معرفی کتاب پایان پول

مطالعه کردن در مورد ارزهای دیجیتال می تواند نگاه گسترده تری را در اختیار ما قرار دهد. به طور ویژه، کتاب هایی که گریزی به سرآغاز بیت کوین و ارزهای دیجیتال می زنند می توانند نکته های مفیدی را در مورد آینده این ارزهای رمزنگاری شده در اختیار علاقه مندان به سرمایه گذاری در این بازار دیجیتالی بگذارند. در این قسمت از خانه سرمایه به سراغ کتاب «پایان پول» از «آدام روتستین» می رویم و همراه با او از دریچه دیگری به ماجرای بیت کوین نگاه می کنیم. با ما همراه باشید.

فهرست []

  5 راه مختلف برای به چنگ آوردن بیت کوین

  بیت کوین، پولی فیزیکی نیست. بنابراین نمی توانیم راه های معمولی که برای به دست آوردن پول های فیزیکی می دانیم را روی بیت کوین پیاده سازی کنیم؛ اما این بدان معنا نیست که دستمان بسته است. اتفاقا راه های گوناگونی برای این کار وجود دارند که در ادامه، آنها را با هم بررسی می کنیم:

  1. به یک ماینر تبدیل شوید

  اولین و سرراست ترین راه برای به دست آوردن ارز دیجیتال بیت کوین، استخراج کردن آن است. در گذشته که بیت کوین هواخواه زیادی نداشت، می شد با یک کامپیوتر هم به سراغ استخراج این ارز دیجیتالی رفت؛ اما اکنون تعداد ماینرها بسیار زیاد شده و به دنبال آن، رقابت شدیدی میان استخراج کنندگان به وجود آمده است. بنابراین، در این روش برای به دست آوردن یک عدد بیت کوین هم مسیر بسیار سختی پیش رویتان قرار می گیرد.

  1. از توان استخراج دیگران کمک بگیرید

  حتما لازم نیست که خودتان دستگاه ماینر داشته باشید. می توانید با پرداخت پول از سرویس های استخراج ابری استفاده کنید. در این روش، شما بدون اینکه نیازی به دانستن موارد فنی یا حتی صرف زمان اضافه داشته باشید، می توانید بیت کوین را با واسطه استخراج کنید.

  1. دست به جیب شوید و نقدی بخرید

  راه سومی که در کتاب پایان پول از آن برای خرید بیت کوین نام برده می شود، خرید نقدی آن با استفاده از ارزهای فیات است. البته برای این کار باید به سراغ سایت هایی که در این زمینه فعال هستند بروید و در آنجا به دنبال کسانی بگردید که می خواهند بیت کوین های خود را در عوض دلار یا یورو با شما معامله کنند.

  1. صرافی ها را از قلم نیندازید

  صرافی های ارزهای دیجیتال هم درست مانند صرافی های ارزهای معمولی کار می کنند با این تفاوت که تمرکز آنها روی معامله و تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر و حتی به ارزهای معمولی است. می توانید به یکی از این صرافی های معتبر مراجعه کنید و با دادن ارز فیات، بیت کوین بخرید.

  1. محصولات خود را بفروشید

  آخرین راه که بیشتر به درد تاجران می خورد این است که به جای دریافت هزینه کالاهای خود، ارز دیجیتال بیت کوین را قبول کنند. البته در این زمینه چند شرکت وجود دارند که فرایند این ماجرا را آسان تر می سازند.

  فلاش بک! سر و کله بیت کوین از کجا پیدا شد؟

  اگر بخواهیم به این پرسش، پاسخ کوتاهی بدهیم باید بگوییم از یک ایمیل! اما اگر به دنبال پاسخی بهتر هستید باید بگوییم که «ساتوشی ناکاموتو» خالق بیت کوین، در سال 2008 چندین ایمیل به فعالان رمزارزها داد. بله، درست متوجه شدید. مدت ها قبل از این بیت کوین به وجود بیاید عده ای از متخصصان سرتاسر جهان در زمینه رمزارزها فعالیت می کردند اما هیچ کدام به نتیجه درستی نرسیده بودند و جالب تر اینکه ایمیل های ارسال شده بی پاسخ ماندند! چون این ماجرا خیلی عجیب بود و هیچ کس فکر نمی کرد که روزی صاحب این ایمیل های ناشناس به امپراطور پنهان ارزهای دیجیتال تبدیل شود.

