این مقاله از روی نسخه اصلی و انگلیسی کتاب سرمایه گذاری در کدام بازار؟ خلاصه برداری شده است!

فهرست []

  خلاصه کتاب سرمایه گذاری در کدام بازار؟

  گاهی ناتوانی ما در درک ماجراها به این دلیل نیست که آنها سخت، پیچیده یا عجیب هستند. بلکه به این دلیل است که ما از فاصله اشتباهی به آنها نگاه می کنیم؛ یعنی گاهی بسیار نزدیک هستیم و گاهی بسیار دور. در این قسمت از خانه سرمایه به سراغ کتاب «سرمایه گذاری در کدام بازار» از «دبورا اوون» و «رابین گریفیس» می رویم و گلچینی از ماجراهای این کتاب ارزشمند را برایتان تعریف می کنیم. اگر به دنبال پیدا کردن نگاهی نو به بازار سهام هستید، حتما تا پایان این گفتگو با ما همراه باشید.

  چرا حرکت قیمت ها و قوانین احتمال با هم ناسازگار هستند؟

  در کتاب «سرمایه گذاری در کدام بازار» مشکل بسیاری از تحلیل های بازار سرمایه، حذف بازیگر اصلی از داستان در نظر گرفته شده است. در واقع، سرمایه گذاران می خواهند با تکیه بر اعداد و ارقام، در مورد رفتار همان بازیگر – یعنی انسان – حدس و گمان بزنند. این در حالی است که در نهایت، این انسان ها هستند که با رفتارهای خودشان صفحه بازی تمام تحلیل های خشک و یک طرفه را بر هم می زنند.

  نکته جالب تر اینکه ما انسان ها به ندرت یک رفتار جدید را از خودمان نشان می دهیم. چون در حلقه قدرتمند عادت های خودمان گیر افتاده ایم. اگر از جنبه منفی این ماجرا فاکتور بگیریم، چنین چیزی بهترین ابزار برای رسیدن به یک تحلیل درست و حسابی است. در واقع، ما می توانیم با موشکافی کردن رفتارهای معامله گران به الگوی رفتاری تکرار شونده آنها دست پیدا کنیم و با دنبال کردن آن الگو به دنبال کشف بهترین فرصت های معاملاتی باشیم.

  تحلیل چرخه ای چیست و از کجا آمده است؟

  از زمانی که مفهوم بورس، بازارهای مالی و تحلیل به میان آمد، سرمایه گذاران به طور کلی به دو دسته تقسیم شدند. دسته اول را تحلیلگران تکنیکی تشکیل دادند؛ یعنی کسانی که همیشه نگاهشان به گذشته است تا بتوانند بر اساس الگوهای ایجاد شده در طول زمان، راهی برای پیش بینی حرکت قیمت ها در آینده پیدا کنند. دسته دوم را تحلیلگران بنیادی تشکیل دادند؛ یعنی کسانی که سرشان گرمِ تجزیه و تحلیل گزارش های مالی شرکت ها، بررسی رقبای آنها، موشکافی عرضه و تقاضا و در کل،  بررسی عواملی است که روی اقتصاد، صنعت و شرکت ها تاثیر مستقیم یا غیر مستقیم می گذارند.

  با این حساب این دو دسته از تحلیل گران، فرسنگ ها از هم دور هستند. اما یک چیز می تواند آنها را در کنار هم قرار دهد و آن «الگوی سه چرخه ای» است. در طول چند دهه هر کدام از چرخه های این تئوری توسط اقتصاددان های برجسته کشف شدند و در کنار هم قرار گرفتند. بر اساس این الگو، سه دوره زمانی وجود دارد که در آن معامله گران، رفتاری قابل پیش بینی از خودشان نشان می دهند که می توان بر اساس آنها دست به اقدام زد.

