نمودار او ام جی نتورک

شبکه OMG یک راه حل مقیاس بندی لایه 2 برای اتریوم است. موتور پلاسمای این شبکه، قراردادهای هوشمندی مانند اتریوم را اجرا می کند، اما تنها تراکنش های کامل شده را به بلاک چین عمومی پخش می کند و سبب بهینه سازی در قدرت پردازش، زمان و هزینه ها می شود. ما در این مقاله از سری مقالات معرفی ارزهای دیجیتال قصد داریم به معرفی و بررسی ارز دیجیتال او ام جی نتورک و شبکه آن بپردازیم. اگر شما نیز به حوزه ارزهای دیجیتال علاقه مند هستید و می خواهید با این ارز آشنا شوید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

معرفی ارز دیجیتال او ام جی نتورک (OMG)

او ام جی نتورک که پیش از این OmiseGo نام داشت، یک راه حل مقیاس پذیر لایه 2 غیرمحرمانه است که برای بلاک چین اتریوم ساخته شده است. شبکه ارز دیجیتال او ام جی نتورک به عنوان یک تولیدکننده بلوک واحد، به نام زنجیره اثبات اقتدار (PoA) اجرا می شود. این شبکه یک لایه انتقال ارزش در بالای اتریوم ایجاد می کند که تراکنش های اتریوم را با هم جمع کرده و آن ها را از طریق یک زنجیره بهینه شده با سرعت، قبل از ارسال مجدد به بلاک چین برای تأیید اعتبارسنجی می کند. در این روش، تراکنش های کاربران به جای تأیید جداگانه به صورت دسته ای تأیید می شوند. این شبکه توسط سازمان اولیه خود Omise اداره می شود که پرداخت های برون مرزی را در آسیای جنوب شرقی تسهیل می کند.

چگونگی عملکرد شبکه OMG

مراحل تولید بلوک و انجام تراکنش ها در شبکه ارز دیجیتال او ام جی نتورک را ناظران غیرمتمرکز بررسی و تأیید می کنند تا دست کاری در تراکنش ها صورت نگیرد که این امر امنیت شبکه ارز دیجیتال او ام جی نتورک را تضمین می کند. شبکه او ام جی نتورک از توکن ابزار OMG به عنوان یکی از روش های پرداخت هزینه ها در شبکه OMG استفاده می کند. همچنین از آن برای سهام گذاری در سیستم اثبات سهام این شبکه استفاده می شود و به کاربران کمک می کند تا در ازای دریافت پاداش، به امنیت شبکه کمک کنند.

بنیان گذاران و تاریخچه شبکه OMG

در حال حاضر این شبکه را تیمی با بیش از 50 کارمند در مکان های مختلف در سراسر جهان تشکیل داده است. مدیرعامل فعلی آن Vansa Chatikavanij است و این شبکه به عنوان یک شرکت تابعه از SYNQA (شرکت فین تک مستقر در تایلند که قبلاً به نام Omise Holdings شناخته می شد) فعالیت می کند. چتیکاوانیج که بنیان گذار پروژه ارز دیجیتال او ام جی نتورک است، مدرک کارشناسی ارشد علوم زمین و محیط زیست از دانشگاه کلمبیا دارد و پیش از این پروژه در چندین مؤسسه مالی برجسته از جمله شرکت مالی بین المللی (IFC) و گروه بانک جهانی به عنوان مشاور فعالیت داشته است. وی تا سال 2019 و پیش از ارتقای خود به سمت مدیرعاملی که تا امروز نیز در این سمت بوده است، سمت مدیر تجارت این شرکت را بر عهده داشت. استفان مک نامارا، رئیس سابق استراتژی تحقیق و توسعه بلاک چین در فناوری های هواوی، مدیر اجرایی او ام جی نتورک است.

