انجام معاملات در بازارهایی مانند فارکس و ارزهای دیجیتال به‌حدی از مهارت نیاز دارد و اگر نمی‌‌خواهید بی‌گُدار به آب بزنید، امکانی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید خود را برای ورود به بازار اصلی آماده کنید. همگام با پیشرفت و توسعۀ بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری امکانات و ابزارهای نوینی نیز برای استفاده‌های گوناگون تریدرها ایجاد شده که هر کدام به دردی می‌خورند. این تنوع ابزاری گاه باعث پیچیدگی و سردرگمی کاربران تازه‌وارد می‌شود. گذشته از این، خود بازار سرمایه استرس‌آور است و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای هم بعضاً از باختن سرمایه‌شان در این بازارها می‌ترسند. حساب دمو دقیقاً برای حل این معضل پدید آمده و با شبیه‌سازی بازار و اعتبار مجازی فرصتی برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند تا ابزارها و استراتژی‌های معاملاتی خود را تمرین کنند؛ بی‌انکه دغدغۀ ازدست‌دادن پولشان را داشته باشند. در این مقاله می‌کوشیم به سوال حساب دمو چیست و چه اهمیتی دارد پاسخ بدهیم، امکانات آن را معرفی و مزایای و معایبش را برشمریم. ضمن اینکه نحوۀ استفاده از حساب دمو را توضیح می‌دهیم، مهارت‌های لازم برای انتقال از حساب دمو به حساب اصلی را توضیح خواهیم داد.

حساب دمو چیست؟

حساب دمو محیطِ شبیه‌سازی از بازار واقعی است که کاربران می‌توانند با استفاده از آن بازار را یاد بگیرند و درعین‌حال هم پولی از دست نخواهند داد. مزیت حساب دمو این است که آنچه در آن اتفاق می‌افتد دقیقاً همانی است که در بازار واقعی رخ می‌دهد؛ یعنی داده‌ها و حرکات قیمت واقعی است. تنها تفاوتش در این است که به شما پول مجازی تعلق می‌گیرد تا با آن ترید کنید و به تجربیات خود افزوده و آمادۀ ورود به بازار واقعی شوید.

به بیان ساده‌تر برای پاسخ به سوال حساب دمو چیست باید بگوییم نوعی حساب تمرینی و مجازی است که از سوی کارگزاری‌های فارکس و صرافی‌های ارز دیجیتال برای استفادۀ کاربران طراحی شده است. در این محیط بازار شبیه‌سازی می‌شود و تفاوتش با بازار واقعی تنها در استفاده از پول مجازی است. درنتیجه خاطرجمع خواهید بود که در عین یادگیری مهارت‌های معاملاتی پولی از دست نخواهید داد. هدف از طراحی حساب دمو یادگیری، آموزش، کسب مهارت و آزمون استراتژی‌ها است و قرار است تا تریدر تازه‌وارد خود را در شرایط واقعی بازار تصور کند.

اگر می خواهید شنا یاد بگیرید بهتر است به‌جای آنکه از اقیانوس شروع کنید، اول به سراغ برکه‌های کوچک بروید. دورانی را به یاد بیاورید که در کودکی می خواستید شنا یاد بگیرید. در آن دوره مربی اول مقدمات را آموزش می‌داد و بعد، به کمک تیوب شما را به قسمت‌های نیمه‌عمیق می‌برد و پس از آنکه مطمئن می‌شد مهارت لازم را یاد گرفته‌اید، اجازه می‌داد در قسمت‌های عمیق به‌تنهایی شنا کنید.

بازار ارزهای دیجیتال و فارکس هم دقیقاً حالت مشابهی دارد. بهتر است ابتدا مقدمات کار را یاد بگیرید و تجربیات خود را در محیطی امن به آزمون و آزمایش بگذارید. گاهی شرایطی در بازار پیش می‌آید که فهمش برای سرمایه‌گذاران باتجربه هم دشوار است؛ چه برسد به تازه‌واردان این عرصه. در تلاطم بازار هم به مهارت نیاز دارید و هم به سرعت عمل.