  چهار اقتصاددان، سه چرخه، یک نتیجه

  مورد مهمی که در کتاب «سرمایه گذاری در کدام بازار» به آن پرداخته شد، «دوره اقتصادی» بود. در حقیقت، قدمت دوره هایی که در زندگی انسان ها وجود دارند به چند صده قبل باز می گردد. این بدان معنا است که دوره های موجود در اقتصاد، چندان هم تر و تازه نیستند. در واقع، آنها کمی دیر کشف شدند. با این وجود چهار اقتصاددان به نام های «کندراتیف»، «ژوگلار»، «کیچین» و «شومپیتر» در طول سال های دهه 18 تا 20 به دنبال کشف الگوهای اقتصادی بودند. بیایید نگاهی به الگوهای کشف شده توسط هر یک از این اقتصاددان های نخبه بیندازیم:

  1) الگوی کندراتیف؛ چرخه ای که به بلند مدت نگاه می کرد

  در سال های آغازین انقلاب کمونیستی، اقتصاددانی به نام «نیکولای کندراتیف» زندگی می کرد. او اقتصاد چهار کشور بزرگ سرمایه داری آن زمان یعنی «آلمان»، «فرانسه»، «بریتانیا» و «آمریکا» را زیر نظر گرفت و به این نتیجه رسید که تمام این اقتصادهای بزرگ، بدون استثنا دارای نوسان های بلند مدت هستند. البته این نتیجه گیری به مزاج دولت کمونیست آن زمان خوش نیامد و این اقتصاددان بینوا را به زندان انداختند. او مدتی بعد در اثر بیماری و افسردگی از دنیا رفت. اما نوشته ها و آثار او به شیوه ای نامعلوم از زندان جان سالم به در بردند و در آلمان به چاپ رسیدند.

  2) الگوی کیچین؛ کشف دوره های چهل ماهه از صعود و رکود

  یک استاد دانشگاه به نام «جوزف کیچین» اقتصاد آمریکا و بریتانیا را مورد بررسی قرار داد و به یک الگوی اقتصادی چهل ماهه رسید. البته در آن زمان توجه چندانی به این کشف اقتصادی نشد. سرانجام با ورود کامپیوترها و توانایی آنها در انجام تحلیل های پیچیده، درستی الگوی کیچین به اثبات رسید.

  3) الگوی ژوگلار؛ کشف دوره های ده ساله

  اقتصاددانی فرانسوی به نام «کلمنت ژوگلار» دو فاکتور نرخ سود و قیمت را زیر نظر گرفت و به این نتیجه رسید که تقریبا هر 10 سال یک بار، اقتصاد دچار رکود و صعود می شود.

  4) الگوی سه چرخه ای شومپیتر؛ ترکیبی از سه الگوی اقتصادی کشف شده

  یک اقتصاددان اتریشی به نام «شومپیتر» به این فکر افتاد که به جای گشتن به دنبال الگوهای اقتصادی جدید به دنبال رابطه ای میان الگوهای کشف شده بگردد. به همین دلیل او الگوهای کشف شده توسط سه اقتصاددان «کندراتیف»، «ژوگلار» و «کیچین» را مورد بررسی قرار داد و توانست رابطه جالبی را میان آنها کشف کند. او نتیجه تحقیقات خود را در دو کتاب به چاپ رساند و در آنجا بود که اولین بار نام «الگوی سه چرخه ای» را به میان آورد.

  شومپیتر در کتابش بیان کرد که بزرگ ترین نوسان اقتصادی متعلق به الگوی کندراتیف است. این بدان معنا است که درون هر نوسان کندراتیف، نزدیک به شش الگوی نوسان ژوگلار وجود دارند و درون هر نوسان ژوگلار، نزدیک به چهار نوسان اقتصادی کیچین جای گرفته اند. از نظر وشمپیتر، وقتی این نوسان های تو در تو با هم تلاقی کنند، یک بحران اقتصادی جهانی به وجود خواهد آمد.

  آیا بازار سهام و الگوهای اقتصادی از هم سوا هستند؟

  نویسندگان کتاب «سرمایه گذاری در کدام بازار» باور دارند که با وجود آنکه بازار سهام هم بخشی از اقتصاد یک کشور یا جهان به شمار می رود اما نمی توان گفت که این بازار با تحولات اقتصادی هم قدم است. در واقع، بازار سهام همچون ماشین زمان عمل می کند و حدود شش ماه از تحولات اقتصادی جلوتر است.