کاسیما تارنپیپیچای، یک مهندس و مشاور باتجربه و مدیر ارشد فناوری او ام جی نتورک است. پلتفرم این شبکه با 25 میلیون دلار بودجه به دست آمده از فروش سکه های این شبکه در طول عرضه اولیه سکه (ICO) آن در سال 2017 توسط بنیان گذاران جون هاسگاوا و دانی هارینسوت پشتیبانی شده است. شرکت مادر شبکه OMG SYNQA علاوه بر این، 80 میلیون دلار دیگر از بودجه سری C جمع آوری کرد و توسط چندین شرکت سرمایه گذاری بزرگ، از جمله شرکت خدمات مالی تویوتا و شرکت بانکداری سومیتومو میتسویی حمایت شد.

دلیل منحصر به فرد بودن شبکه ارز دیجیتال او ام جی نتورک

این شبکه معتقد است موانع قابل توجه سرعت و هزینه اتریوم باید پیش از اینکه کسب وکارهای اصلی و افراد بخواهند محصولات و برنامه های ارز دیجیتال خود را در شبکه اتریوم بسازند، برطرف شود. پلاسمای این شبکه از داده های غیرضروری در زنجیره ریشه خلاص می شود. قراردادهای هوشمند بنیان خود یعنی اتریوم را مدیریت می کند، اما تنها تراکنش های کامل شده را برای زنجیره عمومی اتریوم پخش می کند. این امر سبب صرفه جویی در قدرت پردازش و حافظه بسیاری برای شرکت کنندگان زنجیره می شود و هزینه تعامل با سایر شرکت کنندگان سیستم را تا حدود 2/3 کاهش می دهد. همچنین سرعت تراکنش ها را به اندازه ای افزایش می دهد که به برنامه های غیرمتمرکز اجازه می دهد بدون نگرانی درباره به تعویق افتادن اجرا شوند.

چه چیزی به شبکه ارز دیجیتال او ام جی نتورک ارزش می دهد؟

عملکرد زنجیره ای متقابل یک ویژگی حیاتی برای بهبود نقدینگی و تجربه کاربر در بلاک چین های جدید است. استفاده از این شبکه فشار رقابت را کاهش داده و به بلاک چین های هدفمند اجازه می دهد به جای هزینه های مبتنی بر رقابت هایی مانند بازاریابی، بر بهبود خدمات تمرکز کنند.

نقش توکن او ام جی نتورک نه تنها حفظ و راه اندازی شبکه او ام جی نتورک است، بلکه باعث تسهیل و سرعت بخشی به تراکنش ها هم می شود. با داشتن این توکن ها، کاربران حق اعتبارسنجی این بلاک چین را در چارچوب قوانین اجماع آن می خرند. این توکن در درجه اول برای پرداخت هزینه خدمات در شبکه و همچنین برای سهام هنگام انتشار استفاده می شود. قیمت این شبکه براساس مقدار ارزشی که معامله می کند و براساس فشار بازار در نوسان است. این شبکه با چندین شرکت و گروه مانند AlgoZ، Quantstamp، Hydro Labs، Krungsri Finnovate، Nomura، Ethereum Community Fund، MVL و ShinhanCard مشارکت دارد و کار می کند.

تعداد سکه های در گردش شبکه OMG

توکن های این شبکه دارای حداکثر عرضه ثابت 140،245،398 OMG هستند و هرگز بیش از این نقطه افزایش نمی یابند. 1/65 درصد از توکن ها بین سرمایه گذاران و 5 درصد به صورت ایردراپ توزیع شده است. در پایان نیز 9/29 درصد در اختیار پروژه و تیم قرار گرفته است. 20 درصد از این مبلغ در قرارداد هوشمند ذخیره این شبکه برای تأمین بودجه توسعه های آینده و اعتبارسنجی شبکه قفل شده و 9/9 درصد باقی مانده برای تیم مؤسس محفوظ است. هم ذخیره OMG و هم تخصیص تیم برای یک سال پس از ICO قفل شدند.

