این مقاله از روی نسخه اصلی و انگلیسی کتاب کسب و کار بلاک چین خلاصه برداری شده است!

جهان، در حال پیشرفت است. با وجود آنکه خیلی ها بر این باور هستند که بشر به نهایت تمدن خود رسیده است اما هنوز چیزهای زیادی وجود دارند که می توانند بهتر و کاراتر از اکنون، عمل کنند. این نیاز به تغییر با روی کار آمدن تکنولوژی بلاک چین، رنگ و بوی تازه ای به خود گرفت. در این قسمت از خانه سرمایه به سراغ کتاب «کسب و کار بلاک چین» از «ویلیام موگایار» می رویم. اگر دوست دارید که با نسل بعدی اینترنت و تحولی که در پی آن می آید آشناتر شوید تا پایان این ماجرا با ما همراه باشید. 

کسب و کار بلاک چین دقیقا چیست؟

درک بلاک چین، تنها راه استفاده کردن از آن است. اما نیازی نیست که در آن به مهارت برسید و از ریز کارهای آن سر دربیاورید. این ماجرا درست مانند درک اینترنت است. اگر کسی از شما بپرسد: «اینترنت به چه دردی می خورد؟» در پاسخ به آن چه می گویید؟ آیا در مورد سامانه های خودگردان اینترنت و ساختار شبکه ای آن برایش می گویید یا به سراغ الگوریتم های موتورهای جستجو می روید؟ هیچ کدام. 

برای کسی که از اینترنت چیزی نمی داند، باز کردن یک موتور جستجو مثل گوگل، نوشتن چیزی که می خواهد بداند و زدن دکمه سرچ، تمام چیزی است که باید از آن آگاه باشد. در واقع، استفاده از اینترنت یک چیز و درک سازوکار آن، چیز دیگری است. این موضوع درباره کسب و کار بلاک چین هم جاری است. شما می توانید از پتانسیل این بستر برای استفاده از محصولات و خدمات بسیار پیشرفته نهایت بهره را ببرید و همزمان، چیزی از توسعه یا کارکرد آن ندانید. 

آیا باید منتظر یک اینترنت جدید باشیم؟

«Blockchain» نوع جدیدی از اینترنت نیست. بلکه در مسیر پیشرفت اینترنت فعلی قدم برمی دارد و محدودیت های آن را از بین می برد. این موضوع، سه حقیقت را برایمان روشن می کند:

  1. بلاک چین برای کار کردن به اینترنت نیاز دارد.
  2. می تواند دوشادوش شبکه گسترده وب یا حتی به عنوان جایگزین بهتر آن مورد استفاده قرار بگیرد.
  3. این تکنولوژی همانند اینترنت، یگانه نیست. این موضوع به آن کمک می کند تا با توجه به نیازهای ما در آینده، دستخوش تغییرات شود.

وب سایت ها و اپلیکیشن های آینده می توانند به طور همزمان یا ترکیبی، از دو بستر جاری در اینترنت یعنی «Blockchain» و «Word Wide Web» استفاده کنند. بنابراین، ما در آینده ای نزدیک، شاهد شکوفایی کسب و کارهای بلاک چین خواهیم بود. همان طور که در دهه های گذشته، منتظر استقبال جهانی از اینترنت بودیم. 

چطور می توان به بلاک چین دسترسی داشت؟

Blockchain یک مجموعه واحد نیست. نمی توانیم انگشت اشاره مان را به سمت آن نشانه برویم و بگوییم: «هی، تو یک بلاک چین هستی!» این تکنولوژی، مجموعه ای از چندین و چند بخش است که در کنار هم مفهوم بلاک چین را تشکیل می دهند. به زبان ساده، Blockchain شبیه یک خمیر بی شکل است که ما می توانیم بر اساس نیازهای متفاوت خودمان آن را به شکلی که دوست داریم دربیاوریم.

 از کسب و کار بلاک چین بگیر تا فکر کردن به برترین قابلیت هایی که در زمان، هزینه و تلاش بشری به بهترین شکل ممکن، صرفه جویی می کنند، همه و همه در قلب این تکنولوژی قابل انجام هستند.

برخی به اشتباه فکر می کنند که استفاده از این فناوری، عجیب، سخت و همراه با پیچیدگی های فراوانی است که تنها عده ای خاص از پس آن برمی آیند. در حالی که این تکنولوژی در نهایت شکوفایی خود، حالتی همچون شبکه وب دارد. نباید از آن ترسید بلکه باید از ویژگی های خاص آن مانند «آزادی»، «امنیت» و «برداشتن محدودیت های قدیمی» شگفت زده شد.