  گذشته از این، بازار سهام از انسان های واقعی تشکیل شده است. این چیزی است که معمولا نمی توانیم به روشنی آن را در دنیای اقتصاد پیدا کنیم. چون اقتصاد، رفتار نوعی اَبَر انسان را مورد تحلیل قرار می دهد که بیشتر از آنکه انسان باشد نوعی ربات است. به همین دلیل، رفتارهای او یکسان و تکراری هستند و خبری از هیجان یا رفتارهای ناگهانی در وی وجود ندارد. این در حالی است که تحولات بازار سهام به دلیل وجود انسان های منطقی که همیشه با احساسشان تصمیم می گیرند، تقریبا غیر قابل پیش بینی است.

  با چند روند عجیب اما واقعی در بازار سهام آشنا شوید

  در کتاب «سرمایه گذاری در کدام بازار» به جز الگوی اصلی سه چرخه ای چند روند دیگر هم مورد بررسی قرار گرفته اند. وجود این روندها تنها یک دلیل دارد و آن هم حجم انبوه انسان های واقعی در بازارهای مالی است؛ انسان هایی که نفس می کشند، زندگی می کنند، تصمیم می گیرند و بر بازارها تاثیر مستقیم می گذارند:

  – چرخه ریاست جمهوری!

  نام دیگر این چرخه، «چرخه چهار ساله» است که به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ارتباط دارد. در واقع، یک سال قبل از انجام انتخابات ریاست جمهوری، بهشت سرمایه گذاران به وجود می آید. چون اوضاع اقتصادی به دلیل تلاش رئیس جمهور برای نشان دادن چهره ای عالی از خودش، خوب است! جالب اینجا است که به محض تمام شدن انتخابات، اوضاع بازار سهام روند سقوط را در پیش می گیرد! چون حالا رئیس جمهور منتخب باید با خرانه خالی شده دست و پنجه نرم کند.

   – چرخه آخر سال

  به آن «چرخه فصلی» هم گفته می شود. به این معنا است اوضاع بازار در ماه آخر سال، روند صعودی را پیش می گیرد و در ماه های اول بهار هم شیب خود را حفظ می کند.

  – چرخه اکتبر و سپتامبر

  به آن «چرخه پاییزی» هم گفته می شود. در طول این چرخه، بازار سهام دچار اُفت می شود. البته بخشی از این موضوع به دلیل های روانشناسی و برخی دیگر به دلیل حسابرسی هایی که سرمایه گذاران بعد از تعطیلات تابستان روی سهم هایشان می کنند بستگی دارد. در هر صورت، سرمایه گذران از دو ماه اکتبر و سپتامبر دل خوشی ندارند و اگر در این دو ماه فرصتی برای فروش سهم ها به پستشان بخورد، دریغ نمی کنند!

  در مورد سرمایه گذاری و صبوری، تجدید نظر کنید

  وقتی پای سخن سرمایه گذاران ثروتمند قدیمی می نشینید همه آنها به اتفاق یک توصیه شما می کنند و آن این است که: «اگر فرد صبوری نیستید وارد سرمایه گذاری نشوید!» شاید این حرف در گذشته درست بوده باشد اما اکنون، آب صبوری های چندین ساله و معامله در بازار سهام در یک جوی نمی روند. سرمایه گذار در تحلیل بنیادی، فکر می کند باید سهامی را بیابید که قیمت آن کمتر از ارزش ذاتی آن است. سرمایه گذاران بزرگی مانند «گراهام» و «بافت» بر این اساس پیش می روند. اما مشکل اینجا است که اگر سرمایه گذاران امروزی بخواهند چنین کاری را انجام بدهند باید خیلی صبر کنند.