  ناکاموتو؛ یک نابغه کله شق!

  ناکاموتو برای جذب افراد علاقه مند به توسعه بیت کوین، مقاله هایی را در چند سایت فناوری و تکنولوژی ارسال کرد. اولین کسانی که به فکر همکاری با ناکاموتو افتادند برنامه نویسانی بودند که از طریق همین سایت ها با ایده بیت کوین آشنا شدند و از جذابیت این ماجرا خوششان آمده بود. وقتی ناکاموتو از این متخصصان خواست که در توسعه کدهای بیت کوین شرکت کنند، هیچ کدامشان فکر نمی کردند که زمانی بیت کوین به ایده پایان پول دامن بزند و به پادشاه ارزهای دیجیتال تبدیل شود. اکنون کدهای بیت کوین آنقدر به دست متخصصان تغییر کرده اند که از کدهای اولیه نوشته شده به دست ناکاموتو چیزی کمتر از 25 درصد باقی مانده است.

  ناکاموتو کجایی؟!

  هویت واقعی فرد یا افرادی که خودشان را در قالب ساتوشی ناکاموتو به جهان معرفی کردند، هنوز هم ناشناس باقی مانده است. البته خبرنگاران هم بیکار ننشسته اند و در این میان افراد زیادی را به عنوان ناکاموتوی واقعی معرفی کردند. ناگفته نماند که خیلی زود کشفیات خبرنگاران به دست افراد دیگر از اعتبار می افتاد و دوباره روز از نو روزی از نو. ناکاموتوی واقعی هر که هست، تعداد زیادی بیت کوین دارد. اگر او زمانی دوباره خودش را نشان دهد و حتی بخواهد بیت کوین هایش را بفروشد، انقلابی بزرگ در بازار این رمز ارز به وجود می آید.

  ناکاموتوهایی که ساتوشی نبودند!

  خبرنگاران سِمِج، هر چند وقت یک بار فردی را به عنوان ساتوشی ناکاموتو نشانه می گرفتند. این افراد با لشکری از خبرنگاران مسلح به دوربین و میکروفون محاصره می شدند و تا زمانی که خلافش ثابت نمی شد زیر ذره بین این افراد باقی می مانند. برخی خیلی زود این ادعا را رد می کردند و برخی دیگر آن را می پذیرفتند! اما وقتی پای اثبات ادعاها به میدان باز می شد – مثلا از آنها می خواستند که چند عدد از بیت کوین های ساتوشی را جابه جا کنند – خیلی زود دروغشان برملا می گشت. حتی کار به جایی رسید که روزی اکانت واقعی ساتوشی ناکاموتو فعال شد و گفت: «فلان آدم، من نیستم!» در هر حال، خبرنگارها عاشق چنین ماجراهای جذاب و مبهمی هستند. شاید در آینده باز هم ناکاموتوهایی کشف شوند که واقعا ساتوشی نباشند!

  ریل هایی که قطار بیت کوین روی آن ها حرکت کرد

  شاید برای کسانی که اطلاع چندانی از سازوکار مخفی پشت اینترنت ندارند، درک این موضوع که بیت کوین، میوه یک انقلاب اینترنتی است، کمی سخت باشد؛ اما حقیقت دارد. بیت کوین، چیزی نبود که ناکاموتو بتواند آن را یکه و تنها از صفر و بدون هیچ پیش نیازی اجرا کند. او به بستری ایمن برای این کار نیاز داشت و خوشبختانه این بستر رمزنگاری شده، چندین سال قبل به وجود آمده بود. این بستر در ابتدا نه به عنوان ابزاری برای کمک به پایان پول بلکه به عنوان گزینه ای برای ارتباطی آزاد و بدون دستکاری، به وجود آمده بود. ناگفته نماند که تا مدت ها هکرها و جاسوس ها از این امکان به نفع خودشان استفاده می کردند تا پیام ها، بد افزارها، کرم ها و ویروس های خود را در سطح اینترنت منتشر کنند؛ اما رفته رفته ورق برگشت و فناوری رمزنگاری به یک موهبت برای تمام کاربران اینترنت تبدیل شد.