اهمیت استفاده از حساب دمو چیست؟

با اینکه حساب دمو بیشتر برای تریدرهای نوآموز طراحی می‌شوند، اما تریدرهای حرفه‌ای هم می‌توانند برای امتحان استراتژی‌های نوآورانه یا ابزارهای پیچیده از حساب دمو استفاده کنند. در اینجا به چند دلیل عمده اشاره می‌کنیم که توضیح می دهند اساساً چرا باید از حساب دمو استفاده کرد:

امتحان کردن  استراتژی‌های معاملاتی مختلف و متفاوت

مهم‌ترین دلیل استفاده از حساب دمو امتحان‌کردن استراتژی‌های معاملاتی است. اگر یک استراتژی درست اجرا نشود یا اشتباه باشد، می‌تواند خسارت‌های فراوانی در بازار واقعی برایتان به بار بیاورد. سرمایه را نباید به ریسک گذاشت، بلکه باید ابتدا مهارت کسب کرد و بارها مهارت را به آزمون گذاشت. هرچه استراتژی‌های خود را در محیط دمو بیشتر تمرین کنید، شانس موفقیت شما در بازار واقعی بیشتر خواهد شد.

 افزایش تجربه‌های معاملاتی

فرض کنید سیستم ویژه‌ای برای معاملات دارید و به‌طور معمول این سیستم در سال 30 سیگنال معاملاتی به شما نشان می‌دهد. اگر بخواهید تمام این سیگنال‌ها را در یک حساب آزمایشی دنبال کنید عمری طول خواهد کشید. اما می‌توانید یک ترفند ساده بکار ببرید: به‌جای اینکه یک سال تماممنتظر بمانید، می‌توانید با استفاده از یک حساب دمو و بازه‌های زمانی کوتاه‌تر سرعت خود را افزایش دهید. بدین ترتیب شاید ماهی 30 سیگنال معاملاتی بگیرید. ترید در بازه‌های زمانی کوتاه به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر یاد بگیرید و مثل این است که در دوره کوتاه کلی تمرین کنید.

 تمرین تکنیک‌های معاملاتی جدید

مالکوم گلادول کتاب نمادینی نوشت در مورد اینکه چگونه نخبه شویم. او در این کتاب طرحی ارائه می‌دهد به نام قانون 10 هزار ساعت. فرضیۀ نویسنده در این کتاب که براساس شواهد واقعی نوشته شده این است که اگر  10 هزار ساعت روی یک تخصص کار کنید به مهارتی در سطح کلاس جهانی خواهید رسید. گلادول در این کتاب به افرادی مانند بیل‌گیتس، گروه موسیقی بیتلز و ورزشکارانی اشاره می‌کند که پس از تمرین روی تخصص خود به بهترین‌ها در رشتۀ خود تبدیل شده‌اند. ترید هم از این قاعده مستثنی نیست. باید مهارت تریدکردن را بارها و بارها تمرین کنید و در این راه حساب دمو می‌تواند یاری‌گر شما باشد.

سه مهارت اساسی در تمرین‌های حساب دمو

تریدرها می‌توانند با تمرین هنر معاملات دست‌کم سه مهارت را بی‌نقص اجرا کنند: خروج از پوزیشن در سطح استاپ‌لاس مشخص، سوارشدن بر پوزیشن برنده و توقف و عقب‌نشینی در الگوهای بازگشتی.

حساب دمو چگونه کار می‌کند؟

یک حساب دمو معاملاتی تجربه ای شبیه‌سازی شده از بازار ارزهای دیجیتال است و به شما اجازه می‌دهد بدون استفاده از پول واقعی، خرید‌و‌فروش ارزهای دیجیتال  را تمرین کنید. حساب دمو از اجزایی تشکیل شده و عملکرد آن حاصل تعامل این اجزا است. حالا که متوجه شدیم حساب دمو چیست در ادامه نحوۀ عملکرد این حساب و بخش‌های مختلف تشکیل‌دهنده آن را توضیح خواهیم داد:

