Lines_Background
مینی‌دوره رایگان درآمد روزانه ۱۰۰ دلار از فارکس
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایه
آموزش ترید از صفر صفر

معرفی و خلاصه کتاب

book
بهترین کتاب تحلیل بنیادی بورس ایران

یکی از دغدغه های مهم فعالان بازار سرمایه، عدم وجود منبع مطالعاتی مناسب برای تحلیل است. گاهی سرمایه گذاران، تنها با خواندن یک کتاب تحلیل بنیادی، گمان می کنند که با جزئیات بازار آشنا شده اند. در حالی که کتاب دریچه ای برای شناخت اولیه به روی سرمایه گذاران می گشاید. افزایش تعمق دانش افراد در حوزه بازارهای مالی، به ارتقای سواد جامعه سهامداری کمک می کند. همچنین بسیاری از موانع و مشکلات ناشی از ناآگاهی را مرتفع می سازد. در مقاله پیش رو، قصد داریم گزیده ای از بهترین کتاب تحلیل بنیادی را معرفی کنیم تا با مطالعه آن ها بتوانید دید بهتری نسبت به بازار سرمایه پیدا کنید و در این حوزه موفق تر عمل کنید.

معرفی کتاب هایی در حوزه تحلیل بنیادی

1- 23 اصل موفقیت وارن بافت (نویسنده: مارک تایر – مترجمان: سید محمد حسینی بهشتیان، امیر کامگار)

کتاب های تحلیل بنیادی

این کتاب یکی از پرفروش ترین کتاب های نوشته شده در مورد وارن بافت و دیگر بزرگان سرمایه گذاری است. مولف  کتاب، با گردآوری ۲۳ اصل و ۷ اشتباه بزرگ، اصولی که وارن بافت و دیگران را به ثروتمندترین سرمایه گذاران دنیا تبدیل کرد را مطرح می کند.

همان روش های ذهنی و استراتژی هایی که این افراد ایجاد کرده و در مدت ۵۰ سال به انجام آن ها پایبند بوده اند. اگر می خواهید این استراتژی ها را بدانید شما را دعوت به خواندن این کتاب می کنیم.

این کتاب اصول و روش های معامله صحیح در معاملات سهام و مانند آن و گزیده رازهای موفقیت وارن بافت و دیگر نابغه های سرمایه گذاری را به روشنی مطرح می کند. در این کتاب روش های منحصر بفرد وارن بافت و دیگر بزرگان سرمایه گذاری در معاملات سهام و غیره به طور روشن و کاربردی در قالب «23 اصل» و «7 اشتباه نابخشودنی» با شما در میان گذاشته خواهد شد و مقایسه روش های وی و دیگر افراد موفق با سرمایه گذاران شکست خورده در هر فصل، نکات جدید را به طور کاربردی در اختیار شما قرار می دهد.

90 درصد محتوای کتاب راجع به معاملات در بورس و راه های موفقیت هست. تاکید کتاب بر اهمیت اتخاذ روش های ذهنی مناسب و پایبندی به آن ها است.

مطالعه کتاب های مفید و انگیزه دهنده می تواند در انجام معاملات و تفکرات معامله گری نقش بسزایی داشته باشند “۲۳ اصل موفقیت وارن بافت و دیگر نابغه های سرمایه گذاری” عنوان کتابی است به قلم «مارک تایر» که توسط سیدمحمد حسینی بهشتیان و امیر کامگار ترجمه و از سوی نشر نوآور منتشر شده است.

2- شاه کلید بزرگان بورس (نویسنده: علی صابریان)

کتاب های تحلیل بنیادی

این کتاب مفید، توسط آکادمی خانه سرمایه تهیه و چاپ شده و شامل نکات غنی و کاملی برای سرمایه گذاران است که در حوزه تحلیل بنیادی و سرمایه گذاری می تواند راهنمای شما باشد.

در این کتاب، به کلیدهای موفقیت سرمایه گذاری اشاره می شود. نکاتی که شاید عده ی زیادی به آن توجه نمی کنند. مبحث مهم تنوع بخشی سبد سهام و چالش های مربوط به آن یکی از نکات مهم مطرح شده در این کتاب است.

همچنین نویسنده به اهمیت شناخت میزان ریسک پذیری و کسب دانش در این حوزه تاکید می کند.

اهمیت بازه ی زمانی در تحلیل و سرمایه گذاری، دیگر نکته مهم این کتاب ارزشمند است.

صابریان با طرح شش سوال طلایی، خواننده را به چالش می کشد تا بتواند فصل پنجم را به عنوان نقطه عطف کتاب خود به رشته تحریر درآورد.

در ادامه به اشتباهات رایج سرمایه گذاران و گام های طلایی جهت تحلیل دقیق تر و شناخت بازار پرداخته می شود.

در پایان نیز گام های طلایی بزرگان بازار و نکات مهم به نگارش درآمده است.

3- تکنیک های ساده و کاربردی در تحلیل بنیادی( نویسنده علی محمد مرادی)

کتاب تکنیک های ساده و کاربردی در تحلیل بنیادی

سومین کتاب نیز، یکی دیگر از محصولات ارزشمند آکادمی خانه سرمایه است که با رویکردی ساده و تحلیلی به نگارش درآمده است. با افزایش دانش مالی سرمایه گذاران و نگاه عمیق تر تحلیلگران، نیاز به منبع مطالعاتی قوی در بازار حس شد. این کتاب، سعی دارد با تکنیک های کاربردی و با بیان شیوا، راهنمای تحلیلگران باشد تا در یافتن ارزش ذاتی سهم و تحلیل شرکت ها مسیر بهتری بیابند.

یکی از مهم ترین ویژگی های این کتاب، بهره گیری از مثال های ملموس و واقعی است که در بازار سرمایه ایران رخ داده و می تواند در مسیر تحلیل کمک کننده باشد.

و ویژگی دیگر این کتاب، بیان ساده و روان آن است که با خواندن هر صفحه آن به ادامه مطالعه ترغیب می شوید.

همچنین در این کتاب از مطالب صرفا نظری پرهیز شده است. همچنین این کتاب از بیان مطالب صرفاً تئوریک و رسمی پرهیز کرده است. این سه ویژگی توانسته این کتاب را در زمره کتاب های محبوب آکادمی خانه سرمایه قرار دهد.

4- تحلیل بنیادی در بازار سرمایه (نویسنده: سید محمد علی شهدایی)

یکی از افراد شناخته شده در حوزه نگارش کتاب های تحلیل بنیادی، آقای شهدایی است. این کتاب یکی از کتاب های مشهور وی در این حوزه بوده و حاوی نکاتی مفید برای استفاده تحلیلگران بنیادی و فعالان بازار است.

