمان می کنید دیگر قابل استفاده نیستند، ممکن است با یک تعمیر ساده مثل روز اولشان کار کنند. این توصیه حتی در مورد لباس و کفش هم صدق می کند.

در تربیت کودکانتان تجدید نظر کنید

انسان سیری ناپذیر است. کودکان نیز از این موضوع مستثنا نیستند. پس اگر قصد صرفه جویی در پول را دارید، باید با کودکتان به گونه ای رفتار کنید تا خواسته های معقول داشته باشد. البته نباید کودک خود را به خاطر صرفه جویی در پول تحت فشار روانی قرار دهید. باید عاقلانه و هوشمندانه برای فرزندتان هزینه کنید تا هم از لذت داشتن چیزهای خوب محروم نشود و هم در مورد خواسته هایش به درک درستی برسد.

لطفا آب بنوشید

یکی از توصیه های مهم ما برای صرفه جویی در پول نوشیدن آب به جای نوشیدنی های صنعتی و مصنوعی است. آب، سالم ترین نوشیدنی است. به جای این که پول خود را برای نوشیدنی های گران و بی خاصیت به هدر دهید، آب را انتخاب کنید. با این کار نه تنها سالم می مانید، بلکه در پول هم صرفه جویی می کنید. در عین حال وقتی خرید نوشیدنی های اسیدی را محدود کنید، دندان های شما نیز سالم تر می مانند و به هزینه ترمیم دندان کمتر نیاز پیدا می کنید.

غذای آماده نخرید

صرفه جویی در پول

برای صرفه جویی در پول لازم است که دور غذاهای آماده و فست فود را خط بکشید. به جای این نوع غذاها می توانید در منزل غذا تهیه کنید. وقتی قرار است شب بیرون از منزل باشید یا به مسافرت بروید، قبل از هر چیز به فکر درست کردن غذا بیفتید. پختن غذا در منزل ارزان تر از فست فود و سایر غذاهای بیرون است. علاوه بر این سلامتی شما نیز تضمین می شود.

دخانیات نکشید

صرفه جویی در پول

برای صرفه جویی در پول باید دخانیات را ترک کنید. اگر به قلیان و سیگار کشیدن عادت دارید پس در طول روز، مقدار زیادی از پول شما صرف خرید دخانیات می شود. اگر می خواهید پول بیش تری پس انداز کرده و همزمان به جسم خود هم لطفی کنید، باید این عادت را برای همیشه کنار بگذارید.

اجناس بی کیفیت نخرید

گاهی فکر می کنیم اگر جنس ارزان قیمت بخریم، باعث صرفه جویی در پول می شود. در حالی که همین وسایل بعد از مدت کوتاهی خراب می شوند و بعد مجبور می شویم یک وسیله دیگر را جایگزین آن ها کنیم. به جای این که وسایل ارزان قیمت بخرید، به دنبال وسایلی باشید که از کیفیت آن ها اطمینان کامل دارید. مثلا اگر می خواهید یک اتو بخرید، بهتر است جنس بهتر و گران تر را انتخاب کنید. اگر جنس ارزان بخرید، بعد از مدتی اتو خراب می شود یا آن طور که می خواهید عمل نمی کند. در نتیجه مجبور می شوید آن را دور بیندازید و یک اتوی دیگر خریداری کنید. قبل از خرید کالا بهتر است در مورد برند تجاری آن تحقیق کنید. اگر برند آن نام آشنا نیست، از مشتریان قبلی در مورد کیفیت محصول سوال بپرسید.

فیلتر هوای ماشین را عوض کنید

برای صرفه جویی در مصرف سوخت ماشین، فیلتر هوای ماشین خود را عوض کنید. این کار هزینه زیادی نمی برد و خیلی سریع انجام می شود. اما در مقابل به میزان هفت درصد باعث کاهش مصرف سوخت شما می شود.

قبل از خرید قیمت ها را مقایسه کنید

صرفه جویی در پول

 بهتر است قبل از خرید، قیمت جنس مورد نظرتان را بپرسید و آن را با جنس های دیگر مقایسه کنید. این کار می تواند به صرفه جویی در پول کمک کند. البته هر ارزانی بی دلیل نیست. برخی از فروشگاه ها جنس خود را به خاطر تقلبی بودن ارزان تر می فروشند. برای بررسی هزینه کالاها باید دو جنس کاملاً یکسان را با هم مقایسه کنید.

موادغذایی را از عمده فروشی بگیرید

یکی دیگر از راه های صرفه جویی در پول خرید از عمده فروشی ها است. وقتی قصد دارید برای منزل، مواد غذایی بخرید به سراغ عمده فروشی بروید. اگر در مورد کف خرید از عمده فروشی محدودیت دارید می توانید با چند نفر از دوستان یا آشنایان خود به خرید بروید. در این صورت قیمت اجناس برای شما کمتر می شود و می توانید پول بیش تری پس انداز کنید.

از فروشگاه های معمولی خرید کنید

برخی از فروشگاه ها اعتبار و شهرت بیش تری دارند. قیمت اجناس این فروشگاه ها عموماً گران تر از حد معمول است. بهتر است به جای این فروشگاه ها به بازار بروید و از فروشگاه های معمولی خرید کنید. برخی از فروشگاه ها برای جذب مشتریان خاص و ثروتمند شهر، دکوراسیون متفاوتی دارند و هزینه زیادی را صرف این کار می کنند به همین دلیل قیمت اجناس در آن ها بالاتر است.

برای کاهش استرس به دنبال راه های ارزان قیمت بروید

وقتی دچار اضطراب و تشویش می شوید، راه های ارزان قیمت را برای آرام کردن خودتان انتخاب کنید. مثلا به جای شرکت در کنسرت یک خواننده مشهور، می توانید با پیاده روی در پارک از میزان اضطراب خود بکاهید. برای تغییر روحیه خود به چیزهایی فکر کنید که در کودکی شما را خوشحال می کردند. حتی گاهی تماشای یک کارتن خاطره انگیز هم می تواند استرس و فشار کار را از جسم و روحتان بزداید. خوشحالی را بسازید.