رنگ جدیدی از اعتماد که با بلاک چین به وجود می آید

این تکنولوژی، چالش های زیادی را برای نهادها، سازمان ها و دولت های جهان که مردم به آنها اعتماد می کنند به وجود می آورد. او این کار را با شفاف کردن دیوار میان مردم و سازمان ها یا دولت ها انجام می دهد.

قطر دیوار کنونی و فولادی بودن آن به مردم اجازه نمی دهد که سر از کار این مجموعه ها در بیاورند. به همین دلیل، آنها مجبور هستند که اطلاعات نه چندان قابل اعتماد را از دهان سخنگوهای آن سازمان ها بشوند و به آنها اعتماد کنند. 

این مجموعه ها پشت دیوارهای قطورشان و از جایی که هیچ کس کارهایشان را نمی بیند از اعتماد حرف می زنند و ادعا می کنند که مراقب حقوق مادی و معنوی مردم هستند.

اما ناغافل، دست ملت را از پشت می بندند، با پول هایشان بازی می کنند و ارزش دارایی های آنها را به نفع خودشان بالا و پایین می برند. بدون شک، ظهور گسترده کسب و کار بلاک چین برای آنها و دیوارهای فولادینشان یک تهدید به شمار می رود.

چون دیر یا زود، مجبور می شوند دیوارهای فولادین خود را با نمونه های شیشه ای آن عوض کنند. آن زمان است که پرونده خرابکاری ها و خیانت هایی که به اعتماد مردم کردند روی دایره ریخته می شود.

با ظهور کسب و کار بلاک چین، تنها راه باقی مانده پیش روی آنها درستکاری و راه رفتن روی خط مستقیم است! چون در غیر این صورت، پرونده رسوایی آنها پیش چشم مردم باز می شود. 

با وجود آنکه Blockchain در قلب خود باعث تمرکززدایی می شود اما این بدان معنا نیست که با ظهور آن دیگر نیازی به نهادها و سازمان ها نداریم. در حقیقت، این منابع فیزیکی و انسانی می توانند با اندکی دستکاری در راستای اهداف این تکنولوژی دوباره مشغول به خدمت شوند. 

کسب و کار بلاک چین و حل مشکلات نادیدنی

انسان ها می توانند به همه چیز عادت کنند. حتی وضعیت های نه چندان دلچسب هم در طول زمان به هم نشینی صمیمی تغییر ماهیت می دهند. این ماجرا در زمان گسترش تکنولوژی های جدید، همچون مانعی بلندبالا برافراشته می شود. زمانی که اینترنت و شبکه وب روی کار آمدند، بسیاری از شرکت ها و کسب و کارهای سنتی، در مقابل آن مقاومت کردند. آنها ورود به اینترنت را نوعی اتلاف وقت در نظر می گرفتند و حاضر به سرمایه گذاری روی آن نشدند.

 اما زمان به آنها ثبات کرد که اشتباه می کردند. حالا در مکانی ایستاده ایم که انقلاب تازه ای از تکنولوژی با امکانات سرسام آور و حتی باور نکردنی پیش رویمان قرار گرفته است. این تغییر بزرگ می تواند مشکلاتی که به نظر حل نشدنی هستند را به راحتی از میان بردارد و حتی مشکلاتی که بشر هنوز آنها را احساس نکرده است را حل کند. این شگفت انگیز است چون بدون درگیر شدن و حتی حس کردن مشکلات می توان رو به جلو قدم برداشت و در زمان، هزینه و تلاش، صرفه جویی کرد. 

مزایا و معایب چراغ خاموش حرکت کردن در بلاک چین

یکی از امکاناتی که Blockchain در اختیار کاربران قرار می دهد، پنهان ماندن هویت آنها از دید دیگران است. این موضوع، برای کسانی که دوست ندارند ریز فعالیتشان در فضای اینترنت ردیابی شود گزینه ای مثبت به شمار می روند.

اما این تنها یک چهره از ماجرای پنهان ماندن هویت در کسب و کار بلاک چین است. چهره دیگر آن در حال لبخند زدن به خلافکاران، جنایتکاران، قاتلان و قاچاقچیان مواد مخدر است. آنها می توانند به راحتی از امکان پنهان ماندن هویتشان در این تکنولوژی برای انجام فعالیت های غیر قانونی شان نهایت استفاده را ببرند.