  چه فرقی میان شیوه تفکر تحلیل گران بنیادی و تکنیکالی وجود دارد؟

  نویسندگان کتاب «سرمایه گذاری در کدام بازار» با یک بیان ساده، نظر خودشان را در مورد تحلیل بنیادی و تکنیکی ارائه دادند. از نظر آنها سرمایه گذاران بنیادی، همچون شکارچیانی هستند که در انتظار یک شکار ضعیف اما خوشمزه می نشینند. آنها پیوسته در حال بررسی صورت های مالی هستند تا بتوانند شرکت هایی را بیابند که دچار مشکل شده اند و قیمت سهام آنها روند نزولی را طی می کند. سپس تا جایی که می توانند سهم های آن شرکت را به قیمت پایین می خرند. البته به دیگران هم این موضوع را پیشنهاد می دهند. سپس به انتظار می نشینند تا بازار بالاخره در طول سال های آینده به ارزش واقعی این سهم ها پی ببرد.

  اما سرمایه گذاران تکنیکالی، در نقطه مقابل سرمایه گذاران بنیادی قرار دارند. آنها به جای اینکه به دنبال یک شکار ضعیف باشند، بر گُرده قدرتمندترین شکارها می نشینند و از آنها سواری می گیرند. در واقع، سود، زمان و نظم، سه فاکتور مهم برای سرمایه گذاران تکنیکالی است. آنها به دنبال قدرتمندترین شرکت های هر حوزه می گردند و منتظر می مانند تا قیمت سهام آنها روند صعودی را آغاز کند. سپس شروع به خرید می کنند و سود مورد نظرشان را در زمانی کوتاه به دست می آورند.

  چه زمانی بهترین وقت برای استفاده از اصول بنیادی است؟

  اصلی ترین توصیه در کتاب «سرمایه گذاری در کدام بازار» دوری از تعصب و داشتن فکر باز است. یک سرمایه گذار هوشمند، تعصب را کنار می گذارد و در جای مناسب از هر دو تحلیل تکنیکال و بنیادی برای انتخاب بهترین سهم، نهایت استفاده را می برد. بهترین کار این است که ابتدا سهم مورد نظرتان را از نظر تکنیکالی مورد بررسی قرار بدهید. پس از آنکه فهمیدید سهم مورد نظرتان ویژگی های فنی خوبی برای خرید دارد به سراغ تحلیل بنیادی بروید و ارزش واقعی آن سهم را بررسی کنید. اگر سرمایه گذارانی که درگیر حباب دات کام شدند از این ترفند استفاده می کردند هرگز سرمایه های ارزشمند خود را بر باد نمی دادند.

  چه فاکتورهایی به عنوان محرک الگوهای سه چرخه ای عمل می کنند؟

  کتاب «سرمایه گذاری در کدام بازار» چهار فاکتور تاثیر گذار در این زمینه را معرفی می کند. بیایید آنها را با هم بررسی کنیم:

  1) آغاز تحول در اقتصاد کشورهای در حال توسعه

  تا سال های طولانی، چین که زمانی از راه ابریشم به بازارهای دنیا دسترسی داشت، در لاک خود فرو رفته بود. سیاست های غلط حکمران های چینی و تفکر غلطشان مبنی بر تامین تمام چیزهای مورد نیاز از بازارهای داخلی چین باعث شد تا این کشور از قافله پیشرفت جهانی باز بماند. به دنبال این ماجرا و دست شستن از اقتصاد بین المللی، تمرکز اصلی مردم چین به کشاورزی سوق داده شد؛ اما با این وجود، فقط کشاورزی آن هم با تکیه بر تولیدات داخلی نمی توانست چاره کار باشد. به همین دلیل این سیاست باعث شد تا مردم چین، فقر را با پوست و گوشت خود احساس کنند.

   تغییر، آغاز می شود

  بعد از مدتی و در سال های آغازین قرن 20 ام دولتمردان چینی به خودشان آمدند و با تغییر سیاست هایشان و ورود به سازمان تجارت جهانی، آتش زیر خاکستر پتانسیل های این کشور را به یکباره روشن کردند. با این کار، اقتصاد این کشور، همچون تیری که از کمان رها شده باشد گام های پیشرفت و جهانی شدن را طی کرد. به طوری که اکنون خیلی سخت می توان بدون حضور محصولات این کشور زندگی کرد!