کتاب تحلیل بنیادی در بازار سرمایه

در این کتاب، با نگاهی کاربردی و با اتکا به مبانی علمی به بررسی مجموعه عوامل تاثیر گذار بر تصمیم گیری های یک فعال در بورس خواهیم توانست به پرسش های بی پاسخی که شاید برای ما مطرح بوده پاسخ بدهیم. پرسش هایی مانند:

 • چگونه می توان از نرم افزار و اطلاعات رایگان در تجزیه و تحلیل های بورس استفاده نمود؟
 • چرا عده ای حاضر به سرمایه گذاری در بازارهای مالی می گردند؟
 • در بین استراتژی های معاملاتی متفاوت که پیش روی سرمایه گذاران قرار دارد کدام یک را انتخاب نماییم؟
 • زمان، هزینه های فرصتی، ریسک و… چه تاثیری می تواند بر تصمیم گیری های ما داشته باشد؟
 • بازده مناسب و معقول سرمایه گذاری چه میزانی است و چگونه می توان آن را تعیین نمود؟
 • چگونه بررسی صنایع می تواند در کـسب بازده متناسب از شرکت ها ما را یاری نماید؟
 • عکـس العمل های ما در مقابل شایعات، اخبار و …. چگونه باید باشد؟
 • بازده شرکت، رتبه نقد شوندگی و ترکیب سهامداران چه تاثیری در انتخاب سهام خواهد داشت؟
 • چگونه اعداد و ارقام صورت های مالی ارائه شده توسط شرکت ها را درک می نماییم؟
 • نسبت های مالی گویای چه حقایقی می باشند و چگونه ما را در انتخاب سهام یاری خواهند نمود؟
 • اطلاعیه های منتشره توسط شرکت ها چه می گویند؟

چگونه می توان با رتبه بندی مدیریت در شرکت ها زمینه مناسب انتخاب سهام را فراهم نمود؟

شما در این کتاب، مبانی مقدماتی تحلیل بنیادی را می آموزید. با نسبت های مالی و سایر پارامترهای مقایسه ای تحلیل بنیادی آشنا می شوید. همچنین قادر خواهید بود تحلیل صورت های مالی اساسی را نیز فرابگیرید.

در مجموع اگر به دنبال کتابی مفید و پر محتوا در زمینه آموزش تحلیل بنیادی هستید، این کتاب می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

5- چگونه سهام سودآور انتخاب کنیم؟ (نویسندگان: مورنینگ استار، پائول لارسون – مترجمان: قربان برارنیا ادبی، محمد روشندل)

Paul Larson, Morningstar

کتاب های تحلیل بنیادی

عنوان کتاب پنجم، بی شک می تواند برای فعالان این حوزه، شگفت انگیز باشد. شما در این کتاب با تجربیات سرمایه گذاران بزرگ دنیا آشنا می شوید. مهم ترین مطالبی که در این کتاب مطالعه می کنید شامل موارد زیر است:

 • تجزیه و تحلیل نسبت های مالی و استفاده از آن ها جهت مقایسه وضعیت شرکت ها
 • آشنایی با مزیت های رقابتی
 • اشنایی با جزئیات صورت های مالی اساسی(صورت سود و زیان و ترازنامه)
 • آشنایی با تفسیر ارقام مالی
 • آشنایی با مفهوم ارزش

همچنین این کتاب نگاهی به مفهوم تنزیل جریان های نقدی دارد. نکات مهم سرمایه گذاری و معرفی استراتژی های سرمایه گذاری و تشکیل سبد سهام از دیگر نکات مهم این کتاب است.

6- به بورس خوش آمدید (نویسنده: مهدی افضلیان)

کتاب های تحلیل بنیادی

کتاب ششم، یکی از ساده ترین و روان ترین کتاب های تحلیل بنیادی و آموزش بورس است که نشر دانش پژوهان جوان آن را منتشر کرده است. این کتاب دومین کتاب از مجموعه کتاب های هنر معامله گری در بورس است که توسط مهدی افضلیان به رشته تحریر درآمده است.

اگر به تازگی به جمع سهامداران بازار سرمایه ملحق شده اید و دنبال منبعی ساده جهت یادگیری هستید، ما به شما این کتاب را پیشنهاد می کنیم.

در این کتاب شما با لزوم سرمایه گذاری، مفاهیم سرمایه گذاری و فرآیند جزئی ورود به بورس آشنا خواهید شد. نگاهی به صندوق های سرمایه گذاری، اصطلاحات رایج بازار و تابلوخوانی از دیگر فصول این کتاب است.

در نیمه دوم کتاب شما با صورت های مالی اساسی و تحلیل آنها همراه خواهید شد.

یکی از بخش های مفید این کتاب، اشاره به مبحث افزایش سرمایه و معایب و محاسن هر کدام است.

ارزش گذاری و سرمایه گذاری موفق نیز فصول پایانی این کتاب را تشکیل می دهند.

7- از صفر تا تحلیل بنیادی (نویسنده: رویا درخشانی)

کتاب از صفر تا تحلیل بنیادی

هفتمین کتاب نیز راهنمای خوبی برای مبتدیان این حوزه است. شما در این کتاب می توانید، با جزئی ترین نکات در حوزه تحلیل بنیادی آشنا شوید. شما می آموزید برای تحلیل بنیادی از کجا شروع کنید و  در جستجوی بررسی چه مواردی باشید. هدف نویسنده از نگارش این کتاب، عمدتا کمک به سرمایه گذاران مبتدی است تا بتوانند راحت تر موضوعات مربوط به این حوزه را فرابگیرند.

وجه تمایز دیگر کتاب تحلیل بنیادی معرفی شده با سایر کتاب های معدود فارسی در مورد این موضوع، انجام تحلیل بنیادی بر اساس بازار سرمایه ایران و آماده به کار کردن فارغ التحصیلان و علاقمندان است. هر خواننده پس از خواندن این کتاب اعتراف خواهد کرد که میزان خلاقیت و حوصله نویسنده در ذکر جزییات کاربردی آموزش تحلیل بنیادی واقعا شگفت انگیز است.

شما در این کتاب با یازده گام اساسی در مسیر تحلیل بنیادی آشنا می شوید. نحوه استخراج میزان تولید و فروش شرکت ها و برآورد مبلغ فروش و پیش بینی کارشناسی از دیگر مباحث این کتاب است.

درخشانی همچنین به تحلیل افقی، عمودی و نسبت های مالی پرداخته است. پیش بینی سود بر مبنای سناریوهای مختلف و ارزش گذاری مبتنی بر قیمت به درآمد از دیگر نکات ارزشمند کتاب از “صفر تا تحلیل بنیادی” است.

8- انتخاب سهام برتر به روش تحلیل بنیادی (نویسنده: علینقی رفیعی امام)

کتاب انتخاب سهام برتر به روش تحلیل بنیادی

در هشتمین کتاب، می آموزیم چگونه با روش تحلیل بنیادی، سهام مناسب را انتخاب کنیم.

رفیعی در این کتاب نخست به معرفی شاخص های اقتصاد کلان و تاثیر آنها بر بازار سهام پرداخته است. در ادامه بازارهای مختلف را معرفی کرده و نحوه فعالیت شرکت های مختلف در آنها را شرح داده است.

ما می توانیم با صنایع مختلف و شاخص های کاربردی هر صنعت و ارتباط آن با فعالیت شرکت ها در این کتاب آشنا شویم. تجزیه تحلیل صورت های مالی شرکت ها و بانک ها از دیگر مباحث مهم این کتاب است.

اگر می خواهید با شاخص های کاربردی در روند تجزیه و تحلیل شرکت ها آشنا شوید، این کتاب به شما کمک خواهد کرد.

یکی از موضوعات مهم در تحلیل بنیادی، نحوه تعیین قیمت ذاتی سهام است که رفیعی در این کتاب به ان پرداخته است.

همچنین شما می توانید مثال های کاربردی و گوناگونی در این کتاب بیابید که در تحلیل بنیادی به شما کمک شایانی خواهد کرد. در پایان نیز تعارفی مربوط به قانون تجارت و شرکت های سهامی آورده شده تا راهگشای خوبی برای استفاده کنندگان این منبع اطلاعاتی باشد.

9- همه چیز درباره سهام (نویسنده: مایکل سینسر – مترجم: مهدی خادمی گراشی)

کتاب های تحلیل بنیادی

نهمین کتاب، راجع به کلیت سهام، دید جامعی به شما می دهد. نویسنده در این کتاب به آموزش شیوه جدید برای آشنایی با بازار سهام و خرید و فروش سهام پرداخته و به بیان شیوه هایی که مانع از ضرر زیاد افراد در بازار سهام می شود ، عوامل موثر بر قیمت سهام ، علت ضرر سرمایه گذاران و بیان عقاید خود در مورد بازار سهام پرداخته است.