 همین ماجرا یکی از دلیل های بزرگی است که دولت ها را از بلاک چین می ترساند. آنها نگران هستند که با گسترش این تکنولوژی، موجی از تبهکاری در جهان به جریان بیفتد که غیر قابل ردیابی و دستگیری است.

با وجود آنکه متخصصان حوزه ارزهای دیجیتال و رمزنگاری، ناپیدا بودن هویت در بستر آنلاین را چندان خطرناک نمی بینند اما هنوز کسی نتوانسته به طور دقیق، راه حلی پیشگیرانه برای ایجاد این آشوب ارائه دهد. 

نیم نگاهی به مسیر پیش روی

نمی توان به طور دقیق تخمین زد که چه زمانی سرآغاز گسترش و نفوذ همه جانبه کسب و کار بلاک چین در جهان خواهد بود. این هدف بزرگ، به منابع، افراد متخصص و صدالبته، استقبال کاربران، محتاج است. در صورت فقدان هر یک از این ها تکنولوژی «Blockchain» با مشکلات بسیاری بزرگی همراه می شود. اجازه بدهید کمی در این ماجرا دقیق تر شویم:

  • بلاک چین با کمبود اپلیکیشن های اختصاصی دست وپنجه نرم می کند. در واقع، هنوز آن طور که باید، پلتفرم های ویژه برای این تکنولوژی ساخته نشده اند. 
  • کمبود برنامه نویس ویژه نیز مشکلی است که اینترنت هم با آن روبه رو بود. اما این ماجرا به دلیل استقبال زیاد کاربران از دنیای وب به سرعت برطرف شد. میلیون ها برنامه نویس در بستر اینترنت مشغول به کار شدند و در طول مسیرشان بر تعداد زبان های جدید افزودند.

ولی این ماجرا هنوز در مورد بلاک چین عملی نشده است. تعداد برنامه نویسان اختصاصی این تکنولوژی به مرز یک میلیون نفر هم نزدیک نگشته است. البته شباهت زبان برنامه نویسی Blockchain به زبان های رایج برنامه نویسی، هنوز چراغ امیدی برای گسترش این تکنولوژی، روشن نگه داشته است. 

  • نرم افزارهایی که به طور ویژه برای بلاک چین ساخته شده باشند چندان توسعه یافته نیستند. 
  • مرزهای گسترش استفاده از این تکنولوژی هنوز مشخص نشده اند و نیاز به تحقیق در این زمینه به شدت احساس می شود. 
  • با وجود آنکه از امنیت بالا به عنوان یکی از ویژگی های مثبت Blockchain صحبت های زیادی زده می شود اما این بستر هنوز تا امنیت کامل فاصله زیادی دارد.

به ویژه بلاک چین عمومی که حتی بانک ها هم تمایلی به انتقال اطلاعاتشان روی آن ندارند و سیستم فعلی خود را امن تر از آن می دانند. اگر قرار باشد که این فناوری مرز استفاده توسط میلیاردها نفر را بشکند باید برای کامل کردن پازل امنیت خود کاری بکند. 

  • میزان سرمایه گذاری ها روی بلاک چین، کمتر از اندازه ای است که بتواند تحولی بزرگ را در این زمینه به وجود بیاورد.
  • این تکنولوژی، هنوز یک کودک نوپا است که از قوانین و گرفت و گیرهای آن اطلاعی ندارد. از طرفی، قانون هم چندان با این فناوری نوپا آشنا نیست. بنابراین، هنوز نمی توان پیش بینی کرد که قانون در آینده چه برخوردی با این تکنولوژی می کند.

البته قانون گذاران در این مسیر، تنها نیستند و حتی افراد فعال در این زمینه هم اطلاع چندانی از میزان رشد آن در آینده ندارند. با این حساب، ماجرای قانون و بلاک چین تا زمان بلوغ آن عقب می افتد. 

آینده و چالش حرکت روی ویرانه ها یا ساخت یک قصر جدید

ما از گذشته و تجربه هایی که داریم به عنوان پایه ای برای برداشتن قدم های جدیدتر استفاده می کنیم. این موضوع در مورد Blockchain صدق نمی کند و حتی می توان گفت که تلاش برای راه اندازی کسب و کارهای بلاک چین بر پایه هر چیزی غیر از این تکنولوژی، بیهوده است. بانک ها نمونه خوبی از این ماجرا هستند.

 این نهادهای مالی به سختی تغییر را می پذیرند. حتی اینترنت هم نتوانست آنها را به طور کلی با خود همراه کند. اگر هم تحولی در این زمینه به وجود آمد حاصل تلاش های کارآفرینانی بود که نگرشی گسترده تر از بانک ها داشتند.