چهار چشمی مراقب وسایلتان باشید

صرفه جویی در پول

یکی دیگر از را ه های صرفه جویی در پول مراقبت از وسایلتان است. با وسایل خانه مهربان تر رفتار کنید. مراقبت از وسایلی مثل یخچال، تلویزیون، جاروبرقی، سیستم های گرمایشی و سرمایشی طول عمر آن ها را بیش تر می کند. دستورالعمل استفاده از وسایل را بخوانید و با رعایت آن ها از خراب شدن وسایل جلوگیری کنید. با این کار به جای این که پول خود را برای تعمیر یا خرید مجدد وسایل به هدر دهید، آن را پس انداز می کنید.

به وسایل دست دوم، فرصت بدهید

صرفه جویی در پول

یکی دیگر از راه های صرفه جویی در پول خرید وسایل دست دوم است. برای این کار، سمساری بهترین انتخاب است. در حال حاضر وب سایت های زیادی هم وجود دارد که از طریق آن ها می توانید وسایل مورد نیاز خود را تهیه کنید. مثلا اگر به یک میز کار نیاز دارید، ضرورتی ندارد که حتماً نو باشد. شما با یک میز کارکرده هم می توانید کار کنید. اگر در مورد سلامت وسیله های کارکرده تردید دارید، می توانید با یک فرد مسلط و آشنا مشورت کنید. مثلا اگر به لپ تاپ نیاز دارید و می خواهید با خرید یک لپ تاپ دست دوم کار خود را راه بیندازید، با کسانی که در این زمینه اطلاعات کافی دارند صحبت کنید و لپ تاپ مورد نظر را به او نشان دهید تا عیب های آن مشخص شود.

بازار رفتن، تفریح خوبی نیست

اگر بازار رفتن یکی از تفریح های شما است باید برای صرفه جویی در پول از این کار صرف نظر کنید. زیرا وقتی بدون هدف به بازار می روید، هر چیزی که می بینید شما را به خرید وسوسه می کند. بهترین کار این است که وقتی به چیزی نیاز ندارید، به بازار نروید. برای سرگرمی، پارک را انتخاب کنید. اجازه ندهید بازار رفتن و خریدکردن به سرگرمی شما تبدیل شود. در این صورت هر زمان که احساس خستگی یا استرس داشته باشید، فوراً برای رفتن به بازار آماده شده و پول خود را به هدر می دهید.

ادامه مطلب
ذخیره پول
۱۷ روش کاربردی برای ذخیره پول...

چگونگی ذخیره پول، یکی از پرسش های اساسی مالی است که در وضعیت اقتصادی امروز، اهمیت آن دو چندان شده است. در واقع ذخیره پول، اولین قدم برای ساختن ثروت است. بسیاری از افراد فکر می کنند ذخیره کردن پول، کار سخت و غیر قابل انجامی است. چون انسان را مجبور می کند از چیزهای مورد علاقه اش دست بکشد. این گفته هم درست است و هم نادرست. در حقیقت، موضوع ذخیره پول به چگونگی برخوردمان با پول بازمی گردد. در این مقاله راهکارهایی اساسی و کاربردی برای ذخیره پول به شما ارائه می دهیم.

تاریخچه ذخیره پول

اگر نگاهی به زندگی انسان بیندازید متوجه خواهید شد که تاریخچه ذخیره پول در زندگی وی حتی به زمانی قبل از اختراع آن برمی گردد. انسان ها حتی قبل از اینکه پول اختراع شود سایر چیزهایی که از آن برای مبادلات مالی خود استفاده می نمودند را ذخیره می کردند. این رویه بعدها با پول رایج تر شد. شاید حضور بانک ها در جامعه انسانی را بتوان قوی ترین نشانه ذخیره پول در تاریخ دانست. در تاریخ روایت های زیادی برای اولین بانک جهان وجود دارد اما چیزی که هست این مراکز بعد از به وجود آمدن و توسعه ذهنیت ذخیره کردن پول در انسان ها ایجاد شده اند.
چرا باید پول ذخیره کنیم؟ در گذشته باوری بین مردم وجود داشت که سبب می شد گمان کنند برای داشتن یک زندگی راحت در زمان بازنشستگی بایستی پشتوانه مالی خوبی داشته باشند. همین طرز تفکر باعث شد تا آن ها به فکر ذخیره پول برای آینده باشند. این اتفاق در وضعیت کنونی با دلایل دیگری نیز همراه شده است؛ ذخیره پول برای سرمایه گذاری، برای پیشرفت در عرصه مالی، با هدف خرید کالاهای گران و ساخت آتیه فرزندان و غیره.

با راه های میانبر ذخیره پول آشنا شوید

در ابتدا باید کمی شما را ناامید کنیم و بگوییم که هیچ نسخه طلایی برای ذخیره کردن پول وجود ندارد. زندگی هر فرد، با دیگری متفاوت است و همین تفاوت ها دست و پای ساختن یک فرمول بی عیب و نقص را می بندند. اما از آن جایی که در قلب هر تاریکی همیشه نقطه های امید در حال درخشش هستند، در این مورد نیز می توان راه چاره ای پیدا کرد. توصیه ما در خانه سرمایه این است که چندین ایده ذخیره پول را با هم ترکیب کرده و راه حل مخصوص به خودتان را ایجاد کنید. در ادامه، چند ترفند برای ذخیره پول ارائه شده که به شما در تصمیم گیری و انتخاب روش درست، کمک خواهند کرد.