  2) میزان سن یک جمعیت

  شاید برایتان جالب باشد که بدانید، فاکتور اثرگذار روی اقتصاد یک کشور، تعداد جمعیت آن نیست بلکه طیف سنی آن است. وقتی یک کشور، نیروی کار زیادی داشته باشد، مسیر توسعه، پیشرفت و شکوفایی اقتصادی را با سرعتی بالا طی خواهد کرد. چون این نیروی کار، مثلث فعالیت اقتصادی، پس انداز و سرمایه گذاری را کامل می کنند.

  یک جمعیت سالخورده با اقتصاد چه می کند؟

  اولین و روشن ترین نتیجه بیان شده این ماجرا در کتاب «سرمایه گذاری در کدام بازار» کاهش تعداد نیروی کار است. نیروهای کار نه تنها چرخه اقتصاد را به حرکت در می آوردند بلکه با پرداخت مالیات، زمینه توسعه بخش های دیگر جامعه و حتی حمایت کردن از بخش سالخورده جامعه را هموار می سازند. وقتی ورق برگردد و جمعیت سالخورده بیشتر از نیروی کار شود، دیگر کسی نیست که برای چرخاندن چرخ اقتصاد دست به تلاش بزند. از سوی دیگر، کسانی که روزی پرداخت کننده مالیات بودند حالا به دریافت کننده خدمات تبدیل می شوند و این یعنی به وجود آمدن یک بار اضافی روی دوش دولت ها.

  وقتی جمعیت یک کشور، سالخورده باشد کم کم سیاست های اجرایی آن کشور به سمت حمایت های بیشتر از افراد سالخورده سوق داده می شود. البته این ماجرا به خودی خود چیز بدی نیست. اما در این میان این امکان وجود دارد که وعده های اقتصادی به جای نوید یک کشور فعال و پر از رشد به دنبال ارائه خدمات حمایتی و درمانی بیشتر برای قشر کهنسال خود تغییر ماهیت بدهد. موارد دیگری همچون کاهش نرخ پس انداز، افزایش سودهای بانکی و اثرگذاری مستقیم روی سیر حرکت بازار سهام از دیگر تاثیرهایی هستند که یک جمعیت سالخورده روی اقتصاد می گذارد.

  3) نیاز به انرژی و چالش های تامین آن

  پیشرفت کردن و توسعه یافتن به انرژی نیاز دارد. به ویژه این موضوع در کشورهای در حال توسعه که تلاش می کنند خودشان را به قطار پیشرفت جهانی برسانند اهمیت بسیار بیشتری دارد؛ اما انرژی به خودی خود وجود ندارد و باید آن را تولید کرد. بهترین روش تولید انرژی آن است که بیشترین میزان انرژی در مقابل کمترین مقدار هزینه و آلودگی زیست محیطی به دست بیاید. در حال حاضر، انرژی مورد نیاز جهان از نفت، گاز، خورشید و هسته ای تامین می شود. مشکل نفت و گاز طبیعی، محدود بودن آنها است. انرژی هسته ای هم به دلیل مشکل پسماندها و نگرانی های زیست محیطی، دردسرهای خاص خودش را دارد.

  4) بیوتکنولوژی

  مورد دیگری که در کتاب «سرمایه گذاری در کدام بازار» به آن پرداخته شد، بیوتکنولوژی بود. آخرین قطعه از پازل فاکتورهای تاثیرگذار روی الگوی سه چرخه ای، در دست این عامل قرار دارد. چون نیاز به داشتن جامعه ای سالم، یکی از پایه های اصلی پیشرفت به شمار می رود. در این میان، دانشمندان، محققان و پزشکان به دنبال بهترین و کارآمدترین داروها و روش های درمان می گردند تا بتوانند بیماری ها را درمان کرده و جامعه را به سمت سلامتی کامل سوق دهند. ناگفته نماند که این بخش هم به انرژی و سرمایه زیادی نیاز دارد.