  رمزنگاری چگونه به کاربران کمک کرد؟

  فناوری رمزنگاری به حریم خصوصی کاربران در اینترنت معنا داد. اکنون به دلیل وجود رمزنگاری است که می توانیم بدون نگرانی از خوانده شدن اطلاعاتمان توسط نفر سوم، به یکدیگر پیام دهیم و اطلاعات را رد و بدل کنیم. ناگفته نماند که رمزنگاری، یک کل واحد نیست. یعنی مدل های مختلفی از این فناوری وجود دارند که برخی قوی و برخی ضعیف تر هستند. در نهایت، ناکاموتو نیز دکمه استارت پایان پول را روی همین بستر رمزنگاری زد. اگر چنین بستر امنی وجود نداشت، ارزهای دیجیتالی هم به وجود نمی آمدند.

  بلاکچین؛ ارزشمندترین اختراع ناکاموتو

  اگر بگوییم که ارزش اختراع «بلاکچین» از اختراع ارز دیجیتال بیت کوین بیشتر است، غلو نکرده ایم. چون قبل از بیت کوین هم چندین و چند ارز دیجیتالی آمدند و رفتند. چیزی که باعث ماندگار شدن بیت کوین شد، بستر ایمن آن یعنی بلاکچین بود. بدون بلاکچین، تمام ارزهای دیجیتالی که اکنون شاهد آن هستید، امکان رشد و جهانی شدن را پیدا نمی کردند. این بستر رمزنگاری شده، از دردسرهایی که می توانستند دامن ارزهای دیجیتال را بگیرند جلوگیری کرد و به سرپناهی برای رمزارزها تبدیل شد. هکرها اگر خودشان را به آب و آتش هم بزنند نمی توانند به راحتی به این بستر رمزنگاری شده نفوذ کنند.

  چه چیزی جلوی جعل ارزهای دیجیتالی را می گیرد؟

  سوال به جایی بود. در اقتصادی که ارزهای فیات به راحتی جعل می شوند چه تضمینی وجود داشت که ارزهای دیجیتال دچار این دردسر نشوند؟ این ماجرا به لطف دفتر کل بلاکچین حل شد. اجازه بدهید بیشتر برایتان توضیح دهیم. اطلاعات نقل و انتقال هر کسی که ارز دیجیتالی بیت کوین را می خرد یا می فروشد، در دفتر کل بلاکچین ثبت می شود. با این حساب، کسی نمی تواند با یک بیت کوین تقلبی معامله کند. چون دفتر بلاک چین آن را معتبر به حساب نمی آورد.

  داستان کلیدهای عمومی و خصوصی از چه قرار است؟

  کلیدهای عمومی و خصوصی، رمزنگاری هایی هستند که با استفاده از آنها پیام های کاربران در میان انبوهی از اطلاعات، پنهان می شوند. به این ترتیب، کسی نمی تواند بدون داشتن کلیدهای عمومی و خصوصی به داده کاربران دسترسی پیدا کند. هر دو کلید عمومی و خصوصی مثل یک طناب بافته شده در هم تنیده شده اند. به این ترتیب که داده های کلید خصوصی به عنوان ماده خام برای ساخت کلید عمومی به کار گرفته می شوند. شما می توانید کلید عمومی خود را با همه دنیا به اشتراک بگذارید. مادامی که کسی به کلید خصوصی تان دسترسی نداشته باشد، هیچ اتفاقی برای اطلاعاتتان نمی افتد.

  چرا همه کاربران اینترنت به امضای دیجیتال نیاز دارند؟

  هر کسی که در فضای اینترنت به امنیت نیاز دارد، به امضای دیجیتال هم نیاز پیدا می کند. این امضاها از شما در برابر افرادی که قصد خواندن و رهگیری اطلاعاتتان را دارند محافظت می کنند. ساخت امضاهای دیجیتال، کار بسیار ساده ای است. تنها باید به یکی از سایت های معتبری که این کار را انجام می دهند بروید و بعد از طی کردن مراحل ساده اش امضای دیجیتالی ویژه خودتان را دریافت کنید. برای اینکه فرد گیرنده در مقصد بتواند پیام شما را بخواند باید از قبل کلید عمومی شما را داشته باشد. پس از آنکه پیامتان را آماده کردید آن را با امضای دیجیتالی خودتان امضا کنید. فرد گیرنده وقتی پیام شما را دریافت می کند با استفاده از کلید خصوصی خودش، رمز آن را باز می کند و با کمک کلید عمومی شما از تغییر نکردن پیام در طول راه مطمئن می شود!