در این کتاب، شما با نحوه طبقه بندی سهام و کارهایی که به واسطه آن می توانید انجام دهید، آشنا می شوید.

اگر دنبال کتاب خوبی در زمینه استراتژی های خرید و فروش هستید، این کتاب می تواند منبع خوبی برای شما باشد.

همچنین می تواند روش های متفاوت درخصوص یافتن سهام مناسب برای سرمایه گذاری را فرابگیرید.

ابزارها و الگوهای تحلیل بنیادی یکی دیگر از موضوعات مهم این کتاب است.

اگر می خواهید بدانید چه عوامل بنیادی بر قیمت سهام اثرگذار است، سینسر به بیان ساده و شیوا، پاسخ سوال شما را خواهد داد. در پایان، نویسنده به علل ضرر سرمایه گذاران و عقاید شخصی خود راجع به بازار سهام می پردازد.

10- کتاب تحلیل بنیادی کاربردی در بازارهای داخلی و بین المللی تالیف مت کرانتز ترجمه سیدعلی حسینی، شیما احمدی، حسین سیلسپور

کتاب حلیل بنیادی کاربردی

انتخاب دهم ما برای معرفی، کتابی است که رانتز در خصوص تحلیل بنیادی بازارهای داخلی و بین المللی نوشته است.

شما در این کتاب با چیستی و چگونگی استفاده از تحلیل بنیادی آشنا می شوید. شاید برخی از شما با درک تحلیل بنیادی دستیابی به اطلاعات آن مشکل داشته باشید. این کتاب مشکل شما را حل خواهد کرد. رانتز در ادامه به چگونگی تحلیل شرکت ها می پردازد و اشاره می کند چطور می توان با استفاده از ترازنامه، پایداری یک شرکت را اندازه گیری کرد.

ردیابی وجه نقد و نحوه تحلیل صورت جریان وجه نقد و معرفی نسبت های مالی از دیگر مباحث این کتاب است.

شاید ندانید تحلیل بنیادی چطور می تواند به شما سود برساند، پس این کتاب را بخرید تا به شما بگوید.  شما با دلایل سرمایه گذاری از طریق تحلیل بنیادی آشنا می شوید.

همچنین می آموزید چگونه با جریان وجه نقد تنزیل شده، قیمت مناسب سرمایه گذاری را محاسبه کنید.

بررسی اطلاعات صنعت، روندها، پیوند تحلیل بنیادی با تحلیل تکنیکال از دیگر نکات برجسته این کتاب است. در پایان نویسنده، ده موردی که هنگام تحلیل یک شرکت باید بررسی کنیم و ده کاری که تحلیل بنیادی نمی تواند انجام دهد، را مورد بحث و چالش قرار می دهد.

ادامه مطلب
unlimited-success-in-20-days
خلاصه کتاب موفقیت نامحدود در 20...

این مقاله از روی نسخه اصلی و انگلیسی کتاب موفقیت نامحدود در 20 روز خلاصه برداری شده است!

خلاصه کتاب موفقیت نامحدود در 20 روز به قلم آنتونی رابینز

موفقیت نامحدود در 20 روز، کتابی برای افرادی است که می دانند آینده می تواند ماجرای بسیار متفاوتی از گذشته داشته باشد، ولی نمی دانند که چطور می توانند از گذشته خودشان پُلی به سمت آینده ای متفاوت بسازند. «آنتونی رابینز» در کتاب «موفقیت نامحدود در 20 روز» برنامه ای عمل گرایانه برای ایجاد تحول در زندگی و ساخت آینده ای که افراد آن را دوست دارند ارائه می دهد.

اگر نمی خواهید روند فعلی یا حتی گذشته زندگی تان در آینده تان هم ادامه پیدا کند و اگر به قدرت تغییر که در درونتان وجود دارد ایمان دارید، حتماً تا پایان این خلاصه کتاب در کنار خانه سرمایه باشید؛ زیرا ما گلچینی از نکته های اصلی این کتاب را به دستتان می رسانیم.

آیا واقعاً می خواهید زندگی خود را تغییر دهید؟

خیلی از ما آرزوهای فراوانی برای زندگی رؤیایی مان داریم و با خودمان فکر می کنیم که چه می شد اگر فلان اتفاق شگفت انگیز در زندگی ما هم رخ می داد؟ چه می شد اگر ما هم می توانستیم در جایی که دوست داریم و در کنار کسانی که دوستشان داریم زندگی راحت و بدون دغدغه ای را تجربه کنیم؟

از اینجا به بعد مردم به دو دسته تقسیم می شوند؛ برخی برای این «خواستن» امیدوارانه تلاش می کنند و زندگی شان را می سازند، اما برخی دیگر، حال و حوصله یا انگیزه حرکت کردن برای رسیدن به این خواسته ها را ندارند و ترجیح می دهند از همان جایی که هستند برای چیزهایی که ندارند دست تکان دهند و حتی در حسرتشان بسوزند.

کتاب «موفقیت نامحدود در 20 روز» به طور ویژه برای گروه اول این ماجرا نوشته شده است؛ یعنی کسانی که حاضرند برای ساخت زندگی شان دست به کار شوند. آن ها همان افرادی هستند که به کمک این کتاب، آرزوهایشان را زندگی خواهند کرد.

هفته اول: پیش نیازهای سفرتان را مهیا کنید

کتاب موفقیت نامحدود در 20 روز

هر حرکت جدید حتی در مسیری قدیمی، یک سفر است. موفقیت نامحدود در 20 روز هم سفری است که شما آن را از درون خودتان آغاز می کنید و نتیجه اش را هم در درون خودتان و هم در اوضاع فیزیکی زندگی تان به روشنی می بینید. برای آغاز این سفر به چند چیز نیاز خواهید داشت که در ادامه آن ها را با هم بررسی می کنیم:

سربازان خفته درونتان را بیدار کنید!

درون شما، یعنی تنها جایی که حقیقت و واقعیت به یک نقطه نگاه می کنند، لشکری از سربازان ورزیده و آماده برای پیروزشدن در هر نبردی خوابیده اند. آن ها تا زمانی که جدی بودن تصمیمتان برای تغییرکردن را باور نکنید در خواب به سر خواهند برد. شما برای حرکت کردن و دست به کار شدن باید دلتان را به دریا بزنید و تصمیم بگیرید و برای تصمیم گرفتن باید ترستان را مدیریت کنید.

با این حساب، یکی از بزرگ ترین چیزهایی را که سبب می شود نتوانید به رؤیاهایتان برسید شناسایی کردید و آن «ترس» است. ترس هایتان چشم های شما را می بندند و بی امان در گوشتان زمزمه می کنند که تغییرکردن خطرناک است و برای در امان ماندن از این خطرها باید سر جای خودتان باقی بمانید. ترس دروغ گوست و با دغل کاری می خواهد شما را از تبدیل شدن به الماس وجودتان دور نگه دارد. برای خلاصی از این ماجرا و برداشتن قدم اول، باید به دل ترس هایتان یورش ببرید و آن ها را سر جای خودشان بنشانید.

به جای یک تنه هزارساله، شاخه ای نرم باشید

انعطاف پذیری یکی از نیازهای رسیدن به «موفقیت نامحدود در 20 روز» است. تغییر، باد سهمگینی است. کسانی که از تغییر کردن می ترسند یا فکر می کنند که بعد از انتخاب یک هدف باید تا آخر عمرشان فقط از یک مسیر به آن برسند، از نظر عملکرد به یک شاخه خشک تبدیل می شوند.