۱- از قانون ۵۰، ۳۰، ۲۰ استفاده کنید

17 روش کاربردی برای ذخیره پول با هر وضعیت مالی

قانون ۵۰، ۳۰، ۲۰، روشی عالی برای بودجه ریزی است. هدف این روش، تقسیم بندی درآمدتان به ۳ طبقه است. در طبقه ی اول باید هزینه های ضروری تان را مشخص کنید. شما باید پنجاه درصد درآمد خود را به هزینه های ماهانه تان مانند استفاده از وسایل حمل ونقل، مواد غذایی، پرداخت قبض ها و هر آنچه نمی توانید بدون آن ها زندگی کنید اختصاص دهید. طبقه بعد به هزینه های شخصی یا همان «لیست خواسته هایتان» اختصاص دارد. این بدان معنا است که شما باید ۳۰ درصد از حقوق خود را برای سرگرمی، خرید، سفر و هر آن چیزی که باعث خوشبختی و شادی شما می شود در نظر بگیرید. در طبقه آخر نیز ۲۰ درصد از پولتان را به پس انداز اختصاص دهید. می توانید برای انجام این کار، ذخیره سازی پول خود را خودکار کنید که هر ماه به صورت خودکار ۲۰ درصد از موجودی تان را به حساب پس اندازتان منتقل کند. می توانید در آینده از پس انداز خود برای سرمایه گذاری در سهام یا اوراق قرضه استفاده کنید. برای کسانی که درآمد متغیر دارند، انتقال خودکار همیشه امکان پذیر نیست. در عوض، باید خود را عادت دهید که هر بار و پس از دریافت دستمزد، ۲۰ درصد از آن را ذخیره کنید.

۲- برنامه مالی خود را با جزئیات مشخص کنید

ذخیره پول
بودجه بندی فقط مختص دولت ها و مشاغل نیست. زمانی که بودجه محدودی دارید، نوشتن یک برنامه مالی دقیق ضرورت دارد. اهداف خود را به دقت مشخص و برای ذخیره پولتان برنامه ریزی کنید. برای مثال اگر قصد دارید سال آینده به سفر بروید، ابتدا محاسبه کنید هزینه سفرتان چقدر خواهد شد. درآمد ماهانه خود را در نظر بگیرید، تمام هزینه های ضروری را از آن کم کنید و میزان ذخیره ماهانه تان را در درازمدت مشخص کنید. اهداف بلندمدت می توانند محرک های بسیار قوی و انگیزه ذخیره هر چه بیشتر پول باشند.

۳- از شر بدهی هایتان خلاص شوید

17 روش کاربردی برای ذخیره پول با هر وضعیت مالی

بدهی ها می توانند مقدار زیادی از پول شما را ببلعند. به همین دلیل باید تا جایی که امکان دارد بدهی های خود را صاف کنید یا آن ها را کاهش دهید. یکی از بهترین راه های مقابله با بدهی این است که در وهله اول اصلاً به سراغ قبول بدهی نروید. در غیر این صورت اگر از قبل بدهی دارید و در پرداخت آن دچار مشکل هستید می توانید راهی برای کاهش سنگینی بار این مسئولیت پیدا کنید. مثلا می توانید در کنار کسب و کار خود درآمدزایی دیگری داشته باشید. اگر بتوانید راهی برای کسب درآمد اضافی بیابید – بدون اینکه وقت زیادی از شما بگیرد- از شر بدهی هایتان خلاص خواهید شد. همچنین می توانید از طریق ایجاد بودجه بندی مناسب برای کسب و کار خود، ضمن اطمینان از مدیریت سایر هزینه ها، پرداخت بدهی تان را آسان تر کنید.

۴- زمان را در چنگ خود بگیرید

17 روش کاربردی برای ذخیره پول با هر وضعیت مالی

حتماً شما هم شنیده اید که «زمان، گنج است». به همین دلیل نباید آن را به هدر دهید. مدیریت زمان مهارتی است که اگر بر آن مسلط شوید، نه تنها در بسیاری از هزینه های شما صرفه جویی می شود بلکه زمینه های ذخیره پول را برایتان ایجاد خواهد کرد. یکی از بهترین راه های صرفه جویی در وقت، استفاده از ابزارهایی است که می توانند عملکرد شما را مؤثرتر کنند. برای این کار می توانید قسمت هایی از فعالیتتان را خودکار کنید و وقت خود را بابت انجام کارهای روتین به هدر ندهید. همچنین می توانید بخش هایی از کارتان را برون سپاری کنید. درست است که این اقدام به نوعی هزینه محسوب می شود اما اگر می خواهید پتانسیل درآمدزایی خود را به حداکثر برسانید، نباید این نکته را از قلم بیندازید.

۵- هزینه های ماهانه خود را کنترل کنید

17 روش کاربردی برای ذخیره پول با هر وضعیت مالی

برای شروع می توانید بابت تمام خریدهای خود رسید دریافت کنید. تا در پایان ماه ببینید پولتان خرج چه چیزهایی می شود و کدام یک از هزینه های غیرضروری را می توان حذف کرد. سپس آن مقدار را به پس اندازتان اضافه کنید. بین ذخیره و پس انداز پول برای آینده تفاوت وجود دارد. بنابراین فقط پول کمتری خرج نکنید بلکه برای هزینه های بازنشستگی، دانشگاه یا شرایط اضطراری نیز برنامه ریزی کنید. هزینه های غیرضروری و افراطی خود را با میزان ذخیره تان مطابقت دهید. به این صورت که اگر برای انجام کاری ولخرجی کردید، به همان مقدار در حساب پس انداز خود جایگزین کنید.

۶- قانون ۳۰ روز را به کار بگیرید

17 روش کاربردی برای ذخیره پول با هر وضعیت مالی

این قانون به اجتناب از خرید اجناس گران قیمت یا غیرضروری و درنهایت به ذخیره پول کمک می کند. کنترل خشنودی لحظه ای یکی از مهم ترین قواعد مالی شخصی است. درنتیجه برای خریدتان ۳۰ روز صبر کنید. انتظار به شما کمک می کند تا ببینید که آیا خرید موردنظرتان ارزش صرف پول را دارد؟!