حتی می توان گفت که آنها با حرکت خود بانک ها را مجبور کردند تا به اینترنت توجه کند. حالا تصورش را بکنید، بانک ها که علاقه ای به حضور همه جانبه در اینترنت ندارند، اکنون با تکنولوژی بزرگ تر و پیچیده تری روبه رو هستند که می تواند به طور کلی آنها را زیرورو کند. 

جالب اینجا است که بانک ها دیگر نمی توانند در برابر این تغییر، مقاومت کنند. چون ماجرای بلاک چین مثل آغاز اینترنت و شبکه های وب نیست و تنها به درگاه های بانکی پیچیده تر یا امن تر تبدیل نمی شود. اگر بانک ها خودشان را برای همراهی با موج جدید آماده نکنند، خسارت های جبران ناپذیری را متحمل خواهند شد. در آینده ای نه چندان دور، بانک ها باید مسیر توسعه خود را از دل این تکنولوژی جدید بیرون بکشند.

کسب و کار بلاک چین و جرقه های امید برای ساخت بانک جهانی

پیش بینی آینده تغییرات مالی در جهان و شیوه نگاه به بلاک چین، حقیقت های جالبی را برایمان روشن می کند. با وجود آنکه قوانین جاری در کشورهای جهان و برخی تعصب ها یا حتی کارشکنی های مالی که در عمق سیستم مالی غیر شفاف، کار خودشان را انجام می دهند از ایجاد یک بانک جهانی واقعی جلوگیری می کنند، اما این سنگ بزرگ نمی تواند تا ابد روی رودخانه بلاک چین باقی بماند. چون تَرَک های عمیقی در قلبش وجود دارند که راه را برای نفوذ این تکنولوژی به درونش هموارتر می کنند.

 گذشته از این، شاید بستر بلاک چین پذیرای پول های غیر دیجیتالی شود؛ مثلا کاربران از کیف پول های دیجیتالی برای نگهداری، انتقال و هر نوع فرایند مالی استفاده کنند و سراغی از بانک های سنتی نگیرند.

این گزینه، تهدید بسیار بزرگی برای بانک ها به شمار می رود. وقتی یک کیف پول آنلاین یا آفلاین بتواند کار یک ساختمان بانکی با تمام کارمندانش را انجام دهد، دیگر چه نیازی به آنها خواهد بود؟ البته حساب بانک هایی که با این تکنولوژی همراه می شوند از بقیه سوا است. 

خراب کردن یا آباد کردن، مسئله این است!

کسب و کارهای بلاک چین برای هموار کردن مسیر خود مجبور هستند از روی برخی کسب و کارهای سنتی عبور کنند. این تکنولوژی شغل های واسطه زیادی را از میان برمی دارد و آنها را در خودش حل می کند.

ناگفته نماند که بلاک چین هم برای توسعه خود به تعدادی واسطه نیاز دارد؛ این واسطه ها موضوع هایی مانند اعتماد و اثبات آن، هویت و تایید آن، حفاظت از انواع دارایی های معنوی و سرمایه های غیرفیزیکی و … را در بر می گیرند. 

این تکنولوژی می تواند بسیاری از روندهای معمولی و پذیرفته شده را به شکلی متفاوت انجام دهد؛ مثلا فرایند ثبت شرکت را در نظر بگیرید. این ماجرا در کشورهای گوناگون به شکل های مختلفی انجام می شود و تقریبا در تمام آنها باید روندی اداری را همراه با کاغذبازی های فراوان سپری کنید.

حتی در آن صورت هم از چندین روز تا چندین ماه طول می کشد تا بتوانید این کار را به طور رسمی به سرانجام برسانید. اما استفاده از بلاک چین می تواند تمام این فرایندهای دست و پا گیر را حذف کرده و شما را با اصل ماجرا یعنی اداره شرکتتان روبه رو کند. 

بلاک چین چگونه مدیریت انرژی را متحول می کند؟

انرژی و شیوه بهینه استفاده از آن، بخش دیگری است که می تواند تحت تاثیر این تکنولوژی به دگرگونی برسد. تنها تصورش را بکنید اگر تمام سامانه برقی در کشورها به طور هوشمند اداره می شدند تا چه اندازه شاهد افزایش کیفیت خدمت رسانی به مردم بودیم؟

کاهش هزینه ها شامل هزینه های نگهداری تجهیزات برقی، تعمیر و به روزرسانی آنها و حتی تامین برق مشترکان از طریق ارزان ترین منبع های ارائه دهنده محلی و تامین برق به صورت پیوسته و بدون اختلال، تنها نمونه هایی کوچک از پتانسیل های این تحول به شمار می روند.

