Lines_Background
مینی‌دوره رایگان درآمد روزانه ۱۰۰ دلار از فارکس
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایه
آموزش ترید از صفر صفر

سرمایه گذاری در طلا

gold-sign-in-forex
نماد طلا در فارکس | بهترین...

نماد طلا (Gold) در فارکس به معاملات طلا در ازای یک ارز خارجی اشاره دارد. طلا یکی از مهم ترین کالاها برای سرمایه گذاری در دنیا است و در بازار فارکس هم از آن به عنوان یکی از جفت ارزهای معامله استفاده می شود. نماد «GOLD» به تعداد واحدهای طلا در هر قرارداد فارکس اشاره دارد. معاملۀ طلا در بازار فارکس به عنوان یک روش عالی برای سرمایه گذاری و معامله در بازار انجام می شود و می تواند به عنوان یک ابزار جذاب برای تنوع در پرتفوی شما در معاملات فارکس عمل کند. نماد gold در فارکس یک گزینۀ سرمایه گذاری محبوب برای افرادی است که به دنبال تنوع بخشیدن به پرتفوی خود و ایجاد درآمد اضافی هستند. اگر شما هم قصد دارید سرمایۀ خود را با خرید طلا در بازار فارکس افزایش دهید، حتماً تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا شما را کاملاً با نماد gold در بازار فارکس آشنا کنیم.

نماد طلا (gold) در فارکس چیست؟

اگر به ازای یک ارز خارجی، طلا به فروشنده بدهید، این یعنی شما از نماد gold در بازار مالی فارکس استفاده کرده اید. در بازار فارکس، نماد gold به صورت “XAU” نمایش داده می شود و در معاملات به عنوان کالای اصلی در مقابل ارز پایه قرار می گیرد. در این نماد «X» مخفف index و «AU» بیان گر نماد شیمیایی طلا است که خود برگرفته از کلمۀ لاتین aurum می باشد. این نماد در فارکس را می توان به صورت XAU/USD، XAU/EUR یا XAU/JPY نمایش داد. در این نمادها XAU نمایانگر طلا است و USD (دلار)، EUR(یورو) و JPY (ین ژاپن) نمایانگر ارزهای پایۀ مختلف هستند. این جفت ارزها به معامله گران امکان می دهند تا در مورد تغییرات قیمت طلا نسبت به یک ارز خاص پیش بینی و براساس آن معامله کنند. نماد طلا در فارکس به عنوان یک نماد کالایی این فرصت را به معامله گران می دهد تا به جای معامله با ارزها در مورد قیمت طلا به عنوان یک کالا سرمایه گذاری کنند. gold در بازار فارکس این امکان را به معامله گران می دهد که سبدهای سرمایه گذاری خود را تنوع ببخشند و از نوسانات قیمت به سود خود استفاده کنند.

نماد گلد در فارکس چیست؟

عوامل موثر بر نماد گلد در فارکس

قیمت نماد طلا در بازار فارکس تحت تأثیر عوامل متعددی قرار دارد که ازجملۀ آن ها می توان به عرضه و تقاضا، عوامل اقتصادی، تغییرات سیاسی و ژئوپلیتیکی، سیاست های بانک مرکزی و تحولات جهانی اشاره کرد. معامله گران با استفاده از تحلیل های فاندامنتال و تکنیکی این عوامل را برای تصمیم گیری در مورد جهت حرکت نماد gold مورد بررسی قرار می دهند. در بین ابزارهای مختلف موجود در بازار فارکس، نماد طلا از جایگاه ویژه ای برخوردار است. طلا همیشه به عنوان یک دارایی امن در نظر گرفته می شود و معاملات آن فرصت های منحصر به فردی را برای سرمایه گذاران فراهم می کند. معاملات این نماد در فارکس شامل حدس و گمان در مورد حرکات قیمت طلا در برابر دلار آمریکا است. اگر به عنوان یک تازه کار در بازار مالی فارکس قصد دارید از نماد گلد استفاده کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که گلد در این بازار فقط یک نماد است و با مالکیت فیزیکی طلا یکسان نیست، ولی به معامله گران اجازه می دهد تا از نوسانات قیمت بدون نیاز به خرید یا فروش فیزیکی این فلز گرانبها و ارزشمند سود قابل توجهی به دست آورند.

عوامل تاثیرگذار بر طلا

چرا نماد gold در فارکس محبوب است؟

نماد «طلا» در بازار فارکس به دلیل ویژگی های خاصی همچون امنیت و تنوع سبد سرمایه گذاری جذاب است و معامله گران می توانند از آن به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری استفاده کنند. طلا به عنوان یک دارایی امن در زمان نوسانات بازار و عدم استقرار اقتصادی شناخته می شود. وقتی بازارها ناپایدار می شوند یا اتفاقات ناگوار رخ می دهد، معامله گران به دنبال حفظ سرمایۀ خود و معامله در دارایی های امن همچون طلا هستند. به صورت کلی دلایل محبوبیت نماد gold در فارکس عبارتند از:

 • امنیت معامله: طلا به عنوان یک دارایی امن و قابل اعتماد در زمان نوسانات بازار شناخته می شود. هنگامی که بازارها نوسان دارند یا شرایط اقتصادی نامعلومی موجود است، معامله گران بازار فارکس به سمت gold حرکت می کنند تا سرمایۀ خود را حفظ کنند. این ارتباط معکوس بین gold و احساسات بازار می تواند منجر به سود معامله گران شود.
 • تنوع سبد سرمایه گذاری: معامله با نماد «طلا» این امکان را به معامله گران می دهد که سبدهای سرمایه گذاری خود را تنوع ببخشند. این به آن ها اجازه می دهد که به جای معامله با ارزها، با گلد به عنوان یک دارایی سرمایه گذاری کنند.
 • تحلیل تکنیکال و بنیادی: سرمایه گذاران برای معاملۀ موثر با نماد طلا در فارکس باید با تحلیل تکنیکال یعنی مطالعۀ داده های تاریخی قیمت و استفاده از شاخص های مختلف و تحلیل بنیادی یعنی براساس اطلاعات اقتصادی، رویدادهای ژئوپلیتیکی و سیاست های بانک مرکزی آشنا باشند. این دو روش به آن ها کمک می کند تا تصمیمات معاملاتی را با آگاهی بیش تری بگیرند و از گلد به عنوان یک ابزار عالی برای افزایش سرمایۀ خود بدون خرید فیزیکی این فلز گرانبها استفاده کنند.
 • استراتژی های معاملاتی: معامله گران می توانند از استراتژی های معاملاتی مختلفی برای معامله با نماد “gold” استفاده کنند. به عنوان نمونه، می توانند به روند های بازار توجه کنند و از میانگین متحرک و خطوط روند برای تعیین جهت روند استفاده نمایند.

دلیل محبوبیت طلا

عوامل کلیدی برای معامله نماد طلا در فارکس

هنگام معاملۀ نماد طلا در فارکس توجه به عواملی که بر قیمت آن تأثیر می گذارد بسیار مهم است. درواقع معامله گران باید با استفاده از تحلیل تکنیکال و بنیادی بازار را ارزیابی کرده و سپس اقدام به معامله نمایند. برخی از عوامل کلیدی که در روند افزایش قیمت gold تأثیرگذارند، عبارتند از:

 • شرایط اقتصادی جهانی: گلد اغلب به عنوان دارایی امن در هنگام رکود اقتصادی در نظر گرفته می شود. عواملی همچون رشد تولید ناخالص داخلی، تورم، نرخ بهره و تنش های ژئوپلیتیکی می توانند بر تقاضا برای gold و قیمت آن تأثیر بگذارند که در زمان معاملۀ نماد طلا در فارکس باید به آن ها توجه شود.
 • قدرت دلار آمریکا: از آنجایی که طلا در برابر دلار آمریکا معامله می شود، قدرت یا ضعف دلار می تواند بر قیمت آن تأثیر بگذارد. زمانی که دلار ضعیف می شود، gold برای سرمایه گذارانی که از ارزهای دیگری استفاده می کنند، نسبتاً ارزان تر می شود و درنتیجه تقاضا افزایش یافته و قیمت ها بالاتر می رود.
 • سیاست های بانک مرکزی: سیاست های پولی و مداخلات بانک مرکزی می تواند به طور قابل توجهی بر قیمت آن مؤثر باشد. تغییرات در نرخ بهره، تسهیل کمّی یا مداخلات ارزی می تواند بر تمایل سرمایه گذاران به خرید gold تأثیر مثبت بگذارد و منجر به افزایش قیمت شود.
 • احساسات بازار: احساسات سرمایه گذار و روانشناسی بازار نقش حیاتی در تعیین قیمت و خرید نماد gold در فارکس دارد. ترس، عدم اطمینان و نوسانات بازار می تواند سرمایه گذاران را به سمت دارایی های امنی همچون طلا سوق دهد.

بهترین استراتژی معاملاتی برای نماد gold در بازار فارکس چیست؟

برای معاملۀ نماد طلا در فارکس استراتژی های مختلف وجود دارد؛ اما به صورت کلی اغلب معامله گران از برک آوت به عنوان یک استراتژی ایده آل برای معامله نماد گلد استفاده می کنند. معامله گران معمولاً به دنبال استفادۀ ترکیبی از استراتژی ها و تکنیک های مختلف مدیریت ریسک به منظور معامله با نماد gold در فارکس هستند. همچنین، مهارت در تحلیل فنی و بنیادی هم برای تصمیم گیری در مورد معاملات نماد طلا بسیار مهم است. برخی از بهترین استراتژی های معاملاتی نماد gold در فارکس عبارتند از:

 • دنبال کردن روند (Trend Following): در این استراتژی معامله گران نمودار قیمت نماد gold را برای شناسایی روندهای ثابت مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند. اگر نمودار نشان دهد که قیمت در حال حاضر در یک روند صعودی یا نزولی قرار دارد، معامله گران ممکن است به جهت روند وارد معامله شوند و انتظار داشته باشند که روند ادامه پیدا کند.
 • معاملۀ برک آوت (Breakout Trading): معامله گران در این استراتژی سطوح حمایت و مقاومت کلیدی را رصد می کنند. زمانی که قیمت از این سطوح خارج می شود، یعنی برک آوت اتفاق می افتد، وارد معاملات می شوند و انتظار دارند که حرکت قیمت ادامه پیدا کند.
 • بازگشت از میانگین (Mean Reversion): معامله گران پیش بینی می کنند که قیمت نماد طلا پس از انحراف از میانگین متحرک به آن بازگردد. این استراتژی به این اعتقاد استوار است که قیمت ها در طول زمان به میانگین خود برمی گردد و معامله گران به همین دلیل اقدام به خرید یا فروش می کنند.
 • معاملات نوسانی (Swing Trading): معامله گران در این تکنیک از نوسانات کوتاه مدت قیمت در روند کلی بهره می برند. آن ها ممکن است در زمانی که قیمت به سمت بالا یا پایین حرکت می کند، وارد معاملات شوند و تلاش کنند تا از این نوسانات سود ببرند.
 • معاملات رنج (Range Trading): هدف معامله گران در این روش کسب سود از حرکات قیمت در محدوده ای خاص از قیمت ها است. وقتی که قیمت در محدودۀ تعریف شده حرکت می کند، آن ها وارد معاملات می شوند و انتظار دارند که قیمت در این محدوده حفظ شود.

گلد

سخن پایانی

در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که در معاملات نماد gold در فارکس، فرصتی منحصر به فرد برای شرکت در بازار فارکس و بهره مندی از نوسانات قیمت طلا به مبتدیان و افراد تازه کار در این بازار ارائه می شود که درک اهمیت طلا به عنوان یک دارایی امن، همراه با به کارگیری استراتژی های تجاری مؤثر می تواند به معامله گران کمک کند تا از فرصت های سود بالقوۀ سرمایه گذاری به نفع خود و برای افزایش سرمایه استفاده کنند. افراد مبتدی می توانند با آگاهی از شرایط اقتصادی جهانی و عوامل مؤثر بر قیمت gold، تصمیمات معاملاتی آگاهانه تری بگیرند.

سوالات متداول

نماد طلا در فارکس XAU است. نشان دهندۀ نماد شیمیایی طلا (Au) در ترکیب با یک ارز پایه است که gold در برابر آن ارزش گذاری می شود. این نماد اغلب در مقابل دلار آمریکا معامله می شود که آن را در پلتفرم های معاملاتی به صورت XAU/USD مشاهده می کنید. با این حال، نماد گلد را می توان به صورت XAU/EUR و یا XAU/JPY هم مشاهده کرد که XAU نشان دهندۀ گلد و (EUR و JPY) نشان دهندۀ ارز پایه در آن هستند.

طلا به عنوان یک دارایی امن در زمان نوسانات بازار و عدم استقرار اقتصادی شناخته می شود. همچنین، در مقابل تورم مقاومت بالایی دارد و موجب تنوع سبد سرمایه گذاری معامله گر در بازار فارکس می شود. برخی معامله گران هم معتقدند نماد گلد در بازار فارکس دارای نوسانات قیمتی قابل توجهی است که پتانسیل بازدهی بالایی را برای معامله گران ایجاد می کند. این نوسانات می توانند فرصت های سودآوری را برای معامله گران ایجاد کنند.

بله، نماد گلد در بازار فارکس نمایانگر معامله به عنوان یک کالا است و قیمت آن به طور مستقیم تحت تأثیر تغییرات قیمت طلای فیزیکی قرار دارد. پویایی عرضه و تقاضا، هزینه های تولید، عوامل اقتصادی جهانی و تمایل سرمایه گذاران به عنوان عوامل تاثیرگذار در قیمت طلا محسوب می شوند؛ این تغییرات در بازارهای فیزیکی gold تأثیر مستقیمی بر این نماد در بازار فارکس دارند.

با ترکیب تحلیل های فاندامنتال و تکنیکال، معامله گران می توانند در مورد حرکات بالقوۀ نماد طلا بینشی در آینده کسب کنند و تصمیمات معاملاتی آگاهانه تری اتخاذ کنند.

ادامه مطلب
مظنه طلا
مظنه در بازار طلا چیست؟ |...

مظنه واژه‌ای عربی است که به معنی گمان و پندار است. در فرهنگ فارسی معین مظنه را بها و قیمت نیز معنی کرده‌اند. هرچند که در اصطلاح مظنه در بازار طلا به معنی خبردارشدن و یا آگاه کردن هم این واژه به کار می‌رود. وقتی این کلمه برای بازار طلا به کار می‌رود به این معنی است که قیمت طلا در بازار و معاملات چقدر است. البته عبارت مظنه برای سایر بازارها یا کالاها نیز بکار می‌رود و همین معنی را دارد. مثلا مظنه مسکن در منطقه خاصی از شهر. اما در این مقاله می خواهیم با مفهوم مظنه طلا آشنا شویم.

مظنه طلا چیست؟

منظور از مظنه طلا در بین بانکداران طلا و زرگران، همان قیمت یک مثقال طلا در بازار است و برابر با 4/6083 گرم طلای 17 عیار (705) است. در میان انواع مثقال شرعی، مثقال صیرفی و مثقال معمولی، از مثقال صیرفی برای محاسبه مظنه استفاده می شود. (اطلاعات بیشتر:  هر مثقال شرعی برابر ۳٫۴۵۶، هر مثقال صیرفی برابر ۴٫۶۰۸ و هر مثقال معمولی برابر با ۴٫۶۸۷۵ گرم است.)

این عبارت در میان بانکداران و طلافروشان که روزانه حجم بالایی از طلا را خرید و فروش می کنند، کاربرد دارد. به این نکته توجه کنید که مظنه فقط در بازار طلای ایران و برای طلای آب شده بکار می رود و واحد طلا برای کشورهای دیگر مثقال است. به عنوان مثال اگر شما به کشور امارات سفر کنید و از طلافروشی ها مظنه را بپرسید، آنها متوجه منظور شما نمی شوند ولی عبارت مثقال برای آنها شفاف است.

منظور از طلای آب شده نیز همان طلای دست دوم و اسقاطی در بازار است که از سوی برخی طلاسازها ذوب می شود. در سال های اخیر طلای آب شده خاصیت سرمایه ای پیدا کرده است.معامله گران در کنار ارز و سکه هر روز طلای آب شده را نیز داد و ستد می کنند. در واقع معاملات سفته بازانه یا با هدف کسب سود به این بخش نیز نفوذ کرده است.واحد معامله در بازار سفته بازی طلای آب شده کیلو گرم است.

نحوه محاسبه مظنه؛ مظنه طلا چگونه محاسبه میشود؟

بر اساس فرمول زیر، مقدار مظنه یا مثقال، به قیمت هر اونس در بازار جهانی و قیمت دلار آزاد بستگی دارد:

مظنه یا مثقال = 9.5742  / ( قیمت هر اونس در بازار جهانی * قیمت دلار آزاد )

فرمول تبدیل مظنه طلا به گرم طلا ۱۸ عیار

عدد طلایی تبدیل مظنه یا مثقال به گرم 4.33 است. در واقع وقتی شما مظنه را بر 4.33 تقسیم کنید به قیمت یک گرم طلای 18 عیار دست پیدا می کنید.

قیمت 1 گرم طلا = 4.33 / تبدیل مظنه به گرم

به عنوان مثال اگر مظنه 5 میلیون تومان باشد، طلا گرمی چند است؟

برای محاسبه کافی است عدد 5 میلیون تومان را بر عدد 4.33 تقسیم کنید. قیمت یک گرم طلای 18 عیار در این مثال برابر با 1.154.734تومان است. این یک محاسبه ساده برای بدست اوردن گرم طلای 18 عیار از مظنه بود.

تفاوت طلا 18 عیار و 24 عیار چیست؟

عیار واحد اندازه گیری خلوص فلزات است که از 24 به معنی طلای خالص شروع می شود. همچنین از اصطلاح قیراط نیز برای سنجش میزان خلوص استفاده می شود و معادل همان عیار است. نکته ی قابل توجه در خصوص عیار آن است که مبنای عیار در هر کشوری متفاوت است. به عنوان مثال در ایران مبنا 18 عیار و در کشورهای عربی و چین 24 عیار است.

طلای 24 عیار طلایی است که درجه خلوص آن 100 درصدی است. طلایی که خالص باشد، نرم تر و مقاومت آن در برابر فشار کمتر است. بنابراین فرآیند ساخت طلا و مخراج کاری روی آن دشوارتر است. طلای 18 عیار که در ایران بیشتر کاربرد دارد دارای خلوص 75 درصدی بوده و به صورت 750 روی طلا حک میشود. 25 درصد باقی مانده از طلای 18 عیار شامل فلزاتی مس، روی، نیکل و… است.

مظنه طلا

به طور کلی این تقسیم بندی برای عیار وجود دارد:

طلای 24 عیار با 100 درصد خلوص
طلای 18 عیار با 75 درصد خلوص
طلای 14 عیار با 58 درصد خلوص
طلای 10 عیار با حدود 42 درصد خلوص

به منظور شناسایی عیار طلا، قطعه کوچکی از آن را که غالباً کمتر از نیم گرم است برش می زنند و به آزمایشگاه های «رِی گیری» می دهند تا روی قطعه آزمایش هایی انجام دهد و عیار را اعلام کند. پس از انجام آزمایش های لازم محاسبه خلوص طلا، شماره رسیدی روی پاکت ری گیری درج می شود.