  چه نوشدارویی برای دلار آمریکا وجود دارد؟

  کتاب «سرمایه گذاری در کدام بازار» اقتصاد آمریکا را غرق در مشکلات زیادی تصور می کند. کسری بودجه در آمریکا سال ها است که اقتصاد قدرتمند این کشور را تهدید می کند. تنها دلیلی که باعث شده تا دلار هنوز سر پا بماند این است که کشورهای مختلف جهان، دلار را به عنوان یک ارز مشترک بین المللی پذیرفته اند و با آن معامله می کنند. اگر هر چه زودتر برای این کسری بودجه، راه حلی ارائه نشود، بحرانی جدی، اقتصاد آمریکا و کشورهایی که به دلار وابسته هستند را تهدید خواهد کرد.

  یکی از ساده ترین روش ها برای حل این کسری و ترمیم دلار، پس انداز کردن ملت آمریکا است. آمریکا در گذشته به عنوان ملتی پس انداز کننده شناخته می شد. این باعث می شد تا بانک ها بتوانند وام هایی با نرخ سود کم را به تولید کنندگان بدهند؛ اما در طول زمان و به علت به کارگیری سیاست های غلط، مردم، سنت پس انداز کردن را از یاد بردند و در عوض به سراغ مصرف گرایی رفتند. به دنبال این ماجرا، پول از بانک ها خارج شد و نرخ سود بانکی افزایش پیدا کرد.

  وقتی پس اندازها به ملک تبدیل شدند

  تغییر دیگری که در اقتصاد آمریکا به وجود آمد و در کتاب «سرمایه گذاری در کدام بازار» به آن پرداخته شد، روی آوردن مردم پس انداز کننده به خرید ملک بود. در واقع، مردم دیگر تمایلی به نگهداری از پول های خود نداشتند چون می دیدند که ارزش آنها روز به روز کمتر می شود. به همین دلیل به سراغ بازار مسکن رفتند. چون در آن زمان، سرمایه گذاری روی بازار مسکن می توانست از ارزشمندی دارایی های آنها محافظت کند. به دنبال استقبال مردم از ملک، قیمت آن بالا رفت و شکلی حبابی به خود گرفت. این موضوع باعث شد تا مردم بیشتر به سمت خرید ملک هجوم ببرند و از بانک ها تقاضای وام های سنگین کنند. چون فکر می کردند که این افزایش قیمت، مساوی با افزایش ارزشمندی است. بعدها بحران هایی که دامن بازار مسکن را گرفت به همه نشان داد که این موضوعی، حبابی بیشتر نبوده است.

  نبرد اقتصاد با نوسان های نزولی

  در ساده ترین حالت، رشد اقتصادی در جهان، نیازمند حرکت در دو جبهه است:

  1. تلاش برای تقویت کردن نقطه های مثبتی که باعث تقویت قدرت اقتصادی می شوند
  2. تلاش برای مقابله با نقطه های ضعفی که نوسان های نزولی را به وجود می آورند

  دو مورد از بزرگ ترین عواملی که باعث ایجاد نوسان های نزولی در اقتصاد می شوند، «آنفلوآنزاهای جهانی» و «کمبود آب» هستند.

  آنفلوآنزا و تاثیر ویروس های همه گیر روی اقتصاد جهانی

  جهان در دوره های مختلف و به علت های ریز و درشت، با انواع جهانی آنفلوآنزاها دست و پنج نرم کرده است. این بیماری های ویروسی با درگیر کردن نیروی کار و نیاز فوری به خرج کردن منابع مالی برای کشف و تولید انبوه دارو و واکسن، ضربه ای قابل توجه بر بدنه اقتصاد جهانی وارد می کند.

  آب؛ بحرانی کوتاه مدت اما تاثیر گذار

  مورد دیگری که می تواند باعث ایجاد نوسان های نزولی بر بدنه اقتصاد شود «بحران آب» است. حتما شما هم شنیده اید که می گویند جنگ های آینده بر سر تصرف منابع آب شیرین خواهند بود. حتی اکنون هم جنگ و جدل هایی بر سر مشکلات مشترک جهانی آب در میان برخی از کشورها به وجود آمده است.