  دستگاه های ماینینگ؛ بیل هایی طلایی برای استخراج بیت کوین

  ماینرها برای استخراج بیت کوین به دستگاه هایی با قدرت پردازش بالا نیاز دارند. در ابتدا که رقابت کم بود، ماینرها از کامپیوترهای خودشان برای حل کردن مسئله های ریاضی و پیدا کردن هش های جدید استفاده می کردند؛ اما کم کم با شناخته تر شدن بیت کوین، سر و کله ماینرهای جدید به ماجرا باز شد. در این صورت، تنها کسانی می توانستند در این مسابقه شرکت کنند که دستگاه های پرقدرت تری داشتند. در ابتدا، ماینرها به سراغ کارت های گرافیکی گران قیمت و بسیار پرقدرت رفتند. این کار سرعت آنها را بالاتر برد؛ اما چون باید فرایندی پیچیده را بارها و بارها انجام می دادند، کارت های گرافیکی خیلی زود می سوختند. پس از این ماجرا بود که شرکت ها به فکر ساخت دستگاه های ماینر افتادند. این دستگاه ها چند میلیون بار پر قدرت تر و سریع تر از قوی ترین کامپیوترهای خانگی بودند. به همین دلیل، ماینرهای قدیمی چاره ای جز هزینه کردن و خرید این دستگاه ها نداشتند. وگرنه خیلی راحت از چرخه استخراج بیت کوین، بیرون انداخته می شدند.

  بیت کوین، ارزی که در آغاز، کاربران خوبی نداشت

  اولین کسانی که از بیت کوین استقبال کردند، قاچاقچیان مواد مخدر، دزدها، مفسدین اقتصادی و … بودند. چون می توانستند بدون نگرانی بابت ردیابی شدن توسط نیروهای امنیتی، هزینه کارهای خلاف خود را با بیت کوین بپردازند. این ماجرا چهره بسیار بدی را برای این رمزارز تازه نفس به وجود آورد. به صورتی که بسیاری از نخبگان اقتصادی، بیت کوین را بلای جان اقتصاد خطاب کردند. به دنبال این ماجرا، ماموران امنیتی چاره ای نداشتند جز اینکه سر از کار بیت کوین دربیاورند. پس از مدتی طولانی عملیات پلیسی و با کمک چندین مامور مخفی، بالاخره باندها خلافکاری که با کمک بیت کوین از مجازات قسر در رفته بودند دستگیر شدند. نکته جالب این بود که چند مامور مخفی اصلی این ماجرا، بعد از دستگیری مجرمان، بیت کوین ها را برای خودشان برداشتند. آنها بعد از درک ارزش رمزارز بیت کوین نتوانسته بودند در مقابل وسوسه ارزش مادی آن مقاومت کنند!

  رمزارزی که نوید پایان پول را می داد، پر از عیب و نقص بود

  حقیقت آن است که در زمان آغاز به کار بیت کوین و حتی زمانی که اهمیت آن برای کاربران مشخص شد، کسی نمی توانست به راحتی بیت کوین خریداری کند یا آن را بفروشد. تنها یکی دو صرافی در این زمینه کار می کردند که سایت هایشان پر از عیب و ایراد، ناامن و بسیار کُند بود. هکرها به راحتی خوردن یک لیوان آب می توانستند سایت های صرافی را هک کنند و دارایی مردم را به یغما ببرند که البته همین طور هم شد. یکی از صرافی های معروفی که افراد زیادی در آن به خرید و فروش بیت کوین مشغول بودند، سال ها به دست یک هکر ناشناس مورد سوءاستفاده قرار گرفت. مردم زیادی در کشورهای آمریکا و ژاپن از این قضیه دچار آسیب شدند. در آن هنگام این طور به نظر می رسید که بیت کوین با از بین بردن سرمایه کاربران می خواهد پایان پول را برای آنها به تصویر بکشد!