این شماره همان شماره ای است که روی قطعه طلای آب شده حک می شود. به حک کردن عیار روی قطعه طلای آب شده “انگ زنی” می گویند. این عیار شماره شناسه ی طلای مورد نظر در اتحادیه طلا و جواهرات است.

نحوه محاسبه وزن طلا؛ آیا وزن طلا را با مثقال می سنجند؟

زمانی که شما برای خرید طلای آب شده مراجعه می کنید، وزن طلا با گرم و میلی گرم سنجیده می شود. در حالی که در بازار، قیمت طلا با مثقال بیان می شود. از زمان های قدیم، در جوامع اسلامی واحدهایی به نام واحد توزین برای محاسبه وزن وجود داشته است .برخی از این واحدها در بازارهای دیگر نیز کاربرد پیدا کرده است.

مثقال از جمله واحدهای توزین است که از روزگار قدیم در بازار طلا کاربرد دارد.هر مثقال معادل 4.6 گرم است و کاربرد مثقال در بازار طلای ایران بیشتر برای طلای آب شده است.عمده فروشندگان و خریداران طلای آب شده را مبنای مثقال خرید و فورش می کنند.

ترازوهای دیجیتالی طلافروش ها که در طلافروشی ها و جواهرات موجود هستند و هرچند وقت یک بار توسط اتحادیه ی مربوطه صحت این ترازو ها سنجیده می شود، ارقام را به صورت استاندارد بین المللی گرم و میلی گرم نمایش می دهند. به عبارت دیگر ترازوها مقیاسی با نام مثقال ندارند.

در کشور ما طلایی که معامله می شود، 18 عیار با خلوص 750 است. برای داد و ستد این نوع طلا نیاز به دانستن قیمت دقیق این عیار است. بنابراین طلافروشان ابتدا قیمت یک مثقال طلا را در نظر گرفته و آن را به یک گرم طلای 18 عیار تبدیل می کنند. برای این محاسبه و تبدیل قیمت نیاز به یک ضریب تبدیل داریم.

مظنه طلا

قيمت يك گرم طلا با هر عياري از روي مظنه بازار

مظنه طلا در ایران معادل قیمت یک مثقال طلا و برابر با 4.608 گرم طلای 17 عیار با خلوص 705 در نظر می گیرند. بنابراین شما برای بدست آوردن قیمت یک گرم طلا از مظنه بجز محاسباتی که ذکر شد می توانید از روش زیر نیز استفاده کنید:

مظنه را در عیار ضرب کنید. همچنین 4.608 را در عدد 705 ضرب کنید. سپس عدد نخست را تقسیم بر دومی کنید.

مثلا یک گرم طلای 24عیار با مظنه روز 200 هزار تومان چقدر است؟

1477= (705*4.608)÷(مظنه*عیار)

ادامه مطلب
حباب سکه
حباب سکه چیست و چگونه محاسبه...

سکه از دیرباز یکی از مهم ترین دسته از دارایی ها  جهت سرمایه گذاری در ایران بوده است، بازار سکه نقدشوندگی نسبتا مناسبی دارد، امکان ورود با سرمایه های متوسط را فراهم می کند و البته ریسک نگهداری بالائی دارد. اما در چند ماه اخیر به دلیل نوسانات اقتصادی، حباب سکه عامل اصلی در تصمیم گیری برای خرید یا فروش سکه در نظر گرفته می شود. اگر شما هم میخواهید بدانید که حباب سکه چیست و نحوه محاسبه حباب سکه چگونه است، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

حباب سکه چیست؟

اگر شما نیز قصد سرمایه گذاری در سکه را دارید، یکی از مهم ترین فاکتورهایی که باید در معاملات خود مد نظر قرار دهید، مفهوم حباب است، به معنی ساده باید معیاری داشته باشید تا تشخیص دهید، درآن مقطع سکه را گران می خرید یا خیر؟ این مفهوم را با عنوان حباب نیز می شناسند.

اما پیش از آن که به دنبال مفهوم حباب برویم، این سوال را پاسخ می دهیم که آیا در سکه سرمایه گذاری کنیم یا خیر؟

پاسخ آن است که سکه به عنوان یک دسته از دارایی ها می تواند در سبد سرمایه گذاری شما جای بگیرد و از آن جائی که در بلندمدت بازدهی بالاتر از تورم داشته، با نرخ دلار و طلای جهانی نیز وابسته است، از این جنبه ریسک سبد سرمایه گذاری شما را تعدیل می کند و با در نظر گرفتن وزنی مناسب در سبد سرمایه گذاریتان، می تواند گزینه مناسبی باشد.

البته در نظر داشته باشید که حتما از فروشندگان معتبر و دارای مجوز از اتحادیه، خریداری کنید.

سکه نیز مانند هر دارایی دیگری ارزشی ذاتی دارد، که در ادامه نحوه محاسبه آن را به صورت دقیق شرح خواهیم داد، وقتی قیمت معاملاتی سکه در بازار از این رقم بالاتر باشد، سکه حباب مثبت دارد و اگر پایین تر از ارزش ذاتی خود باشد حباب منفی دارد.

تعریف حباب مثبت و منفی سکه

وجود حباب قیمت در بازار سرمایه یک امر اجتناب ناپذیر است. نه تنها طلا و سکه بلکه در مواقعی در هنگام خرید و فروش ملک، زمین و انواع کالا نیز با این پدیده مواجه می شویم. به طورکلی عدم تناسب میان عرضه و تقاضا در بازار عامل اصلی در ایجاد حباب قیمت است؛ بنابراین اگر قیمت عرضه و تقاضا به یکدیگر نزدیک بوده و یک تناسب منطقی با هم داشته باشند، شاهد تعادل در قیمت های بازار و ارزش ذاتی کالای مدنظر خواهیم بود.

همانطور که در بالا توضیح داده شد، حباب سکه از طریق یک فرمول ساده محاسبه می شود. از آنجاییکه بازار سکه همواره با حباب قیمت همراه است، نتیجه حاصل از محاسبه فرمول هیچ گاه برابر با صفر که به معنای وضعیت بدون حباب است، نخواهد شد. در نتیجه عدد به دست آمده همواره در دو بازه مثبت و منفی قرار دارد. اما مثبت و منفی کنار عدد به دست آمده را چطور تفسیر می کنیم؟

 • پاسخ مثبت = حباب مثبت: قیمت سکه از ارزش ذاتی آن بیشتر است.
 • پاسخ منفی = حباب منفی: قیمت سکه از ارزش ذاتی آن کمتر است.

چه عواملی بر ایجاد حباب مثبت و منفی سکه مؤثر هستند؟

اکنون که با مفهوم حباب و نحوه اندازه گیری و تعریف حباب مثبت و منفی سکه آشنا شدیم، بهتر است در این قسمت عوامل تأثیرگذار بر حباب مثبت و منفی را نیز مورد بررسی قرار دهیم. قبل از بررسی عوامل مؤثر بر حباب مثبت و منفی سکه بهتر است تعاریف زیر را در نظر داشته باشیم.

 • قیمت عرضه: قیمتی که فروشندگان یک کالا تعیین می کنند.
 • قیمت تقاضا: قیمتی که خریداران یک کالا تمایل دارند کالا را بر اساس آن بخرند.
 • نقطه تعادل: زمانی که قیمت عرضه و تقاضا بازار در یک نقطه یکسانی باشد.

بررسی عوامل تأثیرگذار بر ایجاد حباب مثبت سکه

افزایش سرمایه و نقدینگی در بازار

بی شک اولین و مهم ترین عامل مؤثر در حباب مثبت سکه افزایش و ورود بی رویه سرمایه و نقدینگی به بازار است. اساساً در نتیجه تصمیم دولت و بانک مرکزی، حجم زیادی سرمایه وارد بازار شده و به دنبال آن تعادل عرضه و تقاضا بازار به هم می خورد. از آنجاییکه سرمایه تزریق شده به بازار بدون پشتوانه است، حباب مثبت ایجاد خواهد شد.

کمیاب شدن سکه در بازار

معمولاً به دلیل عوامل مختلف سیاسی، اقتصادی و بلایای طبیعی مانند تحریم، احتکار و سیل و زلزله در دوره هایی بازار با کمبود سکه مواجه می شود. در نتیجه به دنبال کمیاب شدن سکه در بازار، شاهد حباب مثبت سکه خواهیم بود. چراکه عرضه نسبت به تقاضا پایین بوده و تعادل عرضه و تقاضای بازار برهم می خورد.

امید به افزایش قیمت سکه

در برخی مواقع به دلایل مختلف سکه در بازار به قیمتی بسیار بالاتر از ارزش واقعی آن قیمت گذاری می شود. اما بااین حال سرمایه گذاران برای خرید به بازار هجوم برده و سکه را با قیمت غیرواقعی معامله می کنند. در واقع این افراد با امید به افزایش بیشتر قیمت و کسب سود بیشتر در آینده نزدیک، اقدام به خرید می کنند. از آنجاییکه در این شرایط قیمت سکه از ارزش ذاتی آن بیشتر است، شاهد حباب مثبت خواهیم بود.

بررسی عوامل تأثیرگذار بر ایجاد حباب منفی سکه

افزایش عرضه و تولید سکه

زمانی که نسبت عرضه و تقاضا بازار از تعادل خارج شود، بسته به شرایط باید منتظر حباب مثبت یا منفی باشیم. به این ترتیب اگر تولید و عرضه سکه بسیار بیشتر از تقاضای بازار باشد، به دلیل فراوانی در بازار، قیمت سکه از ارزش ذاتی آن کمتر شده و حباب منفی شکل می گیرد.

امید به کاهش قیمت سکه

همانطور که امید به افزایش قیمت می تواند باعث ایجاد حباب مثبت شود، امید به کاهش قیمت نیز می تواند باعث کاهش تقاضای خرید، و ایجاد حباب منفی سکه شود. بااین حال از آنجاییکه قیمت طلا و سکه از عوامل جهانی همچون قیمت اونس تأثیر می گیرد، این مورد کمتر اتفاق می افتد.

خارج کردن سرمایه از سکه

زمانی را در نظر بگیرید که در آن به دلیل عوامل شرایط مختلف سیاسی، اجتماعی یا اقتصادی گروه زیادی از سرمایه گذاران اقدام به فروش سکه و خارج کردن سرمایه خود از بازار سکه کنند. در این سناریو نسبت خرید و فروش سکه از حالت تعادل خارج  شده و باعث کاهش ارزش سکه می شود. در نتیجه سکه نسبت به ارزش ذاتی خود با قیمت پایین تری خرید و فروش می شود که به آن حباب منفی می گوییم.

ارزش ذاتی سکه چگونه محاسبه می شود؟

فرمول قیمت سکه (با در نظر گرفتن وزن) عبارت است از:

حباب سکه

هر اونس ۳۱٫۱ گرم است، قیمت هر اونس پس از ضرب در نرخ دلار تقسیم بر ۳۱٫۱ می شود تا هر گرم به دست آید.

عدد ۰.۹ را می شود از این طریق نیز بدست آورد که عیار طلای معامله شده در بازارهای جهانی یا اونس ۲۴ و عیار سکه بهار آزادی ۲۲ است و با تقسیم عدد ۲۲ بر ۲۴ عدد ۰.۹ به دست می آید.

بانک مرکزی در محاسبه قیمت سکه عددی را نیز تحت عنوان حق ضرب در نظر می گیرد و این رقم را نیز باید به قیمت به دست آمده اضافه کرد.

سکه ضرب شده ی بانک مرکزی دارای مشخصات ثابتی می باشد. یعنی عیار آن ۹۰۰ و وزن انواع سکه نیز به شرح زیر است:

 • وزن سکه بهار آزادی و سکه امامی برابر است با ۸.۱۳۳ گرم
 • وزن سکه نیم برابر است با ۴.۰۶۶ گرم
 • وزن سکه ربع برابر است با ۲.۰۳۳ گرم

به شکلی دیگر نیز، ارزش سکه تابع فاکتورهای اصلی نرخ دلار، نرخ انس جهانی و ضریب ثابتی است:

حباب سکه

نحوه محاسبه عوامل مؤثر بر ارزش ذاتی سکه

در قسمت های قبل با نحوه محاسبه ارزش ذاتی سکه آشنا شدیم، اما سؤالی که مطرح می شود این است که چه عواملی بر ارزش ذاتی سکه مؤثر هستند و چطور می توان تأثیر آنها را محاسبه کرد؟ در ادامه به پاسخ این دو پرسش می پردازیم.

حق ضرب سکه

تاکنون عدد مشخصی به عنوان حق ضرب سکه از طرف بانک مرکز اعلام نشده است. اما بر اساس اعلام نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، حق ضرب سکه و هزینه های جانبی آن برابر با 50 هزار تومان است.

عیار سکه

سکه های موجود در بازار با عیار 21.6 خرید و فروش می شوند. از آنجاییکه طلا 24 عیار به عنوان طلای خالص شناخته می شود، می توان گفت سکه با عیار 21.6، نیز 90 درصد خلوص دارد.

قیمت دلار

قیمت دلار به صورت روزانه و لحظه ای در حال نوسان است، بنابراین در هنگام محاسبه ارزش ذاتی سکه لازم است ابتدا قیمت دلار را از منابع معتبر جستجو کرده و سپس در فرمول بالا قرار دهید.

قیمت جهانی طلا

قیمت جهانی طلا برای هر یک اونس طلا به صورت لحظه ای اعلام می شود. می توانید این قیمت را از طریق وب سایت های معتبر پیگیری کنید. از آنجاییکه در فرمول ارزش ذاتی سکه، قیمت هر یک گرم طلا در فرمول جای گذاری می شود، لازم است قیمت هر اونس را به قیمت هر گرم تبدیل کنید. برای این منظور باید قیمت جهانی هر اونس طلا را بر عدد 31.1 تقسیم کنید.

وزن سکه

در بازار طلا و سکه ایران چهار نوع سکه با وزن های مختلف ضرب می شوند. اغلب این چهار نوع سکه را با نام های سکه تمام بهار آزادی و سکه امامی، نیم سکه، ربع سکه و سکه یک گرمی می شناسیم. به این ترتیب در کنار سایر مولفه ها، با اضافه کردن وزن هر یک از سکه های موجود در بازار در فرمول ارزش ذاتی می توانید به پاسخ نهایی دست پیدا کنید.

حباب سکه

نحوه محاسبه حباب سکه

پس از محاسبه ارزش سکه به شرح توضیحات بالا، اگر قیمت معاملاتی در بازار بالاتر از آن باشد، سکه دارای حباب مثبت خواهد بود،

اما سوال آن است که حباب سکه به چه دلایلی شکل می گیرد؟

برخی از سکه ها طرفداران بیشتری دارند، برای مثال ربع سکه با توجه به هزینه کمتر آن تقاضای بالاتری دارد و همین تقاضای بالاتر باعث سهولت در شکل گیری حباب در آن می شود، یا مثلا تفاوت دیگری که بین سکه های امامی و طرح قدیم وجود دارد و تقاضای بیشتر سکه های امامی که می تواند باعث شکل گیری حباب در آن شود.

لذا می توان این گونه تعبیر کرد که هر عامل بیرونی از فرمول مذکور که عرضه و تقاضای سکه را دستخوش تغییر کند می تواند موجب شکل گیری حباب گردد.

حال اما نکته مهم تری را در رابطه با حباب های قیمتی مطرح خواهیم کرد:

آیا اگر حباب مثبتی در بازار بود نباید خرید کنیم؟ و آیا اگر حباب منفی بود بدین معنی که زیر ارزش ذاتی معامله می شد حتما به معنی فرصت خرید است؟ پاسخ خیر است.

نکته مهمی که در معاملات سکه باید در نظر گرفته شود، این است که در فرمول محاسبه ارزش ذاتی سکه ما قیمت امروز انس و دلار را قرار می دهیم، ولی معامله گران اصلی بازار بر اساس انتظارات آتی خود از این نرخ ها معامله می کنند، اما این حرف به چه معناست؟

فرض کنید امروز دلار ۲۰ هزار تومان و انس جهانی ۱۹۰۰ دلار است، با محاسبه قیمت سکه به این نتیجه می رسیم که دارای ۵۰۰ هزار تومان حباب مثبت است، لذا در نگاه اول نباید خرید کنیم، ولی می بینیم که یکی از معامله گران حرفه ای این بازار حتی در حباب مثبت نیز خریدار است، وقتی علت را جویا می شویم می بینیم که وی براساس تحلیل هایی که از بازار دلار و انس جهانی دارد، دلار را روی ۲۵ هزار تومان و انس جهانی را روی ۲۰۰۰ دلار تخمین می زند، به طوری که اگر محقق شود، عملا خرید وی در نهایت به سود او تمام خواهد شد.

مثال بالا را به این شکل در نظر بگیرید که با فرض دلار ۲۰ هزار تومانی و انس ۱۹۰۰ دلاری، به این نتیجه می رسیم که سکه ۵۰۰ هزار تومان حباب منفی دارد، آیا باید بخریم؟

در چنین شرایطی انتظار داریم خریداران به خرید کالای ارزان تر از ارزش ذاتی هجوم بیاورند ولی شاهد همچین شرایطی در بازار نیستیم، دلیل می تواند این باشد که انتظارات روی کاهش انس جهانی و دلار داخلی بوده و لذا این ارزان تر بودن در شرایط فعلی به معنی ارزان تر بودن در ۳ ماه آینده نیست!

پس در نظر داشته باشید که متغیر دلار و انس جهانی که قیمت های آن ها را در نظر می گیریم، خود ارزشی ذاتی دارند که ما با تکیه بر ماهیت قیمتی آن ها محاسبات خود را پیش می بریم که صحیح آن است که بر مبنای ارزش آن ها محاسبات را انجام دهیم.

درواقع دقت داشته باشیم که این قیمت ها خود ارزشی دارند و آن ارزش است که در بلند مدت اهمیت دارد و این نکته بسیار مهمی است که افرادی که به صورت هیجانی اقدام به خرید و فروش می کنند در نظر نمی گیرند.

در رابطه با توضیحات بالا تاکید بر دو نکته لازم است:

 • اول آن که توضیحات بالا با تمرکز بر معقوله حباب و ارزش ذاتی ارائه شد، این در حالی است که شرایط اقتصاد کلان و بازارهای موازی نیز در میزان تقاضای بازار سکه اثرگذار هستند. لذا نکته بسیار مهمی که در سرمایه گذاری روی سکه باید مد نظر قرار دهید این است که عرضه و تقاضا که متاثر از فاکتورهای دیگر اقتصاد کلان و شرایط سرمایه گذاری در بازارهای موازی چون بورس، مسکن و ارز است، فاکتور بسیار مهمی در بازار سکه است.
 • نکته مهم نیز آن است که این قانون سرمایه گذاری عموما به فراموشی سپرده می شود که سرمایه گذاران حرفه ای آینده را خرید و فروش می کنند، لذا بدون آن که درگیر هیجانات شرایط حبابی مثبت یا منفی امروز بازارها شوید، حباب های احتمالی آینده را برآورد کنید.