 وقتی صحبت از برق می شود نباید فقط به خانه ها یا کارخانه ها فکر کنیم. اکنون خودروهای زیادی هستند که با انرژی برق کار می کنند. بلاک چین می تواند سیستمی به وجود بیاورد که در آن افراد بتوانند دریافت برق برای خودروی خود و پرداخت هزینه آن را بدون حضور واسطه ها انجام دهند. هم اکنون این سیستم در یکی از شرکت های پیشروی آلمانی اجرا شده است. 

شوالیه های بلاک چین کجا هستند؟

وقتی اینترنت، سال های ابتدایی زندگی خود را سپری می کرد شوالیه های زیادی برای خدمت به توسعه آن آماده بودند. آنها فرایندها را زیرورو می کردند، تمام توان مهندسی را به کار می گرفتند و مرتب در حال آزمون و خطا و هموارتر کردن مسیر برای لشکر پشت سرشان بودند.

به دنبال این ماجرا، دستورالعمل های روشنی به وجود آمدند که کار را برای توسعه دهندگان وب، ساده تر کردند. بلاک چین چنین شوالیه های توسعه دهنده ای ندارد.

 حتی کسب و کارهای بلاک چین هم چندان وضع روشن و آینده مشخصی ندارند و سرمایه گذاری در این زمینه با ریسک های فراوانی همراه است. به همین دلیل، نمی توانیم انتظار داشته باشیم که این تکنولوژی با همان سرعتی که اینترنت و کسب و کارهای آن رشد کردند به حرکت ادامه دهد. ناگفته نماند که واکنش منفی سازمان به بلاکچین در عقب افتادن تولد این شوالیه ها بی تاثیر نیست.

اگر از سازمان هایی که در مقابل این تکنولوژی گارد گرفته اند فاکتور بگیریم، می توانیم بگوییم که گزینه های باقی مانده با سرعت خوبی در حال بررسی قابلیت های بلاک چین هستند. برخی از این سازمان ها فضایی ویژه برای انجام آزمایش های گوناگون روی کشف قابلیت های این فناوری در نظر گرفته اند، برخی دیگر افراد مختلف از بخش های گوناگون را در قالب یک تیم دور هم جمع کرده اند تا از آنها برای آموزش کسب و کار بلاک چین به دیگر اعضای سازمان کمک بگیرند. 

7 گره بزرگ که به دست blockchain باز می شوند:

با وجود آنکه این فناوری تنها به دلیل حل مشکلات به وجود نیامد اما این قابلیت را دارد که محدودیت های پیدا و پنهان قابل توجهی را حل کند. در ادامه با 7 مورد از این مشکلات و محدودیت ها آشنا می شویم:

1. مدیریت هزینه ها

در وضعیت فعلی، هزینه های زیادی، بیهوده هدر می روند. فرقی نمی کند که در مورد چه سازمانی، چه سیستمی یا چه رویکردی سخن می گوییم. چون این هزینه ها با عنوان های مختلفی در حال هدر رفتن و آسیب رساندن به دیگر بخش ها هستند؛ مثلا گاهی در نقش هزینه تبلیغات ظاهر می شوند و گاهی دیگر خودشان را لابه لای کارمزدهای انتقال پول، پنهان می کنند. 

2. راندمان

فکرش را بکنید اگر این تکنولوژی و پتانسیل های آن به بهترین شکل ممکن مورد استفاده قرار بگیرند چه تحولی در بهره وری سازمانی، استارت آپ ها، کسب و کارها و … به وجود می آید. 

3. لنگ بودن چرخ کارایی

بسیاری از فرایندهایی که با آنها درگیر هستیم، مانند سیستم های پرداخت، ثبت و تغییر اطلاعات یا پردازش های مالی می توانند در بستر «Blockchain» سرعت و کارایی بسیار بالاتری را تجربه کنند.

4. چالش های زمانی در پردازش های مالی

با استفاده از این فناوری، دیگر تاخیرهای پرداخت یا معطل نگه داشتن روند نقل و انتقال مالی به دلیل کاغذبازی های اداری، بی معنی خواهند شد. 