مشخصات فنی ارز دیجیتال او ام جی نتورک

Proof-of-Authority (PoA):

الگوریتمی که با بلاک چین ها استفاده می شود و تراکنش های نسبتاً سریعی را از طریق مکانیسم اجماع مبتنی بر هویت به عنوان یک سهام ارائه می دهد.

زنجیره پلاسما:

به چارچوبی اطلاق می شود که امکان ایجاد بلاک چین های Child را فراهم می کند که از زنجیره اصلی اتریوم به عنوان لایه ای از اعتماد و داوری استفاده می کنند. در پلاسما، زنجیره های Child را می توان طوری طراحی کرد که الزامات موارد استفاده خاص را برآورده کند؛ به ویژه مواردی که در حال حاضر در اتریوم امکان پذیر نیستند.

Child Chain:

این زنجیره به عنوان زنجیره های معاملاتی معماری والد-فرزند عمل می کنند؛ زیرا زنجیره والد حداقل ویژگی ها را حفظ می کند.

امنیت شبکه OMG

در حال حاضر OMG Mainet توسط مکانیسم اجماع اثبات اعتبار (POA) ایمن شده است؛ بدین معنا که یک تولیدکننده بلوک واحد (OMG Network) شبکه را کنترل می کند و کاربران در حال حاضر به اعتبار آن در اعتبارسنجی صادقانه تراکنش ها متکی هستند. شبکه اصلی او ام جی درنهایت به سیستم اجماع اثبات سهام (POS) منتقل می شود که به کاربران امکان می دهد توکن های خود را به اعتبارسنجی ها واگذار کنند. کاربران این شبکه با قراردادن توکن های خود در اعتبارسازان می توانند ضمن بهبود امنیت شبکه، پاداش بیشتری کسب کنند.

نحوه استفاده از شبکه OMG

ارز دیجیتال او ام جی نتورک شبکه اصلی خود را در ژوئن 2020 راه اندازی کرد. کاربران می توانند برای ایجاد یک کیف پول تحت وب OMG به وب سایت رسمی این شبکه مراجعه کنند. پس از ایجاد کیف پول، کاربران می توانند وجوه خود را در زنجیره پلاسما سپرده گذاری و مدیریت کنند. این شبکه برای تسهیل تراکنش های ارزشی در زنجیره های پلاسما لایه 2 او ام جی نتورک و زنجیره های Child استفاده می شود؛ درحالی که در زمان عرضه تنها در مدل Proof-of-Stake آن قابل استفاده بود. علاوه بر این می توان از این ارز دیجیتال به عنوان یک ابزار سرمایه گذاری سوداگرانه و نوعی پرداخت استفاده کرد.

نحوه انتخاب کیف پول OMG

نوع کیف پول انتخابی شما برای ارز دیجیتال او ام جی نتورک به این بستگی دارد که از آن چه استفاده ای می خواهید بکنید و چه مقدار ارز دیجیتال قصد دارین در آن ذخیره کنید.

کیف پول های سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری یا کیف پول سرد امن ترین گزینه را با ذخیره سازی و پشتیبان گیری آفلاین فراهم می کند. هر دو کیف پول سخت افزاری Ledger و Trezor راه حل های ذخیره سازی را برای او ام جی نتورک ارائه می دهند، اما باید دانست این کیف پول ها هزینه فراوانی دارد و یادگیری آن ها پیچیده تر از کیف پول های نرم افزاری و تحت وب است؛ بنابراین اگر قصد ذخیره و نگهداری مقدار زیادی رمز ارز را ندارید یا فردی مبتدی هستید، به استفاده از این ولت ها نیازی ندارید.

کیف پول های نرم افزاری

کیف پول نرم افزاری گزینه دیگری را ارائه می دهند و استفاده از آن ها رایگان و آسان است. آن ها معمولاً در نسخه های اندروید، آی اواس و دسکتاپ در دسترس هستند و با کلیدهای خصوصی از طرف شما، توسط ارائه دهندگان خدمات، مدیریت و پشتیبانی می شوند. اگرچه استفاده از این کیف پول ها بسیار آسان است، باید دانست که امنیت آن ها از کیف پول های سخت افزاری بسیار کمتر است و برای افرادی که مبتدی نیستند و قصد نگهداری توکن های بسیاری را دارند، گزینه مناسبی نیستند.