کدام سکه حباب کمتری دارد؟

سرمایه گذاری در طلا به روش های مختلف انجام شده و هر کدام به دلایل خاصی طرفدارانی دارند. به عنوان مثال گروهی خرید سکه را ترجیح می دهند، در حالیکه گروهی دیگر خرید طلای دست دوم و آب شده را گزینه مناسب تری می دانند. اما اگر قصد سرمایه گذاری در سکه طلا را داشته باشیم، کدام سکه حساب حباب کمتری خواهد داشت؟ برای پاسخ به این پرسش ابتدا باید سکه های موجود در بازار را به درستی دسته بندی کرده باشیم.

به این ترتیب اگر بخواهیم حباب ربع، نیم و تمام سکه را با یکدیگر مقایسه کنیم، تمام سکه نسبت به ربع و نیم سکه حباب کمتری دارد. اما در مقایسه حباب قیمت سکه بهار آزادی غیربانکی و سکه تمام با ضرب سال 86، به این نتیجه می رسیم که سکه بهار آزادی غیربانکی در بازار با حباب کمتری خرید و فروش می شود.

ادامه مطلب
طلای فردایی و شنبه ای چیست؟
طلای فردایی و شنبه ای چیست؟...

در مطالب قبل، با شما درباره طلای آب شده صحبت کردیم و گفتیم که طلای آب شده مواد اولیه ای است که بین صنف طلافروشان جابه جا می شود و با توجه به درصد بسیار پایین تر سود فروشنده در مقایسه با طلای نو و دست دوم، برای سرمایه گذاران نیز جذابیت دارد. درواقع طلای آب شده، طلاهای شکسته، دست دوم و مواردی از این قبیل هستند که آن ها را آب می کنند تا مجدد به تولید برگردانند.

معرفی طلای فردایی و شنبه ای

پیش از اینکه به صورت مستقیم به پاسخ این سؤال بپردازیم، لازم است بدانید طلای آب شده ای که به صورت فیزیکی خریداری می شود، در دسته روش نقدی قرار می گیرد. درواقع به دو روش می توان طلای آب شده را معامله کرد، نقدی و غیر نقدی که درواقع روش کاغذی نیز به آن می گویند. در روش نقدی شما در زمان تحویل طلای آب شده هزینه پرداخت می کنید و از این بابت که معامله به اتمام می رسد و کالا را دریافت می کنید، با ریسک کمتری مواجه می شوید. حالت بعدی روش کاغذی است که زیرمجموعه های متفاوتی دارد؛ مانند طلای آب شده فردایی، شنبه ای و شرطی که در این مقاله تمرکز ما روی نوع طلای آب شده فردایی و شنبه ای خواهد بود. البته ویژگی مشترک این طلا آن است که طلا به عنوان کالای مدنظر جابه جا نمی شود و این موضوع ریسک معامله را بالاتر می برد؛ پس موضوع ریسک بالای این نوع از معامله طلا را باید از مهم ترین ویژگی های آن تلقی کرد (حتماً دقت داشته باشید که در معاملات طلای آب شده در هر دو حالت، بین خریدار و فروشنده لفظ قیمت آب شده رد و بدل می شود).

معاملات فردایی

طلای فردایی

منظور از معاملات فردایی، معاملاتی است که فعالان بازار در پایان یک روز معاملاتی در رابطه با قیمت طلای آب شده در روز بعد، وارد معامله می شوند. پیش بینی ها به ایجاد تعهداتی برای طرفین منجر می شود که درصورت پیش بینی صحیح معامله آن ها در سود و در غیر این صورت در ضرر خواهند بود. فرایند این معاملات بدین صورت است که تعدادی از افراد معتبر که به یکدیگر اعتماد دارند، یک گروه برای این معاملات تشکیل می دهند. این گروه یک سرگروه خواهد داشت که در راستای تضمین معاملات و پرداخت خسارات جبران (که به صورت بازاری شاید با عنوان تاوان نیز شناخته شود) چک یا تضامین موردنیاز را دریافت می کند. معاملات در بازار آب شده فردایی تا حد زیادی شبیه اختیارات معاملات است؛ بدین صورت که شما بیعانه ای را پرداخت می کنید تا اختیار معامله در نرخ مشخصی را داشته باشید، موعد مقرری را مشخص می کنید و در سررسید مقرر معامله را انجام می دهید یا نمی دهید. اگر معامله به ضرر شما باشد،  اختیار این را دارید که معامله را انجام ندهید. این نوع معامله را طلای حواله ای نیز می نامند. در این نوع از معامله، شما تاریخ مشخصی در آینده را مشخص می کنید و لزوماً کالا را در اختیار خود ندارید. این ابزار با توجه به اینکه الزام داشتن کالا را در بر ندارد، گزینه جذابی برای افراد پر ریسک است. معاملات در این بازار غیررسمی است و نهاد ناظری ندارد.

معاملات شنبه ای چیست؟

معاملات شنبه ای مختص به بازار طلای آب شده است و به دلیل بسته شدن بازار جهانی در پایان روز جمعه، روز شنبه اقدام به تسویه معاملات باز شده و تفاوت های قیمتی پرداخت می شود. موضوع بعدی این است که در سرمایه گذاری در این نوع از طلا، با توجه به اینکه کالایی رد و بدل نمی شود، می تواند با اهرم همراه شود که این موضوع نیز به ریسک بالاتر این نوع از معامله می انجامد. در معاملاتی که ویژگی اهرمی بودن دارند، شما در رقمی بالاتر از سرمایه واقعی خود معامله می کنید که اگر آن معامله به سود بینجامد، سودی چند برابر و در غیر این صورت ضرری چند برابر حالت عادی معامله با میزان سرمایه خود خواهید داشت.

ویژگی های معاملات شنبه ای

یکی از ویژگی های این نوع معامله این است که به طور معمول از طریق تلفن انجام می شود و این امر بر نوسانات بالای تغییرات قیمتی این بازار می انجامد. در ادامه همین ویژگی باید گفت، نوسان گیری در این بازار رواج دارد و همین نوسانات بالا و تغییرات سریع بستر مناسبی برای نوسان گیری فراهم می کند. درواقع معامله گران این بازار معاملات خود را در بازه های زمانی کوتاه تری انجام می دهند و همین ویژگی بار دیگر نشان می دهد حضور و معامله در این بازار به تخصص و تجربه و به ویژه ریسک پذیری نیاز دارد. بازاری ها در این بازار به دلیل اعتباری که داخل بازار دارند و افراد جدید با گذاشتن بیعانه نزد افراد معتمد بازار مبادرت به معامله می کنند.

سخن پایانی

در این مقاله خواندیم، با توجه به اینکه موضوع اعتماد به طرف مقابل در این نوع از معاملات اهمیت بسیاری دارد، اصولاً فعالیت و ورود به این بازار برای افرادی که تجربه کافی ندارند، راحت نیست. ضمن اینکه نهاد ناظری بر این بازار نظارت نمی کند که تکیه گاه امنی برای فعالان تازه کار آن باشد؛ بنابراین داشتن تخصص بیش از پیش اهمیت پیدا می کند. به نوعی افرادی که در این نوع از طلا معامله می کنند، ریسک نوسانات قیمت را تحمل می کنند؛ بنابراین اگر قصد معامله در این بازار را دارید، حتماً با فرد مورد اعتماد خود وارد معامله شوید.

ادامه مطلب
طلا آب شده
طلای آب شده چیست و آیا...

طلای آب شده طلایی است که باید بین طلافروشان و تولیدکنندگان جا به جا شود و درواقع مواد اولیه ای است که مورد نیاز این صنف است، اما با توجه به درصد بسیار پایین تر سود فروشنده نسبت به طلای نو و دست دوم، برای سرمایه گذاران نیز جذابیت دارد.

 طلای آب شده چیست؟

طلا آب شده از ذوب کردن طلا به دست می آید. اما چه طلاهایی را ذوب می کنند؟

طلاهای شکسته، دست دوم و مواردی از این دست را آب می کنند تا مجدد آن ها را به تولید برگردانند. درواقع طلافروشان، طلای دست دوم شما را می خرند و به آزمایشگاه های تعیین عیار که مورد تایید اتحادیه طلافروشان و اداره استاندارد ایران است می فرستند. پس از ذوب، این طلاها را معمولا به شکل مفتول (مفتول بودن طلای آب شده به طلاساز کمک می کند که به هر اندازه طلایی که برای مصنوعات طلا لازم دارد، برش دهد) در می آورند. برای خرید و فروش این نوع طلا هیچ گونه مالیاتی تعلق نمی گیرد، همچنین اجرت ساخت ندارد و تنها کارمزد ناچیزی به آن تعلق می گیرد.

عیار طلا آب شده

عیار این طلا، معادل عیار همان طلایی است که آب شده، در ایران عموما طلاها ۱۸ عیار هستند. برای خرید طلای آب شده دقت کنید که حتما به فروشندگان معتبر مراجعه کنید، با توجه به آب شده بودن طلاهای مختلف احتمال تقلب بخصوص در عیار این نوع طلا بسیار زیاد است.

در خرید طلا آب شده شما مالیات و اجرت نمی پردازید و آن چه دریافت می شود سود طلافروشان است. درواقع شما طلای آب شده را به قیمت همان عیاری می خرید که روی آن انگ زده اند و در هنگام فروختن آن به قیمت همان عیار طلا ابشده تان می فروشید.

کد ری‏گیری

موضوع بعدی راجع به طلای آب شده کد ری‏گیری است، ری‏گیری آزمایشگاهی است که در آنجا عیار طلای آب‎ شده را مشخص می کنند و کدی روی آن قطعه می زنند که با داشتن این کد می توان از تقلبی نبودن طلای آب شده مطمئن شد.برخی افراد فلزات دیگری را هنگام ذوب کردن طلا وارد آن می کنند که بر عیار طلا آب شد تاثیرگذار است. ری‏گیری برای تعیین عیار یک قطعه را آزمایش می کند و  قطعه آزمایش شده را در پاکتی قرار می دهد و شماره رسیدی که روی پاکت و قبض ری گیری ثبت شده را بر روی آب شده درج می کند و انگ می زند. انگ آبشده همان شماره ای است که روی آبشده درج شده است.

عیار، وزن و قیمت آب شده

نوشتن عیار و وزن طلا آب شده به این شکل است که خطی افقی ایی می کشند و در بالای آن وزن طلا ذوب شده به گرم و در پایین عیار آن را می نویسند.

 طلای دست دوم یا آب شده کدام یک به صرفه تر است؟

مهم ترین نکته راجع به این دو نوع طلا یکی بحث کارمزدها و دیگری بحث تقلبی بودن است که در هردو با این ریسک روبرو هستیم، اگر فرض کنیم موضوع تقلبی بودن را بتوان با کمک یک متخصص تشخیص داد، کارمزد طلای آب شده کمتر و سرمایه گذاری در آن به صرفه تر خواهد بود اما در ادامه سعی می کنیم، توضیحاتی در رابطه با این تقلبی بودن  در طلای آب شده ارائه دهیم:

روی طلا آبشده عدد و شناسه ای ضرب می شود اما مردم نمی توانند به اتکای آن به خرید طلای آبشده اقدام کنند و این موضوع نیازمند بررسی تخصصی تری است. عیار جواهرات و مصنوعات طلا در ایران ۱۸ است، طبیعتا عیار آب شده هم  باید ۱۸ باشد، که ممکن است مقدار آن کمی کمتر یا بیشتر باشد و در ادامه به توضیح چرائی این موضوع خواهیم پرداخت:

در هنگام آب کردن طلا، از جواهرات و فلزهای مختلفی استفاده می شود، لذا کاملا محتمل است که عیار آن کمتر و یا بیشتر از ۱۸ باشد، مثلا ممکن است طلای ۲۴ عیار نیز داخل آن ها باشد که برای پایین تر آوردن عیار فلزات دیگری مانند مس به آن اضافه می کنند. پس باید به سراغ روشی برویم که بتوان عیار دقیق طلا را تشخیص داد:

روش تخمین عیار طلا

برای تخمین عیار، مقدار بسیار کوچکی از طلای آب شده را برش می دهند و به ری گیری می برند، پس از انجام آزمایشات روی این قطعه کوچک، عیار مشخص می شود، این قطعه را در پاکتی قرار می دهند، شماره رسیدی را روی ان درج می کنند که شماره رسید و قبض ری گیری را روی آب شده درج می کنند و اصطلاحا انگ می زنند. لذا انگ همان شماره روی آب شده است. برای خواندن وزن و عیار آب شده، عدد بالای خط وزن به گرم و در پایین عیار آن است. درواقع انگ زدن حک کردن عیار و کد ریگیری روی طلا آب شده است.

لذا اگر فرض کنیم، هردوی این سرمایه گذاری ها با ریسک تقلبی بودن همراه است (البته بنظر این ریسک در طلا آب شده بیشتر است)، باید گفت کارمزد کمتر طلای آب شده جذابیت بیشتری برای سرمایه گذاری فراهم می کند که به شرط قابل اعتماد بودن فروشنده، گزینه بهتری است.

نتیجه

آن چه مشخص است این است که ریسک خرید این نوع طلا بسیار بالاست، لذا حتما باید از فردی خریداری شود که اطمینان کامل از او داشته باشید. طبق گفته برخی کارشناسان این حوزه، عیار این طلا که در آزمایشگاه هایی غیر از آزمایشگاه های استاندارد عیارسنجی می شوند، دارای مغایرت بوده و مردم تنها حین فروش آن و با آزمون مجدد توسط خریدار، متوجه این تقلب و ضرر می شوند. دقت داشته باشید که طلای آبشده نه فاکتور و نه شناسنامه دارد و ممکن است حتی فروشندگان زیر خرید بزنند و بگویند که از ما خریدی انجام نشده است.

ادامه مطلب
سرمایه گذاری طلا
سرمایه گذاری طلا یا سکه کدام...

روش های مختلف سرمایه گذاری در طلا، مانند طلای نو، دست دوم، سکه و… همواره از گزینه های جدی برای سرمایه گذاری در سبد سرمایه گذاری افراد حقیقی است، البته طلا بیش از آن که یک فرصت سرمایه گذاری جهت کسب بازدهی های بالاتر از تورم یا بازارهای موازی خود باشد، به عنوان یک فرصت جهت حفظ قدرت خرید پول محسوب می شود. لذا از این جنبه، قطعا پیشنهاد می شود جهت تعدیل ریسک سرمایه گذاری خود در دارایی های مختلف، همواره بخشی از سرمایه خود را به سرمایه گذاری در این دسته از دارایی اختصاص دهید. این دسته از دارایی همزمان از نوسانات دلار و انس جهانی شما را بهره مند می کند و گرچه انتظار بازدهی های بالاتر از بازارهای موازی (بخصوص بازار سرمایه در بلند مدت) را از آن نداریم، ولی انتظار داریم قدرت خرید سرمایه گذار را تحت یک سرمایه گذاری با ریسک نسبتا پایین حفظ کند.  در این مقاله به دنبال آن هستیم که بین دو مورد از مهم ترین روش ­های سرمایه­ گذاری در طلا، گزینه ارجح تر را انتخاب کنیم، پیش از آن مرور کوتاهی بر مهم ترین مفاهیم اصلی سرمایه گذاری در این بازار داشته باشیم.

انواع روش های سرمایه گذاری در طلا و سکه چیست؟

امروزه روش های مختلفی برای سرمایه گذاری در طلا وجود دارد که شناخته شده ترین آن طلای فیزیکی است، مابقی این روش ها عبارتند از:

 • صندوق های سرمایه گذاری در طلا
 • گواهی سپرده سکه در بورس کالا

در ایران قراردادهای آتی نیز قبلا فعال بوده که با توجه به این که در حال حاضر امکان آن فراهم نیست، به این موضوع نخواهیم پرداخت، ضمنا فعالیت در بازار فارکس نیز می تواند شما را از نوسانات نرخ جهانی طلا بهره مند کند که در این مقاله موضوع بحث ابزارهای داخلی خواهد بود.

چرا در طلای فیزیکی سرمایه گذاری نکنیم؟

خرید فیزیکی طلا و سکه از دیرباز از مرسوم ترین روش های سرمایه گذاری در این فلز گران بها بوده است،  در ایران انواع مختلف سکه اعم از سکه های گرمی، ربع، نیم، تمام و… در دسترس است و متداول ترین عیار طلا نیز، طلای 18 عیار است. در هنگام ورود به این سرمایه گذاری توجه داشته باشید که سکه در ایران ممکن است با حباب قیمتی روبرو باشد.

سوال شاید در وهله اول عجیب به نظر برسد، ولی وقتی دقیق تر به آن نگاه کنیم سوال درستی است، منظور ما خرید طلا به قصد زینتی نبوده و دقیقا تمرکز ما بر معقوله سرمایه گذاری است:

وقتی هدف سرمایه گذاری در طلا یا هر دارایی دیگری است، بحث کارمزد ها اهمیت زیادی پیدا می کند، در خرید طلا شما چند راه حل پیش رو دارید:

 • خرید طلای نو
 • خرید طلای بدون اجرت یا دست دوم
 • خرید طلای آب شده

سرمایه گذاری طلا

در خرید طلای نو، شما اجرت و مالیات می پردازید و در خرید طلای دست دوم در بهترین حالت اجرت را نمی پردازید یا اجرت کمتری می پردازید، که با ریسک تقلبی بودن همراه است، خرید طلای آّب شده نیز با ریسک تقلبی بودن روبرو است و تخصص و آشنایی کافی با بازار طلا را نیاز دارد. البته شمش در برابر طلای آب شده گزینه بسیار بهتری است. شمش ها بر خلاف طلای آب شده معتبر و با علائم حک شده روی آن هستند و از اعتبار بالایی برخورداند. در نظر بگیرید که اگر همین امروز طلا را بخرید و با فرض ثبات نرخ طلا همین امروز بخواهید اقدام به فروش کنید، عملا با توجه به کارمزد مربوط به مالیات و اجرتی که پرداخته اید در زیان خواهید بود، لذا هزینه معاملاتی که در خرید طلا می پردازید اهمیت دارد. لذا در این بخش خرید سکه، گزینه بهتری جهت سرمایه گذاری خواهد بود.

اجرت و مالیات

جهت شفافیت بیشتر موضوع اجرت و مالیات در فرآیند خرید و فروش طلا، هر گرم طلا نرخ مشخصی دارد که به صورت روزانه در نوسان است و طی یک روز هم حتی نوسان می کند، مهمترین عوامل موثر بر نرخ هر گرم طلا، انس جهانی و نرخ دلار در داخل کشور است. در هنگامی که شما اقدام به خرید طلای نو می کنید، هر گرم طلا به اضافه درصد مشخصی از مالیات و اجرت ساخت می شود، برای مثال اگر هر گرم طلا 1 میلیون تومان باشد، بابت آن درصد مذکور شما رقم بالاتری را خواهید پرداخت، ضمن اینکه در هنگام فروش از نرخ روی تابلو از شما کمتر می خرند، درواقع اگر نرخ طلا ثابت باشد و شما امروز بخرید و فردا بفروشید عملا در ضرر هستید، لذا بنظر می رسد خریدن طلایی که اجرت کمتری بابت آن بپردازید به صرفه تر باشد و ضرر کمتری داشته باشید.  طلای کم اجرت یا دسته دوم از این نوع است، طلا فروشی های مختلف به صورت یکسان عمل نمی کنند ولی درصد مازاد بر نرخ تابلوی هر گرم طلا، در خرید طلای کم اجرت بسیار کمتر است(در حال حاضر به صورت تقریبی در حدود 7 تا 10 درصد و در حدود نصف طلای عادی  ). درواقع در خرید طلای نو نحوه محاسبه بدین صورت است که نرخ هر گرم طلا به علاوه اجرت شده و این رقم در 7 درصد ضرب می شود که در طلای دست دوم رقم اجرت دریافت نمی شود. بین طلای نو و دست دوم، قطعا پیشنهاد ما خرید طلای دست دوم است. سکه ویژگی اجرت ساخت را ندارد، لذا اگر قصد سرمایه گذاری دارید، پیشنهاد ما خرید سکه است، زیرا سکه اجرت ساخت نداشته و موقع فروش سکه، سود بیشتری نصیب شما می شود.