 • پول مجازی: هنگامی که یک حساب دمو می‌سازید، مبلغی پول مجازی به حساب شما اختصاص پیدا می‌کند که در مقایسه با مبلغی که یک تریدر جدید ممکن است با آن شروع کند زیاد است. مزیت اصلی و بزرگ پول مجازی در این است که دیگر ضرری در کار نخواهد بود.
 • داده‌های بازار زنده: حساب دمو به داده‌های آنی بازار متصل است و به شما امکان می‌دهد تا بازار را به‌صورت پویا و واقعی تجربی کنید و از سازوکار تحرکات قیمت سر در بیاورید.
 • ثبت سفارش: شما می‌توانید مانند یک حساب واقعی سفارش خرید و فروش ثبت کنید. این سفارش‌ها با بازار شبیه‌سازی‌شده تعامل دارند و به شما می‌اموزند که چگونه فشار خرید و فروش می‌تواند بر قیمت یک رمزارز اثر بگذارد.
 • امکان سفارش‌گذاری‌های ویژه: همچنین در حساب دمو می‌توانید از انواع سفارش‌ها استفاده کنید و مثلاً سفارش استاپ‌لاس را برای جلوگیری از ضرر امتحان کنید. همچنین سازوکار ورود و خروج بازار را با استفاده از انواع این سفارش‌ها یاد می‌گیرید.
 • بررسی عملکرد: در حساب دمو بخشی وجود دارد که بر حسب ارزش سبد دارایی شما گزارشی از عملکردتان ارائه می‌دهد. از طریق این قسمت، می‌توانید نتیجۀ تریدهای آزمایشی خود را در قالب ارزش رمزارزهایتان ببینید. این گزارش‌ها می‌تواند معیاری برای ارزیابی استراتژی‌های معاملاتی شما نیز باشند.

مزایا و معایب حساب دمو

حساب‌های دمو می‌توانند برای یادگیری استراتژی‌های معاملاتی گوناگون بسیار مفید باشند، اما مانند هر ابزار دیگری ممکن است معایبی هم داشته باشند.

در کدام صرافی‌های ارز دیجیتال می‌توان حساب دمو ایجاد کرد؟

صرافی‌های معتبر ارزهای دیجیتال برای حفظ قدرت رقابت خود در برابر سایر رقبا به ارائۀ خدمات ویژه‌ای روی می‌آورند. ارائۀ حساب دمو نیز یکی از همین خدمات ویژه است. بسیاری از صرافی‌ها به کاربران خود حساب دمو ارائه می‌دهند، اما لازم است قبل از انتخاب این امکان ویژگی‌های هر پلتفرم را بررسی کرده و ببینید که کدام برای شما مناسب‌تر است. مثلاً توصیه می‌شود تنوع دارایی‌های، نوع سفارش‌ها و دسترسی به نمودارها و ابزارهای تحلیلی را از پیش بررسی کنید. در ادامه به صرافی‌های معتبر ارز دیجیتالی اشاره می‌کنیم که به کاربران خود حساب دمو ارائه می‌دهند:

 • بایننس (Binance): بایننس محیط شبیه‌سازی‌شده‌ای برای ترید ارائه می‌دهد که کاربران می‌توانند خرید‌و‌فروش رمزارزها را با استفاده از پول مجازی تمرین کنند. این امکان روش فوق‌العاده‌ای برای یادگیری ریزه‌کاری‌های معاملاتی است و حس معاملات واقعی را در شما برمی‌انگیزاند.
 • کوین‌بیس (Coinbase): کوین‌بیس هم از ارائه این خدمت چشم‌پوشی نکرده و شما می‌توانید با استفاده از این امکان به تمرین استراتژی‌ها بپردازید. بازار آزمایشی کوین‌بیس گزینۀ خوبی برای تازه‌واردان به حساب می‌آید تا بتوانند بدون ریسک تمرین کنند.
 • کراکن (Kraken): بازار آزمایشی کراکن برای تریدرهای باتجربه مناسب‌تر است؛ چراکه می‌توانند استراتژی‌های جدید را به آزمون گذاشته و بر مهارت خود بیفزایند.
 • جمینی (Gemini): صرافی جمینی صراحتاً از حساب دمو نام نمی‌برد بلکه روی پلتفرم خودامکانی ارائه داده با عنوان “sandbox mode”. این حالت از معاملات چیزی شبیه به حساب دمو است و بازار را با داده‌های واقعی شبیه‌سازی کرده است.
 • اوکی اکسچنج (OKX): صرافی OKX نحوۀ استفاده از حساب دمو را قدم‌به‌قدم آموزش می دهد.

از میان صرافی‌هایی که به کاربران ایرانی خدمت ارائه می‌کنند و مجهز به حساب دمو هستند می‌توان به صرافی‌های ایکس بینگ (BingX)، صرافی کوکوین (Kucoin)، او‌ام‌پی فینکس (OMP Finex) و صرافی مکسی (MEXC) اشاره کرد. البته در مطلبی جداگانه نیز به معرفی بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی پرداخته‌ایم و صرافی‌های مختلف را برای مقایسه، معرفی کرده‌ایم.