۷- قبل از اینکه به خرید بروید فهرستی تهیه کنید و فقط طبق آن پیش بروید

ذخیره پول
یکی از ساده ترین راه های صرفه جویی در هزینه ها این است که به هنگام خرید، فهرستی تهیه کنید. در حالت عادی خریدهای ناگهانی و غیرمترقبه بسیاری پیش می آیند و خب همه این ها هزینه بر هستند. تهیه لیست نه تنها به شما در خرید موارد متناسب با برنامه غذایی تان کمک می کند، بلکه می تواند از خریدهای اضافی و غیرضروری نیز جلوگیری کند.

۸- دستی به سر و گوش نگرشتان بکشید

17 روش کاربردی برای ذخیره پول با هر وضعیت مالی

برای برخی از افراد، ذخیره پول تجربه خوشایندی نیست. چون تصور می کنند درنتیجه آن باید از سرگرمی ها، سفر، خرید و غیره، محروم شوند. اما برای برخی دیگر، صرفه جویی در هزینه ها نتیجه یک برنامه ریزی استراتژیک برای رفاه بیشتر در آینده شان است. این تفاوت به طرز تفکر برمی گردد. اما اگر پول بیشتری به دست بیاورید، پس انداز بیشتر آسان تر خواهد بود. به جای تمرکز بر صرفه جویی بیشتر، بر ارتقای مهارت و یادگیری تان تمرکز کنید تا درآمدتان افزایش پیدا کند.

۹- هزینه های اختیاری خود را کاهش دهید

برخی هزینه ها در ماه ثابت هستند؛ مانند وام، اجاره و حق بیمه که این ها هزینه های غیر اختیاری یا همان «هزینه های زندگی» محسوب می شوند. اما هزینه های اختیاری «هزینه های سبک زندگی» هستند که حتی الامکان می توان آن ها را کاهش و پول بیشتری ذخیره کرد. مثلا می توانید در هزینه های گرمایشی خود در طول زمستان یا هزینه های سرمایشی در طول تابستان صرفه جویی کنید، مصرف آب را کاهش دهید، بیشتر از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید، سایت های تخفیف گروهی را بررسی کرده و تا جایی که امکان دارد خریدهای خود را با تخفیف انجام دهید تا هزینه هایتان کاهش پیدا کند.

۱۰- چالش استفاده از پول نقد را به راه بیندازید

ذخیره پول
مطالعات بسیاری نشان می دهند که وقتی شما به جای کارت کشیدن «از پول نقد» استفاده می کنید تمایلتان به خرید، کاهش می یابد. بنابراین، چالش «تنها استفاده از پول نقد» می تواند در ذخیره پول بیشتر به شما کمک کند. برای انجام این چالش می توانید پرداخت های اینترنتی و خودکار خود را به همان طریق قبل انجام دهید اما برای خرید پوشاک، مواد غذایی، سرگرمی و مابقی هزینه ها از پول نقد استفاده کنید.

۱۱- هوشمندانه ذخیره کنید

17 روش کاربردی برای ذخیره پول با هر وضعیت مالی

روش های زیادی برای ذخیره و پس انداز کردن پول وجود دارند. اما مهم ترین جنبه کنترل هزینه ها، مشخص کردن «دلیل این کار» است. زمانی که چرایی ذخیره پولتان را در درازمدت بدانید، به احتمال زیاد برنامه ریزی های کوتاه مدتتان را با تمایل بیشتری دنبال خواهید کرد. همچنین به خاطر داشته باشید که ذخیره پول به معنای پس انداز افراطی و زندگی بدون رفاه و راحتی نیست. بلکه تنها باید نسبت به هزینه هایتان هوشیار باشید، از منابع خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید و رفاه آتی تان را نیز در نظر بگیرید.

۱۲- به جای هزینه ها روی سرمایه گذاری و پس انداز تمرکز داشته باشید

17 روش کاربردی برای ذخیره پول با هر وضعیت مالی

بسیاری از افراد که البته تعداد آن ها کاملاً قابل توجه است، عادت دارند هر ماه تمرکز حداکثری خود را روی هزینه های خود قرار دهند. ۱۰۰۰ تومان پفک، ۱۵ هزار تومان تن ماهی، ۱۰ هزار تومان شارژ اینترنت، ۳ هزار تومان صندوق صدقات، ۴ تا ۵۰۰ تومان برای انتقال پول و عبارت هایی از این دست که یا بر روی کاغذ و یا در نرم افزارهای مدیریت مالی خود یادداشت می کنیم. واقعیت این است که وقتی شما روی چنین مواردی تمرکز داشته باشید دیگر وقتی برای فکر کردن به ذخیره پول و یا روش های سرمایه گذاری نخواهید داشت. این ها تبدیل به اصل می شوند و پس انداز و سرمایه گذاری در فرع و پشت پرده قرار می گیرند. اما شما به عنوان یک کاربر آگاه بایستی دقیقاً عکس این موضوع رفتار کنید. برای هزینه های ماهانه خود مبلغی را کنار گذاشته و آن را در حسابی مشخص قرار دهید. حالا می توانید روی اصل موضوع یعنی ذخیره سازی پول تمرکز داشته باشید.