گواهی سپرده سکه، راه حل مشابه خرید سکه نقدی

با توجه به این که با لحاظ کردن ریسک حبابی بودن قیمت سکه، پیشنهاد ما جهت سرمایه گذاری انتخاب سکه به جای طلای فیزیکی و زینتی است، در ادامه گزینه جاگزین سکه فیزیکی را معرفی خواهیم کرد:

نوع دیگری از سرمایه گذاری در این دسته از دارایی، گواهی سپرده طلاست، در دست داشتن گواهی سپرده دقیقا عین داشتن خود دارایی است که با در دست داشتن آن و مراجعه به انبارهای کالایی می توانید آن را دریافت کنید. گواهی سپرده کالایی ورقه بهاداری است که موید مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالای سپرده شده به انبار است و پشتوانه آن قبض انبار صادر شده توسط انباردار است.  هر نماد گواهی سپرده سکه یک تاریخ سررسید دارد. خریدار هم می تواند بعد از خرید سکه، آن را تحویل بگیرد و هم می تواند این اوراق را تا سررسید نگهداری کند. پس از تعطیل شدن معاملات آتی سکه در بورس کالا، در حال حاضر معاملات ثانویه گواهی سپرده سکه در بورس اوراق بهادار انجام می شود. هدف از راه اندازی این ابزار، شفافیت و کشف قیمت رسمی سکه و همچنین تنوع بخشی به سبد ابزارهای مالی بوده است.

درواقع این گواهی ورقه بهاداری است که نشان دهنده مالکیت روی دارایی است. دارایی ها نیز در انبارها قرار دارند. برای مثال بانک رفاه کارگران برای سکه طلا انبار دارد. لازم به ذکر است که اگر می خواهید از این روش اقدام به سرمایه گذاری کنید نیازمند کد بورسی خواهید بود. نحوه خرید اوراق  نیز همانند سهام است. هر 10 ورقه گواهی سپرده معادل 1 سکه تمام بهار آزادی می باشد. این معامله هزینه کارشناسی، ارزیابی و انبارداری دارد و کارمزد معاملات نیز  درصدی از مبلغ معامله است.

دارندگان سکه فیزیکی، می توانند با در دست داشتن مدارک شناسایی معتبر به خزانه بانک رفاه یا بانک های دیگری که انبار دارند( پیش از مراجعه این موضوع را پیگیری کنید، ممکن است زمانی که شما این مقاله را می خوانید،  بانک های دیگری نیز این خدمات را ارائه دهند.) مراجعه کرده و سکه یا سکه های موردنظر خود را به انبار تحویل دهند. پس از اعتبارسنجی سکه ها، قبض انبار یک روز کاری بعد صادر می شود و فرد می تواند آن را دریافت نماید. دارنده قبض انبار می تواند از طریق مراجعه حضوری به کارگزاری ها یا سامانه معاملات برخط سهام، اقدام به فروش سکه یا سکه های خود نماید.

صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا( مبتنی بر گواهی سکه)

گزینه بعدی که به لحاظ ماهیت دارایی تا حد زیادی با ماهیت سکه شباهت دارد، صندوق های سرمایه گذاری است:

صندوق های سرمایه گذاری بر مبنای دارایی هایی که روی آن ها سرمایه گذاری می کنند دسته بندی می شوند. صندوق کالایی قابل معامله (ETC) یکی از ابزارهای مالی نوین هستند که به سرمایه گذاران این امکان را می دهند که به جای خرید و نگهداری کالای مورد نظر و تحمل هزینه های حمل و نقل، انبارداری و خسارت های احتمالی آن، اوراق این صندوق ها را خریداری نمایند. با خرید این اوراق، سرمایه گذار در عین داشتن مالكيت کالای مورد نظر، مسئولیت نگهداری از آن کالا را بر عهده ندارد. عمده دارایی های  این نوع از صندوق ها گواهی های سپرده هستند، به بیان ساده طلا و سکه ماهیت سرمایه گذاری این صندوق ها را تشکیل می دهد و اگر قصد سرمایه گذاری در این دسته از دارایی را دارید، این صندوق ها نیز شما را از تغییرات نرخ این بازار بهره مند می کند. صندوق های سرمایه گذاری دارایی های خود را به صورت حرفه ای مدیریت می کنند و این تخصصی است که شما ممکن است نداشته باشید و در عین حال بخواهید در این بازار سرمایه گذاری کنید. بدین شکل سرمایه خود را به دست افرادی می سپارید که تخصص کافی برای سرمایه گذاری در این بازار را دارند. صندوق های سرمایه گذاری در طلا در ایران از نوع قابل معامله هستند و برای سرمایه گذاری در آن ها باید کد بورسی دریافت کنید. در خرید این نوع از صندوق ها ریسک نگهداری طلا کاملا از بین می رود،  نگهداری، حمل، احتمال سرقت و…در خرید این صندوق ها معنی ندارد. کارمزد خرید این صندوق ها نیز نسبت به خرید طلا کمتر است. نکته مهم دیگر آن است که با بالاتر رفتن نرخ طلا و سکه قدرت خرید خریداران جهت سرمایه گذاری در این بازار کاهش پیدا می کند و وجود ابزاری چون صندوق های طلا همچنان امکان بهره مندی سرمایه گذاران از این فرصت سرمایه گذاری را ایجاد می کند.

چرا گواهی یا صندوق های قابل معامله حتی از گزینه سکه فیزیکی بهتر اند؟

موضوع نقدشوندگی در یک فرصت سرمایه گذاری همواره از اهمیت برقرار است، شما ممکن است هر لحظه به نقد کردن دارایی خود احتیاج پیدا کنید و نقدشوندگی این صندوق ها با توجه به این که در بستر بازار سرمایه معامله می شوند نسبت به بازار فیزیکی دارای مزیت است. فرموش نکنید مهمترین فاکتور (درایور) موثر بر قیمت این صندوق ها نیز همانند نرخ طلا و سکه، نوسانات مربوط به نرخ دلار در داخل کشور و انس جهانی است. قیمت واحدهای صندوق نیز  بر پایه ارزش خالص دارایی های صندوق (NAV)  و بر اساس نظام عرضه و تقاضا تعیین می شود. یکی از مزیت های مهم این صندوق ها امکان نقد کردن بخش هایی از دارایی است زیرا گاهی اوقات شما می خواهید مبلغی کمتر از ارزش یک سکه را نقد کنید که این امکان در فروش سکه فیزیکی فراهم نیست.  اگر قصد سرمایه گذاری در این صندوق ها را دارید، در ادامه آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد:

 • صندوق سرمایه گذاریپشتوانه طلای لوتوس پارسیان با نماد طلا
 • صندوق سرمایه گذاریمبتنی بر سکه طلای کیان با نماد گوهر
 • صندوق سرمایه گذاری طلایزرافشان امید ایرانیان با نماد زر
 • صندوق سرمایه گذاریمبتنی بر سکه طلای مفید با نماد عیار

خرید طلا یا سکه؟

اگر قصد ورود به این بازار را دارید بین دو گزینه طلا و سکه، سکه گزینه بهتری جهت سرمایه گذاری است که چرایی آن در بالا توضیح داده شد، بین سکه فیزیگی و گواهی سپرده نیز، گواهی به دلیل سهولت معاملات و هزینه معاملاتی کمتر و نقد شوندگی بالاتر بیشتر پیشنهاد می شود. واحدهای صندوق ها هزینه انبارداری، ارزیابی و.. مربوط به گواهی سپرده را نیز ندارد و از این جنبه جذاب تر به نظر می رسد، البته در هنگام خرید هریک از این انواع دارایی باید میزان حباب نسبت به ارزش ذاتی و نیز نوسانات تاریخی و برآوردهای آتی را در نظر بگیرید. در واقع تا قبل از تاسیس صندوق های طلا و سکه، نگهداری طلای فیزیکی جهت سرمایه گذاری توجیه داشت، اما امروزه پذیرش ریسک نگهداری فیزیکی طلا و سکه توجیهی ندارد.

ادامه مطلب
post-blog-alt
خرید طلای دست دوم بهتر است...

طلا همیشه یکی از سرمایه گذاری های امن محسوب می شود و حتی در مواقعی که ریسک در سطوح اقتصاد کلان نیز بالا می رود، سرمایه ها به سمت این دارایی سوق پیدا می کند. انواع مختلفی از فرصت های سرمایه گذاری در طلا وجود دارد، همچون انواع سکه، طلای زینتی، شمش، صندوق و… . در این مقاله مقایسه ای بین دو نوع از این فرصت های سرمایه گذاری خواهیم داشت، طلای بدون اجرت (دست دوم) و سکه.

هر گرم طلا نرخ مشخصی دارد که به صورت روزانه در نوسان است و طی یک روز هم حتی نوسان می کند، مهمترین عوامل موثر بر نرخ هر گرم طلا، انس جهانی و نرخ دلار در داخل کشور است.

خرید طلای نو

در هنگامی که شما اقدام به خرید طلای نو می کنید، هر گرم طلا به اضافه درصد مشخصی از مالیات و اجرت ساخت می شود، برای مثال اگر هر گرم طلا ۱ میلیون تومان باشد، بابت آن درصد مذکور شما رقم بالاتری را خواهید پرداخت، ضمن اینکه در هنگام فروش از نرخ روی تابلو از شما کمتر می خرند، درواقع اگر نرخ طلا ثابت باشد و شما امروز بخرید و فردا بفروشید عملا در ضرر هستید، لذا بنظر می رسد خریدن طلایی که اجرت کمتری بابت آن بپردازید به صرفه تر باشد و ضرر کمتری داشته باشید.

خرید طلای دست دوم

طلای کم اجرت یا دسته دوم از این نوع است، طلا فروشی های مختلف به صورت یکسان عمل نمی کنند ولی درصد مازاد بر نرخ تابلوی هر گرم طلا، در خرید طلای کم اجرت بسیار کمتر است (در حال حاضر به صورت تقریبی در حدود ۷ تا ۱۰ درصد و در حدود نصف طلای عادی). درواقع در خرید طلای نو نحوه محاسبه بدین صورت است که نرخ هر گرم طلا به علاوه اجرت شده و این رقم در ۷ درصد ضرب می شود که در طلای دست دوم رقم اجرت دریافت نمی شود.

سرمایه گذاری روی کدام بهتر است؟

لذا اگر قصد سرمایه گذاری دارید بین دو گزینه طلای نو و دست دوم قطعا پیشنهاد ما خرید طلای دست دوم است. البته طلا جز سرمایه گذاری می تواند کاربرد زینتی نیز داشته باشد که این امر به خود شما بستگی دارد. سکه ویژگی اجرت ساخت را ندارد، لذا اگر قصد سرمایه گذاری دارید، پیشنهاد ما خرید سکه است، زیرا سکه اجرت ساخت نداشته و موقع فروش سکه، سود بیشتری نصیب شما می شود. اما اگر اصرار بر خرید طلای بدون اجرت دارید حتما مواردی چون تقلبی نبودن، اجرت ساخت، میزان استفاده از سنگ های اتمی، وارداتی بودن طلای موردنظر را در نظر بگیرید.

ضمنا در نظر داشته باشید که، طبق گفته رئیس اتحادیه طلا فروشان: “فروش طلای کم اجرت و بدون اجرت قانونی نیست و هر واحد صنفی که نسبت به فروش این گونه طلا اقدام کند، خلاف قانون عمل کرده است. برخی از این طلاها فاقد کد استاندارد هستند، وقتی طلا بدون کد استاندارد باشد صحت و سلامت آن را نمی توان تأیید کرد و بعضاً اینگونه طلاها عیار پایین دارند یا حتی تقلبی هستند.”

لذا این موضوع نشان می دهد که خرید طلای دست دوم نسبت به سکه با ریسک بالاتری به لحاظ تقلب نیز روبروست.

ادامه مطلب
روش های سرمایه گذاری طلا
روش های مختلف سرمایه گذاری در...

طلا همواره یکی از گزینه های جذاب سرمایه گذاری در طول تاریخ بوده است. حتی امروزه با اینکه ابزارهای جدید سرمایه گذاری همچون بورس و دارایی های مختلفی که درآن ها معامله می شوند در دسترس هستند، باز هم از جذابیت سرمایه گذاری در طلا کاسته نشده است.

نوسانات نرخ طلا همواره یکی از مهمترین شاخص های اقتصادی جهان در واکنش به شرایط و رویدادهای اقتصادی و سیاسی بوده است و در شرایط بحران و ریسک های جهانی، به عنوان مامن سرمایه گذاران عمل کرده است.

البته طلا بیش از آن که یک فرصت سرمایه گذاری جهت کسب بازدهی های بالاتر از تورم یا بازارهای موازی خود باشد، به عنوان یک فرصت جهت حفظ قدرت خرید پول محسوب می شود.

لذا از این جنبه، قطعا پیشنهاد می شود جهت تعدیل ریسک سرمایه گذاری خود در دارایی های مختلف، همواره بخشی از سرمایه خود را به سرمایه گذاری در این دسته از دارایی اختصاص دهید (بدون شک این که چند درصد از دارایی خود را به این دسته اختصاص دهید، موضوعی منحصرا مربوط به هر فرد، تخصصی و خارج از بحث این مقاله است.)

سرمایه گذاری در طلا

اما در این مقاله به دنبال آن هستیم، تا روش های سرمایه گذاری در طلا را به شما معرفی کنیم، در بازار طلا، برخلاف دیدگاه عموم که تنها طلای فیزیکی یا زینتی را روش سرمایه گذاری در طلا می دانند، در حال حاضر در داخل کشور، ابزارهای دیگری نیز تعریف شده که به واسطه آن ها شما می توانید از تغییرات قیمتی این فلز گران بها بهره مند شوید.

در طلا سرمایه گذاری کنیم یا خیر؟

همانطور که اشاره شد، قطعا پیشنهاد می کنیم طلا را به عنوان بخشی از سبد سرمایه گذاری خود انتخاب کنید، این دسته از دارایی، عموما قدرت خرید شما را حفظ می کند، همزمان از نوسانات دلار و انس جهانی شما را بهره مند می کند و گرچه انتظار بازدهی های بالاتر از بازارهای موازی (بخصوص بازار سرمایه در بلند مدت) را از آن نداریم، ولی انتظار داریم قدرت خرید سرمایه گذار را تحت یک سرمایه گذاری با ریسک نسبتا پایین حفظ کند و مجموع ریسک سبد سرمایه گذاری شما را تعدیل کند.

نکته مهم آن است که اصولا سرمایه گذاری بخصوص در ابعاد سرمایه های بزرگ تر در “طولانی مدت” معنی صحیح تری پیدا می کند، گرچه در ایران نوسانات قیمتی بسیار بالاست و با تورم دو رقمی روبرو هستیم.

وقتی از بازدهی بالاتر و یا پایین تر یک بازار نسبت به سایر بازارها صحبت می کنیم، منظور دوره های سرمایه گذاری بلندمدت است و نه کوتاه مدت و در کوتاه مدت و داشتن رویکرد نوسانی و جریان دادن سرمایه در بازارهای مختلف و کسب سود آن بازارهای در آن مقاطع خاص زمانی، شاید بتواند منجر به بازدهی بسیار بالایی شود، ولی کار بسیار پر ریسک و سختی است که هرکسی توانایی آن را ندارد، لذا تشکیل یک سبد متشکل از دارایی های مختلف می تواند در این زمینه کارساز باشد که طلا نیز یکی از گزینه های پیش رو برای تشکیل این سبد است.

انواع روش های سرمایه گذاری در طلا و سکه چیست؟

روش های سرمایه گذاری طلا

امروزه روش های مختلفی برای سرمایه گذاری در طلا وجود دارد که شناخته شده ترین آن طلای فیزیکی است، مابقی این روش ها عبارتند از:

 • صندوق های سرمایه گذاری در طلا
 • گواهی سپرده سکه در بورس کالا

در ایران قراردادهای آتی نیز قبلا فعال بوده که با توجه به این که در حال حاضر امکان آن فراهم نیست، به این موضوع نخواهیم پرداخت، ضمنا فعالیت در بازار فارکس نیز می تواند شما را از نوسانات نرخ جهانی طلا بهره مند کند که در این مقاله موضوع بحث ابزارهای داخلی خواهد بود.

۱- خرید فیزیکی طلا و سکه

خرید فیزیکی طلا و سکه از دیرباز از مرسوم ترین روش های سرمایه گذاری در این فلز گران بها بوده است، در ایران انواع مختلف سکه اعم از سکه های گرمی، ربع، نیم، تمام و… در دسترس است و متداول ترین عیار طلا نیز، طلای ۱۸ عیار است. در هنگام ورود به این سرمایه گذاری توجه داشته باشید که سکه در ایران ممکن است با حباب قیمتی روبرو باشد.

اما چرا در این نوع از طلا سرمایه گذاری نکنیم؟

سوال شاید در وهله اول عجیب به نظر برسد، ولی وقتی دقیق تر به آن نگاه کنیم سوال درستی است، منظور ما خرید طلا به قصد زینتی نبوده و دقیقا تمرکز ما بر معقوله سرمایه گذاری است:

وقتی هدف سرمایه گذاری در طلا یا هر دارایی دیگری است، بحث کارمزد ها اهمیت زیادی پیدا می کند، در خرید طلا شما چند راه حل پیش رو دارید:

 • خرید طلای نو
 • خرید طلای بدون اجرت یا دست دوم
 • خرید طلای آب شده

در خرید طلای نو، شما اجرت و مالیات می پردازید و در خرید طلای دست دوم در بهترین حالت اجرت را نمی پردازید یا اجرت کمتری می پردازید، که با ریسک تقلبی بودن همراه است، خرید طلای آّب شده نیز با ریسک تقلبی بودن روبرو است و تخصص و آشنایی کافی با بازار طلا را نیاز دارد. البته شمش در برابر طلای آب شده گزینه بسیار بهتری است.

شمش ها بر خلاف طلای آب شده معتبر و با علائم حک شده روی آن هستند و از اعتبار بالایی برخورداند.

در نظر بگیرید که اگر همین امروز طلا را بخرید و با فرض ثبات نرخ طلا همین امروز بخواهید اقدام به فروش کنید، عملا با توجه به کارمزد مربوط به مالیات و اجرتی که پرداخته اید در زیان خواهید بود، لذا هزینه معاملاتی که در خرید طلا می پردازید اهمیت دارد. لذا در این بخش خرید سکه، گزینه بهتری جهت سرمایه گذاری خواهد بود.