 • نوبیتکس: صرافی ایرانی نوبیتکس نیز ازجمله صرافی‌های داخلی است که امکان استفاده از بازار آزمایشی را برای کاربران خود فراهم کرده است.

چگونه حساب دموایجاد و با آن کار کنیم؟

اکثر صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال خارجی و داخلی به کاربران خود حساب‌های دمو ارائه می‌دهند. نحوۀ ورود به این‌ حساب‌ها کمابیش به هم شبیه است. انتخاب حساب دمو روش فوق‌العاده‌ای است برای اینکه در جهان رمزارزها بی‌گدار به آب نزنید. در این بخش شما را با ذکر نکاتی راهنمایی خواهیم کرد تا بتوانید با حسب دمو کار کنید.

 1. پلتفرم معاملاتی مورد نظر خود را انتخاب کنید. صرافی‌های ارز دیجیتال داخلی و خارجی را بررسی کرده و از میان آنها یکی را که متناسب نیازهایتان است انتخاب کنید. همان‌طور که در بخش قبل اشاره کردیم، از میان صرافی‌های مشهور می‌توانید به سراغ بایننس، کوین‌بیس یا کراکن بروید و در میان صرافی‌های داخلی نیز صرافی نوبیتکس گزینۀ مناسبی است.
 2. در صفحۀ اصلی پلتفرم‌ها به دنبال گزینه‌هایی مانند «Demo»، «Practice» یا «Simulated Trading» بگردید. در صرافی نوبیتکس هم گزینۀ «بازار آزمایشی نوبیتکس» را پیدا کنید. لینک ورود به حساب دمو در پلتفرم‌های مختلف ممکن است در «صفحۀ اصلی» پلتفرم باشد یا در بخش‌های «آموزش» و «یادگیری».
 3. برای استفاده از حساب دمو بعضاً لازم است که در پلتفرم اصلی ثبت‌نام (Sign Up) کرده باشید و در برخی از آنها هم باید مستقیماً در حساب دمو ثبت‌نام کنید.
 4. پس از ثبت‌نام و ورود به حساب دمو مقداری پول مجازی به شما تعلق خواهد گرفت. این مبلغ بسته به نوع پلتفرم معمولاً مبلغی است بین 10 هزار تا 100 هزار دلار.

بهترین تمرین‌ها برای استفاده از حساب دمو

در این بخش پیشنهاداتی ارائه می‌کنیم تا بتوانید استراتژی‌های معاملاتی خود را در حساب دمو تمرین کنید:

شروع ساده: از ثبت سفارش در بازار اصلی شروع کنید. سعی کنید به فرآیند سفارش‌گذاری و اجرای آن تسلط کافی پیدا کنید.

استراتژی‌های سرمایه‌گذاری را تمرین کنید: وقتی تسلط نسبی به سفارش‌گذاری پیدا کردید، نوبت آن است که استراتژی‌های معاملاتی‌ای که آموخته‌اید امتحان کنید؛ مثلاً مقداری ارز دیجیتال را به‌صورت دوره‌ای بخرید یا از استراتژی DCA استفاده کنید (DCA می‌گوید به‌جای اینکه تمام پول خود را در یک مقطع زمانی سرمایه‌گذاری کنید، آن را به بازه‌های زمانی کوچک‌تر تقسیم کرده و به‌طور منظم خرید کنید).

تکنیک‌های مدیریت ریسک را امتحان کنید: انواع خاصی از سفارش‌ها هستند که برای جلوگیری از زیان یا سودگیری سرمایه‌گذار طراحی شده‌اند؛ مانند سفارش‌های استاپ‌لاس (stop-loss) که وقتی قیمت از حد مشخص پائین‌تر بیاید، سفارش به صورت خودکار بسته می‌شود.. همچنین سفارش‌هایی موسوم به سودگیر (take-profit) نیز وجود دارند که در نقطه مقابل، با ورود به محدودۀ سود سفارش را می‌بندند.