۱۳- حساب هایتان را جدا کنید

17 روش کاربردی برای ذخیره پول با هر وضعیت مالی

شما بایستی چندین حساب بانکی برای زندگی روزمره خود داشته باشید. این امر برای مدیریت درست هزینه ها و پس انداز لازم است. در حسابی که هیچ دسترسی برای هزینه کردن از آن ندارید، پس انداز نموده و ذخیره پول را در آن قرار دهید. از سایر حساب ها هم می توان حساب هزینه های روزمره، حساب بدهی ها و اقساط، حساب هزینه های خودرو و از این دست هزینه ها را نام برد. برای هر یک از این موارد یک حساب جدا داشته باشید تا بتوانید به راحتی و بدون نیاز به استفاده از روش بند قبل آن ها را کنترل کنید. برای هرکدام از این هزینه ها مقدار مشخصی که از قبل باتجربه به دست آورده اید در نظر بگیرید و آن میزان پول را سر برج در حساب مذکور بریزید. شما در طول یک ماه تنها مجوز هزینه کردن از موجودی همین کارت را خواهید داشت و هیچ سرمایه دیگری برای این موارد نباید اختصاص دهید. این اصل بزرگی است که هم می متواند تمرکز شما را در سرمایه گذاری افزایش دهد و هم به راحتی هزینه های شما را کنترل نماید.

۱۴- هزینه هایتان را واقعاً هزینه کنید

17 روش کاربردی برای ذخیره پول با هر وضعیت مالی

فرض کنید که شما برای هرکدام از بخش های زندگی خود هزینه ای به صورت ماهیانه در نظر گرفته اید. ۱ میلیون تومان برای خوردوخوراک، ۱ میلیون تومان هزینه سفر، ۱ میلیون تومان هزینه سرگرمی، ۱ میلیون تومان هزینه خودرو و ۱ میلیون تومان هم برای موارد اضطراری که هر ماه با آن ها روبرو می شوید. جز این موارد مبلغی را هم به عنوان پس انداز ذخیره نموده اید. شاید اصلی که می خواهیم برای شما بازگو کنیم کمی تعجب برانگیز باشد، اما برای داشتن یک زندگی شاداب و فراهم شدن شرایط ذخیره سازی مناسب پول حتماً بایستی این هزینه ها در هر ماه انجام شود. ممکن است از خود بپرسید که اگر از هرکدام از این مبالغ ۱۰ درصد در ماه اضافه بیاورم و در صندوق ذخیره سازی پول قرار دهم، شرایط به زودی بهتر خواهد شد. اما این یک تفکر اشتباه است. زیرا با کم کردن این هزینه های لازم، شما در واقع در حال لطمه زدن به زندگی و سلامت خود هستید که بعدها برای جبران این لطمه ها نیاز به هزینه های چند برابری خواهید داشت. اگر برای خودرو کم هزینه کنید، در واقع در حال بالا بردن استهلاک ماهانه آن هستید، اگر برای خوردوخوراک کمتر هزینه کنید، بدنتان را ضعیف می کنید و زمینه لازم برای بیماری ها را در خود به وجود می آورید. این واقعیت برای تمام بخش های هزینه ها با همین منطق وجود دارد. پس هزینه هایتان را واقعاً هزینه کنید.

۱۵- برای پیشگیری هزینه کنید نه برای درمان

17 روش کاربردی برای ذخیره پول با هر وضعیت مالی

به یاد داشته باشید که یکی از راه های ذخیره سازی پول داشتن بدنی سالم است. به محض مواجهه با اولین بیماری شما مجبور به پرداخت هزینه های سنگینی شده و تمام ذخیره های خود را از دست خواهید داد. ازاین رو در هر ماه مقداری از پول خود را برای دور ماندن از بیماری های مختلف در نظر بگیرید. یادتان باشد که هزینه کردن برای پیشگیری نیاز به مبالغ بسیار کمتری نسبت به هزینه کردن برای درمان خواهد داشت.

۱۶- اول ماه ذخیره کنید

17 روش کاربردی برای ذخیره پول با هر وضعیت مالی

خیلی ها با وجود اینکه اعتقاد به ذخیره سازی پول دارند، اما این کار را به آخر برج و بعد از تمام شدن همه هزینه ها موکول می کنند؛ رفتاری کاملاً غلط که اصلاً با اصول ذخیره سازی پول سازگاری ندارد. شما بایستی در همان اولین روز ماه درصدی که برای ذخیره سازی پول در نظر گرفته اید را جدا کرده و سپس برای مانده حساب خود برنامه ریزی کنید. این رفتار است که در درازمدت می تواند حساب پس انداز شما را ارتقاء بخشد.

۱۷- وسایل هزینه بر را از زندگی خود حذف کنید

17 روش کاربردی برای ذخیره پول با هر وضعیت مالی

یکی از نکات منفی بزرگی که در زندگی همه ما وجود دارد، داشتن وسیله هایی است که مانند جاروبرقی درآمدها و سرمایه های ما را می بلعند. برای ذخیره سازی بهتر پول باید این وسایل را از زندگی حذف نمایید و جلوی ضرر را هر چه سریع تر بگیرید. اما مهم ترین دلیل شما برای ذخیره پولتان چیست؟

خلاصه مقاله

ذخیره سازی پول ازجمله واقعیت های زندگی است که همیشه و به شیوه های مختلف با بشر همراه بوده است. بدون پس انداز ورود به دنیای آینده برای انسان سخت شده و زندگی او در تلاطم خواهد بود. ازاین رو یادگیری تکنیک های به روز و روش های ذخیره سازی پول می تواند این روحیه را در افراد تقویت کند و شرایط مناسب تری برای وی در زندگی رقم بزند. در این مقاله نیز سعی کردیم تا به روزترین روش های ذخیره سازی پول را با هم مرور کنیم. تکنیک هایی برای کم کردن هزینه های ماهانه را با هم بررسی کردیم و سپس به ارزیابی روش هایی برای بالا بردن سطح کیفی زندگی و افزایش درصد پس انداز پول پرداختیم. استفاده از ترکیبی از این روش ها می تواند علاوه بر اینکه وضعیت مالی شما را در درازمدت بهبود می بخشد، یک زندگی عالی را در آینده برای شما رقم بزند.

ادامه مطلب
modiriate-pol-1-header
چگونه پول را مدیریت کنیم؟ ۱۰...