  چرا ارزهای رمزنگاری شده هنوز جای پول های معمولی را نگرفته اند؟

  جالب این است که هدف اصلی ایجاد رمزارزها، به وجود آوردن یک جایگزین پولی آزاد برای تمام مردم جهان بود؛ اما رفته رفته این هدف به باد فراموشی سپرده شد و خود رمزارزها به عنوان یک کالای دیجیتال با همان پول های رایج، خرید و فروش شدند! با وجود آنکه ارزهای رمزنگاری شده برای مردم عادی نقش پول های دولتی را ایفا نکردند اما این ماجرا در مورد شرکت های بزرگ فرق می کند. اکنون شرکت های زیادی هستند که می خواهند هزینه کالا و خدماتشان را با بیت کوین و نه دلار، یورو، یوان یا پوند، دریافت کنند. البته این ماجرا هنوز چهارچوب درست و درمانی ندارد ولی می توان آن را به عنوان بارقه ای از امید در نظر گرفت.

  ناگفته نماند که نرم افزارهایی برای نشان دادن فروشگاه ها و مراکز خدماتی که بیت کوین را می پذیرند وجود دارند؛ اما نباید با امید به پیدا کردن لیستی بلند بالا از این مراکز، به دنبال دانلود کردن آن اپلیکیشن ها باشید. در حقیقت، اگر هیچ چیز به جز بیت کوین نداشته باشید، به احتمال زیاد حق انتخاب زیادی در مورد مواد غذایی، پوشاک، سوخت و حتی سرپناه نخواهید داشت!

  آیا می توان رمزارزی که نماد پایان پول است را نوعی پول در نظر گرفت؟

  اگر به سرآغاز پول برگردیم از «تهاتر» سر در می آوریم. اگر در مورد مفهوم تهاتر سوال هایی در ذهنتان می چرخند می توانید به مقاله «تهاتر یا مبادله پایاپای چیست؟» سر بزنید. با پیچیده شدن کسب و کارها و گسترش تمدن، دیگر مبادله پایاپای به کار مردم نمی آید. آنها به واحدی برای شمارش ارزش های ایجاد شده، فروخته شده یا ارزش هایی که آن را به دیگران بدهکار بودند نیاز داشتند. در اینجا نقش دیگری از پول برایمان روشن می شود؛ یعنی چیزی که به خودی خود ارزشی ندارد و از آن به عنوان سندی برای حفظ ارزش ها استفاده می گردد.

  طلا پول شد و پول، طلا!

  کم کم پای فلزات گرانبها به میدان باز شد. حالا این سندها خودشان هم ارزش داشتند! با نایاب شدن طلا و نقره، این پول های ارزشمند از میان مردم جمع آوری شد و به عنوان پشتوانه ای برای سندهای کاغذی – یعنی همان اسکناس ها – تبدیل گشتند. هر چند بعدها همان پشتوانه هم از میان برداشته شد. حالا به بیت کوین برمی گردیم. رمزارزی که خودش را پایان پول می داند و می خواهد اسکناس های فیزیکی را از دست و بال مردم جمع کند. جالب اینجا است که با توجه به تعریف و تاریخچه پول، نمی توان ارزهای دیجیتال را نوعی پول در نظر گرفت. در واقع، آنها هنوز فقط نام «ارز» را با خود به یدک می کشند.

  محدودیت هایی که گریبان پایان پول را گرفته اند

  ناکاموتو در مورد اختراع بلاکچین و بیت کوین، یک نابغه به شمار می رود اما این نابغه در مورد چند محدودیت بیت کوین که در آینده به وجود آمدند پیش بینی درستی نداشته است. شاید بتوان این ماجرا را هم یکی از متهمان فاصله گرفتن بیت کوین از هدفش که تبدیل شدن به نوعی پول دیجیتالی جهانی بود در نظر گرفت. بیاید به برخی از این محدودیت ها نگاهی بیندازیم:

  1. بیت کوین، جوابگوی تعداد انبوه کاربرانش نیست

  تعداد کسانی که بیت کوین دارند یا می خواهند که داشتند باشند بسیار بیشتر از تعداد کل بیت کوین های موجود است.