۲- گواهی سپرده طلا

نوع دیگری از سرمایه گذاری در این دسته از دارایی، گواهی سپرده طلاست، در دست داشتن گواهی سپرده دقیقا عین داشتن خود دارایی است که با در دست داشتن آن و مراجعه به انبارهای کالایی می توانید آن را دریافت کنید. گواهی سپرده کالایی ورقه بهاداری است که موید مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالای سپرده شده به انبار است و پشتوانه آن قبض انبار صادر شده توسط انباردار است.

هر نماد گواهی سپرده سکه یک تاریخ سررسید دارد. خریدار هم می تواند بعد از خرید سکه، آن را تحویل بگیرد و هم می تواند این اوراق را تا سررسید نگهداری کند.

پس از تعطیل شدن معاملات آتی سکه در بورس کالا، در حال حاضر معاملات ثانویه گواهی سپرده سکه در بورس اوراق بهادار انجام می شود. هدف از راه اندازی این ابزار، شفافیت و کشف قیمت رسمی سکه و همچنین تنوع بخشی به سبد ابزارهای مالی بوده است.

درواقع این گواهی ورقه بهاداری است که نشان دهنده مالکیت روی دارایی است. دارایی ها نیز در انبارها قرار دارند. برای مثال بانک رفاه کارگران برای سکه طلا انبار دارد.

لازم به ذکر است که اگر می خواهید از این روش اقدام به سرمایه گذاری کنید نیازمند کد بورسی خواهید بود. نحوه خرید اوراق نیز همانند سهام است. هر ۱۰ ورقه گواهی سپرده معادل ۱ سکه تمام بهار آزادی می باشد. این معامله هزینه کارشناسی، ارزیابی و انبارداری دارد و کارمزد معاملات نیز درصدی از مبلغ معامله است.

اما اگر بخواهیم سکه فیزیکی خود را در این بازار بفروشیم چگونه اقدام کنیم؟

دارندگان سکه فیزیکی، می توانند با در دست داشتن مدارک شناسایی معتبر به خزانه بانک رفاه یا بانک های دیگری که انبار دارند(پیش از مراجعه این موضوع را پیگیری کنید، ممکن است زمانی که شما این مقاله را می خوانید، بانک های دیگری نیز این خدمات را ارائه دهند.) مراجعه کرده و سکه یا سکه های موردنظر خود را به انبار تحویل دهند.

پس از اعتبارسنجی سکه ها، قبض انبار یک روز کاری بعد صادر می شود و فرد می تواند آن را دریافت نماید. دارنده قبض انبار می تواند از طریق مراجعه حضوری به کارگزاری ها یا سامانه معاملات برخط سهام، اقدام به فروش سکه یا سکه های خود نماید.

۳- صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا

روش های سرمایه گذاری طلا

صندوق های سرمایه گذاری بر مبنای دارایی هایی که روی آن ها سرمایه گذاری می کنند دسته بندی می شوند. صندوق کالایی قابل معامله (ETC) یکی از ابزارهای مالی نوین هستند که به سرمایه گذاران این امکان را می دهند که به جای خرید و نگهداری کالای مورد نظر و تحمل هزینه های حمل و نقل، انبارداری و خسارت های احتمالی آن، اوراق این صندوق ها را خریداری نمایند. با خرید این اوراق، سرمایه گذار در عین داشتن مالکیت کالای مورد نظر، مسئولیت نگهداری از آن کالا را بر عهده ندارد.

عمده دارایی های این نوع از صندوق ها گواهی های سپرده هستند، به بیان ساده طلا و سکه ماهیت سرمایه گذاری این صندوق ها را تشکیل می دهد و اگر قصد سرمایه گذاری در این دسته از دارایی را دارید، این صندوق ها نیز شما را از تغییرات نرخ این بازار بهره مند می کند.

تفاوت صندوق سرمایه گذاری و صندوق سرمایه گذاری در طلا

صندوق سرمایه گذاری دارایی های خود را به صورت حرفه ای مدیریت می کنند و این تخصصی است که شما ممکن است نداشته باشید و در عین حال بخواهید در این بازار سرمایه گذاری کنید. بدین شکل سرمایه خود را به دست افرادی می سپارید که تخصص کافی برای سرمایه گذاری در این بازار را دارند.

صندوق سرمایه گذاری در طلا در ایران از نوع قابل معامله هستند و برای سرمایه گذاری در آن ها باید کد بورسی دریافت کنید. در خرید این نوع از صندوق ها ریسک نگهداری طلا کاملا از بین می رود، نگهداری، حمل، احتمال سرقت و…در خرید این صندوق ها معنی ندارد. کارمزد خرید این صندوق ها نیز نسبت به خرید طلا کمتر است.

نکته مهم دیگر آن است که با بالاتر رفتن نرخ طلا و سکه قدرت خرید خریداران جهت سرمایه گذاری در این بازار کاهش پیدا می کند و وجود ابزاری چون صندوق های طلا همچنان امکان بهره مندی سرمایه گذاران از این فرصت سرمایه گذاری را ایجاد می کند.

میزان نقدشوندگی این صندوق ها

موضوع نقدشوندگی در یک فرصت سرمایه گذاری همواره از اهمیت برقرار است، شما ممکن است هر لحظه به نقد کردن دارایی خود احتیاج پیدا کنید و نقدشوندگی این صندوق ها با توجه به این که در بستر بازار سرمایه معامله می شوند نسبت به بازار فیزیکی دارای مزیت است.

فراموش نکنید مهمترین فاکتور (درایور) موثر بر قیمت این صندوق ها نیز همانند نرخ طلا و سکه، نوسانات مربوط به نرخ دلار در داخل کشور و انس جهانی است. قیمت واحدهای صندوق نیز بر پایه ارزش خالص دارایی های صندوق (NAV) و بر اساس نظام عرضه و تقاضا تعیین می شود.

یکی از مزیت های مهم این صندوق ها امکان نقد کردن بخش هایی از دارایی است زیرا گاهی اوقات شما می خواهید مبلغی کمتر از ارزش یک سکه را نقد کنید که این امکان در فروش سکه فیزیکی فراهم نیست.

اگر قصد سرمایه گذاری در این صندوق ها را دارید، در ادامه آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد:

 • صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای لوتوس پارسیان با نماد طلا
 • صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر سکه طلای کیان با نماد گوهر
 • صندوق سرمایه گذاری طلای زرافشان امید ایرانیان با نماد زر
 • صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر سکه طلای مفید با نماد عیار

نتیجه گیری

اگر قصد ورود به این بازار را دارید بین دو گزینه طلا و سکه، سکه گزینه بهتری جهت سرمایه گذاری است که چرایی آن در بالا توضیح داده شد، بین سکه فیزیگی و گواهی سپرده نیز، گواهی به دلیل سهولت معاملات و هزینه معاملاتی کمتر و نقد شوندگی بالاتر بیشتر پیشنهاد می شود.

واحدهای صندوق ها هزینه انبارداری، ارزیابی و.. مربوط به گواهی سپرده را نیز ندارد و از این جنبه جذاب تر به نظر می رسد، البته در هنگام خرید هریک از این انواع دارایی باید میزان حباب نسبت به ارزش ذاتی و نیز نوسانات تاریخی و برآوردهای آتی را در نظر بگیرید.

در واقع تا قبل از تاسیس صندوق های طلا و سکه، نگهداری طلای فیزیکی جهت سرمایه گذاری توجیه داشت، اما امروزه پذیرش ریسک نگهداری فیزیکی طلا و سکه توجیهی ندارد.

ادامه مطلب
۱-۱
سرمایه گذاری در سکه به چه...

سرمایه گذاری در سکه هرچند با ریسک های بسیار زیادی در سال های اخیر مواجه بوده است اما همچنان یکی از محبوب ترین روش های سرمایه گذاری در ایران محسوب می شود. سرمایه گذاری در این فلز گران بها چه اصولی داشته و چگونه می توان در این سرمایه گذاری موفق عمل کرد، بحثی است که در ادامه این مقاله به آن می پردازیم. حضور در بازار پر ریسک سکه نیاز به دانش و مهارت های خاصی دارد. افراد زیادی در حال حاضر با حضور در این بازار تبدیل به سرمایه دارانی بزرگ شده اند و بسیاری هم با ضرر بازار سکه را برای همیشه ترک کرده اند. برای مطمئن قدم برداشتن در سرمایه گذاری در سکه در ادامه با ما همراه باشید.

سرمایه گذاری در سکه به چه معنا است؟

در همین شروع بحث باید عرض کنیم که سرمایه گذاری در سکه با سرمایه گذاری در طلا و بازار طلا تفاوت هایی دارد. هرچند هر دو این بازار مستقیماً به فلز گران بهای طلا مربوط می شوند اما برای بیان تفاوت های این دو همین قدر باید بگوییم که بازدهی بازار سکه در ۱۰ سال اخیر بیش از ۱۰۰۰ درصد بوده اما برای بازار طلا این میزان بسیار کمتر بوده است. سرمایه گذاری در سکه به معنی خرید انواع سکه های بهار آزادی در طرح های مختلف برای کسب سود و یا سرمایه گذاری طولانی مدت به عنوان پشتوانه مالی است. قابلیت های سکه باعث می شود تا هم بتوان از آن برای سرمایه گذاری کوتاه مدت و هم بلندمدت و هم به عنوان روشی برای جمع کردن پشتوانه مالی در آینده استفاده نمود.

بازار سکه چگونه بازاری است؟

سرمایه گذاری در سکه

بسیاری از مردم با این تصور که بازار سکه دقیقاً مشابه با بازار طلا حرکت می کند، اقدام به خرید سکه نموده و در فاصله بسیار اندکی درصد قابل توجهی از سرمایه خود را از دست می دهند. ترس از شکست بیشتر باعث می شود تا آن ها با اولین ضرر از بازار خارج شده و سرمایه خود را به باد دهند. اما ماهیت بازار سکه با سایر بازارهای مالی کمی متفاوت است. سکه به دلیل استفاده از طلا در ساخت آن هم تحت تأثیر بازارهای جهانی و قیمت روز طلا در دنیا قرار دارد و هم به دلیل اختصاصی بودن ضرب آن برای کشور ایران تحت تأثیر عوامل درونی نوسان می نماید. برخلاف طلا که قیمت آن باید در بازار داخل برای جلوگیری از قاچاق متناسب با بازار بین المللی باشد، بازار سکه این محدودیت را نداشته و امکان نوسانات بالا برای آن قابل تصور است.

این بازار با میزان رشد بسیار بالا و بازدهی مناسب یکی از محبوب ترین بازارهای مالی در ایران است که حتی خارجی ها را هم به سمت سرمایه گذاری در آن سوق داده است. میزان نقد شوندگی مناسب، حفظ ارزش سرمایه در گذر زمان و نرخ رشد مناسب در بازه های زمانی طولانی مدت ازجمله سایر ویژگی هایی است مه برای بازار سکه می توان آن را متصور بود. روند قیمتی بازار سکه هم هرچند با نوسان زیادی در کوتاه مدت روبرو است اما در همه این سال ها نمودار مشابهی را از خود ثبت نموده است. حرکت بالاتر از نرخ تورم آن در هرساله نیز باعث شده تا سکه تبدیل به روشی برای دور زدن افزایش قیمت ها در میان کاربران ایرانی شود.

مزایا و معایب بازار سکه

برای ورود به بازار سکه اطلاع از مزایا و معایب این بازار می تواند در اتخاذ تصمیمات کاربران نقشی اساسی ایفا نماید. در این بخش به معرفی مهم ترین مزایا و معایب بازار سکه و سرمایه گذاری در سکه می پردازیم.

مزایای بازار سکه

سرمایه گذاری در سکه

۱- نقد شوندگی بسیار خوب:

سکه ها هیچ وقت روی دست شما باد نخواهند کرد. بازار سکه ایران در حال حاضر به میزان رشدی رسیده است که به راحتی می توان حجم بالایی از سکه را در آن خریدوفروش نموده و در بازه  زمانی کوتاهی آن ها را نقد نمود.

۲- بازدهی فوق العاده:

یکی از اصلی ترین دلایل محبوبیت این بازار در میان ایرانی ها بازدهی های بسیار زیادی است که سکه در بازه های زمانی کوتاه مدت از خود به ثبت رسانده است. امکان ورود با سرمایه های متوسط: برای ورد به بازار سکه حتماً نباید سرمایه های میلیاردی داشته باشید. بلکه با سرمایه های متوسط حتی می توانید از سکه های چند گرمی شروع کرده و کم کم به سطوح بالاتر این بازار قدم بردارید.

۳- امکان خریدوفروش تلفنی:

در حال حاضر این امکان برای کاربران فراهم آمده که با استفاده از صرافی های معتبر اقدام به خریدوفروش تلفنی این محصول نمایند. نرخ رشد ثابت در بازه های طولانی مدت: گاها شاهد رکود در بازار سکه و حتی نوسانات منفی در آن هستیم. نوسانات جهشی مثبت هم که از ویژگی های اصلی بازار سکه است. بااین حال نمودارها نشان می دهد که بازار سکه در درازمدت نرخ رشد حداقلی را برای کاربر فراهم آورده است. ازاین رو سرمایه گذاری در سکه در بازه های زمانی طولانی مدت می تواند رشد سرمایه های شما را تضمین نماید.

معایب بازار سکه

سرمایه گذاری در سکه

این بازار نیز مانند سایر بازارهای مالی معایبی با خود به همراه دارد. از اصلی ترین معایب بازار سکه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- ریسک بسیار بالا در کوتاه مدت:

هرچند در درازمدت سرمایه گذاری در سکه می تواند ریسک بسیار کمی برای کاربر به دنبال داشته باشد اما در کوتاه مدت این ریسک به شدت افزایش یافته و می تواند اثر سوء زیادی روی سرمایه های افراد داشته باشد.

۲- شرایط نگهداری:

هرچند در حال حاضر صندوق های امانت در بانک های بزرگ در داخل کشور برای نگهداری از سکه وجود دارد اما بااین حال شرایط نگهداری سکه ازجمله معایبی است که با آن همراه است.

۳- تأثیرپذیری بالا از اخبار:

یکی دیگر از ایراداتی که در سرمایه گذاری در سکه می تواند گریبانگیر سرمایه گذاران باشد، تأثیرپذیری این بازار از اخبار سیاسی روز جهان است. خبرهای جنگ نرخ سکه را چند برابر نموده و خبرهای صلح می تواند باعث کاهش قیمت سکه در بازار شود.

مقایسه بازار سکه با سایر بازارها

سرمایه گذاری در سکه

بازار سکه در ایران همیشه از رونق مناسبی برخوردار است. برخلاف بازارهایی مانند مسکن و خودرو که در یک بازه زمانی مشخص نوسانات قیمتی داشته و در بقیه مواقع از سال قیمت های تقریباً ثابتی دارند، سکه به برخی دلایل داخلی نیز دارای رشدهای مقطعی است. برخی از مهم ترین دلایل پررونق بودن بازار سکه نسبت به سایر بازارها موارد زیر می باشند:

 • سکه به عنوان یک پشتوانه مالی در برابر حفظ ارزش پول در برابر تورم استفاده می شود.
 • یکی از دلایل بسیار بزرگ رشد در بازار سکه قرار گرفتن آن به عنوان مهریه در عقدنامه ها و آمار طلاق است که باعث می شود تا تقاضا همیشه برای آن باقی بماند.

برای مقایسه سکه با سایر بازارهای مالی نیز می توانیم نرخ رشد آن را در چند سال گذشته با سایر بازارها بررسی کنیم. نمودار زیر گویای این مقایسه است.

سرمایه گذاری در سکه

در نمودار حاضر میزان رشد بازارهای مختلف مالی در ایران مورد ارزیابی قرار گرفته است. همانطور که ملاحظه می نمایید سکه در این نمودار بعد از بازار فوق العاده مستعد رشد بورس ایران در جایگاه دوم پربازده ها قرار گرفته است. این نشان از اعتماد بالای مردم ایران به سکه و سرمایه گذاری در سکه است. با تقسیم عدد ۱۴۶۶ بر بازه زمانی ۱۰ ساله نشان می دهد که  سکه می تواند به طور متوسط در هر سال سود ۱۴۶ درصدی را برای کاربران رقم بزند. البته این عدد برای هر سال ثابت نیست و از این گذشته چنین سودی تنها در سرمایه گذاری های طولانی مدت ممکن خواهد بود. بررسی ها نشان می دهد که در بازه های زمانی کوتاه سکه حتی می توانسته زیان ده نیز باشد.

هدف از سرمایه گذاری در سکه چیست؟

سرمایه گذاری در سکه

بازار سکه را از چند جهت می توان مورد بررسی و در اولویت قرار دارد. در این بخش قصد داریم تا دلایلی را بررسی کنیم که ضرورت استفاده از روش های سرمایه گذاری در سکه را نشان می دهند.

۱- به عنوان پشتوانه مالی

یکی از دلایلی اصلی که باعث می شود کاربران همیشه نیم نگاهی هم به بازار سکه داشته باشند، قابلیت این فلز خوش رنگ به عنوان پشتوانه مالی برای آینده است. شما چگونه برای خود پشتوانه مالی ایجاد می کنید؟ خرید مسکن؟ طلا؟ سهام شرکت های بورسی؟ یا سکه؟ دراین بین سکه می تواند جذابیت های بالاتری برای کاربران به دنبال داشته باشد. ازاین رو کاربران می توانند فارغ از اهداف سرمایه گذاری مازاد سرمایه های خود را در سایر بازارهای مالی برای خرید سکه به عنوان پشتوانه مالی اختصاص دهند.

۲- سرمایه گذاری بلندمدت

سرمایه گذاری در سکه

همانطور که در نمودار بالا دید سکه در یک بازه زمانی طولانی سود تضمین شده ای را برای کاربران به ارمغان می آورد. ازاین رو این رفتار برای سرمایه گذاری در سکه نیز می تواند فرهنگ مناسبی برای سرمایه گذاری باشد.

۳- سرمایه گذاری در سکه در بازه های کوتاه چندماهه برای حفظ ارزش پول

فرض کنید که قصد خرید خانه و یا یک وسیله گران بها در چند ماه آینده را دارید. اکنون درصد قابل توجهی از پول آن را نیز تهیه کرده اید. خرید سکه در این بازه زمانی می تواند باعث حفظ ارزش پولی شما در برابر نوسانات قیمتی کالای موردنظر باشد. نگران افت قیمت سکه هم نباشید زیرا افت قیمت سکه با افت قیمت کالای موردنظر عجین بوده  و شما را از ضرر دور نگه می دارد.

۴- استفاده از تکنیک هایی خاص برای سودهای مطمئن

روش های خاصی هم وجود دارد که با استفاده از آن ها شما می توانید ارزش ذاتی سکه را محاسبه کرده و این ارزش ذاتی را با قیمت فعلی آن مقایسه نمایید. این مقایسه می تواند به عنوان سیگنالی برای خرید سکه و یا فروش آن در بازه های زمانی کوتاه مدت استفاده شود.

۵- جهت تنوع در سبد سرمایه

سرمایه گذاری در سکه

گذشته از همه اینها کاربران بایستی سبدی از سهام را برای کاهش حداکثری ریسک در اختیار داشته باشند. ازاین رو سرمایه گذاری در سکه می تواند به عنوان بخشی از این سبد نقش مهمی داشته باشد.