هر یک از ما دلایل و بهانه های زیادی برای فرار از غولی خود ساخته به نام «مدیریت پول» داریم. عدم وجود ثبات اقتصادی، تورم، درآمد کم، هزینه های بالای زندگی، تنوع اقساط، خرج های پیش بینی نشده و هزار و یک دلیل و بهانه بزرگ و کوچک دیگر وجود دارند که به ما اجازه نمی دهند به مدیریت پول و پس انداز خود بپردازیم.

اما مدیریت پول غول مهربانی است که اگر نحوه برخورد و نگرش درستی نسبت به آن داشته باشیم، با هر میزان درآمد و در هر شرایط اقتصادی می تواند وضعیت مالی ما را بهبود بخشد.

۱۰ ترفند مدیریت پول

در ادامه ۱۰ روش ساده اما کاربردی در مدیریت پول و سرمایه به شما ارائه می شود که با به کارگیری و وارد کردن آنها به عادت های روزمره اقتصادی خود، گام مثبتی در جهت مدیریت سرمایه و پس انداز خود برداشته اید.

اولین و سخت ترین گام در مدیریت پول: قلم و کاغذ دست بگیرید!

درآمدتان را بودجه بندی کنید. بسیاری از مردم به این علت که فکر می کنند لیست کردن هزینه ها و تقسیم کردن بودجه بین آنها و نظم بخشیدن به آنها پروسه ای خسته کننده است، از بودجه بندی کردن پولشان سر باز می زنند. اگر در مدیریت پول و سرمایه خود مبتدیانه عمل کنید، در انتهای ماه هیچ جایی برای بهانه جویی وجود نخواهد داشت.

هزینه های و خرج های قطعی که وجود دارند را بنویسید، مثل کرایه خانه، قسط وام و دیگر موارد. سپس هزینه های قطعی اما متغیر ماهیانه را به صورت حدودی ثبت کنید. مثل قبض های ثابت ماهیانه، هزینه ایاب و ذهاب و بنزین و موارد دیگر.

اگر صرف تنها چند ساعت به صورت ماهیانه برای بودجه بندی و مدیریت پول، چنان مفید باشد که پس از مدتی سرمایه و پس انداز شما را در مسیر درستی قرار دهد، چرا این کار را نکنید؟ بجای تمرکز بر پروسه بودجه بندی و کسل کننده بودن آن، به ارزش این کار و تفاوتی که در زندگی مالی شما رقم خواهد زد توجه کنید.

گام دوم: به چیزی که نوشتید عمل کنید

مدیریت پول

بودجه بندی را عملی کنید. اگر قرار باشد بودجه بندی که برای مدیریت پول خود انجام دادید، در کشوی میز تحریرتان خاک بخورد به هیچ دردی نخواهد خورد. در طول ماه بطور مرتب به آن رجوع کنید و هزینه های خود را با آن بسنجید و اندازه گیری کنید.

اگر قبض جدید یا هزینه پیشبینی نشده ای به شما تحمیل شده است (مثلا یک تصادف یا مراجعه به پزشک) بودجه بندی خود را بروز کنید. باید هر لحظه بدانید و در جریان باشید که با توجه به هزینه های قطعی که باید تا آخر ماه پرداخت کنید (اقساط، قبوض، کرایه خانه و…) چقدر پول برای خرج کردن برای سایر مسائل در اختیار دارید.

گام سوم: خرج های غیرضروری و غیرثابت را محدود کنید

برای هزینه های خارج از بودجه خود محدودیت قائل شوید. یکی از مهم ترین بخش های بودجه شما، درآمد مازاد بر بودجه ثابت یا پولی است که پس از کسر هزینه های ثابت برای شما باقی می ماند. این پول باقی مانده را می توان با خیالی آسوده صرف خوش گذرانی و تفریح کرد، اما به مقداری محدود.

جوگیر نشوید و ولخرجی نکنید، بخصوص اگر رقم قابل توجهی نیست و زمان زیادی هم تا آخر ماه باقی مانده است. قبل از صرف کردن این پول یا خرید هر چیزی، اطمینان حاصل کنید که این هزینه با چیزی که از پیش در بودجه بندی آورده اید تداخل ایجاد نکند.

گام چهارم: مراقب خرج های کوچک و به ظاهر ناچیز باشید

به دقت مراقب هزینه های خود باشید. خریدهای کوچک و جزئی که به چشم نمی آیند به سرعتی که باور نمی کنید از پول شما کاسته و پیش از اینکه متوجه شوید از میزان بودجه بندی خود خارج شده اید. پس به دقت حواستان به هزینه ها و خریدهایتان باشد تا متوجه شوید که چه جاهایی بدون اینکه بدانید و یا ناخودآگاه هزینه های غیرضروری انجام می دهید.

فاکتورها و رسیدهای خرید خود را نگه دارید و در یک دفترچه به صورت دسته بندی شده یادداشت کنید. بدین صورت و با بررسی یادداشت های خود متوجه خواهید شد که در چه مواردی دست و پایتان شل شده و بیش از حد هزینه کرده اید.

خریدهای مربوط به آشپزخانه، تنقلات، خورد و خوراک و رستوران ها و تفریح معمولا از جمله هزینه هایی هستند که به صورت لحظه ای درباره آنها تصمیم گیری می شوند و ممکن است در آن لحظه به چشم نیایند.

گام پنجم: تا اطلاع ثانوی قسط و وام جدید ممنوع!

مدیریت پول

هیچگونه قسط و پرداخت ماهیانه جدیدی اضافه نکنید. اینکه درآمد شما به حدی است که از پرداختن یک قسط دیگر، هرچند کوچک و کوتاه بر می آیید، دلیل نمی شود که وام جدیدی بگیرید.