کیف پول های تحت وب

کیف پول های آنلاین یا کیف پول های وب رایگان و برای استفاده آسان بوده و از چندین دستگاه با استفاده از یک مرورگر وب قابل دسترسی هستند. با این حال آن ها کیف پول های داغ محسوب می شوند و ممکن است در مقایسه با جایگزین های سخت افزاری یا نرم افزاری امنیت کمتری دارد. توجه داشته باشید که برای حفظ و بالابردن امنیت باید یک سرویس معتبر باسابقه در زمینه امنیت و نگهداری را انتخاب کنید. به این ترتیب، کیف پول های تحت وب برای نگهداری مقادیر کمتر یا برای معامله گران باتجربه بیشتر مناسب هستند.

نحوه خرید شبکه OMG

این ارز دیجیتال را می توان به راحتی از صرافی های معتبر ایرانی و خارجی مانند کوین بیس پرو و بایننس خریداری کرد. همچنین می توان این ارز را با ارزهای دیجیتال دیگر مانند بیت کوین، اتر، و تتر و همچنین ارزهای فیات مانند دلار آمریکا، یورو و پوند مبادله کرد.

نحوه فروش شبکه OMG

اگر از قبل صاحب این شبکه هستید و آن را روی کیف پول صرافی نگه می دارید، می توانید به راحتی با انتخاب تعداد کوین موردنظر خود و انتخاب گزینه پرداخت، سکه های OMG را بفروشید.

قیمت شبکه OMG

عوامل متعددی بر قیمت و ارزش بازار این شبکه تأثیر گذارند؛ از جمله جریان های ورودی و خروجی ارز، احساسات، تحولات فنی و اساسی، چرخه اخبار و محیط کلی اقتصادی. قیمت این شبکه نیز مستقیم تحت تأثیر تقاضای کاربرانی است که از توکن های او ام جی نتورک (Omisego یا OMG) برای تراکنش در شبکه استفاده می کنند. مانند بیت کوین، قیمت در هر لحظه با خرید و فروش تجمعی میلیون ها شرکت کننده در سراسر جهان تعیین می شود. می توانید با استفاده از صرافی های رمزنگاری بسیاری از خدمات مختلف ردیابی ارزهای دیجیتال، از آخرین قیمت ها و اخبار به روز باشید.

نتیجه گیری

ارز دیجیتال او ام جی نتورک ارز دیجیتال معتبری است که با موانع متعددی روبه رو شده و از آن عبور کرده است. این ارز یک بلاک چین است که می تواند برنامه های غیرمتمرکز را میزبانی کند. این ارز دیجیتال که در ابتدا با نام OmiseGo فعالیت داشت، در سال 2019 تغییر نام یافته و با نام OMG فعالیت خود را ادامه داده است. ارز دیجیتال نوپای او ام جی توانسته در مدتی کم سرمایه گذاران زیادی را به خود جذب کند و جزء یکی از ارزهای محبوب در میان رقبای خود قرار بگیرد.

سوالات متداول

خیر، این شبکه یک پروتکل لایه 2 است که به تسهیل تراکنش ها در شبکه اتریوم کمک می کند.

هر دو کیف پول سخت افزاری Ledger و Trezor راه حل های ذخیره سازی را برای او ام جی ارائه می دهند.

در حال حاضر OMG Mainet توسط مکانیسم اجماع اثبات اعتبار (POA) ایمن شده است؛ بدین معنا که یک تولیدکننده بلوک واحد (OMG Network) شبکه را کنترل می کند و کاربران در حال حاضر به اعتبار آن در اعتبارسنجی صادقانه تراکنش ها متکی هستند.