عوامل مؤثر بر نوسان قیمت سکه

سرمایه گذاری در سکه

سکه به صورت مستقیم با قیمت طلا در ارتباط می باشد. البته علاوه بر قیمت طلا موارد دیگری هم روی نوسان قیمت سکه تأثیر می گذارند. برای تعیین عوامل مؤثر بر قیمت سکه ابتدا می خواهیم تفاوت بازار سکه را با بازار طلا تبیین کنیم. طلا یک فلز گران بهای جهانی است که در همه جهان ارزش زیادی داشته و با یک نرخ جهانی در همه جا خریدوفروش می شود. ازاین رو طلای ایران، طلای چین و یا طلای سایر کشورها  بی معنی بوده و شما می توانید طلای خود را در هر کشوری به فروش برسانید. این ارتباط بالای جهانی در قیمت طلا باعث می شود نا نرخ آن در همه جای جهان با هم برابر باشد. حال تصور کنید که نرخ قیمت طلا در بازار ایران پایین تر از بازار جهانی باشد. در این مواقع سوداگران تمام طلای داخلی را خریداری کرده و آن ها را برای فروش و کسب سودهای بالاتر به بازار جهانی انتقال می دهند.

در شرایط برعکس هم قاچاق طلا به داخل کشور بیشتر می شود. ازاین رو یک نهاد نظارتی همیشه قیمت طلا را با نرخ طلای جهانی ثابت نگه می دارد و نوسانات این فلز در داخل کشور تحت تأثیر ارز یا هر عامل دیگری در یک فاصله زمانی کوتاه با نرخ جهانی برابر می شود. این مسئله برای سکه اما طور دیگری رقم می خورد. قاچاق سکه به بازارهای جهانی سود چندانی برای سوداگران ندارد زیرا ماهیت سکه تنها در ایران دارای ارج و ارزش است. در خارج تنها با ذوب سکه و خالص نمودن طلای آن، می توان روی آن ارزش گذاری کرد. ازاین رو قیمت سکه فراتر از قیمت جهانی طلا مستعد رشد در بازار داخلی است. از عوامل مؤثر بر نوسان قیمت سکه هم می توان به:

 • قیمت طلای جهانی
 • قیمت دلار جهانی
 • قیمت دلار داخلی
 • وضعیت سیاسی منطقه
 • عرضه و تقاضا
 • قیمت نفت داخلی
 • تحریم های اقتصادی

اشاره نمود. هر یک از این پارامترها به فراخور می توانند در قیمت سکه تأثیر مستقیم و یا غیرمستقیم داشته باشند.

ریسک در بازار سکه

در ادامه به بررسی چند مورد از اصلی ترین موارد ریسک در بازار سکه می پردازیم:

۱- تأثیرپذیری زیاد قیمت سکه از جو روانی عموم

سرمایه گذاری در سکه

یکی از ریسک های بزرگی که در بازار سکه برای افرادی که به دنبال سرمایه گذاری کوتاه مدت در این بازار هستند تأثیرپذیری فوق العاده زیاد آن از اخبار ست. بعد از شنیدن اولین خبر بد سیل مردن برای فروش سکه وارد بازار شده و باعث کاهش شدید قیمت آن می شود. اتفاقاتی که در سال های گذشته تیتر یک بسیاری از خبرگزاری ها و روزنامه نیز بوده است.

۲- خطرات مربوط به سرقت رفتن این کالا

سرمایه گذاری در سکه

یکی دیگر از ریسک هایی که در سرمایه گذاری در سکه می تواند گریبانگیر افراد باشد، امکان به سرقت رفتن آن توسط دزدان است.

۳- سیاست های دولتی

سرمایه گذاری در سکه

دولت نیز با اعمال برخی سیاست ها می تواند در قیمت سکه تأثیرگذار باشد. درواقع دولت همیشه سعی در متعادل نمودن بازار داشته ازاین رو قیمت سکه را به طرق مختلف کنترل می نماید. برای مثال در سال های اخیر طرح فروش برگه های سهام سکه تحویلی چند سال بعد در بانک ها، سامانه ای کردن قیمت دلار و سکه، ارائه محدودیت در حداکثر سکه قابل خریداری و اخذ مالیات از فعالین این بازار از این نمونه فعالیت ها می باشند.

اصول سرمایه گذاری در بازار سکه

برخی از مهم ترین اصول سرمایه گذاری در سکه عبارت اند از:

 1. با ریسک ها و راه های از بین بردن آن ها آشنا باشید.
 2. نحوه قیمت گذاری سکه را بر اساس قیمت طلای جهانی را بدانید
 3. سکه های رایج در ایران را بشناسید.
 4. برای سرمایه گذاری در سکه به صورت پله ای وارد شوید
 5. به دید بلندمدت وارد این بازار شوید.

چه زمانی برای سرمایه گذاری در بازار سکه بهتر است؟

تعیین زمان مناسب برای سرمایه گذاری در سکه به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای ورود به این بازار ابتدا باید نگاه خود را به آن مشخص نمایید. اگر قصد سرمایه گذاری های چند هفته ای  و یا چندساله را دارید استراتژی های ورود به بازار سکه متفاوت خواهند بود. برای بازهای طولانی مدت چندساله خیلی تفاوت قیمتی امروز و فردای سکه اهمیت نداشته و شما بلافاصله بعد از داشتن نقدینگی لازم می توانید برای ورود به این بازار به دید ۵ سال و بالاتر اقدام نمایید. اما برای ورود به بازار سکه برای نوسان های قیمتی چند هفته ای باید به چند نکته مهم دقت کنید:

 • در نزدیکی ایامی مانند عید سال نو، عیدهای مذهبی، کریسمس و مراسم هایی از این دست و دوره هایی که عروسی ها در آن رواج دارد، زمان مناسبی برای ورود به بازار سکه نخواهد بود. زیرا در این بازها تقاضا برای این کالا افزایش یافته و درنتیجه قیمت ها می توانند در بالاترین حد خود باشند.
 • با گذشت چند روز از آخرین روزهای تعطیلات قیمت در بازار سکه می تواند دارای تعادل نسبی برای ورود باشد.
 • شما می توانید از طریق سایت های معتبر قیمت طلای جهانی را رصد نموده و با تحلیل قیمت آن در زمانی هایی که در روندهای نزولی روزانه به حمایت های پیش رو نزدیک می شود اقدام به سرمایه گذاری در سکه نمایید.
 • تحلیل قیمت ارز داخلی نیز بایستی به صورت دقیق انجام پذیرد.

خرید چه نوع سکه ای سود بیشتری دارد؟ (امامی؟ آزادی؟تمام سکه؟ربع سکه؟ نیم سکه؟) کدام یک آینده بهتری دارد؟

سرمایه گذاری در سکه

سود ناشی از ورود به بازار سکه در انواع مختلف آن تفاوت هایی گاها فاحش دارد. رعایت چند نکته در انتخاب بهترین نوع سکه برای خریدوفروش می تواند راهنمای خوبی برای کاربران باشد:

 1. سکه امامی آخرین ورژن ضرب شده بیشترین تقاضا را در بازار دارد.
 2. ربع سکه به دلیل قیمت های پایین تر همیشه با تقاضای بیشتری روبرو است.
 3. نوسان قیمت سکه تمام بهار از بقیه بیشتر است.
 4. سال ضرب سکه نیز در قیمت آن تأثیرگذار می باشد.
 5. حباب سکه نسبت به ربع سکه و نیم سکه خیلی بالاتر است.
 6. در شرایط معمولی بازار هم ممکن است قیمت ربع سکه به دلیل تقاضای زیاد دارای حباب باشد.
 7. از این نظر خرید ربع سکه بایستی با احتیاط بیشتری صورت پذیرد.

حال با دانستن این واقعیت ها نمودار زیر را با هم مرور می کنیم:

سرمایه گذاری در سکه

نمودار بالا نوسان قیمت انواع سکه را در سال ۹۵ به رنگ آبی و سال ۹۶ به رنگ نارنجی نشان می دهد. همچنین بیشترین میزان نوسانات نیز به رنگ سبز درآمده است. این نمودار نشان می دهد که ربع سکه در این سال ها بیشترین نوسان را داشته و بعد از آن به طور متوسط سکه امامی در جایگاه دوم قرار گرفته است. البته این واقعیت برای همه مواقع برقرار نیست.

بازدهی در بازار سکه

در نمودار ابتدایی مقاله بازدهی بازار سکه را در ۱۰ سال گذشته مشاهده کردید و آن را در مقایسه با سایر بازارهای مالی نیز دیدید. واقعیت این است که سکه همیشه دارای نوسان حدودی ثابتی در طول یک سال کامل می باشد. ازاین رو نه به نوسانات جهش آن در بازه های کوتاه مدت دل ببندید و نه با افت های قیمتی آن در برخی شرایط روحیه خود را از دست بدهید. اگر برای دید بلندمدت وارد بازار سکه شده اید این انتظار را باید داشته باشید که به طور متوسط هرساله سرمایه خود را در این بازار ۱٫۵ تا دو برابر نمایید. البته اگر به اندازه کافی صبور باقی بمانید.

رشد قیمت در بازار سکه به همراه نمودار رشد قیمت در سال های اخیر

نمودار زیر رشد قیمتی سکه را در چند سال اخیر از سال ۱۳۹۲ تاکنون را نشان می دهد. قیمت روز سکه در زمان انتشار این مقاله معادل با ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برای هر سکه می باشد. همانطور که می بینید از آغاز سال جدید و با توجه به همه گیر شدن ویروس کرونا در ایران جهان قیمت سکه روند روبه رشدی به خود دیده و در هفته های اخیر این قیمت به اوج خود نیز رسیده است. با توجه به افزایش روزافزون قیمت ارز به نظر این اتفاقات تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد که با برطرف شدن آن ها می تواند انتظار داشت که دوباره شاهد متعادل شدن قیمت سکه باشیم. ازجمله این عوامل می توان به ریشه کن شدن ویروس کرونا، پایان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تثبیت شدن قیمت دلار در کشور و تثبیت قیمت طلا در بازارهای جهانی اشاره نمود. البته هرچند عدد قیمتی سکه با رسیدن به بالای ۱۰ میلیون تومان رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است اما نوسانات سال های قبل آن نشان می دهد که سکه در همان مسیر قبلی با جهش های کوتاه مدت به سمت بالا در حال حرکت است و نرخ رشد آن نیز به درصد دستخوش تغییرات زیادی نشده است.

سرمایه گذاری در سکهنکاتی کاربردی برای سرمایه گذاری در سکه

در این بخش قصد داریم تا برخی از کاربردی ترین نکات سرمایه گذاری در سکه را در بازار ایران با هم مرور کنیم.

 • به جای خرید فیزیکی سکه از بازار بورس سکه بخریم

سرمایه گذاری در سکه

یکی از مزیت های بزرگ بازار بورس برای کاربران امکان خرید اوراق سکه به جای سکه فیزیکی است. با این روش دیگر نیازی به نگهداری سکه ها هم نخواهید داشت و امکان تقلب و کلاه برداری نیز در آن وجود ندارد. برای این کار با ورود به پلتفرم های معاملات بورسی نمادهای سکه را جستجو کرده و اقدام به خرید کنید. سازوکار خریدوفروش و قیمت گذاری سکه ها در بازار بورس دقیقاً بر اساس میزان عرضه و تقاضا است.

 • از بورس کالا می توانید در بازار آتی سکه وارد معاملات و سرمایه گذاری سکه شوید

سرمایه گذاری در سکه

بازار آتی سکه بازاری کاملاً دیجیتال و مدرن است که با ورود به این بازار می توانید در کنار حرفه ای ترین سرمایه گذاران اقدام به خرید و فروش سکه نمایید. در این بازار هم به جای خرید فیزیکی سکه اوراق سهام سکه را خریداری کرده و با نوسان قیمت می توانید آنها را به فروش برسانید. پشتوانه این برگه های سهام، سکه های فیزیکی واقعی است که در صورت تمایل و عدم فروش آنها می توانید سکه ها را تحویل بگیرید.

 • قیمت لحظه ای سکه

معامله گران برای اطلاع از قیمت لحظه ای سکه می توانند از طریق موبایل یا شماره ثابت با تلفن گویای ۰۲۱۵۱۰۴۲۵۵۵ تماس گرفته و اطلاعات خود را در لحظه به روز نمایند. البته کاربران بایستی در نظر داشته باشند که برای اطلاع از مظنه طلا باید از صرافی های محل سکونت خود استفاده کنند. زیرا در طول روز مظنه قیمت طلا در شهرستان ها برحسب میزان تقاضا و عرضه تفاوت های کمی خواهد داشت.

 • حتماً با اصطلاحات بازار سکه آشنا شوید

ورود به بازار سرمایه گذاری در سکه بدون اطلاع از قواعد و اصطلاحات آن ریسک کار را بالا خواهد برد. اصلاحات مانند سکه فردایی، طرح جدید، طرح قدیم و … اصلاحات رایجی هستند که دائماً با آنها سروکار خواهید داشت.

خلاصه مقاله

در این مقاله به تبیین روش های سرمایه گذاری در سکه پرداختیم و ریسک ها و جذابیت های این بازار را با هم مرور نمودیم. در ادامه اصولی را ذکرکردیم که رعایت آن توسط کاربر می تواند منجر به سرمایه گذاری مطمئن تر برای وی خواهد شد. بازار سکه در ایران بازار بسیار جذابی است که هم ریسک با خود به همراه دارد و هم سود.

ادامه مطلب
سکه یه روزه چیست؟
سکه یک روزه چیست؟

در بازار بورس اوراق بهادار، با توجه به نیاز سرمایه گذاران، ابزارهای متنوعی طراحی شده است. یکی از این ابزارهای مفید، اوراق گواهی سپرده سکه طلا یا سکه یک روزه است. پس از تعطیل شدن معاملات آتی سکه در بورس کالا، در حال حاضر معاملات ثانویه گواهی سپرده سکه در بورس اوراق بهادار انجام می شود. هدف از راه اندازی این ابزار، شفافیت و کشف قیمت رسمی سکه و همچنین تنوع بخشی به سبد ابزارهای مالی بوده است.

مصوبه شورای عالی بورس و اوراق بهادار

گواهی سپرده کالایی ورقه بهاداری است که موبد مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالای سپرده شده به انبار است و پشتوانه آن قبض انبار صادر شده توسط انباردار است. معاملات سکه یک روزه در قالب “گواهی سپرده کالایی” در بورس کالا یکی از انواع این معاملات است که با اقبال خوبی هم مواجه شده است. در حال حاضر معاملات ثانویه گواهی سپرده سکه در چهار نماد زیر قابل انجام است:

 1. سکه ۰۰۱۲ پ ۰۱ (سکه تمام بهارتحویلی ۱ روزه رفاه)
 2. سکه ۹۸۱۲ پ ۰۳ (سکه تمام بهار تحویل ۱ روزه سامان)
 3. سکه ۹۹۱۲ پ ۰۴ (سکه تمام بهار تحویل ۱ روزه صادرات)
 4. سکه ۰۰۱۱ پ ۰۲ (سکه تمام بهار تحویلی ۱ روزه ملت)

سکه یک روزه چیست؟

فرایند انجام معاملات، تسویه و تحویل سکه یک روزه

افرادی که تمایل به خرید یا فروش سکه یک روزه از طریق گواهی سپرده سکه دارند، می توانند از طریق سازوکار بورس اوراق بهادار، معامله خود را انجام دهند. برای این کار داشتن کد بورسی الزامی است. اگر فرد نام کاربری سامانه معاملات برخط آنلاین (سهام) را نیز داشته باشد، می تواند بدون مراجعه به شعب کارگزاری ها، معامله خود را از طریق سامانه معاملات برخط به راحتی انجام دهد. بنابراین با داشتن کد بورسی مشتری می تواند از طریق کارگزاران دارای مجوز گواهی سپرده سکه کالایی، اقدام به معامله این اوراق نماید. نحوه خرید اوراق همانند سهام است؛ یعنی چنانچه گفته شد، مشتری می تواند به صورت حضوری یا آنلاین، اوراق مدنظر خود را خریداری نماید. شایان ذکر است برای خرید این اوراق، مشتری باید حساب معاملاتی خود را به میزان کافی شارژ نماید. در صورتی که مشتری به صورت حضوری اقدام به خرید یا فروش کند، لازم است علاوه بر واریز وجه موردنیاز، فرم درخواست خرید یا فروش خود را نیز تکمیل کرده و تحویل کارگزاری دهد. هر گواهی سپرده شامل ۱ سکه است.

سکه یک روزه چیست؟

ثبت درخواست خرید گواهی سپرده سکه طلا

 • زمان معاملات
 • مرحله پیش گشایش: از ساعت ۱۲:۳۰ تا ساعت ۱۳
 • گشایش: رأس ساعت ۱۳
 • مرحله حراج پیوسته: از ساعت ۱۳ الی ۱۵:۳۰

اقدامات دارنده سکه فیزیکی برای فروش سکه خود طی گواهی سپرده

دارندگان سکه فیزیکی، می توانند با در دست داشتن مدارک شناسایی معتبر به خزانه بانک رفاه مراجعه کرده و سکه یا سکه های موردنظر خود را به انبار تحویل دهند. پس از اعتبارسنجی سکه ها، قبض انبار یک روز کاری بعد صادر می شود و فرد می تواند آن را دریافت نماید. دارنده قبض انبار می تواند از طریق مراجعه حضوری به کارگزاری ها یا سامانه معاملات برخط سهام، اقدام به فروش سکه یا سکه های خود نماید. فروشنده می تواند یک روز کاری پول حاصل از فروش را برداشت نموده یا با آن به معاملات دیگر بپردازد.

ساعت مراجعه به خزانه بانک برای تحویل دادن و گرفتن سکه

ساعت مراجعه به خزانه بانک رفاه (انبار بورس کالا) برای تحویل سکه (توسط دارندگان سکه فیزیکی) یا دریافت سکه (توسط دارندگان اوراق گواهی سپرده) از ساعت ۸ صبح تا ۱۶ روزهای کاری است. سکه هایی که پس از ساعت ۱۲ ظهر روز کاری جاری به خزانه بانک تحویل داده می شود، پس از ۲ روز کاری تبدیل به گواهی سپرده کالاییِ قابل معامله می شود. برای تحویل سکه به انبار یا دریافت سکه از انبار، حضور شخص خریدار یا نماینده قانونی وی (با مدارک شناسایی و وکالت نامه) الزامی است. آدرس انبار بورس کالا (خزانه بانک رفاه): تهران – میدان ونک – خیابان ملاصدرا – خیابان شیراز شمالی – شماره ۱۸۶ – کد پستی: ۹۹۱۷۵۶۷۸۳

ویژگی سکه مورد تائید انبار

 • نوع: سکه تمام بهار آزادی
 • سال ضرب: ۱۳۸۶
 • عیار: ۹۰۰ در هزار
 • وزن: ۸٫۱۳۳ گرم

سکه یک روزه چیست؟

هزینه های معاملاتی

 1. هزینه ارزیابی و کارشناسی هر سکه: ۵۰۰۰ ریال (در زمان تحویل دریافت می شود)
 2. هزینه انبارداری هر سکه: روزانه ۵۰ ریال
 3. کارمزد معاملات: ۰٫۰۰۱۲۵ ارزش معامله

چگونه گواهی سپرده سکه طلا را بفروشیم؟

شما می توانید با در اختیار داشتن مدارک شناسایی معتبر، به خزانه بانک مراجعه کرده و سکه های موردنظر را تحویل دهید. پس از اعتبار سنجی، قبض انبار برای شما صادر می شود و دارنده قبض، می تواند از طریق مراجعه حضوری به کارگزاری سامانه معاملات آنلاین، اقدام به فروش سکه بکند. ظرف ۷۲ ساعت، وجه حاصل از فروش، پس از کسر کسورات قانونی، به حساب شما واریز و قابل برداشت است. معمولاً از ساعت ۸ الی ۱۶ در روزهای غیر تعطیل، می توان به خزانه بانک رفاه (انبار بورس کالا) مراجعه کرد. اگر سکه های خود را پس از ساعت ۱۲ ظهر به خزانه تحویل دهید، چهل وهشت ساعت بعد، سکه ها، تبدیل به گواهی سپرده کالایی می شود و قابلیت معامله در بازار فرا بورس را خواهد داشت.