سناریو‌های بازار را شبیه‌سازی کنید: در شرایط نوسان و تلاطم بازار سفارش‌گذاری را تمرین کنید تا دقیقاً متوجه شوید که نتایج تصمیمات و اقدام‌‌های شما در هر یک از این شرایط چگونه خواهد بود

بکارگیری ابزار معاملاتی: می‌توانید با استفاده از نمودارها و اندیکاتورهای موجود به تحلیل روندهای بازار بپردازید و تصمیمات آگاهانه‌تری اتخاذ کنید. بکارگیری تحلیل تکنیکال می‌تواند مهارت‌های معاملاتی شما را به‌طرز چشمگیری ارتقا دهد.

به یاد داشته باشید که حساب دمو آزمایشی است و قرار است یاد بگیرید و تجربه به دست بیاورید. نباید از اشتباه‌کردن بترسید. دیکتۀ نانوشته غلطی هم ندارد.

انتقال از حساب دمو به حساب اصلی

بعد از کسب مهارت‌های لازم معاملاتی و تکرار چندین‌بارۀ آنها در حساب دمو باید بتوانید دست‌کم سه مهارت اصلی را یاد بگیرید تا آمادۀ انتقال به حساب اصلی باشید، در ادامه این مهارت‌ها را شرح داده‌ایم.

خارج‌شدن از پوزیشن در حد ضرر تعیین‌شده

شما باید یاد گرفته باشید که با ایجاد یک پوزیشن، از قبل سطح ضرری هم برای خروج تعیین کنید. پوزیشن خود را رصد کنید تا اگر پوزیشن در حال شکستن بود معاملۀ خود را ببندید. چنین مهارتی برای هر تریدری که می‌خواهد با اهرم‌ها کار کند ضروری است. شما باید قادر باشید در زمان مناسب از پوزیشن خارج شوید. عدم خروج به‌موقع هنگام استفاده از اهرم می‌تواند به زیان‌های جبران‌ناپذیری منجر شود؛ چراکه اهرم ضررهای شما را چندین برابر می‌کند.

وارد‌شدن به پوزیشن‌های سود‌آور

این تکنیک به شما یاد می‌دهد سوار روندهای صعودی شده و سود معاملات خود را حداکثر سازید. اما استفاده از این تکنیک دشوارتر از چیزی است که به نظر می‌رسد؛ چراکه ممکن است معاملات به ضرر تبدیل شوند و تازه حداکثر هم بشوند. به همین دلیل تمرین این موقعیت بسیار مهم است. تمرین مکرر این تکنیک در یک محیط آزمایشی می‌تواند در شما نهادینه شود و بتوانید در محیط واقعی از پس چالش‌ها بربیایید.

توقف و معکوس‌کردن روند

این تکنیک به درد معامله‌گرانی می‌خورد که با الگوهای بازگشتی کار می‌کنند. دلایل زیادی وجود دارد که یک معامله‌گر بخواهد روند را متوقف کرده و دنده‌عقب بگیرد. گاهی اخبار بنیادین باعث بازگشت روندها می‌شود و تریدر هوشیار خوب می‌داند در این شرایط باید بازگشت کند. شما می توانید با تمرین این تکنیک در یک حساب دمو ورزیده شوید و بتوانید پیش از تغییر قیمت پس از اعلام اخبار بنیادین راه بازگشت را در پیش بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله به طور مفصل به سوال حساب دمو چیست و چه کاربردی دارد پاسخ دادیم و متوجه شدیم حساب دمو نوعی محیط آزمایشی و تمرینی برای معامله‌گران تازه‌وارد است که می‌توانند با تمرین به کسب مهارت و تجربه‌های معاملاتی بپردازند. در حساب دمو شرایط بازار واقعی عیناً شبیه‌سازی شده با این تفاوت که ریسکی در کار نیست و مقداری پول مجازی به شما تعلق می‌گیرد تا بتوانید مهارت کسب کنید. حرکات قیمت عیناً شبیه بازار است و می‌توانید واکنش بازار و قیمت‌ها را به‌صورت واقعی مشاهده کنید. صرافی‌های بزرگ و معتبر برای کاربران خود چنین محیطی را تدارک دیده‌اند و علاوه بر نمونه‌های خارجی امکان استفاده از حساب دمو در صرافی‌های ایران هم ممکن است. لازم به ذکر است که حساب دمو تنها مختص تازه‌واردان نیست و تریدرهای حرفه‌ای هم شاید نیاز داشته باشند استراتژی‌های ابداعی و پیشرفتۀ خود را در محیطی بدون ریسک امتحان کنند.