ر این صورت، هر بادی می تواند آن ها را به چند قسمت تقسیم کند، ولی کسانی که در طول مسیرشان از خودشان انعطاف پذیری بیشتری نشان می دهند، به شاخه نرمی می مانند که تنها باد می تواند آن را از این سو به آن سو تکان دهد. آن ها تغییرات را می پذیرند، اما نمی شکنند؛ بنابراین شما هم به جای مقاومت در برابر تغییرات، سهم سود خودتان را از آن ها بردارید و از قلبشان عبور کنید.

نتیجه ها را ردیابی کنید

این خیلی مهم است که پیوسته، میزان عملکرد خودتان را با نتیجه ای که به دست می آورید مقایسه کنید. این ماجرا به شما نشان می دهد که چقدر در مسیر هستید و اینکه اصلاً آیا این مسیر به درد ادامه دادن می خورد یا نه؟

افراد بسیار زیادی به دلیل رعایت نکردن این کار ساده و اندازه گیری نکردن نتیجه ها سال های طولانی از عمرشان را صرف تلاش و حرکت در مسیری کردند که آن ها را به مقصد مورد نظرشان نرساند. به شما پیشنهاد می کنم برای رسیدن به موفقیت نامحدود در 20 روز، شجاعانه عمل کنید.

وقتی می بینید یک مسیر، اشتباه است به جای غصه خوردن به حال زمان، هزینه و تلاشی که در این مسیر از دست دادید با سرعت هر چه تمام تر به دنبال مسیر دیگری بگردید و این کار را تا زمانی که مسیر اصلی خودتان را پیدا کنید، ادامه دهید. نگران و اندوهگین نباشید؛ چون زمان و تلاش شما در مسیر قبلی به تجربه هایی تبدیل شدند که در مسیرهای آینده تان می توانید از آن ها به خوبی استفاده کنید.

یک الگوی زنده برای خودتان بیابید

تا این مرحله از تلاش برای موفقیت نامحدود در 20 روز شما دقیقاً می دانید چه می خواهید، اما چگونه می خواهید به آن برسید؟ آیا می دانید در اولین گامتان چگونه باید حرکت کنید؟ چه روندی را دنبال کرده و از انجام دادن چه کارهایی دوری کنید؟

یکی از ساده ترین کارها برای رسیدن به این هدف، پیداکردن فردی موفق است که قبلاً به اهداف مورد علاقه شما دست یافته است. او را پیدا کنید، زندگی نامه اش را بخوانید، روش کارش را زیر ذره بین ببرید و خلاصه اینکه نقشه موفقیت او را استخراج کنید.

این کار به شما کمک می کند به جای آزمون و خطا یا به راه انداختن سفر اکتشافی برای کشف مسیر موفقیتتان از نقشه ای که یک نفر قبلاً آن را کشف کرده است، کمک بگیرید.

با دو اهرم حرکت کردن آشنا شوید

تقریباً تمام انسان ها تنها به دو دلیل در زندگی دست به اقدام می زنند:

 • ترس از ایجاد ناراحتی و پشیمانی
 • تجربه یک احساس بسیار خوشایند

برای مثال وقتی می خواهید صبح زود به سر کار بروید، این کار را با وجود آنکه دوست ندارید انجام می دهید؛ زیرا نمی خواهید توسط مدیرتان توبیخ بشوید. از طرفی خود شما وقتی می خواهید در یک روز تعطیل به پارک کوهستانی بروید، از پنج صبح با شادی و خوشحالی در حال آماده کردن وسایل گردشتان هستید.

می بینید؟ شما یک فرد با دو انگیزه درونی برای انجام یک کار- صبح زود بیدارشدن- هستید. این شگفت انگیز است! کته جالب اینکه تقریباً بیش از 90 درصد مردم، تمام کارهایشان را برای فرار از ایجاد ناراحتی و پشیمانی انجام می دهند. واقعیت تلخی است، اما گاهی می تواند به شما کمک می کند. چگونه از اهرم ترس از ناراحتی برای رسیدن به موفقیت نامحدود در 20 روز استفاده کنیم؟

مثلاً وقتی در موقعیتی قرار می گیرید که می دانید درنهایت، انجام آن کار چیزی خوشحال کننده را کف دستتان نمی گذارد، در هر صورت مجبور به انتخاب بین دو موقعیت بد و بدتر هستید، می توانید موقعیت بد را انتخاب کنید. به این ترتیب، خودتان را از بیشتر ناراحت شدن در آینده نجات می دهید.

نکته بسیار جالب تر اینکه کسانی که موفقیت نامحدود در 20 روز را واقعاً تجربه کرده اند، نه تنها در این کار به مهارت رسیده اند، بلکه یاد گرفته اند چطور کارها را به شکلی انجام دهند که برایشان یک تجربه بسیار خوشایند را به دنبال داشته باشد.

یکی از کاربردی ترین راه ها برای این کار، تغییر نوع نگاه به ماجراهاست. یادتان باشد، وقتی نوع نگاهتان به چیزها را تغییر می دهید، آن چیزها واقعاً تغییر می کنند؛ چون شما در درونتان با قدرت خلق کردن به وجود آمده اید. هرگز از قدرت وجودی تان و تأثیر عظیمی که می توانید بر دنیای خودتان بگذارید، ناامید نشوید.

دو کار ساده، اما عقب افتاده را بیابید

در طول تلاش شما برای موفقیت نامحدود در 20 روز، هر روز و هر هفته، وظیفه ای به شما سپرده می شود. وظیفه شما در اولین هفته این است که یک دفتر برای خودتان بخرید. سپس دو کار ساده ای که تا امروز باید انجامشان می دادید، اما آن ها را پشت گوش انداخته اید، در آن یادداشت کنید و حتماً تا پایان امروز، انجامشان دهید.

به چیزهای پیچیده یا سخت فکر نکنید. این کار ساده می تواند چیزی مثل مرتب کردن انباری، رسیدگی به گلدان های خانه یا حتی شروع یادگیری یک زبان ساده با یاد گرفتن 5 حرف الفبای آن باشد. مهم این است که شما در طول امروز، این دو کار را پیدا کرده، به آن ها توجه کنید و برای انجامشان دست به تلاش واقعی بزنید.

قبل از آنکه کارتان را شروع کنید، صفحه دیگری از دفترتان را باز کرده و موارد زیر را در آن بنویسید:

 • با انجام این کار، زیر بار تحمل چه ناراحتی هایی می روید؟
 • با انجام ندادن این کار، چه چیزهای خوشحال کننده ای را تجربه خواهید کرد؟
 • با انجام ندادن این کار، آینده من در چند سال آینده دستخوش چه تغییرات مثبت یا منفی می شود؟
 • با انجام دادن این کار چه چیزهایی را در زندگی ام به دست می آورم و آینده ام چه تغییری خواهد کرد؟

هفته دوم: دقیق تر به خودتان و پیرامونتان توجه کنید

در طول هفته گذشته و آغاز تلاش برای به دست آوردن راه و روش موفقیت نامحدود در 20 روز، شما با روشی کاربردی برای واکردن سنگ هایتان با کارهای تلنبارشده، اهداف رهاشده و احساس های عجیبتان آشنا شدید. به شما تبریک می گوییم و در این هفته، توجهتان را به قدرت تفکرتان جلب می کنیم.

 • از قدرت تمرکز فکرتان برای ساخت زندگی تان کمک بگیرید

مردم هنگام انجام کارها به دو دسته تقسیم می شوند:

 • یک کار ساده از سوی آن ها در مدت زمانی بسیار طولانی و با کیفیت پایین انجام می شود.
 • کارشان را با کیفیت بالا و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می دهند.