بسیاری از مردم فکر می کنند که بانک ها تقاضای وام آنها را در صورت کافی نبودن درآمد یا وجود بدهی بانکی رد خواهد کرد. در حالی که تنها خود شما از بدهی ها و نحوه مدیریت پول خود مطلع هستید و خودتان می دانید که از عهده یک قسط جدید بر می آیید یا خیر.

تنها خود شما هستید که باید تصمیم بگیرید که آیا یک قسط جدید تاثیری منفی بر مدیریت پول و پس انداز شما خواهد داشت یا خیر.

گام ششم: به دنبال بهترین قیمت باشید

اجناس را به بهترین قیمت خریداری کنید. در هنگام خرید با مقایسه قیمت ها بین محصولات و خدماتی که قصد خرید یا استفاده از آنها را دارید، می توانید پایین ترین قیمت مربوط به هر محصول یا خدمات را پیدا کنید.

هر زمان که قصد خرید دارید تحقیق کنید که آیا تخفیف، بن یا راه های جایگزین ارزان تری وجود دارد که بتوانید از آنها استفاده کنید. این نگرش به هیچ عنوان خساست محسوب نمی شود، بلکه روشی هوشمندانه در مدیریت پول است.

گام هفتم: فعلا بی خیال خریدهای گران قیمت شوید

خریدهای گران قیمت و صرف هزینه های گزاف را به تعویق بیاندازید. به تعویق انداختن لذت آنی یک خرید یکی از راه هایی است که به شما کمک می کند تا به بهترین شکل به مدیریت پول خود بپردازید. زمانی که تصمیم می گیرید یک خرید بزرگ و گران را کنار بگذارید یا از قرض گرفتن به خاطر آن منصرف می شوید، در واقع به خودتان فرصت تامل و ارزیابی ارزش آن خرید را می دهید و در عین حال زمان برای پیدا کردن قیمت های بهتر و راه بهتر خرید و حتی جایگزین پیدا می کنید.

مثلا خرید یک سیستم صوتی برای ماشین یا عوض کردن تلویزیون منزل کار جذابی به نظر می رسد. اما به تعویق انداختن و پس انداز پول آن، روش به مراتب هوشمندانه تری در مدیریت پول و سرمایه خواهد بود.

گام هشتم: قرض گرفتن را تا جای ممکن فراموش کنید

مدیریت پول

تا جایی که می توانید از قرض گرفتن اجتناب کنید. قرض کردن بزرگ ترین دشمن مدیریت پول و سرمایه است. وقتی پولتان تمام می شود، تن به قرض گرفتن ندهید. معمولا در چنین زمان هایی بیش از فکر کردن به نحوه و زمان بازگرداندن پول، به نیازها و خریدهایی که قرار است با آن انجام دهیم فکر می کنیم.

در برابر وسوسه قرض کردن مقاومت کنید و بی خیال چیزی که در آن لحظه نمی توانید بخرید شوید، خصوصا اگر آن چیز، چیزی نیست که به آن نیاز مبرمی دارید و یا ضروری باشد.

گام نهم: به مدیریت پول و پس انداز خود متعهد باشید

مدیریت پول

متعهد بودن به واریز کردن پول به یک حساب بانکی به شما کمک می کند که عادت های سالم مالی پیدا کنید. با وجود نرم افزارها و اپلکیشن های متنوع در دنیای امروز، حتی می توانید این کار را برنامه ریزی کنید که مبلغ مشخصی به صورت خودکار و به صورت ماهیانه از درآمد شما کسر شود.

با این روش دیگر نه نیازی به یادآوری برای مدیریت پول خود دارید و نه دیگر بهانه ای برای فراموش کردن چنین امر مهمی وجود خواهد داشت.

گام دهم: کار نیکو کردن از پر کردن است!

مدیریت پول نیازمند تمرین و ممارست است. در ابتدای کار ممکن است عادت به برنامه ریزی و کنار گذاشتن برخی از عادات اشتباه مدیریت پول و سرمایه نداشته باشید. پایبندی به این اصول و برنامه ریزی زمان بر است، به خودتان فرصت دهید، اما به برنامه پایبند بمانید.

هر چه بیشتر این عادات مثبت را به زندگی روزمره و مدیریت پول و پس انداز خود وارد کنید، انجام آنها آسان تر خواهد شد و راحت تر می توانید پول و سرمایه خود را مدیریت کنید و در نتیجه از نظر مالی زندگی راحت تری خواهید داشت.

در این مطلب در خانه سرمایه ۱۰ راهکار ساده برای مدیریت پول، سرمایه و پس انداز به شما معرفی شد. همه ما می دانیم که در شرایط اقتصادی کنونی دستیابی به ثبات اقتصادی و حفاظت از پس انداز و ارزش پول کار سختی شده است. اما این ۱۰ گام کوچک اولین قدم هایی هستند که باید برای دستیابی به ثبات نسبی برداشت.

نویسنده: محمدرضا احمدی

ادامه مطلب
post-blog-alt
اگر از موج گرانی جا مانده...

وقتی یک تورم بزرگ در کشور را تجربه می کنیم و قیمت ارز در کمتر از ۶ ماه به بیش از ۲ برابر چند ماه گذشته خود رسیده است و همینطور قیمت ها در بازار های دیگر مثل مسکن ، طلا و ارز رشد زیادی کرده است بسیاری از ما ممکن است از این موج جا مانده باشیم و بخواهیم سریعا پول و پس انداز خود را تبدیل به سرمایه گذاری کنیم که از این موج رشد قیمت ها جا نمانیم.

بسیاری از مشاوره های اقتصادی من بعد از روز های تورم دقیقا به همین موضوع اختصاص دارد که ما با پس انداز خود چه کنیم و پولمان را کجا سرمایه گذاری کنیم؟ سرمایه هایی از چند میلیارد تومان تا چند ۱۰۰ میلیون تومان !.