  1. بلاکچین بیت کوین با محدودیت مقیاس روبه رو شده است

  این بلاکچین به اندازه کافی بزرگ نیست و در آینده نزدیک نمی تواند جوابگوی تعداد زیادی کاربرانی باشد که باعث طولانی تر شدن بلاک ها می شوند.

  1. سرعت کار در بلاکچین بیت کوین، پایین است

  سرعت انجام تراکنش ها در بلاکچین بیت کوین، 7 عدد بر ثانیه است. این در حالی است شبکه های دیگر می توانند بیش از 20 هزار تراکنش را در هر ثانیه انجام دهند! البته برای حل کردن این مورد، تلاش هایی انجام شد؛ مثلا یکی از توسعه دهندگان سعی کرد که با افزایش اندازه هر بلوک، سرعت تراکنش را چند برابر افزایش دهد؛ اما این ماجرا تنها زمانی اثر واقعی خود را می گذارد که تمام کامپیوترهای متصل به بلاکچین از بلوک های بزرگ شده استفاده کنند. گذشته از این، افزایش حجم بلوک ها مشکلات فنی و امنیتی زیادی را برای ماینرها به وجود می آورد. حتی یک هکر توانست به قلب این بلوک ها نفوذ کرده و کامپیوترهای کاربران را دستکاری کند. با این حساب، باید به دنبال راه های بهتری برای محدودیت های بیت کوین گشت.

  چینی ها بزرگ ترین مالکان بیت کوین در جهان

  ظاهرا علاقه چینی ها به پایان پول، بیشتر از سایر کشورهای جهان است. با آغاز به کار یک صرافی چینی در سال 2013، مردم چین توانستند برای اولین بار بدون استفاده از واسطه ها پول خود را به بیت کوین تبدیل کنند. این ماجرا باعث شد که سیل خروشانی از مردم این کشور به سمت تبدیل سرمایه خود به بیت کوین روی بیاورند. به دنبال این ماجرا قیمت بیت کوین هم سر به فلک کشید. در این هنگام بود که پای دولت چین به میدان باز شد و خرید و فروش مستقیم بیت کوین از طریق یوآن را غیرقانونی اعلام کرد؛ اما این موضوع نتوانست از علاقه چینی ها به بیت کوین کم کند. حالا مردم چین، رکورددار بیشترین معامله و استخراج بیت کوین در جهان هستند. بیش از سه مورد از برترین استخرهای بیت کوین در چین قرار دارند. این استقبال مردمی باعث شده است که دولت چین به فکر وضع قانون هایی برای استفاده گسترده مردم از رمزارزها بیفتد.

  بازی با پایان پول؛ زمان ورود رمزارزهای تازه فرا رسیده بود

  محبوبیت بیت کوین در بین کاربران و حتی مردم جهان، توسعه دهندگان را به این فکر انداخت که چرا خودشان را فقط به یک رمزارز محدود کنند؟ همین موضوع باعث شد که خیلی زود پای آلت کوین های دیگر به میدان باز شود. رمزارزهای جدید به کاربران این امکان را می دادند تا خودشان را از محدودیت های سرعت و نوسان های قیمتی بیت کوین نجات دهند. در این میان کوین های بسیاری آمدند و رفتند. تنها تعداد محدودی از آنها باقی ماندند و مورد استقبال کاربران قرار گرفتند. جالب اینکه این ماجرا چیزی از ارزش بیت کویت کم نکرد. این اختراع ناکاموتو، ارزی که به دنبال پایان پول بود، هنوز هم طرفداران قدرتمند خودش را دارد.

  پیام اصلی «آدام روتستین» در کتاب «پایان پول» چه بود؟

  روتستین در کتاب «پایان پول» به دنبال توضیح ماجرای پیدایش بیت کوین و تاثیر آن روی سرمایه های خرد و کلان بود. او در طول کتابش با نگاه کردن به بخش های پاسخ داده نشده ای که در مورد ارزهای دیجیتال وجود داشت، به سهم خود ماجرا را برای خوانندگانش ساده تر کرد.

  شما چه پیش بینی دارید؟

  فکر می کنید چه آینده ای انتظار بیت کوین را می کشد؟ آیا زمانی می رسد که ارزهای دیجیتالی به معنی واقعی، جای پول های دولتی را برای مردم جهان بگیرند؟ لطفا نظرتان را برایمان بنویسید.