  این موضوع آن قدر فراگیر شده که سازمان ملل برای کاهش تنش ها و حل مشکلات با گفتگو «سازمان همکاری های آبی» را تشکیل داده است. چیزی که باید در این میان از آن با خبر شوید این است که کمبود منابع طبیعی آب شیرین فقط در کوتاه مدت یک مشکل به شمار می رود و می تواند اقتصاد را درگیر کند؛ اما به هیچ وجه یک مشکل بلند مدت نیست. چون بیش از 96 درصد سطح کره زمین را آب فرا گرفته است. به همین دلیل با رشد صنعت «نمک زُدایی» و بهینه کردن آن، آب آشامیدنی و مصرفی مردم جهان حتی با وجود تمام شدن منابع آب طبیعی، به خوبی تامین خواهد شد.

  دوی ماراتن چین برای پیشی گرفتن از آمریکا

  اگر اقتصاد جهانی را به یک دوی ماراتن تشبیه کنیم که شرکت کنندگان آن را کشورهای مختلف جهان تشکیل می دهند، آنگاه چین شرکت کننده ای خواهد بود که مدت ها خارج از میدان رقابت ها با مشکلات دست و پنجه نرم می کرد، اما به یکباره از جایش بلند شد و حالا در حال سبقت گرفتن از بهترین دوندگان این ماراتن است. چین یکی از بزرگ ترین صادر کنندگان مواد خام صنعتی مانند فولاد به شمار می رود و در این زمینه از فرانسه پیشی گرفته است. نویسندگان کتاب «سرمایه گذاری در کدام بازار» بر این باور هستند که چین در مورد نفت خام نیز پس از مدت کوتاهی، آمریکا را پشت سر خواهد گذاشت.

  دورنمای سبک خرید کالا در میان چینی ها

  وقتی یک کشور تلاش می کند تا با پیشرفت کردن و توسعه اقتصادی، سطح رفاه را در جامعه بالا بکشد، مردم درآمد بیشتری به دست می آورند و دغدغه آنها از تامین غذا، درمان و سرپناه به سطح بالاتری حرکت می کند. در این سطح جدید، مردم به دنبال تفریح کردن، مسافرت و خرید کالاهای لوکس هستند. حتی اگر کالاهایی که به دنبال آن هستند در کشور خودشان تولید نشود، این توانایی مالی را دارند که به کشورهای دیگر سفر کنند و چیزهای مورد نیازشان را بخرند.

  این ماجرا در مورد ملت چین و کمی قبل تر در مورد ملت ژاپن اتفاق افتاد. طبق آمار سازمان گردشگری آمریکا، چینی هایی که به این کشور سفر می کنند با رزرو هتل های ارزان قیمت به دنبال صرفه جویی در هزینه سفر خود هستند تا بتوانند با پولشان چیزهایی که نیاز دارند را خریداری کنند و با خودشان به چین ببرند. وقتی چین بتواند نیازهای پیشرفته مردمش را با افزایش کیفیت کالاها و فراهم کردن بستری برای حضور برندهای بزرگ در کشورش فراهم کند، آنگاه چینی ها به جای صرفه جویی در سفر و خرید کالا به لذت بردن از سفر و اقامت در هتل های گران قیمت تغییر جهت خواهند داد.

  طلایی ترین پیام نویسندگان کتاب «سرمایه گذاری در کدام بازار» چه بود؟

  «دبورا اوون» و «رابین گریفیس» با نوشتن کتاب «سرمایه گذاری در کدام بازار» به دنبال نشان دادن راهی برای سرمایه گذاران بودند تا بتوانند با نگاهی گسترده تر به ماجرای تحولات بازار سرمایه نگاه کنند. در نظر گرفتن الگوی سه چرخه ای و به دست آوردن نگاهی کلان به اقتصاد و بازار سهام، دو هدف اصلی نویسندگان این کتاب بود.

  نظر شما چیست؟

  به جز الگوی سه چرخه ای که در کتاب «سرمایه گذاری در کدام بازار» با آن آشناتر شدیم، چه الگوی دیگری را می شناسید؟