نمونه ای از دغدغه های جلسات مشاوره اقتصادی بعد از موج گرانی :

من می خواستم قبل از گرانی ها مسکن بخرم آنقدر صبر کردم که مسکن گران شد، حالا چه کنم ؟

من خانه ای داشتم که قبل از گرانی ها فروختم و حالا بعد از افزایش قیمت ها همان خانه را هم نمی توانم بخرم!

من چند سال است از بانک سود می گیرم اما تورم آنقدر بالا رفت که پولم با سود این چند ساله اش قدرت خرید همان سال شروع سپرده گذاری را ندارد! چه کنم ؟

سال ها کار کردم و این پول ها را پس انداز کردم حالا با این تورم و موج گرانی سال ها تلاش من در مدت چند ماه ارزشش نصف شد!


 اولین اتفاق که بعد از موج گرانی گریبانگیر همه ما می شود

یادم هست در همین روز ها مشغول کاری بانکی بودم و مردم را می دیدم که همه  صحبت از گرانی و تورم می کردند و قیمت ها را با چند ماه قبل مقایسه می کردند و افسوس می خوردند.افسردگی بعد از تورم اتفاقی است که در کشور های جهان سوم با تورم ها ناگهانی بالا رخ می دهد که به شدت مخرب است و به واسطه مقایسه دارایی هایمان در قبل و بعد از تورم و افسوس خوردن از عدم خرید کالاهایی که شامل تورم شدند(مثل دلار ،سکه ،مسکن و…) این حالت ر وحی را در ما ایجاد می شود. این حالت روحی باعث تصمیم های غلط اقتصادی در بین مردم مثل خریدن و سرمایه گذاری در کالاهایی دارای حباب قیمتی می شود.در این شرایط حاضر عوام جامعه با خود فکر می کند از هر طریقی شده باید سریعا پول خود را تبدیل به دلار،سکه و یا مسکن کنند تا از تورم جا نمانند غافل از اینکه ممکن است درحباب قیمتی این کار را انجام دهند..! به شدت توصیه می کنم درگیر افسردگی بعد از تورم نشوید و برای جبران آن تصمیم های هیجانی اشتباه نگیرید. صریح تر بگویم افراد هیجان زده این روز ها ،بازنده های ماه ها و سال های آینده خواهند بود.راه حل جبران این تورم کوتاه مدت نیست.راه حل این است که بر روی افزایش دانش و هوش مالی خود کار کنیم تا در سالهای آینده بتوانیم این کاهش ارزش پول را با تصمیم های درست اقتصادی در زندگیمان جبران کنیم.


مراقب باشیم احمق بزرگتر نشویم

تئوری اقتصادی داریم با نام تئوری احمق بزرگتر! در این تئوری بسیاری افراد با اینکه می دانند قیمت فعلی بیش از حد واقعی است به واسطه اینکه احتمال زیادی می دهند که فرد دیگری را پیدا خواهند کرد که آن فرد کالای مورد نظر را با قیمت بیشتر از آنها خریداری می کند (احمق بزرگتر) اقدام به سرمایه گذاری می کنند. در این تئوری حبابها تا وقتی ادامه دارند که احمقهایی وجود داشته باشند که حاضر باشند کالای مورد نظر را با قیمت بیش از حد واقعی خریداری کنند.
این رفتار و تفکر باعث ایجاد حباب قیمتی در کالا و سپس ترکیدن حباب بعد از مدتی میشود. ترکیدن حباب معمولا خودش را به ٢ شکل نشان میدهد یکی اینکه قیمت ها بسیار کاهش پیدا میابد و مدل دوم اینکه بازار برای مدتی در رکود قرار می گیرد و معاملات کم میشود و به اصطلاح رونق ندارد.

 

مشابه این اتفاق {تئوری احمق بزرگتر و ایجاد حباب قیمتی } در سهام شرکت پدیده رخ داد که در جریان اتفاقات بعدش هستید،همینطور در قیمت مسکن در سال های ٨۶ و ٩٢ رخ داد که باعث رکود چندساله بازار مسکن شد.همینطور در دلارِ ٣٨٠٠ تومانی سال ٩١ و سپس افت آن برای حدود ۵ سال رخ داد و در بازار سهام هم شکستن حباب در نیمه دی ماه ٩٢ در خاطر همه بورسی ها هست.{ مثال برای حباب و تئوری احمق بزرگتر بسیار داریم …} به هر حال در شرایط تورمی برخی از کالا ها و قیمت ها بسیار بالاتر از ارزش واقعی خود معامله میشوند ، مراقب باشیم درگیر تئوری احمق بزرگتر و حباب در آنها نشویم.

 


یک توصیه کلی برای بعد از موج گرانی :

بعد از موج گرانی معمولا بازار ها وارد فاز نوسانات جدی می شوند طوری که هم احتمال سود بالاست و احتمال ضرر، در این شرایط یکی از گزینه های مطلوب این است که بپذیریم از موج گرانی جا مانده ایم و با تصمیمات غیر منطقی و عجولانه سرمایه خود را به خطر نیندازیم و سعی کنیم امن ترین روشی که می توانیم سرمایه خود را رشد دهیم انتخاب کنیم،یکی از روش های کم ریسک برای افرادی که متخصص بازار های سرمایه گذاری نیستند استفاده از اوراق مشارکت و صندوق های سرمایه گذاری است، البته سعی کنید در این شرایط با افراد خبره و مشاوران سرمایه گذاری مشورت کنید یه خصوص اگر میزان سرمایه شما بالاست حتما از مشاوره اقتصادی بهره ببرید زیرا هر فرد شرایط متفاوتی دارد و همانطور که یک نسخه پزشکی را نمی توان به همه بیماران داد!، یک نسخه سرمایه گذاری را نیز نمی توان به همه افراد پیشنهاد داد و نیاز است تا مشاور اقتصادی با توجه به وضعیت شما راهکار درست اقتصادی را به شما پیشنهاد دهد.

ادامه مطلب