بزرگ ترین تفاوت گروه اول و دوم، استفاده کردن و نکردن از قدرت تمرکز فکری است. وقتی ذهن شما روی انجام یک کار متمرکز باشد، چندین راه برای انجام دادن آن کار با کیفیت بالا و در بازه ای مناسب پیدا می کند، اما وقتی نتوانید فکرتان را روی چیزی که می خواهید متمرکز کنید، انجام کارها برایتان بسیار سخت می شود و اصلاً سر درنمی آورید که چرا تمام کردنشان این قدر طول می کشد.

وقتی یاد بگیرید چگونه از قدرت تمرکز فکرتان استفاده کنید، در طول یک روز، کارهای یک هفته یا حتی یک ماه را انجام می دهید! تصور کنید در آن صورت زندگی تان چقدر می تواند متفاوت از اکنونتان باشد! حالا سؤال اصلی این است که چطور به قدرت تمرکز فکری دست پیدا کنیم؟

یک گام ساده که می تواند تمرکز فکری را به شما هدیه دهد

خوشبختانه، راه حل های واقعی زندگی، بسیار ساده هستند. هر چیزی که رنگ و بوی پیچیدگی بدهد، کاری جز گیج کردن ما نمی کند. درباره رسیدن به تمرکز فکری هم نیازی به انجام کارهای عجیب و غریب نیست. شما می توانید با یک ترفند ساده، سُکان فکرتان را در دست بگیرید:

سؤال های متفاوتی از خودتان بپرسید

هرکدام از ما در طول روزها و ثانیه های زندگی مان در حال پرسیدن سؤالات گوناگون از خودمان هستیم که سبب می شوند ما روی یک نکته یا جهت خاص متمرکز شویم. متأسفانه 99 درصد سؤالاتی که از خودمان می پرسیم، حساب شده و کاربردی نیستند.

درنتیجه ذهنمان هم به آن ها پاسخ هایی می دهد که از «مزخرف!» چیزی کم ندارند؛ برای مثال وقتی این سؤال بیهوده که «چرا من همش بدبیاری میارم؟!» را از ذهنمان می پرسیم، او هم به ما چنین پاسخی می دهد: «چون شانس نداری!» کمی فکر کنید. واقعاً این چه کاری است که ما با خودمان می کنیم؟! چرا با قدرت های خودمان مانند کودکی که با الماس بازی می کند رفتار می کنیم؟

چرا به جای این پرسش خنده دار و بی حاصل چیزی مثل «چطور می تونم ظرف سه ماه 300 میلیون تومان پول به دست بیاورم؟» را از خودمان نمی پرسیم؟ حقیقت این است که اگر مراقب خودمان و دسته گل های اساسی که به آب می دهیم، نباشیم به تنهایی به اندازه یک لشکر بزرگ به خودمان دشمنی می کنیم! بنابراین اولین کاری که باید برای به دست آوردن تمرکز فکری و موفقیت نامحدود در 20 روز انجام دهید، جایگزین کردن پرسش های درونی تان با چیزهایی کاملاً متفاوت، مثبت و کاربردی است!

اهداف و ارزش هایتان را همسو کنید

چیزی که سبب می شود بسیاری از افراد با وجود اهدافی که برای خودشان تعیین می کنند، باز هم نتوانند به موفقیت مورد نظرشان برسند همسو نبودن ارزش های درونی شان با اهدافشان است. اجازه بدهید مثالی برایتان بزنیم.

تصور کنید شما براساس تجزیه و تحلیل هایی که درباره شغل های مختلف کرده اید، به این نتیجه رسیده اید که اکنون بازار شغلی به نام «دیجیتال مارکتینگ» داغ است و اگر اکنون برای یادگیری و کار در این زمینه تلاشتان را آغاز کنید، به زودی می توانید در این شغل به موفقیت برسید.

برای خودتان هم هزار و یک آسمان و ریسمان به هم بافته اید که بله! فلانی با انتخاب این شغل توانست درآمد خوبی داشته باشد؛ پس چرا من نتوانم؟! تا این جای کار، همه چیز عالی است، اما مشکلی وجود دارد که تنها خود شما از آن باخبر هستید و آن این است که شما اصلاً به دیجیتال مارکتینگ علاقه ندارید و تصور 10 سال آینده خودتان در این شغل، از کابوس هم بیشتر شما را می ترساند!

ارزش درونی شما و آن چیزی که همیشه قلبتان برایش می تپد، پرداختن به هنر است. می بینید؟ ارزش درونی شما با کاری که شاید برای خیلی ها عالی باشد، تضاد دارد؛ به همین دلیل حتی با دنبال کردن مسیر موفقیت بهترین دیجیتال مارکترهای جهانی هم نمی توانید به موفقیت نامحدود در 20 روز برسید! درنتیجه همیشه قبل از انتخاب اهدافتان آن را با ارزش های درونی تان بسنجید تا زمان، هزینه و تلاشتان را بیهوده هدر ندهید.

خودتان، اهداف و ارزش هایتان را روی ترازو بگذارید

دفتر معروفتان را بردارید. در یک طرف آن، اهدافی را که برای خودتان در نظر گرفته اید بنویسید و در طرف دیگرش، ارزش های وجودی تان را یادداشت کنید. یادتان باشد، ارزش های وجودی تان چیزهایی مثل «آرامش»، «عشق»، «سلامتی»، «موفقیت»، «شادی»، «امنیت» و… هستند. ارزش های وجودی تان را براساس میزان اهمیتی که برایتان دارند، پشت سر هم ردیف کنید.

سپس آن ها را با اهدافی که برای خودتان در نظر گرفته اید، مقایسه کنید. اگر بعد از این بررسی فهمیدید که هدف هایتان دارند ساز مخالف می زنند، مدتی به خودتان زمان بدهید، فکر کنید، سنگ هایتان را با خودتان وا بکنید و از فرصت عمر و انرژی که دارید، برای تعیین کردن و رسیدن به اهدافی که همسو با ارزش های وجودی تان هستند کمک بگیرید.

با این کار به خودتان، زندگی تان و چه بسا به بهترشدن دنیا برای تبدیل شدن به جایی بهتر برای زندگی کردن کمک بزرگی خواهید کرد.

اهدافتان را تفکیک کنید

اگر تا به حال برای خودتان هدف گذاری کرده باشید، به احتمال زیاد فهرستی از هدف ها را پشت سر هم ردیف کرده اید. این عالی است، اما نکته ای وجود دارد که بهتر است آن را درباره اهدافتان اجرا کنید؛ دسته بندی کردن اهدافتان به سه بخش «اهداف شخصی»، «اهداف مادی و معنوی» و «اهداف اقتصادی». این تفکیک کردن به شما کمک می کند تا قدم هایی را که برای این کار برمی دارید، راحت تر برنامه ریزی کرده و برای موفقیت نامحدود در 20 روز، گام هایی اثربخش را انتخاب کنید.

هفته سوم: فرایندهای خودکار وجودتان را به تنظیمات کارخانه برگردانید

موفقیت نامحدود در 20 روز

هرکدام از ما در زندگی خودمان عادت هایی داریم. عادت ها روش ذهنمان برای خودکارسازی فرایندها و صرفه جویی در انرژی هستند. تا اینجای کار، همه چیز خوب است. این طور که به نظر می رسد، عادت ها می توانند ما را از فکر پیوسته به چگونگی انجام کارهای تکراری، نجات دهند.