مزیت راه اندازی سیستم گواهی سپرده کالایی برای سکه

 • معافیت مالیاتی معاملات و سود ناشی از آن: معاملات گواهی سپرده از مالیات معاف است.
 • امکان معاملات راحت تر و مطمئن تر و امن تر: ایجاد بستری امن برای خریدوفروش سکه و انتقال پول مربوط به آن، از اهداف بورس کالایایران در ورود به معاملات گواهی سپرده سکه طلا است. معاملات به صورت آنلاین انجام می شود و نیازی به مراجعه حضوری نیست.
 • کاهش ریسک و هزینه های نگهداری سکه در منازل، مغازه ها و …: در این معاملات دارنده گواهی بانام، امکان معامله و نگهداری را دارد و نیازی به حمل و نگهداری سکه را ندارد. از طرفی تحویل فیزیکی سکه نیز در صورت درخواست دارنده آن به فاصله یک روز انجام می پذیرد و ریسک جابجایی این کالا را کاهش می دهد.
 • کارمزد بسیار پایین معاملات نسبت به صرافی ها: معاملات گواهی سپرده سکه، کارمزدی به مراتب کمتر از کارمزد صرافی ها دارد و نوسانات مربوط به شرایط خاص را نیز ندارد.
 • کشف نرخ عادلانه در بورس توسط مکانیسم عرضه و تقاضا: معاملات در بستر بازار و قوانین عرضه و تقاضا صورت می گیرد و خریداران و فروشندگان در بازار رقابتی حضور دارند.
 • دارا بودن قابلیت وثیقه برای اخذ تسهیلات: گواهی قابلیت آن را دارد تا به پشتوانه آن بتوان از بانک یا مؤسسات مالی، تسهیلات اخذ کرد.
 • انتقال بخشی از سفته بازی بازار سکه از معاملات نقدی به گواهی سپرده

تفاوت معاملات گواهی سپرده با سهام عادی

مکانیسم خریدوفروش گواهی سپرده سکه طلا در سامانه آنلاین تقریباً مشابه خریدوفروش سهم عادی است و نماد آن در سایت مدیریت فناوری بورس قابل مشاهده است؛ اما تفاوت هایی هم دارد.

 • برای خرید سهام، با انتخاب نماد آن لازم است قیمت و حجم موردنظر در زمان ارسال سفارش درج شود؛ اما برای خرید گواهی سپرده بجای حجم سفارش مدنظر، باید حاصل ضرب آن را در عدد ۱۰ وارد کرد. به عنوان مثال برای خرید ۱ گواهی سپرده باید عدد ۱۰ در بخش حجم سفارش ثبت گردد. همچنین قیمت واحد درج شده در سفارش برابر است باقیمت مجاز سکه (طبق تابلوی عرضه و تقاضا) تقسیم بر عدد ۱۰.
 • معاملات این اوراق گواهی سپرده به طورمعمول در بازه زمانی ۱۳ الی ۱۵: ۳۰ روزهای کاری بورس اوراق بهادار (شنبه تا چهارشنبه) انجام می شود؛ اما معاملات سهام عادی به طورمعمول در بازه زمانی ۹ صبح الی ۱۲: ۳۰ ظهر روزهای کاری صورت می پذیرد.
 • دامنه نوسان سهام عادی در بازار بورس و فرابورس برای اکثر نمادها ۵±% است؛ اما دامنه نوسان گواهی سپرده سکه طلا ۱۰±% است.
 • با فروش سهام عادی، ۲ روز کاری بعد پول از حساب معاملاتی مشتری قابل برداشت خواهد بود؛ اما پس از فروش اوراق گواهی سپرده، یک روز کاری بعد، می توان پول حاصل از فروش را برداشت کرد.
 • معاملات سهام در زمان فروش ۰٫۵% کارمزد در بردارد ولی معاملات گواهی سپرده فاقد مالیات است.

تفاوت گواهی سپرده سکه با سکه فیزیکی چیست؟

گواهی سپرده یک نوع ابزار مالی است که دارنده این گواهی بر روی دارایی سپرده گذاری شده مالکیت دارد. گواهی سپرده انواع مختلفی دارد. برای مثال گواهی سپرده طلا، حکم مالکیت سکه فیزیکی طلا برای صاحب اوراق را دارد. برخی اوراق گواهی سپرده قابلیت انتقال به غیر دارند یعنی در صورت تمایل صاحب این اوراق می تواند به قیمت توافقی به طرف دیگری بفروشد. اوراق گواهی سکه قابلیت انتقال به غیر را ندارند و در صورت گم شدن یا سرقت این اوراق، مشکلی پیش نمی آید چون سکه یک روزه تنها به صاحب مشخصات اوراق تحویل داده می شود؛ بنابراین هیچ دغدغه و نگرانی برای نگه داری این اوراق در منزل وجود ندارد.

خرید اوراق سکه چه مزیتی نسبت به خرید سکه فیزیکی دارد؟

 • در خرید اوراق گواهی، ریسک های ناشی از تقلبی بودن سکه و یا ریسک های مرتبط با نگه داری سکه فیزیکی، وجود ندارد.
 • امکان معامله آنلاین و آسان از دیگر مزیت های خرید اوراق سکه است.
 • مزیت سوم، کارمزد کمتر معامله این اوراق در بازار بورس هست. معامله سکه فیزیکی در بازار بین یک تا دو درصد کارمزد دارد درحالی که کارمزد خرید یا فروش اوراق سکه ۰٫۰۰۱۲۵ (۰٫۱۲۵ درصد) و کارمزد خریدوفروش باهم ۰٫۲۵ درصد هست که بسیار کمتر از کارمزد بازار فیزیکی سکه هست.
 • مزیت چهارم آن است که برخلاف بازار فیزیکی طلا که خریدوفروش تنها بین دو نفر صورت می گیرد، در بازار بورس تعداد بازیگران بسیار بیشتر بوده و رقابتی تر است. رقابتی بودن به شفافیت بازار کمک شایانی می نماید.

سکه یک روزه چیست؟

جمع بندی سکه یک روزه

با توجه به کارکردهای مهم این ابزار و بیشتر بودن دامنه نوسان سکه یک روزه شاهد توجه روزافزون به این ابزار از سوی فعالان بازار سهام و اوراق بهادار هستیم؛ اما باید به این نکته نیز توجه داشت که طبیعتاً قوانین معامله در این بازار کمی متفاوت است. حرفه ای شدن در این زمینه، نیازمند کسب تجربه و مهارت است. بنابراین بهتر است اگر آشنایی کافی با روند قیمتی و فرایند این بازار ندارید، سراغ گزینه های کم ریسک تر بروید. احتمالاً صندوق های طلا در این زمینه بیشتر می توانند به شما کمک کنند تا معاملات کم ریسکی داشته باشید.

ادامه مطلب
چگونه اوراق مسکن بخریم؟
چگونه اوراق مسکن بخریم؟ ۴ روش...

یکی از مهم ترین تصمیم های هر زوجی در ابتدای زندگی، تهیه خانه است. اگر قصد خرید خانه داشته باشید و بودجه شما نسبت به خانه مدنظر شما کمتر باشد، قاعدتاً خرید خانه با وام گزینه اول شما است که با چندین روش می توانید اوراق مسکن خریداری نمایید.

اوراق مسکن “تسه” چیست؟

اوراق مسکن

اوراق مسکن که به تسه مشهور است در واقع یک حق امتیاز برای دریافت وام مسکن است. بانک مسکن برای جذاب تر کردن سپرده گذاری در این بانک نسبت به بانک های دیگر علاوه بر دادن سود، با شرایط خاصی به مشتریان اوراق هم می دهد. نماد معاملاتی تسه که در بازار فرابورس قابل معامله هست شامل نام ماه و دو رقم آخر سال صدور است. به طور مثال نماد امتیاز تسهیلات مسکن دی ۹۷ مربوط به اوراقی است که دی ماه سال ۱۳۹۷ منتشرشده است. هر کد در هر جلسه تنها مجاز به خرید ۱۶۰ ورقه در کلیه نمادها است و پس از خرید تا ۲ ماه امکان فروش وجود ندارد. البته گفتنی است این محدودیت برای نمادهایی که فقط ۴ ماه تا پایان معاملات آن ها باقی مانده است، اعمال نخواهد شد. اوراق گواهی حق تقدم مسکن پیش تر در شعب بانک مسکن و تحت یک بازار غیر مسنجم معامله می شود که پس از پذیرش این اوراق در فرابورس، در عمل معامله این اوراق شکلی رسمی و ضابطه مند به خود گرفت. هر برگه از این اوراق به ارزش ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات است.

خرید اوراق مسکن به چه روش هایی انجام می شود؟

همواره دو راه برای دریافت تسهیلات مسکن وجود دارد؛ سپرده گذاری در بانک یا خرید اوراق تسهیلات مسکن که در بورس با نماد “تسه” خرید و فروش می شود. سپرده گذاری به چندین روش امکان پذیر است:

 • افتتاح حساب در صندوق پس انداز مسکن یکم با سپرده گذاری ۶ تا ۴۰ میلیون تومان، بازپرداخت ۱۲ ساله و سود ۸ درصد.
 • افتتاح حساب صندوق پس انداز جوانان با حداقل مبلغ واریز ۵۰۰ هزار ریال سالانه. بازپرداخت ۲۰ ساله و سود ۹ درصد.
 • افتتاح صندوق پس انداز مسکن در طرح وام ۱۲ میلیونی با حداقل سپرده ۲۴ میلیون، بازپرداخت ۱۲ ساله و سود ۱۱ درصد
 • افتتاح صندوق پس انداز مسکن در طرح وام ۲۰ میلیونی با حداقل سپرده ۲ تا ۱۰ میلیونی (یک تا ۳٫۵ ساله)، بازپرداخت ۱۲ ساله، سود ۱۱ درصد

اگر زمان کافی برای سپرده گذاری را ندارید، بانک به شما می گوید که باید امتیاز وام فرد دیگری را بگیرید؛ یعنی کسی که از قبل در بانک سپرده گذاری کرده و صاحب امتیاز وام شده می تواند این وام را به شما انتقال دهد. بالطبع فرد انتقال دهنده بابت پولی که از قبل در حساب خوابانده و از هزینه فرصت آن این امتیاز وام را به شما می فروشد تا شما بدون نیاز به سپرده گذاری و به سرعت وام دریافت کنید. این کار از طریق اوراق انجام می شود. اوراق نقد شوندگی و شفافیت بالاتری دارد و می توانید به صورت اینترنتی با داشتن کد بورسی تهیه کنید. راه دیگر خرید آن نیز مراجعه به بانک مسکن است. قیمت خرید اوراق در این دو روش تفاوتی ندارد.

اوراق مسکن "تسه" چیست؟

مزیت خرید اوراق مسکن به سپرده گذاری چیست؟

خرید اوراق مسکن راه چاره ای برای دور زدن سپرده گذاری در بانک است. با خرید این اوراق دیگر لازم نیست از یک سال قبل سپرده گذاری کنید. در عوض می توانید سراغ اوراق امتیاز تسهیلات مسکن بروید که به اوراق مسکن یا اوراق تسه شناخته می شوند. پس از خرید تعداد کافی از اوراق و طی شدن مراحل اداری و قانونی، تقریباً چند روز طول می کشد، می توانید وام مسکن را دریافت کنید و آن را در اختیار فروشنده ملک بگذارید.

تاریخ انقضای اوراق تسهیلات

مدت اعتبار اوراق تسهیلات مسکن از زمان صدور تا ۲ سال است. اوراق تسه با توجه به زمانی که تا موعد سر رسید آن مانده است دارای قیمت متفاوتی هست و به همین دلیل برای هرماه آن نماد جداگانه ای وجود دارد. در صورتی که مدت اعتبار اوراق تسه به اتمام برسد و سپرده گذار از این تسهیلات استفاده نکند، نماد مذکور بسته خواهد شد و مبالغ به سپرده گذار بازگردانده نخواهد شد؛ و لازم است در هنگام خرید به این تاریخ‎ها توجه کنید، چون بعد از پایان انقضای اوراق، از بانک ها وامی دریافت نخواهید کرد. البته در اکثر موارد این فرصت دوساله اوراق برای شش ماه هم تمدید می شود. اوراقی که سر رسید آن ها نزدیک تر است، معمولاً ارزان ترند چون فرصت کمی برای اخذ وام آن وجود دارد. البته گهگاه در لیست قیمت اوراق تسه مشاهده می شود که اوراق جدید از اوراق قدیمی ارزان ترند و اوراق قدیم باقیمت بالاتری در بازار معامله می شوند. این امر به دلیل برخی سفته بازی های قبلی برای اوراق قدیمی تر است.

قیمت اوراق مسکن چقدر است؟

قیمت اوراق برحسب عرضه و تقاضا تعیین می شود؛ یعنی هرقدر نسبت عرضه به تقاضا بیشتر باشد قیمت هم کمتر می شود و اگر تقاضا برای خرید اوراق بالا رود قیمت آن هم بالاتر می رود؛ بنابراین قیمت اوراق حتی در روز هم ممکن است چند بار تغییر کند. وقتی بازار خوب باشد و معاملات مسکن رونق داشته باشد، طبیعی است که قیمت اوراق هم افزایش می‎یابد و وقتی که رکود بر بازار حاکم شود، قیمت اوراق هم کاهش خواهد یافت. قیمت اوراق بسیار نوسان دارد و ممکن است در یک روز هم متفاوت باشد. آخرین قیمت اوراق را می توانید در بخش اوراق تسهیلات مسکن ببینید.

اوراق مسکن مناسب کدام است؟

در تهیه اوراق مسکن باید به زمانی که قصد استفاده از آن را دارید توجه کنید تا تعادلی بین مهلت انقضا و قیمت اوراق برقرار کنید. در این مورد حتماً باید با بانک مشورت کرد چون فاصله زمانی بین خرید اوراق تا دریافت وام ممکن است تا دو ماه طول بکشد و باید مراقب بود تا به انقضای اوراق نرسد.

با اوراق مسکن چقدر می توان وام گرفت؟

طبق آخرین مصوبه شورای پول اعتبار دی ماه ۱۳۹۸، سقف وامی که با خرید اوراق می توانید بگیرید در تهران برای فرد مجرد ۱۰۰ میلیون تومان و برای زوجین ۲۰۰ میلیون تومان است. در مراکز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر برای هر فرد ۸۰ میلیون تومان و برای زوجین ۱۶۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۶۰ میلیون تومان برای هر فرد و ۱۲۰ میلیون تومان برای زوجین می توانید وام بگیرید. البته در مصوبه جدید اشاره شده که می توانید تا سقف ۴۰ میلیون تومان نیز وام جعاله دریافت کنید. درواقع زوجین می توانند تا سقف ۲۴۰ میلیون تومان در تهران وام مسکن دریافت کنند.

نرخ سود و شرایط بازپرداخت اوراق مسکن چگونه است؟

نرخ سود این وام ۱۷٫۵ درصد است و مدت زمان بازپرداخت اقساطش هم ۱۲ سال است. بازپرداخت اقساط هم به روش ساده و هم به روش پلکانی ممکن است. در روش ساده شما یک مبلغ مشخص را هرماه در کل دوره بازپرداخت می پردازید؛ اما درروش پلکانی مبلغ اقساط به تدریج بیشتر می شوند. البته اگر خانه موردنظرتان در بافت فرسوده باشد، سود وام به ۱۶ درصد کاهش پیدا می کند. بانک برای قسط بندی بازپرداخت وام مسکن سه راه پیش روی مشتری اش می گذارد. روش ساده به این شکل است که کل اقساط تا ۱۲ سال آینده مبلغ ثابتی دارند. طرح پلکانی سه درصد به این صورت است که هرسال معادل سه درصد به مبلغ اقساط اضافه می شود. سومین روش طرح پلکانی ۲۰ درصد است که هر چهار سال یک بار مبالغ اقساط وام، ۲۰ درصد بالاتر می رود. اگر وام ۱۰۰ میلیونی گرفته باشید، درروش ساده تا ۱۲ سال باید ماهانه یک میلیون و ۶۶۵ هزار تومان برای اقساط وام کنار بگذارید. اقساط اول درروش پلکانی سه درصد ماهانه یک میلیون و ۴۹۲ هزار و برای پلکانی ۲۰ درصد، ماهانه یک میلیون و ۴۸۷ هزار تومان است.

میزان و مدت بازپرداخت اقساط وام اوراق مسکن

 • برای وام ۱۰۰ میلیون تومانی در تهران ماهیانه حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به مدت ۱۴۴ ماه.
 • برای وام ۸۰ میلیون تومانی در مراکز استان ها و شهرهای با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ماهیانه حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان به مدت ۱۴۴ ماه.
 • برای وام ۶۰ میلیون تومانی در سایر شهرها هم ماهیانه حدود یک میلیون تومان به مدت ۱۴۴ ماه.

سود واقعی اوراق مسکن چقدر است؟

سود این وام ۱۷٫۵ درصد است. ولی باید توجه داشت که شما بابت خرید اوراق باید پول بپردازید و اگر این عدد را از مبلغ وام کم کنیم به این معنی است که شما عملاً بابت مبلغ وام کمتری باید اقساط تعیین شده را بپردازید. فرض کنیم شما می خواهید ۱۰۰ میلیون تومان وام بگیرید. ارزش هر برگ اوراق ۵۰۰ هزار تومان وام است؛ بنابراین برای ۱۰۰ میلیون تومان وام باید ۲۰۰ برگ اوراق بخرید. فرض کنیم که قیمت هر برگ اوراق ۴۱ هزار تومان باشد. در این صورت برای تهیه ۲۰۰ برگ اوراق باید ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بپردازید. اگر این رقم را از مبلغ وام کم کنیم شما عملاً ۹۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دریافت کرده اید.

شرایط دریافت وام اوراق مسکن چیست؟

 1. سن بنا نباید بیشتر از ۲۰ سال باشد (از تاریخ صدور اولین پروانه ساختمانی)
 2. مبلغ وام نباید بیشتر از ۸۰ درصد قیمت ملک باشد.
 3. عدم وجود سابقه چک برگشتی و بدهی سررسید شده در سیستم بانکی

در کنار این وام می توانید یک وام جعاله ۴۰ میلیونی هم از بانک مسکن بگیرید که اگر عجله دارید می توانید برای آن هم اوراق تهیه کنید. سود این وام هم ۱۷٫۵ درصد است اما دوره باز پرداختش کوتاه تر و حداکثر ۵ سال است.