5. وضعیت نامساعد نتیجه ها

در کارهایی که با دخالت مستقیم انسان ها به سرانجام می رسند، امکان وجود خطا موج می زند. وقتی با کمک فناوری های پیشرفته تر، حجم قابل توجهی از کارها را به ماشین های هوشمند بسپاریم، میزان خطاهایی که به دلیل دخالت انسان به وجود می آیند کاهش پیدا می کند. 

6. مدیریت بازده

«Blockchain» می تواند نظر ما نسبت به نتیجه کار، سود، افزایش درآمد و بازده کار نسبت به زمان و منابع مصرف شده را دگرگون کند. این تکنولوژی با ویژگی های منحصر به فردش نگرشی تازه در زمینه مدیریت بازده را پیش چشم ما قرار می دهد. 

7. مدیریت ریسک

هیچ کاری بدون ریسک نیست؛ اما می توان مقدار آن را کاهش داد و حتی به هنگام روبه رو شدن با ریسک های غیر قابل گریز، شدت و عمق آسیب آنها را کمتر کرد. این هم هدیه دیگری است که در قلب کسب و کار بلاک چین پنهان شده است. 

تغییر در مفهوم نظم و قانون

یکی از نویدهایی که کسب و کار بلاک چین به انسان ها می دهد، غیرمتمرکزسازی است. این نکته، آن هم برای تمدن متمرکز فعلی که معنای تمرکز و اعتماد را به هم گره زده است، نوعی انقلاب به شمار می رود. به همین دلیل، وقتی برای اولین بار این ویژگی بلاک چین معرفی شد، بسیاری از مردم آن را با «قانون شکنی» هم ردیف دانستند.

در حالی که اصلا چنین چیزی در کار نبود. «Blockchain» نمی خواهد قانون را دور بزند یا آن را زیر پا بگذارد. این تکنولوژی در پی آن است که زنجیر را از ذهن بشری باز کند، او را از محدودیت هایی که مثل چماق بر سرش کوبیده می شوند نجات دهد و چشمش را به جمال توانایی ها و راهکارهایی که از دیدش پنهان مانده بودند روشن سازد. 

بلاک چین می خواهد به هدفی که اینترنت در آغاز مسیرش داشت برسد. قرار بود که اینترنت، بستری برای آزادی، انتقال اطلاعات به صورت عادلانه در میان تمام مردم جهان، ایجاد شغل های تازه، کشف فرصت های ناب، شفاف سازی حکومت های زورگو و مکانی برای پیوند مردم جهان باشد.

اما اکنون، اینترنت پر از سانسورها، تحریم ها، فیلترها و البته تبلیغات است. کاربران، هرگز رنگ اینترنت واقعی را به چشم ندیدند. اما «Blockchain» می تواند این هدف نیمه کاره را به سرانجام برساند.

وقتی این هدف عملی شود، بسیاری از کسانی که داغ قانون را به سینه می زنند و نظم را با زورگویی هم معنی می دانند از کار برکنار خواهند شد. چون برای همه روشن می شود که آنها از همه بی قانون تر و بی نظم تر بوده اند.

چنین انسان هایی که معمولا به عنوان الگو معرفی می شوند، در اثر شفاف سازی و غیرمتمرکزسازی بلاک چین، مجبور می شوند تا چهره از نقاب پوشالی خود بردارند و مردم را با فرصت هایی که می بینند تنها بگذارند. 

کسب و کار بلاک چین تا کجاها پیش می رود؟

در حقیقت، میزان بهره برداری از بلاک چین به گستره خلاقیت انسان ها بستگی دارد. اکنون مشکلات زیادی در جهان وجود دارند که درست جلوی چشم ما هستند و می توانیم با این تکنولوژی آنها را حل کنیم. اما همزمان، فرصت ها و امکانات بسیار زیادی هم وجود دارند که از وجودشان خبر نداریم. چون خلاقیتمان را در محدوده ای تنگ، درست به اندازه امکانات این دوران، اسیر کرده ایم.

ما دور خیلی چیزها را خط کشیده ایم چون هنوز بستری برای انجامشان اختراع نشده است یا دست کم این طور به نظر می رسد. اگر کارآفرین ها، سازمان ها، نهادها، دولت ها و تمام کسانی که به شکلی با پیشرفت بشری سروکار دارند، نگاهی متفاوت به کسب و کار بلاک چین بیندازند، آینده ای بسیار فراتر از حد تصورمان، انتظارمان را خواهد کشید. 

نظر شما چیست؟

فکر می کنید شروع استفاده گسترده از «Blockchain»، قبل از هر چیزی، چه بخشی را تغییر می دهد؟