شکل اینجاست که اگر مراقب نباشیم ممکن است روزی به خودمان بیاییم و ببینیم به فردی با عادت های بد و منفی تبدیل شده ایم که به صورت خودکار و حتی گاهی بدون آنکه متوجه باشد در حال انجام این کارهاست؛ بنابراین عادت ها و مهندسی کردن آن ها به شیوه ای آگاهانه می توانند مسیر زندگی مان را به سمت و سویی که خودمان دوست داریم، تغییر دهند. تفاوت خود فعلی شما با افراد بسیار موفق در این است که آن ها عادت های خوب بسیاری را در خودشان نهادینه کرده اند. این مسیری است که شما هم می توانید در آن قدم بردارید. کار ما در این بخش از تلاش برای موفقیت نامحدود در 20 روز، روی مهندسی عادت ها متمرکز می شود. بیایید کار را شروع کنیم.

عادت های احساسی خودتان را شناسایی کنید

در اولین گام، باید به سراغ کشف و شناسایی احساساتی بروید که تجربه آن ها برای شما به یک عادت تبدیل شده است؛ چون این تنها راه برای تغییر این احساس هاست. دفترتان را بردارید و در صفحه ای جدید، پنج مورد از احساساتی که معمولاً در طول روز یا هفته آن ها را بیشتر از بقیه تجربه می کنید، بنویسید. شاید این احساس، شادی، اندوه، حسرت، افسردگی، خشم یا حتی ترس باشد. فعلاً به ماهیت آن احساس کار نداریم و تنها می خواهیم ببینیم از نظر احساسی در چه وضعیتی قرار دارید.

باورهای سازنده عادت هایتان را شناسایی کنید

هر باور شما، احساسی را به وجود می آورد. تکرار باورتان به یک چیز، به معنای تکرار تجربه تان درباره آن احساس است و درنهایت، این ماجرا به یک عادت احساسی تبدیل می شود. اجازه بدهید مثالی برایتان بزنیم. تصور کنید باور «حتی وقتی آب می خورم هم چاق می شوم» مدام در پس زمینه ذهن شما مثل یک فیلم کوتاه تبلیغاتی تکرار می شود.

به دنبال این ماجرا، شما احساس می کنید تلاش هایتان برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندامی که دوستش دارید، هرگز راه به جایی نمی برند؛ درنتیجه ناراحت و افسرده شده و از خودتان ناامید می شوید. در آینه به خودتان چپ چپ نگاه می کنید و حتی چربی های بدنتان را نیشگون می گیرید و به شکلی غیرمستقیم برای خودتان احساس تأسف می کنید!

به دنبال این ماجرا، شما این چرخه احساسی و سرزنش کردن پیوسته خودتان را به یک عادت تبدیل کرده و روز به روز شعله این آتش را بیشتر خواهید کرد. می بینید؟ همه چیز از آن باور اشتباه ریشه گرفت.

دکمه جایگزینی باورها را بزنید!

حالا چه می شود اگر ما آن باور را برداریم و به جایش این باور را جایگزین آن کنیم که «من روز به روز خوش اندام تر می شوم». در این صورت، احساس خواهید کرد که با هر تلاش کوچک می توانید به هدف خودتان برسید. وقتی جلوی آینه خودتان را نگاه می کنید به خودتان و تلاش هایتان افتخار خواهید کرد.

این موضوع سبب می شود شادتر، امیدوارتر و با انگیزه فراوان، رژیم غذایی و ورزشی خودتان را ادامه دهید؛ چون هر روز برای شما یک موفقیت کوچک، اما واقعی به حساب می آید. به دنبال این ماجرا، شما خودتان را وارد یک چرخه احساسی سازنده و قدرتمند می کنید که نمی گذارد دست از تلاش برای تبدیل شدن به بهترین خودتان بردارید و این محشر است.

واقعاً فوق العاده است که شما می توانید با تغییر یک باور ساده و با استفاده از اصل «تکرار» به چنین نتیجه متفاوتی دست پیدا کنید! شما می توانید این چرخه را درباره رسیدن به ثروت، موفقیت، عشق واقعی، سلامتی و هر چیزی که در جست وجوی آن هستید، پیاده کنید و به تماشای نتیجه های حیرت انگیز آن بنشینید. رسیدن به موفقیت نامحدود در 20 روز، یک رؤیا نیست یک واقعیت است که شما می توانید آن را از آن خودتان کنید.

هفته چهارم: خودتان را در چرخه موفقیت بیندازید

موفقیت نامحدود در 20 روز

تا اینجای کار، نکته های کاربردی را برای ایجاد تغییر واقعی آموختید. حالا نوبت آن رسیده است که قدم های اصلی برای موفقیت ویژه خودتان را به شکل یک برنامه دربیاورید و آن را مدام بهینه تر کنید.

چرخه موفقیت چیست؟

این چرخه از چهار بخش، تشکیل شده است که در طول هفته های قبل با اصول آن ها آشنا شدیم. این چهار بخش عبارت اند از:

1- پتانسیل های درونی شما

2- باورهایتان

3- کارهایی که انجام می دهید

4- نتیجه هایی که به دست می آورید

برای آنکه بتوانید این چرخه را در حال حرکت نگه دارید باید روی اعتمادبه نفس خودتان کار کنید. برای این کار هم روش های گوناگونی وجود دارند؛ مثلاً تغییر عادت هایی که باعث از بین رفتن اعتمادبه نفستان می شوند (به هفته سوم مراجعه کنید)، پرسیدن سؤال های متفاوت از خودتان (به هفته دوم مراجعه کنید) و رویارویی با ترس هایتان (به هفته اول مراجعه کنید) می توانند راه هایی برای رساندن شما به این هدف باشند.

می بینید؟ شما از قبل هر آنچه را که برای رسیدن به موفقیت نیاز داشته باشید، یاد گرفته اید. حالا باید آموخته هایتان را در عمل به اجرا درآورید، نتیجه اعمال خود را اندازه گیری کرده و قدم های اشتباهتان را اصلاح کنید و این ماجرا را تا زمانی که به اهداف خود برسید ادامه دهید.

یادتان باشد، موفقیت نامحدود در 20 روز، یک پروژه 20 روزه نیست؛ یک فرایند است. شما باید برای حفظ آن همیشه در حال حرکت باشید و خودتان را بهبود ببخشید. مطمئنیم که از عهده انجامش برمی آیید.

در خلاصه کتاب موفقیت نامحدود در 20 روز چه گفتیم؟

خلاصه کتاب موفقیت نامحدود در 20 روز

 • برای رسیدن به موفقیت نامحدود در 20 روز، باید یاد بگیرید که از قدرت های درونی خودتان برای بیرون آمدن از شرایط فعلی و آغاز تغییرات کمک بگیرید؛ مثلاً ترس هایتان را مدیریت کنید و قدرت انعطاف پذیری تان را بالا ببرید.
 • اندازه گیری نتیجه کارهایی که انجام می دهید به شما کمک می کند تا درباره مفید بودن یا نبودن ادامه دادن روش فعلی تان تصمیم های سرنوشت سازی بگیرید.
 • ترس از ناراحتی و اشتیاق به تکرار یک حس لذت بخش، دو اهرم انسان ها برای حرکت کردن هستند. از آن ها به شکلی آگاهانه برای به حرکت درآوردن خودتان کمک بگیرید.
 • با متمرکزکردن افکارتان، مسیر رسیدن به موفقیت را برای خودتان هموار کنید.
 • اهداف و ارزش هایتان را بررسی کنید؛ چون شما به هدف هایی می رسید که با ارزش های درونی تان همسو باشند.
 • عادت هایتان را شناسایی کرده و خودتان را از دام عادت های شکست ساز نجات دهید.
 • حرکت کردن در چرخه موفقیت را تا آخر عمرتان ادامه دهید و آن را به سبک زندگی تان تبدیل کنید. در این صورت، شما صاحب موفقیت نامحدود خودتان خواهید شد.