چه مدارکی برای تهیه اوراق مسکن نیاز است؟

 1. اصل و تصویر تمام صفحات سند مالکیت
 2. اصل و تصویر پروانه ساختمانی
 3. اصل و تصویر پایان کار ساختمانی
 4. اصل و تصویر بنچاق (در صورت لزوم) با تشخیص شعبه
 5. اصل و تصویر مبایعه نامه (قولنامه)
 6. اصل و تصویر کارت ملی و شناسنامه خریدار و فروشنده (تمام صفحات)
 7. قبض برق ساختمان (در صورت تشخیص شعبه)
 8. اصل و تصویر وکالت نامه (در تسهیلات دریافتی از محل حساب صندوق پس انداز مسکن وکیل صرفاً می بایست از بستگاندرجه یک باشد)
 9. اصل و تصویر کارت ملی و شناسنامه وکیل (تمام صفحات)
 10. اصل و تصویر اجاره نامه ملک (در خصوص املاک اوقافی)
 11. فرم درخواست تکمیل و امضاشده

شرایط استفاده از اوراق مسکن تسه (اوراق تسهیلات بانک مسکن)

زمانی که شما اوراق تسه را تهیه کردید و سر رسید آن فرا رسید با ارائه به بانک، تسهیلات در دفتر اسناد رسمی ثبت خواهد شد و در زمان عقد قرارداد طی یک برگه چک بانکی به فروشنده واحد مسکونی پرداخت می گردد. از زمانی که اوراق تسهیلات مسکن را تهیه می کنید تا زمان انقضای آن شما می توانید اقدام به دریافت وام مسکن کنید. ذکر این نکته مهم است که با توجه به فرآیند زمان بر بودن دریافت وام مسکن، توجه داشته باشید که اوراقی که می خرید خیلی نزدیک به تاریخ سر رسید آن نباشد. به طور مثال اوراقی بخرید که حداقل ۲ ماه از زمان سر رسید آن باقی مانده باشد. بر اساس شهر محل زندگی وام گیرنده، مبلغ اعطایی به هر فرد متفاوت است. در شهرهایی که جمعیت بیشتری وجود داشته باشید مبلغ تسهیلات بیشتر است. در حال حاضر مبلغ اعطایی به هر فرد بین ۸۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان است.

 • قبل از خرید اوراق تسه اطلاعات کافی را از بانک مسکن دریافت کنید تا بر طبق میزانی که به شما تسهیلات تعلق می گیرد اوراق تسه تهیه کنید.
 • کارمزد خرید اوراق تسهیلات مسکن
 • سرمایه گذار هنگام خریدوفروش این اوراق، مبلغی به عنوان کارمزد معاملات پرداخت می کند.
 • نرخ کارمزد اوراق تسهیلات مسکن
 • کارمزد خرید: ۰.۴۹ درصد
 • کارمزد فروش: ۰.۲۴ درصد

سه نکته مثبت وام گرفتن با استفاده از اوراق مسکن ۹۸

 1. مهم ترین نکته مثبت برای دریافت وام از طریق اوراق تسهیلات، صرفه جویی در زمان است. به عبارتی بلافاصله پس از خرید اوراق می توانید مسکن موردنظر را خریداری کنید.
 2. دومین نکته مثبت آن است که نیازی نیست حتماً خانه اولی باشید؛ زیرا چنین محدودیتی برای پرداخت وام از طریق اوراق تسهیلات مسکن وجود ندارد.
 3. قیمت اوراق مسکن ۹۸ خیلی کمتر از سودی است که می توانید با مبلغ سپرده گذاری به آن برسید. به عبارتی اگر بخواهید از طریق اوراق مسکن وام ۱۰۰ میلیونی بگیرید، خرید ۲۰۰ برگ اوراق مسکن هشت میلیون و ۹۰۰ هزار تومان خواهد بود. درحالی که اگر بخواهید با سپرده گذاری در صندوق مسکن وام ۱۰۰ میلیونی بگیرید، باید به مدت یک سال ۵۰ میلیون تومان پول نزد بانک بگذارید. درحالی که اگر این مبلغ را در حساب سپرده گذاری بلندمدت سرمایه گذاری کنید، ۱۸ درصد سود به آن تعلق می گیرد و شما ۹ میلیون تومان نصیبتان می شود. تازه این حداقل کاری است که می توانید در یک سال با ۵۰ میلیون تومان انجام دهید.

سه نکته منفی وام گرفتن با استفاده از اوراق مسکن ۹۸

 1. مهم ترین نکته منفی در وام اوراق تسهیلات پایین بودن سقف وام است. طوری که اگر بخواهید سپرده گذاری در بانک را دور بزنید و با اوراق تسهیلات مسکن وام بگیرید، سقف وام حدود ۴۰ درصد کاهش پیدا می کند. مثلاً زوج های ساکن تهران با سپرده گذاری می توانند تا سقف ۱۶۰ میلیون تومان وام بگیرند، اما با استفاده از اوراق تسهیلات سقف وام به ۱۰۰ میلیون تومان کاهش پیدا می کند.
 2. دیگر نکته منفی درباره اوراق مسکن، نرخ بهره بالای وام برای چنین تسهیلاتی است. اگر برای دریافت وام مسکن سراغ روش سپرده گذاری بروید، نرخ بهره وام برایتان هشت درصد خواهد بود. تازه اگر خانه موردنظرتان در بافت فرسوده باشد، نرخ سود وام به شش درصد کاهش پیدا می کند. این در حالی است که نرخ بهره در نظر گرفته شده برای وام اوراق مسکن به ۱۷.۵ درصد می رسد.
 3. آخرین نکته منفی مربوط به زمانی است که معامله خرید مسکن جوش نخورد. در چنین حالتی دیگر از وام خبری نیست و همچنین تا چهار ماه نمی توانید اوراقی که برای دریافت وام مسکن در اختیار بانک گذاشتید، پس بگیرید.

تا زمستان سال گذشته تنها بانک مسکن بود که اوراق تسهیلات را در ازای سپرده های ممتاز جذب شده منتشر می کرد و این اوراق که هر فقره از آن ها حق تقدم اخذ ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات مسکن را به خریدار می دهد، با نماد «تسه» در بازار رسمی فرابورس مبادله می شد. این در حالی است که در سال جاری اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی با نماد «تملی» رسماً در فرابورس معرفی و عرضه آن آغاز شد. (مهم ترین ویژگی اوراق جدید که از سوی بزرگ ترین بانک دولتی منتشر می شود، انحصارشکنی از بازار اوراق مسکن است که پیش ازاین تنها بانک عامل بخش مسکن در آن یکه تاز بود.)

پنج تفاوت اوراق تسهیلات دو بانک ملی و مسکن

 • اولین و مهم ترین تفاوت در «سقف وام» است. با توجه به اینکه میزان جعاله بانک ملی نصف بانک مسکن بوده و تسهیلات بدون سپرده و بدون اوراق ۱۰ میلیون تومانی نیز صرفاً به بانک مسکن اختصاص دارد، سقف تسهیلات مسکن از محل اوراق میان این دو بانک متفاوت است.
 • تفاوت دوم به «مدت بازپرداخت وام» بازمی گردد. سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق در هر دو مدل ۱۲ ساله و با سود ۵/ ۱۷ درصد تعیین شده است، اما مدت بازپرداخت جعاله بانک مسکن ۵ ساله تعیین شده، درحالی که مدت بازپرداخت جعاله بانک ملی ۳ ساله است.
 • سومین تفاوت در میزان اوراق تعلق گرفته به حساب های ممتاز بانک مسکن در مقایسه با حساب های طرح مسکن بانک ملی است. در مدل بانک ملی پس از یک سال معادل ریالی یک برابر موجودی تا سقف ۳۸ میلیون تومان اوراق به دارنده حساب تعلق می گیرد اما در بانک مسکن پس از گذشت یک سال معادل ریالی ۲۷ درصد از میزان سپرده، اوراق پرداخت خواهد شد.
 • تفاوت چهارم که برای خریداران مسکن بسیار مهم است، حذف سقف سنی در وام مسکن بانک ملی است. برابر مقررات فعلی بانک مسکن، تسهیلات از محل اوراق صرفاً به املاک تا ۲۰ سال ساخت از تاریخ صدور پروانه ساختمانی پرداخت می شود و املاک ۲۰ تا ۲۵ ساله نیز می توانند حداکثر ۳۵ میلیون تومان وام از محل اوراق دریافت کنند؛ اما املاک بیش از ۲۵ سال هرگز امکان برخورداری از وام بانک مسکن را ندارند. این در حالی است که بانک ملی سقف سنی آپارتمان برای استفاده از وام بدون سپرده را حذف کرده و این نوع وام مسکن صرفاً بر این اساس که رقم آن تکافوی حداکثر ۸۰ درصد از ارزش نهایی ملک را داشته باشد، پرداخت می شود.
 • تفاوت پنجم دو نوع دسترسی به تسهیلات بانک مسکن نیز فقدان دو اهرم کنترل سفته بازی و تقاضای سرمایه ای در بازار اوراق بانک ملی است. بانک مسکن به منظور ایجاد محافظ قیمتی برای اوراق مسکنی که به پشتوانه سپرده های ممتاز خود منتشر کرده است، دو اهرم را طراحی کرده که یکی از آن ها ممنوعیت مبادله اوراق تا چهار ماه پس از خرید و دیگری تعیین سقف روزانه خرید تا ۲۴۰ فقره اوراق است. بانک مسکن با استفاده از این دو ابزار توانسته قیمت اوراق در یک سال گذشته را باوجود بازگشت رونق به بازار مسکن تا حد زیادی کنترل کند. تابستان سال ۹۵ قیمت اوراق مسکن به مرز ۱۰۰ هزار تومان هم رسیده بود اما باسیاست های عرضه و تکیه بر ابزارهای کنترل تقاضای سفته بازی قیمت اوراق از آن زمان به بعد کنترل شد و از ابتدای امسال نیز به پایین ترین حد خود در بیش از یک سال گذشته رسیده است، طوری که اکنون هر فقره اوراق تسهیلات بانک مسکن در فرابورس حدود ۶۳ هزار تومان مبادله می شود؛ اما بانک ملی فعلاً چنین ابزارهایی را به کار نگرفته و خریدوفروش اوراق با هر تعداد و بلافاصله پس از خرید، ممکن و میسر است و این موضوع نگرانی درباره موج سواری روی قیمت اوراق «تملی» در ماه های آینده را بیشتر می کند.
ادامه مطلب
buffet-(4)
صندوق طلا چیست و چگونه می...

طلا را به عنوان یک کالای سرمایه گذاری و پس انداز می شناسیم. یعنی طلا می خریم تا هم ارزش پولمان حفظ شود و هم اگر روزی نیاز به پول نقد داشتیم بفروشیم. همه این خرید و فروش ها را هم با طلای فیزیکی انجام داده ایم، چرا که احتمالا عده کمی صندوق سرمایه گذاری طلا را می شناسند. طلاهای زیادی پای خرید خانه، ماشین، لوازم منزل، روز مبادا و … فروخته شده است. گذشته از طلای زینتی، برخی پول نقدشان را صرف خرید سکه می کنند تا هزینه اجرت ساخت ندهند و سرمایه گذاری مقرون به صرفه تری داشته باشند. طلا هم هیچ وقت دست رد به سینه هیچ سرمایه گذاری نزده و تا به امروز افت چشم گیری نداشته، در عوض گاهی چنان سود داشته که حسرتی شده روی دل بسیاری از مردم که پول نقد خوابیده توی بانک داشته اند. همین ویژگی طلا، باعث شده صندوق های سرمایه گذاری طلا به وجود بیایند و در بازار سرمایه گذاری فعالیت کنند.

صندوق های طلا ابزار نسبتا جدیدی هستند که این امکان را به سرمایه گذار می دهد بدون خرید فیزیکی سکه در این فلز گران بها سرمایه گذاری کند. ضمن اینکه با توجه به ذات صندوق های سرمایه گذاری مشترک، این سرمایه گذاری به صورت غیرمستقیم و از طریق یک سبدگردان حرفه ای انجام می شود تا حتی المقدور از نوسانات ناگهانی سرمایه گذاری در امان باشد.

صندوق طلا

صندوق های سرمایه گذاری طلا (Gold Funds)، یکی از انواع صندوق سرمایه گذاری مشترک و قابل معامله (ETF) در بورس کالا هستند. این صندوق ها سرمایه مشتریان خود را به جای خرید سهام، روی وجه نقد و اوراق مبتنی بر سکه طلا سرمایه گذاری می کنند. صندوق های طلا حداقل ۷۰ درصد از دارایی خود را در خرید سکه طلا سرمایه گذاری می کنند و مابقی را در اوراق با درآمد ثابت. به این صورت که مدیر صندوق، سکه های مورد نیاز را از بازار یا بانک کارگشایی می خرد و در یک بانک عامل سپرده گذاری می کند. از آنجایی که درصد عمده سرمایه گذاری این صندوق ها روی گواهی های سکه طلاست و قیمت گذاری طلا به دو پارامتر نرخ دلار و قیمت اونس جهانی وابسته است، می توان گفت سرمایه گذاری در این صندوق ها، یک سرمایه گذاری غیرمستقیم روی نرخ ارز و طلای جهانی است. پس سود صندوق های طلا به همین دو عامل بستگی دارد.

یکی از انواع صندوق سرمایه گذاری در بورس، صندوق پشتوانه ی طلای لوتوس با نماد “طلا” است که یک صندوق قابل معامله در بورس می باشد. بدین معنی که یک فرد حقیقی که دارای کد بورسی است، می تواند به صورت آنلاین مانند سایر سهام، به خریدوفروش اوراق صندوق طلا بپردازد. صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای لوتوس در تاریخ ۲۰ تا ۲۵ خرداد سال ۹۶ اقدام به پذیره نویسی نموده و از تاریخ ۸ مرداد سال ۹۶ معاملات ثانویه واحدهای آن در بورس کالا آغاز شد.

نحوه سرمایه گذاری و بازدهی صندوق طلا

بازدهی تمام صندوق های پذیرفته شده در بورس ناشی از تغییر ارزش دارایی های سرمایه گذاری شده توسط آن ها ایجاد می شود که به آن ارزش ابطال یا NAV  ابطال نیز گفته می شود. برای صندوق پشتوانه ی طلا، ارزش صندوق وابسته به قیمت طلا می باشد. در مورد صندوق با درآمد ثابت، این عدد همواره صعودی است. درواقع صندوق در اوراق مبتنی بر فلز طلا (در حال حاضر سکه) سرمایه گذاری می نماید و با افزایش قیمت آن ها بازده کسب می نماید. در حال حاضر این صندوق در اوراق گواهی سپرده سکه، قراردادهای آتی و اختیار سرمایه گذاری می نماید. در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد سرمایه صندوق اختصاص به سکه دارد و در مواقعی به ۹۹ درصد نیز می رسد. بخش باقی مانده معمولاً در بازار آتی سکه توسط متخصصان سرمایه گذاری می شود و تلاش می شود که در دوران ریزشی شدن بازار طلا بخشی از ضرر سرمایه گذاران پوشش داده شود. نحوه سرمایه گذاری در صندوق طلا همانند فرایند سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری دیگر است.

مزیت خرید صندوق طلا به جای خود طلای فیزیکی

با توجه به اینکه خریداری طلا و سکه به صورت فیزیکی ریسک هایی از قبیل احتمال سرقت، تقلب و عوامل دیگر را دارا است و جهت پوشش این هزینه نیاز به هزینه وجود دارد سرمایه گذاران می توانند با سرمایه گذاری در صندوق طلا این ریسک ها را پوشش دهند. علاوه بر این در زمان فروش طلا و سکه فیزیکی همیشه هزینه معاملات بیش از ۱ درصد و در مواقعی تا ۲ درصد بر سرمایه گذاران تحمیل می شود. درصورتی که کارمزد خریدوفروش این اوراق با کارمزد بسیار کم (۰٫۱۵ %) امکان پذیر است.

حتی با چند هزار تومان هم می شود وارد این بازار شد، در حالی که برای خرید یک سکه طلا، باید میلیون ها تومان هزینه کرد. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است، به این دلیل که واحد های صندوق سرمایه گذاری طلا در بورس کالا مبادله می شوند قانونی در بازار بورس وجود دارد که براساس آن حداقل میزان سرمایه گذاری ۵۰۰ هزار تومان است.

با استفاده از صندوق سرمایه گذاری طلا شما بصورت غیرمستقیم طلا می خرید و در واقع سرمایه خود برای خرید طلا را به دست افراد حرفه ای می سپارید. شما با این کار علاوه بر اینکه مشکلات خرید طلا بصورت فیزیکی را ندارید ریسک سرمایه گذاری خود را تا حد زیادی کاهش می دهید. با این کار شما سرمایه خود را به دست افراد حرفه ای سپرد ه اید که امکان دارد در زمان رونق بازار تا ۱۰۰ درصد سرمایه را در بازار طلا و در صورت رکود ۷۰ درصد از سرمایه را در بازار طلا و مابقی را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری کنند و با این کار ریسک ناشی از نوسانات قیمتی طلا را تا حد زیادی کاهش می دهند.

نقد شوندگی صندوق طلا

برخلاف سکه ی طلای فیزیکی، صندوق های مختلف پذیرفته شده در بورس، ممکن است که نقد شوندگی ضعیف تری داشته باشند که در هنگام فروش، صاحبان خود را به دردسر می اندازند. به همین دلیل هنگام خرید یک صندوق، باید به تضمین بازار گردانی آن صندوق توجه ویژه داشته باشید. در مورد صندوق طلای لوتوس وجود بازار گردان باعث افزایش نقدینگی می شود و خریدوفروش واحدها را بافاصله قیمتی حداکثر ۰٫۱ درصدی میسر می سازد.

سایر صندوق های سرمایه گذاری طلا

سایر صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا عبارت اند از: گوهر، عیار و زر هستند.

در اوراق بورس بهادار ایران، تاکنون ۴ صندوق مبتنی بر طلا تأسیس شده که آخرین آن ها صندوق عیار بود که توسط کارگزاری مفید عرضه شد. در مورد صندوق های سرمایه گذاری در طلا توسط سازمان بورس، مقرراتی وضع شده:

حداقل ۷۰% ارزش کل صندوق در سکه طلا (گواهی سکه طلا همان سکه طلایی است که در بورس قابل معامله است)

حداکثر ۲۰% ارزش کل صندوق در اوراق مشتقه مبتنی بر سکه طلا (منظور قراردادهای خرید یا فروش در آتی سکه هست)

صندوق های طلاریسک های صندوق های طلا چیست؟

ریسک صندوق های طلا بیشتر مربوط به ریسک هایی می شود که قیمت طلا را تهدید می کند. در مرحله ی دوم ریسک مربوط به نقد شوندگی است. اما برخلاف بسیاری از مردم ریسک کلاه برداری و تقلبی بودن در مورد این صندوق ها وجود ندارد زیرا ضامن آن ها بانکی مرکزی است.

ادامه مطلب