 

نظر شما چیست؟

کمی فکر کنید. زندگی فعلی شما نتیجه حضور در کدام چرخه است؟ چرخه موفقیت یا چرخه ناامیدی؟

 

ادامه مطلب
صنعت فین تک
معرفی 5 کتاب درباره صنعت فین...

مطالعه کتاب های کارشناسان برجسته جهان، بینش گسترده ای را درباره بهترین شیوه های فعلی بازار و آینده صنعت FinTech  به شما آموزش می دهد. می توانید نیرو محرکه پشت تمام اتفاقات و نوآوری ها و روندهایی را که در سال های آینده بر این صنعت تأثیر می گذارند، کشف کنید.

فناوری مالی یا همان Financial technology که معمولاً FinTech نامیده می شود، توانسته در سال های اخیر به یکی از صنایع فعال با رشد بسیار سریع در سراسر جهان تبدیل شود. اصطلاح صنعت فین تک شامل طیف گسترده ای از نرم افزارها، نوآوری های تکنولوژیکی و خدمات متنوع قابل استفاده در زمینه سرمایه گذاری های شخصی افراد یا شرکت های حرفه ای سرمایه گذاری و حتی بانک هاست.

صنعت فین تک چیست؟صنعت فین تک

زندگی تمام انسان ها متحول شده است. همچنین استاندارد زندگی ها بهبود یافته که همه این اتفاقات به لطف فناوری است که همیشه در حال بهبود و تغییر است. تکامل همیشه رخ می دهد و در حوزه خدمات مالی نیز کمتر از بقیه حوزه ها عمل نکرده است. از توانایی مشتریان برای خرید آنلاین تا مشاهده تراکنش های مالی از خانه و استفاده از نرم افزارهایی برای انتقال وجه سریع و پرداخت قبوض و وام ها، همگی نتیجه این تکامل بوده اند.

فناوری به صورت یکپارچه ای تغییر یافته و در تمام ابعاد زندگی ما وارد شده است. هر کاری که انجام می دهیم، معاشرت با دوستان، خرید، مسافرت و به معنای واقعی کلمه همه چیز، تغییر کرده است و صنعت خدمات مالی و بخش های مختلف بانکی سراسر دنیا نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

این صنعت که بیشتر به عنوان فناوری مالی نیز شناخته می شود، پیشرو امور مالی و فناوری است. FinTech  اصطلاحی است که برای توصیف بسیاری از فناوری هایی که خدمات مالی را از طریق نرم افزارهای ارائه می کنند، مانند بانکداری آنلاین، برنامه های پرداخت موبایلی یا حتی ارزهای دیجیتال که هم زمان به مصرف کنندگان و هم به مؤسسات مالی کمک می کنند، اطلاق می شود. به عبارت ساده، هر کسب و کاری که از این خدمات مالی برای ارتقا یا خودکارسازی کار و رویه های خود استفاده می کند، به نحوی با این صنعت ارتباط دارد. استفاده از فناوری پیشرفته برای ارائه خدمات مالی به مصرف کنندگان و کسب و کارها، از خرید و فروش ارزهای دیجیتال گرفته تا تأیید اعتبار پرداخت های الکترونیکی، بانکداری تلفن همراه و بیمه و برنامه های سرمایه گذاری، چیزی است که صنعت فین تک را شکل می دهد.

چرا صنعت فین تک اهمیت دارد؟

ظهور این صنعت برای همیشه روش کسب و کار شرکت ها را تغییر داده است. از حسابرسی تا پرداخت های آسان اینترنتی، هیچ کدام تا این لحظه تصمیم گیری را برای تجار آسان نکرده بودند. راه اندازی یک کسب و کار توسط شما و همچنین گسترش آن هرگز این قدر کم هزینه نبوده است.

پیشرفت تکنولوژی سبب تکامل صنعت FinTech  شده است، اما باید این نکته را هم در نظر گرفت که این خدمات مالی جدید در نوع خود سبب ایجاد تکامل های بیشتر در صنایع مختلف شده است و در بسیاری از بخش ها سبب سهولت و تسریع پیشرفت صنایع شده است. اگر بخواهیم مهم ترین دلایل اهمیت این صنعت را نام ببریم، موارد زیر از جمله این دلایل خواهند بود:

 1. این خدمات مالی بسیار مقرون به صرفه هستند.
 2. امنیت بیشتری را به کاربران ارائه می دهند.
 3. دارای سیستم های پرداخت ارتقا یافته است.
 4. بهترین سرعت و راحتی برای شرکت ها و مشتریان
 5. شفافیت در حوزه مالی

بهترین کتاب های صنعت فین تک

برای سرمایه گذارانی که می خواهند درک بهتری از این صنعت به دست آورند، فهرستی از پنج کتاب برتر نوشته شده در این حوزه را گردآوری کرده ایم و با مطالعه آن ها متوجه می شوید تمام این صنعت درباره چیست و چگونه می تواند حوزه خدمات مالی را دگرگون کند. انتخاب تنها پنج کتاب در این حوزه کار بسیار دشواری است، اما سعی کرده ایم با تکیه بر تجربه کاری خود در صنعت FinTech ، جدیدترین و بهترین موارد را بررسی کنیم.

1- کتاب The FINTECH Book

صنعت فین تک

این کتاب نتیجه زحمات Susanne Chisti و Janos Barberis بوده و تاکنون یک راهنمای بسیار جامع برای افراد تازه کار در صنعت فین تک بوده است. این کتاب را با نام دیگر The Financial Technology Handbook for Investors, Entrepreneurs, and Visionaries نیز می شناسند. هدف این کتاب ارائه اطلاعات و توصیه های مفید برای بانکداران، کارآفرینان این صنعت و سرمایه گذارانی است که به دنبال کسب سود بیشتر در حوزه FinTech  هستند.

مطالب موجود در کتاب The FINTECH Book بسیار کامل جمع بندی شده و روند اقتصادی مرتبط با فین تک را به خوبی منعکس می کند. این کتاب توسط دو شخص برجسته که جزء نفرات مرجع در این فناوری مالی هستند، ویرایش و نهایی شده است. Susanne Chisti مدیر اجرایی کمپانی FINTECH Circle و اولین سرمایه گذار در اروپا بر روی این صنعت است. Barberis نیز بنیان گذار شرکت SuperCharger و صاحب یک مرکز توسعه فین تک در هنگ کنگ محسوب می شود.

2- کتاب Breaking Banks: The Innovators, Rogues, and Strategists Rebooting Banking

صنعت فین تک

نویسنده این کتاب Brett King است که تخصص او در این صنعت زبانزد همه است. باید دانست بسیاری از محصولات پدیدآمده از صنعت FinTech، خدمات پشتیبانی مناسبی را به بانک ها و سایر مؤسسات مالی سنتی ارائه می دهند. با این حال، تعدادی از شرکت های فین تک در بخش خدمات مالی دیگر شرکت ها اختلالات عجیبی ایجاد می کنند و چنین شرکت هایی موضوع کتاب جناب کینگ است.

این نوشته مصاحبه ها و داستان هایی درباره کارآفرینان این صنعت ارائه می کند که در خط مقدم ارائه خدمات مالی از طریق ابزارهای غیرسنتی هستند و پدیده هایی مانند ظهور وام دهی همتا به همتا (P2P) و سرمایه گذاری به روش robo-advisors را بررسی می کند. برت کینگ یک مرجع و چهره شناخته شده در صنعت در حال تغییر بانکداری و امور مالی است. او نویسنده چندین کتاب درباره پیشرفت های تکنولوژیکی در بانکداری است و در سال 2012 به عنوان مبتکر سال بانکداری آمریکا انتخاب شد.

3- کتاب Smarter Bank: Why Money Management Is More Important Than Money Movement to Banks and Credit Unions

صنعت فین تک

این اثر را Ron Shevlin نوشته است. کتاب Smarter Bank جناب شولین بر روش هایی تمرکز دارد که بهترین و باهوش ترین بانک های سنتی با آن ها سازگار شده و از نوآوری های موجود در این صنعت بهره می برند. شولین توضیح می دهد که چگونه این بانک های «هوشمندتر» آخرین فناوری ها را با آغوش باز پذیرفته و مدل های کسب وکار خود را با نوآوری های صنعت FinTech  و بازار مالی در حال تغییر تنظیم می کنند. او نشان می دهد چگونه بانک های پیشرو از محصولات و خدمات این صنعت برای بهبود روابط با مشتری و سودآوری نهایی استفاده می کنند.

این کتاب به طیف گسترده ای از موضوعات، از جمله نوآوری در استفاده از داده های بزرگ، تعامل با مشتری، اهمیت روزافزون بانکداری با تلفن همراه و خدمات پرداخت آنلاین و رفتارهای مالی صحیح می پردازد. قطعاً خواندن این کتاب به مدیران بانکی توصیه می شود.

شولین که سال ها با عنوان مشاور بازاریابی و تحلیلگر صنعت بانکداری فعالیت داشته است، در سال 2014 در فهرست «30 مبتکر: مدیران کلیدی شکل دهنده صنعت فن تک» در رتبه دوم قرار گرفت.

4- کتاب Digital Bank: Strategies to Launch or Become a Digital Bank

صنعت فین تک

نوشتن این کتاب، اثر Chris Skinner، مدت زمان زیادی طول کشیده، اما نتیجه آن ارزش این مقدار زحمت را داشته است. اسکینر کتاب نهم خود با موضوع آینده بانکداری در دنیای یکپارچه شده را با نوشتن کتاب Digital Bank دنبال کرد. هدف این نوشته، ارائه طرحی بلندپروازانه برای ایجاد چیزی است که جناب اسکینر آن را بانک آینده می داند. این کتاب اساساً توسعه یافته از کاری است که آقای اسکینر سال ها از طریق باشگاه فین تک، یک انجمن شبکه ای برای متخصصان صنعت FinTech که او در سال 2004 آن را تأسیس کرد، انجام داده است.

تمرکز این کتاب بر کمک به متخصصان صنعت بانکداری است تا از تأثیر انقلاب دیجیتال در بانکداری در شکل دهی به شیوه های تعامل افراد و شرکت ها با بانک هایشان آگاه تر شوند. جناب اسکینر تصاویر و نمونه های واقعی از تغییر چهره خدمات بانکی و مالی را از طریق بررسی بانک های آنلاین مانند Allly Bank در ایالات متحده، Fidor Bank در آلمان و شرکت خدمات وام دهی همتا به همتا اروپایی Zopa ارائه می دهد.

5- کتاب The Age of Cryptocurrency: How Bitcoin and Digital Money Are Challenging the Global Economic Order

صنعت فین تک

این کتاب را دو چهره شناخته شده در زمینه معرفی صنعت فین تک به دیگران یعنی Paul Vigna و Michael Casey، نوشته اند. همان طور که عنوان این کتاب نشان می دهد، کتاب ویگنا و کیسی بر ظهور ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین تمرکز دارد. این دو که خبرنگاران وال استریت ژورنال هستند، اهمیت ارزهای جایگزین را توضیح می دهند و بررسی می کنند که چگونه می توانند با ارائه یک سیستم مالی کاملاً جدید از طریق فناوری بلاک چین، سیستم پولی پایه جهان را متحول کنند. علاوه بر این، آن ها این موضوع را ابزاری مفید برای ارائه خدمات مالی اساسی به بخش وسیعی از جمعیت جهان می دانند که بانک ندارند.

نویسندگان توضیح روشنی درباره منشأ ارزهای دیجیتال و نحوه فعال کردن تراکنش های خارج از بانک مرکزی و مستقل از آن ارائه می دهند. به طور خاص، این کتاب بررسی کاملی از بیت کوین ارائه می کند و نقاط ضعف آن را تأیید می کند، اما با تأکید بیشتر بر نقاط مثبت، اشاره می کند که ارز دیجیتال جای پای محکمی در دنیای پولی امروز ایجاد کرده است و احتمالاً همچنان میزان پذیرش آن در بین مردم افزایش می یابد. این موضوع تأثر مستقیمی بر صنعت مالی دنیا داشته و به عنوان یکی از اساسی ترین موارد این صنعت مطرح می شود.

نتیجه گیری

صنعت FinTech  توانسته تمام سیستم های مالی و درنتیجه تمام وجوه زندگی انسان ها را تحت تأثیر قرار دهد و شکل و شمایل جدیدی به آن ها ببخشد. در اوایل مؤسسات زیادی سعی داشتند در برابر این تغییرات مقاومت کنند، اما به دلیل داشتن مزایای فراوان، همه از این تکامل استقبال کردند. باید از وجود تکنولوژی در این عرصه ممنون بود؛ زیرا هم سرعت عملیات بانکی بسیار بیشتر شده و هم امنیت آن ها از روش های سنتی بیشتر است.

مطالعه و یادگیری این روش ها تنها راهی است که می توان به شیوه بهتری در این دنیای جدید زندگی کرد و افرادی که زندگی کاری آن ها به صورت مستقیم با این صنعت ارتباط دارد، بیشتر از همه تحت تأثیر این تغییرات قرار داشته و نیاز دارند درباره آن بیشتر بدانند. مطالعه پنج کتاب معرفی شده در این مقاله می تواند مهم ترین اطلاعات موردنیاز در این صنعت را در اختیار کاربران قرار دهد.

سؤالات متداول

FinTech در مقایسه با مؤسسات بانکی سنتی مزایای متعددی دارد که به اپراتورها امکان می دهد نوآوری بیشتری داشته باشند و خدمات را سریع تر و مقرون به صرفه تر به مشتریان خود ارائه دهند. این امر به صنعت FinTech  کمک می کند تا صنعت خدمات مالی سنتی را متزلزل و مختل کند، اما نمی توان گفت این موضوع به طور کامل جایگزین بانک ها می شود، بلکه سیستم های بانکی از مزایای این صنعت استفاده کرده و سعی می کنند خود را به روز نگه دارند.

یکی از عواملی که برای اولین بار صنعت FinTech  را به آگاهی عمومی رساند و شناخته شد، توسعه و تجارت ارزهای دیجیتال بود که احتمالاً بیت کوین شناخته شده ترین آن هاست. بیت کوین همچنین اولین کاربرد شناخته شده فناوری بلاک چین در دنیا بود.

پاسخ کوتاه برای این سؤال این است که این روزها مطالب صنعت FinTech  تقریباً همه کسانی هستند که به اینترنت دسترسی دارند. اگر از یک پلتفرم پرداخت مانند پی پال یا کیف پول گوگل استفاده می کنید، این خدمات خود به نوعی از اجزای صنعت FinTech  هستند. شرکت های مالی مختلف مانند Kickstarter، Patreon یا GoFundMe نمونه های بارز دیگری هستند که روزمره در حال استفاده از خدمات صنعت فین تک هستند.

برای آشنایی با این فناوری، بهترین ایده این است که از آن در زندگی خود استفاده کنید؛ برای مثال اگر به ارز دیجیتال علاقه دارید، یک حساب کاربری در یک صرافی دیجیتال ایجاد کنید و شروع به سرمایه گذاری یا تجارت کنید. به همین ترتیب، می توانید تحقیقات اولیه ای را روی یک نرم افزار یا از طریق روش های دیگری که شما را مجذوب خود می کند، مانند مطالعه پنج کتاب مطرح شده در این مقاله، انجام دهید.

ادامه مطلب